PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΧΙ ΝΟΝΟΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ...

natasa31
15-11-08, 02:19
ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2006 ΠΑΝΤΡΕΨΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΦΙΛΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ... ΑΜΜΕΣΩΣ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΑΝ ΝΟΝΟΙ...
ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΔΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΗ ΝΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΝΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ 6ΜΗΝΩΝ.. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΒΑΦΤΙΣΗ
ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΟΝΝΟΥΣ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ! ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ...
ΒΑΛΑΜΕ ΛΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΜΕΝΟΥΣ
ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΣΤΗΚΑΝ..
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ...
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΑΣ...?
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ?

elias-christina
15-11-08, 08:07
Nατασα μου εχεις απολυτο δικιο κ λυπαμαι που θα υποστειτε ολο αυτο.
Εγω ενα πραγμα εχω καταλαβει, αντι να πηγαινουμε μπροστα παμε ολο κ πιο πισω...
Γιατι δεν βαζετε ενα δικο σας ατομο να κραταει το παιδι στην διαρκεια της λειτουργιας αλλα ουσιαστικα να ειστε εσεις οι νονοι του?

christiana08
15-11-08, 08:24
Εγω προτεινω να το ψαξετε και να επιμεινετε.Μιλαμε για τους πνευματικους γονεις του παιδιου,που για να τους επιλεξει το ζευγαρι,σημαινει οτι αυτους διαλεξε σαν προτυπα για το παιδι του.Παντως,αν αυτο σε βοηθαει,επειδη τα δικα μου παιδια δεν τα βαφτιζαν αν δεν εκανα εγω θρησκευτικο,ειχα κανει πολιτικο,αναγκαστηκαμε να κανουμε θρησκευτικο.Μηπως αν σας παιρνουν οι ημερομηνιες να το κανονιζατε,γιατι δεν θα βαφτιζουν ουτε τα παιδια σας οταν κανετε με το καλο,γλυκεια μου.Και οχι,βεβαια,αυτο που κανουν,δεν ειναι καθολου σωστο :!: :x :x :x :x :x

mata
15-11-08, 09:23
Ψάξτε και σε άλλη εκκλησία.
Έχω ακούσει από πολλούς που παντρεύτηκαν με πολιτικό γάμο, ότι είχαν οι ίδιοι οι γονείς πρόβλημα, και δεν μπορούσαν να κάνουν βάφτιση.
Εχω πάει όμως και σε βαφτίσεις που οι νονοι ή οι γονείς είχαν παντρευτεί με πολιτικό γάμο. Ψάξτε το λίγο παραπάνω σε άλλες εκκλησίες. Πιστεύω ότι είναι στην κρίση του παππά.
Είναι κρίμα, να το βαφτίσουν άλλοι από υποχρέωση. Εδώ με προθυμία, βαφτίζουν παιδιά και μετά αδιαφορούν, πόσο μάλλον αν γίνει από την αρχή από υποχρέωση.

Athena
15-11-08, 09:39
Γιατι δεν βαζετε ενα δικο σας ατομο να κραταει το παιδι στην διαρκεια της λειτουργιας αλλα ουσιαστικα να ειστε εσεις οι νονοι του?αυτο θα σου προτεινα κι εγω.ετσι κι αλλιως τυπικη ειναι η διαδικασια της βαφτισης.Και την κορη μου καθολικη την βαφτισε απλα την "λαδωσε" ο πατερας μου που ηταν ορθοδοξος,κατα τ'αλλα και οι δυο ειπαν το πατερ ημων και οι δυο εχουν παντρευτει με πολιτικο.θυμαμαι μας ρωτησαν μονο λεκτικα και ειπαμε οτι δεν εχουν παντρευτει με πολιτικο,χαρτια δεν ειχαν ζητηθει...τυπικα και χαζα τα βρισκω ολα αυτα... :roll:
υπαρχουν λυσεις...

sol
15-11-08, 09:52
Κιανούργια διάταξη; Μήπως την ξεσήκωσαν από κανένα σκονισμένο βιβλίο του Μεσαίωνα; Καταρχήν, πού έμαθαν οι παπάδες πώς παντρευτηκαν οι νονοί; Εγώ είμαι παντρεμένη με πολιτικό και δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε να γίνω νονά ούτε να μου βαφτίσουν το δικό μου μωρό. Κανονικά απαγορεύεται πια να αποκαλύπτεται το θρήσκευμά σου αν δεν το επιθυμείς. Εγώ λέω να μην παραδώσετε τα όπλα. Δε θα μας κάνουν κουμάντο οι παπάδες λες και είναι δική τους η ιδέα ή το μυστήριο της βάφτισης.

Athena
15-11-08, 09:57
Αλλαξτε ενορια στην τελικη...

mata
15-11-08, 10:01
Ναι, πιστεύω ότι δεν πρέπει να το αφήσετε έτσι. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι στην κρίση του παππά.

Νίκη
15-11-08, 10:28
Μην το αφήσετε έτσι... Να ψάξετε κι αλλού, σε άλλη εκκλησία... Κι εμείς με πολιτικό είμαστε αλλά μια χαρά βαπτίσαμε το παιδί μας. Νονά δεν έχω γίνει, αλλά η ερώτηση του παπά και η μόνη του απαίτηση ήταν η νονά του παιδιού να είναι Χριστιανή. Όχι παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο, αλλά Χριστιανή. Ελπίζω να βρείτε κάποια θετική λύση, είναι κρίμα...

yogini
15-11-08, 11:36
κι εγω ξέρω οτι ειναι θέμα εκκλησίας και παπά!
Εμεις που παντρευτήκαμε με πολιτικό λες να μην μας αφήσουν να βαφτίσουμε το παιδί μας;;; Αχ μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Athena
15-11-08, 12:35
Εμεις που παντρευτήκαμε με πολιτικό λες να μην μας αφήσουν να βαφτίσουμε το παιδί μας;;; Αχ μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

gerakina
15-11-08, 12:38
Εμεις που παντρευτήκαμε με πολιτικό λες να μην μας αφήσουν να βαφτίσουμε το παιδί μας;;; Αχ μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν παίζεσαι λέμεεεεε!!

natasa θα συμφωνήσω με την elias christina,ας σταθεί κάποιος δίπλα για το τυπικό όπως έκανε η athena.
Από το να μπεις στη διαδικασία να διεκδικείς,να συζητάς κλπ,βρες κάποιον να φαίνεται σα νονός και ασχολήσου με μπομπονιέρες και προσκλητήρια!!! :D

Πάντως κι εμάς δεν μας ρώτησε τίποτα ο παπάς όταν κλείσαμε για τη βάπτιση.Ούτε για εμάς ούτε για την νονά.

elachl
15-11-08, 12:39
:lol: και γω πιστευω οτι η πρεπει να αλλαξετε ενορια η να το ψαξετε καλυτερα το θεμα γιατι ο αδερφος μου βαφτισε το παιδι του χωρις να εχει κανει θρησκευτικο γαμο που ολοι λενε οτι δεν γινεται.εδω στη μυτιληνη αλλοι δεχονται αλλοι οχι.και οι γονεις μου φαινεται οτι επρεπε να το δουν καλυτερα το θεμα.

natasa31
15-11-08, 13:48
Εγω προτεινω να το ψαξετε και να επιμεινετε.Μιλαμε για τους πνευματικους γονεις του παιδιου,που για να τους επιλεξει το ζευγαρι,σημαινει οτι αυτους διαλεξε σαν προτυπα για το παιδι του.Παντως,αν αυτο σε βοηθαει,επειδη τα δικα μου παιδια δεν τα βαφτιζαν αν δεν εκανα εγω θρησκευτικο,ειχα κανει πολιτικο,αναγκαστηκαμε να κανουμε θρησκευτικο.Μηπως αν σας παιρνουν οι ημερομηνιες να το κανονιζατε,γιατι δεν θα βαφτιζουν ουτε τα παιδια σας οταν κανετε με το καλο,γλυκεια μου.Και οχι,βεβαια,αυτο που κανουν,δεν ειναι καθολου σωστο :!: :x :x :x :x :x ΓΕΝΝΑΩ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ... ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ... ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΩΝ... ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ...

natasa31
15-11-08, 13:50
:lol: και γω πιστευω οτι η πρεπει να αλλαξετε ενορια η να το ψαξετε καλυτερα το θεμα γιατι ο αδερφος μου βαφτισε το παιδι του χωρις να εχει κανει θρησκευτικο γαμο που ολοι λενε οτι δεν γινεται.εδω στη μυτιληνη αλλοι δεχονται αλλοι οχι.και οι γονεις μου φαινεται οτι επρεπε να το δουν καλυτερα το θεμα. ΝΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΕΝΟΡΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΠΟΛΥ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΄ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ

christiana08
15-11-08, 13:54
Γλυκεια μου,η μητερα του μωρου θα το αποφασισει βεβαια,παντως εμενα η μεγαλη μου κορη βαφτιστηκε μαζι με την μικρη μου,διπλα βαφτισια,οταν ηταν 18 μηνων.Παντως,οι λυσεις που σου προτεινουν τα κοριτσια ειναι πολλες.Κι'εγω πρωτη φορα ακουω να ρωτανε την νονα σχετικα με τον γαμο της.Μηπως θελει ο παπας το κατιτις του,λεω'γω τωρα :?: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

natasa31
15-11-08, 13:55
Γιατι δεν βαζετε ενα δικο σας ατομο να κραταει το παιδι στην διαρκεια της λειτουργιας αλλα ουσιαστικα να ειστε εσεις οι νονοι του?αυτο θα σου προτεινα κι εγω.ετσι κι αλλιως τυπικη ειναι η διαδικασια της βαφτισης.Και την κορη μου καθολικη την βαφτισε απλα την "λαδωσε" ο πατερας μου που ηταν ορθοδοξος,κατα τ'αλλα και οι δυο ειπαν το πατερ ημων και οι δυο εχουν παντρευτει με πολιτικο.θυμαμαι μας ρωτησαν μονο λεκτικα και ειπαμε οτι δεν εχουν παντρευτει με πολιτικο,χαρτια δεν ειχαν ζητηθει...τυπικα και χαζα τα βρισκω ολα αυτα... :roll:
υπαρχουν λυσεις... ΤΩΡΑ ΖΗΤΑΝΕ ΧΑΡΤΙΑ. ΔΕΛΤΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ...ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΧΑΡΤΙΑ..
ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

natasa31
15-11-08, 13:58
Εμεις που παντρευτήκαμε με πολιτικό λες να μην μας αφήσουν να βαφτίσουμε το παιδί μας;;; Αχ μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΖΗΤΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ...

ssttaa
15-11-08, 13:58
Δυστυχώς η διάταξη ισχύει. Η έννοια είναι ότι κάποιος που δεν σέβεται τα μυστήρια δεν μπορεί να γίνει "πνευματικός πατέρας" και καθοδηγητής του παιδιού στα θρησκευτικά του θέματα. Τώρα, αν για σας το μυστήριο της βαφτίσεως είναι τυπική διαδικασία, μπορείτε να μάθετε το παιδάκι να σας λέει νονούς κι ας μην το βαφτίσατε.Αλλά σίγουρα ο περιορισμός δεν είναι θέμα παπά ή ενορίας. Τα παιδιά των ζευγαριών που παντρεύτηκαν με πολιτικό γάμο βαφτίζονται χωρίς πρόβλημα.

christiana08
15-11-08, 14:08
sstaa,μη μου λες τετοια τωρα.Αδικα τοσα λεφτα που δωσαμε γιατι δεν βαφτιζαν τα μωρα μας χωρις θρησκευτικο :!: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

chamsof17
15-11-08, 14:09
εμείς βαφτίσαμε το μωρό της κολλητής μου πριν 2 μήνες περίπου, ο παπάς δεν μας ζήτησε ούτε χαρτιά, ούτε πιστοποιητικά, το μόνο που μας ζήτησε ήταν 150€. Επίσης πριν λίγο καιρό πάλι, μια απο τις κοπέλες που δουλεύουμε μαζί στο γραφείο είναι Κινέζα και παντρεμένη με Έλληνα με πολιτικό, όταν βάφτισε τον γιο της κανένας δεν τους ρώτησε τίποτα. Είναι θέμα παπά και ενορίας.

ssttaa
15-11-08, 14:10
sstaa,μη μου λες τετοια τωρα.Αδικα τοσα λεφτα που δωσαμε γιατι δεν βαφτιζαν τα μωρα μας χωρις θρησκευτικο :!: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Που τα δωσατε καλε? Μπορείτε να καταγγείλετε τον παπά που δεν βαφτιζε τα παιδιά χωρίς θρησκευτικό. Επίσης βαφτίζονται χωρίς πρόβλημα και τα παιδιά εκτός γάμου. Το τσέκαρα τώρα τελευταία!

christiana08
15-11-08, 14:22
Σε ο,τι χρειαζεται για θρησκευτικο,τραπεζωματα,λεφτα στον παπα,στην εκκλησια,μην νομιζεις,η κουμπαρα μου ειναι 13 χρονων,δεν την αφησαμε να τα πληρωσει ολα,την θελαμε γιατι ειναι η αγαπημενη συγγενης μας,μεγαλη αδυναμια.

snowwhite
15-11-08, 14:23
υπαρχουν λυσεις... ΤΩΡΑ ΖΗΤΑΝΕ ΧΑΡΤΙΑ. ΔΕΛΤΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ...ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΧΑΡΤΙΑ..
ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...
εμάς δεν μας ζήτησαν τίποτα από όλα αυτά , μόνο την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού και τις ταυτοτητες μας!

(η βάφτιση έγινε πριν από μερικές ημερες)

ssttaa
15-11-08, 14:43
Σε ο,τι χρειαζεται για θρησκευτικο,τραπεζωματα,λεφτα στον παπα,στην εκκλησια,μην νομιζεις,η κουμπαρα μου ειναι 13 χρονων,δεν την αφησαμε να τα πληρωσει ολα,την θελαμε γιατι ειναι η αγαπημενη συγγενης μας,μεγαλη αδυναμια.

Παντρευτήκατε στην ενορία σου και σου επέβαλαν να πληρώσεις πέρα απο τα παράβολα και το τυπικό (νομίζω 150) και να κάνεις κάποιο τραπέζι ? :shock: Εγώ είμαι ανύπαντρη αλλά και σε κάποια φάση που το συζήταγα για γάμο θα έκανα τον φτηνότερο θρησκευτικό γιατί η φάση μας δεν ήταν ούτε για έξοδα, ούτε για διπλές διαδικασίες. Το ερώτημα είναι ποιός σας είπε ότι δεν θα βαφτίζονταν το παιδί αν δεν παντρευόσασταν με θρησκευτικό? Αν το είπε παππάς λάθος του και κακώς το δεχτήκατε!!! :shock:

christiana08
15-11-08, 15:14
Ξεφευγουμε απο το θεμα της κοπελας τωρα,αλλα ειπαμε οτι αφου θα καναμε θρησκευτικο,επρεπε να τραπεζωσουμε τους παρευρισκομενους,δεν γινεται να μην το κανεις αυτο,ειναι τυπικο.Και ναι,μας το ειπε ο παπας για το οτι δεν γινονται βαφτισια χωρις θρησκευτικο,ηξερα πως δεν στεκει,αλλα η αλλη ειλογη μου ηταν να τα κανω στην Αθηνα,που ηταν αδυνατον πρακτικα.Σιγουρα δεν στεκει,οι ανυπαντρες μανουλες δεν βαφτιζουν τα παιδακια τους :?: .Ποσο μαλλον εγω που ημουν παντρεμενη.Και καλα θα κανεις να κανεις οικονομικο γαμο,ουτε εμεις,την δεδομενη στιγμη ειχαμε πολλα λεφτα,αλλα μην νομιζεις,λογω πολλων πολιτικων γαμων,ο,τι εχει σχεση με θρησκευτικο,τα μαγαζια το 'χτυπανε' πολυ.Ζητησα απο την κουμπαρα μου να παρει τις πιο φτηνες λαμπαδες,κριμα ηταν,και οι πιο φτηνες με τα στεφανα της κοστισαν,αν δεν κανω λαθος 800 ευρω η καπου εκει.Με συγχωρειτε που ξεφυγα απο το θεμα.Συνεχιστε.....

Olg@
15-11-08, 16:32
Και εγω ξέρω οτι ισχύει αυτο που λέει η ssttaa, ο/η νονός/α πρέπει να έχει κάνει θρησκευτικό γάμο, οι γονείς δεν ειναι απαραίτητο.
Αν και εχω πολλές ενστάσεις σε θέματα θρησκείας και εκκλησίας στη συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκω οτι στέκει αυτο που λενε... Δηλαδή ο νονός, ανάδοχος ή πνευματικός γονιος όπως λέγεται έχει το ρόλο να μυήσει το παιδί στη χριστιανική πίστη και να το καθοδηγήσει, για αυτο άλλωστε και το βαφτίζει. Λογικό είναι οτι πρέπει να ειναι άτομο θρησκευόμενο, με την έννοια οτι αποδέχεται τα θρησκευτικά μυστήρια και τα τιμά...
Απο την άλλη πάλι ειναι κρίμα να μη μπορείς να έχεις για νονό του παιδιού σου έναν άνθρωπο που θέλεις και εκτιμάς λόγω τέτοιων κολυμάτων...
Επίσης δεν ηξερα οτι χρειάζέται να καταθέσεις πιστοποιητικά για να γίνεις νονός ... αυτο μου ακουγεται λιγο κάπως :shock: ...

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
15-11-08, 16:56
Αχ καλη μου,που πηγες κι'εμπλεξες.Κριμα παντως να χαλανε ετσι τη χαρα καποιου ανθρωπου!!!τι πολιτικος,τι θρησκευτικος γαμος;Δεν κοιτανε εκει τα χαλια τους θα μας πουν και τι θα κανουμε :? :? :? :? :? :? Ασ διορθωθουν αυτοι που ειναι και παραδειγμα και μετα........Ειπα να μη πω για τους παπαδες αλλα δεν αντεξα :? :? :? :?

ssttaa
15-11-08, 17:47
Χριστιάνα το τραπέζωμα, ο στολισμός, οι φωτογραφίες, το βίντεο, τα ακριβά ρούχα, τα δώρα του κουμπάρου, οι μπομπονιέρες και όλα αυτά τα "τελετουργικά" δεν είναι απαραίτητα ούτε στον θρησκευτικό γάμο, ούτε στον πολιτικό, αλλά αυτοί που τα θέλουν τα κάνουν και στις δύο περιπτώσεις! Δεν ξέρω τι γίνεται στην Πάτρα με το βάφτισμα των παιδιών απο ζευγάρια που δεν έχουν κάνει θρησκευτικό και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, αλλά καμιά φορά την αυθαιρεσία και του παπά και του οποιουδήποτε την καλλιεργεί η δική μας παθητικότητα.
Για την δική μου περίπτωση, εγώ δεν έχω σκοπό να κάνω καθόλου γάμο και για την βάφτιση (επειδή είχα απορία) έχω ήδη συνεννοηθεί ότι γίνεται! Επίσης ένα τραπέζι στο σόι και στους φίλους θα το κάνω αν όλα πάνε καλά με το μπέμπη, για να μοιραστώ τη χαρά μου, αλλα δεν θα μου πεί ο παπάς πότε!
Ο μόνος περιορισμός που θέτει η εκκλησία στα ζευγάρια που έκαναν πολιτικό είναι στο να γίνουν νονοί (έχω ρωτήσει πολλούς παπάδες κανέναν απο την Πάτρα).

christiana08
15-11-08, 18:47
Δεν ξερω,γλυκεια μου ειλικρινα αν τιθεται θεμα Πατρας και παπαδων,παντως γνωριζα οτι στην Αθηνα δεν υπαρχει θεμα,γιατι ειμαι απο εκει,αλλα να σου πω την αληθεια,οταν κανονιζα ολες τις διαδικασιες της βαφτισης,απευθυνθηκα σε εναν παπουλη συγκεκριμμενα,τον οποιο ειχε ερθει και με ειχε διαβασει και στις δυο γεννες μου και μου εκανε και τα σαραντα και τον ειχα συμπαθησει ιδιαιτερα και φυσικα ηταν στην ενορια του συζυγου μου.Δεν καθησα να το ψαξω,για διαφορους λογους.Οσο για τα τραπεζωματα και βεβαια δεν τα επιβαλει η εκκλησια,μα ποιος ειπε κατι τετοιο :roll: :roll: ,αλλα οταν γινεται κουμπαρα ενα κοριτσακι 13 χρονων και ξοδευεται,οσο μπορει φυσικα,ε,να μην την βαλεις στην ολη διαδικασια να νοιωσει καλα :?:.Τελοσπαντων,ισως υπηρξα παθητικη,αλλα δεν γινοταν αλλιως.Αλλα παλι επανερχομαστε σε μενα και δεν ειμαι καθολου εγω το θεμα.Αφου εσυ καταφερες και βρηκες την ακρη σου,μπραβο σου,γιατι μην νομιζεις,δεν βγαζεις και ακρη.

ssttaa
15-11-08, 19:57
Eύκολο ήταν να βρώ άκρη! κι εμένα η κουμπάρα μου που θα βαφτίσει τον μπέμπη είναι 17,5 χρονών και φοιτήτρια. Σίγουρα δεν θα τη βάλω να πληρώσει πολλά! πάντως εξακολουθεί να με εντυπωσιάζει αυτό που σου είπαν αν σκεφτούμε πόσο συχνά βαφτίζονται αλλόθρησκοι (μουσουλμάνοι ας πούμε) που οι γονείς τους σίγουρα δεν έχουν κάνει θρησκευτικό γάμο.

christiana08
15-11-08, 20:03
Ελα ντε.Παντως αυτο που ζητησαν απο την κοπελα ειναι ακομα πιο εντυπωσιακο.Μα και οι νονοι :?: .Απο που κι'ως που.Το εχουν παει λιγο μακρυα,επειδη μειωνονται οι θρησκευτικοι.Δεν εχει ο κοσμος λεφτα,δεν το καταλαβαινουν :?: . :? :? :? :? :? .Και τωρα θα αναγκαστει η παρ'ολιγον κουμπαρα της,που μακαρι να γινει τελικα,να κανει νονο καποιον που μετα τον χρονο,μπορει και να εξαφανιστει.Ντροπη δηλαδη.

Λαμπρινή
15-11-08, 20:16
Δεν διαβασα ολες τις δημοσιευσεις , μπορει να λεω και τα ιδια .
Ναι αυτο ισχύει τουλάχιστον 2-3 χρονια που ειχα ενδιαφερθεί εγω . Τι χαρτιά κανατε και "προδοθήκατε"? Γιατι και μεις βαφτισαμε και ειμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γαμο ..δεν μας ρωτησε τιποτα κανεις ..δεν ειπαμε τιποτα :wink:

Εχει βεβαια μια λογική ολο αυτο ... πρεπει ο νουνος να ασπάζεται τα μυστήρια της εκκλησίας και ουσιαστικά αναλαμβάνει να κάνει το μωρό καλό χριστιανό .

Οι νονοι πρεπει να ειναι παντρεμένοι με θρησκευτικό γαμο οι γονεις μπορουν να ειναι και ανύπαντροι ή παντρεμένοι με πολιτικό ή οτιδήποτε :D

natasa31
15-11-08, 20:33
Δεν διαβασα ολες τις δημοσιευσεις , μπορει να λεω και τα ιδια .
Ναι αυτο ισχύει τουλάχιστον 2-3 χρονια που ειχα ενδιαφερθεί εγω . Τι χαρτιά κανατε και "προδοθήκατε"? Γιατι και μεις βαφτισαμε και ειμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γαμο ..δεν μας ρωτησε τιποτα κανεις ..δεν ειπαμε τιποτα :wink:

Εχει βεβαια μια λογική ολο αυτο ... πρεπει ο νουνος να ασπάζεται τα μυστήρια της εκκλησίας και ουσιαστικά αναλαμβάνει να κάνει το μωρό καλό χριστιανό .

Οι νονοι πρεπει να ειναι παντρεμένοι με θρησκευτικό γαμο οι γονεις μπορουν να ειναι και ανύπαντροι ή παντρεμένοι με πολιτικό ή οτιδήποτε :DΚΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΝΟΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΖΗΤΑΝΕ ΔΕΛΤΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΙ ΕΝ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΑΜΟΥ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

christiana08
15-11-08, 20:38
Λαμπρινη μου,ναι εχει καποια λογικη,αλλα στα χαρτια,γιατι αν η νονα ειναι παντρεμενη με θρησκευτικο και εχει κανει συμφωνα με την εκκλησια,θανασιμα αμαρτηματα,πως θα κανει το παιδι καλο χριστιανο :?: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

natasa31
15-11-08, 20:58
Λαμπρινη μου,ναι εχει καποια λογικη,αλλα στα χαρτια,γιατι αν η νονα ειναι παντρεμενη με θρησκευτικο και εχει κανει συμφωνα με την εκκλησια,θανασιμα αμαρτηματα,πως θα κανει το παιδι καλο χριστιανο :?: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ. ΞΕΡΕΙ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ? ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΦΟΝΟ? ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

christiana08
15-11-08, 21:01
Νατασσα μου,νομιζω οτι απλα ψαχνουν τροπους για να υποχρεωσουν τον κοσμο να παντρευεται με θρησκευτικο.

Λαμπρινή
15-11-08, 21:03
Λαμπρινη μου,ναι εχει καποια λογικη,αλλα στα χαρτια,γιατι αν η νονα ειναι παντρεμενη με θρησκευτικο και εχει κανει συμφωνα με την εκκλησια,θανασιμα αμαρτηματα,πως θα κανει το παιδι καλο χριστιανο :?: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Τι να σου πω δεν τους βγάζω εγω τους νομους της εκκλησίας :lol: Δεν το ασπάζομαι αυτο απλα ειπα με ποια λογική συμβαίνει .

Jean
15-11-08, 21:09
Βρε παιδια, την κορη μου την βαφτισε η κολλητη μου παρεα με το φιλο της (εβαλαν και οι δυο λαδι, ειπαν κι οι δυο το πιστευω και γραφτηκαν και οι δυο ως αναδοχοι στα χαρτια(δεν ειναι καν αρραβωνιασμενοι) και ο παπας δεν ρωτησε τιποτα. Ουτε καν το θρησκευμα των νονων, ουτε αν ειναι εγγαμοι, ουτε καν τη μεταξυ τους σχεση. Αυτο εγινε πριν απο 11 μηνες. Πως γινεται ξαφνικα να ζητανε τοσα πολλα; Μα, νομιζω οτι εχεις δικαιωμα ουτως ή αλλως οι νονοι να ειναι ακομη και ασχετοι μεταξυ τους. Αν το βαφτιζαν δηλαδη ο κολλητος του αντρα σου απο κοινου με τη δικη σου κολλητη χωρις οι δυο να εχουν καμια σχεση μεταξυ τους θα υπηρχε προβλημα; Απο ποτε ζητανε να δουν αν παντρευτηκε και πως παντρευτηκε ο καθε νονος; Γνωμη μου, ρωτηστε και σε αλλη εκκλησια (χωρις να πειτε τι και πως, κοινως καντε την παπια). Ειναι κριμα να βαφτισουν το παιδι ασχετοι νονοι γιατι τρελαθηκαν ξαφνικα οι παπαδες!!!

Λαμπρινή
15-11-08, 21:15
Δέστε στο 1 ζ) http://orthodox-answers.blogspot.com/2007/09/1.html

Jean μου μην μπερδεύεσαι ... για έγγαμους ανάδοχους μιλάμε . Μπορεις να έχεις άγαμους ανάδοχους αλλά πρεπει να ειναι ορθόδοξοι .

christiana08
15-11-08, 21:23
Μπαχαλο,κοριτσια.

Jean
15-11-08, 21:25
Ι see... Θα μπορουσαν φυσικα να πουν οτι δεν ειναι παντρεμενοι καθολου, αλλα αφου λετε οτι ζητανε πλεον πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ειναι σκουρα τα πραγματα....
Παντως προ 5 ετων εγω και ο αντρας μου βαφτισαμε ενα παιδακι απο κοινου και δεν ημασταν παντρεμενοι, τοτενες... (συζουσαμε!!! κυλιομασταν δηλαδη στην αμαρτια, στο βουρκο, στη μοιχεια, πως το λενε!! αυτο δεν πειραζει τους παπαδες; :roll: :roll: ) Αν θελουν να κανουν σωστες δουλειες προτεινω στη μητροπολη να ζητα πιστοποιητικο παρθενειας των νονων υπογεγραμμενο απο ιατρο του δημοσιου. Ο μη παντρεμενος (με ορθοδοξο ή με πολιτικο γαμο) ειναι αγνος και ασπιλος και αρα αξιος να γινει νονος; Ποιος μου το εγγυαται αυτο; Μπορει να ειναι αγαμος αλλα μοιχος και να εχει απειρες προγαμιαιες σχεσεις. Δεν ειναι αυτο περιφρονηση των μυστηριων της εκκλησιας; Παντρεψου κυριε, εξομολογησου για τις ανομες πραξεις σου κι ελα μετα να γινεις νονος. Αυτο μαλιστα. Yes sir!! Aυτες ειναι σωστες δουλειες!!!!!!!! Πιστοποιητικο παρθενειας!! Τωρα!!!!!!!!! :lol:

Λαμπρινή
15-11-08, 21:29
Α επισης δεν νομίζω να φαινετε πως είναι καποις παντρεμένος απο το οικογενειακης κατάστασης ...μονο απο την ληξιαρχική πράξη γάμου !
Αυτά και ...γεια σας :lol:

Jean
15-11-08, 21:32
Σωστο αυτο. Στο πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης αναγραφονται τα στοιχεια των δυο συζυγων αλλα οχι ο τροπος που παντρευτηκαν (πολιτικος η θρησκευτικος).

ssttaa
15-11-08, 22:15
Eίναι πολύ απλό το σκεπτικό της Εκκλησίας. Ο νονός είναι αυτός που αναλαμβάνει να μηύσει το παιδι στα θρησκευτικά του καθήκοντα.(άλλο το τι γίνεται στην πράξη). Οι νονοί δεν είναι μόνο πρότυπα, ούτε απλά άνθρωποι που αγαπάνε το παιδί. Η εκκλησία δεν δέχεται ότι υπάρχει αναμάρτητος (όλοι κολυμπάμε στο βούρκο), οπότε και οι νονοί δεν είναι άγιοι!
Ο νονός απλά δεν επιτρέπεται να έχει "περιφρονήσει" το μυστήριο του γάμου. Αν πάλι γάμους και βαφτίσια τα θεωρούμε μόνο κοινωνικά γεγονότα μπορούμε να τα φέρουμε όπως θέλουμε στα μέτρα μας. Βάλτε κάποιον να λαδώσει το παιδί και άλλον να χαιρετάει στις μπουμπουνιέρες! Απλό.

christiana08
15-11-08, 22:23
Ναι,κουκλα μου,αλλα τωρα το θυμηθηκαν :roll: :roll: .Καινουριο δεν ειπωθηκε οτι ειναι αυτο,η δεν θυμαμαι καλα :?: :?: .Παντως ναι,η λυση ειναι καλη.

ssttaa
15-11-08, 23:09
Καινούργιο δεν είναι αυτό! Το θέμα είναι ότι απο την Σύνοδο μέχρι τον παπά του χωριού, τα πράγματα εφαρμόζονται κάποτε ελαστικά ή κατά βούληση. Σκέψου τον δικό σας παπά που σας ανάγκασε να κάνετε θρησκευτικό χωρίς να υπάρχει λόγος.

natasa31
15-11-08, 23:10
Σωστο αυτο. Στο πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης αναγραφονται τα στοιχεια των δυο συζυγων αλλα οχι ο τροπος που παντρευτηκαν (πολιτικος η θρησκευτικος). ΟΤΑΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΕΓΓΑΜΟΣ ΤΟΤΕ ΣΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ....

mata
15-11-08, 23:43
Δεν μπορείτε να ψάξετε εκκλησία σε κάποιο κοντινό χωριό; Το πιο κοντινό που να μην είναι πρόβλημα για τους καλεσμενους να έρθουνε. Ασε που θα είναι όμορφη και η ατμόσφαιρα στο χωριό.
Εκεί δεν νομίζω να τα ζητάνε όλα αυτά.

natasa31
15-11-08, 23:51
Δεν μπορείτε να ψάξετε εκκλησία σε κάποιο κοντινό χωριό; Το πιο κοντινό που να μην είναι πρόβλημα για τους καλεσμενους να έρθουνε. Ασε που θα είναι όμορφη και η ατμόσφαιρα στο χωριό.
Εκεί δεν νομίζω να τα ζητάνε όλα αυτά.ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΤΑΙΔΙΑ. ΒΑΣΙΚΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ...ΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ... ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟΝ ΛΕΩ ΑΚΟΜΗ ΒΑΦΤΙΣΙΜΙΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΆΥΤΟΝ!

ssttaa
16-11-08, 00:06
To κουφό είναι ότι έχετε σκοπό να κάνετε θρησκευτικό, οπότε μόνο το timing πήγε λάθος! Όταν θα κάνετε θρησκευτικό πόσο θα είναι το παιδάκι? Μήπως αν επισπεύδατε το γάμο και καθυστερούσατε τη βάφτιση? Παλιοκατάσταση! Πάντως αυτό που σου είπανε απο την ενορία είναι η τυπική επίσημη γραμμή της εκκλησίας, δεν το επινόησε κάποιος παππάς. (όπως συχνά ας μην κρυβόμαστε συμβαίνει!).

natasa31
16-11-08, 00:08
To κουφό είναι ότι έχετε σκοπό να κάνετε θρησκευτικό, οπότε μόνο το timing πήγε λάθος! Όταν θα κάνετε θρησκευτικό πόσο θα είναι το παιδάκι? Μήπως αν επισπεύδατε το γάμο και καθυστερούσατε τη βάφτιση? Παλιοκατάσταση! Πάντως αυτό που σου είπανε απο την ενορία είναι η τυπική επίσημη γραμμή της εκκλησίας, δεν το επινόησε κάποιος παππάς. (όπως συχνά ας μην κρυβόμαστε συμβαίνει!) ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1,5ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΟΥΛΕΥΩ...

melina_m
16-11-08, 23:01
κανένα παππα πιο "γνωστό" δεν εχέτε????
γιατί πιστεύω ότι με λιγα παραπάνο χρήματα ΟΛΑ γίνονται.
στην ΕΛΛΑΔΑ ζουμε !!!!!!!
εξάλλου που εφαρμόστηκαν οι νόμοι για να εφαρμοστουν και τώρα :lol: :lol: ????
θα του υποσχεθήτε ότι θα παντρευτείτε και στην ενορία του :lol: :lol: :lol:
σίγουρα γίνετε μονο να είναι πιο γνωστός ο παππας!!!!

natasa31
16-11-08, 23:06
κανένα παππα πιο "γνωστό" δεν εχέτε????
γιατί πιστεύω ότι με λιγα παραπάνο χρήματα ΟΛΑ γίνονται.
στην ΕΛΛΑΔΑ ζουμε !!!!!!!
εξάλλου που εφαρμόστηκαν οι νόμοι για να εφαρμοστουν και τώρα :lol: :lol: ????
θα του υποσχεθήτε ότι θα παντρευτείτε και στην ενορία του :lol: :lol: :lol:
σίγουρα γίνετε μονο να είναι πιο γνωστός ο παππας!!!!ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ... Ο ΑΝΘΙΜΟΣ ΟΠΟΥ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΣΤΟ ΓΑΜΟ... ΔΙΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ΕΞΑΝΤΛΗΣΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 6 ΜΗΝΩΝ... ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

ssttaa
16-11-08, 23:37
To πρόβλημα ξεκινάει απο τη Σύνοδο που έχει στείλει τη σχετική εγκύκλιο. Αν πάτε με τη λογική του λαδώματος μπορεί να γίνει χειρότερο το πράγμα. Το μόνο που πιστεύω ότι μπορεί να πιάσει είναι να εξηγήσετε σε κάποιο παπά (της Μητροπόλεως ίσως) ότι σίγουρα θα παντρευτείτε γιατί σέβεστε το μυστήριο του γάμου και ότι τον πολιτικό τον κάνατε απο γραφειοκρατικές ανάγκες λόγω της εγκυμοσύνης, να καταλάβει τον "πόνο" σας και να δεχτεί να βάλει εκ των υστέρων την ληξιαρχική σας πράξη γάμου στο φάκελλο της βαφτίσεως (παράτυπα και χαρισματικά επειδή σας κατανόησε). Υπάρχουν άνθρωποι που γίνονται παράτυποι για να βοηθήσουν. Μπορείτε να ζητήσετε να δείτε και τον νυν Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο αν εκεί υπάγεσθε. Δεν έχετε τίποτα να χάσετε!

natasa31
16-11-08, 23:43
To πρόβλημα ξεκινάει απο τη Σύνοδο που έχει στείλει τη σχετική εγκύκλιο. Αν πάτε με τη λογική του λαδώματος μπορεί να γίνει χειρότερο το πράγμα. Το μόνο που πιστεύω ότι μπορεί να πιάσει είναι να εξηγήσετε σε κάποιο παπά (της Μητροπόλεως ίσως) ότι σίγουρα θα παντρευτείτε γιατί σέβεστε το μυστήριο του γάμου και ότι τον πολιτικό τον κάνατε απο γραφειοκρατικές ανάγκες λόγω της εγκυμοσύνης, να καταλάβει τον "πόνο" σας και να δεχτεί να βάλει εκ των υστέρων την ληξιαρχική σας πράξη γάμου στο φάκελλο της βαφτίσεως (παράτυπα και χαρισματικά επειδή σας κατανόησε). Υπάρχουν άνθρωποι που γίνονται παράτυποι για να βοηθήσουν. Μπορείτε να ζητήσετε να δείτε και τον νυν Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο αν εκεί υπάγεσθε. Δεν έχετε τίποτα να χάσετε!ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΔΙΚΟ ΙΣΑ ΙΣΑ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΕΙ..

ssttaa
17-11-08, 00:04
Αν έχετε φτάσει μέχρι Μητροπολίτη, μην το συζητάς δεν γίνεται :( και σίγουρα δεν το κάνουν για σας! η εγκύκλιος υπάρχει απο χρόνια απλά τέλειωσαν τα "δε βαριέσαι".
Μην στεναχωριέσαι...
παω για ύπνο! καληνύχτα!!!

Μαριλίνα
17-11-08, 09:16
Δεν ξέρω πότε έβγαλαν την απόφαση, εμείς πάντως βαφτίσαμε τον Μάιο του 2007 παιδάκι ενώ ήμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο. Μάλιστα το είχαμε ψάξει λίγο, γιατί το είχαμε ακούσει κι εμείς αυτό.
Στην τελική... σας ζήτησε ο παππάς ληξιαρχική πράξη γάμου; Που φαίνεται ότι είστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο;
Γιατί δεν πάτε σε άλλη εκκλησία να πείτε ότι δεν είστε παντρεμένοι στην τελική... Εκεί δεν θα μπορέσουν να κάνουν τίποτα.
Πάντως θα συμφωνήσω... ψάξτε το!!!
Επίσης, ας γίνει μόνο ο άντρας σου νονός στα χαρτιά. Ο παππάς δεν θα ρωτήσει καν αν είναι παντρεμένος, όχι με τι γάμο!!

anthie g
17-11-08, 10:26
Συμφωνώ με την Μαριλίνα, πρίν τρία χρόνια που βάφτισε ο άντρας μου ένα αγοράκι μόνο την ταυτότητα του του ζήτησαν (είμασταν ήδη παντρεμένοι).

natasa31
17-11-08, 11:48
Δεν ξέρω πότε έβγαλαν την απόφαση, εμείς πάντως βαφτίσαμε τον Μάιο του 2007 παιδάκι ενώ ήμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο. Μάλιστα το είχαμε ψάξει λίγο, γιατί το είχαμε ακούσει κι εμείς αυτό.
Στην τελική... σας ζήτησε ο παππάς ληξιαρχική πράξη γάμου; Που φαίνεται ότι είστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο;
Γιατί δεν πάτε σε άλλη εκκλησία να πείτε ότι δεν είστε παντρεμένοι στην τελική... Εκεί δεν θα μπορέσουν να κάνουν τίποτα.
Πάντως θα συμφωνήσω... ψάξτε το!!!
Επίσης, ας γίνει μόνο ο άντρας σου νονός στα χαρτιά. Ο παππάς δεν θα ρωτήσει καν αν είναι παντρεμένος, όχι με τι γάμο!! ΤΑ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΥΣ 2ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.. ΚΑΙ ΝΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ...ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟPOST ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

anthie g
17-11-08, 12:11
E τότε πες τους ότι θα τους βγάλεις στην τηλεόραση. Αντε πιά ...Δεν ντρέπονται λίγο λες και είναι καλύτεροι αυτοί.

resident
18-11-08, 01:05
ηκατασταση ειναι οπως αναφερθηκε και πιο πριν,εχοντας κανει πολιτικο γαμο μπορεις να βαφτισεις το δικο σου παιδι,αλλα οχι να γινεις κουμπαρος ή νονος σε αλλον.Σχετικα απο την επισημη ιστοσελιδα της εκκλησιας(www.ecclesia.gr):Βάπτιση τέκnων,
τα οποία προέρχονται από πολιτικό γάμο

Είναι γνωστόν ότι οι τελούντες πολιτικό γάμο ορθόδοξοι θέτουν εαυτούς μόνοι τους εκτός Εκκλησίας, εφ΄ όσον ενσυνείδητα και δημοσία απαρνούνται την περί των 7 μυστηρίων δογματική διδασκαλία της Εκκλησίας(1). Δεδομένου ότι , κατά τον Απόστολο Παύλο, «το μυστήριον τούτο (του γάμου), μέγα εστίν» όσοι εκ των Χριστιανών προκρίνουν τον πολιτικό γάμο αντί του εκκλησιαστικού μυστηρίου στερούν εκουσίως εαυτούς της ευλογίας της Εκκλησίας. Και ούτως ειπείν μόνοι των θεωρoύν εαυτούς αναξίους της εκκλησιαστικής ευλογίας.

H άρνηση όμως βαπτίσεως , εκ μέρους ορισμένων ιερέων, τέκνων, τα οποία προέρχονται εκ πολιτικού γάμου των γονέων των « είναι άστοργος και αδικαιολόγητος, νευ ουδανός κανονικού και θεολογικού ερείσματος»(2). Τοιουτοτρόπως, εφ’ όσον οι γονείς, οι οποίοι έχουν τελέσει πολιτικό γάμο , προσέρχονται εις την Εκκλησία για να βαπτίσουν τα παιδιά τους, έκαστον των οποίων αποτελεί ιδίαν εικόνα του Θεού και ανεξάρτητη ηθική προσωπικότητα, η Εκκλησία ως φιλόστοργος μητέρα εκδέχεται ως θετική την ενέργεια αυτή. Και με τη συγκατάβαση και στοργή της Εκκλησίας επηρεάζονται ευμενώς κα διευκολύνονται τα μέγιστα εις την εν καιρώ τέλεση και του θρησκευτικού τους γάμου, προς πλήρη αποκατάσταση των πνευματικών των δεσμών με τη Μητέρα Εκκλησία.

(1) Βλ. υπ’ αριθμ. 2309/1982 Εγκύκλιον της Ι. Συνόδου.

(2) Βλ. υπ. αριθμ. 2395/1987 Εγκύκλιον της Ι. Συνόδου

Εκ της Συνοδικής Επιτροπής Δογματικών και Νομοκανονικών ζητημάτων

resident
18-11-08, 01:07
δυστυχως natasa31,δε βλεπω λυση στο θεμα σας,μονο αν δεχτουν να προσκομισεις το χαρτι θρησκευτικου γαμου μετα(αν και ηδη ειπες πως υπαρχει μεγαλυτερος ελεγχος και φοβουνται να το κανουν),δοκιμασε να κλαφτεις λιγο στον παπα.

Gioyli
18-11-08, 11:23
Καλήμερα σας!!
Και εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα αλλα δεν τους έκανα τη χάρη!!!
Την μία μου κόρη ήθελα να την βαφτίσει η αδελφή μου που είναι παντρεμένη με πολιτικό γάμο και την βάφτισε τελικά!!! Με ρώτησαν όταν πήγα για τα χαρτιά αν είναι παντρεμένη με θρησκευτικό και τους είπα ΝΑΙ.Δεν ζητάνε χαρτιά απο τους νονούς και δεν ντρέπομαι καθόλου που τους είπα ''ψέματα''....Εδω δεν ντρεπονται αυτοί με τόσα που κάνουν θα ντραπώ εγώ που ήθελα νονά του παιδιου μου την αδελφή μου??? :twisted:

mata
18-11-08, 11:27
Αρα τελικά....μήπως μάυτό που λέει η Gioyli, υπάρχει φως στο τούνελ;;; :roll: :roll:

natasa31
30-11-08, 20:18
Και τελίκα τα βαφτίσια έγιναν σήμερα... Ολοι οι συγγενεις απορημένοι με όλα αυτα που τους είπαμε. το μωρό σαν να καταλαβενε ηταν κακοδιαθετο σε όλη την διαρκεια του μυστηριου και εγω με τον αντρα μου καθησαμε και παρακολουθησαμε απο τις πισω καρέκλες σιωπηλοι και υποσχόμενοι οτι θα το αγαπάμε σαν να το βαφτίσαμε εμεις!

VANILIA123M
11-01-09, 05:08
Κορίτσια, θέλω τη βοήθεια σας .....
εχω κουμπάρους που έχουν παντευτεί προσωρινά με πολιτικό γάμο και πολύ πιο μετά θα κάνουν τον θρησκευτικό .
Εμείς πρέπει να τα κάνουμε μαζί γάμο και βάφτιση και άκουσα ότι ο νονος μπορεί να είναι χριστιανός αλλά ΄πρεπει να έχει κανει θρησκευτικό γάμο εάν έχει παντρευτεί !!!!
αν είναι ανύπαντρος ποια η διαφορά????
Ξέρετε αν ο παπας ζητάει κάτι από τους κουμπάρους ή μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό ????
έχει τυχει σε κανένα.....και μην μου πείτε να .....αλλάξω κουμπάρους....χι, χι!!!!

dora
11-01-09, 09:37
Οποιος εχει κανει πολιτικο γαμο δεν μπορει ουτε να παντρεψει ουτε να βαφτισει εαν μετα δεν εχει κανει θρησκευτικο.. Οποτε το προβλημα δου ειναι διπλο.
Δεν ξερω αν ο παπας θα ζητησει κατι.. στην δικια μου κουμπαρα εφοσον ηταν παντρεμενη ζητησε ληξιαρχικη πραξη γαμου. :lol:

Αν ειναι ανυπαντρος δεν τιθεται θεμα ... δεν μπορουν να ξερουν τι θα κανει μετα.
Αλλα οταν κανεις πολιτικο υποτιθεται δεν αποδεχεσαι τα μυστηρια της εκκλησιας οποτε με μια λογικη θα γινεις κουμπαρος (δεν το λεω εγω ο παπας το λεει)

Θα μπορουσαν να μην το αναφερουν καθολου αλλα σε περιπτωση που γινει κατι και μαθευτει ακυρωνονται τα μυστηρια

Γατουλα
11-01-09, 10:40
μηπως να τους παντρεψετε πρωτα????? :lol: :lol:

πλακα πλακα , μπορει να εχετε προβλημα

μπορει να μη ρωτησει ο παπας , αλλα αν ισχυει αυτο για την ακυρωση , τι να πω??????

Φορφορίκη
12-01-09, 19:59
Λοιπόν επειδή εγώ είμαι παντρεμένη με πολιτικό γάμο και το καλοκαίρι θα γίνει ο θρησκευτικός μαζί με τα βαπτήσια, το περασμένο καλοκαίρι παντρέψαμε ένα ζευγάρι και βαπτήσαμε μετά το αγοράκι τους. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ούτε εμείς ούτε οι γονείς. Και είμουνα με την κοιλιά τούρλα!!!!!! Μην αγχώνεσαι, δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Εξάλλου δεν ζητάνε χαρτιά για απόδειξη.

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
12-01-09, 23:09
εγω τωρα που βαφτησα τα παιδια μου,ο παπας δεν ζητησε τιποτα απο τη νονα,ουτε ρωτησε καν αν ειναι ελευθερη η παντρεμενη.μονο ληξιαρχηκες πραξεις των παιδιων πηγα.

almak
13-01-09, 01:19
Κορίτσια, θέλω τη βοήθεια σας .....
εχω κουμπάρους που έχουν παντευτεί προσωρινά με πολιτικό γάμο και πολύ πιο μετά θα κάνουν τον θρησκευτικό .
Εμείς πρέπει να τα κάνουμε μαζί γάμο και βάφτιση και άκουσα ότι ο νονος μπορεί να είναι χριστιανός αλλά ΄πρεπει να έχει κανει θρησκευτικό γάμο εάν έχει παντρευτεί !!!!
αν είναι ανύπαντρος ποια η διαφορά????
Ξέρετε αν ο παπας ζητάει κάτι από τους κουμπάρους ή μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό ????
έχει τυχει σε κανένα.....και μην μου πείτε να .....αλλάξω κουμπάρους....χι, χι!!!!Αφού αυτοί πρέπει και θέλετε να γίνουν κουμπάροι , είναι φανερό πως πρέπει να πείτε ψέματα στην εκκλησία.
Οι κουμπάροι αν ερωτηθούν θα δηλώσουν ανύπαντροι και ότι είναι απλά φίλη σας που θα μοιραστούν την κουμπαριά. Δεν θα είσαστε οι πρώτοι άλλωστε που θα έχουν 2~3 κουμπάρους για το ίδιο μυστήριο!!!!!
Δεν ζητούν χαρτιά οι παπάδες.
Όμως είναι υποχρεωμένοι να σας ρωτούν ( πολλοί από αυτούς δεν συμφωνούν με την συγκεκριμένη ρύθμιση της εκκλησίας) γι αυτό και μόνο τυπικά ρωτούν.
Η εκκλησία η ίδια άμα ήθελε να κάνει καλά την δουλειά της θα ζητούσε απ΄όλους πιστοποιητικό αγαμίας ....έστω κι αν είχες 100 κουμπάρους στην εκκλησία.
Δεν το κάνουν όμως διότι μάλλον θα τους πάρουν με τις πέτρες.
Δηλώστε ψέματα ( αν το αντέχει η συνείδησή σας ) και όλα θα παν καλά :wink:

Panoz
13-01-09, 09:30
Να το παίξουν ελεύθεροι ξανά οι κουμπάροι σας αν δε θέλετε να έχετε τρεχάματα :)

mama vivo
29-04-10, 15:46
θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ,επειδη εχω παντρευτει με πολιτικο γαμο κανει να βαπτισω ενα παιδακι?ή οχι?
σας εχει τυχει?

tazoula82
29-04-10, 15:52
Δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς αλλά επειδή βαφτίζουμε τωρα κοντα τον μπεμπη μας, όταν πήγαμε στην εκκλησία να φτιαξουμε τα χαρτιά μας ρώτησε ο παπάς αν η κουμπαρα είναι παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο.

filoudaki
29-04-10, 15:54
Σου παραθέτω τα εξής:

''Έλληνες Ορθόδοξοι γονείς, προκειμένου να βαπτίσουν το παιδί τους, πρέπει να ενεργήσουν ως εξής:

.............

ζ) Ανάδοχος του παιδιού δεν μπορεί να γίνει αλλόδοξος ή αλλόθρησκος, αλλά και Ορθόδοξος, ο οποίος έχει τελέσει μόνο πολιτικό Γάμο.

.................

πηγή
http://orthodox-answers.blogspot.com/2007/09/1.html'' (http://orthodox-answers.blogspot.com/2007/09/1.html)

Η ουσία είναι δλδ οτι αυτός που θα βαφτίσει το παιδί, θα το κατηχήσει και στην ορθόδοξη πίστη, οπότε πρεπει να εχει κανει ορθόδοξο γάμο. Δεν ξέρω ομως αν κάποιοι παπάδες το δέχονται.

mama vivo
29-04-10, 16:07
Καλησπέρα σας ,

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε για την βάπτιση.Εχω παντρευτει με πολιτικο γαμο και μου ειπαν οτι δεν μπορω να βαπτισω παιδι δεν το δεχεται η εκκλησια .Γνωρίζεται αν ισχυει αυτο ή αν σας εχει συμβει?

mama vivo
29-04-10, 16:30
ευχαριστω πολυ κοριτσια να στε καλα

lidia 4
29-04-10, 18:24
Καλησπέρα σας ,

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε για την βάπτιση.Εχω παντρευτει με πολιτικο γαμο και μου ειπαν οτι δεν μπορω να βαπτισω παιδι δεν το δεχεται η εκκλησια .Γνωρίζεται αν ισχυει αυτο ή αν σας εχει συμβει?
Εμένα η κολλητή μου είναι παντρεμένη με πολιτικό γάμο κ βάπτισε μαζι με τον άντρα της ενα παιδάκι πέρυσι. Ο συγκεκριμένος παπάς δεν ρώτησε καν εαν είναι παντρεμένοι,άλλωστε δεν πας κάποιο χαρτί που λέει εαν είσαι παντρεμένη ή όχι.

sonoula
29-04-10, 18:29
Ναι δυστυχώς ισχύει. Εκτός αν πέσεις σε κανένα καλό παπά που να το προσπεράσει.
Το ξέρω επειδή την Κυριακή βαφτίζω και εγώ και μας έδωσαν από την εκκλησία ένα χαρτί που το λέει σαν απαραίτητη προυπόθεση ο νονός ή η νονά να είναι παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο.
Ενώ οι γονείς δεν τους πειράζει. Αυτή η φίλη μου είναι παντρεμένη με πολιτικό.
Τι να πεις... ας μην ανοίξω περισσότερο το στόμα μου χαχα....

patousitsa
29-04-10, 23:49
μπορεις να το βαπτισεις! μου εχει τυχει και το εχω ρωτησει. δεν μπορει να μην το δεχτει παπας. το παιδακι δεν εχει να κανει με τις επιλογες των γονιων σ αυτο το θεμα

patousitsa
29-04-10, 23:52
σορυυυυυυυυυ νομισα εισαι εσυ ο γονιος~! και ηθελες να βαπτισεις το παιδακι σου!
αχ τετοια ωρα τετοια λογια! σ αυτο δεν μπορω να σ απαντησω! φιλια και συγνωμη για το μπερδεμα και παλι.

dora
30-04-10, 03:03
εμεις καναμε διπλο μυστηριο..οταν πηγαμε στην εκκλησια ειπαμε στον παπα οτι ειμαστεηδη παντρεμενοι με πολιτικο κ υπαρχει μια περιπτωση να γινει μονο η βαφτιση κ ο γαμος να αναβληθει γι αργοτερα
Μας ειπε οτι δεν τον νοιαζει αν θα κανουμε θρησκευτικο η οχι.. αυτο πουτον νοιαζει ειναι η νονα να μην εχει κανει μονο πολιτικο.

HUANMIRO
30-04-10, 08:05
Η αδελφή μου είναι παντρεμένη με πολιτικό γάμο και έχει γίνει 2 φόρες νονά.:D

ΤΙΓΡΑΚΙ
30-04-10, 08:28
εγω οταν εγινα νονα ειχα παντρευτει με πολιτικο γαμο.δε ρωτησε ο παπας καθολου.δε το αναφεραμε και εμεις.

Nefelirene
30-04-10, 08:57
Καλημέρα εμένα ο άδερφός μου βάφτισε την μικρή αλλά παραλίγο να μην την βαφτίσει γιατί ο παπάς είχε εξαγριωθεί που ήταν παντρεμένος με πολίτικό και δεν ήθελε να βαφτίσει εκείνος το παιδί βέβαια με το που ζήτησα χαρτι για να κάνω την ΄βάφτιση αλλού κατευθείαν έγινε πιο συγκαταβατικός και σε ΄ολη την βάφτιση προσπαθούσε να πείσει τον αδερφό μου να παντρευτεί εκεί και σύντομα .Πάντως ο Παπάς μπορεί να το αρνηθεί υπάρχει κάποιο σχετικό έγγραφο και μου το είχαν δείξει.

xuito
30-04-10, 09:23
Κάπου εδώ είναι το σημείο που χωρίζει η θρησκεία από την εκκλησία...χτες συζητούσα με τη μάνα μου για μια περίπτωση γνωστής μας που πέθανε και δεν την έθαβε ο παπάς του χωριού γιατί είχε παντρευτεί με πολιτικό!!!
Έκαναν οι δικοί της ολόκληρη περιοδία μέχρι να βρουν παπά να τη θάψει...έλεος πια , αν έχεις βαφτιστεί ποιός ο λόγος να σου αρνούνται?
Η κουμπάρα σου δεν μπορεί να δηλώσει ότι δεν παντρεύτηκε καθόλου και να τελειώνει το θέμα?
Αλλίμονο δηλαδή στα ζευγάρια που είτε λόγω οικονομικού , είτε λόγω επιλογής πηγαίνουν στο δημαρχείο αντί της εκκλησίας...

margdimitr
30-04-10, 13:51
Δε σε ρωτάει ο παπάς. Μην εμφανιστείς σαν παντρεμένη.

sonoula
01-05-10, 00:31
Παιδιά το πρόβλημα δεν είναι στους γονείς που έχουν παντρευτεί με πολιτικό γάμο να βαφτίσουν το παιδί τους. Σε αυτή την περίπτωση βαφτίζεται το παιδί κανονικά.
Το πρόβλημα είναι όταν έχεις παντρευτεί με πολιτικό γάμο δεν μπορείς να γίνεις νονός ή νονά. Το απαγορεύει η εκκλησία.

Παράλογο? Ε ναι όπως πολλά σ αυτή την χώρα.

Αλλά κατά τα άλλα (την Κυριακή βαφτίζω ένα παιδάκι) όταν πας να πληρώσεις τους λες τι πληρώνω και σου λένε ότι θέλετε αλλά οι περισσότεροι δίνουν 150 ευρώ.... και άμα τους δώσεις λιγότερα σε κοιτάνε με μισό μάτι.... Τι να πεις...

beloved
06-05-10, 00:05
εμενα παντως ο αντρας μου βαφτισε παιδακι και εχουμε παντρευτει με πολιτικο και ουτε καν τον ρωτησαν...μη μου λετε τωρα τετοια γαιτι το σεπτεμβρη βαφτιζω κι εγω, μην εχουμε τρεχαματα!!!

Lucy
06-05-10, 10:30
Δεν χρειάζεται να δηλώσεις ότι είσαι παντρεμένη και πως. Δεν πρόκειται να ψάξουν και στο ληξιαρχείο. Μην ψαρώσεις.

beloved
07-05-10, 12:13
τελικα μου φαινεται τους χρειαζεται το ψεματακι!!!
τα αισχη που γινονται απο τους ιδιους δε μετρανε?ας μην ηθελαν ενα σωρο λεφτα για το θρησκευτικο και θα σου ελεγα εγω εαν θα εκανε ο κοσμος πολιτικους γαμους!!!

μινουλα
27-08-10, 09:45
Ελπιζω να εχω ανοιξει το θεμα στο σωστο μερος..
Λοιπον, του χρονου με το καλο θα παντρευτει μια πολυ καλη μου φιλη σε ενα νησακι και εχουμε πει εδω και 4 χρονια να την παντρεψω εγω. Ολα καλα μεχρι εδω! Φετος παντρευομαι με πολιτικο και εχω ακουσει διαφορα για το οτι οι παπαδες δεν αφηνουν κτλ. Ρωτησε λοιπον η φιλη μου εναν παπα εκει τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση και της ειπε δεν δεχονται κουμπαρο που δεν εχει κανει θρησκευτικο γαμο. Επισης της ειπε οτι αν το κανουμε και αρχικα δεν μας παρουν χαμπαρι, μπορει να ακυρωθει ο γαμος της φιλης μου και να υπαρξουν προστιμα για μενα καθως και ποινικες κυρωσεις, φυλακιση κτλ...:shock::shock:. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κανω θρησκευτικο γαμο και θελω πολυ να παντρεψω την φιλη μου, επισης δεν μπορω να καθυστερησω τον δικο μου γαμο, ωστε να ειμαι ανυπαντρη στην κουμπαρια... Πως μπορουμε να μαθουμε κατα ποσο ισχυουν ολα αυτα που της ειπε ο παπας; Επισης αυτος ειναι ο κανονας ή υπαρχουν και εκκλησιες που επιτρεπουν κουμπαρους με πολιτικο γαμο; Της ειπε επισης ο παπας οτι θα με βαλουν να υπογραψω και υπευθυνη δηλωση για την οικογενειακη μου κατασταση. :???::???:....

#ΕΛΕΝΑ#
27-08-10, 12:31
προς θεου οχι ...απλα μην αναφερει η φιλη σου την σχεση σας και τελος...εγω το 2007 βαφτισα αγορακι ημουν παντρεμενη με πολιτικο και δεν το ξεραμε οτι δεν αφηνουν οι παπαδες, αλλα επειδη δεν ρωτησαν βαφτισα το μωρακι χωρις προβληματα...τωρα μαθαινω οτι δεν κανει....παιξτε το κινεζακια....

μινουλα
27-08-10, 12:55
προς θεου οχι ...απλα μην αναφερει η φιλη σου την σχεση σας και τελος...εγω το 2007 βαφτισα αγορακι ημουν παντρεμενη με πολιτικο και δεν το ξεραμε οτι δεν αφηνουν οι παπαδες, αλλα επειδη δεν ρωτησαν βαφτισα το μωρακι χωρις προβληματα...τωρα μαθαινω οτι δεν κανει....παιξτε το κινεζακια....
Και μεις ελενη λεμε να το παιξουμε κινεζοι, αλλα αν ο παπας μας βαλει να υπογραψουμε υπευθυνη δηλωση για την οικογενειακη μου κατασταση; Ετσι ειπαν στην φιλη μου, οτι τωρα οι κουμπαροι αυτο πρεπει να κανουν. Εντωμεταξυ η αδερφη μου που παντρευτηκε περισυ δεν μου ειπε τπτ τετοιο, απλα οτι εραψε τα ονοματα των κουμπαρων σε ενα χαρτι, απολυτως τπτ αλλο.
Εχουν δικαιωμα να μου ζητησουν κατι τετοιο; να ξερω αν μπορω να αρνηθω...

mother's heart
27-08-10, 12:56
κ γω το εχω ακουσει αυτο,οτι δεν πρεπει να βαφτιζει η' να παντρευει καποιος που εχει κανει πολιτικο γαμο!!κ απ'οτι ξερω ο λογος ειναι ο εξης βαση της εκκλησιας...οτι αφου δεν δεχτηκες τον θρησκευτικο γαμο κ δεν τον ενταξες στη ζωη σου,ποιος ο λογος να βαφτισεις η' να παντρεψεις??το ενα μυστηριο το δεχεσαι κ το αλλο οχι???τη μια το απαρνεισαι κ την αλλη θες να γινεις κουμπαρος???
καποιοι ιερεις ειναι αυστηροι πανω σ'αυτο κ καποιοι αλλο οχι,μερικοι ουτε καν ρωτανε!!!
πρωτον μπορεις ν'αλλαξεις εκκλησια κ δευτερον μπορεις να πεις ψεματα!!
κανενα βεβαια εγω προσωπικα δενθα προτιμουσα,ουτε θα επελεγα!!καποιος λογος υπαρχει γι'αυτη την πραξη!!!δεν θα αναιρουσα τους κανονες της εκκλησιας μου!!
κ πιος ο λογος αλλωστε??ναμου πει δηλ ο παπας απαγορευεται να βαφτισεις αφου εχεις κανει πολιτικο κ γω μετα να παω σε αλλη εκκλησια κ να βαφτισω???πληρης ανυπακοη...η δικη μου συνειδηση δεν θα το αντεχε με τιποτα...κ ακομα χειροτερα να πω ψεματα του παπα....με τιποτα....!δεν θα κοιμαμαι ησυχα πια...

μινουλα
27-08-10, 13:07
κ γω το εχω ακουσει αυτο,οτι δεν πρεπει να βαφτιζει η' να παντρευει καποιος που εχει κανει πολιτικο γαμο!!κ απ'οτι ξερω ο λογος ειναι ο εξης βαση της εκκλησιας...οτι αφου δεν δεχτηκες τον θρησκευτικο γαμο κ δεν τον ενταξες στη ζωη σου,ποιος ο λογος να βαφτισεις η' να παντρεψεις??το ενα μυστηριο το δεχεσαι κ το αλλο οχι???τη μια το απαρνεισαι κ την αλλη θες να γινεις κουμπαρος???
καποιοι ιερεις ειναι αυστηροι πανω σ'αυτο κ καποιοι αλλο οχι,μερικοι ουτε καν ρωτανε!!!
πρωτον μπορεις ν'αλλαξεις εκκλησια κ δευτερον μπορεις να πεις ψεματα!!
κανενα βεβαια εγω προσωπικα δενθα προτιμουσα,ουτε θα επελεγα!!καποιος λογος υπαρχει γι'αυτη την πραξη!!!δεν θα αναιρουσα τους κανονες της εκκλησιας μου!!
κ πιος ο λογος αλλωστε??ναμου πει δηλ ο παπας απαγορευεται να βαφτισεις αφου εχεις κανει πολιτικο κ γω μετα να παω σε αλλη εκκλησια κ να βαφτισω???πληρης ανυπακοη...η δικη μου συνειδηση δεν θα το αντεχε με τιποτα...κ ακομα χειροτερα να πω ψεματα του παπα....με τιποτα....!δεν θα κοιμαμαι ησυχα πια...
Θα τα δοκιμασουμε και τα δυο, αλλα μαλλον με βλεπω να δηλωνω ψεμματα.
Αν και η ερωτηση μου ειναι αν ξερει κανενας αν ισχυει το θεμα με την υπευθυνη δηλωση, και οχι αν θα κοιμαμαι ησυχα το βραδυ, που θα κοιμαμαι μια χαρα!

Alice6
27-08-10, 13:15
Αν και η ερωτηση μου ειναι αν ξερει κανενας αν ισχυει το θεμα με την υπευθυνη δηλωση, και οχι αν θα κοιμαμαι ησυχα το βραδυ, που θα κοιμαμαι μια χαρα!

Μπορεί να πέσατε σε κολλημένο παπά! Δεν νομίζω ότι όλοι απαιτούν υπεύθυνες δηλώσεις. Εμάς τίποτα τέτοιο δεν μας ρώτησε ο παπάς για τη νονά! Μήπως να΄αλλάζατε εκκλησία?

mother's heart
27-08-10, 13:15

οκ!!σορι τοτε!!!για τη δικη μου συνειδηδη μιλουσα βεβαια!!ο καθενας κανει οτι νιωθει!!!
για τη δηλωση δεν ξερω καθολου...ελπιζω καποια αλλη κοπελα θα σε βοηθησει!!!

με το καλο ο γαμος σου κ ευχομαι να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα!!!

μινουλα
27-08-10, 13:18
οκ!!σορι τοτε!!!για τη δικη μου συνειδηδη μιλουσα βεβαια!!ο καθενας κανει οτι νιωθει!!!
για τη δηλωση δεν ξερω καθολου...ελπιζω καποια αλλη κοπελα θα σε βοηθησει!!!

με το καλο ο γαμος σου κ ευχομαι να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα!!!
Σε ευχαριστω, νασαι καλα!:)

kounelitsa
27-08-10, 13:18
πληρης ανυπακοη...η δικη μου συνειδηση δεν θα το αντεχε με τιποτα...κ ακομα χειροτερα να πω ψεματα του παπα....με τιποτα....!δεν θα κοιμαμαι ησυχα πια...

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

mother's heart
27-08-10, 13:24
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

χαχαχα!!σοκαρα ε??:rolleyes:

μα αυτη ειναι η αληθεια μου!!να μαθω οτι δεν γινεται κ μετα ν'αλλαξω εκκλησια??στο πισω μερος του μυαλου μου θα το εχω συνεχεια οτι κατι δεν κανω καλα!!
κ απ'την αλλη να πω ψεματα??δηλαδη να παω να βαφτισω κ να εχω ηδη διαπραξει την αμαρτια του ψευδους στον παπα??με τη ψυχη??ε δεν μπορω βρε κοριτσια....κ παντα προσωπικα μιλαω,χωρις να κρινω καμια!!εγω για τον εαυτο μου δεν θα το αντεχα!!:oops::oops:

Ρηνούλα
27-08-10, 13:32
Περίεργα πράγματα....αυτό με την υπεύθυνη δήλωση δεν το είχα ξανακούσει.
Μάλλον είναι θέμα παπά.
Μήπως μία ερώτηση στην Αρχιεπισκοπή της περιοχής σου θα έλυνε την απορία σου;
Το καλύτερο νομίζω είναι να πας επί τόπου.

Εμείς, όσον αφορά το θέμα γάμου Ορθόδοξου με αλλόθρησκη είχαμε διαφορετικές εκδοχές από διαφορετικούς παπάδες.Οι μεν έλεγαν δεν κάνουμε γάμο αν δεν κατηχηθεί και δεν βαφτιστεί Ορθόδοξη η κοπέλα.Εκείνη όμως δεν ήθελε.
Τελικά βρέθηκε παπάς που του το ζήτησαν,δεν τον κοροϊδεψαν φυσικά,αλλά του είπαν πώς έχουν τα πράγματα και τους πάντρεψε κανονικά και ορθόδοξα και χωρίς να εξαναγκαστεί η κοπέλα να αλλάξει θρήσκευμα.Ίσως μέτρησε ότι η κοπέλα χριστιανή ήταν, αλλου δόγματος όμως.Σόρρυ για το οφ τόπικ.

Κανονικά,θα έπρεπε η Εκκλησία να έχει ΜΙΑ θέση σε τέτοια ζητήματα.

sevoula
27-08-10, 13:34
λοιπόν, άλλο οι κανόνες της εκκλησίας, στους οποίους ούτε η πλειοψηφία των ιερέων δεν είναι κολλημένοι, και άλλο το νομοθετικό πλαίσιο.
ο κανόνας είναι ότι όλοι μπορούν να παντρευτούν με θρησκευτικό γάμο και όλοι να παντρέψουν και όλοι να βαφτίσουν. η άρνηση του παπά σε νονό ή κουμπάρο είναι παράνομη και το γνωρίζει ή αν βρείτε τα σκούρα να του το πείτε.
επίσης, για να μην τρελαινόμαστε τζάμπα, δεν χρειάζεται να δηλώσετε τίποτα, αν δεν σας ρωτήσει κανείς.
μην βγάζετε μόνοι σας τα μάτια σας με ερωτήσεις!

ο παπάς που βάφτισε την κόρη μου, μόνος του μας ενημέρωσε να κάνουμε μπάνιο την αγαπούλα από την πρώτη ημέρα της βάφτισης. απλά να κρατήσουμε τα νερά από το μπάνιο και το πλύσιμο των ρούχων της βάφτισης. λογικό και το έκανα.

μινουλα
27-08-10, 13:41
Περίεργα πράγματα....αυτό με την υπεύθυνη δήλωση δεν το είχα ξανακούσει.
Μάλλον είναι θέμα παπά.
Μήπως μία ερώτηση στην Αρχιεπισκοπή της περιοχής σου θα έλυνε την απορία σου;
Το καλύτερο νομίζω είναι να πας επί τόπου.

Εμείς, όσον αφορά το θέμα γάμου Ορθόδοξου με αλλόθρησκη είχαμε διαφορετικές εκδοχές από διαφορετικούς παπάδες.Οι μεν έλεγαν δεν κάνουμε γάμο αν δεν κατηχηθεί και δεν βαφτιστεί Ορθόδοξη η κοπέλα.Εκείνη όμως δεν ήθελε.
Τελικά βρέθηκε παπάς που του το ζήτησαν,δεν τον κοροϊδεψαν φυσικά,αλλά του είπαν πώς έχουν τα πράγματα και τους πάντρεψε κανονικά και ορθόδοξα και χωρίς να εξαναγκαστεί η κοπέλα να αλλάξει θρήσκευμα.Ίσως μέτρησε ότι η κοπέλα χριστιανή ήταν, αλλου δόγματος όμως.Σόρρυ για το οφ τόπικ.

Κανονικά,θα έπρεπε η Εκκλησία να έχει ΜΙΑ θέση σε τέτοια ζητήματα.
Ρηνουλα, σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Φοβαμαι, πως αν του πουμε πως θα ειμαι παντρεμενη με πολιτικο, θα αρνηθει και θα δημιουργηθει πανικος τελευταια στιγμη.
Σεβουλα, αυτο ηθελα να ξερω, αν ειναι ΝΟΜΙΜΟ να ζητανε αποδειξεις για την οικογενειακη κατασταση του κουμπαρου. Απτη στιγμη που δεν ειναι νομιμο και δεν τους κατοχυρωνει κανεις, ξερω πως θα το χειριστω. Σε ευχαριστω και σενα!

#ΕΛΕΝΑ#
27-08-10, 15:27
.η δικη μου συνειδηση δεν θα το αντεχε με τιποτα...κ ακομα χειροτερα να πω ψεματα του παπα....με τιποτα....!δεν θα κοιμαμαι ησυχα πια...

καλε αυτα που κανουν οι παπαδες, το οτι κλεβουν λεφτα απο την ιδια την εκκλησια τους, το οτι μιλανε λες και ειναι μην πω τι...τι συνειδηση:shock:...αυτοι εκει πρωτα να αποκτισουν συνειδηση και μετα εμεις...που τετοιες στιγμες κοιτανε πως να βγαλουν περισσοτερα χρηματα απο εμας....
ο χριστος ειπε να ζουμε λητη ζωη...σε τι ειναι λητη η ζωη των παπαδων....αν κυκλοφορουν με πολυτελη αμαξια και φορα 100κιλα χρυσα πανω τους..... ας μην μιλαμε για συνειδηση....

mother's heart
27-08-10, 15:38
καλε αυτα που κανουν οι παπαδες, το οτι κλεβουν λεφτα απο την ιδια την εκκλησια τους, το οτι μιλανε λες και ειναι μην πω τι...τι συνειδηση:shock:...αυτοι εκει πρωτα να αποκτισουν συνειδηση και μετα εμεις...που τετοιες στιγμες κοιτανε πως να βγαλουν περισσοτερα χρηματα απο εμας....
ο χριστος ειπε να ζουμε λητη ζωη...σε τι ειναι λητη η ζωη των παπαδων....αν κυκλοφορουν με πολυτελη αμαξια και φορα 100κιλα χρυσα πανω τους..... ας μην μιλαμε για συνειδηση....

αχ!!βρε ελενα!!πραγματικα δεν με νοιαζει καθολου πως ζουν οι παπαδες κ τι κανουν στην προσωπικη τους ζωη!!ουτε θα τους κρινω...κρινονται απο ψηλα ετσι κ αλλιως!!ουτε με αφορα πως ειναι η συνειδηση τους μετα απο οσα μπορει να κανουν!!η δικη μου ομως δεν μου επιτρεπει να πω ψεματα στον παπα κ μετα ολο χαρες κ γελια να βαφτισω το παιδι μου!!!επειδη εκεινοι κανουν διαφορα κατα καιρους κ δηλητηριαζουν την ψυχη τους,πρεπει να το κανω κ γω??οχι βεβαια!!

Alice6
27-08-10, 16:10
αχ!!βρε ελενα!!πραγματικα δεν με νοιαζει καθολου πως ζουν οι παπαδες κ τι κανουν στην προσωπικη τους ζωη!!ουτε θα τους κρινω...κρινονται απο ψηλα ετσι κ αλλιως!!ουτε με αφορα πως ειναι η συνειδηση τους μετα απο οσα μπορει να κανουν!!η δικη μου ομως δεν μου επιτρεπει να πω ψεματα στον παπα κ μετα ολο χαρες κ γελια να βαφτισω το παιδι μου!!!επειδη εκεινοι κανουν διαφορα κατα καιρους κ δηλητηριαζουν την ψυχη τους,πρεπει να το κανω κ γω??οχι βεβαια!!

Να σου πω, κι εγώ ένα μικρό σοκ το έπαθα με αυτά που έγραψες παραπάνω, κι ήμουν έτοιμη να στην πω, αλλά η αλήθεια είναι πως φαίνεσαι πολύ συνειδητοποιημένη και καθόλου παράλογα δεν είναι αυτά που γράφεις τελικά. Εφόσον εσύ τα πιστεύεις και θέλεις να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου και τη συνείδησή σου, μπορεί νομίζω από όλους να γίνει σεβαστό.

Πάντως εγώ προσωπικά κανένα πρόβλημα δεν θα είχα να πω ψέματα για κάτι που θεωρώ τόσο μα τόσο παρωχημένο, το αντέχει η συνείδησή μου.

mother's heart
27-08-10, 16:20
Να σου πω, κι εγώ ένα μικρό σοκ το έπαθα με αυτά που έγραψες παραπάνω, κι ήμουν έτοιμη να στην πω, αλλά η αλήθεια είναι πως φαίνεσαι πολύ συνειδητοποιημένη και καθόλου παράλογα δεν είναι αυτά που γράφεις τελικά. Εφόσον εσύ τα πιστεύεις και θέλεις να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου και τη συνείδησή σου, μπορεί νομίζω από όλους να γίνει σεβαστό.

Πάντως εγώ προσωπικά κανένα πρόβλημα δεν θα είχα να πω ψέματα για κάτι που θεωρώ τόσο μα τόσο παρωχημένο, το αντέχει η συνείδησή μου.

α!!τη γλυτωσα στο τσακ ε??ετοιμη ησουν...χχαχαχαχα!!!!:razz::razz:βαζω τον εαυτο μου σ'αυτη τη θεση να με ρωταει ο παπας εισαι παντρεμενη??ναι!!με θρησκευτικο??ναι!!:oops::oops:κ να με κοιταει μες τα ματια...απαπαπαα!!!θα βαλω τα κλαματα με το που θα πω το ψευτικο ναι!!ασε που μετα θα πρεπει να το εξομολογηθω κιολας οτι ειπα ψεματα κ σε ιερεα μαλιστα!!!:oops::oops:
δεν λεω οτι εγω ειμαι η τελεια κ οσες το λενε δεν ειναι!!προς θεου!!καμια σχεση!!η ψυχη κ η συνειδηση μου ομως χτυπανε το καμπανακι!!δεν μπορω!!!

Alice6
27-08-10, 16:57
Εγώ πάλι σε ό,τι αφορά την εκκλησία είμαι τόσο μα τόσο αρνητική που αναρωτιέμαι καμιά φορά τι παιδιά θα μεγαλώσω...............

Πάντως, για να επανέλθω στο τόπικ μας, μερικές φορές οι παπάδες παραπληροφορούν. Για παράδειγμα, εμείς όταν ήταν να βαφτίσουμε τα δίδυμα θέλαμε να τα βαφτίσει η ίδια κοπέλα και τα δύο. Ο παπάς μας είχε πει ότι αυτό απαγορεύεται. Όταν όμως πήρα τηλέφωνο στη μητρόπολη μου είπαν - μετά από διαβουλεύσεις - ότι δεν απαγορεύεται. Και τελικά μας τα βάφτισε η ίδια.

μινουλα
27-08-10, 17:03
Εγώ πάλι σε ό,τι αφορά την εκκλησία είμαι τόσο μα τόσο αρνητική που αναρωτιέμαι καμιά φορά τι παιδιά θα μεγαλώσω...............

Πάντως, για να επανέλθω στο τόπικ μας, μερικές φορές οι παπάδες παραπληροφορούν. Για παράδειγμα, εμείς όταν ήταν να βαφτίσουμε τα δίδυμα θέλαμε να τα βαφτίσει η ίδια κοπέλα και τα δύο. Ο παπάς μας είχε πει ότι αυτό απαγορεύεται. Όταν όμως πήρα τηλέφωνο στη μητρόπολη μου είπαν - μετά από διαβουλεύσεις - ότι δεν απαγορεύεται. Και τελικά μας τα βάφτισε η ίδια.
τα παρουσιαζει οπως θελει ο καθενας. Θα παρουμε τηλ στην αρχιεσκοπη αθηνων να ρωτησουμε, γιατι αν παμε στον παπα κατευθειαν μετα δεν με βλεπω να κουμπαριαζω με την φιλεναδα μου...:rolleyes:
Αλικη, ειμαι τοσο αρνητικη οσο εισαι και συ, και κατι παραπανω...;)

κλάρα
27-08-10, 17:10
Το συγκεκριμένο θεμα αφορά μονο το μυστηριο της βαπτισης και οχι του γαμου..δεν αφηνουν καποιον που εχει κανει πολιτικο γαμο να βαπτισει...το θεμα ειναι σε τι παπα θα πεσεις...εαν σε ρωτησει απλα,εαν σου ζητησει πιστοποιητικο οικογενειακης κατατασης....η δεν ασχοληθει καθόλου με το θεμα.....
Παντως πριν μερικες βδομαδες καπου διαβασα πως παπας δεν αφησε να γινει βαπτιση επειδη ο νονος είχε κανει πολιτικο γαμο......

Alice6
27-08-10, 17:23
Πάντως το θέμα είναι πως ο περιορισμός για να είναι παντρεμένος ο νονός με θρησκευτικό γάμο αναγράφεται επίσημα στα χαρτιά που σου δίνουν από την εκκλησία (αυτά που περιλαμβάνουν τα δικαιολογητικά και τους κανονισμούς), τα οποία συνήθως τα εκδίδουν οι μητροπόλεις. Εκεί δεν ξέρω ακριβώς τι μπορείς να κάνεις, δλδ δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν είναι μόνο ιδιοτροπία του παπά.... Για παράδειγμα βρήκα αυτό:

http://www.imalex.gr/BBA538AB.el.aspx

Αφορά την μητρόπολη Αλεξανδρούπολης, αλλά φαντάζομαι ότι και άλλες μητροπόλεις έχουν παρόμοιες πληροφορίες στα σάιτ τους.

joan7
27-08-10, 17:40
Καλο θα ηταν να μαθεις τι γραμμη ακολουθει η εκκλησια εμας η Αγια Φιλοθεη μας ζητησε ληξιαρχικη πραξη βαπτισης του νονου η ληξιαρχικη πραξη γαμου για να αποδειξει οτι ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος
Η καθε εκκλησια εχει τα δικα της οποτε καλο ειναι να μαθεις προτου βρεθεις προ εκπληξεως

ΤΙΓΡΑΚΙ
27-08-10, 17:43

ακριβως το ιδιο ,εγω βαφτησα κοριτσακι πριν 5μιση χρονια.
δε το ηξερα ,αλλα δεν ειπαμε και κατι...:rolleyes:

SEAGULL11
31-08-10, 20:00
Καλησπέρα, Μόλις πήρα ένα γνωστό μου παπά edit admin Μου είπε ότι επισήμως έτσι είναι. Δεν μπορεί με πολιτικό γάμο, αλλά άν κοιτάξουν και "μιλήσουν όμορφα" στον παπά, υπάρχουν μερικοί που δέχονται. Μου είπε αστειευόμενος: εμ, να μην μυρίζουν και λίγο λιβάνι οι νονοί?

αυτά

victoria09
31-08-10, 22:02
Εγώ βαφτισα αν και παντρεμένη με πολιτικό γάμο.Δεν με ρωτησε και δεν ειπα τίποτα στον παπά.Για την ακρίβεια είχα βγάλει και τη βέρα μου.Αλλα ήταν ένας υπέροχος ανθρωπος ο ιερέας και αν με είχε ρωτήσει μπορεί και να του είχα πει την αλήθεια. Πάντως επειδή και εγώ κανω γάμο και βάπτιση μάζι ο παπάς δεν είχε πρόβλημα αν δεν κάναμε γαμο πρίν ο νονός ομως έπρεπε να ειναι με θρησκευτικό γάμο

Elena P.
05-12-10, 13:52
Καλημερα σε ολους σας!!!!

Μολις εμαθα οτι η νονα που ειναι να βαφτισει το μικρο μου γιο..δεν μπορει να κανει τη βαφτιση γιατι ειναι παντρεμενη με πολιτικο γαμο...:(

Το ειχαμε κανονισει απο μικρες να γινει νονα στο δευτερο παιδι μου...και μας ειπε ο παπας του χωριου οτι επειδη δεν εκανε θρησκευτικο γαμο...απαγορευεται...

Εγω ζω γερμανια και δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα στην ελλαδα...

Μηπως ξερει κανεις απο σας...τι γινεται και κατα ποσο ισχυει αυτο;

Thaumataki
05-12-10, 14:00
Απλά έλεος...
Τί να πω βρε κοπέλα μου για τα αίσχη;;;;
Εδώ λένε δε σου βαφτίζουν το παιδί, εάν έχεις παντρευτεί με πολιτικό γάμο!
Ήμαρτον!!!
Και μετά εάν ''φεύγεις'' από την εκκλησία στη λένε κι από πάνω.

Όλα είναι σκευάσματα της εκκλησίας και είναι όλα θέμα, σε τί παπά θα πέσεις...

''θελω να πω κατι που μου εκανε εντυπωση και για να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ εστειλα γραμμα στο μοναστηρι της παναγιας της μαλεβης λεγωντας τον καημο μου και ζητωντας να προσευχηθουν και για μενα και μου απαντησαν στελνοντας μου μυρο και την εσταυρωμενη την κλωστη.πριν την βαλω ομως επρεπε να κανω καποια πραγματα οπως να νηστεψω και να κοινωνησω....εγω ομως ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο και απαγορευεται να κοινωνησω μου το ειπε παπας!ετσι πηρα στο μοναστηρι και μου ειπαν πως πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο διαφορετικα και να βαλω την εσταυρωμενη κλωστη δεν θα γινει τιποτα!ρε κοριτσια δεν ειναι καπως περιεργο?δηλαδη αν δεν παντρευτω με θρησκευτικο δεν θα κανω ποτε παιδακι?γιατι? αφου πιστευω...δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω...απελπιστηκα!''

Τα λόγια μιας κοπέλας, από ένα παρόμοιο θέμα μέσα στο forum....

cristina112
05-12-10, 14:16
Και μια φίλη μου αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα και ενώ σε μια μεγάλη εκκλησία της Καλαμαριάς της είπαν πως δεν της το βαφτίζουν χωρίς θρησκευτικό,στην Μητρόπολη Καλαμαριάς που ρώτησα μου είπαν πως δεν έχουν πρόβλημα.Ο νονός/νονά όμως πρέπει να έχει τελέσει θρησκευτικό και αν είναι ανύπαντρος/η νομίζω πρέπει να το υποσχεθεί.Ο παπάς οποιουδήποτε χωριού πάντως,δύσκολο να αλλάξει απόφαση.

gavrias
05-12-10, 15:50
Αυτό ισχύει επειδή ο νονός /νονά ως πνευματικός γονιός ,για την εκκλησία είναι εκείνος που αναλαμβάνει να διδάξει στο παιδί τα της πίστης και του Χριστιανισμού. Άρα ένας άνθρωπος που για την εκκλησία δεν αποδέχεται τη θρησκεία και τα μυστήρια της εκκλησίας (πολιτικός γάμος) δε μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.
Αν το ψάξετε πάντως σε άλλη εκκλησία υπάρχουν και παπάδες που δε ρωτάνε κάν.

Αγγελίνα#2
05-12-10, 15:58
Θαυματάκι αυτό που λες πλεόν δεν υφίσταται πουθενά. Εφόσον ο γονιός θέλει να βαπτισει το παιδί του χριστιανό ορθόδοξο, ο ιερέας είναι υποχρεωμένος να τελέσει το μυστήριο ανεξάρτητα από το είδος του γάμου των γονέων ή ακόμη και το αν είναι παντρεμένοι ή όχι.
Για την κοπέλα και το μοναστήρι, έχω απαντήσει στο σχετικό θεμα.
Ως προς τα υπόλοιπα, με κάλυψε η gavrias.

cristina112
05-12-10, 16:00
Πάντως,όταν μιλώντας με κάποιον υπεύθυνο σε εκκλησία,είπα ότι κάποιος μπορεί να μην θέλει να κάνει θρησκευτικό λόγω κόστους και όχι πεποιθήσεων,μου είπε πως γίνεται και "δωρεάν" γάμος,του οποίου την ημερομηνία και ώρα καθορίζει ο παπάς(και υποθέτω θα τελειώνει σε 5 λεπτά;)).Άρα,δεν υπάρχει δικαιολογία κατά την γνώμη τους.

ultraviolet
05-12-10, 16:06
πιστευω, επειδη γνωριζει ο ιερεας την κατασταση γι'αυτο συμβαινει. αν επιθυμειτε να γινει σε αλλη εκκλησια, ειμαι σιγουρη οτι θα βρεθει παπας να μην ρωτησει καν. εμας παντως δεν μας ειχαν ρωτησει για τους κουμπαρους μας ουτε στο γαμο, ουτε στη βαφτιση.

Ρηνούλα
05-12-10, 16:40
Είναι θέμα παπά.
Κι εγώ Γερμανία μένω,έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο και πριν ενα χρόνο βάφτισα ένα παιδάκι στην ορθόδοξη εκκλησία μιας γειτονικής πόλης.
Δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα,ο δε παπάς επειδή η άλλη νονά δεν ήταν καν ορθόδοξη όταν του το είπαμε μας είπε ότι "το θέμα είναι που βρέθηκαν νονοί" (εννοώντας ότι εδώ οι επιλογές να βρεθεί νονός ή νονά είναι ακόμα δυσκολότερο πράγμα).

Thaumataki
05-12-10, 16:45
Αυτό ισχύει επειδή ο νονός /νονά ως πνευματικός γονιός ,για την εκκλησία είναι εκείνος που αναλαμβάνει να διδάξει στο παιδί τα της πίστης και του Χριστιανισμού. Άρα ένας άνθρωπος που για την εκκλησία δεν αποδέχεται τη θρησκεία και τα μυστήρια της εκκλησίας (πολιτικός γάμος) δε μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.
Αν το ψάξετε πάντως σε άλλη εκκλησία υπάρχουν και παπάδες που δε ρωτάνε κάν.
Μπλα-μπλά... Πολλή θεωρία και πράξη καμία!
Ξέρετε κανένα νονό που να ''κάνει θρησκευτικά'' (μεταφορικά) στο βαπτισήρι του;

ioanna.gr
05-12-10, 16:50
Μία λύση θα ήταν να μην μάθαινε ο παπάς για τον πολιτικό γάμο. Δεν είναι θέμα ιδιοτροπίας, έχουν κι αυτοί οδηγίες και κανόνες, απλά μερικοί δεν τους τηρούν. Ο λόγος είναι ότι ο νονός είναι πνευματικός καθοδηγητής κλπ όπως είπε μια κοπέλα. Αν δεν το ήξερε, δεν θα είχε πρόβλημα, δε ζητάνε και υπεύθυνη δήλωση.

Λοιπόν, εφόσον πλέον το γνωρίζει, υπάρχει και ενδιάμεση λύση.

Να κάνει το τελετουργικό μέρος η κοπέλα και να υπογράψει κάποιος άλλος (πχ η μάνα της, η αδερφή της, που να μην έχει τέτοιο θέμα)
Η να συμμετέχουν και οι δύο και μετά να υπογράψει μόνο η μία
έτσι ο παπάς δεν θα έχει θέμα γιατί στα χαρτιά φαίνονται όλα οκ
η μητρόπολη δε ζητάει και το βίντεο :D

Αυτό βέβαια σε συνεννοήση με τον παπά

gavrias
05-12-10, 16:59

Θαυματάκι,δε λέω τι πιστέυω εγώ αλλά η εκκλησία και που στηρίζει αυτή την απόφαση. :-)))
Είναι πολύ καλό το ερώτημά σου αλλά για την ιερά σύνοδο.Εκείνοι είναι οι πλέον αρμόδιοι να απαντήσουν και να αλλάξουν και τις διαδικασίες. :)

Αγγελίνα#2
05-12-10, 17:18

Τον άντρα μου, στο ένα από τα δύο βαπτιστήρια του, που ο γονείς πιστεύουν και το ενθαρρύνουν. Στο άλλο οι γονείς δεν θρησκεύουν καθόλου και δεν θέλουν η κόρη τους να έχει καμία σχέση με την εκκλησία - οπότε, εφόσον υπάρχει τέτοιο χάσμα, φταίει ο ίδιος που δέχτηκε να το βαπτίσει, και του το είχα πει.

Εγώ λημουν καλεσμένη και σε γάμο-βάπτιση που ο κουμπάρος-νονός ήταν ετερόδοξος (που απαγορεύεται ρητα από τους κανόνες της εκκλησίας) και δεν έφερε κανείς την παραμικρή αντίρρηση.

alcyon
05-12-10, 17:20
Εφόσον γίνεται βάφτιση... σημαίνει πως ασπαζόμαστε τους κανόνες της εκκλησίας.

Όπως είπε και η gavrias, ο νονός είναι ο "πνευματικός πατέρας" του παιδιού. Δηλαδή αυτός που θα το κατηχήσει και θα το καθοδηγήσει για να γίνει "σωστός χριστιανός".

Επομένως, ένας νονός που δεν τηρεί τους κανόνες της εκκλησίας, εξ ορισμού είναι ακατάλληλος (σύμφωνα πάντα με τους κανόνες της).

Κατά τη γνώμη μου οι ιερείς, οφείλουν να στηρίξουν τα πιστεύω τους και να μην κόβουν και ράβουν κατά βούληση.

Αυτό βέβαια θα δυσαρεστεί κάποιους... Αλλά.... δε γίνεται να "παίζουμε ένα παιχνίδι"... χωρίς να σεβόμαστε όλους τους κανόνες του.

Τώρα... αν κάποιος θέλει, φυσικά και πολύ εύκολα θα βρει "ελαστικούς" ιερείς ή μπορεί επίσης εύκολα να πει ψέματα (όπως είπε και κάποια κοπέλα, δε ζητούν κάποιο παραστατικό "πίστης"). Κι εμένα μου ζήτησαν η νονά να είναι χριστιανή ορθόδοξη (δε ρωτάνε τι είναι οι γονείς... αλλά τι πιστεύει ο "πνευματικός καθοδηγητής").

leman
05-12-10, 18:08
εγω βαφτισα το πρωτο μου παιδι χωρις να μου δημιουργησει κανεις προβλημα, παροτι εχω κανει πολιτικο γαμο. τελικα μαλλον ειναι θεμα παπα.

victoria09
05-12-10, 19:50
Οι γονεις δεν πειράζει να είναι με πολιτικό γάμο, ο νονός είναι το πρόβλημα γιατί αυτός αναλαμβάνει την καθοδήγηση του παιδιου σαν πνευματικός γονιός.Εγώ βάφτισα ενώ ήμουν παντρεμένη με πολιτικό,δεν με ρώτησαν και αν με ρώταγαν ομολογώ ότι θα έλεγα ψέματα.Αλλά πέσαμε σε υπέροχο ιερέα.Οταν πήγαμε για τη βάφτιση της κόρης μου ενημέρωσα τον παπα οτι η κουμπάρα μου γεννηθηκε στη μέση ανατολη αλλα είναι ελληνιδα ορθόδοξη -έστω και αν δεν φαινεται από το ονομα της -και αν θέλει πιστοποιητικο βάπτισης.Μου απάντησε οτι απο τη στιγμή που θα ομολογήση την πίστη της λέγοντας το Πιστέυω δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

beloved
06-12-10, 16:17
κι εγω με πολιτικο ειμαι παντρεμενη αλλα βαφτισα κανονικα και εγω και ο αντρας μου. δε μας ρωτησε κανενας και βαφτισαμε 2 διαφορετικα παιδακια. εξαρταται απο τον παπα.

kalamaraki
06-12-10, 16:21
Να βρεις αλλο παπα Elena P..........

peony
06-12-10, 16:31
Ακριβώς, καλύτερα ρώτα και σε άλλη εκκλησία.

Εγώ κι ο σύζυγος βαφτίσαμε μια μπέμπα το καλοκαίρι. Προφανώς δεν φαινόταν από τις ταυτότητες ότι είμαστε παντρεμένοι, απλώς κάποια στιγμή μας ρώτησε ο παπάς αν όντως είμαστε ζευγάρι. Μέχρι εκεί.

Επίσης, το γεγονός ότι παντρεύτηκε κανείς με πολιτικό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν πιστεύει...

kalamaraki
06-12-10, 16:33
Επίσης, το γεγονός ότι παντρεύτηκε κανείς με πολιτικό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν πιστεύει...

Οχι φυσικα....απλα μπορει να σημαινει οτι δεν ειχε να δωσει τα 300ευρώ που ζητησαν σε μενα...και κοντεψαμε να πιαστουμε μαλλι με γενειαδα...

Stellinula
06-12-10, 16:36
το παιδί που θα βαπτιστεί???? Στην Ελλαδα ή στην Γερμανια???

ο κάθε παπάς έχει τις αντιλήψεις του και τα δικά του πιστεύω!!!!

Επίσης εγώ ξέρω ότι πρέπει να είναι Χριστιανός ορθοδοξος ΜΟΝο και όχι αλλόθρησκος....

Όλα τα άλλα είναι λόγω παροπίδων μερικών παππάδων....

Εδώ μου είπαν εμενα ότι ο δικός μας νονος δεν μπορεί να βαπτίσει το παιδάκι μου γιατι θα είναι ακόμα ανηλικος τότε (17 ετών)...Θα το ψάξω και αυτο!!!!

Θέμα παππά καθαρά νομίζω είναι

kalamaraki
06-12-10, 16:39
Να το ψάξεις....αλλου και αλλου ξέρουν να κάνουν τα στραβα ματια μη χε@)*ω.....
Ποσες φορες δεν εχουμε παει σε τετοια βαφτιση...εγω προσωπικα σε τρεις!!

Αγγελίνα#2
06-12-10, 16:46
Οχι φυσικα....απλα μπορει να σημαινει οτι δεν ειχε να δωσει τα 300ευρώ που ζητησαν σε μενα...και κοντεψαμε να πιαστουμε μαλλι με γενειαδα...

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ????????? :evil::evil::evil:
Ελπίζω να του την ξερίζωσες και να του την έδωσες να τη φάει! Αχ να, από αυτά κι από αυτά φεύγει ο κόσμος από την εκκλησία! :(:evil:
Στελλινούλα κι αυτό για τον ανήλικο μούφα είναι, να το ξέρεις! Έλεος Θεέ μου!

Stellinula
06-12-10, 16:50

μα το ψηλιάστικα γιαυτο είπα θα το ψάξω!!!! Μα ρε γαμώτο θα πηγαίνουμε με την χαζομ@ρ@ κάθε ρασοφόρου???

kalamaraki
06-12-10, 16:50
ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ????????? :evil::evil::evil:
Ελπίζω να του την ξερίζωσες και να του την έδωσες να τη φάει! Αχ να, από αυτά κι από αυτά φεύγει ο κόσμος από την εκκλησία! :(:evil:

Οχι φυσικα....σιγα μη του τα εδινα, που και να τα ειχα παλι δεν θα του τα εδινα!! Αυτο μας ελειπε....
Απλα του ειπα οτι δεν εχω και αν επιμενει σε αυτη την χορηγια μου θα φυγω και θα παω σε αλλη εκκλησια. Στραβοκοιταχτηκαμε....και φευγοντας του ζητησα να με παντρεψει ο πατερ χρυσοστομος, ενας νεος παπας που ειχα συμπαθησει οταν ειχα παει πρωτη φορα, γιατι του λεω θελω να γινει ο πνευματικος μου....(ενω εγω το ειπα γιατι δεν ηθελα την μουτσουνα του μπροστα μου στο γαμο μας...)
Εννοειτε οτι μας παντρεψε ο πατερ Χρυσοστομος..και εδωσε ο κουμπαρος μας απο μονος του 100ευρω στο τελος και εγω ζητησα αποδειξη χαχαχαχα:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

stellaTD
06-12-10, 16:59
ειναι αναγκη να πει οτι ειναι παντρεμενη? Γνωστος ειναι ο παπας? Εγω ημουν εγκυος 7μηνων και ανυπαντρη ακομη οταν ο αντρας μου βαφτισε ενα πιτσιρικι. απλα το επεξα καλεσμενη και δεν μας ειπε κανεις τιποτα. Τι ειναι πια αυτα......

cristina112
06-12-10, 19:07
Οχι φυσικα....σιγα μη του τα εδινα, που και να τα ειχα παλι δεν θα του τα εδινα!! Αυτο μας ελειπε....
Απλα του ειπα οτι δεν εχω και αν επιμενει σε αυτη την χορηγια μου θα φυγω και θα παω σε αλλη εκκλησια. Στραβοκοιταχτηκαμε....και φευγοντας του ζητησα να με παντρεψει ο πατερ χρυσοστομος, ενας νεος παπας που ειχα συμπαθησει οταν ειχα παει πρωτη φορα, γιατι του λεω θελω να γινει ο πνευματικος μου....(ενω εγω το ειπα γιατι δεν ηθελα την μουτσουνα του μπροστα μου στο γαμο μας...)
Εννοειτε οτι μας παντρεψε ο πατερ Χρυσοστομος..και εδωσε ο κουμπαρος μας απο μονος του 100ευρω στο τελος και εγω ζητησα αποδειξη χαχαχαχα:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Πολύ με κάνεις και γελάω!!!:lol::lol::lol:Επειδή τους ξέρω τους παπάδες στην εκκλησία που παντρεύτηκες,αλλά μόνο φατσικά,ποιός είναι ο Χρυσόστομος και ποιός ο τραγόπαπας???:lol::lol::lol:

cristina112
06-12-10, 19:11
[QUOTE=Stellinula;1822640]

Εδώ μου είπαν εμενα ότι ο δικός μας νονος δεν μπορεί να βαπτίσει το παιδάκι μου γιατι θα είναι ακόμα ανηλικος τότε (17 ετών)...Θα το ψάξω και αυτο!!!!

Εγώ πάντως βάφτισα ένα αγοράκι όταν ήμουν 5,5 χρονών.Και ναι,εννοείται ότι ήταν μαζί και ο μπαμπάς μου,διότι ήταν ρίσκο να κρατήσω το μωρό αγκαλιά μόνη μου,μια και εκείνο τον καιρό μόλις με έκανε τσακωτή η μάνα μου να σηκώνω μωρό το άφηνα να σκάσει κάτω στο πάτωμα σαν καρπούζι,αλλά και στο προσκλητήριο και στα χαρτιά είμαι κανονικά δηλωμένη σα νονά.Και το λάδωσα κανονικότατα,παρά την ντροπή που αισθανόμουν!!:lol::lol:

Αγγελίνα#2
06-12-10, 20:07

Μην το γελάς καθόλου! Εννοείται θα ζητήσεις απόδειξη, γιατί να μη ζητήσεις?

Αχ ρε κορίτσια, πολλές φορές χαλιέμαι που αισθάνομαι ότι πρέπει να απολογούμαι επειδή θρησκεύω, αλλά με αυτά που βλέπει κι ακούει ο κόσμος (έχουν πέσει και στη δική μου αντίληψη κάμποσα), τι εντύπωση να σχηματίσει πια? Τα χίλια δίκια έχουν που μουτζώνουνε! :???:

Στη δική μας την εκκλησία πάντως οι ιερείς δεν ζητάνε ποτε συγκεκριμένο ποσο. Σου λένε "ό,τι προαιρείσθε", για το ρεύμα και το πετρέλαιο που κάηκε. Κι αυτό αν κάνεις την κίνηση να δώσεις κάτι. Αν πας δε να σου διαβάσουν ευχή (σαραντισμού η οτιδήποτε), δεν δέχονται με τίποτα! Θυμάμαι όταν πήγαμε να σαραντίσουμε τη βαφτιστήρα μου τον πατέρα να κυνηγάει γύρω γυρω τον παπά με τα λεφτα στο χέρι κι εκείνος να του λέει "στο φιλόπτωχο ταμείο, αν επιμένεις, παιδί μου"! :razz:

Μια μικρή παράκληση, με όλο το θάρρος, σε όσες γενικά πιστεύουν: μην συγχέετε, λόγω των κακώς κειμένων, την θρησκεία και την πίστη μας με τον (κάκιστο) τρόπο που την εφαρμόζουν πολλοί από τους λειτουργούς της. Μην το αφήνετε αυτό να σας αποθαρρύνει και να σας απομακρύνει από την Εκκλησία. Αν το ψάξετε λιγάκι, υπάρχουν και ιερείς και εξομολόγοι, αληθινά υπέροχοι. Δεν είναι όλα τόσο άσχημα όσο τα φανταζόμαστε, όταν βρισκόμαστε μακριά κι ακούμε μόνο για τις ασχήμιες και τα σκάνδαλα. Με όλο το σεβασμο και το θάρρος, και πάλι. Μη δώσω και την εντύπωση προσυλλητίστριας! ;)

miamama
06-12-10, 20:28
όταν έγινα νονά ήμουν έγκυος και παντρεμένη με πολιτικό γάμο...
απλά δεν είπα τίποτα ποτέ...
θα σου ζητήσουν πιστοποιητικό γάμου?
και όταν βάφτισα την μικρή μου πάλι δεν υπήρξε πρόβλημα.
καλύτερα να μην λέμε και πολλά στους παπάδες!!

cristina112
06-12-10, 20:42
Μια μικρή παράκληση, με όλο το θάρρος, σε όσες γενικά πιστεύουν: μην συγχέετε, λόγω των κακώς κειμένων, την θρησκεία και την πίστη μας με τον (κάκιστο) τρόπο που την εφαρμόζουν πολλοί από τους λειτουργούς της. Μην το αφήνετε αυτό να σας αποθαρρύνει και να σας απομακρύνει από την Εκκλησία. Αν το ψάξετε λιγάκι, υπάρχουν και ιερείς και εξομολόγοι, αληθινά υπέροχοι. Δεν είναι όλα τόσο άσχημα όσο τα φανταζόμαστε, όταν βρισκόμαστε μακριά κι ακούμε μόνο για τις ασχήμιες και τα σκάνδαλα. Με όλο το σεβασμο και το θάρρος, και πάλι. Μη δώσω και την εντύπωση προσυλλητίστριας! ;)

Εγώ δεν πήγαινα καθόλου στην εκκλησία,αν και πιστεύω.Μόνο στην Ανάσταση κι αυτό απ'έξω...ώσπου ξεκίνησα να πηγαίνω στον εσπερινό και κόλλησα...κρατάει μόνο ένα μισάωρο,έχει λίγα άτομα και είναι ήσυχα και με βοηθάει να χαλαρώνουν τα νεύρα μου και όταν γυρνάω σπίτι να μην θέλω να δολοφονήσω την μάνα μου και την θεία μου(όσες ξέρουν την ιστορία θα καταλάβουν).Με τον καιρό γνώρισα και τους 4 παπάδες.Ο ένας είναι ο πιο υπέροχος άνθρωπος στον κόσμο.Είναι μοντέρνος και δεν έχει κολλήματα.Τους δυο πιο νέους τους αισθάνομαι σαν φίλους μου και ο πιο μεγάλος από όλους με φωνάζει Χριστινίτσα μου,αγάπη μου,μωρό μου,με αγάπη και μου θυμίζει τον μπαμπά μου που έχει πεθάνει...Κανείς τους δεν με στραβοκοίταξε ποτέ όταν πήγαινα με τα έξαλλα ρούχα μου το καλοκαίρι και με τα βαμμένα νύχια μου...Βλέπω πολλά νέα παιδιά που πάνε για εξομολόγηση και έμαθα ότι βασικά πηγαίνουν και λένε τον πόνο τους,αντί να πάνε σε ψυχολόγο και όχι τις αμαρτίες τους για να τους τιμωρήσουν.
Αυτό λοιπόν που λέει η Αγγελίνα είναι απόλυτα σωστό.Δυστυχώς όμως παντού υπάρχουν ιερείς που θα σε κάνουν να μην θέλεις να ξαναπάς και έτσι δεν έχεις την ευκαιρία να δεις και τα καλύτερα...Ψάξτε το όλοι και όλες λίγο καλύτερα...:)

Stellinula
06-12-10, 23:01
Εγώ πάντως βάφτισα ένα αγοράκι όταν ήμουν 5,5 χρονών.Και ναι,εννοείται ότι ήταν μαζί και ο μπαμπάς μου,διότι ήταν ρίσκο να κρατήσω το μωρό αγκαλιά μόνη μου,μια και εκείνο τον καιρό μόλις με έκανε τσακωτή η μάνα μου να σηκώνω μωρό το άφηνα να σκάσει κάτω στο πάτωμα σαν καρπούζι,αλλά και στο προσκλητήριο και στα χαρτιά είμαι κανονικά δηλωμένη σα νονά.Και το λάδωσα κανονικότατα,παρά την ντροπή που αισθανόμουν!!:lol::lol:

εσυ ήσουν βρε 5.5 ετών, εδώ λέμε ο νονος θα είναι ήδη 17!!!!:D

cristina112
06-12-10, 23:11
εσυ ήσουν βρε 5.5 ετών, εδώ λέμε ο νονος θα είναι ήδη 17!!!!:D

E,αυτό λέω.Είναι δυνατό να αφήσανε εμένα να βαφτίσω και να μην αφήσουν τον 17χρονο??Ανήλικος από ανήλικο έχει διαφορά όπως βλέπεις.

Aeriko
06-12-10, 23:24
το παιδί που θα βαπτιστεί???? Στην Ελλαδα ή στην Γερμανια???

ο κάθε παπάς έχει τις αντιλήψεις του και τα δικά του πιστεύω!!!!

Επίσης εγώ ξέρω ότι πρέπει να είναι Χριστιανός ορθοδοξος ΜΟΝο και όχι αλλόθρησκος....

Όλα τα άλλα είναι λόγω παροπίδων μερικών παππάδων....

Θέμα παππά καθαρά νομίζω είναι

Τη βαφτιστήρα μου την βάφτισα όταν ήμουν 15 και παρότι ήταν και η μάνα μου στη βάφτιση μαζί εγώ φαίνομαι στα χαρτιά (εγώ πήγα και για τη δήλωση) κι αυτό γιατί η μάνα μου είχε βαφτίσει αγόρι και δεν μπορούσε να βαφτίσει κορίτσι. Δεν τέθηκε θέμα ηλικίας.

Thaumataki
06-12-10, 23:33
Τη βαφτιστήρα μου την βάφτισα όταν ήμουν 15 και παρότι ήταν και η μάνα μου στη βάφτιση μαζί εγώ φαίνομαι στα χαρτιά (εγώ πήγα και για τη δήλωση) κι αυτό γιατί η μάνα μου είχε βαφτίσει αγόρι και δεν μπορούσε να βαφτίσει κορίτσι. Δεν τέθηκε θέμα ηλικίας.
Τί είναι πάλι αυτό;;;;;:shock::shock::shock:

Αγγελίνα#2
06-12-10, 23:49
Υπήρχε μια αντίληψη ότι τα βαπτιστήρια ενός νονού είναι πνευματικά αδέλφια μεταξύ τους, οπότε δεν κάνει στο μέλλον να παντρευτούν. Δεν νομίζω ότι ήταν κανόνας της εκκλησίας αυτό, γιατί ως γνωστον στο παρελθόν οι πολιτικοί βαφτίζαν και 50 παιδιά...Σήμερα δεν εφαρμόζεται σίγουρα πάντως.

Aeriko
07-12-10, 00:02
Ναι δεν εφαρμόζεται τώρα αλλά εφαρμοζόταν τότε :) Ευτυχώς για τη βαφτιστήρα μου :D

ζώπυρον
07-12-10, 02:05

Όπως είπε και η gavrias, ο νονός είναι ο "πνευματικός πατέρας" του παιδιού. Δηλαδή αυτός που θα το κατηχήσει και θα το καθοδηγήσει για να γίνει "σωστός χριστιανός".

Επομένως, ένας νονός που δεν τηρεί τους κανόνες της εκκλησίας, εξ ορισμού είναι ακατάλληλος (σύμφωνα πάντα με τους κανόνες της).

Κατά τη γνώμη μου οι ιερείς, οφείλουν να στηρίξουν τα πιστεύω τους και να μην κόβουν και ράβουν κατά βούληση.

Αυτό βέβαια θα δυσαρεστεί κάποιους... Αλλά.... δε γίνεται να "παίζουμε ένα παιχνίδι"... χωρίς να σεβόμαστε όλους τους κανόνες του.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την alcyon. Η βάφτιση δεν είναι κοινωνική εκδήλωση αλλά μυστήριο. Εφ' όσον συμμετέχεις, σημαίνει πως ασπάζεσαι όλες τις παραμέτρους του.

Το λέω εγώ που επέλεξα νονά για το παιδί μου -όχι επίσημα αλλά ουσιαστικά άθεη. Μακάρι όμως να της μοιάσει και θα γίνει ο καλύτερος Χριστιανός...

Lucy
07-12-10, 12:54
Δεν διάβασα τις απαντήσεις, αλλά πήγαινε σε μια εκκλησία που δεν ξέρουν ούτε τη νονά, ούτε εσένα και απλώς μην το πείτε. Δεν πρόκειται να σας ζητήσουν και ληξιαρχική πράξη γάμου...
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι ότι αν η νονά ήταν τώρα ανύπαντρη και του χρόνου παντρευόταν με πολιτικό τι θα γινόταν? Θα ακυρωνόταν η βάπτιση? Όλο αηδιες λένε...

Lucy
07-12-10, 12:56
Επίσης το να παντρευτεί κανείς με πολιτικό γάμο, δεν σημαίνει ότι δεν σέβεται τις αρχές του Χριστιανισμού ή δεν ξέρω τι... Άσχετο το ένα με το άλλο.

cristina112
07-12-10, 14:22
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι ότι αν η νονά ήταν τώρα ανύπαντρη και του χρόνου παντρευόταν με πολιτικό τι θα γινόταν? Θα ακυρωνόταν η βάπτιση? Όλο αηδιες λένε...

Υποτίθεται ότι σε αυτές τις περιπτώσεις υπόσχεται η νονά στον ιερέα ότι θα τελέσει θρησκευτικό γάμο όταν έρθει η ώρα.Ναι,καλά...Μήπως θα την ψάχνει μετά την βάφτιση να δει μη και τυχόν του είπε ψέματα και δεν τήρησε την υπόσχεσή της???

Αγγελίνα#2
07-12-10, 14:44
Υποτίθεται ότι σε αυτές τις περιπτώσεις υπόσχεται η νονά στον ιερέα ότι θα τελέσει θρησκευτικό γάμο όταν έρθει η ώρα.Ναι,καλά...Μήπως θα την ψάχνει μετά την βάφτιση να δει μη και τυχόν του είπε ψέματα και δεν τήρησε την υπόσχεσή της???

Δεν υπόσχεται καλέ τίποτα...το ξέρω γιατί κι νονός του πρώτου μου ήταν ανύπαντρος. Με ρωτήσανε όταν πήγα για τα χαρτιά, είναι παντρεμένος ο νονός? Όχι, τους απάντησα, και τελείωσε εκεί η συζήτηση. Την ώρα του μυστηρίου δεν έγινε η παραμικρή νύξη από οποιονδήποτε.

viki 1
07-12-10, 14:48

Τώρα... αν κάποιος θέλει, φυσικά και πολύ εύκολα θα βρει "ελαστικούς" ιερείς ή μπορεί επίσης εύκολα να πει ψέματα (όπως είπε και κάποια κοπέλα, δε ζητούν κάποιο παραστατικό "πίστης"). Κι εμένα μου ζήτησαν η νονά να είναι χριστιανή ορθόδοξη (δε ρωτάνε τι είναι οι γονείς... αλλά τι πιστεύει ο "πνευματικός καθοδηγητής").

μα συγνώμη είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. Το οτι δεν έκανε θρησκευτικό γάμο δεν σημαίνει οτι δεν βαφτίστηκε κι όλας. το μυστήριο της βάφτισης σε κάνει χριστιανό και όχι του γάμου. Και εγώ με πολιτικό παντρεύτηκα. δηλαδή έκανα λάθος που βάφτησα το παιδί μου χριστιανάκι. Έπρεπε να το βαφτίσω Μουσουλμάνο επειδή οι μουσουλμάνοι παντρεύονται στα δημαρχεία?
Anyway.... στην βάφτιση της κόρης μου δεν ζήτησαν τίποτα απο τον νονό. Κανένα χαρτί αν είναι παντεμένος ή όχι και με τί τρόπο. Ούτε καν στον δικό μου γάμο αναφέρθηκε κανείς. Δηλαδή σε λίγο θα μας πούμε οτι τα εξόγαμα θα είναι και άθεα.......

alcyon
07-12-10, 15:30
viki1, δε μπορείς να είσαι "λίγο" χριστιανός. Ούτε μπορείς να απαιτείς να έχεις μόνο δικαιώματα ως χριστιανός, χωρίς υποχρεώσεις. Το "παιχνίδι" έχει και από τα δύο.

Ο Χριστιανός δεν ορίζεται από τη βάφτιση. Η βάφτιση είναι ένα από τα μυστήρια που έχει η θρησκευτική αυτή πίστη.

Σύμφωνα με τους κανόνες, ο θεός είναι αυτός που ενώνει ένα ζευγάρι (δια μέσου των αντιπροσώπων του = κληρικοί). Επομένως, ένα ζευγάρι που ενώνεται με πολιτικό γάμο, ΔΕΝ είναι "νόμιμο" (ως προς τη θρησκεία πάντα).

Επομένως όσοι έχουν τελέσει πολιτικό γάμο, θέτουν τον εαυτό τους εκτός σώματος της εκκλησίας... κτλ κτλ... Επομένως είναι οξύμωρο να λεει κάποιος πως είναι Χριστιανός, και μπορεί να βαφτίσει ένα παιδί όταν έχει τελέσει πολιτικό γάμο. Πώς θα γίνει πνευματικός κατηχητής αυτός όταν οι πράξεις του αναιρούν την ιδιότητά του;

Δε θέλω να κάνω κήρυγμα. Αλλά σε απλές και γενικές γραμμές αυτό πρεσβεύει η εκκλησία.

(Να διευκρινήσω πως δεν τοποθετώ προσωπική άποψη εδώ. Απλά λέω ποιοι είναι οι κανόνες της εκκλησίας.)

Και μια προσωπική γνώμη:
Όταν ένας άνθρωπος ακολουθεί ορισμένες αρχές στη ζωή του, δεν είναι αυτομάτως και Χριστιανός. Μπορεί άνετα να είναι μουσουλμάνος, ινδουιστής, κτλ. Μη μπερδεύουμε τον "καλό και ηθικό άνθρωπο" με τον "Χριστιανό".
Ο Χριστιανός οφείλει να είναι καλός και ηθικός....
αλλά... όλοι οι καλοί και ηθικοί δεν είναι πάντα χριστιανοί. Μπορεί να είναι άλλου δόγματος ή άλλης θρησκείας ή εντελώς άθρησκοι.

Υ.Γ. Με τη βάφτιση υπάρχει αυτομάτως η "δέσμευση" (ηθική κυρίως), να γαλουχηθεί ένα παιδί με τις αρχές του Χριστιανισμού (και λατρευτικές και ηθικές). Αυτό είναι ανεξάρτητο από το δόγμα των γονιών. Γι' αυτό υπάρχει ο νονός. Αυτός θα γίνει ο πνευματικός καθοδηγητής, επομένως αυτός οφείλει όχι μόνο να είναι Χριστιανός (στους τύπους), αλλά και καλός Χριστιανός ( δηλ. στις πράξεις).

kalamaraki
07-12-10, 15:37
μα συγνώμη είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. Το οτι δεν έκανε θρησκευτικό γάμο δεν σημαίνει οτι δεν βαφτίστηκε κι όλας. το μυστήριο της βάφτισης σε κάνει χριστιανό και όχι του γάμου. Και εγώ με πολιτικό παντρεύτηκα. δηλαδή έκανα λάθος που βάφτησα το παιδί μου χριστιανάκι. Έπρεπε να το βαφτίσω Μουσουλμάνο επειδή οι μουσουλμάνοι παντρεύονται στα δημαρχεία?
Anyway.... στην βάφτιση της κόρης μου δεν ζήτησαν τίποτα απο τον νονό. Κανένα χαρτί αν είναι παντεμένος ή όχι και με τί τρόπο. Ούτε καν στον δικό μου γάμο αναφέρθηκε κανείς. Δηλαδή σε λίγο θα μας πούμε οτι τα εξόγαμα θα είναι και άθεα.......

Ακριβως αυτο....και τιποτα παραπάνω...
Αλλου και αλλου ξερουν να απαιτουν....αντε γιατι τους εχω στην μπουκα...!!!

μινουλα
07-12-10, 18:31
Παντως, εγω που ηταν να παντρεψω ενα ζευγαρι το καλοκαιρι που μας ερχεται, τελικα δεν θα μπορεσω γιατι θα παντρευτω με πολιτικο γαμο πρωτη. Οι παπαδες στο εν λογω νησι που θα γινει ο γαμος ειναι ανενδοτοι δεν αναλαμβανουν να παντρεψουν ζευγαρι με κουμπαρα χωρις θρησκευτικο, και μου ειπαν οτι αν δεν το δηλωσω, θα το ψαξουν οι ιδιοι και θαχουμε προβληματα. Ε, δεν θελω να βαλω σε περιπετειες ουτε το ζευγαρι που ηταν να παντρεψω, ουτε τον εαυτο μου.
Οπως επισης μου λενε οτι δεν θα μπορεσω να βαφτισω το παιδι μου αν ειμαι παντρεμενη με πολιτικο. Ε, τι να πω.. μη σωσω!! (προσωπικα δεν με ενοχλει). Τα παντα παντως, συμφωνα με εμπειριες, ειναι θεμα παπα. Αν θελει θα το κανει.

agkiolina
07-12-10, 18:50
Παντως, εγω που ηταν να παντρεψω ενα ζευγαρι το καλοκαιρι που μας ερχεται, τελικα δεν θα μπορεσω γιατι θα παντρευτω με πολιτικο γαμο πρωτη. Οι παπαδες στο εν λογω νησι που θα γινει ο γαμος ειναι ανενδοτοι δεν αναλαμβανουν να παντρεψουν ζευγαρι με κουμπαρα χωρις θρησκευτικο, και μου ειπαν οτι αν δεν το δηλωσω, θα το ψαξουν οι ιδιοι και θαχουμε προβληματα. Ε, δεν θελω να βαλω σε περιπετειες ουτε το ζευγαρι που ηταν να παντρεψω, ουτε τον εαυτο μου.
Οπως επισης μου λενε οτι δεν θα μπορεσω να βαφτισω το παιδι μου αν ειμαι παντρεμενη με πολιτικο. Ε, τι να πω.. μη σωσω!! (προσωπικα δεν με ενοχλει). Τα παντα παντως, συμφωνα με εμπειριες, ειναι θεμα παπα. Αν θελει θα το κανει.
Αυτο ειπαν και στον αδερφο μου οταν ηθελε να βαφτησει τον μικρο ...μ'αποτελεσμα να κανουν και τα δυο μαζι ...κι εγω αυτο θα κανω τωρα και πιο πολυ για να βαφτηστει η μικρη τον γαμο θα τον ηθελα πιο μετα δεν με νοιαζει αλλα ....

μινουλα
07-12-10, 18:54
Αυτο ειπαν και στον αδερφο μου οταν ηθελε να βαφτησει τον μικρο ...μ'αποτελεσμα να κανουν και τα δυο μαζι ...κι εγω αυτο θα κανω τωρα και πιο πολυ για να βαφτηστει η μικρη τον γαμο θα τον ηθελα πιο μετα δεν με νοιαζει αλλα ....
Εμεις θα ψαξουμε πολυ, και θα βρουμε παπα που θα βαφτιζει. Τωρα και να μη βρουμε, εμενα δεν με νοιαζει, εγω ονοματοδοσια θελω να κανω, αλλα επιμενει ο αντρας...:rolleyes:

cristina112
07-12-10, 18:56
Δηλαδή εγώ που δεν θέλω καν να παντρευτώ,αν κάνω παιδάκι δεν θα μου το βαφτίσουν???

alcyon
07-12-10, 19:58
Τη βάφτιση δε μπορούν να την αρνηθούν. Οποιοσδήποτε μπορεί να αποφασίσει να κάνει το παιδάκι του χριστιανό, ανεξάρτητα με τη θρησκεία του ή το δόγμα του. Ο νονός - κουμπάρος πρέπει να είναι χριστιανός ως πνευματικός καθοδηγητής.

Τώρα για το οτι υπάρχουν ιερείς που τραβάνε κάποια πράγματα στα άκρα.... υπάρχουν. Όπως υπάρχουν και ιερείς που είναι πέραν του δέοντος ελαστικοί. Δυστυχώς λίγοι είναι οι ιερείς που τηρούν το χριστιανισμό με πραγματική πίστη.
... πολλοί λίγοι....

miamama
07-12-10, 22:39
Δηλαδή εγώ που δεν θέλω καν να παντρευτώ,αν κάνω παιδάκι δεν θα μου το βαφτίσουν???
όχι καλέ,κι εγώ με πολιτικό είμαι και μια χαρά βάφτισα την μικρή μου,δεν ζητάνε πιστοποιητικό γάμου από κανέναν,μόνο το πιστοποιητικό γέννησης ζητάνε!
αν είναι δυνατόν να μας αρνηθούν να βαφτίσουμε το παιδί μας!

cristina112
07-12-10, 22:46
όχι καλέ,κι εγώ με πολιτικό είμαι και μια χαρά βάφτισα την μικρή μου,δεν ζητάνε πιστοποιητικό γάμου από κανέναν,μόνο το πιστοποιητικό γέννησης ζητάνε!
αν είναι δυνατόν να μας αρνηθούν να βαφτίσουμε το παιδί μας!

Εννοώ αν δεν θέλω να παντρευτώ καθόλου...που για διάφορους λόγους δεν με τρελαίνει η ιδέα...απλά να ζω με τον άνθρωπο που επέλεξα...

beloved
08-12-10, 02:17
και η κορη μας βαπτιστηκε ενω ειμαστε με πολιτικο και οι Ιερεις το ηξεραν και νονοι γιναμε κι εγω και ο αντρας μου και ζευγαρι παντρεψε ο αντρας μου, κανεις δε μας ρωτησε πως ειμαστε παντρεμενοι.το θρησκευτικο θα τον κανουμε με τη βαπτιση του μωρου μας. δηλαδη τι? πριν δεν ειμασταν Χριστιανοι και τωρα θα γινουμε???

Αγγελίνα#2
08-12-10, 10:14
Καλημέρα! Αν και έχει ξαναειπωθεί παραπάνω, το διευκρινίζω και πάλι: στο μυστήριο της βάπτισης ο "πρωταγωνιστής" είναι ο ανάδοχος, που αναλαμβάνει το ρόλο του πνευματικού πατέρα του βαπτιζομένου. Τα όποια κωλύματα αφορούν το δικό του πρόσωπο και όχι των γονιών, που μπορεί να είναι ανύπαντροι, διαζευγμένοι, παντρεμένοι με πολιτικό, άθεοι, βουδιστές, μουσουλμάνοι ή ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.
Την Εκκλησία δεν την ενδιαφέρει αυτό ούτε και την αφορά. Από τη στιγμή που εμφανίζουν οι γονείς το παιδί τους και ζητούν να βαπτισθεί χριστιανός ορθόδοξος, η Εκκλησία είναι υποχρεωμένη να τελέσει το μυστήριο, αλλά και οι γονείς από την πλευρά τους είναι υποχρεωμένοι να σεβαστούν το τυπικό της θρησκείας στην οπία επέλεξαν να εντάξουν το παιδί τους, ακόμη κι αν διαφωνούν με κάποιες από τις παραμέτρους του.

Προσωπικά για μένα είναι λάθος να προσπαθούμε να βρούμε ιερέα που θα κάνει τα στραβά μάτια (και να τον κατηγορούμε μετά ότι το κάνει για να μη χάσει τα λεφτα), γιατί αυτός είναι ένας κακός λειτουργός της Εκκλησίας. Εμείς όμως με τη στάση μας αυτή τον στηρίζουμε και δημιουργούμε έναν φαύλο κύκλο, οπότε δεν μπορούμε να παραπονιόμαστε που υπάρχουν τόσοι πολλοί κακοί ιερείς. Δεν μορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Έχουμε την απαίτηση από την άλλη πλευρά να είναι άψογη, μας πέρασε όμως από το μυαλό να εξετάσουμε πρώτα την ορθότητα της δικής μας στάσης?
Νομίζω πως έχει γίνει αντιληπτό και από τα προηγούμενα ποστ μου πόσο με ενοχλούν και οι υπερβολικά ελαστικές και οι υπερβολικά αυστηρές θέσεις των ιερέων, που παρερμηνεύουν τους ιερούς κανόνες για τους δικούς τους κάθε φορά προσωπικούς λόγους. Δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν. Απλά λέω, ότι, όπως έχουν εκείνοι τις ευθύνες τους, έχουμε κι εμείς τις δικές μας - κι εννοείται πως δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον, μιλάω γενικα.

Lucy
08-12-10, 12:01

Δεν πρόκειται να ψάξουν τίποτα ούτε και να έχει προβλήματα το ζευγάρι. Έκανες λάθος που τους το δήλωσες. Αφού τους το δήλωσες, λένε και αυτοί τα δικά τους... Τι δουλειά έχουν να εξετάζουν την οικογενειακή σου κατάσταση? Μήπως να εξετάζουν και το κατά πόσο είσαι "ηθικός" άνθρωπος? Έλεος!

Lucy
08-12-10, 12:04
Προσωπικά για μένα είναι λάθος να προσπαθούμε να βρούμε ιερέα που θα κάνει τα στραβά μάτια (και να τον κατηγορούμε μετά ότι το κάνει για να μη χάσει τα λεφτα), γιατί αυτός είναι ένας κακός λειτουργός της Εκκλησίας.

Η Εκκλησία έχει κανόνες τελείως απαρχαιωμένους και εκτός τόπου και χρόνου. Δεν νομίζω ότι είναι κακός λειτουργός κάποιος που δεν ασχολείται με ανούσιες τυπικοτητες και είναι καλός λειτουργός αυτός που τις ακολουθεί κατά γράμμα βρέξει χιονίσει...

μινουλα
08-12-10, 12:13
Δεν πρόκειται να ψάξουν τίποτα ούτε και να έχει προβλήματα το ζευγάρι. Έκανες λάθος που τους το δήλωσες. Αφού τους το δήλωσες, λένε και αυτοί τα δικά τους... Τι δουλειά έχουν να εξετάζουν την οικογενειακή σου κατάσταση? Μήπως να εξετάζουν και το κατά πόσο είσαι "ηθικός" άνθρωπος? Έλεος!
Δεν ειχαμε σκοπο να το δηλωσουμε, ουτε εμεις ουτε το ζευγαρι, αλλα μας ειπαν οτι μετα τα ψαχνουν απο την μητροπολη και αν βρεθει κατι θα εχουμε προβλημα. Ε, με κατι τετοια, δεν το διακινδυνευεις... Δεν ειναι παντου ετσι, το ξερω, εκει ειναι λιγο πιο ιδιαιτερα τα πραγματα. Α! και εκει ζητανε πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης (τοχω ακουσει και αυτο).

itsme
08-12-10, 12:24
Εμείς δεν έχουμε σκοπό να βαπτίσουμε το παιδί μας.
Δεν έχω βαπτίσει ποτέ και ούτε πρόκειται.
Δεν έχω παντρέψει ποτέ και ούτε πρόκειται.

Ευτυχώς πάντως οι παπάδες μας είναι καθόλα σωστοί κι έτσι μπορούν να κρίνουν κι εμάς τους κοινούς θνητούς..

SKEK
08-12-10, 12:33
Εμάς ο νονός μας είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα στις διαδικασίες βάπτισης και έκδοσης των απαραίτητων πιστοποιητικών μετά το μυστήριο. Διευκρινίζω ότι η βάπτιση έγινε στην Ελλάδα.

Lucy
08-12-10, 12:35
Δεν ειχαμε σκοπο να το δηλωσουμε, ουτε εμεις ουτε το ζευγαρι, αλλα μας ειπαν οτι μετα τα ψαχνουν απο την μητροπολη και αν βρεθει κατι θα εχουμε προβλημα. Ε, με κατι τετοια, δεν το διακινδυνευεις... Δεν ειναι παντου ετσι, το ξερω, εκει ειναι λιγο πιο ιδιαιτερα τα πραγματα. Α! και εκει ζητανε πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης (τοχω ακουσει και αυτο).

Προσπάθησαν να σας ψαρώσουν...:rolleyes:
Το πιστοποιητικό αναφέρει αν ο γάμος ήταν θρησκευτικός η πολιτικός?:confused:

Εμείς δεν έχουμε σκοπό να βαπτίσουμε το παιδί μας.
Δεν έχω βαπτίσει ποτέ και ούτε πρόκειται.
Δεν έχω παντρέψει ποτέ και ούτε πρόκειται.

Ευτυχώς πάντως οι παπάδες μας είναι καθόλα σωστοί κι έτσι μπορούν να κρίνουν κι εμάς τους κοινούς θνητούς..

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Αγγελίνα#2
08-12-10, 12:42
Η Εκκλησία έχει κανόνες τελείως απαρχαιωμένους και εκτός τόπου και χρόνου. Δεν νομίζω ότι είναι κακός λειτουργός κάποιος που δεν ασχολείται με ανούσιες τυπικοτητες και είναι καλός λειτουργός αυτός που τις ακολουθεί κατά γράμμα βρέξει χιονίσει...

Οι κανόνες της Εκκλησίας είναι αυτοί που είναι, και, όπως είπε παραπάνω και η gavrias, μόνο η Ιερά Σύνοδος έχει την αρμοδιότητα να τους αλλάξει. Ώσπου να γίνει αυτό λοιπόν, αν τους βρίσκουμε αναχρονιστικούς και διαφωνούμε γενικότερα με την ύπαρξή τους, υπάρχει μια πολύ απλή λύση - να απέχουμε από την εφαρμογή τους. Δηλαδή να πάμε για ονοματοδοσία στο Δημαρχείο και να μην κάνουμε βάπτιση.

Όσο για τους ιερείς, των οποίων το λειτούργημα είναι ακριβώς αυτό, να γνωρίζουν και να εφαρμόζουν τους Ιερούς Κανόνες, νομίζω πως είναι αυταπόδεικτο ότι είναι κακοί λειτουργοί όταν παραβιάζουν αυτή την πρωταρχική υποχρέωσή τους απέναντι στην Εκκλησία. Άλλωστε, αν υπήρχε μια κοινή γραμμή και την εφάρμοζαν όλοι οι ιερείς απαρέγκλιτα, δεν θα δινόταν αφορμή να κάνουμε εμείς τώρα αυτή τη συζήτηση. Αν και οι ίδιοι έχουν θέματα κάποιους από τους κανονισμούς, υπάρχουν εσωεκκλησιαστικές διαδικασίες με τις οποίες μπορούν να εκφράσουν τους προβληματισμούς τους και να τους θέσουν υπό συζήτηση - μέχρι τότε όμως υποχρεούνται να τους εκτελουν κατά γράμμα. Μία από τις βασικές παραμέτρους του προβλήματος είναι δυστυχώς αυτή, ότι οι περισσότεροι ιερείς σήμερα ξεχνούν πως αυτό που κάνουν δεν είναι δουλειά, αλλά λειτούργημα.

Είναι το ίδιο όπως με τους νόμους του κράτους. Κάποιοι είναι άδικοι και εξωφθαλμα αντισυνταγματικοί. Σαν πολίτες όμως, είναι στη διακριτική μας ευχέρεια να επιλέξουμε ποιους από αυτούς θα υπακούσουμε? Όχι.
Το ίδιο συμβαίνει και με την Εκκλησία. Δεν μας υποχρεώνει κανείς με το ζόρι να ενταχθούμε σε αυτήν, ούτε μας εμποδίζει κανείς να αποσκιρτήσουμε. Επομένως είναι παράλογο να απαιτούμε να αλλάξουν οι κανόνες της επειδή έτσι μας φαίνεται εμάς σωστό. Φανταστείτε να άλλαζαν δηλαδή, ανάλογα με τα προσωπικά γούστα του καθενός.

Lucy
08-12-10, 12:53
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Δεν είναι Σύνταγμα, ούτε νόμοι, ούτε υπάρχουν κυρώσεις, άσχετα αν την έχουν δει έτσι... Κάποιος που θέλει να συμμετάσχει σε ένα μυστήριο γιατί έτσι νιώθει, δεν μπορούν να τον εμποδίσουν κρίνοντας από το τι έχει κάνει στην υπόλοιπη ζωή του. Από που και ως που έχουν διοριστεί κριτές? Τότε θα έπρεπε όποιος μπαίνει στην εκκλησία να έχει μαζί του βιογραφικό και τα αντίστοιχα δικαιολογητικά που θα πιστοποιούν αυτά που αναφέρει το βιογραφικό... Να κάνουμε και ένα τεστ παρθενίας πριν παντρευτούμε, γιατί η εκκλησία απαγορεύει - δεν εγκρίνει τις προγαμιαίες σχέσεις.

Ξέρεις γιατί υπάρουν αυτοί οι κανόνες? Για να φέρνουν πιο πολύ κόσμο-δουλειά στην εκκλησία. Οπότε αναγκάζουν ορισμένους να τηρήσουν όλα τα θρησκευτικά μυστήρια, ακόμα και αν δεν το είχαν σκοπό.

μινουλα
08-12-10, 13:01
[QUOTE=Lucy;1825311]Προσπάθησαν να σας ψαρώσουν...:rolleyes:

Οχι, δεν νομιζω οτι αναγραφεται κατι τετοιο, αλλα ειπαν οτι μετα αυτα στελνονται στην Μητροπολη και τα ψαχνουν. Και δεν ρωτησαν τον παπα που θα τους παντρεψει, αλλα εναν συγγενη τους παπα.
Δυστυχως ή ευτυχως το ζευγαρι αποφασιζει για κατι τετοιο, δεν ηθελε να μπλεξει, και το σεβαστηκα. Εγω δεν μπορουσα να παρω θεση.
Σου λεω ειναι καπως περιεργα εκει... Εδω δεν ξερουν την εννοια "πολιτικος γαμος", τι να λεμε τωρα....

kalamaraki
08-12-10, 13:37
[QUOTE=Lucy;1825311]Προσπάθησαν να σας ψαρώσουν...:rolleyes:

Οχι, δεν νομιζω οτι αναγραφεται κατι τετοιο, αλλα ειπαν οτι μετα αυτα στελνονται στην Μητροπολη και τα ψαχνουν. Και δεν ρωτησαν τον παπα που θα τους παντρεψει, αλλα εναν συγγενη τους παπα.
Δυστυχως ή ευτυχως το ζευγαρι αποφασιζει για κατι τετοιο, δεν ηθελε να μπλεξει, και το σεβαστηκα. Εγω δεν μπορουσα να παρω θεση.
Σου λεω ειναι καπως περιεργα εκει... Εδω δεν ξερουν την εννοια "πολιτικος γαμος", τι να λεμε τωρα....

Περσινα ξινά σταφύλια.......................
Δεν με κανει λιγοτερο χριστιανη εμενα αν αποφασισω να παντρευτω με θρησκευτικο γαμο ή πολιτικο. Ουτε φυσικα θα επρεπε να παιζει ρολο για τον ανάδοχο.....περσινα ξινά σταφυλια....

Και οχι στο πιστοποιητικό γαμου δεν αναγράφεται το ειδος γάμου....καθως αυτος που αναγνωριζεται πρωτος ως γαμος ειναι ο πολιτικος....ο θρησκευτικος εχει να κανει με το δογμα σου το πιστευω σου και οχι με την πολιτεια...Οπως δεν αναφερεται ουτε και στους μουσουλμανους πχ.

Αγγελίνα#2
08-12-10, 15:32
Ξέρεις γιατί υπάρουν αυτοί οι κανόνες? Για να φέρνουν πιο πολύ κόσμο-δουλειά στην εκκλησία. Οπότε αναγκάζουν ορισμένους να τηρήσουν όλα τα θρησκευτικά μυστήρια, ακόμα και αν δεν το είχαν σκοπό.

Δεν το νομίζω, καλή μου. Αυτοί οι κανόνες υπάρχουν από πάρα πολύ πάλια, τότε που το μυστήριο ήταν μυστήριο κι όχι σόου εντυπωσιασμού και ματαιοδοξίας και οι εκκλησίες δεν ζητούσαν λεφτά για να ανάβουν καλοριφέρ και πολυέλαιους, γιατί πολύ απλά δεν διέθεταν.
Αν ήθελαν να λειτουργήσουν τόσο πελατειακά όσο λες, τότε τους συνέφερε να καταργήσουν και τους ήδη υπάρχοντες κανόνες, γιατί αυτοί δεν συνάδουν με το κοσμικό πνεύμα και είναι φανερό πως αποτρέπουν, αντί να προσελκύουν, τον κόσμο από την τέλεση μυστηρίων.

alcyon
08-12-10, 15:35
Μου αρέσει πολύ να παίζω μονόπολη.
Δε μ' αρέσει όμως να βάζω υποθήκες, δε μ' αρέσει να χρωστάω. Θα ήθελα να παίζω και δύο φορές όταν έρχεται η σειρά μου. Γιατί να περιμένω το ζάρι να φέρει διπλά;; Σαχλαμάρες αυτοί οι κανόνες που γράφει το χαρτί....!! Ποιος τους σκέφτηκε;;; Εγώ γουστάρω να την παίζω "έτσι"!!

Αλλά ξέρετε κάτι.... το παιχνίδι που γουστάρω... ΔΕΝ είναι μονόπολη τελικά. Μπορεί να έχει τη βάση με τα οικόπεδα, μπορεί να έχει "χρήματα"... αλλά μονόπολη.... δεν το λες!

Κανένας όμως δε θα με κλείσει και μέσα αν εγώ παίξω με τη βάση της μονόπολης ένα δικό μου παιχνίδι.

---------------------------------------------------
Η Χριστιανική πίστη... είναι ένα σύνολο πραγμάτων (πράξεων, λατρείας κτλ κτλ). Το σύνολο κάνει τον Χριστιανό.

Ηθικοί άνθρωποι υπάρχουν παντού... δεν είναι απαραίτητα χριστιανοί.

Πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να "παραβιάσει" τους κανόνες της εκκλησίας. Αλλά αυτό θα είναι και το πρώτο μάθημα που δίνουμε στα παιδιά... πώς να κάνουμε το "δικό μας", όταν υπάρχει κανόνας που δε μας βολεύει. Πώς να "λυγίζουμε" τους κανόνες.... κατά τα συμφέροντά μας. Εκεί δε βασίζεται και η νοοτροπία της κοινωνίας μας (για την οποία ακούω πολλές γκρίνιες τελευταία). :roll:

Προσωπικά κοιτάζω το σύνολο του παιχνιδιού. Γουστάρω;;-το κάνω κανονικά. Δε γουστάρω;;-παίρνω το καπελάκι μου και τους αφήνω στο "παιχνίδι" τους. Αφού έτσι κι αλλιώς δε μ'αρέσει.... δε θα με πειράζει κι όλας!

νινάκια2
08-12-10, 16:04
Mην το πείτε ότι έχετε κάνει πολιτικό γάμο.Εμείς η νονά της την βάπτησε ενώ είχε πατρευτει μόνο με πολιτικό γάμο.Οπότε μην γίνει καθόλου θέμα.

Lucy
08-12-10, 16:18
Δεν το νομίζω, καλή μου. Αυτοί οι κανόνες υπάρχουν από πάρα πολύ πάλια, τότε που το μυστήριο ήταν μυστήριο κι όχι σόου εντυπωσιασμού και ματαιοδοξίας και οι εκκλησίες δεν ζητούσαν λεφτά για να ανάβουν καλοριφέρ και πολυέλαιους, γιατί πολύ απλά δεν διέθεταν.
Αν ήθελαν να λειτουργήσουν τόσο πελατειακά όσο λες, τότε τους συνέφερε να καταργήσουν και τους ήδη υπάρχοντες κανόνες, γιατί αυτοί δεν συνάδουν με το κοσμικό πνεύμα και είναι φανερό πως αποτρέπουν, αντί να προσελκύουν, τον κόσμο από την τέλεση μυστηρίων.

Ο πολιτικός γάμος θεσπίστηκε τη δεκαετια του '80 αν δεν κάνω λάθος. Άρα ο αντίστοιχος κανόνας της εκκλησιας είναι μεταγενέστερος.

Αγγελίνα#2
08-12-10, 16:28
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Μιλούσα για τους κανόνες που αφορούν τον ανάδοχο σαν σύνολο, να είναι βαπτισμένος χριστιανός ορθόδοξος, να μην έχει μέχρι τότε ασπαστεί άλλο θρήσκευμα κλπ. Ο κανόνας περί μη τέλεσης πολιτικού γάμου ήλθε όντως αργότερα, και όπως έχει ήδη αναφερθεί, αποτελεί έκφανση της πάγιας άποψης της Εκκλησίας ότι ο παντρεμένος με πολιτικό γάμο απαξιώνει το μυστήριο και θέτει εαυτόν εκτός εκκλησιάσματος. Και δεν αφορά μόνο την αναδοχή, αλλά και τα άλλα μυστήρια.

Lucy
08-12-10, 16:36
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Μιλούσα για τους κανόνες που αφορούν τον ανάδοχο σαν σύνολο, να είναι βαπτισμένος χριστιανός ορθόδοξος, να μην έχει μέχρι τότε ασπαστεί άλλο θρήσκευμα κλπ. Ο κανόνας περί μη τέλεσης πολιτικού γάμου ήλθε όντως αργότερα, και όπως έχει ήδη αναφερθεί, αποτελεί έκφανση της πάγιας άποψης της Εκκλησίας ότι ο παντρεμένος με πολιτικό γάμο απαξιώνει το μυστήριο και θέτει εαυτόν εκτός εκκλησιάσματος. Και δεν αφορά μόνο την αναδοχή, αλλά και τα άλλα μυστήρια.

Ναι, αυτό το καταλαβαίνω. Δηλαδή ο νονός να είναι και ο ίδιος Χριστιανός. Δεν θεωρώ όμως ότι ο πολιτικός γάμος ισοδυναμεί και με απόρριψη της θρησκειας. Άλλωστε κάποιος μη Χριστιανός, δεν θα είχε και καμία διάθεση να γίνει νονός σε Χριστιανικό μυστήριο.
Εγώ πιστεύω ότι όλα αυτά είναι μέρος του ανταγωνισμού Κράτους-Εκκλησίας. Θα έπρεπε να υπάρχει ελεύθερη επιλογή από μέρους της εκκλησίας, αλλά φοβούνται ότι έτσι θα χάσουν μέρος των πιστών. Γιατί τλικά η πίστη σε μια θρησκεία, απέχει πολύ από την προσήλωση στην αντίστοιχη εκκλησια.

cristina112
08-12-10, 16:51
Ναι, αυτό το καταλαβαίνω. Δηλαδή ο νονός να είναι και ο ίδιος Χριστιανός. Δεν θεωρώ όμως ότι ο πολιτικός γάμος ισοδυναμεί και με απόρριψη της θρησκειας. Άλλωστε κάποιος μη Χριστιανός, δεν θα είχε και καμία διάθεση να γίνει νονός σε Χριστιανικό μυστήριο.
Εγώ πιστεύω ότι όλα αυτά είναι μέρος του ανταγωνισμού Κράτους-Εκκλησίας. Θα έπρεπε να υπάρχει ελεύθερη επιλογή από μέρους της εκκλησίας, αλλά φοβούνται ότι έτσι θα χάσουν μέρος των πιστών. Γιατί τλικά η πίστη σε μια θρησκεία, απέχει πολύ από την προσήλωση στην αντίστοιχη εκκλησια.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου...Και παρά το γεγονός ότι άρχισα να πηγαίνω στην εκκλησία και μ'αρέσει,πιστεύω πως μερικά πράγματα δεν είναι σωστά μελετημένα.Πάντως νομίζω ότι στο θέμα του αναδόχου θα αλλάξουν κάποια πράγματα στο μέλλον.Μήπως φανταζόταν κανείς πριν κάποια χρόνια ότι θα γινότανε γάμος με βάφτιση ταυτόχρονα?Εκεί γιατί δεν έχουν πρόβλημα,ενώ όντως οι προγαμιαίες σχέσεις θεωρούνται αμαρτία??Απλούστατα διότι κάθε τέτοιο διπλό μυστήριο σημαίνει και διπλή ταρίφα...

Daip
23-05-12, 16:45
Τα πράγματα έχουν ως εξής:
Προ 3 μήνου αποφασίσα να βαφτίσω το παιδάκι των κολλητών μας. Η βάφτιση θα γίνει τον Αύγουστο.

Πρίν ένα μήνα αποφασίσαμε να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο και σήμερα ξεκίνησαμε τις διαδικασίες για την έκδοση πιστοποιητικών. Σκεφτόμαστε για θρησκευτικό γάμο αργότερα με κουμπάρους τους γονείς του μωρού που θα βαφτίσω!! (είμαστε πολύ αγαπημένοι φίλοι). Ο γάμος προσπαθούμε να γίνει άμεσσα δηλαδή μέχρι τις αρχές Ιουλίου, με σκοπό να παρευρεθούν τα αδέρφια μας που είναι μετανάστες σε διαφορετίκες χώρες. Γίνεται άμεσσα για γραφειοκρατικούς λόγους καθώς σκοπεύουμε να μεταναστεύσουμε και εμείς.

Προβληματίζομαι στο εξής:
1. Θα έχω πρόβλημα με τη βάφτιση; Δηλαδή διάβασα κάτι τρελά ότι αν η νονά είναι παντρεμένη με πολιτικό ότι δεν μπορέι να γίνει η βάφτιση!

2. Επειδή ο δήμος που διαμένουμε έχει αναμονή 3 έως 6 εβδομάδες και η ληξιαρχική πράξη του καλού μου θέλει 20 μέρες να έρθει απο το ειδικο ληξιαρχείο, καθώς είναι γεννημένος στο εξωτερικό (όλα στραβά δηλαδή;) μπορούμε να τελέσουμε τον πολιτικό γάμο σε άλλο δήμο;
Σκεφτόμαστε εναν μικρότερο (δήμο εδώ γύρω) ώστε να μην έχει τέτοια "ουρά" ή να πάρουμε τα αδέρφια μας συνοδεία να πάμε 3ήμερο σε κάποιο νησί και να βάλουμε εκεί τις τζίφρες μας! (η μάνα μου θα πέσει να πεθάνει αν της το πω... γιατι ήδη σχεδιάζει τι θα φορέσει!)
Μπερδεύομαι στο εξής: όπου θέλεις να παντρευτείς κατεθέτεις τα χαρτιά για την έκδοση αδειών; ή την άδεια την βγάζει ο δήμος διαμονής και την παίρνεις και πας σε όποιον δήμο θέλεις και κλείνεις ραντεβού για το γάμο;

χελωνιτσα
23-05-12, 17:10
καλησπερα. απο ολα οσα γραφεις θα σου πω το πιο βασικο απο προσωπικη εμπειρια. δεν μπορεις να βαφτισεις το μωρο αν εχεις τελεσει πολιτικο γαμο. αν δεν εχεις μπαμπα,θειο,ξαδερφο παπα.... απλα ξεχνα το! διαλεγεις και παιρνεις η βαφτιζεις το μωρο τωρα που εισαι ελευθερη η κανεις απευθειας θρησκευτικο. σου το λεω με βεβαιοτητα γιατι πλεον ζηταν απο την νονα χαρτι οικογενειακης καταστασης και μετα χαρτι θρησκευτικου γαμου.... βραστα!!

Μπουρμπουρ1
23-05-12, 17:16
Εγω το μονο που ξερω να σου πω ειναι οτι μπορεις να παντρευτεις σε οποιο δημο θελεις.

kellypig
23-05-12, 17:30
Το μοναδικο πραγμα που με ρωτησε ο παππας ειναι αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι με πολιτικο γαμο... αρα καταλαβαινεις!

misspigi
23-05-12, 17:39
δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας ενοχλει το γεγονος οτι οποιος εχει κανει πολιτικο γαμο δεν μπορει να γινει αναδοχος σε βαπτιση. ειναι ενας ξεκαθαρος εκκλησιαστικος νομος. και εμενα θα μου αρεσε να εχω οπλο στο σπιτι μου για παν ενδεχομενο ομως ο νομος δεν με αφηνει και το δεχομαι. για την εκκλησια ο πολιτικος γαμος δεν υφισταται, τουλαχιστον θεολογικα. τον αναγνωριζει σαν νομοθετικη πραξη αλλα μεχρι εκει. για αυτο και θελει να ειναι οι αναδοχοι παντρεμενοι με θρησκευτικο γαμο.
το κακο ειναι οτι ο θρησκευτικος γαμος εχει συνδεθει με μια κιτσατη υπερκαταναλωση. ακριβα νυφικα. δεξιωσεις κλπ και για αυτον το λογο πολλοι κανουν πολιτικο γαμο για οικονομια. τελος παντων δεν θα κρινω εγω τις επιλογες του καθενα. απλα σας ενημερωνω για τα διαδικαστικα του θεματος.

Μπουρμπουρ1
23-05-12, 17:40
Το μοναδικο πραγμα που με ρωτησε ο παππας ειναι αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι με πολιτικο γαμο... αρα καταλαβαινεις!

Ισως αν γινει μονο η κοπελα νονα, τοτε θα ερωτηθει αν ειναι παντρεμενη;

kounelitsa
23-05-12, 17:49
Εμας μας ρώτησε αν είναι παντρεμένος ο νονός (είχαν χωρίσει)...ε δεν δώσαμε και αναφορά στον παππά...είπαμε ναι, ρώτησε για θρησκευτικό, είπαμε ναι και τέλος. Ούτε χαρτί ούτε τίποτα.

xazomama2010
23-05-12, 18:07
Ενα θα σου πω ξερω παιδακι που δεν το βαφτισε ο παπας γιατι ο νονος ηταν παντρεμενος με πολιτικο γαμο. Βραστα μπορει τωρα να κανουν τα στραβα ματια γιατι αυτο εχει χρονια που εγινε.

χελωνιτσα
23-05-12, 20:53
Ισως αν γινει μονο η κοπελα νονα, τοτε θα ερωτηθει αν ειναι παντρεμενη;

Εμας μας ρώτησε αν είναι παντρεμένος ο νονός (είχαν χωρίσει)...ε δεν δώσαμε και αναφορά στον παππά...είπαμε ναι, ρώτησε για θρησκευτικό, είπαμε ναι και τέλος. Ούτε χαρτί ούτε τίποτα.

το εγραψα και παραπανω αλλα θα το ξαναπω. μετα τον αυγουστο του 2011 ολες οι μητροπολεις ζητανε πλεον χαρτι οικογενειακης κατασταση του αναδοχου.

misspigi
23-05-12, 21:26
κοριτσια αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα. παμε να κανουμε ενα μυστηριο και "ξεχναμε" να πουμε στον παπα οτι ειμαστε παντρεμενες με πολιτικο γαμο;;; θελουμε την ευλογια του Θεου αλλα εχουμε επιλεκτικη αμνησια;; η κοπελα (γραφτηκε και πιο πανω) μπορει να βαπτισει μαζι με τον μελλοντικο συζυγο πριν το πολιτικο γαμο. για τα υπολοιπα η χελωνιτσα με καλυψε πληρως.

matilda38
23-05-12, 21:36
1. Σιγουρα και υπευθυνα σου λεω οτι η αρχιεπισκοπη δεν επιτρεπει να βαπτιζουν αναδοχοι που εχουν τελεσει πολιτικο γαμο και οχι θρησκευτικο.

2. Εισαι σιγουρη οτι μπορεις να βαπτισεις εσυ το παιδακι των ανθρωπων που θα σε παντρεψουν? Νομιζω δεν γινεται . θα πρεπει να ρωτησεις στην αρχιεπισκοπη. Παρε τηλ και ρωτα ειναι πολυ εξυπηρετικοι. θα σου λυσουν ολες τις αποριες.
Δεν σου λεω οτι θα τεκμιριωσουν τις απαντησεις τους απλα θα σου τις δωσουν...:rolleyes:

sofi@p
23-05-12, 23:14
εγώ βάφτισα την κορούλα μου στις 6/5/2012. ο παπάς δε ζήτησε κανένα χαρτί από τον κουμπάρο.

misspigi
23-05-12, 23:24
1. Σιγουρα και υπευθυνα σου λεω οτι η αρχιεπισκοπη δεν επιτρεπει να βαπτιζουν αναδοχοι που εχουν τελεσει πολιτικο γαμο και οχι θρησκευτικο.

2. Εισαι σιγουρη οτι μπορεις να βαπτισεις εσυ το παιδακι των ανθρωπων που θα σε παντρεψουν? Νομιζω δεν γινεται . θα πρεπει να ρωτησεις στην αρχιεπισκοπη. Παρε τηλ και ρωτα ειναι πολυ εξυπηρετικοι. θα σου λυσουν ολες τις αποριες.
Δεν σου λεω οτι θα τεκμιριωσουν τις απαντησεις τους απλα θα σου τις δωσουν...:rolleyes:
γινεται. να βαπτισουν το παιδι της δεν γινεται.

sofi@p
23-05-12, 23:28
γινεται. να βαπτισουν το παιδι της δεν γινεται.
εγώ πάλι γιατί ξέρω ότι αν κάποιος σε παντρέψει μπορεί να σου βαφτίσει το 1ο παιδί? (σε κάποιες περιοχές είναι και έθιμο)

misspigi
24-05-12, 00:00
εγώ πάλι γιατί ξέρω ότι αν κάποιος σε παντρέψει μπορεί να σου βαφτίσει το 1ο παιδί? (σε κάποιες περιοχές είναι και έθιμο)
οπως ακριβως το λες. ειναι εθιμο και τιποτα αλλο. με τον γαμο (εννοω την κουμπαρια) δεν υπαρχει καμμια ειδους πνευματικη συγγενεια σε αντιθεση με τη βαπτιση. για αυτον τον λογο δεν γινεται "το λαδι να γυρισει πισω" που λεμε στο χωριο μου.

Daip
24-05-12, 00:16
Ρώτησε ο κουμπάρος μου τελικά στην εκκλησία που θα γίνει η βάφτιση και του είπαν "αρκεί να είναι χριστιανοί ορθόδοξοι"....
Αρα απορία τέλος.

sofi@p
24-05-12, 00:23
Ρώτησε ο κουμπάρος μου τελικά στην εκκλησία που θα γίνει η βάφτιση και του είπαν "αρκεί να είναι χριστιανοί ορθόδοξοι"....
Αρα απορία τέλος.
ακριβώς το ίδιο είπαν και στο δικό μου κουμπάρο. και δεν ζήτησαν κανένα χαρτί.

Daip
02-08-12, 02:13
Πέρασα να σας πω ότι βάφτιση έγινε.
Ο ιερέας που την τέλεσε ρώτησε τον κουμπάρο μου και η απάντηση που πήρε ήταν και η αληθινή! Ότι οι νονοί σύντομα θα κάνουν θρησκευτικό γάμο. Επειδη φοβηθήκαμε, βγάλαμε τις βέρες. Στην πράξη μόνο εγώ το βάφτισα... αν και ο μικρός έδειξε μία αδυναμία στο νονό του τις μέρες που περάσαμε μαζί του.
Οσο για τα περί εκκλησιαστικών νόμων που αναφέρθηκαν, η εκκλησία κάνει άλλες και άλλες υποχωρήσεις. Νομίζω πως στο θέμα του πολιτικού γάμου των αναδόχων το έχει παρατραβήξει. Πόσο μάλλον όταν το μυστήριο της βάφτισης μου στοίχησε αρκετά ευρώ... για να γίνει. 150 euro... αν είχα την ευχαρίστηση, προ μυστηρίου ήταν αυτό που είπαν στον κουμπάρο μου.
Για εμας η βάφτιση του παιδιού των φίλων μας ήταν μία διαδικασία δεσίματος που αποζητούσαμε και οι δύο πλευρές εδω και χρόνια. Να γίνουμε μία οικογένεια. Να νιώθουμε παιδί μας το παιδί τους. Όλα τα άλλα μου περισσεύουν. Ετσι νιώθαμε πριν καν γενηθεί, όταν μάθαμε την ύπαρξη του και έτσι νιώθουμε και τώρα. Και εκεί νομίζω είναι η ουσία...

mariakr
02-08-12, 02:49
....σου το λεω με βεβαιοτητα γιατι πλεον ζηταν απο την νονα χαρτι οικογενειακης καταστασης και μετα χαρτι θρησκευτικου γαμου.... βραστα!!

το εγραψα και παραπανω αλλα θα το ξαναπω. μετα τον αυγουστο του 2011 ολες οι μητροπολεις ζητανε πλεον χαρτι οικογενειακης κατασταση του αναδοχου.

Εμείς βαφτίσαμε το μωρό την προηγούμενη εβδομάδα, δεν ζήτησαν απολύτως κανένα χαρτί από το νονό, ούτε ρώτησαν καν αν είναι παντρεμένος.
Επίσης να πω ότι δεν ζήτησαν καθόλου χρήματα, ούτε έγινε καν αναφορά σε αυτά για την τέλεση των δύο μυστηρίων (γάμος - βάφτιση)
Ο νονός και ο κουμπάρος άφησαν από μόνοι τους ένα ποσό στην εκκλησία.

moon child
02-08-12, 08:40
Υπάρχει ο όρος, και μάλιστα έχει και περίεργη χαρτούρα : ζητήσαν από την νονά μας "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΓΑΜΙΑΣ" από τον δήμο, για να αποδειχθεί οτι δεν έχει τελέσει πολιτικό γάμο....

μου είπε ο πάτερ, πολύ χαλαρός κατα τ' άλλα, οτι από πέρισυ έχουν γίνει πολύ τυπικοί με το θέμα της βάφτισης και ζητάνε πολλά...

ίσως ο συγκεκριμένος ιερέας να ήθελε να είναι τυπικός, από την άλλη πάλι το έγραφε και στην σελίδα με την διαδικασία και τα δικαιολογητικά που μας έδωσε...

δουλειά να υπάρχει παιδιά, έκδοσε χαρτιά, πήγενε τα από εδώ, φέρτα από κει κτλ κτλ, long live beurocracy:razz:

moon child
02-08-12, 08:41
[QUOTE=.
Επίσης να πω ότι δεν ζήτησαν καθόλου χρήματα, ούτε έγινε καν αναφορά σε αυτά για την τέλεση των δύο μυστηρίων (γάμος - βάφτιση)
Ο νονός και ο κουμπάρος άφησαν από μόνοι τους ένα ποσό στην εκκλησία.[/QUOTE]

80 eura tarrif honey, τα πλήρωσε η νονά στο ξωκλήσι... και πήρε και απόδειξη των υπηρεσιών που παρασχέθηκαν.

yasemi
02-08-12, 09:45
βαφτισαμε τη μικρη μας κορη το μαϊο που μας περασε οι νονοι ειναι ζευγαρι παντρεμενο με πολιτικο και ο παπας δε μας ζητησε τιποτα απο χαρτουρα ουτε ρωτησε εκτος απο τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου,,,,αρα δεν ειναι οτι ολοι ζητανε,,,υπαρχουν αυτοι που ειναι τυπικοι και αυτοι που καταλαβαινουν οτι ψαχνεις νονο με το δικανο και οτι οι γαμοι πια γινονται πολιτικοι λογω ελλειψης χρηματων και κανουν τα στραβα ματια,,,,

Little Monkey
02-08-12, 11:48
Υπάρχει εγκύκλιος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών με ημερομηνία 17 Ιουνίου 2011, η οποία διευκρινίζει ότι για να γίνει κάποιος νονός πρέπει να είναι όχι μόνο βαφτισμένος Ορθόδοξος Χριστιανός ο ίδιος, αλλά και "ζωντανό και συνειδητό" μέλος της Εκκλησίας και αν έχει παντρευτεί να έχει παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο.

Ο λόγος που μπαίνει ο όρος για τον θρησκευτικό γάμο, είναι επειδή ο γάμος θεωρείται Ιερό Μυστήριο και όταν επιλέγεις να μην τελέσεις ένα Ιερό Μυστήριο, τότε δεν μπορείς να θεωρηθείς ζωντανό και συνειδητό μέλος της Εκκλησίας και συνεπώς δεν είναι σωστό να γίνεις ανάδοχος.

Προφανώς κάποιοι παπάδες ακολουθούν τους κανόνες της Αρχιεπισκοπής και κάποιοι όχι.

Ολόκληρη την εγκύκλιο μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ (http://www.iaath.gr/attachments/829_egkyklio51.pdf). Λέει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που εγώ τουλάχιστον δεν τα ήξερα, όπως ότι ο νονός είναι μόνο ένας και ότι αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός νονοί, αυτοί θεωρούνται ότι έχουν βοηθητικό ρόλο.

yasemi
02-08-12, 11:56
Υπάρχει εγκύκλιος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών με ημερομηνία 17 Ιουνίου 2011, η οποία διευκρινίζει ότι για να γίνει κάποιος νονός πρέπει να είναι όχι μόνο βαφτισμένος Ορθόδοξος Χριστιανός ο ίδιος, αλλά και "ζωντανό και συνειδητό" μέλος της Εκκλησίας και αν έχει παντρευτεί να έχει παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο.

Ο λόγος που μπαίνει ο όρος για τον θρησκευτικό γάμο, είναι επειδή ο γάμος θεωρείται Ιερό Μυστήριο και όταν επιλέγεις να μην τελέσεις ένα Ιερό Μυστήριο, τότε δεν μπορείς να θεωρηθείς ζωντανό και συνειδητό μέλος της Εκκλησίας και συνεπώς δεν είναι σωστό να γίνεις ανάδοχος.

Προφανώς κάποιοι παπάδες ακολουθούν τους κανόνες της Αρχιεπισκοπής και κάποιοι όχι.

Ολόκληρη την εγκύκλιο μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ (http://www.iaath.gr/attachments/829_egkyklio51.pdf). Λέει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που εγώ τουλάχιστον δεν τα ήξερα, όπως ότι ο νονός είναι μόνο ένας και ότι αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός νονοί, αυτοί θεωρούνται ότι έχουν βοηθητικό ρόλο.

μωρε μαζι σου ειμαι ,,,και εμας δυο ητανε οι νονοι ενας γραφτηκε επισημα ,,,,μας το ειπε ο παπας,,,,απλα οταν ειδικα τη σημερινη εποχη δεν εχεις ουτε να φας πχ δε θα κατσεις να κανεις γαμο στην εκκλησια οχι γιατι δε πιστευεις απλα γιατι απλα δε δυνασαι,,,,πας στο δημαρχειο και το αφηνεις για αργοτερα,,,γενικα βαλαμε τη λεξη αργοτερα στη ζωη μας,,,,(αργοτερα=ποτε )

Little Monkey
02-08-12, 12:12
Κοίτα, δεν κρίνω τις επιλογές κανενός. Προσωπικά είμαι υπέρ του πολιτικού γάμου. Αλλά καταλαβαίνω και το σκεπτικό της Εκκλησίας που λέει ότι δεν μπορείς να γίνεσαι νονός εφόσον δεν είσαι "ζωντανό και συνειδητό" μέλος. Φαντάζομαι ότι για την Εκκλησία, η οικονομική δυσχέρεια δεν είναι λόγος μη τέλεσης θρησκευτικού γάμου, αφού με τα ίδια χρήματα που μπορείς να κάνεις πολιτικό, μπορείς να κάνεις και θρησκευτικό. Άλλο αν εμείς τον θρησκευτικό τον βλέπουμε σαν υπερπαραγωγή και τον πολιτικό σαν ευκολία ή λύση ανάγκης.

moon child
02-08-12, 12:33
little monkey νομίζω οτι κατευθυνες το ερώτημα στο σωστό σημείο - είναι θέμα πίστης και επιλογών.

η εκκλησία αποφασίζει με βάση την πίστη - αν είσαι χριστιανός τελείς τα μυστήρια και πορεύεσαι έτσι. η θέση της είναι ξεκάθαρη.

η δική μας όχι. εμείς θέλουμε συνδυασμό - όταν δεν έχουμε λεφτά για την υπερπαραγωγή θέλουμε πολιτικό, αρα δεν κοπτομεθα ιδιαιτερα και για τα μυστήρια, αλλά μετά θέλουμε να πάμε πάλι απέναντι και να τελέσουμε ένα άλλο μυστήριο, και μάλιστα με πρωταγωνιστικό ρόλο...

γιατί ενώ οι περισσότεροι από εμάς ουσιααστικά δεν πιστυεύουν, εκκλησιάζονται σπάνια και θυμούνται τα θεία ακόμη πιο σπάνια, δεν έχουν ακόμη το σθένος να αποκοπούν και από τα μυστηρια και τα τελουν, όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές. όταν δεν είναι βρίσκουν κυρίως οικονομικούς λόγους για να τα αποφεύγουν και να γίνεται η αποφυγή αυτή δεκτή από το σύνολο.

και τα λέω αυτά γιατί και εγώ τα ίδια έκανα, και ακολούθησα την πεπατημένη για συναισθηματικούς και κοινωνικούς λόγους

pk33
02-08-12, 13:36
Η βάφτιση ΔΕΝ είναι κοινωνικό γεγονός. Είναι ένα μυστήριο της Ανατολικής Ορθοδοξης Εκκλησίας. Όποιος θέλει να κάνει πάρτυ, ας πάει όπου άλλού θέλει.
Η βάφτιση είναι η είσοδος στην Εκκλησία. Κάτι αντίστοιχο με την Χανούκα των Εβραίων. Κάνουμε όλοι Χανούκα; Όχι, γιατί αφορά την Εβραϊκή πίστη. Έτσι και η βάφτιση δεν αφορά όλους, αλλά όσους πιστεύουν (όχι απλά στην ταυτότητα) στην Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία. Για τους υπόλοιπους, ας πάνε σε ένα κέντρο και ας γλεντήσουν.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται τίποτα μέσα στην Εκκλησία. Κανένα στόλισμα, κερά από το παγκάρι για λαμπάδες.
Εννοείται ότι ο ανάδοχος-νονός, πρέπει να πιστεύει, γιατί έχει το βαρύ φορτίο της κατήχησης και της ευθύνης για την πνευματική πρόοδο του βαφτοζόμενου. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα και εκτός του μυστηρίου της Βάφτισης.

Όποιος δεν τα αποδέχεται γιατί απλά δεν πιστεύει, ή "πιστεύει με τον τρόπο του", ας μην συμμετέχει στα μυστήρια της Εκκλησίας, όπως δεν συμμετέχει στις ακολουθίες των Μουσουλμάνων, των Καθολικών, των Εβραίων κτλ.

pk33
02-08-12, 13:39
Κοίτα, δεν κρίνω τις επιλογές κανενός. Προσωπικά είμαι υπέρ του πολιτικού γάμου. Αλλά καταλαβαίνω και το σκεπτικό της Εκκλησίας που λέει ότι δεν μπορείς να γίνεσαι νονός εφόσον δεν είσαι "ζωντανό και συνειδητό" μέλος. Φαντάζομαι ότι για την Εκκλησία, η οικονομική δυσχέρεια δεν είναι λόγος μη τέλεσης θρησκευτικού γάμου, αφού με τα ίδια χρήματα που μπορείς να κάνεις πολιτικό, μπορείς να κάνεις και θρησκευτικό. Άλλο αν εμείς τον θρησκευτικό τον βλέπουμε σαν υπερπαραγωγή και τον πολιτικό σαν ευκολία ή λύση ανάγκης.

Ο γάμος για την Εκκλησία χρειάζεται: κουμπάρο, 2 κεριά, και στεφάνια - αν δεν έχει η Εκκλησία στα σκεύη της. Πόσο κοστίζουν αυτά; Άρα για το μυστήριο του γάμου δεν τίθεται θέμα οικονομικης δυσχέρειας.
Για το πάρτυ-κοινωνική εκδήλωση προβολής και αυτοϊκανοποίησης, χρειάζονται πολλά παραπάνω, αλλά αυτά είναι έξω από το μυστήριο του γάμου.