PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ!

MIRIAM
25-09-08, 10:26
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΣΑΣ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΝΑ ΣΑΣ "ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΩ" ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ.
ΤΟ 2006 "ΕΣΚΑΣΕ" Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 23 ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ. ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΤΗΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ ΜΟΥ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ ΚΙ ΜΕ ΒΟΥΤΗΞΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ. "ΝΟΣΟΣ GRAVES" ΣΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ. ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΖΩΗΣ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΙΣΩΣ ΠΕΣΩ ΣΕ ΚΩΜΑ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΒΛΕΠΑ "ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ" ΚΑΙ ΚΛΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΜΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝ. ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝΕ ΜΙΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ. 23:00 ΜΕ ΔΕΧΤΗΚΕ.
ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΗΓΟΡΩ ΠΟΛΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ 24 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΑ 6 ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΦΛΕΒΑΡΗ ΤΟΥ 2008.ΜΟΥ ΠΕΣΑΝΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ, ΜΟΥ ΦΥΓΑΝΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ, ΕΒΓΑΛΑ ΠΟΛΛΑ ΣΠΥΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΗΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΕΣ. ΕΚΑΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ "ΕΜΕΙΝΑ" ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΑΝΑΦΕΡΑΝΕ ΜΕ ΑΠΙΝΙΔΩΤΗ (ΡΕΥΜΑΤΑ).ΞΑΝΑΜΠΗΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ 6 ΜΕΡΕΣ. ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΧΑΛΙΑ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ - ΟΡΜΟΝΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ.
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΩ! ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ (ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕΣ)ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ΟΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ !ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ Π Ρ Ο Σ Ε Χ Ε Τ Ε ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΜΕΛΕΙΤΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ! ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΥ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΙΓΟ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ!

(ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ HASHIMOTO ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ HASHIMOTO ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ “ΚΡΥΦΑ” ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ. Ο HASHIMOTO ΔΕΝ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. GRAVES ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΚΑΙ ΖΩΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ!)
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ! :D

maryp
25-09-08, 10:32
ΜΥΡΙΑΜ σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτή την (απαίσια ομολογουμένως) εμπειρία σου μαζί μας. Σου εύχομαι να βρεθείς γρήγορα με ένα μωρουλινι στην αγκαλιά σου και να μείνουν πίσω όλα αυτά που πέρασες...

Δυο απορίες μόνο.
τι ειναι ο Hashimoto? και πώς αντιλαμβάνεσαι τον graves?? Μόνο με εξετάσεις ή έχει και συμπτώματα??

MIRIAM
25-09-08, 10:41
Ο ΗΑSHIMOTO ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ Η ΟΠΟΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΙΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΑΡΙΑ Ή ΥΠΟΥΛΗ.
Ο GRAVES ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ. ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΟΝ GRAVES ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ,ΔΥΣΦΟΡΙΑ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ, ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΝΥΧΙΩΝ (ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΦΛΙΔΕΣ ΣΑΝ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ), ΚΟΜΜΑΡΕΣ, ΤΡΕΜΟΥΛΟ, ΝΕΥΡΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΗ, ΦΩΝΑΖΑ, ΕΒΡΙΖΑ, ΕΣΠΑΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ "ΒΙΑΙΗ" ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΑΜΕΣΑ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ. ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΦΛΕΒΕΣ! :lol:

bp-IOLH
25-09-08, 10:48
Μύριαμ, πραγματικά έχω συγκλονιστεί από την ιστορία σου. Έδωσες έναν αγώνα και βγήκες νικήτρια. Σου εύχομαι από δω και στο εξής ο θεός να σου δώσει τα πάντα.

andro2
25-09-08, 11:14
Πολυ καλα εκανες και τα ειπες!

Εγω το πηρα χαμπαρι μετα απο 2 αποβολες, πολλες ταχυκαρδιες, πτωση μαλλιων, κοπωση, νευρα.
Ευτυχως ετυχε να αλλαξω γυναικολογο μετα την 2η αποβολη και ο νεος το καταλαβε αμεσως και το προλαβαμε σε πολυ αρχικο σταδιο.
Κανεις δεν ξερει τη σοβαροτητα της καταστασης, δεν ενημερωσα καν τους δικους μου, γιατι το προλαβαμε και δεν ηθελα να ζησουν αυτη την αγωνια. Βεβαια αν ηταν σε προχωρημενο σταδιο θα ηταν διαφορετικα και θα τους ενημερωνα.
Παντως και εγω με την σειρα μου θελω αν εφιστησω την προσοχη σας στον θυροειδη και στη συχνη επαναληψη των εξετασεων του.

GEORGI
25-09-08, 12:57
Αν διαβάσεις στο topik καφέ θα δεις πως έπεσα από τα σύννεφα χθες που είδα τα αντισώματα αυξημένα και΄σήμερα με τον υπέρηχο βρήκαμε όζους και μου ξεκίνησε θεραπεία Τ4. Και πραγματικά αυτά τα συμπτώματα που λες, αδυναμία μαλλιών, νύχια που ξεφλουδίζουν στην μέση, φλούδες μιλάμε, νεύρα πολλά, φωνές πολλές, ψυχολογικές μεταπτώσεις, κούραση ανεξήγητη..... αυτά όλα τα έχω αλλά δεν ξέρω αν φταίει ο θυρωειδής...
Δεν κατάλαβα αυτά που λες για τις μορφές GRAVES κλπ τι έιναι? Και που ξέρουμε τι μορφή έχουμε?

Kristianna
25-09-08, 13:25
Καλημερα,σε καταλαβαινω απολυτα καπως ετσι ημουν και εγω με το θυροειδη,οχι τοσο βαρια βεβαια,εγω εκανα ενχειρηση σε ηλικια 19 χρονων αφαιροντας τον θυροειδη μου,νοσο Graves ειχα και εγω και με ταλαιπωρησε πολλα πολλα χρονια (η διαγνωση εγινε στα 13).Νοσος Graves εχουν οσοι εχουν υπερθυρεοειδισμο οχι υπο..υπαρχουν πολλες παθησεις του θυροειδη θελει προσοχη μεγαλη γιατι ειναι πολυ υπουλη παθηση κοριτσια προσοχη!!!!

mitsi1
26-09-08, 19:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ, ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ. ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΤΥΧΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ, Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΕΣΚΑΣΕ" ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ. ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΕΠΑΘΕ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ ΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΥΠΟΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟ HASHIMOTO, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ...ΔΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΟΡΓΑΝΑ. ΕΜΕΙΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ...ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ...ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ...

ΣΩΤΗΡΙΑ
28-09-08, 10:48
Είσαι ήρωας! Μπράβο κοπέλα μου! Κοίτα πρώτα την δικιά σου υγεία και τα μωρά ή ότι άλλο θέλεις θα έρθουν. Νομίζω η δικιά σου ιστορία πρέπει να γινει γνωστή σε όλους από εδω μέσα. Κοιτα την ύγεία σου και επικεντρώσου μόνο σε αυτή. Σου στέλνω τον θαυμασμό μου και σκύβω το κεφάλι μου με σεβασμό προστά στο μήνυμά σου.

aretim
28-09-08, 10:54
Mπραβο για τη δυναμη και το κουραγιο σου.Ως ποτε θα υπαρχουν γιατροι που θα παιζουν με τις ζωες μας.ΕΛΕΟΣ :evil:

bebebo
28-09-08, 16:34
Μπραβο για την δυναμη σου και το κουραγιο σου .Μερικοι γιατροι θελουν να τους παιρνεις την αδεια.
Επετρεψε μου μονο να συμπληρωσω κατι ,μια που εδω ειναι πολυ γονεις μην αμελειτε να κανετε εξεταση θυροειδη και στα παιδια σας καθε χρονο μαζι με τις γενικες αιματος .Ο μικρος μου παρουσιασε στα δυο του χρονια.

Νίκη
29-09-08, 01:39
Συγχαρητήρια MIRIAM.. για το κουράγιο σου.

Πραγματικά θα πρέπει να δείχνουμε μεγάλη υπευθυνότητα σχετικά με την υγεία μας. Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω επέμβαση στο θυρεοειδή. Θα γίνει αφαίρεση της δεξιάς μεριάς διότι υπάρχει εκεί μία κύστη. Θα έπρεπε και θα μπορούσα να είχα τρέξει για αυτό νωρίτερα.. Αν δε γλίτωνα την επέμβαση με φαρμακευτική αγωγή, αν μη τι άλλο θα ήταν μια επέμβαση πιο εύκολη καθώς το μέγεθος της κύστης και οι κίνδυνοι όσο παρέμενε εκεί, μεγάλωναν... με αποτέλεσμα τώρα η επέμβαση να είναι πιο δύσκολη, η τομή της μεγαλύτερη κ.ο.κ.

Μεγάλη προσοχή.. Να είμαστε συνεπείς σε θέματα υγείας. Να μην αμελούμε το σώμα μας και να το αφουγκραζόμαστε.

MIRIAM
29-09-08, 10:00
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ.

ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΔΙΑΓΝΩΣΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΙΤΣΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΣΤΟ ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ!(ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΣΤΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ ΕΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ..)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΝΙΚΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ(ΣΤΟ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ).ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΚΟΒΑ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΑΝΕ ΜΟΛΙΣ 1 ΜΕΡΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΜΕΝΗ!ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΣΕ 3 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ!

ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΡΙΑΜ.

Νίκη
29-09-08, 10:32
MIRIAM πραγματικά αισιόδοξο το post σου... Μακάρι να μπορώ να περπατάω και να νιώθω καλύτερα από την ίδια μέρα κιόλας, γιατί εγώ να κάτσω σε ένα κρεβάτι ακίνητη... δεν το αντέχω! Ευχαριστώ που απάντησες...

Φιλιά πολλά.

mitsi... εύχομαι τα καλύτερα κι εγώ με τη σειρά μου...

MIRIAM
29-09-08, 10:38
ΟΤΑΝ ΒΓΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΨΕΜΜΑΤΑ!

ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΙP.. TO "ΚΟΛΙΕΔΑΚΙ" ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΡΑΣ :wink: (ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ..ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΩΡΑ) ΠΑΡΤΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ!ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ ΓΙΑ 2,5 ΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΣΤΟΝ ΦΥΡΟΕΙΔΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ.(ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ :lol: )

Νίκη
29-09-08, 11:56
MIRIAM σου υπόσχομαι ότι μόλις βγω... με την πρώτη ευκαιρία θα μπω να σου πω εντυπώσεις... Μακάρι να είναι όπως τα λες... :D Αλλά μου κίνησες το ενδιαφέρον με το κολιεδάκι... τί κολιεδάκι είναι τούτο.. ? Αααα θέλω λεπτομέρειες! :lol:

MIRIAM
29-09-08, 12:01
ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΟ 1ο 24ΩΡΟ ΚΙΟΛΑΣ!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ.

ΠΟΤΕ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΜΟΥ ΛΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

alvadi
29-09-08, 12:01
Μiriam συγκλονιστική η ιστορία σου! Σε ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω και πέρα!

MIRIAM
29-09-08, 12:03
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ pam(ίτσα)!(παει τωρα το παμίτσα? :lol: ετσι μου βγηκε :roll: )

και εσυ να εισαι παντα καλα!

Νίκη
29-09-08, 12:05
MIRIAM μου σου έστειλα και πμ για λεπτομέρειες...

Σωληνάκι ? Υγρά? Στο λαιμό μου ??? Λιαξξξξξξξξ! Λιαξ λιαξ λιαξ!!! :cry: Τουλάχιστον βγαίνει σύντομα :lol:

MIRIAM
29-09-08, 12:19
ΤΟ ΛΙΑΞΞΞΞΞ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ ! :lol: :lol: :lol:

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΚΟΙΤΑΓΑΝΕ ΣΑΝ U F O ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ....ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΠΕΦΤΑΝΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΔΟΧΕΙΑΚΙ... ΔΕΝ ΠΕΦΤΑΝΕ ΠΑΝΩ ΜΟΥ Ή ΚΑΤΩ..

ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!

ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΤ΄ΕΥΧΗΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!

Νίκη
29-09-08, 12:24
Okay λοιπόν, θα συμφωνήσω. Μακρυά από τον καθρέφτη όσο έχω αυτό το πράγμα :lol: Για να σου απαντήσω και σε αυτό που ρώτησες πριν θα είμαι στην Κλινική Άγιος Λουκάς (Θεσσαλονίκη είμαι), θα μπω την Τετάρτη και η επέμβαση θα γίνει την Πέμπτη το πρωί. Σε ευχαριστώ και πάλι... :wink:

th@lia
29-09-08, 13:05
Νίκη περαστικα και ταχεια αναρρωση οπως λενε και επισημα! :lol: :lol: :lol:

Νίκη
29-09-08, 13:12
th@lia να 'σαι καλά κούκλα μου.. :wink:

mitsi1
29-09-08, 14:19
MIRIAM ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΕΒΛΗΜΕΝΟ...ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ Ο, ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΣΘΕΝΟΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΗΓΕΙΣΑΙ. ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΩ...ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ...ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

aleca
28-11-08, 00:30
Τώρα είδα αυτό το ενδιαφέρον θέμα!!! Εγώ 13 μήνες μετά τη γέννα, είχα κάνει εξετάσεις για θυροειδή και ήταν όλα καλά. Μετά όμως από 8 μήνες από τις εξετάσεις ένιωθα χάλια και τελικά είχα graves. Πήρα αντιθυροειδικά για 4 μήνες και πάνω που είχα ψιλομαζευτεί παθαίνω φαρμακευτική ηπατίτιδα. Με πλακώνουν στην κορτιζόνη για να μπω χειρουργείο που τελικά έγινε πριν ένα μήνα και πήγαν όλα καλά. Πράγματι δεν πόναγα καθόλου αλλά με την κορτιζόνη που τη συνέχισα και μετά το χειρουργείο για καμιά εβδομάδα, πάχυνα καμιά 6 - 7 κιλά, γέμισα σπυριά και είχα τρελό πονοκέφαλο. Τώρα είμαι καλά ευτυχώς, προσπαθώ να αλλάξω λίγο τη ζωή μου ( όχι άγχος, καλύτερη διατροφή και άσκηση) και παίρνω Τ4 150. Με τα μάτια μου δεν είχα κανένα θέμα ( 1 χιλ. από το ένα μάτι που δεν φαίνονταν, πόνος στα μάτια μετά την κορτιζόνη και υπαναχώρηση του ελάχιστου εξώφθαλμου τώρα). Σκέφτομαι να κάνω άλλο ένα παιδάκι λοιπόν, έχετε κάποια συμβουλή κορίτσια ή κάτι που πρέπει να προσέχω ιδιαίτερα? Έχω διαβάσει ότι από 3 έως 12 μήνες μετά την αφαίρεση θυροειδή τα TSI ( αντισώματα που κάνουν τη ζημιά στο θυροειδή και στα μάτια) δεν υπάρχουν πια. Το γνωρίζετε αυτό? Δεν ξέρω έχω αγχωθεί και κουραστεί με αυτό το θέμα τόσο που τελικά πιστεύω ότι ίσως να είναι καλύτερα να μην επιχειρήσω για δεύτερη εγκυμοσύνη

MAXH
28-11-08, 08:20
Καλημέρα! Και εγώ miriam μια σχεδόν απο τα ίδια έχω τραβήξει με την graves γιατι δεν μπορούσα να το καταλάβω. Τι να πόύμε τώρα? Μέχρι και αρθρίτιδα μου έκανε. Δεν θέλω να τα θυμάμαι γιατί είναι νωρίς ακόμη. Θα ξαναπώ όμως κάτι. Όταν 1 στις 3 γυαναίκες έχει θυροειδή γιατί δεν σου ζητάνε οι γιατροί εξέταση και μάλιστα πρώτοι οι γυναικολόγοι? Το λέω απο πείρα αλλά και απο τις φίλες μου που βλέπω. Ποτέ σε προγεννητικό έλεγχο δεν τους ζητήθηκε θυροειδής. Να ναι καλά όμως ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί τα τελευτάια 3 χρόνια και γ γλυκιά μου ενδοκρινολόγος που με έκαναν καλά. Ζω φυσιολογικά τώρα.

MIRIAM
28-11-08, 12:57
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!
aleca ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ!! :wink:
ΜΑΧΗ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΑΝ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ!!

ΦΙΛΙΑ

yola
28-11-08, 13:12
έκανα γενική αίματος πριν μια βδομάδα και βρέθηκα με υψηλά αντισώματα και νορμάλ τις ορμόνες του θυρεοειδή. Οπότε για σύνδρομο Hashimoto με βλέπω. όλα ξεκίνησαν γιατί έπεφταν τα μαλλιά μου πιο πολύ και τα νύχια μου μόλις πάνε να αναπτυχθούν ξεφλουδίζουν. Προσπαθώ για 2ο παιδί. Ξέρει καμία αν επηρρεάζει γονιμότητα και κιλά; Στην γιατρό θα πάω την Τετάρτη και θα ξέρω τότε καλύτερα τί να περιμένω. άλλοι λένε για χάπι άλλοι όχι.

MIRIAM
28-11-08, 13:16
έκανα γενική αίματος πριν μια βδομάδα και βρέθηκα με υψηλά αντισώματα και νορμάλ τις ορμόνες του θυρεοειδή. Οπότε για σύνδρομο Hashimoto με βλέπω. όλα ξεκίνησαν γιατί έπεφταν τα μαλλιά μου πιο πολύ και τα νύχια μου μόλις πάνε να αναπτυχθούν ξεφλουδίζουν. Προσπαθώ για 2ο παιδί. Ξέρει καμία αν επηρρεάζει γονιμότητα και κιλά; Στην γιατρό θα πάω την Τετάρτη και θα ξέρω τότε καλύτερα τί να περιμένω. άλλοι λένε για χάπι άλλοι όχι.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΤΟ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗΣ HASHIMOTO.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ!!!! :wink:

aleca
28-11-08, 19:10
Εγώ πάντως κοριτσάκια, είχα υψηλά αντισώματα, κανονικές οι ορμόνες ( πριν το graves εννοώ )και δεν μου έγινε hashimoto αλλά graves. Επίσης νομίζω ότι επηρεάζεται η γονιμότητα γιατί εγώ έτσι το ανακάλυψα. Προσπαθούσα να κάνω δεύτερο παιδάκι και δεν έμενα έγκυος και έκανα κάποιες εξετάσεις. Πάντως θέμα γονιμότητας δεν υπάρχει αν οι ορμόνες είναι σε φυσιολογικά όρια, ανεξάρτητα από τα αντισώματα. Τι να πω... πάντως πιστεύω ότι ένας ενδοκρινολόγος είναι απαραίτητος σε πιθανή εγκυμοσύνη μας. Εγώ επισκεπτόμουν και στην πρώτη εγκυμοσύνη λόγω των αντισωμάτων και του ιστορικού θυροειδή στην οικογένειά μας, αλλά ευτυχώς κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν όλα καλά.

xaris28
08-04-10, 22:46
Γεια σας εχω και γω graves απο το 2007 και με προβλημα στα ματια και παιδευομαι τρια χρονια τωρα με αντιθυρεοειδικα χαπια (unimazole) αλλα δεν ειμαι καλα ,καθολου καλα και σκεφτομαι να τον αφαιρεσω αλλα θελω να ρωτησω εσας
πρωτα που τον εχετε βγαλει αλλα με νοσο graves παντοτε οχι με κατι αλλο αν οντως ειστε καλα μετα . Αν υποχωρουν οι ενοχλησεις ( καρδια, ταχυπαλμιες , ματια ,μαλλια ,αδυναμιες , νευρα, ψυχικη και διανοητικη κατασταση ) και κατα ποσο ρυθμιζεστε ευκολα με την Τ4 η αν εχετε προβληματα υποθυροειδισμου.

dafnii
31-05-10, 18:24
Η ενδοκρινολόγος του γυναικολόγου μου μου είπε να κάνω τις εξής εξετάσεις TSH,FT4,ANTI TPO,ANTI CG kai TSI μπορείτε αν ξέρετε να μου πείτε τις τρείς τελευταίες γιατί μου τις κάνει?

Jenny1975
03-06-10, 10:56
Γεια χαρα σε όλους!
Πρώτο μου μήνυμα και σίγουρα είμαι στο.... στοιχείο μου!
Ταλαιπωρούμαι με Graves από τη γέννηση της κόρης μου (το 2004) έως σήμερα. Ενώ ήταν ρυθμισμένο και ΟΚ, τον περασμένο Μαρτιο μου έκανε μια φοβερή επιπλοκή και με διέλυσε.... Τώρα ετοιμάζομαι να τον αφαιρέσω τέλος του μήνα....
Όποιος θέλει πληροφορίες για ονόματα γιατρών, χειρουργεία κλπ, επειδή το ψαξα λίγο, ευχαρίστως να μοιραστώ ό,τι ξέρω. Επικοινωνήστε στο:
whiterabbit2004@gmail.com

και μια συμβουλή προς όλους, από την εμπειρία μου (επειδή έχω πέσει κ εγώ στην παγίδα): Υπάρχουν πάρα πολλές διαφορετικές παθήσεις θυρεοειδούς, με πάρα πολλές υπό-περιπτώσεις και ο κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται διαφορετικά, τόσο στην αγωγή όσο και στην επέμβαση. Σίγουρα δεν είμαστε σε θέση να δίνουμε συμβουλές ο ένας στον άλλο, μόνο να μοιραζόμαστε εμπειρίες, πληροφορίες και πάνω απ'ολα να δίνουμε κουράγιο....
Καλό κουράγιο λοιπόν σε όλους....:)

marigo
14-06-10, 09:33
Γειά σας κι από μένα!
Καταρχήν θέλω να πω ένα μπράβο στην miriam για τον αγώνα που έδωσε!
Θα ήθελα να πω και τη δική μου περίπτωση σε περίπτωση που υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια περίπτωση.Αν και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις θυροειδή όπως προαναφέρθηκε.Εγώ ανακάλυψα ότι έχω οζώδη βρογχοκήλη(τύπος υπερθυρεοειδισμού) στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το 2004.Μου έδωσαν μια μικρή δόση Τ4.Μετά το παρακολουθούσα κάθε 6 μήνες και άλλαξα πολλούς γιατρούς που με μπέρδεψαν.Άλλοι μέλεγαν να το βγάλω,άλλοι όχι.Έκανα και 4 παρακεντήσεις που δεν έδειξαν κάτι.Τελικά το 2008 ένας γιατρός μου εξήγησε οτι το χάπι πιο πολύ κακό μου έκανε γιατί με τον καιρό θα μου προκαλούσε πρόβλημα στην καρδιά και μου το έκοψε.Μου έχει πει οτι πρεπει να μεγαλώσει κι άλλο κ να κάνω επέμβαση.Το παρακολουθούσα πάλι κ μου έλεγε πως δε χρειάζεται ακόμα επέμβαση.Πριν 3 μήνες πήγα σε άλλη γιατρό,μου είπε να το βγάλουμε σε 6 μήνες.οτι έχει μεγαλώσει πολύ.Τώρα είναι 2-3 μέρες που με πονάει κ με ενοχλεί σε αυτό το σημείο κ έχω αγχωθεί.Εντωμεταξύ το 2008 γέννησα και το 2ο παιδάκι μου και τώρα μου λένε οτι πρέπει να του κάνω εξετάσεις θυροειδή γιατί έχει μεγάλα και πεταχτά μάτια.
Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου κείμενο!ήθελα να ρωτήσω αν είχε καμία κάτι παρόμοιο κι αν πόναγε σ'αυτό το σημείο.Ευχαριστώ πολύ!

tania78
19-06-10, 14:33
miriam διαβασα και εγω την ιστορια σου. εχω και εγω νοσο graves και θελω να σε ρωτησω τι εκανες με το εξωφθαλμο. εγω εχω κανει 2 κυκλους κορτιζονης και εχουν φτιαξει πολυ, ομως δεν εχουν και παλι καμια σχεση με το πως ηταν παλια. εχεις κανει χειρουργειο στα ματια????

sisika
12-07-10, 22:40
Εγω ειχα υψηλη TSH αλλα φυσιολογικα FT3,FT4 και αντισωματα.Επισης ο υπερηχος εδειξε οζους.Πασχω απο θυρεοειδη τελικα η οχι?

xaris28
20-07-10, 12:43
Απαντηση στην dafnii
τα τρια τελευταια ειναι τα αντισωματα που ευθυνονται για τις αυτοανοσες παθησεις του θυροειδη αδενα και πρεπει οσοι εχουν προβληματα με τον θυροειδη να τις κανουν οπωσδηποτε για να ξερουν αν εχουν αυτοανοσο υπερ η υπο -θυροειδισμο γιατι αλλο να εχεις ενα απλο οζο και αλλο να εχεις αυτοανοση νοσο που ειναι χρονια κατασταση και θελει αλλη αντιμετωπιση.
Επισης στα αντισωματα δεν μπορεις να επεμβεις ( αν μπορουσαμε αλλωστε θα ειχαμε και την θεραπεια για καθε αυτοανοσο ) αυξανονται η μειωνονται απο μονα τους και για λογους που η επιστημη δεν γνωριζει ακομα και επισης τα TSI ευθυνονται για τις οφθαλμοπαθειες .

patousaki mou
20-07-10, 12:53
Εγω ειχα υψηλη TSH αλλα φυσιολογικα FT3,FT4 και αντισωματα.Επισης ο υπερηχος εδειξε οζους.Πασχω απο θυρεοειδη τελικα η οχι?

Το ίδιο ακριβώς έχω κι εγώ, τώρα στην εγκυμοσύνη. Ευτυχώς ο γιατρός μου με έβαλε κι έκανα εξετάσεις απο την αρχή, γιατί είχε ήδη πάει 9,7 η ΤSH. Μόλις βγήκε το αποτέλεσμα, πήγα την ίδια κιόλας ημέρα στον ενδοκρινολόγο,αλλιώς θα μπορούσα να χάσω το παιδί αν το αμελούσα. έχω υπόθυρεοειδή, όζους δεν έχω, οπότε δεν μπορώ να σου πώ κάτι παραπάνω. να επισκεφτεις τον γιατρό σου όμως, μην το αφήσεις έτσι. Ο θυρεοειδής θέλει ρύθμιση, παρακολούθηση και είσαι καλά.

naiada
26-09-10, 20:09
ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELPPPPPP...
ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ .
ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΚΑΝΑ Κ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ: (ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ)
FT3: 1.62 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00 - 4.00
FT4: 0.64 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70 - 1.70
TSH: 5.52 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38 - 4.10
TgAb: <0.24 ΙU/ml<L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00 - 120.00
TPOAb: 396.01 IU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00- 60.00

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ Κ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΑΝ Τ4 ΤΩΝ 50mg ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΕΩΣ.
ΕΓΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Τ4 ΓΙΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ) Κ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ:
FT3: 4.72 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 4.00 - 8.30
FT4: 13.2 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 9.0- 20.0
TSH: 2.44 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.25- 5.00
ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ: 21 U/L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 40
Anti-TPO: 1450 ΙU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 35
ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΙΛΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Τ4 ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ (2 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ) Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ Κ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ Τ4 ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΤΟΥ ΙΚΑ) ΕΔΕΙΞΑΝ:
FT3: 5.04 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00- 4.00
FT4: 1.15 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70- 1.70
TSH: 1.76 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38- 4.10

ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ?????? ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΞΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΣΩΣΤΕΣ Η' ΛΑΘΟΣ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΟΞΙΝΗ Τ4 ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ????????????????:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
(SORRYYY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ)

naiada
27-09-10, 13:06
:?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?:

ΔΔώρα
12-10-10, 00:57
:( Γειά σας και από μένα,
Έχω πραγματικά συγκλονιστεί με τις ιστορίες σας. Εύχομαι να είσαστε όλοι καλύτερα, τώρα που σας γράφω. Εγώ δεν έχω κάποια απάντηση στα ερωτήματα σας, ιδίως με την τελευταία αγωνία της naiada, που της εύχομαι να έχει βρεί ήδη λύση στο πρόβλημα της, έχω όμως και εγώ μία αγωνία. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ.
Πάσχω από Ca μαστού τα τελευταία τέσσερα χρόνια, χειρουργήθηκα μετά χημειοθεραπείες και ακτινοβολίες και μέχρι σήμερα είμαι με ορμονοθεραπεία. Είχα όζον του θυροειδούς τα τελευταία 28 χρόνια, με παρακολουθούσαν στο Ν. Αλεξάνδρας για χρόνια και δεν ήξερα τίποτα για τα είδη του θυροειδούς, μέχρι σήμερα που πήγα στο Ν. Παίδων Αγ. Σοφία, με εξετάσεις αίματος, υπέρηχα θυροειδούς και triplex καρδιάς από τα τρία παιδιά μου, ηλικίες 14 αγόρι και 10 και 8 κορίτσια, όπου μου είπαν ότι έχουν HASHIMOTO και χρειάζονται εξάμηνη παρακολούθηση. Απ'οτι διάβασα από εσας το Hashimoto δεν δείχνει επικύνδινο, αλλά εγώ έχω φοβηθεί για τα παιδιά μου, σκεπτόμενη και το ιστορικό της δικής μου υγείας. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Πρέπει να ψάξω κάτι παραπάνω στα παιδιά? Αν μπορεί κάποιος ας με ενημερώσει.
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασε το κείμενο μου.

lineal
12-10-10, 01:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELPPPPPP...
ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ .
ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΚΑΝΑ Κ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ: (ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ)
FT3: 1.62 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00 - 4.00
FT4: 0.64 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70 - 1.70
TSH: 5.52 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38 - 4.10
TgAb: <0.24 ΙU/ml<L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00 - 120.00
TPOAb: 396.01 IU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00- 60.00

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ Κ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΑΝ Τ4 ΤΩΝ 50mg ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΕΩΣ.
ΕΓΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Τ4 ΓΙΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ) Κ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ:
FT3: 4.72 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 4.00 - 8.30
FT4: 13.2 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 9.0- 20.0
TSH: 2.44 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.25- 5.00
ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ: 21 U/L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 40
Anti-TPO: 1450 ΙU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 35
ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΙΛΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Τ4 ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ (2 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ) Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ Κ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ Τ4 ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΤΟΥ ΙΚΑ) ΕΔΕΙΞΑΝ:
FT3: 5.04 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00- 4.00
FT4: 1.15 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70- 1.70
TSH: 1.76 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38- 4.10

ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ?????? ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΞΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΣΩΣΤΕΣ Η' ΛΑΘΟΣ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΟΞΙΝΗ Τ4 ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ????????????????:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
(SORRYYY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ)
ειπες ο γυναικολογος σου σε συνεργασια με ενδοκρινολογο.
δηλαδη ο ενδοκρινολογος δε σε εξετασε;

σε περιπτωση που σε εχει δει ενδοκρινολογος νομιζω οτι αυτος ξερει,μη ξεχνας διανυεις περιοδο εγκυμοσυνης με τις ορμονες να εχουν αυξηθει.
αν δεν εισαι 100% σιγουρη πηγαινε σε 2ο ενδοκρινολογο.μη περιμενεις απο το γυναικολογο να σε ενημερωσει για το θυροειδη σου δεν εχει καμμια σχεση.
ενημερωσε με για το τι εκανες

lineal
12-10-10, 01:24
Πάσχω από Ca μαστού τα τελευταία τέσσερα χρόνια, χειρουργήθηκα μετά χημειοθεραπείες και ακτινοβολίες και μέχρι σήμερα είμαι με ορμονοθεραπεία. Είχα όζον του θυροειδούς τα τελευταία 28 χρόνια, με παρακολουθούσαν στο Ν. Αλεξάνδρας για χρόνια και δεν ήξερα τίποτα για τα είδη του θυροειδούς, μέχρι σήμερα που πήγα στο Ν. Παίδων Αγ. Σοφία, με εξετάσεις αίματος, υπέρηχα θυροειδούς και triplex καρδιάς από τα τρία παιδιά μου, ηλικίες 14 αγόρι και 10 και 8 κορίτσια, όπου μου είπαν ότι έχουν HASHIMOTO και χρειάζονται εξάμηνη παρακολούθηση. Απ'οτι διάβασα από εσας το Hashimoto δεν δείχνει επικύνδινο, αλλά εγώ έχω φοβηθεί για τα παιδιά μου, σκεπτόμενη και το ιστορικό της δικής μου υγείας. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Πρέπει να ψάξω κάτι παραπάνω στα παιδιά? Αν μπορεί κάποιος ας με ενημερώσει.
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασε το κείμενο μου.
εσυ εχεις hasimoto;ειναι κληρονομικος ο hashimoto.
αυτο εχω και γω.
να μην ανησυχεις.
δεν ειναι καθολου επικινδυνος αν λαμβανονται τα φαρμακα κανονικα.
να φανταστεις η γιαγια μου-76 χρονων-ειχε τοσα χρονια hashimoto και πριν ενα μηνα το εμαθε.
και αναρωτιομασταν ολοι που οφειλεται η αμνησια-εκτος απ τα γηρατεια-,και διαφορα αλλα ψυχοσωματικα που επιφερει ο θυροειδης.
σου λεω μολις πηρε τα χαπια ξανανιωσε και δε το πιστευουμε.

εν ολιγοις σου λεω να μην ανησυχεις και προς θεου μη συνδεεις τον καρκινο με τον θυροειδη του hashimoto δεν εχουν σχεση καμμια.

οποτε χαμογελα και φροντισε τα παιδακια σου να παιρνουν οτι φαρμακο δωσει ο ενδοκρινολογος.
και φροντισε να βρεις καποιον καλο ενδ.για ολη την οικογενεια κι ας ειναι ιδιωτης,γιατι απ οτι βλεπω στο νοσοκομειο που σε παρακολουθουσαν δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους.
ειναι θεμα υγειας αλλωστε

pashalitsa
12-10-10, 01:27
Βρε κορίτσια έχω μια απορία. Μου διέγνωσαν Hashimoto μετά από πολλά χρόνια απλού υποθυρεοειδισμού και η μόνη αλλαγή στη θεραπεία μου ήταν να αυξήσουμε το thyrohormone που ήδη έπαιρνα... Αναρωτιέμαι εσείς που έχετε αυτό το αυτοάνοσο με τί φάρμακα το αντιμετωπίζετε;;;

lineal
12-10-10, 01:27
και φυσικα συγνωμη για την αμελεια,
ευχομαι να παν ολα καλα με τη δικη σου υγεια!
συγχαρητηρια για τη δυναμη σου

lineal
12-10-10, 01:32
Βρε κορίτσια έχω μια απορία. Μου διέγνωσαν Hashimoto μετά από πολλά χρόνια απλού υποθυρεοειδισμού και η μόνη αλλαγή στη θεραπεία μου ήταν να αυξήσουμε το thyrohormone που ήδη έπαιρνα... Αναρωτιέμαι εσείς που έχετε αυτό το αυτοάνοσο με τί φάρμακα το αντιμετωπίζετε;;;
ο hashimoto ειναι μορφη υποθυροειδισμου.
στην αρχη επαιρνα καποια που μου διαφευγει η ονομασια τους,παντως ειναι τα πιο γνωστα
μετα στην εγκυμοσυνη ξεκινησα τα euthyrox 150 γιατι στα πρωτα καποιες παρτιδες δεν ηταν και τοσο καλες και τα συνεχιζω και τωρα.
ειναι παρα πολυ καλα και για πρωτη φορα απο τοτε που μου διεγνωσθη θυροειδης οι τιμες μου ειναι στα καλυτερα επιπεδα!!!

ΔΔώρα
12-10-10, 01:55
εσυ εχεις hasimoto;ειναι κληρονομικος ο hashimoto.
αυτο εχω και γω.
να μην ανησυχεις.
δεν ειναι καθολου επικινδυνος αν λαμβανονται τα φαρμακα κανονικα.
να φανταστεις η γιαγια μου-76 χρονων-ειχε τοσα χρονια hashimoto και πριν ενα μηνα το εμαθε.
και αναρωτιομασταν ολοι που οφειλεται η αμνησια-εκτος απ τα γηρατεια-,και διαφορα αλλα ψυχοσωματικα που επιφερει ο θυροειδης.
σου λεω μολις πηρε τα χαπια ξανανιωσε και δε το πιστευουμε.

εν ολιγοις σου λεω να μην ανησυχεις και προς θεου μη συνδεεις τον καρκινο με τον θυροειδη του hashimoto δεν εχουν σχεση καμμια.

οποτε χαμογελα και φροντισε τα παιδακια σου να παιρνουν οτι φαρμακο δωσει ο ενδοκρινολογος.
και φροντισε να βρεις καποιον καλο ενδ.για ολη την οικογενεια κι ας ειναι ιδιωτης,γιατι απ οτι βλεπω στο νοσοκομειο που σε παρακολουθουσαν δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους.
ειναι θεμα υγειας αλλωστε

:confused: Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση σας. Δεν ξέρω αν έχω hashimoto. Και η τελευταία ενδοκρινολόγος που πήγα πριν 3 βδομάδες περίπου δεν μου ανάφερε τίποτα. Κανείς δεν μου είχε πει κάτι τέτοιο. Πραγματικά δεν έχω βρει γιατρό εμπιστοσύνης μέχρι σήμερα. Και στο Παίδων πήγα, γιατί η ίδια γιατρός που είδε και εμένα είδε και τα παιδιά και δεν μου είπε τίποτα. Απλά δεν μου άρεσε η εξέταση της και επειδή οι εξετάσεις έδειχναν πρόβλημα, προτίμησα να πάω εκεί, σκεπτόμενη ότι είναι ειδικοί για παιδιά και κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Μου είπε όμως για τον επανέλεγχο σε 6 μήνες, όπως και στο Παίδων.
Στο Αλεξάνδρας σταμάτησα να πηγαίνω περίπου 10 χρόνια και η αλήθεια είναι ότι με την περιπέτεια μου και τις υποχρεώσεις μου, τον άφησα το θυροειδή. Ελπίζω να μην έχω κάνει κανένα άλλο πρόβλημα πάλι.
Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:-)

lineal
12-10-10, 02:12
αλιμονο δε κανει τπτ:)

η ενδοκρινολογος που δε σε ειπε τπτ ιδιωτης ειναι;

ολοι αυτοι οι γιατροι που πηγες του δημοσιου ειναι;

επιμενω αν πας σε ιδιωτη θα σε προσεξει καλυτερα.
και θα ελεγα να μη πας σε "διασημο" γιατι μαλλον θα σε ξεπεταξει.
γνωμη μου ειναι οσο νεοτερος/νεοτερη, τοσο ορεξατος ειναι και θα σε προσεξει.

ετσι και με τη δικη μου ενδοκρινολογο στη οποια πηγα οταν ηταν "ασημη" ακομα αφου οι διασημοι εδω στη πολη μας ενδοκρινολογοι που μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου με ξεπεταγαν και τωρα η γυναικα δε προλαβαινει απο τη πελατεια.
αλλα παντα με προσεχει με ελεγχει και καμμια φορα ουτε λεφτα με παιρνει και στην εγκυμοσυνη μου με προσεξε παρα πολυ και οταν γεννησα και το μωρο ειχε καποιο προβλημα που ευτυχως ξεπερασε,αυτη συμβουλευθηκα
τετοια σχεση πρεπει να χουμε με τους γιατρους μας
οποτε μη ταφηνεις,ψαξε μεχρι να βρεις τον καταλληλο,θα το ξερεις οτι ειναι ο καταληλλος γιατι θα σε κανει να νιωσεις εσυ καλα;)

lineal
12-10-10, 02:15
διαβασε κι αυτο
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1027

ΔΔώρα
12-10-10, 02:38
διαβασε κι αυτο
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1027

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Έχω πάει σε έναν ιδιώτη, που μου τον σύστησε ο γυναικολόγος, στη πρώτη εγκυμοσύνη και για ένα διάστημα 2-3 χρόνων πήγαινα. Μετά το αμέλησα και ξαναπήγα φέτος σε άλλο ιδιώτη, και υποτίθεται με καλό όνομα. Εμένα όμως που είχα μία κάποια γνώση από κλινική εξέταση, δεν μου άρεσε η εξέταση της και έτσι σκέφτηκα το Παίδων. Και να φανταστείς όλα ξεκίνησαν από τις εξετάσεις που κάνουμε μια φορά το χρόνο στα παιδιά, για γενικό έλεγχο. Εκεί είδα ότι ξεφύγαμε από τα φυσιολογικά και ψαχτήκαμε παραπάνω. Το πρωί της Δευτέρας (11/10) χτες δηλαδή τα είδαν και τα τρία,
Τώρα όμως θα αρχίσω να ενημερώνομαι περισσότερο, με τη πείρα που έχω από τους γιατρούς, μάλλον θα αναγκαστώ να ...διαβάσω περισσότερα για να μπορώ να τους αντιμετοπίζω ανάλογα.
Πάντως το άρθρο ήταν πολύ χρήσιμο. Και πάλι ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ :-D

lineal
12-10-10, 14:49
να σαι καλα;)
περιμενω νεα

vanmarant
08-01-11, 22:34
κορίτσια γεια σας,
συγγνώμη που ξανανοίγω το θέμα. Γέννησα πριν 7 μήνες και θήλασα μέχρι πριν λίγες μέρες, όπου και σταμάτησα γιατί ένιωθα πολύ κούραση, είχα ταχυκαρδίες και τρέμουλο, πέφταν μαλλιά κτλ. Έκανα εξετάσεις θυρεοειδή και είχα τα εξής: πεσμένη TSH, ανεβασμένα FT4, FT3, ANTITPO, ANTITG, TSI....διάγνωση νόσος του Graves. Μου είπανε θεραπεία για να ρυθμίσω ορμόνες με unimazole, και μετά από 6 μήνες και εφόσον έχει ρυθμιστεί μπορώ να προχωρήσω σε δεύτερο παιδάκι με πιθανότητα 1 στα 100 να περάσει η νόσος στο δεύτερο παιδί. Έχει καμιά κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία;;;

ValiaK
08-01-11, 22:51
chrimarko, έχω κι εγώ Graves, καλό είναι να τον έχεις ρυθμίσεις πριν προχωρήσεις σε νέα εγκυμοσύνη. Κι εγώ unimazole παιρνω Μετά απο περιπέτειες με άχρηστους γιατρούς που μου στοιχισαν το μωράκι μου, βρηκα μια νορμάλ γιατρό που τον ρύθμισε οποτε τώρα ξαναξεκινησαμε προσπάθεια. θα σου έλεγα να μην βάλεις χρονοδιάγραμμα 6 μηνών, άσε τον αδενα να ρυθμιστεί πρώτα, είτε του πάρει λίγο καιρό είτε λίγο...
Να σου ζήσει το μωράκι σου και με το καλό να ερθει και το δεύτερο!

vanmarant
08-01-11, 23:17
σε ευχαριστώ valiak, σου έχω κάνει και ερώτηση πάλι για το graves σε άλλο σημείο. Όπως καταλαβαίνεις χθες μου είπανε ότι ανέπτυξα επιλόχεια τη νόσο και με έχει πιάσει πανικός! Η γιατρός σου τι σου είπε σχετικά με τη μετάδοση της νόσου στο μωρό μέσω πλακούντα; Κάπου διάβασα για πιθανότητα 1 στις 100, και παρόλο που ακούγεται μικρή, εμένα μου φαντάζει μεγάλη. Ξεκινάω ραντεβού με ενδοκρινολόγους την άλλη βδομάδα και βασικά θα τους πω να μου αφαιρέσουν θυρεοειδή αν είναι να μη μεταδίδεται η νόσος στο παιδί...αχ πάω να σκάσω....

ValiaK
09-01-11, 10:11
εγώ graves είχα απο πριν, οποτε δεν ξερω να σου πω τι γινεται στην περιπτωση που τον αναπτυξεις στην εγκυμοσυνη. και επειδή θυρεοειδή έχουν και οι δύο γονείς μου (νησιώτες γαρ) εχει αρκετες πιθανοτητες να τον παρει και το μωρό μου. Δεν ξέρω εάν αφαιροντας τον αδένα γλυτωνεις την κληρονομικότητα, μου φαίνεται πολυ τραβηγμένο όμως, άσε που θα πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα χάπια για να αντικαθιστάς τη χαμένη λειτουργία του αδένα. καλύτερα να συμβουλευτείς ενδοκρινολόγο. Τι πρόγνωση έχει ο επιλόχειος Graves? Φεύγει μετά απο λίγο καιρό ή σου μένει για πάντα? Μην ξεχνάς οτι ο Graves όπως και όλα τα αυτοάνοσα, μπορεί να βρεθεί σε ύφεση έως και για 20 χρόνια, οποτε μήπως υπήρχε ήδη? Είχες κάνει εξετάσεις πριν την εγκυμοσύνη?

vanmarant
09-01-11, 12:56
Δεν ξέρω εάν αφαιροντας τον αδένα γλυτωνεις την κληρονομικότητα?

προς Θεού δεν εννοούσα την κληρονομικότητα (από αυτή δε γλιτώνει κανείς). Εννοούσα αν αφαιρώντας θυρεοειδή, φεύγουν και τα αντισώματα, οπότε δεν μπορούν να περάσουν μέσω πλακούντα στο μωρό στην εγκυμοσύνη.

Τι πρόγνωση έχει ο επιλόχειος Graves? Φεύγει μετά απο λίγο καιρό ή σου μένει για πάντα?

πραγματικά δεν έχω ιδέα, μακάρι να φεύγει...

οποτε μήπως υπήρχε ήδη? Είχες κάνει εξετάσεις πριν την εγκυμοσύνη?

εξέταζα κάθε χρόνο τον θυρεοειδή με το γενικό checkup και όταν έμεινα έγκυος οι εξετάσεις ήταν οκ.

Μαρια.X
28-01-11, 00:57
Γραφω για μια φιλη μου.
Εχει αφαιρεσει τον θυροειδη της και απ'οτι μου ειπε προ καιρου πολλες φορες ξεχναει να πιει το χαπι του θυροειδει,ισως τις μισες μερες τις εβδομαδας.
Αυτο τι συνεπειες εχει στην υγεια της και στην επιτευξη εγκυμοσυνης,ειναι παντρεμενη 3 χρονια αλλα δεν ξερω ποσο καιρο προσπαθει.

nantine
28-01-11, 10:34
Μαρια.Χ φυσικά και έχει επιπτώσεις στην υγεία της και στην ικανότητα σύλληψης. Καλά, εξετάσεις δεν κάνει? εκεί θα φαινόντουσαν τα αποτελέσματα της αμέλειάς της. Κι εγώ έχω αφαιρέσει τον θυρεοειδή μου και στην αρχή τρόμαζα στην ιδέα ότι θα ξεχνάω το χάπι ή ότι θα το παίρνω ξανά κατά λάθος. Επειδή όμως δεν μου αρέσει να επιφορτίζω τη ζωή μου με προβλήματα που λύνονται... έβαλα δίπλα στο κρεβάτι μου ένα ημερολόγιο (αυτά που στέκονται όρθια) το οποίο μου υπενθύμιζε με την παρουσία του να πάρω το χάπι, και στο οποίο έβαζα ένα Χ στην ημέρα μόλις έπερνα το χάπι. Μετά από μερικούς μήνες το είχα συνηθίσει πλέον. Τώρα δεν χρειάζομαι ημερολόγιο. Ούτε στεναχωριέμαι που παίρνω χάπι καθημερινά. Είμαι τόσο καλύτερα από πριν αφαιρέσω τον θυρεοειδή μου που χαλάλι ένα χαπάκι την ημέρα!

Rinoula
28-01-11, 12:44
Το να ξεχνάς να πάρεις το χάπι σου και μάλιστα μετά από αφαίρεση θυροειδή αδένα, είναι σα να βάζεις το κεφάλι σου στο στόμα του λιονταριού.
Ο θυροειδής όταν υπολειτουργεί, υπερλειτουργεί ή δεν λειτουργεί καθόλου τελωςπάντων, είναι κάτι σαν το ζάχαρο να το πω έτσι απλά. Όσο δεν έιναι ρυθμισμένο μπορεί να σου πειράξει άλλα όργανα ανεπιστρεπτί. Μια γνωστή μου που τον είχε αμελήσει χρόνια, κατέληξε να έχει πολλά και σοβαρά προβλήματα υγείας, ένα εκ των οποίως είναι ρευματοειδής αρθρίτιδα από την οποία υποφέρει με φοβερούς πόνους και δεν την πιάνει καμία θεραπεία. Και είναι μόνο 38. Χώρια τα άλλα προβλήματα που της έβγαλε. Γιαυτό δεν είναι να παίζει κανείς μ'αυτό τον αδένα. Είναι πολύ μικρός, αλλά πολύ ύπουλος!

Εγώ πάλι ήθελα να ρωτήσω το εξής. Γιατί το χάπι πρέπει να το παίρνουμε το πρωί μισή ώρα πριν το πρωινό? Αν δηλαδή το παρουμε κατευθίαν πριν φάμε, ή αμέσως μετά, ποια είναι η διαφορά? Ετσι πληροφοριακά ρωτάω.

melinaa
28-01-11, 15:08
Εγώ πάλι ήθελα να ρωτήσω το εξής. Γιατί το χάπι πρέπει να το παίρνουμε το πρωί μισή ώρα πριν το πρωινό? Αν δηλαδή το παρουμε κατευθίαν πριν φάμε, ή αμέσως μετά, ποια είναι η διαφορά? Ετσι πληροφοριακά ρωτάω.

Rinoula ετσι πρεπει για να επιτυγχανεται η οσο το δυνατον μεγαλυτερη απορροφηση του φαρμακου.
Επισης πρεπει να μεσολαβει μιση ωρα απο τη ληψη του οταν παιρνεις βιταμινες, αντιοξινα,ιχνοστοιχεια και αλλα φαρμακα και 4 ωρες οταν παιρνεις σιδηρο και ασβεστιο.

Μαρια.X
28-01-11, 20:03
Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Λοιπον η φιλη μου ειναι τρομερα αφηρημενη.....
Εκτος οτι τον αφαιρεσε περυσι τον νοεμβριο απ'οτι μου ειπε δεν ξαναπηγε σε ενδοκρινολογο να την δει και δεν εχει κανει ακομα εξετασεις αιματος,ειναι 35.
Θα της πω οταν παει στην ενδοκρινολογο να της πει οτι ξεχναει το χαπι,και να τ'ακουσει ενα χερακι απο την γιατρο μπας και βαλει μυαλο.:???:

ΛΙΝ
23-03-11, 11:15
......

ΛΙΝ
01-04-11, 17:21
γεια σας καλο μηνα! με υγεια πανω απ΄ολα και καθε επιθυμεια μας να γινεται πραγματοποιηση!

σημερα εκανα εξετασεις για θυροειδη: TSH-1.61
FT3-5.89
FT4-12.19
ειναι καλες;

ΛΙΝ
07-04-11, 18:14
γεια σας καλο μηνα! με υγεια πανω απ΄ολα και καθε επιθυμεια μας να γινεται πραγματοποιηση!

σημερα εκανα εξετασεις για θυροειδη: TSH-1.61
FT3-5.89
FT4-12.19
ειναι καλες;

τελικα πηγα σε ενδοκρινολογο εκανα υπεριχο θυροειδη και ολα ειναι μια χαρα!!!!:D

Rinoula
07-04-11, 20:47
τελικα πηγα σε ενδοκρινολογο εκανα υπεριχο θυροειδη και ολα ειναι μια χαρα!!!!:D
μπράβο κοριτσάκι. Ο θυροειδής είναι ο σημαντικότερος αδένας. Αφού είναι όλα καλά, να είσαι χαρούμενη και να ευχαριστείς το Θεό. Φιλάκια!!!

inka
04-08-11, 20:38
κοριτσια γεια σας !
εμφανισα κι εγω graves (εκανα μαγνητικη και αξωνικη)ενα χρονο μετα την γεννηση της κορης μου ..ξεκινησε ε ερεθησμο στο ματι και προπτωση ..ολεσ οι ορμονικεσ ειναι καλες ...μια απλη θυροειδιτιδα λοχειασ εχω και graves kai hashimoto alla μονο τα θυ.αντισωματα ειναι αυξημενα αλλα οχι σε τετοιο βαθμο ωστε να παρω φαρμακα ..ετσι λεει ο ενδοκρινολογος .τι να κανω ?απο συμτωματα εχω εξαψεις και νευρα !!!!μαλλια νυχια και κιλα ..οπως παντα !!!τι να κανω ???

inka
04-08-11, 20:39
δεν εχω αλλαξει το τικερακι .δεν ειμαι εγκυοσ

lucciola
10-08-11, 16:16
καλησπέρα. MIRIAM δόξα τον Θεο που έγινες καλα. συγκλονιστική η ιστορία σου - πραγματικά οταν την διάβασα έμεινα με το στομα ανοιχτο. δεν έχω αλλα λόγια! εγώ ανακάλυψα οτι είχα πρόβλημα με τον θυροειδη μου το καλοκαίρι του 2010 - ετσι μου ειχε πει η μικροβιολογος -αλλα ο γυναικολόγος που είδε τοτε τις εξετάσεις (δοκιμαστικά ειχα παει τοτε σε αυτον 7 μηνες μετά τον γαμο μας γιατι ειχα φρικαρει οτι δεν ειχα μεινει εγκυος ακομα) μου ειπε πως δεν ειναι προβλημα και να μην ασχοληθω. ασε που μου ειπε πως η μια σαλπιγγα κλειστη (που ειδαμε πρωτη φορα μετα την σαλπιγγογραφία) μαλλον ειναι ετσι απο παντα και αν δουμε οτι δεν κανουμε παιδι μεχρι τελος του χρονου να παμε να δουμε για εξωσωματικη! εγω ο βλακας περιμενα 6 μηνες να παρω δευτερη γνωμη οποτε και εχασα χρονο! τελικα, εχω υποκλινική μορφή υποθυροειδισμού και τωρα το ρυθμιζω με Τ4 (ευτυχως βρηκα πολυ καλη ενδοκρινολογο) και η μια κλειστη σαλπιγγα οφειλονταν σε χλαμυδια που ειχα επι 6+ χρονια παρακαλώ! και δεν το ηξερα! -το οτι μαλλον ηταν 6+ χρονια το ξερω γιατι ειμαι με τον αντρα μου 6 χρονια και ο πρώην ήταν λίγο τσούλος!... τελος παντων θελω να πω οτι αν βλεπουμε οτι δεν παει κατι καλα πρεπει οπωσδήποτε να το κοιτάμε ακομα και αν πρεπει να πάρουμε και δεύτερη και τρίτη γνώμη. μην το αφήνουμε!
η ενδοκρινολόγος μου βέβαια είπε πώς αν δεν είμουν σε φάση προσπάθειας για παιδί μάλλον δεν θα ξεκινάγαμε αγωγή με Τ4 και οτι πρέπει να το ρίξουμε το TSH στο 2 για να είμαστε σε SAFE ZONE όταν μείνω έγκυος.
Επίσης την πήρα τηλέφωνο τον προηγούμενο μήνα γιατι είχα ζαλάδες και ανακατευόμουν συνέχεια και μου πρότεινε να τρώω πιο πολλές πρωτεϊνες (ασπράδια αυγών κυρίως) και ενα συμπλήρωμα Β complex. να προσθέσω πως ειμαι χορτοφάγος.
ελπίζω να μην βρεθεί κανα καινούργιο εμπόδιο στον να γίνω επιτέλους μαμα!
μακάρι να ήξερα όλα αυτα πριν 1 χρόνο! :rolleyes:

sophiellis
04-09-11, 19:48
καλησπερα η κορη μου λεει συνεχεια επαναλαμβανομενες λεξεις θα πρεπει να ανυσηχησω ειναι 24μηνων?

Rinoula
04-09-11, 21:25
τί σχέση έχει αυτό με τον θυροειδή? και τί εννοείς επαναλαμβανόμενες λέξεις?

georgiamami
04-09-11, 21:39
Προσπαθουμε να κανουμε μια "καλη δουλεια" στο θεμα του θυρεοειδη, και να παρεχουμε ψυχολογικη υποστηριξη και γνωσεις αναλογα με την εμπειρια μας. Για το λογο αυτο, μπορειτε να επισκεφτεστε τη σελιδα του parentscafe :

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

Μεχρι τωρα φαινεται οτι τα παμε αρκετα καλα :p:p:p

georgiamami
04-09-11, 21:43
καλησπερα η κορη μου λεει συνεχεια επαναλαμβανομενες λεξεις θα πρεπει να ανυσηχησω ειναι 24μηνων?

Μαλλον σε αλλη ενοτητα-θεμα θα επρεπε να ...γραψεις!!!! Πιστευω οτι θα παρεμβουν οι συντονιστες ωστε να σε κατευθυνουν στο σωστο μερος εφοσον οπως φαινεται εισαι καινουριο μελος και μαλλον καπου ....μπερδευτηκες. Δυστυχως δεν εχω απαντηση στην ερωτηση σου.

τί σχέση έχει αυτό με τον θυροειδή? και τί εννοείς επαναλαμβανόμενες λέξεις?

Ρινουλα, καθε αρχη και δυσκολη. Θα βρει το δρομο της η ερωτηση και θα απαντηθει απο τους γνωστες!!!!

NataliaT
18-01-12, 23:16
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΧΩ ΝΟΣΟ GREVES ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΕΜΒΡΙΟ (Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ)ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΣ ΑΥΤΟ?ΕΧΩ ΑΝΧΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ... :( :(

georgiamami
19-01-12, 12:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΧΩ ΝΟΣΟ GREVES ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΕΜΒΡΙΟ (Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ)ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΣ ΑΥΤΟ?ΕΧΩ ΑΝΧΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ... :( :(

Με το καλο να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Αν σου λεει ο γιατρος οτι ειναι ΟΚ εσυ γιατι πρεπει αν αγχωνεσαι?????
Τι εξετασεις εχεις κανει???? Υπερηχο??? Τωρα ανακαλυψες την παθηση του θυρεοειδη??? Σου εδωσε αγωγη????
Απο αυτα που γνωριζω, αναλογα με τις τιμες των ορμονων σου, θα σου δωσει χαπι το οποιο δεν εχει καμια επιπτωση στο μωρο (ειναι η ορμονη του οργανισμου που λειπει ή δεν επαρκει ) και θα το παρακολουθεις καθε μηνα.
Σε συνεργασια οι δυο γιατροι σου (γυναικ-ενδοκριν) θα κρινουν πως θα αντιμετωπισετε τη νοσο.

Ολα θα πανε καλα...... ηρεμησε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου.

georgiamami
19-01-12, 12:40
Προσπαθουμε να κανουμε μια "καλη δουλεια" στο θεμα του θυρεοειδη, και να παρεχουμε ψυχολογικη υποστηριξη και γνωσεις αναλογα με την εμπειρια μας. Για το λογο αυτο, μπορειτε να επισκεφτεστε τη σελιδα του parentscafe :

Μεχρι τωρα φαινεται οτι τα παμε αρκετα καλα :p:p:p

Θυμιζω οτι υπαρχουμε και στο χωρο του parenscafe.gr με περισσοτερη ενεργεια.
Ακολουθηστε το link.

NataliaT
19-01-12, 18:18
Ευχαριστώ πολύ!!Έχω αρκετά χρόνια υπερθιροιδισμό απλά ασφξιθηκε παρά πολύ με την εγκυμοσύνη...πίεση φυσιολογική ,λίγο ανεβασμένο σαχαρο και στα κόκκινα η tsh και η t4 μου άλλαξε θεραπεία και θα δω πως πάει σε έναν μήνα ...Τρελάθηκα με την ενδοκρινολόγο γιατί με επαθια μου είπε πως δεν θα έπρεπε να είμαι έγκυος αυτήν την στιγμή..μου βρήκε και υποιχους όζους πράγμα που δεν είχα ποτέ ...o γυναικολος λέει πως το μωράκι μου αναπτύσετε φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα,δόξα το θεό... εγκέφαλος φυσιολογικός,και κεφαλουρεο και βάρος... τώρα δεν ξέρω πάνω σε τη το στηρίξε η ενδοκρινολόγος αυτό γτ οι υπέρηχοι μου είναι καλοί...στεναχωριέμαι λίγο για το νίνη μου γιατί δεν θέλω να έχει υποθιροιδισμό όταν έρθει στο κόσμο...:oops:

NataliaT
19-01-12, 18:29
Με το καλο να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Αν σου λεει ο γιατρος οτι ειναι ΟΚ εσυ γιατι πρεπει αν αγχωνεσαι?????
Τι εξετασεις εχεις κανει???? Υπερηχο??? Τωρα ανακαλυψες την παθηση του θυρεοειδη??? Σου εδωσε αγωγη????
Απο αυτα που γνωριζω, αναλογα με τις τιμες των ορμονων σου, θα σου δωσει χαπι το οποιο δεν εχει καμια επιπτωση στο μωρο (ειναι η ορμονη του οργανισμου που λειπει ή δεν επαρκει ) και θα το παρακολουθεις καθε μηνα.
Σε συνεργασια οι δυο γιατροι σου (γυναικ-ενδοκριν) θα κρινουν πως θα αντιμετωπισετε τη νοσο.

Ολα θα πανε καλα...... ηρεμησε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου.
Ευχαριστώ πολύ!!Έχω αρκετά χρόνια υπερθυροιδισμό απλά αυξηθηκε πάρα πολύ με την εγκυμοσύνη...πίεση φυσιολογική ,λίγο ανεβασμένο σαχαρο και Τ3 3,38-Τ4 196,1-TSH 0,01 μου άλλαξε θεραπεία και θα δω πως πάει σε έναν μήνα ...Τρελάθηκα με την ενδοκρινολόγο γιατί με απάθεια μου είπε πως δεν θα έπρεπε να είμαι έγκυος αυτήν την στιγμή..μου βρήκε και υποιχους όζους πράγμα που δεν είχα ποτέ ...o γυναικολος λέει πως το μωράκι μου αναπτύσετε φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα,δόξα το θεό... εγκέφαλος φυσιολογικός,κεφαλουρεο και βάρος... τώρα δεν ξέρω πάνω σε τι το στήριξε η ενδοκρινολόγος αυτό γτ οι υπέρηχοι μου είναι καλοί...στεναχωριέμαι λίγο για το αγγελούδι μου γιατί δεν θέλω να έχει υποθυροιδισμό όταν έρθει στο κόσμο...:oops:

georgiamami
20-01-12, 10:36
Ευχαριστώ πολύ!!Έχω αρκετά χρόνια υπερθυροιδισμό απλά αυξηθηκε πάρα πολύ με την εγκυμοσύνη...πίεση φυσιολογική ,λίγο ανεβασμένο σαχαρο και Τ3 3,38-Τ4 196,1-TSH 0,01 μου άλλαξε θεραπεία και θα δω πως πάει σε έναν μήνα ...Τρελάθηκα με την ενδοκρινολόγο γιατί με απάθεια μου είπε πως δεν θα έπρεπε να είμαι έγκυος αυτήν την στιγμή..μου βρήκε και υποιχους όζους πράγμα που δεν είχα ποτέ ...o γυναικολος λέει πως το μωράκι μου αναπτύσετε φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα,δόξα το θεό... εγκέφαλος φυσιολογικός,κεφαλουρεο και βάρος... τώρα δεν ξέρω πάνω σε τι το στήριξε η ενδοκρινολόγος αυτό γτ οι υπέρηχοι μου είναι καλοί...στεναχωριέμαι λίγο για το αγγελούδι μου γιατί δεν θέλω να έχει υποθυροιδισμό όταν έρθει στο κόσμο...:oops:

Ρωτησε την!!!!!! Γιατι πιστευει οτι δε θα επρεπε να εισαι εγκυος???Σου ειχε πει απο πριν να αποφυγεις εγκυμοσυνη??? Η εγκυμοσυνη αποκλειεται μονο σε περιπτωσω Ca οπου πρεπει η ασθενης να λαβει ιωδιο για την αντιμετωπιση του. Εσυ εισαι με Graves........ ειμαι περιεργη να μαθω την απαντηση της ενδοκρ. σου.

Οσο για την πιθανοτητα να γεννηθει το μωρακι σου υποθ/κο αυτο ειναι αλλο θεμα. Να θυμασαι οταν με το καλο γεννηθει και μεγαλωσει.... θα σου πει ο γιατρος σου ποσο, να του κανεις εξετασεις γιατι πολυ συχνα οι παθησεις του θυρ. ειναι κληρονομικες. Αυτο μονο. Μην ανησυχεις.

Αλλα ......οι υποχοηκοι οζοι, τωρα δημιουργηθηκαν??? Τους εχεις εξετασει?????

NataliaT
20-01-12, 17:40
Ρωτησε την!!!!!! Γιατι πιστευει οτι δε θα επρεπε να εισαι εγκυος???Σου ειχε πει απο πριν να αποφυγεις εγκυμοσυνη??? Η εγκυμοσυνη αποκλειεται μονο σε περιπτωσω Ca οπου πρεπει η ασθενης να λαβει ιωδιο για την αντιμετωπιση του. Εσυ εισαι με Graves........ ειμαι περιεργη να μαθω την απαντηση της ενδοκρ. σου.

Οσο για την πιθανοτητα να γεννηθει το μωρακι σου υποθ/κο αυτο ειναι αλλο θεμα. Να θυμασαι οταν με το καλο γεννηθει και μεγαλωσει.... θα σου πει ο γιατρος σου ποσο, να του κανεις εξετασεις γιατι πολυ συχνα οι παθησεις του θυρ. ειναι κληρονομικες. Αυτο μονο. Μην ανησυχεις.

Αλλα ......οι υποχοηκοι οζοι, τωρα δημιουργηθηκαν??? Τους εχεις εξετασει?????
Τους είχα εξετάσει αλλά αυτός που μου έκανε τον υπέρηχο δεν βρήκε κάτι,τουλάχιστον έτσι φαινόταν.Δεν μου είπε κανείς ενδοκρινολόγος ότι δεν μπορώ να κάνω παιδί...Αυτή λέει πως θα έπρεπε να πάρω αντισιλιπτικά άκουσα πάντως σήμερα πως δεν είναι και πολύ καλή στην δουλειά της και ο γυναικολόγος μου, μου πρότινε άλλη ενδοκρινολόγο...Φαινόταν λίγο στο κόσμο της μου έλεγε πως είναι κληρονομικό, εξετάστηκε κ μάνα μου και η αδελφή μου και βγήκαν καθαρές,επίσεις οι γιαγιά μου και η 3 θείες μου έχουν παιδιά και ποτέ δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο..(ούτε από την μεριά του μπαμπά μου)από που είναι κληρονομικό κανείς δεν ξέρει!!!!Επιτέθηκε και λεκτικά στον γυναικολό μου λέγοντας του ότι θα έπρεπε να με υποχρεώσει να κάνω έκτρωση!!!Τη να πω,περιμένω το ραντεβού με την καινούρια ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει και αυτή... http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0NTWzMFeyBlwwFa8C3Q,,97.png (http://www.parents.gr/forum/%3Ca%20href=)

aggelomarios
20-01-12, 17:52
Διαγνωσθηκα με υποθυρεοειδισμο οταν ημουν εγκυος στο γιο μου...αγνωστο εαν προυπηρχε παντως στις εξετασεις ρουτινας του προγεννητικου εμφανιστηκε το προβλημα οπου και ο γυναικολογος μου μου συνεστισε να δω ενδοκρινολογο κατι που δεν εκανα!!! Σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου οι ορμονες μου εκανα παρτυ κι εγω αρνιομουνα να παω σε ενδοκρινολογο μη και μου δωσει χαπι και δεν ηθελα να το παρω μπας και βλαψω το παιδι!! Τοσο ανιδεη ημουνα!!!!
Ευτυχως ο Θεος φυλαξε και εμενα και το παιδι μου και ολα πηγαν καλα...
Στη 2η εγκυμοσυνη μου επερνα Τ4 καθολη τη διαρκεια της χωρις να υπαρξει κανενα προβλημα και ουδεποτε η γυναικολογος μου το θεωρησε προβλημα εφοσον το παρακολουθουσαμε...στη θση σου θα αλλαζα ενδοκρινολογο γιατι συμφωνα με αυτην που εχεις τωρα τουλαχιστον οι μισες γυναικες στην ελλαδα δεν θα επρεπε να τεκνοποιουν!

NataliaT
20-01-12, 19:58
Εννοειτε πως αλλαξα ενδοκρινολογο μακριά αυτή...Εμενα υπερλειτουργεί ο θυρεοειδής μου και μπλοκάρει του μωρού μάλλον δεν ξέρω θα φανεί στην Β επιπέδου μου είπε ο γυναικολος μου,τώρα αυτή που τα στηρίζει αυτά που λέει κανείς δεν ξέρει...Εγώ έκανα και την FΤ3 και FΤ4 και είμαι μέσα στις τιμές αναφοράς που δίνει το εργαστήριο.Τώρα δεν ξέρω τη διάφορα έχει η ΦΤ3 κ FT4 με το T3 κ Τ4
Οι τιμές που έχω είναι:
T3 = 3.38 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (1.16-3.53)
T4 = 196.1 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (94-191)
TSH = 0.01 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (0.33-4.59)
FT3 = 5.3 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (3.78-5.97)
FT4 = 16.56 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (12.1-19.6)
θα δούμε τι θα μας και η καινουρια ενδοκρινολογος...

georgiamami
20-01-12, 23:01
Επιτέθηκε και λεκτικά στον γυναικολό μου λέγοντας του ότι θα έπρεπε να με υποχρεώσει να κάνω έκτρωση!!!Τη να πω,περιμένω το ραντεβού με την καινούρια ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει και αυτή... http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0NTWzMFeyBlwwFa8C3Q,,97.png (http://www.parents.gr/forum/%3Ca%20href=)

Συγνωμη, αυτη επιμενει να λεγεται γιατρος????? Και πολυ καλα εκανες και πηγες σε αλλο γιατρο.
Θα συμφωνησω και με την aggelomarios γιατι ενα μεγαλο ποσοστο γυναικων νοσουν απο καποια περιπτωση του θυρ.. Κια φυσικα πολλες απο αυτες εχουν γινει μανουλες χωρις κανενα προβλημα. Αλλες προσπαθουν και δεν τα καταφερνουν παρα μονο οταν ρυθμισουν τις ορμονες του θυρ.
Προσωπικα εχω γνωρισει 2 κοπελες μεσα στο parents που επι χρονια εδιναν λεφτα για εξωσωματικες χωρις να τους πουν οι γιατροι τους να κανουν εξεταση ορμονων θυρ. και οταν εκαναν και ειδαν οτι υπηρχε προβλημα, ακολουθησαν αγωγη και τωρα ειναι κοι οι 2 μανουλες με φυσιολογικη συλληψη παρακαλω!!!!

Μονο στην περιπτωση που διαγνωσθει καρκινος του θυρ. θεωρω οτι ο γιατρος θα διακοψει την κυηση ωστε να μη κινδυνεψει το εμβρυο αλλα και η μητερα να μπορεσει να κανει την συνηστομενη θεραπεια που απαιτει ληψη ραδιενεργου ιωδιου.

Εννοειτε πως αλλαξα ενδοκρινολογο μακριά αυτή...Εμενα υπερλειτουργεί ο θυρεοειδής μου και μπλοκάρει του μωρού μάλλον δεν ξέρω θα φανεί στην Β επιπέδου μου είπε ο γυναικολος μου,τώρα αυτή που τα στηρίζει αυτά που λέει κανείς δεν ξέρει...Εγώ έκανα και την FΤ3 και FΤ4 και είμαι μέσα στις τιμές αναφοράς που δίνει το εργαστήριο.Τώρα δεν ξέρω τη διάφορα έχει η ΦΤ3 κ FT4 με το T3 κ Τ4
Οι τιμές που έχω είναι:
T3 = 3.38 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (1.16-3.53)
T4 = 196.1 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (94-191)
TSH = 0.01 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (0.33-4.59)
FT3 = 5.3 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (3.78-5.97)
FT4 = 16.56 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (12.1-19.6)
θα δούμε τι θα μας και η καινουρια ενδοκρινολογος...

Η TSH που μας αφορα, ειναι πολυ καλη. Με αυτη τη τιμη ο αδενας σου ουτε υπερλειτουργει ουτε υπολειτουργει.
Περιμενουμε νεα απο τον νεο γιατρο σου.

NataliaT
20-01-12, 23:20
Συγνωμη, αυτη επιμενει να λεγεται γιατρος????? Και πολυ καλα εκανες και πηγες σε αλλο γιατρο.
Θα συμφωνησω και με την aggelomarios γιατι ενα μεγαλο ποσοστο γυναικων νοσουν απο καποια περιπτωση του θυρ.. Κια φυσικα πολλες απο αυτες εχουν γινει μανουλες χωρις κανενα προβλημα. Αλλες προσπαθουν και δεν τα καταφερνουν παρα μονο οταν ρυθμισουν τις ορμονες του θυρ.
Προσωπικα εχω γνωρισει 2 κοπελες μεσα στο parents που επι χρονια εδιναν λεφτα για εξωσωματικες χωρις να τους πουν οι γιατροι τους να κανουν εξεταση ορμονων θυρ. και οταν εκαναν και ειδαν οτι υπηρχε προβλημα, ακολουθησαν αγωγη και τωρα ειναι κοι οι 2 μανουλες με φυσιολογικη συλληψη παρακαλω!!!!

Μονο στην περιπτωση που διαγνωσθει καρκινος του θυρ. θεωρω οτι ο γιατρος θα διακοψει την κυηση ωστε να μη κινδυνεψει το εμβρυο αλλα και η μητερα να μπορεσει να κανει την συνηστομενη θεραπεια που απαιτει ληψη ραδιενεργου ιωδιου.

Η TSH που μας αφορα, ειναι πολυ καλη. Με αυτη τη τιμη ο αδενας σου ουτε υπερλειτουργει ουτε υπολειτουργει.
Περιμενουμε νεα απο τον νεο γιατρο σου.
Αρχιζω να φοβαμαι μηπως και δεν εχω και οζους γιατι ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥς ΕΝΤΟΠΗΣΕ τοσα χρονια δεν ειχα ξαφνηκα αποκτησα :/ θα συνεχισω να περνω το χαπακι μου και θα δω σε εναν μηνα τι γινετε...επερνα το unimazole 20mg 3 χαπια την μερα και τωρα μου εδωσε prothuril 50mg 3 την μερα στις οδηγιες λεει πως τα 3 ειναι για συντηρηση τι να πω δεν ξερω...Δεν καταλαβενω αν εχω θυροειδη η οχι και αν εχω ειναι υπο ή υπερ? :/

mömmu
20-01-12, 23:36
Οι όζοι μπορούν να εντοπιστούν με υπέρηχο, και εγώ έχω, πρώτα τους διέγνωσε με ψηλάφηση ο γιατρός, παρόλο που είναι πραγματικά πολύ μικροί.
Ποτέ οι αιματολογικές μου δεν έδειξαν πρόβλημα, μην βασίζεστε λοιπόν μόνο σε αυτές!

Και πραγματικά αν ένας γιατρός δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη, η δεν νιώθετε άνετα, η οτιδήποτε άλλο μην κολλάτε σε αυτόν, ψάξτε για κάποιον καλύτερο!

NataliaT
21-01-12, 13:24
Οι όζοι μπορούν να εντοπιστούν με υπέρηχο, και εγώ έχω, πρώτα τους διέγνωσε με ψηλάφηση ο γιατρός, παρόλο που είναι πραγματικά πολύ μικροί.
Ποτέ οι αιματολογικές μου δεν έδειξαν πρόβλημα, μην βασίζεστε λοιπόν μόνο σε αυτές!

Και πραγματικά αν ένας γιατρός δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη, η δεν νιώθετε άνετα, η οτιδήποτε άλλο μην κολλάτε σε αυτόν, ψάξτε για κάποιον καλύτερο!
Περιμέμω να με δει η ενδοκ. και βλεπουμε..μεχρι στιγμης ολα καλα!!! :) :) Οι οζοι με προβληματίζουν...δεν ξερω καν τι ειναι

mömmu
21-01-12, 14:28
Ναταλία, εντελώς τυχαία τους ανακάλυψα, δεν είχα κανένα σύμπτωμα, είχαμε επισκεφθεί τον γιατρό για την μητέρα μου και έκανε και μια ψηλάφηση σε εμένα όπου και εντοπίστηκαν, από το 2009 και μέχρι σήμερα , παίρνω την ελάχιστη δυνατή ποσότητα θυρορμόνης, από το 0,1 , 1/5 χάπι καθημερινά, ειδικά τώρα στην εγκυμοσύνη( μου το αύξησε σε ένα δύο φορές την εβδομάδα) είναι ακόμη πιο απαραίτητο γιατί οι ορμόνες δραστηριοποιούνται με άλλους ρυθμούς, και σκοπός είναι να μην μου το γυρίσει είτε σε υποθυρεοειδισμό είτε σε υπερθυρεοειδισμό.
'Οπως και με διαβεβαίωσε ο γιατρός πόσο ζωτικής σημασίας είναι για το έμβρυο , όπου περνάει από καθόλου έως ελάχιστη ποσότητα σε αυτό.
Σχεδόν κάθε μήνα κάνω αιματολογικές, όπου βγαίνουν άριστες, άρα καλά πάμε.
Το πιο επικίνδυνο είναι ένας αρρύθμιστος θυρεοειδής, και όχι το χάπι, που πρέπει φυσικά να δίνεται στην σωστή δοσολογία, και να μην αμελείται.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, και να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα!:p

ΟΖΟΙ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΝΑΣ

Τι είναι οι θυρεοειδικοί όζοι?
Θυρεοειδικός όζος είναι μια διόγκωση μέσα στον κατά τα άλλα φυσιολογικό αδένα και είναι σχετικά συχνοί. Οι όζοι χωρίζονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες: τους ψυχρούς (85%) και τους θερμούς (15%).
Τι είναι ψυχροί όζοι?
Οι ψυχροί όζοι δεν είναι λειτουργικοί, δηλαδή δεν παράγουν θυρεοειδικές ορμόνες, δεν προσλαμβάνουν ιώδιο και έτσι δεν σκιαγραφούνται στο σπινθηρογράφημα. Έχουν περίπου 21% πιθανότητα να είναι κακοήθεις.
Τι είναι θερμοί όζοι ?
Οι θερμοί όζοι, παράγουν θυρεοειδικές ορμόνες, προσλαμβάνουν ιώδιο και σκιαγραφούνται στο σπινθηρογράφημα, ενώ σχεδόν είναι πάντοτε καλοήθεις.
Τι συμπτώματα προκαλούν οι θυρεοειδικοί όζοι?
Συνήθως δεν προκαλούν συμπτώματα, όταν, όμως πιέζουν τα γειτονικά όργανα προκαλούν: την αίσθηση μάζας στο λαιμό, δυσκολία στην κατάποση, βραχνάς φωνής, και βήχας. Ο όζος μπορεί να παράγει μεγάλες ποσότητες θυρεοειδικών ορμονών (υπέρ-λειτουργικός όζος), προκαλώντας συμπτώματα υπερθυρεοειδισμός (ταχυκαρδία «γρήγορος σφυγμός», απώλεια βάρος, καταβολή, κόπωση, νευρικότητα, αϋπνία, εφίδρωση, διάρροια και τρέμολο κυρίως στα χέρια).
Πώς γίνεται η διάγνωση των όζων?
Η διάγνωση γίνεται με:
1. Την κλινική εξέταση:
Πάνω από 8% των όζων ‘’πιάνονται’’ στην ψηλάφηση από τον ιατρό.

2. Το υπερηχογράφημα :
Το υπερηχογράφημα μετρά τον όγκο του αδένα και τον αριθμό και το μέγεθος των όζων όταν υπάρχουν. Ανιχνεύει όζους μέχρι 2-4 χιλ. Ανάλογα με τη σύσταση τους οι όζοι διακρίνονται σε συμπαγείς, κυστικοί και μεικτοί δηλαδή με συμπαγή και κυστικά στοιχεία .Οι καθαρά κυστικοί όζοι είναι πάρα πολύ σπάνιοι. Αν και το υπερηχογράφημα δεν μας βοηθά στον διαχωρισμό καλοήθων και κακοήθων όζων, οι περισσότεροι όζοι με κακοήθεια είναι συμπαγείς, ακανόνιστοι και υποηχογενείς. Αποτιτανώσεις υπάρχουν σε 10-15% όλων των όζων και όταν εντοπίζονται στη περιφέρεια του όζου είναι υπέρ της καλοήθειας ενώ όταν οι αποτιτανώσεις εντοπίζονται μέσα στον όζο πιθανόν να πρόκειται για καρκίνωμα.
3. Το σπινθηρογράφημα :
Το σπινθηρογράφημα γίνεται με την χορήγηση ραδιενεργού ιωδίου, που προσλαμβάνεται από τον αδένα. Ανάλογα με τον βαθμό πρόσληψης, οι όζοι χωρίζονται σε ψυχρούς και θερμούς. Δεν μπορεί να μας διαχωρίσει εάν ένας όζος είναι καλοήθης η κακοήθης αλλά μπορεί να μας δώσει την πληροφορία εάν ο όζος έχει αυξημένες πιθανότητες να έχει κακοήθεια. Είναι γνωστό ότι το 21% περίπου των ψυχρών είναι κακοήθεις και αυτοί που δεν είναι ακόμα, έχουν μεγάλη πιθανότητα να γίνουν.
Τι είναι βιοψία δια βελόνης (FNA)?
Η βιοψία με λεπτή βελόνα (ΠΛΒ) (FNA) είναι η λήψη κυττάρων από τον όζο για να εξετασθούν από τον κυτταρολόγο ιατρό. Τα αποτελέσματα τα οποία μπορούμε να πάρουμε είναι καλοήθης, κακοήθης και απροσδιόριστο (ύποπτο). Η αξιοπιστία της μεθόδου είναι αμφιλεγόμενη και εξαρτάται από την εμπειρία του γιατρού που κάνει την βιοψία και την ικανότητα του κυτταρολόγου να αξιολογεί τα ευρήματα που υπάρχουν. Τα ψευδώς αρνητικά κυτταρολογικά αποτελέσματα που οφείλονται στην εμπειρία του κυτταρολόγου φτάνουν τα 10%. Μια ανεπαρκής λήψη υλικού είναι μια αιτία για να έχει κανείς ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα και αυτό αφορά το 20% των βιοψιών όπου λίγα μόνο κύτταρα υπάρχουν στο υλικό παρακέντησης και είναι αδύνατο η στήριξη μιας ασφαλούς διάγνωσης. Στους αιμορραγικούς όζους και στην πολυοζώδη βρογχοκήλη η FNA είναι αναξιόπιστη και επικίνδυνη διότι πρέπει να γίνονται πολλές βιοψίες και σε πολλά σημεία . Δεν μπορεί να διαχωρίσει το θυλακιώδες αδένωμα ( καλοήθης όγκο) από το θυλακιώδες καρκίνωμα που αποτελεί το 15% των καρκίνων του αδένα. Δεν μπορεί να διαγνώσει το καρκίνωμα Hurthle (Hurthle cell carcinoma) το θυρεοειδούς που αποτελεί το 5% των καρκίνων του αδένα. Έτσι ένας στους δυο ασθενής μπορεί να έχει αρνητικό αποτέλεσμα στην εξέταση ενώ έχει καρκίνο. Γι’ αυτό το λόγω, μόνο το θετικό αποτέλεσμα για καρκίνο αξιολογείται.
Σε μια εργασία που δημοσιεύθηκε από το Λαϊκό νοσοκομείο στην Ελληνική Χειρουργική 1997, 69:355-359 σε 6 ψυχρούς όζους του θυρεοειδούς που χειρουργήθηκαν με αρνητική κυτταρολογική εξέταση υλικού παρακέντησης με λεπτή βελόνα (ΠΛΒ) (FNA), έδειξαν ότι ήταν καρκίνοι. Ποσοστό αποτυχίας της(ΠΛΒ) σε αυτή τη σειρά είναι 100%.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Τα ποσοστά έχουν ακαδημαϊκή σημασία, όταν κάτι συμβαίνει σε σένα, το ποσοστό είναι πάντοτε 100%.

georgiamami
21-01-12, 18:20
Αρχιζω να φοβαμαι μηπως και δεν εχω και οζους γιατι ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥς ΕΝΤΟΠΗΣΕ τοσα χρονια δεν ειχα ξαφνηκα αποκτησα :/ θα συνεχισω να περνω το χαπακι μου και θα δω σε εναν μηνα τι γινετε...επερνα το unimazole 20mg 3 χαπια την μερα και τωρα μου εδωσε prothuril 50mg 3 την μερα στις οδηγιες λεει πως τα 3 ειναι για συντηρηση τι να πω δεν ξερω...Δεν καταλαβενω αν εχω θυροειδη η οχι και αν εχω ειναι υπο ή υπερ? :/

<<prothuril : Χρησιµοποιείται για την αντιµετώπιση της υπερλειτουργίας του θυρεοειδούς σα συντηρητική µακροχρόνια θεραπεία µέχρις καταστολής των συµπτωµάτων της νόσου.

Εάν είστε έγκυος, πρέπει να ενηµερώσετε το γιατρό σας πριν αρχίσετε θεραπεία µε το φάρµακο, ώστε να ελαττώσει τη δόση για την προστασία του εµβρύου.

Πηγη: http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=11023%3Aprothuril-tabl-60-x-50-mg&catid=49%3Adrugs-trade-names&Itemid=55 >>

unimazole
http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12836%3Aunimazole-tabl-60-x-10-mg&catid=49%3Adrugs-trade-names&Itemid=55

Δεν ξερω....... εσυ παιρνεις χαπι αλλα δες τι θα σου πει και ο νεος γιατρος σου.

Πες μου αν εχεις κανει υπερηχο στο θυρεοειδη σου και ποτε!!!!!

Πολυ καλα κανεις και το υπενθυμιζεις αυτο φιλη ,mommu!!!
Το λεμε συχνα εδω γιατι καποιοι ειμαστε παθοντες απο αμελεια γιατρων που εβλεπαν τις τιμες εντος οριων και ελεγαν οτι δεν τρεχει τιποτα.
Ο υπερηχος δειχνει την πραγματικη κατασταση του αδενα. Μην επαναπαυεστε μονο με τις αιματολογικες.

Κι εσυ εγκυουλα?????? Εσυ ομως παιρνεις ηδη θυρεοειδικη ορμονη ενω στη φιλη Ναταλια της εχει δοσει συντηριτικη αγωγη. Δεν ξερω...... περιμενω εναγωνιως τι θα πει ο νεος γιατρος της.

NataliaT
21-01-12, 21:29
<<prothuril : Χρησιµοποιείται για την αντιµετώπιση της υπερλειτουργίας του θυρεοειδούς σα συντηρητική µακροχρόνια θεραπεία µέχρις καταστολής των συµπτωµάτων της νόσου.

Εάν είστε έγκυος, πρέπει να ενηµερώσετε το γιατρό σας πριν αρχίσετε θεραπεία µε το φάρµακο, ώστε να ελαττώσει τη δόση για την προστασία του εµβρύου.

Πηγη: http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=11023%3Aprothuril-tabl-60-x-50-mg&catid=49%3Adrugs-trade-names&Itemid=55 >>

unimazole
http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12836%3Aunimazole-tabl-60-x-10-mg&catid=49%3Adrugs-trade-names&Itemid=55

Δεν ξερω....... εσυ παιρνεις χαπι αλλα δες τι θα σου πει και ο νεος γιατρος σου.

Πες μου αν εχεις κανει υπερηχο στο θυρεοειδη σου και ποτε!!!!!

Το λεμε συχνα εδω γιατι καποιοι ειμαστε παθοντες απο αμελεια γιατρων που εβλεπαν τις τιμες εντος οριων και ελεγαν οτι δεν τρεχει τιποτα.
Ο υπερηχος δειχνει την πραγματικη κατασταση του αδενα. Μην επαναπαυεστε μονο με τις αιματολογικες.

Κι εσυ εγκυουλα?????? Εσυ ομως παιρνεις ηδη θυρεοειδικη ορμονη ενω στη φιλη Ναταλια της εχει δοσει συντηριτικη αγωγη. Δεν ξερω...... περιμενω εναγωνιως τι θα πει ο νεος γιατρος της.
Καλησπερα!!!Ευχαριστω για τις πληροφοριες!! Εκανα υπερηχο ετσι μου βρηκε τους οζους...και δυο διογκομενους αδενες με πολυ αιματοση αυτο μου ειπε.. τι να πω

mömmu
22-01-12, 14:14

georgiamami (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=26596) , συμφωνώ, τίποτα δεν αφήνουμε στην τύχη, ευτυχώς που ο συγκεκριμένος γιατρός έκανε τον κόπο και το είδε με πιο σοβαρότητα, εν τω μεταξύ με προτροπή δική μου έγινε η περαιτέρω ενέργεια. Οπότε σωτήριο είναι να ψαχνόμαστε και εμείς λιγάκι, κακά τα ψέματα, πρέπει να είμαστε λίγο από όλα, λίγο γιατροί λίγο δικηγόροι, γιατί και αυτοί άνθρωποι είναι και κάνουν τα λάθη τους, δεν πρέπει να εφησυχάζουμε, γιατί έχουμε τόσα παραδείγματα με περιπτώσεις που εξελίχθηκαν τελικά με τον χειρότερο τρόπο.
Ενημερώνω εν τω μεταξύ τον φιλικό και συγγενικό μου κύκλο, όσο μπορώ. Έτσι μπορώ να πω πως έσωσα (εντάξει μεγάλη κουβέντα για μένα) τον πατέρα ενός φίλου μου , αλλά έχει να το λέει από τότε.

Βασικά, επειδή από το λίγο(δυστυχώς δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες σχετικά, θα το κάνω όμως) που έχω δει, πως είσαι πολύ ενημερωμένη και προσπαθείς να το μεταδώσεις αυτό.
Για την αγωγή που λες, υποτίθεται πως και εγώ την ορμόνη την παίρνω γι΄ αυτό τον λόγο συντηρητικά, για να μην διευρυνθούν τα οζίδια, και να μην μου το γυρίσει σε υπό η υπερθυρεοειδισμό, για την λήψη της είχα τις φοβίες μου τώρα με την εγκυμοσύνη , όπως και αργότερα όταν με το καλό θηλάσω, για το πόσο μπορεί να επηρεάσει το μωρό. Τελικά αφού στην κυριολεξία έπρηξα τον γιατρό ( από τους καλύτερους )με καθησύχασε πως δεν χρειάζεται να ανησυχώ και πως είναι απαραίτητη, και να μην την σταματήσω.
Δεν ξέρω αν έχεις ιδία πείρα για κάτι άλλο, αλλά ειλικρινά θα ήθελα πολύ να το ακούσω.

georgiamami
22-01-12, 16:00
georgiamami (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=26596) ,
Δεν ξέρω αν έχεις ιδία πείρα για κάτι άλλο, αλλά ειλικρινά θα ήθελα πολύ να το ακούσω.

Με εγκυμοσυνη οχι, δεν εχω...... πανε πολλα χρονια απο τοτε που εγινα μητερα.
Το 2008 αρχισα να χανω βαρος....ξαφνικα και αδικαιολογητα. Εκανα αιματολογικες εξετασεις, οι οποιες εδειξαν πλου χαμηλη TSH (υπερθυρ/σμο). Κανω υπερηχο, βρισκω 2 οζους, ξεκινω αγωγη για να "φαω" τους οζους αλλα αυτοι πεισμωσαν και αντι να μικρυνουν ή να χαθουν, πολλαπλασιαστηκαν. Καταληγω σε αφαιρεση αρχες του 2009. Ολα καλα και με το χειρουργειο και με τη βιοψια. Και τοτε αρχιζουν τα ασχημα. Λανθασμενη αντιμετωπιση της περιπτωσης μου απο τον "καλο" γιατρο που ειχα. Σε 9 μηνες παιρνω 19 κιλα με προσεγμενη διατροφη...ο μεταβολλισμος μου ειχε πεσει σε χειμερια ναρκη. Αποκτω χιλια δυο αλλα συμπτωματα υποθυρ/σμου και "ψαχνομαι" στο ιντερνετ. Βρισκω, διαβαζω, μαθαινω και .....ΑΛΛΑΖΩ γιατρο. Μεσα σε ενα χρονο απο τοτε, εχω καταφερει να φερω την TSH σε επιθυμητη τιμη αλλα οχι και να απαλλαγω απο ολα τα προβληματα υγειας που με επισκεφτηκαν ολο αυτο το διαστημα που οι ορμονες μου εκαναν παρτυ υπογειου-ταρατσας. :cry:

Απο ολη αυτη την ιστορια, και μαθαινοντας οτι οι παθησεις του θυρ. ειναι και κληρονομικες, τσεκαρω με αιματολογικες και υπερηχους τα παιδια μου. Και ναι φυσικα, με κληρονομησαν. Και ειναι και τα 2 σε παρακολουθηση, με αγωγη, προς αντιμετωπιση των οζιδιων και οζων που βρηκαμε πολυ νωρις ευτυχως. Να σημειωσω πως οι αιματολογικες των παιδιων μου ηταν εντος οριων αλλα οι οζοι και τα οζιδια φανηκαν μονο στον υπερηχο και αυτο γιατι ηταν στην αρχη τους, πριν προλαβουν να δημιουργησουν προβλημα.:idea:

Εκτοτε, προσπαθω να αφυπνησω γνωστους και φιλους να εξεταζονται ακομη και αν δεν εχουν εμφανη σημαδια. :confused:

Η προληψη ειναι η αρχη της θεραπειας.:idea:

Στην περιπτωση της εγκυμοσυνης, οι ορμονες γενικως διαταρασσονται και υπαρχει επιπλεον λογος να παρακολουθουνται τακτικα και οι θυρεοειδικες ποσο μαλιστα να λαμβανει η εγκυος το απαραιτητο χαπι(συμπληρωματικη ορμονη) ωστε να ανατυχθει σωστα το εμβρυο και να εχουμε τελειομηνη εγκυμοσυνη και υγιη μωρακι.:razz:

Και για την ιστορια επισης να αναφερω, οτι εχουν συμβει αποτυχημενες εγκυμοσυνες λογω δυσλειτουργιας του αδενα, οπως επισης αδυναμια συλληψης για τον ιδιο λογο.:razz:
Τσεκαρετε λοιπον οσε επιθυμειτε τις θυρεοειδικες ορμονες με αιματολογικες και κανετε υπερηχο πριν ξεκινησετε προσπαθεια για νινακι. :oops::oops:

Και για να τα λεμε με περισσοτερο μπλα μπλα (γιατι εδω ειναι πιο ενημερωτικου επιπεδου) μετακομισαμε πριν ενα χρονο στο cafe του parents. Αν θελετε ελατε απο κει.

mömmu
22-01-12, 19:10
Διαπιστώνω πως βρισκόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος, και χαίρομαι γι΄ αυτό.
Μεγάλη η περιπέτειά σου καλή μου georgiamami (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=26596), αλλά θεωρώ πως το χειρίστηκες πολύ σωστά και αυτό είναι που σε έσωσε!

Για το μωράκι ναι, αν και κάποιοι ειδικοί δεν έχουν αποσαφηνίσει επακριβώς αν είναι κληρονομικό η όχι , όπως και αν έχει, πλέον ανάμεσα στις βασικές εξετάσεις μετά την γέννα, είναι και αυτές για τον θυρεοειδή, από την φτέρνα παίρνουν αιματάκι και βλέπουν τα επίπεδα των ορμονών.
Τα κοριτσάκια σε αυτό το θέμα δεν είναι και ιδιαίτερα ευνοημένα, γιατί έχουν 10 φορές περισσότερες πιθανότητες ανάπτυξης προβλημάτων του θυρεοειδή.

Έχω μια απορία, που δεν την έχω πει ακόμη στον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί, γιατί δεν γέννησα ακόμη, και λίαν συντόμως δεν έχουμε ραντεβού.

Όταν ένα βρέφος, διαγνωσθεί με την σχετική νόσο η με τα ανάλογα ευρήματα, που καθιστούν την λήψη ορμονών απαραίτητη, πως μπορεί να γίνει η απορρόφηση αυτής, όταν η μόνη τροφή που δέχεται είναι το γάλα, και ως γνωστό το ασβέστιο είναι ανταγωνιστικό και πρέπει να έχει αρκετή διαφορά ώρας (4ωρο) πριν ληφθεί;

georgiamami
22-01-12, 21:35
Διαπιστώνω πως βρισκόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος, και χαίρομαι γι΄ αυτό.
Μεγάλη η περιπέτειά σου καλή μου georgiamami (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=26596), αλλά θεωρώ πως το χειρίστηκες πολύ σωστά και αυτό είναι που σε έσωσε!

Για το μωράκι ναι, αν και κάποιοι ειδικοί δεν έχουν αποσαφηνίσει επακριβώς αν είναι κληρονομικό η όχι , όπως και αν έχει, πλέον ανάμεσα στις βασικές εξετάσεις μετά την γέννα, είναι και αυτές για τον θυρεοειδή, από την φτέρνα παίρνουν αιματάκι και βλέπουν τα επίπεδα των ορμονών.
Τα κοριτσάκια σε αυτό το θέμα δεν είναι και ιδιαίτερα ευνοημένα, γιατί έχουν 10 φορές περισσότερες πιθανότητες ανάπτυξης προβλημάτων του θυρεοειδή.

Έχω μια απορία, που δεν την έχω πει ακόμη στον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί, γιατί δεν γέννησα ακόμη, και λίαν συντόμως δεν έχουμε ραντεβού.

Όταν ένα βρέφος, διαγνωσθεί με την σχετική νόσο η με τα ανάλογα ευρήματα, που καθιστούν την λήψη ορμονών απαραίτητη, πως μπορεί να γίνει η απορρόφηση αυτής, όταν η μόνη τροφή που δέχεται είναι το γάλα, και ως γνωστό το ασβέστιο είναι ανταγωνιστικό και πρέπει να έχει αρκετή διαφορά ώρας (4ωρο) πριν ληφθεί;

Δεν εχω ιδεα τι κανουν στα βρεφη σε αυτες τις περιπτωσεις. Φανταζομαι ομως καποια αγωγη θα υπαρχει και γι αυτα.
Εχω ακουσει για αγωγη που δινεται σε νηπια αλλα σε βρεφη...... δεν ξερω.
Και συνηθως τα προβληματα της παθησης κανουν την εμφανιση τους σε μεγαλυτερες ηλικιες των παιδιων και μονο αν εχουν κληρονομησει το γονιδιο του αδενα απο τον παθοντα γονεα ή παππου-γιαγια.
Ριξε μια ματια αν θες:
http://www.clinical.bioiatriki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=26

Σε ποιο μηνα εισαι???

georgiamami
22-01-12, 21:47
Κι αλλη μια καλη σελιδα για οσους ενδιαφερονται για το θυρεοειδη σε παιδια.

http://www.thyroidweek.com/el/el-thyroid-disease-and-children/index.html

mömmu
22-01-12, 22:09
Δεν εχω ιδεα τι κανουν στα βρεφη σε αυτες τις περιπτωσεις. Φανταζομαι ομως καποια αγωγη θα υπαρχει και γι αυτα.
Εχω ακουσει για αγωγη που δινεται σε νηπια αλλα σε βρεφη...... δεν ξερω.
Και συνηθως τα προβληματα της παθησης κανουν την εμφανιση τους σε μεγαλυτερες ηλικιες των παιδιων και μονο αν εχουν κληρονομησει το γονιδιο του αδενα απο τον παθοντα γονεα ή παππου-γιαγια.
Ριξε μια ματια αν θες:
http://www.clinical.bioiatriki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=26

Σε ποιο μηνα εισαι???

Στον όγδοο, πεθερά και μητέρα, πάντως όλο και κάτι έχουν.
Εν κατακλείδι, αυτό που έχω αποκομίσει διαβάζοντας και ρωτώντας, πως το πιο βασικό είναι , να είναι ρυθμισμένος, τότε αποτρέπονται και πιθανά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν στο έμβρυο.
Εσένα τα παιδάκια σου πόσο είναι; Και πότε αρχίσατε αγωγή;

georgiamami
22-01-12, 22:59
Εσένα τα παιδάκια σου πόσο είναι; Και πότε αρχίσατε αγωγή;

Εχουν ηλικια φοιτητων και ξεκινησαν αγωγη τον Ιουνιο 2011. Μεχρι τωρα παμε πολυ καλα. Εχουμε "φαει" αρκετα κομματια και νιωθουν και οι δυο, πολυ καλυτερα. Συγκεκριμενα ηταν ατονοι, κουραζονταν και νυσταζαν πολυ, κρυωναν και ειχαν αυξημενη ορεξη για φαγητο και διαφορα αλλα συμπτωματα υποθυρ. Τωρα ολα ειναι υπο ελεγχο και ζουν μια χαρα την καθημερινοτητα τους.
Και ολα αυτα με το συμπληρωμα θυροξινης που παιρνουν.Φυσικα υπο το αγρυπνο ματι του γιατρου μας.

mömmu
22-01-12, 23:46
Εχουν ηλικια φοιτητων και ξεκινησαν αγωγη τον Ιουνιο 2011. Μεχρι τωρα παμε πολυ καλα. Εχουμε "φαει" αρκετα κομματια και νιωθουν και οι δυο, πολυ καλυτερα. Συγκεκριμενα ηταν ατονοι, κουραζονταν και νυσταζαν πολυ, κρυωναν και ειχαν αυξημενη ορεξη για φαγητο και διαφορα αλλα συμπτωματα υποθυρ. Τωρα ολα ειναι υπο ελεγχο και ζουν μια χαρα την καθημερινοτητα τους.
Και ολα αυτα με το συμπληρωμα θυροξινης που παιρνουν.Φυσικα υπο το αγρυπνο ματι του γιατρου μας.

Αααα, και εγώ νόμιζα πως είναι μικρούλια,:-) οπότε έχουν αναλάβει και μεριμνούν οι ίδιοι για την αγωγή τους,όπως και αν έχει, εύχομαι τα καλύτερα!
Προσωπικά, δεν είχα πρόβλημα ούτε σύλληψης, ούτε και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, όλες οι εξετάσεις βγαίνουν πολύ καλές, μερικές συσπασούλες μόνο, αλλά υπό έλεγχο, επίσης έχω γενικά, καλές ενδείξεις, και καλό προαίσθημα για την έκβαση της εγκυμοσύνη μου, επειδή είμαι και υποψιασμένη δεν θα αφήσω τίποτα στην τύχη του!
Είδα πως και στο Parentscafe, έχεις σχετικό θέμα,πολύ ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω και αυτό!;)

georgiamami
23-01-12, 09:30
Αααα, και εγώ νόμιζα πως είναι μικρούλια,:-) οπότε έχουν αναλάβει και μεριμνούν οι ίδιοι για την αγωγή τους,όπως και αν έχει, εύχομαι τα καλύτερα!
Προσωπικά, δεν είχα πρόβλημα ούτε σύλληψης, ούτε και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, όλες οι εξετάσεις βγαίνουν πολύ καλές, μερικές συσπασούλες μόνο, αλλά υπό έλεγχο, επίσης έχω γενικά, καλές ενδείξεις, και καλό προαίσθημα για την έκβαση της εγκυμοσύνη μου, επειδή είμαι και υποψιασμένη δεν θα αφήσω τίποτα στην τύχη του!
Είδα πως και στο Parentscafe, έχεις σχετικό θέμα,πολύ ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω και αυτό!;)

Επειδη υπηρχαν στο parents, ανοιγμενα διαφορα "θεματα" σχετικα με το θυρεοειδη και επειδη στο cafe ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα οσων αφορα στις αναρτησεις μας, ανοιξαμε το θεμα Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα , ωστε να μη γραφουμε 100 μεριες και να προσπαθουμε να κραταμε ενημερωμενο το ενα "θεμα" και φυσικα να μαζευομαστε ολοι εκει δημιουργωντας μια ομορφη και ζεστη παρεα που θα παρεχει ενημερωση και ψυχολογικη υποστηριξη.

Τωρα οσο αφορα στην εγκυμοσυνη σου, εφοσον το παρακολουθεις φυσικα και θα πανε ολα καλα. Αντε και κοντευεις!!!!:razz:

NataliaT
23-01-12, 15:15
Καλησπερα!!Ολα τελεια με τον αδενα μου λειτουργει αψωγα ολα καλα τελεια δοξα το θεο!!!Σε 2 βδομαδες θα κανω και την Β επιπεδου...αντε να πανε ολα καλα και εκει και δεν θελω τπτ αλλο..το μωρακι δεν νιωθω να κουνιετε...ποτε θα αρχισω να το καταλαβαινω?? :/http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0NbUwMFKyBlwwFYoC0g,,46.png (http://www.parents.gr/forum/%3Ca%20href=)

mömmu
23-01-12, 21:15
Τωρα οσο αφορα στην εγκυμοσυνη σου, εφοσον το παρακολουθεις φυσικα και θα πανε ολα καλα. Αντε και κοντευεις!!!!:razz:
Ευχαριστώωωωω!!!!:razz:

Καλησπερα!!Ολα τελεια με τον αδενα μου λειτουργει αψογα ολα καλα τελεια δοξα το θεο!!!Σε 2 βδομαδες θα κανω και την Β επιπεδου...αντε να πανε ολα καλα και εκει και δεν θελω τπτ αλλο..το μωρακι δεν νιωθω να κουνιετε...ποτε θα αρχισω να το καταλαβαινω?? :/

Άντε μπράβο κορίτσι!Μακάρι τέτοια ευχάριστα να ακούμε πάντα!:D
Λοιπόν σχετικά με τις κινήσεις του εμβρύου, σαν μέσος όρος και σύμφωνα με τους γιατρούς, απο την 20η εβδομάδα και μετά (28η με 32η ακόμη πιο σίγουρα) θα καταλαβαίνεις τις κινήσεις.
Προσωπικά τις αισθάνθηκα τουλάχιστον δύο εβδομάδες πιο πριν ( μην μπείς όμως στην διαδικασία να συγκρίνεις με άλλες εγκύους), αλλά εξαρτάται και απο άλλα πράγματα αυτό, όπως το τι θέση έχει ο πλακούντας, αν είναι πρόσθιος,οι κινήσεις γίνονται λιγότερο αντιληπτές.
Μην αγχώνεσαι καθόλου όμως, σε λίγο καιρό δεν θα σε απασχολεί αυτό το ερώτημα.

Και κάτι τελευταίο, φρόντιζε η στάση του ύπνου σου να είναι η αριστερή πλάγια, το έμβρυο τροφοδοτείται με οξυγόνο και θρεπτικά συστατικά, όπως και η κυκλοφορία του αίματος γίνεται πολύ καλύτερα, να αποφεύγεις το ανάσκελα, ειδικά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη!

NataliaT
23-01-12, 23:20
Ευχαριστώωωωω!!!!:razz:

Άντε μπράβο κορίτσι!Μακάρι τέτοια ευχάριστα να ακούμε πάντα!:D
Λοιπόν σχετικά με τις κινήσεις του εμβρύου, σαν μέσος όρος και σύμφωνα με τους γιατρούς, απο την 20η εβδομάδα και μετά (28η με 32η ακόμη πιο σίγουρα) θα καταλαβαίνεις τις κινήσεις.
Προσωπικά τις αισθάνθηκα τουλάχιστον δύο εβδομάδες πιο πριν ( μην μπείς όμως στην διαδικασία να συγκρίνεις με άλλες εγκύους), αλλά εξαρτάται και απο άλλα πράγματα αυτό, όπως το τι θέση έχει ο πλακούντας, αν είναι πρόσθιος,οι κινήσεις γίνονται λιγότερο αντιληπτές.
Μην αγχώνεσαι καθόλου όμως, σε λίγο καιρό δεν θα σε απασχολεί αυτό το ερώτημα.

Και κάτι τελευταίο, φρόντιζε η στάση του ύπνου σου να είναι η αριστερή πλάγια, το έμβρυο τροφοδοτείται με οξυγόνο και θρεπτικά συστατικά, όπως και η κυκλοφορία του αίματος γίνεται πολύ καλύτερα, να αποφεύγεις το ανάσκελα, ειδικά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη!
Προσθιος ειναι κατι κωλοτουμπες τις καταλαβαινω αλλα οχι κλωτσιες...Και πριν μεινω εγκυος κοιμομουνα αριστερα πλαγια ετσι δεν εχω προβλημα..Ενα κακο που εχω ειναι οτι καθομε πανω στο ποδι η οκλαδον,μου εχουν πει πως μπερδεβετε το μωρο στον λωρο τωρα δεν ξερω αν αληθευει... :/

mömmu
24-01-12, 15:21
Προσθιος ειναι κατι κωλοτουμπες τις καταλαβαινω αλλα οχι κλωτσιες...Και πριν μεινω εγκυος κοιμομουνα αριστερα πλαγια ετσι δεν εχω προβλημα..Ενα κακο που εχω ειναι οτι καθομε πανω στο ποδι η οκλαδον,μου εχουν πει πως μπερδεβετε το μωρο στον λωρο τωρα δεν ξερω αν αληθευει... :/

Ναταλάκι, για να μην ξεφεύγουμε απο το αρχικό θέμα,:mrgreen: σε παραπέμπω σε σχετικό ποστ:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=70620&highlight=%EA%E9%ED%DE%F3%E5%E9%F2+%E5%EC%E2%F1%FD%EF%F5

Όσο για την στάση του σώματος και αυτό που σου είπανε, πρώτη φορά το ακούω! Δες λίγο και αυτό:
http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp?CMRCode=121CPL1Q2&CMCCode=01010117&extLang=

NataliaT
01-02-12, 16:13
Ναταλάκι, για να μην ξεφεύγουμε απο το αρχικό θέμα,:mrgreen: σε παραπέμπω σε σχετικό ποστ:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=70620&highlight=%EA%E9%ED%DE%F3%E5%E9%F2+%E5%EC%E2%F1%FD%EF%F5

Όσο για την στάση του σώματος και αυτό που σου είπανε, πρώτη φορά το ακούω! Δες λίγο και αυτό:
http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp?CMRCode=121CPL1Q2&CMCCode=01010117&extLang=
Καλησπέρα,ευχαριστώ για τα link , απ'ότι βλέπω λέει ο καθένας το μακρή του και και το κοντό του!!Δεν φταίνε αυτοί αλλά εγώ που τους ακούω...Άρχισα ήδη να νιώθω και την μπέμπα μου...τις βραδινές ώρες συνήθως που χαλαρώνω...είναι υπερκινητική..εκεί που λέω ωραία σταμάτησε πάμε για νάνι να την πάλι να κάνει κολοτούμπες..!!
http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0NbUwMFKyBlwwFYoC0g,,46.png (http://www.parents.gr/forum/%3Ca%20href=)

gas38
25-06-13, 16:27
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ, ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ. ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΤΥΧΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ, Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΕΣΚΑΣΕ" ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ. ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΕΠΑΘΕ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ ΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΥΠΟΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟ HASHIMOTO, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ...ΔΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΟΡΓΑΝΑ. ΕΜΕΙΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ...ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ...ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ...
mitsi1 καλησπέρα.
Ψάχνοντας στο web πληροφορίες σχετικά με θυρεοειδή και συκώτι που με ταλαιπωρούν το τελευταίο διάστημα, βρήκα το post σου σχετικά με το πρόβλημα του ανδρα σου και ήθελα να ρωτήσω πως έχει εξελιχθεί. Εδώ και 2,5 μήνες έχω ενοχλήσεις στο δεξιό υπογάστριο και πίσω στην πλάτη και συχνές ενοχλήσεις στα έντερα. Σε αιματολογικές που έκανα ήταν ελαφρά αυξημένη η SGPT/ALT και όλα του θυρεοειδή κανονικά. Ο γαστρεντερολόγος και ο παθολογος μου είπαν άγχος, στρές και μου έδωσαν χάπια. Πριν ένα μήνα εμφανίστηκε στο λαιμό εξόγκωμα που ο υπερυχος έδειξε όζο στον ισθμο του θυρεοειδους 1,8cm. Τώρα έχω ραντεβού πάλι με γαστρεντερολόγο, ήπατολόγο και ενδοκρινολόγο την Πέμπτη.

georgiamami
25-06-13, 18:03
ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία
Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα

http://parentscafe.gr/showthread.php?p=2091260#post2091260

Εδω συγκεντρωνομαστε για να ειμαστε πιο οργανωμενοι/ες αλλα και πιο αποτελεσματικοι/ες.
Οσοι πιστοι/ες προσελθετε !!!