PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορές μέσω internet!!! E-shops

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121

bebarakos
08-06-11, 09:52
Αυτό φαίνεται μεγάλη
χαμενος στη μεταφραση εεεε;

Access
08-06-11, 09:54
μια ερωτησουλα και εδω!!!!εχει ψωνισει καμια απο εσας απο abercrombie.com???? εχει 70 δολαρια μεταφορικα και εφτιαξα ενα καλαθακι 270 ευρω..(το εκανα σε ευρω για να μου φαινονται λιγοτερα!!!:oops::oops::oops:) αξιζει????
με τίποτα όμως με τόσα μεταφορικά σίγουρα θα σταλούν με κουριερ και ως γνωστόν οι τελώνες καραδοκούν :D:D

Ρίξε μια ματιά στην λίστα μας παρόμοιο στιλ ρούχων έχουν
http://www.asos.com/?hrd=1
http://www.boden.co.uk/
http://www.newlook.com/
http://www.dorothyperkins.com/webapp/wcs/stores/servlet/TopCategoriesDisplay?storeId=12552&catalogId=33053
http://www.joebrowns.co.uk/

καλημέρα είπα ?? δεν είπα !!!!!!!!!!!!!1

ravT
08-06-11, 09:56
chatzico για αυτό το πως το λενε για τις αρθρώσεις, νομίζω το MUM δεν δέχεται να το μεταφέρει. Ρώτα όμως
Βρε tamar θα κάτσεις καλοκαιριάτικα να περιμένεις να σαραντήσεις? Για ποιον λόγο βρε?

bebarakos
08-06-11, 10:06
ξερετε κανα καλο "μαγαζακι" θελω μαγιω για τον μικρουλη μου :)

camouflage
08-06-11, 10:25
Εγώ χρησιμοποίησα τον κωδικό της camouflage την οποία ευχαριστώ θερμότατα :D

παρακαλώ! :)

pasxalitsa v
08-06-11, 10:38
ψαξε στο ebay για μαγιουδακι αλλα μην παρεις με διχτακι απο μεσα...

εσεις οι γκουρου των μωρωμαντηλων ξερετε ποια pampers ειναι χοντρα σαν πετσετουλα ???

καλημερα!

chatzico
08-06-11, 11:02
Καλα μαρη εσυ κοιμασαι καθολου ή εισαι με το λαπιτοπι συνεχεια αγκαλια????:D:D:D:D

Γκοοντμορνινγκ εβεριμποντι και κινεζουλη βεβαιως βεβαιως!!!!

Κοιμάμαι ........ λίγο ............ έχω γίνει μπουζουξού !!!!!!!! Άλλοι πάλι, τσου ........
Σμάτς σμουτς :lol:

chatzico για αυτό το πως το λενε για τις αρθρώσεις, νομίζω το MUM δεν δέχεται να το μεταφέρει. Ρώτα όμως
Βρε tamar θα κάτσεις καλοκαιριάτικα να περιμένεις να σαραντήσεις? Για ποιον λόγο βρε?

Σωστό αυτό, το πολύ πολύ με πέρσοναλ σόπερ. Το δε MUM είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα στο τι μεταφέρει και τι όχι, μου έστειλαν παραγγελία από το leguidesante, την οποία κανονικά δεν θα έπρεπε.

Άντε πέστα και εσύ στο Ταμαράκι, που θα κάτσει 40 μέρες μέσα .......... μίασμα είναι δηλαδή ? Μπάααααα...

ψαξε στο ebay για μαγιουδακι αλλα μην παρεις με διχτακι απο μεσα!

Εγώ που πήρα μαγιώ για τον πιτσιρίκο βερμουδίτσα, την έβγαλα την ψ...αρ...έρα, για να μην έχουμε θεματάκι..........

Christie
08-06-11, 11:17
Καλημερα σε ολους!

Σημερα παρελαβα τα crocs της μικρης απο τον Κινεζουλη http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270749466967&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_7983wt_1139

Σφραγισμενα σε ναυλον με τα καρτελακια τους, ολα οκ, μενει μονο να τα δοκιμασει το καμαρι μου το απογευμα που θα παω σπιτι...

Ακομη περιμενω ενα φορεματακι απο Αγγλια, ηρθε πρωτα η παραγγελια απο Χονγκ Κονγκ και αυτο απο την Αγγλια τιποτα ακομη....

tamar
08-06-11, 11:34
Ταμαράκι, μην μου πείς ότι θα καθίσεις 40 μέρες μέσα :shock::shock: δεν το έκανα σε κανένα από τα παιδιά μου, αν θηλάζεις, θήλαστρο και αποθήκευση, αν δεν θηλάζεις, τότε γαλατάκι από το κουτί.... Ο σύζυγος, καμμιά γιαγιά ?

Τί να σου πω...Λες κι έχω ξαναγεννήσει. Δεν έχω ιδέα πως θα είναι με το μωρό κλεισμένη στο σπίτι, αν θα θηλάζω ή όχι, αν θα μπορεί η μαμά μου ή ο άντρας μου να το κρατήσει (δουλεύει με βάρδιες). Βλέποντας και κάνοντας. Εννοείται πάντως πως αν μπορέσω θα έρθω...Τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και η μισή ευχή...Θα το ήθελα πολύ πάντως να σας δω.

bebarakos
08-06-11, 11:35
ψαχνω αλλα δεν μου αρεσε κατι ιδιαιτερα...
πολυ μου αρεσουν τα crocs κοριτσια αλλα ειναι ανετα στο περματημα η θα φαμε τα μουτρα μας;

female
08-06-11, 11:38
Τί να σου πω...Λες κι έχω ξαναγεννήσει. Δεν έχω ιδέα πως θα είναι με το μωρό κλεισμένη στο σπίτι, αν θα θηλάζω ή όχι, αν θα μπορεί η μαμά μου ή ο άντρας μου να το κρατήσει (δουλεύει με βάρδιες). Βλέποντας και κάνοντας. Εννοείται πάντως πως αν μπορέσω θα έρθω...Τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και η μισή ευχή...Θα το ήθελα πολύ πάντως να σας δω.

Ταμαράκι εγώ πάντως που γέννησα 12 Αυγούστου, βγήκα πρώτη φορά από το σπίτι τέλος Σεπτέμβρη που σαράντισα και μετά ξαναβγήκα σε 3 μήνες. Θηλασμός γαρ, κλεισμένη μέσα με το μωρό. Οκ πήγαινα στην πεθερά μου αλλά όχι σε εξωτερικούς χώρους και όχι χωρίς το μωρό. Αυτό το 'όχι χωρίς το μωρό' συνεχίστηκε μέχρι τους 20 μήνες που αποθήλασε...

camouflage
08-06-11, 11:40
πολυ μου αρεσουν τα crocs κοριτσια αλλα ειναι ανετα στο περματημα η θα φαμε τα μουτρα μας;

πηρα τα zoggs, ωραια μου φαινονται (δεν τα εχουν βαλει ακομα βεβαια τα καμαρια και πρωτη φορα φετος-ελπιζω-να βαλουν) απο swimbabes, εχει και αλλα μαγιουδακια
τα κροκς ειναι κατα τη γνωμη μου λιγο περιεργα στο νουμερα, θελει δοκιμη πριν
Αλλα αν εφαρμοζουν καλα ειναι ανετα. Πόσο ειναι το παιδακι σου;

culte
08-06-11, 11:42
κοριτσακια αν παραγγειλετε απο το νετ κροκς πηγαινετε πρωτα και δοκιμαστε τα εδώ..

εμεις περυσι την πατησαμε..επισης πιστευω δεν συνιστώνται σε παιδάκια με χοντρο κουντεπιε όπως η δική μου...:)

bebarakos
08-06-11, 11:51
ειναι 3 χρ.αδυνατουλης και φοραει το 7.5 παπουτσι. Εχει διαφορα στα crocs?

Γατουλα
08-06-11, 11:54
εσενα ειναι οριακα...εχει το 6-7 νομιζω και το 8-9 που θα τον βαλεις???
η Α με 6 και ο Β με 8 προς 9 ηταν οκ

camouflage
08-06-11, 11:56

Το 24 δηλ. φοράει. Κοιτα λογικα θα σας ειναι καλο το 23-24 (6-7) (εχει και ανετη φόρμα). Για καλο και για κακο δοκιμαστε τα (εχει στο μουστακα, ιντερσπορ κλπ). Πχ στην ανηψια μου (που φοραει 25 ομως) το 23-24 δεν εμπαινε με τιποτα, ενω το 25-26 (8-9) της ηταν μεγαλο - εβγαινε απο το ποδι..γιατι ειναι σαν παντοφλιτσα. Πιανει το ποδι απο πισω αλλα αν ειναι λιιιγο μικροτερο το ποδαρακι βγαινει. Αυτα απο τη δικη μου εμπειρια.

female
08-06-11, 11:58
Εμένα ο μικρός που φοράει 24άρι πάντως το 6-7 του είναι οριακό. Τόσο οριακό που πιστεύω πως σε 7-10 μέρες δεν θα του κάνει πλέον. Για τα κρος μιλάω.

alicia
08-06-11, 12:03
[QUOTE=chatzico;2051164]

Δεν βρίσκω στο Iherb, σε υγρή μορφή τουλάχιστον. Έστειλα μέιλ να δούμε τι θα μου πουν για τα μεταφορικά. Αν δεν συμφέρουν, θα δώ μέσω MUM. Είναι αγγλική μάρκα ? Πλάκα έχει, μου έστειλε μύνημα στο φατσοβιβλίο ο Έλλην αντιπρόσωπος (!) ότι δεν συμφέρει να παραγγείλω απ' έξω, λόγω μεταφορικών και ισοτιμίας λίρας..... Αυτός δίνει το ένα μπουκάλι 50 ευρώ και τα 4 150 ευρώ (περίπου 37,5 ευρώ το τεμάχιο δηλ. αν αγοράσεις 4). Ο Άγγλος δίνει το ένα 30 λίρες (33,5 ευρώ) και τα 3 75 λίρες (84 ευρώ δηλαδή περίπου 28 ευρώ το τεμάχιο). Αν τα μεταφορικά είναι καλά, καλώς. Αλλιώς, θα δουλέψει πάλι Άγγλος ξάδελφος. Με τσάντισε κιόλας που μου είπε ότι έχει μια τιμή με την Αγγλία.............

Λές να εφοδιαστούμε και εμείς ? Κάτι είδα αλλά σε τι θα μας κάνει καλό εμάς ? Μαλλιά, νύχια και ?

Kαλημερουδια! Το κολλαγονο κανει καλο και στο βελουδινο δερματακι μας χαχα;-),ρυτιδες κτλ. Βρηκα αυτο http://www.iherb.com/Neocell-Collagen-C-Pomegranate-Liquid-12-fl-oz-360-ml/16087?at=0 εκανα search με collagen liquid

sofaki1978
08-06-11, 12:14
μια ερωτησουλα και εδω!!!!εχει ψωνισει καμια απο εσας απο abercrombie.com???? εχει 70 δολαρια μεταφορικα και εφτιαξα ενα καλαθακι 270 ευρω..(το εκανα σε ευρω για να μου φαινονται λιγοτερα!!!:oops::oops::oops:) αξιζει????

γιατι δεν ψωνιζεις απο το uk?απο οτι θυμαμαι εχει δωρεαν μεταφορικα

http://www.abercrombieuk.uk.net/anfuk_category_womens/

chatzico
08-06-11, 12:16
Ταμαράκι, μην αγχώνεσαι πολύ. Στην ουσία το παιδί σε πάει, εσύ θα του δώσεις μια σειρά, από την αρχή γίνεται αυτό. Εντάξει, δεν συμφωνώ με το να πηγαίνεις σε κλειστούς χώρους (μπορεί να μεταφέρεις διάφορα στο μωρό) αλλά το Πάρκο Τρίτση .......... είναι πάρκο μωρέ !!! Καλά και η μισή ευχή είναι ένα άλλο θέμα............εγώ λόγω καισαρικών, όταν συνερχόμουν από την επέμβαση, στις 15 μέρες συνήθως, βουρ έξω μαζί με το μωρό, με βοηθούσε και η εποχή βέβαια (άνοιξη και καλοκαίρι). Θα χαρούμε πάντως να σε δούμε !!!!!

Kαλημερουδια! Το κολλαγονο κανει καλο και στο βελουδινο δερματακι μας χαχα;-),ρυτιδες κτλ. Βρηκα αυτο http://www.iherb.com/Neocell-Collagen-C-Pomegranate-Liquid-12-fl-oz-360-ml/16087?at=0 εκανα search με collagen liquid
Ρε συ, το άλλο έχει και βιταμίνη Β και μαγνήσιο και διάφορα άλλα. Η ένσταση που έχω είναι ως προς την πρωτείνη, κατά πόσο υγειινό είναι και για πόσο διάστημα μπορείς να παίρνεις.

maria_s
08-06-11, 12:24
Καλημέρα!
πηρα για τον Νικολά που φοραει 23 τα κροκσάκια 6-7 και του είναι πολύ καλά! Πολύ φοβάμαι ότι για 24 θα είναι ΠΟΛΥ οριακά!
Συμφωνώ με τις κορούδες, ότι πρέπει να του τα δοκιμάσεις πριν παραγγείλεις...

mylife10
08-06-11, 12:32
Κορίτσια καλημέρα!! Θυμάται καμιά από τις κοπέλες που αγόρασαν από το littleonesclothing αν είναι αυτός ο ίδιος πωλητής:http://myworld.ebay.co.uk/stingray440/?_trksid=p4340.l2559

dimitrab.
08-06-11, 12:50
Κορίτσια καλημέρα!! Θυμάται καμιά από τις κοπέλες που αγόρασαν από το littleonesclothing αν είναι αυτός ο ίδιος πωλητής:http://myworld.ebay.co.uk/stingray440/?_trksid=p4340.l2559

δεν ειναι αυτος γιατι εγω ειχα ψωνισει απο littleonesclothing στο εβαυ και μου εστειλε μεσα στο πακετο καρτα οτι εχει και eshop με free delivery και την διευθυνση.Στο εβαυ ειχε πολυ λιγα ρουχαλακια, τελευταια που ειδα δεν ειχε τιποτα.

mylife10
08-06-11, 13:11
δεν ειναι αυτος γιατι εγω ειχα ψωνισει απο littleonesclothing στο εβαυ και μου εστειλε μεσα στο πακετο καρτα οτι εχει και eshop με free delivery και την διευθυνση.Στο εβαυ ειχε πολυ λιγα ρουχαλακια, τελευταια που ειδα δεν ειχε τιποτα.
Dimitrab σε ευχαριστώ!! Ο συγκεκριμένος έχει κάποια ίδια κομμάτια, γι΄αυτό μπερδέυτηκα!

tamar
08-06-11, 13:13
Ταμαράκι εγώ πάντως που γέννησα 12 Αυγούστου, βγήκα πρώτη φορά από το σπίτι τέλος Σεπτέμβρη που σαράντισα και μετά ξαναβγήκα σε 3 μήνες. Θηλασμός γαρ, κλεισμένη μέσα με το μωρό. Οκ πήγαινα στην πεθερά μου αλλά όχι σε εξωτερικούς χώρους και όχι χωρίς το μωρό. Αυτό το 'όχι χωρίς το μωρό' συνεχίστηκε μέχρι τους 20 μήνες που αποθήλασε...

Ωχ! Πώς άντεξες;

female
08-06-11, 13:20
Ωχ! Πώς άντεξες;

Είναι κουραστικό αλλά και υπέροχο συνάμα. Το συνήθισα.

kalamaraki
08-06-11, 13:23
kalamaraki σ ευχαριστω!!!!
:wink:

Τιποτα Πασχαλιτσα μου ;)

Βεβαιως βεβαιως http://www.ewg.org/skindeep/:D

Ωραιοο!!

Που στο καλό το γράφει αυτό, σε ποιά γαμ.......λίδα στο σάιτ τους και δεν το βλέπει η 'ελεήστε την φτωχή, ελεήστε την αόμματη' ?

ΕΕ πολλά γαλλικα κιουρια μουυυυυ!!

Φιλενάδες αυτό που σας είχα πει για το ebay είδατε? Ξαναδίνω το link της ερώτησης που τους έκανα και αν καμία ξέρει τί παίζει ας μου πεί γιατί με τρώει καιρό τώρα..... Όχι για να γίνω και καλά πωλήτρια-έμπορος στο ebay αλλά για το μ@μwτο της υπόθεσης....

http://community.ebay.co.uk/question/International-Trading/European-Union/2000046754 (http://community.ebay.co.uk/question/International-Trading/European-Union/2000046754)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Baberakos στείλ'της αυτηνής κανα mail τύπου:
As you clearly stated at the item description you were supposed to dispatch the item within xxx days and dispite your e-mail the item status clearly states you still haven't............... κλπ κι αν δεν σε γλυφει με τα regards και τα yours faithfully μετά γίνε λίγο ακόμα πιο bitch. (πιάνει πάντα!!!) Αντε γιατί αυτή η επιλεκτική τους ευγένεια μου τη βαράει στα νεύρα.....

Φιφιτσα εγω σου ειχα απαντησει παντως
οτι δεν ξερω γιατι δεν σε αφηνε το συστημα γιατι με την γατουλα καποια στιγμη ειχαμε βρει μια πωλητρια στο εμπευ ελληνιδα με εδρα την αθηνα....

Καλαμαράκι το είχες διαβάσει αυτό το μήνυμα μου;:smile:

επειδη ειναι πααααααααρα πολλα τα ποσταρισματα παντα κατι μου ξεφευγει.
Στειλτο μου σε πμ να το εχω για την επομενη ανανέωση λιστας

Αυτό φαίνεται μεγάλη

Καλως τα ματια μου τα δυο!! κισις!

Σαν τη θεία μου τη Σάλλυ
που ψωνίζει στο μπακάλη
τραχανά για το τσουκάλι
και τον τρώει με κουτάλι

Καλημερούδια φιλαράκο:D:D:D

χαχαχαχα τελειοοοοοοοοοοοο

Καλα μαρη εσυ κοιμασαι καθολου ή εισαι με το λαπιτοπι συνεχεια αγκαλια????:D:D:D:D

Γκοοντμορνινγκ εβεριμποντι και κινεζουλη βεβαιως βεβαιως!!!!

Εγω ακομα απορω τι δουλεια κανει.......:rolleyes::rolleyes:

Καλημερα σε ολους!

Σημερα παρελαβα τα crocs της μικρης απο τον Κινεζουλη http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270749466967&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_7983wt_1139

Σφραγισμενα σε ναυλον με τα καρτελακια τους, ολα οκ, μενει μονο να τα δοκιμασει το καμαρι μου το απογευμα που θα παω σπιτι...

Ακομη περιμενω ενα φορεματακι απο Αγγλια, ηρθε πρωτα η παραγγελια απο Χονγκ Κονγκ και αυτο απο την Αγγλια τιποτα ακομη....

ΑΑΑΑΑ Μπράβο!! Εσενα περιμενα για να παραγγειλω κατι δωράκια που θέλω για τις κορες του κουμπαρου μου!! Ειναι τα φθηνοτερα που εχουμε βρει. Μπραβο και καλοφόρετα!!

ξερετε κανα καλο "μαγαζακι" θελω μαγιω για τον μικρουλη μου :)

Ψαξε βαση μαρκας πχ πανε στην ενοτητα boys clothes , μετά στην ενοτητα swimwear και μετα πανε κατω και διαλεξε μαρκες εχει πααααρα πολλα

Η δικιά μου που φοράει 7αρι 24αρι , της πηρα το 8-9 δηλαδη το 25-26 εχουν πισω λιγο αερα ενα εκ. περιπου αλλα στο προηγουμενο νουμερο δεν εμπαινε.
Γνωμη μου πρωτα δοκιμαστε τα και ειμαι σιγουρη οτι θα παρεις το 8αρι γαιτι η διαφορα του 8 με το 7μιση ειναι μισο εκατοστο. :D

Οχι δεν ειναι ο ιδιος αλλα εχει καλες τιμες και καλα μεταφορικα

Ο littleonesclothing ειχε αυτη την ιδια ονομασια στο εμπευ μαγαζι του.

αλλα δεν χρειαζεται βρε αφου εχει σαιτ με το μαγαζι του και δωρεαν μεταφορικα για παντου! Και δεν ανεβασε τις τιμες του.

chatzico
08-06-11, 13:29
[QUOTE=kalamaraki;2051548] ΕΕ πολλά γαλλικα κιουρια μουυυυυ!![QUOTE]
Είναι το Σορμπόν ΙΙ που μιλάει μέσα μου αλλά με τσιγκλάει και ο πειραιώτικος αέρας.............

Σματς σμουτσ, συνήλθατε ?

kalamaraki
08-06-11, 13:29
αααααααααααααα

θελω βοήθεια με το κειμενο φιντμπακ για τον αγγλο

μου επεστρεψε χτες τα χρηματα τελικα μεσω πευπαλ

θετικο λεω να αφησω με 5αστερο ε???

λιγο χελπ τι να γραψω???

εεεεεεεεεεεεεεεεεε

kalamaraki
08-06-11, 13:30
[QUOTE=kalamaraki;2051548] ΕΕ πολλά γαλλικα κιουρια μουυυυυ!![QUOTE]
Είναι το Σορμπόν ΙΙ που μιλάει μέσα μου αλλά με τσιγκλάει και ο πειραιώτικος αέρας.............

Σματς σμουτσ, συνήλθατε ?

πολύ καλυτερα σημερα , εχω ακομα κομαρες ....αλλα σαφως καλυτερα!

σματσ:D

chatzico
08-06-11, 13:35
αααααααααααααα

λιγο χελπ τι να γραψω???

εεεεεεεεεεεεεεεεεε
Ε, θα έλεγα 5άρι, για την άμεση ανταπόκριση. Στο κείμενο μπορείς να πεις κάτι σαν 'reliable seller' ?

juli
08-06-11, 13:35
Κοριτσάρες καλησπέρα,
θέλω βοήθεια για να αγοράσω παπουτσάκια (μάλλον σε στυλ πεδιλα) δερμάτινα ,για το τζόρα.
Φοράει 19 γεμάτο μου είπανε σε κατάστημα που τον μετρήσανε και του πήραμε 20 νούμερο σε geox πριν ένα μήνα για το καλοκαίρι(περπατάει κανονικά τώρα πια), όμως δε λέει να ανεβει νούμερο και το ποδαράκι του είναι λεπτούτσικο, οπότε τα έχουμε και τα καμαρώνουμε στο σπίτι.
Καμιά ιδέα από που και τι μάρκα γιατί δεν ξέρω ποιες είναι οι κατάλληλες για τώρα(για στήριξη πέλματος κλπ) γιατί δυστυχώς ο μπαμπάς μας δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ και δεν είναι ευφικτό να τον πάμε να τα δούμε από κοντά. Συν ότι από τα σχόλιά σας καταλαβαίνω ότι στην εδώ αγορά θα τα πληρώσουμε χρυσάφι.
19 του μηνός είναι η βάπτιση, και μήπως προλάβουμε να έχουμε ένα ζευγάρι (γιατί η νονά του πήρε κλειστό για το χειμώνα) για να μη βγάλει τη μπέμπελη.
Any suggestions?

chatzico
08-06-11, 13:36
Κοριτσάρες καλησπέρα,
θέλω βοήθεια για να αγοράσω παπουτσάκια (μάλλον σε στυλ πεδιλα) δερμάτινα ,για το τζόρα.
Φοράει 19 γεμάτο μου είπανε σε κατάστημα που τον μετρήσανε και του πήραμε 20 νούμερο σε geox πριν ένα μήνα για το καλοκαίρι(περπατάει κανονικά τώρα πια), όμως δε λέει να ανεβει νούμερο και το ποδαράκι του είναι λεπτούτσικο, οπότε τα έχουμε και τα καμαρώνουμε στο σπίτι.
Καμιά ιδέα από που και τι μάρκα γιατί δεν ξέρω ποιες είναι οι κατάλληλες για τώρα(για στήριξη πέλματος κλπ) γιατί δυστυχώς ο μπαμπάς μας δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ και δεν είναι ευφικτό να τον πάμε να τα δούμε από κοντά. Συν ότι από τα σχόλιά σας καταλαβαίνω ότι στην εδώ αγορά θα τα πληρώσουμε χρυσάφι.
19 του μηνός είναι η βάπτιση, και μήπως προλάβουμε να έχουμε ένα ζευγάρι (γιατί η νονά του πήρε κλειστό για το χειμώνα) για να μη βγάλει τη μπέμπελη.
Any suggestions?
Δεν ρίχνεις μια ματιά στην υπογραφή μου που είναι τα παπουτσομάγαζα ? Πάντως γκαρβαλίν που έχω πάρει του πιτσιρίκου, έχουν κανονική φόρμα και είναι πολύ καλά.

kalamaraki
08-06-11, 13:38
Ε, θα έλεγα 5άρι, για την άμεση ανταπόκριση. Στο κείμενο μπορείς να πεις κάτι σαν 'reliable seller' ?

σκέτο.....???

πες μαρι....εχω κολλησει...

alicia
08-06-11, 13:41
Ρε συ, το άλλο έχει και βιταμίνη Β και μαγνήσιο και διάφορα άλλα. Η ένσταση που έχω είναι ως προς την πρωτείνη, κατά πόσο υγειινό είναι και για πόσο διάστημα μπορείς να παίρνεις.

Δεν ξερω αλλα μηπως η πρωτεινη κολλαγονου ειναι διαφορετικο προιον απ'το υγρο κολλαγονο,γιατι και μενα η πρωτεινη καπως βαρια μου φανηκε.Μπορει να λεω και βλακειες μην με παρεξηγας! Ο πεθερος μου παντως που τα ψαχνει ολα αυτα παρα πολυ επιμενει για το υγρο κολλαγονο κι οχι αλλης μορφης.
Εχω παθει συμπληρωματοπαράκρουση με το iherb.

aggelomarios
08-06-11, 13:46
σκέτο.....???

πες μαρι....εχω κολλησει...

Ελα ουζομεζε...εγω θα εβαζα 5αστερια σε ολα εκτος απο το description που θα το αφηνα κενο και θα εγραφα item never arrived but seller issued a refund immediately...great ebay seller!

juli
08-06-11, 13:51
Δεν ρίχνεις μια ματιά στην υπογραφή μου που είναι τα παπουτσομάγαζα ? Πάντως γκαρβαλίν που έχω πάρει του πιτσιρίκου, έχουν κανονική φόρμα και είναι πολύ καλά.

Chatzico,εργολαβία σε παρει έχω μου φαίνεται:D
Γενικά έχω κοιτάξει τα σάιτ σας κατα καιρούς, αλλα επειδή δεν έχω εμπειρία από παπά δεν το επιδίωξα:confused:
Το νούμερο για 19 στα γκαρβάλιν? Ή άλλη μάρκα με στενή γραμμή?
Επιχείρησα κάποια στιγμή να στείλω στον άντρα μου μειλ με εκείνες τις "μετροπατούσες" που είχατε αναφέρει αιώνες πριν, να τις εκτυπώσει, αλλά που...

kalamaraki
08-06-11, 13:53
Ελα ουζομεζε...εγω θα εβαζα 5αστερια σε ολα εκτος απο το description που θα το αφηνα κενο και θα εγραφα item never arrived but seller issued a refund immediately...great ebay seller!

χιλια χιλια ευχαριστω!!!:D:D

female
08-06-11, 13:54
Καλαμαράκι welcome!
Δες και εδώ για λίγο πιο φθηνά κροκάκια
http://cgi.ebay.co.uk/New-Crocs-Crocband-kids-children-shoes-Size-6C7-12C13-/220788842369?_trksid=p4340.m263&_trkparms=algo%3DDLSL%252BSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D8%26pmod%3D270749466967%252B270749466967%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D499365233980217864

kalamaraki
08-06-11, 13:57
Καλαμαράκι welcome!
http://cgi.ebay.co.uk/New-Crocs-Crocband-kids-children-shoes-Size-6C7-12C13-/220788842369?_trksid=p4340.m263&_trkparms=algo%3DDLSL%252BSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D8%26pmod%3D270749466967%252B270749466967%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D499365233980217864

Ευχαριστωωωωωωωωωω τον ειδα τον ειδα χε χε τωρα διαβαζα τα σχολια και ενας γκρινιαζε οτι ειναι φέικ.....

ειδωμεν!

kalamaraki
08-06-11, 14:00
Ποια μπορει να με βοήθησει λιγο με το εμπαυ?????

Θελω βοήθεια μεσω τηλεφωνου.....

female
08-06-11, 14:06
Κορίτσια ξέρει καμιά αν μπορούμε να αλλάξουμε ή να πάρουμε πίσω φιντμπακ που έχουμε δώσει?

marilia12
08-06-11, 14:12
Κορίτσια ξέρει καμιά αν μπορούμε να αλλάξουμε ή να πάρουμε πίσω φιντμπακ που έχουμε δώσει?

Can Feedback be changed or removed?

Feedback represents your reputation as an eBay member and is given by other members that you've bought from or sold to.

We know how important your reputation and your Feedback score are to you. We'll remove Feedback in cases in which the Feedback rules were broken.

περισσοτερα εδω (http://pages.ebay.com/help/feedback/questions/remove.html)

female
08-06-11, 14:21
Μάλιστα, ευχαριστώ Μαριλία.
Ωστόσο για την ιστορία να σας πω πως ο φίλος μου έστειλε σήμερα πίσω το δέμα στον Αμερικάνο με ΕΛΤΑ, μόνο συστημένο, express και ασφαλισμένο δεν μπορούσε να το στείλει και στοίχισε περίπου 45 Ευρώ! Σε μια βδομάδα είπαν θα είναι εκεί. Για να δούμε.
Είχα προκόψει και του άφησα φιντμπακ γιατί ο καλός μου φίλος με ενημέρωσε 3 μέρες μετά που του το έδωσα.

MUMSOFIA
08-06-11, 14:26
αααααααααααααα

λιγο χελπ τι να γραψω???

εεεεεεεεεεεεεεεεεε

Εγω εγώ να σε βοηθησω!!!

bebutsiko
08-06-11, 14:30
καλημερααααα
παρελαβα :-P:-P:-Pτα αγαπημενα μου birkenstock απο εδω,
www.shoes4u.de (http://www.shoes4u.de)
10 ημερες μετα την παραγγελια με τρακιν ναμπερ και πορτα πορτα...οι καλυτερες τιμες απο παντου, στο φαρμακειο της γειτονιας 2 ζευγη 150 ευρω, εδω 4 ζευγη + μεταφορικα 12 ευρω= 160 ευρω
τα μεταφορικα για λιγοτερα ζευγη ειναι λιγοτερα
καλαμαρακι μπορεις να το βαλεις στη λιστα

επισης να ρωτησω αυτο http://www.iherb.com/Neocell-Collagen-C-Pomegranate-Liquid-12-fl-oz-360-ml/16087?at=0
ειναι τελικα λικουιντ κολλατζεν ή πρωτεινη, με μπερδεψατε:)
μην παρω λαθος πραμα:-P

και το abercrombie εχει πολυυυυ ωραια ρουχαλακια, μπραβο κοριτσαρες μου

maria_s
08-06-11, 14:45
κορούδες, ρίξτε ιδέες για αντιηλιακό σούργελου...

culte
08-06-11, 14:47
http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/biologika-anthliaka-apivita-suncare/4884

μαρακι εγώ πηρα αυτό με τα βιολογικά φίλτρα

bebutsiko
08-06-11, 15:01

aaaaa...ο αντρας μου εχει abercrombie φουτερ στη ντουλαπα του....
κ εγω δεν εχω....
ειναι κ πολυ ωραια ποιοτητα
ποτε εχουν εκπτωσεις οι αγγλοι???

irida85
08-06-11, 15:05
τελικα την εβαλα τη παραγγελια στο gymboree 50 ευρω......... με 25 δολ τζιμπακς!
5 μπλουζακια και 4 σορτσακια και 1 ζακετουλα
θα επαιρνα απο κρειζι8 αλλα δεν ειχε καθολου σορτσακια που ηθελα οπωσδηποτε και επισης τα ρουχα του μου φαινεται λιιιιιιιιιγο κατωτερα απο του τζιμπορι. εχει καμια αλλη τετοια εντυπωση ή ειναι ιδεα μου?????

nouka
08-06-11, 15:08
παρελαβα σημερα παλι απο yoursclothing...

μολις 6 εργασιμες απο την παραγγελια μου...
τι τελεια τα ρουχαλακια μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!

maria_s
08-06-11, 15:10
http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/biologika-anthliaka-apivita-suncare/4884

ευχαριστώ κοριτσάκι μου αυτό είχα και γω πέρσι αλλά έκανε ξηροδερμία του νικολά..
ελπίζω το κουκλί να είναι πολύ καλύτερα σήμερα!

Γατουλα
08-06-11, 15:12
Ιριδα ειχες αλλα τζιμμπακς για τωρα?

culte
08-06-11, 15:13
ευχαριστώ κοριτσάκι μου αυτό είχα και γω πέρσι αλλά έκανε ξηροδερμία του νικολά..
ελπίζω το κουκλί να είναι πολύ καλύτερα σήμερα!

καλυτερα ειμαστε :)

α ναι? μετα από ποσο καιρο χρήσης? το βαζουμε από τις αρχες του μηνα εμεις...

female
08-06-11, 15:15
Μαράκι εγώ έχω πάρει αυτό
http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=4829
αλλά δεν το χρειαστήκαμε ακόμα για να σου πω εντυπώσεις.

ravT
08-06-11, 15:15
Η δικιά μου φοράει άνετο 24αρι(τώρα αλλάξαμε δηλαδή) και τα crocs είναι 6-7. Της κάνουν μια χαρά και νομίζω θα βγάλουμε καλοκαίρι. Αλλά και 1 μήνα να βγάλουμε ακόμα καλά θα ναι μιας και ήδη ξεκινήσαμε τα μπάνια.
Σήμερα παρέλαβα από ogamigam (thanks maria_s) με ημερομηνία παραγγελίας και αποστολής 31/5
Αντιθέτως περιμένω από littlewoods με καταληκτική ημερομηνία παράδοσης 7/6
Θα στείλω ένα μειλ αν και ξέρω την απάντηση
Κι άλλα πράγματα περιμένω από Αγγλία και ebay που υποτίθεται ότι απεστάλησαν γύρω στις 24/5...

gakos
08-06-11, 15:19
κορίτσια θέλω βοήθεια
Πήγε μία φίλη στη Βοστόνη για ένα μήνα μπορώ να αγοράσω πράγματα να της τα παραδώσουν και να τα στείλει με ταχυδρομείο; Θα πληρώσω πάλι τελωνείο;

giagia
08-06-11, 15:30
Κοριτσια σημερα παρελαβα αυτο :http://troumpoukis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31079
Την Δευτερα τηλεφωνησα για μαθω τιμη. Παρεπιπτοντως πολυ πιο φτηνα απο αλλα ιντερνετινα μαγαζια. Μολις μαθαινω την τιμη απο τον πολυ ευγενικο κυριο, το παραγγελνω. Την Τριτη μου ηρθε μην. στο κινητο οτι η παραγγελια εσταλθη και σημερα παρελαβα. Δωρεαν μεταφορικα.
Σας ενημερωνω επειδη μου αρεσε η εξυπηρετηση.
(Δεν εχω καμια σχεση με το καταστημα)

maria_s
08-06-11, 15:43
καλυτερα ειμαστε :)

α ναι? μετα από ποσο καιρο χρήσης? το βαζουμε από τις αρχες του μηνα εμεις...

χαίρομαι που είναι καλύτερα το αστεράκι!
εκεί γύρω στον 1-1,5 μήνα φάνηκε...αλλά ο Νικόλας έχει τάση για ξηροδερμία (δερματίτιδα εξ'επαφης μου το ειπε ο γιατρός)...ντοντ γουορι :)

υ.γ. κρίμα που δεν θα σας δούμε την Κυριακή! Να κανονίσουμε κάτι για το επόμενο σκ;;;;

Μαράκι εγώ έχω πάρει αυτό
http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=4829
αλλά δεν το χρειαστήκαμε ακόμα για να σου πω εντυπώσεις.

τι εννοείς χαρά μου δεν το χρειαστήκατε ακόμα; όταν βγάζεις βόλτα το παιδί δεν του βάζεις αντιηλιακό; εγώ πασαλείβω μουτράκι, χεράκια, ποδαράκια παρόλο που είναι και σοκολατούλης! :lol:

Σήμερα παρέλαβα από ogamigam (thanks maria_s) με ημερομηνία παραγγελίας και αποστολής 31/5

να'σαι καλά κούκλα :grin:

female
08-06-11, 15:50
Όχι Μαράκι γιατί δεν τον βγάζω βόλτα ποτέ πρωί. Άσε που με το καπελάκι είναι οκ αν και ασπρούλης. Γενικώς γνώμη μου είναι πως σαν το τίποτα, δεν υπάρχει κάτι πιο ασφαλές για το δέρμα μας όταν φυσικά δεν μιλάμε για ακραία καιρικά φαινόμενα.
Αντιηλιακό του έβαζα και πέρυσι μόνο στην παραλία!

fairytale
08-06-11, 16:01
καλησπέρα!!!

ξέρει καμία πόσο είναι τα μεταφορικά του www.letoshop.gr?????
κάποιο κόλλημα έχει φάει το πισι μου και δε μου ανοίγει τη σελίδα τους!!!

Μαράκι εγώ λέω να πάρω αυτό:
http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=5842
προς το παρόν έχω της mustela αλλά δεν είναι με φυσικά φίλτρα που θέλω...

fairytale
08-06-11, 16:05
ουπς!! λάθος αντηλιακό εβαλα καλέ!!!!
αυτό λέω να παρω:
http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=4223

aggelomarios
08-06-11, 16:06
Στο healthzone παντως το εχει 2ευρω φθηνοτερο
http://www.healthzone.gr/index.php?target=products&mode=search&type=extended&match=any&q=&pname=Y&pshort=Y&pfull=Y&pkeywords=Y&cid=173&subcats=Y&mid=8&pcode=&price_from=&price_to=&weight_from=&weight_to=

edit -- της apivita δεν το εχει...

maria_s
08-06-11, 16:08
Όχι Μαράκι γιατί δεν τον βγάζω βόλτα ποτέ πρωί. Άσε που με το καπελάκι είναι οκ αν και ασπρούλης. Γενικώς γνώμη μου είναι πως σαν το τίποτα, δεν υπάρχει κάτι πιο ασφαλές για το δέρμα μας όταν φυσικά δεν μιλάμε για ακραία καιρικά φαινόμενα.

Ελευθεράκι μου, ο παιδίατρος μου έχει πει να μην τον βγάζω ούτε στο μπαλκόνι που λέει ο λόγος χωρίς αντιηλιακό! το δέρμα των μωρών δεν μπορεί να προστατευθεί από μόνο του από την υπεριώδη ακτινοβολία...

καλησπέρα!!!

ξέρει καμία πόσο είναι τα μεταφορικά του www.letoshop.gr????? (http://www.letoshop.gr?????)
κάποιο κόλλημα έχει φάει το πισι μου και δε μου ανοίγει τη σελίδα τους!!!

Μαράκι εγώ λέω να πάρω αυτό:
http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=5842
προς το παρόν έχω της mustela αλλά δεν είναι με φυσικά φίλτρα που θέλω...

Παραμυθένια μου!!!
το λητώ αναφέρει δωρέαν μεταφορικά για αγορές άνω των 50 ευρώ και μια χρέωση γύρω στα 3 ευρώ για αντικαταβολή...

της mustela έχω και γω τώρα, καλό είναι αλλά πολύ συμπαγές, έψαχνα ένα πιο λεπτόρευστο για την παραλία...

τι είναι τα φυσικά φίλτρα;

maria_s
08-06-11, 16:10
ουπς!! λάθος αντηλιακό εβαλα καλέ!!!!
αυτό λέω να παρω:
http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=4223

αυτό της apivita είναι που του έκανε ξηροδερμία...στο αναφέρω μήπως το Βαλεριάκι έχει προδιάθεση λόγω της αλλεργίας...

female
08-06-11, 16:11
Τι να σου πω βρε Μαράκι. Δεν εμπιστεύομαι όλα αυτά τα σκευάσματα γενικότερα. Όπου δεν είναι απαραίτητα δεν βάζω. Θα ρωτήσω και τον δικό μας παιδίατρο και θα δω.

fairytale
08-06-11, 16:19
Ελευθεράκι μου, ο παιδίατρος μου έχει πει να μην τον βγάζω ούτε στο μπαλκόνι που λέει ο λόγος χωρίς αντιηλιακό! το δέρμα των μωρών δεν μπορεί να προστατευθεί από μόνο του από την υπεριώδη ακτινοβολία...

Παραμυθένια μου!!!
το λητώ αναφέρει δωρέαν μεταφορικά για αγορές άνω των 50 ευρώ και μια χρέωση γύρω στα 3 ευρώ για αντικαταβολή...

της mustela έχω και γω τώρα, καλό είναι αλλά πολύ συμπαγές, έψαχνα ένα πιο λεπτόρευστο για την παραλία...

τι είναι τα φυσικά φίλτρα;

για τα φίλτρα :
http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/filtra-anthliakhs-prostasias/4516

δηλαδή αν θέλω να πληρωσω στο λητω με πιστωτικη κάτι που κοστίζει 20 ευρώ, δε γράφει πόσα είναι τα μεταφορικά????????

Ελευθερία θα συμφωνησω με το Μαράκι....
αντηλιακό απαραιτητως κάθε φορά που θα βγει απο το σπίτι το παιδί!!!!

αυτό της apivita είναι που του έκανε ξηροδερμία...στο αναφέρω μήπως το Βαλεριάκι έχει προδιάθεση λόγω της αλλεργίας...

ωχ λες??????
θα κοιτάξω και του Κορρέ που έβαλα πριν καταλάθος τότε....

fairytale
08-06-11, 16:24
ενδιαφέρουσα προσφορά έχει αυτό, 1+1δωρο:
http://www.pharmeden.gr/product_info.php/korres-paidiko-antiiliako-galaktoma-prosopoi-somatos-me-boitiro-karite-spf50-150ml-siskeiasia-doro-p-1602

έχει ψωνίσει καμία απο εδώ????

aggelomarios
08-06-11, 16:30
Αποτι ειδα οι τιμες του ειναι αρκετα καλες...αν και τα μτφ λιγο τσιμπημενα 5ευρω (με αγορες πανω απο 80 δωρεαν)...εχει και paypal αρα ασφαλεια;)
...και η συγκεκριμενη προσφορα πολυ καλη εφοσον βεβαια ειναι καλο το αντηλιακο ...:rolleyes:

maria_s
08-06-11, 16:30
ενδιαφέρουσα προσφορά έχει αυτό, 1+1δωρο:
http://www.pharmeden.gr/product_info.php/korres-paidiko-antiiliako-galaktoma-prosopoi-somatos-me-boitiro-karite-spf50-150ml-siskeiasia-doro-p-1602

έχει ψωνίσει καμία απο εδώ????

χμ δεν το έχω ξαναδεί το σαιτ...
θενξ για το λινκ, πολύ ενδιαφέρον!

δεν κοιτάς και στο iherb.com?

fairytale
08-06-11, 16:34
Αποτι ειδα οι τιμες του ειναι αρκετα καλες...αν και τα μτφ λιγο τσιμπημενα 5ευρω (με αγορες πανω απο 80 δωρεαν)...εχει και paypal αρα ασφαλεια;)
...και η συγκεκριμενη προσφορα πολυ καλη εφοσον βεβαια ειναι καλο το αντηλιακο ...:rolleyes:

ναι όντως τα μεταφορικά είναι λίγο τσιμπημένα αλλά αν πάρω τελικά αυτό το αντηλιακό, και πάλι πολύ κερδισμένη βγαίνω!!!!;);););)

χμ δεν το έχω ξαναδεί το σαιτ...
θενξ για το λινκ, πολύ ενδιαφέρον!

δεν κοιτάς και στο iherb.com?

το iherb δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα γιατί δεν τις γνωρίζω τις μάρκες που έχει εκτός απο τη weleda!!!

maria_s
08-06-11, 16:38
βρε Σοφάκι, ξανακοίταξα τώρα το αντιηλιακό της mustela που έχω και λέει ότι έχει 100% mineral suncreens. http://www.mustela.com/en/main.htm#/baby-products/solar-protection/solar-protection/mineral-cream-intolerant-skin Αν επιλέξεις και το tab Composition θα δεις ότι αναφέρει titanium και zinc oxides και πουθενά τα UVA/UVB... εσύ ποιο έχεις;

camouflage
08-06-11, 16:38
Τι να σου πω βρε Μαράκι. Δεν εμπιστεύομαι όλα αυτά τα σκευάσματα γενικότερα. Όπου δεν είναι απαραίτητα δεν βάζω. Θα ρωτήσω και τον δικό μας παιδίατρο και θα δω.

Και εγω συμφωνω, το τιποτα ειναι το καλυτερο, εκτος αν ειναι να εκτεθει στον ηλιο τοση ωρα που να κινδυνευει να καει το δερματακι του. Στην περιπτωση αυτή ομως νομιζω οτι κινδυνευει να ζεσταθει και παρα πολυ.. Κι εγω δε τα αφηνω να τρεχουν και να παιζουν σε πολυ ηλιο. Βγαινουμε με καπελακι μεχρι τις 11 το πολυ (μεχρι τωρα που δεν ειχε πολυ ζεστη, αργοτερα μέσα πιο νωρις!).
Αλλα η εκθεση στον ηλιο ειναι απαραιτητη για τον οργανισμο. Οποτε ολα με μετρο.
Και εγω δεν τα εμπιστευομαι τα αντιηλιακα. Φετος εχω παρει βιολογικα (Mercola και Badger) για να τα βαλουμε στην παραλια.
Και κάθε παιδίατρος μπορει να εχει άλλη άποψη ανάλογα με την ενημέρωση που εχει και αυτός.

aggelomarios
08-06-11, 16:43
Κοριτσια που χασαμε το antibug της badger υπαρχει στο iherb και αυτο
http://www.iherb.com/Real-Purity-Herbal-Insect-Repellent-6-oz-177-ml/36653?at=0
επισης με χαμηλο δεικτη επικινδυνοτητας
http://www.ewg.org/skindeep/product/348289/Real_Purity_Herbal_Insect_Repellent/

fairytale
08-06-11, 16:44
βρε Σοφάκι, ξανακοίταξα τώρα το αντιηλιακό της mustela που έχω και λέει ότι έχει 100% mineral suncreens. http://www.mustela.com/en/main.htm#/baby-products/solar-protection/solar-protection/mineral-cream-intolerant-skin Αν επιλέξεις και το tab Composition θα δεις ότι αναφέρει titanium και zinc oxides και πουθενά τα UVA/UVB... εσύ ποιο έχεις;

το έχω στο δωμάτιο που κοιμάται η Βαλ. τωρα...
πάντως απ'όσο ξέρω τα αντηλιακά με φυσικά φίλτρα δεν έχουν παραπάνω απο δείκτη 30....αυτό που έχω εγω έχει 50 οπότε....;)

επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι άριστα...mineral σημαίνει φυσικός??????
νόμιζα οτι έχει σχεση με ορυκτό....ουπς!!!!:oops::oops::oops::oops::oops:

Christie
08-06-11, 16:46
Καλαμαράκι welcome!

Παντως παιδια τα ειδα σε βιτρινα μαγαζιου 30 ευρω και ειναι απολυτως ιδια! :confused: Ε, οχι και 30 ευρω, ημαρτον δηλαδη! :mad:

Παρεπιμπτοντως μπραβο πειτε για κανενα καλο αντηλιακο και για τη μικρη και για μενα που λογω εγκυμοσυνης πρεπει να αρχισω να βαζω...

maria_s
08-06-11, 16:51
αν και off topic:

Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία:

http://www.healthychildren.org/english/safety-prevention/at-play/pages/Sun-Safety.aspx?nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3a+No+local+token

http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2011/02/28/peds.2010-3501.abstract

maria_s
08-06-11, 17:00
το έχω στο δωμάτιο που κοιμάται η Βαλ. τωρα...
πάντως απ'όσο ξέρω τα αντηλιακά με φυσικά φίλτρα δεν έχουν παραπάνω απο δείκτη 30....αυτό που έχω εγω έχει 50 οπότε....;)

επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι άριστα...mineral σημαίνει φυσικός??????
νόμιζα οτι έχει σχεση με ορυκτό....ουπς!!!!:oops::oops::oops::oops::oops:

o ψευδάργυρος και το τιτάνιο τι είναι; ;)

mineral δεν σημαίνει φυσικός περ σε, αλλά αυτή είναι μια αυθαίρετη μετάφραση στα ελληνικά σε αντιπαράθεση με το χημικός...

fairytale
08-06-11, 17:02
o ψευδάργυρος και το τιτάνιο τι είναι; ;)

mineral δεν σημαίνει φυσικός περ σε, αλλά αυτή είναι μια αυθαίρετη μετάφραση στα ελληνικά σε αντιπαράθεση με το χημικός...

χμμμμ.....μάλιστα!!!

έτσι να διευρυνω και τις γνωσεις μου!!!
παρολαυτά αν ισχύει αυτό που είπα πριν οτι φυσικά φίλτρα έχουν τα αντηλιακά μέχρι 30 δείκτη???????
η παιδίατρος μου το είχε πει βασικά...

maria_s
08-06-11, 17:05
χμμμμ.....μάλιστα!!!

έτσι να διευρυνω και τις γνωσεις μου!!!
παρολαυτά αν ισχύει αυτό που είπα πριν οτι φυσικά φίλτρα έχουν τα αντηλιακά μέχρι 30 δείκτη???????
η παιδίατρος μου το είχε πει βασικά...

χμ αυτό δεν το ξέρω μάτια μου και δεν μπορώ να βρω και κάτι σχετικό :confused:

ισως στο τοπικ με τα βιολογικά προϊόντα μπορούν να μας διαφωτίσουν...

gata21
08-06-11, 17:29
.........

kalamaraki
08-06-11, 17:33
Τα λινκ σου ειναι ακριβως ιδια και δεν δειχνουν τα προιοντα...:eek:

Χρησημοποιώ αυτο στο μωρό http://www.apo-rot.de/indexinternationalinfo.html?language=uk&_random=-554766956

και αυτο στα μεγαλήτερα τέκνα http://www.apo-rot.de/indexinternationalinfo.html?language=uk&_random=-554766956

μετά απο την σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου και φύσικα αποφεύγουμε τήν άμεση εκθεση στον ήλιο.

staci74
08-06-11, 17:34
τελικα την εβαλα τη παραγγελια στο gymboree 50 ευρω......... με 25 δολ τζιμπακς!
5 μπλουζακια και 4 σορτσακια και 1 ζακετουλα
θα επαιρνα απο κρειζι8 αλλα δεν ειχε καθολου σορτσακια που ηθελα οπωσδηποτε και επισης τα ρουχα του μου φαινεται λιιιιιιιιιγο κατωτερα απο του τζιμπορι. εχει καμια αλλη τετοια εντυπωση ή ειναι ιδεα μου?????

To crazy 8 έχει χαμηλότερη ποιότητα από to gymboree. Έχω παραγγείλει από crazy μια φορά, αν και τα ρούχα ήταν εντάξει για την τιμή, προτιμώ gymboree. Για gymbucks τα ρούχα θα είναι για το φθινόπωρο. Έχω mono 50 σε gymbucks, οπότε ελπίζω ότι θα έχει καλές εκπτωσεις μετα, γιατί χρειαζόμαστε ρούχα για το φθινόπωρο.

kalamaraki
08-06-11, 18:06
Εγω εγώ να σε βοηθησω!!!

ασε ασε με βοήθησαν αργησες ....χε χε

καλημερααααα
παρελαβα :-P:-P:-Pτα αγαπημενα μου birkenstock απο εδω,
www.shoes4u.de (http://www.shoes4u.de)
10 ημερες μετα την παραγγελια με τρακιν ναμπερ και πορτα πορτα...οι καλυτερες τιμες απο παντου, στο φαρμακειο της γειτονιας 2 ζευγη 150 ευρω, εδω 4 ζευγη + μεταφορικα 12 ευρω= 160 ευρω
τα μεταφορικα για λιγοτερα ζευγη ειναι λιγοτερα
καλαμαρακι μπορεις να το βαλεις στη λιστα

επισης να ρωτησω αυτο http://www.iherb.com/Neocell-Collagen-C-Pomegranate-Liquid-12-fl-oz-360-ml/16087?at=0
ειναι τελικα λικουιντ κολλατζεν ή πρωτεινη, με μπερδεψατε:)
μην παρω λαθος πραμα:-P

Κυρια μου ενα πμ σας παρακαλω μη χαθει το σαιτ.:)

Καλτακι αυτο ειχα περυσι και προπερσι μαζι με ενα της αβεν παιδικο 30αρι παλι. Μια χαρα μας ήταν λιγο μανικι στο απλωμα...αλλα οκ

τι εννοείς χαρά μου δεν το χρειαστήκατε ακόμα; όταν βγάζεις βόλτα το παιδί δεν του βάζεις αντιηλιακό; εγώ πασαλείβω μουτράκι, χεράκια, ποδαράκια παρόλο που είναι και σοκολατούλης! :lol:

Θα συμφωνήσω 1000% ήδη ξεκινησα να της βαζω απο την προηγουμενη εβδομαδα που αρχισαν και βγαινουν στην αυλη το πρωι για μια ωρα και το μεσημερακι για μιση ωριτσα.

Δεν παιζει ρολο αν θα ειναι παραλια ή οχι, ο ηλιος ειναι παντου ίδιος δυνατος και βλαβερος. Θα διαφωνησω με το δεν βαζουμε τιποτα....
Το δερμα μας χρειαζεται προστασια γιατι πια ο ηλιος δεν ειναι ιδιος με τον ηλιο στα παιδικα μας χρονια.
Εγω που ειμαι φουλ μελαχροινη....και εχω μελανωματα ήλιου...απο την χαζομαρα μου στα 20μου να μη βαζω αντιηλιακο!

Και μας το ιδιο μας εχει πει, η μικρη ειναι ασπρουλιαρα και ξανθια....
Με δεικτη 30αρι ειπε , οτι μαρκα θελω αρκει να το ανανεωνω καθε μια ωρα περιπου οταν ειμαστε εξω, οταν ειμαστε παραλια καθε μιση.

Τελικα καλε....ποιο εκανε ξηροδερμια του απιβιτα ή του κορρε?

για τα φίλτρα :
http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/filtra-anthliakhs-prostasias/4516

δηλαδή αν θέλω να πληρωσω στο λητω με πιστωτικη κάτι που κοστίζει 20 ευρώ, δε γράφει πόσα είναι τα μεταφορικά????????

Ελευθερία θα συμφωνησω με το Μαράκι....
αντηλιακό απαραιτητως κάθε φορά που θα βγει απο το σπίτι το παιδί!!!!

ωχ λες??????
θα κοιτάξω και του Κορρέ που έβαλα πριν καταλάθος τότε....

Ωραιοτατο λινκ! :D

αν και off topic:

Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία:

http://www.healthychildren.org/english/safety-prevention/at-play/pages/Sun-Safety.aspx?nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3a+No+local+token

http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2011/02/28/peds.2010-3501.abstract

1000% συμφωνω και παλι!

Ο ηλιος πια ειναι βλαβερος....δεν ειναι οπως παλια...!

Συγνωμη αν εγινα κουραστικη :rolleyes:

velissa
08-06-11, 18:55
Να πω κι εγώ τι γνώμη μου ως γαλακτερή που είμαι και με γαλακτερό μωρό? Ο παιδίατρος μας πρότεινε αυτό της avene http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=321 και μου φαίνεται μια χαρά εδώ και 3 εβδομάδες το χρησιμοποιούμε (είπαμε είμαστε πολύ άσπροι και οι δύο) και δεν έκανε καμία αντίδραση το δερματάκι του. Είναι και αρκετά λεπτόρευστο.

gata21
08-06-11, 18:58
Χρησημοποιώ αυτο στο μωρό http://www.apo-rot.de/shop/bigpicture.html?artnr=7511040&type=p&_random=1746478746

και αυτο στα μεγαλήτερα τέκνα http://www.apo-rot.de/shop/bigpicture.html?artnr=7511034&type=p&_random=1695203493

μετά απο την σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου και φύσικα αποφεύγουμε τήν άμεση εκθεση στον ήλιο.

bebarakos
08-06-11, 19:13
Φιλενάδες αυτό που σας είχα πει για το ebay είδατε? Ξαναδίνω το link της ερώτησης που τους έκανα και αν καμία ξέρει τί παίζει ας μου πεί γιατί με τρώει καιρό τώρα..... Όχι για να γίνω και καλά πωλήτρια-έμπορος στο ebay αλλά για το μ@μwτο της υπόθεσης....

http://community.ebay.co.uk/question/International-Trading/European-Union/2000046754 (http://community.ebay.co.uk/question/International-Trading/European-Union/2000046754)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Baberakos στείλ'της αυτηνής κανα mail τύπου:
As you clearly stated at the item description you were supposed to dispatch the item within xxx days and dispite your e-mail the item status clearly states you still haven't............... κλπ κι αν δεν σε γλυφει με τα regards και τα yours faithfully μετά γίνε λίγο ακόμα πιο bitch. (πιάνει πάντα!!!) Αντε γιατί αυτή η επιλεκτική τους ευγένεια μου τη βαράει στα νεύρα.....
Fifitsa αυτος ειναι Ελληνας που πουλαει σε ολο το ντουνια
http://cgi.ebay.co.uk/BRIGITTE-BARDOT-GREEK-MAGAZINE-TAXYDROMOS-1968-/270748192816?pt=UK_Magazines&hash=item3f09d99030#h
...δεν τον ρωτας, θα ξερει να σου πει
Παντως πολλες φορες οι πωλητες στο ebay κατι κανουν στα settings και μετα εχουν περιορισμο στις χωρες που μπορουν να πουλησουν. Χρυση την εκανα αυτη να βγαλει το
Buyer Requirements αλλα δεν μπορει λεει να το κανει
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130527833140&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT#ht_500wt_949
... δεν ηξερε καν οτι ειχε εξαιρεσει ολες αυτες τις χωρες.... με ρωτουσε πως να το κανει, της ειπα να δει στη βοηθεια και στην κοινοτητα και να με ενημερωσει για το αποτελεσμα αλλα τζιφος!

gata21
08-06-11, 19:22
Και αυτός ειναι Ελληνας που πουλάει παντού
http://myworld.ebay.co.uk/chuckles2007/?_trksid=p4340.l2559

sofaki1978
08-06-11, 20:06
υπαρχει καμια μαμα που να εχει δοκιμασει και crocodilino και agatha παπουτσια???στα crocodilino Η κορη μου φοραει 22,στα agatha τι να παρω???:confused::confused:το σαιτ εχει δωρεαν επιστροφη εαν δεν σου κανει αλλα δεν θελω να μπαινω σε διαδικασιες επιστροφων.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.....:-P

nenapant
08-06-11, 20:32
καλησπερα κοριτσια μια μικρη βοηθεια δενε χω ξαναψωνισει απο αμαζον μπορει καποια να βοηθησει?Θελω να παρω αυτο http://www.amazon.com/gp/product/B000WWGH12/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=ATVPDKIKX0DERhttp://

πως μπορω να δω αν στελνει ελλαδα?στο εβαυ το γραφει απο κατω εδω εψαξα αλλ δεν βρηκα.

Γατουλα
08-06-11, 20:36
καλησπερα κοριτσια μια μικρη βοηθεια δενε χω ξαναψωνισει απο αμαζον μπορει καποια να βοηθησει?Θελω να παρω αυτο http://www.amazon.com/gp/product/B000WWGH12/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=ATVPDKIKX0DERhttp://

πως μπορω να δω αν στελνει ελλαδα?στο εβαυ το γραφει απο κατω εδω εψαξα αλλ δεν βρηκα.

http://cgi.ebay.co.uk/K-CO-SWEET-PEA-GRAND-ADHESIONS-LITTLE-PRINCE-/390298967012?pt=UK_Crafts_StickersScraps_Decoupage_SM&hash=item5adfa19be4#ht_500wt_1156

http://cgi.ebay.co.uk/K-CO-SWEET-PEA-GRAND-ADHESIONS-LITTLE-PRINCE-/390298967012?pt=UK_Crafts_StickersScraps_Decoupage_SM&hash=item5adfa19be4#ht_500wt_1156

τσιμπα τα

εψαξα με Sweet Pea Little Prince

georkost
08-06-11, 21:43
Θεούλη μου, αξίζει τόσο πολύ να δώσεις 70 ευρώ μεταφορικά ? Από που είναι ? Από ΗΠΑ ? Το τελωνείο το σκέφτηκες για τόσο μεγάλη αγορά ?Μήπως σε συμφέρει καλύτερα μέσω MYUS?

70 δολαρια ειναι αλλα και παλι δεν αξιζει..με βαλατε σε σκεψεις και βρηκα το αγγλικο!

με τίποτα όμως με τόσα μεταφορικά σίγουρα θα σταλούν με κουριερ και ως γνωστόν οι τελώνες καραδοκούν :D:D

Ρίξε μια ματιά στην λίστα μας παρόμοιο στιλ ρούχων έχουν
http://www.asos.com/?hrd=1
http://www.boden.co.uk/
http://www.newlook.com/
http://www.dorothyperkins.com/webapp/wcs/stores/servlet/TopCategoriesDisplay?storeId=12552&catalogId=33053

καλημέρα είπα ?? δεν είπα !!!!!!!!!!!!!1
καλησπερα,απο μενα!!θα τα τσεκαρω τα site! ευχαριστω!

γιατι δεν ψωνιζεις απο το uk?απο οτι θυμαμαι εχει δωρεαν μεταφορικα

http://www.abercrombieuk.uk.net/anfuk_category_womens/
τα μεταφορικα ειναι σιγουρα δωρεαν??γιατι ειναι πιο ακριβο απο το αμερικανικο!!!

ευχαριστω πολυ ολεσ σας!!!:grin:

nenapant
08-06-11, 21:46

τσιμπα τα

εψαξα με Sweet Pea Little Prince
ευχαριστω τα πηρα απο εδω τελικα!

Φλορα
08-06-11, 21:50
Τελικα πηρα κι εγω της κορης μου κροκς απο το ebay.....δε νομιζω ομως να ειναι γνησια ,εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη.....ουτως η αλλως ηθελε τα mary jane και στο επισημο σαιτ δεν υπαρχουν...
παντως εχω να πω οτι η ποιοτητα των απομιμησεων που εχω παρει απο Κινα ειναι εφαμιλλη των γνησιων....και τα σταρακια μας και οι ugg και οι ταντουλες μας....τη δουλεια τους την κανουν μια χαρα για την τιμη τους!!!:wink:

irida85
08-06-11, 22:47
Ιριδα ειχες αλλα τζιμμπακς για τωρα?

οχι γατονι... τα 50 που ειχα κερδισει και τα 25 σημερινα ειναι για 14-24 ιουλιου.....

astarti
08-06-11, 23:23
Παρέλαβα κι εγώ από crazy8 ευτυχώς χωρίς να πληρώσω τελωνείο και μάλιστα ο ταχυδρόμος τα έφερε στο σπίτι...Κλασικά είχε αφήσει την κούτα στην είσοδο χωρίς να χτυπήσει κουδούνι..:shock::shock:
Πάντως είναι πολύ όμορφα ρουχαλάκια και ως προς τα νούμερα είναι ελαφρώς πιο μικρά από τα αντίστοιχα ελληνικά...Της τα πήρα όλα 18-24 και της είναι μια χαρά γιατί ευτυχώς είναι αδύνατη η δικιά μου ενώ τα περσινά της ρούχα που είναι 9-12 και 12-18 της κάνουν και φέτος...!!!:D:DΕδώ μπαίνει σε μπλουζάκι 6-9 μηνών λέμε...:lol::lol::lol:
Επίσης έχω θέμα με τα crocs, θέλω να της τα παραγγείλω αλλά δεν βρίσκω το νούμερο της...Πήγα εδώ και της τα πρόβαρα και θέλουμε το 4C5 δηλαδή το 21-22, το 22-23 της ήταν τεράστιο!!!Στο ebay που έψαξα όλοι όσοι πουλάνε ξεκινάνε από το 6C7 και πάνω...Επίσης έχω σταμπάρει ένα συγκεκριμμένο σχέδιο, αυτό http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Kids-Crocs-Hello-Kitty-Custom-Clog-/260797939870?pt=UK_Women_s_Shoes&var=&hash=item826480d0d3
Το έχει πάρει πουθενά το μάτι σας???Εδώ πάντως ο Μουστάκας το έχει 30 ευρώ!!!!

arleta
08-06-11, 23:48
ηρθε χτες το πακέτο από www.crazy8 (http://www.crazy8) !!!!!!!!!!!!!!!!
έκανε 12 μέρες από τη παραγγελιά.....
κι όλα μια χαρά!!! όπως πάντα!!!!!

τώρα ετοιμάζομαι για παπούτσαι!!!!!
μόνο μη κάνω καμιά πατάτα στο νούμερο......
και μάλλον θα πάρω από εδω: http://www.lillifoot.co.uk/

arleta
08-06-11, 23:50
Πάντως είναι πολύ όμορφα ρουχαλάκια και ως προς τα νούμερα είναι ελαφρώς πιο μικρά από τα αντίστοιχα ελληνικά...Της τα πήρα όλα 18-24 και της είναι μια χαρά γιατί ευτυχώς είναι αδύνατη η δικιά μου ενώ τα περσινά της ρούχα που είναι 9-12 και 12-18 της κάνουν και φέτος...!!!:grin::grin:Εδώ μπαίνει σε μπλουζάκι 6-9 μηνών λέμε...:lol::lol::lol:

εγω πάντα από crazy παίρνω το νούμερο ακριβως της ηλικίας του παιδιού....
τωρα δηλ που ο μεγάλος εχει κλείσει τα 2 παίρνουμε για 2 χρονών κι ειναι μια χαρ απάνω του!!!!

fifitsa
09-06-11, 00:02
Φιφιτσα εγω σου ειχα απαντησει παντως
οτι δεν ξερω γιατι δεν σε αφηνε το συστημα γιατι με την γατουλα καποια στιγμη ειχαμε βρει μια πωλητρια στο εμπευ ελληνιδα με εδρα την αθηνα....
.
Φιλενάδα δε με κατάλαβες!!!
Να πουλήσω με αφήνει κανονικά, όπου αγαπάει η καρδιά μου, αλλά όταν επιλέγω για αγοραστές όλους τους κατοίκους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ΕΞΑΙΡΕΙ την Ελλάδα....(!) από την Ένωση. Δεν μας συμπεριλαμβάνουν ως αγοραστές και μέλη-κατοίκους της ΕΕ..... Για το ebay η Ελλάδα δεν είναι ΕΕ. Με επιλεγμένη αγορά-στόχο την ΕΕ η Ελλάδα δεν συμπεριλαμβάνεται...(γιατί σου δίνει επιλογές : local market για Αγγλία, European Union & international)
Με κατάλαβες τώρα?
Γι΄αυτό έχω φρικάρει... Μας έχουν κάνει Ξου από την Ευρώπη και δεν το έμαθα?

roxana
09-06-11, 00:05
Καλησπέρα μανουλες λοιπόν επειδή κάποια κοριτσακια ψάχνουν για κολλαγονο για τις αρθρώσεις και επειδή δουλεύω σε φαρμακείο ένα απο τα καλύτερα θεωρείτε το ch alpha στην Ελλάδα έχει γύρω στα 60 ευρω αλλα για κοιταξτε εδω http://www.ch-alpha.nl/webshop

maria_s
09-06-11, 00:07
Κοριτσούδια παρέλαβα την guess τσαντούλα από εμπαυ...
δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι μαϊμουδάκι (εχμ να λείπουν τα γνωστά αστεία για μπανάνες παρακαλώ!!!)...κοιτάω και τις αυθεντικές (όσο αυθεντικές είναι αγορασμένες από το μαγαζί της guess) και δεν μπορώ να βρω κάτι...
καταλήγω ότι είναι παρτίδα του εργοστασίου την οποία για κάποιο ελάτωμα η guess δεν "έριξε" στην αγορά...αλλά δεν βρίσκω ελάτωμα!

τεσπά, μια χαρά είναι, θα μας βγάλει το καλοκαίρι :)

ο πωλητής είναι:

http://myworld.ebay.co.uk/maxlucky123/?_trksid=p4340.l2559

λατρεία στέλνω πμ!

roxana
09-06-11, 00:12
Κι όμως το έχουν ρίξει κάποια φαρμακεία γιανδειτε κι εδω! Είναι μηνιαία θεραπεία αν κουτί και συνησταστε τουλάχιστον τρίμηνη http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=6139

kalamaraki
09-06-11, 00:15
Δειτε δειτε.....να γελάει και το παρδαλό κατσικι......

Δεν λεγαμε για τα squeakie shoes....αυτα που εχει και το kidzshoes????

E βεβαια τα εφεραν και στην ελλάδα μας....ενας έξυπνος

Δειτε σε τι τιμες...

http://www.mysqueakies.com/girls.php

το ανακάλυψα απο το διαφημιστικο μπανερ εδω στο φορουμ....

και οι τιμές στο εμπευ....

http://cgi.ebay.co.uk/Girls-Toddler-White-Silver-Leather-Squeaky-Sandals-/270747200335?pt=UK_Clothing_GirlsShoes_GirlsShoes_GL&var=&hash=item84b7d62ec5

Eλληναρα αθάνατε.....

ακου 30ευρω....

μπουρλωτο ρεεεεεεεεεεε σε ολους τους κουτοπονηρους....

Ειμαι εξω φρενων τωρα....εξκιουζ μι

camouflage
09-06-11, 00:18
Επίσης έχω σταμπάρει ένα συγκεκριμμένο σχέδιο, αυτό http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Kids-Crocs-Hello-Kitty-Custom-Clog-/260797939870?pt=UK_Women_s_Shoes&var=&hash=item826480d0d3

δες εδω αν θελεις καποιο - τα ειχα βρει για την ανηψια μου αλλα δεν ειναι μεγαλη η διαφορα στην τιμη

http://cgi.ebay.co.uk/GIRLS-CROCS-HELLO-KITTY-PINK-SIZE-4-5-UK-20-EUR-/400217648835?pt=UK_Clothing_GirlsShoes_GirlsShoes_GL&hash=item5d2ed4aec3#ht_534wt_905

http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Crocs-l-Hello-Kitty-Custom-Clog-l-NEW-l-/370411268694?pt=UK_Clothing_GirlsShoes_GirlsShoes_GL&var=&hash=item9503478110#ht_713wt_905

maria1976
09-06-11, 00:23
κοριτσια επειδη μας επιασαν οι ζεστες θελω να βαλω ανεμιστηρες οροφής καμια ιδεα που να κοιταξω??
λεω για κατι τετοιο
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102002590&LastAdd=102002590&t=ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΟΡΟΦΗΣ WESTINGHOUSE 52

επισης αυτο θα πρεπει να το πληρωσει ο αντρουλης μου γιατι πανε τα λεφτακια μου φιλεναδεεεες μου ηρθε η καρτα και μαζι το εγκεφαλικο!!!!

fifitsa
09-06-11, 00:35

Καλαμαράκι πάει το μαγαζάκι!!! Το έκλεισες!!!
Κύριος έπαιξες κι έχασες.... Τα κορίτσια εδώ δεν τρώνε κουτόχορτο!!!!

Active Member
09-06-11, 00:42
Κοριτσια καλησπερα!

εχει πουλησει καποια κατι στο ebay? προσπαθω να στησω μια αγγελια, αλλα εκει που σου λεει τους τοπους αποστολης γινεται ο κακος χαμος! Ενω βαζω αποστολη European Union μου βγαζει εξαιρεσεις (φυσικα εξαιρει και την Ελλαδα).

Αν ξερει καποια πως γινεται...ας με βοηθησει! :D

arleta
09-06-11, 01:01
Kalamaraki
κάνεις λες και σου συμβαίνει πρώτη φορα.....
συνηθισε το....

kalamaraki
09-06-11, 01:08
Καλαμαράκι πάει το μαγαζάκι!!! Το έκλεισες!!!
Κύριος έπαιξες κι έχασες.... Τα κορίτσια εδώ δεν τρώνε κουτόχορτο!!!!

Ναι καλα....δεν το ηξερα να μη το πω κιολας....:evil:

Kalamaraki
κάνεις λες και σου συμβαίνει πρώτη φορα.....
συνηθισε το....

Δεν μπορω ρε συ....Δεν συνιθιζεταιιιιιι!!!

Ελεος πια με τον καθε εξυπνο ελληναρα.....

για αυτο παμε χαλια....

arleta
09-06-11, 01:10
Δεν μπορω ρε συ....Δεν συνιθιζεταιιιιιι!!!

Ελεος πια με τον καθε εξυπνο ελληναρα.....

για αυτο παμε χαλια....

πηρα καρεκλακι αυτοκινητου απο ιντερνετ 220 με τα μεταφορικα....
σημερα στο λητω η κοπελα θεωρησε καλη τιμη το ιδιο καρεκλακι 320........

και πολλα πολλα αλλα......

kalamaraki
09-06-11, 01:15
πηρα καρεκλακι αυτοκινητου απο ιντερνετ 220 με τα μεταφορικα....
σημερα στο λητω η κοπελα θεωρησε καλη τιμη το ιδιο καρεκλακι 320........

και πολλα πολλα αλλα......

Καλε ναι.....δεν αντιλέγω....

αλλα δεν συνηθιζεται ρε φιλε.....

δηλαδη αυτη με τις 15λιρες κερδος δεν εχει..?

ε μη χ@#!ω....δηλαδη ο αλλος ποσο πια να χρεωνεται....και πρεπει να τα βαλει διπλη τιμη ρε.... ποσο πια φπα, κοστος εισαγωγης κτλπ κτλπ....

Δεν ξερω...οσος καιρος και να περασει, ασχολουμαι δυο χρονια τωρα, δεν μπορω να το συνηθίσω.....

arleta
09-06-11, 01:18
εδω λεμε για διαφορα 100 ευρω.... και πληρωσα μεσα στα 220 και τα 50 της μεταφορικης.....
αυτοι οι κοπανοι δηλ εκει εξω, μπαινουν και μεσα...... κάπως ετσι;;;;;

Ελληναρας στο μεγαλειο του......

kalamaraki
09-06-11, 01:20
εδω λεμε για διαφορα 100 ευρω.... και πληρωσα μεσα στα 220 και τα 50 της μεταφορικης.....
αυτοι οι κοπανοι δηλ εκει εξω, μπαινουν και μεσα...... κάπως ετσι;;;;;

Ελληναρας στο μεγαλειο του......

Ναι ματια μου σε πιστευω.....

και τα δυο καθισματα που πηρα γαι την μικρη....εδω 320 και 300 και τα πηρα με 210 και 200 ευρω με τα μεταφορικά μεσα....

και μετά αναρρωτιουνται γιατι δεν υποστηριζουμε την ελληνικη αγορα....

ρε αντε.....αντε....:evil::evil:

arleta
09-06-11, 01:22
Ναι ματια μου σε πιστευω.....

και τα δυο καθισματα που πηρα γαι την μικρη....εδω 320 και 300 και τα πηρα με 210 και 200 ευρω με τα μεταφορικά μεσα....

και μετά αναρρωτιουνται γιατι δεν υποστηριζουμε την ελληνικη αγορα....

ρε αντε.....αντε....:evil::evil:

recaro το 210;;;;;;;
britax το 200;;;;;;

εδω αφρολουτρο 6 λιρες απο αγγλια και εδω στο λητω 14 ευρω........ :shock::shock::shock::shock::shock:
ε ειπαμε......

kalamaraki
09-06-11, 01:24
recaro το 210;;;;;;;
britax το 200;;;;;;

εδω αφρολουτρο 6 λιρες απο αγγλια και εδω στο λητω 14 ευρω........ :shock::shock::shock::shock::shock:
ε ειπαμε......

γιες γιες

αν και νομιζω πως το ρεκαρο ειχε βγει 218ευρω

απο την γηραια ηπειρο και τα δυο.....

ε καλα ναι....

ποτε ξανα πριν κανω ερευνα...δεν αγοραζω απο ελλαδα....

arleta
09-06-11, 01:29
εγω τωρα ψαχνω παπουτσια για τον μεγαλο μου....
δοκιμασα σημερα ενα ζευγαρι geox για να ξερω το νουμερο και ξεκιναω να βρω......

kalamaraki
09-06-11, 01:35
εγω τωρα ψαχνω παπουτσια για τον μεγαλο μου....
δοκιμασα σημερα ενα ζευγαρι geox για να ξερω το νουμερο και ξεκιναω να βρω......

τι νουμερο ψάχνεις?

arleta
09-06-11, 01:39
τι νουμερο ψάχνεις?

στα geox το 22 ήταν ελαφρως μεγαλυτερο.... δηλ 21 δε θα του εκανε....
αρα 22 θα περω... οχι μεγαλυτερο.....

αυτα ειναι ωραια: http://www.lillifoot.co.uk/geox/paco.html ....

αλλα γενικα βλεπω κατι προσφορες και μπορει να παρω και κανενα μεγαλυτερο να υπαρχει......

Active Member
09-06-11, 01:43

αλλα γενικα βλεπω κατι προσφορες και μπορει να παρω και κανενα μεγαλυτερο να υπαρχει......

Μπουνιτσα αυτα ακριβως σε αλλο χρωμα (ενα μπεζ καφε καπως) τα πηραμε απο μαγαζι το Σαββατο 48 ευρω

εχει μεταφορικα το μαγαζι αυτο ?

annagrig1980
09-06-11, 03:53

Παντως το Αγγλικο νουμερο ειναι ενα θεμα.
Η μικρη μου φοραει 6 στα Κickers, 5 στα περισσοτερα Monsoon και 5.5 στα Clarks!!!
Στα Geox 22 :confused:
Πολλες φορες δεν αρκει να εχεις δοκιμασει απλως μια μαρκα, γιατι απο μοντελο σε μοντελο στην ιδια μαρκα εχει διαφορα.
Αγορασα απο το Monsoon στο mall ενα ζευγαρι πεδιλακια 5(22) νουμερο και ηταν τελεια. Στελνω την αδερφη μου να μου παρει και ενα αλλο σχεδιακι μιας και μας εστρωσε πολυ ωραια, μου το αγορασε και μας ειναι στενο! Επισης 5 νουμερο!!! :(

annagrig1980
09-06-11, 04:14

δηλαδη αυτη με τις 15λιρες κερδος δεν εχει..?

ε μη χ@#!ω....δηλαδη ο αλλος ποσο πια να χρεωνεται....και πρεπει να τα βαλει διπλη τιμη ρε.... ποσο πια φπα, κοστος εισαγωγης κτλπ κτλπ....

Δεν ξερω...οσος καιρος και να περασει, ασχολουμαι δυο χρονια τωρα, δεν μπορω να το συνηθίσω.....

Δεν ξερω αν ειναι ακριβως ετσι στην συγκεκριμενη περιπτωση και θα σου πω τι εννοω.
Τα ιδια παπουτσακια εχουν 15 λιρες οπως λες, δηλαδη στο περιπου 17 ευρω. Ο αλλος εδω τα δινει 30.
Δεν ξερω τι δουλεια κανεις, αλλα επειδη εγω στο παρελθον ειχα μαγαζι, δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει λογικη στις τιμες.
Απο τον αποκλειστικο αντιπροσωπο εφερνα μονο εγω στην Β. Ελλαδα ενα συγκεκριμενο ειδος (αγροτικο) και το αγοραζα 12 ευρω. Με τα μεταφορικα, το ΦΠΑ, τα λειτουργικα εξοδα και την φιλεναδα μου την εφορια το πουλουσα 27 και οσο κι'αν σου φαινεται δυσκολο να το πιστεψεις το κερδος μου ηταν ελαχιστο αλλα παρ'όλ'αυτα πορευομουν.
Οταν αρχισε να διαδιδεται το ιντερνετ και ως αγοραστικο μεσο, το ιδιο πραγμα το αγοραζες απο αμαζον με 15 λιρες και 2 λιρες μεταφορικα!!! :sad:
Μιλησ α με την εταιρια και τους εξεφρασα τα παραπονα μου γιατι θεωρουσα αδιανοητο ο Αγγλος να εχει συμφερον με πωληση 3 λιρες μονο πανω απο την αγορα και ξερεις τι μου ειπαν; Οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πουλησουν το ιδιο πραγμα στην ιδια τιμη σε Αγγλο και Ελληνα! :evil:
Μιλαμε παντα για την πριπτωση που δεν μπορεις να παρεις κατ'ευθειαν απο την παραγωγη (Κινα κατα 99%) οπως συμβαινει στις περισσοτερες γνωστες μαρκες οπου πρεπει να μεσολανησει ο γενικος αντιπροσωπος. :cry:
Αυτο με αναγκασε και στραφηκα σε Κινα και ανωνυμα προϊοντα οσο κι'αν δεν το ηθελα.
Eπισης δεν εχουν καμια μα απολυτως καμια σχεση τα εξοδα μιας οποιασδηποτε online επιχειρησης με ενα φυσικο καταστημα, στο οποιο ομως μπορει να δουλευει και να βγαζει ενα μεροκαματο π.χ. η ανηψια σου.
Δεν δικαιολογω την αισχροκερδια σε καμια περιπτωση αλλα δεν ειναι παντα τα πραγματα απλα μαθηματικα. Βεβαια για το πορτοφολι το δικο σου ετσι ειναι. ΣΟυ λεω ομως και την αλλη οψη γαι να καταλαβεις πως δουλευει μερικες φορες η αγορα. Δεν ειναι ολοι απατεωνες ουτε βγαζουν βιλες ολοι οι εμποροι. Εγω αν δεν βρω κατι σε πραγματικα σημαντικη διαφορα στην τιμη, οσο μπορω ακομα να το κανω, προσπαθω να στηριζω και την εγχωρια αγορα.
Ειμαστε ολοι μια αλυσιδα και οσο χαλαρωνουν ή σπανε καποιοι κρικοι, τοσο πιο γρηγορα θα καταρρευσουμε. Μακροπροθεσμα μπορει εγω να εχω κανει οικονομια στο προτοφολι μου αλλα αν δεν εχει να φαει ο διπλανος μου και ο παραδιπλα μου, ερχεται σιγουρα και η σειρα μου... :cry::cry:
Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα ηθελα να πω και μια αλλη αποψη.
Ευχαριστω που με ακουσατε και μην μου σκισετε τις σαρκες. :(

kikileuteris
09-06-11, 08:00
Καλημέρα

Άννα σε πιστεύω ότι είναι έτσι. Κι ότι η αισχροκέρδεια αφορά και τον νοικάρη που νοικιάζει 3000 ευρώ το μαγαζί του για να κάθεται και να πληρώνεται, από την εφορία, από το μεσάζοντα κτλ.

Και θα φέρω ένα παράδειγμα. Η κουμπάρα μου δουλεύει σε φαρμακείο χρόνια, και κατά καιρούς σε πράματα που αγοράζω, ακόμη και στα εμβόλια μου κάνει κάποια έκπτωση. Το humana ar, το γάλαπου έπαιρνα για τη μπέμπα κόστιζε στο φαρμακείο 16,40. Και της λέω τι τιμή θα μου το δώσεις? Και μου εξήγησε ότι δε μπορεί να μου κάνει τιμή γιατί το κέρδος του φαρμακείου στα γάλατα είναι 1 ευρώ. Ουσιαστικά δλδ τους είναι και φύρα.

Ξέρεις πόσο μου έβγαινε από το apo-rot? 6 ευρώ με τα μεταφορικά!!!!Δες δλδ πόσα έβγαζαν οι μεσάζοντες.

Αυτή όμως η αισχροκέρδεια με στόχο πάντα το πορτοφόλι του μέσου Έλληνα πρέπει επιτέλους να σταματήσει, έστω και με παράπλευρες απώλειεες. Ξέρω ότι ακούγεται σκληρό αλλά έτσι είναι. Γιατί όσο εγώ θα ψωνίζω από την τοπική αγορά για την ενίσχυση αυτής, τόσο θα ενισχύεται ο καπιταλισμός και οι ταξικές; διαφορές (Χριστέ μου, σαν πολιτικός ακούγομαι φτου κακά).Τόσο θα επιτρέπουμε σε κάποιους να αισχροκερδούν και να πλουτίζουν όταν οι περισσότεροι θα είμαστε μεροδούλι μεροφάι.

Αυτά τα ολίγα.

Φιλικά πάντα.

Και ναι δε συνηθίζεται καλαμαράκι. Όποτε το βλέπω συγχίζομαι ταμάλα.

LA LATINA
09-06-11, 08:13
ερωτηξη

το parapharmacie εχει το frezzyderm το παιδικο 50+ σχεδον 13 ευρω δε θυμαμαι ακριβως
και το φαρμακειο μου τα ιδια ml το εχει 24.75 !!!!!!!!!!
πως γινεται αυτο ρε κορες????
να παρω η θα ειναι καμια μουφα???

fifitsa
09-06-11, 08:39
Καλημέρα κοριτσάρες!!!
Ναι καλα....δεν το ηξερα να μη το πω κιολας....:evil:
Καλαμαράκι Πολύ καλά έκανες και αν δεις κάπου κάτι παρόμοιο να μας το ξαναπεις. Ένας λόγος που μπαίνω στη διαδικασία να ψωνίζω από το internet είναι φυσικά οι τιμές! Εχει παραγίνει το κακό και με το να τους γυρνάμε πλάτη αυτούς τους Ελληνάρες δείχνουμε έμπρακτα ότι δεν πάει άλλο και ότι δεν αντέχουμε άλλη κοροϊδία.
Αντε πρωϊ πρωϊ με έπιασε το επαναστατικό μου!!!!
Άσχετο! Καλαμαράκι, το άλλο που σου έγραψα το βράδυ το είδες?

fifitsa
09-06-11, 08:41
hvad er det?
Ε???? Μπορείς να κάνεις ένα translate pls?

maria1976
09-06-11, 09:13
Μπουνιτσα αυτα ακριβως σε αλλο χρωμα (ενα μπεζ καφε καπως) τα πηραμε απο μαγαζι το Σαββατο 48 ευρω

και εμεις τα πηραμε επισης 48 ευρω.

bebarakos
09-06-11, 09:13
hvad er det?

我不明白,我亲爱的

kiki*
09-06-11, 09:28
ερωτηξη

το parapharmacie εχει το frezzyderm το παιδικο 50+ σχεδον 13 ευρω δε θυμαμαι ακριβως

το parapharmacie δεν νομίζω ότι πουλάει μαιμουδες. Εγώ ότι και να πήρα μου βγήκε καλό. Μπορεί να έχει βέβαια κάποια στοκ απο πέρσι και να θέλει να τα διώξει.Απο την άλλη εμένα η δικιά μου φαρμακοποιός εδώ μου κάνει πάντα σχεδόν ένα 25 % κάτω στα καλλυντικά και μου είπε ότι βγάζει αρκετά πάλι. Οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Φλορα
09-06-11, 09:32
hvad er det?
Φιλαρακι μου φαινεται χαθηκες στη Σουηδικη μεταφραση........

αν βγαλεις το h σημαινει .....τι ειναι αυτο

Την καλημερα μου!!!

pondicaki
09-06-11, 09:35
κορούδες, ρίξτε ιδέες για αντιηλιακό σούργελου...

http://www.healthzone.gr/gr/antihliakh-prostasia/antihliakh-prostasia-1/frezyderm-kids-sun-care-spf-50.html

το ειχαμε και περυσι και φετος θα συνεχισουμε μ αυτο μας το ειχε προτεινει και η παιδιατρος μας...

καλημερα κοριτσια8-)

pondicaki
09-06-11, 09:37
ερωτηξη

κοιτα κι εσυ healthzone μικρη η διαφορα

LA LATINA
09-06-11, 09:48
το parapharmacie δεν νομίζω ότι πουλάει μαιμουδες. Εγώ ότι και να πήρα μου βγήκε καλό. Μπορεί να έχει βέβαια κάποια στοκ απο πέρσι και να θέλει να τα διώξει.Απο την άλλη εμένα η δικιά μου φαρμακοποιός εδώ μου κάνει πάντα σχεδόν ένα 25 % κάτω στα καλλυντικά και μου είπε ότι βγάζει αρκετά πάλι. Οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

ναι αλλα αν το αντιηλιακο ειναι περσινο χανει 50% απ την ιδιοτητα του

kiki*
09-06-11, 09:54
ναι αλλα αν το αντιηλιακο ειναι περσινο χανει 50% απ την ιδιοτητα του

το ξέρω αλλά το είπα υποθετικά. Απλά και στο φαρμακείο της γειτονιάς σου να πας πάλι δεν θα είσαι σίγουρη εάν το έχουν απο περσι. Εάν σου μπήκαν υποψίες άστο καλύτερα. Δεν έχει κανένα άλλο πιο οικονομικό? Εγώ πήρα lavera απο amazon γύρω στα 21 ευρώ (εδώ 25-26ευρω).

ravT
09-06-11, 10:00
Συγνώμη αλλά 1η φορά ακούω παιδίατρο να συστήνει 50αρι αντιηλιακό...
Κορίτσια, μέχρι 30 να παιρνετε...
Εγώ έχω το Κορρέ για τη μικρή. Μια χαρά μου φαίνεται.
Σήμερις απεργούν όλοι ε? Άρα δε περιμένω ταχυδρόμο...

culte
09-06-11, 10:02

συμφωνω με την φιλεναδα..για τα παιδιά μεχρι 30 συνιστουν οι παιδιατροι γιατί ειναι με φυσικά φιλτρα..

άνω των 30 βαθμων τα φίλτρα δεν ειναι φυσικά αλλά χημικα!

LA LATINA
09-06-11, 10:06
παιδια εγω βαζω 50 αρι απ τη μερα που γεννηθηκαν
δεν ειχα κανενα προβλημα
ειμαστε πολυ γαλακτομπουρεκα παθαινουμε τρελλη ζημια
κι εγω ακομα με β βαθμου εγκαυματα ειμαι καθε χρονο

το πηρα τελικα
καλη και η τιμη
πανω απο δεκα ευρω διαφορα

http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=522

ravT
09-06-11, 10:12
Συγνώμη βρε Στέλλα αλλά τι πρόβλημα περίμενες να δεις τώρα?

LA LATINA
09-06-11, 10:20
Συγνώμη βρε Στέλλα αλλά τι πρόβλημα περίμενες να δεις τώρα?

δικιο εχεις αχ δεν ξερω
καθε χρονο γεμιζε ολο το προσωπο μου πυον και εκανα θεραπειες με μπεπανθολ για μηνες
τωρα σωθηκα μ αυτο
και τα παιδια ποτε δεν ηλιοκαηκαν
δεν ξερω μη με μαλωσετε
το πηρα- παει.....
αχ τι αγχος

female
09-06-11, 10:33
Καλημέρα. Με πείσατε για τα αντιηλιακά καλέ!! Θα ξεκινάω να του βάζω τώρα που μένουμε εξοχικό και παίζει έξω περισσότερη ώρα. Ουφ:)

mamathoma
09-06-11, 10:38
Ξέρεις πόσο μου έβγαινε από το apo-rot? 6 ευρώ με τα μεταφορικά!!!!Δες δλδ πόσα έβγαζαν οι μεσάζοντες.

καλημέρα.μπορείς να δώσεις το site με τα γάλατα???????θα το χρειαστούμε σύντομα:lol::lol:

female
09-06-11, 10:48
Καλαμαράκι μου αυτό το λινκ με τα squeakies στην Ελλάδα, το είχα βάλει και εγώ παλιότερα όταν σας έδειχνα την περιγραφή που δίνει το σάιτ στα Ελληνικά για τα συγκεκριμένα παπούτσια.
Όντως αρκετή η διαφορά αλλά με τόση αισχροκέρδεια τελικά μάλλον ο έμπορος βγαίενι χαμένος γιατί ο αγοραστής έχει και άλλες λύσεις.

irida85
09-06-11, 11:03
Παρέλαβα κι εγώ από crazy8 ευτυχώς χωρίς να πληρώσω τελωνείο και μάλιστα ο ταχυδρόμος τα έφερε στο σπίτι...Κλασικά είχε αφήσει την κούτα στην είσοδο χωρίς να χτυπήσει κουδούνι..:shock::shock:
Πάντως είναι πολύ όμορφα ρουχαλάκια και ως προς τα νούμερα είναι ελαφρώς πιο μικρά από τα αντίστοιχα ελληνικά...Της τα πήρα όλα 18-24 και της είναι μια χαρά γιατί ευτυχώς είναι αδύνατη η δικιά μου ενώ τα περσινά της ρούχα που είναι 9-12 και 12-18 της κάνουν και φέτος...!!!:D:DΕδώ μπαίνει σε μπλουζάκι 6-9 μηνών λέμε...:lol::lol::lol:
Επίσης έχω θέμα με τα crocs, θέλω να της τα παραγγείλω αλλά δεν βρίσκω το νούμερο της...Πήγα εδώ και της τα πρόβαρα και θέλουμε το 4C5 δηλαδή το 21-22, το 22-23 της ήταν τεράστιο!!!Στο ebay που έψαξα όλοι όσοι πουλάνε ξεκινάνε από το 6C7 και πάνω...Επίσης έχω σταμπάρει ένα συγκεκριμμένο σχέδιο, αυτό http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Kids-Crocs-Hello-Kitty-Custom-Clog-/260797939870?pt=UK_Women_s_Shoes&var=&hash=item826480d0d3

κοριτσι κερκυρα δε μενεις ? (μη τη πατησω παλι) :lol:
αν ναι πηγαινε σκιαδοπουλο στη πολη, εχει βαλει περσινα κροκς 20 ευρω
εγω πηρα απο κει τελικα της μικρης χελοου κιτι γιατι δεν ειχα ξαναπαρει και ηθελα να δοκιμασω το νουμερο και δεν ηθελα να περιμενω κανα μηνα απο χονγκ κονγκ.
το λεω για τις ντοπιες ενιγουει.......

kalamaraki
09-06-11, 11:31
Δεν ξερω αν ειναι ακριβως ετσι στην συγκεκριμενη περιπτωση και θα σου πω τι εννοω.
Τα ιδια παπουτσακια εχουν 15 λιρες οπως λες, δηλαδη στο περιπου 17 ευρω. Ο αλλος εδω τα δινει 30.
Δεν ξερω τι δουλεια κανεις, αλλα επειδη εγω στο παρελθον ειχα μαγαζι, δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει λογικη στις τιμες.
Απο τον αποκλειστικο αντιπροσωπο εφερνα μονο εγω στην Β. Ελλαδα ενα συγκεκριμενο ειδος (αγροτικο) και το αγοραζα 12 ευρω. Με τα μεταφορικα, το ΦΠΑ, τα λειτουργικα εξοδα και την φιλεναδα μου την εφορια το πουλουσα 27 και οσο κι'αν σου φαινεται δυσκολο να το πιστεψεις το κερδος μου ηταν ελαχιστο αλλα παρ'όλ'αυτα πορευομουν.
Οταν αρχισε να διαδιδεται το ιντερνετ και ως αγοραστικο μεσο, το ιδιο πραγμα το αγοραζες απο αμαζον με 15 λιρες και 2 λιρες μεταφορικα!!! :sad:
Μιλησ α με την εταιρια και τους εξεφρασα τα παραπονα μου γιατι θεωρουσα αδιανοητο ο Αγγλος να εχει συμφερον με πωληση 3 λιρες μονο πανω απο την αγορα και ξερεις τι μου ειπαν; Οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πουλησουν το ιδιο πραγμα στην ιδια τιμη σε Αγγλο και Ελληνα! :evil:
Μιλαμε παντα για την πριπτωση που δεν μπορεις να παρεις κατ'ευθειαν απο την παραγωγη (Κινα κατα 99%) οπως συμβαινει στις περισσοτερες γνωστες μαρκες οπου πρεπει να μεσολανησει ο γενικος αντιπροσωπος. :cry:
Αυτο με αναγκασε και στραφηκα σε Κινα και ανωνυμα προϊοντα οσο κι'αν δεν το ηθελα.
Eπισης δεν εχουν καμια μα απολυτως καμια σχεση τα εξοδα μιας οποιασδηποτε online επιχειρησης με ενα φυσικο καταστημα, στο οποιο ομως μπορει να δουλευει και να βγαζει ενα μεροκαματο π.χ. η ανηψια σου.
Δεν δικαιολογω την αισχροκερδια σε καμια περιπτωση αλλα δεν ειναι παντα τα πραγματα απλα μαθηματικα. Βεβαια για το πορτοφολι το δικο σου ετσι ειναι. ΣΟυ λεω ομως και την αλλη οψη γαι να καταλαβεις πως δουλευει μερικες φορες η αγορα. Δεν ειναι ολοι απατεωνες ουτε βγαζουν βιλες ολοι οι εμποροι. Εγω αν δεν βρω κατι σε πραγματικα σημαντικη διαφορα στην τιμη, οσο μπορω ακομα να το κανω, προσπαθω να στηριζω και την εγχωρια αγορα.
Ειμαστε ολοι μια αλυσιδα και οσο χαλαρωνουν ή σπανε καποιοι κρικοι, τοσο πιο γρηγορα θα καταρρευσουμε. Μακροπροθεσμα μπορει εγω να εχω κανει οικονομια στο προτοφολι μου αλλα αν δεν εχει να φαει ο διπλανος μου και ο παραδιπλα μου, ερχεται σιγουρα και η σειρα μου... :cry::cry:

Καλημέρα. Πολύ ωραία όλα αυτα που λες αλλά επέτρεψε μου να εχω άλλη άποψη... Ως φοιτήτρια δούλευα επί 5 χρόνια σε βιβλιοπωλείο από το 1996 έως κ το 2001. Τα τελεταία 3 χρόνια το κρατούσα μόνη μου το μαγαζί όλα τα απογεύματα κ τα σάββατα. Είχα αναλάβει κ την αποθήκη στοκ μας κ τις παραγγελίες . Εχω μια καλή εικόνα της αισχροκέρδειας του πρώην αφεντικού μου. Για αυτο δεν πείθομαι. Εσυ καλά κάνεις κ τα λες ΑΛΛΆ τα κινέζικα προϊόντα που λες οι μη γνωστές του νετ πάνε στα κινέζικα κ τα προμηθεύονται , οι γνωστές τα παραγγέλουν κ πάλι το αποτέλεσμα είναι ένα, τα χτυπάνε κ πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! Για αυτο άσε ευχαριστώ για το ινφο αλλά δεν θα πάρω.

Καλημέρα

Άννα σε πιστεύω ότι είναι έτσι. Κι ότι η αισχροκέρδεια αφορά και τον νοικάρη που νοικιάζει 3000 ευρώ το μαγαζί του για να κάθεται και να πληρώνεται, από την εφορία, από το μεσάζοντα κτλ.

Και θα φέρω ένα παράδειγμα. Η κουμπάρα μου δουλεύει σε φαρμακείο χρόνια, και κατά καιρούς σε πράματα που αγοράζω, ακόμη και στα εμβόλια μου κάνει κάποια έκπτωση. Το humana ar, το γάλαπου έπαιρνα για τη μπέμπα κόστιζε στο φαρμακείο 16,40. Και της λέω τι τιμή θα μου το δώσεις? Και μου εξήγησε ότι δε μπορεί να μου κάνει τιμή γιατί το κέρδος του φαρμακείου στα γάλατα είναι 1 ευρώ. Ουσιαστικά δλδ τους είναι και φύρα.

Αυτή όμως η αισχροκέρδεια με στόχο πάντα το πορτοφόλι του μέσου Έλληνα πρέπει επιτέλους να σταματήσει, έστω και με παράπλευρες απώλειεες. Ξέρω ότι ακούγεται σκληρό αλλά έτσι είναι. Γιατί όσο εγώ θα ψωνίζω από την τοπική αγορά για την ενίσχυση αυτής, τόσο θα ενισχύεται ο καπιταλισμός και οι ταξικές; διαφορές (Χριστέ μου, σαν πολιτικός ακούγομαι φτου κακά).Τόσο θα επιτρέπουμε σε κάποιους να αισχροκερδούν και να πλουτίζουν όταν οι περισσότεροι θα είμαστε μεροδούλι μεροφάι.

Αυτά τα ολίγα.

Φιλικά πάντα.

Και ναι δε συνηθίζεται καλαμαράκι. Όποτε το βλέπω συγχίζομαι ταμάλα.

Να το κοιτάξεις αυτο όντως σαν πολιτικός ακούστηκες! κ όχι δεν υποστηρίζω κανέναν ελληνα όταν παίρνω από έξω δύο αντιηλιακα με 28ευρώ κ εδώ θέλω για το 1 τεμ 25ευρώ... Όχι όχι όχι! Πότε ξανά αν εχω κέρδος στο πορτοφολι μου έστω κ 3ευρώ , τρία από δω τρία από εκεί μαζεύονται ξέρεις πόσα το μήνα; έγω προσωπικα δεν νοιάζομαι παρά μόνο για το πορτοφολι μου, οποίος θέλει ας υποστηρίζει την ελληνική αγορά ...

Καλημέρα κοριτσάρες!!!

Καλαμαράκι Πολύ καλά έκανες και αν δεις κάπου κάτι παρόμοιο να μας το ξαναπεις. Ένας λόγος που μπαίνω στη διαδικασία να ψωνίζω από το internet είναι φυσικά οι τιμές! Εχει παραγίνει το κακό και με το να τους γυρνάμε πλάτη αυτούς τους Ελληνάρες δείχνουμε έμπρακτα ότι δεν πάει άλλο και ότι δεν αντέχουμε άλλη κοροϊδία.
Αντε πρωϊ πρωϊ με έπιασε το επαναστατικό μου!!!!
Άσχετο! Καλαμαράκι, το άλλο που σου έγραψα το βράδυ το είδες?

Ναι το είδα κ τελικά δίκιο έχεις άλλο είχα καταλάβει ! Αυτο όντως σηκώνει συζήτηση αλλά μετά τώρα είμαι σχολείο.

Ε καλά τώρα... Αγόραζα τα μολύβια πχ 0.18 λεπτά κ τα πουλούσα έναμισή ευρώ!

Καλημέρα. Με πείσατε για τα αντιηλιακά καλέ!! Θα ξεκινάω να του βάζω τώρα που μένουμε εξοχικό και παίζει έξω περισσότερη ώρα. Ουφ:)

Πολύ χαίρομαι!

irida85
09-06-11, 11:37
καλαμαριδιον λεω να παρω απο το πωλητη "σου" αυτα εδω για τη μικρη μου γιατι θελει η μαμα μου να τη μαθει να βγαλει τη πανα
http://cgi.ebay.co.uk/Mothercare-5-Pack-Girls-White-Cotton-Briefs-Age-2-3-/310320036093?pt=Girl_s_Clothing&hash=item484083f8fd και http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250826556890 να ναι σετακι... τι λες? απο νουμερο λες να της πεσουν μεγαλα? με ποια ρουχα να τα συγκρινω σα μεγεθος?

kalamaraki
09-06-11, 11:40
edit double post

marilia12
09-06-11, 11:58

Κικη και Λευτερη καποια στιγμη προσπαθησαν να βαλουν και τα γαλατα πρωτης ηλικιας στα σουπερ μαρκετς.
Ξερεις τι εγινε? Σηκωθηκε θυελλα αντιδρασεων απο τους φαρμακοποιους και δεν εγινε ποτε.
Για το 1 € κερδος το εκαναν?

vatraxaki
09-06-11, 12:00
καλημερα!!!
προχθες ηταν μερα παραλαβων ολα τελικα πολυ ωραια!!!
παρηγγειλα και ηλεκτρικη σκουπα απο αμαζον και περιμενω να ερθει!
βρηκα κι εναν πολητη απο ισπανια εχει ωραια καλοκαιρινα φορεματακια δειτε
http://clothes.shop.ebay.co.uk/Dresses-/63861/i.html?rt=nc&Style=Maxi&_catref=1&_dcat=63861&_fln=1&_ssn=amolamanera99&_ssov=1&_trksid=p3286.c0.m282

chatzico
09-06-11, 12:02
κορίτσια θέλω βοήθεια
Πήγε μία φίλη στη Βοστόνη για ένα μήνα μπορώ να αγοράσω πράγματα να της τα παραδώσουν και να τα στείλει με ταχυδρομείο; Θα πληρώσω πάλι τελωνείο;
Να μην σε πληγώσω, αλλά αν το πακέτο είναι μεγάλο, ακόμα και αν γράψει gift ή second hand clothes, το πιθανότερο είναι να τελωνιστεί και να πληρώσεις δασμούς. Καλύτερα να σου 'σπάσει' την παραγγελία σου, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.:wink:

το iherb δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα γιατί δεν τις γνωρίζω τις μάρκες που έχει εκτός απο τη weleda!!!

Το σάιτ αυτό έχει πολύ καλά αντηλιακά, δείτε baby sunscreen.

.Επίσης έχω σταμπάρει ένα συγκεκριμμένο σχέδιο, αυτό http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Kids-Crocs-Hello-Kitty-Custom-Clog-/260797939870?pt=UK_Women_s_Shoes&var=&hash=item826480d0d3

Υπάρχει και στο www.crocs.eu (http://www.crocs.eu), για τσέκαρέ το.

Δεν λεγαμε για τα squeakie shoes....αυτα που εχει και το kidzshoes????

E ..................

Ειμαι εξω φρενων τωρα....εξκιουζ μι

Καλό μου καλαμαράκι, γιατί φτιάχνεσαι ? Η female το έχει αναφέρει πριν καιρό. Πολύ απλά, ας διαδώσουμε όσο μπορούμε την διαφορά τιμής, για να πάρει το μύνημα το τζιμάνι εισαγωγέας :wink:

................

Συμφωνώ, νόστιμο καλαμαράκι, και εγώ φρικάρω με τις διαφορές τιμών, π.χ. αυτά τα σλιπάκια για την μικρή http://www.marksandspencer.com/5-Pack-Pure-Cotton-Briefs/dp/B001NNG2T6?ie=UTF8&ref=sr_1_2&nodeId=57495031&sr=1-2&qid=1307609450&pf_rd_r=14M75BX3RYC3C2C3BE90&pf_rd_m=A2BO0OYVBKIQJM&pf_rd_t=101&pf_rd_i=57495031&pf_rd_p=215570647&pf_rd_s=related-items-3 τα έπαιρνα από εδώ 10 ευρώ και χωρίς καμία έκπτωση 12 μήνες τον χρόνο. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω από εδώ, προτιμώ να πληρώσω το MUM και να ανεχτώ την αγένειά του, να χώσω στην παραγγελία και διάφορα άλλα και πάλι κέρδος να έχω, από το να δώσω χρήματα στον Έλληνα αντιπρόσωπο.

Κοίτα, έχεις εν μέρει δίκιο. Οι αντιπρόσωποι είναι που έχουν χαλάσει την αγορά, στο μεγαλύτερο ποσοστό, παρά οι έμποροι. Όταν ο έμπορος αγοράσει σε ψηλή τιμή, θα πουλήσει και ψηλά, για να επιβιώσει.

Στα περισσότερα πράγματα, έτσι γίνεται, είτε τρόφιμα, είτε ρούχα, είτε οτιδήποτε.

Σαφώς υπάρχουν και αρκετοί πονηροί έμποροι, που δεν πάνε κάν στο 1 προς 2 αλλά ανεβάζουν την κλίμακα, αλλά πλέον με τους εισαγωγείς/αντιπροσώπους να ορίζουν το παιχνίδι στην αγορά, τα πράγματα έφθασαν εδώ που είναι.

Έχει τύχει να δώ τιμολόγια αγοράς από μεγάλα καταστήματα επίπλων, κυριολεκτικά ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΑ (π.χ. ένας καναπές 10.000 ευρώ!!!!!!!!!!), και νόμιζα ότι τα μάτια μου έκαναν πουλάκια. Δεν είδα τίποτα αγορασμένο πάνω από 1000 ευρώ. Μιλάμε για βαριά και ογκώδη έπιπλα. Συνεπώς, ποιός φταίει ? Το κατάστημα φταίει που τα δίνει στις τιμές αυτές ? Ή τα απίστευτα ψώνια που τα σκάνε και τους έχουν κάνει Θεούς ? Επίσης, σε αυτό το παιχνίδι με τις τρελές τιμές παίζουν και άλλα πράγματα, που δεν τα μαθαίνουμε οι κοινοί θνητοί. Περισσότερες λεπτομέρειες στο Πάρκο Τρίτση, αν έχω κέφια να σας τα πώ ε ?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

我不明白,我亲爱的

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Φιλαρακι μου φαινεται χαθηκες στη Σουηδικη μεταφραση........

αν βγαλεις το h σημαινει .....τι ειναι αυτο

Την καλημερα μου!!!

Πως το έλεγαν στα σουηδικά το 'καλά'? ΒRAA......

συμφωνω με την φιλεναδα..για τα παιδιά μεχρι 30 συνιστουν οι παιδιατροι γιατί ειναι με φυσικά φιλτρα..

Συμφωνώ απολύτως, πάνω από 30άρι, σκέτη χημεία. Καλύτερα συχνότερες επαλοίψεις.

δικιο εχεις αχ δεν ξερω
καθε χρονο γεμιζε ολο το προσωπο μου πυον και εκανα θεραπειες με μπεπανθολ για μηνες
τωρα σωθηκα μ αυτο
και τα παιδια ποτε δεν ηλιοκαηκαν
δεν ξερω μη με μαλωσετε
το πηρα- παει.....
αχ τι αγχος

Στελλίτσα, αν είναι κάθε φορά που κάνεις μια ονλαιν αγορά, να χρειάζεσαι ηρεμιστικό μετά, άστο καλύτερα :lol::lol::lol: Βρε γιατί αγχώνεσαι τόσο πολύ ? Ποιός ο λόγος ? Άντε, δάσκαλε που δίδασκες, σε άλλα τόπικς καλά τα λές, γιατί δεν τα εφαρμόζεις ? Σμάτς σμούτς

καλημέρα.μπορείς να δώσεις το site με τα γάλατα???????θα το χρειαστούμε σύντομα:lol::lol:

Δες στο καλαμαράκι στην υπογραφή της. Ρίξε μια ματιά και στο σάιτ με τα ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ στην υπογραφή της SOEVAN07:wink:

irida85
09-06-11, 12:09
καλαμαριδιον λεω να παρω απο το πωλητη "σου" αυτα εδω για τη μικρη μου γιατι θελει η μαμα μου να τη μαθει να βγαλει τη πανα
http://cgi.ebay.co.uk/Mothercare-5-Pack-Girls-White-Cotton-Briefs-Age-2-3-/310320036093?pt=Girl_s_Clothing&hash=item484083f8fd και http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250826556890 να ναι σετακι... τι λες? απο νουμερο λες να της πεσουν μεγαλα? με ποια ρουχα να τα συγκρινω σα μεγεθος?

πηρε καμια αλλη αυτα τα φανελακια να με βοηθησει?

chatzico
09-06-11, 12:15
Λοιπόν, να σας πω να γελάσετε ? Όχι να νευριάσετε, ακούς καλαμαράκι ?

Θυμάστε που έψαχνα το proactive liquid collagen ? Είχα αναφέρει τις διαφορές τιμών εδώ (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=2051164&postcount=29003). Λοιπόν, μου στέλνει μύνημα ο Άγγλος ότι πρόσφατα αρχίσαμε συνεργασία στην Ελλάδα με τον τάδε και αν θέλετε ψωνίστε από εκεί. Του απαντώ ΟΚ αλλά αν θέλω να ψωνίσω από εσάς τι θα μου χρεώσετε ? Ιδού η απάντηση

1 x Pro Active @ £29.95 shipping @ £6.00 total price £35.95
2 x Pro Active @ £59.90 shipping @ £10.00 total price £69.90
3 x Pro Active @ £75.00 shipping @ £16.00 total price £91.00

Τα συμπεράσματα δικά σας ....... δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω στον Έλληνα εισαγωγέα ούτε ένα ευρώ παραπάνω, μπορεί να παραγγείλω μια φορά από έξω, για να δω το μπραντ και να ψάξω και στις ΗΠΑ για καλύτερη τιμή. Πάντως στο ελληνικό τζιμάνι, δεν δίνω, γιατί σίγουρα το έχει πάρει στο 1/2 της αγγλικής τιμής και το έχει υπερκοστολογίσει.............

Και όπως έλεγε και η αγαπημένη μου Λιλή Ζωγράφου, 'ΚΑΙ ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΕΛΩ.......'.:-P:-P

chatzico
09-06-11, 12:18
πηρε καμια αλλη αυτα τα φανελακια να με βοηθησει?

Η μικρή σου είναι 1,5 έτους ? Από διαστάσεις, που κινείται ? Ψηλή, αδύνατη, γεμάτη ???

Στην δική μου που είχα πάρει μάδερκεαρ εσώρουχα, τα έπαιρνα στάνταρ ένα νούμερο μεγαλύτερο από την ηλικία της. Π.χ. τον Μάιο που έκλεινε τα 2, της πήρα το 2-3. Τα σλιπάκια ήταν μια χαρά, έχουν και λαστιχάκι και κρατάνε στην μέση. Τα φανελάκια και λίγο μακριά να είναι, σε ενοχλεί πολύ ?

Φλορα
09-06-11, 12:34

ναι μωρε κι εγω την πατησα και πηρα κατα λαθος 50αρι...το φοραω εγω τωρα...

εχεις απολυτο δικιο....

νομιζω οτι και για μας ακομα καλο ειναι να χρησιμοποιουμε αντηλιακα με χαμηλοτερους δεικτες και με πιο συχνες επαληψεις.

edit double post

Δυστυχως θα συμφωνησω μαζι σου και λεω δυστυχως γιατι οι περισσοτεροι ελληνες εμποροι αισχροκερδουν...εχω κι εγω προσωπικη εμπειρια,λυπαμαι ομως που δεν μας επιτρεπουν να στηριξουμε την ελληνικη αγορα....ειλικρινα λυπαμαι.....

Οι αντιπρόσωποι είναι που έχουν χαλάσει την αγορά, στο μεγαλύτερο ποσοστό, παρά οι έμποροι. Όταν ο έμπορος αγοράσει σε ψηλή τιμή, θα πουλήσει και ψηλά, για να επιβιώσει.

Στα περισσότερα πράγματα, έτσι γίνεται, είτε τρόφιμα, είτε ρούχα, είτε οτιδήποτε.

Σωστη!!!:rolleyes::rolleyes:

Σαφώς υπάρχουν και αρκετοί πονηροί έμποροι

ουκ ολιγοι!!

Πως το έλεγαν στα σουηδικά το 'καλά'? ΒRAA......

Και παλι σωστηηηη!!!!Braa!!!;);)

Φλορα
09-06-11, 12:38
Οπως παντα τα σκ@....σα παλι με τις παραθεσεις!!! χαχα!!:rolleyes::rolleyes:

annagrig1980
09-06-11, 12:39
Καλημέρα. Πολύ ωραία όλα αυτα που λες αλλά επέτρεψε μου να εχω άλλη άποψη... Ως φοιτήτρια δούλευα επί 5 χρόνια σε βιβλιοπωλείο από το 1996 έως κ το 2001. Τα τελεταία 3 χρόνια το κρατούσα μόνη μου το μαγαζί όλα τα απογεύματα κ τα σάββατα. Είχα αναλάβει κ την αποθήκη στοκ μας κ τις παραγγελίες . Εχω μια καλή εικόνα της αισχροκέρδειας του πρώην αφεντικού μου. Για αυτο δεν πείθομαι. Εσυ καλά κάνεις κ τα λες ΑΛΛΆ τα κινέζικα προϊόντα που λες οι μη γνωστές του νετ πάνε στα κινέζικα κ τα προμηθεύονται , οι γνωστές τα παραγγέλουν κ πάλι το αποτέλεσμα είναι ένα, τα χτυπάνε κ πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! Για αυτο άσε ευχαριστώ για το ινφο αλλά δεν θα πάρω.

Μην εισαι απολυτη.
Το οτι αισχροκερδουσε το πρωην αφεντικο σου δεν σημαινει οτι αυτοματως ολοι οι εμποροι ειναι απατεωνες.
Γραφεις οτι δουλευεις σε σχολειο οποτε υποθετω οτι εισαι δασκαλα ή καθηγητρια. Τις προαλλες συνελαβαν καποιον καθηγητη που διακινουσε παιδικο πορνογραφικο υλικο. Αυτο σε κανει αυτοματα και σενα διεστραμμενη επειδη εισαι συναδελφος του;
Βεβαιως και ειναι απολυτα λογικο και σεβαστο αυτο που λες οτι δεν θες να χασεις ουτε ευρω απο τα ψωνια σου. Σκεψου ομως οτι καποτε απο αυτον που κατηγορεις εβγαζες ενα μεροκαματο που σημερα βγαζει μια αλλη κοπελιτσα. ΑΥριο δεν θα εχει ουτε αυτη δουλεια. Στο τελος θα μεινουν να εργαζονται μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι; Κι'αυτοι για ποσο;
Δεν εχω αντιρρηση σε οσα λες. Εκφραζω απλα τον προβληματισμο μου γιατι η κατασταση γυρω μας ειναι τραγικη...
Δεν νομιζω οτι κανεις μας ζει σε αλλον πλανητη, ετσι δεν ειναι;
Μια-μια οι επιχειρησεις κλεινουν και αυτος που χαιρεται και λεει καλα να παθει ο απατεωνας που εβγαζε τοσα λεφτα, δεν βλεπει και τον υπαλληλο που κλαιει με μαυρο δακρυ με μια οικογενεια απο πισω...

vatraxaki
09-06-11, 12:43
κοριτσια να ρωτησω κατι αν κερδισω σε δημοπρασια και τελικα δεν το θελω τι γινεται;

chatzico
09-06-11, 12:45
Οπως παντα τα σκ@....σα παλι με τις παραθεσεις!!! χαχα!!:rolleyes::rolleyes:
Μύνημα ελήφθη, όβερ !!!!!!!!

κοριτσια να ρωτησω κατι αν κερδισω σε δημοπρασια και τελικα δεν το θελω τι γινεται;
Δεν νομίζω ότι έχεις περιθώριο να υπαναχωρήσεις αλλά ας πει και κάποια πιο έμπειρη.

kikileuteris
09-06-11, 12:46

Είναι το www.apo-rot.de Έχει 10 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα. Εγώ παίρνω τα γάλατα 10 τη φορά και μου έβγαιναν 6 ευρώ με τα μεταφορικά.

Παρόλαυτα, αν θες πέρνα κι από την ενότητα του θηλασμού, μήπως τελικά δεν το χρειαστείς καθόλου!

Α, και μπιμπερό από ebay. Τομμεε Τιππεε τα 9 30 ευρώ. Και αποστειρωτή από άμαζον, της αβεντ τον έχει πάμφθηνο. Κι ότι άλλο χρειαστείς πες.

Κικη και Λευτερη καποια στιγμη προσπαθησαν να βαλουν και τα γαλατα πρωτης ηλικιας στα σουπερ μαρκετς.
Ξερεις τι εγινε? Σηκωθηκε θυελλα αντιδρασεων απο τους φαρμακοποιους και δεν εγινε ποτε.

Πιθανώς ξεσηκώθηκαν οι μεσάζοντες. Η κουμπάρα μου δουλεύει εκεί, δεν είναι δικό της, για να έχει κέρδος. Ή γιατί κοντά στα γάλατα είχαν κέρδος κι από την πιπίλα, τα μπιμπερό κτλ.

Α, και σκέτο Κική, ο Λευτέρης δε μπαίνει ποτέ, χεχε

irida85
Η μικρή σου είναι 1,5 έτους ? Από διαστάσεις, που κινείται ? Ψηλή, αδύνατη, γεμάτη ???

Στην δική μου που είχα πάρει μάδερκεαρ εσώρουχα, τα έπαιρνα στάνταρ ένα νούμερο μεγαλύτερο από την ηλικία της. Π.χ. τον Μάιο που έκλεινε τα 2, της πήρα το 2-3. Τα σλιπάκια ήταν μια χαρά, έχουν και λαστιχάκι και κρατάνε στην μέση. Τα φανελάκια και λίγο μακριά να είναι, σε ενοχλεί πολύ ?

ναι και 11.5 κιλα ειναι.
μαλιστα οσο περιμενα του εστειλα μαιλ για combined postage και δε μου κοψε τη μια λιρα οπως λεει στο σαιτ, αλλα δε θα το κανω θεμα ισως να μπερδευτηκε απλα γιατι λεω να παρω μονο τα φανελακια απο κει που αποτι λετε ειναι ωραια ποιοτητα και να παρω αυτα τα βρακακια http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290570744562 ή 6 ή 9 θα παρω που ειναι ελαχιστα πιο ακριβα και εχουν και σχεδια ντισνευ... τα του μαδερ παραειναι λευκα... αλλα ελεγα να τα κανω σετ.... δε πειραζει, θα ευχαριστηθει η μικρη με τα σχεδιακια!

fairytale
κορίτσια λίγη βοήθεια γιατί μπερδευτηκα!!!
αυτό με το πάνω απο δείκτη 30 οτι έχει χημικά φίλτρα το αντηλιακό το έλεγα χθες...
όμως....
στο λινκ που έβαλα για το αντηλιακό του Κορρέ, είναι 50άρι αλλά γράφει οτι έχει φυσικά φίλτρα...
να το πάρω ή να κοιτάξω για κανένα 30άρι???????
αλλά και πάλι γιατί να λέει ψέμματα ο Κορρές??????

όσο για τους αντιπροσώπους....τι να πει κανείς....
όταν βιαζόμουν για να πάρω το 2ο κάθισμα αυτοκινήτου maxi cosi priori fix τράβαγα τα μαλλιά μου που σκασαμε 450 ευρουλάκια στο Λητώ για να το παρουμε επειδή δε θα προλάβαινα να μου έρθει απο το εξωτερικό...
ωστόσο έκανα φασαρία μέσω μέιλ στο Λητω, αντάλλαξα άπειρα μέιλ με την υπεύθυνη μαρκετινγκ (μέχρι που βγήκαμε και κοντοχωριανές!) και στο τέλος μου είπε οτι θα μεταφέρει στον αντιπροσωπο τα παράπονα μου...
ζήρτησα να μου δωσει τα στοιχεία να επικοινωνησω εγώ...μου έδωσε το μέιλ μιας κυρίας, στην οποία έστειλα επανειλημένως και απάντηση δεν έλαβα ποτέ....
γιατί άραγε???? μηπως επειδή δεν είχαν τι να μου απαντήσουν όταν στα μειλ μου συμπεριέλαβα λινκς όλα τα σάιτ του εξωτερικού με τις τεράστιες διαφορές τιμης με τις δικές τους????????????

female
09-06-11, 12:47
Vatraxaki θα μπορούσες να στείλεις μήνυμα στον πωλητή να του εξηγείς τους λόγους που δεν θέλεις το προιόν μήπως και δεχτεί να ακυρώσει την συναλλαγή.
Αλλά εφόσον δεν το ήθελες καλέ γιατί το χτύπησες?

vatraxaki
09-06-11, 12:48
Vatraxaki θα μπορούσες να στείλεις μήνυμα στον πωλητή να του εξηγείς τους λόγους που δεν θέλεις το προιόν μήπως και δεχτεί να ακυρώσει την συναλλαγή.
Αλλά εφόσον δεν το ήθελες καλέ γιατί το χτύπησες?
αχ γιατι ηθελε μια ξαδερφη μου ενα μπλουζακι και τωρα μου λεει το μετανιωσα δεν το θελω γκρρρρ τι να της πω τωρα!

female
09-06-11, 12:50
Ε κυρία ξαδέρφη δεν το κάνουν έτσι! Έχουμε και ένα κούτελο και έναν λόγο:)
Πες στον πωλητή ό,τι το αγόρασες για λογαριασμό μιας ξαδέρφης σου και εκείνη μετάνιωσε. Κάνε την προσπάθειά σου.

vatraxaki
09-06-11, 12:57
Ε κυρία ξαδέρφη δεν το κάνουν έτσι! Έχουμε και ένα κούτελο και έναν λόγο:)
Πες στον πωλητή ό,τι το αγόρασες για λογαριασμό μιας ξαδέρφης σου και εκείνη μετάνιωσε. Κάνε την προσπάθειά σου.
εμ ελα μου ντε εχω καθαρο κουτελο και θα μου το αμαυρωσει εχει αλλα ρουχακια που μου αρεσαν να του πω να μου στειλει κατι αλλο;
θα το δεχτει;

female
09-06-11, 12:59
Ποτέ δεν ξέρεις, ρώτησέ τον. Κάθε πωλητής στο e-bay είναι διαφορετική περίπτωση.

vatraxaki
09-06-11, 13:02
Ποτέ δεν ξέρεις, ρώτησέ τον. Κάθε πωλητής στο e-bay είναι διαφορετική περίπτωση.
ευχαριστω τωρα στελνω μυνημα!

fairytale
09-06-11, 13:02
αυτό με το πάνω απο δείκτη 30 οτι έχει χημικά φίλτρα το αντηλιακό το έλεγα χθες...
όμως....
στο λινκ που έβαλα για το αντηλιακό του Κορρέ, είναι 50άρι αλλά γράφει οτι έχει φυσικά φίλτρα...

άκυρη η ερωτηση κορίτσια!!!
ενω στην περιγραφη του προιοντος στο ονλαιν φαρμακειο που θα το αγοραζα γραφει οτι περιέχει φυσικά φίλτρα, στο σαιτ του Κορρέ γράφει ΧΩΡΙΣ φυσικά φίλτρα! οπότε πάμε για άλλα....;-)

kiki*
09-06-11, 13:10
όμως....

όταν βιαζόμουν για να πάρω το 2ο κάθισμα αυτοκινήτου maxi cosi priori fix τράβαγα τα μαλλιά μου που σκασαμε 450 ευρουλάκια στο Λητώ για να το παρουμε επειδή δε θα προλάβαινα να μου έρθει απο το εξωτερικό...
ωστόσο έκανα φασαρία μέσω μέιλ στο Λητω, αντάλλαξα άπειρα μέιλ με την υπεύθυνη μαρκετινγκ (μέχρι που βγήκαμε και κοντοχωριανές!) και στο τέλος μου είπε οτι θα μεταφέρει στον αντιπροσωπο τα παράπονα μου...
ζήρτησα να μου δωσει τα στοιχεία να επικοινωνησω εγώ...μου έδωσε το μέιλ μιας κυρίας, στην οποία έστειλα επανειλημένως και απάντηση δεν έλαβα ποτέ....
γιατί άραγε???? μηπως επειδή δεν είχαν τι να μου απαντήσουν όταν στα μειλ μου συμπεριέλαβα λινκς όλα τα σάιτ του εξωτερικού με τις τεράστιες διαφορές τιμης με τις δικές τους????????????

εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κανένα άλλο αντηλιακό για το μωρό. Εγώ ότι έχω πάρει του Korre τα έχω ρίξει στα σκουπίδια γιατί μου προκαλούν φαγούρα. Μέχρι και κραγιόν του δεν μπορώ να βάλω. Γενικώς κάτι δεν πάει καλά. Και απο ότι κατάλαβα όλες οι εταιρείες βιολογικών με αντηλιακά (τουλάχιστον οι πιστοποιημένες απο τους οργανισμούς και απο τα μέλη εδώ :lol:) είναι μέχρι 30 δείκτη. Αυτό κάτι σημαίνει. Αυτό που πήρα για τον Αβραάμ μου είναι με 20. Απλά θα κάνω συχνές επαλείψεις.

to adraki mou!
09-06-11, 13:18
Καλημερα κοριτσακια μου σημερα πρελαβα τα σαγιοναρακια havaianas
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280668827974&ssPageName=ADME:L:OC:GB:1123

Ευχαριστω καλαμαρακι μου για τη βοηθεια!!!!!

chatzico
09-06-11, 13:27
όμως....

Μην πιστεύεις και όλα όσα γράφονται για τον ΚΟΡΡΕ, δες και τι λέει η ΚΙΚΗ.

Στο άλλο ζήτημα που θίγεις, δίνεις την απάντηση μόνη σου. Ακριβώς όπως τα λές, τι να σου πούν δηλαδή ? Τι αντεπιχείρημα να φέρουν στο αυταπόδεικτο ?

Πού όταν κοίταγα για ανάποδο κάθισμα μου έδιναν συγκεκριμένο μοντέλο 450 ευρώ και 50 ευρώ δωροεπιταγή και το έβρισκα σε άλλο μαγαζί - και στην Ελλάδα παρακαλώ !!! ας είναι καλά τα κορίτσια που μου έκαναν σήμα - που κάνει και ονλαιν πωλήσεις 350 ευρώ με 5 ευρώ μεταφορικά ? Που τους το είπα, ότι δηλ. θα το πάρω από αλλού και θα μου το φέρουν και σπίτι μου, εδώ ήρθα μόνο για να το δώ και μου κράτησαν το τηλ. μου και με έπαιρναν για να υπενθυμίσουν την 'καταπληκτική τους προσφορά' ? Δεν υπάρχει αιδώς και δεν τα έχω με την πωλήτρια, ότι της είπαν να πεί και να κάνει, έκανε και έλεγε. Με την αφιλοτιμία τους τα πήρα, σε κοροιδεύω μέσα στα μούτρα σου και εσύ πρέπει να πεις και ευχαριστώ που καταδέχομαι να σου πουλήσω σε τρελές τιμές και σου πετάω και δωράκι, που το έχεις ήδη πληρώσει :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Βρε ούστ, που λέει και το γαστερόποδο...............8-)8-)

fairytale
09-06-11, 13:32
εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κανένα άλλο αντηλιακό για το μωρό. Εγώ ότι έχω πάρει του Korre τα έχω ρίξει στα σκουπίδια γιατί μου προκαλούν φαγούρα. Μέχρι και κραγιόν του δεν μπορώ να βάλω. Γενικώς κάτι δεν πάει καλά. Και απο ότι κατάλαβα όλες οι εταιρείες βιολογικών με αντηλιακά (τουλάχιστον οι πιστοποιημένες απο τους οργανισμούς και απο τα μέλη εδώ :lol:) είναι μέχρι 30 δείκτη. Αυτό κάτι σημαίνει. Αυτό που πήρα για τον Αβραάμ μου είναι με 20. Απλά θα κάνω συχνές επαλείψεις.

καλά σίγουρα πλέον θα κοιτάξω για άλλο όπως είπα!
ωστόσο για τα προιόντα του Κορρέ θα διαφωνήσω!
εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη!
οτι έχω χρησιμοποιήσει ως τωρα με έχει αφησει ικανοποιημένη!
ϊσως απλά τα προιόντα του να μη σου ταιριάζουν στο δέρμα,κλπ...
δε σημαίνει οτι δεν είναι καλά...;)

maria_s
09-06-11, 13:33
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280668827974&ssPageName=ADME:L:OC:GB:1123

αχ είναι τέλεια αλλά βρε κούκλα μου πανάκριβα τα πλήρωσες!!!

στο μουγερ (τα απλά όμως όχι με τα προβατάκια) τα είχε 15-20 ευρώ...

chatzico
09-06-11, 13:35
Κορίτσι, όλα αυτά εξαρτώνται από το τι ταιριάζει στο δέρμα καθεμιάς και κάθε παιδιού.

Η δική μου ένσταση είναι ως προς την βιολογική / οικολογική πλευρά που παρουσιάζουν. Ρίξε μια ματιά στο τόπικ με τα ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ / ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ και βάλε τα συστατικά στο cosmeticsdatabase ή στο άλλο σάιτ που ανέφερε πριν 1-2 η ΑΓΓΕΛΟΜΑΡΙΟΣ και θα καταλάβεις τι εννοώ.:wink:

kiki*
09-06-11, 13:37

εννοείται αλλά υποτίθεται ότι τα βιολογικά κτλ που δεν έχουν χημικά μέσα μπορούν να έχουν και τις λιγότερες παρενέργειες. Ενώ εγώ απο την Korre πάθαινα γωνιακή χειλίτιδα που οφείλεται στα χημικά του προιόντος. Μπορεί σε σένα αυτά τα χημικά να μην σε πειράζουν. Απλά δεν μπορούν να πασάρουν ότι είναι βιολογικά κτλ όπως λέει και chatziko.

kolibigi
09-06-11, 13:38
Να απαντήσω κι εγώ που έχω πάρει πολλές φορές τέτοια εσώρουχα?
Φανελάκια πάρε σίγουρα ένα νούμερο μεγαλύτερα. Θα είναι λίγο πιο μακριά αλλά βολεύουν το χειμώνα που θα τα βάζεις μέσα από το παντελόνι και δεν θα βγαίνουν.
Βρακάκια πάρε το νούμερό της κανονικά.

to adraki mou!
09-06-11, 13:40
αχ είναι τέλεια αλλά βρε κούκλα μου πανάκριβα τα πλήρωσες!!!

στο μουγερ (τα απλά όμως όχι με τα προβατάκια) τα είχε 15-20 ευρώ...

Εγω ομως μενω Παρο και δεν εχουμε Μουγερ;)
οποτε αναγκαστικα βρηκα απο ebay παντος χαλαλι ειναι τελεια!!!!!!

fairytale
09-06-11, 13:45
εγω δεν τα αγοράζω για βιολογικά κορίτσια...
και δεν είδα και κάπου να ισχυρίζονται οτι είναι βιολογικά...
μόνο σε ένα παιδικό τους αντηλιακό με δέικτη 30 το γραφουν και αναφέρουν και την πιστοποίηση...
στα προιόντα που έχω αγοράσει γράφουν πάνω κάτα ποιό ποσοστό είναι φυτικά (πχ μια κρέμα σωματος που εχω γραφει οτι είναι κατά 93,5 φυτική).
οπότε φυσικά και ξέρω οτι έχουν και χημικά μέσα!
αλλά για μένα δε με νοιάζει ιδιαίτερα να χρησιμοποιώ απόλυτα φυτικά και βιολογικά προιόντα...
για το παιδί μου όμως με νοιάζει...

kalamaraki
09-06-11, 13:48
Μην εισαι απολυτη.
Το οτι αισχροκερδουσε το πρωην αφεντικο σου δεν σημαινει οτι αυτοματως ολοι οι εμποροι ειναι απατεωνες.
Γραφεις οτι δουλευεις σε σχολειο οποτε υποθετω οτι εισαι δασκαλα ή καθηγητρια. Τις προαλλες συνελαβαν καποιον καθηγητη που διακινουσε παιδικο πορνογραφικο υλικο. Αυτο σε κανει αυτοματα και σενα διεστραμμενη επειδη εισαι συναδελφος του;
Βεβαιως και ειναι απολυτα λογικο και σεβαστο αυτο που λες οτι δεν θες να χασεις ουτε ευρω απο τα ψωνια σου. Σκεψου ομως οτι καποτε απο αυτον που κατηγορεις εβγαζες ενα μεροκαματο που σημερα βγαζει μια αλλη κοπελιτσα. ΑΥριο δεν θα εχει ουτε αυτη δουλεια. Στο τελος θα μεινουν να εργαζονται μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι; Κι'αυτοι για ποσο;
Δεν εχω αντιρρηση σε οσα λες. Εκφραζω απλα τον προβληματισμο μου γιατι η κατασταση γυρω μας ειναι τραγικη...
Δεν νομιζω οτι κανεις μας ζει σε αλλον πλανητη, ετσι δεν ειναι;
Μια-μια οι επιχειρησεις κλεινουν και αυτος που χαιρεται και λεει καλα να παθει ο απατεωνας που εβγαζε τοσα λεφτα, δεν βλεπει και τον υπαλληλο που κλαιει με μαυρο δακρυ με μια οικογενεια απο πισω...

Eπέτρεψε μου να ειμαι απολυτη....ετσι μου αρεσει!

Δεν προκειτε να με πεισεις ουτε καν το ξανασκεφτω οτι ολοι δεν το κάνουν...

Ολοι το κάνουν δοθείσα η ευκαιρια....

Προβληματισμο εχω και εγω μεγάλο οταν παω στα μαγαζια για ερευνα....
Και καταληγω καθε μα καθε φορα να φευγω εξοργισμενη....

Να θελω να παρω -οχι απο ανάγκη- επειδη θελω ομως βιντεοκαμερα....
Και εδω το πλαισιο να την εχει 450ευρω....και το αμαζον 245ευρω...

Ε οχι οχι οχι....δεν δινω τα λεφτα μου εδώ ....τελος!

Να μην υπερτιμολογουσαν....να μην εκαναν οτι εκαναν οι μεσαζοντες οι εμποροι και ολη η αλυσιδα για να μη φταναμε εδω....

Να αρνουμαι να αγοράσω απο ελληνα εμπορο/μαγαζι....

Υγ...το αφεντικο μου δεν αισχροκερδουσε με την εννοια που καταλαβες....
εδινε το προιον στη τιμή που ειχε ολη η αγορα....εκει ειναι ομως το προβλημα ....οτι ολοι το εκαναν αυτο!!!

Υγ. το παραδειγμα σου ειναι ατοπο....

irida85
09-06-11, 13:49
Να απαντήσω κι εγώ που έχω πάρει πολλές φορές τέτοια εσώρουχα?
Φανελάκια πάρε σίγουρα ένα νούμερο μεγαλύτερα. Θα είναι λίγο πιο μακριά αλλά βολεύουν το χειμώνα που θα τα βάζεις μέσα από το παντελόνι και δεν θα βγαίνουν.
Βρακάκια πάρε το νούμερό της κανονικά.

ok πηρα το 2-3 φανελακια...
βρακακια οσα εχω παρει 18-24 δε μου γεμισαν το ματι, μικρα μου φανηκαν και ετσι τα πηρα κι αυτα 2-3, ε αν ειναι τοσο μεγαλα και της πεφτουν τι να πω................! θα τα βαλει πιο μετα..... εξαλλου τα πηρα απο τωρα που εχω κανα μηνα μπροστα μου για να προλαβω ;)
τελικα μου κανε καλη προσφορα στα μεταφορικα και πηρα 3 τριαδες δηλαδη 9! μινι μαους, τινκερμπελ και τουιτι! δεν τα ειχε κανεις αλλος τοσο φθηνα....

kalamaraki
09-06-11, 13:51
βρακακια οσα εχω παρει 18-24 δε μου γεμισαν το ματι, μικρα μου φανηκαν και ετσι τα πηρα κι αυτα 2-3, ε αν ειναι τοσο μεγαλα και της πεφτουν τι να πω................! θα τα βαλει πιο μετα..... εξαλλου τα πηρα απο τωρα που εχω κανα μηνα μπροστα μου για να προλαβω ;)
τελικα μου κανε καλη προσφορα στα μεταφορικα και πηρα 3 τριαδες δηλαδη 9! μινι μαους, τινκερμπελ και τουιτι! δεν τα ειχε κανεις αλλος τοσο φθηνα....

ααααααααααα

ξέχασα να σου πω.....

αυτος δεν ειναι ο πωλητης μου....αλλος ειναι!! ψχε χεχε

Active Member
09-06-11, 14:00

to adraki mou! ποσο εχουν στα καταστηματα αυτα τα σαγιοναρακια?

maria_s
09-06-11, 14:03

γυρω στα 20 ευρω εχουν

chatzico
09-06-11, 14:05
http://www.mouyer.gr/mouyer/content/SearchResults.aspx?id=&sx=&sz=&age=&col=&brnd=HAVAIANAS&coll=summer2011&d=2&rd=11725043&f=-1&rf=-1&m=-1&rm=-1&l=2

Active Member
09-06-11, 14:05
γυρω στα 20 ευρω εχουν

α οκ .... θενκς Μαρια!

irida85
09-06-11, 14:15
ααααααααααα

ξέχασα να σου πω.....

αυτος δεν ειναι ο πωλητης μου....αλλος ειναι!! ψχε χεχε
ααααααααααααααα και ποιος ειναι? πως ειχα αυτην την εντυπωση? μηπως ειναι ο Pyjama party????

εντιττττττττττττ ελα καλαμαρι σ'εχω, μηπως το καλαμαροπαιδο χρειαζεται ενα καπελακι? ενα χελλοου κιττυ καπελακι????
http://shop.ebay.co.uk/meg246horses/m.html?_nkw=hello+kitty&_sacat=0&_odkw=&_osacat=0&_trksid=p3911.c0.m270.l1313 δε το χω ψαξει το θεμα αλλα δενε χω ξαναδει τετοια ομορφα σχεδια!!!!!!

εχμμμμμμ μολις μου ηρθε μαιλ οτι τα βρακακια ταχυδρομηθηκαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τελεια η κοπελια!!!!!!!!!!!!!

irida85
09-06-11, 14:41
αααα και τα φανελακια ταχυδρομηθηκαν!!!!! ολοι στο ταχυδρομειο ειναι σημερα? :)

litsat
09-06-11, 15:16
εχμμμμμμ μολις μου ηρθε μαιλ οτι τα βρακακια ταχυδρομηθηκαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τελεια η κοπελια!!!!!!!!!!!!![/QUOTE]

Κι εγω αγορασα για τον γιο μου το πρωι γιατι ειμαστε στη φαση του γιογιο:lol::lol::lol: απο χθες (με μια σφουγγαριστρα στο χερι ειμαι αλλα σημερα προλαβαμε μια φορα;-))
και τα δικα μου εχουν ειδη ταχυδρομηθει:shock: οταν παραλαβω θα σας πω και ποιοτικα πως ειναι .
Προτιμησα να παρω οικονομικα τωρα για την αρχη, Τα 18 με 14 ευρω. Ο πωλητης ειναι αυτος
http://myworld.ebay.co.uk/sweetpeajunior/?_trksid=p4340.l2559

Γατουλα
09-06-11, 15:18

υποκλινομαι

annagrig1980
09-06-11, 15:26
Eπέτρεψε μου να ειμαι απολυτη....ετσι μου αρεσει!

Συγνωμη, δεν ειχα καταλαβει...
Προφανως δεν θα συνεχιζα την συζητηση αν ηξερα το σκεπικο σου.
Απλα θα προσθεσω αυτο:

...
Να θελω να παρω -οχι απο ανάγκη- επειδη θελω ομως βιντεοκαμερα....
Και εδω το πλαισιο να την εχει 450ευρω....και το αμαζον 245ευρω...

Ημουν σαφης και ξεκαθαρη. Το εγραψα ετσι ακριβως:

"αν η διαφορα δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικη" εγω προσπαθω να στηριξω την τοπικη αγορα. Οποτε και το δικο σου παραδειγμα ειναι ατοπο.
Ασε που καποιες φορες ειμαστε πεπεισμενοι οτι ολα ειναι ακριβοτερα εδω και δεν ψαχνομαστε καν.
Βλεπω κοπελες να πληρωνουν τους Mumηδες, να ανεβαζουν πιεση λογω κακης συνεννοησης, να ψαχνουν τα πακετα με τις πανες και οι πανες στην Ελλαδα να ειναι πολυ φτηνοτερες με κουπονια και προσφορες.

Γατουλα
09-06-11, 15:26
εγω εχω παρει τα ασπρα φανελακια μαδερ, λεπτα αλλα μια χαρα και ανετα
βρακακια ανθισταμαι, εχω πηξει στο βρακι
και περασα απο λιντλ και πηρα
και μετα νασου η γατα κατω στα τσιμεντα
σκοτωθηκαααααααααααααααα νιαρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

και κατι αλλο ηθελα να γραψω αλλα τρανταξα και το κεφαλι μου οποτε υπολειτουργω

Γατουλα
09-06-11, 15:29
δε νομιζω οτι αυτες που εχουν το ΜΑΜ τα χαριζουνε
Ξυπνιες ειναι, εγω πχ απλα βαριεμαι να μπλεξω σε τετοια διαδικασια
και ναι πηρα βρακακια με 4-5, σετακι με 6-7, πυζαμα με 5 στο λιντλ, ευκαιρια
τωρα ποιοτητα να σε πω το βραδυ, να το πιασω να το πλυνω
αλλα ελα μου που θελω νεχτ και τζιμπορακια, οποτε δικαιωμα μου να ψαχνω
επι ωρες για την "ευκαιρια"
και το μπινταρισμα μου χαριζει και αρκετη δοση αδρεναλινης...που μαλλον την χρειαζομαι!!!! :D :D

fifitsa
09-06-11, 15:43
Κοριτσια καλησπερα!

εχει πουλησει καποια κατι στο ebay? προσπαθω να στησω μια αγγελια, αλλα εκει που σου λεει τους τοπους αποστολης γινεται ο κακος χαμος! Ενω βαζω αποστολη European Union μου βγαζει εξαιρεσεις (φυσικα εξαιρει και την Ελλαδα).

Αν ξερει καποια πως γινεται...ας με βοηθησει! :D

Ναι κούκλα μου!!!! Αυτό εξηγώ κι εγώ!!!! Για to ebay ΔΕΝ είμαστε ΕΕ. Εστειλα και mail αλλά δεν μου απάντησαν. Για μένα το θέμα είναι οτι μας εξαιρούν. (Για τις άρσεις των εξαιρέσαιων που θέλει να κάνει μεμονομένα ο κάθε πωλητής έχει πολλές αναφορές μέσα στο ebay στα discution boards. θα το κοιτάξω και θα σου στείλω πμ.)
Αλλά μήπως θα έπρεπε σαν Ελληνίδα πωλήτρια να τους "ενοχλήσεις" και συ λίγο με κανένα mail που να ρωτάει "γιατί κύριε ΕΒΑΥ εμείς δεν είμαστε ΕΕ και μας εξαιρείς?" Λέω τώρα μια ιδέα είναι....

fifitsa
09-06-11, 15:48
我不明白,我亲爱的
Στα greek μωρό μου!!!!!:p:p:p (καλό):wink:

kalamaraki
09-06-11, 15:48
Φιλενάδα δε με κατάλαβες!!!
Να πουλήσω με αφήνει κανονικά, όπου αγαπάει η καρδιά μου, αλλά όταν επιλέγω για αγοραστές όλους τους κατοίκους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ΕΞΑΙΡΕΙ την Ελλάδα....(!) από την Ένωση. Δεν μας συμπεριλαμβάνουν ως αγοραστές και μέλη-κατοίκους της ΕΕ..... Για το ebay η Ελλάδα δεν είναι ΕΕ. Με επιλεγμένη αγορά-στόχο την ΕΕ η Ελλάδα δεν συμπεριλαμβάνεται...(γιατί σου δίνει επιλογές : local market για Αγγλία, European Union & international)
Με κατάλαβες τώρα?
Γι΄αυτό έχω φρικάρει... Μας έχουν κάνει Ξου από την Ευρώπη και δεν το έμαθα?

Αν ειναι τοτε γιατι δεν στελνεις/στελνουμε ενα γραμματακι στην διαχειρηση του εμπευ?

5λιρες ανα ζευγάρι, πληρωμή μονο μεσω google check out

Καλαμαράκι μου αυτό το λινκ με τα squeakies στην Ελλάδα, το είχα βάλει και εγώ παλιότερα όταν σας έδειχνα την περιγραφή που δίνει το σάιτ στα Ελληνικά για τα συγκεκριμένα παπούτσια.
Όντως αρκετή η διαφορά αλλά με τόση αισχροκέρδεια τελικά μάλλον ο έμπορος βγαίενι χαμένος γιατί ο αγοραστής έχει και άλλες λύσεις.

Πραγματικά μου ειχε ξεφυγει βρε.....αλλιως δεν θα ωρυόμουν χτες! :oops:

Για την ψυχή της μαμά τους το εκαναν.....:rolleyes:

Είναι το www.apo-rot.de Έχει 10 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα. Εγώ παίρνω τα γάλατα 10 τη φορά και μου έβγαιναν 6 ευρώ με τα μεταφορικά.

Εσένα σε θελω κοπελια....εχω να σου προτεινω κατι....στειλε πμ.

Τιποτις γλυκειά μου! :grin:

Βρε ούστ, που λέει και το γαστερόποδο...............8-)8-)

Το αυτο.....:evil:

Και εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με προιοντα του κορρε, και χρησιμοποιει κυριως ο συζηγατος μου, αλλα οντως και εγω δεν θεωρρω οτι ειναι φυσικα και χωρις χημικα....

ααααααααααααααα και ποιος ειναι? πως ειχα αυτην την εντυπωση? μηπως ειναι ο Pyjama party????

εντιττττττττττττ ελα καλαμαρι σ'εχω, μηπως το καλαμαροπαιδο χρειαζεται ενα καπελακι? ενα χελλοου κιττυ καπελακι????
http://shop.ebay.co.uk/meg246horses/m.html?_nkw=hello+kitty&_sacat=0&_odkw=&_osacat=0&_trksid=p3911.c0.m270.l1313 δε το χω ψαξει το θεμα αλλα δενε χω ξαναδει τετοια ομορφα σχεδια!!!!!!

εχμμμμμμ μολις μου ηρθε μαιλ οτι τα βρακακια ταχυδρομηθηκαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τελεια η κοπελια!!!!!!!!!!!!!

Οντως ο αγαπημένος μου πωλητης ειναι ο κυριος pijama party --> here (http://shop.ebay.co.uk/nmcd45/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686)

Συγνωμη, δεν ειχα καταλαβει...
Προφανως δεν θα συνεχιζα την συζητηση αν ηξερα το σκεπικο σου.
Απλα θα προσθεσω αυτο:

Ημουν σαφης και ξεκαθαρη. Το εγραψα ετσι ακριβως:

"αν η διαφορα δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικη" εγω προσπαθω να στηριξω την τοπικη αγορα. Οποτε και το δικο σου παραδειγμα ειναι ατοπο.
Ασε που καποιες φορες ειμαστε πεπεισμενοι οτι ολα ειναι ακριβοτερα εδω και δεν ψαχνομαστε καν.
Βλεπω κοπελες να πληρωνουν τους Mumηδες, να ανεβαζουν πιεση λογω κακης συνεννοησης, να ψαχνουν τα πακετα με τις πανες και οι πανες στην Ελλαδα να ειναι πολυ φτηνοτερες με κουπονια και προσφορες.

Δεν καταλαβες κατι.....

Οταν μιλαω οτι ειμαι απολυτη, εννοω πως ναι αντιλαμβανομαι την θεση του και τον χ εμπορο πωλητη καταστηματαρχη.....οσο μπορω τελοσπαντων :evil:

αλλα αρνουμαι να σκεφτω το ενδεχομενο να δωσω δικιο...επουδενι!:idea:

Εγω παντως ακομα και με 3ευρω διαφορα απο εξω θα το παρω....και θα συνεχισω να το κανω γιατι οπως προειπα τρια απο εδω τρια απο εκει μαζευονται. Συν οτι δεν ασχολουμαι να βγω εξω και τα αγοραζω απο τον καναπε μου!

Το παραδειγμα μου αφορουσε γενικα οχι αυτολεξη σε αυτο που ειπες.
Εγω ΔΕΝ θα υποστηριξω πια την τοπικη αγορα οταν μπορω να το παρω απο αλλου εστω και τρια ευρω φθηνοτερα....Ετσι ειμαι εγω ομως...εσυ και οι υπολοιποι στηριξτε την....αλλα να πειστω ή να ξανασκεφτω το τι κανω...οχι ευχαριστω δεν θα παρω

Απο εδω πια αγοραζω μονο οτι δεν μπορω να βρω εξω φθηνοτερο ή οταν υπαρχει αμεσα αναγκη και δεν προλαβαινω να το βρω απο εξω.

Τωρα για αυτους που δεν ψάχνουν τις τιμες ....δεν με αφορα...

Εγω καθε φορα κανω ερευνα και μετα αποφασιζω τι με συμφερει και τι οχι.
Δεν παω σα χαιβανι.....

Τωρα για τις πανες που αναφέρεις παλι

Το mum ναι ειναι ενας οικονομικος τροπος που συμφερει για μαζικες αγορές ή προγραμματισμένες ανα σεζον πχ.
Αυτο δεν αλλαζει κατι...οποιος θελει το κανει οποιος δεν θελει την φασαρια δεν το κανει..

αυτα και απο μενα...8-)

kalamaraki
09-06-11, 15:50

Ευχαριστω κουκλα που με σκέφτηκες αλλα ειμαστε κομπλέ, ενα απο περυσι και ενα μπανζ που αγορασα φετος!

fifitsa
09-06-11, 15:55
Νομίζω ότι το αγοράζεις και μετά το ξαναπουλάς (αφου το παραλάβεις φυσικά) Ετσι διάβασα στο ebay.co.uk. Κοινώς την πάτησες.....

chatzico
09-06-11, 16:03

Λοιπόν φίλτατη ANNAGRIG1980, θα μου επιτρέψεις να σου αναφέρω κάποια πράγματα για τον ξάδερφο τον Μάμη.

Στην τελευταία παράδοση που μου έκαναν, παρατήρησα το εξής. Έβαλαν 4 τζάμπο πακς ΠΑΜΠΕΡΣ ΑΚΤΙΒ ΦΙΤ Νο 5 (μιλάμε για 4*124=496πάνες, δηλαδή πολλές πάνες!!!!), 2 ζευγάρια παπούτσια των παιδιών, ένα πιεσόμετρο και μια αντιψειρική χτένα (μικρά κουτιά άνευ σοβαρού βάρους) σε μια αποστολή, δηλαδή 37,5 λίρες !!!!!!!

Στην συγκεκριμένη αποστολή, υπολόγισα τα εξής.
4 τζάμπο πακς * 21,56 = 86,24 λίρες
Μεταφορικά MUM + 37,5 λίρες
------------
123,74 λίρες
Δηλαδή σε ευρώ 142 ευρώ
Δηλαδή η 1 πάνα έχει 142/496 = 28 λεπτά περίπου με τα μεταφορικά.
Τιμή μιας πάνας χωρίς να υπολογίσω μεταφορικά είναι 20 λεπτά !!!!!

Στην Ελλάδα το ίδιο μέγεθος έχει 19 ευρώ και περιέχει περίπου 50 πάνες, δηλ. η τιμή μιας πάνας είναι 38 λεπτά.

Στην συγκεκριμένη αποστολή που αναφέρομαι, τα παπούτσια των παιδιών είχαν μεταφορικά για Ελλάδα 10 λίρες το ζευγάρι (20 λίρες), την αντιψειρική χτένα δεν την έστελνε Ελλάδα και το πιεσόμετρο ενώ ερχόταν Ελλάδα, είχε κάποια ελάχιστα μεταφορικά και κάτι από την αλλαγή του ΦΠΑ.

Αν υπολογίσω τις 20 λίρες των μεταφορικών των παπουτσιών (που δεν πλήρωσα γιατί το σάιτ δεν είχε μεταφορικά για Αγγλία), κάπου 9 λίρες διαφορές από το πιεσόμετρο και την χτένα, συν την υπέρογκη διαφορά των τιμών των 2 τελευταίων στην Ελλάδα (τα πήρα 34 ευρώ και τα δύο ενώ εδώ έπαιζαν στα 85-90 ευρώ περίπου και τα δύο), καταλαβαίνεις ότι βγήκα ΠΟΛΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ.

Για να είμαι ακριβοδίκαιη, οφείλω να ομολογήσω ότι η επικοινωνία με τον συγκεκριμένο ξάδερφο είναι λίγο δύσκολη ...... αλλά τι να κάνεις ......... συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...........:cool::cool::cool: Επίσης, πρέπει να πω ότι έκανα κάποια λάθη στις πρώτες 4 παραγγελίες, από απροσεξία δική μου, τα οποία αναλαμβάνω πλήρως και δεν επαναλαμβάνω.

Επίσης πρέπει να πώ ότι ποτέ μέχρι τώρα, από τον Φλεβάρη που ξεκίνησα συνδρομή, δεν έχω χάσει κάτι. Μπορεί να έχω ταπιροκρανιάσει επειδή κάτι δεν ήρθε ή επειδή είναι ασυνεννόητοι. ΑΛΛΑ δεν μου έχουν 'φάει' τίποτα.

Αυτό είναι κάτι που το αναφέρω ΠΑΝΤΑ στα μέλη που με ρωτούν για τον Άγγλο ξάδερφο.

Από εκεί και πέρα, είναι θέμα αυστηρά προσωπικό στον καθένα, πως και από πού και πόσο θα ψωνίσει.

Εγώ βρίσκω συμφέρον για τον προυπολογισμό μου να ψωνίζω με αυτόν τον τρόπο και δεν θα σχολιάσω αρνητικά ή υποτιμητικά, ούτε εσένα που προτιμάς να κυνηγάς τις προσφορές στα σμ για πάνες, ούτε π.χ. την Γατούλα, που γουστάρει αδρεναλίνη και ΛΙΝΤΛ (μην το πάρεις προσωπικά, είσαι το πιο πρόσφατο παράδειγμα:wink:). Δυστυχώς, ο χρόνος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος και δεν δύναμαι να ψάχνω παρόμοιες προσφορές. Αν μου τύχουν μπροστά μου, ευχαρίστως θα τις τιμήσω. Αρνούμαι όμως να πληρώνω 80% ή και 100% ακριβότερα για τα ίδια πράγματα εδώ. Αρνούμαι να συντηρώ την ματαιοδοξία του κάθε τυχάρπαστου αντιπροσώπου, που θεωρεί ότι ανακάλυψε το αβγό του Κολόμβου.

Μόλις τώρα παρέλαβα από το αγγλικό μάδεκεαρ το πακέτο με τα πράγματα που αγόρασα για τον ανηψούλη που έρχεται. Σε πληροφορώ ότι και με τα μεταφορικά του άγγλου ξάδερφου, πάλι κέρδισα ΠΑΝΩ ΑΠΌ 100 ΕΥΡΏ !!!

Δεν υπήρχει περίπτωση εδώ, να απολάμβανα αυτές τις τιμές.

Και για να κλείσουμε αυτό το θέμα, οφείλω να σου πώ ότι από τα Χριστούγεννα και μετά που παρακολουθώ το τόπικ (το διάβασα όλο εξ αρχής) και άρχισα να ψωνίζω ονλάιν, δεν έχω ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορά μέχρι τώρα βγεί χαμένη. Πάντα κερδισμένη και χωρίς να χαλάσω και τις σόλες των παπουτσιών μου 8-) Ψωνίζω ότι ώρα θέλω και ότι ώρα έχω ελεύθερη να ψάξω. Ούτε ωράριο ούτε περιορισμός.

Και να σας πω και κάτι ? Επειδή έχω μπουχτίσει και αηδιάσει με τις τιμές εν Ελλάδι, σκέφτομαι πολύ σοβαρά από Σεπτέμβρη να αποκτήσω και Αμερικάνο ξάδερφο. Εκεί να δείτε αδρεναλίνη:lol::lol::lol::lol:

fifitsa
09-06-11, 16:06
Αν ειναι τοτε γιατι δεν στελνεις/στελνουμε ενα γραμματακι στην διαχειρηση του εμπευ?

Απο εδω πια αγοραζω μονο οτι δεν μπορω να βρω εξω φθηνοτερο ή οταν υπαρχει αμεσα αναγκη και δεν προλαβαινω να το βρω απο εξω.

αυτα και απο μενα...8-)
Εστειλα Dear!!!! Και πήρα τα.... ξέρεις ποια του μπέμπη της αδερφής μου για απάντηση..... Μήπως να έστελνε και κανένας άλλος? Ασε που για να βρώ πώς να στείλω μου βρήκε η γλώσσα!!! Όλο αυτόματες απαντήσεις και κολοκύθια με τη ρίγανη.... (για να μην πω αυτο που μου έρχεται και είναι ...μπλε)

Όσο γαι το δεύτερο quotακι: Εγώ αγοράζω μόνο τρόφιμα πλέον σχεδον και όπως είπες κι εσύ ότι είναι σε άμεση ανάγκη.... Ακόμα και τα πασχαλινά μου δώρα τα πήρα άπό internet....

fifitsa
09-06-11, 16:15
Εγω ομως μενω Παρο και δεν εχουμε Μουγερ;)
οποτε αναγκαστικα βρηκα απο ebay παντος χαλαλι ειναι τελεια!!!!!!
Εχει site η μουγιερ.
http://www.mouyer.gr/ δεν μπαίνεις να δεις?

Ωχ! Σου είχε απαντήσει κι άλλη !!!! Sorry!

chatzico
09-06-11, 16:17
Eπίσης φίλτατη ANNAGRIG, δεν νομίζω ότι έχω να απολογηθώ για τα παράπονα που έχω κάνει κατά καιρούς για τον άγγλο ξάδερφό μου. Αν έχω κουράσει ή ενοχλήσει τις άλλες συμφορουμίτισσες, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη, αν κάποια μου το αναφέρει αυτό, δεν θα ξανακάνω την παραμικρή σχετική μνεία. Από αυτά που έχω καταλάβει όμως, με αυτόν τον τρόπο - δηλαδή, αναφέροντας η κάθε μια τι ψώνισε, από πού και εντυπώσεις - έχει φθάσει το τόπικ σε αυτό το επίπεδο. ;-)

Eleni1980
09-06-11, 16:26
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΕΠΕΙΓΟΝ εκανα βλακεια!

dimitrab.
09-06-11, 16:27
Καλα το apo-rot εχει τα αντηλιακα lavera μιση τιμη απο εδω!!!!!!!!
Αλλα μεταφορικα 10 ευρω μονο για αντηλιακα δεν συμφερει... μηπως καμια Θεσσαλονικια ενδιαφερεται για καμια αγορα απο apo-rot na μας βγουν πιο οικονομικα?

female
09-06-11, 16:30
Εκανα παραγγελεια απο αμαζον και ενω τα πραγματα που πηρα εγραφαν δωρεαν μεταφορικα, οταν ηρθαν τα 2 πρωτα προιοντα ειδα οτι ειχα χρεωθει και μαλιστα παρα πολλα!
Δυστυχως δεν ειχα διαβασει το μειλ επιβεβαιωσης και δεν ειχα δει τα παραπανω μεταφορικα γιατι ελειπα. Τι μπορω να κανω τωρα;

Θα πας νας βρεις το order που έχεις κάνει μέσα στο λογαριασμό σου στο άμαζον και εκεί δεξιά λογικά θα σου λέει available actions (κάπως έτσι). Αν έχει cancel order πάτα εκεί να την ακυρώσεις!
Βιάσου πριν προχωρήσει!

chatzico
09-06-11, 16:31
Εκανα παραγγελεια απο αμαζον και ενω τα πραγματα που πηρα εγραφαν δωρεαν μεταφορικα, οταν ηρθαν τα 2 πρωτα προιοντα ειδα οτι ειχα χρεωθει και μαλιστα παρα πολλα!
Δυστυχως δεν ειχα διαβασει το μειλ επιβεβαιωσης και δεν ειχα δει τα παραπανω μεταφορικα γιατι ελειπα. Τι μπορω να κανω τωρα;
Μάλλον το πήρες στραβά εξ αρχής. Μπορεί να δείχνει δωρεάν μεταφορικά αλλά μήπως ήταν δωρεάν μεταφορικά για Αγγλία ?

Στην τελευταία σελίδα που τσεκάρεις, σου αναφέρει το ακριβές ποσό της αγοράς σου, συν κάτι παραπάνω από τους διαφορετικούς συντελεστές Φ.Π.Α., σύν τα μεταφορικά, αν υπάρχουν.

Τα πράγματα που είναι τώρα ? Έχουν φύγει από Αγγλία ? Τσέκαρέ το στο My Orders σου, εκεί που αναφέρει την τρέχουσα κατάσταση της παραγγελίας σου. Αν δεν έχεις πληρώσει, μπες εκεί και κάνε μια ακύρωση της παραγγελίας σου. Το ίδιο αν έχεις πληρώσει και τα πράγματα δεν έχουν πακετοποιηθεί και είναι έτοιμα προς αποστολή. Αν τα πράγματα έφυγαν, λυπάμαι ..... αλλά με γειά σου......

fifitsa
09-06-11, 16:33
Μη μου στενοχωράτε τη Chatziko!!! Θα γίνει και Θεία σε λίγο.....
Κουράγιο συντρόφησα!!!!
Και για να σοβαρευτούμε λίγο, το topic αφορα σε αγορές μεσω internet. Όποιος θέλει να στηρίξει την "τοπική" αγορά του ας το κάνει. Εμείς εδώ μέσα το έχουμε ήδη αποφασίσει να ψωνίζουμε συστηματικά από internet και όταν το πορτοφόλι μου φωνάζει "κέρδος" δεν ακούω τίποτε άλλο. Ας το σκεφτόταν νωρίτερα η τοπική αγορά που με είχε δεδομένη οτι μπορεί και να με χάσει. Τώρα είναι αργά γαι δάκρυα baby..... Και Άγγλο ξάδερφο θα πιάσω και Αμερικάνο μπατζανάκη και Κινέζο Κουνιάδο....
Και όπως λέει και η διαφήμηση της cosmo "sac Voyage" !!!!

Active Member
09-06-11, 16:33
Μολις παρελαβα απο MUM. Ολα καλα! Αποστολη με ACS , σε εξι μερες στην πορτα μου!

Πηρα 4 συσκευασιες jumbo pack pampers No5+(40 λιρες) απο boots
Παπουτσια Kickers 15 λιρες απο amazon
Ρουχα απο το vertbaudet (http://www.vertbaudet.co.uk/) 55λιρες+5,5 λιρες προμηθεια στο περσοναλ σοπινγκ
κρεμοσαπουνα (3τεμ.), κρεμα scrub για το προσωπο(1τεμ.) και 2 κρεμες για την αλλαγη πανας, ολα μαζι....9 λιρες

Το ολον....124,5 λιρες + 37,5 μεταφορικα=162 λιρες, δλδ περιπου 180 ευρω

Υπολογιζω οτι στην ελλαδα θα ηθελα τουλαχιστον 300 ευρω

Eleni1980
09-06-11, 16:37
ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΤΟΥ ΜΗΝΑ!

dimitrab.
09-06-11, 16:38
Kαι μια που λετε για το mum εαν παραγγειλω ενα καροτσι που θελω καμια 10αρια κιλα το βαρος και ενα κρανος λετε να μου το στειλουν με 37,5 λιρες η να με χρεωσουν διπλη ταριφα λογω ογκου?

mamathoma
09-06-11, 16:39
σήμερα βγήκα για τα τελευταία ψώνια πριν την καισαρική μου κ ήθελα ένα καινούριο σκουλαρίκι αφαλού.....μου ζητούσαν 15euro:cool: κ έτσι σκέφτηκα να κοιτάξω πρώτα στο e-bay....πήρα αυτό εδώ που είναι αυτό που είδα στο μαγαζί σε γελοία τιμή.......http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180590842497&ssPageName=ADME:L:OC:GB:1123.....
πόσα χρήματα έχω πετάξει?:-x:-x:-x

chatzico
09-06-11, 16:40
Μη μου στενοχωράτε τη Chatziko!!! Θα γίνει και Θεία σε λίγο.....
Κουράγιο συντρόφησα!!!!
Και για να σοβαρευτούμε λίγο, το topic αφορα σε αγορές μεσω internet. Όποιος θέλει να στηρίξει την "τοπική" αγορά του ας το κάνει. Εμείς εδώ μέσα το έχουμε ήδη αποφασίσει να ψωνίζουμε συστηματικά από internet και όταν το πορτοφόλι μου φωνάζει "κέρδος" δεν ακούω τίποτε άλλο. Ας το σκεφτόταν νωρίτερα η τοπική αγορά που με είχε δεδομένη οτι μπορεί και να με χάσει. Τώρα είναι αργά γαι δάκρυα baby..... Και Άγγλο ξάδερφο θα πιάσω και Αμερικάνο μπατζανάκη και Κινέζο Κουνιάδο....
Και όπως λέει και η διαφήμηση της cosmo "sac Voyage" !!!!

Μωρέ και sac voyage, και robe de chambre και tarte tatin και ότι θες !!!

Δεν στεναχωριέμαι τόσο εύκολα φιφίτσα μου, αυτό έλειπε να συμφωνούμε όλοι, θα ήταν τόσο μονότονο.........

Μολις παρελαβα απο MUM. Ολα καλα! Αποστολη με ACS , σε εξι μερες στην πορτα μου!

Ρουχα απο το vertbaudet (http://www.vertbaudet.co.uk/) 55λιρες+5,5 λιρες προμηθεια στο περσοναλ σοπινγκ
κρεμοσαπουνα (3τεμ.), κρεμα scrub για το προσωπο(1τεμ.) και 2 κρεμες για την αλλαγη πανας, ολα μαζι....9 λιρες

Ιδού η δασκάλα μου στο MUM, μου έκανε ιδιαίτερα, υποκλίνομαι και μένω υπόχρεη ;-);-)

dimitrab.
09-06-11, 16:41
ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΤΟΥ ΜΗΝΑ! ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ 2 ΑΠΟ ΤΑ 6 ΔΕΜΑΤΑ....
ολα εχουν φυγει εδω και μερες!
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ;

οχι επρεπε να το δεις πριν τα στειλουν.Αργησες πολυ αφου λες οτι απο 2 του μηνος Ψαξε τωρα μονο σε επιστροφες τι παιζει?

fifitsa
09-06-11, 16:42
Γιατί ρε φιλενας? Πόσο έχει ένα τέτοιο εδώ? (καθ'οτι άσχετη...)

chatzico
09-06-11, 16:43
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ;

Όπως το λες, τίποτα, δυστυχώς. Οι περισσότερες την έχουμε πατήσει στην αρχή με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Πρόσεχε στο μέλλον ....

Ήταν πολλά παραπάνω ?

Kαι μια που λετε για το mum εαν παραγγειλω ενα καροτσι που θελω καμια 10αρια κιλα το βαρος και ενα κρανος λετε να μου το στειλουν με 37,5 λιρες η να με χρεωσουν διπλη ταριφα λογω ογκου?

Ζήτα διαστάσεις για τις συσκευασίες και ακριβές βάρος και βλέπουμε.

σήμερα βγήκα για τα τελευταία ψώνια πριν την καισαρική μου κ ήθελα ένα καινούριο σκουλαρίκι αφαλού.....μου ζητούσαν 15euro:cool: κ έτσι σκέφτηκα να κοιτάξω πρώτα στο e-bay....πήρα αυτό εδώ που είναι αυτό που είδα στο μαγαζί σε γελοία τιμή.......http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180590842497&ssPageName=ADME:L:OC:GB:1123.....
Έχω κλάψει, για πολλές αγορές έχω κλάψει, με το ebay πιο πολύ .........

Active Member
09-06-11, 16:44
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ;

τωρα οχι ....

ρωτα εκει απο οπου θα το παρεις, τι διαστασεις θα εχει η συσκευασια. Το MUM χρεωνει τις 37,5 για 30 κιλα ογκομετρικο βαρος. Υπολογισε το και πραξε αναλογα ;)

Ιδού η δασκάλα μου στο MUM, μου έκανε ιδιαίτερα, υποκλίνομαι και μένω υπόχρεη ;-);-)

αει ρε! :p:p:p:p

marilia12
09-06-11, 16:46

οριστε αλλη μια ξαδερφη του Μαμη!

(Οχι εμενα δεν ηταν δασκαλα μου η Active οφειλω να ομολογησω οτι ηταν δασκαλα μου σε αλλα εκτος ιντερνετικων αγορων)

kalamaraki
09-06-11, 16:46

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ;

Εγώ παλι γιατι υποψιάζομαι οτι δεν ήταν πωλητης το αμαζον.....??

Καλα το apo-rot εχει τα αντηλιακα lavera μιση τιμη απο εδω!!!!!!!!
Αλλα μεταφορικα 10 ευρω μονο για αντηλιακα δεν συμφερει... μηπως καμια Θεσσαλονικια ενδιαφερεται για καμια αγορα απο apo-rot na μας βγουν πιο οικονομικα?

Θα σου στειλω πμ σε λιγο... ;)

marilia12
09-06-11, 16:49
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ;

κοπελια μου δεν υπαρχει γιατρεια τωρα. την αλλη φορα θα προσεξεις να ειναι πωλητης το Amazon.

Eleni1980
09-06-11, 16:50
αυτο δεν το ηξερα....
αρα την αλλη φορα ηταν το αμαζον και δεν ειχε μεταφορικα ε;;;

dimitrab.
09-06-11, 16:50
Όπως το λες, τίποτα, δυστυχώς. Οι περισσότερες την έχουμε πατήσει στην αρχή με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Πρόσεχε στο μέλλον ....

Ήταν πολλά παραπάνω ?

Ζήτα διαστάσεις για τις συσκευασίες και ακριβές βάρος και βλέπουμε.

Έχω κλάψει, για πολλές αγορές έχω κλάψει, με το ebay πιο πολύ .........

Θεα μου chatzico για πες
olded dimensions -110x30.5x30cm

weight- 7.5kg

αυτα το καροτσι τωρα το κρανος να ειναι 40χ40χ40 καιο 2 κιλα μαλλον λιγα λεω δεν ξερω να μην πω ψεματα

chatzico
09-06-11, 16:52
Θεα μου chatzico για πες

weight- 7.5kg

αυτα το καροτσι τωρα το κρανος να ειναι 40χ40χ40 καιο 2 κιλα μαλλον λιγα λεω δεν ξερω να μην πω ψεματα
Έτσι όπως τα περιγράφεις, σε μια συσκευασία σε κόβω, δηλαδή 37,5 λίρες, αλλά για να είσαι σίγουρη κάνε αυτό που σου είπα στο πμ.

fifitsa
09-06-11, 16:52
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΕΠΕΙΓΟΝ ;

Ωχ!!! Σου σπάσανε τα δέματα ε? Εστειλαν όσα είχαν άμεσα διαθέσιμα αμέσως και βγήκαν πολλες αποστολές.... Την άλλη φορά στο check out να δηλώσεις οτι τα θέλεις όλα μαζι (έχει κουτάκι και το τικάρεις) αλλιώς τα σπάνε και σε χρεώνουν μεταφορικά και μετατρέπεται ο κούκος σε αηδόνι......

kalamaraki
09-06-11, 16:53
αυτο δεν το ηξερα....
αρα την αλλη φορα ηταν το αμαζον και δεν ειχε μεταφορικα ε;;;

και για να ακριβολογώ...μη μπλεξουμε παλι

Το αμαζον συνηθως (οχι σε ολα τα προιοντα του) ως πωλητης δεν χρεωνει μεταφορικά για αγορές ανω των 25λιρων

Πριν συνεχισεις τις αγορες σου διαβασε εδώ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1766943#post1766943) για να μαθεις δυο τρια πραγματα και να μην την ξαναπατησεις, και να εχεις λιγες γνωσεις για το αμαζον...το ebay κτλπ κλτπ

και οσον αφορά το αμαζον διαβασε εδώ (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1772044&postcount=17http://) για να μαθεις για το αμαζον και πως διαλέγουμε πωλητη το αμαζον....

Οτι απορια σου δημιουργηθει....εδώ ειμαστε ;)

galera
09-06-11, 16:54
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180665842075&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
Ξέρετε τίποτα σχετικά με αυτο?

mamathoma

Παρόλαυτα, αν θες πέρνα κι από την ενότητα του θηλασμού, μήπως τελικά δεν το χρειαστείς καθόλου!

Α, και μπιμπερό από ebay. Τομμεε Τιππεε τα 9 30 ευρώ. Και αποστειρωτή από άμαζον, της αβεντ τον έχει πάμφθηνο. Κι ότι άλλο χρειαστείς πες.

ε

σε ευχαριστώ.......θα τα χρειαστώ μετά τον θηλασμό σίγουρα..........:p:
ήθελα όμως να έχω μια εικόνα τώρα που έχω χρόνο.....γιατί με δυο ζουζούνια μετά θα είναι δύσκολο να ψάχνω εδώ.

pasxalitsa v

τελειες σαγιοναρες....

να ρωτησω κι εγω κατι δυσκολο???
παρηγγειλα κατι απο ****** αλλα δεν βρισκω τι να κανω για να το ακυρωσω...στο help section λεει κατι αλλα οταν παω στο αντιστοιχο πεδιο δεν δειχνει κατι...και μου γραφει This order has no refund request records ενω ο πωλητης στα σχολια του γραφει οτι μεσα σε 24 ωρες μπορει να γινει ακυρωση...υποψιν οτι το εχω πληρωσει μεσω pay-pal...
μπορω να ακυρωσω την πληρωμη τουλαχιστον με καποιο τροπο???
η παραγγελια εγινε χθες βραδυ αργαμιση....υπολειτουργουσα...:confused:

Active Member
Θεα μου chatzico για πες

weight- 7.5kg

παρ΄ο,τι δεν ειμαι η θεα η chatzico ας απαντησω!

αυτες ειναι οι διαστασεις τις συσκευασιας? ή του καροτσιου? αν ειναι το καροτσιου δε μας κανουν
αν ειναι της συσκευασιας τοτε το βαρος του καροτσιου ειναι:
110*30,5*30/5000=100650/5000= 20 ογκομετρικα κιλα
κρανος: 40*40*40/5000=64000/5000=12,80 κιλα
οποτε δε σε παιρνει σε μια αποστολη

female
09-06-11, 16:57
σε ευχαριστώ.......θα τα χρειαστώ μετά τον θηλασμό σίγουρα..........:p:
ήθελα όμως να έχω μια εικόνα τώρα που έχω χρόνο.....γιατί με δυο ζουζούνια μετά θα είναι δύσκολο να ψάχνω εδώ.

Γιατί καλέ να τα χρειαστείς? Αν αποθηλάσει μετά τον χρόνο μπορεί να πίνει φρέσκο γάλα. Εμείς πίνουμε φρέσκο κατσικίσιο από την κατσίκα του παπού και αποθηλάσαμε περίπου πριν 1 μήνα.

Eleni1980
09-06-11, 16:57
ΒΡΕ ΚΟΠΕΛΕΣ! λεει 1 ευρω μεταφορικα και χρεωνουν πολυ παραπανω!!! Ουτε τωρα;

chatzico
09-06-11, 17:01
Ωχ!!! Σου σπάσανε τα δέματα ε? Εστειλαν όσα είχαν άμεσα διαθέσιμα αμέσως και βγήκαν πολλες αποστολές.... Την άλλη φορά στο check out να δηλώσεις οτι τα θέλεις όλα μαζι (έχει κουτάκι και το τικάρεις) αλλιώς τα σπάνε και σε χρεώνουν μεταφορικά και μετατρέπεται ο κούκος σε αηδόνι......
Αυτό που λες είναι λάθος. Το ΑΜΑΖΟΝ μπορεί να σου σπάσει την παραγγελία σου σε πολλές αποστολές, δεν χρεώνει όμως ξεχωριστά μεταφορικά για το σύνολο των αποστολών, χρεώνει ότι σου έδωσε στο τιμολόγιο αγοράς. Προφανώς τους συμφέρει να αδειάζουν οι αποθήκες τους γρήγορα από το να ετοιμάζουν παραγγελίες και να τις έχουν να περιμένουν.

ACTIVE MEMBER, καλά μου τα έμαθες νομίζω, και εγώ για τις διαστάσεις και το βάρος των συσκευασιών είπα. Σε ότι αφορά τα κιλά πάντως, σε εμένα τουλάχιστον, δεν είναι πάντα ακριβείς, μάλλον λίγο ελαστικούς τους έχω βρεί.

chatzico
09-06-11, 17:02
Ελένη, βάλε κανένα λινκ τι αγόρασες για να σου πούμε ακριβώς πως την πάτησες.

fifitsa
09-06-11, 17:04
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180665842075&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
Ξέρετε τίποτα σχετικά με αυτο?

Ωχ! Βρωμοκοπάνε!!!! Μην τις πάρεις!!! Έκανε το λάθος μια γνωστή μου από Χαλάστρα (πολυ κουνούπι εκεί) Και στο τέλος προτίμησε τα κουνούπια!!!! Αν έχεις ανθεκτική μύτη τόλμα το. Διαφορετικά....Αστο!

irida85
09-06-11, 17:04
Κι εγω αγορασα για τον γιο μου το πρωι γιατι ειμαστε στη φαση του γιογιο:lol::lol::lol: απο χθες (με μια σφουγγαριστρα στο χερι ειμαι αλλα σημερα προλαβαμε μια φορα;-))
και τα δικα μου εχουν ειδη ταχυδρομηθει:shock: οταν παραλαβω θα σας πω και ποιοτικα πως ειναι .
Προτιμησα να παρω οικονομικα τωρα για την αρχη, Τα 18 με 14 ευρω. Ο πωλητης ειναι αυτος
http://myworld.ebay.co.uk/sweetpeajunior/?_trksid=p4340.l2559

ιιιιιι τοσα πολα χρειαζονται??? πειτε τα καλε και σε μενα που ηθελα να παρω μονο 6..... εγω τελικα εδωσα 20 ευρω για 9 βρακακια και 4 φανελακια.... αρα λες να παρω λιγα ακομα? βρηκα κατι φθηνα... με 6 λιρες η 7αδα....

mamathoma
09-06-11, 17:05
Γιατί ρε φιλενας? Πόσο έχει ένα τέτοιο εδώ? (καθ'οτι άσχετη...)

ξεκινούν από 8-10 ευρώ τα πλαστικά κ ανεβαίνουμε.......
το συγκεκριμένο εδώ είχε 15 ευράκια.........:cool::cool:

marilia12
09-06-11, 17:06

Μηπως το 1€ αναφεροταν σε μεταφορικα εντος Αγγλιας.

Το αμαζον δεν χρεωνει μεταφορικα ειτε ολα μαζι ειτε ενα ενα στα στειλει αρκει να ξεπερασεις τις 25 λιρες.

edti επισης υπαρχει μια διαφορα στην τιμη οταν φτανες στο τελος λογω ΦΠΑ

Active Member
09-06-11, 17:06
ACTIVE MEMBER, καλά μου τα έμαθες νομίζω, και εγώ για τις διαστάσεις και το βάρος των συσκευασιών είπα. Σε ότι αφορά τα κιλά πάντως, σε εμένα τουλάχιστον, δεν είναι πάντα ακριβείς, μάλλον λίγο ελαστικούς τους έχω βρεί.

ναι ρε....ειναι ελαστικοι, απλα το λεω για να ξερει περιπου που βρισκεται σε ογκομετρικα κιλα ...

mamathoma
09-06-11, 17:10
Γιατί καλέ να τα χρειαστείς? Αν αποθηλάσει μετά τον χρόνο μπορεί να πίνει φρέσκο γάλα. Εμείς πίνουμε φρέσκο κατσικίσιο από την κατσίκα του παπού και αποθηλάσαμε περίπου πριν 1 μήνα.

μακαρι!!!! ο μικρός μου θήλασε μέχρι 7 μηνών ελπίζω να έχουμε και την ανάλογη επιτυχία με την κόρη.:lol::lol::lol:

galera
fifitsa ευχαριστώ πολύ

kalamaraki

Τοτε σιγουρα δεν ήταν πωλητης το αμαζον....

Διαβασε σε παρακαλω αυτα που σου εβαλα πανω για να μαθεις και να μην την ξαναπατησεις...και αν εχεις αποριες ή δεν εισαι σιγουρη ρωτα μας πριν παραγγειλεις.

Αυτό που λες είναι λάθος. Το ΑΜΑΖΟΝ μπορεί να σου σπάσει την παραγγελία σου σε πολλές αποστολές, δεν χρεώνει όμως ξεχωριστά μεταφορικά για το σύνολο των αποστολών, χρεώνει ότι σου έδωσε στο τιμολόγιο αγοράς. Προφανώς τους συμφέρει να αδειάζουν οι αποθήκες τους γρήγορα από το να ετοιμάζουν παραγγελίες και να τις έχουν να περιμένουν.
.

Θα συμφωνήσω επι λέξη με την κιουρια απο πανω μου

ιιιιιι τοσα πολα χρειαζονται??? πειτε τα καλε και σε μενα που ηθελα να παρω μονο 6..... εγω τελικα εδωσα 20 ευρω για 9 βρακακια και 4 φανελακια.... αρα λες να παρω λιγα ακομα? βρηκα κατι φθηνα... με 6 λιρες η 7αδα....

Κουκλι...εγω εχω 18βρακακια....ειμαι τεμπελα...δεν θελω να βαζω πανω απο μια φορα τη βδομαδα πλυντηριο....

Πηρα μαντκο, μοδερ κ μαρκς. Τα μαντκο ειναι αυτα με την μεγαλυτερη φορμα και σιγουρα θα της κανουν και του χρονου.

fifitsa
09-06-11, 17:11
Αυτό που λες είναι λάθος.
Φιλενάδα εμένα μου έστειλαν μωρομάντηλα χωρίς να τικάρω το κουτάκι οτι τα θέλω όλα μαζι και με χρέωσαν μεταφορικά για το πακέτο που ήρθε αργότερα.... (Κάπου πρέπει να το έχω το τιμολόγιο να το σκανάρω και να στο στείλω... ) Ευτυχώς τα πολλά τα κιβώτια ήταν διαθέσιμα και δεν με έτσουξε και τόσο.... Ηταν ένα κιβώτιο υπόλοιπο παραγγελίας και πρέπει να με χρέωσαν όσο το απλό ταχυδρομείο... Δεν μπορούσα να πω τίποτα γιατί έχει μια επιλογή και είναι στο χέρι σου. Τωρα μαζί με τα ρολόγια που πήρα έβαλα και μωρομάντηλα και ζήτησα μια αποστολή... (πάντα πωλητης αμαζον και super free delivery) Αργησαν αλλά δεν πλήρωσα φράγκο μεταφορικά.....
Για του λόγου το αληθές....

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/?ie=UTF8&nodeId=200355380#d

What if I'd like my items to be delivered when they become available, rather than in one delivery? Are my orders still eligible for free Super Saver Delivery?

No. Only orders with all the items delivered together qualify.

kalamaraki
09-06-11, 17:17

http://cgi.ebay.co.uk/Ex-Store-7-pack-Girls-days-week-Cotton-Briefs-/320688703329?pt=Girl_s_Clothing&var=&hash=item76c02ba8bb

http://cgi.ebay.co.uk/Mothercare-Girls-7pk-Cotton-Briefs-/250828113509?pt=Girl_s_Clothing&var=&hash=item8010806f11

http://cgi.ebay.co.uk/Russian-Doll-5-pk-girls-briefs-pants-Ex-Store-2y-12yrs-/250822969337?pt=Girl_s_Clothing&var=&hash=item801075449e

marilia12
09-06-11, 17:30
What if I'd like my items to be delivered when they become available, rather than in one delivery? Are my orders still eligible for free Super Saver Delivery?

τωρα το εμαθα αλλα απο τυχη δεν εχω πληρωσει μεταφορικα ισως επειδη καθε φορα η παραγγελια ακομα και σπασμενη ηταν πανω απο 25£

fifitsa
09-06-11, 17:31
ξεκινούν από 8-10 ευρώ τα πλαστικά κ ανεβαίνουμε.......
το συγκεκριμένο εδώ είχε 15 ευράκια.........:cool::cool:
Ληστεία χωρίς όπλο δηλαδή.... Ύστερα σου λένε να στηρίξεις την τοπική αγορα!!!! Και μας ποιος θα μας στηρίξει ?

fifitsa
09-06-11, 17:33
τωρα το εμαθα αλλα απο τυχη δεν εχω πληρωσει μεταφορικα ισως επειδη καθε φορα η παραγγελια ακομα και σπασμενη ηταν πανω απο 25£
και όλα τα πράγματα διαθέσιμα άμεσα!!!!
καθε μέρα μαθαίνουμε η μια απο την άλλη!!! αυτο δεν είναι το νόημα????
φιλακια!!!!

irida85
09-06-11, 17:40
http://cgi.ebay.co.uk/Ex-Store-7-pack-Girls-days-week-Cotton-Briefs-/320688703329?pt=Girl_s_Clothing&var=&hash=item76c02ba8bb

http://cgi.ebay.co.uk/Mothercare-Girls-7pk-Cotton-Briefs-/250828113509?pt=Girl_s_Clothing&var=&hash=item8010806f11

http://cgi.ebay.co.uk/Russian-Doll-5-pk-girls-briefs-pants-Ex-Store-2y-12yrs-/250822969337?pt=Girl_s_Clothing&var=&hash=item801075449e

τελεια τα russian dolls!!!!!!!!!!!! αχ δεν τα ειχα βρει και πριν ποσταρεις αγορασα τα πρωτα που εβαλες... σνιφ σνιφ! του εστειλα μηνυμα οτι πληρωσα ηδη και αν μπορει να αλλαξει τη παραγγελια μου......... μα καλα εψαχνα απο το πρωι και δεν τα ειχα δει στα Briefs........ φτουυυυυυ
Λες να δεχτει? ειδομεν......

kalamaraki
09-06-11, 17:42
τελεια τα russian dolls!!!!!!!!!!!! αχ δεν τα ειχα βρει και πριν ποσταρεις αγορασα τα πρωτα που εβαλες... σνιφ σνιφ! του εστειλα μηνυμα οτι πληρωσα ηδη και αν μπορει να αλλαξει τη παραγγελια μου......... μα καλα εψαχνα απο το πρωι και δεν τα ειχα δει στα Briefs........ φτουυυυυυ

μαρι τρελλοκομειοοοοοοο

ο ιδιος πωλητης ειναι....ο αγαπημενος μου και το πρωτο λινκ και τα ροσιαν ντολς! Ε κλαψτου λιγο....και πες του οτι θες τα ροσιαν ντολς, θα το κανει ειμαι σιγουρη! Ειναι πολύ ξηγημενος σαν πωλητης.:cool:

chatzico
09-06-11, 17:43
Φιλενάδα εμένα μου έστειλαν μωρομάντηλα χωρίς να τικάρω το κουτάκι οτι τα θέλω όλα μαζι και με χρέωσαν μεταφορικά για το πακέτο που ήρθε αργότερα.... (Κάπου πρέπει να το έχω το τιμολόγιο να το σκανάρω και να στο στείλω... ) Ευτυχώς τα πολλά τα κιβώτια ήταν διαθέσιμα και δεν με έτσουξε και τόσο.... Ηταν ένα κιβώτιο υπόλοιπο παραγγελίας και πρέπει να με χρέωσαν όσο το απλό ταχυδρομείο... Δεν μπορούσα να πω τίποτα γιατί έχει μια επιλογή και είναι στο χέρι σου. Τωρα μαζί με τα ρολόγια που πήρα έβαλα και μωρομάντηλα και ζήτησα μια αποστολή... (πάντα πωλητης αμαζον και super free delivery) Αργησαν αλλά δεν πλήρωσα φράγκο μεταφορικά.....
Για του λόγου το αληθές....

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/?ie=UTF8&nodeId=200355380#d

Ούτε εγώ το ήξερα αυτό, μάλλον σαν την φίλη μου την ΜΑΡΙΛΙΑ12 την γλύτωσα μέχρι τώρα, αλλά όπως λές .......
και όλα τα πράγματα διαθέσιμα άμεσα!!!!
καθε μέρα μαθαίνουμε η μια απο την άλλη!!! αυτο δεν είναι το νόημα????
φιλακια!!!!
...... σωστή :!::!::!:

kalamaraki
09-06-11, 17:46
Ερωτηση......

εχει κάνει καποια απο εσας αγορά μεσω google check out?

και αν ξερει καποια κατα ποσο ειναι ασφαλες σε περιπτωση μη παραλαβης...κτλπ κτλπ

chatzico
09-06-11, 17:47

Δηλαδή αυτά http://cgi.ebay.co.uk/Ex-Store-7-pack-Girls-days-week-Cotton-Briefs-/320688703329?pt=Girl_s_Clothing&var=&hash=item76c02ba8bb είναι μαρκς ? Πες γιατί ο πριγκηποκώλος μας τέτοια βολεύεται 8-)8-)

kalamaraki
09-06-11, 17:50
Δηλαδή αυτά http://cgi.ebay.co.uk/Ex-Store-7-pack-Girls-days-week-Cotton-Briefs-/320688703329?pt=Girl_s_Clothing&var=&hash=item76c02ba8bb είναι μαρκς ? Πες γιατί ο πριγκηποκώλος μας τέτοια βολεύεται 8-)8-)

Εμενα οταν εψαχνα μου τα εβγαζε στην αναζητηση για μοδερκερ μαρκα

αλλα αν παρατηρησεις και την γραμματοσειρα και το πακατζινγκ

μαλλον παλιά μοδερκερ ειναι.

chatzico
09-06-11, 17:53
Ερωτηση......

εχει κάνει καποια απο εσας αγορά μεσω google check out?

και αν ξερει καποια κατα ποσο ειναι ασφαλες σε περιπτωση μη παραλαβης...κτλπ κτλπ

Δεν έχω ιδία πείρα, αλλά βρήκα αυτά
http://www.ehow.com/about_5579066_safe-google-checkout_.html
http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20110127112845AAvqW2Q
& γενικά αν έχεις όρεξη να διαβάσεις
http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&q=google+checkout+safe&rlz=1R2SKPT_elGR434&oq=google+check+out&aq=3s&aqi=g3g-s1&aql=&gs_sm=c&gs_upl=203l3750l0l16l14l0l3l3l0l1453l3547l0.4.6.7-1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=e8a659498aa5c97c&biw=1419&bih=668

Εμενα οταν εψαχνα μου τα εβγαζε στην αναζητηση για μοδερκερ μαρκα

αλλα αν παρατηρησεις και την γραμματοσειρα και το πακατζινγκ

μαλλον παλιά μοδερκερ ειναι.
Γμτ, θέλω μαρκς, αυτά που τα λέει knickers.

dimitrab.
09-06-11, 17:56
παρ΄ο,τι δεν ειμαι η θεα η chatzico ας απαντησω!

αυτες ειναι οι διαστασεις τις συσκευασιας? ή του καροτσιου? αν ειναι το καροτσιου δε μας κανουν
αν ειναι της συσκευασιας τοτε το βαρος του καροτσιου ειναι:
110*30,5*30/5000=100650/5000= 20 ογκομετρικα κιλα
κρανος: 40*40*40/5000=64000/5000=12,80 κιλα
οποτε δε σε παιρνει σε μια αποστολη
ax κριμα για 2.8 ογκ.κιλα
λεω να στειλω και ενα μαιλ
Παντως σε ευχαριστω πολυ και ας μην εισαι η θεα chatzico:):)

O πωλητης ειναι τελειος αλλα τα πρωτα βρακακια δεν βγηκαν τα λαστιχακια και πολυ καλα παρ'οτι πλενω στους 30 και οχι συχνα.Ειναι ΤU. Παντως δεν φταιει ο πωλητης, ειναι πολυ εξυπηρετικος σε οτι του εχω ζητησει.