PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΑΛΑΚΙΑ

kgkourid
01-11-06, 12:03
Εχω ένα αγοράκι 2 ετών και θέλω να αγοράσω κατι για να ζεσταθεί το δωματιο του. Σκεφτόμουν για μοκέτα αλλα μου είπαν ότι ειναι επικήνδυνη για αλλεργίες και καλύτερα να πάρω χαλί. Το χαλί όμως δεν μπορεί να καλύψες όλο το δωμάτιο του, με αποτέλεσμα να κάθεται συχνά πάνω στο κρύο πλακάκι. Μπορείτε να μου πείτε εαν όντως είναι πρόβλημα μια μοκέτα? Ξέρω παρα πολούς που έχουν και ποτε δεν άκουσα κατί

Μαρια Στυλιανακη
02-11-06, 08:19
Η μοκέτα εάν πάρετε θα ήταν καλό να μήν είναι απο τοίχο σε τοίχο. ετσι θα την βγάζετε κάθε 6 μήνες τουλάχιστον για καθάρισμα.

Το κακό με την μοκέτα είναι ότι οι περισσότεροι δεν προλαβαίνουμε να την πάμε για καθάρισμα τόσο συχνά. Δεν αρκεί μία φορά το χρόνο.

Η ηλεκτρική σκούπα δεν μπορεί να μαζέψει τα μικρόβια και τις ακάριες που θα βρούν σπιτάκι στην βάση της μοκέτας....

Άλλη ενναλακτική ένα δυό χαλάκια που ξέρετε ότι χωράνε στο πλυντήριο και δεν χρειάζεται βαν για να τα μεταφέρει στο καθαριστήριο για καθάρισμα..!

Η κάποια δάπεδα ειδικά για παιδιά, (αυτά που είναι σαν πάζλ) μαλακά και θερμομονωτικά που όμως δεν θα είναι τοοοόσο ζεστά όσο μιά μοκέτα, καθαρίζονται όμως στο πι και φί.
Θα δω που υπάρχουν τέτοια..

fokion
02-11-06, 17:40
Oxi ακριβως επι του θεματος........ αλλα.....

Αλλο η καθαριωτητα..... αλλο η απολυμανση :D :D :D :D :D :D :D :D

Τα μικρόβια γενικως ειναι χρησιμα. Ο παρθενως οργανιζμος τα χρειαζεται να αναπτυξει τα αντισωματα του...
Παν μετρον αριστον βεβαια.... δεν λεω να ειναι βρωμικο το δωματιο προς θεου......
Ξερω παιδακι που η συμβουλη του γιατρου ηταν.......... πηγαιντε το στα χωραφια και αφηστετο ( επιτελους) να λερωθει να βαλει στο στομα τα βρωμικα χερια του και παει λεγοντας.....

Μαρια Στυλιανακη
03-11-06, 08:36
Ναι, και αυτό ισχύει κατά ένα βαθμό,...

πάν μέτρον άριστον.

όμως καλύτερα στα χωράφια να είναι τα ζωύφια παρά στο σπίτι μέσα εκεί που κοιμάται :D .
Και ας βγαίνει πιό συχνά έξω το παιδί! :D για να τα συναντάει :)

συγγνώμη kgkourid, το ρίξαμε λίγο στην πλάκα,...
δεν ξέρω τι θα αποφασίσεις ελπίζω να σε βοηθήσαμε λίγο.. ακόμα δεν βρήκα αυτό που ανέφερα πρίν, αργότερα σήμερα όμως θα έχω κάτι.

kgkourid
03-11-06, 10:04
Geia sas, mporeite na me fonazete Kosta.

Loipon exete dikio se ola auta pou lete. Ontos afta vrika kai ego. Telika apofasisa na paro moketa gia dyo logous.

1) Tin moketa tha tin exo sto spiti peripou 5 mines sto domatio kai meta tha tin vgazo. Eutyxos i gynaika mou kai ego, protimisame sto domation tou mikrou mas na exei mono ta aparaitita apo epipla gia na exei ena xoro na paizei. To krevati kai i alaksiera, ola ta ypoloipa se rafakia psila gia na min ta ftanei (asfali panta) opote einai polu eukolo na vgei kai na katharistei. Den xreiazetai na tin steilo me van. xoraei kai sto diko mou amaksi.
2) ean eperna xali opos kai eixa perisi akrivos to idio ekana, nomizo oti tora den allazei kati.
3) auta ta plastika xalakia san pazl den zestenoun kai exo episis akousei oti den einai kala gia to paidi. Mporeis na ta vreis sxedon pantou, sto Jumbo einai isos kai to poio ftino.

Thas euxaristo olous gia tis apantiseis. Nomizo oti mesa apo auto to site mporeis na voithiseis kai na pareis apantiseis apo allous goneis. Min ksexname oti oi oi idies apantisei pollon einai kai oi poio sostes

fokion
03-11-06, 10:12
Αυτο λεω και εγω Μαρια :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Νορμαλ πραγματα....
Το κλασικο " και εμεις πως μεγαλωσαμε"... ουτε το detol υπηρχε τοτε :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

kgkourid
03-11-06, 11:23
Αυτο λεω και εγω Μαρια :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Νορμαλ πραγματα....
Το κλασικο " και εμεις πως μεγαλωσαμε"... ουτε το detol υπηρχε τοτε :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

H alitheia auti einai. ase to paidi na paizei sta xorafia kai me ta xomata den tha pathei kai tipota. kai ego etsi megalosa sto xorio, to kalokairi kathe merea mpanio me ekane i mana mou etsi opos ginomoun kai pote den mou eipe tipota, alla einai ola idia me tote.
Tote xreisimopoiousan kopria gia ta louloudia apo ta zoa, tora exoun ximika lipasmata. Ta xomata einai potismena ola me ximika, akoma kai vroxi pou pefeti den einai idia.
Dystixos oi kairoi exoun allaksei kai prepei na exoume ligo megaliteri prostasia me ta paidia.

PX. otan eimouna mikros pigaina kai taiza tis kotes tou thiou mou, tora nomizetai oti afino ton mikro, meta tin gripi ton ptinon, na plisiasei tis kotes, kai eidika ean oi kotes einai ekso

Μαρια Στυλιανακη
03-11-06, 22:34
ναι, .... όντως... έχουν αλλάξει οι εποχές..

ένας καλός κανόνας πάντως είναι το πλύσιμο των χεριών μετά απο κάθε δραστηριότητα ! ότι και να κάνουν, εάν συνηθίζουν να πλένουν τα χέρια τους, αμέσως μετά, θα είναι ασφαλή..
πάρτε ωραία σαπουνακια για τα παιδιά, ένα σκαμπουδάκι για να ανεβαίνουν στον νεροχυτη,... και ας χαρούν το νερό λίγο παραπάνω,.. χαλάλι :D :lol: όταν μπορούν να το κάνουν μόνα τους θα πηγαίνουν και απο μόνα τους απλώς με μία υπενθύμιση..!

almak
09-11-06, 23:58
Τελικά θεωρώ καλύτερη λύση το ξύλινο πάτωμα. Ξ έρετε αυτό το λεπτό βιομηχανοποιημένο ξύλο ( σε φαρδυές λωρίδες) που τοποθετείται εύκολα και δεν κοστίζει του κόσμου τα λεφτά.
Μία φορά το βάζεις και τέλος.

Προσωπικά ξεκίνησα με μοκέτες , πήγα σε μάλλινα χαλιά , και αφού τα έβγαλα όλα, έβαλα ξύλινο πάτωμα στο δωματιό τους .....και τέλος 8)

mimika
04-07-07, 13:26
Δεν ξερω αν θα παρω απαντηση διοτι το τοπικ ειναι αρκετα παλιο.

Κι εμεις στα δωματια εχουμε ξυλινα δαπεδα. Χρειαζεται να τα στρωσουμε το χειμωνα για ζεστη ή ειναι μια χαρα ετσι?
Το μονο που ξερω ειναι οτι τα ξυλινα πατωματα ειναι τα πιο ασφαλη για πτωσεις και χτυπηματα.

ΣΟΦΙΑ
04-07-07, 13:28
Και γω ξύλινο πάτωμα έχω στα υπνοδωμάτια. Το χειμώνα του έχω ένα μοκετοχαλο.. όχι απο ακρη σε άκρη για να μπορώ και να το σηκώνω κτά διαστήματα για να σφουγγαρίζω απο κάτω.

mimika
04-07-07, 13:37
Nα σαι καλα Σοφακι!

Και τοσο συντομα δεν το περιμενα με τιποτα!!!

Sofia
04-07-07, 15:00
Εμείς δεν έχουμε ξύλινο αλλά και να είχαμε το ίδιο θα έκανα με αυτό που κάνω τώρα (που έχουμε πλακάκια). Έχω (όπως και η ΣΟΦΙΑ) χαλί μοκέτα.
Και ζεσταίνει, και η μικρή μπορεί να κάτσει άνετα κάτω και να παίξει...

dora
19-07-07, 02:58
Εβαλα μοκετα από τοιχο σε τοιχο και κανονισμους για μπει καποιος στο δωματιο... Μονο με γυμνα πόδια.. Δεν παταμε ουτε καν με τις παντοφλες που φοραμε στο σπιτι.. Αλλα αυτο με το ξυλινο πατωμα το σκεφτομαι πολύ σοβαρα.

rena
23-08-07, 14:01
Η μοκετα απο τοιχο σε τοιχο ηταν αυτο που σκεφτομουν κι εγω να βαλω...Αυτο που λετε Σοφιες ( :lol: ) χαλι μοκετα τι ειναι?

Επισης υπαρχουν μοκετες πως να τις πω....υποαλλεργικες ή ειδικες για παιδικα δωματια?Να μη βγαζουν πχ χνουδια πολλα και τετοια?

demi
23-08-07, 14:16
επειδη εχω αλλεργια στο ακαρι μια στις τοσες ψεκαζουμε με ειδικο σπρευ το χαλι η την μοκετα και ολα τα λουτρινα ζωακια.
οποτε απο τα ακαρεα τελειωσαμε..

ευδοκία
12-09-07, 13:23
κι εμένα το δωμάτιο έχει κάτω μάρμαρο και σκεφτόμουν το "κουμπωτό" σανίδι.είναι ψεύτικο σανίδι που κουμπώνει το ένα ξύλο με το άλλο και δεν σου χαλάει το πάτωμα από κάτω.έχει διάφορες τιμές και χρώματα ξύλου.θα το ψάξω πιο πολύ όταν θα πλησιάσει η ώρα να το χρειαστώ.όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ασ βοηθήσει1

cruelty
12-09-07, 16:15
Εμεις βαλαμε τετοιο πατωμα οταν ειχα το αναπνευστικο και πραγματικα ανεπνευσε το δωματιο στο πατρικο μου.Ειχαμε χρονια ταπετσαρια και τη μοκετα που δεν ξεκολλαει.Το αποτελεσμα το πατωμα απο κατω ειχε γινει χαλια χιλιες φορες να παρεις μοκετα ρελιασμενη στο πλαι να τη δινεις για καθαρισμα γιατι και το πατωμα επηρεαζεται.Απο ταπετσαριες επισης μακρια παιδια καλυτερα τοιχος και πατωμα που μπορει να καθαριστει,γιατι πχ μπορει σπιτι να χουμε ζωακι οι τριχες δεν φευγουν απο ηλεκτρικη σκουπα ειναι επικινδυνο να παθει το παιδακι και ο μεγαλος αλλεργια.Το πατωμα που λες ευδοκια θα ρωτησω τη μαμα μου αν ειναι ιδιο με αυτο που θες αλλα εσυ μενεις Θεσσαλονικη ε?

ΛΗΤΩ
06-12-07, 20:58
Κορίτσια ψάχνω στο forum αλλά δε βρίσκω σχετικό topic.Εσείς στο παιδικό δωμάτιο έχετε στρώσει χαλάκι τώρα που χειμώνιασε ή όχι;;Υπάρχουν ειδικά παιδικά χαλάκια;Είμαι ψιλοάσχετη με το θέμα.
Επίσης με προβληματίζει αν θα πρέπει να στρώσω γενικά χαλιά στο σπίτι.Η μικρή κοντεύει 6 μηνών, σε κανα 2-3 μήνες δεν θα θέλει να παίζει κάτω και να μπουσουλάει;Στο πάρκο χλωμό το κόβω να κάθεται καθ ότι δεν της πολυαρέσουν οι περιορισμένοι χώροι.Κι αν στρώσω χαλιά με τι θα πρέπει να τα καθαρίζω...φαντάζομαι θα πρέπει να τα καθαρίζω συνέχεια :!:
Τα φώτα σας παρακαλώ :!: :)

ΡΟΥΛΑ
06-12-07, 21:04
Λητώ εγώ έχω στρώσει μοκέτα στο δωμάτιο της, στο υπόλοιπο σπίτι έχω χαλιά και τα κάνω με την ηλεκτρική σκούπα, μέχρι να κοιμηθεί εκεί κυλιέται και δεν έχει πάθει τίποτα.

Sam
06-12-07, 21:18
Λητώ δες κι εδώ http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=107&start=0

Sophia D
07-12-07, 07:06
ego peira moketa, uparxoun eidikes moketes gia paidika domatia, tis poulane me to metro kai den einai akribes. An rotiseis se kapoio magazi tha sou poune poies einai gia paidika kai poies oxi.

BIZELI
07-12-07, 09:33
και εγω μοκετα αλλα και καλά τύπου υποαλλεργική κλπ κλπ...(αν ισχυουν αυτα λεμε τωρα... :D :D )

ELENA K.
07-12-07, 09:45
Υποτίθεται ότι αυτές οι μοκέτες που πουλάνε για παιδικά δωμάτια είναι υποαλεργικές ! Θα πω μια συμβουλή που μου έδωσε η φίλη μας η Ειρήνη ! Μια , δυο φορές το μήνα ( και πιο συχνά αν θες ) μπορείς να την περνάς με ένα σφουγγάρι βουτηγμένο σε ξυδόνερο είναι καλό αντιβακτηριδιακό και ζωντανεύει και τα χρώματα ! :wink:

ΛΗΤΩ
07-12-07, 21:09
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :!:
Θα καταλήξω μάλλον σε χαλι-μοκέτα,μου φαίνεται η καλύτερη λύση....

rena
08-12-07, 17:54
Εγω αυτο το χαλι-μοκετα δεν το βρηκα εδω που μενω :twisted: Πηρα τελικα 2 χαλακια της Warner που ειναι υποαλλεργικα,δεν χνουδιαζουν κλπ και καλυψα το μεγαλυτερο κομματι του δωματιου.Σε καποια σημεια που εμειναν εβαλα αυτα τα παζλ δαπεδου (μονιμα) ωστε να μην παιζει πανω στα πλακακια.

Παντως το χαλι αυτο οντως δεν βγαζει καθολου χνουδι και προσπαθω βεβαια να μην το λερωνω (δεν φοραμε ουτε παντοφλες στο παιδικο δωματιο,μονο με καλτσες κυκλοφορουμε :D )

Marilena
08-12-07, 17:56
Εγω θα σου πω κατι ασχετο.... πηρα προσφατα χαλια απο το www.e-tapis.gr
φοβερες τιμες, τεραστια ποικιλια.....

Στέλλα
08-12-07, 18:57
Εγω θα σου πω κατι ασχετο.... πηρα προσφατα χαλια απο το www.e-tapis.gr
φοβερες τιμες, τεραστια ποικιλια.....

Μαριλένα,εγώ πήρα πέρυσι το πορτοκαλί Νew York σαν το δικό σου και το προηγούμενο που έχει στο site,
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1072&postdays=0&postorder=asc&start=75
το εκρου δηλαδή,μόνο που αντί για την κόκκινη ρίγα μέσα έχει λαχανι!Εγώ τα πήρα από ένα κατάστημα εδώ και όντως τα πήρα αρκετά ακριβότερααααααααααα.Πολύ ακριβότεραααααααααα θα έλεγα.

ssidi
09-12-07, 00:31
Εγώ Λητώ πήρα βαμβακερά χαλάκια κι έστρωσα.

ΜΕΛΙΝΑ
12-12-07, 21:51
Λητώ τι κουκλί είναι το μωρό σου Να σου ζήσει. Υποψήφια νύφη για τον μπεμπάκο μου που είναι 6 μηνών. Λοιπόν εγώ επειδη΄δεν ήθελα να φορτώσω το δωμάτιο με χαλί με παιδικές φιγούρες αφού υπάρχουν ήδη τόσα διακοσμητικά επέλξα ένα χαλί από το ΙΚΕΑ μάλλινο 160 ευρώ σε χρώμα οινοπνευαμτί με κύκλους μικρούε με διάφορα χρώματα ποτροκαλί, κίτρινους κλπ. Είναι πολύ ωραίο και ταίριαξε. Δεν ξέρω για την μπεμπούλα που είναι κορίτσι αλλά έχει ωραία χαλιά και υπάρχουν και προδιαγραφές στην ετικέτα.

ΛΗΤΩ
13-12-07, 13:39
ΜΕΛΙΝΑΚΙ μου,
το μωράκι που φαίνεται στα posts μου δεν είναι το καμάρι μου :!:
Προς το παρον σέβομαι την επιθυμία του πατέρα της και δεν έχω δημοσιεύσει φωτογραφία της :) Αυτό το μωράκι μου άρεσε πολύ αλλά είναι ένα μωρό μοντέλο που το βρήκα στα άβαταρς :lol: :lol: :lol:
Πάντως κι η δικιά μου πίστεψέ με είναι πολύ κουκλίτσα οπότε αν θες το προξενιό ισχύει :) :) :)
Όσο για το ΙΚΕΑ,το χω σκεφτεί κι εγώ κι είναι στα άμεσα σχεδιά μου να το επισκεφτώ..βέβαια μου άρεσαν πολύ και τα χαλιά του e-tapis που λέει η Marilena...και μάλλον πρέπει να βιαστώ γιατί έρχονται κι οι γιορτές και θέλω να είναι τέλειο το δωμάτιό της.. :D

ΜΕΛΙΝΑ
15-12-07, 23:05
Λητώ δεν πειράζει που δεν είναι αυτό το προξενιό ισχύει άλλωστε αυτό που μετράει δεν είναι η εξωτερική εμφάνιση. Ελπίζω να βρείς ένα ωραίο χαλάκι για την μπεμπούλα σου αλλά βιάσου τα Χριστούγεννα κοντεύουν. Δεν είναι ωραία που θα κάνουμε Πρώτα Χριστούγεννα με τα παιδάκια μας? Είμαι ενθουσιασμένη παρά την κουρασή μου.

mimika
19-12-07, 18:16
Παρολο που εχουμε ξυλο κατω (που απο οτι μας ειπε η παιδιατρος ειναι ιδανικο) εχθες αγορασαμε χαλι υποαλλεργικο που δεν χνουδιαζει και εχει επανω τον Sylvester και την γιαγια που τον κυνηγαει με μια ομπρελα κι εχει πολυ πλακα!

ΛΗΤΩ
20-12-07, 16:02
Παρολο που εχουμε ξυλο κατω (που απο οτι μας ειπε η παιδιατρος ειναι ιδανικο) εχθες αγορασαμε χαλι υποαλλεργικο που δεν χνουδιαζει και εχει επανω τον Sylvester και την γιαγια που τον κυνηγαει με μια ομπρελα κι εχει πολυ πλακα!

Με γειά το καινούργιο χαλάκι...
Εγώ ακόμη δεν αξιώθηκα....προς το παρόν έχω βολευτεί με κάτι χοντρά πάζλ από αφρολέξ που έχω αγοράσει από το Jumbo, τα οποία έχουν έντονα χρώματα και φιγούρες,πχ χιονάτη,πριγκήπισες,πυργους κτλ,τα οποία τα στρώνω κάτω και παίζει εκεί..είναι μαλακά και δεν υπάρχει φόβος να χτυπήσει...άσε που περιεργάζεται συνεχώς τις εικόνες και τα χρώματα...
για χαλί με βλέπω μετά τις γιορτές...μη σου πώ έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα κι αφού έχω ήδη καθυστερήσει θα περιμένω τελικά τις εκπτώσεις...

mimika
20-12-07, 23:35
Σ'ευχαριστω Λητω μου.
Οταν το διαλεγα ειχα και τον μπουμπουκο μου μαζι και κατα καποιο το διαλεξε αυτος (μολις το ειδε απο οοοοοολα τα χαλια αρχισε να γελαει!)

ΜΕΛΙΝΑ
21-12-07, 23:53
σε κα΄ποιο φυλλάδιο που κοίταζα το μεσημέρι είδα ότι το carpetpalace μέχρι τις 31/12/2007 έχουν έκπτωση 20% στα παιδικά χαλιά και από το φυλλάδιο είδα ότι είναι πολύ ωραία

m4ri4
08-01-08, 19:30
Είχα διαβάσει σ'ένα site για χαλιά και μοκέτες ότι στο παιδικό δωμάτιο είναι προτιμότερο να τοποθετούμε χαλί και όχι μοκέτες που καλύπτουν όλο το πάτωμα γιατί κάτω από τη μοκέτα μαζεύονται πολλά μικρόβια καθώς είναι πιο δύσκολο να βγάλουμε την μοκέτα για τίναγμα από το χαλί. Κατά πόσο ισχύει αυτό;
Εγώ πάντως θέλω να βάλω μοκέτα που να καλύπτει όλο το πάτωμα του παιδικού δωματίου.

ΜΕΛΙΝΑ
08-01-08, 23:13
μην βάλεις μοκέτα θα δεινοπαθήσεις χώρια ότι μαζέυονται περισσότερα μικρόβια και δεν καθαρίζονται΄εύκολα ενώ το χαλάκι το βγάζεις κιόλας για να το αερ΄σεις .Δεν ξέρω είμαι κατά της μοκέτας.

m4ri4
09-01-08, 13:24
Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ. Εγώ ήμουν υπέρ της μοκέτας γιατί δεν θέλω να το βάζω στο πάρκο μέσα να παίζει κ να έχει περιορισμένο χώρο αλλά κάτω στο πάτωμα κ όταν αρχίσει να μπουσουλάει λογικό είναι να πατάει και στα πλακάκια... αυτό ήθελα να αποφύγω... Αφού τίθεται θέμα καθαριότητας υποχωρώ.

mama
09-01-08, 13:42
m4ri4, κι εγω ήμουν υπερ της μοκετας - μάλιστα είχα για καποιο διάστημα μοκετα στο παιδικο αλλα αποφασισα να τη βγαλω οριστικα όχι μονο για λογους υγειινης αλλα και για αλλους εντελως πεζους και πρακτικους: ειναι μπελας να την καθαρίσεις μετα απο¨"ατυχηματα":
σκεψου ότι ενα μωρό θα κανει εμετο (μου εχει τυχει - δεν προλαβα να το αρπαξω και να τρεξουμε στο μπανιο....), να κατουρηθει (στη φαση που βγαζει την πανα - κι αυτο, προφανως, μας εχει τυχει...), θα του πεσει απο την κουνια το μπιμπερο και θα γεμισει ο τοπος γαλατα...
Και καθε φορα, πρεπει να τη βγαλεις ολη τη μοκετα και να την πλυνεις...
Μ' ένα χαλι είναι ευκολότερα τα πράγματα.

biky
09-01-08, 16:26
Εμενα η μοκετα με εχει σωσει :D
εχω βαλει στο παιδικο που ειναι και αρκετα μεγαλο, 2εκ παχος και οοοοσες τουμπες και να φαγαμε στο διαστημα μπουσουλιμα-περπατημα δεν χτυπησαμε ποτε.
Παιζει ο μικρος με την ανεση του και δεν ανησυχω για ατυχηματα....
οσο για την καθαριωτητα δεν εχουμε ακομα προβλημα....
Μια λυση για τα τσισα ειναι το γιο-γιο μετο που βγαζουμε την πανα του δινω το γιο-γιο και αν εχουμε τσισα ολα καλα και ημαστε και 15μηνων :D

mimika
12-01-08, 00:10
Επισης καλο ειναι να μην καλυπτετε ολο το πατωμα για να "αεριζεται" το χαλι και το δωματιο καλυτερα.

natasaZ
09-10-08, 14:03
Καποια μαγαζια έχουν παιδικα μάλλινα 100% και κάποια συνθετικα, που υποτιθεται ότι δεν βγαζουν χνουδι. Ολοι οι μαγαζάτορες λένε βέβαια ότι τα δικα τους είναι υποαλλεργικά. Τελικά διαλεξα σημερα ένα συνθετικό, γιατι ήταν από τα λιγα σχεδια που μου αρεσαν (ειμαι και λιγο περιεργη!!!). Εχει παρουσιασει κανένα παιδακι αλλεργια από το χαλί???

iro
26-10-08, 12:46
Το δωμάτιο της μπέμπας είναι βορινό και τώρα πια μου δίνει την αίσθηση ενός πολύ ψυχρού χώρου (το πάτωμα είναι ξύλινο). Σκέφτομαι να βάλω μοκέτα, αλλά υπάρχουν αρκετοί που θεωρούν οτι είναι επικίνδυνο για το αναπνευστικό του μωρού - μέσα σε αυτούς και ο μπαμπάς που θεωρεί οτι είναι εξαιρετικά ανθυγιεινή επιλογή.

Ξέρετε κάτι πιο συγκεκριμένο; Εσείς τι έχετε βάλει στα παιδικά δωμάτια; Τι άλλες εναλλακτικές υπάρχουν;

Olg@
26-10-08, 13:04
Παρόμοιο προβληματισμό έχω και εγώ και δεν έχω καταλήξει ...

Πέρυσι είχα στρώσει στο δωμάτιο της μικρής ένα χαλί από κοκοφοίνικα πλεκτό και αδιαβροχοποιημένο (αυτό επειδή καθαρίζεται πανεύκολα με έσωσε από πολλές καταστροφές ... ρουκέτες κάθε είδους .... μπορείτε να φανταστείται τι εννοώ :lol: ).
Είναι όμορφο πολύ αλλα έχει ένα βασικό μειονέκτημα ... δεν είναι ζεστό όπως όλα τα άλλα ... μπορεί πάλι να είναι η ιδέα μου τι να πω και να μου φαίνεται ετσι στο μάτι ...

Φέτος μια θεία μου θελει να μας πάρει ενα χαλί δώρο για το δωμάτιο της μικρής και μου ειπε να διαλέξω ότι θέλω ...
Σαν επιλογές είδα τα βαμβακερά, τα μάλλινα και τα συνθετικά .... πιο όμορφα σε χρώματα ειναι τα συνθετικά αλλα θέλω να τα αποφύγω ... τα βαμβακερά έχουν κάπως πιο ξεθωριασμένα χρώματα και μάλλινα δεν έχω δει πολλά ...
Βασικά θα το προτιμούσα χωρίς παιδικές παραστάσεις, απλά σε έντονα χρώματα με αφηρημένα σχέδια, οπότε οι επιλογές περιορίζονται ...

Οι μοκέτες τι σύνθεση έχουν;;; Φαντάζομαι πως και εκεί θα υπάρχουν κατηγορίες σαν τα χαλιά... Εσύ Ηρώ θέλεις να την περάσεις τοιχο τοιχο ή να πάρεις μία στις διαστασεις χαλιού;

Υπάρχει άραγε κανένα site με χαλιά για να πάρουμε καμιά ιδέα;;;

iro
26-10-08, 17:57
Ολγάκι, δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα...

natasaZ
26-10-08, 19:04
Εγω συνθετικο πήρα. Πολλοι λεγανε ότι τα μαλλινα μπορει να προκαλεσουν αλλεργια. Για μοκετα ποτε δεν το σκεφτηκα. Δεν νομιζω όμως ότι ειναι καλη επιλογη...

mariantinos
29-10-08, 10:35
ki egw moketa exw

aggelikigy
01-11-08, 15:58
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΑΛΑΚΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ? ΠΗΓΑ ΒΕΒΕΗΟΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μαμά του Ωρίων
01-11-08, 18:46
το ΙΚΕΑ εχει όμορφα χαλάκια 100% βαμβακερά με αντιολισθητικό από κάτω αλλά πολύ μικρή ποικιλία
αν σου αρέσουν όμως είναι μια πολύ καλή και οικονομικότατη λύση

th@lia
03-11-08, 09:41
Να κοιταξεις οχι μονο σε καταστηματα bebe αλλα και σε μαγαζια με χαλια!Παντα εχουν και παιδικα σχεδια!

jtse
03-11-08, 13:44
Εγώ που μένω Αθήνα βρήκα μετά από αναζήτηση στο google το παρακάτω site που κάνει αποστολές σε όλη την Ελλάδα.

http://www.velentzas.com.gr/kids.html

Μαμά του Ωρίων
03-11-08, 13:59
Πάντως απ όπου διαλέξει κάποιος χαλί είναι σημαντικό κατά την άποψη μου να υπάρχουν δυο προϋποθέσεις

1. να είναι ελαφρύ ώστε να μπορείς να το τινάζεις καλά καλά γιατί η σκούπα παίρνει τα σκουπίδια αλλά όχι τη σκόνη (απόδειξη όταν μαζεύουμε τα χαλιά η σκόνη που υπάρχει από κάτω)
2. να είναι υγιεινό το υλικό δλδ βαμβακερό κατά προτίμηση ή μάλλινο κι όχι συνθετικό

aggelikigy
03-11-08, 18:04
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ. ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ?

Μαμά του Ωρίων
03-11-08, 18:07
αν το τινάζεις συχνά και αν δεν είναι συνθετικό δεν απαγορεύεται

το θέμα είναι να μην συσσωρεύει χνούδι και σκόνη που μετά την εισπνέει το παιδί
όσο για τα συνθετικά, απλά γενικώς να μην τεθεί θέμα αλλεργίας μιας που το συνθετικό δεν είναι ό,τι καλύτερο

politissa
04-11-08, 08:50
τον πρωτο χρονο που το μωρακι ουτε περπατα ουτε καθεται κατω να παιξει εγω ειχα προτιμησει να μην εχω χαλι για να καθαριζω πιο ευκολα το δωματιο( με ενα σουιφερ ακομα και την ωρα που κοιμοταν). Μετα νομιζω πως ειναι πολυ βολικα τα χαλακια του ικεα(οχι απαραιτητα τα παιδικα, εχει και πολυχρωμα ωραιοτατα) που τιναζονται και φευγουν τα ψιχουλα και πλενονται στο πλυντηριο να φυγουν και οι πλαστελινες!

melissa
08-11-08, 01:24
όσο για τα συνθετικά, απλά γενικώς να μην τεθεί θέμα αλλεργίας μιας που το συνθετικό δεν είναι ό,τι καλύτερο

Ξέρω τουλάχιστον δύο παιδάκια με αλλεργία που εκδηλώθηκε από την επαφή τους σε μάλλινα χαλιά και μάλιστα σε σπίτια που καθαρίζονταν σχολαστικά, οπότε δε θεωρώ ότι αυτό είναι απόλυτο. :!:

Mirsini77
09-11-08, 01:25
Κοριτσια πηρα δυο χαλακια απο το ΙΚΕΑ. Αυτα με τις διαστασεις 1.20 επι 1.60.
Επιτηδες πηρα 2 μικρα για να τα τιναζω ευκολα και να μπορω να τα πλενω.
Γραφει οτι ειναι βαμβακερα και δεν ειναι και παχια για να μαζευουν σκονη.

Το τι χνουδι βγαζουν, εχει γεμισει ολο το σπιτι! Τι να κανω?
Μηπως επρεπε να τα πλυνω πρωτα? Τα εχει αγορασει κανεις?

bibibo
09-11-08, 06:54
Εγώ ειχα πάρει απο το ικεα προν δυο τρια χρόνια μικρά ένα μικρό χαλάκι για το παιδικό δωμάτιο αλλά δεν είχα πρόβλημα. Ειναι βαμβακερό σαν πλεκτό και εχει κρόσια στο τελείωμα. Δεν ξέρω αν είναι παρόμοιο. Πάντως το πλένω και το βάζω και στο στεγνωτήριο και δεν μου έχει πάθει τίποτα, ούτε χνούδι βγάζει. Δοκίμασε να τα πλύνεις.

ΝΙΚ-16
14-11-08, 13:19
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΜΟΚΕΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ foroum.
ΜΟΚΕΤΑ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ Ή ΧΑΛΙ?
ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ?
ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ
ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑΖΙΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΔΥΤΕΣ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ΚΤΛ ΔΗΛΑΔΗ ΣΑΝ ΒΥΘΟΣ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ
ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ
ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΤΑ ΔΥΟ ΧΡΩΜΑΤΑ ΕΝΩΝΕΙ ΜΙΑ ΜΠΟΡΝΤΟΥΡΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΒΥΘΟ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΕΧΩ ΝΤΟΥΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ
ΜΕ ΤΙ ΘΕΜΑ? ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΖΩΑ ΦΑΡΜΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΜΟΚΕΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ
ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ
ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΗΠΩΣ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΜΑΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΑΖΑΡΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠAΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ
Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΩΡΑΙΟ
ΒΟΗΘΕΙΑ PLEASE
SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ POST. :cry: :cry: :cry:

yogini
14-11-08, 13:32
Εμένα θα μου άρεσε μια μονόχρωμη μοκέτα ή χαλί για να μην ειναι πολύ κουραστικό το όλο θέμα. Κάτι στο χρώμα του μπλέ ή γαλάζιου που να ταιριάζει με την μπορντούρα.
Εμεις έτσι θα κάνουμε.
Πάντως θα σου έλεγα να μην βάλεις με άσχετα σχεδιάκια γιατι θα ειναι κουραστικό και για το μάτι.

ΝΙΚ-16
14-11-08, 13:38
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ YOGINI
ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ

sunsun
14-11-08, 13:40
μια μαμα μου ειπε τιποτα καλύτερα για να μη μαζεύει ακάρεα κτλ. ενα βαμβακερό χαλάκι που να πλένεται στο πλυντήριο και να σιδερώνεται ίσως σε σκούρο μπλε/μωβ μονόχρωμο; ανάλογα με το πάτωμα... μη βάλεις και 3ο χρώμα..
οι μοκέτες από ακρη σε άκρη είναι μάλλον ακατάλληλες για μωρό!

nea mamaka
14-11-08, 13:40
Καλύτερα να βαλεις μονοχρωμη, ή αντε διχρωμη (γαλαζιο - κιτρινο) γιατι ειναι ήδη φορτωμένα τα παιδικά δωματιάκια από παιχνιδακια που δεν χρειάζεται να τα φορτώσουμε παραπάνω!!!!

Vann
14-11-08, 13:44
Κοριτσια εμενα μου ειχε πει ο παιδιατρος να μην βαλω καθολου μοκετα τον πρωτο χρονο,γιατι μαζευει πολυ πραγμα κ δημιουργει αλλεργιες στα μικρα παιδια

ΝΙΚ-16
14-11-08, 14:28
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ
ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ?
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΥΧΟΝ ΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΑΚΑΚΙ
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΡΔΟΥΚΛΩΘΕΙ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΕΙΘΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΟΝΟΧΡΩΜΗ ΜΟΚΕΤΑ ΠΟΥ Ο ΑΤΙΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΦΩΤΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ
ΦΕΤΟΣ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ(4,000) ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ
ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑΤΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΜΟΝΟΧΡΩΜΗ ΜΟΚΕΤΑ
ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ

kerasaki1
18-11-08, 23:06
Εγώ σώθηκα με τη μοκέτα και από την άποψη του θο΄ρύβου, που κοπανάνε συνέχεια τα ξύλα κι έχω πρόβλημα με την από κάτω. Είναι ζεστά και καλύπτει κι όλο το δωμάτιο.Την πήρτα σε πρασινολαχανί.Αυτή με τον αυτοκινητόδρομο μην την πάρεις, είναι κακής ποιότητας και πολύ λεπτή, δε μμου τη σύστησαν ούτε οι ίδιοι που την πουλάνε

ΝΙΚ-16
19-11-08, 09:33
ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΛΕΠΤΗ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΛΥΨΩ ΟΛΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΗ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΠΟΡΤΑ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΨΑΞΑ ΟΙ ΛΕΠΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΟΛΕΣ
ΑΧ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΤΡΩΣΩ ΠΛΕΟΝ

voula2
19-11-08, 09:41
ΠΟΛΥ ωραία παιδικά χαλιά (όχι όμως μοκέτες) σε όποιο πάχος θες, θα βρεις στην Βιοκαρπετ.
Εγώ πριν από λίγα χρόνια, αγόρασα ένα μάλλινο χαλί, όχι πολύ μεγάλο, ίσα ίσα να καλύπτει τον χώρο του παιχνιδιού, από τα Laro.
Αυτό το κατάστημα έχει πολύ μεγάλη ποικιλία αλλά είναι σχετικά ακριβά. Ομως θα ξετρελλαθείς γιατί είναι πολύ γουστόζικα.
Πάντως, μην το πολυσκέφτεσαι, ξεκίνα για τα μαγαζιά και βλέποντας έρχεται η όρεξη.

kerasaki1
19-11-08, 20:09
Εγώ δεν κάλυψα το κομμάτι της πόρτας που ανοίγει, όπως και όχι εκείνο κάτω από το γραφείο τους

Diana Dee
21-11-08, 12:17
Εμεις επειδη εχουμε ολο το δωματιο διακοσμημενο με τον winnie της πηραμε το πρωτο με τους ηρωες στο αεροστατο.
http://www.biokarpet.gr/products.html
Κι εμεις στην αρχη πηγαμε για κατι πιο απλο για να μην το παρακανουμε,αλλα αν συγκρινετε τις μονοχρωμες μοκετες,με αυτα τα χειροποιητα χαλια,πιστεψτε με δεν προκειτε να καταληξετε στις μοκετες! Ενταξει παιδικο δωματιο ειναι,πρεπει να ειναι χαρουμενο και φωτεινο! Περιττο να σας πω οτι οποιος βλεπει το δωματιο της μικρης τρελαινεται!
Και πιστευω οτι οταν μεγαλωσει λιγο και παιζει πανω του θα το χαιρεται και η ιδια πιο πολυι!

Serba
21-11-08, 12:54
ΝΙΚ-16
γνώμη μου είναι να βάλεις είτε ένα μονόχρωμο χαλί -με τόση πολυχρωμία στο δωμάτιο θα ζαλιστείτε-
είτε ένα χαλί με τον nemo που δεν είναι κουραστκό το μοτίβο του,
και είναι μέσα στο θέμα του δωματίου :!: :!:

ΝΙΚ-16
21-11-08, 15:32
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ
ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΚΕΤΑ
ΜΕ ΤΟΝ TWEETY
EΙΝΑΙ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΧΤΑ
ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΧΡΩΜΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ

φεη
12-12-08, 14:39
Koρίτσια ανάμεσα σε βαμβακερό και μάλλινο χαλάκι ποιό λέτε να προτιμήσω? Τι λέει η εμπειρία σας?
Το μάλλινο είναι πιο ζεστό, ενώ το βαμβακερό μάλλον πιο ελαφρύ και όλων των εποχών. Το μάλλινο ωστόσο ζεσταίνει περισσότερο τον χώρο. Τι λέτε????

aggelikigy
06-06-09, 01:11
Βοηθήστε κορίτσια, εχω τρελλαθεί στο ψαξιμο και δεν μπορώ να βρω για το δωμάτιο της μικρής μου, παιδικό χαλί με τον winnie.Ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει στη Θεσσαλονίκη κάποια μαγαζιά? Ευχαριστώ θα περιμένω

panaxan
06-06-09, 01:42
www.flycarpet.gr

ειναι καταστημα e-shop νομιζω στη Λαρισσα και εχει πολυ καλες τιμες.μπες και νομιζω οτι θα βρεις αυτο που ψαχνεις.δεν εχω παρει εγω αλλα εχω ακουσει πολλα.νομιζω πληρωνεις με αντικαταβολη.

ελπιζω να βοηθησα

Gold
06-06-09, 01:51
Καλαιτζιδης στην Ιωνος Δραγουμη δεν θυμαμαι ακριβως τον αριθμο(ειναι πανω απο την Εγνατια)

chrysa.ps
06-06-09, 12:12
Βιοκαρπέτ επάνω στην Παπαναστασίου. Απο εκει πήρα της μπεμπας

xuito
06-06-09, 13:32
Δεν θυμάμαι το όνομα του μαγαζιού , είναι στην Κομνηνών , ανάμεσα στη Βασιλέως Ηρακλείου και πριν φτάσεςι στην Ερμού, όπως ανεβαίνεις, στο αριστερό σου χέρι.
Έχει διάφορα σχέδια , είναι από τα μαγαζιά που έχουν και έξω την πραμάτεια τους.
Πήρα από κει το Γενάρη , υπέροχο χάλακι για το δωμάτιο του μπέμπη με τον winnie και όλη την παρέα του! Θα σου έβαζα και φωτό αλλά το έχουμε μαζέψει για το καλοκαίρι...

aggelikigy
06-06-09, 14:54
Σε ευχαριστώ πολύ Panaxan θα το κοιτάξω

aggelikigy
06-06-09, 14:57
xuito το ξέρω αυτό το μαγαζί πήγα και είχαν μόνο μπλε, ενώ το δωμάτιο της μπέμπας είναι πορτοκαλί. Τώρα για το καλοκαίρι τι χαλί έβαλες? Σε ευχαριστώ παντως για την απάντηση

aggelikigy
06-06-09, 14:59
Σε ευχαριστώ πολυ θα το ψάξω το μαγαζί απο Δευτέρα

aggelikigy
06-06-09, 15:00
βιοκαρπέτ πήγα στην Παπαναστασίου αλλά εγώ θέλω καλοκαιρινό. Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια

xuito
07-06-09, 11:36
xuito το ξέρω αυτό το μαγαζί πήγα και είχαν μόνο μπλε, ενώ το δωμάτιο της μπέμπας είναι πορτοκαλί. Τώρα για το καλοκαίρι τι χαλί έβαλες? Σε ευχαριστώ παντως για την απάντηση

Για το καλοκαίρι δεν έστρωσα καθόλου χαλί. Ο μικρός είναι στον 4ο μήνα , άρα δεν "κυκλοφορεί" ακόμη μόνος του.Το χαλί μας είναι σε κίτρινες αποχρώσεις ( όπως το δωμάτιο του μικρού) .Στο μαγαζί αυτό είχε 2-3 σχέδια ,αλλά μου έδειξε το φυλλάδιο με όλα τα σχέδια με τον winnie ,διάλεξα ποιό ήθελα και μου το έφερε σε 2 ημέρες.

aggelikigy
07-06-09, 22:03
Καλά και εμένα στον εβδομο πάει αλλά ούτε μπρούμυτα δεν μπορεί.Θα πάω πάντως την Τρίτη ευχαριστώ πολύ

elenigial
23-10-10, 11:43
Καλημέρα, θα ηθελα την βοήθεια σας .
Δεν ξέρω τι να αγοράσω. Να πάρω μοκέτα ή χαλί τωρα που θα αρχίσει ο μπέμπης μου να μπουσουλάει ? γνωρίζετε κανένα υποαλλεργικό?
ο χώρος είναι 16τμ....να αγοράσω ένα κομμάτι ή δύο....Βοηθήστε βρε κορ'ιτσια :(

Magia_melissa
02-02-11, 10:03
Καλημέρα και από εμένα, η μικρή μου έγινε 1 έτους και βγήκα στην αγορά για να της αγοράσω χαλί για το παιδικό δωμάτιο. Ως τώρα είχα στρωμένη μια ολόμαλη φλοκάτη, μιας και όλη τη μέρα της την περνούσε στην σαλοκουζίνα μαζί μου, τώρα όμως άρχισε να περπατάει και να μπουσουλάει και έπρεπε να στρώσω κάτι ασφαλές και στο δωμάτιό της (από τη φλοκάτη βγαίνουν κομάτια μαλιού, οπότε την έβγαλα).
Πήγα σε έξι καταστήματα χαλιών, συν στο ΙΚΕΑ και το Πράκτικερ, οκτώ. Προβληματίστηκα γιατί παντού έβρισκα συνθετικά χαλιά, ενώ έψαχνα για κάτι βαμβακερό ή μάλλινο. Τελικά αγόρασα συνθετικό αλλά αναρωτιέμαι, είναι δυνατόν να μην υπάρχουν παιδικά βαμβακερά χαλιά?

tamar
07-09-11, 16:04
Προβληματίστηκα γιατί παντού έβρισκα συνθετικά χαλιά, ενώ έψαχνα για κάτι βαμβακερό ή μάλλινο. Τελικά αγόρασα συνθετικό αλλά αναρωτιέμαι, είναι δυνατόν να μην υπάρχουν παιδικά βαμβακερά χαλιά?

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Παντού ακρυλικά και πουθενά βαμβακερά ή μάλλινα. Δεν μπορεί...Θα υπάρχουν.

tattoo
22-10-11, 13:19
Καλησπερα..
Μολις πηραμε το χαλι για το παιδικο δωματιο απο το κουριερ και παρολο που δεν ειναι μαλλινο μυριζει εντονα ναφθαλινη...Μαλλον το χανε αποθηκευμενο μαζι με αλλα χαλια και πηρε μυρωδια...καμια ιδεα για να φυγει?Το χω βγαλει εξω να αεριστει αλλα με τον καιρο απο την μια και με τα χωματα,σκονη τριχες απο τα ζωα απο την αλλη δεν το βλεπω να μπορω να το αφησω για πολυ..

my billy
22-10-11, 14:20
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Παντού ακρυλικά και πουθενά βαμβακερά ή μάλλινα. Δεν μπορεί...Θα υπάρχουν.

εγω πηρα πριν 2 χειμωνες για τον μικρο μου, απο το www.halia.gr απο την σειρα smiley , ειναι χειροποιητο ακρυλικο αλλα υποαλλεργικο! δεν εβγαλε χνουδια.
προσοχη δεν πλενεται με λαστιχο ομως!
εχει πολυ ωραιες συλλογες δειτε τα!!!!!

bibikoula
18-10-13, 08:08
Η παιδιατρος μου ειπε οτι για το δωματιο του μικρου μου θα πρεπει να μην βαλω κατι αλλο εκτος απο βαμβακερο χαλι!!!!. (ουτε μοκετα ουτε μαλλινο χαλι)
Μου ειπε οτι εχει και στα ικεα και στα τζαμπο. Εψαξα τζαμπο αλλα δεν ειχε χαλια αλλα μικρα ταπακια. Στο Ικεα θα παω αλλα παλι νομιζω οτι δεν θα βρω βαμβακερο χαλι...γιατυι πιστευω οτι θα δυσκολευτω να βρω.