PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακμη απο τα 6;;;

Athena
20-10-08, 21:11
Εβγαλε η μελινα σημερα 3 σπιθουρακια στη μυτη σαν αυτα της ακμης...γινεται;μηπως ειναι κατι αλλο; :roll:

Jean
20-10-08, 21:34
Μηπως ακουμπησε πουθενα, καμια ξενη πετσετα ή ειναι αλλεργικο; Ακμη θα μπορουσε δυνητικα να ειναι αλλα λογω του οτι χαρακτηριζεται πρωιμη μια τετοια κατασταση ελπιζω να μην ειναι γιατι θα πρεπει να το τσεκαρεις ορμονολογικα....

Athena
20-10-08, 21:47
Μηπως ακουμπησε πουθενα, καμια ξενη πετσετα ή ειναι αλλεργικο; Ακμη θα μπορουσε δυνητικα να ειναι αλλα λογω του οτι χαρακτηριζεται πρωιμη μια τετοια κατασταση ελπιζω να μην ειναι γιατι θα πρεπει να το τσεκαρεις ορμονολογικα....για αυτο αγχωθηκα,λογω του οτι ηδη την παρακολουθει αναπτυξιολογος...θα περιμενω να δω πως θα ειναι αυριο.στο σχολειο τα εβγαλε.

Jean
20-10-08, 21:57
Βρε συ, σορρυ κιολας, δεν θελω να σε αγχωσω αλλα επειδη περναω τωρα τη φαση με τη δικη μου...της εχεις τσεκαρει το στηθος; Μηπως κανει τιποτα πρωιμη θηλαρχη; Ευχομαι να μην ειναι κατι πραγματικα αλλα καλυτερα να τσεκαρεις ολα τα ενδεχομενα.

Athena
21-10-08, 18:04
Βρε συ, σορρυ κιολας, δεν θελω να σε αγχωσω αλλα επειδη περναω τωρα τη φαση με τη δικη μου...της εχεις τσεκαρει το στηθος; Μηπως κανει τιποτα πρωιμη θηλαρχη; Ευχομαι να μην ειναι κατι πραγματικα αλλα καλυτερα να τσεκαρεις ολα τα ενδεχομενα.για πες...δηλαδη;;;πως το τσεκαρουμε; :oops:
οχι δεν ειδα κατι.Λοιπον πηγα στη φαρμακοποιο μου και μου ειπε πων ναι,ειναι τα "εφηβικα".Θα πρεπει να ανησυχω τωρα; :roll:

Athena
21-10-08, 20:11
Άλλο εφηβεία, άλλο αδρεναρχή
Σκουρόχρωμες τρίχες, ίσιες ή σγουρές, εμφανίζονται στο εφήβαιο -πιθανώς στις μασχάλες, ορισμένες φορές μαζί με υπερτρίχωση στα άκρα και στη ράχη - πριν από την ηλικία των 8 ετών στα κορίτσια και των 9 ετών στα αγόρια. Συνήθως, πρώιμη αδρεναρχή παρατηρείται στο διάστημα μεταξύ 3 και 8 ετών. Tαυτόχρονα, μπορεί ο ιδρώτας των παιδιών να «μυρίζει» ή να έχουν ακμή. H συχνότητα της αδρεναρχής, που οφείλεται σε πρώιμη ωρίμανση των επινεφριδίων, είναι μεγαλύτερη στα παχύσαρκα παιδιά, συνηθέστερα στα κορίτσια (η αναλογία είναι 10 κορίτσια προς 1 αγόρι). Tο παιδί, ωστόσο, με πρώιμη αδρεναρχή δεν παρουσιάζει άλλα στοιχεία εφηβικής ανάπτυξης και συνήθως δεν χρειάζεται θεραπεία. Tα κοριτσάκια με πρώιμη αδρεναρχή, επειδή υπάρχει πιθανότητα να παρουσιάσουν αργότερα και πρώιμη εφηβεία ή προβλήματα στις ωοθήκες τους, πρέπει να παρακολουθούνται τακτικά και κατά την περιεφηβική, αλλά και τη μετεφηβική ηλικία.

βρηκα κι αυτο..

kel
21-10-08, 21:01
Aθηνά μη σε πιανει ανησυχια. :) Αυτο που εγραψες παραπανω δε ξερω τι ειναι ακριβως ομως θα σου μιλησω για την περιπτωση της ανιψιας μου. Παιδί μεγαλοσωμο (πιο παχυ και ψηλο για την ηλικια του ) παρουσιασε στα 6 της τριχοφυια στο εφηβαιο. Επειδη η αδερφη μου θορυβηθηκε εκλεισε αμεσως ραντεβου με την αναπτυξιολογο στον Παιδων η οποια τη ξεσκονισε στις εξετασεις. Της μετρησε μεχρι και την οστικη μαζα και τα παντα επειδη φοβηθηκε προωρη αναπτυξη ή εφηβεια. Η αναπτυξιολογος της ειπε οτι η αναπτυξη των γεννητικων της οργανων θα ειναι φυσιολογικη, δεν θα εχει προβλημα και οτι η τριχοφυια οφειλεται σε υπερλειτουργια των επινεφριδιων, το οποιο μάλλον προερχεται γονιδιακα απο συνδυασμο του dna και των δυο γονεων. Επίσης μας ειπε οτι ειναι συνηθισμενο σε πολλα κοριτσακια.Από τοτε την ξαναελεγξε στα δεκα και της ειπε οτι ηταν μια χαρα και ξανα στα δωδεκα που της παρουσιαστηκε περιοδος κανονικα. Μας ειπε οτι ειναι μια χαρα και να ξαναελεγχθει στα δεκαοχτω και οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα γιατι το γεννητικο της συτημα εξελισσεται σύμφωνα με την ηλικια της . Οποτε δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις αλλα αν δεις και καποιο αλλο χαρακτηριστικο , η αναπτυξιολογος του Παιδιων ειναι κορυφη. Αν ειναι θα ρωτησω το ονομα της την αδερφη μου και θα το ανεβασω για να την εχουμε υποψη μας. :)

Athena
22-10-08, 19:18
οπως εχω πει την μελινα την παρακολουθει αναπτυξιολογος στο παιδων καθοτι κοντουλα στις μετρησεις της και τον αλλο μηνα θα κανει ακτινογραφια οστικης μαζας και αυξηντικης,γιααυτο ανησυχω.. :roll:

renata
23-10-08, 01:42
και εμείς αντιμετωπίζουμε πρόβλημα λόγω του οτι έχει πρηστεί το ένα στηθάκι της και είναι να κάνουμε εξετάσεις.
Σημειωτέον οτι η κόρη μου είναι αρκετά ψηλή για την ηληκία της έχει κανονικό βάρος και έχει εμφανίσει και λίγα σπυράκια.
Ανησυχώ πολύ πολύ....το θ΄εμα είναι οτι διαρκώς ανέβαλλα τις εξετάσεις αλλα πρέπει να το πάρω απόφαση να της κάνουμε
Αθηνά εσείς έχετε κάνει κάποιες εξετάσεις?

Athena
23-10-08, 17:53
και εμείς αντιμετωπίζουμε πρόβλημα λόγω του οτι έχει πρηστεί το ένα στηθάκι της και είναι να κάνουμε εξετάσεις.
Σημειωτέον οτι η κόρη μου είναι αρκετά ψηλή για την ηληκία της έχει κανονικό βάρος και έχει εμφανίσει και λίγα σπυράκια.
Ανησυχώ πολύ πολύ....το θ΄εμα είναι οτι διαρκώς ανέβαλλα τις εξετάσεις αλλα πρέπει να το πάρω απόφαση να της κάνουμε
Αθηνά εσείς έχετε κάνει κάποιες εξετάσεις?ναι ολες.τωρα ειναι να κανουμε οστικη ηλικια και το δεικτη αυξηντικης.το πιο πιθανον ειναι να κανει θεραπεια με αυξηντικη και ετσι θα παρει μεχρι και 25 ποντους!

Athena
23-10-08, 17:54
το θ΄εμα είναι οτι διαρκώς ανέβαλλα τις εξετάσεις αλλα πρέπει να το πάρω απόφαση να της κάνουμε
Αθηνά εσείς έχετε κάνει κάποιες εξετάσεις?καλα !ηλικιακα εχουνε μονο μια μερα διαφορα ε;; :D

renata
24-10-08, 01:43
γεννήθηκε 1 Ιουνίου θα σου στείλω π.μ.γιατι πάω να σκάσω με το θέμα

Jean
24-10-08, 09:43
Ρε κοριτσια μην αρχισετε τα πμ τωρα, εχω κι εγω το ιδιο προβλημα και θελω να σας παρακολουθω για να μαθαινω νεα σας...
Εγω περιμενω ακομη, οπως εγραψα σε αλλο τοπικ τις ορμονολογικες, ενω εχουμε διαπιστωμενα πρωιμη θηλαρχη και ευμεγεθη ωοθηλακια στις ωοθηκες. Σπυρακια δεν εχει βγαλει...
Η θεραπεια με αυξηντικη ειναι οι ενεσεις που λενε οτι γινονται για αρκετα χρονια Athena;

renata
24-10-08, 16:02
Eχεις δίκιο βρε jean και δεν σε ξέχασα θυμάμαι οτι περιμένετε αποτελέσματα και εύχομαι να είναι όλα καλά
Λοιπόν θυμήθηκα οτι η ενδοκρινολόγος που πήγα είπε οτι παίζει μεγάλο ρόλο στο θέμα η κληρονομικότητα δηλ.αν μου είχε έρθει εμένα νωρίς περίοδος και οτι γενικά σε πολύ λίγα περιστατικά υπάρχει διαπιστωμένα πρώιμη ήβη.Στα περισσότερα υπάρχει πρώιμη θηλαρχη
Εμένα βέβαια αυτό δεν μου λέει κάτι....
Οσοι έχω μιλήσει και μάλιστα η κορυφαία στο είδος της αναπτυξιολόγος είπε οτι και να είναι πρώιμη ήβη θεραπεύεται 100% και να μην ανησυχώ καθολου(πώς να μην ανησυχείς βέβαια ξέροντας οτι ρέπει το παιδί να κάνει ενέσεις) γενικά όλοι είναι πολύ καθησυχαστικοί
Εγώ αυτά που έχω να ρωτήσω είναι σχετικά με τις αιματολογικές εξετάσεις πόσες φορές τα τρυπήσανε τα κορίτσια τα δικά σας και είναι καλύτερα να τις κάνω στο νοσοκομείο ή όχι?
Νομίζω πως αν θα γινουν στο νοσοκομείο θα γίνει εισαγωγη φοβάμαι οτι η μικρή ούτε που θα κάτσει να της πάρουν αίμα
Αθηνά εσείς δεν έχω καταλάβει διαπιστώσατε εντέλει απο τα αποτελέσματα οτι το παιδί έχει πρώιμη ήβη ή όχι?
Περιμένω με αγωνία νεότερα...

Jean
24-10-08, 16:10
Ρενατα, μια φορα το τσιμπησαν το παιδι και πηραν αιμα που μοιραστηκε σε 6 μπουκαλακια.
Στο νοσοκομειο εισαγωγη δεν κανουν εκτος κι αν κανουν για λιγες ωρες μονο μια εικονικη για να μην πληρωσεις.
Ρε παιδια εγω εμαθα οτι αυτο το πραγμα κοβει πολυ υψος απο το παιδι και οτι πρεπει να κανει για πολλα χρονια ενεσεις για να αναστραφει η κατασταση αλλα και για να παρει το μεγαλυτερο δυνατο υψος. Αληθευει; Εχω σκασει... Με τις ενεσεις κυριως φρικαρω γιατι μου ειπαν οτι πρεπει να γινονται καθε μηνα.

Τωρα για την κληρονομικοτητα που λετε. Εμενα μου ηρθς περιοδος στα 11 και εχω υψος 1.68. Ο δε αντρας μου 1.82. λετε να επηρεαστει σημαντικα το υψος του παιδιου μου; Οχι τιποτα αλλα η κουνιαδα μου φτανει μετα βιας το 1.58... λετε να παιζει τιποτα απο κληρονομικοτητα απ' τη μερια του αντρα μου; Πως παν αυτα;
Εν τω μεταξυ η κορη μου 2 χρονων ειναι ηδη 86εκ που ειναι πολυ καλο για την ηλικια της, αλλα τον τελευταιο μηνα δεν πηρε κι εχω αγχωθει τρελα.

Athena
24-10-08, 22:24
Ναι jean για τετοια θεραπεια μιλαμε,αλλα δεν νομιζω οτι διαρκει χρονια... :roll:
Απο τις εξετασεις αποκλειστηκαν παθολογικα αιτια για την αργη αναπτυξη.Η Μελινα 2 ετων ηταν 84 εκ.Τωρα ειναι 1.08
Ανυ πομονω να κανει τις εξετασεις και να δουμε τι θα μας πει....

Jean
24-10-08, 22:43
Ναι jean για τετοια θεραπεια μιλαμε,αλλα δεν νομιζω οτι διαρκει χρονια... :roll:

Αθηνα, το ξερω, ειναι φρικη και μονο η σκεψη, αλλα το λεω γιατι βρηκα την παρακατω απαντηση παιδιατρου σε καποιο site:

Ερώτηση: Γιατί να κάνω στο παιδί μου ενέσεις κάθε μήνα, τι θα κερδίσω;

Απάντηση:

1ον Εάν τα στηθάκια του κοριτσιού ξεκίνησαν να μεγαλώνουν πριν την ηλικία των 8χρ, καλό θα είναι να κάνετε τις ενεσούλες για 1-3χρ

2ον Εάν το κορίτσι είναι μεταξύ 8 και 10χρ αλλά το ύψος της είναι χαμηλό για την ηλικία της (θα σας το πει ο γιατρός σας), μπορείτε να ξεκινήσετε τις ενεσούλες για 1-2χρ

3ον Εάν είναι 9-10χρ και το ύψος της είναι χαμηλό, πάλι μπορείτε να κάνετε ενεσούλες για 1χρ.

Για τους παραπάνω λόγους θα κερδίσετε περίπου 4-5 εκ ύψος επιπλέον για κάθε χρόνο που κάνετε ενέσεις.

Δηλ 5 εκ για 1 χρόνο, 10 εκ για 2 χρόνια κοκ.

Δηλαδή εάν στο κορίτσι μας περιμένουμε να έχουμε τελικό ύψος 155εκ, καλό θα ήτανε να του «προσθέσουμε» 5 ή 10 εκ ύψος ακόμη, για να φθάσει τα 160 ή 165 εκατοστά τελικό ύψος, και γι αυτό ίσως πρέπει να κάνουμε ή 1 ή 2 χρόνια ενεσούλες.

Πρέπει να γνωρίζετε ότι η έναρξη ήβης ξεκινάει με τη διόγκωση των μαζικών αδένων (στηθάκια) και τυχόν έναρξη τριχοφυΐας νωρίτερα σημαίνει αδρεναρχή και όχι πρώιμη ήβη.

Αναλυτικά όμως θα σας καθοδηγήσει ο παιδίατρος σας.

Athena
25-10-08, 10:06
Εννοειτε οτι με αγχωνει ολο αυτο το θεμα...με εχουν διαβεβαιωσει ομως οτι παρενεργειες δεν υπαρχουν και αυτο ειναι που με απασχολει περισσοτερο.. :roll:

renata
25-10-08, 13:20
δεν υπάρχουν παρενέργειες?ή υπάρχουν παρενέργειες jean?
Ολοι οι γιατροί πάντως είναι πολύ καθησυχαστικοί με το θέμα...
Εγώ αγχώνομαι στην σκέψη οτι αυτές οι ενέσεις μπορεί να έχουν παρενέργειες και οτι τελικά αντι για καλό μπορεί να κάνω κακο στο παιδί...
Παντως και σε εμένα παρουσιάστηκε περιοδος στα 10 είχα θυμάμαι στην τετάρτη δημοτικού στήθος και η μαμά μου μου είχε αγοράσει μπουστάκι και αισθανόμουν άσχημα.. αλλά δεν έμεινα κοντή είμαι 1.68
Αυτό προσπαθούσε να μου εξηγήσει και η ενδοκρινολόγος οτι δεν σημαίνει αναγκαστικά η πρώιμη ήβη και σταμάτημα της ανάπτυξης και οτι σίγουρα υπάρχει πολύ καλή θεραπεία
Ο δε γυναικολόγος μου που ρώτησα κι αυτου τη γνώμη είπε οτι η θεραπεία είναι ασφαλής και δεν είναι ακριβώς ορμόνες αυτές οι ενέσεις και να μην τρομοκρατούμαι

Athena
25-10-08, 17:10
Ο δε γυναικολόγος μου που ρώτησα κι αυτου τη γνώμη είπε οτι η θεραπεία είναι ασφαλής και δεν είναι ακριβώς ορμόνες αυτές οι ενέσεις και να μην τρομοκρατούμαικαι εμενα μου εχουν πει οτι προκειτε για ουσια που της λειπει οποτε αυτη παιρνει... :roll:

Athena
30-10-08, 21:37
Καναμε ολες τις εξετασεις και ifg-i(αυριο βγαινει) και_____ οστικη ηλικια η οποια βγηκε και ειναι 5.5 Γνωριζει καποια τι μπορει να σημαινει αυτο;;εχω τετοια αγωνια μεχρι να τις δει η αναπτυξιολογος......
________________ :roll: :roll:

Jean
31-10-08, 00:04
Αν η οστικη ηλικια βγαινει μικροτερη απο την ηλικια του παιδιου αυτο ειναι καλο.

Εγω την πηγα να την κανει και δεν καθισε... :cry:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
31-10-08, 00:07
Πως γινεται αυτη η εξεταση?

Jean
31-10-08, 00:11
Ειναι ακτινογραφια του αριστερου ακρου (χεριου).

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
31-10-08, 00:17
Και δεν βγαινει αμεσα η απαντηση??
Εμας με το που πηραμε την ακτινογραφια και πηγαμε μας ειπε αμεσως (απο μια εγκ) ποσο ειναι :roll:
Σε μια αλλη κοπελα (ειναι η κορη της 9,5χρ) της ειπε οτι η κορη της θα γινει 1,62-1,65 ..εμενα δεν μου ειπε καθολου ποσο θα γινει :roll:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
31-10-08, 00:19
Αα και επισης την καναμε επιτοπου στο παιδων και αμεσως πισω να την δει η γιατρος και μας απαντησε αμεσα
Γι αυτο ρωταω..μηπως ειναι κατι αλλο?

Athena
31-10-08, 17:07
εμεις την καναμε στη βιοιατρικη οποτε δεν εχω δει τη γιατρο..

Athena
31-10-08, 19:23
Βγηκαν ολες οι ορμονολογικες-γενικες πολυ καλες και η IGF-1 138ψαχνω να βρω τι σημαινει αλλα τιποτα ακομη.... :roll:

mamy-g
31-10-08, 20:16
Βγηκαν ολες οι ορμονολογικες-γενικες πολυ καλες και η IGF-1 138ψαχνω να βρω τι σημαινει αλλα τιποτα ακομη.... :roll:

από ότι γνωρίζω τα φυσιολογικά όρια της αυξητικής είναι από 200 έως 4000 άρα δε νοίζω ότι υπάρχει πρόβλημα
τόσο τουλάχιστον μου τα είχαν παρουσιάσει εμένα στο χαρτί ότων είχα πάρει τα αποτελέσματα για τον μικρό μου
αντε μακάρι να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα γιατί η αυξητικ ορμόνη με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να γίνεται ημερησίως πριν το βραδυνό ύπνο με ένεση υποδόρια
μπορείς να μου πεις αν γνωρίζεις κάτι άλλο γιατί από ότι φαίνεται και εμείς κατά εκέι θα πάμε

γνωρίζεις αν υπάρχει περίπτωση σε πιο μικρές ηλικίες 2 -3ετών να ανατραπεί η κατάσταση;
σου είχε δώσει όλα αυτό το καιρό η αναπτυξιολόγος ή παιδοενδοκρινολόγος κάποια υποβοήθηση άλλου είδους;

Athena
31-10-08, 21:11
Αν τα φυσιολογικα ειναι αυτα τοτε εμεις δεν ειμαστε μεσα με 138...

Οχι δεν μου ειχαν δωσει τιποτα,απλα μας ειχε συστησει να εχει μια ισορροπημενη διατροφη.Δεν νομιζω να μην κανει θεραπεια,αυτο νομιζω ειναι το σιγουρο.Παντως αποτελεσματα σωστα εχεις στην ηλικια των 6 και οχι νωριτερα.πριν απο αυτη απλα παρακολουθεις το παιδι ανα 6μηνο.

mamy-g
31-10-08, 22:40
[quote="Athena"]Αν τα φυσιολογικα ειναι αυτα τοτε εμεις δεν ειμαστε μεσα με 138...
δεν γνωρίζω σε τι μονάδες ήταν η δική σου μέτρηση, στο εργαστήριο που έγινε η δική μας ήταν IU/L

πρόσεξε εάν η δική σου μέτρηση ήταν σε ng/ml τότε το κατώτατο όριο είναι το 10
εύχομαι να είσαι σε αυτές τις μονάδες μέτρησεις, κοίταξε τα αποτελέσματα ξανά

Athena
31-10-08, 23:27
πρόσεξε εάν η δική σου μέτρηση ήταν σε ng/ml τότε το κατώτατο όριο είναι το 10
εύχομαι να είσαι σε αυτές τις μονάδες μέτρησεις, κοίταξε τα αποτελέσματα ξανάναι σε αυτες ειναι 138 ng/ml.
Περιμενω να δω τι θα μας πει παντως. :roll:

Jean
01-11-08, 00:15
αντε μακάρι να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα γιατί η αυξητικ ορμόνη με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να γίνεται ημερησίως πριν το βραδυνό ύπνο με ένεση υποδόρια

Ημερησιως;;;; Εγω γιατι καταλαβα καθε μηνα; Θα τρελαθω!!!! Εισαι σιγουρη;

Athena
01-11-08, 00:16
Ημερησιως;;;; Εγω γιατι καταλαβα καθε μηνα; Θα τρελαθω!!!! Εισαι σιγουρη;εχετε γενεθλια;;;χρονια σας πολλα!

mamy-g
01-11-08, 09:11
[/quote]ναι σε αυτες ειναι 138 ng/ml.
Περιμενω να δω τι θα μας πει παντως. :roll:[/quote]

αχ πολύ χάρηκα, δε νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα μπράβο σας..
εσένα Αθηνά σε έχουν ενημερώσει για μηνιαίως ή ημερησίως όταν κάποιο παιδάκι λαμβάνει αυξητική ορμόνη;
εμάς πάντως για ημερησίως

mamy-g
01-11-08, 09:14

χρόνια σας πολλά
έτσι κατάλαβα για ημερησιως και για αυτό τα έχω βαψει λίγο μαύρα... από το άγχος μου
τουλάχιστον έτσι μου είπε η ενδοκρινολόγος που τον παρακολουθεί
μακάρι να μην έχω καταλάβει, εσένα τι ακριβώς σου είπαν;

marilia12
02-11-08, 18:19
Kάποιο ανιψάκι μου κάνει αυξητικη ορμόνη. Απο ότι έχω συζητήσει με την μητέρα του έγινε ακτινογραφία αριστερού χεριού και εκτιμήθηκε απο τον γιατρό. Δεν είμαι σίγουρη αν την κάνει το βράδυ ξέρω όμως οτι η δίαιτα του παιδιού πρέπει να είναι περιορισμένη σε γλυκά. Τρώει πολύ σπανια γλυκά. Η προμήθεια της ορμόνης γίνεται απο δημόσιο νοσοκομείο ( Παιδων ) μόνο. και υπάρχουν περίοδοι κατά τις οποίες υπάρχει έλειψη της συγκεκριμένης ορμόνης στο νοσκομείο. Το παιδί έχει κερδίσει ύψος ( είναι τώρα 11,5 ετών) μην φανταστείτε οτι γίνεται μπασκετμπολιστας αλλά υπάρχει αξιόλογη βελτίωση.
Το παιδί διαγνώστηκε σε ηλικία 8-9 ετών με σύνδρομο νανισμού.
Ελπίζω να βοήθησα.

mamy-g
03-11-08, 16:57
[quote="marilia12"]Kάποιο ανιψάκι μου κάνει αυξητικη ορμόνη. Απο ότι έχω συζητήσει με την μητέρα του έγινε ακτινογραφία αριστερού χεριού και εκτιμήθηκε απο τον γιατρό. Δεν είμαι σίγουρη αν την κάνει το βράδυ ξέρω όμως οτι η δίαιτα του παιδιού πρέπει να είναι περιορισμένη σε γλυκά.

γνωρίζεις εάν γίνεται καθημερινά;

σε ευχαριστώ πάντως

KostasM
06-11-08, 12:30
Η κόρη μου είναι 6 ετών και 3 μηνών. Έχει βγάλει και αυτή ακμή στο πρόσωπο. Επίσης έχει παρουσιάσει λιπαρότητα στα μαλλιά της, μικρή αύξηση στο στήθος της και έναρξη τριχοφυϊας στην ήβη (ξανθές ακόμα τριχούλες αλλά πιο μακριές).

Κάναμε αιματολογικές εξετάσεις, υπέρηχο και μέτρηση οστικής ηλικίας και ο παιδοενδοκρινολόγος μας είπε ότι η οστική της ηλικία είναι καλή, αλλά οι ορμόνες της αυξημένες και επίσης έχει ήδη αρχίσει η ανάπτυξη ενδομητρίου.

Λόγω της καλής οστικής της ηλικίας δεν μας συνέστησε ενέσεις.

Μας συνέστησε να προσέχουμε την διατροφή της για να μην παχύνει και να επαναλάβουμε τις εξετάσεις ανά εξάμηνο.

Έχετε εσείς αντίστοιχες εμπειρίες και τι συστήνετε; Να την πάω και για δεύτερη γνώμη κάπου;

Athena ... και μία σύμπτωση !!!

Η κόρη μου λέγεται ΜΕΛΙΝΑ (6 ΕΤΩΝ & 3 ΜΗΝΩΝ) και ο γιος μου ΜΑΡΙΟΣ (3 ετών και 1 μηνός)!

Ταυτόχρονα οι κόρες μας αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. :) :o

http://my.lilypie.com/NL3gp2.png http://my.lilypie.com/GyBtp2.png

Jean
06-11-08, 14:35
Παιδια εγω ακομη περιμενω τις απαντησεις των αιματολογικων απο το Παίδων... (τους χαλασε λεει το μηχανημα, ΕΛΕΟΣ ) και αν θυμαστε σταθηκε αδυνατον να καταφερουμε να βγαλουμε την ακτινογραφια για οστική αφου η μικρη μου δεν καθοταν ακινητη με τιποτα. Δεν την ξαναπηγα να περασουν λιγες μερες μηπως ξεχαστει...
ΚωσταΜ να σε ρωτησω; Δηλαδη η ακτινογραφια για την οστική ηλικια ειναι αυτη οπου θα καθορισει την αναγκαιοτητα ή οχι ενεσεων; Μπορεις να μου εξηγησεις (ή οποιος αλλος ξερει) τι ακριβως θελουμε απο τις εξετασεις;
Να θυμισω επισης οτι η δικια μου (2 ετων) παρουσιασε πρωιμη θηλαρχη ( το αριστερο στηθακι μονο) και απο υπερηχο μητρας ωοθηκων ειδαμε ευμεγεθη ωοθηλακια. Η μητρα ηταν ενταξει. Καναμε και πληρη ορμονολογικο ελεγχο τον οποιο και περιμενουμε...

mamy-g
06-11-08, 15:15
Jean να χαίρεσαι το αγγελούδι σου

Κωστα Μ. μήπως γνωρίζεις εάν οι ενέσεις όταν γίνονται, γίνονται καθημερινά ή πιο αραιά ή πάλι μήπως είναι ανάλογα την περίπτωση

Jean
06-11-08, 15:39
Μαμυ μια κοπελα που γνωρισα προσφατα τις κανει καθε μηνα στην κορη της. Τωρα αν ισχυει κατι διαφορετικο αναλογα την περιπτωση θα το μαθουμε :cry:

KostasM
06-11-08, 16:32
Ο γιατρός μας είπε ότι οι ενέσεις γίνονται κάθε μήνα.
Όσον αφορά την οστική ηλικία και το ότι μας είπε ότι δεν θα χρειαστούν ακόμα ενέσεις, ο γιατρός μας είπε το εξής:
"Δεν δίνουμε αγωγή μόνο με βάση τα νούμερα των αιματολογικών εξετάσεων, αλλά με βάση πραγματικά περιστατικά. Το πιο αξιόπιστο όσον αφορά την ανάπτυξη του παιδιού, είναι η οστική του ηλικία και η εικόνα του (μαστοί, τριχοφυϊα, κ.λ.π.)".
Μας είπε ότι εάν η οστική ηλικία του παιδιού έδειχνε πρόωρη ανάπτυξη θα αρχίζαμε ενέσεις. Τώρα δεν μας δίνει γιατί μπορεί η κατάσταση αυτή να είναι αργά εξελισόμενη - μπορεί όμως να έχει και μια ραγδαία εξέλιξη. Για τον λόγο αυτό πρέπει να κάνουμε εξετάσεις ανά εξάμηνο, αλλά και να προσέχουμε την διατροφή της (τυχόν αύξηση του βάρους επιβαρύνει σημαντικά). Επίσης μας είπε να ελέγχουμε την εικόνα του παιδιού και εάν παρουσιάσει κάποια αλλαγή, τότε άμεσα να τον ενημερώσουμε.
Από την δικιά σας εμπειρία, τι συμβουλές σας έδωσε ο γιατρός σας;

Athena
06-11-08, 20:58
Κάναμε αιματολογικές εξετάσεις, υπέρηχο και μέτρηση οστικής ηλικίας και ο παιδοενδοκρινολόγος μας είπε ότι η οστική της ηλικία είναι καλή, αλλά οι ορμόνες της αυξημένες και επίσης έχει ήδη αρχίσει η ανάπτυξη ενδομητρίου.

Λόγω της καλής οστικής της ηλικίας δεν μας συνέστησε ενέσεις.

Μας συνέστησε να προσέχουμε την διατροφή της για να μην παχύνει και να επαναλάβουμε τις εξετάσεις ανά εξάμηνο.

Έχετε εσείς αντίστοιχες εμπειρίες και τι συστήνετε; Να την πάω και για δεύτερη γνώμη κάπου;

Athena ... και μία σύμπτωση !!!

Η κόρη μου λέγεται ΜΕΛΙΝΑ (6 ΕΤΩΝ & 3 ΜΗΝΩΝ) και ο γιος μου ΜΑΡΙΟΣ (3 ετών και 1 μηνός)!

Ταυτόχρονα οι κόρες μας αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. :) :o

http://my.lilypie.com/NL3gp2.png http://my.lilypie.com/GyBtp2.pngΑπιστευτες συμπτωσεις :D

Αληθεια τι οστικη ηλικια ειχε η μικρη; και ποσο αυξηντικη;

KostasM
07-11-08, 08:25
Athena, η κόρη μου έχει ηλικία 6 έτη και 9 μήνες (περίπου 6 μήνες πιο προχωρημένη από την πραγματική της). Όσον αφορά τις ορμόνες της δεν τις έχω τώρα διαθέσιμες αλλά θα σου απαντήσω μόλις μπορεσω.

Πάντως όσον αφορά τις φυσιολογικές τιμές της IGF-1 αυτές αναφέρονται στην ακόλουθη διεύθυνση:

www.rajeun.net/hormonetable.html

Για κορίτσια 6-8 ετών τα φυσιολογικά όρια είναι 88-474 ng/ml

Athena
07-11-08, 20:18
Athena, η κόρη μου έχει ηλικία 6 έτη και 9 μήνες (περίπου 6 μήνες πιο προχωρημένη από την πραγματική της).

KostasM
08-11-08, 13:16
και ειναι οκ λες;τηε δικης μου βγηκε 5.5...αυτο ειναι καλο;

Δεν είναι οκ να είναι παραπάνω η οστική ηλικία από την πραγματική, γιατί ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτό σημαίνει ότι θα ωριμάσουν τα οστά νωρίτερα με συνέπεια χαμηλό ύψος. Μας είπε ότι υπάρχουν παιδιά στην ηλικία των 6 που έχουν οστική ηλικία 8 ετών και πρέπει απαραιτήτως να κάνουν ενέσεις για να μην μείνουν κοντά.
Δεν ξέρω τι σημαίνει να είναι η οστική ηλικία μικρότερη από την πραγματική. Όμως την οστική ηλικία την εκτίμησε ο ενδοκρινολόγος ή ο ακτινολόγος; Κι αυτό γιατί συνήθως οι ακτινολόγοι κάνουν λάθος. Στην κόρη μου που είχαμε κάποιο πρόβλημα στην ηλικία των 1,5 ετών (πρησμένα στηθάκια) κάναμε ξανά ακτινογραφία για οστική ηλικία και ο ακτινολόγος μας είχε εκτιμήσει λάθος - ο ενδοκρινολόγος μας είπε άλλη οστική ηλικία από αυτή που είχε γράψει ο ακτινολόγος. Το ίδιο και τώρα: ο ακτινολόγος εκτίμησε 5 έτη και 9 μήνες και ο ενδοκρινολόγος εκτίμησε άλλη οστική ηλικία (μεγαλύτερη).

marilia12
12-11-08, 01:29
[quote=marilia12]Kάποιο ανιψάκι μου κάνει αυξητικη ορμόνη. Απο ότι έχω συζητήσει με την μητέρα του έγινε ακτινογραφία αριστερού χεριού και εκτιμήθηκε απο τον γιατρό. Δεν είμαι σίγουρη αν την κάνει το βράδυ ξέρω όμως οτι η δίαιτα του παιδιού πρέπει να είναι περιορισμένη σε γλυκά.

γνωρίζεις εάν γίνεται καθημερινά;

σε ευχαριστώ πάντως
Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω mamy-g αλλά είχα την εγχείρηση της μπουμπούς μου.
Λοιπόν οι ενέσεις γίνονται καθημερινά και τις παραλμβάνει απο το Χωρέμειο ( Παιδων "Αγια Σοφία). Όπως έγραψα η εκτίμηση γίνεται απο γιατρό για την πρόσληψή τους και το διάστημα που θα χορηγηθούν

mamy-g
12-11-08, 14:24
σε ευχαριστώ πολύ marilia12
εύχομαι να πήγαν όλα καλά με το σγγελούδι σου

Jean
12-11-08, 15:28
Παιδια εχω αγχωθει φοβερα. Σημερα παρατηρησα οτι η κορη μου αρχισε να βγαζει τριχουλες στα ποδαρακια της. Ειναι ξανθες αλλα το καταλαβα αρχικα με την αφη. Την εβαλα στο φως του ηλιου και φαινονται πεντακαθαρα. Το δε στηθακι της ολοενα μεγαλωνει... Μου φαινεται δηλαδη...
Εν τω μεταξυ το Παιδων ακομη να φτιαξει τα μηχανηματα του να μας βγαλει τις αιματολογικες...
Θα σκασω στο τελος :cry: :cry:

Jean
12-11-08, 16:29
Ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. Σας ανεφεραν ποτε οι γιατροι το ενδεχομενο να χρειαστει αξονικη εγκεφαλο για ανιχνευση διαταρχων του κεντρικου νευρικου συστηματος;
Κοντευω να τρελαθω... Η κορη μου ειχε κανει εγκεφαλικη αιμορραγια λογω προωροτητας και το μυαλο μου παει στο κακο...
Διαβασα οτι η πρωιμη ηβη μπορει να οφειλεται σε προβλημα στην υποφυση του εγκεφαλου (το μερος οπου εκκρινονται δηλαδη οι διαφορες ορμονες που σχετιζονται με την ηβη)...

Jean
12-11-08, 17:28
Πηρα την παιδιατρο μου και μου ειπε οτι οι τριχουλες στα ποδια δεν μας ανησυχουν, αλλα στην ηβη. Εκει ευτυχως δεν εχει. Επισης της ειπα για τους φοβους μου και μου ειπε οτι αν δεν βγουν ολες οι εξετασεις τα παντα ειναι εικασιες και κακως ανησυχω και να παψω να ψαχνω στο google (μου φυτεψε καμια καμερα στο σπιτι; :shock: ) Τελοσπαντων της λεω μητερα ειμαι, ανησυχω...
Πρεπει να δω τι θα κανω και με την ακτινογραφια οστικης ηλικιας... Η γιατρος μου μου ειπε οτι καλυτερα θα ηταν στο Παιδων που εχουν εμπειρια στην αντιμετωπιση φοβισμενων παιδιων... (δεν με βλεπω να ξεμπερδευω απο το Παιδων...οσο κι αν το θελω...)

Athena
12-11-08, 21:26
Καλα σου λεει,σταματα να την περνας απο το μικροσκοπιο και κανε λιγο υπομονη να βγουν οι πρωτες εξετασεις...απο την αλλη απορω γιατι σου προτεινει να κανεις απο τωρα οστικη ηλικια....μετα τα 6 ειναι καλο να γινεται..

Athena
12-11-08, 21:31

χρόνια σας πολλά
έτσι κατάλαβα για ημερησιως και για αυτό τα έχω βαψει λίγο μαύρα... από το άγχος μου
μακάρι να μην έχω καταλάβει, εσένα τι ακριβώς σου είπαν;εμεναμου ειπαν οτι γινεται επι 6 ημερες την εβδομαδα.

Jean
12-11-08, 21:31
Δεν ξερω βρε Αθηνα γιατι το προτεινει...Αλλα δεν ηταν μονο αυτη που την προτεινε, την εγραψε και ο ενδοκρινολογος στο Παιδων. Το θεμα ειναι οτι η μικρη δεν καθεται με τιποτα με το χερι ακινητο.
Δεν θελω να γινομαι υστερικη και να την περναω απο το μικροσκοπιο οπως λες αλλα φοβαμαι. 2 χρονια τωρα δεν εχουμε ηρεμησει και καθολου, ολο και κατι βγαινει και τρεχουμε...

Jean
12-11-08, 21:36

χρόνια σας πολλά
μακάρι να μην έχω καταλάβει, εσένα τι ακριβώς σου είπαν;εμεναμου ειπαν οτι γινεται επι 6 ημερες την εβδομαδα.

Εγω καταλαβα οτι η θεραπεια (η συχνοτητα και η διαρκεια) που προτεινεται διαφερει απο παιδι σε παιδι αναλογα με το ποια ορμονη παρουσιαζει τη διαταραχη.

mamy-g
12-11-08, 22:09
σε αυτό JEAN μάλλον έχεις απολυτο δίκιο
αυτό όμως που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί άλλοι γιατροί υποβάλλουν τα αγγελούδια σε εξετάσεις τύπου IGF1 και ακτινογραφία καρπού όταν άλλοι γιατροί σου λένε ότι για να είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα πρέπει να είναι από μια ηλικία και πάνω
δεν ξέρω ποιον να πιστέψω και τι να κάνω, π.χ. στη δική μας περίπτωση μας είπαν (παιδοενδορκινολόγοι) να επαναλάβουμε την IGF1 όταν θα είναι 2 χρονών αλλά για την ακτινογραφία δεν μας ανέφερε κανένας τίποτα μόνο η αναπτυξιολόγος μας είπε ότι σε αυτές τις ηλικίες το αποτέλεσμα τόσο της ακτινογραφίας δεν είναι αξιόπιστο αλλά υποστήριξε επίσης ότι και το αποτέλεσμα της IGF1 δεν ειναι αξιόπιστο

εσείς κορίτσια που έχετε καταλήξει ως συμπέρασμα;

Jean
12-11-08, 22:13
Πουθενα δεν εχω καταληξει :cry: Ενα κουβαρι μου φαινονται ολα...

renata
13-11-08, 00:19
Εμείς κορίτσια θα πάμε αύριο για οστική ηληκία ευχηθείτε μου καλά αποτελέσματα, είμαι αγχωμένη, ήθελα να μου λύσετε και αν μπορείτε μια απορία τα δικά σας κορίτσια είναι πιο ψηλά απο όσο πρέπει τί είναι πιο ανησυχητικό δεν έχω καταλάβει το πολύ ή το λίγο ύψος γιατι η δικιά μου είναι πολύ ψηλή για την ηλικία της

marilia12
13-11-08, 01:30
Δεν θελω να γινομαι υστερικη και να την περναω απο το μικροσκοπιο οπως λες αλλα φοβαμαι. 2 χρονια τωρα δεν εχουμε ηρεμησει και καθολου, ολο και κατι βγαινει και τρεχουμε...

Εγώ πάλι σε καταλαβαίνω απόλυτα Jean.Όσο και να σου λένε όχι αγχος η ψυχούλα σου το ξέρει. Εγώ τουλάχιστον αρρωσταίνω απο άγχος αλλά όταν συμβαίνει αυτό παίρνω καλά αποτελέσματα.
Ήταν η προωροτητα και όλες οι καταστάσεις που επιβάρύνουν το ήδη υπάρχον άγχος αλλά πιστεψέ με και αυτό να μην ήταν πάντα υπάρχει κάτι που μας κάνει να αγωνιούμε.

KostasM
13-11-08, 14:16
Σχετικά με τις ενέσεις, γιατί έχουμε μπερδευτεί όλοι, υπάρχουν δύο διαφορετικές θεραπείες:
- Η πρώτη, αφορά την παροχή αυξητικής ορμόνης σε άτομα που έχουν πρόβλημα ανάπτυξης (αυτή η ορμόνη δίνεται σε καθημερινή βάση).
- Η δεύτερη, αφορά την παροχή θεραπείας (με ορμόνες) για την επιβράδυνση της ήβης (σε περιπτώσεις πρώιμης ήβης, όπως και της κόρης μου). Η συγκεκριμένη θεραπεία έχει συχνότητα 1 φορά ανά έξι εβδομάδες (όπως μου είπε ο ενδοκρινολόγος).
Είναι διαφορετικό πρόβλημα το πρόβλημα ανάπτυξης (όπου το παιδί δεν ψηλώνει) και άλλο πρόβλημα η πρώιμη ήβη όπου το παιδί ψηλώνει (και κάποιες φορές περισσότερο από την ηλικία του), αλλά λόγω της πρώιμης ήβης, η ανάπτυξη θα σταματήσει σε μικρή ηλικία και επομένως το τελικό ύψος θα είναι χαμηλό (ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν ξεκινήσει η εφηβεία τότε το παιδί παίρνει περίπου 25 πόντους ύψους μέχρι να σταθεροποιηθεί).

Jean
13-11-08, 15:05
και άλλο πρόβλημα η πρώιμη ήβη όπου το παιδί ψηλώνει (και κάποιες φορές περισσότερο από την ηλικία του), αλλά λόγω της πρώιμης ήβης, η ανάπτυξη θα σταματήσει σε μικρή ηλικία και επομένως το τελικό ύψος θα είναι χαμηλό (ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν ξεκινήσει η εφηβεία τότε το παιδί παίρνει περίπου 25 πόντους ύψους μέχρι να σταθεροποιηθεί).

Κωστα στη δευτερη περιπτωση που αναφερεις αν το παιδι κανει την ενεση 1 φορα ανα εξι εβδομαδες θα αντιμετωπισει προβλημα τελικου υψους; Η η θεραπεια αυτη βοηθαει οπως και να χει και την αναστολη της εναρξης της εφηβειας και το υψος ταυτυχρονα;

Jean
13-11-08, 15:09
Επισης θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μου αποστειλετε με πμ τα στοιχεια των παιδοενδοκρινολογων που παρακολουθουν τα παιδια σας (προτιμω ιδιωτη, ή να εχει τελοσπαντων και ιδιωτικο ιατρειο γιατι δεν θελω να μπλεξω με ρνβ νοσοκομειων), γιατι προσανατολιζομαι να μην περιοριστω μονο σε μια γνωμη οταν βγουν οι εξετασεις και παραλληλα θελω ενα γιατρο που να εχει δικο του ιατρειο.

KostasM
14-11-08, 07:50
Κωστα στη δευτερη περιπτωση που αναφερεις αν το παιδι κανει την ενεση 1 φορα ανα εξι εβδομαδες θα αντιμετωπισει προβλημα τελικου υψους; Η η θεραπεια αυτη βοηθαει οπως και να χει και την αναστολη της εναρξης της εφηβειας και το υψος ταυτυχρονα;

Το πρόβλημα της πρώιμης ήβης σχετίζεται και με το τελικό ύψος, αλλά και με άλλα προβλήματα (ψυχολογικά, πρώιμη εμφάνιση περιόδου, κ.λ.π.). Εάν ξεκινήσει η εφηβεία τότε ένα παιδί θα πάρει ακόμα περίπου 25 πόντους. Για παράδειγμα εάν το παιδί είναι 1,20 και ξεκινήσει η εφηβεία θα σταματήσει περίπου στο 1,45. Το ύψος αυτό θα το πάρει νωρίς (και μπορεί να μην είναι πιο κοντό από τα άλλα παιδιά), αλλά στην συνέχεια θα σταματήσει να ψηλώνει και τα υπόλοιπα παιδιά θα το περάσουν στο ύψος. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ που στην έκτη δημοτικού είμουν το ψηλότερο παιδί στην τάξη, αλλά εν συνεχεία δεν ψήλωσα καθόλου και τα περισσότερα παιδιά με πέρασαν στο ύψος στο γυμνάσιο-λύκειο.
Για αυτό τον λόγο η αναστολή της πρώιμης εφηβείας, δίνει την δυνατότητα το παιδί να ψηλώνει κανονικά μέχρι κάποια ηλικία και όταν σταματήσει η θεραπεία (π.χ. στα 10 έτη) να έχει ήδη ένα ύψος ικανοποιητικό έτσι ώστε προσθέτοντας περίπου 25 πόντους να φτάσει στο τελικό του ύψος. Δεν σημαίνει όμως ότι το παιδί θα γίνει ψηλότερο από ότι είναι το γενετικά φυσιολογικό. Επίσης δεν σημαίνει ότι αν αντιμετωπίζει άλλο πρόβλημα ανάπτυξης (π.χ. έλλειψη αυξητικής ορμόνης) ότι θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα με αυτή την θεραπεία. Τέλος, το πρόβλημα της πρώιμης εφηβείας μπορεί να προέρχεται από άλλους λόγους (πρόβλημα στην υπόφυση, στα επινεφρίδια, κ.λ.π.), που σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αντιμετωπισθούν αυτά (προφανώς με άλλες μεθόδους και θεραπείες).

http://my.lilypie.com/NL3gp2.png http://my.lilypie.com/GyBtp2.png[/quote]

rike
14-11-08, 11:23
Γενικά θα πρέπει να πούμε ότι τα παιδιά δεν παίρνουν έτσι για πλάκα ύψος.. πχ 5 πόντους για κάθε χρόνο που γίνονται ενέσεις κλπ... είναι λάθος να καταλήγουμε τέτοια συμπεράσματα...

Το ύψος είναι ΓΕΝΝΕΤΙΚΑ προδιαγεγραμμένο.... και μπορεί να γίνουν ενέσεις και το τελικό ύψος να μη βοηθηθεί.

Άρα για να αποφασίσει κάποιος να κάνει τις ενέσεις πρέπει να έχει σημαντικό λόγο... πχ έλλειψη αυξητικής ορμόνης ή πρώϊμη ήβη ή τέλος πάντως να έχουν βρεθεί παθολογικά αίτια και όχι άντε... πάμε όλοι να γίνουμε πιο ψηλοί!

Η μέτρηση της αυξητικής ορμόνης δε γίνεται με μια απλή εξέταση αίματος. Αυτός ο δείκτης που αναφέρθηκε είναι μια μόνο ένδειξη σε μια συγκεκριμένη στιγμή της ημέρας.

Η μέτρηση αυξητικής ορμόνης είναι κάτι σαν την καμπύλη σακχάρου.... γίνεται με πολλές λήψεις αίματος μέσα στη μέρα γιατί η αυξητική ορμόνη δεν παράγεται το ίδιο όλες τις ώρες της ημέρας.

Τα λέω όλα αυτά γιατί και τα δυό μου παιδιά είναι κάτω από την μικρότερη καμπύλη... σε ύψος και βάρος, αλλά τα ψάχνω χωρίς πολύ άγχος και τρέλλα με τους γιατρούς γιατί πιστεύω ότι είναι καθαρά κληρονομικά τα αίτια. Σε κληρονομικά αίτια λοιπόν για κοντό ανάστημα και όχι παθολογικά.. ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙΣ!
Αν ήταν έτσι θα κάνανε όλα τα παιδιά ενέσεις για να γίνουν ψηλά.

Έχουμε κάνει οστική ηλικία και έχουν πολύ μικρότερη.. αυτό είναι καλό γιατί όταν τα οστά "κλείνουν" τότε εμφανίζεται περίοδος. Όσο πιο μικρή οστική ηλικία τόσο πιο αργά εμφανίζεται περίοδος (στα κορίτσια) και άρα θα συνεχίσουν αν ψηλώνουν μέχρι τότε. Μεγάλη οστική ηλικία το ανάποδο.. άρα με τις ενέσεις βάζεις φρένο ώστε να κερδίσουν κάποιους πόντους.
Δεν έχουμε κάνει αυξητική ορμόνη (εννόω την επώδυνη εξέταση που σου παίρνουν αίμα πολλές φορές μέσα στη μέρα) γιατί εφόσον η οστική ηλικία τους είναι μικρή και κληρονομικά θα γίνουν κοντά ... δεν έχουμε λόγο να ανησυχούμε για έλλειψη αυξητικής ορμόνης.

Η ένεση για αυξητική ορμόνη γίνεται κάθε μέρα και είναι για να πάρουν ύψος τα παιδιά που δεν παράγουν για κάποιους λόγους αυξητική.
Η ένεση για φρενάρισμα στην ήβη γίνεται περίπου μια φορά το μήνα και είναι για να συνεχίσουν να ψηλώνουν για περισσότερα χρόνια.

Αν όμως με εξετέσεις δεν βρεθούν παθολογικά αίτια.. τα κληρονομικά αίτια είναι αυτά που επηρεάζουν το ύψος και όχι οι όποιες θεραπείες ή ενέσεις.

Πάντως έχω την αίσθηση ότι οι αναπτυξιολόγοι είναι νέα μόδα γιατί το ακούω πολύ γύρω μου! Δεν είναι λογικό τα μισά παιδιά να οδηγούνται εκεί όταν εμείς στη γενιά μας δεν ασχολούμασταν καν με αυτά και αφήναμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Σκεφτομαι ότι όλοι εμείς που οδηγούμαστε στο παίδων για αυτό το λόγο μπορεί να είμαστε και ένα καλό δείγμα για τα στατιστικά και τις μελέτες τους.
Προσωπικά έχω πάει σε ενδοκρινολόγο μόνο μια φορά στο ιδιωτικό της ιατρείο. Η συγκεκριμένη ξέρω ότι είναι στο παίδων και είναι πολύ καλή. Το αντιμετωπίζω όμως πολύ ψύχραιμα το θέμα... και βάζω και τη δική μου κρίση. Δε μου αρέσει να ταλαιπωρώ τα παιδιά με εξετάσεις... αν δεν υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος και ενδείξεις.

Δε λέω να μην τα ψάχνουμε αλλά μην τρελλαινόμαστε κιόλας!

Jean
14-11-08, 16:30
Το πρόβλημα της πρώιμης ήβης σχετίζεται και με το τελικό ύψος, αλλά και με άλλα προβλήματα (ψυχολογικά, πρώιμη εμφάνιση περιόδου, κ.λ.π.). Εάν ξεκινήσει η εφηβεία τότε ένα παιδί θα πάρει ακόμα περίπου 25 πόντους. Για παράδειγμα εάν το παιδί είναι 1,20 και ξεκινήσει η εφηβεία θα σταματήσει περίπου στο 1,45. Το ύψος αυτό θα το πάρει νωρίς (και μπορεί να μην είναι πιο κοντό από τα άλλα παιδιά), αλλά στην συνέχεια θα σταματήσει να ψηλώνει και τα υπόλοιπα παιδιά θα το περάσουν στο ύψος. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ που στην έκτη δημοτικού είμουν το ψηλότερο παιδί στην τάξη, αλλά εν συνεχεία δεν ψήλωσα καθόλου και τα περισσότερα παιδιά με πέρασαν στο ύψος στο γυμνάσιο-λύκειο.
Για αυτό τον λόγο η αναστολή της πρώιμης εφηβείας, δίνει την δυνατότητα το παιδί να ψηλώνει κανονικά μέχρι κάποια ηλικία και όταν σταματήσει η θεραπεία (π.χ. στα 10 έτη) να έχει ήδη ένα ύψος ικανοποιητικό έτσι ώστε προσθέτοντας περίπου 25 πόντους να φτάσει στο τελικό του ύψος. Δεν σημαίνει όμως ότι το παιδί θα γίνει ψηλότερο από ότι είναι το γενετικά φυσιολογικό. Επίσης δεν σημαίνει ότι αν αντιμετωπίζει άλλο πρόβλημα ανάπτυξης (π.χ. έλλειψη αυξητικής ορμόνης) ότι θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα με αυτή την θεραπεία. Τέλος, το πρόβλημα της πρώιμης εφηβείας μπορεί να προέρχεται από άλλους λόγους (πρόβλημα στην υπόφυση, στα επινεφρίδια, κ.λ.π.), που σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αντιμετωπισθούν αυτά (προφανώς με άλλες μεθόδους και θεραπείες).

http://my.lilypie.com/NL3gp2.png http://my.lilypie.com/GyBtp2.png[/quote]

Σ' ευχαριστω πολυ και για τις πληροφοριες και για το p.m.

Athena
14-11-08, 17:20
Σε κληρονομικά αίτια λοιπόν για κοντό ανάστημα και όχι παθολογικά.. ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙΣ!
Αν ήταν έτσι θα κάνανε όλα τα παιδιά ενέσεις για να γίνουν ψηλά.

κανεις λαθος σε αυτο,ολοι μπορουν να κανουν και υπαρχουν και αλλα σκευασματα αυξησης υψους.Εκτος απο τους λογους που ανεφερες ειναι το "ψυχολογικο" οπου εκει μπορεις να επεμβεις και να κερδισεις καποιους ποντους.

Athena
14-11-08, 17:34
Μου συστησαν την ενδοκρινολογο Κανακά,την γνωριζετε;παντως πρωτο διαθεσιμο ραντεβου εχει τον Μαιο. :shock:

Athena
01-12-08, 20:44
Πηγαμε σημερασε απογευματινο ραντεβου...επεσε λιγο κατω απο τα κατωτερα φυσιολογικα.Μας συνεστησε πολυ καλη διαΤΡοφη και επανεξεταση σε 6 μηνες.Τοτε θα δουλε τι γινεται και αν συνεχιζει να ειναι κατω τοτε θα κανει την εξεταση της αντιδρασης της αυξηντικης που γινεται ανα μισαωρο...γενικα συζητωντας και ρωτωντας για παρενεργειες της αυξηντικης αν χρειαστει,αναφερθηκε στην προσοχη που θα πρεπει να εχουμε στο ζαχαρο του αιματος...οστικη ηληκια την εβγαλε 5χρ.

Παντως τον τελευταιο καιρο εχει αφεθει το θεμα της διατροφης της,αποσυντονιστηκαμε απο τη μια το σχολειο και απο την αλλη η δουτλεια μου.. :oops: αποο αυριο θα παιρνει φαγητο στο σχολειο.

rike
02-12-08, 11:12
Τι ακριβώς σας είπε για τη σωστή διατροφή?
Τι πρέπει να τρώει δηλαδή για να βοηθηθεί?

Από αυτά που έχω διαβάσει και ψάξει θα επιμείνω ότι εάν δεν υπάρχει πρόβλημα για έλλειψη αυξητικής ορμόνης (μερική ή ολική) και είναι όλα κληρονομικά τα αίτια του κοντού αναστήματος, δε μπορείς να βοηθήσεις πολύ με ενέσεις αυξητικής. Το πολύ 2-3 πόντους. Για 2-3 πόνους εγώ δε θα έκανα κάθε μέρα ένεση στο παιδί μου για πολλά χρόνια. Να γλιτώσουμε το ψυχολογικό για κοντό ανάστημα και να έχουμε άλλα?

Η ψυχολογία λύνεται κι αλλιώς... δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλοι ψηλοί!
Διαφωνώ με όλο αυτό το ψάξιμο που έχει γίνει και λίγο της μόδας.
Αν υπάρχει ιατρικός λόγος ΟΚ αλλά ως εκεί.

Athena
03-12-08, 17:35
Τι ακριβώς σας είπε για τη σωστή διατροφή?
Τι πρέπει να τρώει δηλαδή για να βοηθηθεί?

Από αυτά που έχω διαβάσει και ψάξει θα επιμείνω ότι εάν δεν υπάρχει πρόβλημα για έλλειψη αυξητικής ορμόνης (μερική ή ολική) και είναι όλα κληρονομικά τα αίτια του κοντού αναστήματος, δε μπορείς να βοηθήσεις πολύ με ενέσεις αυξητικής. Το πολύ 2-3 πόντους. Για 2-3 πόνους εγώ δε θα έκανα κάθε μέρα ένεση στο παιδί μου για πολλά χρόνια. Να γλιτώσουμε το ψυχολογικό για κοντό ανάστημα και να έχουμε άλλα?Κοιτα η μελινα εκτος απο ενα τοστ -χυμο-φρουτο-γιαουρτι δεν ετρωγε κατι αλλο τις 8-4 που γυριζε σπιτι και επεφτε για υπνο.τωρα της βαζω το φαγητο για την φυλαξη και μας ειπε +2 ποτηρια γαλα ή γιαουρτι,καθημερινα.(Η Μελινα εχει κοψει το γαλα απο 1 ετους).μας ειπε να μην μενει νηστικη για πολυ ωρα.τα κιλα της ηταν μια χαρα.Ναι μας το ειπε οτι 1 στα 3 παιδια χρειαζονται θεραπεια.Μεχρι τωρα οι εξετασεις της ειναι καλες.Μπορει να ειναι ενα παιδι με αργη αναπτυξη και να παρει στην εφηβεια...θα δειξει..

Demetrius
24-05-11, 22:38
Χμμμ.... Τελικά ο περισσότερος κόσμος τα περνάει... Πρίν ένα μήνα περίπου είχα την κόρη μου στο νοσοκομείο με γαστρεντερίτιδα και η γιατρός παρατήρησε πρόωρη τριχοφυία στην περιοχή του εφηβαίου... Μας συνέστησε λοιπόν κάποιες εξετάσεις ... Σήμερα κάναμε τους υπερήχους και βγήκαν μια χαρά... Αύριο νωρίς το πρωί θα πρέπει να είμαστε στο νοσοκομείο για τις εξετάσεις αίματος (μάλλον ορμονολογικές) ... Ελπίζω κι εύχομαι να είναι όλα καλά κι εκεί, και στο παιδί μου και στα παιδιά σας και σε όλα τα παιδιά του κόσμου... Για ότι νεότερο θα επανέλθω...

anna th
25-06-11, 11:48
Και εμείς με το ίδιο πρόβλημα.
Η κόρη μου ( είναι το 2003) από πέρισυ το καλοκαίρι είχε και συχεχίζει να έχει ενδείξεις πρώιμης ήβης. Ξεκίνησε με λίγο στήθος συνέχισε με σπυράκια στο πρόσωπο.Πήγαμε σε παιδοενδοκρινολόγο (τον Οκτώβριο του 2010) κάναμε εξετάσεις αίματος, βγήκαν καλές και ακτινογραφία αρ.χεριού, η οστική ηλικία συμφωνεί με την ηλικία της, η γιατρός είπε έχει κάποιες ενδείξεις αλλά θα πρέπει να την παρακολουθούμε περίπου ανά 6μηνο.
Εχουμε ραντεβού να πάμε την επόμενη Πέμπτη στις 30 Ιουνίου, αυτό που παρατήρησα είναι ότι έβγαλε και λίγο χνούδι ( δεν το λες τρίχες ) στα γεννητικά όργανα.

Πώς μπορώ να κλείσω ραντεβού στο νοσοκομείο και πού μπορώ να πληροφορηθώ που υπάρχουν παιδοενδοκρινολόγοι ή αναπτυξιολόγοι;
Είμαι από την Θεσσαλονίκη.