PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΝΕΣ ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΕΣ

Σελίδες : 1 [2] 3 4

DaF
19-04-10, 16:29
protoula ευχαριστω παρα πολυ!!!!!τοσα πολλα βρακακια θελει ε;:roll:
με απασχολησε λιγο που ειπες οτι θα τα κραταει....σε αυτη την ηλικια δεν ειναι καλο να τα κρατανε ομως, τι γινεται λοιπον;:confused:σου δειχνει οτι εκανε κ οτι ενοχλειται κ πρεπει να την αλλαξεις;;:confused:

Rosie
19-04-10, 17:12
ευκολο ειναι και θα δεις οτι θα μαθει να κραταει τα τσισα και τα κακα πιο ευκολα και θα ξεκινησετε πιο ευκολα κ το γιογιο

Μήπως αυτό ισχύει μόνο για τα κοριτσάκια; Ο γιος μου είναι 2 χρονών και 8 μηνών και ακόμη δεν έχει δείξει κανένα σημάδι ότι είναι έτοιμος για εκπαίδευση τουαλέτας :-(

Βρακάκια εγώ πάντα είχα τέσσερα από το κάθε μέγεθος και τα χρησιμοποιούσα σε ζευγάρια. Πάνες Popolini έχω 20 και συνήθως πλένω μια φορά στις 3 μέρες και τώρα που μεγάλωσε ακόμη πιο αραιά.

protoula
19-04-10, 23:35
protoula ευχαριστω παρα πολυ!!!!!τοσα πολλα βρακακια θελει ε;:roll:
με απασχολησε λιγο που ειπες οτι θα τα κραταει....σε αυτη την ηλικια δεν ειναι καλο να τα κρατανε ομως, τι γινεται λοιπον;:confused:σου δειχνει οτι εκανε κ οτι ενοχλειται κ πρεπει να την αλλαξεις;;:confused:
στην αρχη εγω εκανα την δουλεια μου μονο με 4 βρακακια, αλλα τα επλενα στο χερι και τα στεγνωνα αμεσως στο καλοριφερ.
οταν λεω οτι θα τα κραταει, εννοω οτι επιταχυνει την διαδικασια εκμαθησης του σωματος τους και κατα συνεπεια μαθαινουν το γιογιο πιο γρηγορα. δεν το διατυπωσα εγω σωστα, συγνωμη. Σε ενα μηνα που θα ναι 14 μηνων η μικρη σου, θα δεις κι εσυ οτι ανεξαρτητα απο υφασματινες η μη πανες, θα αρχισει να αλλαζει λιγοτερο συχνα πανες.
αν εχει κανει πολλα τσισα, σαφως και ενοχλειται και θα σου το δειχνει, οπως και οταν εχει κανει κακα πιστευω.
η δικια μου εχει γκρινια και προσπαθει να ανεβει τις σκαλες, να παει στην τουαλετα οταν τα εχει κανει :-P

protoula
19-04-10, 23:36
Μήπως αυτό ισχύει μόνο για τα κοριτσάκια; Ο γιος μου είναι 2 χρονών και 8 μηνών και ακόμη δεν έχει δείξει κανένα σημάδι ότι είναι έτοιμος για εκπαίδευση τουαλέτας :-(

Βρακάκια εγώ πάντα είχα τέσσερα από το κάθε μέγεθος και τα χρησιμοποιούσα σε ζευγάρια. Πάνες Popolini έχω 20 και συνήθως πλένω μια φορά στις 3 μέρες και τώρα που μεγάλωσε ακόμη πιο αραιά.

εχω διαβασει κι εγω οτι τα αγορακια μαθαινουν πιο αργα το γιογιο απο οτι τα κοριτσια

mefirst
21-04-10, 12:34
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!
θα παω το συντομοτερο να τσεκαρω τι γινεται!!
υγ:δ το ξερα οτι εχουν κ τα λητω τετοια!!

LILUCKY
28-04-10, 21:31
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!
θα παω το συντομοτερο να τσεκαρω τι γινεται!!
υγ:δ το ξερα οτι εχουν κ τα λητω τετοια!!

Nαι, υπάρχουν, της Popolini

DaF
13-05-10, 14:08
ξεκινησαμε λοιπον τις πανες......:-D
αλλα εχω μερικες αποριες (ακομα...!)
1.τις βαζω σε ενα πλαστικο καδο, φανταζομαι καλυτερα θα ηταν να βαλω μεσα ενα κομματακι σφουγγαρι με tea trea oil,το διαβασα καπου,εσεις τι κανετε; οταν βαζω τις πανες για πλυσιμο, πλενω τον καδο;

2.εχω 10 της popolini οι οποιες ειναι απλα , τεραστιες.....:roll:κ ως εκ τουτου αντιαισθητικες....επισης δεν της κανουν πια τα παντελονακια της !!! θα 'ξεφουσκωσουν' με τα πολλα πλυσιματα;
επισης πηρα και δυο ενος μεγεθους απο εκοφαμιλυ , τουλαχιστον στο μεγεθος πολυ καλυτερες, απο απορροφητικοτητα δεν ξερω ακομα, χρειαζονται μερικα τεστ:p καμια γνωμη για την απορροφητικοτητα μπας και παρω αλλες δυο απο εκοφαμιλυ για οταν θα βαζει παντελονακι;

αποριες που εχω κ εγω.......!:rolleyes:
ευχαριστω!

Rosie
13-05-10, 14:36
ξεκινησαμε λοιπον τις πανες......:-D
αλλα εχω μερικες αποριες (ακομα...!)
1.τις βαζω σε ενα πλαστικο καδο, φανταζομαι καλυτερα θα ηταν να βαλω μεσα ενα κομματακι σφουγγαρι με tea trea oil,το διαβασα καπου,εσεις τι κανετε; οταν βαζω τις πανες για πλυσιμο, πλενω τον καδο;

Μπορείς να βάλεις ένα μικρό βαμβακάκι με τρεις σταγόνες tea trea oil ή lavender. Επίσης αν μυρίζουνε πολύ οι πάνες μπορείς να τις πασπαλίσεις με σόδα, εξουδετερώνει αμέσως τις άσχημες μυρωδιές και μπορεί να μπει και στο πλυντήριο χωρίς φόβο.

2.εχω 10 της popolini οι οποιες ειναι απλα , τεραστιες.....:roll:κ ως εκ τουτου αντιαισθητικες....επισης δεν της κανουν πια τα παντελονακια της !!! θα 'ξεφουσκωσουν' με τα πολλα πλυσιματα;

Περίεργο, μήπως δεν τις εφαρμόζεις σωστά;
Καλά μην περιμένεις από καμία υφασμάτινη να είναι τόσο λεπτή όσο το Πάμπερς, θα πρέπει να συνηθίσεις το extra bulkiness (όχι δεν ξεφουσκώνουν με τα πλυσίματα! :D)

dhmhtrianna+
13-05-10, 15:14
Καλησπερα μανουλες με οικολογικες ανυσηχιες!!!
Ειναι αρκετος καιρος που διαβαζω για τις οικολογικες πανες και εχω αποφασισει να τις χρησιμοποιησω , το θεμα μου ομως ειναι το εξης, πώς να πισω τους γυρω μου (βλεπε πεθερα). Οταν ανεφερα για πρωτη φορα τη σκεψη μου με πηρε απο τα μουτρα. Για να γινω πιο συγκεκριμενη εχω 2 παιδια 7 και 5 χρονων και σε 2 μηνες περιπου θα εχω αλλο ενα αγορακι, οταν λοιπον ειπα οτι σε αυτα το παιδι εχω σκοπο να δοκιμασω αυτες τις πανες η απαντηση ηταν η εξης¨ναι σιγα μη καθεσαι να πλενεις εκτος απο τα τοσα ρουχα που εχεις με 2 παιδια και πανες, αυτα ειναι βλακειες και τα κανανε οι παλιες που δεν ειχαν αλλη επιλογη και μη μου λες για οικολογια και αηδιες γιατι το ρευμα και το νερο που θα χαλας για να πλενεις δεν σε νοιαζει ασε το οικονομικο του θεματος!!!!¨
Τι πανες προτεινετε για αγορακι ωστε να βγουν super, ετσι για να βρω το δικιο μου και να μπορω να υπερασπιστω τη γνωμη μου. Ευχαριστω

Peekaboo
13-05-10, 15:41

Και εγώ σε πλαστικό κάδο τις βάζω, στον οποίο βάζω μια λεπτή πλαστική σακούλα (σαν αυτές που βάζουμε στα καλαθάκια σκουπιδιών του γραφείου, αν καταλαβαίνεις ποιες εννοώ) για να μη λερώνεται ο κάδος. Τη σακούλα την ανανεώνω κάθε 3-4 μέρες. Με αυτόν τον τρόπο, τον κάδο χρειάζεται να τον πλένω μια φορά τον μήνα περίπου, χωρίς πρόβλημα από μυρωδιές.

2.εχω 10 της popolini οι οποιες ειναι απλα , τεραστιες.....:roll:κ ως εκ τουτου αντιαισθητικες....επισης δεν της κανουν πια τα παντελονακια της !!! θα 'ξεφουσκωσουν' με τα πολλα πλυσιματα; Όπως λέει και η Rosie, το θέμα όγκου πρέπει να το συνηθίσεις, μιας και δεν νομίζω ότι μπορεί να βρεις πάνες λεπτές όσο οι συμβατικές. Μην ελπίζεις ότι θα ξεφουσκώσουν πολύ. Σκέψου ότι τα υφάσματα δεν μπορεί να είναι τόσο λεπτά όσο το πλαστικό των Pampers, γιατί από άποψη απορροφητικότητας δεν θα κρατούσαν.
Καθώς ο μικρούλης μας φοράει υφασμάτινες πάνες πολλούς μήνες τώρα, η εικόνα της φουσκομένης πάνας δεν μου φαίνεται περίεργη. Νομίζω ότι θα το συνηθίσεις σύντομα. Κυρίως τώρα που καλοκαιριάζει, είναι πολύ χαριτωμένο να κυκλοφορεί μόνο με την πάνα :).

Αν θέλεις να δοκιμάσεις και άλλους τύπους, από προσωπική εμπειρία, οι πιο λεπτές που έχω στη συλλογή μου είναι τύπου pocket με φλις. Μπορείς να ρυθμίσεις το πόσο λεπτές/φουσκομένες είναι ανάλογα με το πόσα επιθέματα βάλεις στην τσέπη.

επισης πηρα και δυο ενος μεγεθους απο εκοφαμιλυ , τουλαχιστον στο μεγεθος πολυ καλυτερες, απο απορροφητικοτητα δεν ξερω ακομα, χρειαζονται μερικα τεστ:p καμια γνωμη για την απορροφητικοτητα μπας και παρω αλλες δυο απο εκοφαμιλυ για οταν θα βαζει παντελονακι;
Αν εννοείς αυτές με το μπαμπού, εμάς κρατάνε τσίσα περίπου μέχρι 3 ώρες.

Peekaboo
13-05-10, 16:02
Καλησπερα μανουλες με οικολογικες ανυσηχιες!!!
Ειναι αρκετος καιρος που διαβαζω για τις οικολογικες πανες και εχω αποφασισει να τις χρησιμοποιησω , το θεμα μου ομως ειναι το εξης, πώς να πισω τους γυρω μου (βλεπε πεθερα). Οταν ανεφερα για πρωτη φορα τη σκεψη μου με πηρε απο τα μουτρα. Για να γινω πιο συγκεκριμενη εχω 2 παιδια 7 και 5 χρονων και σε 2 μηνες περιπου θα εχω αλλο ενα αγορακι, οταν λοιπον ειπα οτι σε αυτα το παιδι εχω σκοπο να δοκιμασω αυτες τις πανες η απαντηση ηταν η εξης¨ναι σιγα μη καθεσαι να πλενεις εκτος απο τα τοσα ρουχα που εχεις με 2 παιδια και πανες, αυτα ειναι βλακειες και τα κανανε οι παλιες που δεν ειχαν αλλη επιλογη και μη μου λες για οικολογια και αηδιες γιατι το ρευμα και το νερο που θα χαλας για να πλενεις δεν σε νοιαζει ασε το οικονομικο του θεματος!!!!¨
Τι πανες προτεινετε για αγορακι ωστε να βγουν super, ετσι για να βρω το δικιο μου και να μπορω να υπερασπιστω τη γνωμη μου. Ευχαριστω
Επιχειρήματα υπάρχουν πολλά, αν θα πείσουν την πεθερά σου είναι άλλο ζήτημα :cool:. Μια μικρή αναζήτηση στο internet για cloth diapers αν ξέρεις αγγλικά θα σου φέρει δεκάδες σελίδες και σχεδόν όλες έχουν σελίδα με λίστα πλεονεκτημάτων.

Αν η οικολογία δεν ενδιαφέρει την πεθερά σου, το θέμα του ότι ξέρεις τι ακουμπάει τον ποπό του παιδιού σου για μένα είναι το σημαντικότερο. Ο μικρούλης μου δεν έχει συγκαεί ποτέ, χωρίς να χρησιμοποιώ κρέμα για αλλαγή πάνας, ακόμη και αν έχει μείνει ώρα με κακά (σε περίπτωση που πάρει υπνάκο και δεν τον πάρω χαμπάρι). Επίσης, υπάρχουν διάφορες έρευνες που υποστηρίζουν ότι τα υλικά που χρησιμοποιούνται στις συμβατικές πάνες δεν είναι και τόσο αθώα και ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να έχουν επιπτώσεις.

Όσο για το οικονομικό της υπόθεσης, προσωπικά έχω δώσει περίπου 600 ευρώ για πάνες και αξεσουάρ. Οι περισσότερες είναι ένα μέγεθος, το οποίο σημαίνει ότι δεν αγοράζεις καινούριες όσο μεγαλώνει το μωρό. Έχω αρκετές για να βάζω πλυντήριο ανά 4 μέρες, αν και πλένω ανά 3 για να μην μένουν λερωμένες για πολύ και να καθαρίζουν καλύτερα. Σχετικά με το κόστος πλυσιμάτος, δεν έχω καταλάβει σημαντική διαφορά στους λογαριασμούς νερού και ΔΕΗ. Διάβασε αν θέλεις εδώ (http://www.ecobaby.gr/article_info.php?articles_id=4) που γράφουν κάποια εκτίμηση, ωστόσο δεν ξέρω αν είναι ακριβής. Θα σου δώσει πάντως μια εικόνα.

Οι περισσότερες πάνες που έχω είναι όλα σε ένα, δηλαδή είναι από τις ακριβότερες, το οποίο σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις και φτηνότερες επιλογές και να καθαρίσεις με σύνολο περίπου 400 ευρώ, θα έλεγα. Παρ' όλα αυτά, τα 600 ευρώ που έχω δώσει υπολογίζω ότι τα έχω ήδη αποσβέσει σε σχέση με τα λεφτά που θα έδινα για συμβατικές πάνες και ο μικρός μου είναι μόλις 8,5 μηνών.

(Για να μη θεωρηθεί ότι κάνουμε διαφήμιση, αν θέλεις να σου πω ποιες πάνες έχω και πόσο στοίχισαν, μπορώ να σου στείλω πμ.)

Rosie
13-05-10, 16:32
Και εγώ σε πλαστικό κάδο τις βάζω, στον οποίο βάζω μια λεπτή πλαστική σακούλα (σαν αυτές που βάζουμε στα καλαθάκια σκουπιδιών του γραφείου, αν καταλαβαίνεις ποιες εννοώ) για να μη λερώνεται ο κάδος. Τη σακούλα την ανανεώνω κάθε 3-4 μέρες. Με αυτόν τον τρόπο, τον κάδο χρειάζεται να τον πλένω μια φορά τον μήνα περίπου, χωρίς πρόβλημα από μυρωδιές.

Ξέχασα ν' απαντήσω για το πλύσιμο του κάδου, εγώ δεν βάζω πλαστική σακουλίτσα, μόνο εκείνο το υφασμάτινο δυκτάκι για να μην χρειάζεται να τις αγγίζω όταν τις μεταφέρω στο πλυντήριο. Τον κάδο τον έχω πάντα στο μπαλκόνι οπότε αερίζεται, γι' αυτό κι εγώ μια φορά τον μήνα περίπου τον δίνω στην καθαρίστρια να τον πλύνει καθώς κάνει τις βεράντες.

Ένας κάδος όμως δεν αρκεί για πάνες τριών ημερών, εκτός και αν πλένετε πιο συχνά. Επειδή πλένω μια στις τρεις (κάποτε πάω και τέσσερεις μέρες) έχω και μια ειδική σακουλίτσα για πάνες (η οποία χωράει πολύ περισσότερες από τον κάδο) και με βολεύει πολύ (έχει και ενσωματωμένο πανάκι για το αιθέριο έλαιο).

Κυρίως τώρα που καλοκαιριάζει, είναι πολύ χαριτωμένο να κυκλοφορεί μόνο με την πάνα :).

Αχ κι εγώ τα βρίσκω πολύ χαριτωμένα μόνο με την πάνα! Απ' την άλλη όταν βλέπω άλλα παιδάκια μόνο με το Πάμπερς το βρίσκω τελείως αντιαισθητικό (άσε που τα λυπάμαι να έχουνε όλη αυτή την πλαστικούρα πάνω τους με τέτοια ζέστη!)...

Αν θέλεις να δοκιμάσεις και άλλους τύπους, από προσωπική εμπειρία, οι πιο λεπτές που έχω στη συλλογή μου είναι τύπου pocket με φλις. Μπορείς να ρυθμίσεις το πόσο λεπτές/φουσκομένες είναι ανάλογα με το πόσα επιθέματα βάλεις στην τσέπη.

Εμένα οι fleece είναι οι πιο ογκώδεις! Έχω τις Blueberry.

Αν εννοείς αυτές με το μπαμπού, εμάς κρατάνε τσίσα περίπου μέχρι 3 ώρες.

Ωραία, γιατί πήρα ήδη 10 από μπάμπου για τη μικρή!

dhmhtrianna+
13-05-10, 16:42
Επιχειρήματα υπάρχουν πολλά, αν θα πείσουν την πεθερά σου είναι άλλο ζήτημα :cool:. Μια μικρή αναζήτηση στο internet για cloth diapers αν ξέρεις αγγλικά θα σου φέρει δεκάδες σελίδες και σχεδόν όλες έχουν σελίδα με λίστα πλεονεκτημάτων.

Αν η οικολογία δεν ενδιαφέρει την πεθερά σου, το θέμα του ότι ξέρεις τι ακουμπάει τον ποπό του παιδιού σου για μένα είναι το σημαντικότερο. Ο μικρούλης μου δεν έχει συγκαεί ποτέ, χωρίς να χρησιμοποιώ κρέμα για αλλαγή πάνας, ακόμη και αν έχει μείνει ώρα με κακά (σε περίπτωση που πάρει υπνάκο και δεν τον πάρω χαμπάρι). Επίσης, υπάρχουν διάφορες έρευνες που υποστηρίζουν ότι τα υλικά που χρησιμοποιούνται στις συμβατικές πάνες δεν είναι και τόσο αθώα και ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να έχουν επιπτώσεις.

Όσο για το οικονομικό της υπόθεσης, προσωπικά έχω δώσει περίπου 600 ευρώ για πάνες και αξεσουάρ. Οι περισσότερες είναι ένα μέγεθος, το οποίο σημαίνει ότι δεν αγοράζεις καινούριες όσο μεγαλώνει το μωρό. Έχω αρκετές για να βάζω πλυντήριο ανά 4 μέρες, αν και πλένω ανά 3 για να μην μένουν λερωμένες για πολύ και να καθαρίζουν καλύτερα. Σχετικά με το κόστος πλυσιμάτος, δεν έχω καταλάβει σημαντική διαφορά στους λογαριασμούς νερού και ΔΕΗ. Διάβασε αν θέλεις εδώ (http://www.ecobaby.gr/article_info.php?articles_id=4) που γράφουν κάποια εκτίμηση, ωστόσο δεν ξέρω αν είναι ακριβής. Θα σου δώσει πάντως μια εικόνα.

Οι περισσότερες πάνες που έχω είναι όλα σε ένα, δηλαδή είναι από τις ακριβότερες, το οποίο σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις και φτηνότερες επιλογές και να καθαρίσεις με σύνολο περίπου 400 ευρώ, θα έλεγα. Παρ' όλα αυτά, τα 600 ευρώ που έχω δώσει υπολογίζω ότι τα έχω ήδη αποσβέσει σε σχέση με τα λεφτά που θα έδινα για συμβατικές πάνες και ο μικρός μου είναι μόλις 8,5 μηνών.

(Για να μη θεωρηθεί ότι κάνουμε διαφήμιση, αν θέλεις να σου πω ποιες πάνες έχω και πόσο στοίχισαν, μπορώ να σου στείλω πμ.)

Αν μπορουσες να μου δωσεις καποιες πληροφοριες θα με βοηθουσες πολυ ,υπενθιμιζω οτι περιμενω αγορακι και εχω ακουσει διαφορα για διαρροες,αν μπορεις στειλε μου πμ, ευχαριστω!!!

Rosie
13-05-10, 17:23
Αν μπορουσες να μου δωσεις καποιες πληροφοριες θα με βοηθουσες πολυ ,υπενθιμιζω οτι περιμενω αγορακι και εχω ακουσει διαφορα για διαρροες,αν μπορεις στειλε μου πμ, ευχαριστω!!!

Εφόσον περιμένεις αγοράκι τότε θα της πεις ότι οι πάνες μιας χρήσης είναι ιδιαίτερα επιβλαβείς για τα αγοράκια γιατί οι όρχεις τους υπερθερμαίνονται από τη συνεχή επαφή με το πλαστικό και την υγρασία. Η υπερθέρμανση αυτή μπορεί να προκαλέσει μέχρι και στειρώτητα στα αγοράκια! Πολλοί μάλιστα υποστηρίζουν ότι τα διάφορα προβλήματα τεκνοποίησης που παρουσιάζουν στις μέρες μας πολλοί νεαροί άντρες οφείλονται στη χρήση πλαστικών πανών (ευτυχώς ο άντρας μου που είναι 35 μεγάλωσε με υφασμάτινες πάνες και έτσι κάναμε δύο παιδάκια χωρίς να τα προγραμματίσουμε καν :lol:).

Το επιχείρημα αυτό έπεισε τη μαμά μου πάντως η οποία δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την οικολογία και ειδικά για το οικονομικό (ντρέπεται να λέει στις θείες μου και στις φίλες της ότι ο γιος μου φοράει υφασμάτινες γιατί θα σχολιάζουν λέει ότι το κάνουμε από τσιγγουνιό!!!).

Φυσικά τώρα που περιμένω κοριτσάκι όταν της είπα ότι παρήγγειλα άλλες πάνες για τη μικρή δεν άντεξε και με ρώτησε γιατί μια και η μικρή δεν θα έχει όρχεις! Της είπα ότι απλά δεν μου αρέσει να έρχεται σε συνεχή επαφή το τρυφερό δερματάκι της μικρής μ' ένα πλαστικό. Εγώ προσωπικά σπάνια χρησιμοποιώ σερβιέττες, μόνο ταμπόν από βιολογικό βαμβάκι, μια δεν αντέχω να μ' αγγίζει η σερβιέττα!

dhmhtrianna+
13-05-10, 17:52
Εφόσον περιμένεις αγοράκι τότε θα της πεις ότι οι πάνες μιας χρήσης είναι ιδιαίτερα επιβλαβείς για τα αγοράκια γιατί οι όρχεις τους υπερθερμαίνονται από τη συνεχή επαφή με το πλαστικό και την υγρασία. Η υπερθέρμανση αυτή μπορεί να προκαλέσει μέχρι και στειρώτητα στα αγοράκια! Πολλοί μάλιστα υποστηρίζουν ότι τα διάφορα προβλήματα τεκνοποίησης που παρουσιάζουν στις μέρες μας πολλοί νεαροί άντρες οφείλονται στη χρήση πλαστικών πανών (ευτυχώς ο άντρας μου που είναι 35 μεγάλωσε με υφασμάτινες πάνες και έτσι κάναμε δύο παιδάκια χωρίς να τα προγραμματίσουμε καν :lol:).

Το επιχείρημα αυτό έπεισε τη μαμά μου πάντως η οποία δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την οικολογία και ειδικά για το οικονομικό (ντρέπεται να λέει στις θείες μου και στις φίλες της ότι ο γιος μου φοράει υφασμάτινες γιατί θα σχολιάζουν λέει ότι το κάνουμε από τσιγγουνιό!!!).

Φυσικά τώρα που περιμένω κοριτσάκι όταν της είπα ότι παρήγγειλα άλλες πάνες για τη μικρή δεν άντεξε και με ρώτησε γιατί μια και η μικρή δεν θα έχει όρχεις! Της είπα ότι απλά δεν μου αρέσει να έρχεται σε συνεχή επαφή το τρυφερό δερματάκι της μικρής μ' ένα πλαστικό. Εγώ προσωπικά σπάνια χρησιμοποιώ σερβιέττες, μόνο ταμπόν από βιολογικό βαμβάκι, μια δεν αντέχω να μ' αγγίζει η σερβιέττα!

Δεν πιστευω σε τη κατασταση μας φερνουν οι πεθερες, παντως το επειχηρημα ειναι τελειο και νομιζω θα πιασει,χαχαχα.
Εσυ ποιες πανες εχεις παρει?

DaF
13-05-10, 18:00
ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις!!!!!
πλυντηριο μαλλον θα βαζω μερα παρα μερα, εκτος κ αν παρω ακομα 2 πανες απο εκοφαμιλυ (ναι, τις μπαμπου εννοω peekaboo, τελικα μ'αρεσουν παρα πολυ, περισσοτερο απο ποπολινι!)
καναμε κ το 'τεστ' με τα κακα, και πηγαν ολα καλα:mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!
οκ κ με το tea trea oil παρεμπιπτοντως το εβαλα κ στον καδο σκουπιδιων!

δημητριαννα γιατι να δωσεις λογαριασμο στην πεθερα, δεν το καταλαβα!!8) θα κανεις αυτο που νομιζεις (και που ειναι στο κατω κατω) σωστο κ αμα της αρεσει!!!μην της αφηνετε βρε να εχουν γνωμη για ολα!!:rolleyes::mrgreen::mrgreen:

Rosie
13-05-10, 18:52
Εγώ για το γιο μου έχω τις Popolini one-size organic cotton, αυτές που έχει το Λητώ.

Για την κόρη μου πήρα τις καναδέζικες Mother-ease, 10 organic cotton, one size + 10 bamboo one-size. Μάλλον θα πάρω και μερικές άλλες αργότερα όμως.

http://www.mother-ease.com/

Αντιπρόσωπος των Mother-ease στην Ελλάδα είναι η ίδια κοπέλα που αντιπροσωπεύει και την αγγλική εταιρεία Babykind.
Και επειδή έχω πάρει πολλά πμ τις τελευταίες βδομάδες για τα στοιχεία της μου είπε να τα γράψω στο τόπικ για όποια άλλη κοπέλα ενδιαφέρεται.

Ονομάζεται Κατερίνα και μπορείτε να τη βρείτε στο 6938036577 και με email στη διεύθυνση monogiapaidakia@gmail.com.

Πάντως εμένα και τη Χλόη μας εξυπηρέτησε πολύ καλά, ήρθε στο σπίτι μου και μας έφερε ένα σωρό διαφορετικές πάνες να δούμε.

Και αυτή η ιστοσελίδα είναι δική της (ίδιες τιμές με Αγγλία, δεν υπάρχει χρέωση έξτρα για μεταφορικά), http://www.monogiapaidakia.com/.

Peekaboo
14-05-10, 20:04
Ξέχασα ν' απαντήσω για το πλύσιμο του κάδου, εγώ δεν βάζω πλαστική σακουλίτσα, μόνο εκείνο το υφασμάτινο δυκτάκι για να μην χρειάζεται να τις αγγίζω όταν τις μεταφέρω στο πλυντήριο. Τον κάδο τον έχω πάντα στο μπαλκόνι οπότε αερίζεται, γι' αυτό κι εγώ μια φορά τον μήνα περίπου τον δίνω στην καθαρίστρια να τον πλύνει καθώς κάνει τις βεράντες.

Ένας κάδος όμως δεν αρκεί για πάνες τριών ημερών, εκτός και αν πλένετε πιο συχνά. Επειδή πλένω μια στις τρεις (κάποτε πάω και τέσσερεις μέρες) έχω και μια ειδική σακουλίτσα για πάνες (η οποία χωράει πολύ περισσότερες από τον κάδο) και με βολεύει πολύ (έχει και ενσωματωμένο πανάκι για το αιθέριο έλαιο).
Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής: στον κάδο βάζουμε τις πάνες κατά τη διάρκεια της μέρας. Στο τέλος της μέρας, κάνω ένα ξέπλυμα μόνο με νερό για να φύγουν τα κ@κ@ που μπορεί να έχουν μείνει στις πάνες, αλλά και τα πολλά τσίσα. Τις ξεπλυμένες πάνες τις μεταφέρω σε μια τσάντα από PUL (έχω αυτή (http://www.mothercare.com/Bum-bumgenius-bucket-bag/dp/B002HMYYUQ/ref=sr_11_1/279-3315518-4186559?_encoding=UTF8&mcb=core)) οπότε ο κάδος είναι πάλι άδειος για να δεχτεί τις πάνες της επόμενης μέρας. Στις 3 μέρες βάζω πλυντήριο.

Εσείς ξεπλένετε ενδιάμεσα των πλύσεων τις πάνες σας;

Rosie
14-05-10, 20:14
Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής: στον κάδο βάζουμε τις πάνες κατά τη διάρκεια της μέρας. Στο τέλος της μέρας, κάνω ένα ξέπλυμα μόνο με νερό για να φύγουν τα κ@κ@ που μπορεί να έχουν μείνει στις πάνες, αλλά και τα πολλά τσίσα. Τις ξεπλυμένες πάνες τις μεταφέρω σε μια τσάντα από PUL (έχω αυτή (http://www.mothercare.com/Bum-bumgenius-bucket-bag/dp/B002HMYYUQ/ref=sr_11_1/279-3315518-4186559?_encoding=UTF8&mcb=core)) οπότε ο κάδος είναι πάλι άδειος για να δεχτεί τις πάνες της επόμενης μέρας. Στις 3 μέρες βάζω πλυντήριο.

Κάνουμε ακριβώς την ίδια διαδικασία! Εγώ έχω αυτή την τσάντα από PUL Multi-purpose nappy storage/tote bag (http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#swadtote2) την οποία κρεμάω πάνω στο κλιματιστικό στο μπαλκόνι...

Η αλήθεια είναι όμως δεν ξεπλένω και κάθε βράδυ, πολλές φορές ξεχνάω οπότε τότε βάζω μια κρύα σύντομη πλύση πριν την κανονική στους 60.

DaF
15-05-10, 01:03
sos sos sos!!η μικρη εκανε ερεθισμο απο το βρακακι στην κοιλιτσα και τα μπουτακια, εκει που την ακουμπουσε δλδ, χτες ειχε στα μπουτακια αλλα φανταστηκα οτι ηταν το λαστιχο, σημερα ηταν καθαρες κοκκινιλες σαν αλλεργιας!εβαλα καλεντουλα κ αρχισαν να φευγουν....εχω αυτα :http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30111

να σημειωσω οτι τα πλενω με ζεστο νερο μετα απο καθε αλλαγη κ βαζω καινουριο.
τι κανουμε τωρα;;;:confused: υπαρχουν υφασματινα;

(σας εχω τρελανει στις ερωτησεις αλλα οι πρωτες μερες ειναι πολυ μπερδεμα ελπιζω να στρωσουμε συντομα.....)

ευχαριστω.......!!:)

Rosie
15-05-10, 08:16
Περίεργο, δεν ξανάκουσα κάτι τέτοιο...

Δεν έχεις άλλη επιλογή από το να δοκιμάσεις κάποιο άλλο βρακάκι, ίσως με PUL.

Πού είσαι; Αν είσαι κοντά στο Μαρούσι μπορώ να σου δώσω μερικά από τα δικά μας της Mother-ease να τα δοκιμάσεις. Τα medium ελάχιστα τα χρησιμοποίησα στο γιο μου και τώρα για τη μικρή πήρα άλλα.

Γενικά τα μόνα βρακάκια από φυσική ίνα είναι τα μάλλινα, αλλά είναι ένας τεράστιος όγκος και θέλουνε ιδιαίτερη φροντίδα, οπότε δεν ασχολήθηκα ποτέ μ' αυτά. Υπάρχουνε κάποια άλλα που είναι από χαμηλής ποιότητας πλαστικό (πχ έτσι μου φάνηκαν τα βρακάκια Popolini που πήρα στην αρχή, οπότε παρόλο που δεν είχαμε αλλεργία τα αντικατέστησα σύντομα με τα Mother-ease) αλλά τα PUL είναι σχεδόν τόσο απαλά όσο τα υφασμάτινα.

Motherease Air Flow Wraps (http://www.babykind.co.uk/wrapsairflow.htm)

Peekaboo
15-05-10, 16:06
Επειδή έχω και εγώ τέτοια βρακάκια, ήθελα να πω ότι είναι από PUL (100% Polyurethane Laminate). Μικρής έκτασης ερεθισμό (μικρά κόκκινα σπυράκια) μας είχαν κάνει μια-δυο φορές και έφυγαν γρήγορα, αλλά όχι σαν αυτό που λες. Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω.

DaF
16-05-10, 01:13
αχ, αυτο το παιδι τις πιο κουλες αλλεργιες εχει βγαλει!(μεχρι και πριν ενα διμηνο: μα αλλεργια στο αχλαδι; :shock:)

κανω ενα ακομα πειραμα δλδ να μην της βαλω καθολου το 'χαρτακι' για τα κακα....σημερα καθαρισε σχεδον εντελως απο κοκκινιλες-σπιθουρακια, οι οποιες ειχαν επεκταθει σε ολη την περιοχη:-?

θα δω πως θα παει κ θα εχω υποψιν μου την ευγενικη προσφορα της rosie:grin:...θα επανελθω με νεοτερα!

hippiemama
19-05-10, 22:55
Γειά σας μανούλες. Εμείς από τότε που γεννήθηκε ο μικρός μας χρησιμοποιούμε υφασμάτινες πάνες. Από την αρχή μας βόλεψαν πολύ η Bumgenius. (http://www.bumgenius.com/)
Της παρήγγειλα από Αμερική και πήρα αυτές που είναι ένα μέγεθος για όλες τις ηλικίες, από βιολογικό βαμβάκι και ξετρελάθηκα. Μας έχουν βολέψει απίστευτα. Το χειμώνα μετά το πλύσιμο της ρίχνω στο στεγνωτήριο και το καλοκαίρι έξω στον ήλιο. Άσε που ο μικρός που κοντεύει να χρονίσει, δεν έχει συγκαεί ούτε μία φορά (πιστεύω πως παίζουν ρόλο πολύ οι πάνες).

Κάπου ειπώθηκε σε προηγούμενο μήνυμα ότι μπορεί και να μην είναι τόσο οικολογικές λόγω της σπατάλης νερού για το πλύσιμο. Θα ήθελα απλά να πω πως οι πλαστικές χρησιμοποιούν και σπαταλούν πολύ περισσότερο νερό (για την κατασκευή τους) και παραμένουν στη χωματερή για πολλά πολλά χρόνια. Δεν ξέρω...αλλά η ιδέα ότι οι πλαστικές πάνες μου είναι ακόμη κάπου εκεί έξω και μολύνουν το περιβάλλον παρόλο που εγώ έχω γίνει τώρα μαμά, με έκαναν να πάρω την απόφαση και δεν το έχω μετανοιώσει. Υφασμάτινες πάνες all the way!

Να πω ότι ούτε εγώ ξεπλένω ενδιάμεσα τις πάνες, και βάζω πλυντήριο ανά δεύτερη μέρα.

hippiemama
19-05-10, 22:57
Και αυτή η ιστοσελίδα είναι δική της (ίδιες τιμές με Αγγλία, δεν υπάρχει χρέωση έξτρα για μεταφορικά), http://www.monogiapaidakia.com/.

Ευχαριστώ πολύ για το λινκ! Πολύ χρήσιμο και δεν την είχα ξαναπετύχει την ιστοσελίδα αυτή.

Rosie
19-05-10, 23:18
Γειά σας μανούλες. Εμείς από τότε που γεννήθηκε ο μικρός μας χρησιμοποιούμε υφασμάτινες πάνες. Από την αρχή μας βόλεψαν πολύ η Bumgenius. (http://www.bumgenius.com/)

Πρέπει να είναι πολύ καλές αυτές, δεν ήξερα ότι μπορούν να στις στείλουν στην Ελλάδα! Βλέπω χρόνια τώρα να τις διαφημίζουν στο Mothering και τις θαυμάζω :-D

hippiemama
20-05-10, 00:25
Διαβάζεις Mothering? :mrgreen: Δεν χάνω τεύχος! Από κει τις έμαθα κι εγώ!
Πάντως δοκιμάζοντας διάφορες πάνες, οι BG μας βόλεψαν. Ούτε διαρροές, ούτε άλλα προβλήματα (γιατί ο μικρός μας ήταν και φοβερός κατρουλής γύρω στους 5-6 μήνες. Δεν μας φτορούσε τίποτα χαχαχα)

Rosie
20-05-10, 00:34
Ναι βέβαια, από τότε που γεννήθηκε ο γιος μου, δηλαδή τρια χρόνια τώρα σχεδόν!
Είμαι και ενεργό μέλος των MDC forums ;)

Εμάς μας έφερε η αδερφή μου από την Αμερική τις Blueberry αλλά είχαμε πολλές διαρροές μ΄αυτές και τις παράτησα. Κρίμα γιατί είναι πολύ όμορφες σε εμφάνιση, ίσως να μην έχω προβλήματα τώρα με την κόρη μου αλλά θα πρέπει να πάρω άλλες γιατί όλες είναι σε γαλάζιες αποχρώσεις :-(

hippiemama
20-05-10, 00:40
Ναι παίζει ξέρεις, καμία φορά από παιδί σε παιδί.
Με το καλό να γεννήσεις, με ένα πόνο!

mefirst
20-05-10, 21:11
[QUOTE=hippiemama;1573033]Γειά σας μανούλες. Εμείς από τότε που γεννήθηκε ο μικρός μας χρησιμοποιούμε υφασμάτινες πάνες. Από την αρχή μας βόλεψαν πολύ η Bumgenius. (http://www.bumgenius.com/)
Της παρήγγειλα από Αμερική και πήρα αυτές που είναι ένα μέγεθος για όλες τις ηλικίες, από βιολογικό βαμβάκι και ξετρελάθηκα. Μας έχουν βολέψει απίστευτα. Το χειμώνα μετά το πλύσιμο της ρίχνω στο στεγνωτήριο και το καλοκαίρι έξω στον ήλιο. Άσε που ο μικρός που κοντεύει να χρονίσει, δεν έχει συγκαεί ούτε μία φορά (πιστεύω πως παίζουν ρόλο πολύ οι πάνες).

αχ φαινονται πολυ ωραιες!!εγω ακομα δ εχω καταληξει αλλα θελω να τις προμηθευτω πριν γεννησω για να τις χρησιμοποιησω αμεσως.
στο μαιευτηριο δ ξερω κατα ποσο θα ναι εφικτο αυτο ομως...

hippiemama
21-05-10, 02:06
Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εγώ γέννησα σπίτι μου, αλλά ξέρω φίλες που άρχισαν κατευθείαν με υφασμάτινες από το μαιευτήριο - όπου όμως έμειναν 2 μέρες. Αλλά και να μην ξεκινήσεις αμέσως, δεν χάθηκε ο κόσμος. Ξεκινάς όταν πάς στο σπίτι. (Παρεπιπτόντως, με το καλό το μωράκι σου!)

Palladin
21-05-10, 11:31
γεια σας!

εγώ τελικά δεν χρησιμοποίησα οικολογικές πάνες, αλλά πρόσφατα κοιτούσα σε αυτό το ελληνικό σάιτ http://www.perithilasmou.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=5&Itemid=54&lang=el και έχει, δεν έχω κάνει σύγκριση τιμών βέβαια, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως σας ενδιαφέρει!

Σας θαυμάζω για την υπομονή σας και την οικολογική σας συνείδηση, εγώ είμαι λίγο τεμπέλα:oops:

Rosie
21-05-10, 12:14
εγώ τελικά δεν χρησιμοποίησα οικολογικές πάνες, αλλά πρόσφατα κοιτούσα σε αυτό το ελληνικό σάιτ http://www.perithilasmou.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=5&Itemid=54&lang=el και έχει, δεν έχω κάνει σύγκριση τιμών βέβαια, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως σας ενδιαφέρει!

Ευχαριστούμε πολύ για το λινκ! Έχει αρκετά καλές τιμές στις πάνες με μια γρήγορη ματιά που έριξα, και επίσης έχει και τα αγαπημένα μου καλλυντικά της Neal's Yard!

Palladin
21-05-10, 12:20
Ευχαριστούμε πολύ για το λινκ! Έχει αρκετά καλές τιμές στις πάνες με μια γρήγορη ματιά που έριξα, και επίσης έχει και τα αγαπημένα μου καλλυντικά της Neal's Yard!
αυτά μου φάνηκαν πανάκριβα, είναι πράγματι τόσο καλά;

Rosie
21-05-10, 12:29
Έχεις δίκιο, εδώ τα έχουνε πολύ ακριβά αυτά, εγώ τα παίρνω από Αγγλία:

http://www.nealsyardremedies.com/mother-%2526-baby

mefirst
21-05-10, 20:47
Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εγώ γέννησα σπίτι μου, αλλά ξέρω φίλες που άρχισαν κατευθείαν με υφασμάτινες από το μαιευτήριο - όπου όμως έμειναν 2 μέρες. Αλλά και να μην ξεκινήσεις αμέσως, δεν χάθηκε ο κόσμος. Ξεκινάς όταν πάς στο σπίτι. (Παρεπιπτόντως, με το καλό το μωράκι σου!)

Σ ευχαριστω πολυ!!!

yogamama
21-05-10, 21:25
Ntafaki , Rossieaki φιλεναδες μου εδω εισαστε βρε? και hippiemama τι ωραιο ονομα!Πως γεννησες στο σπιτι στη Θεσσαλια αναρωτιεμαι?
Ενιγουει! Κοριτσια εμεις κλεινουμε 5 μηνες πανες Μπουμτζινιους αυτες που αναφερει η χιπιμαμα. Και εχω να ρωτησω κ εχω να πω επισης πολλα.
1. Το βραδυ τι κανετε?Εγω βαζω παμπερς
2. Τις βαζω στο πλυντηριο μαζι με αλλα ρουχα( διαλεγω τα πιο και σιγα τη διαφορα 3-4 πανες παραπανω στον καδο plhntyrioy φανταζομαι δεν φερνουν τη μεγαλη οικολογικη καταστροφη.τωρα το καλοκαιρι εχει πολυ ηλιο οποτε τις μαζεψα απο το μπαλκονι κ τις ριχνω στο πλυντηριο(αφου ξεπλυνω καλα αυτες με τα κακα.
3.Το θεμα που με απασχολει ειναι οτι επειδη ειμαστε ολη μερα εξω δεν μπορω να τις χρησιμοποιω. δεν σας κρυβω οτι εχω απογοητευτευ αρκετα απο αυτο γιατι παλι παμπερς βαζουμε...
4. Αλλαζω πολυ συχνα και εχει αρχισει να με κουραζει. Βεβαια δεν γκρινιαζει για να τον αλλαξω και πολλες φορες δεν την εχει γεμισει την πανα. Φανταζομαι δεν ειναι οτι καλυτερο να ειναι με τα τσισα πανω του και τον αλλαζω σχεδον καθε 2 ωρες.

Τι εχετε να πειτε ρε κοριτσια?

Rosie
21-05-10, 21:52
Λοιπόν εμένα ο γιος μου ξυπνούσε μέχρι τον χρόνο για να θηλάσει οπότε του άλλαζα και πάνα, έτσι βάζαμε αποκλειστικά υφασμάτινες.
Μετά το χρόνο βάζουμε Μόλτεξ το βράδυ, πιο οικολογικές από τα Πάμπερς και σίγουρα πιο τρυφερές για το δερματάκι του μωρού μια και δεν έχουνε λευκανθεί με χλώριο.

Δεν κατάλαβα βρε yogamama μου, γιατί δεν μπορείς να τις χρησιμοποιείς εκτός σπιτιού; Εγώ πάντα κουβαλάω 2-3 υφασμάτινες μαζί μου (και σίγουρα 1-2 Μόλτεξ για παν ενδεχόμενο) και τον αλλάζω όποτε χρειαστεί. Τις λερωμένες πάνες τις βάζω σε ειδική αδιάβροχη σακουλίτσα και όταν έρθω σπίτι τις πετάω στον κουβά μαζί με τις άλλες.

DaF
21-05-10, 22:32
Ntafaki , Rossieaki φιλεναδες μου εδω εισαστε βρε? και hippiemama τι ωραιο ονομα!Πως γεννησες στο σπιτι στη Θεσσαλια αναρωτιεμαι?
Ενιγουει! Κοριτσια εμεις κλεινουμε 5 μηνες πανες Μπουμτζινιους αυτες που αναφερει η χιπιμαμα. Και εχω να ρωτησω κ εχω να πω επισης πολλα.
1. Το βραδυ τι κανετε?Εγω βαζω παμπερς
2. Τις βαζω στο πλυντηριο μαζι με αλλα ρουχα( διαλεγω τα πιο και σιγα τη διαφορα 3-4 πανες παραπανω στον καδο plhntyrioy φανταζομαι δεν φερνουν τη μεγαλη οικολογικη καταστροφη.τωρα το καλοκαιρι εχει πολυ ηλιο οποτε τις μαζεψα απο το μπαλκονι κ τις ριχνω στο πλυντηριο(αφου ξεπλυνω καλα αυτες με τα κακα.
3.Το θεμα που με απασχολει ειναι οτι επειδη ειμαστε ολη μερα εξω δεν μπορω να τις χρησιμοποιω. δεν σας κρυβω οτι εχω απογοητευτευ αρκετα απο αυτο γιατι παλι παμπερς βαζουμε...
4. Αλλαζω πολυ συχνα και εχει αρχισει να με κουραζει. Βεβαια δεν γκρινιαζει για να τον αλλαξω και πολλες φορες δεν την εχει γεμισει την πανα. Φανταζομαι δεν ειναι οτι καλυτερο να ειναι με τα τσισα πανω του και τον αλλαζω σχεδον καθε 2 ωρες.

Τι εχετε να πειτε ρε κοριτσια?

γεια σου κοριτσι!!:D ασε, πρωταρα ειμαι εγω, εσεις εχετε πιο μεγαλη εμπειρια!!:mrgreen:
εχουμε περιπου 2 εβδομαδες που τις χρησιμοποιουμε κ εχω να σημειωσω τα εξης:

1.το βραδυ βαζω (αυτες τις μερες) παμπερς γιατι δεν εχω βρει μολτεξ στα οικολογικα της γειτονιας, κανονικα μολτεξ χρησιμοποιουμε.
2.τις βαζω μονες τους πλυντηριο γιατι δεν εχουμε πολλα ασπρορουχα και βαζω μερα παρα μερα πλυντηριο.
3.το θεμα του εξω εξαρταται. αν ειμαστε σε σπιτια οκ, παιρνουμε υφασματινες. αν παμε μαγαζια κ δουλιτσες εξωτερικες που ξερω οτι ειναι ψιλοαπροβλεπτος ο χρονος, (και αποντες οι χωροι αλλαγματος:evil:) προτιμω μη υφασματινες.
4. τη μικρη την αλλαζουμε καθε 3 ωρες και εδω κ 3 μερες καθε 1,5 με 2 επειδη αυτη την εβδομαδα βρηκε να κανει ενα συγκαμα ΝΑ με το συμπαθιο (μαλλον απο τροφικη αλλεργια) και ομολογω οτι δυσκολευτηκαμε να το ξεπερασουμε με τις υφασματινες γιατι κρατουσαν υγρασια. να φανταστεις μετα απο το νυχτερινο παμπερς ηταν πολυ καλυτερα:???: και χειροτερευε με τις υφασματινες. επισης την πειραξε το χαρτινο επιθεμα popli , εκανε σπιθουρακια.....και δεν το βαζω καθολου πια....δυστυχως!γιατι με τα πολλα κακα τραβαμε τα πανδεινα για να καθαρισει η πανα χωρις χαρτι!
με ανυσηχει λιγο το συγκαμα.. μηπως, λεω μηπως, προηλθε απο τις υφασματινες....:? θα κανουμε καμποσες μερες τεστ ακομα και θα δουμε. δεν μου καθεται καλα η οικολογια τις τελευταιες μερες οσο κ να το παλευω:rolleyes: (rosie λεω κ για το πλυντηριο πιατων, την τυχη μου!!)παντως οσο μεγαλωνουν ειναι καλυτερο το θεμα τσισια-κακα, σκεψου επισης ποση οικονομια κανεις!τρελα ποσα!!:lol:

αυτα κ απο μενα.....για πειτε κ οι αλλες...!:)

Rosie
21-05-10, 22:46
Τις Moltex τις βρίσκετε πολύ πιο οικονομικά εδώ: www.panes.gr (http://www.panes.gr). Και είστε στα ΒΠ μπορείτε να περάσετε από το μαγαζί να τις πάρετε και δεν χρεώνεστε μεταφορικά.

Νταφ μου φαίνετε πολύ περίεργο να έχει αλλεργία η κόρη σου στο βιολογικό βαμβάκι... εκτός και αν είναι σπάνια περίπτωση :lol:

Τα χάρτινα επιθέματα δεν τα συμπαθώ ούτε κι εγώ γι' αυτό δεν βάζω συχνά. Αλλά όταν περάσει η αλλεργία της μπορείς να δοκιμάσεις κι άλλες μάρκες, δες εδώ: http://www.babykind.co.uk/boostersandliners.htm#bambinexliners

Μα τι έγινε τελικά με το πλυντήριο των πιάτων, δεν μας ενημέρωσες! Έκανες αυτά που σου είπα;

DaF
21-05-10, 23:19
αν σου πω οτι μου τη σπαει το panes...εχω τους λογους μου, αλλα δεν θα μπω σε λεπτομερειες:rolleyes:!οποτε αγοραζω απο τα οικολογικα της περιοχης!
εμενα να δεις ποσο περιεργο μου φαινεται...αλλα μαλλον εχει σχεση με την υγρασια, οχι με τις ιδιες τις πανες. θα κανουμε λιγο υπομονη ακομα να το τσεκαρουμε κ να βγει το πορισμα!

με το πλυντηριο πιατων ο συζυγος ειπε τα εξης: χρειαζομαστε , λεει, εναν διαλυτη λιπων και δεν ειναι ουτε η σοδα, ουτε ο βορακας ουτε το αλατι τετοιος. οποτε λογικο ειναι να μαζευονται λιπη στον σωληνα. τωρα για το προγραμμα, το ειχαμε μονιμως στη μιση ωρα, στους 45 κ μετα ξεπλυμα για 18'. να αλλαξουμε κατι στο προγραμμα manually , αν αυτο εννοεις, δεν γινεται. αυτα με τα πιατα....θα επιχειρησω εναλλαξ καρυδοσαπουνα -βορακομειγμα και βλεπουμε και με αυτο!οφ τοπικ κοριτσια, συγνωμη!:oops:

Rosie
21-05-10, 23:34
αν σου πω οτι μου τη σπαει το panes...εχω τους λογους μου, αλλα δεν θα μπω σε λεπτομερειες:rolleyes:!οποτε αγοραζω απο τα οικολογικα της περιοχης!

Πες μου σε παρακαλώ, αν είναι να σταματήσω να τους υποστηρίζω! Δεν ασχολήθηκα και ποτέ μαζί τους, μόνο ο σύζυγος πάει εκεί πέρα μια φορά το τρίμηνο και προμηθεύεται Μόλτεξ.

Δυστυχώς όμως εδώ που είμαι και τα υπόλοιπα βιολογικά καταστήματα είναι μεγάλες αλυσίδες και όχι συνοικιακά, πχ το Πράσινο, το Green Farm, ο Βιολογικός Κύκλος.

με το πλυντηριο πιατων ο συζυγος ειπε τα εξης: χρειαζομαστε , λεει, εναν διαλυτη λιπων και δεν ειναι ουτε η σοδα, ουτε ο βορακας ουτε το αλατι τετοιος. οποτε λογικο ειναι να μαζευονται λιπη στον σωληνα. τωρα για το προγραμμα, το ειχαμε μονιμως στη μιση ωρα, στους 45 κ μετα ξεπλυμα για 18'. να αλλαξουμε κατι στο προγραμμα manually , αν αυτο εννοεις, δεν γινεται. αυτα με τα πιατα....θα επιχειρησω εναλλαξ καρυδοσαπουνα -βορακομειγμα και βλεπουμε και με αυτο!οφ τοπικ κοριτσια, συγνωμη!

Υποτίθεται ότι το ξύδι και το χοντρό αλάτι διαλύουνε τα λίπη. Εμάς από καιρό σε καιρό μας βγάζει ένδειξη να καθαρίσουμε το φίλτρο, το καθαρίζουμε και μετά όλα είναι ΟΚ.

Τα soap nuts προσωπικά δεν με ικανοποίησαν στο πλυντήριο των πιάτων. δοκίμασέ τα όμως και ενημέρωσέ μας!

protoula
22-05-10, 00:01
οφ τοπικ κι εγω....τα καρυδοσαπουνα δεν διαλυουν τα λιπη, το γραφει η συσκευασια. κι εγω το γυρισα σε οικολογικο απορρυπαντικο...

οσον αφορα τις πανες που ρωτησες γιογκαμαμα:
1. απο τοτε που τις αγορασα, χρησιμοποιω ΠΑΝΤΑ το βραδυ υφασματινη. στην 1 βδομαδα εφραμογης σταματησε να κανει τα τσισα της το βραδυ. (εμεις τις πηραμε 12 μηνων)
2. στο πλυντηριο και μονες κ με αλλα ρουχα
3. ειτε εξω ειτε μεσα υφασματινες βαζω. μαζευω σε σακουλιτσα τις βρωμικες κ τις πλενω οταν παω σπιτι.
4. ειναι κουραστικο σ σχεση με τα παμπερς, ΑΛΛΑ το μεγαλυτερο καλο κανεις για το μωρο σου που δεν το αφηνεις πανω στα τσισα του κ τα κακα του! με τα παμπερς που εγκλωβιζουν την υγρασια κλπ μεσα τους αναγκαζονται τα μωρακια μας (για δικη μας ευκολια) να καθονται πανω στις ακαθαρσιες τους. πουθενα στη φυση δεν υπαρχει αυτο, μονο στον ανθρωπο!
ασε που αν μπορεις το καλυτερο ειναι να μαθεις τις ωρες του μωρου σου οσον αφορα την φυσικη του αναγκη και να το βοηθας να αφοδευει χωρις πανα, φυσικα. αυτο βεβαια, αν σε ενδιαφερει, ειναι σε αλλο τοπικ...http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20508&page=13

(παντως κοριτσια μια συμβουλη.... φορατε υφασματινες πανες οσο το δυνατον περισσοτερο και ξεκινηστε το γιογιο (τουλαχιστον για τα κακα ) οσο το δυνατον συντομοτερα....ακουστε που σας λεω....εμεις 18 μηνων κ ηδη εχουμε μαθει να κανουμε κακα μας ορθιες!!!!! αντε να το κοψεις εσυ τωρα αυτο κ να το μαθεις να τα κανει καθιστο!)

blomita
22-05-10, 08:44
καλημερα κορίτσια!
εμείς φοραμε υφασματινες εδω και 3 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη με την επιλογή μου!δεν είναι κουραστικο,αποτελεί μερος της φροντιδας και της ενασχολησης με το μωρό και μάλιστα είναι τεραστια και η ηθικη ικανοποιηση!μετανοιωνω που δεν τις είχα ξεκινησει απο την αρχή.
εχω μία συλλογη από διαφορετικές πάνες,με εμφαση στο οικολογικο βαμβακι και στο μπαμπου!
τις πλένω μαζι με άλλα ρούχα στους 60 με soap-nuts και με 3-4 σταγονες λεβαντα ή tea-tree στο σακουλακι!πρώτα τις ξεπλένω και οταν καποια είναι πολύ λερωμενη την καθαριζω και τοπικά!
το βραδυ χρησιμοποιω πάλι υφασματινες,και ο μικρος κοιμαται πολύ,8-10 ώρες!
βλεπω ότι οι περισσότερες το βραδυ δεν τις χρησιμοποιείτε.αναρωτιέμαι μήπως κάνω λάθος που τον αφήνω τόσες ώρες με την υγρασία,από την άλλη η πλαστική με τα ούρα δεν είναι πιο ανθυγιεινή;
τις moltex τις ΄έχω δοκιμασει και σκεφτομαι να παραγγείλω από το panes,υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό το e-shop DaF;
όταν είμαστε έξω του φοραω υφασμάτινες εκ του ασφαλούς,δηλαδη,όταν ξέρω ότι δεν θα κάνει κακά(και μέχρι στιγμης το έχω πετυχει),αλλά τωρα εχουν πυκνωσει οι εξόδοι μας και δεν θέλω να του φοραω συμβατικές!
έχω μια μικρη σακουλα για πανες!
εσείς που τις αποθηκευετε τις πανες εξόδου;
αν είναι πολυ λερωμενες κι εχει περασει ώρα πολυ μεχρι να τις ξεπλύνετε,καθαρίζουν μετά εύκολα;

hippiemama
22-05-10, 08:57
Κι εγώ υφασμάτινες χρησιμοποιώ τα βράδια και ο μικρός κοιμάται κανονικά. Βέβαια, δεν χρησιμοποιώ τις bumgenius το βράδυ, έχω πάρει 2-3 Fuzzibunz (http://www.fuzzibunz.com/)ειδικά γι' αυτό το λόγο. Η επιφάνεια η εσωτερική είναι σαν φλις κι έτσι δεν υπάρχει πολύ υγρασία πάνω στο δέρμα του μωρού. Πάντως, από τα χημικά τζελ που περιέχονται στις πάνες μίας χρήσεως, χίλιες φορές το μωρό να φοράει την υφασμάτινη.

Τις χρησιμοποιώ και εκτός σπιτιού, έχω πάντα μαζί μου ένα σακουλάκι αδιάβροχο και τις πλένω πάντα μόνες τους σύμφωνα με τις οδηγίες τους. Όταν έχουν λεκέδες που δεν φεύγουν, τις απλώνω στον ήλιο και γίνονται καινούργιες. Επίσης χρησιμοποιώ υφασμάτινα μωρομάντηλα - τα έχουμε αποκηρύξει τα πλαστικά όσο μπορούμε από τη ζωή μας.

blomita
22-05-10, 09:14
όταν λες αδιαβροχο σακουλάκι,τι εννοείς;
αυτα τα τυποποιημένα που έχουν οι εταιρίες;
για το βραδυ του φοραω ή μπαμπού ή βιολ.βαμβακι (καποιες πολυ ενισχυμένες)με πολλά επιθεματα!προτιμώ τα φυσικα υλικα,γιατί είναι πολλές οι ώρες.ξέρω οτι το micro-fleece είναι πιο στεγανό,και έχω καποιες πανες,αλλά δεν το προτιμώ!σε σχεση με τις συμβατικες σίγουρα είναι σαφως καλύτερο!

Rosie
22-05-10, 10:22
Για δες εδώ ποικιλία από αδιάβροχα σακουλάκια: http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#mttote

Τις πάνες έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν τις ξεπλένω μετά την αλλαγή, απλά "τινάζω" τα κακά στην τουαλέτα και τις ξεπλένω όλες μαζί το βράδυ ή πριν την πλύση. Τουαλέτα συνήθως υπάρχει παντού, οπότε το άλλαγμα εκτός σπιτιού δεν είναι πρόβλημα.

Το μόνο disposable που χρησιμοποιώ εκτός σπιτιού είναι τα μωρομάντηλα, αλλά κι αυτά όσο πιο αγνά γίνεται. Στο σπίτι χρησιμοποιώ υφασμάτινα.

Κι εμένα η χρήση των υφασμάτινων πάνων μου προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση: νιώθω ότι κάνω ό,τι καλύτερο και τρυφερό μπορώ για τα μωράκια μου και ταυτόχρονα σέβομαι και το περιβάλλον στο οποίο θα ζήσουν.

protoula
22-05-10, 11:40
βλεπω ότι οι περισσότερες το βραδυ δεν τις χρησιμοποιείτε.αναρωτιέμαι μήπως κάνω λάθος που τον αφήνω τόσες ώρες με την υγρασία,από την άλλη η πλαστική με τα ούρα δεν είναι πιο ανθυγιεινή;

εσείς που τις αποθηκευετε τις πανες εξόδου;

αν είναι πολυ λερωμενες κι εχει περασει ώρα πολυ μεχρι να τις ξεπλύνετε,καθαρίζουν μετά εύκολα;

λαθος δεν κανεις, το αντιθετο μαλιστα. οι πλαστικες οντως ειναι πιο ανθυγιεινες.

σε μια σακουλα του σουπερ μαρκετ

με ζεστο νερο αν τις ξεπλυνεις ναι. αν εχει κανει κακα, θελει κ τοπικο λευκαντικο.

Peekaboo
22-05-10, 12:08
@hippiemama:
Οι Bumgenius Organic είναι μακράν και οι δικές μας αγαπημένες! Έχουμε 14 και είναι αυτές που έπεισαν τον μπαμπά του Κωνσταντινούλή ότι αξίζει να επενδύσουμε στις υφασμάτινες :)

@yogamama:
1) Το βράδυ βάζουμε libero γιατί ο μικρούλης κοιμάται 10 ώρες συνεχόμενα και φοβάμαι να ρισκάρω το να ξυπνήσει μούσκεμα. Παλιότερα είχα δοκιμάσει 2 βράδια να κοιμηθεί με Bumgenius. Και τα δύο ξυπνήσαμε με διαρροές :(
Rosie, Moltex δεν έχω δοκιμάσει γιατί η εμπειρία μια φίλής μου με αυτές σε θέμα απορροφητικότητας με αποθάρρυνε. Εσύ να υποθέσω ότι είσαι ικανοποιημένη;
2) Δεν τις βάζω στο πλυντήριο με άλλα ρούχα, γιατί είχα διαβάσει ότι οι πάνες με κακά πρέπει να πλένονται στους 60 για λόγους αποστείρωσης και τα ρούχα μας τα πλένω γενικά στους 40. Βάζω δύο πλυντήρια με πάνες την εβδομάδα στους 60 και προσθέτω μόνο κάτι πετσέτες ή κάλτσες.
3) Είτε στο σπίτι είτε έξω χρησιμοποιούμε υφασμάτινες με την ίδια ευκολία. Αλλάζουμε κάθε 2-3 ώρες. Όταν είμαστε έξω φυλάω τις βρόμικες πάνες σε τσάντα από PUL.

@blomita:
Η τσάντα που χρησιμοποιούμε εμείς στις βόλτες μας είναι αυτή (http://www.fill-your-pants.com/nappy-bucket/wet-nappy-bag.html).
(Μου την είχαν στείλει δώρο από αυτό το site όταν ψώνισα τις bumgenius)

@protoula:
Είχες γράψει παλιότερα ότι η μικρή σου κοιμάται με τις Bambinex αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν τις βρέχει το βράδυ. Εμένα σίγουρα ξυπνάει με βρεγμένη πάνα αλλά δεν ξέρω αν την βρέχει το βράδυ ή με το που ξυπνάει το πρωί. Λες αν βάλω το έξτρα επίθεμα να μας κρατήσει ή θα ξυπνήσουμε με τα σεντόνια μούσκεμα; Η υγρασία το βράδυ ξύπνησε ποτέ τη μικρούλα σου; Επίσης, αν θέλεις μου λες ποιο απορρυπαντικό χρησιμοποιείς και αν έχει σαπούνι;

Rosie
22-05-10, 12:23
Rosie, Moltex δεν έχω δοκιμάσει γιατί η εμπειρία μια φίλής μου με αυτές σε θέμα απορροφητικότητας με αποθάρρυνε. Εσύ να υποθέσω ότι είσαι ικανοποιημένη;

Ο γιος μου κατουράει πάρα πολύ το βράδυ και σπάνιες φορές έχουμε διαρροές. Επειδή όμως είναι heavy-wetter του βάζω πάντα και βρακάκι PUL πάνω από τη Μόλτεξ.

Κρίμα δεν είναι να είναι το μωρό τόσες ώρες με μια πάνα σαν τη Libero , ειδικά μια και είσαι τόσο προσεκτική κατά τη διάρκεια της μέρας με τις υφασμάτινες;

Και αν δεν σε ικανοποιήσουν οι Μόλτεξ, τα μεγάλα μαγαζιά βιολογικών έχουν και άλλες οικολογικές λύσεις εκτός από τις Μόλτεξ.

protoula
22-05-10, 12:51
@protoula:
Είχες γράψει παλιότερα ότι η μικρή σου κοιμάται με τις Bambinex αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν τις βρέχει το βράδυ. Εμένα σίγουρα ξυπνάει με βρεγμένη πάνα αλλά δεν ξέρω αν την βρέχει το βράδυ ή με το που ξυπνάει το πρωί. Λες αν βάλω το έξτρα επίθεμα να μας κρατήσει ή θα ξυπνήσουμε με τα σεντόνια μούσκεμα; Η υγρασία το βράδυ ξύπνησε ποτέ τη μικρούλα σου; Επίσης, αν θέλεις μου λες ποιο απορρυπαντικό χρησιμοποιείς και αν έχει σαπούνι;

οταν ξεκινησαμε κι εμεις ξυπνουσαμε με βρεγμενη πανα. στην μια βδομαδα εφαρμογης σταματησε να κανει τσισα. τις πρωτες μερες ομως επειδη ξυπνουσε εχωντας βρεξει και τις πυτζαμες της ξεκινησα να της βαζω 2 επιθεματα απο μεσα και δεν ειχαμε διαρροες. τωρα (για να σε ενθαρυνω) κοιμαμαστε χωρις πανα, μονο με υποσεντονο και ξυπναμε τελειως στεγνες!
τα τσισα τα κανει πριν κοιμηθει και αφοτου ξυπνησει κανα 5λεπτο μετα

α, ξεχασα με την υγρασια ειχε ξυπνησει καμια 2 φορες, αλλα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια καθως η δικια μου στην αντιστοιχη ηλικια ξυπνουσε 3-4 φορες ετσι κι αλλιως το βραδυ.

εχω τα soap nuts και ειμαι απολυτα ευχαριστημενη. απλα στις πανες πρεπει να βαζεις λευκαντικο για να φευγουν οι λεκεδες.

protoula
22-05-10, 12:54
rosie παρατηρησα οτι ο γιος σου ειναι μεγαλυτερος απο την δικια μου. μου κανει εντυπωση λοιπον που η δικια μου δεν κανει τσισα το βραδυ ενω ο δικος σου κανει πολλα.
πριν κοιμηθει το βραδυ ο δικος σου κανει αρκετη ποσοτητα? το ιδιο κ αφοτου ξυπνησει?
αναρωτιεμαι μηπως δεν της δινω αρκετα υγρα.
αν και σιγουρα το καθε παιδι ειναι διαφορετικο ε?

blomita
22-05-10, 12:56
peekabοο παρόμοια τσαντα έχω κι εγω,αλλά τη βρίσκω μικρη,το πολυ πολυ,να βρω αδιαβροχο ύφασμα και να ραψω μια στα μετρα μας.
τα μικρά μας έχουν απ'ότι βλεπω περιπου την ιδια ηλικια!του φοραω υφασματινες κάθε βραδυ,χωρίς καμία διαρροή μέχρι στιγμής σε σεντονια-ρούχα.η πανα ασφαλως και είναι βρεγμενη.του βαζω 2 επιθεματα και μαλιστα το ένα ενισχυμένο,για τέτοιες περιπτωσεις.το ένα το βάζω διπλωμένο μέσα στην πάνα και το άλλο απο έξω,πάλι διπλωμένο στο επίμαχο σημειο.από πάνω βάζω το αδιαβροχο βρακακι.είχα παιδευτει,αλλά βρήκα ένα πολύ καλό γι αυτές τις χρήσεις.
νομίζω οτί αξίζει να δοκιμάσεις!

Rosie
22-05-10, 13:14
rosie παρατηρησα οτι ο γιος σου ειναι μεγαλυτερος απο την δικια μου. μου κανει εντυπωση λοιπον που η δικια μου δεν κανει τσισα το βραδυ ενω ο δικος σου κανει πολλα.
πριν κοιμηθει το βραδυ ο δικος σου κανει αρκετη ποσοτητα? το ιδιο κ αφοτου ξυπνησει?
αναρωτιεμαι μηπως δεν της δινω αρκετα υγρα.
αν και σιγουρα το καθε παιδι ειναι διαφορετικο ε?

Γενικά ο γιος μου πίνει πολλά υγρά: πολύ νερό, φρεσκοστυμμένους χυμούς και smoothies. Αλλά τρώει και πολλά φρούτα, στα ενδιάμεσα των φαγητών μόνο φρούτα τρώει, καρότα και αγγουράκια!

Τώρα που βγήκανε τα πεπόνια και τα καρπούζια να δεις τι γίνεται, μέχρι το πρωί το κρεβάτι μου είναι καταβρεγμένο!

fragola
22-05-10, 13:25
Ούτως ή άλλως τα αγόρια είναι διαφορετικά από τα κορίτσια. Και μένα η μικρή μου από 12 μηνών ξύπναγε στεγνή το πρωί. Τα αγόρια λόγω διαφοράς στο ουροποιητικό σύστημα έχουν μικρότερη αντοχή στο να κρατούν τα τσίσα τους...

Peekaboo
22-05-10, 13:55
Κορίτσια επειδή στεναχοριέμαι που το βράδυ φοράμε πλαστική πάνα γι'αυτό και προσπαθώ να πάρω ιδέες, γνώμες (και θάρρος!) από εσάς που τα έχετε καταφέρει και χρησιμοποιείτε υφασμάτινες και τη νύχτα.

Λοιπόν, το αποφάσισα. Σήμερα θα ξεκινήσω με το εξής: θα φορέσουμε bambinex με ενίσχυση και φλις επίθεμα από πάνω για την υγρασία. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα :wink:

Protoula και εγώ είμαι ικανοποιημένη με τα soapnuts απλά ξεκινήσαμε τα κεράσια και έχουν αφήσει έντονο χρώμα στις πάνες μας, γι' αυτό ρώτησα αν υπάρχει κάτι άλλο. Στα αμερικάνικα fora γράφουν για διάφορα απορρυπαντικά εξειδικευμένα στις πάνες, αλλά θα κοστίσουν μια περιουσία με τα μεταφορικά να τα παραγγείλω. Δεν βγαίνει και ο ήλιος αυτές τις μέρες να μου ξεθωριάσει τους λεκέδες :-P.

Να ρωτήσω και κάτι ψιλοάσχετο. Φοράω τον μικρούλη σε mei-tai και τώρα που τα καλοκαιρινά ρούχα είναι πιο λεπτά παρατηρώ ότι η πάνα αφήνει έντονα σημάδια στα μπουτάκια όταν τον βγάζω από τον μάρσιππο. Το μωρό πάντως δεν διαμαρτύρεται. Αν τον ενοχλούσε δεν θα γκρίνιαζε, λέτε; Καμία άλλη που να έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο με μάρσιππο;

Peekaboo
22-05-10, 14:00
peekabοο παρόμοια τσαντα έχω κι εγω,αλλά τη βρίσκω μικρη,το πολυ πολυ,να βρω αδιαβροχο ύφασμα και να ραψω μια στα μετρα μας.
τα μικρά μας έχουν απ'ότι βλεπω περιπου την ιδια ηλικια!του φοραω υφασματινες κάθε βραδυ,χωρίς καμία διαρροή μέχρι στιγμής σε σεντονια-ρούχα.η πανα ασφαλως και είναι βρεγμενη.του βαζω 2 επιθεματα και μαλιστα το ένα ενισχυμένο,για τέτοιες περιπτωσεις.το ένα το βάζω διπλωμένο μέσα στην πάνα και το άλλο απο έξω,πάλι διπλωμένο στο επίμαχο σημειο.από πάνω βάζω το αδιαβροχο βρακακι.είχα παιδευτει,αλλά βρήκα ένα πολύ καλό γι αυτές τις χρήσεις.
νομίζω οτί αξίζει να δοκιμάσεις!

Τη τσάντα αυτή την έχω για τις βόλτες. Χωράει έξι πάνες οπότε μας καλύπτει. Αν δεις λίγο πιο πάνω και η Rosie και εγώ χρησιμοποιούμε μεγαλύτερες για να φυλάμε τις πάνες μέχρι το πλύσιμο :wink:
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές για τη νύχτα! Θα ξεκινήσω με το ένα επίθεμα κσι σν βρω τα σκούρα θα βάλω και το δεύτερο.

blomita
22-05-10, 15:57
Τη τσάντα αυτή την έχω για τις βόλτες. Χωράει έξι πάνες οπότε μας καλύπτει. Αν δεις λίγο πιο πάνω και η Rosie και εγώ χρησιμοποιούμε μεγαλύτερες για να φυλάμε τις πάνες μέχρι το πλύσιμο :wink:
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές για τη νύχτα! Θα ξεκινήσω με το ένα επίθεμα κσι σν βρω τα σκούρα θα βάλω και το δεύτερο.

το ένα επιθεμα σιγουρα δεν αρκει!στο λεω για να μην απογοητευτείς μετα τη δοκιμή!

protoula
22-05-10, 20:46
Να ρωτήσω και κάτι ψιλοάσχετο. Φοράω τον μικρούλη σε mei-tai και τώρα που τα καλοκαιρινά ρούχα είναι πιο λεπτά παρατηρώ ότι η πάνα αφήνει έντονα σημάδια στα μπουτάκια όταν τον βγάζω από τον μάρσιππο. Το μωρό πάντως δεν διαμαρτύρεται. Αν τον ενοχλούσε δεν θα γκρίνιαζε, λέτε; Καμία άλλη που να έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο με μάρσιππο;
κι εγω σε αυτο που την εβαζα παντα μου εκανε σημαδια απο την ζεστη, με η χωρις πανα
αλλα ειναι κ στο παιδι...η δικια μου κανει παντα κοκκινιλες αν ζεσταθει στα μπουτακια απο το βρακακι της πανας
επισης κανει κι οταν καθεται πολλη ωρα στο γιογιο!

DaF
23-05-10, 00:03
peekaboo η στελλα (αστερακι σλινγκς!) ειχε πει οτι πχ κ εμας τα ποδια εχουν σημαδι αν κατσουμε σε ψαθινη καρεκλα πολλη ωρα, δεν εχουμε καποιο προβλημα ομως!;-)
οποτε αν δεν γκρινιαζει δεν μας πειραζει!:D

το Panes το θεωρω ανοργανωτο , μας εχουν δημιουργησει ολες τις φορες προβλημα στην παραδοση ( τι να πρωτοπω.....τα πηγαν στην παλια μας διευθυνση...μετα αργησαν να τα φερουν....εγραψαν λαθος το ονομα μου ενω ειχα κανει σπελινγκ.....ζητουσα τον υπευθυνο κ ειχα αφησει αριθμο να με παρουν και με εγραψαν .......στην επομενη παραγγελια ξανα λαθος τη διευθυνση.....ο,τι να ναι δλδ! μας ειχαν πει οτι δεν πληρωνεις εξοδα αποστολης αν παραγγειλεις απο τηλεφωνο, ηρθε ο υπαλληλος και μας τα ζητουσε ....αφηστε τα, μας επρηξαν!!!) συν την πρωτη φορα παραγγελιας που μας εστειλαν κ ενα πακετο με .....ληγμενες πανες....δλδ ηταν τρυπιες και αφηναν το υλικο στο δερματακι του παιδιου.....φυσικα ουτε λογος για αλλαγη του πακετου.:roll:

οποτε μου την εδωσαν και ειπα οτι για 1-2 ευρω παραπανω θα παιρνω απο της γειτονιας. γιατι με το δεκαευρω (που ελεος, δλδ μεσα στην αθηνα κ να δινω 10 ευρω στην παραλαβη) πηγαινε καπου εκει η διαφορα.

εμας δεν μας βολευει να τρεχουμε μεχρι το κεντρικο τους να παιρνουμε τις μολτεξ μονοι μας. αν εσεις rosie ειστε κοντα ,πολυ καλα κανετε, δεν πληρωνετε και το 10ευρω κ στανταρ δεν εχετε προβλημα με παραδοση!! αυτα τα παραπονα μου :rolleyes:

τωρα για τις μολτεξ εχω να πω τα καλυτερα, ειναι στανταρ οι πιο απορροφητικες και οι πιο απαλες απο ολες τις μιας χρησης!

στο θεμα μας ομως:mrgreen: ειπα κ εγω να βαλω tea tree oil στο πλυντηριο, λεει ομως στις οδηγιες οτι ειναι εξαιρετικα επιβλαβες για το υδατινο περιβαλλον!!!!!!! το εχετε υποψιν σας αυτο;;εχετε διαβασει κατι σχετικο;;

Rosie
23-05-10, 00:21
στο θεμα μας ομως:mrgreen: ειπα κ εγω να βαλω tea tree oil στο πλυντηριο, λεει ομως στις οδηγιες οτι ειναι εξαιρετικα επιβλαβες για το υδατινο περιβαλλον!!!!!!! το εχετε υποψιν σας αυτο;;εχετε διαβασει κατι σχετικο;;

Δεν μπορεί, το ΤΤΟ συστείνεται σ' όλα τα οικολογικά σάιτς ως φυσικό αλλά ταυτόχρονα και θαυματουργό καθαριστικό, απολυμαντικό, αντιμυκητιακό...

Εξάλλου πολύ λίγες σταγόνες θα βάλεις, ειδικά στις πάνες!

Για τις panes.gr κι εγώ τους την είπα μια φορά για το δεκάευρω της παράδοσης, έχεις δίκιο δεν αξίζει αν είναι να πληρώσεις και μεταφορικά, εκτός και αν τις μοιραστείς με φίλους σας (αυτό κάναμε παλαιότερα, πέρναμε ποσότητα και για κάποιους φίλους μας).
Αλλά αν κάποια μένει στα βόρεια τότε σίγουρα συμφέρει να περάσει από το μαγαζί τους να τις πάρει.

blomita
23-05-10, 12:36
Σε ποιες οδηγιες λεει κατι τετοιο για το ΤΤΟ;ποιό έχεις πάρει;εναλλακτικα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε λεβαντα ή λεμονι!!!
ευχαριστω για την ενημερωση για το panes,με σωσατε απο επικειμενη παραγγελία!

Peekaboo
23-05-10, 19:53
Ήθελα να σας πω ότι ο μπεμπάκος μου χτες κοιμήθηκε σε υφασμάτινη πάνα και όχι πλαστική και ξύπνησε σήμερα σε πάνα βρεγμένη στα όριά της αλλά με πυτζαμάκι και σεντόνια στεγνά. :D:D:D

Ευχαριστώ για τις προτροπές και το θάρρος που μου δώσατε :)

protoula
23-05-10, 21:08
μπραβο peekaboo!
ξερεις το κολπο ειναι να αλλαζεις πανα ακριβως πριν πεσει για υπνο για να ειναι στεγνη.

ασχετο, αλλα μηπως ξερετε αν υπαρχουν σερβιετες κ σερβετακια οικολογικα?

Rosie
23-05-10, 21:36
ασχετο, αλλα μηπως ξερετε αν υπαρχουν σερβιετες κ σερβετακια οικολογικα?

Εννοείς υφασμάτινα; Αν ναι, φυσικά υπάρχουν. Αν δεν κάνω λάθος τις έχω δει στο Ecofamily, αλλά στο Ίντερνετ μπορείς να βρεις μεγάλη ποικιλία. Δες εδώ στο Etsy που είναι και χειροποίητες: http://www.etsy.com/search_results.php?search_query=cloth+menstrual+pads&search_type=handmade

Εάν εννοείς σερβιέττες μιας χρήσης με βιολογικό βαμβάκι, πάλι υπάρχουν (και ταμπόν): Natracare (http://www.beautylife.gr/natracare/products.html).

Εγώ μόνο Natracare χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια.

mpempoulis
23-05-10, 22:56
Καλησπέρα!
Rosie υπάρχει κάποιο σάιτ από το οποίο μπορείς να παραγγείλεις τις σερβιέτες αυτές ή μόνο από κατάστημα βιολογικών;

Rosie
23-05-10, 23:17
Καλησπέρα!
Rosie υπάρχει κάποιο σάιτ από το οποίο μπορείς να παραγγείλεις τις σερβιέτες αυτές ή μόνο από κατάστημα βιολογικών;

Εννοείς τις Natracare? Υπάρχουν σχεδόν σ' όλα τα καταστήματα βιολογικών αλλά εγώ τις πάιρνω από εδώ που είναι αρκετά πιο φθηνές:

http://www.bce-europe.com/index.php?cl=search&cnid=c01&searchparam=natracare&lang=1&&listtype=search&searchparam=natracare

hippiemama
24-05-10, 00:19
Εγώ παρήγγειλα υφασμάτινες σερβιέτες και σερβιετάκια από βιολογικό βαμβάκι από το παρακάτω σάιτ και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη! Απορώ γιατί χρησιμοποιούσα τις πλαστικές, μιας χρήσης τόσο καιρό. Οι υφασμάτινες είναι τέλειες!

http://lunapads.com/

Rosie
24-05-10, 00:31
Ωραίο το άρθρο στο τελευταίο τεύχος του Mothering για τις υφασμάτινες σερβιέττες, ε;

Εγώ γενικά δεν χρησιμοποιώ σερβιέττες, μόνο ταμπόν, εκτός από τις τελευταίες μέρες τις περιόδου μου που έχω πολύ μικρή ροή και βάζω απλά καθημερινό σερβιεττάκι. Οπότε και σε κάποια φάση πήρα το Mooncup (http://www.mooncup.co.uk/) αλλά δεν με βόλεψε καθόλου, ίσως γιατί δεν έχω πολύ αίμα στην περίοδό μου.

Αλλά αξίζει να του ρίξετε μια ματιά γιατί αν σας βολέψει τότε θα το έχετε μια ζωή, τέρμα οι σερβιέττες (υφασμάτινες ή μη) και τα ταμπόν!

protoula
24-05-10, 01:08
καλη φαση το moooncup, αλλα θελει απο οτι καταλαβα να το βγαζεις κ να το πλενεις κ να το ξαναβαζεις κ δεν διαθετω τοσο χρονο.
θελω να παρω υφασματινες σερβιετες, αλλα κανενα ελληνικο σαιτ υπαρχει?

protoula
24-05-10, 01:11
αυτες της ecofamily δεν εχουν ωραιο desing κ δεν ειναι κ χρωματιστες...

Rosie
24-05-10, 01:19
καλη φαση το moooncup, αλλα θελει απο οτι καταλαβα να το βγαζεις κ να το πλενεις κ να το ξαναβαζεις κ δεν διαθετω τοσο χρονο.
θελω να παρω υφασματινες σερβιετες, αλλα κανενα ελληνικο σαιτ υπαρχει?

Ένα ξέπλυμα μόνο θέλει με ζεστό/χλιαρό νερό της βρύσης.

Οι υφασμάτινες σερβιέτες είναι πολύ μεγαλύτερος μπελάς (δεν θα πρέπει να ξεπλύνεις για παράδειγμα κάπως το αίμα πριν τις ρίξεις στα άπλυτα; οι ξεραμένοι λεκέδες αίματος δύσκολα θα βγουν!)...

protoula
24-05-10, 11:50
ναι σιγουρα εχεις δικιο, απλα η διαδικασια βαλε - βγαλε δεν ειναι τοσο του στυλ μου.
ασε που εχω συνηθισει να πλενω με τις πανες της μικρης:D

DaF
24-05-10, 12:50
Σε ποιες οδηγιες λεει κατι τετοιο για το ΤΤΟ;ποιό έχεις πάρει;εναλλακτικα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε λεβαντα ή λεμονι!!!
ευχαριστω για την ενημερωση για το panes,με σωσατε απο επικειμενη παραγγελία!

πηρα το tea tree oil του κορρε, δεν βρισκω λινκ να σας βαλω. λεει κ πανω στο μπουκαλι οτι ειναι επιβλαβες κ στις οδηγιες.....:-(
δεν ειναι καποια προσμιξη, ειναι tea tree oil κ μαλιστα βιολογικο....την πατησα αραγε;:confused:

οσο για το panes, αν σε βολευει να περνας οντως συμφερει πολυ, ειναι κριμα παντως να ειναι το μοναδικο σαιτ στην ελλαδα που να πουλαει φτηνα τις μολτεξ κ να ειναι κ ο,τι να ναι....και δεν μπορεσα να βρω και ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου παραγγελια απο εξωτερικο γμτ!

rosie τελεια για το σαιτ με natracare!ευχαριστουμε!:D

Rosie
24-05-10, 13:00
πηρα το tea tree oil του κορρε, δεν βρισκω λινκ να σας βαλω. λεει κ πανω στο μπουκαλι οτι ειναι επιβλαβες κ στις οδηγιες.....:-(
δεν ειναι καποια προσμιξη, ειναι tea tree oil κ μαλιστα βιολογικο....την πατησα αραγε;:confused:

Άσε το βιολογικό για το δέρμα σου, κρίμα είναι να το χρησιμοποιήσεις στις λερωμένες πάνες! ;)

Πάρε το φθηνό από το Babykind, έχει και λεβάντα, θα σου πάνε κάτι χρόνια...

DaF
24-05-10, 13:08
Άσε το βιολογικό για το δέρμα σου, κρίμα είναι να το χρησιμοποιήσεις στις λερωμένες πάνες! ;)

Πάρε το φθηνό από το Babykind, έχει και λεβάντα, θα σου πάνε κάτι χρόνια...
:lol: ασε....... το ττο μου μυριζει κ φαρμακειο!!!!:rolleyes:

Peekaboo
25-05-10, 12:04
Σχετικά με τις σερβιέττες, χρησιμοποιώ και εγώ τις natracare αλλά επειδη δεν καλύπτουν τη μεγάλη ροή των πρώτων ημερών τις χρησιμοποιώ μετά την τρίτη μέρα. Τις πρώτες και εγώ βάζω ταμπόν.

Κορίτσια, τα αιθέρια έλαια δεν μειώνουν την απορροφητικότητα στις πάνες; Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό.

(Η νυχτερινή πάνα πάει σούπερ. Καθιερώθηκε!!!)

blomita
25-05-10, 12:15
μπράβο peekaboo!:D
να δω ποτε θα καθιερωσω άφοβα την πανα στις εξοδους!

Rosie
25-05-10, 12:29
Κορίτσια, τα αιθέρια έλαια δεν μειώνουν την απορροφητικότητα στις πάνες; Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό.

Εδώ μάλλον μπερδεύεσαι με τα διάφορα λαδάκια, κηραλοιφές κτλ.
Γι' αυτό άλλωστε και δεν χρησιμοποιούμε ποτέ Αρκάδι ή οποιοδήποτε απορρυπαντικό που περιέχει σαπούνι στις πάνες μας.

3-4 σταγόνες από αιθέριο έλαιο αρκούνε στην κάθε πλύση, εκτός και αν το μωρό έχει άσχημο σύγκαμμα και υποπτευόμαστε μυκητίαση οπότε εδώ θα πρέπει ν' αυξήσουμε την ποσότητα του ΤΤΟ.

Peekaboo
25-05-10, 12:42
Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση. Ήθελα να το χρησιμοποιήσω για τις αντιμυκητιακές του ιδιότητες αλλά είχα παρανοήσει για την απορροφητικότητα. Θα προμηθευτώ άμεσα :)

Blomita μου γιατί θεωρείς τη χρήση των υφασμάτινων πιο δύσκολη στις εξόδους σας; Αν τύχει το μικρούλι σου να κάνει κ@κ@ η αδιάβροχη τσάντα θα τη "φιλοξενήσει" και αυτή μια χαρά. Αν θέλεις πάρε και μια πλαστική του σουπερ μαρκετ για επιπλέον ασφάλεια. Η τσάντα εξόδου που έχω έχει δύο θήκες. Στη μία βάζω την αδιάβροχη τσάντα για τις πάνες και στην άλλη όλα τα υπόλοιπα. Οπότε τα μεν δεν αγγίζουν τα δε ;)

blomita
25-05-10, 13:36
λοιπόν θα το τολμήσω με τον τρόπο που περιγράφεις και θα σας ενήμερωσω,ελπίζω χαρούμενη για τις εξελιξεις!μέχρι τωρα περιμενα πότε θα .....και μετά βγαίναμε έξω.αλλά αυτό είναι ψυχοφθόρο!!!
ευχαριστω για τις συμβουλές!

dimitraz
01-06-10, 18:13
Koρίτσια για όποια ενδιαφέρεται πουλάω τα εξής, είναι σχεδόν αχρησιμοποιητα γιατί τα πήρα τα έβαλα στον μικρό για κανένα μήνα και με το που άρχισε να γυρνάει μόνος του μπρούμυτα δεν κατάφερα να του τα ξαναφορέσω και φοράει μόνο πάνα-βρακάκι
1. γύρω στις 15 μπορεί και 18 απο αυτές τις πάνες, εντελώς αχρησιμοποίητες http://www.diapersetc.com/products/unbleached-fitted-diaper.html μέγεθος λάρτζ
2. 5 εξωτερικά βρακάκια απο αυτά http://www.diapersetc.com/products/thirsties-diaper-cover-aqua.html μέγεθος μίντιουμ
3. 3 πάνες http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=32 no 62-68
4. 2 πάνες http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=346
5. 3 κόκκινα 74/80 http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=323
Αν κάποια ενδιαφέρεται να ψάξω στα συρτάρια να τις βρω να της πω ακριβή αριθμό. Όλεςμαζί και μαζί μάρσιππο μάδερκερ 100 ευρώ

DaF
14-06-10, 18:04
θελω τα φωτα σας και παλι στο εξης:

πλενω τις πανες με καρυδοσαπουνα μερα παρα μερα στους 60....μυριζουν ομως παρα πολυ εντονα αμμωνια....και βρεγμενες (απιστευτη βρωμα) και στεγνες.

1. εκανα τον καλο καθαρισμο με πλυση στους 90 και δεν αλλαξαν και πολλα. ... τι αλλο μου μενει;;;

2. ειναι επικινδυνη η μυρωδια; ειδικα πριν πλυθουν; απο ολες τις αποψεις....τοξικη; ζητημα μικροβιων, μολυνσεων κτλ;;;
σορι αν λεω μπουρδες αλλα δεν το κατεχω το χημικο του πραγματος καθολου!:confused: απλα βρωμανε τοσο που κραταω την ανασα μου και αεριζω παρα πολυ καλα μετα!
τι να κανω;;;;;;;;;;:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

το πλυντηριο μας δεν ειναι το καλυτερο , αλλα τις στεγνωνω μονο στον ηλιο και απορω πως δικαιολογειται τοση βρωμα! την μικρη την αλλαζω καθε διωρο το πολυ δυομισαωρο , διαρροες δεν εχω παρατηρησει.

βοηθηστε με γιατι ειμαι πολυ ευαισθητη στις μυρωδιες και δεν την παλευω, ειδικα τωρα με τοση ζεστη!!!!!!!!!:roll::shock::?

Rosie
14-06-10, 20:00
Να τις ξεπλένεις κάθε βράδυ, εγώ αυτό κάνω τώρα που έπιασαν οι ζέστες διαφορετικά πρασινίζουν και μυρίζουν αμμωνία!

LILUCKY
14-06-10, 20:43
DaF να τις πλύνεις στο πρόγραμμα με πρόπλυση 2-3 φορές και να βάλεις μιά κούπα ξύδι στην θήκη του μαλακτικού.

Εγώ δεν ξεπλυνα ποτέ τις πάνες από τίσα, μόνο μια φορά το μήνα αυτό έκανα. Τις κραταω στο μπαλκόνι στο καλαθι για απλυτα και στεγνώνουν μόνες τους απο την ζέστη γιατι το καλάθι είναι με τρίπες.

blomita
16-06-10, 11:23
rosie:να σου ζησει το μωρακι σου!
DaF:οι δικες μου πανες μεχρι στιγμης δεν εχουν μυρισει!τις αποθηκευω σε εναν ανοιχτο κουβα στη βεραντα για να αεριζονται,και μολις αλλαζω τον μπουμπη την ξεπλενω με νερο της βρυσης και την τοποθετω στον κουβα.πριν τις πλυνω με τους καρπους στους 60 ενταντικο,κανω ενα προγραμμα ξεβγαλματος,για να φυγουν τα πολλα πολλα.βαζω ΤΤΟ στη θηκη του μαλακτικου,καποιες φορες μαζι με ξυδι και παλια στη θηκη του απορρυπαντικου εβαζα οικολογικο λευκαντικο.τωρα βαζω μαγειρικη σοδα και βορακα.αυτα εχουν λευκαντικη και αντιμικροβιακη δραση....προπλυση δεν επιλεγω να κανω,για λιγοτερη καταναλωση ενεργειας....
peekaboo:πλεον με μεγαλη επιτυχια χρησιμοποιω τις πανες και στις βολτες,μεχρι και τριημερο πηγαμε μονο με υφασματινες.ευχαριστω για την ενθαρρυνση!

Rosie
16-06-10, 11:58
βαζω ΤΤΟ στη θηκη του μαλακτικου,καποιες φορες μαζι με ξυδι και παλια στη θηκη του απορρυπαντικου εβαζα οικολογικο λευκαντικο.τωρα βαζω μαγειρικη σοδα και βορακα.αυτα εχουν λευκαντικη και αντιμικροβιακη δραση....προπλυση δεν επιλεγω να κανω,για λιγοτερη καταναλωση ενεργειας....

Σε τι αναλογίες βάζεις τη σόδα (μαγειρική?) με το βόρακα;
Χρησιμοποιώ κι εγώ οικολογικό λευκαντικό αλλά θα ήθελα να αποφύγω το επιπλέον κόστος αν γίνεται.

Το ΤΤΟ εγώ το βάζω στη θήκη του απορρυπαντικού, λες να κάνει καμία δαφορά; Στη θήκη του μαλακτικού βάζω αιθέρια έλαια μόνο αν θέλω να αρωματίσω την μπουγάδα μου.

DaF μπορεί να φταίει και το πλυντήριό σου. Ξέρω κοπέλες που πλένουν τις πάνες μόνο με νερό και πάλι ποτέ δεν μυρίζουν.

Peekaboo
16-06-10, 12:05
Μπράβο blomita μου! Χαίρομαι για σας! Και η δική σου ενθάρρυνση στο δικό μας θέμα με τη νυχτερινή πάνα ήταν καταλυτική :) Πλέον δεν χρησιμοποιούμε καμία συμβατική πάνα :D:D:D

DaF, όπως έγραψε και η Rosie, αν δεν κάνω ξέπλυμα κάθε βράδυ βρωμάνε απίστευτα. Θα σου πρότεινα να πάρεις και αυτό (http://www.sunnyside.gr/home/detergent/bio-d_nappy_fresh_500gr.html) για να τις φρεσκάρεις. Δεν έχω το συγκεκριμένο, έχω ένα παρόμοιο της Bambino Mio (http://www.kiddicare.com/webapp/wcs/stores/servlet/productdisplayA_34_10751_-1_14056_16219_10001_14056) που είχα πάρει παλιότερα και το χρησιμοποιώ όταν έχω θέματα με τις μυρωδιές. Κάνω το εξής: βάζω τις πάνες στο πρόγραμμα που κάνει μόνο ξέβγαλμα-στύψιμο σε κρύο νερό (για να γεμίσει ο κάδος νερό) μαζί με το nappy sanitizer που σου γράφω. Σταματάω το πλυντήριο με το που γεμίσει ο κάδος και αφήνω τις πάνες να μουλιάσουν για 1-2 ώρες. Μετά αφήνω το πρόγραμμα να τελειώσει (συνολικά, αν δεν το σταματήσεις, διαρκεί 20 λεπτά). Τέλος, πλένω κανονικά τις πάνες μου στους 60. Μετά από αυτό υπάρχει σημαντική διαφορά στις μυρωδιές.
(Θα μπορούσα να κάνω την όλη διαδικασία απλά σε έναν κουβά με νερό και το sanitizer αλλά βαριέμαι ;) )

mefirst
16-06-10, 13:15
κοριτσια πρεπει να ξεπλενετε ολες τις πανες οταν αλλαζετε τα μωρακια σας??
δεν ειναι πολυ κουραστικο,ειδικα για τις πρωτομανες και ειδικα τον πρωτο καιρο που αλλαζουν συνεχεια?

Rosie
16-06-10, 13:23
δεν ειναι πολυ κουραστικο,ειδικα για τις πρωτομανες και ειδικα τον πρωτο καιρο που αλλαζουν συνεχεια?

Δεν είναι ανάγκη να τις ξεπλένεις μετά από κάθε αλλαγή, μια φορά στο τέλος της μέρας τώρα το καλοκαίρι αρκεί (άσε που προσωπικά σιχαίνομαι να ξεπλένω την κάθε πάνα στο χέρι!).

Το χειμώνα τις ξεπλένω απλά μια φορά πριν από την πλύση, δηλαδή μια στις τρεις μέρες και δεν μύρισαν ποτέ άσχημα.

Peekaboo
16-06-10, 13:47
Δεν είναι απαραίτητο μετά από κάθε άλλαγμα. Θεωρητικά, και μια φορά τη μέρα που τις ξεβγάζουμε είναι προαιρετικό. Απλά καθαρίζουν καλύτερα.

Ειδικότερα, μιλώντας για νεογέννητα και πριν ξεκινήσουν οι στερεές τροφές, τα τσίσα και τα κ@κ@ (ιδίως αν θηλάζεις) μυρίζουν πολύ λιγότερο, οπότε μπορείς να παραλήψεις εντελώς το ξέβγαλμα στο τέλος της μέρας.

blomita
16-06-10, 13:54
Σε τι αναλογίες βάζεις τη σόδα (μαγειρική?) με το βόρακα;
Χρησιμοποιώ κι εγώ οικολογικό λευκαντικό αλλά θα ήθελα να αποφύγω το επιπλέον κόστος αν γίνεται.

Το ΤΤΟ εγώ το βάζω στη θήκη του απορρυπαντικού, λες να κάνει καμία δαφορά; Στη θήκη του μαλακτικού βάζω αιθέρια έλαια μόνο αν θέλω να αρωματίσω την μπουγάδα μου.
.

τα αιθερια ελαια τα βαζω στη θηκη του μαλακτικου για το αρωμα.καποιες φορες τα ριχνω κατευθειαν στο σακουλακι με τους καρπους.
σοδα διττανθρακικη και βορακα βαζω στη θηκη του απορρυπαντικου απο μισο φλυντζανι του τσαγιου.και στη θηκη του μαλακτικου ξυδι με αιθεριο ελαιο(το ξυδι συνηθως το παραλειπω,γιατι μου μυριζει μετα στα ρουχα).καλη επιλογη ειναι το αιθεριο ελαιο λεμονι(και λευκαντικο εκτος των αλλων).
ο βορακας ειναι ενας συνδιασμος νερου,ενεργου οξυγονου νατριου και βοριου κι εχει πολυ καλη απολυμαντικη και καθαριστικη δυναμη.επισης δρα και ως αποσκληρυντικο του νερου.
καποιοι για λευκαντικη δυναμη προτεινουν εναλλακτικα,στη θεση του ξυδιου,να βαλεις χυμο λεμονιου,αλλα δεν το εχω δοκιμασει.θα το δοκιμασω και θα σας πω.

blomita
16-06-10, 13:59
μην αγχωνεσαι,δεν ειναι απαραιτητο....αλλα ουτε και κουραστικο(απλα τις βαζω κατω απο τη βρυση και μετα στον κουβα)
μαλλον σε αυτο το θεμα ειμαι λιγο υποχονδρια!

Peekaboo
16-06-10, 14:23
τα αιθερια ελαια τα βαζω στη θηκη του μαλακτικου για το αρωμα.καποιες φορες τα ριχνω κατευθειαν στο σακουλακι με τους καρπους.
σοδα διττανθρακικη και βορακα βαζω στη θηκη του απορρυπαντικου απο μισο φλυντζανι του τσαγιου.και στη θηκη του μαλακτικου ξυδι με αιθεριο ελαιο(το ξυδι συνηθως το παραλειπω,γιατι μου μυριζει μετα στα ρουχα).καλη επιλογη ειναι το αιθεριο ελαιο λεμονι(και λευκαντικο εκτος των αλλων).
ο βορακας ειναι ενας συνδιασμος νερου,ενεργου οξυγονου νατριου και βοριου κι εχει πολυ καλη απολυμαντικη και καθαριστικη δυναμη.επισης δρα και ως αποσκληρυντικο του νερου.
καποιοι για λευκαντικη δυναμη προτεινουν εναλλακτικα,στη θεση του ξυδιου,να βαλεις χυμο λεμονιου,αλλα δεν το εχω δοκιμασει.θα το δοκιμασω και θα σας πω.

Η διττανθρακική σόδα είναι η washing soda; Από που την προμηθεύεσαι; Επίσης, βόρακα που βρίσκεις;

Βάζω καμιά φορά baking soda (από το Σ/Μ) αλλά διάβασα ότι είναι κυρίως για μυρωδιές, ενώ η washing soda ενισχύει τη δράση του απορρυπαντικού αλλάζοντας το pH του νερού.

blomita
16-06-10, 14:40
bicarbonate -διττανθρκικη ειναι η μαγειρικη σοδα και την παιρνω απο το σουπερ.σοδα πλυσιματος εχει σε κατι μαγαζακια στο κεντρο στη Σωκρατους.η συνταγη για το οικολογικο λευκαντικο(την εχω απο βιβλιο)αναφερει το πρωτο ειδος σοδας.

Rosie
20-06-10, 12:07
Ερώτηση προς τις κοπέλες που έχουνε κοριτσάκια:

Μετά από κάθε αλλαγή πάνας βάζετε κάποια κρεμούλα ή λαδάκι;

Το γιο μου σταμάτησα να τον πλένω στο νυπτήρα μετά τον πρώτο μήνα και χρησιμοποιούσα/χρησιμοποιώ υφασμάτινα μωρομάντηλα. Τις λίγες φορές που εντοπίζω κοκκινίλα βάζω κάποια ήπια κηραλοιφή, και σπάνια, αν υπάρχει σύγκαμμα του βάζω την κρέμα καλέντουλας της Weleda.

Τη μικρή την πλένω στο νυπτήρα συνήθως με νερό και κάποτε με ήπιο σαπούνι ελαιόλαδου. Της βάζω λίγη κηραλοιφή μετά αλλά πρόσεξα ότι γενικά η περιοχή εκεί είναι κόκκινη και ανησυχώ. Δεν θέλω να χρησιμοποιώ την κρέμα για τον σύγκαμμα αν δεν είναι τελείως απαραίτητη, αλλά και πάλι με ανησυχεί η κοκκινίλα... :confused:

soevan07
20-06-10, 17:49
Ερώτηση προς τις κοπέλες που έχουνε κοριτσάκια:

Μετά από κάθε αλλαγή πάνας βάζετε κάποια κρεμούλα ή λαδάκι;

Το γιο μου σταμάτησα να τον πλένω στο νυπτήρα μετά τον πρώτο μήνα και χρησιμοποιούσα/χρησιμοποιώ υφασμάτινα μωρομάντηλα. Τις λίγες φορές που εντοπίζω κοκκινίλα βάζω κάποια ήπια κηραλοιφή, και σπάνια, αν υπάρχει σύγκαμμα του βάζω την κρέμα καλέντουλας της Weleda.

Τη μικρή την πλένω στο νυπτήρα συνήθως με νερό και κάποτε με ήπιο σαπούνι ελαιόλαδου. Της βάζω λίγη κηραλοιφή μετά αλλά πρόσεξα ότι γενικά η περιοχή εκεί είναι κόκκινη και ανησυχώ. Δεν θέλω να χρησιμοποιώ την κρέμα για τον σύγκαμμα αν δεν είναι τελείως απαραίτητη, αλλά και πάλι με ανησυχεί η κοκκινίλα... :confused:

Rosie
εγώ στην κόρη μου έβαζα προληπτικά σε κάθε αλλαγή πάνας
ΛΙΓΗ ποσότητα κρέμας
και ποτέ της δεν είχε συγκαεί ή κοκκινίσει
παρόλο που της φόραγα τις κοινές πάνες μιας χρήσεως! :oops:

Τώρα που έχω πάρει την κηραλοιφή χαμομηλιού απο το rosmarino
και συνεχίζω να της την βάζω προληπτικά σε κάθε αλλαγή πάνας
βλέπω οτι εξακολουθούμε να πηγαίνουμε πολύ καλά! ;-)

(σε λίγο καιρό βέβαια θα ξεκινήσω τις προσπάθειες για να βγάλουμε την πάνα τελείως)

Γιαυτό σου προτείνω να της βάζεις!
Και προσοχή:

όχι πολλά σαπούνια.....καλύτερα σκέτο νεράκι στα τσίσα
και πολύ λίγο (απο το σαπουνάκι που λες) στα κακά!

ΥΓ: Το νερό ΠΑΝΤΑ να τρέχει απο μπροστά προς τα πίσω!!! (να μην το ξεχνάς αυτό!)

zaharini
21-06-10, 17:38
Προσωπικά είχα πάρει την κρέμα weleda αλλά μέχρι και σημερα δεν εχω χρησιμοποιήσει ούτε το 1/10... Την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα και μόνο όταν ήταν πολύ κόκκινη η περιοχή ή με σπυράκια(εβγαζε μερικες φορες λόγω αλλεργίας).
Τον πρώτο καιρό την ξέπλενα με σκετο νεράκι (αραιά και που έβαζα και αφρόλουτρο) σχεδόν σε κάθε αλλαγή πάνας, μετά και μέχρι και τώρα την ξεπλένω με νερό μόνο όταν κάνει κακά της και της υπόλοιπες φορες χρησιμοποιώ και εγώ υφασμάτινα μωρομάντηλα.
Μήπως είναι κόκκινη η περιοχή και λόγω της ζέστης;
Επίσης μιας που θηλάζεις βοηθάει να βάλεις και λίγες σταγόνες μητρικό γάλα πάνω στο κόκκινο.:wink:

DaF
21-06-10, 21:57
κοριτσια ευχαριστω για τις συμβουλες, τελικα τις ξεπλενουμε με κρυο νερο και μετα τις βαζουμε στον καδο παλι με νερο....πολυ μπελας αλλα τι να κανουμε! το πλυντηριο ειναι μαπα, rosie, αλλα δεν μας παιρνει να το αλλαξουμε για την ωρα!:rolleyes:
απο δω κ στο εξης θα βαζω 1 κουταλια λευκαντικο ή σοδα στην πλυση....αν δω οτι ξαναβρωμανε θα βαλω ξυδι. αλλα πραγματικα μετα απο την πλυση με το νερο δεν μυρισαν καθολου!!:D

rosie να σου ζησει!!!:Dαν ειναι πολυ κοκκινη , σιγουρα θα την ξεπλενεις σε καθε αλλαγη με νερο και βαλε κρεμα για συγκαμα, ο,τι βαζεις. εγω εχω με καλεντουλα. η κηραλοιφη δεν με βολεψε, κολλαγε πολυ και τωρα με το καλοκαιρι γλιτσιαζει τρελα! αλλη σκεψη που εκανα ειναι μιας κ θηλαζεις, μηπως την πειραζει κατι που τρως....

υγ: ζαχαρινι τι κανεις;;;πως ειναι η μικρη;;9 μηνες θηλασμος θηριο, μπραβο σας κ φτου φτου!!:))))

Rosie
21-06-10, 22:49
αλλη σκεψη που εκανα ειναι μιας κ θηλαζεις, μηπως την πειραζει κατι που τρως....

Μμμ, δεν το σκέφτηκα το ενδεχόμενο αυτό!

Η αλήθεια είναι ότι απολαμβάνω ένα παγωτάκι σχεδόν καθημερινά αυτό τον καιρό για ... παρηγοριά (ο μικρός είναι εκτός εαυτού τελευταία!).
Το σώμα μου (πλην της κοιλιάς φυσικά!) επανήλθε στην αρχική του κατάσταση οπότε πήρα τα πάνω μου και ξεσάλωσα... να δω πώς θα το κόψω το παγωτάκι :roll:

zaharini
25-06-10, 22:50
υγ: ζαχαρινι τι κανεις;;;πως ειναι η μικρη;;9 μηνες θηλασμος θηριο, μπραβο σας κ φτου φτου!!:))))

καλά είμαστε η μικρή έχει γίνει θηρίο, 11 κιλά κυρίως με μητρικό θηλασμό!! είμαστε πολύ χαρούμενες και οι δύο που φτάσαμε ως εδώ και σας ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια:D
σου είχα στείλει πμ πριν λίγο καιρό (είχα περάσει από το χωριό σου!) αλλά μάλλον δεν το έλαβες

και για να μην είμαι τελείως οφ τόπικ:D να πω και εγώ για τις πάνες ότι δεν τις ξεπλένω (είμαι λίγο τεμπέλα...) αλλά βάζω σόδα, ξύδι και 3-4 σταγόνες αιθέριο έλαιο και όλα οκ!

stellamaria
27-06-10, 00:10
Γεια σας κι από μένα που έχω μπλέξει με τις υφασμάτινες πάνες για τα καλά :) Τώρα με δύο μωράκια (το ένα 2 ετών, το άλλο 4 μηνών) φοράνε και οι δύο και βάζουμε πολύ συχνά πλυντήρια. Τις έχω συνηθίσει πλέον και μου αρέσει, δεν το πολυσκέφτομαι.. Αυτό που δεν έχω καταφέρει όμως είναι να καταργήσω πλήρως τις συμβατικές πάνες.. Με στεναχωρεί λίγο. Αλλά αναρωτιέμαι αν και άλλοι στην ελλάδα έχουν το ίδιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ. Τις προκαταλήψεις δηλαδή.. Μιλάμε ότι ακόμα και ο άντρας μου που "υποτίθεται" ότι έχει λίγη οικολογική ευαισθησία, δε με υποστηρίζει πολύ στο θέμα αυτό. Τον έχουν κουράσει τα βραδυνά πλυντήρια, οι συχνές αλλαγές πάνας, η μυρωδιά τους, τί να πώ.. Γενικά αντιλαμβάνομαι μια απαξίωση από όλους γύρω, σπάνια θα συναντήσω άνθρωπο που θα μου πει "μπράβο", ή "αξίζει τον κόπο", ή κάτι υπέρ τους. Τί να πώ.. έχω απογοητευτεί.. Καλά που δεν το αντιμετώπισα και στο θέμα του θηλασμού αυτό.. δε θα το άντεχα.
Τώρα καλή ώρα το πλυντήριο ξεπλένει και στίβει πάνες και κάνει φασαρία..
Τώρα που θα στείλω τον μεγάλο μου παιδικό για παράδειγμα, ούτε που θα μπω στον κόπο να συζητήσω για να του βάζουν υφασμάτινες. Το θεωρώ χαμένο χρόνο. Κάτι έχει πάει στραβά με το κεφάλι μας πάντως.
Είμαι απαισιόδοξη σήμερα, ελπίζω να μου περάσει γρήγορα..

Rosie
27-06-10, 00:21
Τώρα με δύο μωράκια (το ένα 2 ετών, το άλλο 4 μηνών) φοράνε και οι δύο και βάζουμε πολύ συχνά πλυντήρια.

Κι εγώ τώρα πια έχω δυο παιδάκια με πάνες και πλένω κάθε βράδυ!

Αλλά αναρωτιέμαι αν και άλλοι στην ελλάδα έχουν το ίδιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ. Τις προκαταλήψεις δηλαδή.. Μιλάμε ότι ακόμα και ο άντρας μου που "υποτίθεται" ότι έχει λίγη οικολογική ευαισθησία, δε με υποστηρίζει πολύ στο θέμα αυτό. Τον έχουν κουράσει τα βραδυνά πλυντήρια, οι συχνές αλλαγές πάνας, η μυρωδιά τους, τί να πώ.. Γενικά αντιλαμβάνομαι μια απαξίωση από όλους γύρω, σπάνια θα συναντήσω άνθρωπο που θα μου πει "μπράβο", ή "αξίζει τον κόπο", ή κάτι υπέρ τους. Τί να πώ.. έχω απογοητευτεί..

Τα ίδια ακούω κι εγώ από τους γύρω μου, αλλά επειδή γενικά είμαι "περίεργη" σε πολλά θέματα (όπως ο θηλασμός και υγιεινή διατροφή) έμαθα να τους αγνοώ...

Αλλά ναι, με εκνευρίζει που με λυπούνται και με θεωρούν μαζοχίστρια! :roll:

Τα ίδια έχω συχνά και με τον άντρα μου που υποτίθεται είναι ανοικτόμυαλος, μην ανησυχείς, έτσι είναι οι άντρες, βραχύας μνήμης (το λέω αυτό γιατί του απαρίθμησα τα θετικά των υφασμάτινων άπειρες φορές τονίζοντας κυρίως το οικονομικό!) :lol:

Τώρα καλή ώρα το πλυντήριο ξεπλένει και στίβει πάνες και κάνει φασαρία..
:lol:

Και το δικό μου! Τις βάζω μετά τις 11.00 που έχουμε το νυχτερινό ρεύμα.

DaF
27-06-10, 01:06
γεια σου stellamaria και μη σκας βρε για ενα τετοιο θεμα!σιγα μη δωσεις αναφορα τι βρ@κι φορανε τα παιδια σου!:mrgreen: οκ στον παιδικο θα το υποστεις γιατι εχουν συνηθως πολλα παιδια-ανεπαρκες προσωπικο...τι να κανεις!
αμα θελει καποιος να σε βγαλει παραξενη ή κακομοιρα, ο,τι κ να κανεις θα συνεχισει το βιολι του....αχ καημενη, θηλαζεις ακομα;;;αχ καημενη δεν τρωει πολυ το παιδι σου;;;αχ καημενη , ξυπναει τα βραδια;;;αχ καημενη παιρνει (ή δεν παιρνει, αναλογως τα κεφια) πιπιλα;; κοκ......
φυσικα ανηκει και η πανα στη σφαιρα του ''πες μου πως μεγαλωνεις το παιδι σου για να σε κουτσομπολεψω'', σιγα μην γλιτωνε!:rolleyes: κανε εσυ αυτο που ξερεις να κανεις!μπορεις επισης να λες 'έιδατε βρε τι θυσιες κανω εγω για σας κ τον πλανητη μας;':mrgreen: μην μασας...!

υγ:συνδυασμος μουλιασμενες πανες + σοδα+τι τρι στην πλυση, ακρως επιτυχης!!!!!μοσχοβολανε!!!!!

stellamaria
29-06-10, 00:07
Ουφ! Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση :)
τα χρειαζόμουν αυτά τα λόγια!

Είμαστε λίγοι πάντως ακόμα στην Ελλάδα που ασκούμε το σπορ της υφασμάτινης πάνας.. Για να δούμε πώς θα πάει το πράγμα. Πάντως εγώ από όσους ξέρω εδώ στην επαρχία κανένας δε χρησιμοποιεί τέτοιες και είναι μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που το βλέπουν θετικά. Μακάρι να αλλάξει στο μέλλον αυτό.

Τις μουλιασμένες πάνες πού τις αποθηκεύετε μέχρι να βάλετε το πλυντήριο; Εγώ έχω βολευτεί μια αδιάβροχη τσάντα που έφτιαξα αλλά είναι σα σακούλα, δεν κλείνει με φερμουάρ ή κάτι οπότε οι μυρωδιές κάνουν βόλτα ελεύθερα..

Εδώ στην εξοχή που μένουμε επίσης δεν μπορώ να τις έχω στη βεράντα μπροστά στο σπίτι (μπαλκόνι δεν υπάρχει), γιατί κυκλοφορούν γάτες, ποντίκια και όλα τα είδη των εντόμων και φοβάμαι μήπως τους κινήσουν την περιέργια.. οπότε αναγκαστικά πρέπει να τις έχω μέσα στο σπίτι.

Επίσης είχα αγοράσει ΤΤΟ και κάπου είναι στο μπάνιο και δεν το βρίσκω!!!

Peekaboo
29-06-10, 10:02
Εγώ έχω την εντύπωση πάντως ότι υφασμάτινες πάνες χρησιμοποιούμε μόνο έμεις που γράφουμε σε αυτό το post :lol: Κανείς από το περιβάλλον μου δεν είχε ξανακούσει σχετικά και καμία από τις φίλες μου δεν παρακινήθηκε από εμένα για να τις χρησιμοποιήσει στα μωρά της.

Σχετικά με την ερώτηση σου για τις μουλιασμένες πάνες, τις αποθηκεύω σε τσάντα από PUL και την κλείνω με κορδέλα. Τις έχω έξω στο μπαλκόνι. Αν δεν μπορείς να τις αφήσεις στη βεράντα ίσως να τις κρέμαγες κάπου έξω;

Υ.Γ. Διάβαζα το blog σου παλιότερα. Πολύ καλές αναρτήσεις ;)

zaharini
29-06-10, 14:32
και εγώ την ιδια εντύπωση εχω!!
να σας πω και το τρομερό σχόλιο τηης πεθεράς μου... ενώ ενθουσιάστηκε και της αρεσαν πολύ, μου σύστησε να μην το πολυλέω στον κόσμο γιατί θα νομίζουν ότι δεν εχουμε λεφτά και το κάνουμε από τσιγκουνιά!!!!

Peekaboo
29-06-10, 14:39
Να ρωτήσω κάτι τις κοπέλες που φοράνε υφασμάτινη πάνα το βράδυ. Εδώ και δύο μέρες όταν πηγαίνω στην κούνια του μωρού κατά τις 12 πριν κοιμηθώ μυρίζει πολύ έντονα αμμωνία. (Γενικότερα, από τότε που ξεκινήσαμε υφασμάτινη πάνα το βράδυ έχω την αίσθηση ότι όλες μας οι πάνες μυρίζουν πιο έντονα όταν βρέχονται.)

Επίσης, το δέρμα του μικρούλι μου ήταν κατακόκκινο το πρωί. Το έψαξα λίγο στο google και είδα ότι είναι έγκαυμα από αμμωνία (ammonia burn) :-(

Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα;

Rosie
29-06-10, 16:14
Peekaboo κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα με τις υφασμάτινες το βράδυ και ακόμη το έχω κατά τη διάρκεια της μέρας αν κάνω ώρα να τον αλλάξω, γι' αυτό και τις σταμάτησα και του βάζω Μόλτεξ.

Και δεν άντεχα καθόλου τη μυρωδιά της αμμωνίας, μου ερχότανε να λιποθυμήσω...

Πιστεύω ότι κάποια παιδάκια (όπως πχ τα δικά μας!) είναι heavy wetters ενώ κάποια δεν κάνουν τσίσα σχεδόν καθόλου το βράδυ.

DaF
30-06-10, 22:43
και εγώ την ιδια εντύπωση εχω!!
να σας πω και το τρομερό σχόλιο τηης πεθεράς μου... ενώ ενθουσιάστηκε και της αρεσαν πολύ, μου σύστησε να μην το πολυλέω στον κόσμο γιατί θα νομίζουν ότι δεν εχουμε λεφτά και το κάνουμε από τσιγκουνιά!!!!

να της πεις 'η τσιγκουνια ειναι μαγκια' που λεει κ γνωστη διαφημιση για καταστημα ηλεκτρονικων!:mrgreen: οικονομια-οικολογια-υγεια αυτα πανε πακετακι με τις πανες!:mrgreen:

Να ρωτήσω κάτι τις κοπέλες που φοράνε υφασμάτινη πάνα το βράδυ. Εδώ και δύο μέρες όταν πηγαίνω στην κούνια του μωρού κατά τις 12 πριν κοιμηθώ μυρίζει πολύ έντονα αμμωνία. (Γενικότερα, από τότε που ξεκινήσαμε υφασμάτινη πάνα το βράδυ έχω την αίσθηση ότι όλες μας οι πάνες μυρίζουν πιο έντονα όταν βρέχονται.)

Επίσης, το δέρμα του μικρούλι μου ήταν κατακόκκινο το πρωί. Το έψαξα λίγο στο google και είδα ότι είναι έγκαυμα από αμμωνία (ammonia burn) :-(

Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα;

δεν δοκιμασα ποτε υφασματινη βραδυ ακριβως επειδη η μικρη με πανω απο 3 ωρες πανα γινεται ΧΑΛΙΑ! φαντασου τις 12 ωρες που κοιμαται....:-? δεν το ηξερα αυτο για το 'εγκαυμα' ....αλλα απορουσα γιατι γεμιζει κοκκινιλες!και τελικα στην αρχη που αναρωτιομουν (θυμαστε; ) ηταν συνδυασμος αλλεργιας σε μουσμουλο και βρεγμενης πανας , επειδη δεν ειχαν ακομη καλη απορροφητικοτητα!

τωρα οκ, αλλα πρεπει να την προλαβαινουμε , δεν εχει καθολου στανταρ ωρες που κανει κακα ή που βρεχεται περισσοτερο.....:rolleyes: κ οντως η μυρωδια της αμμωνιας δεν παλευεται.......

stellamaria
01-07-10, 17:58
Κι εμένα πολύ με έχει μπερδέψει η βραδυνή κατάσταση. Από τότε που ξεκίνησε ο μεγάλος τις 10 - 12 ώρες βραδυνού ύπνου και πριν το νάνι 300 μλ γάλα είπαμε γεια στις πάνες. Το δέρμα του το πρωί ήταν χάλια και πιο πολύ απ' όλα ήταν κοκκινο το πουλάκι του :-( Δεν είχα καμία επιτυχία κι ας τις έπλυνα και στους 95, κι ας έβαλα και λίγη χλωρίνη (το μετάνιωσα στη συνέχεια αυτό..), κι ας έκανα αμέτρητα ξεβγάλματα..
Ο μπαμπάς μας άφριζε από το κακό του όσο έκανα πειράματα, ότι θα κάνω ανεπανόρθωτη ζημιά στο μόριο του παιδιού! Αααααα είχα φρίξει σας λέω εντελώς! Και έτσι εδώ και ένα χρονο φοράμε το βράδυ συμβατικές.
Δεν ξαναδοκίμασα από τότε.
Τώρα που είδα κι εγώ περί ammonia burn σε ξένα blog διάβασα κάτι για πλύσιμο με Tide και το δοκίμασα. Από τη μία αναρωτιέμαι αν στο εξωτερικό και εδώ είναι ίδιο αυτό το Tide :?: Από την άλλη φοβάμαι ότι θα ξαναρχίσουν οι διαρροές με τις βλακείες που κάνω και θα κυνηγάμε τα τσίσα. Είχα δοκιμάσει να προσθέτω και κάτι βοηθητικά πλύσης με ενεργό οξυγόνο που κυκλοφορούνε και γενικά δε μου μυρίζουν και τόσο οι πάνες πια.
Δεν τολμάω όμως να δοκιμάσω βράδυ προς το παρόν.. Θα κάνω κάποια κίνηση γυρνώντας από τις διακοπές. Τώρα με περιμένει 1 μήνας συμβατικές μόνο γιατί θα μένω σε μάνα (εξοχικό χωρίς πλυντήριο) και μετά πεθερά (σπίτι στο χωριό με πλυντήριο αλλά πολλές μέρες χωρίς νερό απροειδοποίητα) οπότε αφήνω τις υφασμάτινες με λίγη θλίψη για τις ντάνες των πλαστικών που θα χρησιμοποιήσουμε.. Μια φορά το χρόνο που συμβαίνει αυτό καταλαβαίνω τί γλυτώνουμε τον υπόλοιπο χρόνο με τις υφασμάτινες και το εκτιμώ ακόμα πιο πολύ!

Το blog που έλεγες πολύ θα ήθελα να το ανανεώνω συχνά αλλά δεν προλαβαίνω! Να πάρει! Είχα ξεκινήσει με πολύ όρεξη..

Rosie
01-07-10, 18:53
Το blog που έλεγες πολύ θα ήθελα να το ανανεώνω συχνά αλλά δεν προλαβαίνω! Να πάρει! Είχα ξεκινήσει με πολύ όρεξη..

βάλε μας το λινκ!

Peekaboo
01-07-10, 22:40
Προμηθεύτηκα Flip Disposable Inserts. Θα τα δοκιμάσω για βράδυ (θα βάλω μάλλον δύο) και θα σας πω εντυπώσεις.

stellamaria
01-07-10, 23:50
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται το λινκ εδωμέσα! αν είναι θα το αφαιρέσει ο admin φαντάζομαι.. Αυτό είναι http://greekclothdiaperingmom.blogspot.com/
το τελευταίο ποστ για τα παράπονα το έγραψα μαζί με αυτό εδώ στο φόρουμ, εκείνη την ημέρα ήθελα να το φωνάξω :eek:

Τα flip δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω διαβάσει πολλά γι αυτά! Κάποια στιγμή είπα δεν ξανααγοράζω τίποτα για τις πάνες - και προσπαθώ να κρατηθώ :)
Πες μας τη γνώμη σου, λογικά βολεύουν για διακοπές και τέτοια αφού πλένεις μόνο το κάλυμμα, που μπορεί να γίνει και στο χέρι. Είχα ρωτήσει την εταιρία τότε για ταχυδρομικά, να μου στείλει ένα πακέτο και νομίζω είχαν απαντήσει κάτι φρικτό, του στυλ $27 για ένα μικρό δεματάκι με 18 inserts μέσα. Θυμάμαι τόσο λάθος; θα κοιτάξω στα μειλ μου..

stellamaria
01-07-10, 23:55
Τη βρήκα τη στιχομυθία! ηταν για τρία πακέτα τελικά!
Και πάλι αρκετά είναι τα ταχυδρομικά πάντως..

Hello,

Could you please tell me what the shipping cost would be for Greece if I ordered three packs of Flip disposable inserts?

Thank you very much,
Stella

Reply----------------------------------------------------------------------------

Heather @ Banana Peels

Hi Stella,

The shipping charge to Greece is $25 (3lbs) for International 1st Class.
Please let me know if you have any other questions, I am happy to help!
Thank you,

Heather Lent
Banana Peels Diapers
www.bananapeelsdiapers.com

angela_kgr
02-07-10, 08:56
κατι αντιστοιχο με το Flip Disposable Inserts ειναι τα Βιοδιασπωμενα ενθετα μιας χρησης???
http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=628

Rosie
02-07-10, 09:24
Στέλλαμαρία μόλις διάβαζα τα reviews στο blog σου για τις διάφορες πάνες (http://greekclothdiaperingmom.blogspot.com/search/label/Imse%20Vimse) και πρόσεξα αυτό:

Μία πάνα με snaps που ισχυρίζεται ότι είναι one-size ήρθε από το εξωτερικό και τη λένε motherease. Διάβασα καλές κριτικές γι αυτή και είπα να τη δοκιμάσω. Είναι όντως πολύ καλό που έχει snaps, πολύ καλή απορροφητικότητα αλλά αρκετά ογκώδης! Χωράει μόνο σε καλύμματα μεγάλου μεγέθους! Στο αντίστοιχο κάλυμμα που πήρα σε μέγεθος small (!) δεν κατάφερε να χωρέσει πάντως.. Τουλάχιστον όχι χωρίς να έχουμε διαρροές..

Επειδή τώρα για τη μικρή πήρα τις Mother-ease one-size (bamboo & organic cotton) και χρησιμοποιούμε τα μικρά βρακάκια χωρίς κανένα πρόβλημα και διαρροή, αναρωτιέμαι αν έκλεισες την πάνα καλά σύμφωνα με τις οδηγίες αυτές (smallest size setting):

How to adjust the Mother-Ease One-Size Diaper (http://www.mother-ease.com/cloth-diapers/How_to_adjust)

Peekaboo
02-07-10, 10:00
Τη βρήκα τη στιχομυθία! ηταν για τρία πακέτα τελικά!
Και πάλι αρκετά είναι τα ταχυδρομικά πάντως..

Hello,

Could you please tell me what the shipping cost would be for Greece if I ordered three packs of Flip disposable inserts?

Thank you very much,
Stella

Reply----------------------------------------------------------------------------

Heather @ Banana Peels

Hi Stella,

The shipping charge to Greece is $25 (3lbs) for International 1st Class.
Please let me know if you have any other questions, I am happy to help!
Thank you,

Heather Lent
Banana Peels Diapers
www.bananapeelsdiapers.com (http://www.bananapeelsdiapers.com)

Κοίτα, μου τα έφερε μια θεία μου που ήρθε από Αγγλία, οπότε δεν πλήρωσα ταχυδρομικά. Ωστόσο δεν χρειάζεται να τα παραγγείλεις από Αμερική. Έχω ψωνίσει Bumgenius από εδώ (http://www.fill-your-pants.com) και εδώ (http://www.babame.com/) και τα ταχυδρομικά ήταν ελάχιστα (κάτι σε 5-6 ευρώ νομίζω σε μεγάλα πακέτα με 11 και 5 πάνες αντίστοιχα). Και τα δύο αυτά site πουλάνε Flip. Επίσης τα έχει και ένα ελληνικό site, αυτό που παραθέται η angela_kgr για τα Gro Baby soaker pads.

Angela_kgr από ότι καταλαβαίνω αυτά είναι παρόμοια, αλλά συνδιάζονται με το βρακάκι της Gro Baby. Αυτά που γράφω είναι για το σύστημα Flip της Cotton Babies (εταιρεία που φτιάχνει και τις Bumgenius που λατρεύω).

Peekaboo
03-07-10, 23:34
Λοιπόν, οι εντυπώσεις μου από τα Flip disposables: μέχρι στιγμής τα έχω δοκιμάσει μόνο βράδυ. Χρησιμοποίησα 2 επιθέματα, δεν είχαμε καθόλου διαρροές και το δερματάκι του μωρού μου ήταν στεγνό το πρωί, χωρίς ερεθισμούς. Είναι αρκετά πιο στενά από το βρακάκι, οπότε ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως θα μπορούσε κανείς να βάλει μόνο ένα επίθεμα. Λαμβάνοντας αυτό υπ'όψιν, το σύστημα είναι καλό αλλά ακριβό. Γιατί κοστίζει είτε 4 λίρες + περίπου άλλα τόσα για τα μεταφορικά από Αγγλία ή περίπου 10 ευρώ με τα μεταφορικά από ελληνικό site που τα πουλάει. Το πακέτο έχει 18 επιθέματα, άρα θα μας βγάλει 9 νύχτες.

Rosie
04-07-10, 08:39
Λαμβάνοντας αυτό υπ'όψιν, το σύστημα είναι καλό αλλά ακριβό. Γιατί κοστίζει είτε 4 λίρες + περίπου άλλα τόσα για τα μεταφορικά από Αγγλία ή περίπου 10 ευρώ με τα μεταφορικά από ελληνικό site που τα πουλάει. Το πακέτο έχει 18 επιθέματα, άρα θα μας βγάλει 9 νύχτες.

Άρα βγαίνει αρκετά πιο ακριβά από τις Μόλτεξ, κρίμα! :(

stefi_annimammy
05-07-10, 00:03
Μανούλες καλημέρα… Προσπαθούμε και εμείς να βρούμε το δρόμο μας με τις υφασμάτινες, αν και είμαστε ακόμα στην αρχή…. Έχουμε πάρει ένα σετ δοκιμής από το ecobaby και γενικά μας αρέσουν. Η μικρή βολεύτηκε άμεσος και ως τώρα είχαμε ελάχιστες διαρροές…
Αυτό που κυρίως με προβληματίζει είναι το πλύσιμο….
Έχω διαβάσει το topic, έχω διαβάσει διάφορα sites αλλά έχω ακόμα αρκετές απορίες αφού από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει στάνταρ μέθοδος…
Τελικά τις λερωμένες πάνες που τις κρατάμε μέχρι το πλύσιμο?
Σε κουβά που να κλείνει αεροστεγώς? Η σε κουβά ανοιχτό με τρύπες να αερίζονται? ( να πω ότι δεν έχω τη δυνατότητα να τις κρατάω στο μπαλκόνι γιατί μένουμε στην εξοχή και στο μπαλκόνι κόβουν βόλτες διάφορα ζώα)
Τις μουλιάζουμε? Διάβασα κάπου ότι ειδικά το καλοκαίρι είναι προτιμότερο να το αποφεύγουμε για λόγους υγιεινής….
Τις ξεπλένουμε πριν να τις βάλουμε στο κουβά, κάνουμε και ένα ξέπλυμα το βράδυ και είμαστε εντάξει? Αλλά πάλι θα μένουν βρεγμένες μέσα στη ζεστή… από άποψη υγιεινής δεν μου φαίνεται να διαφέρει πολύ η μια μέθοδος από την άλλη…
Και μετά πριν να μπουν στο πλυντήριο, πρέπει να τις στραγγίξουμε?
Μετά τα πλύσιμο διαβάζω ότι δεν χρειάζονται σίδερο αν πλυθούν στους 60, αλλά και πάλι, ξερώ και εγώ? Φτάνει αυτό? Το σίδερο είναι σίγουρη αποστείρωση, και ειδικά στη πάνα δεν μου πάει να μην τη σιδερώσω ….
Και κάτι τελευταίο! Συνηθίζω, όταν αλλάζω τη μικρή και δεν έχουμε κακά, να την ξεπλένω με χαμομήλι πάνω από τη λερωμένη πάνα. Λέτε το χαμομήλι να επηρεάζει για κάποιο λόγο την απορροφητικότητα?
Πολλές ερωτήσεις, ε? Ζητώ συγνώμη, αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι…

dhmhtrianna+
05-07-10, 09:45
Κορίτσια καλημέρα.Σε ένα μήνα περίπου γεννάω και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω υφασμάτινες πάνες.Σκέφτομαι να αρχίσω τη δοκιμή με bumgenius one size all-in one.Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου γράψετε μια λίστα με το τι αλλο θα χρειαστεί να προμηθευτω ώστε να μην τρέχω τελευταία στιγμή,ευχαριστώ εκ των προτέρων.:grin:

Peekaboo
05-07-10, 16:45
Αυτό που κυρίως με προβληματίζει είναι το πλύσιμο….
Έχω διαβάσει το topic, έχω διαβάσει διάφορα sitesαλλά έχω ακόμα αρκετές απορίες αφού από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει στάνταρ μέθοδος…

Η καθεμία κάνει ότι τη βολεύει, γύρω από μια σχετικά σταθερή ρουτίνα.
Συνοπτικά, πλένουμε τις πάνες το πολύ κάθε 3 μέρες, αλλιώς καθαρίζουν πιο δύσκολα. Αν και πλένονται και στους 40 βαθμούς, οι περισσότεροι (και εγώ) επιλέγουν τους 60 για λόγους αποστείρωσης. Σιδέρωμα δεν χρειάζεται. Δεν τις σιδέρωσα ποτέ και φοράμε υφασμάτινες πάνες στον μικρό μας από 3 εβδομάδων.

Σχετικά με τη φύλαξη, πάλι ισχύει ότι ο καθένας κάνει ότι τον βολεύει. Αφού τις φυλάς μέσα στο σπίτι θα πρέπει να προμηθευτείς κουβά που κλείνει αεροστεγώς για να αποφύγεις τις μυρωδιές (αλλιώς το μπάνιο σου θα βρωμάει σαν δημόσιο αποχωρητήριο).

Όταν λες μούλιασμα, αναφέρεσαι στη μέθοδο φύλαξης του κουβά (wet pail); Αν ναι, τότε όντως την αποφεύγουμε για λόγους υγιεινής. Αν αναφέρεσαι στο dry pail με ξέβγαλμα στο τέλος της μέρας, θα δεις ότι οι απόψεις διίστανται. Μερικές κοπέλες δεν το κάνουν, μερικές άλλες (μεταξύ αυτών και εγώ) το κάνουν γιατί θεωρούν ότι καθαρίζουν καλύτερα όταν έρθει η μέρα του πλυντηρίου.

Το χαμομήλι δεν νομίζω ότι επηρεάζει την απορροφητικότητα.

Υπάρχουν πάρα πολλές σελίδες με ρουτίνες πλυσίματος. Ενδεικτικά, αν θέλεις δες:
http://www.letsgocloth.gr/index.php?id=laundry
http://www.pootersdiapers.com/simple-laundering-instructions/
http://www.pinstripesandpolkadots.com/laundry%20basics.htm

Η δική μου ρουτίνα πλυσίματος είναι αυτή (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1467846#post1467846).

dhmhtrianna+ στη σελίδα που περιγράφω τη ρουτίνα πλυσίματος που ακολουθώ θα δεις και τι χρησιμοποιώ. Εκτός από το απορρυπαντικό (της επιλογής σου), όλα τα άλλα είναι προαιρετικά και εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες. Ξεκίνα με τα βασικά και στην πορεία (και εφόσον έχεις προβλήματα/θέματα) βλέπεις τι άλλο χρειάζεσαι.

Καλή αρχή!

stefi_annimammy
06-07-10, 00:22
Κατατοπιστικότατη! Σ`ευχαριστώ πολύ. Θα επιστρέψω με νέα μας….

adria
14-08-10, 16:30
κοριτσια, τις πανες αυτεσ τις εχει χρησιμοποιήσει καμία?http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=197
και κατι αλλο,χρειαζονται βρακάκι?

Peekaboo
18-08-10, 18:01
Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει αλλά σίγουρα χρειάζονται βρακάκι από πάνω. Είναι από κάνναβη και δεν είναι αδιάβροχες.

baila
17-09-10, 12:01
Κοριτσια γεια σας
σκεφτομαι στο 3ο μου παιδακι να χρησιμοποιησω τις υφασματινες-οικολογικες πανες. Στα προηγουμενα δεν κυκοφορουσαν απ οσο ξερω
μαλιστα θυμαμαι οτι μου ειχε πει ενας αγγλος καθηγητης μου που ειχε γεννησει η κορη του κοντα με εμενα
τι πανες χρησιμοποιεις μιας χρησης η υφασματινες
του λεω
μιας χρησης εννοειται, μου ειχε κανει εντυπωσηπου ρωτουσε γιατι τις ηξερα απο ιστοριες μονο τις υφασματινε ςπου τις χρησιμοποιουσαν παλια π.χ. σε μενα
και μου λεει: μα δεν ειναι : baby friendly οι μιας χρησης
και λε κι εγω : οι αλλες δεν ειναι mother friendly και γελουσαμε

τωρα βεβαια βλεπω πως ειναι πολυ μελετημενες αλλα με προβληματιζει μηπως τις πληρωσω και τελικα δε με βολεψουν και παν χαμενα τα χρηματα που θα δωσω

μηπως ειναι πολυ κουραστικη η συνεχης αλλαγη και το πλυσιμο
βεβαια βλεπω οτι αν θηλαζεις θα εχεις και καλυτερο ελεγχο για το ποσες βρεχει το μωρο και γενικα οτι ειναι πολυ καλυτερες για το δερματακι του
χωρια οτι ειναι πολυ πιο οικονομικες, πολυ σημαντικο

θα ηθελα να ακουσω εμπειριες απο μαμαδες που τις χρησιμοποιουν επιτυχως γιατι μαλλον θα τις παρω

penelope84
09-10-10, 12:44
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΠΗΡΑ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΕΣ ΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ). ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ BUMGENIUS ΚΑΙ ΣΤΙΣ BAMBINEX.ΠΟΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ALL IN ONE ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ. ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ BABBO ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?

Peekaboo
14-10-10, 02:26
Αν διαβάσεις τις προηγούμενες αναρτήσεις πιθανά θα καταλάβεις ότι το θέμα επιλογής πάνας είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (κόστος, επιλογή φυσικών ή μη υλικών, ευκολία στη χρήση, εφαρμογή κ.α.). Αυτό που αρέσει και εξυπηρετεί μια μαμά και ένα μωρό μπορεί να μην εξυπηρετεί τις ανάγκες κάποιων άλλων.

Έχω και τους δύο τύπους που αναφέρεις και τις θεωρώ πολύ καλές πάνες και τις δύο. Οι Bumgenius organic είναι από βιολογικό βαμβάκι και τύπου όλα σε ένα, το οποίο τις κάνει πολύ πρακτικές και φιλικές στη χρήση από όλους. Αυτές χρησιμοποιεί ο μπαμπάς του μικρού μου όταν τον αλλάζει και αυτές τις δέχτηκαν και στον παιδικό σταθμό που θα τον πηγαίνω. Μόνο τους μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου, εκτός από το ότι είναι πιο ακριβές από τις Bambinex, είναι το ότι αργούν πολύ να στεγνώσουν.

Οι Bambinex από την άλλη είναι πιο οικονομικές, είναι μια χαρά από θέμα απορροφητικότητας, ωστόσο, πρώτον χρειάζονται εξωτερικό βρακάκι (οι υπόλοιποι δεν τις βρίσκουν πολύ φιλικές στη χρήση με αποτέλεσμα να τις χρησιμοποιώ μόνο εγώ) και δεύτερον, μέχρι ο μικρός μου να φτάσει τα 8-9 κιλά ώστε να τις φοράμε χωρίς να τις διπλώνουμε ήταν αρκετά ογκώδεις.

Η γνώμη μου είναι να πάρεις 1-2 κομμάτια από τον κάθε τύπο ή από οποιονδήποτε άλλον τύπο μπορεί να σε ενδιαφέρει και να τις δοκιμάσεις. 'Ετσι θα καταλάβεις τί σε εξυπηρετεί και τί όχι.

athina235
05-11-10, 15:08
Καλησπερα κοριτσια!
Εχει καποια απο σας αποψη η εχει χρησιμοποιησει τισ συγκεκριμενες πανες? η και αλλες υφασματινες! δεν ξερω...σημερα αρχισα να ερευνω το θεμα!
Σκεφτομαι το ενδεχομενο να αποκτησω μερικες να δω πως θα λειτουργησει! (ουτως η αλλως το κοστος τους αν μας βολεψουν δεν εχει καμια σχεση με το κοστος των πανων μιας χρησης). Οποτε θελω να αγορασω μερικες για δοκιμη!:)
http://www.monogiapaidakia.com/
εδω τις βρηκα!

*ΒΑΣΩ*
05-11-10, 16:13
αυτες οι πανες υπαρχουν πολλα χρονια .. τουλαχιστον 28 που ειμαι.
μου τις φορουσε και μενα η μανα μου και μαλιστα οταν εκοψα τις πανες απο την κορη μου, μου ελεγε αχ τι κριμα να μην υπαρχουν αυτες οι πανες που σου φορουσα οι αδιαβροχες...
απο οσο ξερω λοιπον ειναι πολυ βολικες και ετσι μαθαινει και το παιδακιτην τουαλετα να το ανεβοκατεβαζει ευκολα...

athina235
21-11-10, 00:20
και εγω κοριτσια ψηνομαι πολυ στην ιδεα να αγορασω υφασματινες πανες(δεν εχω γεννησει ακομη)ομως δεν εχω υποστηριξη απο πουθενα και οπου τολμαω να το αναφερω παθαινουν σοκ, αηδιαζουν ολοι και μου λενε διαφορα!
Εχω ακουσει καλα σχολια για στις wonderoos. Που μπορω να τις βρω και στην Ελλαδα.
Τις Βumgenius που μπορω να τις βρω? και σε τι τιμη κυμαινονται περιπου?
Α! και μια ακομη απορια...Ποιες ειναι οι πανες τσεπης? Τι διαφορετικο εχουν?

militsa
21-11-10, 01:31
Χρησιμοποιώ υφασμάτινες πάνες πάνω απο 2 χρόνια στα παιδιά μου και θεωρώ πως είναι απο τις καλύτερες επιλογες. Προτινω λοιπον και τις πάνες όλα σε ένα αλλά και τις μεμονωμένες με βρακάκι για τη νύχτα ή για τις βόλτες. Μη διστάζετε να δοκιμάζετε κάτι καινουριο..σίγουρα δεν είναι η ευκολη λυση τυλιγω-πετάω αλλά δεν είναι και τίποτα δυσκολο αν το συνηθισεις..αυτό που χρειάζεται σίγουρα είναι ΚΑΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!

athina235
21-11-10, 03:01
Χρησιμοποιώ υφασμάτινες πάνες πάνω απο 2 χρόνια στα παιδιά μου και θεωρώ πως είναι απο τις καλύτερες επιλογες. Προτινω λοιπον και τις πάνες όλα σε ένα αλλά και τις μεμονωμένες με βρακάκι για τη νύχτα ή για τις βόλτες. Μη διστάζετε να δοκιμάζετε κάτι καινουριο..σίγουρα δεν είναι η ευκολη λυση τυλιγω-πετάω αλλά δεν είναι και τίποτα δυσκολο αν το συνηθισεις..αυτό που χρειάζεται σίγουρα είναι ΚΑΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!

πες μου και εμενα αν θελεις ποιες χρησιμοποιεις και απο που τις πηρες!
τελικα τις wonderoo τις χρησιμοποιει καμια? η μονο εγω τις ψαχνω?:D

stellamaria
21-11-10, 07:23
Νομίζω πρέπει να διαβάσεις παλιότερες αναρτήσεις για να πάρεις απάντηση στα περισσότερα ερωτήματα. Το thread από την πρώτη σελίδα σχεδον περιέχει απαντήσεις και προβληματισμούς για διάφορα 'βασικά' θέματα!

Εγώ ήθελα να προσθέσω ότι πήρα δύο bambinex all in one - One size πριν από αρκετούς μήνες και δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένη... Είχα μία fitted που ήταν πολύ συμπαθητική και έτσι πείστηκα να τις δοκιμάσω. Δεν μπορώ να πώ όμως καλά λόγια. Έχουν διαρροές πολύ γρήγορα, είναι πολύ ογκώδεις ενώ ουσιαστικά δε σε βοηθούν να ξενοιάσεις για πολύ ώρα. Θελουν κατ' εμέ οπωσδήποτε επίθεμα για επιπλέπον απορροφητικότητα γιατί αλλιώς μέσα στην πρώτη ώρα έχουμε ατυχήματα!
Δεν είμαι μόνο εγώ που το πιστεύω αυτό.. και μάλιστα η εταιρεία απάντησε σε παράπονα κάποιου ότι θα επανασχεδιάσει/βελτιώσει το προϊόν στην νέα έκδοσή του.. Θα άκουσαν πολλά παράπονα φαντάζομαι..

http://www.clothnappytree.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=2390

Τώρα τα 40 ευρώ που έδωσα βέβαια δε θα μου τα γυρίσει αλλά τί να πώ.. Καλύτερα να διαβάζουμε reviews από πολλά sites πριν αγοράσουμε μια πάνα..
Το boots στην αγγλία τις είχε λέει προσφορά 2.5 λίρες τη μία και εγώ τις αγόρασα με έκπτωση τότε σχεδόν 18 ευρώ τη μία + ταχυδρομικά!

Άραγε στην ελλάδα τις πουλάνε ακόμα;; Θα ρίξω μια ματια...
Πάντως φαίνεται πολύ ωραία, απορώ γιατί δε δουλεύει καλά στην πράξη..
http://www.youtube.com/watch?v=2yN7mfNidyw&NR=1

Rosie
21-11-10, 11:28
Εγώ ήθελα να προσθέσω ότι πήρα δύο bambinex all in one - One size πριν από αρκετούς μήνες και δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένη... Είχα μία fitted που ήταν πολύ συμπαθητική και έτσι πείστηκα να τις δοκιμάσω. Δεν μπορώ να πώ όμως καλά λόγια. Έχουν διαρροές πολύ γρήγορα, είναι πολύ ογκώδεις ενώ ουσιαστικά δε σε βοηθούν να ξενοιάσεις για πολύ ώρα. Θελουν κατ' εμέ οπωσδήποτε επίθεμα για επιπλέπον απορροφητικότητα γιατί αλλιώς μέσα στην πρώτη ώρα έχουμε ατυχήματα!

Εγώ τελευταία πήρα δύο βρακάκια από τη Βαmbinex και ήτανε χάλια! Μέσα σ' ένα μήνα άρχισανε να φθείρονται! :-?
Αντίθετα τα Mother-ease που είχα πάρει για το γιο μου πάνω από τρια χρόνια πριν ακόμη είναι μια χαρά!

Έχω πάρει επίσης και πέντε BumGenious organic-cotton one-size απ' εδώ: http://www.green-me.co.uk/bumgenius_aio.php

Eίναι πολύ καλές, εύχρηστες (εφόσον δεν χρειάζονται βρακάκι), κομψές παρόλο που είναι one-size και πολύ όμορφες μια και έρχονται σε απίθανους χρωματισμούς.
Τα αρνητικά: 1. Είναι ακριβές, 2. Αργούνε πολύ να στεγνώσουνε, 3. Δεν είναι τόσο απορροφητικές όσο οι πετσετέ πάνες της Mother-ease (δεν είχαμε όμως ποτέ διαρροές).

Rosie
21-11-10, 11:32
Οι Wonderoos αν δεν κάνω λάθος είναι από συνθετικό ύφασμα, σωστά;
Προσωπικά αποφεύγω τα συνθετικά υφάσματα γιατί κατασκευάζονται από παράγωγα του πετρελαίου.

drop_00
21-11-10, 12:38
καλημερα σας.για οσες μανουλες ενδιαφερονται δινω πανες υφασματινες οικολογικες τις οποιες χρησιμοποιησαμε για λιγο χρονικο διαστημα και αυτο γιατι πηραμε καινουριες.τις δινω σε πολυ καλη τιμη.ειναι σε αριστη κατασταση και ειναι ενα μεγεθος.που σημαινει οτι μπορει να τις βαλει ενα μωρο απο νεογεννητο εως 2-3 ετων που κοβει τις πανες καθως ειναι με κουμπακια που προσαρμοζονται ευκολα στο σωματακι του παιδιου συμφωνα με την αναπτυξη του.ειναι οι πανες WONDEROOS ειναι σε ουδετερα χρωματα και για αγορακι και για κοριτσακι,πλενονται ευκολα,στεγνωνουν γρηγορα και ειναι υποαλλεργικες χωρις χημικα!επισης ειναι αδιαβροχες εξωτερικα και δεν χρειαζονται επιπλεον καλυμμα.οποια κοπελα ενδιαφερεται ας μου πει.ειναι πακετο των 27 πανων μαζι με εξτρα ενθετα για διπλη απορροφητικοτητα και με 15-20 πανακια για τοπικο καθαρισμα.συν δυο τσαντες αποθηκευσης.τα δινω ολα μαζι 350?!

stellamaria
24-11-10, 17:19
Πολύ καλό μου ακούγεται αυτό για τις wonderoos, εγώ δεν τις ξέρω καθόλου σαν πάνες, αλλά αν δεν είχα όσες έχω θα το σκεφτόμουν να τις πάρω! Είναι καλή η τιμή :) Δεν πρόσεξα στο μήνυμά σου γιατί τις αλλάζεις; Δε θα χρησιμοποιείς πια υφασμάτινες;

εχθές παρήγγειλα μια πάνα από το ebay, αντιγραφή της fuzzibunz made in china. Τώρα μπορεί να είναι εντελώς βλακεία αυτό που έκανα, αλλά κόστισε 3,5 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά... Επίσης δεν ξέρω αν θα ήθελα να στηρίξω την κινέζικη αγορά κι άλλο! Αλλά μετά από 600+ ευρώ που έχω δώσει για υφασμάτινες πάνες είπα να το δοκιμάσω κι ας είναι και βλακεία. Μου λείπουν καμιά 10 αριά για να είμαι τελείως άνετη στα πλυσίματα και να βάζω και στα δύο μωρά μου μια και ο μεγάλος δε λέει να μάθει τα τσίσα στην τουαλέτα ακόμα...

Πείτε μουη τη γνώμη σας ακόμα κι αν είναι αρνητική. Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει αλλά πιστεύω ότι αξίζει ένα review η κατηγορία αυτή.

Peekaboo
24-11-10, 20:30
Δεν κατάλαβα, για ποια κατηγορία θα ήθελες να κάνουμε review;

DaF
24-11-10, 22:39
μετα απο χρηση 4-7 μηνων (ειχα παρει +3 πριν 4 μηνες)τα βρακακια μας bambinex χαλασανε!:(ειχαμε παρει αυτα: http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30111
τα επλενα στο πλυντηριο 1-2 φορες την εβδομαδα ειτε στους 40 ειτε στους 60 (ΠΟΤΕ παραπανω, συμφωνα κ με τις οδηγιες...)
και με τα καρυδοσαπουνα ...παρολ'αυτα ξεχειλωσαν τοσο που η πανα κανει διαρροες....:( τωρα τα σφιγγω πολυ βαζω το σκρατς πιο κατω αλλα ...κ παλι καμια φορα:-?
κριμα τοσα χρηματα ρε γμτ...
το εχει παθει κανεις αλλος; ηταν ελλατωματικα τα συγκεκριμενα αραγε; τι να πω....
η μικρη φανταζομαι θα χρησιμοποιησει πανες για αλλο ενα εξαμηνο τουλαχιστον...τι να παιρναμε ;

Rosie
24-11-10, 23:20
DaF αν κοιτάξεις λίγα ποστς παραπάνω θα δεις ότι γράφω το ίδιο πράγμα για τα βρακάκια της Bambinex, χάλια είναι, τα δικά μας άρχισαν να φθείρονται μόνο μετά από ένα μήνα χρήσης!

Τα Mother-ease προτείνω εγώ, έχω ακόμη αυτά του γιου μου τρια χρόνια + και είναι μια χαρά! Φυσικά πήρα άλλα για τη μικρή αλλά τα άλλα ακόμη τα βάζω στο γιο μου (ναι, ακόμη δεν έκοψε την πάνα :? ).

DaF
24-11-10, 23:39
οκ rosie ευχαριστω..!
θα δω κ αυτα που λες...

stellamaria
25-11-10, 18:52
Δεν κατάλαβα, για ποια κατηγορία θα ήθελες να κάνουμε review;

Εννοώ οι κατηγορία 'πάνες made in china'. Έπρεπε να βάλω εισαγωγικά! Εγώ θα κάνω το review και θα δω αν είναι value for money ή απλά είναι για πέταμα..

Εγώ από βρακάκια έχω κάτι imse vimse σε medium και large που με βολεύουν πολύ και για βραδυνές 'φορτωμένες' πάνες με πολλά επιθέματα. Είναι πολύ καλές και απαλές στο δερματάκι του μωρού. Στα μπουτάκια και στη μεσούλα δεν είδα ποτέ κόκκινα σημάδια (το είχα πάθει με τη motherease) και σπάνια έχουμε διαρροές. Όταν έχουμε φταίω εγώ γιατί πάντα κάποιο ύφασμα εξέχει έξω από το κάλυμμα χωρίς να το έχω προσέξει..

Peekaboo
26-11-10, 01:32
Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία με αυτή που περιγράφετε κορίτσια από τα βρακάκια της Bambinex αν και δεν θα τα ξανα αγόραζα γιατί πρέπει να είμαι πολύ προσεκτική με την εφαρμογή τους, καθώς τα velcro κάνουν κοκκινίλες στο δέρμα του μικρούλη μου στην κοιλίτσα ή στα μπουτάκια από γρατζουνιές.

Αν και η αγαπητή Rosie δεν συμφωνεί, εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη με τα βρακάκια Flip (http://www.cottonbabies.com/product_info.php?cPath=139&products_id=2220).

Επίσης, η εμπειρία μου με τις all-in-one πάνες της Bambinex είναι κακή όπως περιγράφει και η stellamaria. Ευτυχώς έχω μόνο μια και δεν κλαίω τα λεφτά. Μάλιστα πήρα τηλέφωνο και στην ecofamily και τους ενημέρωσα για τις εντυπώσεις μου γιατί μου είχαν πει ότι σκεφτόντουσαν να καταργήσουν την πώληση διαφορων άλλων σειρών (π.χ. totsbots) και να επενδύσουν στην προώθηση της Bambinex all-in-one.

athina235
27-11-10, 04:10
Σκεφτομαι η πρωτη μου δοκιμη με τις υφασματινεςνα ειναι της bumgenius...
Πειτε μου ομως! τι διαφορα εχει αυτη η πανα http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29866 με αυτη? http://www.amazon.co.uk/Bum-Bumgenius-Onesize-Moonbeam-V-3/dp/B001R5KQPQ/ref=sr_1_58?ie=UTF8&m=A1V7K2R8QCZT7N&s=generic&qid=1290820971&sr=1-58

Η δευτερη εχει σκρατς?δεν χαλαει με τα πλυσυηματα?
Εν τω μεταξυ οπου κοιταξα εχουν την ιδιΑ τιμη εκτος απο το αμαζον.
η οργανικη ειναι καλυτερη απο την απλη?δεν καταλαβαινω...

Rosie
27-11-10, 09:26
Σκεφτομαι η πρωτη μου δοκιμη με τις υφασματινεςνα ειναι της bumgenius...
Πειτε μου ομως! τι διαφορα εχει αυτη η πανα http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29866 με αυτη? http://www.amazon.co.uk/Bum-Bumgenius-Onesize-Moonbeam-V-3/dp/B001R5KQPQ/ref=sr_1_58?ie=UTF8&m=A1V7K2R8QCZT7N&s=generic&qid=1290820971&sr=1-58

Κατ' αρχήν η πρώτη είναι από βιολογικό βαμβάκι και η δεύτερη από συνθετικές ίνες fleece, καμία σχέση δηλαδή στην ποιότητα!

Ναι, καλύτερα απέφυγε πάνες και βρακάκια με χρατς γιατί χαλάνε με τα πλυσίματα και δεν είναι τόσο βολικά όσο τα κουμπακια.

Αλλά για αρχή δεν θα σου συνέστεινα τις Bumgenious, ακόμη δεν κρύωσε ο καιρός και κάνουνε δύο μέρες να στεγνώσουνε :?

Peekaboo
27-11-10, 12:17
Εγώ από την άλλη θα σου σύστηνα με τα χίλια αυτές με το βιολογικό βαμβάκι, Όντως αργούν να στεγνώσουν αλλά είναι απίστευτα απορροφητικές, πολύ πρακτικές (είναι οι μόνες που φοράει στον μικρό ο άντρας μου και οι μόνες που δέχτηκαν στον σταθμό) και πολύ κομψές. Οι one-size πάνες συνήθως είναι πολύ ογκώδεις στη μικρότερη ρύθμιση γιατί το ύφασμα διπλώνεται. Ωστόσο αυτές χωρούσαν στα παντελονάκια του μικρούλη όταν οι άλλες απαιτούσαν μεγαλύτερο μέγεθος παντελονιού (μιλάω για την ηλικία μέχρι περίπου 5 μηνών).

Μένω Αγγλία, δεν έχω στεγνωτήριο και το μόνο που κάνω είναι ότι έχω πάρει δύο μικρές απλώστρες από αυτές που στηρίζεις στο καλοριφέρ και τις απλώνω εκεί. Στεγνώνουν όντως σε δύο μέρες. Το καλοκαίρι που μέναμε Ελλάδα ακόμη στεγνώναν σε μια. Υπάρχει και ένα site με οδηγίες για το τί έκανε μια κοπέλα για να στεγνώνουν πιο γρήγορα, αν θέλεις δες το εδώ (http://www.conscientiousconfusion.com/2009/12/bumgenius-organic-take-too-long-to-dry.html).

Επειδή αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες του ποστ θα καταλάβεις ότι διαφορετικές μαμάδες βολεύονται με διαφορετικές πάνες η καλύτερη πρακτική είναι να πάρεις πρώτα 1-2 από ένα ή δύο διαφορετικά είδη πάνας που σου αρέσουν και να δεις τι θα σε βολέψει.

athina235
28-11-10, 19:47
ευχαριστω κοριτσια! 2 μερες!!!!???
μενω Ροδο αλλα αν πιασει η υγρασια εδω δεν θα στεγνωνουν με τιποτα! Εδω τα ρουχα μονο κανουν μια με μιαμιση μερα...Αλλα οκ μετα θα ανοιξει παλι ο καιρος!

peekaboo πως ειναι οι απλωστρες για τα καλοριφερ? Στο καλοριφερ λογικα θα στεγνωνουν συντομα ε? Πειραζει αν τις ακουμπισω επανω? υπαρχει ενδεχομενο σκληρινει το υφασμα η να χαλασει ?

Πρεπει να παρω και εξτρα απορροφητικα ενθετα η εχουν? Και τα βιοδιασπωμενα φυλλα μιας χρησης ?

Επισης κατι τελευταιο. Με τι τις πλενετε? Βρηκα αυτο το απορρυπαντικο. http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29947

οπως και ολα τα αλλα που σας ρωτησα απο εδω τα βρηκα

Peekaboo
30-11-10, 01:02
Η απλώστρα για το καλοριφέρ είναι κάπως έτσι (http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/8504405/c_1/1%7Ccategory_root%7CKitchen+and+laundry%7C14418476/c_2/3%7C15701316%7CLaundry+and+cleaning%7C14418551/c_3/4%7Ccat_14418551%7CIndoor+airers%7C14418554.htm). Βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ και στα καταστήματα που πουλάνε πλαστικά, χαρτικά και είδη νοικοκυριού. Μπορείς να τις ακουμπήσεις κατευθείαν στο καλοριφέρ αλλά δεν συνίσταται γιατί λένε ότι χαλάνε τα ελαστικά στα μπουτάκια. Επίσης σίγουρα θα σου σκληρύνει πολύ το ύφασμα.

Και εγώ με soap nuts πλένω. Γενικά πρέπει να προσέξεις το απορρυπαντικό να μη περιέχει σαπούνι γιατί μειώνει την απορροφητικότητα των υφασμάτων.

Οι Bumgenious Organic δεν έχουν έξτρα ένθετα, αλλά θα σου χρειαστούν μόνο αν σκοπεύεις να τις χρησιμοποιήσεις για βραδυνή χρήση (τουλάχιστον εμένα δεν μου χρειάστηκαν). Μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου ένθετα από παλιές πετσέτες. Θα κόψεις απλά μερικά μακρόστενα κομμάτια και θα τα γαζώσεις ίσα ίσα για να μη ξεφτύσουν.

Τα βιοδιασπώμενα φύλλα μιας χρήσης δεν θα σε εξυπηρετήσουν τον πρώτο καιρό που τα κ@κακια είναι υδαρά. Κυρίως αν θηλάζεις μάλλον θα αρχίσουν να είναι πιο 'φορμαρισμένα' με την εισαγωγή στερεών τροφών. Τότε θα σε εξυπηρετήσουν γιατί θα συγκρατούν τα στερεά (ή τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά) και θα λερώνεται λιγότερο η πάνα.

Παρεμπιπτόντως, ψάξε αν θέλεις και site του εξωτερικού για τιμές πριν παραγγείλεις. Μπορεί να μη σε συμφέρει με τα μεταφορικά για 1-2 πάνες αλλά σίγουρα αξίζει αν πρόκειται κάποια στιγμή να κάνεις μεγαλύτερη παραγγελία. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω 2 link από site που πήρα τις δικές μας.

athina235
30-11-10, 03:23
ωραια η απλωστρα για το καλοριφερ!απορω πως δεν την ειδα ποτε.γιατι χαζευω πολυ στο σουπερ μαρκτετ ειδικα... αν συνεχισει αυτη η ζεστη ομως φετος δεν νομιζω να τα ανοιξουμε τα καλοριφερ! Θα σκασουμε!

τα νουμερα που εχουν τι σημαινουν? v2 v3 v4?

Peekaboo
01-12-10, 00:25
Οι εκδόσεις αναφέρονται στις bumgenius all-in-one, τις pocket πάνες με το fleece. Η v4 είναι η τελευταία έκδοση που έχει βγει. Επίσης, οι organic πλέον λέγονται elemental.

Rosie
01-12-10, 00:44
Η απλώστρα για το καλοριφέρ είναι κάπως έτσι (http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/8504405/c_1/1%7Ccategory_root%7CKitchen+and+laundry%7C14418476/c_2/3%7C15701316%7CLaundry+and+cleaning%7C14418551/c_3/4%7Ccat_14418551%7CIndoor+airers%7C14418554.htm). Βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ και στα καταστήματα που πουλάνε πλαστικά, χαρτικά και είδη νοικοκυριού. Μπορείς να τις ακουμπήσεις κατευθείαν στο καλοριφέρ αλλά δεν συνίσταται γιατί λένε ότι χαλάνε τα ελαστικά στα μπουτάκια. Επίσης σίγουρα θα σου σκληρύνει πολύ το ύφασμα.

Αχ τέτοια απλώστρα δεν υπάρχει στην Ελλάδα!
Ακόμη κλαίγομαι που δεν έφερα μαζί μου μια όταν ήρθα...
Και όταν πια πάω για ταξιδάκι δεν έχω ποτέ χώρο να κουβαλήσω τέτοιο πράγμα :(

Εγώ πάντως επιμένω, δεν γίνεται να έχεις πάνες που να θέλουνε δυο μέρες να στεγνώσουνε!
Ακόμη και το καλοκαίρι μια μέρα είναι πάρα πολλή γιατί οι άλλες πάνες (ακόμη και οι πετσετέ μπάμπου που έχω) στεγνώνουνε μέσα σε δύο ώρες!
Τις χρησιμοποιώ μόνο εκτός σπιτιού εκτός αν ξεμείνω...

Peekaboo
01-12-10, 01:32
Είχα πάρει μια παρόμοια από τα my market. Ρίξτε μια ματιά εκεί που έχει μανταλάκια και σχοινί για απλώστρες.

Rosie ερχόμαστε για διακοπές για 10 μέρες τα Χριστούγεννα. Αν θέλεις μπορώ να σου φέρω την απλώστρα του Argos :-)

athina235
01-12-10, 18:44
Αχ τέτοια απλώστρα δεν υπάρχει στην Ελλάδα!
Ακόμη κλαίγομαι που δεν έφερα μαζί μου μια όταν ήρθα...
Και όταν πια πάω για ταξιδάκι δεν έχω ποτέ χώρο να κουβαλήσω τέτοιο πράγμα :(

Εγώ πάντως επιμένω, δεν γίνεται να έχεις πάνες που να θέλουνε δυο μέρες να στεγνώσουνε!
Ακόμη και το καλοκαίρι μια μέρα είναι πάρα πολλή γιατί οι άλλες πάνες (ακόμη και οι πετσετέ μπάμπου που έχω) στεγνώνουνε μέσα σε δύο ώρες!
Τις χρησιμοποιώ μόνο εκτός σπιτιού εκτός αν ξεμείνω...

πηγα στο jumbo σημερα και βρηκα τετοιες απλωστρες.:D
Εχει μια μικρη με 2 θεσεις και μια αλλη μεγαλυτερη...

leo80
16-12-10, 15:42
μόλις σήμερα παρέλαβα τις πάνες bumgenius. Πόσες φορές πρέπει να πλυθούν πριν χρησιμοποιηθούν; Και μια -χαζή- ερώτηση: πήρα διάφορα χρώματα. Δεν υπάρχει πρόβλημα να μπαίνουν όλα τα χρώματα μαζί στο πλυντήριο, δεδομένου ότι θα πλένονται στους 40-60 βαθμούς;

Peekaboo
16-12-10, 20:22
Αν θυμάμαι καλά τις πλένεις 2-3 φορές αλλά έχουν και οδηγίες στη συσκευασία.
Τις πλένω στους 60 βαθμούς και έχω πορτοκαλί, κίτρινες, γαλάζιες, μπλε και άσπρες. Δεν έχει ξεβάψει κανένα χρώμα.

athina235
22-12-10, 16:44
εγω ακομη τις περιμενω...γεννησα πριν μια εβδομαδα την κορη μου και χρησιμοποιω τα παμπερς. προς το παρον ολα καλα ειναι αλλα ειναι το πιπι της κοκκινο κ θελω να τις ξεφορτωθω! την πλενω μονο με νερακι οταν την αλλαζω και της πηρα μια κρεμα που μου προτεινε ο παιδιατρος για το συγκαμα της freezyderm.

leo80
28-12-10, 10:51
έχω μια ερώτηση για τις έμπειρες με τις επαναχρησιμοποιούμενες πάνες μαμάδες: έχω πάνες bumgenius. Απ' ό,τι ξέρω, με αυτές τις πάνες δεν πρέπει να βάζουμε κρέμα στο μωρό γιατί χαλάει η πάνα. Άρα, τι κάνουμε σε κάθε αλλαγή πάνας; Πλένουμε το μωρό, το σκουπίζουμε προσεκτικά και του βάζουμε την πάνα χωρίς τίποτα άλλο (κρέμα, λοσιόν, τάλκ); Βοηθήστε εσείς που ξέρετε!!!!

Rosie
28-12-10, 11:00
Εγώ της βάζω συχνά λίγο Badger Baby Balm γιατί κοκκινίζει εύκολα.
Στο γιο μου σπάνια χρειαζότανε κάτι τέτοιο αλλά η κόρη μου έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα.

athina235
28-12-10, 21:21
ηρθαν κ οι δικες μου σημερα αλλα δεν εχει πουθενα οδηγιες! Μονο αυτο βρηκα στη σελιδα bumgenius.com
Care Instructions

Your organic diapers will need to be prewashed 5-7 times in hot water with a bit of detergent in each load. Dry warm.
Regular wash routine: Wash cold with ¼ of the manufacturer’s recommended amount of additive free detergent. Wash hot with the same amount of detergent. Double rinse. Dry warm.
Designed by a mom and conscientiously manufactured in the USA or Egypt.
*US and International patents pending.

Αν εχει καπια απο σας οδηγιες ασ μου πει και σε μενα που τις βρηκε...Ευχαριστω!

Rosie
28-12-10, 22:57
Αθηνά εγώ πάντως μια φορά τις έπλυνα πριν τις χρησιμοποιήσω, το θεωρώ τελείως αντιοικολογικό να τις πλύνω 5-7 φορές για να επιτύχω μέγιστη απορροφητικότητα. Αυτή θα έρθει με τον καιρό.
Έτσι κι αλλιώς το νεογέννητο το αλλάζεις κάθε ένα τέταρτο σχεδόν!

Peekaboo
29-12-10, 00:13
Οι οδηγίες ήταν στο πίσω μέρος της λωρίδας από χαρτόνι (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.bumgenius.com.au/shop/images/images_big/bumgenius-organic-packaging.jpg&imgrefurl=http://www.bumgenius.com.au/shop/nappy-packages/24-pack-bumgenius-organic/&usg=__xl_LI3IB88_9XDMzyOG-NjpA7Cs=&h=1000&w=1000&sz=108&hl=el&start=111&zoom=1&tbnid=o-GlMj_iRy9_HM:&tbnh=125&tbnw=105&prev=/images%3Fq%3Dbumgenius%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26biw%3D1345%26bih%3D559%26tbs%3Disch:10%2C2096&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=661&vpy=211&dur=251&hovh=225&hovw=225&tx=132&ty=104&ei=cV4aTajZEMPs4gbV26yGAg&oei=V14aTb_NOsax8gOD2viDBw&esq=6&page=6&ndsp=23&ved=1t:429,r:4,s:111&biw=1345&bih=559) που περιτύλιγε την κάθε πάνα. Δεν θυμάμαι τί έλεγαν για την πρώτη φορά (τις πήρα πριν από 15 μήνες) αλλά προφανώς ήταν αυτό που λέει και στο επίσημο site. Όπως λέει και η Rosie η μέγιστη απορροφητικότητα θα έρθει εν καιρό. Για αρχή θεωρώ ότι αρκούν 2-3 πλύσεις.

Σχετικά με την κρέμα αλλαγής πάνας εμείς βάζουμε μόνο όταν κοκκινίζει ο μικρός, όχι σε κάθε αλλαγή και πάντα έχοντας βάλει liner στην πάνα για να μην ακουμπήσει απευθείας. Cloth diaper safe κρέμες μπορείς να βρεις εδώ (http://allaboutclothdiapers.com/cloth-diaper-safe-diaper-rash-creams/). Προσωπικά χρησιμοποιώ της Weleda γιατί έχει αποτέλεσμα στο δερματάκι του μικρού μου, αλλά σίγουρα δεν κάνει για συνεχή χρήση με τις υφασμάτινες πάνες. (Οι diaper safe κρέμες έχουν πιο λεπτόρευστη υφή.)

athina235
29-12-10, 00:21
οντως! δεν ειχα καταλαβει οτι θελουν τοσες πλυσεις απλως για την απορροφητικοτητα.
μια θα τις πλυνω και εγω. το επιθεμα αν χρειαστει μπαινει τελευταιο κατω?

ελοιζ
30-01-11, 19:06
γεια σας, εγω χρησιμοποιώ επαναχρησιμοποιούμενες πάνες, είμαι στο δεύτερο παίδι και λίγο φανατική! Είχα αρχίσει στην Αγγλία, και οταν γεννήθηκε ο δεύτερος εδώ στην αθήνα (10 μηνών τώρα) είχα όλα τα απαραίτητα και άρχισα αμέσως.
παρόλο που είμαι πολύ άνετη στη χρήση τους, θα ήθελα να βρεθώ με άλλες μαμάδες που τις χρησιμοποιούν. Νιώθω λίγο εξωγηίνη! Ενδιαφέρεται κανείς? Ισως θα μπορούσα να βοηθήσω αμα έχετε απορίες... μένω στη κηφισιά και είμαι γενικά ελεύθερη τις δευτέρες (το πρωι)... ψήνεται κανείς?

maria_sp
31-01-11, 15:28
γεια σας, εγω χρησιμοποιώ επαναχρησιμοποιούμενες πάνες, είμαι στο δεύτερο παίδι και λίγο φανατική! Είχα αρχίσει στην Αγγλία, και οταν γεννήθηκε ο δεύτερος εδώ στην αθήνα (10 μηνών τώρα) είχα όλα τα απαραίτητα και άρχισα αμέσως.
παρόλο που είμαι πολύ άνετη στη χρήση τους, θα ήθελα να βρεθώ με άλλες μαμάδες που τις χρησιμοποιούν. Νιώθω λίγο εξωγηίνη! Ενδιαφέρεται κανείς? Ισως θα μπορούσα να βοηθήσω αμα έχετε απορίες... μένω στη κηφισιά και είμαι γενικά ελεύθερη τις δευτέρες (το πρωι)... ψήνεται κανείς?

Καλησπέρα!! Εγώ τώρα γέννησα το μωράκι μου και έχω αγοράσει πάνες και ανυπομονώ να τις ξεκινήσω! Βέβαια μένω λίγο μακριά για αυτό που προτείνεις αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι και αν μπορούσες να μου απαντήσεις θα με βοηθούσες πολύ! Πήρα πάνες all-in-one και σκέφτομαι να τις βάζω στο στεγνωτήριο για να υπάρχει μια σχετική αποστείρωση... Λένε ότι μπορείς να τις βάλεις σε στενωτήριο σε χαμηλή θερμοκρασία αλλά το δικό μου στεγνωτήριο δεν έχει επιλογή για τη θερμοκρασία.Φοβάμαι μήπως τις καταστρέψω.. Εσύ με την εμπειρία σου τι λες; Μπορώ να τις απλώνω μέσα στο σπίτι αλλά φοβάμαι μήπως το πλύσιμο στους 60 βαθμούς δεν αρκει για να μην έχουν μικρόβια απ΄τα κακάκια κλπ... Εσύ τις βάζεις στο στεγνωτήριο ή τις απλώνεις να στεγνώνουν;

Rosie
31-01-11, 17:43
Γιατί δεν τις απλώνεις έξω στον ήλιο να στεγνώσουν;
Ο ήλιος είναι ο καλύτερος αποστειρωτής και επιπλέον αφαιρεί τους λεκέδες.

Το στεγνωτήριο φθείρει τις πάνες γι' αυτό και το χρησιμοποιώ μόνο σε ώρα ανάγκης, ποτέ συστηματικά.

maria_sp
31-01-11, 19:19
Γιατί δεν τις απλώνεις έξω στον ήλιο να στεγνώσουν;
Ο ήλιος είναι ο καλύτερος αποστειρωτής και επιπλέον αφαιρεί τους λεκέδες.

Το στεγνωτήριο φθείρει τις πάνες γι' αυτό και το χρησιμοποιώ μόνο σε ώρα ανάγκης, ποτέ συστηματικά.

Το ξέρω... αλλά μένω σε ισόγειο και δεν έχω μπαλκόνι... όσο για την ταράτσα 3 όροφοι με τα πόδια :? και δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω καθημερινά....

ελοιζ
31-01-11, 21:22
γεια σου, μπραβο και κουράγιο!

εμείς πάντα με 60 τις πλένουμε και τις απλώνω έξω, ή δίπλα στο καλοριφέρ τώρα τελευταία με το κρύο και την υγρασία. εμείς έχουμε μεν μπαλκόνι αλλα δεν βλέπει ήλιο δυστυχώς. δεν είχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα με ερεθίσματα και τέτοια...
βέβαια βάζω τις χάρτινες ταινίες να πιάσουν τα περισσότερα κακά και τις πετάω στην τουαλέτα. Είναι και πολύ πιο υγιειης... μπιαχ πάνες γέματες σ***α μες στους κάδους στο δρόμο το καλοκαίρι... :-(
βρήκα ενα βιντεάκι αμα μίλας αγγλικά..
http://www.thenappylady.co.uk/public/articledetails.aspx?id=45
λέει οτι με 60 αποστειρώνονται.

Rosie
31-01-11, 21:59
Το ξέρω... αλλά μένω σε ισόγειο και δεν έχω μπαλκόνι... όσο για την ταράτσα 3 όροφοι με τα πόδια :? και δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω καθημερινά....

Καθημερινά φαίνεται να είναι δύσκολο να το κάνεις αλλά όταν έχει ωραία λιακάδα αξίζει ν' ανέβεις τρεις ορόφους να τις απλώσεις, θα αποστειρωθούν αλλά το κυριότερα ο ήλιος θα εξουδετερώσει τυχών οσμές και θα εξαφανίσει ακόμη και τους πιο επίμονους λεκέδες

Πιστεύω ότι οι λεκέδες μόνο με τον ήλιο φεύγουνε: εγώ βάζω και μπόλικη σόδα και βόρακα στην πλύση μαζί με τα soap nuts και πάλι έχουνε λεκέδες όταν βγαίνουνε από το πλυντήριο :?

Τέλος το καλοκαιράκι έχει τόσο ήλιο εδώ στην Ελλάδα που οι πάνες στεγνώνουνε μέσα σε μια-δύο ωρίτσες. Κρίμα είναι να πληρώνεις για το στεγνωτήριο που χρειάζεται αρκετή ώρα να τις στεγνώσει.

Ελοίζ κοντά μένουμε αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο τα πρωινά μια και έχω και τα δύο μικρά μόνη στο σπίτι :(

ΥΓ. Απ' αυτά τα χαρτάκια έχω κι εγώ αλλά δεν τα χρησιμοποιώ, με χαλάει όταν σκέφτομαι ότι το δερματάκι του μωρού μου ακουμπάει πάνω σ' αυτά και όχι στο φυσικό ύφασμα από βιολογικές ίνες.

ελοιζ
03-02-11, 11:18
Rosie, γεια, μήπως θα ήθελες να βρεθούμε στο σπίτι σου? (οπως βλέπεις δεν ντρέπομαι να καλέσω τον εαυτό μου!) βρές με στο facebook (eloise touni) και μπορούμε να αλλάξουμε τηλ?

Ε

Rosie
03-02-11, 17:49
Rosie, γεια, μήπως θα ήθελες να βρεθούμε στο σπίτι σου? (οπως βλέπεις δεν ντρέπομαι να καλέσω τον εαυτό μου!) βρές με στο facebook (eloise touni) και μπορούμε να αλλάξουμε τηλ?

Ε

Εγώ όμως ντρέπομαι να έρθεις στο σπίτι μου γιατί τα πρωινά επικρατεί ένας πανικός εδώ πέρα (δες στην υπογραφή μου τις ηλικίες των παιδιών μου!) :lol:
Άσε που δεν υπάρχει περίπτωση να με αφήσουνε να αρθρώσω δυο κουβέντες σαν άνθρωπος...

Να συναντηθούμε όμως ένα απόγευμα χωρίς τα παιδιά για καφέ, ν' ανοίξει μόνο ο καιρός.

Facebook δεν έχω, δεν έχω χρόνο για τέτοια :lol:

stellamaria
05-02-11, 01:11
Έχω ανεβάσει φωτογραφίες από τις πάνες made in China που παρέλαβα. Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη και δεν το περίμενα.. Μπορώ να πώ ότι είναι οι καλύτερες pocket πάνες που έχω..

http://1.bp.blogspot.com/_4iwBcjI4L0g/TUyDvy1Tb9I/AAAAAAAAAFo/1V8PN3Cfn64/s1600/DSC_0106.JPG

http://2.bp.blogspot.com/_4iwBcjI4L0g/TUyECABTE1I/AAAAAAAAAFw/OuwTzOAePas/s1600/DSC_0107.JPG

http://2.bp.blogspot.com/_4iwBcjI4L0g/TUyENSQGmsI/AAAAAAAAAF4/RtU9HKfsu3k/s1600/DSC_0108.JPG

http://4.bp.blogspot.com/_4iwBcjI4L0g/TUyEYi_jXYI/AAAAAAAAAGA/86LaLDE9xWM/s1600/DSC_0109.JPG

fragola
05-02-11, 09:47
Έχω ανεβάσει φωτογραφίες από τις πάνες made in China που παρέλαβα. Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη και δεν το περίμενα.. Μπορώ να πώ ότι είναι οι καλύτερες pocket πάνες που έχω..

http://1.bp.blogspot.com/_4iwBcjI4L0g/TUyDvy1Tb9I/AAAAAAAAAFo/1V8PN3Cfn64/s1600/DSC_0106.JPG

http://2.bp.blogspot.com/_4iwBcjI4L0g/TUyECABTE1I/AAAAAAAAAFw/OuwTzOAePas/s1600/DSC_0107.JPG

http://2.bp.blogspot.com/_4iwBcjI4L0g/TUyENSQGmsI/AAAAAAAAAF4/RtU9HKfsu3k/s1600/DSC_0108.JPG

http://4.bp.blogspot.com/_4iwBcjI4L0g/TUyEYi_jXYI/AAAAAAAAAGA/86LaLDE9xWM/s1600/DSC_0109.JPG

Αν κατάλαβα καλά είναι all in one? Eίναι one size? Από που τις πήρες και πόσο σου κόστισαν? Είναι δηλαδή απομίμηση bumgenious? Από τι υλικό είναι?

stellamaria
05-02-11, 13:40
είναι one size αλλά όχι all in one. Τις γεμίζεις με επιθέματα, είναι τύπου pocket. απομίμηση bumgenius ή καλύτερα fuzzibunz θα έλεγα. Το μόνο κακό είναι ότι έχουν λιγότερα snaps απ ότι οι αυθεντικές..
έκανα ένα σύντομο ποστ χθες το βράδυ, θα προσπαθήσω να τις φωτογραφήσω όλες για να τις δείτε. Ολες από το ebay τις πήρα. Υπάρχει κι ενα μαγαζί που μια κινέζα στέλνει πάνες από τον Καναδά. Κινέζικες πάλι αλλά φαίνεται στους αμερικάνους κάνει διαφορά να τις πάρουν μέσω Καναδά.. τα ταχυδρομικά για ελλάδα είναι πολύ υψηλά.. διπλασιάζουν το ποσό. Απο Κίνα τα ταχυδρομικά είναι μηδαμινά αλλά κάνουν 1 μήνα να έρθουν..
Δες το ποστ εδώ
http://greekclothdiaperingmom.blogspot.com/2011/02/low-budget.html

ελοιζ
08-02-11, 10:59
Εγώ όμως ντρέπομαι να έρθεις στο σπίτι μου γιατί τα πρωινά επικρατεί ένας πανικός εδώ πέρα (δες στην υπογραφή μου τις ηλικίες των παιδιών μου!) :lol:
Άσε που δεν υπάρχει περίπτωση να με αφήσουνε να αρθρώσω δυο κουβέντες σαν άνθρωπος...

Να συναντηθούμε όμως ένα απόγευμα χωρίς τα παιδιά για καφέ, ν' ανοίξει μόνο ο καιρός.

Facebook δεν έχω, δεν έχω χρόνο για τέτοια :lol:

Γεια σου rosie, ωραία, ανυπομονώ να σε γνωρίσω! Υπάρχει τρόπος να στείλουμε private messages μέσω του φορουμ με το τήλεφωνο?
Εμένα είναι 3 και μισό και 10 μηνών. αγοράκια και τα δύο... :D

leo80
11-02-11, 09:44
δεν μπορώ να βρω κάδο που να κλείνει καλά για να συγκρατεί κάπως τις μυρωδιές από τις χρησιμοποιημένες πάνες. Από πού έχετε πάρει εσείς τέτοιο κάδο? Και πόση χωρητικότητα σε λίτρα πρέπει να έχει περίπου για να χωράει πάνες 2-3 ημερών? Ευχαριστώ!

zouz
21-02-11, 20:14
Χρησιμοποιώ τις υφασμάτινες πάνες Bumgenius Organic All in One. Πλένω με καρπούς πλυσίματος?

Πόσους καρπούς θα πρέπει να χρησιμοποιώ σε κάθε πλύση έτσι ώστε να βγαίνουν καθαρές?

Δεν έχω πρόβλημα με λεκέδες αλλά χρησιμοποιώ τη συνιστώμενη ποσότητα και όχι το 1/4 που προτείνει ο κατασκευαστής... μου φαίνονται λίγα!!!

Peekaboo
21-02-11, 23:33
Προσωπικά τις πλένω κάθε 3 μέρες με 3-4 ολόκληρους καρπούς (6-8 μισά κελύφη) και περίπου 3 κουταλιές της σούπας σόδα.

zouz
23-02-11, 11:49
Ευχαριστω για την αμεη απάντηση! σοδα γιατι βαζεις?

γιατι απο οτι διαβασα αντενδεικνυται οπως και το ξυδι απο τον κατασκευαστη!

Peekaboo
23-02-11, 15:43
Έτσι λέει όντως αλλά εγώ δεν είδα να έχουν πάθει τίποτα οι πάνες μετά από 18 μήνες χρήσης. Σόδα βάζω γιατί στα περισσότερα site για πάνες (Αγγλικά και Αμερικάνικα) συστήνεται από τις μαμάδες ως το καλύτερο ασφαλές λευκαντικό. Και όντως βοηθάει. Όταν το ξεχνάω οι πάνες έχουν περισσότερους λεκέδες.

Όσο ζούσαμε στην Ελλάδα βέβαια και απολαμβάναμε (εμείς και οι πάνες!) τον λαμπερό ήλιο, η σόδα ήταν μάλλον περιττή. Καλύτερη λεύκανση από τον καλοκαιρινό ήλιο δεν έχω δει.

Το ξύδι χρησιμοποιείται ως μαλακτικό (κανονικό μαλακτικό απαγορεύεται δια ροπάλου). Δεν χρησιμοποιώ γιατί έχω διαβάσει ότι σε περιοχές με σκληρό νερό δημιουργεί περίεργες μυρωδιές και το νερό στην Αγγλία είναι πολύ σκληρό. Το καλύτερο κόλπο που είχα διαβάσει για να μαλακώσουν είναι να τρίβεις το ύφασμα είτε απλά με τις παλάμες σου είτε με άλλο ύφασμα - αυτό κάνω. Εναλλακτικά, σιδέρωμα, αλλά ούτε που το διανοούμαι :lol:

Χριστινα Μ
27-02-11, 20:13
Κοριτσια και εγω ενδιαφερομαι για τις οικολογικες πανες πειτε μου στη θεσσαλονικη ποια καταστηματα πουλανε και αν χρειαζεται απορρυπαντικο οικολογικο?

mariori
01-03-11, 00:17

Κι εγώ τις έχω αυτές. Είχαν έρθει από Κίνα αν θυμάμαι καλά. Είχαν όμως διαρροές και τις χρησιμοποίησα μόνο το πρώτο καλοκαίρι της μπουμπούς. Βέβαια η μπουμπού ήταν 4-7 μηνών και της ήταν λίγο μεγάλες. Σε σένα δεν είχαν διαρροές; Βάζεις περισσότερα από ένα επιθέματα στο τσεπάκι; Εγώ έβαζα μόνο ένα επίθεμα και έξω από το τσεπάκι. Τι δεν έκανα καλά;

athina235
06-03-11, 01:26
το παιδι μου εκανε ασχημο συγκαμα απο τις πανες μιας χρησεως...
Εχω τις bumgenious αλλα λογω καιρου δεν τις χρησιμοποιω προς το παρον γιατι κανουν 2 μερες οπως μου ειχατε πει να στεγνωσουν.
Αρχισα παλι να της τις φοραω λογω του συγκαματος ,αλλα τη νυχτα κοιμαται 10 ωρες.
Και σκεφτομαι οτι 10 ωρες πως θα αντεξει με βρεγμενη πανα?Αν κρυωσει?
Και της εβαλα pampers για να κοιμηθει...:(
Πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας εσεισ που χρησιμοποιειτε και τη νυχτα τις υφασματινεσ πανες...

Χριστινα Μ
09-03-11, 19:55
Κοριτσια ξερει καμια στην Θεσσαλονικη

Χριστινα Μ
09-03-11, 19:57
Κοριτσια ξερει καμια στην Θεσσαλονικη που μπορω να βρω οικολογικες πανες επαναχρησιμοποιουμενες ? βοηθηστε με γιατι με αυτες τις δικες μας σα να μην συμφερει και πολυ....

Rosie
09-03-11, 21:59
Εχω τις bumgenious αλλα λογω καιρου δεν τις χρησιμοποιω προς το παρον γιατι κανουν 2 μερες οπως μου ειχατε πει να στεγνωσουν.

Πάντως εγώ σας προειδοποίησα, ε; :wink:
Πόσες πήρες; Ελπίζω όχι πολλές για να πάρεις και κάποιες άλλες πιο απλές που στεγνώνουνε εύκολα.
Εγώ πέντε έχω και τις χρησιμοποιώ μόνο όταν ξεμείνω από τις άλλες ή εκτός σπιτιού.

Και της εβαλα pampers για να κοιμηθει...:(
Πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας εσεισ που χρησιμοποιειτε και τη νυχτα τις υφασματινεσ πανες...

Όχι Pampers που είναι μέσα στο χημικό!
Πάρε τις Moltex, εγώ αυτές βάζω τη νύχτα και στα δυο παιδιά.

EricaE
09-03-11, 22:27
Χρειάζονται
1) 20-30 Πάνες
2) 4 Βρακάκια εξωτερικα, εγώ χρησιμοποιώ μόνο μάλλινα.
Πάνες ΌΛΑ ΣΕ ΕΝΑ είναι σαν παμπερς, με εξωτερικό συνθετικό, είναι και ακριβές δεν ξέρω γιατί τις χρησιμοποιούν...
3) 6 Επιθέματα αν είναι οι πάνες χοντρές (για βόλτες, νύχτα) ή 20-30 επιθέματα, αν οι πάνες είναι λεπτές.
4) Προστατευτικές λωρίδες 1 ρολό
5) Κάδος
6) Δίκτυ πλυσίματος
7) Σάκος βόλτας για τις πάνες
9) Απορρυπαντικό (έμένα μου αρέσει της Sonett, έχει άρωμα λεβάντας)
10) Λανολίνη για τα μάλλινα βρακάκια

'Εχω δοκιμάσει και άλες πάνες.

Πολύ καλές είναι αυτές http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=365 με παρά πολύ καλή εφαρμογή

Αυτές είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μαλακές, δεν έχω ξαναδεί τόσο ωραίες!
http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=435

Οι πάνες Tots Bots δεν έχουν καλη εφαρμογή.
Σημ: το www.ecobaby.gr έχει πάρα πολύ κακό service, καθυστερεί αφάνταστα τις παραδόσεις και γίνονται συχνά λάθη. Ψώνισα 3 φορές και τις 3 μου βγήκε η ψυχή!Άσε που ο ιδιοκτήτης είναι πολύ πολυλογάς και η κυρία του αγενέστατη!!!!

Rosie
09-03-11, 23:14
Σημ: το www.ecobaby.gr (http://www.ecobaby.gr) έχει πάρα πολύ κακό service, καθυστερεί αφάνταστα τις παραδόσεις και γίνονται συχνά λάθη. Ψώνισα 3 φορές και τις 3 μου βγήκε η ψυχή!Άσε που ο ιδιοκτήτης είναι πολύ πολυλογάς και η κυρία του αγενέστατη!!!!

Συμφωνώ για το Ecobaby, είχα γράψει για τον αγενέστατο κύριο σε άλλο τόπικ του φόρουμ, όπως και άλλες κοπέλες.
Γι' αυτό μακρυά!

Χριστινα Μ
11-03-11, 16:47
Κοριτσια εγω σκεφτομαι να αγορασω πανες επαναχρησιμοποιουμενες απο το ecobaby πειτε μου ποιες ειναι οι καλυτερες εσεις που ξερετε και αν ειναι καλες το λεω για να μην δωσω ενα σωρο λεφτα και δεν μεινω ικανοποιημενη

LILUCKY
12-03-11, 16:38
Έχω πάρει ένα κάρο πράγματα από ecobaby και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μου έχει κάνει επίδειξη ο κύριος για τις πάνες πριν 2 χρόνια και από τότε τους γνωρίζω, είναι πολύ ευγενικός και με έχουν βοηθήσει πολύ. Προτιμώ να κάνω παραγγελίες με αντικαταβολή, και αν δεν υπάρχει κάτι – δεν πειράζει. Αν πληρώνω στη τράπεζα πάντα ρωτάω αν υπάρχουν όλα τα προϊόντα και όλα οκ.
Έχουν πολλά προϊόντα και καλά. Σκεφτόμαστε μαζί με άλλους και για οικολογικό χωριό.

LILUCKY
12-03-11, 16:40
Κοριτσια εγω σκεφτομαι να αγορασω πανες επαναχρησιμοποιουμενες απο το ecobaby πειτε μου ποιες ειναι οι καλυτερες εσεις που ξερετε και αν ειναι καλες το λεω για να μην δωσω ενα σωρο λεφτα και δεν μεινω ικανοποιημενη

Econobum είναι πολύ οικονομικές και καλές.

Χριστινα Μ
13-03-11, 11:58
ευχαριστω LILUCKY θα το ψαξω και θα δω τι θα κανω

DimRous
17-03-11, 12:46
Λοιπόν κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω πολλές πολλές απορίες. Θέλω να ξεκινήσω τις υφασμάτινες αλλά δεν ξέρω τίποτα. Ξεκινάω ερωτήσεις
1. Τι είναι οι πάνες all – in – one και αυτές που δεν είναι τι χρειάζεται να κάνω;;
2. Ποιες μάρκες χρησιμοποιείτε;; Από μια βόλτα στα σάιτ μου άρεσαν οι wooderoos, τις έχει καμιά κοπέλα;;
3. Το χαρτάκι με τα παράγωγα από τα καμάρια μας που τα πετάμε;;
4. Τις πάνες αυτές τις πλένουμε με το απορρυπαντικό για μωρά ή με κάτι άλλο;
Αυτά για αρχή, όποια έχει όρεξη ας μου απαντήσει.
Υ.Γ ρωτάω εσάς και όχι ένα κατάστημα που έχει υφασμάτινες πάνες γιατί απλά στο νησί που μένω δεν υπάρχουν

Jasmini
18-03-11, 12:37
Καλησπέρα σε όλες σας και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!
Έχω δύο μωράκια 8 μηνών και θα ήθελα να ξεκινήσω κι εγώ να χρησιμοποιώ τις υφασμάτινες οικολογικές πάνες. Ήδη πήρα 6 πάνες για να δοκιμάσω της bumgenius all-in-one, one size και μου αρέσουν αν και το πρόβλημα είναι ότι αργούν πολύ να στεγνώσουν αν και τις βάζω και στεγνωτήριο.
Καταρχήν, επειδή θέλω να παραγγείλω ακόμα τουλάχιστον κάπου 20 πάνες για να με καλύψουν για δύο μωρά... έχετε να μου προτείνετε κάποιο site του εξωτερικού (που να δέχεται πληρωμή με προπληρωμένη κάρτα αν είναι δυνατόν) όπου μπορώ να τις αγοράσω για να μου βγουν πιό οικονομικά?
Με ενδιαφέρουν μόνο οι συγκεκριμένες ή ακόμα και αν έχετε να προτείνετε κάποια αλλη απλά να είναι one size και all in one γιατί δεν έχουν το χρόνο τα μικρά μου και την υπομονή να προσθέτω επιθέματα και τέτοια.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Jasmini
18-03-11, 12:44
Γειά σου DimRous. Μιας και βρέθηκα εδώ θα σου απαντήσω σε ότι μπορώ.

Λοιπόν κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω πολλές πολλές απορίες. Θέλω να ξεκινήσω τις υφασμάτινες αλλά δεν ξέρω τίποτα. Ξεκινάω ερωτήσεις
1. Τι είναι οι πάνες all – in – one και αυτές που δεν είναι τι χρειάζεται να κάνω;; Οι all-in-one είναι αυτές που έχουν ενσωματωμένα πάνα-βρακάκι-επιθέματα. Αυτό σημαίνει ότι είναι εύκολο να την βάλεις όπως και την πάνα μιας χρήσεως.
2. Ποιες μάρκες χρησιμοποιείτε;; Από μια βόλτα στα σάιτ μου άρεσαν οι wooderoos, τις έχει καμιά κοπέλα;; Δοκίμασα τις bumgenius και είναι πολύ καλές μόνο που αργούν πολύ να στεγνώσουν.
3. Το χαρτάκι με τα παράγωγα από τα καμάρια μας που τα πετάμε;; Μπορείς να αγοράσεις ένα ρολό με βιοδιασπώμενα φύλλα τα οποία πετάς με τα "παράγωγα" στην λεκάνη της τουαλέτας.
4. Τις πάνες αυτές τις πλένουμε με το απορρυπαντικό για μωρά ή με κάτι άλλο; Μπορείς να αγοράσεις βιολογικούς καρπούς πλυσίματος ή άλλο ειδικό απορρυπαντικό για πάνες. Δεν κάνουν τα συμβατικά. Α και ποτέ μαλακτικό!!
Αυτά για αρχή, όποια έχει όρεξη ας μου απαντήσει.
Υ.Γ ρωτάω εσάς και όχι ένα κατάστημα που έχει υφασμάτινες πάνες γιατί απλά στο νησί που μένω δεν υπάρχουν

Peekaboo
18-03-11, 22:56
Έχω δύο μωράκια 8 μηνών και θα ήθελα να ξεκινήσω κι εγώ να χρησιμοποιώ τις υφασμάτινες οικολογικές πάνες. Ήδη πήρα 6 πάνες για να δοκιμάσω της bumgenius all-in-one, one size και μου αρέσουν αν και το πρόβλημα είναι ότι αργούν πολύ να στεγνώσουν αν και τις βάζω και στεγνωτήριο.
Καταρχήν, επειδή θέλω να παραγγείλω ακόμα τουλάχιστον κάπου 20 πάνες για να με καλύψουν για δύο μωρά... έχετε να μου προτείνετε κάποιο site του εξωτερικού (που να δέχεται πληρωμή με προπληρωμένη κάρτα αν είναι δυνατόν) όπου μπορώ να τις αγοράσω για να μου βγουν πιό οικονομικά?
Με ενδιαφέρουν μόνο οι συγκεκριμένες ή ακόμα και αν έχετε να προτείνετε κάποια αλλη απλά να είναι one size και all in one γιατί δεν έχουν το χρόνο τα μικρά μου και την υπομονή να προσθέτω επιθέματα και τέτοια.

Κοίτα αυτό (http://www.thenaturalbabyresource.co.uk/site/bumgenius.html) και αυτό (http://www.fill-your-pants.com/all-in-one-nappies/bumgenius-organic.html). Έχω πάρει όλες μου τις bumgenius από αυτά τα δύο site και όταν τις πήρα έμενα Ελλάδα, οπότε λογικά πρέπει να μπορουν να σου στείλουν ακόμη. Χτες ήταν St. Patrick's day (ημέρα που γιορτάζουν οι Ιρλανδοί) και το πρώτο site που γράφω είχε προσφορά στις 3 πάνες η μια δώρο για να γιορτάσουν την μέρα.

Και τα δύο site δίνουν διαφορετική τιμή αν πάρεις πολλά τεμάχια (5, 10, 15 κ.ο.κ.) και ενίοτε στέλνουν και δώρα. Από το πρώτο είχα πάρει δώρο μια πάνα στις 10 και μια wet bag. Από το δεύτερο, είχα πετύχει προσφορά αντίστοιχη με αυτή που είχαν χτες.

zouz
20-03-11, 02:19
Κοίτα αυτό (http://www.thenaturalbabyresource.co.uk/site/bumgenius.html) και αυτό (http://www.fill-your-pants.com/all-in-one-nappies/bumgenius-organic.html). Έχω πάρει όλες μου τις bumgenius από αυτά τα δύο site και όταν τις πήρα έμενα Ελλάδα, οπότε λογικά πρέπει να μπορουν να σου στείλουν ακόμη. Χτες ήταν St. Patrick's day (ημέρα που γιορτάζουν οι Ιρλανδοί) και το πρώτο site που γράφω είχε προσφορά στις 3 πάνες η μια δώρο για να γιορτάσουν την μέρα.

Και τα δύο site δίνουν διαφορετική τιμή αν πάρεις πολλά τεμάχια (5, 10, 15 κ.ο.κ.) και ενίοτε στέλνουν και δώρα. Από το πρώτο είχα πάρει δώρο μια πάνα στις 10 και μια wet bag. Από το δεύτερο, είχα πετύχει προσφορά αντίστοιχη με αυτή που είχαν χτες.

Να πω και εγω την εμπειρια μου μιας και προφατα αγορασα τις bumgenius organic all in one. τις πρωτες 10 τις πηρα απο το mybabycenter. εχει και το ecobaby.gr αλλα οταν τους ζητησα καλυτερη τιμη σε συνδυατικο πακετο καναν την παπια οποτε και εγω τους γειωσα. τα σαιτς που αναφερεις δεν στελνουν πλεον ελλαδα. αυτο που ειχα βρει να στελνει ηταν το green-me.co.uk. παρολα αυτα τις επομενες 12 της πηρα απο ebay και μαλιστα με παζαρια! αν εχει την επιλογη best offer μπορεις να ζητησεις καλυτερη τιμη! πηρα 12 πάνες με 213 ευρω, αρκετα καλη τιμή νομιζω! απο εδω:http://shop.ebay.com/modluvfurniture/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686

zouz
20-03-11, 02:20

Να πω και εγω την εμπειρια μου μιας και προφατα αγορασα τις bumgenius organic all in one. τις πρωτες 10 τις πηρα απο το mybabycenter. εχει και το ecobaby.gr αλλα οταν τους ζητησα καλυτερη τιμη σε συνδυατικο πακετο καναν την παπια οποτε και εγω τους γειωσα. τα σαιτς που αναφερεις δεν στελνουν πλεον ελλαδα. αυτο που ειχα βρει να στελνει ηταν το green-me.co.uk. παρολα αυτα τις επομενες 12 της πηρα απο ebay και μαλιστα με παζαρια! αν εχει την επιλογη best offer μπορεις να ζητησεις καλυτερη τιμη! πηρα 12 πάνες με 213 ευρω, αρκετα καλη τιμή νομιζω! απο εδω:http://shop.ebay.com/modluvfurniture...&_trksid=p3686

Jasmini
20-03-11, 21:00
Γειά σας!!
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Βέβαια τα δύο πρώτα site όπως είδα όντως δεν στέλνουν Ελλάδα και στο ebay όπως είδα, η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή σε σχέση με την Ελλάδα.
Θα δω τώρα τι θα κάνω...

maria_sp
22-03-11, 16:48
Κορίτσια χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ τις υφασμάτινες πάνες εδώ και 1μιση μήνα περίπου..
Έχω τις Fuzzibunz all-in-one. Στην αρχή δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Έπλενα με το Sonnet υγρό. Τελευταία όμως με το που έκανε τσίσα ο μπέμπης μου κατευθείαν μυρίζουν. Συγκεκριμένα τις πλένω ως εξής: τις κρατάω σε σακούλα για 1-2 ημέρες και μετά 3 ξεπλύματα στο πλυντήριο, πλύση στους 60 βαθμούς σε πρόγραμμα για ευαίσθητα και μετά άλλα 2-3 ξεπλύματα.

Έτσι αποφάσισα να αλλάξω και να δοκιμάσω τους καρπούς πλυσίματος. Όντως παρατήρησα ότι οι πάνες δεν μυρίζουν, όμως εμφάνισε ο μικρός κοκκινίλα σε όλη την περιοχή που καλύπτει η πάνα. Του βάζω pampers 1 μέρα και λίγο αμυγδαλέλαιο στην ερεθισμένη περιοχή και έφυγε η κοκκινίλα.

Τώρα ξαναέπλυνα όλες τις πάνες με sonnet γιατί φοβήθηκα μήπως ο ερεθισμός είναι από τους καρπούς αλλά πάλι τα ίδια. Και οι πάνες μυρίζουν και πάει πάλι να ερεθιστεί.

Τι να κάνω;; Δεν θέλω να βάζω pampers και στην αρχή τις είχα βολευτεί πολύ χωρίς προβλήματα... Γενικώς έχω την αίσθηση ότι ο μικρός είναι πολύ βρεγμένος με τις υφασμάτινες... Ειδικά το βράδυ. Μήπως του δημιουργήσω πρόβλημα;; Ουφ!! Αναρωτιέμαι πως οι μανούλες μας με πιο απλά υφάσματα τα έβγαζαν πέρα....

Please περιμένω τα φώτα σας... Δεν μου αρέσουν τα pampers καθόλου.. Άσε που χαλάσαμε και τόσα χρήματα για τις υφασμάτινες..

stellamaria
22-03-11, 17:01
Το σονετ έχει σαπούνι μέσα;;
Οι πάνες σου έχουν πολλά κατάλοιπα από το απορρυπαντικό και χρειάζονται πολύ καλό καθάρισμα τώρα. Μπορείς να διαβάσεις σε αγγλικά site για το stripping cloth diapers? Βασικά πλένεις μία μία τις πάνες, είδικά τα καλύμματα με το fleece (τί πάνες έχεις;) με απορρυπαντικό πιάτων και με μια οδοντόβουρτσα (τρίβεις καλά το fleece με αυτό). Μετά θέλουν πολλά ξεβγάλματα! Θα πρότεινα και μια πλύση στους 60 ΧΩΡΙΣ απορρυπαντικό να δεις τί θα βγάλουν απο μόνες τους!
Διαρροές έχουν οι πάνες;;
Αυτό που λές για τις κοκκινίλες νομίζω το λένε ammonia burn
Μπορείς να το ψάξεις λίγο στο allaboutclothdiapers.blogspot.com
αυτή η αμερικάνα καταγράφει πολύ καλά τις εμπειρίες της και έχει πολλά σχόλια που επίσης περιέχουν πολύ πληροφορία.
Αν δε βγάλεις άκρη πες!

Για αρχη πάντως οπωσδήποτε STRIPPING στις πάνες και καλό καθάρισμα.
Μετά ΜΟΝΟ καρυδοσάπουνα που σίγουρα δεν αφήνουν κατάλοιπα!
Εγώ χρησιμοποιώ το KLAR από καρυδοσάπουνα και δεν έχω μπλέξει με τους καρπούς ακόμα αν και θα έπρεπε..

Πες μας πώς πάει!!

Jasmini
22-03-11, 17:06
Να πω και εγω την εμπειρια μου μιας και προφατα αγορασα τις bumgenius organic all in one. τις πρωτες 10 τις πηρα απο το mybabycenter. εχει και το ecobaby.gr αλλα οταν τους ζητησα καλυτερη τιμη σε συνδυατικο πακετο καναν την παπια οποτε και εγω τους γειωσα. τα σαιτς που αναφερεις δεν στελνουν πλεον ελλαδα. αυτο που ειχα βρει να στελνει ηταν το green-me.co.uk. παρολα αυτα τις επομενες 12 της πηρα απο ebay και μαλιστα με παζαρια! αν εχει την επιλογη best offer μπορεις να ζητησεις καλυτερη τιμη! πηρα 12 πάνες με 213 ευρω, αρκετα καλη τιμή νομιζω! απο εδω:http://shop.ebay.com/modluvfurniture...&_trksid=p3686

Δεν νομίζω όμως ότι έχει διαφορά η τιμή που τις βρήκες. Στην Ελλάδα κοστίζουν οι 10 πάνες 202E + 44Ε ακόμα δύο = 246Ε. Διαφορά 33Ε. Δεν αξίζει να μπω στον κόπο να τις πάρω από ebay. Εγώ ψάχνω μήπως πετύχω καμιά καλή διαφορά στην τιμή.

maria_sp
22-03-11, 17:31
Το σονετ έχει σαπούνι μέσα;;
Οι πάνες σου έχουν πολλά κατάλοιπα από το απορρυπαντικό και χρειάζονται πολύ καλό καθάρισμα τώρα. Μπορείς να διαβάσεις σε αγγλικά site για το stripping cloth diapers? Βασικά πλένεις μία μία τις πάνες, είδικά τα καλύμματα με το fleece (τί πάνες έχεις;) με απορρυπαντικό πιάτων και με μια οδοντόβουρτσα (τρίβεις καλά το fleece με αυτό). Μετά θέλουν πολλά ξεβγάλματα! Θα πρότεινα και μια πλύση στους 60 ΧΩΡΙΣ απορρυπαντικό να δεις τί θα βγάλουν απο μόνες τους!
Διαρροές έχουν οι πάνες;;
Αυτό που λές για τις κοκκινίλες νομίζω το λένε ammonia burn
Μπορείς να το ψάξεις λίγο στο allaboutclothdiapers.blogspot.com
αυτή η αμερικάνα καταγράφει πολύ καλά τις εμπειρίες της και έχει πολλά σχόλια που επίσης περιέχουν πολύ πληροφορία.
Αν δε βγάλεις άκρη πες!

Για αρχη πάντως οπωσδήποτε STRIPPING στις πάνες και καλό καθάρισμα.
Μετά ΜΟΝΟ καρυδοσάπουνα που σίγουρα δεν αφήνουν κατάλοιπα!
Εγώ χρησιμοποιώ το KLAR από καρυδοσάπουνα και δεν έχω μπλέξει με τους καρπούς ακόμα αν και θα έπρεπε..

Πες μας πώς πάει!!

Ευχαριστώ για την απάντηση...
Το sonnet υποτίθεται ότι έιναι για υφασμάτινες πάνες οπότε λογικά δεν θα έχει σαπούνι...
Για το stripping διάβασα ότι μπορεί να γίνει και ως εξής: να πλύνεις τις πάνες χωρίς απορρυπαντικό μέχρι να σταματήσουν να βγάζουν σαπουνάδα.. Ισχύει; Θα με βόλευε γιατί είναι 20 πάνες + 40 επιθέματα....:?
Διαρροές έχουν όταν τις φοράει γύρω στο 3ωρο με 4ωρο...
Πρέπει να ψάξω και αυτό το ammonia burn που λες... Με άγχωσε λίγο...

Rosie
22-03-11, 17:51
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με την άσχημη μυρωδιά και μετά από πολλά πειράματα το έλυσα προσθέτοντας σε κάθε πλύση (μαζί με τα soap nuts) μισό ποτήρι (50ml) σόδα και μισό ποτήρι βόρακα.
Το Sonnett το έχω κι εγώ αλλά δεν κάνει για πάνες αφού έχει σαν βάση του το σαπούνι.

Και για να μην το ξαναπάθω πάντα βάζω σόδα και βόρακα στις πλύσεις!
Και φρόντισε όταν έχει δυνατό ήλιο να τις απλώνεις κάπου όπου μπορεί να τις χτυπάει ο ήλιος για να τις αποστειρώσει.

maria_sp
22-03-11, 20:03
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με την άσχημη μυρωδιά και μετά από πολλά πειράματα το έλυσα προσθέτοντας σε κάθε πλύση (μαζί με τα soap nuts) μισό ποτήρι (50ml) σόδα και μισό ποτήρι βόρακα.
Το Sonnett το έχω κι εγώ αλλά δεν κάνει για πάνες αφού έχει σαν βάση του το σαπούνι.

Και για να μην το ξαναπάθω πάντα βάζω σόδα και βόρακα στις πλύσεις!
Και φρόντισε όταν έχει δυνατό ήλιο να τις απλώνεις κάπου όπου μπορεί να τις χτυπάει ο ήλιος για να τις αποστειρώσει.

Μ΄αρέσει που τους εξήγησα ότι το θέλω για πάνες. Και εγώ η έξυπνη τους εμπιστεύτηκα και δεν κοίταξα συστατικά, ενώ ήξερα ότι δεν θέλουν απορρυπαντικό με σαπούνι...
Σ' ευχαριστώ πολύ! Βόρακα που θα βρω;; Τι είναι;; Σόδα εννοείς μαγειρική;

Rosie
22-03-11, 20:42
Αυτά είναι τα συστατικά του Sonett:

Ingredients: soap made from vegetable oils*, sugar surfactant, coconut oil alcohol sulphate, vegetable alcohol (ethanol), sulphated castor oil, citrate, natural essential lavender oil*, balsamic ingredients*, swirled water.

http://www.sonett-online.de/1eng/waliq.htm

Ναι μαγειρική σόδα.
Πού μένεις; Στα φαρμακεία βρίσκεις βόρακα αλλά είναι σχετικά ακριβός.
Φθηνό βόρακα βρίσκεις σε μαγαζιά με χημικά, εγώ τον παίρνω από ένα τέτοιο στον Πειραιά.

maria_sp
22-03-11, 23:51
Αυτά είναι τα συστατικά του Sonett:

Ingredients: soap made from vegetable oils*, sugar surfactant, coconut oil alcohol sulphate, vegetable alcohol (ethanol), sulphated castor oil, citrate, natural essential lavender oil*, balsamic ingredients*, swirled water.

http://www.sonett-online.de/1eng/waliq.htm

Ναι μαγειρική σόδα.
Πού μένεις; Στα φαρμακεία βρίσκεις βόρακα αλλά είναι σχετικά ακριβός.
Φθηνό βόρακα βρίσκεις σε μαγαζιά με χημικά, εγώ τον παίρνω από ένα τέτοιο στον Πειραιά.

Είναι ακίνδυνος ο βόρακας έτσι;;;;;;;;;;;;;;; Δεν έχω ιδέα τι είναι!!
Δεν μένω Αθήνα αλλά κάποιος θα μπορεί να πάει να μου πάρει.. Μήπως μπορείς να μου στείλεις σε πμ τα στοιχεία του μαγαζιού, πόσο στοιχίζει και περίπου για πόσες πλύσεις είναι;;

Γενικώς πιστεύεις 2 ξεπλύματα - πλύσιμο στα ευαίσθητα στους 60 με 5-6 καρπούς - 2 εξτρά ξεπλύματα είναι εντάξει;; Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι; Εκτός από τη σόδα και το βόρακα εννοώ...

Rosie
23-03-11, 11:26
Δες εδώ για το βόρακα:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1714560&highlight=%CA%E1%EB%EF%E3%E5%F1%FC%F0%EF%F5%EB%EF%F2#post1714560

Rosie
23-03-11, 11:28
Γενικώς πιστεύεις 2 ξεπλύματα - πλύσιμο στα ευαίσθητα στους 60 με 5-6 καρπούς - 2 εξτρά ξεπλύματα είναι εντάξει;; Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι; Εκτός από τη σόδα και το βόρακα εννοώ...

Γιατί στα ευαίσθητα;
Βαμβακερές δεν είναι οι πάνες;
2 αρχικά ξεπλύματα κάνω κι εγώ, αλλά γιατί να κάνεις έξτρα ξεπλύματα στο τέλος;
Δεν μένουνε κατάλοιπα με τα soap nuts (εγώ βάζω 8-9 μισούς καρπούς) για να κάνεις έξτρα ξέπλυμα.

maria_sp
23-03-11, 12:54
Δες εδώ για το βόρακα:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1714560&highlight=%CA%E1%EB%EF%E3%E5%F1%FC%F0%EF%F5%EB%EF%F2#post1714560

Γιατί στα ευαίσθητα;
Βαμβακερές δεν είναι οι πάνες;
2 αρχικά ξεπλύματα κάνω κι εγώ, αλλά γιατί να κάνεις έξτρα ξεπλύματα στο τέλος;
Δεν μένουνε κατάλοιπα με τα soap nuts (εγώ βάζω 8-9 μισούς καρπούς) για να κάνεις έξτρα ξέπλυμα.

Ειναι fleece το ύφασμα που έρχεται σε επαφή με το δέρμα και τα επιθέματα λέει polyester. Λες καλύτερα στα ανθεκτικά;;
Δεν έβαζα soapnuts μέχρι τώρα... Αλήθεια τα soapnuts αφού είναι μέσα στον κάδο παραμένουν και στο ξέπλυμα; Δεν πρέπει να τα βγάλεις;;
Ξεκίνησα με τα επιθέματα πλύσιμο στους 90 βαθμούς μέχρι να μην έχει καθόλου σαπουνάδα.. Έτσι διάβασα τουλάχιστον για να κάνω stripping. Και με το που έχω χρόνο ξεκινάω με οδοντόβουρτσα τα fleece... Ελπίζω να φτιάξουν.. Ευχαριστώ και για τα στοιχεία του μαγαζιού

Rosie
23-03-11, 15:14
Εάν είναι fleece τότε καλύτερα στα ευαίσθητα.
Δεν χρειάζεται να βγάλεις τα soapnuts στο ξέπλυμα, δεν απελευθερώνουνε σαπωνίνη στο κρύο νερό.

maria_sp
23-03-11, 16:59
Δεν χρειάζεται να βγάλεις τα soapnuts στο ξέπλυμα, δεν απελευθερώνουνε σαπωνίνη στο κρύο νερό.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά είμαι καινούρια στις υφασμάτινες.. οπότε...
Ευχαριστώ και πάλι!!

mirtoula4
23-03-11, 18:38
κορίτσια που χρησιμοποιείτε υφασμάτινες πάνες να ρωτήσω κ γω κάτι?Η μικρή μου είναι 11 μηνών κ άρχισα πρόσφατα να χρησιμοποιώ υφασμάτινες. Πήρα prefold σε συνδιασμό με βρακάκια oikonobus.Μου φαίνεται μεγάλος ο όγκος που υπάρχει ανάμεσα στα ποδαράκια της και έχει αρχίσει να περπατάει. Ξέρετε κάτι γι αυτό. Μήπως αυτός ο όγκος κάνει κακό?

mirtoula4
23-03-11, 18:45
Κοριτσια ξερει καμια στην Θεσσαλονικη που μπορω να βρω οικολογικες πανες επαναχρησιμοποιουμενες ? βοηθηστε με γιατι με αυτες τις δικες μας σα να μην συμφερει και πολυ....

Έχει στο "περί θηλασμού". σε ένα στενό της λεωφόρου Νίκης .

Jasmini
24-03-11, 23:29
Γεια σας και πάλι!
Αν μπορείτε να βοηθήσετε... Έχω προβληματιστεί πολυ!!
Καταρχήν όσες κάνατε δοκιμές... Ποιες πάνες τελικά θεωρούνται καλυτερες;; Ποιες είναι πιο αποροφητικες;; Οργανικές, υφασματινες, Μπαμπού, φανελενιες;;; Αυτές που είναι all-in-one ή οι pocket που ίσως μπορείς να βάλεις και κανένα επιπλέον επιθεμα κ επιπλέον στεγνωνουν πιο εύκολα;;;
Σας Παρακαλω βοηθειστε γιατί δεν θέλω άλλο να χρησιμοποιω τις συμβατικές πάνες!

Rosie
25-03-11, 10:17
Έχω δοκιμάσει πολλές πάνες (και στα δυο παιδιά!) και κατά τη γνώμη μου οι "πετσετέ" πάνες είναι οι πιο απορροφητικές, ιδιαίτερα οι μπάμπου organic αλλά και οι βαμβακερές.
Οι φανελένιες, πχ Bumgenious organic cotton all-in-one δεν είναι απορροφητικές όπως οι πετσετέ, με το που θα κατουρήσει το μωρό θέλει άλλαγμα.

Rosie
25-03-11, 10:19
Οι pocket εμένα δεν με βόλεψαν καθόλου, αγόρασα τέσσερεις (Blueberry) κια τις έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές.
Επίσης δεν μ' αρέσει ν' αγγίζει συνθετικό ύφασμα στο δερματάκι του μωρού μου, άσε που αυτό το βάλε-βγάλε επιθέματα είναι εκνευριστικό!

Rosie
25-03-11, 10:23
Οι καλύτερες που δοκίμασα είναι οι Motherease (έχω 10 από βιολογικό βαμβάκι και 10 από μπάμπου).
Αν ενδιαφέρεσαι δες εδώ, απ' εδώ τις πήρα:

tamar
25-03-11, 10:28
Oταν λέμε οικολογικές εννοούμε υφασμάτινες; Δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά κυριολεκτικά απόρησα όταν είδα τέτοιο θέμα. Sorry κιόλας αλλά όταν λέμε υφασμάτινες εννοούμε πως κάθε φορά που το μωρό κάνει τα τσισάκια του και τα κακάκια του αντί να πετάτε τις κλασσικές πάνες στο καλάθι των σκουπιδιών, καθαρίζετε τις πάνες και τις πλένετε; Δεν μυρίζουν μέχρι να βάλετε πλυντήριο; Και κυρίως δεν αηδιάζετε;

zouz
26-03-11, 12:29
Oταν λέμε οικολογικές εννοούμε υφασμάτινες; Δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά κυριολεκτικά απόρησα όταν είδα τέτοιο θέμα. Sorry κιόλας αλλά όταν λέμε υφασμάτινες εννοούμε πως κάθε φορά που το μωρό κάνει τα τσισάκια του και τα κακάκια του αντί να πετάτε τις κλασσικές πάνες στο καλάθι των σκουπιδιών, καθαρίζετε τις πάνες και τις πλένετε; Δεν μυρίζουν μέχρι να βάλετε πλυντήριο; Και κυρίως δεν αηδιάζετε;

Χμμμμ!!! εχουμε φτασει να θεωρουμε κλασσικες τις πανες μιας χρησης??? που ειναι τιγκα στο χημικο και το πλαστικο και κανουν κακο οχι μονο στο παιδι μας αλλα και στο περιβαλλον που θα κληρονομησει?
αν διαβασεις σχετικες ιστοσελιδες θα σου λυθουν οι αποριες στο γιατι και το πως!
αλλα μια ερωτηση απο μενα, πως θα σου φαινοταν να φορας διαρκως μια σερβιετα?? ποσο αντεχεις και πως θα ενιωθες???

DaF
26-03-11, 19:22

εγω αηδιαζω ετσι κ αλλιως απ'οταν αρχισαμε τις στερεες και αρχισαν να μυριζουν τα κακακια:rolleyes: πριν με τον αποκλειστικο θηλασμο ολα ηταν ιδανικα!:lol:
χρησιμοποιουμε αυτες τις πανες ενα χρονο τωρα, εκτος απο το βραδυ ,για να μη ξυπναει κ να μη συγκαιγεται.
διαβασε το θεμα, θα σου λυθουν ολες οι αποριες. ;)

κορίτσια που χρησιμοποιείτε υφασμάτινες πάνες να ρωτήσω κ γω κάτι?Η μικρή μου είναι 11 μηνών κ άρχισα πρόσφατα να χρησιμοποιώ υφασμάτινες. Πήρα prefold σε συνδιασμό με βρακάκια oikonobus.Μου φαίνεται μεγάλος ο όγκος που υπάρχει ανάμεσα στα ποδαράκια της και έχει αρχίσει να περπατάει. Ξέρετε κάτι γι αυτό. Μήπως αυτός ο όγκος κάνει κακό?
ισα ισα, οι ορθοπεδικοι συστηνουν διπλη πανα αν ενα παιδακι εχει θεμα με τα ισχια. απ'ο,τι εχω δει μεχρι τωρα, γιατι κ εγω ειχα αυτη την απορια (ξεκινησαμε 13 μηνων), μονο καλο κανει. επιπλεον οταν θα χρησιμοποιηθουν αυτες οι πανες για ενα τριμηνο περιπου , δεν θα ειναι τοσο φουσκωτες. το διαπιστωσα με τα ρουχα της, που στην αρχη ειχα φρικαρει που δεν εμπαιναν καποια παντελονακια κ μετα ηταν ξανα οκ. φυσικα δεν θα ειναι ποτε σαν τις λεπτες συμβατικες, αλλα 'πατικωνονται' με τον χρονο.

Peekaboo
27-03-11, 14:00

Προσωπικά πλένω βαμβακερές, μπαμπού, φανελένιες και φλις όλες μαζί στους 60 βαθμούς στο πρόγραμμα για βαμβακερά 18 μήνες τώρα και δεν έχουν πάθει τίποτα, πέραν του ότι όσες δεν είναι με snap και είναι με χριτς-χρατς έχουν αρχίσει και χάνουν την ιδιότητα να κολλάνε.

Jasmini
28-03-11, 12:08
Σας ευχαριστώ και πάλι κορίτσια για τις απαντήσεις!!

Jasmini
28-03-11, 12:14
Οι καλύτερες που δοκίμασα είναι οι Motherease (έχω 10 από βιολογικό βαμβάκι και 10 από μπάμπου).
Αν ενδιαφέρεσαι δες εδώ, απ' εδώ τις πήρα:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Μίλησα με την κοπέλα στο site και μου πρότεινε καλύτερα να πάρω τις wonderoos. Τις έχει δοκιμάσει καμιά? Είναι καλές? Κάπως μόνο μου φάνηκε που είπε ότι το ύφασμα που ακουμπάει στο δερματάκι του μωρού είναι συνθετικό για να κρατάει την υγρασία και να νιώθει πιο στεγνό το μωρό. Ενώ λέει με τις μπαμπού και βαμβάκι είναι υγρό το πωπουδάκι του μωρού και δεν είναι υγιεινό....ισχύει αυτό? Όντως είναι καλύτερο να είναι συνθετικό? Ένας λόγος που επέλεξα να ασχοληθώ με τις υφασμάτινες πάνες είναι να μην βάζω τίποτα συνθετικό στα μωρά μου. Τι λέτε?

Rosie
28-03-11, 15:41
Τα συνθετικά υφάσματα έχουνε σαν βάση τους το πετρέλαιο και τα παράγωγά του, δεν είναι και ιδιαίτερη βελτίωση από τις πάνες μιας χρήσεως!

Τα μωράκια δεν έχουνε πρόβλημα να είναι βρεγμένα, γιατί να έχουνε;
Ίσα ίσα που συνδέουνε πιο εύκολα την πράξη (τσίσα) με το αποτέλεσμα (βρεγμένη πάνα).

Κι εμένα προσπάθησε να μου προωθήσει αυτές με το fleece αλλά δεν έπιασε, της τόνισα ότι δεν θέλω τίποτα το συνθετικό να ακουμπάει το δέρμα του παιδιού μου!
Είναι η μόνη που φέρνει τις Mother-ease στην Ελλάδα, θεωρούνται από τις καλύτερες στην Αμερική και στον Καναδά αν μπεις σε ξένα φόρουμς, ειδικά τα βρακάκια τους.

maria_sp
28-03-11, 22:36
Κορίτσια επανέρχομαι! Ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας!! Με τη βοήθειά σας και με μπόλικο κόπο δικό μου (βλέπε τρίψιμο με οδοντόβουρτσα για κάμποση ώρα..:shock:) οι πάνες μας είναι καλύτερες από ποτέ!! Δεν μυρίζουν καθόλου και είναι πολύ πιο απορροφητικές!! Θα συνεχίσω πλέον να τις πλένω με καρπούς και ελπίζω να παραμείνουν έτσι!! Επίσης δεν ερεθίζουν και το δερματάκι του μικρού μου όπως γινόταν τον τελευταίο καιρό.

Peekaboo πιστεύεις ότι στα ανθεκτικά θα πλένονται καλύτερα; Το πρόγραμμα για ευαίσθητα είναι και για βαμβακερά και κρατάει περίπου 1 μιση ώρα. Δεν είναι δηλαδή σύντομο πρόγραμμα.

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής. Χρησιμοποιείτε τις πάνες το βράδυ; Ο δικός μου γινόταν μούσκεμα και αναγκαζόμουν κάποιες φορές να του αλλάζω και ρούχα μες την νύχτα:shock::shock: Μπορεί βέβαια να φταίει αυτό που είχα πάθει με τις πάνες μου. Λέτε να ξαναδοκιμάσω; Φοβήθηκα σήμερα και έβαλα pampers. Το άλλο που σκέφτομαι είναι το βράδυ να βάζω τις Moltex. Ξέρει καμιά αν στοιχίζουν πολύ περισσότερο από τα pampers;; Τι λέτε;;

Peekaboo
28-03-11, 23:58
Δεν ξέρω τι θερμοκρασία χρησιμοποιεί το πλυντήριο σου στο πρόγραμμα για τα ευαίσθητα. Το δικό μου χρησιμοποιεί 30 ή 40 βαθμούς κατά επιλογή οπότε δεν μου κάνει για πάνες, καθώς συστήνεται να πλένονται στους 60 βαθμούς για λόγους αποστείρωσης. Επίσης συστήνεται να πλένονται στο μεγαλύτερο σε διάρκεια πρόγραμμα. Στο πλυντήριο μου, η πλύση για βαμβακερά στους 60 διαρκεί περίπου 2 ώρες.

Προσπάθησα αρκετές φορές να χρησιμοποιήσω τις υφασμάτινες πάνες μας το βράδυ, δυστηχώς ανεπιτυχώς. Δοκίμασα όλους τους τύπους που έχω (βαμβακερές, φανελένιες, μπαμπού, φλις) και με όλες ξύπναγε ο μικρός κατακόκκινος - το λεγόμενο ammonia burn που ενδεχομένως να έχετε διαβάσει - και οι πάνες μύριζαν τόσο άσχημα που έκανα δύο πλύσεις για να ξεβρωμίσουν. Έτσι χρησιμοποιούμε πάνες μιας χρήσης (http://www.boots.com/en/Nature-babycare-Size-5-Carry-pack-28-Nappies_923950/) το βράδυ. Για τις Moltex ξέρει να σου πει η Rosie.

Καλή μου Rosie θα διαφωνίσω με την άποψη σου για τις συνθετικές πάνες. Φυσικά και προτιμώ τα φυσικά υφάσματα και ξέρεις ότι οι αγαπημένες μου μακράν είναι από οργανικό βαμβάκι. Θεωρώ όμως άδικο να συγκρίνουμε ένα συνθετικό ύφασμα όπως το φλις με αυτό το τραγικό τζελ που έχουν οι κοινές πάνες, τη διοξίνη και δεν ξέρω και εγώ τί άλλα συνθετικά παράγωγα έχουν μέσα. Οι μικροϊνες που χρησιμοποιούνται συνήθως ως insert στις πάνες τύπου pocket (όπως είναι στην πλειοψηφία τους οι φλις) δεν έρχονται σε επαφή με το δέρμα. Όταν ο μικρός μου είναι ερεθισμένος γιατί δεν τον έχω πάρει χαμπάρι και έχω αργήσει να τον αλλάξω, τότε οι φλις είναι ότι πρέπει γιατί κρατούν το δερματάκι του στεγνό και ο ερεθισμός υποχωρεί πιο γρήγορα. Γνώμη μου, πάντα :)

Jasmini
29-03-11, 01:02
Καλησπέρα Κορίτσια.
Στις bumgenius που έχω χρησιμοποιω πάντα ένα βιοδιασπωμενο φύλλο κ έχω παρατηρήσει ότι αυτο κ μόνο δεν έχει αφήσει την υγρασία να περάσει στο δερματάκι τους.
Τώρα, για τις motherease το μόνο που με προβληματίζει είναι που πρέπει να βάζω κ το έξτρα βρακάκι, οπότε λογικά θα είναι λίγο πιο δύσκολες στην χρήση. Φυσικά αν χρειαστεί μπορεί τελικά να τους τις βάζω στο σπίτι αυτές κ τις · Όλα σε ένα· να τις χρησιμοποιω στις εξόδους για ευκολία! :)

Rosie
29-03-11, 11:24
Φυσικά δεν συγκρίνεται ένα ύφασμα fleece με τις πάνες μιας χρήσεως, αλλά και πάλι διαφωνώ με την πρόταση της κοπέλας που έχει το site που σύστησα στη jasmini να πάρει όλες τις πάνες της συνθετικές.
Κρίμα δεν είναι να χαλάσει τόσα χρήματα και το μωρό της να μην έρχεται σε επαφή με φυσικό ύφασμα;
Εγώ και στα δύο μου παιδάκια τους πρώτους μήνες της ζωής έβαζα ρουχαλάκια από βιολογικό βαμβάκι, το δερματάκι τους είναι πολύ ευαίσθητο για να το ταλαιπωρούμε και άλλο με συνθετικά υφάσματα και συμβατικό βαμβάκι.

Δεν μπορώ να πω για τη διαφορά τιμής μεταξύ Moltex και Pampers γιατί μόνο Moltex αγοράζω, δεν βρίσκω τις δύο πάνες συγκρίσιμες.
Και πάλι θεωρώ κρίμα να φοράω στα παιδιά όλη μέρα υφασμάτινη πάνα και το βράδυ να τους βάζω μια χημική πάνα Pampers για 8+ ώρες.
Pampers αγοράζω μόνο όταν πάω διακοπές γιατί δεν μπορώ να κουβαλήσω Moltex από την Αθήνα.

Peekaboo αυτές οι πάνες μιας χρήσεως που χρησιμοποιείς είναι πολύ καλές! Τις έβαζα στο γιο μου πέρσι που πήγαμε Αγγλία και μας άρεσαν τόσο πολύ που φέραμε πίσω μαζί μας ένα πακέτο!
Φυσικά δεν συζητώ το πόσο φθηνές είναι σε σχέση με τις Moltex! :-?

Jasmini κι εγώ στο σπίτι χρησιμοποιώ τις Mother-ease και εκτός σπιτιού τις Bumgenious που είναι πιο εύχρηστες αλλά λιγότερο απορροφητικές.

maria_sp
29-03-11, 13:15
Δεν ξέρω τι θερμοκρασία χρησιμοποιεί το πλυντήριο σου στο πρόγραμμα για τα ευαίσθητα. Το δικό μου χρησιμοποιεί 30 ή 40 βαθμούς κατά επιλογή οπότε δεν μου κάνει για πάνες, καθώς συστήνεται να πλένονται στους 60 βαθμούς για λόγους αποστείρωσης. Επίσης συστήνεται να πλένονται στο μεγαλύτερο σε διάρκεια πρόγραμμα. Στο πλυντήριο μου, η πλύση για βαμβακερά στους 60 διαρκεί περίπου 2 ώρες.

Στους 60 βαθμούς είναι και κρατάει 1 μιση ώρα. Στα ανθεκτικά πάλι στους 60 αλλά κρατάει 2 ώρες σίγουρα. Άρα λες καλύτερα το μεγαλύτερο πρόγραμμα ε; Φοβήθηκα μόνο μήπως φθίρονται πιο γρήγορα.

Rosie έχει εδώ ένα κατάστημα με βιολογικά που τις φέρνει τις Moltex οπότε μπορώ να ρωτήσω για την τιμή γιατί θέλω να σταματήσω τα pampers. Πάντως σήμερα που τον ξέχασα πολύ ώρα με την πάνα του δεν είχε καθόλου διαρροές! Είμαι πολύ χαρούμενη!! Οπότε και πάλι σας ευχαριστώ!!!!:p:p

Jasmini
29-03-11, 13:21
Καλησπέρα και πάλι.
Λοιπόν οι πάνες moltex κοστίζουν περίπου 17,50 € το πακέτο. Τα pampers κοστίζουν περίπου 19,50 € οι active fit και περίπου 12,00 € οι simply dry. Βέβαια στις active fit βγάζουν συνεχώς προσφορές τα super market (βλέπε carrefour και Σκλαβενίτης και καμιά φορά και τα ΑΒ) με 30% έκτπωση. Συγκριτικά λοιπόν στις τιμές οι Moltex είναι πολύ πιο ακριβές αλλά.....ποιοτικά...καμία σχέση....
Απλά αν τις χρησιμοποιείς μόνιμα τις πάνες μιας χρήσεως...οικονομικά τουλάχιστον, δεν συμφέρει. Αν είναι όμως μόνο για νύχτα, αξίζει να πάρεις τις Moltex.

Jasmini
29-03-11, 13:22
Rossie σε ευχαριστώ και πάλι!!! :)
Λέω να παραγγείλω δύο mother-ease να τις δοκιμάσω και μια πάνα προβατάκι που μου έκανε εντύπωση και βλέπουμε.

leo80
30-03-11, 17:58
κορίτσια, χρειάζομαι τα φώτα σας και πάλι!
πλένω τα ρούχα της οικογένειας με soap nuts, βόρακα και σόδα, χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Έχω τις bumgenius για το μωρό, τις οποίες όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί του είναι λίγο μεγάλες. Σε κανένα 20ήμερο υπολογίζω να τις ξεκινήσουμε. Στη σημερινή πλύση έβαλα ένα φορμάκι του, το οποίο είχε λερωθεί από διαρροή πάνας και είχε τον γνωστό μουσταρδί λεκέ! Η πλύση ήταν στους 40 βαθμούς και στο φορμάκι έμεινε έντονη κιτρινίλα. Η ερώτησή μου είναι η εξης: τι θα γίνει όταν ξεκινήσω τις πάνες, οι οποίες θα έχουν ΜΟΝΟ τέτοιους λεκέδες? Δεν θα καθαρίζουν εντελώς?? Θα μένουν κιτρινίλες? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

zouz
30-03-11, 18:01
κορίτσια, χρειάζομαι τα φώτα σας και πάλι!
πλένω τα ρούχα της οικογένειας με soap nuts, βόρακα και σόδα, χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Έχω τις bumgenius για το μωρό, τις οποίες όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί του είναι λίγο μεγάλες. Σε κανένα 20ήμερο υπολογίζω να τις ξεκινήσουμε. Στη σημερινή πλύση έβαλα ένα φορμάκι του, το οποίο είχε λερωθεί από διαρροή πάνας και είχε τον γνωστό μουσταρδί λεκέ! Η πλύση ήταν στους 40 βαθμούς και στο φορμάκι έμεινε έντονη κιτρινίλα. Η ερώτησή μου είναι η εξης: τι θα γίνει όταν ξεκινήσω τις πάνες, οι οποίες θα έχουν ΜΟΝΟ τέτοιους λεκέδες? Δεν θα καθαρίζουν εντελώς?? Θα μένουν κιτρινίλες? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα τις βαζεις τον ηλιο οταν τις απλωνεις και θα γινονται σουπερ! το ιδιο ισχυει και για τα ρουχα!

leo80
30-03-11, 18:21
Θα τις βαζεις τον ηλιο οταν τις απλωνεις και θα γινονται σουπερ! το ιδιο ισχυει και για τα ρουχα!

Δηλαδή και στους 60 αν τις πλένω, πάλι ο ήλιος θα τις σώζει από τους λεκέδες? Βέβαια, το φορμάκι που έπλυνα τώρα, μέχρι αύριο που θα έχει ήλιο, θα έχει στεγνώσει! Θα μου μείνει ο λεκές δωράκι μάλλον!! :(

zouz
30-03-11, 20:24
Δηλαδή και στους 60 αν τις πλένω, πάλι ο ήλιος θα τις σώζει από τους λεκέδες? Βέβαια, το φορμάκι που έπλυνα τώρα, μέχρι αύριο που θα έχει ήλιο, θα έχει στεγνώσει! Θα μου μείνει ο λεκές δωράκι μάλλον!! :(

Αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία, ναι, και στους 60 μένουν κιτρινίλες! Αλλά με λίγο ήλιο εξαφανίζονται! εγω άπλωσα σήμερα το πρωί τις πάνες μας, bumgenius organic all in one, στον ήλιο σε 15 λεπτάκια έφυγαν όλα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ύφασμα!

Μια λύση, αν έχεις κάτι με λεκέ, είναι να το μουλιάζεις και να το απλώνεις πρωί στο φως, δεν χρειάζεται και τρελλή λιακάδα!

Για αυτό που έλεγες για τις πάνες σας, πως σας είναι ακόμα μεγάλες, και σε εμάς έτσι ήταν, περιμέναμε λίγο να παχύνουμε. Πάντως ακόμα και στην αρχή που στα ποδαράκια δεν εφάρμοζε καλά, ήταν πολύ πιο αποτελεσματικές στις περιπτώσεις κενώσεων, ειδικά άμα θηλάζεις που είναι σαν σουπα, γιατί το ελαστικό στην μέση εμποδίζει πολύ καλά τις διαρροές σε σχέση με τις μιας χρήσεως.

Εμείς χθες κοιμηθήκαμε και με υφασμάτινη το βράδυ και ήταν μια χαρά, καλύτερα από τις μιας χρήσης. Μπορεί να έτυχε αλλά θα το ξαναδοκιμάσω!

maria_sp
31-03-11, 15:59
Καλησπέρα και πάλι.
Λοιπόν οι πάνες moltex κοστίζουν περίπου 17,50 € το πακέτο. Τα pampers κοστίζουν περίπου 19,50 € οι active fit και περίπου 12,00 € οι simply dry. Βέβαια στις active fit βγάζουν συνεχώς προσφορές τα super market (βλέπε carrefour και Σκλαβενίτης και καμιά φορά και τα ΑΒ) με 30% έκτπωση. Συγκριτικά λοιπόν στις τιμές οι Moltex είναι πολύ πιο ακριβές αλλά.....ποιοτικά...καμία σχέση....
Απλά αν τις χρησιμοποιείς μόνιμα τις πάνες μιας χρήσεως...οικονομικά τουλάχιστον, δεν συμφέρει. Αν είναι όμως μόνο για νύχτα, αξίζει να πάρεις τις Moltex.

Σ' ευχαριστώ! Αν και τελικά σκέφτομαι πως αφού ξυπνάει ακόμη για να τρώει το βράδυ να προσπαθήσω με τις υφασμάτινες...

ελοιζ
31-03-11, 16:13
Καλησπέρα Κορίτσια.
Στις bumgenius που έχω χρησιμοποιω πάντα ένα βιοδιασπωμενο φύλλο κ έχω παρατηρήσει ότι αυτο κ μόνο δεν έχει αφήσει την υγρασία να περάσει στο δερματάκι τους.
Τώρα, για τις motherease το μόνο που με προβληματίζει είναι που πρέπει να βάζω κ το έξτρα βρακάκι, οπότε λογικά θα είναι λίγο πιο δύσκολες στην χρήση. Φυσικά αν χρειαστεί μπορεί τελικά να τους τις βάζω στο σπίτι αυτές κ τις · Όλα σε ένα· να τις χρησιμοποιω στις εξόδους για ευκολία! :)

Bravo, ετσι κάνω και εγω. Βασικά είμαι με τη Rosie, θεωρώ τις motherease τις καλύτερες, διαρροές δεν έχω ποτέ. ενω ξέρω γω, πολύ συχνα παθαίνω διαρροές με τις bumgenius (kai fuzzibunz που έχω) άμα τον έχω για πολύ ώρα πριν τον αλλάξω... αλλά είναι πιο βολικές, είναι η αλήθεια!

Jasmini
31-03-11, 17:48
Καλησπέρα κορίτσια!!!
Παρήγγειλα τελικά 1 Mother-ease μπαμπού και 1 mother-ease από οργανικό βαμβάκι. Θα τις δοκιμάσω και αυτές και μετά θα παραγγείλω. Βέβαια είχα πάρει και δύο μπαμπού bambinex. Με προβληματίζει όμως το σκράτς. Φοβάμαι μήπως χαλάσεις με τις πλύσεις και το στεγνωτήριο.

mkarigoula
06-04-11, 11:43
Επειδή μπήκα τελευταία κι εγώ στην περιέργεια να χρησιμοπoιήσω υφασμάτινες πάνες, έκανα ένα Blog με τις εμπειρίες μου. Εάν θέλετε να τις δείτε (και να τις σχολιάσετε) είναι το:
EDIT ADMIN
Σας ευχαριστώ όλες για την έμπνευση :lol:

stellamaria
06-04-11, 14:05
πολύ ωραίο blog! Κάτι έχεις γράψει λάθος για την κόρη σου νομίζω!
από την πρώτη σελίδα..
"Α!, για να μην το ξεχάσω: ύψος 92 εκατοστά και βάρος 4,2 κιλά."
είναι δυνατόν;; Προφανώς εννοείς 14,2 κιλά :)
Γιατί δεν μπορώ να αφήσω σχόλιο στο blog??
Πολύ ωραίο background διάλεξες!!

mkarigoula
06-04-11, 14:12
Ευχαριστώ.... Το διόρθωσα κι όλας

LILUCKY
06-04-11, 21:49
Mother ease one size organic και Popolini one size organic τι διαφορά έχουν?
Εμένα οι πάνες τις Popolini φάνηκαν πολύ ογκώδες για νεογέννητα αλλά είναι πολύ απορροφητικές. Τις έχει χρησιμοποιήσει σε μωρά μέχρι 2 μηνών? Θέλω να κάνω δώρο στην ανιψιά μου. Οι Mother ease είναι ίδιες σε όγκο?

Τις Beaming Baby μιας χρίσεως έχετε δοκιμάσει? Καλές είναι για μαιευτήριο?

Rosie
06-04-11, 21:57
Mother ease one size organic και Popolini one size organic τι διαφορά έχουν?
Εμένα οι πάνες τις Popolini φάνηκαν πολύ ογκώδες για νεογέννητα αλλά είναι πολύ απορροφητικές. Τις έχει χρησιμοποιήσει σε μωρά μέχρι 2 μηνών? Θέλω να κάνω δώρο στην ανιψιά μου. Οι Mother ease είναι ίδιες σε όγκο?

Ναι είναι οι ίδιες σε όγκο.
Για το γιο μου είχα πάρει τις Ποπολίνι από το Λητώ.
Μόνο που οι Mother-ease μου φαίνονται πιο απορροφητικές, ειδικά αυτές από μπάμπου.

Τα παιδιά μου που γεννήθηκαν και τα δυο μεγαλόσωμα (η κορή μου σχεδόν 4 κιλά) δεν είχανε θέμα με τον όγκο σαν νεογέννητα, αλλά φαντάζομαι ότι αν ένα μωράκι είναι κάτω από 3 κιλά τότε θα του είναι τεράστιες!

Jasmini
07-04-11, 17:14
Καλησπέρα σας κορίτσια!
Τελικά δοκίμασα τις δύο πάνες που παρέλαβα που είναι όλα ξεχωριστά...επιθέματα, βρακάκι και πάνα και νευρίασα λίγο με την ταλαιπωρία. Έτσι παρήγγειλα 20 πάνες bumgenius όλα σε ένα από το ecobaby πάλι που είχε μια καλή προσφορά.

dari
12-04-11, 13:53
Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούρια σε αυτό το θέμα μιας και τώρα ξεκίνησα την αναζήτηση της πάνας (θα γεννήσω τον Ιούνιο).

Διάβασα από την αρχή το θέμα και πρέπει να ομολογήσω οτι δεν περίμενα οτι θα αντιμετωπίσω τόσες δυσκολίες... τα περίμενα πιο εύκολα αλλά ευτυχώς ενημερωθηκα και θα προσπαθήσω να οργανωθώ καλύτερα.

Κατέληξα, λοιπόν, ότι θα πρέπει να πάρω 10 bumgenius, 10 από κάποιες άλλες που θα στεγνώνουν πιο γρήγορα και 5-6 που να παίρνουν μεγαλύτερη ενίσχυση για το βράδυ...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποια τα GroBaby, δεν θυμάμαι να διάβασα κάτι σχετικό με αυτες τις πάνες και μου φάνηκαν αρκετά καλες .... και επίσης ποιες θα μου προτείνατε για το βράδυ....

Rosie
12-04-11, 22:31
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποια τα GroBaby, δεν θυμάμαι να διάβασα κάτι σχετικό με αυτες τις πάνες και μου φάνηκαν αρκετά καλες .... και επίσης ποιες θα μου προτείνατε για το βράδυ....

Το υβριδικό σύστημα εννοείς;

Για το βράδυ δεν έχω κάτι να σου προτείνω, και στα δύο τα παιδιά μου βάζω Moltex.
Μόνο όσο ήτανε νεογέννητα και ξυπνούσανε πολύ συχνά και θέλανε αλλαγή έβαζα υφασμάτινες, αλλά και πάλι ζόρι είναι να σηκώνεσαι μέσα στη μαύρη νύχτα και ν' αλλάζεις πάνες...
Ενώ με τις Μόλτεξ δεν έχω καμία έγνοια, η μικρή έτσι κι αλλιώς κοιμάται δίπλα μου και θηλάζει όποτε θέλει χωρίς καν να ξυπνάω εγώ!

irnadi
13-04-11, 13:06
Θα ήθελα να μάθω και γω περισσότερα για τις Grovia(Grobaby).
Φλερτάρω μ'αυτές εδώ και καιρό....
Στην 1η μου κόρη χρησιμοποίώ συμβατικέ πάνες. Κάποια στιγμή δοκίμασα υφασμάτινες αλλά τελικά δεν κατέληξα πουθενά. Τώρα που η μικρή έγινε 3 μηνών και πλέον μπορέι να τις φορέσει άνετα σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω το μεγάλο βήμα....

dari
13-04-11, 13:43
Το υβριδικό σύστημα εννοείς;

Για το βράδυ δεν έχω κάτι να σου προτείνω, και στα δύο τα παιδιά μου βάζω Moltex.
Μόνο όσο ήτανε νεογέννητα και ξυπνούσανε πολύ συχνά και θέλανε αλλαγή έβαζα υφασμάτινες, αλλά και πάλι ζόρι είναι να σηκώνεσαι μέσα στη μαύρη νύχτα και ν' αλλάζεις πάνες...
Ενώ με τις Μόλτεξ δεν έχω καμία έγνοια, η μικρή έτσι κι αλλιώς κοιμάται δίπλα μου και θηλάζει όποτε θέλει χωρίς καν να ξυπνάω εγώ!

τι εννοείς υβριδικό σύστημα? δεν το έχω ξανακούσει....

είδα σε παλιότερες αναρτήσεις κάποιες κοπέλες που έκαναν δοκιμές με υφασμάτινες για βράδυ αλλά είχα διαρροές και ήθελα τελικά να μάθω αν βρέθηκε κάποια πάνα που να μπορεί να "βγάλει τη νύχτα" χωρίς ατυχήματα... τις Moltex τις έχω υπόψιν μιας και είδα πολλές να τις χρησιμοποιοούν αλλά θα ήθελα να βολευτώ μόνο πάνινες και να μην αγοράζω και μιας χρήσης....

Grobaby καμία δεν έχει δοκιμάσει να μας πει γνώμη?