PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρτοπαρασκευαστης

Σελίδες : 1 2 [3]

marilia12
02-07-11, 19:45
κοριτσια πολλες οι σελιδες και λιγος ο χρονος μου

εκανα ψωμακι στοναρτοπαρασκευαστη και βγηκε πολυ πατικωμενο
σα να μη φουσκωσε ενα πραμα
μηπως αντι για μαγια να βαλω αλευρι που φουσκωνει και μπεικιν
η ενα απ τα δυο???
η θα βγει κεικ μετα???

Λοιπν Στελλα η boyboom βαλε στον αρτοπαρασκευαστη το μιγμα που εβαζες να το ζυμωση και οταν τελειωσει απλα βγαλτο φτιαχτο φρατζολα και βαλτο στο φουρνο να ψηθει.Θα γινει τελειο.

LA LATINA
02-07-11, 22:39
xaxaxa αμα ητανε για φουρνο τι το πηραμε το μαραφετι???

Access
02-07-11, 23:20
Σκέφτομαι να την φτιάξω.Μήπως μπορείς να μου πεις πόση ώρα την φουσκώνεις και πόση τα ψήνεις και σε πόσους βαθμούς;

Κι επίσης ανα τα τσουρέκια βγαίνουν γλυκά, γιατί λίγη μου φαίνεται η ζάχαρη κι εμένα μου αρέσει το τσουρέκι να είναι γλυκούτσικο!!!!!!

κόρες συγνώμη :oops::oops: τώρα το είδα μετά από τόσο καιρό προφανώς θα την έχετε βρεί την άκρη αλλά έτσι για την ιστορία το αφήνω να φουσκώσει στον φούρνο γύρω στην μισή ώρα με 45 λεπτά (θα πρέπει υποτίθεται να διπλασιάσει τον όγκο του) και το ψήνω στους 180 μέχρι να ροδίσει

elisavet τι να σου πω γλυκιά δεν θα το έλεγα, όχι παραπάνω από ότι είναι αυτά του εμπορίου.

κοριτσια πολλες οι σελιδες και λιγος ο χρονος μου

εκανα ψωμακι στοναρτοπαρασκευαστη και βγηκε πολυ πατικωμενο
σα να μη φουσκωσε ενα πραμα
μηπως αντι για μαγια να βαλω αλευρι που φουσκωνει και μπεικιν
η ενα απ τα δυο???
η θα βγει κεικ μετα???
αφού δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις 10 σελιδούλες το μανιουαλ τουλάχιστον το διάβασες ??? εκεί θα το λέει ....

αν βάλεις αλεύρι που φουσκώνει και μπεικιν το μόνο που σου λείπει είναι λίγο βούτυρο και αυγά για κεικ δεν βγαίνει κακό αλλά κεικ ακριβώς δεν το λες .....

Λοιπν Στελλα η boyboom βαλε στον αρτοπαρασκευαστη το μιγμα που εβαζες να το ζυμωση και οταν τελειωσει απλα βγαλτο φτιαχτο φρατζολα και βαλτο στο φουρνο να ψηθει.Θα γινει τελειο.
marilia ακόμα και να το βάλει στον φούρνο άμα δεν φουσκώσει πάλι δεν θα βγεί "ψωμί" το ψωμί :lol::lol:
(πάντως και εγώ στον φούρνο το βάζω τις περισσότερες φορές πλέον, στην κορούλα αρέσει πολύ η κόρα :lol::lol: συν του ότι δεν χρειάζεται να περιμένω όλο το πρόγραμμα φουσκώματος του αρτοπαρασκευαστή η δουλειά γίνεται και σε λιγότερη ώρα)

LA LATINA
03-07-11, 08:54
ναι καλε το διαβασα το μανιουαλ κι απο δω διαβαζω λιγο λιγο
θα τη βρω τη λυση!

marilia12
03-07-11, 12:27
marilia ακόμα και να το βάλει στον φούρνο άμα δεν φουσκώσει πάλι δεν θα βγεί "ψωμί" το ψωμί :lol::lol:
(πάντως και εγώ στον φούρνο το βάζω τις περισσότερες φορές πλέον, στην κορούλα αρέσει πολύ η κόρα :lol::lol: συν του ότι δεν χρειάζεται να περιμένω όλο το πρόγραμμα φουσκώματος του αρτοπαρασκευαστή η δουλειά γίνεται και σε λιγότερη ώρα)

αστο να φουσκωσει πριν το φουρνισεις( σε ζεστο περιβαλλον). Ενα φακελακι μαγια αρκει να φουσκωσει τη ζυμη για ενα κιλο περιπου ψωμι.

stefanakos
20-07-11, 11:14
καλημερα κοριτσια αγορασα αρτοπαρασκευαστη και είναι τελειος, εφτιαξα ψωμακι ολικης αλεσεως και εγινε πολυ νοστιμο θα φτιαξω και αλλο σημερα να το δωσω στην πεθερά μου...

dhmhtrianna+
22-07-11, 10:27
Καλημερα , χθες αγορασα αρτ/στη ακολουθησα τα βηματα εφτιαξα τελειο ψωμακι.Πηρα λοιπον τα πανω μου και το βραδυ εφτιαξα δευτερη φορα κατα τη διαρκεια της νυχτας, ομως το ψωμι εμοιαζε σαν να ειχα φουσκωσει και μετα ξεφουσκωσει, φυσικα εννοειται οτι δεν ανοιξα το καπακι κατα τη διαρκεια της παρασκευης γιατι κοιμομουν. Σημερα το πρωι αποφασισα να φτιαξω σταφιδοψωμο, το παρακολουθω και εχει φτασει μια ωρα πριν το ψησιμο και το ψωμι εχει φουσκωσει μεχρι το πανω μερος της φορμας και αναρωτιεμαι οτι εχει μια ωρα ακομα μεχρι που θα φτασει?
Σε μιση ωρα το ξανακοιταω (χωρις να ακουμπησω τη συσκευη)και το ψωμι εχει αρχισει να ξεφουσκωνει ,φυσικα μεχρι να ερθει η ωρα του ψησιματος το ψωμι ειχε πεσει στο μισο μεγεθος και τζιφος μα τι εκανα λαθος ? Μηπως οτι την πρωτη φορα αλοιψα με λαδι τα τοιχωματα ενω τις αλλες οχι??? Επισης το ψωμι το αψησα στο ενα και τις 2 φορες , και το σταφιδοψωμο στο 5 για τα γλυκα ψωμια. Τ α φωτα σας οι παλιες thanks

eliana_1976_
22-07-11, 16:32
Καλημερα , χθες αγορασα αρτ/στη ακολουθησα τα βηματα εφτιαξα τελειο ψωμακι.Πηρα λοιπον τα πανω μου και το βραδυ εφτιαξα δευτερη φορα κατα τη διαρκεια της νυχτας, ομως το ψωμι εμοιαζε σαν να ειχα φουσκωσει και μετα ξεφουσκωσει, φυσικα εννοειται οτι δεν ανοιξα το καπακι κατα τη διαρκεια της παρασκευης γιατι κοιμομουν. Σημερα το πρωι αποφασισα να φτιαξω σταφιδοψωμο, το παρακολουθω και εχει φτασει μια ωρα πριν το ψησιμο και το ψωμι εχει φουσκωσει μεχρι το πανω μερος της φορμας και αναρωτιεμαι οτι εχει μια ωρα ακομα μεχρι που θα φτασει?
Σε μιση ωρα το ξανακοιταω (χωρις να ακουμπησω τη συσκευη)και το ψωμι εχει αρχισει να ξεφουσκωνει ,φυσικα μεχρι να ερθει η ωρα του ψησιματος το ψωμι ειχε πεσει στο μισο μεγεθος και τζιφος μα τι εκανα λαθος ? Μηπως οτι την πρωτη φορα αλοιψα με λαδι τα τοιχωματα ενω τις αλλες οχι??? Επισης το ψωμι το αψησα στο ενα και τις 2 φορες , και το σταφιδοψωμο στο 5 για τα γλυκα ψωμια. Τ α φωτα σας οι παλιες thanks

Eξαρτάται το αλευρι που χρησιμοποίησες. Συνήθως το δυνατό αλεύρι, το μαλακό και το σούπερ τα φουσκώνουν πολύ τα ψωμάκια και το καρβελάκι που βγαίνει είναι πολύ ελαφρύ. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα πιο χωριάτικα καρβελάκια που τρως ψωμί σαν της γιαγιάς σε υφή. Επειτα από πολλές προσπάθειες (όχι αποτυχημένες) βρήκα επιτέλους τη συνταγή για χωριάτικο ψωμάκι σαν ζυμωτό. Ο άντρας μου και το παιδί τρελάθηκαν. Γίνεται υπέροχο και καταλαβαίνεις ότι τρως ψωμάκι. Εχω τον kenwood 450 και φτιάχνω την εξής συνταγή

275 μλ νερό
1 κτσ ελαιόλαδο
400 γρ αλευρι σκληρό
200 γρ αλευρι χωριάτικο
Γάλα σε σκόνη δεν βάζω καθόλου
2 κτγ αλάτι
2 κτγ ζάχαρη
1 1/4 κτγ μαγιά ξηρή σε σκόνη

Τα βάζω όλα μέσα στον κάδο με τη σειρά που τα γράφω, επιλέγω την ανάλογη κόρα συνήθως την πιο σκληρή, βάρος καρβελιού 1 κιλό και πατάω το πρόγραμμα 1.

Πρώτα το έφτιαχνα όταν ήμουν ξύπνια τώρα το προγραμματίζω να ξεκινήσει στις 3:30 τη νύχτα και τελειώνει στις 7 το πρωί. Το σπίτι έχει μοσχοβολήσει και ειδικά το σκ με μαρμελάδα ή μέλι ή μερέντα το πρωι είναι το κάτι άλλο !!!
Φτιάξτο και θα με θυμηθείς. Φτιάχνω και κάποιες άλλες συνταγές με ολικής άλεσης ή καλαμπόνι, αλλά τόσο νόστιμο και τόσο χωριάτικο δεν βγαίνει κανένα

dhmhtrianna+
22-07-11, 21:27
Eξαρτάται το αλευρι που χρησιμοποίησες. Συνήθως το δυνατό αλεύρι, το μαλακό και το σούπερ τα φουσκώνουν πολύ τα ψωμάκια και το καρβελάκι που βγαίνει είναι πολύ ελαφρύ. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα πιο χωριάτικα καρβελάκια που τρως ψωμί σαν της γιαγιάς σε υφή. Επειτα από πολλές προσπάθειες (όχι αποτυχημένες) βρήκα επιτέλους τη συνταγή για χωριάτικο ψωμάκι σαν ζυμωτό. Ο άντρας μου και το παιδί τρελάθηκαν. Γίνεται υπέροχο και καταλαβαίνεις ότι τρως ψωμάκι. Εχω τον kenwood 450 και φτιάχνω την εξής συνταγή

275 μλ νερό
1 κτσ ελαιόλαδο
400 γρ αλευρι σκληρό
200 γρ αλευρι χωριάτικο
Γάλα σε σκόνη δεν βάζω καθόλου
2 κτγ αλάτι
2 κτγ ζάχαρη
1 1/4 κτγ μαγιά ξηρή σε σκόνη

Τα βάζω όλα μέσα στον κάδο με τη σειρά που τα γράφω, επιλέγω την ανάλογη κόρα συνήθως την πιο σκληρή, βάρος καρβελιού 1 κιλό και πατάω το πρόγραμμα 1.

Πρώτα το έφτιαχνα όταν ήμουν ξύπνια τώρα το προγραμματίζω να ξεκινήσει στις 3:30 τη νύχτα και τελειώνει στις 7 το πρωί. Το σπίτι έχει μοσχοβολήσει και ειδικά το σκ με μαρμελάδα ή μέλι ή μερέντα το πρωι είναι το κάτι άλλο !!!
Φτιάξτο και θα με θυμηθείς. Φτιάχνω και κάποιες άλλες συνταγές με ολικής άλεσης ή καλαμπόνι, αλλά τόσο νόστιμο και τόσο χωριάτικο δεν βγαίνει κανένα
Κοριτσακι ευχαριστω θα την δοκιμασω σημερα κιολας, μηπως σου βρισκεται και καμια για σταφιδοψωμο:wink:

eliana_1976_
22-07-11, 22:26
Κοριτσακι ευχαριστω θα την δοκιμασω σημερα κιολας, μηπως σου βρισκεται και καμια για σταφιδοψωμο:wink:

Σταφιδόψωμο δεν έχω κάνει να σου πω την αλήθεια. Και δεν ξέρω πως να το φτιάξω γιατί αυτό πρέπει να γίνεται με αλεύρι σίκαλης ή ολικής. Πιθανόν σίκαλης και εγώ δε χρησιμοποιώ καθόλου γιατί ξέρω ότι κάνει κακό στα μάτια. Φτιάχνω όμως τυρόψωμο και ελαιόψωμο και γίνεται υπέροχο. Πάντως κάποιες συνταγές για ψωμί που έχει μέσα το εγχειρίδιο και τόλμησα να τις φτιάξω δε μας άρεσαν καθόλου. Δηλαδή αυτές με λιαστές ντομάτες, παρμεζάνα αποξηραμένα φρούτα. Ειδικά στη συνταγή με την παρμεζάνα μύριζε τόσο πολύ που δεν μου άρεσε καθόλου. Ο άντρας μου είπε ότι ήταν καλή, δεν τρελάθηκε κιόλας.

Εχω φτιάξει ζύμη για πίτσα στον αρτοπαρασκ. εξαιρετική, το ίδιο μπαγκέτες που τις παίρνει ο άντρας μου στη δουλειά με γαλοπούλα τυρί ντομάτα.
Μέγα αποτυχία είχα στα τσουρέκια δε μου φούσκωσαν καθόλου και λέω να κάνω μια προσπάθεια αυτές τις μέρες με ένα κολπάκι που είπε μια κοπέλα εδώ μέσα.
Επίσης μέγα αποτυχία είχα στο κέικ καραιβικής. Δε φούσκωσε καθόλου. Η συνταγή έλεγε αλευρι για όλες τις χρήσεις και μπέκιν. Μήπως το αλέυρι μου έκανε τη "δουλειά" και έπρεπε να βάλω φαριν απ και μπέκιν για να φουσκώσει. Θα το ξαναδοκιμάσω με φάριν απ.

eliana_1976_
22-07-11, 22:35
http://syntages.matia.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/%CE%B6%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CF%82/%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%88%CF%89%CE%BC%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE.html

http://www.sintagespareas.gr/sintages/stafidopsomo-ston-artoparaskeiasti.html

Σταφιδόψωμο
310 ml νερό
2,5 ΚΣ βούτυρο
1,5 κουταλιές σούπας μέλι
1 κουταλάκι τσαγιού αλάτι
650 γρ. αλεύρι σιταριού τύπου 405
100 γρ. σταφίδες
1 πακετάκι στεγνή μαγιά

Σταφιδόψωμο με καρύδια
300 ml νερό
1,5 ΚΣ βούτυρο
1 ΚΣ ζάχαρη
540 γρ αλεύρι τύπου 405
100 γρ σταφίδες
3 ΚΣ ψιλοκομμένα καρύδια
3/4 πακετάκι στεγνή μαγιά

Αλευρι τύπου 405 είναι το αλευρι πολυτελείας

Δεν ξέρω αν αγοράζεις σπό σούπερ μάρκετ ή φούρνο τα αλευρια. Εγώ θεωρώ πολύ καλύτερα τα αλευρια από το φούρνο και είναι πολύ φθηνότερα από τα τυποποιημένα

τα παραπάνω τα βρήκα με μια μικρή αναζήτηση στο google. θα τα δοκιμάσω κι εγώ μάλλον στο πρόγραμμα της μπαγκέτας θα θέλει στη 1.30 ώρα και όχι στου ψωμιού

dhmhtrianna+
23-07-11, 02:18
http://syntages.matia.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/%CE%B6%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CF%82/%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%88%CF%89%CE%BC%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE.html

http://www.sintagespareas.gr/sintages/stafidopsomo-ston-artoparaskeiasti.html

Σταφιδόψωμο
310 ml νερό
2,5 ΚΣ βούτυρο
1,5 κουταλιές σούπας μέλι
650 γρ. αλεύρι σιταριού τύπου 405
100 γρ. σταφίδες
1 πακετάκι στεγνή μαγιά

Σταφιδόψωμο με καρύδια
300 ml νερό
1,5 ΚΣ βούτυρο
1 ΚΣ ζάχαρη
540 γρ αλεύρι τύπου 405
100 γρ σταφίδες
3 ΚΣ ψιλοκομμένα καρύδια
3/4 πακετάκι στεγνή μαγιά

Αλευρι τύπου 405 είναι το αλευρι πολυτελείας

Δεν ξέρω αν αγοράζεις σπό σούπερ μάρκετ ή φούρνο τα αλευρια. Εγώ θεωρώ πολύ καλύτερα τα αλευρια από το φούρνο και είναι πολύ φθηνότερα από τα τυποποιημένα

τα παραπάνω τα βρήκα με μια μικρή αναζήτηση στο google. θα τα δοκιμάσω κι εγώ μάλλον στο πρόγραμμα της μπαγκέτας θα θέλει στη 1.30 ώρα και όχι στου ψωμιού
Παντοτε τα τυποποιηενα αγοραζω απο σ.μ. εσυ πώς αγοραζεις απο φουρνο? σου πουλανε απο το αλευρι που χρησιμοποιουν και οι ιδιοι?
Ααααα μην ξεχασεις να αλευρωσεις τις σταφιδες πριν τις ριξεις γιατι αλλιως θα μεινουν στον πατο..Καλη επιτυχια:p

eliana_1976_
24-07-11, 13:28
Παντοτε τα τυποποιηενα αγοραζω απο σ.μ. εσυ πώς αγοραζεις απο φουρνο? σου πουλανε απο το αλευρι που χρησιμοποιουν και οι ιδιοι?
Ααααα μην ξεχασεις να αλευρωσεις τις σταφιδες πριν τις ριξεις γιατι αλλιως θα μεινουν στον πατο..Καλη επιτυχια:p

Ολοι οι φούρνοι δίνουν αλεύρι. Εγώ πάω σε αυτόν στη γειτονιά μου και πάντα μου δίνει. Το χωριάτικο το αγοράζω στο φούρνο 1 ευρώ και στο σούπερ περίπου 1,50 - 1,60. Αν σκεφτείς ότι φτιάχνω 3 φορές ψωμί την εβδομάδα και μία φορά μπαγκέτα με συμφέρει ο φούρνος

butterfly_butterfly
26-07-11, 15:40
καλησπέρα κι από μένα. Εχω κι εγώ αρτοπαρασκευαστή τον kenwood 450 περίπου ένα χρόνο και έχει βγάλει τα χρήματα με το παραπάνω. Φτιάχνω πάρα πολλά πράγματα (ζύμες,μπαγκέτες, ραβιόλια κτλ) και χθες αποπειράθηκα να φτιάξω σταφιδόψωμάκια αλλά το εγχειρίδιο δεν είχε ανάλογη συνταγή. Εψαξα σε διάφορα blogs στο google για συνταγή σε αρτοπαρασκευαστή αλλά οι δοσολογίες δεν ταίριαζαν με τον δικό μου. Οπότε σκέφτηκα το εξής. Θα φτιάξω τη Ζύμη για μπαγκέτα και θα την προσαρμόσω στα υλικά του σταφιδόψωμου. Το πολύ πολύ να μην γίνει και να την πετάξω. Λοιπόν εβαλα τα εξής υλικά στον κάδο
300 μλ νερό
1 1/2 κτγ αλάτι
2 κτγ βιτάμ κομμένο σε μικρά κομματάκια
2 κτγ ζάχαρη
500 γρ αλευρι robin hood στην κιτρινη συσκευασία για τα τσουρέκια
2 κτγ τριμμένη κανέλλα
2κτγ ξηρή μαγιά
Στον υποδοχέα έβαλα μία κούπα σταφίδες αφού τις είχα ανακατέψει με λιγάκι αλευρι για να μην κολλήσουν και πάνε στον πάτω.

Εβαλα το πρόγραμμα 10 για 1:30 ζύμωμα και φούσκωμα. Οταν το πρόγραμμα τελείωσε αλοιψα μία λαμαρίνα της κουζίνας με λίγο λαδάκι. Εβγαλα την ζύμη από τον κάδο και την έκοψα σε μικρές λωρίδες και άρχισα να τις τυλίγω σαλιγκαράκια σε απόσταση μεταξύ τους στο ταψί. Αφού τα έφτιαξα όλα μου βγήκαν 13 τεμ. τα άφησα μέσα στη λαμαρίνα για 30-40 λεπτά να φουσκώσουν (να μην γίνουν ψωμιά όμως).
Στη συνέχεια προθέρμανα το φούρνο στους 200 βαθμούς, άλοιψα τα σαλιγκαράκια με ένα αυγό και λίγο γάλα και τα έψησα για περίπου 20 λεπτά στους 170 βαθμούς.
Τι να σας πω ??? Μοσχοβόλησε το σπίτι νυχτιάτικα. Αφού ο άντρας μου νύσταζε και δεν πήγαινε να κοιμηθεί για να δοκιμάσει. Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό και αφράτο. Σήμερα πήρε μαζί του στη δουλειά και ενθουσιάστηκε. Η ζύμη δεν είναι τόσο γλυκιά γιατί έχει μόνο 2κτγ ζάχαρη (καλύτερα κιόλας) αλλά οι σταφίδες έρχονται και διορθώνουν το αποτέλεσμα. Είναι για πρωινό το κάτι άλλο.Αν θες το κόβεις και στη μέση και βάζεις μαρμελάδα ή μερέντα:lol:

butterfly_butterfly
27-07-11, 13:30
Την επόμενη φορά λέω να κάνω μια παραλλαγή στην συνταγή. Αντί για 300 μλ νερό να βάλω 300μλ γάλα φρέσκο για να γίνουν πιο αφράτα. Και αντί για σούπερ αλευρι να βάλω το πολυτελείες τύπου 405. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω...

Σοφία17
14-09-11, 22:27
Με ψήσατε νομίζω κορίτσια θελω και εγώ αρτοπαρασκευαστή...
Απο που τον αγοράσατε εσεις? Απο οτι διαβασα οι περισσότερες έχετε τον kenwood 350 τον ψάχνω στο amazon αλλα δεν βρηκα.

eliana_1976_
15-09-11, 09:39
Μηπως καποια κοπελα ξερει που μπορω να βρω βυνη για ψωμακι πολυσπορο;Εχω ψαξει σε ΑΒ σε καρφουρ κ δεν βρισκω πουθενα. Καμμια διαφωτιση;

kornilia
28-09-11, 23:41
καλησπερα! εχω το εξης προβλημα. εδω και ενα μηνα μου εχει δωσει η κουμπαρα μου τον αρτοπαρασκευαστη της και φτιαχνω 2-3 φορες την εβδομαδα ψωμι ολικης. συμβαινει, ομως, το εξης. ενω ζυμωνει και φουσκωνει μια χαρα, την ωρα που ξεκιναει το ψησιμο κανει μια πλαφ και πεφτει γυρω στα 2 εκατοστα. διαβασα οτι κι αλλα κοριτσια αντιμετωπισαν αυτο το προβλημα. τι φταιει; χρησιμοποιω αλευρι ολικης βιολογικο απο το σ/μ. λετε να φταιει αυτο;

eliana_1976_
30-09-11, 16:38
καλησπερα! εχω το εξης προβλημα. εδω και ενα μηνα μου εχει δωσει η κουμπαρα μου τον αρτοπαρασκευαστη της και φτιαχνω 2-3 φορες την εβδομαδα ψωμι ολικης. συμβαινει, ομως, το εξης. ενω ζυμωνει και φουσκωνει μια χαρα, την ωρα που ξεκιναει το ψησιμο κανει μια πλαφ και πεφτει γυρω στα 2 εκατοστα. διαβασα οτι κι αλλα κοριτσια αντιμετωπισαν αυτο το προβλημα. τι φταιει; χρησιμοποιω αλευρι ολικης βιολογικο απο το σ/μ. λετε να φταιει αυτο;

Συνηθως το αποκλειστικα μαυρο αλευρι-πολυσπορο κ ολικης- δημιουργει καθιζηση στο ψωμι.Γι αυτο καλο ειναι να συνδιαζεται με αλευρι δυνατο κ σουπερ.Εγω αγοραζω απο το φουρνο αλευρι πολυσπορο που εχει μεσα ηλιοσπορους βρωμη ολικης σουσαμι κτλ κ φτιαχνω ενα ψωμακι μαυρο με ηλιοσπορους καταπληκτικο.Βεβαια για να βγει το αποτελεσμα αυτο ειχα καποιες αποτυχιες αλλα τωρα βρηκα τις δοσολογιες κ γινεται πολυ ωραιο.Βεβαια βαζω νεσα επιπλεον 5 κουταλιες ηλιοσπορους κ επιπλεον αλευρι δυνατο κ αλευρι σουοερ για να φουσκωσει.Δε φουσκωνει βεβαια πολυ αλλα ειναι το κατι αλλο σε γευση.Μεχρι κ ο μικρος που ειναι 19 μηνων τρελαινεται κ τρωει ακομα κ τους ηλιοσπορους που υπαρχουν μεσα. Αν θες μπορω να σου γραψω τη συνταγη.

kornilia
30-09-11, 16:58
οταν λες αλευρι δυνατο και σουπερ τι εννοεις;

eliana_1976_
30-09-11, 18:18
οταν λες αλευρι δυνατο και σουπερ τι εννοεις;

Αλευρι δυνατο 70% τυπου πολυτελειας κ αλευρι σουπερ ειναι του τσουρεκιου.Και τα δυο αυτα χρησιμοποιουνται στην παρασκευη μαυρου ψωμιου πολυσπορου,ολικης,σικαλης.Βοηθανε λιγο το ψωμακι να φουσκωσει κ να μην ειναι πλακα.Βγαινει πολυ ωραιο παντως σαν το ψωμακι το γερμανικο που βρισκουμε στους φουρνους.

kornilia
30-09-11, 22:49
δηλαδη να παρω π.χ. το robin hood και να βαλω 2/3 ολικης και 1/3 απ' αυτο; καταλαβα καλα;

μαρια γιακ
01-10-11, 11:14
κορίτσια καλημέρα έχω και εγώ εδώ και ένα μήνα παρει της kenwood ΒΜ 350
εχω φτιάξει ψωμί και ζύμη πίτσας και ήταν τέλεια. Δοκιμάστε το αλεύρι νομίζω λέγετε μύλοι αγίου γεωργιου είναι έτοιμο μιγμα βάζετε μονο νερό και είναι τέλειο....
σήμερα λέω να φτιάξω λουκουμάδες εαν εχει φτιάξει καμιά θα ήθελα να μου δώσει καμία συμβουλή..... ευχαριστώ

eliana_1976_
01-10-11, 19:49
μαρια γιακ καλο ειναι να μην παιρνεις ετοιμα μειγματα.Μπορει να τα εχουν ολα μεσα αλλα εχουν ουσιες οπως διογκωτικες υλες,ασκορβικο κτλ.Καλυτερα να αγοραζεις χυμα απο το φουρνο της γειτονιας σου.Εγω ετσι κανω οπως κ πολλες κοπελες
κορνιλια εγω φτιαχνω στον kenwood 450 την παρακατω συνταγη για πολυσπορο κ το ψηνω στο προγραμμα 4.Διαρκει περιπου 3 ωρες.
Ψωμι πολυσπορο
260μλ νερο
1κτσ ελαιολαδο
150γρ Αλευρι σουπερ αυτο για τα τσουρεκια
150γρ Αλευρι δυνατο 70%
100γρ Αλευρι πολυσπορο που το αγοραζω απαραιτητα απο το φουρνο της γειτονιας.Κοστιζει 3 ευρω το κιλο αλλα σε καθε ψωμακι βαζω μονο 100 γρ
1κτγ μαυρη βυνη ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ οποτε μεχρι σημερα δεν εχω βαλει.Η βυνη δινει περισσοτερη γευση στο μαυρο ψωμι.
3/4 κτγ αλατι
1κτγ ζαχαρη
3κτγ ξηρη μαγια
5 κτγ καθαρισμενο ηλιοσπορο
2 κτγ καθαρισμενο κολοκυθοσπορο
Τα υλικα μπαινουν με τη σειρα που αναφερω. Γινεται πολυ ωραιι μαυρο πολυσπορο ψωμακι.Μη σε φοβιζει το αλευρι σουπερ η το δυνατο.Το ψωμακι παραμενει μαυρο.Απλα αυτα το βοηθανε να φουσκωσει οχι ομως σαν τα λευκα ψωμια κ βγαινει αρκετα συμπαγες.Αν βαλεις πςρισσοτερο πολυσπορο γινεται καταμαυρο κ μεσα μενει λιγο λασπωμενο.Εγω εχω καταληξει σε αυτη κ μας αρεσει φοβερα.Αν αποπειραθεις να την φτιαξεις πες μου για το αποτελεσμα.
Η συγκεκριμενη γινεται επισης στον kenwood 350 στο προγραμμα 4 & στον kenwood 256/256 στο προγραμμα 3.

kornilia
02-10-11, 00:33
σ' ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! θα το δοκιμασω και θα σου πω.
Μαρια-γιακ συμφωνω με την eliana. μην προτιμας προϊοντα πολυ επεξεργασμενα, οσο μπορεις. σ' ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου.

μαρια γιακ
03-10-11, 11:16
[QUOTE=kornilia;2161986]σ' ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! θα το δοκιμασω και θα σου πω.
Μαρια-γιακ συμφωνω με την eliana. μην προτιμας προϊοντα πολυ επεξεργασμενα, οσο μπορεις. σ' ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου.[/

καλημέρα έχετε δίκαιο απλά μου γίνετε πιο νόστιμο από το αλεύρι του φούρνου
θα κάνω πρόβα πάλι να δω. ευχαριστώ
έκανα λουκουμάδες εντάξει δεν ήταν και χαλια απλά δεν μου βγήκαν τοσο αφράτη......

eliana_1976_
12-10-11, 20:55
Αγοραζει καμμια κοπελα ΜΑΥΡΟ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ για ψωμακι; Αγοραζα τελευται απο το φουρνο της γειτονιας κ εφτιαχνα ενα καταπληξτικο ψωμακι που γινοταν αναρπαστο.Σαν το γερμανικο με τους σπορους.Πριν μερικες μερες μου ηταν στο τελειωμα κ πηγα στο φουρνο να αγορασω.Σταματησε να φερνει το συγκεκριμενο προιον κ μου εδωσε ενα αλλο πολυσπορο που δεν ειναι μαυρο.Το ψωμι που βγαινει δεν εχει καμμια σχεση με το προηγουμενο. Εχω κανει διαφορες δοκιμες.Τη μια βγαινει κατικωμενο κ δεν τρωγεται την αλλη ωραιο εξωτερικα κ μεσα αψητο.Εχω φτιαξει τρια διαφορετικα κ τα τρια τα πεταξα. Εχω σκασει.Τετοια ψωμια δεν τα εφτιαχνα ουτε οταν πηρα τον kenwood που πειραματιζομουν.Που θα μπορουσα να βρω; Να παρω σβαρνα τους φουρνους;

kornilia
12-10-11, 21:41
εγω τελικα, μετα απο πολλα πειραματα, κατεληξα στο συμπερασμα οτι φταιει αυτο το βιολογικο αλευρι που παιρνω και δεν μου πολυφουσκωνει. απο γευση και υφη παντως σκιζει.

αλευρι για πολυσπορο ψωμι ειδα σ' ενα μεγαλο Σκλαβενιτη, αλλα δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες (μαρκα και συστατικα), γιατι δεν το επιασα καθολου να το εξετασω. γιατι δεν παιρνεις σκετο αλευρι και σπορους ξεχωριστα και να το φτιαξεις μονη σου;

eliana_1976_
12-10-11, 23:55
εγω τελικα, μετα απο πολλα πειραματα, κατεληξα στο συμπερασμα οτι φταιει αυτο το βιολογικο αλευρι που παιρνω και δεν μου πολυφουσκωνει. απο γευση και υφη παντως σκιζει.

αλευρι για πολυσπορο ψωμι ειδα σ' ενα μεγαλο Σκλαβενιτη, αλλα δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες (μαρκα και συστατικα), γιατι δεν το επιασα καθολου να το εξετασω. γιατι δεν παιρνεις σκετο αλευρι και σπορους ξεχωριστα και να το φτιαξεις μονη σου;

Το μαυρο πολυσπορο εχει μεσα διαφορα ειδη αλευρων σικαλη ολικης κτλ κ πολλα συστατικα οπως βρωμη λιναροσπορο ηλιοσπορο κριθαρι κ αρκετα αλλα που δεν τα θυμαμαι ολα. Τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να παρω ολικης κ να βαζω μεσα σπορους.Αλλα επειδη το εκανα πιο παλια δεν πιανει ουτε στο 60% την ποιοτητα του μαυρου πολυσπορου.Βρηκα τους κυλινδρομηλους χαλκιδικης που εχουν υποκαταστημα στην αθηνα.Εχουν το αλευρι που ψαχνω αλλα δεν ξερω σε ποια σημεια το πουλανε. Λεω να παρω ενα τηλ αυριο να ρωτησω τα σημεια πωλησης.Εχω σκασει.Αυτο το ψωμακι που καταφερνα να φτιαξω το αγοραζα πριν μια δεκαετια απο τον κατσελη κ πληρωνα το μισο κιλο ψωμι 500-700 δρχ.Τοτε το ζητουσα ως βολκορν.Και τωρα που το φτιαχνω μονη μου σταματησε ο φουρναρης να το φερνει.Και οχι μονο αυτο αλλα εχει φοβερη διατροφικη αξια κ με βοηθουσε πολυ στο εντερο που ειχα προβλημα. Θα κοιταξω σε κανενα σουπερ μηπως βρω ως προσωρινη λυση.

kornilia
13-10-11, 19:54
θελω κι εγω να το δοκιμασω αυτο το αλευρι που λες. αν βγαλεις ακρη ενημερωσε με.

eliana_1976_
13-10-11, 21:20
θελω κι εγω να το δοκιμασω αυτο το αλευρι που λες. αν βγαλεις ακρη ενημερωσε με.

πηρα ενα συσκευασμενο πολυσπορο μυλοι αγιου γεωργιου σημερα απο το καρφουρ κ θα φτιαξω μεχρι την κυριακη.Αυριο θα παω κ σε αλλους δυο φουρνους που εχω στη γειτονια μου να δω αν εχουν.

kornilia
13-10-11, 21:41
α μπραβο! αυτο ηταν που ειδα κι εγω στο Σκλαβενιτη.

mariab
16-10-11, 10:50
Εχθές χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον καινούργιο μου αρτοπαρασκευαστή (Kenwood 450):lol::lol::lol:
Ευκολάκι. Βάλαμε όλα τα υλικά μέσα στις ακριβείς ποσότητες και με τη σειρά που δίνει στο βιβλίο του και φτιάξαμε το πρώτο μας ψωμάκι!!!
Για τα γούστα μου βγήκε λίγο υγρό στο κέντρο. Θέλει άραγε περισσότερο αλεύρι?
Η ερώτησή μου είναι η εξής: όταν λέει "unbleached white bread flour" ποιο αλεύρι εννοεί? Εγώ χρησιμοποίησα ένα σε πορτοκαλί συσκευασία "ζυμωτό" των μύλων Αγ. Γεωργίου. Είναι το ίδιο? Επίσης, όταν λέτε αλεύρι "χωριάτικο" και "αλεύρι σιταριού τύπου 405" ποια εννούμε?
Μάλλον είμαι λίγο άσχετη με τα άλευρα τελικά:lol::lol::lol:

kxristina
16-10-11, 11:24
Χωριάτικο είναι αυτο που λες το κίτρινο, το ΄ζυμωτό΄ . Το 405 είναι μαλακό αλεύρι - εγω δεν ξέρω που να το βρω αυτο οπότε το αντικαθιστω με το κλασικό για όλες τις χρήσεις

mariab
16-10-11, 15:07
Χωριάτικο είναι αυτο που λες το κίτρινο, το ΄ζυμωτό΄ . Το 405 είναι μαλακό αλεύρι - εγω δεν ξέρω που να το βρω αυτο οπότε το αντικαθιστω με το κλασικό για όλες τις χρήσεις

Το μαλακό δεν είναι αυτό το κλασσικό το κόκκινο που γράφει απάνω "αλεύρι μαλακό"? Εγώ βασικά 3 αλεύρια ξέρω: για όλες τις χρήσεις, σκληρό και μαλακό. Με το μαλακό π.χ. κάνω μέχρι τώρα στο χέρι τη ζύμη για πίτσα.

eliana_1976_
16-10-11, 21:29
Εχθές χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον καινούργιο μου αρτοπαρασκευαστή (Kenwood 450):lol::lol::lol:
Ευκολάκι. Βάλαμε όλα τα υλικά μέσα στις ακριβείς ποσότητες και με τη σειρά που δίνει στο βιβλίο του και φτιάξαμε το πρώτο μας ψωμάκι!!!
Για τα γούστα μου βγήκε λίγο υγρό στο κέντρο. Θέλει άραγε περισσότερο αλεύρι?
Η ερώτησή μου είναι η εξής: όταν λέει "unbleached white bread flour" ποιο αλεύρι εννοεί? Εγώ χρησιμοποίησα ένα σε πορτοκαλί συσκευασία "ζυμωτό" των μύλων Αγ. Γεωργίου. Είναι το ίδιο? Επίσης, όταν λέτε αλεύρι "χωριάτικο" και "αλεύρι σιταριού τύπου 405" ποια εννούμε?
Μάλλον είμαι λίγο άσχετη με τα άλευρα τελικά:lol::lol::lol:

Τον ιδιο εχουμε κ γενικα με τα αλευρα υπαρχει ενα θεμα.Καταρχην εγω αγοραζω αλευρι μονο απο το φουρνο της γειτονιας κ σε εκτακτη περιπτωση τυποποιημενο. Εχω καταληξει στα εξης. Το μαλακο,δυνατο κ σουπερ αλευρι κανουν τις φρατζολες πολυ φουσκωτες κ παναλαφρες κατι που εμενα δε μου αρεσει.Θελω πιο χωριατικα συμπαγη ψωμακια.Ετσι τα αλευρα που αγοραζω καθε φορα ειναι ολικης,πολυσπορο,σουπερ,δυνατο 70%, κιτρινο χωριατικο-σκληρο-σιμιγδαλενιο ειναι το ιδιο πραγμα μου ειπε ο φουρνος κ αγοραζω κ καλαμποκαλευρο.Παιδευτικα πολυ με τον συγκεκριμενο μηχανημα μεχρι να πετυχω ψωμι της προκοπης.Γενικοτερα οι συνταγες που εχει δεν μου αρεσαν.Τελικα προσαρμοσα στα προγραμματα τις δικες μου συνταγες.

kornilia
16-10-11, 22:42
κι εγω ακομα το παλευω να βρω τη συνταγη που θελω. κι εμενα δεν μου αρεσουν τα ψωμια - μπομποτες, αλλα μου τη δινει καθε φορα που πεφτει 2 εκ. λιγο πριν το ψησιμο. κατα τ' αλλα βγαινει οπως λες, συμπαγες και χωριατικο. αγορασα και δικο μου αρτοπαρασκευαστη, γιατι ειχα ενα δανεικο απο τη κουμπαρα μου. οποια ενδιαφερεται και δεν εχει πολλα χρηματα να διαθεσει, πηρα απο το καρφουρ ενα με 70 ευρω. μου αρεσει γιατι κανει μακροστενο ψωμι, αρα με λιγοτερη ψιχα που μου αρεσει περισσοτερο. εχει 2 αναδευτηρες, φως και φορμακια για να κανεις μπαγκετουλες για σαντουιτς. τωρα για τη ποιοτητα, ο καιρος θα δειξει!

apricot
17-10-11, 08:18
εγω χρησιμοποιω αλευρι ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ και το ψωμι γινεται τελειο. παντα φουσκωτο. παιρνω τσουβαλι γιατι εμεις εδω εχουμε στα χανια το εργοστασιο αλλα ομως εχουν και ολα τα σουπερ μαρκετ γιατι οταν μου τελειωνει το τσουβαλι αγοραζω απο το carrefour του ενος κιλου μεχρι να ξαναπαρω τσουβαλι. θα παθετε πλακα με το ψωμι που βγαινει. εχω δοκιμασει το μαυρο και το κλασσικο.

mariab
17-10-11, 11:37
Τον ιδιο εχουμε κ γενικα με τα αλευρα υπαρχει ενα θεμα.Καταρχην εγω αγοραζω αλευρι μονο απο το φουρνο της γειτονιας κ σε εκτακτη περιπτωση τυποποιημενο. Εχω καταληξει στα εξης. Το μαλακο,δυνατο κ σουπερ αλευρι κανουν τις φρατζολες πολυ φουσκωτες κ παναλαφρες κατι που εμενα δε μου αρεσει.Θελω πιο χωριατικα συμπαγη ψωμακια.Ετσι τα αλευρα που αγοραζω καθε φορα ειναι ολικης,πολυσπορο,σουπερ,δυνατο 70%, κιτρινο χωριατικο-σκληρο-σιμιγδαλενιο ειναι το ιδιο πραγμα μου ειπε ο φουρνος κ αγοραζω κ καλαμποκαλευρο.Παιδευτικα πολυ με τον συγκεκριμενο μηχανημα μεχρι να πετυχω ψωμι της προκοπης.Γενικοτερα οι συνταγες που εχει δεν μου αρεσαν.Τελικα προσαρμοσα στα προγραμματα τις δικες μου συνταγες.
Επειδή κι εμένα μου αρέσει το ψωμί να είναι "συμπαγές", ποια συνταγή ακολουθείς εσύ για το χωριάτικο?

eliana_1976_
19-10-11, 20:31
εγω χρησιμοποιω αλευρι ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ και το ψωμι γινεται τελειο. παντα φουσκωτο. παιρνω τσουβαλι γιατι εμεις εδω εχουμε στα χανια το εργοστασιο αλλα ομως εχουν και ολα τα σουπερ μαρκετ γιατι οταν μου τελειωνει το τσουβαλι αγοραζω απο το carrefour του ενος κιλου μεχρι να ξαναπαρω τσουβαλι. θα παθετε πλακα με το ψωμι που βγαινει. εχω δοκιμασει το μαυρο και το κλασσικο.

Εχω παρει το αλευρι για ζυμωτο ψωμι αλλα δεν το εχω φτιαξει ακομα.Αυτο εννοεις σε τσουβαλι; Το εχω βρει σε 8κιλο η 10κιλο δεν θυμαμαι καλα στο καρφουρ κ συμφερει η τιμη στο τσουβαλακι γιατι το 1 κιλο κοστιζει περιπου 1,50 ευρω κ το τσουβαλακι περιπου 8 ευρω.Το θεμα ειναι οτι εγω δε θελω να χρησιμοποιω τυποποιημενα γιατι περιεχουν διογκωτικες υλες.Τουλαχιστον να τρωμε κατι πιο υγιεινο. Βεβαια οι περισσοτεροι φουρνοι που ρωτησα δε σου δινουν αλλο αλευρι εκτος απο σκληρο η μαλακο.Μονο στο φουρνο της γειτονιας μου βρισκω ολικης,μοναστηριακο κ πολυσπορο.Τι συνταγη κανεις με το αλευρι που αγοραζεις;

eliana_1976_
19-10-11, 20:40
Επειδή κι εμένα μου αρέσει το ψωμί να είναι "συμπαγές", ποια συνταγή ακολουθείς εσύ για το χωριάτικο?

Χωριατικο συμπαγες
275 μλ νερο
1κτσ ελαιολαδο
200γρ αλευρι 70% δυνατο
100γρ καλαμποκαλευρο
200 γρ αλευρι σκληρο η χωριατικο
2κτγ αλατι
2κτγ ζαχαρη
1 1/4 μαγια

Stellinula
19-10-11, 21:08
Να σας πω εγώ τι βάζω και μου βγαίνει απίστευτο το ψωμί μου, όπως τα γραφω με αυτη την σειρα τα βάζω

- 320ml νερο
- 1 κουτ τσαγιού αλάτι
- 2 κουτ σουπας βουτυρο (μαλακό soft)
- 2 κουτ σουπας ζάχαρη
- 600 γρ αλευρι (για όλες τις χρήσεις)
- 1 φακελλάκι ξερή μαγιά...

Το βάζω στο απλό πρόγραμμα του ψωμιού και μου γίνετε ένα ψωμί τριόροφο και γευστικότατο....

Αυτο που δεν πετυχε είναι το κέικ που διάβασα δεν θυμάμαι σε ποια σελιδα το είχε αναφέρει μια κοπέλα που δεν εχει αυγα και ειναι σοκολατένιο...Εγινε μια μπαζίνα, ping pong στον τοίχο έπαιζες με αυτο!!! χααχχα

Ηθελα να ρωτησω αν βάλω τα κλασσικά υλικάπου βάζω το κανονικό κέικ μαρμπε που φτιαχνω με το μιξερ, θα γινει κανονικό κεικ και στον αρτοπαρασκευαστή λετε?

Access
19-10-11, 21:23
Αυτο που δεν πετυχε είναι το κέικ που διάβασα δεν θυμάμαι σε ποια σελιδα το είχε αναφέρει μια κοπέλα που δεν εχει αυγα και ειναι σοκολατένιο...Εγινε μια μπαζίνα, ping pong στον τοίχο έπαιζες με αυτο!!! χααχχα

Ηθελα να ρωτησω αν βάλω τα κλασσικά υλικάπου βάζω το κανονικό κέικ μαρμπε που φτιαχνω με το μιξερ, θα γινει κανονικό κεικ και στον αρτοπαρασκευαστή λετε?

όχι για να φουσκώσει το κεικ και να γίνει αφράτο όπως το ξέρουμε θέλει να χτυπήσεις τα υλικά καλά, βούτυρο με ζάχαρη και μετά τα αυγά
δεν πιστεύω ότι θα πετύχει
είχα δοκιμάσει και εγώ να φτιάξω μία συνταγή που έχει ο αρτοπαρασκευαστής μου (με αυγό) αλλά βγήκε κάτι σαν γλυκό ψωμί δεν φούσκωσε, βέβαια δεν ήταν και του πεταματού απλά δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο:wink:

kornilia
20-10-11, 09:14
κι εγω δοκιμασα να κανω κεικ στον αρτοπαρασκευαστη. απο γευση ηταν καλο, αλλα ουτε φουσκωσε, ουτε ψηθηκε οπως πρεπει.

eliana_1976_
20-10-11, 19:25
Να σας πω εγώ τι βάζω και μου βγαίνει απίστευτο το ψωμί μου, όπως τα γραφω με αυτη την σειρα τα βάζω

- 320ml νερο
- 1 κουτ τσαγιού αλάτι
- 2 κουτ σουπας βουτυρο (μαλακό soft)
- 2 κουτ σουπας ζάχαρη
- 600 γρ αλευρι (για όλες τις χρήσεις)
- 1 φακελλάκι ξερή μαγιά...

Το βάζω στο απλό πρόγραμμα του ψωμιού και μου γίνετε ένα ψωμί τριόροφο και γευστικότατο....

Εμενα δε μου αρεσει να ειναι το ψωμι τριωροφο.Αν το φας την ιδια μερα κ ζεστο καλο ειναι.Αν θες να το φας την επομενη τριβεται παρα πολυ γιατι εχει πολυ ψιχα.Μονο αν το ψησεις στην τοστιερα γινεται ωραιο κ τραγανο.Εμας μας αρεσει το συμπαγες ψωμακι που ειναι σαν το ζυμωτο της γιαγιας.

kornilia
20-10-11, 22:29
πηγα σημερα στο φουρνο της γειτονιας μου και ζητησα αλευρι πολυσπορο. μου εδωσε μεν, αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει να μου δινει συνεχεια γιατι ειναι λεει ειδικο μιγμα. δεν το πολυκαταλαβα για να ειμαι ειλικρινης, αλλα δεν θα κατσω να τον παρακαλαω κιολας. θα ρωτησω και σ' αλλους φουρνους εδω γυρω κι αν δεν βγαλω ακρη θα το παρω αποφαση και θα κατεβαινω μια στις τοσες στο Πειραια να παιρνω σκετους τους σπορους και θα τους αναμιγνυω με το αλευρι ολικης.

eliana_1976_
21-10-11, 16:49
πηγα σημερα στο φουρνο της γειτονιας μου και ζητησα αλευρι πολυσπορο. μου εδωσε μεν, αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει να μου δινει συνεχεια γιατι ειναι λεει ειδικο μιγμα. δεν το πολυκαταλαβα για να ειμαι ειλικρινης, αλλα δεν θα κατσω να τον παρακαλαω κιολας. θα ρωτησω και σ' αλλους φουρνους εδω γυρω κι αν δεν βγαλω ακρη θα το παρω αποφαση και θα κατεβαινω μια στις τοσες στο Πειραια να παιρνω σκετους τους σπορους και θα τους αναμιγνυω με το αλευρι ολικης.

Kαι τι περιέχει αυτό το ειδικό μείγμα πές του; Μήπως το φτιάχνει μόνος τους στην τελική; Ετοιμο σε τσουβάλια το αγοράζει από τους κυλινδρόμυλους.
Πόσο σου το έδωσε σε τιμή για να έχουμε καλό ερώτημα; Εγώ το παίρνω 3 ευρώ αι μου δίνει και μοναστηριακό τώρα που είναι κι αυτό καλο αλλά εμένα μου αρέσει περισσότερο το πολύσπορο.

Evg
25-10-11, 13:18
Καμιά καλή συνταγή για ζύμη κρουασάν; Έχω μία αλλά την άλλη μέρα δεν τρώγονται. Στις συνταγές του kennwood που λέει γάλα σε σκόνη αυτό βάζετε; Εγώ βάζω εβαπορέ κ μου βγαίνει οκ, δεν τρελαίνομαι κιόλας.

Anga
25-10-11, 17:07
Χρειάζομαι λίγη βοήθεια... Εχουμε έναν αρτοπαρασκευαστή περίπου μια 10ετία τώρα, τον οποίο ένα διάστημα τον χρησιμοποιούσα μόνο για ψωμί και ήταν πολύ νόστιμο σε γεύση... Είχα όμως τα εξής προβλήματα: Πολύ ψιχα, και πολλές τρύπες με αποτέλεσμα να μην κόβεται εύκολα, οπότε αναγκαστικά κόβαμε τις φέτες πολύ χοντρές για να κοπούν ίσια... Που σημαίνει ακόμα πιο πολύ ψίχα και πολύ κατανάλωση !!! :) Το αλεύρι που εβαζα ήταν για όλες τις χρήσεις, αλάτι ζαχαρη, βουτυρο, μαγια, νερό.

Για κάτι χρόνια τον είχα στο ντουλάπι ώσπου μου ήρθε όρεξη να τον επαναλειτουργήσω. Και ήρθε η πλήρης απογοήτευση...
Ενώ θεωρητικά κάνω τα ίδια, το ψωμί φουσκώνει και λίγο πριν ψηθεί... ξεφουσκώνει. Γίνεται μισό και γεμάτο τρύπες!

Ζητώ λύσεις μήπως και έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν το κάνω σωστά:
- Τι αλεύρι να χρησιμοποιήσω ώστε ναι μεν να είναι αφράτο αλλά όχι σαν σφουγγάρι; Αλλά ούτε και τόσο σφυχτό όπως το ζυμωτό της μάνας μου...
- Μπορείτε να μου πείτε τις προτεινόμενες αναλογίες σε αλεύρια για να δοκιμάσω, καθώς και τη σειρά των υλικών;
- Εάν θελήσω να το ψήσω στο φούρνο ώστε να γίνει πιο μακρόστενο, σε ποια φάση το βγάζω απο τον αρτοπαρασκευαστή; πριν ή μετά το φούσκωμα; Το ξαναζυμώνω με το χέρι;
- Γιατί ενώ δείχνει να φουσκώνει, ξαφνικά ξεφουσκώνει ;;;; :sad:

Αχ βοηθήστε βρε κορίτσια! Εχω πετάξει τόσα ψωμιά...

kornilia
25-10-11, 21:52
αυτο το παθαινω κι εγω. η κουμπαρα μου βαζει λιγο φαρινα, αλλα της γινεται οπως λες. ενα ειναι σιγουρο. για να σου γινει οπως το θες, δεν θα φουσκωσει πολυ και σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις να πετυχεις τη ψιχα του φουρνου, γιατι αυτοι βαζουν κι αλλα πραγματα στο ψωμι. αν θες τη γνωμη μου, δοκιμασε να βαλεις λαδι αντι για βουτυρο και βγαλε τελειως τη ζαχαρη. ετσι τουλαχιστον θα σου βγει πιο χωριατικο κι ας μη φουσκωσει.

mocha
27-10-11, 16:32
Κορίτσια συγνώμη για την σφήνα΄, σας διαβάζω 3 μέρες τώρα γιατί ετοιμάζομαι να αγοράσω αρτοπαρασκευαστή αλλά επειδή θέλουμε 2, να πάρουμε κι ε΄να στη μητέρα μου αναγκαστικά θα πάω σε κάτι οικονομικότερο.
Θα ήθελα λοιπόν από την εμπειρία σας να μου πείτε ποιον να αποφύγω δια ροπάλου και ποιος, με πάνω από 4-5 χρόνια χρήσης έχει αποδειχθεί πολύ καλός.
Σας ευχαριστώ πολύ.....

eliana_1976_
27-10-11, 16:38
Κορίτσια συγνώμη για την σφήνα΄, σας διαβάζω 3 μέρες τώρα γιατί ετοιμάζομαι να αγοράσω αρτοπαρασκευαστή αλλά επειδή θέλουμε 2, να πάρουμε κι ε΄να στη μητέρα μου αναγκαστικά θα πάω σε κάτι οικονομικότερο.
Θα ήθελα λοιπόν από την εμπειρία σας να μου πείτε ποιον να αποφύγω δια ροπάλου και ποιος, με πάνω από 4-5 χρόνια χρήσης έχει αποδειχθεί πολύ καλός.
Σας ευχαριστώ πολύ.....

Προσωπικα θεωρω οτι οι kenwood ειναι οι καλυτεροι οχι μονο σε αρτοπαρασκευαστες αλλα κ σε πολλες μικροσυσκευες κουζινας.Εχω τον 450 ενα χρονο κ του εχω βγαλει τα ματια.Η τιμη μου ειναι λιγακι τσιμπημενη 189 ευρω τον ειχα παρει αλλα τα εχει βγαλει τα λεφτα του με το παραπανω.Απο οτι εχω διαβασει πολυ καλος ειναι κ ο 356 που τον εχουν αρκετες κοπελες εδω μεσα κ διαβαζω καλα λογια κ ειναι σαφεστατα πιο οικονομικος.

mocha
27-10-11, 17:47
Eliana ευχαριστώ για την 'αμεση απάντηση!!!
Περιμένω και αρνητικα σχόλια!!!
Επίσης είμαι στη διαδικασία αναζήτησης βύνης...
Θέλω να φτιάξω γερμανικό ψωμί, αυτό το σκούρο, συμπαγες με τα σπόρια....
Όποια το βει πρώτη αννοείται ενημερώνει και τις υπόλοιπες...

mocha
27-10-11, 18:23
Για τον γερμανικό Bomann έχετε ακούσει?????
Μέρες που διανύει η Ελλάδα το γερμανικο τι το ήθελα....χαχαχαχα αχαχαχαχαχ!!!!
Τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή... από 78ευρώ.... 56ευρώ με μετρητά αγοράζοντας 2 κομμάτια.... τι λέτε?

kornilia
27-10-11, 22:15
εγω αγορασα προσφατα ενα του καρφουρ με 69 ευρω, αλλα του εχω βγαλει το λαδι του κακομοιρη. δουλευει σχεδον σε καθημερινη βαση και δεν εχει παθει τιποτα. αυτο που με εκανε να τον προτιμησω, εκτος απο τη τιμη του, ειναι οτι εχει μακροστενο καδο και κανει ψωμι με λιγοτερη ψιχα.

eliana_1976_
27-10-11, 22:23
Eliana ευχαριστώ για την 'αμεση απάντηση!!!
Περιμένω και αρνητικα σχόλια!!!
Επίσης είμαι στη διαδικασία αναζήτησης βύνης...
Θέλω να φτιάξω γερμανικό ψωμί, αυτό το σκούρο, συμπαγες με τα σπόρια....
Όποια το βει πρώτη αννοείται ενημερώνει και τις υπόλοιπες...

Καλα αμα βρεις βυνη πουθενα πες μου κι εμενα.Εχω ρωτησει ΠΑΝΤΟΥ !!!!!!!! Σε σουπερ μαρκετ,στο φουρνο κανεις δεν εχει κ τα σουπερ δεν ξερουν τη βυνη. Σε κανενα μαγαζι με μπαχαρικα κ τετοια θελω να κοιταξω.Παντως το πολυσπορο που αγοραζω εγω απο το φουρνο μου ειπε ο φουρναρης οτι εχει το ιδιι μεσα βυνη οπως κ το γερμανικο. Ρωτησα κι εδω μεσα τα κοριτσια αλλα δεν πηρα απαντηση.

mocha
27-10-11, 23:48
Kornilia πολύ πρακτικό το μακρόστενο σχήμα.... εύχομαι να σου κρατήσει.... για πάντα!
Eliana δεν είναι το ίδιο να πάρεις σκέτη βύνη από το να πάρεις κάποιο αλεύρι που την περιέχει.... και σε τι ποσοστό...κτλ. Σε είδη με βιολογικά θέλω να πάω να ρωτήσω.... τι στο καλό δεν μπορεί κάπου θα υπάρχει!!!
Κανείς για τον Bomann τον αρτοπαρασκευαστή????

kornilia
28-10-11, 09:48
επειδη δουλευα σε καταστημα μπαχαρικων, μην κανετε το κοπο, δεν θα βρειτε. μονο σε καταστημα με βιολογικα ισως κανετε κατι.

Anga
28-10-11, 11:09
Χρειάζομαι λίγη βοήθεια... Εχουμε έναν αρτοπαρασκευαστή περίπου μια 10ετία τώρα, τον οποίο ένα διάστημα τον χρησιμοποιούσα μόνο για ψωμί και ήταν πολύ νόστιμο σε γεύση... Είχα όμως τα εξής προβλήματα: Πολύ ψιχα, και πολλές τρύπες με αποτέλεσμα να μην κόβεται εύκολα, οπότε αναγκαστικά κόβαμε τις φέτες πολύ χοντρές για να κοπούν ίσια... Που σημαίνει ακόμα πιο πολύ ψίχα και πολύ κατανάλωση !!! :) Το αλεύρι που εβαζα ήταν για όλες τις χρήσεις, αλάτι ζαχαρη, βουτυρο, μαγια, νερό.

Για κάτι χρόνια τον είχα στο ντουλάπι ώσπου μου ήρθε όρεξη να τον επαναλειτουργήσω. Και ήρθε η πλήρης απογοήτευση...
Ενώ θεωρητικά κάνω τα ίδια, το ψωμί φουσκώνει και λίγο πριν ψηθεί... ξεφουσκώνει. Γίνεται μισό και γεμάτο τρύπες!

Ζητώ λύσεις μήπως και έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν το κάνω σωστά:
- Τι αλεύρι να χρησιμοποιήσω ώστε ναι μεν να είναι αφράτο αλλά όχι σαν σφουγγάρι; Αλλά ούτε και τόσο σφυχτό όπως το ζυμωτό της μάνας μου...
- Μπορείτε να μου πείτε τις προτεινόμενες αναλογίες σε αλεύρια για να δοκιμάσω, καθώς και τη σειρά των υλικών;
- Εάν θελήσω να το ψήσω στο φούρνο ώστε να γίνει πιο μακρόστενο, σε ποια φάση το βγάζω απο τον αρτοπαρασκευαστή; πριν ή μετά το φούσκωμα; Το ξαναζυμώνω με το χέρι;
- Γιατί ενώ δείχνει να φουσκώνει, ξαφνικά ξεφουσκώνει ;;;; :sad:

Αχ βοηθήστε βρε κορίτσια! Εχω πετάξει τόσα ψωμιά...

Kornilia σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω αν και λιγη ζαχαριτσα του δινει πολυ γευση! Μηπως οι αλλες κοπελες μπορείτε να μου απαντησετε στις υπολοιπες απορίες μου; Pleaseeeee !!!!:roll:

chatzico
28-10-11, 11:22
Η βύνη που ψάχνετε τι μορφή έχει ?

Στο iherb (http://www.iherb.com/Search?kw=malt)είδατε ? Δεν ξέρω τι ψάχνουμε όμως..........

mocha
28-10-11, 15:15
Κορίτσια νομίζω πως...... τη ΒΡΗΚΑ!!!!!!!
Στο καταστημα www.beer.gr (http://www.beer.gr) το οποίο έχει όλα τα συστατικά που χρειάζεσαι για να φτιάξεις μόνος σου ...μπύρα! Ίδια βύνη δεν χρησιμοποιείται? ΄Την έχει και σε διάφορες μορφές... στερεα, υγρή, σκόνη, νιφάδες, σπόρο....
Ακόμα δεν το πιστεύω πως τη βρήκα..... άντε καλά μας ..... ψωμιά!!!!
Eliana...... συνδέσου γρήγορα!

kornilia
28-10-11, 17:45
παντως για το ξεφουσκωμα που κανει, παρατηρησα οτι φταιει το νερο. βαλε 50 ml λιγοτερο την επομενη φορα.

Stellinula
28-10-11, 18:51
Εγω κορίτσια έχω του Lidl έναν που βγάζουν προσφορά στα 45 συχνά πυκνά...του έχω βγάλει τα μάτια, μέρα παρα μερα ψωμιά, σταφιδοψωμα, ζυμες πίτσας και άλλα δεν έχει πάθει ΤΙΠΟΤΑ και ειναι ακμαιότατος...

eliana_1976_
29-10-11, 21:00
Κορίτσια νομίζω πως...... τη ΒΡΗΚΑ!!!!!!!
Στο καταστημα www.beer.gr (http://www.beer.gr) το οποίο έχει όλα τα συστατικά που χρειάζεσαι για να φτιάξεις μόνος σου ...μπύρα! Ίδια βύνη δεν χρησιμοποιείται? ΄Την έχει και σε διάφορες μορφές... στερεα, υγρή, σκόνη, νιφάδες, σπόρο....
Ακόμα δεν το πιστεύω πως τη βρήκα..... άντε καλά μας ..... ψωμιά!!!!
Eliana...... συνδέσου γρήγορα!

Το εχω δει κι εγω αυτο το σιτε αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να σου στειλουν π.χ μισο η ενα κιλο βυνη σε σκονη.Και δεν ξερω κ την τιμη της.Η μονη μου λυση ειναι να μιλησω με τον θειο μου τη δευτερα που εχει 'ψαγμενη' καβα με ποτα κ περιεργα ηδη ντελικατεσεν να δω απο που μπορω να παεω.Μπορει να εχει κ ο ιδιος βεβαια αυτο δεν το ειχα σκεφτει.

stefanakos
02-11-11, 11:11
300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά καλημερα εγω έκανα αυτη την συνταγη και βγηκε τελειο το ψωμι μονο για 500 γρ αλευρι θελει να το βαλεις στο προγραμμα για 700γρ

eliana_1976_
02-11-11, 20:10
300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά καλημερα εγω έκανα αυτη την συνταγη και βγηκε τελειο το ψωμι μονο για 500 γρ αλευρι θελει να το βαλεις στο προγραμμα για 700γρ

Τι αλευρι εβαλες; Σου βγηκε φρατζολα διπατη η πιο συμπαγης;

stefanakos
02-11-11, 22:35
Τι αλευρι εβαλες; Σου βγηκε φρατζολα διπατη η πιο συμπαγης; καλησπερα μου βγηκε πιο συμπαγης , έβαλα αλευρι ολικης και αλευρι σιτου. το αλευρι ολικης είναι το πολυσπορο αο το lidl

eliana_1976_
03-11-11, 15:32
καλησπερα μου βγηκε πιο συμπαγης , έβαλα αλευρι ολικης και αλευρι σιτου. το αλευρι ολικης είναι το πολυσπορο αο το lidl

αλλο αλευρι ειναι το πολυσπορο κ αλλο το ολικης.

kornilia
03-11-11, 23:16
εγω παιρνω αλευρι ολικης απο το σουπερ μαρκετ κι αγοραζω απο το φουρνο σκετους σπορους και ριχνω μια χουφτα μεσα μολις σφυριξει. τις τελευταιες μερες κανω ομως λευκο ψωμι. βρηκε ο μπαμπας μου στη λαϊκη μια κυρια που φερνει ενα σταρενιο αλευρι απο τη Θηβα, που κανει ενα χωριατικο ψωμακι ονειρο!

Μαρια2010
04-11-11, 10:26
κοριτσια καλημερα...θα ηθελα να μου προτεινετε εναν καλο αρτοπαρασκευαστη.....θα ηθελα να φτιαχνω μονη μου το ψωμακι μας...α και κατι αλλο μονο ψωμι μπορουμε να κανουμε με αρτοπαρασκευαστη;;;σορυ που ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα....γενικα μαγειρευω πολλη και θα ηθελα να μαθω να κανω και ψωμακια......ειναι και οι μερες δυσκολες καταλαβαινετε...

smiley74
05-11-11, 19:06
Καλησπερα σας...αγορασαμε σημερα εναν kenwood ΒΜ 350 :) εφτιαξα ηδη τις πρωτες 2 ζυμες και γινανε μια χαρα :)

Αντιμετωπιζουμε ομως ενα προβλημα και υποπτευομαι οτι ειναι ελλατωμα της συσκευης...κατα την διαρκεια του ζυμωματος η συσκευη κανει εναν δυνατο και ενοχλητικο μεταλλικο θορυβο ο οποιος ακουγεται απο την δεξια πλευρα του αρτοπαρασκευαστη...ασκωντας με το χερι μια πιεση σταματαει, ακουγεται ο θορυβος της συσκευης που ειναι σαν να δουλευει μια κανονικη συσκευη,ο αλλος θορυβος δεν αντεχεται! Φαινεται σαν να 'συντονιζει' το σασι κατα την ωρα λειτουργιας...

Οσες εχετε τη συγκεκριμενη συσκευη πως ειναι ο θορυβος της συσκευης? Η παραπανω συμπεριφορα σας φαινεται λογικη?

Δευτερα πρωι σκεφτομαι να παρω τηλεφωνο αμεσως στο service :(

stefanakos
06-11-11, 14:23
αλλο αλευρι ειναι το πολυσπορο κ αλλο το ολικης.
δεν το ηξερα

stefanakos
06-11-11, 14:25
κοριτσια καλημερα...θα ηθελα να μου προτεινετε εναν καλο αρτοπαρασκευαστη.....θα ηθελα να φτιαχνω μονη μου το ψωμακι μας...α και κατι αλλο μονο ψωμι μπορουμε να κανουμε με αρτοπαρασκευαστη;;;σορυ που ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα....γενικα μαγειρευω πολλη και θα ηθελα να μαθω να κανω και ψωμακια......ειναι και οι μερες δυσκολες καταλαβαινετε...
εγω τον πηρα 50 ευρω απο το praktiker και ειναι πολυ καλος, μπορεις να κανεις και ζυμες για κουλουρακια και μαρμελαδα

μπλες
07-11-11, 13:28
εγω σήμερα έκανα αυτή τ συνταγή με προζύμι και έγινε εξαιρετικό
http://www.sintagespareas.gr/sintages/psomi-me-prozimi-ston-artoparaskeiasti.html

προσοχή θέλει περίπου μισο φλιτζάνι περισσότερο αλεύρι απο οτι λέει η συνταγή

υδροχοακι
17-11-11, 13:30
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!ΨΑΧΝΩ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΡΤΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?
ΚΟΙΤΑΖΑ ΓΙΑ KENWOOD ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ!!ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

kornilia
17-11-11, 16:27
εγω παντως αυτον που πηρα απο τα καρφουρ τον προτεινω ανεπιφυλακτα. κανει μακροστενη φρατζολα κι οχι τετραγωνο καρβελι. επισης εχει και δυο φορμακια για να κανεις ψωμακια για σαντουιτς. αν πας να τον δεις, ειναι ενας μαυρος που κοστιζει 69 ευρω.

υδροχοακι
18-11-11, 12:00
ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!στα καρφουρ συχναζω,θα παω να το δω!

evhgiorgos
20-12-11, 18:30
Καλησπέρα!Έχω έναν αρτοπαρασκευαστή νεξτ από το αλεξ πακ.Δυστυχώς κατά λάθος πέταξα τον έναν αναδευτήρα με το ψωμάκι που είχε περισσέψει.Στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως έχουν έλλειψη.Γνωρίζει μήπως καποια κοπέλα αν ταιριάζει κανένας άλλος;Μου έχει δέσει τα χερια και είναι κρίμα να αγοράσω άλλον αν και για εκεί το βλέπω.:(

kornilia
20-12-11, 18:48
απ' οσο ξερω, η υποδοχη ειναι η ιδια σε ολους.
για δες εδω:
http://www.amazon.co.uk/replacement-KNEADING-PADDLE-Breadmaker-Machine/dp/B00188BO2G/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1324399471&sr=8-16

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=KNEADING+BLADE++Breadmaker&_sacat=0&_odkw=KNEADING+BLADE+%2F+PADDLE+for+Breadmaker&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Εναλλακτικα, ρωτα σε ενα καταστημα telemarketing, αν εχουν καποιο να αγορασεις. πες οτι εχεις ενα δικο τους μοντελο μαυρο-ασημι. (τα πουλαγα και το ξερω. χιχιχι!)

evhgiorgos
20-12-11, 20:50
απ' οσο ξερω, η υποδοχη ειναι η ιδια σε ολους.
για δες εδω:
http://www.amazon.co.uk/replacement-KNEADING-PADDLE-Breadmaker-Machine/dp/B00188BO2G/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1324399471&sr=8-16

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=KNEADING+BLADE++Breadmaker&_sacat=0&_odkw=KNEADING+BLADE+%2F+PADDLE+for+Breadmaker&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Εναλλακτικα, ρωτα σε ενα καταστημα telemarketing, αν εχουν καποιο να αγορασεις. πες οτι εχεις ενα δικο τους μοντελο μαυρο-ασημι. (τα πουλαγα και το ξερω. χιχιχι!)
Λες να το ρισκάρω και να αγοράσω ένα;Πάντως το λινκ με τον αναδευτήρα στο άμαζον μου βγάζει μεταφορικά.Και αυτά του εμπει έχουν αρκετά μεταφορικά.Θα το σκεφτώ και ίσως να το τολμήσω.Πάντως σ΄ευχαριστώ για την βοήθεια!!:D

Access
20-12-11, 21:42
Καλησπέρα!Έχω έναν αρτοπαρασκευαστή νεξτ από το αλεξ πακ.Δυστυχώς κατά λάθος πέταξα τον έναν αναδευτήρα με το ψωμάκι που είχε περισσέψει.Στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως έχουν έλλειψη.Γνωρίζει μήπως καποια κοπέλα αν ταιριάζει κανένας άλλος;Μου έχει δέσει τα χερια και είναι κρίμα να αγοράσω άλλον αν και για εκεί το βλέπω.:(
αν είναι σαν αυτό εδώ του telemarketing http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=13756&ct=337 έχω να σου δώσω εγώ αναδευτήρα, στείλε μου π.μ , τον έχω βγάλει στην αχρηστία και τον φυλάω μέχρι να βρω κάδο ανακύκλωσης :roll::roll:

evhgiorgos
21-12-11, 18:30
αν είναι σαν αυτό εδώ του telemarketing http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=13756&ct=337 έχω να σου δώσω εγώ αναδευτήρα, στείλε μου π.μ , τον έχω βγάλει στην αχρηστία και τον φυλάω μέχρι να βρω κάδο ανακύκλωσης :roll::roll:
Ναι με ενδιαφέρει να δοκιμάσω τον δικό σου αναδευτήρα!Σου έχω στείλει πμ!!!!THANKS!!!!!!!!!!!!!!:p:p

manoulina
11-02-12, 01:27
Εχτές μου έστειλαν το φυλλάδιο του Lidl που έχουν τις εβδομαδιαίες προσφορές τους.
Αυτή την εβδομάδα θα έχουν και ένα αρτοπαρασκευαστή στα 50 €.

Επειδή έχει ξαναβάλει παλιότερα, τον έχει πάρει κάποια κοπέλα??
Εντυπώσεις??

manoulina
11-02-12, 01:57
Αυτόν που έβγαλε αυτή την εβδομάδα το lidl τον έχει ξαναπάρει κάποια στο παρελθόν??
Ισχύει οτι το ψωμί του αρτοπαρασκευαστή είναι όλο ψύχα σαν του τοστ???

Nina-Nana
11-02-12, 06:18
Μου τον έχει πάρει η πεθερά μου που είναι φαν του lidl. Εγω ομολογώ ήμουν λίγο δυσπιστη.
Λοιπόν είμαι πολυ ευχαριστημένη και ξέρω αλλα 3 άτομα που είναι εξίσου ευχαριστημενα.
Έχω κάνει ψωμι με ο,τι θέλω! Πολυσπορο, με σουσαμι, με σταφίδες και καρύδια, με ελιές, με τυρί!
Έχω κάνει άπειρες φορές τη ζύμη για την πίτσα και βγαίνει σούπερ.
Μπορείς να κάνεις μαρμελάδες και ζύμη για μακαρόνια.
Το κακο είναι ότι το ψωμι στους αρτοπαρασκευαστες βγαίνει με λιγότερη κορα σε σχέση με του φούρνου. Οπότε αν προτιμας την κορα είναι λίγο θέμα. Παλιά κυκλοφορούσε και με 2 μικρές φόρμες δηλαδή έβγαιναν 2 μικρά ψωμιά οπότε η κορα ήταν περισσότερη. Αυτο έχει η πεθερά μου. Αλλα οταν μου το πήρε είχε σταματήσει το μοντέλο με τις 2 φόρμες οπότε έχω αυτο ακριβώς που θα έχει τώρα στο lidl.
Εγω στο προτείνω!

apricot
11-02-12, 09:16
τον εχω εγω περιπου ενα χρονο και ειμαι ευχαριστημενη. κανενα προβλημα και πολυ καλο ψωμακι με καλες συνταγες στο βιβλιο του! θα ξανααγοραζα ανεπιφυλακτα!!!!

ζώπυρον
11-02-12, 09:28
Και η τιμή κορίτσια, τα 50 ευρώ? Είναι λογική? Δηλαδή, οι υπόλοιποι αρτοπαρασκευαστές της αγοράς είναι ακριβότεροι?

litsa79
11-02-12, 09:52
kai εγω τον εχω απο την αρχη που τουσ ειχε πρωτοβγαλει το lidl εχω κανει πολυ ωραια ζυμη για πιτσα και τα περισσοτερα ειδη ψωμιου που ειχε στισ συνταγες του ειναι ωραια.εμεισ καταληξαμε σε 1-2 οποτε και κανω συνηθως αυτα.εχω αυτον με τα 2 φορμακια αλλα νομιζω πως μπορεις να παραγγειλεις απο την εταιρια ειτε φορμες ειτε τα εξαρτηματα που ανακατευουν τη ζυμη

katrin
11-02-12, 10:10
Και η τιμή κορίτσια, τα 50 ευρώ? Είναι λογική? Δηλαδή, οι υπόλοιποι αρτοπαρασκευαστές της αγοράς είναι ακριβότεροι?

Toν έχω κι εγώ χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή! Οι άλλοι έχουν περίπου τα διπλά! Κάνε μία έρευνα στο ιντερνετ και τσέκαρέ το, μήπως βρεις κάπου φθηνότερα βέβαια.

Επίσης, έχω αγοράσει πρόσφατα δύο έξτρα μικρές φόρμες, 5 ευρώ η μία (+ το κούριερ για θεσσαλονίκη), που είναι πολύ καλή τιμή για ανταλλακτικά. Και τους ζυμωτές τους έχουν 5 ευρώ το ζευγάρι.

Επίσης να πω για την κόρα του ψωμιού ότι πράγματι δεν βγαίνει σκληρή. Μπορείς όμως να βγάλεις το ψωμί καμιά ώρα πριν τη λήξη του προγράμματος (πριν το ψήσιμο δηλαδή), να το βάλεις σε μία φόρμα ή δύο και να το ψήσεις στο φούρνο. Εκεί να δεις κόρα! Γίνεται τέλειο :-)

panaxan
11-02-12, 14:57
αχχ τωρα τι να κανω????
Βρηκα Delonghi Αρτοπαρασκευαστη στα 50,00,πους ελαφρως μεταχειρισμενο(δεν ξερω ποιο μοντελο ειναι)και βγαζει και το Lidl...Ποιον απο τους 2 να επιλεξω????
Θα περιμενω τις συμβουλες σας
Ευχαριστω

pashalitsa
11-02-12, 15:03
Toν έχω κι εγώ χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή! Οι άλλοι έχουν περίπου τα διπλά! Κάνε μία έρευνα στο ιντερνετ και τσέκαρέ το, μήπως βρεις κάπου φθηνότερα βέβαια.

Επίσης, έχω αγοράσει πρόσφατα δύο έξτρα μικρές φόρμες, 5 ευρώ η μία (+ το κούριερ για θεσσαλονίκη), που είναι πολύ καλή τιμή για ανταλλακτικά. Και τους ζυμωτές τους έχουν 5 ευρώ το ζευγάρι.

Επίσης να πω για την κόρα του ψωμιού ότι πράγματι δεν βγαίνει σκληρή. Μπορείς όμως να βγάλεις το ψωμί καμιά ώρα πριν τη λήξη του προγράμματος (πριν το ψήσιμο δηλαδή), να το βάλεις σε μία φόρμα ή δύο και να το ψήσεις στο φούρνο. Εκεί να δεις κόρα! Γίνεται τέλειο :-)

Μα ρε γμτ, αν είναι να το βάλω και στο φούρνο μετά το ψωμί τότε τί τον θέλω τον αρτοπαρασκευαστή; Για το ζύμωμα; Κρίμα και σκεφτόμουν κι εγώ να τον πάρω... Δηλαδή αν καταβρέξεις το ψωμί πριν το ψήσιμο πάλι η κόρα βγαίνει σαν λίγο ψημένη ψίχα;

Nina-Nana
11-02-12, 15:09
Κάνει κόρα. Η κάτω κόρα ειδικα είναι πολυ ξεροψημενη και χοντρουλα.
Απο πάνω όμως είναι λίγη στο πάχος και πιο μαλακιά. Αν όμως το ψήσεις λίγο παραπάνω βγαίνει σούπερ!
Απλα επειδη το ψωμι του αρτοπαρασκευαστη είναι γενικώς πιο μεγάλο σε ύψος απο το ψωμι που αγοράζουμε η ψίχα είναι περισσότερη. Αυτη είναι η διάφορα!

vasfa
11-02-12, 16:25
Να κανω κι εγω μια ερωτηση γιατι μ'ενδιαφερει ο αρτοπαρασκευαστης του LIDL; Για να φτιαξουμε ψωμι ή κεικ πρεπει να χρησιμοποιησουμε τις συνταγες του συνοδευτικου βιβλιου ή μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τις δικες μας συνταγες,απλα να βαλουμε τα υλικα στη συσκευη και απο κει και περα εκτελει μονο του τη διαδικασια; Για το κεικ ιδιαιτερα μ'ενδιαφερει. Α, επισης εχει προγραμμα για ζυμη τσουρεκιου; Και αν εχει το ψηνει μεσα στη συσκευη ή απλως φτιαχνει τη ζυμη και μετα το ψηνεις στο φουρνο;

katrin
11-02-12, 19:37
Μα ρε γμτ, αν είναι να το βάλω και στο φούρνο μετά το ψωμί τότε τί τον θέλω τον αρτοπαρασκευαστή; Για το ζύμωμα; Κρίμα και σκεφτόμουν κι εγώ να τον πάρω... Δηλαδή αν καταβρέξεις το ψωμί πριν το ψήσιμο πάλι η κόρα βγαίνει σαν λίγο ψημένη ψίχα;

Δεν είναι απαραίτητο να το βάλεις στο φούρνο!!! Απλά είπα ότι αν θέλεις, το κάνεις! Καμιά φορά αν βιάζομαι το κάνω εγώ, γιατί στο φούρνο θα ψηθεί π.χ. σε 20 λεπτά, ενώ στο μηχάνημα μπορεί να θέλει ακόμη μία ώρα...

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από το μηχάνημα, γιατί προτιμώ την ψίχα. Η κόρα του δεν είναι σαν ψημένη ψίχα, απλά το από πάνω κομμάτι, ειδικά αν φουσκώσει πολύ και φτάσει μέχρι το καπάκι, βγαίνει "αφράτο". Αυτό - κατά τη γνώμη μου - είναι το καλύτερο κομμάτι του ψωμιού! :-)

manoulina
12-02-12, 01:34
Το ψωμί που φτιάχνει, μπορεί να αντικαταστήσει το ψωμί του τοστ? Να σταματήσω δηλαδή να παίρνω ψωμί για τοστ έτοιμο ή όχι??

kourkoumpini
12-02-12, 07:38
Κοριτσια, οικονομικα συμφερει; θελω να πω αν υπολογισουμε ρευμα, αλευρι, μαγιες, υλικα γενικα, συμφερει το ψωμι στο σπιτι σε σχεση με το ψωμι στο φουρνο; εδω στη γειτονια εχει 2 φουρνους με 50 λεπτα το ψωμι. αν ειναι να το σκεφτω και να παρω και εγω αμα προλαβω τον αρτοπαρασκευαστη. επισης εχει και αλλες χρησεις εκτος απο την παρασκευη ψωμιου;

vasfa
12-02-12, 10:42
Κοριτσια, οικονομικα συμφερει; θελω να πω αν υπολογισουμε ρευμα, αλευρι, μαγιες, υλικα γενικα, συμφερει το ψωμι στο σπιτι σε σχεση με το ψωμι στο φουρνο; εδω στη γειτονια εχει 2 φουρνους με 50 λεπτα το ψωμι. αν ειναι να το σκεφτω και να παρω και εγω αμα προλαβω τον αρτοπαρασκευαστη. επισης εχει και αλλες χρησεις εκτος απο την παρασκευη ψωμιου;

Εχουν κι αλλες χρησεις, για κεικ, μαρμελαδα, κ.α που δεν τα θυμαμαι. Μπες στο site του Lidl να τον δεις, εχει και βιντεο επιδειξης. Εγω ηθελα να εχει λειτουργια και για τσουρεκι, ο συγκεκριμενος δεν εχει, αλλοι εχουν που ξερω, π.χ. ενας της Kenwood. Σ'αυτον του LIdl δεν εμπιστευομαι τη μαρκα, υπαρχει στο Media Markt της Moulinex με 69Ε και μαλλον θα παρω αυτον αργοτερα.Τωρα για το αν συμφερει, και μονο που τρως σπιτικο ψωμακι, μαρμελαδιτσα, κεικ και οτι αλλο για μενα ειναι κερδος περα απο το οικονομικο.

katrin
12-02-12, 11:36
Το ψωμί που φτιάχνει, μπορεί να αντικαταστήσει το ψωμί του τοστ? Να σταματήσω δηλαδή να παίρνω ψωμί για τοστ έτοιμο ή όχι??

To ψωμί του αρτοπαρασκευαστή μπορείς να το κόψεις αν θέλεις σε λεπτές φέτες, αλλά γίνεται πιο "συμπαγές" από του τοστ. Το ψωμί του τοστ είναι κάπως "αέρας", αν με καταλαβαίνεις. Δεν έχουν την ίδια πυκνότητα...

Οικονομικά:
Για 1 κιλό ψωμί (σε 2 μισόκιλα που βγάζουν οι φόρμες μου) χρησιμοποιώ:
730 γρ. αλεύρι --> 0,58 λεπτά (υπολογισμένο με τιμή κιλού 0,79)
4 κουταλάκια λάδι, 4 κουτ. ζάχαρη, 1 κουτ. αλάτι, νερό (όλα αυτά, ας πούμε....7 λεπτά?)
1 φακελάκι μαγιά --> περ. 25 λεπτά
ρεύμα (θέλει 3,25 ώρες) --> περίπου...25 λεπτά (κατά προσέγγιση)

Σύνολο: 1,15 περίπου το κιλό (σε 2 ψωμιά αν έχεις δύο φόρμες)

Πλεονεκτήματα:
- Το ψωμί που βγαίνει όμως ζυγίζει πράγματι κοντά στο κιλό. Το ψωμί που αγοράζεις από το φούρνο 50 λεπτά ζυγίζει 350 γραμ., άρα η τιμή κιλού του είναι: 1,42!

- Το ψωμί του παρασκευαστή διαρκεί περισσότερες μέρες φρέσκο, ενώ το αγοραστό την επόμενη μέρα το πετάς

- Επιπλέον, το ψωμί που φτιάχνεις εσύ είναι πιο νόστιμο και οπωσδήποτε πιο υγιεινό!!! :-)

Nina-Nana
12-02-12, 14:50
Συμφωνώ! Εγω έχω βρει και πηγή για αλεύρι απο μύλο και μόνο απο το δικο μου ψωμι δίνω στη μικρη! Απο τα έτοιμα δεν δινω ποτε γιατι ξέρω απο την νύφη μου που δούλευε σε φούρνο οτι είναι χάλια.

ΡΙΑ84
12-02-12, 19:00
κοριτσια αυτος του λιντλ κανει τσουρεκι και μαρμελαδες;;;;;

μπορω να βγαλω την 1φορμα που εχει και να παραγκιλω 2μικρες να βαλω η οχι;;;

vasfa
12-02-12, 20:29
εχει λειτουργια για μαρμελαδα, τσουρεκι οχι. Μπες στο site του LIdle, εχει βιντεο με επιδειξη.

miamama
12-02-12, 22:02
ξέρω κι εγώ ότι είναι καλός του λιντλ,εγώ έχω του carrfour με τα ίδια λεφτά τον είχα πάρει.και είμαι πολύ ευχαριστημένη.δεν μοιάζει καθόλου με το ψωμί του φούρνου, να ξέρεις ότι χαλάει πιο γρήγορα...για τοστ κάνει μια χαρά.
ο δικός μου έχει έναν κάδο για 1 κιλό ψωμί,1 διπλό για 2 του μισού κιλού ψωμί,και συνήθως φτιάχνω τον ένα κάδο 500γρ ψωμί.
το τσουρέκι δεν μου έχει πετύχει 2 φορές,πρέπει να βρω άλλη συνταγή μάλλον.
ζύμη για πίτσα και πίτες βολεύει πολύ.
και μαρμελάδα έχω φτιάξει,πολύ ωραία...επίσης σταφιδόψωμο.
σίγουρα συμφέρει.
εμείς δεν τρώμε συχνά ψωμί,αλλά όποτε θέλω ψήνω και το υπόλοιπο τοστάκια.
τώρα θυμήθηκα ότι είχα πάρει του λιντλ τον ατμομάγειρα 30Ε και στον χρόνο επάνω χάλασε.και δεν πρόλαβα την εγγύηση.

sofie
12-02-12, 22:29
Πως ακριβώς κάνετε την μαρμελάδα;Χρησιμοποιείτε την κλασική ζάχαρη;Επίσης μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε για τη ζύμη πίτσας;Έχω τον αρτοπαρασκευαστή αλλά δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω τα συγκεκριμένα.Δε βρίσκω και το βιβλίο συνταγών...

kellypig
12-02-12, 23:25
Εγω τον εχω περιπου 6 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!! Κανω συνεχεια ψωμακι και ζυμη πιτσας και εχω φτιαξει και τσουρεκια!!!! Τη συνταγη για τα τσουρεκια τη βρηκα στο internet. Εμεις τον εχουμε κατευχαριστηθει. Τα υλικα για τη ζυμη της πιτσας ειναι 300μλ νερο, 1 κουταλια σουπας ελαιολαδο,3/4 κουταλακι τσαγιου αλατι, 2 κουταλιες του γλυκου ζαχαρη, 450 γρ αλευρι για ολες τις χρησεις και 1 πακετακι στεγνη μαγια. Εμενα ειναι το προγραμμα 6 και βγαζει 2 κανονικες.Εγω ανοιγω τη ζυμη και πιανει ολο το ταψι του φουρνου μου.
Τσουρεκια συνταγη:http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3219&Itemid=49
Φιλακια!!!

kourkoumpini
13-02-12, 07:52
ποση ωρα χρειαζεται για να ψησει 1 ψωμι; ουφ. απο τη μια να σας πω την αληθεια το σκεφτομαι, απο την αλλη λεω μηπως χαλασω τσαμπα το 50ευρω.

παντως ο συγκεκριμενος εχει 3 χρονια εγγυηση. νομιζω εινια σημαντικο

sporakos
13-02-12, 08:46
Εγω τον εχω περιπου 6 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!! Κανω συνεχεια ψωμακι και ζυμη πιτσας και εχω φτιαξει και τσουρεκια!!!! Τη συνταγη για τα τσουρεκια τη βρηκα στο internet. Εμεις τον εχουμε κατευχαριστηθει. Τα υλικα για τη ζυμη της πιτσας ειναι 300μλ νερο, 1 κουταλια σουπας ελαιολαδο,3/4 κουταλακι τσαγιου αλατι, 2 κουταλιες του γλυκου ζαχαρη, 450 γρ αλευρι για ολες τις χρησεις και 1 πακετακι στεγνη μαγια. Εμενα ειναι το προγραμμα 6 και βγαζει 2 κανονικες.Εγω ανοιγω τη ζυμη και πιανει ολο το ταψι του φουρνου μου.
Τσουρεκια συνταγη:http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3219&Itemid=49
Φιλακια!!!

Καλημερα,
επειδη ενδιαφερομαι και εγω εχεις αυτον του λιντ??
Εμενα με ενδιαφερει να φτιαχνω και τσουρεκια και κρουασαν και στο βιντεο που ειδα δεν το αναφερει πουθενα γι'αυτο σκεφτομαι μηπως παρω καποιον αλλο αλλα αν οντως φτιαχνει οπως λες....
Αχ απαντησε μου σε παρακαλω για να δω τι θα κανω τελικα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ.

katrin
13-02-12, 10:05
Καλημερα,
επειδη ενδιαφερομαι και εγω εχεις αυτον του λιντ??
Εμενα με ενδιαφερει να φτιαχνω και τσουρεκια και κρουασαν και στο βιντεο που ειδα δεν το αναφερει πουθενα γι'αυτο σκεφτομαι μηπως παρω καποιον αλλο αλλα αν οντως φτιαχνει οπως λες....
Αχ απαντησε μου σε παρακαλω για να δω τι θα κανω τελικα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ.

Όλοι φτιάχνουν τα ίδια κούκλα μου. Εχουν τα ίδια προγράμματα. Μόνο η μάρκα διαφέρει!

sofie
13-02-12, 15:37
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

manoulina
13-02-12, 18:01
Πως γίνεται??? Κι εγώ είδα το βίντεο και δε λέει πουθενά για τσουρέκια.
Κι εμένα δεν με ενδιαφέρουν τα κέικ και οι μαρμελάδες. Αλλά το ψωμί περισσότερο και λίγο τα τσουρέκια.

Βέβαια δεν με βλέπω να τον αγοράζω γιατί απο οτι κατάλαβα το ψωμί είναι όλο ψύχα και δεν μου πολυαρέσει αυτό.....

kellypig
13-02-12, 18:40
Τον αρτοπαρασκευαστη του lidl εχω παρει και οπως σας ειπα εφτιαξα τσουρεκια. Αυτον ακριβως που δειχνει το βιντεο. Τη συνταγη για τσουρεκια δε τη λεει μεσα στο βιβλιαρακι του, αλλα τη βρηκα στο ιντερνετ (σας την ανεβασα). Για να ψησει το ψωμι το προγραμμα που επιλεγω κανει 2.30 ωρες. Οπως σας ειπα, εγω δεν εχω μετανιωσει τα λεφτα που εδωσα.

sporakos
13-02-12, 20:27
Σ'ευχαριστω παρα πολυ που μας απαντησες.
Εγω νομιζα οτι ο αρτοπαρασκευαστης για να φτιαξει τσουρεκια και κρουασαν πρεπει να το εχει σαν προγραμμα αλλα απο αυτα που διαβαζσα καταλαβα οτι με την καταλληλη συνταγη και προγραμμα ζυμωμα-φουσκωμα μπορουμε να φτιαξουμε.
Ελπιζω να καταλαβα καλα γιατι την πεμπτη παω να τον παρω:D.

sailor_moon
13-02-12, 20:30
αχχχχχχχχχχ με βαλατε σε σκεψεις!!!!:o
εδω και 2 χρονια ψηνω δικο μου ψωμι μονο που το ζυμωνω μονη μου!!
ουφ τωρα "ψηνομαι " και εγω να το παρω!!

pashalitsa
13-02-12, 20:36
Ξέρει καμιά να μου πει, αν πάθει κάτι αυτός του ΛΙΝΤΛ, υπάρχει κάποιο service στην Ελλάδα για ανταλλακτικά κλπ;

katrin
13-02-12, 23:18
αχχχχχχχχχχ με βαλατε σε σκεψεις!!!!:o
εδω και 2 χρονια ψηνω δικο μου ψωμι μονο που το ζυμωνω μονη μου!!
ουφ τωρα "ψηνομαι " και εγω να το παρω!!

Η πεθερά μου έφτιαχνε μόνη της ψωμί με προζύμι κιόλας, όχι μαγιά, για πάααρα πολλά χρόνια. Μέχρι που πήρε τον αρτοπαρασκευαστή κι αυτή και βολεύτηκε! Της λύθηκαν τα χέρια!

Ξέρει καμιά να μου πει, αν πάθει κάτι αυτός του ΛΙΝΤΛ, υπάρχει κάποιο service στην Ελλάδα για ανταλλακτικά κλπ;

Και βέβαια! όπως έχω ήδη γράψει και παραπάνω, είναι και φθηνά (μικρή φόρμα: 5 ευρώ, μεγάλη 10 ευρώ, ζυμωτές 5 ευρώ οι δύο). Εγώ πριν από λίγο καιρό αγόρασα 2 μικρές φόρμες και ήρθαν την άλλη μέρα με κούριερ!

Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται αν τυχόν χαλάσει το μηχάνημα, δεν μου έτυχε...

sporakos
14-02-12, 13:49
Σ'ευχαριστω παρα πολυ που μας απαντησες.
Εγω νομιζα οτι ο αρτοπαρασκευαστης για να φτιαξει τσουρεκια και κρουασαν πρεπει να το εχει σαν προγραμμα αλλα απο αυτα που διαβαζσα καταλαβα οτι με την καταλληλη συνταγη και προγραμμα ζυμωμα-φουσκωμα μπορουμε να φτιαξουμε.
Ελπιζω να καταλαβα καλα γιατι την πεμπτη παω να τον παρω:D.

kellypig ρωταω εσενα επειδη τα εχεις φτιαξει τα τσουρεκακια(αν ξερει και καποια αλλη κοπελια ας μας πει ομως:D).
Σωστα ειναι αυτα που εχω γραψει?
Αυτη τη διαδικασια ακολουθεις?
Ποση ωρα χρειαστηκαν μεχρι να τα ψησεις?
Ευχαριστω.

sporakos
15-02-12, 11:37
kellypig ρωταω εσενα επειδη τα εχεις φτιαξει τα τσουρεκακια(αν ξερει και καποια αλλη κοπελια ας μας πει ομως:D).
Σωστα ειναι αυτα που εχω γραψει?
Αυτη τη διαδικασια ακολουθεις?
Ποση ωρα χρειαστηκαν μεχρι να τα ψησεις?
Ευχαριστω.

Καλημερα!!!!
Υπαρχει καποια μανουλα που να εχει αρτοπαρασκευαστη και να μπορει να μας απαντησει????
Αυριο τον εχει στα λιντλ και λεω να τον παρω.
Ειναι σωστα αυτα που εχω γραψει????
'Η εχω καταλαβει λαθος τον τροπο λειτουργιας του!!!!
Χιλια συγνωμη αν σας ζαλιζω:(.

ΜΑΡΙΤΑ
15-02-12, 12:25
Και βέβαια! όπως έχω ήδη γράψει και παραπάνω, είναι και φθηνά (μικρή φόρμα: 5 ευρώ, μεγάλη 10 ευρώ, ζυμωτές 5 ευρώ οι δύο). Εγώ πριν από λίγο καιρό αγόρασα 2 μικρές φόρμες και ήρθαν την άλλη μέρα με κούριερ!

Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται αν τυχόν χαλάσει το μηχάνημα, δεν μου έτυχε...

Καλημέρα κατριν!
Μπορείς να μας πεις από που παρήγγειλες τις φόρμες; Σκέφτομαι να τον αγοράσω αύριο αλλά θα ήθελα να πάρω και 2 μικρές φόρμες να τις έχω...και όταν λες ζημωτές τι εννοείς;

katrin
15-02-12, 13:36
Καλημέρα κατριν!
Μπορείς να μας πεις από που παρήγγειλες τις φόρμες; Σκέφτομαι να τον αγοράσω αύριο αλλά θα ήθελα να πάρω και 2 μικρές φόρμες να τις έχω...και όταν λες ζημωτές τι εννοείς;

Oι φόρμες εσωτερικά έχουν ένα μεταλλικό εξάρτημα, τον ζυμωτή. Ο ζυμωτής γυρνάει και ζυμώνει το ψωμί και αφαιρείται από το ψωμί είτε αφού ψηθεί το ψωμί (αφήνει μία τρύπα στο ψωμί έτσι) είτε νωρίτερα, αφού ζυμωθεί το ψωμί και πριν αρχίσει να ψήνεται (πρέπει να βγάλεις το ζυμάρι από τη φόρμα, να αφαιρέσεις το ζυμωτή και να ξαναβάλεις το ζυμάρι μετά μέσα). Το πιο απλό είναι το πρώτο, κι ας έχει μια τρυπούλα το ψωμί.

Οταν αγόρασα το μηχάνημα, μέσα είχε ένα χαρτί με τη διεύθυνση (Αθήνα) που παραγγέλνεις φόρμες ή ζυμωτές (αν και δε νομίζω ότι είναι εύκολο να χαλάσουν οι ζυμωτές).
Τεσπα, επειδή το δικό μου μηχάνημα το πήρα παλιά, οι τιμές που είχε μέσα το χαρτί ήταν παλιές (και μάλιστα ακριβότερες) από τις τρέχουσες. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το κατάστημα που έχει τα ανταλλακτικά και τα παρήγγειλα. Δες μέσα στο μηχάνημα για το όνομα και τηλέφωνο κλπ. Αν τυχόν δεν έχει, πες μου να ψάξω να βρω το χαρτί μου, διότι δεν το έχω πρόχειρο αυτή τη στιγμή, αν και ο δικός μου είναι bifinnet και από ό,τι βλέπω ο αυριανός είναι silver crest. Πολύ πιθανόν όμως τα ανταλλακτικά να τα έχει το ίδιο κατάστημα.

ΜΑΡΙΤΑ
15-02-12, 13:39
Σε ευχαριστώ πολύ! Αύριο που θα το πάρω θα το δω...καλά ζυμώματα λοιπόν!

katrin
15-02-12, 14:55
Σε ευχαριστώ πολύ! Αύριο που θα το πάρω θα το δω...καλά ζυμώματα λοιπόν!

καλά ζυμώματα!!! θα ευχαριστηθείτε σπιτικό μαλακό και νόστιμο ψωμάκι! :-)

Nina-Nana
15-02-12, 15:49
Oι φόρμες εσωτερικά έχουν ένα μεταλλικό εξάρτημα, τον ζυμωτή. Ο ζυμωτής γυρνάει και ζυμώνει το ψωμί και αφαιρείται από το ψωμί είτε αφού ψηθεί το ψωμί (αφήνει μία τρύπα στο ψωμί έτσι) είτε νωρίτερα, αφού ζυμωθεί το ψωμί και πριν αρχίσει να ψήνεται (πρέπει να βγάλεις το ζυμάρι από τη φόρμα, να αφαιρέσεις το ζυμωτή και να ξαναβάλεις το ζυμάρι μετά μέσα). Το πιο απλό είναι το πρώτο, κι ας έχει μια τρυπούλα το ψωμί.

Οταν αγόρασα το μηχάνημα, μέσα είχε ένα χαρτί με τη διεύθυνση (Αθήνα) που παραγγέλνεις φόρμες ή ζυμωτές (αν και δε νομίζω ότι είναι εύκολο να χαλάσουν οι ζυμωτές).
Τεσπα, επειδή το δικό μου μηχάνημα το πήρα παλιά, οι τιμές που είχε μέσα το χαρτί ήταν παλιές (και μάλιστα ακριβότερες) από τις τρέχουσες. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το κατάστημα που έχει τα ανταλλακτικά και τα παρήγγειλα. Δες μέσα στο μηχάνημα για το όνομα και τηλέφωνο κλπ. Αν τυχόν δεν έχει, πες μου να ψάξω να βρω το χαρτί μου, διότι δεν το έχω πρόχειρο αυτή τη στιγμή, αν και ο δικός μου είναι bifinnet και από ό,τι βλέπω ο αυριανός είναι silver crest. Πολύ πιθανόν όμως τα ανταλλακτικά να τα έχει το ίδιο κατάστημα.

Επειδή έχω πάρει ανταλλακτικά πολυ πρόσφατα δυστυχώς οι δυο μικρές φόρμες δεν μπαίνουν στο μοντέλο που κυκλοφορεί τώρα! Κι εγω είχα χαρεί αλλα.....

Stellinula
15-02-12, 16:36
εγω τον εχω στην Ελλάδα...πριν φύγουμε αρκετό καιρό του είχα βγάλει τα μάτια σε ψωμιά, κέικ, σταφιδόψωμα κλπ κλπ ....Είναι δυνατό και πολύ ανθεκτικό....Τωρα που φύγαμε πήγε ο πατέρας μου και τον καβάτζωσε για δικό του κατάλαβες??? χαχαχαχαχα

katrin
15-02-12, 18:32
Επειδή έχω πάρει ανταλλακτικά πολυ πρόσφατα δυστυχώς οι δυο μικρές φόρμες δεν μπαίνουν στο μοντέλο που κυκλοφορεί τώρα! Κι εγω είχα χαρεί αλλα.....

Δεν αγοράζεις ό,τι νά'ναι! Λες το μοντέλο του παρασκευαστή σου και σου απαντούν εάν υπάρχουν και ποια ανταλλακτικά για το μοντέλο σου....

Nina-Nana
15-02-12, 18:36
Δεν αγοράζεις ό,τι νά'ναι! Λες το μοντέλο του παρασκευαστή σου και σου απαντούν εάν υπάρχουν και ποια ανταλλακτικά για το μοντέλο σου....

Ναι αυτο λέω κι εγω. Το μοντέλο που κυκλοφορεί δε δέχεται τις δυο φόρμες.

Totzo
15-02-12, 19:48
εγώ πλέον τον αρτοπαρασκευαστή εκτός από ψωμί τον βάζω να ζυμώνει και το φύλλο για τις πίτες μου.βάζω το πρόγραμμα που έχει για ζυμαρικά και σε 12' μου το έχει κάνει τέλειο.μετά το φύλλο ανοίγει τόσο εύκολα ,που δε μου παίρνει πάνω από 2' για το καθένα.

natalia 1212
15-02-12, 20:14
εγω κοριτσια ειχα παρει τον αρτοπαρασκευαστη του lidl πριν 6 χρονια!δεν μοθ εχει παθει τιποτα και φτιαχνει υπεροχο ψωμι που διατηρειται χωρις να το βαζεις στο ψυγειο για 4 μερες!!!!!!!!!! αξιζει να το παρετε!!εγω εχω βεβαια αυτο που ειναι με δυο θηκες το καθενα φρατζολακι ειναι μισο κιλο!

katrin
15-02-12, 20:25
Ναι αυτο λέω κι εγω. Το μοντέλο που κυκλοφορεί δε δέχεται τις δυο φόρμες.

Δεν πειράζει! Μπορείς να το κόψεις και να το βάλεις και στην κατάψυξη αν είναι πολύ για σας. Εγώ και από τις δύο φόρμες που φτιάχνω, επειδή δεν τρώμε πολύ ψωμί και μας αρέσει να το τρώμε φρέσκο κάθε μέρα, το κόβω στη μέση και τα βάζω στην κατάψυξη. Όταν το ξεπαγώνω είναι σαν να βγήκε μόλις απ'το μηχάνημα!

Nina-Nana
15-02-12, 21:18
Δεν πειράζει! Μπορείς να το κόψεις και να το βάλεις και στην κατάψυξη αν είναι πολύ για σας. Εγώ και από τις δύο φόρμες που φτιάχνω, επειδή δεν τρώμε πολύ ψωμί και μας αρέσει να το τρώμε φρέσκο κάθε μέρα, το κόβω στη μέση και τα βάζω στην κατάψυξη. Όταν το ξεπαγώνω είναι σαν να βγήκε μόλις απ'το μηχάνημα!

Έτσι κάνω κι εγω. Αλλα αν έπαιρνε τις δυο φόρμες θα είχε πιο πολυ κόρα που μου αρέσει.

dhmhtrianna+
15-02-12, 21:55
εγώ πλέον τον αρτοπαρασκευαστή εκτός από ψωμί τον βάζω να ζυμώνει και το φύλλο για τις πίτες μου.βάζω το πρόγραμμα που έχει για ζυμαρικά και σε 12' μου το έχει κάνει τέλειο.μετά το φύλλο ανοίγει τόσο εύκολα ,που δε μου παίρνει πάνω από 2' για το καθένα.
Μηπως ειναι ευκολο να γραψεις συνταγουλα εεεεεεε???:D

Totzo
15-02-12, 22:38
Μηπως ειναι ευκολο να γραψεις συνταγουλα εεεεεεε???:D
μισό κουταλάκι γλυκού αλάτι,μισή κούπα λάδι,μια κούπαι νερό χλιαρό και αλεύρι με το μάτι .φροντίζω να κολλάει ελάχιστα η ζύμη (να μην είναι εντελώς στεγνή -όταν την ζουπάω να μην κολλάει πάνω στο δάχτυλό μου όμως)γιατί κατά τη διάρκεια του ανοίγματος χρησιμοποιώ εκεί λίγο αλεύρι και γίνεται τέλειο:-D
το αλεύρι το βάζω ως εξής.βάζω αρκετό στην αρχή και αφήνω το καπάκι ανοιχτό καθώς ζυμώνει ώστε να βλέπω την πρόοδο.στα 3' λεπτά συμπληρώνω με ένα κουτάλι και το υπόλοιπο του χρόνου το αφήνω ήσυχα να ζυμώσει..το ελάχιστο που θα κολλάει στο τέλος δεν πειράζει,γιατί βάζω αλεύρι στα χέρια μου και λίγο στο τραπέζι κατά το άνοιγμα..

sporakos
16-02-12, 17:54
Τον πηρα!!!
Λοιπον σημερα το πρωι πηγε ο αντρουλης μου και τον πηρε.
Αγορασε και ετοιμο μειγμα για ψωμι τσιαπατα και εκανε την πρωτη αποπειρα.
Το ψωμακι βγηκε καλο(αν και εμενα μου φανηκε λιγο αλμυρο)αλλα εχω αποριες και θα ηθελα οι πιο εμπειρες να με βοηθησουν.
Στη συσκευασια εγραφε πως για μια φορμα ψωμιου 750γρ επρεπε να ριξω 500γρ απο το μειγμα και 360μλ νερο.
Η απορια(η πρωτη ακομα,στη πορεια θα σας ρωταω κι αλλα:D)μου ειναι αν αντι για 750γρ ψωμι ηθελα να φτιαξω 1 κιλο ή 1250γρ τι επρεπε να κανω???
Α,και αν ηθελα να βγαλω τους ζυμωτηρες για να μην εχει τρυπα το ψωμακι(οχι οτι μας πειραξε βεβαια)επρεπε να το κανω οταν σφυριξε για να ριξω μεσα π.χ.ξυρους καρπους???
Ευχαριστω...

Totzo
16-02-12, 22:02
νομίζω οτι οι περισσότεροι αρτοπ/στές δεν φτιάχνουν πάνω από 1κιλό ψωμί γιατί οι θήκες δεν είναι πολύ μεγάλες ,περίπου τόσο χωράνε.εμένα ο δικός μου στις οδηγίες χρήσης έχει έναν πίνακα για κάποια προγραμματα και γράφει δίπλα τις ποσότητες.πχ.για λευκό ψωμί για 1κιλό ,για 750 γρ. και 500 γρ. ,πόσο αλεύρι,πόσο νερό,πόσο αλατι κλπ κλπ.αυτό το έχει για 3-4 είδη (πχ.ασπρο,μαύρο,μισό μισό και πολύσπορο νομίζω).ε σιγά σιγά από την εμπειρια σου θα καταλαβαίνεις κι εσύ τις αναλογίες.
τους ζυμωτήρες τους βγάζεις πριν αρχίσει το φούσκωμα.στην οθόνη του αρτοπ/στή λογικά έχει εικονιτσες.άλλη εικονίτσα όταν ζυμώνει,μετά το βελάκι περνάει στην εικονιτσα της αναμονής,μετά ξαναπάει στο ζύμωμα,μετά στο φούσκωμα..όταν δεις οτι το βελάκι μετακινείται στο φούσκωμα,τον ανοίγεις και βγάζεις το ζυμωτήρα.Αν δεν τον βγάλεις τότε(πχ.τον ξεχάσεις)καλύτερα ασε τον μέσα γιατί θα ξεφουσκώσεις τη ζύμη αν βάλεις το χέρι μέσα μετά(το έχω κάνει).

βασικά διάβασε πολύ καλά τις οδηγίες.στην αρχή μπερδεύεσαι λίγο γιατί δεν εχεις ιδέα τι είναι όλα αυτά τα εξαρτήματα,αλλά μετά από 2-3 φορές το έχεις μάθει.

evhgiorgos
16-02-12, 22:23
Καλησπέρα!Θέλω να μοιραστώ μαζί σας συνταγή για τσουρέκια την οποία έκανα και ενθουσιάστηκαν όλοι!!
175γρ γάλα χλιαρό
50γρ βούτυρο λιωμένο
150γρ ζάχαρη
1κγ μαχλέπι/1κγ κακουλέ (ή μαστίχα)
1 αβγό και 1/2 κρόκο (τον άλλο μισό τον κρατώ για να αλείψω τα τσουρέκια)
380-390γρ αλεύρι
20γρ μαγιά
Ρίχνουμε στον αρτοπαρασκευαστή τα υλικά με την σειρά που δίνονται στην συνταγή.Πρόγραμμα dough.Μόλις τελειώσει πλάθω τα τσουρέκια στο επιθυμητό σχήμα και τα βάζω σε λαδόκολλα σε ταψί σε προθερμασμένο φούρνο στους 50 βαθμούς.Τα αφήνω να φουσκώσουν εκεί για 45 λεπτά.Τα αλείφω μετά με το αβγό και τα ξαναβάζω στον φούρνο στους 170 βαθμούς για 15 λεπτά.Μετά 150 βαθμούς με αέρα για 10 λεπτά.Και τέλος 170 βαθμούς για 10-15 λεπτά.Στο τελευταίο στάδιο αν δω πως μου αρπάζουν τα σκεπάζω με αλουμινόχαρτο.Οι χρόνοι είναι από την εμπειρία της μαμάς μου (είναι εξπερ) στο ψήσιμο των τσουρεκιών.Με αυτή την αναλογία δεν βγαίνουν πολλά αλλά φοβήθηκα να βάλω την διπλή ποσότητα μην μου χυθεί η ζύμη.Αλλά τελικά δεν έχει τέτοιο φόβο.Την επόμενη φορά θα κάνω την διπλή δόση γιατί τόση ώρα προετοιμασίας δεν αξίζει κατά την γνώμη για τόσο λίγη ποσότητα τουρεκιών!Πάντως την συνταγή την συστήνω ανεπιφύλακτα!!:p

eliana_1976_
17-02-12, 16:03
Καλησπέρα!Θέλω να μοιραστώ μαζί σας συνταγή για τσουρέκια την οποία έκανα και ενθουσιάστηκαν όλοι!!
175γρ γάλα χλιαρό
50γρ βούτυρο λιωμένο
150γρ ζάχαρη
380-390γρ αλεύρι
20γρ μαγιά
Ρίχνουμε στον αρτοπαρασκευαστή τα υλικά με την σειρά που δίνονται στην συνταγή.Πρόγραμμα dough.Μόλις τελειώσει πλάθω τα τσουρέκια στο επιθυμητό σχήμα και τα βάζω σε λαδόκολλα σε ταψί σε προθερμασμένο φούρνο στους 50 βαθμούς.Τα αφήνω να φουσκώσουν εκεί για 45 λεπτά.Τα αλείφω μετά με το αβγό και τα ξαναβάζω στον φούρνο στους 170 βαθμούς για 15 λεπτά.Μετά 150 βαθμούς με αέρα για 10 λεπτά.Και τέλος 170 βαθμούς για 10-15 λεπτά.Στο τελευταίο στάδιο αν δω πως μου αρπάζουν τα σκεπάζω με αλουμινόχαρτο.Οι χρόνοι είναι από την εμπειρία της μαμάς μου (είναι εξπερ) στο ψήσιμο των τσουρεκιών.Με αυτή την αναλογία δεν βγαίνουν πολλά αλλά φοβήθηκα να βάλω την διπλή ποσότητα μην μου χυθεί η ζύμη.Αλλά τελικά δεν έχει τέτοιο φόβο.Την επόμενη φορά θα κάνω την διπλή δόση γιατί τόση ώρα προετοιμασίας δεν αξίζει κατά την γνώμη για τόσο λίγη ποσότητα τουρεκιών!Πάντως την συνταγή την συστήνω ανεπιφύλακτα!!:p

αν τα αφησεις φουρνο 45λεπτα να φουσκωσουν κ μετα τα βγαλεις να τα αλειψεις με το αυγο δεν σου καθεται η ζυμη μεχρι να τα ξαναβαλεις μεσα;;;;;;

ΜΑΡΙΤΑ
17-02-12, 18:08
Αγοράσαμε και εμείς αρτοπαρασκευαστή από το lidl και φτιάξαμε τα πρώτα μας ψωμάκια. Είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι συνταγές σας και διάβασα και τις 12 σελίδες για να καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Με βοηθήσατε πολύ!
Αύριο θα δοκιμάσω τη συνταγή της πίτσας!

Access
17-02-12, 22:32
Αγοράσαμε και εμείς αρτοπαρασκευαστή από το lidl και φτιάξαμε τα πρώτα μας ψωμάκια. Είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι συνταγές σας και διάβασα και τις 12 σελίδες για να καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Με βοηθήσατε πολύ!
Αύριο θα δοκιμάσω τη συνταγή της πίτσας!

Με γειά τον αρτοπαρασκευαστή σας:-D:-D και εγώ από το λιντλ έχω πλέον (μια και τα έπαιξε ο προηγούμενος) και μπορώ να πω ότι πραγματικά αξίζει

Μαριτάκι μου αν θες συνταγή για πίτσα αυτή είναι the best http://www.sintagespareas.gr/sintages/zimi-gia-afrati-pitsa-san-tis-pizza-hut.html :lol::lol: δοκίμασε και θα με θυμηθείς η δόση που έχει είναι για 2 λαμαρίνες φούρνου εγώ συνήθως κάνω την μισή , είναι τόσο εύκολη που δεν χρειάζεσαι καν τον αρτοπαρασκευαστή

evhgiorgos
17-02-12, 22:59
αν τα αφησεις φουρνο 45λεπτα να φουσκωσουν κ μετα τα βγαλεις να τα αλειψεις με το αυγο δεν σου καθεται η ζυμη μεχρι να τα ξαναβαλεις μεσα;;;;;;
Να σου πω την αλήθεια το ίδιο μου είπε και η μαμά μου (που τα ζυμώνει βέβαια στο χέρι),δηλαδή η ίδια τα αλείφει με αβγό πριν τα βάλει για φούσκωμα στο φούρνο!Αλλά κι εγώ που τα άλειψα μετά δεν έπαθαν τίποτα, απλά το έκανα προσεκτικά!Να σου πω την αλήθεια την επόμενη φορά θα τα αλείψω από πριν (η μαμά μου αυτή την συμβουλή δεν μου την είπε εγκαίρως!!:p

evhgiorgos
17-02-12, 23:02
Με γειά τον αρτοπαρασκευαστή σας:-D:-D και εγώ από το λιντλ έχω πλέον (μια και τα έπαιξε ο προηγούμενος) και μπορώ να πω ότι πραγματικά αξίζει

Μαριτάκι μου αν θες συνταγή για πίτσα αυτή είναι the best http://www.sintagespareas.gr/sintages/zimi-gia-afrati-pitsa-san-tis-pizza-hut.html :lol::lol: δοκίμασε και θα με θυμηθείς η δόση που έχει είναι για 2 λαμαρίνες φούρνου εγώ συνήθως κάνω την μισή , είναι τόσο εύκολη που δεν χρειάζεσαι καν τον αρτοπαρασκευαστή
Μμ ενδιάφερουσα συνταγή και η αλήθεια είναι πως έψαχνα μια καλύτερη συνταγή από αυτή που ήδη έχω!
Πήρα τελικά καινούργιο αρτοπαρασκευαστή εδώ και λίγο καιρό αφού άκρη με ανταλλακτικά για αναδευτήρα δεν βρήκα!!:p

Access
17-02-12, 23:19
μπράβο βρε κοριτσάκι μου λυπάμαι που δεν σας έκανε δουλειά :cry::cry:

evhgiorgos
17-02-12, 23:38
μπράβο βρε κοριτσάκι μου λυπάμαι που δεν σας έκανε δουλειά :cry::cry:
Δεν πειράζει καλή μου!Η καλή σου κίνηση και διάθεση μετράει πάνω από όλα!!Χίλια ευχαριστώ και πάλι!Φιλάκια!:p:p
Α..ο καινούργιος έχει ακριβώς τον ίδιο αναδευτήρα μ'αυτόν που μου έστειλες!Οπότε τον έχω κρατήσει για παν ενδεχόμενο,αν και το δις εξαμαρτειν!!!!!!!!!!!:p:p

ΜΑΡΙΤΑ
18-02-12, 09:43

Σε ευχαριστώ κουκλίτσα!
Sprite? είναι απαραίτητη δηλαδή;Θα το δοκιμάσω..
Εχω ήδη καταγράψει μια δική σου συνταγή για πίτσα που είχες κάποιες σελίδες πίσω και έλεγα να κάνω πρώτα αυτή...αν δε πάω σούπερ σήμερα μιας και δεν έχω το εν λόγω αναψυκτικό σπίτι, θα τολμήσω τη ''παλιά'' σου συνταγή!

Access
18-02-12, 10:51
και αυτή είναι καλή αλλά από τότε που το καλαμάρι ανακάλυψε αυτή που σου δίνω την έχω εγκαταλείψει ναι η σπραιτ χρειάζεται λόγω της ζάχαρης που έχει για να ενεργοποιηθούν οι μύκητες (μαγιά) εναλλακτικά την έχω φτιάξει με σουρωτή και 2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη στην μισή δόση
(με μπύρα και ζάχαρι δεν έπιασε) :lol::lol:
επειδή η Ε. τρελαίνεται για πίτσα και την φτιάχνω σχεδόν κάθε εβδομάδα αντί για αλλαντικά βάζω κιμά που έχει περισσέψει από τα μακαρόνια και έχω φυλάξει είτε στο ψυγείο είτε στην κατάψυξη και τα υπόλοιπα υλικά είναι τα ίδια

sporakos
18-02-12, 11:05
Καλημερα!!!
Μεταφερω την ερωτηση μου εδω γιατι ανακαλυψα οτι εδω το θεμα ειναι πιο ολοκληρωμενο:D!!!
Τον πηρα!!!
Λοιπον πηγε ο αντρουλης μου στα lidl και τον πηρε.
Αγορασε και ετοιμο μειγμα για ψωμι τσιαπατα και εκανε την πρωτη αποπειρα.
Το ψωμακι βγηκε καλο(αν και εμενα μου φανηκε λιγο αλμυρο)αλλα εχω αποριες και θα ηθελα οι πιο εμπειρες να με βοηθησουν.
Στη συσκευασια εγραφε πως για μια φορμα ψωμιου 750γρ επρεπε να ριξω 500γρ απο το μειγμα και 360μλ νερο.
Η απορια(η πρωτη ακομα,στη πορεια θα σας ρωταω κι αλλα:grin:)μου ειναι αν αντι για 750γρ ψωμι ηθελα να φτιαξω 1 κιλο ή 1250γρ(εχει τη δυνατοτητα αυτη)τι επρεπε να κανω με τις δοσολογιες???
Α,και αν ηθελα να βγαλω τους ζυμωτηρες για να μην εχει τρυπα το ψωμακι(οχι οτι μας πειραξε βεβαια)επρεπε να το κανω οταν σφυριξε για να ριξω μεσα π.χ.ξυρους καρπους???
Ευχαριστω...

Access
18-02-12, 11:21
sporakos δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα λογικά όμως το τα υγρά και το αλεύρι σαν σύνολο σε γραμμάρια θα πρέπει να πλησιάζουν το επιθυμητό βάρος (αυτό σε συνταγές με κανονικό αλεύρι για τα έτοιμα δεν ξέρω καθόλου)

για τους ζυμωτήρες τους βγάζω αφού τελειώσει το δεύτερο ζύμωμα εντελώς (νομίζω ότι έχει λίγο ακόμα ζύμωμα αφού σφυρίξει) περιμένω δηλαδή να πάει το βελάκι στην ένδειξη φούσκωμα και εννοείται ότι δεν σταματάω το μηχάνημα όπως γράφει στις οδηγίες απλά αλευρώνω λίγο τα χέρια μου και τα μαζεύω γρήγορα
την πρώτη φορά νόμιζα ότι αυτό ίσως να επηρεάσει το φούσκωμα του ψωμιού αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα
πάντως θα σου πρότεινα να μην αγοράζεις έτοιμα μίγματα πάρε αλευράκι σκέτο και φτιάξτο, από όσο ξέρω αυτά τα μίγματα έχουν διάφορα μέσα που δεν θα ήθελες να τα φας.... διαφορετικά θα αγόραζες από τον φούρνο :lol::lol:

με γειά το μηχάνημα και καλά ζυμώματα :D:D

ΜΑΡΙΤΑ
18-02-12, 12:24
Έχω και εγώ μια απορία...έβαλα 700 γρ αλεύρι( 620 άσπρο και 80 καλομποκάλευρο) και 490 νερό και το έβαλα στο πρόγραμμα για 1250 γρ. Το ζύγισα όταν το έβγαλα και είναι 1107...δηλαδή δε γίνεται ποτε 1250 που λέει; Γιατί τα υλικά που έβαλα νομίζω πως είναι υπεραρκετά.

Και επειδή κρατάει λίγο από πάνω ενώ γύρω γύρω είναι τέλειο, το έβαλα και λίγο στη κουζίνα για να ξεροψηθεί....για να δούμε!

sporakos
18-02-12, 12:39
Σε ευχαριστω παρα πολυ που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις.
Εχεις απολυτο δικιο για τα ετοιμα μιγματα απλα απο την ανυπομονησια μας πηραμε ενα για να δοκιμασουμε το "φουρναρη" μας μιας και εγω δεν ειχα κοιταξει για συνταγες.
Οταν παει το βελακι δηλ στο φουσκωμα εγω ανοιγω το καπακι βγαζω τους ζυμωτηρες και κανω μπαλιτσα τη ζυμη και την αφηνω.
Σωστα καταλαβα???
Μια απορια που εχω ακομα ειναι τι διαφορες εχουν τα προγραμματα μεταξυ τους?δηλ το 1 με το 2 γραφουν τα ιδια αλευρια στο ενχειριδιο αρα ποια η διαφορα τους.
Και κατι τελευταιο,οι συνταγες που υπαρχουν ειναι για ολους τους αρτοπαρασκευαστες αρκει να προσαρμοζουμε τα υλικα στα γρ που θελουμε?
Ξερω οτι σας ζαλιζω και ζητω συγνωμη,που θα παει ομως θα μαθω με τη βοηθεια σας φυσικα:D.

litsar
21-02-12, 13:14
Σίγουρα είναι καλό να τρως σπιτικό ψωμάκι. Σε πόσες ώρες τελικά είναι έτοιμο όμως?? Και από κατανάλωση ρεύματος πώς πάει??? Στο φούρνο το ψήνω σε 1 ώρα το πολύ. Είναι δύσκολες οι εποχές και το ρεύμα το υπολογίζουμε!!!

katrin
21-02-12, 15:10
Σίγουρα είναι καλό να τρως σπιτικό ψωμάκι. Σε πόσες ώρες τελικά είναι έτοιμο όμως?? Και από κατανάλωση ρεύματος πώς πάει??? Στο φούρνο το ψήνω σε 1 ώρα το πολύ. Είναι δύσκολες οι εποχές και το ρεύμα το υπολογίζουμε!!!

στο μηχάνημα θέλει γύρω στις 3,5 ώρες. Ο φούρνος όμως καταναλώνει πολύ περισσότερα watt από τον αρτοπαρασκευαστή, οπότε το ρεύμα πρέπει να είναι πάνω κάτω το ίδιο.

kornilia
21-02-12, 15:16
o δικος μου εχει ενα προγραμμα "super quick" που διαρκει 1 ωρα και 40 λεπτα. μια φορα που βιαζομουν το χρησιμοποιησα και ειδα οτι μου βγαζει το ιδιο ψωμι με το 3ωρο προγραμμα. ετσι, απο τοτε, το φτιαχνω στο γρηγορο.

mariadrama
21-02-12, 20:58
ειχα αγορασει τον αρτοπαρασκευαστη του lidl πριν 5 χρονια, τον χρησιμοποιησα αρκετα αλλα περσι εκανα μια γκαφα και εβαλα περισσοτερο αλευρι με αποτελεσμα να εχω μια υπερχειληση και σαν να μην εφτανε αυτο οταν πεταξα το αχρηστο χωμι μαζι πεταξα και τον αναδευτηρα. Εστειλα εμαιλ στα lidl μεχρι και στα κεντρικα ποτε δεν απαντησε κανεις , πριν απο λιγα λεπτα βρηκα ενα ελληνικο site με ανταλλακτικα και εχει τον αναδευτηρα 6 ευρω . θα επικοινωνησω μαζι του και θα σας πω νεοτερα. Στο ebay ο αναδευτηρας εχει 19
λιρες αγγλιας!!!!!!!

katrin
22-02-12, 08:31
o δικος μου εχει ενα προγραμμα "super quick" που διαρκει 1 ωρα και 40 λεπτα. μια φορα που βιαζομουν το χρησιμοποιησα και ειδα οτι μου βγαζει το ιδιο ψωμι με το 3ωρο προγραμμα. ετσι, απο τοτε, το φτιαχνω στο γρηγορο.

όλοι έχουν το γρήγορο πρόγραμμα, αλλά όσο νά'ναι το αργό φτιάχνει καλύτερο το ψωμί...

katrin
22-02-12, 08:32
ειχα αγορασει τον αρτοπαρασκευαστη του lidl πριν 5 χρονια, τον χρησιμοποιησα αρκετα αλλα περσι εκανα μια γκαφα και εβαλα περισσοτερο αλευρι με αποτελεσμα να εχω μια υπερχειληση και σαν να μην εφτανε αυτο οταν πεταξα το αχρηστο χωμι μαζι πεταξα και τον αναδευτηρα. Εστειλα εμαιλ στα lidl μεχρι και στα κεντρικα ποτε δεν απαντησε κανεις , πριν απο λιγα λεπτα βρηκα ενα ελληνικο site με ανταλλακτικα και εχει τον αναδευτηρα 6 ευρω . θα επικοινωνησω μαζι του και θα σας πω νεοτερα. Στο ebay ο αναδευτηρας εχει 19
λιρες αγγλιας!!!!!!!

Εγώ αγόρασα φόρμα πριν κανά δυό εβδομάδες και μου είχαν πει ότι έχουν 5 ευρώ το ζευγάρι οι ζυμωτές

mariadrama
22-02-12, 09:59
Εγώ αγόρασα φόρμα πριν κανά δυό εβδομάδες και μου είχαν πει ότι έχουν 5 ευρώ το ζευγάρι οι ζυμωτές

καλημερα σας.
Κατριν απο που τον αγορασες? εγω βρηκα το ανταλλακτικο χωρις να ειναι 100% σιγουρος ο προμηθευτης και μου ειπε να τον αγορασω με δικη μου ευθυνη 6,40 + 7,5 μεταφορικα!!!!. εχεις καποιο τηλ?
ευχαριστω πολυ

katrin
22-02-12, 12:01
καλημερα σας.
Κατριν απο που τον αγορασες? εγω βρηκα το ανταλλακτικο χωρις να ειναι 100% σιγουρος ο προμηθευτης και μου ειπε να τον αγορασω με δικη μου ευθυνη 6,40 + 7,5 μεταφορικα!!!!. εχεις καποιο τηλ?
ευχαριστω πολυ

Houston Service
Καλοθανάση Γ. Αμαλία
Οδός Θνατείρων 10-12
14231 Ν. Ιωνία/Αθήνα

Τηλ. 210 2790865

Οταν αγόρασα τον αρτοπαρασκευαστή είχε χαρτί μέσα με τη διεύθυνσή τους.
Λες το μοντέλο σου και σου λέει ακριβώς αν έχει αυτό που χρειάζεσαι.

(Εμένα μου είπε: μικρή φόρμα 5 ευρώ, μεγάλη 10, ζυμωτές οι δύο 5 ευρώ. Κούριερ 7 ευρώ, κούριερ μόνο για ζυμωτές 6 ευρώ)

mariadrama
22-02-12, 12:52
Σ ευχαριστω ,
ειχα μιλησει και με αυτους νωριτερα δυστυχως δεν εχουν για το δικο μου μοντελο. εχω το Clatronic BBA 2605
εχω απελπιστει δεν βρησκω τιποτα. ΜΟυ φαινονται βαρυα τα 7,5 ευρω για την κουριρ και για φαντασου να μην μου κανει κιολας. τι να κανω??

Houston Service
Καλοθανάση Γ. Αμαλία
Οδός Θνατείρων 10-12
14231 Ν. Ιωνία/Αθήνα

Τηλ. 210 2790865

Οταν αγόρασα τον αρτοπαρασκευαστή είχε χαρτί μέσα με τη διεύθυνσή τους.
Λες το μοντέλο σου και σου λέει ακριβώς αν έχει αυτό που χρειάζεσαι.

(Εμένα μου είπε: μικρή φόρμα 5 ευρώ, μεγάλη 10, ζυμωτές οι δύο 5 ευρώ. Κούριερ 7 ευρώ, κούριερ μόνο για ζυμωτές 6 ευρώ)

ΜΑΡΙΤΑ
22-02-12, 13:32
Έφτιαξα ένα κιλό ψωμάκι το Σάββατο το πρωί και ακόμα και σήμερα έφαγα το πρωί με λίγο τυράκι και ήταν μαλακότατο....και δε το είχα βάλει καν στο ψυγείο. Του φούρνου τη 3η μέρα το πετάμε. Και η μητέρα μου που ζυμώνει στο χέρι τη 3-4η μέρα δεν είναι και τόσο μαλακό.
Οπότε σίγουρα αξίζει αυτή η συσκευή!Και νόστιμο και κρατάει μέρες!

fotis1972
11-03-12, 22:52
Καλησπέρα σέ όλες και όλους (αν υπάρχουν)
Σήμερα φτιάξαμε το πρώτο μας ψωμάκι στο kenwood 450
Μοναδικό νοστιμότατο, κάναμε τη πρώτη συνταγή απο το βιβλιαράκι της le monde απλά αντι για 200, 200, 100 γρμμάρια διάφορα αλεύρια βάλαμε για όλες της χρήσεις 500γρ και δεν βάλαμε και γάλα
Μοσχοβόλησε το σπίτι
Απορία , το πρόγραμμα 14 λέει αν θυμάμαι για χειροποίητο ψωμί και κάνει 5 ώρες περίπου, δεν υπάρχει όμως στα βιβλιαράκια καμία συνταγή , ξέρετε κάτι ???
Και ποια πιστεύετε είναι η καλύτερη συνταγή για τσουρέκι για το συγκεκριμένο μηχάνημα
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

ioannam
12-03-12, 15:47
να ρωτησω και εγω
το Lidl βγαζει συχνα αρτοπαρασκευαστη?
γιατι ολες τις φορες εξαντληθηκε
του carefour ειναι καλος που κανει μακροστενα?

kornilia
13-03-12, 08:39
εγω εχω ενα μαυρο-ασημι του καρφουρ περιπου 6 μηνες και του εχω βγαλει το λαδι. εχει βγει καλο μηχανημα και προσωπικα μου αρεσει που βγαινει μακροστενο το ψωμι γιατι εχει λιγοτερη κορα.

evhgiorgos
19-03-12, 22:17
Έχετε μήπως να μου προτείνετε μαγιά εκτός από αυτές στα μικρά φακελάκια;Είχα βρει συσκευασία των 125γρ αλλά το κατάστημα εδώ δεν την φέρνει πια!:(

stefanakos
04-04-12, 14:41
καλησπερα κοριτσια μηπως εχει καποια κοπελα , καποια συνταγη για πασχαλινα κουλουρακια στον αρτοπαρασκευαστη ?

Nikkki
07-04-12, 23:35
Καλησπέρα! Κ εγώ πήρα τα Χριστούγεννα αυτόν τον μαύρο του Lidl, με τη διαφορά όμως οτι τον πήρα μισή τιμή απο κάποια που δεν τον ήθελε, κ ήταν καινούριος στο κουτί του, 2 μήνες πριν αγορασμένος! :D Απλά τον λατρεύω! Τον βάζω κ μου ετοιμάζει το ζυμάρι για την πίτσα, για πίτες, πιτάκια κ φυσικά ψωμί. 'Εχω κολλήσει σε μια συνταγή απ'το φυλλάδιο, στο 2 πρόγραμμα το λευκό ψωμι/κλασικό. Ωραίο βγαίνει αλλά τη δεύτερη μέρα αν μείνει, θρυμματίζεται εύκολα... Επίσης έχω δοκιμάσει το σοκολατόψωμο κ το σταφιδόψωμο του φυλλαδίου αλλά δε μ'αρεσαν. Φοβάμαι λίγο τις δοκιμές, αν κάποια έχει καμμία άλλη συνταγή καλύτερη για ολ'αυτά, την περιμένω!!!

katrin
09-04-12, 18:02
Καλησπέρα! Κ εγώ πήρα τα Χριστούγεννα αυτόν τον μαύρο του Lidl, με τη διαφορά όμως οτι τον πήρα μισή τιμή απο κάποια που δεν τον ήθελε, κ ήταν καινούριος στο κουτί του, 2 μήνες πριν αγορασμένος! :D Απλά τον λατρεύω! Τον βάζω κ μου ετοιμάζει το ζυμάρι για την πίτσα, για πίτες, πιτάκια κ φυσικά ψωμί. 'Εχω κολλήσει σε μια συνταγή απ'το φυλλάδιο, στο 2 πρόγραμμα το λευκό ψωμι/κλασικό. Ωραίο βγαίνει αλλά τη δεύτερη μέρα αν μείνει, θρυμματίζεται εύκολα... Επίσης έχω δοκιμάσει το σοκολατόψωμο κ το σταφιδόψωμο του φυλλαδίου αλλά δε μ'αρεσαν. Φοβάμαι λίγο τις δοκιμές, αν κάποια έχει καμμία άλλη συνταγή καλύτερη για ολ'αυτά, την περιμένω!!!

Για να κρατάει κι άλλες μέρες φρέσκο το ψωμί, βάλε και λίγο μαύρο αλεύρι μέσα, εγώ βάζω στη μικρή φόρμα που παίρνει 315 γρ. αλεύρι συνολικά, γύρω στα 70-80 μαύρο (ή και περισσότερο, αναλόγως τι θέλω)

Επίσης, το άσπρο αλεύρι θα πρέπει να είναι σκληρό, όχι μαλακό.

elvis
09-04-12, 18:06
Γνωρίζεις κάποιος ο αρτοπαρασκευαστής που θα διαθέτει το λιντλ απο πέμπτη και είναι άσπρος, είναι ο ίδιος με τον μαύρο που είχε τις άλλες φορές?

kornilia
09-04-12, 18:49
ειναι ο λευκος. δες εδω:
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/SID-ABB0529C-24451210/lidl_gr/hs.xsl/index_17458.htm

manoulina
09-04-12, 20:07
Εγώ την προηγούμενη φορά δεν τον πρόλαβα. Όταν πήγα είχαν εξαντληθεί. Ελπίζω τώρα να τον προλάβω..

Nikkki
10-04-12, 21:27
Γνωρίζεις κάποιος ο αρτοπαρασκευαστής που θα διαθέτει το λιντλ απο πέμπτη και είναι άσπρος, είναι ο ίδιος με τον μαύρο που είχε τις άλλες φορές?
Ναι απ'οτι βλέπω, εγώ που έχω τον μαύρο, ίδιος είναι, μόνο στο χρώμα αλλάζει.

Nikkki
10-04-12, 21:32
Για να κρατάει κι άλλες μέρες φρέσκο το ψωμί, βάλε και λίγο μαύρο αλεύρι μέσα, εγώ βάζω στη μικρή φόρμα που παίρνει 315 γρ. αλεύρι συνολικά, γύρω στα 70-80 μαύρο (ή και περισσότερο, αναλόγως τι θέλω)

Επίσης, το άσπρο αλεύρι θα πρέπει να είναι σκληρό, όχι μαλακό.
Μαύρο ε; Μμμμ, θα το δοκιμάσω κ θα σου πω. Αλεύρι βάζω για όλες τις χρήσεις, να δοκιμάσω με σκληρό, ελπίζω να βρω στο σούπερ να το γράφει πάνω ε;; :D

pillsburygr
11-04-12, 07:56
Ο αρτοπαρασκευαστής από τα lidl απ' ότι έχω ακούσει είναι καλός αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι 800 watt, επομένως καταναλώνει πολύ ρεύμα. Οι περισσότεροι που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι 500-600 watt.

kornilia
11-04-12, 08:50
Μαύρο ε; Μμμμ, θα το δοκιμάσω κ θα σου πω. Αλεύρι βάζω για όλες τις χρήσεις, να δοκιμάσω με σκληρό, ελπίζω να βρω στο σούπερ να το γράφει πάνω ε;; :D

το αλευρι παιζει το σημαντικοτερο ρολο στην επιτυχια του ψωμιου. αν μπορειτε να πατε στη λαικη της περιοχης σας, ριξτε μια ματια για χυμα αλευρι. εγω βρηκα και ζυμωτο και ολικης που το φερνουν απο τη Θηβα και ειδα τεραστια διαφορα απο τα αλευρια του σ/μ.

manoulina
13-04-12, 10:45
175γρ γάλα χλιαρό
50γρ βούτυρο λιωμένο
150γρ ζάχαρη
380-390γρ αλεύρι
20γρ μαγιά

Φοβερή η συνταγή σου και οι χρόνοι της μαμάς σου... σουπερ!
Τον πήρα εχτές και έφτιαξα αμέσως ψωμί και τα τσουρέκια σου. Είναι ωραίο μηχάνημα!

pillsburygr
13-04-12, 17:28
Προσφορά: Αρτοπαρασκευαστής Taurus 450 watt από Media Markt, μόνο 38 euro.

katrin
15-04-12, 21:38
175γρ γάλα χλιαρό
50γρ βούτυρο λιωμένο
150γρ ζάχαρη
380-390γρ αλεύρι
20γρ μαγιά

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Δοκίμασα κι εγώ τη συνταγή της φίλης και ενθουσιάστηκα! Τα τσουρέκια βγήκαν μαλακά και πολύ νόστιμα! Θα τα φτιάχνω έτσι από δω και πέρα! Το μόνο που θα προσθέσω την επόμενη φορά (είναι θέμα γούστου υποθέτω) είναι λίγη παραπάνω ζάχαρη, γιατί μας αρέσουν λίγο πιο γλυκά και ίσως μπορούν να ψηθούν το ίδιο πετυχημένα χωρίς τις εναλλαγές αέρα και μη.
Κατά τα άλλα συγχαρητήρια!

evhgiorgos
15-04-12, 22:41
Φοβερή η συνταγή σου και οι χρόνοι της μαμάς σου... σουπερ!
Τον πήρα εχτές και έφτιαξα αμέσως ψωμί και τα τσουρέκια σου. Είναι ωραίο μηχάνημα!
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν!Να είσαι καλά!Πράγματι η μαμά μου είναι εξπέρ!Έκανε πάλι τσουρέκια και ήταν ανεπανάληπτα!Αν θέλετε να σας δώσω την δική της συνταγή αλλά δεν είναι για αρτοπαρασκευαστή!
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Δοκίμασα κι εγώ τη συνταγή της φίλης και ενθουσιάστηκα! Τα τσουρέκια βγήκαν μαλακά και πολύ νόστιμα! Θα τα φτιάχνω έτσι από δω και πέρα! Το μόνο που θα προσθέσω την επόμενη φορά (είναι θέμα γούστου υποθέτω) είναι λίγη παραπάνω ζάχαρη, γιατί μας αρέσουν λίγο πιο γλυκά και ίσως μπορούν να ψηθούν το ίδιο πετυχημένα χωρίς τις εναλλαγές αέρα και μη.
Κατά τα άλλα συγχαρητήρια!
Να σου πω την αλήθεια κι εμένα μου φάνηκαν πως θα ήθελαν λίγη περισσότερη ζάχαρη αλλά κι έτσι τα τσακίζουμε!!:p Πάντως είχα δοκιμάσει την διπλή δόση κάποια στιγμή και δεν μου βγήκαν τόσο ωραία,δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο!Όσο για τις εναλλαγές στο ψήσιμο τι να σου πω;Δοκίμασε το και πες μας αν γίνουν καλά με ομοιόμορφο ψήσιμο.Η μαμά μου διατείνεται πως το τσουρέκι οφείλει την επιτυχία του στο ψήσιμο!!;)

manoulina
16-04-12, 19:02
Εγώ έκανα τη διπλή δοση απο όση γράφεις και μου άρεσαν πολύ. Άσε που όλοι ξετρελάθηκαν! Το μόνο που έχω να σημειώσω είναι το μαχλέπι που πρέπει να μπει στη συνταγή αλεσμένο. Τις άλλες φορές τα έκανα στο thermomix και τα αλέθει μόνο του, ενώ στον αρτοπαρασκευαστή πρέπει να το αλέσεις πρώτα. Κατά τα άλλα τέλεια. Ρώτα τη μαμά σου σε παρακαλώ, σχετικά με το άλειμα του αυγού...? Είχα όλα τα υλικά έξω απο το ψυγείο σε θερμοκρασία δωματίου απο το μεσημέρι και στις 10 το βράδυ που έφτιαξα τα τσουρέκια, μόλις τα άλειψα με το αυγό έκατσαν αμέσως! Είχαν γίνει τι ωραία, φουσκωτά φουσκωτά, και φαινόντουσαν και ωραία οι πλεξουδες που έκανα, και μόλις έβαλα το αυγό έκατσαν και έχασαν και το σχέδιο τους και έγιναν σαν ένα. Δε λέω πάλι αφράτα ήταν αλλα έκατσαν...

katrin
16-04-12, 21:15
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν!Να είσαι καλά!Πράγματι η μαμά μου είναι εξπέρ!Έκανε πάλι τσουρέκια και ήταν ανεπανάληπτα!Αν θέλετε να σας δώσω την δική της συνταγή αλλά δεν είναι για αρτοπαρασκευαστή!

Να σου πω την αλήθεια κι εμένα μου φάνηκαν πως θα ήθελαν λίγη περισσότερη ζάχαρη αλλά κι έτσι τα τσακίζουμε!!:p Πάντως είχα δοκιμάσει την διπλή δόση κάποια στιγμή και δεν μου βγήκαν τόσο ωραία,δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο!Όσο για τις εναλλαγές στο ψήσιμο τι να σου πω;Δοκίμασε το και πες μας αν γίνουν καλά με ομοιόμορφο ψήσιμο.Η μαμά μου διατείνεται πως το τσουρέκι οφείλει την επιτυχία του στο ψήσιμο!!;)

Επειδή είχα κάνει πολλά τσουρέκια, είχα βάλει 2 ταψιά στο φούρνο (όπως κάνω πολλές φορές γιατί χρησιμοποιώ τον αέρα, οπότε δεν έχουν πρόβλημα στο ψήσιμο). Στην αρχή ακολούθησα αφηρημένη την οδηγία της μαμάς σου και έβαλα το πάνω κάτω. Μετά τον αέρα, αλλά τότε συνειδητοποίησα πως τα δύο ταψιά δεν θα ψήνονταν ομοιόμορφα με το πάνω κάτω, οπότε έβαλα αέρα μέχρι τέλος.
Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα - τα τσουρέκια ψήθηκαν υπέροχα :-)

Σοφία17
17-04-12, 10:00
Εμένα κορίτσια τα τσουρέκια δεν μου φούσκωσαν καθόλου.Ωραία ήταν (ήταν λιγο έντονο το αρωμα απο το μαχλέπι βέβαια) αλλά πλακουτσωτα

katrin
17-04-12, 16:16
Εμένα κορίτσια τα τσουρέκια δεν μου φούσκωσαν καθόλου.Ωραία ήταν (ήταν λιγο έντονο το αρωμα απο το μαχλέπι βέβαια) αλλά πλακουτσωτα

Γιατί? μήπως ξέχασες να βάλεις μαγιά? ή έβαλες λίγη? Τι μαγιά χρησιμοποίησες?

manoulina
17-04-12, 20:00
Ακολουθώ ακριβώς τη συνταγή του βιβλίου του αρτοπαρασκευαστή, και έχω φτιάξει 2 διαφορετικά ψωμάκια. Και τις 2 φορές το ψωμί φουσκώνει τόσο πολύ που κολλάει στο τζαμάκι επάνω και φυσικά δεν μου ψήνεται απο πάνω. Γιατί γίνεται αυτό? Επίσης οι συνταγές του βιβλίου για τι βάρος ψωμιού είναι? Λέει περίπου 1 κιλό. Δηλαδή για 1.250 ή για 750 γρ. τι πρέπει να κάνω?

katrin
17-04-12, 21:01
Ακολουθώ ακριβώς τη συνταγή του βιβλίου του αρτοπαρασκευαστή, και έχω φτιάξει 2 διαφορετικά ψωμάκια. Και τις 2 φορές το ψωμί φουσκώνει τόσο πολύ που κολλάει στο τζαμάκι επάνω και φυσικά δεν μου ψήνεται απο πάνω. Γιατί γίνεται αυτό? Επίσης οι συνταγές του βιβλίου για τι βάρος ψωμιού είναι? Λέει περίπου 1 κιλό. Δηλαδή για 1.250 ή για 750 γρ. τι πρέπει να κάνω?

Δοκίμασε να βάλεις λιγότερη μαγιά.
Εμένα μου κολλάει πάνω όταν βάζω τα υλικά από το βράδυ και το προγραμματίζω να γίνει το πρωί. Μένει ώρες η μαγιά και φουσκώνει περισσότερο. Αυτό όμως εμάς μας αρέσει, κι ας μην πιάνει κρούστα από πάνω. Μάλιστα η κόρη μου λέει ότι είναι "το καλύτερο" σημείο του ψωμιού (εννοείται ότι το τυχόν άψητο τμήμα το πετάω) :-)

manoulina
17-04-12, 23:14
Ένα φακελάκι που λέει η συνταγή τόσο βάζω. Θα δοκιμάσω να βάλω λιγοτερο.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Βλέπω οτι παραπονιόσαστε για τους αναδευτήρες ότι μένουν στο ψωμί, οτι πετάχτηκαν κατά λάθος κλπ. Εμένα απο την ώρα που τους έβαλα, δεν βγαίνουν με τίποτα! Να ανησυχήσω?

pillsburygr
19-04-12, 19:12
Φίλη evhgiorgos, το αλεύρι που βάζεις για τα τσουρέκια είναι αλεύρι για τσουρέκια ή απλό; Επίσης το κακουλέ τι είναι; Η μαστίχα που αναφέρεις σε τι μορφή είναι;

Nikkki
22-04-12, 15:51
Ένα φακελάκι που λέει η συνταγή τόσο βάζω. Θα δοκιμάσω να βάλω λιγοτερο.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Βλέπω οτι παραπονιόσαστε για τους αναδευτήρες ότι μένουν στο ψωμί, οτι πετάχτηκαν κατά λάθος κλπ. Εμένα απο την ώρα που τους έβαλα, δεν βγαίνουν με τίποτα! Να ανησυχήσω?
κολλάει η ζύμη μέσα κ ψήνεται κ γι'αυτό σου κόλλησαν. Πριν πλύνεις τον κάδο, βάλε λίγο ζεστό νεράκι κ άστο να μουλιάσει, μετά βγαίνουν πανεύκολα!

Του Λιντλ έχεις κ εσύ; Κοίτα, εγώ αυτό το έπαθα όταν "πείραξα" μια φορά το είδος του αλευριού, αντι δηλαδή να βάλω πχ 400 γρ αλεύρι απλό, έβαλα 300 γρ. απλό κ 100 γρ αλεύρι για ζυμωτό ψωμί. Μετά βέβαια έβαλα το κάδο στο φουρνο κ ψήθηκε κ απο πάνω κ το φάγαμε. Απο'κει κ πέρα όμως δε ξαναέκανα πειράματα γιατί η αρτοποιία είναι χημεία κ έτσι χρησιμοποιώ αλεύρι για όλες τις χρήσεις κ τώρα τελευταία χρησιμοποιώ σκληρό που μου πρότεινε μια φίλη παρακάτω. 'Οπως είπαμε είναι χημεία οπότε να έχεις ζυγαριά κ να τηρείς απόλυτα τις δοσολογίες. 'Οσο για τη μαγιά, να ξέρεις οτι η Mac είναι πιο δυνατή απο τη Γιώτης και αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις νωπή μαγιά, πρέπει να βάλεις διπλή ποσότητα, πχ 9γρ ξηρή=18γρ νωπή.

manoulina
22-04-12, 21:46
κολλάει η ζύμη μέσα κ ψήνεται κ γι'αυτό σου κόλλησαν. Πριν πλύνεις τον κάδο, βάλε λίγο ζεστό νεράκι κ άστο να μουλιάσει, μετά βγαίνουν πανεύκολα!

Αμμμ δε που βγαίνουν! Δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν κινδυνεύω να τους χάσω...:wink::wink:

Πάντως τον έχω λίγες ημέρες και τον ευχαριστιέμαι. Εχτές Σάββατο, φάγαμε το ψωμάκι της Πέμπτης και ήταν τέλειο!
Αααα και η συνταγή για τη ζύμη της πίτσα είναι πολύ ωραία. Πρώτα που την έκανα μόνη μου, έκανα πιο γρήγορα αλλά δεν με πειράζει γιατί το προγραμματίζω απο νωρίτερα και είναι έτοιμη η ζύμη την ώρα που θέλω.:D
Εκπληκτικό μηχάνημα!!

Nikkki
23-04-12, 12:59
Αμμμ δε που βγαίνουν! Δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν κινδυνεύω να τους χάσω...:wink::wink:

Πάντως τον έχω λίγες ημέρες και τον ευχαριστιέμαι. Εχτές Σάββατο, φάγαμε το ψωμάκι της Πέμπτης και ήταν τέλειο!
Αααα και η συνταγή για τη ζύμη της πίτσα είναι πολύ ωραία. Πρώτα που την έκανα μόνη μου, έκανα πιο γρήγορα αλλά δεν με πειράζει γιατί το προγραμματίζω απο νωρίτερα και είναι έτοιμη η ζύμη την ώρα που θέλω.:D
Εκπληκτικό μηχάνημα!!
Ναι, κ εγω το λατρεύω! Οτι ζυμάρι θέλω, αυτό βάζω να το κάνει! Το μηχάνημα της τεμπέλας το λέω, που βαριέμαι το ζύμωμα :D:D:D

Access
24-04-12, 19:10

Ρώτα τη μαμά σου σε παρακαλώ, σχετικά με το άλειμα του αυγού...? Είχα όλα τα υλικά έξω απο το ψυγείο σε θερμοκρασία δωματίου απο το μεσημέρι και στις 10 το βράδυ που έφτιαξα τα τσουρέκια, μόλις τα άλειψα με το αυγό έκατσαν αμέσως! Είχαν γίνει τι ωραία, φουσκωτά φουσκωτά, και φαινόντουσαν και ωραία οι πλεξουδες που έκανα, και μόλις έβαλα το αυγό έκατσαν και έχασαν και το σχέδιο τους και έγιναν σαν ένα. Δε λέω πάλι αφράτα ήταν αλλα έκατσαν...

κοριτσάκια μου εγώ κάνω αυτή στο πρόγραμμα 6 του αρτοπαρασκευαστή από τα lidl
http://www.sintagespareas.gr/sintages/tsoureki-me-tin-boitheia-tou-artoparaskeiasti.html τα υλικά μοιάζουν πολύ με τα δικά σου evhgiorgos απλά βγαίνει μεγαλύτερη ποσότητα μου βγάζει 2 τσουρέκια των 500 γρ περίπου

manoulina στα μυστικά που γράφει δες τι κάνω για να μην μου ξεφουσκώνουν τα τσουρέκια τα ίδια πάθαινα και εγώ (είμαι και καλό νοικοκυρά:lol::lol:)

lop
24-04-12, 20:35
κορίτσια θέλω να ρωτήσω : υπάρχει κάποιο μυστικό για να γίνει πιο συμπαγές το ψωμί του αρτοπαρασκευαστή? γιατί βαρέθηκα το αφράτο με τις τρύπες. Ξέρετε το βαρύ ψωμί της λειτουργιάς για την εκκλησία, ή το χωριάτικο του ξυλόφουρνου με προζύμι της γιαγιάς !

katrin
25-04-12, 16:29
κορίτσια θέλω να ρωτήσω : υπάρχει κάποιο μυστικό για να γίνει πιο συμπαγές το ψωμί του αρτοπαρασκευαστή? γιατί βαρέθηκα το αφράτο με τις τρύπες. Ξέρετε το βαρύ ψωμί της λειτουργιάς για την εκκλησία, ή το χωριάτικο του ξυλόφουρνου με προζύμι της γιαγιάς !

Καλό (σκληρό) αλεύρι και βάλε και μαύρο μαζί

Iannis
03-07-12, 14:51
Γειά σας κορίτσια
Τι γυρεύω τώρα εγώ, ένας μαντράχαλος, σε κουβέντα συνταγών θα μου πείτε.
Απλά έγινα κάτοχος ενός Kenwood BM450 και σκέφτομαι σοβαρά να γίνω "Παρλιάρος" στις ζύμες :)

Διαβάζοντας το βιβλιαράκι της kenwood με τις συνταγές μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όπως:
1- Αναφέρεται συχνά "αλεύρι super και αλεύρι δυνατό" ???? τι είναι αυτά και πως τα βρίσκω στα super market?
2- Πολλές συνταγές αναφέρουν , σπορέλαιο ηλιέλαιο κλπ. Πειράζει να τα αντικαθιστώ με το Ελληνικότατο ελαιόλαδον ? Εαν αντικαταστήσω τα διάφορα σπορέλαια με ελαιόλαδο πρέπει να μειώσω την ποσότητα?
3- Επίσης δεν θέλω να χρησιμοποιώ γάλα σε σκόνη. Αν βάλω τα υλικά από το βράδυ και τον προγραμματίσω να έχω ψωμάκι το πρωί τι γάλα πρέπει να βάλω?
4- Ποιες είναι οι αντιστοιχίες σε κουταλάκια του γλυκού η σούπας που ισχύουν για το ειδικό άσπρο κουταλάκι δοσομετρητή που συνοδεύει την συσκευή?

Πρέπει να προσέξω κάτι κατά την πρώτη χρήση της συσκευής?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη εάν σας κούρασα

Καλώς σας βρήκα :)

katrin
04-07-12, 10:15
Γειά σας κορίτσια
Απλά έγινα κάτοχος ενός Kenwood BM450 και σκέφτομαι σοβαρά να γίνω "Παρλιάρος" στις ζύμες :)

Διαβάζοντας το βιβλιαράκι της kenwood με τις συνταγές μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όπως:
1- Αναφέρεται συχνά "αλεύρι super και αλεύρι δυνατό" ???? τι είναι αυτά και πως τα βρίσκω στα super market?
2- Πολλές συνταγές αναφέρουν , σπορέλαιο ηλιέλαιο κλπ. Πειράζει να τα αντικαθιστώ με το Ελληνικότατο ελαιόλαδον ? Εαν αντικαταστήσω τα διάφορα σπορέλαια με ελαιόλαδο πρέπει να μειώσω την ποσότητα?
3- Επίσης δεν θέλω να χρησιμοποιώ γάλα σε σκόνη. Αν βάλω τα υλικά από το βράδυ και τον προγραμματίσω να έχω ψωμάκι το πρωί τι γάλα πρέπει να βάλω?
4- Ποιες είναι οι αντιστοιχίες σε κουταλάκια του γλυκού η σούπας που ισχύουν για το ειδικό άσπρο κουταλάκι δοσομετρητή που συνοδεύει την συσκευή?

Καλώς μας ήρθες :-) Και καλές ζύμες!
Θα σου απαντήσω σε όσα ξέρω.
Από λάδι εγώ βάζω πάντα μόνο ελαιόλαδο, τόσο όσο λέει η συνταγή μου (έχω μηχάνημα με 2 φόρμες και βάζω από 4 κουταλάκια στην κάθε φόρμα)

Επίσης, γάλα όταν χρησιμοποιώ βάζω πάντα φρέσκο. Καμιά φορά αφήνω τα υλικά από βραδύς κι εγώ. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το γάλα...αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Τώρα για τις αντιστοιχίες του κουταλιού του δοσομετρητή με τα κουτάλια, αυτά καλό είναι να τα τεστάρεις εσύ με τα δικά σου κουτάλια. Τα δικά μου π.χ. κουταλάκια του γλυκού είναι μικρά, τα δικά σου μπορεί να είναι μεγαλύτερα. Η συσκευή δίνει τις συνταγές σύμφωνα με το δοσομετρητή της (πιστεύω) οπότε δοκίμασε πόσο π.χ. νεράκι χωράει στο κουτάλι του δοσομετρητή και πόσο στο δικό σου...

Καλή επιτυχία!!!!!

Access
04-07-12, 11:34
Γειά σας κορίτσια

Γειά σου Iannis

1. Μην μπερδεύεσαι κοίτα τι θές να φτιάξεις και αγόρασε το ανάλογο αλεύρι από το σουπερ μαρκετ για αρχή. Από όσο ξέρω αναφέρονται σε αλεύρι "δυνατό" τα άλευρα που κάνουν για ψωμί και σε super τα άλευρα για τσουρέκι και παρόμοιες ζύμες. Εγώ χρησιμοποιώ ένα αλεύρι σκληρό για το ψωμί μου που το αγοράζω από μύλο (ντεβέτα το λένε) με ανάμιξη λευκού ή μαύρου ανάλογα τι ψωμί θέλω να κάνω και λευκό για όλες τις χρήσεις για όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και τα τσουρέκια)

2. Καμία διαφορά, οχι, η ποσότητα είναι τόσο μικρή που δεν θα κάνει καμιά διαφορά στο ψωμί, αν θες να φτιάξεις κάποια άλλη ζύμη π.χ κουρού που η ποσότητα είναι αρκετή, ναι βάζεις λιγότερο ελαιόλαδο (το κάνω με το μάτι οπότε δεν μπορώ να σου πω ακριβώς αν και νομίζω γύρω στα 3/4)

3. Για να φτιάξεις ψωμί για κάθε μέρα δεν είναι απαραίτητο να βάλεις γάλα συνήθως χρησιμοποιώ γάλα, σε ζύμες "ειδικού τύπου" ψωμάκια για σάντουιτς, τσουρέκια κλπ και θα έλεγα ότι αν θές να βάλεις φρέσκο γάλα να μην το αφήσεις όλη την νύχτα διότι ως γνωστόν το γάλα αλλοιώνεται εκτός ψυγείου, δεν νομίζω ότι θα γίνει φοβερή ...ζημιά....:lol::lol: αλλά εγώ που έχω παιδί και θα φάει από αυτό δεν θα το σκεφτόμουν καν :lol::lol:(επίσης αν θα βάλεις φρέσκο όση ποσότητα γάλακτος θα βάλεις θα πρέπει να την αφαιρέσεις από το νερό) κατά τα άλλα μπορείς να βάλεις ότι γάλα θέλεις ή έχεις στο σπίτι φρέσκο, συμπυκνωμένο, χωρίς λακτόζη....... :lol::lol:

4. σου απάντησε η φίλη παραπάνω (προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ κουτάλι σούπας και κουτάλι γλυκού και δεν ασχολούμαι παραπάνω)

Νομίζω ότι για την πρώτη χρήση της συσκευής αναγράφονται ειδικές οδηγίες στην κενγουντ

καλή αρχή με τους πειραματισμούς σου :grin::grin:

Iannis
04-07-12, 12:43
Καλώς μας ήρθες :-) Και καλές ζύμες!

Καλή επιτυχία!!!!!

καλή αρχή με τους πειραματισμούς σου :grin::grin:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές.

Για αρχή έκανα ένα πείραμα.

Έβαλα 600gr αλεύρι για πολύσπορο (έχει μέσα όλα τα υλικά -μαγιά σποράκια κλπ) και 340gr νερό και έφτιαξα 2 υπέροχα ψωμάκια στο πρόγραμμα 4. Στο δεύτερο προσθεσα και μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο Τα έβαλα από το βράδυ και το πρωί στις 8 το ψωμάκι με περίμενε έτοιμο και ζεστό.

katrin
05-07-12, 10:08
θέλω να προσθέσω και το εξής: όταν αφήνεις τα υλικά από το βράδυ, ή από το πρωί για το απόγευμα, δηλαδή προγραμματίζεις το ψωμάκι για μετά από ώρες, φουσκώνει πολύ περισσότερο και γίνεται πιο αφράτο και ίσως και πιο νόστιμο.

katepin
13-07-12, 15:50
Καλησπέρα!!!
Ψήνομαι να αγοράσω αρτοπαρασκευαστη. Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε πιο και για αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας.
Πως είναι της moulinex OW310?
Τον έχει κάποια κοπέλα? Είναι ευχαριστημένη? Το βιβλίο συνταγών της είναι ικανοποιητικό?
Ευχαριστώ πολύ

chrisanda
10-10-12, 01:26
καλησπέρα!πουλάω τον αρτοπαρασκευαστή μου kenwood bm 350 65 ευρώ - άριστη κατάσταση-ελάχιστη χρήση..υπάρχει και η σχετική αγγελία -ελπίζω να μην είμαι εντελώς εκτός θέματος..

linav
03-01-13, 21:57
Koρίτσια βοηθήστε! Πήρα της Kenwood αλλά και τις 2 φορές δεν φούσκωσε το ψωμί καθόλου και δεν ψήθηκε καθόλου και μάλλον κάτι δεν κάνω καλά με τη μαγιά, δεν μπορώ να καταλάβω πότε την ρίχνουμε. Δεν μπαίνουν όλα τα υλικά μαζί εξαρχής? Επίσης λέτε ότι δεν αναμιγνύονται τα υγρά με τα στερεά υλικά, πείτε μου ακριβώς τη σειρά με την οποία τα προσθέτετε μπας και μπορέσω να βγάλω άκρη. Ευχαριστώ.

alex1979
03-01-13, 23:51
Καλησπέρα. Το νεράκι θα πρέπει να είναι χλιαρό για να φουσκώσει το ψωμί. Εγώ ρίχνω τα υλικά ως εξής: νερό, αλάτι, ζάχαρη, αλεύρι, μέσα σε μια μικρή λακούβα στο αλεύρι ρίχνω τη μαγιά και μετά τη σκεπάζω και τέλος το λάδι. Δεν έχω τον ίδιο παρασκευαστή, αλλά δε νομίζω να παίζει ρόλο.

katrin
09-01-13, 10:05
Koρίτσια βοηθήστε! Πήρα της Kenwood αλλά και τις 2 φορές δεν φούσκωσε το ψωμί καθόλου και δεν ψήθηκε καθόλου και μάλλον κάτι δεν κάνω καλά με τη μαγιά, δεν μπορώ να καταλάβω πότε την ρίχνουμε. Δεν μπαίνουν όλα τα υλικά μαζί εξαρχής? Επίσης λέτε ότι δεν αναμιγνύονται τα υγρά με τα στερεά υλικά, πείτε μου ακριβώς τη σειρά με την οποία τα προσθέτετε μπας και μπορέσω να βγάλω άκρη. Ευχαριστώ.

2 λόγοι για τους οποίους μπορεί να μη φουσκώσει το ψωμί, είναι:

1. Όταν χρησιμοποιούμε μάυρο αλεύρι, ή σικάλεως. ΔΕΝ φουσκώνει το ψωμί, κάθεται στον πάτο. Πρέπει οπωσδήποτε να βάλουμε και άσπρο αλεύρι σε αναλογία περίπου 230γρ άσπρο - 90 μαύρο (αυτή είναι η δική μου για κάθε μία από τις δύο φόρμες που έχει το δικό μου μηχάνημα. Εσείς μπορείτε να το ανάγετε σε μία φόρμα αναλόγως).

2. Η μαγιά. Πολύ σημαντικό! Η μόνη μάρκα που παίρνω και φουσκώνει σίγουρα, είναι η magic. Όλες οι άλλες, για να φουσκώσουν, πρέπει να κάτσουν τα υλικά μερικές ώρες πρώτα στο μηχάνημα και μετά να το βάλουμε μπρος. Ή πχ, να τα βάλεις από το βράδυ με το χρονοδιακόπτη να λειτουργήσει σε 10 ώρες.

mimisgri
13-01-13, 19:27
Ανταλλακτικά για αρτοπαρασκευαστή έψαχνα και έπεσα εδώ. Λοιπόν
επειδή φτιάχνω ψωμί δυο φορες την βδομάδα επι 5 χρόνια, είμαι φούρναρης πια...
1.Μεγάλη σημασία η ζύμη. ψάξτε να βρείτε από που παίρνει ο φούρνο σας. Εγώ την παίρνω στην αγορά του Πειραιά , πεζόδρομος Νικήτα από Γούναρη Παντοπωλείο αριστερά. Δεν έχει πάντα την ίδια δύναμη. Την φυλάω στο ψυγείο 2 μήνες, βάζω κάθε φορά περίπου 30 γρ. (500 γρ 1,5 ευρώ)
2.Θέλει στην αρχή με το χλιαρό νερό λίγη ζάχαρη για να ξυπνήσει.
3. Οπωσδήποτε λίγο αλεύρι άσπρο 1 φλιτζάνι).
4. Αποφύγετε να κάνετε τη ζύμη πολύ σφιχτή (δυσκολεύεται να φουσκώσει και θα μειώσετε την ζωή του μηχανήματος).
Άντε να σας πω και την συνταγή μου
1.από 1 φλιτζάνι : νιφάδες βρώμης, αλέύρι σίκαλης, αλεύρι ασπρο, και περισσότερο από δύο (όσο πάρει) ολικής άλεσης
2. 1 γεμάτη κουταλιά αλεσμένο λιναρόσπορο.
3. 2 γεμάτες κουταλιές ηλιόσπορους
4. Μισό φλιτζάνι σουσάμι (στο τελος)
5. αλάτι, 1 κουταλιά ξύδι, 2 κουταλιές σησαμέλαιο
6. Λίγους σπόρους γλυκάνισου και αρκετούς κόκκους άκοπο πιπέρι (ξαφνιάζει
ευχάριστα την γεύση)
Τον χειμώνα βάζω και τριμμένο καρύδι με αμύγδαλα.
Μετράω 15 είδη για να μη ξεχάσω κάποιο
Αν έχετε και μια φρυγανιέρα να το καψαλίζεται πριν το καταναλώσετε, θα ενθουσιαστείτε.

olzi
12-05-13, 16:34
Καλησπέρα,
έχω διαβάσει κι έχω ξαναδιαβάσει όλο το θέμα για τους αρτοπαρασκευαστές και δεν ξέρω τι να κάνω.
Είχα παλιότερα αρτοπαρασκευαστή που στην αρχή τον χρησιμοποιούσα (έναν IZZY) και μετά τον έδωσα σε μία φίλη μου. Τώρα όμως φτιάχνω ψωμάκι στο σπίτι μετά από ένα περιστατικό έτοιμου ψωμιού, που όταν το μασαγες ήταν σαν να είχες φάει μια χούφτα άμμο κι από τότε το σιχάθηκα.
Ψάχνοντας είδα πολλά μοντέλα με πολλές δυνατότητες κι εκεί που είχα δεί kenwood (που για να πώ την αλήθεια από προσωπική εμπειρία σε κουζινομηχανή είμαι πολύ διστακτική) διάβασα ότι είναι θορυβώδης και το πιο σημαντικό ότι ο κάδος είναι από τεφλόν. Για τον θόρυβο πετυχα έναν της philips που γράφει ότι έχει χαμηλό θόρυβο και γράφει ότι το ταψάκι είναι από κράμα αλουμινίου (δεν ξέρω άν έχει επίστρωση τεφλόν)
Επειδή διάβασα και στο φόρουμ, να το ζυμώνει ο αρτοπαρασκευαστής και να το ψήνω στον φούρνο δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα..............
Τι προτείνετε??????????
ευχαριστώ

katrin
01-07-13, 12:04
Καλησπέρα,
έχω διαβάσει κι έχω ξαναδιαβάσει όλο το θέμα για τους αρτοπαρασκευαστές και δεν ξέρω τι να κάνω.
Είχα παλιότερα αρτοπαρασκευαστή που στην αρχή τον χρησιμοποιούσα (έναν IZZY) και μετά τον έδωσα σε μία φίλη μου. Τώρα όμως φτιάχνω ψωμάκι στο σπίτι μετά από ένα περιστατικό έτοιμου ψωμιού, που όταν το μασαγες ήταν σαν να είχες φάει μια χούφτα άμμο κι από τότε το σιχάθηκα.
Ψάχνοντας είδα πολλά μοντέλα με πολλές δυνατότητες κι εκεί που είχα δεί kenwood (που για να πώ την αλήθεια από προσωπική εμπειρία σε κουζινομηχανή είμαι πολύ διστακτική) διάβασα ότι είναι θορυβώδης και το πιο σημαντικό ότι ο κάδος είναι από τεφλόν. Για τον θόρυβο πετυχα έναν της philips που γράφει ότι έχει χαμηλό θόρυβο και γράφει ότι το ταψάκι είναι από κράμα αλουμινίου (δεν ξέρω άν έχει επίστρωση τεφλόν)
Επειδή διάβασα και στο φόρουμ, να το ζυμώνει ο αρτοπαρασκευαστής και να το ψήνω στον φούρνο δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα..............
Τι προτείνετε??????????
ευχαριστώ

Κοπελιά μάλλον θα έχεις ήδη αποφασίσει, αλλά σε περίπτωση που ακόμη το ψάχνεις, να σου πω ότι προσωπικά έχω ένα του Lidl εδώ και αρκετά χρόνια και είμαι πάααρα πολύ ευχαριστημένη :p