PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?

mariapap82
01-10-08, 08:23
Εγκυμονουσες καλημερα! Τις τελευταιες μερεςπροστεθηκε ενα καινουριο συμπτωμα στη συλλογη μου :P και δεν ξερω τι να κανω. Ενω οσο θυμαμαι τον εαυτο μου κοιμομουν στο πλαι με την εγκυμοσυνη δεν ξερω δε βολευομαι νιωθω οτι πιεζεται η μητρα μου και το στηθος μου και ειναι νωρις δεν ξερω γιατι. Anyway ξαπλωνω κι εγω ανασκελα πολυ βολικο δεν μου ειναι αλλα δεν πλακωνω τιποτα ετσι. Κι εκει που για λιγες μερες νομιζα οτι τη βρηκα τη λυση στον υπνο τσουπ! καινουριο προβλημα!
Μουδιαζουν τα χερια μου παρα πολυ και χωρις να τα πλακωνω ή κατι τετοιο. Τι φταιει βρε παιδια? Μια φιλη μου ειπε οτι ισως εχω ελλειψη μαγνησιου. Ισχυει αυτο?

ol_ko
01-10-08, 09:00
καλημερα.εχεις και πονο? εγω ειχα παθει τενοντιτιδα απο την εγκυμοσυνη
εφυγε μονη της 6 μηνες μετα τη γεννα

mariapap82
01-10-08, 09:09
Οχι ευτυχως πονο δεν εχω! Απλως δεν ειναι αυτο το χαλαρο μουδιασμα που μπορει ολος ο κοσμος να παθει κατα καιρους και το παθαινω καθε βραδυ!

zoitheodos
01-10-08, 09:43
Kai ego to pathaino kai se ayti kai stin proigoumeni egumosini.
Exo sundromo karpiaiou solina. psakse sto internet sxetika. Den xero an exeis auto.

mariapap82
01-10-08, 09:49
Με τρομαζεις! Αυτο το ειχες και πριν τις εγκυμοσυνες ή το απεκτησες κατα τη διαρκεια?

EFH
01-10-08, 12:41
ειναι το συνδρομο καρπιαιου σωληνα

κοιτα εδω ->
http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=34364

και εδω που εχει ξανασυζητηθει ->
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=9130&highlight=

michel
01-10-08, 12:43
τι φταιει?....μαλλον ...το μαξιλαρι!!! αλλαξε το,και θα δεις!!!!! οχι ,δεν κανω πλακα! παρε αυτο που φουσκωνει λιγο στο σβερκο,για να ειναι η σπονδυλικη στηλη στην ευθεια!

mariapap82
01-10-08, 12:48
Χμμμ λες να φταιει το μαξιλαρι? Εφη σευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες η δουλεια μου ειναι στον υπολογιστη καθε μερα ισως να οφειλεται σαυτο. Θα ρωτησω και το γιατρο μου!

zouzounel
01-10-08, 14:06
Mαράκι αυτά με τον ύπνο τα αντιμετωπίζω κι εγώ... Ξέχασα πια το πλάι (νομίζω ότι βαραινει η κοιλιά μου και κρέμεται -ποια κοιλιά από τώρα δεν ξέρω, τέλος πάντων! :roll: ) και μόνο ανάσκελα κοιμάμαι. Εγώ παλι παρατηρώ μούδιασμα στους γοφούς... περίεργα πράγματα... :shock:

mariapap82
01-10-08, 14:15
Α! Ευτυχως βρηκα αλλη μια "συναδελφο" που δεν μπορει στο πλαι γιατι οπου το λεω με κοιτανε περιεργα και μου λενε "μα οι εγκυες δεν μπορουν το ανασκελα μονο το πλαι" :shock:
Κι εγω δε νιωθω ανετα με την κοιλια στο πλαι (οση εχω κανει ως τωρα σιγα την κοιλια δηλαδη). Εσυ το ειπες στο γιατρο οτι μουδιαζεις?

zouzounel
01-10-08, 14:25
Κάθε φορά που πηγαίνω στον γιατρό παρασύρομαι (με τον υπέρηχο συγκεκριμένα) και το ξεχνάω :oops:
Εχω τη Δευτέρα ραντεβού, ελπίζω να το θυμηθώ τότε. Θα επανέλθω λίαν συντόμως. :)

mariapap82
01-10-08, 14:28
Κι εγω ετσι κανω μαζευω και καλα ερωτησεις και οταν ερθει η ωρα να παμε στο γιατρο δεν θυμαμαι τιποτα :( Αμα μαθεις κατι πες μου.

Eliza
01-10-08, 14:39
Για όσες βολευόντουσαν στο πλάι και τώρα όχι, θα σας πω τι έκανα στην πρώτη εγκυμοσύνη.
Σφήνωνα ένα πολύ λεπτό μαξιλαράκι κάτω από την κοιλιά μου για να μην κρέμεται και ζορίζομαι.
Επίσης βοηθάει πολύ μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια (στηρίζεται καλύτερα η μέση) ή/και μαξιλάρι αγκαλιά αν γείρουμε περισσότερο

Eliza
01-10-08, 14:40
όσο για τις ερωτήσεις στο γιατρό....μπλοκάκι, μολυβάκι και τα γράφουμε όταν μας έρχονται :wink:
και μετά ξεχνάμε το μπλοκάκι στο σπίτι και τζάμπα ο κόπος :lol: :lol: :lol:

zouzounel
01-10-08, 14:41
Ναι, πραγματι είναι βολικό το μαξιλάρι, αισθάνομαι καλύτερα όταν παίρνω ένα αγκαλιά. Πιάνει όμως χώρο στο κρεββατι και προσωπικά δε μου αρέσει η απόσταση... :oops:
Αυριο το Lidl είδα ότι έχει μαξιλάρι ύπνου για εγκυμονούσες και μου φάνηκε καλή ιδέα, θα πάω να ρίξω μια ματιά.

sofoula
01-10-08, 15:34
εγω το μουδιασμα που εχεις στα χερια το εχω στα ποδια στο εξωτερικο μερος των μηρων και μονο οταν ειμαι ανασκελα.

εχτες ρωτησα την γιατρο μου και μου ειπε οτι ειανι φυσιολογικο απ την ελλειψη μαγνησιου αν και περνω 6 χαπια την ημερα.αλλα οι αναγκες ειναι μεγαλες.

εγω εχω αγορασει απ τα mothercare το μαξιλαρι υπνου για την εγκυμοσυνη και κοιμαμαι ωραιοτατα..

zizel
01-10-08, 16:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΑΠΙΑ ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΛΛΟΝ ΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ !!!!!!!!!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΝΙΩΘΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟ0Υ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΠΟΥΘΕΝΑ

mariapap82
02-10-08, 08:21
Εγω ακομα δεν παιρνω μαγνησιο οποτε μαλλον πρεπει να παω να μου γραψει ο γιατρος! Κοριτσια οταν λεμε μαξιλαρι εγκυμοσυνης τι εννοουμε? Χρειαζομαστε 1 ή περισσοτερα? (Η ασχετη τελειως :oops: ) Γιατι πηγα χθες στα mothercare ειχε 3 διαφορετικου σχηματος και μπερδευτηκα. Ασε που ηταν πανακριβα και ετσι δεν πηρα.

venceremos
13-09-11, 09:46
αν και η τελευταία συζήτηση έγινε το 2008, συνεχίζω εγώ το 2011... και εγώ βρίσκομαι στον 5ο μήνα και η δυσφορία μου ξεκίνησε απο τους γοφούς μου όταν κάθομαι... αυτό με αναγκάζει να σηκώνομαι συνέχεια και δυσφορώ πολύ όταν οδηγώ. Και σήμερα το βράδυ ξυπνάω και είχαν μουδιάσει και τα 2 μου χέρια και πονούσε ο αριστερός μου γοφός τον οποίο και πλάκωνα... παίρνω 3 χαπάκια μαγνησίου τη μέρα.. αλλά απο όσο βλέπω μάλλον όλο αυτό κινήται στα πλαίσια του φυσιολογικού..

gogobaby
22-09-11, 18:54
κι εγω πριν απο κανα μηνα, στον 5ο δηλαδη, παρατηρησα μουδιασμα στα χερια μου, στα δαχτυλα συγκεκριμενα, την ωρα που κοιμομουν. αφου χτυπαει το ξυπνητηρι το πρωι και δεν μπορω να το πιασω για να το κλεισω!!!!! μαλλον υποθετω ειναι κι αυτο λογω εγκυμοσυνης αλλα καλο ειναι να ρωτησουμε τον γιατρο μας....

newbiee
17-10-11, 13:32
Καλησπέρα σας....Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα χέρια....Κάθε βράδυ που κοιμάμαι ξυπνάω από το μούδιασμα των χεριών έντονο πολύ...Διάβασα σε ένα βιβλίο πως πρέπει να τα τινάζεις αλλά τίναγμα-ξετίναγμα τα ίδια..Τι να κάνω?? Μαγνήσιο παίρνω 4 χαπια την ημέρα!

angel306
18-10-11, 04:26
Και εγω το εχω γενικα αυτο αλλα εμενα με ποναει πλεον και ολο το σωμα σαν να εσκαβα ολη μερα χωρις να εχω κανει τιποτα!

rafa
26-10-11, 10:09
Καλησπέρα! Το μουδιασμα στα χερια είναι φυσιολογικό. Το χα και εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ. Το βράδυ ήταν χειρότερα αλλά και κατά τη διάρκεια της μέρας πολλές φορές μου έπεφταν πράγματα γιατίμουδιαζαν τα χέρια! Νομίζω έχει να κάνει με το πρήξιμο αλλά δεν είμαι και σίγουρη! Πάντως και εγώ στην αρχή είχα φρικάρει αλλα΄μετλά ηρέμησα!

Σοφία_
25-11-11, 10:38
Καλησπέρα σας....Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα χέρια....Κάθε βράδυ που κοιμάμαι ξυπνάω από το μούδιασμα των χεριών έντονο πολύ...Διάβασα σε ένα βιβλίο πως πρέπει να τα τινάζεις αλλά τίναγμα-ξετίναγμα τα ίδια..Τι να κάνω?? Μαγνήσιο παίρνω 4 χαπια την ημέρα!

κορίτσι μου ρώτα και το γιατρό σου αλλά μάλλον έχεις και εσύ το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα, εγώ είχα πάρει νάρηκα αλλά πολλοί ορθοπεδικοί λένε καλύτερα να μη φοράς τίποτα και θα περάσει ή μετά τη γέννα ή όταν το μωρό είναι 3 μηνών. Μην ανησυχείς το έζησα και ξέρω ότι είναι εκνευριστικό. Σκέψου θετικά!!!!!

mina+beba
06-12-11, 01:37
κοριτσακια δεν θέλω να σας αγχώσω αλλα εμένα το μούδιασμα στα χέρια εμφανίστηκε στον 5ο μήνα και τωρα που η μικρή είναι 2,5 χρονών ακόμα δεν έχει φυγει ! Τωρα ξέρω χειροτερεύει επειδη σηκώνω την μικρή , είναι και τα γυρω γυρω του σπιτιου και αντε να ξεκουραστούν τα χερια..δεν νομιζω οτι ειναι ελλειψη μαγνησιου πάντως μάλλον εκδηλώνεται το σύνδρομο καρπιαιου σωλήνα που υπέβοσκε και δεν έιχα πάρει είδηση....

kourkoumpini
19-02-12, 22:19
αρχισε και σε μενα το μουδιασμα στ δαχτυλα των χεριων απο τη στιγμη που μπηκα στο μηνα μου. ρωτησα τη γιατρο και ειπε οτι ειναι συνδρομο καρπιαιου σωληνα και αυτο εινια συχνιο στην εγκυμοσυνη. το ανησυχητικο ηταν οτι ειπε οτι μπορει να φυγει μετα τη γεννα μπορει και οχι και να μεινει για παντα.

ρωταω λοιπον αν εσας που σας παρουσιαστηκε σας εφυγε η ανα εχει μεινει και αν εχετε κανει καποιες ειδικες εξετασεις απο εκει και περα

kourkoumpini
20-02-12, 12:11
βρε κοριτσια καμια δεν μπορει να με διαφωτισει ως προς το χρονο διαρκειας του συνδρομου αυτου;

alexele
20-02-12, 12:17
Εμένα αυτό το σύνδρομο παρουσιάστηκε στις εγκυμοσύνες μου και δυστυχώς δεν πέρασε ποτέ. Στην εγκυμοσύνη γίνεται κατακράτηση υγρών για να επανέλθουν οι μυς κλπ πρέπει να περάσει ένα 6μηνο μετά το τοκετό, αν συνεχίζουν και μετά τα μουδιάσματα πρέπει να το παρακολουθήσετε.
Εγώ δυστυχώς πρέπει να εγχειρήσω και τα δύο χέρια γιατί εκτός από τις εγκυμοσύνες παίζει ρόλο και η υπερκόπωση.

kourkoumpini
20-02-12, 12:28
σ' ευχαριστω για την απαντηση. αυτο αρχισα να φοβαμαι, οτι δεν θα φυγει, γιατι και στην πρωτη εγκυμοσυνη εβγαλα ενα γαγγλιο στον αστραγαλο. δεν ξερω το κατα ποσο σχετιζεται αλλα φοβαμαι μηπως υπαρχει καποια συνδεση.

και δεν προκειται να γλιτωσω απο την υπερκοπωση και τωρα ειδικα με δυο μωρα.

ειναι ρευματολογικο το περιστατικο η ορθοπεδικο;

alexele
20-02-12, 12:45
Είναι ορθοπεδικό, το νεύρο που περνάει από το καρπό έχει γύρω του τένοντες από την υπερκόπωση αυτοί οι τένοντες "πρήζονται" και αρχίζουν να πιέζουν το νεύρο.
Η εγχείρηση είναι 10 λετπά υπόθεση με τοπική αναισθησία απλά μετά θέλει προσοχή για κανα μήνα τουλάχιστον σε βάρη κλπ. Αλλά οπως λες με δύο μωρά δύσκολα τα πράγματα!
Αυτό το μούδιασμα πάντως δεν υποφέρεται με τίποτα, ειδικά στον ύπνο!

kourkoumpini
20-02-12, 12:56
Ασε που φοβαμαι οτι θα μου πεσει κανενα πραγμα απο τα χερια και θα πεσει πανω στον μικρο ο οποιος ειναι συνεχεια μεσα στα ποδια μου.

οντως μεσα στον υπνο μουδιαζουν πολυ, κυριως το δεξι σε μενα μαλλον λογω περισσοτερης κοπωσης.

alexele
20-02-12, 13:00
Κι εμένα το δεξί είναι πολύ χάλια, και όντως μου είπε ο γιατρός ότι θα φθάσεις σε σημείο να σου πέφτουν πράγματα άπό τα χέρια χωρίς να το καταλάβεις.
Εγώ θα το προγραμματίσω μέσα στον επόμενο μήνα να πάω για το πρώτο.

kourkoumpini
20-02-12, 13:12
καλο κουραγιο με την επεμβαση. σ' ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες. στοπρωτο παιδι δεν πρηστηκαν τα χερια μου. επαθα αργοτερα τενοντιτιδα. τωρα αν και τρωω αναλατο πρηστηκαν μολις μπηκα στο μηνα μου.

ΑΝΝΑ4
20-02-12, 13:18
οχι ρε μαμωτο εχει κανενα 10μερο που το παθαινω κ εγω,ξυπναω απο το μουδιασμα στο χερι.....κ αυτο δεν το ειχα ποτε πριν εγκυμοσυνης...

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
20-02-12, 13:40
Ξερω οτι στην εγκυμοσυνη ειναι φυσιολογικο αλλα δεν το παθαινουν ολες οπως και με το πρηξιμο.Εγω ειμαι στην 24η εβδομαδα και δεν εχω πρηστει πουθενα(προσωπο,χερια,ποδια)τη βερα μου ν αφανταστει τη φοραω ακομα.Στην εγκυμοσυνη νομιζω λεγεται καρπιαιο συνδρομο.

kourkoumpini
20-02-12, 17:19
ναι βρε, δεν το παθαινουν ολες, εννοειται. αμα το παθεις τι γινεται. αυτο ειναι το θεμα.

παντως ειναι και ενοχλητικο και επικινδυνο απο τη στιγμη που δεν ειναι βεβαιο οτι θα υποχωρησει μετα τον τοκετο:???:.

μακαρι να μην παθαιναμε τιποτα μρ τις εγκυμοσυνες αλλα.... αλλη διαβητη, αλλη πιεση, αλλη θυροειδη, αλλη το ενα αλλη το αλλο...

εμενα μετα την πιεση με βρηκε και αυτο τωρα. το οποιο δεν ξερουμε και πως να το προλαβουμε.. μαλλον φαινεται οτι δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα σε επιπεδο προληψης. οσο για την αντιμετωπιση καταλαβα οτι πρεπει να ειμαστε τυχερες να υποχωρησει

ntemi
20-02-12, 18:03
βρε κορίτσια,εγώ δεν έχω αυτό το σύνδρομο και γενικώς δεν πονάω σε χέρια και πόδια ούτε είναι πρησμένα!

εκείνο που έχω εγώ και με δυσκολεύει στον ύπνο έιναι πόνος κάτω από το αριστερό στήθος!!
πολύ έντονος όμως!
σπάνια κάτω από το δεξί στήθος!
νιώθω λες και έχω σπάσει κόκκαλο!!

λέτε να μου μείνει και μένα αυτό και μετά τον τοκετό;;;

ο γιατρός με καθυσήχασε ότι είναι λόγω της μήτρας που έχει φτάσει μέχρι εκεί αλλά και λόγω της μικρής μου που είναι με τα πόδια της πάνω εκεί!χιχι!

πήγα και σε καρδιολόγο για να αποκλείσω και το θέμα της καρδιάς!
δεν ήταν φυσικά απο'κει!
αλλά ησύχσα!

με προβληματίζει μήπως μου μείνει και μετά όπως λέτε εσείς τώρα με το σύνδρομο καρπού!!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
20-02-12, 20:23
ναι βρε, δεν το παθαινουν ολες, εννοειται. αμα το παθεις τι γινεται. αυτο ειναι το θεμα.

παντως ειναι και ενοχλητικο και επικινδυνο απο τη στιγμη που δεν ειναι βεβαιο οτι θα υποχωρησει μετα τον τοκετο:???:.

μακαρι να μην παθαιναμε τιποτα μρ τις εγκυμοσυνες αλλα.... αλλη διαβητη, αλλη πιεση, αλλη θυροειδη, αλλη το ενα αλλη το αλλο...

εμενα μετα την πιεση με βρηκε και αυτο τωρα. το οποιο δεν ξερουμε και πως να το προλαβουμε.. μαλλον φαινεται οτι δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα σε επιπεδο προληψης. οσο για την αντιμετωπιση καταλαβα οτι πρεπει να ειμαστε τυχερες να υποχωρησει
Εχω διαβασει οτι καλο ειναι το βραδυ να φορας ναρθηκα στο χερι.Ο γιατρος σου τι λεει?

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
20-02-12, 20:24
Εμενα το μονο που μου προκαλεσε η εγκυμοσυνη ειναι υποθειροειδισμο αλλα παιρνω καθε μερα ενα χαπι και ειμαι ενταξει μετα την εγκυμοσυνη δεν θα το εχω απο οτι ξερω.

kourkoumpini
20-02-12, 23:00
Τι να πει, οτι ειναι αυτο το συνδρομο και οτι μπορει να φυγει μπορει και να μη φυγει. ετσι κι αλλιως τωρα γενναω οποτε ελπιζω με τους ορους μετα την καισαρικη να φυγει το οιδημα στα χερια και να υποχωρησει και αυτο. αλλα αμα δεν αρχισει να υποχωρει μετα θα το κουραζω πολυ με 2 μωρα στο σπιτι και δεν προκειται να φυγει. στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν επαθα. τωρα επαθα. μακαρι να μην παθεις τιποτα. εγω επειδη εχω θεμα με πιεση στις μητριαιες αρτηριες φοβομαστε και για προεκλαμψια και το πρηξημο το προσεχω πολυ και τρωω αναλατο απο την αρχη.

και εγω μετα την πρωτη εγκυμοσυνη εκανα την αυτοανοση θυροειδιτιδα που παρουσιαζεταιενιοτε μετα τον τοκετο. υποχωρησε μονη της αλλα τωρα στη δευτερη εγκυμοσυνη παιρνω χαπι προληπτικα και ελπιζω να το κοψω μετα τον τοκετο.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
21-02-12, 10:47
Αντε με το καλο να δεχτεις το μικρουλη σου και να τα χαιρεσαι και τα δυο.Και μακαρι να σου φυγει και να μην ταλαιπωρηθεις.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
21-04-12, 20:58
Κοριτσια μπηκα κι εγω στο club.Απο την τεταρτη το μεσημερι με πονανε η μαλλον μ'ενοχλουν και οι δυο καρποι μου το ειπα στο γιατρο μου και μου ειπε να κοψω το αλατι για 2 ημερες κι αν δεν μου περασει να παω την δευτερα σε ενα ορθοπεδικο.Οταν λεει αναλατο ρε κοριτσια εννοει ακομα και το ψωμι γιατι κι αυτο εχει λιγο!!!!Να σας πω την αληθεια σημερα ειναι η πρωτη μερα και δεν την παλευω!!Δεν ειμαι του αλατιου ιδιαιτερα αλλα δεν ξερω τι να φαω ακομα και το ψωμι οπως σας ειπα παραπανω εχει!!!!Εχετε καμια συμβουλη????Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα δεν εχω πρηξιμο πουθενα

kourkoumpini
23-04-12, 23:40
στο ψωμι μου φαινεται υπερβολικο το κοψιμο του αλατιου. δεν εισαι και νεφροπα;θης. εγω που ειχα προβλημα πιεσης και αυξημενο κινδυνο προεκλαμψιας και στις 2 εγκυμοσυνες και ειχα κομμενο το αλατι εξ αρχης, τοσο αυστηρα δεν το εκομψα ποτε. δεν ετρωγα ποσοτητα στο φαγητο, εριχνα λιγα σπυρια μονο, ουτε ετρωγα τροφιμα αρμυρα οπως ξηρους καρπους και πατατακια κτλ.

να πινεις και πολλα υγρα για να αποβαλεις ποσοτητες υγρων με τα ουρα.

kourkoumpini
23-04-12, 23:42
Εγώ θα το προγραμματίσω μέσα στον επόμενο μήνα να πάω για το πρώτο.

αν εκανες την επεμβασουλα ελπιζω να πηγαν ολα καλα. πες μας τα νεα σου απο το μετωπο αυτο.

kourkoumpini
23-04-12, 23:45
να πως και εγω τα νεα απο το μετωπο αυτο. με τους ορους κτλ στην κλινικη και μετα τη επιστροφη στο σπιτι και τα πολλα υγρα η αληθεια εινια οτι υποχωρησαν παρα πολυ τα συμπτωματα. δεν ενιωθα μουδιασμα ουτε ειχα προβλημα.
δυστυχως ομως τωρα που αρχισε α βαραινει ο μπεμπης, προσεξα οτι αρχισαν και τα συμπτωματα να εμφανοζομνται ξανα. δεν μουδιαζουν τα χερια στον υπνο αλλα 3 φορες μουδιασαν για τα καλα, ειδικα στο ταισμα του μπεμπη. ελπιζω να υποχωρησουν ξανα.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
23-04-12, 23:46
στο ψωμι μου φαινεται υπερβολικο το κοψιμο του αλατιου. δεν εισαι και νεφροπα;θης. εγω που ειχα προβλημα πιεσης και αυξημενο κινδυνο προεκλαμψιας και στις 2 εγκυμοσυνες και ειχα κομμενο το αλατι εξ αρχης, τοσο αυστηρα δεν το εκομψα ποτε. δεν ετρωγα ποσοτητα στο φαγητο, εριχνα λιγα σπυρια μονο, ουτε ετρωγα τροφιμα αρμυρα οπως ξηρους καρπους και πατατακια κτλ.

να πινεις και πολλα υγρα για να αποβαλεις ποσοτητες υγρων με τα ουρα.
Σε ευχαριστω πολυ ξεχασα να γραψω παραπανω οτι δεν εχω καθολου μουδιασμα απο την αρχη που το επαθα.Σημερα δεν πηγα στον ορθοπεδικο μαλλον θα παω αυριο αλλα απο οτι παρατηρησα το χερι το δεξι σαν να χειροτερεψε λιγο,οταν πλενω τα ποτηρια,ξερεις το χειλος, με ποναει ο αντιχειρας.

ΣΤΕΛΛΙ
24-04-12, 00:02
βρε κοριτσια εκτος απο γυναικολογο, εδω θελουμε κ εναν ορθοπεδικο μαζι!!εγω εχω --οπως εχω ξαναπει κ σε αλλο θεμα----τρομερο μυικο πονο στο οστο κατω χαμηλα...με επιασαν σφαχτες προχτες...δεν μπορουσα να περπατησω...τρεχω για υπερηχο---ευτυχως ολα καλα...λεει ο γιατρος ειναι μαλλον τα οστα της λεκανησ που ανοιγουν κ για αυτο...ξεκινησε στο ποδι.εκει που ακουμπα η ραφη του εσωρουχου κ πηγε διπλα...πανω απο τα χειλη του αιδοιου( συγγνωμη κιολας!!)....κ ξεκινησα σημερα παλι τη δουλεια μετα το πασχα....αφηστε, δεν μπορω να περπατησω κ πολυ...κ για να ντυθω καθισμενη...δεν μπορω να σηκωσω το αριστερο μου ποδι!!!!!!!ουτε να ξυριστω!!!!!!ουτε να αλλαξω πλευρο στον υπνο!!!ενα πι επειγοντως!!!!!!!ας ειναι μονο αυτο,,,αλλα ξεκινησε απαλα ο πονος πριν κανα μηνα κ επιδεινωθηκε την περασμενη βδομαδα!!!!η μονη λυση=ξεκουραση!!!!!δεν μπορω να παρω κανενα χαπι, πχ βολταρεν!!!!!βλεπω τα οστα να τα παιζουν ως το τελος!!!ειμαι στην 24η βδομαδα...ας ειναι μονο αυτο κ να βγει η μπεμπα μου οκ!!!κ σε ολες το ιδιο ευχομαι!!!

kourkoumpini
24-04-12, 00:03
με το καλο το μωρακι σου.
εμενα τοτε μου ειχαν πεσει απο τα χερια και πιατα κα κουπες και παιχνιδια του μωου. τωρα ειδα οτι παραλιγο να μου πεσουν μια μερα. ειδικα το πλυσιμο των πιατων με το νερο και την υγρασια επιδεινωνει την κατασταση. υπομονη...

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
24-04-12, 00:08
Σε ευχαριστω πολυ και εσυ να χαιρεσε τα αγγελουδια σου.Μιας και το ανεφερε η κοπελα παραπανω η voltaren σε αλοιφη θα βοηθουσε?

kourkoumpini
24-04-12, 00:22
σ' ευχαριστω πολυ.

το τριψιμο γενικως βοηθαει. η βολταρεν ειναι μοχαλαρωτικη και λογικα θα βοηθαει. παντως και κακο δεν κανει στο να ανακουφιστεις απο τον πονο. αλλα πρεπει να ρωτησεις το γυναικολογο αν σου επιτρεπει να τη βαλεις και σε τι πσοστητα και συχνοτητα χρησης.

ΣΤΕΛΛΙ
24-04-12, 00:29
εμενα μονο για χαπι βολταρεν μου ειπε οτι δεν κανει....δεν ρωτησα για κρεμα...γιατι μου ειπε να κανω εντριβη με οινοπνευμα ωστε η ζεστη να δημιουργησει υπεραιμια κ να χαλαρωσει το τραβηγμα...αυτα ξερω....

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
24-04-12, 11:22
Ευχαριστω κοριτσια αυριο που θα παω θα τον ρωτησω.

mpoumpounitsa
24-04-12, 21:01
Voltaren χάπι απαγορεύεται δια ροπάλου, από όσο μου είπαν δύο διαφορετικοί γυναικολόγοι. Μάλιστα ο ένας μου είπε ότι περιέχει μια ουσία λόγω της οποίας μπορεί το παιδί να γεννηθεί με μαύρα δόντια. Δεν ξέρω εάν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά καλού κακού ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

ΣΤΕΛΛΙ
24-04-12, 21:20
σωστα!!!καλα δεν πινω τιποτα.....υποφερω αλλα κανω υπομονη....να μεινω ξαπλα δεν γινεται λογω δουλειας....υπομονη!!!!

kourkoumpini
24-04-12, 22:45
η εντριβη με οινοπνευμα ειναι μια χαρα.

Ιοκάστη_
16-08-12, 07:49
http://www.parents.gr/forum/images/reputation/reputation_balance.gif

http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon1.gif
Κορίτσια είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και ψάχνοντας έπεσα πάνω σε ένα βιντεάκι με ασκήσεις. Τις έκανα και το μούδιασμα έφυγε !!!!!!
Επανήλθε μετά απο λίγα λεπτά, αλλά υποθέτω πως με πολλές επαναλήψεις η ανακούφιση θα διαρκεί περισσότερο :razz::razz::razz:
Ρίξτε μιά ματιά :
http://antonis.me/2009/04/02/ctunel/

Ελπίζω να βοηθήσει κι εσάς !!!! :wink:

riniw 1980
24-09-12, 10:05
φίλη Ιοκάστη θα κάνω αυτές τις ασκήσεις απο το βιντεάκι που έβαλες κι ελπίζω να βοήθήσουν...γιατί κλαίω σχεδόν κάθε βράδυ απο τους πόνους και το μούδιασμα....μετά τη γέννα έφυγαν οι πόνοι και το μούδιασμα;