PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

Σελίδες : [1] 2 3

sousi
04-11-08, 13:48
Καλή μέρα σε όλους,

Καθώς ψάχνω να βρω θεατρικές παραστάσεις για να πάω τα παιδιά μου σκέφτικα ότι θα ήταν ωραία ιδέα να φτιάξουμε μία θεματική ενότητα όπου θα αναφέρουμε τις εμπειρίες μας. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουμε πάει σε εξαιρετηκά προβεβλημένες παραστάσεις που μας απογοήτευσαν ή το αντίθετο άγνωστες στο ευρύ κοινό που τις βρήκαμε καταπληκτικές. Θα είναι μεγάλη χαρά αν αυτή η ιδέα βρει ανταπόκριση (ελπίζω να μην υπάρχει ήδη κάτι αντίστοιχο και δεν το έχω προσέξει, αν ναι, ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη).
Υ.Γ
Καλό θα ήταν να αναφέρουμε και τις ηλικίες στις οποίες απευθύνεται η κάθε παράσταση.

leman
18-10-10, 18:27
Καλή μέρα σε όλους,

Καθώς ψάχνω να βρω θεατρικές παραστάσεις για να πάω τα παιδιά μου σκέφτικα ότι θα ήταν ωραία ιδέα να φτιάξουμε μία θεματική ενότητα όπου θα αναφέρουμε τις εμπειρίες μας. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουμε πάει σε εξαιρετηκά προβεβλημένες παραστάσεις που μας απογοήτευσαν ή το αντίθετο άγνωστες στο ευρύ κοινό που τις βρήκαμε καταπληκτικές. Θα είναι μεγάλη χαρά αν αυτή η ιδέα βρει ανταπόκριση (ελπίζω να μην υπάρχει ήδη κάτι αντίστοιχο και δεν το έχω προσέξει, αν ναι, ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη).
Υ.Γ
Καλό θα ήταν να αναφέρουμε και τις ηλικίες στις οποίες απευθύνεται η κάθε παράσταση.

ακριβως ενα τετοιο θεμα ηθελα να ανοιξω κι εγω...
αν καποιος εχει να προτεινει καποια καλη παρασταση ας ενημερωσει μια και ψαχνω να οργανωθω για τη φετινη χρονια. εχω κι εγω να προτεινω μερικες παραστασεις, αλλα περιμενω να βγει προγραμμα σε ολα τα θεατρα για να δω αν συνεχιζονται και φετος.

kyra
19-10-10, 00:16
Λοιπόν, αν δεν έχετε πάει, να πάτε να δείτε τον Μικρό Πρίγκιπα στο Ευγενίδειο. Κανονικά απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδάκια, όπως μας είπαν, αλλά εμένα που είναι 4, ξετρελλάθηκε μαζί με το φιλαράκο του. Άλλωστε ήταν και άλλα τόσο μικρά. Φαίνεται πολλοί γονείς έψαχναν άλλοθι για να δουν την προβολή και πήραν και τα παιδιά μαζί:lol::lol:. Δεν ξέρω αν τους έκανε τόση εντύπωση για την ιστορία (του την είχα εξηγήσει από πριν), όσο για την αίσθηση του θόλου. Ειδικά στα πλάνα του αεροπλάνου, ήταν σαν να πετάμε. Ούρλιαζαν από χαρά. Μην το χάσετε, προβάλλεται μέχρι το Δεκέμβριο.

leman
19-10-10, 09:10
Λοιπόν, αν δεν έχετε πάει, να πάτε να δείτε τον Μικρό Πρίγκιπα στο Ευγενίδειο. Κανονικά απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδάκια, όπως μας είπαν, αλλά εμένα που είναι 4, ξετρελλάθηκε μαζί με το φιλαράκο του. Άλλωστε ήταν και άλλα τόσο μικρά. Φαίνεται πολλοί γονείς έψαχναν άλλοθι για να δουν την προβολή και πήραν και τα παιδιά μαζί:lol::lol:. Δεν ξέρω αν τους έκανε τόση εντύπωση για την ιστορία (του την είχα εξηγήσει από πριν), όσο για την αίσθηση του θόλου. Ειδικά στα πλάνα του αεροπλάνου, ήταν σαν να πετάμε. Ούρλιαζαν από χαρά. Μην το χάσετε, προβάλλεται μέχρι το Δεκέμβριο.

κι εγω ηθελα να τον παω περσι, αλλα με αποθαρυναν λογω ηλικιας του παιδιου. φετος δεν το χανουμε!
επισης μια παρασταση που μας αρεσε περσι -και συνεχιζεται φετος- ειναι η Ψαροσουπα. κουκλοθεατρο με κουκλες μεγαλου μεγεθους-φορετες απο τους ηθοποιους και θεμα οικολογικο. α! και ωραια σκηνικα. στο τελος τα παιδια πλησιαζουν τη σκηνη και βλεπουν απο κοντα και ακουμπανε τις κουκλες.
μηπως καποιος γνωριζει κατι για το θεατρικο Ενας ταυρος που επαιζε πιπιζα του Τριβιζα?

AFRODITI
19-10-10, 10:15
1. "Επτά μουσικά παραμύθια" στο θέατρα Αθηναϊδα. Παράσταση με επτά γνωστά παραμύθια ντυμένα με τραγούδια με μουσική Κραουνάκη και αν δεν απατώμαι στίχους Λίνας Νικολακοπούλου. Τρομεροί αυτοσχεδιασμοί, μαγευτικές φωνές, μια παράσταση απολαυστική τόσο για τους μικρούς, όσο και για τους μεγάλους.
2. "Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα" στο θέατρο Φούρνος. Πολύ γλυκιά παράσταση, απευθυνόμενη και σε μικρότερες ηλικίες (2-2,5 ετών). Πολύ καλές οι δύο κοπέλες που παίζουν, ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των παιδιών και τρομερή η μηλόπιτα που προσφέρουν στο τέλος. (Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος/α από εσάς έχει κρατήσει τη συνταγή, θα μπορούσε να μου τη στείλει?)

Και να μιλήσω και για μια παράσταση που δε μου άρεσε. "Ο εγωιστης γίγαντας" στο Θέατρο Αποθήκη. Βρήκα πολύ βαριά,τόσο την αποτύπωση της ιστορίας όσο και τις ερμηνείες. Ίσως όμως να απευθήνεται σε μεγαλύτερα παιδιά από τη κόρη μου (3,5 ετών τότε) αλλά και πάλι... καμία φαντασία στη σκηνοθεσία.
Α, αν και δεν ξέρω αν θα ανέβει φέτος, μου άρεσε πολύ η παράσταση "Ελα, έλα" με τη Ξένια Καλογεροπούλου στο θέατρο Πόρτα. Την είδαμε στα πλαίσια του Φεστιβάλ Αθηνών το Σεπτέμβρη. Παράσταση για ένα ρόλο (παίζει μόνο η Καλογεροπούλου-εξαιρετική), δεν έχει διαλόγους, ούτε καν λόγια και μπορεί να την παρακολουθήσει το ίδιο ευχάριστα τόσο ένα δίχρονο όσο και ένα μεγαλύτερο παιδί (ήταν ακόμη και μαθητέρς δημοτικού εκεί).
Συγνώμη αν τα έγραψα λίγο ασυνάρτητα αλλά είμαι στη δουλειά και δεν υπάρχει πολύς χρόνος.

kyra
19-10-10, 10:22
μηπως καποιος γνωριζει κατι για το θεατρικο Ενας ταυρος που επαιζε πιπιζα του Τριβιζα?

Είχε πολλή βία για το δικό μου παιδί. Περιέγραφε με πολλές λεπτομέρειες τις ταυρομαχίες, ακριβώς τον τρόπο που πέθαιναν οι ταύροι, εμφάνιζε τη χήρα αγελαδίτσα που τα παιδάκια της μείνανε ορφανά κλπ. εγώ δεν τον έχω εξοικειώσει ακόμα με τόσο πόνο. Κατά τα άλλα το μήνυμα του έργου είναι καλό, το έργο προχειροανεβασμένο, τα τραγούδια playback κλπ. κλπ.
Δεν είναι για τόσο μικρά παιδί, όπως λέει.

myrto
19-10-10, 10:26
Eγώ πήγα την κόρη μου (3 χρ) στον ''κόσμο του Ολίβιου'' στο Ιλίσσια, το παρακολούθησε πολύ ευχάριστα παρόλο που ήταν η ιστορία για μεγαλύτερα ίσως παιδάκια. Επειδή όμως ήταν βασισμένο στην τεχνική του μαυρου θεάτρου της Πράγας ήταν πολύ εντυπωσιακό και της κράτησε το ενδιαφέρον....

Πάντως είναι και αρκετά υποκειμενικό το θέμα...εγώ δηλαδή θα πήγαινα σε παράσταση που μου σύστησαν μόνο αν μου είχε μιλήσει κάποιος που τεσταρισμένα έχουμε τα ίδια γούστα...

leman
19-10-10, 13:31
Πάντως είναι και αρκετά υποκειμενικό το θέμα...εγώ δηλαδή θα πήγαινα σε παράσταση που μου σύστησαν μόνο αν μου είχε μιλήσει κάποιος που τεσταρισμένα έχουμε τα ίδια γούστα...[/QUOTE]

εχεις δικιο σ' αυτο. κι εμενα δε μου αρεσει να συστηνω ανεπιφυλακτα πραγματα σε ανθρωπους που δε γνωριζω. αν ομως δεν εχεις καποιον γνωστο να σου προτεινει παρασταση, απο το να πας με βαση τις κριτικες στην εφημεριδα καλο ειναι να παρεις και μια γνωμη απο εδω.

ismeni
20-10-10, 10:20
http://www.paramithohora.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=96

Nefelirene
20-10-10, 10:52
1. "Επτά μουσικά παραμύθια" στο θέατρα Αθηναϊδα. Παράσταση με επτά γνωστά παραμύθια ντυμένα με τραγούδια με μουσική Κραουνάκη και αν δεν απατώμαι στίχους Λίνας Νικολακοπούλου. Τρομεροί αυτοσχεδιασμοί, μαγευτικές φωνές, μια παράσταση απολαυστική τόσο για τους μικρούς, όσο και για τους μεγάλους.
2. "Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα" στο θέατρο Φούρνος. Πολύ γλυκιά παράσταση, απευθυνόμενη και σε μικρότερες ηλικίες (2-2,5 ετών). Πολύ καλές οι δύο κοπέλες που παίζουν, ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των παιδιών και τρομερή η μηλόπιτα που προσφέρουν στο τέλος. (Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος/α από εσάς έχει κρατήσει τη συνταγή, θα μπορούσε να μου τη στείλει?)

Και να μιλήσω και για μια παράσταση που δε μου άρεσε. "Ο εγωιστης γίγαντας" στο Θέατρο Αποθήκη. Βρήκα πολύ βαριά,τόσο την αποτύπωση της ιστορίας όσο και τις ερμηνείες. Ίσως όμως να απευθήνεται σε μεγαλύτερα παιδιά από τη κόρη μου (3,5 ετών τότε) αλλά και πάλι... καμία φαντασία στη σκηνοθεσία.
Α, αν και δεν ξέρω αν θα ανέβει φέτος, μου άρεσε πολύ η παράσταση "Ελα, έλα" με τη Ξένια Καλογεροπούλου στο θέατρο Πόρτα. Την είδαμε στα πλαίσια του Φεστιβάλ Αθηνών το Σεπτέμβρη. Παράσταση για ένα ρόλο (παίζει μόνο η Καλογεροπούλου-εξαιρετική), δεν έχει διαλόγους, ούτε καν λόγια και μπορεί να την παρακολουθήσει το ίδιο ευχάριστα τόσο ένα δίχρονο όσο και ένα μεγαλύτερο παιδί (ήταν ακόμη και μαθητέρς δημοτικού εκεί).
Συγνώμη αν τα έγραψα λίγο ασυνάρτητα αλλά είμαι στη δουλειά και δεν υπάρχει πολύς χρόνος.

Παίζετε ακόμα και που είναι το θέατρο φούρνος?
Ευχαριστώ.:wink:

ismeni
20-10-10, 11:31
Παίζετε ακόμα και που είναι το θέατρο φούρνος?
Ευχαριστώ.:wink:

ΘΕΑΤΡΟ ΦΟΥΡΝΟΣ
ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ 168
τηλ. 2106460748

kyra
20-10-10, 11:41
ΘΕΑΤΡΟ ΦΟΥΡΝΟΣ
ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ 168
τηλ. 2106460748

Εμείς το είδαμε πέρσυ και ήταν πολύ καλό. Και το φετινό φαίνεται καλό, που έχει σαν θέμα το ... καινούργιο αδερφάκι.

leman
20-10-10, 13:55
Εμείς το είδαμε πέρσυ και ήταν πολύ καλό. Και το φετινό φαίνεται καλό, που έχει σαν θέμα το ... καινούργιο αδερφάκι.

α!! αυτο μας ενδιαφερει! πως λεγεται η παρασταση? στο φουρνο? ελπιζω να λεει καλα λογια για... το καινουργιο αδερφακι;)

leman
20-10-10, 14:07
http://www.paramithohora.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=96

περσι ειδαμε τον τρομαρα και φετος μαλλον θα παμε στη φουφηχτρα που δεν παιζοταν τοτε.

jtse
20-10-10, 14:33
Την φουφήχτρα την είχαμε δει πριν από 2-3 χρόνια που παιζόταν. Εξαιρετική όπως και όλες οι δουλειές της παραμυθοχώρας. Επίσης για όσους ενδιαφέρονται ΄το πρώτο Σάββατο κάθε μήνα (τουλάχιστον μέχρι πέρσι και πρόπερσι) υπήρχε παρουσίαση κάποιου παιδικού βιβλίου με παρόντα τον συγγραφέα (είσοδος δωρεάν) και ακολουθούσε για όσους ήθελαν ωριαίο εργαστήριο που βασιζόταν στο βιβλίο και κόστιζε 10 ευρώ. Ελπίζω να είναι και φέτος γιατί η Ζέτα με ρωτάει συνέχεια.

ALIKOYLA
20-10-10, 15:32

ποιο ειναι αυτο με το αδερφακι?να παω να προετοιμαω τη μικρη μου!!

ειδαμε περσι τον λυκο με τα 7 κατσικακια στο θεατρο χωρα στη κυψελη και φετος την πετα λουδα στο ιδιο.ο λυκος που παιζοταν περσι ηταν πολυ καλο, παιζεται και φετος.η πετα λουδα δεν ενθουσιαστηκα με την ιστορια αλλα ειχε την τεχνικη ζωγραφικης με αμμο που προβαλλοταν σε σκηνη και μετα ασχοληθηκαν και τα οαιδια με αυτο.τελειο!!γενικα η κοπελα που ανεβαζει τα εργα ειναι πολυ ευγενικη και τα εργα της ειναι βιωματικα.

ερχεται και το disney on ice,περσι ηταν πολυ καλο αλλα για παιδια ανω των 4 .φετος θα ξαναπαμε οπωσδηποτε.

galera
30-10-10, 09:35
Την πρότεινε μια κοπέλα παραπάνω, την ξαναπροτείνω και γώ. Η ψαρόσουπα απο την ομάδα κουκλό μουκλό. Φοβερή δουλειά με τα σκηνικά (επίπεδο ιδιαίτερης παράστασης εξωτερικού) καθώς και απίστευτη μαγεία. Πολύ προσεγμένο κείμενο και εξαιρετικό μήνυμα χωρίς να ακούγεται ηθικοπλαστικό.

katerinak
30-10-10, 09:46
πηγα με το νηπιαγ στο ιδρυμα μειζ ελληνισμου.ειδαμε εικονκη πραγματικοτητα κ κουκλοθεατρο με γιγαμτοκουκλες τον δια κ την πανδωαρ.αψογο!ειχαμε προετοιμασει κ τα παιδια γαι την ιστορια πριν.αξιζει αν παιζεται κ σαβ-κα

Jarett
30-10-10, 10:36
Στο πλανητάριο κάθε ΣΚ έχει μια πάρασταση που λέγεται ο "Μικρός Πρίγκηπας"

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=18

katerinak
30-10-10, 10:44
http://www.days4u.gr/pampering/wellness/salt-cave/ εδω εχει κ παραμυθια για τα παιδια μεσα στο σπηλαιο,δεν βρηκα τη διευθυνση ακριβως αλλα μπορειτε να δειτε κατι

vastrag
01-11-10, 15:56

Αν σας άρεσε το "Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα", στο ίδιο θέατρο (Φούρνος) παίζεται φέτος "Ο Μάρκος ο Γάτος" με τις ίδιες ηθοποιούς και με ανάλογη συμμετοχή των παιδιών. Είναι το έργο που θίγει το θέμα του ερχομού ενός δεύτερου παιδιού. Η δική μου κόρη (4,5 ετών) ξετρελάθηκε, αλλά σίγουρα και μικρότερα παιδάκια μπορούν άνετα να το παρακολουθήσουν. Προσωπικά, το συνιστώ.

xanp
01-11-10, 17:13
Καλησπέρα.
Στο μήλα, ζάχαρη, κανέλα πήγαμε και εμείς την Τετάρτη που μας πέρασε.Απλό σκηνικό, εύκολο νόημα ενεργή συμμετοχή των παιδιών και πολύ διακριτικές οι κοπέλες όσον αφορά το πως προσεγγίζουν τα παιδιά να συμμετέχουν.Ήταν και μικρότερα παιδάκια από εμάς και παρακολούθησαν άνετα.Στα πλην η αίθουσα πολύ σκοτεινή αν και τα μαξιλάρια για τα μικρά μπροστά στην σκηνή ήταν πολύ ωραία κίνηση.Η μηλόπιτα που μοιράζουν στο τέλος έξυπνη ιδέα μιας και όλα τα μικρά νόμιζαν ότι την φτιάξανε αυτά με την γιαγιά....Αν θέλετε κάτι απλό για αρχή είναι νομίζω μια καλή λύση.
Στον κόσμο του ολίβιου πήγαμε και εμείς και αν και ήταν για μεγαλύτερα παιδάκια ο γιος μου εντυπωσιάστηκε και του άρεσε πάρα πολύ(και εμένα επίσης)Την Κυριακή λέμε να πάμε στον λύκο με τα 7 κατσικάκια, θα σας πω πάλι εντυπώσεις...
Και στις 2 παραστάσεις που πήγαμε μας κράτησαν το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος πράγμα σημαντικό για το παιδί κατ'εμέ.

DaF
01-11-10, 22:40
Εχετε να προτεινετε κατι για παιδακια κατω των 2 ετων (στην Αθηνα); θεατρο , κουκλοθεατρο, παντομιμα....οτιδηποτε!:)

vastrag
02-11-10, 09:36
Ξέχασα να πω... Ο "Μάρκος ο Γάτος" έχει κάτι να πει σε παιδιά που έχουν ήδη αδερφάκι. Αν το αδερφάκι είναι στο δρόμο και δεν έχει έρθει ακόμη, θα έλεγα να μην το τολμήσετε γιατί είναι μάλλον αγχωτικό. Είδα παιδάκι που έφυγε κλαίγοντας στη μέση της παράστασης, γιατί στενοχωριόταν για τον καημένο το γάτο. Αντίθετα, η κόρη μου που έχει ήδη βιώσει την εμπειρία του νέου μέλους, το δέχτηκε μια χαρά.

Ο "λύκος και τα κατσικάκια" είναι μια παράσταση που την είδαμε πέρσι, με πολλή μουσική και πολύ ευχάριστο για παιδάκια, ακόμη και 3 ετών. Η κα Μπόικο είναι εξαιρετική με τα παιδιά. Το μόνο μειονέκτημα είναι ο χώρος της παιδικής σκηνής του θεάτρου. Για να φτάσει κανείς εκεί, πρέπει ν' ανέβει τρεις ορόφους με τα πόδια και να διασχίσει μια ταράτσα...

angelina
02-11-10, 10:38
Ξέχασα να πω... Ο "Μάρκος ο Γάτος" έχει κάτι να πει σε παιδιά που έχουν ήδη αδερφάκι. Αν το αδερφάκι είναι στο δρόμο και δεν έχει έρθει ακόμη, θα έλεγα να μην το τολμήσετε γιατί είναι μάλλον αγχωτικό. Είδα παιδάκι που έφυγε κλαίγοντας στη μέση της παράστασης, γιατί στενοχωριόταν για τον καημένο το γάτο. Αντίθετα, η κόρη μου που έχει ήδη βιώσει την εμπειρία του νέου μέλους, το δέχτηκε μια χαρά.

Καλά που το είπες γιατί είχα σκοπό να πάμε την Κυριακή!

Nefelirene
02-11-10, 10:51
ΘΕΑΤΡΟ ΦΟΥΡΝΟΣ
ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ 168
τηλ. 2106460748

Ευχαριστώ πολύ.:p

love4four
02-11-10, 11:22
Εχετε να προτεινετε κατι για παιδακια κατω των 2 ετων (στην Αθηνα); θεατρο , κουκλοθεατρο, παντομιμα....οτιδηποτε!:)

DaF,

H μόνη παράσταση που βρήκα να απευθύνεται σε 2+ είναι στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο (Παιδική Σκηνή - Λεωφ. Συγγρού) "Κυριακή με τον μπαμπά" (κάθε Κυριακή στις 11:30 π.μ.).
Την έχει παρακολουθήσει κανείς να μας γράψει εντυπώσεις ???? Σκέφτομαι να το επιχειρήσουμε !

Επίσης, τα "Παραμύθια για πλάσματα τρυφερά και αθώα" (κατάλληλη, γράφει, και για πολύ μικρά παιδιά) από την ομάδα "Αερόπλοιο" στην Κυψέλη, Θέατρο Τόπος Αλλού, Κυριακή στις 03:30 μ.μ.

Για 2,5-5,5 ετών τις έχουν αναφέρει και οι άλλες κοπέλες:
-Μαμά για το Μαμουθάκι (Κυριακή στις 05:30)
-Ο Λύκος και τα 7 κατσικάκια (Σάββατο 05:30 / Κυριακή 11:15)
-Πετα, Λούδα (Κυριακή 12:30)
από το Θέατρο Χώρα και
-Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα (Θέατρο Φούρνος) / Τετάρτη στις 05:00, Σ/Κ στις 11:30,

αλλά δεν μπορώ να γράψω εντυπώσεις αφού δεν τις έχουμε δει...
Κι εμάς θα είναι η πρώτη μας φορά σε θέατρο εάν καταφέρουμε να πάμε την ερχόμενη Κυριακή και πραγματικά είμαι περίεργη να δω εάν θα κάτσει να παρακολουθήσει την παράσταση...:roll:

Ονειροχώρα
02-11-10, 14:06
Εμείς την Κυριακή πήγαμε στο "Παντζαράκι" στο Μικρό Πολυτεχνείο και η μικρή ξετρελάθηκε και ήθελε κι άλλο... Είναι για ηλικίες από 2,5 - 6 ... η παράσταση διαρκεί 1 ώρα και δεν τα κουράζει καθόλου. Στα συν και οι ηθοποιοί, καθώς και ότι είναι διαδραστικό δηλαδή τα παιδιά βοηθούν την εξέλιξη της παράστασης ... κάποια από τα παιδιά φορούν στολές και παίζουν διάφορους ρόλους ενώ σε διάφορες φάσεις της παράστασης βοηθούν όλα μαζί. Θα πρέπει όμως να κλείσετε εισιτήρια από το τηλέφωνο γιατί εμείς πήγαμε έτσι και περιμέναμε. Η αίθουσα είναι μικρή με καρεκλίτσες και σκαμπό για τους μεγάλους και μαξιλαράκια για τα μικρά.

Μικρό Πολυτεχνείο
Ασωμάτων 7 στο Θησείο

τηλ δεν θυμάμαι θα σας το γράψω αύριο

leman
02-11-10, 14:55
στις διαδραστικες παραστασεις να προσθεσω και τους Σωματοφυλακες της κατσαρολας. παρασταση με θεμα τη διατροφη και συμμετοχη των παιδιων. για πιο μεγαλες ηλικιες γιατι το θεμα ειναι λιγο δυσκολο και επισης τα παιδια καθονται σε αλλο σημειο απο τους γονεις. εγω δε ξετρελαθηκα αλλα του μικρου του αρεσε.

DaF
02-11-10, 22:21
ευχαριστούμε!θα το κοιτάξω σύντομα!:D

barbie2000
03-11-10, 09:46
Καλημέρα και από εμένα...

Παρακολουθήσαμε την παράσταση "Το τραγούδι της γης" στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης,Πειραιώς 206, (ύψος Χαμοστέρνας), Ταύρος.

Έχω να πω πραγματικά τα καλύτερα για όλα...
Η εξυπηρέτηση στην υποδοχή, τα άτομα που μας τακτοποιούσαν στις θέσεις μας, ο χώρος μέσα άψογος, οι θέσεις πολύ καλές, όπου και να καθόσουν έβλεπες -εξίσου- καλά.... και φυσικά η παράσταση πολύ ωραία!!!
Μου έκανε εντύπωση πως παιδάκια 4-5 χρονών παρακολουθούσαν χωρίς να ενοχλούν και παιδιά 10-11 χρονών (που γνωρίζουν περισσότερα, λόγω ηλικίας) τους άρεσε -εξίσου-
Θεωρώ πως ήταν αξιόλογη παράσταση και λογική η τιμή του εισιτηρίου.

Καλό είναι να αναφέρουμε και τις ηλικίες των παιδιών μας (για διευκόλυνσή μας), γιατί υπάρχουν παραστάσεις για μικρά παιδάκια (3-6) μόνο για μεγαλύτερα (άνω των 6) αλλά και παραστάσεις για όλες τις ηλικίες.

Αυτή -θεωρώ- πως ήταν για όλες τις ηλικίες από 4-12...περίπου.

Ονειροχώρα
03-11-10, 14:38
Εμείς την Κυριακή πήγαμε στο "Παντζαράκι" στο Μικρό Πολυτεχνείο και η μικρή ξετρελάθηκε και ήθελε κι άλλο... Είναι για ηλικίες από 2,5 - 6 ... η παράσταση διαρκεί 1 ώρα και δεν τα κουράζει καθόλου. Στα συν και οι ηθοποιοί, καθώς και ότι είναι διαδραστικό δηλαδή τα παιδιά βοηθούν την εξέλιξη της παράστασης ... κάποια από τα παιδιά φορούν στολές και παίζουν διάφορους ρόλους ενώ σε διάφορες φάσεις της παράστασης βοηθούν όλα μαζί. Θα πρέπει όμως να κλείσετε εισιτήρια από το τηλέφωνο γιατί εμείς πήγαμε έτσι και περιμέναμε. Η αίθουσα είναι μικρή με καρεκλίτσες και σκαμπό για τους μεγάλους και μαξιλαράκια για τα μικρά.

Μικρό Πολυτεχνείο
Ασωμάτων 7 στο Θησείο

τηλ δεν θυμάμαι θα σας το γράψω αύριο

Μικρό Πολυτεχνείο
Πλατεία Ασωμάτων 7 στο Θησείο
τα τηλέφωνα είναι 210-3252998, 3243306

novpal
03-11-10, 23:56
Τον Μικρό Πρίγκηπα τον είδαμε πέρισυ στο Πλανητάριο. Δλδ δεν είδαμε και πολύ καθώς ήταν το πρώτο "μεγάλο" θέαμα που παρακολουθούσε ο μικρός και δυστυχώς φοβήθηκε! Ωστόσο είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ και σκέφτομαι να κάνω την απόπειρα να πάμε και φέτος.
Τον μάρκο το γάτο τον είδαμε την περασμένη εβδομάδα και δεν μείναμε και πολύ ευχαριστημένοι. Πήγαμε οικογενειακώς και υπήρχε ένας εκνευρισμός απο την αρχή γιατί περιμέναμε αρκετή ώρα σε ένα πολύ μικρό φουαγιέ πολύ στριμωγμένοι. Εμένα δεν με νοιάζει, αλλά τα παιδιά μου εκνευρίστηκαν γιατί δεν είχαν που να σταθούν. Έχει βέβαια 2 τραπεζάκια που κάθονται τα παιδάκια και ζωγραφίζουν μα ήταν γεμάτα. Επίσης στριμωγμένα είναι και στην άιθουσα η οποία είναι μικρή και σκοτεινή. Παρεπιπτόντως, έχουμε πάει σε διάφορα θέατρα και συχνά απογοητεύομαι απο τους χώρους όχι γιατί είμαι σνομπ ή καλομαθημένη και περιμένω καμία υπερπαραγωγή αλλά γιατί απ' ότι φαίνεται δεν πληρούν καν τους στοιχειώδης κανόνες ασφαλείας. Τεσπα, η παράσταση έχει να κάνει με έναν γατούλη που η κυρία του αποφασίζει μια μέρα να φέρει ένα μικρό σκυλάκι στο σπίτι και ο γατούλης ζηλεύει (η κυρία που κάνει τον Μάρκο το γάτο εξαιρετική). Σαν θέμα είναι καλό και προφανώς πραγματεύεται τη ζήλια που νιώθει ένα παιδάκι όταν έρχεται στο σπίτι ένα καινούριο μωρό. Ωστόσο έχω ενστάσεις ως προς την προσέγγιση του θέματος. Παρουσιάζουν δλδ την κυρία του γάτου να δίνει όλη της την προσοχή στο σκυλάκι, να αποπαίρνει το γατούλη κλπ και είναι κάτι που γίνεται αντιληπτό απο τα παιδιά (ο γιός μου σχολίασε οτι δεν του άρεσε η κυρία φλώρα και είναι κακιά γιατί δεν έδινε σημασία στο μάρκο το γάτο). Ευτυχώς δεν έκανε τη σύνδεση και δεν είχαμε νέο κύμα ζήλειας χαχα! Παρ' όλα αυτά δεν είναι κακή παράσταση και τα παιδάκια συμμετέχουν με διάφορους τρόπους που τους είναι ευχάριστοι. Όσο για τις ηλικίες, ο μικρός δεν το άντεξε όλο και τον έβγαλα έξω γιατί είχε αρχίσει να τσινάει (και πολύ έκατσε θα πω εγώ) αλλά νομίζω απο 3 χρονών είναι σουπερ. Επίσης είδα οτι δίνουν και μπαλονάκι στο τέλος αλλά εγώ έφυγα νωρίτερα και ο έξυπνος ο άντρας μου βιαζόταν... Αυτά!!!

maria.nd
04-11-10, 00:16
περσι ειδαμε τον τρομαρα και φετος μαλλον θα παμε στη φουφηχτρα που δεν παιζοταν τοτε.

Η Φουφήχτρα του Τριβιζά; Είναι το αγαπημένο βιβλίο του μεγάλου μου. Που παίζεται;
Το μήλα ζάχαρη κανέλλα το είχαμε δει και εμείς πέρσι και τους άρεσε πάρα πολύ.

Στους mazoo έχετε πάει; Αν και δεν μου αρέσουνε, τα βλασταράκια θέλουνε να πάνε. Το εισητήριο πάντως μου φαίνεται παααααρα πολύ ακριβό.

leman
04-11-10, 10:16
Η Φουφήχτρα του Τριβιζά; Είναι το αγαπημένο βιβλίο του μεγάλου μου. Που παίζεται;
Το μήλα ζάχαρη κανέλλα το είχαμε δει και εμείς πέρσι και τους άρεσε πάρα πολύ.

Στους mazoo έχετε πάει; Αν και δεν μου αρέσουνε, τα βλασταράκια θέλουνε να πάνε. Το εισητήριο πάντως μου φαίνεται παααααρα πολύ ακριβό.

ναι η φουφηχτρα του τριβιζα. δες εδω.
http://www.paramithohora.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=105&Itemid=29

culte
04-11-10, 12:27
έχει δει κανεις την παράσταση στο γυάλινο μουσικό θέατρο??

epang
04-11-10, 12:42
Τον Μικρό Πρίγκηπα τον είδαμε πέρισυ στο Πλανητάριο. Δλδ δεν είδαμε και πολύ καθώς ήταν το πρώτο "μεγάλο" θέαμα που παρακολουθούσε ο μικρός και δυστυχώς φοβήθηκε! Ωστόσο είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ και σκέφτομαι να κάνω την απόπειρα να πάμε και φέτος......

Θα ήθελα να πάμε και εμείς στο ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ για να δούμε τον Μικρό Πρίγκηπα, αλλά διάβασα ότι το προτίνουν για ηλικίες άνω των 7 ετών. Ο γιός μου είναι 5 ετών και το σκέφτομαι... Novpal - Εσύ που το έχεις δεί τι γνώμη έχεις??

maria.nd
04-11-10, 13:19
ναι η φουφηχτρα του τριβιζα. δες εδω.
http://www.paramithohora.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=105&Itemid=29

Ευχαριστώ πολύ. Θα πάμε σίγουρα να το δούμε γιατί είναι από τα αγαπημένα του παραμύθια.

culte
04-11-10, 13:23
οι παραστάσεις στην παραμυθοχώρα από ποια ηλικία και μετά ενδείκνυται??

leman
04-11-10, 13:51
Ευχαριστώ πολύ. Θα πάμε σίγουρα να το δούμε γιατί είναι από τα αγαπημένα του παραμύθια.

ωραια, οποιος παει πρωτος ας γραψει εντυπωσεις!

novpal
04-11-10, 17:01
Θα ήθελα να πάμε και εμείς στο ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ για να δούμε τον Μικρό Πρίγκηπα, αλλά διάβασα ότι το προτίνουν για ηλικίες άνω των 7 ετών. Ο γιός μου είναι 5 ετών και το σκέφτομαι... Novpal - Εσύ που το έχεις δεί τι γνώμη έχεις??

Κοίτα, εμείς όταν πήγαμε ο γιός μου ήταν 3 και κάτι λίγα. Όπως ξαναείπα, δυστυχώς του ήρθε πολύ "βαρύ" όλο αυτό με τον τεράστι θόλο, τη δυνατή μουσική κλπ και φοβήθηκε, έτσι φύγαμε νωρίς. ίσως αν είχε δει πρώτα σινεμά να του ερχόταν πιο εύκολο. πάντως πίσω μας καθόταν ένα αγοράκι στην ηλικία του που καθόταν μια χαρά!
Για το δικό σου το παιδάκι νομίζω θα είναι οκ, αλλά η γνώμη μου είναι πως αν είναι πολύ ευαίσθητο να το προσέξεις λίγο γιατί έτσι & αλλιώς η ιστορία είναι λυπητερή, μην έχεις κλάμματα (το έπαθε το κοριτσάκι μιας φίλης). Αν θες μπορείς πρώτα να του διαβάσεις το παραμύθι να δεις πως θα το πάρει. Επίσης μπορείς να του δείξεις το τρέηλερ http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=306&cuser=3c1f6e8e-f468-4b3c-a545-6f7978c081db είναι βέβαια στα κινέζικα (ή κάτι τέτοιο) αλλά μπαίνεις στο νόημα ;)
Α, επίσης να πω οτι είναι φανταστική εμπειρία και για τους γονείς, εγώ έπαθα σοκ!!! Υπήρχαν άλλωστε αρκετοί μεγάλοι που δεν συνόδευαν παιδιά. Αν δεν θέλει λοιπόν να έρθει ο γιός μου, με βλέπω να πηγαίνω μόνη μου!

maria.nd
04-11-10, 19:22
οι παραστάσεις στην παραμυθοχώρα από ποια ηλικία και μετά ενδείκνυται??

Στην παραμυθοχώρα πήγανε εχθές τα δικά μου με τον παιδικό σταθμό και είδανε κουκλοθέατρο. Λεγότανε η Μηλιά. Από ότι μου είπανε τους άρεσε πολύ. Ανάλογα την παράσταση είναι και η ηλικία. Αυτό που είδανε δηλαδή το παρακολούθησε και ο μικρός μου που είναι 3. Τώρα για μικρότερη ηλικία δεν ξέρω.

ΝΙΚ-16
05-11-10, 15:11
Κορίτσια την Κυριακή δεν θα λειτουργήσουν τα θέατρα λόγω εκλογών.

Να ρωτήσω .......
όσον αφορά το πλανητάριο τα χριστούγεννα δείχνουν κάτι σχετικό με τις γιορτές γιατί αν και ο γιος μου είναι 4 δεν πρόκειται να παρακολουθήσει το μικρό πρίγκηπα...........
ενώ κάτι σχετικό με το άστρο κτλ θα του ήταν πιο ευχάριστο.
απότι είδα στη σελίδα τους ακόμα δεν έχει βγει το πρόγραμμα Δεκεμβρίου αλλά μήπως γνωρίζετε αν γενικώς θα δείξουν κάτι σχετικό φέτος?

UFO
05-11-10, 17:54
το πλανητάριο δεν είναι για παιδια κάτω των 5
και αναλογα το παιδι
πολλα δεν είναι για κατω των 7
το πλανηταριο θελει λίγο προσοχή στις ηλικίες ...!

novpal
05-11-10, 19:07
το πλανητάριο δεν είναι για παιδια κάτω των 5
και αναλογα το παιδι
πολλα δεν είναι για κατω των 7
το πλανηταριο θελει λίγο προσοχή στις ηλικίες ...!

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ, προσοχή, εμείς την πατήσαμε!!!

mami
08-11-10, 08:43
Πήγαμε πριν καμμία εβδομάδα στο MAZOO AND THE ZOO.
Η μικρή ξετρελλάθηκε...δεν το συζητάω!!!!

Να ρωτήσω όμως κάτι:Προσπαθώ από τότε να καταλάβω ποιό είναι το φινάλε ΕΚΠΛΗΞΗ που διαφημίζουν στην τηλεόραση. Εγώ φινάλε ΕΚΠΛΗΞΗ πάντως δεν κατάλαβα;

Εσείς οι υπόλοιποι που το είδατε?

ismeni
08-11-10, 14:08
Πήγαμε πριν καμμία εβδομάδα στο MAZOO AND THE ZOO.
Η μικρή ξετρελλάθηκε...δεν το συζητάω!!!!

Να ρωτήσω όμως κάτι:Προσπαθώ από τότε να καταλάβω ποιό είναι το φινάλε ΕΚΠΛΗΞΗ που διαφημίζουν στην τηλεόραση. Εγώ φινάλε ΕΚΠΛΗΞΗ πάντως δεν κατάλαβα;

Εσείς οι υπόλοιποι που το είδατε?

μηπως εννοούνε εκπληξη σε σχέση με το περυσινο φινάλε; για να προσελκύσουν και αυτούς που ηδη το εχουν δει; εννοώντας διαφορετικο απο πέρυσι;

elenaκι
09-11-10, 09:17
Από τις παραστάσεις που είδαμε πέρισυ ξεχωρίζω την παράστση "ο αυγερινός και η πούλια", στο θέατρο αθηνων στη βουκουρεστίου. Οι ηθοποιοί, όλοι νέοι, χορεύουν τραγουδούν, παίζουν και κινούνται ανάμεσα σου συχνά. Ο μιρκός μου 3 ,5 πέρισυ την παρακολούθησε χωρίς κανενα πρόβλημα και του έμεινε στο μυαλό. Ωραία κουστούμια και ωραία μουσική.

Πέρισυ είδαμε και την "Ψαρόσουπα". Η ιστορία πολύ καλή και οι κούκλες. Όμορφη ατμόσφαιρα. Αυτό που δεν μου άρεσε, ευτυχώς δεν ενόχλησε το μικρό μου γιατί είχε ξαναδεί κουκλοθέατρο, της φίλης μου ο μικρός, αν και 4 χρονων, φοβηθηκε. Οι ηθοποιοί που χειρίζονταν τις κουκλες φαινόντουσαν και αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι φορούσαν μαυρο καπέλο και μαυρο πεπλο ώστε να μην φαίνονται καθόλου τα πρόσωπά τους. ήταν λίγο τρομαχτικό για κάποια μικρά.

leman
10-11-10, 18:33
σημερα γυρισε ο μικρος κατενθουσιασμενος απο την παρασταση που ειδανε με το σχολειο του. το εργο ειναι Το τραγουδι της γης, εχει αναφερθει και πιο πανω.

barbie2000
11-11-10, 11:52
Aυτή την Κυριακή θα είναι ανοικτά τα θέατρα????

talou
11-11-10, 12:54
ναι θα ειναι ανοιχτα. Εχουμε προγραμματισει να παμε.

leman
11-11-10, 15:12
Aυτή την Κυριακή θα είναι ανοικτά τα θέατρα????

η οδυσσεια, στον Ελληνικο κοσμο δε θα λειτουργησει

culte
11-11-10, 15:15
ρε παιδιά αυτό το "κυριακή με τον μπαμπά" κανεις????

UFO
11-11-10, 15:37
θεματολογικά και μόνο αδυνατώ και να παω και να σου πω :lol::lol::lol::lol:
αντε καντε μια αρχη , πηγαιντε ...και πειτε μας

loukomamy
11-11-10, 15:45
Μπράβο για το θέμα σας!

Ο δικός μου είναι 25 μηνών και λεω να ξεκινήσουμε με το Μήλο Ζάχαρη Κανέλα, αυτό το Σάββατο.

Νομίζω θα του αρέσει.

UFO
11-11-10, 15:48
Μπράβο για το θέμα σας!

Ο δικός μου είναι 25 μηνών και λεω να ξεκινήσουμε με το Μήλο Ζάχαρη Κανέλα, αυτό το Σάββατο.

Νομίζω θα του αρέσει.
η δικια μου το ειδε οταν ηταν 20 μηνων(ειναι προχωρημενη όμως ετσι κι αλλιως )
ειναι μαι παρασταση αν μη το αλλο ευγενική
δεν εχει πολλες φμαφαρες που ίσως τρομαξουν τα παιδια
εχει κουκλες ωραία φιλικα σκηνικά
δεν εχει ηθοοιούς που γκαρίζουν
ωραία μουσική επενδυση
το προτείνω !

mami
11-11-10, 15:51
η δικια μου το ειδε οταν ηταν 20 μηνων(ειναι προχωρημενη όμως ετσι κι αλλιως )
ειναι μαι παρασταση αν η το αλλο ευγενική
δεν εχει πολλες φμαφαρες που ίσως τρομαξουν τα παιδια
εχει κουκλες ωραία φιλικα σκηνικά
δεν εχει ηθοοιούς που γκαρίζουν
ωραία μουσική επενδυση
το προτείνω !

Βρε κορίτσια η παράσταση είναι 5:30 το απόγευμα;
Αν είναι έτσι πρέπει να ξεκινήσουμε στις 4:30 από το σπίτι, και πως θα την κρατήσω τη δικιά που 3:30 με 5:30 κάθε μεσημέρι ξεραίννεται στον ύπνο;

UFO
11-11-10, 15:53
το 5:30 είναι μια λογική απογευματινή ώρα για παιδική παράσταση!!!!

culte
11-11-10, 15:54
Βρε κορίτσια η παράσταση είναι 5:30 το απόγευμα;
Αν είναι έτσι πρέπει να ξεκινήσουμε στις 4:30 από το σπίτι, και πως θα την κρατήσω τη δικιά που 3:30 με 5:30 κάθε μεσημέρι ξεραίννεται στον ύπνο;

Το σάββατο είναι 11.30!!!!

mami
11-11-10, 15:56
Το σάββατο είναι 11.30!!!!

Δεν το ήξερα.
Τι καλά!!!!!!!!

Θα πάω οπωσδήποτε !!!!!!!!!!!!!!

Λέγκω
11-11-10, 16:16
Eγώ πήγα την κόρη μου (3 χρ) στον ''κόσμο του Ολίβιου'' στο Ιλίσσια, το παρακολούθησε πολύ ευχάριστα παρόλο που ήταν η ιστορία για μεγαλύτερα ίσως παιδάκια. Επειδή όμως ήταν βασισμένο στην τεχνική του μαυρου θεάτρου της Πράγας ήταν πολύ εντυπωσιακό και της κράτησε το ενδιαφέρον....

Πάντως είναι και αρκετά υποκειμενικό το θέμα...εγώ δηλαδή θα πήγαινα σε παράσταση που μου σύστησαν μόνο αν μου είχε μιλήσει κάποιος που τεσταρισμένα έχουμε τα ίδια γούστα...
Όντως ήταν πολύ όμορφη παράσταση, καλοδουλεμένη... ήταν η πρώτη φορά που είδα μαύρο θέατρο και μ'αρεσε πολύ! Ο μικρός που δεν είναι καν τρια κάθησε και είδε όλη την παράσταση.
Πέρσι η καλογεροπουλου είχε κάνει μια ωραία παράσταση που μπορούσαν να την παρακολουθήσουν από βρέφη! Ελπίζω να κάνει κάτι αντίστοιχο και φέτος. Πάντως ο νικόλας που είναι 10 μηνών σε κουκλοθέτρο είχα αποσβολωθεί.
Το σάββατο θα πάμε σε αυτό

"Κουκλοθέατρο "Μορμόλης" Σάββατο 13/11/2010
[12:00 η ώρα]
[7 ευρώ]
Αν θέλετε να μάθετε τί είναι ο Μορμόλης, ελάτε στο σαββατιάτικο κουκλοθέατρο στις 13 του Νοέμβρη στις 12:00 και η ομάδα Ουτοπία θα σας πεί: "ο Μορμόλης, είν' Μορμόλης!!!"
@Ρουφ
Κωνσταντινουπόλεως 10 & Ανδρονίκου 18
(κοντά στο μετρό Κεραμεικός),
τηλ: 2103837191, 6944735460
[ www.sto-rouf.gr (http://www.sto-rouf.gr/) ]

Και μετά σειρά έχουν το Μηλα ζαχαρη κανέλα και η ψαρόσουπα ;) Καλή θεατρική χρονια λοιπον!

ismeni
11-11-10, 17:43

[7 ευρώ]
Αν θέλετε να μάθετε τί είναι ο Μορμόλης, ελάτε στο σαββατιάτικο κουκλοθέατρο στις 13 του Νοέμβρη στις 12:00 και η ομάδα Ουτοπία θα σας πεί: "ο Μορμόλης, είν' Μορμόλης!!!"
@Ρουφ

γλυκια μου... θα πάμε το σάββατο;
το επιβεβαιώνουμε;

Λέγκω
11-11-10, 21:30
γλυκια μου... θα πάμε το σάββατο;
το επιβεβαιώνουμε;
Βεβαίως πολυαγαπημένη μου!:D

DaF
11-11-10, 21:56
ναι βρε, τον θυμαμαι τον νικολα και στο παρκακι, πιο συγκεντρωμενος κ απο τον θοδωρικο!!:mrgreen:
τωρα με τον μορμολη επεσες στην περιπτωση, ψυχολογικο τραυμα μου χει μεινει, δεν τον ηθελα καθολου οταν ημουν μικρουλα, τον φοβομουν !!!!!οποτε δεν νομιζω να θελω να παμε, μη γελασετε.......λογω αυτου του φοβου...:-?

θα δοκιμασουμε ομως το μηλα...κτλ !:) αν παιζει κατι αλλο σε κουκλοθεατρο, ειμαι ολη αυτια!

Λέγκω
11-11-10, 22:00
θα δοκιμασουμε ομως το μηλα...κτλ !:) αν παιζει κατι αλλο σε κουκλοθεατρο, ειμαι ολη αυτια!
Η ψαρόσουπα είναι κουκλοθέατρο... κανόνισε να πάμε!

DaF
11-11-10, 22:17
αμεεεε!!μετα τη μηλοπιτα σειρα θα εχει η ψαροσουπα:mrgreen:!!!

peony
11-11-10, 22:47
ναι βρε, τον θυμαμαι τον νικολα και στο παρκακι, πιο συγκεντρωμενος κ απο τον θοδωρικο!!:mrgreen:
τωρα με τον μορμολη επεσες στην περιπτωση, ψυχολογικο τραυμα μου χει μεινει, δεν τον ηθελα καθολου οταν ημουν μικρουλα, τον φοβομουν !!!!!οποτε δεν νομιζω να θελω να παμε, μη γελασετε.......λογω αυτου του φοβου...:-?

Aπίστευτο! Κι εγώ τον φοβόμουν τρελά, την πρώτη φορά που τον είδα - γύρω στα 4 με 5, έκλαιγα με μαύρο δάκρυ και έκτοτε τον άκουγα και έτρεχα... τα βρήκαμε πολύ αργότερα :D

Ασχετο κι εγώ θέλω τα Μήλα και την Ψαρόσουπα.

DaF
11-11-10, 23:06
εμ εγω δεν τον ειχα δει, τον ειχαμε σε κασετα και θυμαμαι ακομα να τον κοβουν κομματακια και να γινονται πολλοι μορμοληδες...μπρρρρ!!!τυχερη το ξεπερασες, εγω ακομα:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
ταπεινα σορι για το οφ............!!!!
αν κ εδω που τα λεμε, καλο ειναι να θυμομαστε κ εμεις που κ που τις αντιδρασεις μας, ποιος ξερει τι αντικτυπο εχουν στα παιδια μας αυτα που βλεπουν;!

love4four
12-11-10, 09:31

Επικοινώνησα με το Γυάλινο Μουσικό Θέατρο (Παιδική Σκηνή) και μου είπαν πως δεν έχουν παράσταση λόγω εκλογών από 21/11 κι έπειτα πάλι... λες να το προσπαθήσουμε ?
Θέλω πολύ να δω εάν θα κάτσει να το παρακολουθήσει ο μεγάλος πολυαγαπημένος μου "μπελάς"...:???:

xanp
12-11-10, 09:32
Στο μήλα ζάχαρη κανέλα προτείνω να πάτε καλύτερα Τετάρτη απόγευμα μιας και δεν έχει τον πολύ κόσμο που μαζεύει το Σάββατο.Την κυριακή θα πάμε στο "ο Λύκος και τα 7 κατσικάκια" και θα σας πω εντυπώσεις.

Η παράσταση αφηγείται με την συμμετοχή των παιδιών την ιστορία του Κακού Λύκου που ζει μόνος, χωρίς φίλους και 7 κατσικιών που λατρεύουν τη μουσική και ονειρεύονται μια μεγάλη συναυλία! Όταν μια μέρα ο Λύκος θα χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού της Κατσίκας, θα ξεκινήσει μια περιπέτεια, που θα αλλάξει τη ζωή όλων τους και θα αποδείξει πως η τέχνη μας ενώνει όλους.

Στην παράσταση συμμετέχουν ενεργά τα παιδιά.

Ο Λύκος και τα εφτά κατσικάκια

Κείμενο: Ιρίνα Μπόικο βασισμένο στο παραμύθι των αδελφών Γκριμ, Μουσική: Γιώργος Στεφανακίδης, Χορογραφία: Φαίδρα Σούτου, Σκηνικά- Κουστούμια: Ιουλία Σταυρίδου, Κατασκευή κουκλών: Ιρίνα Μπόικο

Παίζουν: Εβελίνα Αραπίδη, Γιώργος Στεφανακίδης, Ιρίνα Μπόικο

Εισητήριο:10?

Θέατρο Χώρα -Παιδική Σκηνή
Αμοργού 20,
Κυψέλη

ismeni
12-11-10, 09:47
εμ εγω δεν τον ειχα δει, τον ειχαμε σε κασετα και θυμαμαι ακομα να τον κοβουν κομματακια και να γινονται πολλοι μορμοληδες...μπρρρρ!!!τυχερη το ξεπερασες, εγω ακομα:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
ταπεινα σορι για το οφ............!!!!
αν κ εδω που τα λεμε, καλο ειναι να θυμομαστε κ εμεις που κ που τις αντιδρασεις μας, ποιος ξερει τι αντικτυπο εχουν στα παιδια μας αυτα που βλεπουν;!

ο μορμολης, η μορμόλης
κι εμεις ειμαστε εμεις
ο μορμολης η μορμόλης
κι εμεις ειμαστεεεεε εμείιιιιις

και ο κύριος ... εκοψε τον μορμόλη
- τωρα εχουμε 2 Μορμόληδες
- τωρα εχουμε 3 Μορμόληδες

εχω μια στην τουαλέτα
κι αλλη μια στο σαλόνι
3 κινουνε βαγονετα
εχω μια και στ μπαλκόνι

ο μπαμπας με το ξυραφι
κοβεται συχνα και βριζει
η μαμα φτιαχνει πιλάφι
και ξεχνα να βάαααλει ρύυυυζι

το θαυματουργο κουτι
το λατρευουν οι κουτοί
το κουτι που το κοιτας
κουταμαααααρες στη σειράααααα

ismeni
12-11-10, 09:49
Στο μήλα ζάχαρη κανέλα προτείνω να πάτε καλύτερα Τετάρτη απόγευμα μιας και δεν έχει τον πολύ κόσμο που μαζεύει το Σάββατο.Την κυριακή θα πάμε στο "ο Λύκος και τα 7 κατσικάκια" και θα σας πω εντυπώσεις.

το μηλα,ζαχαρη,κανελα... ειναι πιο φθηνη η παρασταση τις τετρατηες
€8 και αρχιζει στις 5.15
κι εμεις το σκεφτομαστε για την παρα αλλη τεταρτη

ΜΑΡΙΤΑ
12-11-10, 10:30
Ωραίο θέμα κορίτσια ανοίξατε!
Ξέρετε αν η παράσταση Μήλο,ζάχαρη, κανέλα χρειάζεται να γίνει κράτηση ή βρίσκεις εύκολα εισιτήριο;
Μακάρι να της αρέσει της μικρής γιατί θέλω να πάμε σε όλες!!!

xanp
12-11-10, 11:37
Είχαμε πάρει τηλέφωνο μαι μέρα πριν για καλό και για κακό.Όταν πήγα για τα εισιτήρια είπα και το όνομα μου και με έσβησε από την λίστα με τις κρατήσεις. Πρέπει απλά να πας ένα τέταρτο νωρίτερα για να πάρεις τα εισιτήρια. Επίσης πρότεινα τετάρτη γιατί εκεί που είναι η αίθουσα αναμονής ας την πούμε έχει 3 τραπεζάκια και 2 μάλλον(δεν πήγαμε πάνω) πάνω σε ένα μισό πατάρι οπότε αν έχει και πολύ κόσμο δεν θα χωράτε καλά καλά μέσα.

ΜΑΡΙΤΑ
12-11-10, 12:37
Σε ευχαριστω πολύ! Θα πάρω τηλέφωνο να κάνω κράτηση από τη προηγούμενη μέρα για καλό και για κακό....

DaF
12-11-10, 17:53
ο μορμολης, η μορμόλης
κι εμεις ειμαστε εμεις
ο μορμολης η μορμόλης
κι εμεις ειμαστεεεεε εμείιιιιις

και ο κύριος ... εκοψε τον μορμόλη
- τωρα εχουμε 2 Μορμόληδες
- τωρα εχουμε 3 Μορμόληδες

εχω μια στην τουαλέτα
κι αλλη μια στο σαλόνι
3 κινουνε βαγονετα
εχω μια και στ μπαλκόνι

ο μπαμπας με το ξυραφι
κοβεται συχνα και βριζει
η μαμα φτιαχνει πιλάφι
και ξεχνα να βάαααλει ρύυυυζι

το θαυματουργο κουτι
το λατρευουν οι κουτοί
το κουτι που το κοιτας
κουταμαααααρες στη σειράααααα

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ευχαριστουμε κοριτσια για τις πληροφοριες!!!

Pan_K
13-11-10, 11:45
Κορίτσια, η μπέμπα μου που είναι 13 μηνών μπορεί να δει κάποια παράσταση, κουκλοθέατρο ή ό,τι, ή είναι ακόμα πολύ μικρή; Τι λέτε;

UFO
13-11-10, 17:22
Κορίτσια, η μπέμπα μου που είναι 13 μηνών μπορεί να δει κάποια παράσταση, κουκλοθέατρο ή ό,τι, ή είναι ακόμα πολύ μικρή; Τι λέτε;
υπάρχει μια ολόκληρη προσεγγιση θεατρικής τεχνης για παιδια απο 3μηνων μέχρι 24 μηνων η οποία εφαρμόστηκε πειραματικά και στην ελλάδα απο μια μικρή θεατρική ομάδα με μερακι και θέληση ....
η αλληθεια ειναι οτι δεν πηγα να το δω οταν ειχαν κανει μια παρασταση αλλα επειδη το χω σπουδασει το θεμα
ΑΝ και εφοσον ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ θα σε ενημερώσω ...
αν θες την γνωμη μου αυτα που κυκλοφορούν ΔΕΝ ειναι για ηληκίες κατω των 4ετων (κατα μέσο ορο) !

MUMSOFIA
13-11-10, 20:18
Όντως ήταν πολύ όμορφη παράσταση, καλοδουλεμένη... ήταν η πρώτη φορά που είδα μαύρο θέατρο και μ'αρεσε πολύ! Ο μικρός που δεν είναι καν τρια κάθησε και είδε όλη την παράσταση.

Πέρσι η καλογεροπουλου είχε κάνει μια ωραία παράσταση που μπορούσαν να την παρακολουθήσουν από βρέφη! Ελπίζω να κάνει κάτι αντίστοιχο και φέτος. Πάντως ο νικόλας που είναι 10 μηνών σε κουκλοθέτρο είχα αποσβολωθεί.

[7 ευρώ]
@Ρουφ

Και μετά σειρά έχουν το Μηλα ζαχαρη κανέλα και η ψαρόσουπα ;) Καλή θεατρική χρονια λοιπον!

Πηγαμε σήμερα στον Μορμόλη!!! Ωραια παράσταση- απλά ο μικρός λίγο φοβήθηκε με την μπάσα φωνή!!!

Στα τραγουδάκια όμως πρώτος!!!

Αυριο Mazoo

vouraikos
13-11-10, 20:53
Λοιπον σημερα πηγαμε Mazoo. Και αυτο επειδη μας ειχε καλεσει μια φιλη!
Ηθελα τρελα να δω τον μορμολη (το ειχαμε δει περισυ στο θεατρο και το ακουμε καθημερινα ) αλλα δεν μπορουσαμε να αρνηθουμε την προσκληση. Την απεφευγα για καιρο, γιατι η γνωμη μου για τους μαζου δεν ηταν και η καλυτερη.

πηγα λοιπον με μιση καρδια!

Η αληθεια ειναι οτι οσο και να μην το περιμενα, ηταν πολυ καλοι!

Η ιστορια ηταν πολυ ομορφη με νοημα για τα μεγαλυτερα παιδακια. τα μικρα επειδη ξερουν τα τραγουδια ηταν ενθουσιασμενα-ξετρελαμενα ! ειχαμε στην παρεα: την ανηψια μου 14 μηνων ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ...αλλα δεν αντεξε να το δει ολο κουραστηκε. Τον γιο μου 5.......καταχαρηκε και λυσαξε στο τραγουδι και την κορη μου , με το κοριτσακι της φιλης λιγο πριν τα 3 . Οι οποιες χορευαν ολη την ωρα!!!

Βεβαια , αποδεχομενη την καταστροφη του αλτερ......πρεπει να παραδεχτω οτι τα παιδια περασαν εξαιρετικα!!!

ειναι ομως πανακριβο 17,50!!!!!

τωρα , να γυρισει ο μηνας , να ξαναπληρωθουμε και παμε για αλλα!!!

ismeni
14-11-10, 08:31
Πηγαμε σήμερα στον Μορμόλη!!! Ωραια παράσταση- απλά ο μικρός λίγο φοβήθηκε με την μπάσα φωνή!!!

Στα τραγουδάκια όμως πρώτος!!!

Αυριο Mazoo

κι εμεις στον Μορμόλη είμασταν!
παρατήρησες; οι γονεις τραγουδούσαν τα τραγούδια της παράστασης... παιδικές αναμνήσεις...

xanp
14-11-10, 14:20
Μόλις γυρίσαμε από το "Ο λύκος και τα 7 κατσικάκια"....Ο μικρός μου το ευχαριστήθηκε περισσότερο από κάθε άλλο παιδάκι μέσα στην αίθουσα....Απλά σκηνικά με πολλά τραγούδια και ενδιαφέρουσα διαφορετική οπτική στο γνωστό παραμύθι....Τα παιδάκια συμμετέχουν και κάποια στιγμή χορεύουν κιόλας...Αυτό που μου έκανε θετική εντύπωση είναι ότι αν κάποιο παιδάκι φοβηθεί και φύγουν δίνουν δωρεάν πρόσκληση στο ταμείο για την ίδια ή άλλη παράσταση του θεάτρου...Προσωπικά το ευχαριστηθήκαμε και παρατήρησα ότι το παρακολούθησαν άνετα και μικρότερα παιδάκια 2 -2,5...Είναι η πρώτη παράσταση που μου ζήτησε ο μικρός να ξαναπάμε...

Aggeloudia
14-11-10, 15:52
Nα προτείνω κατι...Αφου ολοι ψηλογυρναμε στις θεατρικες παραστάσεις γιατι δεν λεμε μια οπου θα παμε οσοι μπορούμε με την ευκαιρία να γνωριστουμε...Σιγουρα σε καποια παράσταση θα εχουμε "τρακαριστει" και δεν μιλάμε γιατι δεν "ξεραινομαστε..."

Εεεεε;;;Τι λετε;

vouraikos
14-11-10, 16:00
Nα προτείνω κατι...Αφου ολοι ψηλογυρναμε στις θεατρικες παραστάσεις γιατι δεν λεμε μια οπου θα παμε οσοι μπορούμε με την ευκαιρία να γνωριστουμε...Σιγουρα σε καποια παράσταση θα εχουμε "τρακαριστει" και δεν μιλάμε γιατι δεν "ξεραινομαστε..."

Εεεεε;;;Τι λετε;

συμφωνω....!!!!!

MUMSOFIA
14-11-10, 16:40
Και εγώ συμφωνώ... είμασταν και μαζί με την ismeni.. Σήμερα είμασταν Mazoo - ωραία ήταν αν εξαιρέσεις ότι ο μικρός σήμερα ήθελε να φήγουμε στην αρχη γιατι φοβότανε ( μάλλον έφταιγε η θέση γιατι είμασταν δίπλα)μετά όμως του άρεσε!!!

vastrag
15-11-10, 08:16

Παρακολουθήσαμε κι εμείς τον "κόσμο του Ολίβιου" χθες. Ήταν πολύ εντυπωσιακό λόγω της τεχνικής του μαύρου θεάτρου, αλλά νομίζω πως τόσο η πλοκή του έργου όσο και η τεχνική μάλλον απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδιά (νομίζω τουλάχιστον 6 ετών). Πάντως η κόρη μου - 4,5 ετών - το παρακολούθησε, αλλά όχι με τον ενθουσιασμό που έχει επιδείξει σε άλλες παραστάσεις.

Παρεμπιπτόντως, έχει δει κανείς τη "Φάρμα για τα ζώα" στο Φούρνο; Είναι η επόμενη παράσταση που σχεδιάζουμε να πάμε...

TARA
15-11-10, 08:46
Eχετε δει τους Σωματοφυλακες της κατσαρολας? Σκεφτομαστε να παμε. Εχει θεμα τη διατροφη, και μας ενδιαφερει πολυ.

xanp
15-11-10, 08:46

Εεεεε;;;Τι λετε;

Θα βγάλουμε και ομαδικό εισιτήριο που είναι πιο οικονομικό χαχα.... Και εμείς μέσα...

vouraikos
15-11-10, 12:28
ωραια ποια ειναι η πρωτη επιλογη , που να εχει μεγαλο φασμα ηλικιας????

αρια εσυ που ξερεις????

angelina
15-11-10, 12:51
Πήγαμε κι εμείς χθες στον "κόσμο του Ολίβιου". Πραγματικά πολύ καλή παράσταση, ευχάριστη ακόμα και για μας τους μεγάλους, λόγω της τεχνικής του μάρου θεάτρου Άρεσε τόσο στα ανίψια μου που είναι 7 και 5,5 όσο και στην κόρη μου που είναι 4 (της εξηγούσα βέβαια κάποια πράγματα). Το βράδυ πριν κοιμηθεί μου είπε "μαμά μου άρεσε τόσο πολύ το έργο που στο τέλος ήθελα να πάω να τους αγκαλιάσω". Το τραγούδι δε πρέπει να το είπαμε και 300 φορές:)

Όσο για τους mazoo είναι ακριβώς όπως τα λέει η vouraikos.Πέρισυ το απέφυγα και φέτος πήγα με βαριά καρδιά επειδή το είχε δει και μου το ζήταγε συνέχεια. Η Ναταλία όμως ξετρελλάθηκε και μη σας πω ότι κι εγώ τραγούδαγα:)

Η "ψαρόσουπα" για τι ηλικίες είναι?

christina
15-11-10, 13:01
Να ρωτήσω κάτι και εγω? Έχω υποσχεθεί στ απαιδια να τα παω θέατρο την Κυριακή που μας έρχεται. Θέλω κάτι για πρωι..

Σκέφτομαι όμως και για το Disney on Ice. Τι λέτε αξίζει για τα παιδιά? Τοχει δει κάποια απο εσας, γιατί η πιο απλή ζωνη που κοίταγα στο σαιτ, ξεκινάει απο 14 ευρώ το άτομο.

vastrag
15-11-10, 15:01
Σκέφτομαι όμως και για το Disney on Ice. Τι λέτε αξίζει για τα παιδιά? Τοχει δει κάποια απο εσας, γιατί η πιο απλή ζωνη που κοίταγα στο σαιτ, ξεκινάει απο 14 ευρώ το άτομο.

Εμείς είχαμε πάει πέρυσι και για να πω την αλήθεια η κόρη μου (3 ετών τότε) δεν πολυενθουσιάστηκε. Νομίζω πως αν θες να πας ή πρέπει να έχεις μεγαλύτερα παιδιά που θα μπορούν να το παρακολουθήσουν και να απολαύσουν και το πατινάζ ή αν έχεις μικρότερα, τουλάχιστον να έχουν δει τις αντίστοιχες ταινίες. Η δική μου κόρη παρακολουθούσε με χαρά τις ιστορίες που ήξερε, όταν όμως έδειξε Lilo & Stitch - που δεν είχε δει την ταινία - έχασε την μπάλα ...
Πάντως ήταν απολύτως φαντασμαγορικό σόου και στα συν βάζω και τις εγκαταστάσεις (έβλεπες τέλεια ακόμη και στο τελευταίο διάζωμα).

ΝΙΚ-16
15-11-10, 15:11
συμφωνώ με την απο πάνω μου πέρσι που πήγαμε στο ντισνευ ο μικρός τριων ετών ενθουσιάστηκε μόνο με τα παραμύθια που ήξερε..........αλλά γενικά το όλο σκηνικό και η παράσταση ενθουσιάζει ακόμα και τους γονείς είναι αρκετά φαντασμαγορικό.

Θα πάμε και φέτος το σάββατο και θα σας πω απο δευτέρα εντυπώσεις φέτος είναι πιο μεγάλος και θα καταλάβουμε περισσότερα.
Τώρα ένα θέμα είναι το οικονομικό που εμείς τριμελής οικογένεια έβγαλα εισητήρια 100,00? συνολικά και στάνταρ θα φύγει κανα 50 αρικο ακόμα με αυτά που πουλάνε εκεί.

Δεν τα λυπάμαι όμως καθόλου προτιμώ να τα χαλάω εκεί όταν έχω παρά σε παιχνίδια μπούρδες ή σε ταβέρνες................

Όσον αφορά τα διαζώματα δεν νομίζω οτι μπορείς να δεις αρκετές λεπτομέρειες απο παντού.

leman
15-11-10, 17:46
Eχετε δει τους Σωματοφυλακες της κατσαρολας? Σκεφτομαστε να παμε. Εχει θεμα τη διατροφη, και μας ενδιαφερει πολυ.

το ειδαμε περσι. στα συν βαζω το θεμα και τη συμμετοχη των παιδιων. στα πλην το μικρο χωρο και στη μεση (και συν και πλην) το γεγονος οτι στην αρχη τα παιδια χωριζονται απο τους γονεις και πανε και καθονται κοντα στη σκηνη και οι γονεις πισω. το κακο ομως ειναι οτι δεν επαρκουσαν οι θεσεις κατω και μερικοι καθισαμε στον εξωστη. στο διαλειμα και οταν καποιο ηθελε πχ τουαλετα επρεπε να πας στη σκαλα και να κετεβεις να το παρεις. ενα πιο ατακτο παιδι θα μπορουσε ανετα να εχει βγει εξω εν τω μεταξυ και να χαθει. τι να πω ισως ειμαι εγω υπερβολικη και αγχωνομουν. ο μικρος παντως το καταευχαριστηθηκε...το συζηταγαμε μερες!

leman
15-11-10, 17:48
οσον αφορα τα disney on ice και holiday on ice θα σας ενημερωσω γιατι εχω βγαλει εισιτηρια, οπως επισης και για το scooby doo στο badmington

TARA
15-11-10, 18:12
το ειδαμε περσι. στα συν βαζω το θεμα και τη συμμετοχη των παιδιων. στα πλην το μικρο χωρο και στη μεση (και συν και πλην) το γεγονος οτι στην αρχη τα παιδια χωριζονται απο τους γονεις και πανε και καθονται κοντα στη σκηνη και οι γονεις πισω. το κακο ομως ειναι οτι δεν επαρκουσαν οι θεσεις κατω και μερικοι καθισαμε στον εξωστη. στο διαλειμα και οταν καποιο ηθελε πχ τουαλετα επρεπε να πας στη σκαλα και να κετεβεις να το παρεις. ενα πιο ατακτο παιδι θα μπορουσε ανετα να εχει βγει εξω εν τω μεταξυ και να χαθει. τι να πω ισως ειμαι εγω υπερβολικη και αγχωνομουν. ο μικρος παντως το καταευχαριστηθηκε...το συζηταγαμε μερες!

Δηλαδη προτεινεις να παμε νωρις για να πιασουμε θεσεις κατω?

οσον αφορα τα disney on ice και holiday on ice θα σας ενημερωσω γιατι εχω βγαλει εισιτηρια, οπως επισης και για το scooby doo στο badmington

Δεν ηξερα για το scooby doo! Ειναι ξενη παρασταση ομως ε?

leman
15-11-10, 18:28
Δηλαδη προτεινεις να παμε νωρις για να πιασουμε θεσεις κατω?

Δεν ηξερα για το scooby doo! Ειναι ξενη παρασταση ομως ε?

κι εγω νωρις ειχα παει αλλα λογω προχωρημενης εγκυμοσυνης περιμενα να μπουν ολοι και μπηκα τελευταια. αρα σημασια εχει να μπειτε πρωτοι για να βρειτε να κατσετε στις μπροστινες θεσεις. τωρα πως το καταφερνεις αυτο δε ξερω γιατι στην εναρξη γινετε ενας ψιλοχαμος... και μεσα στο χαμο ερχονται και σου παιρνουν και το παιδι για να το βαλουν μπροστα στη σκηνη...οποτε εσυ εχεις το νου σου στο παιδι και οχι τις θεσεις. εκτος αν πατε δυο μαζι και ο ενας πιασει θεσεις.
για το scooby τι εννοεις ξενη παρασταση? αν ειναι στα αγγλικα? δε νομιζω. οτι και να ειναι παντως ο γιος μου θα ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!

TARA
15-11-10, 18:39
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Δες εδω. Καταλαβα οτι προκειται για ξενη παραγωγη. Και ο δικος μου γιος βεβαια θα ενθουσιαστει...!

http://www.badmintontheater.gr/show_event.asp?eid=105

christina
15-11-10, 20:48
Για την disney, φοβάμαι μήπως παω εκει τελικά και πρώτον, δε βρω κάποια οικονομική θεση κ βρεθώ να πληρώνω πάνω απο 22ευρώ το άτομο-μέχρι στιγμης απο το νετ ειδα πιο οικονομική τα 14 ευρώ για την Ε ζώνη- και δεύτερον μηπως δεν κεντρίσει το ενδιαφέρον της μικρής μου κόρης που ειναι τώρα 3.5χρονών.

Μετά σκέφτομαι για τον Μάρκο το γάτο που παίζει Κυριακή μεσημεράκι στο θέατρο Φούρνος. Επίσης ήθελα να τις πάω κ στην ψαρόσουπα, αλλά να πω την αλήθεια, φοβόμαστε λίγο την περιοχή εκεί περα-είναι πολύ υποβαθμισμένη, σκέφτομαστε το παρκινγ...δεν ξέρω, αν πάμε κάπου θα σας πω τις εντυπώσεις μας.

alexandramam
15-11-10, 20:56
Mηπως ξερει κανεις για καμια παρασταση η κατι τελοσπαντων σαν παρασταση που να μπορει να παρακολουθησει ενα παιδι 16μηνων?

leman
15-11-10, 21:03
Για την disney, φοβάμαι μήπως παω εκει τελικά και πρώτον, δε βρω κάποια οικονομική θεση κ βρεθώ να πληρώνω πάνω απο 22ευρώ το άτομο-μέχρι στιγμης απο το νετ ειδα πιο οικονομική τα 14 ευρώ για την Ε ζώνη- και δεύτερον μηπως δεν κεντρίσει το ενδιαφέρον της μικρής μου κόρης που ειναι τώρα 3.5χρονών.

Μετά σκέφτομαι για τον Μάρκο το γάτο που παίζει Κυριακή μεσημεράκι στο θέατρο Φούρνος. Επίσης ήθελα να τις πάω κ στην ψαρόσουπα, αλλά να πω την αλήθεια, φοβόμαστε λίγο την περιοχή εκεί περα-είναι πολύ υποβαθμισμένη, σκέφτομαστε το παρκινγ...δεν ξέρω, αν πάμε κάπου θα σας πω τις εντυπώσεις μας.

αυτο για το παρκινγκ το αντιμετωπισα κι εγω περσι που πηγαμε στην ψαροσουπα. πάροτι ηταν μεσημερι και παρκαρα κοντα στο θεατρο ηταν ενα μικρο στενο και φοβηθηκα, οποτε κλειδωνω γρηγορα, παιρνω το παιδι απο το χερι και σε χρονο ντε τε μπηκα μεσα. καλυτερα δες πρωτα που ειναι το θεατρο και μετα παρκαρε ωστε να μην εχεις να ψαχνεις κιολας.

yasemi
15-11-10, 21:10
εμεις ντισνεϊ ον αις ειχαμε παει προπερσι (διοτι περσυ ημουνα στις μερες μου ) και ειχαμε δει τις πριγκιπισες....η μικρη ητανε 19 μηνω και μια χαρα το ευχαριστθηκε και ας μην ηξερα τιποτα αλλο περα απο το μικι και μινι ...τα αλλα τα ηξερε σαν παραμυθια που της διαβαζα και οχι σαν εικονες αλλα μια χαρα της αρεσε ολο τοσκηνικο με τα φωτα,μουσικη κλπ.....φετος δε ξερω αν θα τα καταφερουμε παντως ειναι μια πολυ καλη ιδεα ειδικα αν τα παιδια αγαπανε τους ηρωες της ντισνεϊ.....

UFO
15-11-10, 21:20
ωραια ποια ειναι η πρωτη επιλογη , που να εχει μεγαλο φασμα ηλικιας????

αρια εσυ που ξερεις????
για τετοιου τυπου μάζωξη που θελετε να κανετε με παιδια απο 2 μέχρι 4,5 -5 τοπ (και ανάλογα τι έχουν δει , πόσο συχνά πανε θεατρο τι έξτρα δραστηριότητες κανουν κλπ κλπ ) λέω εδω :
Θέατρο της Ημέρας
Οι Σωματοφύλακες της Κατσαρόλας, Λένας Τερκεσίδου, Απευθύνεται σε παιδιά 2,5+ ετών
http://www.parents.gr/events/a264
και ο μορμόλης ...βέβαια παίζει ...! :mrgreen:

TXARA
15-11-10, 22:12
συμφωνώ με την απο πάνω μου πέρσι που πήγαμε στο ντισνευ ο μικρός τριων ετών ενθουσιάστηκε μόνο με τα παραμύθια που ήξερε..........αλλά γενικά το όλο σκηνικό και η παράσταση ενθουσιάζει ακόμα και τους γονείς είναι αρκετά φαντασμαγορικό.

Θα πάμε και φέτος το σάββατο και θα σας πω απο δευτέρα εντυπώσεις φέτος είναι πιο μεγάλος και θα καταλάβουμε περισσότερα.
Τώρα ένα θέμα είναι το οικονομικό που εμείς τριμελής οικογένεια έβγαλα εισητήρια 100,00? συνολικά και στάνταρ θα φύγει κανα 50 αρικο ακόμα με αυτά που πουλάνε εκεί.

Δεν τα λυπάμαι όμως καθόλου προτιμώ να τα χαλάω εκεί όταν έχω παρά σε παιχνίδια μπούρδες ή σε ταβέρνες................

Όσον αφορά τα διαζώματα δεν νομίζω οτι μπορείς να δεις αρκετές λεπτομέρειες απο παντού.

Επειδη θα παμε και εμεις για πρωτη φορα.Βγαλαμε πρωτη σειρα ειναι καλα η καναμε βλακεια ειναι πολυ κοντα? Μπορεις να μου πεις τι πουλανε εκει μεσα?

Aggeloudia
16-11-10, 09:20
Ξέρετε κάποια θεατρική παράσταση που να είναι για Τετάρτη απόγευμα...ή που αλλού θα μπορούσα να τα πάω Τετάρτη απόγευμα για να δουν κάτι;;;

mami
16-11-10, 09:25
Ξέρετε κάποια θεατρική παράσταση που να είναι για Τετάρτη απόγευμα...ή που αλλού θα μπορούσα να τα πάω Τετάρτη απόγευμα για να δουν κάτι;;;

"ΜΗΛΟ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΝΕΛΛΑ" - πολύ ωραία παράσταση σύμφωνα με τα σχόλια των κοριτσιών παραπάνω. Θα πάω κι εγώ σίγουρα!!!

http://www.athinorama.gr/theatre/data/performances/?id=2006899

Aggeloudia
16-11-10, 09:36
Σευχαριστω πολύ πολύ.
Παίρνω αλλά δεν απαντούν-μάλλον είναι πρωί ακόμη- ...να δω τι διαθεσιμότητα έχει σε εισιτήρια.

ismeni
16-11-10, 09:45

μηλα ζαχαρη κανελα
τεταρτη απογευμα 5.15. με μειωμενο εισητηριο
στο θεατρο φουρνος, οδο μαυρομιχάλη

το αθηνοραμα δεινει πολλες λεπτομερειες και για τις καταλληλες ηλικίες παρακολουθησεις των θεατρικών εργων

ο μορμολης ηταν προχθες το σαββατο, μονο. μια μοναδικη παρασταση

Melduck
16-11-10, 11:29
Μπράβο για το θέμα σας!

Νομίζω θα του αρέσει.

Λουκομαμα πηγατε τελικα?

epang
16-11-10, 13:24
Ομήρου Οδύσσεια της Ρουγγέρη έχετε δεί???
Είναι ενδιαφέρον θέμα αλλά έχω ακούσει αντιφατικές κρητικές.
Να κάνει για αγόρι 5 ετών ??

Aggeloudia
16-11-10, 16:22
μηλα ζαχαρη κανελα
τεταρτη απογευμα 5.15. με μειωμενο εισητηριο
στο θεατρο φουρνος, οδο μαυρομιχάλη

το αθηνοραμα δεινει πολλες λεπτομερειες και για τις καταλληλες ηλικίες παρακολουθησεις των θεατρικών εργων

ο μορμολης ηταν προχθες το σαββατο, μονο. μια μοναδικη παρασταση

Ναι, ευχαριστώ αλλά τώρα θυμήθηκα οτι αυριο ειναι 17 Νοέμβρη και αυτο ειναι στα Εξάρχεια...Ουπςςςςς!!!!!!

loukomamy
16-11-10, 16:49
Λουκομαμα πηγατε τελικα?

Οχι Μελινάκι μου, δεν πήγαμε. Ο καιρός ήταν χάλια το Σάββατο και το άφησα τελικά.

Εσείς θα πάτε?

Melduck
16-11-10, 17:22
Οχι Μελινάκι μου, δεν πήγαμε. Ο καιρός ήταν χάλια το Σάββατο και το άφησα τελικά.

Εσείς θα πάτε?

Ετσι λεμε...
Να δουμε πότε...
(μια ηταν αρρωστος, μια ειχαμε παρτυ κλπ)

Μου ειπε μια συναδελφος πως ειναι πολυ καλη παρασταση. και ο,τι πρεπει για μικρακια...

ALIKOYLA
17-11-10, 11:30
Ομήρου Οδύσσεια της Ρουγγέρη έχετε δεί???
Είναι ενδιαφέρον θέμα αλλά έχω ακούσει αντιφατικές κρητικές. , κανει για αγόρι 5 ετών ??

την ειδαμε το καλοκαιρι στη κρητη στη περιοδεια που εκανε.ηταν πολυ καλη.καταπληκτικα τραγουδια και απλα σκηνικα.για την ηλικια του παιδιου,τι να σου πω.η κορη μου ειναι μικροτερη,εκατσε και της αρεσε παρα πολυ.βεβαια δεν καταλαβε πολλα πραγματα,της εξηγουσα εγω οτι μπορουσα αλλα την πγα γιατι ηξερα οτι η ρουγγερη κανει προσεγμενες δουλειες.γνωμη μου αξιζει γιατι ειναι μια διαφορετικη παραστασα απο τα κλασσικα παραμυθια.

ΝΙΚ-16
17-11-10, 11:48
Επειδη θα παμε και εμεις για πρωτη φορα.Βγαλαμε πρωτη σειρα ειναι καλα η καναμε βλακεια ειναι πολυ κοντα? Μπορεις να μου πεις τι πουλανε εκει μεσα?

καλύτερα να βγάζεις στο πλάι μέση και λίγο υπερυψωμένα γιατί η πίστα του ice είναι μεγάλη..........
εκεί πουλάνε απο ποπ κορν σε κουτιά ντίσνευ μέχρι σπαθιά κούκλες διαφημιστικά ότι θες και φυσικά τα κοπανάνε..............

bobonela
17-11-10, 15:20
Εχει δει κανείς το "Μικρό Πρίγκηπα" στην Ηλιούπολη;

TXARA
17-11-10, 20:20
καλύτερα να βγάζεις στο πλάι μέση και λίγο υπερυψωμένα γιατί η πίστα του ice είναι μεγάλη..........
εκεί πουλάνε απο ποπ κορν σε κουτιά ντίσνευ μέχρι σπαθιά κούκλες διαφημιστικά ότι θες και φυσικά τα κοπανάνε..............

Ευχαριστώ πολύ εμείς ευτυχώς βγάλαμε μπροστά και πλάι

love4four
18-11-10, 08:37
Καλημέρα !

Ενημερωτικά σας γράφω ότι μπορείτε να κάνετε τηλεφωνικά κράτηση εισιτηρίων για το "Κυριακή με τον μπαμπά" στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο. Εμείς θα πάμε την ερχόμενη Κυριακή (και θα πάρω μαζί και τα ξαδέρφια του μήπως και καθίσει ο μικρός, που θα έχει και παρεούλα).
Θα σας γράψω εντυπώσεις, πρώτα ο Θεός, την Δευτέρα. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε πάντως ότι απευθύνεται σε 2+ και... όσο πάει !

culte
18-11-10, 08:56
μεταξάκι αυτήν την κυριακή θα πας??

λέμε να πάμε και εμείς!
πόσο έχει το εισιτήριο??

τα μικρά πληρώνουν?

loukomamy
18-11-10, 09:43

λέμε να πάμε και εμείς!
πόσο έχει το εισιτήριο??

τα μικρά πληρώνουν?

Τί ώρες είναι η παράσταση της Κυριακής? (πουσου... πρωί έχω πάρτυ....)

culte
18-11-10, 09:46
νομίζω 11 ή 11.30...

έρχεστε?

loukomamy
18-11-10, 09:52
νομίζω 11 ή 11.30...

έρχεστε?

Αυτή την Κυριακή στις 11 έχω πάρτυ ρε γμτ...

love4four
18-11-10, 09:58

λέμε να πάμε και εμείς!
πόσο έχει το εισιτήριο??

τα μικρά πληρώνουν?

Καλημέρα !

Ναι αυτή την Κυριακη θα πάμε. Η παράσταση ξεκινάει στις 11:30 αλλά εμείς θα είμαστε εκεί από τις 11 να πάρουμε τα εισιτήρια κλπ κλπ... Νομίζω πως κοστίζει 15 ευρώ το εισιτήριο και... δεν ρώτησα αλλά πρέπει να πληρώνουν και τα μικρά. Θα πάρω αργότερα τηλ να ζητήσω διευκρινήσεις και θα σου πω... Θα 'ρθείτε ?????

Λουκομάμυ,

όλο σε πάρτυ τριγυρνάς... φτου φτου μην σας ματιάσω !

culte
18-11-10, 10:01
τα έκλεισες τηλεφωνικώς??

θα πάρω και εγώ..

έχεις το τηλέφωνο??

loukomamy
18-11-10, 10:06
Λουκομάμυ,

όλο σε πάρτυ τριγυρνάς... φτου φτου μην σας ματιάσω !

Και που να πάμε και σταθμό... :-) :-) :-)

culte
18-11-10, 10:07
Και που να πάμε και σταθμό... :-) :-) :-)

μπααα...μην το λες...

εμάς δεν μας έχει καλέσει κανένας από το σταθμό!

love4four
18-11-10, 12:31
Sorry,

Που άργησα να απαντήσω: το τηλ. είναι 210-9315600, τιμή εισιτηρίου 8 ευρώ

culte
18-11-10, 12:38
Sorry,

Που άργησα να απαντήσω: το τηλ. είναι 210-9315600, τιμή εισιτηρίου 8 ευρώ

μόλις πήρα τηλέφωνο και μου είπαν 15 οι μεγάλοι και 10 η μικρή!!!!!!

love4four
18-11-10, 12:49
Α... ΟΚ, άλλα λέει η θειά μου (internet) κι άλλα ακούν τα αυτιά μου !!!!
Τεσπα, όσο και να έχει τώρα θα πάμε τα έκλεισα, δεν θέλω να τους το χαλάσω --νομίζω πως σε αυτή την τιμή όμως περιλαμβάνεται αναψυκτικό ή καφές--.

loukomamy
18-11-10, 14:51
μόλις πήρα τηλέφωνο και μου είπαν 15 οι μεγάλοι και 10 η μικρή!!!!!!

Ασχετο αλλά μου ήρθε τώρα, Mazoo πήγατε?

culte
18-11-10, 14:54
Ασχετο αλλά μου ήρθε τώρα, Mazoo πήγατε?

για τις 28..την άλλη κυριακή κλείσαμε!

Melduck
18-11-10, 14:58
για τις 28..την άλλη κυριακή κλείσαμε!

χαχα κι εμεις τοτε λεμε να παμε με μια φιλη εκτος αν δεν βρουμε εισητηρια και παμε στις 5/12!

εμεις πηγαμε και το καλοκαιρι βεβαια. ημουν πολυ επιφυλακτικη γιατι δεν ηξερα αν θα κατσει ο μικρος (ειχα κλεισει διαδρομο για να μπορουμε να την κανουμε γρηγορα αν χρειαστει). και ενθουσιαστηκε!!!
τωρα κατι εχουν αλλαξει και λεμε να ξαναπαμε
λες να σας πετυχουμε?

culte
18-11-10, 15:00
μελίνα την δευτέρα τα έκλεισα για μας και την φυστικοοικογένεια!!

βγάλτε να πάμε όλοι παρεούλα...

Melduck
18-11-10, 15:02
μακαρι να βρουμε θεσεις και να σας πετυχουμε, αλλιως νεξτ γουικ
τη δευτερα θα παει η φιλη μου να κλεισει (χλωμο να βρουμε ε?)
εσυ πηγες απο κοντα? τα αγορασες η εκανες κρατηση?

culte
18-11-10, 15:04
μακαρι να βρουμε θεσεις και να σας πετυχουμε, αλλιως νεξτ γουικ
τη δευτερα θα παει η φιλη μου να κλεισει (χλωμο να βρουμε ε?)
εσυ πηγες απο κοντα? τα αγορασες η εκανες κρατηση?

τα αγόρασα με πιστωτική από το νετ...

θα βρείτε νομίζω, αλλά δεν ξέρω, τί θέση θα βρείτε...

εμείς βγάλαμε δεύτερη σειρά...

loukomamy
18-11-10, 15:04
μελίνα την δευτέρα τα έκλεισα για μας και την φυστικοοικογένεια!!

βγάλτε να πάμε όλοι παρεούλα...

Εμας πολύ μας άρεσε!!!!! Ο μικρός τρελάθηκε αλλά και ο μεγάλος (ο μπαμπάς βρε...!!!) σαν μωρό έκανε!!!!

Καλά να περάσετε!!!!

loukomamy
18-11-10, 15:05
τα αγόρασα με πιστωτική από το νετ...

θα βρείτε νομίζω, αλλά δεν ξέρω, τί θέση θα βρείτε...

εμείς βγάλαμε δεύτερη σειρά...

Ειμασταν 7η σειρά και ήταν μια χαρά!

culte
18-11-10, 15:05
Εμας πολύ μας άρεσε!!!!! Ο μικρός τρελάθηκε αλλά και ο μεγάλος (ο μπαμπάς βρε...!!!) σαν μωρό έκανε!!!!

Καλά να περάσετε!!!!

θα σας έλεγα να ξαναρθείτε αλλά είναι πολύ σύντομα!!

εμείς πήγαμε πέρυσι Δεκέμβριο..έχει περάσει ένας χρόνος κοντά!

fistikaki
18-11-10, 15:07
παρακαλειται το μελος λουκ να ρημαδοκοιταξει το ρημαδομεηλ της, ευχαριστω

culte
18-11-10, 15:10

άκουσε το όνομά της και ήρθε και η Λουλού!!!!

Melduck
18-11-10, 15:13
βρε κοριτσια 13η σειρα καλα ειναι?
δεν θυμαμαι που ειχαμε παει το καλοκαιρι. νομιζω 8η

culte
18-11-10, 15:17
βρε κοριτσια 13η σειρα καλα ειναι?
δεν θυμαμαι που ειχαμε παει το καλοκαιρι. νομιζω 8η

εγώ θα προτιμούσα τις δέκα πρώτες...

τώρα θα μου πεις τι 10 τι 13...

πήγε η φίλη σου??

Melduck
18-11-10, 15:22
οχι το εψαξα απο νετ και 13η ειναι η πρωτη σειρα κοντα σε διαδρομο που εχει 6 θεσεις συνεχομενες
δεν ξερω βεβαια αν υπαρχουν περισσοτερες θεσεις στην πραγματικοτητα απ'οτι δειχνει το σαιτ
αλλα μαλλον μας βλεπω για 5/12

culte
18-11-10, 15:23
οχι το εψαξα απο νετ και 13η ειναι η πρωτη σειρα κοντα σε διαδρομο που εχει 6 θεσεις συνεχομενες
δεν ξερω βεβαια αν υπαρχουν περισσοτερες θεσεις στην πραγματικοτητα απ'οτι δειχνει το σαιτ
αλλα μαλλον μας βλεπω για 5/12

και μέχρι τη δευτέρα μπορεί να μην υπάρχουν και αυτές...

πιστωτική ή paypal δεν έχετε?

Melduck
18-11-10, 15:28
βασικα τωρα που γραφαμε θυμηθηκα οτι εμπαινα στο ellthea και εκλεινα εισητηρια για καποιες παραστασεις. εκει μπηκα και τωρα. θα τα κλεισω μαλλον εγω ετσι αυριο το πρωι. και μη νομιζεις, για 5/12 εχει 8η σειρα! αυριο πρωι μαξ

culte
18-11-10, 15:30
βασικα τωρα που γραφαμε θυμηθηκα οτι εμπαινα στο ellthea και εκλεινα εισητηρια για καποιες παραστασεις. εκει μπηκα και τωρα. θα τα κλεισω μαλλον εγω ετσι αυριο το πρωι. και μη νομιζεις, για 5/12 εχει 8η σειρα! αυριο πρωι μαξ

και εγώ από εκεί τα έκλεισα!!

κοιτάς μόνο του κέντρου?

εγώ έκλεισα 2η στα πλάγια...περυσι καθόμουν 9η πλάγια και βλέπαμε μια χαρά!

Melduck
18-11-10, 15:40
α ναι? τις πλαγιες δεν τις ειχα σε μεγαλη εκτιμηση
θα το δω

culte
18-11-10, 15:41
α ναι? τις πλαγιες δεν τις ειχα σε μεγαλη εκτιμηση
θα το δω

όχι άκρη άκρη...

δίπλα από τις κεντρικές ομως, βλέπεις μια χαρά!

loukomamy
18-11-10, 16:36

ΤΙ ΦΩΝΑ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!!

Ενας άνθρωπος δουλεύει και τα ακούει και απο πάνω!!!!!!

Δεν έρχομαι λέμε το απόγευμα! Ο λουκουμάς είναι με τη μύξα στο πάτωμα!!!!

Aggeloudia
22-11-10, 09:38
Καλημερααααααααααααααα
Ποιος ειδε και τι ειδε τελικά;;;
Ποσο, σε ποια θεση, πως πηγε, τι εφαγε στο διάλειμμα, του αρεσε;;;
Αυτά...!!!!:D:D

xanp
22-11-10, 11:02
Με τέτοιες μέρες που έκανε θεωρώ λίγο δύσκολο να πήγε κάποιος θέατρο ήταν ότι έπρεπε για πάρκα, κούνιες και γενικά έξω....
Για δείτε και αυτό μήπως και ενδιαφέρει καμία σας να πάτε.

http://www.groupon.gr/deals/athens/theatro-knossos-sidedeal/158395

ALIKOYLA
22-11-10, 11:27
disney on ice!!!!!!!!τελειο και φετος!!!!ωραια σκηνικα.ωραια μουσικη,για παιδακια απο 3 ως 6-7 το πολυ.πολυ καλη οργανωση για να μην περιμενεις στην ουρα.πανακριβα τα αναμνηστικα!!δεν ειχε πολυ κοσμο!τυχαια?οι τιμες 14-25 ευρω και ανεβαιανουμε!1

ΝΙΚ-16
22-11-10, 11:39
Και μεις ντίσνευ πήγαμε
πολύ ωραία ήταν ο μικρός ευχαριστήθηκε και δεν κουνήθηκε απο τη θέση του!!!!!!!
Πανάκριβα φυσικά όλα ακόμα και το ποπ κόρν το είχανε 10Ε και όταν είπαμε οτι θέλουμε ένα (ήμασταν τρεις) μας την είπε κιόλας μόνο ένα τρια άτομα??????????????
τον κοίταζα καλά καλά και έλεγα τώρα θα του την πω αλλά κρατήθηκα...............
απο κόσμο όντως ήταν άδειο................αλλά το μόνο αρνητικό είναι οταν ξεκινάς να φύγεις απο κει κάνεις μισή ώρα να βγεις στον κεντρικό δρόμο απο την κίνηση και φυσικά παρκαδόροι πουθενά μόνο όταν πας...............

elenaκι
22-11-10, 11:57
Έχει παέι κανείς στο Αλατοσπήλαιο Αθηνων? Κλείσαμε για το σάββατο μιας και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και κάτι διαφορετικό. Δείτε εδώ:
www.crystalotherapy.gr (http://www.crystalotherapy.gr)

love4four
22-11-10, 15:26
.... Τί να γράψω ? Πώς να περιγράψω αυτό το δράμα ?

Ειλικρινά, είναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συγκεκριμένη παράσταση... Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν απευθύνεται σε τόσο μικρό ηλικιακό γκρουπ τύπου 2+, αν πάτε να πάτε με πιο μεγάλα παιδιά βλ. 5+ (και αν).

Λίγο κάτι πήγε να γίνει στην αρχή με την ορχήστρα αλλά ... με το που βγήκαν οι ηθοποιοί και γκάριζαν, ε εκεί, το χάσαμε λίγο το παιχνίδι. Τί κείμενο ήταν αυτό, σκηνικά ανύπαρκτα, δεν ξέρω, ειλικρινά, τί να πω...

Περιττό να πως βέβαια πως ο Νικόλας με τον μπαμπά του την έκαναν για τον Εθνικό Κήπο. Παρέμεινα πίσω εγώ με τα μεγαλύτερα παιδιά (ανήψια ηλικίας 6+9 ετών) να δούμε την παράσταση... Βγήκε σε κάποια φάση κι ένας μάγος-ταχυδακτυλουργός από τους γνωστούς που τους έχουμε δει και σε show στην TV, ο οποίος με κρύα αστεία προσπαθούσε εις μάτην να "ζεστάνει" την ατμόσφαιρα, έκανε και 2-3 κολπάκια και κάτι τρέχει στα γύφτικα, που λένε. Ενώ για το τέλος είχαν επιφυλάξει το καλύτερο τύπου 5-7 λεπτά σολάρισμα ηλεκτρικής κιθάρας σε ένα τραγούδι που δεν υπήρχε. Λες και ήσουν σε συναυλία των Iron Maiden ένα πράγμα...
...Κυλικείο ανύπαρκτο βεβαίως-βεβαίως.... Σου έδιναν με το εισιτήριο χυμό ή καφέ (γαλλικό) ζεσταμένο 1.500 ώρες από το πρωί...
Τί να πω. Απογοητεύτηκα εντελώς. Θεωρώ πως εκεί μπορεί να πάει κάποιος μόνο αν έχει γυρίσει ΌΛΑ τα υπόλοιπα (και πάλι με σκέψη)...
Κλαίω τον χρόνο μας και τα χρήματά μας...:evil:

fistikaki
22-11-10, 15:28
μπραβο ρε συ μεταξακι, κι οτι σκεφτομασταν να παμε!

love4four
22-11-10, 15:32
μπραβο ρε συ μεταξακι, κι οτι σκεφτομασταν να παμε!

Φυστίκι μου,

ούτε για πλάκα !

Λοιπόν τί λέτε ? Θα πάμε στους MAZOO ?

#ΕΛΕΝΑ#
22-11-10, 15:48
Και μεις ντίσνευ πήγαμε
Πανάκριβα φυσικά όλα ακόμα και το ποπ κόρν το είχανε 10Ε και όταν είπαμε οτι θέλουμε ένα (ήμασταν τρεις) μας την είπε κιόλας μόνο ένα τρια άτομα??????????????
τον κοίταζα καλά καλά και έλεγα τώρα θα του την πω αλλά κρατήθηκα...............
απο κόσμο όντως ήταν άδειο................αλλά το μόνο αρνητικό είναι οταν ξεκινάς να φύγεις απο κει κάνεις μισή ώρα να βγεις στον κεντρικό δρόμο απο την κίνηση και φυσικά παρκαδόροι πουθενά μόνο όταν πας...............

πλακα κανεις 10 ευρω το ποπ κορν??? σκεφτωμαστε να παμε με τα μικρα....αλλα τοσο ακριβο το ποπ κορν....αν ειναι ετσι να παρω μαζι μου κατι πατατακια σοκολατες να μην αφησουμε εκει μηνιατικο...κατα αλλα καλη η παρασταση???? εισητηρια βρισκεις ευκολα????

fistikaki
22-11-10, 15:55
Φυστίκι μου,

ούτε για πλάκα !

εχεις κλεισει? εμεις θα παμε την κυριακη με τα καλτ-ακια, ανυπομονω!!! :D

και μετα, μηλα-ζαχαρη-κανελα.. πρεπει κι αυτο να μπει στο προγραμμα!

Λέγκω
22-11-10, 16:02
κι εγώ!

fistikaki
22-11-10, 16:06
κι εγώ!

εσυ να πας με τη φιλη σου, την παλιοτονια:twisted:

(μουτρωμενο ζηλιαρικο εμοτικον):mrgreen:

ismeni
22-11-10, 16:09

κι εγω, κι εγω!

loukomamy
22-11-10, 16:40
εχεις κλεισει? εμεις θα παμε την κυριακη με τα καλτ-ακια, ανυπομονω!!! :D

Μην ξεχάσετε στα μήλα-ζάχαρη-κανέλα και το λουκουμάκι.... :-)

Μεταξία ευτυχώς που ενημέρωσες γιατί θα κανονίζαμε "Κυριακή με τον μπαμπά" αυτή την Κυριακή.

loukomamy
22-11-10, 16:42

ΜΑΖΟΟ ολα τα λεφτά λέμε!!!!!!

v & a
22-11-10, 17:31
κι εμεις θελουμε μαζου αλλα μενουμε αλλου!(στιχακι) Ελπιζω τις γιορτες που θα ερθουμε στους δικους μου να καταφερουμε να παμε απο θεμα αν βολευουν τα ειδιτηρια και αν εχει...
ΑΧ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΩΝ εσεις που θα πατε τωρα θα μου πειτε? εν ειναι να κανονισω να παει καποιος να μας παρει!! το καλοκαιρι που ειχαν ερθει εδω και οι 2 κοιταζαν εκστασιασμενες. και μιλαμε τωρα να χω τη μικρη 8 μηνων αγκαλια...κιχ δεν εβγαλε 1μισι ωρα!
ειδα στη τιβι πως εχουνε βαλει τα καινουρια τραγουδια και καινουριο φιναλε, αλλιως γιατι να παει ο κοσμος 2η χρονια να δει το ιδιο???

administrator
22-11-10, 21:17
Αγαπητά μέλη
ανοίξαμε ένα νεο cafe, με τίτλο

Παιδί κ Θέατρο/Παραστάσεις -
http://parentscafe.gr/showthread.php?t=1972

το θέμα αυτό ανοίχτηκε συμπληρωματικά έτσι ώστε να σημειώνετε εκεί τις προθέσεις σας για επίσκεψη σε συγκεκριμένη παράσταση, ή ανταλλαγή καθημερινών εμπειριών σε παραστάσεις που τρέχουν αυτή τη στιγμή.

Στο αρχικό θέμα που βρίσκεται εδώ στο Parents.gr μπορείτε να παραθέτετε τις κριτικές σας για τις παραστάσεις, και γενικές εντυπώσεις, έτσι ώστε να μένουν ορατές κ εύκολα αναγνώσιμες,

ενώ στο καφέ μπορείτε να συζητήσετε για αυτές με έναν πιο χαλαρό τρόπο, και μετά την δημοσίευση της κριτικής/εντύπωσής σας.

Θα θελαμε να ευαισθητοποιήσουμε για το ότι χαρακτηρισμοί όπως "απαράδεκτη" "απαίσια" κτλ μπορει να θεωρηθούν δυσφημιστικοί.
Οι κριτικές σας πρέπει απαραιτήτως να είναι γραμμένες όσο το δυνατόν πιο ουδέτερα.

Για την βοήθειά σας, παραθέτουμε επίσης ένα σύντομο ερωτηματολόγιο που μπορείτε να χρησιμοποιείτε (εαν το επιθυμείτε) για μεγαλύτερη ευκολία της παράθεσης της άποψής σας.

Πληροφορίες για την παράσταση την οποία είδατε

Ονομα παράστασης
Ημνία παράστασης(μήνας έτος)
Θέατρο (επωνυμία)
Ηλικία παιδιών στην οποία απευθύνεται βάση ενημέρωσης απο το θέατρο ή
πώς μαθατε για την παράσταση

Πληροφορίες για την άποψη την οποία σχηματίσατε

Εικαστική παρουσίαση (κοστούμια σκηνικά κούκλες)
Χώρος θεάτρου (αίθουσα φουαγιέ )
Καταλληλότητα για ηλικία συμφωνα με αναγραφόμενη ηλικία
Μύνημα παράστασης

Καθε περιγραφή θα πρεπει να περιλαμβάνει και τα θετικά και τα αρνητικά
χαρακτηριστικά του κάθε παράγοντα.

Τι μας άρεσε κ
Τι δεν μας άρεσε

μπορείτε φυσικά να προσθέσετε κ άλλα κριτήρια σε αυτή την λίστα.

Τις επόμενες ημέρες θα ανοιχτεί καινιούριο θέμα εδω, με πρώτη αυτή την δημοσίευση, έτσι ώστε πλέον να συνεχίσει σε αυτό η δημοσιευση ολοκληρωμένων κριτικών/εντυπώσεων, ενώ στο cafe να υπάρχει δυνατότητα συζητησης γενικότερα για το που, πότε, πως, των παραστάσεων που σκέφτεστε να επισκεφτείτε κλπ.

θα χρειαστεί η συνεργασία των μελών κ η ευαισθητοποίηση νέων χρηστών σε αυτή την ταξινόμηση έτσι ώστε οι δημοσιεύσεις να τοποθετούνται στα κατάλληλα σημεία, - για αυτο το σκοπό μπορείτε να κάνετε αναφορά με κόκκινο τριγωνάκι έτσι ώστε οι συντονιστές να ειδοποιούν τους χρήστες με αυτό το κείμενο.

Στόχος είναι ο αναγνώστης να μπορεί εύκολα να έχει πρόσβαση στις κριτικές των μελών και να μην χρειαστεί να ψάξει αυτές, ανάμεσα σε πολλές σελίδες όπου τα μέλη συζητούν για το εάν πως πότε θα επισκεφτούν μια παράσταση.

Υπενθυμίζουμε οτι μπορείτε να βλέπετε τις θεατρικές παραστάσεις αλλά και παραστάσεις κουκλοθεάτρου, θεάτρου σκιών και μαριονέττας που απευθύνονται σε παιδιά εδώ: http://www.parents.gr/events/a264

ζώπυρον
25-11-10, 17:02
Πήγαμε σήμερα με το νηπιαγωγείο του γιού μου στο disney on ice.
Είχαμε πάει και πρόπερσι με κάτι φίλους. Δεν μου είχε πολυαρέσει. Ίσως γιατί δεν είμαι τόσο του μιούζικαλ... Το παιδί και τις δύο φορές πέρασε καλούτσικα...

Στις λεπτομέρειες τώρα, για την σημερινή παράσταση :

Θετικά - Καλή αίθουσα, καθαροί χώροι, προσεγγίσιμο προσωπικό.
- Το παγοδρόμιο και τα χορευτικά πάνω σε αυτό (ειδικά 2-3
άτομα ήταν φανταστικά)
- Καλά σκηνικά, καλά κοστούμια.

Αρνητικά - Πανάκριβα σνακ, κ.λ.π. Το ίδιο και τα αναμνηστικά. Εξαιρετικά
δυσάρεστο και άβολο είναι το γεγονός ότι οι ντελάληδες των
αναμνηστικών τα επιδεικνύουν μετά μανίας.
- Στην έξοδο γίνεται ένας ψιλοχαμός. Το ένα σχολείο σπρώχνει
το άλλο ενώ υπάρχει προσωπικό για καλύτερη διευθέτηση.

Παράσταση - Καλή η φαντασμαγορία (για τα παιδιά).

Πέντε πράγματα που δεν μου άρεσαν :

1) Πριν ξεκινήσει το κυρίως πρόγραμμα, βγαίνει ένας άνθρωπος και ζητάει για κανά 5λεπτο από τα παιδιά να πουν την μαγική λέξη για να βγουν οι ήρωες. Κι αντί για το γνωστό (μάσκα μούσκα μίκυ μάους - πως το λένε τέλος πάντων), ακούω τον κύριο να προτρέπει να παιδιά να φωνάξουν το όνομα (προφανώς) του χορηγού της παράστασης. Όπως και έγινε, πολλάκις. Και το στάδιο σειόταν υπό τις ιακχές των παιδιών (και του δικού μου) από το όνομα του χορηγού. Επιεικώς απαράδεκτο.

2) Το σκετσάκι με τα φαντάσματα, τα κεριά και τα συναφή, το βρήκα παντελώς άσχετο με τα μίκυ μάους. Από το σχολείο μας δε, τα περισσότερα παιδιά είχαν ψιλοαπορήσει-ψιλοσοκαριστεί με την συγκεκριμένη ιστορία και δύο παιδάκια έβαλαν και τα κλάμματα.

3) Εξίσου περίεργο να πω, βρήκα και το γεγονός ότι η κακιά μάγισσα είχε στρατό. Αρκετά άτομα, με κερατάκια στο κεφάλι, κάτι σαν διαβολάκια. Η έκθεσή τους και το χορευτικό τους μου φάνηκαν υπερβολή.

4) Σε ένα σκετσάκι, μία ράφτρα (δεν θυμάμαι το όνομά της) είχε γυναικεία φιγούρα αλλά μίλαγε σαν τον Ψινάκη. Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο ούτε με το ότι εκπροσωπεί. Αλλά σε παιδική παράσταση μίκυ μάους, να ακούω συνέχεια "αγάπες μου..." με τον γνωστό τρόπο, μου προκάλεσε ναυτία.

5) Και βέβαια, η κακιά μάγισσα στο τέλος δεν νικήθηκε οριστικά. Έφυγε όρθια πάνω στο άρμα της, υποσχόμενη ότι θα ξαναγυρίσει...

Εγώ βέβαια (και το παιδί μου) δεν θα (ξανα)είμαστε εκεί να την παρακολουθήσουμε!

Υ.Γ. [... θα χρειαστεί η συνεργασία των μελών κ η ευαισθητοποίηση νέων χρηστών σε αυτή την ταξινόμηση έτσι ώστε οι δημοσιεύσεις να τοποθετούνται στα κατάλληλα σημεία, - για αυτο το σκοπό μπορείτε να κάνετε αναφορά με κόκκινο τριγωνάκι έτσι ώστε οι συντονιστές να ειδοποιούν τους χρήστες με αυτό το κείμενο...]

Δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνουμε ακριβώς.

leman
26-11-10, 12:01
Και μεις ντίσνευ πήγαμε

επειδη κι εμεις πηγαμε την τεταρτη να πω οτι υπαρχουν και ποπκορν με 4ε και 6ε. η κινηση στην επιστροφη ειναι οντως προβλημα, αλλα υπηρχε τροχονομος που εδινε προτεραιοτητα στα αυτοκινητα απο το παγοδρομιο και ετσι εφευγε γρηγορα η ουρα. χωρις να εχω οφελος απο την παρασταση το σωστο να λεγεται. μπορει βεβαια να ετυχε εκεινη την ημερα. τι να πω.

leman
26-11-10, 12:04
να συμπληρωσω στα θετικα του disney οτι ξεκιναει ΑΚΡΙΒΩΣ στην ωρα του. βεβαια για μιση ωρα μετα μπαινει κοσμος και ειναι καπως ενοχλητικο γιατι μπαινουν μπροστα σου, ιδιως αν καθεσαι πανω απο το διαζωμα.

ζώπυρον
26-11-10, 14:09
να συμπληρωσω στα θετικα του disney οτι ξεκιναει ΑΚΡΙΒΩΣ στην ωρα του. βεβαια για μιση ωρα μετα μπαινει κοσμος και ειναι καπως ενοχλητικο γιατι μπαινουν μπροστα σου, ιδιως αν καθεσαι πανω απο το διαζωμα.

Σωστά, θα συμφωνήσω!

elenaκι
29-11-10, 09:47
Το σάββατο επισκεφτήκαμε το Αλατοσπήλαιο Αθηνων (σύνταγμα) με το γιο μου 4ετών και τον ανιψιό μου 5,5.
Είναι κάτι διαφορετικό από παράσταση. Πρόκειτε για ένα μικρό τεχνητό σπήλαιο από αλάτι όπου 2 κοπέλες αφηγούνται 3 παραμύθια: Η μαϊμού και το δελφίνι, Θησέας και μηνώταυρος, ο βασιλιάς και των πουλιών. Αυτό που αξίζει είναι ότι η αφήγηση περιλαμβάνει διαδραστικό παιχνίδι. Βάζουν τα παιδιά να πραγματοποιούν μικρούς ρόλους και να συμμετέχουν. Φυσικά τα παιδιά απολαμβάνουν να παίζουν με το αλάτι λες και τα πήγες στην παραλία! Νομίζω ότι από το επόμενο διάστημα τα παραμύθια θα είναι χριστουγεννιάτικα. Πολύ ευγενικες όλες οι κοπέλες.

v & a
29-11-10, 13:19
κοριτσια εχω γραψει εδω http://parentscafe.gr/showthread.php?t=1972 αν μπορειτε ριξτε του μια ματια, εσεις βλεπω ασχολειστε πολυ που ειστε αθήνα!!!! ευχαριστω

sunsun
29-11-10, 14:44
Η Καλλιτεχνούπολη παρέχει σε όλα τα μέλη της έκπτωση 10 ευρώ / άτομο
για την παράσταση Holiday On Ice ‘’ Aladdin On Ice ‘’ 8-19
Δεκεμβρίου για οποιαδήποτε θέση επιθυμείτε και για όσα άτομα θέλετε.

Περισσότερες πληροφορίες στο link.

http://www.kallitexnoupoli.gr/index.php?option=com_user&view=login&return=aHR0cDovL3d3dy5rYWxsaXRleG5vdXBvbGkuZ3IvaW5kZXgucGhwP29wdGlvbj1jb21fY29udGVudCZ2aWV3PWFydGljbGUmaWQ9MTc4Jkl0ZW1pZD04OA==

sunsun
29-11-10, 14:56
Ονομα παράστασης Μάρκος ο Γάτος
Ημνία παράστασης(μήνας έτος) Νοέμβριος '10
Θέατρο (επωνυμία) Θέατρο Φούρνος
Ηλικία παιδιών στην οποία απευθύνεται βάση ενημέρωσης απο το θέατρο 2,5-5 ετών

* Εικαστική παρουσίαση (κοστούμια σκηνικά κούκλες) Ωραία
* Χώρος θεάτρου (αίθουσα φουαγιέ ) μικρή αίθουσα με μικρά πουφ μπροστά για τα παιδιά. Η σκηνή είναι μπροστά ακριβώς στα παιδιά
* Καταλληλότητα για ηλικία συμφωνα με αναγραφόμενη ηλικία Ναι
* Μύνημα παράστασης. Πως το πρώτο αδερφάκι δεν πρέπει να ανησυχεί μετά την έλευση ενός νέου μέλους στην οικογένεια

Τι μας άρεσε - ηθοποιοί, σκηνικά, ζεστός χώρος
Τι δεν μας άρεσε - θα προτιμούσαμε οι θέσεις να είναι λιγότερες ώστε να μην υπάρχει τόσος θόρυβος μέσα στην αίθουσα (Κυριακή). Επίσης νομίζω πως τα 10 Ευρώ (20 για δύο άτομα) που δίνει κανείς σε άλλες παραστάσεις με μεγάλο κόστος παραγωγής, κοστουμιών, μουσικής και μεγαλύτερης διάρκειας είναι πολλά για το συγκεκριμένο θέατρο.

katerinak
29-11-10, 15:05
Το σάββατο επισκεφτήκαμε το Αλατοσπήλαιο Αθηνων (σύνταγμα) με το γιο μου 4ετών και τον ανιψιό μου 5,5.
Είναι κάτι διαφορετικό από παράσταση. Πρόκειτε για ένα μικρό τεχνητό σπήλαιο από αλάτι όπου 2 κοπέλες αφηγούνται 3 παραμύθια: Η μαϊμού και το δελφίνι, Θησέας και μηνώταυρος, ο βασιλιάς και των πουλιών. Αυτό που αξίζει είναι ότι η αφήγηση περιλαμβάνει διαδραστικό παιχνίδι. Βάζουν τα παιδιά να πραγματοποιούν μικρούς ρόλους και να συμμετέχουν. Φυσικά τα παιδιά απολαμβάνουν να παίζουν με το αλάτι λες και τα πήγες στην παραλία! Νομίζω ότι από το επόμενο διάστημα τα παραμύθια θα είναι χριστουγεννιάτικα. Πολύ ευγενικες όλες οι κοπέλες.

εχω παει αλλα γαι το αλατοσπηλαιο μονο κ τωρα σκεφτομαι οτι θα τα να ωραια με τα παιδια του σχολειου!

culte
29-11-10, 15:06
http://www.agyra.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=100112

πολύ καλή παράσταση..την έπαιξαν στον παιδικό μας σταθμό...

Silviamammy
29-11-10, 15:25
Παιδική Θεατρική παράσταση "Ο Πουλτσινέλα και το γελαστό δάσος" σε σκηνοθεσία του Θωμά Κινδύνη.
Θέατρο "Μορφές Έκφρασης"
Αλκμήνης 13, Κ.Πετράλωνα (κοντά στην Πειραιώς απέναντι από το μουσείο Μπενάκη)
Κάθε Κυριακή στις 12.00

Είναι μια χαρούμενη παράσταση για παιδιά από 3 μέχρι 103 χρόνων με ζωντανή μουσική και ενεργή συμμετοχή των παιδιών.
Μας άρεσε το ότι στο τέλος της παράστασης οι ηθοποιοί παίζουν με τα παιδιά θεατρικά παιχνίδια. Επίσης πέρασαν πολύ ωραίο μήνυμα στα παιδιά.

sunsun
29-11-10, 15:32
Παιδική Θεατρική παράσταση "Ο Πουλτσινέλα και το γελαστό δάσος" σε σκηνοθεσία του Θωμά Κινδύνη.
Θέατρο "Μορφές Έκφρασης"
Αλκμήνης 13, Κ.Πετράλωνα (κοντά στην Πειραιώς απέναντι από το μουσείο Μπενάκη)
Κάθε Κυριακή στις 12.00

Είναι μια χαρούμενη παράσταση για παιδιά από 3 μέχρι 103 χρόνων με ζωντανή μουσική και ενεργή συμμετοχή των παιδιών.
Μας άρεσε το ότι στο τέλος της παράστασης οι ηθοποιοί παίζουν με τα παιδιά θεατρικά παιχνίδια. Επίσης πέρασαν πολύ ωραίο μήνυμα στα παιδιά.

Πράγματι πολύ ωραίο το είχαμε δει και εμείς στο Δήμο Κηφισιάς και ακόμα τραγουδάμε τον σκοπό! Η μουσική υπέροχη και τα κουστούμια.

soevan07
29-11-10, 22:25
Ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα για να προτείνουμε γενικά

τι θεατρικές και κουκλοθέατρικές παραστάσεις
υπάρχουν για μικρά παιδάκια 2,5 και 3 χρονών.

Αυτές οι παραστάσεις πρέπει να είναι "ΕΥΚΟΛΕΣ"
για να μπορέσουν να τις παρακολουθήσουν τα παιδάκια αυτής της ηλικίας!

Εγώ ας πούμε έχω να προτείνω την παράσταση
"Ο λύκος και η κοκκινοσκουφίτσα"
στο κουκλοθέατρο Κοκου Μουκλό.
http://www.kokoumouklo.gr/Kokkinoskoufitsa.html

Μου είπαν οτι είναι αρκετά εύκολη παράσταση
η οποία "κρατάει" το ενδιαφέρον των μικρών!.....

Πήγε η κόρη μου με τον παιδικό σταθμό
και ξετρελάθηκε!

Eπίσης έχω ακούσει οτι είναι εύκολη και ωραία παράσταση η
"Μήλα Ζάχαρη Κανέλα"
http://entertainment.in.gr/html/ent/872/ent.40872.asp

MUMSOFIA
30-11-10, 10:50
Εμείς πήγαμε στο Disney on Ice το Σάββατο - αν εξαιρέσεις ότι τα αμνηστικά ήταν πανακριβα - ο γιος μου που είναι ουτε 2,5 το διασκέδασε πολύ.. το ίδιο και εγώ μια και είμαι ένα μικρό παίδι, χι,χι :)
Και φυσικά ήξεραν τόσο καλά την δουλειά τους που δεν ήταν δυνατόν να μην αγοράσεις τίποτα..

culte
30-11-10, 10:51
αληθεια ρε σοφάκι???

και εγώ δεν την πηγαινα γιατί έλεγα ότι θα βαρεθεί....

smilymama
30-11-10, 13:55
κοριτσια καλησπερα και εμεις εδω. λοιπον ο γιος μου κοντευει τε τρια και παμε και εμεις θεατρο. θα σας γραψω και εγω τις εμπειριες μας λοιπον.
mazoo and the zoo καταπληκτικο ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε που ειχε πολλα καροτσακια το παρακολουθουσανε και μικρα παιδακια περιπου 1,5 ετους.
το ταξιδι του νιλς χολγκερσον εξισου καταπληκτικη παρασταση αλλα οχι για την δικη μας ηλικια ειχε πιο πολυπλοκα μηνυματα για την ηλικια των 3 απο σκηνικα κ κοστουμια ομως και σαν ιστορια νομιζω για λιγο μεγαλυτερα παιδακια. στο διαλειμμα φυγαμε γιατι οι χηνες πετανε αναμεσα στους θεατες και ο μικρος τρομαξε. η υπευθυνη που μας ειδε να φευγουμε μου εδωσε τηλεφωνα και μου ειπε να προετοιμασω το παιδι και να ξαναπαμε οποτε ειναι ετοιμος και φυσικα δωρεαν. εμεινα αφωνη!
ζαχαρη μηλα κανελλα πολυ πολυ καλο για αυτη την ηλικια κρατησε αμειωτο το ενδιαφερον ολων των παιδιων καθ'ολη την διαρκεια. προτιμηστε την παρασταση της τεταρτης με λιγοτερα παιδακια και φθηνοτερο εισιτηριο
ο εγωιστης γιγαντας δεν μας αρεσε καθολου. δεν ειναι για παιδια αυτης της ηλικιας αν και αναγραφουν πως ναι. βγαινει στην σκηνη ο γιγαντας και φωναζει υπερβολικα ειναι τρομακτικος και φοβηθηκαν αρκετα παιδακια εμεις στο διαλειμμα φυγαμε δεν του αρεσε του μικρου καθολου. η φιλη μου που εμεινε πισω ειπε πως μετα εφτιαχνε η ιστορια και μαλακωνε ο γιγαντας αλλα η ζημια ....ειχε ηδη γινει. υπηρχαν αρκετα παιδακια που κλαιγανε στο πρωτο μερος.
και αλλο ενα στην κυψελη δεν ξερω αν παιζεται ακομα αν θυμαμαι καλα η πριγκιπισσα και ο βατραχος την κλασσικη ιστορια με πολυ φθηνα κοστουμια και σκηνικα σε ενα υπογειο που μυριζε μουχλα! και ομως του μικρου του αρεσε πολυ γιατι καταλαβαινε ολη την ιστορια και την πλοκη! αντε βγαλε ακρη! εγω ειχα ψοφησει στα γελια με αυτα που εβλεπα και ποσο φθηνη δουλεια και ομως ο μικρος εντυπωσιαστηκε.
συγνωμη για τα πολλα που εγραψα απλα νομιζω οτι λιγο πολυ ολες τα ιδια ψαχνουμε και αν μπορουμε να αποφυγουμε κατι ασχημο καλο θα ηταν.
καλο υπολοιπο σε ολες τις μανουλες.
α! για το disney on ice δεν προκειται να παω με αυτα που ακουσα και απο εδω και απο φιλες που πηγανε με τα παιδια τους. την αμερικανια ας την κρατησουν για τον εαυτο τους. 10 ευρω το ποπ κορν! 50 σακουλακια παιρνω! ε οχι! βαρεθηκα να με πιανουν κοροιδο σε αυτο τον τοπο.
εγω επιλεγω που θα τα δωσω η κοροιδια τελος! μιλαμε για σκετη εκμεταλλευση!

fistikaki
30-11-10, 14:03
ζαχαρη μηλα κανελλα πολυ πολυ καλο για αυτη την ηλικια κρατησε αμειωτο το ενδιαφερον ολων των παιδιων καθ'ολη την διαρκεια. προτιμηστε την παρασταση της τεταρτης με λιγοτερα παιδακια και φθηνοτερο εισιτηριο
!

:p θυμησε μου, τι ωρα αρχιζει τις τεταρτες?

παντως και γω, για τους μαζου τα καλυτερα εχω να πω..
τα παιδια (πολυ νεα παιδια!!!!!) κοπανιουνται απιστευτα πανω στη σκηνη, μιλαμε για πολυ ιδρωτα!!!!! ειδικα ο δολιος ο ευθυμης... :lol: δε νομιζω οτι σταματησε να χοροπηδαει 2 ωρες!!!!!! και τα κοριτσια γλυκες, και τα μπαλετα σουπερ..

νταξ, δεν ειναι του 'ποιοτικου' :mrgreen:
αλλα ειναι σιγουρα του 'διασκεδαστικου' :p:p

v & a
30-11-10, 15:13
και αλλο ενα στην κυψελη δεν ξερω αν παιζεται ακομα αν θυμαμαι καλα η πριγκιπισσα και ο βατραχος την κλασσικη ιστορια με πολυ φθηνα κοστουμια και σκηνικα σε ενα υπογειο που μυριζε μουχλα! και ομως του μικρου του αρεσε πολυ γιατι καταλαβαινε ολη την ιστορια και την πλοκη! αντε βγαλε ακρη! εγω ειχα ψοφησει στα γελια με αυτα που εβλεπα και ποσο φθηνη δουλεια και ομως ο μικρος εντυπωσιαστηκε.

Αν λεμε το ιδιο ηρθε και στο ηρακλειο πριν 2 βδομαδες.
Σου θυμιζει κατι αυτη η αφισα?
http://www.prlogos.gr/images/New_folder/paidiko-theatro-prigipissa.jpg
Ηταν "Η πριγκήπισσα και ο βατραχος" απο το θιασο χριστόπουλου.
Πηγαμε κ εμεις η κορη μου ειναι 3ων. Και επισης της αρεσε παρα πολυ γιατι καταλαβαινε τι γινοτανε, ακομα καθε μερα το θυμαται κ το λεει σε οποιον παιρνει τηλ. πως πηγαμε στο θεατρο! Τα παιδακια δε καταλαβαινουν αν ενα κουστουμι ειναι φτηνο κλπ κλπ... ισα ισα αμα γυαλιζει το φουστανι (ειδικα στα κοριτσακια ) ειναι το καλυτερο τους!!!!Στο θεατρο που παιχτηκε εδω ηταν πολυ καλα οποτε δε μπορω να πω κατι! Και οι ηθοποιοι μετα εκατσαν και φωτογραφηθηκαν με τα παιδακια και μιλησαν με τους γονεις κλπ.... Δεν ειχα ξαναπαει σε παιδικο θεατρο απο παιδακι, αλλα για αυτα που κυκλοφορουν εδω επαρχια, αυτο ητανε ΤΟΠ!!!!(φανταστειτε). Παντως η αφισα ανωτερη απο το αποτελεσμα περιμενες να δεις δε ξερω κ εγω τι...
Οσο για τα πολλα σκηνικα. εγω ενα ειδα χωρισμενο σε 3 δραματουργικους χωρους...
αυτα κ απο μενα...

smilymama
01-12-10, 07:40
fistikaki 5 η 5.15 αν θυμαμαι καλα κανε ενα τηλεγωνο πριν ξεκινησεις ειναι στην μαυρομιχαλη το θεατρακι πολυ κοντα στην λεωφορο αλεξανδρας.
v&a η αφισα που εχεις βαλει ειναι υπερπαραγωγη! οχι δεν ειναι αυτο που ειδαμε εμεις.

v & a
01-12-10, 10:12
v&a η αφισα που εχεις βαλει ειναι υπερπαραγωγη! οχι δεν ειναι αυτο που ειδαμε εμεις.
το μονο κοντινο σε αυτο που περιεγραψες ειναι αυτο ΕΔΩ (http://www.opencalendar.gr/portal/resource/contentObject/id/4139f20a-877d-4b91-bd78-92467264d43a)
http://www.opencalendar.gr/content-api/f/binaryChannel/enet/datastore/94/85/cc/9485cc38b0e584a1f886e1c3deec86aa0b0220ac/image/jpeg/27540_258624844354_6988_n.jpg

Λέγκω
03-12-10, 10:41
Εγώ την κυριακή λέω να πάω τον μικρό εδώ
"Μεθαύριο" από την ομάδα Τσιριτσάντσουλες από Κυριακή 28/11 και για κάθε Κυριακή του Δεκέμβρη
[8 ευρώ + 5 μειωμένο]
[12:00]
[60΄]
Μια μουσικοθεατρική παράσταση για μικρούς και μεγάλους από 3 ετών και άνω. Η παράσταση «Μεθαύριο» είναι μια επαγγελματική παραγωγή, βασισμένη στο ομώνυμο ολλανδικό παραμύθι. Αν και απευθύνεται κυρίως σε παιδικό κοινό, θα αποτελέσει μια ευχάριστη εμπειρία για οποιαδήποτε ηλικία και φυσικά για όσους δεν έχουν ξεχάσει το παιδί μέσα τους, όπως επίσης και για εκείνους που θα ήθελαν να το ανακαλέσουν κοιτάζοντας την πραγματικότητα με τα αγνά μα και περίεργα μάτια της, γεμάτης δίψα για ζωή, παιδικής ψυχής. Η θεατρική παράσταση «Μεθαύριο» πραγματεύεται τη σχέση δύο αδελφών όπως αυτή προκύπτει μέσα από το έργο: Την αγάπη που τρέφουν η μια για την άλλη, την έμφυτη επιθυμία τους για επικοινωνία και παιχνίδι, αλλά και πιο σκοτεινά συναισθήματα που βγαίνουν στην επιφάνεια όπως ο εκνευρισμός, ο θυμός, το πείσμα έως και το στιγμιαίο ‘μίσος’.
Παράλληλα διαχωρίζεται η διαφορά των ρόλων τους, δηλ. της μεγαλύτερης και της μικρότερης, άλλοτε προξενώντας δυσφορία και αντιπαράθεση, άλλοτε φέρνοντας την ισορροπία ακόμα και πρόσκαιρη αλλαγή των ίδιων τους των ρόλων. Έτσι, η σχέση των δύο κοριτσιών, απογυμνωμένη από κοινωνικές συμβάσεις και ‘πρέπει’, καθρεφτίζει οποιαδήποτε δυαδική σχέση, ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας.

Παίζουν: Ερμιόνη Δόβα (Νόνη/Νεράιδα), Σάσα Παπαλάμπρου (Αδελφάκι/Μουσικός-Accordeon), Χριστίνα Χριστοδούλου (Χριστίνα/Μάγισσα)
Σκηνοθεσία: Ilja Sloep
Μουσική: Κώστας Κοράκης
Μουσική συνεργασία: Στέφανος Φίλος, Σάσα Παπαλάμπρου
Κοστούμια, μάσκες: Μαρία Μαρκοπούλου
Σκηνικά: Ton Sloep, Διονύσης Ματαράγκας
Κινησιολογική επιμέλεια: Μαρία Ραπτοτάσιου
Παραγωγή: Τσιριτσάντσουλες 2010

ΔΕΙΤΕ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ: http://www.youtube.com/watch?v=lVFKs-LGJqo&feature=player_embedded
@Ρουφ
μουσική / θέατρο / σινεμά / εκθέσεις / λόγος / καφέ
Χώρος Πολιτισμού

Κωνσταντινουπόλεως 10 & Ανδρόνικου 18, Γκάζι
(κοντά στο μετρό Κεραμεικός)

210 3837191
info@sto-rouf.gr (http://gr.mc259.mail.yahoo.com/mc/compose?to=info@sto-rouf.gr)

(Όποια άλλη θέλει... :))
Την Δευτέρα θα σας πω εντυπώσεις!

mami
03-12-10, 12:12
Το Σάββατο λέω να πάμε στο ΜΗΛΟ-ΖΑΧΑΡΗ-ΚΑΝΝΕΛΑ.
Χρειάζεται να κάνουμε κράτηση ή να βγάλουμε εισιτήρια από πιο πριν?
Ή απλά πάμε εκεί λίγο νωρίτερα?

culte
03-12-10, 12:22
νομίζω δεν παίζεται Κυριακή...

μόνο τετάρτη και Σάββατο!

Melduck
03-12-10, 12:23
Την Κυριακή λέω να πάμε στο ΜΗΛΟ-ΖΑΧΑΡΗ-ΚΑΝΝΕΛΑ.
Χρειάζεται να κάνουμε κράτηση ή να βγάλουμε εισιτήρια από πιο πριν?
Ή απλά πάμε εκεί λίγο νωρίτερα?

μαμι εχω την εντυπωση πως εχει παρασταση μονο τεταρτη απογευμα και σαββατο πρωι

smilymama
03-12-10, 13:34
v@a αυτο ειναι που εβαλες σε αυτο πηγαμε!!!

mami
03-12-10, 14:11
νομίζω δεν παίζεται Κυριακή...

μόνο τετάρτη και Σάββατο!

Δίκιο έχετε!!!!

Για το Σάββατο, χρειάζεται να κάνουμε κράτηση?

vastrag
03-12-10, 14:19
Μπορείς να τηλεφωνήσεις στο θέατρο και να κάνεις κράτηση (χωρίς δέσμευση) και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται να είσαι εκεί πολύ νωρίτερα.

elenaκι
20-12-10, 12:54
Το Σάββατο πήγαμε στο Εθνικό καιπαρακολουθήσαμε την παράσταση "Παραμύθι χωρίς όνομα" της Π.Δέλτα με το γιο μου 4+ και τον ανιψιο μου 6+. Δυστυχώς απογοητεύτηκα. Η παράσταση ήταν σαφώς για μεγαλύτερα παιδιά, αλλά δεν ηταν αυτό που μας ενόχλησε. Πολύ ψιχοπλάκωμα, σου έριχνε πάρα πολύ τη διάθεση και το κείμενο αλλά και το όλο σκηνικό. Σκηνικά χάλια αισθητικά και τα κοστούμια απαίσια, κυριολεκτικά. Κατανοώ το μήνυμα που ήθελε να περάσει αλλά όχι και τέτοια κακογουστιά, ιδίως όταν απευθύνεσαι σε παιδιά! Είχα δει ότι και στο αθηνοραμα οι κριτικές δεν ήταν καλές αλλά το αψιφησα. Λάθος μου.
Υπήρχαν 2-3 ηθοποιοί πολύ καλοί, σίγουρα όχι το βασιλόπουλο!

leman
23-12-10, 21:14
λοιπον και τα δικα μας νεα. ειδαμε τον αλαντιν και το scooby doo. το πρωτο σχετικα καλο με τελεια χορευτικα στον παγο, αν και λιγο κουραστικο για τα μικρα παιδια. νομιζω οτι πιο πολυ αρεσε στους γονεις. το δευτερο το ειδε ο γιος μου με τον αντρα μου, οποτε απλα μεταφερω τι μου ειπε, ΧΑΛΙΑ. βεβαια ο μικρος ενθουσιασμενος με την παρασταση.
τελικα σκεφτομαι παλι οτι ολα εχουν να κανουν με τι ψυχολογια πας με το παιδι σου να δεις κατι και μεσα απο ποιανου τα ματια το βλεπεις.

Nanouka
27-12-10, 03:22
κορίτσια εμείς σήμερα πήγαμε και είδαμε το κοριτσάκι με τα σπίρτα με την κόρη μου που είναι 4,5 ετών .. πήγαμε πιο πολύ γιατί παίζει η ξαδερφοφιλεναδοκουμπάρα μου ( η νονά της μικρής) .. σχετικά όμορφη παράσταση .. είχε και λίγες σκηνές έτσι λίγο διασκεδαστικές που έμειναν πολύ στα παιδιά .. οι ηθοποιοί που παίζουν είναι αξιόλογοι και σχετικά γνωστοί .. το εισητήριο λίγο τσιμπημένο θα έλεγα (12? δίχως έκπτωση) αλλά δεν ξέρω πόσο είναι στα υπόλοιπα θέατρα ..
http://www.voreini.gr/wp-content/uploads/tokoritsakimetaspirt.JPG
Η παράσταση είναι στο θέατρο "Θυμέλη" - Πλατεία Αμερικής - Μοσχονησίων 32
http://www.artandlife.gr/2-to_koritsaki_me_ta_spirta_toy_x_k_antersen

vouraikos
27-12-10, 10:49
χτες πηγαμε και ειδαμε "των αποστατη των χριστουγεννων"
(http://www.artandlife.gr/2-o_apostatis_ton_xristoygennon)

ειναι λιγο εναλακτικο θεατρο. με αφαιρετικο σκηνικο . ο χωρος δεν ειναι θετρο αλλα στουντιο.
δεν εχει καθισματα θεατρικα αλλα παγκο και μαξιλαρες για να καθονται τα μικρα και δεν εχει σκηνη. (στουντιο ειπαμε)

Οι ηθοποιοι (3 ειναι ολοι και ολοι ) ειναι πολυ καλοι! το κειμενο εξυπνο και η σκηνοθεσια επισης ευρηματικη.

και η ζεστασια του χωρου σε συνδιασμο με την αμεσωτητα ειναι κατι ομορφο.
η τιμη 10ευρω (μικροι -μεγαλοι) μου φαινεται ψιλο-λογικη.

την παρασταση την ευχαριστηθηκαμε και εμεις. ειναι συντομη (50΄) και νομιζω οτι αξιζει να το δειτε.

barbie2000
27-12-10, 11:40
Δεν ξέρω εάν είναι στην σωστή ενότητα αυτό που θα γράψω....αν όχι ας μεταφερθεί.

Λοιπόν,έχω μία διπλή πρόσκληση για σήμερα στις 17:00 για την Σταχτομπούτα στο θέατρο Κάππα. Ήθελα τόσο να πάω με την μικρή, αλλά δεν θα τα καταφέρω...όποια κοπέλα ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.

barbie2000
27-12-10, 14:18
Ενδιαφέρεται κάποια κοπέλα να πάει?

vicky222
03-01-11, 01:42
εχει παρακολουθήσει κανείς την σταχτομπούτα στο θέατρο Κάππα γιατί θα ήθελα αυτή την εβδομάδα να παώ?

ζιζελ
03-01-11, 14:40
χιτες πηγαμε και ειδαμε "των αποστατη των χριστουγέννων

Ήμουν και εγώ εκεί και βρήκα την παράσταση εξαιρετική....
Μπράβο στις ωραίες δουλειές ,μπράβο σε όλους τους συντελεστές που με αγάπη και μεράκι
μας χάρισαν ένα τρυφερό απόγευμα.

smilymama
06-01-11, 14:54
κοριτσια καλη χρονια σε ολες
εχω δυο προσκλησεις για την παρασταση ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ του Ντικενς στο θεατρο ΚΑΤΙΑ ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ για Κυριακη 9 Ιανουαριου στις 11 το πρωι.
επεσαν στα χερια μου τυχαια, δεν καταφερα να βρω πληροφοριες σε ποιες ηλικιες αναφερεται για να σας πω περισσοτερες λεπτομερειες
εαν καποια - καποιος τις θελει ειναι κριμα να πανε χαμενες στειλτε πμ

TARA
06-01-11, 16:11
κοριτσια καλη χρονια σε ολες
εχω δυο προσκλησεις για την παρασταση ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ του Ντικενς στο θεατρο ΚΑΤΙΑ ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ για Κυριακη 9 Ιανουαριου στις 11 το πρωι.
επεσαν στα χερια μου τυχαια, δεν καταφερα να βρω πληροφοριες σε ποιες ηλικιες αναφερεται για να σας πω περισσοτερες λεπτομερειες
εαν καποια - καποιος τις θελει ειναι κριμα να πανε χαμενες στειλτε πμ

Το ειδαμε εμεις. Ειναι για ηλικιες ανω των 4 ετων.

v & a
17-01-11, 17:41
Kαλησπερα
Θα μπορουσε να μου πει καποια κοπελα αν εχει δει το "Kακομαθημένη Βασιλοπούλα" του Άλκη Ζερβού? Ερχεται στο ηρακλειο 23-1-11 απο οτι ειδα ενα φυλλαδιο και αν αξιζει λεω να παμε...βλεπω εχει παει σε διαφορες πολεις οποτε μπορει να χει τυχει να το παρακολουθησετε ή να ακουσετε κατι.
Αν γνωριζετε κατι μεχρι τη Κυριακη απαντηστε μου. (:) ΑΛΛΙΩΣ αν τελικα παμε θα σας πω εγω πως ηταν!!!!)
Ευχααριστω!

ΕΛΕΝΗ2006
18-01-11, 09:57
Kαλησπερα
Θα μπορουσε να μου πει καποια κοπελα αν εχει δει το "Kακομαθημένη Βασιλοπούλα" του Άλκη Ζερβού? Ερχεται στο ηρακλειο 23-1-11 απο οτι ειδα ενα φυλλαδιο και αν αξιζει λεω να παμε...βλεπω εχει παει σε διαφορες πολεις οποτε μπορει να χει τυχει να το παρακολουθησετε ή να ακουσετε κατι.
Αν γνωριζετε κατι μεχρι τη Κυριακη απαντηστε μου. (:) ΑΛΛΙΩΣ αν τελικα παμε θα σας πω εγω πως ηταν!!!!)
Ευχααριστω!

καλημερα κι απο μενα,αυτη η παρασταση που λες ειναι για το αστορια? ,θελω κι εγω να παω τη μικρη μου αλλα το σκεφτομαι .δεν ξερω και πως ειναι (ειχα πει να την παω στο alladin αλλα εκτος του οτι απ οτι διαβασα εδω μεσα ειναι για μεγαλυτερα παιδια ,οι τιμες τους ηταν απαραδεκτες...)μηπως ξερεις τιμες για τη συγκεκριμενη παρασταση ??

v & a
18-01-11, 10:32
Ελενη ναι για το αστορια ειναι.Εχει 12 ευρω το εισιτηριο αλλα θα παρω τηλ να ρωτησω αν πληρωνουν ολα τα παιδακια ανεξαρτητου ηλικιας... πχ στο μαζου οταν ειχε ερθει πληρωναν εισιτηριο πανω απο 2 ετων.

Στο αλαντιν ολοι, και 40 ημερων να ταν καποιο μωρακι επρεπε να πληρωσει εισιτηριο μας ειπαν που πηρα παλι τηλ (αυτο το θεωρησα απαραδεκτο και οχι το ειδιτηριο καθαυτο...(σε ολες τις περιοχες που θα παει και στην αθηνα τοσο εχουν τα εισιτηρια καλως η κακως...το οτι θα πανε επαρχια δε μειωνει το κοστος της παραστασης ισα ισα το ανεβαζει)...εμεις πηγαμε με προσκλησεις σε μπροστινες θεσεις αλλιως θα πηγαιναμε με τα 18 ευρω.

ΕΛΕΝΗ2006
18-01-11, 11:54
Ελενη ναι για το αστορια ειναι.Εχει 12 ευρω το εισιτηριο αλλα θα παρω τηλ να ρωτησω αν πληρωνουν ολα τα παιδακια ανεξαρτητου ηλικιας... πχ στο μαζου οταν ειχε ερθει πληρωναν εισιτηριο πανω απο 2 ετων.

Στο αλαντιν ολοι, και 40 ημερων να ταν καποιο μωρακι επρεπε να πληρωσει εισιτηριο μας ειπαν που πηρα παλι τηλ (αυτο το θεωρησα απαραδεκτο και οχι το ειδιτηριο καθαυτο...(σε ολες τις περιοχες που θα παει και στην αθηνα τοσο εχουν τα εισιτηρια καλως η κακως...το οτι θα πανε επαρχια δε μειωνει το κοστος της παραστασης ισα ισα το ανεβαζει)...εμεις πηγαμε με προσκλησεις σε μπροστινες θεσεις αλλιως θα πηγαιναμε με τα 18 ευρω.

ασε που στο alladin μου ειπε μια φιλη μου που ηταν αγγλια οτι το εισητηριο εκει ηταν 9 λιρες παρακαλω και για παιδια 6 λιρες!!!ελεος ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!ωραια θα παρω κι εγω τηλ να ρωτησω λεπτομερειες για την παρασταση !ειναι η δευτερη φορα που θα παμε σε παρασταση (ειχαμε παει και στο μαζου το οποιο ηταν φοβερο!!)και θα θελω να της αρεσει κιολας
ας μας πει καποια κοπελα εδω μεσα αν ειναι καλη η παρασταση

v & a
18-01-11, 13:08
ωραια θα παρω κι εγω τηλ να ρωτησω λεπτομερειες για την παρασταση !ειναι η δευτερη φορα που θα παμε σε παρασταση (ειχαμε παει και στο μαζου το οποιο ηταν φοβερο!!)και θα θελω να της αρεσει κιολας
ας μας πει καποια κοπελα εδω μεσα αν ειναι καλη η παρασταση

Αχ, αν μπορεσεις οταν παρεις ρωτας και αν πληρωνουν τα παιδακια ολες οι ηλικιες ? κι αν μαθεις καμια πληροφορια ακομη πες μου....εμεις μαθαμε για τη παρασταση απο τον παιδικο της μικρης που εχουν αφισα, αλλιως δεν εχω βρει πληροφοριες για τη παρασταση εδω στο ηρακλειο πουθενα στο ιντερνετ!

v & a
18-01-11, 23:40
λοιπον ΕΛΕΝΗ2006 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=9826) οπως σου ειπα δεν εβρισκα πουθενα πληροφοριες, οποτε επικοινωνησα στο facebook με το ονλαιν cretevents.gr και επικοινωνοντας με το θεατρο το προσθεσαν στις εκδηλωσεις τους, οποτε περισσοτερα εδω (http://cretevents.gr/event/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84/)

ΕΛΕΝΗ2006
22-01-11, 13:26
[QUOTE=v & a;1869525]λοιπον ΕΛΕΝΗ2006 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=9826) οπως σου ειπα δεν εβρισκα πουθενα πληροφοριες, οποτε επικοινωνησα στο facebook με το ονλαιν cretevents.gr και επικοινωνοντας με το θεατρο το προσθεσαν στις εκδηλωσεις τους, οποτε περισσοτερα εδω (http://cretevents.gr/event/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84/)[/Q
βρηκα κι εγω πληροφοριες ,πηρα τηλ στο 6944577683 που μου εδωσαν απο το αστορια
του ειπα για την παρασταση των 18,30 και μου ειπε να παμε στις 17,45 να τον ζητησουμε για να μας βαλει σε καλη θεση
αν θελεις παρτον τηλ κι εσυ

v & a
22-01-11, 20:30
εγω θα παω τωρα να παρω εισιτηρια γιατι θα παμε στη πρωινη για να μη ξυπναμε πολυ νωρις.. ;)

MLAGOUDAKI
23-01-11, 18:57
Ειδαμε σήμερα με την κορη μου το Αστεροπαιδο στο Σινε Παραδεισος στο Κορυδαλλο .Πολυ ωραια παρασταση,καταπληκτικοί ηθοποιοί ,πολυ ωραίος χώρος!Την συστήνω για παιδάκια 3,5 με 4 και πάνω.Η κορη μου είναι 3 και βαρέθηκε ,παρα το οτι εγώ την απόλαυσα!

TXARA
23-01-11, 21:16
Εμεις πηγαμε για 3η φορα στο mazoo,αυτη τη φορα και με τους δυο γιους μου.Ο μικρος 2 ετων ειχε μεινει ακουνητος και οταν τελειωσε η παρασταση πλανταξε στο κλαμα.Οπως παντα ηταν ολοι τους φανταστικοι αλλα ο πιο ωραιος ο Ευθυμης που τα δινει ολα πανω στη σκηνη.

talou
24-01-11, 09:17
στους mazoo εχω ακουσει και εγω τα καλυτερα πρεπει καποια στιγμη να παμε. Απο την πρωτη θεση βλεπεις ή ειναι πολυ μπροστα;
Εμεις πηγαμε στο Ενα σπιτι παραμυθια της Νικολακοπουλου και Κραουνακη και ηταν φανταστικη παρασταση με πολυ γελιο.

culte
24-01-11, 09:36
ταλου καλημέρα!

για ποιες ηλικιες΄είναι αυτή η παράσταση???

v & a
24-01-11, 09:46
Λοιπον εμεις πηγαμε στη "Κακομαθημένη Αρχοντοπούλα”, και η μικρη μου εκατσε πολυ καλα και της αρεσε πολυ.
Τα κουστουμια ηταν ωραια, τα σκηνικα ηταν γενικα απλα,αλλωστε στην επαρχια δε μπορουν να κουβαλησουνε και πολλα οποτε το δικαιολογω, αλλα εκρυβαν ωραιες "εκπληξεις" και παιχνιδι με το φωτισμο (συγκρινω με το προηγουμενο που ειχαμε παει που ειχε 2-3 "κατασκευες" )
Oι ηθοποιοι κοινουνταν και αναμεσα στους διαδρομους πραγμα πολυ ευχαριστο, και αστειο να βλεπεις ολα τα παιδακια να ψαχνουν που ειναι καθε στιγμη.
Εμεις πολυ καλα περασαμε, μετα βγαλαμε και φωτογραφιες, ολοι βγηκαν στο φουαγιε με τα παιδακια κλπ κλπ, ο "πριγκηπας" αν και αρρωστος οπως μας ειπε η "Αρχοντοπούλα" (εβηχε κ λιγο που και που) μια χαρα εβγαλε εις περας το ρολο του που περιειχε και τραγουδι (αν καταλαβα καλα δεν ηταν ολα playback)...
Γενικα ηταν ωραια, φαινοταν πανω απο ολα πως ειχαν κεφι να κανουν τη παρασταση!

Αλλα θα'θελα και την αποψη της ελενης για τη "Κακομαθημένη Αρχοντοπούλα":p

ALIKOYLA
24-01-11, 13:36
στους mazoo εχω ακουσει και εγω τα καλυτερα πρεπει καποια στιγμη να παμε. Απο την πρωτη θεση βλεπεις ή ειναι πολυ μπροστα;
Εμεις πηγαμε στο Ενα σπιτι παραμυθια της Νικολακοπουλου και Κραουνακη και ηταν φανταστικη παρασταση με πολυ γελιο.

αχ το ειχαμε δει περσι.απλα τελειο!!!!για ηλικιες νομιζω ανω των 3,για να καταλαβαινουν τα τραγουδια.τελεια μουσικη,πολυ καλοι ηθοποιοι και ζωνανη μουσικη!!!αξιζει τα λεφτα σου!

talou
25-01-11, 10:18
culte τα δικα μου ειναι δυομισι και τεσσεραμισι ,αλλα πρεπει να ειχε και διχρονα παιδακια μεσα στην αιθουσα. Το θεμα της παραστασης ειναι πεντε παραμυθια ,εχει ωραια κουστουμια και καταπληκτικες φωνες.

vouraikos
26-01-11, 21:11
ξερω οτι θα επαναλαβω κατι που εχει αναφερθει. αλλα δεν μπορω να μην το πω. Γυρισαμε απο το ΜΗΛΑ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΝΕΛΛΑ και τα μικρα ηταν ενθουσιασμενα. το ιδιο και εγω. τα κοριτσια της παραστασης εχουν απιστευτη ορεξη με τα πιτσιρικια. τα παιδια συμμετεχουν στο εργο. και ειναι και φτηνο. (8 ευρω η παρασταση την τεταρτης). βγαινοντας κερνανε το κοσμο μηλοπιτα και δινουν στις μαμαδες και συνταγη για να την φτιαξεις σπιτι.

το συστηνω ανεπιφυλακτα

AFRODITI
27-01-11, 11:35
ξερω οτι θα επαναλαβω κατι που εχει αναφερθει. αλλα δεν μπορω να μην το πω. Γυρισαμε απο το ΜΗΛΑ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΝΕΛΛΑ και τα μικρα ηταν ενθουσιασμενα. το ιδιο και εγω. τα κοριτσια της παραστασης εχουν απιστευτη ορεξη με τα πιτσιρικια. τα παιδια συμμετεχουν στο εργο. και ειναι και φτηνο. (8 ευρω η παρασταση την τεταρτης). βγαινοντας κερνανε το κοσμο μηλοπιτα και δινουν στις μαμαδες και συνταγη για να την φτιαξεις σπιτι.

το συστηνω ανεπιφυλακτα

Ζητώ συγγνώμη για το off topic, αλλά, όπως έχω ζητήσει και σε μήνυμά μου παράπάνω, θα μπορούσες να μου στείλεις τη συνταγή με π.μ.?
Και πάλι συγγνώμη.

Jarett
27-01-11, 23:59
Έχετε πάει καθόλου στο παιδικό του Σεφερλή, τον ΖΥΜΑΡΟΥΛΗ?
Είναι ωραίο?

ΜΑΡΙΤΑ
28-01-11, 10:42
Και εγώ μόνο τα καλύτερα έχω να πω για το Μήλα Κανέλα Ζάχαρη!!!Να πάτε οπωσδήποτε!

matri
28-01-11, 11:39
Και εγώ μόνο τα καλύτερα έχω να πω για το Μήλα Κανέλα Ζάχαρη!!!Να πάτε οπωσδήποτε!

Ερχομαστε Αθηνα 1-2 φορες το χρονο για ελαχιστες μέρες.
Θα κατεβω τελος Μάρτη και εχω βαλει και αυτη την παρασταση στο προγραμμα. Μου φαινεται εγω το περιμενω με μεγαλη αγωνια. Χι, Χι

περισυ ειχε δει η μικρή (τοτε 2,5) το ΠΕΤΑ ΛΟΥΔΑ και ενθουσιαστηκε.

leman
30-01-11, 14:53
ειδαμε σημερα την παρασταση Ο ταυρος που επαιζε πιπιζα, του Τριβιζα. ωραια παρασταση, αλλα οπωσδηποτε για μεγαλυτερες ηλικιες. εχει μεγαλους διαλογους χωρις πολυ τραγουδι και το μηνυμα που περναει δεν ειναι για μικρα παιδακια.

leman
06-02-11, 21:40
ειδαμε σημερα τον αλλαντιν στο θεατρο τεχνης καρολος κουν και εχω να πω μονο τα καλυτερα!! απο τις πιο ωραιες και εξυπνες παραστασεις που εχουμε δει, φοβερο γελιο και ιδιαιτερα το τζινι που ηταν ολα τα λεφτα!! εχει συνεχη εναλλαγη σκηνικων, χορο και τραγουδι και γενικα ειναι πολυ γρηγορο σαν εργο και δε βαριεσαι στιγμη. και κατι αλλο που μου αρεσε. ειναι απο αυτα τα θεατρα που σου αφηνουν μια γευση ποιοτητας και τεχνης και οχι εμποριου. τι θελω να πω. ενω στα περισσοτερα θεατρα σε πρηζουν να παρεις προγραμμα και οι ταξιθετριες με το ετσι θελω σου ζητανε μπουρμπουαρ (ακουσα και απο αλλες μαμαδες στην αιθουσα αρνητικα σχολια για αυτο) εκει υπηρχε προγραμμα σε ενα τραπεζι και αν ηθελες το αγοραζες και ταξιθετες ηταν οι ιδιοι οι ηθοποιοι ντυμενοι "χιλιοι και μια νυχτες". γενικα φυγαμε με τις καλυτερες εντυπωσεις. υπαρχει αλλος που να εχει ιδια αποψη για το συγκεκριμενο εργο?

mami
07-02-11, 09:43
ειδαμε σημερα τον αλλαντιν στο θεατρο τεχνης καρολος κουν και εχω να πω μονο τα καλυτερα!! απο τις πιο ωραιες και εξυπνες παραστασεις που εχουμε δει, φοβερο γελιο και ιδιαιτερα το τζινι που ηταν ολα τα λεφτα!! εχει συνεχη εναλλαγη σκηνικων, χορο και τραγουδι και γενικα ειναι πολυ γρηγορο σαν εργο και δε βαριεσαι στιγμη. και κατι αλλο που μου αρεσε. ειναι απο αυτα τα θεατρα που σου αφηνουν μια γευση ποιοτητας και τεχνης και οχι εμποριου. τι θελω να πω. ενω στα περισσοτερα θεατρα σε πρηζουν να παρεις προγραμμα και οι ταξιθετριες με το ετσι θελω σου ζητανε μπουρμπουαρ (ακουσα και απο αλλες μαμαδες στην αιθουσα αρνητικα σχολια για αυτο) εκει υπηρχε προγραμμα σε ενα τραπεζι και αν ηθελες το αγοραζες και ταξιθετες ηταν οι ιδιοι οι ηθοποιοι ντυμενοι "χιλιοι και μια νυχτες". γενικα φυγαμε με τις καλυτερες εντυπωσεις. υπαρχει αλλος που να εχει ιδια αποψη για το συγκεκριμενο εργο?

Για τι ηλικίες είναι το έργο?

leman
07-02-11, 14:14
εμενα ο γιος μου ειναι 6χρ, αλλα ειδα παιδακια πολυ μικροτερης ηλικιας. σιγουρα δεν ειναι για πρωτη επαφη με το θεατρο, αλλα επειδη εχει πολυ χορο και τραγουδι δε βαριουνται. ολα οσα γραφω βεβαια ειναι υποκειμενικα γι αυτο λεω αν υπαρχει και κανεις αλλος που να το εχει δει για να επιβεβαιωσει οσα λεω..

kyra
07-02-11, 14:47
εμενα ο γιος μου ειναι 6χρ, αλλα ειδα παιδακια πολυ μικροτερης ηλικιας. σιγουρα δεν ειναι για πρωτη επαφη με το θεατρο, αλλα επειδη εχει πολυ χορο και τραγουδι δε βαριουνται. ολα οσα γραφω βεβαια ειναι υποκειμενικα γι αυτο λεω αν υπαρχει και κανεις αλλος που να το εχει δει για να επιβεβαιωσει οσα λεω..

Εμένα το είδε με το σχολείο (προνήπιο) και ενθουσιάστηκε. Και δεν είναι εύκολος θεατής. (εννοώ δεν είναι εύκολο να ακινητοποιηθεί μία ώρα, όχι ότι είναι κουλτουριάρης;-);-))

xanp
14-02-11, 09:22
Εμείς αυτό το Σαββατοκύριακο είδαμε 2 παραστάσεις.Το "παραμύθια για πλάσματα τρυφερά και αθώα" στο θέατρο τόπος αλλού http://www.athinorama.gr/theatre/data/performances/?id=2007625 και στους "σωματοφύλακες της κατσαρόλας" στο θέατρο της ημέρας http://www.athinorama.gr/child/data/performances/?id=2006684&selTab=0 .

Το "παραμύθια για πλάσματα τρυφερά και αθώα" ωραία παράσταση χωρίς να χρειάζεται φοβερά σκηνικά για να το υποστηρίξουν αφυπνίζει την φαντασία μικρών και μεγάλων, χωρίς πολλά τραγούδια που να κουράζουν με μια Δωροθέα πολύ καλή (φοβερή ηθοποιός) ειδικά όταν κάνει την γάτα και την κότα. Απλά θα ήθελα λίγο συμμετοχή των παιδιών στην όλη παράσταση γιατί κάποια στιγμή μόνο ένα παιδάκι από όλα άνοιξε ένα κουτάκι και από τότε ο μικρός έλεγε συνέχεια εμένα πότε θα με καλέσουν να ανοίξω κουτί;
Οι σωματοφύλακες της κατσαρόλας ήταν πάρα πολύ καλό, έντονα διαδραστικό με τα παιδάκια να συμμετέχουν ενεργά καθ όλη την διάρκεια του έργου χωρισμένα σε δύο ομάδες την κίτρινη και την κόκκινη, που παρόλο που είχε και διάλειμμα περίμεναν υπομονετικά να συνεχίσει.Το μήνυμα που θέλουν να περάσουν όμορφο αλλά νομίζω για μεγαλύτερα παιδάκια καλύτερα γιατί ας πούμε τον κύριο Ανθρακοκόλα δεν κατάλαβε καν ο μικρός μου τι είναι μιας και δεν ξέρει καν την κόκα κόλα.Επίσης τα κορίτσια που κατεύθυναν την συμμετοχή των παιδιών ήταν πολύ ευγενικά και πολύ προσεχτικά με τα παιδιά.

vouraikos
18-02-11, 15:26
ποιος εχει παει στο "ενα σπιτι παραμυθια"
και για ποσο χρονων ειναι? λεμε να παμε την κυριακη αλλα αυτο το 90 λεπτα διαρκεια λιγο με κολλησε για την μικρη που ειναι 3. θα κατσει?

TARA
18-02-11, 15:51
και για ποσο χρονων ειναι? λεμε να παμε την κυριακη αλλα αυτο το 90 λεπτα διαρκεια λιγο με κολλησε για την μικρη που ειναι 3. θα κατσει?

Μεγαλη η διαρκεια για τοσο μικρο παιδακι! Την περασμενη εβδομαδα ειδαμε κουκλοθεατρο με μια φιλη και το κοριτσακι της, το οποιο θα γινει 3 ετων σε 3 μηνες. 45 λεπτα που κρατησε η παρασταση, η μικρη εκοβε βολτες διαρκως!!!

v & a
18-02-11, 16:03
Μη το λετε! Αν το θεατρο ειναι για την ηλικια του τοτε ειναι και αναλογα στο παιδι αν εχει διαθεση να το παρακολουθησει, ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΑΥΤΟ:!:.
Πρεπει να το δοκιμασεις μια φορα για να ξερεις τι να κανεις και στις επομενες. (αν θα αποφασισετε πως θα υπαρξουν!!!)
Εχουμε παει σε 4 θεατρα κ καραγκιοζη μεσα σε 1μισι μηνα, και επιπλεον στο αλαντιν on ice, και στους Mazoo (οταν ηταν 2μισι), που εχουν κρατησει το λιγοτερο 1μισι ωρα το καθενα και μονο σε 2 περιπτωσεις στο τελευταιο 10 λεπτο ζοριστικε λιγακι. Αντιθετα μια φιλη μου που χε το γιο της 3μισι ετους δε την αφησε σε χλωρο κλαρι την ενιωθα που υπεφερε.
(Σημαντικο ειναι να παιρνετε μαζι κατι να μασουλανε, κ να πιουνε)
Στα 2 με τη μεγαλυτερη διαρκεια ειχα παρει και το μωρο μαζι (9μηνων τη μια φορα και 14 μηνων την αλλη) και δεν ειχαμε κανενα θεμα! (χορευε στη μουσικη και κοιτουσε με προσηλωση στη προζα, παναγιτσα, παρολο που δεν ηταν καν για την ηλικια της!).
Αν βλεπετε πως γενικα συγκεντρωνεται σχετικα σαυτο που κανει αξιζει να το προσπαθησετε νομιζω.

talou
18-02-11, 22:17

εμεις πηγαμε και η παρασταση ηταν καταπληκτικη , απο τις καλυτερες που ειδαμε φετος. Υπηρχαν παιδακια κατω των τριων ετων και καθοντουσαν μια χαρα. κυλουσε και το εργο ευχαριστα.

mami
21-02-11, 09:28
Εμείς την Κυριακή πήγαμε στον "Πουλτσινέλα και το γελαστό δάσος".
Όμορφα ήταν δεν μπορώ να πω, αλλά περίμενα κάτι παραπάνω.
Ο Πουλτσινέλα-ηθοποιός ήταν για μένα ατυχής επιλογή. Με πολύ αδύναμη και σιγανή φωνή, χωρίς καθαρή άρθρωση...δεν καταλαβαίναμε τι έλεγε!!! Όταν μιλούσε παράλληλα με μουσική...ακόμα χειρότερα...ούτε καν ακουγότανε.
Εκτός από αυτό, θα περίμενα από μια διαδραστική παιδική παράσταση, να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι υπάρχουν τόσα όργανα πάνω στη σκηνή και να δώσει την ευκαιρία στα παιδάκια να παίξουν ενεργά με αυτά...είτε κατά τη διάρκεια του έργου, είτε στο τέλος του!!!!

Τέλος πάντων!!!
Το επόμενο Σ/Κ πάμε για άλλα.
Έχω 3 επιλογές στο μυαλό μου:

- Οι σωματοφύλακες της κατσαρόλας
- Ο Λύκος και η Κοκκινοσκουφίτσα
- Ψαρόσουπα

Έχετε πάει σε αυτές;
Ποιά σας άρεσε περισσότερο;

vouraikos
21-02-11, 11:22
και τελικα πηγαμε στο πλανηταριο , στον μικρο πριγκιπα. ηταν ολα εξαιρετικα. και ο χωρος τους εκανε τοσο εντυπωση. μπορουσαν να κατσουν και μικρες ηλικιες. ειχαμε και την ανηψια μου που ειναι 2 . ομως ποοοοολυ λιγο. μονο 30 λεπτα. μετα ειχα να παρηγορω τον μεγαλο , που τελειωσε ετσι γρηγορα.....

ALIKOYLA
22-02-11, 12:05

- Ψαρόσουπα

Έχετε πάει σε αυτές;
Ποιά σας άρεσε περισσότερο;[/QUOTE]

ειχαμε παει περσι στη ψαροσουπα,δεν τρελλαθηκα.της μκρης της αρεσε αλλα εγω ψιλοβαρεθηκα.ηταν λιγο βαρετο το εργο για τους μεγαλους .η υποθεση καλη αλλα λιγο αργο.τα παιδια καθοντουσαν.εγω δεν ειχα ενθουσιαστει .αλλα ειναι υποκειμενικα αυτα

leman
23-02-11, 08:38
Εμείς την Κυριακή πήγαμε στον "Πουλτσινέλα και το γελαστό δάσος".
Όμορφα ήταν δεν μπορώ να πω, αλλά περίμενα κάτι παραπάνω.
Ο Πουλτσινέλα-ηθοποιός ήταν για μένα ατυχής επιλογή. Με πολύ αδύναμη και σιγανή φωνή, χωρίς καθαρή άρθρωση...δεν καταλαβαίναμε τι έλεγε!!! Όταν μιλούσε παράλληλα με μουσική...ακόμα χειρότερα...ούτε καν ακουγότανε.
Εκτός από αυτό, θα περίμενα από μια διαδραστική παιδική παράσταση, να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι υπάρχουν τόσα όργανα πάνω στη σκηνή και να δώσει την ευκαιρία στα παιδάκια να παίξουν ενεργά με αυτά...είτε κατά τη διάρκεια του έργου, είτε στο τέλος του!!!!

Τέλος πάντων!!!

- Ψαρόσουπα

Έχετε πάει σε αυτές;
Ποιά σας άρεσε περισσότερο;

εχουμε δει τους σωματοφυλακες και την ψαροσουπα. περσι και τα δυο. ο γιος μου ενθουσιαστηκε και με τα δυο, αλλα εγω περισσοτερο με την ψαροσουπα. μου αρεσε πααααρα πολυ αυτη η τεχνικη με τις φορετες κουκλες...

leman
27-02-11, 18:09
καλησπερα, οσο κι αν το θεμα του θεατρου ειναι υποκειμενικο, ωστοσο δε μπορω να μην αναφερω τον ενθουσιασμο μου για την παρασταση που ειδαμε σημερα. ισως η καλυτερη που εχουμε δει ποτε (και ειναι πολλες, περιπου 12-13 παραστασεις το χρονο). ειναι το εργο "για μια φουχτα μπαμιες" στο θεατρο πειραιως 131. αυτο ειναι το πραγματικο θεατρο! κατι μεταξυ παλιας ελληνικης ταινιας (με συγχρονα στοιχεια) και της λιλιπουπολης!!! ολο το θεατρο (μικροι και μεγαλοι) γελαγαν στο μεγαλυτερο μερος της παραστασης. τελεια μουσικη και χορευτικα, οχι τα κλασσικα χαζοχαρουμενα του στυλ πιανομαστε ο ενας διπλα στον αλλον και κουνιομαστε περα δωθε... οσο για τους ηθοποιους... ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ!! ιδιαιτερα ο γιατρος και η νοσοκομα!!! α! και η γιαπωνεζα!! πολυ γελιο. περιμενω καποιον αλλο που το εχει δει να το επιβεβαιωσει. αυτα και επανερχομαι με νεο εργο...

mami
28-02-11, 09:07
καλησπερα, οσο κι αν το θεμα του θεατρου ειναι υποκειμενικο, ωστοσο δε μπορω να μην αναφερω τον ενθουσιασμο μου για την παρασταση που ειδαμε σημερα. ισως η καλυτερη που εχουμε δει ποτε (και ειναι πολλες, περιπου 12-13 παραστασεις το χρονο). ειναι το εργο "για μια φουχτα μπαμιες" στο θεατρο πειραιως 131. αυτο ειναι το πραγματικο θεατρο! κατι μεταξυ παλιας ελληνικης ταινιας (με συγχρονα στοιχεια) και της λιλιπουπολης!!! ολο το θεατρο (μικροι και μεγαλοι) γελαγαν στο μεγαλυτερο μερος της παραστασης. τελεια μουσικη και χορευτικα, οχι τα κλασσικα χαζοχαρουμενα του στυλ πιανομαστε ο ενας διπλα στον αλλον και κουνιομαστε περα δωθε... οσο για τους ηθοποιους... ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ!! ιδιαιτερα ο γιατρος και η νοσοκομα!!! α! και η γιαπωνεζα!! πολυ γελιο. περιμενω καποιον αλλο που το εχει δει να το επιβεβαιωσει. αυτα και επανερχομαι με νεο εργο...

Για τι ηλικίες είναι αυτό;

roullio
28-02-11, 10:05
Θα λεγα 7-9 χρόνων είναι το ιδανικό. Πάντως ο γιος μου που είναι 5,5 το είδε πολύ ευχάριστα. Συμφωνώ και εγώ ότι ο γιατρός είναι φοβερός ηθοποιός. Μου άρεσε επίσης το εύρημα του σκηνοθέτη με το ανάποδο βηματισμό για να δείξει ότι γυρνάνε πίσω στο τόπο του εγκλήματος... Απ' όσο ξέρω είναι η ίδια ομάδα (σκαραβαίοι) που κάναν την "κούλα κατσικούλα" πάλι του τριβιζα την οποία εμείς δεν είδαμε γιατί θεωρούσα ότι ο γιος μου τότε ήταν μικρός για να τη δει και να τη καταλάβει. Πατήστε στο you tube ''για μια χούφτα μπάμιες'' να βγει το trailer.
Leman σε παραδέχομαι, τόσες πολλές παραστάσεις το χρόνο? Καλλιεργείς θεατρόφιλους! Πως τα καταφέρνεις όμως οικονομικά- ρωτάω γιατί αν έχεις πληροφορίες για δωρεάν παραστάσεις πες και εμάς. Δυστυχώς ο πολιτισμός στην Ελλάδα κοστίζει, αλλά θα πεις και πως να ζήσουν και οι θίασοι.

leman
28-02-11, 10:34
Θα λεγα 7-9 χρόνων είναι το ιδανικό. Πάντως ο γιος μου που είναι 5,5 το είδε πολύ ευχάριστα. Συμφωνώ και εγώ ότι ο γιατρός είναι φοβερός ηθοποιός. Μου άρεσε επίσης το εύρημα του σκηνοθέτη με το ανάποδο βηματισμό για να δείξει ότι γυρνάνε πίσω στο τόπο του εγκλήματος... Απ' όσο ξέρω είναι η ίδια ομάδα (σκαραβαίοι) που κάναν την "κούλα κατσικούλα" πάλι του τριβιζα την οποία εμείς δεν είδαμε γιατί θεωρούσα ότι ο γιος μου τότε ήταν μικρός για να τη δει και να τη καταλάβει. Πατήστε στο you tube ''για μια χούφτα μπάμιες'' να βγει το trailer.
Leman σε παραδέχομαι, τόσες πολλές παραστάσεις το χρόνο? Καλλιεργείς θεατρόφιλους! Πως τα καταφέρνεις όμως οικονομικά- ρωτάω γιατί αν έχεις πληροφορίες για δωρεάν παραστάσεις πες και εμάς. Δυστυχώς ο πολιτισμός στην Ελλάδα κοστίζει, αλλά θα πεις και πως να ζήσουν και οι θίασοι.

η παρασταση ειναι για λιγο πιο μεγαλα παιδια. αν και στο θεατρο υπηρχαν παιδακια απο 2 περιπου χρονων, ωστοσο προς το τελος ειχαν αρχισει να μιλανε κλπ. ο γιος μου παντως (6χρονων) ξετρελαθηκε. οντως αυτο με τον αναποδο βηματισμο πισω απο το σεντονι ηταν κορυφαιο!
Roullio εμεις παρακολουθουμε περιπου 12 θεατρα το χρονο. αν βαλεις τα εισιτηρια της εργατικης εστιας και διαφορες αλλες προσφορες του στυλ 2 εισιτηρια στην τιμη του ενος (υπαρχουν πολλα τετοια τελευταια λογω κρισης) το ποσο δεν ειναι απαγορευτικο. σε παιδοτοπο να πας δε θα δωσεις ενα δεκαρικο? ε! δινεις 12-15ε στο θεατρο. α! εμεις παιρνουμε και σνακ απο το σπιτι, οποτε μειωνεται κι αλλο το κοστος.
ΥΓ. εχω 3 κουπονια για την παρασταση "η αλικη στη χωρα των γευματων". πληρωνετε ενα εισιτηριο (12ε) για δυο ατομα. τα θελει καποια κοπελα?

elenaκι
10-03-11, 10:01
Εχει δει κανείς κάποια από τις δύο ακολουθες παραστάσεις να μου δώσει πληροφορίες ?
- ο ταύρος που έπαιζε πίπαζα του τριβιζά (ακούγεται ότι είναι δύσκολο για μικρά παιδια)
- Πριγκίππισα Ανελια
ο γιος μου κοντεύει τα 5.

dora
14-03-11, 01:39
http://entertainment.in.gr/html/ent/092/ent.101092.asp
Αν κ δεν ειναι καθολου διαφημισμενη παρασταση θα ενθουσιαστειτε..
Πηγαμε τυχαια σημερα (κερδισα κατι προσκλησεις) κ ενθουσιαστηκα.. Για ολες τις ηλικιες..Απο 2 μεχρι 102...
Δραδραστικη παρασταση που τα παιδια και οι γονεις συμμετεχουν στο μεγαλτερο μερος..

epang
14-03-11, 11:34
Πήγαμε στο "Πατζαράκι" και ήταν πολύ καλό.. Απλό και όμορφο. Συμμετέχουν πολύ τα παιδιά οπότε να πάρετε κάμερα (εγώ την ξέχασα...)

leman
14-03-11, 14:49
κι εμεις ειδαμε "Το πολυχρωμο παραμυθι" της Ιρινα Μποικο και την "Αλίκη στη χωρα των... γευματων". το πρωτο πολυ καλο για πρωτες επαφες με το θεατρο (ο δικος μου ηταν πολυ μεγαλος γι αυτο) και το δευτερο πολυ μετριο (οχι του γουστου μου).

demi
14-03-11, 15:25
ΞΕΝΙΑ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΤΟ ΣΚΛΑΒΙ..
Απιστευτο θεατρικο εργο για παιδια ,συγκινηθηκαμε κλαψαμε και εγω και το παιδι ..
ολοθερμα συγχαρητηρια στους ηθοποιους ολα νεα παιδια με πολυ ταλεντο ,αψογες φωνες και μειναμε ενθουσιασμενοι....
δυστυχως πηγα στην τελευταια παρασταση αλλιως θα πηγαιναμε ξανα να το δουμε...
στην αθηνα θ ασυνεχιστει και το προτεινω ανεπιφυλακτα..

culte
17-03-11, 13:05
http://www.athinorama.gr/child/data/performances/?id=10005131&selTab=0

το έχει δει κανένας αυτό???

stavrosko
21-03-11, 12:37
Πρόσφατα είδαμε την παράσταση «Από πού παν στο Σκουπιδο…Πρασινιστάν;»
και την ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ λόγω ότι είναι και διαδραστική.
Θεωρώ ότι είναι μια καλή περίπτωση που ξυπνάει και την οικολογική σκέψη στο παιδί.
Κάτι τελευταίο αλλά και πολύ σημαντικό είναι ότι πληρώσαμε μισό εισιτήριο χρησιμοποιώντας την κάρτα ensemble των DPAM, ξέρετε τα παιδικά ρούχα.
Ήταν λοιπόν μια περίπτωση από όλες τις πλευρές πολύ καλή. Σας το συστήνω να πάτε!

strangefruit
23-03-11, 14:49
Μια εξαιρετική παράσταση είναι "Ο Τυχερός Στρατιώτης" του Θ. Μοσχόπουλου στο Θέατρο Πόρτα. Πρόκειται για μια παράσταση που αντιμετωπίζει τα παιδιά σα να είναι έξυπνα. Και το λέω αυτό γιατί έχουμε δει παραστάσεις που μοιάζουν καλές, απευθύνονται όμως στα παιδιά σα να είναι χαζά κι ανίκανα να αντιληφθούν τα μεγάλα θέματα της ζωής. Τα παιδιά έχουν ανάγκη από αλήθεια δοσμένη με τρυφερότητα. Πρόκειται για μια αλληγορία για έναν στρατιώτη που γυρνά από τον πόλεμο και νομίζει οτι είναι παντοδύναμος. Ερμηνεύουν ηθοποιοί από τους καλύτερους που έχουμε στο ελληνικό θέατρο που δεν μπεμπεκίζουν, αλλά δημιουργούν ρόλους με δυνατή φαντασία κι υψηλή υποκριτική σα να πρόκειται για θέατρο μεγάλων. Προσωπικά με ενδιαφέρει τα παιδιά μου να μάθουν να βλέπουν θέατρο με αλήθεια, γιατί ούτως ή άλλως με ενδιαφέρει να γίνουν αργότερα ενήλικοι με προβληματισμούς ουσιαστικούς κι αισθητική. Αν σκέφτεστε κι εσείς με αυτόν τον τρόπο, σας την προτείνω ανεπιφύλακτα. Τα παιδιά μου είναι 6 και 8 και την βρήκανε πολύ "πρωτότυπη" παράσταση:)

TARA
09-04-11, 00:21
Εχετε παει στις Εκκλησιαζουσες στο θεατρο της Καρμεν Ρουγγερη? Σε ποιες ηλικιες αναφερεται?