PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Γ' ΒΑΘΜΟΥ

christina24
26-09-08, 13:58
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΩ ΛΙΓΑΚΙ.
ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΗ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΒΡΗΚΑΝ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗΣΗ Γ' ΒΑΘΜΟΥ. ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ, ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ D.M.S.A. (ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΝΕΦΡΟΛΟΓΟ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ?ΤΙ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ?ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ. ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΤΕ?

NTINAT
27-09-08, 23:54
Καλησπερα,
σε καταλαβαινω κ τα εχω περασει με το γιο μου.
Εμεις ειχαμε Α βαθμου κ καθε μηνα καναμε καλλιεργειες
ουρων κλπ.Η παιδιατρος μου ειχε πει οτι μολις συμπληρωσει
το 1ο ετος (ηταν 2 μηνων οταν ξεκινησαν οι πυρετοι)
θα ολοκληρωθει η κυστη κ θα σταματησει κ η παλινδρομηση
των ουρων που προκαλουσαν κ την λοιμωξη.
Κ ετσι κ εγινε με το που σβησαμε το πρωτο μας κερακι
ολα γινανε κανονικα κ οι καλλιεργειες εβγαιναν καθαρες.
Το DMSA ειναι εξεταση αιματος (αν θυμαμαι καλα) κ την
ειχαμε κανει κ εμεις..μην ανυσηχεις ολες αυτες οι εξετασεις
ειναι απαραιτητες να γινουν.

Ευχομαι ολα να πανε καλα κ να τελειωσετε οπως κ εμεις.

christina24
28-09-08, 00:45
Καλησπέρα. Ευχαριστω για την απαντηση σου.
Απ' ότι διάβασα το DMSA ειναι σπινθιρογραφημα νεφρων.
Έχω πάρα πολύ αγχος και ξέρω οτι με καταλαβαινεις.

ELENA1974
28-09-08, 18:06
Οπως φαινεται θα μπουμε και εμεις σε αυτη τη διαδικασια οποτε ψυχραιμια και ευχομαι ολα να πανε καλα

NTINAT
28-09-08, 18:30
Καλησπέρα. Ευχαριστω για την απαντηση σου.
Απ' ότι διάβασα το DMSA ειναι σπινθιρογραφημα νεφρων.
Έχω πάρα πολύ αγχος και ξέρω οτι με καταλαβαινεις.

Αχ σε καταλαβαινω οσο δεν παιρνει christina 24.
Δεν θα ξεχασω ποτε την αγωνια κ το τρεξιμο
αλλα πιστεψε με ολα θα πανε καλα.
Ναι το dmsa ειναι οντως σπινθιρογραφημα νεφρων
αλλα δεν θυμαμαι αν η εξεταση γινετε με ουρα ή αιμα..
παντως δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι.
Βρηκα διαφορες πληροφοριες εδω
www.ovo.gr/index.php?I=2&J=3&K=27

μακαρι να ειχα κ εγω το parents τοτε να με
στηριξει γιατι πραγματικα αισθανομουν μονη
κ φοβισμενη κ δεν ηξερα ποιον να ακουσω
κ ποιον να πιστεψω..ηταν κ το πρωτο μου
παιδι κ καταλαβαινεις...θα ειμαι εδω για οτι
χρειαστεις..

Γιάννης Μαρινόπουλος
29-09-08, 10:53
Χριστίνα

Η Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση αντιμετωπίζεται στις περισσότερες περιπτώσεις συντηρητικά με προφυλακτική αντιβιοτική αγωγή για το πρώτο χρόνο. Το διεθνές πρωτόκολλο άλλαξε τα τελευταία 3 χρόνια με την εισαγωγή της ελάχιστα επεμβατικής κυστεοσκοπικής θεραπείας με Deflux ένα βιοδιασπώμενο εμφυτεύσιμο υλικό στο στόμιο του ουρητήρα που παλινδρομεί και την απαλλαγή από τη χρόνια χημειοπροφύλαξη.Διάβασε
http://alldoctorsmess.blogspot.com/2007/11/revisited.html

christina24
29-09-08, 13:45
Οπως φαινεται θα μπουμε και εμεις σε αυτη τη διαδικασια οποτε ψυχραιμια και ευχομαι ολα να πανε καλα

Καλησπέρα Ελενα. τι έγινε τι παθατε εσεις?
Γιατι μωρε να τα περνανε αυτα τα παιδακια μας?

Agapi6
07-10-08, 22:55
Και ο μικρός μου έχει παλλινδρόμηση ούρων Γ βαθμού και κάνουμε καλλιέργεια ούρων κάθε μήνα. Το Δεκέμβριο θα κάνουμε σπινθηρογράφημα στο νοσοκομείο Αλεξανδρας. Είχαμε ξανακάνει όταν νοσηλευτηκε στο Παίδων. Τους βάζουν με ένεση ένα υγρό και μετά βάζουν το παιδί σε ένα μηχάνημα που ειναι σα μαγνητικός τομογράφος και το "σκανάρουνε" (τρομαχτικό και ψυχοφθόρο) :cry: :cry:

Αλλά για να γίνει καλά τα υποφέρεις όλα!

angelικι
20-10-08, 11:07
Καλημερα σε ολους! Δυστυχως, και απο το πουθενα, ο γιος μου (το 2ο παιδακι μου) σε ηλικια 15 ημερων ανεβασε υψηλο πυρετο, νοσηλευτηκε στο Ιατρικο και διαπιστωθηκε ΚΟΠ 2ου-3ου βαθμού απο τον αριστερο νεφρο. Οπως μας εξηγησαν προκειται για συγγενη ανωμαλια (δηλ. κληρονομικο) χωρις ομως σε καμμια απο τις δυο οικογενειες να υπαρξει ποτε ιστορικο ουρολοιμωξεων ή κατι αντιστοιχο, όσο πισω στο χρονο κι αν ψαξαμε. Τελος παντων, μπηκαμε σε χημειοπροφυλαξη, καναμε DMSA και ξανα ακτινογραφια την ημερα των 1ων του γενεθλιων (ΦΡΙΚΗ!!!), ολα καλα, :D αλλα το προβλημα επιμενει. Ευτυχως, παμε καλα και δεν ξαναπαθαμε ουρολοιμωξη. Πηγαμε και σε παιδοουρολογο, το κο. Μιχαηλ (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!) και μας καθυσηχασε γιατι εγω ως μητερα ειχα χασει τον υπνο μου. Συνεχιζουμε την αντιβιοση μεχρι νεωτερας. Να ξερετε οτι δεν ειστε μονοι και οτι παντα υπαρχουν πολυ-πολυ χειροτερα....

Agapi6
21-10-08, 22:22
Κάνατε κυστεογραφία; (το ξέρω ότι το γράφω λάθος)

angelικι
22-10-08, 11:42
Nαι, καναμε κυστεογραφια και μαλιστα 2 φορες. Στο 1ο επεισοδιο της ουρολοιμωξης, οταν ο Γιαννης μου ηταν 15 ημερων, και τη μερα των 1ων του γενεθλιων, για να δουμε μηπως εχει κλεισει η ΚΟΠ. Δυστυχως ομως, δεν ειχε αλλαξει κατι, και οπως σας ειπα, συνεχιζουμε την χημειοπροφυλαξη καθε βραδυ...

Agapi6
22-10-08, 16:21
Δηλαδή μετά από ένα χρόνο δεν είχαν κλείσει οι σφιγκτήρες; Τι σας είπαν; Ο δικός μου που έχει 3ου και στα δυο μου είπαν θα κλείσουν όταν γίνει 3 χρονων. Ποια αντιβίωση του δίνετε;

vickypap
23-10-08, 09:30
κοριτσια μπαινω και εγω στο κλαμπ σας.και εμεις θα ξεκινησουμε τις ιδιες εξετασεις και επειδη μου ειναι τελειως αγνωστα ολα αυτα εχω με λιγα λογια τραλλαθει!!!

angelικι
23-10-08, 09:39
Δυστυχως, δεν ειχαν κλεισει, και μαλιστα μου ειπαν οτι δεν θα επρεπε να τον εχω υποβαλλει στην ταλαιπωρια των εξετασεων στα πρωτα του γενεθλια γιατι καθε χρονο εχει 50% πιθανοτητα να σταματησει το προβλημα. Ισως, μας ειπε ο παιδοουρολογος, να κλεισει κοντα στα 3 γιατι ειναι μικρος ο βαθμος της παλινδρομησης. Παιρνουμε Ceclor γιατι στην πρωτη αντιβιοση (Septrin) ανεπτυξε ανθεκτικοτητα και την αλλαξαμε.
Ειναι 12 κιλα και παιρνει 2,2 ml.
Με εσας τι γινεται? Ποτε ειχατε το 1ο επεισοδιο? Που νοσηλευτηκατε? Εχετε παιδοουρολογο?

Agapi6
23-10-08, 11:23
Δυστυχως, δεν ειχαν κλεισει, και μαλιστα μου ειπαν οτι δεν θα επρεπε να τον εχω υποβαλλει στην ταλαιπωρια των εξετασεων στα πρωτα του γενεθλια γιατι καθε χρονο εχει 50% πιθανοτητα να σταματησει το προβλημα. Ισως, μας ειπε ο παιδοουρολογος, να κλεισει κοντα στα 3 γιατι ειναι μικρος ο βαθμος της παλινδρομησης. Παιρνουμε Ceclor γιατι στην πρωτη αντιβιοση (Septrin) ανεπτυξε ανθεκτικοτητα και την αλλαξαμε.
Ειναι 12 κιλα και παιρνει 2,2 ml.
Με εσας τι γινεται? Ποτε ειχατε το 1ο επεισοδιο? Που νοσηλευτηκατε? Εχετε παιδοουρολογο?

Εμείς από την αρχή έως τώρα παίρνουμε τη Zinandol. Πως καταλάβατε ότι ανέπτυξε ανθεκτικότητα στην αντιβίωση;
Ο μικρός έπαθε ουρολοίμωξη 3 μηνών και νοσηλεύτηκε στο Αγ. Σοφία. παιδοουρολόγο δεν έχουμε. Απλά τον παρακολουθεί η παιδίατρος μας και το Δεκέμβριο θα πάμε για σπινθηρογράφημα. Είναι 7,5 κιλά και παίρνει 2ml.Αρχικά έπαιιρνε 1,2 αλλά μόλις είδαν οτι έχει παλλινδρόμηση το έκαναν από το νοσοκομείο 2 και συμφώνησε η παιδίατρός μου λέγοντας ότι άλλαξε η δόση για να γίνει πιο επιθετική σε τυχόν μικρόβιο λόγω του μεγάλου βαθμού της παλλινδρόμησης.

angelικι
24-10-08, 10:05
Γεια σας κορίτσια! Ο σύζυγος είναι γιατρός-μικροβιολόγος και συνεχώς μέχρι τον 1ο χρόνο του κάναμε εξετάσεις του Γιαννιού μου, οπότε σε κάποια φάση που έκανε υψηλό πυρετό, αλλά όπου δεν διαπιστώθηκε με ακρίβεια αν ήταν από ουρολοίμωξη ή από άλλη αιτία, του έκανε αντιβιόγραμμα και είδε την ανθεκτικότητα στο Septrin. Καλύτερα, πάντως που το αλλάξαμε γιατί η συγκεκριμένη αντιβίοση είναι πολύ ισχυρή. Η δόση πάντως αυξάνεται με την αύξηση των κιλών του παιδιού. Μη στηρίζεσαι πάντως και πολύ στους παιδιάτρους, γιατί μόνο γενικές γνώσεις έχουν για το συγκεκριμένο θέμα. Εμείς, ησυχάσαμε μόνο όταν επισκεφθήκαμε τον παιδουρολόγο, που μου τα εξήγησε εμένα όλα αναλυτικότατα και με ηρέμησε. Βικυ, διάβασα την ιστορία σου (αν δεν κάνω λάθος κάτι έβλεπες στον κόλπο της μικρής?). Με σωστή καθοδήγηση και εξετάσεις όλα θα πάνε καλά. Και εγώ έπαθα σοκ την πρώτη φορά και έχασα τον κόσμο, γιατί έβαζα με το μυαλό μου τα χειρότερα, γιατί έχω περάσει και άλλα άσχημα πολύ, αλλά τώρα όλα καλά. Ό, τι πληροφορία θέλετε από μένα, ευχαρίστως να βοηθήσω. ΦΙΛΙΑ!!! :D

christina24
24-10-08, 11:59
καλησπέρα κοριτσια.
εμείς περνουμε την zinandol αντιβιωση καθε βραδυ. βεβαια η μικρη κλαιει, πνιγεται , την κανει εμετο αλλα ευτυχως ως τωρα ειναι στειρες οι καλλιεργειες που της κανω. μου ειπε η παιδιατρος καθε μηνα να της κανω καλλιεργεια, γενική ούρων και αντιβιογραμμα. βεβαια καθημερινα το αγχος με τρωει, ειμαι συνεχεια αγκαλια με το θερμομετρο και δεν την αφηνω καθολου να της κοπει η ορεξη γιατι ειναι λενε ενα συμπτωμα και αυτο. εμενα παντως μου ειπαν οτι μολις φτασει 5 χρονων το πιθανοτερο να εχει γινει καλα. αλλα μεχρι τοτε.....

Agapi6
26-10-08, 16:33
καλησπέρα
και εμείς τη zinandol παίρνουμε αλλά έχουμε ένα μικρό πρόβλημα. Δε μπορούμε να του πάρουμε εύκολα ούρα. τις δυο τελευταίες φορές οι καλλιέργειες βρέθηκαν με εξωτερικό μικρόβιο δηλ απο εμάς και προσπαθούμε πολύ καιρό γιατί είτε δε κατουράει είτε κάνει κακά. Εμείς κάνουμε μόνο καλλιέργεια και όταν βγει μη στείρα θα προχωρήσουμε σε αντιβιόγραμμα. Εμένα παντως μου έχει μείνει συνήθεια όταν πάω να τον χαιδέψω να πιάσω πρώτα το μέτωπο μήπως έχει πυρετό.

christina24
29-10-08, 01:28
καλησπέρα
και εμείς τη zinandol παίρνουμε αλλά έχουμε ένα μικρό πρόβλημα. Δε μπορούμε να του πάρουμε εύκολα ούρα. τις δυο τελευταίες φορές οι καλλιέργειες βρέθηκαν με εξωτερικό μικρόβιο δηλ απο εμάς και προσπαθούμε πολύ καιρό γιατί είτε δε κατουράει είτε κάνει κακά. Εμείς κάνουμε μόνο καλλιέργεια και όταν βγει μη στείρα θα προχωρήσουμε σε αντιβιόγραμμα. Εμένα παντως μου έχει μείνει συνήθεια όταν πάω να τον χαιδέψω να πιάσω πρώτα το μέτωπο μήπως έχει πυρετό.

καλησπέρα.
εμεις την καλλιεργεια την κανουμε στη βιοιατρική γιατι παιρνουν το δειγμα εκεινοι και δεν υπαρχει πιθανοτητα να κανω εγω το λαθος και να μπει καποιο μικροβιο.

Agapi6
29-10-08, 11:34
καλησπέρα

καλησπέρα.
εμεις την καλλιεργεια την κανουμε στη βιοιατρική γιατι παιρνουν το δειγμα εκεινοι και δεν υπαρχει πιθανοτητα να κανω εγω το λαθος και να μπει καποιο μικροβιο.

και εγώ εκεί τα στέλνω. Πως το κάνετε; Πάτε εκεί και της το βάζουν και μετά περιμένετε εκεί ή φεύγετε και ξαναγυρνατε;

christina24
29-10-08, 11:41
παμε εκει, την πλενουν, την καθαριζουν, της βαζουν το σακουλακι και περιμενουμε εκει. Δεν περνει και πολυ ωρα. εγω της δινω και λιγο νερακι και τελειωνουμε λιγο πιο γρηγορα.

Agapi6
29-10-08, 12:59
και περιμένετε εκεί μια ώρα; Ο μικρός μας πολλές φορές του βάζουμε σακκουλάκι και δεν κάνει τσίσα σε μια ώρα και άντε πάλι σακκουλάκι.... και φαντάζομαι ότι αν πάμε εκεί μπορεί να χρειαστούμε πολλή ώρα και αυτό δε γίνεται.

nikol76
29-10-08, 13:09
Αααααχχχχχχχ μετά από 5ημερη ταλαιπωρία σιγά σιγά επανερχόμαστε. 1 έτους, 2η φορά ουρολοίμωξη και είδα και το θερμόμετρο στους 40 βαθμούς. Για εμάς Ceclor 2,5ml για 10 κιλά. 4 προσπάθειες για συλλογή ούρων. Συνολικός χρόνος 6,30 ώρες. Δεν την παλεύω άλλο και στεναχωρέθηκα με την μικρή η οποία μάλλον πόναγε αρκετά αυτή την φορά. Να προσθέσω σε όλο το πακέτο 2 δόντια και πλήρη άρνηση για φαγητό (50 ml Γάλα όλη την ημέρα)

Agapi6
29-10-08, 14:21
Αααααχχχχχχχ μετά από 5ημερη ταλαιπωρία σιγά σιγά επανερχόμαστε. 1 έτους, 2η φορά ουρολοίμωξη και είδα και το θερμόμετρο στους 40 βαθμούς. Για εμάς Ceclor 2,5ml για 10 κιλά. 4 προσπάθειες για συλλογή ούρων. Συνολικός χρόνος 6,30 ώρες. Δεν την παλεύω άλλο και στεναχωρέθηκα με την μικρή η οποία μάλλον πόναγε αρκετά αυτή την φορά. Να προσθέσω σε όλο το πακέτο 2 δόντια και πλήρη άρνηση για φαγητό (50 ml Γάλα όλη την ημέρα)

πως ξαναέπαθε ουρολοίμωξη; η αντιβίωση δεν υποτίθεται ότι προστατεύει;

nikol76
29-10-08, 14:45
Αποφασίσαμε με τον παιδίατρο να μην κάνει χρόνια προληπτική αγωγή γιατί ο υπέρηχος δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα και είπαμε να το αποφύγουμε. Τώρα μετά και το δεύτερο κρούσμα θα δούμε τι θα γίνει

sunsun
31-10-08, 10:52

πως ξαναέπαθε ουρολοίμωξη; η αντιβίωση δεν υποτίθεται ότι προστατεύει;

Όχι 100% στα ισχυρά μικρόβια. Αυτό σημαίνει οτι δυσκολεύει και η αντιμετώπιση :cry: . Και εμείς σε χημειοπροφύλαξη 10-12 mg /kg είμαστε και ευτυχώς δεν έχει παρουσιαστεί ακόμα ουρολοίμωξη.

nikol76
31-10-08, 11:08
Να ρωτησω κάτι επιδή μάλλον θα πάμε για κυστεογραφία. Πονάει; Την λυπάμαι πολύ με την ταλαιπωρία που πέρασε τις τελευταίες μέρες

Agapi6
04-11-08, 22:11
Να ρωτησω κάτι επιδή μάλλον θα πάμε για κυστεογραφία. Πονάει; Την λυπάμαι πολύ με την ταλαιπωρία που πέρασε τις τελευταίες μέρες

Δεν πονάνε, απλά όσο πιο μεγάλα είναι, τόσο πιο πολύ ταλαιπωρουνται γιατί καλαταβαίνουν πιο πολλά πράγματα!!

χριστχαρις
28-01-09, 23:35
καλησπερα,θαθελα να ρωτησω,γονεις παιδιων με ΚΟΠ δευτερου η τριτου βαθμου,που εχουν κανει τα παιδια τους,την επεμβαση με deflux.Πηγαν ολα καλα,σταματησαν την χημειοπροφυλαξη και τελειωσε το προβλημα?Η κορη μου ειναι 8 χρονων και απο τα 3,5 που επαθε την πρωτη οξεια πυελονεφριτιδα,παιρνει αντιβιωση καθε βραδυ,την παρακολουθουσε γιατρος στο Αγ.Κυριακου.Τον Οκτωβριο του 2008 μετα την κυστεογραφια μαθαμε για την επεμβαση στο Αγ.Σοφια.Παρακαλω οποιος γνωριζει ας μας βοηθησει γιατι αρχες Φεβρουαριου θα μπει η μικρη για να την κανει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

grace
15-02-09, 22:20
[quote="χριστχαρις"]καλησπερα,θαθελα να ρωτησω,γονεις παιδιων με ΚΟΠ δευτερου η τριτου βαθμου,που εχουν κανει τα παιδια τους,την επεμβαση με deflux.Πηγαν ολα καλα,σταματησαν την χημειοπροφυλαξη και τελειωσε το προβλημα?Η κορη μου ειναι 8 χρονων και απο τα 3,5 που επαθε την πρωτη οξεια πυελονεφριτιδα,παιρνει αντιβιωση καθε βραδυ,την παρακολουθουσε γιατρος στο Αγ.Κυριακου.Τον Οκτωβριο του 2008 μετα την κυστεογραφια μαθαμε για την επεμβαση στο Αγ.Σοφια.Παρακαλω οποιος γνωριζει ας μας βοηθησει γιατι αρχες Φεβρουαριου θα μπει η μικρη για να την κανει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/quote
ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΕΜΕΝΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΧΕ ΑΤΥΠΕΣ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΕΙΣ Η ΜΙΚΡΗ Κ ΜΑΘΑΜΕ ΠΕΡΣΙ ΣΤΑ 5 ΜΙΣΗ οτι εχει 2ου βαθμου παλινδρομηση και στους 2 ουρητηρες και το δεξι νεφρο μειωμενη λειτουργεια. στο Αγ σοφια ποιον εχεις? εμεις την κομιανου. πολυ καλη. ακομα δεν ξερουμε κι εμεις για επεμβαση, θα κανουμε επαναληπτικη κυστεοουρηθρογραφια σε 1 χρονο και βλεπουμε. παντως ξερω πως πριν τα 12 δεν κανουν επεμβαση γιατι συνηθως φτιαχνει. εσυ μπορει λογω να μην επεκταθει η βλαβη στα νεφρα να την κανει. παντως οσες ανακαλυψατε στα μωρακια σας παλινδρομηση ειστε τυχερες που το μαθατε νωρις και γλυτωσατε τα νεφρα. μακαρι να χα φαει την ταλαιπωρια οσο ηταν μωρο και να γλιτωνα το χαλι με την ουρολοιμωξη που ειχε μονο πυρετο και εκανε εισαγωγη με το μικροβιο 1 μηνα στο σωμα και διαταση σ ολα τα οργανα. και να γλιτωνα το νεφρο και μια ζωη θα ταλαιπωριεται το παιδι μου κι ειναι και κοριτσι και μεθαυριο θα κανει παιδια και θα πρεπει να προσεχει σα τρελη. ασε που τα ουλοποιημενα νεφρα δεν εχουν καλη προγνωση μετα τα 7. αντε σας κουρασα!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΦΙΛΙΑ

christina24
19-02-09, 12:49
καλημέρα κορίτσια.
έχθες πηραμε την απάντηση απο το DMSA. το δεξί νεφρο λειτουργεί κανονικά. το αριστερό λειτουργεί κατα 46%. η παιδίατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα. ειναι πολυ μικρή η απώλεια και θα φτιαξει. βεβαια εγώ εχω τρελλαθει. πιστευω να με καταλαβαίνεται. συνεχιζει κανονικα και την αντιβιωση μεχρι 2 χρονων που θα κανει την επομενη κυστεογραφια. την δευτέρα εχω ραντεβού και στο παιδων με την Κα κιμιανου που απ' οτι διαβασα ειναι καλή. το μονο που με παρηγορεί ειναι οτι είναι μικρη ακομα και δεν θα τα θυμαται.

χριστχαρις
19-02-09, 21:03
Καλημερα σε ολους.Ειμαι νεα στο site,αλλα βλεπω πολλα κοινα προβληματα...Η κορη μου ειναι 8 χρονων και μεχρι την Δευτερα ειχε προβλημα,παλλινδρομηση 2 σταδιο αμφοτερα.Η ιστορια ξεκινησε το 2004 με πολυ ψηλο πυρετο(πρωτη μου φορα εβλεπα 41,5 στο θερμομετρο!!!!),εμετους,διαρροιες και ενα ομορφο γκρι χρωμα στο προσωπακι της...Με ολα τα συμπτωματα μιας σοβαρης λοιμωξης,πηγαμε στην Ευρωκλινικη παιδων(ΜΑΚΡΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ)οπου ο γιατρος που την εξετασε ,βρηκε μια απλη γαστρεντεριτιδα και μας ειπε να ξαναεπιστρεψουμε μετα απο2-3 μερες αν συνεχιστουν τα συμπτωματα..Ο ΠΛΕΟΝ ΗΛΙΘΙΟΣ!!!!Γιατι αν ειχε καταλαβει τι συνεβαινε δεν θα μας ελεγε να φυγουμε.Μετα απο 2 μερες,ο πυρετος συνεχιστηκε και η ταλαιπωρια επισης,ετσι εκανε εισαγωγη με γαστρεντεριτιδα.Εως οτου να βγουμε της εκαναν απειρες εξετασεις χωρις να εχουν βρει τι εχει,γαστρεντεριτιδα ειπαν,αδενοιο ειπαν και τελικα αφου εκανε και υπερηχο καταλαβαν πως ειχε ουρολοιμωξη!!!!!!!!!!!!!Αυτο σημαινε πως εδιναν λαθος αντιβιωση που δυστηχως δεν επιασε καλα το μικροβιο....Ολη την ολυμπιαδα του 2004 την περασαμε στην ευρωκλινικη,και βγηκαμε στα μεσα της παραολυμπιαδας...με διαγνωση γαστρεντεριτιδας και αδενοιου και ουρολοιμωξης απο κολοβακτηριδιο.Πηρε ενδοφλεβια αντιβιωση και συνεχισε με BACTRIMEL για 15 μερες.Μας ειχαν πει σε ενα 6μηνο να κανει κυστεογραφια και υπερηχο ξανα,οποτε και διαπιστωσαμε πως ειχε 3ου βαθμου παλινδρομηση ουρων και ελαφρα ουλη στο δεξι νεφρο,υπολειτουργουσε κατα 37% απο οτι μας εξηγησε ο κος Παπανικολαου(γιατρος ακτινολογος με εξαιρετικο εργαστηριο στο HILTON απεναντι).Ξεκινησε να την παρακολουθει ο κος Στεφανιδης,μας τον συνεστησαν ως πολυ καλο γιατρο,στο Αγ.Κυριακου.Ο συγκεκριμενος γιατρος αφου μας ζητησε διαφορες εξετασεις(υπερηχο νεφρων,κυστεογραφια,εξετασεις αιματος και ουρων)συνεστησε καθε βραδυ 5cc bactrimel και θα συνεχιζαμε ετσι μεχρι να περασουν τα χρονια και να διορθωθει η παλινδρομηση μονης της!!!!!!!!!Αυτο σημαινε παρακολουθηση συχνη με υπερηχους και καθε φορα που ξεκινουσε κρυωμα,καναμε καλλιεργεια και γενικη ουρων για να αποκλεισουμε καθε ενδεχομενο υποτροπης.Αλλα τα Χριστουγεννα του2006,δυστηχως ξανα εκανε εισαγωγη αυτη την φορα στο Αγ.Κυριακου,που μπορει να ηταν αφορητη διαμονη αλλα η διαγνωση εγινε εγκαιρως και η θεραπεια αμεση.Δεν αντεξα ομως το περιβαλλον που επρεπε να αγορασω μεχρι και ντουσιερα για να κανει μπανιο στην κοινη ντουσιερα η κορη μου,ως και χαρτι τουαλετας,αλλα κυριοτερα την βρωμα των γυρω αλλοδαπων και μη!!!Δυστηχως μειναμε ως 6-1-2007,οπου και βγηκε και συνεχισε σπιτι την αντιβιωση.Τελικα απο τοτε το εψαξα πολυ εντος και εκτος Ελλαδος,κατεληξα στον κο Τσαχουριδη και στον κοΣτεφανιδη στο Αγ.Σοφια,που με κατατοπησαν πληρεστατα για την διορθωση που εγινε τελικα.Προκειται για ενδοσκοπικη διορθωση και για μια μερα ουσιαστικα παραμονη στο νοσοκομειο.Τελικα μπηκαμε την Κυριακη 15-2-2009 και την Δευτερα 16-2-09 μπηκε το πρωι στις 9.00 και βγηκε 10 παρα ο γιατρος και μας ειπε πως ολα πηγαν πολυ καλα,διορθωθηκε το προβλημα.Πλεον απο την Τριτη που βγηκε μονο λιγο τσουξιμο εχει κατα την ουρηση,θα παιρνει αντιβιωση για 2 μηνες και μετα θα κανει υπερηχο που λογικα δεν πρεπει να δειξει τιποτα!!!!!!Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση οπως μας ειχε πει ο γιατρος,να μην εχει διορθωθει εντελως,οποτε σε 5-6 μηνες ισως να ξαναχρειαστει να μπει παλι,αυτο ειναι σε ενα ποσοστο 10% των παιδιων, που συνηθως εχουν μεγαλυτερο βαθμο παλινδρομησης.Αυτη την στιγμη παντως δεν με απασχολει τιποτα,το παιδι μου ειναι καλα,γερο και υγειες και περιμενω να το χαρω να μεγαλωνει και να συνεχισω να της στεκομαι καθε στιγμη της ζωης της!!!!Γιατι οσο ηταν μεσα ημουν μαζι της συνεχως και μπορω να πω σε ολες μας πως αυτες τις στιγμες,κανεις εσωτερικη αναζητηση και αυτοκριτικη και δεν ειναι ευχαριστα αυτα που βλεπεις μεσα σου!!!!!!!!!!Τελος ομως προχωραμε με το κεφαλι ψηλα και ευχαριστουμε τονΘεο που μας σταθηκε καθε στιγμη.
Λοιπον οσο μπορω να βοηθησω,ρωτηστε με θα χαρω να ειμαι κοντα σας.

Agapi6
19-02-09, 23:17
χριςχαρις σου εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα και να ξεχάσετε - και κυρίως το παιδί- την ταλαιπωρία!!

καλημέρα κορίτσια.
έχθες πηραμε την απάντηση απο το DMSA. το δεξί νεφρο λειτουργεί κανονικά. το αριστερό λειτουργεί κατα 46%. η παιδίατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα. ειναι πολυ μικρή η απώλεια και θα φτιαξει. βεβαια εγώ εχω τρελλαθει. πιστευω να με καταλαβαίνεται. συνεχιζει κανονικα και την αντιβιωση μεχρι 2 χρονων που θα κανει την επομενη κυστεογραφια. την δευτέρα εχω ραντεβού και στο παιδων με την Κα κιμιανου που απ' οτι διαβασα ειναι καλή. το μονο που με παρηγορεί ειναι οτι είναι μικρη ακομα και δεν θα τα θυμαται.
christina24 εμείς μάλλον περνάμε ακριβώς τα ίδια. Εγώ μετά το DMSA πήγα και στον κ. Καπόγιαννη, νεφρολόγο στο Αγ. Σοφία με όλες τις εξετάσεις και μου είπε να κάνουμε όταν ο μικρός γίνει 2 χρ μια ραδιοισοτοπική κυστεογραφία και αν δεν έχει διορθωθεί θα πάρει μέχρι 4χρ αντιβίωση και μετά πάλι τα ίδια. Μακάρι να διορθωθεί όσο το δυνατόν συντομότερο.

dis
06-05-09, 12:42
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM!ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΔΥΜΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!ΧΘΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ ΕΧΕΙ ΗΠΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΠΑΘΗΣΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...:roll:

giotak
15-05-09, 11:44
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΕΧΕΙ ΤΡΙΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΥΣΤΕΟΥΡΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΡΙΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΣΤΑ ΟΥΡΑ ΤΗΣ ..ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΠΩς ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΦΙΓΓΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ...ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΔΙΟΡΘΟΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ..ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ..
ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΡΧΙΣΕ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ 40 ΠΥΡΕΤΟ .ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ..ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Πέτρος Δ. Θάνος
15-05-09, 12:01
Κατ' αρχήν δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας - διαβάστε κάποια πράματα που σας παραθέτω απλά και μόνο για δική σας γνώση , μην ανησυχείται όμως κι εύχομαι που θα είναι όλα περαστικά.

Με τον όρο κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση (vesicoureteral reflux) χαρακτηρίζεται η παθολογική εκείνη κατάσταση, κατά την οποία τα ούρα της κύστης επιστρέφουν στους ουρητήρες και τους νεφρούς, ιδιαίτερα στη φάση της κένωσής της.Φυσιολογικά η ουροδόχου κύστη, υποδέχεται τα ούρα που κατέρχονται δια των ουρητήρων από τους νεφρούς και δεν επιτρέπει την παλινδρόμησή τους, την επιστροφή τους δηλαδή στους ουρητήρες. (http://www.uromed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=151&Itemid=126) Έτσι οι νεφροί προστατεύονται από τις υψηλές πιέσεις που
αναπτύσσονται στην κύστη κατά την κένωσή της και από την επιμόλυνσή τους από τυχόν εντός αυτής μολυσμένα ούρα.
Η φυσιολογική αυτή κατάσταση εξασφαλίζεται από τη λειτουργία της ουρητηροκυστικής συμβολής και από τη λοξή υποβλεννογόνια πορεία του τελικού τμήματος του ουρητήρα (ενδοτοίχια μοίρα), οι μυϊκές ίνες του οποίου συνέχονται με εκείνες του κυστικού τριγώνου,που είναι τμήμα του εξωστήρα μύ της κύστης, δηλαδή του μυϊκού της χιτώνα. Η σύσπαση του εξωστήρα μύ και κατ΄ επέκταση του κυστικού τριγώνου στη φάση της κένωσης της κύστης, έλκουν προς τα κάτω την ενδοτοίχια μοίρα του ουρητήρα και την αποφράσσουν,εμποδίζοντας τα ούρα να παλινδρομήσουν προς τους νεφρούς.
Όταν ο βαλβιδικός αυτός μηχανισμός της ουρητηροκυστικής συμβολής, που επιτρέπει την κάθοδο των ούρων από τους ουρητήρες στην κύστη, αλλά παρεμποδίζει την επιστροφή τους είναι ανεπαρκής, τότε αυτά παλινδρομούν ελεύθερα προς τους νεφρούς. Ετσι είναι ορατός ο κίνδυνος επιμόλυνσης των νεφρών από τα μολυσμένα ούρα της κύστης , η ανιούσα οδός είναι η κύρια αιτία πρόκλησης της πυελονεφρίτιδας.

Συχνότητα εμφάνισης

Η κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση, που απαντάται συχνότερα στα κορίτσια από ότι στα αγόρια, με μία αναλογία 10:1, είναι μία σοβαρή κατάσταση και αποτελεί τη συχνότερη αιτία πρόκλησης ουρολοιμώξεων στα νεογνά και τα βρέφη. Αποτέλεσμα των λοιμώξεων είναι η δημιουργία ουλών στο νεφρικό παρέγχυμα, η γνωστή νεφροπάθεια της παλινδρόμησης (reflux nephropathy), που μπορεί να οδηγήσει στην έκπτωση της νεφρικής λειτουργίας. Οι νεφρικές ουλές απαντώνται σε ποσοστά 30% έως 50% μεταξύ των παιδιών με ουρολοίμωξη, στα οποία και ιδιαίτερα στα μικρότερα και στα βρέφη η κυστεουρητηρική παλινδρόμηση συναντάται σε ποσοστά μέχρι 70%, ενώ παρατηρείται και σε ασυμπτωματικά παιδιά (15-20%). Η τελευταία παρατήρηση δείχνει ότι ο βαλβιδικός μηχανισμός της κυστεοουρητηρικής συμβολής, ωριμάζει και ολοκληρώνεται με την πάροδο
του χρόνου, μέχρι συνήθως τη συμπλήρωση των 24 έως 48 μηνών της ζωής. Η κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση είναι επίσης συχνό εύρημα, μέχρι 40% στις περιπτώσεις των εμβρυϊκών υδρονεφρώσεων, που ποκαλύπτονται στον προγεννητικό έλεγχο των εγκύων γυναικών.

Αίτια που προκαλούν την παλινδρόμηση

Τα αίτια που προκαλούν την κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση διακρίνονται σε συγγενή και επίκτητα, που συνήθως είναι ιατρογενή. Γενικά οποιαδήποτε κατάσταση συνοδεύεται από βράχυνση, σμίκρυνση της ενδοτοίχιας πορείας του ουρητήρα, μπορεί να οδηγήσει σε ανεπάρκεια του βαλβιδικού μηχανισμού της κυστεοουρητηρικής συμβολής .

Συγγενή αίτια κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης

Τα συνηθέστερα συγγενή αίτια που την προκαλούν είναι:

Η Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση των ούρων
α. Εξασθένηση του τριγώνου (trigonal weakness) ή πρωτοπαθής παλινδρόμηση
(primary reflux) Είναι συχνό
αίτιο στα κορίτσια και λιγότερο συχνό στα αγόρια και παρατηρείται ετερόπλευρα ή αμφοτερόπλευρα, με αποτελέσμα η ενδοτοίχια πορεία του ουρητήρα να είναι βραχύτερη του κανονικού και το ουρητηρικό στόμιο να μετατοπίζεται πλάγια, προς τά έξω. Λόγω της αδυναμίας του τριγώνου, του τριγωνικού μυός δηλαδή και του συμπλέγματος που αποτελεί
με το μυϊκό χιτώνα του ουρητήρα, η ενδοτοίχια μοίρα του ουρητήρα δεν έλκεται προς τα κάτω και δεν αποφράσσεται, κατά τη σύσπαση του εξωστήρα και την κένωση της κύστης, με αποτέλεσμα τα ούρα να παλινδρομούν προς τα άνω.
Εξασθένηση του τριγώνου (trigonal weakness) ή πρωτοπαθής παλινδρόμηση
(primary reflux) ,βλέπετε τις βλάβες κατά την εξέταση της ενδοφλέβιας ουρογραφίας –πυελογραφίας (IVP).
β. Διπλός ουρητήρας (ureteral duplication) Σε περιπτώσεις διπλού ουρητήρα,μέχρι την εκβολή του στην κύστη, όπου το κάτω ουρητηρικό στόμιο παροχετεύει τον άνω ημίνεφρο και το άνω τον κάτω (νόμος των Weigert-Meyer), παρατηρείται παλινδρόμηση στον κάτω ημίνεφρο, λόγω της μικρότερης ενδοτοίχιας πορείας του σύστοιχου σκέλους του
διπλού ουρητήρα.
Η Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση των ούρων
Παρατηρείται την εικόνα του διπλού ουρητήρα καθώς επίσης και τον νόμο των Weigert-Meyer.Επίσης βλέπετε την τοπογραφική εικόνα καθώς και τον διπλασιασμό τοθ ουρητήρα σε ανατομικό παρασκεύασμα. γ. Έκτοπος ουρητήρας (ureteral ectopia) Ο ουρητήρας που εκβάλλει σε έκτοπη θέση, χαμηλά στο τρίγωνο, στον αυχένα ή την οπίσθια ουρήθρα, κατά κανόνα συνοδεύεται από παλινδρόμηση των ούρων. Το ίδιο συμβαίνει και σε διπλό ουρητήρα, το ένα σκέλος του οποίου εκβάλλει έκτοπα.

δ. Ουρητηροκήλη (ureterocele) Είναι η συγγενής διάταση της ενδοτοίχιας μοίρας του ουρητήρα, που σαν μπαλόνι προβάλλει στο κυστικό τρίγωνο. Συχνότερα η ουρητηροκήλη παρουσιάζεται σε διπλό ουρητήρα, στο σκέλος του που παροχετεύει τον άνω ημίνεφρο, όμως παρατηρείται και σε μονήρεις ουρητήρες. Συνήθως στην ουρητηροκήλη το στόμιο του ουρητήρα είναι στενό, όμως σε μερικές περιπτώσεις παρατηρείται και παλινδρόμηση των ούρων.
Ουρητηροκήλη και συγγενής διάταση της ενδοτοίχιας μοίρας του ουρητήρα «σαν μπαλόνι»
ε. Άλλα συγγενή αίτια, που μπορεί να προκαλέσουν παλινδρόμηση είναι εκείνα που συνοδεύονται από ανατομική ανωμαλία στην περιοχή του κυστικού τριγώνου, όπως συμβαίνει σε συγγενή εκκολπώματα που εντοπίζονται κοντά στα στόμια (εκκόλπωμα του Hutch), που μετατοπίζουν τα στόμια προς τα πλάγια και βραχύνουν την ενδοτοίχια πορεία του ουρητήρα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί σε περιπτώσεις αποφράξεων στο κατώτερο ουροποιητικό (βαλβίδες οπίσθιας ουρήθρας), που προκαλούν δοκίδωση (trabeculation) της κύστης ή αυξημένες ενδοκυστικές πιέσεις, όπως αυτό συμβαίνει και σε συγγενούς αιτιολογίας νευρογενείς κύστεις (μηνιγγομυελοκήλη). Επίκτητα αίτια κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης Ορισμένες εγχειρήσεις είναι δυνατόν να προκαλέσουν προσωρινή ή και μόνιμη κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Μεταξύ αυτών είναι οι διάφορες μορφές της προστατεκτομής, η αφαίρεση ή η λεγόμενη σχάση της ουρητηροκήλης και η διάνοιξη του ουρητηρικού στομίου. Οι εγχειρήσεις αυτές μπορεί να επηρεάσουν τη λειτουργία ή την ακεραιότητα του βαλβιδικού μηχανισμού και να προκαλέσουν κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Η Κλινική εικόνα και η Διάγνωση της παλινδρόμησης Η κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση προκαλεί συμπτώματα λόγω των επιπλοκών της, των ουρολοιμώξεων και της πυελονεφρίτιδας, που είναι και η συχνότερη αιτία εκδήλωσης, αναζήτησης και αποκάλυψής της. Ετσι περισσότερα από το 50% πρ4ραιδιών με ουρολοίμωξη αποδεικνύεται να έχουν παλινδρόμηση, γι’ αυτό και κάθε αγόρι ή κορίτσι με ή μεγαλύτερα άτομα με συχνά επεισόδια κυστίτιδας άλλες μορφές ουρολοίμωξης, πρέπει να ερευνώνται για το ενδεχόμενο αυτό. διάγνωση της κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης γίνεται με την ανιούσα κυστεογραφία , που πρέπει να συνοδεύεται και από μία ή περισσότερες λήψεις κατά την ούρηση (κυστεοου ρηθρογραφία ), για την αναζήτηση τυχόν υποκυστικών αιτίων αλλά και για το ότι η παλινδρόμηση μπορεί να εμφανίζεται όταν αναπτύσσονται υψηλές ενδοκυστικές πιέσεις μόνο, όπως αυτό συμβαίνει στη διάρκεια της ούρησης . Με την κυστεογραφία προσδιορίζονται οι πέντε βαθμοί της παλινδρόμησης (grade of reflux), ανάλογα με το ποσό ούρων που παλινδρομεί και τις επιπτώσεις στη νεφρική μορφολογία και λειτουργία , γεγονός που επηρεάζει τον τρόπο αντιμετώπισης των ασθενών. Το υπερηχογράφημα των νεφρών μας πληροφορεί για την κατάσταση του φλοιού (πάχος, περίγραμμα) και η ενδοφλέβια ουρογραφία τη νεφρική λειτουργία, η μελέτη της οποίας γίνεται πληρέστερα το σπινθηρογράφημα και το νεφρόγραμμα, κύρια με το DMSA, που απεικονίζουν ακόμη καλύτερα το νεφρικό περίγραμμα και τις ουλές. Οι νεφρικές ουλές οφείλονται στην ανιούσα λοίμωξη και στα επεισόδια της πυελονεφρίτιδας δείχνουν το βαθμό της βλαπτικής επίδρασης στους νεφρούς. Σε προχωρημένα στάδια της πάθησης προκαλείται νεφρική ανεπάρκεια και οι ασθενείς παρουσιάζονται ουραιμία υπέρταση. Αντιμετώπιση Θεραπεία της παλινδρόμησης αντιμετώπιση των ασθενών περιλαμβάνει δύο σκέλη, την φαρμακευτική θεραπεία, που εφαρμόζεται συνήθως σε περιπτώσεις παλινδρόμησης χαμηλών βαθμών (1ου, 2ου και 3ου), χωρίς υποκυστικό κώλυμα ή κάποια ανατομική ανωμαλία που ευθύνεται για την παρουσία της και τη χειρουργική θεραπεία, που εφαρμόζεται στις περιπτώσεις που αποτυγχάνει η φαρμακευτική θεραπεία ή εξ αρχής, σε ασθενείς με μεγάλου βαθμού παλινδρόμηση (4ου και 5ου βαθμού) εκείνους με παλινδρόμηση συνεπεία ανατομικής ανωμαλίας (διπλός ουρητήρας, ουρητηροκήλη, έκτοπος ουρητήρας)

Η φαρμακευτική θεραπεία συνίσταται στην επι μακρόν (6-12 μήνες) χορήγηση κεφαλοσπορίνης πρώτης γενιάς ή κοτριμοξαζόλης (σουλφομεθοξαζόλης-τριμεθοπρίμης), σε μικρή δόση, του ενός τετάρτου ή του μισού της κανονικής δόσης (χημειοπροφύλαξη), μέχρις ότου υπάρξει αυτόματη υποχώρηση της παλινδρόμησης. Η χημειοπροφύλαξη αρχίζει αφού πρώτα αντιμετωπιστεί η αρχική λοίμωξη με την οποία εκδηλώθηκε η παλινδρόμηση, που επιβεβαιώνεται με τη γενική ούρων και την αρνητική καλλιέργεια και έχει σκοπό να διατηρήσει τα ούρα στείρα. Ο έλεγχος γίνεται με καλλιέργεια των ούρων ανά μήνα στην αρχή και ανά τρίμηνο στη συνέχεια αν υπάρξει υποτροπή, διακόπτεται για την αντιμετώπισή της με κανονικές δόσεις αντιβιοτικών. Επί αποτυχίας της συντηρητικής θεραπείας, λόγω παραμονής της παλινδρόμησης για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 2-4 χρόνων ή λόγω συχνών υποτροπών λοίμωξης, καταφεύγουμε στη χειρουργική θεραπεία. χειρουργική θεραπεία συνίσταται στην διακυστική ή εξωκυστική παρασκευή του κατώτερου τμήματος του ουρητήρα και στην επανεμφύτευσή του στην ουροδόχο κύστη (ουρητηρο-νέο-κυστεοστομία), ώστε να αποκτήσει μακρύτερη ενδοτοίχια πορεία. Αυτό γίνεται με μία από τις καθιερωμένες μεθόδους (Politano-Leadbetter, Cohen, Gregoir), παρέχουν ποσοστά επιτυχίας μέχρι 98%. Σε περίπτωση αποτυχίας, λόγω στενώματος επιχειρείται νέα προσπάθεια. ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΗΡΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΓΝΑ - Συχνότερη στα κορίτσια (αναλογία προς αγόρια 10:1) Η συχνότερη αιτία ουρολοίμωξης Συναντάται στο 70% αυτών με λοίμωξη 30-50% αυτών με λοίμωξη παρουσιάζουν νεφρικές ουλές Συχνό εύρημα (40%) σε εμβρυϊκές υδρονεφρώσεις ΑΙΤΙΑ ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΗΡΙΚΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ Συγγενή αίτια Επίκτητα αίτια - Εξασθένηση τριγώνου - Προστατεκτομή Διπλός ουρητήρας Αφαίρεση ουρητηροκήλης Εκτοπος ουρητήρας - Σχάση ουρητηροκήλης Ουρητηροκήλη - Σχάση ουρητηρικού στομίου Εκκολπώματα κύστης Μετεμφύτευση ουρητήρα Βαλβίδες ουρήθρας ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΗΡΙΚΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ - Πρωτοπαθής παλινδρόμηση 4ου και 5% βαθμού Παλινδρόμηση οφειλόμενη σε ανατομική ανωμαλία Δευτεροπαθής συνεπεία υποκυστικού κωλύματος νευρογενή κύστη Αποτυχία της συντηρητικής θεραπεία (συχνές λοιμώξεις, επιμένουσα στο χρόνο ή επιδεινούμενη παλινδρόμηση)http://www.uromed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=151&Itemid=126

dance 2 Dance
13-01-10, 01:42
Γεια, θα ήθελα να μάθω το όνομα του γιατρού σου του παιδουρολόγου, γιατί η μικρή μου έχει παλινδρόμηση ούρων..δεν ξέρω ακόμα τον βαθμό και θα ήθελα μόλις πάρω τα αποτελέσματα να πάω σε έναν πιο εξειδικευμένο γιατρό!Ευχαριστώ

Γεια σας κορίτσια! Ο σύζυγος είναι γιατρός-μικροβιολόγος και συνεχώς μέχρι τον 1ο χρόνο του κάναμε εξετάσεις του Γιαννιού μου, οπότε σε κάποια φάση που έκανε υψηλό πυρετό, αλλά όπου δεν διαπιστώθηκε με ακρίβεια αν ήταν από ουρολοίμωξη ή από άλλη αιτία, του έκανε αντιβιόγραμμα και είδε την ανθεκτικότητα στο Septrin. Καλύτερα, πάντως που το αλλάξαμε γιατί η συγκεκριμένη αντιβίοση είναι πολύ ισχυρή. Η δόση πάντως αυξάνεται με την αύξηση των κιλών του παιδιού. Μη στηρίζεσαι πάντως και πολύ στους παιδιάτρους, γιατί μόνο γενικές γνώσεις έχουν για το συγκεκριμένο θέμα. Εμείς, ησυχάσαμε μόνο όταν επισκεφθήκαμε τον παιδουρολόγο, που μου τα εξήγησε εμένα όλα αναλυτικότατα και με ηρέμησε. Βικυ, διάβασα την ιστορία σου (αν δεν κάνω λάθος κάτι έβλεπες στον κόλπο της μικρής?). Με σωστή καθοδήγηση και εξετάσεις όλα θα πάνε καλά. Και εγώ έπαθα σοκ την πρώτη φορά και έχασα τον κόσμο, γιατί έβαζα με το μυαλό μου τα χειρότερα, γιατί έχω περάσει και άλλα άσχημα πολύ, αλλά τώρα όλα καλά. Ό, τι πληροφορία θέλετε από μένα, ευχαρίστως να βοηθήσω. ΦΙΛΙΑ!!! :D

Danay13
22-01-10, 15:53
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΕΜΑΣ Ο ΧΡΗΣΤΑΚΗΣ ΣΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΟΥΡΩΝ ΤΡΙΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ septrin.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ....

frene
22-06-11, 01:56
καλησπερα,θαθελα να ρωτησω,γονεις παιδιων με ΚΟΠ δευτερου η τριτου βαθμου,που εχουν κανει τα παιδια τους,την επεμβαση με deflux.Πηγαν ολα καλα,σταματησαν την χημειοπροφυλαξη και τελειωσε το προβλημα?Η κορη μου ειναι 8 χρονων και απο τα 3,5 που επαθε την πρωτη οξεια πυελονεφριτιδα,παιρνει αντιβιωση καθε βραδυ,την παρακολουθουσε γιατρος στο Αγ.Κυριακου.Τον Οκτωβριο του 2008 μετα την κυστεογραφια μαθαμε για την επεμβαση στο Αγ.Σοφια.Παρακαλω οποιος γνωριζει ας μας βοηθησει γιατι αρχες Φεβρουαριου θα μπει η μικρη για να την κανει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
την κανατε τελικα;τι εγινε;

Εχουμε κι εμεις παλινδορμηση 2ου βαθμου(3,5μηνων κοριτσακι),στην μια πλευρα και μονο κατα την ουρηση.Θα παρουμε χημειοπροφυλαξη για ενα χρονο οποτε και θα επαναλαβουμε την κυστεογραφια.
Για το σπινθηρογραφημα δεν ξερω αν θα το κανουμε,θα δουμε,γιατι γινεται με ραδιενεργο ισοτοπο και δεν ειναι και τοσο αθωο.

Ανησυχω πολυ για την χημειοπροφυλαξη...δεν βλαπτει τον οργανισμο τοσο καιρο;Δεν πειραζει το συκωτι;Οταν καποτε την σταματησει,θα εχει πολυ εξασθενημενο ανοσοποιητικο;;;;Ξερει κανεις;

kelly_mad
11-01-12, 00:21
Σας παρακαλω οποιος ξερει ας απαντηση σημερα καναμε υπερηχων νεφρων στον μπεμπη προληπτικα(ειναι 4 μηνων) και μας ειπαν οτι εχει διαταση του αριστερου νεφρου και κανει κατακρατηση ουρων θα κανουμε κυστεοουριθρογραφια.Παω να τρελαθω...πως γινεται αυτη η εξεταση ειναι επιπονη;θελουν να δουν αν κανει παλλινδρομηση

sofi@p
11-01-12, 00:23
Σας παρακαλω οποιος ξερει ας απαντηση σημερα καναμε υπερηχων νεφρων στον μπεμπη προληπτικα(ειναι 4 μηνων) και μας ειπαν οτι εχει διαταση του αριστερου νεφρου και κανει κατακρατηση ουρων θα κανουμε κυστεοουριθρογραφια.Παω να τρελαθω...πως γινεται αυτη η εξεταση ειναι επιπονη;θελουν να δουν αν κανει παλλινδρομηση
θα του κάνουν ένεση με ένα σκιαγραφικό υγρό και μετά από κάνα 2ωρο θα τον βάλουν σε ένα μηχάνημα σαν τομογράφο για να δουν την κύστη και πως έχει κατανεμηθεί το σκιαγραφικό.

frene
11-01-12, 10:19
καλημερα!
εμεις καναμε κυστεογραφια υπερηχογραφικη χωρις ακτινοβολια και ειναι ελαχιστα επιπονη.
Στην Θεσσαλονικη.Στην Αθηνα δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο.
Ειχαμε παλινδορμηση 2ου βαθμου,παθαμε μια ουρλοιμωξη,οξεια πυελονεφριτιδα 3 μηνων.Πηραμε 6 μηνες χημειοπροφυλαξη,δυστυχως.Τωρα την σταματησαμε.

Υπερηχο νεφρων πως και κανατε;Προφανως το ειχατε δει απο τον Β επιπεδου;

kelly_mad
14-01-12, 20:26
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ο μπεμπης γεννηθηκε με προωτιαιο επαρμα και μας ειχε πει ο παιδιατρος οτι απο μελετες τα παιδια που γεννιουνται με αυτο μπορει να εχουν η να παρουσιασουν καποιο προβλημα στα νεφρα και να κανουμε μεχρι 6 μηνων ενα υπερηχο.Στα υπερηχογραφηματα προ τοκετου ολα ηταν φυσιολογικα.

maria.thessaloniki
16-01-12, 13:28
Δυστυχως από την εμπειρία μου θα σας πω οτι η κυστογραφία ειναι πολύ επώδυνη για το παιδί. Μπαίνει καθετήρας οπότε είναι πολύ δύσκολο. Και ειδικά στα αγοράκια. Εμένα ο μικρός μου ουρλιαζε και χτυπιόταν κάθε φορά. Και το κακό είναι ότι χρειάζεταιτρεις με τέσσερις φορές να γίνει αυτή η εξέταση μέχρι να σιγουρευτει ο γιατρός ότι τέλειωσε η παλλινδρόμηση

frene
17-01-12, 00:28
Η δικη μας εμπειρια δεν ηταν καθολου επωδυνη.
Μαρια,αφου εισαι απο Θεσνικη,πως και δεν πηγατε στην κυρια που κανει υπερηχογραφικη κυστεογραφια ;
Επισης,εξαρταται απο τον βαθμο της παλινδρομησης,το ποσες φορες θα επαναληφθει.Εμεις καναμε μια φορα,και μαλλον δεν θα ξανακανουμε.Αναλογως αν ξαναπαθουμε ουρολοιμωξη.

maria.thessaloniki
18-01-12, 13:26
Σ' αυτην πήγαμε. Αλλά πάλι μπαίνει καθετήρας. Ελέγχεις κάθε χρόνο για να δεις αν έχει περάσει. Ο μικρός μου από ενος έτους που το ανακαλυψαμε ξεκίνησε μέχρι τα πέντε που του πέρασε εντελώς. Χρειάζονται δύο αρνητικές κυστεογραφίες για να είναι σίγουροι οι γιατροί. Οπότε υπολόγισε, δύο αυτές και μία στην αρχή που το βρήκαμε, γίνονται σίγουρα τρεις. Και κάναμε και ενδιάμεσα άλλη μια και μια DMSA.

sofi@p
18-01-12, 13:30
Σ' αυτην πήγαμε. Αλλά πάλι μπαίνει καθετήρας. Ελέγχεις κάθε χρόνο για να δεις αν έχει περάσει. Ο μικρός μου από ενος έτους που το ανακαλυψαμε ξεκίνησε μέχρι τα πέντε που του πέρασε εντελώς. Χρειάζονται δύο αρνητικές κυστεογραφίες για να είναι σίγουροι οι γιατροί. Οπότε υπολόγισε, δύο αυτές και μία στην αρχή που το βρήκαμε, γίνονται σίγουρα τρεις. Και κάναμε και ενδιάμεσα άλλη μια και μια DMSA.
μήπως εννοείς κυστεοσκόπηση?

Ellemphriem
18-01-12, 14:16
Λοιπον τι καναμε εμεις. Παθαμε οξεια πυελονεφριτιδα πριν 1.5 χρονο και ειδανε ελαφρια διαταση δεξιου νεφρου. Μας προτιναν να κανουμε αυτη την εξεταση. Επιλεξαμε να ΜΗΝ την κανουμε και να ελεγχουμε για ουρολοιμωξη καθε 15 μερες. Μετα καθε μηνα, μετα καθε διμηνο κ.ο.κ. Επισης δεν πηραμε προληπτικα αντιβιωση και απλα προσεχαμε πολυ μεχρι να ξαναχτυπησει. Ειχαμε πει οτι αν ξαναπαθει θα κανουμε την εξεταση, αλλα μεχρι να ξαναγινει δεν θα της διναμε ουτε φαρμακα ουτε θα την βαζαμε σε ραδιοισσοτοπα 2 χρονων παιδι. 1,5 χρονο μετα δεν εχει παθει τπτ και θα κανουμε ενα προληπτικο υπερηχο μονο σε κανα 2 βδομαδες.........

frene
19-01-12, 23:18
Λοιπον τι καναμε εμεις. Παθαμε οξεια πυελονεφριτιδα πριν 1.5 χρονο και ειδανε ελαφρια διαταση δεξιου νεφρου. Μας προτιναν να κανουμε αυτη την εξεταση. Επιλεξαμε να ΜΗΝ την κανουμε και να ελεγχουμε για ουρολοιμωξη καθε 15 μερες. Μετα καθε μηνα, μετα καθε διμηνο κ.ο.κ. Επισης δεν πηραμε προληπτικα αντιβιωση και απλα προσεχαμε πολυ μεχρι να ξαναχτυπησει. Ειχαμε πει οτι αν ξαναπαθει θα κανουμε την εξεταση, αλλα μεχρι να ξαναγινει δεν θα της διναμε ουτε φαρμακα ουτε θα την βαζαμε σε ραδιοισσοτοπα 2 χρονων παιδι. 1,5 χρονο μετα δεν εχει παθει τπτ και θα κανουμε ενα προληπτικο υπερηχο μονο σε κανα 2 βδομαδες.........

πόσο χρονων-μηνων παθαρε την ουρολοιμωξη;
κι εμεις το σκεφτηκαμε αυτο,αλλά η απαντηση ολων ηταν ότι αν φτασει να ξανακανει ουρολοιμωξη,η ζημια στα νεφρα μπορει να εχει γινει ηδη...και τα νεφρα δεν ρισκαρονται...
Την κυστεογραφια την καναμε χωρις ισοτοπα εμεις,υπερηχογραφικα.

val80
07-06-12, 15:58
8 μηνών ο μπέμπης μας και πάθαμε ουρολοίμωξη. Μετά απο κυστεογραφία διαπιστώσαμε ότι εχει παλινδρόμηση 3ου βαθμού. Είδαμε τον κ. Μιχαήλ παιδοουρολόγο ο οποίος μας είπε ότι είναι κατά της χημειοπροφύλαξης.

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς με όσα είχαμε διαβάσει είμασταν κατά, αλλά η παιδιατρος μας μας έλεγε να κάνουμε χημειοπροφύλαξη για 2 χρόνια, έτσι αποφασίσαμε να δουμε τον κ. Μιχαήλ για μια 2η γνώμη απο κάποιον πιο ειδικό απο την παιδίατρο. Επίσης μας είπε (ο κ.Μιχαήλ) ότι εάν κάνει ουρολοίμωξη θα έχουμε κάποιο σύμπτωμα, το λέω για τις ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις, μπορεί να μην είναι υψηλός πυρετός αλλά δεν θα έχει όρεξη για φαγητό κ.α.

Εάν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να την μοιραζόσασταν μαζί μου, με ενδιαφέρει περισσότερο στην αντιμετώπιση σε βάθος χρόνου. Ευχαριστώ

elenip
07-06-12, 16:37
8 μηνών ο μπέμπης μας και πάθαμε ουρολοίμωξη. Μετά απο κυστεογραφία διαπιστώσαμε ότι εχει παλινδρόμηση 3ου βαθμού. Είδαμε τον κ. Μιχαήλ παιδοουρολόγο ο οποίος μας είπε ότι είναι κατά της χημειοπροφύλαξης.

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς με όσα είχαμε διαβάσει είμασταν κατά, αλλά η παιδιατρος μας μας έλεγε να κάνουμε χημειοπροφύλαξη για 2 χρόνια, έτσι αποφασίσαμε να δουμε τον κ. Μιχαήλ για μια 2η γνώμη απο κάποιον πιο ειδικό απο την παιδίατρο. Επίσης μας είπε (ο κ.Μιχαήλ) ότι εάν κάνει ουρολοίμωξη θα έχουμε κάποιο σύμπτωμα, το λέω για τις ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις, μπορεί να μην είναι υψηλός πυρετός αλλά δεν θα έχει όρεξη για φαγητό κ.α.

Εάν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να την μοιραζόσασταν μαζί μου, με ενδιαφέρει περισσότερο στην αντιμετώπιση σε βάθος χρόνου. Ευχαριστώ

Οταν λες χημειοπροφύλαξη εννοείς να παίρνει προληπτικά αντιβίωση? Αν ναι μίας φίλης μου στον 6 μήνα έπαθε ουρολοίμωξη, έκαναν κυστογραφία και είχε και ο μικρός τους παλινδρόμηση 3 βαθμού, η παιδίατρός τους που την εμπιστεύονται απόλυτα τους είπε ότι οπωσδήποτε θα πρεπει να παιρνει αντιβίωση.. θυμαμαι του έδιναν καθε βραδυ μέχρι 3 χρονών που έκανε πάλι κυστογραφία και η παλινδρόμηση είχε υποχωρήσει και δεν χρειάστηκε να κανει επέμβαση ο μικρούλης.. η φίλη μου είναι γενικώς κατά στο να πάρει το παιδί κάτι αλλά θυμάμαι ότι η παιδίατρος της είχε πει απόλυτα όμως ότι είναι πολύ χειρότερο να πάει μικρόβιο στα νεφρά σε μια ενδεχόμενη ουρολοίμωξη παρά η μακροχρόνια χρήση αντιβιωτικού.. ο καθένας όπως νομίζει για το παιδί του τι να πω... και εγώ πάντως επειδή είμαι φοβιτσιάρα συμφώνησα με την παιδίατρο της φίλης μου..

val80
07-06-12, 17:09
Οταν λες χημειοπροφύλαξη εννοείς να παίρνει προληπτικά αντιβίωση? Αν ναι μίας φίλης μου στον 6 μήνα έπαθε ουρολοίμωξη, έκαναν κυστογραφία και είχε και ο μικρός τους παλινδρόμηση 3 βαθμού, η παιδίατρός τους που την εμπιστεύονται απόλυτα τους είπε ότι οπωσδήποτε θα πρεπει να παιρνει αντιβίωση.. θυμαμαι του έδιναν καθε βραδυ μέχρι 3 χρονών που έκανε πάλι κυστογραφία και η παλινδρόμηση είχε υποχωρήσει και δεν χρειάστηκε να κανει επέμβαση ο μικρούλης.. η φίλη μου είναι γενικώς κατά στο να πάρει το παιδί κάτι αλλά θυμάμαι ότι η παιδίατρος της είχε πει απόλυτα όμως ότι είναι πολύ χειρότερο να πάει μικρόβιο στα νεφρά σε μια ενδεχόμενη ουρολοίμωξη παρά η μακροχρόνια χρήση αντιβιωτικού.. ο καθένας όπως νομίζει για το παιδί του τι να πω... και εγώ πάντως επειδή είμαι φοβιτσιάρα συμφώνησα με την παιδίατρο της φίλης μου..

ναι αυτο εννοώ. Το θέμα με την αντιβίωση είναι ότι δεν σε προστατεύει, όπως διαβάσαμε και μας επιβεβαίωσε και ο ουρολόγος γιατι σε αυτην την ηλικία όταν θα του δώσεις την αντιβίωση το βράδυ, στο πρώτο μισάωρο θα έχει κατουρήσει οπότε δεν προλαβαίνει να "μείνει" στην κύστη 8-9 ώρες κατα την διάρκεια την νύχτας έτσι ώστε να το προστατεψει. Χαρακτησριστικά μας είπε ότι περισσότερο προστατεύει την πάνα του μωρού παρά την κύστη. Όσο αναφορά την παλινδρ΄'ομηση γενικότερα, αυτού του βαθμού, το σύστημα είναι ακόμα σε ανάπτυξη, είναι ανώριμο. Έτσι συνήθως στα 3 έτη που έχει ολοκληρωθεί κάνουν την επαναλήπτική.

Και εμείς σκεφτόμασταν τις ουλές στα νεφρά, αλλά σκεφτόμασταν και την μακροχρόνια λήψη αντιβίωσης σε αυτήν την ηλικία. Απο την στιγμή που μπορούμε να το "ελένχουμε" με συχνές καλλιέργιες ούρων είπαμε να αποφύγουμε την αντιβίωση αρχικά. Βέβαια εάν δούμε ότι μας κάνει ουρολοίμωξεις συχνα πυκνά, δεν το συζυτάμε θα πάμε σε χημειοπροφύλαξη. Δεν ρισκάρουμε !!!

Πάντως και στο εξωτερικό, οι παιδοουρολόγοι δεν συνιστούν χημειοπροφύλαξη στα μωρά μέχρι 30 μηνών με μια και μόνο ουρολοίμωξη.

Χαίρομαι πάντως που ακούω ότι στα 3 ο μπέμπης το ξεπέρασε πλήρως :razz:

elenip
07-06-12, 21:47
ναι αυτο εννοώ. Το θέμα με την αντιβίωση είναι ότι δεν σε προστατεύει, όπως διαβάσαμε και μας επιβεβαίωσε και ο ουρολόγος γιατι σε αυτην την ηλικία όταν θα του δώσεις την αντιβίωση το βράδυ, στο πρώτο μισάωρο θα έχει κατουρήσει οπότε δεν προλαβαίνει να "μείνει" στην κύστη 8-9 ώρες κατα την διάρκεια την νύχτας έτσι ώστε να το προστατεψει. Χαρακτησριστικά μας είπε ότι περισσότερο προστατεύει την πάνα του μωρού παρά την κύστη. Όσο αναφορά την παλινδρ΄'ομηση γενικότερα, αυτού του βαθμού, το σύστημα είναι ακόμα σε ανάπτυξη, είναι ανώριμο. Έτσι συνήθως στα 3 έτη που έχει ολοκληρωθεί κάνουν την επαναλήπτική.

Και εμείς σκεφτόμασταν τις ουλές στα νεφρά, αλλά σκεφτόμασταν και την μακροχρόνια λήψη αντιβίωσης σε αυτήν την ηλικία. Απο την στιγμή που μπορούμε να το "ελένχουμε" με συχνές καλλιέργιες ούρων είπαμε να αποφύγουμε την αντιβίωση αρχικά. Βέβαια εάν δούμε ότι μας κάνει ουρολοίμωξεις συχνα πυκνά, δεν το συζυτάμε θα πάμε σε χημειοπροφύλαξη. Δεν ρισκάρουμε !!!

Πάντως και στο εξωτερικό, οι παιδοουρολόγοι δεν συνιστούν χημειοπροφύλαξη στα μωρά μέχρι 30 μηνών με μια και μόνο ουρολοίμωξη.

Χαίρομαι πάντως που ακούω ότι στα 3 ο μπέμπης το ξεπέρασε πλήρως :razz:

Δεν ξέρω τι να σου πω κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του.. χωρίς να έχω ιατρικές γνώσεις βέβαια νομίζω ότι η αντιβίωση καλύπτει αρκετές ώρες δεν νομίζω ότι με τα ούρα φεύγει αμέσως... και η φίλη μου είχε αγχωθεί πολύ πάντως αλλά της είχε πει η παιδίατρος ότι συνήθως υποχωρεί η παλινδρόμηση... εύχομαι και στο μωράκι σας να εξαφανιστεί!!!

frene
08-06-12, 01:35
val80 καλησπερα,
η δευτερη μου κορη,σημερα 15 μηνων,επαθε εμπυρετη ουρολοιμωξη πυελονεφριτιδα σε ηλικια 3μηνων.Νοσηλευτηκαμε,πηραμε αντιβιωση,περασε,καναμε υπερηχογραφικη κυστεογραφια στην Θεσσαλονικη(γλιτωσαμε την ακτινοβολια),πηγαμε σε πολυ εμπειρο,μεγαλης ηλικιας παιδονεφρολογο,διαγνωστηκε παλινδρομηση ουρων Β βαθμου.
Μπηκαμε σε χημειοπροφυλαξη για 6 μηνες.Την σταματησαμε στο 6μηνο μετα απο συμβουλη του παιδονεφρολογου,αλλά η μικρη μας επαθε παλι ουρολοιμωξη (κυστιτιδα ευτυχως αυτη την φορα-γνωριζεις την διαφορα;-,την οποια βρηκαμε με τακτικη εξεταση ουρων) οποτε πηραμε αντιβιωση και συνεχισαμε για αλλο ενα 6μηνο χημειοπροφυλαξη.Ο παιδονεφρολογος δεν ηταν και πολυ υπερ της χημειοπροφυλαξης,αλλά απο τη στιγμη που υποτροπιασε,λιγο καιρο μετα που την σταματησαμε,σημαινει οτι εκανε δουλεια και ότι το παιδι την χρειαζοταν.
Σε λιγο καιρο θα κλεισουμε παλι ραντεβου για υπερηχο νεφρων και μαλλον θα σταματησουμε το φαρμακο.
Επαναληπτικη κυστεογραφια μπορει και να μην κανουμε,μιας και ειναι σχεδον βεβαιο οτι υποχωρει με την παροδο του χρονου.

Η πιθανοτητα να παθει σοβαρη βλαβη του νεφρο υπαρχει και οι συνεπειες θα ειναι πολυ χειροτερες απο αυτες της χρονιας χημειοπροφυλαξης.
Κι εγω στεναχωρηθηκα παρα πολυ,εκλαψα.
Η μεγαλη μου κορη ειναι 4,5 και δεν εχει παρει ποτέ αντιβιωση.
Αλλά, αυτο ειναι το καλυτερο για την μικρη μου κι αυτο εκανα.
Εγω σαν μαμα κανω οτι καλυτερο μπορω,την θηλαζω και προσεχω την διατροφη της,ετσι ωστε να μειωνονται ακομη περισσοτερο οι αρνητικες επιπτωσεις του φαρμακου πανω της.

Ο,τι χρειαστεις,στην διαθεση σου!

Ellemphriem
08-06-12, 04:28
Εμενα η μικρη επαθε σοβαροτατη πυελονεφριτιδα στα 2. Βρηκαν διαταση νεφρου μικρη και μας ειπαν να παμε να δουμε για παλινδρομηση. Αν εβγαινε οτι ειχε θα μπαιναμε χημιοθεραπεια. Δεν θελαμε ουτε ραδιοισσοτοπα να μπουν στο σωμα της ουτε αντιβιωση οποτε με επιλογη ξεκινησαμε συχνες καλλιεργειες ουρων. 1.5 χρονο μετα δεν επαθε ουτε μια ουρολοιμωξη, δεν πηρε φαρμακα και δεν εκανε ραδιοισσοτοπα. Αν υπαρχει πιο 'υγιης' τροπος και πιο 'ελευθερος' φαρμακων διαλεξε αυτον. Οτι και να λενε η συνεχομενη αντιβιωση εχει επιπτωσεις. Εδω μας λενε οχι συνεχεια αντιβιωση, δεν θα ειναι θεμα αυτο? Αν φυσικα δεν υπαρχει επιλογη δεν το συζηταμε, αλλα προσπαθησε με αλλο τροπο πριν καταφυγεις σε αυτον. Αστον για το τελος.

frene
08-06-12, 09:38
H υπερηχογραφικη κυστεογραφια γινεται μονο με υπερηχο και καθετηρα χωρις ραδιοισοτοπα.Υπαρχει επιλογη!

Επισης επιλεγεις το ρισκο πιθανης μονιμης βλαβης καποιου νεφρου απο τις επιπτωσεις της αντιβιωσης.

babycobra
08-06-12, 09:47
κι εμείς νοσηλευτήκαμε στο παίδων διόμιση μηνών με ουρολοίμωξη..και φυσικά ακολουθήσαμε κατά γράμμα το πρωτόκολλο της χημειοπροφύλαξης..και από τότε ευτυχώς τίποτα, ως τα πεντέμιση που είμαστε τώρα.
προσωπικά έκρινα ότι καλύτερη επιλογή είναι η 'επιβάρυνση' με ένα αντιβιωτικό, παρά μια μόνιμη βλάβη στους νεφρούς που είναι ζωτικότατο όργανο, σε τόσο μικρή ηλικία..
εξετάσεις ούρων κάνεις ούτως ή άλλως πάρεις δεν πάρεις αντιβίωση..και αν εμφανιστεί ξανά και ξανά η ουρολοίμωξη τι κερδίζεις? απλά το εντοπίζεις και επιβαρύνεις το ουροποιητικό..κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αυτά όταν αρρωσταίνουμε..

frene
08-06-12, 10:02
κι εμείς νοσηλευτήκαμε στο παίδων διόμιση μηνών με ουρολοίμωξη..και φυσικά ακολουθήσαμε κατά γράμμα το πρωτόκολλο της χημειοπροφύλαξης..και από τότε ευτυχώς τίποτα, ως τα πεντέμιση που είμαστε τώρα.
προσωπικά έκρινα ότι καλύτερη επιλογή είναι η 'επιβάρυνση' με ένα αντιβιωτικό, παρά μια μόνιμη βλάβη στους νεφρούς που είναι ζωτικότατο όργανο, σε τόσο μικρή ηλικία..
εξετάσεις ούρων κάνεις ούτως ή άλλως πάρεις δεν πάρεις αντιβίωση..και αν εμφανιστεί ξανά και ξανά η ουρολοίμωξη τι κερδίζεις? απλά το εντοπίζεις και επιβαρύνεις το ουροποιητικό..κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αυτά όταν αρρωσταίνουμε..

μεχρι τωρα παιρνετε χημειο?
το βαθμου παλινδρομηση εχετε?

val80
08-06-12, 11:52
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις !!!

ο παιδοουρολόγος μας είπε ότι το πρωτόκολλο τέινει να αλλάξει, μετά απο έρευνες κτλ κτλ. (είναι ο κ. Μιχαήλ τον είδαμε στο Ιασώ, θεωρείται απο τους καλούς στην Αθήνα) Σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά απο τους γιατρούς μας. Δεν ρισκάρεις με τα νεφρά του παιδιού, και να του δημιουργήσεις ένα μελλοντικό πρόβλημα !!! Αλλά δεν θέλω και με μια και μόνο ουρολοίμωξη να ποτίζω το μωρό αντιβιώση για τα επόμενα 2 χρόνια. Θα το παρακολουθήσουμε με συχνές καλλιέργειες ούρων και εφόσων ξαναεμφανίσει τότε δεν το συζητάμε πάμε βουρ για χημειοπροφύλαξη.

Τώρα το θέμα είναι..........στο συγκεκριμένο θέμα ακολουθείς την οδηγίες του παιδοουρολόγου ή της παιδιάτρου ?????????? Έχω ανχωθεί !!!!!!! Θεωρώ ότι ο παιδοουρολόγος είναι ο πλέον αρμόδιος για το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης μας είπε ότι ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις δεν υπάρχουν, αν πάθει ουρολοίμωξη θα έχει κάποιο συμπτωμα. Γνωρίζεται κάτι παραπάνω???

elenip
08-06-12, 12:12

ο παιδοουρολόγος μας είπε ότι το πρωτόκολλο τέινει να αλλάξει, μετά απο έρευνες κτλ κτλ. (είναι ο κ. Μιχαήλ τον είδαμε στο Ιασώ, θεωρείται απο τους καλούς στην Αθήνα) Σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά απο τους γιατρούς μας. Δεν ρισκάρεις με τα νεφρά του παιδιού, και να του δημιουργήσεις ένα μελλοντικό πρόβλημα !!! Αλλά δεν θέλω και με μια και μόνο ουρολοίμωξη να ποτίζω το μωρό αντιβιώση για τα επόμενα 2 χρόνια. Θα το παρακολουθήσουμε με συχνές καλλιέργειες ούρων και εφόσων ξαναεμφανίσει τότε δεν το συζητάμε πάμε βουρ για χημειοπροφύλαξη.

Τώρα το θέμα είναι..........στο συγκεκριμένο θέμα ακολουθείς την οδηγίες του παιδοουρολόγου ή της παιδιάτρου ?????????? Έχω ανχωθεί !!!!!!! Θεωρώ ότι ο παιδοουρολόγος είναι ο πλέον αρμόδιος για το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης μας είπε ότι ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις δεν υπάρχουν, αν πάθει ουρολοίμωξη θα έχει κάποιο συμπτωμα. Γνωρίζεται κάτι παραπάνω???

Κοίταξε να δεις γιατρός δεν είμαι θα σου μεταφέρω την εμπειρία της φίλης μου που στο θέμα ουρολοίμωξης έχει πάρει διατριβή με τόσο που το έψαξε... ο μικρός γύρω στον 6ο μήνα δεν έπαιρνε βάρος.. δεν είχε κανένα σύμπτωμα ούτε πυρετό τίποτε... η παιδίατρός της της είπε να κάνει εξέταση για ουρολοίμωξη και το παιδί είχε.... χωρίς κανένα σύμπτωμα.... ο μικρός μου βγήκαμε με ίκτερο από νοσοκομείο ξαναμπήκαμε αμέσως μετά για τον ίκτερο και του έκαναν εξετάσεις και μας είπαν ίκτερος και ουρολοίμωξη.. το μωράκι δεν είχε κανένα σύμπτωμα.... αυτά σου τα γράφω πολύ υπεύθυνα γιατί το θέμα σου είναι σοβαρό... εμάς δόξα τω Θεω δεν είχε παλινδρόμηση.. της φίλης μου όμως που είχε 3ου βαθμού όπως σου είπα η παιδίατρος ήταν κάθετη μαζί της για την χημειοπροστασία... δεν το συζήταγε καθόλου.. επίσης η φίλη μου γέννησε και τα 2 παιδιά της στο ΙΑΣΩ.. το δεύτερο μωράκι είχε ένα θεματάκι όταν γεννήθηκε από το ΙΑΣΩ .. ο παιδοχειρούργος του ΙΑΣΩ της είπε δεν είναι τίποτε 1 επεμβασούλα 1 ημέρα το παιδάκι θα γυρίσει σπίτι του... στο ΠΑΙΔΩΝ (που είναι κορυφή σε αυτά) της είπε η παιδίατρός της να το δει το παιδί παιδοχειρούργος ουρολόγος και της είπε ότι είναι σοβαρή επέμβαση τουλάχιστον 1 εβδομάδας να νοσηλευτεί το παιδί... εάν μπορείς πάρε μία δεύτερη γνώμη από το ΠΑΙΔΩΝ... και κάτι τελευταίο.. ο παιδίατρός μας είναι στο ΠΑΙΔΩΝ.. στο παιδί μου έχω ιδιωτική ασφάλιση, μου καλύπτει τα πάντα στα ιδιωτικά, πρώτη θεση.. ο παιδίατρός μου συνεργάζεται ως επιστημονικός συνεργάτης στο ΜΗΤΕΡΑ όπου και γέννησα.. όταν τον ρώτησα "γιατρέ, αν μη γένοιτο το παιδί πάθει κάτι που να το πάω?" μου απαντά "ούτως ή άλλως θα μιλήσουμε, εάν είναι κάτι απλό καμία εξετασούλα πήγαινέ το στο ΜΗΤΕΡΑ για κάτι πιο σοβαρό δεν το συζητάμε καν θα το φέρεις στο ΠΑΙΔΩΝ" .. εάν μπορείς παρε μια δεύτερη γνώμη από το ΠΑΙΔΩΝ....

val80
08-06-12, 18:42
Βασικά στο μητέρα πηγαίνουμε για ότι έκτακτο και για εξετάσεις, στο Ιασώ απλά δεχεται επισκέψεις ο Μιχαήλ μια φορά την εβδομάδα, και βρήκα αμέσως ραντεβού ενώ στο ιατρείο του έπρεπε να περιμένω. Θα κοιτάξω πάντως και στο παίδων.

frene
09-06-12, 02:48

Εγω παντως μιλαω με τον παιδονεφρολογο που ειναι ειδικοτερος.

Αν ημουν στην θεση σου,θα επαιρνα κι αλλη γνωμη,από καποιον άλλο,ειδικο.

Φυσικα και υπαρχουν ασυμπτωματικες ουρολοιμωξεις,οπως σου ειπε και η elenip.Απλά οι ουρολοιμωξεις που ΔΕΝ κανουν πυρετο,ειναι κυστιτιδες και οχι πυελονεφριτιδες,οποτε και δεν κινδυνευουν τα νεφρα.
Στις κυστιτιδες υπαρχει κυριως τσουξιμο και πονος,οποτε σε μικρα μωρακια,δεν μπορεις να το καταλαβεις ευκολα.

Μακαρι να μην παθατε άλλη ουρολοιμωξη!

Ellemphriem
09-06-12, 23:35
H υπερηχογραφικη κυστεογραφια γινεται μονο με υπερηχο και καθετηρα χωρις ραδιοισοτοπα.Υπαρχει επιλογη!

Επισης επιλεγεις το ρισκο πιθανης μονιμης βλαβης καποιου νεφρου απο τις επιπτωσεις της αντιβιωσης.

Με καθε 15 μερες καλλιεγεια δεν ρισκαρεις.....θα φανει οτι ειναι και το παιδι δεν παιρνει ουτε φαρμακα ουτε της χωνεις καθετηρες....;) Υπαρχει και 3η λυση. 1 χρονο την παρακολουθουσαμε στενα. Το παιδι ουτε ταλαιπωρηθηκε ουτε πηρε αδικα φαρμακα και μετα απο κοντα 2 χρονια ειναι μια χαρα. Δοξα τον παναγαθο δεν εχει ξαναπαει ουρολοιμωξη.

ΥΓ: Εμας ηταν ασυμπτωματικη οπως λες, αλλα τελικα δεν ηταν και ΤΟΣΟ ασυμπτωματικη. 4-5 μερες πριν ξεκινησουν οι πυρετοι δεν ετρωγε και εκανε και κανα 2 εμετους......και οταν ανεβασε πυρετο δεν ηταν λογω ουρολοιμωξης. Ηταν 40ρια γιατι πλεον ειχε μικροβιο στα νεφρα. Γλιτωσαμε την νοσηλεια στο παρα 5.....κυριως επειδη ηταν κοντα στα 2 οταν την επαθε.....και μπορεσε να ανταποκριθει ΑΜΕΣΩΣ στην αντιβιωση. Δλδ πρωτη δοση ο πυρετος επεσε στο 36.6, το επομενο πρωι της αντιβιωσης η καλλιεργεια ηταν πεντακαθαρη ενω το προηγουμενο μεσημερι ηταν τιγκα στα μικροβια, στο αιμα και στο πυον......

frene
10-06-12, 01:04
Με καθε 15 μερες καλλιεγεια δεν ρισκαρεις.....θα φανει οτι ειναι και το παιδι δεν παιρνει ουτε φαρμακα ουτε της χωνεις καθετηρες....;) Υπαρχει και 3η λυση. 1 χρονο την παρακολουθουσαμε στενα. Το παιδι ουτε ταλαιπωρηθηκε ουτε πηρε αδικα φαρμακα και μετα απο κοντα 2 χρονια ειναι μια χαρα. Δοξα τον παναγαθο δεν εχει ξαναπαει ουρολοιμωξη.

ΥΓ: Εμας ηταν ασυμπτωματικη οπως λες, αλλα τελικα δεν ηταν και ΤΟΣΟ ασυμπτωματικη. 4-5 μερες πριν ξεκινησουν οι πυρετοι δεν ετρωγε και εκανε και κανα 2 εμετους......και οταν ανεβασε πυρετο δεν ηταν λογω ουρολοιμωξης. Ηταν 40ρια γιατι πλεον ειχε μικροβιο στα νεφρα. Γλιτωσαμε την νοσηλεια στο παρα 5.....κυριως επειδη ηταν κοντα στα 2 οταν την επαθε.....και μπορεσε να ανταποκριθει ΑΜΕΣΩΣ στην αντιβιωση. Δλδ πρωτη δοση ο πυρετος επεσε στο 36.6, το επομενο πρωι της αντιβιωσης η καλλιεργεια ηταν πεντακαθαρη ενω το προηγουμενο μεσημερι ηταν τιγκα στα μικροβια, στο αιμα και στο πυον......

To μικροβιο στα νεφρα ειναι ουρολοιμωξη,οξεια πυελονεφριτιδα.....

2 ετων παθατε την πρωτη ουρολοιμωξη;ειχατε παλινδρομηση;

Φυσικα και ρισκαρεις με καλλιεργεια ανα 15 μερες.Νομιζεις δεν το ψαξα;;;
Απο την στιγμη που υπαρχει πυρετος,η φλεγμονη στα νεφρα εχει ηδη γινει.Το αν θα αφησει ουλη ή μονιμη βλαβη εξαρταται απο πολλα πραγματα.

Κι η δικη μου η μικρη παρολο που ηταν 3μηνων,ανταποκριθηκε αμεσως στην αντιβιωση.

Ellemphriem
10-06-12, 02:04
To μικροβιο στα νεφρα ειναι ουρολοιμωξη,οξεια πυελονεφριτιδα.....

2 ετων παθατε την πρωτη ουρολοιμωξη;ειχατε παλινδρομηση;

Φυσικα και ρισκαρεις με καλλιεργεια ανα 15 μερες.Νομιζεις δεν το ψαξα;;;
Απο την στιγμη που υπαρχει πυρετος,η φλεγμονη στα νεφρα εχει ηδη γινει.Το αν θα αφησει ουλη ή μονιμη βλαβη εξαρταται απο πολλα πραγματα.

Κι η δικη μου η μικρη παρολο που ηταν 3μηνων,ανταποκριθηκε αμεσως στην αντιβιωση.

Δεν καταλαβες τι σου ειπα. Ειπα οτι ο πυρετος της ΔΕΝ ηταν απο την ουρολοιμωξη που ξεκινησε στην κυστη 'η στην ουριθρα (γιατι εχει σκαλες εξελιξης ολο αυτο). Εκει δεν εκανε τπτ αλλο η μικρη παρα χασιμο ορεξης και μετα 2 εμετους που εγω ΔΕΝ τους συνεδεσα (λαθος μου) με ουρολοιμωξη. Και φυσικα ηταν ουρολοιμωξη αλλα σε μας εκδηλωθηκε πλεον ως 40 πυρετος με οξεια πυελονεφριτιδα 3 μερες μετα τους εμετους.

Τωρα για τα αλλα. Ναι την επαθε σχεδον 2 χρονων. Λιγο πριν τα κλεισει αν θυμαμαι. Πηγαμε για υπερηχο και βρηκαν μικρη διαταση ενος νεφρου τοτε και μας ειπαν κυστεογραφια. Ρισκαραμε και ΔΕΝ καναμε ουτε κυστεογραφια ουτε πηρε αντιβιωση. Με συμφωνια της παιδιατρου την παρακολουθουσαμε στενα απο εκει και περα και το παιδι δεν επαθε τπτ. Ειναι 3.5 τωρα και μια χαρα.

Ρισκο ειναι ολα. Μετρας τις επιλογες. Τι σε νοιαζει να φορτωθει το παιδι και τι οχι, αν μπορεις να 'αντεξεις' να το κανεις αλλιως και κρινεις.........

frene
10-06-12, 10:31
ναι εσεις ησασταν 2 ετων,οχι 3 μηνων,και μπορουσατε να παρακολουθειτε καλυτερα το παιδι.Επισης στην ηλικια των 2 τα νεφρα δεν κινδυνευουν τοσο αμεσα με μια πυελονεφριτιδα οσο οταν ειναι βρεφη.

Δεν ειμαι εγω που δεν καταλαβα,εσυ δεν το εξεφρασες σωστα για το 40αρι.

Στην κυστιτιδα η ανορεξια και οι εμετοι ειναι οντως συμπτωματα.Κι η δικια μου ειχε,αλλά τοτε δεν ηξερα.

Επισης η διαταση νεφρου αποτελει λογο για ουρολοιμωξεις.Εμεις διαταση δεν εχουμε,οποτε και οι πιθανοτητες για παλινδρομηση αυξηθηκαν,και οντως ειχε.

Και φυσικα και με νοιαζει τι φορτωνεται το παιδι μου,λες να μη με νοιαζει.
Με νοιαζει,γι αυτο και ειναι 16 μηνων και η κυρια τροφη της ειναι ο θηλασμος,οχι χαζοκρεμες,ψωμια και μακαρονια.
Αλλά μολις κοψαμε την χημειοπροφυλαξη,επαθε σε 20 μερες κυστιδα πάλι,οποτε φορτωθηκαμε αντιβιωση παλι,μιας και δεν υποχωρουσε μονη της.

Ειστε τυχεροι ολοι εσεις που δεν υποτροπιασαν τα παιδια σας.

elenip
10-06-12, 11:39
Κορίτσια δεν χρειάζονται εντάσεις.. ειναι σοβαρό το θέμα.. κάθε γονιός κρίνει το καλύτερο για το παιδί του και αποφασίζει... το καλύτερο εννοείται πως είναι το παιδί να μην "φορτώνεται" με τίποτε... η κολλητή μου που είναι γιατρός μου έχει πει άπειρα περιστατικά για γιατρούς που ακολουθούν το πρωτόκολλο για γιατρούς κορυφές για γιατρούς άσχετους κλπ... καλό είναι σε σοβαρές περιπτώσεις να παίρνουμε μία δεύτερη γνώμη και από κάποιον άλλον γιατρό όσο το δυνατόν πιο αναγνωρίσιμο και σοβαρό στον τομέα του.... εμένα για παράδειγμα ο γιατρός μου, που ο μικρός είχε παλινδρόμηση, μου είχε "επιβαλλει" το σιροπάκι για να μην πάθει το παιδί οισοφαγίτιδα... άλλοι γονείς ήταν εντελώς κάθετοι στο να το δώσουν.... ο καθένας ρισκάρει σύμφωνα με τα θέλω και τα πιστεύω του... εγώ προσωπικά είμαι στους ανθρώπους που δεν θα ρισκαρα π.χ. να πάθει το παιδί μου μία μόνιμη βλάβη στα νεφρά και θα προτιμούσα να το "φορτώσω" με την αντιβίωση... κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί την αντιβίωση "κακή από μόνη της" και να ρισκάρει να μην του συμβεί κάτι κακό.. επιλογές είναι αυτές... απλώς στην δική μου περίπτωση επειδή η επιλογή η δική μου δεν θέλω να κάνει κακό στο παιδί μου, θα προτιμούσα από το χειρότερο το κακό...

Ellemphriem
12-06-12, 00:16
ναι εσεις ησασταν 2 ετων,οχι 3 μηνων,και μπορουσατε να παρακολουθειτε καλυτερα το παιδι.Επισης στην ηλικια των 2 τα νεφρα δεν κινδυνευουν τοσο αμεσα με μια πυελονεφριτιδα οσο οταν ειναι βρεφη.

Δεν ειμαι εγω που δεν καταλαβα,εσυ δεν το εξεφρασες σωστα για το 40αρι.

Στην κυστιτιδα η ανορεξια και οι εμετοι ειναι οντως συμπτωματα.Κι η δικια μου ειχε,αλλά τοτε δεν ηξερα.

Επισης η διαταση νεφρου αποτελει λογο για ουρολοιμωξεις.Εμεις διαταση δεν εχουμε,οποτε και οι πιθανοτητες για παλινδρομηση αυξηθηκαν,και οντως ειχε.

Και φυσικα και με νοιαζει τι φορτωνεται το παιδι μου,λες να μη με νοιαζει.
Με νοιαζει,γι αυτο και ειναι 16 μηνων και η κυρια τροφη της ειναι ο θηλασμος,οχι χαζοκρεμες,ψωμια και μακαρονια.
Αλλά μολις κοψαμε την χημειοπροφυλαξη,επαθε σε 20 μερες κυστιδα πάλι,οποτε φορτωθηκαμε αντιβιωση παλι,μιας και δεν υποχωρουσε μονη της.

Ειστε τυχεροι ολοι εσεις που δεν υποτροπιασαν τα παιδια σας.

Καταρχας ανεφερα πουθενα το ονομα σου σε κατι που ειπα? Γενικα μιλησα και εννοειτε ο καθενας κρινει με τα 'δεδομενα' του την εκαστοτε στιγμη.

Απο εκει και περα επειδη ειναι σοβαρο θεμα δεν εχω σκοπο να ανεβω στις 'εντασεις' σου τις οποιες προφανως τις εχεις για δικους σου λογους που επισης ΔΕΝ με ενδιαφερουν.

Στο προκειμενο ειχα και ΕΧΩ την υποχρεωση να ενημερωσω τους γονεις σε ενα ΤΟΣΟ σοβαρο θεμα οτι υπαρχουν εναλλακτικες και στις κυστεογραφιες (που δεν ειναι και τοσο ανωδυνες αλλα ουτε και τοσο ακινδυνες οσο νομιζεις αλλα δεν πειραζει) αλλα και στις χημειοπροφυλαξεις. Και αυτο θα συνεχισω να κανω αρεσει δεν αρεσει.....

Υγεια σε ολα τα παιδια.

ΥΓ: Να ΜΗΝ ξεχασω, λογω του ρισκου που πηραμε εκεινη την εποχη μου ειχε πει η παιδιατρος να της δινω ΠΟΛΥ νερο.......και της λεω 'αμα δεν θελει?' .....μου ειχε πει να ΒΡΩ τροπο να θελησει και επισης να βγουν οι πανες. Το αυτο μου ειχε πει και ο παιδονεφρολογος του Ιασω. Οποτε βγαλαμε πανες απο 2 χρονων και δεν με ενοιαζε και κατω να τα εκανε (που τελικα μια χαρα τα καταφεραμε), αλλα και με το νερο βρηκα κολπο και επινε μισο λιτρο το παιδι και βαλε. Πως? Με μια συριγγα. Γεμιζα την συριγγα νερο και της αρεσε η αισθηση του πιεσμενου νερου στο στομα. Της εδινα 350 μλ το πρωι, 350 μεσημερι και 350 βραδυ σαν παιχνιδι. Βεβαια κατουρουσε ΣΥΝΕΧΕΙΑ και αναγκαζομουν να την σηκωνω να κανει πιπι και το βραδυ αλλα ηθελα να ξερω οτι ξεβγαζεται ο οργανισμος καλα. Μου ειχε πει η παιδιατρος οτι αν εχει παλινδρομηση το πολυ νερο μπορει και να μας σωσει απο μελλοντικες ουρολοιμωξεις και απο μονο του. Τωρα ειχε? δεν ειχε και ηταν τυχαια η πρωτη και τελευταια ουρολοιμωξη/και μετεπειτα πυελονεφριτιδα?.....δεν θα το μαθουμε ποτε.......

frene
12-06-12, 01:48
καλα αυτα για τις εντασεις που λες δεν τα σχολιαζω....

Οι κυστεογραφιες δεν ειπα οτι ειναι ουτε ανωδυνες ουτε ακινδυνες!!!ελεος!Ειπα οτι η υπερηχογραφικη κυστεογραφια δεν εχει ακτινοβολια!Ξερεις τι ειναι;;;;

Επισης,αυτο με το νερο ισχυει,αλλά δεν μπορεις να το κανεις σε βρεφος.

Πολυ πιθανον να μην ειχατε παλινδρομηση,μιας και την πρωτη ουρολοιμωξη την παθατε 2 ετων.Σε αυτη την ηλικια οι μικρου βαθμου παλινδρομησεις αρχιζουν ηδη να υποχωρουν.

Και να ξερετε οτι εκλαψα πολυ που δινω αυτο το παλιοφαρμακο στο παιδι μου,και δεν το θεωρω καθολου ακινδυνο αλλά δεν μπορω να κανω διαφορετικα,να βαλω σε ρισκο τα νεφρα.Μιας και αποδειχθηκε οτι η χημειοπροφυλαξη εκανε δουλεια,αφου μολις την σταματησαμε στο 6μηνο,παθαμε κυστιτιδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Και φυσικα ειναι ολα ρισκο,πχ και τα εμβολια ειναι ρισκο αλλά τα κανουμε...

grace3
30-06-12, 10:29
Κοριτσια δεν μπορεσα να διαβασω οοολες τις συζητησεις αλλα υπεπεσε στο ματι μου αυτο ναι εσεις ησασταν 2 ετων,οχι 3 μηνων,και μπορουσατε να παρακολουθειτε καλυτερα το παιδι.Επισης στην ηλικια των 2 τα νεφρα δεν κινδυνευουν τοσο αμεσα με μια πυελονεφριτιδα οσο οταν ειναι βρεφη.
Μεεεγα λαθος και ρωτηστε το γιατρο σας γιατι εγω πλεον εχω γινει ειδικος μετα απο τοσα χρονια ταλαιπωριας!!
1ον: Δεν ειναι απαραιτητο να εχει συμπτωματα το παιδι και να καταλαβεις οτι κατι εχει μονο και μονο επειδη ειναι πανω απο 1 ετους. Εμενα η δικια μου ηταν 5 ετων και δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ συμπτωμα, ουτε τσουξιμο!!
2ον:Ποιος ειπε οτι τα μονο τα παιδια με παλινδρομηση κανουν σοβαρες ουρολοιμωξεις? Εμενα το παιδι επαθε απο πολυ ελαφριας μορφης ακρατεια, καιη ουρλοιμωξη ηταν αυτη που μας δημιουργησε παλινδρομηση.
3ον: Το ΠΙΟ σοβαρο. Οποιος νομιζει οτι επειδη επαθε το μωρακι του ουρολοιμωξη ,παλινδρομηση, βλαβη στο νεφρο,ειναι καταδικασμενος, κανει τεραστιο λαθος. Το ουροποιητικο των μωρων δεν ειναι τελειοποιημενο και ετσι εχει περιθωρια να διορθωσει τυχον βλαβες. Ρωτηστε κι εμενα που το παιδι σ αυτη την ηλικια λογω της ουρολοιμωξης εμεινε με το δεξι νεφροστο 80% λειτουργιας και στο μισο μεγεθος απ τ αριστερο..κι αυτο δεν προκειτε ποτε να φτιαξει, αντιθετως καποια στιγμη το ουλοποιημενο νεφρο θα καταληξει
Οσο για την χειμειοπροφυλαξη καντε οτι νομιζεται, εμενα παντως η γιατρος (διοτι μας αφησαν χωρις χημειοπροφυλαξη 6 μηνες) μου ειπε να παω να ανψω λαμπαδα γτ ετσι και παθαινε 1 ουρολοιμωξη μεσα σ αυτο το διαστημα θα ΕΧΑΝΕ το παιδι μου το νεφρο του!!!!!!!!
Αυτα κοριτσια κι ευχομαι οτι καλυτερο στα παιδακια σας!!

robenula
04-07-12, 13:55
το μωρακι μου 8 μηνων επαθε ουρολοιμωξη.90.οοο e coli.μετα απο 3 μερες αντιβιωση η καλλιεργεια ειναι στειρα.την πεμπτη θα κανουμε υπερηχο.ο ενας παιδιατρος ειπε για χημειοπροφυλαξη μεχρι να κανει και κυστεογραφια ο αλλος μονο υπερηχο και καλλιεργεια 3 μερες μετα το τελος της αντιβιωσης.τι να κανω?η κυστεογραφια τι ειναι?ποναει?

μπεμπηςς μου
04-07-12, 14:45
το μωρακι μου 8 μηνων επαθε ουρολοιμωξη.90.οοο e coli.μετα απο 3 μερες αντιβιωση η καλλιεργεια ειναι στειρα.την πεμπτη θα κανουμε υπερηχο.ο ενας παιδιατρος ειπε για χημειοπροφυλαξη μεχρι να κανει και κυστεογραφια ο αλλος μονο υπερηχο και καλλιεργεια 3 μερες μετα το τελος της αντιβιωσης.τι να κανω?η κυστεογραφια τι ειναι?ποναει?

robenula καλησπερα ..περαστικα στο μωρακι σου....εμενα ο μπεμπης ειναι 4 μηνων και ειχαμε θεματα με διαταση του νεφρου.(το ειχαμε δει στο doppler ).πολλα παιδακια το εχουν αλλα περνωντας ο καιρος περναει μονο του...εμεις καναμε υπερυχο 17 ημερων και ξανα 2 μηνων και ειχε μεγαλωσει η διαταση απο 0.75 στο 1 ....μας ειπαν να κανουμε κυστεοσκοπιση να δουμε μην τυχων κανει παλλινδρομιση..αν εκανε θα περναμε χειμιοπροφυλαξη αλλα ευτυχως δεν εκανε και το αφησαμε ετσι...μαλλον ειναι εκ γεννητης ετσι...θα ξανα κανουμε υπερυχο γιανα δουμε αν μεγαλωσε οταν ειναι 6 μηνων ο μπεμπης....οσο γιατην κυστεοσκοπιση πιστευω οτι ειναι θεμα παιδιου...εμενα ο μπεμπης ηταν πολυ συνεργασιμος..η διαδικασια κραταει 10 λεπτα το πολυ..κοιτα τι του κανουν....τα ξαπλωνουν γυμνα σε μια επιφανια που απο πανω ειναι αυτο που τραβαει ακτινογραφια...φαντασου το λιγο....βαζουν καθετηρα στο πουλακι του και ριχνουν ενα υγρο (σκιαγραφικο)καθως θα κατουραει θα βγαζουν ακτινογραφιες....απλα θα πρεπει να κρατανε τα χερακια του και τα ποδαρακια του σταθερα γιανα μην κουνιετε γιανα βγουν οι ακτινογραφιες...αυτο ειναι ολο...μετα θα ενοχλειτε λιγο στο κατουρημα...εμεις ειχαμε πιει αντιβιωση ceclor για 4 μερες λογω καθετηρα....εγω θα σου προτυνα να μην εισαι μεσα στην αιθουσα εκεινη την ωρα...εμενα ηταν ο αντρας μου με τον κουμπαρο μας-νονο του,,δεν θα μπορεις να συνεργαστεις το ιδιο καλα οσο ο αντρας σου γιατι εμεις στεναχωριομαστε πιο ευκολα....ελπιζω να βοηθησα....ολα καλα να πανε ευχομαι!!!!!!!στειλε μας νεοτερα.....

robenula
04-07-12, 17:10
σε ευχαριστω καλο μου κοριτσακι.εμεις καναμε υπερηχο οταν γεννηθηκε εξαιτιας αλλου προβληματος και ηταν ολα τελεια.απλα αναρωτιεμαι με μια απλη ουρολοιμωξη και μαλιστα στον ενατο μηνα σε στελνουν για κυστεογραφια?σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

μπεμπηςς μου
04-07-12, 17:28
σε ευχαριστω καλο μου κοριτσακι.εμεις καναμε υπερηχο οταν γεννηθηκε εξαιτιας αλλου προβληματος και ηταν ολα τελεια.απλα αναρωτιεμαι με μια απλη ουρολοιμωξη και μαλιστα στον ενατο μηνα σε στελνουν για κυστεογραφια?σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

αν επιτρεπεται γιατι ειχατε κανει υπερυχο???θα θελουν να δουν αν κανει παλινδρομιση γι;ατι αν κανει και εχει ουρολοιμωξη πρεπει να θεραπευτει παιρνοντας και αλλη αντιβιωση.παλινδρομιση ειναι οταν ξαναγυρνανε τα τσισακια πισω στο νεφρο και οταν ειναι μολυσμενα τα τσισακια δεν ειναι καλο..οταν λες στειρα εννοεις δεν εχει αλλαξει η τιμη ,, σωστα????μαλλον και γιαυτο σου πανε να κανεις επειδη με αντιβιωση που ηπιε επρεπε να ειχε καλυτερεψει,,,,μας τρελαινουν γαμωτο.....μπορει να την κανεις και τσαμπα...αλλα τι να κανεις θα αφησεις ετσι το μωρακι σου????

robenula
04-07-12, 17:53
στειρα σημαινει τελειως καθαρη.επιτρεπεται βεβαιως.το μωρακι μου γεννηθηκε με μια τεραστια ελια που πιανει ολο το μπουτι και νομιζαν οτι ειναι αιμαγγειωμα και καναμε υπερηχο σε ολα τα ζωτικα οργανα και ηταν ολα τελεια

elenip
04-07-12, 19:50
στειρα σημαινει τελειως καθαρη.επιτρεπεται βεβαιως.το μωρακι μου γεννηθηκε με μια τεραστια ελια που πιανει ολο το μπουτι και νομιζαν οτι ειναι αιμαγγειωμα και καναμε υπερηχο σε ολα τα ζωτικα οργανα και ηταν ολα τελεια

την κυστογραφία την κάνουν για να δουν εάν υπάρχει παλινδρόμηση στα νεφρά και συνήθως άμα ένα μωράκι πάθει ουρολοίμωξη την συστήνουν οι γιατροί... σαν εξέταση είναι πολύ σπαστική, εμένα ο μικρός την έκανε όταν ήταν 1 εβδομάδας γιατί έπαθε ουρολοίμωξη με το που γέννησα στο μαιευτήριο... εγώ δυστυχώς μπήκα μαζί του μόνη μου μέσα (ο άντρας μου δούλευε μην το σχολιάσω) οι γιατροί παρηγορούσαν εμένα όχι το μωρό, γιατί έκλαιγα πιο πολύ από αυτό :-P ήταν και οι ορμόνες βέβαια γιατί μόλις βγήκαμε από την μαιευτική μπήκαμε στην παιδιατρική για ενδοφλέβια αντιβίωση λόγω της ουρολοίμωξης.... επειδή το μωράκι όμως είναι μεγάλο καλό θα ήταν να μπεις μεσα μαζί του, μην φοβηθεί... δεν ξέρω εάν πονάει σίγουρα όμως για το μωρό είναι άβολο να του βάζουν το καθετηράκι και να πρέπει να μείνει ακίνητο.... ε ρε τι τραβάμε οι δόλιες μάνες !!! εύχομαι να μην έχει παλινδρόμηση το μωράκι και καλό κουράγιο...

robenula
05-07-12, 13:01
αν ειχε παλλινδρομηση δε θα το ειχαμε καταλαβει ως τωρα με καποιο τροπο?

elenip
05-07-12, 13:13

Μόνο η συγκεκριμένη εξέταση δείχνει εάν υπάρχει παλινδρόμηση.. και μακάρι να μην το καταλάβετε από μόνοι σας εάν υπάρχει παλινδρόμηση γιατί τότε θα σημαίνει ότι θα υπάρχει σοβαρή λοίμωξη... έχε υπόψη σου ότι στα μωράκια πολλές φορές υπάρχει παλινδρόμηση σε διάφορα "συστήματα" του οργανισμού επειδή δεν είναι τελειοποιημένα, δηλ. ανώριμα .. κάτι που γίνεται με τον καιρό.. εμάς ο μικρός π.χ. είχε παλινδρόμηση στο φαγητό λόγω ανωριμότητας του σφιγκτήρα στον οισοφάγο.. το οποιο στο έτος πάνω έφτιαξε... όταν ενα μωράκι παθαίνει ουρολοίμωξη του κάνουν απαραίτητα κυστογραφία για να δουν εάν υπάρχει παλινδρόμηση στα νεφρά λόγω ανωριμότητας ακόμη του ουροποιητικού συστήματος... αν διαβάσεις και παραπάνω συνήθως στα 3 χρόνια εάν υπάρχει παλινδρόμηση φτιάχνει καθώς τελειοποιείται το συστηματάκι.... εάν δεν υπάρχει παλινδρόμηση όλα καλά.. εάν υπάρχει όμως υπάρχει ο κίνδυνος εάν το μωράκι ξαναπάθει ουρολοίμωξη (που προκαλείται από μικρόβιο) να υπάρξει παλινδρόμηση στα νεφρά (δηλ. να πάνε ούρα εκεί μολυσμένα) και να προσβληθούν τα νεφρά (με ότι αυτό συνεπάγεται).... οι περισσότεροι γιατροί σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνουν χημειοπροφύλαξη, λήψη δηλ. προληπτικά αντιβίωσης από το στόμα μέχρι 3 ετών που ξανακάνουν την κυστογραφία να δουν εάν έχει υποχωρήσει ή όχι η παλινδρόμηση.. εάν έχει υποχωρήσει όλα καλά.. εάν όχι κάνουν μια επεμβασούλα και πάλι όλα καλα... το θέμα το έχω σπουδάσει καθώς όπως έχω γράψει και πιο πάνω είχε παλινδρόμηση παιδάκι του κύκλου μου και η μαμά του μου έλεγε τον πόνο της καθημερινά ... οπότε σαν εξέταση μπορεί να είναι σπαστική αλλά αν την κάνει το μικρούλι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

μπεμπηςς μου
05-07-12, 15:09
Μόνο η συγκεκριμένη εξέταση δείχνει εάν υπάρχει παλινδρόμηση.. και μακάρι να μην το καταλάβετε από μόνοι σας εάν υπάρχει παλινδρόμηση γιατί τότε θα σημαίνει ότι θα υπάρχει σοβαρή λοίμωξη... έχε υπόψη σου ότι στα μωράκια πολλές φορές υπάρχει παλινδρόμηση σε διάφορα "συστήματα" του οργανισμού επειδή δεν είναι τελειοποιημένα, δηλ. ανώριμα .. κάτι που γίνεται με τον καιρό.. εμάς ο μικρός π.χ. είχε παλινδρόμηση στο φαγητό λόγω ανωριμότητας του σφιγκτήρα στον οισοφάγο.. το οποιο στο έτος πάνω έφτιαξε... όταν ενα μωράκι παθαίνει ουρολοίμωξη του κάνουν απαραίτητα κυστογραφία για να δουν εάν υπάρχει παλινδρόμηση στα νεφρά λόγω ανωριμότητας ακόμη του ουροποιητικού συστήματος... αν διαβάσεις και παραπάνω συνήθως στα 3 χρόνια εάν υπάρχει παλινδρόμηση φτιάχνει καθώς τελειοποιείται το συστηματάκι.... εάν δεν υπάρχει παλινδρόμηση όλα καλά.. εάν υπάρχει όμως υπάρχει ο κίνδυνος εάν το μωράκι ξαναπάθει ουρολοίμωξη (που προκαλείται από μικρόβιο) να υπάρξει παλινδρόμηση στα νεφρά (δηλ. να πάνε ούρα εκεί μολυσμένα) και να προσβληθούν τα νεφρά (με ότι αυτό συνεπάγεται).... οι περισσότεροι γιατροί σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνουν χημειοπροφύλαξη, λήψη δηλ. προληπτικά αντιβίωσης από το στόμα μέχρι 3 ετών που ξανακάνουν την κυστογραφία να δουν εάν έχει υποχωρήσει ή όχι η παλινδρόμηση.. εάν έχει υποχωρήσει όλα καλά.. εάν όχι κάνουν μια επεμβασούλα και πάλι όλα καλα... το θέμα το έχω σπουδάσει καθώς όπως έχω γράψει και πιο πάνω είχε παλινδρόμηση παιδάκι του κύκλου μου και η μαμά του μου έλεγε τον πόνο της καθημερινά ... οπότε σαν εξέταση μπορεί να είναι σπαστική αλλά αν την κάνει το μικρούλι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

elenip καλησπερα διαβασε και την δικη μου περιπτωση (την εγραψα στην robενula ) να μου πεις τι πιστευεις γιατι σε βρισκω αρκετα ενημερη....

μπεμπηςς μου
05-07-12, 15:14

εγω κοιταγα συνεχεια αν κανει τσισα του γιατι νομιζα οτι θα καταλαβαινα αν εχει παλινδρομιση...αλλα τσαμοα κοιταγα γιατι δεν υπαρχει ενδειξη....οσο για την κυστεοσκοπιση καλυτερα να ειναι μεσα οπως ειπε η elenip γιατι ειναι μεγαλο τομωρο σου και θα σε χρειαζετε ενω εμενα ηταν 2 μηνων ....αλλα να σαι δυνατη ...εγω εκλαιγα μονο που ηξερα οτι του βαζουν καθετηρακι....ευχομαι ολα να ειναι καλα.....

elenip
05-07-12, 15:20
elenip καλησπερα διαβασε και την δικη μου περιπτωση (την εγραψα στην robενula ) να μου πεις τι πιστευεις γιατι σε βρισκω αρκετα ενημερη....

Γεια σου ... γιατρός δεν είμαι αλλά στο θέμα ουρολοίμωξης επειδή η φίλη μου το είχε ψάξει όσο δεν παίρνει άλλο τα έχω μάθει όλα :) εσείς από ότι κατάλαβα δεν έχετε θέμα παλινδρόμησης βάσει κυστογραφίας οπότε και ουρολοίμωξη να πάθει το παιδάκι (που εύχομαι να μην συμβεί ποτέ) δεν κινδυνεύουν τα νεφρά από μικρόβιο.. για την διάταση που λες είναι κάτι διαφορετικό... δες και άλλα θέματα εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=50168

robenula
06-07-12, 20:59
αχ να μαι και εγω καναμε υπερηχο και ο ενας νεφρος λεει φαινεται διπλος-εγκεφαλικο κοντεψα να παθω με ελουσε ιδρωτας κρυος-εχει λεει 2 ουρητηρες και μπορει να παλλινδρομει ο ενας οποτε θα κανουμε κυστεογραφια.μονο στο θεμα ουρολοιμωξη μπορει να δημιουργει προβλημα λεει.ξερετε εσεις κατι?ολο στεναχωριες ρε γαμωτο

dimitris_a
20-07-12, 13:48
αχ να μαι και εγω καναμε υπερηχο και ο ενας νεφρος λεει φαινεται διπλος-εγκεφαλικο κοντεψα να παθω με ελουσε ιδρωτας κρυος-εχει λεει 2 ουρητηρες και μπορει να παλλινδρομει ο ενας οποτε θα κανουμε κυστεογραφια.μονο στο θεμα ουρολοιμωξη μπορει να δημιουργει προβλημα λεει.ξερετε εσεις κατι?ολο στεναχωριες ρε γαμωτο

Καταρχην να προσπαθησεις να εισαι ψυχραιμη *... Το ουροποιητικο ειναι ενα συστημα ολοκληρο, ναι μπορουν να υπαρχουν διαφοροποιησεις απο ανθρωπο σε ανθρωπο οι οποιες ειναι απλα διαφορετικες απο το συνηθες δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα υπαρχει και προβλημα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αγνοησεις εφοσον το ξερεις... Πρπει να ακολουθησεις τις οδηγιες των γιατρων σου!!! Οι παιδονεφρολογοι στην Αθηνα ειναι λιγοι (ως αριθμος) και τους βρισκεις στο Αγ Κυριακου/Παιδων και στα ιδιωτικα... μπορεις λοιπον να παρεις τις απαντησεις και τη θεραπεια που χρειαζεσαι... Εξαιρετικος σε θεματα υπερηχων για βρεφη ειναι και ο κ Θ Παπανικολαου πισω απο το Χιλτον... Η κυστεογραφια στα βρεφη δεν ειναι επιπονη (αλλα η περιγραφη της μας φοβιζει)... Οσο τα παιδια μεγαλωνουν τα μικροπροβληματα στο ουροποιητικο τεινουν να διορθωνονται απο μονα τους... Η αντιβιωση που χορηγειται προληπτικα σε πολυ μικρες δοσεις εχει σαν στοχο να προφυλαξει εαν υπαρξουν ουρολοιμωξεις να μην γινει καποια μεγαλυτερη βλαβη... Μπορεις και να μην παρεις την αντιβιωση αλλα ετσι θα παρεις και ενα ρισκο σε περιπτωση που συμβει κατι... Σε καθε περιπτωση απευθυνσου σε ενα παιδονεφρολογο και ακολουθησε τις οδηγιες του!!! * το μηνυμα σου με εκανε να γραφτω στο φορουμ, ψυχραιμια και ολα να σας πανε καλα...

maria77777
20-07-12, 16:08
απο τη στιγμη που εμφανιζεται ουρολοιμωξη συστηνουν κυστεογραφια για να δουν αν υπαρχει παλλινδρομηση,υπερηχο νεφρων για να εξετασουν την επιφανεια των νεφρων για τυχον ουλες και dmsa νεφρων για να δουν τη λειτουργια των νεφρων.η χημειοπροφυλαξη για παλλινδρομηση ωσ και 3 βαθμου χωρις να εχει εμφανισει ομως περαν τις αρχικης επαναλαμβανομενες ουρολοιμωξεις δεν κρινεται απαραιτητη πλεον ουτε στην ελλαδα(βαση νεου ιατρικου πρωτοκολου).

robenula
22-07-12, 15:29
σας ευχαριστω πολυ.ακομα δεν καναμε κυστεογραφια.τον αυγουστο.μεχρι τοτε παιρνει προφυλαξη

maria77777
27-08-12, 23:30
robenula πως πηγε με την κυστεογραφια?

danel
10-09-12, 23:44
Την ουρολοίμωξη την τρέμω! Μέχρι το πρωί που θα προσπαθήσω να πάρω ούρα στη μικρή μου (3 ετών), ανησυχώ για το πόσο καιρό μπορεί να έχει ένα μικρόβιο ουρολοίμωξης ώστε να μην κινδυνέψουν νεφρά.

Τον περασμένο μήνα είχε τσούξιμο στα ούρα και της έκανα μόνη μου γενική ούρων που βγήκε ΚΑΘΑΡΗ. Τώρα που χει πάλι τσούξιμο αναρρωτιέμαι μήπως είχε γίνει λάθος στην εξέταση και έχει περάσει τόσος καιρός...είναι λέτε δυνατόν να είχε βγει ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;;

frene
11-09-12, 02:41
Την ουρολοίμωξη την τρέμω! Μέχρι το πρωί που θα προσπαθήσω να πάρω ούρα στη μικρή μου (3 ετών), ανησυχώ για το πόσο καιρό μπορεί να έχει ένα μικρόβιο ουρολοίμωξης ώστε να μην κινδυνέψουν νεφρά.

Τον περασμένο μήνα είχε τσούξιμο στα ούρα και της έκανα μόνη μου γενική ούρων που βγήκε ΚΑΘΑΡΗ. Τώρα που χει πάλι τσούξιμο αναρρωτιέμαι μήπως είχε γίνει λάθος στην εξέταση και έχει περάσει τόσος καιρός...είναι λέτε δυνατόν να είχε βγει ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;;

Αν δεν εχει πυρετο,τα νεφρα δεν κινδυνευουν,γιατι και να εχει ουρολοιμωξη,ειναι κυστιτιδα και οχι πυελονεφριτιδα.
Δωστης πολλα υγρα,πλυνε την καλα και μπορει να της περασει.
για να εισαι ησυχη μαζεψε ουρα και δωστα για γενικη και καλλιεργεια.
Λαθος αποτελεσμα αποκλειται να ειχε βγει,δηλαδη να βγηκαν τα ουρα καθαρα ενω ειχε μικροβιο.
Το αντιστροφο συμβαινει πολυ συχνα,δηλ.να δειξουν μικροβιο ενω στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει.

danel
11-09-12, 15:46
Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, σήμερα περιμένω αποτελέσματα της εξέτασης!

Pirataki
01-11-12, 15:08
γεια σας και απο Κρητη! Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ αν και με τις σηζητησης σας με εχετε βοιθηση πολλες φορες! Και εμεις εχουμε παληνδρομηση ουρον και τωρα 9 μηνων ειναι ο μικρος καναμε το dmsa και παθαμε ενα σοκ! 30% απο την μια και 70% απο την αλλη λειτουργηκοτητα. Οι γιατροι βεβαια μας καθησηχασανε οτι δεν ειναι τραγικο

Pirataki
01-11-12, 15:20
οταν ηταν 3 μηνων πηγαμε νοσοκομειο με 40,7 πυρετο, ουρολοιμοξη πυελονεφριτιδα και ετσι μαθαμε οτι εχουμε παλιδρομηση 3 απο την μια και 4 βαθμου απο την αλλη. απο τοτε παιρνουμε χημειοπροφυλαξη.

Χτες ειχαμε ραντεβου στη (μοναδικη στο Ηρακλειο, απο οτι ξερουμε) παιδονεφρολογο, μας ειπε οτι ολα ειναι καλα και η λειτουργια των νεφρων που εδειξε η εξεταση πυστευει οτι ειναι εκ γεννεθης κ οτι δεν το εχει παθει τωρα, αλλα ολα καλα δεν ειναι κατι ανησυχητικο μπορη να πεσει κιαλλο η λειτουργικοτητα. Εχουμε τρελλαθει με αυτα που ακουσαμε, συγνωμη τοσο απλο ειναι αυτο? οποτε οπωσδηποτε θελουμε μια δευτερη γνωμη και ψαχουμε για γιατρο στην Αθηνα. Εχετε ακουσει για το Καπογιαννη? Η καποιον αλλων?

maria77777
01-11-12, 23:22
κομιανου στο παιδων αγια σοφια.μου την εχει συστησει η γιατρος μου που εργαζοταν μεσα στο παιδων και ξερει πολυ κοσμο.ειναι πολυ συζητησιμη,σου αναλυει τα παντα ...δεν ξερω εγω εμεινα ευχαριστημενη.

Pirataki
01-11-12, 23:27
Ευχαριστω πολυ !!!!

Παιρνω στο παιδων κ κλεινω ραντεβου σε αυτη την γιατρο?

maria77777
01-11-12, 23:31
ναι στο 1535.απλα κλεισε απογευματινο για να σε δει σιγουρα αυτη κι οχι καποιος απο την ομαδα της.οτι χρειαστεις στη διαθεση σου.ευχομαι να πανε ολα καλα!

vera
02-11-12, 00:34
κΙ εμεις με παλλινδρομιση 2ου βαθμου απο 3 μηνων που εκδηλωσε ουρολοιμωξη. Επαιρνε χημειοπροφυλαξη μεχρι 18 μηνων οταν με συμφωνη γνωμη του νεου (ομοιοπαθητικου) παιδιατρου την κοψαμε. Πηραμε ομοιπαθητικη προφυλαξη για ενα μηνα, επειτα χαθηκε η επαφη με το γιατρο, δεν ειχα αλλες οδηγιες, αλλαξα και γιατρο εντω μεταξυ και 3 μηνες μετα εκανε ουρολοιμωξη παλι. Θα την εκανε βεβαια ακομα κι αν συνεχιζε την χημειοπροφυλαξη καθοτι η συγκεκριμενη αντιβιωση πλεον δεν τον πιανει (αυτο ειναι και το κακο με την χημειοπροφυλαξη-αχρηστευονται οι αντιβιωσεις). Απο κει κι επειτα συνεχισαμε προφυλαξη με ομοιοπαθητικο φαρμακο για κατι μηνες και καθημερινα επαιρνε και παιρνει το UVA URSI ΤΟΥ VOGEL ενα εξαιρετικο βοτανο για τετοιες περιπτωσεις. Επειδη κι εχω εχω χρονιες κυστιτιδες μετα απο πολλες ουρολοιμωξεις εχω διαπιστωσει οτι λειτουργει θαυματουργα. Προς το παρον (εχουμε κλεισει τα δυο μισι) ειμαστε μια χαρα. Δεν καναμε δευτερη κυστεογραφια (στα δυο) οπως ελεγε ο παιδονεφρολογος, δεν καναμε καν αυτη τη dmsa, απλα παιρνουμε το βοτανο μας και περιμενουμε να περασει η παλλινδρομιση. Εχω μετανοιωσει που επαιρνε τοσο καιρο χημειοπροφυλαξη, του κατεστρεψε το εντερο και τωρα προσπαθω να το θεραπευσω.

Οσοι παιρνετε χημειοπροφυλαξη προσεξτε πολυ το εντερακι τους, δινετε καθημερινα προβιοτικα στα παιδια, σε καψουλες και τροφες. Ειναι απαραιτητα!

Ellemphriem
02-11-12, 00:42
κΙ εμεις με παλλινδρομιση 2ου βαθμου απο 3 μηνων που εκδηλωσε ουρολοιμωξη. Επαιρνε χημειοπροφυλαξη μεχρι 18 μηνων οταν με συμφωνη γνωμη του νεου (ομοιοπαθητικου) παιδιατρου την κοψαμε. Πηραμε ομοιπαθητικη προφυλαξη για ενα μηνα, επειτα χαθηκε η επαφη με το γιατρο, δεν ειχα αλλες οδηγιες, αλλαξα και γιατρο εντω μεταξυ και 3 μηνες μετα εκανε ουρολοιμωξη παλι. Θα την εκανε βεβαια ακομα κι αν συνεχιζε την χημειοπροφυλαξη καθοτι η συγκεκριμενη αντιβιωση πλεον δεν τον πιανει (αυτο ειναι και το κακο με την χημειοπροφυλαξη-αχρηστευονται οι αντιβιωσεις). Απο κει κι επειτα συνεχισαμε προφυλαξη με ομοιοπαθητικο φαρμακο για κατι μηνες και καθημερινα επαιρνε και παιρνει το UVA URSI ΤΟΥ VOGEL ενα εξαιρετικο βοτανο για τετοιες περιπτωσεις. Επειδη κι εχω εχω χρονιες κυστιτιδες μετα απο πολλες ουρολοιμωξεις εχω διαπιστωσει οτι λειτουργει θαυματουργα. Προς το παρον (εχουμε κλεισει τα δυο μισι) ειμαστε μια χαρα. Δεν καναμε δευτερη κυστεογραφια (στα δυο) οπως ελεγε ο παιδονεφρολογος, δεν καναμε καν αυτη τη dmsa, απλα παιρνουμε το βοτανο μας και περιμενουμε να περασει η παλλινδρομιση. Εχω μετανοιωσει που επαιρνε τοσο καιρο χημειοπροφυλαξη, του κατεστρεψε το εντερο και τωρα προσπαθω να το θεραπευσω.

Οσοι παιρνετε χημειοπροφυλαξη προσεξτε πολυ το εντερακι τους, δινετε καθημερινα προβιοτικα στα παιδια, σε καψουλες και τροφες. Ειναι απαραιτητα!

Ηταν ο λογος ο βασικος που αποφασισα να μην κανω εγω στην δικη μου χημειοπροφυλαξη μετα την σοβαροτατη πυλεονεφριτιδα στα 2 της. Δεν χρειαστηκε. Το συζητησαμε πολυ με την συμβατικη μου την παιδιατρο και αποφασισαμε να το δουλεψουμε χωρις φαρμακα αλλα με πολυ στενη παρακολουθηση. Καλλιεργειες καθε 10 μερες για ΠΟΛΛΟΥΣ μηνες, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νερο και απαραιτητα κοψιμο πανας και ετυχως ειμαστε μια χαρα. Τωρα στα 4 εγινε χθες υπερηχος (για αλλο λογο ιωσης στα εντερα) και ειδαν και τα νεφρα. Το ενα μια χαρα το αλλο ελαχιστη διαταση 6.5 (που με τις καινουργιες μετρησεις θεωρειτε φυσιολογικο) αλλα η ακτινολογος μου ειπε πιθανον να ειχε ελαφρια παλινδρομηση οταν επαθε την πυελονεφριτιδα. Επισης δεν καναμε ουτε καμια αλλη εξεταση αλλα ουτε και κυστεογραφια. Ηταν περιττο απαξ και αποφασισαμε απλα να την παρακολουθουμε και να μην δωσουμε φαρμακο, γιατι οτι και να εβγαζε η κυστεογραφια η αντιμετωπιση ηταν η ιδια. Αν δεν ειναι πολυ σοβαρα τα πραγματα με την παλινδρομηση σας παντως (γιατι διαβαζω και σοβαροτατες περιπτωσεις εδω μεσα) τοτε ισως καλο θα ηταν να προσπαθησετε ΚΑΙ με αλλους τροπους περαν της χημειοπροφυλαξης.

melisoula
02-11-12, 17:45
τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο έντερο του παιδιού η χημειοπροφύλαξη?

χριστινεφη
09-12-12, 19:48
πρωτη φορα το ακουω κ εχω ανγχωθει τρελα!!!ΣΟΣ αν γνωριζεται κατι η απο προσωπικη εμπειρια να μας διαφωτισετε?

χριστινεφη
09-12-12, 19:50

μπορεις να μας δωσεις επιπλεον πληροφοριες για χημιοπροφυλαξη κ εντερο?

vera
09-12-12, 20:30
τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο έντερο του παιδιού η χημειοπροφύλαξη?

Αντιβιωση ειναι και σκοτωνει τα μικροβια που υπαρχουν στο εντερο. Οχι ολα ομως και δυστυχως σκοτωνει και τα χρησιμα μικροβια που κρατουν την ισορροπια στη χλωριδα του εντερου. Οταν αυτα σκοτωνονται τοτε μυκηττες αλλα και επικινδυνα μικροβια που δεν τα πιανει η αντιβιωση πολλαπλασιαζονται και βλαπτουν τον οργανισμο ποικιλοτροπως. Παραγουν τοξινες που ειναι πολυ βλαβερες. Οταν παιρνουμε αντιβιωση πρεπει να φροντιζουμε να δινουμε συνεχεια καλα προβιοτικα στα παιδια αλλα και τροφες με προβιοτικα οπως το κεφιρ (χειροποιητο οχι εμποριου) τουρσια, κομπουχα και γιαουρτι σπιτικο. Αλλα οταν η αντιβιωση ειναι καθημερινη ειναι δυσκολο να αποφυγεις τα προβληματα.

Επισης οσο καιρο κραταει η θεραπεια δεν τρωμε τιποτα που να εχει ζαχαρη, αποφευγουμε δημητριακα και αμυλουχες τροφες και περιοριζουμε τα φρουτα για να μη τρεφονται οι μυκηττες και τα παθογονα μικροβια.

vera
09-12-12, 20:45
μπορεις να μας δωσεις επιπλεον πληροφοριες για χημιοπροφυλαξη κ εντερο?

Εμεις σταματησαμε την χημειοπροφυλαξη μετα απο 18 μηνες και αρχικα παιρναμε για ενα μηνα ενα ομοιοπαθητικο που μας εδωσε ο γιατρος. Για 3 μηνες ηταν καλα και μετα επαθε ουρολοιμωξη. Αυτο εγινε γιατι εμεινα σε αυτο που μας εδωσε ο γιατρος στην αρχη και δεν τον κυνηγησα μετα, νομιζα θα μου ελεγε αυτος για συνεχιση θεραπειας αν το εκρινε σκοπιμο. Μετα αλλαξαμε γιατρο κι αφου παθαμε την ουρολοιμωξη μας εδωσε το ιδιο ομοιοπαθητικο για προφυλαξη παραλληλα με το βοτανο uva ursi του vogel καθημερινα. Απο το καλοκαιρι δεν εκανε αλλη ουρολοιμωξη, εχουμε σταματησει το ομοιοπαθητικο φαρμακο αλλα συνεχιζουμε το βοτανο. Η φαρμακοποιος μας ειπε οτι ειναι εξαιρετικα αποτελεσματικο και βασικα αυτο προσφερε την προφυλαξη και οχι τοσο το ομοιοπαθητικο. Αυτο τονιζω ηταν δικη μας αποφαση, να μη παρουμε δλδ χημειοπροφυλαξη με αντιβιωση οπως προτεινει το πρωτοκολλο. Αποφασισαμε να το ρισκαρουμε με εναλλακτικα μεσα και ως τωρα μας εχει βγει σε καλο. Το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα, να ειμαστε εξηγημενοι. Πιστευω οτι πρεπει να εχεις τον καταλληλο γιατρο σε αυτο το θεμα και γι αυτο το λογο (επειδη δεν τον ειχα βρει) εδινα επι εναμισι χρονο αντιβιωση στο παιδι και το εχω χιλιομετανοιωσει. Δεν ηθελα απο μονη μου να παρω πρωτοβουλια να του την κοψω και δεν το συστηνω σε κανενα. Αυτα τα θεματα θελουν προσοχη και ιατρικη παρακολουθηση.

μητσουκο
09-12-12, 21:32
Εμενα ο μικρος μου μπηκε 15 ημερων στο Ιασω παιδων με ουρολοιμωξη,κατσαμε 5 μερες μετα καναμε κυστεουρηθρογραφια δεν εδειξε παλλινδρομηση παρολλα αυτα μας ειπαν να παρουμε προληπτικα χημειοπροφυλαξη για 6 μηνες αλλα εγω δεν ηθελα ουτε η παιδιατρος μας και μεχρι τωρα που ειναι 12 μηνων ευτυχως δεν εχει ξαναπαθει.Βεβαια κανουμε καλλιεργεια ουρων καθε μηνα.

χριστινεφη
10-12-12, 19:00
Εμεις σταματησαμε την χημειοπροφυλαξη μετα απο 18 μηνες και αρχικα παιρναμε για ενα μηνα ενα ομοιοπαθητικο που μας εδωσε ο γιατρος. Για 3 μηνες ηταν καλα και μετα επαθε ουρολοιμωξη. Αυτο εγινε γιατι εμεινα σε αυτο που μας εδωσε ο γιατρος στην αρχη και δεν τον κυνηγησα μετα, νομιζα θα μου ελεγε αυτος για συνεχιση θεραπειας αν το εκρινε σκοπιμο. Μετα αλλαξαμε γιατρο κι αφου παθαμε την ουρολοιμωξη μας εδωσε το ιδιο ομοιοπαθητικο για προφυλαξη παραλληλα με το βοτανο uva ursi του vogel καθημερινα. Απο το καλοκαιρι δεν εκανε αλλη ουρολοιμωξη, εχουμε σταματησει το ομοιοπαθητικο φαρμακο αλλα συνεχιζουμε το βοτανο. Η φαρμακοποιος μας ειπε οτι ειναι εξαιρετικα αποτελεσματικο και βασικα αυτο προσφερε την προφυλαξη και οχι τοσο το ομοιοπαθητικο. Αυτο τονιζω ηταν δικη μας αποφαση, να μη παρουμε δλδ χημειοπροφυλαξη με αντιβιωση οπως προτεινει το πρωτοκολλο. Αποφασισαμε να το ρισκαρουμε με εναλλακτικα μεσα και ως τωρα μας εχει βγει σε καλο. Το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα, να ειμαστε εξηγημενοι. Πιστευω οτι πρεπει να εχεις τον καταλληλο γιατρο σε αυτο το θεμα και γι αυτο το λογο (επειδη δεν τον ειχα βρει) εδινα επι εναμισι χρονο αντιβιωση στο παιδι και το εχω χιλιομετανοιωσει. Δεν ηθελα απο μονη μου να παρω πρωτοβουλια να του την κοψω και δεν το συστηνω σε κανενα. Αυτα τα θεματα θελουν προσοχη και ιατρικη παρακολουθηση.ευχαριστω πολυ για την απαντηση.να φανταστεις εδω κ ενα χρονο απο 14 ημερων παιρνουμε αντιβιωση κ δεν ειχα ξανακουσει οτι θα μπορουσε να επηρεσει το εντερο.ειναι καλο που λεγονται γιατι καποιοι γονεις ειτε το εχουν ψαξει περισσοτερο ειτε απο προσωπικη εμπειρια ξερουν παραπανω πραματα.εστω να υπαρχει στι πισω μερος του κεφαλιου κ μια τετοια περιπτωση.πραγματικα ευχαριστω πααααααρα πολυ!!!!

elenipas
13-12-12, 01:11
σας γραφω και εγω την εμπειρια γιατι ξερω οτι ολεσ οι μανουλεσ θα χαρειτε.εχω ενα γιο 14 μηνων που οταν ηταν 30 ημερων επαθε πυελονεφριτιδα.μεγαλο σοκ να μην τα θυμαμαι.πυρετος,νοσοκομεια,κλαμα,εγω ασαραντηστη χαλια μαυρα.καναμε κυστεογραφια και ειχαμε γ βαθμου παλινδρομηση στο ενα νεφρο και δευτερου στο αλλο.ακολουθησαμε κανονικα ολο το πρωτοκολλο δηλ χημειοπροφυλαξη,καλλιεργεις,dmsa και επαναληπτικη κυστεογραφια στον ενα χρονο.και ενω πηγα με τη σιγουρια οτι δεν υοαρχει περιπτωση να εχει φυγει ως εκ θαυματος δεν υπαρχει πλεον παλινδρομηση.ο παιδονεφρολογος μας ειπε οτι ειναι κατι που συμβαινει πολυ σπανια δεν το περιμενε ουτε ο ιδιος κοιτουσε ξανα και ξανα τις εξετασεις...
δεν ξερω τι να σας συμβουλευσω αν πρεπει να παιρνουν τα παιδια χημειοπροφυλαξη η οχι,νομιζω οτι οταν ειναι τοσο μικρα η οχι δεν παιρνεις πρωτοβουλιεσ για πειραματα ακολουθεις κατα γραμμα την πεπατημενη.η αληθεια ειναι οτι και εγω αν συνεχιζε η παλινδρομηση θα την εψαχνα αλλιως αλλα οταν ειναι ημερων το μωρο σου δεν μπορεισ να ρισκαρεις.
πανω απο ολα ομως πιστευω στη βοηθεια του θεου οσο κλισε και αν σας ακουγεται,γιατι οταν σου λεει ο γιατρος οτι ειναι σαν να κερδισες το λαχειο δεν μπορει να ειναι τυχαιο
καλη δυναμη σε ολεσ τισ μανουλεσ,ειναι δυσκολο το ξερω αλλα ευτυχως ειναι κατι που περναει,δυστυχως υπαρχουν και χειροτερα που συμβαινουν σε αλλα μωρακια.

melisoula
10-01-13, 10:16
Εμενα η μικρη επαθε σοβαροτατη πυελονεφριτιδα στα 2. Βρηκαν διαταση νεφρου μικρη και μας ειπαν να παμε να δουμε για παλινδρομηση. Αν εβγαινε οτι ειχε θα μπαιναμε χημιοθεραπεια. Δεν θελαμε ουτε ραδιοισσοτοπα να μπουν στο σωμα της ουτε αντιβιωση οποτε με επιλογη ξεκινησαμε συχνες καλλιεργειες ουρων. 1.5 χρονο μετα δεν επαθε ουτε μια ουρολοιμωξη, δεν πηρε φαρμακα και δεν εκανε ραδιοισσοτοπα. Αν υπαρχει πιο 'υγιης' τροπος και πιο 'ελευθερος' φαρμακων διαλεξε αυτον. Οτι και να λενε η συνεχομενη αντιβιωση εχει επιπτωσεις. Εδω μας λενε οχι συνεχεια αντιβιωση, δεν θα ειναι θεμα αυτο? Αν φυσικα δεν υπαρχει επιλογη δεν το συζηταμε, αλλα προσπαθησε με αλλο τροπο πριν καταφυγεις σε αυτον. Αστον για το τελος.
Αφου δεν εχεις κανει κυστεογραφια πως ξερεις οτι ειχε παλιδρόμηση ουρων? πολυ πιθανον να μην εχει κιολας.... η χημειοπροφυλαξη εφοσον επιλεχθει ως μεθοδος προληψης της ουρολοιμωξης (γτ οντως επιστομονικα διιστανται οι αποψεις για το αν ειναι απαραιτητη) χρειαζεται μονο αν εχει παλλιδρομηση. στην δικη σας παριπτωση εφοσον δεν εχετε κανει κυστεογραφια δεν ξερετε καν αν ειχε παλλιδρομηση, οποτε μιλαμε σε αλλη βαση σε σχεση με τα παιδια που εχουν παλλιδρομηση και ιδιως ανω των 3 βαθμων....

vera
10-01-13, 11:33
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.να φανταστεις εδω κ ενα χρονο απο 14 ημερων παιρνουμε αντιβιωση κ δεν ειχα ξανακουσει οτι θα μπορουσε να επηρεσει το εντερο.ειναι καλο που λεγονται γιατι καποιοι γονεις ειτε το εχουν ψαξει περισσοτερο ειτε απο προσωπικη εμπειρια ξερουν παραπανω πραματα.εστω να υπαρχει στι πισω μερος του κεφαλιου κ μια τετοια περιπτωση.πραγματικα ευχαριστω πααααααρα πολυ!!!!

Να σαι καλα!

Κανονικα οσο δινεις αντιβιωση σε ενα μωρο πρεπει παραλληλα να δινεις ισχυρα προβιοτικα. Οταν αρχισει να τρωει στερεες να εισαγεις και τροφες με προβιοτικα. Αν διαβασεις το τοπικ για την gaps διατροφη http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100239 θα δεις τι ακριβως κανουμε για να επαναφερουμε το εντερακι των μωρων μας. Ο μικρος μου εκανε συνεχεια φριχτα κακα, σαν λασπη και δυσοσμα και κανενας γιατρος δεν εδινε σημασια. Ειχε γεμισει το εντερακι του με βλαβερα παθογονα και ακομα παλευουμε για να το διορθωσουμε. Ειμαστε σε καλο δρομο ομως, εχουν φτιαξει πολυ τα κακα του, ειναι φυσιολογικα αλλα εχουμε πολυ δουλεια ακομα. Πρεπει να συνεχισουμε την ειδικη διατροφη για κανα δυο χρονια, ομως τον βλεπω πολυ καλα. Συνεχιζουμε το uva ursi μη τυχον και δεν εχει διορθωθει η παλλινδρομιση, κακο δεν του κανει. Δεν θελω να τον υποβαλω ξανα στο μαρτυριο της κυστεογραφιας για να τον τσεκαρω, αν και η νεα παιδιατρος αναφερε οτι μπορει να γινει καποιος ειδικος υπερηχος. Τεσπα δεν εχω μπει στη διαδικασια να το ψαξω μιας και παει πολυ καλα. Ειναι θαυματουργο το uva ursi, το βλεπω και σε μενα που οποτε παει να με πιασει κυστιτιδα αρκει να το πιω και σε 20 λεπτα ειμαι μια χαρα.

frene
10-01-13, 17:22
Να σαι καλα!

Κανονικα οσο δινεις αντιβιωση σε ενα μωρο πρεπει παραλληλα να δινεις ισχυρα προβιοτικα. Οταν αρχισει να τρωει στερεες να εισαγεις και τροφες με προβιοτικα. Αν διαβασεις το τοπικ για την gaps διατροφη http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100239 θα δεις τι ακριβως κανουμε για να επαναφερουμε το εντερακι των μωρων μας. Ο μικρος μου εκανε συνεχεια φριχτα κακα, σαν λασπη και δυσοσμα και κανενας γιατρος δεν εδινε σημασια. Ειχε γεμισει το εντερακι του με βλαβερα παθογονα και ακομα παλευουμε για να το διορθωσουμε. Ειμαστε σε καλο δρομο ομως, εχουν φτιαξει πολυ τα κακα του, ειναι φυσιολογικα αλλα εχουμε πολυ δουλεια ακομα. Πρεπει να συνεχισουμε την ειδικη διατροφη για κανα δυο χρονια, ομως τον βλεπω πολυ καλα. Συνεχιζουμε το uva ursi μη τυχον και δεν εχει διορθωθει η παλλινδρομιση, κακο δεν του κανει. Δεν θελω να τον υποβαλω ξανα στο μαρτυριο της κυστεογραφιας για να τον τσεκαρω, αν και η νεα παιδιατρος αναφερε οτι μπορει να γινει καποιος ειδικος υπερηχος. Τεσπα δεν εχω μπει στη διαδικασια να το ψαξω μιας και παει πολυ καλα. Ειναι θαυματουργο το uva ursi, το βλεπω και σε μενα που οποτε παει να με πιασει κυστιτιδα αρκει να το πιω και σε 20 λεπτα ειμαι μια χαρα.

Βερα τι κανεις;

Ποιο uva ursi δινεις;εχεις βρει ειδικο για παιδια;εγω βρηκα ενα για ενηλικες.
Γκρανμπερις δινεις;Εγω δινω σε σκονη καθημερινα μισο κουταλακι του γλυκου.
Και δινω και προβιοτικα,εκτος απο αυτα του θηλασμου.
Η μικρη ειναι τωρα 22 μηνων.

vera
10-01-13, 17:25
Ayto to uva ursi που λες. Βαζω σε λιγο νερο 3-4 σταγονες (εσυ δωσε 2-3). Καθε μερα. Ξεχασα επι μια βδομαδα να δινω τωρα που ειμασταν στο χωριο αλλα δεν εγινε τιποτα. Η φαρμακοποιος μου ειπε οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο κι αυτη ταλαιπωρειται απο ουρολοιμωξεις.

ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ παιρνει φυσικα λογω της γκαπς. Δινεις ακομα αντιβιωση?

frene
12-01-13, 19:57
Ayto to uva ursi που λες. Βαζω σε λιγο νερο 3-4 σταγονες (εσυ δωσε 2-3). Καθε μερα. Ξεχασα επι μια βδομαδα να δινω τωρα που ειμασταν στο χωριο αλλα δεν εγινε τιποτα. Η φαρμακοποιος μου ειπε οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο κι αυτη ταλαιπωρειται απο ουρολοιμωξεις.

ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ παιρνει φυσικα λογω της γκαπς. Δινεις ακομα αντιβιωση?

οχι οχι δεν δινω ανιτβιωση.Αλλά παθαμε απο τον Ιουνη που σταματησαμε 3 φορες ουρολοιμωξη κυστιτιδα.Οσο παιρναμε προφυλαξη δεν παθαμε.
Την παλευουμε χωρις προφυλαξη,με γκρανμπερις προβιοτικα μητρικο γαλα,πλυσιματα,συχνη αλλαγη πανας.Περιμενω και την ανοιξη να την κοψουμε την πανα.
Τι προβιοτικα παιρνει;εξτρα συμπληρωμα;ή εννοεις αυτα του κεφιρ ,τουρσι κτλ;

vera
12-01-13, 20:14
Δωσε uva ursi και θα σαι ησυχη. Εμενα επαθε ουρολοιμωξη 3 μηνες αφοτου κοψαμε την χημειοπροφυλαξη αλλα απο οτι εδειξε το αντιβιoγραμμα θα την παθαινε ουτως αλλως αφου το μικροβιο ηταν ανθεκτικο στο αμοξιλ. Αυτα παθαινουμε με την καταχρηση αντιβιoτικων γινονται ανθεκτικα τα μικροβια! Βασικα ειχαμε ξεκινησει τοτε με την ουρολοιμωξη την αρχικη με σεκλορ ειχαμε ιστοριες με πρασινες κενωσεις και ψηλες τρανσαμινασες και απο φοβο ο νεφρολογος ειπε να αφησουμε το σεκλορ που ειναι πολυ τοξικο και να περασουμε στο αμοξιλ προειδοποιωντας με βεβαια οτι δεν πιανει ολα τα μικροβια. Τεσπα 18 μηνες πορευτηκαμε με αυτο χωρις θεματα.

Προβιοτικα παιρνει τα biocult γιατι κανουμε τωρα την ιντρο της gaps. Παλευω με τις τροφες (τουρσια κλπ) αλλα δεν τα θελει.

Rosie
12-01-13, 20:36
Φρύνη τι κάνεις; Σας σκεφτόμουνα πολύ τελευταία!

Κρίμα το μωρό, δώσε κι εσύ το Uva Ursi, η παιδίατρος μας είναι πολύ ψαγμένη με τα βότανα και για να τα δίνει πρέπει να είναι πολύ αποτελεσματικό.
Σκέψου ότι έχω και στο σπίτι για τυχών έκτακτη ανάγκη, αλλά μάλλον Βέρα θα σας το δώσω εσάς, δεν θέλω αρνητικές σκέψεις!

Κεφί δεν πίνει Φρύνη το μωρό; Ή τουλάχιστον αυτό του νερού με λίγο φρέσκο χυμό; Η δικιά μου το πίνει πολύ ευχάριστα αυτό, το άλλο του γάλακτος που ξυνίζει όχι και τόσο, ανάλογα με τη φάση της.

frene
12-01-13, 20:46
καλα ειμαστε Rosie,μια χαρα,εσεις;
Η Ελιζα παει σχολειο και ειναι πολυ χαρουμενη.
Η Ηρω καλυτερα,μεγαλωνει,ειναι μερες που τρωει τα παντα.

Το κεφιρ νερου, η αληθεια ειναι οτι το παρατησα.
Πρεπει να πάρω καινουριους σπορους απο την Αγλαια.

Μου κανει εντυπωση που δινετε uva ursi και δεν δινετε γκρναμπερις,εσυ δηλαδη Βερα.
Γιατι γενικα για τα γκρανμπερις παντου βρισκω οτι βοηθαει πολυ στο ουροποιητικο.
Παντως θα το ξεκινησω κι εγω παλι αν ειναι το uva ursi.

Εμας παντως απο τα αντιβιογραμματα προκυπτει οτι το μικροβιο ειναι σε ολα ευαισθητο.

Οσο κι αν προσπαθησαμε ομως με πολλα υγρα κτλ δεν εφευγε η ουρολοιμωξη.
Κι ετσι καταληξαμε στην αντιβιωση,οχι ομως στην προφυλαξη.
Ευτυχως ο Λαφαζανης που μας παρακολουθει ειναι "ελαστικος"με το θεμα προφυλαξη.

vera
12-01-13, 21:23
Eixa χρονια κυστιτιδα κι ετσι εντυπωσιαστηκα οταν διαπιστωσα στον εαυτο μου ποσο γρηγορα κι αποτελεσματικα λειτουργει το uva ursi. Μεσα σε 20 λεπτα εφευγαν ολα τα συμπτωματα. Οποτε εχω κολλησει σε αυτο!

melisoula
19-02-13, 11:43
καλημερα , εχω κανει στα δυο χρονια της κορης μου κυστεογραφια,
στα 4χρ ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια,
και τωρα στα 6 χρ θα επαναλαβω ραδιοσοτοπικη
ξερετε κανενα διαγνωστικο κεντρο συμβεβλημενο με τον οεπυ?

STELLAPER
02-03-13, 18:40
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 4 ΕΤΩΝ ΜΕ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΗ ΟΥΡΩΝ. ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΕΠΑΘΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ, 1,5 ΕΤΩΝ ΕΠΑΘΕ ΔΥΕΤΡΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΥΠΟ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ, 2,5 ΕΤΩΝ ΤΡΙΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗΣ. ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΕΠΑΘΕ ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑ 2ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΕ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΜΠΗΚΑΜΕ ΠΑΛΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΤΟΥ 2013 ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ , ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Η ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΣΗ. 4 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 3 ΠΡΟΣ 4 ΒΑΘΜΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΠΡΟΣ 3 ΒΑΘΜΟΥ ΔΕΞΙΑ, 2,5 ΕΤΩΝ ΗΤΑΝ 2 ΒΑΘΜΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 1 ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΓΕ ΠΑΛΙ 3 ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΔΕΞΙΑ. ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ; ΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΟΝΕΦΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗΝ ΧΗΜΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ.

mesastoura
07-03-13, 16:34
Για αρχή παρακαλούμε μην γράφεις συνεχώς κεφαλαία.

Κατα τα άλλα διάβασε το νήμα.
Να μην ξαναπάει δύσκολο, το ζητούμενο είναι να περνάει τις επόμενες ποιο ελαφριά και όλο και σπανιότερα.

Ίσως η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει , ίσως η διατροφή με προβιοτικά (δες gaps), ίσως ... :?:

glauki
20-03-13, 12:52
Κοριτσια γνωριζετε που μπορουμε να κανουμε κυστεογραφια στη θεσσαλονικη και ποσο περιπου κοστιζει????

iokasth79
19-02-14, 17:04
Καλησπερα σε ολους!το θεμα ειναι παλιο αλλα ισως καποιες μαμαδες το διαβαζουν και αν μην γραφουνε κατι, οπως τα εχω διαβασει και εγω, ολα τα θεματα για την παλλινδρομηση ουρων.Εχω ενα αγορακι 3 χρονων, 6μηνων αρρωστησε απο ουρολοιμωξη και διαγνωστηκε με παλλινδρομηση 3 βαθμου απο αριστερα!Στεναχωρεθηκα πολυ , εκλαψα πολυ απο φοβο για το παιδι, ταλαιπωρια με της εξετασεις ουρων καθε μηνα και φυσικα αντιβιωση καθε μερα!Ο λογος που γραφω ειναι για να πω οτι πρεπει να ακολουθητε της οδηγιες του γιατρου, υπομονη , θαρρος και ολα θα περασουνε.Ειναι κατι που περναει, σημερα καναμε κυστεογραφια και δεν εχει τιποτα το παιδι μου ειναι μια χαρα.τερμα οι αντιβιωσης τερμα οι καλλιεργιες, ολα ειναι μια χαρα!κανενα προβλημα με τα νεφρα καμια ουλη!ολες οι εξετασεις ειναι αβολες και ολες οι μαμαδες εχουμε αγχος να μην πονεσουνε τα παιδακια μας , αλλα ειναι μικρα και δεν θα θυμουνται τιποτα.θα κλαψουνε σπαραχτικα 5λεπτα και τελος.ειναι ολα για καλο!θελω να δωσω κουραγιο σε καθε μανουλα επειδη εχω περασει τα ιδια και ολα πηγανε καλα!

melisoula
20-02-14, 08:07
Καλησπερα σε ολους!το θεμα ειναι παλιο αλλα ισως καποιες μαμαδες το διαβαζουν και αν μην γραφουνε κατι, οπως τα εχω διαβασει και εγω, ολα τα θεματα για την παλλινδρομηση ουρων.Εχω ενα αγορακι 3 χρονων, 6μηνων αρρωστησε απο ουρολοιμωξη και διαγνωστηκε με παλλινδρομηση 3 βαθμου απο αριστερα!Στεναχωρεθηκα πολυ , εκλαψα πολυ απο φοβο για το παιδι, ταλαιπωρια με της εξετασεις ουρων καθε μηνα και φυσικα αντιβιωση καθε μερα!Ο λογος που γραφω ειναι για να πω οτι πρεπει να ακολουθητε της οδηγιες του γιατρου, υπομονη , θαρρος και ολα θα περασουνε.Ειναι κατι που περναει, σημερα καναμε κυστεογραφια και δεν εχει τιποτα το παιδι μου ειναι μια χαρα.τερμα οι αντιβιωσης τερμα οι καλλιεργιες, ολα ειναι μια χαρα!κανενα προβλημα με τα νεφρα καμια ουλη!ολες οι εξετασεις ειναι αβολες και ολες οι μαμαδες εχουμε αγχος να μην πονεσουνε τα παιδακια μας , αλλα ειναι μικρα και δεν θα θυμουνται τιποτα.θα κλαψουνε σπαραχτικα 5λεπτα και τελος.ειναι ολα για καλο!θελω να δωσω κουραγιο σε καθε μανουλα επειδη εχω περασει τα ιδια και ολα πηγανε καλα!
Καλημερα σου , συγχαρητηρια για τα ευχαριστα νεα, σου ευχομαι αλλη ταλαιπωρια να μην περασει το παιδακι σου! Η δικη μου κορη δυστυχως απο τα 2 που διεγνωστηκε η παλλινδρομηση (επαθε πρωτη φορα στα δυο ουρολοιμωξη) μεχρι και τα 6 που καναμε ραδιοσ κυστεογραφια δυστυχως δεν εξαληφθηκε το προβλημα, σε κανενα 3μηνο θα ξανακανουμε (κλεινει τα 7) και ας ελπισουμε σε κατι καλυτερο! εχει πανω απο χρονο που σταματησαμε την χημειοπροφυλαξη και εχει παθει μονο μια φορα ουρολοιμωξη. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι επηρρεασμενη απο την εκπομπη πρωταγωνιστες : τα παιδακια σας γεννηθηκαν με προκληση ? ισχυει αυτο που ειπε η μητερα στην εκπομπη? οτι η παλλινδρομηση οφειλετε σε ανωριμο αναπτυγμενο ουροποιητικο λογω προωρη προκλησης τοκετου?

Αλεξάνδρα13
20-02-14, 11:10
Καλημερα σου , συγχαρητηρια για τα ευχαριστα νεα, σου ευχομαι αλλη ταλαιπωρια να μην περασει το παιδακι σου! Η δικη μου κορη δυστυχως απο τα 2 που διεγνωστηκε η παλλινδρομηση (επαθε πρωτη φορα στα δυο ουρολοιμωξη) μεχρι και τα 6 που καναμε ραδιοσ κυστεογραφια δυστυχως δεν εξαληφθηκε το προβλημα, σε κανενα 3μηνο θα ξανακανουμε (κλεινει τα 7) και ας ελπισουμε σε κατι καλυτερο! εχει πανω απο χρονο που σταματησαμε την χημειοπροφυλαξη και εχει παθει μονο μια φορα ουρολοιμωξη. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι επηρρεασμενη απο την εκπομπη πρωταγωνιστες : τα παιδακια σας γεννηθηκαν με προκληση ? ισχυει αυτο που ειπε η μητερα στην εκπομπη? οτι η παλλινδρομηση οφειλετε σε ανωριμο αναπτυγμενο ουροποιητικο λογω προωρη προκλησης τοκετου?
Σε ποιόν παιδονεφρολόγο ή παιδοουρολόγο πηγαίνετε στη Θεσσαλονίκη?Άν θέλεις στείλε μου πμ.Την εκπομπή δυστυχώς εγώ δεν την είδα.