PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρτοπαρασκευαστης

Σελίδες : 1 [2] 3

xara52
23-09-09, 20:54
ντιντι δεν δινεις αρκετες πληροφοριες για να σου πω τι τρεχει. ισως τα υλικα ισως η μαγια... για πες τη συνταγη.....

Follow*The*Rabbit
24-09-09, 12:31
ευχαριστω xara! θα κανω αυτο που ειπες... και εδω εισαστε :p:):rolleyes:

kiko
24-09-09, 12:43
kiko εγω εχω παρει του carrefour τον bluesky και ειμαι απιστευτα ευχαριστημενη. ειναι και πολυ φτηνος 39.99ε και ειμαι και ευχαριστημενη κι απτις οδηγιες. ειναι πολυ αναλυτικες και εχουν πολλεεεεες συνταγες. ολες οι κοπελες παρατηρησα οτι παραπονιουνται γιατι δεν εχουν πολλες συνταγες γιαυτο το τονιζω!
follow*the*rabbit με αυτα που περιγραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον κανεις λαθος στο προγραμμα ψησιματος. μπες στον site του και βρες συνταγες και οδηγιες...
τωρα για το κεικ δεν ξερω, δεν εχω φτιαξει ακομα!
ας απαντησει καμια κοπελα που ξερει....

σε ευχαριστώ χαρά μου που μου απάντησες, να σε ρωτήσω αν ο συγκεκριμένος αρτοπαρασκευαστής φτιάχνει και κέικ ή μόνο ψωμάκι;

xara52
24-09-09, 22:37
follow*the*rabbit παρακαλω! οτι αλλο θες η οποιοσδηποτε αλλος ευχαριστως αν ξερω να βοηθησω...
kiko ρωτα οτι θες... ναι φτιαχνει τα παντα... οτι φτιαχνουν και οι ακριβοι... ψωμακια, κεκακια, μαρμελαδες, τσουρεκια, κλπ!
για οτι αλλο εδω ειμαι!!!
http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_1_13.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZCxdm490YYGR)
[/URL]
[URL="http://www.smileycentral.com/dl/index.jhtml?partner=ZSzeb113_ZCxdm490YYGR&utm_id=7921"]http://www.smileycentral.com/sig.jsp?pc=ZSzeb113&pp=ZCxdm490YYGR (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZCxdm490YYGR)

xara52
26-09-09, 21:40
ρε κοριτσια οι παλιες καμια συνταγουλα κατι........ ?
θα ηθελα να ευχαριστησω μια κοπελα που δεν θυμαμαι το ονομα της που συστησε το αλευρι μυλοι αγ γεωργιου που δεν το ειχα στα υποψη μου και κανει υπεροχο ψωμακι και μυριζει το σπιτακι....
και μια ερωτηση αν καμια το εχει χρησιμοποιησει. καθε συνταγη μου λεει γαλα αποβουτηρωμενο σε σκονη. εχει χρησιμοποιησει καμια? δινει καλη γευση?

xara52
02-10-09, 20:29
εκανα και κεικ (ειχε ρωτησει και η kiko )δεν θα το συνιστουσα! η υφη ειναι σαν ψωμι. ωραιο και μυρωδατο αλλα οχι κεικ. παντως το ψωμι superrrrrrrr!!!!!!!!

Theni
02-10-09, 20:52
Κι εγω εχω κανει κεικ... την συνταγη που κανω παντα... της φαριναπ... και βγηκε μια χαρα αλλα σαν μπομπα ... καθολου δεν τον πειραξε τον αντρα μου... μια χαρα το εφαγε ολο ;) :)

xara52
02-10-09, 20:58
νομιζω εσυ ειχες πει theni για το φανταστικοτερο αλευρι? μυλοι αγ γεωργιου?

ΝΤΙΝΤΙ
02-10-09, 20:58
τσουρεκι καμια εκανα κοριτσια?
εχω μια πολυ ωραια συνταγη αλλα δεν ξερω τωρα τι δοσολογιες να βαλω,φοβαμαι μηπως βαλω αρκετο και φουσκωσει παρα πολυ............

Theni
02-10-09, 21:52
νομιζω εσυ ειχες πει theni για το φανταστικοτερο αλευρι? μυλοι αγ γεωργιου?

ναι το "ζυμωτο" μυλοι αγ γεωργιου ;)

τσουρεκι καμια εκανα κοριτσια?
εχω μια πολυ ωραια συνταγη αλλα δεν ξερω τωρα τι δοσολογιες να βαλω,φοβαμαι μηπως βαλω αρκετο και φουσκωσει παρα πολυ............

εγω εκανα και ξεχυλησε και μεχρι να το καθαρισω... ειδα κι επαθα και δεν καθαρησε και τελειως ...

ΝΤΙΝΤΙ
03-10-09, 08:30
εγω εκανα και ξεχυλησε και μεχρι να το καθαρισω... ειδα κι επαθα και δεν καθαρησε και τελειως ...

αυτο φοβαμαι και γω Theni και δεν το κανω, γιατι οι δοσολογιες που εχω βγαινουν αρκετα τσουρεκακια....

αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχει συνταγη και μαλιστα βγαινουν πολυ αφρατα και ωραια αλλα δεν ξερω που να την βρω......

xara52
03-10-09, 20:45
theni σε εχω μελετησει πολλες φορες μαυτο το αλευρακι! θεικο!!!!
εχουν γραψει τα κοριτσια συνταγες πιο πισω για τσουρεκια νομιζω αν κοιταξεις...

Theni
03-10-09, 20:50
να σαι καλα!! εγω αμα ειναι να κανω τσουρεκι θελω την δικη μου συνταγη... ο αντρας μου δεν τρωει ολα τα τσουρεκια... οποτε "καλα μου χερακια" οταν προκειτε για τρουρεκι ;)

ΕΛΙ
03-10-09, 21:48
κοριτσια κιεγω στο κλαμπ
η ντι με μυησε κιεμενα
εγω εχω τον united με δυο αναδευτηρες
εχει καμια ιδιον;

Theni
04-10-09, 08:50
εμενα εχει 2 αλλα δεν ειναι ιδια μαρκα... χωραει ομως μεγαλυτερη ποσοτητα απ οτι με τον ενα... ;)

xara52
06-10-09, 00:05
κοριτσια εκανα μια συνταγη με καλαμποκαλευρο και ηταν απαισιο!!!!μπλιαχ. μονο που το σκεφτομαι μου ρχεται αηδια. εχει καμια κοπελα συνταγη? theni εσυ?

kounelitsa
06-10-09, 01:30
Κορίτσια μου μπήκα κι εγώ στο club!!! πήρα τον kenwood 350 και μετά από δύο αποτηχημένες προσπάθειες..η τρίτη ήταν και η καλύτερη!!! Εχω ενθουσιαστεί!!! Μόνο που θα ήθελα να φτιάξω και μαρμελάδα, έχει δοκιμάσει καμια σας???

Theni
06-10-09, 08:00
xara μου εννοεις συνταγη με καλαμποκαλευρο?... τετοια δεν εχω... για χωριατικο απλο εχω αυτην που κανω και πρεπει να την εχω γραψει ... αν εννοεις χωριατικο πες μου να στην πω :)

μαρμελαδα δεν εχω δοκιμασει ....

GIOYLA
06-10-09, 20:53
κοριτσια καλησπερα χρειαζομαι βοηθεια εγω εχω τον next αλλα δεν θυμαμαι απο που τον εχω παρει μαλλον απο το alex pak εχει 9 προγραμματα και θελω να φτιαξω τσουρεκια μηπως εχει καμια κοπελα τον ιδιο να μου πει σε τι προγραμμα να τον βαλω;
τα γραφει επανω σε καθε προγραμα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει η λεξη doogh και rapid

GIOYLA
06-10-09, 21:04
την συνταγη τσουρεκιων που φτιαχνω ειναι αυτη που ειχε γραψει πιο πανω τα aggeloydia και επισης ειδα οτι φτιαχνεται και μαρμελαδες στον αρτοπαρασκευαστη εχω μια απορια προσεξα οτι ριχνεται την μιση ζαχαρη απο το βαρος των φρουτων ομως εγω οποτε φτιαχνω στην κατσαρολα μαρμελαδα ξερω οτι παει μια-μια θελει λιγοτερη ζαχαρη στον αρτοπαρασκευαστη; και με ενδιαφερουν συνταγες μαρμελαδων

Theni
06-10-09, 21:14
κοριτσια καλησπερα χρειαζομαι βοηθεια εγω εχω τον next αλλα δεν θυμαμαι απο που τον εχω παρει μαλλον απο το alex pak εχει 9 προγραμματα και θελω να φτιαξω τσουρεκια μηπως εχει καμια κοπελα τον ιδιο να μου πει σε τι προγραμμα να τον βαλω;
τα γραφει επανω σε καθε προγραμα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει η λεξη doogh και rapid

[rApid]

επίθ. γρήγορος, γοργός, ταχύς: rapid fire ταχεία βολή § rapid-fire talk ιδ. λογοδιάρροια § rapid-hardening admixture δομ. ταχυπηκτικό πρόσμικτο § rapid movement γρήγορη κίνηση § make rapid progress σημειώνω ταχεία πρόοδο # (για πρανές κτλ.) απότομος, κρημνώδης # ουσ. (πληθ.) σημεία ορμητικής ροής ποταμού: shoot the rapids περνώ με μονόξυλο βραχώδη και ορμητικά σημεία ποταμού

για το doogh δεν βρηκα κατι , και δυστυχως για τα τσουρεκια δεν εχω αποψη γιατι η δικη μου προσπαθεια ηταν αποτυχια

μαρμελαδα δεν εχω δοκιμασει...

xara52
06-10-09, 21:33
το dough νομιζω ειναι ζυμη για κεικ. ναι theni μου για καλαμποκαλευρο αλλα ειναι απαισια και η μυρωδια και ολα δεν ξερω μαλλον ολα με καλαμποκαλευρο ειναι μπλιαχ!για μαρμελαδα εχετε καμια?

GIOYLA
06-10-09, 21:42
δεν πρεπει να ειναι για κεικ γιατι για κεικ γραφει στο προγραμμα 6

bouboukakia
06-10-09, 21:49
dough είναι ζύμωμα και φούσκωμα της ζύμης χωρίς ψήσιμο.

Theni
06-10-09, 22:04
το dough νομιζω ειναι ζυμη για κεικ. ναι theni μου για καλαμποκαλευρο αλλα ειναι απαισια και η μυρωδια και ολα δεν ξερω μαλλον ολα με καλαμποκαλευρο ειναι μπλιαχ!για μαρμελαδα εχετε καμια?

μου εφερε η μαμα μου καλαμποκαλευρο κι αυτο που σκεφτομουν ειναι να βαλω 1/4 του αλεριου απο αυτο και 3/4 το "ζυμωτο"... θα το κανω και θα σου πω ...

kiko
07-10-09, 08:57
κορίτσια , έχω μπριζοθεί και εγώ τρελά με τον αρτοπαρασκευαστή , θέλω να αγοράσω της Kenwood 450 ο οποίος φτιάχνει κουλουράκια , ψωμάκι , κέικ, ζύμη για πίτσα, τσουρέκια κα. Κοστίζει λίγο ακριβά 150€ αλλά δεν ξέρω μου έχει κολλήσει βρε κορίτσια , εχθές το βράδυ τον είδα στον ύπνο μου , ούτε έγκυος να ήμουνα πια και να μου μύριζε το ψωμάκι του.Ελπίζω να ψήσω τον άντρα και να μου τον πάρει.
φιλιά σε όλες που δώσανε το κίνητρο.

GIOYLA
07-10-09, 09:10
παντως εχτες το βραδυ που εφτιαξα την συνταγη για τα κρουσανακια σκετη αποτυχια
περισσοτερο σαν προζυμι μου ειχε γινει παρα σαν κρουασαν
πριν απο λιγο εβαλα τα υλικα για ψωμι και ο Θεος βοηθος
εχω χασει το βιβλιαρακι με τις συνταγες που ειχε και τβρα δεν θυμαμαι τιποτα παντως εγω εβαλα 4 φλυτζανες χωριατικο αλευρι και 1 ασπρο μιαμιση φλ. λαδι μιαμιση νερο,1κουταλακι ζαχαρη,1 κουταλακι αλατι και εναμιση μαγια τι λετε αχταρμα τα εκανα; τα παιδια περιμενουν ψωμι το μεσημερι !!!!!!!!!!

xara52
11-10-09, 22:17
τελικα theni τι εγινε?
gioula ειπα ζυμη (για κεικ) μαλλον
τελικα το βρηκαμε. με το ψωμακι σου τι εγινε?

Theni
11-10-09, 22:27
Δεν το εχω κανει ακομα... ξεχνιεμαι και δεν το βαζω ..

GIOYLA
11-10-09, 22:37
παντως κρουασανακια δεν ξαναπροσπαθησα οσο για το ψωμι εγινε παρα πολυ ωραιο απλα οταν φουσκωσε το εβαλα σε μακροστενη φορμα και το εψησα και επειδη ηταν αρκετο το ζυμαρι εκανα 2 το 1 το αφησα σκετο και στο αλλο εβαλα ντοματουλα,κρεμμυδι ελιες,πιπερια και εγινε μουρλια απο εκεινη την ημερα εχω φτιαξει αλλες 2 φορες ψωμι

xara52
11-10-09, 22:58
γιατι το αλλαξες φορμα? μια χαρα γινεται και εκει. και μπορεις και εκει να προσθεσεις υλικα. παντως εγω πιστευω οτι σημασια εχει το αλευρι ! ! !

GIOYLA
11-10-09, 23:17
εχω ψησει και κατευθειαν αλλα και πιο γρηγορα γινετε ετσι και πιο ωραιο νομιζω γιατι δεν εχει τοσο πολυ ψιχα

rou74
13-10-09, 12:20
Γεια σου Κιάρα! Εγώ έχω τον Izzy (All bread 1129) που τον αγόρασα για 2 λόγους. 1ον έκανε μόνο 75 ευρώ οπότε λέω και να το μετανιώσω δε θα κλαίω τα λεφτά και 2ον είναι πολύ πιο μικρός από τους άλλους (μέγεθος φριτέζας) και δε θα μου πιάνει πολύ χώρο ούτε στον πάγκο της κουζίνας, ούτε στο ντουλάπι αν χρειαστεί να τον βάλω ποτέ....(Δεν χρειάζεται!! όλο ψήνω!!) Οι kenwood έχουν σχεδόν διπλάσια τιμή και είναι πολύ μεγάλοι. Είμαι πολύ ευχαριστημένη!!! Μέρα παρά μέρα φτιάχνω το ψωμάκι μας που είναι μούρλια! Έχει 12 προγράμματα, φτιάχνει ψωμάκια, κέικ, τσουρέκια κλπ. Μπορείς και να ζυμώσεις μόνο και να ψήσεις. Κάνει και μαρμελάδα. Έχει χρονοκαθυστέρηση για να το βάλεις να είναι έτοιμο ζεστό ότι ώρα θες, 3 επιλογές για ανοιχτόχρωμη, μέτρια η καλοψημένη κόρα και κάνει 750γρ ή 900 γρ ψωμί. Έχει και βιβλίο με συνταγές. Στην αρχή θα το ακολουθείς κατά γράμμα και μετά θα κάνεις τις δικές σου δοκιμές. Αν τον πάρεις τελικά γράψε μου πμ να σου στείλω 2 συνταγές για ψωμάκι που κάνω εγώ και μας αρέσει να το δοκιμάσεις. Ακόμα σε στάδιο δοκιμών είμαι. Κι αν έχεις κάποια απορία σφύρα! :lol:
Καλημέρα, είμαι καινούργια στο forum! Πήρα και εγω τον Ιzzy κι έχω ψήσει 2 φορές. Ωραίο το ψωμί, αλλά δεν τρελάθηκα μπορώ να πω... βέβαια ακόμα δεν έχω πειραματιστεί με τα αλεύρια, υποθέτω θα πετυχω σε λιγο καιρό καλύτερα αποτελέσματα. Ενα θεματάκι εχω μονο: το πανω μέρος μένει λίγο άψητο... δοκίμασα το medium για την κόρα, ενώ εχθές που έβαλα το γρήγορο πρόγραμμα προετοιμασίας ψωμιού (ultra fast I) τον άφησα μετά να ψήσει κι παραπάνω στο πρόγραμμα bake... τότε μου παραψήθηκε στα πλαϊνά και πάνω πάλι έμεινε αψητο... καμια συμβουλή;

dsrmlion
28-10-09, 09:35
Υπάρχει κάποια κοπελιά που έχει τον TEFAL OW5001 XXL να μου πει αν είναι ευχαριστημένη και τι διαστάσεις έχει το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί με ενδιαφέρει?

savropinguinos
08-11-09, 15:22
κοριτσια εγω αγορασα τον κενγουντ τον 250,εχει μεσα ενα βιβλιο με συνταγες...το αλευκαστο αλευρι τι ειναι κ που θα το βρω?

kiko
11-11-09, 10:20
Έρχεται στην παρέα σας λοιπόν και μια με αρτοπαρασκευαστή του Lidl!
Διάβαζα τα δικά σας, είχα και την συνυφάδα μου που έχει τον Kenwood και μας έχει τρελάνει με τα μοσχομυρωδάτα ψωμάκια της, και το πήραμε απόφαση! Διαλέξαμε του lidl μιας και είχα βρει κι από αλλού πληροφορίες ότι αξίζει τα (μισά από τους άλλους) λεφτά του.
Κάναμε την πρώτη δοκιμή με το απλό (ιταλικό νομίζω το λέει) ψωμάκι. Νερό, αλάτι, ζάχαρη (δυστυχώς, αλλά θα τα κόψουμε σιγά σιγά), αλεύρι, μαγιά. Το κοίταζα όταν ήταν ακόμα ζυμάρι και παραλίγο να βάλω τα κλαματα... μου φαινόταν χάλια...
Μέχρι που το βγάλαμε από το μηχάνημα... Σούπερ! Ένα φρατζολάκι καλοψημένο, με κρούστα που έκανε κρουτσ, κρούτσ, και μου θύμησε τα παιδικά μου χρόνια που σκάλιζα τη φρατζόλα μέχρι να γυρίσω σπίτι από το φούρναρη! Γευστικότατο!!! Και ξετρελαθήκαμε όλοι, και τα μωρά!!!
Και μετά φτιάξαμε και σταφιδόψωμο!
Τον συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

Nicky καλημέρα , μπήκα στο συγκεκριμένο θέμα γιατί μόλις χθες αγόρασα και εγώ τον αρτοπαρασκευαστή του Lidl και επομένως καταλαβαίνεις ότι είμαι τελείως ΑΣΧΕΤΗ.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω
1ον στον συγκεκριμένο αρτοπαρασκευαστή , μπορούμε να φτιάξουμε κέικ και αν ΝΑΙ πως γίνεται αυτό
2ον άλλες συνταγές πέρα από αυτές που έχει το βιβλιαράκι υπάρχουν για να φτιάξουμε;
3ον θα ήθελα να φτιάξω ελαιόψωμο αλλά δεν έχω καμία συνταγή .
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ
Συγνώμή που σας ζαλίζω αλλά θέλω να ξεκινήσω από σήμερα τα πειράματα.

kiko
11-11-09, 11:18
γιατι το αλλαξες φορμα? μια χαρα γινεται και εκει. και μπορεις και εκει να προσθεσεις υλικα. παντως εγω πιστευω οτι σημασια εχει το αλευρι ! ! !

Χαρά μου αν βρεις χρόνο στείλε καμια συνταγούλα γιατί εμένα ο δικός μου δεν έχει πολλές ενδιαφέρουσες συνταγές.
ευχαριστώ.

Kateriniw
15-01-10, 13:37
Καλησπέρα,
μόλις έκανα εγγράφή.. σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά με αφορμή τις συζητήσεις σας για τον αρτοπαρασκευαστή , είπα να μοιραστώ μαζί σας την πρώτη αποτυχημένη χθεσινή μου εμπειρία... το έψησα για 4 ώρες ... κ ενώ απέξω είχε ψηθεί μέσα ήταν ... σκέτη απογοήτευση... δεν φούσκωσε , δεν ψήθηκε , δεν φαγώθηκε...έχω , σημειώσει όλες σας τις συμβουλές και θα τις εφαρμόσω μέχρι να τα καταφέρω... Περιττό να σας πω ότι περιμέναμε να ψηθεί το ψωμί για να φάμε... :-( π ε ι ν ά ω !!! Φιλιά

fraoula1
30-01-10, 23:29
καλησπερα κι απο μενα! θα μπορουσε να μου δωσει καποιος μια απαντηση? μολις χθες αγορασα κι εγω τον δικο μου αρτοπαρασκευαστη.... ειναι ο izzy που κοστιζει 74 ευρω. απο χθες λοιπον εχω κανει 3 αποπειρες να φτιαξω κι εγω το δικο μου ψωμακι αλλα.... ολες οι προσπαθειες απετυχαν! την πρωτη ειχα ξεχασει να βαλω τον ζυμωτηρα :-) , τη δευτερη δε φουσκωσε καθολου και μεσα ηταν ωμο και την τριτη φουσκωσε καπως(μεχρι τη μεση του καδου) και μεσα ηταν σχεδον ωμο.... το περιεργο ειναι οτι εκανα με απολυτη προσοχη και ακριβεια καθε βημα της συνταγης! υπαρχει κατι που δε κανω σωστα? ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση!

anastasia76
31-01-10, 11:12
Εχω και εγω ακριβως τον ιδιο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Τα υλικα τα εβαλες με την σωστη σειρα? Προσεξες το αλατι να μην ειναι μαζι με την μαγια? Οτι θελεις στην διαθεση σου.

maridoula80
01-02-10, 17:11
πειτε βρε κοριτσακια μια συνταγη για απλο ψωμακι στον αρτοπαρασκευαστη γιατι οτι και να εχω κανει δεν μου πετυχαινει.

lop
04-02-10, 12:12
κορίτσια & εγώ έχω τον Izzy και μέχρι τώρα έφτιαξα 3 φορές (basic, french,whole-& τις 3 με μαγιά).Xθές όμως είπα να δοκιμάσω το ιρλανδικό ψωμί με μαγειρική σόδα-τρομάρα μου-.Αντί για σταφίδες έβαλα παρμεζάνα και έγινε αποτυχία. 1ον ενώ έβαλα άσπρο αλεύρι το ψωμί έγινε μαύρο σαν του σταφιδόψωμου. 2ον η γεύση της σόδας πολύ έντονη στο στόμα και αρκετά αλμυρό.Όλα τα υλικά ήταν ακριβώς της συνταγής. Ξέρει καμιά να μου απαντήσει γιατί; Και για το κέικ τα υλικά τα βάζουμε όπως στο ψωμί & μόνος του τα ανακατεύει και μετά το ψήνει; Ευχαριστώ.

ol_ko
19-02-10, 17:12
κοριτσια καλησπερα

πηρα αρτοπαρασκευαστη (kenwood) αυτη την εβδομαδα και εχω φτιαξει 2 φορες ψωμι.Βγηκε μια χαρα αλλα εχω μια απορια:

Στο χρονο που προβλεπεται για ψησιμο το ψωμι ειναι αψητο και το βαζω αλλη 1/2 ωρα (συνολο πανω απο 3μιση ωρες).Γιατι?

Εχετε καμμια συνταγη για κεηκ και σε ποιο προγραμμα να το βαλω.Επισης στο κεηκ παιζει ρολο η σειρα που βαζουμε τα υλικα?

manoulina
25-02-10, 10:07
Εγώ δεν έχω αρτοπαρασκευαστή αλλά πολύ θα ήθελα να πάρω. Εχω ακούσει οτι βολεύει πολύ και το ψωμί είναι πεντανόστιμο. Τώρα όμως, διαβάζοντας μερικά απο τα μηνύματα σας, ψιλοαπογοητεύτηκα.
Θέλει 3 ώρες για να κάνει ψωμί?? Μόνο να το ψήσει ή με ζύμωμα μαζί? Επίσης αλήθεια κάνει τσουρέκια και άλλα πράγματα?
Εχει κάνει κάποια απο εσάς, και πως της βγήκαν??

manolis68
08-03-10, 23:37
Καλησπερα παιδια! Ή μηπως να πω κοριτσια? χαχαχα
Επειδη ασχολουμαι με τη μαγειρικη και ζυμωνα παλιοτερα ψωμι με τα χερια, ειπα να παρω εναν αρτοπαρασκευαστη. Πηρα της TEFAL τον XXL (εναν ασπρο) που φτιαχνει μεχρι 1,5 κιλα ψωμι. Η εμπειρια μου απο αυτον? ΜΑΚΡΥΑ !!!!!!! Τον πηρα και εκανε απο την αρχη μια απιστευτη φασαρια σαν γραναζι σπασμενο. Το κακο ομως ειναι οτι δεν την εκανε παντα αλλα μια στο τοσο. Επισης την πανω μερια του ψωμιου την αφηνε αψητη και αν τον εβαζα να ψησει λιγο παραπανω συνεχιζε να τη βγαζει αψητη και ολο το αλλο καρβουνο! Εβαλα μαλιστα να ψησει ενα κεικ και το εκαψε ενω ακομα δεν ειχε τελειωσει το προγραμμα και ελεγε πως ηθελε ακομα 30 λεπτα ψησιμο!
Οσο για το σερβις ειναι του γκρουπ της SEB και ειναι της πλακας! Ασχετοι ολοι! Το πηγα 3 φορες να το φτιαξουν και παντα το γυρναγανε πισω λεγοντας οτι δεν παρουσιασε προβλημα και δεν ακουνε θορυβο! Τους εξηγησα οτι δεν το κανει παντα, μεχρι που τσακωθηκαμε! Τελευταια φορα που εκανε θορυβο το εγραψα με την καμερα σε DVD , πηρα και ενα καρβουνιασμενο κεικ και το πηγα στο σερβις. Η απαντηση απο τον προισταμενο των τεχνικων? Αν δε το δουμε να το κανει μπροστα στα ματια μας δε μπορουμε να αλλαξουμε τη συσκευη! Μα εκανα μονταζ? Δε πιστευουν στο βιντεο? Το καρβουνιασμενο κεικ ηταν απο αλλο αρτοπαρασκευαστη και εγω εχω βιτσιο να γυρναω με ενα αρτοπαρασκευαστη παραμασχαλα στα σερβις? Η απαντηση ηταν οτι η πολιτικη της εταιριας ειναι να μην αλλαζουν τιποτα προληπτικα. Στο τελος θα τον πεταξω και κριμα τα λεφτα....
Αρα παρτε οτιδηποτε αλλο ΕΚΤΟΣ απο TEFAL και μια και που οι ιδιοι τεχνικοι επισκευαζουν και τα KRUPS Lagostina και Moulinex, αν ποτε γινει κατι εντος εγγυησης, την πατησατε!

Access
09-03-10, 11:01
Εγώ δεν έχω αρτοπαρασκευαστή αλλά πολύ θα ήθελα να πάρω. Εχω ακούσει οτι βολεύει πολύ και το ψωμί είναι πεντανόστιμο. Τώρα όμως, διαβάζοντας μερικά απο τα μηνύματα σας, ψιλοαπογοητεύτηκα.
Θέλει 3 ώρες για να κάνει ψωμί?? Μόνο να το ψήσει ή με ζύμωμα μαζί? Επίσης αλήθεια κάνει τσουρέκια και άλλα πράγματα?
Εχει κάνει κάποια απο εσάς, και πως της βγήκαν??

Εμείς έχουμε έναν no name αρτοπαρασκευαστή (τον είχε αγοράσει ο άντρας μου πριν 6-7 χρόνια από το telemarketing) και κάνει μια χαρά την δουλειά του, βέβαια ο κάδος είναι μικρός και βγάζει περίπου 1 κιλό ψωμί κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά.
Το ψωμί πράγματι κάνει 3 ώρες για να γίνει στο σύνολό του ζύμωμα φούσκωμα ψήσιμο.
Φτιάχνω και τσουρέκια στο πρόγραμμα μόνο ζύμωμα και φούσκωμα 1,5 ώρα (όπως και ζύμη για πίτσα) και σταφιδόψωμα πεντανόστιμα και κείκ έχω φτιάξει εκεί μέσα (καλά δεν είναι το ίδιο με αυτό που φτιάχνεις στο φούρνο) αλλά είναι αρκετά καλό αν δεν έχεις ώρα να ασχοληθείς.
Φτιάχνει και μαρμελάδα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί η ποσότητα που παίρνει είναι μικρή και προτιμώ την κατσαρόλα.
Γενικώς είναι μια ικανοποιητική αγορά ιδίως όταν του πάρεις τον αέρα :p:p:p

taniabell
06-04-10, 13:49
καλησπέρα και απο εμένα! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και γω αρτοπαρασκευαστή τον united BM 5126, το μόνο που έφτιαξα είναι ψωμί που πραγματικά εγινε πολύ νόστιμο. Θα ήθελα να δοκιμάσω και τσουρέκια, μπορεί κάποια να μου πει καμια συνταγη?Επίσης υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει τον συγκεκριμένο αρτοπαρασκευαστή? Γιατί έχω κάποιες απορίες:p

Access
07-04-10, 13:12
η καλύτερη συνταγή για τσουρέκι που έχω βρεί, όσον αφορά τις ποσότητες για να βγει σωστά η ζύμη στον αρτοπαρασκευαστή, είναι αυτή που γράφει επάνω στην κίτρινη συσκευασία γνωστής μάρκας αλευριού ειδικό για τσουρέκια, μόνο που εγώ χρησιμοποιώ την μισή δόση γιατί είναι μικρός ο κάδος

sunset
18-04-10, 02:13
Τα υλικα για το τσουρεκι τα χτυπας πρωτα στο μιξερ?

Access
18-04-10, 10:51
οχι στον αρτοπαρασκευαστή το μυστικό είναι να είναι όλα τα υλικά σε θερμοκρασία δωματίου και το γάλα βούτυρο λίιιγο χλιαρά την μαγιά στο τέλος πάνω από το αλεύρι
η συνταγή για 500γρ αλεύρι είναι (με αυτή την σειρά τα βάζω και στον αρτοπαρασκευαστή

100γρ γάλα χλιαρό
100γρ βούτυρο αγελάδας
2 αυγά
125 γρ ζάχαρη
1/2 κ.γ. αλάτι
1 κ.γ. μαχλέπι τριμμένο
1/2 κ.γ. μαστίχα τριμμένη
2 βανίλιες (προαιρετικά)
ξύσμα ενός πορτοκαλιού
500 γρ αλεύρι για τσουρέκι
15 γρ (2 φακελάκια) ξηρή μαγιά
η ζύμη θα πρέπει να έχει μία υφή σαν μαλακή τσίχλα
το βάζω για ψήσιμο στον φούρνο σε βουτυρωμένο ταψάκι

sangerin
19-08-10, 14:38
Είχα κι εγώ εναν αρτοπαρασκευαστή αλλά δεν ξερω τι κάνω λάθος βρε κορίτσια, δε μου φουσκώνει το ψωμί ή για την ακρίβεια φουσκώνει, αρχίζει ψήνεται και στο τελευταίο τέταρτο πουφ! εξαφανίζεται! Εκανα αρκετές επιχειρησεις, δεν άνοιγα το καπάκι του αρτοπαρασκευαστή μήπως αυτό έφταιγε για το ξεφούσκωμα, ακολούθησα επ' ακριβώς τις οδηγίες της συνταγής, αλλά τίποτα... :cry: Μα γιατί? :?:

Βάζεις πολύ μαγιά και γίνεται πολύ δυνατό το ψωμί και μετά ξεφουσκώνει.
Για μισό κιλό αλέυρι να βάζεις ένα φουσκωτό κουταλάκι του γλυκού ξηρή μαγιά. θα δεις ότι θα φουσκώσει σωστά και δεν θα μυρίζει κιόλας απο τη πολύ μαγιά!

female
19-08-10, 14:45
Γειά σας φουρνάρισσες:):)
Εγώ έχω τον TEFAL XXL που αναφέρει μια κοπέλα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Θόρυβο δεν κάνει και οι συνταγές που έχω κάνει από το βιβλιαράκι του (τις έχω κάνει σχεδόν όλες) μου πέτυχαν.

zouzounaifi1975
19-08-10, 18:12
Γεια σας κοπελιές και από μένα.Επειδή ξύνομαι να πάρω αρτοπαρασκευαστή θέλω να μου πείτε τα εξής:αξίζει να το αγοράσω ή να το φτιάξω μόνη μου το ψωμί?Δηλαδή καίει πολύ ρεύμα και ίσως δε συμφέρει να ασχοληθώ καθόλου?Πετάς τα υλικά μέσα και αυτό ήταν όλο?Σε πόση ώρα από τη στιγμή που βάζω τα υλικά είναι έτοιμο το ψωμάκι?Συμφέρει να φτιάχνεις κάθε μέρα ψωμί στον αρτοπαρασκευαστή?΄Οποια δεν βαριέται να γράψει ας μου απαντήσει. Thanksssss.....:roll::roll::roll:

anastasia76
19-08-10, 19:16
Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι καιει σε ρευμα και ουτε ειδα και καμια τρελη διαφορα στον λογαριασμο της ΔΕΗ αλλα η μυρωδια του ζεστου ψωμιου το πρωι (αφου το προγραμματιζω να τελειωνει οταν ξυπναμε) και η πιο καθαρη μαρμελαδα (δεν γεμιζω τον τοπο και τις κατσαρολες) σε αποζημιωνουν. Εξαλλου το ποσο για την αγορα δεν ειναι τρομερο. Εγω πηρα ενα της izzy 50-60? και του εχω αλλαξει τον αδοξαστο. Ελπιζω να σε καλυψα ;)

eleana82
19-08-10, 20:25
η μαμα μου εχει εναν της tefal, φτιαχνει πολυ καλο και νοστιμο ψωμι, τον πηρε 70 ευρω!το ψωμι ειναι ετοιμο σε 3 ωρες, τα υλ,ικα τα βαζεις ολα μεσα!!παντως κ εγω ψηνομαι να αγορασω....

manoulina
19-08-10, 21:10
Με βάζετε ξανα κι εμένα στην πρίζα να πάρω παρ'όλο που το είχα βγάλει απο το μυαλό μου. Αυτό με το ζεστό ψωμί πρωί πρωί..... δεν ήξερα οτι μπορείς να το προγραμματήσεις να ξεκινήσει μόνο του...,.

Κοριτσομανα
20-08-10, 01:51
Γεια σας κοπελιές και από μένα.Επειδή ξύνομαι να πάρω αρτοπαρασκευαστή θέλω να μου πείτε τα εξής:αξίζει να το αγοράσω ή να το φτιάξω μόνη μου το ψωμί?Δηλαδή καίει πολύ ρεύμα και ίσως δε συμφέρει να ασχοληθώ καθόλου?Πετάς τα υλικά μέσα και αυτό ήταν όλο?Σε πόση ώρα από τη στιγμή που βάζω τα υλικά είναι έτοιμο το ψωμάκι?Συμφέρει να φτιάχνεις κάθε μέρα ψωμί στον αρτοπαρασκευαστή?΄Οποια δεν βαριέται να γράψει ας μου απαντήσει. Thanksssss.....:roll::roll::roll:

Εγω πηρα τεφαλ και ειμαι μια χαρουλα! Ολα μεσα,ελαχιστα λεπτα η προετοιμασια και μετα 3,5 ωρες εχω ετοιμο το ψωμι και οταν βιαζομαι, βαζω το γρηγορο προγραμμα της 1,5 περιπου ωρας. Βεβαια εχει πολλα προγραμματα και οι ωρες ποικιλουν. Πλεον διαθετω για την οικογενεια μου φρεσκο ψωμι που γινεται ποιοτικη φρυγανια επισης και ξερω τι εχει μεσα γιατι φροντιζω να βαζω καλα υλικα!Εχω παψει να δινω καθε μερα τα ευρωπουλια μου για να αγοραζω ψωμι!

Δεν εχω ιδιαιτερη διαφορα στο ρευμα, τουλαχιστον ωστε να το προσεξω.

Το ζυμωτο ψωμι πιστευω γινεται πιο νοστιμο, αλλα ειναι χρονοβορα διαδικασια.

Δε μετανιωσα.

Coraline
20-08-10, 08:23
Εγώ έχω τον ΒΜ350 της Kenwood. Το χρησιμοποιώ πάρα πολύ για ζύμες, βάζω τα υλικά σε 1,5 ώρα έχω έτοιμη ζύμη για ψωμάκια. Επειδή μας αρέσει να έχει κόρα το ψωμί δεν ψήνουμε στην φόρμα του αρτοπαρασκευαστή, βγάζω την έτοιμη ζύμη την κάνω μαργαρίτες, κουλούρια, μπαγκέτες κτλ και την ψήνω 15-20 λεπτά στον φούρνο. Φτιάχνω ακόμα πίτσα, φρέσκα ζυμαρικά, δίπλες, λουκουμάδες, οτιδήποτε είχε ταλαιπωρία να το πετύχω γιατί έπρεπε να φουσκώσει η μαγιά το κάνει τέλεια.

zouzounaifi1975
20-08-10, 10:21
Coraline για να καταλάβω!Η κόρα του δεν γίνεται όπως του αγοραστού?Εχει λιγότερη δηλαδή?Τι υλικά βάζετε μέσα?Συγκεκριμένης μάρκας αλεύρι ή όποια τύχει?Πείτε καμιά συνταγή για πετυχημένο ψωμάκι?Προσπαθώ να πείσω το έτερον ήμισυ να πάρω.Γιατί πολύ απλά μου λέει,δεν σου φτάνουν τα 2 τερατάκια μας,θα μου γίνεις και Καραμολέγκος τώρα!!!:roll::roll::roll:

Coraline
20-08-10, 10:29
Αμα δεις πως ειναι ο κάδος, είναι σαν κουβαδάκι παραλληλόγραμμο, το ψωμί που φτιάχνεις έχει το σχήμα του. Είναι σαν ψωμί φόρμας, και πολύ ωραίο για τοστ, για φέτες για μαρμελάδα, αλλά ουσιαστικά είναι όλο ψίχα. Εξαρτάται τι σου αρέσει.
Το μεγαλύτερο δέλεαρ ( για τον δικό μου τουλάχιστον) είναι η μυρωδιά του φρεσκοψημένου ψωμιού την Κυριακή το πρωί.

zouzounaifi1975
20-08-10, 10:57
Θα τον πάρω ,θα τον πάρω....τα λεφτουδάκια μας τα σκορπάμε από δω και από κει,τι ψυχή έχει ένας αρτοπαρασκευαστούληςςςςς!!!:shock::shock::shock: Αλεύρι παίρνεις το απλό ή αυτό που είναι αποκλειστικά για ψωμί?Επειδή υπάρχουν και τα τυποποιημένα μίγματα για ψωμί. Coraline μπορείς να μου πεις ακριβώς τις δόσεις των υλικών?Thankssss!!!:roll::roll::roll:

Coraline
20-08-10, 11:22
Όχι δεν παίρνω έτοιμα μίγματα, παίρνω βιολογικό αλεύρι από το σούπερ μάρκετ σε διάφορους τύπους, άσπρο, σκληρό, ολικής αλέσεως, σικάλεως, καλαμποκάλευρο. Επίσης έχω διάφορους σπόρους, σουσάμι, ηλιόσπορους, παπαρουνόσπορους κτλ που τους έχω πάρει από κατάστημα με βιολογικά είδη και βάζω πάνω από τα ψωμάκια. Αρχικά ακολουθούσα τις συνταγές από το βιβλίο της συσκευής αλλά τώρα βρίσκω όποια συνταγή μου αρέσει στο internet και απλά προσέχω τις ποσότητες ( να μην βγει πάνω από την χωρητικότητα του κάδου δλδ) και βάζω τα υλικά με την σωστή σειρά ( πρώτα τα υγρά, μετά το αλεύρι, σόδα, αλάτι κτλ και τέλος πάνω πάνω η μαγιά).

RosaT
22-08-10, 10:54
Μία αγορά που δεν έχω μετανιώσει ποτέ ήταν αυτή του αρτοπαρασκευστή. Τον είχα αγοράσει πριν από 5 χρόνια από το Lidl και τον έχω χιλιοευχαριστηθεί. Σίγουρα το να φτιάξεις εκεί ψωμάκι κοστίζει παραπάνω από το να αγοράσεις από τον φούρνο. Αλλά πραγματικά συγκρίνεται το ένα με το άλλο ???? Επειδή ο μικρός μου έχει αλλεργίες, η λύση του σπιτικού ψωμιού είναι η ιδανική για να αποφύγω τα κρυφά αλλεργιογόνα που υπάρχουν στα έτοιμα ψωμιά. Επιπλέον δεν λερώνω τα χέρια μου και δεν ανάβω φούρνο.

Μην παίρνετε όμως έτοιμα μίγματα ! Είναι τόσο εύκολο να φτιάξετε ψωμάκι στον αρτοπαρασκευαστή. Επίσης έχω βρει στο super market μια σακουλίτσα φύλαξης ψωμιού που μου το διατηρεί φρεσκότατο. (Αν μείνει ....φυσικά :))

andapap
30-08-10, 23:36
εγώ έχω πάρει του lidl με 50 ευρώ. Super! Πολύ ωραίο ψωμί και χωρίς συντηρητικά. μοσχοβολάει όλο το σπίτι!

voulam
31-08-10, 15:43
εγώ έχω τον αρτοπαρασκευαστή του μακρο...είμαι πολύ ευχαριστημένη...
οι σακουλίτσες φύλαξης για το ψωμί ποιας εταιρίας είναι;
να σας ρωτήσω κορίτσια έχει προσπαθήσει καμιά να κάνει μαρμελάδα;

maria_s
31-08-10, 17:06
Εγώ έχω τον ΒΜ350 της Kenwood. Το χρησιμοποιώ πάρα πολύ για ζύμες, βάζω τα υλικά σε 1,5 ώρα έχω έτοιμη ζύμη για ψωμάκια. Επειδή μας αρέσει να έχει κόρα το ψωμί δεν ψήνουμε στην φόρμα του αρτοπαρασκευαστή, βγάζω την έτοιμη ζύμη την κάνω μαργαρίτες, κουλούρια, μπαγκέτες κτλ και την ψήνω 15-20 λεπτά στον φούρνο. Φτιάχνω ακόμα πίτσα, φρέσκα ζυμαρικά, δίπλες, λουκουμάδες, οτιδήποτε είχε ταλαιπωρία να το πετύχω γιατί έπρεπε να φουσκώσει η μαγιά το κάνει τέλεια.

Κοριτσάκι, μπορείς να μου δώσεις τις αναλογίες για δίπλες; έχω τον BM450, ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς; αυτό για ζύμες;

Ψωμάκια και πίτσα έχω δοκιμάσει προς το παρόν...τέλεια!!! :mrgreen:

female
31-08-10, 17:12
Γειά σου βρε Μαράκι φουρνάρισσα!!! Παρακολουθώ το φόρουμ και είπα να σου πω ένα γεια:)

RosaT
31-08-10, 21:52
εγώ έχω τον αρτοπαρασκευαστή του μακρο...είμαι πολύ ευχαριστημένη...
οι σακουλίτσες φύλαξης για το ψωμί ποιας εταιρίας είναι;
να σας ρωτήσω κορίτσια έχει προσπαθήσει καμιά να κάνει μαρμελάδα;

Την σακούλα την βρήκα στον Βερόπουλο στα οικιακά είδη. Είναι από έξω υφασμάτινη και μέσα σαν πολυμπάκ. Δεν είδα κάποια μάρκα να γράφει.

Μαρμελάδα σκέφτομαι να φτιάξω μία από τις επόμενες μέρες. Καμμιά συνταγούλα εύκαιρη ???

madipemi
31-08-10, 22:15
και για την πιτσα τι ακριβως βαζεις μεσα???

andapap
03-09-10, 11:34
Ειχα αρτοπαρασκευαστη και λεω ειχα γιατι καταλαθος πεταξα μαζι με ενα τελευταιο κομματι ψωμι, τον αναδευτηρα.
Ειχα ξεχασει να τον αφαιρεσω οταν εβγαλα ζεστο το ψωμι απο το μηχανημα.
Προσοχη λοιπον.

μπορείς να παραγγείλεις αναδευτήρες από την εταιρία που φτιάχνει το μηχάνημα

andapap
03-09-10, 11:38
έκανα το εξής λάθος: μέτραγα το αλεύρι με τον μετρητή που είχε μέσα στη συσκευασία. Αυτό το πλαστικό κυπελάκι είναι για υγρά και μετράει ml όχι gr! αποτέλεσμα: έβαζα το μισό αλεύρι και το ψωμί φούσκωνε και μετά έπεφτε. χάλια! τώρα μετράω το αλεύρι σε ζυγαριά. φτιάχνω φανταστικά ψωμιά. φουσκώνει τόσο πολύ που κόντεψε το χωριάτικο που έχει και αυγά να βγει έξω από το μηχάνημα. Εφτιαξα χωριάτικο με γλυκάνισο και σταφιδόψωμο με φαρίνα και κανέλα. φανταστικά και τα δύο! μοσχοβόλησε όλο το σπίτι.

sagia
03-09-10, 16:06
Μία αγορά που δεν έχω μετανιώσει ποτέ ήταν αυτή του αρτοπαρασκευστή. ............Επειδή ο μικρός μου έχει αλλεργίες, η λύση του σπιτικού ψωμιού είναι η ιδανική για να αποφύγω τα κρυφά αλλεργιογόνα που υπάρχουν στα έτοιμα ψωμιά... (Αν μείνει ....φυσικά :))

τι μαγια χρησιμοποιεις? και μενα ο μικρος μου εχει αλλεργια και του εφτιαξα προχθες πρωτη φορα ψωμακι με φρεσκια μαγια, αν και δεν ενδεικνυται για τον αρτοπαρσκευαστη μου.η ξερη ομως απο οτι ειδα στο σουπερμαρκετ εχει ενα γαλακτοματοποιητη στα συστατικα του..., μαλλον συντηρητικο και φοβαμαι μηπως τον πειραξει. η φρεσκια παλι, δεν μπορω να υπολογισω την ποσοτητα :???:

RosaT
04-09-10, 09:39
τι μαγια χρησιμοποιεις? και μενα ο μικρος μου εχει αλλεργια και του εφτιαξα προχθες πρωτη φορα ψωμακι με φρεσκια μαγια, αν και δεν ενδεικνυται για τον αρτοπαρσκευαστη μου.η ξερη ομως απο οτι ειδα στο σουπερμαρκετ εχει ενα γαλακτοματοποιητη στα συστατικα του..., μαλλον συντηρητικο και φοβαμαι μηπως τον πειραξει. η φρεσκια παλι, δεν μπορω να υπολογισω την ποσοτητα :???:

Χρησιμοποιώ πάντα ξηρή.Μου είχε αγοράσει η μητέρα μου μια μεγάλη συσκευασία και την έχω αδειάσει σε ένα μεγάλο δοχείο και την έχω πάντα στο ψυγείο. Ο μικρός μου είναι αλλεργικός σε γάλα αγελάδας και αυγό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το ψωμάκι.

Αν του δώσεις φρόντισε την πρώτη φορά να του δώσεις λίγο όπως κάνουμε βέβαια πάντα με τα αλλεργικά παιδιά ;)

Οποια κοπέλα θέλει τις αναλογίες για το ψωμάκι ας μου πει.

apricot
10-09-10, 08:26
Χρησιμοποιώ πάντα ξηρή.Μου είχε αγοράσει η μητέρα μου μια μεγάλη συσκευασία και την έχω αδειάσει σε ένα μεγάλο δοχείο και την έχω πάντα στο ψυγείο. Ο μικρός μου είναι αλλεργικός σε γάλα αγελάδας και αυγό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το ψωμάκι.

Αν του δώσεις φρόντισε την πρώτη φορά να του δώσεις λίγο όπως κάνουμε βέβαια πάντα με τα αλλεργικά παιδιά ;)

Οποια κοπέλα θέλει τις αναλογίες για το ψωμάκι ας μου πει.
κοριτσια χθες αγορασα και εγω αρτοπαρασκευαστη αλλα επειδη ειμαι ασχετη ακομη εχω μερικα ερωτηματα.... που μπορω να βρω μεγαλη συσκευασια μαγιας?? πηρα τα μικρα σακουλακια απο το super market αλλα δεν νομιζω οτι συμφερει. επισης που θα βρω προζυμι? και ποως ειναι?
ξερω γελατε.....:p

maria- elpida
10-09-10, 08:40
κοριτσια χθες αγορασα και εγω αρτοπαρασκευαστη αλλα επειδη ειμαι ασχετη ακομη εχω μερικα ερωτηματα.... που μπορω να βρω μεγαλη συσκευασια μαγιας?? πηρα τα μικρα σακουλακια απο το super market αλλα δεν νομιζω οτι συμφερει. επισης που θα βρω προζυμι? και ποως ειναι?
ξερω γελατε.....:p

καλημερα κοριτσκι μου,
μαγια μπορεις να παρεις φρεσκια απο καποιο φουρνο και να την εχεις στην καταψυξη σου.
προζυμι παλι μπορεις να παρεις απο φουρνο ή να το κανεις μονη σου, δεν ειναι δυσκολο.
καλη επιτυχια!!

επισης μπορειτε να κανετε και ζυμη για πιτσα ή μαρμελαδες στον αρτοπαρασκευαστη, γινονται πολυ ωραια!!

apricot
10-09-10, 08:54
σε ευχαριστω το σαββατοκυριακο θα αρχισω τις δοκιμες....τη δευτερα θα σας πω!

Access
10-09-10, 09:33
έχω φτιάξει και με φρέσκια και με ξερή μαγιά ψωμί, δεν υπάρχει κανένα θέμα μην ανησυχείς. Για να ξέρεις την ποσότητα στην φρέσκια απλά τρίψε με το χέρι σου την φρέσκια μαγιά ώστε να γίνει μικρά μικρά κομματάκια και τότε μέτρα την με τον δοσομετρητή που σου δίνει ο κατασκευαστής.

Για όσες έχουν πρόβλημα με το πολύυυυυ αφράτο ψωμί ή νομίζουν ότι φουσκώνει πολύ τότε δοκιμάστε να βάλετε μικρότερη δόση μαγιάς εγώ τώρα για 3 κούπες αλεύρι και μία κούπα+2κ.σ. νερό βάζω, 1 κ.γ. ξερή μαγιά και 1 κ.γ ζάχαρη (από 2 και 2 που έδινε στις συνταγές) και το ψωμί βγαίνει λιγότερο φουσκωτό και με χοντρότερη κόρα

RosaT
10-09-10, 21:29
καλημερα κοριτσκι μου,
μαγια μπορεις να παρεις φρεσκια απο καποιο φουρνο και να την εχεις στην καταψυξη σου.
προζυμι παλι μπορεις να παρεις απο φουρνο ή να το κανεις μονη σου, δεν ειναι δυσκολο.
καλη επιτυχια!!

επισης μπορειτε να κανετε και ζυμη για πιτσα ή μαρμελαδες στον αρτοπαρασκευαστη, γινονται πολυ ωραια!!

Μεγάλη συσκευασία ξηρής μαγιάς μου είχε αγοράσει η μητέρα μου από έναν μύλο και την έχω στο ψυγείο. Οσο για το προζύμι δεν ξέρω να το φτιάχνω. Αλήθεια μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στον αρτοπαρασκευαστή ?

Εχω φτιάξει ζύμη για πίτσα αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένη αλλά μάλλον έφταιγε η συνταγή.
Καμμιά κοπέλα θέλει να μοιραστεί μαζί μας μια συνταγή ?

Access
10-09-10, 21:35
Μεγάλη συσκευασία ξηρής μαγιάς μου είχε αγοράσει η μητέρα μου από έναν μύλο και την έχω στο ψυγείο. Οσο για το προζύμι δεν ξέρω να το φτιάχνω. Αλήθεια μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στον αρτοπαρασκευαστή ?

Εχω φτιάξει ζύμη για πίτσα αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένη αλλά μάλλον έφταιγε η συνταγή.
Καμμιά κοπέλα θέλει να μοιραστεί μαζί μας μια συνταγή ?
Δεν χρειάζεσαι συνταγή, απλά χρησιμοποιείς τα υλικά που βάζεις για το ψωμί και το βάζεις στο πρόγραμμα που έχει για φούσκωμα.
Την ώρα που την απλώνεις στο ταψί απλά την αλείφεις λίγο με λάδι για να μην κολλάει βάζεις τα υλικά χωρίς το τυρί, ψήνεις και στο τέλος βάζεις και το τυρί να λιώσει

RosaT
11-09-10, 09:01
Δεν χρειάζεσαι συνταγή, απλά χρησιμοποιείς τα υλικά που βάζεις για το ψωμί και το βάζεις στο πρόγραμμα που έχει για φούσκωμα.
Την ώρα που την απλώνεις στο ταψί απλά την αλείφεις λίγο με λάδι για να μην κολλάει βάζεις τα υλικά χωρίς το τυρί, ψήνεις και στο τέλος βάζεις και το τυρί να λιώσει

Ευχαριστώ πολύ :)

apricot
13-09-10, 09:05
εφτιαξα ψωμακι!!!!!! μου εγινε πολυ ωραιο...ο αντρας μου ενθουσιαστικε και τα παιδια το τσακισαν! εφτιαξα για 1 κιλο και λεει ο συζυγος " θα τρωμε για 1 εβδομαδα" ε.. λοιπον δεν εχουμε για σημερα και το εφτιαξα χθες. εγω θα το προτιμουσα λιγο πιο αφρατο απο μεσα. εγινε αρκετα συμπαγες ξερει κανεις κανενα μυστικο? εφτιαξα με κιτρινο αλευρι και σημερα λεω να δοκιμασω μισο-μισο με αλευρι για ολες τις χρησης. οποια συμβουλη δεκτη.

Access
13-09-10, 09:38
apricot καλή αρχή !!!!
όταν λες κίτρινο αλεύρι εννοείς το καλαμποκάλευρο ή το ειδικό αλεύρι για ψωμί που έχει η γνωστή εταιρεία με άλευρα??

RosaT
13-09-10, 09:53
εφτιαξα ψωμακι!!!!!! μου εγινε πολυ ωραιο...ο αντρας μου ενθουσιαστικε και τα παιδια το τσακισαν! εφτιαξα για 1 κιλο και λεει ο συζυγος " θα τρωμε για 1 εβδομαδα" ε.. λοιπον δεν εχουμε για σημερα και το εφτιαξα χθες. εγω θα το προτιμουσα λιγο πιο αφρατο απο μεσα. εγινε αρκετα συμπαγες ξερει κανεις κανενα μυστικο? εφτιαξα με κιτρινο αλευρι και σημερα λεω να δοκιμασω μισο-μισο με αλευρι για ολες τις χρησης. οποια συμβουλη δεκτη.

Συγχαρητήρια για το ψωμάκι.

Εγώ χρησιμοποιώ την παρακάτω συνταγή και μου βγαίνει πάντα πολύ αφράτο.

300 ml νερό 2 κ.γλ.αλάτι 2 κ.σ. ζάχαρη 2 κ.σ. λάδι 500 γρ. Αλεύρι 1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και μισό ολικής με μισό άσπρο.

apricot
13-09-10, 10:48
Συγχαρητήρια για το ψωμάκι.

Εγώ χρησιμοποιώ την παρακάτω συνταγή και μου βγαίνει πάντα πολύ αφράτο.

300 ml νερό 2 κ.γλ.αλάτι 2 κ.σ. ζάχαρη 2 κ.σ. λάδι 500 γρ. Αλεύρι 1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και μισό ολικής με μισό άσπρο.
σε ευχαριστω παρα πολυ. θα δοκιμασω αυτο που λες με το ολικης αλεσης μιας και μολις πηγα και αγορασα και απο αυτο!!!!!

apricot
13-09-10, 10:52
Age χρησιμοποιησα το αυτο που ειναι για χωριατικο ψωμι και ειναι απο μονο του κιτρινο. δυστυχως ο γιος μου εχει αλλεργια στο καλαμποκι και δεν μποροω να χρησιμοποιησω καλαμποκαλευρο...αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που πηρα αρτοπαρασκευαστη καθως μαλλον στους περισσοτερους φουρνους βαζουν και απο αυτο και μετα βγαζουμε σπυρακια!! αυτο που λες εσυ το εχεις δοκιμασει γιατι σημερα το κοιτουσα και ελεγα να το παρω να μην το παρω...ειναι καλο?

Access
13-09-10, 11:23
Σε ρώτησα για το καλαμποκάλευρο γιατί συνήθως το συγκεκριμένο αλεύρι δεν φουσκώνει πολύ οπότε ίσως αυτό να ήταν το πρόβλημα. :p

εννοούσα αυτό, το ζυμωτό http://www.alevri.com (είναι κιτρινωπό)
Αυτό χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα (τώρα μου φέραν από το χωρίο αλεύρι ;-)) είναι πολύ καλό :D
Και εγώ συνήθως μίξη χρησιμοποιώ, είτε καλαμποκιού είτε το ολικής αλέσεως της ίδιας εταιρείας.
Συνήθως βάζω στις 3 κούπες αλεύρι, τις 2,5 λευκό και την μισή ολικής (δοκιμάζεις τις αναλογίες που σας αρέσει).

Το επόμενο που πρέπει να τσεκάρεις αν δεν βγαίνει αρκετά φουσκωτό το ψωμί σου είναι η δοσολογία της μαγιάς μήπως βάζεις λίγη?? επίσης, δεν πρέπει να βρέχεται την βάζεις πάνω πάνω τελευταία.
α.........και η θερμοκρασία του νερού τώρα που αρχίζει να κρυώνει λίγο ο καιρός και το νερό της βρύσης είναι ποιό κρύο, να το αφήνεις να παίρνει θερμοκρασία δωματίου.

apricot
13-09-10, 11:36
ευχαριστω ευχαριστω πολυ.....θα κανω αλλαγες και θα σας πω νεα!

georgebest
15-09-10, 01:24
Έχω πάρει και εγώ αρτοπαρασκευαστή πριν 1 εβδομάδα και είμαι ακόμα σε "πειραματικό στάδιο". Έχω φτιάξει 2 ψωμιά και 1 τσουρέκι. Με το τσουρέκι είχα πρόβλημα αντί να φουσκώσει, άπλωσε. Από γεύση τέλειο αλλά από εμφάνιση ψιλοχάλια. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άπλωσε. Αλεύρι χρησιμοποίησα αυτό το κίτρινο με το "ρομπέν". Καλά έκανα?
Επίσης η επιλογή βάρους ψωμιού σε τί εξυπηρετεί ?? Δεν κατάλαβα ακόμη. Αν το βάλεις στα 750 γρ ή στα 1250 γρ ποια η διαφορά?? Και πού θα ξέρουμε ποια επιλογή να διαλέξουμε αν δεν αναφέρει η συνταγή? Ευχαριστώ.

apricot
15-09-10, 08:21
το βαρος του ψωμιου επειρεαζει και το ψησιμο γιατι τα 1250 θελουν λιγα λεπτα περισσοτερο ψησιμο απο τα 750. παντως ακομη και σε περιπτωση που δεν αναφερει η συνταγη δεν εχει καμμια φοβερη διαφορα.στον δικο μου για το απλο ψωμι εχει διαφορα 7 λεπτα επομενως οτι και αν διαλεξεις δεν νομιζω οτι θα αλλαξει πολυ το αποτελεσμα. τσουρεκι δεν εχω φτιαξει ακομη και δεν ξερω αλλα εφτιαξα χθες τυροψωμο το οποιο τελικα ηθελε λιγο ψησιμο παραπανω και το αφησα λιγο ακομη στο σκετο ψησιμο για 15 λεπτα.

eliana_1976_
30-09-10, 11:48
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω αρτοπαρασκευαστή γιατί δεν θέλω να τρώμε συνεχώς όλα αυτά με τις διογκωτικές ύλες που βάζουν στους φούρνους. Συν εμένα μου αρέσει αυτό με τους ξηρούς καρπούς, αλλά οι περισσότεροι φούρνοι χρεώνουν τα 350 γρ πάνω από ένα ευρώ και δε μας φτάνει να περάσουμε τη μέρα. το Βενέτη το πήραμε προχθές 1,60 :!
Οπότε είναι μια καλή ευκαιρία να κάνω μια αγορά παρασκευαστή να ψήνω και τσουρέκια και μαρμελάδες που μου αρέσουν πολύ. Ελπίζω να μην γίνω 100 κιλά :(
Είδα ότι γράφετε για τον kenwood καλά λόγια. Βρήκα δύο μοντέλα

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?1977

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?33753

Ποιον συστήνετε να αγοράσω ??

Coraline
30-09-10, 11:53
Ο 350 και ο 450 έχουν ακριβώς τα ίδια προγράμματα. Νομίζω διαφέρουν στο design και στο υλικό κατασκευής πράγμα που κάνει τον 450 πιο ακριβό. Επίσης στον 350 θα πρέπει να βάλεις τους σπόρους μέσα και επάνω μόνη σου στον κάδο όταν κάνει μπιπ μπιπ. Α και δεν έχει φωτάκι. Εγώ έψαχνα για τον 450 δεν τον έβρισκα τότε και πήρα τον 350. Τον έχω περίπου 1,5 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

maria_s
30-09-10, 12:22
εγώ έχω τον 450 o οποίος έχει μεγαλύτερη ισχύ από τον 350 (780W αντί 645W), έχει 20 προγράμματα έναντι 14 που έχει ο 350 και προγραμματίζεται 15 ώρες πριν έναντι 12 του 350.

από την άλλη ο 450 είναι πιο βαρύς και ογκώδης αλλά με καλύτερο design.
έχει και βιβλίο συνταγών, δεν ξέρω αν ο 350 έχει...

αυτά! πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη και πιστεύω ότι όποιον και να διαλέξεις θα είναι μια χαρά!

eliana_1976_
30-09-10, 12:23
Oταν λες δεν έχει φωτάκι ???

maria_s
30-09-10, 12:24
α και μια και βρέθηκα εδώ...

τι αλεύρι χρησιμοποιείτε για πίτσα; έχει καμιά καλή συνταγή;
έχετε δοκιμάσει να βάλετε τη ζύμη πίτσας στο ψυγείο και να την χρησιμοποιήσετε την επόμενη μέρα; πως ήταν;

maria_s
30-09-10, 12:25
Oταν λες δεν έχει φωτάκι ???

ο 450 έχει ένα κουμπάκι που ανάβει φως στον θάλαμο εν ώρα λειτουργίας και μπορείς να δεις την κατάσταση της ζύμης χωρίς να ανοίξεις το καπάκι

Access
30-09-10, 13:32
α και μια και βρέθηκα εδώ...

τι αλεύρι χρησιμοποιείτε για πίτσα; έχει καμιά καλή συνταγή;
έχετε δοκιμάσει να βάλετε τη ζύμη πίτσας στο ψυγείο και να την χρησιμοποιήσετε την επόμενη μέρα; πως ήταν;
πάλι μπροστά μου :mrgreen::mrgreen:
βάζεις το αλεύρι το κανονικό αυτό που βάζεις για το ψωμί και ακολουθείς την συνταγή του ψωμιού μόνο που το βάζεις να κάνει ζύμωμα και φούσκωμα μετά αλοίφεις τα χεράκια σου με λίγο λάδι (έχεις λαδώσει και το ταψί) και το απλώνεις βάζεις τα υλικά χωρίς το τυρί και το ψήνεις λίγο πρίν γίνει, πετάς και το τυρί από πάνω και το βάζεις να λιώσει και αυτό (εμείς φτιάχνουμε σχεδόν κάθε Παρασκευή αντί για τα παλιοντελιβερι ):mrgreen::mrgreen:

maria_s
30-09-10, 13:49
βάζεις το αλεύρι το κανονικό αυτό που βάζεις για το ψωμί και ακολουθείς την συνταγή του ψωμιού μόνο που το βάζεις να κάνει ζύμωμα και φούσκωμα μετά αλοίφεις τα χεράκια σου με λίγο λάδι (έχεις λαδώσει και το ταψί) και το απλώνεις βάζεις τα υλικά χωρίς το τυρί και το ψήνεις λίγο πρίν γίνει, πετάς και το τυρί από πάνω και το βάζεις να λιώσει και αυτό (εμείς φτιάχνουμε σχεδόν κάθε Παρασκευή αντί για τα παλιοντελιβερι ):mrgreen::mrgreen:

έχω έρωτα μαζί σου βρε :mrgreen:
να σου πω...την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα για όλες τις χρήσεις (δεν είχα άλλο) και έγινε πολύ ωραία...προχθές έβαλα μαλακό (βιολογικό από το ΑΒ) και ήταν ξερή...βέβαια την έβαλα και ψυγείο για ένα βράδυ, λες να φταίει αυτό;

αυτό που λές να ψήσω το ζυμάρι πριν βάλω τα υλικά θα το δοκιμάσω...
και γω το προτιμώ από ντελίβερι ρε γμτ...βάζω πολτό φρέσκιας ντομάτας (τον έφτιαξε ο μπαμπας μου από δικές του ντομάτες) που έχω βάλει στο τηγανάκι με λίγο νεράκι, ζαχαρίτσα, αλάτι, πιπέρι και ρίγανη. Στρώνω γαλοπούλα και λαιτ τυράκι τριμμένο και γίνεται μιαμ μιαμ!

Coraline
30-09-10, 14:06
Η συνταγή για πίτσα που κάνω εγώ είναι:
3/4 κούπας νερό
1 κγ λάδι
2 κούπες αλέυρι για όλες τις χρήσεις
2 κγ αλάτι
1 κγ ζάχαρη
Στο πρόγραμμα 10 του 350. Όταν το βγάλω το χωρίζω σε δύο ίσες μπάλες και το ανοίγω με τον πλάστη σε αλευρωμένη επιφάνεια. Αν το τυλίξεις με μεμβράνη μένει έξω μέχρι 12 ώρες.
Η σάλτσα που φτιάχνω είναι:
1 βάζο σπιτική σάλτσα ( της μαμάς)
3 κσ παρμεζάνα τριμμένη
1 κσ σκόρδο σκόνη
1 κσ μέλι
και λίγο από τα παρακάτω για άρωμα κρεμμύδι σκόνη, ρίγανη, βασιλικός ξερός, πιπέρι μαύρο, πιπέρι καγιέν, αλάτι όσο μας αρέσει

maria_s
30-09-10, 14:22
τέλεια Coraline θα το δοκιμάσω! Σε ευχαριστώ πολύ :)

Access
30-09-10, 14:27
α......Μαράκι εγώ στην σάλτσα άμα έχω όρεξη τσιγαρίζω και λίγο κρεμμυδάκι !!!

maria_s
30-09-10, 14:43
α......Μαράκι εγώ στην σάλτσα άμα έχω όρεξη τσιγαρίζω και λίγο κρεμμυδάκι !!!

και γω αλλά συνήθως δεν έχω όρεξη :mrgreen:

Coraline
30-09-10, 14:46
Κρεμμύδι σκόνη ftw

RosaT
30-09-10, 20:40

Ασχετο με αρτοπαρασκευαστή αλλά έχει στο alevri.com μία φανταστική συνταγή για πίτσα με φαρινάπ... Από τότε που τη βρήκα δεν την αλλάζω ! Είναι γρήγορη και πεντανόστιμη !

manoulina
30-09-10, 21:11
Ασχετο με αρτοπαρασκευαστή αλλά έχει στο alevri.com μία φανταστική συνταγή για πίτσα με φαρινάπ... Από τότε που τη βρήκα δεν την αλλάζω ! Είναι γρήγορη και πεντανόστιμη !

Καλέ που ήταν αυτό το site και δε το είχα ανακαλύψει???? Εχει κάτι συνταγές.......αχχχ και μόνο απο τη φωτο όλα σου έρχεται να τα φτιάξεις!!
Να'σαι καλά που μας το ανέφερες.

RosaT
30-09-10, 21:15
Καλέ που ήταν αυτό το site και δε το είχα ανακαλύψει???? Εχει κάτι συνταγές.......αχχχ και μόνο απο τη φωτο όλα σου έρχεται να τα φτιάξεις!!
Να'σαι καλά που μας το ανέφερες.

Εχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα από αυτό το site και πραγματικά όλα ήταν καταπληκτικά. Πρόσεχε όμως για την πίτσα γιατί αν πας να τυπώσεις την ζύμη για πίτσα με φαρινάπ σου βγάζει την άλλη συνταγή που έχει με το κανονικό αλεύρι. Οπότε πάρε χαρτί και σημείωνε ...

Καλή επιτυχία !

lenaG
01-10-10, 23:33
εχω τον αρτοπαρασκευαστη του lidlεδω και 3 χρονια κατα διαστηματα φτιαχνω πολλα πραγματα αλλα με το ψωμι εχω θεματακια:

1)το ψωμι μου βγαινει υγρο εσωτερικα!!!!!!!!
Εχω αλλαξει δοσολογιες προσθετω και λιγο παραπανω αλευρι οταν κολλαει στο ζυμωμα οπως λεει αλλα τίποτα
εχετε καμια ιδεα πως να το κανω πως στεγνο??

2)ενω μου φουσκωνει πολυ ωραια λιγο πριν το ψησιμο κανει μερικες περιστροφες με τους αναδευτηρες με αποτελεσμα το ψωμι να ''πέφτει"
και ενω φουσκωνει παλι στο ψησιμο ποτε δε φτανει εκει που ηταν πριν.
το κανει αυτο και σε σας??

RosaT
02-10-10, 08:58
εχω τον αρτοπαρασκευαστη του lidlεδω και 3 χρονια κατα διαστηματα φτιαχνω πολλα πραγματα αλλα με το ψωμι εχω θεματακια:

1)το ψωμι μου βγαινει υγρο εσωτερικα!!!!!!!!
Εχω αλλαξει δοσολογιες προσθετω και λιγο παραπανω αλευρι οταν κολλαει στο ζυμωμα οπως λεει αλλα τίποτα
εχετε καμια ιδεα πως να το κανω πως στεγνο??

2)ενω μου φουσκωνει πολυ ωραια λιγο πριν το ψησιμο κανει μερικες περιστροφες με τους αναδευτηρες με αποτελεσμα το ψωμι να ''πέφτει"
και ενω φουσκωνει παλι στο ψησιμο ποτε δε φτανει εκει που ηταν πριν.
το κανει αυτο και σε σας??

Κι εγώ του Lidl έχω και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ τέτοια θέματα. Αυτές είναι οι αναλογίες που τηρώ και μου βγαίνει πάντα πολύ καλό.

300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά

Πρόγραμμα 1 για 500γρ και ψήσιμο σκούρο.

lenaG
02-10-10, 10:30
θα το δοκιμασω το βραδυ και θα σου πω
μηπως κανω εγω κατι λαθος

eliana_1976_
03-10-10, 15:27
Πήγαμε χθες Κωτσόβολο και βρήκαμε τον Kenwood 350 kai 450. O 450 σχεδιαστικά είναι πιο ωραίος από τον 350 και έχει περισσότερα προγράμματα. Δεν είναι πολύ ογκώδης όπως φοβόμουν και μάλλον σε αυτόν θα καταλήξουμε. Ευτυχώς έχω μεγάλο πάγκο κουζινας οπότε δε θα προβληματιστώ ιδιαίτερα. Θα τον παραγγείλω αύριο από το perfect shop. O kotsovolos τον είχε 174 ευρώ εάν θυμάμαι καλά και το perfect 155. Για να δούμε....

joannakip
03-10-10, 16:57
Καλησπερα κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω εσεις που εχετε αρτοπαρασκευαστη.Τι ποσοτητα ψωμιου βγαινει καθε φορα και επισης καιει πολυ ρευμα;

manoulina
03-10-10, 20:49
Ο αρτοπαρασκευαστής βγάζει το ψωμί σαν...τη φρατζόλα του ψωμιού του τοστ???

kxristina
04-10-10, 10:54
καλημέρα κορίτσια! έχω τον αρτοπαρασκευαστή του Lidl, τον πήρα πριν κανένα 6μηνο και από τότε έχουμε πάντα δικό μασ σπιτικό ψωμί στο σπίτι! Δεν ξέρω πόσο ρεύμα καίει, δεν έχω δει καμιά διαφορά στο λογαριασμό της δεη πάντως. Οι συνταγές που έχει το βιβλιαράκι είναι ολες για ψωμί περίπου 900gr, πρόσφατα αύξησα μόνη μου το νερό, το αλεύρι και τη μαγιά κατά 1/3 όλα και μου βγήκε πολύ ωραίο, 1100 gr. Εγώ φτιάχνω μαύρο ολικής, σικάλεως κια πολύσπορο, αυτά τα 3 κυρίως. Είναι πολύ πιο νόστιμο από τις φέτες τοστ του εμπορίου και φυσικά χωρίς συντηρητικά. Αν θέλεις το σχήμα του να είναι διαφορετικό από φόρμα του τοστ, έχει μια φάση όπου μπορείς να το βγάλεις από το μηχάνημα, να το πλάσεις σε καρβέλια όπως θέλεις και μετά να το ψήσεις στο φούρνο σου.
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα

joannakip
04-10-10, 11:51
Επισης στο LIDL εχει ετοιμα μιγματα για ψωμι(αλευρι) τα εχετε δοκιμασει; εχει για διαφορα ειδη ψωμιου..

RosaT
04-10-10, 21:56
Ο αρτοπαρασκευαστής βγάζει το ψωμί σαν...τη φρατζόλα του ψωμιού του τοστ???

Ανάλογα το αρτοπαρασκευαστή και το δοχείο του. Συνήθως βγαίνει σαν ψωμί φόρμας.

RosaT
04-10-10, 22:01
Επισης στο LIDL εχει ετοιμα μιγματα για ψωμι(αλευρι) τα εχετε δοκιμασει; εχει για διαφορα ειδη ψωμιου..

Ναι έχω χρησιμοποιήσει το έτοιμο ολικής άλεσης και είναι πολύ καλό. Τα αποφεύγω όμως γενικά τα έτοιμα λόγω συντηρητικών γιατί έχει τροφικές αλλεργίες ο μικρός μου.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
06-10-10, 12:02
Η φίλη και κουμπάρα μου έχει αγοράσει από Αγγλία αρτοπαρασκευαστή της PANASONIC. Είναι πολύ ευχαριστημένη και φτιάχνει και ωραίο μαύρο ψωμί.
Δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποιον θα πάρω, είμαι στην έρευνα αγοράς.

lenaG
06-10-10, 14:50
[QUOTE=RosaT;1725635]Κι εγώ του Lidl έχω και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ τέτοια θέματα. Αυτές είναι οι αναλογίες που τηρώ και μου βγαίνει πάντα πολύ καλό.

300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά

Πρόγραμμα 1 για 500γρ και ψήσιμο σκούρο.[/Q

εκανα ακριβως αυτη τη συνταγη λιγο πριν φυγω για τη δουλεια το ελεγχω ειχε φουσκωσει τέλεια και ειχε γεμισει ολη τη φορμα του αρτοπαρασκευαστη. οταν επεστρεψα μετα απο 2 ωρες το βρηκα ψημενο μεν αλλα ''καθισμενο'' ουτε τη μιση φορμα δεν καλυπτε:evil::evil:
ετσι αφουσκωτο που ηταν φυσεκα ηταν σαν πετρα!!!!!
ψαχνω και τις οδηγιες χρησης τις οποιες δεν βρισκω πουθενα!!
τα νευρα μουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!1
τι κανω λαθος???
εχω πεταξει απειρα ψωμια:sad::sad:

RosaT
06-10-10, 20:43
εκανα ακριβως αυτη τη συνταγη λιγο πριν φυγω για τη δουλεια το ελεγχω ειχε φουσκωσει τέλεια και ειχε γεμισει ολη τη φορμα του αρτοπαρασκευαστη. οταν επεστρεψα μετα απο 2 ωρες το βρηκα ψημενο μεν αλλα ''καθισμενο'' ουτε τη μιση φορμα δεν καλυπτε:evil::evil:
τι κανω λαθος???
εχω πεταξει απειρα ψωμια:sad::sad:[/QUOTE]

Πόση ώρα μετά από το τελείωμα το έβγαλες ??? Μήπως έμεινε πολύ ώρα ? Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.

lenaG
06-10-10, 21:13
rosa το εβγαλα 1 ωρα μετα !!1
βρηκα τις οδηγιες και κοιταξα εκει στις αναλυτικες πληφροφοριες για τη διαδικασια προγραμματος και λεει οτι πριν το ψησιμο εχει ''δουλεμα'' 3 λεπτα και σε εκεινη τη φαση ''πέφτει'' το ζυμαρι.
το θεμα ειναι γιατι το κανει μονο σε μενα???????
αποψε εβγαλα τα ζυμωτηρια να δω αν καταφερω κατι

asteri2
07-10-10, 12:06
κορίτσια πήρα στη μητέρα μου αρτοπαρασκευαστή της tefal και γενικά είναι πολύ καλός. ένα θέμα έχω μόνο και γιαυτό δεν έχω πάρει και εγώ και προτιμώ να το φτιάχνω μόνη μου (όπως και η μαμά μου τελικά). το ταψάκι είναι από teflon και είναι πολύ καρκινογόνο. Σε υψηλές θερμοκρασίες εκλείει 8 τοξικά αέρια. εγώ τα έχω πετάξει δύο σκεύη που είχα τέτοια. ψάχνω για αρτοπαρασκευαστή που να μην έχει τεφλόν στο ταψάκι αλλά δεν έχω βρει. μόνο η μάρκα που ψωνίζω τις (πανάκριβες) κατσαρόλες τον έχει με ταψάκι τιτανίου αλλά δεν τον πουλάει, τον δίνει δώρο με αγορά 3.000 ευρώ και πάνω. εγώ τα έχω δώσει να φανταστείτε αυτά τα χρήματα αλλά σταδιακά και έτσι δε μου συγκεντρώνετε το ποσό. καμιά ιδέα;;;

apricot
07-10-10, 12:33
[QUOTE=RosaT;1725635]Κι εγώ του Lidl έχω και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ τέτοια θέματα. Αυτές είναι οι αναλογίες που τηρώ και μου βγαίνει πάντα πολύ καλό.

300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά

τι κανω λαθος???
γιατι το βαζεις στο προγραμμα 1 και για 500 γραμμαρια. πρεπει να το βαλεις στο 2 και για 1 κιλο. τα 500 γρ αλευρι δεν σημαινει οτι επιλεγεις 500 για το ψησιμο. το ιδιο ακριβως φτιαχνω και εγω και σε αρτοπαρασκευαστη του lidl και γινεται τελειο το μονο διαφορετικο ειναι οτι βαζω 1 ,75 αλατι

Coraline
07-10-10, 12:42
asteri, εγώ ποτέ δεν ψήνω στον αρτοπαρασκευαστή ψωμί, βγάζω την ζύμη και την βάζω στον φούρνο για 30-40 λεπτά. Έτσι του δίνω ότι φόρμα θέλω ( όχι αυτό το φρατζόλι όλο ψιχα που δεν μας αρέσει) και ελέγχω πόσο ξεροψημένο θα γίνει και γίνεται και πιο γρήγορα.

RosaT
07-10-10, 13:06
[QUOTE=lenaG;1731443]
γιατι το βαζεις στο προγραμμα 1 και για 500 γραμμαρια. πρεπει να το βαλεις στο 2 και για 1 κιλο. τα 500 γρ αλευρι δεν σημαινει οτι επιλεγεις 500 για το ψησιμο. το ιδιο ακριβως φτιαχνω και εγω και σε αρτοπαρασκευαστη του lidl και γινεται τελειο το μονο διαφορετικο ειναι οτι βαζω 1 ,75 αλατι

Το βάζω στα 500 γρ. γιατί όταν το έβαζα στο 1 κιλό φούσκωνε πολύ και δεν μας άρεσε. Νομίζω ότι γενικά όλα αυτά είναι υποκειμενικά όπως και το αλάτι ή η ζάχαρη.

RosaT
07-10-10, 13:08
rosa το εβγαλα 1 ωρα μετα !!1
βρηκα τις οδηγιες και κοιταξα εκει στις αναλυτικες πληφροφοριες για τη διαδικασια προγραμματος και λεει οτι πριν το ψησιμο εχει ''δουλεμα'' 3 λεπτα και σε εκεινη τη φαση ''πέφτει'' το ζυμαρι.
το θεμα ειναι γιατι το κανει μονο σε μενα???????
αποψε εβγαλα τα ζυμωτηρια να δω αν καταφερω κατι

Δεν ξέρω γιατί στο βγάζει έτσι το ψωμάκι. Δεν δικαιολογείται πάντως επειδή το βγάζεις 1 ώρα μετά. Μήπως να πάρεις το service και να στον αλλάξουν ???

asteri2
07-10-10, 13:48
asteri, εγώ ποτέ δεν ψήνω στον αρτοπαρασκευαστή ψωμί, βγάζω την ζύμη και την βάζω στον φούρνο για 30-40 λεπτά. Έτσι του δίνω ότι φόρμα θέλω ( όχι αυτό το φρατζόλι όλο ψιχα που δεν μας αρέσει) και ελέγχω πόσο ξεροψημένο θα γίνει και γίνεται και πιο γρήγορα.

αν το κάνεις έτσι, τότε είναι εύκολο να κάνεις και τη ζύμη μόνη σου. την έχεις κάνει ποτέ;; σου βγαίνει πιο αφράτο στον αρτοπαρασκευαστή; στο ζύμωμα γυμνάζεις και δικέφαλους-τρικέφαλους ;)

kxristina
07-10-10, 14:16

300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά

τι κανω λαθος???
αυτή η συνταγή που λες με 500 gr αλέυρι και 300 ml νερό δεν νομίζω να αντιστοιχεί σε 500 gr ψωμί, αλλα΄σε 1 kg. Επίσης, όπως βάζεις τα υλικά μέσα, πρόσεχε να μην ακουμπά η μαγιά στο νερό. ρίξε τη μαγιά ομοιόμορφα πάνω στο αλεύρι

vatraxaki
11-10-10, 16:22
κοριτσια εχει καμια σας αυτον τον αρτοπαρασκευαστη;
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10260
ειναι καλος;

martavani
14-10-10, 09:58
Γειά σας φουρνάρισσες:):)
Εγώ έχω τον TEFAL XXL που αναφέρει μια κοπέλα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Θόρυβο δεν κάνει και οι συνταγές που έχω κάνει από το βιβλιαράκι του (τις έχω κάνει σχεδόν όλες) μου πέτυχαν.
Καλημέρα. Επειδή έχω και εγω αυτον τον αρτοπαρασκευαστη θέλώ να σε ρωτήσω κατι. Την πάνω μερία του ψωμιού σου τη βγάζει καλά ψημένη? Εμένα μου τη βγάζει ελάφρος άψητη σε σχέση με το υπόλοιπο ψωμι.

Access
14-10-10, 10:03
έχει δοκιμάσει καμιά σας να φτιάξει ψωμί με προζύμι στον απροπαρασκεύαστη?? και αν ναι με ποια διαδικασία ποσότητες κλπ Plssssss :D:D

Χαρά-Μαρία
14-10-10, 10:51
κοριτσια εχει καμια σας αυτον τον αρτοπαρασκευαστη;
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10260
ειναι καλος;

Εγω τον εχω, ειναι πολυ καλος. Απλα θελει να πειραματιστεις λιγο με τις συνταγες και να προσθετεις και λιγο bakin powder για να γινεται πιο αφρατο ;)

vatraxaki
14-10-10, 11:20
Χαρά-Μαρία σ'ευχαριστω για την απαντηση μαλλον αυτον θα παρω αφου λες οτι ειναι καλος ειναι και οικονομικος οταν τον παρω θα σε ρωτησω λεπτομερειες για τις συνταγες!
εσυ κανεις μονο ψωμι;

Χαρά-Μαρία
14-10-10, 11:54
Χαρά-Μαρία σ'ευχαριστω για την απαντηση μαλλον αυτον θα παρω αφου λες οτι ειναι καλος ειναι και οικονομικος οταν τον παρω θα σε ρωτησω λεπτομερειες για τις συνταγες!
εσυ κανεις μονο ψωμι;

ναι μονο ψωμι. Αν και μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.
Το ψωμι του, βγαινει σαν του τοστ, οχι τοσο σαν χωριατικο. Εχε το υποψη σου.

manoulina
14-10-10, 11:57

Πρωσοπικά αυτό είναι που με χαλάει και δεν παίρνω αρτοπαρασκευαστή. Εμένα μου αρέσει η κόρα στο ψωμί. Αν είναι σαν το ψωμί του τοστ..... τι να τον κάνω?????

κλαψ κλαψ.....

Labrinoula
14-10-10, 12:12

Coraline σε ποια φαση του προγραμματος το βγαζεις (εχουμε τον ιδιο αρτοπαρασκευαστη)?

vatraxaki
14-10-10, 12:48
ναι μονο ψωμι. Αν και μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.
ναι γιατι;
δοκιμασες πολλες συνταγες κι ολες ετσι σου το βγαζουν;
εγω προχθες που μου εφερε μια φιλη ψωμι απο τον δικο της αρτοπαρασκευαστη ηταν πολυ ωραιο και με κορα δεν ξερω ποιον εχει.

Χαρά-Μαρία
14-10-10, 12:54
ναι γιατι;
δοκιμασες πολλες συνταγες κι ολες ετσι σου το βγαζουν;
εγω προχθες που μου εφερε μια φιλη ψωμι απο τον δικο της αρτοπαρασκευαστη ηταν πολυ ωραιο και με κορα δεν ξερω ποιον εχει.

δοκιμασα, ναι. Αλλα εγω, ειχα σαν στοχο να ειναι σαν ψωμι του τοστ! Ετσι μου αρεσει το ψωμι. :D

vatraxaki
14-10-10, 13:01
α τοτε αλλαζει το θεμα χαχα!
δηλαδη εχει περισσοτερη ψιχα λες ε;
δεν εχει σχεδον καθολου κορα;

Χαρά-Μαρία
14-10-10, 13:09
α τοτε αλλαζει το θεμα χαχα!
δηλαδη εχει περισσοτερη ψιχα λες ε;
δεν εχει σχεδον καθολου κορα;

Η ψιχα ειναι ακριβως οπως ενος καλου αρτοποιειου, αν παρεις το ασπρο ψωμι πολυτελειας, ή το χωριατικο. Πολυ νοστιμο, δεν ειναι ανοστο σαν αφρος.
Η ψιχα ειναι οπως των ψωμιων του τοστ που πουλανε στα σουπερ μαρκετ. Εγω τη βγαζω την κορα παντα στα ψωμια, οποτε δεν ξερω αν θεωρειται νοστιμη. Του αντρα μου, του αρεσει. Τραγανη ειναι, απλα ειναι λεπτη.

vatraxaki
14-10-10, 13:22
οκ ευχαριστω πολυ αληθεια ποσο τον πηρες εσυ;
67ευρω τον βρηκα εγω

marlen
14-10-10, 14:01
γεια σας φουρνάρισσες...
εχω τον κενγουντ 350 ένα χρόνο τώρα αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα... από φέτος όμως λέω να τρώω ψωμάκι τέτοιο... η αλήθεια έιναι ότι δεν το πετυχαίνω αλλά πού θα μου πάει... ξέρει καμιά σας γιατί πρεπει να βάζουμε γάλα;
επίσης κάπου στο βιβλίο των συνταγών λέει για ένα κεικ καραιβικής.. το χει δοκιμάσει καμία σας; βέβαια λέω να βάλω σταφίδες κ καρύδια αντί για καρύδα κ αποξηραμένα... λέτε να βγει καμιά βλακεία; ένα τυπου σταφισόψωμο λέω να κάνω αλλά δεν ξέρω πως.....
για πείτε, για πείτε...

marlen
18-10-10, 10:53
μα καμία δε δοκίμασε έστω κ ένα κεικ του αρτοπαρασκευαστή;;;
ή ακόμα φουρνίζετε κ δεν προλάβατε να απαντήσετε;

Access
18-10-10, 11:00
έχω φτιάξει εγώ, δεν με ικανοποίησε το αποτέλεσμα, μοιάζει περισσότερο με ψωμο.....κέικ:lol::lol:
γιατί απλά δεν δοκιμάζεις ίσως στον δικό σου να γίνεται καλό ......;)

ELISAVET
18-10-10, 11:15
Κι εγώ τώρα τον αγόρασα αλλά έχω θέμα με την κόρα. Δε γίνεται ξεροψημένη.Κάνω κάτι λάθος;Το βάζω στο πρόγραμμα για σκούρα κόρα, αλλά ψήνεται γύρω γύρω καλά και πάνω είναι άσπρο.
Έκανα και το κεικ καρότο το οπόιο μου βγήκε τέλειο σε γεύση αλλά μου διαλύθηκε στο ξεφορμάρισμα, μάλλον γιατί το ξεφορμάρισα καυτό.Θα το ξαναδοκιμάσω

kxristina
18-10-10, 13:54
Εγώ δεν βάζω γάλα στο ψωμί, νερό βάζω. μια φορά έκανα μια συνταγή με γάλα και αυγά και δεν μου άρεσε.
Εφτιαξα προχθες σταφιδόψωμο, νόστιμο ήταν αλλά όχι σαν αυτό που έχουμε συνηθίσει. αλλά θα το ξαναφτιάζω με περισσότερο μέλι και περισσότερες σταφίδες. θα προσθέσω και μοσχοκάρυδο και λίγη κανέλα.
Οι Γερμανοί τα τρώνε κάπως άγλυκα όλα αυτά γι' αυτό δεν θυμίζει αυτό που έχουμε συνηθίσει, κατα τα άλλα καλό είναι

marlen
18-10-10, 16:38
φτιαχνω κ εγώ τώρα μια τελείως δικιά μου συναταγή...:shock:
για να δούμε θα τρώγεται;:rolleyes:

theofilidou
27-10-10, 11:58
Εγώ έχω τον Tefal τον άσπρο αλλά έχω χάσει το βιβλιαράκι με τις συνταγές τι να κάνω; Δεν μπορώ να κάνω ψωμί.

Access
27-10-10, 12:26
Εγώ έχω τον Tefal τον άσπρο αλλά έχω χάσει το βιβλιαράκι με τις συνταγές τι να κάνω; Δεν μπορώ να κάνω ψωμί.
μίλα με την τεφαλ :D
http://www.tefal.gr/Consumer+service/Questions+and+answers/%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82.htm

sevoula
27-10-10, 12:36

300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά

τι κανω λαθος???
βάζεις λίγη μαγιά για τόσο αλεύρι. νομίζω. ένα φακελάκι μαγιά, ένα ποτήρι νερό, μεγάλο, για μισό κιλό αλεύρι.

sevoula
27-10-10, 12:37
επειδή έχετε γράψει πολλές σελίδες, ποιός αρτοπαρασκευαστής είναι καλύτερος;

SPINELA
31-10-10, 17:05
Η αληθεια ειναι οτι τον πηραμε πριν 1 χρονο,αποκλειστικα για ψωμι!!!Εχω δοκιμασει ΟΛΑ τα αλευρια.Τελικα το πιο ωραιο ψωμακι γινετε με μιξ [ ζυμωτο-γεν.χρησης].Την συνταγη μου δεν την αλλαζω-για λευκο ψωμι,:DΠαντος γινετε κ μονο με το ενα απο τα δυο.Επισεις να βαλετε το προγραμμα για ξεροψημενη κορα!!! καντε τη κ πειτε μου....

245γρ νερο
1 κ.σ λαδι
350γρ.αλευρι
2κ.γλ.ζαχαρη [κοφτα]
1κ γλ.αλατι
1κ γλ μαγια

Η δοση ειναι για 500γρ ψωμι.Ναβαλετε το αναλογο προγραμμα
βαζουμε πρωτα τα υγρα κ μετα τα στερεα,ΑΚΡΙΒΩΣ οπως λεει η συνταγη
θα μοσχομυρισει το σπιτι σας!!!!!!!!!! Καλη επιτυχια!!!!:p

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ...;)

BENA
31-10-10, 20:40
Η αληθεια ειναι οτι τον πηραμε πριν 1 χρονο,αποκλειστικα για ψωμι!!!Εχω δοκιμασει ΟΛΑ τα αλευρια.Τελικα το πιο ωραιο ψωμακι γινετε με μιξ [ ζυμωτο-γεν.χρησης].Την συνταγη μου δεν την αλλαζω-για λευκο ψωμι,:DΠαντος γινετε κ μονο με το ενα απο τα δυο.Επισεις να βαλετε το προγραμμα για ξεροψημενη κορα!!! καντε τη κ πειτε μου....

245γρ νερο
1 κ.σ λαδι
350γρ.αλευρι
2κ.γλ.ζαχαρη [κοφτα]
1κ γλ.αλατι
1κ γλ μαγια

Η δοση ειναι για 500γρ ψωμι.Ναβαλετε το αναλογο προγραμμα
βαζουμε πρωτα τα υγρα κ μετα τα στερεα,ΑΚΡΙΒΩΣ οπως λεει η συνταγη
θα μοσχομυρισει το σπιτι σας!!!!!!!!!! Καλη επιτυχια!!!!:p

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ...;)

θα συμφωνησω μαζι σου, με μια αλλαγη ομως στην ποσοτητα του νερου, δοκιμασε να βαλεις οσο αλευρι,τοσο νερο 350γρ δλδ και προσθεσε μια κουταλια της σουπας γλυκανισο ή μαυροκουκι!!!!! σλουρπ! εμενα ο αρτοπαρασκευαστης μου εχει ενα γρηγορο προγραμμα 59' συνολικα, με την συγκεκριμενη συνταγη χρησιμοποιω αυτο το προγραμμα και γινεται τελειο ψωμακι!!!:lol::lol::lol::lol:

SPINELA
31-10-10, 21:36
θα συμφωνησω μαζι σου, με μια αλλαγη ομως στην ποσοτητα του νερου, δοκιμασε να βαλεις οσο αλευρι,τοσο νερο 350γρ δλδ και προσθεσε μια κουταλια της σουπας γλυκανισο ή μαυροκουκι!!!!! σλουρπ! εμενα ο αρτοπαρασκευαστης μου εχει ενα γρηγορο προγραμμα 59' συνολικα, με την συγκεκριμενη συνταγη χρησιμοποιω αυτο το προγραμμα και γινεται τελειο ψωμακι!!!:lol::lol::lol::lol:

Μμμμ....φοβαμαι μηπως με την ιδια ποσοτητα νερου,γινει πολυ αραιο το μηγμα.......μηπως σου πετυχαινει,επειδη το βαζεις στο γρηγορο προγραμμα?
Κ εμενα εχει γρηγορο προγραμμα,αλλα λεει οτι πρεπει να βαλεις τα υλικα ζεστα.Δεν το ηξερα ,το επιχηρησα στην αρχη,κ μου βγηκε ενα ψωμι.............το εριχνες στον τοιχο κ επεστρεφε!!!!!!!!!!!:? Ευτυχως που εχω κοτες!!!!!
Οσο για τα αρωματικα...μπααααα δεν αρεσουν στην οικογενεια,γι΄αυτο δεν χρησιμοποιω.Σ ευχαριστω πολυ παντος!!!!!!!!!!!!:-P

BENA
31-10-10, 23:47
Μμμμ....φοβαμαι μηπως με την ιδια ποσοτητα νερου,γινει πολυ αραιο το μηγμα.......μηπως σου πετυχαινει,επειδη το βαζεις στο γρηγορο προγραμμα?
Κ εμενα εχει γρηγορο προγραμμα,αλλα λεει οτι πρεπει να βαλεις τα υλικα ζεστα.Δεν το ηξερα ,το επιχηρησα στην αρχη,κ μου βγηκε ενα ψωμι.............το εριχνες στον τοιχο κ επεστρεφε!!!!!!!!!!!:? Ευτυχως που εχω κοτες!!!!!
Οσο για τα αρωματικα...μπααααα δεν αρεσουν στην οικογενεια,γι΄αυτο δεν χρησιμοποιω.Σ ευχαριστω πολυ παντος!!!!!!!!!!!!:-P

A)πολυ πιθανον να γινεται ωραιο επειδη μπαινει στο γρηγορο προγραμμα, η αληθεια ειναι οτι οι ιδιες αναλογιες στο 3ωρο προραμμα κανουν ενα εκπληκτικο....καθισμενο παξιμαδι!χεχεχεχεεχε!
β) οφ τοπικ αλλα εισαι τοοοοοοοοοσο τυχερη που εχεις κοτες...αρα εχεις και αυλη....αρα δεν τρως στην μαπα τα τσιμεντα που τρωμε εμεις εδω...!

SPINELA
01-11-10, 10:53
A)πολυ πιθανον να γινεται ωραιο επειδη μπαινει στο γρηγορο προγραμμα, η αληθεια ειναι οτι οι ιδιες αναλογιες στο 3ωρο προραμμα κανουν ενα εκπληκτικο....καθισμενο παξιμαδι!χεχεχεχεεχε!
β) οφ τοπικ αλλα εισαι τοοοοοοοοοσο τυχερη που εχεις κοτες...αρα εχεις και αυλη....αρα δεν τρως στην μαπα τα τσιμεντα που τρωμε εμεις εδω...!

περιεργο μου φαινετε που σου βγαινει,''καθισμενο παξιμαδι''γιατι την κανω πολυ καιρο την συγκεκριμενη συνταγη.Χωρις βεβαια να θελω να αμφισβητησω τα λεγωμενα σου:)
Παντος εισαι 100% σιγουρη οτι ειναι η ιδια συνταγη??
Κ κατι ακομα ....τι μαρκα αρτ/στη εχεις???

BENA
02-11-10, 00:33
περιεργο μου φαινετε που σου βγαινει,''καθισμενο παξιμαδι''γιατι την κανω πολυ καιρο την συγκεκριμενη συνταγη.Χωρις βεβαια να θελω να αμφισβητησω τα λεγωμενα σου:)
Παντος εισαι 100% σιγουρη οτι ειναι η ιδια συνταγη??
Κ κατι ακομα ....τι μαρκα αρτ/στη εχεις???

εχω KENWOOD, δεν ειπα για την δικη σου συνταγη, για την δικη μου ελεγα οτι οταν την βαζω στο μεγαλο προγραμμα βγαινει καθισμενο παξιμαδι, ισως φταιει που εχει ιση αναλογια νερο-αλευρι... θα δοκιμασω την δικη σου στο κανονικο προγραμμα να δω... γιατι το δικο μου στο γρηγορο βγαινει ωραιο αλλα δεν κραταει παραπανω απο 2 μερες, ισως λογω υγρασιας του ζυμαριου...παντως γενικα ενω ειναι ευκολη και γρηγορη λυση ο αρτοπαρασκευαστης,σαν το κλασσικο ζυμωτο (με το χερι) που κανει τελεια κορα, δεν το κανει...τεσπα..μου ανοιξε η ορεξη...αυριο βουρ να κανω την συνταγη σου και ειδωμεν;)

SPINELA
02-11-10, 22:56
Κι εγω KENWOOD εχω.σημερα το πρωι εφτιαξα κ μοσχομυρισε το σπιτι!!!
δεν καταλαβα μαλλον καλα,κ νομιζα οτι ελεγες την συνταγη που εδωσα πιο πανω,οτι δεν σου πετυχενει......τεσπα.........Τωρα ψαχνω να βρω καμια καλη συνταγη,για ζυμη πιτσας......εχεις κατι υποψιν σου???:p

ααα.....καλη επιτυχια για αυριο!!!!!!!!!!!!

xanp
03-11-10, 09:18
Συνταγή για ζύμη πίτσας για την λαμαρίνα του φούρνου αναλογίες

250 ml νερό
1 κουταλιά σούπας λάδι
450 gr αλεύρι
1 κουτάλι του γλυκού αλάτι
1 κουτάλι του γλυκού ζάχαρη
1 κουτάλι του γλυκού ξηρή μαγιά

έχω τον Kenwood 350 και το βάζω στο πρόγραμμα 10 διαρκεί 1.30 ώρα αλλά εγώ μόλις δω ότι έχει γίνει ομοιόμορφη ζύμη το βγάζω και το αφήνω λίγο να ξεκουραστεί και ύστερα το ανοίγω και κάνω την πίτσα.Μια χαρά βγαίνει και αφράτο.

αυτή για ζύμη για 2 μεσαία ταψιά πίτσα από το site της Kenwood

165 ml νερό
1 1/2 κουταλιά σούπας ελαιόλαδο
320 γρ. αλεύκαστο λευκό αλεύρι
1/2 κουταλιά γλυκού αλάτι
1 1/2 κουταλιά σούπας ζάχαρη
1 1/2 κουταλιά γλυκού στεγνή μαγιά εύκολης ανάμειξης

SPINELA
04-11-10, 17:20
Συνταγή για ζύμη πίτσας για την λαμαρίνα του φούρνου αναλογίες

250 ml νερό
1 κουταλιά σούπας λάδι
450 gr αλεύρι
1 κουτάλι του γλυκού αλάτι
1 κουτάλι του γλυκού ζάχαρη
1 κουτάλι του γλυκού ξηρή μαγιά

έχω τον Kenwood 350 και το βάζω στο πρόγραμμα 10 διαρκεί 1.30 ώρα αλλά εγώ μόλις δω ότι έχει γίνει ομοιόμορφη ζύμη το βγάζω και το αφήνω λίγο να ξεκουραστεί και ύστερα το ανοίγω και κάνω την πίτσα.Μια χαρά βγαίνει και αφράτο.

αυτή για ζύμη για 2 μεσαία ταψιά πίτσα από το site της Kenwood

165 ml νερό
1 1/2 κουταλιά σούπας ελαιόλαδο
320 γρ. αλεύκαστο λευκό αλεύρι
1/2 κουταλιά γλυκού αλάτι
1 1/2 κουταλιά σούπας ζάχαρη
1 1/2 κουταλιά γλυκού στεγνή μαγιά εύκολης ανάμειξης

Σευχαριστω πολυ,xanp,για την συνταγη....εφτιαξα μια καταπληκτικη πιτσα αποψε,κ τους αρεσε το ζυμαρακι!!!!!!!!!:-P

ΒΕΝΑ μου,εσυ τι εκανες τελικα με το ψωμακι σου?;)

spithoula
15-11-10, 01:35
Γεια σας κοριτσια!!! Θα ηθελα πολυ τη βοηθεια σας!!!
Μας πηραν δωρο οι κουμπαροι μας εναν τελειο αρτοπαρασκευαστη της kenwood (BM 450 νομιζω, που κανει κ κεικ κ μαρμελαδες)...
Εχω κανει καποιες φορες ψωμακι αλλα αντιμετωπιζω προβλημα...
Πηγα και αγορασα αλευρι ολικης, πολυσπορο, σικαλης, κριθαριου, καλαμποκισιο... αλλα δε ξερω τι να κανω, αφου ολες οι συνταγες εχουν μεσα αρκετη ποσοτητα ζαχαρης(που επειδη τρωει και το μωρακι, δε θαθελα να βαζω), γαλα σε σκονη (που λογω ειδικης διατροφης μου απαγορευονται τα γαλακτοκομικα), ξηρη μαγια (που θα ηθελα να χρησιμοποιο προζυμι)... :sad:
επεισης στις συνταγες δεν εχει καθαρα ενα αλευρι αλλα κυριως ζηταει αλευρι δυνατο και αλευρι σουπερ (κατι που εγω λογω της ειδικης διατροφης που ακολουθω, δε μπορω να καταναλωσω)...
Δε ξερω αν σας μπερδεψα...μακαρι να εχετε συνταγες σαν αυτο που ζηταω....
επεισης...ποτε οταν θα ζυμωνει θα καταλαβω ποτε μπορω να ανοιξω το πορτακι να παρω ζυμη για την επομενη φορα???
πολλα ζηταω για ψωμι απο αρτοπαρασκευαστη λετε??? :confused:
ευχαριστω :-P

xanp
15-11-10, 08:50
Καλημέρα.Την ζάχαρη και το γάλα σκόνη που λέει εγώ δεν τα βάζω ποτέ ούτε και τόσο αλάτι όσο λέει και μια χαρά βγαίνει το ψωμί. Με αλεύρι ολικής άλεσης βάζω λίγο περισσότερο από ότι στο άσπρο ψωμί και βγαίνει μαι χαρά.Επίσης στο βιβλίο λέει συνταγές και για ολικής άλεσης και για πολύσπορο γιατί δεν κάνεις αυτές χωρίς ζάχαρη και γάλα σκόνη;
Τώρα την ζύμη μόλις την βλέπεις μπαλάκι στρογγυλό χωρίς υπολείμματα τριγύρω τότε μπορείς να την βγάζεις να κρατάς για προζύμι.

spithoula
15-11-10, 13:57
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! η αληθεια ειναι οτι φοβομουν να μη βαλω ζαχαρη, μηπως ειναι απαραιτητο για την επιτυχια του ψωμιου... θα το δοκιμασω!!!
συνταγη για πολυσπορο εχει...αλλα εχει πολλων ειδων αλευρια... ειχε γαλα κλπ. θα το δοκιμασω οπως λες... απλα δε ξερω, αν κανω τις παραλλαγες στο αλευρι ποιο προγραμμα πρεπει να βαλω??? γιατι την πατησα μια φορα με ενα πολυ καλο αλευρι απο μυλο, το εβαλα στο προγραμμα και τα υλικα λευκου ψωμιου και..... το πεταξα... ζυμαρι.... και περιμεναμε να βγει γιατι ειχα τραπεζι στα πεθερικα μου.... :oops: :? :oops:

xanp
15-11-10, 15:23
το πολύσπορο στο 1 εγώ όμως έχω τον 350 οπότε θα δεις στο ινερνετ αν κάνει και για τον 450, το ολικής άλεσης στο 3, σικάλεως 1, ξεροψημένο ολικής στο 4, ψωμί 100% ολικής στο 3, πιτυρούχο ψωμί στο 1, λευκό χωρίς γλουτένη στο 9

eirini
16-11-10, 11:20
Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια στην ομάδα των φουρνάρισσων καθώς πριν 3 μέρες μας έφεραν δώρο τον Kenwood 450. Ο άντρας μου έχει ήδη φτιάξει 2 φορές ψωμί (βγήκε κ τις 2 πολύ άσπρη η κόρα) αλλά εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Θα ήθελα να φτιάξω το κέικ καρότου, όμως ο άντρας μου είναι αλλεργικός στους ξηρούς καρπούς. Η συνταγή λέει 70gr καρύδι τριμμένο. Τί να κάνω για να το αντικαταστήσω ε κάτι άλλο (οι αλλεργίες περιλαμβάνουν κ δαμάσκηνα, βερύκοκα, σλυκα, κτλ). Μπορώ να βάλω λίγο παραπάνω καρότο?
Ευχαριστώ!!!

apricot
16-11-10, 11:38
Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια στην ομάδα των φουρνάρισσων καθώς πριν 3 μέρες μας έφεραν δώρο τον Kenwood 450. Ο άντρας μου έχει ήδη φτιάξει 2 φορές ψωμί (βγήκε κ τις 2 πολύ άσπρη η κόρα) αλλά εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Θα ήθελα να φτιάξω το κέικ καρότου, όμως ο άντρας μου είναι αλλεργικός στους ξηρούς καρπούς. Η συνταγή λέει 70gr καρύδι τριμμένο. Τί να κάνω για να το αντικαταστήσω ε κάτι άλλο (οι αλλεργίες περιλαμβάνουν κ δαμάσκηνα, βερύκοκα, σλυκα, κτλ). Μπορώ να βάλω λίγο παραπάνω καρότο?
Ευχαριστώ!!!
θα μπορουσες να παραλειψεις τελειως το καρυδι αλλα καλυτερα να μην αυξησεις το καροτο γιατι ισως επηρεασει την υγρασια. μια χαρα θα βγει αλλα να ξερεις οτι γενικα τα κεικι στον αρτοπαρασκευαστη ειναι ψωμοκεικ δηλαδη μην περιμενεις να ειναι οπως του φουρνου. θα ειναι σαν ψωμακι καροτου αλλα σιγουρα πεντανοστιμο!!! καλη επιτυχια:grin:

eirini
16-11-10, 11:39
Thank you!!!!!
Θα το δοκιμάσω -λογικά- απόψε...!!

Καλή μας όρεξη λοιπόν!!!:)

xanp
16-11-10, 12:16
Για να βγαίνει πιο καλοψημένο μόλις τελειώνει το πρόγραμμα επειδή και μένα βγαίνει άσπρο πολύ το βάζω απλό ψήσιμο άλλα 20 λεπτά και βγαίνει τραγανό τραγανό...

kxristina
16-11-10, 12:43
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! η αληθεια ειναι οτι φοβομουν να μη βαλω ζαχαρη, μηπως ειναι απαραιτητο για την επιτυχια του ψωμιου... θα το δοκιμασω!!!
συνταγη για πολυσπορο εχει...αλλα εχει πολλων ειδων αλευρια... ειχε γαλα κλπ. θα το δοκιμασω οπως λες... απλα δε ξερω, αν κανω τις παραλλαγες στο αλευρι ποιο προγραμμα πρεπει να βαλω??? γιατι την πατησα μια φορα με ενα πολυ καλο αλευρι απο μυλο, το εβαλα στο προγραμμα και τα υλικα λευκου ψωμιου και..... το πεταξα... ζυμαρι.... και περιμεναμε να βγει γιατι ειχα τραπεζι στα πεθερικα μου.... :oops: :? :oops:
σχετικά με το πολύσπορο, έχω κάνει δική μου παραλλαγή πολύ πετυχημένη: 400 ml νερό, λίγο ελαιόλαδο, 2 κουτ. του γλυκού αλάτι, 320 gr αλεύρι κίτρινο, 320 gr αλεύρι πολύσπορο, μία μαγιά (με αυτή τη σειρά). το βάζω στο πρόγραμμα 3 (έχω τη μηχανή του lidl, το 3 είναι αυτό για τα ψωμιά ολικής), για μεγάλο ψωμί 1250 gr, σκούρα κόρα, τέλειο! το έχω καθιερώσει. ζάχαρη δεν χρειάζεται, κι εγώ την έχω καταργήσει

Ευχαριστώ!!! συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται να το αντικαταστήσεις με κάτι άλλο το καρύδι. και όντως θα βγει σαν ψωμί. εγώ κανω carrot cake κανονικό, στο φούρνο δηλαδή σαν αυτό των ζαχαροπλαστείων (αμερικάνικη συνταγή).΄καλή επιτυχία πάντως!!

kxristina
16-11-10, 12:45
ξέρει καμιά κοπέλα να μου πει πως φτιάχνουμε προζύμι? ή, τέλος πάντων, που το βρίσκουμε?

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
16-11-10, 13:41
Λοιπόν...ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι αρτοπαρασκευαστή θα αγοράσω. Είμαι μεταξύ KENWOOD και PANASONIC....

spithoula
17-11-10, 15:54
ξέρει καμιά κοπέλα να μου πει πως φτιάχνουμε προζύμι? ή, τέλος πάντων, που το βρίσκουμε?
ευχαριστω πολυ για τη συνταγη σου για πολυσπορο!!!
προζυμι ειναι ουσιαστικα, η ζυμη που κραταμε απο το ψωμακι μας πριν το βαλουμε να φουσκωσει... κραταμε ενα μπαλακι ζυμης...το βαζουμε την επομενη μερα στο ψυγειο και οταν θελουμε να ξαναζυμωσουμε το αναπιανουμε (το βραδυ αραιωνουμε το ζυμαρακι με νερο και ριχνουμε παλι αλευρι, ισα ισα να ανακατευεται με το κουταλι...οχι πολυ αραιο...το πρωι ετοιμαζουμε το ψωμακι)την επομενη φορα για να το χρησιμοποιησουμε αντι για μαγια!!!!
βρηκα κολπο για το αναπιασμα και τη χρηση προζυμιου σε αρτοπαρασκευαστη!!! (δηλαδη η πεθερα μου το σκεφτηκε ;))! Φτιαχνουμε το προζυμι χρησιμοποιωντας ακριβως απο τις ποσοτητες των υλικων που εχουμε να προσθεσουμε για το ψωμακι μας...
Δηλαδη αν για το αναπιασμα χρησιμοποιησουμε 50gr αλευρι και για το ψωμι θελουμε 600, στον καδο θα ριξουμε τα 550... το ιδιο ισχυει και για το νερο...
το προζυμι το βαζω μαζι με τα υγρα...
ελπιζω να βοηθησα :D
δες και εδω απο συνταγες της παρεας:
Προζύμι
Τι συμβαίνει ακριβώς με το προζύμι; Είναι διαδικασία να φτιαχτεί, αλλά αξίζει τον κόπο. Για ψωμί που φτιάχνεται με 1 κιλό αλεύρι πρέπει να γίνουν τα εξής:

Ζυμώνετε ½ ποτήρι άσπρο σκληρό αλεύρι με χλιαρό νερό και φτιάχνετε ένα μικρό ελαστικό ζυμαράκι. Το βάζετε σε ένα μπολ και το σκεπάζετε με μια καθαρή πετσέτα. Την επόμενη μέρα προσθέτετε λίγο ακόμα αλεύρι και λίγο νερό και ξαναζυμώνετε το ζυμαράκι. Επαναλαμβάνετε το ίδιο πράγμα επί 3 μέρες. Μόλις φουσκώσει και σχηματίσει πολλές τρυπίτσες, σημαίνει πως το προζύμι είναι έτοιμο.
Αν βιάζεστε και δεν μπορείτε να περιμένετε τόσες μέρες, διαλύετε 10 γρ. νωπή μαγιά με 100-150 γρ. νερό και προσθέτετε λίγο άσπρο αλεύρι, τόσο όσο χρειάζεται για να γίνει το μείγμα χυλός. Το αφήνετε 4 ώρες σε ζεστό μέρος και μετά το χρησιμοποιείτε.

Κάθε φορά που φτιάχνετε ψωμί με προζύμι, να κρατάτε μια μικρή ποσότητα από το ζυμάρι, την οποία θα χρησιμοποιήσετε ως προζύμι την επόμενη φορά. Το ζυμάρι αυτό το τοποθετείτε σε ένα γυάλινο δοχείο. Στον πάτο βάζετε λίγο λάδι και λίγο αλάτι, από πάνω το προζύμι και από πάνω πάλι λίγο λάδι, για να μην ξεραθεί.
Το διατηρείτε εντός ψυγείου για 10-15 μέρες. Μπορείτε ακόμα να χρησιμοποιήσετε κάποιο πλαστικό τάπερ που θα κλείσετε (δεν χρειάζεται λάδι από πάνω σε αυτή την περίπτωση).
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να διατηρηθεί το προζύμι. Μπορείτε να το βάλετε σε πήλινο δοχείο και να το καλύψετε με μπόλικο αλεύρι (εκτός ψυγείου) ή να το σκεπάσετε απλώς με μια μεμβράνη. Και με τους δύο αυτούς τρόπους το προζύμι ξεραίνεται ελαφρώς και πρέπει να μείνει σε χλιαρό νερό για λίγη ώρα μέχρι να μαλακώσει πριν το αναπιάσετε.

Ένας άλλος πιο εύκολος τρόπος είναι να φτιάξετε ψωμί με μαγιά κανονικά την πρώτη φορά και να κρατήσετε λίγο από τη ζύμη. Μετά από μερικές μέρες είναι έτοιμο προζύμι για να το χρησιμοποιήσετε.

ΠΩΣ ΑΝΑΠΙΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΖΥΜΙ
Για να φτιάξουμε ψωμί με προζύμι κάνουμε το εξής: Βάζετε το προζύμι με λίγο χλιαρό νερό να διαλυθεί. Προσθέτετε λίγο αλεύρι μέχρι να γίνει ένας παχύς χυλός. Το αφήνετε σε ζεστό μέρος για όλο το βράδυ και το πρωί συνεχίζετε το ζύμωμα κανονικά με όλα τα υπόλοιπα υλικά (η διαδικασία αυτή λέγεται ανάπιασμα).
Εάν το προζύμι το έχετε στο ψυγείο, τότε βγάλτε το από το πρωί. Το βράδυ θα έχει έρθει σε θερμοκρασία δωματίου και θα μπορείτε να κάνετε την προηγούμενη διαδικασία κανονικά.

μαμαλευτερακι
20-11-10, 09:30
Καλημέρα κ εγώ χτες έκανα κεικ αλά δεν μου βγήκε ήταν άψητο:???::???::???::???::???: από πάνω κ στο κέντρο αρκετά υγρό:evil::evil::evil:

τι συνταγές κάνετε για κέικ

eliana_1976_
30-11-10, 23:22
Αγοράσαμε τον αρτοπαρασκευαστή της kenwood 450 και είμαι μια ολόκληρη μέρα και τον κοιτάω και με κοιτάει. Διαβάζω τις συνταγές και έχω μπερδευτεί με το γάλα σε σκόνη και όλα αυτά τα προγράμματα και τα αλεύρια. Αγχώθηκα πριν τον χρησιμοποιήσω. Δηλαδή βάζουμε τα υλικά και πρέπει να παρακολουθούμε εάν κολλάει η ζύμη και θέλει περισσότερο αλεύρι ή νερό. Αν είναι έτσι γιατί να το προγραμματίζεις από το βράδυ και το πρωί να βρεις έτοιμό ψωμί ??? Επιπλέον οι συνταγές λένε για αυγό, γάλα. Εάν δεν βάλω αυγό και το γάλα το αντικαταστήσω με νερό δε θα βγει η συνταγή ??? Επιπλέον εάν δεν βάλω ζάχαρη τι θα γίνει ?? Φτιάχνει κάποια κοπέλα στο συγκεκριμένο μοντέλο κάποια επιτυχημένη συνταγή ψωμιού να επιχειρήσω χωρίς ζάχαρη, αυγό, γάλα ??

LA LATINA
01-12-10, 14:35
χαχαχα
εγω να δεις ποσο καιρο τον κοιταω!!!!!!!!!!!

μαμαλευτερακι
01-12-10, 14:41
συνταγη για ψωμακι

300γρ νερο
2 κουταλιεσ του γλυκου αλατι
2κουταλιεσ του γλυκου ζαχαρη ειναι απαραιτιτη γιατι φουσκωνη η μαγια
2κουταλιεσ του γλυκου λαδι

500γρ αλευρι εγω περνω το μαννα το κιτρινο για χωριατικο απο τον μασουτη

1 1/2 κουταλακι μαγια

ταυλικα θα τα ρυξετε με την σηρα πουσασ τ γραφω
η μαγια ν μην βραχη
καλη επιτυχια στο ψαμακι σασ
στο βασικο προγραμμα για ψωμι

φιλια οτι αλλο χριαστιτε εδω ειμαστε φιλια

eliana_1976_
01-12-10, 17:36
εμείς βάλαμε το 100% ολικής άλεσης στο πρόγραμμα 3 και έχει ακόμα 1,5 ώρα να τελειώσει. Δεν βάλαμε καθόλου ζάχαρη και γάλα που έλεγε η συνταγή, δεν έχει φουσκώσει ιδιαίτερα και στο κέντρο είχε κάνει μια μεγάλη τρύπα κατά το ζύμωμα που την έκλεισα ανοίγοντας το καπάκι κατά το ζύμωμα. Τι θα βγει δεν ξέρω !!!Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το νόημα της χρονοκαθυστέρησης. Αν το βάλεις βράδυ και αρχίζει να ζυμώνει πρέπει να σηκωθείς να δεις έαν θέλει αλέυρι ή νερό ακόμα που λέει μέσα στο βιβλίο ???

μαμαλευτερακι
01-12-10, 17:47
εμείς βάλαμε το 100% ολικής άλεσης στο πρόγραμμα 3 και έχει ακόμα 1,5 ώρα να τελειώσει. Δεν βάλαμε καθόλου ζάχαρη και γάλα που έλεγε η συνταγή, δεν έχει φουσκώσει ιδιαίτερα και στο κέντρο είχε κάνει μια μεγάλη τρύπα κατά το ζύμωμα που την έκλεισα ανοίγοντας το καπάκι κατά το ζύμωμα. Τι θα βγει δεν ξέρω !!!Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το νόημα της χρονοκαθυστέρησης. Αν το βάλεις βράδυ και αρχίζει να ζυμώνει πρέπει να σηκωθείς να δεις έαν θέλει αλέυρι ή νερό ακόμα που λέει μέσα στο βιβλίο ???
η ζαχαρη επιβαλετε δεν φουσκονη η μαγια αλλιοσ δοκιμασ ετην συνταγη που σου λεω δεν χρειαζετε τιποτα βγενη ψωμακι λαχταριστο
καλη επυτιχια ;-);-);-);-)

eliana_1976_
01-12-10, 18:08
θα δοκιμάσω το εκπληκτικό ψωμί που θα βγει σήμερα και θα δοκιμάσω μετα και τη δική σου συνταγή και θα σου πω. ευχαριστώ !

kxristina
02-12-10, 12:06
καλημέρα,
θέλει λίγη πείρα και πειραματισμό η μηχανή! μετά από μερικές απόπειρες, επιτυχημένες και μη, θα καταλήξετε στις συνταγές που σας αρέσουν και βγάζουν καλό ψωμί. οπότε δεν χρειάζεται να παρακολουθείς και να προσθέτεις αλεύρι. Δηλαδή, αν σου βγει λασπωμένο, την επόμενη φορά βάλε περισσότερο αλεύρι. Αν βγει ξεφούσκωτο, ίσως θέλει πιο πολλή μαγιά ή μίξη με άλλο τύπο αλευριού. Αν βγει άσπρο, το ψήνεις λίγο παραπάνω. εγώ βάζω το χρονοπρογραμματισμό και την Κυριακή το πρωί έχουμε ζεστό ψωμί με μαρμελάδα... τέλειο!!
Σχετικά με τη ζάχαρη, την έχω κόψει από τις συνταγές. Αυγά - γάλα δεν βάζω. Αντί για βούτυρο βάζω λίγο ελαιόλαδο.
Σχετικά με το ψωμί ολικής, δεν έχω δοκιμάσει να βάλω εξ' ολοκλήρου αλεύρι ολικής: βάζω μισό ολικής - μισό κίτρινο, ή έστω 3/5 με 2/5. Γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα φουσκώσει αν είναι όλο ολικής.

eliana_1976_
02-12-10, 16:13
Μέγα απογοήτευση η πρώτη εμπειρία. Δε φούσκωσε, έσπασε σε ένα σημείο και στο κέντρο βγήκε λασπουριά. Μάλλον κατά τη ζύμωση ήθελε να το κοιτάμε και να το ξεκολλάμε από τα τοιχώματα και επειδή εγώ έλειπα από το σπίτι δεν του κάναμε τίποτα. Δεν τρώγεται και έχω σκάσει από τη στεναχώρια μου. Αύριο θα δοκιμάσω τη συνταγή της μαμάς λευτεράκι και βοήθειά μας.

shadyfairy
02-12-10, 20:33
ααχχχ... πικραμένη ιστορία ο αρτοπαρασκευαστής.
ούτε εγώ βάζω γάλα ή αυγά και το ψωμί βγαίνει ωραιότατο.... μόνο που.... δεν έχει κόρα :eek:
δηλαδή κάνει κόρα αλλά είναι πάντα "νοτιασμένη" και όχι ξεροψημένη.
μήπως ξέρει καμιά σας να μου πει τι μπορεί να φταίει ?

υ.γ. όσες συνταγές και να έκανα, πάντα έτσι μου βγαίνει η κόρα.. :cry:

xanp
03-12-10, 09:29
Για δείτε και την δική μου συνταγή για άσπρο ψωμί.Εμάς πάλι ποτέ δεν μας βγήκε κακό απλά άλλες φορές βγαίνει πιο φουσκωτό και άλλες λιγότερο αλλά υποψιάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα μαγιάς...

για ένα κιλό ψωμί

400μλ νερό
1,5 κουταλιά σούπας λάδι
600 γρ αλεύρι
1 κουτάλι αλάτι και πιο λίγο από το κουτάλι καλό βγαίνει
1,5 κουταλιά γλυκού ζάχαρη
2 κουταλιές γλυκού μαγιά

το αφήνω στο πρόγραμμα που κρατάει 3,5 ώρες και μόλις τελειώσει αν δω και η κάρα δεν είναι πολύ κόκκινη το βάζω να ψηθεί άλλα 20 λεπτά αλλά υπόψιν μετά βγαίνει ξεροψημμένη και όχι μαλακή.Το κάνω 2 χρόνια αυτό το ψωμί και πάντα πετυχαίνει.Τα υλικά με την σειρά που τα έγραψα.

Access
03-12-10, 10:46
ααχχχ... πικραμένη ιστορία ο αρτοπαρασκευαστής.
ούτε εγώ βάζω γάλα ή αυγά και το ψωμί βγαίνει ωραιότατο.... μόνο που.... δεν έχει κόρα :eek:
δηλαδή κάνει κόρα αλλά είναι πάντα "νοτιασμένη" και όχι ξεροψημένη.
μήπως ξέρει καμιά σας να μου πει τι μπορεί να φταίει ?

υ.γ. όσες συνταγές και να έκανα, πάντα έτσι μου βγαίνει η κόρα.. :cry:
μήπως το αφήνεις αρκετή ώρα αφού τελειώσει μέσα στο μηχάνημα ??? θα πρέπει να το βγάλεις μετά από 5-6 λεπτά και να το τυλίξεις με πάνινη πετσέτα και να το βάλεις κάπου που θα "αερίζεται" και από κάτω ;)

Για δείτε και την δική μου συνταγή για άσπρο ψωμί.Εμάς πάλι ποτέ δεν μας βγήκε κακό απλά άλλες φορές βγαίνει πιο φουσκωτό και άλλες λιγότερο αλλά υποψιάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα μαγιάς...

αυτό έχει να κάνει με την θερμοκρασία του νερού και όχι της ποιότητα ή ποσότητα της μαγιάς (υποθέτοντας ότι βάζεις πάντα 2 κ.γ) δηλαδή το καλοκαίρι βάζουμε νερό βρύσης τον χειμώνα που το νερό βρύσης είναι αρκετά κρύο βάλε μία ποσότητα να πάρει θερμοκρασία δωματίου και μετά βάλτο

Υπόψη η ζάχαρη έχει να κάνει με το χρώμα της κόρας οπότε θεωρώ ότι δεν πρέπει να λείπει από την συνταγή έστω και σε μικρότερη ποσότητα από την αναγραφόμενη (εγώ ας πούμε βάζω 1 κ.σ ζάχαρη και 1 κ.γ αλάτι)

Σχετικά με το μαύρο ψωμί δυστυχώς αν το κάνουμε μόνο με μαύρο αλεύρι θα βγεί πατικωμένο γιατί μάλλον είναι "βαρύ" μετά από διάφορες δοκιμές προτιμώ να βάζω στις 3 κούπες αλεύρι την μισή μαύρο (αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα)

Η δική μου συνταγή γίνεται σε όλους τους αρτοπαρασκευαστές

1 κούπα νερό + 2 κ.σ. νερό
2. κ.σ. λάδι
1. κ.σ. ζάχαρη
1 κ.γ. αλάτι
3 κούπες αλεύρι
2 κ.γ. μαγιά
Με αυτή ακριβώς την σειρά που τα γράφω το αλεύρι θα πρέπει να καλύπτει όλη την επιφάνεια έτσι ώστε η μαγιά να μην βραχεί με το νερό πριν αρχίσει το ζύμωμα !!!!

Καλή επιτυχία !!!!!!!!!!!

georgebest
06-12-10, 23:15
Να πω πρώτα και εγώ κάτι για την κόρα του ψωμιού. Για να σας βγει τέλεια η κόρα και τραγανή όπως ακριβώς του ψωμιού από το φούρνο της γειτονιάς, πρέπει να ψήσετε το ψωμί σε προθερμασμένο φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας για κανα 45 λεπτο στους 190 στον αέρα. (έτσι το κάνω εγώ).Και γίνετε μούρλια!!!!

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι. Για 1 κιλό ψωμί πόσο αλάτι πρέπει να βάλουμε ? Γιατί εγώ βάζω 1,5 κ.γ. αλλά μου φαίνεται ανάλατο (άγευστο). Μπορώ να βάλω περισσότερο ? Α και ζάχαρη σταμάτησα να βάζω και δεν είμαι σίγουρος αν φταίει για το φούσκωμα αυτή ή το αλεύρι που χρησιμοποιείς. Αυτά από μένα.

apricot
07-12-10, 08:24
Να πω πρώτα και εγώ κάτι για την κόρα του ψωμιού. Για να σας βγει τέλεια η κόρα και τραγανή όπως ακριβώς του ψωμιού από το φούρνο της γειτονιάς, πρέπει να ψήσετε το ψωμί σε προθερμασμένο φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας για κανα 45 λεπτο στους 190 στον αέρα. (έτσι το κάνω εγώ).Και γίνετε μούρλια!!!!

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι. Για 1 κιλό ψωμί πόσο αλάτι πρέπει να βάλουμε ? Γιατί εγώ βάζω 1,5 κ.γ. αλλά μου φαίνεται ανάλατο (άγευστο). Μπορώ να βάλω περισσότερο ? Α και ζάχαρη σταμάτησα να βάζω και δεν είμαι σίγουρος αν φταίει για το φούσκωμα αυτή ή το αλεύρι που χρησιμοποιείς. Αυτά από μένα.
και το δικο μου εβγαινε αναλατο και ετσι τωρα βαζω 2 κ.γ. τωρα γινεται μια χαρα:grin:

eliana_1976_
07-12-10, 11:51
Εφτιαξα τη συνταγή της μαμάς λευτεράκι και μου βγήκε ωραίο σαν γεύση αλλά όχι και σε εμφάνιση. Την επόμενη μέρα έφτιαξα άλλα συνταγή με 200 γρ. κίτρινο αλεύρι, 200 γρ. λευκό αλέυρι και 100 γρ. ολικής και φυσικά όλα τα άλλα υλικά και βγήκε υπέροχο ψωμάκι. Τελικά το μυστικό είναι κατά το ζύμωμα να έχεις το νου σου να το ξεκολλάς από τα τοιχώματα για να σου πάρει καλό σχήμα και όχι πατηκωμένο από τη μία μεριά και φουσκωμένο από την άλλη όπως μου βγήκε η πρώτη απόπειρα. Οπότε η σκέψη να το βάζω από το βράδυ (με το νυχτερινό ρεύμα στις 2) για να έχω έτοιμο και ζεστό ψωμάκι το πρωί την απορρίπτω γιατί θα βγει χάλια εμφανισιακά.
Πάντως θέλει να βάλεις και σωστά όλα τα υλικά και όντως η ζάχαρη το βοηθάει να φουσκώσει. Σήμερα είναι η 4η μέρα που είχαν μείνει 2 φέτες και το πρωί που έφαγα ήταν μια χαρά. Καμία σχέση με του φούρνου. Τρως μια φέτα και χορταίνεις βρε παιδί μου. Είναι σαν το ζυμωτό της γιαγιάς, το συμπαγές.

apricot
07-12-10, 19:53
κοριτσακια ποια μπορει να γραψει μια συνταγη για μαρμελαδα στον αρτοπαρασκευαστη? εχει το βιβλιο μου καποιες με μια ζαχαρη που δεν ξερω τι ειναι (ζαχαρη για ζελατινοποιηση??????). παστως θελω καποια πετυχημενη συνταγη παρακαλω...θελω πολυ να φτιαξω μαρμελαδιτσα στα πιτσιρικακια μου!

fistikaki
19-12-10, 17:00
λοιπον, φτιαχνω μελοψωμο...

δικια μου συνταγη λολ!!!!

βασικη συνταγη αρτοπαρασκευαστη, μισο ασπρο αλευρι, μισο ολικης, και μια μεγαλη κουταλια ανθομελο....

κι οτι γινει!!!!

θα σας πω εντυπωσεις σε 3 ωρες..

XΡΙΣΤΙΝΑ
22-12-10, 17:06
φιστικακι τι εγινε το μελοψωμο τελικα?πετυχε?

fistikaki
22-12-10, 23:11
ηταν υπεροχοοοοοοοοοοοοοοοοο.. το τσακισαμε!!! στη βασικη συνταγη, 1-2 κουταλιες μελι!!!! (εγω θα βαλω και παραπανω, αφου αρεσει στη μικρη!!)

apricot
23-12-10, 07:51
μπραβο μπραβο για στειλε κανενα κομματι....
κοριτσια συνταγη για μαρμελαδα κανεις?????

XΡΙΣΤΙΝΑ
23-12-10, 16:22
ωραια θα το φτιαξω κι εγω...
Τωρα για μαρμελαδα δεν με βολευει ο αρτοπαρασκευαστης πιστευω καλυτερα σε κατσαρολα...μια φορα εκανα και τα εκανα ψιλοχαλια ολα..
Δεν νομιζω να διαφερουν οι συνταγες ομως..τωρα για την πηκτινη κι εγω το ειχα απορεια...η αληθεια ειναι πως η μαρμελαδα μια χαρα πηζει και χωρις αυτη την βλακεια...συνταγες θα βρεις απειρες στο ιντερνετ.Προτεινω τις συνταγες τις παρεας που εχει και σχολια..γραψου και ρωτα και αποριες

Access
23-12-10, 17:51
η πικτίνη χρειάζεται κάποιες φορές στα φρούτα που δεν έχουν από μόνα τους τα βοηθάει να πήξουν καλλίτερα πχ το μήλο και το κυδώνι έχουν από μόνα τους περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο γούγλη και εδώ .
[/URL]
http://www.sintagespareas.gr/simboules/glika/72-nostimes-marmelades (http://www.sintagespareas.gr/sintages/spitiki-piktini.html)
και για home made πικτίνη εδώ
[URL]http://www.sintagespareas.gr/sintages/spitiki-piktini.html

Επίσης το σμ ΑΒ έχει ζάχαρη με πικτίνη (η πικτίνη από μόνη της είναι ακριβή)
Συνταγή για μαρμελάδες :

Μαρμελάδα πορτοκαλιού
χυμός πορτοκαλιού 3 μεσαία πορτοκάλια
ξύσμα πορτοκαλιού 2 πορτοκάλια
ζάχαρη 1 κύπελλο
νερό 1 κ.σούπας
πικτίνη 2 κ. γλυκού

Μαρμελάδα φράουλα και μήλο (αυτή δεν έχει πικτίνη)
φράουλες 2 κύπελλα
μήλα 1 κύπελλο
ξύσμα λεμονιού 3 κ. σούπας

Στο πρόγραμμά για μαρμελάδες

ο μόνος λόγος που δεν κάνω πλέον τις μαρμελάδες στον αρτοπαρασκεύαστή είναι γιατί δεν μπορείς να κάνεις ποσότητα
Η οδηγία που δίνει είναι ότι τα υλικά θα πρέπει να είναι μέχρι τον αναδευτήρα (η κατσαρόλα είναι ποιο βολική τελικά) :D:D

και για το Μαράκι (αφού τα γράφω ας τα γράψω εδώ)

ΣΤΑΦΙΔΟΨΩΜΟ
ΝΕΡΌ 1 κύπελλο +1 κ.σ.
Βούτυρο ή λάδι (εγώ βάζω λάδι) 2 1/2 κ.σούπας
αλάτι 1 κ.γ.
Μέλι 3 κ. σ.
Αλεύρι 3 κύπελλα
Μαγιά 2 κ. γλυκού
Σταφίδες 1/2 κυπέλλου
στο πρόγραμμα που ψήνει κανονικά το ψωμί επίσης επειδή ή το μέλι ή οι σταφίδες σκουραίνουν πολύ την κόρα το ρυθμίζω στην πιο μικρή σκάλα που έχει για χρώμα κόρας

διευκρίνηση τις σταφίδες καλό είναι να τις βάλουμε στο προς το τέλος του ζυμώματος (νομίζω ότι όλοι έχουν μία ηχητική υπενθύμιση όπου μπορείς να προσθέσεις υλικά αφού έχει το δικό μου ερείπιο) :mrgreen::mrgreen:

όπου λέει κούπες φτάνει να είναι η ίδια κούπα νερό με το αλεύρι :grin::grin:

XΡΙΣΤΙΝΑ
23-12-10, 18:17
AGE καλησπερα ! οταν λες κυπελλο τι εννοεις? μπορω να κανω την αντιστοιχη κουπα δικια μου?ειμαι στο τσακ να το φτιαξω

XΡΙΣΤΙΝΑ
23-12-10, 18:18
ωωωχ...στραβαδι ειμαι..:shock:..γραψε λαθος ....:roll:

Access
23-12-10, 18:37
AGE καλησπερα ! οταν λες κυπελλο τι εννοεις? μπορω να κανω την αντιστοιχη κουπα δικια μου?ειμαι στο τσακ να το φτιαξω
να φτιάξεις να φτιάξεις :D:D στην κόρη μου άρεσε πολύ μέχρι που ανακάλυψε ότι τις αρέσουν περισσότερο οι σταφίδες από το σταφιδόψωμο :roll::roll:

Fistikaki !!! όταν λές βασική συνταγή αυτή έχει και ζάχαρη μέσα έβαλες ?? ή απλά μόνο το μέλι ???
θα το φτιάξω αύριο σίγουρα κάνμε μεγάλη κατανάλωση στο μέλι :roll::roll:

XΡΙΣΤΙΝΑ
27-12-10, 18:48
To σταφιδοψωμο εγινε τελειο!!
Συγχαρητηρια για την συνταγη...απλα ηθελε λιγο παραπανω αλευρι το δικο μου γιατι φουσκωσε ομορφα αλλα στο ψησιμο ξεφουσκωσε...:lol: το μελοψωμο δεν το εκανα ακομα θα επανελθω

supermama
27-12-10, 23:19
οκ! σας μελετησα ολες. Λοιπον. εχει παρει η μαμα μου πριν κανα χρονο μηχανη για ψωμακι απτο καρφουρ. τοχε σε προσφορα και ξεγαλαστηκε. δεν ειναι καμια ιδιαιτερα γνωστη μαρκα μαλλον απο αυτες του κρφουρ.λοιπον... οποτε εκανα περα απο γευση που ηταν μετρια, εβγαινε η κορα ασπρη σαν ναθελε πιο πολυ ψησιμο. το δοκιμασα λιγο παραπανω και τιποτα. αυριο θα παω να δω ακριβως τη μαρκα να σας πω μηπως και τον ξερει καμια να βγαλουμε ακρη

maria_s
27-12-10, 23:35
η πικτίνη χρειάζεται κάποιες φορές στα φρούτα που δεν έχουν από μόνα τους τα βοηθάει να πήξουν καλλίτερα πχ το μήλο και το κυδώνι έχουν από μόνα τους περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο γούγλη και εδώ .

http://www.sintagespareas.gr/simboules/glika/72-nostimes-marmelades
και για home made πικτίνη εδώ
http://www.sintagespareas.gr/sintages/spitiki-piktini.html

Επίσης το σμ ΑΒ έχει ζάχαρη με πικτίνη (η πικτίνη από μόνη της είναι ακριβή)
Συνταγή για μαρμελάδες :

Μαρμελάδα πορτοκαλιού
χυμός πορτοκαλιού 3 μεσαία πορτοκάλια
ξύσμα πορτοκαλιού 2 πορτοκάλια
ζάχαρη 1 κύπελλο
νερό 1 κ.σούπας
πικτίνη 2 κ. γλυκού

Μαρμελάδα φράουλα και μήλο (αυτή δεν έχει πικτίνη)
φράουλες 2 κύπελλα
μήλα 1 κύπελλο
ξύσμα λεμονιού 3 κ. σούπας

Στο πρόγραμμά για μαρμελάδες

ο μόνος λόγος που δεν κάνω πλέον τις μαρμελάδες στον αρτοπαρασκεύαστή είναι γιατί δεν μπορείς να κάνεις ποσότητα
Η οδηγία που δίνει είναι ότι τα υλικά θα πρέπει να είναι μέχρι τον αναδευτήρα (η κατσαρόλα είναι ποιο βολική τελικά) :D:D

και για το Μαράκι (αφού τα γράφω ας τα γράψω εδώ)

ΣΤΑΦΙΔΟΨΩΜΟ
ΝΕΡΌ 1 κύπελλο +1 κ.σ.
Βούτυρο ή λάδι (εγώ βάζω λάδι) 2 1/2 κ.σούπας
αλάτι 1 κ.γ.
Μέλι 3 κ. σ.
Αλεύρι 3 κύπελλα
Μαγιά 2 κ. γλυκού
Σταφίδες 1/2 κυπέλλου
στο πρόγραμμα που ψήνει κανονικά το ψωμί επίσης επειδή ή το μέλι ή οι σταφίδες σκουραίνουν πολύ την κόρα το ρυθμίζω στην πιο μικρή σκάλα που έχει για χρώμα κόρας

διευκρίνηση τις σταφίδες καλό είναι να τις βάλουμε στο προς το τέλος του ζυμώματος (νομίζω ότι όλοι έχουν μία ηχητική υπενθύμιση όπου μπορείς να προσθέσεις υλικά αφού έχει το δικό μου ερείπιο) :mrgreen::mrgreen:

όπου λέει κούπες φτάνει να είναι η ίδια κούπα νερό με το αλεύρι :grin::grin:

φιλενάδα μου γλυκιά, ακολούθησα πιστά την συνταγή σου και τα αντράκια μου το λάτρεψαν το σταφιδόψωμο! έγινε πεντανόστιμο και πολύ όμορφο αλλά δεν πρόλαβα να το τραβήξω φώτο, είχαν φάει το μισό :rolleyes::mrgreen:

ευχαριστούμε πολύ!

Access
28-12-10, 00:19
φιλενάδα μου γλυκιά, ακολούθησα πιστά την συνταγή σου και τα αντράκια μου το λάτρεψαν το σταφιδόψωμο! έγινε πεντανόστιμο και πολύ όμορφο αλλά δεν πρόλαβα να το τραβήξω φώτο, είχαν φάει το μισό :rolleyes::mrgreen:

ευχαριστούμε πολύ!
σμουτς :mrgreen::mrgreen: φώτο δεν προλαβαίνω και εγώ ποτέ χαχαχαχα

apricot
28-12-10, 07:55
ωραια θα το φτιαξω κι εγω...
Τωρα για μαρμελαδα δεν με βολευει ο αρτοπαρασκευαστης πιστευω καλυτερα σε κατσαρολα...μια φορα εκανα και τα εκανα ψιλοχαλια ολα..
Δεν νομιζω να διαφερουν οι συνταγες ομως..τωρα για την πηκτινη κι εγω το ειχα απορεια...η αληθεια ειναι πως η μαρμελαδα μια χαρα πηζει και χωρις αυτη την βλακεια...συνταγες θα βρεις απειρες στο ιντερνετ.Προτεινω τις συνταγες τις παρεας που εχει και σχολια..γραψου και ρωτα και αποριες
ευχαριστω πολυ!

supermama
28-12-10, 17:30
κοριτσια! κανω τη συνταγη της ''μαμαλευτερακη'' απο μυρωδια καλη απο γευση ακομα δε ξερω. ψηνετε. το προγραμμα τελειωνει τωρα σε 10 λεπτα! απο το πλαι εχει παρει χρωμα αλλα απο πανω τιποτα και εχει ανοιξει λιγο σε καποια σημεια.. τι να κανω?να το βαλω στον φουρνο? η νατο αφησω?

Access
28-12-10, 17:56
κοριτσια! κανω τη συνταγη της ''μαμαλευτερακη'' απο μυρωδια καλη απο γευση ακομα δε ξερω. ψηνετε. το προγραμμα τελειωνει τωρα σε 10 λεπτα! απο το πλαι εχει παρει χρωμα αλλα απο πανω τιποτα και εχει ανοιξει λιγο σε καποια σημεια.. τι να κανω?να το βαλω στον φουρνο? η νατο αφησω?
αν το ψωμί σου φουσκώνει πολύ (σε ύψος ) μου έχει συμβεί να είναι άψητο/ανοιχτόχρωμο από πάνω, δοκίμασε την επόμενη φορά να βάλεις λιγότερη μαγιά ή να κάνεις μικρότερη δόση
για τώρα τι να σου πω δοκίμασε να το βάλεις στον φούρνο εγώ αυτό θα έκανα :p:p

fistikaki
28-12-10, 18:00
Fistikaki !!! όταν λές βασική συνταγή αυτή έχει και ζάχαρη μέσα έβαλες ?? ή απλά μόνο το μέλι ???
θα το φτιάξω αύριο σίγουρα κάνμε μεγάλη κατανάλωση στο μέλι :roll::roll:

δεν εβαλα καθολου ζαχαρη, αλλα νομιζω πρεπει να βαλουμε ελαχιστη, εστω μισο κουταλακι, το χρειαζεται η ζυμη..

σορρυ που αργησα να απαντησω κουκλα μου, τωρα ειδα το ποστ

supermama
28-12-10, 18:03
αν το ψωμί σου φουσκώνει πολύ (σε ύψος ) μου έχει συμβεί να είναι άψητο/ανοιχτόχρωμο από πάνω, δοκίμασε την επόμενη φορά να βάλεις λιγότερη μαγιά ή να κάνεις μικρότερη δόση
για τώρα τι να σου πω δοκίμασε να το βάλεις στον φούρνο εγώ αυτό θα έκανα :p:p

εμμμ εδω σε θελω! βασικα ναι τοβαλα στο φουρνο και κατι παει να κανει. αλλα το θεμα ειναι οτι εσκασε η ζυμη απο πανω χωρις να χει φουσκωσει. εννοω πως το ψωμι γενικα ειναι οκ αλλα απο πανω ειναι επιπεδο χωρις το κλασικο βουναλακι που κανουν οταν φουσκωνουν.. φφφφ τι να πω. ειναι και οτι ναναι το μηχανημα καρφουρ home. τρεχα γυρευε. αυτα παθαινουμε οσοι ξεγελιωμαστε με προσφορες. δε βρισκω και το βιβλιο με οδηγιες.. αστα..

XΡΙΣΤΙΝΑ
28-12-10, 18:10
εχω μπανανες που δεν θα φαγωθουν και θελω να φτιαξω κεικ...με πολυ λιγη ζαχαρη..καμια ιδεα?

μαμαλευτερακι
28-12-10, 18:11
εμμμ εδω σε θελω! βασικα ναι τοβαλα στο φουρνο και κατι παει να κανει. αλλα το θεμα ειναι οτι εσκασε η ζυμη απο πανω χωρις να χει φουσκωσει. εννοω πως το ψωμι γενικα ειναι οκ αλλα απο πανω ειναι επιπεδο χωρις το κλασικο βουναλακι που κανουν οταν φουσκωνουν.. φφφφ τι να πω. ειναι και οτι ναναι το μηχανημα καρφουρ home. τρεχα γυρευε. αυτα παθαινουμε οσοι ξεγελιωμαστε με προσφορες. δε βρισκω και το βιβλιο με οδηγιες.. αστα..
to μλου σκαι εχω κ εγω κ κανει σουπερ ψωμακι τι εκανεσ για πεσ την συνταγη

supermama
28-12-10, 18:24
to μλου σκαι εχω κ εγω κ κανει σουπερ ψωμακι τι εκανεσ για πεσ την συνταγη

αχχ.. εμενα δε λεει μπλου σκαι -αυτη ειναι καλη μαρκα- εμενα ομως δε λεει τιποτα. ειναι ενας μαυρος και απλα εχει το σημα του καρφουρ και τη home. εκανα οτι λες στη συνταγη με τη σειρα που τα γραφεις. νερο λαδακι αλατι ζαχαρη αλευρι και μαγια (αν θυμαμαι καλα τωρα τη συνταγη..) α! το νερακι τοβαλα χλιαρο οχι βρυσης

antu
03-01-11, 13:20
εχι καμια ακουσει τιποτα για τον ALASKA που εχι το μακρο ??? τον εβγαλε προσφορα 43 ευρω να τον πάρω ή θα πεταξω τα λεφτα μου????

boy'smam
14-01-11, 15:23
Εχει κανει καμια απλο κεικ στον αρτοπαρασκευαστη?Και πως?Μου ζητησε ο αντρουλης μου...αλλα οι συνταγες της συσκευης δεν του αρεσουν!

XΡΙΣΤΙΝΑ
14-01-11, 17:41
Δεν το εχω επιχειρησει ακομα!!κι εγω ειμαι περιεργη

boy'smam
14-01-11, 17:51
Κριμα...ελπιζω καποια κοπελα να μας καθοδηγησει!

eliana_1976_
24-01-11, 16:42
Eγώ φτιάνω τέλεια ψωμάκια στον 450, όλες οι συνταγές είναι πετυχημένες και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό. Κάνω και πολλές παραλλαγές φυσικά, ανάλογα τα αλευρια που θα έχω σπίτι. Αλλά έκανα απόπειρα να φτιάξω τσουρέκι και βγήκε μεγάλη αποτυχία. Εκανα ότι έλεγε η συνταγή και μετά το τέλος του ζυμώματος έβγαλα τη ζύμη για να φουσκώσει, αλλά την έβαλα μέσα σε μπωλ πάνω στο καλοριφέρ για να είναι ζεστή και ήρθε και ξεράθηκε από πάνω και μετά δεν μπορούσα να την πλάσω με τίποτα. Την έψησα στο φούρνο, σαν γεύση ήταν καλά αλλά σαν εμφάνιση αποτυχία μεγάλη. Μου βγήκαν σαν τις βαρκούλες από τα πεινιρλί στο ύψος. Τι έκανα λάθος ?? Μήπως μετά το τέλος του προγράμματος στον αρτοπαρασκευαστή να άφηνα τη ζύμη μέσα σε αυτόν και να την παρακολουθώ μήπως φουσκώσει και χυθεί από το μπωλάκι της ? Τι δεν κάνω σωστά ???

Και κάτι άσχετο ...... ξέρει καμμιά κοπέλα που μπορώ να βρω βύνη για να βάλω στο ψωμί. Φτιάχνω πολλές φορές πολύσπορο. Εψαξα σε σούπερ μάρκερ (βασιλόπουλο, καρφούρ) και δεν βρίσκω πουθενά. Μήπως να ρωτήσω στον φούρνο που αγοράζω το αλευρι ?

Access
24-01-11, 17:08
Eγώ φτιάνω τέλεια ψωμάκια στον 450, όλες οι συνταγές είναι πετυχημένες και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό. Κάνω και πολλές παραλλαγές φυσικά, ανάλογα τα αλευρια που θα έχω σπίτι. Αλλά έκανα απόπειρα να φτιάξω τσουρέκι και βγήκε μεγάλη αποτυχία. Εκανα ότι έλεγε η συνταγή και μετά το τέλος του ζυμώματος έβγαλα τη ζύμη για να φουσκώσει, αλλά την έβαλα μέσα σε μπωλ πάνω στο καλοριφέρ για να είναι ζεστή και ήρθε και ξεράθηκε από πάνω και μετά δεν μπορούσα να την πλάσω με τίποτα. Την έψησα στο φούρνο, σαν γεύση ήταν καλά αλλά σαν εμφάνιση αποτυχία μεγάλη. Μου βγήκαν σαν τις βαρκούλες από τα πεινιρλί στο ύψος. Τι έκανα λάθος ?? Μήπως μετά το τέλος του προγράμματος στον αρτοπαρασκευαστή να άφηνα τη ζύμη μέσα σε αυτόν και να την παρακολουθώ μήπως φουσκώσει και χυθεί από το μπωλάκι της ? Τι δεν κάνω σωστά ???

Και κάτι άσχετο ...... ξέρει καμμιά κοπέλα που μπορώ να βρω βύνη για να βάλω στο ψωμί. Φτιάχνω πολλές φορές πολύσπορο. Εψαξα σε σούπερ μάρκερ (βασιλόπουλο, καρφούρ) και δεν βρίσκω πουθενά. Μήπως να ρωτήσω στον φούρνο που αγοράζω το αλευρι ?
έπρεπε να την σκεπάσεις πριν την βάλεις όχι πάνω αλλά κοντά στο καλοριφέρ προσωπικά αφού βάλω τον αρτοπαρασκευαστή να την ζυμώσει 2 φορές το βάζω στον φούρνο στο ταψάκι που είναι να το ψήσω σχηματισμένο σε σαλιγκάρι και το αφήνω εκεί με αναμμένο τον φούρνο στους 50 βαθμούς με ένα μπολάκι νερό μέσα (υπάρχουν φούρνοι που έχουν ειδικό πρόγραμμα για φούσκωμα εγώ έχω χάσει το μανιουαλ οπότε το κάνω έτσι ) μετά από κανά μισάωρο η ζύμη θα έχει φουσκώσει αρκετά για να την ψήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες

eliana_1976_
24-01-11, 17:17
έπρεπε να την σκεπάσεις πριν την βάλεις όχι πάνω αλλά κοντά στο καλοριφέρ προσωπικά αφού βάλω τον αρτοπαρασκευαστή να την ζυμώσει 2 φορές το βάζω στον φούρνο στο ταψάκι που είναι να το ψήσω σχηματισμένο σε σαλιγκάρι και το αφήνω εκεί με αναμμένο τον φούρνο στους 50 βαθμούς με ένα μπολάκι νερό μέσα (υπάρχουν φούρνοι που έχουν ειδικό πρόγραμμα για φούσκωμα εγώ έχω χάσει το μανιουαλ οπότε το κάνω έτσι ) μετά από κανά μισάωρο η ζύμη θα έχει φουσκώσει αρκετά για να την ψήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες

Την είχα σκεπάσει με μια πετσέτα αλλά το μπωλ το έβαλα πάνω στο καλοριφέρ. Δηλαδή για να καταλάβω όταν τελειώσει στον αρτοπαρασκευαστή το πρόγραμμα με το ζύμωμα της ζύμης το ξαναβάζεις να το ζυμώσει άλλη μία φορά πάλι από την αρχή ή κατάλαβα λάθος?
Το μπωλάκι με το νερο τη χρησιμεύει στο φούρνο ? Δε χρειάζεται να χτυπήσω τη ζύμη που λέει η συνταγή να φύγει ο αέρας και να τη ξανα-αφήσω να φουσκώσει ?? Η μητέρα μου μου είπε ότι είναι διπλός κόπος. Δηλ. όταν γίνει η ζύμη την βγάζω την πλάθω σε πλεξούδες, την αφήνω σε ζεστό μέρος όλη νύχτα :( να φουσκώσει και το πρωί τα ψήνω τα τσουρέκια. Δηλαδή μία ολόκληρη μέρα για να κάνουμε 2-3 τσουρέκια :( ???

XΡΙΣΤΙΝΑ
24-01-11, 17:24
εφτιαξα κι εγω τσουρεκακια απο γευση ειναι μια χαρα αλλα μου πετρωσαν μετα..AGE τα τυλιγεις με μεμβρανη πριν κρυωσουν?νομιζω αυτο ηταν το λαθος μου και οτι δεν το αφησα να φουσκωσει πολυ.
Κι εγω στο φουρνο τα φουσκωνω, μολις τελειωσει ο αρτοπαρασκευαστης εχω προθερμανει τον φουρνο στους 50 αλλα μολισ βαλω την ζυμη τον κλεινω.Επισης δεν βαζω και μπολ με νερο.Τελικα μηπως κανω και αλλα λαθη?:lol:
Επισης να ρωτησω και κατι αλλο..η ζυμη τι υφη εχει?να κολλαει λιγο στα χερια η οχι?

Access
24-01-11, 17:25
σωστά κατάλαβες χρησιμοποιώ το πρόγραμμα που είναι μόνο για ζύμωμα φούσκωμα και το σταματάω πριν αρχίσει να το φουσκώνει και αμέσως μετά το ξαναβάζω να το ζυμώσει από την αρχή (παρατήρισα ότι γίνεται καλλίτερο έτσι στην υφή) αφού τελιώσει και το 2 ζύμωμα το βάζω στο φούρνο
Η υγρασία το βοηθάει να φουσκώσει?? ξέρω και εγώ κάπου το είχα διαβάσει αυτό:D:D το ακολουθώ και για το τσουρέκι αλλά και για την ζύμη της πίτσας όταν βαριέμαι να περιμένω να γίνει στον αρτοπαρασκευαστή ;);)

eliana_1976_
24-01-11, 18:25
σωστά κατάλαβες χρησιμοποιώ το πρόγραμμα που είναι μόνο για ζύμωμα φούσκωμα και το σταματάω πριν αρχίσει να το φουσκώνει και αμέσως μετά το ξαναβάζω να το ζυμώσει από την αρχή (παρατήρισα ότι γίνεται καλλίτερο έτσι στην υφή) αφού τελιώσει και το 2 ζύμωμα το βάζω στο φούρνο
Η υγρασία το βοηθάει να φουσκώσει?? ξέρω και εγώ κάπου το είχα διαβάσει αυτό:D:D το ακολουθώ και για το τσουρέκι αλλά και για την ζύμη της πίτσας όταν βαριέμαι να περιμένω να γίνει στον αρτοπαρασκευαστή ;);)

Dλδ πριν ξεκινήσει το φούσκωμα, κλείνεις τη συσκευή από το off και ξανα-ξεκινάς το πρόγραμμα της ζύμης από την αρχή. Σωστά κατάλαβα ? Απλά τη 2ρη φορά το αφήνεις να φουσκώσει στο φούρνο όχι στον αρτοπαρ.

Μαρια Στυλιανακη
25-01-11, 12:58
το πιο υγεινό κέικ που υπάρχει και ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΓΕΥΣΗ

150 ml σουσαμέλαιο
100γρ ζάχαρη μαυρη
1 φακελακι ζαχαρη με φυσική βανίλια (η vahine εχει)
1 αυγό
150-170 γρ αλεύρι ολικής
350-400 γρ ψίχα απο φρουτα κ λαχανικά που περισσεύει απο αποχυμωτή (mix απο ψίχα απο έκαστο μηλο αχλαδι 2 καρότα ginger ακτινιδιο πορτοκάλι )
1 κτγ αλάτι
και τριμμενα μπαχαρικά
1κτγ κόλιαντρο
1/2 κτγ γαρυφαλο
1/4 κτγ μοσχοκάρυδο
1/4 κτγ κανέλλα ή κ μπαχάρι

1 + 1/2 κτγ μπεικιν παουντερ
1 + 1/4 κτγ σόδα

τα ανακατεύετε καλά σε ενα μπωλ, και τα βαζετε στον αρτοποιητή χωρίς τον αναδευτήρα.

ψήνετε στο πρόγραμμα για κέικ καρότο
(kenwood 450)

είναι ζουμερότατο και τρελλά μυρωδάτο.

το κόβετε σε φέτες και βαζετε στην κατάψυξη σε μερίδες και βγάζετε κάθε πρωί.

τα παιδιά όταν το φάνε νομίζουν ότι έχει σοκολάτα είναι τόσο νόστιμο.

επίσης

στην βασική συνταγή για ψωμι ολικής, προσθέστε 1-2 κτγ κόλιαντρο και 1 κτγ κύμινο και 2 κτσ κοπανισμένο λιναρόσπορο = ΤΕΛΕΙΑ γεύση.

βασική συνταγή για ολικής

410-420 γρ νερο
600 γρ αλέυρι ολικής (εχω δοκιμασει και 500 ολικής σταρενιο κ 100 ολικής κριθαρένιο ή άλλο )
1 κτσ σουσαμέλαιο
1 +1/2 μαγιά σκόνη
1+1/2 κτγ αλάτι

XΡΙΣΤΙΝΑ
25-01-11, 14:09
Γεια σου Μαρακι!
Το ψωμι ολικης φουσκωνει κανονικα?Αλευρι ολικης περνεις απο σουσουμακετ(που λεει και η κορη μου) ή απο μυλο?
Τωρα το κεικ μην σου πω πως θα το φτιαξω και αυριο πρωι πρωι.Η ψιχα απο αποχυμωτη ειναι στεγνη υποθετω.Αν κοψω 400γρ φρουτα-λαχανικα θα ειναι το ιδιο?Εχω εναν παμπαλαιο αποχυμωτη τον οποιο δεν χρησιμοποιω.

Μαρια Στυλιανακη
26-01-11, 16:56
γειά!
αλευρι μυλοι αγ γεωργιου ολικης αλλα εχω χρησιμοποιησει και αλατινη ολικής

για να βγεί πιο αφρατο βαλε 500 γρ -550 αλευρι αντι 600.

δεν νομίζω οτι κανει αυτο που λες για τα φρουτα γιατι ο αποχυμωτης εχει βγάλει όοολο το ζουμι και εχει μείνει μονο η ψίχα δηλαδή η φυτική ίνα στην ουσία,

οπότε πιστεύω οτι δεν θα ψηθεί σαν κέικ.... θα είναι παρα πολυ υγρό αν απλώς τα πολτοποιήσεις.
δεν το εχω δοκιμασει.... επίσης το καλό είναι ότι απο τον αποχυμωτη ειναι μεσα και η φλούδα των φρούτων (σε μικροσκοπικά κομματάκια) και ίσως αυτά βοηθούν στο να πήξει (εχουν την φυσική πηκτίνη ίσως...? ) και να εχει τη μορφη κεικ....

ήδη παντως όπως έχει γίνεται κέικ που είναι παααρα πολύ μαλακο και ζουμερό οπότε με περισσότερα υγρά.... αμφιβάλλω... δε χανεις βεβαια κατι στο να το δοκιμασεις! φρόντισε όσο μπορείς να τα στραγγίξεις... ή να τα περάσεις απο κάποιο σουρωτήρι? δεν ξέρω δεν το εχω κανει ποτε ετσι!

XΡΙΣΤΙΝΑ
26-01-11, 17:05
Θα το δοκιμασω με τον αποχυμωτη αφου τον εχω . Εχεις δικιο για τα υγρα. Θα μπορουσε να γινεται με τριμμενο μηλο-καροτο-τζιντζερ και να παραλειψεις τα ζουμερα!Οπως και να εχει σιγουρα δεν θα ειναι το ιδιο! Η μονη παραλαγη που θα κανω θα ειναι στο λαδι επειδη δεν εχω σησαμελαιο!Την επομενη φορα!Με την κοιλια τουρλα ολους τους τρεχω και ειπα να τους αφησω λιγο:mrgreen:
Σ'ευχαριστω Μαρακι!

eliana_1976_
03-02-11, 12:52

Χθες ξεκίνησα να κάνω ζύμη για τσουρέκια έβαλα τα υλικά όπως λέει ο αρτοπαρασκ. σε μια κατσαρόλα χωρίς όμως μέσα την μαγιά (γιατί την προηγούμενη φορά που την είχα ρίξει βγήκαν χάλια), έριξα όλα τα υλικά μετά στον κάδο, μετά το αλεύρι και σε μια μικρή λακουβίτσα την μαγιά για να μην βραχεί και δεν φουσκώσει η ζύμη. Την έβαλα για ζύμωμα 2 φορές, μετά την έβγαλα και την έκανα τσουρακάκια, άναψα το φούρνο στους 50 βαθμούς κανένα 40 λέπτο, αλλά η ζύμη ίσα που φούσκωσε, ελάχιστα. Την άφησα στο φούρνο όλη νύχτα και σήμερα το πρωί ήταν πάλι στο ίδιο ύψος. Την πέρασα με αυγό, την έψησα και περιμένω να δω το αποτέλεσμα. Γιατί δε φουσκώνει ??? Τι κάνω λάθος ??

eliana_1976_
03-02-11, 12:56
Μπορεί να μην φούσκωσε αλλά η ζύμη έχει γίνει πολύ αφράτη και στη γεύση και στην εμφάνιση αυτή τη φορά, ενώ την προηγούμενη ήταν σαν στούκας :) Τουλάχιστον δεν θα την πετάξω.

Access
03-02-11, 13:13
μεταλλικό μπολάκι με νερό έβαλες μέσα :D:D στον αέρα ε??

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα βάλεις τα υλικά σε μπολάκι πρώτα.
Λιώνεις το βούτυρο ή το αφήνεις για λίγο πάνω σε αναμμένο καλοριφέρ να μαλακώσει ρίχνεις τα υγρά πρώτα μετά το αλεύρι και στο τέλος την μαγιά χρησιμοποιείς αυτή που είναι σε φακελάκι ναι ??

τουλάχιστον τρώγεται :mrgreen::mrgreen:το θέμα με το φούσκωμα θα την βρείς την άκρη ίσως να έβαζες τον φούρνο λίιιιγο παραπάνω στους 60 ας πούμε θέλει τόσο όσο να είναι χλιαρός ο φούρνος

eliana_1976_
03-02-11, 14:09
μεταλλικό μπολάκι με νερό έβαλες μέσα :D:D στον αέρα ε??

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα βάλεις τα υλικά σε μπολάκι πρώτα.
Λιώνεις το βούτυρο ή το αφήνεις για λίγο πάνω σε αναμμένο καλοριφέρ να μαλακώσει ρίχνεις τα υγρά πρώτα μετά το αλεύρι και στο τέλος την μαγιά χρησιμοποιείς αυτή που είναι σε φακελάκι ναι ??

τουλάχιστον τρώγεται :mrgreen::mrgreen:το θέμα με το φούσκωμα θα την βρείς την άκρη ίσως να έβαζες τον φούρνο λίιιιγο παραπάνω στους 60 ας πούμε θέλει τόσο όσο να είναι χλιαρός ο φούρνος

Ελιωσα το βούτυρο και μαζί με το νερό κ τα άλλα υλικά τα έβαλα σε μια κατσαρόλα για να λιώσει η ζάχαρη και αφού άρχισαν τα υλικά να έχουν κάποια θερμοκρασία όπως λέει η συνταγή τα έβαλα στον κάδο, μετά έριξα το αλέυρι, την μαγιά (ξηρή από φακελάκι) και ξεκίνησα το πρόγραμμα, 2 φορές ζύμωμα όπως μου είπες. Αναψα το φούρνο στους 50 βαθμούς (αέρα + 50 βαθμούς, δεν τον έβαλα παραπάνω γιατί έχω πολύ δυνατό φούρνο), αλλά δεν έβαλα νερό γιατί δεν είχα κανένα μεταλλικό μπωλ παρά μόνο μπρίκι και φοβόμουν μήπως καεί το χεράκι του. Αρα μήπως γι αυτό δεν φούσκωσε. Πάντως σαν γεύση είναι πολύ ωραίο. Την επόμενη φορά θα βάλω νερό.

Access
03-02-11, 14:33
ναι θέλει νερό για να φουσκώσει δεν έχει σημασία να είναι μεταλλικό το σκεύος βάλε ένα βαθύ πιάτο ή γυάλινο μπολάκι κάτι που να μην σπάει χαλάει στον φούρνο.
Αν η κουζίνα σου είναι σχετικά νέα σίγουρα θα έχει και ειδικό πρόγραμμά για φούσκωμα ζύμης ψάξε το μανιουλ τις συσκευής και θα το βρεις αλλά ακόμα και να μην έχει κάνεις αυτό που σου έγραψα παραπάνω η δικιά μου έχει ας πούμε αλλά βαριέμαι να βρώ το μανιουαλ και το κάνω έτσι :roll::roll:
next time θα το πετύχεις ............ φάγαμε στούκας μέχρι να ανακαλύψω ότι είναι καλλίτερα να ζυμώνεις 2 φορές και να φουσκώνεις στον φούρνο ουυυυυυυυυυυυυυυυ :mrgreen::mrgreen:

eliana_1976_
03-02-11, 14:50
ναι θέλει νερό για να φουσκώσει δεν έχει σημασία να είναι μεταλλικό το σκεύος βάλε ένα βαθύ πιάτο ή γυάλινο μπολάκι κάτι που να μην σπάει χαλάει στον φούρνο.
Αν η κουζίνα σου είναι σχετικά νέα σίγουρα θα έχει και ειδικό πρόγραμμά για φούσκωμα ζύμης ψάξε το μανιουλ τις συσκευής και θα το βρεις αλλά ακόμα και να μην έχει κάνεις αυτό που σου έγραψα παραπάνω η δικιά μου έχει ας πούμε αλλά βαριέμαι να βρώ το μανιουαλ και το κάνω έτσι :roll::roll:
next time θα το πετύχεις ............ φάγαμε στούκας μέχρι να ανακαλύψω ότι είναι καλλίτερα να ζυμώνεις 2 φορές και να φουσκώνεις στον φούρνο ουυυυυυυυυυυυυυυυ :mrgreen::mrgreen:

Κάπου έχω βάλει κι εγώ το μάνιουαλ αλλά θα ψάξω να το βρω. Η κουζίνα μου είναι 3 ετών, αλλά δεν ξέρω εάν έχει τέτοιο πρόγραμμα που λες. Για να δούμε....την επόμενη φορά θα βάλω και νερό μέσα στο φούρνο και θα σου πω εντυπώσεις :)

marilia12
03-02-11, 18:09
Γιατί δε φουσκώνει ??? Τι κάνω λάθος ??

θελει δυο τουλαχιστον φακελακια μαγια το τσουρεκι.

eliana_1976_
03-02-11, 18:58
Η συνταγή έλεγε 4 κτγ ξηρή μαγιά. Τόσο έβαλα

Access
03-02-11, 19:07
είναι πολύ λίγη για 500 γρμ αλεύρι θέλει 2 φακελάκια μαγιά το γράφει και στη συσκευασία του αλεύριού για τσουρέκι

eliana_1976_
03-02-11, 21:13
είναι πολύ λίγη για 500 γρμ αλεύρι θέλει 2 φακελάκια μαγιά το γράφει και στη συσκευασία του αλεύριού για τσουρέκι

Εγώ είχα πάρει χύμα αλεύρι σούπερ για τσουρέκι από το φούρνο. Που να ήξερα τι γράφει το τυποποιημένο ??? Η συνταγή του αρτοπαρασκ. έλεγε 4 κτγ.
Ελπίζω την επόμενη φορά να τα κάνω καλά. Τα νεύρα μου !!! Για να φάμε ένα τσουρέκι χειροποίητο πόσες ώρες πρέπει να καταναλώσουμε άσκοπα ??

alex1979
05-02-11, 17:05
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια από εσάς τον αρτοπαρασκευαστή της izzy και αν έχει μείνει ευχαριστημένη. Έριξα μια ματιά σήμερα σε διάφορα καταστήματα ηλεκτρονικών, αλλά δεν υπήρχε ποικιλία. Οι kenwood ήταν αρκετά ακριβότεροι δυστυχώς.

lop
05-02-11, 18:36
alex τον έχω εδώ και 1 χρόνο, είμαι ευχαριστημένη. .εχεις καποια συγκ.απορία;

alex1979
05-02-11, 21:21
lop, σ' ευχαριστω για την απαντηση. Η βασικη μου απορια ειναι αν φτιαχνει καλο ψωμι. Για τα υπόλοιπα -κεικ, μαρμελαδες, δεν με πολυνοιαζει. Βρηκα στο ιντερνετ τα χαρακτηριστικα του izzy και μου φαινονται μια χαρα. Απλα σκεφτομαι αν αξιζει να δωσω τα διπλα χρηματα για να παρω kenwood, αφου τελικα εχουν σχεδον τις ιδιες λειτουργιες.

lop
05-02-11, 22:09
alex εγώ τον πήρα (μαζί με κάποια κουπόνια) 50Ε από carrefur. Ψωμί φτιάχνει καταπληκτικό και έχω βρεί και εδώ μέσα πολλές επιπλέον συνταγές, μοσχομυρίζει το σπίτι, και ξέρεις τι υλικά έχεις βάλει, ζεστό ή με αλμυρό ή με γλυκό είναι κόλαση αλλά υπέχει ο κίνδυνος των ...κιλών. Και μαρμελάδα έκανα οκ (μπορείς και σε κατσαρόλα να την βράσεις)για κέικ δεν το ψήνει και τόσο καλά. Πάντως περισσότερα χρήματα δεν θα έδινα γιατί μετά από 1 χρόνο τον μάζεψα αφού έμαθα να κάνω ψωμί μόνη μου πιά και τον χρησιμοποιώ μόνο γιά φούσκωμα ζύμης.Ούτε πολύ ρεύμα καίει.Πόσο τον βρήκες;

alex1979
05-02-11, 22:36
Τον βρήκα 75 ευρώ στον κωτσόβολο και ψήνομαι να τον αγοράσω! Θα δω και τις συνταγές που κυκλοφορούν εδώ και πιστεύω να τα καταφέρω! Το σημαντικότερο είνα αυτό που είπες, ότι θα τρώμε ψωμί σπιτικό με αγνά υλικά και χωρίς συντηρητικά... Όσο για τα κιλά, ελπίζω να δείξω λίγη αυτοσυγκράτηση!! Σ' ευχαριστώ και πάλι! :)

alex1979
12-02-11, 11:48
Καλημέρα σας! Τελικά τον πήρα κι εγώ τον αρτοπαρασκευαστή και είμαι ενθουσιασμένη!!!!!!!!! Της izzy πήρα τελικά, εκτός από οικονομικός είναι και εμφανίσιμος, δεν μου πιάνει όλο τον πάγκο και έχει ένα σωρό συνταγές!!! Χτες έκανα ψωμάκι και σήμερα λαχταριστά κρουασανάκια!!! Το καλύτερο είναι ότι και ο άντρας μου ενθουσιάστηκε, παρόλο που στην αρχή ήταν επιφυλακτκός! Ευχαριστώ που με "παρασύρατε"!!!

neta37
06-04-11, 10:08
χθες αγορασαμε απο το lidl τον αρτοπαρασκευαστη της εταιρειας siver crest.αγορασαμε και 1 κιλο αλευρι για σκουρο ψωμι ολικης αλεσεως ετοιμο μιγμα δηλαδη δεν χρειαζεται να προσθεσεις μαγια και αλατι.το αποτελεσμα καλυτερο απο οτι περιμεναμε.γευστικο ψωμι που το ευχαριστηθηκαμε ολοι στην οικογενεια.το μονο που με ανησυχει ειναι οτι θα μπαινουμε στον πειρασμο να δοκιμαζουμε νεες συνταγες και θα παχυνουμε..... πλησιαζει και το καλοκαιρι.....καλη μας ορεξη!!!!

βιολετα3
06-04-11, 13:04
καλημερα εχθες μου ελεγε ο αντρας μου για τ αρτοπα.που εχει στα λιντλ αλλα εγω δεν ηθελα ν τ παρω ημουν επιφυλακτικη.οσεσ τ πηρατε μεινατε ευχαριστημενεσ αξιζει τελικα ν τ παρω?μια κοπελα ανεφερε οτι φτιαχνει κ κρουασαν ο συγκεκριμενοσ που εχει στα λιντλ μπορεισ ν φτιαξεισ κρουασαν?

simply_godess
17-04-11, 16:09
γεια σας! ειμαι και εγω καινουρια στο θεμα του αρτοπαρασκευαστη!ηθελα απο καιρο να παρω εναν , αλλα το αφηνα για αλλη φορα...χθες που πηγα στο καρφουρ,ειδα εναν αρτοπαρασκευαστη bluesky μονο 19 ευρω! και τον πηρα απλα για δοκιμη.δεν εχω κανει ακομη ψωμι,γιατι οι συνταγες που εχει στο βιβλιαρακι εχουν ολες τους γαλα σε σκονη.εσεις που ψηνετε πολυ καιρο απο οτι εχω διαβασει ως τωρα,εχετε να μου δωσετε καμοια συμβουλη?μπορω να παραλειψω το γαλα σε σκονη? και με τη μαγια τι γινεται?μπορω να χρησιμοποιησω φρεσκια μαγια αντι για σκονη?η αληθεια ειναι οτι η μαγια σε σκονη δεν συμφαιρει.υπαρχει καμοια συσκευασια μεγαλη στο εμποριο και οχι αυτα τα μικρα σακουλακια?

neta37
17-04-11, 17:33
TO DIKO MOU BIBLIO SINTAGON GIA KLASIKO LEYKO PSOMI GRAFEI.. 320ML NERO,2K SOYPAS BOYTIRO,MISO KOYTALAKI TSAGIOY ALATI, 2 KOYTALIES SOYPAS ZAXARI,600GR ALEYRI SITOY TIPOY 550,1 PAKETAKI STEGNI MAGIA... EAN XRISIMOPIEISEIS FRESKIA MAGIA BALE 20 GRAMMARIA......

simply_godess
17-04-11, 18:48
TO DIKO MOU BIBLIO SINTAGON GIA KLASIKO LEYKO PSOMI GRAFEI.. 320ML NERO,2K SOYPAS BOYTIRO,MISO KOYTALAKI TSAGIOY ALATI, 2 KOYTALIES SOYPAS ZAXARI,600GR ALEYRI SITOY TIPOY 550,1 PAKETAKI STEGNI MAGIA... EAN XRISIMOPIEISEIS FRESKIA MAGIA BALE 20 GRAMMARIA......

ευχαριστω πολυ! θα τη δοκιμασω!

BEBE
17-04-11, 20:11
γεια σας! ειμαι και εγω καινουρια στο θεμα του αρτοπαρασκευαστη!ηθελα απο καιρο να παρω εναν , αλλα το αφηνα για αλλη φορα...χθες που πηγα στο καρφουρ,ειδα εναν αρτοπαρασκευαστη bluesky μονο 19 ευρω! και τον πηρα απλα για δοκιμη.δεν εχω κανει ακομη ψωμι,γιατι οι συνταγες που εχει στο βιβλιαρακι εχουν ολες τους γαλα σε σκονη.εσεις που ψηνετε πολυ καιρο απο οτι εχω διαβασει ως τωρα,εχετε να μου δωσετε καμοια συμβουλη?μπορω να παραλειψω το γαλα σε σκονη? και με τη μαγια τι γινεται?μπορω να χρησιμοποιησω φρεσκια μαγια αντι για σκονη?η αληθεια ειναι οτι η μαγια σε σκονη δεν συμφαιρει.υπαρχει καμοια συσκευασια μεγαλη στο εμποριο και οχι αυτα τα μικρα σακουλακια?

Θα σας πω την εμπειρία μου μια και δουλεύω σε εταιρεία που ασχολειται με τη ΦΡΕΣΚΙΑ μαγιά.
1) Η μαγια σε σκόνη ή ξηρή μαγιά ειναι η ίδια με τη νωπή απλά της λείπει το νερό.
2) Η ξηρή (το φακελλάκι) έχει μεγαλύτερη ημερομηνία λήξης απ'ότι η ΦΡΕΚΙΑ (η νωπή). Αν ανοιχθεί όμως το φακελλάκι και δε χρησιμοποιθεί όλη, θα πρέπει να την κλείσουμε καλά και να τη βάλουμε στο ψυγείο για μία εβδομάδα. Μετά την εβδομάδα δεν έχει την ίδια ζυμωτική δύναμη και μπορεί να μη φουσκώσει το τελικό προιόν.
3) Την ξηρή δεν μπορούμε να τη βρούμε σε μεγαλύτερη συσκευασία (παρά μόνο άν εχουμε καμία ακρη στην αγορά). Υπάρχουν κάποιοι εμποροι (ξέρω εναν-δύο που μπορεί να την πουλάνε με το κιλό) .
4) Αποφεύγετε τα μίγματα για ψωμί. Δεν υπάρχει πιο απλή συνταγή από αυτή του ψωμιου : αλεύρι, νερό, αλάτι, μαγιά. Μετά βάζει ό,τι άλλο γλυκό ή αλμυρό θέλεις για να το τροποποιησεις ( σταφίδες, τυρί, μέλι, βασιλικό κλπ)
Στη διάθεση σας ;)

simply_godess
18-04-11, 16:13
χθες χρησιμοποιησα για πρωτη φορα τον αρτοπαρασκευαστη μου και εκανα ενα φανταστικο ελιοψωμο!!!φουσκωσε τελεια (αν και εβαλα φρεσκια μαγια και οχι σκονη) ,και ψηθηκε τελεια.εγινε σαν ζυμωτο!σημερα εκανα ενα μαυρο ψωμακι , αλλα χρησιμοποιησα ετοιμο μειγμα-αυτο του λιντλ, και εγινε επισης πολυ καλο-αν και πρωτιμω το ελιοψωμο!μου φαινεται οτι ολη μερα θα ψηνω ψωμια!!!μεγαλη βλακεια που δεν ειχα παρει νωριτερα τον αρτοπαρασκευαστη!

manoulina
18-04-11, 17:35
Βρε κορίτσια όλοι οι αρτοπαρασκευστές κάνουν το ψωμί σαν φόρμας, όπως το ψωμί του τοστ ή έχετε βρει κανέναν να κάνει και άλλο σχήμα?? Εμένα δεν μου πολυαρέσει η ψύχα και είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα αρτοπαρασκευαστή.

Theni
18-04-11, 17:40
Βρε κορίτσια όλοι οι αρτοπαρασκευστές κάνουν το ψωμί σαν φόρμας, όπως το ψωμί του τοστ ή έχετε βρει κανέναν να κάνει και άλλο σχήμα?? Εμένα δεν μου πολυαρέσει η ψύχα και είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα αρτοπαρασκευαστή.

εγω τον βαζω μονο να ζυμωσει και να φουσκωσει (1 1/2 ωρα δλδ) και μετα το κανω φρατζολακι και το ψηνω στον φουρνο μου... εκτος αν δεν εχω χρονο και τοτε τον αφηνω να το ψησει

evhgiorgos
19-04-11, 13:14
οχι στον αρτοπαρασκευαστή το μυστικό είναι να είναι όλα τα υλικά σε θερμοκρασία δωματίου και το γάλα βούτυρο λίιιγο χλιαρά την μαγιά στο τέλος πάνω από το αλεύρι
η συνταγή για 500γρ αλεύρι είναι (με αυτή την σειρά τα βάζω και στον αρτοπαρασκευαστή

100γρ γάλα χλιαρό
100γρ βούτυρο αγελάδας
2 αυγά
125 γρ ζάχαρη
1/2 κ.γ. αλάτι
1 κ.γ. μαχλέπι τριμμένο
1/2 κ.γ. μαστίχα τριμμένη
2 βανίλιες (προαιρετικά)
ξύσμα ενός πορτοκαλιού
500 γρ αλεύρι για τσουρέκι
15 γρ (2 φακελάκια) ξηρή μαγιά
η ζύμη θα πρέπει να έχει μία υφή σαν μαλακή τσίχλα
το βάζω για ψήσιμο στον φούρνο σε βουτυρωμένο ταψάκι
Σκέφτομαι να την φτιάξω.Μήπως μπορείς να μου πεις πόση ώρα την φουσκώνεις και πόση τα ψήνεις και σε πόσους βαθμούς;

ELISAVET
20-04-11, 08:54
Σκέφτομαι να την φτιάξω.Μήπως μπορείς να μου πεις πόση ώρα την φουσκώνεις και πόση τα ψήνεις και σε πόσους βαθμούς;

Κι επίσης ανα τα τσουρέκια βγαίνουν γλυκά, γιατί λίγη μου φαίνεται η ζάχαρη κι εμένα μου αρέσει το τσουρέκι να είναι γλυκούτσικο!!!!!!

Μαρια Στυλιανακη
21-06-11, 20:30
Αγοράσαμε τον αρτοπαρασκευαστή της kenwood 450 και είμαι μια ολόκληρη μέρα και τον κοιτάω και με κοιτάει. Διαβάζω τις συνταγές και έχω μπερδευτεί με το γάλα σε σκόνη και όλα αυτά τα προγράμματα και τα αλεύρια. Αγχώθηκα πριν τον χρησιμοποιήσω. Δηλαδή βάζουμε τα υλικά και πρέπει να παρακολουθούμε εάν κολλάει η ζύμη και θέλει περισσότερο αλεύρι ή νερό. Αν είναι έτσι γιατί να το προγραμματίζεις από το βράδυ και το πρωί να βρεις έτοιμό ψωμί ??? Επιπλέον οι συνταγές λένε για αυγό, γάλα. Εάν δεν βάλω αυγό και το γάλα το αντικαταστήσω με νερό δε θα βγει η συνταγή ??? Επιπλέον εάν δεν βάλω ζάχαρη τι θα γίνει ?? Φτιάχνει κάποια κοπέλα στο συγκεκριμένο μοντέλο κάποια επιτυχημένη συνταγή ψωμιού να επιχειρήσω χωρίς ζάχαρη, αυγό, γάλα ??

eliana το κουτι εχει μεσα βιβλιαράκι με ακριβής συνταγές. μόνο αυτό να χρησιμοποιείς.
επίσης βασικότατο είναι να έχεις μια καλή ζυγαριά, ηλεκτρονική.
οι άλλες δεν είναι αξιόπιστες καθώς μιλάμε για γραμμάρια.

εχω το ίδιο μοντέλο και αν κανεις ακριβως αυτο που λεει η συνταγη,
δεν χρειαζεται να κάνεις ΤΙΠΟΤΕ αλλο απο το να βαλεις τα υλικα και να πατησεις κουμπακι.
Δεν χρειαζεται και δεν πρέπει να κανεις τιποτα την ώρα που λειτουργεί.

Μέγα απογοήτευση η πρώτη εμπειρία. Δε φούσκωσε, έσπασε σε ένα σημείο και στο κέντρο βγήκε λασπουριά. Μάλλον κατά τη ζύμωση ήθελε να το κοιτάμε και να το ξεκολλάμε από τα τοιχώματα και επειδή εγώ έλειπα από το σπίτι δεν του κάναμε τίποτα. Δεν τρώγεται και έχω σκάσει από τη στεναχώρια μου. Αύριο θα δοκιμάσω τη συνταγή της μαμάς λευτεράκι και βοήθειά μας.

δεν ήθελε να κοιτάτε τίποτα απλώς πρέπει να βαλεις 100% ακρίβεια τις συνταγές που σου λέει το βιβλιαράκι.
Αν το πήρατε καινούριο πρεπει να είναι μέσα! αν δεν είναι ζητα απο την αντιπροσωπεία μήπως εχουν καπου να στο στείλουν .
Αρκετά πιθανό καθότι μεγαλη εταιρεία να υπάρχουν και Online οι συνταγές.

edit να εδω τις εχει όλες, βεβαια δεν τις εχει σε ευχρηστο κατάλογο αλλα μπορείς να τις ξεφυλλίσεις.
http://www.kenwoodworld.com/uk/My-Kenwood-kitchen/BM450-Recipes/

Ψιχα κόρα
κάποιος ανέφερε οτι δεν του αρέσει η κόρα - σε αυτή τη συσκευή εχει ρύθμιση για χοντρή μεσαία ή λεπτή κόρα. έτσι επιλέγοντας χοντρή κόρα εχεις λιγότερη ψίχα (does it make sense :?:)

UPDATE συνταγής

Μυρωδάτο ολικής με κοπανιστό λιναρόσπορο
(θεραπευτικό για στομάχι!! λογω γλυκάνισου)

400 γρ νερο

500 ολικής σταρενιο κ 100 αλεύρι σουπερ για τσουρέκια ή 100 γρ απο έτοιμο mix (απο αυτά του Μυλοι Γεωργίου για έτοιμο ψωμί, είτε χωριάτικο είτε ολικης)
1 κτσ σουσαμέλαιο
2 κτγ μαγιά σκόνη
2 κτγ αλάτι
1 κουτ σουπας ζαχαρη μαυρη
4 κουταλιές της σουπας κοπανιστό λιναρόσπορο
2 κτγ γλυκάνισο ολόκληρο
1,5 κτγ γλυκού κόλιαντρο τριμμένο
1,5 κτγ κύμινο τριμμένο

όσο πιο αλμυρό (2 κτγ) τόσο πιο ωραίο με βουτυρο και μαρμελάδα/μέλι

όσο πιο γλυκό (1,5 κτγ αλατι) τοσο πιο ωραίο με βούτυρο και καπν. γαλοπουλα-σαλάμι

LA LATINA
02-07-11, 12:38
κοριτσια πολλες οι σελιδες και λιγος ο χρονος μου

εκανα ψωμακι στοναρτοπαρασκευαστη και βγηκε πολυ πατικωμενο
σα να μη φουσκωσε ενα πραμα
μηπως αντι για μαγια να βαλω αλευρι που φουσκωνει και μπεικιν
η ενα απ τα δυο???
η θα βγει κεικ μετα???