PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπίσθια κλίση μήτρας

gema
19-10-08, 23:23
Κορίτσακια καλησπέρα!!Ελπίζω όλες να είσαστε καλά και να σας συμβαίνουν ευχάριστα πράγματα και στις υπόλοιπες που τα μαγειρεύουν....άντε και καλή επιτυχία!!Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καμία τίποτα για την οπίσθια κάμψη μήτρας, για το πόσο εύκολο είναι να συλλάβεις και αν γνωρίζετε κανένα μυστικό για το θέμα αυτό!!Ο γιατρός μου μου είχε πει οτι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα αλλά θα ήθελα και τη δική σας επιβεβαίωση!!!!!!!!!Ευχαριστώ :D

sabrina
19-10-08, 23:27
κ μενα η μητρα μου προς τα πισω ειναι!!!

δεν νομιζω να ειναι προβλημα αυτο.....

ο γιατρος μου δεν μου το είπε ως προβλημα, απλα μου το ανεφερε...

τον εμπιστευομαι!!!!

για γιατρος επαρχιας εχει κανει θαυματα!!!!(εννοω χωρις την βοηθεια των κλινικων όπως αθηνας)

εσυ γιατι εισαι αγχωμένη????????

sabrina
19-10-08, 23:30
αλλα επι ευκαιριας επειδη κ γω δεν εχω μεινει ακομα
εγκυος

καλο θα ηταν να μας πει καμια κοπελα την γνωμη της με την ιδια
(φοβιτσιάρα, που πηγε προς τα πισω.....) μητρα!!!!!!!!!!!

bp-IOLH
19-10-08, 23:32
Κορίτσια, εγώ έχω οπίσθια κάμψη μήτρας και συνέλαβα με την πρώτη, άσχετο αν η εγκυμοσύνη παλλινδρόμησε.
Είχα κι εγώ την ίδια σκέψη και είχα ρωτήσει τον γιατρό μου, ο οποίος μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σύλληψης λόγω της οπίσθιας κάμψης μήτρας και επιβεβαιώθηκε ο άνθρωπος.
Άρα όλα καλά. Μην ανησυχείτε.

Jen.
19-10-08, 23:36
Και μένα πέρσι μου είπαν ότι είχα. Συνέλαβα με την πρώτη και πλέον η μήτρα είναι κανονική γιατί μάλλον έτσι γίνεται στην εγκυμοσύνη. Μην ανησυχείτε. :wink:

gema
19-10-08, 23:41
Δεν είμαι αγχωμένη, απλά επειδή υπάρχει αυτή η φημολογία γύρω από την οπίσθια κάμψη σχετικά με κάποια δυσκολία στη σύλληψη, ρωτάω!
Αν από την άλλη σκεφτείς οτι για το 2008 θα έχω μόνο μια ευκαιρία , πρώτα ο Θεός, να δοκιμάσω όοοοοολα όσα έχω διαβάσει σε αυτό το site και να έύχομαι να πετύχουν , καταλαβαίνεις οτι ένα μικροάγχος θα το έχω η γυναίκα!!!!! :D :roll:

sabrina
19-10-08, 23:44
α οκ!!!!

απλα με ειχε ρωτησει ο γαιτρός αν ποναω στην επαφη
κ του είπα ότι μονο στα 4( :oops: )
δεν μου καλα αρεσει...

κ τότε μου είπε ότι ίσως μπορει να ναι γιαυτο!!!!

ευχαριστουμε πολυ για τις συμβουλές κοριτσια!!!

πόλυ καθισυχαστικες!!!!!
:wink:

Jean
19-10-08, 23:45
Kι εγω οπισθια μητρα εχω... Συνελαβα πολυ ευκολα... Μην ανησυχεις.

Jen.
19-10-08, 23:45
Δεν είμαι αγχωμένη, απλά επειδή υπάρχει αυτή η φημολογία γύρω από την οπίσθια κάμψη σχετικά με κάποια δυσκολία στη σύλληψη, ρωτάω!
Αν από την άλλη σκεφτείς οτι για το 2008 θα έχω μόνο μια ευκαιρία , πρώτα ο Θεός, να δοκιμάσω όοοοοολα όσα έχω διαβάσει σε αυτό το site και να έύχομαι να πετύχουν , καταλαβαίνεις οτι ένα μικροάγχος θα το έχω η γυναίκα!!!!! :D :roll:

εύχομαι η προσπάθεια σου να στεφτεί με επιτυχία! αλλά γιατί μόνο μια ευκαιρία φέτος?

gema
19-10-08, 23:51
Γιατί ο καλός μου δουλεύει στο εξωτερικό και δεν θα ειδωθούμε μέχρι τα χριστούγεννα!!Γι'αυτό μαζεύω ενέργεια, πληροφορίες και τόνους από επιθυμία!!!Αλλα από τότε που σας έχω βρεί περνάω τέλεια!!!! :lol:

Jen.
19-10-08, 23:52
Γιατί ο καλός μου δουλεύει στο εξωτερικό και δεν θα ειδωθούμε μέχρι τα χριστούγεννα!!Γι'αυτό μαζεύω ενέργεια, πληροφορίες και τόνους από επιθυμία!!!Αλλα από τότε που σας έχω βρεί περνάω τέλεια!!!! :lol:

Οκ εύχομαι τότε όλη η θετική ενέργεια εδώ να λειτουργήσει υπέρ σου! :wink:

gema
19-10-08, 23:54
Μακάρι!!!Είσαστε και γουρλούδες!!!Και εσύ με το καλό το νινάκι σου!!!

sabrina
19-10-08, 23:55
Kι εγω οπισθια μητρα εχω... Συνελαβα πολυ ευκολα... Μην ανησυχεις.

αχ βρε jean μου......
πάντα εδω να μας στηρίζεις.....!!!!!!!!

ευχομαι τα καλυτερα για το κοριτσάκι σου....
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ οτι δεν ειναι τιποτα!!!!!!!!

εεεεε κ μαζι σου που χώνεις κανα μπινελίκι!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Jean
20-10-08, 00:04
Σ' ευχαριστω Sabrina. Να εισαι καλα.

Παντως επειδη κι εγω θορυβηθηκα οταν ανακαλυψα την οπισθια κλιση της μητρας (παρολο που ο γιατρος μου ειπε πως δεν εμποδιζει σε τιποτα τη συλληψη) ειχα ακουσει σε μια συζητηση να λεει μια κοπελα οτι λογω οπισθιας κλισης της μητρας της μετα το σεξ ξαπλωνε μπρουμητα κι εβαζε κι ενα μαξιλαρι απο κατω στην κοιλια για να ισιωνει την κλιση... Να σας πω την αληθεια το εκανα κι εγω (ο αντρας μου πεθαινε στα γελια αλλα τον εγραφα) Τωρα αν βοηθησε αυτο η αν προκειται για κανενα γιατροσοφι δεν ξερω να σας πω...παντως μου πηρε μολις 2 μηνες να μεινω εγκυος.

Jean
20-10-08, 00:09
απλα με ειχε ρωτησει ο γαιτρός αν ποναω στην επαφη
κ του είπα ότι μονο στα 4( :oops: )
δεν μου καλα αρεσει...

:lol: :lol: :lol: Κι εμενα με ξεβολευει αυτη η σταση....Ποναει λιγακι... Νιωθω σαν να με χτυπαει απο μεσα το αυτο...το τετοιο καλε...u know... Λες να φταιει η οπισθια κλιση;

gema
20-10-08, 00:13
Καλά εμένα άμα με δει να κάνω αυτό το σκηνικό όχι θα πεθάνει στο γέλιο αλλά δε ξέρω και γω πόσες μέρες θα με δουλεύει!!!Αλλά τί να κάνουμε? Δηλαδή ο κατακόρυφος δεν κάνει στη δική μας περίπτωση ε?

gema
20-10-08, 00:16
Jean και Sabrina μάλλον η οπίσθια κάμψη είναι που μας ενοχλεί!!Σαν να κοπανάει!!ΚΑι δεν τοχα σκεφτεί τόσο καιρό!!!κοίτα τι μαθαίνει κανείς!!!!

sabrina
20-10-08, 00:17
δε ξέρω βρε jean!!!!!!!!

αλλα όντως ...σπάνια το ευχαριστιεμαι ετσι :oops:

ενω γουστάρω τη φάση απιστευτα....καλα...........ο δικός μου να δεις!!!!

πρεπει να εχω κατεβάσει κανα 5 ποτηράκια κρασι
για να το ευχαριστηθω......

αλλα μόλις με ρωτησε ο γιατρος για την επαφη , επειδη με ειχε ρωτησει πρώτα για πόνους περιοδου που την πρωτη μερα του είπα ότι εχω αφορητους ,

μετα με κοιταξε καλυτερα κ διαπιστωσε τη κλίση της μητρας κ είπε ότι μπορει να κ απο αυτο..........

KANGOO
20-10-08, 00:17
καλημερααα

ενα μεγαλο ποσοστο γυναικων εχουν αυτην την ιδιομορφια, απλα δεν το γνωριζουν γιατι απλα θα αγχωνονταν οπως καλη ώρα εσεις...

εχω και εγω την ιδια διακοσμηση...ας το πουμε ετσι....δυσκολευει λιγο την εξεταση για τεστ παπ αλλα μεχρι εκει.
δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ για συλληψης και για εγκυμοσυνη
εχω ρωτησει πολλος γιατρους και η απαντηση ειναι η ιδια ΚΑΝΕΝΑ.
ειναι ετσι φταιγμενη απο την φυση και θα παραμινει οσα παιδια και να κανουμε, μπορει ελαχιστα να διορθωθει ίσως με φυσιολογικο τοκετο, που και αυτο το συζηταμε αν θα ερθει κανονικα
στην συληψη δεν ενοχλει αφου η φυση και παλι προνοησε να προμηθευσει τον οργανισμο με τα απαραιτητα προσοντα (υγρα, ταχυτητα και ζωη σπερματος)και ολα τα γνωστα, να μην τα λεω...
στην περιπτωση μου ολα πηγαν τελεια...

αρα μην το σκεφτεστε και προχωρατε γοργα προς την δοξα....

ΦΙΛΑΚΙΑ
:lol:

Jean
20-10-08, 00:19
Μπραβο, η εκφραση που εψαχνα"σαν να κοπαναει καπου" Ωραια η στασουλα αλλα η σταση που μαλλον δεν ενοχλει την στρμμενη μητρα μας ειναι το "woman on top" :lol: γενικα οτιδηποτε στο αναποδο με ποναει.

gema
20-10-08, 00:21
Κοριτσάκια με έχετε καθησυχάσει πάρα πολύ!!Λέτε να συλλάβω και γω με την πρώτη;Χριστουγεννιατικα;Αχ!!Μακάρι!!!!!!!!!!!

sabrina
20-10-08, 00:21
εννοειται............όλα καλα!!!!!!!!!!!

απλα μιας κ αναφέρθηκε το σχολιαζουμε!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

αχ τι να κάνουμε κ μεις με τις "οπισοδρομικές μήτρες"
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sabrina
20-10-08, 00:24
αγαπητη φιλόλογε
διόρθωσε με αν εχω ειμαι λάθος στη λέξη

"οπισοδρομικη"????

Jean
20-10-08, 00:26
οπισθοδρομικη ειναι το ορθον...προφανως ηπιες τιποτα κρασακια και το μπερδεψες... :lol:

KANGOO
20-10-08, 00:29
για το θεμα της στασης....
γιατι να πουμε και κατι σοβαρο περαν της ορθογραφιας..
μπορει να μην σε ενοχλει οταν εισαι on top ομως δεν ξερεις οτι η συγκεκριμενη σταση αντενδικνεται για συλληψη?

sabrina
20-10-08, 00:33
οπισθοδρομικη ειναι το ορθον...προφανως ηπιες τιποτα κρασακια και το μπερδεψες... :lol:

μεσα εισαι :lol: :lol: :lol:

τι να κανω η κακομοίρα.......!!!!!???????
παιδι προσπαθω να πιασω........
όσο περναει ο καίρος(χωρις εγκυμοσύνη) το "ρίχνω" παραπάνω 'εξω.........

απο να κάθομαι να στεναχωριεμαι...κάθομαι κ ευφραινομαι!!!
(αυτο το είπα σωστα εεεε????)

Jean
20-10-08, 00:35
Οn top συνελαβα...καρατσεκαρισμενο...τη θυμαμαι πολυ καθαρα εκεινη τη φορα. Τωρα αν ισχυει αυτο που λες, τι να πω; Μαλλον ημουν τυχερη.

Jean
20-10-08, 00:37
Να ευφραινεσαι κοπελια οσο θες... Χαλαρωνεις και δεν εχεις κι αγχος και το ευχαριστιεσαι και οι καλοι κολυμβητες τρεχουν απροσκοπτα να βρουν το αυγουλακι... Σιγα μην κατσεις να σκασεις!

sabrina
20-10-08, 00:41
Να ευφραινεσαι κοπελια οσο θες... Χαλαρωνεις και δεν εχεις κι αγχος και το ευχαριστιεσαι και οι καλοι κολυμβητες τρεχουν απροσκοπτα να βρουν το αυγουλακι... Σιγα μην κατσεις να σκασεις!

σε λατρευω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

zarozinia
20-10-08, 11:07
Γεία σας κορίτσια,
κι εγώ οπίσθια κλίση έχω.
άλλα δεν μου έχει πει ο γιατρός ότι είναι πρόβλημα.
Βέβαια εμεις προσπαθούμε 1,5 χρονο!!!!! χωρις αποτέλεσμα, έχοντας κάνει εξετάσεις και δεν έχουμε κάτι!!!
Τώρα τι να πω, να φταίει αυτο???
Ε δεν νομίζω αφου απ ότι βλέπω κι εσείς αμέσωσ μείνατε έγκυες!

Αυτό με το να κάθεσαι μπρούμητα μετά την επαφή , μου το είχε πει κι εμένα μια γυναικολόγος.
Το έχω κάνει κάποιες φορές.....

:cry:

female
20-10-08, 13:07
Ήρθα και εγώ να προστεθώ στην λίστα σας με τις οπίσθιες μήτρες.
Όταν έμεινα έγκυος δεν μπορούσε ο γιατρός να βρει την μήτρα εύκολα με κολπικό υπέρηχο και μια άλλη γιατρός που έκανα την υστεροσκόπηση μου είπε το ίδιο πράγμα. Πέρα όμως από την δυσκολία στον εντοπισμό δεν προκαλεί άλλο πρόβλημα. Ούτε και η παλινδρόμηση της κύησης είχε σαν αίτιο την οπίσθια κάμψη.
Όσο για την σύλληψη, εγώ έπιασα με την πρώτη προσπάθεια και μάλιστα με επαφή στα 4!!!

joe
20-10-08, 17:32
Εχω κι εγω οπισθια καμψη και ακομη και μετα τη γεννα ετσι παρεμεινε,παρ' ολο που νομιζα οτι θα ισιωσει.Ο γιατρος μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο κι οτι δεν παιζει κανενα ρολο στη συλληψη,απλα παλαιοτερα πιστευαν οτι δυσκολευει αλλα πλεον εχει διαπιστωθει οτι δεν ισχυει.
Παντως κοριτσια γι΄αυτο που λετε για τη σταση στα τεσσερα (κοινως,τη σταση "σκυλακια" :lol: ) να σας πω οτι εμενα παρα την οπισθια καμψη δε με ενοχλει και απεναντιας ειναι ηα γαπημενη μου!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΡΕΝΕ
20-10-08, 18:06
Εχω κι εγω οπισθια καμψη και ακομη και μετα τη γεννα ετσι παρεμεινε,παρ' ολο που νομιζα οτι θα ισιωσει.Ο γιατρος μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο κι οτι δεν παιζει κανενα ρολο στη συλληψη,απλα παλαιοτερα πιστευαν οτι δυσκολευει αλλα πλεον εχει διαπιστωθει οτι δεν ισχυει.
Παντως κοριτσια γι΄αυτο που λετε για τη σταση στα τεσσερα (κοινως,τη σταση "σκυλακια" :lol: ) να σας πω οτι εμενα παρα την οπισθια καμψη δε με ενοχλει και απεναντιας ειναι ηα γαπημενη μου!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κορίτσια είμαι και εγώ μέσα στο club των "οπισθιομητρίων" και θα συμφωνήσω απόλυτα με την joe :oops: :wink:

elenik
20-10-08, 18:09
Ξαπλα μετα την συνουσια για ευκολοτερη συληψη

Jean
20-10-08, 18:50

σαν δεν ντρεπεστε ξεδιαντροπες!!!! :lol: :lol: :lol:

Που εισ' εσυ βρε Joe...χαθηκες τελευταια ή εγω δεν πετυχα ποστ σου;

joe
20-10-08, 21:26
Γεια σου βρε Jean!!! Η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοχαθει γιατι απο τον προηγουμενο μηνα εχω επιστρεψει στη δουλεια και δεν πολυπρολαβαινω να γραφω.Μπαινω ομως σχεδον καθημερινα και διαβαζω,το Parents ειναι κολλημα,ειναι εθισμος!!! :D

mariakar
21-10-08, 13:04
Κι εγώ στο κλαμπ με την οπίσθια μήτρα ανήκω. Βέβαια αυτό δεν με εμπόδισε σε τίποτα να συλλάβω τον Ιούλιο και μάλιστα με μία μονο επαφή.... Όσο για την παλινδρόμηση που είχα, δεν έχει καμμία σχέση.

CORAZON
21-10-08, 15:19
eimai ki ego mia apautes pou exoun kampsi tis mitras pros ta piso..emena pali mou eipan oloi pos einai fusiologiko alla pos paratinei ligo ti silipsi xoris vevaia na einai apolito..prospathoume 7 mines..eimaste ston 8o kai anamenoume..

garidoula
21-10-08, 17:00
Κι εγώ ανοίκω στο κλαμπ!!!Κανένα πρόβλημα !!!Είχα μείνει έγκυος μετά από 5 μήνες προσπαθειών.Και στον πρώτο υπέρηχο δυσκόλεψε λίγο τον γιατρό για να δει.
Νομίζω στον τοκετό ή καλύτερα ή για πιο δύσκολα θα είναι :roll:

gema
21-10-08, 22:56
kalispera koritsakia kai apo mena!!!!Ap'oti blepw telika i opisthia kampsi mitras boithaei sti sullipsi!!!Sxedon oles exete meinei egues me tin prwti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Polu aisiodoxo auto!!!! :D

joe
21-10-08, 23:06
Δεν ξερω αν βοηθαει στη συλληψη,το πιθανοτερο ειναι πως ουτε βοηθαει ουτε δυσκολευει,ειναι μια κατασταση φυσιολογικη.Ο γιατρος μου οταν τον ειχα ρωτησει μου ειχε πει χαρακτηριστικα πως ειναι οπως και με τους αντρες:αλλος το "πιστολινο" του το βολευει δεξια και αλλος αριστερα!!! :lol: :lol: :lol: Ετσι λοιπον,αλλες γυναικες εχουν προσθια κλιση κι αλλες οπισθια!!! Παντως για τη σταση "στα 4" εχω ακουσει οτι οντως βοηθαει αν εχεις οπισθια καμψη!!! :oops:

sabrina
21-10-08, 23:48
τελικα μήπως εχουμε κ γ@@ω τις μητρες κ
αγχωνόμαστε τζαμπα????? :lol:

rani
22-10-08, 01:17
Αν σου πει ο γιατρος σου οτι επηρεαζει τη συλληψη κτλ, καλυτερα να αλλαξεις γιατρο γιατι ειναι αδιαβαστος(κοινως επαιζε ταβλι οταν οι συμφοιτητες του διαβαζαν για την εξεταστικη).Δεν επηρεαζει σε τπτ, ειναι επιστημονικως τεκμηριωμενο. Εχω και εγω και εμεινα εγκυος με την πρωτη "ελευθερη" φορα!Αλλα το εχω ψαξει γιατι η πρωτη μου γυναικολογος μου ειχε πει οτι θα δυσκολευτω...Την αλλαξα φυσικα

RHNIO
22-10-08, 10:29
Κοριτσιαααα καλημερα!!!!
Και εγω στο κλαμπ της οπισθιας και χαιρομαι πολυ που το ανοιξατε το θεμα γιατι πιστευα οτι μονο εγω ειχα θεμα......
Εμενα το μονο προβλημα που μου δημιουργει ειναι στην σπερματεγχυση γιατι δεν μπορει ο γιατρος ευκολα να περασει το καθετηρακι και εκει τραβαω λιγο ζορι :(
Τωρα επειδη εχει και ενα θεματακι και ο συζυγος (γι΄αυτο και αυτες οι προσπαθειες) ελπιζω να μην προσθετω και εγω αλλο ενα αν και εμενα μου ειπε οτι ειναι απο την φυση μου και δεν ειναι κατι κακο....

Ολα τ΄χει η Μαριωρη ο φερετζες της ελειπε λεω στον εαυτο μου!!!!

Σας φιλω ολες!!!!

zarozinia
22-10-08, 11:02
Δηλαδή RHNIO μου πονάει στη σπερματέγχυση?????????????? :shock: :shock: :shock:

RHNIO
22-10-08, 11:21
Ναι γιατι προσπαθει να περασει και βρισκει αντισταστη και χρειαζεται να κανει λιγο χορο με ενα ψαλιδι :shock: στον τραχηλο για να περασει πιο ευκολα....ασε σου λεω ολα τα χω αυτο μου ελειπε ταλαιπωρια χωρις λογο.....

female
22-10-08, 11:26
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΙΣΘΙΕΣ ΜΗΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ & ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΤΡΕΣ ΣΕ ΠΡΟΣΘΙΑ ΚΑΜΨΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΚΤΕΘΙΜΕΝΟ. ΕΙΔΑΤΕ? ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ!

rani
22-10-08, 16:39
female δεν το ηξερα αυτο!Ευχαριστω για την πληροφορια!

zarozinia
23-10-08, 09:13
RHNIO μου με άγχωσες τώρα!!!!
έγω στη σαλπιγγογραφία πόνεσα αρκετά, πονάει το ίδιο? :shock:

επειδή δεν θυμάμαι και αν δεν βαριέσαι να μου πεις, πόσες σπερματεγχύσεις έχεις κάνει?
τι φάρμακα έπερνες? :?:
Εμείς για την πρώτη θα πάμε χώρις να υπάρχει κάποιο πρόβλημα!!!!!!
Εσείς????

female
23-10-08, 10:23
Παρακαλώ RANI. Γι'αυτό είμαστε εδώ! να λέμε τα θετικά και τα αρνητικά!

angi
23-10-08, 13:49
Κοριτσια εκανα 5 σπερματεγχυσεις και δεν πονεσα σε καμια.Αυτο ομως που με εσκισε ηταν η σαλπιγγογραφια.Ωρε γλεντια!!!
Σε οτι αφορα την οπισθια καμψη ο γιατρος μου, μου προτεινε επαφες τυπου "σκυλακι" για να μεινω εγκυος.
Επισης για να μην ψαρωνετε σας λεω οτι οσο μεγαλυτερη η καμψη,οσο μεγαλυτερη η απολαυση για τον συντοφο.
Και στην εγκυμοσυνη φυσικα κανενα θεμα.

zarozinia
23-10-08, 13:57
angi μου εσύ έχεις κατάφερες τελικά να μείνεισ έγκυος με σπερματεγχύσεις?

angi
23-10-08, 14:03
Οχι.Μετα την τελευταια σπερματεγχυση εκανα δυο μημες παυση για να προχωρησουμε σε εξωσωματικη.
Εμεινα εγκυος φυσιολογικα ενα μηνα πριν μπουμε στην διαδικασια.

zarozinia
24-10-08, 09:56
angi μου αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω!!!!!!
Τι να φταίει τελικά????
πολλές κοπέλες αφου έχουν μπεί στην διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής τελικά καταφέρνουν και μένουν φυσιολογικά εγκυες!!!!!!!
Προσπαθούσατε καιρό με επαφές?
Μετά απο πόσο καιρό κάνατε σπερματεγχύσεις???

Συγγνώμη αν σε κουράζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

angi
24-10-08, 10:14
zarozinia
δεν με κουραζεις καθολου.
Ειχα ενδομητριωση τριτου βαθμου.Εκανα λαπαροσκοπηση και αφαιρεσαμε την κυστη που υπηρχε στην ωοθηκη.
Μου διεκοψε την περιοδο για εννεα μηνες κατι που ονομαζεται ψευδοεγκυμοσυνη,μεχρι να καθαρισει εντελως η ενδομητριωση.
Οταν αδιαθετησα ξανα εκανα 6 μηνες προσπαθεια να μεινω εγκυος μονη μου.Τζιφος και παρα παρα πολυ ΑΓΧΟΣ.
Ξεκινησαμε τις σπερματεγχυσεις.Εκανα πεντε με τον γνωστο τροπο(ενεσεις για ωορηξια και προκληση.
ΤΙΠΟΤΑ.
Ειπαμε σταματαμε και σε δυο μηνες μπαινουμε σε διαδικασια εξωσωματικης.
Τον επομενο μηνα εμεινα εγκυος μονη μου.
Τι να εγινε;
Μαλλον μου εφυγε το αγχος,ειχα απελπιστει πλεον.
Βοηθησε ισως και η υπερπαραγωγη οωθηλακιων που καναμε τους προηγουμενους μηνες.Τι αλλο να πω;Μεγαλος παραγοντας ομως και η πιστη.

zarozinia
24-10-08, 11:46
Να σε καλά βρε angi μου .Μου δίνεις κουράγιο ! Κουράστηκες αλλά τα κατάφερες!!!!!!
Ευχομαι ότι καλυτερο απο καρδιάς!

Την ενδομητρίωση πως την ανακαλύψατε?
Πόναγες στην περίοδο? Θέλω να πω είχες κάποια σημάδια και γι αύτο το κοιτάξατε????????

angi
24-10-08, 12:04
Πονουσα λιγο στην επαφη.Αλλα οχι δεν πηγα γι'αυτο στον γιατρο.
Πηγα αφου προσπαθουσα ενα χρονο να μεινω εγκυος και δεν ειχε προκυψει ακομη.

zarozinia
24-10-08, 13:00
Φάνηκε στη σαλπιγγογραφία η ενδομητρίωση?

angi
24-10-08, 13:05
Φανηκε στον κολπικο υπερηχο.
Την κλασσικη δηλαδη εξεταση που κανουν οι γυναικολογοι.
Απλως για να το επιβεβαιωσουμε εκανα μια εξεταση αιματος:CA125 λεγεται.
Ειναι καρκινικος δεικτης.Μην θορυβησε!Ειναι η εξεταση που κανουμε οταν υπαρχει ενδειξη ενδομητριωσης.

candycandy
24-10-08, 13:08
Angi κι εγώ πονάω κατα την επαφή (ιδιαίτερα κατα τη διείσδυση) αλλά μετά περνάει και δεν πονάω καθόλου... Εσένα ήταν ο πόνος εντοπισμένος κατα την επαφή; Πονούσες καθ'ολη τη διάρκεια; Λένε πως οι γυναίκες με οπίσθια κάμψη (όπως κι εγώ) μπορεί να έχουν λίγο πόνο... Η ενδομητρίωση δεν φάνηκε στον υπέρηχο ή τη σαλπιγγογραφία;

zarozinia
24-10-08, 13:10
Την ξέρω αυτήν την εξέταση αλλα μου είπε να μην την κάνω.
Εμένα δεν έχει φανεί κάτι ουτε στα υπέρηχα ούτε στην σαλπιγγογραφία.

angi
24-10-08, 13:18
candycandy
φανηκε στον κολπικο υπερηχο.Τον καρκινικο δεικτη το καναμε για να προσδιορισουμε απο τις τιμες ποσο παλια ανδεχεται να ειναι.
Δηλαδη το οριο ηταν νομιζω 30 και εγω ειχα 85.
Κατα την επαφη ποναγα κατα την ωρα της επαφης αλλα οχι παντα.
Zarozinia,
ποια εξεταση σου ειπαν να μην κανεις;Τον κολπικο υπερηχο ή τον καρκινικο δεικτη;(CA125)

zarozinia
24-10-08, 13:26
Την Ca125. Του έιπα να την κάνω και μου είπε ότι δεν χρειάζεται.
Υπερηχο φυσικά έχω κάνει και μάλιστα αρκετα....
Όλα καλά είναι και όλα καλά φαίνονται...άλλά δεν έρχεται ακομα....
Τι να πω....
:(

angi
24-10-08, 13:33
Απο την στιγμη που δεν υπαρχει προβλημα,προσπαθησε απλα να ηρεμησεις και να το βγαλεις για λιγο καιρο απο το μυαλο σου.
Δυσκολο,το ξερω γιατι το περασα.
Ελεγα:Α!μην χαιδεψω τον σκυλο της μαμα μου!Αν παθω τοξοπλασμα και ειμαι εγκυος;
Α!Εχω πονοκεφαλο αλλα να μην παρω ντεπον,αν ειμαι εγκυος;
Ζουσα με την ιδεα.
Οταν ειπα:Εγω δεν θα κανω ποτε παιδια....εσκασε μυτη ο μπομπιρας.
ΧΑΛΑΡΩΣΕ.Εδω με προβληματα και ηρθε!Δεν θα ερθει το δικο σου νινι; :D

zarozinia
24-10-08, 14:12
ANGI μου μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!σε ευχαριστώ πολύ!!!!!
απλά δεν μπορώ να το ξεχάσω με τίποτα!!!όσο περνάει ο καιρός μου γίνεται εμμονή !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μόνο αυτό σκεφτομαι....
Λεσ και υπαρχει κάποιος μηχανισμος που όταν το ξεχνας ερχεται!!!!!!
δεν το καταλαβαίνω αυτό με τίποτα....Δεν είναι μόνο το άγχος που δεν έρχεται...

Για την ώρα θα προχωρήσω σε σπερματέγχυση γιάτι δεν θέλω να περνανε τα χρόνια, ας το παλέψουμε και αλλιώς.....

angi
24-10-08, 15:23
Γιατι πιστευεις οτι δεν ειναι μονο το αγχος;
Αν μου επιτρεπετε,σου εχουν αφησει αιχμες για κατι αλλο;

candycandy
24-10-08, 15:29
candycandy
φανηκε στον κολπικο υπερηχο.Τον καρκινικο δεικτη το καναμε για να προσδιορισουμε απο τις τιμες ποσο παλια ανδεχεται να ειναι.
Δηλαδη το οριο ηταν νομιζω 30 και εγω ειχα 85.

Angi η εξέταση αυτή (Ca125) γίνεται σε συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου (όπως οι ορμονολογικές) ή οποτεδήποτε; Αν είναι να πάω να κάνω κι εγώ μια μέτρηση...

angi
24-10-08, 15:32
Οποιαδηποτε ημερα,αν θυμαμαι καλα.
Αν ενδιαφερεσε μπορεις να παρεις στο Μητερα (ασχετα αν θα την κανεις εκει),και ζητα να σε συνδεσουν με το μικροβιολογικο.
Ρωτησε και θα σου πουν.

candycandy
24-10-08, 15:32
Οποιαδηποτε ημερα,αν θυμαμαι καλα.
Αν ενδιαφερεσε μπορεις να παρεις στο Μητερα (ασχετα αν θα την κανεις εκει),και ζητα να σε συνδεσουν με το μικροβιολογικο.
Ρωτησε και θα σου πουν.

ΟΚ! Ευχαριστώ!

Jenny_81
24-10-08, 15:38
Η προσωπική μου εμπειρία είναι πως οι γυναίκες με οπίσθια κλίση μήτρας παραπιάνουν εύκολα!!!!! :lol: :lol: :lol:
Έμαθα οτι η μήτρα μου έχει οπίσθια κλίση στα 17 και πραγματικά δε με απασχόλησε ποτέ. Το σκεπτικό μου ήταν αφού υπάρχει μήτρα θα υπάρξουν και νινάκια!!! :oops: :oops:
Έμεινα έγκυος 2 φορές (καμμία απο τις 2 δεν ευδοκίμησε αλλά για άσχετους λόγους) και τις 2 φορες ήταν σε μη γονιμες μέρες!!!!!! (μπορεί κάτι καλό να κάνει η κίση της μήτρας μας κορίτσια!!!):lol: :lol:
Οπότε θα σου πώ αυτό που είχα πει και σε μια άλλη κοπέλα στο forum. Μην αγχώνεστε απο τώρα!!! Απο τη στιγμή που θα δείτε το + σας περιμένει τέτοιο καρδιοχτύπι, τέτοιο άγχος, τέτοια αναμπουμπούλα που καλό είναι να το ευχαριστηθήτε όσο ακόμα μπορείτε/ ούμε :lol: :lol: :lol:

zarozinia
27-10-08, 09:00
angi μου δεν μας έχουν αφήσει πιθανότητεσ ότι συμβαίνει κάτι άλλο.
Τώρα οσ αναφορά το αγχος είχα διαβαάσει έναν γιατρό που έλεγε ότι το αγχος πράγματι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην σύλληψη αλλά και αυτό μέχρι κάποι βαθμό όταν έχει περάσει πολύς καιρός προσπαθειών και δεν έχει συμβεί δεν έιναι απο το αγχος.
Τώρα τι να πω, οτι υπαγόμαστε στα ζευγάρια με ανεξήγητη υπογονιμότητα???
και τι μπορεί να συμβαίνει αυτο?

Τελος πάντων, όσο περισσότερα σκεφτόμαστε τόσο το χειρότερο.

angi
27-10-08, 09:22
Οτι σε γενικες γραμμες υπαρχει ανεξηγητη υπογονιμοτητα,υπαρχει.
Το γεγονος ομως του οτι δεν εχει βρεθει καποιο προβλημα ειναι απο μονο του πολυ ενθαρρυντικο.

ΡΕΝΕ
27-10-08, 11:32
Κορίτσια η οπίσθια κλίση έκανε το θαύμα της - μετά από 2 χρόνια βέβαια. Είμαι έγκυος :D

angi
27-10-08, 11:36
ΡΕΝΕ μου,
συγχαρητηρια!!!
Με το καλο!

tab
27-10-08, 13:27
κ γω εχω αναποδη μητρα
δεν δημιουργει κανενα προβλημα απολυτος

zarozinia
27-10-08, 15:25
ΡΕΝΕ μου ευχομαί ότι καλύτερο!!!!! συγχαρητήρια!!!!!
:D :D :D

Είχατε κάνει εξετάσεις ????

κι εμεις πάνω απο 1,5 χρόνο προσπαθουμε και τιποτα!!! αλλά δεν έχουμε και τίποτα (έχουμε κάνει εξετάσεις).
Μάλλον θα πάμε για σπερματέγχυση ,
εσύ ΡΕΝΕ μου φυσιολογικά έμεινες???????????????????????????????????

ΡΕΝΕ
28-10-08, 10:54
ΡΕΝΕ μου ευχομαί ότι καλύτερο!!!!! συγχαρητήρια!!!!!
:D :D :D

Είχατε κάνει εξετάσεις ????

κι εμεις πάνω απο 1,5 χρόνο προσπαθουμε και τιποτα!!! αλλά δεν έχουμε και τίποτα (έχουμε κάνει εξετάσεις).
Μάλλον θα πάμε για σπερματέγχυση ,
εσύ ΡΕΝΕ μου φυσιολογικά έμεινες???????????????????????????????????
Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ.
Εγώ το μόνο πρόβλημα που είχαμε διαπιστώσει ήταν οι πολυκυστικές.
Τον Μάιο ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια με τις ενέσεις που προκαλούν ωορηξία. Έμεινα αμέσως έγκυος αλλά το έχασα μέσα σε μια εβδομάδα :(
Στη δεύτερη προσπάθεια δεν έγινε τίποτα γιατί δεν έσπαγαν τα ωοθυλάκια!!!!
Μέτα μπήκε το καλοκαιράκια και το άφησα για να ηρεμήσουμε λίγο.
Παρατήρησα όμως πως ο κύκλος μου σταθεροποιήθηκε!!!!
Έτσι το άφησα μέχρι τώρα και ... το θαύμα έγινε από μόνο του :)
Ο γιατρός μου είχε πει όμως ότι τα φάρμακα αυτά συνεχίζουν τη δράση τους αρκετό καιρό μετά αφού τα διακόψεις, μειωμένα βέβαια, και μπορεί να σε ξεμπλοκάρουν.
Τελικά είχε δίκιο.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.

zarozinia
29-10-08, 09:02
ΡΕΝΕ μου σε ευχαριστω πολύ κορίτσι μου!!!!!!
Και σε σένα ευχομαι απο καρδιάς τα καλυτέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D

zoitheodos
29-10-08, 09:23
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο επιβεβαιώνω, με οπίσθια κάμψη της μήτρας, την μία ωοθήκη κουτσουρεμένη μετά απο χειρουργείο, πολυκυστικές ωοθήκες, άστατο κύκλο κτλ.
Διάβασε τα tickerakia μου και θα καταλάβεις
Αν θές να μείνεις έγκυος απλά χαλάρωσε αυτό μου είπε και ο γιατρός μου και είχε απόλυτο δίκιο, ειδικά την δεύτερη φορά έμεινα έγκυος τον πρώτο μήνα και δεν είχαμε κάνει τίποτα τις γόνιμες μέρες!!!!

zoitheodos
29-10-08, 09:24
Και η μάνα μου έχει το ίδιο θέμα, πόσα παιδιά έκανε ΤΕΣΣΕΡΑ!!

rica
06-11-08, 13:47
Κι εγώ είμαι του ιδίου "στυλ" κορίτσια. Βέβαια, 1 προσπάθεια μέχρι στιγμής ήταν αποτυχημένη. Περιμένω να δω τι θα βγάλει η 2η.

ΔΑΝΑΗ ΣΑΒΒΙΑ
15-12-08, 14:28
opisthia kampsi tis mitras?????????????
peste mou oti gnorizete!!!!!! :idea:

tks :wink: :wink: :wink:

Pipi
15-12-08, 15:36
Οπίσθια κλίση μήτρας. Η μήτρα αντί να "γέρνει" προς τα εμπρός, "γέρνει" προς τα πίσω. Μπορεί να συμβεί μετά από μια εγκυμοσύνη, κατά την φάση επαναφοράς της μήτρας στο αρχικό μέγεθος ή μπορεί να είναι εξ' αρχής έτσι. Δεν εμποδίζει τη σύλληψη αρκεί να πάρεις τη σωστή θέση μετά της εκσπερμάτωση για να βρουν τα σπερματοζωάρια την είσοδο του τραχήλου. Το 20% των γυναικών έχουν οπίσθια κλίση μήτρας, μαζί μ' αυτές κι εγώ :lol: :lol: . Δεν με εμπόδισε να μείνω έγκυος, φαίνεται στα τικεράκια μου. Οι γυναίκες με οπίσθια κλίση φαίνεται πως πονούν σε μεγαλύτερο ποσοστό απ' τις υπόλοιπες στην περίοδο.

MSM2
15-12-08, 15:46
Ακκριβώς !!!!!!!!! συμφωνώ με την pipi μην σε ανησυχεί καθόλου και έγω έχω απλά πόνας περισσότερο στη περίοδο και ίσως σε κάποιες στάσεις :oops: κατά την επαφή δεν εμποδίζει την σύλληψη :wink:

μανουλα
15-12-08, 16:34
κι εγω οπισθια κλιση εχει η μητρα μου και δεν ειχα προβλημα με τη συλληψη. αλλα απο πονο στην περιοδο ειχα πολυ το καλο μετα την πρωτη γεννα ειναι οτι δεν ξανα πονεσα στην περιοδο.

NTINAT
15-12-08, 16:41
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=11308&highlight=&sid=b4ce027a9bc70ef613797f341dc1a70f

δες κ εδω...

vaggelio
31-05-10, 10:36
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ.ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΗ ΟΠΙΣΘΙΑ ΚΛΙΣΗ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ..ΕΙΜΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ).ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ Κ.Λ.Π.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:confused::confused::confused:.

pmarg
31-05-10, 11:09
Εχω κι εγω οπισθια κλιση μητρας. Δεν γνωριζω εαν δημιουργει προβληματα. Εχω δυο παιδακια τα οποια απεκτησα πολυ ευκολα.

ΝΙΚ-16
31-05-10, 11:13
Και γω έχω οπίσθια κλιση και κάμψη μήτρας και όπως βλέπεις έχω ήδη ενα παιδάκι
οταν το χα συζητήσει με το γιατρό μου τώρα τελευταία που προσπαθούμε για το δεύτερο μου είχε πει να αποφεύγω την κλασική στάση και να κάνουμε την ανάποδη:D:D:D;)

Ντινα2
31-05-10, 11:14
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ.ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΗ ΟΠΙΣΘΙΑ ΚΛΙΣΗ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ..ΕΙΜΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ).ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ Κ.Λ.Π.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:confused::confused::confused:.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΗΤΡΑ!!!! Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΝΑ ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ. ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ!!!:razz::razz:

baila
31-05-10, 11:15
μην ανησυχεις καθολου, εχω κι εγω και οπως βλεπερις παω για 3ο παιδακι με πολυυυυυυυυυυ ευκολες συλληψεις
καλη επιτυχια και συντομα μανουλα αν το επιθυμεις

vaggelio
31-05-10, 11:38
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΑΠΛΑ ΤΡΟΜΑΞΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΣΥΝΗΔΕΙΤΟΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!! ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΣΥΛΛΗΨΗ

ΒΑΙLA KAI NTINA2 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ!!!!

Dawn
31-05-10, 11:42
Έχεις εσύ και το 1/4 του παγκόσμιου πληθυσμού. Τόσο "σπάνιο" δηλαδή. Άντε με το καλό να έρθει το μωράκι.

giota-2009
31-05-10, 11:59
Και μένα η μήτρα μου έτσι είναι.... αλλά..

1. Εμεινα έγκυος στα 35 μου και μάλιστα έπαιρνα και ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ!!!!!
2. Εμεινα ξανά έγκυος με την πρώτη στα 37

Νομιζω λοιπόν οτι δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα!!!!

mousetrap
31-05-10, 12:04
Κοπελα μου καλημερα κ απο μενα...πραγματικα δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις...οπως ειπαν κ οι αλλες κοπελες δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη συλληψη κ εγω εχω οπισθια καμψη μητρας αλλα ειμαι εγκυος κ μαλιστα δεν χρειαστηκε να προσπαθησω κ πολυ απλα ετυχε!Σου ευχομαι οτι καλυτερο κ γρηγορα το επιθυμητο αποτελεσμα....

Δ+Β
31-05-10, 12:14
Κι εγώ στο club με τις έχουσες μήτρα με οπίσθια κλίση. Θα το πω και ας γελάσετε. Στην πρώτη μου κόρη η σύλληψη έγινε τον 6ο μήνα προσπαθειών σηκώνοντας τα πόδια ψηλά μετά την επαφή, στη δεύτερη η σύλληψη έγινε τον 3ο μήνα προσπαθειών με την ίδια μέθοδο και στην τρίτη στο 2ο μήνα κάνοντας το ίδιο. Τους προηγούμενους μήνες προσπαθειών απλά το έπαιζα χαλαρή :wink:. Δεν το θεωρώ καθόλου τυχαίο.

margi
31-05-10, 13:02
Κι εγώ έχω οπίσθια θέση στη μήτρα. Δεν έχω παιδιά ακόμη. Είχα μέινει ε΄γκυος, ήταν εξωμήτριο, έχασα σάλπιγγα και όταν πήγα για έλεγχο μου είπαν για την οπίσθια θέση στη μήτρα. Τους τελευταίους μήνες προσπαθω εντατικά αλλά τίποτα...Οσες μέινατε έγκυες ποια στάση γνωρίζετε ότι βοηθάει περισσότερο;;;Θα δοκιμάσω να εχω κι εγώ τα πόδια μου ψηλά, γιατί μέχρι τωρα καθόμουν μετά την επαφή στα τέσσερα με την κοιλιά χαμηλωμένη, αλλά καθώς φαίνεται δεν αποδίδει....

chrimai
31-05-10, 14:19
κι εγω στο club των γυναικών με οπίσθια κλίση μήτρας
εχει και η μαμα μου και εκανε 2 παιδιά
και γω έμεινα εγγυος στο 4ο μήνα ελεύθερων επαφών οχι προσπαθειών και χωρίς ειδικές στάσεις.

το μόνο που μου είπε ο γιατρός τώρα ήταν ότι δυσκολεύει
να πάρει θέση το παιδί για το τοκετό.

ένα άλλο που έχω ακούσει είναι ότι πονάς κατά τη σεξουαλική επαφή
σε κάποιες στάσεις και ότι μπορεί να ευθύνεται για έντονους πόνους περιόδου. εγώ δεν έχω κάτι φοβερό από αυτά...

xristina986
12-12-10, 20:10
Καλησπέρα..Ανήκω και εγώ στον club της οπίσθιας μήτρας..
Είμαστε και εμείς στις προσπάθειες στον 3 μήνα..Όπως και σε ολες ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για σύλληψη αν και μου ειπε ποιο εύκολο ειναι σύλληψη στα 4..
Εσάς σας έχει προτείνει κάποια στάση συγκεκριμένη?
:rolleyes:

εκαβη
14-12-10, 19:36
Καλησπέρα κοριτσάκια!Εγώ εκτός από οπίσθια κλίση της μήτρας,έχω κ οπίσθια κάμψη.Πονάω αφόρητα στην περίοδο,μέχρι στο νοσοκομείο έχω φτάσει με τόσο πόνο,αλλά όχι ιδιαίτερα στο sex.Θέλω να σας πω ότι έμεινα έγκυος με την πρώτη(χωρίς αίσιο τέλος) κ τώρα είμαστε σε διαδικασία προσπαθειών για 3 μήνες αλλά δεν έχει συμεί το ευχάριστο ακόμη.Κάποια στιγμη μου είχε πει ο παλιός μου γυναικολόγος οτι εμείς είναι ευκολότερο να συλλάβουμε κοινώς....στα 4!!Τι να πω,δαν ξέρω αν όντως ισχύει,πάντως όταν συνέλαβα σε τέτοια στάση ήμουν.

candy76
15-12-10, 19:07
Γεια σας κι από μένα!
Άλλο ένα μέλος του club της οπίσθιας θέσης μήτρας...

Εμείς είμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών... και μάλιστα σήμερα χαμογέλασε το clearblue τεστ ωορρηξίας...;)

Τους προηγούμενους μήνες απλά έμενα ξαπλωμένη με τα πόδια ψηλά κανένα μισάωρο μετά την επαφή, αλλά τίποτα...

Τώρα διάβασα πολλά για τη στάση "στα 4" ότι βοηθάει...λέω να τη δοκιμάσουμε σήμερα :oops:
Επίσης, έχω διαβάσει ότι καλό είναι να μένουμε μπρούμυτα μισή ώρα μετά???:confused::?: Μήπως να το εφαρμόσω και αυτό αυτή τη φορά?? Λέτε όντως να βοηθάει? Είχε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?

christy@
15-12-10, 21:39
εγω εγω εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οπισθια θεση μητρας!!!!!!!!!!μετα απο 22 μηνες ακαρπων προσπαθειων και μιας αποτυχημενης σπερματεγχυσης αποφασιζω να καθομαι στα 4 ολο τον μηνα σε ολες τις επαφες.....με επαφες 9η 10η 11η και 17η μερα ουτε καν στις γονιμες,συνελαβα το σπορακι μου!!!!!!!!!ναι ναι ναι στα 4!!!!!!!!! τουρνοκ@##$%%ηκα η κιουρια,συγνωμη κυρια adm για την εκφραση απλα θελω να ειμαι παραστατικη,και εγινε!!!!!!!!!!!!!εγινε εγινε εγινε.....μην απογοητευεστε!!!!!!!!!!και οι οπισθιες θεσεις μητρας εχουν ψυχη!!!!!!!!!!

Silia2002
16-12-10, 12:46
εγω εγω εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οπισθια θεση μητρας!!!!!!!!!!μετα απο 22 μηνες ακαρπων προσπαθειων και μιας αποτυχημενης σπερματεγχυσης αποφασιζω να καθομαι στα 4 ολο τον μηνα σε ολες τις επαφες.....με επαφες 9η 10η 11η και 17η μερα ουτε καν στις γονιμες,συνελαβα το σπορακι μου!!!!!!!!!ναι ναι ναι στα 4!!!!!!!!! τουρνοκ@##$%%ηκα η κιουρια,συγνωμη κυρια adm για την εκφραση απλα θελω να ειμαι παραστατικη,και εγινε!!!!!!!!!!!!!εγινε εγινε εγινε.....μην απογοητευεστε!!!!!!!!!!και οι οπισθιες θεσεις μητρας εχουν ψυχη!!!!!!!!!!

περιγραφικοτατη οπως παντα!!!!!!!!!!!!:D

georgia1974
16-12-10, 20:02
Κοριτσια καλησπερα ,

και εγω οπισθια κλιση μητρας εχω και μετα απο λαθος καποιου βλακα γιατρου ( στην Αθηνα ) εκανα και χειρουργειο και αφαιρεσα δεξια σαλπιγγα και ωοθηκη αλλα 2 μηνες μετα εμεινα εγκυος και τωρα εχω την μπεμπουλλα οποτν κοριτσια μην απογοητευεστε με τιποτα συνεχιστε τις προσπαθιες εντατικα και ολα θα πανε μια χαρα !!!!!!
Keep walking που λενε !!!!!!
Πολλα φιλια κια καλες επιτυχιες σε ολες σας !!!!!

candy76
16-12-10, 20:45
Christy, να που βρεθήκαμε κι εδώ!! Thanks για το ενθαρρυντικό ποστ...:D
Για να δούμε, τι θα γίνει... Αναμένουμε τα αποτελέσματα των "δοκιμών" από αύριο...;-)

THEODOSI
17-12-10, 20:50
Κορίτσια κι εγώ στο club ανήκω άλλα το ανακάλυψα αφού έμεινα έγκυος δύο φορές και μάλιστα την δεύτερη φορά με δίδυμα. Εμεινα έγκυος για πρώτη φορά την πρώτη νύχτα του γάμου μου και ακριβώς εννιά μήνες μετά γέννησα. Δηλαδή πάλι καλά που μου το είπε και ο γιατρός για να το ξέρω.Τι να πω ουδέποτε χρησιμοποίησα κανενός είδους τεχνική ή στάση απλά το ευχαριστιόμουν με την ψυχή μου και το αποτέλεσμα είναι οτι τώρα πια είμαι τρίτεκη και χρησιμοποιούμε διπλό προφυλακτικό για να μη έχουμε απρόοπτα!!!!

Ellemphriem
17-12-10, 20:56
Οπισθια κλιση, συλληψη πρωτου μηνα προσπαθειας 1 μηνα μετα τον γαμο. Καμια σχεση. Ποιος σας ειπε οτι επιρρεαζεται η συλληψη?

ValiaK
17-12-10, 23:13
Ellemphriem, κι εμας η δικιά μας στο Guitar Hero αγαπημένο κομμάτι έχει το "what have you done"! Βέβαια, όταν ήταν δύο ετών τραγούδουσε απ' έξω την "Καπαρντίνα" του Παπακωνσταντίνου! :D

Συγνώμη για το οφ τοπικ

Μαρια.X
18-12-10, 00:41
Εχω κι εγω οπισθια κλιση μητρας,δυσκολευτηκα να συλλαβω επειδη ειχα φοβερο αγχος και υψηλη προλακτινη.
Απο την στιγμη που ρυθμισα την προλακτινη μου εμεινα εγκυος μετα απο 10 μηνες προσπαθειων.

Ellemphriem
18-12-10, 15:07
Ellemphriem, κι εμας η δικιά μας στο Guitar Hero αγαπημένο κομμάτι έχει το "what have you done"! Βέβαια, όταν ήταν δύο ετών τραγούδουσε απ' έξω την "Καπαρντίνα" του Παπακωνσταντίνου! :D

Συγνώμη για το οφ τοπικ

Μα λεμε κολλημα ειδικα με το solemn hour.....τι να πεις....εχουν και τα μικρα γουστο αμ τι ! :mrgreen: Μπραβο στην ζουζου σου. Ετσι τα λουλουδια μας απο νωρις ποιοτητα.....! Και εμενα με συγχωρητε για το οφφ τοπικ.....

margi
29-12-10, 22:38
Γεια σας και χρόνια πολλά σε όλες σας. Εχω οπίσθια θέση και δεν εχω μείνει έγκυος ακόμη. Αλλο όμως θέλω να ρωτήσω. Πήγα σήμερα στη γυναικολόγο μου και μου είπε ότι ο τράχηλος της μήτρα είναι πολύ χαμηλά και να προσέχω να μην σηκώνω βάρη. Φοβήθηκα και προβληματίστηκα. Εχει τύχει σε καμιά σας κάτι ανάλογο;

Michaelangelo
30-12-10, 09:41
Γεια σας κι από μένα!
Άλλο ένα μέλος του club της οπίσθιας θέσης μήτρας...

Εμείς είμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών... και μάλιστα σήμερα χαμογέλασε το clearblue τεστ ωορρηξίας...;)

Τους προηγούμενους μήνες απλά έμενα ξαπλωμένη με τα πόδια ψηλά κανένα μισάωρο μετά την επαφή, αλλά τίποτα...

Τώρα διάβασα πολλά για τη στάση "στα 4" ότι βοηθάει...λέω να τη δοκιμάσουμε σήμερα :oops:
Επίσης, έχω διαβάσει ότι καλό είναι να μένουμε μπρούμυτα μισή ώρα μετά???:confused::?: Μήπως να το εφαρμόσω και αυτό αυτή τη φορά?? Λέτε όντως να βοηθάει? Είχε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?

Καλημέρα κι από εμένα! Έχω να σου πώ ότι κι εγώ έχω οπίσθια κάμψη της μήτρας, συνέλαβα στα 36 μου το πρώτο μου παιδί με την 1η προσπάθεια, είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη κι έναν πολύ καλό κι εύκολο (όσο γίνεται βέβαια)φυσιολογικό τοκετό.
Τώρα στα 38 μου είμαι πάλι έγκυος στον 6ο μήνα με την 1η προσπάθεια.
Ο γιατρός μου πάντως μου είχε πεί ότι καλό είναι το sex να γίνει με την στάση "στα 4" και μετά να μείνεις ξαπλωμένη μπρούμυτα για λίγη ώρα. Εγώ αυτό το έκανα την 2η φορά για να είμαι ειλικρινής και όλα οκ όπως είδες.
Πάντως καμία σχέση δεν έχει η γονιμότητα με την κλίση της μήτρας από ότι μου λέει η εμπειρία μου και ο γιατρός μου τον οποίο και εμπιστεύομαι απόλυτα.
Απλά μπορεί να πονάς λίγο στο sex ή στην περίοδο. Γι' αυτό λοιπόν μην αγχώνεσαι!
Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν και σύντομα να γίνεις μια γλυκιά μανούλα!!!!:p

Μαρια.X
28-01-11, 23:17
Χθες το βραδυ συγκρινα εναν υπερηχο που ειχα κανει το 2007, πριν το παιδι,με εναν υπερηχο που εκανα φετος τον οκτωμβρη.
Στον υπερηχο του 2007 γραφει ''οπισθια κλιση μητρας'',ενω στον φετινο γραφει ''προσθια κλιση μητρας'':confused:.
Τι συμβαινει?
Εκανε αραγε λαθος ο γιατρος ή αλλαζει θεση η μητρα μετα απο μια γεννα?

faiaathanasia
19-03-12, 14:26
Κορίτσια καλησπέρα. Μια που βρήκα το φόρουμ, θα ανοίξω κι άλλο θέμα που με απασχολεί. Ξέρει κάποια κάτι γι' αυτό? Οποιαδήποτε εμπειρία θα βοηθούσε. Η μητέρα μου έχει οπίσθια κλίση της μήτρας, και εγώ. Γυναικολόγος μου είπε ότι είναι κι αυτό ένα μικρό θεματάκι υπογονιμότητας (σε ελάχιστα ποσοστά όμως), και ότι είναι λόγος που προκαλεί πόνους περιόδου.. Τι έχετε να πείτε γι' αυτό?:confused::confused::confused:
Συγνώμη, δεν είχα δει το θεματάκι που είχε ήδη ανοιχτό!! Συγνώμη!!! :-(

jo89
19-03-12, 14:47
Κορίτσια καλησπέρα. Μια που βρήκα το φόρουμ, θα ανοίξω κι άλλο θέμα που με απασχολεί. Ξέρει κάποια κάτι γι' αυτό? Οποιαδήποτε εμπειρία θα βοηθούσε. Η μητέρα μου έχει οπίσθια κλίση της μήτρας, και εγώ. Γυναικολόγος μου είπε ότι είναι κι αυτό ένα μικρό θεματάκι υπογονιμότητας (σε ελάχιστα ποσοστά όμως), και ότι είναι λόγος που προκαλεί πόνους περιόδου.. Τι έχετε να πείτε γι' αυτό?:confused::confused::confused:
Συγνώμη, δεν είχα δει το θεματάκι που είχε ήδη ανοιχτό!! Συγνώμη!!! :-(

Εχω και εγω οπισθια κληση μητρας.....σε οσους γυναικολογους εχω παει κανενας ποτε δν μ ειπε πως παιζει ρολο σε υπογονιμοτητα...:rolleyes::rolleyes:!!!
Απλα εχει αλλη κλιση αυτο και τιποτα αλλο επισης ολοι μ ειπαν πως αν γεννησεις τις περισσοτερες φορες γυρναει στην φυσιολογικη της θεση....

maria_v
19-03-12, 15:34
Καλησπέρα κορίτσια, μήπως έχετε κάνει σαλπιγγογραφία? Έχω διαβάσει ότι λόγω της οπίσθιας κλήσης μήτρας που έχω και εγώ, πονάς πολύ στην σαλπιγγογραφία. Έτσι είναι? Θα πάω την Παρασκευή για σαλπιγγογραφία και με έχει φάει το άγχος, σε κάποιες λένε να πάρουν και παυσίπονα πριν, εμένα τίποτα δεν μου είπαν.

amarillo81
19-03-12, 15:49
Καλησπέρα κορίτσια, μήπως έχετε κάνει σαλπιγγογραφία? Έχω διαβάσει ότι λόγω της οπίσθιας κλήσης μήτρας που έχω και εγώ, πονάς πολύ στην σαλπιγγογραφία. Έτσι είναι? Θα πάω την Παρασκευή για σαλπιγγογραφία και με έχει φάει το άγχος, σε κάποιες λένε να πάρουν και παυσίπονα πριν, εμένα τίποτα δεν μου είπαν.
γεια σου maria!!!εχω κ γω οπισθια κληση μητρασ αλλα δε πονεσα στη σαλπιγγογραφια...μου χαν πει να παρω 2 μερεσ πριν αντιβιωση που την συνεχισα κ 3-4 μερεσ μετα(δηλ εβα κουτι βιμπραμισιν)κ 2 ωρεσ πριν παω για τν εξεταση 2 μπουσκοπαν πλασ

nena38
19-03-12, 15:56

Εκανα σαλπιγγογραφία πριν 9 μήνες περιπου και πονεσα αρκετα αλλα δεν ξερω αν οφειλετε στην οπίσθια κλίση της μήτρας μου. Πήρα volrtaren υποθετο 2 ωρες πριν και panadon 1 ωρα πριν και 3 ωρες μετα.

nena38
19-03-12, 15:57
γεια σου maria!!!εχω κ γω οπισθια κληση μητρασ αλλα δε πονεσα στη σαλπιγγογραφια...μου χαν πει να παρω 2 μερεσ πριν αντιβιωση που την συνεχισα κ 3-4 μερεσ μετα(δηλ εβα κουτι βιμπραμισιν)κ 2 ωρεσ πριν παω για τν εξεταση 2 μπουσκοπαν πλασ

Κι εγω πήρα την ιδια αντιβίωση αλλα μετα την εξέταση για 3 μερες.

maria_v
19-03-12, 15:58
Εκανα σαλπιγγογραφία πριν 9 μήνες περιπου και πονεσα αρκετα αλλα δεν ξερω αν οφειλετε στην οπίσθια κλίση της μήτρας μου. Πήρα volrtaren υποθετο 2 ωρες πριν και panadon 1 ωρα πριν και 3 ωρες μετα.
Δηλαδή εμένα που δεν μου είπαν να πάρω τίποτα, να πάρω από μόνη μου? Θα πάρω να ξαναρωτήσω.

nena38
19-03-12, 16:03
Δηλαδή εμένα που δεν μου είπαν να πάρω τίποτα, να πάρω από μόνη μου? Θα πάρω να ξαναρωτήσω.

Παρε οποσδηποτε εμενα δεν μου ειπαν απο το εξεταστικο κεντρο τιποτα ο γιατρός μου, μου ειπε τι να παρω.

maria_v
19-03-12, 16:08
Παρε οποσδηποτε εμενα δεν μου ειπαν απο το εξεταστικο κεντρο τιποτα ο γιατρός μου, μου ειπε τι να παρω.
ευχαριστώ πολύ κορίτσι!!!

tinkerbell24
19-05-12, 14:05
ευχαριστώ πολύ κορίτσι!!!
Μετά από ένα 8 μήνες που έκανα τη σαλπιγγογραφία, θυμήθηκα ότι μου είχε πει και έμενα ο γιατρός ότι έχω οπίσθια κλίση μήτρας.Μου είχε αναφέρει όμως ότι αυτό σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει τη γονιμότητα, και σε κάτι που διάβασα σήμερα αυτό λέει...
ελπίζω όντως να είναι έτσι τα πράγματα...
να αναφέρω όμως ότι δεν πονώ στη περίοδο μου, αλλά ούτε στη σαλπιγγογραφία πόνεσα αλλά ούτε και στη σπέρματέγχυνση...

Nefeli_13
11-07-12, 12:31
Καλησπέρα κοριτσάκια!Εγώ εκτός από οπίσθια κλίση της μήτρας,έχω κ οπίσθια κάμψη.Πονάω αφόρητα στην περίοδο,μέχρι στο νοσοκομείο έχω φτάσει με τόσο πόνο,αλλά όχι ιδιαίτερα στο sex.Θέλω να σας πω ότι έμεινα έγκυος με την πρώτη(χωρίς αίσιο τέλος) κ τώρα είμαστε σε διαδικασία προσπαθειών για 3 μήνες αλλά δεν έχει συμεί το ευχάριστο ακόμη.Κάποια στιγμη μου είχε πει ο παλιός μου γυναικολόγος οτι εμείς είναι ευκολότερο να συλλάβουμε κοινώς....στα 4!!Τι να πω,δαν ξέρω αν όντως ισχύει,πάντως όταν συνέλαβα σε τέτοια στάση ήμουν.

Έχω κι εγώ οπίσθια κάμψη της μήτρας και, όπως καταλαβαίνετε, ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό να μου προτείνει κάποια στάση.... Από την άλλη, όλο το ζωικό βασίλειο με αυτή τη στάση δεν πολλαπλασιάζεται...;;;; Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία με το επιθυμητό αποτέλεσμα;

mairy_lou
12-07-12, 22:03
Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!!! Βαλτε και μενα στο κλαμπ! Μολις σημερα το ανακαλυψα και ετρεξα αμεσως να παρω κιαλλες γνωμες απο ολες εσας, φυσικα σαν ενισχηση σε αυτα που μου ειπε ο γιατρος μου! Απλα μου εκανε εντυπσωση που τοσα χρονια που εχω αλλαξει 3 γυναικολογους, δεν μου το ανεφερε κανενας!! Αλλα μπορω να πω οτι σε γενικες γραμμες οσα διαβασα απο τις εμπειριες σας, με καθησυχασαν! Οσον αφορα τον πονο και τηνν μικροενοχληση κατα την επαφη, πανω που ημουν ετοιμη να του το ρωτησω, με προλαβε ο γιατρος , και μου εξηγησε οτι μπορει να ειναι επακολουθο της οπισθιας κλησης της μητρας..

mairy_lou
12-07-12, 22:05
Έχω κι εγώ οπίσθια κάμψη της μήτρας και, όπως καταλαβαίνετε, ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό να μου προτείνει κάποια στάση.... Από την άλλη, όλο το ζωικό βασίλειο με αυτή τη στάση δεν πολλαπλασιάζεται...;;;; Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία με το επιθυμητό αποτέλεσμα;

Νεφελη, η λεγομενη doggy style παντως(ας μου επιτραπει η φραση) δεν ειναι απο τις ''χειροτερες'' σε εμας με αυτο το προβληματακι !Δυστυχως! :(

nuvola
13-07-12, 11:15
Κι εγώ έχω οπίσθια κάμψη της μήτρας.
4 γυναικολόγοι μου είπαν πως δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με την υπογονιμότητα! Αυτό ήταν κάτι που το υποστήριζαν παλιά αλλά τα αποτελέσματα τους διέψευσαν.
Εγώ έμεινα έγκυος και στις 2 εγκυμοσύνες με την πρώτη φορά. Αυτό που είχα διαβάσει ήταν πως καλό είναι μετά το σεξ:oops: να μένεις ανάσκελα με λίγο ανασηκωμένους τους γλουτούς. Το έκανα στην πρώτη εγκυμοσύνη, αλλά όχι στη δεύτερη και πάλι έμεινα έγκυος.
Αυτό που μου έλεγαν επίσης οι γιατροί είναι πως το μόνο θέμα με την οπίσθια κάμψη είναι ότι προκαλεί κάποιους πόνους στο σεξ ανάλογα με τη στάση!
Στην εγκυμοσύνη απλά κάναμε στην αρχή λίγο περισσότερο κολπικό υπέρηχο γιατί από την κοιλιά δεν φαινόταν καλά το έμβρυο λόγω της μήτρας. Καθώς όμως μεγάλωνε αναγκαστικά η μήτρα καταλαμβάνει όλη την κοιλιά όπως και οι υπόλοιπες μήτρες. Μετά τον τοκετό επανέρχεται στην προηγούμενη θέση της προς τα πίσω.
Ελπίζω να βοήθησα!

mairy_lou
13-07-12, 11:36
Κι εγώ έχω οπίσθια κάμψη της μήτρας.
4 γυναικολόγοι μου είπαν πως δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με την υπογονιμότητα! Αυτό ήταν κάτι που το υποστήριζαν παλιά αλλά τα αποτελέσματα τους διέψευσαν.
Εγώ έμεινα έγκυος και στις 2 εγκυμοσύνες με την πρώτη φορά. Αυτό που είχα διαβάσει ήταν πως καλό είναι μετά το σεξ:oops: να μένεις ανάσκελα με λίγο ανασηκωμένους τους γλουτούς. Το έκανα στην πρώτη εγκυμοσύνη, αλλά όχι στη δεύτερη και πάλι έμεινα έγκυος.
Αυτό που μου έλεγαν επίσης οι γιατροί είναι πως το μόνο θέμα με την οπίσθια κάμψη είναι ότι προκαλεί κάποιους πόνους στο σεξ ανάλογα με τη στάση!
Στην εγκυμοσύνη απλά κάναμε στην αρχή λίγο περισσότερο κολπικό υπέρηχο γιατί από την κοιλιά δεν φαινόταν καλά το έμβρυο λόγω της μήτρας. Καθώς όμως μεγάλωνε αναγκαστικά η μήτρα καταλαμβάνει όλη την κοιλιά όπως και οι υπόλοιπες μήτρες. Μετά τον τοκετό επανέρχεται στην προηγούμενη θέση της προς τα πίσω.
Ελπίζω να βοήθησα!

Ναι φυσικα! Δεν γνωριζα οτι μετα την εγκυμοσυνη ομως επανερχεται !! Ξεχασα να σημειωσω πως ο γιατρος μου ειπε οτι απλα τουυς πρωτους 3 μηνες περιπου εγκυμοσυνης, πρεπει να υπαρχει λιγο προσοχη στην επαφη, λογο αυτου που ανεφερες και συ !!

Nefeli_13
13-07-12, 12:12
mairy_lou, ο λόγος που δεν το αναφέρουν είναι ότι δεν δημιουργεί πρόβλημα ούτε υπογονιμότητας ούτε στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης! Άρα, όλα καλά!!!
sapienza, από τη μικρή έρευνα που έκανα αυτό το μήνα επιβεβαιώνω αυτό που λες! Αυτό το μήνα το δοκίμασα κι εγώ: μαξιλάρια κάτω από τη λεκάνη και ψηλά τα ποδαράκια για κανα εικοσάλεπτο! Είδαμε και με το γιατρό ότι έγινε κανονικά ωορηξία και είχαμε επαφές την προηγούμενη και την ίδια μέρα, οπότε αναμένουμε... Εύχομαι το καλύτερο για όλες μας!!!

nuvola
13-07-12, 16:47
mairy_lou, ο λόγος που δεν το αναφέρουν είναι ότι δεν δημιουργεί πρόβλημα ούτε υπογονιμότητας ούτε στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης! Άρα, όλα καλά!!!
sapienza, από τη μικρή έρευνα που έκανα αυτό το μήνα επιβεβαιώνω αυτό που λες! Αυτό το μήνα το δοκίμασα κι εγώ: μαξιλάρια κάτω από τη λεκάνη και ψηλά τα ποδαράκια για κανα εικοσάλεπτο! Είδαμε και με το γιατρό ότι έγινε κανονικά ωορηξία και είχαμε επαφές την προηγούμενη και την ίδια μέρα, οπότε αναμένουμε... Εύχομαι το καλύτερο για όλες μας!!!
Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα;-)
Ακριβώς το ίδιο έκανα στην πρώτη εγκυμοσύνη!

vasfa
14-07-12, 13:04
Εγω εχω ΕΝΤΟΝΑ οπισθια καμψη της μητρας συμφωνα με εναν γιατρο που μου εκανε μια μικρη επεμβαση στον τραχηλο, δηλαδη η μητρα μου ειναι σχεδον οριζοντια προς τα πισω, ο γιατρος δεν μπορουσε να βρει τον τραχηλο να περασει τον καθετηρα. Αλλα μετα τη διανοιξη τραχηλου που εκανα, εμεινα εγκυος στον πρωτο μηνα προσπαθειων στη σταση που προτεινετε ολες, doggy style. Ο αντρας μου με παρακαλουσε ολα αυτα τα χρονια να κανουμε σ'αυτη τη σταση αλλα εμενα δεν μ'αρεσε και την απεφευγα, το εκανα μονο για να μεινω εγκυος και επιασε!!! Δεν θυμαμαι μετα την σπερματεγχυση τι εκανα, μαλλον καθομουν λιγο μπρουμυτα και μετα γυριζα κανονικα, και εμενα ετσι για καμμια ωρα, πριν πλυθω. Χαρακτηριστικα θυμαμαι οτι ετσι δεν υπηρχε διαρροη σπερματος απ'τον κολπο ενω στη κλασσικη σταση ολο το σπερμα εβγαινε εξω γι'αυτο δεν εμενα εγκυος.
Η σταση αυτη ειναι εγγυηση για μας με την συγκεκριμενη ανατομια!

vasfa
15-07-12, 12:51
Εγω εχω ΕΝΤΟΝΑ οπισθια καμψη της μητρας συμφωνα με εναν γιατρο που μου εκανε μια μικρη επεμβαση στον τραχηλο, δηλαδη η μητρα μου ειναι σχεδον οριζοντια προς τα πισω, ο γιατρος δεν μπορουσε να βρει τον τραχηλο να περασει τον καθετηρα. Αλλα μετα τη διανοιξη τραχηλου που εκανα, εμεινα εγκυος στον πρωτο μηνα προσπαθειων στη σταση που προτεινετε ολες, doggy style. Ο αντρας μου με παρακαλουσε ολα αυτα τα χρονια να κανουμε σ'αυτη τη σταση αλλα εμενα δεν μ'αρεσε και την απεφευγα, το εκανα μονο για να μεινω εγκυος και επιασε!!! Δεν θυμαμαι μετα την σπερματεγχυση τι εκανα, μαλλον καθομουν λιγο μπρουμυτα και μετα γυριζα κανονικα, και εμενα ετσι για καμμια ωρα, πριν πλυθω. Χαρακτηριστικα θυμαμαι οτι ετσι δεν υπηρχε διαρροη σπερματος απ'τον κολπο ενω στη κλασσικη σταση ολο το σπερμα εβγαινε εξω γι'αυτο δεν εμενα εγκυος.
Η σταση αυτη ειναι εγγυηση για μας με την συγκεκριμενη ανατομια!

"εκσπερματιση " ηθελα να πω, γι'αυτο μπερδευτηκε μια φιλη και μου εστειλε μηνυμα! Sorry!

Melina22
15-07-12, 17:17

Και εγώ έχω οπίσθια κάμψη κ έμεινα έγκυος πολύ εύκολα 2 φορές (τον πρώτο μήνα κ τον δεύτερο μήνα προσπάθειας αντίστοιχα). Η στάση ήταν πράγματι κ αυτή "οπίσθια" (κ τις δυο φορές) αλλά όχι η "doggy style". Λέτε τελικά να παίζει ρόλο σε εμάς που έχουμε μήτρα σε αυτή τη θέση;
Δεν έκανα τίποτα από όσα αναφέρονται μετά το σεξ (κατακόρυφα, μπρούμυτα κλπ).

Καλά αποτελέσματα εύχομαι κ γρήγορα!

Nefeli_13
17-07-12, 09:08
Και εγώ έχω οπίσθια κάμψη κ έμεινα έγκυος πολύ εύκολα 2 φορές (τον πρώτο μήνα κ τον δεύτερο μήνα προσπάθειας αντίστοιχα). Η στάση ήταν πράγματι κ αυτή "οπίσθια" (κ τις δυο φορές) αλλά όχι η "doggy style". Λέτε τελικά να παίζει ρόλο σε εμάς που έχουμε μήτρα σε αυτή τη θέση;
Δεν έκανα τίποτα από όσα αναφέρονται μετά το σεξ (κατακόρυφα, μπρούμυτα κλπ).

Καλά αποτελέσματα εύχομαι κ γρήγορα!

Αν δεν τα καταφέρουμε αυτό το μήνα (σε 11 μέρες θα ξέρουμε) θα δοκιμάσω και τη δική σου "συνταγή"! Αχ... Μακάρι ρε κορίτσια γιατί έχω αρχίσει να πιέζομαι πολύ ψυχολογικά!!!

marsolan
29-07-12, 23:02
Μια καλη μου φιλη αντιμετωπιζει θεμα με οπισθια κλιση μητρας και ειναι στην προσπαθεια για παιδακι αλλα δεν εχει συμβουλευτει τον γυναικολογο της μιας και ειναι στην αρχη και δεν εχει ιδιαιτερο αγχος..παρολαυτα σε μια κουβεντα μας της ειπα μια συμβουλη που ειχε δωσει ο γιατρος στην μαμα μου πριν 34 χρονια...το doggy style που λετε ολοι!!Βλεπω λοιπον οτι εχει αποτελεσμα οπως και στην μητερα μου (η οποια βεβαια χρειαστηκε και μια μικρη διανοιξη τραχηλου)...Χαχα,μακαρι να αποδωσει και στην ιδια..θα της πω οτι δεν το λεω μονο εγω..αλλα και πολλες αλλες;):p

Ευη@
30-07-12, 15:20
καλησπέρα κορίτσια!κι εγώ μια απ τα ίδια,οπισθία κλίση.Εχω όμως ενα παιδάκι (μετα τον τριτο μηνα προσπαθειών) και αν και γνώριζα οτι μπορεί να είμαι υπογόνιμη δεν το πολυπίστευω πλέον.Επιβεβαιώνω όμως του πόνους περιοδου καθώς επίσης και τους έντονους πόνους στους πρώτους 3-4 μήνες της εγκυμοσύνης που με τρομοκρατούσαν...Δυστυχώς συνεχίζω να ΄έχω οπισθία.Κωλοτούμπες δεν έχω δοκιμάσει!λέτε???