PDA

Επιστροφή στο Forum : ημικρανιες!!!

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
30-09-08, 15:21
σημερα πηγα στον γιατρο για κατι περιεργα που ειχα κατι πονικεφαλους κατι φωταψιες :twisted: και μου ειπε οτι πιθανον ειναι αυρα ηημικρανιας εχει καποια αποεσας αναλογη εμπειρια?
αν ναι πειτε μου πως το αντιμετωπισατα ευχαριστω :D

maria70
30-09-08, 17:03
η μαμα μου εχει χρονια ημικρανιες δυνατες.Καθεται ξαπλωμενη σε σκοτεινο δωματιο για να ανακουφιζεται και αρκετες φορες εχει ταυτοχρονα και εμετους....χαλια δηλαδη.Καπου στην τηλεοραση ειδα οτι οι ημικρανιες σχετιζονται με την διατροφη.Σημειωνε οταν εχεις ημικρανια τι εφαγες εκεινη την μερα,ισως κατι σε πειραζει..παντως την μαμα μου ουτε τα παυσιπονα την ανακουφιζουν.....

Olg@
30-09-08, 17:13
Βάλτε με και εμένα στο κλαμπ ....
Ακριβώς αυτό που περιγραφεί η Μαρία για τη μαμά της .... έτσι και οι δικές μου ... το μόνο θετικό είναι ότι με πιάνουν πολύ σπάνια πια, άλλα όταν με πιάνει κρατάει ώρες. Η μόνη λύση είναι απόλυτο σκοτάδι, ησυχία, ζέστη και υπομονή ... μόνο όταν καταφέρω να κάνω εμετό, αρχίζω να νιώθω λίγο καλύτερα και ξέρω ότι η μπόρα φτάνει προς το τέλος της. Πάντως αυτό που έχω να πω εγω είναι ότι είναι κληρονομικό .... το ίδιο ακριβώς πράγμα έχει και ο πατέρας μου (άρα δεν είναι μόνο γυναικείο προνόμιο :lol: )

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αυτό που είπε ο γιατρός για αύρα ημικρανίας ... τι ακριβώς εννοούσε; Πρώτη φορά το ακούω ...

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
30-09-08, 17:19
πριν με πιασει πονοκεφαλος βλεπω αστερακια και δεν βλεπω καλα την πρωτη φορα που το επαθα νομιζα οτι ειχα παθει εγκεφαλικο :( 1 στης 10 περιπτωσεις το εχουν αυτο :( επιασα το λοτο βλεπεις :( το καλο ειναι οτι το εχω παθει μονο 2 φορες αλλα ειμαι συνεχει στο αγχος οτι θα το ξαναπαθω :(

Ursa Major
30-09-08, 17:22
Την πρώτη φορά που έχασα το φως μου και έβλεπα αστραπές τρόμαξα. Είπα, "πάει ένα μυαλό χειμώνα - καλοκαίρι, κλάταρε".

Εκανα οφθαλμολογική εξέταση, εγκεφαλογράφημα, μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου με έγχυση σκιαγραφικού και δεν βρέθηκε τίποτα ανησυχητικό. Ειναι όμως εξετάσεις ρουτίνας για τέτοια συμπτώματα.
Ηδη ο νευρολόγος μου είχε πει "άαααα, αύρα, κλασσική ημικρανία, μην ανησυχείς κι εγώ έχω κάθε τρεις και λίγο"
Ησύχασα.
Εχω πάνω απο χρόνο να πάθω νέο επεισόδιο.
Δεν ξέρω τί προκάλεσε το τελευταίο επεισόδιο, πάντως ήμουν πολύ κουρασμένη και το επαθα στη δουλειά.

Αλλά η λέξη "αύρα" είναι μεγαλοπρεπής ό,τι και να λέμε.
Αμα με πιάσει, λέμε, μπορώ να πω του άντρα μου, "δεν μπορώ σήμερα χρυσέ μου έχω αύρα", τί να πω, "έχω πονοκέφαλο", τρε μπανάλ ...

Εύχομαι να ναι μια απλή αξιοπρεπής ημικρανία που να εμφανίζεται απο σπανίως μέχρι καθόλου.

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
30-09-08, 17:27
ursa και εγω στην δουλεια το επαθα την πρωτη φορα πολυ κουρασμενη την δευτερη μετα απο 3 μηνες :( σημερα πηγα σε οφθαλμιατρο και μου εκαναν ελεγχο ολα καλα τωρα θα παω να κανω τις εξετασεις που γραφεις για να το συγουρεψω . Ν ομιζω εισαι απο Ηρακλειο?

Olg@
30-09-08, 17:29
Τα αστεράκια τα βλέπω και εγώ ... :lol: .... από εκεί καταλαβαίνω ότι αρχίζουν τα όργανα, σταδιακά και με αυξανόμενη ένταση εμφανίζεται ο πονοκέφαλος... μέχρι που νομίζω ότι ζαλίζομαι και θα πέσω ...
Για αυτό θέλεις απόλυτο σκοτάδι ... και από μια χαραμάδα να μπει φως υποφέρω ...
Είναι πάντως χαρακτηριστικά πανομοιότυπες μεταξύ τους οι κρίσεις ημικρανίας ... αφού πλέον το γνωρίζω το ρεπερτόριο απεξω και ανακατωτά :lol: ...
Εσένα τώρα τελευταία σου εμφανίστηκαν; Εγώ πάντως θυμάμαι τον εαυτό μου και από μαθήτρια λυκείου να υποφέρω από τις κρίσεις ...

Ursa Major
30-09-08, 17:31
ursa και εγω στην δουλεια το επαθα την πρωτη φορα πολυ κουρασμενη την δευτερη μετα απο 3 μηνες :( σημερα πηγα σε οφθαλμιατρο και μου εκαναν ελεγχο ολα καλα τωρα θα παω να κανω τις εξετασεις που γραφεις για να το συγουρεψω .
Να μην κάνεις τις εξετάσεις που γράφω. Μπορεί να μαι και γιατρός, αλλά πτυχίο δεν έχω :wink:
Να σε δει νευρολόγος πρώτα, να εκτιμήσει την κατάσταση.

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
30-09-08, 17:31
Ναι το εχω παθει 2 φορς μεσα σε 3 μηνες. Να σε ρωτησω κατι δεν σε αγχωνει αυτο? εμανα πολυ λεω να παω εκει και αν το παθω παλι? :(

Olg@
30-09-08, 17:32
Αμα με πιάσει, λέμε, μπορώ να πω του άντρα μου, "δεν μπορώ σήμερα χρυσέ μου έχω αύρα", τί να πω, "έχω πονοκέφαλο", τρε μπανάλ ...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
30-09-08, 17:33
ναι θα παω σε γιατρο πρωτα δεν θα τις κανω απο μονη μου :(

Sam
30-09-08, 17:37
Το κύριο σύμπτωμα της ημικρανίας είναι ο πονοκέφαλος. Στα 2/3 των περιπτώσεων ο πονοκέφαλος εντοπίζεται στο μισό κεφάλι,
συνήθως πίσω από το ένα μάτι, ενώ στο υπόλοιπο 1/3 εντοπίζεται σε ολόκληρο το κεφάλι.
Από άποψης έντασης ο πόνος είναι πολύ έντονος και αφόρητος.
Οι περισσότεροι άρρωστοι έχουν την αίσθηση ότι κάποιο σφυρί κτυπάει
το κεφάλι τους από μέσα ρυθμικά, στη συχνότητα του σφυγμού τους.

Ο πονοκέφαλος της ημικρανίας, αν αφεθεί χωρίς θεραπεία
ή αν η αγωγή που έλαβε ο άρρωστος αποδειχθεί μη αποτελεσματική, μπορεί να διαρκέσει από 4 ώρες μέχρι 3 ημέρες
. Εκτός από τον πονοκέφαλο υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που συνοδεύουν την ημικρανιακή κρίση,
όπως ναυτία, εμετοί, δυσανεξία στο φως ή στους διαφόρους ήχους.
Σε μερικά άτομα προηγούνται του πονοκεφάλου διαταραχές της όρασης π.χ. βλέπουν φωτεινές γραμμές,
αστράκια, μυγάκια, λαμπερές ή σκοτεινές περιοχές στο οπτικό τους πεδίο κ.ά.

Ο τρόπος με τον οποίο εκδηλώνονται οι κρίσεις ημικρανίας διαφέρει
από άτομο σε άτομο, με αποτέλεσμα κάθε ασθενής να περιγράφει τη «δική» του ημικρανία.
Η συχνότητα των ημικρανιακών κρίσεων ποικίλλει από άρρωστο σε άρρωστο, από πολύ αραιές μέχρι πάρα πολύ συχνές.
Κατά μέσω όρο κάθε άρρωστος παρουσιάζει 2-3 κρίσεις το μήνα.

Πρακτικά υπάρχουν δύο μορφές ημικρανίας: αυτή που συνοδεύεται από αύρα και αυτή στην οποία δεν υπάρχει αύρα.
Με τον όρο αύρα εννοούμε μια σειρά νευρολογικών συμπτωμάτων,
όπως σκοτώματα ή λαμπυρίσματα στην όραση, μουδιάσματα από τη μία πλευρά του προσώπου ή του σώματος, αδυναμία,
παραισθήσεις, διαταραχές της ομιλίας κ.ά. Η ημικρανία με αύρα είναι πιο σπάνια από αυτή χωρίς αύρα.
Σε κάθε 10 περιπτώσεις ημικρανίας μόνο η μία συνοδεύεται από αύρα.

Μια τυπική κρίση ημικρανίας εξελίσσεται συνήθως σε 4 φάσεις, που είναι οι ακόλουθες :

1η φάση: Τα πρόδρομα συμπτώματα
κατά τη φάση αυτή, που προηγείται του πονοκεφάλου από αρκετά ώρες
μέχρι 1-2 ημέρες, ο άρρωστος αισθάνεται πολύ κουρασμένος ή χασμουριέται συνεχώς
ή αντίθετα είναι πολύ ενεργητικός και τελειώνει τις δουλειές του στο μισό χρόνο απ' ότι συνήθως χρειάζεται.
Άλλοι πάλι ασθενείς αισθάνονται μια ακαταμάχητη επιθυμία για κάποια τροφή, ιδιαίτερα για γλυκά.
Τα παραπάνω είναι προειδοποιητικά σημεία που πολλοί ασθενείς τα έχουν επισημάνει
και γνωρίζουν ότι μετά από μερικές ώρες θα εμφανισθεί η ημικρανιακή κρίση.

2η φάση : Η αύρα
Κατά τη φάση αυτή εμφανίζονται τα συμπτώματα της αύρας στους ασθενείς που πάσχουν από ημικρανία με αύρα.
Στα άτομα που πάσχουν από ημικρανία χωρίς αύρα η φάση δεν υπάρχει.
Η φάση της αύρας διαρκεί το πολύ μία ώρα και στη συνέχεια εγκαθίσταται η 3η φάση.

3η φάση : Ο πονοκέφαλος
Στη φάση αυτή εμφανίζεται έντονος πονοκέφαλος με τα χαρακτηριστικά
που αναφέρθηκαν και ο οποίος, αν δεν χορηγηθεί η κατάλληλη θεραπευτική αγωγή, διαρκεί από 4 ώρες μέχρι 3 ημέρες.
Ο πονοκέφαλος συνήθως συνοδεύεται από ανορεξία, ναυτία και εμετούς,
ενώ επιδεινώνεται από το φως, τους ήχους, το περπάτημα, το βήχα, το σκύψιμο κ.ά.
Στη φάση αυτή ο άρρωστος προτιμάει να παραμένει ξαπλωμένος σε ένα ήσυχο και σκοτεινό δωμάτιο σταματώντας κάθε δραστηριότητα.

4η φάση : Μετά την κρίση
Μετά την πάροδο του πονοκεφάλου ο άρρωστος αισθάνεται
εξάντληση και υπνηλία που μπορεί να φθάνει μέχρι και λήθαργο.
Η φάση αυτή διαρκεί από αρκετές ώρες μέχρι και ημέρες.

πηγή http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1425

Ζαχαρένια φιλάκια κοπέλα μου και ελπίζω να μην σε πιάνουν συχνά!!!

Olg@
30-09-08, 17:40
Εγώ να σας πω ενα τελείως κουφο ... σε γιατρό δεν πήγα ακόμα για όλο αυτό ... το είχα αναφέρει δηλαδή στον οικογενειακό γιατρό μας τότε ... μου είπε ότι ειναι κρίσεις ημικρανίας και το άφησα εκεί . Ίσως γιατί με πιάνουν πολύ σπάνια .... η τελευταία που θυμάμαι ήταν τουλάχιστον πριν ένα χρόνο και βάλε...

RENAH
30-09-08, 21:04
και γω τις εχω εδω και δώδεκα χρόνια τουλαχιστον.Απο το ενα μάτι βλέπω κυματα :D :D :D Πήγα μόνο σε οθφαλμιατρο προσφατα και πουθενα αλλου.Δεν ανησυχώ ιδιαιτερα.Με πιανει τρεισ τεσσερις φορες το χρονο,συνηθως πριν την περιοδο και τα ''κυματα''κρατανε γύρω στο τέταρτο ενώ οι ημικρανια δυο τρεις μερες.

mata
30-09-08, 23:25

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ζαχαρένια μου, αν και δεν το ήξερα τί ακριβώς είναι, από ότι βλέπω δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Φρόντισε να μην κινείσαι όταν το παθαίνεις. Να κάθεσαι ή αν μπορείς να ξαπλώνεις αν είσαι σπίτι για να περιμένεις να περάσει.
Μην ανησυχείς πάντως ναι;;;;;;; Και μην αγχώνεσαι προκαταβολικά για το πότε θα σε ξαναπιάσει!Ότι και να λές εγώ το είχα καταλάβει από την πρώτη στιγμή που σε είδα στο φόρουμ.....ότι μια αυρα.....την είχες...πώς να το κάνουμε!!!! :lol: :lol:
Αντε..να σε κάνω λίγο να γελάσεις...αν και με πρόλαβε η Ursa. :lol: :lol:

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
30-09-08, 23:36
αχ mata μου η αληθεια ειναι οτι απο οπου και να περναω την αφηνω την αυρα μου :D :D :D
να στε καλα μου φτιαξατε την διαθεση :D :D
λεω να πω οτι εχω μια αυρα αποψε γιατι ειμαι πτωμα :D :D

daffy
30-09-08, 23:36
Σήμερα το απογευμα ειχα μια μεγαλη κριση ημικρανιας και χωρις να εχω διαβασει το θεμα :D :D :D :D :D .
Έχω ημικρανιες εδω και πολλα χρονια και η συχνοτητα τους ειναι περιπου μια φορα στο διμηνο. Ναι ναι εχω και τα προδρομα συπτωματα, απωλεια ορασεως απο το ενα ματι, αστερακια φεγγαρακια .... ακριβως σε αυτην την φαση παιρνω ενα μεσουλιντ για να προλαβω το κακο. Αφου τελιωσουν τα αστρακια με πιανει δυνατος πονοκεφαλος στην απεναντι πλευρα του κεφαλιου. Σε αυτην την φαση ειμαι τωρα και σκεφτειτε οτι τα αστερακια εμφανιστικαν κατα τις 6.

biky
01-10-08, 00:02
το θεμα το εχετε αναλυσει αρκετα απο οτι βλεπω :D
αλλα να σας πω οτι ο νευρολογος μου, μου χει ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ στην διατροφη μου
σοκολατα,τσαι,και μου εχει αφησει μονο εναν καφε καπουτσινο λογο του οτι εχει πολυ γαλα και ειναι πιο ελαφρυς απο φραπε ας πουμε
σοκολατα ουτε που να την δω παντως :cry:

οταν εχω ημικρανιες τα μονα που με σωζουν ειναι τα μεζουλιτ

την διατροφη να την προσεξετε :wink:
εγω 2 μηνες τωρα που εκοψα μαχαιρι την σοκολατα (ετρωγα στανταρ 1 την εβδομαδα :oops: )
το τσαι και τον 2καφε μου μειωθηκαν απο 2-3 την εβδομαδα που ειχα σε 4-5 τον μηνα.
περνω και συμπληρωμα μαγνισιου που βοηθαει πολυ.
αυτα φυσικα τα συζητατε με νευρολογο και αν χρειαζεται σας τα δινει ,
εγω ειχα μεγαλο θεμα :lol: αν προσεξατε 2-3 την βδομαδα :wink:
αυτα απο μενα.

Olg@
01-10-08, 00:11
Όντως το 2 -3 φορές την βδομάδα είναι παααααρα πολύ ... κουράγιο κοριτσάκι ....
Ναι όντως και εμένα μόνο το μεσουλιτ πιάνει από τα παυσίπονα ... και ο σωτήριος εμετός .... μετά από εκεί το πράγμα καταλαγιάζει...

Τώρα που το σκέφτομαι ... λες λόγω των συμπληρωμάτων μαγνησίου να μην με έχει πιάσει ποτέ στην εγκυμοσύνη :?: ...

Ο καφές και εμενα με πειράζει πολύ ...... φραπέ δεν μπορώ με τίποτα να πιω!!!
Τώρα για την σοκολάτα με πλήγωσες πολύ που το είπες :cry: ...

biky
01-10-08, 00:26
Όντως το 2 -3 φορές την βδομάδα είναι παααααρα πολύ ... κουράγιο κοριτσάκι ....
Ναι όντως και εμένα μόνο το μεσουλιτ πιάνει από τα παυσίπονα ... και ο σωτήριος εμετός .... μετά από εκεί το πράγμα καταλαγιάζει...

Τώρα που το σκέφτομαι ... λες λόγω των συμπληρωμάτων μαγνησίου να μην με έχει πιάσει ποτέ στην εγκυμοσύνη :?: ...

Ο καφές και εμενα με πειράζει πολύ ...... φραπέ δεν μπορώ με τίποτα να πιω!!!
Τώρα για την σοκολάτα με πλήγωσες πολύ που το είπες :cry: ...

τωρα ειμαι πολυ καλυτερα :D
η διατροφη βοηθαει πιστεψτε με :wink:
κοψε την σοκολατα για και σε κανα 2μηνο θα δεις αποτελεσματα
ειναι σκληρο το ξερω :cry: εγω απο γλυκα ΜΟΝΟ σοκολα ετρωγα μου την εκοψαν και αυτη......
το καλο ειναι οτι εχασα τα κιλα που ηθελα :lol:

να κρατας ημερολογιο να γραφεις ημερα που ειχες ημικρανια και τι εκανες τι εφαγες ετσι στο τελος του μηνα θα δεις τι σε πειραζει :wink:

στην εγκυμοσυνη,σταματανε οι ημικρανιες, τις περισοτερες φορες
μπορει να σε βοηθησε και το μαγνησιο δεν ξερω,
εγω κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν επινα μαγνησιο και δεν ειχα ουτε μια ημικρανια :shock: τι να πω!

daffy
01-10-08, 09:47
Παντως εγω σοκολατα δεν τρωω ετσι και αλλιως αλλα εχω ακουσει για την σοκολατα οτι επιδεινωνει την κατασταση.
Εχω παρατηρησει οτι εχω ημικρανιες μια μερα πριν αδιαθετησω και ακριβως στα μεσα του κυκλου μου. Αρα συνδεται και με γυναικολογικα.

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
01-10-08, 09:51
dafy πως σημερα σου περασε εισαι καλυτερα? να σε ρωτησω κατι οταν σε πιανει εχεις θωλουρα στα ματια?

maryp
01-10-08, 10:54
Μάλιστα.... ΚΑΙ ημικρανίες έχετε... για να δουμε τι άλλα κουσούρια θα βγάλετε! :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν! Για να σοβαρευτούμε λίγο!
Η γιατρός που με εξέτασε στο "Αλεξάνδρα" για τον θυρεοειδή με ρώτησε αν έχω ημικρανίες. Ήταν το πρώτο που με ρώτησε! Για κοιτάξτε το κι απο κεί (έχω ψιλοχοντροτρομάξει με το τι μπορεί τελικά να κάνει αυτός ο μικρούλης αδένας μας... όσο το ψάχνω, τόσο φρικάρω...)

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
01-10-08, 11:28
Απο ολα εχει ο μπαξες τι αυτο θα ελειπε :D :D :D :D
Οταν ημουν εγγυος ειχα καινει εξεταση και δεν ειχα λες να βγηκε τωρα?

maryp
01-10-08, 11:31
Πότε? Τοοοοοτε??? Ε... δεν ξανακάνεις άλλη μία να σου βρίσκεται???

daffy
01-10-08, 13:38
Σημερα ειμαι καλυτερα αλλα με πολυ βαρυ κεφαλι. (Λετε να ειναι απο το μυαλο μου και την γνωση που κουβαλαω, :D :D :D :D).

Ημικρανιες ειχα πολυ πιο πριν αποκτησω θυροειδη. Ναι Ναι εχω και ημικρανιες και θυροειδη. Όλα τα κουσουρια εδω!!

eilin
01-10-08, 14:03
Γειά σας , ενώ παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το forum σήμερα αποφάσισα να συμβάλλω και εγώ -όσο μπορώ- στο επίπονο και επίμαχο θέμα της ημικρανίας.

το σωτήριο φάρμακο για μένα τα τελευταία χρόνια είναι το imigran, το mesulid δεν θα το συνιστούσα -μετά κιόλας από όσα είχαν ακουστεί, και το γεγονός πως είχε απαγορευθεί για ένα διάστημα-.

το imigran βέβαια είναι λίγο ακριβό αν σκεφτεις πως τα 4 χάπια των 50ml έχουν 15 € αλλά πραγματικά είναι πολύ καλά.

για μένα τουλάχιστον είναι το μοναδικό φάρμακο που με βοηθάει να περάσει ο πονοκέφαλος ακόμη και όταν έχει αρχίσει για πολύ ώρα..

Η κορούλα μου είναι 15 μηνών, οπότε μάλλον θα τα πούμε και άλλες φορές..... :)

giota.
01-06-09, 07:06
Υποφέρω κι εγώ απο ημικρανίες.Έχω παει σε νευρολόγο,έχω κανει ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα,αξονικές,μαγνητικές για να καταλήξουμε στο το φάρμακο θα πάρω όταν με πιάνει κρίση.Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα ούτε μια ημικρανία.....τώρα έχω εδώ και μια εβδομάδα και ούτε το χάπι της ημικρανίας με πιάνει,ούτε mesulid,depon,voltaren......υποφέρω αλλά τι να κάνω.....δεν μπορώ να μπω παλι στη διαδικασία να κάνω ένα σωρό εξετάσεις.....ειλικρινά δεν ξ'ερω τι να κάνω.Πήγα στη νευρολόγο και μου είπε οτι στην εγκυμοσύνη όλες οι ορμόνες αναπτύσσονται και δεν δημιουργούνται ημικρανίες....τώρα όμως?Τι γίνεται?
Πως θα περάσουν?
Φοβάμαι μήπως αγχώνομαι περισσότερο απ το κανονικό με τον μπεμπάκο ή μήπως έχω κατι χειρότερο?
Φοβάμαι να πάω να κανω μαγνητική μην βρεθεί τίποτα άλλο και δεν θα μπορώ να το αντιμετωπίσω.......
Υπομονή,έτσι κ αλλιώς έχω μάθει να ζω με τον πονοκέφαλο.....

neraides
22-06-10, 12:39
εγω υπεφερα χρονια αμα με επιανε με πεθαινε. η αληθεια ειναι οτι εκεινη την ωρα θες σκοταδι και ησυχια. το αντιμετωπισα με ομοιοπαθητικη η οποια με βοηθησε παρα μα παρα πολυ. οχι οτι δεν με πιανει αλλα μια φορα τον χρονο και σε πολυ υπιο βαθμο υποφερτο. μολις νιωσω την πρωτη ενοχλησουλα περνω imigran spray 20mg (υπαρχει και σε ενεσημο για βαρειες περιπτωσεις) και 1-2 depon κι ουτε γατα ουτε ζημια μια χαρα...μπορεις μαζι με το σπρει να παρεις κι ενα panadol extra. το εψαξα παρα πολυ και ειναι τα μοναδικα που με ανακουφιζουν. αλλα να θυμασαι με το που θα νιωσεις την ενοχληση τα περνεις γιατι αν σε πιασει δυνατα αστα να πανε μετα...

Niki81
22-06-10, 13:02
Κι εγω μια απο τα ιδια...για πολλα χρονια υπεφερα απο ημικρανιες και πονοκεφαλους γενικοτερα.Ειδικα μεχρι να ξεμπερδεψω με πανεπιστημιο,εξεταστικες κλπ ειχα πολυ μεγαλο προβλημα.Δεν τολμαγα να βγω απο το σπιτι χωρις παυσιπονα.Νομιζω εχω καταναλωσει τονους παυσιπονα.Θεωρω πλεον το αγχος ηταν η αιτια.Απο τη στιγμη που αποφοιτησα και αρχισα να εργαζομαι η κατασταση βελτιωθηκε αρκετα.Οι πονοκεφαλοι παραμενουν αλλα οι ημικρανιες σχεδον εχουν περασει.
Απο παυσιπονα θα συστησω τα neurofen, ειναι παυσιπονα νεας γεννιας σε πιανουν αμεσως και πραγματικα με εχουν σωσει.
Κατα τ'αλλα απολυτο σκοταδι και υπνος με βοηθαει,παγος στο κεφαλι..ακομα και vix αυτο που βαζουμε στο κρυολογημα,καυτο ντουζ και φυσικα ανοιχτα παραθυρα να ανανεωνεται ο αερας.Τωρα με την εγκυμοσυνη εχω ενα θεμα μιας και δεν μπορω να παρω παυσιπονα..περνανε κατι τριημερα με σερι πονοκεφαλο αλλα οπως ειπε και μια φιλη παραπανω εχω πλεον μαθει να ζω με τους πονοκεφαλους μου.

soevan07
22-06-10, 13:27
Τωρα με την εγκυμοσυνη εχω ενα θεμα μιας και δεν μπορω να παρω παυσιπονα..περνανε κατι τριημερα με σερι πονοκεφαλο αλλα οπως ειπε και μια φιλη παραπανω εχω πλεον μαθει να ζω με τους πονοκεφαλους μου.

Επειδή κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη
(της κόρης μου)
υπέφερα συνέχεια απο πονοκεφάλους

(όχι οτι και τώρα δεν έχω....αλλά τέλοσπάντων)

ο γυναικολόγος μου τότε μου είχε πει οτι μπορούσα να παίρνω
μόνο depon -άφοβα!....

Έπαιρνα depon λοιπόν με την σέσουλα!!!.....
Και Δοξα Τω Θεω όλα καλά!!

Κρίμα να υποφέρεις...

Ο δικός σου γυναικολόγος τι σου λέει?...

Niki81
22-06-10, 13:34
Ο γιατρος μου ειπε να παιρνω depon αν δεν αντεχω τον πονο....αλλα δε θελω.οσο μπορω ετσι δε θελω να παρω τπτ ουτε καν depon.Ασε που το depon ποτε δε με επιανε σα παυσιπονο.
Εννοειται αν αγριεψουν κι αλλο τα πραγματα θα το δοκιμασω.

soevan07
22-06-10, 13:47
Κατάλαβα......
.....τι πράγμα κι αυτός ο πονοκέφαλος!!

Κάπου είχα διαβάσει οτι όταν ο οργανισμός μας πονάει σε κάποιο σημείο και υποφέρει τελοσπάντων

δημιουργείται μια ουσία-ορμόνη (το αντίθετο της αδρεναλίνης )
η οποία δεν είναι και τόσο καλή να υπάρχει γενικά στον οργανισμό...

γιαυτό έπαιρνα εγώ αμέσως τα depon....:-?

Έχεις σκεφτεί να κατέφευγες σε μια ομοιαπαθητική λύση;
Λένε οτι κάνει και καλό στην εγκυμοσύνη η ομοιοπαθητική!

Δεν χρησιμοποιούν χημικά κλπ...

Εγώ "ψήνομαι" πάντως....

Δες εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1599228&postcount=250

Niki81
22-06-10, 14:06
Πλεον τους εχω συνηθισει τους πονοκεφαλους...και οπως ειπα οι ημικρανιες εχουν ελλατωθει κατα πολυ.Οι ημικρανιες δεν αντεχονται γιατι ο πονος σε χτυπαει μεσα στα ματια και σε ζαλιζει.Οι πονοκεφαλοι που πλεον εχω ειναι πιο ψηλα στο κεφαλι και εχω μαθει να τους αντεχω και να μπορω να λειτουργω στην καθημερινοτητα μου και με αυτους.

Την ομοιπαθητικη την σκεφτομουν αρκετο καιρο για καποιο αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω...αλλα δεν προκειται να ξεκινησω ενω ειμαι εγκυος.Δεν εχω ενημερωθει αρκετα ωστε να εχω σχηματισει αποψη για τα θετικα και τα αρνητικα της οποτε δε ρισκαρω τωρα.Να γεννηθει το μωρο με το καλο και μετα βλεπουμε.

Stellinula
22-06-10, 14:34
Είμαι 29 ετων και πεδεύομαι με ημικρανίες απο τα 11 μου....Δεν μου κάνει τίποτα καλό...Εντονες μυρωδιές, έντονοι ήχοι και χρώματα καταλήγουν πάντα σε ημικρανία....Εμένα δεν με βοηθούσε ποτέ τίποτα και κανένα αναλγητικό (ΚΑΝΕΝΑ ΟΜΩΣ)

Αργότερα έιδα ότι με χαλαρώνει το σκοτεινό δωμάτιο (ούτε ίχνος φωτός και ΄κανένας απολύτως ήχος) σε συνδιασμό με 1 ώρα ύπνου....

Σήμερα πλέον με βοηθάει απίστευτα το panadon extra αναβράζων (ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ) συν τον ύπνο σε σκοτεινό δωμάτιο....

τώρα που είμαι έγκυος για καλό μου δεν έχω εμφανίσει ημικρανία....ευτυχώς

soevan07
22-06-10, 14:54
Την ομοιπαθητικη την σκεφτομουν αρκετο καιρο για καποιο αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω...αλλα δεν προκειται να ξεκινησω ενω ειμαι εγκυος.Δεν εχω ενημερωθει αρκετα ωστε να εχω σχηματισει αποψη για τα θετικα και τα αρνητικα της οποτε δε ρισκαρω τωρα.Να γεννηθει το μωρο με το καλο και μετα βλεπουμε.

Καλά θα κάνεις....
Kαλύτερα να επιλέξεις το πιο σίγουρο και το πιο ασφαλές!

Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ προβληματίζομαι μήπως δεν πρέπει να ξεκινήσω τώρα κάποια θεραπεία

(υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος γιατί είμαστε στις προσπάθειες με τον άντρα μου)
δεν θα ήθελα να το ρισκάρω με τίποτα....

κι ας λένε οτι ΜΠΟΡΕΙ να κάνει καλό!
Δεν είναι αποδεδειγμένο όμως....

Με βλέπω να καταλήγω πάλι σε depon.... :???:

Πάντως όταν γεννήσω με το καλό
θα πάω οπωσδήποτε για ομοιοπαθητική!!
Δεν θα το αφήσω!

maria79
04-07-10, 12:41
κοριτσια μια απ τα ιδια ... εγω βεβαια το χω ψαξει παααααααρα πολυ με το θεμα των παυσιπονων!!! οντως μια καλη λυση ειναι το imigran κ οχι το μεσουλιτ!!! επισεις τα γενικα παυσιπονα δεν κανουν τιποτα κ καλο ειναι ν μη τα περνουμε γιατι απλα φορτονουμε τον οργανισμο μας αδικα. πειτε στον παθολογο να σας συστησει ειδικα παυσιπονα για ιμικρανιες . εγω προσωπικα εχω σωθει με τα maxalt!!! ειναι επιγλωσια δηλαδη λιωνουν στο στομα κ μετα απο δεκα λεπτα σε ησυχο δωματιο ειμαι περδικι ... φυσικα απαγορευονται στη εγκυμοσυνη!!! κοστιζουν 30 ευρω κ εχει μονο τρια μεσα .. ειναι για πολυ πονο ... γι αυτο πειτε σε ενα ππαθολογο να σας τα γραφει κ πληρωνετε μονο συμμετοχη κανα τριαρι ευρω,, αξιζει!!!!

mami
05-08-10, 09:08
εγω υπεφερα χρονια αμα με επιανε με πεθαινε. η αληθεια ειναι οτι εκεινη την ωρα θες σκοταδι και ησυχια. το αντιμετωπισα με ομοιοπαθητικη η οποια με βοηθησε παρα μα παρα πολυ. οχι οτι δεν με πιανει αλλα μια φορα τον χρονο και σε πολυ υπιο βαθμο υποφερτο. μολις νιωσω την πρωτη ενοχλησουλα περνω imigran spray 20mg (υπαρχει και σε ενεσημο για βαρειες περιπτωσεις) και 1-2 depon κι ουτε γατα ουτε ζημια μια χαρα...μπορεις μαζι με το σπρει να παρεις κι ενα panadol extra. το εψαξα παρα πολυ και ειναι τα μοναδικα που με ανακουφιζουν. αλλα να θυμασαι με το που θα νιωσεις την ενοχληση τα περνεις γιατι αν σε πιασει δυνατα αστα να πανε μετα...

Μπορείς να μας δώσεις το όνομα / τηλέφωνο του ομοιοπαθητικού που χρησιμοποίησες;
Λέω να δοκιμάσω....
Δεν αντέχω άλλο αυτόν τον πόνο!!!!!!
ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!

eirini ag
05-08-10, 10:23
Αχ κοριτσια τι πονεμενη ιστορια!!!:(θα σας περιγραψω μονο το πως νιωθω οταν αρχιζει αυτη η αυρα: η ψυχολογια μου πεφτει κατακορυφα,με πιανουν τα κλαμματα και λεω,οχι παλι,δεν θελω να το ξαναζησω,αλλη μια μερα χαμενη!!!Τα επακολουθα ειναι ναυτια,εμετοι και τρομερος πονοκεφαλος που κραταει συνηθως απο 4-12 ωρες!Ορισμενες φορες νομιζω οτι τρελαινομαι απ'τον πονο,παντα απο τη μια πλευρα.Πολλες φορες χρειαστηκε να παω στο νοσοκομειο να μου βαλουν ορο.Εχω δοκιμασει πολλα φαρμακα,ακομα και το imigran το ενεσιμο,αυτο κατι λιγο κανει,οχι και πολλα ομως.Το ευχαριστο ειναι οτι απο τοτε που εμεινα εγκυος,λιγοστεψαν και ηταν πολυ πιο ηπιες.Οταν γεννησα επαθα 2 οσο ημουν στο μαιευτηριο αλλα ηταν μονο αυρα,ουτε πονοκεφαλος ουτε εμετος τιποτα!:-oαυτο πρωτη φορα.Και 4 μηνες τωρα μετα την γεννα δεν με εχει ξαναπιασει καμια κανονικη,οπως οι πριν την εγκυμοσυνη.Υπαρχει περιπτωση απο την αλλαγη στις ορμονες να με εγκατελειψαν?:-D:grin::grin: Η θα ξαναεπιστρεψουν?:cry::cry::cry:Αν καποια γνωριζει ας μου απαντησει.

mami
05-08-10, 10:41
Αχ κοριτσια τι πονεμενη ιστορια!!!:(θα σας περιγραψω μονο το πως νιωθω οταν αρχιζει αυτη η αυρα: η ψυχολογια μου πεφτει κατακορυφα,με πιανουν τα κλαμματα και λεω,οχι παλι,δεν θελω να το ξαναζησω,αλλη μια μερα χαμενη!!!Τα επακολουθα ειναι ναυτια,εμετοι και τρομερος πονοκεφαλος που κραταει συνηθως απο 4-12 ωρες!Ορισμενες φορες νομιζω οτι τρελαινομαι απ'τον πονο,παντα απο τη μια πλευρα.Πολλες φορες χρειαστηκε να παω στο νοσοκομειο να μου βαλουν ορο.Εχω δοκιμασει πολλα φαρμακα,ακομα και το imigran το ενεσιμο,αυτο κατι λιγο κανει,οχι και πολλα ομως.Το ευχαριστο ειναι οτι απο τοτε που εμεινα εγκυος,λιγοστεψαν και ηταν πολυ πιο ηπιες.Οταν γεννησα επαθα 2 οσο ημουν στο μαιευτηριο αλλα ηταν μονο αυρα,ουτε πονοκεφαλος ουτε εμετος τιποτα!:-oαυτο πρωτη φορα.Και 4 μηνες τωρα μετα την γεννα δεν με εχει ξαναπιασει καμια κανονικη,οπως οι πριν την εγκυμοσυνη.Υπαρχει περιπτωση απο την αλλαγη στις ορμονες να με εγκατελειψαν?:-D:grin::grin: Η θα ξαναεπιστρεψουν?:cry::cry::cry:Αν καποια γνωριζει ας μου απαντησει.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω και σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετίκή αλλά σε εμένα έγινε ως εξής:

Παθαίνω ημικρανίες εδώ και χρόνια...
Μένω έγκυος, κόπηκαν μαχαίρι!! ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!!!
Αφότου γέννησα όμως σταδιακά επανήλθαν ...και τώρα (2,5 χρόνια μετά) έφτασα στην ίδια κατάσταση με πριν!!!
Νομίζω πως σε εμένα είναι ορμονικό το θέμα...γιατί έχω ημικρανίες όταν έχω περίοδο!!
Ελπίζω να μην σου επανέλθουν ΠΟΤΕ!!!!

eirini ag
05-08-10, 11:05
Ωχ...μη μου λες τετοια!!!Αν και το περιμενω οτι μαλλον ετσι θα γινει...τελος παντων η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!Παιζει ρολο οτι θηλαζω?κι εγω οταν ειχα περιοδο με επιαναν.Εχω περιοδο κανονικα.

mami
05-08-10, 11:11
Ωχ...μη μου λες τετοια!!!Αν και το περιμενω οτι μαλλον ετσι θα γινει...τελος παντων η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!Παιζει ρολο οτι θηλαζω?κι εγω οταν ειχα περιοδο με επιαναν.Εχω περιοδο κανονικα.

Κι εγώ θήλασα, και περίοδος μου ήρθε κανονικά...
Αλλά οι πονοκέφαλοι άργησαν λίγο να επανέλθουν ...
Αν θυμάμαι καλά, έχεις λίγο καιρό ακόμα...Απόλαυσέ το!!!!!!!

Afrodite
05-08-10, 14:33
Παθαίνω ημικρανίες εδώ και χρόνια...
Μένω έγκυος, κόπηκαν μαχαίρι!! ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!!!
Αφότου γέννησα όμως σταδιακά επανήλθαν ...και τώρα (2,5 χρόνια μετά) έφτασα στην ίδια κατάσταση με πριν!!!
Νομίζω πως σε εμένα είναι ορμονικό το θέμα...γιατί έχω ημικρανίες όταν έχω περίοδο!!
Ελπίζω να μην σου επανέλθουν ΠΟΤΕ!!!!
Ακριβως το ιδιο! Αναμεσα στις δυο εγκυμοσυνες με ειχαν ξαναπιασει και τωρα ειχα μια-δυο κρισεις, ενα χρονο+ μετα κ τη δευετρη γεννα. Λετε να εχει να κανει με το μαγνησιο που επαιρνα στην εγκυμοσυνη; Ή με την αποχη απο καποιες τροφες λογω αλλεργικων παιδιων που θαλαζα;
Εμενα παντως ευτυχως δεν μου κραταει πανω δυο ωρες η όλη διαδικασια, αλλα επηρρεαζεται πολυ η οραση μου- εχω μαυρες κηλιδες μπροστα μου, λετε να ειναι η αυρα μου:rolleyes:. Αν δω παντως και πυκνωνουν πολυ θα παω σε ομοιοπαθητικο.

Thaumataki
13-11-10, 16:16
Από ημικρανίες υποφέρω το τελευταίο διάστημα. Ευτυχώς όχι τακτικά, αλλά πάντα με πονάει το δεξί τμήμα του κεφαλιού, απ'όπου και μιλάω στο κινητό!!!
Λέτε να ευθύνεται αυτό;

eirini ag
21-11-10, 19:57
Καλησπερα σε ολη την ιντερνετοπαρεα!Σημερα το πρωι με θυμηθηκε παλι αυτη η ακατανομαστη η εξ'απο'δω!!!Πρωι πρωι με πονο και ναυτια ξυπνησα...Τσιριζε και επαιζε η μπεμπα και δε μπορουσα να της γελασω!!!:(Ελεος πια!!!:(:(:(:twisted::twisted::twisted:Δεν την αντεχω αλλο,λεω να δοκιμασω βελονισμο,εχει κανει καμια σας?Αξιζει τιποτα ή σκετη απογοητευση παλι??

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
21-11-10, 21:58
αχ αυρα ημικρανιας αυτος ο εφιαλτης !!!! την πρωτη φορα νομιζα οτι ειχα παθει εγκεφαλικο δεν ηξερα τι ηταν !!!!!! με πιανουν καπου 2 με 3 φορες το χρονο !!!! δεν βλεπω απο το ενα ματι , και ολα τα σχετικα την τελευταια μαλιστα φορα μουδιασαι και το χερι μου εκει φοβηθηκα πολυ ηθελα να παω νοσοκομειο μετα περασε και ολα καλα!!!!!!
πλεον εχω τσεκαρει οτι το παθαινω αμεσος μετα την ωορηξια αρα ειναι ορμονικο . Σε καμια απο της 2 εγκυμοσινες μου δεν με επιασε και ναι εχει να κανει με το μαγνισιο βοηθαει πολυ. εγω πλεον εχω μαθει και τα σημαδια μια ανταριχιλα στο κεφαλι μερες πριν, ενα ανατριχιασμα στο χερι και πλεον περνω μια ασπιρινι πριν με πιασει και κουφη η ωρα που το ακουει , εχω να παθω 10 μηνες τωρα !!!!
επισης παρατηρισα οτι απο τοτε που εβγαλα το σπιραλ δεν με ξαναπιασαι δεν ξερω αν εχει καποια σχεση αυτο.
Ε μενα ομως βρε κοριτσια το μεγαλο μου αγχος ειναι μην με πιασει την ωρα που ειμαι καπου στο δρομο με τα μικρα και τι θα κανω . Εχει καμια σας καμια συμβουλη γι αυτο?τι κανουμε τοτε? βλεπω τις αλλες μαναδες που περπατανε στο δρομο με τα μικρα και ειναι μια χαρα και εμενα με τρωει το σαρακι μην παθω καμμια κριση .
Τον πρωτο καιρο μαλιστα δεν πηγαινα πουθενα μονη μου με τα παιδια απο φοβο . Τωρα δοξα το θεο εχω καπως ηρεμισει αλλα ο φοβος ειναι υπαρκτος .

eirini ag
21-11-10, 22:03
Ε μενα ομως βρε κοριτσια το μεγαλο μου αγχος ειναι μην με πιασει την ωρα που ειμαι καπου στο δρομο με τα μικρα και τι θα κανω . Εχει καμια σας καμια συμβουλη γι αυτο?τι κανουμε τοτε? βλεπω τις αλλες μαναδες που περπατανε στο δρομο με τα μικρα και ειναι μια χαρα και εμενα με τρωει το σαρακι μην παθω καμμια κριση .
Τον πρωτο καιρο μαλιστα δεν πηγαινα πουθενα μονη μου με τα παιδια απο φοβο . Τωρα δοξα το θεο εχω καπως ηρεμισει αλλα ο φοβος ειναι υπαρκτος .
τον ιδιο φοβο εχω.:confused:

kinkajoujou
23-11-10, 01:41
αχ αυρα ημικρανιας αυτος ο εφιαλτης !!!! την πρωτη φορα νομιζα οτι ειχα παθει εγκεφαλικο δεν ηξερα τι ηταν !!!!!! με πιανουν καπου 2 με 3 φορες το χρονο !!!! δεν βλεπω απο το ενα ματι , και ολα τα σχετικα την τελευταια μαλιστα φορα μουδιασαι και το χερι μου εκει φοβηθηκα πολυ ηθελα να παω νοσοκομειο μετα περασε και ολα καλα!!!!!

Αχ αυτό με το χέρι το παθαίνω κι εγώ! Μου μουδιάζουν όλα τα δάχτυλα με τη σειρά, ξεκινώντας από το μικρό, και πάντα μουδιάζουν από την άκρη προς την παλάμη, μόλις φτάσει το μούδιασμα κάτω στο ένα πάει στο επόμενο. Μετά μουδιάζει σταδιακά η παλάμη και σιγά-σιγά ανεβαίνει προς τον αγκώνα. Τότε καταλαβαίνω ότι αρχίζει να περνάει. Μάλιστα την πρώτη φορά που το έπαθα άρχισε να μουδιάζει και το χείλος μου και λέω "να' το το εγκεφαλικό!!!" Έμενα και μόνη τότε και τα είχα χρειαστεί.

Έχει παρατηρηθεί ότι ανάλογα με το τι αύρα έχεις σημαίνει ότι στο σημείο του εγκεφάλου που ελέγχει το όργανο (π.χ. μάτι, χέρι κλπ) μειώνεται η ροή του αίματος, εξού και τα συμπτώματα. Είναι λίγο σαν εγκεφαλικό δλδ :?

Εγώ σκέφτομαι αν ποτέ με πιάσει έξω με τη μικρή αν αρχίσουν τα συμπτώματα θα φτάσω σπίτι πιο γρήγορα κι από το Αίολος-Κεντέρης! ;)

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
23-11-10, 08:53
Εμενα ηταν η πρωτη φορα που μουδιασαι τοσο πολυ το χερι μου ... ξεκινησαι ακριβως οπως εσενα αρχισαι απο το ενα δαχτυλο και σιγα σιγα μουδιασαν ολα.
Οπως μου ειπε ο γιατρος αυτο ειναι σαν εγκεφαλικο αλλα οχι σοβαρο!!!!! βγαλε ακρη εσυ γιατι εγω εχω πελαγωσει!!!!
Το εχω ψαξει πολυ ακομα και διαφορες αναμεσα στην αυρα και στο εγκεφαλικο εχω βρει και η μεγαλη διαφορα ειναι λεει οτι στο εγκεφαλικο το μουδιασμα ερχεται αμεσος σε ολο το χερι εννω στην αυρα σιγα σιγα οπως εμας καλη ωρα!!!!
Ολοι οι γιατροι μου ειπαν μαθε να ζεις μ αυτο !!!!! σ@@@@α δηλαδη να βρασω την ιατρικη τους!!!!!
Το μονο που ισως μας βοηθαει ειναι η ασπιρινη για να σταματισει λεει την εξελιξει της οταν αρχισει η οταν καταλαβεις απο τα συμπτωματα οτι θα σε πιασει αυρα!!
Εσυ εχεις καταλαβει καθολου συμπτωταμα πριν σε πιασει?

eleanax
24-11-10, 01:32
Το κύριο σύμπτωμα της ημικρανίας είναι ο πονοκέφαλος. Στα 2/3 των περιπτώσεων ο πονοκέφαλος εντοπίζεται στο μισό κεφάλι,
συνήθως πίσω από το ένα μάτι, ενώ στο υπόλοιπο 1/3 εντοπίζεται σε ολόκληρο το κεφάλι.
Από άποψης έντασης ο πόνος είναι πολύ έντονος και αφόρητος.
Οι περισσότεροι άρρωστοι έχουν την αίσθηση ότι κάποιο σφυρί κτυπάει
το κεφάλι τους από μέσα ρυθμικά, στη συχνότητα του σφυγμού τους.

Ο πονοκέφαλος της ημικρανίας, αν αφεθεί χωρίς θεραπεία
ή αν η αγωγή που έλαβε ο άρρωστος αποδειχθεί μη αποτελεσματική, μπορεί να διαρκέσει από 4 ώρες μέχρι 3 ημέρες
. Εκτός από τον πονοκέφαλο υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που συνοδεύουν την ημικρανιακή κρίση,
όπως ναυτία, εμετοί, δυσανεξία στο φως ή στους διαφόρους ήχους.
Σε μερικά άτομα προηγούνται του πονοκεφάλου διαταραχές της όρασης π.χ. βλέπουν φωτεινές γραμμές,
αστράκια, μυγάκια, λαμπερές ή σκοτεινές περιοχές στο οπτικό τους πεδίο κ.ά.

Ο τρόπος με τον οποίο εκδηλώνονται οι κρίσεις ημικρανίας διαφέρει
από άτομο σε άτομο, με αποτέλεσμα κάθε ασθενής να περιγράφει τη «δική» του ημικρανία.
Η συχνότητα των ημικρανιακών κρίσεων ποικίλλει από άρρωστο σε άρρωστο, από πολύ αραιές μέχρι πάρα πολύ συχνές.
Κατά μέσω όρο κάθε άρρωστος παρουσιάζει 2-3 κρίσεις το μήνα.

Πρακτικά υπάρχουν δύο μορφές ημικρανίας: αυτή που συνοδεύεται από αύρα και αυτή στην οποία δεν υπάρχει αύρα.
Με τον όρο αύρα εννοούμε μια σειρά νευρολογικών συμπτωμάτων,
όπως σκοτώματα ή λαμπυρίσματα στην όραση, μουδιάσματα από τη μία πλευρά του προσώπου ή του σώματος, αδυναμία,
παραισθήσεις, διαταραχές της ομιλίας κ.ά. Η ημικρανία με αύρα είναι πιο σπάνια από αυτή χωρίς αύρα.
Σε κάθε 10 περιπτώσεις ημικρανίας μόνο η μία συνοδεύεται από αύρα.

Μια τυπική κρίση ημικρανίας εξελίσσεται συνήθως σε 4 φάσεις, που είναι οι ακόλουθες :

1η φάση: Τα πρόδρομα συμπτώματα
κατά τη φάση αυτή, που προηγείται του πονοκεφάλου από αρκετά ώρες
μέχρι 1-2 ημέρες, ο άρρωστος αισθάνεται πολύ κουρασμένος ή χασμουριέται συνεχώς
ή αντίθετα είναι πολύ ενεργητικός και τελειώνει τις δουλειές του στο μισό χρόνο απ' ότι συνήθως χρειάζεται.
Άλλοι πάλι ασθενείς αισθάνονται μια ακαταμάχητη επιθυμία για κάποια τροφή, ιδιαίτερα για γλυκά.
Τα παραπάνω είναι προειδοποιητικά σημεία που πολλοί ασθενείς τα έχουν επισημάνει
και γνωρίζουν ότι μετά από μερικές ώρες θα εμφανισθεί η ημικρανιακή κρίση.

2η φάση : Η αύρα
Κατά τη φάση αυτή εμφανίζονται τα συμπτώματα της αύρας στους ασθενείς που πάσχουν από ημικρανία με αύρα.
Στα άτομα που πάσχουν από ημικρανία χωρίς αύρα η φάση δεν υπάρχει.
Η φάση της αύρας διαρκεί το πολύ μία ώρα και στη συνέχεια εγκαθίσταται η 3η φάση.

3η φάση : Ο πονοκέφαλος
Στη φάση αυτή εμφανίζεται έντονος πονοκέφαλος με τα χαρακτηριστικά
που αναφέρθηκαν και ο οποίος, αν δεν χορηγηθεί η κατάλληλη θεραπευτική αγωγή, διαρκεί από 4 ώρες μέχρι 3 ημέρες.
Ο πονοκέφαλος συνήθως συνοδεύεται από ανορεξία, ναυτία και εμετούς,
ενώ επιδεινώνεται από το φως, τους ήχους, το περπάτημα, το βήχα, το σκύψιμο κ.ά.
Στη φάση αυτή ο άρρωστος προτιμάει να παραμένει ξαπλωμένος σε ένα ήσυχο και σκοτεινό δωμάτιο σταματώντας κάθε δραστηριότητα.

4η φάση : Μετά την κρίση
Μετά την πάροδο του πονοκεφάλου ο άρρωστος αισθάνεται
εξάντληση και υπνηλία που μπορεί να φθάνει μέχρι και λήθαργο.
Η φάση αυτή διαρκεί από αρκετές ώρες μέχρι και ημέρες.

πηγή http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1425

Ζαχαρένια φιλάκια κοπέλα μου και ελπίζω να μην σε πιάνουν συχνά!!!

τα έχω περάσει όλα αυτά, ευτυχώς στην εγκυμοσύνη μου σταμάτησαν, και τώρα σταδιακά επανέρχονται, έχω πάρει κι εγώ imigran, έχω κάνει εξετάσεις, τώρα έχω καταλήξει στο panadol extra αναβράζον και μη, και φυσικά και σε μένα συνδέονται και με κληρονομικότητα, είχε και η μητέρα μου και η γιαγιά μου, και με την έμμηνο ρύση, όταν π.χ. περιμένω να αδιαθετήσω πάντα με πιάνει, και γενικά δεν βλέπω γιατρειά, ειδικά αυτό με το σφυρί πίσω από το μάτι είναι αφόρητο

το ιατρείο πόνου το έχετε ακούσει, έχει πάει καμία κοπέλα?

όσο για τη διατροφή, ξέρω ότι όταν έχω ημικρανία δεν μπορώ να φάω γενικά, και ειδικά σοκολάτα, και καφέ, αλλά τώρα για προληπτικά, δεν ξέρω, αν μειώσω και τις υπόλοιπες μέρες τα συγκεκριμένα τρόφιμα λέτε να μειωθεί η ένταση ή συχνότητα των ημικρανικών

επίσης ομοιοπαθητική ή βελονισμός, έχει γιατρευτεί κανείς από ημικρανία, πριν μείνω έγγυος μου λέγανε μόλις κάνεις παίδί θα περάσουν, τώρα μου λένε στην κλιμακτήριο, μήπως ποτέ?

kinkajoujou
24-11-10, 01:40
Εμένα συνήθως πάει ως εξής: αρχίζω και νιώθω μια πίεση σε όλο το κεφάλι, σαν να μου το σφίγγει ένα στεφάνι σιδερένιο. αυτό δεν είναι πολύ έντονο, αλλά το καταλαβαίνω. Μετά αρχίζει ένας πόνος στο ένα από τα δύο μάτια και δεν βλέπω πολύ καλά. Μετά εμφανίζεται η αύρα, δλδ βλέπω μπροστά μου μια θολούρα, όπως όταν κοιτάς ένα τζάμι που το χτυπάει ο ήλιος και σε τυφλώνει. Τότε ο πόνος εστιάζεται στην πίσω μεριά του κεφαλιού, διαγώνια από το μάτι που πονάει. εκεί πιστεύω είναι η φουλ ημικρανία μου. όταν αρχίσει το μούδιασμα καταλαβαίνω ότι αρχίζει και περνάει. Κι εμένα μου είχε πει ένας παθολόγος ότι τα μουδιάσματα και οι εμετοί συνήθως έρχονται όταν πάει να περάσει η κρίση.

Αυτή η πίεση που είπα στην αρχή είναι το σημάδι μου ότι θα με πιάσει. Μόλις το καταλαβαίνω ή χαπακώνομαι (όχι ότι κάνει και πολλά ένα απλό παυσίπονο, αλλά μεζουλίντ δεν παίρνω, δεν είναι καλά για το αίμα) ή πέφτω κατευθείαν στο κρεβάτι, αρχίζω τα πατερημά, τα μπιρ Αλλάχ και τα ομ ομ και γενικά επικαλούμαι όλες τις θρησκείες μέχρι να περάσει :D

ΛΙΝ
19-01-11, 10:58
καλημερα, υποφερο και εγω απο ημικρανιες :-( με ενωχλουν οι εντασεις και το φως, βαραινουν και τα ματια μου απο τον πονο, ειδικα οταν σκυψω ο πονος επιδινονετε, περνω ντεπον αλλα τιποτα.Ημικρανιες εχει και η μητερα μου απο μου εχουν πει ειναι κληρονομικο. τι να κανω, πως μπορω να το αντιμετοπισω αυτο το προβλημα?

mami
19-01-11, 11:23
Εγώ μετά από ημικρανίες για χρόνια, όπου έπαιρνα τα παυσίπονα σαν καραμέλες και πάλι γιατριά δεν έβλεπα, όπου είχα φτάσει να τρέμω από το φόβο μου κάθε φορά που καταλάβαινα ότι έρχεται ημικρανία, όπου είχα σιχαθεί τη ζωή μου...... Αποφάσισα να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική. Τι έχω να χάσω; σκέφτηκα. Χειρότερα δεν πρόκειται να γίνει και από την άλλη και λίγο βελτίωση να δω, θα είναι πολύ σημαντικό για για μένα.
Αποτελέσματα δεν μπορώ να σας πω ακόμα, γιατί έχω μόλις ένα μήνα που άρχισα!!!!!

τον
24-08-11, 10:48
για αυτες που υποφέρουν απο ημικρανιες

θα σας αναφερω την περίπτωση της κουμπάρα ς μου ........που τελικά ειδε το φως στο πρόβλημα
χρονια υποφερη απο αυτό .......μετα απο κρίση ημικρανιάς συνήθως μια βδομάδα ηταν τέζα ....έκανε ότι εξετάσεις κυκλοφορούν στην ελλαδα ...το πόρισμα το τελικό ήταν οτι ειναι θέμα γονιδίων αρα της δώσαν τόνους παυσίπονων που δεν της κάνανε και κάτι σημαντικό ....έκανε και βελονισμό ...και πάλι λιγα τα αποτελέσματα ...............
Πηγε ΓΕΡΜΑΝΙΑ ...εκει με το που πηγε της εκαναν μια έξέταση για την πίεση του αιματος στον εγκέφαλο ...........μια εξέταση που εδώ στην ελλάδα δεν την είχαν κανει ..................ποτέ ,,,,,,,,,,,,και τελικα αποδείχθηκε ότι έχει αυξημένη πίεση αιματος στον εγκέφαλο γιαυτό έχει ημικρανίες ................τόσο απλά ενα χαπι πρωι, βράδυ για να την ρυθμίζη αυτό και τελος οι πόνοι ,,,,,,,,,,,,,,
Συνήθως μου έλεγε οτι εκεί που κοιμόταν τα ξημερώμματα ξεκινούσαν ..................στην ελλαδα οι γιατροί της λέγανε λογο άγχους γίνεται αυτό .......το πόρισμα στην γερμανία ηταν ...οτι σε όλους τους ανθρώπους στις 5 η ώρα το πρωί πεφτει στον οργανισμό το ζάχαρο σε κάπιους διμιουργεί πονοκέφαλο ....θα πρεπει λοιπον να σηκώνεται να τρώι ενα κουταλάκι μέλι και να ξανακοιμάτε ....τόσο απλα..................
ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

camouflage
24-08-11, 10:54
για αυτες που υποφέρουν απο ημικρανιες

θα σας αναφερω την περίπτωση της κουμπάρα ς μου ........που τελικά ειδε το φως στο πρόβλημα
χρονια υποφερη απο αυτό .......μετα απο κρίση ημικρανιάς συνήθως μια βδομάδα ηταν τέζα ....έκανε ότι εξετάσεις κυκλοφορούν στην ελλαδα ...το πόρισμα το τελικό ήταν οτι ειναι θέμα γονιδίων αρα της δώσαν τόνους παυσίπονων που δεν της κάνανε και κάτι σημαντικό ....έκανε και βελονισμό ...και πάλι λιγα τα αποτελέσματα ...............
Πηγε ΓΕΡΜΑΝΙΑ ...εκει με το που πηγε της εκαναν μια έξέταση για την πίεση του αιματος στον εγκέφαλο ...........μια εξέταση που εδώ στην ελλάδα δεν την είχαν κανει ..................ποτέ ,,,,,,,,,,,,και τελικα αποδείχθηκε ότι έχει αυξημένη πίεση αιματος στον εγκέφαλο γιαυτό έχει ημικρανίες ................τόσο απλά ενα χαπι πρωι, βράδυ για να την ρυθμίζη αυτό και τελος οι πόνοι ,,,,,,,,,,,,,,
Συνήθως μου έλεγε οτι εκεί που κοιμόταν τα ξημερώμματα ξεκινούσαν ..................στην ελλαδα οι γιατροί της λέγανε λογο άγχους γίνεται αυτό .......το πόρισμα στην γερμανία ηταν ...οτι σε όλους τους ανθρώπους στις 5 η ώρα το πρωί πεφτει στον οργανισμό το ζάχαρο σε κάπιους διμιουργεί πονοκέφαλο ....θα πρεπει λοιπον να σηκώνεται να τρώι ενα κουταλάκι μέλι και να ξανακοιμάτε ....τόσο απλα..................
ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα πολυ καλα..Τελικα ηταν θεμα πιεσης στον εγκεφαλο και πηρε χαπια ή θέμα ζαχαρου και ετρωγε λίγο μέλι;
Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις περισσοτερα στοιχεια για το γιατρο στη Γερμανια που εδωσε τη θεραπεια σε πμ;

doraki
24-08-11, 10:58
Υποφέρω κι εγώ από ημικρανίες με αύρα από όταν ήμουν στο δημοτικό.Έχω κάνει πάρα πολλές εξετάσεις (μέχρι και μαγνητική εγκεφάλου),φυσικά δεν έδειξαν τίποτα.
Έχω πάρει πάρα πολλά φάρμακα χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.
Ένας γιατρός που συνάντησα το καλοκαίρι στις διακοπές (ο οποίος επίσης πάσχει από ημικρανίες,μιλάμε μια τη βδομάδα...) μου είπε ότι έχει βρει λύση στην ασπιρίνη με καφείνη.Αν το θυμάμαι καλά,μειώνει την πίεση στον εγκέφαλο.Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί ευτυχώς δε με έχει πιάσει ημικρανία από τις διακοπές!
Επίσης,έχω πάντα μαζί μου zomigon.

τον
25-08-11, 10:41
η κουμπαρα μου ειχε ημικρανιες ..............ο λογος λοιπον ηταν οτι η πιεση αιματος του εγκεφαλου ηταν ηψηλη ....λογο του υπερβολικου πονου τα αγγεια του εγγεφαλου εκλεινα για ασφαλεια με αποτελεσμα η ροη του αιματος να μην γινεται κανονικα τωρα με το χαπι τα αγγεια παραμενουν ανοικτα και το αιμα στο εγγεφαλο κινηται κανονικα ετσι περιοριζεται η διμουργια πονοκεφαλου στην μορφη ημικρανιας
σε περιπτωση που καποιες φορες ειναι πολυ κουρασμενη και νιωθει οτι θα ξανα αρχιση κανονιζη κατα τις 4:30 τα ξημερωματα αντι για παυσιπονο να φαει ενα κουταλακι μελι
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟ ΖΑΧΑΡΟ απλως οργανικα σε ολους τους ανθρωπου τα ξημερωματα πεφτει το ζαχαρο στον οργανισμο ο περισοτερος κοσμος δεν εχει προβλημα αλλα καποιοι ανθρωποι που εχουν την ευαισθησια τους πιανει πονοκεφαλος ......το ονοαμ του γιατρου θα το ρωτησω δεν το ξερω ηταν παντως μια νευρολογικη κλινικη στην γερμανια ενα ελληνας γιατρος εκει του βοηθησε να μπει για εισαγωγη σαν εκτατο περιστατικο αφου ειχε παει γαι διακοπες εκει υποτιθετε στην γερμανια και την επιασε η κριση .....

barbie28
16-09-11, 20:40
Υποφέρω και εγώ και η μαμά μου και ο παππούς μου από ημικρανίες, είναι πράγματι κληρονομικό! Τα συμπτώματα είναι αύρα, θολή όραση (εάν προσπαθησω να διαβάσω μια λέξη βλέπω τα μισά της γράμματα), πονοκέφαλος στη μια πλευρά συνήθως και σε δύσκολες περιπτώσεις ναυτία. Ευτυχώς έχω βρει το ¨φάρμακό¨ μου!

Σίγουρα η ησυχία, η χαλάρωση, το σκοτάδι βοηθάνε, αλλά αν δεν μπορείς να τα έχεις αυτά, αν είσαι στη δουλειά, στο δρόμο κλπ. τότε τί κάνεις? Το panadol extra ανακουφίζει αλλά όπως και να 'χει είναι φάρμακο...
Εγώ πίνω λίγο ελαφρύ ελληνικό καφέ! Πραγματικά με βοηθάει, 2-3 τζούρες αρκούν!! Μου το είχε πει καθηγητής μου που υπέφερε κ αυτος από ημικρανίες και πράγματι σε εμένα δουλεύει και μάλιστα ακαριαία άμεσα!!
Δεν χάνετε να το δοκιμάσετε...