PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ

Σελίδες : [1] 2 3

zoumpoulia80
24-10-08, 18:36
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM, ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΟΥ, ΜΟΛΟΝΟΤΙ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ………..ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΤΟ ΞΕΡΩ…..ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΟ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΥΛΑ …….ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η΄ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ….ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΜΕΙΣ;;;;; ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ…….ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ :idea: :idea: :idea:

elenik
25-10-08, 01:01
Η κουμπαρα μου εμεινε εγκυος και ειχε πολυκιστικες. Ειναι πολυ νωρις να αγχωνεσαι

tab
25-10-08, 07:59
εχω κ εγω πολυκ.κ εμεινα εγκυος στον χρονο επανω
αλλες μενουν στον 1-2 -ηκ 3 μηνες
το προβλημα δεν ειναι οι πολυκ ειναι το αγχος που εχουμε στο μυαλο μας για το ποτε θα γινουμε μανες :D

angi
25-10-08, 09:23
Ειναι οντως πολυ νωρις.
Μην αγχωνεσαι,πολλες κοπελες αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα και μια χαρα μανουλες εγιναν!
Καλη επιτυχια σου ευχομαι! :D

ΙΝΔΙΑΝΝΑ
25-10-08, 12:23
ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΗΔΗ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ ΩΟΘΗΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.ΕΚΑΝΑ ΔΥΟ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ. ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΠΑΘΑ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗ ΩΟΘΗΚΩΝ, Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΦΟΥΣΚΩΣΕ (ΑΠΟ ΑΕΡΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΩΡΟ), ΞΕΦΟΥΣΚΩΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΓΚΥΕΣ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑς

zoumpoulia80
25-10-08, 12:44
ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥΚΥΣΤΕΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ 15 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΥΚΛΟ( ΑΝΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΜΕ),ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΑ ΖΙΝΟΦΕΝ ΓΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.....ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΑΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΚΥΚΟ ΑΠΟ 30-35 ΜΕΡΕΣ(ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΣΗ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΩΝ).ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΕΛΕΓΧΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ(ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟ,ΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΕΡΥΧΟ......1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ) ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΑΔΙΑΘΕΤΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ:ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΤΕ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕΡΕΣ,,ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ..ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟΝ 4 ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ..ΘΑ ΔΟΥΜΕ....ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ,,ΣΥΝΤΟΜΑ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟ ΞΕΡΩ......ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ..... :oops: :oops:

ΑΝΤΡΗ25
14-04-09, 14:42
δεν με πολυαπασχουλούσε το θέμα αυτό μέχρι απο την στιγμή που αρραβωνιάστικα. αν και έχω πολυκυστικές ωθήκες εντούτοις η περίοδος μου μου έρχεται κάθε μήνα. το κυριότερο άγχοσ μου είναι αν θα μπορέσω κάποτε να μείνω έγκυος.

έχω και ψηλή την τετοστερόνη μου αλλα δυστιχώς δεν μπορώ να παρώ χάπια γιατι παλαιότερα όταν τα έπαιρνα με προκάλεσαν κατάθλιψη και είμαι μεταξύ θανάτου και ζωής.

ένα μήνα μετά αφότου αρραβωνιαστήκαμε είχαμε ελεύθερεσ επαφές χωρίς να προκύψει εγκυομοσύνη. μετά του ζητησα να προσέχουμε γιάτί και μόνο στην ιδέα με άγχωνε.το παρακολούθησε ο γιατρός την 12η μέρα μετά την περίοδο και μου είπε πως το ωάριο έγινε κύστη. μου είπε να χάσω βάρως και μου έδωσε και κάτι χάπι για την πρόκληση ωρηξίας δοκιμαστικής πάντα γιατί αφότου παντρευτώ θέλω να γίνω μαμά και αφότου χάσω τα κιλάκια μου που είναι ακόμη πιο σημαντικό αλλα φοβάμαι γράφει υπερδιόγκωση ωθηκών. και αν δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα και αν δεν καταφέρω ποτέ να κάνω δικά μου παιδιά.

είχε καμιά κοπέλα τα ίδια συμπτώματα με μένα και τελικά κατάφερε να μείνει έγκυος

ioanna32
14-04-09, 20:51
αγαπητη αντρη25 μην σε ανυσηχει καθολου αυτο το θεμα.εχω και εγω προβλημα με της πολυκυστικες οωθηκες με σταθερο κυκλο και παρολα αυτα εμεινα εγκυος αλλα παλληνδρομισε στο 1ο τριμηνο.μην στεναχωριεσαι γιατι ολα θα πανε καλα!! και θα γινεις πολυ συντομα μανουλα!! και εγω στης προσπαθειες ειμαι παλι!!!

ΑΝΤΡΗ25
15-04-09, 12:54
Έλα Ιωάννα μου. Σε ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο. Τη είναι η παλυνδρόμιση.

Με αγχώνει πάρα πολύ γιατί δεν το μίλησα με τον αρραβωνιαστικό μου.

Μην στενοχωριέσαι ούτε εσύ. Είμαι σίγουρη πως ο Θεός θα στείλει και σε σένα μωράκι πολύ σύντομα.

Αν δεν είμαι αδιάκριτη έχεισ πολυκυστικές αλλα οι ορμόνες σου βρίσκονται σε καλά επίπεδα. Γιατί εγώ παρόλο που έχω πολυκυστικές ωθήκες έχω ψηλή στην τετοστερόνη κάπω η τετραπλάσια απο ότι οι άντρες για να φανταστείς το πρόβλημα μου είναι η τριχοφυία που αντιμετωπίζω με λάιζερ και το βάρος έχω καμιά 12 κιλά παραπάνω που τώρα προσπαθώ να χάσω γιατί μετα το γάμο μου το Σεπτέμβρη θέλω να αρχίσω να προσπαθώ για μωράκι. Αγαπώ τόσο πολύ τα μωράκια που φοβάμαι να μην μπορέσω να εκπληρώσω το όνειρο μου να κρατήσω στα χέρια μου ένα δικο μου μωράκι

ioanna32
15-04-09, 13:16
αγαπητη μου αντρη25 η παλληνδρομη κυηση ειναι οταν εισαι εγκυος και δεν εξελισετε καλα η εγκυμοσυνη και καταληγη σε αποξεση.εμενα δεν υπηρχαν εμβριηκα στοιχεια ουτε καρδιακη παλμη και πηγα σε αποξεση στην 8βδομαδα.και εγω εχω εντονη τριχοφιοια αλλα μην ανησυχεις ολα καλα θα σου πανε.!! αν εχεις καμια αλλη απορια να μου την πεις.

sisika
15-04-09, 13:33
Κι γω στο club των πολυκυστικων με αστατη περιοδο....Δεν ξερω αν κ ποτε κανω ωορρηξια...

ioanna32
15-04-09, 13:47
θερμοκρασια μετρατε? καλο ειναι να μετρατε για να ξερετε πανω κατω ποτε γινετε η οωρρηξια.

ΑΝΤΡΗ25
15-04-09, 14:14
Μην με παρεξηγάτε αν είμαι αδιάκριτη απλά έχω πολλές απορίες που δεν γνωρίζω και απλά ντρέπομαι να τις συζητήσω με τον οποιοδήποτε. Πίστευα πως όταν σου έρχεται η περίδος κανονικά και μετά κανείς ελέυθερα μένεις.

Απλα ρε κορίτσια πως γίνεται ο γιατρός ο ιδιώτης να σου δίνει χάπια όταν οίδε πως δεν έκανα ωρηξία τον συγκεκριμένο μήνα απλά δοκιμαστικά τάχα για να δούμε αν με αυτά προκαλώ ωρηξία. Δεν πρέπει να περάσει κάποια χρονική περίοδος ελεύθερων επαφών πριν καταλήξης σε άλλη μέθοδο.

πως μετρώ την θεροκρασία και πότε

ioanna32
15-04-09, 15:13
φυσικα θα πρεπει να περασει καποιο χρονικο διαστημα και μετα θα σου δωσει φαρμακα.απλα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μην αγχωνεσε και να μην το σκεφτεσαι,γιατι και εγω στην αρχη το σκεφτομουν και δεν εποιανα με τιποτα! μολις απεβαλα το αγχος εμεινα κατευτειαν εγκυος! ξεχασα να σου πω πως στην αρχη ο πρωτος γιατρος που ειχα μου ειχε πει πως αδικα ταλαιπωρουμε και καλυτερα θα ειναι να κανω εξωσωματικη.τελικα ηταν λογια μονο και μονο για τα χρηματα και καταφερα να μεινω εγκυος χωρις εξωσωματικες.απλα αφησα τον εαυτο μου ελευθερα χωρις να σκεφτομαι τιποτα και μεσα σε ενα μηνα εποιασα νινακι! τωρα προσπαθουμε για 2η φορα!! και ευχομαι να πανε ολα καλα και γρηγορα να γινω και εγω μανουλα!! οπως και εσεις φυσικα!! οσο για την θερμοκρασια θα την παιρνεις καθε πρωι την ιδια ωρα κατω απο την γλωσσα η στον ορθο και θα τα γραφεις καπου.εαν εχεις κυκλο σταθερο σημαινει οτι κανεις κανονικα οωρρηξια.τι κυκλο εχεις?

alvadi
15-04-09, 22:36
Απλά για να μην ανυσηχείς βάλε με και μένα στο club με πολυκυστικές, άστατη περίοδο, τριχοφυία (όχι πολλη έντονη) και βάρος....έκανα 3 παιδάκια .....σου εύχομαι και να δεις που θα γίνει (αρκεί να μην αγχώνεσαι) να κρατήσεις και συ σύντομα το πρώτο σου μωρό!

ΑΝΤΡΗ25
16-04-09, 08:31
Ιωάννα, Σισίκα και Πάμ μου σας ευχαριστώ. Πέρνω πολύ δύναμή απο εσάς. Η περίοδος μου ανέκαθεν ήταν σταθέρη μπορεί να δώ στις 28 στις 26 ή στις 30 μέρες και ιδιαίτερα αφότου αρραβωνιάστικα και μετά. Παλαιότερα όταν είχα λιγότερα κιλά δεν ξέρω φυσικά αν αυτό ήταν ωορηξία αλλά είχα εκκρίσεις άσπρες που δεν ξέρω αν αυτό ονομάζεται ωορηξία. Τώρα το μόνο μετά από την περίοδο μου πονώ την κοιλιά μου κάτω χαμηλά.

Με αγχώνει η ψηλή τετοστερόνη γιατί αυτή την ορμόνη την έχουν οι άντρες και την έχω σε 4απλάσιο βαθμό εγώ παρόλο που τώρα κάνω δίαιτα με διατρόφή και με διαβεβαίωσε η διατροφολόγος πως αυτή θα βοηθήσει και στην μείωση των ορμονών μου

zoumpoulia80
21-04-09, 12:11
ΑΝΤΡΗ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΜΕ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ..ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ...ΕΠΕΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ ΣΧΕΔΟΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ...ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ...ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΙΑΨΕΥΤΗΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...ΓΙΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ..ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ

ΑΝΤΡΗ25
22-04-09, 08:15
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους.

zoumpoulia μου καλώς να το δεκτείς το μωράκι σου. Θέλω πάρα πολύ νά γίνω μανούλα και φοβάμαι ότι δεν θα γίνω ποτε. Κάτι ανάλογο όπως ένοιωθες εσύ. Πίστευα ότι ήταν πολύ εύκολο να μείνεις και στον ένα μήνα που το είχαμε ελεύθερο και δεν έμεινα απογοητεύτηκα.

Υπάρχει περίπτωσή 14/04 είχα περίοδο και να είχα ελεύθερη επαφή κτές να μείνω έγκυος.

katerina26
22-04-09, 10:14
Αντε για να σε εμψυχωσω κι εγω θα σου πω οτι ειχα προβλημα με πολυκυστικες.Ειδικα τα καλοκαιρια πηγαινα διακοπες και αδιαθετουσα λιγο πριν μπω στη θαλασσα μετα απο 15 μερες καθυστερηση. Τωρα οπως βλεπεις με 3-4 μηνες ελευθερες και οχι και ιδιαιτερα πυκνες επαφες περιμενω την κορουλα μου.Οσο για τις κυστες τις ψαχνουμε ακομα με το γιατρο..

ΑΝΤΡΗ25
22-04-09, 12:28
Χαίρομαι πραγματικά που βρήκα άτομα να συζητώ τα όσα με απασχολούν. Καλά βρε κορίτσια να σας πω την αλήθεια με αγχώνουν περισσότερο η ψηλή μου τετοστερονή μου.

Μήπως έτυχε σε καμιά με ψήλη τετοστερόνη να καταφέρει να κυοφορήσει χωρίς ιατρική βοήθεια.

Οταν διαβάζω ότι κάθε ζευγάρι που δεν έχει πρόβλημα κάθε μήνα έχει 20 τις εκατον πιθανότητες εγκυμοσύνες τότε εμείς πόσες έχουμε

fraoula
23-04-09, 09:29
ΑΝΤΡΗ 25 μην αγχώνεσαι...
Η κολλητή μου έχει πολυκυστηκές ωοθήκες και συγχρόνως (δίκερη μήτρα που σημαίνει δυσκολία σύλληψης και μεγάλες πιθανότητες αποβολής). Και εκεινη τόσα χρονια έλεγε ότι όταν αποφασίσει για παιδί θα δυσκολευτεί κλπ. Η σύλληψη έγινε στον 2ο μηνα της προσπάθειας και έχει μία κουκλα 5 μηνών.

dion75
23-04-09, 12:36
Και εγώ θα συστήσω στη φίλη από την Κύπρο ψυχραιμία και να μην αγχώνεται.
Η γυναίκα μου έχει πολυκυστικές ωοθήκες και είναι έγκυος στην έβδομη εβδομάδα.
Το περίεργο είναι ότι πήγε για ένα έλεγχο στο γιατρό και της είπε ότι είναι έγκυος ενώ το predictor δεν βγήκε θετικό. Πιθανή αιτία είναι ότι δεν ανίχνευσε την ορμόνη της εγκυμοσύνης από ότι έχω διαβάσει.
Μας ήρθε εντελώς απρόσμενο και βέβαια χαρήκαμε πολύ.
Να σημειώσω επίσης ότι λόγω ειδικών συνθηκών δεν είχαμε και πολύ συχνές επαφές.
Άρα το συμπέρασμα για μένα είναι όχι άγχος και όλα θα πάνε καλά.
:cool:

xristinaki81
26-04-09, 16:19
k egw sto club ton πολυκυστικων ειμαι ... εχω περιοδο κανονικα. καθε 28-30 μερες .. ο γιατρός μου ειπε οτι η ορμονες μου ειναι οκ.. απλα θελει λιγη προσπαθεια παραπανω.. ειμαι 27 ετων κ ο αντρας μου επισης.. μου ειπε αν στο χρονο πανω δν τα καταφερουμε βλεπουμε με περαιτερω εξετασεισ αν κ δν το νομιζει λεει οτι ολα θα πανε καλα... θα δειξει οχι αγχος κ ολα θα γινουν με τη βοηθεια του θεου φιλακια :lol:

ΑΝΤΡΗ25
27-04-09, 08:52
Παιδιά ειλικρινά σας ευχαριστώ. dion75 σαν άντρας που είσαι έχω μια ερώτηση να σου κάνω. Δεν έχω μιλήσει με τον αρραβωνιαστικό μου για το θέμα των πολυκυστικών και αυτό με αγχώνει. Μέχρι στιγμής δεν το έβρισκά σκόπιμο γιατί δεν σκόπευα να μείνω έγκυος. Τώρα που θέλω και αυτό τον μήνα που έχουμε ελεύθερες επαφές αρχησε κάπως να με αγχώνει και ξέρω πως αν δεν είμαι θα απογοήτευτώ πάρα πολύ. Να το μιλήσω μαζί του δεν ξέρω ή να το αφήσω και στο μέλλο βλέπουμε

dion75
27-04-09, 09:43
Η γνώμη μου είναι να του το πεις. Έτσι και αλλιώς δεν είναι κάτι κακό αλλά ανθρώπινο και μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε γυναίκα.
Δεν νομίζω να το πάρει στραβά, τουλάχιστον δεν θα έπρεπε.
Στήριξη και υπομονή θέλει η αντιμετώπιση του.
Και όχι άγχος το κυριότερο.

ΑΝΤΡΗ25
27-04-09, 10:11
Μακάρι να μπορούσα να του το πω. Φοβάμαι την αντίδραση του. Ξέρω ότι με αγαπά πάρα πολύ και ξέρω ότι μαζί μου θα μπορούσε να με βοηθήσει γιατί περάσαμε πολλά για να είμαστε μαζί. Με περίμενε σε πολλά πράγματα. Δεν ξέρω γιατί με αγχώνει τόσο πολύ και έχει φορές που λέω αν δεν μπορέσω να του χαρίσω έστω ένα παιδί είναι κρίμα και άδικο να είναι μαζί μου και να του στέρώ κάτι τόσο σημαντικό. Αυτό το φοβάμαι δηλ. να μην μπορέσω να γίνω μανούλα και με στενοχωρεί αφάνταστα

dion75
27-04-09, 11:00
Κοίτα να δεις γιατρός δεν είμαι αλλά από αυτά που έχω διαβάσει/ακούσει δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας στο να γίνεις μητέρα οι πολυκυστικές.
Απλά ίσως θέλει λίγο περισσότερη υπομονή(αν και αυτό σχετικό είναι).
Να το βλέπεις θετικά και χωρίς άγχος και είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρεις να γίνεις μητέρα :D

eleni26
27-04-09, 22:45
Και εγώ έχω πολυκυστικες! 4 χρόνια ελεύθερα έκανα με τον άντρα μου (έβγαινε ώμος την στιγμή που έπρεπε) μετα απο 4 χρόνια σχεσης τελείωσε μέσα μου για πρωτη φορα και έμεινα έγκυος!!!!!!! Είμαι πολύ τυχερή!!!!!μπαμ και κατω!!!

ΑΝΤΡΗ25
28-04-09, 08:09
dion75 σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ελενη καλοσώρισες στην παρέα μας. Συγχαρητήρια και καλή ελευθερία. Χαίρομαι να ακούω ιστορίες με αίσιο τέλος γιατί μου δείνεις και μένα δύναμη και κουράγιο να ελπίζω. Να είσαι καλά

XOUANITA
22-06-09, 15:43
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ ΧΑΠΙΑ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΝΙΝΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΩΟΡΗΞΙΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.
ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΑΚΟΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ;;;

jend
22-06-09, 17:00
xouanita mou se katalabaino koritsaki apolita ! sxedon 4 xronia prospa8ousame me to kalo mou na apoktisoume ena paidaki. ego polikistikes kai o andras mou me as8enospermia kai oligospermia opos edeiksan ta spermodiagramata, milame gia tin apoliti apogoiteysi .....tespa, apofasisame na min kanoume eksosomatiki me tin proti kai kai na to palepsoume ligo mazi me to giatro . pira loipon kapoia farmaka pou prokalooun ooriksia kai den kaname spermategxisi giati eixa polles kistes pou megalosan me ta farmaka. etsi apla kaname erota me ton kalo mou kai na eimai sxedon tora 6 ebdomadon egkuos me tin proti psospa8eia !!!!
makari na mou pane ola kala kai na exo ena zoumporloudiko moraki stin agkalia mou se merikous mines
koita na exeis kali psixologia kai ola kala 8a pane ....
se filo

XOUANITA
23-06-09, 09:40
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ JEND! ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!!! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

ΑΝΤΡΗ25
23-06-09, 10:17
Χουανίτα μου καλημέρα και απο μένα. Γιατί να μην σου απαντήσει κανείς. Μην ξεχνάς πως δεν είσαι μόνη έχει πάρα πολλές κοπέλες που έχουν πολυκυστικές και εγώ είμαι μια απο αυτές. Για να καταλάβεις έχω περίοδο σταθερά κάθε μήνα αλλά δύο μήνες προσπαθειών ήταν άκαρπτες. Την μιά είχα μύκητες και έπαιρνα αντιβίωση και την άλλη κύστη και έπαιρνα προγεστερόνη. Και εγώ αγχώνομαι ότι λόγο πολυκυστικών δεν θα καταφέρω να αποκτήσω μωράκι. Αλλά καλύτερα να δίνουμε κουράγιο η μιά στην άλλη αφού και η ψυχολόγία παίζει ρόλο και όλα τα άλλα θα έρθουν. Και μην νομίζεις ότι επειδή έχουμε πολυκυστικές δεν μπορούμα να κάνουμε και μωράκι. Για φαντάστου όπως μου είπε και εμένα ο γιατρός και άτομα τα οποία η εξετάσεις του είναι πεντακάθαρες και τα αίτια υπογονιμότηατας τους είναι ανεξήγητα. Μακάρι ο Θεός να βοηθήσει όλου του κόσμου και εσένα και σύντομα μανούλλα με όχι ένα αλλα πολλά κουτσούβελα στην αγγαλιά σου

XOUANITA
23-06-09, 10:28
Σε ευχαριστώ Άντρη. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι εγώ δεν έχω καθόλου περίοδο χωρίς την χρήση αντισυλληπτικών. Βέβαια για να πούμε την αλήθεια, ακόμα είναι πολύ νωρίς για να αρχίσω να ανησυχώ αφού ακόμα δεν έχω ξεκινήσει καμία ιδιαίτερη θεραπεία. Την Πέμπτη έχουμε ραντεβού με τον γιατρό, να δει και τις εξετάσεις του άντρα μου. Θέλω να είμαι αισιόδοξη γιατί έχω ακούσει ότι η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.
Κάνε το ίδιο και εσύ!! Καλή μας επιτυχία!!

ΑΝΤΡΗ25
23-06-09, 10:46
Χουαντίτα έχω μια φίλη με πολυκυστικές και μετά απο θεραπεία και απώλεια βάρους κατάφερε να μείνει έγκυος και είναι 7 μηνών τώρα. Η περίοδος της ερχόταν 2-4 φορές τον χρόνο αλλά δεν απογοητευόταν. Η κουμέρα μου έχει και παίρνει ανισυλληπτικά και έχασε και βάρος. Άρα έχουν πολλές κοπέλες αρά περιμένουμε να δούμε τι θα πεί ο γιατρός. Θα περιμένω νέα σου. Θα σου πώ και εγώ τα δικά μου που θα πάω Δευτέρα γυναικολόγο

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
23-06-09, 19:29
Ασχετα αν παλλινδρομησε η εγκυμοσυνη μου στον τριτο μηνα,παρόλο που έχω πολυκυστικες ηπιας μορφης κατάφερα να μείνω έγκυος γρηγορα.Συνεχιζω το φολλικο οξύ έκανα ένα κάρο εξετάσεις,έβαλα και τον άντρα μου ακόμη να κάνει σπερμοδιάγραμμα το οποίο βγήκε καλό,το άγχος δεν μπορώ να αποβάλλω.

jend
23-06-09, 22:16
Το άγχος .... ο μεγαλυτερος μας εχθρος νομιζω κορίτσια .....
Σοφουλικακι να δεις όλα θα πάνε καλά , και άλλωστε όπως είπες έμεινες έγκυος γρήγορα , εμπιστέψου τον γιατρό σου και κάνε ότι σου πεί ... να σου πω την αλήθεια και εγώ τραβάω κάτι αγχη με το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και ακόμα δεν μπορώ και να το χαρώ... αλλά όπως σωστά είπε και η Αντρη παραπάνω ακόμα και αν δεν γνωριζόμαστε έχουμε η μια την άλλη εδω μέσα.... ( άσε που αρχίζω και εγω να πιστευώ πως το forum ειναι γουρλίδικο.... χιχιχι )
Χουανίτα γιατι καλε να μην σου απαντήσουμε ??? ΄ και οτι αλλο θες εδω.. χιχιχιχι λες και τα ξερω όλα να σου πω μόνο πως έκανα και ομοιοπαθητική και μετα απ αυτο τουλάχιστον έχω κάθε μήνα ( ή καλύτερα είχα χιχιχι) περίοδο , εμένα με βοήθησε αρκετα......
φιλια

ΑΝΤΡΗ25
24-06-09, 08:41
Καλημέρα. Ρε κορίτσια αν μπορείτε βοηθήστε με σε κάτι γιατί πραγματικά ντρέπομαι να ξαναπάρω τηλ τον γιατρό μου. Λοιπόν το μήνα που μας πέρασε είχα ελεύθερες επαφες και προς τα μέσα του μήνα είχα αίμα πόνους χαμηλά στην κοιλιά και γενικά ένοιωθα αδυναμία. Πήγα γιατρό και μου βρήκε ότι είχα κύστη. Του είπα ίσως είμαι και έγκυος και μου έδωστε προγεστερόνη με πουσκοπάν και μου είπε και να είσαι δεν πειράζει το έμβρυο αλλά είναι πολύ νωρίς για να φανεί κάτι. Στις δέκα μέρες αφού τα τελείωσα οίδα περίοδο 18/06 αλλά το αίμα ήταν περισσότερο απο ότι΄άλλεσ φορές και η περίοδος μου σταμάτησε 21/06. Κτές και σήμερα που πάω τουαλέτα έχω αίμα. Όχι ροή όπως όταν έχουμε περίοδο αλλά στο χαρτί έχω αίμα. Τι να υποθέσω. Υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος και ας ήμουν αδιάθετη, πάει να μου κοπεί η μέση απο τον πόνο και νοιώθω πονο κάτω χαμηλά στην κοιλιά και εντονη αδυναμία. Αν είναι η κύστη και δεν έφυγε θα θέλω εγχείρηση. Έχω ραντεβού με τον γιατρο μου Δευτέρα να περιμένω. Φοβάμαι μην θέλω εγχειρηση τι να κάνω θέλω να κλαίω

XOUANITA
24-06-09, 09:23
Άντρη δεν μπορω να σε βοηθήσω ιδιαίτερα σε αυτό που ρωτάς. Σίγουρα υπάρχει πιθανότητα να είσαι έγκυος παρόλο που είχες περίοδο, αλλά για ποιο λόγο έχεις όλα αυτά τα συμπτώματα θα στο πει μόνο ο γιατρός σου. Κάνε λίγη υπομονή λοιπόν μέχρι την Δευτέρα που θα πας στον γιατρό και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι αν και ξέρω ότι δεν είναι και πολύ εύκολο αυτό. Περιμένω τα νέα σου την Δευτέρα.

ΑΝΤΡΗ25
24-06-09, 09:46
Χουανίτα μου σε ευχαριστώ αντλώ δύναμη απο εσάς. Με την πρώτη ευκαιρέια που θα πάω στην Εκκλησία της Πανάγίας του Κύκκου θα σου ανάψω ένα κερί και θα δείς που η Παναγία θα σε βοηθήσει και θα σου στείλει μωράκι. Βοήθησε πάρα πολλά ζευγάρια. Και όταν θα γεννήσεις με το καλό να πιάσεις τον αντρούλη σου και το μωράκι σου και να έρθετε να τις ανάψετε ένα κεράκι. Βοήθησε πάρα πολλά ζευγάρια και πιστεύω θα βοηθήσει και εσένα.

eri
24-06-09, 11:35
ΑΝΤΡΗ μη στεναχωριέσαι,ακόμα και αν θέλεις εγχείρηση, γιατί πρόκειται για μια πολύ απλή - τυπική διαδικασία.Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και έκανα διαγνωστική απόξεση για να δω ποιο ήταν το πρόβλημα. Μπήκα το πρωί, έφυγα το μεσημέρι, δεν πόνεσα καθόλου και την άλλη μέρα πήρα αντιβίωση και πήγα στη δουλειά μου.Βέβαια έκανα την επέμβαση επειδή δεν είχε φύγει η κύστη. Παλαιότερα που είχε εμφανιστεί πάλι μία κύστη, πήρα προγεστερόνη και υποχώρησε!
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!!!!

ΑΝΤΡΗ25
24-06-09, 12:34
Έρι εσυ που το βίωσες για πες μου σου κάνουν ολική νάρκωση. Τι ακριβώς είναι. Έχω απογοητευτεί πολύ γιατί στους δυο μήνες τώρα που έχουμε ελεύθερο και δεν φτάνει που με τρώει το άγχος των πολυκυστικών τον ένα μήνα είχα μύκητες πήρα αντιβίωση και δεύτερο μήνα είχα κύστη και έπαιρνα προγεστερόνη. Φοβάμαι, να τα παρατήσω και να αρχίσω ξανά όταν παντρευτώ. Θέλω να αντλήσω δύναμη και κουράγιο αλλά το μόνο που κάνω είναι τα βράδια να πηγαινοέρχομαι μέσα στο δωμάτιο και να μην μου κολλά υπνος γιατί νοιώθω σωματικά και ψυχολογικά χάλια.

sisika
25-06-09, 10:19
Βρε κορίτσια με τις πολυκυστικές εσείς τι θεραπεία ακολουθούσατε?Τις αφήσατε έτσθ στην τύχη τους?Εγω είχα να αδιαθετήσω από Απρίλη και πριν 1 βδομάδα ήρθε περίοδος με χάπια.

katerina26
25-06-09, 10:21
Εγω επαιρνα απλα τα yasmin αντισυλληπτικα. Ο γιατρος μου ειχε πει οτι οταν κανω ενα παιδακι θα φυγουν

XOUANITA
25-06-09, 12:20
Και εγώ έπαιρνα αντισυλληπτικά για πολλά χρόνια, πρώτα τα gynofen, μετά τα trigynera και τέλος τα yasmin. Όποτε τα σταματούσα δεν είχα περίοδο και συνήθως έπαιρνα τα primolut για να αδιαθετήσω και να ξαναρχίσω τα χάπια. Ο γιατρός μου είχε πει ότι όταν θα θέλω να κάνω παιδί θα τα σταματήσω και αναλόγως θα ακολουθήσω θεραπεία αν χρειαστεί. Μετά την εγκυμοσύνη λένε ότι οι πολυκυστικές θεραπεύονται.

ΑΝΤΡΗ25
25-06-09, 12:44
sisika εγώ δεν πέρνω απολύτως τίποτα γιατί η περίοδος μου είναι σταθερή ασχετα το ότι έχω πολυκυστικές. Ένα διάστημα για λόγους αισθητικής και μόνο έπαιρνα αντισυλληπτικό και αντιανδρογόνα για μείωση της τριχοφυίας και για την ψηλή μου τετοστερόνη αλλά τα σταμάτησα γιατι μου προκάλεσαν κατάθλιψη. Τώρα το συζήτησα και με τον γυναικολόγο μου και επειδή θέλω σύντομα μωρό δεν μπορεί να μου δώσει αντιανδρογόνα και επέιδή αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μην κάνω καθόλου ωορηξία η μπορεί να μην κάνω κάθε μήνα μπορεί να με βοηθήσει με χάπια για πρόκληση ωορηξίας. Και το άλλο η σωστή διατροφή και η γυμναστική βοηθούν πάρα πολύ στα συμπώματα του συνδρόμου των πολυκυστικών και το παλεύω γιατί έχω καμιά 10αριά περισσότερα κιλά και μπορεί όταν επανέρθω στα κιλά μου να δουλέψουν όλα ρολόι χωρίς ιατρική βοήθεια. Έχει ο Θεός. Μακάρι να μας δίνει τη δύναμη και το κουράγιο που θέλουμε να συνεχίσουμε τον αγώνα μας.

XOUANITA
26-06-09, 12:10
Ακριβώς τα ίδια πράγματα μου είπε και εμένα εχθές ο γιατρός. Πρέπει να βελτιώσω την διατροφή μου και να χάσω τα παραπανίσια κιλά γιατί μπορεί έτσι να επανέλθει ο κύκλος μου στα φυσιολογικά επίπεδα. Μου έδωσε βέβαια και ένα σωρό εξετάσεις, τις οποίες μου προτεινε να τις κανω τον Σεπτεμβριο ώστε να έχουν περάσει 3 μηνες απο την διακοπη των χαπιών. Οπότε προς το παρον το μονο που μπορω να κάνω είναι να βελτιώσω την διατροφή μου (πράγμα δύσκολο βέβαια). Πως θα χάσω τα κιλάκια παναγία μου; Για να μην πω πόσο μακρυά μου φαίνεται ο Σεπτέμβριος!
Μάλλον πρέπει να το ξεχάσω προς το παρόν, να χαλαρώσω και να ευχαριστηθώ το καλοκαίρι και τις διακοπές.

ΑΝΤΡΗ25
30-06-09, 10:16
ΚΑΛΗΜΕΡΑ XOUANITA. Ξύπνησα το πρωί κτέσ τελικά με πόνους χαμηλά στην κοιλιά και πίσω στην πλάτη ενώ την προηγούμενη οίχα κάτι υγρά σαν ρόζ με λίγο αίμα. Με έβαλε τηλεόραση και μου έκανε για ανάλυση για να αποκλύσουμε εγκύμοσύνη και τελίκα τέστ εγκυμοσύνης ήταν αρνητικό και το ουλτρασάουντ το μόνο που έδειξε μου είπε΄είναι ένα μεγάλο ωάριο. Εντωμεταξύ πήγα στο νοσοκομείο σε γυναικολόγο και όχι στον δικό μου γιατί η μητέρα μου μου λέει ακούστηκαν πολλά για έξω γιατρούς ενώ για το νοσοκομείο όχι και έτσι και εγω πήγα. Σήμερα συνεχίζονται οι πόνοι προσπαθώ να μην το σκεύτομαι.

Το ωάριο που έβλεπε σημαίνει εντώσ των ημερών μπορεί να κάνω ωορηξία. Για εξηγήστε μου το ρε παιδιά λίγο γιατί δεν πολυκατέχω. Δηλαδή αν ήρθα ας πούμε σε επαφή κτές μπορεί να μείνω έγκυος. Ντρεπόμουν να τον ρωτήσω να μου εξεγήσει.

Περιμένω την άπάντηση σας.

Είμαι πολύ στενοχωρημένη γιατί ο πόνος με κάνει και γίνομαι σκληρη σουτς άλλους και απότομη στον αρραβωνιαστικό μου πράμα που μισώ γιατί φοβάμαι ότι δεν θα αποκτήσω μωράκι ποτε και όταν είμαι μόνη με πιάνει το παράπονο και κλαίω

sisika
30-06-09, 17:04
Ωραια...οι πολυκυστικές μειώνονται με την εγκυμοσύνη.Χωρίς περίοδο όμως πως μένεις έγκυος??????

ΑΝΤΡΗ25
01-07-09, 10:47
Σισίκα μη σε αγχώνει αυτό. Ξέρω πολλές κοπέλες που με την κατάλληλη θεραπεία και διατροφή φτιάχτηκε ο κύκλος τους και έμειναν και έγκυες. Η μητέρα μου έπαιρνε αντισυλληπτικά για να έχει σταθερό κύκλο και απο την πρώτη έμεινε έγκυος, μια φίλη μου ήταν παχουλή και είχε άστατο κύκλο 3-4 φορές τον χρόνο και με το που έχασε βάρος και με την κάτάλληλη θεραπεία ο κύκλος την φτιάχτηκε και έμεινε και έγκυος όπου να είσαι γεννά. Η κουμέρα μου έχει άστατο κύκλο παίρνει αντισυλληπτικά και έχασε και βάρος και ο γιατρός της είπε όταν τα σταματήσει θα μπορεί να μείνει έγκυος. Άρα δεν υπάρχει λόγος να σε αγχώνει. Εγώ έχω σταθερό κύκλο μα έλα μου ντε που δεν μένω έγκυος. Λίγο οι ορμόνες μου που είναι στα ύψη η τετοστερόνη μου και περισσότερο το άγχος με κάνουν να σκεύτομαι πως η εγκυμοσύνη για μένα θα είναι απλά ένα απραγματοποίητο όνειρο. Άρα δεν έχει σημασία μια κοπέλα με άστατο κύκλο μπορεί να μείνει όταν τακτοποιηθεί και μια κοπέλα με σταθερό κύκλο μπορεί και να μην μείνει. Άρα κουράγιο συμπαράσταση η μιά στην άλλη και έχει ο Θέός.

sisika
01-07-09, 10:50
Εγώ εκανα πλήρεις εξετάσεις,είμαι λεπτή,δεν έχω πρόβλημα με ινσουλίνη αλλά περίοδος γιοκ.Επαιρνα και παίρνω αντισυλληπτικά κ μόλις τα σταματάω άφαντη η περίοδος....Ανησυχώ πολυ

ΑΝΤΡΗ25
01-07-09, 11:43
Σισίκα ο γιατρός τι σου λέει. Μη σε αγχώνει εγώ ξέρω πως με την κάτάλληλη διατρόφή γιατί υπάρχει και διατροφή για κοπέλες με πολυκυστικές που βοηθά και στην έμμυνο ρύση και στην αποκατάσταση της ωορηξίας αυτό με τη σωστή φαρμακευτική αγωγή σίγουρα θα σε βοηθήσουν. Μη σε αγχώνει γιατί και το άγχος παίζει ρόλο

XOUANITA
01-07-09, 12:23
Γόνιμες μπορεί να είναι οι 2 μέρες πριν και οι 2 μέρες μετά την ωορρηξία. Τουλάχιστον αυτό νομίζω ότι έχω διαβάσει.
Άντρη γιατί δεν πήγες στον γιατρό σου και πήγες στο νοσοκομείο; Δεν του έχεις εμπιστοσύνη; Ρωτάω γιατί πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό να έχεις έναν γυναικολόγο που να τον εμπιστεύεσαι όσο το δυνατόν περισσότερο. Οι πόνοι συνεχίζονται; Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο και τον γιατρό σου; Σε ότι αφορά τα νεύρα, θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και να είσαι αισιόδοξη. Τα νεύρα δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν, αντιθέτως. Και με τον αρραβωνιαστικό σου κοίτα να τα έχεις καλά γιατί είτε γίνουμε μανούλες (που το ευχομαι το συντομότερο), είτε δεν γίνουμε (που το απευχομαι) είμαστε τουλάχιστον τυχερές που έχουμε βρει ανθρώπους να μας αγαπάνε και να μας στηρίζουν στην προσπάθεια που κάνουμε για να γίνουμε μανούλες!!!!!!
Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα διατροφής για τις γυναίκες που έχουν πολυκυστικές;

ΑΝΤΡΗ25
01-07-09, 13:13
Χουανίτα δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τον ιδιώτη γιατρό απλά η μαμά μου και σε αυτό έχει και δίκιαο ακούστηκαν τόσα πολλά για τις ιδιωτικές κλινικές και κάτι χάπια που κυκλοφόρησαν απο τα κατεχόμενα και τα δίνουν οι έξω γιατροί και προκαλούν μέχρι και στείρωση και κάπου φοβάμαι. Τον γιατρό αυτό τον ξέρω μόνο λίγο καιρό βασικά δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα γιατρό γιατί παλαιότερα που έπεινα αντισυλληπτικά μαζί με΄κάτι άλλο για την μείωση των ορμονών μου προκάλεσαν κατάθλιψη και νευρικά ανορεξία και χρειάστηκε να ακολουθήσω ψυχοθεραπεία για να τα καταφέρω να το ξεπεράσω. Γι αυτό ακόμη ένας λόγος να φοβάμαι

Σίγουρα ευχαριστώ το Θεό που έχω τον αρραβωνιαστικό μου γιατί του το ζητούσα πάρα πολύ να βρώ κάποιον να με αγαπά πραγματικά και το βρήκα και του ζητάω και τώρα να μου στείλει και σε μένα και σε όλες τις άτεκνες κοπέλες ένα μωράκι και θα με ακούσει είμαι σίγουρη και θα μας το στείλει

XOUANITA
01-07-09, 16:48
Άντρη ελπίζω να μην σε στεναχώρησα με αυτά που είπα πριν. Πάντως έχεις δίκιο ότι είναι δύσκολο να βρεις γιατρό που να του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη.
Όσο για το αν θα αποκτήσουμε μωράκι, μην αγχώνεσαι. Όλα θα γίνουν!!!

Minnie!
01-07-09, 19:44
Γειά σας κορίτσια και΄γω παθούσα αλλα μετά από πολλες θεραπείες και με καλό γιατρό τελικά το αντιμετώπισα και αυτό το πρόβλημα με τις πολυκυστικές ωοθήκες χρόνια τώρα με απογοητεύσεις ασταθή κύκλο και τελικά έκανα δυο παιδάκια, αλλά και΄γω είχα πολύ άγχος και τότε δυσκόλευαν τα πράγματα,θέλει υπομονή και καλό γιατρο με σωστή θεραπεία.:D

sisika
01-07-09, 22:02
Καμια κοπελα εχει να συστησει κανεναν καλο γιατρο απο Θεσσαλονικη?

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
01-07-09, 22:16
Σισίκα,εγω πήγα στον Πράπα που είναι μεγάλο όνομα στην Θεσσαλονίκη.Εκανα ένα τεστ Παπ,μου είπε να κάνει ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα,το έκανε και βγήκε καλό,και του πήγα τις εξετάσεις.Είναι πολύ πεπειραμένος,αλλά έχει πάρα πολύ κόσμο και γενικά επειδη έχω πολυκυστικές με κύκλο 30-31 ημερών και είμαι αδύνατη,ήταν πολύ χαλαρός.

ΑΝΤΡΗ25
02-07-09, 10:04
Μόυ δίνεται πολύ κουράγιο και ελπίδα αλήθεια. Ο μόνος εχθρός μου εμένα είναι η ψηλή τετοστερόνη προσπαθώ τώρα με διατροφή να χάσω κιλά γιατί αυτό επηρεάζει την ωορηξία και με την απώλεια βάρους ίσως φτιακτεί η ωορηξία μου και δεν θέλω ιατρική βοήθεια.

Ο πόνος χαμηλά στην κοιλιά συνεχίζει και προσπαθώ να μην το σκεύτομαι πως είναι δυνατό να είναι τα έντερα μου όπως μου είπε ο γιατρός και να πονώ κάτω χαμηλά. Τα έντερα μας δεν είναι ψηλά στην κοιλιά καλά θα μας τρελάνουν.

lucky 6
05-07-09, 17:50
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ..ΑΠΟ ΤΑ 16 ΜΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΕΚΟΨΕΙ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑ...ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑΜΙΣΗ 14 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΚΑΙ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 28-32 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΕΚΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ 30-35 ΜΕΡΕΣ..ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΜΙΚΡΕΣ.1,65 Η ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ 1.02.ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΙΑ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ ΕΝΩ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΑΚΙΑ....ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΤΑ 16 ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΜΙΛΑΓΕ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ''ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΙΚΥΣΤΙΚΕΣ,ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ''. ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ...ΛΕΤΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΣΗ ΤΡΕΛΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ??? ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ.ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 8 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΧΩ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ,ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ.ΕΚΑΝΕ ΤΕΣΤ ΑΛΛΑ ΑΡΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΙΧΝΕΥΣΙΜΑ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΕΙΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ....ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΑΚΡΗΓΟΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΟΙΚΕΙΑ..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΝΤΡΗ25
06-07-09, 09:26
lucky 6 καλημέρα και καλοσώρισες στην παρέα μας. Ίσως να έχεις και δίκαιο που ίσως να χρειαστούμε λίγο περισσότερη προσπάθεια απο άλλες κοπέλες αλλα για φαντάσου εμείς ξέρουμε το πρόβλημα και μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε με την βοήθεια και την κατάλληλη θεραπεία σε συνεργασία με τον γιατρό μας. Ο δικός μου γιατρός μου λέει ξέρουμε έχεις πολυκυστικές ο κύκλος σταθερός τετοστερόνη ψηλή. Το μόνο εμπόδιο που μπορεί να υπάρχει είναι να μην κάνω ωορηξία κάθε μήνα η και σπάνια. Δεν το ψάξαμε. Για φαντάσου όμως ένα άλλο ποσοστό γυναικών που όσο και να προσαπθούν δεν μπορούν να συλλάβουν για άγνωστους και για την ιατρική ακόμη λόγους.

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ. Κοίτα ποια μιλά δηλάδη η κυρία αγχος αλλά όντως πρέπει να το αποβάλουμε. Κάνε ότι κάνω εγώ τα βράδυα και με ηρέμά. Εγώ είπα τέρμα οι γιατροί προς το παρών θα χαλαρώσω θα απολαύσω τις τελευταίες προετοιμασίες για τον γάμο μου γιατί έχει πλησιάσει, θα χαλάρώσω θα απολαύσω το ταξίδάκι μου ποιο μετα και μετά βλέποουμε. Που λές τα βράδια ξαπλώνω και απλά απο μέσα μου παρακαλώ την Παναγία. Της Λέω είσαι και εσύ μάνα και ξέρεις πόσο πολύ αγαπώ τα παιδάκια θέλω σε παρακαλώ να μου χαρίσεις και μένα.

Και εγώ λατρεύω πολύ τα μωράκια και επειδή τα αγαπω πάρα πολύ έχει φορές που φοβάμαι ότι δεν θα κάνω δικά μου. Κανείες δεν ξέρει΄μόνο ο Θεός. Σου΄εύχομαι απο καρδιάς σύντομα να γίνεις μανούλλα. Και ΌΧΙ ΑΓΧΟΣ.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
06-07-09, 10:33
Κι εγώ ζω σε κωμόπολη κι όλοι ρωτάνε και κοιτάνε την κοιλιά μου όταν φοράω κανένα φαρδύ μπλουζάκι.Προσπάθησε να μην δινεις σημασια,στην αρχή όλοι κάνουνε την χαζή ερώτηση ¨πως πάει ο έγγαμος βίος¨και μετα από δυο μήνες ¨έχουμε τίποτα,κανα μωράκι?¨.Εμένα αυτή η αναμονη με σκοτώνει απο την άποψη οτι από την παλλίνδρομη πέρασαν 11 μήνες και δεν ξαναπροέκυψε εγκυμοσύνη.Αυτή η αναμονή με κάνει κυκλοθυμική,την μία θέλω να αποξενώνομαι από΄όλους και την άλλη θέλω παρέα και κουβέντα.Να είσαι καλά με τον άντρα σου και με τον εαυτό σου.

XOUANITA
06-07-09, 10:33
LUCKY αυτό που έχω να σου πώ είναι ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!
Καταρχήν έχω και εγώ πολυκυστικές ωοθήκες, σε χειρότερη μορφή απο σένα, αν υπολογίσεις ότι εγώ από την μέρα που σταμάτησα τα χάπια δεν έχω καθόλου περίοδο. Είμαι και εγώ στην προσπάθεια να κάνω ένα παιδάκι, έχω κάνει εξετάσεις, θα κάνω και άλλες και βέβαια έχω ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες με εσένα. Θα πρέπει όμως να σου πω ότι έχω πολλά παραδείγματα γυναικών στο φιλικό και οικογενειακό μου περιβάλλον που έχουν πολυκυστικές ωοθήκες και έχουν και παιδιά.
Μάλιστα 2 από αυτές με κύκλο 5 ή και 6 μηνών. Είμαι σίγουρη οτι και εσύ αν το ψάξεις λίγο θα ακούσεις πολλές ιστορίες γυναικών με πολυκυστικές ωοθήκες που τελικά έγιναν μητέρες εύκολα ή δύσκολα. Όσο για τον κόσμο προσπάθησε απλά να μην δίνεις σημασία! Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και να αισθάνεσαι καλύτερα! Όποτε αισθανθείς ότι θελεις να μιλήσεις μην διστασεις να το κάνεις, άλλωστε για αυτό τον λόγο υπάρχει το forum.

lucky 6
06-07-09, 20:51
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για οσα μου ειπατε...πραγματικα αισθανομαι τοσο καλα που μιλαω σε καποιους που δεν ξερω αλλα ηδη με κανατε και ενιωσα τοση ηρεμια.Εχετε απολυτο δικαιο θα βαλω τα δυνατα μου να μην ακουω τον κοσμο και να μην τον αφησω να με επηρεαζουν αρνητικα...θα αποβαλλω απο μεσα μου την σκεψη του μωρου και θα χαλαρωσω το καλοκαιρι και θα περασω οσο πιο καλα με τον αντρα μου!! Αντρη25 η αληθεια ειναι οτι καθε βραδυ κανω την προσευχη μου και ζηταω απο τον θεο και την παναγια να μου χαρισουν ενα μωρακι...κοριτσια μου δωσατε ηδη τοσο πολυ θαρρος να συνεχισω και να μην αγχωνομαι.κατι εχει και ο θεος για μας δεν μπορει...ΑΝΤΡΗ 25 σου ευχομαι η ωρα η καλη και μια ευτυχισμενη ζωη και συντομα με ευχαριστα νεα για ενα νινακι...και σε ολες τις αλλες κοπελες με ενα μωρακι μεχρι το τελος του καλοκαιριου...

ΑΝΤΡΗ25
07-07-09, 08:37
lucky 6 σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Ο Θεός ξέρει το πότε εσύ η εγώ πρέπει να γίνουμε μανούλλες. Και εγώ έχει φορές που με πιάνει το παράπονο και λέω γιατί σε μένα αυτό και το άλλο. Κάποτε όμως όταν το σκεύτομαι λέω αφού φέρνωντας στο κόσμο ένα πλάσμα αρχήζει ακι δουλεύει η μοίρα του και η τύχη του ίσως τώρα να μην πρέπει να αρχήσει γιατί δεν είναι καιρός και όλα σίγουρα έχουν ένα λόγο όπως και η ύπαρξη μας σε αυτή τη γή άλλωστε. Ο Θεός μας ακούει και πονά και με τον πόνο μας. Στο πρόβλημα μου που είχα τον είχα συνέχεια οδηγό μου και έβρησκα καταφύγιο στο σπίτι του. Θα μας βοηθήσει. Εγώ έχω μια ζώνη που μας την έφεραν απο τουσ Αγίους Τόπους και τη φοράς όταν είσαι άρρωστος (βοηθά πολύ τους καρκινοπαθής)και βοηθά και πολύ τις άτεκνες γυναίκες. Δεν ξέρω αν είναι κάλά που την φορώ τώρα που είμαι αρραβωνιασμένη αλλά την έχω σαν φυλακτό μου. Έύχομαι η Αγία Μαρίνα, ο Άγιος Στυλιανός να σε βοηθήσουν να γίνεις μανούλλα.

Απο όσα διαβάζω πάντως το σιτε αυτό είναι γουρλίδικό και φέρνει και τύχη. Η αγάπη η βοήθεια και συμπαράσταση που δίνουμε ο ένας στον άλλο θα μας βοηθήσει να εκπληρώσουμε και αυτή μας την επιθυμία να γίνουμε μανούλλες.

bouboukitsa
07-07-09, 13:34
Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. Έχω κι εγώ πολυκυστικές ωοθήκες και από τα 16 μου το γνωρίζω. Όταν έγινα 18 άρχισα να παίρνω συστηματικά χάπια. Με τον άντρα μου είμαστε πολλά χρόνια μαζί αλλά πάντα παίρναμε προφυλάξεις. Όταν πια παντρευτήκαμε σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και κατευθείαν έμεινα έγκυος! Ξέροντας ότι είχα πολυκυστικές ήμουν σίγουρη ότι θα αργούσα πολύ να μείνω έγκυος! Η χαρά μου ήταν μεγάλη. Δυστυχώς όμως η κύηση εκείνη παλλινδρόμησε και το έμβρυο χάθηκε. Ήταν Νοέμβριος του 2007 όταν έκανα την απόξεση. Αφού πέρασαν 4 δύσκολοι μήνες όπου έπρεπε να το ξεπεράσω (πήρα φυσικά και αντισυλληπτικά) το Μάρτιο του 2008 ξαναέμεινα έγκυος αμέσως μόλις σταμάτησα τα χάπια! Αποτέλεσμα: μια κόρη 7,5 μηνών τώρα που γεννήθηκε ακριβώς ένα χρόνο μετά την πρώτη άτυχη εγκυμοσύνη. Μην απελπίζεστε κορίτσια και μη χάνετε το κουράγιο σας. Μείνετε σταθερές σε έναν γιατρό που θα σας εμπνέει εμπιστοσύνη και ακολουθείστε τις οδηγίες του και θα τα καταφέρετε.

bouboukitsa
07-07-09, 13:39
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΕΙΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ....ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΑΚΡΗΓΟΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΟΙΚΕΙΑ..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

lucky 6 μη δίνεις σημασία στον κόσμο κορίτσι μου. Να είναι το τελευταίο που θα σε απασχολεί...Προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατό πιο ήρεμη και ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και θα έρθει το μωράκι.
Κάθε επιτυχία εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούνε!

dora
09-07-09, 18:45
Και γω εχω πολυκυστικες επιασα τον γιο μου με την μια και το δευτεροπαλι με την μια.. και στις 2 περιπτωσεις δεν ηθελα να μεινω εγκυος..
Πριν απο 2 χρονια ομως που προσπαθουσα 3 μηνες (ηθελα αμετι χαμετι δευτερο παιδι εκεινη την στιγμη) δεν εμεινα..
Αρα?? Μαλλον οι πολυκυστικες δεν επιρρεαζουν.. το αγχος μας και το μυαλο μας επιρρεαζει.

dora
09-07-09, 18:50
διπλο..

ΑΝΤΡΗ25
10-07-09, 12:35
Θέλω να σας ρωτήσω το εξής, που πήγα γιατρο την τελευταία φορά 29/06 που είχα πόνο κάτω χαμηλά θυμάμαι ότι μου είπε είχα ένα ωραία μεγάλο ωάριο η περίοδος μου το μήνα εκείνο ήταν 18/06 αφού είχα κύστη και έπαιρνα χάπια να διαλυθεί και όταν τα σταμάτησα μου ήρθε. Υπάρχει περίπτωση να έμεινα έγκυος αφού είχαμε ελεύθερες επαφές τις μέρες εκείνες. Πως θα το καταλάβω. Βαρέθηκα τα τέστ, βάρέθηκα να πηγαίνω γιατρο. Απλά σήμερα νοίωθω λίγα πονάκια κάτω χαμηλά στην κοιλία μου και φουσκωμένο στήθος. Μπορεί να είναι και συμπτώματα περιόδου. Πως θα το ξέρω

ELISAVET
10-07-09, 13:07
Φυσικά και μπορεί να είσαι έγκυος. Αν δε θέλεις να κάνεις τεστ, απλώς περίμενε να έχεις καθυστέρηση καμια δεκαριά ημέρες. Αντέχεις;;;;;

ΑΝΤΡΗ25
10-07-09, 13:46
Οχι δεν θέλω να απογοητευτώ αν δεν ειμαί. Δεν υπάρχει κάμια ένδειξη πριν την αναμενώμενη περίοδο

sisika
10-07-09, 13:55
Εγω βρε κοριτσια,δεν κανω ωορηξια απ'οτι ειπε ο γιατρος,αρα πως να μεινω εγκυος?

ΑΝΤΡΗ25
10-07-09, 14:02
Σισίκα, στον πρώτο γιατρό που πήγα όταν πρωτοαρραβωνιάστηκα και δεν προσέχαμε και δεν έμεινα έγκυος πήγα να δούμε τις κύστες και για έλεγχο και μου είπε την 12η μέρα του κύκλου μου να πάω για να δεί αν κάνω ωορηξία. Πήγα και μου είπε δεν έκανες ωορηξία και αγχώθηκα αν διαβάσεις αυτά που έγραψα θα δείς ότι ήμουν πολύ αγχωμένη. στις 29/06 που πήγα στο νοσοκομείο γιατι η μάμα μου επειδή πέρασε πάρα πολλά με συμβούλεψε να εμπιστεύομαι τους γιατρούς του νοσοκομείου πήγα με πόνους κάτω χαμηλά στην κοιλιά αφού προηγουμένως είχα κύστη και έπαιρνα χάπια για να διαλυθεία και μου είπε βλέπω ένα πολύ μεγάλο ωραίο ωάριο.

Μη σε αγχώνει κοίτα και μένα. Απλά όταν έχουμε πολυκυστικές όπως μου έιπε και μένα ο γιατρός μπορεί να μην κάνουμε κάθε μήνα ωορηξία. Αυτό έχει θερααπεία με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή που προκαλεί ωορηξία δεν θυμάμαι τα χάπια ακριβώς.

Ας αφήσουμε τον εαυτό μας ελεύθερο όσο γίνεται φυσικά για ένα χρόνο αφού αυτό το χρονικό περιθώριο το δικαιούμαστε άλλωστε για να πούμε θέλουμε βοήθεια και ο Θεός είναι μεγάλος.

Καλό σαββατοκύριακο σε όλους θα τα πούμε την Δευτέρα

sisika
10-07-09, 16:32
Εγω στην μία ωοθήκη έχω 15 κύστεις ΑΝΤΡΗ μου κ οι γυναικολόγοι λένε ότι είναι λόγω έλλειψης ωορρηξίας.Εκανα εξετάσεις με βάση τον ενδοκρινολόγο μου και οι ορμόνες ωορρηξίας δεν είναι καθόλου καλές.

XOUANITA
10-07-09, 16:52
και εγώ μια απο τα ίδια sisika. Από τον Απρίλιο έχω να αδιαθετήσω! Τις εξετάσεις θα τις κάνω μόλις επιστρέψουμε απο διακοπές. Αλλά έχω απογοητευτεί!

lucky 6
10-07-09, 20:46
ΑΝΤΡΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟΣΑ ΚΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΜΙΑ ΖΩΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΛΕΣ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ???? ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ? ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ..ΟΣΟ ΑΦΟΑΡΑ ΤΑ ΣΥΜΠΩΜΑΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΛΑΜΜΑ ΜΩΡΟΥ...ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ...SISIKA ΚΑΙ ΣΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΥΡΛΙΔΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ

ΑΝΤΡΗ25
14-07-09, 13:40
Τι να πω οίδα σημάδι περιόδου σήμερα. Είμαι μέσα στην απογοήτευση νοιώθω ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο ότι μου φταίνε όλοι και αυτό που με κάνει να θέλω να πάρω το κεφάλι μου να το κτυπώ με δύναμη στον τοίχο είναι ότι βλέπεις κάποιους ασκούν βία στα παιδία τους και τα βασανίζουν και δεν τους αξίζει να έχουν παιδιά και όμως έχουν. Δεν μπορώ να το αντέξω και αυτό συγνώμη δεν τα λέω προς λύπηση γιατι δεν είμαι αλλά πέρασα πάρα πολλά με την δική μου κατάθλιψη, με την αρρώστια της μητέρας μου και δεν μπορώ να αντέξω και άλλη στενοχώρια. Νοίωθω κενό και νοιώθω πολύ μονή και δεν μπορώ να ανοίξω την ψύχη΄μου στους δικούς μου να τους δείξω πως νοιώθω. Απλά θέλω να είμαι μόνη για να κλαίω.

Το ξέρω είπα όχι άγχος όχι πόνο αλλά άλλο να το λέμε και άλλο να το βιώνουμε

xaxanitsa
22-07-09, 09:53
Καλημέρα σας! Είμαι καινούργιο μέλος. Μολίς πριν λίγο γράφτηκα. Έχω κι εγώ πολυκυστικές και φυσικά κάθολου περίοδο. Είμαι παντρεμένη 2 χρόνια και με τον άντρα αποφασίσαμε να κάνουμε ένα παιδάκι. Πήγα λοιπόν στην γιάτρο μου. Μου είπε να παίρνω τα Promilut Nor την 35η μέρα του κύκλου μου για να μου έρχετε περίοδος και κάθε 2 μέρες sex. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!

ayra
22-07-09, 10:01
καλήμέρα σε όλες..κι εγω είμαι ολοκαινουργια στο forum και εχω το ίδιο πρόβλημα..εχω κύστη όχι πολυκυστικες και περίοδο κάθε 18 μέρες..άντε να βρω τις γόνιμες..φοβάμαι οτι δε θα κάνω ποτε μωρο.σας καταλαβαίνω όλες Να σκέφτεστε όμως θετικα!!

mairi.g
03-08-09, 10:42
kalimera se ola ta koritsia!eimai kai ego mia apo esas!kai sas katalabeno apolita!ksero oti exo polikistikes apo ta 17 mou!pira kapoia xronia antisiliptika alla me dikh mou protoboulia ta stamatisa giati me erixnan poli psixologika, kai episis allaksa giatro giati me kratouse entelos statheri xoris kanena apotelesma!o neos mou giatros einai ekseretikos!tvra eimai 23 kai me ton antra mou prospathoume gia paidaki!ksekinisa therapia me kapoia xapia gia na exo ooriksia!shmera tha pao sto giatro na dei an katebasa abgoulakia!exo poli anxos polles fores apogoiteuomai kai leo giati se emena auto.fobame pos den tha kano paidaki ai trelenomai se auti thn idea!euxomai se oles oses prospathoun na exoun to kalitero apotelesma kai ena paidaki poli grigora!

frida
06-08-09, 14:39
Γειά σας κορίτσια, είμαι καινούργια στην παρέα κα ανήκω και εγώ στο club του συνδρόμου πολυκιστικών. Απο τα 17 μου παίρνω χάπια άλλες φορές ανά εξάμηνο και άλλες φορές για ολόκληρο έτος. Είμαι 29 ετών και λέμε με τον σύζυγο να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδάκι όμως, έχω έναν έντονο φόβο ότι θα δυσκολευτώ πολύ για να τα καταφέρω. Οι γιατροί με έχουν μπερδέψει πολύ, τόσα χρόνια κάποιοι γιατροί μου έλεγαν ότι αν δεν παίρνω για μεγάλα χρονικά διαστήματα ginofen δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος, και έτσι έπραττα παρόλο που τα αντιπαθούσα πολύ τα χάπια και μόνο προβλήματα μου έφερναν. Το χειμώνα ένας γιατρός μου είπε να ξεχάσω τα αντισυλληπτικά και να μην ανησυχώ για τις ανεβασμένες μου ορμόνες. Αυτό που μου είπε ήταν οτι οι κοπέλες με πολυκιστικές απλά δεν ξέρουν πότε θα κατέβει το ωάριο και έτσι χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια και όλος αυτός ο ντόρος γύρω απο το ΣΠΩ είναι απλά της μόδας. Αποφάσησα να τον ακούσω όμως λόγω κάποιων άλλων προβλημάτων αναβάλαμε διαρκως με τον σύζυγο την έναρξη των προσπαθειών. Έτσι φτάσαμε στο καλοκαίρι και πήγα στον ενδοκρινολόγο δείχνοντας του τις περσινές ορμονικές εξετάσεις, μου είπε οτι με αυτά τα χάλια δεν πρόκειται να κάνω παιδί, του είπα οτι ο γυναικολόγος έχει αντίθετη άποψη και τέλος πάντων μου είπε ότι χρειάζομαι τουλάχιστον 7 μήνες θεραπεία. Έχω μπερδευτεί και απογοητευτεί πάρα πολύ, σκέφτομαι ότι αν έχει δίκιο ο ενδοκρινολόγος άφησα τον χρόνο να περάσει ανεκμετάλλευτος, αυτό όμως που περισσότερο με προβληματίζει και με στεναχωρεί είναι ο φόβος που έχω για το αν θα τα καταφέρω. Συγνώμη ανα σας κούρασα αλλά ο περίγυρος μου το μόνο που κάνει είναι να κοιτάζει με καχυποψία και να ρωτάει άντε ακόμα?

jend
06-08-09, 15:01
koritsia to exo ksanapei , sas katalabaino apolita omos !!!! genika pisteuo pos kaneis den mporei na exei kseka8ari antilipsi gia to sindromo.... apo ta 17 episis mia apo ta idia .... xapia , antisiliptika ktl ...
to basikotero nomizo einai na min apogoiteueste , frida emena na deis poses fores mo0u eixan tsakisei tin psixologia m auto to 8ema ... 4 xronia blepeis pantremeni kai xoris paidi ....
otan to paradex8ika mesa mou kai kapos iremisa kai eipa oti oti kai na ginei 8a prospa8iso na kano ena paidi me opoio tropo , me tin proti fora pou pira xapia gia na prokaleso ooriksia mairi.g ta katafera ( kai se sindiasmo me ipoti8emeno problimatou sizigou) !
8elo na po pos kai bebaia den einai ola panta eukola ( makari na itan ) alla telika pisteuo para ma para polu stin kali psixologia mas ! min appogoiteueste koritsia....
telika panta ta pio oraia pragmata erxonntai ekei pou den ta perimeneis opos lene .....
filia kai signomi an exo ginei kourastiki alla pragmati mporo na sas katalabo APOLITA !!!
8elo omos na min apogoiteueste kai na min ta paratisete pote !!!

XOUANITA
06-08-09, 15:04
Frida καλωσήρθες στην παρέα μας. Ο ενδοκρινολόγος που πήγες είναι γνωστός σου; Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη; Γιατί σίγουρα τα πράγματα δεν είναι εύκολα όταν έχεις πολυκυστικές ωοθήκες αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά. Εγώ έπαιρνα τα gynofen αρκετά χρόνια, καθώς και τα trigynera και τα yasmin. Σταμάτησα τα χάπια τον Απρίλιο που αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε προσπάθειες για παιδάκι. Δυστυχώς από τότε περίοδο γιοκ!!!!
Ο γυναικολόγος μου είπε να περιμένω τουλάχιστον 3 μήνες ώστε να καθαρίσει ο οργανισμός από τα χάπια και μετά να πάρω Primolut για να αδιαθετήσω και να κάνω κάποιες απαράιτητες εξετάσεις. Περιμένω λοιπόν να περάσει και αυτός ο μήνας και να ξεκινήσω τις εξετάσεις. Εσύ έχεις περιόδο χωρίς τα χάπια; Πάντως μην απελπίζεσαι κάνε απλά λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν!

frida
06-08-09, 17:17
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις δίνεται πραγματικά πολύ κουράγιο σε όσες το έχουμε ανάγκη. Ο ενδοκρινολόγος δεν είναι γνωστός μου είναι η δεύτερη φορά που τον επισκέφθηκα προκειμένου να μου γράψει καινούργιες ορμονικές εξετάσεις (πρέπει να επαναλαμβάνονται ανά έτος), την πρώτη φορά λόγω υψηλών ανδρογόνων μου έδωσε ginofen σε συνδυασμό με androkur, επειδή όμως με ενόχλησαν τα διέκοψα, γεγονός που μου προκάλεσε αιμορραγία για πέντε εβδομάδες !!!!!! η οποία διακόπηκε με παρέμβαση γυναικολόγου και λήψη των αντισυλληπτικών laurina :evil:. Τότε ήταν που ο γυναικολόγος μου είπε να μην ασχοληθώ ξανά με ανδρογόνα και ορμόνες και να προσπαθήσω μόνη μου να κάνω παιδί αφού θα τελείωνα πρώτα τη θεραπεία με τα laurina και θα έχανα και κάποια κιλά. Ο ενδοκρινολόγος φυσικά δεν παραδέχτηκε ποτέ ότι η αιμορραγία οφειλόταν στο συνδυασμό φαρμάκων που μου είχε χορηγήσει. Μετά από το περιστατικό αυτό δεν τον θεωρώ πολύ αξιόπιστο αλλά όπως και να το κάνεις όταν επιμένει σε κάτι ένας γιατρός αρχίζουν οι αμφιβολίες μήπως έχει δίκιο, διότι γνώριζα πως είχα ανεβασμένα ανδρογόνα και LH. Όσον αφορά στο θέμα της περιόδου δεν έχω σταθερό κύκλο, αλλά περίοδο έχω πότε κάθε 35 ημέρες, πότε 45 ή 50 ημέρες, τους τελευταίους 3 μήνες μου έρχεται περίπου στις 30 με 32 ημέρες χωρίς να έχω κάνει κάποια θεραπεία ίσως να είναι τυχαίο ή ίσως να οφείλεται στο ότι έχασα 4 κιλά. Προσπάθειες για παιδάκι όλο αυτό το διάστημα δεν κάναμε διότι ήμουν άτυχη πότε με ιώσεις, πότε με άλλα και διαρκώς έπαιρνα φάρμακα. Κουράστηκα από αυτήν την αναμονή και αποφασίσαμε με τον σύζυγο να διακόψω ότι παίρνω και να βάλουμε μπρος για μπεμπέ. Φυσικά έχω πολύ μεγάλη αγωνία μήπως δεν τα καταφέρω και μέσα στην αγωνία αυτή έρχεται να προστεθεί και η ερώτηση πόσος καιρός πρέπει να περάσει από την διακοπή φαρμάκων? 18 με 20 ημέρες είναι άραγε αρκετές? XOUANITA γιατί σου είπε ο γιατρός να περάσουν 3 μήνες από την διακοπή των χαπιών τόσο χρειάζεται για να καθαρίσει ο οργανισμός και να μην κινδυνέψει το έμβρυο σε μια πιθανή εγκυμοσύνη?

XOUANITA
07-08-09, 12:38
Απλά μου είπε ότι για να καθαρίσει τελείως ο οργανισμός από τα χάπια και να δούμε τι θα γίνει με την περίοδο πρέπει να περιμένουμε 3 μήνες. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την εγκυμοσύνη. Άλλωστε υπάρχουν και γυναίκες που παίρνουν χάπι και μένουν έγκυες χωρίς κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Πάντως είσαι τουλάχιστον τυχερή που έστω και με μεγάλο κύκλο έχεις περίοδο γιατί εγώ χωρίς χάπια τίποτα. Βεβαια έχω ξεκινήσει την προσπάθεια να χάσω μερικά κιλά πράγμα που από ότι μου είπε ο γιατρός μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
07-08-09, 12:47
Για τις πολυκυστικές μου δεν πηρα ποτέ χάπια.Από την προηγούμενη βδομάδα που με είδε ο γυναικολόγος μου με είπε να ξεκινήσω το γλουκοφαζ που αφορά την αντίσταση στην ινσουλίνη.Και από Σεπτεμβριο κλομιφεν.

ania
08-08-09, 23:14
Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι σε όλες σας να γίνεται γρήγορα μανούλες, οι πολυκυστικές είναι ένα μικρό εμποδιάκι που ξεπερνιέται αρκεί να μην σε κυκλώσει το άγχος και οι επιτήδειοι ή άσχετοι γιατροί. Εγώ εχω πολυκυστικές, άστατο κύκλο, ανεβασμένα ανδρογόνα, επαιρνα χρόνια αντισυλληπτικά τα οποία φυσικά δεν αποτελούν θεραπεία απλώς ρυθμίζουν για όσο τα παίρνεις τον κύκλο και βοηθούν στο να μην χειροτερεύει η κατάσταση, τα σταμάτησα όταν ήθελα να κάνω το μωρό μου. Πέρασα 2 χρόνια εκμετάλλευσης από πολλούς γυναικολόγους, μέχρι που μου προτείναν σπερματέγχυση:confused:, για την οποία δεν υπήρχε κανένας λόγος και από την οποία γλίτωσα την τελευταία στιγμή χάρις στον ενδοκρινολόγο μου. Έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης με φόρτιση, βρέθηκε ότι έχω αντίσταση στην ινσουλινη και μου έδωσε θεραπεία και διατροφή, μετά από δύο μήνες έμεινα έγκυος.

eirinitas
09-08-09, 09:19
Γνωστή μου με πολυκυστικές, άστατο κύκλο(για μήνες αγνοούμενο) και χωρίς τη χρήση αντισυλληπτικών ή άλλων φαρμάκων έκανε σύνολο 3 κόρες.

Με γυναικολόγους που το είχα συζητήσει δεν παίζει κανένα ρόλο και μάλιστα μένοντας έγκυος εξαφανίζονται και οι πολυκυστικές.

Αυτά από ανθρώπους που εμπιστεύομαι.

XOUANITA
03-09-09, 14:51
Άτιμες πολυκυστικές! Μετά την διακοπή των αντισσυλιπτικών ακόμα να έρθει περίοδος, απο τον Απρίλιο! Για γόνιμες ημέρες δεν το συζητώ, σιγά μην τις βρώ. Την άλλη βδομάδα θα πάω για εξετάσεις και έχω μεγάλη αγωνία! Άντε να δούμε τι θα γίνει. Θέλω πάρα πολύ να γίνω ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!

Mina G
03-09-09, 15:09
Γεια σας κοριτσια. Εχω και εγω πολυκυστικες και εμεινα εγκυος με την πρωτη οταν σταματησαμε τις προφυλαξεις με τον αντρα μου. Μια φιλη με ειχε αγχωσει οτι θα ειναι δυσκολο αλλα τελικα δεν ηταν. Τελευταια περιοδος ηταν περσυ τον Ιουλιο και Αυγουστο ειχα καθυστερηση και ηρθε ο μπεμπακος μας.
Μην Απελπιζεστε. Να ειστε αισιοδοξες να ελπιζετε και να διωξετε το αγχος.

XOUANITA
03-09-09, 15:15
Μina μου να σου ζήσει το μπεμπάκι σου! Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα αλλά δεν είναι. Εσύ είχες περίοδο κάθε μήνα; Γιατί εγώ χωρίς χάπια περίοδος γιοκ!

Mina G
03-09-09, 15:18
Οχι ειχα καθε μηνα αλλα αστατες μερες. Και παντα καθυστερησεις απο 2 μερες μεχρι και 20. Και πιο παλια που ειχα περιοδο (ολχι πολυ αιμα συνεχεια) για κανα μηνα. και αναγκαστηκα πηγα σε γιατρο και απο κει το εμαθα οτι ειχα.

frida
06-09-09, 11:03
Μίνα συγχαρητήρια να σου ζήσει ο μπεμπάκος εύχομαι και στις υπόλοιπες να αποκτήσουμε σύντομα ένα μωράκι! Χουανίτα ελπίζω οι οι εξετάσεις σου να είναι καλές και περιμένουμε τα νέα σου.

happy1981
24-09-09, 14:15
Γειά σας κορίτσια. Έχω και γώ πολυκυστικές και το ανακάλυψα περίπου στα 17 μου λόγω έντονης ακμής. Πήρα πολλά χρόνια αντισυλληπτικά (με διακοπές βεβαια) και τον Οκτώβρη τα σταμάτησα για να κάνω καί γώ ένας παιδάκι. Τότε όμως η περίοδος μου εξαφανίστηκε. Χωρις εκκλητικά ωοθηλακίων, δεν λειτουργεί ο οργανισμός μου, δηλαδή δεν έχω ωάριο, άρα΄ούτε και περίοδο. Δοκίμασα κλομιφαίνη αλλά ενώ έκανα ωάρια δεν μεγάλωνε κανονικά το ενδομήτριο, οπόταν το γυρίσαμε στις ενέσεις. Την πρώτη φορά που τις έβαλα είχαμε υπεραντίδραση και έτσι δεν προσπαθήσαμε κάν με τον άντρα μου αφού ο γιατρός είπε ότι ήταν επικίνδυνο. Τώρα προσπαθούμε με άλλα ένεση και πολύ πολύ μικρές δόσεις γιατί λόγω και των πολυκυστικών η αντίδραση που θα έχουν οι ωοθήκες μου είναι μή προβλέψιμη. Άυριο θα πάω για υπέρηχο και ελπίζω να έχω κανένα καλό αυγουλάκι.
Προσπαθώ να μην αγχώνομαι και να μην με παίρνει από κάτω αλλά δεν τα πάω και πολύ καλά γιατί γενικά το άγχος είναι στο αίμα μου.
Σας λέω όμως ότι δεν είναι απαραίτητο όσες κοπέλες έχουν πολυκυστικές να έχουν και τόσα προβλήματα. Ξέρω κοπέλλες που προσπάθησαν 2-3 μήνες και όλα ήταν μια χαρα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτά ούτε μαγικές συνταγές.
Πρέπει ο Θεός να βάλει το χέρι του
Καλή επιτυχία λοιπόν σε όλες μας

filkon
07-10-09, 12:30
Γειά σας και απο μένα! Είμαι επίσης νέα στο forum και διάβασα λίγα απο αυτά που λέτε αλλα δεν μπόρεσα να βρώ κάτι για την δική μου φάση. Έμαθα κι εγώ ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες στα 21 από την ακμή που δεν είχα ποτέ ξανά στην εφηβεία μου που είναι πιο φυσικό να έχει κάποιος τοτε.
Ο γυναικολόγος μου έδωσε genofen τα οποία και έπαιρνα πάντα απο τότε με μικρές διακοπές. Τώρα όμως που βρήκα τον άνθρωπό μου και ετοιμαζόμαστε να παντρευτούμε κοιτάζω πολύ πιο σοβαρά το πρόβλημά μου και έχω αρχίσει λίγάκι να αγχώνομαι με όλα όσα διαβάζω και εδώ...
Έμαθα ότι τα χάπια που έπερνα μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα σε μια πιθανή εγκυμοσύνη και φυσικά τα σταμάτησα αμέσως με το που αρραβωνιαστήκαμε κι όλας.
Επειδή όμως η ακμή άρχισε πάλι να εμφανίζεται επισκέφτηκα μια δερματολόγο και απο εκείνη τυχαία έμαθα ότι αν έχεις πρόβλημα με πολυκυστικές ωοθήκες πρέπει να σε κοιτάζει όχι μόνο γυναικολόγος αλλά και ενδοκρινολόγος, ή γυναικολόγος με ειδίκευση στην ενδοκρινολογία :shock:
Τώρα είμαι στη φάση που δε ξέρω που να πάω τελικά...και ο γυναικολόγος μου, μου δίνει πάντα απαντήσεις όπως "Δεν χρειάζετε να αγχώνεσε, άρχιστε πρώτα τις προσπάθειες και βλέπουμε...." Ε, αυτό το "βλέπουμε" με αγχώνει ακόμα πιο πολύ ρε παιδιά!
Το θέμα είναι οτι θέλω να γίνω γρήγορα μανούλα και ο άρραβωνιαστικός μου πατερούλης γι'αυτό και ζητάω την βοήθεια σας....:(

filkon
07-10-09, 12:36
A!Ναί! Ξέχασα να σας πω ότι απο τότε που σταμάτησα τα genofen (αντισυλληπτικα) έχω κανονικό και πάλι κύκλο (γύρω στις 30 μέρες). Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου. Πάντα μα πάντα ήταν τόσο 30 μέρες +-2 στη χειρότερη περίπτωση.

island
07-10-09, 13:12
Γεια σου filkon μου. Καταρχάς να σου ευχηθώ να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί!
Αυτό που με έκανε να θέλω να σου απαντήσω είναι που έγραψες "Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου. Πάντα μα πάντα ήταν τόσο 30 μέρες +-2 στη χειρότερη περίπτωση"
Έχω κι εγώ πολυκυστικές και ο κύκλος μου ήταν 30-34 μέρες και μια φορά είχε φτάσει 38 ημέρες. Όταν το ανακάλυψα ο γιατρός με ρώτησε για το κύκλο μου και η απάντηση του στα ανισυλληπτικά ξέρεις ποιά ήταν?
"Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντισυληπτικά από τη στιγμή που ο κύκλος σου δεν ξεπερνά τις 40 μέρες!"
Έκανα απλά έναν ορμονικό έλεγχο και όλα ήταν μια χαρά.
Και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σύλληψης.
Κι όπως βλέπεις είχε δίκιο :p
Μέσα σε 3 μήνες από τη στιγμή που αρχίσαμε ελεύθερα έμεινα έγκυος!

XOUANITA
07-10-09, 15:35
Filkon καλημέρα! Η island έχει απόλυτο δίκιο, από την στιγμή που έχεις κανονικό κύκλο δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις ίδιες αντιδράσεις στις πολυκυστικές. Εγώ για παράδειγμα (που έπαιρνα και gynofen), από τον Απρίλιο που τα σταμάτησα δεν είχα καθόλου περίοδο. Εχτές πήγα και στο γιατρό μου με τις εξετάσεις που μου είχε δώσει και με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο γιατί κάτι εντόπισε σε ότι αφορά την ινσουλίνη και τα επινεφρίδια. Πρέπει να κάνω θεραπεία και δίαιτα. Την πήρα πάλι την στεναχώρια μου!!!! Έμπηξα και τα κλάμματα μόλις έφυγα και ηρέμησα. Προς το παρόν η υπόθεση εγκυμοσύνη αρχίζει και φαίνεται πολύ μακρινή! ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ

filkon
09-10-09, 10:30
Γεια σου filkon μου. Καταρχάς να σου ευχηθώ να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί!
Αυτό που με έκανε να θέλω να σου απαντήσω είναι που έγραψες "Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου. Πάντα μα πάντα ήταν τόσο 30 μέρες +-2 στη χειρότερη περίπτωση"
Έχω κι εγώ πολυκυστικές και ο κύκλος μου ήταν 30-34 μέρες και μια φορά είχε φτάσει 38 ημέρες. Όταν το ανακάλυψα ο γιατρός με ρώτησε για το κύκλο μου και η απάντηση του στα ανισυλληπτικά ξέρεις ποιά ήταν?
"Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντισυληπτικά από τη στιγμή που ο κύκλος σου δεν ξεπερνά τις 40 μέρες!"

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Πραγματικά με καθησύχασες τώρα! Βέβαια εγώ τα αντισυλληπτικά δεν τα έπαιρνα για αντισύλληψη αλλά καθάρα και μόνο σαν ορμόνες κυρίως για το πρόβλημα της ακμής και για κανέναν άλλο λόγο. Φαντάσου ότι τα έπαιρνα από τα 21 μου μέχρι τα 26 και υπήρχαν αρκετά διαστήματα που δεν είχα καν σχέση. Δηλαδή λες να συνεχήσω κανονικά με επισκέψεις στον γυναικολόγο και να μην πάω καν σε ενδοκρινολόγο?

filkon
09-10-09, 10:36
Filkon καλημέρα! Η island έχει απόλυτο δίκιο, από την στιγμή που έχεις κανονικό κύκλο δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις ίδιες αντιδράσεις στις πολυκυστικές. Εγώ για παράδειγμα (που έπαιρνα και gynofen), από τον Απρίλιο που τα σταμάτησα δεν είχα καθόλου περίοδο. Εχτές πήγα και στο γιατρό μου με τις εξετάσεις που μου είχε δώσει και με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο γιατί κάτι εντόπισε σε ότι αφορά την ινσουλίνη και τα επινεφρίδια. Πρέπει να κάνω θεραπεία και δίαιτα. Την πήρα πάλι την στεναχώρια μου!!!! Έμπηξα και τα κλάμματα μόλις έφυγα και ηρέμησα. Προς το παρόν η υπόθεση εγκυμοσύνη αρχίζει και φαίνεται πολύ μακρινή! ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ

Xouanita μου σ'ευχαριστώ κι εσένα που με καθησύχασες και πραγματικά λυπάμαι για την φάση που περνάς... Ούτε εσύ όμως δεν πρέπει να απογοητεύεσαι γιατί όπως βλέπουμε στο forum η υπόθεση εγκυμοσύνη δεν είναι και τόσο δύσκολη. Άλλες κοπέλες έμειναν ακόμα κι αν τους το είχε ξεγράψει ο γιατρός τους! Θετική σκέψη λοιπόν και όλα θα πάνε καλά! Περιμένουμε να ακούσουμε το χαρμόσυνο :lol:

island
09-10-09, 10:39
Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Πραγματικά με καθησύχασες τώρα! Βέβαια εγώ τα αντισυλληπτικά δεν τα έπαιρνα για αντισύλληψη αλλά καθάρα και μόνο σαν ορμόνες κυρίως για το πρόβλημα της ακμής και για κανέναν άλλο λόγο. Φαντάσου ότι τα έπαιρνα από τα 21 μου μέχρι τα 26 και υπήρχαν αρκετά διαστήματα που δεν είχα καν σχέση. Δηλαδή λες να συνεχήσω κανονικά με επισκέψεις στον γυναικολόγο και να μην πάω καν σε ενδοκρινολόγο?

Καλημέρα κουκλίτσα μου. Όπως σου είχα γράψει ο γιατρός είπε ότι από τι στιγμή που ο κύκλος δεν ξεπερνά τις 40 μέρες δεν χρειάζονται αντισυλληπτικά. Αφού κι εσύ δεν έχεις προβλημα στο κύκλο θα έλεγα να πας και σε ένα άλλο γιατρό και να δεις τι θα σου πει κι αυτός. Απ'ότι ξέρω τα αντισυλληπτικά είναι για να ρυθμιστεί ο κύκλος. Αν είναι οκ τότε γιατί να τα παίρνουμε?

despoina pontikaki
09-10-09, 10:40
Καλημερα και απο μενα!Ειμαι και εγω στο κλαμπ των πολυκυστικων οωθηκων!Μαλιστα μια γιατρος μου ειχε πει χαρακτηριστικα "οι οωθηκες σου ειναι σαν ελβετικο τυρι"εννοωντας οτι τοσες πολλες ειναι οι κυστες!!!Με φρικαρε αμεσως αλλαξα γιατρο,ποτε δεν πηρα χαπια,ειχα κυκλο 30 -32 ημερων και οταν αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδακι μεσα σε ενα μηνα εμεινα εγκυος.Περσι για παραδειγμα τον ιουνιο ειχα περιοδο,τον ιουλιο δεν ειχα καθολου και μου ηρθε ξανα τον αυγουστο οπου ηταν και η τελευταια!Τωρα εχω αγκαλια τον μικρο μου!Μην ανγχωνεσαι καθολου,βλεποντας και κανοντας,δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου και ολα θα γινουν!!!

http://lbff.lilypie.com/Bq1gp3.png

STAUROULA
09-10-09, 10:41
να σας πω και εγω την αποψη μου για το θεμα για να μην αγχωνεστε.

ανακαλυψα οτι εχω πολυκυστικες 17 χρονων γιατι ειχα πολυ ατσαλα περιοδο δεν πηρα ποτε αντισυλλιπτικα ποτε ομως και στα 28 μου με περιοδο καθε 1 μιση με 2 μηνες μενω εγκυος στον γιο μου, μετα την γεννα για ενα χρονο φτιαχνει η περιδος και ειχα καθε 35 μερες, τωρα ειμαι εγκυος στο δευτερο και ειχα περιοδο τον τελευταιο χρονο καθε 3 ΜΗΝΕΣ, αν δειτε το ημερολογιο μου θα γελασετε 3 φορες αδιαθετησα ολες και ολες και ομως εμεινα εγκυος, και το τονιζω δεν πηρα ποτε χαπια και μια εξετασει που ειχαμε κανει με τον συζηγο μου πριν μεινω εγκυος στον γιο μας εδειχνε οτι το σπερμα του ειναι μετριο, να ομως που παω για το δευτερο ....
το μυστικο ειναι οχι αγχος να μην το σκεφτεστε καθολου εγω ετσι εμεινα εηκυος οταν σταματησα να οτ σκεφτομαι ελεγα αντε να αδιαθετησω να παμε για σπερματεχυνση και τσουπ νατο..

μονο οταν ειμαστε ηρεμες συμβαινουν , οποτε χαμογελαστε κοριτσια και ευχομαι και στις κοιλιτσες σας γρηγορα να μεγαλωσει ενα μωρακι.

filkon
09-10-09, 10:51

A! Ξέχασα καλέ να σου ευχηθώ!! Με το καλό να κάνεις ένα υγιέστατο μωράκι και όλα να πάνε καλά!!!:D

island
09-10-09, 11:10
A! Ξέχασα καλέ να σου ευχηθώ!! Με το καλό να κάνεις ένα υγιέστατο μωράκι και όλα να πάνε καλά!!!:D

Ευχαριστώ κουκλίτσα μου!
Και στα δικά σου! :p

νασια2
31-10-09, 23:44
geia sas...eimai h nasia kainoyria edw.exw polykystikes wo8hkes.pote dne eixa sta8ero kyklo mono meantissyliptika.ta stamathsa ton aygousto.h teleytaia m periodos htan sths 6 septembrioy.prin apo 12 meres ekana test alla bghke arnhtiko.ksanaekana allo ena prin liges
meres alla pali arnhtiko.den kserw an prepei na anhsyxw giati o filos m den teleiwse mesa moy.oyte exw symptwmata egymosynhs...epanapayomai epeidh gnwrizw oti exw polykystikes wo8hkes...eimai 23 kai den 8elw akomh paidaki

PENIBA2
01-11-09, 19:09
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΕΣ ΚΥΣΤΕΣ.ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ" ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ.ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ.ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΟ "ΑΤΥΧΗΜΑ!!!"ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΥΝ ΣΥΖΗΓΟ ΜΟΥ, ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΠΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ.ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ!!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΘΥΣΑΥΡΟ ΜΟΥ!!!ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΟΩΘΗΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΩΑΡΙΑ.ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΜΩΣ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΩΘΗΛΑΚΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΥΣΤΗ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΜΩΡΟ Ν2".ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΙΝΕ ΚΥΣΤΗ ΕΚΕΙΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΝΝΙΑ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΚΑΤΗ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΣ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΜΕΤΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ!!!ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΛΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ!!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ.ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΠΛΕ ΚΟΥΚΚΙΔΑ ΤΟΥ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ!ΗΡΕΜΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ 100% ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

katval
12-11-09, 13:25
καλησπερα και απο εμενα !μην σας αγχωνουν οι πολυκιστικες δεν ειναι προβλημα και εγω με πολυκυστικες ειμαι και στους τρεις μηνες προσπαθειας εμεινα εγκυος και τωρα εχω μια κορουλα 1 μηνου θα συμφωνισω οτι το μονο προβλημα ειναι το αγχος.Ο γιατρος μου εμενα μου ειχε πει να μην μετραω και να τα αφησω αυτα και να ερχομαι σε επαφη για εμενα και οχι για το ποτε θα κανω παιδι και αυτο εκανα αυτο συμβουλευω και εσας ! καλη επιτυχια χωρις αγχος !!!!!!

sisika
13-11-09, 19:49
Κορίτσια άλλο οι πολυκυστικές ωοθήκες και άλλο το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.
Πολλες αναφέρεται τις απλές πολυκυστικές οι οποίες δεν ειναι προβλημα αφου η πειροδος έρχεται κανονικα.Οσες δεν εχουμε περίοδο ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΛΕς ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ αλλά σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.Κι αυτο το συνδρομο ειναι μανικι

πιγκουινακι
13-11-09, 20:10
Κι εγώ απο εικοσι χρόνων έχω θεμα με τις πολυκυστικες και στην αρχή μια γιατρος με είχε φοβήσει ότι θα μεινω εγκυοςόταν θελησω μονο μετα απο θεραπεια και επειδη καποιες κυστες είχαν παραμεγαλωσει είπε οτι θα χρειαζόταν και εγχειρηση.
Μετα μου είπε να δοκιμασω αντισυλλιπτικα για καποιους μηνες μηπως και επιδρασουν θετικα στις κυστες πραγμα που έγινε και όχι μονο αυτο.έχοντας εγώ στο μυαλο μου ότι εγκυος χωρις θεραπεια γιοκ ,σταματησα και να πολυπροσεχω- με αποτελεσμα σε δυο μηνες να δω απρογραμματιστα αλλα πολυ επιθυμητα ευτυχώς 2 γραμμουλες! μετα απο 5 χρονια που θελησα δευτερο δε μπορουσα να συλλαβω ,ξαναβαλαμε 3 μηνες χαπια και δυο μηνες μετα τη διακοπη όλα μια χαρα! ε στο τριτο έιχα παρει το κολαι και φτασανε 2 κουτια χαπια μονο!

sisika
13-11-09, 20:15
Τι χαπια πηρες?γΙΑΤΙ εμενα δεν με βοηθουν καθολου,δεν φευγουν οι κυστες

OLGAKI_023
13-11-09, 20:21
Καλησπερα ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΘΕ 26-27 ΜΕΡΕΣ.
ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕ Η ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΧΑΠΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΟΓΟ ΒΑΡΟΥΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟ (ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ), ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΧΑΝΩ ΒΑΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΚΤΛ.
(ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ ΗΜΟΥΝ 120 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΕΡΙΣΙ -ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΕΔΩ)
ΤΩΡΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ? ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΤΥΧΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΡΓΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ? ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΒΕΒΑΙΑ .
ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΝΩ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ . ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

XOUANITA
20-11-09, 11:41
Πάλι εδώ! Τι κάνετε ομοιοπαθούσες με πολυκυστικές;;;; Εγώ έχω ξεκινήσει την θεραπέια του ενδοκρινολόγου εδώ και ένα μήνα, αλλά προς το παρόν περίοδο δεν έχω. Στην αρχή μόνο κάτι πήγε να γίνει αλλά τίποτα. Τα έχω πάρει στο κρανίο. Δεν φτάνει που χαπακώνομαι καθημερινώς να μην έχει βελτιωθεί και λίγο η κατάσταση; :sad::-(
Για να πω την μαύρη μου αλήθεια σε ότι αφορά το βάρος μου δεν έχω καταφέρει τίποτα απολύτως (10% του βάρους μου πρέπει να χάσω)!!!!!
Τα νεύρα μου με την ακατανόμαστη!!:twisted::twisted:

apricot
20-11-09, 12:09
συγνωμη κοριτσια αλλα παντως εγω εχω δυο πολυ καλες φιλες με μεγαλο προβλημα πολυκυστικων και η μια εχει 3 παιδια και η αλλη 2. αυτες ποτε δεν ασχοληθηκαν ουτε και σκεφτηκαν ποτε οτι δεν μπορουν να κανουν παιδι! εμειναν λοιπον ολες τις φορες μεσα σε 2-3 μηνες εγκυες!!!! νομιζω αυτο ειναι το μυστικο! μην το σκεφτεστε θα κανετε παιδακι.ολες θα κανετε,θα δειτε....μην αγχωνεστε απλα αυτο.μαλλον οπως λετε ολες ειναι αδυνατο να μην το σκεφτεστε αλλα αφου αυτος ειναι ο τροπος για την αποκτηση του πολυποθητου μωρου ΠΡΕΠΕΙ να το κανετε. καλη επιτυχια σε ολες και ειμαι σιγουρη οτι μια μια με τη σειρα θα μας ανακοινωνει τα ευχαριστα................φιλια!

frida
20-11-09, 19:09
vivikk, μήπως θα μπορούσες να μου πείς ποια χάπια έπερνες? Εχω και εγω πρόβλημα με πολυκυστικές ,έχω πάρει πολές φορές χάπια στο παρελθόν για να ξεκουραστούν οι ωοθήκες και μου έλεγε τότε ο γιατρός οτι θα πρέπει να ξανα πάρω χάπια όταν θα θέλω να κάνω παιδί συγκεκριμένα ginofen, αλλά εγώ εδώ και κάποιους μήνες προσπαθώ μόνη μου για παιδάκι και φυσικά δεν έχω καταφέρει τίποτα.

floraM
20-11-09, 19:25
Εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με μικροπολυκιστκές. Άλλαξα πολούς γιατρούς για να μου φτιάξουν την περιοδό μου. Φανταστείτε έπαιρνα ορμόνες (δεν τις θυμάμαι) και μου ερχόταν μόνο για 1 μέρα περίοδος, και τα κιλά αναίβεναν (πάντα ήμουν αδύνατη). Τελικά στον τελευταίο μου γυναικολό μου άλλαξε της ορμόνες και σε συνδασμό με κάτι άλλες που μου δημιουργούσε ωορρηξία κατάφερα μέσα σε 4 μήνες (το πολύ) να μείνω έγκυος. Αν θυμάμαι σωστά ήταν Utragestan για να μου έρθει περίοδος (την πρώτη φορά) και μετά Serpafar από την 2η μέχρι τν 6η μέρα περιόδου μου. Για μένα είχε αποτέλεσμα. Άρχισε να φτιάχνει η περιοδός μου και να έρχεται από μόνη της και τελικά έμεινα έγκυος. Αν βρεθει ο σωστός συνδυασμός και δεν υπάρχει αγχος η πολυκυστικές δεν είναι εμπόδιο για μια εγκυμοσύνη!

Niki81
21-11-09, 15:22
Καλησπέρα κορίτσια.Κι εγω στο κλαμπ...με πολυκιστικες σε ελαφρα μορφη.Ανεκαθεν ειχα καθε μηνα περιοδο.Ωστοσο στα 20 ξεκινησα αντισυλλιπτικα οχι για να ρυθμιστει ο κυκλος μου αλλα γιατι ειχα αφορητους πονους.Εφτανα μεχρι και να λυποθυμαω απο τον πονο και φυσικα δεν τολμουσα αυτες τις μερες να βγω απο το σπιτι.Ο γιατρος μου ειχε πει...παρτα θα σου κανουν πολυ καλο...και οντος με εσωσαν.Τα πηρα για 3 χρονια και μετα τα σταματησα αν και ο γιατρος μου διαφωνουσε.Πανε 5 χρονια που τα εχω σταματησει.Οι πονοι εχουν επανελθει αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο και πλεον ο κυκλος μου εχει ρυθμιστει απολυτα (30 μερες).Ο γιατρος μου ανεκαθεν με καθησυχαζε οτι ναι μεν εχω πολυκιστικες αλλα εφοσον υπαρχει ωορυξια δεν προκειται να εχουμε προβλημα....ελπιζω να εχει δικιο...θα δειξει.βεβαια υπαρχουν φορες που δεν εχω καθολου συμπτωματα ωορυξιας και υποθετω οτι δεν κανω και καθε μηνα ωορυξια.Απόσο εχω καταλαβει γινεται ενω εχεις κανονικαπεριοδο να μην εχει προηγηθει ωορυξια.

fotini83
21-11-09, 19:28
καλησπερ κοριτσια ειμαι και γω καινουρια στο φορουμ και ομοιοπαθουσα στις πολυκυστικες!εμεις προσπαθουμε δυο μηνες περιπου με τον αντρουλη μου συμβουλευομενοι τον γιατρο ειπε να κανουμε πολυ σεξ χωρις αγχος (οσο μπορουμε βεβαια) και για εξετασεις θα δουμε μετα το εξαμηνο(λογο πολυκυστικων ειναι πολυς ενας χρονος που λενε συνηθως)!ξεχασα να σας πω οτι η περιοδος μου ειναι ενα πολυ περιεργο πραγμα δηλαδη μπορει να εχω καθε μηνα μπορει να κανω και δυο μηνες!κοριτσια νομιζω οτι ο γιατρος προσπαθει να με καθησυχασει αλλα εγω φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να μεινω εγκυος!

floraM
22-11-09, 07:58
καλησπερ κοριτσια ειμαι και γω καινουρια στο φορουμ και ομοιοπαθουσα στις πολυκυστικες!εμεις προσπαθουμε δυο μηνες περιπου με τον αντρουλη μου συμβουλευομενοι τον γιατρο ειπε να κανουμε πολυ σεξ χωρις αγχος (οσο μπορουμε βεβαια) και για εξετασεις θα δουμε μετα το εξαμηνο(λογο πολυκυστικων ειναι πολυς ενας χρονος που λενε συνηθως)!ξεχασα να σας πω οτι η περιοδος μου ειναι ενα πολυ περιεργο πραγμα δηλαδη μπορει να εχω καθε μηνα μπορει να κανω και δυο μηνες!κοριτσια νομιζω οτι ο γιατρος προσπαθει να με καθησυχασει αλλα εγω φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να μεινω εγκυος!

Καλως ηρθες στο forum! Μην το σκέφτεσαι έτσι γιατί θα σε πάρει από κάτω. Μονο θετικές σκέψεις και σιγουριά. Θα δείς που όταν χαλαρώσεις και δεν είναι συνέχεια στο μυαλό σου θα μείνεις αμέσως. Για αυτό ΧΑΛΑΡΑ και απόλαυσέ το γιατί μετα θα... αργήσεις αρκετά :lol::lol:! Άντε με το καλό, να έχεις ένα θετικό αποτέλεσμα γρήγορα.

vasso st
22-11-09, 08:51
Kαλημερα κι απο εμενα!
Εγω τωρα στα 32,μετα απο μικροανωμαλια στον κυκλο και υπερηχο ανακαλυψαμε μικροπολυκυστικες στη μια ωοθηκη και πολυκυστικες στην αλλη. Ο γιατρος μου ειπε οτι το "δωρο" των παιδιων μου θα ειναι να εξαφανιστουν οι πολυκυστικες οταν γεννησω. Δεν μου εδωσε φαρμακα κ τετοια. Τωρα που θα παω να μου γραψει τον προγεννητικο θα τον ρωτησω περαιτερω διοτι μειωθηκε η ροη κ η διαρκεια της περιοδου:(
Ιδωμεν...:-?

argyro30
22-11-09, 09:52
Kαλημερα κι απο εμενα!
Εγω τωρα στα 32,μετα απο μικροανωμαλια στον κυκλο και υπερηχο ανακαλυψαμε μικροπολυκυστικες στη μια ωοθηκη και πολυκυστικες στην αλλη. Ο γιατρος μου ειπε οτι το "δωρο" των παιδιων μου θα ειναι να εξαφανιστουν οι πολυκυστικες οταν γεννησω. Δεν μου εδωσε φαρμακα κ τετοια. Τωρα που θα παω να μου γραψει τον προγεννητικο θα τον ρωτησω περαιτερω διοτι μειωθηκε η ροη κ η διαρκεια της περιοδου:(
Ιδωμεν...:-?
Καλημερα και απο μενα...κι εγω τωρα στα 30 που αποφασισαμε για παιδακι,ο κυκλος μου εχει γινει αστα να πανε,κυμαινεται στις 30-35 μερες,ενω η ροη του αιματος εχει μειωθει αρκετα και η χρονικη διαρκεια επισης!!!...βεβαια ο γιατρος δεν εδειξε να ανησυχει,αλλα δεν μπορω να πω το ιδιο και για μενα...

Ρούλα26
22-11-09, 11:00
Οταν ειχα παει στο γιατρο μου και του ειπα θελω να ξεκινησω νωρις προσπαθειες για παιδι λογω πολυκυστικων,μου ειπε οτι πλεον οι μισες γυναικες και παραπανω εχουν.Να σημειωσω οτι ειχα 35 μερες κυκλο αλλα δεν ξερω αν ειχα καθε μηνα ωορηξια.Με παρακλουθουσε για ενα 3μηνο περιπου εντατικα.Εβλεπε τα ωοθυλακια τα μετρουσε κλπ.Καποια στιγμη μου ειπε.2 μερες οτι κανεις αλλιως παμε τον αλλο μηνα παλι.Η επισκεψη που καναμε τον επομενο μηνα,ηταν για να επιβεβαιωσουμε την εγκυμοσυνη.Και μετα απο αυτο ηρθε και το δευτερο χωρις κανενα απολυτως προβλημα απο μονο του και σχεδον αμεσως μετα το πρωτο.Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες και να μην αγχωνεστε.

fotini83
22-11-09, 12:15
floram σε ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!θελω να σου πω απλα οτι επειδη αυτο το παιδι το λαχταραμε παρα πολυ και οι δυο ειμαι τις αποψεις οτι καλυτερα να κανεις τις εξετασεις για να ξερεις που βαδιζεις!οσο μποω το αποβαλω και προσπαθω να μην το σκεφτομαι ευχομαι να ερθει γρηγορα!παντως εδω στο φορουμ με αυτα που διαβαζω μου δινεται πολυ κουραγιο βεβαια δεν προσπαθουμε και τοσο πολυ καιρο μονο δυο μηνες οποτε λιγο αδικαιολογητα γκρινιαζω!:lol:

frida
22-11-09, 20:26
κορίτσια ξέρει καμιά σας ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στις μικροπολυκυστικές και στις πολυκυστικές ωοθήκες?

floraM
22-11-09, 23:13
Η διαφορά είναι ότι οι μικροπολυκυστικές είναι πάρα πάρα πολλες μικρές κύστες ενώ στις πολυκυστικές είναι πάλι αρκετές αλλά σε μεγάλο μέγεθος. Συνήθως το άτομο που έχει μικροπολυκυστικές έχει έντονο πρόβλημα με την περίοδο και θέλει μια θεραπεία για να μεγαλώσει τουλάχιστον μια κύστη ώστε να έχει ωορρηξία, ενώ στις πολυκυστκές το μεγαλύτερο ποσοστό έχει κανονικά περίοδο (απλά έχει προβλήματα με ακμή κ.α.). Τουλάχιστον έτσι τα έχω καταλάβει. Τώρα άν λέω κάτι λάθος να με διορθώσει καμία.

sisika
23-11-09, 09:57
Οι μικροπολυκυστικές είναι ίδιες με τις πολυκυστικές.Οσες έχουν απλά κύστεις στις ωοθήκες τους έχουν σχεδόν κανονική περίοδο και κανένα άλλο πρόβλημα.
Όσες δεν έχουν περίοδο,εχουν σπυράκια και ακμή, ανήκουν στο ΣΥΝΔΡΟΜΟ πολυκυστικώβ ωοθηκών που έχει να κάνει με πρόβλημα στις ορμόνες.

floraM
23-11-09, 13:19
Οι μικροπολυκυστικές είναι ίδιες με τις πολυκυστικές.Οσες έχουν απλά κύστεις στις ωοθήκες τους έχουν σχεδόν κανονική περίοδο και κανένα άλλο πρόβλημα.
Όσες δεν έχουν περίοδο,εχουν σπυράκια και ακμή, ανήκουν στο ΣΥΝΔΡΟΜΟ πολυκυστικώβ ωοθηκών που έχει να κάνει με πρόβλημα στις ορμόνες.

Εμένα ο γυναικολόγος μου είχε ξεκαθαρίσει την διαφορά μεταξύ μικροπολυκυστικές με πολυκυστικές και είμαι σίγουρη για αυτό, είναι εν μέρει το ίδιο πράγμα αλλά στις μικροπολυκιστικές είναι αρκετές μικρές μικρές κύστες. Αλλά με την περίοδο δεν είναι τίποτα στάνταρ. Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ακμή μου αλλά δεν είχα και συχνά περίοδο. Και όσο μεγάλωνα τόσο μεγάλωνε και το χρονικό διάστημα μεταξύ περιόδου με περιόδου. Ξεκίνησα αντισυλληπτικά για να έχω κάθε μήνα. Το ίδιο είχε και μια γνωστή μου, και αυτή με μικροπολυκυστικές.

emetaxa
23-11-09, 23:56
Γειά σας και από μένα.
Αντιμετοπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με σας (πολυκυστικές ωοθήκες) και αρχίζω να απελπίζομαι.
Εχω ένα πακέτο με υπέρηχους ορμονολογικές εξετάσεις, καμπυλι ζακχάρου και φυσικά έστειλα και τον σύζυγο για σπερμοδιάγραμμα.
Ειμαι 30 ,παντρεμένει 3 χρόνια και περίδο τα τελευταία χρόνια έχω κάθε 1-2 φορές το χρόνο. Εχω αλλάξει πολλούς γυναικολογους, γενικά ετρεχα σε οποιον "ειδικό " ειχαν να μου συστήσουν... βαρέθηκα ο τελευτάιος που πήγα που συστησε Primolut Nor (για να μου ρθει περίοδος), την 3η μέρα της περιόδου clomiphen citrate και Cyclacur, μετά υπέρυχο για να δούμε τι αυγό κάναμε, στη συνέχεια Preglin, και Utrogestan.
Tην αγωγή την έκανα δύο φορές ιουλιο και αυγουστο χωρίς αποτέλεσμα. Ο γυναικολόγος εκτός οτι είναι μακριά μου έχει και τεράστια αναμονή εχω ραντεβού στης 8 και σε βλέπει στης 10, με φόρτωσε στα χάπια δεν μου απάντησε σε καμία ερώτηση μου το μόνο που είπε ήταν μην σε νοίαζει ολα θα πάνε καλά και ουτε λίγο ουτε πολύ μου είπε πως υπάρχει και η εξωσωματική.
στεφτομαι πολύ σοβαρά να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκρημένα στο Ελενα (φτού και απο την αρχή) ή να δώσω αλλή μια ευκαιρία στο γυναικολόγο μου;
εσας τι αγωγή σας εχουν συστήσει.

happy1981
24-11-09, 12:38
Γειά σας και από μένα.
Αντιμετοπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με σας (πολυκυστικές ωοθήκες) και αρχίζω να απελπίζομαι.
Εχω ένα πακέτο με υπέρηχους ορμονολογικές εξετάσεις, καμπυλι ζακχάρου και φυσικά έστειλα και τον σύζυγο για σπερμοδιάγραμμα.
Ειμαι 30 ,παντρεμένει 3 χρόνια και περίδο τα τελευταία χρόνια έχω κάθε 1-2 φορές το χρόνο. Εχω αλλάξει πολλούς γυναικολογους, γενικά ετρεχα σε οποιον "ειδικό " ειχαν να μου συστήσουν... βαρέθηκα ο τελευτάιος που πήγα που συστησε Primolut Nor (για να μου ρθει περίοδος), την 3η μέρα της περιόδου clomiphen citrate και Cyclacur, μετά υπέρυχο για να δούμε τι αυγό κάναμε, στη συνέχεια Preglin, και Utrogestan.
Tην αγωγή την έκανα δύο φορές ιουλιο και αυγουστο χωρίς αποτέλεσμα. Ο γυναικολόγος εκτός οτι είναι μακριά μου έχει και τεράστια αναμονή εχω ραντεβού στης 8 και σε βλέπει στης 10, με φόρτωσε στα χάπια δεν μου απάντησε σε καμία ερώτηση μου το μόνο που είπε ήταν μην σε νοίαζει ολα θα πάνε καλά και ουτε λίγο ουτε πολύ μου είπε πως υπάρχει και η εξωσωματική.
στεφτομαι πολύ σοβαρά να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκρημένα στο Ελενα (φτού και απο την αρχή) ή να δώσω αλλή μια ευκαιρία στο γυναικολόγο μου;
εσας τι αγωγή σας εχουν συστήσει.

Γειά σου κοπελιά.
Στον αγώνα κατά των πολυκυστικών να ξέρεις ότι έχεις πολλούς συναγωνιστές. Και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ. Με ταλαιπωρούν πολλά χρόνια, με ακμή, τριχοφυία κλπ που όμως αν εξαιρέσεις το αισθητικό μέρος της φάσης δεν με ένοιαζε που τις είχα. Όταν όμως αποφάσισα να κάνω παιδί της βρήκα μπροστά μου για τα καλά!!! Ο οργανισμός μου δεν μεγαλώνει ωοθηλάκιο από μόνος του και χρειάζεται βοήθεια. Δοκίμασα τα χάπια που πήρες εσύ αλλά είχαν πρενέργειες στο ενδομήτριο μου και έμενε λεπτό. Έτσι το γύρισα στις ενέσεις. Λόγω των πολυκυστικών, κάθε μήνα οι ωοθήκες μου γεμίζουν με πολλά μικρά ωάρια και κάθε μήνα υπάρχει ο φόβος να μεγαλώσουν πολλά απο αυτά και να πάει ο μήνας μου χαμένος. Αν όλα πάνε καλά και μεγαλώσουν μόνο 2-3 απο αυτά τότε προχωρούμε την πρεγκνύλ και μετά στα ουτρογεστάν. Αυτό το μήνα κάναμε ένα βήμα πιο κάτω και κάναμε την πρώτη μας σπερματέγχυση και ελπίζω και την τελευταία. Νομίζω ότι η θεραπεία που ακολουθείς είναι στο σωστό δρόμο απλά ο κύκλος χρειάζεται στενή παρακολούθηση και πολλούς υπέρηχους που ελπίζω ο γιατρός σου να σου κάνει. Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!

manoulina
25-11-09, 08:23
Δεν είναι απαραίτητο οτι οι πολυκυστικές συνοδεύονται απο ακμή και τέτοια. Εγω ανακάλυψα οτι έχω πολυκυστικές στα 16 μου. Παίρνω αντισυλλιπτικά σχεδόν απο τα 17 μου. Δεν είχα ποτέ σπυράκια απλά το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι δεν είχα σταθερό κύκλο.
Ο γιατρός μου, μου έχει πει οως όταν θα θέλω να κάνω παιδί, για αρχή θα σταματήσουμε τα χάπια και θα γεμίσουμε το χρόνο μας με προσπάθειες.... Τώρα αν δε βγει τίποτα... θα δούμε στη συνέχεια.
Πάντως ξερω κι εγώ κοπέλες που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα κι όμως έμειναν πολύ εύκολα έγκυος.

Ξέρει καμία αν ισχύει οτι μετά τη γέννα συνήθως φεύγουν οι πολυκυστικές??

happy1981
25-11-09, 11:07
Δεν είναι απαραίτητο οτι οι πολυκυστικές συνοδεύονται απο ακμή και τέτοια. Εγω ανακάλυψα οτι έχω πολυκυστικές στα 16 μου. Παίρνω αντισυλλιπτικά σχεδόν απο τα 17 μου. Δεν είχα ποτέ σπυράκια απλά το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι δεν είχα σταθερό κύκλο.
Ο γιατρός μου, μου έχει πει οως όταν θα θέλω να κάνω παιδί, για αρχή θα σταματήσουμε τα χάπια και θα γεμίσουμε το χρόνο μας με προσπάθειες.... Τώρα αν δε βγει τίποτα... θα δούμε στη συνέχεια.
Πάντως ξερω κι εγώ κοπέλες που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα κι όμως έμειναν πολύ εύκολα έγκυος.

Γειά σου manoulina
Σωστά όλα αυτά που λές. Μπορεί κάποια κοπέλα να έχει πολυκυστικές και να μην έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα. Τώρα αυτό που ρωτάς, αν φεύγουν μετά τη γέννα...ξέρω μόνο (και αυτό από τους γιατρούς που με παρακολουθούσαν κατά καιρούς) ότι υπάρχουν πολλές πολλές πιθανότητες. Απο κεί και πέρα, υπάρχει και το θέμα την μοναδικότητας του κάθε οργανισμού. Ας ελπίσουμε λοιπόν ότι θα είμαστε στο τυχερό κομμάτι. Και να μην φύγουν όμως, εγώ λέω ότι φτάνει να κάνω ένα παιδάκι και ας το κουβαλάω το πρόβλημα μια ζωή!

floraM
25-11-09, 11:17

Πολύ ισχυρίζονται ότι μετά φεύγουν αλλά τώρα τελευταία ακούω ότι δεν ισχύει 100% αυτό. Συμβαίνει αλλά όχι ότι είναι και δεδομένο.

manoulina
25-11-09, 11:20
Καλά θα είμαι πολύ γκαντεμο αν κάνω παιδιά και δε μου φύγουν......

Niki81
25-11-09, 11:23
Καλημέρα κι απο μένα.Αυτό που έχω καταλάβει από κάτι λίγα που έχω διαβάσει ειναι οτι στην ουσία δεν φεύγουν οι πολυκιστικες μετά την πρώτη γέννα αλλά μειώνονται τα ορμονικά προβλήματα που δημιουργούν.Ετσι σταθεροποιειται ο κύκλος,μειώνονται ή και εξαφανίζονται τα συμπτώματα και καθώς και οι δυσκολία στη σύλληψη.Συγκεκριμένα ειχα διαβάσει κάπου οτι μια γυναίκα με πολυκιστικές η οποία χρειάζεται να κάνει θεραπεια προκειμένου να μείνει για πρωτη φορά έγκυος είναι πολύ πιθανό στις επόμενες εγκυμοσύνες να καταφέρει να μείνει έγκυος χωρίς να χρειαστεί καμία θεραπεία.Μπορεί και να κάνω λάθος αλλα αυτό έχω καταλάβει.

XOUANITA
25-11-09, 11:25
Οι περισσότεροι γυναικολόγοι ισχυρίζονται ότι μετά την εγκυμοσύνη το πρόβλημα λύνεται αλλά και εγώ έχω ακούσει περιπτώσεις που αυτό δεν έγινε. Πάντως ούτε εγώ είχα συμπτώματα ακμής ή τριχοφυίας (παρά τα ανεβασμένα νούμερα τεστοστερόνης). Το μόνο θέμα που είχα ήταν με την περίοδο.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
26-11-09, 12:41
Ο τριτος μηνας κλομιφαινης ανταποκριθηκε τελεια,13η ημέρα ειχα ένα ωάριο,δυστυχώς δεν κάνω πολλά με κλομιφαινη 20,5mm,το ενδομητριο ειτε με κλομιφαινη ειτε οχι ειναι πάντα ικανοποιητικό μου ειπε ο γιατρός να κάνω πρεγκνιλ.Εκανα την επομένη το πρωι στις 9.Με τον αντρα μου ειχα όλο κι ολο δυο επαφές,και αυτό γιατί έχουν σπάσει τα νευρα του να βρισκομαστε υποχρεωτικά,μην χάσουμε την ωορηξια.Ενώ όταν δεν βρίσκομαι στις γόνιμες περνάμε τοσο καλά.Ο γιατρός μου, μου προτεινε πιστη και αισιοδοξία,αλλιως τον Δεκεμβριο μετα από δικη μου πιεση θα κάνω σαλπιγγογραφία,ετσι για να μου φυγει κι αυτό.Εκεινος δεν συμφωνει και τοσο γιατί έμεινα πολύ ευκολα εγκυος,αλλά πέρασαν 15 μήνες και δεν ξαναέμεινα.Την ημερα που είναι να μου ρθει περίοδος εχουμε και επέτειο γάμου,θα ήθελα πολύ να του ανακοινωσω ευχάριστα νεα.

boukie
26-11-09, 13:30
ΜΑΚΑΡΙ ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΣΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΣΑΣ....:D:D:D:D

XOUANITA
26-11-09, 16:00
Ο τριτος μηνας κλομιφαινης ανταποκριθηκε τελεια,13η ημέρα ειχα ένα ωάριο,δυστυχώς δεν κάνω πολλά με κλομιφαινη 20,5mm,το ενδομητριο ειτε με κλομιφαινη ειτε οχι ειναι πάντα ικανοποιητικό μου ειπε ο γιατρός να κάνω πρεγκνιλ.Εκανα την επομένη το πρωι στις 9.Με τον αντρα μου ειχα όλο κι ολο δυο επαφές,και αυτό γιατί έχουν σπάσει τα νευρα του να βρισκομαστε υποχρεωτικά,μην χάσουμε την ωορηξια.Ενώ όταν δεν βρίσκομαι στις γόνιμες περνάμε τοσο καλά.Ο γιατρός μου, μου προτεινε πιστη και αισιοδοξία,αλλιως τον Δεκεμβριο μετα από δικη μου πιεση θα κάνω σαλπιγγογραφία,ετσι για να μου φυγει κι αυτό.Εκεινος δεν συμφωνει και τοσο γιατί έμεινα πολύ ευκολα εγκυος,αλλά πέρασαν 15 μήνες και δεν ξαναέμεινα.Την ημερα που είναι να μου ρθει περίοδος εχουμε και επέτειο γάμου,θα ήθελα πολύ να του ανακοινωσω ευχάριστα νεα.
ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ σου το εύχομαι ολόψυχα! Όλα να σου πάνε καλά και γρήγορα να μας ανακοινώσεις τα ευχαριστα!!

sisika
26-11-09, 17:37
Προτεινω να ανοιξουμε ενα θεμα και να προτεινουμε γιατρους που να ειναι ειδικευμενοι στις πολυκυστικες ώστε μερικες κοπελες που ψαχνουν γιατρο (σαν κ μενα)να παρουν μια ιδεα κ γνωμες.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
10-12-09, 12:20
Να μαι και πάλι εδώ....Μετα από πρεγνυλ σε πόσες μέρες μας ερχεται περιοδος?Σημερα είναι η 16η μερα.Περίμενα στις 7-8 Δεκεμβρίου και εχουμε 10.Δεν κανω τεστ και χοριακή γιατί φοβάμαι την απογοητευση.Απλά κάτι κακό θα συμβαίνει 15 μηνες δεν εμεινα εγκυος τωρα θα μεινω?Η τελευταια κουβεντα του γιατρου μου ηταν πως οτι και αν γινει εχω δεν εχω επαφες το ωαριο ηταν 20,5mm στις 23/11 και θα σπαγε σιγουρα,στις 24/11 στις 9 το πρωι εκανα πρεγνυλ,εκανα ωορηξια γιατι ειχα πολλά πονάκια και πολλά υγρα.Μου εχει καρφωθει εδω και μηνες και το θεμα ειναι οτι το εχω πιστεψει και κλαιω οτι εκλεισαν οι σαλπιγγες μου μετα την απόξεση.Φοβαμαι να κανω σαλπιγγογραφια για μην επιβεβαιωθεί.Ο γιατρος μου λεει αποκλειεται να συνεβη αυτό.Απορω πως εμεινα εγκυος στον 3ο μηνα τοσο ευκολα?

olympics
01-01-10, 11:51
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Εγώ είχα πολυκυστικές ωοθήκες και πολύ άστατο κύκλο. Η μια ωοθήκη μου ήταν το πολύ 35 ημερών, ενώ η άλλη μπορεί να ξεπερνούσε τις 60 ημέρες. Αντισυλλυπτικά πήρα για 1 χρόνο μόνο και τα διέκοψα, γιατί μου ανοίγαν την όρεξη και πάχαινα. Κάθε έξι μήνες παρακολουθούσα τις πολυκυστικές ωοθήκες, για να βλέπω μήπως αυξανόταν το πρόβλημα. Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι θα δυσκολευτώ πολύ να μείνω έγκυος. Παρ΄ όλα αυτά έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί, με την πρώτη ελεύθερη επαφή που είχα με τον άντρα μου χωρίς να ξέρω ποιες ήταν οι γόνιμες μέρες μου. Πιστεύω ότι είναι όλα στο μυαλό μας τελικά! Ούτε το ελεύθερο σεξ δεν ευχαριστηθήκαμε.
Μετά την εγκυμοσύνη οι πολυκυστικές εξαφανήστηκαν.
Τώρα έχουμε βάλει μπροστά για το δεύτερο και παρ΄όλο που κατάλαβα 2 μήνες την ωορρηξία μου, δεν έμεινα έγκυος, τους δυο αυτούς μήνες. Μάλλον, επειδή το σκέπτομαι πολύ περισσότερο. Θα προσπαθήσω να μην το σκέπτομαι. Είναι νωρίς άλλωστε ακόμα!

sisika
01-01-10, 21:49
Μέχρι 35 μέρες κύκλος είναι καλός απ'οτι λένε.
Εγω χωρις χάπια έχω κάθε 2 μήνες,οπότε φαντάζομαι χαλάει και η ποιότητα ωορρηξίας,αν αυτή γίνεται.Ο ενδοκρινολογος μου ειπε οτι παιδι θα κάνω οπωσδήποτε κι ότι υπαρχουν χαπια ωορρηξιας που τα χρησιμοποιουν καιρο κ ειναι αποτελεσματικα

mita
03-01-10, 00:34
ΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ
ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΟΡΧΙΣ ΚΑΙ ΣΥΛΛΑΒΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΝΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΑ Τ4 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΑΝ ΓΙΟ 2 ΕΤΩΝ!!!!!
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΙ

lolo
10-03-10, 14:59
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ. ΔΕΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΙ. ΩΣΤΟΣΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

fraoulina
10-03-10, 23:05
Κοριτσακια μου γεια σας!ονομαζομαι Στελλα και ειμαι 26 χρονων,ανακαλυψα οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες σε ηλικια 17 χρονων,παντα ειχα καποια παραπανω κιλακια;) αρχισα να εμφανιζω εντονη τριχοφυια και φυσικα δεν ειχα ποτε σταθερο κυκλο.Πηγα λοιπον σε μια ενδοκρινολογο και αρχισα να περνω αντισυλλυπτικα μεχρι και πριν απο 1,5 χρονο που τα σταματησα γιατι παντρευτηκα και θελαμε να ξεκινησουμε προσπαθειες για μωρακι.Ηξερα οτι μπορει να ηταν λιγο δυσκολο λογο του προβληματος αλλα δεν εχασα το κουραγιο μου ουτε για μια στιγμη.Περνουσαν οι μηνες και αυτη η ακατανομαστη εκει καθε μηνα εδινε το παρον της...Περιση το καλοκαιρι πηγα να κανω τεστ παπ το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε να μην φοβαμαι, εφοσον εχω καθε μηνα περιοδο χωρις την χρηση αντισυλλυπτικον ειναι καλο σημαδι το μονο που θα μας δυσκολευε ηταν που δεν μπορουσαμε να υπολογισουμε της γονιμες μερες και μου εδωσε μια συμβουλη''αν δεν μπορειτε να ερχεστε σε επαφη καθε μερα τοτε μερα παρα μερα και θα δεις''.Αυτο καναμε και μεις λοιπον και σε λιγοτερο απο 2 μηνες θα κραταμε στην αγκαλια μας το αγορακι μας:-P περιττο να σας πω οτι οταν ανακοινωσα στον αντρα μου οτι ειμαι εγκυος αρχισε ο καλος μου να κλαιει τι αλλο μπορει να θελει μια γυναικα απο ενα παιδακι και εναν καλο αντρουλη;Κουραγιο κοριτσακια μου και πολλες προσπαθειες σε ολες:mrgreen:

sotiria2008
10-03-10, 23:33
Κι εγω σε ηλικια 20 χρονων μου ειπε ο γιατροσ οτι εχω πολυκιστηκες και να αρχισω να παιρνω χαπια.πηγα και σε δευτερο γιατρο εκανα και ορμονολογικες εξετασεισ βγηκαν καλεσ και περιοδο εχω σταθερη 28 μερεσ κυκλοσ και μου ειπε ο γιατροσ οτι αφου εχω περιοδο δεν χρειαζεται να παρω χαπια.το μονο που ειχα σαν συμπτωμα ας πουμε λιγη παραπανω τριχοφυια(ειμαι μελαχρινη και ποντια βλεπεισ).αυτα γινανε το 2003 και το 2007 οταν ημουν 25 χρ.μετα απο 1 χρονο προσπαθειων με τον αντρα μου εμεινα εγκυος.

olympics
11-03-10, 07:46
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Εγώ είχα πολυκυστικές ωοθήκες και πολύ άστατο κύκλο. Η μια ωοθήκη μου ήταν το πολύ 35 ημερών, ενώ η άλλη μπορεί να ξεπερνούσε τις 60 ημέρες. Αντισυλλυπτικά πήρα για 1 χρόνο μόνο και τα διέκοψα, γιατί μου ανοίγαν την όρεξη και πάχαινα. Κάθε έξι μήνες παρακολουθούσα τις πολυκυστικές ωοθήκες, για να βλέπω μήπως αυξανόταν το πρόβλημα. Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι θα δυσκολευτώ πολύ να μείνω έγκυος. Παρ΄ όλα αυτά έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί, με την πρώτη ελεύθερη επαφή που είχα με τον άντρα μου χωρίς να ξέρω ποιες ήταν οι γόνιμες μέρες μου. Πιστεύω ότι είναι όλα στο μυαλό μας τελικά! Ούτε το ελεύθερο σεξ δεν ευχαριστηθήκαμε.
Μετά την εγκυμοσύνη οι πολυκυστικές εξαφανήστηκαν.
Τώρα έχουμε βάλει μπροστά για το δεύτερο και παρ΄όλο που κατάλαβα 2 μήνες την ωορρηξία μου, δεν έμεινα έγκυος, τους δυο αυτούς μήνες. Μάλλον, επειδή το σκέπτομαι πολύ περισσότερο. Θα προσπαθήσω να μην το σκέπτομαι. Είναι νωρίς άλλωστε ακόμα!

Τελικά τα καταφέραμε πάλι! Είμαι εγκυούλα 7,5 εβδομάδων. Τέλη Γενάρη έγινε η σύλληψη! Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες και χωρίς άγχος, αν θέλετε να έχετε καλά αποτελέσματα!

manoulina
11-03-10, 14:53
Αχ βρε κορίτσια πόσ χαίρομαι που τα καταφέρνετε μια χαρά και μένετε έγκυες. γώ παίρνω 10 χρόνια αντισυλλιπτικά. Ανακάλυψα στα 17 μου οτι έχω πολυκιστικές. Οταν τα κόβω πρήζομαι πάρα πολύ και δεν έχω περίοδο. Εχω πάρει μεν αρκετά κιλά αυτά τα 10 χρόνια. Για την ακρίβεια ήμουν 65 κιλά και τώρα είμαι 112. Δράμα η κατάσταση. Αποφάσισα να χάσω όσα κιλά μπορώ γιατί με τα χάπια δεν είναι εύκολο να τα χάσω. Θα κάνω την προσπάθεια μου όμως και θα δω πως να κόψω τα χάπια έτσι ώστε απο Σεπτέμβρη να βάλουμε μπρος τις προσπάθειες για μωρό. Ξέρω οτι δε θα ειναι εύκολο, και χωρίς να έχω περίοδο αλλά θα δω τι θα κάνω.

Toniak3
23-03-10, 22:16
βρε κοριτσια και εμενα μου ειπε ο γιατρος μου πριν 2 μηνες μαλιστα ,οτι εχω αυτο το χαζο συδρομο . η περιοδος μου αργουσε πιο πολυ απ'οτι συνηθως και πονουσα και πιο πολυ...εκανα ενα σωρο εξετασεις....ετρεχα απο δω ετρεχα απο κει και στο τελος ξερετε τι μου ειπε ο γιατρος..... το εχεις απο τοτε που γεννηθηκες,πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτο...απλα να προσεχεις την διατροφη σου...!!! βλεπω που γραφετε ολες για φαρμακα...για εξετασεις...και αρχιζω και αναρωτιεμαι....μηπως ειναι βλακας ο γιατρος??πρεπει να σας πω οτι εχω ενα κοριτσακι 3 ετων...εκανα 6 μηνες να μεινω εγκυος...χωρις καμια βοηθεια...ουτε φαρμακα,ουτε τιποτα......ειχα και τοτε προβληματα με την περιοδο μου ...κυκλο απο 28 εως 35 ημερων!!!αλλα η γιατρος που ειχα τοτε δεν μου ειχε βρει τιποτα... και κατι αλλο να ρωτησω..σας ετυχε οταν περιμενετε περιοδο να εχετε τσιμπιματα βαθεια στην μητρα?εχω τρελαθει 2 μερες τωρα...

sissi12
14-04-10, 13:30
γειά σας είμαι καινούρια στο forum και πραγματικά λέτε πολλά ενδιαφέρον πράγματα για κάποιες που είαμστε ποιο άσχετες με αυτά τα θέματα .Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω εγώ είναι αν χρειάζεται πρώτα να πάρω αντισυλληπτικά κάποιους μήνες λόγω των πολυκυστικών που έχωκι εγώ ώστε να μείνω έγκυος ή μπορεί να μείνω και έτσι αλλά ποιο δύσκολα? Επίσης όταν λέτε οτι θα πρέπει αν μετράμε την θερμοκρασία μας τις ημέρες που έχουμε ωορεξία δηλαδή τι θερμοκρασία θα πρέπει να έχουμε ?

sevoula
14-04-10, 13:36
οι πολυκυστικές, αν πραγματικά έχεις, δεν είναι πρόβλημα στο να μείνεις έγκυος.
εμένα με είχε κάνει να πιστεύω ένας γιατρός ότι είχα και έπαιρνα χάπια για 10 χρόνια. μετά άλλαξα γιατρό και δεν είχα και έμεινα έγκυος σε τρεις μήνες. η αδερφή μου που δεν άλλαξε γιατρό έμεινε έγκυος, αν και της είχε πει ότι λόγω πολυκυστικών δεν μπορεί από μόνη της, με τη μία ελεύθερη επαφή.
απόλαυσε την αγάπη του άντρα σου και όταν περάσει εξάμηνο πας για έλεγχο και οδηγίες. μην αγχώνεσαι. να έχεις πίστη στην αγάπη!

sissi12
15-04-10, 10:07
σε ευχαριστώ Sevoula μου δηλ. εσύ μου λες οτι και χωρίς να έχω πάρει ή να μην πάρω και καθόλου μπορεί να μπορέσω να συλλάβω το ίδιο εύκολα ?η για να μην το καθυστερούμε να παρω 3 μήνες και μετά να προσπαθήσουμε

manoulina
15-04-10, 10:17
Μπορείς να συλλάβεις και χωρίς χάπια. Εγώ πρόσφατα άλλαξα γιατρό. Μου έδωσε ένα σωρό εξετάσεις, που κανείς απο τους 2 προηγούμενους γιατρούς δεν μου είχε πει να κάνω, για να δούμε τι τις προκαλεί. Μου είπε πως μπορώ να μείνω έγκυος με μια απλή επαφή, και λίγη τύχη!! Εχω πολυκυστικές και θα είναι λίγο εμπόδιο στο να συλλάβω αλλά με εντατική προσπάθεια θα γίνει κι αυτό. Τίποτα είπε δεν είναι απίθανο.

jeni-jeni
15-04-10, 10:35
καλημερα σας κοριτσια!!διαβασα ολα αυτα που γραφεται για τις πολυκυστικες ωοθηκες σημερα, και ειμαι και εγω στο club αυτο....

ειχα και εγω λοιπον αγχος οταν παντρευτηκα,αν θα μπορεσω να κανω παιδι (οπως οι περισσοτερες γυναικες πιστευω) ο κυκλος μου δεν ειναι κυκλος αλλα ''τετραγωνο'':shock: μου ερχετε καθε1,5 μηνα καθε 2 ή και 3 μηνες πολλες φορες:(... και ετσι 3 μηνες μετα το γαμο μας αποφασισαμε να ξεκινησουμε ''ελευθερα'',αλλα δεν εμεινα εγκυος στον επομενο μηνα-κυκλο (ανυπομονη εγω) και ετσι ειπα να παω στον γιατρο να μιλησουμε,και μου εδωσε χαπια για προκληση ωορρηξιας,πηρα τον επομενο μηνα και με τα πρωτα χαπια εμεινα εγκυος!!!!:p μπηκε το 2006 μ ενα δωρακι,στην κορουλα μου εγκυος!!δεν το περιμενα τοοοσο γρηγορα...και τωρα η κορουλα μου ειναι 3 χρονων και 8 μηνων!!!!
ετσι πιστευω οτι ηρθε η ωρα για μια δευτερη εκγυμοσυνη..:D
και πιστευω να εξισου ευκολη με την πρωτη!!!

καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες!!!
δεν ειναι τιποτα..θα τα καταφερετε ολες...

sissi12
15-04-10, 11:08
jeni-jeni πολύ ενδιαφέρον αυτό που μας λες αυτά τα χάπια τι ακιβός είναι ?τα παίρνεις για λίγο και όταν τα σταματάς μένεις πιο εύκολα έγκυος ?

ZOUZOUNIARA
15-04-10, 16:37
Κοριτσάκια…… οι Πολυκυστικές Ωοθήκες φαίνονται μόνο στον Κολπικό Υπέρηχο???? Ή μήπως χρειάζεται κι άλλη εξέταση??? Ή εξετάσεις αίματος???? Ξέρετε???? Γιατί δε μου βρήκε Πολυκυστικές η Γυναικολόγος μου, αλλά μήπως πρέπει να ρωτήσω την Ενδοκρινολόγο που θα δω τη Δευτέρα??? Πιο πολύ..... "ψιλιάζομαι" λόγω κιλών κι ανωμαλιών περιόδου....

ioanna!
15-04-10, 17:08
Κοριτσια γεια σας!Εχω και εγω πολυκυστικες ωοθηκες ελαφριας μορφης ομως...Ειμαι μικρη ακομα για παιδια, αλλα αγχωδης και απο τοτε που μου το ειπε ο γυναικολογος μου ανησυχω...Τι σημαινει η ελαφρια μορφη πολυκυστικων???Και τι επιπτωσεις εχει στην υγεια και στη γονιμοτητα???Ο γιατρος μου,μου ειπε μονο να μεινω αδυνατη γενικα....Αν ξερει καποια κατι σχετικο ή αν εχει και η ιδια αυτο το προβλημα ασ μου απαντησει...
Ευχαριστω πολυ!!!

frida
15-04-10, 17:52
Οι κύστες που καμιά φορά φαίνονται στον κολπικό υπέρηχο δεν είναι απόδειξη Συνδρόμου Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ). Άλλο πράγμα είναι το ΣΠΩ κα άλλο η πολυκυστική εικόνα. Η πολυκυστική εικόνα φαίνεται στον υπέρηχο, και από μόνο του δεν είναι κάτι που εμποδίζει τη σύλληψη. Έτσι λοιπόν υπάρχουν κοπέλες που λένε ότι έχουν πολυκυστικές και ταυτόχρονα σταθερό κύκλο, αλλά στη πραγματικότητα έχουν απλά πολυκυστική εικόνα ωοθηκών.

Από την άλλη πλευρά το ΣΠΩ για να διαπιστωθεί απαιτούνται 1)κολπικό υπερηχογράφημα 2) πλήρες ορμονολογικό πακέτο εξετάσεων 2)σημαντικές καθυστερήσεις περιόδου και 4)πολλές φορές υπάρχει συγκεκριμένη εξωτερική εμφάνιση: τριχοφυία, παχυσαρκία, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο. Μια γυναίκα που έχει το σύνδρομο είναι δύσκολο να συλλάβει, λόγω μεγάλων καθυστερήσεων στις περιόδους και κύκλους χωρίς ωορρηξία, αλλά όχι ακατόρθωτο αν είναι τυχερή και πετύχει την ωορρηξία. Επίσης γυναίκες που έχουν το σύνδρομο και είναι και παχύσαρκες, σύμφωνα με μελέτες αν χάσουν λίγα κιλά επανέρχονται οι ορμόνες σε φυσιολογικά επίπεδα, και συχνά επανέρχεται η περίοδος και η ωορρηξία.

Sissy 12, τα χάπια που αναφέρει η jeni νομίζω ότι είναι κλομιφαίνη δηλαδή χάπια που προκαλούν την ωορρηξία συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου, και με την καθοδήγηση του γιατρού έρχεσαι σε επαφή (jeni διόρθωσε με αν κάνω λάθος). Διότι το πιο σημαντικό πρόβλημα με το ΣΠΩ είναι ότι η ωορρηξία είναι αμφίβολή.

sisika
16-04-10, 19:27
Εγω εχω συνδρομο κ νιωθω χαλια.Θα κανω παιδακι??????Ειναι καμια με συνδρομο που εμεινε εγκυος?

jeni-jeni
16-04-10, 19:59
jeni-jeni πολύ ενδιαφέρον αυτό που μας λες αυτά τα χάπια τι ακιβός είναι ?τα παίρνεις για λίγο και όταν τα σταματάς μένεις πιο εύκολα έγκυος ?

γεια σου!!αυτα τα χαπια ειναι για προκληση ωορρηξιας μου ειχε πει ο γιατρος...
απλα τα παιρνεις καθε μηνα μετα την περιοδο αν θυμαμαι καλα και μετα σου λεει ο γιατρος ποιες ειναι οι γονιμες μερες σου...(αν δεν εχεις σταθερο κυκλο)

εγω αυτο ειχα κανει τουλαχιστον,τα πηρα τα χαπια και μου λεει ο γιατρος αυτες τις 4 συγκεκριμενες μερες τουλαχιστον 3 επαφες την μερα:oops: και ευτυχως το ''πετυχαμε'' με την πρωτη!!

ΝΤΟΛΗ
16-04-10, 23:56
Εγω εχω συνδρομο κ νιωθω χαλια.Θα κανω παιδακι??????Ειναι καμια με συνδρομο που εμεινε εγκυος?
Παρούσα!!!!!!Πάσχω κι εγώ από σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Λοιπόν έχω στο ενεργητικό μου δύο εγκυμοσύνες. Κάποιος γιατρός μου είχε πει να μην μπω στη διαδικασία για φυσική σύλληψη αλλά να πάω κατευθείαν στην εξωσωματική. Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 7 ετών. Έμεινα έγκυος με την πρώτη ελεύθερη επαφή την 29η ημέρα του κύκλου!!!!!! Πριν από λίγους μήνες αποφασίσαμε για δεύτερο παιδάκι αλλά επειδή ο χρόνος πίεζε (ήμουν ήδη 39) είπαμε με τον γιατρό να πάρω κλομιφαίνη (δεν ξέρω αν γνωρίζεις, είναι χάπια διέγερσης των ωοθηκών)...έμεινα έγκυος τον δεύτερο μήνα προσπαθειών!!!!!!!(και θα έμενα από τον πρώτο μήνα αλλά πέθανε η πεθερά μου και την ημέρα της ωορρηξίας είχαμε την κηδεία). Δυστυχώς στις 29 Ιανουαρίου αναγκάστηκα να διακόψω την εγκυμοσύνη μου γεννώντας το μωράκι μου την 17η εβδομάδα γιατί είχε πρόβλημα υγείας. Μετά από ένα δύσκολο διάστημα ξεκινάω πάλι προσπάθειες με κλομιφαίνη από εχθές και εύχομαι να πετύχω ξανά..Το ΣΠΩ είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί. Δεν ξέρω αν παίρνεις φάρμακα για το ΣΠΩ, αν όχι θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου...Εύχομαι καλή επιτυχία και για ότι θέλεις να με ρωτήσεις είμαι στη διάθεσή σου...

ΝΤΟΛΗ
17-04-10, 00:00
Οι κύστες που καμιά φορά φαίνονται στον κολπικό υπέρηχο δεν είναι απόδειξη Συνδρόμου Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ). Άλλο πράγμα είναι το ΣΠΩ κα άλλο η πολυκυστική εικόνα. Η πολυκυστική εικόνα φαίνεται στον υπέρηχο, και από μόνο του δεν είναι κάτι που εμποδίζει τη σύλληψη. Έτσι λοιπόν υπάρχουν κοπέλες που λένε ότι έχουν πολυκυστικές και ταυτόχρονα σταθερό κύκλο, αλλά στη πραγματικότητα έχουν απλά πολυκυστική εικόνα ωοθηκών.

Από την άλλη πλευρά το ΣΠΩ για να διαπιστωθεί απαιτούνται 1)κολπικό υπερηχογράφημα 2) πλήρες ορμονολογικό πακέτο εξετάσεων 2)σημαντικές καθυστερήσεις περιόδου και 4)πολλές φορές υπάρχει συγκεκριμένη εξωτερική εμφάνιση: τριχοφυία, παχυσαρκία, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο. Μια γυναίκα που έχει το σύνδρομο είναι δύσκολο να συλλάβει, λόγω μεγάλων καθυστερήσεων στις περιόδους και κύκλους χωρίς ωορρηξία, αλλά όχι ακατόρθωτο αν είναι τυχερή και πετύχει την ωορρηξία. Επίσης γυναίκες που έχουν το σύνδρομο και είναι και παχύσαρκες, σύμφωνα με μελέτες αν χάσουν λίγα κιλά επανέρχονται οι ορμόνες σε φυσιολογικά επίπεδα, και συχνά επανέρχεται η περίοδος και η ωορρηξία.

Sissy12, τα χάπια που αναφέρει η jeni νομίζω ότι είναι κλομιφαίνη δηλαδή χάπια που προκαλούν την ωορρηξία συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου, και με την καθοδήγηση του γιατρού έρχεσαι σε επαφή (jeniδιόρθωσε με αν κάνω λάθος). Διότι το πιο σημαντικό πρόβλημα με το ΣΠΩ είναι ότι η ωορρηξία είναι αμφίβολή.

Είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις...Ο έλεγχος του βάρους είναι, να μην πω ο σημαντικότερος, ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες στον καθορισμό της γονιμότητας.

manoulina
17-04-10, 20:05
Κορίτσια έχουν συμβάλει οι πολυκιστικές στην αύξηση του βάρους σας?

eleni_k
17-04-10, 20:34
Και εγώ στο club... Κάποια στιγμή όταν ήμουν γύρω στα 23 παρατήρησα έντονη τριχοφυία στο πρόσωπο και στα χέρια... Πήγα σε γυναικολόγο κι ενδοκρινολόγο κι ανακαλύψαμε ότι έχω το σύνδρομο των πολυκυστικών. Δεν είχα πρόβλημα με την περίοδο, ο κύκλος μου πάντα ήταν σταθερά 30 ημερών. Όμως από ότι μου είχαν εξηγήσει τότε κι οι δύο γιατροί, δεν είναι απαραίτητο να μην έχεις σταθερό κύκλο. Τελικά δεν έκανα ποτέ την θεραπεία με τα αντισυλληπτικά και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ταλαιπωρήθηκα λίγο (15 μήνες προσπαθειών), όμως η γιατρός δεν δεχόταν ότι έφταιγε αυτό... Την δεύτερη φορά έμεινα τον πρώτο μήνα προσπάθειας έγκυος... Ο μόνος έλεγχος που κάνω για τις πολυκυστικές είναι τον ετήσιο υπέρηχο που κάνω με το τεστ πάπ...
Όσον αφορά το βάρος... Μετά τις εγκυμοσύνες έχω παραπανίσια κιλά που δυστυχώς δεν έχω προσπαθήσει σοβαρά να χάσω... Δεν νομίζω όμως ότι έχει να κάνει το σύνδρομο με αυτό. Και φυσικά ο συνδυασμός παραπάνω βάρους με τις κύστες έχουν δημιουργήσει προβλήματα στην περίοδο...

Stellinula
18-04-10, 10:46
Κορίτσια έχουν συμβάλει οι πολυκιστικές στην αύξηση του βάρους σας?

εμένα είχαν τον κύριο λόγο οι πολυκιστικέςμ σε συνδιασμό με τα χάπια 8 ετών από 48 κιλά έγινα 110..

manoulina
18-04-10, 13:06
Αχχ σε νιώθω...... εγώ ήμουν πάντα εξαντλητικά αδύνατη. Τόσο που οι αδερφές μου με κορόϊδευαν και μου έλεγαν "απ΄τα κόκαλα βγαλμένη" !!!!
Σήμερα μετά απο 10 χρόνια χρήσης αντισυλλιπτικών έχω φτάσει αισίως τα 107 και με πολύ κόπο προσπαθώ να τα χάσω.
Δεν λέω οτι κάνω τη σούπερ υγιηνή διατροφή, αλλά πριν τα χάπια έτρωγα το τριπλάσιο απο όσο τρώω σήμερα και δεν πάχαινα.
Βλέπω τα ρούχα που φόραγα τότε και θλίβομαι.... γιατί όσες δίαιτες κι αν κάνω δεν χάνονται εύκολα.

eugenia_
18-04-10, 15:33
Γειά σας κορίτσια!! είμαι η ευγενία και θέλω και εγώ τόσο πολύ να γίνω μανούλα...

εγώ πάσχω από συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών,υποθυρεοειδισμο είμαι παχύσαρκη και επιπλέον έχω πρόβλημα με την ινσουλίνη. απίστευτος συνδυασμός έτσι?? Προσπαθώ σχεδον 2 μισι χρόνια αλλά... τίποτα.είμαι σε μία φάση εκκίνησης νέας αρχής διατροφής ( το βάρος μου παίζει μεγάλο ρόλο.. 110 κιλά βλέπεις..) και σωστής εφαρμογής αγωγής θεραπείας.

stelinula και εδώ μαζί?? λογικότατο μου φαίνεται..

Ντόλυ μου καλή σου επιτυχία κορίτσι μου!!!

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε... Ευχομαι σε όλες πραγματικά ότι καλύτερο!!

eugenia_
18-04-10, 15:36
Αχχ σε νιώθω...... εγώ ήμουν πάντα εξαντλητικά αδύνατη. Τόσο που οι αδερφές μου με κορόϊδευαν και μου έλεγαν "απ΄τα κόκαλα βγαλμένη" !!!!
Σήμερα μετά απο 10 χρόνια χρήσης αντισυλλιπτικών έχω φτάσει αισίως τα 107 και με πολύ κόπο προσπαθώ να τα χάσω.
Δεν λέω οτι κάνω τη σούπερ υγιηνή διατροφή, αλλά πριν τα χάπια έτρωγα το τριπλάσιο απο όσο τρώω σήμερα και δεν πάχαινα.
Βλέπω τα ρούχα που φόραγα τότε και θλίβομαι.... γιατί όσες δίαιτες κι αν κάνω δεν χάνονται εύκολα.
δέκα χρόνια??? παραείναι πολλά.. πάρε μία δεύτερη γνώμη ενδοκρινολόγου μανουλίνα μου. μήπως πρέπει να σταματήσεις τα αντισυλληπτικά και να αλλάξεις αγωγή?? Σου εύχομαι σύντομα μανούλα και σε νοιώθω κ εγώ απόλυτα...

Λιζα14
18-04-10, 16:25

Sissy12, τα χάπια που αναφέρει η jeni νομίζω ότι είναι κλομιφαίνη δηλαδή χάπια που προκαλούν την ωορρηξία συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου, και με την καθοδήγηση του γιατρού έρχεσαι σε επαφή (jeniδιόρθωσε με αν κάνω λάθος). Διότι το πιο σημαντικό πρόβλημα με το ΣΠΩ είναι ότι η ωορρηξία είναι αμφίβολή.

μετά από αυτό που διάβασα έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για ότι πίστευα τα τελευταία χρόνια...όταν πήγα πρώτη φορά στο γυναικολόγο μου είχε πει ότι είχα ΣΠΩ αλλά ποτέ δεν το έψαξα γιατί έχω σταθερό κύκλο 29 ημερών εκτός απόπεριόδους άγχους που μπορεί να έχω καθυστέρηση 3-4 μέρες.τριχοφυία στα φυσιολογικά επίπεδα παχυσαρκία δεν έχω.και μετά από εγκυμοσύνη ούτε ένα κιλό δεν έμεινε χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.και έγκυος έμεινα πολύ εύκολα από τον πρώτο μήνα που κάναμε ελεύθερα τις γόνιμες μέρες 14-15.μήπως πρέπει να αναθεωρήσω όλα αυτά που μου λένε τόσα χρόνια???:shock:Μήπως ο γιατρός που μου έλεγε ότι δε θα κάνω παιδιά εύκολα δεν ήξερε τι του γινότανε?απίστευτο.....

Stellinula
18-04-10, 22:01
mamoylina και εγώ 10 χρόνια έπινα αντισυλλιπτικα και σε περνάω και 3 κιλά......Άστα δράμα!!!
Αυτό που έπαθες εσύ με το φαγητό το έχω παθει ακριβώς εγώ...Λόγω ορμονών έχει γίνει!

manoulina
18-04-10, 22:04
Αστα γιατί αυτό με κάνει ακόμα χειρότερα. Και σε όποιο γιατρό κι αν πας γιατί έχεις ένα πόνο στη μεση π.χ. σου λέει χάσε κιλά.
Εεε δεν τρώμε ρε φίλε όλοι σα βοδια, αν νομίζεις οτι γι'αυτό είμαι έτσι!!! Είναι πολύ ρατσιστικό αυτό.

Stellinula
18-04-10, 22:13
mamoulina δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ίδιες είμαστε ....Δηλαδή βαριέμε πλεόν να εξηγώ ότι δεν έιμαι έτσι από το κωλοφαγητό....Εχω βαρεθεί ειλικρινά....

manoulina
18-04-10, 22:17
mamoulina δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ίδιες είμαστε ....Δηλαδή βαριέμε πλεόν να εξηγώ ότι δεν έιμαι έτσι από το κωλοφαγητό....Εχω βαρεθεί ειλικρινά....

χχαχαχααχαχα νομίζω βρήκα το alter ego μου....χαχαχααχαχα

lenaki80
18-04-10, 22:24
ομοιοπαθουσα φυσικα κι εγω....αν και το δικο μου ΣΠΩ εχει φερει σε συγκρουση τους γιατρους.ο γυναικολογος μου ειπε πως εχω σιγουρα,αλλα αυτος που μου εκανε υπερηχο τα βρηκε ολα φυσιολογικα....τι να πω και τι να πιστεψω;;;;εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ειμαι πλεον 110 κιλα,εβγαλα τριχες ως και στην πλατη και μωρο γιοκ.13 μηνες τωρα με περιοδο μια φορα το διμηνο και νευρα σπασμενα!!!

Stellinula
18-04-10, 22:36
χχαχαχααχαχα νομίζω βρήκα το alter ego μου....χαχαχααχαχα

εγώ εγώ είμαι αυτό....:D:D:D:D:D:D

lenaki μου και συ μαζί μας.......Αχ χαίρομαι να τα μοιράζομαι μαζί σας....

Τις προάλλες είμουν κάπως ψυχολογικά και λέω στον αντρούλι μου πάω να μιλήσω στα κορίτσια μου να αισθανθώ καλύτερα....Αμε αμε αμε...ήρθα σας τα πα και ξελαφρωσα...χχεχεχεχεχεχεχ

manoulina
18-04-10, 22:42
Εδώ στελινούλα εδώ!!! Εδώ θα κλαίμε όλες μαζί. Ηρθε και το λενάκι στο κλαμπ!!!

sissi12
23-04-10, 13:22
αυτό που θέλω να τωτήσω εγώ είναι τελικά χωρίς θεραπεία και χάπια είναι αρκετά δύσκολο να προκύψει εγκυμοσύνη ?Επίσης εμένα ο κύκλος μου που είναι 30 με 40 ημέρες και στα μέσα περίπου έχω κάτι πονάκια για κανα δύο τρείς μέρες υπάρχει περίπτωση να καταλαβαίνω την ωορρηξία μου και να είναι οι γόνιμες μου μέρες , και κάτι με την θερμοκρασία του σώματος που λένε μπορέιτε να μου εξηγήσετε πόσο θα πρέπει να είναι εκείνες τις ημέρες ?

Stellinula
23-04-10, 13:34
αυτό που θέλω να τωτήσω εγώ είναι τελικά χωρίς θεραπεία και χάπια είναι αρκετά δύσκολο να προκύψει εγκυμοσύνη ?Επίσης εμένα ο κύκλος μου που είναι 30 με 40 ημέρες και στα μέσα περίπου έχω κάτι πονάκια για κανα δύο τρείς μέρες υπάρχει περίπτωση να καταλαβαίνω την ωορρηξία μου και να είναι οι γόνιμες μου μέρες , και κάτι με την θερμοκρασία του σώματος που λένε μπορέιτε να μου εξηγήσετε πόσο θα πρέπει να είναι εκείνες τις ημέρες ?

Άλλες κοπέλες που είχαν τον ίδιο κύκλο με σένα όταν έμειναν έγκυες για κανα δίμηνο νομίζαν ότι έχουν την κλασσική καθυστέρηση περιόδου, μετα που συνέχιζε να μην έρχετε έτσι απο απορία κάνανε τέστ και ήταν θετικά...χαχαχαχα

Βέβαια έπινα 8-10 χρόνια αντισυλλιπτικά (και λέω 8-10 διότι ενδιαμέσος υπηρχαν κάτι διμηνάκια που μου έλεγε ο ακατονόμαστος γιατρός να μην πίνω για να ξεκουράζετε ο οργανισμός μου)....Οπότε μαζεμένα χωρίς διακοπές είναι 8 με διακοπές είναι 10 έτη...

ούτε εγώ πίνω χάπια πλέον είμαι 3 χρόνια ανευ οπότε με αυτήν την αγωνία ζώ και εγώ κάθε μήνα πλέον....
Ο κύκλος μου είναι 30 μέρες περίπου αλλά το τελευταίο 5μηνο έχει γίνει σκ@..α, δηλαδή είχα καθυστέρηση 2 μήνες και τελικά δεν ήμουν έγκυος...Τρελά πράγματα

Εγώ έχω παρακολουθήσει στον οργανισμό μου ότι όταν έχω οορηξία έχω τρελά υγρά για 2-6 μέρες (διαφανή, άοσμα υγρά σαν σάλιο η υφή τους...):roll:

Σε μένα η θερμοκρασία δεν δουλέυει.....:roll:

sissi12
23-04-10, 13:47
Δηλαδή stellinuma οτι κάτσει κι αν κάτσει

sisika
23-04-10, 17:35
Εγω που ειμαι λεπτη τι να πω?
Τα παραπανω κιλα οντως βλαπτουν κ η διαιτα οντως βοηθαει.Αλλα εγω???
Και καλα ειστε εσεις με 40 μερες κυκλο.Τι να πω κι γω που εχω κυκλο χωρις χαπια 50-60 ημερων??????? :-(

Stellinula
23-04-10, 21:37
Δηλαδή stellinuma οτι κάτσει κι αν κάτσει

Οι περισσότερες κοπέλες που μιλάμε ξέρω ότι είναι σαν να παίζουν Λοττο και βλέπουν αν έχουν κερδίσει κάθε μήνα!!!!:o

manoulina
23-04-10, 22:45
stellinula είσαι τόσο καιρό χωρίς αντισυλλιπτικά και έχεις περίοδο??
εγώ τα έκοψα τον περασμένο μήνα και επρεπα να είχα αδιαθετήσει αλλά τίποτα. Ασε που άμα τα κόβω για μεγάλο διάστημα και δεν μου έρχεται περίοδος πρήζομαι σαν το μπαλόνι....

Stellinula
23-04-10, 23:01
stellinula είσαι τόσο καιρό χωρίς αντισυλλιπτικά και έχεις περίοδο??
εγώ τα έκοψα τον περασμένο μήνα και επρεπα να είχα αδιαθετήσει αλλά τίποτα. Ασε που άμα τα κόβω για μεγάλο διάστημα και δεν μου έρχεται περίοδος πρήζομαι σαν το μπαλόνι....

Όχι βρε δεν κατάλαβες....Στην αρχή δηλαδή πριν 3 χρόνια που τα έκοψα τα αντισσυλιπτικά και για 3-4 μήνες μετά έψαχνα περίοδο και πουθενα η περίοδος....Σιγά σιγά και με θεραπείες primolut κατάφερα να σταθεροποιήσω για 2 ολόκληρα χρόνια την περίοδο στις 30 μέρες κύκλο...Ξαφνικά εδώ και ένα 5μηνο έχει αρχίσει να χαλάει και να πηγαίνει περίπατο από μόνη της η περίοδος μου....

chrischris
02-05-10, 21:44
κορίτσια γνωρίζει καμιά σας τι αιματολογικές χρειάζονται για να δεις αν έχεις ΣΠΩ????

Stellinula
02-05-10, 22:21
δεν κάνεις αιματολογικές μονο για ΣΠΩ κάνεις όπωςδηποτε κολπικο υπερυχογράφημα μήτρας-οωθηκών για την μορφολογία τους....
Οι ορμονικές που κάνεις είναι αυτές:

FSH (θυλακιοτρόπος ορμονη)
LH (ωχρινοποιητική ορμόνη)
PRL (προλακτίνη)
TESTO (τετοστερόνη ολική)
Δ4 (ανδροστενδιονη)
17-OH-PRG (προγεστερόνη)
Τ3 (τριιωδοθυρονίνη)
Τ4 (θυροξίνη)
TSH (θυρεοειδοτρόπος)
ΑΝΤ-Τ
ΑΝΤ-Μ

τουλάχιστον εγώ κάνω αυτά!!!!

sasa111
09-05-10, 22:44
koritsia kalispera
na sas po ki ego ti diki mou istoria 4 xronia prospatho me ton antra mou gia moraki
o antras mou exei doxa to 8eo telio spermodiagrama ego pali exo polikistikes wothikes ekana kai salpiggografia kai exo vatew salpigges emena o giatros pote den epsaxe auta pou lete gia tis polikistikes apla mou eipe oti kano worixia (tipota allo)
ti me simvouleuete na kanw?na tou po ego gia ta xapia auta?
se auto ton kiklo emina egios moni mou(xoris xapia) alla distixos to xasame

Marypa
09-05-10, 23:05
koritsia kalispera
na sas po ki ego ti diki mou istoria 4 xronia prospatho me ton antra mou gia moraki
o antras mou exei doxa to 8eo telio spermodiagrama ego pali exo polikistikes wothikes ekana kai salpiggografia kai exo vatew salpigges emena o giatros pote den epsaxe auta pou lete gia tis polikistikes apla mou eipe oti kano worixia (tipota allo)
ti me simvouleuete na kanw?na tou po ego gia ta xapia auta?
se auto ton kiklo emina egios moni mou(xoris xapia) alla distixos to xasame

Καταρχην λυπαμαι πολυ που ενω τα καταφερατε μετα απο τοσο καιρο ,τελικα το χασατε..γιατι ομως συνεβει αυτο˘.ο γιατρος τι ειπε?Απορω παντως που εκανες τοσα χρονια υπομονη εγω κλεινω περιπου 2 χρονια και δεν αντεχω αλλο την αβεβαιοτητα και θα κανω προσπαθεια με παρακολουθηση ωορρηξιας και χαπια..Παντωσ λενε οτι οι πολυκυστικες ευθυνονται συχνα και για αποβολες και δυστυχως εχω και εγω..

sasa111
09-05-10, 23:15
Καταρχην λυπαμαι πολυ που ενω τα καταφερατε μετα απο τοσο καιρο ,τελικα το χασατε..γιατι ομως συνεβει αυτο˘.ο γιατρος τι ειπε?Απορω παντως που εκανες τοσα χρονια υπομονη εγω κλεινω περιπου 2 χρονια και δεν αντεχω αλλο την αβεβαιοτητα και θα κανω προσπαθεια με παρακολουθηση ωορρηξιας και χαπια..Παντωσ λενε οτι οι πολυκυστικες ευθυνονται συχνα και για αποβολες και δυστυχως εχω και εγω..

to anagnorise o organismos mou san xeno soma ki ego parakolouthousa 2 xronia ki ekana kathe mina uperixo kai eixa wario alla kai tromero agxos den to krivo esi exeis minei pote egios?exeis kanei salpiggografia?
sou euxomai ta kalitera

fouskitsa
09-05-10, 23:22
λοιπον να πω και εγω την ιστορια μου.ποτε μα ποτε δεν ειχα σταθερο κυκλο.οταν παντρευτηκα ειπα να κανω ενα μωρακι.ελα ομως που ξαφνικα εβγαλα σπυρακια στο προσωπο χωρις να εχω περασει ακμη στην εφηβεια μου.παω στον γυναικολογο και με το που με βλεπει μου λεει πολυκυστικες.εκανα υπερηχο και η δεξια μου ωοθηκη ηταν διπλασια σε μεγεθος απο την αριστερη.μου εδωσε σικλακουρ και κλομιφεν.εγω πηρα μονο τα σικλακουρ για να φτιαξω τον κυκλο και στον πρωτο μηνα λειψης χαπιων εμεινα εγκυος.τωρα εχω ενα γιο 13 μηνων και ξανα πολυκυστικες.περνω αντισυλλιπτικα γιατι δεν θελω να μεινω εγκυος ακομη.θελω να σας πω να μην απελπιζεστε και ολα θα γινουν.ααα!η ξαδερφη μου με ακριβως το ιδιο προβλημα εκανε 2 αγορακια και τα επιασε στα τελειωματα της περιοδου.για αυτο μην ψαχνεστε με γονιμες.οχι αγχος,μονο αυτο εχω να πω

Marypa
09-05-10, 23:23
to anagnorise o organismos mou san xeno soma ki ego parakolouthousa 2 xronia ki ekana kathe mina uperixo kai eixa wario alla kai tromero agxos den to krivo esi exeis minei pote egios?exeis kanei salpiggografia?
sou euxomai ta kalitera

Oxi den emeina pote akoma egguos kai fobamai mipws den meinw pote.. exw kanei laparoskopisi pou ta deixnei ola- menw stin germania kai den kanoun salpiggografia edw gia na min dimiourgisoun problimata stis salpiges- kai ta brikan ola kathara , episis exw kanei kai usteroskopiseis gia aferesi polupoda kai pira gia ena examino kati xapia pou diabasa oti boithane stis polukustikes kai thn owrixia alla tipota..tzifos :(

sasa111
09-05-10, 23:31
Oxi den emeina pote akoma egguos kai fobamai mipws den meinw pote.. exw kanei laparoskopisi pou ta deixnei ola- menw stin germania kai den kanoun salpiggografia edw gia na min dimiourgisoun problimata stis salpiges- kai ta brikan ola kathara , episis exw kanei kai usteroskopiseis gia aferesi polupoda kai pira gia ena examino kati xapia pou diabasa oti boithane stis polukustikes kai thn owrixia alla tipota..tzifos :(

o antras soy kalo sperma exeis koitaxei mipos h vlena toy traxhlou sou skotonei to sperma? exeis kanei spermategxhsh pote h exosomatikh?

sasa111
09-05-10, 23:35
λοιπον να πω και εγω την ιστορια μου.ποτε μα ποτε δεν ειχα σταθερο κυκλο.οταν παντρευτηκα ειπα να κανω ενα μωρακι.ελα ομως που ξαφνικα εβγαλα σπυρακια στο προσωπο χωρις να εχω περασει ακμη στην εφηβεια μου.παω στον γυναικολογο και με το που με βλεπει μου λεει πολυκυστικες.εκανα υπερηχο και η δεξια μου ωοθηκη ηταν διπλασια σε μεγεθος απο την αριστερη.μου εδωσε σικλακουρ και κλομιφεν.εγω πηρα μονο τα σικλακουρ για να φτιαξω τον κυκλο και στον πρωτο μηνα λειψης χαπιων εμεινα εγκυος.τωρα εχω ενα γιο 13 μηνων και ξανα πολυκυστικες.περνω αντισυλλιπτικα γιατι δεν θελω να μεινω εγκυος ακομη.θελω να σας πω να μην απελπιζεστε και ολα θα γινουν.ααα!η ξαδερφη μου με ακριβως το ιδιο προβλημα εκανε 2 αγορακια και τα επιασε στα τελειωματα της περιοδου.για αυτο μην ψαχνεστε με γονιμες.οχι αγχος,μονο αυτο εχω να πω

ego tosa xronia metraw gonimes meres plaka mou kaneis?

den mporeis na fantasteis ti tharos mou edoses? ti xapia htan ta siklakour?

Marypa
09-05-10, 23:38
o antras soy kalo sperma exeis koitaxei mipos h vlena toy traxhlou sou skotonei to sperma? exeis kanei spermategxhsh pote h exosomatikh?
to sperma einai kalo mas eipane.. pws blepeis gia tin blena pou skotwnei to sperma ? den to gnwrizw auto...pws ginetai? oxi spermategxusi den ekana kai oute skeftomai na kanw den exei kai megali diafora apo ton fusiko tropo an den ta kataferw meta apo merikous mines me ta xapia tha kanw kamia ekswsomatiki skeftomai...Oi giatroi lene oti den xreizetai alla poso akoma na perimenw? barethika,...

sasa111
09-05-10, 23:49
to sperma einai kalo mas eipane.. pws blepeis gia tin blena pou skotwnei to sperma ? den to gnwrizw auto...pws ginetai? oxi spermategxusi den ekana kai oute skeftomai na kanw den exei kai megali diafora apo ton fusiko tropo an den ta kataferw meta apo merikous mines me ta xapia tha kanw kamia ekswsomatiki skeftomai...Oi giatroi lene oti den xreizetai alla poso akoma na perimenw? barethika,...

sou vriskei o giatros tis gonimes meres kai kaneis epafi pas meta apo8-12 wres kai pernei ygro apo ton traxilo kai vlepei ean zoun ta spermatozwaria
h an ta skotonei h vleni sou

an paradigma ta skotwnei h vleni sou h antimetopisi einai spermatexisi giati den akoumpaei katholou to sperma ston traxilo

poso kostizei h exosomatikh sth germania?

sasa111
10-05-10, 18:33
kalispera koritsi
mipos exei kanei kapia kopela spermatexish kai na exei polikistikes wothikes?
mou protine o giatros na proxoriso auto to mina se auti ti methodo

manoulina
10-05-10, 19:13

Μην ανχώνεσαι αυτό είναι το βασικότερο. Και αφού οι γιατροί σου είπαν πως δεν χρειάζεται εξωσωματική... τότε απλά χαλάρωσε και θα έρθει.
Θα σου πω μια ιστοριούλα.
Μια οικογενειακή φίλη προσπαθούσε με τον άντρα της να κάνει παιδί γύρω στα 15 χρόνια. Εκανε και εξωσωματικές αλλά ποτέ δεν κατάφερνε κάτι. Οι γιατροί της είχαν πει πως δεν υπάρχει πιθανότητα να συλλάβει ούτε μία στο εκατομμύριο. Απογοητεύτηκαν και οι δύο, αλλά το πηραν απόφαση πως θα ζήσουν έτσι. Είπαν να κάνουν μια αλλαγή στη ζωη τους και να φύγουν απο το ενοίκιο και να αγοράσουν ένα σπίτι αφού παιδί δεν μπορούσαν να κάνουν. Τον πρώτο μήνα που έμειναν στο σπίτι έμεινε έγκυος με φυσιολογική σύλληψη. Μετά απο 2 χρόνια ξαναέμεινε έγκυος αλλά το έχασε.
Μόλις ηρέμησε και το ξέχασε..... ήρθε και το μωράκι.

Γι'αυτό σου λέω μην το σκέφτεσαι....

Marypa
10-05-10, 21:44
sou vriskei o giatros tis gonimes meres kai kaneis epafi pas meta apo8-12 wres kai pernei ygro apo ton traxilo kai vlepei ean zoun ta spermatozwaria
h an ta skotonei h vleni sou

an paradigma ta skotwnei h vleni sou h antimetopisi einai spermatexisi giati den akoumpaei katholou to sperma ston traxilo

poso kostizei h exosomatikh sth germania?

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακομα και ελπιζω να μην χρειστει να μαθω!!

Marypa
10-05-10, 21:51
Μην ανχώνεσαι αυτό είναι το βασικότερο. Και αφού οι γιατροί σου είπαν πως δεν χρειάζεται εξωσωματική... τότε απλά χαλάρωσε και θα έρθει.
Θα σου πω μια ιστοριούλα.
Μια οικογενειακή φίλη προσπαθούσε με τον άντρα της να κάνει παιδί γύρω στα 15 χρόνια. Εκανε και εξωσωματικές αλλά ποτέ δεν κατάφερνε κάτι. Οι γιατροί της είχαν πει πως δεν υπάρχει πιθανότητα να συλλάβει ούτε μία στο εκατομμύριο. Απογοητεύτηκαν και οι δύο, αλλά το πηραν απόφαση πως θα ζήσουν έτσι. Είπαν να κάνουν μια αλλαγή στη ζωη τους και να φύγουν απο το ενοίκιο και να αγοράσουν ένα σπίτι αφού παιδί δεν μπορούσαν να κάνουν. Τον πρώτο μήνα που έμειναν στο σπίτι έμεινε έγκυος με φυσιολογική σύλληψη. Μετά απο 2 χρόνια ξαναέμεινε έγκυος αλλά το έχασε.
Μόλις ηρέμησε και το ξέχασε..... ήρθε και το μωράκι.

Γι'αυτό σου λέω μην το σκέφτεσαι....

εχεις δικιο και ευχαριστω για την ιστορια αυτη..ολο λεω δεν θα το σκεφτομαι αλλα ολο το μυαλο μου εκει ειναι... δεν μπορω να εξηγησω καποια πραγματα και με φοβιζει το γεγονος οτι περναει ο καιρος και δεν γινεται τιποτα και οτι μπορει να μην γινει ποτε αν δεν λαβω καποια πιο δραστικα μετρα..

evaki1989
08-06-10, 17:18
γεια σας παιδια.. μπηκα και γω στο κλαμπ!! να η ιστορια μου.. 6 μηνες προσπαθω να μεινω εγκυος και τιποτα.. ολοι λενε για το αγχος οτι επηρεαζει αρνητικα.. αλλα πριν ενα μηνα πηγα για κολπικο υπερηχο για κατι πονακια που ειχα και εκτος απο κρυωμα ειχα και πολυκιστικες ωοθηκες.. απο τοτε πανικοβληθικα περισσοτερο γιατι εχω ακουσει τα τερατα για την.. ιδιεταιροτητα αυτη.. σε 5 μερες περιμενω περιοδο και οπως καθε μηνα εχω φανταστικα συμπτωματα εγκυμοσυνης.. αν και νομιζω πως ειναι λιγο διαφορετικα τωρα.. αλλα εχω απογοητευτει.. καμια αλλη 21χρονη με το ιδιο προβλημα υπαρχει? ευχαριστω εκ των προταιρων και σορρυ για τη λογοδιαρροια..

manoulina
08-06-10, 23:26
Είσαι πάρα πολύ μικρή. Μην ανχώνεσαι. Κι εγώ στα 17 μου το ανακάλυψα αλλά δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό. Απλά για να μείνεις έγκυος θέλει λίγη προσπάθεια και επιμονή.

tanoyla
08-06-10, 23:59
Λοιπόν, να σας πω κι εγώ την δική μου ιστορία. Έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών το οποίο το ανακάλυψα στα 17 εξαιτίας μιας μητρορραγίας που είχα πάθει.Εκτός απο τα γνωστά συμπτώματα (αραιή εμμηνόροια, αμηνόρροια, τριχοφυϊα και σε κάποιες περιπτώσεις παχυσαρκία) το σύνδρομο συνοδεύεται και από μεγάλες αιμορραγίες ενίοτε εξ ου και η μητρορραγία. Τότε μια "φοβερή" επιστήμων με διαβεβαίωσε πως δεν θα κάνω παιδιά.
Παντρεύτηκα πήγα σε έναν πολύ καλό γιατρό αφού βεβαια είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά πήρα κλομιφαίνη πού κάποια από σας είδα ότι τα γνωρίζει και μετά από 2 1/2 χρόνια απέκτησα τον γιο μου. Πολύ καλή εγκυμοσύνη και μετά από προσπάθεια 6 μηνών με φυσιολογική σύλληψη.
Μετά από 2 χρόνια περίπου όπου βέβαια να επισημάνω ότι δεν ήμουν πολύ καλά ψυχολογίκά και υπήρχαν και κάποια προβλήματα με τον σύζυγό μου , αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω για δεύτερο παιδί, χωρίς επιτυχία. Αυτή τη φορά χρειάστηκε να προχωρήσω σε φαρμακευτική αγωγή με ενέσιμα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Όλα τα χρόνια που ακολούθησαν απλά δεν προσέχαμε και είπαμε ότι αν είναι να ρθει θα ρθει αφού είχαμε ήδη και ένα παιδάκι. Δεν ήρθε. Μέχρι που το περασμένο καλοκαίρι και αφού οι σχέσεις μας είχαν αποκατασταθεί πλήρως αποφασίσαμε να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια με την γνωστή κλομιφαίνη.
Στις αρχές του άλλου μήνα πρόκειται να φέρουμε στον κόσμο και την κόρη μας και δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο ξετρελαμένοι είμαστε όλοι αφού κι ο γιος μου πάντα μας παρακαλούσε για αδερφάκι.
Με λίγα λόγια μην απελπίζεστε. Πιστεύω πολύ στην καλή ψυχολογία. Όταν πραγματικά θέλουμε να γίνουμε γονείς όλα συνωμοτούν γι αυτό. Αν υποσυνείδητα θέλουμε να τεκνοποιήσουμε τότε απλά συμβαίνει.
Απλά πιστέψτε το. :wink:

eirtza
09-06-10, 00:35
Ax, πολυκυστικές ωοθήκες!!

Ανακαλυψα οτι τις είχα στα 14 και μαλιστα συνοδεύονταν από ορμονική διαταραχή. (τωρα ειμαι 30) Έπερνα πολλά χρονια τα gynofen 35 (οιστρογόνα) και έκανα τακτικές διακοπες για να δω αν βελτιωθηκε το προβλημα. Τελευταια φορα τα σταματησα το Μαιο 2008 και ηταν και η πρωτη φορα που υπηρχε σταδιακη βελτιωση στον κυκλο.

Αποτελεσμα; Τον Οκτώβριο συνελαβα δίδυμα, αλλά το καταλαβα μετα από 7 εβδομάδες :!: γιατί βλεπετε ήμουνα συνηθισμένη στις καθυστερήσεις και δεν είχα κανενα σύμπτωμα :!:

Οποτε μην ανησυχειτε. Δε σημαίνει τίποτα.

Α! Και τώρα, συνεχίζω να έχω πολυκυστικες ωοθήκες. Δεν εφτιαξαν με τη γεννα :(

Μαρουλιτα87
09-06-10, 11:25
καλημέρα..ειμαι καινουρια στο chat και θα ηθελα να σας πω τον προβλιματισμο μου,ειμαι 22 χρονων και παντρεμενη εδω και ενα χρονο.Εχω πολυκιστικες ωοθηκες με αστατο κυκλο εκανα δυο φορες προσπαθειες με χαπια και μια φορα με ενεσεις..με τις ενεσεις ειχαμε αποτελεσμα μεγαλωσε το ωαριο αλλα διστιχως δεν πιασαμε παιδακι!Σκεφτικαμε με τον αντρα μου να το αφισουμε για καποιο διαστιμα για να προσπαθισουμε και μονοι μας...αλλα διστιχως δεν γινεται τπτ..τι μου προτεινεται να κανω??οπως προειπα ειμαι 22στα 23 και ειμαι 1.70 και 72 κιλα!!το γραφω αυτο γιατι διαβασα μεσα οτι παιζουν ρολο και τα κιλα!!περιμενω απαντηση σας ευχαριστω

Stellinula
09-06-10, 11:45
Κορίτσια είμαι 29 ετών και Πολυκιστικές ανακάλυψα ότι έχω στα 17....Ξεκίνησα αντισσυλιπτικά και έπινα για 8 ολόκληρα χρόνια...Από 48 κιλά έφτασα αισίως στα 110 σήμερα....
ΈΝας γιατρος όπως είπε και μια φίλη πιο πάνω επιστήμονας με διαβεβαίωσε ότι παιδιά δεν μπορώ να κάνω και ότι αν θελήσω πότέ θα πρέπει να κάνω ενέσεις γοναδοτροπίνης και μόνο....

Μετά απο 8 χρόνια και αφου αλαξα ενδοκρινολόγο και δεν ξαναπάτησα το πόδι μου σε γυναικολόγο, σταμάτησα τα αντισσυλιπτικά...Οι πολυκιστικές δεν έφυγαν ούτε καν μειώθηκαν, οι καθυστερήσεις στην περιοδο μου καλά κρατούσαν...Είχα και 2 μήνες να δώ περίοδο...μονο με θεραπείες Primolut ερχόταν η περίοδος...

Και σε όλα αυτα αποφασίσαμε με τον άνδρα μου να κάνουμε προσπάθειες μόνοι μας για μωράκι, χωρίς γνώμες γιατρού, χωρίς χάπια, χωρίς ενέσεις, χωρίς ΤΙΠΟΤΑ...Αποτέλεσμα μετά απο1 μήνα προσπαθείων έπιασα το φασολάκι που έχω τώρα στην κοιλίτσα μου....

Και ας μου έλεγαν ότι τα κιλά θα μου φέρουν υπογονιμότητα και ας μου έλεγαν ότι είμαι στείρα και ας μου έλεγαν χιλιες 2 παπ@ρ..ες ότι δεν θα μπορέσω να γίνω μανούλα!!!

Η απάντηση μου λοιπόν στην Μαρουλιτα87 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=30492) είναι να μην σκέφτεσε απολύτως τίποτα, να ηρεμήσεις όσο μπορείς και να κάνεις αυτο που έκανα εγώ!!!Να έχεις θέληση και να λές στο εαυτο σου "ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ"

Υπέρηχο για να δείς αν κάνεις οωρηξία καθε μήνα έχεις κάνει?
Προσπαθήτε μόνοι σας με πρόγραμμα ή ότι κάτσει όποτε κάτσει?

Μαρουλιτα87
09-06-10, 12:14
Stellinula..Εχω κανει υπεριχους και γνωριζω οτι δεν κανω κανονικη ωοριξια μονο με τα χαπακια!!!!!Και περιοδος μου ερχεται μονο με τα primolut..αλλα να σου πω την αληθεια εχω παρα πολυ αγχος και δεν ξερω πως να το καταπολεμησω!!!!!Τωρα ειπαμε με τον γιατρο να κανει και ο συζυγος μου μια καλλιεργεια σπερματος να δουμε αν ειναι ολα καλα!!!

evaki1989
09-06-10, 12:18
το θεμα με εμενα κοριτσια ειναι οτι δεν εχω ανωμαλιες περιοδου.. εχω κυκλο 28-30 μερων κανονικα..μονο κατι κιλακια εχω παρει εδω και 1 χρονο αλλα δεν μ φανηκε πολυ παραξενο.. αφου λοιπον εχω κανονικα περιοδο δεν ειναι σε πρωχορημενο σταδιο σωστα? ξερει κανεις να μ πει?

Stellinula
09-06-10, 12:29
Μαρουλιτα87 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=30492) το σπερμοδιαγραμμα δεν είναι απολύτως τίποτα, απλά θα δούν αν έχει κινητικότητα το σπέρμα και αν είναι πολυπληθές....Αν θες είναι με χαπάκια αυτο διορθώνετε...
Αν είναι όλα καλά με τον σύζηγο αρχίζεις και κάνεις εσύ εξετάσεις τις οποίες σου γράφει ο γιατρός, όπως για παράδειγμα σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση κλπ κλπ όπου αυτές οι εξετάσεις σου ανοίγουν και τον δρόμο πιο εύκολα να γίνεις μανούλα (μην φοβάσαι όλα θα γίνουν) μην ξεχνάς δεν είμαστε στο 1820, σημερα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μανούλες γινόμαστε!!

evaki1989 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=30464) και με σταθερό κύκλο μπορεί οωρυξία να μην κάνεις...Αυτο θα στο πεί ο γιατρός με υπερύχους που θα σου κάνει τις κατάλληλες μέρες...το έχτε τσεκάρει αυτο??

Μην συζητάς για τα κιλά κορίσι μου, σου λέω είμαι 110 κιλά και είμαι εγκυούλα!!!

evaki1989
09-06-10, 12:57
αυτο δεν το ηξερα.. η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι τι θα μου πει και απο τοτε που ανακαλυψα τις πολυκιστικες δεν εχω ξαναπαει.. αλλα μου φαινεται δεν το γλυτωνω.. αυτο που με παρηγορει ειναι οτι πολλες κοπελες οπως και συ εχουν σπορακι στην κοιλιτσα τους.. αντε με το καλο να το εχεις στην αγκαλιτσα σου..!!

Stellinula
09-06-10, 13:12
Σε ευχαριστω evaki μου!!!

Μαρουλιτα87
09-06-10, 13:13
Ευχαριστω παρα πολυ..αυτο θα κανω τωρα και μετα θα κανω και τις απαραιτιτες εξετασεις!!!Μηπως γνωριζει καμια σας τον γυναικολογο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΓΙΑΤΡΑ??

Μαρουλιτα87
09-06-10, 13:23
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ....ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΡΕΛΟ ΑΓΧΟΣ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ!!!ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ...ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

evaki1989
09-06-10, 15:11
ρε παιδια δειτε τι εχω παθει.. σε 4 μερες περιμενω περιοδο.. κανονικα το στηθος μου πρηζεται τις μερες αυτες.. αλλα ηταν πρησμενο μεχρι χτες και ξαφνικα ξεπρηστικε αρκετα..σα να μου εχει ηδη ερθει..εχω και διαφανα υγρα σημερα.. τι γινεται δεν καταλαβαινω.. !!

eugenia_
10-06-10, 03:09
ευάκι, περίμενε 5 μερούλες και αν δεν έρθουν, τρέχα για χοριακούλα. σου εύχομαι ολόψυχα να είναι θετική!!

evaki1989
10-06-10, 11:52
λετε να ειμαι τυχερη αυτο το μηνα? ναι αλλα αν ειμαι εγκυος δεν θα επρεπε να ειμαι πρησμενη σαν μπαλονι? εγω νιωθω σα να μ εχει τελειωσει ηδη η περιοδος.. τρελο μπερδεμα..

evaki1989
13-06-10, 15:04
κοριτσια σημερα κανονικα περιμενω περιοδο.. αλλα δεν εχει ερθει ακομα.. αντ'αυτης εχω παλι ροζ υγρα, πονο στη μεση και κατα διαστηματα μικρες σουβλιες στην κοιλια αριστερα και δεξια (εδω και μερες ομως).. δεν ξερω τι να υποθεσω.. αα εχω και μια μικρη διαρροια σημερα δεν ξερω αν παιζει ρολο.. help!!

neraides
21-06-10, 11:57
και εγω ειχα πολυκυστικες ωοθηκες και εκανα χρονια χρηση αντισυλλιπτικων γιατι αλλιως η περιοδο δεν μου χτυπαγε την πορτα!!!!!!!!!!!και επιασα μωρακι μια χαρα σε πληροφορω!!!!!! (εννοειται χωρις την αντισυλληψη). μη σου πω οτι εμεις που εχουμε πολυκυστικες πιανουμε πιο ευκολα στο λεω απο πειρα....και η χρηση αντισυλλιπτικων που εκανα τοσα χρονια με βοηθησε να μικρηνουν κατα πολυ....μην ανχωνεσαι καθολου θα πιασεις παιδακι πριν καν το καταλαβεις!!!! ολα με το καλο σου ευχομαι!!!!!!!!!! (ο γιατρος μου ειχε πει οτι με την γεννα εξαφανιζονται εντελως) σε λιγους μηνες που θα γεννησω θα σου πω!!!!!!http://www.ticker.7910.org/an1cHt20g410000MDAwMDYxMmR8MDAwMDU1NGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif (http://www.ticker.7910.org/eng)

emetaxa
26-06-10, 13:55
Γεία σας και από εμένα.
Έχω και εγώ πολυκυστικές και μετά από αγωγή 3κύκλων με clomiphen & pregnyl χωρίς αποτέλεσμα, είμαι στη φάση που περιμένω περίοδο (κανονικά περιμένω 1 ιουλίου αν δεν έρθει μέχρι τότε θα πάρω τα γνωστά χάπια primolut) και θα κάνω ενέσεις MENPURγια πρόκληση ωορρηξίας και OVITRELLE για να ελευθερωθεί το ωαριο. Έλπίζω να αντιδράσω καλά με τις ενέσεις, γιατί ταλαιπορήθηκα αρκετά για να μου γράψουν τα παραπανω φάρμακα μέσω του ικα. ο γυναικολόγος μου είναι αισιόδοξος και πιστεύει ότι όλα θα πάνε καλά. έχω κάνει αιματολογικές, ορμονολογικές εξετάσεις υπέρηχους κολπικούς και θυρεοιδή (που δεν έχω) καμπήλη ζαχάρου, σαλπιγγογραφία και ο σύζυγος σπερματοδιαγραμμα με καλά αποτελέσματα.
αυτά από εμένα προς το παρόν, αν θέλετε μπορώ να σας πώ την όδύσσεια μου σχετικά με την διαδικασία -έγκριση τον ενέσεων από το ικα
ευχομαι σ όλες να πάνε όλα καλά.

Marypa
26-06-10, 20:48
Γεία σας και από εμένα.
Έχω και εγώ πολυκυστικές και μετά από αγωγή 3κύκλων με clomiphen & pregnyl χωρίς αποτέλεσμα, είμαι στη φάση που περιμένω περίοδο (κανονικά περιμένω 1 ιουλίου αν δεν έρθει μέχρι τότε θα πάρω τα γνωστά χάπια primolut) και θα κάνω ενέσεις MENPURγια πρόκληση ωορρηξίας και OVITRELLE για να ελευθερωθεί το ωαριο. Έλπίζω να αντιδράσω καλά με τις ενέσεις, γιατί ταλαιπορήθηκα αρκετά για να μου γράψουν τα παραπανω φάρμακα μέσω του ικα. ο γυναικολόγος μου είναι αισιόδοξος και πιστεύει ότι όλα θα πάνε καλά. έχω κάνει αιματολογικές, ορμονολογικές εξετάσεις υπέρηχους κολπικούς και θυρεοιδή (που δεν έχω) καμπήλη ζαχάρου, σαλπιγγογραφία και ο σύζυγος σπερματοδιαγραμμα με καλά αποτελέσματα.
αυτά από εμένα προς το παρόν, αν θέλετε μπορώ να σας πώ την όδύσσεια μου σχετικά με την διαδικασία -έγκριση τον ενέσεων από το ικα
ευχομαι σ όλες να πάνε όλα καλά.

Kali epituxia kai se sena loipon..kai egw exw polukustikes-to mono gnwsto mou problima ,ta alla ola einai ok- kai auto to mina ekana eneseis menopur kai ovitrelle..kai blepoume o theos boithos...eseis poso kairo prospatheite? kai giati talaipwrithikes gia na pareis tis eneseis? edw stin germania tis paraggelneis..kai authimeron tis perneis!!!kai ama pas gia ekswmatiki plirwneis 160? alliws an kaneis mono me parakolouthisi owriksias dineis summetoxi 10 ?!!

emetaxa
27-06-10, 00:04
Γεία σου MARYPA ,
τις ενέσεις για να της παρεις από το ικα πρέπει να περάσεις από επιτροπή έχοντας σπερματοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία και κολπικό υπέροιχο.
είμαι παντρεμένη 4χρόνια αλλά τα πρώτα δύο έπερνα αντισυλληπτικά, πρίν από ένα χρόνο είπαμε να κάνουμε ένα παιδάκι και επειδή δεν ερχόταν άρχισα να το ψάχνω και καταλήξαμε σε πρόκληση ωορρηξίας.
τις ενέσεις πότε της άρχισες? μόνη σου τις έκανες έιχες παρενέργειες ?

Marypa
27-06-10, 00:12
Γεία σου MARYPA ,
τις ενέσεις για να της παρεις από το ικα πρέπει να περάσεις από επιτροπή έχοντας σπερματοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία και κολπικό υπέροιχο.
είμαι παντρεμένη 4χρόνια αλλά τα πρώτα δύο έπερνα αντισυλληπτικά, πρίν από ένα χρόνο είπαμε να κάνουμε ένα παιδάκι και επειδή δεν ερχόταν άρχισα να το ψάχνω και καταλήξαμε σε πρόκληση ωορρηξίας.
τις ενέσεις πότε της άρχισες? μόνη σου τις έκανες έιχες παρενέργειες ?

Proti fora einai pou kanw mono eneseis..ton proigoumeno mina prospathisa me clomifene kai ekana mono 3 eneseis..H prwti fora einai ligo duskolo mexri na katafereis tin anamixi kai tin metafora stin belona..alla meta sunithizeis..den exw kamia parenergia kai den ponane katholou...den einai tipota apla na tis kaneis tin idia wra kathe mera..moni mou tis kanw me tin boitheia tou antra mou..kali epituxia na exoume..pote arxizeis esy?

emetaxa
27-06-10, 00:28
Γεία σου Marypa
σού έυχομαι σύντομα να έχεις καλά αποτελέσματα
τις ενέσεις για να τις πάρεις μέσω ΙΚΑ θα πρέπει να περάσεις από επιτροπή έχοντας σπερματοδιάγμμα κολπικό υπεροιχο καθώς και σαλπιγγογραφία...
τις MENOPUR τις πήρα από το φαρμακείο του ικα χωρίς συμμετοχή ενώ την OVITRELLE με συμμετοχή 8,93 ευρώ.
ουσιαστικά προσπαθούμαι ένα χρόνο πρίν έπερνα αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικων όταν τα έκοψα δεν ερχόνταν περίοδο και ψάχνοντας φτάσαμε στην πρόκληση ωορρηξίας.
με τις ενέσεις πώς αντέδρασες? και τί έιναι το plepoume?

emetaxa
27-06-10, 00:38
Proti fora einai pou kanw mono eneseis..ton proigoumeno mina prospathisa me clomifene kai ekana mono 3 eneseis..H prwti fora einai ligo duskolo mexri na katafereis tin anamixi kai tin metafora stin belona..alla meta sunithizeis..den exw kamia parenergia kai den ponane katholou...den einai tipota apla na tis kaneis tin idia wra kathe mera..moni mou tis kanw me tin boitheia tou antra mou..kali epituxia na exoume..pote arxizeis esy?

sorry για το ίδιο μύνημα πρίν.. δεν έχω καλή σύνδεση και δεν είδα ότι το έσωσε το μύνημα..

και εγώ με CLOMIFENE άρχισα αλλά δεν έιχα αποτέλεσμα. περιμένω περίδο 1ιουλίου αν δεν έρθει μέχρί τότε θα πάρω τα χάπια PRIMOLUT και θα μου έρθουν σε 7 ημέρες .
ο γιατρός μου είπε όταν έρθει περίοδος να παω στο να τον βρώ για να μου πεί τα καθέκαστα.ανυπομονώ...

Marypa
27-06-10, 12:59
Γεία σου Marypa
σού έυχομαι σύντομα να έχεις καλά αποτελέσματα
τις ενέσεις για να τις πάρεις μέσω ΙΚΑ θα πρέπει να περάσεις από επιτροπή έχοντας σπερματοδιάγμμα κολπικό υπεροιχο καθώς και σαλπιγγογραφία...
τις MENOPUR τις πήρα από το φαρμακείο του ικα χωρίς συμμετοχή ενώ την OVITRELLE με συμμετοχή 8,93 ευρώ.
ουσιαστικά προσπαθούμαι ένα χρόνο πρίν έπερνα αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικων όταν τα έκοψα δεν ερχόνταν περίοδο και ψάχνοντας φτάσαμε στην πρόκληση ωορρηξίας.
με τις ενέσεις πώς αντέδρασες? και τί έιναι το plepoume?

Euxaristw gia tis euxes!!Emeis prospathoume sxedon 2 xronia alla prin 7 mines pantreutikame.eimai sta 32 esy? Me tis eneseis antedrasa arketa kala!!Exw apo ena kalo owario kai stis duo owthikes! aaa kai to blepoume einai ...oti elpizoume se ena kalo apotelesma kapote;);)

emetaxa
01-07-10, 09:40
MARYPA καλημέρα και καλό μήνα, στο σπίτι δεν έχω καλή σύνδεση, τώρα σου γράφω από το γραφείο...

εγω είμαι 31 και παντρεμένει 4χρόνια αλλά και εμείς δύο χρόνια σχεδόν το ψάχνουμε..

θα με περάς για χαζή που δεν κατάλαβα το blepoume νόμιζα ότι είναι φάρμακο και λέω αν είναι καλό να το πάρω και εγώ!!!

στο θέμα μας τώρα: εγώ ακόμα περιμένω περίοδο.. αν δεν μου ρθουν μέχρι την δευτέρα θα πάρω τον γιατρό για να μου πεί τι να κάνω, βίαζομαι να αρχίσω και εγώ την αγωγή με MENOPUR..

ελπίζω και έυχομαι να είσαι καλά...

Marypa
01-07-10, 11:08
MARYPA καλημέρα και καλό μήνα, στο σπίτι δεν έχω καλή σύνδεση, τώρα σου γράφω από το γραφείο...

εγω είμαι 31 και παντρεμένει 4χρόνια αλλά και εμείς δύο χρόνια σχεδόν το ψάχνουμε..

θα με περάς για χαζή που δεν κατάλαβα το blepoume νόμιζα ότι είναι φάρμακο και λέω αν είναι καλό να το πάρω και εγώ!!!

στο θέμα μας τώρα: εγώ ακόμα περιμένω περίοδο.. αν δεν μου ρθουν μέχρι την δευτέρα θα πάρω τον γιατρό για να μου πεί τι να κάνω, βίαζομαι να αρχίσω και εγώ την αγωγή με MENOPUR..

ελπίζω και έυχομαι να είσαι καλά...

Euxaristw kali mou kane upomoni ..se katalabainw ,exoume polla -kaka- koina emeis...ante apo bdomada na arxiseis kai na mou peis kai sy tin empeiria sou..emeis teleiwsame me tis eneseis kai tis prospatheies;) kaname to kalutero anthrwpino dunato apo edw kai pera perimenoume kai elpizoume na boithisei kai o theos...

Κυριακή Γ.
01-07-10, 13:56
Γεια σε όλους,
είμαι καινούργια στο φόρουμ και έχω και εγώ πολυκιστικές ωοθήκες. Πριν 11 χρόνια όταν έκλεισα τα 18 μου βρήκε ογιατρός ότι έχω πολυκυστικές και έτσι ξεκίνησα τα χάπια. Έκανα θεραπεία 7 μηνών,και με συμβουλή γυναικολόγου(άχρηστη) μου είπε να τα σταματήσω. Πέρασαν 4 μήνες και αμέσως μετά ξεκίνησαν πάλι τα προβλήματα και χειρότερα από πριν. Έτσι λοιπόν άρχισα να παίρνω πάλι τα χάπια τα gynofen35 και συνέχισα να τα παίρνω άλλα 10 χρόνια, μέχρι πριν 2 μήνες που τα σταμάτησα λόγω γάμου. Ξεκινήσαμε προσπάθειες για παιδάκι, το θέλουμε και οι δύο πάρα πολύ, με αποτέλεσμα το άγχος μου να είναι διπλό. Τον πρώτο μήνα τίποτα δεν έιχα κανένα σύμπτωμα και αδιαθέτησα ακριβώς στις 30 ημέρες. Τώρα έπρεπε να μου έρθει η περίοδος στις 28/06 και μέχρι σήμερα τίποτα.Το περίεργο είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδεσ και κάτι έχω πάρα πολλές καούρες και ξινίλες, η κοιλιά μου πονάει κάτω χαμηλά στην δεξιά πλευρά συμπτώματα που δεν έιχα τον προηγούμενο μήνα.Βέβαια δεν βλέπω καμμία διαφορά στο στήθος μου. Από την μία δεν θέλω να πιστέψω πςως μπορεί και να είμαι έγκυος γιατί δεν θέλω να απογοητευτώ..Από την άλλη λέω μήπως είναι κα΄τι σχετικό με το πρόβλημα των κυστων και με αγχώνει πιο πολύ ακόμη... Συγγνωμη αν μακρηγόρησα άλλα πρεπει κάπου να τα πω γιατί δεν ξέρω τι να υποθέσω..

Κυριακή Γ.
01-07-10, 13:57
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

Sugary
01-07-10, 14:33
Γιατί δεν κάνεις ένα τεστ εγκυμοσύνης και βουρ για χοριακή!! Εγώ νομίζω πως είσαι !!!

tamar
01-07-10, 18:00
Kαλησπερα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω μπει εδώ και κανά τρίμηνο στη λίστα αυτών που θέλουν ένα μωράκι στην κοιλίτσα τους.
Εχω κι εγώ πολυκιστικές και μια έχω περίοδο μία όχι από τότε που σταμάτησα τα αντισυλλυπτικά. Εδώ και 3 μήνες για να έχω περίοδο την 35 μερα του κύκλου παιρνω τα γνωστά primolut και από τον προηγούμενο μήνα παίρνω και τα clomiphen από την 4η έως 8η μέρα περιοδου. Αυτή τη φορά όμως αντί να μου έρθει περίοδος έχω μόνο καφέ εδώ και 3 μέρες. Τεστ έκανα το πρωι αλλά βγήκε αρνητικό. Συμπτώματα εγκυμοσύνης δεν έχω πέρα από ελαφρύ πρήξιμο στήθους και αίσθημα κούρασης.Τί να είναι αυτά τα καφέ;

tamar
01-07-10, 18:02
Και επιπλέον έχω και πονάκια χαμηλά

Marypa
01-07-10, 23:24
Γεια σε όλους,
είμαι καινούργια στο φόρουμ και έχω και εγώ πολυκιστικές ωοθήκες. Πριν 11 χρόνια όταν έκλεισα τα 18 μου βρήκε ογιατρός ότι έχω πολυκυστικές και έτσι ξεκίνησα τα χάπια. Έκανα θεραπεία 7 μηνών,και με συμβουλή γυναικολόγου(άχρηστη) μου είπε να τα σταματήσω. Πέρασαν 4 μήνες και αμέσως μετά ξεκίνησαν πάλι τα προβλήματα και χειρότερα από πριν. Έτσι λοιπόν άρχισα να παίρνω πάλι τα χάπια τα gynofen35 και συνέχισα να τα παίρνω άλλα 10 χρόνια, μέχρι πριν 2 μήνες που τα σταμάτησα λόγω γάμου. Ξεκινήσαμε προσπάθειες για παιδάκι, το θέλουμε και οι δύο πάρα πολύ, με αποτέλεσμα το άγχος μου να είναι διπλό. Τον πρώτο μήνα τίποτα δεν έιχα κανένα σύμπτωμα και αδιαθέτησα ακριβώς στις 30 ημέρες. Τώρα έπρεπε να μου έρθει η περίοδος στις 28/06 και μέχρι σήμερα τίποτα.Το περίεργο είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδεσ και κάτι έχω πάρα πολλές καούρες και ξινίλες, η κοιλιά μου πονάει κάτω χαμηλά στην δεξιά πλευρά συμπτώματα που δεν έιχα τον προηγούμενο μήνα.Βέβαια δεν βλέπω καμμία διαφορά στο στήθος μου. Από την μία δεν θέλω να πιστέψω πςως μπορεί και να είμαι έγκυος γιατί δεν θέλω να απογοητευτώ..Από την άλλη λέω μήπως είναι κα΄τι σχετικό με το πρόβλημα των κυστων και με αγχώνει πιο πολύ ακόμη... Συγγνωμη αν μακρηγόρησα άλλα πρεπει κάπου να τα πω γιατί δεν ξέρω τι να υποθέσω..

Geia sou Kuriaki..me emas me tis polukustikes polla senaria mporei na paizoun kai oi kathusteriseis einai suxno fenomeno..min agxwnesai oso mporeis twra arxises tis prospatheies!!!!Ti na poume kai emeis pou konteuoume 2 xronia?? Makari na eisai kai na min talaipwritheis..perimene akoma liges meres kai kane kai kana test...kai meta pane sto giatro na kaneis kapoio uperixo i aimatologikes exetaseis kai na se dei autos ..

Κυριακή Γ.
02-07-10, 10:09
Καλημέρα...
τελικά δεν είμαι. Δεν κρατήθηκα και πήγα εχθές το μεσημέρι και έκανα β χοριακή. Τζίφος.....
Ακόμη βέβαια δεν έχω αδιαθετήσει.. Θα περιμένω ακόμη λίγο και θα πάρω τηλ τον γιατρό μου.

Κυριακή Γ.
05-07-10, 08:02
Καλημέρα.....
Καλή εβδομάδα σε όλες μας! Δευτέρα σήμερα και αισίως έχουμε φθάσει στην 8η ημέρα καθυστέρησης..

Κυριακή Γ.
05-07-10, 09:16
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΛΑΘΟΣ Η Β ΧΟΡΙΑΚΗ????
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.. ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΗΣ ΞΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ 2 ΦΟΡΕΣ Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΤΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΗΓΕ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΟΣ!!

Stellinula
05-07-10, 12:57
Η χοριακή δεν βγαίνει λάθος.

Όμως επειδή η ιστορία σου ταιριάζει με την δική μου αν ανατρέξεις καμια 10-15 σελίδες πίσω, θα δείς ότι επειδή έχεις σταματήσει λίγο καιρό τα αντισυλλιπτικά ο οργανισμός θέλει γύρω στο 5μηνο να προσαρμοστεί και θα σου κάνει κάτι τέτοια τσαλιμάκια...

Με τον γιατρό σου συζήτησε για την αρνητική χοριακ'η και μπορεί να σου δώσει primolut ή duphaston για να σου έρθει η περίοδος και να ξεπριστεί η κοιλιά σου....

kiki_keli
20-07-10, 23:50
Η χοριακη όντως δεν κάνει λάθος.Θα μπορουσε να ειναι χαμηλή η τιμη της όμως εαν βιαζόσουν πολύ να κάνεις την εξέταση και την έκανες πολύ νωρίς.και πάλι βέβαια φαινεται εαν υπάρχει εγκυμοσυνη απλά η τιμη της, εαν γινει πολύ νωρίς, δεν ειναι υψηλή

kiki_keli
21-07-10, 00:15
Κυριακή μου συνωνόματη, να σου πω τη δικη μου ιστορια..Ειμαι 29 ετων κ από τότε που μου πρωτοηρθε περιοδος δεν ειχα σχεδον ποτέ κανονικο κυκλο.πάντα 40-50-60 μέρες κ ποτε δεν ηξερα ποτε θα μου ξαναερθει λόγω πολυκιστικών.έπαιρνα γύρω στα 8-9 χρόνια αντισυλληπτικά για τη ρύθμιση του κύκλου,αλλά οποτε τα σταματουσα πάλι τα ίδια.Ώσπου τα βαρεθηκα κ τα σταματησα.Όταν αρχίσαμε ελεύθερα με τον άντρα μου κ πέρασαν 6 μήνες χωρίς να μείνω έγκυος,άρχισα να αγχώνομαι,να κάνω εξετασεις ορμονικές κ να διαβαζω τα πάντα για πολυκιστικές κ εγκυμοσύνη.Αυτό με έκανε χειρότερα γιατί αγχώθηκα ακόμα παραπάνω χωρίς να το θέλω κ άρχισα να σκέφτομαι μέτρηση θερμοκρασίας,τεστ ωορρηξίας,υποβοηθούμενες μεθόδους κτλ..ο γιατρος μου δεν ηταν κ πολύ αισιόδοξος κ ετσι ξανάρχισα τα χάπια.τους τελευταιους μήνες όμως όποιο χάπι κ αν δοκίμαζα μου εφερνε αναγουλες κ ετσι μην αντεχοντας ολη αυτη την κατασταση ειπα στον εαυτο μου τα παραταω ολα,προσευχήθηκα κ ειπα οτι ειναι να γινει ας γινει.Τελικά,πριν από 7 μήνες έφερα στον κόσμο το μωράκι μου!!ειχα μια ομαλότατη εγκυμοσύνη κ όλα πήγαν καλά με τη βοήθεια του θεού..Συμβουλή?χαλάρωσε,χαρείτε με τον άντρα σου κ όλα θα γίνουν την κατάλληλη ώρα

ElliPsy
21-07-10, 08:16
΄Εχω κι εγώ πολυκυστικές, έπαιρνα 10 συνεχόμενα χρόνια αντισυλλυπτικά και δεν άλλαξε τίποτα... Έτσι αρχίσαμε αμέσως τις προσπάθειες με πρόκληση ωορρηξίας και τώρα, 5 μήνες και 2 ωορρηξίες αργότερα, έμεινα έγκυος. Από την στιγμή που ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να μείνω έγκυος, απλά θα πάρει περισσότερο χρόνο, μου έφυγε το άγχος και αυτό πιστεύω βοήθησε πολύ. Καλή επιτυχία σε όλες!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
24-07-10, 09:37
Τελικά ούτε οι πολυκυστικες ειναι μεγάλο προβλημα υπογονιμότητας σε μενα, το μυαλό μου είναι ή κατι που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη.Μετα από σπερμοδιάγραμμα αψογο,τελεια σαλπιγγογραφία,ανύπαρκτο θυροειδή,καλές ορμονικές και κύκλο 31-32 ημερών (για πολυκυστικες),μου μπηκε οτι τελικά το πρόβλημα είναι στην προγεστερόνη,εκανα εξεταση αιματολογική πριν ενα μήνα χωρις θεραπεια και ηταν "εκκριτικη φαση τιμες απο 0,3 ως 25, ειχα 12" , και η μικροβιολόγος και ο γυναικολόγος μου μου ειπαν οτι είναι καλή τιμή.Εχω τρελαθει δεν μπορώ να βρω τι φταίει.Σκεφτομαι να κανω την ca125 για την ενδομητρίωση.
Χτες εκλεισα ακριβως 2 χρονια από την τελευταια φορα που έμεινα εγκυος.Γιατι δεν ξαναρχεται αφού όλα είναι τοσο καλά.Εξομολογηθηκα και κοινώνησα και μου εδωσαν από το μοναστηρι του Πατερ Παϊσιου την ζωνη του αγιου Αρσενίου που ειναι θαυματουργη,την εχω κατω από το μαξιλαρι μου,περιμενοντας.

Κυριακή Γ.
04-08-10, 13:11
Αγαπημένο Σοφουλάκι...
απο την στιγμή που έχεις μείνει ήδη μια φορά έγκυος δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..... Τι να πούμε και εμείς που ούτε καν περίοδο δεν βλέπουμε... Γι' αυτό χαλάρωσε και θα έρθει....Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου γιατί ξέρω πως είναι να θέλεις και να μην έρχεται.!!! Όπως το εύχομαι για όλες μας!

Κυριακή Γ.
04-08-10, 13:20
έχω να πω κάτι σε όλες μας.... Κορίτσια μακριά το άγχος!!!!!!! Είναι το χειρότερο... εγώ το μόνο που κατάφερα από το πολύ άγχος ήταν να αρρωστήσω. Αυτή την στιγμή έχω να αντιμετωπήσω την οισοφαγική παλινδόμηση που δημιουργήθηκε από το βρομερό άγχος & το ελικοβακτηρήδιο του πυλωρού... με αποτέλεσμα να παίρνω 10 χάπια την ημέρα & το στομάχι μου σε αθλία κατάσταση...... Ευτυχώς το μόνο ευχάριστο είναι ότι με την συγκατάθεση του γυναικολόγου οι προσπάθειες για μωράκι συνεχίζονται, γιατί τα συγκεκριμένα χάπια δεν πειράζουν σε περίπτωση εγκυμοσύνης!! Δόξα σοι ο Θεός!!!! Οπότε το συμπέρασμα ένα ΗΡΕΜΙΑ!!!!!!!!και το λέω για να το καταλάβω πρώτα απ' όλλα εγώ!

Κυριακή Γ.
04-08-10, 13:25
Γεια σου ElliPsy...
πολύ χαίρομαι για εσένα γιατί παίρνω θάρρος από την δική σου περίπτωση.... Σου εύχομαι καλή λευτεριά και μακάρι τόσο γρήγορα να μου δώσει και εμένα ο Θεούλης ένα μωράκι...!!! Με τι χάπια έκανες θεραπεία??????? Έγω παίρνω τα Duphaston & τα Serpafar....

Aranka
04-08-10, 16:39
Γεια σας κ απο μενα! καινουρια στην παρεα...Ενα χρονο παντρεμενη και με πολυκυστικες! Ολες λεμε κ ολοι μας λενε "οχι αγχος κ μην το σκεφτεσαι"... Μηπως μπορει να μου πει καποιος τον τροπο να μη το σκεφτομαι;;;;

nicoleSi
05-09-10, 23:15
Γεια σας κοριτσια! Και εγω new member και με πολυκυστικες απ'τα 13 μου. Κατα καιρους επαιρνα αντισυλλπτικα και εχω κανει 2 επεμβασεις με λειζερ.
Στον ανδρα μου το ειχα πει πριν αρραβωνιαστουμε και το πηρε σχετικα καλα (σχετικα γιατι εκεινη τη στιγμη δεν ηξερα καν τι ειναι).
Εδω και 2 χρονια περιπου εχουν εξαφανιστει...ετσι μου λεει η γυναικολογος μου... απο τοτε προσπαθουμε να κανουμε μωρο.
Απ'οτι μου ειπε η γυναικολογος μου οι πολυκυστικες μπορουν να αυξησουν την πιθανοτικτα να αποβαλεις αλλα δεν ειναι καθολου απιθανο να μεινεις χωρισ φαρμακα και τετοια εγκυος. Απλα θελει παραπανω προσοχη και ξεκουραση.

Dear Aranka....δεν υπαρχει τροπος να αποβαλεις το αγχος!!!!
Παντα ειναι το μυαλο σου εκει και μονο εκει! Στο μωρο που θα κρατησεις στην αγκαλια σου! Με αυτη την σκεψη κοιμασαι, με αυτην ξυπνας!
Εγω προσωμικα δεν θεωρω τις πολυκυστικες εμποδια η προβλημα, οχι επειδη αυτη τη στιγμη εχουν εξαφανιστει αλλα επειδη εμαθα να ζω με 'κεινες και εχω διπλα μου εναν ανθρωπο που μ'αγαπει και με στηριζει ( με πολυκυστικες, τριχες και ολα τα σχετικα).

Γιώτα Αμαλιάδα
06-09-10, 21:29
κοριτσια καλησπερα σας!και εγω καινουργια στο τοπικ αλλα παλια με τις πολυκυστικες.διαβαζω τοση ωρα τις ιστοριες σας και τρελαινομαι με τοσα προβληματα που δημιουργουν!:evil:εγω τις ανακαλυψα στα 19 οταν ενας γυναικολογος του ικα(ο θεος να τον κανει και ανθρωπο)μου πεταξε στα μουτρα ενα "εχεις πολυκυστικες!δεν θα μπορεσεις να κανεις παιδι μονη σου!μονο με βοηθεια και αν..."και ενω ειχα παει με καθυστερηση κοπηκανε τα γονατα μου!ξαφνικα ενιωσα αναπηρη...πηγα και σε αλλους γιατρους.τα ιδια.για εξετασεις κουβεντα!μου εδωσαν αντισυλληπτικα μπας και ρυθμιστει ο κυκλος και μικρυνουν οι κυστες.ολα καλα.επαιρνα τα meliane αρκετα χρονια.πιο πολυ για να εχω σταθερο κυκλο.παντρευτικα και αποφασισαμε με τον καλο μου να κανουμε παιδι.απο τον πρωτο μηνα τα λογια εκεινου του τρισαθλιου ηταν στο μυαλο μου!περνουσαν οι μηνες αλλα μπεμπε τπτ.να δεις ελεγα που ειχε δικιο!αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια!και τον 4 μηνα προσπαθειων που ειπα αντε να ερθει η ακατανομαστη για να αρχισω τις εξετασεις εκεινον τον μηνα ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος!!!!ηταν ο μονος μηνας που ειχε περασει που δεν ειχα κλαψει οταν εβλεπα εγκυμονουσες που δεν περασε ουτε μια στιγμη απο το μυαλο μου οτι μπορει εκεινον τον μηνα κατι να εχει γινει!τωρα κραταω στην αγκαλια μου τον πολυτυμοτερο θυσαυρο του κοσμου!την κορουλα μου!ειναι αληθεια οτι μετα την γεννα υποχωρουν η μυθος?

Γιώτα Αμαλιάδα
06-09-10, 21:40
ξεχασα να σας πω οτι ο κυκλος μου ειναι στις 33-35 ημερες με κατι τρελλες αποκλησεις προ γεννας στις 60 μια με δυο φορες τον χρονο.μετα την γεννα εδω και 1 χρονο περιπου ειναι στις 30-33.τωρα βεβαια πρεπει να ξανατρελαθηκε γιατι τηπ 14/7...και ακομα τιποτα.αρνητικα τεστ και αρνητικες χοριακες.η γυναικολογος μου με ξαναστελνει παλι σε λιγες μερες για χοριακη αν δεν εχει ερθει καθως λεει υπαρχει ακομα περιπτωση καθυστερημενης συλληψης(προσπαθουμε εδω και 4 μηνες)και δεν μου δινει χαπια για να ερθει!εγω δεν πιστευω οτι ειμαι εγκυος.το πιστεψα στην αρχη αλλα τωρα οχι πια...νομιζω οτι δεν εκανα καθολου ωορηξια...θελω να μου ερθει για να ξεκινησω παλι τις προσπαθειες....δεν αντεχω αλλο αυτην την αναμονη....τελικα δεν γλυτωνουμε ποτε απο αυτες???????????:evil:

b.hope
08-09-10, 13:01
Καλημερα κοριτσια..
Ειμαι κι εγω καινουρια στο forum και αυτο ειναι το πρωτο post στο οποιο γραφω.
Μολις προχθες εμαθα οτι εχω πολυκυστικες(ειμαι 29χρ.)και λεω μολις προχθες γιατι οσα χρονια πηγαινω στο γυναικολο δεν ειχαμε δει τιποτα.
Και ρωταω τωρα εγω:γινεται να μεφανιστουν απο το πουθενα?
Να σημειωσω οτι δεν εχω ουτε τιχοφυια,ουτε ακμη,ουτε παραπανω κιλα.
Ειμαστε σε προσπαθεια για νινακι και εχω λιγο αγχωθει...:???:

Κούκου
08-09-10, 13:44
Καλημερα κοριτσια..
Ειμαι κι εγω καινουρια στο forum και αυτο ειναι το πρωτο post στο οποιο γραφω.
Μολις προχθες εμαθα οτι εχω πολυκυστικες(ειμαι 29χρ.)και λεω μολις προχθες γιατι οσα χρονια πηγαινω στο γυναικολο δεν ειχαμε δει τιποτα.
Και ρωταω τωρα εγω:γινεται να μεφανιστουν απο το πουθενα?
Να σημειωσω οτι δεν εχω ουτε τιχοφυια,ουτε ακμη,ουτε παραπανω κιλα.
Ειμαστε σε προσπαθεια για νινακι και εχω λιγο αγχωθει...:???:

Καλή σας μέρα,
Εγώ δεν είμαι καινούργια στο φόρουμ αλλά τώρα τελευταία ξανα άρχισα να γράφω και μόλις είδα και το θέμα των πολυκυστικών είπα ουπσ εδώ έιμαστε.....

b.hope έχω να σου πω ότι και εγώ ότι στα 28 άκουσα πρώτη φορά ότι έχω πολυκυστικές.....
Ποτέ μα ποτέ δεν είχα προβλημα με τον κυκλο μου ήταν πάντα τόσο σταθερός μέχρι και στην ώρα που μου ερχοταν κάθε 26 μέρες ακριβώς.
Γι'αυτό και δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι έχω τέτοιο θέμα..:sad:

έχω μεν κάποια τριχοφυϊα αλλά όχι όπως κάποιες περιπτώσεις που έχω δεί :roll: από ακμή βγάζω σπυράκια κυρίως όταν είναι να αδειαθετήσω γενικότερα έχω λιπαρό δέρμα.
Να σημειώσω όμως ότι από τότε που παντρεύτηκα (3 χρόνια) έχω πάρει
7-8 κιλά που δεν μπορώ να αποχωρηστώ....:???:

το θέμα είναι ότι πριν λίγες μέρες μετά απο τυχαίο υπερυχιτικό έλεγχο διαπιστώθηκε ότι έχω αυξημένο ένα όζο του θυροειδούς και αναρωτιέμαι να έχουν σχέση οι πολυκυστικές με αυτό άραγε:confused::confused::confused:

Τον οκτώβριο θα κάνω την εγχείρηση αφαίρεσης το θυροειδή και μετά ξανα βουρ για το μωρό....:p:p
εγώ βέβαια θα κάνω εξωσωματική γιατί υπάρχει πρόβλημα στο σύντροφο, ό γιατρός μου δεν μου είπε ούτε μία φορά ότι το προβλημα μας για την υπογονιμότητα είναι οι πολυκυστικές, η εξωσωματική γίνεται λόγω των μαχητουλιδών μας.......:|

b.hope
08-09-10, 14:00
Κουκου μου ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.
Οποτε δεν ειμαι η μονη που της δημιουργηθηκαν αργοτερα..
Μετα απο ορμονολογικο ελεγχο ανακαλυψα κι εγω οτι εχω υψηλα αντισωματα θυροειδους(για οζους δεν ξερω ακομα,[ρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να με σει).
Μου ειπε λοιπον ο γιατρος οτι ο θυροειδης μπορει να ειναι μια απο τις αιτιες που δεν κανουμε καθε μηνα ωορρηξια(!)
Αυτο δεν σημαινει συγχρονως κι οτι εφοσον δεν σπανε τα αυγουλακια μενουν στην ωοθηκη και γινονται κυστουλες??
Μπορει να λεω και βλακειες..