PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολόκληρα ονόματα ή υποκοριστικά ψηφοφορία

nat-left
04-11-08, 13:22
Προτιμάτε να φωνάζετε το παιδί σας με:
Ολόκληρο το όνομά του;
Με κάποιο υποκοριστικό;

(θέμα της Kasia)

lenagr1
04-11-08, 13:27
αναλόγως την περίπτωση, για παράδειγμα την κορη μου την βαφτίσαμε Ευαγγελία, αλλά την φωνάζουμε Ευα, ως υποκοριστικό, με τιποτα όμως δεν θα την έλεγα Λιτσα για παράδειγμα από το Ευαγγελίτσα. Υπάρχουν ωραία υποκοριστικά και συνήθως σε κάποια ονόματα που δεν είναι και τοσο ευηχα καλό θα ήταν να βρισκαμε ένα υποκοριστικό, εμείς θα μπορούσαμε να κρατουσαμε και το Ευαγγελία, αλλά για λογους ιδιαίτερους -βλέπε πεθερα- το κόψαμε για να της το κάνουμε πιο οικείο.

Σοφία Τ.
04-11-08, 13:37
Ειμαι υπερ του να διατηρειται ολοκληρο το ονομα.Επισης δεν μου πολυαρεσει να δημιουργουμε ενα συνθετο ονομα απο δυο αλλα ονοματα-χωρις παρεξηγηση για τα κοριτσια που το εχουν κανει στα παιδακια τους.Απλα εγω αν παραδειγμα ειχα μια κορη που την ελεγαν πχ Ζωη-Ελενη θα την φωναζα με ενα απο τα δυο ή και τα δυο, αλλα οχι Ζενια για παραδειγμα.Δεν ειναι οτι δεν ειναι ομορφα αυτα τα "συνθετα" ονοματα απλα μου φαινονται καπως αλλοκοτα καμια φορα και γι'αυτο θα το απεφευγα...

Μην με παρεξηγησετε συμφορουμιτισσες!!!Την γνωμη μου λεω κι εγω...

vickypap
04-11-08, 13:45
εχω κανει ολοκληρο θεμα για το ονομα της κορης μου.την βγαλαμε φωτεινη αννα και ηθελα εναν συνδιασμο για να μην ξεχασει και το αννα που σ'εκεινη οφειλουμε την γεννηση της.δεν αρεσε ομως κανενας συνδιασμος.εμενα το φωτεινη δεν μου αρεσει ιδιαιτερα αλλα δεν θελω και υποκοριστικο.γενικως δεν ξερω τι μου γινετε(σας μπερδεψα)αλλες φορες την λεμε φωτεινη και αλλες φωτεινη αννα.παντως εγω θα ηθελα το φωτειανα.

SOTOS-DORA
04-11-08, 14:41
Ανέκαθεν ήμουν υπέρ των ολόκληρων ονομάτων....όμως.... Το γιο μου τον βγάλαμε Ιωάννη όνομα που έχουν και οι δυο παππούδες του...πολύ προτότυπο όνομα!!! :D
Ελα όμως που πάνε 6 μήνες απ' τη βαφτιση κι εγώ ακόμα τον λέω μπέμπη...αχ θα του μείνει του παιδιου και θα παει 30 και θα το φωνάζουν μπέμπη :cry:
το Ιωαννης μου κάνει λίγο...πως να το πω κόσμια...φλορέ. Και το Γιαννη μου θυμίζει τον πατέρα μου και τον πεθερό μου...δεν μου κάνει για το μικρό μου ζουζούνι....
Αυτη τη στιγμη βρίσκομαι στην προσπάθεια ακόμη να τον φωνάζω.... :oops: Ίαν.
Πως σας φένετε; Τελείως χαζό;

nat-left
04-11-08, 14:44
Μου αρέσει το Ίαν, βέβαια αν το ακούσει ο πατέρας σου και ο πεθερός σου θα βγάλουν "σπυράκια" γιατί είναι ξενόφερτο αλλά το προτιμώ από το Ιωάννης.....

SOTOS-DORA
04-11-08, 14:48
Ο πατέρας μου είναι αδύνατον να το ακούσει.... κι ο πεθερός μου δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα... το πρόβλημα είναι μ' εμενα που δεν μπορώ να το συνηθίσω....
ενα όνομα τελωσπάντων.... να μην τον φωνάζω μπέμπη!!! :lol:

nat-left
04-11-08, 14:50
Βάπτισα τον γιο μου 6 μηνών, από την ημέρα που τον βάπτισα τον φώναζα με το όνομά του μέχρι να το συνηθίσουμε όλοι ΕΚΤΟΣ από την μαμά μου που της πήρε έναν ολόκληρο χρόνο να το συνηθίσει..... άρα ξεκίνα από σήμερα κιόλας!

SOTOS-DORA
04-11-08, 14:51
πως τον βαφτίσατε;

nat-left
04-11-08, 14:55
Κωνσταντίνο, τουλάχιστον μου άρεσε ολόκληρο, βέβαια έχει πλάκα γιατί ο γιος μου αυτοαποκαλείται είτε Νίνο είτε Ντιντίνο.... πλάκα δεν έχει;

SOTOS-DORA
04-11-08, 15:04
Ναι το Κωνσταντίνος είναι απο τα πιο ωραία ονόματα...είναι όμως αρκετά μεγάλο....πόσο μάλλον για το μικρό σου. Ας ελπίσουμε ότι στο σχολειο και μετά δεν θα του το κάνουν Κώστα ή Ντίνο.... Πρέπει να έχει τη θέληση για να επιβάλει να τον φωνάζουν έτσι!!!

nat-left
04-11-08, 15:06
Αχ το Κώστας δεν μου αρέσει, αν είναι να του το κόψουν ας το κάνουν Ντίνος ή Κωστής.... θα δείξει

Fivi
04-11-08, 16:42
Κωνσταντίνο, τουλάχιστον μου άρεσε ολόκληρο, βέβαια έχει πλάκα γιατί ο γιος μου αυτοαποκαλείται είτε Νίνο είτε Ντιντίνο.... πλάκα δεν έχει;

:lol: :lol: :lol: Εχουμε 3 Κωνσταντινους και η Ηλεκτρα ολους τους φωναζει Ντιντινο!!! :lol: :lol: :lol:

nat-left
04-11-08, 20:30

:lol: :lol: :lol: Εχουμε 3 Κωνσταντινους και η Ηλεκτρα ολους τους φωναζει Ντιντινο!!! :lol: :lol: :lol:

χιχιχι :D

SOTOS-DORA
05-11-08, 10:16
:D :lol: :D :lol:

anastasia76
06-11-08, 01:32
Ψηφισα ολοκληρο το ονομα γιατι απο τα υποκοριστικα εχω καει (προσωπικα μιλαω :lol: ) Βεβαια αν συντρεχουν σοβαροι λογοι εννοειται υποκοριστικο :wink: :lol:
Εγω παντως το ζουζουνι μου θα το φωναζω ολοκληρο το ονομα της αν αργοτερα θελει να την φωναζω διαφορετικα θα συμφωνησω :D

micnat
06-11-08, 08:34
Δεν μπορώ να αποφασίσω τι να ψηφίσω ...

Είναι κατά περίπτωση.

Γενικά προτιμώ τα ονόματα όπως είναι, αλλά ας πούμε το δικό μου όνομα δεν το συμπαθώ και προτιμώ το υποκοριστικό που μου δώσανε οι γονείς μου...

Lilly
06-11-08, 09:28
Γενικά προτιμώ ολόκληρα τα ονόματα...
Εκτός φυσικά από μερικά τύπου Βρασίδας, Ξενοφώνη, Ηλιοφώτιστη και λοιπά "περίεργα"...

zouzounel
06-11-08, 10:46
Κι εγώ ολόκληρα ψήφισα, αλλά πράγματι έχει να κάνει με την περίπτωση.
Ποιος θα φώναζε ας πούμε εναν πιτσιρικά Γεώργιο?... Και το Ιωάννης ακόμα κάπως μου κανει...

Doirrean
08-11-08, 07:49
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι ολόκληρα τα ονόματα είναι καλύτερα.
Για αυτό και πιστεύω οτι αν δεν σου αρέσει ένα όνομα για οποιοδήποτε λόγο καλύτερα να μην το βγάλεις με τη σκέψη ότι θα βρω ένα καλύτερο υποκοριστικό.
Το λέω αυτό γιατί προσπαθούν και εμένα να με "βάλουν σε αυτό το τρυπάκι" αλλά δεν σφάξανε! Αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα για το τόπικ "πρόβλημα με το όνομα" :twisted:

gialimar
20-07-10, 20:18
kalispera tha ithela tin voitheia sas tha ithela na mou peite pws mporw na sindiasw to onoma tis petheras mou (lewnia) kai to onoma tis miteras mou (marina) se ena!!!!

BabyBoom
21-07-10, 11:00
Εξαρτάται το όνομα. Εγώ δεν μπορώ να φωνάζω την κόρη μου Αικατερίνη, που είναι και ολοκληρο το όνομα. Το Κατερίνα είναι υποκοριστικό και επειδή μας δεν μας πολυάρεσε την φωνάζουμε Κάτια.

ARNIKOL
21-07-10, 13:09
Κι εγώ ψήφισα ολόκληρα τα ονόματα, αν και στην πράξη... Μόλις βαφτίσαμε τον μικρό μου γιό Μιχαήλ,

ARNIKOL
21-07-10, 13:10
που είναι ένα πολύ ωραίο όνομα κατά τη γνώμη μου. Ωστόσο, κάπως μου φαίνεται να τον π.χ. στη θάλασσα "Μιχαήλ, όχι στα βαθιά παιδί μου!"

ΣΤΕΓΙΑ
21-07-10, 13:36
Ανέκαθεν ήμουν υπέρ των ολόκληρων ονομάτων....όμως.... Το γιο μου τον βγάλαμε Ιωάννη όνομα που έχουν και οι δυο παππούδες του...πολύ προτότυπο όνομα!!! :D
Ελα όμως που πάνε 6 μήνες απ' τη βαφτιση κι εγώ ακόμα τον λέω μπέμπη...αχ θα του μείνει του παιδιου και θα παει 30 και θα το φωνάζουν μπέμπη :cry:
το Ιωαννης μου κάνει λίγο...πως να το πω κόσμια...φλορέ. Και το Γιαννη μου θυμίζει τον πατέρα μου και τον πεθερό μου...δεν μου κάνει για το μικρό μου ζουζούνι....

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ......
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΕΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ..,.....
ΠΕΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ......
ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΕΙΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΖΟΝΙ Η ΤΖΟΒΑΝΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΑΝ ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΨΗΦΙΣΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ...

konstantinaki
21-07-10, 15:17
Ψήφισα ολόκληρο. Δεν με ενοχλούν τα υποκοριστικά αλλά μόνο όταν πρόκειται για ονόματα που "δεν είναι ωραία". Κων/να την βαφτίσαμε και έτσι την φωνάζουμε. Κρίμα τόσο ωραίο όνομα να γίνει Ντίνα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

patousaki mou
21-07-10, 16:08
κι εγώ ολόκληρο ψήφισα, αλλά αν ήταν να το βαφτίσουμε Περίανδρο...μάλλον θα προτιμούσα κάποιο υποκοριστικό..! (ελπίζω να μην έθιξα καμία μανούλα, παράδειγμα έφερα..!)

lovely people
21-07-10, 16:48
Tην μικρή μου την είπαμε Μαρία αλλα επειδή το θεωρώ πολύ κοινότυπο όνομα (στην γειτονία μας έχουμε 3) την φωνάζουμε Μάρω (εκτός απο την πεθερά μου φυσικά @>@^`z<<). Εσας πως σας φαίνεται σαν όνομα;;;;

Thaumataki
21-07-10, 17:09
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ......
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΕΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ..,.....
ΠΕΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ......
ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΕΙΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΖΟΝΙ Η ΤΖΟΒΑΝΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΑΝ ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΨΗΦΙΣΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ...
Γιατί να ξενοφέρνουν τα ονοματάκια τους;;;; Έλληνες δεν είμαστε; :oops:

Thaumataki
21-07-10, 17:11
kalispera tha ithela tin voitheia sas tha ithela na mou peite pws mporw na sindiasw to onoma tis petheras mou (lewnia) kai to onoma tis miteras mou (marina) se ena!!!!
Λίνα;;;;;; :-?

ΣΤΕΓΙΑ
21-07-10, 18:11
Γιατί να ξενοφέρνουν τα ονοματάκια τους;;;; Έλληνες δεν είμαστε; :oops:

ΣΩΣΤΗ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑΝΝΗΗΗΗΗΗΗΗ

ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΑΝΕ (ΑΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ)ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΟΣ???????

Thaumataki
21-07-10, 18:37
ΣΩΣΤΗ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑΝΝΗΗΗΗΗΗΗΗ

ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΑΝΕ (ΑΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ)ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΟΣ???????
E, ξεχώρισέ τους με Γιάννη και Γιάννη junior!:lol:

mmdad
21-07-10, 18:57
Τους φωναζω με ολοκληρο το ονομα τους. Θα ηθελα τον Δημητρη να τον φωναζουμε Τακη οπως φωναζα τον πατερα μου αλλα δε του πολυαρεσε η ιδεα του συζυγου και ετσι ειναι Δημητρης..

ολγακι
21-07-10, 22:00
εγω ειμαι υπερ ολοκληρου του ονοματος,αλλα αν το ονομα δεν ειναι πολυ ωραιο καλυτερα να το φωναζεται με ενα υποκοριστικο

Thaumataki
21-07-10, 22:32
Τους φωναζω με ολοκληρο το ονομα τους. Θα ηθελα τον Δημητρη να τον φωναζουμε Τακη οπως φωναζα τον πατερα μου αλλα δε του πολυαρεσε η ιδεα του συζυγου και ετσι ειναι Δημητρης..
Δε το συζητώ βρε συ....Καλύτερο το Δημήτρης από το Τάκης....Χώρις παρεξήγηση για τον μπαμπά σου!:oops:

Μαριρενα
22-07-10, 02:27
για τους ξενους ειναι η Μαρια Ειρηνη για εμενα τον μπαμπα και τους παππουδες ειναι η Μαριρενα μας
οι αλλοι το μπερδευουν με το Μαριλενα και συγχιζομαι
οποτε μονο οι ξενοι την ξερουν ως Μαρια Ειρηνη

#ΕΛΕΝΑ#
22-07-10, 02:47
εμεις την κορουλα μας (βαλεντινα) μεχρι να πω το ονομα ολοκληρο παει κανα 10 λεπτο περασε...... την φωναζουμε ΒΑΛΙΑ και το νικολαο ΝΙΚΟ....οποτε ποτε ολοκληρο το ονομα, αφηστε που ειναι και μεγαλα και τα δυο ονοματα και το επιθετο ακομα μεγαλυτερο,,,, καιμενα παιδακια μου στο σχολειο θα χρειαστουν δυο ετικετες στα τετραδια για να γραψουν το ονομα κ επιθ....

40+mama
22-07-10, 09:37
Ψηφίζω τα ολόκληρα ονόματα (όπου αυτό είναι εφικτό.)

Πχ δεν θεωρώ υποκοριστικό το Μιχάλης ή το Κατερίνα ή το Δημήτρης ή το Γιάννης.
Πως να τα φωνάξεις; Μιχαήλ - Αικατερίνη - Δημήτριε ή Ιωάννη;

Ακούγονται στα δικά μου αυτιά (και συγχωρέστε με - εκφράζω την ταπεινή μου γνώμη) κάπως "ψωνισμένα".

Μια φίλη έγραψε το όνομα Περίανδρος.
Δεν τρελλαίνομαι και την καταλαβαίνω αλλά είναι πολύ καλύτερα να φωνάζει το γιο της Περίανδρο παρά πχ Άκη. ¨
Ολα αυτά τα Άκη - Τάκη - Μάκη - Σακη - Δάκη - Ντίνα - Μίνα - Σούλα - Κούλα - Λίτσα κλπ είναι χάλια.

Χίλιες φορές ολόκληρα τα ονόματα.

Η μόδα τα τελευταία χρόνια προστάζει να δίνουμε στα παιδιά μας δύο ονόματα (τις περισσότερες φορές για να γλιτώσουμε τη γκρίνια των παππούδων)
Αν και εδώ διαφωνω: δεν τολμάμε να αντιδράσουμε στους παράλογους παππούδες και φορτώνουμε στα παιδιά μας απαίσια ονόματα να τα κουβαλούν σε όλη τους τη ζωή- να λουστούν αυτά δηλαδή το αποτέλεσμα της δικης μας δειλίας
Και μετά θέλουμε να τα σουλουπώσουμε ή να βρούμε υποκοριστικό να χωράει και τα δύο ονόματα μέσα.
Και βγαίνουν κάτι υβρίδια που άλλοτε δεν θυμίζουν σε τίποτε τα αρχικά ονόματα και άλλοτε έχουν και τα δύο ονόματα μέσα σαν σιδηρόδρομος.
Πχ. Χριστογιάννης - Σοφιρένα - Μαριρένα- Μαρισίλια- Δημητρομάριος - Χαριάννα - Γιωργιλιάνα - Μαρείνη και αλλα απίστευτα.

Παίρνουμε δηλαδή δύο υπέροχα ονόματα και φτιάχνουμε ένα όνομα τις περισσότερες φορές κακόηχο ή αστείο.

Το χριστιανικό και το αρχαιοελληνικό εορτολόγιο μας προμηθεύουν χιλιάδες ονόματα για να διαλέξουμε για τα παιδιά μας. Κάτι που θα μας αρέσει να το φωνάζουμε ολόκληρο. Κάποιο ονομα που θα το σεβαστούμε τόσο ώστε να μην το κουτσουρέψουμε.

Σκεφτείτε πόσες φορές έχουμε βρεθεί μπροστά σε παρόμοιες σκηνές:
-"Πως σε λένε;"

-"Λιάνα"

-"Από που βγαίνει;"

Και εδώ οι απαντήσεις που εγώ έχω ακούσει είναι:

-"Αποστολία"
ή
-"Ελένη"
ή
-"Στέλλα"
ή
-"Ευαγγελία"
ή
-"Βασιλεία"
ή ....

40+mama

chatzico
28-07-10, 17:33
Δεν μ' αρέσουν τα υποκορίστικα σε -ίτσα, -ούλα κλπ. Γενικά προτιμώ τα ολόκληρα ονόματα, ΟΚ η Αικατερίνη να είναι Κατερίνα κλπ.

Αγαπώ τα αρχαία ονόματα - όχι όλα, να εξηγούμαστε - και ευτυχώς συμφωνεί και ο συζυγάτος μου. Η κόρη μας είναι ΔΑΝΑΗ και ο μικρός θα είναι ΕΡΜΗΣ. Σημειωτέον ότι σχεδόν όλα έχουν πλέον και γιορτή...

stafroditi2353
29-07-10, 12:01
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΩ ΓΕΩΡΓΙΑ.ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ. ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΩ ΖΕΤΑ.ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ.

Λια1111
03-08-10, 11:24
Κοριτσακια την δικη μου την Βαφτισα ΧρυσοΒαλαντου,,,ειναι ταμενη στην Αγια Ειρηνη ΧρυσοΒαλαντου!!
Εγω δεν προκειται να την φωναξω με υποκοριστικο,,,ειναι ταμα μου και νιωθω πως παιρνω αμαρτια μονο στην σκεψη πως θα δυσκολευτει το παιδακι μου αργοτερα να λεει το ονομα της!!!
Οι γυρω μας(οι περισσοτεροι) μου ζητανε να βρω ενα υποκοριστικο να την φωναζουν!!Τι να κανω??Στο σχολειο ξερω πως πρεπει να το ''συντομευσουμε'' σωστα?
Αμαρτια δεν ειναι να αλλαξω το ονομα της?

Εκει που εκνευριζομαι ειναι που μερικοι λενε ''τι ονομα ειναι αυτο?''..

christine06
03-08-10, 11:45
Κοριτσακια την δικη μου την Βαφτισα ΧρυσοΒαλαντου,,,ειναι ταμενη στην Αγια Ειρηνη ΧρυσοΒαλαντου!!
Εγω δεν προκειται να την φωναξω με υποκοριστικο,,,ειναι ταμα μου και νιωθω πως παιρνω αμαρτια μονο στην σκεψη πως θα δυσκολευτει το παιδακι μου αργοτερα να λεει το ονομα της!!!
Οι γυρω μας(οι περισσοτεροι) μου ζητανε να βρω ενα υποκοριστικο να την φωναζουν!!Τι να κανω??Στο σχολειο ξερω πως πρεπει να το ''συντομευσουμε'' σωστα?
Αμαρτια δεν ειναι να αλλαξω το ονομα της?

Εκει που εκνευριζομαι ειναι που μερικοι λενε ''τι ονομα ειναι αυτο?''..

Τη μικρή τη λένε Χρυσοβαλάντου ή Χρυσοβαλάντω?
Πάντως για να μη στενοχωριέσαι έχω ένα φίλο που το λένε Φανούρη. Η μαμά του τον είχε τάξει στον Αγ. Φανούριο. Τότε της λέγανε "ελα μωρε βάλτου και ένα άλλο όνομα και φώναζέ το με το άλλο" . Ε τότε ρε παιδιά τι νόημα έχει να τάζω ένα μωρό?
Λοιπόν σε πληροφορώ ότι κράτησε το Φανούρης και μάλιστα ολόκληρο. Ούτε Φάνης ούτε τίποτα. Αυτή η γυναίκα για μένα όντως τίμησε τον άγιο. Όσο για τον Φανούρη του πάει απίστευτα πολύ το όνομα και δεν τον φαντάζομαι με κανένα άλλο!

eirini ag
03-08-10, 11:55
Γεια σου Λια,να σου ζησει η κουκλιτσα σου!!Το κατακλαβαινω οτι το θες ολοκληρο επειδη ειναι το ταμα,αλλα σκεψου τα μικρα παιδακια στο σχολειο,δε θα μπορουν τα καημενα να το πουν.Μαλλον θα χρειαστει ενα υποκοριστικο,δε νομιζω να ειναι κακο.
Εγω θα την βαφτισω Ελενη(της πεθερας μου) και δε νομιζω να το κοψω,θα δειξει. Γενικα προτιμω τα ολοκληρα ονοματα.

Σοφία Τ.
03-08-10, 12:15

Ακούγονται στα δικά μου αυτιά (και συγχωρέστε με - εκφράζω την ταπεινή μου γνώμη) κάπως "ψωνισμένα".

Δεν τρελλαίνομαι και την καταλαβαίνω αλλά είναι πολύ καλύτερα να φωνάζει το γιο της Περίανδρο παρά πχ Άκη. ¨
Ολα αυτά τα Άκη - Τάκη - Μάκη - Σακη - Δάκη - Ντίνα - Μίνα - Σούλα - Κούλα - Λίτσα κλπ είναι χάλια.

Η μόδα τα τελευταία χρόνια προστάζει να δίνουμε στα παιδιά μας δύο ονόματα (τις περισσότερες φορές για να γλιτώσουμε τη γκρίνια των παππούδων)
Αν και εδώ διαφωνω: δεν τολμάμε να αντιδράσουμε στους παράλογους παππούδες και φορτώνουμε στα παιδιά μας απαίσια ονόματα να τα κουβαλούν σε όλη τους τη ζωή- να λουστούν αυτά δηλαδή το αποτέλεσμα της δικης μας δειλίας
Και μετά θέλουμε να τα σουλουπώσουμε ή να βρούμε υποκοριστικό να χωράει και τα δύο ονόματα μέσα.
Και βγαίνουν κάτι υβρίδια που άλλοτε δεν θυμίζουν σε τίποτε τα αρχικά ονόματα και άλλοτε έχουν και τα δύο ονόματα μέσα σαν σιδηρόδρομος.
Πχ. Χριστογιάννης - Σοφιρένα - Μαριρένα- Μαρισίλια- Δημητρομάριος - Χαριάννα - Γιωργιλιάνα - Μαρείνη και αλλα απίστευτα.

Παίρνουμε δηλαδή δύο υπέροχα ονόματα και φτιάχνουμε ένα όνομα τις περισσότερες φορές κακόηχο ή αστείο.

Το χριστιανικό και το αρχαιοελληνικό εορτολόγιο μας προμηθεύουν χιλιάδες ονόματα για να διαλέξουμε για τα παιδιά μας. Κάτι που θα μας αρέσει να το φωνάζουμε ολόκληρο. Κάποιο ονομα που θα το σεβαστούμε τόσο ώστε να μην το κουτσουρέψουμε.

-"Πως σε λένε;"

-"Λιάνα"

-"Από που βγαίνει;"

-"Αποστολία"
ή
-"Ελένη"
ή
-"Στέλλα"
ή
-"Ευαγγελία"
ή
-"Βασιλεία"
ή ....

40+mama

Μες στο μυαλο μου εισαι...

Λια1111
03-08-10, 12:52
Χρυσοβαλαντου την εχουμε βαφτισει!!
Δεν ξερω,...και πως να της το κοψω? Βαλεντινα Βαλεντινη?Χρυσα?αλλοιωνεται ολο το ονομα με το Χρυσα?

Cristine k eirini ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
επειδη βασανιστηκα να αποκτησω ενα παιδακι νιωθω ενοχες να μην την λεω το ονομα της αγιας που μου τον χαρισε,,,δεν ξερω αν με καταλαβενεται

40+mama
05-08-10, 11:50
Χρυσοβαλαντου την εχουμε βαφτισει!!
Δεν ξερω,...και πως να της το κοψω? Βαλεντινα Βαλεντινη?Χρυσα?αλλοιωνεται ολο το ονομα με το Χρυσα?

Cristine k eirini ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
επειδη βασανιστηκα να αποκτησω ενα παιδακι νιωθω ενοχες να μην την λεω το ονομα της αγιας που μου τον χαρισε,,,δεν ξερω αν με καταλαβενεται

Ειρήνη Χρυσοβαλάντου δεν είναι;

Λια1111
05-08-10, 23:16
Ναι..αλλα οταν πηγα στο μοναστηρι να βεβαιωθω πως θα την βαφτισω μου ειπανε οι μοναχες πως πρεπει να την βαφτισω Χρυσοβαλαντου και οχι Ειρηνη!!

boy'smam
31-08-10, 14:41
Κοριτσια ηθελα την γνωμη σας!Απο το Αναστάσης,το Νάσος πως σας φαινεται?Το Σακης,Τασος,ακης τα εχω ηδη αποκλεισει.Το παιδι το φωναζουμε Ανασταση(ασε που μου την δινει αν δεν εχει τονο δεν ξερεις τι διαβαζεις) αλλα ακομη να το συμηθησω!Ξερω οτι το Νασος,συνηθως βγαινει απο το θανασης αλλα γνωρισα εναν Νασο απο το Αναστασιος και μου αρεσε!Τι λετε?

christine06
31-08-10, 15:18
Προτιμώ το Αναστάσης από το Νάσος.

katerinakriti
31-08-10, 15:33
Μες στο μυαλο μου εισαι...
και στο δικό μου

lianakleopatra
31-08-10, 15:45

-"Πως σε λένε;"

-"Λιάνα"

-"Από που βγαίνει;"

-"Αποστολία"
ή
-"Ελένη"
ή
-"Στέλλα"
ή
-"Ευαγγελία"
ή
-"Βασιλεία"
ή ....

40+mama
Στις απαντήσεις για το "Λιάνα" βάλε και το "Λαμπρινή"! :)
Ευγνωμονώ τη μαμά μου που με φώναζε Λιάνα απο μικρή. Την κόρη μου όμως την βάφτισα Κλεοπάτρα και την φωνάζω έτσι ακριβώς, δεν της το έχω κόψει.

ραφαελ
31-08-10, 16:11
εγω τον γιο μου τον λεω Ακη....βγαινει απο το παντελης-κυριακος (παντελης ονομα παππου κ κυριακος ενα ταμα)....ο γιος μου ξερει ολοκληρο το ονομα του αλλα εγω κ ολοι τον φωναζουν ακη..δεν μπορω ν α συνηθισω στο παντελης...ισως καποια μερα το συνηθισω...υγεια πανω απο ολα....

αν το λεγαν κωσταντινο, αλεξανδρο κ αγγελο θα τα ελεγα ολοκληρα..αλλα οπως λεει κ ο αντρας μου ειναι τα ποιο ωραια κ τοτε ολοι ετσι θα επρεπε να βαπτιστουν.....με κοροιδευει....
:p
εμενα με βαπτισαν χρυσανθη κ ολοι με ειπαν χρυσα...εγω τους λεω ολοκληρο το ονομα μου κ αυτοι με ξαναβαπτιζουν.....:confused:

marsolan
31-08-10, 17:58
Ναι..αλλα οταν πηγα στο μοναστηρι να βεβαιωθω πως θα την βαφτισω μου ειπανε οι μοναχες πως πρεπει να την βαφτισω Χρυσοβαλαντου και οχι Ειρηνη!!

νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα-ω ή -ου.Εγω θα την ψωναζα Χρυσοβαλαντω ή Βαλαντια οπως φωναζουν μια γειτονοπουλα μου!

marsolan
31-08-10, 18:03
Η δικια μου μπεμπα θα ακουει στο Πηνελοπη ολοκληρο και οχι κομμενο.Ειναι το ονομα της πεθερας μου την οποια την φωναζουν Ποπη και δεν της αρεσει καθολου,οποτε ουτε καν θελει να το ακουσει στην εγγονη της.Στο χωριο δε μερικοι την φωναζουν Λιτσα:shock:-απ'τ ο Πηνελοπλιτσα αραγε??:mrgreen: ή Πινελια(χριστε μου:shock:)
Τον πεθερο μου τον λενε Δημοσθενη(υπεροχο ονομα κατα την γνωμη μου,αν κανω γιο θα ακουει σε αυτο ολοκληρο) και τον φωναζουν Μακη:shock:καμια σχεση ομως!!!
αφου και στα προσκλητηρια του γαμου ετσι τον γραψαμε...με το υποκοριστικο του τον μπεμπη:mrgreen:!

beboulinos
01-09-10, 09:59

Απαντώ ειδικά στο Ιωάννης (επειδή δεν έχω διαβάσει τις υπόλοιπες σελίδες).
Και εμείς Ιωαννη τον βαφτίσαμε ... Εξαιρετικά πρωτότυπο δηλ... Εγώ Γιάννη δε θέλω να τον πω για διάφορους λόγους (πχ υπάρχει ήδη ανιψάκι στην ίδια κατοικία με το ΙΔΙΟ όνομα και δε μ' αρέσει το "Ο Γιάννης και ο Γιαννάκης (ποιος Γιαννάκης; ο προπονητής?????:p:p:p)και γενικά δε μ' αρέσει στην ίδια οικογένεια πολλά άτομα με το ίδιο όνομα), το Ιωάννης που τον φωνάζουν μου κάνει.... Μελισαννίδης (:oops:) και το Γιάννος-Γιάγκος ή Γιάνκος (το έχω ακούσει σε Ιωάννη) δεν αρέσει στον άντρα μου.
Εγώ το παιδί το φωνάζω Ίωνα ανναγραματίζοντας το Ιωάννης. Να σας πω τι έχω ακουσει ως τώρα:

-ωραίο όνομα!!!! (οταν λέω πως είναι του Ιωάννης και είναι η συχνότερη αντίδραση)
-δεν υπάρχει ένας κάτι μ΄αυτό; (ναι, αλλά είναι Ιωνάς)
-εεε??? (γέροι γκάου που δεν σκαμπάζουν)
-εγω θα το λέω Γιάν΄ (γείτονας φίλος του παππού με χαρακτηριστική προφορά!!! :o:o)

Να πω πάντως πως γενικά θεωρώ μέγιστη μαμακία την ΕΠΙΒΟΛΗ ονόματος απο γονείς πεθερικά κλπ. Το ζω δυστυχώς και είναι απίστευτο πόσο μπορεί να κολλησει ο εγκέφαλος. Το θεωρώ παρέμβαση στη σχέση του ζευγαριού με ολέθρια αποτελέσματα, ειδικά οταν το παιδί του οποίου ο γονιός παρεμβαίνει βρίσκεται μεταξύ γονιού και συζύγου και δε θέλει να έρθει σε ρήξη με κανέναν, κάτι που μαθηματικά βέβαια δε μπορεί ν' αποφύγει. Δόξα και τιμή στους ξένους που βγάζουν τα παιδιά του Μήλο ή Μπρούκλυν και δε λέει κανείς τίποτα!:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

maestria
01-09-10, 10:11
Πρέπει να 'χει κι άλλη επιλογή η ψηφοφορία πάντως.

Την "όπως θέλει ο καθένας".

Ο δικός μου Ιωάννης βαφτίστηκε και τον φωνάζω Γιάννη, αλλά δεν το θεωρώ υποκοριστικό.

Όπως θέλει ο καθένας ψηφίζω! :D

v & a
01-09-10, 10:26
εγω παλι ψηφισα υποκοριστικο γιατι θεωρητικα αν ενα παιδι εχει πχ και 2 ονοματα μεχρι να φωναξεις "Ιωαννη-Αλεξανδρεεεεε" την εχει κανει τη ζημια-εχει φυγει τρεχοντας-και ουτε σε εχει ακουσει. ενω αν φωναξεις "Βικυυυυυυυυ" ας πουμε που λενε τη δικια μου απο το Βασιλικη ειναι πιο συντομο κ το ακουει πιο γρηγορα (ωραια λογικη εχω ε?)

andigo
04-11-10, 12:20
Δεν ψήφισα γιατί πάντα εξαρτάται από το όνομα. Δηλαδή προτιμώ το Κωνσταντίνο από το Κώστα αλλά και προτιμώ το Γωγώ από το Γεωργία ή το Άρης από το Αρίσταρχο (ξάδερφος μου) ή Αριστείδη, το Πάνος από το Παναγιώτης, το βέρα από το Βαρβάρα, το Νατάσα από το Αναστασία κλπ. Τώρα, χωρίς παρεξήγηση από κάποια κορίτσια, κάτι Σούλα, τούλα, ρούλα, λίτσα, μάκης, τάκης, Άκης δεν...... καθόλου. Αν έχετε κάποιο καλό υποκοριστικό για το Παναγιώτα μπορείτε να μου προτείνετε (εκτός από Νότα, Τότα και Πέγκυ). Ευχαριστώ.