PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤ!!!

KANGOO
27-10-08, 01:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ.ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ.
ΤΑΚΤΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗΣ ΦΥΣΗΣ.
ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 45-70%.
ΕΧΩ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ Η ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΑ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ 85% !!!!!!!
ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΘΗΚΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΜΕ ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΗΡΗΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙς ΕΙΧΑΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ?
ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΣΑΣ?
ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ Ο ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ? Ή ΕΝΑ ΦΟΡΗΤΟ AIR CONDITION?(ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΗΤΟΥ..)

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΒΗΧΑΣ ΜΑΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Athena
27-10-08, 07:33
Ειναι πολυ καλη λυση ο αφυγραντηρας.Εμεις λογω του οτι πλυμμηρησαμε περυσι αναγκαστικα πηραμε εναν για να τραβηξει την υγρασια απο τους τοιχους...παντως το ανωτατο που εδειχνε ηταν 70,εσεις μαλλον εχετε πολυ υψηλα επιπεδα...τωρα να σου πω διαφορες.Θα εχεις παρατηρησει αν κοιμηθεις σε σπιτι με υγρασια ξυπνας μπουκωμενος,ισως με λιγο βηχα καλα για τα μαλλια δεν συζηταμε :lol: Ολα αυτα σταματησαν απο τον καιρο που τον χρησιμοποιουμε.Ειδικα ατομα με χρονια βρογχιτιδα,ασθμα κλπ ταλαιπωρουντε περισσοπτερο..

maritsa
27-10-08, 08:39
Athena ποιο μοντέλο αφυγραντήρα έχετε πάρει; Σκεφτόμαστε κι εμείς να αγοράσουμε, αλλά δεν έχουμε αποφασίσει αν θα πάρουμε κάποιο μικρό για ένα μόνο δωμάτιο για να δούμε πρώτα αν μας ''βολέψει'' η κάποιο μεγαλύτερο που να είναι για όλο το σπίτι. Εχετε δει δηλαδή διαφορά στην υγρασία;κι εμάς δεν σπάνια ανεβαίνει η υγρασία πάνω από 70% αλλά και αυτή την υγρασία την καταλαβαίνω και θα προτιμούσα τα επίπεδά της να μην ξεπερνούν το 55-60%

Athena
28-10-08, 18:12
Outdoor temperature Recommended indoor relative humidity level
-20 F .............. 15 to 20 percent
-10 F .............. 20 to 25 percent
0 F .............. 25 to 30 percent
+10 F .............. 30 to 35 percent
+20 F .............. 35 to 40 percent

PHILCO ειναι η μαρκα και να σας πω οτι το νερο που μαζευεται το χρησιμοποιεις στο σιδερο ατμου :wink:

monbebe
29-10-08, 12:36
to spiti mas einai apaisio! eytyxws apla proswrino mexri na pame sto monimo! den kserw ti kakotexnies eginan otan to eftiaxnan alla otan prwtobalame ntoulapes sapisan ta panta... na fantasteite oti apo thn ygrasia sto dwmatio mou epiase mouxla mia gwnia sto strwma... tespa den synexizw giati sygxizomai... diabazontas ta parapanw me bazete se skepseis giati: o gios mou edw kai 3 xeimwnes -apo oktwbrh ws flebarh peripou- einai monimos synaxomenos. mykses kai bhxas... eite me flema eite apla kseros bhxas apistefta enoxlhtikos kai gia ekeinon kai gia emas mias kai den mporei na koimh8ei. fetos einai h prwth tou xronia ston paidiko kai anarwtiwmastan ka8e fora ti ftaiei kai einai ka8e fora arrwstos kai gia toso kairo... h lysh sthn arxh siropi -mucothiol 'h sinecod analoga to bhxa, sta xontra siropi aerolin kai gia prwth fora peysi kaname maska aerolin...- h paidiatros mou'xe pei oti an kaname test allergias htan poly mikros na fanei kati.. pws mporw na dw an ftaiei telika h ygrasia pou to paidi einai synexeia arrwsto?

epipleon - :evil: - me to zori prepei na baloume petrelaio giati o pe8eros mou 8ewrei oti pote de kanei kryo... ekeinos pote den ton anabei opote den ton apasxolei... alla ka8e xrono tetoia epoxh mexri na er8ei o petrelaias ouf! kai exw egw to paidi stous 18 ba8mous sta8era mes to spiti, paei panw kai to megalytero pou mporei na breis se 8ermokrasia spiti tous einai 9-12 ba8mous! alla o an8rwpos den pei8etai me tipota! exei kai kala ena tzaki, s'ena xwro kai apo kei kai pera ta dwmatia ksylo... ti na peis...

ANABELA
03-03-09, 23:24
λοιπον κοριτσια δεν ανοιγω καινουριο θεμα αφου υπαρχει ηδη.θελω να με βοηθησετε στην επιλογη υγραντηρα.
επειδη βλεπω την κορουλα μου συνεχως μπουκωμενη αποφασισα να αγορασω εναν.
ποιον ομως?
ειδα εναν της κικο που λεγεται ''healthy breathing'' με ζεστο ατμο κ θηκη για αιθερια ελαια.
εναν δευτερο που ειδα παλι της κικο ''easy vap'' λεγεται με ζεστο ατμο κ ειδικη θηκη παλι.

εχει καμια σας καποιον απο τους δυο?μπορει να μου πει αν ειναι ευχαριστημενη?

επισης υπαρχουν κ καποιοι υγραντηρες ιονιστες.αυτοι τι ειναι?ειναι καλυτεροι?

σας ευχαριστω προκαταβολικα

TARA
04-03-09, 10:17
xristina1 καλημέρα!
΄Εχω υγραντήρα της chicco, δεν ξέρω ποιος απ΄τους δυο είναι, δε γράφει κάτι επάνω. Είμαστε ευχαριστημένοι πάντως, έχει βοηθήσει κι εμένα που πάσχω από αλλεργική ρινίτιδα και είμαι συνεχώς μπουκωμένη. Τον έχω περίπου 2 χρόνια.

irida85
04-03-09, 10:19
Χριστινακι το θεμα αυτο ειναι για ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΕΣ ενω εσυ ζητας ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ. Ειναι ακριβως το αντιθετο....
Ο υγραντηρας δημιουργει υγρασια ενω ο αφυγραντηρας τραβαει, μειωνει την υγρασια... Ειμαι κερκυραια βλεπεις και ξερω καλα απο υγρασιες!!!!! χαχαχα :wink: :)
Μαλλον πρπει να ανοιξεις νεο θεμα αν δεν υπαρχει ηδη καπου αλλου αυτο που ζητας.....

irida85
04-03-09, 10:23
ΤARA κι εγω εχω αλλεργικη ρινιτιδα αλλα εχω ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ γιατι με πειραζει η υγρασια αφανταστα. Μαλιστα δε μπορουσα καν να σταθω στο σπιτι μιας φιλης μου που ειχε φοβερη υγρασια (ετρεχε η μυτη μου, τα ματα μου ηταν βαρια) και οταν πηρε τον αφυγραντηρα (εχει 2 κοριτσακια επισης με ασθμα βροχικα κλπ) αλλαξε ολη η ατμοσφαιρα και τωρα μπορω και πηγαινω ανετα!!!!!!!! :) Φοβερη αλλαγη......

TARA
04-03-09, 10:33
ΤARA κι εγω εχω αλλεργικη ρινιτιδα αλλα εχω ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ γιατι με πειραζει η υγρασια αφανταστα. Μαλιστα δε μπορουσα καν να σταθω στο σπιτι μιας φιλης μου που ειχε φοβερη υγρασια (ετρεχε η μυτη μου, τα ματα μου ηταν βαρια) και οταν πηρε τον αφυγραντηρα (εχει 2 κοριτσακια επισης με ασθμα βροχικα κλπ) αλλαξε ολη η ατμοσφαιρα και τωρα μπορω και πηγαινω ανετα!!!!!!!! :) Φοβερη αλλαγη......

Λες να κάνω βλακεία τόσο καιρό? Είχα την αίσθηση ότι βοηθούσαν οι ατμοί επειδή ξηραίνεται η ατμόσφαιρα από το καλοριφέρ. Αυτές τις μέρες που έχει ζέστη κι έχω ανοιχτά παράθυρα ως το απόγευμα είμαι μια χαρά!

ANABELA
04-03-09, 11:34
aaaaδεν υπαρχει 2 σε 1?εγω που θελω για ξηρο περιβαλλον κ για μπουκωμενη μυτουλα ποιον να παρω?

ποσο τον ειχες αγορασει?εγω αυτους που σου λεω κανουν 30 κ 80 ευρω

TARA
04-03-09, 11:50
Δε θυμάμαι το κόστος ακριβώς. ΄Η 50 ή 100 ευρώ. Νομίζω όμως 50 γιατί το 100 πολύ μου ακούγεται.

anthula
04-03-09, 11:58
Εμάς έχει αφυγραντήρα το κλιματιστικό του σπιτιού και δεν χρειαζόμαστε έξτρα... είναι της μιτσουμπίση και τον χρησιμοποιώ αραιά και που, δλδ όταν σιδερώνω, όταν απλώνω καμιά φορά μέσα ρούχα ή βρέχει έξω και έχει απίστευτη υγρασία.
Επίσης ιονιστή χρησιμοποιείται; Έχω έναν της ντελόγκι μεγάλο για να καλύπτει τον ενιαίο χώρο, τον είχα αγοράσει στον μεσαίο που είχε συνεχώς αλλεργίες και τώρα δεν τον άνοιξα στην μικρή.
Λέτε να τον ανοίξω; Το κακό είναι πως και ο αφυγραντήρας και ο ιονιστής βγάζουν κρύο αέρα.

ANABELA
04-03-09, 12:22
α ανθουλα αυτο ηθελα να ρωτησω.βγαζει κρυο αερα ο ιονιστης?κ τι καλο κανει περισσοτερο απο τον απλο υγραντηρα μα ζεστο ατμο?

anthula
04-03-09, 12:33
α ανθουλα αυτο ηθελα να ρωτησω.βγαζει κρυο αερα ο ιονιστης?κ τι καλο κανει περισσοτερο απο τον απλο υγραντηρα μα ζεστο ατμο?

Χριστίνα υπάρχει ο αφυγραντήρας που ρωτάει η καγκού ο οποίος ξηραίνει τον χώρο που έχει πολύ υγρασία.
Υπάρχει ο υγραντήρας που κάνει ακριβώς το αντίθετο και υπάρχει και ο ιονιστής.
Στο γούγλη λέει για τον ιονιστή:

Ιόν είναι ένα άτομο στο οποίο έχουν προσκολληθεί ή προστεθεί ένα ή περισσότερα ηλεκτρόνια.

Στη δεύτερη περίπτωση προκύπτει αρνητικό ιόν. Όταν μιλάμε για ιόντα του αέρα αναφερόμαστε κυρίως σε αρνητικά ιόντα οξυγόνου. Οι υπεριώδεις ακτίνες του ήλιου και οι κεραυνοί ιονίζουν τα άτομα οξυγόνου της ατμόσφαιρας. Ένα κυβικό εκατοστό ατμοσφαιρικού αέρα περιέχει 1.000 έως 4.000 αρνητικά ιόντα. Ο ιονιστής αέρα περιλαμβάνει ένα ηλεκτρικό κύκλωμα τάσης 10.000-15.000 βολτ περίπου. Τα άτομα του οξυγόνου, όταν έρχονται σε επαφή με τόσο υψηλή τάση, ιονίζονται. Έτσι ο αέρας που βγαίνει από τον ιονιστή είναι πλούσιος σε ιόντα, γεγονός που συμβάλλει στο να διατηρείται η ατμόσφαιρα των εσωτερικών χώρων καθαρή. Αυτό συμβαίνει γιατί τα αρνητικά ιόντα ενώνονται με σωματίδια που αιωρούνται στον αέρα (σκόνη, αρώματα, καπνός, γύρη, βακτηρίδια) και τα φορτίζουν ηλεκτροστατικά. Επομένως, η σκόνη, αντί να "κυκλοφορεί" ελεύθερα, προσκολλάται, "κάθεται", όπως λέμε συνήθως, στις γύρω επιφάνειες και στους τοίχους του δωματίου. Θεωρητικά, η χρήση ιονιστή θα έπρεπε να ωφελεί όσους υποφέρουν από αλλεργίες. Ωστόσο, υπάρχουν έρευνες που δεν αποδέχονται την ωφελιμότητά του.

Εγώ αυτόν που έχω λειτουργεί με αέρα, δεν είναι όπως αυτόν
http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=5634&ct=78&gclid=CLPTvvKIiZkCFQRJtAod7mxNnA
Ο δικός μου έχει μπροστά φίλτρο, φαντάσου πως από εκεί που έχει φίλτρο ρουφάει τον αέρα και τον βγάζει από επάνω φιλτραρισμένο.

TARA
04-03-09, 13:05
Ανθούλα κι εγώ της mitsubishi έχω κλιματιστικό. Λες να΄χει αφυγραντήρα και να μην το ξέρω? :shock:

anthula
04-03-09, 13:27
Ανθούλα κι εγώ της mitsubishi έχω κλιματιστικό. Λες να΄χει αφυγραντήρα και να μην το ξέρω? :shock:

Tara εάν έχουμε το ίδιο κοίταξε το χειριστήριο, στη πάνω σειρά είναι
on/of too warm too cool

Στην δεύτερη σειρά διαλέγεις τη θέλεις, δλδ έχει το χιόνι που είναι η ψύξη, τον ήλιο για το ζεστό και μια σταγόνα νερό που είναι αφύγρανση έχει και ένα άλλο που είναι παραλληλόγραμμο με τοξάκια νομίζω είναι για ανακύκλωση του αέρα αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Για κοιταξέ το.
Επιλέγεις την σταγονίτσα και τίποτε άλλο, δεν σε αφήνει να επιλέξεις ούτε καν θερμοκρασία...

TARA
04-03-09, 13:37
Ανθούλα σ΄ευχαριστώ πολύ! Ακριβώς αυτά δείχνει το χειριστήριο. Κοίτα να δεις τι μαθαίνει όποιος δε διαβάζει ποτέ τις οδηγίες! :wink: :roll:

Nantia
04-03-09, 14:00
[quote="anthulaΓια κοιταξέ το.
Επιλέγεις την σταγονίτσα και τίποτε άλλο, δεν σε αφήνει να επιλέξεις ούτε καν θερμοκρασία...[/quote]

Ανθουλα μου νομιζω οτι και στο δικο μου εχω δει την σταγονα... (και δεν ηξερα τι ειναι :oops: ) Αν δουλευει σε χρωσταω κερασμα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

anthula
04-03-09, 14:11
KANGOO δεν κοιτάς κι εσύ το κλιματιστικό σου μήπως έχεις σταγονίτσα;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

KANGOO
04-03-09, 16:47
καλησπερα

δυστυχως , δεν εχω κλιματιστικο καρδια μου....

μου ειπαν οτι επειδη εχει η περιοχη πολλλλλληηηη υγρασια, ο αφυγραντηρας δεν θα κανει τιποτα, γιατι εχουν ποτησει οι τοιχοι και το σπιτι ειναι καινουργιο...
ανοιξη ερχεται, ευκαιρια για να μην καθομαι σπιτι ψαχνω..αρα καιρος για βολτες..χαχαχ.....καθομαι στον ηλιο και λιαζομαι..
οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω
φιλακια

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
04-03-09, 16:55
πουλακι μουυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!εδω εισαι εεεεεεεεε;;;;;;;
εχεις προβλημα με την υγρασια εεεε;;;;;;νομιζω πως ναι,πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις αλλο σπτι!!!!θερμανση δεν εχει το σπιτι;κι αν εχει τοτε γιατι εχεις υγρασια;;;περισσοτερη υγρασια απο το νησι εχει;;;;;

irida85
05-03-09, 15:03
καλησπερα
δυστυχως , δεν εχω κλιματιστικο καρδια μου....
μου ειπαν οτι επειδη εχει η περιοχη πολλλλλληηηη υγρασια, ο αφυγραντηρας δεν θα κανει τιποτα, γιατι εχουν ποτησει οι τοιχοι και το σπιτι ειναι καινουργιο...
ανοιξη ερχεται, ευκαιρια για να μην καθομαι σπιτι ψαχνω..αρα καιρος για βολτες..χαχαχ.....καθομαι στον ηλιο και λιαζομαι..
οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω
φιλακια

KANGOO ειμαι ακριβως στην ιδια φαση (μη σου πω χειροτερη) Κι εμας η περιοχη εχει πολληηηηηη υγρασια γιατι ειμαστε σε νησι! Επισης μπηκαμε σε καινουργιο σπιτι (ενοικιο οχι δικο μας) και ξεραμε απο την αρχη οτι πρεπει να στεγνωσει το σπιτι, ετσι αναβαμε πολυ καλοριφερ (τα μαλλιοκεφαλα μας εχουμε πληρωσει σε πετρελαιο)
Εμεις ειχαμε αιρκοντισιον απο το προηγουμενο σπιτι στην Αθηνα που δεν ειχαμε καθολου υγρασια. Παρολαυτα εχει το κουμπακι που το κανει αφυγραντηρα υποτιθεται, οπως τα περισσοτερα αιρκοντισιον, αλλα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τον αφυγραντηρα!!!!!!!!!! Εμεις τον πηραμε 300€ τον αφυγραντηρα (δεν υπαρχουν και φθηνοτεροι εδω, αλλα θελαμε να μη παρουμε καμια χαζομαρα που να μην κανει τιποτα) και σωθηκαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!
Μην ακους που σου λενε οτι δεν κανει δουλεια κλπ. Αν σας αρεσει πολυ αυτο το σπιτακι και δε θες να μετακομισεις (οχι οτι θα εισαι 10000% σιγουρη οτι το επομενο σπιτι δεν θα εχει υγρασια) παρε αφυγραντηρα (θα γλιτωσεις και τα χρηματα της μετακομισης -χαχαχαχα)
Τωρα βλεπω οτι μερικα κοριτσια κανουν τη δουλεια του αφυγραντηρα με το αιρκοντισιον... Ισως αν ειναι καποιο πολυ καλης εταιρειας και ακριβο να την κανει τη δουλεια, αλλα πιστευω οτι ο αφυγραντηρας απο τη στιμη που ειναι καθεαυτο κατασκευασμενος να τραβαει την υγρασια θα κανει σιγουρα καλυτερη δουλεια , ειδικα σε δυσκολες περιπτωσεις σαν τις δικες μας.....
Ουφ!!!!!!! Αυταααααααααα Ελπιζω να βοηθησα! Κι εμεις δεν ξεραμε τπτ για αφυγραντηρα και παιδευομασταν ωσπου μια φιλη μου επισης Κερκυραια εκανε την αρχη! :D :D :D

KANGOO
05-03-09, 16:32
ΧΕΛΙΔΟΝΙ, καλησπερα

Ακομα εχω προβλημα στα επιπεδα υγρασιας στο σπιτι, για να φαντασεις απο τον Οκτωμβριο που ανοιξα το ποστ, δεν εχει αλλαξει τιποτα.Συγκεκριμενα σημερα που εβρεξε η υγρασια ανεβηκε στο 80% μεσα στο σπιτι...Οσο για την θερμανση...δεν εχει σταματησει να καιει απο την αρχη του χειμωνα, το εχουμε στους 25 βαθμους, ειδαλως η υγρασια θα ηταν ακομα περισσοτερη, και ολα αυτα γιατι το σπιτι ειναι σχετικα καινουργιο και η περιοχη ειναι..βλεπε Λονδινο, με πολλες ομιχλες..λογω παλιας λιμνης-βαλτος.. Περιπτωση μετακομισης δεν παιζει, ισως μετα απο δυο χρονια. Θα το λεω παντα οτι αλλη η υγρασια του νησιου που την εζησα και αλλη η υγρασια στην στερια και μαλιστα σε περιοχη που ειχε παλια λιμνη. Η υγρασια που εχει το νησι ειναι διαφορετικης ποιοτητας, οταν ειμασταν εκει , δεν αρρωστησαμε ποτε και μαλιστα παλιο προβλημα με αμυγδαλες που ειχα, εγινα ακομα καλυτερα, και ειχα μαζι μου και το παιδι, 9 μηνων τοτε....
Η μονη λυση ειναι η ανοιξη και οι λιακαδες που ευτυχως το σπιτι ειναι ευαερο και ευηλιο και θα ξεραθουμε λιγο...
φιλακια

KANGOO
05-03-09, 16:39
irida85, καλησπερα

Αρκετα διαφωτιστικη η λυση σου, και με εβαλες σε σκεψεις..
Δεν διευκρινησες αν εισαι στα παραλια του νησιου ή στην ενδοχωρα, και θελω να σε ρωτησω αν στους τοιχους του σπιτιου σου εχεις μουχλα ή κατι παρομοιο, (εγω δεν εχω τετοιους μυκητες)
Ποσο καιρο χρησιμοποιησες τον αφυγραντηρα? ποση υγρασια ειχες? και ποση εχεις τωρα σε ποσοστο?
Συμφωνω με την αποψη οτι ο αφυγραντηρας κανει την καθεαυτη δουλεια και οτι το αιρκοντισιον βοηθαει περιπτωσεις στεγνωματος ρουχων και για μικρο διαστημα.
Αν θελεις στειλε μου με πμ την μαρκα και το μοντελο του αφυγραντηρα που πηρες και εμεινες ευχαριστημενη, γιατι με τοσα στην αγορα εχω μπερδευτει. Θα σιγουρεψω την αγορα κατα το φθινωπορο με την ελευση και του νεου μελους στην οικογενεια, να μην εχουμε και αλλα παρατραγουδα...ευχαριστω.
φιλακια

ΝΤΙΝΤΙ
05-03-09, 17:48
κοριτσια πολυ καλη δουλεια κανει και το τζακι.βεβαια υπαρχουν και πολη καλες ξυλοσομπες που ειναι σαν τζακια.στο σπιτι ειχα τρομερο προβλημα με την υγρασια.ειμουνα συνεχεια με τις χλωρινες για να καθαριζω τις μουχλες απο τους τοιχους -και το σπιτι ειναι 10ετιας οχι παλιο.απο την ημερα που φτιαξαμε το τζακι εχει εξαφανιστη δια μαγειας.

ria
05-03-09, 18:51
irida85... θελω κι εγω πμ με στοιχεια του αφυγραντηρα... εμεις μπηκαμε σε καινουριο σπιτι.. (με ενοικιο) τον Νοεμβρη ..και σκεφτομαι ποοοοτε θα φυγουμε απο εδω!!!! πολυυυυυυυ υγρασια βρε κορίτσια!!!! οι ντουλαπες μενουν συνεχεια ανοικτες και τα πατωματα ειναι συνεχως βρεγμενα... απορω πως δεν εχουμε παθει ακομα κατι!!

Deleni
05-03-09, 19:19
irida85 κάνε τον κόπο να μου στείλεις και μένα τα στοιχεία και εμείς σε σπίτι με ενοίκιο είμαστε και στο δωμάτιο της μικρής έβγαλε σε ένα σημείο μύκητες :?

irida85
06-03-09, 14:01
KANGOO εγω να φανταστεις ειμαι στην "ενδοχωρα" παρολαυτα ειναι φουλ σε υγρασια!!!!!
Λοιπον τον αφυγραντηρα τον χρησιμοποιω απο τον Οκτωβρη περιπου μολις ειχαμε βαψει το σπιτι μας γιατι ηταν χαλια απο υγρασια μουχλα κλπ και συνεχιζω να τον χρησιμοποιω καθημερινα! Δεν βγαινει ποτε απο την πριζα, τον εχω στο 55 ή 60% και σβηνει οταν το φτασει... Καθε 24 ωρες αδειαζω το δοχειο που γεμιζει με νερο. Οταν βεβαια εχω απλωστρα με ρουχα τον βαζω κοντα εκει στο δωματιο ή οταν σιδερωνω τον βαζω μπροστα στη σιδερωστρα και ειναι τελειοοοοο!
Πριν τον αφυγραντηρα το σπιτι γεμιζε μουχλα (σα μικρα μικρα μαυρα στιγματα) και στο μπανιο και στα δωματια παντου ψηλα στο ταβανι κυριως, γυρω γυρω στη γυψοσανιδα οχι μονο σε γωνιες... Ολοι με κατηγορουσαν οτι ειναι απο κλεισουρα, οτι δεν ανοιγω πολυ τα παραθυρα αλλα εγω ηξερα οτι τα ανοιγω και δεν ειναι απο αυτο... Τρανταχτη αποδειξη τωρα πια που δεν ανοιγω καθολου τα παραθυρα μονο ελαχιστα για να αεριζεται το σπιτι και δεν ξαναεμφανιστηκε υγρασια παρα μονο στο μπανιο (που μεταξυ μας εγω δεν κανω μπανιο, κανω σαουνα! καθημερινα!) Α!επισης μενω σε μεζονετα και τον εχω στο πανω οροφο που ειναι οι κρεβατοκαμαρες , σιδερωνω, απλωνω ρουχα οταν βρεχει κλπ αλλα εχει μειωσει και την υγρασια στο κατω οροφο!
Πριν τον αφυγραντηρα ειχα γυρω στο 70% αλλα τωρα πανω απο 55% δεν εχω ποτε... Μαλιστα
Οσο για το μοντελο που ρωτατε μολις παω σπιτι θα σας το γραψω, παντως δεν ειναι καποια μαρκα συγκεκριμενη γιατι τον αγορασα απο το συνεταιρισμο ηλεκτρολογων εδω στη κερκυρα, οποτε δε ξερω αν θα μπορεσω να σας βοηθησω...... Παντως αλλες 2 φιλες μου εχουν αφυγραντηρα διαφορετικη μαρκα απο τον δικο μου (delonghi η μια) και ειναι επισης ευχαριστημενες... Ολες τον αγορασαμε 300€ περιπου...

Αυτααααααα! Ωχ πολλα εγραψα!!!! :) :)
Οτι αλλο θελετε, ευχαριστως......

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Ξεχασα να πω οτι δεν ειναι ολα τοσο ροδινα υπαρχει και ενα μειονεκτημα! Ο θορυβος...... Και οι 3 διαφορετικοι αφυγραντηρες που εχω δει με τα ματια μου κανουν θορυβο.... Εντακει οχι κατι τοοοοοσο φοβερο αλλα στην αρχη ηταν πολυ ενοχλητικο δεν το αντεχα.......Τωρα δεν τον βαζω μεσα στη κρεβατοκαμαρα, τον εχω στο διαδρομο και ολα οκ!

irida85
07-03-09, 22:14
Κοριτσια βρηκα το φυλλο οδηγιων του αφυγραντηρα που λεει το μοντελο κλπ. Ελπιζω δε θα θεωρηθει διαφημιση γιατι η μαρκα ειναι εντελως αγνωστη, αλλα παλι αν θεωρειται διαφημιση ας το διαγραψουν οι αρμοδιοι....

εταιρεια S&P
μοντελο DHUM-10 PLUS
site www.soler-palau.com

Λιζα Ν.
27-04-09, 13:59
Μηπως εχει καποια να μας συστησει εναν καλο υγραντηρα/ιονιστη? Κανουν καμμια διαφορα ή ειναι αχρηστα? Επειδη θα γεννησω καλοκαιρακι και τα κλιματιστικα ξηραινουν την ατμοσφαιρα...

Ninaki...
27-04-09, 14:34
Εγώ ξέρω έναν πολύ καλό ιονιστή της εταιρείας DAIKIN, για τον οποίο μπορείτε να διαβάσετε πληροφορίες στο: http://www.daikin.gr/products/air-purifiers/default.jsp .

Τον συγκεκριμένο τον πουλάμε στο μαγαζί που εργάζομαι και επειδή τον έχω και σπίτι μου μπορώ να σας πω πως είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη από τις λειτουργίες και από την απόδοσή του γενικά! Θα τον χρησιμοποιήσω και για το δωμάτιο του μπέμπη που περιμένω!

Οι παραπάνω πληροφορίες του site της DAIKIN θα σας βοηθήσουν πάρα πολύ!

dudu
12-06-09, 07:56
κοριτσια ειστε σιγουρεσ πωσ η σταγονιτσα ειναι για αφυγρανση και οχι υγραντηρασ?

mpourmpoulithra
01-11-09, 22:27
Το aicontition καλό για αφύγρανση του αέρα αλλά δεν μεταφέρεται. Κάνει πολύ καλή δουλειά στο δωμάτιο που βρίσκεται αλλά όχι στα διπλανά δωμάτια. Το πρόβλημα δημιουργείται με το κρύο, όταν ζεστός αέρας πάει στους τοίχους και στα ταβάνια και αυτά είναι κρύα με αποτέλεσμα να γίνεται υγροποίηση του αέρα. Ένας καλός αφυγραντήρας που μεταφέρεται εύκολα είναι η καλύτερη λύση. Κόστος 200-300 ευρώπουλα. Με δοχείο ή λάστηχο και πάνω από 12 λίτρα υγροποίηση(12 λίτρα από τον αέρα να γίνουν νερό) το 24ωρο. Αν δεν έχει ρυθμιστή υγρασίας μην αγοράζετε τη συσκευή.

melita
02-11-09, 06:19
Κοριτσια βρηκα το φυλλο οδηγιων του αφυγραντηρα που λεει το μοντελο κλπ. Ελπιζω δε θα θεωρηθει διαφημιση γιατι η μαρκα ειναι εντελως αγνωστη, αλλα παλι αν θεωρειται διαφημιση ας το διαγραψουν οι αρμοδιοι....

εταιρεια S&P
μοντελο DHUM-10 PLUS
site www.soler-palau.com

ίριδα να σε ρωτήσω επειδή και εγώ λόγω της λίμνης έχω πολύ υγρασία, αυτός ο αφυγραντήρας είναι ένα κομμάτι και κάνει δουλειά για όλα τα δωμάτια ή χρειάζεται να τον πας από δωμάτιο σε δωμάτιο?
Επίσης, έχετε χρησιμοποιήσει τους αφυγραντήρες που υπάρχουν στο σούπερ μάρκετ?

eliana_1976_
15-11-09, 18:58
Εμείς μένουμε ΄Ν. Ηράκλειο Αττικής και η περιοχή έχει φοβερή υγρασία. Ευτυχώς όχι και το σπίτι, διότι αν και με ενοίκιο έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στα πάντα και ειδικά για την υγρασία. ΄Δεν έχουμε μούχλα και τέτοιους είδους συμπτώματα. Ομως επειδή έχω αλλεργική ρινίτιδα, ο καιρός εδώ πέρα με επηρεάζει, στη μύτη με καταρροή, λίγο βήχα κτλ.
Οταν ανάβουμε καλοριφέρ ή air-con τα πράγματα αλλάζουν, είναι όλα μια χαρά.
Αποφασίσαμε λοιπόν να αγοράσουμε έναν υγραντήρα/ιονιστή για το δωμάτιο του μπεμπάκου μας που θα έρθει στη ζωή τους επόμενους 2 μήνες.
Τα προ>ϊόντα φυσικά που κυκλοφορούν στην αγορά είναι πάρα πολλά και μπερδευτήκαμε.

Βρήκαμε έναν της topcom που έχει κόστος 149,00 και μας είπαν τα καλύτερα (υγραντήρας/ιονιστής)

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100415&itmid=1784663

Εδώ όμως γεννάτε το ερώτημα ...... επειδή ήδη διαμένουμε σε περιοχή με υγρασία μήπως ο υγραντήρας δεν χρησιμεύει και χρειαζόμαστε μόνο αφυγραντήρα + ιονιστή ???
Γιατί εάν τα επίπεδα της υγρασίας είναι ήδη υψηλά τότε δε θα μας είναι άχρηστος ο υγραντήρας ???
Βέβαια με τη χρήση των καλοριφέρ ξηραίνεται η ατμόσφαιρα και ίσως να χρειάζεται.

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκαμε στον Κωτσόβολο έναν υγραντήρα/αφυγραντήρα/ιονιστή της Singer στην τιμή των 289,00. Είπαμε μήπως στραφούμε σε αυτή τη λύση 3 σε 1.

Επίσης, σχετικά με το κλιματιστικό, εμείς έχουμε το τελευταίο μοντέλο της mitsubishi στο σαλόνι και έβαλα χθες το δάκρυ υγραντήρας και κοντέψαμε να ξυλιάσουμε, έβγαζε κρύο αέρα. Ελπίζω και ο υγραντήρας που σκεφτόμαστε να πάρουμε να μην βγάζει κρύο αέρα και μας αρρωστήσει το παιδί !!!
Ξέρει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για την χρησιμότητά τους ??

eliana_1976_
15-11-09, 18:59
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=38921

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
02-12-09, 10:38
Καλός φαίνεται και ξέρω πως οι αφυγραντήρες πρέπει να έχουν την λειτουργία ρύθμισης της υγρασίας (αυτός την έχει).Τελικά τον πήρες;Για πες μας αν έχεισ βρει και κάτι άλλο.
Εγώ βρήκα ένα της PHILCO και μου τον δίνουν τιμή χονδρικής 170 ευρώ.Θα τον αγοράσει η κουμπάρα μου ως φαρμακοποιός γι'αυτό και η τιμή χονδρικής.Είναι για 40 τ.μ. και μπορώ να τον μεταφέρω εναλλάξ από δωμάτιο σε δωμάτιο.
Τι λες;

eliana_1976_
02-12-09, 13:20
Δεν πήραμε ακόμα τον αφυγραντήρα, διότι στο σιτε στο ιντερνετ το έχει "αναμένεται σύντομα". Τα μόνα καταστήματα που τον έχουν διαθέσιμο είναι στο Ρέντη και στου Ζωγράφου. Οπότε δε μας βολεύει να πάμε εκεί πέρα να τον αγοράσουμε, γιατί θέλουμε να μάθουμε και κάποια επιπλέον στοιχεία για τη λειτουργία του. Οπότε θα περιμένουμε να τον φέρουν στο κατάστημα του Mall άλλωστε ο μικρούλης θα έρθει με το καλό αρχές Φεβρουαρίου 2010. Οπότε έχουμε λίγο καιρό μπροστά μας.
Οταν τον πάρουμε πάντως θα γράψω λεπτομέρειες....

maniaa
28-01-10, 14:49
gia sas. os gnostria ton pragmaton sxetika me ilektrikes siskeyes tha ithela na sas enimeroso oti ooola ta klimatistika exun afigransi.ti lene DRY.den bgazi krio aera,apla duleyi san anemistiras ke gi ayto exis tin estisi tu kriu.
episis tha ithela na sas po oti i fisiologiki igrasia giaton anhropoine ine 50%.

to nero tu afigrantira,opos ke ton klimatistikon den kani na mpeni puthena,giati periexun skoni,giri ke mirodies apo to peribalon.me apotelesma na buloni to sidero ke na mirizun asxima ta ruxa apo tin skoni ke tin giri pu kegonte.ine opos otan anabete ena thermantiko soma pu to exete poli kero se axristia.kegete i skoni ke mirizi.

sofia k
27-04-11, 20:03
Καλησπερα και χρονια πολλα.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Προσφατα τοποθετησα στο σπιτι ενα τζακι (αεροθερμο) και τα επιπεδα υγρασιας κυμαινονται απο 36 εως 47% με ανακληση ανοιχτη απο παραθυρο .Η παιδιατρος μου ειπε οτι η φυσιολογικη υγρασια κυμαινεται στο 50% οχι μονο για το παιδι αλλα και για ενηλικες πιστευετε οτι πρεπει να χρησιμοποιησω υγραντηρα καποιες φορες.?? να σημειωσω εδω οτι εχω ενα παιδακι 17 μηνων και δεν εχει καποιο προβλημα αναπνευστικο η κατι αλλο και δεν αναβω καλλοριφερ για να βαλω επανω κατσαρολα με νερο.Απλως ανησυχω λογω του θερμου αερα απο το τζακι

βιβηη
27-10-11, 15:51
gia sas. os gnostria ton pragmaton sxetika me ilektrikes siskeyes tha ithela na sas enimeroso oti ooola ta klimatistika exun afigransi.ti lene DRY.den bgazi krio aera,apla duleyi san anemistiras ke gi ayto exis tin estisi tu kriu.
episis tha ithela na sas po oti i fisiologiki igrasia giaton anhropoine ine 50%.

to nero tu afigrantira,opos ke ton klimatistikon den kani na mpeni puthena,giati periexun skoni,giri ke mirodies apo to peribalon.me apotelesma na buloni to sidero ke na mirizun asxima ta ruxa apo tin skoni ke tin giri pu kegonte.ine opos otan anabete ena thermantiko soma pu to exete poli kero se axristia.kegete i skoni ke mirizi.

σε ποσο θερμοκρασια βαζουμε το dry στο κλιματιστικο; Δηλαδη δεν πειραζει που βγαινει κρυος αερας ; Γιατι δεν το βαζω επειδη νομιζω οτι κρυωνω...

marilu
27-10-11, 16:11
Εμείς λόγω άσθματος, η πνευμονολόγος μου είπε αυστηρά κάτω απο 55 βαθμούς, πήραμε υγρασιόμετρο και έφτανε μέχρι 53 οπότε δεν έχουμε αφυγραντήρα, αλλά αν ανέβουμε θα πάρω μάλλον μαζί με ιονιστή για να καθαρίζει και την ατμόσφαιρα.

mariakr
27-10-11, 16:14
σε ποσο θερμοκρασια βαζουμε το dry στο κλιματιστικο; Δηλαδη δεν πειραζει που βγαινει κρυος αερας ; Γιατι δεν το βαζω επειδη νομιζω οτι κρυωνω...

Αυτό με το κλιματιστικό ούτε εγώ το ήξερα και έχω την ίδια απορία. Σε ποια θερμοκρασία πρέπει να το ρυθμιζουμε στο dry για να κάνει αφύγρανση στο χωρο και να μην ξυλιάζουμε;;Αν και δε νομίζω να συμφέρει στην κατανάλωση ρεύματος...Αν ξέρει καμία να μας βοηθήσει.
Επίσης, να πω ότι κι εμεις έχουμε πρόβλημα με την υγρασία στο σπίτι μας, το υγρόμετρο συχνά δείχνει 75 και δεν πέφτει κάτω από 69, μένουμε και κοντά στη θάλασσα και οι τοίχοι έχουν αρχίσει να μαυρίζουν στις γωνίες και να πετάνε μούχλα. Επειδή νοικιάζουμε και επειδή αυτό με το κλιματιστικό δεν το ήξερα (αλλά μου φαίνεται ασύμφορο), είπαμε να παραγγείλουμε αυτον τον αφυγραντήρα για όποια μανούλα ενδιαφέρεται

http://www.amazon.co.uk/Delonghi-148110002-DeLonghi-Compact-Dehumidifier/dp/B000BP81DW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1319721163&sr=8-1

αξίζει γύρω στα 110 ευρώ και δεν ξέρω βέβαια πόσο ρεύμα καίει, αλλά τι να κάνουμε...μη δημιουργήσει κανένα προβλημα στη μπέμπα η υγρασία..

βιβηη
27-10-11, 16:25
ακομα, εκτος απο το dry, αν βαλεισ το κλιματιστικο στο ζεστο δεν ξηραινει και αυτο την ατμοσφαιρα; Ή είναι η ιδεα μου;

pthomaidis
16-11-11, 12:57
το πρόβλημα είναι όταν η υγρασία δεν περιορίζεται στην ατμόσφαιρα αλλά υπάρχει και στους τοίχους.

apricot
16-11-11, 13:56
με ενδιαφερει και εμενα. ο γιος μου εχει αλλεργια στην υγρασια ειναι ολοφανερο.αλλα εχει αλλεργια και στην πολυ ξηρασια!!! δηλαδη στο 60% βηχει και στο 78% βηχει. στους αφυγραντηρες μπορεις να ρυθμισεις ακριβως οσο θες?

ghostrider
28-11-11, 10:11
ειχα και εχω προβλημα στο σπιτι
αγορασα αφυγραντηρα toyotomi σε 36 ωρες εχω συγκεντρωση 9 λιτρα νερο απο την ατμοσφαιρα του σπιτιου εκανε δουλεια αλλα θελει αρκετα ακομα για να (στεγνωσουν) και οι τοιχοι και επιπλα.
ειχα 65 και με λειτουργεια αφυγραντηρα φτανω στα 45 με 50 .
αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ο toyotomi κανει υπερβολικα πολυ θορυβο και τριζει δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα του 280 ευρω.Αναγκαστηκα να τον ανοιξω και βρεθηκα προεκπληξεως στον τροπο που ηταν μονταρισμενος και στην ποιοτητα καποιον υλικων.Στην ερευνα που εκανα πιστευω οτι ο olimpia ειναι πολυ καλυτερος και μαλλον ποιο αθορυβος.:-D

eleftheria kap
05-01-12, 00:54
ειχα και εχω προβλημα στο σπιτι
αγορασα αφυγραντηρα toyotomi σε 36 ωρες εχω συγκεντρωση 9 λιτρα νερο απο την ατμοσφαιρα του σπιτιου εκανε δουλεια αλλα θελει αρκετα ακομα για να (στεγνωσουν) και οι τοιχοι και επιπλα.
ειχα 65 και με λειτουργεια αφυγραντηρα φτανω στα 45 με 50 .
αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ο toyotomi κανει υπερβολικα πολυ θορυβο και τριζει δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα του 280 ευρω.Αναγκαστηκα να τον ανοιξω και βρεθηκα προεκπληξεως στον τροπο που ηταν μονταρισμενος και στην ποιοτητα καποιον υλικων.Στην ερευνα που εκανα πιστευω οτι ο olimpia ειναι πολυ καλυτερος και μαλλον ποιο αθορυβος.

Εγω αγορασα σημερα της Οlimpia και εχω να πω οτι οντως ειναι ΑΘΟΡΥΒΟΣ , αν θα κανει δουλεια ή οχι θα σας πω οταν δω αποτελεσμα γιατι εχω πολυ υγρασια ακομα μπροστα μου , ειναι ποτισμενοι τοιχοι και ταβανια . Η κοπελα παντως στον Κωτσοβολο μου ειπε οτι σε παρομοια περιπτωση σαν τη δικια μου ειδαν αποτελεσμα... το καλο ειναι οτι εχει και ρυθμιστη αφυγρανσης και σταματαει μονο του ( εαν σταματησει ποτε ) τη λειτουργεια οταν φτασει στην ρυθμιση που του εχεις επιλεξει. Ελπιζω να κανει δουλεια ειδαλως θα εχω χασει 350 ευρω + τα εξοδα = 400 ευρω ετσι

ESTHER
03-02-12, 15:23
epipleon - :evil: - me to zori prepei na baloume petrelaio giati o pe8eros mou 8ewrei oti pote de kanei kryo... ekeinos pote den ton anabei opote den ton apasxolei... alla ka8e xrono tetoia epoxh mexri na er8ei o petrelaias ouf! kai exw egw to paidi stous 18 ba8mous sta8era mes to spiti, paei panw kai to megalytero pou mporei na breis se 8ermokrasia spiti tous einai 9-12 ba8mous! alla o an8rwpos den pei8etai me tipota! exei kai kala ena tzaki, s'ena xwro kai apo kei kai pera ta dwmatia ksylo... ti na peis...

αστα.. κι εμεις μια απ τα ιδια. εχουμε ενα χρονο σ αυτο το σπιτι, ολο το χειμωνα φετος το ρολοι εδειχνε πανω απο 70% υγρασια. τις τελευταιες μερες με τον καιρο αυτο εχει δειξει και 92%..... εχω βρει μουχλα σε μια γωνια στην κρεββατοκαμαρα, διπλα απο εκει που κοιμαμαι (!) και εξαπλωνεται... τωρα ειδα οτι πιανει και στο σαλονι κατα μηκοσ της μπαλκονοπορτας.. δεν ξερω τι να κανω :mad:. ολοκαινουριο σπιτι με ακριβο ενοικιο-ακου εκει.... ισα που το σκεφτομαι να φυγω αλλα ποιος εχει λεφτα για 2-3 μαζεμενα ενοικια..:!:περισυ με τα καλοριφερ καθαρισα μια φορα τη μουχλα και δεν ξαναφανηκε. φετος με τα ηλεκτρικα σωματα δε βοηθαει... θα παρουμε σημερα τον ιδιοκτητη να δουμε τι μπορουμε να κανουμε...

τελος παντων.. ειπα να πω τον πονο μου κι εγω μηπως και ξεθυμανω,....!!!

soon to be mama
03-02-12, 16:21
Οποια ενδιαφερεται εχει βγαλει η chicco αφυγραντηρα λεγεται de humi και ειναι το πιο οικονομικο που εχω βρει κανει 99EURO στα Λητο το πουλανε.απλα ειναι δωματιου(20-25 τμ)και γω τωρα πρεπει να το παρω γιατι περιμενω σε 3 μηνες το μωρακι μου και το σπιτι εχει 65-72% υγρασια εβγαλε κ μουχλα στην κρεβατοκαμαρα και στο σαλονι,και να φανταστειται ειναι 2 χρονων οικοδομη,και γω μενω 6 μηνες εδω,εχω φρικαρει.Αεριζω το πρωι το σπιτι πεφτει στο 55% και μετα απο 1 ωρα ξανα 65 και πανω.

mmdad
03-02-12, 21:45
Συνηθως τα καινουργια βγαζουν υγρασια γιατι δεν εχουν στεγνωσει ακομη... Να το λετε κοριτσια στους ιδιοκητες. Περιουσια τους ειναι..
Παντως εγω ειδα διαφορα με τον αφυγραντηρα στο παιδι (το μεγαλο μου). Δεν εχει τοσα συναχια οσα περισι.. Εγω πειρα εναν απο το internet που καλυπτει μονο το δωματιο του και το αναβω οταν παει για υπνο μονο..

tatis
11-02-12, 00:05
Συνηθως τα καινουργια βγαζουν υγρασια γιατι δεν εχουν στεγνωσει ακομη... Να το λετε κοριτσια στους ιδιοκητες. Περιουσια τους ειναι..
Παντως εγω ειδα διαφορα με τον αφυγραντηρα στο παιδι (το μεγαλο μου). Δεν εχει τοσα συναχια οσα περισι.. Εγω πειρα εναν απο το internet που καλυπτει μονο το δωματιο του και το αναβω οταν παει για υπνο μονο..

Επειδή με ενδιαφέρει μπορείς να μου πεις ποιον πήρες κ αν είσαι ευχαριστημένη? Εγώ θέλω να πάρω 2 γιατί η διάταξη του σπιτιού είναι τέτοια που δν καλύπτει τα 2 δωμάτια που απέχουν μεταξύ τους κ έχουν παρουσιάσει πρόβλημα υγρασίας κ μούχλας. Εμένα το θεμα μου είναι ότι η υγρασία "αποθηκεύεται" μέσα στις ντουλάπες που είναι εντοιχισμένες!!

fesarlis
22-02-12, 08:05
Paidia ego pira enan xtes (United - 12l/24h). Exo problima me mouxles sta tabania alla kai me ti mesi mou. Douleuei apo xtes to brady, ton exo rythmisei sto 45%. Otan ton anapsa mou edikse 87%, kai sxetika grigora tin katebase sto 60%. Tora omos fainetai na exei kollisei ekei. Adeiasa idi ena doxeio me nero. Lete na min to katebasei allo?

GREG78
22-02-12, 08:22
καλημέρα σας,
ήθελα να σας ρωτήσω για το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει συνεχώς ο ανηψιός μου..συνέχεια μπουκώνει η μυτούλα του με το παραμικρό,στην συνέχεια ξεκινάει η αδελφή μου aerolin,fluxotide κτλ η γιατρός της δεν της έχει αναφέρει για αφυγραντήρα.Θεωρείτε ότι θα την βοηθήσει να μην μπουκώνει συνέχεια η μυτούλα του?Kάποιες φορές έχει κάνει και ακροαστικά...:confused:

tzenaki+lelito
02-06-12, 22:35
καλησπερα σε ολες και ολους..μια βοηθεια βρε παιδια..ξερει κανεις να μου πει ποσο τοις εκατο υγρασια πρεπει να εχει το παιδικο δωματιο η δεν ειναι στανταρ?δηλαδη εχω διαβασει οτι σε δωματιο με θερμοκρασια 18-20 βαθμους η αναλογη υγρασια πρεπει να κυμαινεται 40-60%.τωρα που καλοκαιριαζει ομως και η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 25 βαθμους μεσα στο δωματιο τι υγρασια πρεπει να υπαρχει?η ιδια με τους 18-20 βαθμους?η μικρη μου ειναι μπουκωμενη και δεν ξερω τι να κανω,γιατι της ειχα αφυγραντηρα λογω υγρασιας(γυρω στο 70% κυμαινοταν) και τωρα σκεφτομαι μηπως να μην τον λειτουργω μπας και η υγρασια ειναι καλυτερη για τις μυξουλες που ειναι ξεραμενες.αν ξερει κανεις ας βοηθησει!ευχαριστω!:-)

υγ.ορο της βαζω στην μυτη αλλα δεν βγαινουν οι ατιμες εχουν κολλησει και πινουμε ενα σιροπακι τωρα να μην κανει ακροαστικα.

pasxalitsa v
11-11-13, 15:45
επαναφερω το θεμα γιατι με ενδιαφερει κι εμενα....
εχει κανεις αγορασει προσφατα να μας πει μια γνωμη?
και απο τους παλιους που ειχατε αγορασει τοτε ειστε ευχαριστημενοι απο την μεχρι τωρα χρηση του?

ευχαριστω

mamvas
12-11-13, 12:39
Αγορασαμε περσι αφυγραντηρα olympia splendid. Ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Δεν ξανα εμφανιστηκαν οι μαυρες κηλιδες υγρασιας στους 2 τοιχους που ειχαν προβλημα, και αφαιρειται καθημερινα τουλαχιστον μισο λιτρο νερο απο το σπιτι. Τον λειτουργουμε τις απογευματινες κυριως ωρες, συνηθως 2-3 ωρες στο σαλονι και 2 ωρες στο παιδικο.

Ταυτοχρονα σταματησαμε να στεγνωνουμε τα ρουχα στο σαλονι τις βροχερες μερες, και ή δεν απλωνουμε, ή βγαζουμε την απλωστρα στη βεραντα κοντα στον τοιχο δεμενη για να μην πεσει απο αερα, ή στο πλατυσκαλο ταρατσας. Γιατι τα βρεγμενα ρουχα αυξανουν κατακορυφα τα επιπεδα υγρασιας στο σπιτι, πραγμα που διαπιστωσα με τη λειτουργια του αφυγραντηρα (εχει ηλεκτρονικη ενδειξη υγρασιας).
Ενω αντιθετα με οτι πιστευα, με την λειτουργια του φουρνου και της κουζινας δεν επηρεαζεται η υγρασια του χωρου ιδιαιτερα.
Επισης οταν ειναι νοτιας ή βρεχει, δεν ανοιγουμε τα τζαμια το απογευμα κα το βραδι.
Τελος προσεχουμε πολυ τους ατμους απο το μπανιο, καθως και αυτοι αυξανουν πολυ την υγρασια. Ανοιγουμε παραθυρα μπανιου αμεσως μετα το μπανιο μας, κλεινουμε πορτα ή ανοιγουμε πορτα και βαζουμε τον αφυγραντηρα να κανει τη δουλεια του στο ανοιγμα.
Ετσι ειδαμε θετικοτατα αποτελεσματα, ενω ειμασταν πολυ διστακτικοι για αυτη την αγορα. Μακροποθεσμα θα δειξει...Ελπιζω να γλιτωσουμε την εξωτερικη μονωση που ειναι πολυ ακριβη.

Vavavoum
22-11-13, 23:11
επαναφερω το θεμα γιατι με ενδιαφερει κι εμενα....
εχει κανεις αγορασει προσφατα να μας πει μια γνωμη?
και απο τους παλιους που ειχατε αγορασει τοτε ειστε ευχαριστημενοι απο την μεχρι τωρα χρηση του?

ευχαριστω

Εμεις αγορασαμε εναν της delonghi πριν 2 μερες! Γενικα στο σπιτι η υγρασια φτανει το 86% στο πολυ χαλαρο, με ελαχιστο το 75% (ναι εχουμε βγαλει βραγχια!!!). Ο συγκεκριμενος που πηραμε ειναι και ιονιστης. Ριχνει την υγρασια οσο δουλευει, αλλα μετα η υγρασια επανερχεται σιγα σιγα. Υποθετω οτι ερχεται απο αλλα δωματια, επομενως θα κανω ενα ψυχικο και θα τον αφησω ανοιχτο κανα δυο μερες (ετσι μας ειπαν και στο μαγαζι που τον πηραμε, οτι θελει δυο μερες για να ριξει τα επιπεδα υγρασιας στο σπιτι, κατι που ως τωρα δεν εκανα γιατι φοβαμαι και απ το ρευμα που καιει!)
Σημερα τον δοκιμαζω στο προγραμμα στεγνωματος ρουχων (ναι εχει και απ αυτο!), αλλα τον εκλεισα σε ενα δωματιο και περιμενω!!.....

Παντως αλλαζει πολυ το περιβαλλον που αφυγραινει... Μαλακωνει πολυ, και χτες που τον αφησα ανοιχτο στην κρεβατοκαμαρα, δε σου κρυβω οτι εκανα πολυ γλυκο υπνο, παρολη την τεραστια κοιλια και το βαρος που δε μ αφηνει να κοιμαμαι! Ααα και επισης παρατηρησα οτι ανεβαζει την θερμοκρασια του χωρου που αφυγραινει, κατα 1-1,5 βαθμο, σημαντικο ειδικα τωρα για τις κρυες μερες που ερχονται...

topmar
03-01-14, 01:35
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Έχουμε κι εμείς στο σπίτι πρόβλημα με την υγρασία, σήμερα είδαμε μούχλα στις κορυφές-γωνίες των 2 (εκ των 3) υπνοδωματίων, σε σχετικά καινούργιο διαμέρισμα (5ετίας) στον τελευταίο όροφο (με κεραμοσκεπή όμως επάνω στην ταράτσα).

Επειδή τα οικονομικά είναι στενά και τα υπνοδωμάτια αρκετά (3), σκέφτομαι να πάρω 2 οικονομικούς ηλεκτρονικούς αφυγραντήρες, με τουλάχιστον 0,5Λ δεξαμενή συλλογής νερού και όσο πιο αθόρυβη λειτουργία γίνεται. Τα υπνοδωμάτια είναι 3 των 15m2 και σκέφτομαι να τους εναλλάσσω μεταξύ των 3 δωματίων.

Στις τιμές που έψαξα στην Ελλάδα, είδα να ξεκινάνε από 90€ και πάνω......βρήκα όμως από Αγγλία μερικά μοντέλα ακόμα και με 65€ (με τα μεταφορικά συμπεριλαμβανομένων), όπως αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=321258230882&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:en). Τι λέτε, θα κάνει δουλειά? Βασικά δεν έχω σκοπό να το βάζω σε λειτουργία τις ώρες που κοιμούνται τα παιδιά μέσα (2 ώρες το μεσημέρι και το βράδυ)......

ioanna81
03-01-14, 11:18
κι εγω χρησιμοποιω αφυγραντηρα και υπαρχει διαφορα, αυτο δεν σημαινει ομως οτι εχει λυθει το προβλημα. Στο δωματιο μας και στο σαλονι εχω και πολλες υγροποιησεις. Εχτες το βραδυ εβαλα στο δωματιο ενα θερμοπομπο που εχω και τον αφησα αναμμενο ολο το βραδυ (ανοιγει και κλεινει μονος του οταν πιανει θερμοκρασια) και το πρωι δεν ειχα καθολου νερο στους τοιχους και δεν ειχαν αυξηθει τα επιπεδα υγρασιας σε σχεση με πριν που ειχα αφυγραντηρα και στο σαλονι ειχε νερα. Θα το δοκιμασω αυτο και τις επομενες μερες και βλεπουμε