PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα!

Σελίδες : [1] 2

Αλεξάνδρα03
22-10-08, 14:02
Η Ευαγγελία είναι 27 μηνών και όταν ήταν 1 έτους ανακαλύψαμε με εξετάσεις αίματος ότι έχει αλλεργία στο αγελαδινό. Την θηλαζω ακόμα και καποια στιγμή ξεκινήσαμε το κατσικίσιο του ολύμπου. Μέσα με πολύ κακάο! Τώρα επειδή δεν διατίθενται της πήρα σκόνη κατσικίσιο και της βάζω πολύ κακαο για αν το πιει! Είναι κακό αυτό?

ΑΜΑΛΙΑ
22-10-08, 16:06
Η Ευαγγελία είναι 27 μηνών και όταν ήταν 1 έτους ανακαλύψαμε με εξετάσεις αίματος ότι έχει αλλεργία στο αγελαδινό. Την θηλαζω ακόμα και καποια στιγμή ξεκινήσαμε το κατσικίσιο του ολύμπου. Μέσα με πολύ κακάο! Τώρα επειδή δεν διατίθενται της πήρα σκόνη κατσικίσιο και της βάζω πολύ κακαο για αν το πιει! Είναι κακό αυτό?
Ξέρω ότι το κακάο μειώνει πολύ την απορροφηση ασβεστίου από τον οργανισμό. Στην ουσία είναι σα να μην πίνει γάλα.

Αλεξάνδρα03
24-10-08, 13:18
ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ?

ΚΟΡΙΝΑ
25-01-09, 16:51
ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ. ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΜΑΣ ΕΦΥΓΕ. ΜΕΧΡΙ 2 - 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΟΥΤΕ ΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΓΑΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΑΛΑΤΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ (ALMIRON PEPTI). ΑΠ'ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ. ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΣ ΣΤΑ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΑ 4. ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΦΥΓΕΙ ΠΟΤΕ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΧΑΜΕ 5.5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ. ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΕΦΥΓΕ.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΑΕΙ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ! ! !

kiknaki
28-01-09, 23:39
Οι τροφικές αλλεργίες που εμφανίζονται σε παιδιά μικρής ηλικίας συνήθως υποχωρούν έως και εξαφανίζονται μέχρι την ηλικία των 8 ετών.Αν υποχωρήσει σχετικά νωρίς από τη στιγμή που την εμφάνισε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εμφανίσει αργότερα αλλεργικό άσθμα.

yasemi
29-01-09, 00:32
τι να σου πω....εμεις που το εχουμε ανακαλυψει απο τους εξι μηνες ....πιναμε τα υποαλλεργικα αλλα μας εκαναν ζημια ωσπου μας εγραψαν στο παιδων αντιαλλεργικο....τωρα ψαχνω και εγω κατσικισιο να της δοκιμασω αλλα δε θελω σκονη.....και μαλιστα απο τη Γερμανια....παντως για το κακαο...δε το πινει αλλιως????καλυτερα θα ητανε να μη της το εβαζες......

kiknaki
29-01-09, 10:12
....πιναμε τα υποαλλεργικα αλλα μας εκαναν ζημια ωσπου μας εγραψαν στο παιδων αντιαλλεργικο....

Τι ζημιά σας έκαναν yasemi?Και ποιο γάλα πίνατε?Με ενδιαφέρει να μάθω γιατί κι εμείς έχουμε αλλεργία και θέλω να αποφύγουμε άσχημες εξελίξεις.

yasemi
31-01-09, 00:40
μαρεσει που νομιζα οτι ειχα απαντησει.....το υποαλλεργικο γαλα επειδη εχψει υδρολυμενη πρωτεϊνη γαλακτος (αυτη που δημιουργει την αλλεργια αλλα σε εξευγενισμενη μορφη) εμας μας πειραζε σιγα σιγα...φουντωνε το εκζεμα με αποτελεσμα να εμφανιζετε σε ολο το σωμα της και να μολυνετε.....ο τοτε παιδιατρος που το το ελεγε οτι το εκζεμα παει χειροτερα ελεγε αρες μαρες κουκουναρες του τυπου θα περασει κλπ κλπ....μια αλοιφη μου ειχε δωσει μονο ενω το εκζεμα ειχε μολυνθει και εχριζε αλλη αντιμετωπιση....παραλληλα ειχαμε φαγουρες,.,ανησυχια κλπ κλπ ....πηγα στο παιδων καναμε εξετασεις και μου γραψανε ειδικο αντιαλλεργικο γαλα ...καθολου πρωτεϊνη αγελαδας μεσα....καθε εξαμηνο κανουμε επαναληπτικες για να σουμε αν πεφτουν οι τιμες αλλα εχουμε δρομο μπροστα μας....τωρα θα δουμε μαρτη....αν εχουν πεσει η παιδιατρος ειπε τοτε θα δουμε πιο και τι θα δωσουμε...αλλα μαλλον για κατσικισιο το κοβω....

Olg@
02-02-09, 20:37
Μάλλον και εμείς έχουμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα :cry: Έχει απο την Παρασκευή που το μωράκι μας έχει βγάλει έκζεμα στο πρόσωπο και λίγο στο λαιμουδάκι της. Η παιδίατρος είπε ότι μάλλον είναι αλλεργία στο γάλα και έτσι ξεκινήσαμε υποαλλεργικό (frisolac AH). Το πρόβλημα είναι ατι δεν της αρέσει καθόλου και ενώ μέχρι τώρα έτρωγε πολύ καλά τώρα πια ζοριζόμαστε πολύ :cry: . Εσεις που έχετε δοκιμάσει και άλλα υποαλλεργικά έχετε να προτείνετε κάποιο καλυτερο σε γεύση;;; Να ρωτήσω και κάτι ακόμα ... Είχαν και άλλα συμπτώματα τα μωράκια σας εκτός απο το έκζεμα πχ πολλά αέρια, πονάκια και δυσφορία;;;

yasemi
03-02-09, 00:34
Μάλλον και εμείς έχουμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα :cry: Έχει απο την Παρασκευή που το μωράκι μας έχει βγάλει έκζεμα στο πρόσωπο και λίγο στο λαιμουδάκι της. Η παιδίατρος είπε ότι μάλλον είναι αλλεργία στο γάλα και έτσι ξεκινήσαμε υποαλλεργικό (frisolac AH). Το πρόβλημα είναι ατι δεν της αρέσει καθόλου και ενώ μέχρι τώρα έτρωγε πολύ καλά τώρα πια ζοριζόμαστε πολύ :cry: . Εσεις που έχετε δοκιμάσει και άλλα υποαλλεργικά έχετε να προτείνετε κάποιο καλυτερο σε γεύση;;; Να ρωτήσω και κάτι ακόμα ... Είχαν και άλλα συμπτώματα τα μωράκια σας εκτός απο το έκζεμα πχ πολλά αέρια, πονάκια και δυσφορία;;;

πονακια δεν ειχαμε αερια ναι δυσφορια ναι...πολυ φαγουρα,ατοπικη δερματιτδα κ.α.με αποτελεσμα ειδικα το βραδυ οταν επινε το γαλα μετα να εχει πολυ ανησυχο υπνο....τι να σου πω εμεις πιναμε στην αρχη το Almiron Pepti και αυτο εχει πικρη γευση αλλα επειδη ηταν το πρωτο μετα το θηλασμο που δοκιμασε μια δυο τρεις αναγκαστικα το ηπιε.....αυτο που πινουμε τωρα NEOCATE την ιδια χαλια γευση εχει....

kiknaki
04-02-09, 15:55
Πονάκια, αέρια και δυσφορία είναι σύνηθη συμπτώματα δυσκοιλιότητας που από ότι γνωρίζω είναι σύμπτωμα αλλεργίας.Εμείς δεν παρουσιάσαμε δυσκοιλιότητα.Η αλλεργία μας παρουσιάστηκε με ελαφριά ατοπική δερματίτιδα.Σε όλο το πρόσωπο της κόρης μου εμφανίστηκαν σπυράκια που της προκαλούσαν φαγούρα και εξωτερικό πρήξιμο.Φοβήθηκαμε για πρήξιμο εσωτερικό με αποτέλεσμα πιθανό φραγμό της αναπνοής της και τρέχαμε σαν τους τρελλούς στο νοσοκομείο.
Τώρα όσον αφορά τη γεύση στα ειδικά γάλατα...άστα πονεμένη ιστορία!
Δοκιμάσαμε πρώτη φορά το pregomin που για την παιδοαλλεργιολόγο είχε μια πιο ευχάριστη γεύση σε σύγκριση με τα άλλα αλλά και αυτό μια γεύση αηδία είχε.Να πω την αλήθεια δεν έπινε με τίποτα το συγκεκριμένο γάλα...ήταν ήδη 15 μηνών δηλαδή σχετικά μεγάλη έτσι ώστε είχε δοκιμάσει αρκετές γεύσεις.Προσπάθησα πολύ για να το πιει αλλά ή το έφτυνε ή το έκανε εμετό.Και έτσι δοκίμασα με λίγη ζάχαρη :oops: Κακό μεν αλλά έτσι το δέχτηκε.Σιγά σιγά η ζάχαρη έγινε μέλι.Εδώ και αρκετό καιρό το πίνουμε σκέτο.Δε σου προτείνω σε καμιά περίπτωση να βάλεις ζάχαρη στο γάλα του παιδιού σου...εννοείται αυτό, μην παρεξηγηθώ κιόλας απλά σου λέω τα δικά μας.Τώρα πίνουμε το Almiron pepti επίσης χάλια γεύση και σκέφτομαι να το αλλάξω γιατί όπως διάβασα από τη yasemi μπορεί να μας κάνει και ζημιά.Θα συμβουλευτώ τη γιατρό μας και βλέπουμε.

Olg@
04-02-09, 18:24
Υasemi για να καταλάβω, με το Αlmiron Pepti δεν σας έφυγε καθόλου το εκζεμα και απλά ο παιδίατρος σας είπε να συνεχίσετε με τις αλοιφές μέχρι να περάσει;;;
Το neocate και το pregomin είναι άλλου είδους υποαλλεργικό γάλα απο τα κοινά βρεφικά γάλατα με κατάληξη ΗΑ;;; Είναι μήπως αυτά που λένε γάλατα για διεγνωσμένες αλλεργίες;;;
Τι είδους εξέταση κάνουμε για να διαγνώσουμε την αλλεργία στο αγελαδινο γάλα, αίματος;;;
Τα νέα μας τώρα ... το εκζεμα έχει εξαφανιστεί τελείως, της έβαλα μονο δυο φορές χθες την αλοιφή elocon και το δερματάκι της είναι μια χαρά πια. Τώρα όσον αφορά τη γεύση του γάλατος, σήμερα σαν να τα πήγαμε λίγο καλύτερα. Ενώ χθες όλα τα γεύματα ήταν μια απελπισία κλάμα με ουρλιαχτά, άρνηση, τεντώμα σαν τόξο ... σήμερα τολμώ να πω ότι έφαγε χωρίς ιδιαίτερο ζόρισμα, θα δούμε βέβαια τι μας επιφυλάσει απο εδώ και πέρα μεχρι το βράδυ που είναι πάντα πιο δύσκολα ...
Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω ... απο χθες η μικρή δεν έκανε κακα της, μονο μια φορά και ήταν υδαρρη ... έχει καμιά σχέση αυτό με το υπολλεαργικό γάλα;;;
Σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου ... αλλα προσπαθώ και εγω η έρμη να βγάλω μια ακρη ...

kiknaki
04-02-09, 22:58
Ολγάκι σε καμιά περίπτωση δε μας ζαλίζεις..Κι εγώ έτσι ήμουν στην αρχή γεμάτη απορίες και ερωτηματκά και άγχος δε σου κρύβω...πολύ άγχος.
Τώρα να σου απαντήσω όσον αφορά τι εξετάσεις γίνονται.
Οι εξετάσεις που γίνονται σε αυτές τις ηλικίες (με επιφύλαξη μέχρι 6 χρονών πάνω κάτω) για να διεγνωστεί η αλλεργία είναι εξετάσεις αίματος(Rast test).Εμείς έτσι καταλάβαμε οτι η αλλεργία της οφειλόταν στο γάλα της αγελάδας.
Επίσης ξέρω οτι τα υποαλλεργικά γάλατα είναι επίφοβα για δυσκοιλιότητα.Έτσι δηλαδή μας είπε η γιατρός μας δε σου γράφω κάτι αόριστο. Σε μας είχε αλλάξει και το χρώμα των κοπράνων της.Είχε σκουρήνει λίγο.Ρώτησε το γιατρό σου όμως για να ξέρεις σίγουρα.
Αυτό με τα γάλατα που ρώτησες στην αρχή (με ΑΗ) δυστηχώς δε το γνωρίζω για να σου απαντήσω.Ελπίζω να σε βοήθησα.

yasemi
05-02-09, 00:50
το neocate ειναι γαλα που στο δινουν οταν πια τα απλα υποαλλεργικα δε κανουν καμια δουλεια.....ειναι αντιαλλεργικο δεν εχει καθολου πρωτεϊνη γαλακτος μεσα.....
τωρα για το αλλο που λες δε το ξερω....αυτο που δινουμε εμεις εινια πανακριβο αλλα ευτυχως καποια τα κλαυπτει το ΙΚΑ>

οσο για το αλλο που ρωτηθηκε συγνωμη εχω ααρωστη και τη μικρη και δεν εχω χρονο να κανω quote στη καθεμια :lol: ναι δυστυχως εκεινος ο παιδιατρος μας ελεγε να συνεχισουμε το υποαλλεργικο γαλα παρολο που το εκζεμα φουντωνε γιατι ητανε απλα ηλιθιος να το πω δε ξερω.....ειχαμε αρχισει και τις στερεες τροφες και ελεγε οτι απλα ητανε πολυαλλεργικη....μια κρεμα μου ειχε δωσει να της βαζω στο εκζεμα οταν γινοτανε πολυ ασχημο...κορτζονουχα...αλλα που να πρωτοβαλω....μεχρι και ψαρι μου ειπε να της δωσω εκει καπου στο 10ο μηνα για αυτο τα πηρα συνολικα....εκανα στο Παιδων εξετασεις παραλληλα απο δικη μου πρωτοβουλια και με τη συσταση τους για αλλαγη γαλακτος πηγα σε αυτη που εχω τωρα η οποια μου ειπε τα εξης και εσωθηκαμε....
εκοψα τα παντα απο φαγητο στη μικρη και ξεκινησαμε με τα πολυ απλα σαν να ξεκινουσαμε εκεινη τη στιγμη τις στερεες.....παραλληλα μου εδωσε και κρεμα κορτιζονουχα και αντισταμινικο σιροπι και αντιβιωση γιατι ειχε μολυνθει το εκζεμα (την αντιβιωση μου με βαρια καρδια την εδωσε αλλα δε γινοτανε αλλιως) και καναμε θεραπεια για μια βδομαδα....συνολικα εκανε κανα μηνα να ηρεμησει το εκζεμα και κατι ....αλλα αρχισαν να φεγουν ολα αφου εκοψε το υποαλλεργικο γαλα οποτε αρχισαν να υποχωρουν τα συμπτωματα και να καθαριζει λιγο ο οργανισμος.,...η χαζομαρα ειχε γινει απο την αρχη με το θηλασμο που η πρωτη παιδιατρος οταν της ελεγα τα σημαδια αλλεργιες ελεγε αλλανταλλων και δεν εκοψα τα γαλακτοκομικα .....τεσπα...τωρα μολις συνελθει απο την ιωση θα της δοκιμασω κατσικισιο γαλα μιας και το τραχανα απο κατσικισιο και προβειο γαλα μια χαρα το τρωει και δεν βγαζει κατι...θελει απλα μεγαλη υπομονη αυτο το θεμα των αλλεργιων....

Olg@
05-02-09, 12:01
Koρίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, είναι μεγάλη βοήθεια ...

Κiknaki μου και εμάς τα κακά μας έχουν σκουρύνει και σίγουρα οφείλεται στην αλλαγή γάλατος αυτό. Τώρα σχετικά με την δυσκοιλιότητα δεν ξέρω τι να υποθέσω, έκανε τελικά σήμερα το πρωί και είχε να κάνει απο προχτές το μεσημέρι. Οι παιδίατροι βέβαια λένε ότι δυσκοιλια δεν είναι τα παιδιά που κάνουν μέρες να ενεργηθούν αλλά αυτά που κάνουν σκληρά κακά, εμάς όμως ήταν σκούρα και υδαρρή (συγγνώμη για την περιγραφή :oops: ).

Όσον αφορά τη γεύση του γάλατος, μια έτσι μια αλλιώς ... άλλοτε το πίνει σχετικά εύκολα και άλλοτε ουρλιάζει και χτυπιέται ... υπομονή τι άλλο....

Θα τα συζητήσω όλα αυτά και με την παιδίατρο το Σάββατο που θα πάω τη μικρή για εμβόλιο να δούμε τι έχει να προτείνει και αυτή ...
Βασικά θέλω να την ρωτήσω αν θα κάνουμε και τις εξετάσεις αίματος για να διαγνώσουμε την αλλεργία.

Υasemi περαστικά στην ομορφούλα σου!

kiknaki
06-02-09, 17:36
Ολγάκι χαίρομαι που σε βοήθησα..Για ότι χρειαστείς περί αλλεργίας(και γνωρίζω εννοείται) με χαρά να σου απαντήσω πάλι. :D

Olg@
09-02-09, 17:47
Tελικά είχαμε εξελίξεις ... μέσα στο Σ/Κ το μωρό άρχισε πάλι να φουντώνει (μικρά σπινθουράκια και έντονες κοκκινίλες, αυτή τη φορά σε διαφορετικά σημεία, στο πίσω μέρος του λαιμού και μέσα στο τριχωτό της κεφαλής). Η παιδίατρος είπε να το παρατηρήσουμε και βλέπουμε απο Δευτέρα, αφήνουμε και το γάλα όπως έχει, δεν θα πάθει τίποτα με μια δυο μέρες, ήταν η απάντησή της. Αν δω ότι φουντώνει πολυ να της βάλω την κορτιζονούχα αλοιφή που μου είχε συστήσει. Εμένα βέβαια δεν μου άρεσε όλη αυτή η αντιμετώπιση αλλα και ποιον να βρω Σαββατιάτικα ... το ένστικτό μου όμως δεν με αφηνε να ησυχάσω ... Δυστυχώς επαληθεύτηκα ... Κυριακή βράδυ την ώρα που την ξεντύνω για μπανάκι βλέπω το ένα της χεράκι απο την παλάμη μέχρι το μπράτσο ήταν γεμάτο έντονα κόκκινα στίγματα, σαν αιματωματάκια ... Παίρνω την παιδίατρο τλφ, τίποτα δεν το σηκώνει.... Η επόμενη σκέψη μας ήταν το νοσοκομείο, είπαμε όμως να κρατηθούμε και να μην ταλαιπωρήσουμε άδικα το μωρό αφού δεν έδειχνε κανένα σημάδι ανησυχίας, είμασταν φυσικά σε επιφυλακή όλο το βράδυ με το που δούμε το παραμικρό να πάμε.
Τελικά σήμερα πρωι πρωί παίρνω το μωρό και πάω στην παιδίατρο ... και τι μου λέει ρε παιδιά... λάθος ώρα και μέρα ήρθες, δεν είδες έξω στην αίθουσα αναμονής που γίνεται χαμός :shock: :shock: :shock: . Συγγνώμη της απαντάω αλλα δεν ήρθα για να πιούμε καφέ, το μωρό φούντωσε απο την αλλεργία και για αυτό το έφερα!!! Καλά μου λέει, περιμένετε έξω και θα σε φωνάξω ... Δεν χρειάζεται της λέω και φεύγω ... εννοείτε πως έφυγα πακέτο σε άλλον παιδίατρο (σοφή κίνηση όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων).
Ευτυχώς ο άνθρωπος ήταν πολύ εντάξει, παρόλο που είχε κόσμο στην αίθουσα αναμονής μόλις του είπα τι συμβαίνει μας πήρε αμέσως ... εξέτασε το μωρό, μας είπε να κάνουμε μια καλλιέργεια κοπράνων και βλέπουμε πως θα προχωρήσουμε. Μας αλλαξε και το γάλα σε frisolac AC που είναι για μωρά με διεγνωσμένη αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.
Αυτά ... περιμένουμε αύριο λοιπόν με αγωνία να βγούνε τα αποτελέσματα των εξετάσεων ....

kiknaki
09-02-09, 19:44
Η παιδίατρος είπε να το παρατηρήσουμε και βλέπουμε απο Δευτέρα, αφήνουμε και το γάλα όπως έχει, δεν θα πάθει τίποτα με μια δυο μέρες, ήταν η απάντησή της. Αν δω ότι φουντώνει πολυ να της βάλω την κορτιζονούχα αλοιφή που μου είχε συστήσει.

:shock: :shock: :shock:
Πλάκα μας κάνεις ρε γιατρέ????Δε γνωρίζεις περί αλλεργικού σοκ????
Όταν κάποιος πάσχει από αλλεργία τροφική και ο οργανισμός του εκτείθεται στην αλλεργιογόνο τροφή τότε μπορεί η αλλεργική αντίδραση να γίνει χωρίς εμφανή συμπτώματα(κοκκινίλες, σπυνθουράκια, βήχας κτλ) αλλά να δημιουργηθεί πρήξιμο εσωτερικό,να φράξει την αναπνευστική οδό και μη χειρότερα δηλαδή.....Το αλλεργικό σοκ είναι ύπουλο γι'αυτό ακριβώς οτί δε μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει γιατί τίποτα δε φαίνεται εξωτερικά.Το αλλεργικό σοκ μπορεί να προκληθεί και από λίγα ml γάλακτος(στη συγκεκριμένη περίπτωση).Άκου εκεί να σας πει με 2~3 μέρες λήψης της αλλεργιογόνου τροφής δε θα πάθει τίποτα!!!!!!Ακόμα και σίγουρος να μην είσαι από που προέρχεται η αλλεργία αποφεύγεις τις τροφές τις "επικίνδυνες" μέχρι να βγουν τα αποτελεσματα των εξετάσεων.Εμάς έτσι μας συμβούλεψε ο παιδοαλλεργιολόγος.
Πόσο μάλλον σε ένα μωρό που δε μπορεί να μιλήσει να δυσανασχετίσει και στη τελική να δώσει στους άλλους να καταλάβουν οτι κάτι συμβαίνει.
Πολύ καλά κάνατε και αλλάξατε παιδίατρο.Το καλύτερο βέβαια κατά τη γνώμη μου θα ήταν να βρείτε έναν καλό παιδοαλλεργιολόγο ο οποίος είναι και ο πλέον κατάλληλος γιατρός για τη διάγνωση και τη κατάλληλη αγωγή για την αλλεργία.Ελπίζω όμως να μη σας χρειαστεί και να έχετε καλά αποτελέσματα. :D

thessalonikia
09-02-09, 23:09
λε φιλενας τι τραβηξατε ελπιζω να ειναι το τελευταιο της ζουζους και να πανε ολα καλα δωστης ενα μεγαλο φιλι

Olg@
09-02-09, 23:38
Eυχαριστώ βρε κορίτσια ...
Κiknaki περιμένω τα αυριανά αποτελέσματα, να δούμε πως θα πάμε με αυτό το γάλα και σίγουρα θα δούμε κάποιον παιδιοαλλεριολόγο. Εχεις κάποιον να μου συστήσεις;;;

Afrodite
10-02-09, 00:00
Τωρα ειδα το θεμα και απανταω στην Αλεξανδρα που ειπε οτι ακομη θηλαζει, για δες λιγο εδω
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2335&highlight=%E1%EB%EB%E5%F1%E3%E9%E1+%E8%E7%EB%E1%E6%E5%E9
Τωρα που ειναι τοσο μεγαλη, δεν εχτε δει καθολου βελτιωση στο θεμα, σε σχεση με οταν ηταν 1 έτους? Η δικιά μου νομιζω οτι πλεον την εχει ξεπερασει τελειως κ θελω να ελπιζω οτι δεν θα ακολουθησουν άλλες αλλεργιες.
Παντως κατσικισιο αν πας νωρις στον Βασιλοπουλο μπορει να πετυχεις το ΒΕΡΟ κρητικο. Τυχαια σημερα ειδα και στον Σκλαβενιστη και το ΕΒΟΛ κατσικισιο επισης. Νομιζω κ τα δυο ειναι βιολογικα.

Σχετικα με τα υποαλλεργικα βρεφικά γαλατα υπαρχουν τα ΗΑ, που ειναι για προληψη αλλεργιων, δηλαδη δεν ειναι καταληλα για παιδια με διαγνωσσμενη αλλεργια. Τα δινουν σε μωρα που οι γονεις ή τα αδερφια εχουν ιστορικο αλλεργιων.
Μετα υπαρχουν αυτα με την υδρολυμενη πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος (almiron pepti κ frisolac, ισως και αλλες μαρκες) και τελος το neocate που ειναι πληρως υδρολυμενο κ δινεται σε πιο βαριες περιπτωσεις αλλεργιων. Το ΗΑ, λιγο πολύ εχει γευση σαν τα υπολοιπα γαλατα του εμποριου, τα αλλα δυο προσωπικα μου βρωμανε παρα πολυ.

Τα συμπτωματα των αλλεργιων στα μωρα ειναι πολλα (δε σημαινει οτι αν δειτε καποιο απο αυτα ειναι αλλεργια, απλα προσεξτε το και συνδιαστε το μια καποια τροφή ή καποια εκθεση του μωρου σε αλλεργιογονο περιβαλλον, πχ σκόνη):
Εντονοι κολικοι (στα πολύ μωράκια), αιμα στα κακα, εκζεμα, μπιμπικακια, εντονο συγκαμα, δυσκοιλιότητα, μαυροι κυκλοι, επίμονη φαγουρα στη μυτη (αλλεργικος χαιρετισμός), πολυ συχνος λοξυγκας και ρουθουνισμα. Φυσικα φαντάζομαι ότι θα υπαρχουν κα αλλα...

Οι αλλεργιες ειναι δυο τυπων: η IgE που μπορει να διαγνωστει με εξετασεις αιματος και οι non-IgE που μπορει οι εξετασεις να βγουν αρνητικες, αλλα η αλλεργια να υπαρχει. Απο την γενικη αιματος παντως φαινονται τα ηωσινοφιλα, που οι αυξημενες τιμες δηλωνουν προδιαθεση για αλλεργια.

Τελος, απο προσωπικη εμπειρια σα λεω οτι μας βοηθησε πολυ ο χρονος που πέρασε με αποχη απο τις αλλεργιογονες τροφες (δικη μου γιατι θηλαζω, αλλα κ της μικρης μου καθως μπηκαν τα στερεα) καθως επισης κ η ομοιοπαθητικη (που ηταν η τελευταια λυση που ειχα κ δε μετανιωσα που δοκιμασα). Δυστυχως οσοι παιδατροι ειδαμε, δεν ειχαν γνωσεις στις αλλεργιες. Πήγαμε κ σε "ονομα" παιδοαλλεργιολογο και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημενη (γνωριζα πιο πολλα απο αυτον κ η αδιαφορια του ηταν προκλητική). τελος ειδαμε κ δυο παιδογαστρεντερολογους που ευτυχως η μια εκ των οποιωνμας ειπε καποια σωστα πραγματα για τις αλλεργιες.

Υπομονη, το καλο ειναι οτι οι περισσοτερες αλλεργιες περνανε με τον χρόνο!
Σορι για το μεγαλο ποστ!

yasemi
10-02-09, 00:18
Τωρα ειδα το θεμα και απανταω στην Αλεξανδρα που ειπε οτι ακομη θηλαζει, για δες λιγο εδω
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2335&highlight=%E1%EB%EB%E5%F1%E3%E9%E1+%E8%E7%EB%E1%E6%E5%E9
Τωρα που ειναι τοσο μεγαλη, δεν εχτε δει καθολου βελτιωση στο θεμα, σε σχεση με οταν ηταν 1 έτους? Η δικιά μου νομιζω οτι πλεον την εχει ξεπερασει τελειως κ θελω να ελπιζω οτι δεν θα ακολουθησουν άλλες αλλεργιες.
Παντως κατσικισιο αν πας νωρις στον Βασιλοπουλο μπορει να πετυχεις το ΒΕΡΟ κρητικο. Τυχαια σημερα ειδα και στον Σκλαβενιστη και το ΕΒΟΛ κατσικισιο επισης. Νομιζω κ τα δυο ειναι βιολογικα.

Σχετικα με τα υποαλλεργικα βρεφικά γαλατα υπαρχουν τα ΗΑ, που ειναι για προληψη αλλεργιων, δηλαδη δεν ειναι καταληλα για παιδια με διαγνωσσμενη αλλεργια. Τα δινουν σε μωρα που οι γονεις ή τα αδερφια εχουν ιστορικο αλλεργιων.
Μετα υπαρχουν αυτα με την υδρολυμενη πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος (almiron pepti κ frisolac, ισως και αλλες μαρκες) και τελος το neocate που ειναι πληρως υδρολυμενο κ δινεται σε πιο βαριες περιπτωσεις αλλεργιων. Το ΗΑ, λιγο πολύ εχει γευση σαν τα υπολοιπα γαλατα του εμποριου, τα αλλα δυο προσωπικα μου βρωμανε παρα πολυ.

Τα συμπτωματα των αλλεργιων στα μωρα ειναι πολλα (δε σημαινει οτι αν δειτε καποιο απο αυτα ειναι αλλεργια, απλα προσεξτε το και συνδιαστε το μια καποια τροφή ή καποια εκθεση του μωρου σε αλλεργιογονο περιβαλλον, πχ σκόνη):
Εντονοι κολικοι (στα πολύ μωράκια), αιμα στα κακα, εκζεμα, μπιμπικακια, εντονο συγκαμα, δυσκοιλιότητα, μαυροι κυκλοι, επίμονη φαγουρα στη μυτη (αλλεργικος χαιρετισμός), πολυ συχνος λοξυγκας και ρουθουνισμα. Φυσικα φαντάζομαι ότι θα υπαρχουν κα αλλα...

Οι αλλεργιες ειναι δυο τυπων: η IgE που μπορει να διαγνωστει με εξετασεις αιματος και οι non-IgE που μπορει οι εξετασεις να βγουν αρνητικες, αλλα η αλλεργια να υπαρχει. Απο την γενικη αιματος παντως φαινονται τα ηωσινοφιλα, που οι αυξημενες τιμες δηλωνουν προδιαθεση για αλλεργια.

Τελος, απο προσωπικη εμπειρια σα λεω οτι μας βοηθησε πολυ ο χρονος που πέρασε με αποχη απο τις αλλεργιογονες τροφες (δικη μου γιατι θηλαζω, αλλα κ της μικρης μου καθως μπηκαν τα στερεα) καθως επισης κ η ομοιοπαθητικη (που ηταν η τελευταια λυση που ειχα κ δε μετανιωσα που δοκιμασα). Δυστυχως οσοι παιδατροι ειδαμε, δεν ειχαν γνωσεις στις αλλεργιες. Πήγαμε κ σε "ονομα" παιδοαλλεργιολογο και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημενη (γνωριζα πιο πολλα απο αυτον κ η αδιαφορια του ηταν προκλητική). τελος ειδαμε κ δυο παιδογαστρεντερολογους που ευτυχως η μια εκ των οποιωνμας ειπε καποια σωστα πραγματα για τις αλλεργιες.

Υπομονη, το καλο ειναι οτι οι περισσοτερες αλλεργιες περνανε με τον χρόνο!
Σορι για το μεγαλο ποστ!

μια μικρη ενσταση to neocate δεν εχει πληρως υδρολυμενη πρωτεϊνη γαλακτος....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτεϊνη γαλακτος.....καπου εχω γραψει τα συστατικα του θα το βρω και θα το παραθεσω.....

yasemi
10-02-09, 00:24
Eυχαριστώ βρε κορίτσια ...
Κiknaki περιμένω τα αυριανά αποτελέσματα, να δούμε πως θα πάμε με αυτό το γάλα και σίγουρα θα δούμε κάποιον παιδιοαλλεριολόγο. Εχεις κάποιον να μου συστήσεις;;;

εχμ.....βασικα ηταν απλα εγκληματικο αυτο που σου ειπε η πρωτη παιδιατρος.....σε τετοιες περιπτωσεις κανονικα χορηγουν αντισταμινικο σιροπι για ναμετριασει και να αλλαξει το ειδος του τροπου ....σε οποιαδηποτε αλλεργια πρεπει να ειμαστε αμεσοι και επιφυλακτικοι...να ακους το ενστικτο σου αλλη φορα....και ναι να το πας στο παιδων......ησουν τυχερη που δεν εκανε κατι παραπανω.....εγω αλλαξα 2 μεχρι να καταληξω σε αυτη που εχω τωρα....οσο για τον αλλεργιολογο δε ξερω κανεναν...δεν εχω παει ποτε....δε χρειαστηκε μιας και δεν εχει κανα αλλεργικο ασθμα ή κατι αντιστοιχο....ακομη...βλεπουμε .....

υπομονη....παντως εμενα προχτες ηπιε 50 μλ κατσικισιο γαλα ΕΒΟΛ και σημερα το βραδυ της εδωσα κανονικα ηπιε 200 και δεν εχει κανει κατι .....λετε επιτελους να πιουμε κανονικο γαλα???να σταματησουμε το NEOCATE??εγω ματι δε θα κλεισω ολη νυχτα σε επιφυλακη....στα 50 δεν εκανε κατι...τιποτα...ουτε καν να φουντωσει λιγο ...ουτε μια κοκκινιλα...αντε να δουμε....

υπομονη και ευχομαι ολα να πανε καλα...και εδω ειμαστε να τα λεμε...ειμαστε πολλες παθουσες....

Afrodite
10-02-09, 09:11

μια μικρη ενσταση to neocate δεν εχει πληρως υδρολυμενη πρωτεϊνη γαλακτος....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτεϊνη γαλακτος.....καπου εχω γραψει τα συστατικα του θα το βρω και θα το παραθεσω.....
Εχεις δικιο, δεν το εγραψα καλα :oops: . Το neocate, δεν εχει καθολου πρωτεινες (οχι μονο γαλακτος), ειναι πληρως υδρολυμενο σε αμινοξεα, γιαυτο κ ειναι καταλληλο κ για αλλεργιες περα του αγελαδινου. Εδω εχει καποιες πληροφοριες.
http://www.neocate.co.uk/aaa_neocate/12330-what-is-neocate.html

Α, επισης για να μην αγχωνεστε (πολυ), οι non-IgE αλλεργιες δεν συνηθιζεται να προκαλουν σοκ (ποτε βεβαια δεν μπορεις να εισαι ησυχος). Δεν το λεω να δικαιολογισω τον παιδιατρο, ηταν απαραδεκτος και απο οτι φαινεται και ασχετος ο τυπος, οπως δυστυχως η περισσοτεροι παιδιατροι στα θεματα αλλεργιων.
Το μονο που μπορω να προτεινω σχετικα με παιδοαλλεργιολογο ειναι το εξης: Μακρια απο τα νοσοκομεια των βορειων προαστιων!

Olg@
10-02-09, 11:46
Afrodite και yasemi σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εγω σήμερα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα, περιμενω πως και πως τα αποτελέσματα ...
Ο παιδίατρος που την παρακολουθεί τώρα μου ειπε οτι η απόλυτη ένδειξη για αλλεργία στο γάλα είναι οι βλέννες και το αίμα στα κακά και οι εξετάσεις αίματος εννοείται. Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο ισχύει αυτο.
Το θέμα με τους γιατρούς είναι μεγάλο ... πρέπει να είσαι τυχερος και να πέσεις σε σωστό επιστήμονα και άνθρωπο ... για αυτο ρωτάω αν έχετε να συστήσετε κάποιον γιατί μόνο οι τίτλοι και οι περγαμηνές δεν μου λένε κάτι ... την έχω πατήσει έτσι στο παρελθόν απο άλλη προσωπική ιστορία.

kiknaki
10-02-09, 13:09

Ολγάκι τώρα το είδα αυτό,sorry που δεν σου απάντησα νωρίτερα.
Εγώ μένω Θεσσαλονίκη και η παιδοαλλεργιολόγος που παρακολουθεί τη κόρη μου είναι εδώ.Είναι διευθύντρια του Ιπποκρατείου νοσοκομείου Θεσσαλονίκης στο τμήμα της παιδιατρικής.Λέγεται Παπασταύρου και είναι πολύ καλή γιατρός.Βέβαια το τελευταίο χρόνο την παρακολουθεί και παιδογαστρεντερολόγος είναι καθηγήτρια πανεπιστήμιου και μάλιστα είχε μαθήτρια την Παπασταύρου στο πανεπιστήμιο όπως μάθαμε αργότερα από την ίδια.Αρβανιτάκη λέγεται η γιατρός.Επίσης πολύ καλή επιστημόνας μη σου πει δηλαδή είναι κορυφή η γυναίκα.Και ευτυχώς οι απόψεις τους συμπίπτουν.Εσύ που μένεις??
Να σημειώσω επίσης οτι παιδοαλλεργιολόγο μας πρότεινε η παιδίατρος μας με τη λογική της ειδικότητας και της καταλληλότητας του γιατρού.

kiknaki
10-02-09, 13:14
Α, επισης για να μην αγχωνεστε (πολυ), οι non-IgE αλλεργιες δεν συνηθιζεται να προκαλουν σοκ (ποτε βεβαια δεν μπορεις να εισαι ησυχος).

Ποιες είναι οι non-IgE αλλεργίες??Μπορεί να εμφανιστεί αλλεργία χωρίς αύξηση της ΙgE?Ρωτώ γιατί ειλικρινά δε το γνωρίζω.

Afrodite
10-02-09, 13:37
Α, επισης για να μην αγχωνεστε (πολυ), οι non-IgE αλλεργιες δεν συνηθιζεται να προκαλουν σοκ (ποτε βεβαια δεν μπορεις να εισαι ησυχος).

Ποιες είναι οι non-IgE αλλεργίες??Μπορεί να εμφανιστεί αλλεργία χωρίς αύξηση της ΙgE?Ρωτώ γιατί ειλικρινά δε το γνωρίζω.
Ακριβως. Η κορη μου ειχε αλλεργια (κ μακαρι να μην ξαναχρησιμοποιησω ενεστωτα) στο αγελαδινο μεχρι προσφτα. Οι τιμες στη IgE καθως και στα rast βγαιναν μια χαρα, οπως επισης και τα δερματικά τεστ που καναμε. Το δικο μας συμπτωμα ηταν το αιμα στα κακα. Το μονο που φανηκε απο τις εξετασεις ηταν τα ελαφρως ανεβασμενα ηωσινοφιλα. Δλδ αν βγουν φυσιολογικα τα ραστ κ η IgE, δε σημαινει οτι δεν υπαρχει αλλεργια.

Afrodite
10-02-09, 13:40
Ο παιδίατρος που την παρακολουθεί τώρα μου ειπε οτι η απόλυτη ένδειξη για αλλεργία στο γάλα είναι οι βλέννες και το αίμα στα κακά και οι εξετάσεις αίματος εννοείται. Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο ισχύει αυτο.

Η βλεννα κ το αιμα στα κακα, προδιδουν αλλεργια στα γαλακτοκομικα, αλλα μπορει επισης η ιδια αλλεργια να εκδηλωθει κ με πιο ηπιο τροπο (πχ δερματιτιδα). Αν οι εξετασεις βγουν θετικες, εχετε σιγουρα αλλεργια, αλλα αν βγουν αρνητικες δυστυχως, δεν σημαινει οτι δεν εχετε!

Καλα αποτελέσματα ευχομαι και μην ξεχνας, οτι η αλλεργιες περνανε!!! Το αγχος ομως μπορει να σου κανει κακο που να μην περασει ευκολα. Τα λεω ως παθουσα!

kiknaki
10-02-09, 14:02

Ακριβως. Η κορη μου ειχε αλλεργια (κ μακαρι να μην ξαναχρησιμοποιησω ενεστωτα) στο αγελαδινο μεχρι προσφτα. Οι τιμες στη IgE καθως και στα rast βγαιναν μια χαρα, οπως επισης και τα δερματικά τεστ που καναμε. Το δικο μας συμπτωμα ηταν το αιμα στα κακα. Το μονο που φανηκε απο τις εξετασεις ηταν τα ελαφρως ανεβασμενα ηωσινοφιλα. Δλδ αν βγουν φυσιολογικα τα ραστ κ η IgE, δε σημαινει οτι δεν υπαρχει αλλεργια.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Αφροδίτη και σας εύχομαι να μην ξαναχρησιμοποιήσετε ενεστώτα. :wink:
Ειλικρινά δε το γνώριζα αυτό.
Κι εμείς από τα ηωσινόφιλα βρήκαμε στην αρχή οτι είχαμε αλλεργία αλλά και η IgE μετά που κάναμε εξετάσεις ήταν πολύ υψηλή οπότε το θεωρούσα λανθασμένα δεδομένο.

Olg@
10-02-09, 18:24
Πριν απο λίγο πήρα τις εξετάσεις στα χέρια μου και ευτυχώς είναι καθαρές. Βασικά ήταν μια απλή εξέταση κοπράνων για βλέννες και στοιχεία αίματος.
Περιμένω λίγονα περάσει η ώρα και να τηλεφωνήσω στο γιατρό. Το θέμα είναι τι να του ζητήσω; Φανταζόμαι ότι αυτός θα είναι καθησυχαστικός και θα μου πει να το αφήσουμε λίγο να δούμε πως θα παει η μικρή με το γάλα αυτό που ξεκινήσαμε τώρα...
Τα στίγματα απο το χεράκι της δεν έχουν φύγει (δεν της εχω βάλει καμιά αλοιφή), αέρια και κολικούς συνεχίζει να έχει και τα κακά της είναι τελειως υδαρρή.
Να του ζητήσω να κάνουμε εξετάσεις αιματος;;; Αυτό το rast test που λέτε είναι αξιοπιστο σε τοσο μικρή ηλικία;;;
Να απευθυνθώ σε αλλεργιολογο ενώ δεν έχω τίποτα στα χέρια μου;;; Εσεις που έχετε περισσοτερη εμπειρία τι προτείνετε;;;

Olg@
10-02-09, 20:42
Tελικά μίλησα με το γιατρό και μου είπε λίγο πολυ αυτό που υπέθεσα. Αφού είναι καθαρές οι εξετάσεις προς το παρόν περιμένουμε να δούμε πως θα πάει με αυτό το γάλα της πλήρως υδροδιαλυμένης πρωτεινης.
Μου είπε επίσης σε δυο μέρες να του πάω την πάνα της για να ελέγξει και ο ίδιος τις κενώσεις της.
Τον ρώτησα για την πιθανότητα αλλεργικού σοκ και ήταν κατηγορηματικός ... μου είπε να βγάλω τέτοιες σκέψεις απο το μυαλό μου ... :roll:
Εχω μπερδευτεί ... σκέφτομαι πάντως την Πέμπτη που θα πάω να του ζητήσω να κάνουμε εξετάσεις αίματος ... εσεις τι λέτε;;;

kiknaki
10-02-09, 21:59
Μπράβο, πολύ χάρηκα που οι εξετάσεις βγήκαν καθαρές. :D
Εξετάσεις αίματος δε γνωρίζω αν κάνουν σε τόσο μικρή ηλικία.Εμείς κάναμε σε ηλικία 15μηνών και τότε από όσο θυμάμαι μας είπαν οτι δεν είναι και τόσο αξιόπιστες όσο τα δερματικά τεστ αλλά η ηλικία της δε μας επέτρεπε σε καμία περίπτωση να προβούμε στα τελευταία.
Στην περίπτωση μας βέβαια οι εξετάσεις(rast test) έδειξαν την πραγματική αλλεργιογόνο πηγή αφού όταν διακόψαμε το γάλα από τη διατροφή της υποχώρησαν τα συμπτώματα μέσα σε λίγες μόνο μέρες.
Τώρα όσον αφορά το αλλεργικό σοκ σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρει ένας γιατρός αλλά εμάς μας απαγόρευσαν ρητά και η παιδοαλλεργιολόγος και η παιδογαστρεντερολόγος τη λήψη έστω λίγων ml ή οτιδήποτε περιείχε γάλα με το φόβο αυτό.Τώρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο έκαστος γιατρός γνωρίζει και μιλάει σύμφωνα με τις γνώσεις του και την εμπειρία του.
Να σου γράψω και μια περίπτωση πολύ καλής φίλης που ο 3μηνών γιος της
εμφάνισε αίμα στα κόπρανα.Το παρακολούθησε παιδογαστρεντερολόγος χωρίς να κάνει rast test απλά διέκοψε το γάλα από τη διατροφή του και η εισαγωγή στέρεων τροφών έγινε με κάποιο ειδικό πρόγραμμα προσαρμοσμένο στις ανάγκες του βρέφους.Σε ηλικία περίπου ενός έτους η αλλεργία εξαφανίστηκε.
Και κάτι ακόμα αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ όποτε θέλεις να σου δώσω διευθύνσεις και τηλέφωνα των γιατρών.

yasemi
11-02-09, 00:33
νομιζω οτι καλυτερα ειναι να ακουσεις το γιατρο και να μη κανεις ακομη εξετασεις.....μπορει απλα να μη σου δειξει θετικα οτι εχει εκει αλλεργια...και σε αυτη την ηλικια σε οτι και να της εκανες θα σου εβγαζε οτι ειναι αλλεργικη.....εμας στους 5 μηνες (αν και θηλαζα) που ειχα βασιμες υποψιες δεν εδειξε τιποτα....αργοτερα δειξανε οι εξετασεις....μην ανησυχεις...εμεις απο χτες πινουμε κατσικισιο και της εκοψα τα αντιαλλεργικα.....το εχω μονο σε περιπτωση που δε βρω κατσικισιο...αρα περναει καποια στιγμη....υπομονη...τα συμπτωματα τα δερματικα θα αργησουν να φυγουνεμενα εκανε να καθαρισει κανα διμηνο υστερα απο ταλαιπωρια 11 μηνων ....

Afrodite
11-02-09, 10:39
Θα συμφωνησω με τις προλαλησασες κ λεω κ γω να μη μπεις στη διαδικασια εξετασεων. Το πιο πιθανο ειναι οτι θα βγουν αρνητικες, αλλα κ θετικο να βγει το ραστ, δεν θα αλλαξει κατι, παλι σε υποαλλεργικο γαλα θα πατε κ θα περιμενετε. Γιατι λοιπον να τρυπηθει το μωρακι?. Ειδικα αφου η mayer βγηκε αρνητικη δεν εχεις λογο να κανεις αλλες εξετασεις (που δεν αφορουν στις αλλεργιες αλλα σε αιματολογικους παραγοντες, πηκτικότητα κτλ)!
Δεν εχει να κανει με την ηλικια, εμεις κ τα ραστ κ τα δερματικα τα καναμε απο 4 εως 6 μηνων, απλα οπως αναμενόταν για non_IgE αλλεργιες βγηκαν αρνητικά.
Τωρα ποιο γαλα σας εδωσε? (σορι, χαθηκα :oops: ). Δες πως θα παει με αυτο. Αν δεν δεις βελτιωση σε λιγες μερες, δεν καποιον αλλο γιατρο κ αν ειναι θα σε παραπεμψει αυτος σε εξετασεις.

Παντως επιμενω στο να εισαι ψυχραιμη. Δυστυχως ειναι πολυ-πολυ συνηθισμενο φαινομενο οι αλλεργιες στις μερες μας (ειδικα στο αγελαδινο, αφου αυτο απο την φυση δεν προοριζεται για ανθρωπους).
Εχετε κανει καθολου εμβολια, και αν ναι ποτε? Χρονικα εχουν καμια σχεση με την εμφανιση της διαρροιας ή της δερματιτιδας?

Afrodite
11-02-09, 10:45
εμφάνισε αίμα στα κόπρανα.Το παρακολούθησε παιδογαστρεντερολόγος χωρίς να κάνει rast test απλά διέκοψε το γάλα από τη διατροφή του και η εισαγωγή στέρεων τροφών έγινε με κάποιο ειδικό πρόγραμμα προσαρμοσμένο στις ανάγκες του βρέφους.Σε ηλικία περίπου ενός έτους η αλλεργία εξαφανίστηκε.

Καλε, εδω ειμαι ζωντανο παραδειγμα :wink: :P
Στο λινκ που εβαλα στο αρχικο μου ποστ, αν εχετε κουραγιο να διαβάσετε, θα δειτε οτι σε όλες τις κοπελες που εγραφαν απο την αρχη, εχει φυγει η αλλεργια. Βεβαια προστιθονται νεες (μαμαδες, οχι αλλεργιες), δυστυχως ειναι επιδημία!

Και μια αλλη πληροφορια. Γενικα τα παιδια με προδιαθεση στις αλλεργιες δεν πρεπει ποτε να τα πιεσουμε για τις στερεες τροφες. Αυτα θα μας δειξουν ποτε ειναι ετοιμα να φανε και μεις να εισαγουμε τις νεες τροφες μια-μια και με διαστημα 4-5 ημερων τουλάχιστον.
Πληροφοριακα σας λεω, οτι η δικη μου αρχισε να τρωει στερεα 14 μηνω! Μεχρι τοτε αποκλειστικός θηλασμος. Ηταν τοτε που προφανως αρχισε να νιωθει καλυτερα με τα στερεα, γιατι ξεπερνουσε την αλλεργια! τωρα, αν της αρεσει καποιο φαγητο, τρωει περισσοτερο απο μένα!

Olg@
11-02-09, 15:39
Koρίτσια έχετε δίκαιο ... θα το αφήσω προς το παρόν με τις εξετάσεις, αφου όπως λέτε πιθανότατα να μην δείξουν τίποτα σε τόσο μικρή ηλικία. Θα κάνω μια ερώτηση πάντως και στο γιατρό να δω πως το βλέπει αυτός αν και φαντάζομαι ήδη την απάντησή του.

Κiknaki στείλε μου αν θέλεις σε πμ τα τλφ των γιατρών, ας τα έχω καλού κακού μπορεί να μου χρειαστούν λίγο αργότερα.

Υasemi δεν ήξερα ότι θα κάνουν τόσο πολύ να περάσουν τα δερματικά συμπτώματα, υπέθεσα πως θα έφευγαν αμέσως σαν το εκζεμα που είχε βγάλει στο πρόσωπο και στο κεφαλάκι της. Αντίθετα αυτά τα στίγματα που εχει στο ένα χεράκι της βλέπω πως επιμένουν ... το ευχάριστο είναι βέβαια ότι δεν έχουν επιδεινωθει.
Η μικρή σου το πίνει το κατσικίσιο; Εννοώ σαν γεύση της αρέσει;;;

Αφροδίτη με την εξέταση mayer ποια εννοείς, αυτή την απλή κοπράνων που καναμε;
Απο γάλα πίνουμε εδώ και δυο μέρες το frisolac ac που είναι με εκτενώς υδροδιαλυμένη την πρωτεινή του γάλατος. Είναι για μωρά με διεγνωσμένη αλλεργία. Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να περάσει μια βδομάδα για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα αν όντως είναι εντάξει με το γάλα και δεν της δημιουργεί πρόβλημα και πάλι βλέπουμε.
Όσον αφορά εμβόλια δεν έχει κάνει ακόμα κανένα, μάλιστα ήταν να κάνει χθες το πρώτο αλλα είπαμε να το αφήσουμε λίγο μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα με την αλλεργία.
Το μόνο φάρμακο που παίρνει ειναι το synagis λόγω προωρότητας (τύπου εμβόλιο ... κάνουμε μια δόση κάθε μήνα μέχρι τον Απρίλιο) αλλα αυτό δεν έχει συμπτώματα και παρενέργειες σαν τα αλλα.

yasemi
11-02-09, 15:50
Υasemi δεν ήξερα ότι θα κάνουν τόσο πολύ να περάσουν τα δερματικά συμπτώματα, υπέθεσα πως θα έφευγαν αμέσως σαν το εκζεμα που είχε βγάλει στο πρόσωπο και στο κεφαλάκι της. Αντίθετα αυτά τα στίγματα που εχει στο ένα χεράκι της βλέπω πως επιμένουν ... το ευχάριστο είναι βέβαια ότι δεν έχουν επιδεινωθει.
Η μικρή σου το πίνει το κατσικίσιο; Εννοώ σαν γεύση της αρέσει;;;

κοιτα η μικρη συνολικα για 11 μηνες επαιρνε στον οργανισμο της τη πρωτεϊνη αγελαδινου στην αρχη μεσω του θηλασμου και μετα μεσω υποαλλεργικου γαλακτος με εκτενως υδρολυμενη πρωτεϊνη....(αλμιρον πεπτι)...το εκζεμα ειχε αρχισει περιπου στο τριτο μηνα και μετα οταν κοψαμε τοθηλασμο αρχισε και γινοτανε χειροτερο και να εμφανιζεται παντου....ο δευτερος γιατρος εδωσα μια αλοιφη κορτιζονουνα να τηβαζω για λιγο (μια δυο φορες συνολικα) ΜΟΝΟ οταν γινοτανε το εκζεμα ασχημο.....και με πιεζε πολυ με τις στερεες με αποτελεσμα στο τελος να μη ξερω τι την πειραζει και τι οχι αφου η απαντηση του ηταν "ειναι πολυαλλεργικη " και τελος...τιποτα αλλο...τι ατοπικη δερματιτιδα ειχει κανει...τιποτα....

αλλαξα ξανα γιατρο και με θεραπεια αντισταμινικων,κρεμας κορτιζονουχας και αντιβιωσης (δυστυχως με το ζορι την εδωσε η γιατρος γιατι ειχε παθει μολυνση το εκζεμα ) και ειδικες οδηγιες διατροφης και το νεοκεϊτ αρχισε να ηρεμει....αλλα εκανε τοσο γιατι ητανε πολυ μεγαλο το διαστημα που ειχε αυτα τα συμπτωματα...εσενα δεν εχει εκτεθει τοσο πολυ οποτε θα φυγει...καπου εδω διαβασα οτι αν φαει μια φορα γαλα ο οργανισμος κανει 4 βδομαδες να καθαρισει και να φυγουν τα συπτωματα...οποτε υπομονη....

οσο για το κατσικισιο κατευεθειαν ετσι της το εδωσα χωρις ζαχαρη για να μη μαθαινει στα γλυκα..αλλωστε αυτο που επινε ως τωρα ειναι τοσο πικρο που το κατσικισιο μπροστα του ειναι γλυκισμα....παντως να ξερεις στα βιολογικα υπαρχουν και σκονη γαλα κατσικισιο....που ειναι το πιο κοντινο στο μητρικο γαλα...εμενα το ειχαν προτεινει καποια στιγμη αλλα τοτε δε το δεχοτανε ακομη η μικρη ....

kiknaki
11-02-09, 22:41

Καλε, εδω ειμαι ζωντανο παραδειγμα :wink: :P
Στο λινκ που εβαλα στο αρχικο μου ποστ, αν εχετε κουραγιο να διαβάσετε, θα δειτε οτι σε όλες τις κοπελες που εγραφαν απο την αρχη, εχει φυγει η αλλεργια. Βεβαια προστιθονται νεες (μαμαδες, οχι αλλεργιες), δυστυχως ειναι επιδημία!

Αφροδίτη ακριβώς γι'αυτό παρέθεσα την ιστορία της φίλης.Για να δείξω με ένα παράδειγμα ακόμη οτι είναι σύνηθες το φαινόμενο να υποχωρεί η αλλεργία όταν εμφανίζεται τόσο νωρίς.
Όσο για το λινκ...αν και με κούρασες λίγο :lol: :lol: το διάβασα. :)

kiknaki
11-02-09, 22:44
Κiknaki στείλε μου αν θέλεις σε πμ τα τλφ των γιατρών, ας τα έχω καλού κακού μπορεί να μου χρειαστούν λίγο αργότερα.

Όλγα ευχαρίστως να στα στείλω αλλά αύριο.Sorry αλλά δεν τα έχω πρόχειρα τώρα. :)

Olg@
16-02-09, 15:41
Bρε κορίτσια να σας ρωτήσω γιατί εχω σκάσει ... κάθε φορά που πίνει η μικρή το γάλα της ( σημειώνω το υποαλλεργικό με την πλήρως υδροδιαλυμένη πρωτεινη) εκεί κοντά στο γεύμα και ένα μισάωρο αργότερα φουντώνουν τα σπινθουράκια, αυτό το εκζεμα που βγάζει. Καθώς όμως περνά λίγο η ώρα απο το γεύμα τα συμπτώματα υποχωρούν. Έτσι ήταν και σε εσάς;;;
Στο μεταξύ ο παιδίατρος την βλέπει πάντα λίγο αργότερα που σαφώς το πράγμα έχει ηρεμήσει οπότε δεν μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα και προφανώς να με θεωρεί και υπερβολική αφού δεν βλέπει αυτό που βλέπω εγώ ... τι να πω πια έχω σκάσει ...
Σήμερα πάλι κατα τη μία που ήπιε το γάλα, φούντωσε υπερβολικά ... παίρνω τον παιδίατρο και του λέω να τη φέρω τώρα να τη δείτε πως είναι, οχι δεν μπορω μου λεει φέρτε την στις έξι το απογευμα πρώτη πρώτη... Ηδη το μωρό έχει ηρεμήσει και στις εξι πάλι δεν θα μπορέσει τίποτα να δει :evil: :evil: :evil: !!!

Κiknaki οποτε μπορείς στειλε μου τα τλφ αν και το ΣΚ κατεβαίνουμε Πάτρα οπότε μάλλον για Αθήνα μας βλέπω αν χρειαστούμε κάποιον ειδικό.

yasemi
17-02-09, 01:00
λοιπον και εμενα φουντωνε και μετα υποχωρουσε το συμπτωμα...δυο πραγματα μπορεις να κανεις...αφου της δινεις γαλα εστω και με υδρολυμενη ακτενως τη πρωτεϊνη μπορει ακομη και αυτο να τη πειραζει....μαλλον σας κοβω να αλλαζετε γαλα και να πινετε χωρις καθολου πρωτεϊνη γαλακτος σαν το Neocate....δευτερον...ψηφιακη εχεις???αν ναι καντης μια φωτο με το πριν το γαλα και μια μετα ....και δειξτες ...δε γινεται αλλιως.....εγω ετσι ειχα κανει....

Olg@
18-02-09, 15:56
ψηφιακη εχεις???αν ναι καντης μια φωτο με το πριν το γαλα και μια μετα ....και δειξτες ...δε γινεται αλλιως.....εγω ετσι ειχα κανει....

Βρε yasemi μου καταπληκτική ιδεα σου!!!! Πως δεν το σκέφτηκα νωρίτερα ρε γμτ!!! Αχ αυτο θα κάνω .... ευχαριστώ κοπελα μου!!!

yasemi
19-02-09, 01:18
:lol:

αναμενω νεα σου!!!

Olg@
14-03-09, 00:10
Κορίτσια έχω καιρό να γράψω γιατί τελικά έχει μείνει στάσιμη η υπόθεση μας ... μάλλον καλό είναι αυτό :roll: . Τα σπινθουράκια της έχουν υποχωρήσει αρκετά και τώρα πια δεν φουντώνει μετά απο κάθε γεύμα, τι να πω ίσως συνήθισε το γάλα. Την πήγα και σε μια τρίτη παιδίατρο και αυτή ήταν τελείως καθυσηχαστική, δεν τίθεται θέμα αλλεργίας μου είπε. Χαλαρώσαμε λοιπόν προς το παρόν και αν και εγώ προσωπικά θα είμαι ακόμα σε κατάσταση αναμονής μέχρι να ξεκαθαρίσει τελείως το τοπίο.

Μερεντακι
06-04-09, 15:22
Γεια σας!
Το εχετε αφησει λιγο καιρο αυτο το θεμα αλλα ελεγα να το επαναφερω...
Εχει και ο δικος μου μπεμπακος αλλεργια στο αγελαδινο γαλα.
Το καταλαβαμε οταν του εδωσα συμπληρωμα, μωρακι ακομα 20 ημερων, και απο τους πολλους εμετους μπηκαμε παιδων για ενα φρικτο ΣΚ... :(
Τωρα ειναι 16 μηνων και ακομα πινει Frisolac Ha. Δεν εχουμε κανει καποιες εξετασεις αλλα στο χρονο προσπαθησα να δωσω γαλα 2η βρεφικη γενιας, αμεσως φουντωσε και πρηστηκαν τα χειλη του και αλλη μια που εδωσα μια κουταλια γιαουρτι αγελαδινο, περασε ολο το βραδυ κανοντας εμετο... :(
Πριν 2 εβδομαδες του εδωσα φετα κατσικισια, δεν τρελαθηκε αλλα λιωνοντας λιγο στη σαλτσουλα την εφαγε. Εβγαλε σπυρακια αλλα φυγανε μονα τους στα 30 λεπτα.
Την προηγουμενη εβδομαδα εδωσα λιγο γιαουρτι κατσικισιο ανακατεμενο με μπανανα και ουτε ενα σπυρακι.
Τωρα η ερωτηση μου ειναι να δοκιμασω και κατσικισιο φρεσκο γαλα να δωσω?
Αυτο θα το δωσω αντι του frisolac η αλλη ωρα?
Και επισης η μαμα μου ειπε οτι ειναι η εποχη τωρα του κατσικισιου που σημαινει οτι υπαρχει σε αφθονια, οταν δεν υπαρχει ομως τι θα κανω?
Μεγαλο το ποστ μου το ξερω, συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα αυτο το θεμα της αλλεργιας ειναι ενα μονιμο αγχος... :(
Ευχαριστω εκ των προτερων... :)

zouzounitsa79
21-04-09, 02:04
Καλημερα κοριτσια...σας ενημερωνω οτι το κατσικισιο γαλα το φρεσκο για ενα μηνα καθε χρονο δεν κυκλοφορει...το κοβουν τα ζωντανα !!
Το ξερω απο μια φιλη που το δινει στο παιδι της...αυτη εχει επιλεξει σκονη κατσικισιο (για τον παραπανω λογο..
ακριβουτσικο μου φανηκε εμενα αλλα ειναι λεει κλασεις ανωτερο απο το αγελαδινο!
Αν ενδιαφερεται καμια μπορω να την ρωτησω λεπτομερειες για την σκονη και απο ποια ηλικια επιτρεπεται :)

40+mama
25-04-09, 10:07
Μπράβο, πολύ χάρηκα που οι εξετάσεις βγήκαν καθαρές. :D
.........
Και κάτι ακόμα αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ όποτε θέλεις να σου δώσω διευθύνσεις και τηλέφωνα των γιατρών.

Αγαπητή φιλη,
Θα μπω στο θέμα γρήγορα και χωρίς εισαγωγές. Εμένα το μωράκι μου, το οποίο θηλάζει αποκλειστικά (και πολύ καλά μάλιστα), εμφάνισε 1,5 μηνων αίμα στα κακά του. Εχω κόψει τα πάντα σχεδόν από τη διατροφή μου και το αίμα παραμένει. Η μικρή έχει φτάσει τωρα 3,5 μηνων. Προχθές κάναμε ορθοσκοπηση στο Παίδων και είδαν ότι έχει όζους πολλούς στο εντεράκι της δειγμα αλλεργίας. περιμένουμε τις ιστολογικές εξετάσεις και η παιδογαστρεντερολόγος προσανατολιζεται στο να μας κόψει το θηλασμό και να αρχίσουμε τα ειδικά γάλατα. Έχω τις εξής ερωτήσεις για το παράδειγμα του μωρού της φίλης σου:
Α) γράφεις ότι διακόπηκε το γάλα από τη διατροφή του. Πως έγινε αυτό σε ένα μωρά 3 μηνών.
Β ) Το μωρό της φίλης σου θήλαζε;
Γ) Μπορείς να μου στείλεις και εμένα με pm τα ονόματα των γιατρων που προτείνεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
40+mama

Minnie!
27-05-09, 01:55
Και τα δύο παιδιά με το ίδιο γάλα τα ξεκίνησα βγαίνοντας από το Νοσοκομείο, στην πορεία πήραν τα υποαλλεργικά και δεν έπαθαν τίποτα ακόμα και τώρα που πίνουν άλλης μορφής γάλα δεν έχουν πάθει κάτι.

filaki
20-07-09, 22:36
Κορίτσια καλησπέρα, έγραψα και σε άλλο σχετικό θέμα την ερωτηση μου θα την γράψω κι εδώ. Η κόρη μου που είναι ενός χρονού κάνει εμετό μόλις φάει τυρί, κρέμα (αυτές που τρώνε τα μωρά, σκόνη) γιαούρτι και παγωτό που έχει γλείψει λίγο, εμετό έκανε. Λέτε να είναι αλλεργία;... Να προσθέσω ότι θηλάζω κι ότι η μικρή μου από όταν γεννήθηκε είχε πάντα θέμα με την ελαφρά ατοπική δερματίτιδα. Ο παιδίατρος με παρέπεμψε σε αλλεργιολόγο. Σας ευχαριστώ πολύ.

athina_f
22-07-09, 16:31
Κορίτσια καλησπέρα, έγραψα και σε άλλο σχετικό θέμα την ερωτηση μου θα την γράψω κι εδώ. Η κόρη μου που είναι ενός χρονού κάνει εμετό μόλις φάει τυρί, κρέμα (αυτές που τρώνε τα μωρά, σκόνη) γιαούρτι και παγωτό που έχει γλείψει λίγο, εμετό έκανε. Λέτε να είναι αλλεργία;... Να προσθέσω ότι θηλάζω κι ότι η μικρή μου από όταν γεννήθηκε είχε πάντα θέμα με την ελαφρά ατοπική δερματίτιδα. Ο παιδίατρος με παρέπεμψε σε αλλεργιολόγο. Σας ευχαριστώ πολύ.
Όσον αφορά το θηλασμό και την ατοπική δερματίτιδα το είχαμε και εμείς. Η παιδίατρος μας το μόνο που μας έλεγε ήταν "δεν είναι τίποτα". Αφού ήπιαμε ξένο γάλα (3γρ) και πάθαμε ένα ισχυρότατο αλλεργικό σοκ, μας ήπαν πως η αλλεργία δείχνει κάποια σημάδια για να το δουν οι παιδίατροι και να αποτραπεί το μοιραίο. Μετα απο τη νοσηλεία μας στο νοσοκομείο άλλαξα τη διατροφή μου (τπτ γαλακτοκομικό) για να μπορώ να τον θηλάσω μερικούς μήνες ακόμα. Κατα τη γνώμη μου μην αφήνεις αυτα τα σημάδια να περάσουν απαρατήρητα...

filaki
23-07-09, 01:35
Όσον αφορά το θηλασμό και την ατοπική δερματίτιδα το είχαμε και εμείς. Η παιδίατρος μας το μόνο που μας έλεγε ήταν "δεν είναι τίποτα". Αφού ήπιαμε ξένο γάλα (3γρ) και πάθαμε ένα ισχυρότατο αλλεργικό σοκ, μας ήπαν πως η αλλεργία δείχνει κάποια σημάδια για να το δουν οι παιδίατροι και να αποτραπεί το μοιραίο. Μετα απο τη νοσηλεία μας στο νοσοκομείο άλλαξα τη διατροφή μου (τπτ γαλακτοκομικό) για να μπορώ να τον θηλάσω μερικούς μήνες ακόμα. Κατα τη γνώμη μου μην αφήνεις αυτα τα σημάδια να περάσουν απαρατήρητα...

Προσπάθησα να κλείσω ραντεβού με την αλλεργιολόγο που μου σύστησε ο παιδίατρος μας και δεν την βρήκα θα γυρίσει μετά από τις 03/09, οπότε εκ νέου επικοινώνησα με τον παιδίατρο ο οποίος μου είπε ότι δεν πειράζει γιατί δεν είναι κάτι επείγον κι ότι από την αλλεργιολόγο ήθελε απλά μια γνώμη, εκείνος λέει δεν έχει πειστεί ότι πρόκειται για αλλεργία παρά μάλλον για κάποια δυσανεξία και μου ζήτησε να της την ενεργοποιώ πότε-πότε δοκιμάζοντας την για να δούμε πώς θα αντιδρά κι ίσως ακόμα και να τα συνηθήσει και να το ξεπεράσει... Τί να πω... Πάντως εγώ δεν έχω κανένα θέμα με το δικό μου γάλα, ποτέ.

kiknaki
23-07-09, 01:48
Αγαπητή φιλη,
Θα μπω στο θέμα γρήγορα και χωρίς εισαγωγές. Εμένα το μωράκι μου, το οποίο θηλάζει αποκλειστικά (και πολύ καλά μάλιστα), εμφάνισε 1,5 μηνων αίμα στα κακά του. Εχω κόψει τα πάντα σχεδόν από τη διατροφή μου και το αίμα παραμένει. Η μικρή έχει φτάσει τωρα 3,5 μηνων. Προχθές κάναμε ορθοσκοπηση στο Παίδων και είδαν ότι έχει όζους πολλούς στο εντεράκι της δειγμα αλλεργίας. περιμένουμε τις ιστολογικές εξετάσεις και η παιδογαστρεντερολόγος προσανατολιζεται στο να μας κόψει το θηλασμό και να αρχίσουμε τα ειδικά γάλατα. Έχω τις εξής ερωτήσεις για το παράδειγμα του μωρού της φίλης σου:
Α) γράφεις ότι διακόπηκε το γάλα από τη διατροφή του. Πως έγινε αυτό σε ένα μωρά 3 μηνών.
Β ) Το μωρό της φίλης σου θήλαζε;
Γ) Μπορείς να μου στείλεις και εμένα με pm τα ονόματα των γιατρων που προτείνεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
40+mama

Τώρα το είδα αυτό :oops: δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ και λυπάμαι για την καθυστερημένη απάντηση που θα σου δώσω.
Λοιπόν όταν διαγνώστηκε η αλλεργία στο μωράκι της φίλης μου θήλαζε αποκλειστικά και η γιατρός που το παρακολούθουσε απαγόρευσε ρητά την λήψη αγελαδινού γάλακτος στη μητέρα γιατι αυτό περνούσε με τη σειρά του από το μητρικό γάλα στο μωρό. Της είχε απαγορεύσει κι άλλες τροφές οι οποίες κατά την γιατρό ήταν ύποπτες για αλλεργία.Δεν θυμάμαι ποιες ακριβώς ήταν αν θέλεις μπορώ να μάθω όμως. Θυμάμαι όμως οτι το διαιτολόγιο της ήταν φτωχό και αναγκάστηκε να διακόψει το θηλασμό μετά από περίπου 1 μήνα. Επειτα και σε ηλικία 4 μηνών και κάτι το μωρό αντί για γάλα σκόνη κανονικό έπινε υποαλλεργικό.
Όταν έγραψα διέκοψε το γάλα εννοούσα το αγελαδινό το οποίο αντικάτεστησε με υποαλλεργικό. Δεν το έγραψα κατανοητά και έχεις δίκιο που αναρωτήθηκες.
Επειδή πέρασε καιρός από τότε που έγραψες το ποστ αν και πάλι θέλεις τα τηλέφωνα των γιατρών (που εύχομαι να μην τα έχετε πλέον ανάγκη) ενημέρωσε με και πολύ ευχαρίστως να σου τα δώσω:)

filaki
23-07-09, 02:00

Προσπάθησα να κλείσω ραντεβού με την αλλεργιολόγο που μου σύστησε ο παιδίατρος μας και δεν την βρήκα θα γυρίσει μετά από τις 03/09, οπότε εκ νέου επικοινώνησα με τον παιδίατρο ο οποίος μου είπε ότι δεν πειράζει γιατί δεν είναι κάτι επείγον κι ότι από την αλλεργιολόγο ήθελε απλά μια γνώμη, εκείνος λέει δεν έχει πειστεί ότι πρόκειται για αλλεργία παρά μάλλον για κάποια δυσανεξία και μου ζήτησε να της την ενεργοποιώ πότε-πότε δοκιμάζοντας την για να δούμε πώς θα αντιδρά κι ίσως ακόμα και να τα συνηθήσει και να το ξεπεράσει... Τί να πω... Πάντως εγώ δεν έχω κανένα θέμα με το δικό μου γάλα, ποτέ.

athina_f
23-07-09, 16:08
Τι να σου πω σίγουρα ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες, απλα να προσεχεις... Βλέπεις εμεις πάθαμε μεγάλο σοκ.Απο το πουθενα στο νοσοκομειο και ακομα τρέχουμε...Τον τελευταίο χρόνο καταλαβα τι εννοούν όταν λένε οτι το ενστικτο της μάνας ειναι αλανθαστο :) Ευχομαι να πανε ολα καλα !

fraoulopoulitsa
07-08-09, 22:43
Εμάς διαγνώστηκε ο μικρότερος γιος μου με αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σε ηλικία 6 ημερών (ναι καλά διαβάσατε! 24 ώρες αφού είχαμε βγει από το μαιευτήριο ήμασταν στο νοσοκομείο) διότι παρουσιάστηκαν αίμα (σε μεγάλη ποσότητα) και βλένες στα κόπρανα. Οι γιατροί το υποψιάστηκαν βέβαια αμέσως και με το που κάναμε εισαγωγή μας έδωσαν το almiron pepti.Τρεις μέρες αργότερα (και αφού είχαμε κάνει όλες τις εξετάσεις που υπήρχαν) ο μικρός συνέχιζε να αιμορραγεί και του αλλάξαμε το γάλα και του δώσαμε neocate. Από τότε όλα τα πράγματα πήγαν κατ' ευχήν...Πήρε το neocate για 2 μήνες και επειδή το συγκεκριμένο γάλα (ο Θεός να το κάνει) έχει πολλές παρενέργειες για το παιδάκι δοκιμάσαμε σταδιακά και το αλλάξαμε με το Alfare και περίπου στο χρόνο περάσαμε στα πιο ελαφριά ΗΑ. Σε ηλικία περίπου 1,5 έτους κάναμε σταδιακά μία δοκιμή να περάσουμε στο φρέσκο, και το δέχτηκε πλήρως .Επιτέλους το παιδάκι μου άρχισε να πίνει γάλα. Πάντως επειδή το έχω ψάξει αρκετά οι γιατροί λένε ότι κλείνοντας το παιδάκι τα 2, στο 95% των περιπτώσεων ξεπερνάει αυτή την αλλεργία και μπορεί να τρώει κανονικά (στην ηλικία αυτή θεωρούν ότι ωριμάζει το γαστρεντερικό σύστημα). Τώρα είμαστε 2,5 ετών και δεν μας πειράζει τίποτα...

andmit
16-08-09, 22:00
Καλησπέρα και από εμένα, Ανδρέας το όνομα παραπλήσιο πρόβλημα είχε και ο γιος μου. Μόλις κόψαμε τη σκόνη και περάσαμε σε παιδικό γάλα παρουσιασε διαρροια... Ξαναγυρίσαμε σε σκόνη και ηρέμισε το εντεράκι του... Τότε δοκιμάσαμε να τουδώσουμε γάλα μικρής εταιρίας που δεν επεξεργάζεται πολύ το γάλα... το αποτέλεσμα ήταν η μετάβαση στο αγελαδινό να γίνει ομαλά και πλεόν να πίνει ότι γάλα του δώσουμε... Οπότε μετά το γιατρό... δοκίμασε διαφορετικές εταιρίες..

aspaa60
10-11-09, 00:29
ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΣΕ. ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΙΝΕΙ NEOCATE ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ .ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΦΩΔΕΥΣΗ.ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ.ΤΟ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΕΤΡΩΓΕ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟ ΚΡΕΑΣ (ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΟΤΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ).ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΨΑΧΝΑΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ.ΚΡΙΜΑ ΤΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.ΤΟ ΔΕΤΕΡΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ 9 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΜΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΜΕΤΟΥΣ .ΒΕΒΑΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΜΕ ΓΑΛΑΤΑ , ΜΑΡΚΕΣ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΙΤΑ (ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ , ΜΟΣΧΑΡΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΨΙΑ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ ΚΑΙ ΣΟΓΙΑ)ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.Ο 4 ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ........

xrisk2003
02-01-10, 12:51
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ : Ο ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ, ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΑ 2,5 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ 4 ΓΙΑΤΡΩΝ (ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΛΟΥ, ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟΥ) ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΩΝ ΤΡΟΦΩΝ (ΧΥΜΟΥΣ ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ ΚΛΠ) ΚΑΙ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟΥ ΚΡΕΑΤΟΣ (ΚΑΙ ΣΟΓΙΑ) ΕΊΔΑΜΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΜΩΡΟ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΊΤΕ ΟΤΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΕΛΑΒΕ , 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ 12,800 ΚΙΛΑ!!!! ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΩΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΑ 15. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΟΝΤΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ........ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΖΟΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑΠΕΡ ΜΕ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΚΟΛΑΤΣΙΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΓΑΛΑ ΑΛΜΙΡΟΝ ΠΕΠΤΙ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑΚΙΑ ΦΥΣΙΚΑ.

thomakos15
03-01-10, 10:30
Καλη χρονια σε ολους με υγεια για ολα τα παιδακια του κοσμου! Εμεις ανακαλυψαμε την αλλεργια στο γαλα αγελαδας και στο μοσχαρι οταν καναμε γενικες εξετασεις 14 μηνων, δηλαδη πριν απο ενα μηνα περιπου. Κανονικα θα επρεπε να το ειχαμε ανακαλυψει πολυ νωριτερα αν και το μονο συμπτωμα που ειχε ηταν το χαμηλο βαρος, ουτε αιμα στα κοπρανα ουτε δερματιτιδες. Βεβαια κατηγορω τον εαυτο μου (και τη γιατρο μας αλλα κυριως εμενα) που το ψυλλιαζομασταν απο νωρις και το συζητουσαμε αλλα δεν το ψαχναμε γιατι ηταν μεσα στα φυσιολογικα ακομα πλαισια. Τωρα εχουμε λοιπον ενα περιπου μηνα που τρωμε τα παντα εκτος γαλα αγελαδας και παραγωγα και μοσχαρι, και η μονη διαφορα που εχω δει ειναι οτι αρχισε να χαζοτρωει λιγο καλυτερα. Ειναι πολυ μικρουλης ομως, παιδι που γεννηθηκε 4040, και τωρα ειναι μετα βιας 9500, 15 μηνων. Πινουμε alfare, δεν πινουμε alfare μαλλον για να το πω σωστα, 100 ml τη φορα, αν πειναει πολυ 150... Παω να σκασω, δεν ξερω τι θα γινει με το χαλι μας. Η παιδογαστρεντερολογος ειπε οτι την ενδιαφερει η ανταποκριση του σε βαθος χρονου, δηλαδη στο τριμηνο. Καμια βοηθεια;;;

filaki
03-01-10, 11:47
Καλημέρα και καλή χρονιά! thomakos15 κι εμείς είμαστε μια περίπτωση που αργήσαμε να βρούμε την αλλεργία... 14 μηνών το ανακαλύψαμε... όπως γράφω και πιο πάνω το μόνο σύμπτωμα ήταν εμετός σε αυτά που είναι αλλεργική πράγμα που δεν πονήρεψε καθόλου τον παιδίατρο μας... Ο παιδίατρος θεωρούσε ότι απλα δεν είναι έτοιμη ακόμη και μου έλεγε, δοκίμασε της το αβγό/την κρέμα/ το γιαούρτι ξανά σε ένα μήνα, εγώ συνέχεια τη δοκίμαζα, και το παιδί πάθαινε αλλεπάληλα αλλεγικά σοκ... κι εγώ κατηγορώ τον εαυτό μου γιατί ενώ έβλεπα ότι κάτι δεν πάει καλα καθησηχαζόμουν από τον παιδίατρο κι έλεγα υπερβάλω δεν είναι τίποτα... Τελικά, όταν άρχισα κι εγώ να παρατηρώ όλα τα συμπτώματα (ζαβλακωνόταν τελείως το παιδί κι αμέσως ακολουθούσε εμετός όταν έτρωγε κάτι απαγορευτικό) ο παιδίατρος με έστειλε σε αλλεργιολόγο κι έτσι βρήκαμε ότι είναι αλλεργική στο γάλα, στο αβγό και στους ξηρούς καρπούς κι όλα αυτά δεν μπορεί να τα φάει ούτε καν σε μείγμα δηλ. κέικ ή ψωμί του τοστ κτλ..... Από γάλα, τη θηλάζω ακόμα προκειμένου να πίνει γάλα γιατί για το αλφαρέ............ ούτε λόγος......... βρωμοκοπάει κιόλας βρε παιδί μου....... εσένα πώς το πίνει ο καημένος;;;; Eπειδή όμως η αλλεργιολόγος επιμένει να το πίνει γιατί χρειάζεται τις ουσίες του για να δούμε πρόοδο στην αλλεργία της της το βάζω μέσα στην απογευματινή φρουτόκρεμα, της το κάνω ριζάλευρο για να πίξει και το βάζω στη φρουτόκρεμα.... Αυτά τα δικά μας. Σε 2 περίπου μήνες θα επαναλάβουμε τις αιματολογικές (άλλο δράμα) για να δούμε αν έχουμε πρόοδο κι αν έχουν καλυτερέψει οι τιμές...

thomakos15
03-01-10, 13:53
Παντως ειναι μεγαλη ανακουφιση να ξερω οτι δεν ειμαστε οι μονοι! Εγω τα πηγα χαλια και με το θηλασμο, ισως να φταιει και αυτο και με τρωνε οι τυψεις... Μονο δυο μνε και παλι δεν ειχα γαλα και το παιδι εχανε βαρος και κοιμοταν πολυ απο την ασιτια, και εγω η χαζη νομιζα οτι κοιμαται επειδη τρωει καλα!!! Οσο για το alfare αυτο ακριβως ελεγα, οτι δεν το πινει! Πως να αναπτυχθει ενα παιδι με 250-300 ml γαλα την ημερα; Αφου καποιες φορες ξυπναω μεσα στη νυχτα και τον ταιζω παλι αλλα παραπανω απο 100 δεν πινει. Κι αυτο παλι καλα...Που καταντησαμε, να πινει 150 και να χαιρομαι! Σε δυο μηνες θα μας ξαναδουν κι εμας οποτε θα ανταλλαξουμε αποτελεσματα!

filaki
03-01-10, 17:10
A, επίσης, να συμπληρώσω ότι κι η Ναταλία ήταν στην προηγούνη μέτρηση, δηλ. περίπου 17 μηνών, 9 κιλά. Επίσης alfare, τώρα είμαστε στα 90 ml, το πάμε σιγά-σιγά, αυξάνουμε 10 ml την εβδομάδα αυτή ήταν η οδηγία της αλλεργιολόγου.

thomakos15
03-01-10, 19:10
Τι να πω filaki, τουλαχιστον εχεις τη σιγουρια οτι εχει παρει πολλα θρεπτικα στοιχεια απο το δικο σου γαλα, ειναι μεγαλη υποθεση...Και τι ειπες οτι το κανεις το alfare; Εγω αν δεν πιει το πρωι του το βαζω στη sinlac αλλα δεν του αρεσει καθολου ακομα και με 100 ml αναγουλιαζει.

filaki
03-01-10, 23:15
Το βάζω μέσα στη φρουτόκρεμα. Φτιάχνω την αναλογία γάλατος που θέλω, τώρα είμαστε στα 90 ml όπως είπα και πιο πάνω, κι ύστερα με το γάλα φτιάχνω ριζάλευρο (nutricia ριζάλευρο, αυτό δεν έχει τίποτα άλλο μέσα, σκέτο ριζάλευρο), βάζω κι ότι άλλο φρούτο θέλω (βάζω και μιράντα!) και τα χτυπάω στο multi. H απαίσια γεύση του alfare εξαφανίζεται από των φρούτων και την τρώει με πολύ χαρά! Δοκίμασε το! Η αλλεργιολόγος μου είχε δώσει την ιδέα. Πάντως έχω δοκιμάσει τα πάντα... μέχρι και με corn flaces.... ε, δεν πίνεται με τίποτα... έχει δίκιο το παιδάκι μου. Αλλά έχεις δίκιο, έχω την ασφάλεια του θηλασμού και για αυτό δεν με νοιάζει, το πιει δεν το πιεί. Δόξα Τω Θεώ.

filaki
03-01-10, 23:20
Και τι ειπες οτι το κανεις το alfare; Εγω αν δεν πιει το πρωι του το βαζω στη sinlac αλλα δεν του αρεσει καθολου ακομα και με 100 ml αναγουλιαζει. Ελπίζω να σε βοηθώ! Α, η sinlac τί είναι;

thomakos15
04-01-10, 14:49
H sinlac ειναι ειδικη κρεμα χωρις γλουτενη και σογια και καζεινη και κατι αλλα, που μυριζει σαν αχυρο αλλα τουλαχιστον ειναι σχετικα νοστιμη. Οσο για το ρυζαλευρο θα το ρωτησω αν μπορει να τρωει για ποικιλια εστω. Τα μιραντα δυστυχως απαγορευονται λογω υπαρξης γαλακτος μεσα. Οι ιδεες ειναι ευπροσδεκτες, ποσα να κατεβασει η κουτρα μας επιτελους για να μεγαλωσουν τα ζουζουνια μας; Τη sinlac μου τη χορηγει το ικα κανονικα οπως και το alfare. Δεν πιστευω να το πληρωνεις! Εμενα παντως τα φρουτακια τα τρωει με σχετικη ευχαριστηση, μηλο αχλαδι και μπανανα, για καποιο λογο μας ειπε να κοψουμε και το πορτοκαλι. Απο ποσοτητες πως πατε; 3 μισα φρουτα η 4; Και ποσα γευματα την ημερα; Και κατι ασχετο τωρα που αρχισα με τις ερωτησεις: Εβαλα και εγω φωτογραφια στο προφιλ μου, γιατι δεν τη βλεπω;

thomakos15
04-01-10, 14:50
Και φυσικα κανω και δικα μου κουλουρακια λαδιου και μπισκοτακια σαν cookies για να εχει κατι να μασουλαει. Βγαζει και δοντια παραλληλα. Ολα μαζι!

filaki
04-01-10, 16:02
Τα μιράντα δεν απαγορεύονται, δεν έχουν γάλα, ένα έχω να πω: καλά που υπάρχουν και τα μιράντα, βέβαια αφού του αρέσουν τα σπιτικά, ακόμα καλύτερα. Τα πτι μπερ είναι τα απαγορευτικά, αυτά περιέχουν γάλα. Βέβαια να συμβουλευτείς τον αλλεργιολόγο σας. Αφού σου λέω έχουμε τρομερή αλλεργία στο αγελιδινό, δεν τρώμε κάτι που να το περιέχει, οπότε από αυτην την άποψη τα μιράντα είναι ασφαλή. Έχει πρόβλημα και με τη γλουτένη ο γιός σου;

Όσο για το avatar σου κάτι θα έχεις κάνει λάθος, ξαναπροσπαθησε το!

xrisk2003
05-01-10, 14:57
Κορίτσια επέιδη είμαι παθούσα εδώ και 3 χρόνια τα έψαξα παρα πολυ κάλα και τα κορν φλεικς και τα μιράντα έχουν ίχνη γάλακτος γιατι κατασκευάζονται σε εργοστάσια που παραγουν και άλλα είδη με γάλα. Ακόμα και τα αλλαντικά (λουκάνικα μορταδέλα γαλοπούλα)και η σοκολάτα κουβερτούρα ΠΡΟΣΟΧΗ .Διαβάστε προσεκτικά τα συστατικά κάθε συσκευασμένου προιόντος. Επίσης μια ωραία ιδέα για να γλυκαίνουν τα φαγητάκια τους είναι το μέλι και το ταχίνι, το οποίο είναι παρα πολύ θρεπτικό και μπορείς να φτιάξεις παρα πολλές συνταγές. Εάν θέλετε συνταγές με ταχίνι υπαρχουν πολλές στο ίντερνετ.

yasemi
05-01-10, 16:54
καλα αυτα που λες αλλα το μελι και το ταχινι (το οποιο φτιαχνεται απο σουσαμι σωστα??) ειναι αλλεργιογονα....οποτε θελει προσοχη....παντως για τα μιραντα εκτος του οτι εχουν ιχνη εχουν μεσα και μια αλλη ουσια (λεκιθινη κατι ) που ειναι ουσιαστικα αυγο...και αν καποιος ειναι αλλεργικος και στο αυγο δε κανει να το τρωει....

ασχετο...η ριζαλευρο κρεμα δεν εχει και γαλα μεσα???εμεις εκτος απο σινλακ διναμε και μια αλλη απο το φαρμακειο της νουτριτσια την allergy care επισης εχει βγαλει και η humana χωρις γαλα μεσα 2-3 γευσεις και αυτες απο το φαρμακειο...ολες για παιδια με αλλεργια...

παντως εμεις συνεχιζουμε να αντιδραμε στο γαλα στο μοσχαρι και στο αυγο....το φλεβαρη παμε παιδων για προκληση στο μοσχαρι....εχει κανει κανεις???ποια ειναι η διαδικασι??θα τους παω μαγειρεμενο μοσχαρι και θα το φαει να δουν αντιδραση ...αλλα ποσο θα το αφησουν το παιδι??μεχρι τελικης πτωσεως εκει που δε παει αλλο????εχει κανει κανεις εστω και σε αλλη τροφη???

εμεις παντως πινουμε φρεσκο κατσικισιο γαλα και τρωμε αιγοπροβεια τυρια...μακαρι να τρωγαμε και γιαουρτι τετοιο αλλα δεν της αρεσει....

το α΄φαρε τι γαλα ειναι???με υδρολυμενη πρωτεϊνη γαλακτος ???

filaki
06-01-10, 11:39
Τί να σας πω βρε κορίτσια... η κόρη μου είναι πολύ αλλεργική σε γάλα και αβγό αλλά το μιράντα και τα corn flaces τα τρώει μια χαρά. Το μέλι επίσης, κανένα πρόβλημα, ενώ με το ταχίνι... νομίζω ότι έχει θέμα. Όπως επίσης με τα αλλαντικά που ανέφερες......... έπαθε ένα ψιλοαλλεργικό σοκ όταν, χωρίς να το φανταστώ, της έδωσα.....

filaki
06-01-10, 11:57
ασχετο...η ριζαλευρο κρεμα δεν εχει και γαλα μεσα???ε

Όχι είναι σκέτο ριζάλευρο, μήπως το μπερδεύεις με τη ριζάλευρο-βανίλια που υπέρχει στα σούπερ-μάρκετ;

filaki
06-01-10, 11:59
A, επίσης, και τα μακαρόνια και λοιπά ζυμαρικά περιέχουν ίχνη γάλατος κι αβγού αλλά δόξα Τω Θεώ η κόρη μου τα τρώει χωρις πρόβλημα. Τα δικά σας δεν τα τρώνε τα μακαρόνια;;;...

yasemi
06-01-10, 13:13
Τί να σας πω βρε κορίτσια... η κόρη μου είναι πολύ αλλεργική σε γάλα και αβγό αλλά το μιράντα και τα corn flaces τα τρώει μια χαρά. Το μέλι επίσης, κανένα πρόβλημα, ενώ με το ταχίνι... νομίζω ότι έχει θέμα. Όπως επίσης με τα αλλαντικά που ανέφερες......... έπαθε ένα ψιλοαλλεργικό σοκ όταν, χωρίς να το φανταστώ, της έδωσα.....

τι αλλαντικο της εδωσες???

yasemi
06-01-10, 13:14
Όχι είναι σκέτο ριζάλευρο, μήπως το μπερδεύεις με τη ριζάλευρο-βανίλια που υπέρχει στα σούπερ-μάρκετ;

μπορει δε ξερω γιατι γενικα δεν εδωσα κρεμες εμποριου λογω της αλλεργιας και μου ειχαν πει ο παιδιατρος οτι ολες εχουνε μεσα γαλα αυτες του σουπερ για αυτο ρωτησα πληροφοριακα....

yasemi
06-01-10, 13:17
A, επίσης, και τα μακαρόνια και λοιπά ζυμαρικά περιέχουν ίχνη γάλατος κι αβγού αλλά δόξα Τω Θεώ η κόρη μου τα τρώει χωρις πρόβλημα. Τα δικά σας δεν τα τρώνε τα μακαρόνια;;;...

μακαρονια τρωμε και τα τσακιζουμε αλλα οχι χυλοπιτες ή αλλα παραδοσιακα που τα φτιαχνουν με αυγα και γαλα....αυτα που παιρνω γραφουν σιμιγδαλι και νερο οτι εχουν οχι τιποτε αλλο ουτε ιχνη.....

yasemi
06-01-10, 13:20
τελιακ το αλφαρε τι γαλα ειναι???

και εχει κανει κανεις προκληση στο αλλεργιολογικο να μου πει τι γινεται???

thomakos15
06-01-10, 19:40
Γεια σας και παλι απο μενα. Το alfare ειναι γαλα με πληρως υδρολυμενες πρωτεινες γαλακτος, με αθλια θεοπικρη γευση. Yasemi πως σας εμφανιστηκε η αλλεργια, με σοκ η κατι αλλο; Οσο για την προκληση δεν ξερω αλλα ακουσα οτι απλα δινουν στο παιδι ελαχιστες ποσοτητες και το παρακολουθουν αν εμφανισει κατι. Αν οχι δινουν ολο και μεγαλυτερη ποσοτητα. Εσεις τι γαλα πινετε;

thomakos15
06-01-10, 19:42
Εμεις που ειχαμε προβλημα με την β-λακταλβουμινη μπορουμε να πιουμε κατσικισιο η προβειο, ξερετε μηπως;

filaki
06-01-10, 21:01
τι αλλαντικο της εδωσες??? Πάριζα, λάθος μου...... και δοκίμασα και ζαμπόν εν ελλάδι φυτικό λίπος αφού πρώτα είπα στην κοπέλα και μου κατέβασε τη φρατζόλα και διάβασα τα συστατικά στη συσκευασιά.... την είδα να αντιδρά λίγο περίεργα όταν έφαγε... δεν είμαι σίγουρη ότι είναι αλλεργία μπορεί απλά να μην της άρεσε, περιμένω να συναντηθώ με την αλλεργιολόγο να τη ρωτήσω γιατί δεν μπορώ να βρώ τη λογική γιατί να είναι αλλεργική στο ζαμπόν............

filaki
06-01-10, 21:02
μπορει δε ξερω γιατι γενικα δεν εδωσα κρεμες εμποριου λογω της αλλεργιας και μου ειχαν πει ο παιδιατρος οτι ολες εχουνε μεσα γαλα αυτες του σουπερ για αυτο ρωτησα πληροφοριακα.... Ούτε η Νutricia ριζάλευρο υπάρχει στα σούπερ-μάρκετ, πάντα την παραγγέλνω στο φαρμακείο.

filaki
06-01-10, 21:09
τελιακ το αλφαρε τι γαλα ειναι???

και εχει κανει κανεις προκληση στο αλλεργιολογικο να μου πει τι γινεται??? Το αλφαρέ σε επίπεδο είναι μετά το neocate. Kάποιες ουσίες πρέπει να περιέχει, δεν είναι σαν το neocate που είναι άκρως εργοστασιακό κατασκεύασμα.

Έχουμε κάνει τροφική πρόκληση για να δούμε αν θα αντιδράσει με το alfare (είχαν προηγηθεί εξετάσεις αίματος και δερματικές προκλήσεις για να καταλήξουμε στο αλφαρέ). Έπινε λίγα χιλιαστά ml περιμέναμε μισή ώρα να δούμε αντιδράσεις, έπινε ξανά μια ποσότητα λίγο μεγαλύτερη κτλ. Κράτησε πολλές ώρες. Περίπου 4 ώρες, τσεκάρουν συνέχεια τις αντιδράσεις του παιδιού, κάθε φύσης αντίδραση, στο δέρμα του, στην συμπερίφορά του, αν βήχει, αν φτερνίζεται, κτλ. Ακόμα και τωρα κάθε εβδομάδα αυξάνω κατά 10 ml την ποσότητα alfare που της χορηγώ.

thomakos15
10-01-10, 09:12
Καλημερα! Υπαρχει μηπως καμια που να δινει alfare σε βαση πρωι-βραδι να μου πει ποσο πινουν;

nekt
10-01-10, 09:38
Καλημερα! Υπαρχει μηπως καμια που να δινει alfare σε βαση πρωι-βραδι να μου πει ποσο πινουν;

Καλημέρα.Εμείς πίνουμε Alfare αλλά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει η απάντησή μου γιατί είμαστε μικρές ακόμη!Η μπέμπα είναι 6,5 μηνών, το πίνει από 2,5 μηνών, ευτυχώς είδαμε αποτέλεσμα από την πρώτη μέρα.Πίνει 180 πρωί-απόγευμα και 210 το βράδυ. (Δεν έχουμε αντικαταστήσει ακόμη το απογευματινό γεύμα). Τις δύο πρώτες ημέρες που το δοκιμάσαμε παλέψαμε κυριολεκτικά, αλλά επειδη ήταν μικρή όταν το ξεκίνησε το συνήθισε γρήγορα.Το ΙΚΑ το καλύπτει πλήρως;Το Δημόσιο δεν μου έχει απαντήσει ακόμη

thomakos15
10-01-10, 22:52
Ναι nekt, ευτυχως μεχρι τελευταιας δεκαρας, και την κρεμα την sinlac επισης. Απλα ειναι μια διαδικασια με γνωματευσεις και γιατρους λιγο σπαστικη.Μου φαινεται περιεργο που δεν εχουν απαντησει εδω και τοσο καιρο.Κρατας τα κουτια; Γιατι εμενα μου ζητουν να κολλαω το bar code του καθε κουτιου πανω στο τιμολογιο του φαρμακειου. Τι ωραιες ποσοτητες ειναι αυτες, φτου φτου φτου σας! Πως την ανακαλυψατε την αλλεργια σας;

nekt
10-01-10, 23:48
Ναι nekt, ευτυχως μεχρι τελευταιας δεκαρας, και την κρεμα την sinlac επισης. Απλα ειναι μια διαδικασια με γνωματευσεις και γιατρους λιγο σπαστικη.Μου φαινεται περιεργο που δεν εχουν απαντησει εδω και τοσο καιρο.Κρατας τα κουτια; Γιατι εμενα μου ζητουν να κολλαω το bar code του καθε κουτιου πανω στο τιμολογιο του φαρμακειου. Τι ωραιες ποσοτητες ειναι αυτες, φτου φτου φτου σας! Πως την ανακαλυψατε την αλλεργια σας;

Bar Code;Έχει γούστο!Πήγα και ρώτησα και μου είπαν αρκεί το τιμολόγιο.Εγώ βέβαια περιμένω ακόμη απόφαση της Επιτροπής για να καταθέσω τα τιμολόγια.Τους κατέθεσα γνωμάτευση παιδοαλλεργιολόγου από δημόσιο νοσοκομείο από μέσα Οκτώβριου και ακόμη τίποτα. Θα βγάλουν λέει πρώτα απόφαση βάσει της γνωμάτευσης ότι καλύπτεται το έξοδο και μετά θα καταθέσω τα τιμολόγια.Μεταξύ μας δεν είμαι καθόλου σίγουρη τι θα γίνει.
Ευτυχώς είμασταν "τυχεροί" και είχαμε ξεκάθαρο σύμπτωμα της αλλεργίας, αίμα στα κακάκια.Η παιδίατρος έδωσε αμέσως το Alfare και πήγαμε καλά.Πιατεύω ότι τρώει αρκετά γιατί η αλλαγή σε αυτό το βρωμερό γάλα έγινε όσο ήταν μικρή και το συνήθισε γρήγορα.Σίγουρα τα πράγματα θα ήταν αλλιώς αν ήταν μεγαλύτερη.Απορώ πως το πίνει αυτό το κατάπλασμα!Αφού όταν αρχισαμε στερεες τροφές φοβήθηκα ότι θα καταλάβει τι είναι γεύση και δεν θα το ξαναπιεί, ότι θα πει "με δουλεύουνε αυτοί τόσο καιρό"!

thomakos15
11-01-10, 23:51
Σιγουρεψε το παντως, η για καλο και για κακο κρατα απο εδω και περα οτι εχεις απο τα χαρτακια, δε χανεις τιποτα! Εμενα μου ειπαν οτι ισχυει εδω και λιγο καιρο. Καλο κουραγιο με το ταμειο σας. Παντως δεν μπορει να το χορηγει το ΙΚΑ και οχι τα αλλα ταμεια. Πιστευω θα δικαιωθεις. Εμεις παλι ειχαμε μονο χαμηλο βαρος και φτασαμε 14 μηνων για να το παρουμε χαμπαρι, με αποτελεσμα να κανω παρτι οποτε πινει 150ml. Η αληθεια ειναι οτι δεν επαναπαυομαστε στο γαλα πλεον, δινω εξτρα γευμα φαγητο το βραδι, οποτε ειναι ψιλοχορτατος. Σε κρεμες και φρουτα δεν μπηκατε ακομα;

nekt
12-01-10, 09:02
Σιγουρεψε το παντως, η για καλο και για κακο κρατα απο εδω και περα οτι εχεις απο τα χαρτακια, δε χανεις τιποτα! Εμενα μου ειπαν οτι ισχυει εδω και λιγο καιρο. Καλο κουραγιο με το ταμειο σας. Παντως δεν μπορει να το χορηγει το ΙΚΑ και οχι τα αλλα ταμεια. Πιστευω θα δικαιωθεις. Εμεις παλι ειχαμε μονο χαμηλο βαρος και φτασαμε 14 μηνων για να το παρουμε χαμπαρι, με αποτελεσμα να κανω παρτι οποτε πινει 150ml. Η αληθεια ειναι οτι δεν επαναπαυομαστε στο γαλα πλεον, δινω εξτρα γευμα φαγητο το βραδι, οποτε ειναι ψιλοχορτατος. Σε κρεμες και φρουτα δεν μπηκατε ακομα;

Αυτό είναι το κακό με την αλλεργία, μου το είπε και η παιδίατρος:ότι σε πολλές περιπτώσεις δεν δίνει πολλά συμπτώματα ή μπορεί να σε μπερδέψει πχ. με κολικούς.Φρούτα τρώμε αλλά όχι κρεμούλα γιατί είμαστε...αφρατούλες.Ελπίζω να υποχωρήσει η αλλεργία στα παιδάκια μας, όπως μου είπε η παιδίατρος ότι είναι πιθανό.Καλή συνέχεια

thomakos15
12-01-10, 20:47
Αμην και επισης! Και γρηγορα η αποφαση για να μην ξεπαραδιαζεστε αλλο!

Helene
21-01-10, 11:38
Γεια σε όλους τους αλλεργιοπαθείς. Είναι και η κόρη μου αλλεργική στο αγελαδινό γάλα. Τώρα είναι 14 μηνών και το καταλάβαμε όταν ήταν 6,5 μηνών όταν δώσαμε γάλα εμπορίου, μέχρι τότε θήλαζε. Έκανε μια φορά εμετό πολύ έντονα και μετά δεν το έπινε με τίποτα (ευτυχώς αυτόπροστατευτηκε). Στο μαιευτήριο είχε πιει 2-3 φορές εμπορίου και δεν έπαθε τίποτα (???).
Τώρα ακούστε: ο κάθε παιδίατρος το αντιμετώπιζε διαφορετικά, και το κάθε παιδί αντιδρά πολύ διαφορετικά. Πήρα γνώμη από τρεις παιδιάτρους και ήταν διαφορετική, ο ένας δώσε γιαούρτι για δοκιμή μπορεί να μην την πειράζει, ότι αν ήταν στο γάλα θα την πείραζε και το μητρικό αφού εγώ έτρωγα τα πάντα όσο θήλαζα, ο άλλος ότι ακόμα και αν κάνει εξετάσεις σε αυτή την ηλικία δεν είναι αξιόπιστες και ο τρίτος με έστειλε στο παιδών στο αλλεργιολογικο.
Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι μονό ειδικός αλλεργιολογος (και καλυτέρα στο Παιδων) μπορεί να αντιμετωπίσει σοβαρά τα ζητήματα αυτά. Συμβουλεύω λοιπόν να μην κάνετε δοκιμές στα παιδιά σας αν υποψιάζεστε ότι κάτι τα ενοχλεί!!
Στο νοσοκομείο οι εξετάσεις αίματος δείξανε ότι είναι πολύ αλλεργική στο γάλα και κάνοντας δερματικά τεστ αποφασίσανε ποιο γάλα θα πιει και όχι στην τύχη. Τώρα πίνει το Althera το οποίο όπως είπε ο αλλεργιολογος είναι το ελληνικό Alfare, το ίδιο πράγμα δηλαδή. Την πρώτη φορά δεν το ήπιε, από την δεύτερη και μετά το πίνει όλο. Επίσης μου είπανε να προσέχω πολύ τι δίνω στο παιδί ακόμα και αν έχει ίχνη γάλακτος. Αν δω κάποια αλλεργική αντίδραση να κάνω αμέσως ένεση αδρεναλίνης την οποία έχω πάντα μαζί μου. Οι αλλεργίες είναι πολύ επικίνδυνες και δεν είναι για δοκιμές!
Χθες ξανακάναμε δερματικά τεστ στο παιδων για να δούμε ποιο γάλα θα δοκιμάσουμε να δώσουμε σε 5 μήνες περίπου με τροφική πρόκληση όπως είπε κάποιος παραπάνω.
Ρώτησα τον γιατρό αν υπάρχει περίπτωση παρόλο που πίνει το Althera να την πειράζει και να της φέρνει ανησυχία ή κάτι τέτοιο και μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση αφού το δέχεται και το πίνει ευχάριστα, διαφορετικά δεν θα το ήθελε. Όταν λοιπόν τα παιδιά σας δεν θέλουν κάτι μην τα πιέζετε και ψηλιαστειτε και την αλλεργία. Συγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω η εμπειρία μου να βοηθήσει κάποιους ομοιοπαθείς!

filaki
21-01-10, 17:34
Αν δω κάποια αλλεργική αντίδραση να κάνω αμέσως ένεση αδρεναλίνης την οποία έχω πάντα μαζί μου. Γεια σου Helene! Με πιάνει λίγο άγχος... σου είπε μόλις δεις αλλεργική αντίδραση κατευθείαν αδρεναλίνη;;; Χωρίς να δοκιμάσεις πρώτα κάποιο φάρμακο όπως π.χ. ζιρτέκ;;;

yasemi
21-01-10, 18:59
ουτε αταραξ??εμενα μου ειχαν πει αταραξ και αναλογα μετα τα συμπτωματα....τιποτα για ενεσεις αδρεναλινης.....

alcestis29
21-01-10, 20:05
ειναι υπερβολη η ενεση αδρεναλινης...και εμενα μου την ειπε ο ιδιοσ αλλεργιολογοσ...την εχω αλλα δεν θα την κανω αν δεν δω σκουρα τα πραγματα( να μην μπορει να αναπνευσει δηλαδη)
ο μικροσ μου ειναι 13 μηνων και ανακαλυψαμε την αλλεργια με ασχημο τροπο...την υποψιαζομουν αλλα τελικα επιβεβαιωθηκα....εφαγε ενα γιαουρτι ολοκληρο ,που πρωτη φορα το εκανε ,συνηθως αρνιοταν να φαει οτιδηποτε εχει σχεση με γαλα, με αποτελεσμα να μου κανει αλλεργικη αναφυλαξια και ετρεχα στο παιδων 12 η ωρα το βραδυ...
οταν ξεκινησε η αλλεργια του εδωσα aerius και σταγονεσ κορτιζονησ που εχω παντα στο σπιτι και μετα τρεξαμε στο παιδων που του δωσανε atarax και επιπλεον σταγονεσ κορτιζονησ .γιατι πανικοβληθηκανε ...ηταν κατακοκκινοσ σε ολο του το σωμα....θελανε να του κανουνε και ενεση κορτιζονησ αλλα δεν τουσ αφησα γιατι το θεωρησα υπερβολικο απο τη στιγμη που δεν ειχε κλεισει ο λαρυγγας του και ανεπνεε κανονικα......

yasemi
21-01-10, 20:23
το αταραξ ειναι μονιμος κατοικος στο ψυγειο μας....:cry:

εμαθα τωρα οτι υπαρχουν και σε χαπακια οποτε θα μιλησω 19/02 με τον αλλεργιολογο που εχουμε ραντεβου για προκληση στο παιδων να μου πει εαν μπορει να παιρνει το παιδι γιατι εαν χρειαστει να παρει και ειμαστε εξω το σιροπι δε μπορω νατο κουβαλαω....΄;-/

Helene
26-01-10, 11:52
Δεν ειπε τιποτα για αλλο φαρμακο. Ακριβως τα λογια του δεν τα θυμαμαι παντως το νοημα ηταν αν δεν μπορω να κρινω ποσο σοβαρα ειναι το παιδι σε εκεινη την δεδομενη φαση και αν κινδυνευει ή οχι, καλύτερα να κανω την ενεση και μετα να το παω στο γιατρο. Μίλησε για κόκκινα "μπαλώματα" και/ή δυσκολία στην αναπνοή, πρυξιμο κλπ. Εγω εννοείται οτι θα κρινω αναλογα με το πως ειναι το παιδι και οχι με το παραμικρο σπυρακι! Ισως δεν το διατυπωσα σωστα. sorry
atarax οταν εδωσα μια φορα που ειχε εναν ερεθισμο στα ποδια της εφερε πολυ υπερενταση, ξυπνουσε το βραδυ duracel λες και ειχε καταπιει.

MAMA-MPAMPAS
14-02-10, 14:49
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ( ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ http://www.ra1.gr/show_cat.asp?cid=82 ΚΑΙ http://www.bioshop.gr/0102000.html ) ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ Προσοχή στην κρυμμένη λακτόζη

Αν και το γάλα και τα προϊόντα του γάλακτος είναι οι μόνες γνωστές, φυσικές πηγές, η λακτόζη προστίθεται σε προπαρασκευασμένες τροφές. Είναι σημαντικό για άτομα που έχουν μικρή ανοχή στη λακτόζη, να γνωρίζουν ότι πολλές τροφές περιέχουν λακτόζη, ακόμα και σε μικρά ποσοστά. Τα είδη παντοπωλείου που μπορεί να περιέχουν λακτόζη συμπεριλαμβάνουν:

- Ψωμί και άλλα αρτοποιήματα

- Επεξεργασμένα δημητριακά πρωινού

- Πατάτες στιγμής, σούπες και ποτά πρωινού

- Μαργαρίνη

- Κρέατα κολατσιού

- Dressing για σαλάτες

- Γλυκά και άλλα πρόχειρα γεύματα (snacks)

- Μίγματα για τηγανίτες, μπισκότα, βουτήματα κ.λπ.

Μερικά από τα αποκαλούμενα, μη γαλακτοκομικά προϊόντα, όπως ο καφές σε σκόνη και χτυπημένες κρέμες, μπορεί επίσης να περιέχουν συστατικά που προέρχονται από το γάλα και ως εκ τούτου περιέχουν λακτόζη. Μια μικρή μερίδα αγοραστών έχουν μάθει να διαβάζουν προσεκτικά τις ετικέτες των προϊόντων, ψάχνοντας, όχι μόνο για την ύπαρξη γάλακτος και λακτόζης μεταξύ των συστατικών, αλλά επίσης για λέξεις όπως τυρόγαλα, τυρόπηγμα, παράγωγα γάλακτος, στερεές ουσίες αφυδατωμένου γάλακτος και μη - λιπαρή σκόνη αφυδατωμένου γάλακτος. Αν κάποια απ’ αυτά αναφέρονται σε μια ετικέτα, τότε το προϊόν περιέχει λακτόζη.

Επιπρόσθετα, η λακτόζη χρησιμοποιείται ως βάση για περισσότερο από 20% φαρμακευτικών προϊόντων που αναφέρονται σε ιατρικές συνταγές και 6% των κοινών φαρμάκων. Για παράδειγμα, πολλοί τύποι αντισυλληπτικών χαπιών περιέχουν λακτόζη, το ίδιο και κάποιες ταμπλέτες για τα οξέα του στομάχου και τα αέρια. Ένας φαρμακοποιός μπορεί να δώσει πληροφορίες σχετικά με τα ποσοστά λακτόζης που περιέχονται σε διάφορα φάρμακα.

Οι γονείς θα πρέπει να ερευνούν τη σύσταση των έτοιμων τροφών που αγοράζουν για τα παιδιά τους και να διαβάζουν την αναγραφόμενη σύνθεση των συσκευαζόμενων τροφών. Εκτός από τις φανερές πηγές λακτόζης υπάρχουν και κρυφές για τις οποίες οι γονείς θα πρέπει να είναι ευαισθητοποιημένοι. Προϊόντα στα οποία αναγράφονται οι όροι: ορός γάλακτος, καζεΐνη, λακταλβουμίνη, σκόνη γάλακτος μπορεί να περιέχουν σημαντική ποσότητα λακτόζης. Τροφές που μπορεί να περιέχουν «κρυφές» πηγές λακτόζης είναι τα ψωμάκια, τα μπισκότα, τα παξιμάδια, τα ζαχαρωτά, τα γλειφιτζούρια, τα γλυκίσματα που απαιτούν ψήσιμο, τα δημητριακά οι σούπες και τα κρέατα ταχείας παρασκευής, η μαργαρίνη και τα έτοιμα ντρέσιvγκ σαλάτας. Η λακτόζη εμπεριέχεται σαν έκδοχο και σε πολλά φάρμακα όπως αντισυλληπτικά και αντιόξινα, αλλά προκαλεί συμπτώματα μόνο στα άτομα εκείνα με σοβαρή δυσανεξία στη λακτόζη.

Η παροχή της αναγκαίας ημερήσιας ποσότητας ασβεστίου στους ασθενείς με δυσανεξία στη λακτόζη είναι πρωταρχικής σημασίας καθώς τα γαλακτοκομικά προϊόντα που αποτελούν την κύρια διαιτητική πηγή ασβεστίου περιορίζονται. Εναλλακτικές πηγές ασβεστίου αποτελούν τα λαχανικά (μπρόκολο, σπανάκι, μπάμιες, ρεβίθια) ορισμένα θαλασσινά που περιέχουν μαλακά κόκαλα που μπορούν να φαγωθούν (σολομός, σαρδέλα, γαρίδες), ξηροί καρποί (αμύγδαλα, καρύδια) και το μαλακό τυρί σόγιας (Tofu). Επειδή όμως οι τροφές που είναι πλούσιες σε ασβέστιο αλλά δεν περιέχουν γάλα δεν είναι αρεστές στα περισσότερα παιδιά δεν θα πρέπει να παραβλέπεται η πιθανότητα χορήγησης συμπληρωμάτων ασβεστίου. Μελέτες έχουν δείξει ότι παιδιά με δυσανεξία στη λακτόζη που υποβάλλονταν σε δίαιτα χαμηλή σε λακτόζη και ασβέστιο παρουσίασαν ελάττωση της οστικής πυκνότητας συγκρινόμενα με τα παιδιά εκείνα που ελάμβαναν κανονική δίαιτα. Οι ημερήσιες ανάγκες ασβεστίου συνίστανται σε 800 mg στοιχειακού ασβεστίου για παιδιά ηλικίας κάτω των 10 ετών και 1200 mg γι' αυτά που είναι μεγαλύτερα των 10 ετών.

υδατάνθρακας που περιέχεται στο γάλα, η λακτόζη, δεν απορροφάται καλά από το έντερο, με αποτέλεσμα η χώνεψη να συνοδεύεται από «φουσκώματα», πόνο στην κοιλιά, διάρροια κ.ά. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ...

yasemi
14-02-10, 15:42
ειπα να σας πω τη χαρα μου....σημερα ηπιαμε μια μπουκαλα γαλα αγελαδινο,...της εβαζα λιγο λιγο με το κατσικισιο και ολο πιο πολυ....ε σημερα το ηπιε ολο....και το δεχομαστε!!!γιουπιιιιιιι...τωρα μας μενουν αλλα αλλα ριναι σε καλο δρομο:D:D:D

filaki
16-02-10, 18:11
ειπα να σας πω τη χαρα μου....σημερα ηπιαμε μια μπουκαλα γαλα αγελαδινο,...της εβαζα λιγο λιγο με το κατσικισιο και ολο πιο πολυ....ε σημερα το ηπιε ολο....και το δεχομαστε!!!γιουπιιιιιιι...τωρα μας μενουν αλλα αλλα ριναι σε καλο δρομο:D:D:D Mπράβο yasemi, πολύ αισιόδοξα τα νέα σου!!! Άντε και στα παιδάκια μας!!!

xrisk2003
22-02-10, 18:42
Συμφωνω απολύτως και χαίρομαι που δεν είμαι η μοναδική που κάνω 1 ώρα στο SUPER MARKET να ψωνίσω για να διαβάζω όλες τις ετικέτες. Επιπλέον και σε αρκετά αλλαντικά υπάρχει λακτόζη ακόμα και σε προϊόντα που αναγράφεται η ένδειξη <Ίσως να υπάρχουν ίχνη γάλακτος>. Είναι πολύ δύσκολο να εισάγεις ένα παιδάκι σε τέτοια διατροφή αλλά είναι και πολύ δύσκολο να βρείς προϊόν χωρίς όλα αυτά τα παράγωγα αφού η λακτόζη θεωρείται βασικό συντηρητικό τροφίμων....Υπομονή και καλό κουράγιο σε όλους τους γονείς.

yasemi
22-02-10, 21:03
καλα στο σουπερ και εγω δεκα ωρες εκανα και κανω και φρικαρα με οταν συνηδειτοποιησα τοσα χρονια τι ετρωγα γιατι ποτε δεν εβλεπα τα συστατικα....τα περισσοτερα πια που δινω ειναι σπιτικα πραγματα ή προσεγμενα γιατι εχουμε ακομη αλλα θεματα με αλλες τροφες.....δε πειραζει ομως....δε θα παθει και τιποτα η μικρη εαν δε φαει διαφορες αηδιες που οι αλλοι θεωρουν αυτονοητες ....:lol:

mama xrysa
23-02-10, 12:56
Η κόρη μου πίνει το αλθέρα απο τον 9ο μήνα περίπου.Φρουτόκρεμα δεν τρώει, αν θα φάει κανένα κομματάκι μήλο ή μπανάνα, καθώς δεν τρώει και καμμιά αντιαλλεργική έτοιμη κρέμα.Τα γεύματα στερεών τροφών που κάνει είναι δυο γευματα χορτόσουπα ή κρέας ή ψάρι ανάλογα την μέρα.Υπάρχει κάποια κρέμα που ναμπορώ να παρασκευάσω εγώ με το αλθέρα;Η κάποιο άλλο σνακ που να μπορούμε να φάμε αντί τη φρουτόκρεμα;

pontikaki
23-02-10, 16:53
Kαλημερα και απο μενα την ομοιοπαθουσα!
Εμεις την αλλεργια την καταλαβαμε πριν σαραντησουμε και δοκιμασαμε 3 γαλατα μεχρι να καταληξουμε στο almiron pepti,το οποιο πινουμε ακομη.Τωρα ξεκινησαμε το nutricia HA το υποαλλεργικο,απο παλιο μας γαλα καθε 2 μερες αφαιρουμε μιση κουταλια και προσθετουμε απο το καινουργιο μιση κουταλια αντιστοιχα.Τρωμα ακομη τα βασικα και μας υποσχεθηκε η παιδιατρος μας πως αν το δεχτει το γαλα θα μας επιτρεψει να φαμε κατι καινουργιο -αντε να δουμε-
Διαβαζω για αδρεναλινη,αταραξ και νοιωθω πολυ τυχεροι που εμεις την αλεργια την εκδηλωνουμε ως επι το πληστον με ξηροδερμια και στασιμοτητα βαρους,κλαμα πολυ σπανια εμετο και πολλες κενωσεις.

yasemi
23-02-10, 17:02
Η κόρη μου πίνει το αλθέρα απο τον 9ο μήνα περίπου.Φρουτόκρεμα δεν τρώει, αν θα φάει κανένα κομματάκι μήλο ή μπανάνα, καθώς δεν τρώει και καμμιά αντιαλλεργική έτοιμη κρέμα.Τα γεύματα στερεών τροφών που κάνει είναι δυο γευματα χορτόσουπα ή κρέας ή ψάρι ανάλογα την μέρα.Υπάρχει κάποια κρέμα που ναμπορώ να παρασκευάσω εγώ με το αλθέρα;Η κάποιο άλλο σνακ που να μπορούμε να φάμε αντί τη φρουτόκρεμα;

δε μπορει λογω αλλεργιας να φαει αντιαλλεργικες κρεμες ή δε της αρεσουν ??

mama xrysa
23-02-10, 17:34
Δεν της αρέσουν...
Υasemi μου παρεπιπτόντως χάρηκα πολύ που ήπιατε αγελαδινο γαλατάκι!Αυτό σημαίνει τώρα οτι μπορείτε να φάτε και τυρι;

filaki
23-02-10, 21:27
Αν επιτρέπεται στην περίπτωση σας δοκιμάστε την allergy care της Nutricia (θα τη φτιάξεις με το αλθέρα), βάλε και λίγο, πολύ λίγο μπανάνα μέσα να δώσει γεύση. Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις από φρουτόκρεμα, μία του εμπορίου, αφού δεν τρώει τα φρούτα, η κόρη μου λάτρεψε, ΛΑΤΡΕΨΕ, την φρουταπούρα, θα τη βρεις στα σούπερ μάρκετ, είναι αυτές με τη πλαστική συσκευασία... όταν είχα απελπιστεί που δεν τρώει φρούτα, έτρωγε φρουταπούρα. Βέβαια δεν σταμάτησα ούτε μια μέρα να της φτιάχνω αληθινή φρουτόκρεμα και να την προσπαθώ να τη φάει, κι όντως την τρώει κανονικά εδώ και πολλούς μήνες, και την φρουταπούρα την τρώμε έξω, στη βόλτα κτλ.

pontikaki
23-02-10, 22:03
Στην allergy care της Nutricia βάλε και λίγο, πολύ λίγο μπανάνα μέσα να δώσει γεύση.

FILAKI Καλησπερα το εχεις δοκιμασει αυτο με τη μπανανα?Το εφαγε?
Και εμεις την allergy care τρωμε αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει αρχισει να τη βαριεται

filaki
23-02-10, 22:33
FILAKI Καλησπερα το εχεις δοκιμασει αυτο με τη μπανανα?Το εφαγε?
Και εμεις την allergy care τρωμε αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει αρχισει να τη βαριεται Ναι, έχω κάνει ότι μπορώ για να σπάω την άσχημη γεύση του alfare, φτιάχνω λοιπόν την κρεμούλα (allergy care ή ριζάλευρο, της ίδιας μάρκας είναι κι αυτό αλλά δεν έχει ωραία γεύση) με αυτό το απαίσιο γάλα και βάζω μέσα ότι φρουτάκια θέλω, εμείς κολλήσαμε με την μπανάνα. Αλλά και με αχλάδι το έχει φάει μια χαρά. Α, και μιράντα βάζω αν θέλω.

filaki
23-02-10, 22:35
Επίσης, mama xrysa, να προσθέσω ότι ειχα και το ΟΚ του παιδίατρου για την φρουτόκρεμα του εμπορίου.

mama xrysa
23-02-10, 22:44
Μωρέ παρόλο που δεν τις θέλω τις κρέμες εμπορίου λόγω ζάχαρης η αλήθεια είναι οτι τις δοκίμασα στην προσπαθεια μου να περάσω σταδιακά στην φρέσκια φρουτόκρεμα.Δεν τρώει τίποτα.Ουτε φρουτόκρεμα σκονη ούτε φρουταπούρα ουτε τίποτα.Και την allergy care έχω δοκιμάσει.Καθώς και αυτή της humana με το μήλοτην οποία εγώ λιγουρευόμουν απίστευτα, (μοσχοβόλαγε!)Δεν τρώει καμμία:cry:

nekt
23-02-10, 23:02
Μωρέ παρόλο που δεν τις θέλω τις κρέμες εμπορίου λόγω ζάχαρης η αλήθεια είναι οτι τις δοκίμασα στην προσπαθεια μου να περάσω σταδιακά στην φρέσκια φρουτόκρεμα.Δεν τρώει τίποτα.Ουτε φρουτόκρεμα σκονη ούτε φρουταπούρα ουτε τίποτα.Και την allergy care έχω δοκιμάσει.Καθώς και αυτή της humana με το μήλοτην οποία εγώ λιγουρευόμουν απίστευτα, (μοσχοβόλαγε!)Δεν τρώει καμμία:cry:

Εμείς πίνουμε Alfare και τρώμε κρέμα Sinlac (Nestle) την δοκίμασες;Έχει το πλεονέκτημα ότι την φτιάχνεις με νεράκι και όχι με το γάλα.

mama xrysa
23-02-10, 23:06
Εμείς πίνουμε Alfare και τρώμε κρέμα Sinlac (Nestle) την δοκίμασες;Έχει το πλεονέκτημα ότι την φτιάχνεις με νεράκι και όχι με το γάλα.
Ναι...ουτε αυτή την ήθελε.Περισσότερο ψάχνω για σπιτικές λύσεις μια και όλες τις βιομηχανοποιημένες τις έχω δοκιμάσει.(Νομίζω τουλάχιστον)

filaki
23-02-10, 23:19
Ναι...ουτε αυτή την ήθελε.Περισσότερο ψάχνω για σπιτικές λύσεις μια και όλες τις βιομηχανοποιημένες τις έχω δοκιμάσει.(Νομίζω τουλάχιστον) Εμείς τρώμε τα εξής: μουστοκουλουράκια, λαδοκουλουράκια και λοιπά κουλουράκια πορτοκαλιού κτλ., λουκουμάδες, ψωμί με βιτάμ και μέλι κι εχτές της έφτιαξε η πεθερά μου και μια φανουρόπιτα που της αρέσει πολύ, χωρίς ξηρους καρπούς φυσικά... Όλο τα ίδια και τα ίδια βέβαια... δύσκολο να βρεις ένα διαφορετικό σνακ... Όλο ψάχνω κάτι να της κάνω να φάει... ο άντρας μου με κοροϊδεύει οτι θα την χοντρύνω... λέτε...;;; Προς το παρόν πάντως είναι μινιόν. Ελπίζω να βοήθησα, αν έχεις καμιά ιδέα πες μου κι εσύ.

mama xrysa
24-02-10, 11:26
Και εγώ φιλάκι κατι τέτοια της δίνω.Φτιάχνω κεηκ πορτοκάλι με λιγότερη ζάχαρη και διάφορα κουλουράκια.Να σου πω την αλήθεια ψωμί με βούτυρο και μέλι δεν το είχα σκεφτεί, μάλλον επειδή φοβάμαι ακόμα το μέλι.Αλήθεια το βούτυρο δεν την πειράζει;Εμείς έχουμε αλλεργία και στο αυγό.Εμας μας περιορίζει ακόμα το οτι έχουμε λίγα δοντάκια (5), έχω και κόλλημα να μην τρώει συχνά ζάχαρη...
(το καημένο το παιδάκι δεν μπορεί που δεν μπορεί να φάει τις μισές τροφές, έχει και την τρελή την μάνα του με τα κολληματά της...!!!!)
Αναρωτιώμουν αν μπορώ να φτιάξω ρυζόγαλο με το αλθέρα αλλά μάλλον δεν μπορεί να διατηρηθεί ε;

pontikaki
24-02-10, 11:39
Ναι, έχω κάνει ότι μπορώ για να σπάω την άσχημη γεύση του alfare, φτιάχνω λοιπόν την κρεμούλα (allergy care ή ριζάλευρο, της ίδιας μάρκας είναι κι αυτό αλλά δεν έχει ωραία γεύση) με αυτό το απαίσιο γάλα και βάζω μέσα ότι φρουτάκια θέλω, εμείς κολλήσαμε με την μπανάνα. Αλλά και με αχλάδι το έχει φάει μια χαρά. Α, και μιράντα βάζω αν θέλω.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Θα το δοκιμασω και γω με κανενα φρουτακι μεσα αλλο μικρη ποσοτητα γιατι οταν του εβαζα ενα ολοκληρο το εφαγε μια δυο μερες και μετα την εκανε εμετο την κρεμα.Ασε που και με το γαλα οταν του τη φτιαχνω την κρεμα την τρωει μια δυο μερες και μετα την κανει εμετο του πεφτει βαρια.[φυσικα αυτο το ειχα δοκιμασει στην αρχη και μετα οταν ητανε 8 μηνων τωρα που μεγαλωσε μπορει να το ανεχεται]
Μιραντα δεν κανει να φαμε ακομη και ψαχνω καμια συνταγη για κανενα κουλουρακι που να μπορει να φαει η και κανενα κεικ αλλα να μην εχει γαλα να μην εχει αυγο υπαρχει??????????????????????
Αν φτιαξω κεικ με το δικο του γαλα λετε να πετυχει??????????

mama xrysa
24-02-10, 14:15
Εχω εγώ συνταγή για κέηκ πορτοκάλι νοστιμότατο χωρίς αυγό και γάλα αν θέλει καμμιά.

nekt
24-02-10, 17:14
Και εγώ φιλάκι κατι τέτοια της δίνω.Φτιάχνω κεηκ πορτοκάλι με λιγότερη ζάχαρη και διάφορα κουλουράκια.Να σου πω την αλήθεια ψωμί με βούτυρο και μέλι δεν το είχα σκεφτεί, μάλλον επειδή φοβάμαι ακόμα το μέλι.Αλήθεια το βούτυρο δεν την πειράζει;Εμείς έχουμε αλλεργία και στο αυγό.Εμας μας περιορίζει ακόμα το οτι έχουμε λίγα δοντάκια (5), έχω και κόλλημα να μην τρώει συχνά ζάχαρη...
(το καημένο το παιδάκι δεν μπορεί που δεν μπορεί να φάει τις μισές τροφές, έχει και την τρελή την μάνα του με τα κολληματά της...!!!!)
Αναρωτιώμουν αν μπορώ να φτιάξω ρυζόγαλο με το αλθέρα αλλά μάλλον δεν μπορεί να διατηρηθεί ε;

Σήμερα ήρθε η παιδιατρός μας και μου είπε να της φτιάξω κουλουράκια να αρχίσει να μασουλάει.Μήπως έχεις να με διευκολύνεις με συνταγή;Δεν έχω ιδέα ούτε για κανονικά :-o, πολλώ δε μάλλον χωρίς γάλα και αυγά.Ευχαριστώ

filaki
24-02-10, 20:20
έχω και κόλλημα να μην τρώει συχνά ζάχαρη...
Αναρωτιώμουν αν μπορώ να φτιάξω ρυζόγαλο με το αλθέρα αλλά μάλλον δεν μπορεί να διατηρηθεί ε;Για τη ζάχαρη δεν έχεις άδικο... θέλει προσοχή.................... κι εγώ ελπίζω να μην το παρακάνω... αλλά σκέψου πόσες βλακείες γλυτώνουν τα παιδιά μας (σοκολάτες κτλ.) Όσο για το αλθέρα δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συνταγές, το αλφαρέ που πίνει η κόρη μου, μου είπε η αλλεργιολόγος μας ότι δεν βράζει κι αν θέλω να κάνω καμιά συνταγή που να μη χρειάζεται βράσιμο το γάλα να το δοκιμάσω. Αλλά δεν το επιχείρησα ποτέ.

filaki
24-02-10, 20:22
Αν φτιαξω κεικ με το δικο του γαλα λετε να πετυχει??????????Tί γάλα πίνετε; Βλ. πιο πάνω τί έγραψα για το alfare.

filaki
24-02-10, 20:23
Εχω εγώ συνταγή για κέηκ πορτοκάλι νοστιμότατο χωρίς αυγό και γάλα αν θέλει καμμιά. Tη θέλω σαν τρελή!!! Ευχαριστώ.

pontikaki
24-02-10, 22:58
Εχω εγώ συνταγή για κέηκ πορτοκάλι νοστιμότατο χωρίς αυγό και γάλα αν θέλει καμμιά.

Και γω τη θελω τη συνταγη βρηκα μια αλλα να δω και τη δικη σου μπορει να ειναι πιο ωραια!!!:lol::lol::lol::lol:

Tί γάλα πίνετε; Βλ. πιο πάνω τί έγραψα για το alfare.

Πινουμε το almiron pepti.Καλυτερα να του κανω χωρις γαλα γιατι δεν ξερω τι θα βγει.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ανναλίζα
25-02-10, 09:45
Γεια σε ολους!ξερει κανεις αν η αναγωγες σε ηλικια 14 μηνων μπορει να ειναι ενδειξη αλλεργιας στο γαλα?εχουμε κανει εξετασεις και ολα ειναι αρνητικα

mama xrysa
25-02-10, 10:33
Γεια σε ολους!ξερει κανεις αν η αναγωγες σε ηλικια 14 μηνων μπορει να ειναι ενδειξη αλλεργιας στο γαλα?εχουμε κανει εξετασεις και ολα ειναι αρνητικα

Καλως ήρθες Ανναλίζα.Τις εξετάσεις πότε τις είχατε κάνει;Να ξέρεις πως η αλλεργία μπορεί να προκύψει αναπάσα στιγμή ακόμα και αν κάποια στιγμή τα τεστ ήταν αρνητικά.Και εμάς η αλλεργία με αναγωγές εκδηλώνεται.
Είσαι σίγουρη οτι έκανες το σωστό τεστ;
Αρχικά εμείς είχαμε πάει στο νοσοκομείο και είχαμε ζητήσει να κάνουμε το τεστ για την αλλεργία.Η γιατρός καθότι άσχετη (παιδίατρος, όχι παιδοαλλεργιολόγος )μας έκανε ένα γενικό τεστ αλλεργιών ή κάτι τέτοιο το οποίο βγήκε αρνητικό.Οι αναγωγές όμως συνεχίζονταν.Η παιδοαλλεργιολόγος που πήγαμε μετά, μας έκανε τα δερματικά τεστ και βρήκαμε αλλεργία στο αυγό, στην αγελαδινή πρωτείνη και στα δημητριακά.

mama xrysa
25-02-10, 10:40
Όσον αφορά την πορτοκαλόπιτα, σκέφτηκα το εξής.Τι λέτε να φτιάξουμε ένα διαφορετικό τόπικ και να συγκεντρώσουμε όλες τις αντιαλλεργικές μας συνταγές;
Μέχρι τότε την γράφω εδώ:

Πορτοκαλόπιτα χωρίς αυγα και γάλα.

1,5 ποτήρι ζάχαρη (εγώ βάζω 1)
1 ποτήρι λάδι (εγώ βάζω 3/4)
ξύσμα δυο πορτοκαλιών και 1 λεμονιού
1 ποτήρι πορτοκαλόζουμο
1 κουταλάκι σόδα
1/2 ποτήρι νερό χλιαρό
1/2 κιλό αλευρι
1 κουταλιά μπεηκιν πάουντερ

Χτυπάω το λάδι με τη ζάχαρη μέχρι να ασπρίσει και προσθέτω το ξύσμα, τη σόδα διαλυμένη στο πορτοκάλι, την μπεηκιν πάουντερ διαλυμένη στο νερό, και το αλεύρι.
Ψήνω για 45 περίπου λεπτά σε μέτριο φούρνο

Αν μειώσετε την ζάχαρη θα μειώσετε και το λάδι γιατί αλλιώς βγαίνει πολύ λαδερή.
Η συνταγή κανονικά έχει και ένα ποτήρι καρύδια κοπανισμένα αλλά για ευνόητους λόγους τα παραλείπουμε!

savropinguinos
25-02-10, 13:07
γεια σας.η Κωνσταντινα μου ειναι ενος ετους κ πριν απο 2 μηνες καταληξαμε οτι εχει αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου ,εκδηλωθηκε με στασιμοτητα βαρους κ αναπτυξης γενικοτερα αν και τα ραστ τεστ ηταν αρνητικα,πινει το αλμιρον πεπτι κ τρωει σινλακ την οποια φτιαχνω με το γαλα της μπας κ παρει καμμια θερμιδα παραπανω.Το πρωι κ το βραδυ πινει πολυ λιγο οποτε κ χανει γευματα απο εκει.ειναι 8545 κ 76 εκ υψος,απο τοτε που ξεκινησαμε το ειδικο γαλα εβαλε συνολικα ενα κιλο,το υψος ομως κ η περιμετρος κεφαλιου αναπτυσεται με αργους ρυθμους κ η παιδιατρος λεει οτι αποδυκνειεται η αλλεργια καθως περιοριζεται η αναπτυξη των οστων ...

savropinguinos
25-02-10, 13:28
ουπς τωρα ειδα οτι ειναι γ παιδακια απο 2 χρονων κ πανω το θεμα,σορρυ..

filaki
25-02-10, 16:58
ουπς τωρα ειδα οτι ειναι γ παιδακια απο 2 χρονων κ πανω το θεμα,σορρυ..Μπα δεν νομίζω ότι ισχύει.

pontikaki
25-02-10, 17:32
Όσον αφορά την πορτοκαλόπιτα, σκέφτηκα το εξής.Τι λέτε να φτιάξουμε ένα διαφορετικό τόπικ και να συγκεντρώσουμε όλες τις αντιαλλεργικές μας συνταγές;

Ευχαριστω για τη συνταγη
Συμφωνω με την ιδεα σου αν και δεν ξερω συνταγες ψαξε ψαξε κατι θα βρουμε και θα μας βοηθησει ολες πιστευω.

ουπς τωρα ειδα οτι ειναι γ παιδακια απο 2 χρονων κ πανω το θεμα,σορρυ..

Οχι βρε και το δικο μου το παιδακι ενος ετους ειναι και αλλα παιδακια οπως θα δεις

athina_f
25-02-10, 18:45
γεια σας.η Κωνσταντινα μου ειναι ενος ετους κ πριν απο 2 μηνες καταληξαμε οτι εχει αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου ,εκδηλωθηκε με στασιμοτητα βαρους κ αναπτυξης γενικοτερα αν και τα ραστ τεστ ηταν αρνητικα,πινει το αλμιρον πεπτι κ τρωει σινλακ την οποια φτιαχνω με το γαλα της μπας κ παρει καμμια θερμιδα παραπανω.Το πρωι κ το βραδυ πινει πολυ λιγο οποτε κ χανει γευματα απο εκει.ειναι 8545 κ 76 εκ υψος,απο τοτε που ξεκινησαμε το ειδικο γαλα εβαλε συνολικα ενα κιλο,το υψος ομως κ η περιμετρος κεφαλιου αναπτυσεται με αργους ρυθμους κ η παιδιατρος λεει οτι αποδυκνειεται η αλλεργια καθως περιοριζεται η αναπτυξη των οστων ...
Και εμεις είμασταν σε αυτη την κατασταση με την αναπτυξη μας! Χωρις να θέλω να σε τρομάξω θέλω να σου πω για την δική μας περιπέτεια... Ο αλέξης μου στην πρώτη του επαφη με ξένο γάλα 2ml μόνο (έξι μηνων) έπαθε αλλεργικο σοκ. Κάνοντας όλες τις εξετάσεις μπήκαμε κατευθείαν σε γάλα neocate. η ανάπτυξη του όμως ήταν στα χαμηλότερα φυσιολογικα επίπεδα. Αυτο ανυσήχησε τη γιατρό μας και κάναμε τεστ σε τροφές (μπανανα και γλουτένη κ.α.) που μπορουν να επιβραδύνουν την ανάπτυξη ενός παιδιού. Τα αποτελέσματα των rast δείξανε οτι όντως είναι αλλεργικος, άσχετα και αν δεν παρουσίαζε εμφανή συμπτώματα αλλεργίας.
Τώρα ο Αλέξης μου αν και έχει άπειρες τροφικές αλλεργίες μοιάζει με ενα φυσιολογικο παιδακι της ηλικίας του (2 χρονών). Ψαξτο λιγάκι και αυτο... Sorry αν σε κούρασα αλλα μπορώ να μιλάω άπειρες ώρες για αυτά μια και ειναι ρουτινα για μας.
Φιλιά

nekt
25-02-10, 22:55
Μέχρι τότε την γράφω εδώ:

Ευχαριστούμε πολύ.Μήπώς και καμία δοκιμασμένη για κουλουράκια/μπισκοτάκια;

savropinguinos
26-02-10, 11:35
[QUOTE=athina_f;1489683]Και εμεις είμασταν σε αυτη την κατασταση με την αναπτυξη μας! Χωρις να θέλω να σε τρομάξω θέλω να σου πω για την δική μας περιπέτεια... Ο αλέξης μου στην πρώτη του επαφη με ξένο γάλα 2ml μόνο (έξι μηνων) έπαθε αλλεργικο σοκ. Κάνοντας όλες τις εξετάσεις μπήκαμε κατευθείαν σε γάλα neocate. η ανάπτυξη του όμως ήταν στα χαμηλότερα φυσιολογικα επίπεδα. Αυτο ανυσήχησε τη γιατρό μας και κάναμε τεστ σε τροφές (μπανανα και γλουτένη κ.α.) που μπορουν να επιβραδύνουν την ανάπτυξη ενός παιδιού. Τα αποτελέσματα των rast δείξανε οτι όντως είναι αλλεργικος, άσχετα και αν δεν παρουσίαζε εμφανή συμπτώματα αλλεργίας.
Τώρα ο Αλέξης μου αν και έχει άπειρες τροφικές αλλεργίες μοιάζει με ενα φυσιολογικο παιδακι της ηλικίας του (2 χρονών). Ψαξτο λιγάκι και αυτο... Sorry αν σε κούρασα αλλα μπορώ να μιλάω άπειρες ώρες για αυτά μια και ειναι ρουτινα για μας.
Φιλιά[/QUOT

τον προβληματισμο γ αλλεργια στα δημητριακα τον ανεφερα στην παιδιατρο μα λεει οτι θα ειχε διαρροιες,τι να πω δεν ξερω..δεν υποφερετε η κατασταση,τι αλλες εξετασεις να κανουμε?

athina_f
26-02-10, 13:18
[QUOTE=athina_f;1489683]Και εμεις είμασταν σε αυτη την κατασταση με την αναπτυξη μας! Χωρις να θέλω να σε τρομάξω θέλω να σου πω για την δική μας περιπέτεια... Ο αλέξης μου στην πρώτη του επαφη με ξένο γάλα 2ml μόνο (έξι μηνων) έπαθε αλλεργικο σοκ. Κάνοντας όλες τις εξετάσεις μπήκαμε κατευθείαν σε γάλα neocate. η ανάπτυξη του όμως ήταν στα χαμηλότερα φυσιολογικα επίπεδα. Αυτο ανυσήχησε τη γιατρό μας και κάναμε τεστ σε τροφές (μπανανα και γλουτένη κ.α.) που μπορουν να επιβραδύνουν την ανάπτυξη ενός παιδιού. Τα αποτελέσματα των rast δείξανε οτι όντως είναι αλλεργικος, άσχετα και αν δεν παρουσίαζε εμφανή συμπτώματα αλλεργίας.
Φιλιά[/QUOT

τον προβληματισμο γ αλλεργια στα δημητριακα τον ανεφερα στην παιδιατρο μα λεει οτι θα ειχε διαρροιες,τι να πω δεν ξερω..δεν υποφερετε η κατασταση,τι αλλες εξετασεις να κανουμε?
οι παιδιατροι καμια φορα οσο ενημερωμενοι και να ειναι, δεν ειναι καταλληλοι για αυτο το τοσο εξιδικευμενο θεμα. Οποτε θα προτεινα καταρχήν καποιον αλλεργιολογο ή παιδογαστρεντερολογο.Εμεις δοκιμασαμε και τους 2 και μεχρι να βρουμε καποιον να μας εμπνεει εμπιστοσυνη ειδαμε και παθαμε...Οσον αφορα τα rast το σιγουρο ειναι οτι τα δεχομαστε μονο οταν ειναι θετικα. Αν ειναι αρνητικα ομως και υπαρχουν υπονοιες αλλεργιας δεν τα εμπιστευομαστε. Κουλο εε? Κι ομως ετσι ειναι! Παντως ο Αλεξης ετρωγε απο 6 μηνων ψωμι και δεν μου εκανε ποτε διαροια. Το προβλημα ηταν στην αναπτυξη για αυτο και η γιατρος μας μας προτεινε ραστ στη γλουτενη που φυσικα βγηκε θετικο. Αυτος ο γολγοθας θέλει υπομονη και να εχεις τα ματια σου ανοιχτα γιατι η μανα (γονεις) παντα καταλαβαινουν αν κατι παει στραβα με το παιδι τους ακομα και αν ολοι οι γιατροι του κοσμου λενε οτι ολα ειναι καλα.

athina_f
26-02-10, 13:44
και κατι ακομα εμεις 1 ετους είμασταν 8545 και 73εκ.Μην ανχωνεσε... ειναι μεχρι να βρειτε εναν γιατρο να απανταει στις ανυσηχιες σας και να κανει σωστα τη δουλεια του μετα θα μπειτε σε σειρα.

pontikaki
26-02-10, 17:01
Λοιπον εγω εχω μια συνταγη για κουλουρακια δοκιμασμενη και πολυ νοστιμη:
2 Κουπες Λαδι
1 Φαντα Κουτι
Χυμο απο ενα Πορτοκαλι
1 Μπεικιν
1 Κουταλακι Σοδα
Κανελλα,Γαρυφαλλο,Μοσχοκαρυδο
1 1/2 Κουπα Ζαχαρη
Αλευρι (τοσο ωστε να μη κολλαει η ζυμη)

[Μπορειτε να παραβλεψετε τα: κανελλα,γαρυφαλλο,μοσχοκαρυδο]

Χτυπαω πρωτα το λαδι με τη ζαχαρη μετα τη φαντα το μπεικιν και βαζω μεσα στο χυμο πορτοκαλι τη σοδα και τελευταιο το αλευρι

Ελπιζω να σας αρεσει.

nekt
26-02-10, 20:16
Λοιπον εγω εχω μια συνταγη για κουλουρακια δοκιμασμενη και πολυ νοστιμη:

Ευχαριστώ πολύ πολύ.

pontikaki
01-03-10, 16:52
Καλησπερα
Βρε κοριτσια εσεις ειστε πιο ψαγμενες απο μενα και θελω να σας ρωτησω αφου επιτρεπετε να τρωει ο μικρος κατσικακι δε μπορει να φαει και γιαουρτακι και τυρακι κατσικισιο? Θα ρωτησω την παιδιατρο αυτη την εβδομαδα που θα παμε αλλα θελω και τη δικη σας γνωμη.

mama xrysa
02-03-10, 10:52
Καλησπερα
Βρε κοριτσια εσεις ειστε πιο ψαγμενες απο μενα και θελω να σας ρωτησω αφου επιτρεπετε να τρωει ο μικρος κατσικακι δε μπορει να φαει και γιαουρτακι και τυρακι κατσικισιο? Θα ρωτησω την παιδιατρο αυτη την εβδομαδα που θα παμε αλλα θελω και τη δικη σας γνωμη.

Εμένα αυτό που μου είχε πει η αλλεργιολόγος είναι οτι το κατσικίσιο με το αγελαδινό γάλα έχει παρόμοιες πρωτείνες και μπορεί να της πρικαλέσει αλλεργία όπως το αγελαδινό.Καλύτερα όμως σε τέτοια θέματα να εμπιστεύεσαι τον αλλεργιολόγο και όχι την παιδίατρο.Φαντάσου εμάς η παιδίατρος στο πρώτο ξέσαπασμα της αλλεργίας που το παιδί έκανε εμετό ότι γάλα και να του δίναμε μας πρότεινε το ΗΑ και όταν το παιδί δεν δέχτηκε ούτε αυτό, μας απάντησε οτι "τι να σας πω, δεν υπάρχει κάτι άλλο.Μόνη μου έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα το neocate το οποίο δίναμε αρχικά.Η παιδίατρος όταν της το είπαμε δεν το είχε καν ακούσει!!!:?

savropinguinos
02-03-10, 14:19
Εμένα αυτό που μου είχε πει η αλλεργιολόγος είναι οτι το κατσικίσιο με το αγελαδινό γάλα έχει παρόμοιες πρωτείνες και μπορεί να της πρικαλέσει αλλεργία όπως το αγελαδινό.Καλύτερα όμως σε τέτοια θέματα να εμπιστεύεσαι τον αλλεργιολόγο και όχι την παιδίατρο.Φαντάσου εμάς η παιδίατρος στο πρώτο ξέσαπασμα της αλλεργίας που το παιδί έκανε εμετό ότι γάλα και να του δίναμε μας πρότεινε το ΗΑ και όταν το παιδί δεν δέχτηκε ούτε αυτό, μας απάντησε οτι "τι να σας πω, δεν υπάρχει κάτι άλλο.Μόνη μου έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα το neocate το οποίο δίναμε αρχικά.Η παιδίατρος όταν της το είπαμε δεν το είχε καν ακούσει!!!:?

ευτυχως δεν ειμαστε το πρωτο περιστατικο αλλεργιας στην παιδιατρο μας....

Ελινα Ζ.
02-03-10, 15:04
κοριτσια καλησπερα...εχω εναν μπεμπη 2μιση ηνων που θηλαζει αποκλειστικα κ μαλλον εχει αλλεργια...ακομη δεν ξερω που αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω μαλλον στα αγελαδινα...τωρα για αλλα δεν ξερω...
εμφανισε ατοπικη δερματιτιδα η οποια ολο κ φουντωνε κ μετα αρχισαν οι πολυ εντονοι κολικοι ανυσηχια ευερεθιστοτητα κ φαγουρα φυσικα...
πριν λιγεσ μερες ειδα 2 φορες κουκιδα με αιμα στα κακα του...
ξεκινησε ομοιοπαθητικη για την δερματιτιδα κ εγω εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα...ομως εκοψα σχεδον ολεσ τισ αλλεργιογονεσ τροφεσ γιατι αγχωθηκα κ θελω να καλυτερευσει το σθντομοτερο...βεβαια δεν ξερω τι ν φαω τωρα αλλα τι να κανουμε...εχετε να μου προτεινετε κανα φαγητο?πικρα αλλα τι να κανω...ειπα να τα βαζω σιγα σιγα στη διατροφη μου να δουμε τι γινεται...

pontikaki
02-03-10, 16:56

Kαλησπερα
σε αλλεργιολογο δεν εχουμε παει η παιδιατρος μας ειναι πολυ ενημερωμενη και πολυ προσεκτικη,μου ειπε να του δωσω τυρακι και γιαουρτακι κατσικισιο θα το δοκιμασω γιατι η ραστ που καναμε βγηκε αρνητικη μας ειπανε οτι δεν εχει αλλεγια στο γαλα αλλα αλλεργικη διαθεση φυσικα συνεχιζουμε οπως ειμασταν δε τρωμε κατι παραπανω και βλεπουμε.
Το θετικο ειναι οτι απο αυριο θα πινουμε εξ' ολοκληρου υποαλλεργικο γαλα και κρεμα nutricia HA ειναι ενα βημα και αυτο.

ευτυχως δεν ειμαστε το πρωτο περιστατικο αλλεργιας στην παιδιατρο μας....

δοξα το θεο ουτε εμεις και ξερει πως να μας αντιμετωπισει.

mama xrysa
02-03-10, 23:02
κοριτσια καλησπερα...εχω εναν μπεμπη 2μιση ηνων που θηλαζει αποκλειστικα κ μαλλον εχει αλλεργια...ακομη δεν ξερω που αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω μαλλον στα αγελαδινα...τωρα για αλλα δεν ξερω...
εμφανισε ατοπικη δερματιτιδα η οποια ολο κ φουντωνε κ μετα αρχισαν οι πολυ εντονοι κολικοι ανυσηχια ευερεθιστοτητα κ φαγουρα φυσικα...
πριν λιγεσ μερες ειδα 2 φορες κουκιδα με αιμα στα κακα του...
ξεκινησε ομοιοπαθητικη για την δερματιτιδα κ εγω εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα...ομως εκοψα σχεδον ολεσ τισ αλλεργιογονεσ τροφεσ γιατι αγχωθηκα κ θελω να καλυτερευσει το σθντομοτερο...βεβαια δεν ξερω τι ν φαω τωρα αλλα τι να κανουμε...εχετε να μου προτεινετε κανα φαγητο?πικρα αλλα τι να κανω...ειπα να τα βαζω σιγα σιγα στη διατροφη μου να δουμε τι γινεται...

Ελίνα μου μάλλον έχεις δίκιο.Και μένα για αλλεργία στην αγελαδινή πρωτείνη που παίρνει απο το μητρικό μου ακούγεται.Καλό θα ήταν αν απέχεις ένα μήνα απο τα γαλακτοκομικά, και απο τα κρυφά ε;πρόσεχε.Αν θυμάμαι καλά χρειάζεται δυο εβδομάδες να καθαρίζει ο δικός σου οργανισμός και άλλες δύο του μωρού, για αυτό και ο ένας μήνας.Δές λίγο και εδώ ίσως σε βοηθήσει παραπάνω.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40412
και εδώ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21508
σου εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα.

pontikaki
03-03-10, 22:38
Μανουλες θελω τη συμβουλη σας!
Το απογευμα οταν τους δινετε γιαουρτακι τους δινετε και κατι αλλο η αρκει?Το γιαουρτακι τους χορταινει οσο και η κρεμα?

katiapol
10-03-10, 14:18
μανούλες καλημέρα!
επειδή λίγο εως πολύ όλες μας έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τα ζουζούνια μας, θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από εσάς έχει κάνει πρόκληση γάλακτος . Αν ναι, σε ποιά ηλικία (πόσων μηνών), και με ποιό τρόπο (πρώτα γάλα και μετά κρέμα, πρώτα κρέμα και μετά γάλα...).
Εμένα η κόρη μου εμφάνισε "αλλεργία" στο αγελαδινο (όχι επιβεβαιωμένη βάσει rast) όταν ξεκινήσαμε τις κρέμες. Μου είπε λοιπον η παιδίατρος ότι αν συνεχίσει τον θηλασμό μέχρι 1 έτους ενδέχεται να της περάσει η αλλεργία αυτή. Έτσι και έκανα. Τώρα είναι 1 έτους και μου είπε να ξεκινήσω την πρόκληση γάλακτος. Τα συμπτώματα που είχαμε εμείς ήταν άρνηση για φαγητό, μείωση στην πρόσληψη βάρους και πράσινες κενώσεις, όχι κάτι βαρύ αλλά τελικά αρκετά ικανό δείγμα αλλεργίας. Κορίτσια, φοβάμαι πολύ να της κάνω την πρόκληση γιατί φοβάμαι να την δω να ξαναπερνάει τα ίδια. Φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος ή μήπως την ταλαιπωρήσω χωρίς αιτία. Λοιπόν, αν κάποια πιστεύει ότι μπορεί λίγο να με βοηθήσει, την παρακαλώ θερμά να μου απαντήσει ή και να μου στείλει pm.
Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και την προθυμία σας...;)

GeorginaS
11-03-10, 09:15
Καλημέρα!

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: ο γιός μου είναι 3 χρόνων, 92 εκ. ύψος και 11 κιλά (εδώ και πολλούς μήνες δεν έχει πάρει γραμμάριο). Γάλα δεν πολυπίνει, με το ζόρι 150 ml το πρωί και το βράδυ max 70-80 ml. Κάποιες φορές το βράδυ κάνει εμμετό μετά το λίγο γάλα που πίνει (και γενικά είναι λίγο εύκολος στον εμμετό, ιδίως με φαγητό εκτός σπιτιού). Οι προληπτικές εξετάσεις για αλλεργία βγήκαν αρνητικές εκτός από την lge που ήταν ιδιαίτερα αυξημένη.

Προβληματίστηκα από τα posts, μήπως υπάρχει όντως αλλεργία που παρεμπδίζει και την ανάπτυξη? Να σημειώσω ότι τώρα τελευταία έχει γίνει δύσκολος με το φαγητό και δεν πολυτρώει φρούτα. Επίσης ρουθουνίζει σχεδόν επί μονίμου βάσεως.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, αν υπάρχει καμμία ιδέα, ευπρόσδεκτη!-)

savropinguinos
11-03-10, 11:23
pontikaki εμεις δεν δινουμε κανενα γαλακτοκομικο...

katiapol οχι δεν εχω κανει προκληση ακομα ,κ οι δικες μας εξετασεις ηταν αρνητικες κ με την αφαιρεση βρηκαμε το προβλημα,προκληση θα κανουμε μου ειπε αφου περασουν 6 μηνες που πινει το ειδικο γαλα

GeorginaS κανοντας google αναζητηση ειχα βρει ενα ερωτηματολογιο απο ενα Έλληνα γιατρο στην Αμερικη ,συμφωνα με τις απαντησεις σου εβγαζε το τεστ αποτελεσμα εαν υπαρχουν πιθανοτητες το παιδι να ειναι αλλεργικο ,δυστυχως δεν θυμαμαι τη διευθυνση ...

κοριτσια θελω τη βοηθεια σας,εδω κ 2 μερες οποιος τρωει τρεχει κ αυτή κ λεει μαμ,εχω φτασει στο σημειο να μην ξερω τι να της δωσω,ωμή ντομάτα δίνεται?γτ της αρεσει πολύ αλλά μια γιατρος μου ειχε πει οτι εαν ειναι αλλεργικη στο γαλα θα εχει κ στη ντοματα,ειναι δυνατον?επισης της δινω βραστη γαλοπουλα σαλαμι,κοιταξα τη συσκευασια στο σουπερ κ δεν εγραφε κατι γ γαλα...κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει?

sagia
11-03-10, 11:30
επισης της δινω βραστη γαλοπουλα σαλαμι,κοιταξα τη συσκευασια στο σουπερ κ δεν εγραφε κατι γ γαλα...κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει?[/QUOTE]

η βραστη γαλοπουλα αλλαντικο εχει γαλα στο συντηρητικο της...δυστυχως αυτο ειναι σιγουρο, εχε το υποψη σου

fairy's mom
11-03-10, 14:58
pontikaki εμεις δεν δινουμε κανενα γαλακτοκομικο...

katiapol οχι δεν εχω κανει προκληση ακομα ,κ οι δικες μας εξετασεις ηταν αρνητικες κ με την αφαιρεση βρηκαμε το προβλημα,προκληση θα κανουμε μου ειπε αφου περασουν 6 μηνες που πινει το ειδικο γαλα

κοριτσια θελω τη βοηθεια σας,εδω κ 2 μερες οποιος τρωει τρεχει κ αυτή κ λεει μαμ,εχω φτασει στο σημειο να μην ξερω τι να της δωσω,ωμή ντομάτα δίνεται?γτ της αρεσει πολύ αλλά μια γιατρος μου ειχε πει οτι εαν ειναι αλλεργικη στο γαλα θα εχει κ στη ντοματα,ειναι δυνατον?επισης της δινω βραστη γαλοπουλα σαλαμι,κοιταξα τη συσκευασια στο σουπερ κ δεν εγραφε κατι γ γαλα...κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει?

Εμένα η κόρη μου τώρα 10 μηνών καταλάβαμε ότι έχει αλλεργία από 4 μηνών, όταν έκανε αίμα στα κακά (μέχρι τότε νομίζαμε ότι οι εμετόί οφείλονταν στην ΓΟΠ). Θήλασα μέχρι 9 και κάτι μηνών και τώρα δίνω Αlfare. Η αλλεργιολόγος μου είπε ότι θα κάνουμε πρόκληση στο γάλα 14 μηνών δηλαδή 6 μήνες μετά τα δερματικά τεστ.
Επίσης μου έχει δώσει μία λίστα με τα άκρως απαγορευτικά τρόφιμα και είναι μέσα η ντομάτα και ειδικά τα σπόρια της και τα αλλαντικά.
Επειδή έχουμε σπαταλήσει άπειρο χρόνο, χρήμα και να μην πω για τον ψυχολογικό παράγοντα να σας συμβουλεύσω το εξής. Όσο καλός και να είναι ένας παιδίατρος ή γεστρεντερολόγος ο πλέον αρμόδιος είναι ο αλλεργιολόγος και σε τέτοια ειδικότητα πρέπει να απευθυνθείτε. Εμείς μόνο με την αλλεργιολόγο μπήκαμε σε μία σειρά και είδαμε τεράστια βελτίωση. Και σε μένα όμως επέτρεψε να τρώω πολύ περισσότερα από πατάτα κολοκύθι κρεμμύδι ρύζι μακαρόνια μηλα αχλαδι μπανανα αρνί και κοτόπουλο - που μου είχαν πει αρχικά - στο διάστημα που θήλαζα.
Ψωμί τοστ έχω βρει μόνο στον Βερόπουλο ένα βιολογικό χωρίς ίχνη γάλατος κλπ.

v.polina
11-03-10, 15:10
αν δεν κανω λαθος,το ψωμι του τοστ που παιρνω απο το λιντλ δεν εχει γαλα...ειναι μια ελληνικη μαρκα,οχι αυτα με το αγαλμα της ελευθεριας,και ειναι πολυ νοστιμο.θα παω αυριο να ψωνισω,και θα σας πω...

v.polina
11-03-10, 15:17
Εμένα η κόρη μου τώρα 10 μηνών καταλάβαμε ότι έχει αλλεργία από 4 μηνών, όταν έκανε αίμα στα κακά (μέχρι τότε νομίζαμε ότι οι εμετόί οφείλονταν στην ΓΟΠ). Θήλασα μέχρι 9 και κάτι μηνών και τώρα δίνω Αlfare. Η αλλεργιολόγος μου είπε ότι θα κάνουμε πρόκληση στο γάλα 14 μηνών δηλαδή 6 μήνες μετά τα δερματικά τεστ.
Επίσης μου έχει δώσει μία λίστα με τα άκρως απαγορευτικά τρόφιμα και είναι μέσα η ντομάτα και ειδικά τα σπόρια της και τα αλλαντικά.
Επειδή έχουμε σπαταλήσει άπειρο χρόνο, χρήμα και να μην πω για τον ψυχολογικό παράγοντα να σας συμβουλεύσω το εξής. Όσο καλός και να είναι ένας παιδίατρος ή γεστρεντερολόγος ο πλέον αρμόδιος είναι ο αλλεργιολόγος και σε τέτοια ειδικότητα πρέπει να απευθυνθείτε. Εμείς μόνο με την αλλεργιολόγο μπήκαμε σε μία σειρά και είδαμε τεράστια βελτίωση. Και σε μένα όμως επέτρεψε να τρώω πολύ περισσότερα από πατάτα κολοκύθι κρεμμύδι ρύζι μακαρόνια μηλα αχλαδι μπανανα αρνί και κοτόπουλο - που μου είχαν πει αρχικά - στο διάστημα που θήλαζα.
Ψωμί τοστ έχω βρει μόνο στον Βερόπουλο ένα βιολογικό χωρίς ίχνη γάλατος κλπ.

κι εμεις σε αλλεργιολογο θα παμε για να μπουμε σε μια σειρα,προς το παρον εγω τρωω αυτα που ετρωγες εσυ,και απο χθες σταματησα και το αχλαδι,την μπανανα και το κοτοπουλο επιπλεον.για να δουμε...δεν με ενοχλει η διατροφη μου,εχω συνηθισει κ μπορω να πω οτι μου αρεσει κι ολας,αλλα εννοειται οτι θελω μια καθοδηγηση για το τι θα κανω απο εδω και περα στο θεμα της διατροφης του παιδιου μου,δεν ειναι δυνατον να αυτοσχεδιαζω.
ελπιζω να μην με παρεξηγησεις που σε ρωταω,αλλα γιατι σταματησατε να θηλαζετε?σας προετρεψε ο αλλεργιολογος ή ηταν δικη σου αποφαση;γιατι ακουω διαφορα...

pontikaki
11-03-10, 16:22
Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια? προκληση γαλακτος τι ακριβως ειναι?
Εμεις ειμαστε αρρωστοι ευτυχως ο μικρος εχει μονο ερεθισμενο λαιμο αλλα πολυ γκρινια δεν κοιμαται το βραδυ συνεχεια ξυπναει ειναι βουλωμενες και οι μυτουλες του και με κολλησε και μενα!!

filaki
11-03-10, 17:39
κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει? Από φούρνο να πάρεις, αφού πρώτα ΒΕΒΑΙΑ ρωτήσεις. Κορίτσια, είχαμε σοβαρό περιστατικό αλλεργικού σοκ... τραγικές στιγμές, νοσηλεύτηκε κιόλας... θα σας τα πω... ήπιε καφέ με γάλα από την κούπα που ξεχασε ο πατέρας της σε σημείο που είχε πρόσβαση η μικρή...

filaki
11-03-10, 17:40
Πορτοκαλόπιτα χωρίς αυγα και γάλα. Ωραία έγινε, της δίνω κάθε μέρα στο σχολείο!

filaki
11-03-10, 17:47
μανούλες καλημέρα!
επειδή λίγο εως πολύ όλες μας έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τα ζουζούνια μας, θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από εσάς έχει κάνει πρόκληση γάλακτος . Αν ναι, σε ποιά ηλικία (πόσων μηνών), και με ποιό τρόπο (πρώτα γάλα και μετά κρέμα, πρώτα κρέμα και μετά γάλα...).
Εμένα η κόρη μου εμφάνισε "αλλεργία" στο αγελαδινο (όχι επιβεβαιωμένη βάσει rast) όταν ξεκινήσαμε τις κρέμες. Μου είπε λοιπον η παιδίατρος ότι αν συνεχίσει τον θηλασμό μέχρι 1 έτους ενδέχεται να της περάσει η αλλεργία αυτή. Έτσι και έκανα. Τώρα είναι 1 έτους και μου είπε να ξεκινήσω την πρόκληση γάλακτος. Τα συμπτώματα που είχαμε εμείς ήταν άρνηση για φαγητό, μείωση στην πρόσληψη βάρους και πράσινες κενώσεις, όχι κάτι βαρύ αλλά τελικά αρκετά ικανό δείγμα αλλεργίας. Κορίτσια, φοβάμαι πολύ να της κάνω την πρόκληση γιατί φοβάμαι να την δω να ξαναπερνάει τα ίδια. Φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος ή μήπως την ταλαιπωρήσω χωρίς αιτία. Λοιπόν, αν κάποια πιστεύει ότι μπορεί λίγο να με βοηθήσει, την παρακαλώ θερμά να μου απαντήσει ή και να μου στείλει pm.
Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και την προθυμία σας...;) Κοπέλα μου προσοχή, τέτοιες μ%$##^^^ς κάναμε κι εμείς με τον παιδίατρο μας και την χειροτερέψαμε την κατάσταση της κόρης μας... Προς Θεού, απευθυνθείτε σε αλλεργιολόγο, δεν νομίζω ότι η πρόκληση γίνεται στο σπίτι μας αλλά πάντα με την επίβλεψη ειδικού που αξιολογεί και την παραμικρή λεπτομέρεια στις αντιδράσεις του παιδιού. Θυμάμαι όταν είχαμε πάει για την πρόκληση για να δούμε πιο γάλα της ταιριάζει, κάποια στιγμή φτερνίστηκε η Ναταλία και πετάχτηκαν οι γιατροί έξω να δουν γιατί φτερνίστηκε το παιδί κι αν έχει σχέση με το γάλα που της είχαν χορηγήσει! Κι εγώ θυμάμαι όταν της είχα δώσει κρέμα πρώτη φορά έκανε εμετό, κι ύστερα και στο γιαούρτι κτλ. μας πήρε μισό χρόνο με τον γιατρό να πειστεί κι εκείνος ότι πρόκειται για αλλεργία... αργήσαμε πολύ...

filaki
11-03-10, 17:56
ωμή ντομάτα δίνεται?γτ της αρεσει πολύ αλλά μια γιατρος μου ειχε πει οτι εαν ειναι αλλεργικη στο γαλα θα εχει κ στη ντοματα,ειναι δυνατον?επισης της δινω βραστη γαλοπουλα σαλαμι,κοιταξα τη συσκευασια στο σουπερ κ δεν εγραφε κατι γ γαλα...κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει? Ντομάτα η δικιά μου τρώει, κάπως περίεργα τη βλέπω να αντιδρά με τα αλλαντικά και δεν της ξαναδίνω μέχρι να ξανασυναντήσουμε την αλλεργιολόγο και να τη ρωτήσω.

filaki
11-03-10, 17:58
η βραστη γαλοπουλα αλλαντικο εχει γαλα στο συντηρητικο της...δυστυχως αυτο ειναι σιγουρο, εχε το υποψη σου Για αυτό λοιπόν, δεν το βλέπω καλά το παιδί κάθε φορά που της έχω δώσει........ με έστειλες τώρα........

nekt
11-03-10, 18:04
Από φούρνο να πάρεις, αφού πρώτα ΒΕΒΑΙΑ ρωτήσεις. Κορίτσια, είχαμε σοβαρό περιστατικό αλλεργικού σοκ... τραγικές στιγμές, νοσηλεύτηκε κιόλας... θα σας τα πω... ήπιε καφέ με γάλα από την κούπα που ξεχασε ο πατέρας της σε σημείο που είχε πρόσβαση η μικρή...

Αχ βρε κοριτσάκι.Περαστικά.Εύχομαι να ήταν το τελευταίο περιστατικό σας.Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο οου να πάει το μυαλό του ανθρώπου όταν αφησε την κούπα; Ασε να το πω στην μαμά μου τι μπορείς να πάθεις αν ξεχαστείς, που ήθελε χθες να της δώσει κουλούρι Θεσ/κης.Της λέω τσέκαρες την σύνθεση, ξέρεις τι περιέχει;με κοίταζε σαν το χάνο.

filaki
11-03-10, 18:11
προκληση γαλακτος τι ακριβως ειναι? Έχει προηγηθεί η δερματική πρόκληση, που σου δοκιμάζουν διάφορα υποαλλεργικά γάλατα κι ανάλογα πόσο θα κοκκινήσει η πρηστεί το χεράκι ή όχι βλέπει ο γιατρός ποιο γάλα μπορεί να πιεί το παιδί, για να υπάρχει όμως απόλυτη ασφάλεια γίνεται και δοκιμασία από το στόμα, σαν διαδικασία κρατάει 4-5 ώρες όπου δίνουν στο παιδί να πίνει το γάλα που έχει εγκριθεί από τις δερματικές προκλήσεις, του δίνουν λίγο και περιμένουν να δουν αντιδράσεις, μετά από μισή ώρα δίνουν πάλι λίγο περισότερο κτλ., ελπίζω να έγινα καταννοητή.

filaki
11-03-10, 18:14
Ασε να το πω στην μαμά μου τι μπορείς να πάθεις αν ξεχαστείς, που ήθελε χθες να της δώσει κουλούρι Θεσ/κης.Της λέω τσέκαρες την σύνθεση, ξέρεις τι περιέχει;με κοίταζε σαν το χάνο. Να της πεις ότι είδα το παιδί μου να σπαρταράει κι είπα ότι.................... καταλαβαίνεις...................... Οι μαμάδες/πεθερές θέλουν πολύ τρίξιμο δοντιών γιατί δεν καταλαβαίνουν, αν όμως το πάθουν θα αυτοκτονήσουν. ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ.

Deleni
11-03-10, 19:45
Filaki μου περαστικά και αγύριστα να είναι...δεν είχα ιδέα ότι ακόμα ταλαιπωρείστε με την αλλεργία της Ναταλίας :-(:-(:-(
Και μένα ο μικρός μου εμφάνισε ΓΟΠ και αλλεργία (η Αναστασία δεν νομίζω να έχει κάτι..:?) και ψάχνομαι και εγώ...πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο και έχω κόψει γαλακτοκομικά και μοσχάρι μιας και τον θηλάζω...εγώ βέβαια έχω κόψει και τα υπόλοιπα για να αρχίσω να τα εισάγω σιγά σιγα και βλέπουμε...
Ελπίζω η μικρούλα να είναι καλύτερα...;)

thessalonikia
11-03-10, 20:19
Τώρα επειδή δεν διατίθενται της πήρα σκόνη κατσικίσιο και της βάζω πολύ κακαο για αν το πιει! Είναι κακό αυτό?
ευχομαι ολα καλα με την μικρη να σας ρωτησω κοριτσια το κατσικισιο σε σκονη που το βρηκατε γιατι θελω να παρω για τον ραφαηλ που εχει αλλεργικο και βρογχικο ασθμα μαζι

mama xrysa
11-03-10, 21:23
Από φούρνο να πάρεις, αφού πρώτα ΒΕΒΑΙΑ ρωτήσεις. Κορίτσια, είχαμε σοβαρό περιστατικό αλλεργικού σοκ... τραγικές στιγμές, νοσηλεύτηκε κιόλας... θα σας τα πω... ήπιε καφέ με γάλα από την κούπα που ξεχασε ο πατέρας της σε σημείο που είχε πρόσβαση η μικρή...

κοριτσάκι μου περαστικά και αγύριστα να είναι.τα μάτια μας δεκατέσσερα πρέπει να έχουμε και πάλι τυχαίνουν διάφορα!

Ωραία έγινε, της δίνω κάθε μέρα στο σχολείο!

χαίρομαι που σας άρεσε!

fairy's mom
11-03-10, 22:59
κι εμεις σε αλλεργιολογο θα παμε για να μπουμε σε μια σειρα,προς το παρον εγω τρωω αυτα που ετρωγες εσυ,και απο χθες σταματησα και το αχλαδι,την μπανανα και το κοτοπουλο επιπλεον.για να δουμε...δεν με ενοχλει η διατροφη μου,εχω συνηθισει κ μπορω να πω οτι μου αρεσει κι ολας,αλλα εννοειται οτι θελω μια καθοδηγηση για το τι θα κανω απο εδω και περα στο θεμα της διατροφης του παιδιου μου,δεν ειναι δυνατον να αυτοσχεδιαζω.
ελπιζω να μην με παρεξηγησεις που σε ρωταω,αλλα γιατι σταματησατε να θηλαζετε?σας προετρεψε ο αλλεργιολογος ή ηταν δικη σου αποφαση;γιατι ακουω διαφορα...

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά μπαίνω όποτε με αφήνει η μικρή :)
Αχλάδι και κοτόπουλο είναι εξαιρετικά σπάνιο να πειράζει το παιδί. Η μπανάνα είναι ψιλοεπικινδυνη για να την΄φάει το ίδιο το παιδί, όχι για΄σένα...
Όσο για τον θηλασμό όλοι οι γιατροί, εκτός της παιδιάτρου μας και του ομοιοπαθητικού μας, με προέτρεπαν να σταματήσω όταν το παιδί έγινε 6 μηνών. Η απόφαση όμως ήταν καθαρά δική μου, γιατί κουράστηκα 5,5 μήνες με αυτήν την διατροφή. Να σου πω ότι εξαιρετική βοήθεια θα είχες και από μία σύμβουλο θηλασμού - πάντα σε συνδιασμό με την αλλεργιολόγο. Δίνουν συμβουλές και λύσεις που δεν άκουσα από κανέναν γιατρό. Ότι χρειαστείς μη διστάζεις να ρωτήσεις!!

Επίσης να σου πω ότι "με έστειλες" όταν διάβασα ότι αρχίζει να σου αρέσει αυτή η διατροφή :lol: Εγώ προς το τέλος ονειρευόμουν γλυκά και φαγητά στον ύπνο και στον ξύπνιο μου!!

filaki
11-03-10, 23:09
Και μένα ο μικρός μου εμφάνισε ΓΟΠ και αλλεργία (η Αναστασία δεν νομίζω να έχει κάτι..:?) και ψάχνομαι και εγώ...πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο και έχω κόψει γαλακτοκομικά και μοσχάρι μιας και τον θηλάζω...εγώ βέβαια έχω κόψει και τα υπόλοιπα για να αρχίσω να τα εισάγω σιγά σιγα και βλέπουμε...
Ελπίζω η μικρούλα να είναι καλύτερα...;) Γεια σου κοριτσάκι μου γλυκό και να σου ζήσει το μικρούλι σου, συγχαρητήρια! Τώρα για την αλλεργία, είδες αίμα στα κακάκια του; Πάντως αν είναι όντως αλλεργία, μην ανησυχείς αγάπη μου, τόσο μικρό που το ανακαλύψατε, σύντομα θα καλυτερέψει και θα γίνει παρελθόν!

efi28
11-03-10, 23:22
Καλησπέρα!έχω ένα αγοράκι 5 μηνών το οποίο από 2 μηνών εμφανισε αι΄μα στα κακά του.Επειδή είναι ελλιποβαρές , η παιδογαστρεντερολόγος συνέστησε να δώσω γάλα neocate ή την αντίστοιχη κρέμα του...παράλληλα με το θηλασμό...Ποιό από τα 2 Θεωρείτε οτι το παιδί θα δεχτεί καλύτερα?Τί χαρτία πρέπεινα προσκομίσω στο ταμείο μου για να δικαιολογήσει το γάλα ή την κρέμα(ΤΣΜΕΔΕ)?

fairy's mom
11-03-10, 23:27
Τώρα για την αλλεργία, είδες αίμα στα κακάκια του;

Τόσο μικρούλης δεν είναι απαραίτητο ότι θα εμφανίσει αιματάκι. Συνήθως σε τόσο μικρό μωράκι ξεκινάει η αλλεργία με ΓΟΠ και ατοπική.

Μία συμβουλή Deleni μου, θήλασε το μωράκι σου όσο περισσότερο αντέξεις και σίγουρα όχι λιγότερο από 6 μήνες. Δεν φαντάζεσαι πόσο καλό θα του κάνεις στο θέμα της αλλεργίας!
Καλή δύναμη

filaki
11-03-10, 23:28
Τί χαρτία πρέπεινα προσκομίσω στο ταμείο μου για να δικαιολογήσει το γάλα ή την κρέμα(ΤΣΜΕΔΕ)? Πιστεύω ότι τα ταμεία θέλουν χαρτί από κρατικό νοσοκομείο ότι υπάρχει επιβεβαιωμένη αλλεργία, είναι διαδικασία.

fairy's mom
11-03-10, 23:38
Καλησπέρα!έχω ένα αγοράκι 5 μηνών το οποίο από 2 μηνών εμφανισε αι΄μα στα κακά του.Επειδή είναι ελλιποβαρές , η παιδογαστρεντερολόγος συνέστησε να δώσω γάλα neocate ή την αντίστοιχη κρέμα του...παράλληλα με το θηλασμό...Ποιό από τα 2 Θεωρείτε οτι το παιδί θα δεχτεί καλύτερα?Τί χαρτία πρέπεινα προσκομίσω στο ταμείο μου για να δικαιολογήσει το γάλα ή την κρέμα(ΤΣΜΕΔΕ)?

Εγώ ξέρω ότι στα μωρά με αλλεργίες δεν δίνουν κρέμα πριν το 6μηνο. Αλλά για να στο είπε γιατρός κάτι θα ξέρει. Εμείς όταν σε έναν μήνα πήραμε μόνο 60γρ μου πρότεινε η αλλεργιολόγος κρέμα ρυζάλευρο με Alfare (γαλα ειδικό είναι κι αυτό) για να πάρει τα πάνω της. Μήπως να ζητήσεις μία γνώμη και από αλλεργιολόγο; Αν δώσεις συμπλήρωμα γάλα πρόσεξε μόνο μην σου μειωθεί η παραγωγή επικίνδυνα.
Όσο για τα χαρτιά εγώ είχα ΙΚΑ και ήθελαν χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο είτε γαστρεντερολογου είτε αλλεργιολογου που να δηλώνει ότι το παιδί λόγω αλλεργίας θέλει το ειδικό γάλα. Σου γράφει πόσα κουτιά την βδομάδα και έχει ισχύ το χαρτί αυτό 6 μήνες. Έδωσα το πρωτότυπο στο ΙΚΑ και κράτησα φωτοτυπίες που της καταθέτω κάθε μήνα που πάω για να μου γράψουν τα γάλατα του μήνα μας.

efi28
11-03-10, 23:53
Για να πάρω χαρτί από το δημόσιο νοσοκομείο ξέρεις αν πρέπει να κάνουμε εισαγωγη για να διαπιστώσουν αλλεργία?Εσας τα παιδία σα είχαν καλό βάρος παρ΄όλη την αλλεργία?

filaki
11-03-10, 23:54
Όσο για τα χαρτιά εγώ είχα ΙΚΑ και ήθελαν χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο είτε γαστρεντερολογου είτε αλλεργιολογου που να δηλώνει ότι το παιδί λόγω αλλεργίας θέλει το ειδικό γάλα. Σου γράφει πόσα κουτιά την βδομάδα και έχει ισχύ το χαρτί αυτό 6 μήνες. Έδωσα το πρωτότυπο στο ΙΚΑ και κράτησα φωτοτυπίες που της καταθέτω κάθε μήνα που πάω για να μου γράψουν τα γάλατα του μήνα μας. Σου το έδωσαν εύκολα το χαρτί αυτό απο το νοσοκομείο; Το παιδί σου το παρακολουθούν στο νοσοκομείο αυτό για το πρόβλημα του με την αλλεργία ή πήγες στο νοσοκομείο μόνο και μόνο για το χαρτί;

filaki
11-03-10, 23:56
Εσας τα παιδία σα είχαν καλό βάρος παρ΄όλη την αλλεργία?Η κόρη μου είναι μινιόν, πάντα στα χαμηλά της καμπύλης αλλά ΠΟΤΕ εκτός. Δεν μου το σχολίασε πάντως η αλλεργιολόγος ούτε ποτέ ο παιδίατρος μου σχολίασε αρνητικά το βάρος της.

aspaa60
12-03-10, 00:42
επειδη και τα 2 μικρα μου εχουν προβλημα με αλλεργιες και επειδη εχω ψαχτει πολυ εχω καταληξει στα εξης συμπερασματα .ελπιζω να βοηθησουν καποια.
1.σε προβλημα αλλεργια οσο θελεις θηλαζε!!!!καλο κανει κακο δεν κανει!!!!
2.αποχη απο εμφανη γαλακτοκομικα , <<κρυφα>> γαλακτοκομικα πχ συντηρητικα , καζεινη (ειναι στις φρυγανες ) , ορολευκωματινη , μοσχαρι , σογια και η μανα που θηλαζει και το παιδι φυσικα .
3 γενικοτερα , δεν τρωμε ΤΙΠΟΤΑ απο εξω.
4 το NEOCATE θελει γνωματευση απο νοσοκομειο και εχει ΑΠΑΙΣΙΑ γευση .ειναι θεοπικρο.
5 οσο πιο αυστηρη ειναι η διαιτα βοηθας πιο πολυ ωστε να φυγει πιο γρηγορα η αλλεργια Κοριτσια τα εχω παθει , τα εχω ψαξει 15/3 μπαινει ο μεγαλος μου για εξετασεις νοσοκομειο .τραβιομαστε απο 6 μηνων .ειχε ο μ......ς παιδιατρος την φαηνη ιδεα να δωσει συμπηρωμα .Τι να πω .????ΛΑΘΗ ΛΑΘΗ ΛΑΘΗ .!!!!!!

Deleni
12-03-10, 04:54
Φιλάκι μου αίμα στα κακά του δεν είδα, απλά η Γοπ ήταν έντονη με συμπλήρωμα που έτυχε να πάρει τις πρώτες μέρες ενώ με το μητρικό είναι "κρυφή". Με όσα διάβασα εδώ πάντως προτιμώ να προσέξω λίγο παραπάνω τώρα (και ας μην είναι αλλεργία τελικά) παρά να το μετανιώσω μετά...:roll::roll::roll::roll:
όσο για τον θηλασμό κορίτσια προσπαθώ... είναι και η δουλειά στη μέση αλλά ελπίζω να τα καταφέρω... Πάντως προς το παρόν απο πρόσληψη βάρους είμαστε...κορυφη :lol::lol::lol: τις πρώτες 40 μέρες πήρε 1800γρ ο φαγάνας μου:D

filaki
12-03-10, 06:02
Πάντως προς το παρόν απο πρόσληψη βάρους είμαστε...κορυφη :lol::lol::lol: τις πρώτες 40 μέρες πήρε 1800γρ ο φαγάνας μου:DΟυ τέλειαααα!!!

savropinguinos
12-03-10, 08:22
Η κόρη μου είναι μινιόν, πάντα στα χαμηλά της καμπύλης αλλά ΠΟΤΕ εκτός. Δεν μου το σχολίασε πάντως η αλλεργιολόγος ούτε ποτέ ο παιδίατρος μου σχολίασε αρνητικά το βάρος της.

και η δικια μου ειναι στα χαμηλα της καμπυλης,σε 9 μερες θα ειναι 13 μηνων και πριν μια εβδομαδα ηταν 8100 ,ενταξυ χασαμε κ μισο κιλο γτ ειχε βρογχοπνευμονια ,ναναι καλα οι βρεφονηπιακοι κ οι αρρωστιες!!!εχθες παρατηρησα ενα μικρο εκζεμα στο γονατο της οποτε μαλλον την πειραξε η ντοματα ή η γαλοπουλα ,κοριτσια εμεις δεν καναμε ποτε ΓΟΠ ουτε εκζεματα ουτε τπτ ιδιαιτερο ,λιγη ατοπικη δερματιτιδα οταν ηταν πολυ μικρουλα κ απλα απο ενα σημειο δεν εβαζε βαρος...

efi28
12-03-10, 08:37
Εμας η παιδογαστρεντερολόγος υποστηρίζει οτι η μειωμένη πρόσληψη βάρους δεν έχει καμία σχέση με την αλλεργία....Τί να πω...

savropinguinos
12-03-10, 08:52
δεν ξερω τι λεει η γιατρος μα οπου κ εαν εψαξα στο ιντερνετ ολοι αναφερουν κ τη μειωμενη προσληψη βαρους ως ενδειξη γ αλλεργια....γ μενα μακαρι να μην ισχυε γτ θα σημαινε οτι δεν εχει αλλεργια αλλα απο την αλλη θα ειχε κατι αλλο ε?ουφ δεν ξερω εχει αρχισει κ με κουραζει ολο αυτο γτ το παιδι οποιον βλεπει να τρωει τρεχει κ λεει μαμ και δεν μπορω να το δωσω τπτ ,ολο ψωμι το ταιζω....

fairy's mom
12-03-10, 10:04
Σου το έδωσαν εύκολα το χαρτί αυτό απο το νοσοκομείο; Το παιδί σου το παρακολουθούν στο νοσοκομείο αυτό για το πρόβλημα του με την αλλεργία ή πήγες στο νοσοκομείο μόνο και μόνο για το χαρτί;

Αρχικά είχα πάει κι εγώ σε γαστρεντερολογο στο Παίδων ΑγλαΪα και από μόνη της μου έδωσε το χαρτί για το ΙΚΑ και μάλιστα με ανοιχτή ημ/νία για να το καταθέσω όποτε ήθελα, αφού και αυτή ήταν απόλυτη ότι έπρεπε να θηλάσω μέχρι 6 μηνών. Τουλάχιστον για το ΙΚΑ ξέρω ότι δεν γίνεται να στο δικαιολογήσουν χωρίς χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο.
Η αλλεργιολόγος που την παρακολουθεί τώρα, είναι επίσης σε δημόσιο, αλλά όχι σε Παίδων. Μάλιστα μου είπε ότι κι αυτή μπορεί να μου δώσει το χαρτί όταν χρειαστεί ανανέωση. Στην γαστρεντερολογο δεν ξαναπάω, γιατί πέρα από τη σύσταση για τη διατροφη δεν με βοήθησε ουσιαστικά

fairy's mom
12-03-10, 10:25
Εμας η παιδογαστρεντερολόγος υποστηρίζει οτι η μειωμένη πρόσληψη βάρους δεν έχει καμία σχέση με την αλλεργία....Τί να πω...

Σε μας πάλι η αλλεργιολογος και η παιδίατρος συνδέουν άμεσα την αλλεργία με χαμήλη πρόσληψη βάρους. Αλλά πρώτα μας έβαλαν να κάνουμε κ/α ούρων για να αποκλειστεί τυχόν ουρολείμωξη και κ/α κοπράνων για κάποιο μικρόβιο.
Επίσης μου είπαν ότι δεν δίνουν σημασία τόσο στο αν το παιδί είναι στις χαμηλές καμπύλες, αλλά περισσότερο στον αν η καμπύλη είναι κατιούσα. Γιατί κι εμένα τους πρώτους μήνες παρόλο τους εμετούς έπαιρνε βάρος (πάλι σε χαμηλή σχετικά καμπύλη), αλλά ξαφνικά άρχισε να πέφτει. Αυτό είναι που τους ανησύχησε και περισσότερο

fairy's mom
12-03-10, 10:33
γουφ δεν ξερω εχει αρχισει κ με κουραζει ολο αυτο γτ το παιδι οποιον βλεπει να τρωει τρεχει κ λεει μαμ και δεν μπορω να το δωσω τπτ ,ολο ψωμι το ταιζω....

Μην απελπίζεσαι! Να δεις που θα ξεπεράσει τις αλλεργίες και αργότερα θα μπορείτε να τρώτε τα πάντα. Εμένα η σύμβουλος θηλασμού μου πρότεινε κεχρί και κινόα (σε κρέμες) και τις δίνω εναλλάξ για να αλλάζει η γεύση της. Αυτά δεν έχουν γλουτένη και φυσικά ίχνη γάλατος. Αλλά αν σας κάνει τεστ μία αλλεργιολόγος και αποκλείσετε τροφές, θα μπορείς κι εσύ με ασφάλεια να ταΪζεις περισσότερα πράγματα το σαυροπιγκουινάκι σου ;)

pontikaki
12-03-10, 11:54
[QUOTE=filaki;1503458]Έχει προηγηθεί η δερματική πρόκληση, που σου δοκιμάζουν διάφορα υποαλλεργικά γάλατα κι ανάλογα πόσο θα κοκκινήσει η πρηστεί το χεράκι ή όχι βλέπει ο γιατρός ποιο γάλα μπορεί να πιεί το παιδί, για να υπάρχει όμως απόλυτη ασφάλεια γίνεται και δοκιμασία από το στόμα, σαν διαδικασία κρατάει 4-5 ώρες όπου δίνουν στο παιδί να πίνει το γάλα που έχει εγκριθεί από τις δερματικές προκλήσεις, του δίνουν λίγο και περιμένουν να δουν αντιδράσεις, μετά από μισή ώρα δίνουν πάλι λίγο περισότερο κτλ., ελπίζω να έγινα καταννοητή.[/QUO

Ευχαριστω πολυ το καταλαβα.Περαστικα σας και αγυριστα!

Και μενα ο μικρος δεν ειχε ποτε μεχρι τωρα αιμα στα κακα του η εμετους (μονο αν κατι του πεσει βαρυ τοτε μονο κανει εμετο η ψυχουλα μου).την αλλεργια την καταλαβε ο παιδιατρος απο το πολυ εντονο κλαμα και τους εντονους κολικους και ειχε και ξηροδερμια και ακομη ετσι εμφανιζεται οταν κατι τον πειραζει.η παιδιατρος μας παντως μας εχει πει οτι το βαρος (στασιμοτητα και μειωση) ειναι μια ενδειξη για αλλεργια

savropinguinos
12-03-10, 12:22
κεχρι κ κινοα? σε κρεμα ε? κ επειδη ειμαι τελειως ασχετη που το βρισκω?οεο?σημερα το βραδυ περιμενω αποτελεσματα απο εξετασεις ,παλι αιματολογικες,για γλουτενη κ κατι αλλα...αντε να δουμε...δερματικα σε αυτη την ηλικια δεν ειναι νωρίς?

οντως εμας οχι μονο ειχε χαμηλο βαρος αλλα ειχε παρει κ την κατιουσα...

fairy's mom
12-03-10, 14:36
κεχρι κ κινοα? σε κρεμα ε? κ επειδη ειμαι τελειως ασχετη που το βρισκω?οεο?σημερα το βραδυ περιμενω αποτελεσματα απο εξετασεις ,παλι αιματολογικες,για γλουτενη κ κατι αλλα...αντε να δουμε...δερματικα σε αυτη την ηλικια δεν ειναι νωρίς?

Από βιολογικά τα παίρνω. Εγώ παίρνω κεχρί της Holle και κινόα της Babynat που έχει και γεύση βανίλια. Αυτά τα φτιάχνεις είτε με γάλα (δικό σου ή υποαλλεργικό) και αργότερα τα προσθέτεις στα λαχανικά ή στην φρουτόκρεμα. Έχε υπόψη σου ότι αρκετοί γιατροί δεν τα έχουν ακούσει καν, γι' αυτό και δεν τα προτείνουν.
Η αλλεργιολόγος μας έβαλε να κάνουμε δερματικά τεστ και ραστ (αίματος) σε ηλικία περίπου 6 μηνών και τα patch test κανά μήνα μετά, αν θυμάμαι καλά.. Τα δύο πρώτα βγήκαν καθαρά, άρα δεν είχε αλλεργία IgE (αν το λέω σωστά). Τα Patch όμως έδειξαν την αλλεργία σε γάλα και αυγό, άρα η δικιά μου έχει αλλεργία τύπου non IgE. Επίσης μας είπαν ότι αφού έχει αλλεργία στο αυγό θα πρέπει αργότερα να κάνει το εμβόλιο MMR στο νοσοκομείο. Επομένως πρέπει σε ένα αλλεργικό παιδί να μάθεις εγκαίρως αν έχει και αλλεργία στο αυγό.
Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!!

SOFIA71
12-03-10, 15:16
ΓΙΑΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4ΜΗΝΟΝ ΕΧΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ TO MILUPA APTAMIL ALERGY DIGEST ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΡΓΙΚΙΑ ΣΤΗ ΛΑΚΤΟΖΗ ΤΟ ;ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΧΕΙ ΗΡΕΜΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΘΣ ΟΥΤΕ ΔΙΑΡΙΑ ΑΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΑΝ ΟΠΟΣ ΗΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ

nekt
12-03-10, 16:04
Σου το έδωσαν εύκολα το χαρτί αυτό απο το νοσοκομείο; Το παιδί σου το παρακολουθούν στο νοσοκομείο αυτό για το πρόβλημα του με την αλλεργία ή πήγες στο νοσοκομείο μόνο και μόνο για το χαρτί;

Εγώ μετά την διάγνωση της παιδιάτρου μου είχα κλείσει ραντεβού στο παιδοαλλεργιολογικό του ΑΤΤΙΚΟΝ.Πήγα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων (rast, mayer κλπ) που είχαμε κάνει δυο μέρες πριν, μετά από σύσταση της παιδιάτρου μου και ενώ είχα αρχίσει να δίνω ALFARE.Ο άνθρωπος ήταν ευγενέστατος, μου είπε ότι οι εξετάσεις που του πήγα αρκούσαν,γιατί ήταν πρόσφατες και πλήρεις, το παιδί ήταν τότε 3 μηνών και μου είπε δεν είχε νόημα να το ταλαιπωρήσουμε άλλο, συμφώνησε με το χειρισμό της παιδιάτρου μου και μου έδωσε το χαρτί.Στον επανέλεγχο όμως μου είπε ότι θα το δουν πρώτα αυτοί για να γράψουν εξετάσεις.Από ότι κατάλαβα είναι γενικά επιφυλακτικοί με τέτοιες βεβαιώσεις.

40+mama
12-03-10, 16:24
Ντομάτα η δικιά μου τρώει, κάπως περίεργα τη βλέπω να αντιδρά με τα αλλαντικά και δεν της ξαναδίνω μέχρι να ξανασυναντήσουμε την αλλεργιολόγο και να τη ρωτήσω.

Αν πάρεις συσκευασμένα αλλαντικά και διαβάσεις την ετικέτα θα δεις ότι έχουν γαλακτοκομικά. Πρόσεξέ το.

40+mama
12-03-10, 16:32

Να μην σταματήσεις να θηλάζεις. Κόψε εσύ τις αλλεργιογόνες τροφές αρχίζοντας από τα γαλακτοκομικά και να μην υποβάλεις ακόμη το μωράκι σου στο μαρτύριο του neocate. Το έχω ξαναγ΄ραψει. Μας είχε δώσει και η δική μας γαστρεντερολόγος αυτό το γάλα αλλά δεν το ήθελε καθόλου η μπέμπα μου. Με ολική αποχή δική μου από γαλακτοκομικά και αποκλειστικό θηλασμό μεχρι τους 7,5 μήνες και βιολογικες κρέμες χωρίς γάλα, το αίμα της μικρής σταμάτησε. Μην εγκαταλείψεις το θηλασμό. Το μωρό σου το χρειάζεται.
Το neocate κάνει 56 ευρώ το κουτί και κάποιοι γιατροί ελαφρά τη καρδία κόβουν το θηλασμό από τα αλλεργικά μωρά για να πάρουν τζάμπα λαπτοπ.... από τις εταιρίες....

filaki
12-03-10, 17:52
Εγώ μετά την διάγνωση της παιδιάτρου μου είχα κλείσει ραντεβού στο παιδοαλλεργιολογικό του ΑΤΤΙΚΟΝ.Πήγα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων (rast, mayer κλπ) που είχαμε κάνει δυο μέρες πριν, μετά από σύσταση της παιδιάτρου μου και ενώ είχα αρχίσει να δίνω ALFARE.Ο άνθρωπος ήταν ευγενέστατος, μου είπε ότι οι εξετάσεις που του πήγα αρκούσαν,γιατί ήταν πρόσφατες και πλήρεις, το παιδί ήταν τότε 3 μηνών και μου είπε δεν είχε νόημα να το ταλαιπωρήσουμε άλλο, συμφώνησε με το χειρισμό της παιδιάτρου μου και μου έδωσε το χαρτί.Στον επανέλεγχο όμως μου είπε ότι θα το δουν πρώτα αυτοί για να γράψουν εξετάσεις.Από ότι κατάλαβα είναι γενικά επιφυλακτικοί με τέτοιες βεβαιώσεις. Η αλλεργιολόγος που παρακολουθεί την κόρη μου είναι σε ιδιωτικό νοσοκομείο... Θέλω να κλείσω ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο για να μου δώσουν τη βεβαιώση. Θα προσπαθήσω στο παιδιατρικό τμήμα του Κρατικού Νίκαιας που είναι στη γειτονιά μου, αλλά δεν θέλω να επαναλάβω τις εξετάσεις και να την ταλαιπωρήσω... κι αναρωτιέμαι αν πάω με όλες τις εξετάσεις της και το ιστορικό της αν θα μου τη δώσουν τη βεβαίωση.... μια εξυπηρέτηση ζητάω δηλ. αλλά έχω ακουσει ότι, π.χ., στο Παίδων Πεντέλης την δίνουν πολύ δύσκολα...

fairy's mom
12-03-10, 18:38
Η αλλεργιολόγος που παρακολουθεί την κόρη μου είναι σε ιδιωτικό νοσοκομείο... Θέλω να κλείσω ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο για να μου δώσουν τη βεβαιώση. Θα προσπαθήσω στο παιδιατρικό τμήμα του Κρατικού Νίκαιας που είναι στη γειτονιά μου, αλλά δεν θέλω να επαναλάβω τις εξετάσεις και να την ταλαιπωρήσω... κι αναρωτιέμαι αν πάω με όλες τις εξετάσεις της και το ιστορικό της αν θα μου τη δώσουν τη βεβαίωση.... μια εξυπηρέτηση ζητάω δηλ. αλλά έχω ακουσει ότι, π.χ., στο Παίδων Πεντέλης την δίνουν πολύ δύσκολα...

filaki εννοείται ότι δεν θα ξανακάνει το παιδί τις εξετάσεις χωρίς λόγο! Θα πάρεις το ιστορικο και τις γνωματευσεις της δικης σου γιατρου και δεν μπορεί να στο αρνηθούν. Θα σε συμβούλευα βέβαια να προτιμήσεις τα απογευματινά ιατρεία που πληρώνονται 60€, για έχεις περισσότερες πιθανότητες να μην σε ταλαιπωρήσουν. Το Αγλαία σου πέφτει μακριά ε? Γιατί εμένα εκεί μου έδωσαν την βεβαίωση από μόνοι τους χωρίς καν να την ζητήσω.

efi28
12-03-10, 18:52
40+ mama,η παιδογαστρεντερολόγοσ δεν ανησυχεί για το αίμα στα κακά αλλά για το βάρος!Να το δώσω το neocate σαν συμπλήρωμα...στο θηλασμό.Βεβαια αμφιβάλλω αν ο μικρός θα το πιει...

fairy's mom
12-03-10, 20:01
40+ mama,η παιδογαστρεντερολόγοσ δεν ανησυχεί για το αίμα στα κακά αλλά για το βάρος!Να το δώσω το neocate σαν συμπλήρωμα...στο θηλασμό.Βεβαια αμφιβάλλω αν ο μικρός θα το πιει...

Το μωράκι σου για να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του με το βάρος πρέπει πρώτα να ξεπεράσει τα προβλήματα που του προκάλεσε η αλλεργία. Το αίμα στα κακά σημαίνει πληγούλα στο έντερο. Όταν κλείσει η πληγή θα αρχίζει σιγα σιγα να δυναμώνει και το παιδί. Καταλαβαίνω τους φόβους σου, αλλά να ξέρεις ότι τίποτα δεν θα βοηθήσει τα μωράκι σου περισσότερο από το δικό σου γάλα, για όσο περισσότερο αντέξεις να θηλάζεις (το ξέρω ότι είναι δύσκολο με τόσα απαγορευτικά)! Αν κάνεις υπομονή ένα μήνα ακόμη που θα μπει το ρυζάλευρο, θα αρχίσει να παίρνει περισσότερες θερμίδες ούτως ή άλλως. Και ας φτιάχνεις το ρυζάλευρο με neocate. Καλό είναι πάντως να πας σε κάποιον αλλεργιολόγο... Καλή δύναμη!!!!!

efi28
12-03-10, 22:06
Μήπως ξέρετε στη Θεσσαλονίκη κανέναν καλό αλλεργιολόγο?

aspaa60
13-03-10, 00:13
Μήπως ξέρετε στη Θεσσαλονίκη κανέναν καλό αλλεργιολόγο?

Παπασταυρου -μαυρουδη Αγ .σοφιασ 32 .ειναι μια μεγαλη κυρια πολυ εμπειρη ( απο οτι λενε ) ηταν και σε νοσοκομειο .(δεν θυμαμαι σε πιο)
αλλα , αν προκειται για αλλεργια επειδη ειναι μεγαλη ιστορια και δεν ειναι τοσο απλο τα tests δεν διχνουν παντα .Η πιο σωστη μεθοδος κατα εμαι ειναι η αυστηρη αποχη απο αλλεργιγονες τροφες .κι εγω πηγα σε αυτη τη γιατρο αλλα ολα βγηκαν αρνητικα οπωσ και τα ρασ τεστ ..η αποχη ομως εδειξε καθαρα τι συμβαινει ......βεβαια ηταν λιγο χρονοβορο .
στασημοτητα βαρους ειναι πιθανη αλλεργια , το αιμα ομως ....ειναι φως φαναρι !!!!
γιατι δεν απευθυνεσαι στην κΑ Φωτουλακη ?

aspaa60
13-03-10, 00:18

επειδη περασα και απο τους 2 <<δρομους >> καλυτερα να επιμενεις στον θηλασμο . θα βοηθησεις πολυ το μωρακι σου και θα ξεμπερδεψεις πιο ευκολα .βεβαια εννοειτε οτι θα προσεχεις τι τρως . Εγω το κανω εδω και μηνες με την δευτερη και βλεπω μεγαλη διαφορα ......απο το πρωτο παιδι που επινε το παλιο NEOCATE και ακομα δεν εχει ξεκαθαρισει το τοπιο .Ο θηλασμος ειναι οτι πιο ευκολο υπαρχει ,απλα τρωμε παραμυθι οτι ειναι δυσκολο .καμια σχεση .οτι θες μην διστασεις !!!:-)

40+mama
13-03-10, 12:01

Το έχεις πάρει; Το μύρισες; Εμένα η μικρή μου με το που το μύριζε χάλαγε το κόσμο. Ένα παιδί που θηλάζει πολύ δύσκολα θα δεχθεί αυτό το "γάλα"
Είναι απαραίτητο; Τι συμβαίνει με το βάρος του παιδιού; Δεν αρκεί να πυκνώσεις τους θηλασμούς;

kiknaki
13-03-10, 22:34
Παπασταυρου -μαυρουδη Αγ .σοφιασ 32 .ειναι μια μεγαλη κυρια πολυ εμπειρη ( απο οτι λενε ) ηταν και σε νοσοκομειο .(δεν θυμαμαι σε πιο)
αλλα , αν προκειται για αλλεργια επειδη ειναι μεγαλη ιστορια και δεν ειναι τοσο απλο τα tests δεν διχνουν παντα .Η πιο σωστη μεθοδος κατα εμαι ειναι η αυστηρη αποχη απο αλλεργιγονες τροφες .κι εγω πηγα σε αυτη τη γιατρο αλλα ολα βγηκαν αρνητικα οπωσ και τα ρασ τεστ ..η αποχη ομως εδειξε καθαρα τι συμβαινει ......βεβαια ηταν λιγο χρονοβορο .
στασημοτητα βαρους ειναι πιθανη αλλεργια , το αιμα ομως ....ειναι φως φαναρι !!!!
γιατι δεν απευθυνεσαι στην κΑ Φωτουλακη ?

H κα Παπασταύρου ήταν (λέω ήταν γιατί πλέον συνταξιοδοτήθηκε) διευθύντρια της Γ'Παιδιατρικής στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.
Κι εμάς η συγκεκριμένη γιατρός παρακολουθούσε την πορεία και εξέλιξη της αλλεργίας της κόρης μου στο γάλα. Είναι πολύ καλή και με μεγάλη εμπειρία όπως λέει και η aspaa60. Στη συστήνω ανεπίφυλακτα.
Εμείς μόλις πήραμε τα απότελεσματα των εξετάσεων και επιτέλους μετά από 4 χρόνια ακριβώς η αλλεργία υποχώρησε οριστικά και όλα τα αλλεργιογόνα γάλακτος βρίσκονται πλέον στο μηδενικό επιπεδο άνευ κλινικής σημασίας.
Εύχομαι σύντομα να ξεμπερδέψουνε όλα τα παιδάκια.

filaki
13-03-10, 22:42
Εμείς μόλις πήραμε τα απότελεσματα των εξετάσεων και επιτέλους μετά από 4 χρόνια ακριβώς η αλλεργία υποχώρησε οριστικά και όλα τα αλλεργιογόνα γάλακτος βρίσκονται πλέον στο μηδενικό επιπεδο άνευ κλινικής σημασίας.
Εύχομαι σύντομα να ξεμπερδέψουνε όλα τα παιδάκια.Δεν ξέρεις πόση δύναμη μου έδωσες! Ευχαριστώ!

kiknaki
13-03-10, 23:09
Είμαι σίγουρη filaki οτι κι εσείς θα την ξεπεράσετε και εύχομαι πιο σύντομα από οτι εμείς. Να φανταστείς οτι στην περίπτωση μας η αλλεργία είχε αγγίξει και το τρίτο επίπεδο κάτι το οποίο με απογοήτευσε πλήρως και έλεγα οτι ποτέ δεν θα ξεμπερδέψουμε. Αν και οι γιατροί έλεγαν οτι υποχωρεί οριστικά κάποια στιγμή εγώ δεν το πίστευα.
Κι όμως ήρθε αυτή η στιγμή και είμαι πλέον σίγουρη αυτή η στιγμή θα έρθει για όλα τα παιδάκια.Εύχομαι σύντομα.

savropinguinos
14-03-10, 10:08
Είμαι σίγουρη filaki οτι κι εσείς θα την ξεπεράσετε και εύχομαι πιο σύντομα από οτι εμείς. Να φανταστείς οτι στην περίπτωση μας η αλλεργία είχε αγγίξει και το τρίτο επίπεδο κάτι το οποίο με απογοήτευσε πλήρως και έλεγα οτι ποτέ δεν θα ξεμπερδέψουμε. Αν και οι γιατροί έλεγαν οτι υποχωρεί οριστικά κάποια στιγμή εγώ δεν το πίστευα.
Κι όμως ήρθε αυτή η στιγμή και είμαι πλέον σίγουρη αυτή η στιγμή θα έρθει για όλα τα παιδάκια.Εύχομαι σύντομα.

χαιρομαι που ξεμπερδεψατε με αυτο το θεμα ,πως αντεξες τοσο καιρο?

οκ πηρα τις εξετασεις στα χερια μου εχθες,300 ευρω με το καλημερα σας...

σας παραθετω τα αποτελεσματα των ανοσολογικων γτ δεν καταλαβαινω τπτ κ θελω τη γνωμη σας...

προκειται γ τις ανοσολογικες εξετασεις

ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΝΑ

ΕΝΑ-Ro-SS-A ARNITIKO
ENA-La-SS-B ARNITIKO
ENA-SM ARNITIKO
ENA-RNP ARNITIKO

ANTIMITOXONΔΡΙΑΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ-(ΑΜΑ) ΑΡΝΗΤΙΚΟ
IgE RAST GLOUTENI (F79) <0,10/KLASI 0
ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙ ΙΣΤΙΚΗΣ ΤΡΑΝΣΓΛΟΥΤΑΜΙΝΑΣΗΣ IgG ΑΡΝΗΤΙΚΟ
ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙ ΙΣΤΙΚΗΣ ΤΡΑΝΣΓΛΟΥΤΑΜΙΝΑΣΗΣ IgA ARNHTIKO

ΑΝΤΙΓΛΟΙΑΔΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΙgG-(AGA) ΘΕΤΙΚΟ 2,39
ΑΝΤΙΓΛΟΙΑΔΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ IgA -(AGA) ARNHTIKO

αυτο το θετικο τι ειναι βρεε κοριτσια ?

pontikaki
14-03-10, 11:04
Εύχομαι σύντομα να ξεμπερδέψουνε όλα τα παιδάκια.[/QUOTE]

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!
τι καλα τωρα που θα μποριετε να τρωτε οτι θελετε.
πολυ το σκεφτομαι τωρα που καλοκαιριαζει και μεγαλωνει ο μικρουλης μου και θα ζηλευει και θα θελει να τρωει οτι και εμεις για ποσο καιρο θα τον ξεγελαω ακομη με το ψωμι αντε και κανενα κουλουρακι! :confused::confused::confused::confused:

kiknaki
14-03-10, 11:53
Σας ευχαριστώ πολύ :D

Το πως άντεξα ένας Θεός το ξέρει!Μάλιστα κατά τη διάρκεια μας είχε εμφανιστεί μία μικρή σε ποσοστό αλλεργία στο ασπράδι του αυγού και το μοσχάρι και αυτό ήταν...η πλήρης απογοήτευση! Η αλήθεια είναι οτι αυτές τις αλλεργίες (στο αυγό και το μοσχάρι) δεν τις πολυέδωσα σημασία :oops: αλλά στις επόμενες εξετάσεις ήταν πλέον μηδενικές.
Αχ, δεν ξέρω τι να πω ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά. Η αλλεργία μας ήρθε λίγο μετά τη διακοπή του θηλασμού, 14 μηνών ήταν τότε η κόρη μου. Περιττό να σας πω οτι σε πάρτι γενεθλίων δεν πηγαίναμε στην αρχή μέχρι να συνηθήσει την ιδέα της απαγόρευσης.:sad:
Την Τετάρτη έχουμε ραντεβού με τον παιδοαλλεργιολόγο και ανυπομονώ να ακούσω οτι σταματάμε το υποαλλεργικό γάλα.

savropinguinos στις δικές μας εξετάσεις το θετικό σήμαινε οτι το συγκεκριμένο αλλεργιογόνο βρισκόταν πάνω από τις φυσιολογικές τιμές άρα είχαμε αλλεργία στο συγκεκριμένο.
Αλλά εμείς δεν είχαμε κάνει την IgG οπότε δεν ξέρω με σιγουριά να σου απαντήσω. Η μόνη ανοσοσφαιρίνη που κάναμε ήταν η IgE η οποία ήταν κατά πολύ υψηλή με ανώτατη τιμή 60 εμείς είχαμε την πρώτη φορά 300 και φτάσαμε μέχρι και 1300.

filaki
14-03-10, 12:14
Η αλλεργία μας ήρθε λίγο μετά τη διακοπή του θηλασμού, 14 μηνών ήταν τότε η κόρη μου. Περιττό να σας πω οτι σε πάρτι γενεθλίων δεν πηγαίναμε στην αρχή μέχρι να συνηθήσει την ιδέα της απαγόρευσης.:sad: Μοιάζουν λίγο οι περιπτώσεις μας γιατί κι εμείς το ανακαλύψαμε λίγο αργά, βέβαια η δικιά μου ακόμα θηλάζει δεν το πίνει με τίποτα το alfare... παρά μόνο σε κρέμα που της το βάζω... Όσο για τα πάρτι τη πηγαίνω αλλά είμαστε από πάνω της με βάρδιες εγώ κι ο άντρας μου, έχει πάντα δηλ. μαζί τον bodyguard της! Πές μου σε παρακαλώ από ποια περίπου ηλικία θα αποκτήσει συνείδηση και θα αρχίσει λίγο να "προσέχει";;;... Πάντως... πάντα την παρακολουθούμε και δεν την αφήνουμε από τα μάτια μας, γιατί και σε παιδική χαρά, την έχω προλάβει στο τσακ να έχει βρει κάτω ένα σμάρτις, τα σοκολατένια καραμελάκια, και να ετοιμάζεται να το φάει...

kiknaki
14-03-10, 14:09
Δε νομίζω filaki μου να είναι θέμα συνείδησης αλλά συνήθειας. Άλλωστε ποιο παιδάκι 2,5 χρονών περίπου (σε αυτήν την ηλικία η κόρη μου συνήθησε την απαγόρευση) απέχει συνειδητά από τις αλλεργιογόνες τροφές?Κι αν συμβαίνει είναι σπάνιο,νομίζω.
Όπως προανάφερα η αλλεργία στο ολικό γάλα και τα παράγωγα του εμφανίστηκε στη κόρη μου στην ηλικία των 14 μηνών. Στην αρχή δεν είχε ιδέα τι θα πει ΔΕΝ μπορώ να φάω κάτι και η αναμένομενη αντίδραση ήταν να κλαίει και να αρνείται να δεχτεί οτι δεν μπορεί πια να πιει το πιο βασικό, το γάλα της! Σε πάρτι και γενικά σε συνεστιάσεις φίλων και γνωστών δεν παραβρικόμασταν διότι όλο και κάτι απαγορευτικό θα υπήρχε και φυσικά μάτωνε η καρδιά μου όταν της το παίρνα από τα χέρια της. Φτάσαμε στο σημείο να βρισκόμαστε μόνο σε συνεστιάσεις πολύ κοντινών μας προσώπων που ξέραμε οτι τίποτα απαγορευτικό δεν θα υπήρχε στο τραπέζι.
Σύνηθησε να μην τρώει τα απαγορεύμενα ένα χρόνο περίπου μετά αλλά η συνήθεια αυτή εμάς προσωπικά μας έκανε και κακό γιατί συνήθησε να μην τρώει γενικά. Είχαμε φτάσει να πίνουμε μόνο γάλα υποαλλεργικό και τίποτα άλλο. Είχαμε άλλα μετά και εκεί που τρέχαμε μην τύχον και φάει φτάσαμε στο σήμειο να τρέχουμε για να φάει.
Πιστεύω δηλαδή οτι σύντομα το παιδάκι σου θα συνηθήσει στην ιδέα οτι κάποιες τροφές δεν μπορεί να τις φάει και έτσι τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα στα πλαίσια της διατροφικής καθημερινότητας σας.
Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να μη χρειαστεί να συνηθήσει αν την ξεπεράσει πολύ γρήγορα που σας το εύχομαι.

katiapol
15-03-10, 12:14
ευχομαι ολα καλα με την μικρη να σας ρωτησω κοριτσια το κατσικισιο σε σκονη που το βρηκατε γιατι θελω να παρω για τον ραφαηλ που εχει αλλεργικο και βρογχικο ασθμα μαζι

καλημέρα!
σε παρακαλώ πολύ να θυμάσαι ότι το κατσικίσιο γάλα είναι πολύ καλό αλλά δεν περιέχει φυλλικό οξύ που είναι βασικό για τα παιδιά μέχρι 4 ετών. Αυτό μου είπε η γαστρεντερολόγος που κοιτάει τη μπέμπα μου... Δεν το τσεκάρεις κι εσύ αυτό;

kiknaki
17-03-10, 16:13
Λοιπόν σαν ψέμματα μου φαίνεται!
Σήμερα πήγαμε στον παιδοαλλεργιολόγο και αφού είδε τις εξετάσεις μας οι οποίες όπως σας έγραψα παραπάνω βρίσκονταν ήδη στο μηδενικό επίπεδο απευθείνεται στην κόρη μου και της λέει: "Λοιπόν το βλέπεις εκείνο το ζαχαροπλαστείο?Θα μπεις μέσα και θα διαλέξεις το πιο ωραίο και μεγάλο γλυκό και θα το φας".
Αυτό ήταν λοιπόν η αλλεργία μας εξαφανίστηκε και φυσικά όταν την ρώτησα για τυχόν επανέξεταση σε 6μηνό όπως κάναμε πάντα μου είπε απλά "Δεν χρειάζεται, η αλλεργία σας παράτησε"
Οπότε τώρα πλέον μπορώ να πω με σιγούρια...
Η αλλεργία όπως μια μέρα εμφανίζεται έτσι μια άλλη μέρα απλά εξαφάνιζεται!

filaki
17-03-10, 17:47
Σήμερα πήγαμε στον παιδοαλλεργιολόγο και αφού είδε τις εξετάσεις μας οι οποίες όπως σας έγραψα παραπάνω βρίσκονταν ήδη στο μηδενικό επίπεδο απευθείνεται στην κόρη μου και της λέει: "Λοιπόν το βλέπεις εκείνο το ζαχαροπλαστείο?Θα μπεις μέσα και θα διαλέξεις το πιο ωραίο και μεγάλο γλυκό και θα το φας".
Αυτό ήταν λοιπόν η αλλεργία μας εξαφανίστηκε και φυσικά όταν την ρώτησα για τυχόν επανέξεταση σε 6μηνό όπως κάναμε πάντα μου είπε απλά "Δεν χρειάζεται, η αλλεργία σας παράτησε"
Η αλλεργία όπως μια μέρα εμφανίζεται έτσι μια άλλη μέρα απλά εξαφάνιζεται! Αχ, στο ξανάπα, μας δίνεις ελπίδες!!!!!!!!!!!!! Βουρ σε όοοολα τα ζαχαροπλαστεία!!!!!!!!!!!! Πες μας εμπειρίες από τις νέες σας γεύσεις!

kiknaki
17-03-10, 22:18
Μα filaki μου γι'αυτό ακριβώς τα γράφω..για να σας δώσω ελπίδες και δύναμη. Γιατί κι εγώ αυτά ακριβώς είχα ανάγκη πριν περίπου 4 χρόνια.

fairy's mom
17-03-10, 22:54

Μπράβο σας!!!!!! Δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα που το διάβασα κι ας μην σας ξέρω! Πωπώ, στην αρχή θα πάει να φάει ένα γλυκό και θα νομίζετε ότι κάνετε κάτι κακό, μέχρι να συνηθίσετε την ιδέα ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ! :p
Άντε και στα δικά μας κι ελπίζω νωρίτερα από τα τέσσερα (ζητάω πολλά ε???)

pontikaki
18-03-10, 12:12
Μπραβο βρε kiknaki για αλλη μια φορα! βουρ λοιπον σε ολα τα απαγορευμενα! θα εισαι πολυ περηφανη βλεποντας το μικρακι σου να τρωει απ' ολα πια!
αντε και στα δικα μας!

Ελινα Ζ.
19-03-10, 17:49
κοριτσια καλησπερα διαβαζα καπου σε προηγουμενες σελιδες οτι κ τα μακαρονια μπορει να εχουν ιχνη γαλακτος κ αυγου...δηλαδη να μην τα τρωω κ αυτα?κανω αποχη απο τα γαλακτοκομικα κ απο πολλα αλλα...:(:(τα μακαρονια χωρις γλουτενη μπορει κ αυτα να περιεχουν?αγχωθηκα τωρα ας με φωτισει καποια μανουλα...

40+mama
20-03-10, 12:37

Άντε και στα δικά μας οι ελεύθερες!!!!!! Οι αλλεργιούλες εννοούσα.....

savropinguinos
21-03-10, 22:21
τελικα κανενα ψωμι τοστ χωρισ γαλα ξερουμε?αν κ η γιατρος ειπε οτι η ποσοτητα ειναι αμελητεα

filaki
21-03-10, 23:37
αν κ η γιατρος ειπε οτι η ποσοτητα ειναι αμελητεα Τί να πω... δεν ξέρω τί εννοεί η γιατρός σας πάντως η κόρη μου, όταν, από άγνοια μου, της έδωσα να φάει, είχε κάνει μικρή αναφυλακτική αντίδραση..., αμέσως τότε κοίταξα τα συστατικά και κατάλαβα τί συμβαίνει στο παιδί μου οπότε της έδωσα τα φάρμακα πρώτης ανάγκης.

savropinguinos
22-03-10, 14:04
Τί να πω... δεν ξέρω τί εννοεί η γιατρός σας πάντως η κόρη μου, όταν, από άγνοια μου, της έδωσα να φάει, είχε κάνει μικρή αναφυλακτική αντίδραση..., αμέσως τότε κοίταξα τα συστατικά και κατάλαβα τί συμβαίνει στο παιδί μου οπότε της έδωσα τα φάρμακα πρώτης ανάγκης.

η μικρη δεν εχει αλλεργια σε τοσο σοβαρο βαθμο ωστε να κανει αλλεργικες αντιδρασεις οπως αναφυλαξια,ενα πολυ μικρο εκζεματακι μια φορα μονο κ αυτο απο τη φλουδα της ντοματας..
με το σκεπτικο αυτο ουτε το ψωμι του φουρνου γνωριζουμε τι περιεχει καθως δεν ειναι συσκευασμενο κ δεν λεει πουθενα τα συστατικα,στο φουρνο που ρωτησα δεν μπορουσαν να μου εγγυηθουν οτι το ψωμι δεν ειχε γαλα,φαντασου τι τρωμε...οπως εχω πει κ αλλη φορα εμας η αλλεργια εκδηλωνεται με την μη προσληψη βαρους ,κ ρωτω διοτι η φιλη μου που το παιδι της το παρακολουθει παιδο γαστροεντερολογος επιτρεπει τοστακι με γαλοπουλα..ενα αγχος το εχω ομως και γιαυτο ρωτησα αμα υπαρχει ψωμι τοστ χωρις γαλα ή να ξεκινησω το ζυμωμα?

fairy's mom
22-03-10, 14:31
τελικα κανενα ψωμι τοστ χωρισ γαλα ξερουμε?

το μονο που ειχα βρει ηταν ενα βιολογικο στον βεροπουλο.

savropinguinos
22-03-10, 21:46
το μονο που ειχα βρει ηταν ενα βιολογικο στον βεροπουλο.

thanks, θα το κοιταξω!!!

fairy's mom
24-03-10, 21:20
η φιλη μου που το παιδι της το παρακολουθει παιδο γαστροεντερολογος επιτρεπει τοστακι με γαλοπουλα..

Προσοχή τα αλλαντικά είναι άκρως απαγορευτικά!! Τοστάκι μόνο με μαγειρεμένη από σένα γαλοπούλα ή κοτόπουλο

pontikaki
07-04-10, 15:58
Καλησπερα!
χθες που πηγαμε στην παιδιατρο μας επετρεψε να αρχισουμε το αυγο,τα ζυμαρικα και τον τραχανα! επιτελους θα φαει και κατι καινουργιο το μαναρι μου ελπιζω μονο να του αρεσουν γιατι με οτιδηποτε καινουργιο ξυνιζεται και ετοιμαζεται για εμετο.

mammaharry
07-04-10, 18:10
Μήπως ξέρετε κάποιον αλλεργιολογο - υπέρ θηλασμού στην Αθήνα?

kiknaki
08-04-10, 00:03
Καλησπερα!
χθες που πηγαμε στην παιδιατρο μας επετρεψε να αρχισουμε το αυγο,τα ζυμαρικα και τον τραχανα! επιτελους θα φαει και κατι καινουργιο το μαναρι μου ελπιζω μονο να του αρεσουν γιατι με οτιδηποτε καινουργιο ξυνιζεται και ετοιμαζεται για εμετο.

Άντε μπράβο βρε pontikaki, όλα καλά θα πάνε θα το δεις. :D
Εμείς ξεκινήσαμε το αγελαδινό γάλα και έχει καταενθουσιαστεί με τη γεύση του το πουλάκι μου!Να φανταστείς δηλαδή την πρώτη μέρα είπιε περίπου 1,5 λίτρο :shock: με τη συναίνεση βέβαια του γιατρού.

filaki
08-04-10, 00:42
Κορίτσια εμένα ξανά επεισόδιο η κόρη μου... ξανά νοσοκομείο.... αυτή τη φορά όμως δεν ξέρουμε τί το προκάλεσε... ήταν εντελώς ξαφνικό... η γιατρός είπε ότι μπορεί και διάφοροι παράγοντες μαζί... Προς το παρόν μας απαγόρευσε και το μέλι και το βιτάμ που τα λάτρευε... επειδή λίγο πριν το συμβάν τα είχε φάει... και το σιρόπι ντεπόν μας απαγόρευσε επειδή είχε πάρει 2 ώρες πριν...

filaki
08-04-10, 00:43
pontikaki και kiknaki καλή αρχή να έχετε! Τέρμα τα βασανάκια!

kiknaki
08-04-10, 01:14
Κορίτσια εμένα ξανά επεισόδιο η κόρη μου... ξανά νοσοκομείο.... αυτή τη φορά όμως δεν ξέρουμε τί το προκάλεσε... ήταν εντελώς ξαφνικό... η γιατρός είπε ότι μπορεί και διάφοροι παράγοντες μαζί... Προς το παρόν μας απαγόρευσε και το μέλι και το βιτάμ που τα λάτρευε... επειδή λίγο πριν το συμβάν τα είχε φάει... και το σιρόπι ντεπόν μας απαγόρευσε επειδή είχε πάρει 2 ώρες πριν...

Περαστικά σας βρε filaki μου και να είναι και το τελευταίο επεισόδιο αλλεργίας και άλλο να μην έχετε.
Σας προτείνανε κάποιες εξετάσεις από το νοσοκομείο για να δείτε που οφείλεται ή είστε σε αναμονή?

fairy's mom
08-04-10, 13:29
Μήπως ξέρετε κάποιον αλλεργιολογο - υπέρ θηλασμού στην Αθήνα?

Σχεδόν όλοι σε παραπέμπουν στο ξένο. Άλλοι με ψέματα, κακοήθειες και αγενώς και άλλοι διακριτικά και ευγενικά. Η δικιά μου ανήκει στην 2η κατηγορία. Αν θες να σου στείλω πμ με τα στοιχεία της

Δεν μπορώ να φανταστώ την αγωνία σας! Κουράγιο, υπομονή, δύναμη και γρήγορα περαστικά μέσα από την καρδιά μου!

katiapol
09-04-10, 13:01
Κορίτσια καλημέρα!
επειδή καταλαβαίνω πόσο χάλια είναι να τρέχεις σε γιατρούς και να σου λένε το μακρύ τους και το κοντό τους, εγώ να σας πω ότι ένας μόνο άνθρωπος μας βοήθησε και μας έδωσε απαντήσεις και λύσεις.
Πρίφτης Κώστας, Αλλεργιολόγος, Διευθυντής στο Παίδων Πεντέλης. Ραντεβού κλείνετε μέσω του 1535 αλλά αν σας βρουν ημερομηνία θα είναι για μετά από 6 μήνες minimum. Ο άνθρωπος αυτός είναι εξαιρετικός, δίνει σωστές συμβουλές, ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (πράγμα σπάνιο για γιατρό), σε βοηθάει να καταλάβεις βρε παιδί μου τι είναι αυτό που έχει ή μπορεί να έχει το παιδί σου, σου κάνει όλες τις απαραίτητες γι αυτόν εξετάσεις (χωρίς να υποβάλει το παιδί σε εξετάσεις που δεν χρειάζεται) και καταλήγει στο σωστό συμπέρασμα.
Εμείς τρέξαμε παντού για την αλλεργία της μικρής μας αλλά ο καθένας έλεγε ό,τι ήθελε. Εκείνος μας βοήθησε και σας πληροφορώ έπεσε μέσα σε ό,τι είπε. Σήμερα, η κόρη μου είναι 13 μηνων περίπου και πίνει κανονικά αγελαδινο γάλα, ένα υπέροχο γάλα που μας πρότεινε ο ίδιος μετά από πίεσή μου καθώς δεν ήθελε να μου προτείνει κανένα αρχικά. Το γάλα αυτό είναι το μοναδικό που ήπιε η κόρη μου (μετά από 1 χρόνο μητρικό είναι δύσκολη η μετάβαση στο ξένο...), είναι βιολογικό και φοβερά εύγευστο.
Όποια από εσάς θέλει βοήθεια ή κάποια διευκρίνηση ας μου στείλει ένα pm και πολύ ευχαρίστως να προσφέρω όποια βοήθεια μπορώ.
Κορίτσια κουράγιο, είναι όντως πολύ δύσκολο άλλά όλα θεραπεύονται...

Ilianaki
09-04-10, 13:50
κοριτσια εμεις θα αναγκατουμε να παρουμε το neocate. εχει καμια απο σας εμπειρια με το γαλα αυτο?

Χρυσουλιτα
09-04-10, 14:15
Κορίτσια καλησπέρα!
Εμενα το μωρακι μου ειναι 4,5 μηνων και εδω και 20 μερες περιπου μου παρουσιασε αλλεργια δηλ.στα κακα του μου βγαζει κοκκινεσ βλενες.Η παιδιατρος μου ειπε να κοψω τα γαλακτοκομικα που περιεχουν γαλα αγελαδας.μηπως ξερετε το ανθοτυπο αν ειναι απο γαλα προβειο η αγελαδας?γενικα ξερετε αν υπαρχει κατι σε τυρι που μπορω να φαω χρις να περιεχει γαλα αγελαδος?

roumpi
09-04-10, 14:22
Το Νεοcate προέρχεται από ελεύθερα αμινοξέα,δεν είναι υποαλλεργικό γάλα, βασικά δεν είναι γάλα είναι στοιχειακή τροφή που την παίρνουν πολύ σοβαρά περιστατικά αλλεργίας!Εμείς με σοβαρό πρόβλημα αλλεργίας το ξεκινήσαμε 4 μηνών και ακόμα αυτό πίνουμε (19 μηνών).Μόλις το ξεκίνησε το μωρό ηρέμησε από πολλά συμπτώματα, αλλά μας εμφάνισε έντονη δυσκοιλιότητα!Τα συμπτώματα της αλλεργίας σας ποιά είναι?

katiapol
09-04-10, 15:05
Κορίτσια καλησπέρα!
Εμενα το μωρακι μου ειναι 4,5 μηνων και εδω και 20 μερες περιπου μου παρουσιασε αλλεργια δηλ.στα κακα του μου βγαζει κοκκινεσ βλενες.Η παιδιατρος μου ειπε να κοψω τα γαλακτοκομικα που περιεχουν γαλα αγελαδας.μηπως ξερετε το ανθοτυπο αν ειναι απο γαλα προβειο η αγελαδας?γενικα ξερετε αν υπαρχει κατι σε τυρι που μπορω να φαω χρις να περιεχει γαλα αγελαδος?

Χρυσουλίτα καλησπέρα!
σε παρακαλώ πολύ επιβεβαίωσε με την παιδίατρό σου αν πρέπει να κόψεις τα γαλακτοκομικά από αγελάδα ή γενικά τα γαλακτοκομικά (γιατί και τα κατσικίσια - πρόβεια - γίδινα περιέχουν πρωτεϊνη γάλακτος). Εμένα την δική μου την πείραζαν όλα και αναγκάστικα να πάρω ασβέστιο συμπλήρωμα επειδή την θήλαζα...Πχ μου έκοψε και την φετα που δεν είναι αγελαδινή... Μου επέτρεπε ελάχιστο κίτρινο τυρί (γραβιέρα 100% αιγοπρόβεια όπως η αμφιλοχίας και κάποια της Ολυμπος)...

Ilianaki
23-04-10, 13:37
Το Νεοcate προέρχεται από ελεύθερα αμινοξέα,δεν είναι υποαλλεργικό γάλα, βασικά δεν είναι γάλα είναι στοιχειακή τροφή που την παίρνουν πολύ σοβαρά περιστατικά αλλεργίας!Εμείς με σοβαρό πρόβλημα αλλεργίας το ξεκινήσαμε 4 μηνών και ακόμα αυτό πίνουμε (19 μηνών).Μόλις το ξεκίνησε το μωρό ηρέμησε από πολλά συμπτώματα, αλλά μας εμφάνισε έντονη δυσκοιλιότητα!Τα συμπτώματα της αλλεργίας σας ποιά είναι?

Παρουσιασε εκζεμα, αιμα στα κακα με βλεννες. Ξεκινησαμε το neocate και ευτιχως το πινει! Τι να κανει το καημενο αφου πειναει? :( Στις τελευταιες αναλυσεις χτες, δεν ειχαμε αιμα στα κακακια..αλλα η αλεργια αυτη να δουμε ποτε θα περασει.....:(:(

aspaa60
29-04-10, 00:57
το NEOCATE το επαιρνε και ο γιος μου και αν θυμαμαι καλα περιεχει σογια?
Προσοχη και στην σογια γιατι παιδια με αλλεργια στο αγελαδινο εχουν 90% και στην σογια.
filaki??? το βιταμ περιεχει ορο γαλακτος !!!!!
Παντως παιδια οπου παω εχω παντα κατι φτιαγμενο απο το σπιτι μαζι μου .ειδικα οταν παω σε παρτυ
ροξακια χωρισ γαλα και αυγο
κεικ χωρις γαλα με αυγο η και χωρισ
ρεβανι
σπανακοπιτα , κιμοπιτα ,πρασοπιτα , πατατοπιτα , πιροσκια πιτσα χωρις κασερι και τυρια ,και ψωμι το οποιο το κανω στον αρτοπαρασκευαστη και εχω το κεφαλι μου ησυχο .και για παιδακια που επιτρεπετε το μελι μια καλη ιδεα για γλυκο ειναι τα παστελι μελιου (το μαλακο) και οι σταφιδες .Εχω κοψει <<δια ροπαλου >> οτι ειναι συσκευασμενο , μαργαρινες χωριο , αλλαντικα γερμανικα συσκευασμενα απο το aldi υποτειθεται καθαρα (ολα τα ελληνικα εχουν πρωτεινη γαλακτος ή σογιας) .
Ισως να βοηθησα καποια .....
Παντως και στα 2 μου παιδια επειδη νοσηλευτηκαμε κιολας με μια σειρα εξετασεων ολα τα rass test igg ige κτλ βγηκαν αρνητικα .
Οι αλλεργες ομως καλα κρατουν !!!!
ΥΠΟΜΟΝΗ !!!!! :-)

fairy's mom
29-04-10, 14:14
filaki??? το βιταμ περιεχει ορο γαλακτος !!!!!

Παντως παιδια οπου παω εχω παντα κατι φτιαγμενο απο το σπιτι μαζι μου .ειδικα οταν παω σε παρτυ

Το βιτάμ στο χαρτί είναι οκ. Όλα τα άλλα βιτάμ απαγορεύονται. Εμένα μου επέτρεψαν βιταμ στο χαρτί γαστρεντερολογος και αλλεργιολογος.

Χαράς στο κουράγιο σου!!! :razz: Εγώ πήγαινα παντού φαγωμένη... και εκεί τους έβλεπα να τρώνε και μου έτρεχαν τα σάλια!!

aspaa60
30-04-10, 00:08
[QUOTE=fairy's mom;1548658]Το βιτάμ στο χαρτί είναι οκ. Όλα τα άλλα βιτάμ απαγορεύονται. Εμένα μου επέτρεψαν βιταμ στο χαρτί γαστρεντερολογος και αλλεργιολογος.

Στο ιδιο εργοστασιο παρασκευαζονται και στις ιδιες μηχανες ακουμπανε .Στον μεγαλο μου ειδα μεγαλη διαφορα απο τοτε που σταματησα το βουτυρο τυπου χωριο με ελαιολαδο που και καλα ειναι <<καθαρο>> καθως και καποια <<καθαρα>> αλλαντικα .Το γυρισαμε τωρα στο σπιτικο φαγακι και στο ελαιλαδο και βρηκαμε μια ακρη .Μονο που με εχει φαει η κουζινα ....αλλα ....χαλαλι τους .Υπαρχουν παντα και χειροτερα .

fairy's mom
01-05-10, 10:10
Εγώ χρησιμοποιούσα το κλασικο βιτάμ, το παλιό που χρησιμοποιούσαν και οι μαμάδες μας, για να καταλάβεις και δεν την πείραζε. Τώρα τι να πω, κάθε παιδί αντιδρά ίσως διαφορετικά.. Αφού το υποπτεύθηκες, δεν το συζητάω, καλά έκανες και το έκοψες!

Όσο για την κουζίνα, που πρέπει να μαγειρεύεις άλλο φαγητό για σένα, άλλο για τον άντρα σου και άλλο για το μωρό και να προσπαθείς να είσαι ευρηματική με τα φαγητά, γιατί πόσες μέρες συνεχόμενα να τρως κοτόπουλο, αρνί και πατάτες, αυτό είναι πραγματικός Εφιάλτης στην Κουζίνα!!

marianna79
04-05-10, 18:11
Γεια σας και απο εμένα συμπάσχουσες μανούλες.Ο γιόκας μου που είναι 19 μηνών είναι αλλεργικός στη β' λακτοσφαιρίνη και το καταλάβαμε όταν έγινε σταμάτησα να θηλάζω στην ηλικία των 6 μηνών και αρχίσαμε ξένο γάλα και κρέμες.Από τότε πίνει Frisolac AC και από κρέμα τρώει μόνο Nutricia ΗΑ και φυσικά όχι μοσχάρι και γαλακτοκομικά.Όταν έγινε 1 χρονών κάναμε και εξετάσεις όπου και επιβεβαιωθήκαμε αν και οι μετρήσεις ήταν από ότι μας είπε η γιατρός που τον παρακολουθεί αρκετά χαμηλές.Όταν με το καλό γίνει 2 χρονών, θα τις επαναλάβουμε.Το πρόβλημά μου είναι ότι εδώ και 1 εβδομάδα,αρνείται κατηγοριματικά να πιει γάλα....δεν πίνει καθόλου!Πάντα έπινε τουλάχιστον 220 ml πρωί και άλα τόσα το βράδυ και ακόμη και αυτό το γάλα που είναι και άνοστο του άρεζε...Δεν ξέρω τι να κάνω.Κάνω την κρέμα του με γάλα πλέον αλλά αρχίζει και αυτή να μην του αρέσει και την τρώει με το ζόρι,μέχρι που πιστεύω πως θα την κόψαι και αυτήν.Καταλαβαίνω πως δεν είναι θέμα ιωσούλας ή δοντιών μιας και όλα τα υπόλοιπα τα τρώει με πολύ όρεξη.Ανησυχώ γιατί δεν τρώει γαλακτοκομικά και φοβάμαι μήπως δεν παίρνει ασβέστιο όσο θα έπρεπε.Η γιατρός μου είπε να μην τον πιέσω και να μν δοκιμάσω κάκποιο άλλο γάλα...Κάποια μανούλα που είχε παρόμοια εμπειρία να μου δώσει τα φώτα της?

pontikaki
11-05-10, 00:03
Άντε μπράβο βρε pontikaki, όλα καλά θα πάνε θα το δεις. :D
Εμείς ξεκινήσαμε το αγελαδινό γάλα και έχει καταενθουσιαστεί με τη γεύση του το πουλάκι μου!Να φανταστείς δηλαδή την πρώτη μέρα είπιε περίπου 1,5 λίτρο :shock: με τη συναίνεση βέβαια του γιατρού.

λειπαμε και δεν σας διαβαζα τοσο καιρο,τι καλα που της αρεσει το γαλα! εμενα με καθε καινουργια γευση κανει την κινηση για εμετο μονο με το αυγο ξετρελαθηκε του αρεσει παρα πολυ!

περαστικα σας βρε filaki ελπιζω να ειναι το τελευταιο τωρα ειναι καλυτερα το μωρο?τι σας ειπανε οι γιατροι τελικα?

filaki
16-05-10, 16:44
περαστικα σας βρε filaki ελπιζω να ειναι το τελευταιο τωρα ειναι καλυτερα το μωρο?τι σας ειπανε οι γιατροι τελικα? Μετά από συνάντηση με την αλλεργιολόγο μετά και το 2ο "κουφό" περιστατικό, κόψαμε τελείως το βιτάμ, αλλά το μέλι της το επέτρεψε ξανά. Και το ντεπόν. Επαναλάβαμε τις εξετάσεις αίματος για να δούμε πώς πάμε μετά από 6 μήνες. Όλοι δείκτες που έχουν σχέσεις με τις διάφορες προτεΐνες του γάλατος είχαν πέσει σε σχέση με τις πρώτες μας εξετάσεις πριν 7 μήνες, παραμένουν βέβαια στο Θεό, αλλά η γιατρός λέει ότι είναι καλό που έπεσαν, δείχνει μια πρόοδο!!! Φιλάκια σε όλες!!!

mama xrysa
17-05-10, 08:11
Οπότε filaki το βιτάμ έφταιγε;Γαμώτο και το είχα απο την αρχή στο μάτι!Τουλάχιστον το καταλάβατε έστω και αργά.

pontikaki
17-05-10, 11:54
filaki μου σου ευχομαι απο δω και περα μονο προοδο να κανετε και να μην σας ξαναπειραξει τπτ αμαν πια ποτε θα ηρεμησουνε αυτα τα παιδακια?

tzenh36
17-05-10, 13:39
καλημερα μανουλες καταρχην ευχομαι να το ξεπερασετε ολες πολυ γρηγορα γιατι απο οτι καταλαβα ειναι μια δυσκολη εμπειρια
Εχω και γω ενα κοριτσακι 1,5 μηνων και υποψιαζομαστε με την παιδιατρο μου οτι εχει αλεργια στο αγελαδινο γαλα περισοτερο εγω ομως το υποψιαζομαι παρα η γιατρος μου αυτη ειναι λιγο καθυσηχαστικη γιατι το μωρο και βαρος περνει και υψος και ειναι γενικα ενα ζωιρο μωρο αν ηταν αλεργικια θα ηταν ανορεκτο και δεν θα ειχε ολα τα παραπανω ,αλλα εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν την ταιζω γουργουριζουν εντονα τα αντερακια της ειναι ανυσηχο μετα απο το φαγητο της και τωρα τελευταια οταν κανει κακα βγαζει και λιγα μαυρα οσο το νυχι το αντιχηρα και εχουν βλενα μεσα που απο οτι μου εχει πει η γιατρος ειναι και αυτο συμαδι για αλεργια , και παρεπιπτοντος συμβουλευτικα και αλλον ενα παιδιατρο και αυτος μου προτεινε να κανω εξετασεις σε παιδογαστρεντερολογο.Και επεισης μου ειπε οτι αν βγουν θετικα τα αποτελεσματα ειναι θετικα αν βγουν αρνιτικα δεν σημαινει οτι δεν εχει αλεργια το παιδι δηλαδη δεν ειναι 100% σωστες αυτες οι εξετασεις και λιγο που το εψαξα και εγω σε αναφορες στο ιντερνετ λενε το ιδιο πραγμα.Εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω θελω τα φωτα σας εσας τι σας ειπαν αρχικα οι γιατροι και υποψιαστικατε οτι εχει αλεργια ;

despetros
17-05-10, 14:27
καλημερα μανουλες καταρχην ευχομαι να το ξεπερασετε ολες πολυ γρηγορα γιατι απο οτι καταλαβα ειναι μια δυσκολη εμπειρια
Εχω και γω ενα κοριτσακι 1,5 μηνων και υποψιαζομαστε με την παιδιατρο μου οτι εχει αλεργια στο αγελαδινο γαλα περισοτερο εγω ομως το υποψιαζομαι παρα η γιατρος μου αυτη ειναι λιγο καθυσηχαστικη γιατι το μωρο και βαρος περνει και υψος και ειναι γενικα ενα ζωιρο μωρο αν ηταν αλεργικια θα ηταν ανορεκτο και δεν θα ειχε ολα τα παραπανω ,αλλα εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν την ταιζω γουργουριζουν εντονα τα αντερακια της ειναι ανυσηχο μετα απο το φαγητο της και τωρα τελευταια οταν κανει κακα βγαζει και λιγα μαυρα οσο το νυχι το αντιχηρα και εχουν βλενα μεσα που απο οτι μου εχει πει η γιατρος ειναι και αυτο συμαδι για αλεργια , και παρεπιπτοντος συμβουλευτικα και αλλον ενα παιδιατρο και αυτος μου προτεινε να κανω εξετασεις σε παιδογαστρεντερολογο.Και επεισης μου ειπε οτι αν βγουν θετικα τα αποτελεσματα ειναι θετικα αν βγουν αρνιτικα δεν σημαινει οτι δεν εχει αλεργια το παιδι δηλαδη δεν ειναι 100% σωστες αυτες οι εξετασεις και λιγο που το εψαξα και εγω σε αναφορες στο ιντερνετ λενε το ιδιο πραγμα.Εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω θελω τα φωτα σας εσας τι σας ειπαν αρχικα οι γιατροι και υποψιαστικατε οτι εχει αλεργια ;

Το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι η αλλεργία ή δυσανεξία. Η δικιά μου είναι 2 ετών και ακόμη και τώρα που δοκίμασα να πιει κανονικό γάλα γουργούριζα η κοιλιά της και είχε ανησυχία. Το ότι ακόμη βάζει κανονικό βάρος δεν είναι ένδειξη γιατί είναι ακόμη πολύ μικρό το μωράκι σου και εάν είναι δυσανεξία θέλει χρόνο για να φτάσεις στο σημείο της στασιμότητας. Με τις εξετάσεις το μόνο που θα κάνεις είναι να το ταλειπωρήσεις χωρίς λόγο. ΚΑι εμάς 9 μηνών δεν έδειξε αλλεργία. Άλλαξε το γάλα δοκιμαστικά σε υποαλλεργικό, αφού το προτείνεις εσύ στον παιδίατρο. Εμείς κάναμε 2 μήνες περίπου ψάχνοντας και σκέφτομαι πόσο ταλαιπώρησα τη μικρή λόγω της δικής μου άγνοιας αλλά και του παιδιάτρου που δεν επέμενε να το κάνω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να σου ζήσει!

maria_s
17-05-10, 14:46

Καλησπέρα, περίπου στην ηλικία του δικού σου αστεριού και υποψιασμένη από αυτά που διάβαζα εδώ μέσα, παρατήρησα στον μικρό μου κάποια συμπτώματα/ενδείξεις αλλεργίας όπως βλέννα στα κακά και κάτι κουκίδες αίμα (που δεν θα φαίνονταν αν δεν ήξερα τι έψαχνα), μαύρους κύκλους στα ματάκια του και χουρχούρησμα στη μύτη. Θήλαζα αποκλειστικά και όταν ανέφερα τα συμπτώματα στον γιατρό μου είπε ότι όντως μπορεί να υποδεικνύουν αλλεργία αλλά το μωρό ήταν πολύ μικρό για να το υποβάλλουμε στην διαδικασία εξετάσεων που όπως αναφέρεις δεν είναι και αξιόπιστες και με προέτρεψε να κάνω πλήρη αποχή από τα γαλακτοκομικά. Όντως η αποχή είχε αποτελέσματα και ο μικρούλης έδειξε βελτίωση. Με πρόγραμμα έκανα εισαγωγή γαλακτοκομικών πρόβειων όταν ήταν 3 μηνών στα οποία και δεν είχε αντίδραση οπότε και συνέχισα να απέχω από τα αγελαδινά. Όταν έγινε 5 μηνών και ξεκινήσαμε την εισαγωγή στερεών τροφών και συνεχίζοντας να θηλάζω αποκλειστικά, του δώσαμε κρέμα ρυζάλευρο που περιέχει ένα ποσοστό αγελαδινού γάλακτος. Επί 1 μήνα ο μικρός δεν είχε κάποια αντίδραση αλλά όταν εισάγαμε μοσχάρι στη διατροφή του, παρουσίασε ένα εκζεματάκι στο πρόσωπο και αποφασίσαμε με τον γιατρό να απέχουμε αμφότεροι από τα αγελαδινά (γαλακτοκομικά και οι δύο, μοσχάρι μόνο ο μικρός) μέχρι νεοτέρας. Ο γιατρός και σε αυτή τη φάση δεν θέλησε να τον υποβάλλουμε σε εξετάσεις από τη στιγμή που τα συμπτώματα ήταν πολύ ασθενή και η ηλικία του μικρή για αξιόπιστο αποτέλεσμα. Σχετικά με το εκζεματάκι ακόμα διατηρώ επιφυλάξεις αν ήταν από το μοσχάρι ή από ένα μπουφανάκι με φλις που του φορούσα εκείνη τη μέρα, γιατί 8 μήνες τώρα μόνο εκείνη τη φορά έβγαλε! :)
Να μην στα πολυλογώ, μόλις έκλεισε τους 8 μήνες, ξεκινήσαμε τον αποθηλασμό, οπότε αποφασίσαμε με τον γιατρό να του δώσουμε υποαλλεργικό γάλα, το οποίο δυστυχώς δεν το έπινε (βρωμάει απίστευτα!!! :(). Σε εκείνη τη φάση ζήτησα από τον γιατρό να δοκιμάσουμε με κανονικό και να τον παρακολουθήσουμε. Ο μικρός έχει 10 μέρες που το πίνει και δεν έχει καμιά ένδειξη αλλεργίας.

Αν θηλάζεις αποκλειστικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις αποχή από τα γαλακτοκομικά. Χρειάζονται 2 εβδομάδες για να καθαρίσει ο δικός σου οργανισμός και άλλες 2 του μωρού. Βελτίωση μπορείς να δεις και νωρίτερα ίσως στα συμπτώματα του παιδιού. Αν όντως δεις βελτίωση, συνεχίζεις την αποχή μέχρι τουλάχιστον την εισαγωγή στερεών.
Αν το μωράκι σου πίνει γάλα σκόνη, τότε θα σου έλεγα να κουβεντιάσεις με τον γιατρό σου να του δώσεις υποαλλεργικό (HA) το οποίο και ενδείκνυται για πρόληψη αλλεργίας σε περίπτωση οικογενειακού ιστορικού (δηλ. μη αποδεδειγμένη αλλεργία).
Ελπίζω να σου έδωσα μια πιο ξεκάθαρη εικόνα μέσω του παραδείγματός μας. Στη διάθεσή σου και φιλιά στα πατουσάκια σας.

savropinguinos
17-05-10, 22:05
γεια σας κοριτσια,να ρωτησω κατι?τα δικα σας αλλεργικα μωρα πως πανε με το βαρος?η Κ. ειναι σχετικα αδυνατη κ θα κανουμε μαλλον εξετασεις γ κυστικη ινωση

nekt
18-05-10, 08:06
γεια σας κοριτσια,να ρωτησω κατι?τα δικα σας αλλεργικα μωρα πως πανε με το βαρος?η Κ. ειναι σχετικα αδυνατη κ θα κανουμε μαλλον εξετασεις γ κυστικη ινωση

Εμείς ειμαστε αφράτες!Στην παιδίατρο έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση.Μάλλον είμαστε η μόνες αλλεργικές με πιασίματα!Εύχομαι τα καλύτερα

maria_s
18-05-10, 10:16
Και ο μικρούλης μου παίρνει βάρος συνέχεια (90η καμπύλη μόνιμα).
Τι εννοείς σχετικά αδύνατη; Εξαρτάται σε ποια καμπύλη γεννήθηκε το μπουμπουκάκι σου και αρκεί να την ακολουθεί. Τα αλλεργικά μωρά από όσο ξέρω παραμένουν στάσιμα στο βάρος με αποτέλεσμα να πέφτουν καμπύλες.

savropinguinos
18-05-10, 16:11
Και ο μικρούλης μου παίρνει βάρος συνέχεια (90η καμπύλη μόνιμα).
Τι εννοείς σχετικά αδύνατη; Εξαρτάται σε ποια καμπύλη γεννήθηκε το μπουμπουκάκι σου και αρκεί να την ακολουθεί. Τα αλλεργικά μωρά από όσο ξέρω παραμένουν στάσιμα στο βάρος με αποτέλεσμα να πέφτουν καμπύλες.

γεννηθηκε στην 90η καμπυλη ,και εκτοτε εως οτου ανακαλυψαμε την αλλεργια επεφτε και επεφτε εως οτου φτασαμε στην 25 εκατοστιαια θεση ,τον τελευταιο δε μηνα ειχε χασει κ βαρος,αυτο το Δεκεμβρη ,μολις κοψαμε τα γαλακτοκομικα αρχισε να παιρνει βαρος και να ακολουθει την καμπυλη αυτη...απλα η γιατρος επιμενει οτι θα επρεπε να ειχε ανεβει καμπυλες...

maria_s
18-05-10, 17:01
γεννηθηκε στην 90η καμπυλη ,και εκτοτε εως οτου ανακαλυψαμε την αλλεργια επεφτε και επεφτε εως οτου φτασαμε στην 25 εκατοστιαια θεση ,τον τελευταιο δε μηνα ειχε χασει κ βαρος,αυτο το Δεκεμβρη ,μολις κοψαμε τα γαλακτοκομικα αρχισε να παιρνει βαρος και να ακολουθει την καμπυλη αυτη...απλα η γιατρος επιμενει οτι θα επρεπε να ειχε ανεβει καμπυλες...

Χμ, ξέρω πως είναι φυσιολογική η πτώση στις καμπύλες όταν υπάρχει αλλεργία αλλά δεν έχω άποψη για αυτό που σου λέει ότι η παιδίατρος ότι τώρα πλέον να αρχίσει να ανεβαίνει καμπύλες. Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με έναν ακόμα παιδίατρο για μια δεύτερη γνώμη.

tzenh36
18-05-10, 18:22
καλησπερα κοριτσια
εμας δεν γνωριζω σε ποια καμπυλη ειναι το μονο που ξερω ειναι οτι εχει παρει 2 κιλ. απο οταν γεννηθηκε και υψος 8εκ. και δεν ειναι ουτε 2 μηνων τωρα η παιδιατρος μας δεν δειχνει ιδιαιτερη ανυσηχια λογο του οτι αναπτισετε οικανοποιητικα απο οτι μου λεει αλλα εγω εχω της επιφυλαξης μου, σημερα εκλεισα ρανεβου σε αλεργιολογο για πρωτη ενημερωση και σκεφτομαι και για παιδογαστρεντερολογο σε θεσ/νικη παρεπιπτοντος αν γνωριζει καμια μανουλα καποιον καλο εξωτερικο θα με βοηθουσε παρα πολυ.Και κατι ακομη που το διαπιστωσα σημερα τα κακα μας εκτος το οτι βγαζει μαυρη βλενα (το εχει κανει 3 φορες μεχρι τωρα)και οχι αιμα ειναι και πρασινα που νομιζα οτι ειναι φυσιολογικο μιας και πεινει μονο γαλα αλλα απο οτι διαβασα ειναι και αυτο ενα σιμαδι για αλεργια εσεις ειχατε το ιδιο προβλημα.Δεν ξερω να πω οτι δεν μεγαλωσα και αλλο παιδι; αλλα τετοιου ειδους περιπετειες δεν ειχαμε ολα ηταν φυσιολογικα με την μικρη τα ειδα ολα απο την εγκυμοσυνη μεχρι σημερα.

tzenh36
18-05-10, 18:26
maria_s
συγνωμη που δεν σου απαντησα αλλα με ρωτησες αν θυλαζω οχι δεν θυλαζω μονο 15 μερες της εδωσα μητρικο αν και το ηθελα παρα πολυ αλλα μου πληγωσε το στηθος και ηταν αφορητο και ετσι το εκοψα και αυτο μονο και μονο να μπορεσω να αφοσιοθω καλυτερα στην μικρη αλλα και στον μεγαλο μου που αρχισα γενικα να χανω την μπαλα με ολη αυτη την κατασταση.

maria_s
18-05-10, 22:30
maria_s
συγνωμη που δεν σου απαντησα αλλα με ρωτησες αν θυλαζω οχι δεν θυλαζω μονο 15 μερες της εδωσα μητρικο αν και το ηθελα παρα πολυ αλλα μου πληγωσε το στηθος και ηταν αφορητο και ετσι το εκοψα και αυτο μονο και μονο να μπορεσω να αφοσιοθω καλυτερα στην μικρη αλλα και στον μεγαλο μου που αρχισα γενικα να χανω την μπαλα με ολη αυτη την κατασταση.

κοριτσάκι μου δε χρειάζεται να απολογείσαι! Είμαι σίγουρη ότι είσαι υπέροχη μανούλα και αυτό είναι το πιο βασικό για ένα μωράκι...να έχει μια ήρεμη και χαρούμενη μαμά!
Ο μόνος λόγος που σε ρώτησα είναι για να μπορέσω να σου εξηγήσω τις εναλλακτικές σου για να χειριστείς την αλλεργία. Να μου φιλήσεις τα αστεράκια σου!

filaki
20-05-10, 00:45
ειναι και πρασινα που νομιζα οτι ειναι φυσιολογικο μιας και πεινει μονο γαλα αλλα απο οτι διαβασα ειναι και αυτο ενα σιμαδι για αλεργια εσεις ειχατε το ιδιο προβλημα. Αν έχεις διαβάσει παραπάνω η κόρη μου έχει σοβαρές τροφικές αλλεργίες. Πράσινα κακά είχα δει κι ακόμα βλέπω και πάντα προβληματιζόμουν και ρωτούσα τον παιδίατρο και την αλλεργιολόγο. Κυρίως ανυσηχούσα γιατί ακόμη θηλάζω κι έλεγα μήπως έχει σχέση και την πειράζει κάτι από το δικό μου γάλα που ως τώρα, πάλι καλά, δεν ενοχοποιείται για καμιά αλλεργία την Ναταλίας, ούτε ποτέ υποβλήθηκα σε διατροφή με απαγορεύσεις. Ο παιδίατρος όταν τον ρωτούσα ούτε που ίδρωνε το αφτί του το θεωρούσε φυσιολογικό κι η αλλεργιολόγος επίσης και μου έχει πει ότι μπορεί και να οφείλεται στο αλφαρέ (υποαλλεργικό γάλα) που πίνει, χωρίς άλλη ανυσηχία. Αυτά από εμας.