PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρτοπαρασκευαστης

Σελίδες : [1] 2 3

bizoudaki
22-10-08, 21:41
Καλησπερα :)

Ειχα καποιους ποντους απο βενζινη που βαζω στο τουτουτ απο γνωστη εταιρια πετρελαιοειδων και τους εξαργυρωσα παιρνοντας τον αρτοπαρασκευαστη της moulinex !!!

Τον εχετε υποψη σας ??

Μια γνωστη μου ειπε οτι ετοιμαζει σε αυτον ζυμη για πιτες αλλα δεν μου εδωσε λεπτομερειες.
Εγω σκεφτομουν εκτος απο το δικο μου ψωμακι αν μπορω να φτιαξω τσουρεκι, κεικ κτλ

Καμια ιδεα ή συνταγη ?

edit admin UPDATE 24/1/11
edit admin update 21/6/11

Συμβουλές για μαγιά/φρέσκια/ξηρή
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1994201&postcount=493

συνταγή για κρουασάν και τσουρέκι
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=597009&postcount=70

συνταγή για μαρμελάδα
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=610188&postcount=75

διαφορες
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=676554&postcount=120

σταφιδόψωμο
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=690635&postcount=126
και
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1843354&postcount=442

ψωμι τοστ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=894800&postcount=172

χωριάτικο ψωμί
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=904126&postcount=183

το πιο υγειινό κέικ του κόσμου και πεντανόστιμο (με ψίχα φρούτων και σουσαμέλαιο)
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1876875&postcount=467

Πολύσπορο ψωμί (με κολοκυθοσπορο/λιναροσπορο)
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=2161695&postcount=524

άσπρο ψωμί
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1818494&postcount=431

Ζύμη ΠΙΤΣΑΣ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1771784&postcount=407

Μυρωδάτο ολικής με κοπανιστό λιναρόσπορο
(θεραπευτικό για στομάχι!! λογω γλυκάνισου)
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=2065030&postcount=499

Agapi6
22-10-08, 22:20
είναι η γνωστή εταιρία με σήμα το κοχύλι; αν ναι δεν ηξερα ότι έχει αρτοπαρασκευαστή. και με πόσους πόντους; γιατί ο άντρας του σπιτιού θέλει κάτι εργαλεία.

bizoudaki
22-10-08, 23:32
Ναι, η γνωστη εταιρια ειναι :)

11.000 ποντοι χρειαστηκαν

Ο αντρας μου διαλεξε για τον ιδιο το ποδολουτρο και ξετρελλαθηκε με αυτο. Εγω δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα τοσο.

Τον αρτοπαρασκευαστη δεν το χρησιμοποιησα ακομα και στις οδηγιες χρησης δινει μονο 2-3 απλες συνταγες για ψωμι.

Σκεφτομουν αν μπορει να φτιαξει και κατι πιο gourmee

Agapi6
22-10-08, 23:51
Μμμμμ !!μου έδωσες ιδέες και θα έχουμε μάχη για το τι θα πάρουμε γιατί δεν είχα δώσει σημασία............

μπου μπου
23-10-08, 10:01
Ήθελαν πολύ έναν οι γονείς μου και τους πήρα δώρο ένα άλλης μάρκας. Είναι ξετρελαμένοι μαζί του, και πιο πολύ ο μπαμπάς! Έχει πολλά προγράματα, για ψωμί, για μαρμελάδες και ότι μπορείς να προσαρμόσεις και από μόνος σου. Με τον καιρό μαθαίνεις τις δοσολογίες και κάνεις πειράματα. Ο μπαμπάκας μου έφτιαξε κέικ, κάτι σαν ρεβανί χωρίς σιρόπι και διάφορα άλλα. Έχει ήχο ειδοποίησης στο ζύμωμα άν θέλεις να προσθέσεις τότε ξηρούς καρπούς ή κάτι άλλο. Μπορείς να ρυθμίσεις πόσο ψημένη κόρα θέλεις στο ψωμί και τι είδους ψωμί θέλεις, μαύρο κτλ. Σου το κρατάει και ζεστό για 60λεπτά αν θέλεις. Μπορείς να βάλεις τα υλικά από το βράδυ και το πρωί έτοιμο το φρέσκο ψωμί (ουδεμία σχέση με το έτοιμο)! Αν πάω από το σπίτι θα πάρω καμιά συνταγή, μέχρι τότε Καλή επιτυχία!

mariori
23-10-08, 10:04
Εμείς αγοράσαμε αρτοπαρασκευαστή (Kenwood) και είναι από τις αγορές που πραγματικά άξιζε. Τον χρησιμοποιούμε σχεδόν καθημερινά για ψωμί και κάποιες φορές για ζύμη για πίτσα.
Πιστεύω ότι όλοι οι αρτοπαρασκευαστές λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή ζυμώνουν, αφήνουν να φουσκώσει και μετά ψήνουν. Ό,τι έχει να κάνει με ζύμωμα (πχ ζύμη για πίτες, πίτσα, τυροπιτάκια, κρουασάν κλπ) μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις βάζοντας στο πρόγραμμα μόνο για ζύμωμα τα κατάλληλα υλικά και με τη κατάλληλη σειρά. Πρώτα τα υγρά, νερό, λάδι, μετά το αλεύρι, αλάτι, ζάχαρη και τέλος τη μαγιά (πάνω από το αλεύρι χωρίς να βραχείκαι χωρίς να έρθει σε επαφή με το αλάτι). Η ζύμη πρέπει να είναι κάπως σφιχτή και να μην κολλάει στα πλαϊνά του κάδου. Μπορείς να βρεις συνταγές κι ας μην τις έχει στις οδηγίες χρήσης του αρτοπαρακευαστή, αρκεί να χρειάζεται ζύμωμα και όχι χτύπημα στο μίξερ. Το δοκίμασα για κέικ αλλά επειδή το κέικ θέλει καλό χτύπημα για να γίνει αφράτο, το απλό ανακάτεμα μάλλον δεν αρκεί και το κέικ βγήκε σκληρό.

Μαριλίνα
23-10-08, 10:44
http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=2627

Αν και δεν έχω αρτοπαρασκευαστή (το σκέφτομαι!!!) έχω βρει τυχαία αυτό το site με συνταγές για τη συγκεκριμένη συσκευή. Και αν ψάξεις στο internet με κανέν ψαχτήρι, σίγουρα θα βρεις κι άλλες!!

bizoudaki
23-10-08, 13:13
Ευχαριστω :D :D :D

angi
23-10-08, 13:30
Ειχα αρτοπαρασκευαστη και λεω ειχα γιατι καταλαθος πεταξα μαζι με ενα τελευταιο κομματι ψωμι, τον αναδευτηρα.
Ειχα ξεχασει να τον αφαιρεσω οταν εβγαλα ζεστο το ψωμι απο το μηχανημα.
Προσοχη λοιπον.

bizoudaki
23-10-08, 18:50
Λιγη βοηθεια γιατι ειμαι τελειως ασχετη με το θεμα :oops:

Οταν γραφει η συνταγη μαγια εννοουμε το φακελακι σε σκονη που εχουν τα σουπερμαρκετ ή διαφορετικα το πακετακι που εχουν οι φουρνοι και το διαλυουμε σε χλιαρο νερο, σωστα εεεε ?

Επισης οταν λεει η συνταγη αλευρι τυπου πχ x550yz αυτο το γραφει πανω η συσκευασια ?
Μεχρι σημερα εγω αγοραζα ή το μπλε για ολες τις χρησεις πχ για τηγανισμα ή το φαριναπ για κεικ κτλ

Τελος τις συνταγες που εχει η σελιδα της kenwood οι οποιες αναφερουν οτι παρασκευαζονται με το πολυμιξερ της εταιριας αλλα τις εχει μαζι με τις ζυμες, μπορουν να γινουν και στον αρτοπαρασκευαστη ?

Πχ τα υλικα απο τα μπισκοτα να τα βαλω μονο σαν ζυμη στον αρτοπαρασκευαστη και μετα να τα πλασω και να τα ψησω στον φουρνο (μηπως βγει σκετη αποτυχια ?)

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα καθε αρχη και δυσκολη :)

mariori
24-10-08, 10:04
Όσες φορές έχω φτιάξει ψωμί ή ζύμη για πίτσα χρησιμοποιώ τη στεγνή μαγιά από φακελάκι που πουλάνε στο supermarket (περίπου μισό φακελάκι στα 750 γρ. ψωμί). Προσοχή : τη μαγιά από το φακελάκι δεν τη βρέχουμε αλλά τη ρίχνουμε στεγνή πάνω από το αλεύρι (σε μια μικρή λακουβίτσα ή διασκορπισμένη). Αν βραχεί δεν φουσκώνει το ίδιο. Επίσης είναι καλύτερα η μαγιά να είναι φρέσκια γιατί όταν μπαγιατεύει δεν έχει την ίδια δράση, γι' αυτό προτιμώ το φακελάκι. Δεν έχω πάρει ποτέ από φούρνο ή τη μαγιά που είναι σε κύβους και τη διαλύουμε στο νερό.
Αλεύρι βάζω τη μισή ποσότητα για όλες τις χρήσεις και την άλλη μισή "σταρένιο" που έχει ένα κίτρινο χρώμα και είναι λίγο πιο χοντρό και το οποίο το παίρνω χύμα από κατάστημα στη γειτονιά που πουλάει αγροτικά προϊόντα. Φαντάζομαι ότι και οι φούρνοι θα έχουν. Άλλες φορές βάζω (αντί για το σταρένιο) μαύρο. Μπορείς επίσης να βάλεις καλαμποκάλευρο αλλά σε μικρότερη αναλογία (3 για όλες τις χρήσεις και 1 καλαμποκάλευρο ή και λιγότερο) γιατί με το καλαμποκάλευρο δεν φουσκώνει πολύ και το ψωμί τρίβεται περισσότερο ειδικά τη δεύτερη μέρα. Αν σου αρέσει το άσπρο ψωμί (νομίζω αυτό που λένε στους φούρνους πολυτελείας) μπορείς να βάλεις μόνο αλεύρι για όλες τις χρήσεις. Το αγαπημένο μας πάντως είναι με το σταρένιο. Το 550yz δεν ξέρω τι είναι, δεν έχω προσέξει κάτι στη συσκευασία.
Η φαρίνα που βάζουμε στα κέικ έχει τη διαφορά ότι φουσκώνει χωρίς να χρειάζεται μαγιά, όμως κάνει για κέικ και γλυκά, δεν κάνει για ψωμί.
Αν στη συνταγή τα υλικά θέλουν χτύπημα μάλλον είναι καλύτερα να τα χτυπήσεις στο μίξερ, γιατί στον αρτοπαρασκευαστή απλά ανακατώνονται-αναδεύονται, ενώ στο μίξερ γίνονται πιο αφράτα.
Ότι ζύμη πάντως σου ετοιμάσει ο αρτοπαρασκευαστής στην οποία έχεις βάλει μαγιά, μπορείς να τη βγάλεις και να την πλάσεις και να την ψήσεις, άφού την πλάσεις όμως πρέπει να την αφήσεις να φουσκώσει πριν τη βάλεις για ψήσιμο. Φουσκώνει και κατά το ψήσιμο, αλλά αν έχει φουσκώσει και από πριν είναι ακόμη πιο αφράτη.
Επίσης όπως είπε και η angi προσοχή στον αναδευτήρα να τον βγάζουμε από το ψωμί πριν το κόψουμε, για να μην τον χάσουμε ή να μην τον χαράξουμε με το μαχαίρι.

bizoudaki
24-10-08, 10:42
mariori ευχαριστω :)

Παρατηρησα οτι στο προγραμμα μονο για ζυμωμα ακολουθει την εξης πορεια:
ζυμωμα 5΄, αναπαυση 5΄, ζυμωμα 20΄, φουσκωμα 60΄ και μου φαινεται λιγο

Αν βαλω πχ το πρωτο προγραμμα που ειναι
ζυμωμα 5΄, αναπαυση 5΄, ζυμωμα 20΄, φουσκωμα 39΄, ζυμωμα 10΄, φουσκωμα 25΄ κτλ
αλλα μετα να τον σβησω τον αρτοπαρασκευαστη και να πλασω την ζυμη οπως θελω εγω και να την ψησω στον φουρνο
θα γινουν πιο αφρατα ετσι ?

Οσο για το αλευρι δεν υπαρχει 550xy :)
To εγραψα εγω ετσι γιατι διαβαζα σε συνταγες στο φορουμ radicio που εγραψαν τα κοριτσια πιο πανω οτι χρησιμοποιουν το τυπου Τ55, 550, 997, 1050 κτλ
και το εχασα το εργο :oops:

mariori
04-11-08, 13:45
Γενικά όσο περισσότερη ώρα αφήσεις τη ζύμη να φουσκώσει τόσο περισσότερο φουσκώνει. Όταν βάλω το πρόγραμμα για ζύμη πίτσας, πολλές φορές τελειώνει το πρόγραμμα κι εγώ την αφήνω πολύ περισσότερο τη ζύμη μέσα στον κάδο. Τότε φουσκώνει πολύ περισσότερο από ότι μόλις τελειώνει το πρόγραμμα.
Αν βάλεις το πρόγραμμα με το ενδιάμεσο ζύμωμα των 10 λεπτών δεν ξέρω αν τελικά η ζύμη θα είναι πιο φουσκωμένη, γιατί μπορεί από το ζύμωμα να χάσει περισσότερο όγκο από αυτόν που θα πάρει τα επόμενα 25 λεπτά που έχει για να φουσκώσει. Πιστεύω ότι δεν έχει σημασία ποιο από τα δύο προγράμματα βάλεις, γιατί έτσι κι αλλιώς θα χάσει όγκο μόλις τη βγάλεις από τον κάδο. Μεγαλύτερη σημασία νομίζω έχει πόση ώρα θα την αφήσεις να φουσκώσει μετά το πλάσιμο.
Το πρόγραμμα για ζύμη στον δικό μου αρτοπαρασκευαστή έχει διάρκεια 80 λεπτά (20 λεπτά ζύμωμα, 60 λεπτά φούσκωμα). Όταν βγάζω τη ζύμη από τον κάδο, ή ακόμα και λίγο να ταρακουνήσω τον κάδο, βλέπω ότι η ζύμη ξεφουσκώνει απότομα. Γίνεται σχεδόν η μισή. Μετά το πλάσιμο όμως αν μείνει σκεπασμένη κάποια ώρα ξαναφουσκώνει.

fysalida
05-11-08, 13:30
Καλέ ψήθηκα..θα πάω να αγοράσω εναν..βολικός μου φαίνεται και μου αρέσει η ιδέα της παραγωγής ψωμιού με δικά μου υλικά. Ποιόν προτείνετε;;Αν είναι εύκολο στείλτε μου πμ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση:D

bizoudaki
05-11-08, 18:00
Λοιποοοοοοον κατι καταφερα τελικα :)

Εφτιαξα ενα ψωμακι ολικης που μου βγηκε λιγο σκληρο, ενα ασπρο ψωμακι που του εβαλα και φρεσκο βουτυρο και ειχε γευση "κρουασαν βουτυρου" και ενα γερμανικο υπογλυκο κεικ με καρυδια που ειχε μαζι με τις οδηγιες χρησης και εγινε τελειο !!!!!

Παρατηρησα ομως οτι σε "σπαρτιατικες" συνταγες (μαγια, νερο, αλευρι) μου βγαινει λιγο σκληρο ενω οταν μπαινουν στην συνταγη και τα αυγα ή το βουτυρο ή λιγο γαλα απογειωνεται το ψωμακι μου.

Ειναι βλάκεια σε ψωμακια να βαζω και τετοια υλικα ?

ΒΙΒΙΚΑ
06-11-08, 13:49
Εγω οταν φτιαχνω ασπρο χωριατικο ψωμι βαζω 2 1/2 κουπες (μεζουρες) αλευρι για ζυμωτο ψωμι (που ειναι πολυ ωραιο),1 κουπα νερο, 1/2 φακελακι μαγια, 1 κουταλακι απο την ειδικη μικρη μεζουρα αλατι και 1 ζαχαρη και 1 κουταλια απο την μεγαλη μεζουρα λαδι.Το βαζω στο βασικο το προγραμμα και γινεται παρα πολυ ωραιο.
σημ. Τα υλικα αυτα ειναι για 1/2 δοση ψωμι. Αν θελετε 1 ολοκληρη θα πρεπει να διπλασιασετε την δοδολογια.

Καλη επιτυχια..

Bizoudaki...
μπορεις να γραψεις τη συνταγη για το υποξλυκο κεικ με τα καρυδια?

bizoudaki
07-11-08, 12:37
Kugelhopf το ονομαζει η συνταγη :)

Για 1000 γρ θελουμε:

3 αυγα, 175 γρ βουτυρο, 105ml γαλα, 1,5 κγ αλατι, 6 κ.σ. ζαχαρη, 460 γρ αλευρι, 3 κγ μαγια, 130 γρ καρυδια (η συνταγη κανονικα λεει αμυγδαλα, εγω ειχα καρυδια και εβαλα αυτα :P )

κγλυκου: η μικρη κουταλια του δοσομετρητη
κ. σουπας: η μεγαλη

Αν το ξανακανα θα εβαζα λιγοτερο αλατι και περισσοτερη ζαχαρη για να βγει σαν κεικ κανονικο. Γινεται πολυ αφρατο και δεν μοιαζει με ψωμι.

bizoudaki
07-11-08, 12:38
Ξεχασα, στο μεσαιο προγραμμα (η Moulinex λεει το 6 ή 7 που ειναι για παντεσπανι)

zouzounel
07-11-08, 12:46
Είχα κι εγώ εναν αρτοπαρασκευαστή αλλά δεν ξερω τι κάνω λάθος βρε κορίτσια, δε μου φουσκώνει το ψωμί ή για την ακρίβεια φουσκώνει, αρχίζει ψήνεται και στο τελευταίο τέταρτο πουφ! εξαφανίζεται! Εκανα αρκετές επιχειρησεις, δεν άνοιγα το καπάκι του αρτοπαρασκευαστή μήπως αυτό έφταιγε για το ξεφούσκωμα, ακολούθησα επ' ακριβώς τις οδηγίες της συνταγής, αλλά τίποτα... :cry: Μα γιατί? :?:

mariapap82
07-11-08, 12:54
Κοριτσια μολις χθες ερχομενος απο τη δουλεια ο αντρας μου εσκασε μυτη με εναν αρτοπαρασκευαστη της Kenwood!!! Οταν ηδα στις φωτο της συστευασιας απεξω τα κρουασαν ενθουσιαστηκα αλλα μεσα δεν βρηκα συνταγη. Ξερει μηπως καποια να μου πει?
Θα δοκιμασω σημερα να κανω ψωμι το πρωτο στις συνταγες το λευκο αν και γραφει να βαλεις και αυγο. Φανταζομαι ομως οτι δεν χρειαζεται. Αν το παραλειψω λετε να παει κατι στραβα?

amaretto
07-11-08, 12:59
Ειχα αρτοπαρασκευαστη και λεω ειχα γιατι καταλαθος πεταξα μαζι με ενα τελευταιο κομματι ψωμι, τον αναδευτηρα.
Ειχα ξεχασει να τον αφαιρεσω οταν εβγαλα ζεστο το ψωμι απο το μηχανημα.
Προσοχη λοιπον.

Έχεις ακόμη :wink:
Μπορείς να παραγγείλεις μόνο τον αναδευτήρα από το κατάστημα που τον πήρες ή μπορεί να τον βρεις σε κάποια συνοικιακά μαγαζάκια που πουλάνε ανταλλακτικά μικροσυσκευών. Μερικές φορές ταιριάζει ο αναδευτήρας από άλλη μάρκα.

mariori
07-11-08, 13:09
Θα δοκιμασω σημερα να κανω ψωμι το πρωτο στις συνταγες το λευκο αν και γραφει να βαλεις και αυγο. Φανταζομαι ομως οτι δεν χρειαζεται. Αν το παραλειψω λετε να παει κατι στραβα?
Δεν υπάρχει πρόβλημα και να μην βάλεις αυγό. Επίσης εγώ αντί για βούτυρο βάζω ελαιόλαδο. Αυτό που είναι καλό να κοιτάξεις ειδικά την πρώτη φορά που θα κάνεις ψωμί είναι πώς θα είναι η ζύμη, όταν την έχει ήδη ζυμώσει λίγα λεπτά και είναι ομοιόμορφη. Θα πρέπει να είναι σχετικά σφιχτή και να κολλάει ελάχιστα. Αν είναι νερουλή θα πρέπει να προσθέσεις αλεύρι, ενώ αν είναι πολύ στεγνή, δεν κολλάει στα τοιχώματα του κάδου και έχει περίσσευμα αλευριού που δεν ανακατεύεται θα πρέπει να προσθέσεις νερό. Κατά τη διάρκεια που ζυμώνει δεν πειράζει να ανοίγεις το καπάκι. Όταν όμως φουσκώνει ή ψήνει τη ζύμη δεν πρέπει να ανοίγεις το καπάκι καθόλου.

mariapap82
07-11-08, 13:16
Σευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!! Μιας και θα ναι η πρωτη φορα δεν εχω και μεγαλες προσδοκιες. Για να δουμε τι θα δουμε...

mariapap82
07-11-08, 14:45
Καμια συνταγη για κρουασαν εχετε?

helen18
07-11-08, 15:34
Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω ,τους πόντους από την εταιρία πως τους μαζεύεται?
Ξοδεύουμε τόσα λεφτά στις βενζίνες τουλάχιστον ας πάρουμε και κάτι!

Αντιγόνη
07-11-08, 15:52
Είχα κι εγώ εναν αρτοπαρασκευαστή αλλά δεν ξερω τι κάνω λάθος βρε κορίτσια, δε μου φουσκώνει το ψωμί ή για την ακρίβεια φουσκώνει, αρχίζει ψήνεται και στο τελευταίο τέταρτο πουφ! εξαφανίζεται! Εκανα αρκετές επιχειρησεις, δεν άνοιγα το καπάκι του αρτοπαρασκευαστή μήπως αυτό έφταιγε για το ξεφούσκωμα, ακολούθησα επ' ακριβώς τις οδηγίες της συνταγής, αλλά τίποτα... :cry: Μα γιατί? :?:

Είχα κι εγώ αρτοπαρασκευαστή αλλά τον βαρέθηκα γρήγορα και τώρα αραχνιάζει ξεχασμένος :oops:
Λοιπόν zouzounel απ' ότι θυμάμαι: Σίγουρα ξεφουσκώνει όταν κατά τη διάρκεια σηκώσεις το καπάκι. Η μαγιά πρέπει να είναι φρέσκια (δηλαδή όχι κοντά στην ημ. λήξης) και την προσθέτεις σε ένα λακουβάκι στο τέλος χωρίς να αναμειχθεί με τα υπόλοιπα υλικά. Βάζεις πρώτα τα υγρά ετσι? Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο το αλεύρι. Υπήρχε μία μάρκα που δεν μου φούσκωνε, και αφού δοκίμασα αρκετά κάτεληξα σε ένα που φούσκωνε πιο πολύ απ' όλα (αχ δεν θυμάμαι πιο είναι..). Ας πούμε το μαύρο ψωμί και το ανάμεικτο (άσπρο + μαύρο) δεν φουσκώνει πολύ λόγο του αλευριού ολικής, όπως και το κίτρινο (από καλαμπόκι). Για δοκίμασε και καμιά άλλη μάρκα.
Επίσης, όταν το ψωμί γίνει, πρέπει αμέσως να ανοίξεις το καπάκι.
Καλή τύχη στο επόμενο ψωμάκι! :wink:

bizoudaki
23-11-08, 12:45
Καλημερα !!!

Χθες εκανα ενα πειραμα, εβαλα τα υλικα του κανονικου κεικ στον αρτοπαρασκευαστη και βγηκε ενα ωραιοτατο κεικ :D :D
Φοβηθηκα μηπως βγει σκετη αποτυχια γιατι απλα θα ζυμωθουν τα υλικα και δεν θα χτυπηθουν πχ το βουτυρο με την ζαχαρη αλλα τελικα ολα οκ.

Γραφω την συνταγη

4 αυγα
200 ml λιωμενο βουτυρο
250 ml γαλα
300 gr ζαχαρη
1 βανιλια
1 πακετο φαριναπ
1 φακελακι ξηρη μαγια
λιγο ξυσμα πορτοκαλιου

στο μεσαιο προγραμμα για κεικ, παντεσπανι κτλ που εχει το μηχανημα

Στο τελος χρειαστηκε λιγο ψησιμο ακομα (δεν το εβγαλα απο τον παρασκευαστη, εχωσα ενα μαχαιρακι στο γλυκο και επειδη βγηκε λιγο "υγρο" το ρυθμισα να ψηθει ακομα λιγο)

Το αποτελεσμα ειναι ενα κεικ σαν μπομπα :P :P

Μειονεκτημα: δεν εχει το ωραιο σχημα οπως οταν το ψηνουμε σε φορμα οποτε δεν ειναι πολυ ευπαρουσιαστο για να το σερβιρουμε (εκτος αν το γλασαρουμε με σοκολατα κτλ)

Πλεονεκτημα: δεν λερωνουμε ουτε ενα σκευος !!!
Τεμπελια αλλα οταν εχεις πολυ περιορισμενο ελευθερο χρονο τι να κανεις ...

.

NTINAT
23-11-08, 23:14
Oυπς αν και αργα το ειδα το θεμα....
εχω αρτοπαρασκευαστη εδω κ ενα χρονο κ ειλικρινα
με εχει χασει ο φουρνος!!
Το μυστικο ειναι να ανακατευεις το σταρενιο αλευρι
με αλευρι για ολες τις χρησεις κ φαριν απ!!
Βγαινει τελειο ψωμακι που δεν τριβετε.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω επιχειρησει να φτιαξω κεικ
ή μαρμελαδα....

Aggeloudia
29-11-08, 14:38
Κορίτσια τα διάβασα ολα αυτά που γράφεται αλλά θέλω να κάνω 1 ερώτηση.Αν θεωρηθει διαφήμιση στείλτε μου παρακαλώ π.μ
ΠΟΙΟΝ ΑΡΤΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ;
Ειδα τον Kenwood τον vm 300 και vm 350.Η διαφορά τους ειναι πως ο 2ος ψηνει σε αέρα...μόνο αυτό διαφέρουν και οι 2 φτιάχνουν οτι ολοι οι άλλοι και μαρμελάδα(που φτιάχνουν και οι άλλοι...)
ΤΙ ΚΑΝΩ;;;

fysalida
01-12-08, 11:40
Κορίτσια τα διάβασα ολα αυτά που γράφεται αλλά θέλω να κάνω 1 ερώτηση.Αν θεωρηθει διαφήμιση στείλτε μου παρακαλώ π.μ
ΠΟΙΟΝ ΑΡΤΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ;
Ειδα τον Kenwood τον vm 300 και vm 350.Η διαφορά τους ειναι πως ο 2ος ψηνει σε αέρα...μόνο αυτό διαφέρουν και οι 2 φτιάχνουν οτι ολοι οι άλλοι και μαρμελάδα(που φτιάχνουν και οι άλλοι...)
ΤΙ ΚΑΝΩ;;;

και εγώ και εγω θέλω πμ...μας ακούει κανείς;;;; :D

mariapap82
01-12-08, 11:47
δεν πιστευω οτι θεωρειται διαφημιση. Εγω εχω τον 350 με τον αερα πααααααααρα πολυ ωραιο ψωμι θα σας ξεχασει ο φουρνος της γειτονειας! Νομιζω οτι αυτος με τον αερα ειναι καλυτερος γιατι οι αλλοι θεωρειται οτι δεν ψηνουν με τοσο "υγιεινο" τροπο. Δεν εχω ομως προσωπικη αποψη επαυτου. Και δεν εχω δοκιμασει και ψωμι απο αλλο αρτοπαρασκευαστη για να σας πω ποιο ειναι πιο νοστιμο. Παρτε ομως αξιζει!

fysalida
01-12-08, 12:05
δεν πιστευω οτι θεωρειται διαφημιση. Εγω εχω τον 350 με τον αερα πααααααααρα πολυ ωραιο ψωμι θα σας ξεχασει ο φουρνος της γειτονειας! Νομιζω οτι αυτος με τον αερα ειναι καλυτερος γιατι οι αλλοι θεωρειται οτι δεν ψηνουν με τοσο "υγιεινο" τροπο. Δεν εχω ομως προσωπικη αποψη επαυτου. Και δεν εχω δοκιμασει και ψωμι απο αλλο αρτοπαρασκευαστη για να σας πω ποιο ειναι πιο νοστιμο. Παρτε ομως αξιζει!

Λές ε;;;ευχαριστούμε πάντως πολύ!!!!

mariapap82
01-12-08, 12:09
Ναι δεν το συζητω. Στην αρχη οταν το φερε ο αντρας μου σπιτι σκεφτομουν "ωχ τωρα πρεπει να φτιαχνω και ψωμι, αλλο μπελα δεν ειχα?". Αλλα τελικα ειναι το ευκολο πραγμα που εχω κανει στη ζωη μου. Ριχνεις τα υλικα με τη σειρα που πρεπει στον καδο και μετα απο 3 ωρες εχεις ετοιμο ψωμι. Ουτε να το προσεξεις, να το κοιταξεις τιποτα. Οταν ακουω το καμπανακι παω και το βγαζω!!!

Aggeloudia
02-12-08, 22:33
Κοριτσια...τον πήρα...τον αρτοπαρασκευαστή καλέ...τστστστστστ τι μυαλό πονηρό εχεται καλέ...!!!!!!!!
Λοιπόν μου πήραν για την ακρίβεια τον kenwood 300 οχι με θερμό αέρα και μπορώ να πω πως το ψωμάκι μας βγήκε αρκετά καλό για πρώτη φορά...Πανευκολούρα.Ολα μέσα με την σειρά που λέει και ...ετοιμο
Αυριο θα φτιάξω και τσουρεκέκι...Θα σας πω νεότερα....!!!!!!

bizoudaki
02-12-08, 23:44
Εγω εχω αυτον της moulinex με τον οποιο μεχρι σημερα ειμαι ευχαριστημενη.

Βεβαια δεν ειχα ποτε κατι παρομοιο οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης :?

Άννα
04-12-08, 19:31
Κοριτσια εγω εχω ενα προβλημα με τον αρτοπαρασκευαστή μου. Δυσκολευομαι παρα πολυ να βγαλω το ψωμι!!εχει τους αναδευτηρες και δεν βγαινει με τιποτα!εσεις βγαζετε τους αναδευτηρες πριν το ψησιμο?

Άννα

bizoudaki
05-12-08, 11:02
Στον δικο μου συνηθως ο αναδευτηρας μενει μεσα στο ψημενο ψωμι :?
Οποτε προσεχω μην τον χαραξω με το μαχαιρι ή μην τον πεταξω κατα λαθος.

Καλυτερα μην τους βγαλεις πριν το ψησιμο γιατι ενω θα ειναι σε διαδικασια φουσκωματος η ζυμη αν ανοιξεις το καπακι μπορει να "κατσει" και να μην σου φουσκωσει αρκετα μετα.

Aggeloudia
05-12-08, 23:33
Λοιπόν...εφτιαξα...έφτιαξα τσουρεκάκι...δεν ξέρω αν ήταν ετσι η συνταγή αλλά βγήκε πλακουτσοτό...Δεν φούσκωσε σχεδόν καθόλου, αλλά πολύ νόστιμο...
Δεν είναι πάντως σαν αυτά του εμπορίου που τα τραβάς και κόβονται με ίνες μέσα.Ειναι ναι μεν νόστιμο αλλά απο εμφλανιση δεν με ενθουσίασε.Τι αναλογίες έχεται για τσουρέκι, μήπως φτάιει η συνταγή;;;

bizoudaki
06-12-08, 12:35
Για το τσουρεκι ξερω οτι το βαζεις στο προγραμμα για ζυμες, το βγαζεις μετα, το πλαθεις πχ σε πλεξουδα, το αφηνεις να φουσκωσει και μετα σε ταψι και βουυυυρρρρρ στον φουρνο :)

Δεν το δοκιμασα ακομα αλλα τωρα με τις γιορτες θα το κανω αμεσα !!!!

Aggeloudia
07-12-08, 00:07
Βουυυυυυυυυυυυυυρ εκανα και εγω μικρό μου bizoudaki φαίνεται πριν το αφησω να φουσκώσει...Θα φτιάξω τσουρεκάκι αυριο που θα ερθει η νονά και θα σας πώ...

Άννα
11-12-08, 11:31
Ναι βρε bizoudaki και μενα μεσα μενουνε αλλα δεν βγαινουν ευκολα απο εστω μεσα στο ψωμι.Δηλαδη δεν γλιστρανε απο την μηχανη.Δεν ξερω τι να κανω καθε φορα το σκεφτομαι για να κανω ψωμι γιατι πονανε τα χερια μου μετα!ευτυχως εχω μαρμαρινο παγκο και τρωει χτυπημα ο καδοοοςςςς!

Άννα

Aggeloudia
11-12-08, 16:09
Σαυτόν που έχω τα εξαρτίματα μένουν μέσα και οταν αναποδογυρίζω τον κάδο απλώς γλυστράει το ψωμί και αυτός μένει επανω στον κάδο

NTINAT
11-12-08, 16:18
Κ εμενα μενουν οι αναδευτηρες στο ψωμι αλλα με
ενα μαχαιρακι τους βγαζω οσο ειναι ζεστο το ψωμακι..
βεβαια ψιλοτσουρουφλιεμαι αλλα ...εχω συνηθισει!! :D

συνταγη για τσουρεκι βρηκα εδω http://www.sintagespareas.gr/sintages/tsoureki-ston-artoparaskeiasti.html

bizoudaki
11-12-08, 17:29
Κ εμενα μενουν οι αναδευτηρες στο ψωμι αλλα με
ενα μαχαιρακι τους βγαζω οσο ειναι ζεστο το ψωμακι..
βεβαια ψιλοτσουρουφλιεμαι αλλα ...εχω συνηθισει!! :D

συνταγη για τσουρεκι βρηκα εδω http://www.sintagespareas.gr/sintages/tsoureki-ston-artoparaskeiasti.html

Ευχαριστουμε, μας εδωσες homework για το ΣΚ :P :P

bidi
13-12-08, 02:21
Eγω εχω ενα hitashi τον ειχα παρει απο εκθεση εχει και χρονοδιακοπτη αν θελεις να ξυπνησεις το πρωι και να εχεις ζεστο ψωμακι το οποιο με φετα ειναι το κατι αλλο!!!! το κεικ εγω το κανω στο μιξερ και μετα βαζω τη ζυμη στον καδο αφου βαλω λαδοκολλες πρωτα. Το τσουρεκι οντως δεν γινεται τοσο αφρατο αλλα εχει πολυ ωραια γευση. Παντως ειναι μια πολυ καλη λυση γιατι ξερεις τα υλικα που βαζεις μεσα μπορεις να βαλεις και βιολογικο αλευρι και το κανεις ανα πασα στιγμη. Τον εχω 13 χρονια και δεν τον αλλαζω με τιποτα! Κι εγω εχασα τον αναδευτηρα αλλα ζητησα και μου εφεραν αλλο. Καλη επιτυχια στις καινουριες!!! :lol: :lol:

NTINAT
14-12-08, 20:42
Χαιρομαι bizoudaki!!
Γραψε αποτελεσματα οταν το φτιαξεις γιατι θελω
κ εγω να φτιαξω κ δεν ξερω ποια συνταγη να επιλεξω :roll:

Καλη επιτυχια!!

zouzounomoro
16-12-08, 09:33
Bizoudaki και εμείς έχουμε συμπληρώσει τους πόντους για να πάρουμε αρτοπαρασκευαστή και το σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό.
Εκεί που κολλάω είναι μπας και είναι πολύ ογκώδης και θα τον βάλω πάνω στο κεφάλι μου μετά, καθότι ο πάγκος της κουζίνας μου είναι ήδη γεμάτος.
Ζήλεψα όμως με τις ωραίες συνταγές που διαβάζω και λέω να τον πάρω.

Πες μου όμως είναι πολύ μεγάλος; :?:

bizoudaki
16-12-08, 09:57
Σε μεγεθος ειναι οσο μια φριτεζα, δηλ αν τον βαλεις μεσα σε ντουλαπι παει γεμισε ...

bizoudaki
16-12-08, 09:58
Χαιρομαι bizoudaki!!
Γραψε αποτελεσματα οταν το φτιαξεις γιατι θελω
κ εγω να φτιαξω κ δεν ξερω ποια συνταγη να επιλεξω :roll:

Καλη επιτυχια!!

Δεν προλαβα να κανω τιποτα τελικα :(
Μονο με την ορεξη εμεινα (και τις δουλιες του σπιτιου ...)

amaretto
16-12-08, 13:13
Bizoudaki και εμείς έχουμε συμπληρώσει τους πόντους για να πάρουμε αρτοπαρασκευαστή και το σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό.
Εκεί που κολλάω είναι μπας και είναι πολύ ογκώδης και θα τον βάλω πάνω στο κεφάλι μου μετά, καθότι ο πάγκος της κουζίνας μου είναι ήδη γεμάτος.
Ζήλεψα όμως με τις ωραίες συνταγές που διαβάζω και λέω να τον πάρω.

Πες μου όμως είναι πολύ μεγάλος; :?:

Και μόνο για το ψωμί της ημέρας να τον έχεις, αξίζει τον κόπο και τον τόπο που πιάνει. Απαλλάσσεσαι και από την ψωμιέρα :lol:

Aggeloudia
17-12-08, 22:40
Τουχω βγάλει τα ματάκια...Τον εχω τσακίσει...Τον εχω εδω και 10 περίπου μέρες και ψηνει κάθε μερα...Εφτιαξα και την μαρμελάδα μας και έβαλα μικρές ποσότητες σε καλαισθητα βαζάκια και τους εβαλα και τραπεζομαντιλάκι στο καπάκι...έγραψα και την συσταση της μαρμελάδας και εγινε ενα ωραιο και υγιεινο δωρο...
Εφιταξα μαρμε΄λάδα μήλο-αχλάδι και εγινε...ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!
Τσουρεκάκια, κρουασανάκια, ψωμί με ελιές και τυρί που αρέσει στην αδελφή μου, πολύσπορο με περισσότερους λιοσπορους που αρέσει στην πεθερά μου, και μαρμελάδα πορτοκάλι απο Ναυπλιότικα πορτοκάλια και μερικά μανταρινάκια μέσα...Εγινε και αυτή σούπερ...
Ολο τον πάγκο μου πιάνει αλλά ειναι διαρκώς εξω γιατί δεν σταματάει να φτιάχνει ο καημένος...Τα βγάζει τα λεφτά του

bizoudaki
18-12-08, 00:13
Τουχω βγάλει τα ματάκια...Τον εχω τσακίσει...Τον εχω εδω και 10 περίπου μέρες και ψηνει κάθε μερα...Εφτιαξα και την μαρμελάδα μας και έβαλα μικρές ποσότητες σε καλαισθητα βαζάκια και τους εβαλα και τραπεζομαντιλάκι στο καπάκι...έγραψα και την συσταση της μαρμελάδας και εγινε ενα ωραιο και υγιεινο δωρο...
Τσουρεκάκια, κρουασανάκια, ψωμί με ελιές και τυρί που αρέσει στην αδελφή μου, πολύσπορο με περισσότερους λιοσπορους που αρέσει στην πεθερά μου, και μαρμελάδα πορτοκάλι απο Ναυπλιότικα πορτοκάλια και μερικά μανταρινάκια μέσα...Εγινε και αυτή σούπερ...
Ολο τον πάγκο μου πιάνει αλλά ειναι διαρκώς εξω γιατί δεν σταματάει να φτιάχνει ο καημένος...Τα βγάζει τα λεφτά του

Καλορίζικος ο αρτοπαρασκευαστής!
Και φτου να μη σε ματιασω κουκλα μου με τόσα που έφτιαξες σε 10 μέρες :)

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
18-12-08, 00:59

Συγγνωμη αλλα ποιν αρτοπαρασκευαστη εχεις;;;;
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!

Μαμά Ελένης και Χριστίνας
18-12-08, 08:47
ΚΑΙ ΕΓΩ , ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΟΝ ??????
ΖΟΥΛΕΨΑ :lol: εχω και μια λιγουρα !!!!!!!!!!!!!!

Angel_Bill
18-12-08, 08:52
Εγώ δεν έχω πάρει αρτοπαρασκευαστή...Έτυχε να έχω ένα πολύ ισχυρό 1500W πολυμίξερ της Kenwood και ζυμώνω εκεί κάθε δεύτερή μέρα.. Το απόγευμα του ρίχνω τα υλικά, τα ζημώνει για 10 λεπτά το πολύ, αφήνω την ζύμη και φουσκώνει, την ξαναζυμωνει μετα και ύστερα παει για ψήσιμο... Ανήκω στην κατηγορία αυτόν που φοβούνται να αφήσουν οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή εν λειτουργία όσο λειπουν από το σπιτι :oops: ...έτσι συμβιβάστηκα με το πολυμιξερ...
Αν έχετε ισχυρό πολυμιξερ και ανήκετε στην ίδια κατηγορία με μένα, μπορείτε να κάνετε αυτό... Το ψωμάκι βγαίνει υπέροχο (μόνο στην αρχή είχα κάποιες αποτυχίες μέχρι να μάθω να υπολογίζω σωστά τις δοσολογίες )...Φτιάχνει όλων των ειδών τα ψωμιά, με οποιοδήποτε είδος μαγιάς, με προζύμι ή χωρίς, με ξηρούς καρπούς ή οτιδήποτε άλλο φανταστείτε...
Ενα μειονεκτημα έχει το συγκεκριμένο...είναι πανακριβο αλλά πιστέψτε με τα αξιζει τα λεφτα του (δεν ειναι απλό πολυμίξερ, είναι κουζινομηχανή δηλ. παίρνει εξαρτήματα για να ανοίξει φύλο, φτιάχνει πολλών ειδών ζυμαρικά, αλέθει και πολλά άλλα). Το χρησιμοποιώ σχεδόν καθε μέρα και εχει αποδειχθεί σκυλί.
Συγνώμη κορίτσια αν σας κούρασα, απλά ήθελα να σας δώσω και την εναλλακτική, μιας και γω σκεφτόμουν να αγοράσω αρτοπαρασκευαστή.

Πωπω...σαν να εγραψα την ιστορία της ζωής μου... :shock:

bizoudaki
18-12-08, 22:39
aggeloudia αν βρεις χρόνο pleaseeeeee γράψε την συνταγή για το πολύσπορο :)

ΒΙΒΙΚΑ
19-12-08, 00:14
Βρε κοριτσια ας μου πειτε εσεις που κανατε μαρμελαδα τι ποσοτηταν βαλατε μεσα και αν πιτσιλαει...λερωνετε το εσωτερικο του?

ευχαριστωωωω :roll:

amaretto
19-12-08, 01:04
Βρε κοριτσια ας μου πειτε εσεις που κανατε μαρμελαδα τι ποσοτηταν βαλατε μεσα και αν πιτσιλαει...λερωνετε το εσωτερικο του?

ευχαριστωωωω :roll:

Οι συνταγές που δίνει το manual είναι για 250γρ φρούτα. Δεν πιτσιλάει. Είχα απορία γιατί στη συνταγή έβαζαν ελάχιστο βούτυρο και μου είπαν ότι ακριβώς για αυτό δεν πιτσιλάει.

ΒΙΒΙΚΑ
19-12-08, 01:42
Το δικο μου δεν εχει συνταγη για μαρμελαδα..Ειναι ευκολο να μου πειτε για να ξερω τη δοσολογια?

zouzounomoro
19-12-08, 08:05
Ε λοιπόν το αποφάσισα. Θα τον παραγγείλω!!

amaretto έχεις δίκιο με έπεισες!

Προς το παρόν λέω για σήμερα να κάνω ψωμί ολικής άλεσης με τα χεράκια μου. Για να δούμε....

Άννα
19-12-08, 15:43
Angel_Bill την ιδια μηχανη εχω και εγω ομως δεν την εχω χρησιμοποιησει για να σου πω την αληθεια. μπορεις να μου γραψεις την συνταγη για το ψωμι?

Άννα

Angel_Bill
20-12-08, 08:23
Angel_Bill την ιδια μηχανη εχω και εγω ομως δεν την εχω χρησιμοποιησει για να σου πω την αληθεια. μπορεις να μου γραψεις την συνταγη για το ψωμι?

Άννα

Αννα , μπορεις να φτιαξεις οποιο ψωμακι θελεις. Αν μπεις εδώ : http://www1.kenwoodworld.com/gr/experience_recipes.php?category=129, έχει πάρα πολλές συνταγες.Εχει συνταγές για τους αρτοπαρασκευαστές της ιδιας εταιριας.Η διαφορά είναι ότι δεν στο ψήνει μόνο του.
Μην απογοητευθείς αν δεν το πετύχεις με την πρώτη, εγω στην αρχή μέχρι να του πάρω τον αέρα είχα μερικες αποτυχιες (και να φανταστείς ότι ήξερα να ζυμώνω με το χέρι).Μην ρίξεις ολο το νερό αμέσως, κρατα λιγο και ριξτο αν χρειαζεται μετα σιγα σιγα έτσι ωστε να μην σου βγει πολύ αραιή η ζύμη.Το αλεύρι δεν τραβάει πάντα το ίδιο νερό. Η ζύμη πρέπει να μην κολλάει ούτε στα τοιχώματα του κάδου ούτε στα χέρια σου...
Επίσης εγώ πάντα το ζυμώνω 2 φορές το ψωμί.Το αφήνω να ξεκουραστεί μεχρι να φουσκώσει και μετα το ξαναζύμωνω στον καδο.
Το απογευμα που θα γυρίσω από την δουλεια 8α προσπαθήσω να σου βάλω συνταγές (αν και ανηκω στην κατηγορία που υπολογίζω με το ματι τα υλικα για το ψωμι)...Καλή επιτυχια.

Μαμά Ελένης και Χριστίνας
20-12-08, 08:24
YES ! YES ! Aπο χθες βραδυ καμαρωνει στον παγκο μου ενας ολοκαινουριος KENWWOOD 350 με αερα . Φυσικα το πηρα αφου διαβασα και τις εντυπωσεις απο τα δικα σας. Απο αυριο κερναω ψωμακι αλειμενο
με μελι !!!!

zorra
28-12-08, 16:13
:cry: :cry: :cry:
Κορίτσια, μάλλον κι εγώ πέταξα τον αναδευτήρα, γιατί δεν τον βρίσκω πουθενά... ξέρετε αν μπορώ να τον αντικαταστήσω και πού? Με βολεύει Βόλος ή Θεσ/νίκη.

Άννα
28-12-08, 23:38
Angel_Bill ευχαριστω για την απαντηση. Επισης δεν φτανει ο αναδευτηρας κατω στο μπωλ.Στις οδηγιες λεει να το προσαρμοσουμε εμεις αλλα δεν ξερω πως.Αν ξερεις πες μου σε παρακαλω.

Άννα

Angel_Bill
29-12-08, 08:17
Angel_Bill ευχαριστω για την απαντηση. Επισης δεν φτανει ο αναδευτηρας κατω στο μπωλ.Στις οδηγιες λεει να το προσαρμοσουμε εμεις αλλα δεν ξερω πως.Αν ξερεις πες μου σε παρακαλω.

Άννα

Εχεις το βιβλιρακι του μηχανήματος???...Σου λέει το πως εκεί πως κατεβαίνει,στις τελευταίαες σελίδες (οταν θα παω στο σπιτι θα σου πω,τωρα ειμαι στην δουλειά και δεν θυμαμαι τις λεπτομερειες). Να βάλεις εξ αρχής τον γάντζο για να ανακατέψεις. Βάλε πρωτα υγρά και στο τέλος το αλεύρι.Εγώ με τον γάντζο δεν χρειάζεται να του αλλάξω θέση, διότι με το ανακατεμα σηκωνει την ζυμη και το ψωμί γίνεται εξαιρετικα καλοζημομένο.

Aggeloudia
29-12-08, 18:00
Λοιπόν κοριτσάκια...ειδα μόλις τωρα τις ερωτησεις σας και αν δεν σας της εχω σπάσει, θα σας απαντήσω τώρα...

Λοπόν, έχω τον kenwood vs 300 ...με την αντίσταση...ενα αλλο μοντάλο εχει τον αερα αλλά μου ειπαν πως δεν εχει διαφορά μεγάλη, κάποια κοπέλα τον πειρε μάλλον η ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ.(μευγεια κοριτσάκι και βγάλτου τα μάτια...αξίζει...!!!!!!!!!!καλές δημιουργίες...)
μπορέι να φτιάξει 1 κιλό μερμελάδα και ΄΄εχω φτιάξει μηλο-αχλάδι και μια άλλη με πορτοκάλι. Βρηκα στο super market πικτίνη που μπαινει μαζί με λίγο βουτυράκι και την κάνει λουκούμι...Η μαρμελάδα μηλο-αχλάδι θέλει και κανέλα μπολικη και γινεται άλλο πράμα...
Στην μαρμελάδα πορτοκάλι την επόμενη φορά θα βάλω και μερικά ψιλικομένα φλούδια πορτοκαλιού...

Το πολύσπορο θέλει μισό κιλό αλέυρι χωριάτικο και μισό κιλό πολύσπορο, γιατι ρο σκέτο πολύσπορο γινεται λίγο άνωστο...θέλει σποράκια και εγω ριχνω και ακουκουτσες ελίτσες και την ωρα που το ανακατέυει τις ψιλικόβει και τις σκορπίζει σε ολη την ζημη...ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!

Το τσουρέκει το βγάζει απιθανο....Εχω φτιάξει τα απειρα τσουρεκάκια μεχρι τώρα...μυρίζει μαχλέπι και μαστιχα ολο το σπίτι...

Εφτιαξα και ζημη για πίτσα,,,και αυτη καλη...και τωρα πάω για βασιλοπιτα-οχι στον αρτοπαρασκευαστη-και κρουασανάκια....

Ριξτε η έχουσες αρτοπαρασκευαστή τι άλλο να κάνω...

Φτιάξτε μαρμελάδα...αποστηρώστε βαζάκια και κάντε τες δωρο...Τυπώστε και καρτελάκια στον υπολογιστή και θα κάνεουν τούμπες οποιος τις πάρει για δωρο...Το κόστος όπως χονδρικά το έχω υπολογίσει, μαζί με το βαζάκι των 200 γρμ, είναι γύρω στα 2 ευρώ ετοιμο...το άκανα και ενθουσιάστηκαν

Βαζάκια πολύχρωμα και κουμπωμα εσωματομένο τα ωβρηκα στον Ζαφειρόπουλο 1 ευρώ το ενα...ΤΙΠΟΤΑ

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ

bizoudaki
30-12-08, 00:25
aggeloudia δεν παίζεσαι :P :P :P

Please γράψε αναλυτικά τις ποσότητες για πολύσπορο και τσουρέκι

Jeanne
30-12-08, 10:06
Λοιπόν κοριτσάκια...ειδα μόλις τωρα τις ερωτησεις σας και αν δεν σας της εχω σπάσει, θα σας απαντήσω τώρα...

Λοπόν, έχω τον kenwood vs 300 ...με την αντίσταση...ενα αλλο μοντάλο εχει τον αερα αλλά μου ειπαν πως δεν εχει διαφορά μεγάλη, κάποια κοπέλα τον πειρε μάλλον η ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ.(μευγεια κοριτσάκι και βγάλτου τα μάτια...αξίζει...!!!!!!!!!!καλές δημιουργίες...)
μπορέι να φτιάξει 1 κιλό μερμελάδα και ΄΄εχω φτιάξει μηλο-αχλάδι και μια άλλη με πορτοκάλι. Βρηκα στο super market πικτίνη που μπαινει μαζί με λίγο βουτυράκι και την κάνει λουκούμι...Η μαρμελάδα μηλο-αχλάδι θέλει και κανέλα μπολικη και γινεται άλλο πράμα...
Στην μαρμελάδα πορτοκάλι την επόμενη φορά θα βάλω και μερικά ψιλικομένα φλούδια πορτοκαλιού...

Το πολύσπορο θέλει μισό κιλό αλέυρι χωριάτικο και μισό κιλό πολύσπορο, γιατι ρο σκέτο πολύσπορο γινεται λίγο άνωστο...θέλει σποράκια και εγω ριχνω και ακουκουτσες ελίτσες και την ωρα που το ανακατέυει τις ψιλικόβει και τις σκορπίζει σε ολη την ζημη...ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!

Το τσουρέκει το βγάζει απιθανο....Εχω φτιάξει τα απειρα τσουρεκάκια μεχρι τώρα...μυρίζει μαχλέπι και μαστιχα ολο το σπίτι...

Εφτιαξα και ζημη για πίτσα,,,και αυτη καλη...και τωρα πάω για βασιλοπιτα-οχι στον αρτοπαρασκευαστη-και κρουασανάκια....

Ριξτε η έχουσες αρτοπαρασκευαστή τι άλλο να κάνω...

Φτιάξτε μαρμελάδα...αποστηρώστε βαζάκια και κάντε τες δωρο...Τυπώστε και καρτελάκια στον υπολογιστή και θα κάνεουν τούμπες οποιος τις πάρει για δωρο...Το κόστος όπως χονδρικά το έχω υπολογίσει, μαζί με το βαζάκι των 200 γρμ, είναι γύρω στα 2 ευρώ ετοιμο...το άκανα και ενθουσιάστηκαν

Βαζάκια πολύχρωμα και κουμπωμα εσωματομένο τα ωβρηκα στον Ζαφειρόπουλο 1 ευρώ το ενα...ΤΙΠΟΤΑ

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ

Aχχχχ! θα μας πεις και τη συνταγή για κρουασάν? Εχω τον Kenwood 350 και φτιάχνω συνέχεια ψωμί και ζύμη πίτσας αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο... Ευχαριστώώώώώώώ!

Aggeloudia
30-12-08, 20:31
Λοιπόν πάρτε μολύβια και χαρτιά και γράψτε...Υπάρχουν πολλές συνταγες και ισως και καλύτερες απο αυτές που βρηκα εγώ αλλά μέχρι στιγμής αυτές με ικανοποιουν...

Jeanne πολύ καλός ο αρτοπαρασκευαστής σου.Παροιμιο μοντέλο με τον δικό μου...Στο βιβλιαρακι δεν εχει συνταγές για μαρμελάδα και κρουασάν...!!!! Στο γράφω λοιπον

ΚΡΟΥΑΣΑΝ
Κυκλος ζύμης 11
Για 18 κομμάτια
230 μλ γάλα
1 αυγό
500 γρμ αλέυρι (βάλε αυτό για τα τσουρέκια...σκληρό)
1 1/2 κουτ. αλάτι
4 κουτ ζάχαρη
25 γρμ και 250 γρμ βούτυρο (βάλε λουρπακ.παιζει πολύ ρόλο το καλό βούτυρο)
1 1/2 κουτ μαγιά ευκολης ανάμιξης...εννοεί την ξερή

Βάλτα με την σειρά που σου λέει στον κάδο και βάλε το 11 πρόγραμμα.
Τωρα το βιβλιαράκι λέει μια διαδικασία που δεν παιζει αυτό το σενάριο...Να ανοιξεις με τον πλάστη την ζυμη μόλις τελειωσει το πρόγραμμα και σε κάθε γωνιά να βάλεις λίγο βουτυράκι και να την τυλίξεις και μετά σε μεμβράνη και στο ψυγειο για 10 λέπτά :shock: ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...και μετά να το ξανακάνεις αυτό με το άπλωμα και το βουτυρο άλλες 3 φορές.... :shock: Κγάλε χαλάρωσε που θα κάτσω 55 ώρες στην κουζίνα να απλώνω ζυμη και να βουτυρώνω...ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...
Το εκανα χωρις ΟΟΟΟΟΟΛΗ αυτη την διαδικασία και εγινε καλό..Τωρα δεν ξέρω πόσο καλύτερο θα γινόταν ανα έκανα οοοολο άυτό το Μπεν Χουρ της ζαχαροπλαστικής...!!!!!!!!!!! :roll:
Αν παρολο αυτά την θέλεις την διαδικασία πές μου να στην κοπιάρω.Καλή επιτυχία

bizoudaki Το πολύσπορο ειναι πολύ νόστιμο και κάνω την αναλογία που λέει μέσα το βιβλίοαλλά βάζω και λιιιιιιιγο λευκό αλευρι μέσα και λιιιιιιγο χωριάτικο...βάζω και ελιές κομμένες και λίγο ελαιόλαδο Κορινθιότικο...
Βάζω το αλέυρι του πολύσπορου του σουπερ μάρκετ με ολες αυτες τι αναμιξεις, καθώς και 2 φακελάκια μαφιά για να φουσκώσει πιο πολύ γιατι αυτά τα αλέυρια ειναι λίγο βαριά...Βάζω και σποράκια καθαρισμένα ετοιμα απο το σουπερ μάρκες (ηλιοσπορους) και του πάει πολύ....
Καλη επιτυχία
Αν θες αναλυτικά πές μου αλλά δεν κάνω τιποτα πρωτοτυπο.Την συνταγή του βιβλιου πάω και βλέπω το μγμα αν θέλει κάτι παραπάνω αλέυρι η νερό...Τιποτε αλλο

Λοιπον το τσουρέκι που βγαινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟ και τοτς εχω ταράξει στα δωρα ειναι...
ΤΣΟΥΡΕΚΙ
1 κιλό αλέυρι (παιρνω αυτό για τσουρέκια)
1 φλιτζάνι γάλα χλιαρό
2 χαρτάκια μαγιά ξερή
100 γρμ βουτυρο
1 φλιτζάνι ζάχαρη
3 αυγά
μαστίχα και μαχλέπι ( βάζω ενα φακελάκι μαχλέπι και την μαστίχα επειδη δεν κονιοτοποιείται στο μπλέντερ βάζω μαζί της την ζάραρη και γινεται σκόνη.Εχω κονιορτοποιήσει 5 φακελάκια μαστίχα με λίγη ζάχαρη και το εχω βάλει σε ενα βαζάκι και οταν η συνταγη μου ζητάει μαστίχα ρίχνω ενα κουταλάκι...)
ελάχιστο αλάτι και λίγο ξυσμα πορτοκαλιού
λίγο νερό αν χρειαστεί...
Λοιπον το βαζεις στο προγραμμα 11 και αυτό και οταν σου σφυριξει πως αρχισει η ξεκουραση βγάλτο γιατι φουσκωσε και μου χυθηξε μεσα στον κάδο...και εκανα 58 ωρες να το καθαρισω :shock: :evil:
Το βγάζω το πλάθω σε μεριδουλες κοτσιδες και το βάζω στους 50 βαθμους στο φουρνο σε αλιμένο ταψί να ξεκουραστει και ναρθει να φουσκώσει...Γινεται απιθανο...Μετά απο μισή ωρα( θα δεις αν φουσκωσε...) θα αναψεις τον φουρνο στους 150 και σε 20 λέπτά θα μοσχοβολησει η γειτονιά
Καλή επιτυχία......

bizoudaki
30-12-08, 23:29
Ευχαριστούμε πολύ !!!!!!

:D :D :D :D :D

mouxritsa
07-01-09, 13:06
Ήθελαν πολύ έναν οι γονείς μου και τους πήρα δώρο ένα άλλης μάρκας. Είναι ξετρελαμένοι μαζί του, και πιο πολύ ο μπαμπάς! Έχει πολλά προγράματα, για ψωμί, για μαρμελάδες και ότι μπορείς να προσαρμόσεις και από μόνος σου. Με τον καιρό μαθαίνεις τις δοσολογίες και κάνεις πειράματα. Ο μπαμπάκας μου έφτιαξε κέικ, κάτι σαν ρεβανί χωρίς σιρόπι και διάφορα άλλα. Έχει ήχο ειδοποίησης στο ζύμωμα άν θέλεις να προσθέσεις τότε ξηρούς καρπούς ή κάτι άλλο. Μπορείς να ρυθμίσεις πόσο ψημένη κόρα θέλεις στο ψωμί και τι είδους ψωμί θέλεις, μαύρο κτλ. Σου το κρατάει και ζεστό για 60λεπτά αν θέλεις. Μπορείς να βάλεις τα υλικά από το βράδυ και το πρωί έτοιμο το φρέσκο ψωμί (ουδεμία σχέση με το έτοιμο)! Αν πάω από το σπίτι θα πάρω καμιά συνταγή, μέχρι τότε Καλή επιτυχία!

Καλημέρα μπου μπου (φοβερό όνομα) και καλή χρονιά.

Ψάχνοντας εμπειρίες για αρτοπαρασκευαστή έπεσα στο μήνυμά σου.
Έχετε ακόμα καλές εμπειρίες από τον αρτοπαρασκευαστή που πήρες στο πατέρα σου και αν ναι ποιόν πήρες;

Σ' ευχαριστώ πολύ κουράστικα πια να ζυμώνω

Jeanne
07-01-09, 13:58
Λοιπόν πάρτε μολύβια και χαρτιά και γράψτε...Υπάρχουν πολλές συνταγες και ισως και καλύτερες απο αυτές που βρηκα εγώ αλλά μέχρι στιγμής αυτές με ικανοποιουν...

Jeanne πολύ καλός ο αρτοπαρασκευαστής σου.Παροιμιο μοντέλο με τον δικό μου...Στο βιβλιαρακι δεν εχει συνταγές για μαρμελάδα και κρουασάν...!!!! Στο γράφω λοιπον

ΚΡΟΥΑΣΑΝ
Κυκλος ζύμης 11
Για 18 κομμάτια
230 μλ γάλα
1 αυγό
500 γρμ αλέυρι (βάλε αυτό για τα τσουρέκια...σκληρό)
1 1/2 κουτ. αλάτι
4 κουτ ζάχαρη
25 γρμ και 250 γρμ βούτυρο (βάλε λουρπακ.παιζει πολύ ρόλο το καλό βούτυρο)
1 1/2 κουτ μαγιά ευκολης ανάμιξης...εννοεί την ξερή

Βάλτα με την σειρά που σου λέει στον κάδο και βάλε το 11 πρόγραμμα.
Τωρα το βιβλιαράκι λέει μια διαδικασία που δεν παιζει αυτό το σενάριο...Να ανοιξεις με τον πλάστη την ζυμη μόλις τελειωσει το πρόγραμμα και σε κάθε γωνιά να βάλεις λίγο βουτυράκι και να την τυλίξεις και μετά σε μεμβράνη και στο ψυγειο για 10 λέπτά :shock: ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...και μετά να το ξανακάνεις αυτό με το άπλωμα και το βουτυρο άλλες 3 φορές.... :shock: Κγάλε χαλάρωσε που θα κάτσω 55 ώρες στην κουζίνα να απλώνω ζυμη και να βουτυρώνω...ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...
Το εκανα χωρις ΟΟΟΟΟΟΛΗ αυτη την διαδικασία και εγινε καλό..Τωρα δεν ξέρω πόσο καλύτερο θα γινόταν ανα έκανα οοοολο άυτό το Μπεν Χουρ της ζαχαροπλαστικής...!!!!!!!!!!! :roll:
Αν παρολο αυτά την θέλεις την διαδικασία πές μου να στην κοπιάρω.Καλή επιτυχία

bizoudaki Το πολύσπορο ειναι πολύ νόστιμο και κάνω την αναλογία που λέει μέσα το βιβλίοαλλά βάζω και λιιιιιιιγο λευκό αλευρι μέσα και λιιιιιιγο χωριάτικο...βάζω και ελιές κομμένες και λίγο ελαιόλαδο Κορινθιότικο...
Βάζω το αλέυρι του πολύσπορου του σουπερ μάρκετ με ολες αυτες τι αναμιξεις, καθώς και 2 φακελάκια μαφιά για να φουσκώσει πιο πολύ γιατι αυτά τα αλέυρια ειναι λίγο βαριά...Βάζω και σποράκια καθαρισμένα ετοιμα απο το σουπερ μάρκες (ηλιοσπορους) και του πάει πολύ....
Καλη επιτυχία
Αν θες αναλυτικά πές μου αλλά δεν κάνω τιποτα πρωτοτυπο.Την συνταγή του βιβλιου πάω και βλέπω το μγμα αν θέλει κάτι παραπάνω αλέυρι η νερό...Τιποτε αλλο

Λοιπον το τσουρέκι που βγαινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟ και τοτς εχω ταράξει στα δωρα ειναι...
ΤΣΟΥΡΕΚΙ
1 κιλό αλέυρι (παιρνω αυτό για τσουρέκια)
1 φλιτζάνι γάλα χλιαρό
2 χαρτάκια μαγιά ξερή
100 γρμ βουτυρο
1 φλιτζάνι ζάχαρη
3 αυγά
μαστίχα και μαχλέπι ( βάζω ενα φακελάκι μαχλέπι και την μαστίχα επειδη δεν κονιοτοποιείται στο μπλέντερ βάζω μαζί της την ζάραρη και γινεται σκόνη.Εχω κονιορτοποιήσει 5 φακελάκια μαστίχα με λίγη ζάχαρη και το εχω βάλει σε ενα βαζάκι και οταν η συνταγη μου ζητάει μαστίχα ρίχνω ενα κουταλάκι...)
ελάχιστο αλάτι και λίγο ξυσμα πορτοκαλιού
λίγο νερό αν χρειαστεί...
Λοιπον το βαζεις στο προγραμμα 11 και αυτό και οταν σου σφυριξει πως αρχισει η ξεκουραση βγάλτο γιατι φουσκωσε και μου χυθηξε μεσα στον κάδο...και εκανα 58 ωρες να το καθαρισω :shock: :evil:
Το βγάζω το πλάθω σε μεριδουλες κοτσιδες και το βάζω στους 50 βαθμους στο φουρνο σε αλιμένο ταψί να ξεκουραστει και ναρθει να φουσκώσει...Γινεται απιθανο...Μετά απο μισή ωρα( θα δεις αν φουσκωσε...) θα αναψεις τον φουρνο στους 150 και σε 20 λέπτά θα μοσχοβολησει η γειτονιά
Καλή επιτυχία......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!! Μόλις πάω σπίτι θα μάθω να φτιάχνω κρουασανάκια (μη με λένε και άχρηστη τα δίδυμα όταν γεννηθούν, μεγαλώσουν και ζητάνε κρουασάν !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:)

Πάντως και το τσουρέκι το λιγουρεύτηκα... :oops:

XΡΙΣΤΙΝΑ
07-01-09, 15:06
θελω πολυ πολυ την συνταγη για μαρμελαδα μηλο αχλαδι!ευχαριστω!!

Aggeloudia
08-01-09, 18:18
Χριστινάκι με το ωραιο όνομα...χρόνια πολλά
Λοιπόν....
Μισό κιλό αχλάδια καθαρισμένα και περασμένα μια-δυο στροφές στο μπλένερ
Μισό κιλό μήλα το ιδιο περασμένα...να κοπούν μικρά κομματάκια αλλά οχι πολτός...
Μισό κιλό ζάχαρι...(εγω εβαλα λιγο λιγότερη)
1-2 βανιλιες
λ'ιγο κανελα (μη σου πέσει πολύ γιατι πικρίζει ελαφρώς)
και ενα φακελάκι απο πικτινη...Την βρηκα στον Σκλαβενίτη (πήζει ουσιαστικά την μαρμελάδα...)
Ολα αυτά μεσα στον αρτοπαρασκευαστή και σε 1 ωριτσα ετοιμη και μυρωδατη!!!!!!!!!!!!
Την εβαλα σε αποστυρωμενα βαζάκια και εγινε ενα ωραιότατο δωρο...
Αν δεν την κάνεις στον αρτοπαρασκευαστη το μόνο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι θελει συνεχές ανακάτεμα με ξυλινη κουτάλα...
Καλη επιτυχία...Αντε να κάνουμε καμια συναντηση και να φερουμε κανα καλούδι μαζί μας

katrin
08-01-09, 18:21
Κορίτσια εμένα ο αρτοπαρασκευαστής μου δεν έχει πρόγραμμα 11. Σε τι αναφέρεται αυτό? είναι αυτό με τις μαρμελάδες?

Aggeloudia
08-01-09, 22:23
Κάτσε να πάω να δώ......

Aggeloudia
08-01-09, 22:25
...dough...ζύμη
Ολα τα κρουασανοειδή, τσουρεκοειδή, και ζυμες για πίτσες...
Το 9 ειναι η μαρμελάδα

katrin
08-01-09, 23:50
Thanks!! Θα δοκιμάσω να φτιάξω κρουασάν!

XΡΙΣΤΙΝΑ
09-01-09, 11:35
σ'ευχαριστω πολυ!!
χρονια πολλα και καλη χρονια!
τωρα αμα σου πω ποσο ειναι μισο κιλο μηλα και αχλαδια...δεν εχω ζυγαρια :? και επισης ..η πηκτινη ειναι απαραιτητη??ξερω ξερω...την τσακισα την συνταγη :lol:

XΡΙΣΤΙΝΑ
09-01-09, 11:41
και αλλη μια απορια βρε αρτοπαρασκευαστοπουλες, αυτο το γαλα σε σκονη που δινει στις συνταγες το βαζεται?εγω παντως οχι και γινεται μια χαρα. κρουασαν ο 256 τις κενγουντ φτιαχνει ?αν ναι σε ποια λειτουργια?
ευχαριστω και παλι!

polkam22
09-01-09, 12:41
ξερετε αν ο αρτοπαρασκευαστης του lidl ειναι καλος?σκεφτομαι να τον αγορασω και δεν ξερω....

kallia11
11-01-09, 15:20
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΜΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΑΡΤΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ. ΧΘΕΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟΝ KENWOOD 350 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΨΩΜΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΥΣΑΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ. :wink:

bizoudaki
12-01-09, 21:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΜΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΑΡΤΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ. ΧΘΕΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟΝ KENWOOD 350 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΨΩΜΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΥΣΑΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ. :wink:

Καλώς ήρθες :D

ΒΙΒΙΚΑ
12-01-09, 23:18
Καλως την και με γεια ο φουρναρης :lol: :lol: :lol:

Aggeloudia
13-01-09, 12:33
Καλά λές ΒΙΒΙΚΑ
Με γειά ο φούρναρης!!!!!!!!!!!

Xριστίνα :arrow: Το γάλα σε σκόνη δεν το βάζω...Εδω ειναι Ελλάδα και δεν ξέρουμε απο τέτοια...Να ναι καλά τα χιλιάδες προβατάκια που μας δεινουν φρέσκο γαλατάκι...
Μισό κιλό μηλα ειναι περίπου 3-4 μηλα...το ιδιο και τα αχλάδια.
Πάρε παιδάκια μου μια φθηνη ζυγαριά να μην εχεις τετοια...

polkam 22 :arrow: Ο αρτοπαρασκευαστλης του lidl δεν πρεπει να ειναι μάπα αλλά αφου θα δωσεις που θα δωσεις μερικά λεφτάκια γιατι δεν δεινεις περισσότερα να πάρεις εναν καλό...Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον χρησιμοποιήσεις...

kallia11 :arrow: χαιρόμαστε ΟΟΟΟΟΛΕΣ που σε βοηθησαμε...Καως όρισες και καλά ζημωματα και φαγωματα!!!!!!!!!!!!!!

vatraxaki
13-01-09, 12:47
κοριτσια σκερφτομαι κι εγω να αγορασω αρτοπασκευαστη εχετε να μου προτεινεται καποιον;σε τι τιμες κυμαινονται;

Aggeloudia
13-01-09, 13:05
vatraxaki πάνω κάτω ολοι καλοί ειναι...
Θεωρω πως η KENWOOD σε συσκευές κουζίνας ειναι η καλύτερη...
Πάρε οποιον σου κάτσει στο μάτι και στην τιμή αλλά και σαυτά που κάνει...και καλά ζημωματα!!!!!!!!

vatraxaki
13-01-09, 13:17
vatraxaki πάνω κάτω ολοι καλοί ειναι...
Θεωρω πως η KENWOOD σε συσκευές κουζίνας ειναι η καλύτερη...
Πάρε οποιον σου κάτσει στο μάτι και στην τιμή αλλά και σαυτά που κάνει...και καλά ζημωματα!!!!!!!!
aggeloudia μου σ'ευχαριστω πολυ!!!

NTINAT
13-01-09, 16:44
Εχει φτιαξει καμια σας ζυμη για πιροσκι
στον αρτοπαρασκευαστη?
Κ αν ναι ποια συνταγη εχει κανει κ εχει
επιτυχια?

Τα παιδια ξετρελενονται κ θα ηθελα να
τα φτιαξω εγω παρα τα ετοιμα που δεν ξερω
τι βαζουν μεσα....

ευχαριστω :D :D

ateli
14-01-09, 09:33
Κοριτσια καλημερα, εχω την ιδια ερωτηση με την polkam22 για τον αρτοπαρασκευαστη του lidl, λετε να ειναι καλος???

ateli
14-01-09, 09:43
Αχ τωρα ειδα την απαντηση που εδωσες Aggeloudia! Συγγνωμη. Ναι, εχεις ενα δικιο...

polkam22
15-01-09, 13:19
ξερει καμοια για τον izzy τον αρτοπαρασκευαστη αν ειναι καλος?

elachl
15-01-09, 16:17
:lol: κοριτσια εμενα ψωμι μας φτιαχνει ο πατερας μου γιατι ειχαμε 30 χρονια φουρνο στο χωριο αλλα οποια ενδιαφερεται ειχε στο λιντλ σημερα.

NTINAT
15-01-09, 16:24
στον αρτοπαρασκευαστη?
επιτυχια?

Τα παιδια ξετρελενονται κ θα ηθελα να
τα φτιαξω εγω παρα τα ετοιμα που δεν ξερω
τι βαζουν μεσα....

ευχαριστω :D :D

Tελικα τα εφτιαξα χωρις τον αρτοπαρασκευαστη!

polkam22
15-01-09, 18:34
υπαρχει καποια συνταγη που να ειναι μετρημενη σε κουπες? πηρα αρτοπαρασκευαστη SITRAM ο οποιος δεν εχει μεσα συνταγες,σας παρακαλω ας μου απαντησει καποια.... !!

Ekabn
16-01-09, 17:14
στον αρτοπαρασκευαστη?
επιτυχια?
Tελικα τα εφτιαξα χωρις τον αρτοπαρασκευαστη!
Ρε ΝΤΙΝΑΤ, κι εσύ τεμέτερον είσαι; :lol: :lol: :lol:
Μήπως τελικά υπάρχει καμιά συνταγή για πιροσκί στον αρτοπαρασκευαστή; Και αν όχι, τί διαφορά έχει αν πάρουμε μια κανονική συνταγή για μια οποιαδήποτε ζύμη ας πούμε και θέλουμε να την κάνουμε στον αρτοπ/στή; Ας πούμε, ΝΤΙΝΑΤ γιατί δεν προσπάθησες να βάλεις τα υλικά της συνταγής που έχεις στον αρτοπ/στή;

NTINAT
16-01-09, 17:27
Ρε ΝΤΙΝΑΤ, κι εσύ τεμέτερον είσαι; :lol: :lol: :lol:
Μήπως τελικά υπάρχει καμιά συνταγή για πιροσκί στον αρτοπαρασκευαστή; Και αν όχι, τί διαφορά έχει αν πάρουμε μια κανονική συνταγή για μια οποιαδήποτε ζύμη ας πούμε και θέλουμε να την κάνουμε στον αρτοπ/στή; Ας πούμε, ΝΤΙΝΑΤ γιατί δεν προσπάθησες να βάλεις τα υλικά της συνταγής που έχεις στον αρτοπ/στή;

για αυτο δεν τα εφτιαξα στον αρτοπαρασκευαστη γιατι
δεν ξερω αν θα πετυχει :wink: :wink:
πειραματα θα κανω??

fragola
16-01-09, 17:31
Παιδιά, εφόσον τα πιροσκί θα τα τηγανήσετε (φαντάζομαι) κάνετε όποια συνταγή θέλετε στο πρόγραμμα που μόνο ζυμώνει. :D Γενικά, αν κάνετε κάτι (πχ. τσουρέκι) που δεν θα το ψήσετε στον αρτοπαρασκευαστή κάνετε όποια συνταγή θέλετε...

NTINAT
16-01-09, 18:16
Παιδιά, εφόσον τα πιροσκί θα τα τηγανήσετε (φαντάζομαι) κάνετε όποια συνταγή θέλετε στο πρόγραμμα που μόνο ζυμώνει. :D Γενικά, αν κάνετε κάτι (πχ. τσουρέκι) που δεν θα το ψήσετε στον αρτοπαρασκευαστή κάνετε όποια συνταγή θέλετε...

δηλαδη ολες οι συνταγες γινονται στον αρτοπαρασκευαστη?

εγω αυτη την συνταγη εκανα παντως http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3672&start=0
κ οντως τα τηγανιζουμε κ γινονται πολυ νοστιμα!!!

fragola
16-01-09, 18:41
Όταν πρόκειται για ζύμες που θα ψήσεις ή θα τηγανήσεις αλλού ναι!
Ζύμη για πιροσκί, για τσουρέκι, κλπ. Απλά βάζεις πρώτα τα υγρά και μετά τα στερεά, βάζεις το πρόγραμμα του ζυμώματος και την αφήνεις να φουσκώσει.

NTINAT
16-01-09, 18:46
fragola δεν ειναι κακη η σκεψη σου..απλα
φοβηθηκα να πειραματιστω για αυτο κ ρωτησα
αν το εχει τολμησει καποια κοπελα ηδη για να
μας πει τα αποτελεσματα..

fragola
16-01-09, 19:46
Εγώ έχω κάνει στον αρτοπαρασκευαστή ζύμη για πιροσκί και τσουρέκι και βγήκαν πολύ καλά, γι'αυτό το λέω... :wink:

Aggeloudia
17-01-09, 08:30
Κοριτσάκια ολα γινονται οπως λεει και η φιλη fragola... στον αρτοπαρασκευαστή
Οπως λοιπόν γινεται η ζυμη για πιτσα και για τσουρέκι που το βγάζεις και το ψηνεις στον φουρνο, ετσι γινεται και του πυροσκί αλλά δεν εχω συνταγή
Εγω θα αφτιαχνα την ζυμη που εχει το βιβλιαράκι με τα γλυκά ψωμια αλλά θα εβαζα λιγότερη ζάχαρη...Λεω τωρα εγώ...!!!!!

kallia11
17-01-09, 12:26
κοριτσια σκερφτομαι κι εγω να αγορασω αρτοπασκευαστη εχετε να μου προτεινεται καποιον;σε τι τιμες κυμαινονται;

Καλημέρα. Τον kenwood που πήρα εγώ τον πήρα 119 ευρώ αλλά υπάρχουν και άλλα μοντέλα της ίδιας εταιρείας με λιγότερα.

bizoudaki
19-01-09, 21:20
HELP !!!!

Εκανα τσουρέκι αλλά δεν βγήκε τελικά τσουρέκι :?

Έβαλα τα υλικά στον αρτοπαρασκευαστή όπως έδωσε τις αναλογίες η aggeloudia αλλά με ελάχιστα λιγότερο αλεύρι γιατί μου φάνηκε ότι ζορίζόταν το μηχάνημα. Σε εκείνην την φάση έβαλα και λίγο ζεστό νερό για να μην το κάψω :)

Τα ζύμωσε και βγήκε μια ωραία μπαλίτσα που όταν την πιεζες με το δάχτυλο είχε ελαστικότητα και επανερχόταν. Ως εδώ είμαστε σούπερ.

Μετά δεν την έβγαλα την ζύμη απο τον κάδο αλλά άφησα όλο το πρόγραμμα 11 να το φουσκώσει δλδ για 1 ώρα και αυτό ήρθε και ξεχείλισε !!!

Τελικά όταν το έβγαλα απο τον κάδο δεν ήταν η σφιχτή όμορφη ζύμη που είχα πριν το φούσκωμα αλλά μια πιο αραιή που κολλούσε στα χέρια πάρα πολύ.

Έβαλα λίγο αλεύρι στα χέρια και έπλεξα την ζύμη σε 2 πλεξόυδες και τις έβαλα στον φόυρνο για 30΄ (τον είχα ζεστάνει στους 50 βαθμούς πιο πριν)

Άρχισε πάλι να φουσκώνει αλλά περισσότερο να απλώνει.

Τελικά όταν ψήθηκαν (στους 150 για 30΄ περίπου) βγήκαν σαν βασιλόπιτα απλωμένα μέσα στα ταψιά.
Και η υφή δεν ήταν "κορδονάτη" όπως είναι τα τσουρέκια αλλά σαν κεικ

Τι έκανα λάθος ?
Που τα διπλοφούσκωσα μια στον αρτοπαρασκευαστή και μια στον φούρνο ?
Που πρόσθεσα νερό ?

fragola
19-01-09, 21:59
Βασικά μην αλλάζεις τη συνταγή, το μηχάνημα δεν παθαίνει τίποτα!

Λοιπόν, μόλις φουσκώσει το τσουρέκι στον αρτοπαρασκευαστή, η ζύμη είναι μάλλον μαλακή. Την πλάθεις με τη βοήθεια αλευριού και τη βάζεις πάλι να φουσκώσει σε ζεστό μέρος, εγώ προτείνω δίπλα ή ακόμα και πάνω στο καλοριφέρ! Όταν φουσκώσει, το αλείφεις με αυγό και το ψήνεις.

Μάλλον φταίει ότι όχι μόνο έβαλες λιγότερο αλεύρι αλλά πρόσθεσες και νερό! Πάντως, με τον αρτοπαρασκευαστή δε βγαίνουν και τόσο κορδονάτα, από την άλλη γίνονται εύκολα και γλιτώνεις το ζύμωμα!

bizoudaki
19-01-09, 22:15

Λοιπόν, μόλις φουσκώσει το τσουρέκι στον αρτοπαρασκευαστή, η ζύμη είναι μάλλον μαλακή. Την πλάθεις με τη βοήθεια αλευριού και τη βάζεις πάλι να φουσκώσει σε ζεστό μέρος, εγώ προτείνω δίπλα ή ακόμα και πάνω στο καλοριφέρ! Όταν φουσκώσει, το αλείφεις με αυγό και το ψήνεις.

Μάλλον φταίει ότι όχι μόνο έβαλες λιγότερο αλεύρι αλλά πρόσθεσες και νερό! Πάντως, με τον αρτοπαρασκευαστή δε βγαίνουν και τόσο κορδονάτα, από την άλλη γίνονται εύκολα και γλιτώνεις το ζύμωμα!

Τώρα που το σκέφτομαι την ρήμαξα την συνταγή :D

Βασικά είχα δυο συνταγές μπροστά μου: μια αυτήν και μια της Αγλαίας Παπαδήμα που θέλει την παραδοσιακή προετοιμασία που όλα γίνονται στο χέρι.
Κοίταξα το ρολόι που έλεγε ότι σε μισή ώρα το πολύ θα ξυπνήσει η μπουμπού μου και διάλεξα αρτοπαρασκευαστή :D
Απλά τα μπέρδεψα λίγο ...

polkam22
23-01-09, 13:33
καλησπερα,τελικα ολα καλα φτιαχνουμε και εμεις το ψωμακι μας πλεον.. μπορειτε να μου πειτε ομως τι κανω λαθος και το ψωμακι μας τριβεται?

Aggeloudia
23-01-09, 14:25

Τώρα που το σκέφτομαι την ρήμαξα την συνταγή :D

Βασικά είχα δυο συνταγές μπροστά μου: μια αυτήν και μια της Αγλαίας Παπαδήμα που θέλει την παραδοσιακή προετοιμασία που όλα γίνονται στο χέρι.
Κοίταξα το ρολόι που έλεγε ότι σε μισή ώρα το πολύ θα ξυπνήσει η μπουμπού μου και διάλεξα αρτοπαρασκευαστή :D
Απλά τα μπέρδεψα λίγο ...

Ωχ την πάτησες και εσυ;;; :lol: :lol: :lol: :lol:
Καλά δεν θες να δεις πως τον καταντησα τον αρτοπαρασκευαστή... :roll: :!:
Λοιπόν τι κάνω εγω μετά απο 2-3 καταστροφές και γινονται ΤΕΛΙΑ πιά...
Βάζω τα υλικά ολα μεσα οπως λεει η συνταγή και αρχίζει την διαδικασία.Οταν φτάσει η ωρα του φουσκώματος το βγάζω και το πλάθω χαλαρή πλεξουδιτσα στ ταψί και μετά το αλιφω με αυγό.ΤΟΤΕ το βαζω να φουσκώσει στους 50 βαθμους στον φούρνο ξεσκέπαστο και ερχεται μετά απο μισή ωρα και γινεται 4 φορές μεγαλύτερο :shock: :shock: :shock:
ΑΣφου μια φορά έπλασα πολύ απαλά μερικά μικρά και οταν τα έβαλα να φουσκώσουν...ΕΝΩΘΗΚΑΝ και ΕΓΙΝΑΝ 1 :shock: :shock: :shock: :shock:
Ο άντρας μου ακόμα γελάει :lol: :lol: :lol:

bizoudaki
23-01-09, 19:07
Αχ έπρεπε να το βγάλω φωτογραφία και το ποστάρω εδώ και όταν είναι κάποια στις "μαύρες" της να το βλέπει και να πεθαίνει απο τα γελια :D

Κάτι σαν διαφήμιση των κέντρων αδυνατίσματος ήταν: πριν και μετα, πριν μια νορμαλ όμορφη ζύμη, μετά ενα ξεχειλωμένο απροσδιόριστο ψωμοειδές :P :P :P

bizoudaki
23-01-09, 19:11
Βάζω τα υλικά ολα μεσα οπως λεει η συνταγή και αρχίζει την διαδικασία

Μια διευκρίνιση βρε φιλενάδα ...

το βούτυρο το βάζεις λιωμένο ή σε κομματάκια

εγώ το έβαλα σε μικρά κομματάκια και ήρθε και στούμπωσε το μηχάνημα και άρχισα μετά να μπερδεύω τις αναλογίες :oops:

amaretto
23-01-09, 21:32
το βούτυρο το βάζεις λιωμένο ή σε κομματάκια

Όσες φορές έβαζα βούτυρο, το έβαζα σε φλούδες.

NickyL
26-01-09, 15:15
Έρχεται στην παρέα σας λοιπόν και μια με αρτοπαρασκευαστή του Lidl!
Διάβαζα τα δικά σας, είχα και την συνυφάδα μου που έχει τον Kenwood και μας έχει τρελάνει με τα μοσχομυρωδάτα ψωμάκια της, και το πήραμε απόφαση! Διαλέξαμε του lidl μιας και είχα βρει κι από αλλού πληροφορίες ότι αξίζει τα (μισά από τους άλλους) λεφτά του.
Κάναμε την πρώτη δοκιμή με το απλό (ιταλικό νομίζω το λέει) ψωμάκι. Νερό, αλάτι, ζάχαρη (δυστυχώς, αλλά θα τα κόψουμε σιγά σιγά), αλεύρι, μαγιά. Το κοίταζα όταν ήταν ακόμα ζυμάρι και παραλίγο να βάλω τα κλαματα... μου φαινόταν χάλια...
Μέχρι που το βγάλαμε από το μηχάνημα... Σούπερ! Ένα φρατζολάκι καλοψημένο, με κρούστα που έκανε κρουτσ, κρούτσ, και μου θύμησε τα παιδικά μου χρόνια που σκάλιζα τη φρατζόλα μέχρι να γυρίσω σπίτι από το φούρναρη! Γευστικότατο!!! Και ξετρελαθήκαμε όλοι, και τα μωρά!!!
Και μετά φτιάξαμε και σταφιδόψωμο!
Τον συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

katrin
27-01-09, 10:57
κι εγώ του lidl έχω εδώ και μερικά χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη!

Το καλύτερο ψωμί που φτιάξαμε είναι με μισό άσπρο μισό μαύρο αλεύρι. Κρατάει και περισσότερο μαλακό.

ΒΙΒΙΚΑ
27-01-09, 23:45
Ο δικος μου "φουρναρης" ηταν σε προσφορα στο Βεροπουλο, κατι χρονια πριν, με 49 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Ειναι "εξυπηρετικος" 8) ,και δεν τον αφηνω ησυχο καθολου :lol:

NickyL
03-02-09, 15:50
Έχουμε καμιά συνταγή για ψωμί με κομματάκια σοκολάτας; Ρωτάει ο chocaholic της παρέας...

polkam22
03-02-09, 17:45
ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΑΔΑΕΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΟΒΩ?

mikio
03-02-09, 19:48
ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΑΔΑΕΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΟΒΩ?

Όταν το κόβεις είναι ζεστό; Αν ναι τότε περίμενε λίγο να κρυώσει, περίπου 20 λεπτά με μισή ώρα μετά που θα το βγάλεις από τη φόρμα. Να το βγάζεις αμέσως από τη φόρμα για να μη μαζέψει υγρασία. Τέλος μπορεί να φταίει και το μαχαίρι. Κι εμένα μου έγινε χάλια με ένα μαχαίρι που είχα και ήταν και καλά ψωμιού!! Τώρα το κόβω με ένα πολύ λεπτό μακρύ μαχαίρι που κανονικά δεν είναι για ψωμί αλλά έχει λεπτά δοντάκια κι είναι πολύ κοφτερό με αποτέλεσμα να μην ασκώ πολύ πίεση στην κόρα και να μου μαδάει το ψωμί, ούτε να κατσιάζει! Και το ηλεκτρικό μαχαίρι είναι ιδανικό για κοπή αλλά δεν έχω.... Δοκίμασε ένα άλλο μαχαίρι. Αν η συνταγή έγινε όπως έπρεπε και κρύωσε πριν να το κόψεις φταίει το μαχαίρι καθώς φαίνεται...

katerina24
06-02-09, 08:00
εγω εχω αγορασει τον αρτοπαρασκευατη του ΑLEX Pak με 25 ευρουλακια και ειμαι καταευχαρηστημενη!!!
σας δινω μερικες συνταγες:
ΚΕΙΚ
- 3 φλυτζάνια αλεύρι
- 1 φλυτζάνι ζάχαρη
- 1/2 φλυτζανιού λάδι (ή βούτυρο αν προτιμάτε)
- 3 κουτ. γλ. baking powder
- 1 κουτ. γλ. κανέλα
- λίγο γαρύφαλο σκόνη
- 3-4 κουτ. σούπας κακάο
- 1 1/2 φλυτζάνι γάλα

Επιλέγετε το πρόγραμμα για κέικ και έτοιμο!!

μαρμελαδα φραουλας

450 γρ φρεσκιες φραουλες
275 γρ ζαχαρη
3 κουτ της σουπας φρεσκο χυμο λεμονιου

Βαζουμε ολα τα υλικα στο μηχανημα και παταμε το κουμπακι!!!

Ψωμακι:
300μλ νερο
1 1/2 κουταλια σούπας ελαιόλαδο
350γρ ασπρο αλευρι
100γρ αλευρι ολικης
2 κοτ γλυκού αλάτι
1 κουτ γλυκου ζαχαρη
4 γρ ξηρη μαγια (1 1/2 κου γλυκου)

απο αλευρι να προτιματε μυλοι αγ. γεωργιου
και τη μαγια αυτη στο πορτοκαλι σακουλακι.
:) :) :)
καλη επιτυχια!!!

bizoudaki
06-02-09, 23:46
Κατερίνα thanks :D

vasov
07-02-09, 22:43
το ψωμι του αρτοπαρασκευαστη γινεται σαν το ψωμι του τοστ η σαν το κανικο με την κορα του κτλ;

katerina24
08-02-09, 00:28
το ψωμι του αρτοπαρασκευαστη γινεται σαν το ψωμι του τοστ η σαν το κανικο με την κορα του κτλ;
ο ναι!!!γινεται σαν ψωμι του τοστ μονο που εχει κρουστα απεξω ,δεν ειναι τοσο μαλακο το απεξω!!

mikio
08-02-09, 11:41
Στο σχήμα μοιάζει με το ψωμί του τοστ καθώς η φόρμα που ψήνεται είναι ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο φαντάσου σαν τα ψωμάκια του τοστ ενωμένα. Έχει κόρα σαν το κανονικό ψωμί και φυσικά αναλόγως με το αλεύρι που θα βάλεις θα έχεις και γεύση. Αν βάλεις το απλό άσπρο θα μοιάζει σαν ψωμί του τοστ ειδικά την επόμενη μέρα που θα έχει μαλακώσει η κόρα. Αν βάλεις κίτρινο για χωριάτικο ψωμί ή αν προσθέσεις ολικής αλέσεως κλπ. τότε το αποτέλεσμα τουλάχιστον σε εμάς είναι καταπληκτικό. Ένα ψωμί 750 γρ. και σχεδόν σε μια μέρα το τρώμε! Εγώ πριν τον αρτοπαρασκευαστή δεν έτρωγα ψωμί να φανταστείς. Πήρα έναν 75 ευρώ σχετικά μικρό να μη μου πιάνει και πολύ χώρο (σε περίπτωση που το μετανιώσω να μην κλαίω τα λεφτά και να το φυλάξω σε κανένα ντουλάπι) αλλά όχι μόνο δεν το μετάνιωσα αλλά το καταφχαριστιέμαι!! Έχω κάνει διάφορες δοκιμές κι έχουμε βρει τα ψωμάκια που μας αρέσουν. Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι με βλέπω να παχαίνω τόσο νόστιμο που είναι!! :lol: :lol: Και να σκεφτείς δεν άρχισα ακόμα τα κέικ, τα τσουρέκια, τα κρουασάν και τα σταφιδόψωμα!! Ε ρε γλέντια!! :lol:

amaretto
09-02-09, 18:34
Ορισμένοι αρτοπαρασκευαστές επιτρέπουν το ψήσιμο με διαβάθμιση στην κόρα, οπότε φτιάχνεις για όλα τα γούστα και τις χρήσεις.

NickyL
11-02-09, 15:25
Συνταγή για ψωμάκι τύπου σταφιδόψωμο

υλικά για φρατζόλα περιπου 700γρ.
250ml νερό
2κ.σ. λάδι
1/2 κ.γ. κανέλα
1 κ.σ. ζάχαρη
1 κ.γ αλάτι
350 γρ. αλεύρι
8 γρ. μαγιά (1 συσκευασία)
150 γρ. σταφίδες (εγώ ανακάτεψα σταφίδες, αποξηραμένα βερίκοκα, φράουλες αποξηραμένες, μπορείτε να βάλετε και ξηρούς καρπούς!)
Στον αρτοπαρασκευαστή του λιντλ, χρησιμοποιώ το πρόγραμμα για γλυκό.
Στην ουσία ψήνει λίγη περισσότερη ώρα απ' ότι το ψωμί.
Μετά το πρώτο φούσκωμα, μπορείτε να προσθέσετε τις σταφίδες.
Καλοφάγωτο!

katerina24
11-02-09, 15:58
Νικακι,μου ειπαν οτι για να βαλω σταφιδες ή φρουτα πρεπει να ειναι καλυτερα πασπαλισμενα με αλευρι.εσυ τι λες που εχεις κανει το σταφιδοψωμο?μηπως θα ηταν καλυτερα με αλευρι? :roll:

NickyL
11-02-09, 16:03
υποτίθεται ότι όταν βάλεις αλεύρι, κολλάνε στο ζυμάρι και μένουν στην επιφάνεια. αυτό όμως ισχύει όταν τις ρίχνεις στο κέικ από πάνω στο ταψί. γιατί στον αρτοπαρασκευαστη, που αφού τις ρίξεις ξαναζημώνει, δεν στέκει.
Πάντως εγώ δεν βάζω αλεύρι, και άλλες πάνε πάνω, άλλες κάτω...

KIARA
18-02-09, 15:11
Ενθουσιαστηκα με ολα αυτα που γραψατε και ειπαμε με τον αντρα μου να παρουμε και εμεις εναν.Απ΄οτι καταλαβα ειστε ολοι ευχαριστημενοι με τους αρτοπαρασκευαστες σας. Λεμε να δουμε για τον izzy ,γιατι ειναι σχετικα οικονομικος αλλα εχει και καλα χαρακτηριστικα. Μπορει να μου απαντησει καποιος που τον εχει αγορασει αν οντως αξιζει?
Ευχαριστω!

Aggeloudia
18-02-09, 15:19
Καλως ορισες...
Μικρη διαφορά τιμης με τον κενγουντ...Πάρε αν μπορεις να πληρωσεις την διαφορά τον κενγουντ...κλάσεις ανωτερος στα μηχανηματα κουζίνας...

Jeanne
18-02-09, 15:24
Εμένα πάντως κορίτσια επειδή δεν μου αρέσει το ψήσιμο που κάνει ο αρτοπαρασκευαστής (το ψωμί έχει υπερβολική ψίχα, χοντρή κόρα και σχήμα σαν ψωμί του τοστ) και επειδή χρειάζεται 3 ώρες και 15 λεπτά (έχω τον Kenwood 350) για να ολοκληρώσει τη διαδικασία (ζύμωμα, φούσκωμα και ψήσιμο), αφήνω τον αρτοπαρασκευαστή να ζυμώσει (=30 λεπτά) και μετά βάζω τη ζύμη σε πυρεξάκι αλειμμένο με λάδι ή μακρόστενη φόρμα για κέικ και το βάζω σε προθερμασμένο φούρνο στον αέρα, στους 100 βαθμούς για 30 λεπτά και μετά ανεβάζω τη θερμοκρασία στους 160 περίπου για άλλα 20-25 λεπτά.

Το ψήσιμο γίνεται τέλειο και ο κόπος είναι πραγματικά ελάχιστος. Το ψωμί μου είναι έτοιμο σε 1.30 ώρα και όχι σε 3.15!!!

Aggeloudia
18-02-09, 15:29
30 λεπτά για ζυμωμα...το φουσκωμα;;;Το βάζεις χωρις φουσκωμα;;;

Jeanne
18-02-09, 16:07
30 λεπτά για ζυμωμα...το φουσκωμα;;;Το βάζεις χωρις φουσκωμα;;;

Αggeloudia, σε 30 ή 35 λεπτά τελειώνει το ζύμωμα στον αρτοπαρασκευαστή, οπότε το βγάζω από εκεί, το βάζω στο πυρεξάκι και το αφήνω για 30 λεπτά στους σχεδόν 100 βαθμούς στον φούρνο ώστε να φουσκώσει και μετά το βάζω για άλλα 25 λεπτά στους 160 βαθμούς για να ψηθεί. (σύνολο περίπου 1.30 ώρα)

Πολύ μεγάλη σημασία στη γεύση παίζει επίσης το αλεύρι, εγώ συνήθως προτιμώ το πολύσπορο ψωμί (βάζω 400 γραμ. πολύσπορο "Γεώργαρη" (ή κάπως έτσι τελος πάντων είναι το όνομα) και 200 γραμ. "αλεύρι για ζυμωτό" (μια κίτρινη συσκευασία). Και τα δύο αλεύρια τα βρίσκω στον Βασιλόπουλο (στο Σκλαβενίτη δεν έχει το πολύσπορο).

Εκτός από το αλεύρι (που ανέφερα την πατέντα :lol: με τα δύο αλεύρια), για τα υπόλοιπα υλικά χρησιμοποιώ τη συνταγή που έχει στο βιβλιαράκι η Kenwood για το πολύσπορο. Αν τη θέλει κάποια κοπέλα ας μου πει να τη γράψω!

Καλή επιτυχία!

mikio
18-02-09, 17:55
Ενθουσιαστηκα με ολα αυτα που γραψατε και ειπαμε με τον αντρα μου να παρουμε και εμεις εναν.Απ΄οτι καταλαβα ειστε ολοι ευχαριστημενοι με τους αρτοπαρασκευαστες σας. Λεμε να δουμε για τον izzy ,γιατι ειναι σχετικα οικονομικος αλλα εχει και καλα χαρακτηριστικα. Μπορει να μου απαντησει καποιος που τον εχει αγορασει αν οντως αξιζει?
Ευχαριστω!

Γεια σου Κιάρα! Εγώ έχω τον Izzy (All bread 1129) που τον αγόρασα για 2 λόγους. 1ον έκανε μόνο 75 ευρώ οπότε λέω και να το μετανιώσω δε θα κλαίω τα λεφτά και 2ον είναι πολύ πιο μικρός από τους άλλους (μέγεθος φριτέζας) και δε θα μου πιάνει πολύ χώρο ούτε στον πάγκο της κουζίνας, ούτε στο ντουλάπι αν χρειαστεί να τον βάλω ποτέ....(Δεν χρειάζεται!! όλο ψήνω!!) Οι kenwood έχουν σχεδόν διπλάσια τιμή και είναι πολύ μεγάλοι. Είμαι πολύ ευχαριστημένη!!! Μέρα παρά μέρα φτιάχνω το ψωμάκι μας που είναι μούρλια! Έχει 12 προγράμματα, φτιάχνει ψωμάκια, κέικ, τσουρέκια κλπ. Μπορείς και να ζυμώσεις μόνο και να ψήσεις. Κάνει και μαρμελάδα. Έχει χρονοκαθυστέρηση για να το βάλεις να είναι έτοιμο ζεστό ότι ώρα θες, 3 επιλογές για ανοιχτόχρωμη, μέτρια η καλοψημένη κόρα και κάνει 750γρ ή 900 γρ ψωμί. Έχει και βιβλίο με συνταγές. Στην αρχή θα το ακολουθείς κατά γράμμα και μετά θα κάνεις τις δικές σου δοκιμές. Αν τον πάρεις τελικά γράψε μου πμ να σου στείλω 2 συνταγές για ψωμάκι που κάνω εγώ και μας αρέσει να το δοκιμάσεις. Ακόμα σε στάδιο δοκιμών είμαι. Κι αν έχεις κάποια απορία σφύρα! :lol:

amaretto
19-02-09, 00:19
Νομίζω ότι δεν αξίζει να πληρώνεις έναν αρτοπαρασκευαστή μόνο και μόνο για να ζυμώνει. Καλύτερα τότε να επενδύσεις σε μια κουζινομηχανή που μπορεί και ζυμώνει και κάνει και άλλα πράγματα. Χώρια που λερώνεις και αρτοπαρασκευαστή και ταψάκι. Η ευκολία του είναι ότι ρίχνεις τα υλικά και φεύγεις, αλλιώς ένα ζύμωμα όλες το καταφέρνουμε :wink:

KIARA
19-02-09, 10:19
Κοριτσια,ευχαριστω για τις απαντησεις σας. :D
Aggeloudia φανταζομαι ,οτι πληρωνεις παιρνεις και η Kennwood ειναι απο τις καλυτερες μαρκες ,αλλα αυτο που σκεφτομουν ειναι ακριβως οπως το περιεγραψε η daskala.
Daskala,ευχαριστω για την προσφορα σου για συνταγες,αν μπορεις στειλε pm,να τις εχω, για να ξεκινησω μ'αυτες.Δεν ξερω ποτε θα παμε να τον αγορασουμε,αλλα θα σας γραψω τα κατορθωματα μας.

40+mama
19-02-09, 12:10
Καλημέρα κορίτσια.
Σήμερα το lidl έχει αρτοπαρασκευαστή με 49 ευρώ. Τον ξέρει καμιά; Είναι καλός; Η τιμή είναι δελεαστικότατη. Λέτε να είναι κινέζικος;
40+mama

40+mama
19-02-09, 12:13
Έρχεται στην παρέα σας λοιπόν και μια με αρτοπαρασκευαστή του Lidl!
Διάβαζα τα δικά σας, είχα και την συνυφάδα μου που έχει τον Kenwood και μας έχει τρελάνει με τα μοσχομυρωδάτα ψωμάκια της, και το πήραμε απόφαση! Διαλέξαμε του lidl μιας και είχα βρει κι από αλλού πληροφορίες ότι αξίζει τα (μισά από τους άλλους) λεφτά του.
Κάναμε την πρώτη δοκιμή με το απλό (ιταλικό νομίζω το λέει) ψωμάκι. Νερό, αλάτι, ζάχαρη (δυστυχώς, αλλά θα τα κόψουμε σιγά σιγά), αλεύρι, μαγιά. Το κοίταζα όταν ήταν ακόμα ζυμάρι και παραλίγο να βάλω τα κλαματα... μου φαινόταν χάλια...
Μέχρι που το βγάλαμε από το μηχάνημα... Σούπερ! Ένα φρατζολάκι καλοψημένο, με κρούστα που έκανε κρουτσ, κρούτσ, και μου θύμησε τα παιδικά μου χρόνια που σκάλιζα τη φρατζόλα μέχρι να γυρίσω σπίτι από το φούρναρη! Γευστικότατο!!! Και ξετρελαθήκαμε όλοι, και τα μωρά!!!
Και μετά φτιάξαμε και σταφιδόψωμο!
Τον συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

Είναι ίδιος με αυτόν που έχει σήμερα προσφορά; Είσαι ευχαριστημένη; Ζυμώνει τσουρέκια; Κάνει μαρμελάδα;

Θέλω τα φώτα σου.

40+mama

NickyL
24-02-09, 17:02
40+ μαμα, τώρα το είδα, σόρυ... δεν ξέρω ποια είναι η τωρινή προσφορά του Lidl, αλλα ο δικός μου είναι ένας ινοξ. Είναι μια χαρά και το ψωμί του καλό και με διάφορες συνταγές και κάνει και τσουρέκια και μαρμελάδες. Μαρμελάδα έφτιαξα, μια χαρά είναι, τσουρέκι με βάση τη συνταγή του που έφτιαξα, δεν τρελάθηκα, αλλά γενικώς δεν τρελαίνομαι με τα τσουρέκια...

resident
13-03-09, 14:55
Κοριτσια εχει καποια τον αρτοπαρασκευαστη της Rohnson; σημερα ειδα οτι στο καρφουρ μαζευεις κουπονια για μικροηλεκτρικα κι εχουν τον αρτοπαρασκευαστη rohnson με 49,90 και πεντε κουπονια,ενω αναφερει οτι λιανικη τιμη ειναι 109,90.Η μαμα μου θελει να φτιαχνει ψωμι και αυτος εχει νομιζω καλη τιμη.Γραφει οτι εχει 8 προγραμματα,κανει ψωμι 750,1000 και 1250 gr κι η ισχυς του ειναι 400w.

bizoudaki
13-03-09, 22:40
Βρήκα αυτήν την συνταγή για τσουρέκι.

Γίνεται ΤΕΛΕΙΟ !!!

http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=2036

Η συνταγή γίνεται με δυο τρόπους: και στον αρτοπαρασκευαστή αλλά και παραδοσιακά με ζύμωμα στο χέρι.

leni
14-03-09, 16:08
Καλησπέρα και απο μένα!
Είμαι καινούργια στην παρέα σας και σας ευχαριστώ και εγώ προσωπικά για τις πολύ ωραίες συνταγές σας!
Εγώ με τον αρτοπαρασκευαστή , από όταν πρωτοκυκλοφόρησε, είχα ένα κόλλημα. ¨Θα τον πάρω, θα τον πάρω, μα σιγά τα λεφτά που κάνει!¨, έλεγα κάθε τόσο. Φυσικά όμως , όσο οικονομικό και αν είναι κάτι, τις περισσότερες φορές, όλο και κάτι άλλο προηγείται, και που? λεφτά για τον αρτοπαρασκευαστη. Ώσπου φέτος για να μην σας ζαλίζω, μου τον έφερε ο Άγιος Βασίλης - σύζυγος που είδε και απόειδε , και αν δεν ήμουν και είμαι ακόμα έγκυος, θα είχα κολλήσει βεντούζα στο ταβάνι απο την χαρά μου!!Απο τότε, ο πατέρας μου έχει πάρει 6 κιλά και η μαμά μου όπου να'ναι θα με κυνηγάει να μου ανοίξει το κεφάλι με τον κάδο!!Μάλλον περιμένει να γεννήσω πρώτα!!(φυσικά αστειεύομαι)!!
Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο έχω απο συσκευή στο σπίτι μου!!( ας μην υπερβάλλω, μάλλον το πλυντήριο είναι!!). Ο αρτοπαρασκευαστής μου είναι Tefal και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Το κακό είναι ότι έχω χάσει αυτές τις μεζουρίτσες με τα κουταλάκια, το μικρό και το μεγάλο, και δεν μπορώ τώρα να υπολογίσω την ποσότητα..Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο, ή έστω να μου πει καμιά σας, σε τι ποσότητες αντιστοιχούν??

Γειά χαρά και καλώς σας βρήκα![/quote]

mikio
14-03-09, 16:45
Καλησπέρα και απο μένα!
Είμαι καινούργια στην παρέα σας και σας ευχαριστώ και εγώ προσωπικά για τις πολύ ωραίες συνταγές σας!
Εγώ με τον αρτοπαρασκευαστή , από όταν πρωτοκυκλοφόρησε, είχα ένα κόλλημα. ¨Θα τον πάρω, θα τον πάρω, μα σιγά τα λεφτά που κάνει!¨, έλεγα κάθε τόσο. Φυσικά όμως , όσο οικονομικό και αν είναι κάτι, τις περισσότερες φορές, όλο και κάτι άλλο προηγείται, και που? λεφτά για τον αρτοπαρασκευαστη. Ώσπου φέτος για να μην σας ζαλίζω, μου τον έφερε ο Άγιος Βασίλης - σύζυγος που είδε και απόειδε , και αν δεν ήμουν και είμαι ακόμα έγκυος, θα είχα κολλήσει βεντούζα στο ταβάνι απο την χαρά μου!!Απο τότε, ο πατέρας μου έχει πάρει 6 κιλά και η μαμά μου όπου να'ναι θα με κυνηγάει να μου ανοίξει το κεφάλι με τον κάδο!!Μάλλον περιμένει να γεννήσω πρώτα!!(φυσικά αστειεύομαι)!!
Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο έχω απο συσκευή στο σπίτι μου!!( ας μην υπερβάλλω, μάλλον το πλυντήριο είναι!!). Ο αρτοπαρασκευαστής μου είναι Tefal και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Το κακό είναι ότι έχω χάσει αυτές τις μεζουρίτσες με τα κουταλάκια, το μικρό και το μεγάλο, και δεν μπορώ τώρα να υπολογίσω την ποσότητα..Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο, ή έστω να μου πει καμιά σας, σε τι ποσότητες αντιστοιχούν??

Γειά χαρά και καλώς σας βρήκα![/quote]

Στον δικό μου αρτοπαρασκευαστή τον Izzy (φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει σε όλους γιατί και στου Lidl τις ίδιες μεζούρες είχε) η μεγάλη μεζουρίτσα είναι όσο μια κουταλιά της σούπας κανονική και η μικρή είναι όσο ένα κουταλάκι του γλυκού. :wink: Έτσι θα είναι και στο δικό σου μάλλον οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς που τα έχασες...

leni
14-03-09, 17:25
Ευχαριστώ πολύ!!Τώρα πάω να φουρνίσω!!

gerakina
28-03-09, 10:02
Έχουμε και εμείς αρτοπαρασκευαστή!! Αμέ!
Πάω να δω καμιά συνταγή.

XΡΙΣΤΙΝΑ
28-03-09, 21:57
καλησπερα σε ολες τις φουρναρισες!!
εχω προβλημα!!εχασα καπου τον αναδευτηρα του kenwood 256 kai den mporv na to brv poyuena...olo lene pvw gia to sygkekrimeno montelo den yparxoyn antalaktika :shock: εχει καμια κατι υπ'οψην?
ευχαριστω και σορυ για το μικρο κομματι greeklish

Jeanne
30-03-09, 16:34
καλησπερα σε ολες τις φουρναρισες!!
εχω προβλημα!!εχασα καπου τον αναδευτηρα του kenwood 256 kai den mporv na to brv poyuena...olo lene pvw gia to sygkekrimeno montelo den yparxoyn antalaktika :shock: εχει καμια κατι υπ'οψην?
ευχαριστω και σορυ για το μικρο κομματι greeklish

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά για ρώτα μήπως είναι ίδιος ο αναδευτήρας με αυτόν του kenwood 350, οπότε πάρεις αυτόν...

XΡΙΣΤΙΝΑ
04-04-09, 22:31
ευχαριστω!την ιδια σκεψη εκανα!

johnsk
07-04-09, 09:49
Κοριτσια εχει καποια τον αρτοπαρασκευαστη της Rohnson; σημερα ειδα οτι στο καρφουρ μαζευεις κουπονια για μικροηλεκτρικα κι εχουν τον αρτοπαρασκευαστη rohnson με 49,90 και πεντε κουπονια,ενω αναφερει οτι λιανικη τιμη ειναι 109,90.Η μαμα μου θελει να φτιαχνει ψωμι και αυτος εχει νομιζω καλη τιμη.Γραφει οτι εχει 8 προγραμματα,κανει ψωμι 750,1000 και 1250 gr κι η ισχυς του ειναι 400w.

Συγχαρητηρια κατ' αρχην για τις υπεροχες πληροφοριες και την ενημερωση που δινετε.
Επειδη σκεφτομουν και εγω να αγορασω το συγκεκριμενο μηχανημα, το ειδα απο κοντα και αναφερει το βαρος του ψωμιου σε lb, που σημαινει 1lb = 0.5 kg, αρα ειναι λαθος αυτο που γραφει στο κουτι του 750,1000 και 1250 gr. Ισχυει το 500,750,1000 γρ. Ο καδος του ειναι μακροστενος σαν του Kenwood (το θεωρω πλεονεκτημα).
Μαλλον αυτον θα αγορασω για αρχη...

panoula
08-04-09, 01:11
ξερετε γιατι μαδαει το ψωμι?κατα τα αλλα ειναι αρκετα καλο!καμια συνταγη?

Μαριλίνα
08-04-09, 09:52
Καλημέρα!!
Διαβάζοντας χθες στα ψωμιά του τοστ τα συντηρητικά κλπ ψήνομαι πολύ να πάρω αρτοπαρασκευαστή μιας και ο μικρός μου θέλει κάθε βράδυ "τοτάκι"!!
Αλλά έχω μία απορία: Υπάρχει τρόπος να κόψουμε το ψωμί από τον αρτοπαρασκευαστή σαν το ψωμί του τοστ; υπάρχει κανένα εξάρτημα; καμία ιδέα κανείς;

Jeanne
08-04-09, 16:52
Καλημέρα!!
Διαβάζοντας χθες στα ψωμιά του τοστ τα συντηρητικά κλπ ψήνομαι πολύ να πάρω αρτοπαρασκευαστή μιας και ο μικρός μου θέλει κάθε βράδυ "τοτάκι"!!
Αλλά έχω μία απορία: Υπάρχει τρόπος να κόψουμε το ψωμί από τον αρτοπαρασκευαστή σαν το ψωμί του τοστ; υπάρχει κανένα εξάρτημα; καμία ιδέα κανείς;

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό αλλά μήπως με το ηλεκτρικό μαχαίρι θα μπορούσες να το κόψεις σε λεπτές καλοσχηματισμένες φέτες? (μη βαράτε καλέ, μια ιδέα είχα και την είπα :lol: )

Afroditi D
08-04-09, 17:09
Jeanne μια χαρά ιδέα την βρίσκω εγω αυτή με το ηλεκτικό μαχαίρι , αν και ενα μακρύ μαχαίρι ψωμιού με πλατιά λάμα πιστευω επίσης θα είναι κατάλληλο.

Να ρωτήσω κάτι τις κοπέλες που χρησιμοποιούν Ατροκαρασκευαστή ... πόση ώρα μέσο όρο χρειάζετε για να ετοιμάσει το ψωμάκι απο την ώρα που θα βάλουμε τα υλικά;

ευχαριστώ :)

marilia12
08-04-09, 18:08
3 ωρες και κατι αν κανεις και το ψησιμο εκει.

zwza
09-04-09, 02:01
Καλημέρα!!

Με ένα καλό μαχαίρι ψωμιού, δεν χρειάζετε ηλεκτρικό.
Απλά θα αφήσεις πρώτα το ψωμάκι να κρυώσει καλά, να μην είναι ζεστό δηλαδή. Μπορείς αν θέλεις να το βάλεις και καναδυο ώρες στο ψυγείο να σφίξει κάπως.
Μετά αφού το κόψεις σε φέτες θα το "ξανασυναρμολογήσεις" και θα το κλείσεις σε μια σακουλίτσα για να μην ξεραίνετε. Υπάρχει και ειδικό τάπερ από την ταπεργουέρ για την συντήρηση του ψωμιού του τοστ, εκεί το βάζω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Και μια σούπερ συνταγή για πολύ ωραίο νόστιμο και αφράτο ψωμί του τοστ (συγνώμη αν αναφέρθηκε,δεν διάβασα όλες τις σελίδες) που την κάνω ανα δυο μέρες για το τοστάκι της μεγάλης μου κορούλας:
350γρ. αλεύρι (χρησιμοποιώ Μύλους Αγ. Γεωργίου, το πορτοκαλί σακουλάκι για ψωμί ζυμωτό)
245 μλ νερό
1 κ.σ. λάδι
3 κ.σ. γάλα
1 κ.γ. αλάτι
1 κ.γ. ζάχαρη
1 κ.γ. μαγιά (την πορτοκαλί Γιωτης νομίζω πως είναι)
Πρώτα ρίχνουμε τα υγρά και μετά τα στερεά.

amaretto
10-04-09, 03:36

Υπάρχουν οι λεγόμενοι:
Κόπτες αλλαντικών (http://images.google.com/images?hl=en&rlz=1B3GGGL_elGR261GR282&um=1&sa=1&q=%22%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%22&btnG=Search+Images&aq=f&oq=)
πού κόβουν σε πάχος 0-2 εκατοστά οτιδήποτε αρκετά μαλακό.
Έχω έναν τoυ λιντλ, που φέρνει από καιρό σε καιρό. Το χρησιμοποιώ για να κόβω το ψωμί, τυριά, το κρέας, το λάχανο ψιλοκομμένο και πολλά άλλα. Πχ πρόσφατα έκοψα την "φρατζόλα" του χαλβά, γιατί με το μαχαίρι γίνονται πολλά ψίχουλα. Για μένα είναι χρήσιμος αλλά είναι και σχετικά ογκώδης και δεν είναι από τα μηχανήματα που φυλάς στο ντουλάπι, πρέπει να το έχεις μονίμως έξω.

Σε σχέση με τον αρτοπαρασκευαστή, για να έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα στο κόψιμο του ψωμιού, καλό είναι να επεμβεις πριν αρχίσει το ψήσιμο και να βγάλεις τον αναδευτήρα, αλλιώς σου μένει μια "τρύπα" από την κάτω μεριά.
Επίσης, το ωραίο και βολικό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις τη σκληρότητα της κόρας, οπότε το κόψιμο με οποιοδήποτε τρόπο γίνεται πιο καλλιτεχνικό.

voulam
13-04-09, 08:34
καλημέρα κορίτσια μου έφεραν δώρο έναν αρτοπαρασκευαστή.ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω και προζύμι?

Μαριλίνα
13-04-09, 09:00
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!
τώρα μετά το πάσχα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά πλέον!!

Theni
19-04-09, 11:24
kαλημερα!! μολις εχτες απεκτησα κι τον αρτοπαρασκευστη μου!!
μου τον εφερε ο αντρουλης μου δωρο, μου εκανε εκπληξη!! χιχι:D
τον πηρε απο τα ,media markt kαι αυτο που μου αρεσε περισοτερο ειναι οτι ειναι ο καδος μεγαλος διπλος απο της μαμας μου σχεδον και λεει οτι χωραει 1350g ειναι fagon tentation τον εχει καμια? απο αυριο λεω να ξεκινησω τις δοκιμες!!

τα μυαλα μου και μια λυρα!! χρονια πολλα!!

Theni
20-04-09, 08:36
A Π Ο Τ Υ Χ Ι Α!!!!!
ναι λοιπον εκανα μια προσπαθεια εχτες και βγηκε ενα σχεδον αψητο η καλυτερα τελειως αψητο ζυμαρι που μονο απο την κατω πλευρα ειχε κορα τωρα θα προσπαθισω να βρω μακια συνταγη απο εδω να φτιαξω:(

Μαριλίνα
26-04-09, 17:37
Τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό!!
Στον πάγκο μου στρώθηκε ένας αρτοπαρασκευαστής της Rohnson!!
Έφτιαξα ένα "γρήγορο" ψωμί που έλεγε η συνταγή και τώρα "ψήνεται" ένα "γαλλικό".
Έχω μία ερώτηση, όμως;
Μπορούμε να βάλουμε από πάνω σουσάμι; Μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν κάνει να ανοίξω τον αρτοπαρασκευαστή ή όχι;

mariamafia
28-04-09, 11:47
ειναι καλος ο αρτοπαρασκευαστης της rohnson? ΤΟν δινουν στο καρφουρ 50ευρω με κατι κουπονια

Μαριλίνα
28-04-09, 12:32
Εμένα μου αρέσει το ψωμί που βγάζει (έτσι όπως λες τον πήρα).
Θα σου πω τι δεν μου αρέσει: Έχει κάτι περίεργες για τα γούστα μου μεζούρες. Επειδή τον χρησιμοποιώ μόνο λίγές μέρες, δεν έχω κάνει ακόμα τα πειράματά μου όσον αφορά σε διαφορετικές συνταγές κλπ.
Πάντως βγάζει μαλακό ψωμί, το ψωμί του τοστ το έκοψα πολύ εύκολα και έκανα και ωραιότατο ψωμί ολικής άλεσης!!

Theni
28-04-09, 12:37
μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες του βαζω μονο ζυμωμα και φουσκωμα και το ψηνω στο φουρνο μου ααα κανω δικες μου συνταγες γιατι αυτες που εχει δεν μ αρεσουν... την μαρκα την εγραψα καπου πιο πανω... δεν την θυμαμαι

johnsk
29-04-09, 09:19
Εμένα μου αρέσει το ψωμί που βγάζει (έτσι όπως λες τον πήρα).
Θα σου πω τι δεν μου αρέσει: Έχει κάτι περίεργες για τα γούστα μου μεζούρες. Επειδή τον χρησιμοποιώ μόνο λίγές μέρες, δεν έχω κάνει ακόμα τα πειράματά μου όσον αφορά σε διαφορετικές συνταγές κλπ.
Πάντως βγάζει μαλακό ψωμί, το ψωμί του τοστ το έκοψα πολύ εύκολα και έκανα και ωραιότατο ψωμί ολικής άλεσης!!

Πηρα και εγω τον συγκεκριμενο αρτοπαρασκευαστη που εχεις και εσυ. Δεν εχω κανει πολλες προσπαθειες, γενικα στην γευση μου βγαινει καλο το ψωμι και εσωτερικα καλα ψημενο. Ομως απο επανω βγαινει πλακα και καθεται κατα το ψησιμο ενω στη φαση της διογκωσης ειναι ωραιο και φουσκωτο (μιλαω για ασπρο ψωμι, με αλευρι μυλων αγιου γεωργιου). Εχεις τετοιο θεμα? Μας γραφεις τη συνταγη που χρησιμοποιησες και βγηκε καλο το ψωμακι να την δοκιμασω και εγω?
Ευχαριστω πολυ...

Μαριλίνα
30-04-09, 08:07
Καλημέρα!!
Αυτό που λες με το φούσκωμα μου το έκανε χθες, που χρησιμοποίησα μία συνταγή από το φόρουμ (σε μία από τις προηγούμενες σελίδες). Κατά τα άλλα, έχω χρησιμοποιήσει τις συνταγές που αναφέρονται στο βιβλιαράκι (πολύ γρήγορο και γαλλικό). Αν δεν τις έχεις θα στις δώσω από το σπίτι (στη δουλειά δεν τις έχω).
Εγώ χρησιμοποιώ αλεύρι άσπρο που το πήρα από το χωριό του άντρα μου χύμα, αλλά ενώ βάζω το πρόγραμμα "μεσαίο" εκεί που λέει για ξεροψημένο κλπ, μου βγαίνει πολύ άσπρο.
Σήμερα θα δοκιμάσω το ξεροψημένο και μία συνταγή που πάλι βρήκα σε αυτές τις σελίδες και χρησιμοποιεί συνδυασμό άσπρου + ολικής!!

johnsk
30-04-09, 09:03
Kαι εγω μεχρι τωρα εχω χρησιμοποιησει τις συνταγες του forum (zwza). Θα προσπαθησω να κανω και αυτες απο το βιβλιαρακι του ronson και θα ξαναεπανελθω.
Αυτη τη συνταγη που λες με ασπρο και ολικης την εκανα και εγω στο προγραμμα της ολικης και ενω ειχε φουσκωσει, μολις αρχισε να ψηνεται βουλιαξε αμεσως. Ισως θελει λιγοτερα υγρα. Δοκιμασε και εσυ και μας λες...

tiffgraf
04-05-09, 21:36
Καλησπέρα εχώ και έγω το ίδιο αρτοπαρασκευαστή της Ronhson απο τα carrerfur και επειδή δεν τον έχω ακόμα χρησιμοποιήσει θα θέλα να μου πείτε συμβουλές καθότι έχω φοβήθει από αύτα που διαβάζω με το ξεφούσκωμα του ψωμιού και δεν ξέρω τι να κάνω όταν επιχειρήσω να φτίαξω ψώμι εντωμεταξύ έχω πάρει ενα σακουλάκι έτοιμο μείγμα αλευριού για αρτοπαρασκευαστή με μαγιά μέσα και αλάτι αλλά στις οδηγιές λέει να βάλουμε 500γρ και όχι 1 κιλού που παίρνει ο αρτοπαρασκευαστής μου τελικά έχω μπερδευτεί λιγάκι ας βοηθήσει όποιος έχει εμπειρία.

Υ.Γ θα θελά να φτιάξω το κλάσσικο ψωμί οτι τιποτα περιέργο αλλά να μου πετύχει στο φούσκωμα.

johnsk
05-05-09, 14:12
Με ετοιμο μιγμα δεν εχω δοκιμασει. Προτεινω να ξεκινησεις με 500 γρ. και μετα να βαλεις μεγαλυτερη ποσοτητα.
Σε μια νεα δοκιμη που εκανα (με βαση τη συνταγη της zwza) εβαλα 235γρ. νερο και 1 κουταλια γαλα αντι 3 κουταλιες, το μιγμα ηταν πιο σφικτο (σαν μπαλα) φουσκωσε κανονικα αλλα στο ψησιμο παλι ξεφουσκωσε απο πανω (θα ελεγα πιο λιγο απο αλλες φορες). Παντως η γευση ειναι πολυ καλη.

tiffgraf
05-05-09, 23:45
καλησπέρα τελικά τα κατάφερα εβαλά 500γρ από το έτοιμο μείγμα και 320ml νερό όπως αναγράφει η συσκευασία του μείγματος και έγινε τέλειο το συνιστώ ανεπιφύλακτα πάντως και σκέτο αλεύρι να βάλεις μάλον δεν θέλει πανώ απο την παραπάνω ποσότητα σε νερό περιμένω ανταποκρίσεις από τις δοκιμές σας και μπορώ να πώ πως για τόσα που δώσαμε για τον συγκεκριμένο αρτοπαρασκευαστή δεν περίμενα τόσο καλή δουλεία όσοι μπορούν και έχουν κουπονία προλαβαίνουν να τον πάρουν μέχρι τέλος μαίου.

rna
06-05-09, 01:54
Επειδή πήρα και εγώ πρόσφατα αρτοπαρασκευαστή, έψαξα στο ιντερνετ μήπως και βρω κάποιες χρήσιμες συμβουλές και βρήκα αυτή τη σελίδα που σας παραθέτω πιο κάτω, η οποία έχει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα. Αυτό που διαπίστωσα και εγώ από τη μικρή εμπειρία μου ( 6 ψωμιά έχω κάνει όλα και όλα γιατί τον έχω αγοράσει μόλις μια βδομάδα τώρα) είναι πως πρέπει να βάζουμε λιγότερο νερό από αυτό που λεει, λίγο λιγότερο, ώστε να γίνει μια σφιχτή μπάλα στον ζυμωτή την ώρα που το γυρνάει και μετά φουσκώνει τέλεια μέχρι πάνω. Ενώ αν είναι νερουλό πολύ από την αρχή τότε πραγματικά πέφτει και εμένα μου έκατσε πριν το ψήσιμο στις πρώτες 2 προσπάθειες που ακολούθησα με ευβλάβεια τις οδηγίες και τήρησα την ακριβή ποσότητα του νερού....

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_6973.html

Μαριλίνα
06-05-09, 08:57
Και μια σούπερ συνταγή για πολύ ωραίο νόστιμο και αφράτο ψωμί του τοστ (συγνώμη αν αναφέρθηκε,δεν διάβασα όλες τις σελίδες) που την κάνω ανα δυο μέρες για το τοστάκι της μεγάλης μου κορούλας:
350γρ. αλεύρι (χρησιμοποιώ Μύλους Αγ. Γεωργίου, το πορτοκαλί σακουλάκι για ψωμί ζυμωτό)
245 μλ νερό
1 κ.σ. λάδι
3 κ.σ. γάλα
1 κ.γ. αλάτι
1 κ.γ. ζάχαρη
1 κ.γ. μαγιά (την πορτοκαλί Γιωτης νομίζω πως είναι)
Πρώτα ρίχνουμε τα υγρά και μετά τα στερεά.

Αυτή τη συνταγή έκανα κι εγώ και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!!
Τώρα θα δοκιμάσω κάτι καινούριες που βρήκα και θα σας πω αποτέλεσμα.
Εμένα, λοιπόν, αυτό το συγκεκριμένο ψωμάκι λίγο μου ξεφουσκώνει, αλλά δεν με νοιάζει γιατί είναι πολύ νόστιμο και γευστικό.

johnsk
06-05-09, 09:46
Αυτή τη συνταγή έκανα κι εγώ και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!!
Τώρα θα δοκιμάσω κάτι καινούριες που βρήκα και θα σας πω αποτέλεσμα.
Εμένα, λοιπόν, αυτό το συγκεκριμένο ψωμάκι λίγο μου ξεφουσκώνει, αλλά δεν με νοιάζει γιατί είναι πολύ νόστιμο και γευστικό.

Και εγω αυτη τη συνταγη εχω ως βαση και μου ξεφουσκωνει και εμενα οπως γραφεις (εχουμε τον ιδιο παρασκευαστη). Χτες εκανα την εξης παραλαγη:
Δεν εβαλα καθολου γαλα, εβαλα 250γρ. νερο και για αλευρι εβαλα 250γρ. λευκο Αγ. Γεωργιου, 50γρ. καλαμποκαλευρο και 50 γρ. ολικης. Βαζω να ψηθει στο προγραμμα 1, στις 2Lb(παρολο που κανονικα επρεπε να μπει στο 1.0 Lb), και μεσαιο χρωμα κορας (χρονος 3h 10min). Χτες το ψωμι βγηκε τελειο. Δεν ξερω αν εφταιγε το γαλα που μου επεφτε στο ψησιμο ή οτι ειχε περισσοτερα υγρα τις προηγουμενες φορες. Μετα απο επομενη δοκιμη θα επανελθω.
Σαν εικονα παντως που ισως βοηθησει, το μιγμα οταν ανακατευεται πρεπει να κανει μια μπαλα γυρω απο τον αναδευτηρα και να μην κολαει στα τοιχωματα. Στο 2ο ζυμωμα που κανει αν κολλαει στα τοιχωματα ριξτε λιγο αλευρι, ακουμπηστε τη ζυμη, πρεπει να ειναι μαλακη αλλα να μην κολαει στο δαχτυλο (οριακα).
Παντως το μιγμα αλευριων βγαζει πιο νοστιμο ψωμι απο το σκετο ασπρο αλευρι.
Αυτα απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου (εχω φτιαξει περιπου 10 ψωμακια).
Αληθεια εχει φτιαξει κανεις τη συνταγη που εχει το βιβλιαρακι του Ronson για ασπρο ψωμι? Μου φαινεται εντελως λαθος (λεει 3 ποτηρια αλευρι δηλ. περιπου 750 γρ. με περιπου 280γρ. νερο).

Μαριλίνα
06-05-09, 11:26
johnsk & tiffgraf
να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αυτό το "μπιπ" που κάνει ο αρτοπαρασκευαστής τι είναι; Νόμιζα ότι είναι σημάδι ότι τελείωσε το ανακάτεμα (άρα μπορούσα να προσθέσω σουσάμι άμα ήθελα) αλλά από ότι κατάλαβα δεν είναι αυτό.

jonhsk
σήμερα ή αύριο θα δοκιμάσω τη συνταγή με τις τροποποιήσεις σου.
Η ιδέα για καλαμποκάλευρο και ολικής άλεσης μου αρέσει πάρα πολύ.

johnsk
06-05-09, 15:34
Το "μπιπ" που ακους ειναι για πιθανη προσθηκη σπορων, σταφιδες κλπ. Χτυπα περιπου στη μεση του χρονου του 2ου ζυμωματος και σταματαει για λιγο το ζυμωμα να σου δωσει χρονο να το κανεις.
Το manual δεν γραφει τιποτα, δυστυχως ειναι για κλαματα!!! Παντως το μηχανημα καλα δουλευει για το κοστος του....

tiffgraf
06-05-09, 22:57
και εγώ αναρωτιόμουν γιατί κάνει "μπιπ" αλλά καταλάβα οτί ίσως σηματοδοτουσε την αρχή του ψησίματος. Εσείς αλήθεια βγάζετε το ζημωτήριο και πότε το κάνετε αυτό? Εγώ όχι άλλα γενικά το ψωμάκι στο τέλος βγαίνει εύκολα και δεν έχω πρόβλημα με την τρύπα που αφήνει. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι το ψωμάκι των 500γρ δήλ αλεύρι που βάζω γεμίζει περίπου πάνω από την μισή φόρμα οπότε και στο ζύγισμα που το έβαλα βγάινει 650γρ. είναι δυνατόν να φτιάχνει 1 κιλό ψωμί ο αρτοπαρασκευαστης της Ronhson χωρίς να ξεχυλίζει εκτός κάδου? Εσείς το έχετε επιχειρήσει ? με τι αποτελέσματα? Γενικά εγώ το γάλα το βρίσκω υπερβόλικο στην συνταγή ψωμιού έχει κανείς μια συνταγή απλή για 1 και για μισό κιλό ψωμί που να αποτελείται με αλεύρι , αλάτι , νερό και μαγία γενικά τις δοσολογίες θέλω και αν γίνεται όχι με αλεύρι ολικής άλεσης αλλά με κιτρινό και λευκό. Περιμένω όλες τις απόψεις από τις δοκιμές σας.

Υ.Γ. Όντως οι οδηγίες δεν λένε τίποτα το κατατοπιστικό εχέτε βρεί τίποτα άλλο στο internet?

gerakina
07-05-09, 02:25
το βιβλιαράκι οδηγιών είναι πράγματι χάλια..

Theni
07-05-09, 07:12
η συνταγη που κανω εγω ειναι μια μειξη συνταγων και προσπαθεια να βρω αυτο που ταιριαζει στην γευση μου γιατι και το δικο μου βοβλιαρακι ειναι δραμα και περιεχει γαλα σ ολες τις συνταγες κατι που θεωρω οτι μπορει να μπει μονο σε ψωμι για τοστ, εχω γραψει και πιο πανω οτι βαζω μονο φουσκωμα ζυμωμα γιατι ο δικος μου ψηνει χαλια και το ψηνω στον φουρνο μου σου την παραθετω (ο καδος μου χωραει 1.350 οποτε αν χρειστει να την κανει κι εχεις μικροτερο κανε την μιση)

1 κυβος μαγια νωπη
1φακελακι μαγια ξερη
1 κιλο αλευρι ζυμωτο
1 κ. γλυκου ζαχαρη
1 κ γλυκου αλατι
1/2 ποτηρι λαδι

βαζω την νωπη μαγια σε χλιαρο νερο και προσθετω αλευρι μεχρι να γινει χυλος το σκεπαζω και τ αφηνω για μιση ωρα να φουσκωσει,να διπλασιαστει. βαζω μεσα στον καδο το αλευρι την ζαχαρη, το αλατι και την μαγια και κανω μια λακουβιτσα ριχνω το λαδι και μισο ποτηρι νερο κι απο πανω την φουσκωμενη μαγια. το ζημωνει και το φουσκωνει για 1.30 ςρα και μετα το ψηνω στον φουρνο μου για περιπου 50 λεπτα στον αερα στους 180 βαθμους

αν νομιζεις οτι σου κανει δοκιμασε την, στην αρχη εβαζα μονο νωπη μαγια 2 κυβακια και ηταν λιγο πικρο για μενα τωρα εχει την ιδανικη γευση

καλη επιτυχια!

Μαριλίνα
07-05-09, 08:59
Λοιπόν...
Έχω κάνει τη συνταγή για "πολύ γρήγορο ψωμί" που λέει ότι είναι για 1 κιλό και χώρεσε μία χαρά. Την έχω κάνει και με κανονικό αλεύρι και με ολικής. Μόνο που μου φάνηκε υπερβολική η μαγιά (μάλλον για να φουσκώσει γρήγορα) και πίκρισε λίγο.
Τώρα, για συνταγή χωρίς γάλα, πιστεύω ότι μπορείς να επιχειρήσεις να το παραλήψεις. Απλά, εγώ θα πρόσθετα την αντίστοιχη ποσότητα σε νερό.
Όσο για τον αναδευτήρα, κι εγώ τον αφήνω και τον βγάζω μετά.
Σήμερα πιστεύω ότι θα δοκιμάσω καινούρια συνταγή (την παραλλαγή του johnsk). Έχω πρόβλημα. Ο γιος μου φοβάται τον αρτοπαρασκευαστή και τον βάζω σε λειτουργία μόνο το βράδυ!!

VASILIKI
07-05-09, 10:19
Έχω έναν αρτοπαρασκευαστή, εδώ και 1 χρόνο περίπου. Βάζω αλεύρι, νερό, λάδι, αλάτι και μαγιά. Αυτό που κατάλαβα, είναι ότι για να πετύχει, πρέπει να βάλω νερό, το μισό ακριβώς από το αλεύρι. Δηλαδή, βάζω 4 ποτηράκια-μεζούρες αλεύρι, και 2 νερό. Αν καμιά φορά θέλω να κάνω μικρότερο ψωμί, βάζω 3 ποτηράκια αλεύρι και 1 1/2 νερό. Ποτέ δεν έχω ζυγίζει ούτε το αλεύρι, ούτε το νερό και το ψωμί βγαίνει πάντα τέλειο. Το μόνο μειονέκτημα είναι νομίζω, όπως και σε όλους τους αρτοπαρασκευαστές, ότι δεν κάνει πολύ σκληρή κόρα το ψωμί από πάνω, γιατί απλώς, έχει μόνο από κάτω αντίσταση. Μια φορά μόνο το έψησα στο φούρνο και έκανε πολύ καλή κόρα από πάνω και από κάτω.

tiffgraf
07-05-09, 17:24
Καλησπέρα σε όλους τελικά εφάρμοσα χτες βράδυ μια συνταγή που βρήκα από internet και θα σας παραθέσω και την σελίδα και το ψωμάκι βγήκε όπως ακριβώς και της φωτογραφίας στο σαιτ τέλειο φούσκωσε μια χαρά απλά επειδή διάβασα και προτιμώ και εγώ την υφή που είχα όταν έβαζα το έτοιμο μείγμα για χωριάτικο ψωμί από τους μύλους άγιου Γεωργίου (έβγαινε το πιο γευστικό ψωμάκι που έχω φάει ever κρίμα που δεν γράφουν στην συσκευασία τις δοσολογίες τους για να το φτιάχνουμε και εμείς χεχε) θα πρότεινα και στους υπόλοιπους που θα δοκιμάσουν να μην βάλουν λαδί καθόλου καθώς κάποιος που είχε δοκιμάσει το πιο πάνω έτοιμο μείγμα και μετά δοκίμασε και την συνταγή που θα σας δώσω επισήμανε ότι χωρίς λαδί η υφή του ψωμιού έβγαινε πιο καλή και δεν τρίβονταν.
Πάντως και στην συσκευασία του έτοιμου μείγματος δεν έλεγε πουθενά για λαδί και ζάχαρη. Ωστόσο εγώ σήμερα η αύριο θα δοκιμάσω την ίδια συνταγή χωρίς λαδί και θα σας πω αποτελέσματα.
Λοιπόν την συνταγή την βρήκα στο εξής site : http://e-how.gr/pos-na-ftiaksete-xor...toparaskevasti

και είναι αρκετά απλή και εύκολη. Τώρα για όσους έχουν σαν εμένα αρτοπαρασκευαστη της Ronhson τότε μετά το πέρας του πρώτου προγράμματος που αντιστοιχεί σε 2.50 λεπτά σε ρύθμιση 1lb και μεσαία κόρα σε ψήσιμο το βάζω εγώ προσωπικά και στο πρόγραμμα 11 για άλλη μια ώρα ψησίματος για να βγει η κόρα πιο καλή και γίνεται τέλεια κατά την δική μου κρίση αρκετά ψημένη και όχι όμως ξεροψημένη μέτρια όπως την θέλω.

Δοκιμάστε και εσείς και πείτε μου τα αποτελέσματα καλή επιτυχία σε όλους μέχρι στιγμής δεν μου έχει ξεφουσκώσει κανένα ψωμάκι βέβαια πρόσεξα να είναι η ζύμη σαν μπαλάκι και πρόσθεσα όταν χρειάστηκε λίγο αλεύρι επίσης θεωρώ ότι τα υγρά συνολικά δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 350ml συνολικά για 500γρ ζύμης. Ίσως αυτό παίζει ρόλο σε αυτό που λέτε για το ξεφούσκωμα όπως επίσης η σειρά των υλικών και να μην ακουμπήσει η μαγιά με το νερό αλλά να μπει σε λακκάκι μέσα στο αλεύρι εγώ χρησιμοποίησα ξηρή μαγιά γιωτης κ μου φούσκωσε μια χαρά.

περιμένω την γνώμη σας και τις δόκιμες σας.

και ειναι αρκετα απλη και ευκολη. Τωρα για οσους εχουν σαν εμενα αρτοπαρασκευαστη της Ronhson τοτε μετα το περας του πρωτου προγραμματος που αντιστοιχη σε 2.50 λεπτα σε ρυθμιση 1lb και μεσαια κορα σε ψησιμο το βαζω εγω προσωπικα και στο προγραμμα 11 για αλλη μια ωρα ψησιματος για να βγει η κορα πιο καλη και γινεται τελεια κατα την δικη μου κριση αρκετα ψημενη και οχι ομως ξεροψημενη μετρια οπως την θελω.

Δοκιμαστε και εσεις και πειτε μου τα αποτελεσματα καλη επιτυχια σε ολους μεχρι στιγμης δεν μου εχει ξεφουσκωσει κανενα ψωμακι βεβαια προσεξα να ειναι η ζυμη σαν μπαλακι και προσθεσα οταν χρειαστηκε λιγο αλευρι επισης θεωρω οτι τα υγρα συνολικα δεν πρεπει να υπερβαινουν τα 350ml συνολικα για 500γρ ζυμης. Ισως αυτο παιζει ρολο σε αυτο που λετε για το ξεφουσκωμα οπως επισης η σειρα των υλικων και να μην ακουμπισει η μαγια με το νερο αλλα να μπει σε λακακι μεσα στο αλευρι εγω χρησιμοποιησα ξηρη μαγια γιωτης κ μου φουσκωσε μια χαρα.

περιμενω την γνωμη σας και τις δοκιμες σας.

Μαριλίνα
08-05-09, 08:54
[QUOTE=tiffgraf;900638]Λοιπόν την συνταγή την βρήκα στο εξής site : http://e-how.gr/pos-na-ftiaksete-xor...toparaskevasti

και είναι αρκετά απλή και εύκολη. Τώρα για όσους έχουν σαν εμένα αρτοπαρασκευαστη της Ronhson τότε μετά το πέρας του πρώτου προγράμματος που αντιστοιχεί σε 2.50 λεπτά σε ρύθμιση 1lb και μεσαία κόρα σε ψήσιμο το βάζω εγώ προσωπικά και στο πρόγραμμα 11 για άλλη μια ώρα ψησίματος για να βγει η κόρα πιο καλή και γίνεται τέλεια κατά την δική μου κρίση αρκετά ψημένη και όχι όμως ξεροψημένη μέτρια όπως την θέλω.
QUOTE]

Προσπάθησα να μπω στη σελίδα που αναφέρεις, αλλά δεν τα κατάφερα. αν μπορείς αντέγραψέ την στο φόρουμ.
Επίσης, το πρόγραμμα 11 στον συγκεκριμένο αρτοπαρασκευαστή είναι γαι να ψήνεται παραπάνω; δεν το έχω πάρει χαμπάρι και θα ήθελα κάτι τέτοιο!!!

tiffgraf
08-05-09, 17:44
καλησπέρα λοιπον θα σου την δωσω αμεσα την συνταγη και το λινκ βεβαια ειναι το εξης
e-how.gr/pos-na-ftiaksete-xoriatiko-psomi-me-ton-artoparaskevasti

ελπιζω να το δειξει ολοκληρο για να δεις και τις εικονες απο το ψωμακι βγαινει ακριβως ομως οπως το δειχνει εκει τελειο εγω χρησιμοποιησα μονο κιτρινο αλευρι για χωριατικο ψωμι και σημερα θα φτιαξω την ιδια συνταγη χωρις λαδι για να μην τριβεται η υφη του.

η συνταγη ειναι η εξης :

Οι ποσότητες των υλικών έχουν υπολογιστεί για να φτιάξετε περίπου 1 κιλό ψωμί.
Θα χρειαστείτε

•1 δοσομετρικό κουταλάκι του γλυκού (5 ml)
•1 δοσομετρικό κουτάλι της σούπας (15 ml)
•300 ml. νερό
•2 κουταλάκια αλάτι
•2 κουταλιές ζάχαρη
•2 κουταλιές λάδι
•500 γρ. αλεύρι κιτρινο χωριατικο
•1,5 κουταλάκι ξηρή μαγιά η 8γρ μαγιάς

Βήμα 1
Συγκεντρώστε στον πάγκο της κουζίνας τα υλικά. Αλείψτε τον κάδο με λάδι ώστε να βγει το ψωμί εύκολα μετά το ψήσιμο. Τοποθετήστε το ζυμωτήρα μέσα στον κάδο.

Βήμα 2
Βάλτε τα υλικά με τη σειρά που αναφέρονται. Δηλαδή πρώτα το νερό, μετά το αλάτι, τη ζάχαρη και το λάδι και τελευταία το αλεύρι και τη μαγιά. Τη μαγιά θα την προσθέσετε μέσα σε ένα μικρό λάκκο που θα ανοίξετε στο αλεύρι για να μην έρθει σε επαφή με το νερό.

Βήμα 3
Βάλτε τον κάδο μέσα στον αρτοπαρασκευαστή. Επιλέξτε το πρόγραμμα του ψωμιού σύμφωνα με το βιβλίο των οδηγιών. Ο χρόνος που χρειάζεται το ψωμί για να ζυμωθεί, να φουσκώσει και να ψηθεί είναι περίπου 3 ώρες. Πατήστε το πλήκτρο έναρξης του προγράμματος.

Βήμα 4
Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του ζυμώματος καθαρίστε από τα τοιχώματα του κάδου τη ζύμη που έχει κολλήσει εκεί ώστε να μη χαλάσει την εμφάνιση του ψημένου ψωμιού.

Περίπου μιάμιση ώρα μετά την έναρξη του προγράμματος, η ζύμη θα πρέπει να φουσκώνει. Μετά από δύο ώρες το ψωμί είναι έτοιμο για ψήσιμο. Μετά από τρεις ώρες το ψωμί είναι ψημένο.

Μην ανοίγετε το καπάκι όσο λειτουργεί ο αρτοπαρασκευαστής γιατί με την αλλαγή της θερμοκρασίας μπορεί να ξεφουσκώσει η ζύμη.

Για να κόψετε το ψωμί με το μαχαίρι εύκολα θα πρέπει να περιμένετε περίπου μισή ώρα για να κρυώσει

Αυτα ελεγε το site και ομολογω πως τα ακουλουθησα κατα βημα και βγηκε μονο που οταν ζημωνε προσθεσα λιγακι αλευρι μεχρι να δω την ζυμη να βγει ομοιομορφη σαν μπαλακι. Καλη επιτυχια

tiffgraf
09-05-09, 20:50
Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανείς την συνταγή που σας έδωσα τι αποτελέσματα είχατε ? Εγώ δοκίμασα την συνταγή χωρίς λάδι και το ψωμάκι φούσκωσε αλλά στην επιφάνεια έκανε κάτι σαν ζαρίτσες κατά άλλα μια χαρά ωστόσο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να δω πώς είναι η υφή του γιατί προσπαθώ να πετύχω την υφή του έτοιμου μείγματος για χωρίατικο ψωμί απο τους μύλους αγίου γεωργίου αν έχει κανείς κάποια ιδέα ή συνταγή που να πλησιάζει σε γεύση και σε υφή το πιο πάνω ας το παραθέσει.

Επίσης έχετε καμία ιδέα για συνταγή για ψωμάκι που να το ζήμωσει ο αρτοπαρασκευαστής αλλά να το κάνουμε σαν hot dog μέτα με τον δικό μας σχήμα και να το ψήσουμε στον φούρνο μας?

περιμένω εντυπώσεις και συνταγές σας

Μαριλίνα
14-05-09, 08:21
Καλημέρα!!
Δοκίμασα τη συνταγή σου, tiffgraf αλλά με μία μικρή αλλαγή: Έβαλα αλεύρι για όλες τις χρήσεις + 100 περίπου γρ. καλαμποκάλευρο.
Βγήκε πολύ καλό και με πολύ ωραίο χρώμα.

Την είχα δοκιμάσει και με αλεύρι ολικής άλεσης + μαγιά νωπή (αυτά τα τετραγωνάκια του ψυγείου) αλλά βγήκε... μάπα. Από γεύση ήταν καλό, αλλά ήταν πολύ σκληρό επάνω, μάλλον κάτι έπαιξε με τη μαγιά. Δε μου λέτε, αυτά μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε; Και αν ναι τη βάζουμε πάνω από το αλέυρι σαν τα φακελάκια;
Σήμερα θα την ξαναδοκιμάσω τη συνταγή με αλεύρι ολικής αλλά μαγιά σε φακελάκι. Επίσης, αντικατέστησα τη ζάχαρη με γλυκάνισο και μου αρέσει πάρα πολύ.

Theni
14-05-09, 08:43
αν εννοεις για την νωπη μαγια εχω γραψει στην προηγουμενη σελιδα πως μπαινει στην συνταγη που κανω ,δυστυχως δεν εχει την ευκολια της ξερης και αν βαλεις πολυ πικριζει 1 στο κιλο ειναι αρκετη εγω βαζω και μια ξερη κι εινια μια χαρα

Άννα
14-05-09, 18:51
Κοριτσια τα καταφερα!!!!επιτελους εφτιαξα ενα τελειο ψωμι με τις δοσεις που εβαλε η tiffgraf. Στην αρχη μου φανηκε υπερβολη 2 κουτ.αλατι αλλα λεω θα το κανω και οτι βγει.Εγινε τελειο!Εδω και πολυ καιρο τον ειχα παρατησει τον αρτοπαρασκευαστή γιατι μου την εδινε που το ψωμι ηταν σαν αψητο ζυμαρι και το βασικοτερο ειχα τεραστιο ΘΕΜΑ με το οτι δεν εβγαινε απο τον καδο!ουτε οι αναδευτηρες ουτε το ψωμι!σημερα λαδωσα τον καδο και τους αναδευτηρες μεσα -εξω.Παλι το βαρεσα στον μαρμαρινο παγκο βεβαια αλλα βγηκε σχετικα ευκολα σε σχεση με αλλες φορες που αναγκαζομουν να διαλυω το ψωμι!!!αχ πολυ χαρηκα!περιμενω τον αντρουλι μου να το δει...δεν θα το πιστευει!!Ευχαριστω tiffgraf!

Άννα
14-05-09, 18:53
Ξεχασα να πω οτι αυτη την φορα δεν εβαλα ολο το φακελακι της μαγιας δηλ. 8 γρ. Το 1,5 κουταλακι ειναι λιγοτερο απο 8 γρ., λετε να φταιει αυτο?γιατι τις αλλες φορες το εβαζα ολο το φακελακι.

tiffgraf
15-05-09, 00:07
Καλησπέρα κορίτσια εγώ έχω τώρα κάπου ένα μήνα που πήρα τον αρτοπαρασκευαστή μου και μέρα παρά μέρα και καμιά φορά κάθε μέρα φτιάχνω γιατί ο αντρούλης μου το τιμάει το ψωμάκι γενικότερα χεχε και έτσι έψαξα στο ιντερνέτ να βρω φόρουμ που να συζητάνε επί του θέματος και βρήκα το δικό σας και μερικά άλλα όμως η αλήθεια είναι ότι στην αρχή το φοβήθηκα μαύτα που διάβαζα για ξεφούσκωμα του ψωμιού και ότι δεν έβγαινε από τον κάδο κ διάφορα και σκέφτηκα αρχικά να πάρω ένα έτοιμο μείγμα και μετά να αρχίσω τα πειράματα.

Έτσι διαβάζοντας προσεκτικά τις οδηγίες του έτοιμου μείγματος που η αλήθεια είναι ότι έβγαζα υπέροχο ψωμάκι και με την απλή λογική δηλαδή διαπίστωσα ότι για μισό κιλό αλεύρι οποιουδήποτε είδους τα υγρά μας πρέπει ναναι συνολικά 320γρ το πολύ...

Την συνταγή αυτή που σας έδωσα έμοιαζε με τα υλικά που έγραφε το έτοιμο μείγμα μιας και αυτό προσπαθώ να πετύχω γιατί ήταν τέλειο...και την βρήκα μετά από ψάξιμο στο νετ.

Εγώ συνιστώ να μην βάζετε καθόλου λάδι γιατί το ψωμάκι τρίβεται κάπως παραπάνω και γενικά κατά την εκτέλεση της συνταγής προσέχω την σειρά των υλικών πρώτα το νερό μετά το αλάτι μετά την ζάχαρη , το αλεύρι και τέλος την μαγιά καθώς δεν πρέπει η μαγιά να έρθει σε επαφή με το νερό ανοίγω προσεκτικά μια λακουβίτσα στο αλευράκι και βάζω Ολόκληρο το φακελάκι μαγιάς και πρόσφατα αγόρασα και μακ μαγιά που είναι 9 γρ και την βάζω πάντα όλη. Γενικά μέχρι να τελειώσει η διαδικασία ζυμώματος είμαι από πάνω από την συσκευή και πάντα προσθέτω αλευράκι πέραν των 500γρ που βάζω κατά το μέτρημα και προσέχω η ζύμη να μην κολλάει στα τοιχώματα του κάδου και αν καμιά φορά μείνει κάτι βοηθάω με ένα κουταλάκι να ξεκολλήσει από το τοίχωμα του κάδου.

Στο τέλος του ζυμώματος η ζύμη μας πρέπει να μοιάζει ένα μπαλάκι σφικτό και δοκιμάζουμε με το δάκτυλο αν κολλάει που εννοείται ότι δεν πρέπει και δεν ανοίγουμε πότε τον αρτοπαρασκευαστή κατά την διαδικασία ψησίματος. Όταν τελειώνει το πρόγραμμα μου σε 2,50 ώρες κάνει συνολικά έγω το βάζω για μια ακόμη ώρα ψησίματος και η κόρα γίνεται καλή το αφήνω μετά να κρυώσει μέσα στον κάδο μέσα στον αρτοπαρασκευαστή και έτσι μαλακώνει κιόλας η κόρα ενώ έχει καλοψηθεί.

Σας ευχαριστώ και εγώ όλες για τις δοκιμές και τις εμπειρίες και να επισημάνω κάτι στην συνταγή όταν γράφω για κουταλάκια εννοώ των 15ml και 5ml και όχι τα κλασσικά.
Εχτές δοκίμασα την συνταγή με μισό άσπρο αλεύρι και μισό κίτρινο και τα δύο από μύλο μόλις δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις..

Μαριλίνα
15-05-09, 08:21
tiffgraf
καλημέρα!!
θα ήθελα μια διευκρίνηση για αυτό που είπες για το λάδι: Δηλαδή αν το παραλείψω να μπορώ να κόβω πιο εύκολα το ψωμί σε φέτες; για το τοστάκι του παιδιού μου;
Επίσης, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι: Μιας και έχουμε τον ίδιο αρτοπαρασκευαστή, σε ποιο πρόγραμμα το βάζεις το ψωμάκι; Επίσης, μήπως έχεις διαπιστώσει πότε τελειώνει το ζύμωμα για να του προσθέσω και λίγο σουσάμι που μου αρέσει;
Πάντως το ψωμάκι σου ήταν από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει!!!

tiffgraf
15-05-09, 20:01
Καλησπέρα λοιπόν μαριλίνα το λαδί εγώ δεν το βάζω γιατί ναι βγαίνει ένα κάτι πιο συμπαγές το ψωμί σίγουρα θα είναι καλύτερο. Τωρά έγω βάζω τον αρτοπαρασκευαστή στο πρόγραμμα ένα 1p σε ρυθμισή 1lb και ψήσιμο μεσαίας κόρας και μόλις τελειώσει το βάζω επιτόπου στο πρόγραμμα 11 για να ψηθεί άλλη μια ώρα και μετά δεν ανοίγω τον αρτοπαρασκευαστή καθόλου το αφήνω να κρυώσει μέσα στον μηχάνημα και έτσι μαλακώνει και η κόρα ενώ παράλληλα έχει ψηθεί αρκετά. Όσον αφορά το άλλο που ρωτάς το ζύμωμα τελείωνει όταν το αρχίζει να να σφυρίζει νομίζω θα κοιτάξω την ώρα που σταματάει και θα σου πω ακριβώς.
Σευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πάντως.

leni
15-05-09, 20:50
Φοβερό όπως έχω ξαναγράψει, μηχάνημα ο αρτοπαρασκευαστής!
Βέβαια, όλο και κάτι απώλειες έχω...
Πρίν λίγο καιρό, είχα χάσει - εξαφανίσει τα κουταλάκια - μεζουρίτσες...
Τα βρήκα, και στο καπάκι χάνω - εξαφανίζω το γάτζο που βγάζεις τους αναδευτήρες...
Τον βρίσκώ, και στο ξανά - μανά καπάκι, χάνω - εξαφανίζω - ξεχνάω μέσα στο ψωμί τον ένα αναδευτήρα, με αποτέλεσμα να ψάχνω όλα τα μαγαζιά της πόλης για αναδευτήρα...
Τον βρίσκω, και στο ξανά μανά ξανά, χάνω - εξαφανίσω το βιβλιαράκι με τις συνταγές...
Το βρίσκω και αυτό... και... σκέφτομαι - αναρωτιέμαι: υπάρχει άραγε περίπτωση, με το μυαλό που κουβαλάω, να χάσω - εξαφανίσω και τον ίδιο τον αρτοπαρασκευαστή???
Τι στο καλό,...κοτζάμ γκουμούτσα είναι...αν τον χάσω θέλω επειγόντως ειδικό!!!
:)
Στο δια ταύτα τώρα: ξέρετε πως φτιάχνεται το κεικ μαρμελάδας στο μηχάνημα???
Το βιβλιαράκι με τις συνταγές μου, δεν λέει κάτι ανάλογο, αλλά κάπου παραπανω διάβασα ότι κάποια φίλη έφτιαξε...

tiffgraf
16-05-09, 05:53
Καλησπέρα σε όλους λοιπόν τα νέα είναι αυτά το ψωμάκι που έφτιαξα με μισό αλεύρι άσπρο και μισό κίτρινο βγήκε πεντανοστιμό πραγματικά όμως σε υφή δεν διέφερε κ πολύ από τα προηγούμενα που είχα φτιάξει ίσως όμως είχε μια δόση πιο σφικτής υφής λόγω ότι το αλεύρι είναι από μύλο ...
Το δεύτερο ψωμάκι που έφτιαξα σήμερα με μόνο κίτρινο αλεύρι αυτή τη φορά δεν φούσκωσε πάρα πολύ έγινε στο φούσκωμα όπως και του έτοιμου μείγματος που πότε δεν φούσκωνε μέχρι πάνω στον κάδο μου αλλά κρατούσε ίσως 5 cm κάτω του ύψους του κάδου..

Όμως η υφή του τώρα που το έκοψα είναι όπως ακριβώς του έτοιμου μείγματος εντελώς συμπαγής και καθόλου μα καθόλου τριμμένη! καμιά σχέση με τα άλλα ψωμάκια και ας βγήκε μπασμένο στο ύψος δηλαδή έμεινε 5cm κάτω του ύψους του κάδου ...ίδιο δηλαδή φούσκωμα με του έτοιμου μείγματος και στο ζύγισμα βγήκε 700γρ και έβαλα περίπου 500γρ αλεύρι πάντα μιλώντας για την συνταγή που έχω δώσει πιο πάνω.

Αν λοιπόν επιζητούσατε το τέλειο ψωμί σαν του έτοιμου μείγματος πρέπει να βάλετε αλεύρι κίτρινο μαλακό μόνο ...εγώ τώρα θα κάνω κάποια πειράματα με τις δοσολογίες μεταξύ άσπρου και κίτρινου για να πετύχω λίγο πιο πολύ ύψος και θα σας πω αποτελέσματα .

Πάντως ο στόχος επετεύχθη! ψωμί χωριάτικο που μοιάζει για την ακρίβεια λες και έχει προζύμι μέσα! καθόλου τρίψιμο ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!

Περιμένω πάντα και τις δικές σας εμπειρίες ...και όσον αφορά πότε σταματάει το ζύμωμα στον αρτοπαρασκευαστή της Rohnson στο πρόγραμμα 1p που έχει διάρκεια 2,50 ώρες το κάνει κάπου όταν αναγράφει 2 ώρες υπόλοιπος χρόνος.

akamatra
16-05-09, 12:35
διάβασα και μπερδεύτηκα. τι αλεύρι βάζεις;
το χωριάτικο ζυμωτό ψωμί γίνεται με σταρένιο, σκληρό αλεύρι που είναι κίτρινο. το ασπρο αλευρι είναι το μαλακό. είμαι εκτός θέματος;

tiffgraf
16-05-09, 18:44
Καλησπέρα βάζω αλεύρι κίτρινο αγορασμένο απο μύλο τώρα έγω το είπα μαλακό γιατί είναι η υφή του είναι σαν πούδρα ενώ το άσπρο μοιάζει πιο σκληρό σαν υφή.

akamatra
16-05-09, 21:09
Ευχαριστώ.
Εγώ θυμάμαι το ψωμί με το προζύμι που έφτιαχνε η γιαγιά στο χωριό και ακολουθώ αυτή τη συνταγή. πιο δύσκολο βέβαια από τον αρτοπαρασκευαστή γι' αυτό και δεν φτιάχνω συχνά.

panandreas
17-05-09, 11:34
Γεια σας. Έχω και εγώ έναν αρτοπαρασκευαστή από το alex pak αν θυμάμαι καλά γιατί τον έχω 2-3 χρόνια. Είχε μπει στο ράφι σχεδόν από την αρχή γιατί δεν ήξερα που να βρω καλό αλεύρι. Εδώ και 2 μέρες άρχισα να τον ξαναχρησιμοποιώ με ένα βιολογικό αλεύρι σίτου ολικής αλέσεως που βρήκα στο supermarket.
Χρησιμοποίησα την παρακάτω συνταγή από το βιβλιαράκι του:

350ml νερό
25g βούτυρο
1 κουταλιά γλυκού αλάτι
1 κουταλιά γλυκού ζάχαρη
270g αλεύρι σίτου ολικής άλεσης
7gr μαγιά σκόνη (μετρημένη με ζυγαριά ακριβείας, την δόση την υπολόγισα σε σχέση με αυτά που έλεγε το φακελάκι της μαγιάς)

Τα έβαλα στον κάδο με την παραπάνω σειρά και την μαγιά σε λακκούβα στο αλεύρι χωρίς να έρχεται σε επαφή με το νερό. Μετά το ζύμωμα η ζύμη ήταν τελείως νερουλή αλλά στο φούσκωμα, φούσκωσε σχεδόν κανονικά δηλαδή λίγο λιγότερο από ότι θα έπρεπε. Μετά 1 μισή ώρα πήγα να δω την ζύμη μου και είχε κάτσει πάλι. Το άφησα να ψηθεί αλλά το αποτέλεσμα ήταν χάλια. Το πρόγραμμα συνολικά έκανε 3.30 ώρες.

Χθες έκανα πάλι μια προσπάθεια με παραπάνω αλεύρι και λιγότερη ζάχαρη, δηλαδή:

350ml νερό
25g βούτυρο
1 κουταλιά γλυκού αλάτι
1/2 κουταλιά γλυκού ζάχαρη
400g αλεύρι σίτου ολικής άλεσης
7.5gr μαγιά σκόνη (μετρημένη με ζυγαριά ακριβείας

Τα έβαλα για άλλη μια φορά στον κάδο με την παραπάνω σειρά. Μετά το ζύμωμα η ζύμη ήταν αρκετά καλή οπτικά(περίπου μια μπάλα γύρω από τον αναδευτήρα). Στο φούσκωμα, φούσκωσε κανονικότατα. Μια 1/2 ώρα μετά την έναρξη (αφού είχε φουσκώσει κανονικά όπως είπα) ήμουν στην κουζίνα και άκουσα έναν ήχο ανακατέματος. Πάω στο μηχάνημα και βλέπω την ζύμη να έχει κάτσει πάλι και να ανακατεύεται πάρα πολύ αργά για ένα λεπτό. Παρατήρησα επίσης ότι έμεινε πολύ λίγη ζύμη κολλημένη στα τοιχώματα. Απαγοητεύτηκα... Έμεινα αρκετή ώρα να κοιτάω την ζύμη όμως και την είδα να ξαναφουσκώνει. Μετά από δυο 1/2 ώρες από την έναρξη, στην διαδικασία του ψησίματος και αφού το καρβελάκι μου είχε φτάσει σε πολύ καλές διαστάσεις άκουσα έναν ήχο (μπλούφ) και πάω να το κοιτάξω από το παραθυράκι. Το καρβέλι ήταν σαν να το είχε τρυπήσει κάποιος στην μέση και ξεφούσκωσε. Επειδή τα τοιχώματα ευτυχώς είχαν ψηθεί το κράτησαν στις πλευρές και έκανε ένα μεγάλο βαθούλωμα στην μέση. Το άφησα να ψηθεί και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Οπτικά όμως ήταν χάλια. Εάν είχε γύρω γύρω ύψος 10cm στην μέση είχε ύψος 5cm.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα γιατί ξεφουσκώνει το ψωμί μου? Την πρώτη φορά σίγουρα έφταιγε η αναλογία αλεύρι με νερό αλλά την δεύτερη???

akamatra
17-05-09, 17:22
εγώ δεν χρησιμοποιώ τον αρτοπαρασκευαστή. Για το κανονικό ζύμωμα ξέρω ότι το αλεύρι ολικής πρέπει να το αναμιγνύουμε με άλλο αλεύρι για να γίνει καλό το ψωμί.

θα σου απαντήσουν οι πιο αρμόδιες και θα μάθω και εγώ που σκέφτομαι να φτιάχνω το ψωμί για τα παιδιά.

tiffgraf
17-05-09, 18:16
εμ panandrea μου τι να σου πω και εγώ τώρα? Καταρχάς αναλύουμε πιο πάνω και γενικότερα σε όλες τις σελίδες πως ακριβώς πρέπει να γίνονται οι συνταγές στον αρτοπαρασκευαστη για να πετύχουν.

Τώρα δεν έχω κάνει με αλεύρι ολικής άλεσης και νομίζω ότι γίνεται ίσως με την πρόσθεση κάποιου αλευριού αλλά ίσως και όχι ωστόσο το θέμα είναι ότι βάζεις εξαιρετικά μικρή ποσότητα αλευριού σε σχέση με τα υγρά που βάζεις και φυσικά δεν εννοείται ότι θα σου βγει κανονικά το ψωμί.

Για να βγει ψωμί πρέπει να βάλεις τα υλικά με την σειρά που αναφέρω πιο πάνω αλλά και να υπολογίσεις ότι για 500-600γρ αλευριού τα υγρά συνολικά πρέπει ναναι το πολύ 300-320ml που σημαίνει αφενός ότι για την ποσότητα αλευριού που έβαζες τα υγρά έπρεπε ναναι πολύ λιγότερα...και η μαγιά για το αλεύρι που ανέφερα πρέπει ναναι όλο το φακελάκι 8γρ γιωτης η 9 γρ αν πάρεις την μακ.

Δοκίμασε την συνταγή που έχω δώσει εγώ με αλεύρι δικό σου και πες μου αν πέτυχε αλλά προσοχή στην σειρά των υλικών και μην φύγεις από το μηχάνημα ως ότου τελειώσει το ζύμωμα που σημαίνει πέραν των 500γρ που θα βάλεις αλεύρι θα προσθέτεις στην ζύμη λιγάκι γύρω γύρω μέχρι να την δεις να γίνεται σφικτό μπαλάκι και να μην κολλάει στα τοιχώματα αλλά να μην έχει μείνει και καθόλου στον κάδο γύρω γύρω αν τυχών έχει συμβεί αυτό με ένα κουταλάκι βοηθάς να φύγει η ζύμη από τα τοιχώματα και να ενσωματωθεί στο μπαλάκι.

panandreas
17-05-09, 18:37
Έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ μέσα και σε άλλα φόρουμ, αλλά κανείς δεν έγραφε για αναλογία υγρών σε σχέση με το αλεύρι. Σας ευχαριστώ πολύ:D. Πάω κουζίνα για νέα δοκιμή....

panandreas
18-05-09, 20:51
Τέλεια :-D:-D:-D το ψωμάκι μου φυσικά έχει φαγωθεί ήδη. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

akamatra
18-05-09, 21:53
τι έφταιγε; να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετες

tiffgraf
19-05-09, 01:48
Καλησπέρα σε όλους νομίζω πως έχω αναλύσει εκτενέστερα το τι έφταιγε πιο πάνω....!!
Χαίρομαι που σε βοήθησα panandrea σου εύχομαι πολλά ψωμάκια και να μην προλαβαίνεις να τα δεις! χεχε αντέ και ότι μπορούμε ο καθένας να λέμε και τις εμπειρίες δοκιμές μας.

akamatra
19-05-09, 02:07
Εγώ για το αλεύρι έλεγα. Μόνο ολικής και ήταν εντάξει από γεύση;

tiffgraf
19-05-09, 02:32
ααα σορρυ γράψε λάθος υποθέτω ότι πρέπει να έκανε πρόσμιξη με άσπρο γιατί νομίζω οτι μόνο ολικής δεν βγαίνει αλλά και πάλι δεν ξέρω τι θα βγει αν βάλεις μόνο ολικής ίσως βγει πιο συμπυκνωμένο σε ύφη.

akamatra
19-05-09, 08:20
δεν πειράζει. Έχω πολύ καιρό που σκέφτομαι τι ψωμί δίνω στα παιδιά . τώρα θα ζυμώσω λίγο να κάνω τυρόψωμο. Με πείσατε και θα αρχίσω έρευνας αγοράς για αρτοπαρασκευαστή. καλημέρα...

zwza
20-05-09, 01:38
μήπως γνωρίζει καμία σας αν ο αρτοπαρασκευαστής καταναλώνει πολύ ρεύμα?
Εγώ τον χρησιμοποιώ από τα Χριστούγεννα μέρα παρα μέρα
και έκτοτε ο λογαριασμός μας στη ΔΕΗ είναι στα ύψη.
Δεν ξέρω αν φταίει ο αρτοπαρασκευαστής ή όλα τα άλλα (πλυντήρια, φούρνος, θερμοσίφωνας) γιαυτό και θέτω την ερώτηση.
Εσεις που τον χρησιμοποιήτε συστηματικά μήνες τώρα παρατηρήσατε κάτι τέτοιο?

johnsk
20-05-09, 12:29
Για το ρευμα δεν γνωριζω, γιατι τον χρησιμοποιω μολις 2 μηνες. Παντως δεν πρεπει να καταναλωνει υπερβολικο ρευμα γιατι μονο στη φαση ζυμωματος και ψησιματος λογικα θα δουλευει με πληρη ισχυ(περιπου μιαμιση ωρα). Αρα αντε να καταναλωνει ενα κιλοβατ.
Αν το συγκρινεις με τον κανονικο σου φουρνο και το μιξερ σου, σιγουρα πολυ λιγοτερο καναναλωνει ο αρτοπαρασκευαστης.
Να πω για ενα αλλο θεμα. Μεχρι τωρα στο ψωμι που εφτιαχνα, εβαλα μιγμα αλευριου για ψωμι μυλων Αγ. Γεωργιου και εβαζα και περιπου 50 γραμ. καλαμποκαλευρο. Το ψωμι ειχε πιο ομορφο χρωμα και πιο ωραια γευση ομως παντα μου καθονταν στην πανω πλευρα. Πειραματιζομουν με την ποσοτητα του νερου και της μαγιας , αλλα παντα συνεβαινε το ιδιο. Χτες δεν εβαλα καλαμποκαλευρο για να δοκιμασω και τελικα βγηκε η φραντζολα σωστα φουσκωμενη. Το προβλημα λοιπον οφειλεται στο καλαμποκαλευρο επειδη αυτο το αλευρι δεν εχει γλουτενη και ετσι δεν διογκωνεται. Ξερει κανεις πως μπορω να το χρησιμοποιω χωρις να εχω τετοια προβληματα?
Και κατι αλλο. Φτιαχνει κανεις ψωμι βαζοντας τον αρτοπαρασκευαστη να ξεκινησει τη νυχτα, χωρις επιτηρηση? Αισθανομαι οτι το αποτελεσμα δεν θα ειναι το αναμενομενο αφου στην αρχη παντα χρειαζεται με μια σπατουλα να βοηθησεις τα υλικα να ξεκολησουν απο τα τοιχωματα, και παντα ελεγχεις μηπως χρειαζεται λιγο αλευρι παραπανω.
Γραψτε την εμπειρια σας...

Oh-Mamy
20-05-09, 13:24
Εμεις εχουμε εναν που το πηραμε απο το ιντερνετ δε θυμαμαι μαρκα αλλα ηταν πιο φτηνος απο τον Izzy και εχει προγραμματα φαστ και σουπερ φαστ (χαχαχαχα φερυ θυμιζει) ομως εχω την εντυπωση οτι αυτα ειναι για τα ετοιμα μιγματα για ψωμι που δεν εχω δει στο σουπερ μαρκετ και να σας πω την αληθεια δε με καιει να τα δοκιμασω κιολας διοτι η ιδεα ειναι να αποφυγουμε τα αχρηστα συντηρητικα, τα ετοιμα μιγματα μου φαινονται υποπτα....
ΤΟ ΨΩΜΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΧΟΥΖΟΥΡΙ ΤΟΥ δλδ ναι οι 3 ωρες ειναι αναγκαιες για να γινει σιγα σιγα και καλα το ζυμωμα και το ζησιμο, γιατι νομιζετε το ωησιμο σε παραδοσιακο ξυλινο φουρνο ειναι καλυτερο? σε ξυλινο φουρνο ή το καις ή το κανεις σιγα σιγα το ψωμακι,,,, το οποιο θελει να αναπνεει,,,
2η διευκρινηση εκτος απο τον kenwood με αερα ολοι οι αλλοι ψηνουν με τον ιδιο τροπο, ητοι απλα μερικοι εχουν χρονοκαθυστερηση ειτε οχι, και διαφορες επιλογες στο βαρος, ,,, Εμεις εχουμε απλο και δεν εβαλα ποτε την καθυστερηση γιατι ειμαστε λιχουδηδες και καθομαστε μεχρι να ψηθει για να φαμε φρεσκο χωμακι (που δε κανει)
Κορα χρησιμοποιουμε το μεσαιο και βαρος παντα το περισσοτερο χιχιιιι τεσπα
3η διευκρινηση. αν αφησετε να κρυωσει μεσα στο φουρνο με κλειστο το καπακι γινεται ευκαμπτη η κορα, δνε ειναι ασκημο,,, απλα κριτσανιστη γινεται οταν το βγαλεις αμεσως (οποτε και γλυστραει ευκολα εξω απο τον αναδευτηρα,,, επισης στην πισω πλευρα του καδου εχει ενα παγμα σαν κλεισδι , αν το κινησετε δεξια αριστερα βοηθα να βγει ο αναδευτηρας).
Κεηκ καναμε και τσουρεκια απλα η συνταγη ηταν λιγο αγλυκη για τα γουστα μου κατα τα αλλα μας βγηκε με ινες κανονικοτατα, Το μυστικο ειναι σε πρωτη φαση πρωτα να κανεις καναδυο φορες την συνταγη οπως λεει το βιβλιο (μπορειετε να κατεβασετε απο το ιντερνετ το βιβλιο συνταγων της kenwood με καμμια 30σελιδες συνταγες) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ,, πχ εμεις βαζουμε οπως και αλλοι φρεσκο γαλα, απλά αφαιρουμε την ιδια ποσοτητα απο το νερο.
Μυστικο που το ξαναακουσα εδω και το επιβεβαιωνω,, αναλογα με το αλευρι θα εχετε και αποτελεσματα περιαματιστειτε με τα αλευρια (σκληρα) και με μικροποσοτητες,, οι παλιες λεγανε οσο αλευρι σθκωσει,, κατι ξερανε

ΣΟΣ προσπαθω να βρω συνταγη με προζυμι. προς το παρον περιαματιζομαι και με βριζουν , πεταω στα κρυφα τις αναπαναβατες αηδιες που κανω γιατι αρχισαν να μη θελουν το ψωμι μου, το βλεπουν με δυσπιστια καθε φορα, πλεον.
Θα δοκιμασω να το ζυμωσω (στο μηχανημα φυσικα) και να το αφησω ολο το βραδυ να φουσκωσει πριν το ψησω,,,,,, ακουω ιδεες ή τσεκαρισμενη συνταγη !

ΙΔΕΑ με το παντεσπανι κανει καταπληκτικη τουρτα γιατι εχει βολικο σχημα,,,,,

zwza
20-05-09, 23:17
Για ψωμί με προζύμι ακολούθω αυτές τις οδηγίες και πάντα μου βγαίνει πολύ καλό:
Προζύμι
Τι συμβαίνει ακριβώς με το προζύμι; Είναι διαδικασία να φτιαχτεί, αλλά αξίζει τον κόπο. Για ψωμί που φτιάχνεται με 1 κιλό αλεύρι πρέπει να γίνουν τα εξής:

Ζυμώνετε ½ ποτήρι άσπρο σκληρό αλεύρι με χλιαρό νερό και φτιάχνετε ένα μικρό ελαστικό ζυμαράκι. Το βάζετε σε ένα μπολ και το σκεπάζετε με μια καθαρή πετσέτα. Την επόμενη μέρα προσθέτετε λίγο ακόμα αλεύρι και λίγο νερό και ξαναζυμώνετε το ζυμαράκι. Επαναλαμβάνετε το ίδιο πράγμα επί 3 μέρες. Μόλις φουσκώσει και σχηματίσει πολλές τρυπίτσες, σημαίνει πως το προζύμι είναι έτοιμο.
Αν βιάζεστε και δεν μπορείτε να περιμένετε τόσες μέρες, διαλύετε 10 γρ. νωπή μαγιά με 100-150 γρ. νερό και προσθέτετε λίγο άσπρο αλεύρι, τόσο όσο χρειάζεται για να γίνει το μείγμα χυλός. Το αφήνετε 4 ώρες σε ζεστό μέρος και μετά το χρησιμοποιείτε.

Κάθε φορά που φτιάχνετε ψωμί με προζύμι, να κρατάτε μια μικρή ποσότητα από το ζυμάρι, την οποία θα χρησιμοποιήσετε ως προζύμι την επόμενη φορά. Το ζυμάρι αυτό το τοποθετήτε σε ένα γυάλινο δοχείο. Στον πάτο βάζετε λίγο λάδι και λίγο αλάτι, από πάνω το προζύμι και από πάνω πάλι λίγο λάδι, για να μην ξεραθεί.
Το διατηρείτε εντός ψυγείου για 10-15 μέρες. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να διατηρηθεί το προζύμι. Μπορείτε να το βάλετε σε πήλινο δοχείο και να το καλύψετε με μπόλικο αλεύρι (εκτός ψυγείου) ή να το σκεπάσετε απλώς με μια μεμβράνη. Και με τους δύο αυτούς τρόπους το προζύμι ξεραίνεται ελαφρώς και πρέπει να μείνει σε χλιαρό νερό για λίγη ώρα μέχρι να μαλακώσει πριν το αναπιάσετε.

Ένας άλλος πιο εύκολος τρόπος είναι να φτιάξετε ψωμί με μαγιά κανονικά την πρώτη φορά και να κρατήσετε λίγο από τη ζύμη. Μετά από μερικές μέρες είναι έτοιμο προζύμι για να το χρησιμοποιήσετε.

ΠΩΣ ΑΝΑΠΙΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΖΥΜΙ
Για να φτιάξουμε ψωμί με προζύμι κάνουμε το εξής: Βάζετε το προζύμι με λίγο χλιαρό νερό να διαλυθεί. Προσθέτετε λίγο αλεύρι μέχρι να γίνει ένας παχύς χυλός. Το αφήνετε σε ζεστό μέρος για όλο το βράδυ και το πρωί συνεχίζετε το ζύμωμα κανονικά με όλα τα υπόλοιπα υλικά (η διαδικασία αυτή λέγεται ανάπιασμα)

πηγή:http://www.sintagespareas.gr/simboules/psomi/psomi-me-prozimi.html

Οταν βάζω τα υλικά στον αρτοπαρασκευαστή
το μπαλάκι με το προζύμι που το αραιώνω με χλιαρό νεράκι το υπολογίζω στη ποσότητα του νερού. Στο πρώτο ζύμωμα ανοίγω το καπάκι και κοιτάζω αν η ζύμη μου θέλει συμπλήρωμα (νερό ή αλεύρι) και προσθέτω αναλόγως.
Όσες φορές το έκανα μου πέτυχε αλλά στην αρχή είναι λίγο παίδεμα μέχρι να υπολογίσεις σωστά τις ποσότητες νερού και αλευριού.
Σε ότι αφορά τις ποσότητες καλαμποκάλευρου θα συμφωνήσω. Είναι βαρύ αλεύρι γιαυτό και ξεκινάς πάντα με πολύ μικρές ποσότητες 10 και 20 γρ.
Για τα έτοιμα μείγματα επίσης συμφωνώ με την φίλη πιο πάνω. Είναι κρίμα εφόσον φτιάχνεις εσύ το ψωμάκι σας να χρησιμοποιείς αυτά τα προιόντα που σίγουρα τα έχουν τα συντηρητικά τους, πάντως τα έχω δοκιμάσει και φτιάχνουν πολύ καλά ψωμιά ειδικά το smart mix των μύλων Αγ. Γεωργιου και το τσιαπάτα απο τα λιντλ.
Και σε ότι αφορά την χρονοκαθυστέρηση.....
προσωπικά πλεον ούτε πλυντήριο δεν βάζω και να λείπω από το σπίτι ή να κοιμηθώ.... πόσο μάλλον τον αρτοπαρασκευαστή. Δεν ξέρω αλλά φοβάμαι πάρα πολύ αυτό που λέμε την κακιά στιγμή.
Και ειδικά στον αρτοπαρασκευαστή όταν κάνουμε μια συνταγή για πρώτη φορα ποτέ δεν τον αφήνουμε από τα μάτια μας, ειδικά στο στάδιο φουσκώματος, ενέχει ο κίνδυνος της υπερχειλησης.

zwza
20-05-09, 23:27
Ξέχασα να γράψω και συμπληρώνω μια υπολογισμένη -δοκιμασμενη- συνταγή που έχω για ψωμί με προζύμι (το αγαπημένο ψωμάκι του άνδρα μου)
270γρ νερό
20γρ λαδι
70γρ προζύμι
10 γρ αλάτι
10γρ ζάχαρη
480γρ αλεύρι
20γρ καλαμποκάλευρο
10γρ. μαγιά της μπύρας φρέσκια

Ελπίζω να βοήθησα και ότι απορία έχεις στη διάθεση σου
Καλη επιτυχία

Oh-Mamy
22-05-09, 11:01
ευχαριστω, αλλα πραγματι δε καταλαβα και πολλα πραγματα για το πως; κανουμε ψωμι με προζυμι, δλδ μετα που θα πιασουμε το προζυμι τι ακριβξς κανουμε, αν μπορεις να το κανεις stupid simple θα ημουν ευγνωμων. Το άλλο είναι ΄τοι θελω ψωμι με προζυμι, αν ειναι να βαλω και μαγι αμεσα τοτε ποιο το νοημα του προζυμιου?
θελω συνταγη χωρις ζαχαρη, με προζυμι, οπως στα παλια χρονια, πλζ γίνεται?

johnsk
25-05-09, 14:56
Εγω δεν θα γραψω για το προζυμι. Μου φαινεται εξαιρετικα πολυπλοκο ολο αυτο.
Θα πω μονο στις φιλες και φιλους που εχουν τον Ronson οτι ως προγραμμα για το λευκο ψωμι 500 gr χρησιμοποιω το προγραμμα 1, αλλα βαζω ως βαρος 2Lb και ως χρωμα κορας το medium. Ετσι προκυπτει χρονος ψησιματος 3ωρες και 10 λεπτα. Το ψωμι βγαινει καλα ψημενο και με κορα ξεροψημενη.
Τα γραφω αυτα σε αντιδιαστολη με τη φιλη που χρησιμοποιει το προγραμμα με το 2 ωρες και 50 λεπτα και μετα το ψηνει ξανα αλλη μια ωρα.
Ο καθενας προφανως με το δικο του γουστο, απλα αναφερω τη δικη μου επιλογη, μηπως ειναι πιο βολικη για καποιον αλλον...

panandreas
26-05-09, 13:55
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω τόσο πολύ akamatra.
Τελικά όπως είπε η tiffgraf, στην συνταγή μου (από το βιβλιαράκι του κατασκευαστή) έφταιγε η αναλογία στερεών υγρών. Έβαζα πολύ νερό (350ml) σε λίγο αλεύρι (270gr). Η αναλογία που χρησιμοποιώ τώρα είναι 300ml νερό / 500ml αλεύρι. Ακόμα και μόνο με αλεύρι ολικής άλεσης χωρίς ανάμιξη με αλεύρι άλλου τύπου, το ψωμί φουσκώνει κανονικότατα και μένει αφράτο για μέρες. Φυσικά καταναλώθηκε σε 2 μέρες, αλλά κράτησα μια φέτα για τεστ 5 μέρες και ήταν μια χαρά.
Κορίτσια για να φτιάχνω εγώ ψωμί με αρτοπαρασκευαστή σημαίνει ότι είναι πολύ εύκολο. Προσπαθήστε το με τα δικά σας αγνά υλικά και θα με θυμηθείτε...

tiffgraf
26-05-09, 19:12
Καλησπέρα σε όλους χαίρομαι που τελικά τα κατάφερες panandreas και έμαθα και εγώ ότι φουσκώνει μια χαρά το ψωμάκι σου. Εγώ τώρα κάνω πειράματα στην αναλογία του αλευριού άσπρου και κίτρινου έχω δοκιμάσει μισό μισό δηλ. 250/250 και βγήκε νόστιμο μεν αλλά η υφή του τριβόταν μετά δοκίμασα όλο κίτρινο και βγήκε τέλεια η υφή του αλλά δεν φούσκωσε μέχρι απάνω ωστόσο ήταν αρκετά βαρύ και νόστιμο και χτες δοκίμασα 150 άσπρο/ 350 κίτρινο φούσκωσε πιο πολύ τώρα για την υφή του θα σας πω μόλις το φάμε! καλές δοκιμές σε όλους.

tiffgraf
29-05-09, 21:46
Καλησπέρα σε όλους χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια σας και μάλιστα επείγομαι χεχε συνέβη το εξής ενώ είχα ξεκινήσει να φτιάχνω ψωμί στον αρτοπαρασκευαστή ολοκλήρωσε την διαδικασία ζυμώματος και την στιγμή που θα άρχιζε το ψήσιμο τότε έγινε διακοπή ρεύματος για μερικές ώρες με αποτέλεσμα τώρα η ζύμη να έχει φουσκώσει και εδώ τίθεται το ερώτημα μου τι πρέπει να κάνω τώρα να βάλω να ψηθεί ή να ξαναβάλω το πρόγραμμα του αρτοπαρασκευαστή μου από την αρχή ώστε να ξαναζημωθεί και να ψηθεί για 2 ώρες όσες απέμειναν μετά την διακοπή ρεύματος ώστε να γίνει σωστά. Αν βάλω να ξαναζημωθεί πειράζει τώρα η ζύμη έχει φουσκώσει αρκετά αφού πέρασαν πολλές ώρες από την διακοπή όσοι γνωρίζετε απαντήστε άμεσα γιατί πρέπει να φτιάξω ψωμάκι! Ευχαριστώ όλους όσους απαντήσουν..

gerakina
29-05-09, 23:59
στη θέση σου θα το έβαζα μόνο για ψήσιμο

irene77
10-06-09, 14:46
κοριτσια ημαρτον δε αντεχω αλλο, εχω παρει τον izzy κανω 2-3 φορες ψωμι και μετα μου εκανε το εξης: μονο ζυμωνε και εψηνε ταυτοχρονα με το ζυμωμα ασε που μολις τον ανοιγες αρχιζε απο μονος του.. τον παμε πισω δινουν αλλο τον εχω τωρα 1 εβδομαδα, κανω 1 φορα ψωμι ολα οκ, παω εχθες δευτερη και ξαφνικα σταματησε το προγραμα σα να ειχε τελειωσει , νομιζα οτι το πατησε ο γιος μου και λεω οκ ... κανω τωρα παλι ψωμακι και τσουπ σταματαει παλι το προγραμμα... ολα τα χαλασμενα σε μενα?

nenaki
01-08-09, 13:22
κοριτσια καλημερα...εχω παρει και εγω τον Kenwood 350 αλλα δε μπορεσα να βγαλω ακρη με τις συνταγες στο βιβλιαρακι.αλλα ουτε και απο εδω μεσα ξεκαθαρα δε μπορεσα να επιλεξω ωστε να κανω ενα λευκο καλο ψωμι.μπορειτε σας παρακαλω να αναφερετε αναλυτικα τα υλικα?

Theni
01-08-09, 20:31
γεια σου νενακι!!

εγω εχω καταληξει στη εξης συνταγη:

1κ αλευρι ζυμωτο μυλοι αγ.γεωργιου
1 φακ μαγια ξερη
1 1/2 ποτηρι νερο
1/2 ποτηρι λαδι
1 κ.γ. ζαχαρη
1 κ.γ αλατι

ο δικος μου εχει μεγαλο καδο ομως, αν εχεις πιο μικρο βαλε μισα... εμενα βγαινει πολυ νοστημο!! καλη επιτυχια κοριτσακι!

nenaki
02-08-09, 23:31
theni mou euxaristw gia tin suntagi.idi eixa ksekinisei tin suntagi apo to bibliaraki k egine ena pswmi allo prama.afou trww sunexeia gia na min meinei k to petaksw.

Theni
03-08-09, 01:00
για πες για πες ... γιατι οι συνταγες που λεει το δικο μου βιβλιαρακι ειναι το δραμα τους... εγω μονη μου την εφτιαξα

nenaki
03-08-09, 14:45
Kala k emena prosthetei k gala se skoni stin suntagi alla de to bazw.loipon auta pou bazw einai nero 245 ml ladi 1 koutalia tis soupas apo tous dosometrites. alati 1 koutalaki tou glukou zaxari 2 koutalakia tou glukou aleuri 100 gr gia oles tis xriseis k 250 kitrino aleuri magia kseri 1 koutalaki tou glukou. ta bazw k de kanw tipota apolutws meta.apla to psinw epipleon 40 lepta.

Theni
03-08-09, 17:01
μαλιστα ενδιαφερον... δλδ βαζεις πιο πολυ κιτρινο αλευρι απο ασπρο... δεν εχω φτιαξει με κιτρινο θα δοκιμασω... κανε μου την χαρη βρε νενακι ή (οποια κοπελλα μπορει) και ριξε μια ματια μηπως γραφει καμια συνταγη για ψωμι πολυτελειας ειναι το αγαπημενο του αντρα μου και δεν εχω βρει πουθενα συνταγη...

nenaki
03-08-09, 17:53
ναι βαζω κιτρινο γιατι θελω να μοιαζει με το χειροποιητο που αγοραζω.ειδα στις συνταγες κ πολυτελειας δεν γραφει ,εκτος αν το γραφει διαφορετικα.παντως στα προγραμματα ψησιματος εκει που μου λεει να κανω την παραπανω συνταγη ειναι για πολυτελειας.δε ξερω τι να πω.εμενα μου αρεσε πολυ το ψωμι, ενω ο αντρας μου του φανηκε σαν βρεγμενο (ο θεος και η ψυχη του) ισως επειδη το εφαγε ζεστο.παντως μετα 3 μερες δε τριβοταν.

Theni
03-08-09, 19:09
ευχαριστω νενακι μου!! θα το δοκιμασω!! παντως εχεις δικιο μαλλον του φανηκε υγρο επειδη ηταν ζεστο..

nenaki
03-08-09, 19:36
καλα σιγουρο το ψωμι δε βγαινει σαν τον φουρνο αλλα πιστευω εχει την δικη του νοστιμια.αφηστε δε που εγω πιστευω οτι το ψωμακι αυτο ειναι κλασης ανωτερο.το μονο κακο μεχρι τωρα δε μου μυριζει το σπιτι μυρωδια ψωμιου απο τον αρτοπαρασκευαστη αλλα κατι αλλο μαλλον ο αρτοπαρασκευαστης.ισως επειδη δε εψησε πολλα ακομα.φιλια

ΝΤΙΝΤΙ
10-09-09, 22:30
ηρθα και γω στην παρεουλα σας..............

μολις αποκτησα και γω εναν αρτοπαρασκευαστη και λεω να το ριξω στις δοκιμες και στην μελετη των συνταγων σας:-D:-D

Theni
10-09-09, 23:22
Καλως ορισες Ντιντι!! αντε και καλα ψωμακια!! :D

ΝΤΙΝΤΙ
10-09-09, 23:29
Καλως ορισες Ντιντι!! αντε και καλα ψωμακια!! :D

να σαι καλα!!!!!!!!
αυριο θα κανω και την συνταγη σου ;)
τελικα ειχες δικιο αξιζει και ας πιανει και πολυ χωρο,μπορεις να κανεις πολλα πραγματακια αλλα πρεπει πρωτα να το μαθω .........:-D:-D

Theni
10-09-09, 23:55
ποιον πηρες τελικα? με 2 αναδευτηρες η με 1?

αν βαζεις καλο λαδι βαλε 1/4 του ποτηριου γιατι εγω τωρα που εβαλα απο το δικο μας (εννοω δυνατο) ακουγοτανε και μειωσα... καλη επιτυχια!!

ΝΤΙΝΤΙ
12-09-09, 10:29
ποιον πηρες τελικα? με 2 αναδευτηρες η με 1?

αν βαζεις καλο λαδι βαλε 1/4 του ποτηριου γιατι εγω τωρα που εβαλα απο το δικο μας (εννοω δυνατο) ακουγοτανε και μειωσα... καλη επιτυχια!!

ενα εχει ο δικος μου.......

Να ρωτησω βρε κοριτσια ποσες ωρες κανει ο δικο σας ?
εμενα στο κανονικο προγραμμα που εχει κανει 2 ωρες περιπου ζυμωμα και 1 ωρα ψηνει το συνολο 3 ωρες.....
ειδα αν εχει κανενα πιο γρηγορο προγραμμα αλλα ειναι μονο για ψησιμο το οποιο κραταει μονο 1 ωρα,αλλα πρεπει να βαλεις την ζυμη ετοιμη........

Theni
12-09-09, 12:02
εμενα κανει 3 1/2 ωρες... εχει ενα πιο γρηγορο αλλα βγανει ωμο... οταν βιαζομαι βαχω μονο ζυμωμα κανει 1 1/2 και ψηνω στο φουρνο για 40-50 λεπτα... οποτε εχω το ψωμακι σε 2 ωρε και κατι

ΝΤΙΝΤΙ
12-09-09, 12:55
εμενα κανει 3 1/2 ωρες... εχει ενα πιο γρηγορο αλλα βγανει ωμο... οταν βιαζομαι βαχω μονο ζυμωμα κανει 1 1/2 και ψηνω στο φουρνο για 40-50 λεπτα... οποτε εχω το ψωμακι σε 2 ωρε και κατι

κοριτσακι μου εκανα σημερα την συνταγη σου και τωρα μολις το δοκιμασα.........

ειναι τελειο,αφρατο και νοστιμο :grin::grin::grin:

maira07
12-09-09, 15:30
γεια σας.
Κι εμείς ζηλέψαμε και θα αγοράσουμε έναν από βδομάδα. επειδή δεν προλαβαίνω να μελετήσω το τόπικ ποιόν προτείνετε;;;; Αχ πολύ μελέτη με περιμένει...
Ευχαριστώ

bouboukakia
12-09-09, 17:16
Εγώ έχω εδώ κι έναν χρόνο Tefal XL. Φτιάχνει από 750γρ. μέχρι 1500 γρ. ψωμί και είναι απλός στη χρήση.

Anastasia73
12-09-09, 17:26
Εγώ έχω εδώ κι έναν χρόνο Tefal XL. Φτιάχνει από 750γρ. μέχρι 1500 γρ. ψωμί και είναι απλός στη χρήση.

Ο αναδευτήρας βγαίνει εύκολα??

Theni
12-09-09, 21:52
κοριτσακι μου εκανα σημερα την συνταγη σου και τωρα μολις το δοκιμασα.........

ειναι τελειο,αφρατο και νοστιμο :grin::grin::grin:

μπραβο!! πολυ χαιρομαι!!! παντα να εχουμε νοστημα ψωμακι στα σπιτια μας!!:lol::lol:

bouboukakia
19-09-09, 07:26
Αναστασία73, έχει δυο αναδευτήρες και βγαίνουν εύκολα με το άγκιστρο που υπάρχει στη συσκευασία. Μια λύση επίσης, που μου είπε μια φίλη, είναι να λαδώσεις ελαφρώς τους αναδευτήρες πριν βάλεις τα υλικά. Συγνώμη για την καθυστέρηση.

Stam
19-09-09, 23:05
Κορίτσια, να κάνω κι εγώ μια ερώτηση? Μου έφερε η μαμά μου εδώ και 2 εβδομάδες τον αρτοπαρασκευαστή της και έχω αρχίσει ήδη να πειραματίζομαι.Στο βιβλιαράκι των συνταγών όμως δεν βρήκα κάποια σχετικά με τυρόψωμο! Μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει δίνοντας μου μια συνταγή?

ERIANTON
19-09-09, 23:13
http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_6291.html

xara52
21-09-09, 00:51
με μπριζοσατε και μενα!!! θελω να παρω εδω και κανα 2 χρονια περιπου κι ολο το απεφευγα και τωρα που μεγαλωνει ο γιοκας μου θελω να τρωει ψωμακι απτα χερακια της μαμακας! {ποσα θα κανουμε πια οι μανες? (λεμε τωρα δεν ειναι και τιποτα αλλα να εχουμε να λεμε)}http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_1_13.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZCxdm490YYGR)
μιας και το εχετε ξεκινησει και πρωτα ο θεος θα ξεκινησω και γω ας βαλουμε συνταγουλες... δεν μπορει να εχετε μονο αυτες. ας τις μοιραστουμε λοιπον!
ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες και την μπριζα βεβαιως βεβαιως....!

http://www.smileycentral.com/sig.jsp?pc=ZSzeb112&pp=ZCxdm490YYGR (http://www.smileycentral.com/dl/index.jhtml?partner=ZSzeb112_ZCxdm490YYGR&utm_id=7920)

xara52
22-09-09, 00:36
και ΝΑΙ!!!!!!!!!!! τον πηρα και μολις ξεφουρνισα ψωμακι!!!!! μυρισε το σπιτι και φουσκωσε μια χαρα!! δοξα το θεο ολα καλα! απο γευση θα σας πω οταν δοκιμασουμε! ρε κοριτσια μηπως εχει καμια κοπελα συνταγη για πολυτελειας????

xara52
22-09-09, 01:04
δοκιμασα και...................................................................................................................
Τ Ρ Ε Λ Α Θ Η Κ Α ! ΦΟΒΕΡΟ! αν και λιγο γλυκο γιατι εβαλα κατα λαθος λιγο πολυ λιγο ζαχαρη αλλα οκ!!!!!! μπραβο μας!!!!!!!!!!!!!! τελικα ειναι απτις καλυτερες συσκευες!

Xamodraki
22-09-09, 01:19
Κι εγω εχω και τον εχουμε κατευχαριστηθει! Τον τελευταιο καιρο κανω μονο ενα συγκεκριμενο ψωμι, αρκετα απλο, γινεται ομως πολυ τραγανο και νοστιμο. Μην κανετε το λαθος που εκανα παλια και το καταλαβα αργοτερα. Ανοιγα τα φακελακια της μαγιας και τα αδειαζα σε βαζακι. Ξεθυμαινει και δεν φουσκωνει το ψωμι μετα.

xara52
22-09-09, 01:31
εμενα το βιβλιαρακι λεει στο ψυγειο να την διατηρουμε κι πριν την βαλουμε σε ψωμακι για να μην μας το καταστρεψει να το δοκιμασουμε σε νερο ζεστο.

kiko
22-09-09, 10:25
κορίτσια καλημέρα , μήπως μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό αρτοπαρασκευαστή και σε τι τιμές κυμαίνονται, γιατί ενδιαφέρομαι για αγορά.
σας ευχαριστώ πολύ

Follow*The*Rabbit
22-09-09, 14:35
Καλημερα σας! :) επεσα στο forum καταλαθος καθως εψαχνα τι κανω λαθος με τον αρτοπαρασκευαστη (moulinex homebread λεγεται) που εχω! ειναι αυτος που εδινε η shell με τους 11.000 ποντους.
Εχω κανει ψωμακι 3-4 φορες, διαφορες συνταγες απο αυτες που εχει μεσα το βιβλιαρακι. αλλα μου βγαινει η κορα καπως ασπρη (ασχετα απο το τι προγραμμα κορας βαζω) και μεσα ειναι μισοψημενο μισοαψητο! :|
τι γινεται λαθος;; και τις συνταγες τις κανω ακριβως οπως τις γραφει μεσα.
εκανα και κεικ 2 φορες....και εγινε και τις 2 φορες το χειροτερο κεικ που ειχα δοκιμασει ποτε! την πρωτη φορα το εκανα με μαγια, αν και μου φανηκε περιεργο, μαγια σε κεικ;;; αλλα αφου το ελεγε η συνταγη...το εκανα να δοκιμασω. ηταν απαισιοτατο..το πεταξα ενοειται. και τις 2 φορες βγηκε η ψιχα σα χωριατικο ψωμι.πολυ σφιχτη. :-?
και εχω την εντυπωση οτι εχει καποια μεταφραστικα λαθη μεσα το ελληνικο βιβλιαρακι... αλλα απ'οτι διαβασα καπου λεει οτι και το αγγλικο εχει λαθη μεσα γενικα. εχετε προσεξει κατι τετοιο;
κανω κατι λαθος εγω; εχει καποιο προβλημα το μηχανημα; ξερει κανεις να μου πει;;:shock::-(
πολλες ερωτησεις αλλα δε ξεω τι αλλο να κανω!! θα με βοηθουσατε πολυ με τις απαντησεις σας!! :)

xara52
23-09-09, 20:13
kiko εγω εχω παρει του carrefour τον bluesky και ειμαι απιστευτα ευχαριστημενη. ειναι και πολυ φτηνος 39.99ε και ειμαι και ευχαριστημενη κι απτις οδηγιες. ειναι πολυ αναλυτικες και εχουν πολλεεεεες συνταγες. ολες οι κοπελες παρατηρησα οτι παραπονιουνται γιατι δεν εχουν πολλες συνταγες γιαυτο το τονιζω!
follow*the*rabbit με αυτα που περιγραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον κανεις λαθος στο προγραμμα ψησιματος. μπες στον site του και βρες συνταγες και οδηγιες...
τωρα για το κεικ δεν ξερω, δεν εχω φτιαξει ακομα!
ας απαντησει καμια κοπελα που ξερει....

ΝΤΙΝΤΙ
23-09-09, 20:26
κοριτσια να σας ρησω κατι..........

κανω ενα ψιμι το οποιο φουσκωνει μια χαρα οταν αρχιζει ομως το ψησιμο καθετε λιγακι,οχι πολυ αλλα η ζυμη πεφτει.............
τι κανω λαθος ,μαλλον καποιο υλικο θελει ρυθμισμα η ποσοτητα του αλλα πιο?

αν ξερει καμια ας μου πει