PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκαμα στο λαιμο

jenny_v
23-10-08, 15:51
Πως μπορω να αποφυγω να μου ξανα συγκαει στο λαιμουδακι ; Εχει κανει διπλες κ χτες ειδα οτι η "γραμμη" εχει κοκκινισει κ ξεφλουδισει.Ο γιατρος μου ειπε να την πλενω με χαμομηλι και να βαζω κρεμα η λαδι (εχω μα βαλσαμολαδο).. :roll:

xrysalis
23-10-08, 15:55
αχ γλυκιά μου... κι εσύ με ζουμερό μωρουλίνι ε;;;; :lol: :lol: :lol: να σου ζήσει!!!

είχαμε τα ίδια! στο λαιμουδάκι στους καρπούς και στο εσωτερικό του αγκώνα! εγώ του έβαζα στις δίπλες λίγη από την αλοιφή bepanthol για συγκάματα!
και το λαδάκι παντως κακό δεν ακούγεται! είναι και ποιό φυσικό! :D

liarena
23-10-08, 16:12
μια απο τα ιδια κι εμεις ,αλλα εμεις σωθηκαμε με την υγρη ταλκ της frezy-derm

xrysalis
23-10-08, 16:16
α! ναι! κι εγώ του έβαζα την υγρή πούδρα της fissan μερικές φορές... αλλά επειδή ήταν καλοκαίρι, ξερενόταν κι έκανε γρουμπαλάκια... (όμως με έσωσε στις δροτσίλες στα μαγουλάκια και στα μπρατσάκια) :wink:

ριτα79
23-10-08, 16:18
και εμεις την bepanthol για μωρα και πολυ καλο σκουπισμα μετα απο το μπανακι και μετα απο το ταισμα

liarena
23-10-08, 16:21
σορυ που θα πω κατι ασχετο αλλα μου ηρθε και θα σκασω αμα δεν το πω.οταν ο μεγαλος εβγαζε δροτσιλακια στο κορμακι του ο παιδιατρος μου ειχε πει οταν τον κανω μπανιο στο τελος να βαζω σε μια λεκανιτσα νερο μα νεσιστε και να τον ξεβγαζω μ αυτο.θαυματουργο(σορυ και παλι)

souzy
23-10-08, 16:40
και εμεις την bepanthol για μωρα και πολυ καλο σκουπισμα μετα απο το μπανακι και μετα απο το ταισμα
Ακριβώς έτσι. Το μυστικό είναι το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ σκούπισμα. Να μη μένει καθόλου υγρασία. :wink:

SofiaDav
23-10-08, 16:44
δοκίμασε και μελάνι. Αν αρχίσει να μυρίζει να το πας στο γιατρό. εμεις είχαμε μεγάλο προβλημά με τις δίπλες, μετά τους 7 μήνες αδυνατίσαμε και είμαστε μια χαρά.

Olg@
23-10-08, 19:08
Πολυ καλη ειναι και η aquathenol ... ειναι πιο ελαφρια απο την bepanthol.
Και το καλο στέγνωμα της περιοχής βοηθάει πολύ, ταμπονάρουμε με την πετσετούλα και δεν τρίβουμε :wink: ...
Τα φουσκάκια μωράκια ειναι λαχταριστά αλλα θέλουν και το beaute τους τα άτιμα χαχαχα ...

madreterra
24-10-08, 12:32
Επίσης εμείς χρησιμοποιούσαμε
βρεφικό λαδάκι ή βρεφική κρέμα καλέντουλας για μετά το μπάνιο για μασαζάκι που θρέφει το δέρμα και το κάνει για φίλημα και επίσης το σωζει από συγκαματα στο λαιμουδάκι ή στις μασχαλίτσες που μπορεί από τις βρεφικές "δίπλες" να κρατήσουν υγρασία.

jenny_v
24-10-08, 19:49
Tελικα υποχωρησε με το βαλσαμολαδο..Μαλλον πρεπει να τις βαζω ποιο συχνα.Τις εβαλα κ πετσετακι στο λαιμο γιατι πολλες φορες τρεχει το γαλα προς τον λαιμο..Θελει προσοχη το "τσουρεκακι"

Niki-76
25-10-08, 09:21
επειδή κι εμένα το φουσκάκι μου το είχε πάθει, το καλοκαίρι της έβαζα υγρή πούδρα της fissan, που μου το είχε πει και η παιδίατρος. ειδικά μετα το μπάνιο, και στα χέρια, πόδια και λαιμό, στις δίπλες της... στο λαιμό έκανε σαν τρίματα μόλις στέγνωνε, αλλά τραβούσε όλη την υγρασία.

τώρα λίγη κρεμούλα frezyderm, και καλό σκούπισμα...

xrysalis
27-10-08, 12:30
θρέφει το δέρμα και το κάνει για φίλημα :shock: ακόμη περισσότερο;;; μα τότε... θα το φάω!!! :lol: :lol: :lol:

madreterra
27-10-08, 15:08
:D :D :D δεν σου λέω τίποτα και εγώ απορώ καμιά φορά πως κρατιέμαι!!!! :D :D :D

melita
05-04-09, 15:57
Το 4 μ. μωράκι μου έχει συνέχεια το λαιμό της κόκκινο, ερεθισμένο κάτι σαν δερματίτιδα, πιθανώς από το γάλα και τα σαλάκια. Η παιδίατρος μου έδωσε μια αλοιφή, την advantan, η οποία όμως έχει κορτιζόνη και δεν θέλω να την χρησιμοποιώ. Έχετε κανένα καλύτερο τρόπο για να απαλλαγεί από τον ερεθισμό?

alcyon
05-04-09, 16:36
Εμείς βάζαμε (κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου) την κρέμα που χρησιμοποιούσαμε για το σύγκαμα. Για να έχει δώσει κορτιζονούχα κρέμα μήπως υποπτεύεται κάποια μόλυνση; Μόνο σε τέτοια περίπτωση μας δίνει κορτιζονούχα.....

melita
05-04-09, 16:50
Εμείς βάζαμε (κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου) την κρέμα που χρησιμοποιούσαμε για το σύγκαμα. Για να έχει δώσει κορτιζονούχα κρέμα μήπως υποπτεύεται κάποια μόλυνση; Μόνο σε τέτοια περίπτωση μας δίνει κορτιζονούχα.....

Και εμένα μου είπε εναλλακτικά να βάζω την κρέμα αυτή αλλά εδώ και τρεις ημέρες που το δοκίμασα δεν έχει κανένα αποτέλεσμα (βάζω της aveeno). Ισως θέλει περισσότερο χρόνο τι να πω.

alcyon
05-04-09, 16:54
Εμείς χρησιμοποιούμε την Penaten. Έχει δύο είδη... ένα σε σωληνάριο και ένα σε μεταλλικό δοχείο. Αυτή στο σωληνάριο είναι πιο υδαρής και δεν έχει τόσο γρήγορα αποτελέσματα. Η άλλη στο μεταλλικό κουτί είναι πιο στεγνή και μετά από 1-2 μέρες τα αποτελέσματα είναι πολύ ικανοποιητικά.

iro
05-04-09, 17:06
Δοκίμασε να κάνεις για λίγες μέρες ,ελαφρές επαλείψεις με η με αγνό ελαιόλαδο.

Θα με θυμηθείς...

fistikaki
05-04-09, 17:51
εγω εβαζα σουντοκριμ...

το παθαινε συχνα η δικια μου, μεχρι να στερεωσει το κεφαλακι της... εχει και μπολικα προγουλακια....

καλο πλυσιμο, ισως και περασμα με χαμομηλακι, και μετα το μπανιο σουντοκριμ....

marxi
05-04-09, 18:03
:P :P Και η δικη μου το επαθε μερικες φορες και της εβαλα A-DERMA την EXOMEGA.Ειναι πολυ καλη,ειδα αμεσως αποτελεσμα.

melita
07-04-09, 12:16
Κορίτσια, ευχαριστώ. Της έβαλα λίγο ελαιόλαδο και μειώθηκε η ερυθρότητα, θα δοκιμάσω και το χαμομήλι και θα δούμε. Και εγώ και ο σύζυγος - ειδικά εκείνος - είμαστε κατά των φαρμάκων.

vickypap
07-04-09, 14:34
οταν ειχα την κορουλα μου στο νοσοκομειο 1,1/2 μηνα ειχε συγκαει το λαιμουδακι της επειδη ηταν μονιμα ξαπλωμενη και μου προτεινε ο παιδοχειρουργος το ταλκ της κλοραν.ειχε τελεια αποτελεσματα και αμεσα.μου ειπε οτι ολη την σειρα χρησιμοποιουσε και στα παιδια του.

babies
08-04-09, 00:08
οταν ειχα την κορουλα μου στο νοσοκομειο 1,1/2 μηνα και ειχε συγκαει το λαιμουδακι της μου προτεινε ο παιδοχειρουργος το ταλκ της κλοραν.ειχε τελεια αποτελεσματα και αμεσα.μου ειπε οτι ολη την σειρα χρησιμοποιουσε και στα παιδια του.

Κι εγώ χρησιμοποιώ την κρέμα για τα συγκάματα της klorane για το λαιμουδάκι της που είναι συχνά κόκκινο σαν σύγκαμα και την άλλη μέρα είναι τέλεια! άμσο αποτέλεσμα.

manoula
08-04-09, 08:57
Πολύ σημαντικό είναι επίσης αυτή η περιοχή να στεγνώνεται καλά αλλά απαλά μετά το μπάνιο. Εμάς μας βοήθησε πολύ το υγρό ταλκ (fissan ή frezyderm).

aggelikigy
13-04-09, 17:41
Frezyderm ανεπιφυλακτα.Είναι η καλυτερη.Sudocream μονο στην περιοχη της πανας μας είπε η παιδιατρος.

chrysa.ps
13-04-09, 18:43
melita, κι εμείς το ιδιο προβλημα ειχαμε πριν καμια εβδομαδα και η παιδιατρος μου είπε μετα το μπανιο να της βαζω πουδρα fissan αρκετη ποσότητα. Σε 2 μέρες εξαφανιστηκε η κοκκινίλα.

Danielaki
01-06-10, 14:22
Το μωρακι μου συκγαηκε κατω απ το λαιμο.Ειναι 3 μηνων..προς το παρον καθαριζω με γαζες και ορο και βαζω sudocrem..Τι προτεινετε εμπειρες μανουλες και ξερετε μηπως για ποιο λογο συνεβη?

fistikaki
01-06-10, 14:28
αχ, τι μου θυμησες... :(

το παθαινε η δικη μου, συχνα... επειδη ειναι πολυ μικρουλια, κανουν διπλες στο λαιμουδακι... ουτε καν φαινοταν λαιμος στη δικια μου, για πολλους μηνες!!

και να κλαιει :(:(:(:(
να ειναι ανυσηχη, και να μην ξερουμε τι εχει...... :-(:-( κολικους νομιζαμε!!!

τελικα μια κυρια που με βοηθουσε με το σπιτι, το καταλαβε!! και ειδαμε το λαιμο του παιδιου, κατακοκκινο!!!!!!

οτι κανεις και συ, σουντοκριμ και οσο μπορεις να ανοιγεις τις διπλες του λαιμου να παιρνει αερα... σε λιγο καιρο που θα σηκωνει το κεφαλακι του, θα ανοιξουν εκει οι ζαρες, θα μακρυνει κι ολας ο λαιμος και θα ειναι μια χαρα..

ευτυχως το ειδατε νωρις!

Danielaki
01-06-10, 14:43
εμεις ευτυχως κολικους δεν εχουμε κι ετσι αμεσως ψαχνουμε για οτιδηποτε αλλο μπορει να εχει ..το καημενο μου καθε φορα που γυρνουσε το κεφαλακι της δεξια αριστερα εκλαιγε παρα πολυ..χθες το βραδυ που της εκανα μπανακι και το ειδα της εβαλα αμεσως sudocrem αλλα φοβομουν κιολας μηπως κανω και κατι λαθος και το κανω χειροτερα..να σαι καλα που μου απαντησες τοσο γρηγορα..ευχαριστω fistikaki

DaF
01-06-10, 14:47
εγω την καθαριζα με βαμβακι κ αμυγδαλελαιο οπως αυτο που της εβαζα στην αλλαγη πανας, μετα απο σαλια, φαγητο, γουλιες (εκανε πολλες) κ στα δυσκολα εειχα βαλει 1-2 φορες κρεμα καλεντουλας.

fairy's mom
01-06-10, 16:08
Εγώ έβαζα αμυγδαλέλαιο, αλλά πιο δραστική ήταν η κρέμα αλλαγής της weleda. Δεν μπορείς να κάνεις κι πολλά δυστυχώς.. αναμονή μέχρι να σηκώνει περισσότερο το κεφαλάκι.
Περαστικά σας!!

eleana82
01-06-10, 17:15
κοριτσια εγω της εβαζα πουδρα και στο λαιμο και στις μασχαλες και ποτε δεν μου συγκαηκε!
μου το ειχε πει και η μαμα μου και η πεθερα, αυτο συμβαινει επειδη κανει διπλες, κοκκινιζει και μετα τα ποναει!!!

elizaa
01-06-10, 17:54
γεια σας κοριτσια εγω και στα δυο παιδακια μου ειχε πει η παιδιατρος και εβαζα υγρη πουδρα ...επλωνεται ωραια σαν κρεμα και πραγματικα μας εχει σωσει...πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να το δοκιμασεις...και μπορεις να βαλεις σε ολο το σωματακι ...εμεις βαζαμε παντου εκτος βεβαια απο την περιοχη της πανας που εκει βαζαμε αλλη κρεμα...

Danielaki
01-06-10, 23:08
Ελενα82 ετσι μου ειπαν κι εμενα για την πουδρα και 2-3 μερες πριν δω το συγκαμα της εβαζα πουδρα γιατι ειχε ερεθιστει λιγο και η θελα να αποφυγω να συγκαει και τελικα συγκαηκε και φοβαμε μηπως φταιει η πουδρα..τωρα με τη sudocrem της την εβαλα γιατι μια φορα που την προσεχε η πεθερα μου και συγκαηκε στην περιοχη της πανας με το που της εβαλα sudocrem της περασε..θα δοκιμασω και τα αλλα που μου ειπατε γιατι στεναχωρεθηκα παρα πολυ μ αυτο που επαθε και καθε φορα που την ποναει μου 'ρχεται να κλαψω..

Anga
01-06-10, 23:23
Η μπέμπα μου είναι τώρα 6 μηνών, και απο πολύ νωρίς (2 μηνών περίπου) άρχισε να συγκαίγεται ανάμεσα στις δίπλες στο λαιμουδάκι και πίσω απο τα αυτιά. Θα σου πω τι έκανα και κάνω ακόμα και όλα πάνε καλά. Μετά το μπάνιο σκουπίζω πολύ καλά όλες τις περιοχές που έχουν διπλίτσες... λαιμό, αυτιά, μασχάλες και μπουτάκια. Στο λαιμό και πίσω απο τα αυτιά παίρνω ένα φύλλο από το βαμβάκι της chicco, αυτό που είναι τετράγωνο μεγάλο σαν πανάκι και το ακουμπαω για λίγο στα επίμαχα σημεία ώστε να τραβήξει όλη την υγρασία. Αν δώ έστω και λίγο ερεθισμό, βάζω sudocream. Την επόμενη ημέρα συνήθως δεν υπάρχει...
Μην στενοχωριέσαι, θα φεύγει και θα έρχεται συνέχεια, απλά θέλει παρατήρηση και φροντίδα.

Danielaki
01-06-10, 23:39
Αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω πολυ..ειναι που νομιζω πως καθε φορα που παθαινει κατι φταιω εγω που ειμαι απειρη και πως κανω συνεχεια κατι λαθος..φροντιζω παντα μετα το μπανιο με πετσετουλα να αποροφω ολη την υγρασια..ξεχωριστη πετσετα για προσωπο-λαιμο και ξεχωριστη για το σωμα,καλη ενυδατωση ειδικα στα δυσκολα σημεια αλλα παλι το επαθε..θα επιμεινω 2-3 μερες στη sudocrem και αν δεν κανει κατι θα δοκιμασω και τα υπολοιπα που μου ειπατε

Ellemphriem
02-06-10, 08:28
Τα ειχαμε και εμεις περσι το καλοκαιρι, χαλια ηταν ο λαιμος της λογω διπλες και οτι δεν μπορουσε να σηκωσει κεφαλι καλα. Με πουρδα και πολυ καθαριοτητα μειωθηκε αλλα ποτε δεν εφυγε. Καθαρισε τον χειμωνα και πλεον δεν βγαζει καθολου γιατι μακρινε και ο λαιμος πλεον και δεν εχει διπλες. Υπομονη, καθαριοτητα και πουδρα. Οχι υγρη πουδρα. Πουδρα ξερη να τραβαει τελειως την υγρασια. Η συσωρευμενη υγρασια που μενει στασιμη για ωρα ειναι αυτη που δημιουργει ερεθισμους στο δερματακι της. Προσπαθησε να περιορισεις την υγρασια. Η sudocream δεν κοβει την υγρασια.......

eleana82
02-06-10, 08:53
ναι ξερη πουδρα εβαζα κ εγω!!

iro
02-06-10, 09:01
Να σκεφτούμε λίγο το εξής: η sudocream δεν είναι αθώα, καθώς περιέχει υδράργυρο.

Προτίμησε αγνό ελαιόλαδο: παίρνει το αίσθημα καύσου που νιώθει το μωρό, απαλύνει τον πόνο και είναι εντελώς ακίνδυνο.

Αυτή είναι η εμπερία μου: η πρώτη μου κόρη έφαγε τόνους sudocream (πωπός, λαιμός) χωρίς εύκολα αποτελέσματα. Η μικρή μου αντιθέτως, μόνο ελαιόλαδο - και με πολύ πιο αραιά περιστατικά συγκάματος, ενώ έχει πιο ευαίσθητο δέρμα.

Φιλικά,
Ηρώ

Danielaki
02-06-10, 10:32
πες με χαζη αλλα θα ρωτησω!το ελαιλαδο που τρωμε ή καποιο ειδικο?(και δεν ειμαι και ξανθια να το δικαιολογησω καπως)

iro
02-06-10, 10:37
πες με χαζη αλλα θα ρωτησω!το ελαιλαδο που τρωμε ή καποιο ειδικο?(και δεν ειμαι και ξανθια να το δικαιολογησω καπως)

Καθόλου χαζό αυτό που αναρωτιέσαι daniela μου :-D - εγώ φταίω που δεν το διευκρίνισα.

Λοιπόν, όσο πιο παρθένο και αγνό τόσο καλύτερα - αν αυτό που τρώτε το εμπιστεύεσαι 100%, τότε βουρ!

Αν έχεις ενδοιασμούς για τοξίνες, κλπ, καλύτερα να αγοράσεις ένα μικρό μπουκαλάκι βιολογικό ελαιόλαδο από κατάστημα βιολογικών τροφίμων.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου :)

christine06
02-06-10, 10:41
Ξερή πούδρα? Εμάς την έχει απαγορέψει και η παιδίατρος μας και από το μαιευτήριο το πρώτο που μας είχαν πει είναι όχι ξερή πούδρα. Μόνο υγρη... γιατί είναι επικίνδυνη η σκόνη για τα μωρα. Ξέρετε μήπως κάτι άλλο?

GeorginaS
02-06-10, 10:54
Κι ο γιός μου είχε πρόβλημα με ερεθισμό στο λαιμό (υποθέτω λόγω του ιδρώτα και επειδή το δέρμα κάνει δίπλες και δεν αερίζεται καλά), ρωτήσαμε την παιδιάτρο, μας έδωσε μια παιδική κρέμα της Avene (αν θες θα κοιτάξω να σου πω ποιά είναι) και είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα.

Danielaki
02-06-10, 11:04
Ηρω μου ευχαριστω που μου το διευκρινιζεις και μαλλον ουτε απο βιολογικα θα το παρω,θα παω κατευθειαν Χαλκιδικη και θα το παρω απο παραγωγο (δεν τα εμπιστευομαι καθολου αυτα του εμποριου)να κανουμε και το μπανακι μας :D Τωρα διαβαζα το θεμα για το στραβισμο,πως ειναι το παιδακι σου,ολα καλα?ευχομαι να ειναι καλα το μικρο σου..

Danielaki
02-06-10, 11:08
GeorginaS και ο δικος μου ο γιατρος μου δινει κρεμες αλλα ας μην ξεχναμε πως οι γιατροι καλως ή κακως προωθουν κρεμες απο φαρμακευτιες που τους εχουν "πλησιασει".Γι αυτο και μπηκα στο site να ρωτησω τι κανουν οι αλλες μανουλες στη θεση μου..για εναν πιο φυσικο τροπο αντιμετωπισης

efitsa
02-06-10, 12:17
Ξερή πούδρα? Εμάς την έχει απαγορέψει και η παιδίατρος μας και από το μαιευτήριο το πρώτο που μας είχαν πει είναι όχι ξερή πούδρα. Μόνο υγρη... γιατί είναι επικίνδυνη η σκόνη για τα μωρα. Ξέρετε μήπως κάτι άλλο?
η πουδρα σε σκονη ειναι επικινδυνη εφοσον την απλωνεις στο παιδι δημιουργωντας συννεφο(το κανανε αυτο παλια απο υπερβαλοντα ζηλο), με αποτελεσμα να φρασουν οι αεραγωγοι του παιδιου.
ομως!
η πουδρα σε σκονη ειναι πολυ ασφαλης κ αποτρεπτικη για συγκαματα, αρκει να τη βαζουμε στο χερι μας κ να την απλωνουμε με προσοχη στο κορμακι του παιδιου χωρις να δημιουργουμε "συννεφο" σκονης που μπορει να εισπνευσει;)

demi
02-06-10, 12:25
και ο δικος μου γιος ειναι τωρα 45 ημερων και ειναι στρουμπουρλουδικος..
το πρωτο πραγμα που μου ειπε ο γιατρος ειναι να προσεχω μην ανοιξει κατω απο τον λαιμο....
και εγω βαζω υγρη πουδρα και weleda..

Danielaki
02-06-10, 12:33
κατσε γιατι τωρα με αγχωσες.τι εννοεις να μην ανοιξει κατω απ το λαιμο?

zeta77
17-06-10, 08:09
καλημερα!εχουμε μεγαλο προβλημα με τον λαιμο μασ δεν ξερω τι να κανω τωρα εχει και ασπρακια βγαλει και στεναχωριεμαι πολυ αντι να καλυτερευει χειροτερευει να την αγγιξω ουτε κουβεντα πωσ να τησ σηκωσω το κεφαλακι?εβαλα οτι αλοιφη υπαρχει μονο ταλκ δεν εβαλα.μπανιο 3 φορεσ την μερα και με αυτη την ζεστη καθε ωρα γινεται χειροτερα

Danielaki
17-06-10, 11:16
καλημερα!εχουμε μεγαλο προβλημα με τον λαιμο μασ δεν ξερω τι να κανω τωρα εχει και ασπρακια βγαλει και στεναχωριεμαι πολυ αντι να καλυτερευει χειροτερευει να την αγγιξω ουτε κουβεντα πωσ να τησ σηκωσω το κεφαλακι?εβαλα οτι αλοιφη υπαρχει μονο ταλκ δεν εβαλα.μπανιο 3 φορεσ την μερα και με αυτη την ζεστη καθε ωρα γινεται χειροτερα
Δοκιμασε κατι απο τα παραπανω που εχουν προτεινει τα κοριτσια..εγω εβαλα 3 μερες sudocrem κι εφυγε και μετα λαδακι..Αν δε μπορεις να της σηκωσεις το κεφαλι,βαλτην μπρουμητα συνηθως τα μωρακια σηκωνουν το κεφαλακι τους κι ετσι θα μπορεσεις να κανεις τη δουλεια σου..εγω την καθαριζα στο σημειο με γαζα και φυσιολογικο ορο

zeta77
17-06-10, 12:02
ευχαριστω θα δοκιμασω τον ορο η σουντοκρεμ τησ εκανε τα σπυρακια αν τησ εβαζα λιγο μπενταντιν που τα ξερενει?

Danielaki
17-06-10, 15:54
αν εχει φαγουρα να μην της βαλεις betadin καλυτερα..δοκιμασε πουδρα σε σκονη ισως ετσι να μην ποναει κιολας γιατι θα αποφυγεις την τριβη και θα τα ξερανει..ο παιδιατρος δεν σου προτεινε κατι?

komaster
17-11-12, 21:03
Καλησπέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ,

Έχουμε και εμείς ένα πρόβλημα με το μωράκι μας, είναι σχεδόν 2 μηνών και επειδή δεν κρατάει το κεφαλάκι της ακόμα, ο λαιμός της είναι κατακόκκινος όλα αρχίσαν όταν ήταν 1 μηνών. Το είδε ο παιδίατρος και μας είπε πως δεν είναι τίποτα και πως να του βάζουμε ενυδατικές αλοιφές. Έχει περάσει σχεδόν μήνας και η κατάσταση έχει χειροτερέψει έχει κοκκινίσει και άλλο σαν να αρχίζει να ματώνει και έχει προχωρήσει κατά μήκος του λαιμού που τσαλακώνει το δέρμα. Βάζουμε και σουντοκρέμ καθημερινά αλλά δεν βοηθάει. Πήρα σήμερα τον παιδίατρο και μου είπε να χρησιμοποιήσω την κρέμα Frezyderm atoprel Emollient τι λέτε καμία βοήθεια ;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Izaki
17-11-12, 21:32
Κι εμείς είχαμε το ίδιο ειδικά το καλοκαίρι στις δίπλες του λαιμού και τις μασχαλίτσες του. Εμείς χρησιμοποιήσαμε την ροζ Bepanthol και πέρασαν, απλά βάζουμε λίγη κάθε βράδυ προληπτικά γιατί μιά-δυό μέρες που δεν του έβαλα ήταν πάλι ερεθισμένο το δερματάκι του. Περαστικά!

komaster
18-11-12, 00:03
Sudocrem που βάζουμε δεν βοηθάει καθόλου, μήπως το talk της Jhonson βοηθήσει το έχει δοκιμάσει κανείς ;

Κι εμείς είχαμε το ίδιο ειδικά το καλοκαίρι στις δίπλες του λαιμού και τις μασχαλίτσες του. Εμείς χρησιμοποιήσαμε την ροζ Bepanthol και πέρασαν, απλά βάζουμε λίγη κάθε βράδυ προληπτικά γιατί μιά-δυό μέρες που δεν του έβαλα ήταν πάλι ερεθισμένο το δερματάκι του. Περαστικά!

tot72
18-11-12, 00:39
Χρειάζεται πολύ καλό σκούπισμα(ταμπονάρισμα και όχι τρίψιμο)μετ΄το μπάνιο.Να μην μένει καθόλου υγρασία,Επίσης από το γάλα που τρέχει στο λαιμό του.Πλύσιμο με φυσιολογικό ορό και στέγνωμα.Από κρέμες μου αρέσει η φισάν στο πλακέ κουτί,η αλόη της LR και γενικά όποια είναι σαν πάστα ,όχι ρευστή.
Την φρέζυντερμ δεν την ξέρω.Η σουντοκρήμ ήταν παλιά επιλογή μου,αλλά μετά δεν μου άρεσε .Ανέλυε πολύ το καλοκαίρι.Εγώ της έβαζα πίσω από τα αυτάκια όταν ήταν μικρή γιατί κοκκίνιζε.Πούδρα τόσο κοντά στην αναπνοή δεν θα έβαζα εγώ.
Δες μήπως το ενοχλεί ο λαιμός από το φορμάκι.Περαστικά.

komaster
18-11-12, 13:31
Ευχαριστώ,

Θα πάω αύριο να πάρω την κρέμα: Frezyderm atoprel Emollient και αν δεν δω αποτέλεσμα θα καλέσω τον παιδίατρο.

Χρειάζεται πολύ καλό σκούπισμα(ταμπονάρισμα και όχι τρίψιμο)μετ΄το μπάνιο.Να μην μένει καθόλου υγρασία,Επίσης από το γάλα που τρέχει στο λαιμό του.Πλύσιμο με φυσιολογικό ορό και στέγνωμα.Από κρέμες μου αρέσει η φισάν στο πλακέ κουτί,η αλόη της LR και γενικά όποια είναι σαν πάστα ,όχι ρευστή.
Την φρέζυντερμ δεν την ξέρω.Η σουντοκρήμ ήταν παλιά επιλογή μου,αλλά μετά δεν μου άρεσε .Ανέλυε πολύ το καλοκαίρι.Εγώ της έβαζα πίσω από τα αυτάκια όταν ήταν μικρή γιατί κοκκίνιζε.Πούδρα τόσο κοντά στην αναπνοή δεν θα έβαζα εγώ.
Δες μήπως το ενοχλεί ο λαιμός από το φορμάκι.Περαστικά.

physcomum
19-11-12, 14:26
Ευχαριστώ,

Θα πάω αύριο να πάρω την κρέμα: Frezyderm atoprel Emollient και αν δεν δω αποτέλεσμα θα καλέσω τον παιδίατρο.
Σε μας που είχαμε και έκζεμα(πιθανότητα ενεργή και για εσας)μας βοήθησε τρομερά η υγρή ταλκ της HYDROVIT.

andrian
15-12-12, 22:26
εμεις με την ανιψουλα μου ειχαμε τα ιδια..μεχρι που δοκιμασαμε κεραλοιφη με χαμομηλελαιο...η αδελφη μου δεν την αποχωριζεται απο τοτε...