PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ

NANA
02-10-08, 20:33
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΔΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 7 ΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ MOY EIΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΓΕΜΙΖΕΙΣ .... ΚΛΠ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΜΟΣΧΟΜΥΡΙΖΟΥΝ (ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ) ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΙΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ (ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ).
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ 8-9-10 ΚΙΛΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ?
ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ? ΚΛΠ

Συντονιστής Περιεχομένου
02-10-08, 21:12
Γειά σας,

αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης και εδω:

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4163&start=0

hasmouritsa
02-10-08, 22:35
Εγώ έχω το 10κιλο της Samsung, και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Πλένω και κουβέρτες και παπλώματα, ριχτάρια, κλπ. Επίσης τώρα με τη μπέμα, πλένω τα ρούχα της με το πρόγραμμα silver nano και δεν μένει ίχνος απορρυπαντικού. Δεν μπορώ να βρω κάποιο μειονέκτημα, με εξυπηρετεί αφάνταστα.

NANA
03-10-08, 16:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις έχω δει και την παραπομπή στο ήδη ανοιχτό θέμα που καταλήγει στην επιλογή 8 κιλου.
Αλλά επειδή έχω ήδη 7 κιλο AEG και δεν χωράει με τίποτα την υπερδιπλη κουβέρτα μας (δεν το συζητώ για πάπλωμα) λέω να πάω σε 10 κιλο.
Από τη στιγμή που υπάρχει και οικονομικό πρόγραμμα φαντάζομαι.
Το δικό μου πρόβλημα δεν είναι το πλύσιμο αλλά το στύψιμο. οπότε και να χωρούσε αλλά αν μην έβαζα στύψη δεν θα με βόλευε.
Επίσης στο καθαριστήριο θα έστελνα κάποιο καλό πάπλωμα όχι αυτό που έχουμε πούνε - βαλε κάθε 1-2 βδομάδες. με ενδιαφέρουν οπότε γνώμες για 10 κιλα και μάρκες.
Μιας και η miele που έχω όλες τις άλλες συσκευές της, στα πλυντήρια που θεωρείτε καλύτερη δεν έχει 10 κιλο. Είναι τυχαίο ή μήπως βγάζουν προβλήματα?

Ευχαριστώ.

MMAIRY
03-10-08, 17:03
Eγώ έχω της Hoover των 8 κιλών αλλά πρόσφατα έμαθα ότι έβγαλε κ μεγαλύτερο, νομίζω 9 κιλά. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη! Έχει πολλά προγράμματα κ έχει κ οικονομικά προγράμματα, προγράμματα για λίγα ρούχα, πρόγραμμα για πλύσιμο στο χέρι. Της samsung μου άρεσε πάρα πολύ κ ήθελα να το πάρω, αλλά ήταν ακριβό κ δεν υπήρχε αντίστοιχο στεγνωτήριο 10 κιλών. Έτσι πήρα κ πλυντήριο κ στεγνωτήριο πάνω κάτω στην τιμή του πλυντηρίο της samsung.

MMAIRY
03-10-08, 17:09
Της samsung είναι αυτό: http://www.mastercare.gr/products/Samsung_H1255A_10_kg-522-79.html
κ αυτό που λέω εγώ είναι αυτό: http://www.net-electric.gr/catalog/hoover-vhd-9143zd-9kg-p-3302.html

yls
03-10-08, 19:40
'Εχω το 7κιλο της SAMSUNG και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αν είχα τις δικές σου αυξημένες ανάγκες και απαιτήσεις, θα αγόραζα το 10κιλο της ίδιας εταιρείας.

Μαρια Στυλιανακη
04-10-08, 17:31
αφου τα περισσοτερα απο αυτα τα πλυντήρια εχουν αισθητήρα νομιζω και ζυγιζουν το βαρος των ρουχων ετσι δεν ειναι?
και λειτουργουν και με μισο καδο αν χρειαστεί ή όσα βαλεις!?
εγω εχω 7,5 καδο LG direct drive. (και είμαστε δυο ατομα μονο!)

και σίγουρα είναι κ πιο οικονομικο το μεγάλο αντι να κανεις 2 πλυντηρια θα κανεις 1 περίπου.
λιγότερη καταναλωση ενεργειας, και νερού σίγουρα.

update 10/9/12 μετά απο 4 χρόνια το πλυντήριο λειτουργεί ακόμα άψογα, και είναι φανταστικό σε θέματα σκύλου χαλιών κλπ, καθώς εχει ειδικό σύστημα που αδειάζεις τις τρίχες κτλ και όσα φεύγουν στο πλύσιμο = δηλαδή δεν βουλώνει ποτέ. αν γεμίσει το φιλτράκι (πχ σε περίπτωση που πλενεις μικρή φλοκατη) σου βγαζει ειδοποιηση, το αδειάζεις, βγαζοντας το νερό απο ειδικό σωληνάκι, και ξεκινάει εκ νέου την πλύση. πολύ πρακτικό, εχω πλυνει πανβρώμικα πράγματα του σκυλου κ είναι πολύ βολικό αυτό. Το πλυντήριο παραμένει πάντα καθαρό εσωτερικά.

Ηλιάννα
04-10-08, 18:19
Miele einai ki emena olew oi syskeyew kai 10kilo den exei
Κοιταξε το ομως γιατι πριν λιγοκαιρο ειχε 10 χρονια εγγυηση στα πλυντηρια της,εγω δσεν το προλαβα,εκανε αυτην την προσφορ 1 μηνα μετα που το αγορασα :?
Απο πλυντηρια βαζω κι εγωωωω,πανω απο 10 την εβδομαδα,ευτυχως πηρα στεγνωτηριιο και τουλαχιστον δεν απλωνω :roll:

NANA
15-10-08, 20:03
ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ SIEMENS ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΑΠΛΩΜΑ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΤΑ ΕΞΩ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΧΑΛΙΑ ΜΥΡΙΖΟΥΝ).

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ SIEMENS 10 ΚΙΛΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΡΑΒΑΕΙ... ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ. ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΠΛΕΝΕΙ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΩΡΑΙΑ.

ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ 800 ΧΡΟΝΩΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΣΧΟΜΥΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (ΑΕG) ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΞΕΠΛΕΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ? ΒΑΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ? ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΑ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ...ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

IRINARI
17-11-08, 22:33
Επειδή σκέφτομαι να πάρω στεγνωτήριο μπορείτε να μου πείτε, όσες έχετε, τι μάρκα να προτιμήσω και με τι χωρητικότητα?Επίσης τι άλλα χαρακτηριστικά να κοιτάξω να έχει (π.χ.προγράμματα)?
Φαντάζομαι ότι θα με βολέψει,έτσι?
Και κάτι ακόμα, τα μωρουδιακά που βάζετε στο στεγνωτήριο μετά τα σιδερώνετε ή όχι?

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
17-11-08, 22:39
εγω εχω 7,5 καδο LG direct drive.

Eρωτηση..το πλυντηριο σου κουνιεται, οταν στιβει μερικες φορες??

Μαρια Στυλιανακη όχι δεν κουνιέται το παραμικρό. εχω ρυθμίσει τα ποδαράκια που ξεβιδώνουν όσο χρειάζεται. το μυστικό είναι όταν το πλυντήριο είναι ακίνητο/δε λειτουργεί, να μην "παίζει" καθόλου αν προσπαθήσεις να το κουνήσεις, δηλαδή να εχεις ρυθμίσει τα ποδαράκια για να πατάει 100% σε όλα. αν "παίζει", φυσικα θα κουνιέται και μετά. αν δεν παίζει, δεν κουνάει ρούπι.

resident
18-11-08, 01:18
Επειδή σκέφτομαι να πάρω στεγνωτήριο μπορείτε να μου πείτε, όσες έχετε, τι μάρκα να προτιμήσω και με τι χωρητικότητα?Επίσης τι άλλα χαρακτηριστικά να κοιτάξω να έχει (π.χ.προγράμματα)?
Φαντάζομαι ότι θα με βολέψει,έτσι?
Και κάτι ακόμα, τα μωρουδιακά που βάζετε στο στεγνωτήριο μετά τα σιδερώνετε ή όχι? εγω εχω ενα της electrolux,κοστιζε κοντα στα 300 ευρω,εχει πολλα προγραμματα για βαμβακερα,συνθετικα,ρυθμιζεις το χρονο ωστε να βγουν λιγο νωπα ή εντελως στεγνα κλπ,και τα βγαζει μια χαρα τα ρουχα.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι βγαζει τους υδρατμους εξω,και πρεπει να εχεις κοντα παραθυρο ωστε να βγαινει ο σωληνας εξω,ή μαζευονται σε ενα δοχειο με παγοκυστες,ετσι ομως αφηνουν μια αισθηση υγρασιας στον αερα.Καλυτερα να δεις για καποιο που μαζευει τους υδρατμους μεσα σε μια θηκη,ωστοσο αυτα ειναι πιο ακριβα.Τα ρουχα μετα τα σιδερωνω γιατι βγαινουν λιγο τσαλακωμενα

IRINARI
18-11-08, 11:33
Σε ευχαριστώ πολύ resident για την απάντηση και τη διευκρίνηση για τους υδρατμούς!
Ο χώρος που θα το βάλω μάλλον είναι ένα μικρό αποθηκάκι με πόρτα, στην οποία υπάρχει παράθυρο με κάγκελα χωρίς τζάμι.Οπότε φαντάζομαι ότι εκεί δεν θα έχω πρόβλημα με υδρατμούς.
Γιατί όμως στα βγάζει τσαλακωμένα?Εγώ ένας λόγος που θέλω να το πάρω είναι για να γλυτώσω και το σίδερο σε μερικά ρούχα π.χ.πετσέτες,εσώρουχα,μπλουζάκια

ΜΑΡΤΗΑ
18-11-08, 13:37
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΩΡΟΥ.Κ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΟΣΟ ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ???ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΜΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΣΟ ΠΑΜΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ Κ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ Κ ΤΑ ΡΟΥΧΑ.ΤΙ ΒΑΣΑΝΟ Κ ΑΥΤΟ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
18-11-08, 14:46
ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ SIEMENS ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΑΠΛΩΜΑ. .

Να ρωτησω κατι τα κοριτσια που χρησιμοποιουν στεγνωτηριο...
Φετος πηραμε κι εμεις... αλλα παρ αυτα... τα ρουχα που βαζω τελικα στο στεγνωτηριο ειναι πολυ λιγα(γιατι τα περισσοτερα δεν μπαινουν :? )
Ερωτηση δευτερη...εστω οτι εχουμε μια φορμα βαμβακερη ποου λεει οτι δεν μπαινει :roll: ..εστω οτι την αγοραζουμε πιο μεγαλο νουμερο ...την πρωτη φορα θα μπει ετσι :roll: ...θα μπει και τις επομενες :roll: :oops: ..

Ακουω καποιες που λετε οτι δεν σιδερωνετε...δλδ βγαινουν τα ρουχα μια χαρα :? ..εμενα παντως σιγουρα θελουν σιδερο..το μονο που γλυτωσα απ το σιδερο ειναι οι πετσετουλες μας :P

resident
18-11-08, 23:23
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ. Καποια στιγμη ειχα ενδιαφερθει κι εγω για συσκευη 2 σε 1,αλλα με απετρεψε ο πωλητης λεγοντας μου οτι το πλυσιμο και το στεγνωμα ειναι δυο τοσο διαφορετικες λειτουργιες που ειναι δυσκολο να γινουν σωστα απο μια και μονο συσκευη,συνηθως αποδιδει καλα στο ενα απο αυτα.Αν βεβαια καποιο μελος εχει τετοια συσκευη καλο θα ηταν να μας πει αν ισχυει αυτο.IRINARI,οπως γραφει κι η Αφροδιτη,θα μπορουσες μετα το στεγνωτηριο να αποφυγεις το σιδερο μονο για τις πετσετες,τα αλλα ρουχα θελουν σιδερωμα

alcyon
14-01-09, 08:54
Λοιπόν... μεταφέρω από το ... http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=482955#482955

Τις τελευταίες μέρες το πλυντήριο που έχουμε πραγματοποιεί τις τελευταίες του μπουγάδες. Μας αφήνει χρόνους μιας και έχει αρχίσει να μαδάει... :lol: Πάει καιρός που από αθόρυβο έχει γίνει σκέτη ηχορρύπανση. Τελευταία βρίσκουμε και κάτι βίδες και κάτι λαστιχάκια και κάτι.... τμήματα ρουλεμαν. Λίγο που έχει αρχίσει να χάνει και νερά... έχει και 10 χρόνια στην "πλάτη".

Αποφασίσαμε να πάρουμε καινούριο. Λέγαμε να πάρουμε και στεγνωτήριο.

Είναι καλύτερα να πάρουμε πλυντήριο χωριστά από στεγνωτήριο;
Είναι πιο καλό να είναι 1 συσκευή που να τα έχει και τα δύο;
Πείτε μου εμπειρίες.... και απόψεις... και ότι άλλο θέλετε... :D

Μόνο μη με ξεχάσετε γιατί δεν αντέχει πολύ το κακόμοιρο το πλυντήριό μας... και μας είναι απαραίτητο!! (Εεε μην καταλήξω να πλένω στο ποτάμι σαν τις παλιές! :lol: :lol: )

alcyon
14-01-09, 09:03
Καταρχήν να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό και το τέταρτο! Εννοήται ότι θα πρέπει να πάρεις στεγνωτήριο γιατί τόσα άτομα που είστε πότε προλαβαίνεις να πλένεις και να στεγνώνεις? Εδώ εμείς που είμαστε τέσσερις και βάζω τρία περίπου πλυντήρια και στεγνωτήρια την ημέρα. Εγώ έχω ξεχωριστό πλυντήριο και στεγνωτήριο και μπορω και στεγνώνω όσο πλένω για το επόμενο. Αν πάρεις πλυντήριο που να είναι και στεγνωτήριο μαζί θα πρέπει να βγάζεις μερικά πλυμένα ρούχα γιατί δεν μπορεί να στεγνώσει όλα μαζί ( στεγνώνει λιγότερα κιλά απο αυτά που πλένει) Εγώ όλα τα ρούχα τα βάζω στο στεγνωτήριο, κάνει περίπου 1μιση ώρα για να τα στεγνώσει (έιναι και σχεδόν 6 χρονών δεν ξέρω αν τα καινούρια κάνουν λιγότερο). Να κοιτάξεις τη χωριτηκόττητα του πλυντηρίου να είναι όσο και το στεγνωτήριο. Μην πάρεις πχ. για 8 κιλά και το στεγνωτήριο σου χωράει 6 γιατι θα αναγκάζεσαι να βγάζεις βρεγμένα ρουχα και να τα απλώνεις εξω. Πάντως ειναι μεγάλη ευκολία (παρόλο που καιει ρευμα!!! :(

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου! Όταν λες καίει....
Τι ενεργειακή κλάση είναι; και τι διαφορά είδες στο λογαριασμό της ΔΕΗ; Έχεις νυκτερινό;

bibibo
14-01-09, 09:51
Το δικό μου ειναι 6 χρονών και αυτά και ειναι απο τα πολύ απλά της electrolux. Γενικά καιει πολύ ρευμα, αν και εγώ δεν το καταλαβαίνω γιατί το χρησιμοποιώ χειμώνα και καλοκαιρι (δεν απλώνω ρούχα ποτέ!!!) και ο λογαριασμός μας έρχεται πάντα ίδιος (βάζω 3 την ημέρα περίπου) Κάνει 1μιση ώρα για να στεγνώσει ενα πλυντήριο. Αυτές τις μέρες επειδή μετακομίζω και θα πάρω άλλες συσκευές ρώτησα και για στεγνωτήριο και βρήκα ένα miele που έχει περίπου 1000 ευρώ και έιναι ενεργειακή κλαση Β μου έιπαν, πολύ πιο καλή απο το δικό μου άρα θα καίει πολύ λιγότερο ρευμα και μπορεί να στεγνώνει και γρηγορότερα αλλά τα λευτά μου είναι πολύ για τώρα (εφόσον το δικό μου ζει ακόμα). Όταν θα μου χαλάσει, γιατι με το ρυθμό που στρεγνώνω σίγουρα θα μου χαλάσει, θα πάρω το miele, γιατί έχω ακούσει πως είναι τα καλύτερα και στεγνώνουν και μεταξωτά!!!
Πρέπει να προσέξεις επίσης ότι το στεγνωτήριο σου στεγνώνει πιο γρήγορα τα ρούχα που έχουν στιφτεί καλά. Το δικό μου το πλυντήριο μου τα στίβει σε 1200 στροφές και μου τα βγάζει με σχεδόν καθόλου νερά. Αν βγουν πολύ βρεγμένα κάνουν πολύ ώρα να στεγνώσουν. Το στίψημο τα χαλάει γενικά τα ρούχα και όχι το στέγνωμα. Το καλό είναι ότι χρειάζεσαι πολύ λιγότερα ρουχα να έχεις για τα μωρά γιατί μπορεις να τα πλένεις συνέχεια. Μέσα σε 3 ώρες έχω καθαρά ρουχα και στεγνά.

alcyon
14-01-09, 11:28
Με το πλυντήριο που έχω Candy (10 ετών) και με τις 800 στροφές, όσο ζούσα στην Κρήτη δεν είχα πρόβλημα. Αλλά εδώ στα Ιωάννινα, κάνουν 3 μέρες να στεγνώσουν. Έτσι δεδομένου του όγκου των ρούχων και του καιρού.. έχω 3 παραφορτωμένες απλώστρες έξω στο μπαλκόνι που στεγνώνουν για 2-4 μέρες. Όοοοταν λοιπόν στεγνώσουν έχω έεεενα σίδερο βουνό (τον Όλυμπο συγκεκριμένα :? )

-Στην περίπτωση αγοράς 1 συσκευής (πλυντ.-στεγν.) η ουσιαστική διαφορά είναι στην ποσότητα των ρούχων που χωράει το στεγνωτήριο;

-Αν γίνει αγορά ξεχωριστών συσκευών σκέφτομαι να πάρω 8kg ή 9kg πλυντήριο. Υπάρχουν τόσο μεγάλα στεγνωτήρια; Γιατί φαντάζομαι θα μοιάζουν με ... ντουλάπες!
-Από άποψης εξοικονόμησης χώρου, γίνεται να πάει η μία συσκευή πάνω στην άλλη χωρίς να φθείρονται και χωρίς να υπάρχει κίνδυνος πτώσης;

NANA
14-01-09, 13:05
Με το πλυντήριο που έχω Candy (10 ετών) και με τις 800 στροφές, όσο ζούσα στην Κρήτη δεν είχα πρόβλημα. Αλλά εδώ στα Ιωάννινα, κάνουν 3 μέρες να στεγνώσουν. Έτσι δεδομένου του όγκου των ρούχων και του καιρού.. έχω 3 παραφορτωμένες απλώστρες έξω στο μπαλκόνι που στεγνώνουν για 2-4 μέρες. Όοοοταν λοιπόν στεγνώσουν έχω έεεενα σίδερο βουνό (τον Όλυμπο συγκεκριμένα :? )

Με το στεγνωτήριο που θα στεγνώνουν αμέσως τα ρούχα και θα βάζεις και άλλο πλυντήριο καπάκι, το βουνό θα γίνει οροσειρά, το Έβερεστ συγκεκριμένα.

-Στην περίπτωση αγοράς 1 συσκευής (πλυντ.-στεγν.) η ουσιαστική διαφορά είναι στην ποσότητα των ρούχων που χωράει το στεγνωτήριο;

Με όσους είχα μιλήσει όταν ήταν να αγοράσω συσκευές, με είχαν απέτρεψε να πάρω μια συσκευή και για τις 2 χρήσεις. Αν κάποια από τις 2 υποστεί βλάβη τότε χάνω και τις 2. Επίσης κατάλαβα και ότι από τεχνολογικής άποψης η μονές συσκευές είναι καλύτερες. Τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά μην πάρεις κάτι αν κάποιος δεν σου έχει εγγυηθεί πρώτα ότι το χρησιμοποίησε και ήταν καλό.

--Αν γίνει αγορά ξεχωριστών συσκευών σκέφτομαι να πάρω 8kg ή 9kg πλυντήριο. Υπάρχουν τόσο μεγάλα στεγνωτήρια; Γιατί φαντάζομαι θα μοιάζουν με ... ντουλάπες!

Φαντάζομαι ότι θα βρεις για όλα τα γούστα. Το δικό μου πλυντήριο είναι 7 κιλών και ο κάδος του στεγνωτηρίου είναι σίγουρα 8. Χωρίς να το έχω διαλέξει επίτηδες. Δεν θυμάμαι όταν το αγόραζα να μου είχαν προτείνει για στεγνωτήριο και άλλη χωρητικότητα α κάδου. Μάλλον δεν υπήρχαν άλλα μεγέθη πριν 5 χρόνια.

---Από άποψης εξοικονόμησης χώρου, γίνεται να πάει η μία συσκευή πάνω στην άλλη χωρίς να φθείρονται και χωρίς να υπάρχει κίνδυνος πτώσης;

Η πεθερά μου, η κουνιάδα μου και εγώ, εδώ και χρόνια τα έχουμε έτσι και δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Υπάρχουν και ειδικές βάσεις αν προτιμάς.

vereniki
14-01-09, 14:58
Εγώ έχω πλυντήριο στεγνωτήριο μαζί της BOSCH.Εδώ και ένα χρόνο μια χαρά δουλευει. Το προτίμησα λόγω χώρου διότι δεν χωράνε στο σπίτι δύο συσκευές. Με την χωρητικότητα υπάρχει ένα σχετικό πρόβλημα καθώς πλένει 5 κιλά αλλά στεγνώνει 2,5. Άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι αν πχ γυρίσουμε από διακοπές αν βάλω να πλύνει και να στεγνώσει συνεχόμενα κάνει περίπου 4 ώρες, ανάλογα με το πρόγραμμα, οπότε δεν μπορώ να βάλω πολλά πλυντήρια σε μια μέρα ή απλώνω μερικά για να προλάβω. Γενικά, είμαστε δύο και βολεύομαι μια χαρά! Τώρα που θα έρθει και το μωρό μας ελπίζω να συνεχίσω να βολεύομαι..

vereniki
14-01-09, 15:01
Ακουω καποιες που λετε οτι δεν σιδερωνετε...δλδ βγαινουν τα ρουχα μια χαρα :? ..εμενα παντως σιγουρα θελουν σιδερο..το μονο που γλυτωσα απ το σιδερο ειναι οι πετσετουλες μας :P

Και εμένα θέλουν σίγουρα σίδερο μόλις βγουν..Για την ακρίβεια βγαίνουν πολύ τσαλακωμένα. Ωχ, μήπως κατι δεν παέι καλά?

alcyon
14-01-09, 15:30
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :D Ένα θέμα αρκετά καθοριστικό είναι και το κόστος. Μέχρι στιγμής χωριστές συσκευές φαίνεται να κοστίζουν περισσότερο από τη συνδυασμένη. Αλλά δεν το έχω ψάξει εκτενώς (πολλά τα μοντέλα και ... ζαλάδα.. :wink: ) Συνεχίζω πυρετωδώς το ψάξιμο γιατί... μαζεύονται στο μεταξύ τα ρουχαλάκια μας... και θα μας βρει η γέννα μεσα σε βουνα...! :lol:

Έχει καμία από εσάς κάποια μάρκα όχι και τόσο γνωστή; Βγήκε καλό;

Να ψάξω για επώνυμα π.χ. AEG, BOSCH κτλ.. (για Miele δεν το συζητάω το κόστος είναι απαγορευτικό..) ή να κοιτάξω για INDESIT, ARISTON κτλ..; (εε τα φοβάμαι κάπως τα Saub Lorenz και BlueSky κτλ).

fragola
14-01-09, 15:45
Εγώ έχω Ariston απλό πλυντήριο (το έχω 6 χρόνια) και δεν είμαι ευχαριστημένη! Να φανταστείς παρακαλάω να χαλάσει για να πάρω άλλο, αλλά τίποτα... :D

xara_2
14-01-09, 15:46

Και εμένα θέλουν σίγουρα σίδερο μόλις βγουν..Για την ακρίβεια βγαίνουν πολύ τσαλακωμένα. Ωχ, μήπως κατι δεν παέι καλά?

Εγώ κορίτσια έχω γλυτώσει πολύ σίδερο τώρα με το στεγνωτήριο. Αλλά ακόμη κι αυτά που σιδερώνω σιδερώνονται πολύ πιο εύκολα. Σιδερώνω μόνο μπλούζες, πουκάμισα και σεντόνια. Δηλαδή, από τα 7 πλυντήρια που θα βάλω θέλουν σίδερο μόνο τα 2 συνολικά. Επίσης έχω εφαρμόσει το σύστημα να έχω στημένο το γιουροπρο από το πρωί και μόλις βγαίνουν τα ρούχα από το στεγνωτήριο όποια είναι για σίδερο τα κάνω αμέσως. Με τον τρόπο αυτό όταν αρχίζω από το πρωί μέχρι το απόγευμα έχω όλα τα ρούχα καθαρά, στεγνά και σιδερωμένα μέσα σε λίγες ώρες. Τις εποχές του Εβερεστ τις έχω ξεχάσει :wink: :wink: :wink:

ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ SIEMENS ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΑΠΛΩΜΑ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΤΑ ΕΞΩ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΧΑΛΙΑ ΜΥΡΙΖΟΥΝ).
Εγώ κάνω το εξής: Από το νερό που μαζεύει στην ειδική θήκη το στεγνωτήριο (που έχει μέσα και μαλακτικό) βάζω λίγο στο γιουροπρο και τα ρούχα μοσχοβολάνε

ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΡΑΒΑΕΙ... ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ. ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΠΛΕΝΕΙ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΩΡΑΙΑ.

Το μαλακτικό δεν το βάζω από την αρχή γιατί το τραβάει πριν την ώρα και τα ρούχα δεν μυρίζουν καθόλου. Αν θέλεις δοκίμασε να ανοίξεις τη θήκη πριν το μαλακτικό και θα δεις ότι το έχει ήδη τραβήξει (επειδή το νερό περνάει με πίεση)
Αν το πάρω χαμπάρι την στιγμή που είναι για μαλακτικό το βάζω εκείνη την ώρα διαφορετικά περιμένω λίγα λεπτά να τελειώσει και το ξαναπάω πίσω.

alcyon
14-01-09, 16:12
Εγώ έχω Ariston απλό πλυντήριο (το έχω 6 χρόνια) και δεν είμαι ευχαριστημένη! Να φανταστείς παρακαλάω να χαλάσει για να πάρω άλλο, αλλά τίποτα... :D

Εμείς είχαμε Candy πλυντήριο. Το είχα αγοράσει ως φοιτήτρια. Μόνο για φοιτητές θα το πρότεινα... Δε μου άρεσε, ούτε πρόκειται να αγοράσω ξανά candy.

Από Zanussi, Indesit ξέρει καμιά;
Πλυντήρια, στεγνωτήρια... ότι υπάρχει..

bibibo
14-01-09, 17:34
Εγώ έχω electrolux και πλυντήριο και στεγνωτήριο. Στο σπίτι που μένω έχω το πλυντήριο στην κουζίνα (εντοιχιζόμενο) και το στεγνωτήριο στο δευτερο παιδικό δωμάτιο, αλλά τώρα που θα πάμε σε άλλο δικό μας έχω κάνει πλυσταριό (ένα μπαλκόνι μικρό που έχω κλείσει) και θα τα βάλω το ένα πάνω στο άλλο και θα κάνω και ντουλάπια για τα απορρυπαντικά γιατί τώρα μεγαλώσαν τα δικά μου και τα επεξεργάζονταί και δε μου αρέσει καθόλου. Το στεγνώτήριο είναι πολύ ελαφρύ και μπορείς να το βάλεις πάνω απο το πλυντήριο, το αντίθετο δεν μπορείς να το κάνεις.
Πάντως τα ρούχα είναι έτοιμα για να τα φορέσεις και τα περισσότερα δεν χρειάζονται σίδερο.
Εγώ βάζω και ρούχα που λένε ότι δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο, αρκεί να είναι βαμβακερά, και όλα τα παιδικά.

xara_2
15-01-09, 11:30
Εγώ βάζω και ρούχα που λένε ότι δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο, αρκεί να είναι βαμβακερά, και όλα τα παιδικά.

Κι εγώ δεν τα πολύξεχωρίζω τα ρούχα. Πολύ λίγα ρούχα είναι αυτά που δεν βάζω. Γενικά και ρούχα που στις ετικέτες τους λέει δεν μπαίνουν τα έχω βάλει χωρίς να πάθουν τίποτα

alcyon
15-01-09, 17:01
Αχ κορίτσια... τα ρούχα μαζεύονται, πλυντήριο τεζα... κι εγώ ψάχνω πυρετωδώς τι να αγοράσω. Σε 10 μέρες πρέπει να φύγω για Αθήνα (για να γεννήσω -αρχές Φλεβάρη) και τα 'χω χαμένα.... :o
Αφού το βράδυ στον ύπνο μου... κάδους και πλυντήρια έβλεπα να πετάνε εδώ κι εκεί.. 8κιλοι, 9κιλοι 5κιλοι... κλπ... :? :lol: :?

NANA
16-01-09, 16:52

Και γω τα σιδερώνω αλλά υπάρχουν πολλά που θα μπορούσα να αποφύγω αν ήθελα. Τσαλακωμένα που σίγουρα θέλουν σίδερο εμένα μου συμβαίνει μόνο να είναι όταν γεμίζω πάρα πολύ το στεγνωτήριο ή όταν αφήνω τα ρούχα μέσα (με ανοιχτό τον κάδο εννοείται) πολλές ώρες. αν δηλαδή τελειώσει το στέγνωμα και όσο είναι ζεστά τα διπλώσεις ή τα βάλεις σε κρεμάστρα αμέσως ελαττώνεις ή ακόμα και γλιτώνεις το σιδέρωμα.

LILLYPRO
17-01-09, 01:27
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΝΑΝΑ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΠΛΩΣΩ ΟΜΟΡΦΑ Κ ΩΡΑΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΑ ΣΥΡΤΑΡΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΣΙΔΕΡΟ! :lol:
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ Κ ΤΑ 2 ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΜΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΗΣ LG ΤΑ INOX (ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΕ ΜΑΡΑΝΕ) ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ Κ ΑΠΟ ΟΤΕ ΒΑΖΩ ΤΑ 2 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ...ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΟΥΔΙΑΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ :cry: ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.......

alcyon
17-01-09, 16:58
Λοιπόν.... ψάχνω πυρετωδώς και έχω καταλήξει στις εξής επιλογές:

1.Πλυντήριο (Bosch) 7 κιλά // 1400 στροφές // Εν.Κλάση: Α+
Στεγνωτήριο (Bosch) 7 κιλά // Εν.Κλ. C // Σύστ. συμπύκνωσης υδρατμών.
Σύνολο περίπου: 1050 ευρώ.

2. Πλυντήριο (Bosch) -ίδιο με το 1.
Στεγνωτήριο (Ariston) 7 κιλά // Εν.Κλ. C // Σύστ. συμπύκνωσης υδρατμών.
Σύνολο περίπου: 880 ευρώ.

3. Πλυντήριο (Whirlpool) 7 κιλά // 1200 στροφές // Εν.Κλάση: Α+.
Στεγνωτήριο (Ariston) -ίδιο με το 2.
Σύνολο περίπου: 818 ευρώ.

4. Πλυντήριο - Στεγνωτήριο σε 1 συσκευή της Ariston.
[8 κιλά πλύση, 6 κιλά στέγνωμα // 1200 στροφές // ενεργειακή κλάση Α]
Τιμή (περίπου) 670 ευρώ.

Εσείς τι λέτε;

alcyon
17-01-09, 17:08

Αυτό τώρα να το πάρω για θετικό ή αρνητικό; :lol:

κι εγώ έλεγα ότι το Candy θα χαλούσε μέσα σε 4-5 χρόνια. Την πρώτη βλάβη την έπαθε μόλις τελείωσε η εγγύηση :? Αλλά δεν το πήγα πουθενά. Σταμάτησε να είναι αθόρυβο. Έπλενε όμως. Κατά τα 4 έτη ζωής άρχισε να αφήνει αποτυπώματα σκουριάς από κάτω (όταν το μετακινούσα για να καθαρίσω). Πάλι δεν έκανα τίποτα. Τελικά έβγαλε 10 χρόνια (και κάτι μήνες).

Για φοιτητικό θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα. Οικονομικές λύσεις. Αλλά για οικογένεια με συχνές πλύσεις δε θα ξαναέπερνα.

Λαμπρινή
17-01-09, 17:14
Λοιπόν.... ψάχνω πυρετωδώς και έχω καταλήξει στις εξής επιλογές:

1.Πλυντήριο (Bosch) 7 κιλά // 1400 στροφές // Εν.Κλάση: Α+
Στεγνωτήριο (Bosch) 7 κιλά // Εν.Κλ. C // Σύστ. συμπύκνωσης υδρατμών.
Σύνολο περίπου: 1050 ευρώ.

2. Πλυντήριο (Bosch) -ίδιο με το 1.
Στεγνωτήριο (Ariston) 7 κιλά // Εν.Κλ. C // Σύστ. συμπύκνωσης υδρατμών.
Σύνολο περίπου: 880 ευρώ.

3. Πλυντήριο (Whirlpool) 7 κιλά // 1200 στροφές // Εν.Κλάση: Α+.
Στεγνωτήριο (Ariston) -ίδιο με το 2.
Σύνολο περίπου: 818 ευρώ.

4. Πλυντήριο - Στεγνωτήριο σε 1 συσκευή της Ariston.
[8 κιλά πλύση, 6 κιλά στέγνωμα // 1200 στροφές // ενεργειακή κλάση Α]
Τιμή (περίπου) 670 ευρώ.

Εσείς τι λέτε;

Ποσο απαραίτητο σου ειναι το στεγνωτήριο ? Φανταζομαι με 4 παιδάκια αρκετά !
Οι "ενωμένες " συσκευές , η 4η επιλογή , δεν ειναι οι καλύτερες . Ολοι οσοι εχουν το εχουν μετανιώσει . Μπορει να ετυχε αλλα....

Προσπαθησε να βρεις στεγνωτήριο με ενεργειακή κλαση Β . Υπάρχει το AEG αυτο εχουμε εμεις (εχει βγαλει και ενεργειακή κλαση Α) . Ειναι καταστροφή το C , οικονομική και οικολογική !

Ξαναψαξε και ξαναέλα με το σύνολο :lol:
(ειχα 5 χρονια το Whilpool , μια χαρά πλυντήριο τωρα το εχει η αδερφή μου . )

alcyon
17-01-09, 17:57
Ποσο απαραίτητο σου ειναι το στεγνωτήριο ? Φανταζομαι με 4 παιδάκια αρκετά !
Μένουμε Γιάννενα και ο καιρός δεν ευνοεί το στέγνωμα έξω. Όπως είπα και παραπάνω είμαι αναγκασμένη να έχω 3 απλώστρες μονίμως με ρούχα και θέλουν 3-4 μέρες για να στεγνώσουν. Έτσι συσσορεύονται τα ρούχα, γίνονται βουνό όταν πια στεγνώσουν και δεν προλαβαίνω το σίδερο.

Οι "ενωμένες " συσκευές , η 4η επιλογή , δεν ειναι οι καλύτερες . Ολοι οσοι εχουν το εχουν μετανιώσει . Μπορει να ετυχε αλλα.... Το σκεφτόμουν ως οικονομική λύση. Γιατί το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα. (Εργάζεται μόνο ο σύζυγος προς το παρόν .... και τα κουκιά είναι μετρημένα).

Προσπαθησε να βρεις στεγνωτήριο με ενεργειακή κλαση Β . Υπάρχει το AEG αυτο εχουμε εμεις (εχει βγαλει και ενεργειακή κλαση Α) . Ειναι καταστροφή το C , οικονομική και οικολογική !

Ξαναψαξε και ξαναέλα με το σύνολο :lol:

Ενεργειακή κλάση B για το στεγνωτήριο έψαξα (και Α κοίταξα αλλά δε βρήκα ούτε ένα!) γιατί συμμερίζομαι τις οικολογικές (πρώτα) και οικονομικές επιπτώσεις. Κλάση Β, βρήκα μόνο σε 8 και 9 κιλά στεγνωτήρια, με το αντίστοιχο κόστος. Δηλαδή άνω των 600 ευρώ μόνο το στεγνωτήριο. Κι έτσι είναι απαγορευτικό.

Εσύ ποιο μοντέλο έχεις; Με τι χαρακτηριστικά; Μας ενδιαφέρει σαφώς ένα στεγνωτήριο με καλύτερη ενεργειακή κλάση!!!!
Έχω ψάξει σχεδόν ότι κυκλοφορεί στην ελληνική και ευρωπαϊκή αγορά. Δε βρήκα τίποτα σε 7 κιλά. Μήπως υπάρχει κάτι που μου ξέφυγε;

(ειχα 5 χρονια το Whilpool , μια χαρά πλυντήριο τωρα το εχει η αδερφή μου . )

Τελικά η Whirlpool είναι γερμανική; Έχω μπερδευτεί με αυτές τις εταιρίες.
Απ' ότι ξέρω: Bosch, Siemens, Pitsos συναρμολογούνται Ελλάδα. AEG, Ariston, Indesit, Hotpoint -- Ιταλία. Αλλού φτιάχνονται, αλλού στήνονται, αλλού πωλούνται... τι είναι αξιόπιστο τελικά και τι όχι; Π.χ. Αφού η AEG έρχεται από Ιταλία, είναι το ίδιο αξιόπιστη; Γιατί λοιπόν να μη διαλέξω ένα Indesit (ή ότι άλλο);

vereniki
17-01-09, 18:49

Και γω τα σιδερώνω αλλά υπάρχουν πολλά που θα μπορούσα να αποφύγω αν ήθελα. Τσαλακωμένα που σίγουρα θέλουν σίδερο εμένα μου συμβαίνει μόνο να είναι όταν γεμίζω πάρα πολύ το στεγνωτήριο ή όταν αφήνω τα ρούχα μέσα (με ανοιχτό τον κάδο εννοείται) πολλές ώρες. αν δηλαδή τελειώσει το στέγνωμα και όσο είναι ζεστά τα διπλώσεις ή τα βάλεις σε κρεμάστρα αμέσως ελαττώνεις ή ακόμα και γλιτώνεις το σιδέρωμα.

Εγώ δεν το κάνω αυτό..Συνήθως μένουν πολυυυ ώρα στο στεγνωτήριο αλλά επίσης περνάει ακόμα πιο πολυυυύς καιρός μέχρι να τα σιδερώσω..Άρα υπάρχει μια εξήγηση.. :D :D ΘΑ αλλάξω τακτική μου φαίνεται :wink:

fragola
17-01-09, 19:10
Alcyon, φαντάζομαι το ότι δεν έχει χαλάσει ακόμα είναι υπέρ, αλλά έχει σκουριάσει και κάνει να πλύνει 10 ώρες!!! Το Bosch που έχω στο εξοχικό είναι σαφώς καλυτερο. Ως προς την ενεργειακή κλάση, μπορεί τώρα να το πάρεις πιο ακριβά, αλλά θα κερδίσεις μακροπρόθεσμα σε ρεύμα. Επίσης, όπως σου είπαν τα άλλα κορίτσια, είναι καλό να έχεις 2 συσκευές για να πλένεις και να στεγνώνεις ταυτόχρονα,

Ηλιάννα
17-01-09, 20:32
Εγω εχω πλυντηριο και στεγνωτηριο της Miele ,ενεργειακη κλαση το πλυντηριο Α και το στεγνωτηριο Β
Ειμαι πολυ ευχαριστημενη και ειναι πολλες οι φορες που εχω βαλει στα παιδια φορμες κατευθειαν απο το στεγνωτηριο
Αν τα κανεις ομως βουνο θελουν και μαλιστα πολυ σιδερο,αν τα βγαλεις και τα διπλωσεις ομορφα οπως ειπε και μια κοπελα ειναι ΟΚ
Το μονο προβλημα μου ειναι με τα πουκαμισα,γινονται κομπος τα μανικια,μπερδευει το ενα με το αλλο
Ακι οταν ετοιμαζα τις πυτζαμες μου για την κλινικη λεω να τα βαλω στο προγραμμα "υγιεινη" να ειναι σχεδον αποστειρωμενα ,ευτυχως εβαλα μονο τις πυτζαμες μου και απο φαρδουλες και μακρουλες εγιναν μινιον και λιγο ξεκ@λε....Μα ηταν προγραμμα σχεδον 2,5 ωρες...

alcyon
17-01-09, 21:48
Τα πλυντήρια τα οποία είναι προς επιλογή έχουν ενεργειακή κλάση Α+. Τα στεγνωτήρια των 7 κιλών ΔΕΝ έχουν καλύτερη κλάση από C (όσα βρήκα ήταν C και D).
Αν υπάρχει κάποιο στεγνωτήριο που δεν έχω δει και είναι σε ενεργειακή κλάση καλύτερη από C (στα 7 κιλά)... θα ήθελα πολύ να μου το υποδείξετε. Έψαξα πολύ για κάτι τέτοιο, χωρίς αποτέλεσμα..... :?

Οι εταιρίες που έψαξα είναι: AEG, Bosch, Siemens, Whirlpool, LG, Ariston, Indesit, Hoover, Zanussi (και κάτι άλλες εδώ κι εκεί....) Αυτές οι επιλογές που παρέθεσα είναι ότι καλύτερο μπόρεσα να μαζέψω.

Οι Bosch, Siemens και AEG έχουν ενεργειακή κλάση Β μόνο στα 8 κιλών (το θεωρώ υπερβολικό να έχω 7 κιλά πλυντήριο και 8 στεγνωτήριο). Και το κόστος ανεβαίνει κατά 300 ευρώ σε σχέση με τις επιλογές που έχω παραθέσει.

Η Miele έχει ενεργειακή κλάση B και μόνο 6 κιλών.. τα οποία ξεκινούν από 750 ευρώ και φτάνουν ....... σε υπέρογκα ύψη (για τα οικονομικά μας δεδομένα). Δεν τόλμησα να ψάξω για 7 κιλά Miele...

Λαμπρινή
17-01-09, 22:02
Εγω εχω της AEG ενα 7 κιλων ! Δεν βρίσκω πουθενα τον τυπο του να στο δειξω , μοιαζει ομως με το LAVATHERM to 8 kg . Η τιμή του βεβαια εδω ειναι μιση απο την Ελληνικη :?

Δεν θελω να σε μπερδεψω αλλο μονο αυτο θα σου πω . Αν μπορεις παρε 8κιλο στεγνωτήριο . Δεν εχει σχεση που το πλυντήριο ειναι 7 κιλων γιατι σε ενα 7 κιλο προγραμμα μπορει να εχεις τζιν και μακο μαζι (εγω τα βαζω μαζι παντως ...δεν ξερω εσεις αν τα βάζετε :oops: ) . Στο στεγνωτήριο κανονικά μπαινουν σε αλλο προγραμμα τα τζιν και σε αλλα τα μακό . Μπορεις να ταιριάζεις 2 πλυσεις μαζι και να κανεις ενα στέγνωμα γιατι δεν υπάρχει και προβλημα να βαλεις σκουρα με χρωματιστά .
Επισης στα σεντονια κλπ καλο ειναι να εχει 'αερα" να μην ειναι 7 κιλά ακριβως γιατι τα τσαλακωνει πολυ .

Σε μπερδεψα αρκετά ? :roll: :lol:

alcyon
18-01-09, 21:49
Εγω εχω της AEG ενα 7 κιλων ! Δεν βρίσκω πουθενα τον τυπο του να στο δειξω , μοιαζει ομως με το LAVATHERM to 8 kg . Η τιμή του βεβαια εδω ειναι μιση απο την Ελληνικη :?

Δεν θελω να σε μπερδεψω αλλο μονο αυτο θα σου πω . Αν μπορεις παρε 8κιλο στεγνωτήριο . Δεν εχει σχεση που το πλυντήριο ειναι 7 κιλων γιατι σε ενα 7 κιλο προγραμμα μπορει να εχεις τζιν και μακο μαζι (εγω τα βαζω μαζι παντως ...δεν ξερω εσεις αν τα βάζετε :oops: ) . Στο στεγνωτήριο κανονικά μπαινουν σε αλλο προγραμμα τα τζιν και σε αλλα τα μακό . Μπορεις να ταιριάζεις 2 πλυσεις μαζι και να κανεις ενα στέγνωμα γιατι δεν υπάρχει και προβλημα να βαλεις σκουρα με χρωματιστά .
Επισης στα σεντονια κλπ καλο ειναι να εχει 'αερα" να μην ειναι 7 κιλά ακριβως γιατι τα τσαλακωνει πολυ .

Σε μπερδεψα αρκετά ? :roll: :lol:

Όχι όχι ... δε με μπέρδεψες. :D Αυτό που συνειδητοποίησα όμως είναι πως το ίδιο μοντέλο το οποίο διανέμεται Γερμανία, Γαλλία κτλ... έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτό που θέλω (7 κιλά/1400 στροφές) και ενεργειακή κλάση Β. Μόνο εδώ το έχουν σε 8 κιλο και με 300 ευρώ "καπέλο". Με νευριάζει αυτό. Γιατί στην Ελλάδα δεν παρέχουν κάποιο 7 κιλο σε Β ;

Στις συζητήσεις με το σύζυγο εκείνος λέει να πάρουμε Bosch πλυντήριο (μια και θα έχει συχνές πλύσεις και δε χρειάζεται όλες να μπαίνουν στεγνωτήριο). Και για στεγνωτήριο να πάμε σε οικονομική λύση (Ariston). Συμφώνησα, αν και να πω την αλήθεια... γυρίζει στο μυαλό μου και το στεγν. της Bosch. Αλλά έχει και 175 ευρώ διαφορά.... ενώ τα χαρακτηριστικά του είναι ίδια.

fragola
19-01-09, 10:11
Alcyon, θα σου πω κάτι που έχω ζήσει πολλές φορές. Σήμερα τα 175 ευρώ σου φαίνονται βουνό και είναι γιατί τα έξοδα του σπιτιου είναι πολλά και οι υποχρεώσεις πολλές. Αν, όμως μεθάυριο στραβώσεις με το στεγνωτήριο για κάποιο λόγο -μακάρι να μη συμβεί ποτέ, θα πεις ότι για 175 ευρώ δεν πήρα αυτό που ήθελα. Έτσι την πάτησα κι εγώ με το πλυντήριο. Είχα πολλά έξοδα, γάμος, έπιπλα, κλπ και πήρα το άριστον, το οποίο είχε τα ίδια χαρακτηριστικά με τα άλλα αλλά 200 ευρώ πιο φτηνό τότε. Άκουσα τον άντρα μου, ο οποίος όταν είναι να πάρουμε κάτι ηλεκτρονικό πχ. τηλεόραση, dvd, κλπ δεν κάνει ποτέ συμβιβασμούς (!). Ακόμα και σήμερα μετά από 6 χρόνια λέω "καλά για 200 ευρώ δεν πήρα αυτό που ήθελα και έχω αυτή τη μπούρδα". Δε λέω ότι αυτό που θα πάρεις δε θα βγει καλό, αλλά το ότι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά δε σημαίνει ότι είναι το ίδιο. Σε μπέρδεψα το ξέρω... :D

alcyon
19-01-09, 10:35
Να πω την αλήθεια μόνο το αισθητικό μέρος είναι που με κάνει να σκέφτομαι κάπως το bosch. Κατά τα άλλα δε νομίζω πως θα κερδίσω τίποτα.

Γενικά πιστεύω πως κάποια πράγματα είναι λιγάκι υπερτιμημένα. Δεν πιστεύω πως αν πληρώσω κάτι ακριβότερο θα είναι υποχρεωτικά και καλύτερο. Δεδομένου μάλιστα πως ακόμα και οι γερμανικές μάρκες δεν κατασκευάζονται πια εξολοκλήρου στη Γερμανία ακριβώς για να ελαττώσουν το κόστος τους.

Άρα γιατί π.χ. να πάρω AEG και όχι Indesit αφού και τα δύο έρχονται από Ιταλία;

Στην Αθήνα (που πάμε συνολικά για 1-2 μήνα το χρόνο) έχω ένα πλυντήριο Indesit. Δεν έχω παράπονο (αν και οι πλύσεις είναι εκ των πραγμάτων περιορισμένες). Ο σύζυγος δεν έχει αντίρρηση να πάρουμε και στεγνωτήριο bosch αν θέλω, απλά φοβάμαι μήπως είναι μόνο για "μόστρα" και μετά θα σκέφτομαι ... γιατί τα έδωσα αυτά τα παραπάνω;

alcyon
19-01-09, 16:56
Λοιπόν... οι παραγγελίες έγιναν....
Bosch πλυντήριο και Ariston στεγνωτήριο.
Για να δούμε... τι θα βγουν...

Σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες και τις υποδείξεις σας... :D

fragola
19-01-09, 19:10
Καλορίζικα!!!

Νίκη
19-01-09, 22:07
Καλορίζικα!!!

alcyon
20-01-09, 14:05
Σας ευχαριστώ! :D

NANA
20-01-09, 14:38
ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ!!!! :D

Carmela
20-01-09, 15:22
Να ρωτησω κατι?
Ειδα οτι το εχετε ψαξει πολυ το θεμα...
Εχω ενα πλυντηριο Bosch, αγορασμενο πριν περιπου 10 χρονια...
Θελω να αγορασω ενα στεγνωτηριο και θα προτιμουσα να το βαλω πανω απο το πλυντηριο...Το θεμα ειναι οτι τα στεγνωτηρια ειναι 10 εκατοστα περιπου πιο βαθια απο το πλυντηριο μου...Σε γνωστο καταστημα Ηλεκτρικων ειδων μου ειπαν να το ξεχασω γιατι πρεπει οι διαστασεις πλυντηριου-στεγνωτηριου να ειναι ακριβως οι ιδιες... Ισχυει κατι τετοιο?

xara_2
20-01-09, 16:14
Καλορίζικα!!!

ariston στεγνωτήριο έχω κι εγώ και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη αν και το έχω μόνο λίγους μήνες.
Ο χρόνος θα δείξει

alcyon
20-01-09, 16:45
Να ρωτησω κατι?
Ειδα οτι το εχετε ψαξει πολυ το θεμα...
Εχω ενα πλυντηριο Bosch, αγορασμενο πριν περιπου 10 χρονια...
Θελω να αγορασω ενα στεγνωτηριο και θα προτιμουσα να το βαλω πανω απο το πλυντηριο...Το θεμα ειναι οτι τα στεγνωτηρια ειναι 10 εκατοστα περιπου πιο βαθια απο το πλυντηριο μου...Σε γνωστο καταστημα Ηλεκτρικων ειδων μου ειπαν να το ξεχασω γιατι πρεπει οι διαστασεις πλυντηριου-στεγνωτηριου να ειναι ακριβως οι ιδιες... Ισχυει κατι τετοιο?

Στις επιλογές που έκανα έχουν γύρω στο 0,5 cm διαφορά. Αλλά δεν το έψαξα περισσότερο, γιατί πιστεύω πως ακόμα κι αν δε βρούμε κάτι στην αγορά για να τα στηρίξουμε, όλο και κάτι θα σκεφτούμε με το σύζυγο για να τα έχουμε το ένα πάνω στο άλλο.

Οι πιο έμπειρες τι λένε;

ariston στεγνωτήριο έχω κι εγώ και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη αν και το έχω μόνο λίγους μήνες.
Ο χρόνος θα δείξει

Αχχχ έτσι να μου δίνεις κουράγιο!! :D

Carmela
20-01-09, 21:34
αρα να υποθεσω οτι 10 εκατοστα διαφορα δεν ειναι μεγαλη?

alcyon
20-01-09, 21:42
Δεν έχω ιδέα!

amaretto
25-01-09, 03:42
alcyon, καλορίζικα!
Παρέλαβες; Πώς πάει η χρήση; Ψήνομαι κι εγώ για στεγνωτήριο και επειδή δεν έχω βάλει περιορισμό στην τιμή, μπερδεύομαι αρκετά με τα χαρακτηριστικά τους ...

ΛΕΝΑΝΕΚ
25-01-09, 03:58
amaretto εγώ εδώ και ένα χρόνο περίπου πήρα στεγνωτήριοτης electrolux με 800 ευρώ.Εχειπολλά προγράμματα εγώ συνήθως χρησιμοποιώ ένα, αλλά γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη! Σαν μηχ΄νημα πάει καλά(να μην το ματιάσω) κι εγώ έχω βρει την υγειά μου!
Τέλος το άπλωμα, τέλος η ανησυχία μη βρέξει και ποιος θα μαζέψει τα ρούχα, τέλος το ξαναπλύνε γιατί έβρεξε πολύ. τέλος το άπλωμα στα καλοριφερ και οι μαύροι τοίχοι!
Ουφ, ευτυχώς!! :lol: :lol: :lol:

helen18
25-01-09, 04:10
Eγώ έχω το στεγνωτήριο της Whirlpool Β 6klg.Το έχω 2 χρόνια και όλα καλά.Έκανε γύρω στα 600 ευρώ.
Πάντως το στεγνωτήριο είναι μια απαραίτητη συσκευή για οικογένεια με πολλά άπλυτα ειδικά τώρα το Χειμώνα.
Πλυντήριο έχω AEG και το έχω περισσότερα χρόνια,δεν θυμάμαι πόσα,πάνω από 5 πάντως.

amaretto
25-01-09, 09:50
Υπάρχει ένα γνωστό μοντέλο που έχει πρόγραμμα για τα πουκάμισα, τα ψεκάζει με ατμό ή κάτι τέτοιο και λένε ότι φεύγουν οι τσακίσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα θέλουν πάλι το πατηματάκι τους. Αυτό έχει 800+. Πουκάμισα χρησιμοποιούμε πολλά. Αλλά: βάζεις 3-4 πουκάμισα και κάνουν 45 λεπτά. Δεν ξέρω αν αξίζει, γιατί έχω πρεσσοσίδερο έτσι κι αλλιώς και, αν χρειάζονται έστω και ελαφρύ πάτημα, άντε να γλυτώνω 1-2 λεπτά σιδερώματος ανά πουκάμισο. Από την άλλη, αν το εφαρμόσω σε άλλα πιο μαλακά ρούχα, ίσως να γλυτώσω περαιτέρω σίδερο εντελώς.

Έχει ένα άλλο μοντέλο που είναι από την πιο ακριβή μάρκα, στοιχίζει 1000+ και δίνει 10 χρόνια εγγύηση. Αν πληρώσεις 200? λιγότερα, δίνουν 2 χρόνια εγγύηση.
Υπάρχει και ένα μοντέλο που είναι στενότερο, σε μέτρια τιμή αλλά ανοίγει από πάνω αλλά το προορίζω σαν βάση για το μίνι πλυντήριο πιάτων. Στο μπάνιο χρησιμοποιώ το πλυντήριο σαν αλλαξιέρα και δεν με βολεύει να βάλω το στεγνωτήριο από πάνω, τουλάχιστον μέχρι να ξεπαιδιάσω.
Αυτά που στοιχίζουν πάνω από τόσο νομίζω ότι ξεφεύγουν πολύ και δεν αξίζουν τα χρήματα, ενώ τα υπόλοιπα κυμαίνονται από 400-700?, χωρίς να διακρίνω ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις.

Από ό,τι κατάλαβα, όλα έχουν πρόγραμμα για μάλλινα αλλά τα βάζεις λίγα-λίγα, δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα αυτό.
Ίσως πρέπει να προσέξω να παίρνει αρκετά κιλά, για το λόγο ότι το πλυντήριο μου είναι 4,5 κιλών, οπότε στο μεγάλο στεγνωτήριο θα μπορώ να στεγνώνω 2 πλυντήρια μαζί, αν και από ό,τι καταλαβαίνω, όλα τα στεγνωτήρια κάνουν αυτόματο ζύγισμα, οπότε τελικά στεγνώνεις όσα θες, με την ανάλογη δαπάνη ρεύματος.
Κάποια μοντέλα δίνουν και δυνατότητα αποχέτευσης ταυτόχρονα με τη στάνταρ συγκέντρωση των υδρατμών στο δοχείο και δεν θυμάμαι που διάβαζα ότι έτσι έχουν καλύτερη απόδοση, γιατί είναι πιο εύκολη διαδικασία, αλλά δεν έχω πολλά στοιχεία για αυτό, γνωρίζετε κάτι;

Τι άλλο να προσέξω;

nikijo
25-01-09, 11:59
κοριτσια καλημερα!!!
μου ειχαν πει πως τα στεγνωτηρια δεν ειναι υγιεινα...δεν ισχυει ;;; :roll:

alcyon
25-01-09, 13:19
Ακόμα δεν παρέλαβα... ούτε φωνή ούτε ακρόαση..
Για το πλυντήριο μου είχαν πει προς το τέλος της άλλης εβδομάδας θα επικοινωνήσουν μαζί μου για να κανονίσουμε παράδοση (πρέπει πρώτα να έρθει στην αποθήκη των Ιωαννίνων και μετά να κανονιστεί παράδοση).
Για το στεγνωτήριο μου είχαν πει πως επειδή δεν το είχε διαθέσιμο η αντιπροσωπία ακόμα, κατά το τέλος του μήνα θα επικοινωνήσουν μαζί μου για να με ενημερώσουν σε λεπτομέρειες. Οπότε αναμένω.

Έτσι κι αλλιώς έχω κατέβει Αθήνα και θα μείνω μέχρι τέλος Φεβρουαρίου (λόγω γέννας). Εδώ έχω πλυντήριο κι έτσι δε με ενοχλεί η καθυστέρηση. Όταν παραλάβω φυσικά θα σας πω εντυπώσεις!

ΛΕΝΑΝΕΚ
25-01-09, 22:38
Υπάρχει ένα γνωστό μοντέλο που έχει πρόγραμμα για τα πουκάμισα, τα ψεκάζει με ατμό ή κάτι τέτοιο και λένε ότι φεύγουν οι τσακίσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα θέλουν πάλι το πατηματάκι τους. Αυτό έχει 800+. Πουκάμισα χρησιμοποιούμε πολλά. Αλλά: βάζεις 3-4 πουκάμισα και κάνουν 45 λεπτά. Δεν ξέρω αν αξίζει, γιατί έχω πρεσσοσίδερο έτσι κι αλλιώς και, αν χρειάζονται έστω και ελαφρύ πάτημα, άντε να γλυτώνω 1-2 λεπτά σιδερώματος ανά πουκάμισο. Από την άλλη, αν το εφαρμόσω σε άλλα πιο μαλακά ρούχα, ίσως να γλυτώσω περαιτέρω σίδερο εντελώς.

Από αυτό έχω!
Σιδερωμένα πουκάμισα?
Το έκανα αλλά αποδείχτηκε μ@Λ@ΚΙ@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αυτό το προσόν ξεχνα το.

Το μόνο που γλιτώνεις στο σίδερο ειναι τα εσώρουχα! Τα βάζεις σε ένα πρόγραμμα που τα καίει και σκοτώνει τα μικρόβια που ίσως υπάρχουν!

ΛΕΝΑΝΕΚ
25-01-09, 22:44
Α και να μην ξεχάσω!!!
Το νερό που συλλέγεται σε δοχείο στο στεγνωτήριο και είναι αρκετό,είναι απιονισμένο και το χρησιμοποιείς και στο σιδέρωμα!
Γι αυτό το στεγνωτήριο είχε μαζί κι ένα μπουκάλι με φυσούνι από πάνω για να παίρνεις το νερό από το στεγνωτήριο και να το βάζεις στο σίδερο. :lol: :wink:

koutsoumummy
25-01-09, 23:01
http://www.syskeves.gr/index.php?s=news&ncid=2&nid=208

κοιτάξτε και αυτό το link

Μαριλίνα
26-01-09, 09:41
εγω εχω ενα της electrolux,κοστιζε κοντα στα 300 ευρω,εχει πολλα προγραμματα για βαμβακερα,συνθετικα,ρυθμιζεις το χρονο ωστε να βγουν λιγο νωπα ή εντελως στεγνα κλπ,και τα βγαζει μια χαρα τα ρουχα.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι βγαζει τους υδρατμους εξω,και πρεπει να εχεις κοντα παραθυρο ωστε να βγαινει ο σωληνας εξω,ή μαζευονται σε ενα δοχειο με παγοκυστες,ετσι ομως αφηνουν μια αισθηση υγρασιας στον αερα.Καλυτερα να δεις για καποιο που μαζευει τους υδρατμους μεσα σε μια θηκη,ωστοσο αυτα ειναι πιο ακριβα.Τα ρουχα μετα τα σιδερωνω γιατι βγαινουν λιγο τσαλακωμενα

Καλημέρα.
Ψάχνω κι εγώ για στεγνωτήριο και επειδή θα μπει σε ένα δωμάτιο στο κέντρο του σπιτιού (χωρίς παράθυρο κοντά κλπ) ήθελα να ρωτήσω: Βρήκα τις παρακάτω παρατηρήσεις:
Στέγνωμα με συμπύκνωση υδρατμών.
Υγροποίηση ατμών
Στέγνωμα με υγροποίηση υδρατμών
Είναι κάτι από αυτά που λες να αποφύγουμε ή να πάρουμε; Τι να προτιμήσουμε σε αυτή την περίπτωση.
Ή λέγεται κάπως αλλιώς;

Ηλιάννα
26-01-09, 17:40
Από αυτό έχω!
Σιδερωμένα πουκάμισα?
Το έκανα αλλά αποδείχτηκε μ@Λ@ΚΙ@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αυτό το προσόν ξεχνα το.

Και το δικο μου της Miele που εχει προγραμμα για πουκαμισα δεν λεει τιποτα,νομιζω τα βγαζει πιο τσαλακωμενα απο πριν

alcyon
28-01-09, 17:24
Για να μην τα ξαναγράφω... παραθέτω απλώς....
Σήμερα παραλάβαμε το πλυντήριο από electroniki. Όλα πήγαν πολύ καλά. Το έφεραν. Το πληρώσαμε (δεν είχαμε δώσει προκαταβολή με την ηλεκτρονική παραγγελία). Το σύνδεσαν.

Αυτά μου είπε ο σύζυγος. Εγώ είμαι Αθήνα και δεν το έχω δει. Δε φαντάζομαι να βάλει εκείνος πλυντήριο για δοκιμή. Έτσι κι αλλιώς δεν έχω αφήσει ρούχα για πλύσιμο.. :lol: :lol: :lol: :lol:

Έτσι τα σχόλιά μου για το electroniki.gr είναι:
1. Δέχονται αντικαταβολή ακόμα και σε μεγάλες συσκευές και σε επαρχία.
2. Δε χρειάζεται προκαταβολή για μεγάλες αγορές.
3. Είναι συνεπείς.
4. Έχουν καλή επικοινωνία για την εξέλιξη της παραγγελίας.

katrin
28-01-09, 17:32
εγω εχω ενα της electrolux,κοστιζε κοντα στα 300 ευρω,εχει πολλα προγραμματα για βαμβακερα,συνθετικα,ρυθμιζεις το χρονο ωστε να βγουν λιγο νωπα ή εντελως στεγνα κλπ,και τα βγαζει μια χαρα τα ρουχα.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι βγαζει τους υδρατμους εξω,και πρεπει να εχεις κοντα παραθυρο ωστε να βγαινει ο σωληνας εξω,ή μαζευονται σε ενα δοχειο με παγοκυστες,ετσι ομως αφηνουν μια αισθηση υγρασιας στον αερα.Καλυτερα να δεις για καποιο που μαζευει τους υδρατμους μεσα σε μια θηκη,ωστοσο αυτα ειναι πιο ακριβα.Τα ρουχα μετα τα σιδερωνω γιατι βγαινουν λιγο τσαλακωμενα

Καλημέρα.
Ψάχνω κι εγώ για στεγνωτήριο και επειδή θα μπει σε ένα δωμάτιο στο κέντρο του σπιτιού (χωρίς παράθυρο κοντά κλπ) ήθελα να ρωτήσω: Βρήκα τις παρακάτω παρατηρήσεις:
Στέγνωμα με συμπύκνωση υδρατμών.
Υγροποίηση ατμών
Στέγνωμα με υγροποίηση υδρατμών
Είναι κάτι από αυτά που λες να αποφύγουμε ή να πάρουμε; Τι να προτιμήσουμε σε αυτή την περίπτωση.
Ή λέγεται κάπως αλλιώς;

Εμείς πήραμε στεγνωτήριο της Miele - χθες μας το φέρανε - και επειδή προσωρινά το βάλαμε στο δωβμάτιο της κόρης μέχρι να το συνδέσουνε από την εταιρεία με το πλυντήριο, έχω να πω πως (από τις δύο φορές που το λειτουργήσαμε):
- δεν φαίνεται να υπάρχει κανένα πρόβλημα με υδρατμούς
- κάνει θόρυβο περισσότερο από το πλυντήριο, δεν είναι π.χ. να το βάλεις και να κοιμηθείς δίπλα

helen18
29-01-09, 12:33
Ρε κορίτσια, εδώ και 1-2 μέρες,'οταν βάζω το πλυντήριο στα σκούρα π.χ. γυρίζει το κουμπί από μόνο του και πάει λίγο παρακάτω.Δηλαδή σαν να παραλείπει την άντληση και πάει κατευθείαν στην πλύση χωρίς όμως να έχει τραβήξει νερό.Το ξαναβάζω και μετά από 2-3 προσπάθειες καταφέρνω και το βάζω.
Το έχει πάθει καμμιά σας?
Λέτε να έχει χαλάσει το κουμπί?Και αν ναι φτιάχνεται ή θα θέλω καινούριο πληντήριο?

alcyon
15-02-09, 17:15
Για να συνδέσουμε πλυντήριο με στεγνωτήριο.... δε φαντάζομαι να είναι απαραίτητο να είναι και τα δύο από την ίδια εταιρεία.

Εγώ τα έχω με ίδιες διαστάσεις και θέλω να ψάξω για αξεσουάρ σύνδεσης έτσι ώστε να τα βάλω το ένα πάνω στο άλλο. Εσείς τι συνδετήρες χρησιμοποιείτε (όσες τα έχετε με αυτόν τον τρόπο);

NANA
16-02-09, 10:03
Για να συνδέσουμε πλυντήριο με στεγνωτήριο.... δε φαντάζομαι να είναι απαραίτητο να είναι και τα δύο από την ίδια εταιρεία.Εγώ τα έχω με ίδιες διαστάσεις και θέλω να ψάξω για αξεσουάρ σύνδεσης έτσι ώστε να τα βάλω το ένα πάνω στο άλλο. Εσείς τι συνδετήρες χρησιμοποιείτε (όσες τα έχετε με αυτόν τον τρόπο);

τι εννοείς να τα συνδέσεις? μεταξύ τους η' το ένα πάνω στο άλλο? Αν εννοείς το πρώτο δεν χρειάζεται λειτουργούν ανεξάρτητα. Αν εννοείς το δεύτερο, τις περισσότερες φορές σε ίδιες διαστάσεις τα παίρνουν. Έτσι τα έχω και γω αλλά το ένα πατάει πάνω στο άλλο χωρίς πρόβλημα. Εκεί που τα έχω όμως είναι ειδικό το μέρος σαν εσοχή και είναι ακίνδυνα. Ξέρω όμως ότι υπάρχει βάση για να πατάει σταθερά το στεγνωτήριο (πιο ελαφρύ) πάνω στο πλυντήριο. Στα καταστήματα με ηλεκτρικά θα βρεις....

ΡΙΑ84
29-08-11, 17:28
αχ κοριτσια,μου χαλασε το πλυντηριο...:(:(:(
μια μερα πριν φυγω για διακοπες(ευτυχως δεν ειχα απλυτα ρουχα!!)
τωρα λοιπον που γυρισαμε τα απλυτα μας θα φτασουν μεχρι το ταβανι αν δεν βρω γρηγορα ποιο πλυντηριο να παρω!!!
και εδω θελω την βοηθεια σας,ειμαι ΑΣΧΕΤΗ και δεν ξερω ουτε τη να ψαξω ουτε που να ψαξω.
θελω να ειναι 7κιλο γιατι ειμαστε και 5 ατομα εδω μεσα και κατι οικονομικο αν γινετε γιατι το ταμειο μας ειναι αδειο!!!
ευχαριστω!!!!:oops::oops:

ΡΙΑ84
30-08-11, 11:01
ακουει κανεις????:(:(:(

love4four
30-08-11, 11:10
Καλημέρα !

Εμείς πήραμε ένα 7κιλο νομίζω της LG, και είμαι πολύ ικανοποιημένη

lucky mom
30-08-11, 11:21
Καλημέρα!!!

Λύση α΄: επειδή έτσι πως κατασκευάζουν τις οικοσυσκευές τώρα πλέον όλα είναι αναλώσιμα με ημερομηνία λήξης, παίρνεις ένα ότι να'ναι και κάνεις τη δουλειά σου. (τα carrefour έχουν πολύ καλές τιμές σε ηλεκτρικά)
Λύση β΄: πας Κωτσόβολο που δίνει με δόσεις και παίρνεις ένα ακριβό πλυντήριο.

Πάντως εμένα το 1ο μου πλυντήριο ήταν General Electric και μου έσπασε ο κάδος στα 4 χρόνια παρότι πάντα πρόσεχα να μην το υπερφορτώνω.
Τώρα πλέον έχω ένα Brandt που ανοίγει από επάνω (ο κάδος στηρίζεται σε 2 σημεία) και είμαι πολύ ευχαριστημένη.:lol:

ΡΙΑ84
30-08-11, 11:21
καλημερα!!
θα μπορουσες να μου πεις το μοντελο του πλυντηριου σου για να το ψαξω???

lucky mom
30-08-11, 11:27
Μωρέ είμαι στη δουλειά (και η κοπρίτισσα μπαίνω στο internet!) και δεν μπορώ να δω τη μάρκα. Δεν το θυμάμαι απ' έξω. Το είχα πάρει το 2005 γύρω στα 600€ από Κωτσόβολο. Γενικά να ξέρεις η brandt θεωρείται κορυφή στα πλυντήρια που ανοίγουν από επάνω. Σε αυτά που ανοίγουν από μπροστά πολύ καλά είναι τα bosch (έχει η κουμπάρα μου ένα 11 χρόνια).
Πάντως θα ρίξω μια ματιά στο e-shop του Κωτσόβολου αν βρω αυτό που έχω.

lucky mom
30-08-11, 11:34
Απ' οτι βλεπω δεν έχει το δικό μου στον Κωτσόβολο, αλλά μπορείς να μπεις και να βάλεις φίλτρο στα Brandt να στα βγάλει κατευθείαν.
Ωραίο μου φαίνεται το Brandt MAXI 1269G. τιμή για αγορά μέσω internet 549€.
Αν καταλήξεις σε μοντέλο τσέκαρε τιμές στο Skroutz.
Φιλιαα:lol:

ΡΙΑ84
30-08-11, 11:37
ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση θα το κοιταξω!!!!
τα πλυντηρια που ανοιγουν απο επανω τα φοβαμαι λιγο....δεν ξερω γιατι!!
θα το ψαξω οσο μπορω(γιατι ειμαι και λιγο ασχετη!!)

chatzico
30-08-11, 11:44
Κορίτσι, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34320&page=18&highlight=%F3%F4%E5%E3%ED%F9%F4%DE%F1%E9%EF), παρόλο που λέει στεγνωτήριο, έχει γνώμες και για πλυντήρια.

Καλό είναι και αυτό εδώ το ΖΗΜΕΝΣ (http://www.siemens-home.gr/προϊόντα/πλύση/πλυντήρια-ρούχων/WM14S740GR.html?source=browse).

Για τιμές, μπες στο www.skroutz.gr (http://www.skroutz.gr) και τσεκάρισε.

Να προσέξεις με την ενεργειακή κλάση και να έχει και χρονοδιακόπτη κατά προτίμηση, για το νυχτερινό.

Όταν αλλάξω πλυντήριο, θα πάρω στάνταρ μπράντ ή ζήμενς.

Χαρά-Μαρία
30-08-11, 11:46
Κοιτα επειδη το ειχα ψαξει πολυ, αν δεν θελεις να παρεις miele που ειναι πανακριβα, τα καλυτερα πλυντηρια ειναι τα Brandt που ανεφερε κι αλλη κοπελα.
Πηρα να ανοιγει και προς τα πανω, και ειναι τελειο-πραγματικα. Πιανει 30% λιγοτερο χωρο για τα ιδια κιλα, δεν σκυβεις, πλενει τελεια, εχει χρονοδιακοπτες κλπ και πολλα συντομα προγραμματα.

linav
30-08-11, 11:49
Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποια μάρκα συγκεκριμένη, αυτό όμως που μπορώ να σου πω είναι να διαλέξεις ένα με όσο το δυνατόν πιο απλό πρόγραμμα λειτουργίας και όχι με πολλά ηλεκτρονικά, τουλάχιστον αυτό είχε πει στη μαμά μου ένας τεχνίτης πλυντηρίων με μεγάλη πείρα στις επισκευές. Πράγματι αγόρασε ένα της Ariston νομίζω το οποίο και καθαρίζει τέλεια, και τσαλακώνει ελάχιστα τα ρούχα και δεν μπερδεύεσαι με ένα σωρό προγράμματα. Αυτά της είχε πει ο τεχνικός έχουν και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Το δικό μου το οποίο μου είχαν κάνει δώρο στο γάμο και ήταν πανάκριβο, είναι και πολύπλοκο και τσαλακώνει τα ρούχα πολύ, ακόμα και στις χαμηλές στροφές.

Stellinula
30-08-11, 11:51
εμείς πήραμε το 7κιλο της brandt πριν 3 μήνες, επίσης είμαι πολυ ικανοποιημενη!!!

τον
30-08-11, 11:51
πριν 15 μερες πηρα καινουργιο τα επαιξε η πλακετα ......δεν εχει σημασια η μαρκα
εγω πηρα ενα 7 κιλο 319 ευρω σε προσφορα εχει 5 χρονια εγγυηση την μαρκα δεν την θυμαμαι αλλα μου ειπαν και αυτος που εφερα να το φτιαξη το προηγουμενο και στο μαγαζι που πηρα το καινουργιο ....οτι ολα το ιδιο ειναι τωρα τα καινουργια αλλα να κοιταξω το ποιο οικονομικο και τα κιλα που θέλω

peper
30-08-11, 12:00
Κι εγώ LG έχω. είναι 7 κιλό μέχρι 1400 στροφές, με χρονοδιακόπτη και το αγόρασα 300€ το έχω από το 2004 και μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα παρόλο που το νερό της περιοχής μας είναι πολύ σκληρό και με πολλά άλατα. Η γνώμη μου είναι να μην να μην αγοράσεις κάτι πολύ ακριβό. Η μαμά μου είχε ένα από τα ακριβότερα πλυντήρια πριν κάποια χρόνια (δεν θυμάμαι την μάρκα) και μετά από πέντε χρόνια τις έβγαλε τόσα πολλά προβλήματα που το ένα έφτιαχνε και το άλλο χαλούσε.

eliana_1976_
30-08-11, 14:09
Αγορασα πριν 6 μηνες το s1274 siemens 8 κιλων. Το πηρα 830 απο media markt και ειμαι καταενθουσιασμενη. Εχει επιλογη λεκε εχει ενα σωρο προγραμματα κ το συγκεκριμενο εχει -30% λιγοτερη καταναλωση ενεργειας σε ολα τα προγραμματα. Οταν ηρθε ο υδραυλικος να μου ρεγουλαρει τα πατακια του κ να μου το συνδεσει μου ειπε οτι εκανα τηνα καλυτερη επιλογη. Ειναι εντελως αθορυβο βαζω λιγοτερα πλυντηρια σε σχεση με το 5κιλο που ειχα πριν. Βεβαια μπορεις μεσω skroutz να το βρεις σιγουρα με λιγοτερα χρηματα.Για μενα πλεον ειναι πολυ σημαντικο να παρω οχι μονο μια καλη συσκευη αλλα πανω απο ολα η εταιρεια να εχει πολυ καλο σερβις και η siemens ειναι πολυ καλη σε αυτο.Οσο για κωτσοβολο δεν προκειται να ξαναπαω ποτε μου.Ειναι ο πιο κλεφτης που υπαρχει.Πας να παρεις ενα πλυντηριο σου λεει 500 ευρω κ ολα αυτα τα καπελα που σου βαζει στις δοσεις σου φτανει 700. Η μητερα μου πηγε να παρει κουζινα κεραμικη απο κωτσοβολο κ ενω η αξια της ηταν 870 με τις ασφαλειες συναλλαγων κ τους τοκους εφτασε 1170 ευρω !!!!!!!!! Τελικα λογω μικρου εκκαθαριστικου που ειχε δεν της ενεκριναν το καταναλωτικο κ ακυρωθηκε η παραγγελθα.Ευτυχως δλδ πηγαμε στη ηλεκτρονικη κ την αγορασαμε 837 ευρω σε 12 δοσεις στην πιστωτικη κ χωρις καθολου τοκους.Τα καταναλωτικα του κωτσοβολου τα πληρωνεις χρυσα!!!!!!

ΡΙΑ84
30-08-11, 14:57
Κοιτα επειδη το ειχα ψαξει πολυ, αν δεν θελεις να παρεις miele που ειναι πανακριβα, τα καλυτερα πλυντηρια ειναι τα Brandt που ανεφερε κι αλλη κοπελα.
Πηρα να ανοιγει και προς τα πανω, και ειναι τελειο-πραγματικα. Πιανει 30% λιγοτερο χωρο για τα ιδια κιλα, δεν σκυβεις, πλενει τελεια, εχει χρονοδιακοπτες κλπ και πολλα συντομα προγραμματα.

και εγω θα ηθελα κατι που να μην πιανει πολυ χωρο γιατι ηθελα το καινουριο να το βαλω στο μπανιο και η πορτα ειναι στενη αλλα βρε παιδι μου....τα φοβαμαι λιγο,εχω ακουσει οτι απο το βαρος πεφτη ο καδος και τετοια παντος θα το κοιταξω:rolleyes::rolleyes:

εμείς πήραμε το 7κιλο της brandt πριν 3 μήνες, επίσης είμαι πολυ ικανοποιημενη!!!

μπορεις να μου πεις το μοντελο του καποια στιγμη???;-)

πριν 15 μερες πηρα καινουργιο τα επαιξε η πλακετα ......δεν εχει σημασια η μαρκα
εγω πηρα ενα 7 κιλο 319 ευρω σε προσφορα εχει 5 χρονια εγγυηση την μαρκα δεν την θυμαμαι αλλα μου ειπαν και αυτος που εφερα να το φτιαξη το προηγουμενο και στο μαγαζι που πηρα το καινουργιο ....οτι ολα το ιδιο ειναι τωρα τα καινουργια αλλα να κοιταξω το ποιο οικονομικο και τα κιλα που θέλω

και εγω κατι οικονομικο θα ηθελα γιατι ειμαστε πατος στα οικονομικα,θα μπορουσες να μου πεις το μοντελο του???και με ενα πμ το μαγαζι που το πηρες???

Κι εγώ LG έχω. είναι 7 κιλό μέχρι 1400 στροφές, με χρονοδιακόπτη και το αγόρασα 300€ το έχω από το 2004 και μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα παρόλο που το νερό της περιοχής μας είναι πολύ σκληρό και με πολλά άλατα. Η γνώμη μου είναι να μην να μην αγοράσεις κάτι πολύ ακριβό. Η μαμά μου είχε ένα από τα ακριβότερα πλυντήρια πριν κάποια χρόνια (δεν θυμάμαι την μάρκα) και μετά από πέντε χρόνια τις έβγαλε τόσα πολλά προβλήματα που το ένα έφτιαχνε και το άλλο χαλούσε.

αυτο θα ηταν το τελειο αν το βρω!!!και εμεις εδω στην Κερκυρα εχουμε χαλια νερο με πολλα αλατα και δεν θα ηθελα να παρω κατι πολυ ακριβο!!

οποτε αν μπορειτε κοριτσια να μου πειτε τα μοντελα απο τα πλυντηρια σας για να τα ψαξω και να καταληξω καπου γιατι θα μας φανε τα απλυτα !!!!!:lol::lol: σας ευχαριστω ολες σας!!!!

xanp
30-08-11, 14:59
Κορίτσι, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34320&page=18&highlight=%F3%F4%E5%E3%ED%F9%F4%DE%F1%E9%EF), παρόλο που λέει στεγνωτήριο, έχει γνώμες και για πλυντήρια.

Καλό είναι και αυτό εδώ το ΖΗΜΕΝΣ (http://www.siemens-home.gr/προϊόντα/πλύση/πλυντήρια-ρούχων/WM14S740GR.html?source=browse).

Για τιμές, μπες στο www.skroutz.gr (http://www.skroutz.gr) και τσεκάρισε.

Να προσέξεις με την ενεργειακή κλάση και να έχει και χρονοδιακόπτη κατά προτίμηση, για το νυχτερινό.

Όταν αλλάξω πλυντήριο, θα πάρω στάνταρ μπράντ ή ζήμενς.

Εμείς έχουμε το ζημενς που έβαλε η χατζίκο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.Το πήρα με το που πρωτοβγήκε έχει πρόγραμμα για 15 λεπτά,χρονοκαθυστέρηση για το νυχτερινό,επιλογή για λεκέδες και γενικά είναι πολύ καλό.Και οικονομικό.Αν ξανα έπαιρνα το ίδιο πάλι θα διάλεγα...

ziu_zitsu
30-08-11, 15:32
Κι εγω στο φαν κλαμπ της μπραντ!!!
Το ειχα παρει για πιο οικονομικο αλλα τελικα με εχει βγαλει προς το παρον ασπροπρόσωπη! Εγω εχω 6κιλο αλλα το απλο, οχι αυτο που ανοιγει απο πανω..

Stellinula
30-08-11, 15:37
μπορεις να μου πεις το μοντελο του καποια στιγμη???;-)

Brandt MAXI 1269G

Χωρητικότητα 7 kg, 1200 στροφές, ηλεκτρονικός προγραµµατισµός, οθόνης LCD, & αυτόµατη ρύθµιση κατανάλωσης ανάλογα µε το φορτίο.

Αυτόµατη ρύθµιση της κατανάλωσης ανάλογα µε το φορτίο
Ρυθµιστής ταχύτητας στυψίµατος ή αποφυγής του
Αριθµός Προγραµµάτων ανάλογα µε τις ανάγκες
Ρυθµιστής θερµοκρασιών (00C – 900C)
ε-Pearl Drum
Οθόνης LCD
Επιλογή εντατικού προγράµµατος, Pre-wash, extra ξεβγάλµατος (Rinse plus) & εύκολου σιδερώµατος (Easy ironing)
Πρόγραµµα OPTI A 39 min, Hand wash, Delicate wool για ευαίσθητα και µάλλινα, 10 λεπτών
Ένδειξη υπολοίπου πλυσίµατος-οθόνη
Αυτoκαθαριζόµενη αντλία
Σύστηµα POSISTOP και SESAM
Ελεγχόµενο άνοιγµα πόρτας με μεγάλο άνοιγµα
Προστασία υπερχείλισης Anti-Overflow & υπερβολικού αφρού
Ασφάλεια ανοίγµατος πόρτας, Child lock
Διάσταση : 40 CM Τύπος Συσκευής : Ελεύθερο Χρώμα : Λευκό Ενεργειακή Κλάση : A

http://www.kotsovolos.gr/site/datafiles/catalog/c10000801-1.jpg

Ελπιζω να σε κατατόπησα πλήρως....χαχαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

eliana_1976_
30-08-11, 15:46
Εμείς έχουμε το ζημενς που έβαλε η χατζίκο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.Το πήρα με το που πρωτοβγήκε έχει πρόγραμμα για 15 λεπτά,χρονοκαθυστέρηση για το νυχτερινό,επιλογή για λεκέδες και γενικά είναι πολύ καλό.Και οικονομικό.Αν ξανα έπαιρνα το ίδιο πάλι θα διάλεγα...

Το ιδιο εχω κι εγω. Ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω.Δεν ξερω για σενα παντως με το συγκεκριμενοβαζω μονο 3-4 πλυντηρια τη βδομαδα εχω δει διαφορα στους λογαριασμους της δεη κ του νερου. Παλια μπορει να εκανα πιο οικονομικες επιλογες πλεον διαλεγω συσκευες της προκοπης με καλο σερβις με λιγοτερη καταναλωση ενεργειας κ ας ειναι η τιμη λιγακι τσιμπημενη.Ειμαι της αποψης οτι πληρωσεις παιρνεις.Το παλιο πλυντηριο το ειχαμε παρει 350 ευρω κ μας ειχε τσακισει η δεη κ φυσικα κανενα μετρο συγκρισης με το siemens που πηρα τωρα.

eliana_1976_
30-08-11, 15:53
Παντως κ τα brandt εγω προσωπικα τα θεωρω πολυ καλα. Πριν 11 χρονια που δεν ημουν παντρεμενη ειχαμε αγορασει ενα τετοιοι με την αδερφη μου κ δεν εχει παθει τιποτα Το εχει ακομα ειναι σαν καινουργιο κ στα 11 χρονια χρησης δεν εχει φωναξει ουτε μια φορα τεχνικο για βλαβη. Και ειναι και τοσο ετων.Σιγουρα τα νεα πλυντηρια της brandt ειναι πολυ καλυτερα κ ειναι σωτηρια σε σχεση με το οτι σου πιανουν πολυ λιγοτερο χωρο απο τα κανονικα αν εχεις προβλημα χωρου.

pk33
30-08-11, 16:01
Candy

ΡΙΑ84
30-08-11, 18:27
Ελπιζω να σε κατατόπησα πλήρως....χαχαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:[/QUOTE]

ωωωω......ναι....μια χαρα λεμε....χαχαχαχαχα:lol::lol::lol:

peper
31-08-11, 08:47
Προσθήκη στη Wishlist http://www.kotsovolos.gr/site/images/redbutton_icon3.png (http://javascript<b></b>:addWishProduct(10024081);)http://www.kotsovolos.gr/site/images/spacer.pnghttp://www.kotsovolos.gr/site/images/spacer.pnghttp://www.kotsovolos.gr/site/images/spacer.pnghttp://www.kotsovolos.gr/site/images/product-image_top.png http://www.kotsovolos.gr/site/images/icon_eco2.png http://www.kotsovolos.gr/site/images/icon_exclusive2.png http://www.kotsovolos.gr/site/datafiles/catalog/c10024081-1m.jpg
http://www.kotsovolos.gr/site/images/product-image_bottom.png (http://javascript<b></b>:PopupPic('/site/datafiles/catalog/c10024081-1.jpg')) http://www.kotsovolos.gr/site/images/spacer.pngLG (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10024081#)F1256QDP
088463http://www.kotsovolos.gr/site/images/icon_status-diathesimo2.png http://www.kotsovolos.gr/site/images/icon_freedelivery.png http://www.kotsovolos.gr/site/images/icon_atstores.png (http://www.kotsovolos.gr/site/images/cs-popup.jpg)

http://www.kotsovolos.gr/site/images/price_left.png515,40 http://www.kotsovolos.gr/site/images/price_basket.png (http://www.kotsovolos.gr/site/addbasket.jsp?catid=10024081) http://www.kotsovolos.gr/site/images/spacer.pnghttp://www.kotsovolos.gr/site/images/spacer.pnghttp://www.kotsovolos.gr/site/images/spacer.pngΠλυντήρια Ρούχων Direct Drive, Χωρητικότητα 7 κιλά, 1200 στροφές ανά λεπτό, 13 προγράμματα & 5 έξτρα λειτουργίες.

Σύστημα Direct Drive για λιγότερους κραδασμούς και πιο ήσυχη λειτουργία.
Oθόνη LED με πολλές ενδείξεις
Λειτουργία αυτόματης κατανομής ρούχων στον κάδο
Αισθητήρας αφρού και απομάκρυνση
Αυτόματη επανεκκίνηση και διατήρηση του κύκλου προγράματος
Αναμονή, Χωρίς στύψιμο
13 Προγράμματα λειτουργίας (Βαμβακερά, Βαμβακερά γρήγορο, Συνθετικά, Μωρουδιακά, Ευαίσθητα, Μάλλινα, Παπλώματα, Στο χέρι, Bulky, Boiling Care, Bio Care, Γρήγορο 30oC, Ξέβγαλμα – Στύψιμο)
Σύστημα ασφάλειας για τα παιδιά
Πρόγραμμα πρόπλυσης
Πρόγραμμα απομάκρυνσης τσαλακώματος
Ξέβγαλμα ιατρικής φροντίδας
</SPAN>Share (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&username=xa-4b602c8f523a8993) |
http://www.kotsovolos.gr/site/images/mainwin_last_grey.pnghttp://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10024081
Μοιάζει με αυτό μόνο που το δικό μου έχει μέχρι 1400 στροφές

ΡΙΑ84
31-08-11, 11:31
καλα δεν νομιζω οτι μπορω να βαλω κατι στις 1400 στροφες θα τα βγαλει κομπο.....ετσι δεν ειναι???

αχ δεν ειμαι εγω γι'αυτα....

peper
31-08-11, 13:43
Εχει πρόγραμμα χωρίς στίψιμο, 400, 600 και 1400στρ. Η αλήθεια είναι ότι έχω χρησιμοποιήσει τις 400 και τις 800στρ. Στις 1400 δεν το έχω βάλει ποτέ και δεν ξέρω (φοβάμαι μην πάρει δρόμο το πλυντήριο)χα,χα. Πάντως έχει επιλογή προγράμματος για ευκολο σιδέρωμα που υποτίθεται ότι δεν τσαλακώνει πολύ τα ρούχα. Το πατάω πάντα, δεν έχω δοκιμάσει πως βγαίνουν τα ρούχα χωρίς αυτό. Επίσης ζυγίζει τα ρούχα και αν δεν είναι πολλά πέρνει λιγότερο νερό και κάνει μικρότερο χρόνο πλύσης, αν πάλι είναι πιο βαριά από τα 7 κιλά δεν ξεκινάει. Αυτά

tsamar
08-09-11, 13:28
πηρα candy και ειμαι π. ευχαρηστιμενη. ειναι περιεργο το μοντελο. δλδ ανοιγει απο εμπρος αλλα εχει τις διαστάσεις αυτων που ανοιγουν απο πανω! ειναι στενο το σημειο που το εβαλα και το προηγουμενο ανοιγε απο πανω και δεν μου αρεσε. βασικα μια φορα δεν εκλεισα καλα τα πορτακια και ξεκινησε να δουλευει και καταλαβαινεις τι εγινε!!!!!

Stellinula
08-09-11, 13:35
πηρα candy και ειμαι π. ευχαρηστιμενη. ειναι περιεργο το μοντελο. δλδ ανοιγει απο εμπρος αλλα εχει τις διαστάσεις αυτων που ανοιγουν απο πανω! ειναι στενο το σημειο που το εβαλα και το προηγουμενο ανοιγε απο πανω και δεν μου αρεσε. βασικα μια φορα δεν εκλεισα καλα τα πορτακια και ξεκινησε να δουλευει και καταλαβαινεις τι εγινε!!!!!

εμένα αν δεν ειναι σφραγισμένο καλά δεν ξεκινάει έχει ασφάλεια!!!

ΡΙΑ84
24-09-11, 09:48
κοριτσια επεστεψα!!!!!εχθες μου ηρθε το πλυντιριο μου......ειναι υπεροχο!!!
πηρα αυτο Candy GOF108/2-16S (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10099752) το 8 κιλο...μονο που εγω το προλαβα σε προσφορα 288e και το τσακωσα αμεσος!!!
εχει μεγαλη πορτα μπροστα και για οποια ενδιαφερετε...

Αυτόματος Υπολογισμός φορτίου
Πλήκτρο Επιλογής Στροφών Στυψίματος
Σύστημα Sensor Activa Smart
Ηλεκτρονικός Επιλογέας Προγραμμάτων
Φωτιζόμενα Πλήκτρα Αφής
Λυχνίες ένδειξης φάσης Προγράμματος
Αντιβακτηριδιακά πτερύγια στο τύμπανο
Πλήκτρο μετάθεσης λειτουργίας (3-6-9 ώρες)
Αριθμός Προγραμμάτων 18
Πλήκτρο κρύας πλήσης
Πλήκτρο Εasy Iron ( για λιγότερες ζάρες και εύκολο σιδέρωμα)
Πρόγραμμα Mix & Wash
Πρόγραμμα Πλύσιμο στο Χέρι, ειδικό για ευαίσθητα ρούχα
Πρόγραμμα Μάλλινων Woolmark
Γρήγορο Πρόγραμμα 32'- 44'
Xρώμα Λευκό

συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα!!παω να το δοκιμασω τωρα και θα σας πω νεα!!!ευχαριστω για την βοηθεια κουκλες!!!
http://www.kotsovolos.gr/site/images/mainwin_last.png

ΠΕΖΗ
31-10-11, 20:52
Επαναφερω το θεμα καθως σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αποκτησουμε1 στεγνωτηριο αλλα θελω καποιες πληροφοριες καθως εχω ακουσει και διαβασει πολλα και διαφορα. Αληθευει οτι τα στεγνωτηρια μικραινουν τα ρουχα αισθητα??? Επισης κανουν πολλη φασαρια και ο λογαριασμος της ΔΕΗ ερχεται πολυ μεγαλυτερος απο οτι συνηθως??? Ποση ωρα περιπου κραταει ενας κυκλος στεγνωματος???Γενικα οσες χρησιμοποιειται στεγνωτηριο πειτε τα συν και τα πλην και αν επιτρεπεται απο ποιες συσκευες ειστε ικανοποιημενες???? Πηγα σημερα σε γνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων και ειχε τοσα πολλα μοντελα που μπερδευτηκα. Οι τιμες διαφορες, η καθε εταιρεια εχει 2-3 μοντελα και γενικα μπαχαλο:roll:

Totzo
01-11-11, 10:00
Επαναφερω το θεμα καθως σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αποκτησουμε1 στεγνωτηριο αλλα θελω καποιες πληροφοριες καθως εχω ακουσει και διαβασει πολλα και διαφορα. Αληθευει οτι τα στεγνωτηρια μικραινουν τα ρουχα αισθητα??? Επισης κανουν πολλη φασαρια και ο λογαριασμος της ΔΕΗ ερχεται πολυ μεγαλυτερος απο οτι συνηθως??? Ποση ωρα περιπου κραταει ενας κυκλος στεγνωματος???Γενικα οσες χρησιμοποιειται στεγνωτηριο πειτε τα συν και τα πλην και αν επιτρεπεται απο ποιες συσκευες ειστε ικανοποιημενες???? Πηγα σημερα σε γνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων και ειχε τοσα πολλα μοντελα που μπερδευτηκα. Οι τιμες διαφορες, η καθε εταιρεια εχει 2-3 μοντελα και γενικα μπαχαλο:roll:
όντως τα στεγνωτήρια καταναλώνουν πολυ ρεύμα. το καλό είναι οτι μετά τα ρούχα δε χρειάζονται σιδέρωμα(ή τελος παντως ενα γρήγορο πάτημα).
δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ αποκλειστικά για ρούχα να σου πω πόση ώρα κρατάει, το χρησιμοποιώ μόνο για τα σεντόνια γιατί δε μπορώ να τα απλώσω μες το σπίτι ,και κανει περίπου 30' -40'. κάθε φορά πρεπει να αδειάζεις τα νερά που μαζεύει από την ειδική θήκη καθώς και τις σκόνες από το φίλτρο.
θόρυβο το δικό μου δεν κάνει,λιγότερο να φανταστείς από οτι το πλυντήριο.ουτε εχω δει να μου μικράινει τίποτα ,αλλά όπως είπα σπάνια να ξεπέσει κανα ρούχο μέσα...

NECPAP
07-12-11, 22:00

Ρε φιλενάδα καλησπέρα, κι εγώ πήρα το ίδιο πλυντήριο της brandt με τα 7 κιλά και τα πολλά προγράμματα αλλά όταν είναι να στίψει στις 800 στροφές και πάνω έχει πολύ κραδασμό! Είναι νορμάλ? Σου κάνει το ίδιο ή να φωνάξω κανένα τεχνικό? 7 μέρες το έχω,

Νεκταρία

ziu_zitsu
07-12-11, 22:21
[QUOTE=NECPAP;2238831]Ρε φιλενάδα καλησπέρα, κι εγώ πήρα το ίδιο πλυντήριο της brandt με τα 7 κιλά και τα πολλά προγράμματα αλλά όταν είναι να στίψει στις 800 στροφές και πάνω έχει πολύ κραδασμό! Είναι νορμάλ? Σου κάνει το ίδιο ή να φωνάξω κανένα τεχνικό? 7 μέρες το έχω,

Νεκταρία[/ QUOTE]

Νεκταρια εχς κι εγω brandt..οχι βεβαια αυτο που ανοιγει απο επανω...παντως κι εμενα οταν το βαζω να στριψει στις 800 και 1000 ταρακουνιεται πολυ...το πλυντηριο το εχω 4 χρονια...

C@ndy
08-12-11, 11:24
Eχω κι εγω Brandt πεντακιλο που ανοιγει απο μπροστα. Το ειχα παρει το 2001 μετα απο παροτρυνση της μητερας μου και γνωστων μου που τα παρομοιαζαν με θηρια. Αντεχουν πολυ. Οι κραδασμοι μη σας φοβιζουν. Οντως χτυπιουντε πολυ ειδικα τα πιο παλια σαν το δικο μου. Οταν ειχε πρωτοπαρει η μητερα μου Brandt πριν καμια 20-25 αρια χρονια τουλαχιστον, κι εβαλε την πρωτη πλυση τρομαξε απο το ταρακουνημα και πηγε στο μαγαζι που το ειχε αγορασει για να παραπονεθει. Της ειπαν τοτε οτι το πλυντηριο ειναι μια χαρα κι ετσι τα φτιαχνουν, αλλα στη Γαλλια ολοι εχουν τα πλυντηρια τους σε ειδικα δωματια (πλυσταρια) και γι αυτο και δεν τους απασχολουν οι κραδασμοι. Το πλυντηριο παντως οντως ειναι αψογο και αντεχει πολλα. Ποτε δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα.

kourkoumpini
11-07-12, 22:47
χαλασε και το δικο μαςπλυντηριο. μαλιστα σταματησε με τα νερα μεσα στο μεσον της πλυσης.

θελω πλεον ενα 6κιλο η 7κιλο,να γλιτωσω τα καθημερινα πλυνητρια,να ειναι αθορυβο ωστε να το βαζω βραδυκαι οικονομικο ως προς το ρευμα κτλ. και ενα πλυντηριο να κανει τα ρουχα πιο αφρατα αν αυτο γινεται.

ειχε η μανα μου διαφορα πλυντηρια μποσ, ζανουσι (20 χρονια και αντεχει ακομα σαν καινουργιο),αριστον. εγω ειχα τωρα κερτιγκ.

δεν θελω κερτιγκ. εσεις ποιο συστηνετε;

επισης θελω να ρωτησω αν υπαρχει κλασικο πλυντηριο να ανοιγει η πορτα κανονικα,εννοω οχι απο πανω, και να εινια λεπτοτερο των 60 ποντων.

Marirena
11-09-12, 16:45
Ελπίζω να υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ καλύτερες νοικοκυρές από εμένα (σίγουρα υπάρχουν!) Ξέρετε αν και πως μπορώ να βρω διαδικτυακά το μάνουαλ για το ESKIMO ESK - 606E????? Θα ήθελα πολύ να βρω οδηγίες ειδικά για το πως το καθαρίζουμε - συντηρούμε κ.λπ..... Εσείς τί κάνετε με τα πλυντήριά σας? Εγώ πλάκα πλάκα το έχω 3 χρόνια και ζήτημα να έχω βάλει 1-2 φορές απλή πλύση με λίγη σόδα ....Το πρόβλημα που μου έβγαλε όμως είναι ότι στη θήκη για το μαλακτικό έχει πιάσει πολύ μαλακτικό με νερό (δηλαδή δεν το παίρνει μέσα όταν πλένει). Μπορεί κάποια κοπέλα να βοηθήσει τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?????????????????? Επείγον..............

klouzeau
11-09-12, 16:54
Ελπίζω να υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ καλύτερες νοικοκυρές από εμένα (σίγουρα υπάρχουν!) Ξέρετε αν και πως μπορώ να βρω διαδικτυακά το μάνουαλ για το ESKIMO ESK - 606E????? Θα ήθελα πολύ να βρω οδηγίες ειδικά για το πως το καθαρίζουμε - συντηρούμε κ.λπ..... Εσείς τί κάνετε με τα πλυντήριά σας? Εγώ πλάκα πλάκα το έχω 3 χρόνια και ζήτημα να έχω βάλει 1-2 φορές απλή πλύση με λίγη σόδα ....Το πρόβλημα που μου έβγαλε όμως είναι ότι στη θήκη για το μαλακτικό έχει πιάσει πολύ μαλακτικό με νερό (δηλαδή δεν το παίρνει μέσα όταν πλένει). Μπορεί κάποια κοπέλα να βοηθήσει τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?????????????????? Επείγον..............

Τη θήκη την έβγαλες να την ξεπλύνεις?Συνήθως μ' ενα ξέπλυμα ξεβουλώνει.Με την ευκαιρία καθάρισε και το χώρο του πλυντηρίου που μπαίνει η θήκη γιατί πιάνει μούχλα,μπλιάξ!!!

Marirena
11-09-12, 16:57
Αχ πώς βγαίνει ρε παιδιά η θήκη ???? Αυτό προσπαθώ αλλά γιατί δεν μπορώ. Πράγματι, το τί έχει πιάσει....

xenia:-)
11-09-12, 16:58
ΣΥΝΗΘΩς ΤΟ ΣΥΡΤΑΡΑΚΙ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟΥ βγαινει εαν το τραβηξεις λιγο παραπανω......για δοκιμασε το.........και το σαπουνιζεις ή εαν εχει πολλα αλατα ριξε λιγο viakal ή ο,τι αλλο χρησιμοποιεις.....

klouzeau
11-09-12, 16:59
Αχ πώς βγαίνει ρε παιδιά η θήκη ???? Αυτό προσπαθώ αλλά γιατί δεν μπορώ. Πράγματι, το τί έχει πιάσει....

Κουνα την λίγο δεξιά αριστερά τραβώντας να ξεσκαλώσει.Προσπάθησε, αλλιώς πες τον άντρα σου(αυτή είναι μια χρησιμότητα τους:cool:)

11-09-12, 17:01
Τη θήκη την έβγαλες να την ξεπλύνεις?Συνήθως μ' ενα ξέπλυμα ξεβουλώνει.Με την ευκαιρία καθάρισε και το χώρο του πλυντηρίου που μπαίνει η θήκη γιατί πιάνει μούχλα,μπλιάξ!!!

πως το κανεις αυτο?γιατι με το σφουγγαρι βγαζω μονο οσα φαινονται.......
χλωρινη?

klouzeau
11-09-12, 17:05
πως το κανεις αυτο?γιατι με το σφουγγαρι βγαζω μονο οσα φαινονται.......
χλωρινη?

Βασικά αυτό εννοούσα!Όχι όμως με χλωρίνη.Κάποιο άλλο καθαριστικό.

Marirena
11-09-12, 17:09
Κορίτσια χίλια ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω!!!

Marirena
11-09-12, 17:09
Προσπάθησε, αλλιώς πες τον άντρα σου(αυτή είναι μια χρησιμότητα τους)

Ναι καλά, μετά θα θέλουμε καινούριο....

11-09-12, 17:12
Βασικά αυτό εννοούσα!Όχι όμως με χλωρίνη.Κάποιο άλλο καθαριστικό.

εγω εριχνα παχυρευστη χλωρινη και το αφηνα μερικες ωρες και μετα μια καλη πλυση στους 60.......
ομως μενουν τα αλατα,οποτε η χλωρινη δεν καθαριζει.....βιακαλ?
ή να δοκιμασω σοδα/ξυδι?

μαριρενα ,πες εαν το καταφερες τελικα.....

klouzeau
12-09-12, 09:10
εγω εριχνα παχυρευστη χλωρινη και το αφηνα μερικες ωρες και μετα μια καλη πλυση στους 60.......
ομως μενουν τα αλατα,οποτε η χλωρινη δεν καθαριζει.....βιακαλ?
ή να δοκιμασω σοδα/ξυδι?

μαριρενα ,πες εαν το καταφερες τελικα.....

Εγώ 1-2 φορές έβαλα cilit bang(κάπως έτσι το λένε:oops:).Είναι για σκλήρή βρωμιά,λίπη κ.α.Θέλει όμως και τρίψιμο.

Marirena
12-09-12, 13:41
Έβγαλα κ καθάρισα την θήκη. Αλλά θα δούμε αν αυτό ήταν το πρόβλημα που δεν τραβούσε το μαλακτικό γιατί δεν ήταν τπτ πουθενά βουλωμένο.

thanos7
12-11-12, 22:01
Εμείς το πρώτο πλυντήριο που πήραμε πριν από 12 χρόνια ήταν siemens 5kg και επειδή μείναμε πολύ ευχαριστημένοι ξαναπήραμε siemens 8kg αυτή την φορά.Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβό αλλά πλένει σωστά και δεν χαλάει εύκολα.Από την άλλη η μητέρα μου έχει και αυτή περίπου 10 χρόνια ένα zanussi σχετικά φθηνό και της βγήκε πολύ αξιόπιστο.Τελικά είναι και λίγο τύχη πώς θα σου βγεί το πλυντήριο.

danel
18-03-14, 08:43
αφου τα περισσοτερα απο αυτα τα πλυντήρια εχουν αισθητήρα νομιζω και ζυγιζουν το βαρος των ρουχων ετσι δεν ειναι?
και λειτουργουν και με μισο καδο αν χρειαστεί ή όσα βαλεις!?
εγω εχω 7,5 καδο LG direct drive. (και είμαστε δυο ατομα μονο!)

και σίγουρα είναι κ πιο οικονομικο το μεγάλο αντι να κανεις 2 πλυντηρια θα κανεις 1 περίπου.
λιγότερη καταναλωση ενεργειας, και νερού σίγουρα.

update 10/9/12 μετά απο 4 χρόνια το πλυντήριο λειτουργεί ακόμα άψογα, και είναι φανταστικό σε θέματα σκύλου χαλιών κλπ, καθώς εχει ειδικό σύστημα που αδειάζεις τις τρίχες κτλ και όσα φεύγουν στο πλύσιμο = δηλαδή δεν βουλώνει ποτέ. αν γεμίσει το φιλτράκι (πχ σε περίπτωση που πλενεις μικρή φλοκατη) σου βγαζει ειδοποιηση, το αδειάζεις, βγαζοντας το νερό απο ειδικό σωληνάκι, και ξεκινάει εκ νέου την πλύση. πολύ πρακτικό, εχω πλυνει πανβρώμικα πράγματα του σκυλου κ είναι πολύ βολικό αυτό. Το πλυντήριο παραμένει πάντα καθαρό εσωτερικά.

Μαρία, κάνε μας ένα update για το LG. Λειτουργεί ακόμα χωρίς πρόβληματα; Πρέπει να αγοράσω άμεσα πλυντήριο!

basketball
18-05-14, 00:44
ρε παιδια εχω μια ερωτηση...προσφατα αγορασαμε πλυντηριο,συγκεκριμενα αυτο εδω,korting kw 7503. Οταν βαζω το μαλακτικο το τραβαει απο την αρχη της πλυσης σε συγκριση με το παλιοτερο που ειχα το οποιο το τραβαγε προς το τελος...ειναι η πρωτη φορα που παιρνω τετοια μαρκα και ισως γι'αυτο δεν ξερω ακριβως..αμα καποιος ξερει κατι παραπανω παρακαλω ας μου απαντησει!