PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπο που αγορασατε την κουνια του μωρου

ΑΓΛΑΙΑ
12-11-08, 22:12
Καλησπερα σε ολες.
Πριν λιγο γυρισαμε με τον αντρα μου απτο ΙΚΕΑ οπου ειδαμε για βρεφικο κρεβατακι. Το μονο που μας αρεσε ηταν ενα το πιο ακριβο τους που βγαινει σεμπλε και ροζ. Εχει αγορασει καμια σας κι αν ναι εμεινε ικανοποιημενη; Εντωμεταξυ σε καποιες βιοτεχνιες πουπηγα τα σχεδια μου φανηκαν παρωχημενα και πανακριβα. Εσεις απο πουκαι ποσο αγορασατε την κουνια του μωρου;

ΜΑΡΤΗΑ
12-11-08, 23:02
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΟΥΝΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ.ΑΠΟ ΙΚΕΑ ΠΗΡΑΜΕ ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΩΡΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑΜΕ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΓΙΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΑΡΚΟ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ,ΑΜΕΣΩΣ ΠΕΤΑΓΕΤΕ.ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΤΖΑΜΠΟΥ.ΜΑΠΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ.ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ ΜΑΓΚΩΝΕΙ Κ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΘΟΡΥΒΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΥΜΠΩΣΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ.ΦΤΑΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΕΒΕ ΖΟΥ Κ ΠΗΡΑΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΟΥΝΙΑ ΑΛΛΑ 390,00.ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΤΗΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΨΑΞΕΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙ.ΨΑΧΤΩ ΠΡΙΝ.

Doirrean
13-11-08, 00:24
Καλησπέρα Αγλαϊα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. :D

Εμείς πήραμε την κούνια bedside από το mothercare, κόστισε νομίζω 300 ευρώ χωρίς το στρώμα.
Μου άρεσε γιατί είναι τελείως απλή (δεν ήθελα να έχει ζωγραφιές επάνω) και σε διαστάσεις που χωράνε στην κρεββατοκάμαρά μας γιατί τον έχω δίπλα μου. Είμαι ευχαριστημένη από την κούνια, έχει 2 θέσεις για το κάγκελο το οποίο μπαίνει και όλο κάτω από την κούνια πριν μετακινηθεί δίπλα στο κρεββάτι και βάση που ρυθμίζεται σε 8 διαφορετικές θέσεις. Με βόλεψε επίσης πολύ που έχει και ροδάκια για να τη μετακινώ πιο εύκολα.

Πάντως θα σε συμβούλευα να βρείς μια κούνια που να ανεβοκατεβαίνει το κάγκελο γιατί δεν είναι ευκολο να βάζεις ένα μωρό να κοιμηθεί κι να πρέπει να σκύβεις μέχρι κάτω για να το ακουμπήσεις. Και όσο θα βαραίνει το μωρό, τόσο πιο δύσκολο θα είναι για τη μέση σου.. :D

Sotiria
13-11-08, 00:33
Πιστεύω οτι η κούνια είναι ένα έξοδο που πρέπει να γίνει γιατι αξίζει και θα τα βγάλει τα λεφτά του που λένε-τα μωρά κοιμούνται πολλές ώρες, μερικά παιζουν κιόλας εκει μέσα, αρα είναι πολύ σημαντικό ψώνιο. Καλύτερα να μειώσει κανείς άλλα εξοδα για να πάρει μια καλή κούνια.

Εμείς πήραμε μια απο το ΗΡΑ που αργότερα θα γίνει κρεβατάκι, ακριβούτσικη αλλά ο μικρός την ευχαριστιέται.

anthie g
13-11-08, 09:18
Πάντως θα σε συμβούλευα να βρείς μια κούνια που να ανεβοκατεβαίνει το κάγκελο γιατί δεν είναι ευκολο να βάζεις ένα μωρό να κοιμηθεί κι να πρέπει να σκύβεις μέχρι κάτω για να το ακουμπήσεις. Και όσο θα βαραίνει το μωρό, τόσο πιο δύσκολο θα είναι για τη μέση σου.. :D

Έτσι σκέφτηκα και εγώ όταν ήμουν έγκυος στην πρώτη κόρη μου και πήρα τεέτοια κούνια. Οταν ήταν μικρή ήταν καλά. Μετά τους 13 μήνες ομως περίπου άρχισε να πιάνεται απο τα κάγκελα και να τα κάνει μπρός πίσω μέχρι που τα διάλυσε και πήγαμε και πήραμε αυτές με τα βιδωμένα κάγκελα.

Vann
13-11-08, 09:35
εμεις πηραμε απο το ΗΡΑ κ εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη,γινεται κ αργοτερα κρεββατι,ειναι λιγο ακριβη αλλα τα αξιζει τα λεφτα της

ngeo23
13-11-08, 09:52
καλημερα, εμεις πηραμε απο τα ΗΡΑ μια πολύ όμορφη, 270€ (αρεσε στον μπαμπα και στην πεθερα, αυτή αλλωστε την πηρε) εμενα μου ειχε αρεσει πιο πολύ μια με 170€
http://www.ira-bebe.gr/products10.php?wh=1&lang=1&the1id=12&the2id=18&theid=18&open1=12&open2=18
(μου αρεσε το 1ο πηραμε το 3ο) στο κανουν με οτι αποχρωση και σχεδιο θελεις, εχει μασητικο προστατευτικό για τα δοντια στα κεγκελα, κατεβαινει το καγκελο, εχει 1 συρταρι, γενικά με βολεψε, το στρωμα που πηρα ειναι απο τα πιο ακριβα, 150€ αλλά και με 60 € βρισκεις πολύ καλό.

kasia
13-11-08, 11:18
Εμείς πήραμε από τα ΛΗΤΩ. Έκανε γύρω στα 450 €

despina100
13-11-08, 12:00
Εμεις πήραμε τη σειρα vigo white από τα bebe-jou (κούνια και συρταριέρα). Εκανε γύρω στα 500 η κούνια(χωρίς το στρώμα), 600 η συρταριέρα και γύρω στα 400 τα υπόλοιπα (στρώμα, πάντα, κουνουπιέρα , παπλωματοθήκη, σεντονακια ).Τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά της. Γίνεται μετά και κρεβατακι εως 6 χρονών. Και μάρεσει παρα παρα παρα πολύ.... αντε πότε θα ερθει η μπεμπα μου να τη βάλω μεσα......

mama xrysa
13-11-08, 12:28
Εμείς παρόλο που δεν έχουμε κάνει την παραγγελία ακόμα( θα γίνει όταν ξαναπάμε Αθήνα) καταλήξαμε στο allegro στην Μεταμόρφωση, είχε πολύ ωραία σχέδια και πολύ οικονομικά! Βρήκαμε κούνιες απο 180 ευρώ! Η δεύτερη στη σελίδα http://www.allegro.com.gr/ είχε τόσο, και άλλο τόσο η αλλαξιέρα. Η δικιά μας μαζί με την αλλαξιέρα και ένα επιπλάκι σαν μικρή βιβλιοθήκη κοστίζουν 740 ευρώ. Είναι μια απλή ζαχαρί-μπέζ με μεγάλη αλλαξιέρα, όχι αυτές που είναι σαν κομοδίνα!Αλλα φαντάσου οτι ήταν απο τις λίγο πιο ακριβές του μαγαζιού. Καλό ψάξιμο!

Eley8eria
13-11-08, 12:32
Εγω παρήγγειλα το παρακάτω κρεβατάκι για τον γιο μου απο την vibel..
http://i91.photobucket.com/albums/k293/Cacdy_ee/room1.jpg

Ειναι δώρο των γονιών μου και δεν θυμάμαι ποσο κάνει αλλά θα την ρωτήσω και θα σας πω..

mama xrysa
13-11-08, 12:45
Ελευθερία είδα την κούνια σας και σε ένα άλλο τόπικ. Έίναι πραγματικά πολύ όμορφη, αλλά έχω την εξής απορία:δεν έχει κάποιο κλείσιμο στο πλάι; Γιατί στην φωτογραφία τουλάχιστον μοιάζει τελείως ανοιχτή.

Eley8eria
13-11-08, 12:56
Ειναι με πλεξιγκλας αντι για κάγκελα για να μην πιάνεται ανάμεσα κ να βλέπει το παιδι πιο πολύ γύρω του...

mama xrysa
13-11-08, 13:12
Ειναι με πλεξιγκλας αντι για κάγκελα για να μην πιάνεται ανάμεσα κ να βλέπει το παιδι πιο πολύ γύρω του...

Ωραίο αυτό!!Πάντως πολύ όμορφη κούνια. Με το καλό!

Eley8eria
13-11-08, 13:13
Σευχαριστώ Χρύσα μου και συ με το καλό το παιδάκι σου!!

teacher
13-11-08, 13:28
Καλησπερα σε ολες.
Πριν λιγο γυρισαμε με τον αντρα μου απτο ΙΚΕΑ οπου ειδαμε για βρεφικο κρεβατακι. Το μονο που μας αρεσε ηταν ενα το πιο ακριβο τους που βγαινει σεμπλε και ροζ. Εχει αγορασει καμια σας κι αν ναι εμεινε ικανοποιημενη; Εντωμεταξυ σε καποιες βιοτεχνιες πουπηγα τα σχεδια μου φανηκαν παρωχημενα και πανακριβα. Εσεις απο πουκαι ποσο αγορασατε την κουνια του μωρου;

εμεις την πηραμε απο ενα κουκου. ειναι ηρα (με προστατευτικο για τα καγκελα και 2 θεσεις να ανεβοκατεβαινουν) και επειδη ηταν προιον εκθεσης εκανε 200€. αν περναμε την ιδια ακριβως αλλα σε κουτι 250€. τιμη χωρις το στρωμα.

Sotiria
13-11-08, 13:30
Ναι απο το ΗΡΑ κι εμείς αυτή εδώ:
http://www.ira-bebe.gr/products10.php?wh=1&lang=1&the1id=11&the2id=48&theid=48&open1=11&open2=48

yogini
13-11-08, 18:21
Εμείς πήραμε την St.Ives απο το Mothercare και πήγα να την σηκώσω απο το κεφαλάρι και αυτό ξεκόλλησε!!!! Γενικά μου φαίνεται ψιλομάπα και έκανε και 279?!
http://www.mothercare.gr/detail.asp?pCode=E2991
Για μένα να προσέξεις να ειναι ξύλινη καθε αυτού και όχι mdf ή μελαμίνη.
Επίσης να ειναι 70χ140 για να γίνεται και κρεβάτι μετά και να την κρατήσετε κανεναν 5αρι χρόνια.

mariadrama
13-11-08, 19:16
επιτρεψτε μου να διαφωνισω με την προλαλησασα , γιατι να ειναι μεγαλυτερη η διασταση και να γινετε κρεβατακι μεχρι τα 5 του? Εγω πηγα ενα φθηνο κρεβατακι απο τα mothercare 108 ε για την ακριβεια το οποιο μοντελο το εχουν χρησιμοποιησει φιλες μου και βγηκαν πολυ ευχαριστιμενες γιατι δεν πιανει χωρο και ειναι ανθεκτικο , και παρειγγειλα ενα πολυ καλο στρωμα ( οχι φυσικα απο τα mothercare)Η λογικη μου ειναι πως μετα απο 2 χρονια θελω να κανω ενα ωραιο παιδικο δωματιακι στην μικρη μου και να διωξω τα βρεφικα σου επισυναπτω φωτογραφια οχι πολυ καθαρη γιατι την τραβηξα βραδυ http://img385.imageshack.us/my.php?image=1004949ri8.jpg

Ioanna D.
14-11-08, 10:29
Εμεις πήραμε τη σειρα vigo white από τα bebe-jou (κούνια και συρταριέρα). Εκανε γύρω στα 500 η κούνια(χωρίς το στρώμα), 600 η συρταριέρα και γύρω στα 400 τα υπόλοιπα (στρώμα, πάντα, κουνουπιέρα , παπλωματοθήκη, σεντονακια ).Τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά της. Γίνεται μετά και κρεβατακι εως 6 χρονών. Και μάρεσει παρα παρα παρα πολύ.... αντε πότε θα ερθει η μπεμπα μου να τη βάλω μεσα......

Εμείς πήραμε τη Vigo Sand της Bebe-Jou (κούνια και συρταριέρα).
Είναι πραγματικά πανέμορφα και τόσο, μα τόσο ευρύχωρα!
Επίσης πήραμε και την μπανιερίτσα απο την ίδια εταιρεία και την προίκα για το κρεβατάκι.
Είναι λίγο ακριβά, αλλά και εγώ πιστέυω πως αξίζουν με το παραπάνω τα λεφτά τους.
Ήρθανε εχθές (μετά από 1 μήνα παραγγελίας) και από τότε όσοι φίλοι μας τα είδανε τους αρέσανε πραγματικά πολύ!
Θα βάλω φωτό από το δωματιάκι, όταν με το καλό έρθει ο μικρούλης! :D

ANDEDANTINOS
14-11-08, 11:42
Καλησπερα σε ολες.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΛΑΙΑ
ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΙΔΥΜΩΝ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΓΑΛΑ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΡΕΥΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ
1) ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ( ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ)
2) ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ

ΚΡΕΒΒΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ KAI MONO 190-200 € ΕΧΕΙ ΤΟ HΡΑ STOCK ΣΤΟΝ ΑΛΙΜΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ SUPER MARKET CARREFOUR
ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΕΑΝ ΧΡΕΑΙΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

Klairi
14-11-08, 12:34
Καλημερα σε ολους σας

Νομιζω οτι εχουμε παρει ολες το ιδιο κρεβατι -----Vigo sand με επιπλο----
Πολυ διαφορετικο .

Οσων αφορα τις προδιαγραφες επειδη ψαχνωμε λιγο παραπανω μονο αυτη η εταιρια αναγραφει την προδιαγραφη EN πανω στο επιπλο με σφραγιδα--ολοι οι αλλοι μου ελεγαν οτι τα ειναι φταγμενα βαση προδιαγραφων....τεραστια διαφορα....

Φιλια
Κλαιρη

Jen.
14-11-08, 16:47

Αχ και εγώ αυτή έχω βάλει στο μάτι και παρόλο που κοιτάω και σε άλλα μαγαζιά καμιά δεν συγκρίνεται μαζί της σαν σχέδιο...έχω αφήσει το bebe jou τελευταίο στην λίστα γιατί νιώθω ότι εκεί θα καταλήξω (απλά λέω να μην παραδοθώ αμαχητί στην ομορφιά της!! :lol: )

Μπορείς να μου πεις από ποιο κατάστημα bebe jou την πήρες? Την έχει στημένη να πάω να την δω? Ξέρεις γενικά ποιο bebe jou έχει μεγαλύτερη ποικιλία στην έκθεση του? :)

Jen.
14-11-08, 16:55
Καλημερα σε ολους σας

Νομιζω οτι εχουμε παρει ολες το ιδιο κρεβατι -----Vigo sand με επιπλο----
Πολυ διαφορετικο .

Οσων αφορα τις προδιαγραφες επειδη ψαχνωμε λιγο παραπανω μονο αυτη η εταιρια αναγραφει την προδιαγραφη EN πανω στο επιπλο με σφραγιδα--ολοι οι αλλοι μου ελεγαν οτι τα ειναι φταγμενα βαση προδιαγραφων....τεραστια διαφορα....

Φιλια
Κλαιρη

τι σημαίνει η προδιαγραφή ΕΝ?

και για αυτούς που λένε ότι πρέπει να ανεβοκατεβαίνουν τα κάγκελα:
Aπό μια αρχική έρευνα αγοράς κατέληξα στο ότι ή το στρώμα θα ανεβοκατεβαίνει ή τα κάγκελα...και τα δυο δεν γίνεται σε κανένα κρεβατάκι από αυτά που είδα μέχρι τώρα..αν εσείς γνωρίζετε το αντίθετο παρακαλώ διορθώστε με...
και βασικά αυτές που αφαιρούνται τα κάγκελα τους γιατί προορίζονται να χωράνε παιδάκια μέχρι και 5 ετών (που είναι και αυτό που με ενδιαφέρει) ΔΕΝ ανεβοκατεβαίνουν τα κάγκελα τους γιατί δεν υπάρχει λόγος αφού αφαιρούνται και το παιδί πλέον ανεβαίνει μόνο του...

Διαφωνεί κανείς με τα συμπεράσματα μου? Αν κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό παρακαλώ διορθώστε με. :wink:

Klairi
14-11-08, 17:13
Jen Καλησπερα σου

Εγω πηγα στην Ηλιουπολη ---Εχω πολυ καιρο να παω .μπες στο www.bebejou.gr και παρε τηλ.----ζητα την καρτα μελους----θα σου κανουν εκπτωση

Ως αναφορα την προδιαγραφη ΕΝ ειναι γενικη οδηγια της ευρωπαικης ενωσης(μπες στο google) και αναφερη τα χρωματα(υδροχωματα) ,την ποιοτητα(ξυλου) ,τα την ασφαλεια(αποστασεις στα καγκελα-σταθερες πλευρες ) ...γενικα την κατασκευη

Βαση αυτης της προδιαγραφης τα καγκελα πρεπει να ειναι σταθερα.
Εμενα παντως με εξυπηρετησε πολυ το στρωμα που ηταν ψηλα .Τωρα το εχω βαλει στην μεσαια θεση .

Κλαιρη

peony
14-11-08, 17:20
Εμείς πήραμε την St.Ives απο το Mothercare και πήγα να την σηκώσω απο το κεφαλάρι και αυτό ξεκόλλησε!!!! Γενικά μου φαίνεται ψιλομάπα και έκανε και 279?!
http://www.mothercare.gr/detail.asp?pCode=E2991
Για μένα να προσέξεις να ειναι ξύλινη καθε αυτού και όχι mdf ή μελαμίνη.
Επίσης να ειναι 70χ140 για να γίνεται και κρεβάτι μετά και να την κρατήσετε κανεναν 5αρι χρόνια.

Yogini, την ίδια έχουμε! - και το στρώμα cocomat. Aλλά δν μας έχει βγάλει πρόβλημα ως τώρα. Αυτό το ΣΚ θα κατεβάσουμε και το στρώμα γιατί η μπέμπα κουνιέται πολύ τελευταία και θα την βρούμε στο πάτωμα φορά...

[/quote]

despina100
14-11-08, 17:25

Αχ και εγώ αυτή έχω βάλει στο μάτι και παρόλο που κοιτάω και σε άλλα μαγαζιά καμιά δεν συγκρίνεται μαζί της σαν σχέδιο...έχω αφήσει το bebe jou τελευταίο στην λίστα γιατί νιώθω ότι εκεί θα καταλήξω (απλά λέω να μην παραδοθώ αμαχητί στην ομορφιά της!! :lol: )

Μπορείς να μου πεις από ποιο κατάστημα bebe jou την πήρες? Την έχει στημένη να πάω να την δω? Ξέρεις γενικά ποιο bebe jou έχει μεγαλύτερη ποικιλία στην έκθεση του? :)

Kαι εγω από το κατάστημα στην Ηλιούπολη την πήρα και την έχει στημένη (την κούνια, τη συρταριερα όχι).. Εχει μεγαλη ποικιλία. Καλά ψωνια, εγω τη συστηνω ανεπιφύλακτα...

Lola Bunny
18-11-08, 20:15
Εμείς την πήραμε από τα kitten. Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε λίγο ακριβή, αλλά ήταν με τον winnie και επειδή το θέμα σε όλο το δωμάτιο ήταν αυτό, καταλήξαμε να την πάρουμε. Ο παππούς και η γιαγιά την πήραν δηλαδή! Έκανε 500 ευρώ η κούνια, 550 ευρώ η συρταριέρα και 80 ευρώ το στρώμα.

VANILIA123M
19-11-08, 13:06
KAI ΕΓΩ ΑΓΛΑΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ -ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΕΧΡΙ 7 ΕΤΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ !!!!
ΜΠΕΣ ΣΤΟ SITE KAI KANE KAI KAMIA BOΛΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ .
ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 320 ΕΥΡΩ . ΠΗΓΑΙΝΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΩΡΟ (ΠΑΡΕΙΣ ,ΔΕΝ ΠΑΡΕΙΣ ) ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ
ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!
http://www.motherbaby.gr/kounisto_krevataki.htm

νούφαρο
25-11-08, 01:53
εμεις πηραμε απο το ΗΡΑ κ εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη,γινεται κ αργοτερα κρεββατι,ειναι λιγο ακριβη αλλα τα αξιζει τα λεφτα της

Συντάσσομαι στα παραπάνω. Εμείς πήραμε της εταιρείας PALI (κρεβάτι και συρταριέρα -την ντουλάπα την κάναμε σε μαραγκό) από το κατ/μα BEBEHOME (Θεσ/νίκη). Είναι ονειρεμένο!!!!! :D Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτο στο αντίστοιχο τόπικ
http://www.pali.it/prodotti.php?act=sez&cat=1&sez=1&prod=89&init=3

BabyBoom
27-11-08, 13:26
Εμείς πήραμε από το excellent στη Ν. Ιωνία, 330? μαζί με το στρώμα.
Είναι πολύ όμορφη και σου ζωγραφίζουν ότι παράσταση θέλεις με αυτά τα χρήματα. Εμείς κάναμε καμηλοπαρδάλεις.

Ντουλάπα και συρταριέρα πήραμε από το ΙΚΕΑ.

Κουρτίνα ψάχνουμε. Όσες μας άρεσαν είχαν εξωφρενικές τιμές. 47? το μέτρο??????????

Θέλω 6 μέτρα δηλαδή 280? για μία κουρτίνα???? Δεν είναι υπερβολικό?

galat
27-11-08, 15:10
εμείς απο τα bebe jou πολύ καλύτερη τιμή από ΛΗΤΩ....

μαριαπαβ
27-11-08, 16:46
Κι εμεις απο τα excellent στη νεα ιωνια ταν πηραμε,εχει πραγματικα καλες τιμες,καλα προιοντα και αψογη εξυπηρετηση.Αυτο ειναι κατι το οποιο με τραβηξε σε αυτο το καταστημα και κατι αλλο,δεν σου φορτονουν περιττα πραγματα.Σου προτεινουν εκεινα που πραγματικα θα χρειαστεις για το μωρο σου.Σου δινουν και καλες συμβουλες αφου και εκεινοι ειναι γονεις.Αν θες πηγαινε εκει με κλειστα τα ματια και ψωνησε για το αγγελουδι σου.Αν ενδιαφερεσαι στειλε π.μ. να σου δωσω τηλ.και διευθησνη.Θα σου προτεινα επισης να παρεις το περιοδικο "γονεις εν δρασει" εκει θα δεις τη δουλεια του καταστηματος.

BabyBoom
27-11-08, 21:24
Κι εμεις απο τα excellent στη νεα ιωνια ταν πηραμε,εχει πραγματικα καλες τιμες,καλα προιοντα και αψογη εξυπηρετηση.Αυτο ειναι κατι το οποιο με τραβηξε σε αυτο το καταστημα και κατι αλλο,δεν σου φορτονουν περιττα πραγματα.Σου προτεινουν εκεινα που πραγματικα θα χρειαστεις για το μωρο σου.Σου δινουν και καλες συμβουλες αφου και εκεινοι ειναι γονεις.Αν θες πηγαινε εκει με κλειστα τα ματια και ψωνησε για το αγγελουδι σου.Αν ενδιαφερεσαι στειλε π.μ. να σου δωσω τηλ.και διευθησνη.Θα σου προτεινα επισης να παρεις το περιοδικο "γονεις εν δρασει" εκει θα δεις τη δουλεια του καταστηματος.

Ναι όντως έχει πολύ καλές τιμές, αλλά είναι και πάρα πολύ εξυπηρετικοί. Εμείς θέλαμε να πάρουμε μια κούνια-κρεβάτι που έκανε 600? και μας εξήγησε ότι δεν μας χρειάζεται και ότι πιο χρήσιμη θα είναι μια άλλη κούνια. Θα μπορούσε άνετα να μας την είχε πουλήσει την πιο ακριβή.

Και το μπανάκι που πήραμε ήταν 20? πιο φτηνό από όπου αλλού είχαμε κοιτάξει. Και το καρότσι μας εκεί το πήραμε.

rani
27-11-08, 21:48
Προσοχη!Ειχε παρουσιασει ο Ευαγγελατος πριν απο χρονια μια εκπομπη για τις κουνιες και τα χημικα που εχουν εμποτιστει τα ξυλα.
Εγω το εψαξα παρα πολυ,και κατεληξα στη μαρκα pali σε φυσικο χρωμα ξυλου.Ολα τα μερη ειναι απο φυσικο μασιφ ξυλο και οχι απο mdf που ειναι ΟΛΕΣ οι αλλες.Και επιμενω, γιατι ειχα παει σε πολλα μαγαζια, και στη ερωτηση "Ειναι ξυλινη μασιφ ή mdf?" η απαντηση ηταν σε ολα(και τα ακριβα)ηταν ....εξωτερικα ξυλο και μεσα mdf=mdf=φορμαλδεϋδη και αλλα χημικα τοξικα και καρκινογονα.Μου ελεγαν οτι ολες ετσι ειναι στην αγορα...και λεμε με τον αντρα μου "Τι στο καλο????"....μεχρι που βρηκαμε αυτη τη μαρκα που ειναι μασιφ ξυλο, με ολες τις προδιαγραφες και χωρις χημικη επεξεργασια...Εχει πολλα σχεδια, εμεις πηραμε ενα με 490ευρω...Ερχονται απο Ιταλια, γι'αυτο πρεπει να την παραγγειλετε απο τον καταλογο.Σε εμας εκανε ενα μηνα να ερθει

angm
27-11-08, 23:38
Να σας πω όλη μου την αλήθεια όταν ήρθε η ώρα για τα έπιπλα του μωρού με είχε πιάσει μεγάλη παραξενιά.Τελικά τα πήρα απο το ανατέλλω στο Ιλιον είχε διαφορετικά σχέδια και καλές τιμές τελικά πήρα και το καροτσάκι από εκεί. Είμαι πολύ ευχαριστημένη και μου κάνανε δώρο και το relax

Jen.
28-11-08, 00:27
Προσοχη!Ειχε παρουσιασει ο Ευαγγελατος πριν απο χρονια μια εκπομπη για τις κουνιες και τα χημικα που εχουν εμποτιστει τα ξυλα.
Εγω το εψαξα παρα πολυ,και κατεληξα στη μαρκα pali σε φυσικο χρωμα ξυλου.Ολα τα μερη ειναι απο φυσικο μασιφ ξυλο και οχι απο mdf που ειναι ΟΛΕΣ οι αλλες.Και επιμενω, γιατι ειχα παει σε πολλα μαγαζια, και στη ερωτηση "Ειναι ξυλινη μασιφ ή mdf?" η απαντηση ηταν σε ολα(και τα ακριβα)ηταν ....εξωτερικα ξυλο και μεσα mdf=mdf=φορμαλδεϋδη και αλλα χημικα τοξικα και καρκινογονα.Μου ελεγαν οτι ολες ετσι ειναι στην αγορα...και λεμε με τον αντρα μου "Τι στο καλο????"....μεχρι που βρηκαμε αυτη τη μαρκα που ειναι μασιφ ξυλο, με ολες τις προδιαγραφες και χωρις χημικη επεξεργασια...Εχει πολλα σχεδια, εμεις πηραμε ενα με 490ευρω...Ερχονται απο Ιταλια, γι'αυτο πρεπει να την παραγγειλετε απο τον καταλογο.Σε εμας εκανε ενα μηνα να ερθει

Αυτήν εδώ την εταιρεία εννοείς? http://www.pali-design.com

Και που στην Ελλάδα μπορείς να βρεις προϊόντα τους...η σειρά milano μου έκανε ένα κλικ να πω την αλήθεια...

rani
28-11-08, 17:01
Ναι.Εχουν διαφορα καταστηματα.Εμεις βρηκαμε ενα καταστημα στο Χαλανδρι.Εχει και το Οrcestra,μου το ειπε μια φιλη που ψαχνει τωρα για προικα... :)

νούφαρο
28-11-08, 19:52
Jen
& εμείς όπως προείπα από την Pali πήραμε τα σχετικά (από μαγαζί Θεσσαλονίκης), τα είχαμε δει όμως τα ίδια ακριβώς και στα ΛΗΤΩ (μας έκαναν έκπτωση και γι' αυτό προτιμήσαμε το άλλο μαγαζί). Δες και στο
http://www.babynet.gr/prointa/01_epipla05.htm
Το δικό μας είναι transformer (δες μοντέλο "Carosello convertible cot") και αργότερα γίνεται κρεβάτι με κομοδίνο. Είναι βέβαια λίγο πιο ακριβό, αλλά θα το χρησιμοποιήσεις περισσότερο διάστημα (ευελπιστούμε να βγάλουμε?? το Δημοτικό :roll: :lol: ).

Jen.
28-11-08, 21:35
νούφαρο πολύ ενδιαφέρον το site...βλέπω αγοράζεις και online... :lol:

το μοντέλο που μου άρεσε από τα pali είναι το Krio το οποίο είναι του στυλ vigo sand που μου άρεσε από τα bebe jou και τώρα μπερδεύτηκα. Και οι δυο ξέρω είναι πολύ αξιόπιστες εταιρείες οπότε μάλλον οι λεπτομέρειες θα κάνουν την διαφορά...ακόμη και οι τιμές τους είναι παρόμοιες...

Με βλέπω από Δευτέρα να είμαι στα τηλέφωνα σε καταστήματα που έχουν το σετ krio για να το δω και από κοντά...αλήθεια το έχει αγοράσει αυτό καμιά σας?

AFRODITH
29-11-08, 09:57
egw kounia pira apo ton asteria exei katastimata kai sto menidi pou einai kai to ergostasio kai sthn nea filadelfia.einai polu kalh poiotika kai me oles tis prodiagrafes.oi times tou einai ligo kalhteres apo ta ala katastimata pou pernoune kai promithia gia thn polish.mporeis na kaneis oti sxedio theleis kai oti xrwma theleis.exei shmbash kai me kapoious dimosies uphresies kai exeis ekptosh apo 15-20% .exw minei polu euxaristimenh me thn epilogh mou .otan mou thn feroun tha anebasw foto.einai zaxari me prasino kai exei sxedio ena xazo saligari.

nicole23
29-11-08, 18:12
καλησπέρα σε όλους.
Εγώ σκέφτομαι να πάρω το κρεβατάκι VIKY από το PRENATAL.Έχει ρόδες, συρτάρι, και κοστίζει 189 ευρώ. Δεν ξέρω όμως αν η ποιότητα είναι καλή και αν τηρεί τις απαιτούμενες προδιαγραφές. Έχετε καμιά ιδέα? :D

eleanax
15-04-09, 13:37
καλησπέρα σε όλους.
Εγώ σκέφτομαι να πάρω το κρεβατάκι VIKY από το PRENATAL.Έχει ρόδες, συρτάρι, και κοστίζει 189 ευρώ. Δεν ξέρω όμως αν η ποιότητα είναι καλή και αν τηρεί τις απαιτούμενες προδιαγραφές. Έχετε καμιά ιδέα? :D

εγώ είδα ένα πράσινο στα prenatal, και μου άρεσε, δεν έχω κοιτάξει κι αλλού και δεν ξέρω αν πληρεί τις προδιαγραφές, πάντως τα bebe-jou για να είμαι ειλικρινής μου φαίνονται λίγο μονοκόμματα, πολύ όγκος και σε μικρή ποικιλία χρωμάτων, θέλω ακόμη να κοιτάξω για vibel (μου τα παρουσιάσαν ως πολύ ψαγμένα, αλλά μου φαίνονται λίγο φλύαρα στο site, θα ήθελα πιο minimal), και στα laro, είχα δει στο site επίσης μία πράσινη/τσαγαλί κούνια, απλή που μου άρεσε, είναι και τα stokke, θα κοιτάξω κι αυτά

Ntimi
15-04-09, 16:40
εμείς τα πήραμε απο το ΗΡΑ και μέιναμε πολύ ευχαριστημένοι. Μάλιστα τα κλείσαμε σε εποχή εκπτώσεων κάτι που συμφέρει αρκετά.

anna+
15-04-09, 18:51
Kι εμείς από το ΗΡΑ πήραμε την κούνια και το λίκνο με την προίκα τους και είμαστε πολύ ικανοποιημένοι

Varelaki
25-04-09, 12:19
Εμείς πήραμε από το lapin κούνια με 400 ευρώ περίπου σε λευκό ξύλο με το στρώμα (λάτεξ με τρύπες για να αναπνέει στα 200 ευρώ)να ανεβοκατεβαίνει σε 3 θέσεις και κάγκελα σταθερά. Μαζί όμως σου δίνουν και πλαινά τα οποία αλλάζεις όταν βγάζεις τα κάγκελα, πιστεύω ότι θα με βολέψει. Η αλλαξιέρα-συρταριέρα γύρω στα 500 ευρώ με τρία φαρδιά συρτάρια για αποθήκευση.

chiqui
25-04-09, 12:25
εμείς από το στράτα στρατούλα κούνια που κατεβαίνουν τα κάγκελα σε χρώμα εκρού - μελί με σχέδιο happy donkey ,στρώμα latex - κοκοφοίνικας dunlopillo, κουνουπιέρα και πάντα happy donkey. παραλαβή 4 Μαίου

jesgk
25-04-09, 12:41
καλημερα, εμεις πηραμε απο τα ΗΡΑ μια πολύ όμορφη, 270€ (αρεσε στον μπαμπα και στην πεθερα, αυτή αλλωστε την πηρε) εμενα μου ειχε αρεσει πιο πολύ μια με 170€
http://www.ira-bebe.gr/products10.php?wh=1&lang=1&the1id=12&the2id=18&theid=18&open1=12&open2=18
(μου αρεσε το 1ο πηραμε το 3ο) στο κανουν με οτι αποχρωση και σχεδιο θελεις, εχει μασητικο προστατευτικό για τα δοντια στα κεγκελα, κατεβαινει το καγκελο, εχει 1 συρταρι, γενικά με βολεψε, το στρωμα που πηρα ειναι απο τα πιο ακριβα, 150€ αλλά και με 60 € βρισκεις πολύ καλό.

Κι εμείς από τα ΗΡΑ την είχαμε αγοράσει στο πρώτο παιδί (πριν 5,5 χρόνια) μαζί με την συρταριερα, ήταν αρκετά ακριβά θυμάμαι αλλα αθάνατα μέχρι πρόσφατα κοιμόταν σ'αυτό (γινόταν κρεβατάκι) είναι σαν αυτό στο λινκ
http://www.ira-bebe.gr/products10.php?wh=1&lang=1&the1id=11&the2id=38&theid=38&open1=11&open2=38

αλλά είχαμε ζητήσει να μην έχει κανένα σχέδιο γιατί δεν θέλαμε τότε να μαθουμε το φύλο του μωρού και ήταν ουδέτερο

sofia ka
20-01-10, 19:43
Αυτήν εδώ την εταιρεία εννοείς? http://www.pali-design.com

Και που στην Ελλάδα μπορείς να βρεις προϊόντα τους...η σειρά milano μου έκανε ένα κλικ να πω την αλήθεια...

Και εμείς PALI αγοράσαμε, αφου ψαχτήκαμε λιγο λογω..Ευαγγελάτου ,αλλα βρήκαμε πολλές εταιρείες που εχουν τις προδιαγραφές . Εμείς την αγοράσαμε απο ελληνικό site γιατι δεν διακινδυνευω ειδικα έπιπλο να μου έρθει απο εξωτερικό (διαβαζω οτι 8 στα 10 έρχονται προβληματικά) πήραμε το sole απο http://www.ntosas.gr/
Πάντως κάνε και κανένα παζάρι γιατι τώρα ειδικά στις εκπτώσεις σίγουρα κάτι θα κερδίσεισ, εμεις εκείνη την εποχή μας έκανε και δώρο ενα παρκοκρέβατο διπλο , πολυ καλό και όταν αγοράσαμε και το καρότσι μας κάνανε και πολύ καλή τιμή.:)

Olympia99
20-01-10, 19:53
Εμεις ειχαμε κουνια απο αυτη την εταιρια και τωρα εχουμε παρει παιδικο κρεβατι.
Ειναι σουπερ.
http://en.paidi.com/babyrooms/babyrooms/overview-a-z/

korinaki80
21-01-10, 09:29
Πριν απο 2 χρονια βρηκα σε προσφορα εδω στην πολη μου αυτο το κρεβατακι 200? (της pali)
http://www.letoshop.gr/popup.htm?PALI005502large.jpg
και εννοειται οτι το πηρα και δεν πολυεψαξα και αλλου. Στην Θεσσαλονικη οταν ειχα παει βολτα το ειχα δει 300?. Εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενη.

eleni26
06-02-10, 21:40
Από τον μωρουδοκοσμο στον κορυδαλλό. Πολύ καλή γυναίκα με βοήθησε να πάρω ότι χρειάζομαι μου έκανε πολλά δωράκια και το πιο σημαντικό τέλεια έπιπλα και προίκα με πολύ καλή τιμή κούνια και έπιπλο κομπλέ γύρο στα 700
http://i608.photobucket.com/albums/tt170/eleni008/HPIM2434.jpg

pk33
08-02-10, 12:35
Εμείς την μία την πήραμε από την αδελφή της γυναίκας μου, τις άλλες δύο μας τις έδωσαν φίλοι
Είμαστε εξαιρετικά ευχαρηστιμένοι για τα χ΄ρηματα που δώσαμε (βενζίνη αυτοκινήτου για να τις μεταφέρουμε)

Σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς μην πιάνεστε κορόιδα από τα μαγαζιά με είδη μωρού. Τα παιδικά κρεβατάκια είναι εξαιρετικά υπερτιμημένα.
Πάρτε από φίλο σας που δεν το χρειάζεται. 3 μόνο χρόνια θα το χρειαστείτε. Το πλένετε με dettol του βάζετε και ένα καινούριο καλό στρώμα και τέλος

nathael
08-02-10, 12:56

Πλεον υπαρχει ευρωπαικος κανονισμος για την περιεκτηκοτητα φορμαδευλδης στα ξυλα.
ΦΕΚ 746/Β -22-04-2009.
Ευρωπαικος κανονισμος Νο.339/93.
"η περιεχομενη σε αυτα φορμαδευλδη ειναι στην επιτρεπτη κλαση Ε1 η και μικροτερης αυτης"

Προσφατα εκανα μια εισαγωγη απο την ΕΕ σε προιοντα ξυλου και ολα επρεπε να εχουν αυτην την εγγυηση, τα ελεγχουν στο τελωνειο.

kalamaraki
08-02-10, 13:02
Από τον μωρουδοκοσμο στον κορυδαλλό. Πολύ καλή γυναίκα με βοήθησε να πάρω ότι χρειάζομαι μου έκανε πολλά δωράκια και το πιο σημαντικό τέλεια έπιπλα και προίκα με πολύ καλή τιμή κούνια και έπιπλο κομπλέ γύρο στα 700
http://i608.photobucket.com/albums/tt170/eleni008/HPIM2434.jpg

Πολλά λεφτα βρε παιδι μου....
Δεν ξερω εμεις δώσαμε 110ευρω για την κουνια που γινεται κρεββατακι εως 2χρονων στα ΙΚΕΑ -για το στρωμα της δωσαμε 130ευρω-και για την συρταριερα αλλα 90ευρω και για την αλλαξιερα που γινεται μετα βιβλιοθηκη δωσαμε αλλα 110ευρω...Συνολο 310ευρώ...+130 το στρωμα της

Marakious
09-02-10, 21:09
και εμεις απο bebe-jou.

ΤΙΓΡΑΚΙ
09-02-10, 21:34
εμεις απο το motherbaby ειναι στο περιστερι μια βιοτεχνια.κουνια 230? που γινεται κρεβατι και μας εδωσαν και τις τραβερσες δωρο που γινεται μετα μονο κρεβατι διμετρο και αλλαζεις στρωμα με το ιδιο προσκεφαλο και κατωποδαρο(αν το λεω σωστα) χωρις στρωμα και προικα.και αλλαξιερα επιπλο με συρταρια 200? .εχει φοβερη ποικιλια και καλες τιμες.

angel25
09-02-10, 22:09
κ εμεις απο motherbaby τα πηραμε ολα ,απο κουνια(την εχω 3 χρονια κοιματε η δευτερη κορη τωρα ) 150? εκανε ηταν στοκ

προικα μωρου,σεντονια, πετσετεσ, κουβερτεσ (στην μια μεγαλη η μικρη δωρο 25? ) τσαντα μεταφορας ,στρωμα απο κοκοφυνικα , κ αλλα πολλα κ στο τελος δωρο ενα μαξιλαρι που το βαζεις στα ποδια σου να θηλασεισ το μωρο. http://www.motherbaby.gr/present.php?lang=1

http://www.motherbaby.gr/profile.php
http://www.motherbaby.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=16&the2id=44&theid=44&open1=16&open2=44&thepid=205&page=2
(san ayth alla allo xrwma k sxedio)

http://www.motherbaby.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=21&the2id=&the3id=&theid=21&open1=21&open2=44&open3=&thepid=97&theq= (kai ayth thn panta me to paploma k kounoθpiera )

eleftheriak
11-02-10, 23:06
Εμείς πήραμε και της Νίνας την κούνια και την αλλαξιέρα από το ΝΕΚΒΑΒΥ το εργοστάσιο ήταν πριν 2χρόνια 390 η κούνια που γίνεται κρεβάτι μαζί με το στρώμα-απλός κοκκοφίνικας-και κάπου 450 η αλλαξιέρα με σχέδιο και χρώμα που διαλέξαμε εμείς και τώρα του μπέμπη πάλι από εκει αλλά ήταν ποιο ακριβή πήγε 450 αλλά επειδή το χρώμα το κάναμε ειδική παραγγελία γιατί το είχαν βγάλει από τους καταλόγους τους....

xrysa3w
11-02-10, 23:45
ΤΙ ΚΟΥΝΙΕΣ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΤΗΕRCARE 180 ΕΥΡΩ ΤΗ ΜΙΑ ΦΥΣΙΚΟ ΞΥΛΟ,ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ Κ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙΑ ΕΩΣ 5 ΕΤΩΝ,ΤΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕ ΔΙΠΛΟ ΚΟΚΟΦΟΙΝΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΩ 70 ΕΥΡΩ ΤΟ 1.

sofiap81
12-02-10, 01:08
εμεις πηραμε μια κουνια που γινεται κρεββατι μεχρι την ηλικια των 6..λευκη με μπεζ καγκελακια και εχει μια πολυ ομορφη ζωγραφια με 2 σκιουρακια,κατω απο τα οποια γραφει two hearts one corn..πολυ ομορφη και ουδετερη..την πληρωσαμε 390 ευρω και μας εκαναν δωρο το στρωμα(κοκοφοινικας & λατεξ)..την εφεραν σπιτι και την εστησαν..την πηραμε απο τα λητω..συρταριερα πηρα απο τα ικεα μια ωραιοτατη ροζ κουφετι,60 ευρω..εκει θα αλλαζω και το μωρο πανω σε ενα φουσκωτο στρωματακι που πηρα 6 η 9 ευρω(πηρα και ενα σετ πετσετε καλυμματα γι αυτο γυρω στα 3 ευρω νομιζω..)κι ενα λευκο ραφακι για να βαλω τα καλλυντικα της και να κρεμαω το μπουρνουζι κ τις πετσετες της(εχει κρεμαστρα σαν αγκιστρακια απο κατω)..αυτο το πληρωσα 40 ευρω..αυτα..

sofiap81
12-02-10, 01:17
και να συμπληρωσω οτι την προικα την εφτιαξα μονη μου..αγορασα υφασμα και εφτιαξα τις παντες του κρεββατιου(2 μεγαλα κομματια που καλυπτουν ολα τα πλαινα καγκελα και ενα κομματι για προσκεφαλι..ετσι τα πλενω και πιο ευκολα;-)),δυο σετ σεντονια απο το ιδιο υφασμα της παντας και δυο σετ σεντονακια φανελενια με αλλο σχεδιο..συνολικα μου κοστισε 35 ευρω τα υφασματα και 10 ευρω το αφρολεξ..για την ασορτι προικα της κουνιας μου ζητησαν 200 ευρω!!!μην τρελλαθουμε!!

TXARA
12-02-10, 01:44
ΕΜΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ WOONIE ΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ WOONIE ΜΕ ΙΔΙΑ ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΠΡΟΙΚΑ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΤΤΕΝ.ΜΕΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΚΟΥΡΤΙΝΑ,ΜΟΚΕΤΑ,ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ WOONIE.ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ WOONIE ΑΠΟ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΡΟΛΟΓΙΑ.ΔΙΑΛΕΓΜΕΝΑ ΕΝΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙΑ,ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙΑ.
Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.

sofaki1978
12-02-10, 01:50
και να συμπληρωσω οτι την προικα την εφτιαξα μονη μου..αγορασα υφασμα και εφτιαξα τις παντες του κρεββατιου(2 μεγαλα κομματια που καλυπτουν ολα τα πλαινα καγκελα και ενα κομματι για προσκεφαλι..ετσι τα πλενω και πιο ευκολα;-)),δυο σετ σεντονια απο το ιδιο υφασμα της παντας και δυο σετ σεντονακια φανελενια με αλλο σχεδιο..συνολικα μου κοστισε 35 ευρω τα υφασματα και 10 ευρω το αφρολεξ..για την ασορτι προικα της κουνιας μου ζητησαν 200 ευρω!!!μην τρελλαθουμε!!

τωρα που εγραψες για τα ψωνια του μωρου σου σιγουρευτηκα για το ποια εισαι σοφακι :lol::lol::lol::lol::lol::lol:!

kimi
12-02-10, 10:04
και εμεις απο την ΚΙΤΤΕΝ με τον mickey&minnie..κ εμεις ολοοοο το δωματιο ειναι mickey,απο σεντονια μεχρι αυτοκολλητα ρολοι,παιχνιδια...χορηγοι της disney ειμαστε αλλα μας αρεσει παρα πολυ..χαλαλι κ τα λεφτα κ ολα..βεβαια τωρα τη κουνια την εχει η μπεμπα.αλλα κ το μονο του Χρηστου τα παντα ολα mickey

sofiap81
12-02-10, 15:57
τωρα που εγραψες για τα ψωνια του μωρου σου σιγουρευτηκα για το ποια εισαι σοφακι :lol::lol::lol::lol::lol::lol:!

ε..δεν αλλαζει και πολυ τοnickname!!!ενα p προσθεσα..:D:D:D:D:D εγω σε καταλαβα απο το τικερ!!θυμαμαι ποσο ειναι η μπουμπουκα σου!!

mitsi1
12-02-10, 17:44
καλησπερα..εμεις πηραμε την κουνια απο mothercare το μοντελο boori, μαζι και τη σιφουνιερα του. Ηταν λιγο ακριβη αλλα ειναι πολυ γερη και γινεται κρεβατι

vividim
12-02-10, 18:02
καλησπερα..εμεις πηραμε την κουνια απο mothercare το μοντελο boori, μαζι και τη σιφουνιερα του. Ηταν λιγο ακριβη αλλα ειναι πολυ γερη και γινεται κρεβατι
MITSI KALISPERA POIA HMEROMHNIA GENNHSES...EGW 24-07-2009

fotini33
12-02-10, 23:41
εμείς λόγω έλλειψης χώρου ψάχναμε για μικρή κούνια...
τελικά χτες πήραμε την λευκή από τα ικεα, για κάτι απλό έψαχνα εξ'αρχής.... για στρωματάκι θα κοιτάξουμε στα λιτώ ή στα mothercare.

Aggeloudia
13-02-10, 15:50
Ως ανενημερωτη νεομαμα πριν απο 4 και , χρόνια πήραμε απο τα bebe-jou μια κούνια-τίποτα σπουδαίο...- που μας ζωγράφισαν την παράσταση που επιλέξαμε πάνω, 380 ευρώ με το απλό στρώμα...
Μεσα σε 6 μήνες τα 3 συρτάρια που είχε από κάτω έσπασαν...

Συμπέρασμα...Πολλά λεφτά για το τιποτα...
Δεν ειχα πάρει χαμπαρι για το ΙΚΕΑ με 200 ευρώ ολο το σύστημα-προίκα, κούνια-σεντονάκια-στρώμμα...-

Θεωρώ πως δεν χρειάζονται τοσα πολλά λεφτά για μια κούνια που θα μπει το παιδάκι το πολύ για 2 χρόνια...

mitsi1
14-02-10, 17:24
MITSI KALISPERA POIA HMEROMHNIA GENNHSES...EGW 24-07-2009

Καλησπερα και σε σενα. Να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!! εγω γεννησα 27/7. Ειμαστε πολυ κοντα!!!!!!!

mpouki
18-02-10, 18:22
Γεια σας κορίτσια. Θέλω να ρωτήσω κάτι τις μανούλες που έχουν μεγαλύτερα παιδάκια ή δυο μέχρι πόσο χρονών τα κοιμίζατε στην κούνια? Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο και η κόρη μου όταν γεννήσω θα είναι 22 μηνών δεν υπάρει κίνδυνος να πέσει αν τη βάλω σε κανονικό κρεβάτι? Έχω αγχωθεί πολύ και σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη κούνια.(Βασικά με αγχώνει και το γεγονός ότι είναι 16 μηνών και δεν περπατάει ακόμα).

catherine78
15-04-10, 12:48
Καλημέρα!Ξέρει κάποιος τί γίνεται με τη συγκεκριμένη βιοτεχνία?Έχει πολύ δελεαστικές τιμές και σκεφτόμαστε να αγοράσουμε καναπέ-κρεβάτι (candy natural) και καλαθούνα (winnie).Απλά επειδή είμαστε από Χανιά, εγώ είμαι με επαπειλούμενη και θα πρέπει να ανέβει ο σύζυγός μου, αξίζει τον κόπο?Από ποιότητα τί γίνεται?Επίσης πόσες μέρες θέλουν για παράδοση?Ευχαριστώ.

Maniak
15-04-10, 14:29
Εγω πήρα απο τα mothercare μια απλη σχετικα κουνια που ομως αλλαζει θεση στα καγκελα οποτε με βολεψε πολυ. Γενικα δεν πιστευω οτι για μια κουνια πρεπει να χαλασω παρα πολλα λεφτα, σκεφτομουν καλυτερα να τα επενδυσω για το δωματιακι του...

natasa133
15-04-10, 15:14
απο motherbaby έχω παραγγείλει την αλλαξιέρα. Θα την παραλάβω αυριο, θα σε ενημερώσω μόλις τη λάβω για ποιότητα κλπ. Μου φάνηκε καλή και οικονομική.

catherine78
15-04-10, 15:35
Ευχαριστώ πολύ.Θα περιμένω!

nanana
15-04-10, 19:12
απο motherbaby αγορασε μια γνωστη μου για το μωρακι της και ειναι ευχαριστημενη. θα παμε κι εμεις αυριο η' μεθαυριο να δουμε απο κοντα και θα σας πω.

EMC
15-04-10, 19:51
Εμείς αγοράσαμε από τα ΚΟΥΚΟΥ (μάρκα ΗΡΑ) κούνια και συρταριέρα-αλλαξιέρα και μας φάνηκαν πολύ καλά στην κατασκευή. Συνολικά με το στρωματάκι, το πιο καλό που έδιναν, μας βγήκαν όλα μαζί περί τα 700 Ευρώ.

catherine78
18-04-10, 11:37
Καλημέρα!Τελικά υπάρχει καμία γνώμη-εμπειρία για το motherbaby στο Περιστέρι?Ευχαριστώ!

nanana
18-04-10, 19:05
πηγαμε εμεις στα motherbaby. πολυ καλες τιμες εχει αλλα βρηκαμε και αλλου παρομοιες και τελικα εκει καταληξαμε. στα in and out στο γαλατσι.πανω κατω οι ιδιες τιμες με motherbaby(ισως και λιγο φθηνοτερα) αλλα μου φανηκε καλυτερη η ποιοτητα και μας βολεψε οτι διαλεγεις οποια κουνια θες και στην κανουν οτι χρωματα θες ενω στα motherbaby τα περισσοτερα κρεββατια επρεπε να τα παρεις οπως τα εβλεπες εκει σε χρωμα αυτουσια. σε λιγα μοντελα μπορουσαν να μας αλλαξουν χρωμα. και προικες πολυ φθηνες απο 70-130 ευρω και τις κανουν κι αυτες οτι χρωμα θες εσυ αν σ'αρεσει καποιο συγκεκριμενο σχεδιο. παντως αν ερθεις Αθηνα αξιζει να πας και στα δυο να δεις γιατι και στα motherbaby μια χαρα ητανε.

totastath
18-04-10, 19:24
Καλησπερα σε ολες.

εμεις την πηραμε απο την chicco. διαλεξα την πιο φτηνη κουνια με 260 ευρω και το πιο ακριβο στρωμα ( αυτο της ΝASA) με 270 περιπου. (για ευνοητους λογους αυτο)

catherine78
18-04-10, 19:32
Ευχαριστώ πάρα πολύ.Με διευκολύνεις πολύ, γιατί έχεις αντικειμενική άποψη, αφού είδες και τα δύο. Να είσαι καλά.

Stellinula
18-04-10, 21:09

Κορίτσι μου σου βγάζω το κάπέλλο γιατί όταν τα έλεγα εγώ σε κάποιους μου έλεγαν ότι λέω Μ@λ....ιες και σιγά μην κάτσω να τα φτιάξω μόνη μου και να χαλάω το χρόνο μου κλπ κλπ...Όχι είναι καλύτερα να χαλάω άσκοπα τα ωραία λεφτάκια μου??? Είπαμε εκεί που χρειάζεται να πάρω κάτι ακριβό...Ας πούμε και εγώ έχω σκεφτει να πάρω μια ΚΑΛΗ κούνια κρεβάτι για να γίνει σωστή απόσβεση χρημάτων.

mariaNmammy
21-04-10, 20:43
Καλησπερα nanana.Μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις την διευθηνση του in and out στο Γαλατσι καθως ειμαστε και εμεις στην διαδικασια προετοιμασιας του παιδικου δωματιου.Αυριο θα παω στο motherbaby και θα ηθελα να δω και το in and out πριν καταληξω.

mariaNmammy
21-04-10, 20:48
Κουνιστά Πολυμορφικά κρεβατάκια μωρού 3σε1 (http://www.motherbaby.gr/products1.php?wh=1&lang=1&the1id=16&the2id=36&theid=36&open1=16&open2=36) εχει κανεις αποψη γι αυτα τα κρεβατακια. Τα ειδα στο site τις motherbaby.

nanana
21-04-10, 21:06
σου εστειλα πμ για το in and out. οσο για τα πολυμορφικα τα ειδα απο κοντα κι εγω πρωτη φορα στα motherbaby δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο. ειναι πολυ ομορφα και μ'αρεσε που κουνιουνται και νανουριζεις ετσι το μωρο.απλα εγω δεν ηθελα να περιοριστω τοσο πολυ σε κατι που θα πρεπει να το χω στο δωματιο για τοσα χρονια. προτιμω να φτιαξω ενα δωματιο παιδικο απ την αρχη οταν παει 4 το μωρακι μου. ρωτα τους ομως αν ανεβοκατεβαινουν τα καγκελα γιατι δεν το ρωτησα καθοτι δεν ενδιαφερθηκα για αυτα και απ τις φωτο μου φαινοντα λιγο ρηχα. μη σκαρφαλωνει οταν φτασει τα 2 για παραδειγμα.

mariaNmammy
23-04-10, 09:01
Ευχαριστω για τις πληροφοριες σου nanana.Συντομα θα σας γραψω για το που κατεληξα και γιατι.

eirini2
23-04-10, 18:53
εμεις πηγαμε και στο motherbaby και σε πολλα αλλα.αυτο που δεν μαρεσε στο motherbaby ειναι οτι αν σαρεσει καποιο σχεδιο πρεπει να το παρεις στο χρωμα που υπαρχει στο μαγαζι.το ανατελλω στο ιλιον εχει πολυ ποικιλια και αλλαζουν χρωματα και σχεδια.

nikol1981
23-04-10, 22:00
καλησπερα.
την περασμενη βδομαδα πηγα στα mothercare και μου αρεσαν πολυ τα κρεββατακια τους.επειδη εχω ενα παιδικο και το καταλαμβανει η κορη μου ετων 12 και δεν εχει καθολου χωρο ουτε στο δικο μου δωματιο θα παρω κρεβατακι 140χ70 στο οποιο εχει 3 θεσεις για το στρωμα και οχι για το καγκελο και βολευει οταν ειναι νεογεννητο.τα εχει και σε καλη τιμη 350 ευρω σε σχεση με αλλα π.χ. ηρα 600 ευρω. θα παρω επισης και λικνο ( 159 ευρω) για τισ υπολοιπες ωρες γιατι δεν μ αρεσουν καθολου οι καλαθουνες.νομιζω οτι τα μωρα κοιμουνται σε ξυλο:smile::smile::-)

erica
19-05-10, 19:46
Εμείς στη Μαγια είχαμε πάρει από το Bebejou κούνια κρεβάτι το οποίο έχει μέχρι και σήμερα. Δεν μπορώ να πω ότι άντεξε...είναι έτοιμο βα διαλυθεί.

Για τον Ερνέστο τώρα μόλις πήραμε την Sniglar (45 ευρώ) από το ΙΚΕΑ με στόχο σε κανα χρόνο να φτιάξουμε το παιδικό δωμάτιο και για τους δυο τους απο την αρχη (κρεβάτια /κουκέτες) και γραφειά.

Για το πως θα βγει η κούνια απο γτο ΙΚΕΑ ειδωμεν. Πάντως κουμπάρα μου που τη χρησιμοποιεί για το γιο της εδω και ένα χρόνο, δεν μου έχει πει για κάποιο πρόβλημα....

AIRIN
09-10-10, 20:16
[QUOTE=ΑΓΛΑΙΑ;514862]Καλησπερα σε ολες.
Πριν λιγο γυρισαμε με τον αντρα μου απτο ΙΚΕΑ οπου ειδαμε για βρεφικο κρεβατακι. Το μονο που μας αρεσε ηταν ενα το πιο ακριβο τους που βγαινει σεμπλε και ροζ. Εχει αγορασει καμια σας κι αν ναι εμεινε ικανοποιημενη; Εντωμεταξυ σε καποιες βιοτεχνιες πουπηγα τα σχεδια μου φανηκαν παρωχημενα και πανακριβα. Εσεις απο πουκαι ποσο αγορασατε την κουνια του μωρου;[/QUOγεια σου κ εγω στην ερευνα ειμαι,απο μαγαζια δε συμφερει με τιποτα,πηγα σε δυο βιοτεχνιες στο καρρα ο οποιοσ εχει site www.karrasbebe.gr (http://www.karrasbebe.gr) 300€ ειναι περιπου το κοστοσ τους.και εκει που θα καταληξω ειναι στον τσικνα πο βρισκετε ιωνιας 109 αχαρναι.340 με στρωμα grecostrom to οποιο δε μυριζει καθολου εξαλλου αυτα τα στρωματα πουλανε και στα λητω,εχει σιφινιερα-αλλαξιερα 300€ με μηχανισμο και ντουλαπα σε κλαη τιμη.....

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
09-10-10, 20:44
Εγώ δυστυχώς τα αγόρασα από το Λητώ χωρίς καμία σημαντική έρευνα αγοράς. Τώρα δεν θα το έκανα γιατί υπάρχουν πολλά μαγαζιά με καλύτερες τιμές. Στο Λητώ δεν ξαναψωνίζω τίποτα πλέον.

marianna29
30-10-10, 22:13
εγω παρηγγειλα απο τα oneira bebe απο το site edit admin εχει παρα πολλες κουνιες και σε πολυ καλες τιμες. πηρα κρεβατακι με 160,00 μπειτε να δειτε, τα μεταφορικα ειναι δωρεαν!!!

kalamaraki
30-10-10, 22:20
Καλώς την Μαριάννα...
Βρε Μαριάννα για ποσο χαιβάνια πρεπει να μας περνας?
Αυτο που κανεις λεγεται διαφήμιση.....και τα 7σου ποστ αφορουν αυτο το κατάστημα....ελεος δηλαδη!!!

Katriona
22-01-12, 02:11
?????

Izaki
13-02-12, 12:20
Εγώ πήρα και την κούνια και τη σιφονιέρα/αλλαξιέρα απο το Λητώ μάρκα Kitten 480 ευρώ το καθένα (λόγω εκπτώσεων γλίτωσα γύρω στα 140 ευρώ νομίζω) στρωμματάκι παρήγγειλα από τα Ideal Strom(220ευρώ) για να μπορέσω να το πάρω ακριβώς στα μέτρα που θέλω και όχι στα τυποποιημένα μεγέθη που πουλάνε τα καταστήματα βρεφικών. Η αλήθεια είναι πως είναι ακριβά αλλά σκοπεύω, πρώτα ο Θεός, να κάνω κι άλλα παιδάκια οπότε λογικά θα κάνω απόσβεση. ;-)

nelly28
13-02-12, 13:20
εμεις πηγαμε εδω http://www.yeskid.gr/client/dimas-bebe, εχει ολες τις τιμες, απο τα πιο οικονομικα μεχρι και τις μεγαλυτερες μαρκες. επεισης μας βοηθησαν παρα παρα πολυ, φοβερη εξυπηρετηση και βεβαια ψωνησαμε τα παντα αποφευγοντας το ψαξιμο απο εδω και απο εκει γιατι ηταν και καλοκαιρι και μεσα στην ζεστη με την κοιλια στο στομα δεν ειχα δυναμεις για βολτες χωρις λογο.

Nina-Nana
13-02-12, 14:49
Εμείς απο εδω http://www.onlygreen.gr/. Έμεινα πάρα πολυ ευχαριστημένη. Αψογοι άνθρωποι και άψογη δουλεια με 100% οικολογικα υλικα απο μια μικρουλα οικογενειακή επιχείρηση στον Κροκο Κοζάνης. Για κάτι τέτοια παραδείγματα είμαι περήφανη για τις ελληνικες κατασκευές με σχετικα προσιτές τιμές.

pk33
13-02-12, 15:07
έχουμε 3 παιδιά που θέλανε 3 κούνιες λόγω διαφοράς ηλικίας. Δεν αγοράσαμε καμία και δεν περίμενα να έρθει το μνημόνιο για να ζητήσω από φίλους.
Μάθετε να δίνετε και να ζητάτε αντί να αγοράζετε άχρηστα πράγματα

Nina-Nana
13-02-12, 15:23
Καταρχας γιατι τοσο αποτομο υφος;
Δευτερον, αχρηστο πράγμα η κούνια; :confused: Αυτη που πήρα εγω θα κοιμάται μέχρι 5-6 χρονών καθώς μετατρέπεται σε κρεβάτι. Αλλα έτσι κι αλλιώς τα 350 ευρω που έδωσα δεν τα θεωρώ πεταμένα.
Μπράβο σου πάντως που δίνεις και παίρνεις 3 κουνιες. Φοβερό! Εγω 11 ανιψια έχω και κανένα κρεβάτι δεν περισσευε!

Izaki
14-02-12, 18:22
Είναι δικαίωμα του καθενός να κρίνει τί είναι απαραίτητο και τί όχι καθώς και πόσα χρήματα θέλει ή μπορεί να ξοδέψει. Δεν υπάρχει λόγος να γινόμαστε αφοριστικοί, απλά καταθέτουμε τις απόψεις και τις εμπειρίες μας!;)

Cosmo
24-07-12, 18:22
έχουμε 3 παιδιά που θέλανε 3 κούνιες λόγω διαφοράς ηλικίας. Δεν αγοράσαμε καμία και δεν περίμενα να έρθει το μνημόνιο για να ζητήσω από φίλους.
Μάθετε να δίνετε και να ζητάτε αντί να αγοράζετε άχρηστα πράγματα

Έχεις καμιά κούνια να μου δώσεις? ;)