PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΑΣ???

SOULA33
23-10-08, 12:16
Καλημέρα,
Εχω μια απορία.
Τα μαλλιά της μικρής αντί να μεγαλώνουν πέφτουν και αυτά που έχει.
Από πότε θα αρχίσον να μεγαλώνουν?

fysalida
23-10-08, 12:27
Τώρα πέτυχες διάνα!!Και εγώ το ίδιο θεματάκι έχω με τη διαφορά οτι η δικιά μου είναι 19 μηνών!!!Εχει λίγα μαλλάκια που δεν πιάνονται.Ετσι ήμουν και εγώ λεέι η μαμά μου...ξανθιά και καραφλή αλλά ξαφνικά φούντωσα :lol: :lol: ΄πάντως στους μήνες που είναι η δικιά σου πέφτουν τα μαλλάκια της κοιλιάς που λέμε για να βγούνε τα νέα.Υπομονή!

fasolaki
23-10-08, 12:30
αν φτασουμε εμεις στη φαση να πεσουν τα μαλλια της κοιλιας θα φτιαξουμε περουκα!!χαχαχαχαχα

αφου ηδη της πεφτουν στα ματια και με τι να της τα πιασω 3 εβδομαδων μωρο..

οποτε καλυτερα λιγα φανταζομαι!!

Christie
23-10-08, 12:33
Ασε κι εμεις για να βγαλουμε μαλλια ειδαμε και παθαμε και ακομα δεν ειναι πλουσια σε ποσοτητα :cry: ... Καστανοξανθη και καραφλη ειναι η δικια μας περιπτωση :lol: :lol:

Παντως μην ανησυχεις τα πρωτα μαλλακια (της κοιλιας οπως τα λενε) πεφτουν σιγα σιγα και βγαινουν νεα... Βεβαια μην περιμενεις θεαματικα αποτελεσματα γρηγορα αν κρινω απο μας...

Κριμα, γιατι εγώ ειχα απιστευτη μαλλούρα οταν γεννηθηκα, αλλα ειμαι και μελαχροινη, ενω η κορη μου εχει παρει τα χρωματα του μπαμπα της 8)

Christie
23-10-08, 12:34
αν φτασουμε εμεις στη φαση να πεσουν τα μαλλια της κοιλιας θα φτιαξουμε περουκα!!χαχαχαχαχα

αφου ηδη της πεφτουν στα ματια και με τι να της τα πιασω 3 εβδομαδων μωρο..

οποτε καλυτερα λιγα φανταζομαι!!

Μπορεις να της βαλεις καμια κορδελιτσα που ειναι μαλακες, για να μην της πεφτουν στα ματακια :D

nea mamaka
23-10-08, 12:35
Εμάς δεν έπεσε τίποτα!
Ολο μεγαλωνουν σε σημείο που προχθες κουρευτηκαμε κιολας αρκετά!

lenagr1
23-10-08, 12:59
κορίτσια μην ανησυχείτε!! και εμείς έτσι είμασταν, μέχρι τον Μάρτιο που είμασταν 1 1/2 χρονών δεν έιχαμε και πολλα μαλλιά, τώρα κάτι βγάλαμε και ακόμα μην φανταστείτε είναι λιγα. Και εγώ μου λέει η μητέρα μου έτσι ήμουν, από κάποια στιγμή και μετά θα βγουν μπολικα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι το καλοκαίρι με την ζέστη δεν ζεσταινόμαστε γιατί δεν έχουμε και πολύ μαλλι στο κεφάλι, άσε που δεν κάνουμε χρήση στο πιστολάκι γιατί στεγνώνουν άμεσα.
Μην ανησυχείτε λοιπόν.
Εμείς είμαστε 26 μηνών και κομμωτήριο δεν πήγαμε ακόμα. (τι να κοψουμε δηλαδή?)

elias-christina
23-10-08, 13:12
Εμεις εχουμε μαλλια απο την γεννηση μας τα οποια ταυτοχρονα με αυτα που βγαινουν, πεφτουν... Ανανεωση σταδιακη δλδ!
Ειναι πολλα κ δεν θα τα κοψουμε... Θα εχουμε μακρυ μαλλακι σε χρονο dt!
Πισω ηδη εχουμε χαιτη. :lol:

naina
14-12-08, 00:40
Κορίτσια, τα μαλλιά της κοιλιάς που πέφτουν το πρώτο διάστημα, πότε αντικαθίστανται με 'μόνιμο' μαλλί? έχουμε αρχίσει να γινόμαστε καραφλούληδες και δεν μ'αρέσει καθόλου :roll:

nikol28
14-12-08, 04:29
άντε να μάθουμε απο πιο έμπειρες μανούλες!!!

εμένα πάντως η δικιά μου της πέσαν αρκετά μαλάκια τα οποία ξαναέβγαλε, άραγε θα ξαναπέσουν κι αυτά ή αυτά που βγαίνουν μένουν ?

rnt
14-12-08, 07:41
Ο δικός μου έχασε σε 2 μήνες τα πρώτα μαλλακια και νομίζω ότι μέχρι τον 5ο μήνα είχε ήδη βγάλει νέα.

Νασια
14-12-08, 09:35
καλημερα και υπομονη ... εμενα τα πρωτα τα εχασε στους 2 πρωτους μηνες και μαλια αρχισε να βγαζει στο χρονο! μια αλλη φιλη της τα εβγαλε πιο νωρις οποτε μαλλον ειναι στο παιδι!!!

mariantinos
17-12-08, 20:36
kritsia o dikos mou den exei xasei oute trixa k fitrwnoun ki alla twra!!!

ριτα79
17-12-08, 20:45
εμεις κοντεουμε 8 μηνων και τωρα αρχισε να γεμιζει η καραφλιτσα μας!! :lol:

mariaser
18-12-08, 08:09
εμάς μας έπεσαν τα περισσότερα και ειδικά τα πλαϊνά που τρίβονται όταν κοιμάται. Ανυπομονώ για τα νέα αλλά προς το παρόν ούτε ίχνος!

candy1234
22-12-08, 14:46
Εμας το στρωματάκι μας γεμίζει ακόμη με τριχούλες...ήδη όμως έχουμε και καινούργια μαλλάκια βγάλει (3 μηνών και 22 ημερών)...και είναι καστανόξανθες μάλιστα!

Almodobar
26-12-08, 23:30
Εμείς γεννήθηκαμε με πολύ μαλλάκι και μέχρι τώρα δεν έχω βρεί ούτε μία τρίχα, στο μαξιλαράκι μας! Μέχρι να βαφτιστεί με το καλό, θα της τα έχω κάνει ράστα! :P :lol: :lol: :lol:

summerday
05-01-09, 14:29
Και μένα η κόρη μου γεννήθηκε με πολλά μαλλάκια και μάλιστα καυχιώμουν για τα υπέροχα ξανθοκόκκινα μαλλάκια της. Εδώ και ένα μήνα έχει αρχίσει και χάνει πολλά και έχουμε αρχίσει να την φωνάζουμε "καραφλάκι"!. Αχ δεν μου αρέσει που έχει χάσει τόσα μαλλιά...Δεν συμβαίνει αυτό σε όλα τα μωρά από ότι θυμάμαι από τις ανιψιές μου. Πότε άραγε θα βγουν τα νέα μαλλιά μας; Μήπως φταίει το καθημερινό λούσιμο και ότι τα στεγνώνουμε με πιστολάκι για να μην κρυώσει;;;

fasolaki
05-01-09, 21:46
πλακα κανετε?μακαρι να πεσουν τα μαλλια μας..(εξαλλου οσα και να πεσουν παλι πολλα θα εχει) ειναι τοσα πολλα και μακρια που η φρατζουλα πεφτει στα ματακια μας και οταν δενω την σαλιαρα πιανω και την ουριτσα και ποναει..
δεν θελω να τα κοψω πριν τη βαπτιση αλλα δεν βλεπω να γινεται αλλιως..ουτε κοκαλακι δεν καθεται..

mariaXanthi
07-01-09, 02:27
κ εμας η μικρη μας γεννηθηκε με αρκετα μαλλακια, αλλα κ με αρκετο χνουδι στην πλατη κ στα χερια! αλλα΄βλέπω πως κάθε μερα εχεικ πιο λιγα...
πιστευω πως είναι αναλογα στο παιδι κ στα γονιδια....

elenik
07-01-09, 02:53
Εμεις ειμαστε φαλακροι απο την μια :lol: :lol:

Zaira
07-02-09, 21:27
Το κοριτσάκι μας είναι 5 μηνών και καραφλούτσικο. Όταν γεννήθηκε είχε μαλλάκια αλλά της έπεσαν και δεν φύτρωσαν καινούργια. Μα πότε θα βγάλει μαλλιά επιτέλους; :)
Εσάς τα δικά σας πότε έβγαλαν μαλλιά;

(Θα μου πείτε, εδώ ο κόσμος χάνεται και συ ασχολείσαι με τρίχες; Δυστυχώς με απασχολεί και αυτό γιατί διάβασα πάλι κάτι ανησυχητικά στο Ίντερνετ... :? )

jesgk
15-06-09, 14:36
Η κορούλα μου γεννηθηκε με πολλά μαλλάκια, αλλά τις τελευταίες δύο μερες βλέπω πολλές πολλές τριχούλες στο μαξιλαράκι της και στο πίσω μέρος του κεφαλιού της οι τριχούλες ειναι σαν χνουδάκι ενώ στο υπόλοιπο κανοονικό μαλλί. Μονο τις τελευταιες 10 μέρς δεν κοιμάται πια στο πλάι γιατί γυρίζει μονη της και δεν θέλει.. Να ανησυχήσω, ειναι θέμα διατροφής... τί μπορεί να φταίει.. γενικά φαίνεται τα υπολοιπα μαλλακια να έχουν μακρύνει

yogini
15-06-09, 14:39
τα πρώτα μαλάκια πέφτουν! Μην ανησυχείς...εμενα εμενε το μισο κεφάλι στο σεντόνι!!!! Μαλλον θα φεύγουν τα πρώτα που εχουν απομείνει ενω τα υπολοιπα που μακραίνουν ειναι καινούργια. Νινιδα ειχατε;

jesgk
15-06-09, 15:05
Καθολου νινιδα!! Μεχρι να τις βγουν τα καινουργια θα ειναι καραφλουλα ή βγαινουν παραλληλα;

gogga
22-10-09, 18:52
ο μικρος μου ειναι 3 1/2 μηνων και δεν εχει μαλλακια, μονο χνουδι στο κεφαλακι του;Ποτε βγαινουν;ελπιζω μεχρι το Μαιο που θα τον βαφτισω να βρειο παπας κατι να του κοψει!!!

Nefelirene
22-10-09, 22:15
Gogga Μου εξαρτάται και απο το χρώμα εμένα η μικρούλα μου που ήταν ανοιχτή ακόμα και τώρα δεν λες ότι έχει πλούσια κόμη και μέχρι και λίγους μήνες πριν μου την μπέρδευαν με αγοράκι.Πάντως νομίζω 10μηνών το μικρό σου σίγουρα θα έχει μαλλάκια για να του κόψει ο μπαμπάς .Αντε και με το καλό και να σου ζήσει το ζουζούνι.

gogga
22-10-09, 22:29
Σε ευχαριστω Nefelirene και εσενα να σου ζησει η μικρη σου. Μου τη δινει που οσοι τον βλεπουν τον λενε καραφλα. Ανοιχτα ειναι τα χρωματα του και απο κληρονομικο χαρισμα προκοψε...και εγω και ο πατερας του καραφλά στα φωτογραφικα ντοκουμεντα απο τα βαφτησια μας!!!:lol::lol::lol:

Xamodraki
23-10-09, 02:25
Και η δικια μου δεν εχει πολλα μαλλια. Ειναι και ανοιχτοχρωμη. Μπροστα κυριως που μεγαλωνουν σα φρατζουλα και τα υπολοιπα ειναι αραια. Ασε που εχει κανει και τρυπα πισω που τριβεται στα σεντονια. Κι εμενα την περνανε για αγορακι κι ας φοραει ροζ! Αντε να μεγαλωσουν!

SUPERMOM
23-10-09, 09:07
ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 18 ΜΗΝΩΝ ΉΤΑΝ ΚΑΡΑΦΛΑΚΙ. ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΟΥΦΙΤΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΚΑΡΑΦΛΑΚΙ . ΣΑΝ ΜΟΪΚΑΝΑΚΙ ΗΤΑΝ, ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ. ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΑΓΟΡΙ. ΤΗΣ ΦΟΡΟΥΣΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΡΟΖ ΚΑΙ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ "ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Ο ΓΙΟΣ". ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟΣΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΜΑΛΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ. ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ.
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΑ ΚΟΤΣΙΔΑΚΙΑ!!!

apricot
23-10-09, 09:14
νομιζω οτι καθε παιδακι σε αυτο το θεμα ειναι διαφορετικο.η κορη μου 1 ετους της τα επιανα θυμαμαι κοτσιδακια μικρα στο πλαι ομως ο γιος μου ακομη και τωρα που ειναι 19 μηνων εχει κοντα μαλλακια,δεν του μπαινουν στα ματακια του και δεν του τα εχω κοψει καθολου.κορδελιτσες για τη δικη σου θα ειναι οτι πρεπει!

apricot
23-10-09, 09:17
το κορδελιτσες αναφεροταν στο xamodraki!

SOULA33
23-10-09, 10:03
Καλημέρα κορίτσια μου.
Τι μου θυμίσατε που ξανανοιξατε το θεματακι μου.Πω πω αγχος που ειχα τοτε για τα μαλλακια μας.
Σας ενημερώνω οτι πλεον εχει πολλα μαλλακια βεβαια επιεδη ειναι σγουρα ειναι καπως φουντωτα και προς τα πανω αλλα και κοτσιδακια γινονται (φυσικα αν τα αφησει η μικρη)
και με σεσουαρ τα στεγνωνουμε μετα το μπανιο.!!!!!!!!!!!!!!!!

gogga
23-10-09, 14:12
Ας βγαλει και ο δικος μου μαλλια και θα του τα κανω και εγω κοτσιδακια. εχει ελαχιστες τριχες και πολυ χνουδι. Μεχρι και το χερι μου πιο τριχωτο ειναι απο το κεφαλι του!:shock:

Xamodraki
24-10-09, 12:14
το κορδελιτσες αναφεροταν στο xamodraki!

Ναι της φοραω μια κορδελα οταν παμε βολτες :)

leman
10-10-10, 13:08
καλημερα, μπορει το θεμα να ακουστει λιγο αστειο, αλλα πραγματικα προβληματιζομαι τι δεν παει καλα. η κορη μου ειναι σχεδον 7 μηνων και απο τοτε που επεσαν τα πρωτα μαλλακια δεν εχει βγει ουτε... τριχα! περιτο να πω οτι στο δρομο ουτε ενας δεν την κανει για κοριτσι, συνεχεια της απευθυνουν το λογο ως "ο κουκλος", "το παληκαρι", "ο χαμογελαστος" ακομα και οταν φοραει... φορεμα!:shock: θα μου πεις και τι να κανεις παρα να περιμενεις, αλλα θα ηθελα να ξερω ποσοι εχουν το ιδιο θεμα με μας.

victoria09
10-10-10, 13:33
Μια από τα ίδια.Γύρω στους 8 βγάλαμε λίγο μαλλί, μετά τίποτα και τώρα 11 μηνών άρχισαν να πυκνώνουν λίγο και να μακραίνουν.Μη φαντάζεσαι τίποτα τρομερό αλλά κάτι γίνεται.Και τη δικιά μου όλο αγοράκι τι λένε και ας είναι κοριτσίστικη η φατσούλα της και ας φοράμε φορεματάκια.

anitapolonia
10-10-10, 13:52
αχαχαχαχα μια απο τα ιδια και εμις , καραφλα ι κορη μου !!!! ειναι 12 μηνων τωρα και εχουμε πολυ λιγα και καταξαντα και δεν φενοντε ....πλεον οταν τιν λενε κουκλος ...παλικαρι δεν μπενο στο κοπο να εξιγισο οτι ειναι κοριτσι . και της φοραω και ροζ τελιος κοριτσιστικα !!!! το εχω παρει αποφαση οτι τα πρωτα κοτσιδακια να της κανω στο διμοτικο!!!!

anitapolonia
10-10-10, 13:54
leman αν θες βαζω και φοτο να σε παριγορισο οτι δεν εισαι μοναδικη :D:D:D:D:D

Aeriko
10-10-10, 14:52
Υπομονή :) Εμείς βγάλαμε κανονικό μαλλί μόλις κλείσαμε το χρόνο και τώρα άρχισε επιτέλους να μεγαλώνει! Από φύτρες όμως είμαστε φουλ... πήγα στην κομμώτρια να τη ρωτήσω για κούρεμα και μου είπε πως αν δεν δυναμώσουν οι φύτρες να γίνουν μαλλιά να μην ακουμπήσω ψαλίδι πάνω της γιατί θα σπάσουν και θα μείνουν για πάντα φύτρες (όπως έχει γίνει σε εμένα!)

katerinak
10-10-10, 15:12
μετα τον χρονο μεγαλωσε κ εμας!λες κ περιμενε το λαδι πρωτα!

Eirini_Dr
10-10-10, 16:29
χωρις να θελω να σε απογοητευσω...της κουμπαρας μου η ανηψια ειναι 2,5 χρονων και τα μαλλακια της δε μακραινουν σχεδον καθολου....ειναι παρα πολυ κοντα σαν μωρου 6 μηνων!!!! Ειναι θεμα οργανισμου καποια στιγμη πιστευω θα γινονται υπεροχες πλεξιδες!

Aeriko
10-10-10, 17:22
Εγώ πάντως ακόμα ονειρεύομαι εκείνα τα παιδικά μαλλάκια με μπούκλες (έχει ο μπαμπάς μας) και περιμένω πως και πως (αν και κάτι μου λέει πως θα 'ναι πρόκα το μαλλί της! άτιμο dna με τις πιστές αντιγραφές σου!)

sofia1981
16-10-10, 02:26
καλημερα, μπορει το θεμα να ακουστει λιγο αστειο, αλλα πραγματικα προβληματιζομαι τι δεν παει καλα. η κορη μου ειναι σχεδον 7 μηνων και απο τοτε που επεσαν τα πρωτα μαλλακια δεν εχει βγει ουτε... τριχα! περιτο να πω οτι στο δρομο ουτε ενας δεν την κανει για κοριτσι, συνεχεια της απευθυνουν το λογο ως "ο κουκλος", "το παληκαρι", "ο χαμογελαστος" ακομα και οταν φοραει... φορεμα!:shock: θα μου πεις και τι να κανεις παρα να περιμενεις, αλλα θα ηθελα να ξερω ποσοι εχουν το ιδιο θεμα με μας.

Και η δική μας είναι πολύ κοντά σε αυτό που περιγράφεις, μόνο που κοντεύει 15 μηνών... :roll:Από μαλλί... τίποτα. 50 τρίχες είχε και τώρα που πήγαν 60, μου λένε όλοι "Ααααα έβγαλε πολύ μαλλάκι!!!" για να με κάνουν να χαρώ...
Στον δρόμο δε, προσπαθώ και εγώ να θυμηθώ από πότε έχουν να την πουν κορίτσι... Πάντα μου λένε "Να σας ζήσει είναι κούκλος...":roll: και όταν λέω πως είναι κορίτσι με κοιτάνε με απορία... Λες και δεν έχουν ξαναδει μωρό με λίγα μαλλάκια...:!:
Δεν πειράζει όμως ας είναι το παιδάκι μου γερό και θα της βάλουμε extentions...;)

Maxh83
16-10-10, 02:50
εμενα γεννηθηκε με παρα πολυ μαλλι!!!!και μαλλιστα παντου!!!αφου ελεγα εγω δεν εκανα μωρο, τον wolverine εκανα!!!!
εντομεταξυ επειδη νοσηλευτικε τησ ειχαν ξυρισει το μισο κεφαλι για να βαλουν τον ορο!!!και ηταν η μιση φαλακρη και η μιση μαλλιαρη!!!!!το φανταζεστε????ειχα απιστευτο ανχοσ αν θα ξαναβγεναν τα μαλλια τησ και αντι να βγουν πεσαν και αφτα που ειχε!!!!τωρα ειναι 7 μηνων και εχουμε παντου ομοιομορφα μαλλακια!!!!! :D:D:D:D

pokopikos
16-10-10, 10:33
Εμάς όταν γεννήθηκε είχε λίγα μαλλάκια.Τώρα είναι 3.5 μηνών και το κεφαλάκι του έχει αρχίσει να γεμίζει.Λέτε να του ξαναπέσουν;:?

vaw
16-10-10, 14:10
Εμάς γεννήθηκε χωρίς καθόλου μαλλί!!!! Βέβαια οι γονείς μου όταν την ειδαν ειπαν οτι σε σχέση με εμένα νεογέννητη έχει πολλά μαλλιά!!!! Σήμερα στους 18 μήνες έχεει πολύ λίγα μαλλιά .Αυτό που με παρηγορεί είναι και πως και εγώ ήμουν έτσι και σήμερα έχω πολύ πλούσιο μαλλί και επιπλέον δεν έχω σχεδόν καθόλου τριχοφυια σε πόδια, μασχάλες και μπικίνι! Οπότε αν είναι να συμβεί το ίδιο και στο κορίτσι μου χαλλάλι που δεν έχει τώρα μαλλία και την περνάνε συνέχεια για αγοράκι!!!!! Υπολογίζω κατά τα τέσσερα να αποκτήσει μαλλιά γιατί και εγώ απο φώτο που βλέπω κα΄που τότε γέμισε το κεφάλι μου!

Ellemphriem
16-10-10, 14:14
Παιδια δεν 3ερω τι παιζει με τα μαλλια. Η δικια μας γεννηθηκε με τιγκα στο κορακι μαλλι. Κορακι ομως ετσι.....του καρβουνου. Και λεω ΩΡΑΙΑ βγηκε μελαχρινη εντελως....και στον χρονο επανω τα εριξε ολα της κοιλιας και βγηκαν καινουργια, και τωρα ειναι καστανο ανοιχτο.......:(.......

dwraki
16-10-10, 16:30
γεια σας κοριτσια.εμενα ο μικρουλης μου,οταν γεννηθηκε{αν και προωρο 32εβδ}ειχε πολλα κ μαυρα μαλλια.βεβαια του τα ξυρισαν για να βρουν φλεβα.{τον καναν πανκ!!!!}μετα του πεσαν ολα τα μαλλια της κοιλιας και απο μαυρα που ειχε ,εβγαλε καστανοξανθα.φυσικα ουτε εμεις κουρευτικαμε,αν και ειναι καπως μεγαλουτσικα{λιγο μη φανταστητε.....} αλλα λιγα.αντε να δω ποτε θα εχουμε επιτελους μαλλια-μαλλια και οχι δειγμα απο μαλλια!!!!!!!!!!!!!

sweet_february
16-10-10, 16:50
Εμεις παλι γεννηθηκαμε με κανονικο μαλλι σε ποσοτητα.. Θελω να πω ουτε αφανα ηταν, αλλα ουτε χνουδι.. Ηταν ισιο και καστανο σκουρο.. 20 μηνες αργοτερα, ειναι καστανο ανοιχτο και τιγκα στη μπουκλα δαχτυλιδι.. Τωρα ακουμπανε στους ωμους μας στεγνα, οταν τη λουζω ομως φτανουν μεχρι τη μεση του μπρατσου της..

Αλλα ρε παιδια, πολυ παιδεμα αυτη η μπουκλα.. Καταρχην δεν τη χτενιζω καθημερινα γιατι πρωτα απο ολα δεν θελω να "σπασει" η μπουκλα και επειτα γινεται αφανα ετσι και μπει χτενα εκει μεσα.. Οποτε καθημερινα της τα χτενιζω λιγο με τα δαχτυλα και της κανω το κλασσικο "συντριβανακι" για να μην πεφτουν στα ματια της.. Τη χτενιζω μονο οταν τη λουζω, κι αυτο αφου της τα ξεκασω με λοσιον για ξεμπερδεμα .. Μιλαμε για ΠΟΛΥ μαλλι και φοβαμαι πως αν παραμεινει ετσι, θα μας βριζει μεγαλωνοντας... :?

Ζουζού1982
12-04-11, 12:54
Καλημέρα κορίτσια. Σήμερα η γλυκιά μου κορούλα γίνεται 2 χρονών αλλά από μαλλιά σχεδόν τίποτα. όλο το κεφάλι της είναι γεμάτο με χνούδι , πολύ κοντό μαλλί και ανοιχτόχρωμο το οποίο δε λέει να μεγαλώσει. Κατά τα άλλα είναι τόσο όμορφη. ειλικρινά είμαι τόσο αγχωμένη παρότι μερικοί προσπαθούν να με ηρεμήσουν. εγώ πλέον δεν το θεωρώ φυσιολογικό. αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία ας με βοηθήσει γιατί πάω να τρελάθώ.

Ζουζού1982
29-04-11, 15:04
Κανείς ρε παιδιά δεν έχει παρόμοια εμπειρία?

rena_myst
29-04-11, 15:20
Δεν ξερω ποτε πρεπει θεωρητικα να βγαζουν πολλα μαλλακια.
Ο παιδιατρος τι σας λεει? Κι εγω ολο λεω θα τον ρωτησω και ξεχναω.
Δεν βλεπω την ωρα να αρχισουμε τα κοκαλακια..............:lol:
Καλα βεβαια εμας ειναι πολυ μικρη ακομα.

Ζουζού1982
29-04-11, 16:10
Η αλήθεια είανι ότι μπήκα τώρα σε μια διαδικασία εξετάσεων αίματος και περιμένω τα αποτελέσματα. δεν ξέρω τι και αν θα δείξουν -μακάρι να είναι όλες καλές- αλλά εγώ θα ηρεμήσω μόνο όταν βγάλει κανονικό μαλλί.

rena_myst
02-05-11, 09:59
Μη σε πιανει τρελα.Μπορει απλα να καθυστερησαν να βγουν.Ευχομαι καλα αποτελεσματα και να ειναι γερο το παιδακι σου.

eirini25
24-09-12, 23:05
καλησπέρα,η μπουμπού μου είναι 8 μηνών και γεννήθηκε με πολύυυυ κοντά μαλλάκια και μέχρι τώρα έχουν μεγαλώσει ελάχιστα.Όλοι την περνάνε για αγοράκι!Απλά αναρωτιέμαι πότε θα μακρύνουν??Είχε καμία παρόμοιο θέμα?και πότε άρχισαν να μεγαλώνουν?

angel306
26-09-12, 15:25
Και εμεις ετσι ειμαστε!!Της ειχαν πεσει (αλλαξει) στον 3-4ο μηνα και τωρα αρχισαν να μεγαλωνουν αρκετα.Μη φανταστεις ποσο αλλα εχουμε προοδο.Και εμενα μου την παιρναγανε για αγορακι καποιες φορες αλλα τωρα της βαλαμε σκουλαρικακια και φαινεται πλεον οτι ειναι κοριτσακι!!!

eirini25
22-02-13, 16:59
μα πότε θα μακρύνουν αυτά τα μαλλάκια μας?είναι 13 μηνών και όλοι την περνάνε για αγοράκι!έχει μόνο φρατζούλα μπροστά αλλα απο τα πλαινά τίποτα!!για πείτε πότε μάκρυναν των δικών σας??

Μπουλίνος
22-02-13, 17:05
Μια χαρά σας βρίσκω:)Τι να λέμε εμείς που είμαστε 20 και φαίνεται μέσα από τις λίγες,αραιές και λεπτές τριχούλες το δέρμα όλο:???:Πράγματι είναι απελπισία αυτό το....ανύπαρκτο μαλλί αλλά σιγά σιγά πού θα πάει θα δυναμώσει κι αυτό!

mikio
22-02-13, 18:04
Εμένα είναι 27 μηνών κι έχει επίσης κοντό αγορίστικο μαλλάκι κι όλοι την περνάνε για αγοράκι! Ο γιος μου στην ηλικία της είχε πιο πολλά μαλάκια! Άχτι το έχω...
Δες κι εδώ που έχω βάλει σχετικά πρόσφατη φώτο της μικρής: http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=2490127&postcount=6
Και το χειρότερο??? Να σου λένε να το κουρέψεις για να πληθύνει! Με τόσο κόπο έφτασε ως εδώ και θα την κουρέψω? :lol:

mikio
22-02-13, 18:08
13 Μηνών ωστόσο εμένα δεν είχε φράντζα! Χνούδι ξανθό 2-3 εκατοστών!

lelaki1980
22-02-13, 18:29
13 μηνων το θυμαμαι πολυ καλα γιατι τοτε περπατησε η κορουλα μου ειχε εντελως αγοριστικο μαλλι!!μετα τους 18 μηνες κατι εγινε σε φουντωτο- καρε μαλλι!! (αν καταλαβαινεις τι λεω!!!):lol::lol::lol:

lelaki1980
22-02-13, 18:32
για να καταλαβεις ποσο πολυ εμοιαζε με αγορι ειχα αποφασισει να της φοραω απο την κορυφη μεχρι τα νυχια ροζ ρουχα και οσο και να σου φαινετε απιστευτο με ρωταγανε παλι αγορακι ειναι?? ΝΑΙ απανταω εγω ΜΕ ΡΟΖ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ...οποτε μην αγχωνεσαι!!

eirini25
24-02-13, 00:01
εμένα δεν με ρωτάνε καν το λένε με σιγουριά χαχαχαχα βρε τι έχουμε πάθει

thokat
26-02-13, 09:46
για να καταλαβεις ποσο πολυ εμοιαζε με αγορι ειχα αποφασισει να της φοραω απο την κορυφη μεχρι τα νυχια ροζ ρουχα και οσο και να σου φαινετε απιστευτο με ρωταγανε παλι αγορακι ειναι?? ΝΑΙ απανταω εγω ΜΕ ΡΟΖ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ...οποτε μην αγχωνεσαι!!

Ακριβώς έτσι και εμείς (9,5 μηνών), μόνο που δεν ρωτάνε, την αποκαλούν απλά μπέμπη. Όμως έτσι ήταν και η μεγάλη μου κόρη μέχρι τα 2-2,5 περίπου (το είχε καημό ότι οι φίλες της στον παιδικό είχαν πιο μακριά μαλλιά) αλλά τώρα (σχεδόν 4)έχει υπέροχα μακριά μαλλιά με μπούκλες:D

G.STONE
26-02-13, 09:58
Κορίτσια γεια σας!

Και εγώ όταν ήταν πιο μικρός ο γιός μου αναρωτιόμουν πότε θα φυτρώσουν περισσότερα μαλλάκια! Μέχρι και την παιδιάτρο ρώτησα! Μου είχε πει ότι τα παιδάκια που έχουν ξανθα μαλλάκια αργουν να μεγαλώσουν και έτσι έγινε. Μετα τα 2,5 αρχισαν να μεγαλώνουν και κυριώς μετα τα 3 μέχρι τότε είχε ξανθό χνουδι!

Οπότε κορίτσια υπομονή!

vaw
26-02-13, 12:23
Καλημέρα, μέχρι τους 32 μήνες δηλαδή κάτι παραπάνω απο 2,5 είχε ελάχιστα μαλλιά και την αποκαλούσαν όλοι αγοράκι!Ξαφνικά πέρσι τα Χριστούγεννα άρχισαν να μεγαλώνουν και έδειξε για κοριτσακι!Αλλά κάπως έτσι και χειρότερα ήμουν και εγώ ως παιδάκι και τώρα έχω ένα σγουρό και πυκνό μαλλί οπότε δεν με ανησύχησε καθόλου!