PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

joan
04-10-08, 16:03
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΨΩΝΙΑ . ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΩ ΚΟΙΝΟΤΥΠΗ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ 5-10€ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΠΑΝΤΑ .ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΑ ΕΞΗΣ :΅
CARREFOUR = OIKONOMIKO MONO ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΔΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 90% ΧΑΜΗΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ
LIDL = ΧΑΜΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ
ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ = ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΤΙΚΕΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΚΡΙΒΟΣ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ
ΕΧΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ Ή ΤΟ ΓΑΛΑΞΙΑ?ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΑΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ Π.Χ. ΓΙΑ ΤΟ 2ΜΗΝΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ? Ή ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΑΣ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!! :wink:

zouzounitsa79
04-10-08, 16:34
λοιπον κουκλα ακου τι κανω εγω και ομολογω οτι το βρισκω λειαν οικονομικο :)
Αυτο που λες οτι εκανα οι γιαγιαδες... παω σουπερ μαρκετ καθε τρεις μηνες περιπου..και περνω πολλα πραγματα απο καθε ειδος...απορυπαντικα, ζυμαρικα, αλευρια, ζαχαρες καθαριστικα σχεδον ολες τις πρωτες υλες για την κουζινα και το μπανιο.
Ετσι αποφευγω να πηγαινω καθε Σαββατο σουπερ μαρκετ που οπωσδηποτε σου φευγουν περισσοτερα γιατι ολο και κατι παραπανω θα παρεις :)
Με 250-300 ευρω περναω το τριμηνο και εχω και περισευμα...ζητημα να δωσω 50-60 ευρω το μηνα στο σουπερ μαρκετ για εξτρα προμηθειες :)
Μακια και καλη δυναμη σε ολους μας :)

joan
04-10-08, 16:37
ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΜΕ ΤΑ 250-300 ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ !!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΚΡΕΑΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΠΑΕΙ? ΤΟΣΟ ΕΞΩ ΠΕΦΤΩ ? ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΗΝΙΑΙΩΣ ΔΙΝΩ 400-450€. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥ ΦΙΑΝΕΤΑΙ !!! :oops:

SofiaDav
04-10-08, 17:59
ego gia trofima ksodeuo meripou 300 me 400 ton mhna. Einai ontos panakriba!! Prosfata eimoun agglia kai mou fanikan polu pio xamiles oi times se sxesi me edo, toulaxiston sta proionta me etiketes tvn s/m

Συντονιστής Περιεχομένου
04-10-08, 18:42
Γειά σας,

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

το "ταμείο" του σπιτιού
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3993&start=0

ΜΕ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΠΕΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ??
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=10204&start=0

vkdm
04-10-08, 22:22
Ο Σκλαβενιτης είναι πολύ καλό σουπερμαρκετ και ποιότητα και κάπως πιο λογικές τιμές.Εγώ πάντως νομίζω ότι λιγότερο από 400 ευρώ το μήνα είναι αδύνατο πια να δωσεις για ψωνια.

Σοφία Τ.
04-10-08, 22:55
Να σας πω κι εγω ποια ειναι η τακτικη μου.Λοιπον αγοραζω τα εξης προιοντα μονο απο την ετικετα του Carrefour ή του Μαρινοπουλου:χαρτι υγειας,χαρτοπετσετες,χαρτι κουζινας,σφουγγαρια γενικα,οδοντογλυφιδες,μπατονετες,βαμβακι και γενικα ειδη που δεν εχει και τοση σημασια να ειναι πολυ "ποιοτικα" αλλα κυριως οικονομικα.Επισης παιρνω μουσταρδα,κετσαπ,ρυζι,μπαχαρικα,οσπρια,ξυδι,λεμονι και γενικα μακρας διαρκειας βρωσιμα ειδη που επισης δεν με νοιαζει και τοσο αν ειναι "ποιοτικα".Επιπλεον αποφευγω τον Μασουτη που ειναι πανακριβος και εχοντας κανει μια ερευνα αγορας σε Σ/Μ εχω διαπιστωσει διαφορες στις τιμες σε επωνυμα προιοντα οποτε φροντιζω να ψωνιζω απο εκει που ειναι πιο οικονομικα.Τελος εκμεταλευομαι τις μηνιαιες προσφορες του Carrefour ή του Μαρινοπουλου σε ορισμενα ηδη (-20% επι της τιμης) και οσο διαρκει η προσφορα φροντιζω να προμηθευομαι σε μεγαλες ποσοτητες.Ετσι δεν ξοδευω πανω απο 400 ευρω το μηνα και χωρις να στερουμαστε τιποτα και εχοντας παντα το σπιτι γεματο...

joan
04-10-08, 23:19
ΟΥΦ! ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑ 400-450 ΤΟ ΜΗΝΑ . ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟ ΑΥΤΟ ΣΟΦΙΑ Τ. ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ CARREFOUR ΘΑ ΣΕ ΑΝΤΙΓΡΑΨΩ :lol:

zouzounitsa79
05-10-08, 12:28
ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΜΕ ΤΑ 250-300 ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ !!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΚΡΕΑΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΠΑΕΙ? ΤΟΣΟ ΕΞΩ ΠΕΦΤΩ ? ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΗΝΙΑΙΩΣ ΔΙΝΩ 400-450€. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥ ΦΙΑΝΕΤΑΙ !!! :oops:
20-25 καθε 15 μερες στην λαικη για λαχανικα και κρεατα 25-30 ευρω το μηνα και αν τα δωσουμε γιατι κρεας προσπαθω να ψηνω μια φορα τη βδοαμαδα το πολυ δυο για λογους υγειινης διατροφης :)
Τα υπολοιπα του ψυγειου υπαγοντε στα 50-60 ευρω εξτρα που ειπα πιο πανω :)
Αν πηγαινω καθε σαββατο θα τα τριπλασιασω στανταρ :P :P
Αυτο με τα προιοντα του carefour το εφαρμοζω και εγω...η χλωρινη του ειναι επισης πολυ καλη και το μαλακτικο για τα ρουχα με τεραστια διαφορα σε τιμες :)

Skybeam
05-10-08, 12:42
Xωρίς παιδιά και δίνουμε (ζευγάρι) περίπου 300 - 350 ευρώ τον μήνα. Δεν έχω οργανώσει καλά το θέμα "ψώνια" είναι η αλήθεια. Το μόνο που κάνω είναι ότι ψωνίζω χαρτιά (υγείας, ρολά, χαρτοπετσέτες) και απορρυπαντικά από ένα μαγαζάκι μόνο με τέτοια δίπλα στο σπίτι μου. Δεν είναι ανάγκη να είναι και της πρώτης εταιρίας σε πωλήσεις! Επίσης αγοράζω συχνά προϊόντα ετικέττας Βασιλόπουλου (ρύζι, λάδι, όσπρια, κάποιες κονσέρβες κλπ) καθώς και κάποια ετικέττας Βερόπουλου (μπίρες, ξηρούς καρπούς).

Ekabn
06-10-08, 15:43
Επισης παιρνω μουσταρδα,κετσαπ,ρυζι,μπαχαρικα,οσπρια,ξυδι,λεμονι και γενικα μακρας διαρκειας βρωσιμα ειδη που επισης δεν με νοιαζει και τοσο αν ειναι "ποιοτικα".

Σοφία γιατί δε σε νοιάζει να είναι ποιοτικά; Αν ας πούμε τα όσπρια έχουν εκτεθεί σε φυτοφάρμακα πέραν του επιτρεπτού δεν πειράζει;

Παιδιά, επιτρέψτε μου να μην επεκταθώ πολύ, αλλά νομίζω αυτό πρέπει να το πω. Τα προϊόντα των ίδιων των σουπερμάκρετ καλύτερα να τα αποφεύγουμε. Δουλεύοντας στη διαφήμιση βλέπω διάφορα με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εταιρίες τροφίμων και τα σούπερμάρκετ στην προσπάθειά τους να αποκρύψουν επικίνδυνα περιστατικά που σχετίζονται με τα προϊόντα τους. Ακόμη και προϊόντα από ακριβά σουπερ μάρκετ που θεωρούνται ποιοτικά μπορεί να είναι σοβαρά επικίνδυνα. Μπορεί ας πούμε να έχουν έρθει από χώρα της ανατολής όπου να έχουν εκτεθεί σε φυτοφάρμακα είτε κατά τη διαδικασία της παραγωγής, είτε κατά τη διαδικασία της μεταφοράς τους στην Ελλάδα σε χύδην μορφή (αφού εδώ συσκευάζονται) απλώς επειδή το κοντέινερ όπου μπήκαν προηγουμένως μετέφερε κάτι άλλο.

Θα μου πεις, ε, έτσι δε μπορείς να αγοράσεις τίποτα. Δεν είναι ακριβώς έτσι, αν το ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις κάποιες λύσεις. Και ένα πρώτο βήμα είναι να αποφεύγονται τα προϊόντα των σουπερμάρκετ.

Σοφία Τ.
06-10-08, 16:00
Επισης παιρνω μουσταρδα,κετσαπ,ρυζι,μπαχαρικα,οσπρια,ξυδι,λεμονι και γενικα μακρας διαρκειας βρωσιμα ειδη που επισης δεν με νοιαζει και τοσο αν ειναι "ποιοτικα".

Σοφία γιατί δε σε νοιάζει να είναι ποιοτικά; Αν ας πούμε τα όσπρια έχουν εκτεθεί σε φυτοφάρμακα πέραν του επιτρεπτού δεν πειράζει;

Παιδιά, επιτρέψτε μου να μην επεκταθώ πολύ, αλλά νομίζω αυτό πρέπει να το πω. Τα προϊόντα των ίδιων των σουπερμάκρετ καλύτερα να τα αποφεύγουμε. Δουλεύοντας στη διαφήμιση βλέπω διάφορα με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εταιρίες τροφίμων και τα σούπερμάρκετ στην προσπάθειά τους να αποκρύψουν επικίνδυνα περιστατικά που σχετίζονται με τα προϊόντα τους. Ακόμη και προϊόντα από ακριβά σουπερ μάρκετ που θεωρούνται ποιοτικά μπορεί να είναι σοβαρά επικίνδυνα. Μπορεί ας πούμε να έχουν έρθει από χώρα της ανατολής όπου να έχουν εκτεθεί σε φυτοφάρμακα είτε κατά τη διαδικασία της παραγωγής, είτε κατά τη διαδικασία της μεταφοράς τους στην Ελλάδα σε χύδην μορφή (αφού εδώ συσκευάζονται) απλώς επειδή το κοντέινερ όπου μπήκαν προηγουμένως μετέφερε κάτι άλλο.

Θα μου πεις, ε, έτσι δε μπορείς να αγοράσεις τίποτα. Δεν είναι ακριβώς έτσι, αν το ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις κάποιες λύσεις. Και ένα πρώτο βήμα είναι να αποφεύγονται τα προϊόντα των σουπερμάρκετ.

Θα απαντησω:γιατι πλεον δεν εχω εμπιστοσυνη σε καμια εταιρια και σε κανενα προϊον.Και σκεπτομενη με τον παραγοντα οικονομια λεω τουλαχιστον οτι αφου κατ' εμε ειναι ολα απαραδεκτα,ας μην τα χρυσοπληρωνω τουλαχιστον.Κι αν λες οτι τα προϊοντα ετικετας Σ/Μ ειναι αμφιβολης ποιοτητας, πες μου ποιος μου εγγυαται οτι τα "επωνυμα" ειναι και καλα?Ποσες φορες εχει βγει βρωμα και συνεχιζει να βγαινει για "επωνυμα" προϊοντα?Και επισης η θεση μου σε σχεση με τα επωνυμα ειναι η εξης:οποιο προϊον, βρωσιμο ή μη, διαφημιζεται, αναγκαστικα ειναι ακριβοτερο...Δηλαδη εγω ως καταναλωτης πληρωνω τη διαφημιση, τον γραφιστα που θα κανει τη συσκευασια κλπ και οχι απαραιτητα την ποιοτητα του προϊοντος...Και ανεφερα τα παραπανω προϊοντα ως τετοια που δεν με νοιαζει η ποιοτητα τους γιατι τουλαχιστον στα φρεσκα ή στα του ψυγειου υπαρχει και η ημερομηνια ληξης και το "ματακι" μας που "κοβει".Θα μου πεις και που ξερεις οτι η ημερομηνια ληξεως ειναι αντιπροσωπευτικη της πραγματικης ληξης του προϊοντος...Ε λοιπον δεν το ξερω,αλλα δεν ειμαι και παντογνωστης...Απλα αυτη τη φιλοσοφια εχω ως καταναλωτης...Πλεον ολοι περισσοτερο κοιταμε την τσεπη μας και δυστυχως πολλες φορες κανουμε εκπτωσεις στην ποιοτητα.Αλλιως τα Σ/Μ τυπου DIA,LIDL,ALDI κλπ δεν θα εκαναν χρυσες δουλειες σε Ελλαδα και Ευρωπη...Ομως ο καθενας κανει τις επιλογες του και καλα κανει...

nanaka
06-10-08, 16:10
Αυτο με τις ποσοτητες κοριτσια μου θυμιζει εναν συγγενη μου, που για λογους οικονομιας εχει ενα παταρι (μεγαλοοοοο) γεματο απορρυπαντικα, χαρτικα, σαμπουαν, κτλ αλλα οταν λεμε ποσοτητες το εννοουμε: πχ. 60-70 σκονες πλυντηριου, 200 πακετα χαρτοπεσετες....30 σαμπουαν κτλ! Ολα αυτα που εχει του φτανουν να περασει πανω απο 5-6 χρονια. Αλλα συνεχιζει να προμηθευετε απο προσφορες και ας μην πηγαινει ουτε ταβερνα πχ με την οικογενεια του. Λεει πως οτι χρηματα τους περισσευουν τα διαθετουν για να γεμιζουν το παταρι, προσωπικα θεωρω πως οτι μπορω να περισσεψω ειναι καλλυτερα να το διαθετω για την διασκεδαση, ψυχαγωγια της οικογενειας μου, και για τις αναγκες των παιδιων. Βεβαια αυτος ειναι αλλη περιπτωση ....αποτελει κατηγορια απο μονος του!
Κατα τ'αλλα συμφωνω να αγοραζεις επιλεκτικα απο διαφορα Σ/Μ, οπως και να εκμεταλευεσαι τις προσφορες που κανουν, γιατι εχει ξεφυγει η κατασταση, τα Σ/Μ τα καναμε μετοχους στην τσεπη μας. (Αυτο με τα ψωνια τριμηνου ομως που εγραψε μια κοπελα πρεπει να το ξανασκεφτω γιατι αν και παω παντα με λιστα στο Σ/Μ ποτε δεν την τηρω, παντα φευγω με παραπανω απο οτι εγραψα.)

Ekabn
06-10-08, 16:11
Έχεις δίκιο, και ειδικά για τα όσπρια που λέμε έχεις απόλυτο δίκιο, δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Αλλά, δεν ξέρω, έτσι μου'ρθε να το πω, γιατί απ'την εμπειρία μου, τραβιέται περισσότερο το επώνυμο προϊόν αν πιαστεί να κάνει ταρζανιά από ό,τι το σουπερμάρκετ. Όχι ότι σημαίνει και πολλά αυτό αναγκαστικά, αλλά τέλος πάντων

elachl
06-10-08, 20:05
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ LIDL KAI AN ME EΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΧΤΥΠΑΩ.ΕΔΩ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ.ΕΧΟΥΜΕ ΑΤΛΑΝΤΚ ΑΒ ΚΑΙ ΒΕΡΟΠΟΥΛΟ.ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΦΥΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΝΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΙΡΜΑ Ή ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΕΤΙΚΕΤΑΣ.ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΓΩΤΑ 365 ΤΟΥ ΑΒ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΕΒΓΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΑ?ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΔΕΙΟ.ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ!

joan
06-10-08, 21:10
Κορίτσια εγώ αυτό το μήνα θα δοκιμάσω να ψωνίσω απορρυπαντικά , κονσέρβες, μακαρόνια , ρύζια και λοιπά διαρκείας καθώς και κατεψυγμένα για 1 3μηνο. Θα πάω στα Carrefour και το σίγουρο είναι ότι δεν θα αγοράσω τίποτα πέρα από χαρτικά και χλωρίνη από τη δική του ετικέττα γιατί είναι χάλια και πολλά τρόφιμα έχουν τίγκα Εψιλον συντηρητικά. Θα προσπαθήσω να βρω όσες πιο πολλές προσφορές μπορώ σε έκπτωση ή σε προϊόντα με δώρο κάποιο άλλο προϊόν. Αναρωτιέμαι κατά πόσο θα πέσω μέσα στις ποσότητες και αν τελικά θα αποδειχτεί κερδοφόρο σε βάθος τριμήνου γιατί αυτά θα πληρωθούν και επιτόπου για να μην πέσω στη παγίδα της πιστωτικής με τέτοιο λογαριασμό και μου πέσουν μετά κάνα δυο τρίμηνα στο κεφάλι. Επίσης αποφάσισα να κάνω και μία έρευνα αγοράς για καταψύκτη μικρό για να κάνω το ίδιο και στο κρέας. Βέβαια το πείραμα θα μπορέσει να δείξει σε κανένα χρόνο και η απόσβεση με το καταψύκτη περίπου τόσο αλλά τι να κάνεις. Έρχεται και χειμώνας και το πετρέλαιο θέρμανσης θα ανοίξει στα ύψη. Ίσως και 85 λεπτά το λίτρο. Και για αυτό σκέφτομαι να αγοράσω μιας και δουλεύω σε εταιρεία ηλεκτρολογικού υλικού καλύτερους θερμοστάτες για εξοικονόμηση ενέργειας ή να κοιτάξω για καμία Kerosun αν και τις φοβάμαι για ατυχήματα αυτές (πολλά γίνονται με τα παιδιά) .Δυστυχώς τα πράγματα θέλουν πολύ καλό προϋπολογισμό για να κρατηθεί μία ισορροπία ακόμα και όταν δεν έχεις κανένα τρελό οικονομικό πρόβλημα. Στεγαστικό επένδυσης , παιδικός και μπαλέτο είναι για μένα 1470€ το μήνα ! Λοιπόν επειδή μάλλον είναι λίγο κατσούφικο το μύνημα το αλλάζω λίγο και σας στέλνω πολλά πολλά φιλιά και κανένα τζόκερ :lol:

elias-christina
06-10-08, 21:19
Θα πω κ εμεις τι κανουμε.
Παμε σουπερ μαρκετ μια φορα στον 1 1/2 με 2 μηνες κ μας στοιχιζει περιπου 250 ευρω.
Αγοραζουμε ποσοτητες σε κατεψυγμενα, γαλατα, ντοματακια, ζυμαρικα, ρυζια, σκονες πλυντηριου, σαμπουαν κ οτι αλλο τελοσπαντων μπορει να συντηρηθει για τοσο χρονικο διαστημα.
Επισης περνουμε τα νωπα κρεατα που θα φαμε αμμεσα κ τα λαχανικα.
Σπανιως πρεπει να πω χρειαζομαστε ανανεωση πιο συντομα απο τον 1 1/2 μηνα.
Και αυτο φυσικα οχι για ολα τα ειδη.
Τα εξτρα μας πλεον με το παιδι ειναι συνηθως τα λαχανικα κ τα φρουτα, κανενα 100αρι ευρω ισως ή κ λιγο παραπανω μεσα στο μεσοδιαστημα.
Μετα απο τοσα χρονια, υπολογιζουμε ακριβως τι χρειαζομαστε σε ποσοτητες κ σπανια πεφτουμε εξω.
Απο το να πηγαινουμε καθε βδομαδα πολυ καλυτερα ετσι...
Και πιο οικονομικα ειναι λογο συσκευασιων κ πιο ξεκουραστα! :wink:

sesame
06-10-08, 21:51
Χμμμμ.....εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι η φτήνια τρώει τον παρά...
Είτε σαν υπερκατανάλωση...(ναι ναι ναι, πάω καμμιά φορά στα λιντλ να αγοράσω γατοτροφές ΜΟΝΟ και λυπάμαι και τη γάτα που θα τις φάει) και βλέπω καρότσια μέχρι κει πάνω...πράγματα που ίσως τα περισσότερα από αυτά καταλήξουν και στα σκουπίδια..
Είμαι της άποψης λίγα και καλά..και με σωστό προγραμματισμό όλα γίνονται...τι να τα γλιτώνω τώρα και να μου τα φάνε οι γιατροί αύριο....δε λέει!!
Όσο μπορώ προσέχω...και βέβαια δε γεμίζω ποτέ με γαριδοπατατάκια και άλλες αηδιούλες το καρότσι....

zouzounitsa79
07-10-08, 00:53
Θα πω κ εμεις τι κανουμε.
Παμε σουπερ μαρκετ μια φορα στον 1 1/2 με 2 μηνες κ μας στοιχιζει περιπου 250 ευρω.
Αγοραζουμε ποσοτητες σε κατεψυγμενα, γαλατα, ντοματακια, ζυμαρικα, ρυζια, σκονες πλυντηριου, σαμπουαν κ οτι αλλο τελοσπαντων μπορει να συντηρηθει για τοσο χρονικο διαστημα.
Επισης περνουμε τα νωπα κρεατα που θα φαμε αμμεσα κ τα λαχανικα.
Σπανιως πρεπει να πω χρειαζομαστε ανανεωση πιο συντομα απο τον 1 1/2 μηνα.
Και αυτο φυσικα οχι για ολα τα ειδη.
Τα εξτρα μας πλεον με το παιδι ειναι συνηθως τα λαχανικα κ τα φρουτα, κανενα 100αρι ευρω ισως ή κ λιγο παραπανω μεσα στο μεσοδιαστημα.
Μετα απο τοσα χρονια, υπολογιζουμε ακριβως τι χρειαζομαστε σε ποσοτητες κ σπανια πεφτουμε εξω.
Απο το να πηγαινουμε καθε βδομαδα πολυ καλυτερα ετσι...
Και πιο οικονομικα ειναι λογο συσκευασιων κ πιο ξεκουραστα! :wink:

ακριβως αυτο λεω και εγω ...απλα εμεις το κανουμε για λιγο παραπανω διαστημα :)
ΘΕωρω οτι εξικονομεις πολλα χρηματα με αυτον τον τροπο γιατι δεν περνεις περιττα πραγματα :)

yls
07-10-08, 19:04
λοιπον κουκλα ακου τι κανω εγω και ομολογω οτι το βρισκω λειαν οικονομικο :)
Αυτο που λες οτι εκανα οι γιαγιαδες... παω σουπερ μαρκετ καθε τρεις μηνες περιπου..και περνω πολλα πραγματα απο καθε ειδος...απορυπαντικα, ζυμαρικα, αλευρια, ζαχαρες καθαριστικα σχεδον ολες τις πρωτες υλες για την κουζινα και το μπανιο.
Ετσι αποφευγω να πηγαινω καθε Σαββατο σουπερ μαρκετ που οπωσδηποτε σου φευγουν περισσοτερα γιατι ολο και κατι παραπανω θα παρεις :)
Με 250-300 ευρω περναω το τριμηνο και εχω και περισευμα...ζητημα να δωσω 50-60 ευρω το μηνα στο σουπερ μαρκετ για εξτρα προμηθειες :)
Μακια και καλη δυναμη σε ολους μας :)

Κάνω το κόλπο της ζουζουνίτσας. Μου το είπε μια λογίστρια να το εφαρμόσω ως τακτική και πραγματικά με βόλεψε. Όσον αφορά τα σούπερ μάρκετ έχουμε και λέμε:

1) Lidl, Carrefour: τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι κατόπιν εντολής της αδερφής μου (είναι κτηνίατρος το πουλάκι μου και κάνει ελέγχους σε μαγαζια)
2) ΑΒ Βασιλόπουλος: Θεωρείται το πιο σοβαρό σούπερ μάρκετ αλλά ακριβό. Τα προϊόντα δικής του μάρκας είναι καλά, ειδικά η φέτα.
3) Σκλαβενίτης: Το αγαπημένο μου. Ψωνίζω σχεδόν τα πάντα από κει. Αποφεύγω όμως τα δικά του όσπρια που είναι από Ιράν και προτιμώ τα βιολογικά όσπρια. Έχει και καλά χαρτικά, τα Γλάρος. Πανάκριβο στα είδη μαναβικής.
4) Γαλαξίας: Σχετικά αναξιόπιστο ΟΜΩΣ με πολύ καλά δικής του ετικέττας κατεψυγμένα προϊόντα πχ τυροπιτάκια, τα οποία, σύμφωνα με την αδερφή μου, προμηθεύεται από την ΧΡΥΣΗ ΖΥΜΗ! Επίσης έχει πολύ ωραία μαγιονέζα, μουστάρδα, κέτσαπ όλα δικά του και φθηνά. Και το δικό του ημίσκληρο τυρί Γαλαξίας (κασέρι) είναι υπέροχο. Είναι φθηνό και στα αλλαντικά (καλό είναι να τα αποφεύγουμε). Απαίσιο στα είδη μαναβικής και ξηρών καρπών.
5) Dia: ούτε να το βλέπω. Έχει μόνο καλά μαλακτικά ρούχων.

sabrina
07-10-08, 19:23
εγω κοριτσια ειμαι φανατικη της καταψυξης
κ απο τοτε που το κανω εχω εξοικονομισει κ χρημα κ το
"ωχ πρεπει να πεταχτω να πάρω....." κ παιρνουμε ακόμα κ κάτι άλλο

λοιπον....
ΚΑΤΑΨΥΞΗ
-ψωμι χθεσινο(τελειο για κιμα κ για οτιδηποτε ακομα κ πιτσα με βαση ψωμι)
-καροτα(ειτε ολοκληρα που τριβονται πολυ ευκολα κατεθειαν η κομματακια)
-σκορδο
-κρεμυδακι φρεσκο
-κρεμμυδακι κανονικο
-σελινο
-ανιθο
-πιπερια
-μαιντανο(ολα ψιλοκομμενα σε ταπερακια)
-μπεικον (χωρισμενο σε μεριδουλες για οταν χρειαζομαι λιγο)
-μυζηθρα σκληρη για μακαρονια(1,5 € ενα μεγαλο ταπερ λ δεν κολλαει κ ειναι κ νοστιμο, κατευθειαν με το κουταλι τοη βγαζω απο τη καταψη)
-γκουντα τριμμενο κ αυτο σε μεριδουλες
-οτι σάλτσα μενει καταψυξη κ πάντα θα χρειαστει για συμπληρωμα καπου
-πιτες πάντα ις διπλουν καμια βαρετη μερα θα βγαλω τη δευτερη
-κ πιτσα επισης
-επισης κολοκυθακια και μελιτζανες απο το κηπο της μαμας μου το καλοκαιρι που εμεναν πολλα(ποσες να φαμε???)τις-τα εχω κοψει φετες κ ειναι σε σακουλακια χωρισμενα στη καταψυξη
οποτε κ χειμωνιατικα θα τρωω μελιτζανες και κολοκυθακια "οικογενειακης παραγωγης"

αυτα τα ολίγα :wink:
ελπιζω να εδωσα καμια χρησιμη ιδεα......

Γιωτούλα
07-10-08, 21:36
εγώ πάντως είμαι φαν του Σκλαβενίτη...έχει
τα προϊόντα του "μαράτα" και σε καλές τιμές και με ποιότητα...
βέβαια από τότε που έχουμε έρθει Σαλαμίνα ψωνίζω
από Μαρινόπουλο , αλλά δεν είναι το ίδιο.
Επίσης αρκετά ψωνίζουμε από dia ξηρούς καρπούς , κατεψυγμένα
λαχανικά που είναι σούπερ (καροτάκια,αρακά,αγκινάρες,σπανάκι και
διάφορα τέτοια)σε πάρααααα πολύ καλές τιμές...!!!!
Αλλά κατά τα άλλα παίρνουμε επώνυμα πάνες απορριπαντικά σαμπουάν κτλ
γιατί σου έρχονται μια η άλλη αν παρεις τα οικονομικά χρειάζεται να αδειάσεις το μισό μπουκάλι μέχρι να κάνει αφρό οπότε δεν συμφέρει!!
Αλλά και πάλι παρόλο που προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία
πέφτουμε συνεχώς έξω...όλα ακριβαίνουνν αλλά ο μισθός μένει σταθερός! :(

mata
07-10-08, 23:51
Κορίτσια ωραίες οι ιδέες σας!!Πάντως το περίεργο που έχω διαπιστώσει είναι όταν πάω με τον άντρα ΣΜ, και φορτώνουμε το καρότσι. Ενώ είμαι καταναλωτική όπως και οι περισσότερες γυναίκες, ο άντρας μου κάτι παθαίνει στο ΣΜ!!!Θέλεις από αυτό, θέλεις από εκείνο;;; Και λιγότερο από 100 ευρώ μηνιαίως δεν έχουμε πληρώσει ποτε. Όταν πάω μόνη μου, επειδή είμαι και πιο βιαστική συνήθως, κάνω γρήγορα και δεν ψωνίζω πολλά περιτά.
Γνωστό το τροπάριο, αλλά θέλω να το επαναλάβω.....αυτό το ευρώ μας κατέστρεψε!!!!!!!!!!!

Γιωτούλα
07-10-08, 23:55
Γνωστό το τροπάριο, αλλά θέλω να το επαναλάβω.....αυτό το ευρώ μας κατέστρεψε!!!!!!!!!
έτσι ακριβώς!

Ekabn
08-10-08, 09:54
Γνωστό το τροπάριο, αλλά θέλω να το επαναλάβω.....αυτό το ευρώ μας κατέστρεψε!!!!!!!!!
έτσι ακριβώς!

Όχι ρε παιδιά, αφήστε το το καϋμένο το ευρώ, αν δεν το είχαμε αυτό τώρα με την κρίση αυτή αλλά και με προηγούμενες θα είχαμε καταρρεύσει τελείως. Τα'πε χτες κι ο Πρετεντέρης, ένα κεράκι πρέπει ν'ανάψουμε στο σημιτάκο για το ευρώ. Είδατε τί πάθανε οι Ισλανδοί; υποτίμηση 30%. Για σκεφτείτε να είμασταν στη θέση τους...

rit@
08-10-08, 10:11
Γειά σας και από εμένα είμαι άλλη μια φτωχή βιοπαλαιστής που πασχίζει να τα βγάλει πέρα και γυρνάει από Σ/Μ σε Σ/Μ αλλά μια από τα ίδια άσε που όλο και κάτι θα δώ που δεν χρειάζομαι εκείνη τη στιγμή αλλά είναι ευκαιρία και θα το πάρω. Λέω λοιπόν μια και είδα και ένα φυλλάδιο και μου άρεσε να πάω μέχρι το Μετρό. Εδώ είναι μόνο για χονδρική και είναι πολύ πιο οικονομικό από όλα. Θα κόψω λοιπόν τιμολόγιο στην επιχ. του δουλεύω και θα πάρω ποσότητες για να βγάλω τις γιορτές. Εκτός βέβαια από τα καθημερινά των παιδιών πχ γάλα φρέσκο, γιαουρτάκια, φρούτα κ.α. Σε εσάς το ΜΕΤΡΟ δεν είναι οικονομικό? φιλια.

yls
08-10-08, 11:56
Μήπως αντί για ΜΕΤΡΟ εννοείς το ΜΑΚΡΟ?

rit@
08-10-08, 12:06
όχι MERTO cash & carry λέει το φυλάδιο και ξέρω πως έχει σε όλη την ελλάδα α! γράφει πίσω: αιγάλεω, περιστέρι, ταύρος, μεταμορφωση, κορωπι, κ.α. φιλιά.

yls
08-10-08, 12:06
εγω κοριτσια ειμαι φανατικη της καταψυξης
κ απο τοτε που το κανω εχω εξοικονομισει κ χρημα κ το
"ωχ πρεπει να πεταχτω να πάρω....." κ παιρνουμε ακόμα κ κάτι άλλο

λοιπον....
ΚΑΤΑΨΥΞΗ
-ψωμι χθεσινο(τελειο για κιμα κ για οτιδηποτε ακομα κ πιτσα με βαση ψωμι)
-καροτα(ειτε ολοκληρα που τριβονται πολυ ευκολα κατεθειαν η κομματακια)
-σκορδο
-κρεμυδακι φρεσκο
-κρεμμυδακι κανονικο
-σελινο
-ανιθο
-πιπερια
-μαιντανο(ολα ψιλοκομμενα σε ταπερακια)
-μπεικον (χωρισμενο σε μεριδουλες για οταν χρειαζομαι λιγο)
-μυζηθρα σκληρη για μακαρονια(1,5 € ενα μεγαλο ταπερ λ δεν κολλαει κ ειναι κ νοστιμο, κατευθειαν με το κουταλι τοη βγαζω απο τη καταψη)
-γκουντα τριμμενο κ αυτο σε μεριδουλες
-οτι σάλτσα μενει καταψυξη κ πάντα θα χρειαστει για συμπληρωμα καπου
-πιτες πάντα ις διπλουν καμια βαρετη μερα θα βγαλω τη δευτερη
-κ πιτσα επισης
-επισης κολοκυθακια και μελιτζανες απο το κηπο της μαμας μου το καλοκαιρι που εμεναν πολλα(ποσες να φαμε???)τις-τα εχω κοψει φετες κ ειναι σε σακουλακια χωρισμενα στη καταψυξη
οποτε κ χειμωνιατικα θα τρωω μελιτζανες και κολοκυθακια "οικογενειακης παραγωγης"

αυτα τα ολίγα :wink:
ελπιζω να εδωσα καμια χρησιμη ιδεα......

Και γω λατρεύω την κατάψυξη. Προσοχή :!: : Πατάτες και ρύζι ποτέ κατάψυξη.

snowwhite
08-10-08, 19:25
Κορίτσια ωραίες οι ιδέες σας!!Πάντως το περίεργο που έχω διαπιστώσει είναι όταν πάω με τον άντρα ΣΜ, και φορτώνουμε το καρότσι. Ενώ είμαι καταναλωτική όπως και οι περισσότερες γυναίκες, ο άντρας μου κάτι παθαίνει στο ΣΜ!!!Θέλεις από αυτό, θέλεις από εκείνο;;; Και λιγότερο από 100 ευρώ μηνιαίως δεν έχουμε πληρώσει ποτε. Όταν πάω μόνη μου, επειδή είμαι και πιο βιαστική συνήθως, κάνω γρήγορα και δεν ψωνίζω πολλά περιτά.
Γνωστό το τροπάριο, αλλά θέλω να το επαναλάβω.....αυτό το ευρώ μας κατέστρεψε!!!!!!!!!!!

100 ευρω μηνιαιως δεν εχουμε πληρώσει ουτε και μεις! :lol: :lol: :lol:

joan
08-10-08, 21:49
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ CARREFOUR . ΠΕΘΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ , ΤΗ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ . ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΑΡΧΙΣΕ .ΠΗΡΑ ΟΤΙ ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ . ΟΧΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ . ΤΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΙΣΤΑ ΧΑΧΑΧΑ. ΤΟ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΗΤΑΝ 501€ ΑΡΑ 167€ Ο ΜΗΝΑΣ . ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΒΓΗΚΑ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΟΔΕΥΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150€ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ :roll: .ΕΑΝ ΤΟ ΠΕΤΥΧΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 100€ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ !!!! ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ Ε ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΣΤΗ ΚΡΕΠΑΛΗ :lol: ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

Ursa Major
08-10-08, 21:51
Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται πως ψάχνοντας το φθηνότερο απορρυπαντικό μπορεί να 'χεις ξοδέψει τόση βενζίνη, κόπο και χρόνο που τελικά να μην είναι καθόλου φθηνότερο;
:roll:
Καλά λέει η sesame, λίγα και καλά :)

joan
08-10-08, 21:55

100 ευρω μηνιαιως δεν εχουμε πληρώσει ουτε και μεις! :lol: :lol: :lol:

ΜΑ ΟΥΤΕ ΟΥΤΕ ΟΥΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ !!!!!! :lol: :lol: :lol:

joan
08-10-08, 22:01
Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται πως ψάχνοντας το φθηνότερο απορρυπαντικό μπορεί να 'χεις ξοδέψει τόση βενζίνη, κόπο και χρόνο που τελικά να μην είναι καθόλου φθηνότερο;
:roll:
Καλά λέει η sesame, λίγα και καλά :)

ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ . ΑΓΟΡΑΖΩ ΠΑΝΤΑ ARIEL ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ . ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΙΣ 72 ΜΕΖΟΥΡΕΣ ARIEL CLEEN & FRESH ΑΠΟ 22€ ΜΟΛΙΣ 15€ ΜΕ ΚΑΤΙ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΑΝ ΕΚΕΙ !!! ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ HONDA CIVIC HYBRID ΜΕ ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ ΜΕΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΓΙΑ 185 ΙΠΠΟΥΣ ΜΟΛΙΣ 6,0ΛΙΤΡΑ ΑΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ . (5,4 ΛΙΤΡΑ ΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ) :lol:

Ursa Major
08-10-08, 22:09
Ρε παιδί μου δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά, γενικά λέω, άν και απ'ότι είπες, τα χεις ψάξει τα μεγάλα σούπερ μάρκετ.

resident
08-10-08, 23:23
δε νομιζω οτι χρειαζεται συνεχες ψαξιμο,λιγο-πολυ διαπιστωνεις με μερικες επισκεψεις πιο σουπερ-μαρκετ εχει καλυτερες τιμες στα προ΄'ι'οντα που καταναλωνεις.Εγω προσωπικα αγοραζω απο το Lidl σκονη και υγρο ρουχων(για χρονια χρυσοπληρωνα skip και ariel και διαφορα δεν ειχαν),χαρτικα(κουζινας,τουαλετας κλπ),αλουμινοχαρτο-μεμβρανη-αντικολλητικο χαρτι,σακουλες σκουπιδιων,μπαταριες(για το mp3 μου) και μετα το μπο'ι'κοταζ του γαλακτος,όποτε παω αγοραζω φρεσκο γαλα(ειναι της εβραφαρμα) και τυρι φετα(ειναι της τυρας και της ολυμπος).Απο το καρφουρ αγοραζω απο τη δικη τους φιρμα συνηθως ειδη που δεν τρωγονται(βαμβακι,μαλακτικο ρουχων) ενω στα τροφιμα και καθαριστικα επιλεγω συνηθως επωνυμα που τα αγοραζω ειτε απο το καρφουρ ειτε απο τοπικη αλυσιδα.Παντως τον τελευταιο καιρο κραταω τις αποδειξεις και παρατηρω τις τιμες σε πραγματα που αγοραζω πολυ συχνα.Οι αποκλισεις σε αλλα σουπερ μαρκετ ειναι μεγαλες ή απλα στο ιδιο οι τιμες αυξανονται.Χαρακτηριστικο παραδειγμα ενα παριζακι με ελαιολαδο που αγοραζω για τοστ του γιου μου(μονο αυτο τρωει).Στο καρφουρ ειχε 2,90,σε τοπικη αλυσιδα 4,10!!! και λιγο μετα το καρφουρ το ανεβασε στα 3,25(ολα αυτα σε ενα μηνα μεσα)

ΝΑΝΤΙΑ1
08-10-08, 23:29
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ .ΣΤΑ LIDL ΠΑΙΡΝΩ ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ-ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ-ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ-ΧΑΡΤΟΠΑΙΤΣΕΤΕΣ-ΡΟΛΟ ΚΟΥΖΙΝΑΣ -ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΠΑΝΕΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ.ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΨΩΝΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ,.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟΣ ΝΟΜΙΖΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΗ.ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΙΣΘΟΣ?

joan
09-10-08, 08:59
Ρε παιδί μου δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά, γενικά λέω, άν και απ'ότι είπες, τα χεις ψάξει τα μεγάλα σούπερ μάρκετ.

Το ξέρω βρε παιδί μου . Χιούμορ πήγα να κάνω και για αυτό έβαλα και το φατσάκι . Παρεπιμπτόντως νοικιάζω ένα διαμέρισμα κορίτσια , έχω βάλει αγγελία στο θέμα Μικρές Αγγελίες δείτε το . Φιλιά

joan
09-10-08, 09:02
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ .ΣΤΑ LIDL ΠΑΙΡΝΩ ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ-ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ-ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ-ΧΑΡΤΟΠΑΙΤΣΕΤΕΣ-ΡΟΛΟ ΚΟΥΖΙΝΑΣ -ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΠΑΝΕΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ.ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΨΩΝΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ,.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟΣ ΝΟΜΙΖΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΗ.ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΙΣΘΟΣ?

Στην εταιρεία που δουλεύω ζητάμε κοπέλα για την τιμολόγηση αλλά είμαστε Παιανία. Εάν σε ενδιαφέρει πες μου.

mata
09-10-08, 09:13
Resident μήπως μπορείς κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο να μας γράψεις λίγες τιμές συγκριτικές από κάποια είδη;
Γιατί ψωνίζω από Μασούτη, αλλά έχω δεί διαφορά σε carrefour(βέβαια κι εγώ δεν παίρνω όσες φορές πήγα, τρόφιμα).
Είμαι κι εγώ Β. Ελλάδα και αν μπορούσες να μας γράψεις λίγο κάποιες τιμές, θα ήταν πολύ καλό για να ξέρω τί να επιλέξω τελικά και για ποιά προϊόντα!!! :wink: :D

Ειρήνη
09-10-08, 10:36
Και ‘γω τα ίδια φίλες μου.

Έχω καταντήσει «Βέγγος» για να ψωνίζω από 4-5 μέρη ώστε να εξασφαλίζω χαμηλότερες τιμές. Και θέλω περί τα 400? μηνιαίως…

Είναι όλα πανάκριβα… :?

athens2006
09-10-08, 11:14
Εμείς νομίζω εχουμε ξεφύγει εντελώς στο θέμα ακρίβειας.
Κάθε 2 εβδομάδες γύρω στα 100,00€ ΣΜ, κρέατα 50,00€, ψωμιά-γάλατα-αναψυκτικά που τελειωνουν σε χρονο ρεκορ περίπου 50,00 επίσης καθε 2 εβδομάδες, το σύνολο 400 μηνιαίως και μαλιστα με πολύ μέτρο.
Παλιοτερα στη Θεσσαλονικη πήγαινα στο μακρο και ψωνιζα, δεν εχει εκπληκτική διαφορά αλλά κατι γίνεται.
Τώρα που αγορασα ενα τεράστιο καταψύκτη εδώ, θα κάνω το ιδιο όπως και απορρυπαντικά και οτι ειναι μακρας διάρκειας.

ΝΑΝΤΙΑ1
09-10-08, 16:40
JOAN ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΜΕΝΩ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ.ΑΠΟ ΤΗΣ 4 ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΤΗΣ 3ΤΟ ΠΡΩΙ.ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΠΡΩΙΝΟ

Ειρήνη
09-10-08, 16:57
Irene-stathis

Μη νομίζεις και μεις έτσι... Αυτά που χρειαζόμαστε συνεχώς (ψωμί, γάλα κλπ.) είναι άλλη υπόθεση..

Βρε κορίτσια ξέρετε τι αποφάσισα? Το σκεφτόμουν καιρό αλλά τώρα δεν πάει άλλο. Από 1η Νοεμβρίου και για ολόκληρο τον μήνα θα γράφω καθημερινά το τι χαλάω. Από την τσίχλα μέχρι το σούπερ μάρκετ. Τα πάντα όμως!

Είμαι περίεργη να δω στο τέλος του μήνα τι έχει γίνει και που φεύγουν τα λεφτά, ακριβώς. Πιστεύω πως θα μου "ανοίξει" τα μάτια αν και δεν μας παίρνει για ανοιχτοχεριές.... Είμαι σίγουρη πως το 75/% των χρημάτων θα είναι για φαγητό (σούπερ, κρέας κλπ....)...

Ekabn
09-10-08, 17:30
Ειρήνη, αυτό που λες το έκανα για 2 χρόνια και 2 μήνες πριν από χρόνια και ήταν πολύ ενδιαφέρον. Κατ'αρχήν, είχα διαπιστώσει τότε ότι ξόδευα για τις συγκοινωνίες πολύ περισσότερα από όσα φανταζόμουνα, μα πολύ περισσότερα. Οπότε έκτοτε βγάζω κάρτα (γιατί κινούμαι πολύ με τη συγκοινωνία).

Το άλλο που διαπίστωσα ήταν ότι έδινα πολλά για φαγητό έξω, για μπούρδες, τυρόπιτες και τέτοια.

Γενικά, είναι μια μέθοδος που θα σε πείσει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι η φτήνια τρώει τον παρά, οι μικρές χαζομάρες που μπορούσες να αποφύγεις. Στο τέλος τα αθροίζεις και λες "δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να φύγαν τόσα λεφτά για το τίποτα". Αν και τότε δεν είχα παιδί, ούτε άντρα, ίσως γι αυτό...

DALIA
10-10-08, 13:45
Εγω παντως κοριτσια ποτε δεν μπηκα στην διαδικασια του ψαξιματος το θεωρω τελειως περιττο,ανουσιο και ψυχοφθορο για να γλιτωσεις στην τελικη 20-30€ και αμα...Αν τυχει και πεσω σε προσφορα στο carrefur και οντως θα μου χρειαστει σε λιγο χρονο ναι θα παρω.Αν τυχει να ειμαι κοντα σε Μασουτη και χρειαζομαι ψωνια θα το κανω.Δεν εχω συγκεκριμενο αριθμο χρηματων που μου φευγει στο σουπερ γιατι ειναι αναλογα τι χρειαζομαι π.χ οταν ειναι να παρω απορυπαντικα,μαλακτικα σαμπουαν κτλ σιγουρα ανεβαινει. ( και πως τυχαινει να τελειωνουν ολα μαζι παντα ).

υ.γ.: απ'οσο ξερω τα προιοντα carrefur δινοντε "φασον" σε μεγαλες εταιρειες και απλα περνουν αλλες τιμες λογο ποσοτητας και βαζουν επανω την ετικετα carrefur.

Ειρήνη
10-10-08, 14:16
Ειρήνη, αυτό που λες το έκανα για 2 χρόνια και 2 μήνες πριν από χρόνια και ήταν πολύ ενδιαφέρον. Κατ'αρχήν, είχα διαπιστώσει τότε ότι ξόδευα για τις συγκοινωνίες πολύ περισσότερα από όσα φανταζόμουνα, μα πολύ περισσότερα. Οπότε έκτοτε βγάζω κάρτα (γιατί κινούμαι πολύ με τη συγκοινωνία).

Το άλλο που διαπίστωσα ήταν ότι έδινα πολλά για φαγητό έξω, για μπούρδες, τυρόπιτες και τέτοια.

Γενικά, είναι μια μέθοδος που θα σε πείσει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι η φτήνια τρώει τον παρά, οι μικρές χαζομάρες που μπορούσες να αποφύγεις. Στο τέλος τα αθροίζεις και λες "δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να φύγαν τόσα λεφτά για το τίποτα". Αν και τότε δεν είχα παιδί, ούτε άντρα, ίσως γι αυτό...

Κορίτσι μου

Είμαι σίγουρη πως έχεις δίκιο και γι' αυτό θα το κάνω και 'γω. Γιατί χαλάω αρκετά στο να τραφώ (στο γραφείο) και πρέπει να το βάλω σε μια τάξη. Και να παίρνω κάποια φαγητά από το σπίτι αλλά και να συνειδητοποιήσω το μέγεθος του ποσού που χαλάω γιατί σίγουρα είναι μεγάλο... :roll:

Ειρήνη
10-10-08, 14:24
Εγω παντως κοριτσια ποτε δεν μπηκα στην διαδικασια του ψαξιματος το θεωρω τελειως περιττο,ανουσιο και ψυχοφθορο για να γλιτωσεις στην τελικη 20-30? και αμα...

Φίλη dalia,

Δεν συμφωνώ με αυτό. Αν σκεφτείς πως μιλάμε για διαφορές των 40? ευρώ (δεν είναι 40 είναι περισσότερα όταν έχεις ψάξει από πού συμφέρει να ψωνίζεις, αλλά υποθετικά μιλάμε) τον μήνα (που έτσι ίσως μας φαίνονται λίγα χρήματα και άσκοπο για την ταλαιπωρία και σωστά) σκέψου πως τον χρόνο αυτό το ποσό αναγάγετε στα 480?!!! (αυτό φυσικά ανάλογα τι χαλάει το κάθε σπίτι για να τραφεί…). Αυτά τα χρήματα θα μπορούσες να τα κάνεις πολλά πράγματα. Να τα βάλεις στο λογαριασμό του παιδιού σου, να είναι η προκαταβολη για τις διακοπές σας κλπ…

υ.γ.: απ'οσο ξερω τα προιοντα carrefur δινοντε "φασον" σε μεγαλες εταιρειες και απλα περνουν αλλες τιμες λογο ποσοτητας και βαζουν επανω την ετικετα carrefur.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τυχαίνει να γνωρίζω πως κάποια από τα γαριδάκια με τη φίρμα τους, τα οποία τα παίρνουν από γνωστή ελληνική εταιρεία και τα πουλούν πολύ φθηνότερα. :)

joan
12-10-08, 13:35
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ KEROSUN ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ ΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ. ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΛΟΙΠΟΝ KEROSUN OMNI ΓΙΑ 58 ΤΜ . 0,33ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ . ΚΟΣΤΙΖΕΙ 240 ΣΕ ESHOP KAI 270 ΣTON ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝΙ ΤΩΝ 18ΛΙΤΡΩΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 30€.ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ?
:?

yls
12-10-08, 14:41
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ KEROSUN ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ ΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ. ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΛΟΙΠΟΝ KEROSUN OMNI ΓΙΑ 58 ΤΜ . 0,33ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ . ΚΟΣΤΙΖΕΙ 240 ΣΕ ESHOP KAI 270 ΣTON ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝΙ ΤΩΝ 18ΛΙΤΡΩΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 30€.ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ?

Ξοδεύεις πολλά σε ΔΕΗ? Μήπως αντί για κεροζάν να έπαιρνες θερμοπομπό? Είναι σαν αερόθερμο μόνο που δεν κάνει θόρυβο. Έχει μικρή κατανάλωση ρεύματος και κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ.

joan
12-10-08, 18:08

Ξοδεύεις πολλά σε ΔΕΗ? Μήπως αντί για κεροζάν να έπαιρνες θερμοπομπό? Είναι σαν αερόθερμο μόνο που δεν κάνει θόρυβο. Έχει μικρή κατανάλωση ρεύματος και κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΜΩΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ . ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ.

DALIA
13-10-08, 14:19
Αυτο με τις ποσοτητες κοριτσια μου θυμιζει εναν συγγενη μου, που για λογους οικονομιας εχει ενα παταρι (μεγαλοοοοο) γεματο απορρυπαντικα, χαρτικα, σαμπουαν, κτλ αλλα οταν λεμε ποσοτητες το εννοουμε: πχ. 60-70 σκονες πλυντηριου, 200 πακετα χαρτοπεσετες....30 σαμπουαν κτλ! Ολα αυτα που εχει του φτανουν να περασει πανω απο 5-6 χρονια. Αλλα συνεχιζει να προμηθευετε απο προσφορες και ας μην πηγαινει ουτε ταβερνα πχ με την οικογενεια του. Λεει πως οτι χρηματα τους περισσευουν τα διαθετουν για να γεμιζουν το παταρι, προσωπικα θεωρω πως οτι μπορω να περισσεψω ειναι καλλυτερα να το διαθετω για την διασκεδαση, ψυχαγωγια της οικογενειας μου, και για τις αναγκες των παιδιων. Βεβαια αυτος ειναι αλλη περιπτωση ....αποτελει κατηγορια απο μονος του!

Αυτο δεν ειναι οικονομια,μιζερια ειναι και παλι πολυ soft χαρακτηρισμος η μιζερια

Serba
13-10-08, 14:34
Σκέψου πόσο περιζήτητος θα ήταν την εποχή της κατοχής :!: :!: :!:

th@lia
13-10-08, 14:36

Αυτο δεν ειναι οικονομια,μιζερια ειναι και παλι πολυ soft χαρακτηρισμος η μιζερια

Μπορει να τα χρησιμοποιησει σε καιρο πολεμου!Να γινει μαυραγοριτης!!! :)

DALIA
13-10-08, 14:39
:lol: :lol: :lol: :lol:

Serba
13-10-08, 14:42
th@lia,
στο ίδιο μήκος εκπέμπουμε :?:

yls
13-10-08, 18:13
Σκέψου πόσο περιζήτητος θα ήταν την εποχή της κατοχής :!: :!: :!:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

angela
14-10-08, 11:03
Εχω όλες τις σόμπες kerosun απο την πιο μικρή μέχρι και την πιο μεγάλη γιατί οταν πρωτομπήκαμε στο σπιτι μας δεν είχαμε βάλει καλοριφέρ και έτσι την βγάλαμε 2 χειμώνες με αυτές μέχρι που αγανακτήσαμε και βάλαμε καλοριφέρ άρων άρων.
Τα μειωνεκτήματα είναι οτι βρωμάνε αφάνταστα και αν έχεις παιδιά είναι ανθυγιεινό, επίσης μπορεί τα παιδιά να βάλουν τα χέρια τους πάνω τους ή παιχνίδια και να καούν, επίσης γεμίζουν τον χώρο με υγρασία και παρολίγον σε καινούργιο σπιτι να αποκτήσουμε μουχλα στους τόιχους!!! μόλις βάλαμε καλοριφές βρήκαμε την υγεία μας!!!
Επίσης το πετρέλαιο τους άμα είναι σε μπετόνι συσκευασμένο είναι πανάκριβο ενώ αμα το βρεις χύμα σε λίγα βετζινάδικα τότε μόνο συμφέρει οικονομικά!!!
Ετσι τις έχω τώρα στο γκαράζ και κάθονται και σκουριάζουν!!!

joan
14-10-08, 13:34
Εχω όλες τις σόμπες kerosun απο την πιο μικρή μέχρι και την πιο μεγάλη γιατί οταν πρωτομπήκαμε στο σπιτι μας δεν είχαμε βάλει καλοριφέρ και έτσι την βγάλαμε 2 χειμώνες με αυτές μέχρι που αγανακτήσαμε και βάλαμε καλοριφέρ άρων άρων.
Τα μειωνεκτήματα είναι οτι βρωμάνε αφάνταστα και αν έχεις παιδιά είναι ανθυγιεινό, επίσης μπορεί τα παιδιά να βάλουν τα χέρια τους πάνω τους ή παιχνίδια και να καούν, επίσης γεμίζουν τον χώρο με υγρασία και παρολίγον σε καινούργιο σπιτι να αποκτήσουμε μουχλα στους τόιχους!!! μόλις βάλαμε καλοριφές βρήκαμε την υγεία μας!!!
Επίσης το πετρέλαιο τους άμα είναι σε μπετόνι συσκευασμένο είναι πανάκριβο ενώ αμα το βρεις χύμα σε λίγα βετζινάδικα τότε μόνο συμφέρει οικονομικά!!!
Ετσι τις έχω τώρα στο γκαράζ και κάθονται και σκουριάζουν!!![/quote]

ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ . ΤΟ ΞΕΧΝΑΩ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ . ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ :D