PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτογραφίες από τα σπίτια μας!

Σελίδες : 1 [2] 3 4

Aggeloudia
02-12-08, 22:24
Γιαρί οχι η τηλεόραση πάνω στο τζάκι;;;και εμεις εκει την εχουμε :shock: :shock:
Για την θερμότητα;;;Εχουμε βάλει μια επιφανεια γυάλινη απο κάτω για να κρατάει μακριά την θερμότητα...αν αυτό ενοείς...!!!!

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
02-12-08, 22:25
Και μενα μου εκανε εντυπωση τη t.v πανω στο τζακι αλλα λεω. ....κατι θα ξερει.Παντως μας ψαρωσες ολες νομιζω!!!!Σου ευχομαι ομως να το αποκτησεις!!!!!!!!Μ¨αρεσει που λεγαμε μα τον αντρα μου" μαλλον στη παραλια θα μενει για να εχει τετοια θεα".Αντε να εισαι καλα και να το αποκτησεις!

yls
02-12-08, 22:28
Κοριτσια σας ευχαριστω πολύ για τα καλα σας λόγια αλλα αυτό ειναι το σπίτι των ονείρων μου. Τέτοιο είπε ότι θα μου κάνει ο άντρας μου για αυτό τον παντρεύτηκα χαχα :D :D :D :D :D. Παρόλο που έχει και τις παρανομίες ένα τέτοιο σπίτι φανταζόμουνα πάντα. Χίλια συγνώμη αν σας παραπλάνησα αλλα νόμιζα ότι φαινόταν η διάθεση μου για πλάκα.
Σας υπόσχομαι όμως ότι θα βάλω φωτογραφίες από το σπίτι μου, όταν μαζέψω την απλώστρα από το σαλόνι και τα ρούχα από τα καλοριφέρ. Και όσο για την θέα μου αυτή τη στιγμή βλέπω το κόκκινο πουά μποξεράκι του απέναντι και δεν είναι ο Μπραντ Πιτ. :D :D :D :D :D

Ευτυχώς που ήταν απάτη, γιατί είχα αρχίσει να σε μισώ! :lol: :lol:

sabrina
02-12-08, 22:31
ελένη πανέμορφα τα κεντηματά σου!!!!!!!!!!!
καλέ τεμέτερον εισαι?????????????? :D

Εσυ παλι αυτο το συμπερασμα πως το εβγαλες?

Tεμέτερον δεν ξέρω το σημαίνει αλλά απ΄ότι κατάλαβα είναι Πόντια ε?
Δεν είμαι όχι..πρ'άγματι πως το έβγαλες το συμπέρασμα,μόνο οι Πόντιες πλέκουν? :D
Όταν έχω χρόνο θα ΄βγάλω κι άλλες φωτογραφίες από πλεκτά,να δεις .
Τώρα δεν πλέκω γιατί δεν έχω χρόνο με το Parents που έμπλεξα. :lol:

Εγώ όλα τα έχω από τότε που παντρεύτηκα εδώ και 14 χρόνια,γι΄αυτό και οι καναπέδες είναι βεντάλια,ήταν της μόδας τότε...και το σύνθετο...
Περιμένω να μεγαλώσει λίγο ο μικρός μου και θα τα αλλάξω γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου πια.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ναι τεμέτερον σημαίνει "συντόπιτης" πόντιος.....
κρατάω από μαμά..... :wink:
ειναι κ αυτη κολλημενη με τα κεντηματα....., κ αναγκαστικά,
ήθελα δεν ηθελα έμαθα κ γω..... :lol:
η γιαγια δε βέρα πόντια....
το κουβερλί που έβαλα στο κρεββάτι στό γάμο μου το ειχε πλέξει
αυτή για το δικό της, κ μετα το έβαλε κ η μαμα μου!!!
δεν λέω ότι μόνο οι πόντιοι ξέρουν από αυτά , αλλά ακόμα κ τωρα
νεες κοπέλες παρόλο που το κεντημα, πλέξιμο χάνονται.....
αυτές ακόμα το δουλέυουν το χέρι κ το έχουν κόλλημα κ παράδοση,
με τα κεντήματα....δεν δύναται δηλ. καραπόντια κ να μην ξέρει, ντροπή :shock: :lol: :lol: :lol:
γιαυτό το ανέφερα :D

micnat
02-12-08, 22:32
Αντε βρε daffy και το μεσημέρι που το είδα ήμουν έτοιμη να σχολιάσω την πλάκα και μετά είδα όλα τα υπόλοιπα σχόλια και καμμιά δική σου απάντηση και λέω βρε λες;;;; Με την απάντηση της DALIA κάτι με ψύλιασε ξανά αλλά...Μας ψάρωσεεεεες!!!!! Παπαπαπαπαπαπα! :lol: :lol: :lol:

Κι εμένα πάντως η τηλεόραση με χαλάει γενικώς σαν παρουσία στο σπίτι... Θα έπρεπε να εξαφανίζεται μόλις πατάς το κουμπί να κλείσει και να εμφανίζεται ξανά όταν θες κάτι να δεις... Απελπισία είναι...

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
02-12-08, 22:47
Σου ευχομαι να το αποκτησεις συντομα,κουκλα μου.Παω να αδειασω τις βαλιτσες,τις ειχα ετοιμες να σου'ρθω.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

μαρεσει που θα της καναμε και δουλειες
για να μας υιοθετηση :twisted: :twisted: :evil:

KOSLEN
02-12-08, 23:43
daffy την τηλεόραση πάνω στο τζάκι???? αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!

Γιατι κοριτσια και εγω πανω στο τζακι εχω την τν.

νούφαρο
03-12-08, 00:00
daffy μπράβο έχεις υψηλή αίσθηση χιούμορ και ψαρώσαμε όλες!

Σχόλιο αναφορικά με την προηγούμενη δημοσίευσή μου (δεν είχε ούτως ή άλλως να κάνει με την daffy, αλλά με γενικές αρχές και πεποιθήσεις μου). Αυτό που με εκνευρίζει είναι η κουτοπονηριά του Νεοέλληνα (το συναντώ καθημερινά), όλοι θέλουν ένα σπίτι μεγάλο και πολυτελές στην πράξη, στα χαρτιά όμως (βλ. άδεια) όσο πιο μικρό να μην πληρώνουν τζάμπα λεφτά, δεν έχουν. Για να βάλουν όμως τα πιο ακριβά υλικά, για να πληρώσουν διακοσμητή, για επώνυμες κουζίνες, για χαλιά-κουρτίνες κλπ που μπορούν να κάνουν και αργότερα όλοι έχουν και τα δίνουν. Και το ωραίο είναι ότι αρέσκονται να παινεύονται στον κόσμο για τις μεζονέτες (κι ας είναι παράνομο το μισό σπίτι -σοφίτες, κλειστοί η/μ) και για τους διακοσμητές. Και στις πολυκατοικίες μία από τα ίδια, κλείνουν η/μ, κλείνουν βεράντες με τις απαίσιες αλουμινοκατασκευές, νεόδμητες καλαίσθητες οικοδομές τις κάνουν με την παραλαβή αγνώριστες, περνάς από κάτω και ντρέπεσαι να πεις ότι είναι δική σου δουλειά.
Παράδειγμα: η θέα απέναντί μου είναι μία ολοκαίνουρια πολυκατοικία, στον τελευταίο όροφο το διαμέρισμα έχει διαμορφωθεί σε μεζονέτα (παράνομη σοφίτα -κανονικό σπίτι, τα 80τμ τα έχουν κάνει 150τμ 8) ) και όλο το 24-ωρο έχουν τις κουρτίνες ανοιχτές να φαίνεται η μεζονέτα από το δρόμο (καθότι διασταύρωση) :roll: :roll: . Το ωραίο είναι ότι μαγειρεύουν μόνο στη βεράντα (διασταύρωση). Έχουν βάλει την παλιά ηλεκτρική κουζίνα στη βεράντα (1,6μ x 3μ) και μαγειρεύουν παντός καιρού έξω (είχα μία ελπίδα ότι με τα κρύα θα μπουν μέσα αλλά πού..... :twisted: :twisted: ). Και φυσικά δε διστάζει η σεφ να δοκιμάσει :shock: :shock: το φαγητό (καλά σιχασιά :shock: να τη βλέπεις να ρουφά (σλουρπ) το μακαρόνι να δει αν έγινε al dente (στο μεταξύ από κάτω η κίνηση καλά κρατεί και λίγο πιο πέρα δημοτικό σχολείο & νηπιαγωγείο –κόσμος και ντουνιάς περνά κάθε μέρα). Της είπα ευγενικότατα :oops: :oops: απέξω απέξω κάποια πράγματα (καθότι και φίλη -καλά έχω χάσει φυσικά μετά τη μετακόμιση κάθε ιδέα) και μου την είπε 1)είχε πρόβλημα που μύριζε το σπίτι (τύφλα να χει η μεζονέτα με το υπαίθριο μαγειρείο) και το έλυσε. Αλλά αυτή είναι η διαφορά που κάνει την καλή νοικοκυρά, δε μυρίζει άσχημα το σπίτι (να το καταλάβω από το ψάρι το τηγανητό ,το κουνουπίδι ή κάτι άλλο, αλλά και από το μακαρόνι?? Έλεος!! 2)και σ’ αυτήν δεν αρέσουν πολλά στο σπίτι μου αλλά δε μου το 'πε ποτέ (κάγκελο εγώ -μόνο που δε μου είπε ότι ζήλεψα το σπίτι της - σημ. μένω σε απλό διαμέρισμα νόμιμων 175τμ με αίθριο και η/μ 60τμ :oops: :D :D ).
Τι να της εξηγώ παραπάνω ότι άλλο να μην ταιριάζουν βρε αδερφέ τα γούστα μας (άλλο στυλ) και τελείως άλλο να χαλάς όλη την εικόνα της οικοδομής -κατσιβελαριό (να περιμένω να δω και λεκάνη τουαλέτας στη βεράντα λόγω των δυσοσμιών???).
Αθάνατη Ελλάδα!!

ssttaa
03-12-08, 00:48
νούφαρο νομίζω ότι η κατάσταση δεν πάει παρακάτω! Ψάχνω εδώ και δύο μήνες να αγοράσω σπίτι. Έχω δεί πάνω απο 30! Στα τρία απο αυτά, μου είπαν ότι δεν έχουν κλεισμένο Η/Χ! (και το πίστεψα :? ). Έχω δεί γενικά τέεερατα! Το τι ονομάζουν θέση στάθμευσης έχει επίσης πολύ πλάκα! Μπορεί να είναι η είσοδος των πεζών, μπορεί ο ακάλυπτος φύτευσης :shock: Επίσης πλάκα έχει το τι ονομάζουν πολυτελή κατασκευή. Γενικώς πλέον τους λέω να μου δείξουν το σπίτι και να μην σχολιάζουν πολύ... Κάτι απο αυτά που βλέπω θα αγοράσω τελικά!
Αυτό το συνήθειο με την υπαίθρια κουζίνα το έχει το σόι του πατέρα μου που μένουν σε ένα χωριό της Βορρείου Ελλάδος! Χαρακτηριστικά μία θεία μου έκανε την κουζίνα-μνημείο σε εννιαίο χώρο με το σαλόνι (πανάκριβη) και μετά μαγείρευε κάτω απο ένα στέγαστρο στην πίσω αυλή. Με τα χρόνια το στέγαστρο επεκτάθηκε, έκλεισε, έγινε δεύτερη κουζίνα με τα ντουλάπια της τα λευκά της είδη με τα όλα της! Τώρα πια πηγαίνουν απο την κουζίνα στην κουζίνα και απλώς δέν έχουν πίσω αυλή! Εγώ για να πω την αλήθεια λυπάμαι τα λεφτά που δίνουν σε ντουλάπια! Απο την άλλη είναι θέμα γούστου! Άλλος αγοράζει ένα πίνακα να στολίσει το σαλόνι του, άλλος μια Ιταλική κουζίνα :). Επίσης μια ψυχολογική εξήγηση γι' αυτή τη τάση της επέκτασης και του μπερδέματος του ιδιωτικού με το δημόσιο χώρο νομίζω ότι είναι η προσφυγικές καταβολές! Κάτι γεννιές πρίν (το 1922) στους ανθρώπους αυτόυς είχε παραχωρηθεί ένα δωμάτιο ανά οικογένεια, κι έτσι έμαθαν ότι το σπίτι κάθε χρόνο πρέπει να μεγαλώνει και οι βρώμικες δουλειές να γίνονται στο δρόμο αν είναι δυνατόν! Αν η γειτόνισα σου είναι μεγάλης ηλικίας κάτι τέτοια βιώματα θα έχει.
Πάντως τα σπίτια που βλέπουμε σε αυτό το τόπικ είναι όλα εκπληκτικά! Εγώ αν τα καταφέρω και πάρω σπίτι δεν θα έχω λεφτά για έπιπλα οπότε θα το κάνω αφαιρετικό! (τι τον θες τον καναπέ αν έχεις χαλί? :lol: )

marilia12
03-12-08, 06:44
Επίσης μια ψυχολογική εξήγηση γι' αυτή τη τάση της επέκτασης και του μπερδέματος του ιδιωτικού με το δημόσιο χώρο νομίζω ότι είναι η προσφυγικές καταβολές! Κάτι γεννιές πρίν (το 1922) στους ανθρώπους αυτόυς είχε παραχωρηθεί ένα δωμάτιο ανά οικογένεια, κι έτσι έμαθαν ότι το σπίτι κάθε χρόνο πρέπει να μεγαλώνει και οι βρώμικες δουλειές να γίνονται στο δρόμο αν είναι δυνατόν! Αν η γειτόνισα σου είναι μεγάλης ηλικίας κάτι τέτοια βιώματα θα έχει.
Πάντως τα σπίτια που βλέπουμε σε αυτό το τόπικ είναι όλα εκπληκτικά! Εγώ αν τα καταφέρω και πάρω σπίτι δεν θα έχω λεφτά για έπιπλα οπότε θα το κάνω αφαιρετικό! (τι τον θες τον καναπέ αν έχεις χαλί? :lol: )
sstaa δεν ειναι συνηθεια μονων οσων εχουν προσφυγικες καταβολες το να εχουν ενα σπιτι σαν παλατι και να μαγειρευουν εξω στην αυλη σε ενα μικρο δωματιο. Πιστεψε με το εχω δει σε παρα πολλους και ασχετους σε καταγωγη και ειναι κατι το οποια παντα σχολιαζα με τον συζυγό μου.

Το οτι θα αγορασεις σπιτι αυτο ειναι σιγουρο. Οσο για την ελλειψη επιλων don't worry οι περισσοτεροι ξεκινησαμε ετσι δυσκολα καλη μου.
με γεννες καθόδον, δανεια για το καινουργιο σπιτι κλπ κλπ.
Περνανε ομως τα χρονια και ξεφευγεις απο τον στενο κλεςιο των χρεων για το σπιτι και τα πραγματα γινονται καλυτερα.

ssttaa
03-12-08, 07:23
Είπα μία ψυχολογική εξήγηση δεν ήθελα να γενικεύσω! Αναφερόμουν ειδικά στο σόι μου!
Κορίτσια εγω θα σας βάλω φωτο απο το σπίτι μου πρός το Πάσχα :D

Μαμά Ελένης και Χριστίνας
03-12-08, 07:52
Κοριτσια , το σπιτι ειναι για να το ζουμε . Τι να το κανω το σουπερ χαλι αν δεν ξαπλωνουν κατω οι πριγκιπισσες για να παιξουν ? τι να την κανω τη σουπερ κουζινα αν δεν τη λερωσω και να μοσχομυρισει φαγητο το σπιτι ?
Οσο για φωτογραφιες απο το δικο μου σπιτι ,συντομα

03-12-08, 07:58
Σημειωνω επισης οτι και εγω εχω 4 χρονια στο δικο μου σπιτι (μεζονετα) αλλα σαλονι εχω κρατησει το παλιο και δεν βιαζομαι να το αλλαζω διοτι ενιοτε χρησιμευει και ως : καραβι , ρινγκ , σπιτακι , παιδικη χαρα γενικα
και οτι αλλο φανταζεται στο μυαλο σας :wink:
Οσο για το ''εξωτερικο'' συστημα να ξερετε οτι και εδω εφαρμοζεται :lol:

MARGIO
03-12-08, 09:49
- σημ. μένω σε απλό διαμέρισμα νόμιμων 175τμ με αίθριο και η/μ 60τμ :oops: :D :D ).
Τι να της εξηγώ παραπάνω ότι άλλο να μην ταιριάζουν βρε αδερφέ τα γούστα μας (άλλο στυλ) και τελείως άλλο να χαλάς όλη την εικόνα της οικοδομής -κατσιβελαριό (να περιμένω να δω και λεκάνη τουαλέτας στη βεράντα λόγω των δυσοσμιών???).

Απλο ενα σπιτι 175 τ.μ με Η/Χ 60 :shock: Το δικο μου δηλαδη 95 τμ μεικτα πως να το χαρακτηρισω :?: Εχει τυχει οικοπεδουχος να μου ζηταει να βαλουμε τη λεκανη στο μπαλκονι και θα εβαζε λεει και μια καλαμωτη γυρω γυρω :shock: Τελικα δεν το πηραμε το οικοπεδο της αντιπαροχη,ηταν μισοτρελη η γυναικα τι να λεμε τωρα!
Παντως εχεις απολυτο δικιο και για τα λεφτα και για τις παρανομιες .Σου κανουν ολοκληρη μανουρα για την αδεια και μετα πανε και δινουνε χιλιαδες ευρω για κουρτινοξυλα :evil: Αντε να γυρισουμε στις αυτοψιες γιατι το'χουμε παρακανει ολοι.Τετοια ασυδωσια βρε παιδι μου .να εχουν ενα μικρο οικοπεδακι και να θελουν να χτισουν ολοκληρο παλατι

christiana08
03-12-08, 11:17
Κοριτσια,πως τις βαζετε τις φωτο,αν οχι σαν υπογραφη.Δεν εχω ιδεα η ασχετη.

yls
03-12-08, 11:32
Κοριτσια , το σπιτι ειναι για να το ζουμε . Τι να το κανω το σουπερ χαλι αν δεν ξαπλωνουν κατω οι πριγκιπισσες για να παιξουν ? τι να την κανω τη σουπερ κουζινα αν δεν τη λερωσω και να μοσχομυρισει φαγητο το σπιτι ?
Οσο για φωτογραφιες απο το δικο μου σπιτι ,συντομα

Συμφωνώ μαζί σου :!:

maryp
03-12-08, 11:37
Επίσης μια ψυχολογική εξήγηση γι' αυτή τη τάση της επέκτασης και του μπερδέματος του ιδιωτικού με το δημόσιο χώρο νομίζω ότι είναι η προσφυγικές καταβολές! Κάτι γεννιές πρίν (το 1922) στους ανθρώπους αυτόυς είχε παραχωρηθεί ένα δωμάτιο ανά οικογένεια, κι έτσι έμαθαν ότι το σπίτι κάθε χρόνο πρέπει να μεγαλώνει και οι βρώμικες δουλειές να γίνονται στο δρόμο αν είναι δυνατόν! Αν η γειτόνισα σου είναι μεγάλης ηλικίας κάτι τέτοια βιώματα θα έχει.

ssttaa θα με συγχωρέσεις αλλά οι πρόσφυγες του '22 είχαν εντελώς άλλα βιώματα: είχαν τις σπιταρώνες τους στη Σμύρνη και στ' Αιβαλί και σε άλλες πόλεις, σπίτια που ούτε τα 'χεις ονειρευτεί ποτέ σου.. και βρέθηκαν μέσα σε μία νυχτα με τα ρούχα που φορούσαν μόνο ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ τους σε "ξένο" τόπο, αφιλόξενο, βρώμικο, χωρίς υποδομές, που τους αντιμετώπισε με όλη την κακία και ανθρώπους που έβγαλαν όλα τους τα κόμπλεξ πάνω τους...
ας μην μιλάμε έτσι περιφρονητικά (ακόμα) για τους πρόσφυγες! Δεν το αξίζουν! Ας διαβάσουμε λίγο ιστορία, ας ακούσουμε κανέναν γέροντα... θα πάρουμε, δεν θα χάσουμε...

συγγνώμη για το άσχετο, παρακαλώ συνεχίστε...

helen18
03-12-08, 11:39
ελένη πανέμορφα τα κεντηματά σου!!!!!!!!!!!
καλέ τεμέτερον εισαι?????????????? :D

Εσυ παλι αυτο το συμπερασμα πως το εβγαλες?

Tεμέτερον δεν ξέρω το σημαίνει αλλά απ΄ότι κατάλαβα είναι Πόντια ε?
Δεν είμαι όχι..πρ'άγματι πως το έβγαλες το συμπέρασμα,μόνο οι Πόντιες πλέκουν? :D
Όταν έχω χρόνο θα ΄βγάλω κι άλλες φωτογραφίες από πλεκτά,να δεις .
Τώρα δεν πλέκω γιατί δεν έχω χρόνο με το Parents που έμπλεξα. :lol:

Εγώ όλα τα έχω από τότε που παντρεύτηκα εδώ και 14 χρόνια,γι΄αυτό και οι καναπέδες είναι βεντάλια,ήταν της μόδας τότε...και το σύνθετο...
Περιμένω να μεγαλώσει λίγο ο μικρός μου και θα τα αλλάξω γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου πια.

ναι τεμέτερον σημαίνει "συντόπιτης" πόντιος.....
κρατάω από μαμά..... :wink:
ειναι κ αυτη κολλημενη με τα κεντηματα....., κ αναγκαστικά,
ήθελα δεν ηθελα έμαθα κ γω..... :lol:
η γιαγια δε βέρα πόντια....
το κουβερλί που έβαλα στο κρεββάτι στό γάμο μου το ειχε πλέξει
αυτή για το δικό της, κ μετα το έβαλε κ η μαμα μου!!!
δεν λέω ότι μόνο οι πόντιοι ξέρουν από αυτά , αλλά ακόμα κ τωρα
νεες κοπέλες παρόλο που το κεντημα, πλέξιμο χάνονται.....
αυτές ακόμα το δουλέυουν το χέρι κ το έχουν κόλλημα κ παράδοση,
με τα κεντήματα....δεν δύναται δηλ. καραπόντια κ να μην ξέρει, ντροπή :shock: :lol: :lol: :lol:
γιαυτό το ανέφερα :D

Sabrina,τώρα που το ξαναδιάβασα αυτό που σε ρώτησα:"μονο οι ποντιες
πλέκουν"φαίνεται λίγο απότομο.Και πραγματικά δεν είχα αυτή την διάθεση
Στον γραπτό λόγο μερικές φορές αλλάζει το ύφος. :D

RENAH
03-12-08, 11:45
[quote=ΜΑΜΑ ΕΛΕΝΗΣ & ΧΡΙΣΤΙΝ]Κοριτσια , το σπιτι ειναι για να το ζουμε . Τι να το κανω το σουπερ χαλι αν δεν ξαπλωνουν κατω οι πριγκιπισσες για να παιξουν ? τι να την κανω τη σουπερ κουζινα αν δεν τη λερωσω και να μοσχομυρισει φαγητο το σπιτι ?

vatraxaki
03-12-08, 11:56
ρε κοριτισα ας μην λεμε και ψεματα ποιος δεν θα ηθελε ενα τετοιο σπιτι;
http://img372.imageshack.us/img372/5465/14130001ad0.png (http://img372.imageshack.us/my.php?image=14130001ad0.png)
http://img372.imageshack.us/img372/14130001ad0.png/1/w500.png (http://g.imageshack.us/img372/14130001ad0.png/1/)

christiana08
03-12-08, 11:57
Εγω οχι.Με τιποτα.

03-12-08, 12:02
Καλε !!!! κουραστηκα μονο που το ειδα!!!!!
Ασε μετα , να σου λεει ο συζυξ ΄'' αγαπη ??? που θα το κανουμε απο ψε ???

τι να απαντησς??

Nantia
03-12-08, 12:03
Μαλλον αλλαξαμε τιτλο στο θεμα μας με τον παρακατω

"ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΜΑΣ"

μμμμ

δηλαδη πρεπει να ξαναβαλω φωτο???

Αχ βρε νταφυ τι μας εκανες.....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

daffy
03-12-08, 12:05
Εγω πάντως vatraxaki το γηπεδάκι πίσω δεν θα ήθελα μόνο. :D :D :D :D

christiana08
03-12-08, 12:24
Καλε !!!! κουραστηκα μονο που το ειδα!!!!!
Ασε μετα , να σου λεει ο συζυξ ΄'' αγαπη ??? που θα το κανουμε απο ψε ???

τι να απαντησς??

Ασε που μεχρι να πας απο την μια πλευρα στην αλλη να βρεις τον συζυγο,θα εχει βαρεθει και θα παει με την υπηρετρια.......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .
Πειτε μου,καλε,πως τις βαζετε τις φωτο,ειναι δυσκολο :?:

Nantia
03-12-08, 12:38
Πας στο photo bucket και εκει κανεις λογαριασμο και μπορεις να ανεβασεις οποιαδηποτε φωτο σου μετα σου δινει κατι κωδικους και τους βαζεις στο ποστ.

christiana08
03-12-08, 12:41
Κοριτσακι μου,εισαι γλυκα,σ'ευχαριστω.

Nantia
03-12-08, 12:44
Κοριτσακι μου,εισαι γλυκα,σ'ευχαριστω.

Μην μας βαλεις το σπιτι των ονειρων σου :D :D :D

Το δικο σου θελουμε που σιγουρα θα ειναι πιο ονειρευμενο........

christiana08
03-12-08, 12:50
δεν το καταφερα,θα το παλεψω.Το σπιτι μου δεν ειναι ονειρεμενο,μονο το δωματιο των κοριτσιων μου,που θα σας το βαλω συντομα.

Christie
03-12-08, 12:51
Ναι βρε παιδια, αφηστε τις βιλες, βαλτε τα δικα σας... Ισως αξιωθω κι εγω να βαλω καμια οταν τελειωσω το στολισμα και μαζεψω το χαμο... Α, και οταν καταλαβω πως μπαινουν οι φωτογραφιες :lol:

christiana08
03-12-08, 12:53
Ναι βρε παιδια, αφηστε τις βιλες, βαλτε τα δικα σας... Ισως αξιωθω κι εγω να βαλω καμια οταν τελειωσω το στολισμα και μαζεψω το χαμο... Α, και οταν καταλαβω πως μπαινουν οι φωτογραφιες :lol:

Πακετο να μην ξερουμε απο κομπιουτερ.Που θα παει,θα μαθω ομως.

daffy
03-12-08, 12:55
Κορίτσια για να ανεβάσετε φωτογραφίες διαβάστε εδώ, το τελευταίο ποστ του administrator
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7838

Nantia
03-12-08, 12:56
Κοριτσια θα σας στειλω πμ.

ααα πατε και στην σελιδα 12

(το δικο μου με την συζητηση των κυπριων περασε απαρατηρητο) :lol: :lol:

athinabr
03-12-08, 13:01
Κοριτσια θα σας στειλω πμ.

ααα πατε και στην σελιδα 12

(το δικο μου με την συζητηση των κυπριων περασε απαρατηρητο) :lol: :lol:

Μια απο τα ιδια....στη σελ.11 παρακαλω!!! 8) :D :D

christiana08
03-12-08, 13:01
http://img205.imageshack.us/img205/7060/exohiko5rw9.th.jpg (http://img205.imageshack.us/my.php?image=exohiko5rw9.jpg)

christiana08
03-12-08, 13:03
http://img205.imageshack.us/img205/205/exohiko5cr8.th.jpg (http://img205.imageshack.us/my.php?image=exohiko5cr8.jpg)

Eγω με κατι τετοιο,ειμαι πανευτυχης.Ευχαριστω για τις οδηγιες,κοριτσια,παρα πολυ.Συντομα το δωματιο των αστεριων μου.

helen18
03-12-08, 13:04
Κοριτσια συμφορουμιτισες Κυπριες και μη να σας την χαλασω λιγο την κουβεντουλα :lol: :lol: :lol:

Τι να κανω σημερα καθαρισα το σπιτακι μου και ειπα να το φωτογραφισω γιατι αυριο δεν θα ξερω παλι πως θα ειναι ........ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://i468.photobucket.com/albums/rr50/nantia_photo/IMG_1914-1.jpg
http://i468.photobucket.com/albums/rr50/nantia_photo/IMG_1921-1.jpg
http://i468.photobucket.com/albums/rr50/nantia_photo/IMG_1919-1.jpg
http://i468.photobucket.com/albums/rr50/nantia_photo/IMG_1916-1.jpg
http://i468.photobucket.com/albums/rr50/nantia_photo/IMG_1929-1.jpg

Καθόλου απαρατήρητο δεν πέρασε.Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.
Μου αρέσουν αυτά τα χρώματα σε συνδιασμό με το ξύλο.

Nantia
03-12-08, 13:04
Το πετυχες...
μπραβοο

Το δικο σου ειναι ή ενα ασχετο>?????

Για να το σχολιασουμε αναλογα 8) 8)

christiana08
03-12-08, 13:07
Ναντια,Αθηνα,φοβερα τα σπιτακια σας.Οχι βεβαια,δεν ειναι το δικο μου,ειναι των οενειρων μου (θερινης νυκτος).Μα πολλα θελω :?:

Christie
03-12-08, 13:08
Κι εγω νομισα οτι ειναι το δικο σου και ημουν ετοιμη να σου πω τι φοβερο που ειναι :lol:

elias-christina
Ναντια πραγματι πολυ ωραιο!!!
Μπραβο!

Nantia
Ευχαριστω πολυ Helen, Christiana kai elias

Ξερεις οταν ειναι δικο σου και το βλεπεις συνεχεια για πολλα χρονια το συνηθιζεις και παντα θελεις κατι αλλο.......

Αλλα οπως ειπα και πριν ευτυχως αλλαζω το επιπλα θεση (βαριεμαι ευκολα) Καποτε οταν ημουν παντρεμενη ο ανδρα μου δουλευε και το βραδυ μεχρι 11 - 1130 η ωρα. Ενα βραδυ ανοιξε την πορτα και την εκλεισε αμεσως νομιζε οτι μπηκε σε αλλο σπιτι χαχαχαχααχ

athinabr
03-12-08, 13:14
Ευχαριστω πολυ Helen, Christiana kai elias

Ξερεις οταν ειναι δικο σου και το βλεπεις συνεχεια για πολλα χρονια το συνηθιζεις και παντα θελεις κατι αλλο.......

Αλλα οπως ειπα και πριν ευτυχως αλλαζω το επιπλα θεση (βαριεμαι ευκολα) Καποτε οταν ημουν παντρεμενη ο ανδρα μου δουλευε και το βραδυ μεχρι 11 - 1130 η ωρα. Ενα βραδυ ανοιξε την πορτα και την εκλεισε αμεσως νομιζε οτι μπηκε σε αλλο σπιτι χαχαχαχααχ

χαχα!!Και εμενα μου αρεσει να αλλαζω κουρτινες!!Εχει φρικαρει ο αντρας μου με τα λεφτα που χαλαω για κουρτινες!!ευχαριστω και εγω ολες σας για τα καλα σας λογια!!

daffy
03-12-08, 13:17
Κορίτσια ειλικρινά τώρα τα σπίτια σας είναι έτσι κάθε μέρα??? Συμμαζεμένα και τακτοποιημένα?? Έμενα είναι έτσι μόνο την ημέρα που έρχετε η καθαρίστρια και μάλιστα για μια ώρα από την ώρα που ερχόμαστε σπίτι, μετά γίνετε ο κακός χαμός. Αναρωτιέμαι ειλικρινά.

christiana08
03-12-08, 13:20
Εμενα δεν ειναι ονειρεμενο,αλλα ειναι πεντακαθαρο,εχω λοξα.Ο αντρας μου λεει την σφουγγαριστρα μου,"το οπλο".Εγω ομως δεν δουλευω.

athinabr
03-12-08, 13:25
Κορίτσια ειλικρινά τώρα τα σπίτια σας είναι έτσι κάθε μέρα??? Συμμαζεμένα και τακτοποιημένα?? Έμενα είναι έτσι μόνο την ημέρα που έρχετε η καθαρίστρια και μάλιστα για μια ώρα από την ώρα που ερχόμαστε σπίτι, μετά γίνετε ο κακός χαμός. Αναρωτιέμαι ειλικρινά.
Παραδοξως daffy,ετσι ειναι το σπιτι μου,οπως το βλεπεις στη φωτο.Δε μπορω να λειτουργησω σε χωρο που ειναι ανω κατω ολα!!Βεβαια η μπεμπα μου ειναι μικρη ακομα και δε ξερω οταν μεγαλωσει τι θα κανει,αν και νομιζω οτι το παιδι οπως το μαθεις ειναι!!

elias-christina
03-12-08, 13:31
A! και μενα το σπιτι μου το θελω σε πληρη ταξη διαφορετικα τρελενομαι, δεν μπορω να λειτουργησω.
Καθε πραγμα πρεπει να ειναι στην θεση του.
Οσο για το παιδι μου? Πιστευω πως θα μαθει οπως του δειξουμε, αφου ηδη στην καθημερινοτητα μας βλεπει οτι το καθε πραγμα εχει την θεση του κ οτι τα παιχνιδια δεν τα σκορπαμε παρα μονο παιζουμε με αυτα κ υστερα τοποθετουνται στα καλαθια τους...
Τι να κανω? Ειμαι υστερο!!!! χαχαχα :lol: :lol: :lol:
Το παραδεχομαι ομως ε?

Nantia
03-12-08, 13:34
A! και μενα το σπιτι μου το θελω σε πληρη ταξη διαφορετικα τρελενομαι, δεν μπορω να λειτουργησω.
Οσο για το παιδι μου? Πιστευω πως θα μαθει οπως του δειξουμε, αφου ηδη στην καθημερινοτητα μας βλεπει οτι το καθε πραγμα εχει την θεση του κ οτι τα παιχνιδια δεν τα σκορπαμε παρα μονο παιζουμε με αυτα κ υστερα τοποθετουνται στα καλαθια τους...
Το παραδεχομαι ομως ε?

Εισαι μηπως παρθενακι???? :lol: :lol:

athinabr
03-12-08, 13:36
Το παραδεχομαι ομως ε?
Δεν ειναι θεμα υστεριας,πιστευω!!Εγω δεν ειμαι υστερικια με τη καθαριοτητα απλα μου αρεσει να ειναι καθαρο και τακτοποιημενο το σπιτι!!Ετσι με εμαθε η μαμα μου!! 8) 8) :D

elias-christina
03-12-08, 13:38
Το παραδεχομαι ομως ε?
Δεν ειναι θεμα υστεριας,πιστευω!!Εγω δεν ειμαι υστερικια με τη καθαριοτητα απλα μου αρεσει να ειναι καθαρο και τακτοποιημενο το σπιτι!!Ετσι με εμαθε η μαμα μου!! 8) 8) :D

Μην νομιζεις κ εγω ετσι το λεω οτι ειμαι υστερικη, για μενα δεν ειμαι, απλα προλαβαινω μην μου το πει κανενας αλλος που δεν εχει τα ιδια πιστευω με μενα, καταλαβες??? :wink: :lol:

Nantia
03-12-08, 13:39
Εμενα παλι σαν παρθενακι με πιανει μια τρελα αν δω πχ το ριχταρι του καναπε οχι τεντωμενο.... :lol: :lol: Ρε παιδια το κανω και ασυνεσθητα οταν εχω καλεσμενο και σηκωνεται απο τον καναπε τρεχω να τεντωσω το ριχταρι....(μαλλον εχω προβλημα :? :? τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα) :lol:

Christie
03-12-08, 13:40
Το παραδεχομαι ομως ε?

Κι εγω ετσι ακριβως ειμαι... Ποσο ωραια νιωθω οταν το σπιτι ειναι τακτοποιημενο και τα παντα ειναι στη θεση τους... Εχω ομως τα μωρα (το μεγαλο και το μικρο) ομως και δεν με αφηνουν να το χαρω πολυ... Αφου πολλες φορες αν ενα διακοσμητικο ή ενα μαξιλαρι ειναι στραβα το φτιαχνω γιατι με εκνευριζει :lol: :lol: ... Μαλλον ειμαι κι εγω υστερω μου φαινεται :roll: :roll:

elias-christina
03-12-08, 13:42
Εμενα παλι σαν παρθενακι με πιανει μια τρελα αν δω πχ το ριχταρι του καναπε οχι τεντωμενο.... :lol: :lol: Ρε παιδια το κανω και ασυνεσθητα οταν εχω καλεσμενο και σηκωνεται απο τον καναπε τρεχω να τεντωσω το ριχταρι....(μαλλον εχω προβλημα :? :? τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα) :lol:

Μια απο τα ιδια...
Πραγματικα φαινομαι περιεργη σε ατομα που δεν ειναι ετσι!

Αθηνα εν τω μεταξυ πολυ ωραιο το σπιτι σου, μου ξεφυγε...

athinabr
03-12-08, 13:43
Χμμμ!!Αυτο με το ριχταρι το κανω και εγω!!Μαλλον θα αναθεωρισω την αποψη μου και θα παραδεχτω οτι ειμαι λιγο υστερικη!! :lol: :lol:

Nantia
03-12-08, 13:46
Τελικα αν το καλοσκεφτουμε εχουμε πολυ γελιοοοοοοοοο

:D :D :D :D

Ρε κοριτσια εδω παιζει η μικρη μου και εγω απο πισω μαζευω τα παιχνιδια που δεν παιζει...

elias-christina
03-12-08, 13:54

Ρε κοριτσια εδω παιζει η μικρη μου και εγω απο πισω μαζευω τα παιχνιδια που δεν παιζει...

Ναντια εισαι ο ανθρωπος μου!!!! :lol:

Nantia
03-12-08, 13:55

Ναντια εισαι ο ανθρωπος μου!!!! :lol:

χαχα και εσυ ο δικος μου :D :D

Christie
03-12-08, 13:57
ΚΙ εγω μια απο τα ιδια :lol: :lol: .. Βρηκαμε κωδικα επικοινωνιας :lol:

Nantia
03-12-08, 13:58
κοριτσια γινομαστε μια μεγαλη παρεα :lol: :lol:

Αλλη στην παρεα μας???? :D :D :D

elias-christina
03-12-08, 13:59
Καταλαβαινετε τι θα γινει αμα πει να μπει καμια "φυσιολογικη" κ διαβασει τα ποστ μας? Θα φαμε ΤΟ κραξιμο!

Παιδια εμενα με βριζει κ η μανα μου ακομα!!!
Λεει οτι δεν παω καλα!

christiana08
03-12-08, 14:16
Βαλτε και την νοικοκυρα και χρυσοχερα Καρκινουλα στην παρεα σας.Ταισα το μωρο,εριξα και ενα επαναληπτικο σφουγγαρισματακι..........

Nantia
03-12-08, 14:21
Σε βάλαμε, σε βαλαμε :D :D

daffy
03-12-08, 14:40
Εγώ πάντως δεν σας φωνάζω για καφέ στο δικό μου το σπιτι χαχα.

micnat
03-12-08, 14:57
Εγώ πάντως δεν σας φωνάζω για καφέ στο δικό μου το σπιτι χαχα.

daffy, εσύ φώναξε εμένα, που τα ριχτάρια μου είναι συνήθως στο πάτωμα :lol: :lol:
Και τα μαξιλάρια :lol: :lol:

Εγώ μόλις το καθάρισα το έβγαλα και φωτογραφία για να το δείτε, γιατί δεν θα το ξαναδείτε έτσι :lol: :lol: :lol:

DALIA
03-12-08, 15:19

χα χα.Αυτό το κάνω και΄γω! Καμια φορά ακούω μια γλυκια φωνούλα να φωναζει " μαμα τι κανεις εκεί πάλι μαζεύεις?"
παντως εγώ ειμαι υστερική και το φωνάζω ( καλα αυτοί που με ξερουν καλα μου το λενε και καταμουτρα ). Το σπίτι με το που κοιμούντε όλοι γίνεται "τσιλικο". :lol: :lol: :lol:

υ.γ. καποια στιγμη θα βάλω και'γω φωτο.....

athinabr
03-12-08, 15:27
[quote="elias-christina
Μια απο τα ιδια...
Πραγματικα φαινομαι περιεργη σε ατομα που δεν ειναι ετσι!

Αθηνα εν τω μεταξυ πολυ ωραιο το σπιτι σου, μου ξεφυγε...[/quote]
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!Εσυ στο ενυδρειο εχεις παπαγαλοψαρα,ειναι τ'αγαπημενα μου αλλα δε ταιριαζουν με τους δισκους που εχω και δεν εβαλα!!Και το δικο σου ειναι απαιχτο!! :D

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
03-12-08, 16:54
Εχει τωρα 2 μερες παιδευομαστε με τον αντρα μου να περασουμε φωτο.ΑΔΥΝΑΤΟΝ.Το μονο που καταφεραμε ηταν να αλλαξουμε το αβαταρ οπως θα διαπιστωσατε.Κι αυτο κατα τυχη!!!!!!!!Μπορειτε να βοηθησετε;Ετσι καπως απλα γιατι δεν το κατεχω και πολυ.Ο αντρας μου λιγο παραπανω αλλα δουλευει κι'αυτος και δεν μπορει να καθετε μεχρι αργα να με βοηθησει.Τι να κανει αλλο ο ανθρωπος...

Athena
03-12-08, 17:27
Κορίτσια να βάλω και εγώ μια φωτογραφία από το καθιστικό μας, sorry αλλά δεν έχω στολίσει ακόμα. :D :D :D :D :D :D

http://i400.photobucket.com/albums/pp81/jimistko/kathistiko.jpg

daffy την τηλεόραση πάνω στο τζάκι???? αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol:και το airco πανω απο τον πινακα;; :shock: (ως συντηρητρια μιλαω)

helen18
03-12-08, 19:28
Κορίτσια να βάλω και εγώ μια φωτογραφία από το καθιστικό μας, sorry αλλά δεν έχω στολίσει ακόμα. :D :D :D :D :D :D

daffy την τηλεόραση πάνω στο τζάκι???? αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol:και το airco πανω απο τον πινακα;; :shock: (ως συντηρητρια μιλαω)

κι ούτε ένα σεμεδάκι πουθενά ρε κορίτσια????
ούτε κουρτίνες????
ως νοικοκυρά μιλάω. :lol: :lol:

fotinip
03-12-08, 19:35
Πάει!!!!
Το βγάλαμε σκάρτο το σπίτι!!!! :lol: :lol: :lol:

Nantia
03-12-08, 21:54
Παντως εγω αν ειχα αυτο το σπιτι δεν θα εβαζα κουρτινες................

Και τι ωραιες πολυθρονες να βουλιαζεις μεσα.............
αχ θελω θελω θελω..............

ελισαβετ
04-12-08, 10:03
εχει στορια η κοπελα κοριτσια αντι για κουρτινες........ :lol:
εμενα παντως παπακι μου το σπιτακι σου το βρισκω θεικο μ αρεσει πολυυυυ

daffy
04-12-08, 11:28
εχει στορια η κοπελα κοριτσια αντι για κουρτινες........ :lol:
εμενα παντως παπακι μου το σπιτακι σου το βρισκω θεικο μ αρεσει πολυυυυ

ελισαβετ μου δεν με παρακολουθησες χαχαχα δεν ειναι δικο μου το σπιτακι και εδω που τα λεμε ξερετε τι υγρασια θα εχει!!! Ασε δεν θελω.. χαχαχαχαχα

christiana08
04-12-08, 11:49
Καλα,χαρισε το μου εσυ και φτιαχνω εγω και αιρ κοντισιον και τηλεορασεις και υγρασιες...........

04-12-08, 11:54
Aπαπα !!!! Εχω και τα αρθριτικα μου :D που να τρεχω τωρα για μονωσεις!!!!!!!!!

04-12-08, 11:58
Καλημερα Χριστιανα :)

christiana08
04-12-08, 12:15
Καλημερα,κουκλες μου.Τρεχω,κοριτσια σαν μουρλη....

ριτα79
04-12-08, 18:21
να και το δικο μου τωρα που το στολισα
αντε και του χρονου!!
http://farm4.static.flickr.com/3072/3080800222_8c1b304b5c_m.jpg

ριτα79
04-12-08, 18:28
χμμμ ειχα και αλλες αλλα κολλησε η μηχανη μου ..θα συμπληρωσω....

christiana08
04-12-08, 18:31
Ριτα μου,πολυ ωραιο το σπιτι σου.Και του χρονου με υγεια.....

vatraxaki
04-12-08, 20:27
ριτα τελειο το σπιτι σου και το δεντρο σουπερ!!!

Aggeloudia
04-12-08, 22:28
Μπράβο Ριτάκι...σουπερ το σπιτικό σου...πολύ ωραιο και ωραια στολισμένο!!!!!!!

ελισαβετ
05-12-08, 08:40
σορρυ κοριτσια δεν παρακολουθησα ολο το θεμα ειναι η αληθεια :lol:
παπακι μου παντως ωραιο σπιτακι ηταν. :lol:

φιλιτσα
05-12-08, 16:07
νταφυ φοβερο το σπιτι σου σαν να ειναι απο περιοδικο!!!

Και το χρονου !!

Ριτα και εσενα πολύ ομορφο!! Καλες Γιορτες!!!

vazelaki
06-12-08, 13:57
οχι ακριβως

Athena
06-12-08, 18:49
οχι ακριβως
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:απ'οτι καταλαβα απο εκει δεν ειναι;

Αντιγόνη
08-12-08, 16:19
test

dimt
08-12-08, 16:38

daffy ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

dimt
08-12-08, 16:44
ΒΡΕ!!! ΠΛΑΚΑ ΕΚΑΝΕ!!!! ΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!! ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΚΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ!!!

(Τώρα μην αρχίσω κι εγω και βάζω το σπίτι των ονείρων μου γιατί.....θα έχουμε θύματα....χαχαχαχαχαχαχα)

Φιλιώ και Ασημένια
09-12-08, 21:02
να και το δικο μου τωρα που το στολισα
αντε και του χρονου!!
http://farm4.static.flickr.com/3072/3080800222_8c1b304b5c_m.jpg
ριτα το σπιτι σου ειναι υπεροχο!! στειλε μερικες φωτο ακομα...please :cry: :cry: και σε μεγαλο μεγεθος...παρακαλω!!! εχω κανει 400 ζουμ.. :lol:

yianna
12-12-08, 22:03
Νούφαρο έγραψε:
Αυτό που με εκνευρίζει είναι η κουτοπονηριά του Νεοέλληνα (το συναντώ καθημερινά), όλοι θέλουν ένα σπίτι μεγάλο και πολυτελές στην πράξη, στα χαρτιά όμως (βλ. άδεια) όσο πιο μικρό να μην πληρώνουν τζάμπα λεφτά, δεν έχουν. Για να βάλουν όμως τα πιο ακριβά υλικά, για να πληρώσουν διακοσμητή, για επώνυμες κουζίνες, για χαλιά-κουρτίνες κλπ που μπορούν να κάνουν και αργότερα όλοι έχουν και τα δίνουν. Και το ωραίο είναι ότι αρέσκονται να παινεύονται στον κόσμο για τις μεζονέτες (κι ας είναι παράνομο το μισό σπίτι -σοφίτες, κλειστοί η/μ) και για τους διακοσμητές.

Λογικό δεν είναι να θες ένα μεγάλο σπίτι; όλοι κάνουν όνειρα. Το θέμα είναι κατα πόσο είναι εφικτό ένα νόμιμο μεγάλο σπίτι και δεν αναφέρομαι στην παρανομία μικρότερα τετραγωνικά στην άδεια μεγαλύτερο στην πράξη. Αυτό όντως το θεωρώ χαζό. Είναι προτιμότερο να πληρώσεις εξαρχής μια "μεγάλη" άδεια και να είσαι νόμιμος. Το θέμα μου είναι οι σοφίτες. Γιατί είναι παράνομες? Σε τί ακριβώς βλάπτουν την αισθητική ή και τη λειτουργικότητα ή δεν ξέρω και γω τί άλλο μιας πόλης ή μιας συνοικίας. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε κεραμοσκεπές με τειχία υψωμένα κλπ αλλά σε μια κεραμοσκεπή κατοικίσιμη με ένα κορφιά που ίσως ξεπερνά το επιτρεπόμενο ύψος. Και λογικό δεν είναι όταν ο άλλος πρόεκιται να κάνει μια επένδυση για κεραμοσκεπή της τάξης των 40000 ευρώ να θέλει να βγάλει και δωμάτιο μέσα; Πού είναι το κακό; Εδώ στα Γιάννενα οι περισσότεροι μηχανικοί παρανομ΄ντας βγάζουν σοφίτες. Το αισθητικό αποτέλεσμα ολόκληρης της πόλης αλλά και μεμονωμένων συνοικιών είναι εντυπωσιακότατο. Υπάρχουν παντού υπέροχες κεραμοσκεπές. Που αν αυτά τα σπίτια γίνονταν χωρίς σκεπές το αποτέλεσμα θα ήταν μια δεύτερη άχαρη νόμιμη Αθήνα γιατί ποιος θα δίνε τα χρήματα για σκεπή αν δεν έβγαζε κατοικίσιμο χώρο; θα αρκούνταν όλοι σε αυτό το απαίσιο δώμα -κλιμακοστάσιο. Γιατί οι 30 ή και 50 πόντοι ύψους παραπάνω είναι παράνομοι; Μια κεραμοσκεπή είναι και καλαίοσθητη και ενργειακά φιλική αφού προσφέρει πολύ καλύτερη μόνωση. Συν οτι ενώ τα περισσότερα μέτρα νομιμοποιούνται με νέα άδεια , το ύψος το πληρώνεις κάθε χρόνο με πρόστιμο... Σημ. δεν έχω σπίτι!!

xrysalis
12-12-08, 23:10
άντε... δείτε και το δικό μου δέντρο!

http://i436.photobucket.com/albums/qq85/xrysalis/various/tree.jpg

και του χρόνου να 'μαστε καλά!! :D

renata
12-12-08, 23:37
πολύ ωραίο το δεντράκι σας χρυσαλίς και του χρόνου

xrysalis
12-12-08, 23:44
σ' ευχαριστώ renata! επίσης και του χρόνου!! :D

yls
13-12-08, 00:06
Πολύ καλαίσθητο το δέντρο σου, Χρυσαλίς. Και του χρόνου!

xrysalis
13-12-08, 00:14
Να 'σαι καλά yls! και του χρόνου! :D

νούφαρο
13-12-08, 00:30
Yianna,
ως σοφίτα νοείται ο βοηθητικός χώρος που διαμορφώνεται κάτω από τη στέγη (κύρια αποθήκες), για να αποτελεί νόμιμο κύριο χώρο (π.χ. κατοικία) πρέπει να έχει ελάχιστο ύψος (σε κάθε σημείο) πάνω από 2,40m, στην περίπτωση όμως αυτή η επιφάνεια της σοφίτας προσμετράται στη δόμηση και αποτελεί όροφο (άρα και στον περιορισμό για το επιτρεπόμενο ύψος).
Στις περιπτώσεις που αναφέρεις (αντιπαροχές) έχει ήδη γίνει εξάντληση της δόμησης στο οικόπεδο και οι σοφίτες είναι καθόλα αυθαίρετες και οι παρανομίες μη άρσιμες (λόγω εξάντλησης δόμησης και υπέρβασης επιτρεπόμενου ύψους, που συνήθως επίσης έχει εξαντληθεί και κατά συνέπεια δε μιλάμε για 30-50cm αλλά για επιπλέον όροφο)
Όταν κάποιος δαπανά για μια κεραμοσκεπή όπως λες 40.000ευρώ :shock: :shock: κατασκευάζει όροφο και όχι απλή στέγη.
Αν θέλουν να έχουν το ίδιο αισθητικό αποτέλεσμα νόμιμα θα πρέπει να αφαιρέσουν έναν όροφο.
Μια κεραμοσκεπή είναι και καλαίσθητη και ενεργειακά φιλική αφού προσφέρει πολύ καλύτερη μόνωση. Και φυσικά μπορεί κανείς να κατασκευάσει μία ωραιότατη κεραμοσκεπή χωρίς σοφίτα.
Συν ότι ενώ τα περισσότερα μέτρα νομιμοποιούνται με νέα άδεια, το ύψος το πληρώνεις κάθε χρόνο με πρόστιμο... Όσο για τα πρόστιμα αυθαιρέτων άστα. Αν το αυθαίρετο κατασκευάστηκε μετά την 1-1-2004 ως τιμή εκκίνησης είναι η αντικειμενική αξία και πληρώνεις το πρόστιμο ανέγερσης (μία φορά) και το πρόστιμο διατήρησης κάθε χρόνο με προσαύξηση (δε μιλάμε για λίγα λεφτά και επίσης η καταγγελία πάει και στο ΙΚΑ).

Κι εμένα μου αρέσουν οι καλαίσθητες νόμιμες σοφίτες :)

ΔημήτηςΧ
13-12-08, 16:39
ηη

yianna
13-12-08, 16:44
Ωραία μιας και είσαι του χώρου θα αδράξω την ευκαιρία να λύσω απορίες μου. Στέλνω pm για να μη γβω εκτός θέματος

milver
13-12-08, 19:06
ωραία η ΔΕΝΤΡΑΡΑ ΣΟΥ Xrysalis και του χρονου κορίτσι μου.

(αλήθεια είναι πολύ ψηλό)

micnat
13-12-08, 22:21
Χρυσαλίς, πολύ όμορφο το δέντρο σου!!!
Δείτε και το δικό μου!!!
http://img87.imageshack.us/img87/2351/86998137dq1.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=86998137dq1.jpg)

Ζήλεψα... :wink:

yls
13-12-08, 22:27
Εντυπωσιακό! :)

Jen.
13-12-08, 22:34
Φέτος πρώτη φορά στολίσαμε και εμείς δέντρο...

κάπου υπήρχε θέμα με χριστουγεννιάτικα δέντρα αλλά δεν μπορώ να το βρω...

http://img254.imageshack.us/img254/3373/xmastreeug1.jpg

micnat
13-12-08, 22:39
yls σ'ευχαριστώ, η φωτογραφία είναι, κι εγώ εντυπωσιάστηκα :lol: :lol:

Jen. το σπίτι σου μοιάζει να έχει μυρωδιά από λεμόνι!!! Πολύ όμορφα χρώματα! Και του χρόνου!

Jen.
13-12-08, 22:41
yls σ'ευχαριστώ, η φωτογραφία είναι, κι εγώ εντυπωσιάστηκα :lol: :lol:

Jen. το σπίτι σου μοιάζει να έχει μυρωδιά από λεμόνι!!! Πολύ όμορφα χρώματα! Και του χρόνου!

σε ευχαριστώ micnat...και που να σας δείξω το παιδικό που το βάφει τώρα ο άντρας μου όπου το λαχανί μας βγήκε κίτρινο!!! :shock:

ωραίο και το δικό σας δέντρο!!! :D

13-12-08, 22:41
Φωτογραφιες δεν καταφερνω να βαλω . Αν μπορουσα ομως θα βλεπατε ενα ωραιο δεντρακι με σουπερ πρωτοτυπες μπαλιτσες .Και εξηγουμαι :
Την Τεταρτη που γυρισα απο σ/μ βρηκα δχεδον ολα τα μπαλακια διακοσμημενα απο τα βλασταρια μου :shock: Ειχαν παρει χρυσοκολλα , χρυσους μαρκαδορους και οτι αλλο ειχα που τους φτιαχνω βιβλια ευχων και ειχαν ΄΄ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΕΙ '' τις μπαλες.Τι φατσουλες , τι ιερογλυφικα , τι καλικαντζουριες δεν μπορω να σας περιγραψω . :lol: :lol:

Και τι να πω η μανα ????? Μπραβο τουε ειπα αλλα ειπαμε με το στεφανι μου να τις κρατησουμε και να τους τις δωρισουμε οταν θα παντρευτουν :lol:

micnat
13-12-08, 22:48
Και τι να πω η μανα ????? Μπραβο τουε ειπα αλλα ειπαμε με το στεφανι μου να τις κρατησουμε και να τους τις δωρισουμε οταν θα παντρευτουν :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ριτα79
14-12-08, 15:34
πολυ ωραια κοριτσια και του χρονου!!!
http://i357.photobucket.com/albums/oo17/margarita7989_photo/P1010473-1.jpg
πρσπαθω να βαλω και τη φωτογραφια σε μεγαλη για τη φιλιω που τη ζητησε

Virginia
14-12-08, 19:23
τωρα ανακαλυψα πως βαζετε κι εδω φωτος απο Χρ. δεντρα, σπιτια....
παρτε λοιπον μια γευση και απο το δικο μου.......

http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/CHRISTMAS/DSC05719.gif
http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/CHRISTMAS/DSC05685.jpg :wink:

natasa31
14-12-08, 19:26
Αχ μου αρεσε πολυ πολυ το δεντρο σου virginia...Υπεροχα στολιδια. Μπραβο

natasa31
14-12-08, 19:44
Νατο και το δικο μου δεντρακι αν και δεν με ξετρελενει!http://i438.photobucket.com/albums/qq109/natasa31/029.jpg

natasa31
14-12-08, 19:44
http://i438.photobucket.com/albums/qq109/natasa31/028.jpg

xrysalis
16-12-08, 09:52
Ουαουυυυυυυυυ!!

πολύ ωραία δέντρα κορίτσια!! και του χρόνου να είμαστε καλά!! :D

blue
16-12-08, 11:17
na kai to diko mas to dentraki!

http://i338.photobucket.com/albums/n402/bluetang/bb022.jpg

http://i338.photobucket.com/albums/n402/bluetang/bb024.jpg

Christie
16-12-08, 11:21
Πολυ ωραια τα δεντρα σας κοριτσια.. Να δω ποτε θα αξιωθω να βαλω κι εγω το δικο μας :roll:

Nantia
16-12-08, 11:36
blue Πολυ ωραιο το σπιτακι σου και το δεντρακι σου........

Οπως και ολων των κοριτσιων.............................

Σας ευχομαι ολες

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

xrysalis
16-12-08, 13:00
blue πολύ ωραιό το δέντρο σου! μπράβο!!
αλλά για πες μου ρε παιδί... :shock: ο καναπές ΝΕΟΚΑΤΟΙΚΕΙΝ είναι; :roll:

mama tou kostantinoulh
16-12-08, 16:31
ΒΑΖΕΛΑΚΙ ΤΕΛΕΙΑ ΘΕΑ!!!!ΖΗΛΕΥΩ!!!!

http://ticker.7910.org/as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif (http://ticker.7910.org/eng)

http://ticker.7910.org/an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif (http://ticker.7910.org/eng)

blue
16-12-08, 17:55

oxi oxi to exo pei kai pio pano, ola ta epipla einai apo to Eurohouse Mobile.

SOTOS-DORA
16-12-08, 17:59
blue, πρέπει να χουμε ακριβώς τον ίδιο καναπέ!

blue
16-12-08, 18:15
xaxaxa, thausi thrausi autos o kanapes!! to miso forum ton exei!!

yls
16-12-08, 18:18
Πολύ ωραία κορίτσια τα δέντρα σας. Και του χρόνου!

sophie13
16-12-08, 21:57
Κάθε δέντρο είναι ξεχωριστό !!!
Και του χρόνου με υγεία :P :P !!!
Ορίστε και το δικό μας δέντρο!!!
Καλά Χριστούγεννα σε όλους !!!

http://i529.photobucket.com/albums/dd333/sophie1313/DSC08855-1.jpg

xrysalis
17-12-08, 11:28

oxi oxi to exo pei kai pio pano, ola ta epipla einai apo to Eurohouse Mobile.
Απίστευτο! έχω έναν που είναι μπεζ με πορτοκαλί μαξιλαράκια! τα υφάσματα είναι πανομοιότυπα άντε ο δικός μου να έχει λίγο ποιό τετραγωνισμένα μπράτσα!! :) γι' αυτό ρώτησα!

sophie13 υπέροχο δεντρό αλλά και οι κουρτίνες... σούπερ!! :D

Christie
17-12-08, 11:58
Κι εγω μπεζ καναπε με πορτοκαλι μαξιλαρακια εχω :lol: :lol: ... Τελικα φοριεται πολυ :lol: :lol:

Υπεροχα ολα τα δεντρακια σας κοριτσια :D :D

Παντως βλεπω οτι ολες τους καναπεδες σας τους εχετε χωρις ριχταρια :roll: :roll: ... Και ειναι ανοιχτοχρωμοι σαν τον δικο μου.. Καλα πως τα καταφερνετε και δεν λερωνονται με τα πιτσιρικια :oops: :oops:

xrysalis
17-12-08, 12:11
Christie 2 μαξιλαράκια έχω πορτοκαλί! τα άλλα 2 είναι λαχανί!
όσο για τα ριχτάρια... είχα κι εγώ αλλά τα βαρέθηκα και είπα να χαρώ τους καναπέδες μου! όσο για τους λεκέδες... είμαι τυχερή φαίνεται!! :D

Christie
17-12-08, 15:08
Μαλλον εισαι τυχερη, γιατι εγω φετος δεν προλαβα να τα στρωσω και μου εκανε μια γραμμη με το στυλο (ευτυχως πανω στο ριχταρι) :? :?

KAT123
17-12-08, 15:59
Να και το δικό μου Χριστουγεννιάτικο σπιτάκι

http://i535.photobucket.com/albums/ee360/tlsk321/DSC01755.jpg
και ο μικρός να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου :lol:
http://i535.photobucket.com/albums/ee360/tlsk321/DSC01744.jpg
http://i535.photobucket.com/albums/ee360/tlsk321/DSC01734.jpg
http://i535.photobucket.com/albums/ee360/tlsk321/DSC01730.jpg

ELENA1974
17-12-08, 16:32
ΚΑΤ τι ειναι αυτα τα κλαδια στη γωνια στον τοιχο?

renata
17-12-08, 17:13
πρέπει να ναι αυτοκόλλητα σωστά?

Φιλιώ και Ασημένια
17-12-08, 17:38
πολυ ωραια κοριτσια και του χρονου!!!
πρσπαθω να βαλω και τη φωτογραφια σε μεγαλη για τη φιλιω που τη ζητησε
ευχαριστω... :P ειναι υπεροχο...!!!

Φιλιώ και Ασημένια
17-12-08, 17:45
http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06410.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06404.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06379.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06358.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06371.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06363.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06366.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06373.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06393.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06392.jpg
να με κι εγω..!!

snowwhite
17-12-08, 17:47
πανέμορφο Φιλιώ ....και τουχρόνου.......

όλα είναι πολύ όμορφα....μπραβο σας κορίτσια! :D :D :D

yls
17-12-08, 21:03

Και γω συμφωνώ.

Κατι23 ο άγιος βασίλης είναι φανταστικός! :lol:

Φιλιώ το σπίτι σου είναι τακτοποιημένο σύμφωνα με το φενγκ σούι, έτσι δεν είναι? :lol:

Και του χρόνου!

νούφαρο
17-12-08, 23:27
Αξιώνομαι να βάλω κάποιες φωτο από τη φετινή χριστουγεννιάτικη διακόσμησή μας. Λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω προλάβει να στολίσω φέτος όλο το σπίτι. :oops: :oops: :oops:
Φωτο από το σπίτι θα βάλω μετά τις γιορτές που θα έχω καθαρίσει/σιγυρίσει :roll: :oops:

Το δεντράκι μας (φέτος άλλαξα τα στολίδια με παιχνιδάκια, δεν έβαλα καθόλου μπάλες, είναι όλες γυάλινες). Γέρνει ελαφρώς μετά τις αλεπάλληλες επιθέσεις του μικρού "ταλιμπάν" μου. Ελπίζω να "ζήσει" μέχρι την Πρωτοχρονιά, για τα Φώτα δεν το βλέπω, θα το έχει κατεδαφίσει :lol: :lol: Δεν ξεκολάει από εκεί τρελαίνεται που το βλέπει! :D
http://media3.dropshots.com/photos/560604/20081217/234645.jpg (http://www.dropshots.com/tsimpomag#date/2008-12-17/23:46:45)
http://media5.dropshots.com/photos/560604/20081217/234701.jpg (http://www.dropshots.com/tsimpomag#date/2008-12-17/23:47:01)
http://media4.dropshots.com/photos/560604/20081217/234721.jpg (http://www.dropshots.com/tsimpomag#date/2008-12-17/23:47:21)
και το μικρό χωριό του Αη Βασίλη ....με την μπουγάδα του
http://media5.dropshots.com/photos/560604/20081217/234740.jpg (http://www.dropshots.com/tsimpomag#date/2008-12-17/23:47:40)
http://media4.dropshots.com/photos/560604/20081217/234757.jpg (http://www.dropshots.com/tsimpomag#date/2008-12-17/23:47:57)

Nantia
17-12-08, 23:53
Νουφαρο τελειο το δεντρακι σου................. μου αρεσαν πολυ τα παιχνιδακια πανω καθως επισης και το τραπεζακι διπλα στο δεντρο

μπραβο σου :D

Φιλιώ και Ασημένια
18-12-08, 00:54
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!! μου αρεσει παρα πολυ... βρε κουκλα πες που βρηκες ολα αυτα τα πανεμορφα παιχνιδακια γιατι εγω βρησκω αλλα ειναι πανακριβα.. :?

Φιλιώ και Ασημένια
18-12-08, 00:59

Και γω συμφωνώ.

Κατι23 ο άγιος βασίλης είναι φανταστικός! :lol:

Φιλιώ το σπίτι σου είναι τακτοποιημένο σύμφωνα με το φενγκ σούι, έτσι δεν είναι? :lol:

Και του χρόνου!
κοριτσια ευχαριστω!!! οχι δεν εχω ιδεα απο φενγκ σουι... :oops:

νούφαρο
18-12-08, 01:10
κορίτσια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια χαίρομαι που σας αρέσει

Φιλιώ όντως έχω ξεπαραδιαστεί -ποιος θα πιστέψει ότι έχω δώσει από 1-6 ευρώ το κομμάτι? :shock: (καλά ευτυχώς που δε μ' έχει πάρει χαμπάρι το στεφάνι :D :D όχι ότι δεν ξέρει τι βλακεία κουβαλάω :oops: & ναι δε λέει τίποτα ο ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΣ μου -προσοχή δεν με λένε Ευγενία)
Τα περισσότερα τα πήρα από το βιβλιοπωλείο μιας φίλης γύρω στα 4ευρώ το ένα :roll: :roll: Είναι όμως οφείλω να παραδεχτώ και πολύ ωραία ποιοτικώς (να 'χαμε να λέγαμε :D :D )

snowwhite
18-12-08, 10:27
ευγενία.....εεεεεεεεεε......νούφαρο.....καταπληκτικό το δέντρο αλλά και το χριστουγεννιάτικο χωριό!

και του χρόνου!

xrysalis
18-12-08, 10:30
εγώ τρελάθηκα με τη μπουγάδα!!! δεν έχω ξαναδεί!! :D

KAT123
18-12-08, 11:18
ΚΑΤ τι ειναι αυτα τα κλαδια στη γωνια στον τοιχο?

είναι αυτοκόλλητα, τα παρήγγειλα από το cosysorner εχθές και τα τοποθέτησα με το που ήρθανε.
Επίσης δεν φαίνεται καλά στην φωτο, έχω κολλήσει και ζελεδακιά αστεράκια με χρυσόσκονη και φαίνεται στολισμένο δεντράκι! έτσι για τις γιορτές και πολύ φθηνή λύση.

Ευχαριστώ κορίτσια που σας άρεσε το σπιτάκι μου, αν και μικρούλη

boukie17
18-12-08, 12:14
κορίτσια καλημέρα !!!
να και οι δικές μου foto..
καλά χριστούγεννα να έχουμε...
http://www.imageshack.gr/files/mn7zfd83u0ggqknqdzs2.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=mn7zfd83u0ggqknqdzs2.jpg)
http://www.imageshack.gr/files/r9vk1txoc7hs9w97fc98.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=r9vk1txoc7hs9w97fc98.jpg)
http://www.imageshack.gr/files/pvutp1ro0b7kbsald75z.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=pvutp1ro0b7kbsald75z.jpg)
http://www.imageshack.gr/files/5qm5qg5ldodt5rxcxvfq.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=5qm5qg5ldodt5rxcxvfq.jpg)

bipe21
18-12-08, 14:11

ούτε κουρτίνες????

τελειο! υπεροχο!θελω κι εγω! τι να τις κανει τις κουρτινες για να κρυβουν τη ν υπεροχη θεα?

Nantia
18-12-08, 23:55
Να και το δεντρακι μου... ΑΝΤΕ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

http://i468.photobucket.com/albums/rr50/nantia_photo/010-1-1.jpg

http://i468.photobucket.com/albums/rr50/nantia_photo/2008019.jpg

helen18
19-12-08, 11:55
ούτε κουρτίνες????

τελειο! υπεροχο!θελω κι εγω! τι να τις κανει τις κουρτινες για να κρυβουν τη ν υπεροχη θεα?

Ούτε σεμεδάκια ταιριάζουν αλλά το ΄γραψα για πλάκα.Γι΄αυτό έβαλα: :lol: :lol:

Serba
19-12-08, 13:39
Nantia, υπέροχο το δέντρο σας,
όπως και όλων των κοριτσιών, όλα στολισμένα με φροντίδα,
μπράβο σας,
εγώ δεν βάζω φωτο από το δέντρο μας,
γιατί είμαι λίγο γκάου από τα κομπιουτερικά,
αλλά και γιατί δεν έχει καμία μα καμία σχέση με όλα αυτά που βλέπω,
έχει 4-5 μπάλες, και όλα τα υπόλοιπα στολίδια είναι .....παιχνίδια,
κούκλες, λούτρινα,σκυλάκια, γατάκια,τάρανδοι, αυτοκινητάκια,
τρενάκια...κλπ, και για αστέρι στην κορυφή έχει έναν αστερία...
από την θάλασσα, είναι παιδικό και πολύπολύ χαρούμενο...

Nantia
19-12-08, 13:43
Nantia, υπέροχο το δέντρο σας,
όπως και όλων των κοριτσιών, όλα στολισμένα με φροντίδα,
μπράβο σας,
εγώ δεν βάζω φωτο από το δέντρο μας,
γιατί είμαι λίγο γκάου από τα κομπιουτερικά,
αλλά και γιατί δεν έχει καμία μα καμία σχέση με όλα αυτά που βλέπω,
έχει 4-5 μπάλες, και όλα τα υπόλοιπα στολίδια είναι .....παιχνίδια,
κούκλες, λούτρινα,σκυλάκια, γατάκια,τάρανδοι, αυτοκινητάκια,
τρενάκια...κλπ, και για αστέρι στην κορυφή έχει έναν αστερία...
από την θάλασσα, είναι παιδικό και πολύπολύ χαρούμενο...

Βρε Σερμπα μου για αυτο πρεπει να το βαλεις γιατι τα πρωτοτυπα ειναι πολλες φορες και πολυ ομορφα...... Παντως πολυ ωραια η ιδεα του δεντρου στολισμενο με παιχνιδακια και μια κοπελα εβαλε μια φωτο και ηταν πραγματικα πολυ ωραιο.............

vazelaki
20-12-08, 10:25
Να και το δικό μας βέβαι εγω δεν το εχω στολίσει πολύ δεν μου ταιριάζουν τα πολύ φορτωμένα.Αλλά άλλο παρατηρώ...είμαι η μόνη που εχω στολίσει λευκό ή κάνω λάθος;
http://i279.photobucket.com/albums/kk152/antoula/003.jpg

νούφαρο
20-12-08, 11:25
vazelaki λιτό αλλά και εντυπωσιακό το δέντρο σου Μπράβο (κι εμένα μ' αρέσει το λευκό δέντρο πολύ -μου 'δωσες ιδέα θα πάρω ένα για το γραφείο :wink: ) thanks
Nantia πολύ ωραίο και το δικό σας δέντρο (ο αη-βασίλης στην κουρτίνα είναι μαγνητάκι ειδικό?? από που το πήρες? -ΠΟΛΥ ωραίο)

Και του χρόνου
http://dl8.glitter-graphics.net/pub/1744/1744288ndht64e7oc.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Νινεττα
20-12-08, 17:11
καλως ηρθατε στο στο στολισμενο μας σπιτακι. :D
http://s346.photobucket.com/albums/p440/ninetta73/?action=view&current=70051cc8.pbw

Gold
20-12-08, 17:25
Νινεττα καταπληκτικο το slideshow ολα ειναι πολυ ομορφα με ταξη!μπραβο σας κοριτσια σε ολες το καθενα με την χαρη του!!θα προσπαθησω να βαλω κι εγω το δικο μου δεντρακι :D

Νινεττα
20-12-08, 17:42
ευχαριστω πολυ :D
ευχομαι σε ολους και του χρονου με υγεια να ξαναστολισουμε :D

Μένια
21-12-08, 00:12
Να και οι φωτό του δικού μας Χριστουγεννιάτικου σπιτιού:

http://i531.photobucket.com/albums/dd360/meni-011/100_1516.jpg

http://i531.photobucket.com/albums/dd360/meni-011/100_1512.jpg

http://i531.photobucket.com/albums/dd360/meni-011/100_1518.jpg

http://i531.photobucket.com/albums/dd360/meni-011/100_1528.jpg

http://i531.photobucket.com/albums/dd360/meni-011/100_1532.jpg
Καλές γιορτές να χουμε με υγεία.

Θέλω μόνο να πω οτι όλα τα σπίτια πραγματκά είναι υπέροχα εκπέμπουν ζεστασιά και αντικατοπτρίζουν το χαρακτήρα του καθένα μας άλλο πιο απλό αλλο πιο φορτωμένο άλλο πιο ζεστό αλλο παιχνιδιάρικο μοντέρνο κλασικό, σημασία έχει οτι το κάθε σπίτι είναι φτιαγμένο, στολισμένο με αγάπη και φροντίδα και όπως και να ναι τα σπιτάκια μας σίγουρα είμαστε τυχερές που τα έχουμε.
Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να μπορούν να έχουν έστω κι ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι τους γιατί δυστυχώς πολλοί συνάνθρωποι μας δεν έχουν ούτε καν αυτή την πολυτέλεια και θα περάσουν τις γιορτινές αυτές μέρες στους δρόμους.
Εχθές συγκεκριμένα είδα έναν ηλικιωμένο κύριο να κάθεται κουλουριασμένος σε κάτι χαρτόκουτα ράγισε η καρδιά μου κι όμως προσπέρασα, έφυγα και γύρισα στη ζεστασιά του σπιτιού μου ενώ εκείνος...

Γιωτούλα
21-12-08, 13:41
πραγματικά καταπληκτικά!!!και το σπιτάκι σου και το slideshow!!!!

Γιωτούλα
21-12-08, 13:43
Μένια πόσο δίκιο έχεις!
Άγιες γιορτινές μέρες και κάποιοι είναι στο δρόμο!ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
Όσο για το γιορτινό σπιτάκι σου πανέμορφο!
Μπράβο σας!

Φιλιώ και Ασημένια
21-12-08, 23:01
κοριτσια πολυ πολυ ομορφα ολα...
Μενια μου μπραβο πολυ καλογουστο!!

anthula
22-12-08, 00:12
Επιτέλους στόλισα κι εγώ πριν μια εβδομάδα.
Πρώτη φορά στολίζω τόσο αργά αλλά φέτος δεν ήξερα πως
θα τα χωρέσω όλα μέσα στο σπίτι και γι΄αυτό στόλισα μόνο δέντρο και έβγαλα μόνο έναν άγγελο.
Σε διαφορετική περίπτωση το σπίτι είναι συνήθως σαν κατάστημα με χριστουγεννιάτικα είδη.
Σας δίχνω μόνο τον μισό χώρο γιατί στον άλλο μισό επικρατεί λίγο το χάος :lol:

http://i527.photobucket.com/albums/cc352/mpoulouka/christmas/DSB_9110.jpg

http://i527.photobucket.com/albums/cc352/mpoulouka/christmas/DSB_9122-1.jpg

http://i527.photobucket.com/albums/cc352/mpoulouka/christmas/DSB_9161-1.jpg

http://i527.photobucket.com/albums/cc352/mpoulouka/christmas/DSB_9178.jpg

http://i527.photobucket.com/albums/cc352/mpoulouka/christmas/DSB_9168-1.jpg

http://i527.photobucket.com/albums/cc352/mpoulouka/christmas/DSB_9184.jpg

http://i527.photobucket.com/albums/cc352/mpoulouka/christmas/DSB_9160.jpg

Φυσικά μετά από 14 χρονάκια γάμου χρειάζεται μια ανανέωση ο χώρος αλλά προέχει η επέκταση του σπιτιού γιατί ένα παιδικό τρία παιδιά δεν λέει.
Καλές γιορτές σε όλους!

vazelaki
22-12-08, 10:20
anthula ωραιο το σπιτάκι σου μπράβο.Και σε ζωντανή σύνδεση με τη βουλή βλέπω.χαχαχαχαχα

xrysalis
22-12-08, 10:51
τσ...τσ...τσ... παρατηρητικότητα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

και του χρόνου κορίτσια!!
πολύ μεράκι το έχουμε όλες τελικά!! :wink:

anthula
22-12-08, 11:03
Έλα λε είναι η δοκιμαστική, μετά την έκλεισα.

Πάλι καλά που δεν έπαιζε τίποτε άλλο... :oops: :lol:

Φιλιώ και Ασημένια
22-12-08, 12:02
πολυ ομορφο..κουκλα... το δεντρο το εχω ερωτευτει!! http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002006C.gif

ριτα79
22-12-08, 18:37
αφου επιτελους εφτιαξα τη μηχανη βαζω λιγες ακομη.

http://i357.photobucket.com/albums/oo17/margarita7989_photo/PC190107.jpg

http://i357.photobucket.com/albums/oo17/margarita7989_photo/PC190110-1.jpg

http://i357.photobucket.com/albums/oo17/margarita7989_photo/PC190108-1.jpg

elias-christina
22-12-08, 18:50
Πολυ ομορφο σπιτι και στολισμος!΅
Επισης δεν μπορω να μην το αναφερω οτι ειδα κ μια πολυ ομορφη μελαχρινη κοπελα στην φωτογραφια! :wink:

ριτα79
22-12-08, 18:52
σε ευχαριστω πολυ !!
αχνοφαινομαι και εγω :lol: :lol:

elias-christina
22-12-08, 18:56
Πραγματικα εισαι μια κουκλα μελαχροινη κ πληθωρικη (σωστο? :roll: )
Ξερεις απο μια κ μονο φωτο προσωπικα αντιλαμβανομαι πολλα :lol:
Σε συμπαθησα κιολας! :lol: :lol:

ριτα79
22-12-08, 20:46
:oops: :oops:
καλε ντραπηκα!!να εισαι καλα για τα ομορφα σου λογια!!
και που να με δεις και απο κοντα... :lol: (ειμαι και μετριοφρων τρομαρα μου :lol: )

yls
22-12-08, 21:55
Ρίτα79 και του χρόνου!

Όντως είσαι πολύ όμορφη και τσαχπινούλα! :lol:

νούφαρο
23-12-08, 01:15
anthula μπράβο ( :idea: μου άρεσε πολύ που δεν έβαλες γωνία το ομολογουμένως καλόγουστο δέντρο σας αλλά είναι σε "διερχόμενο" σημείο:!: :!: )
ριτα79 επίσης πολύ ωραίος ο στολισμός σας (μήπως περισσεύει καμιά πιατελίτσα :?: :?: γεμάτη εννοείτε -μην μπαίνουμε και σε έξοδα :lol: :lol: )

anthula
23-12-08, 01:36
Νούφαρο δεν ξέρω αν διάβασες, αλλά τυχαία βρέθηκε
εκεί λόγω έλλειψης χώρου.
Το έχουν αυτό τα μικρά σπίτια, είμαστε γύρω γύρω όλοι... :D

ρίτα79 πολύ ωραίο το σπίτι σου, αλλά κι εσύ... δεν πάς πίσω :lol:

νούφαρο
23-12-08, 01:37
όχι δεν το δα :oops: :oops: :oops:

νούφαρο
23-12-08, 01:40
καλά Μενια εσένα τώρα σε είδα :oops: :oops: :oops:
κι εσύ βλέπω τις έχεις έτοιμες τς πιατελίτσες με τα καλούδια :lol: :lol:

Και θα συμφωνήσω απόλυτα μ' αυτά που γράφεις............

Πολύ ωραία και του χρόνου
(έχω θαυμάσει σε άλλο τόπικ και άλλες ιδέες κατασκευές σου -βλ. κασόνια βάφτισης)

Nantia
23-12-08, 11:28
[quote="νούφαρο"]Nantia πολύ ωραίο και το δικό σας δέντρο (ο αη-βασίλης στην κουρτίνα είναι μαγνητάκι ειδικό?? από που το πήρες? -ΠΟΛΥ ωραίο)

Ευχαριστω πολυ νούφαρο... :lol: :lol: :lol:

Ο αγιος Βασιλης στην κουρτινα εχει δυο μαγνητακια στα χερακια και δυο στα ποδαρακια του. Αλλα το εχω πολυ καιρο και δεν θυμαμαι απο που το πηρα :cry: :cry:

Μένια
23-12-08, 18:18
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τα καλά σας λόγια. Η αλήθεια είναι οτι έχω δει δεντράκια και σπιτάκια εδώ μέσα που δεν παίζονται. Το δικό μας ωχριά μπροστά τους. :D
Φιλιώ τέλειο το σπιτικό σας και ο στολισμός αλλά είπαμε οτι πιάνει το χεράκι σου γίνεται μάλαμα :wink:
ριτα79 τι να πω όλο και πιο όμορφες οι φωτό που βάζεις.
anthula ουάου :D
Νούφαρο απλά πανέμορφο, όσο για τα καλούδια ήδη τα χουμε φάει άσε τρεία κιλά πήρα μέχρι τώρα κι ακόμα δεν ήρθαν τα Χριστούγεννα :oops:
Και πάλι καλές γιορτές να χουμε με υγεία. :D

ΒΙΚΥ
23-12-08, 18:19
Δυστυχώς εμείς φέτος δεν στολίσαμε λόγω πένθους αλλά βάζω μερικές φώτο

http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0916-1.jpg http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0932-1.jpg http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0921-1.jpg http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0927-1.jpg http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0910-1.jpg http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0937-1.jpg http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0890-1.jpg http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0889.jpg http://i264.photobucket.com/albums/ii164/vasoula2007/IMGP0877-1.jpg

Και του χρόνου κορίτσια! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Nantia
23-12-08, 18:29
βικυ μου το σπιτι σου απλα τελειο.....................

τι να πω για ενα τοσο ωραιο σπιτι,..... οτι και να πω λιγο θα ειναι.........

Αληθεια εχεις δυο σαλονια?????

Και το παιδικο πολυ ωραιο και η κρεββατοκαμαρα...
Αλλα βρε βικακι μου βγηκαν τα ματακια μου να το δω. Μηπως εχεις βαλει πολυ μικρες φωτος??????
(Λεω εγω τωρα :lol: )

yls
23-12-08, 20:04
Βικυ πολύ ωραίο το σπίτι σου! Να το χαίρεσαι!

ANABELA
23-12-08, 20:33
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ...

anthula
23-12-08, 22:30
Κορίτσια τέλεια τα σπίτια σας, τα έπιπλα, διακόσμηση, όλα φανταστικά και με το προσωπικό γούστο της κάθε μιας.
Να είμαστε γεροί και μόνο γέλια να ακούγονται μέσα σε αυτά.

νούφαρο
23-12-08, 23:10
Βίκυ πολύ ωραίο & άνετο το σπίτι σας, πολύ ζεστό, σε γήινους τόνους, φοβερά καλαίσθητο, με αρμονία :wink: :wink: :D :D

Μπράβο σας να το χαίρεστε & από εδώ και στο εξής εύχομαι μόνο ευχάριστα να σας συμβαίνουν

ΒΙΚΥ
24-12-08, 09:13
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Να στε καλά και μακάρι να πιάσουν οι ευχές σας για υγεία....
Το φτιάξαμε το '96 και τώρα θα πρέπει να "μικρύνουμε " το σαλόνι μας ΝΑΝΤΙΑ, για να φτιάξουμε ένα 3ο υπνοδωμάτιο για τον μεγάλο μας που του χρόνου θα πάει πρώτη, μιας που ο μικρός δεν τον αφήνει καθόλου σε ησυχία.

Νινεττα
24-12-08, 10:51
Υπεροχο Βικυ!!!
Να εισαστε καλα να το χαιροσαστε!!!! :D :D :D

xrysalis
24-12-08, 12:01
Βικυ να εισαστε καλα να το χαιροσαστε!!!! πολύ ωραίο και άνετο το σπίτι σας!
σαν 3 δικά μου (σε ένα) είναι!! πάντως χάρηκα! έχουμε και κάτι ίδιο!! το παιδικό φωτιστικό!!! :D

Φιλιώ και Ασημένια
24-12-08, 15:18
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Να στε καλά και μακάρι να πιάσουν οι ευχές σας για υγεία....
Το φτιάξαμε το '96 και τώρα θα πρέπει να "μικρύνουμε " το σαλόνι μας ΝΑΝΤΙΑ, για να φτιάξουμε ένα 3ο υπνοδωμάτιο για τον μεγάλο μας που του χρόνου θα πάει πρώτη, μιας που ο μικρός δεν τον αφήνει καθόλου σε ησυχία.
αααχχ κριμα.. παντως και πιο μικρο θα ειναι τελειο!! ..Μπραβο για τη διακοσμηση ειναι πολυ ζεστο και καλογουστο... (βαλε πιο μεγαλες φωτο... :wink: ) πολλα φιλακια.. :P

Φιλιώ και Ασημένια
24-12-08, 15:22
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τα καλά σας λόγια. Η αλήθεια είναι οτι έχω δει δεντράκια και σπιτάκια εδώ μέσα που δεν παίζονται. Το δικό μας ωχριά μπροστά τους. :D
Φιλιώ τέλειο το σπιτικό σας και ο στολισμός αλλά είπαμε οτι πιάνει το χεράκι σου γίνεται μάλαμα :wink:

ευχαριστωωω http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020114.gif
Ενα εχω να πω...δεν πας πισω ολα ειναι τελεια..σπιτι, στολισμος, παιδικο.. βαφτιση!!!

Afroditi D
24-12-08, 15:38
Βικάκι υπέροχο !!!
πάντα γεροί και πάντα να ζείτε ευτυχισμένες μόνο στιγμές !!! :D

ΒΙΚΥ
24-12-08, 18:32
Βικυ να εισαστε καλα να το χαιροσαστε!!!! πολύ ωραίο και άνετο το σπίτι σας!
σαν 3 δικά μου (σε ένα) είναι!! πάντως χάρηκα! έχουμε και κάτι ίδιο!! το παιδικό φωτιστικό!!! :D

Mην ψαρώνεις :lol: :lol: :lol: Λόγω δουλειάς ξέρω πως να τραβάω φώτο σπίτια! Δεν είναι τόσο μεγάλο! :wink:

nikol28
24-12-08, 21:28
προσπαθησα να ανεβασω φοτο απο το δικο μου σπιτι, άντε να δω τι εκανα :roll:

πάντως αν φανεί η φοτο , σας ενημερώνω ότι είναι πριν κάνω την ανακαίνιση. θα βγάλω όμως φοτο και τώρα που είναι στολισμένο το σπίτι για να σας το δείξω

Υ.Γ. μια ακόμη ψωνάρα :lol:

http://i375.photobucket.com/albums/oo192/primavera_29/011-1.jpg

nikol28
24-12-08, 21:32
μη τρομάξετε απο το φάντασμα, ο άντρας μου είναι :lol:

http://i375.photobucket.com/albums/oo192/primavera_29/029.jpg

maryp
26-12-08, 16:20
http://dl.glitter-graphics.net/pub/146/146581x2g1kaaing.jpg (http://www.glitter-graphics.com)

το σπίτι μας στολισμένο για τις γιορτές!

Rosangel
26-12-08, 16:31
http://dl.glitter-graphics.net/pub/146/146581x2g1kaaing.jpg (http://www.glitter-graphics.com)

Μαρη Maryp παλι ψεμματα λες στον κοσμο? :P :lol: :P :P

maria70
26-12-08, 16:41
μανα μου το δικο μου σπιτι εβαλες??????σαν δεν ντρεπεσαι...... :lol:
roseangel χρονια πολλα κοπελα μου...σε χασαμε :D

maryp
26-12-08, 16:43
μανα μου το δικο μου σπιτι εβαλες??????σαν δεν ντρεπεσαι...... :lol:

δίπλα δίπλα δεν είναι τα εξοχικά μας??? το ξέχασες??? άιντε άιντεεεεεεεεεε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Rosangel
26-12-08, 16:48

Χρονια πολλα με υγεια,αγαπη,τυχη και ευτυχια!!!

fysalida
26-12-08, 18:04
Βρε mary μήπως τοπαρακάνατε με τον στολισμό;;; :lol: :lol: :lol: :lol:

nikol28
26-12-08, 18:45
να το εκ μιας όψεως στολισμενο μου σαλόνι

http://i375.photobucket.com/albums/oo192/primavera_29/5686289.jpg

[img]http://i375.photobucket.com/albums/oo192/primavera_29/5686290.jpg

angela
26-12-08, 21:40

ούτε κουρτίνες????

daffy ΜΕ ΥΙΟΘΕΤΕΙΣ ;;;;;;;;;
:shock: :shock: :shock: :shock: ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΠΙΤΙ !!!!

gerakina
26-12-08, 23:53
maryp αυτό δεν είναι σπίτι κούκλα μου
μαγαζί με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό είναι! :D

ssttaa
27-12-08, 00:45
maryp έχω μια απορία : Στο σπίτι σου γεννήθηκε ο Χριστούλης ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Afroditi D
27-12-08, 00:51

με τόσα φωτάκια που έβαλε ο άνθρωπος έξω στο κρύο στο αγιάζι ...πως να μην πάθει πνευμονία ;;;;;;;
καλά δεν ντρέπεσαι να τον ξεκάνεις θέλεις ε ;;;; :lol:
(περαστικά σας :( )

πάντως κάνει φοβερή δουλειά ! μπράβο του ... Next year ελάτε να βάλετε και σε εμας φωτάκια ... :P

maryp
27-12-08, 11:00
εγώ να τον ξεκάνω??? ΕΓΩ????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(παιδιά δεν είναι το σπίτι μας αυτό ε? να εξηγούμεθα!)

maria70
27-12-08, 17:26
μανα μου και γω το ειδα...για σενα λεει η Αφροδιτη....κατι ξερει,κατι ξερει :roll: :lol:

Φιλιώ και Ασημένια
28-12-08, 19:38
http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06453.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06450.jpg http://i520.photobucket.com/albums/w321/FILIOASIMENIA/DSC06451.jpg
πριν λιγο εβαλα και αυτα τα φωτακια στο μπουφε πως σας φαινονται;;;
φαινονται και τα ποδαρακια του αντρουλη μου βλεπει τηλεοραση... χιχι

Aggeloudia
28-12-08, 23:16
Στόχω ξαναπεί και θα στο ξαναπώ...
ΕΙΣΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΗ...Το ξέρω πως αυτό που εκανες δεν ειναι και η ανακάλυψη του πλανήτη ΑΡΗ αλλά και μόνο που το σκεφτηκες ειναι πολλά.
Δειχνει ΤΕΛΕΙΟ...Μπράβο!!!!!!!!!!

fysalida
29-12-08, 09:16
αχ βρε Φιλιώ..σαν να πέρασε μια νεραίδα και να ακούμπησε το σπιτάκι σου με το ραβδάκι της και να το έκανε μαγικό..
μπράβο σου!

Φιλιώ και Ασημένια
29-12-08, 14:54
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.. πολύ πολύ!! Ειναι αληθεια..μια νεραιδουλα πέρασε απο το σπιτάκι μου και μου έφερε πολύ έμπνευση να κάνω όμορφα πράγματα... :wink:

Γιωτούλα
04-01-09, 19:48
φιλιώ για άλλη μια φορά συγχαρητήρια!!!!
μόλις τα καταφέρω θα ανεβάσω κι εγώ ....γιατί έχω εδώ και πόση ώρα και παιδεύομαι αλλά δεν μου βγαίνουν όπως τις θέλω...
εις το επανειδήν!!!!

Jen.
04-01-09, 21:04
Εδώ θα βρείτε ένα δείγμα από το... τεράστιο σαλόνι μας :lol: :lol:
http://server6.theimagehosting.com/image.php?img=HomeLounge.swf&album=36208&fullsize=1
Είναι προσωρινό το φτωχικό μας και ελπίζουμε σε κανένα χρόνο να είμαστε σε κάποιο μεγαλύτερο δικό μας. :)

myrto
04-01-09, 22:28
Jen., πολύ όμορφο και φρέσκο το σπίτι σου!!!

νούφαρο
05-01-09, 00:46
Jen πολύ ωραίο το σπιτικό σας, πολύ ξεκούραστο και ανέμελο :D
(Λατρεύω τα σπίτια αλά IKEA)

anthula
05-01-09, 00:54
Jen. μπορεί να το λες εσύ μικρό αλλά είναι πολύ όμορφο και ζεστό.
Παρ΄όλα αυτά να σου ευχηθώ αφού το θες το 2009 να πάτε σε μεγαλύτερο δικό σας σπίτι.

mpimpi
05-01-09, 01:10
ναι ρε jen εμενα μαρεσε πολυ!!!καλα το λαχανι χρωμα ειναι ολα τα λεφτα. αχ πολυ μετανιωσα που πηρα μπορντω σαλονι!!! βαρεθηκα τα χρωματα του σπιτιου μου απο τωρα. εχει ενα χρονο που μπηκαμε. αλλα ειναι τελικα κουραστικα τα χρωματα....αναθεμα την ωρα που τα διαλεξα η ξανθια!!!! αλλα αυτο το λαχανι στο σπιτακι ειναι πολυ ομορφο. σε ηρεμει. ευχομε να μπεις σε ενα καινουργιο σπιτι οπως θελεις συντομα αλλα μην αλλαξεισ το στυλ σου. ειναι πολυ ομορφο!!!!!

Jen.
05-01-09, 01:41
Σας ευχαριστώ κορίτσια για τα καλα σας λόγια! Και σε νέο σπίτι με τα ίδια έπιπλα μας βλέπω να πηγαίνουμε όταν έρθει η ώρα τουλάχιστον ώσπου να μεγαλώσουν το/τα παιδι(ά) λιγάκι...
Νούφαρο το σπίτι μας είναι όντως το σπίτι ικεα! :lol: Μας αρέσει και μας το στυλ και οι τιμές του :wink:
Μόνο στο δωμάτιο του μπέμπη είπαμε να πρωτοτυπήσουμε... :roll:

Γιωτούλα
05-01-09, 10:13
Να και το δικό μας σπιτάκι
(όσο είναι ακόμα δικό μας γιατί το πουλάμε :) )
που επίσης είναι τα περισσότερα από τα ΙΚΕΑ!!!

http://s301.photobucket.com/albums/nn57/giotafr/th_DSC00344.jpg (http://s301.photobucket.com/albums/nn57/giotafr/?action=view&current=8f13b04c.pbw)
(πατήστε επάνω για να δείτε το slideshow)

yls
05-01-09, 10:23
Jen & Γιωτούλα είναι πολύ ωραία τα ΙΚΕΑ σπίτια σας! :)

elias-christina
05-01-09, 11:22
Κοριτσια με τα ικεοσπιτακια... συγχαρητηρια!
Πολυ πολυ ομορφα τα σπιτια σας, με ενθουσιασαν!
Μπραβο μπραβο κ παλι μπραβο!

natasa31
05-01-09, 11:31
jen σου ευχομαι να πας σε μεγαλύτερο σπιτι απλα για να ειστε πιο άνετα. Οσο για τα έπιπλα (εκτος του οτι είναι πανεμορφα) δεν εχουν και καμια σημασια πιστεψε με...Σου το λέω διότι έχω προσωπικη εμπειρια. Πριν 5 χρονια ανακαινησα το σπίτιμου και πηρα μέσα τα καλα καλυτερα. Σκεψου μονο για κουρτινες πριν 5 χρονια 3000 ευρω. Στο ενδιαμεσο χρειάστηκε να ζήσω 2 χρονια στην Αθηνα όπου το σπιτάκι εκεί το επίπλωσα απο τα ΙΚΕΑ. Να ηξερες πόσο μου λειεπει τωρα... και πόσο ανουσιο μου φαινεται που έχω δωσει τοσο χρημα εδω μέσα που σιγουρα θα μπορουσα να το έχω χρησιμοποιησει αλλου... Γι αυτο σου λέω ταεπιπλακια σου ειναι μια χαρα. Εσει να ειστε καλα.

melina_m
10-01-09, 19:56
Η κουζίνα μου .......desing by melina ......:lol:

http://img233.imageshack.us/img233/7297/10012009137tm9.jpg (http://imageshack.us)

http://img216.imageshack.us/img216/6947/10012009139ii9.jpg (http://imageshack.us)

http://img150.imageshack.us/img150/1479/10012009140yy4.jpg (http://imageshack.us)

http://img239.imageshack.us/img239/5188/10012009141wq6.jpg (http://imageshack.us)

σε αναμονή το υπόλοιπο σπίτι..... :lol: :lol:

elias-christina
11-01-09, 15:47
Μ'αρεσει!!!! :lol:

νούφαρο
11-01-09, 18:32
Μ'αρεσει!!!! :lol:

melina_m κι εμένα :!: :!: :!:

fistikaki
11-01-09, 18:36
εγω κοριτσια δε βαζω φωτο απο το σπιτι μου γιατι ειναι πανβρωμικο!!! εχει ρουχα που στεγνωνουν στα καλοριφερ, μωρουδιακα καλτσακια σκορπισμενα παντου, μια αραχνη κανει σκεητ στα φωτιστικα και στη κουζινα κανει κρατς κρατς κατω, γιατι επεσε ζαχαρη...

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
11-01-09, 22:01
στη κουζινα κανει κρατς κρατς κατω, γιατι επεσε ζαχαρη...

κι εμενα.μια φορα δεν εχει κανει καφε ο αντρουλης μου
και να μην ριξει της ζαχαρες παντου. :x :x :x

alcyon
11-01-09, 22:20
εγω κοριτσια δε βαζω φωτο απο το σπιτι μου γιατι ειναι πανβρωμικο!!! εχει ρουχα που στεγνωνουν στα καλοριφερ, μωρουδιακα καλτσακια σκορπισμενα παντου, μια αραχνη κανει σκεητ στα φωτιστικα και στη κουζινα κανει κρατς κρατς κατω, γιατι επεσε ζαχαρη...

Το σπίτι μου περιγράφεις;! :lol:
Μόνο που ... τα ρούχα δε χωράνε στα καλοριφέρ πια και έχω 3 απλώστρες δίπλα στο τζάκι (εμείς είμαστε κάπου κάτω από τις απλώστρες γιατί πόσο να 'ναι και το σαλόνι; Γήπεδο πάντως δεν είναι).
Οι αράχνες είναι 3. (Οι δύο στα φωτιστικά και η τρίτη στο διάδρομο -αν και σήμερα νομίζω ο σύζυγος έκανε έξωση σε αυτή του διαδρόμου).
Και το κρατς-κρατς είναι από μανέστρα και ρύζι που έριξαν τα παιδιά γιατί τάιζαν τα μωρά τους(=τις κούκλες τους).

Επιπλέον έχω χαλί από χαρτοπετσέτες (αφού το έστρωσαν για γιορτινή πινελιά) και μέχρι πριν λίγες μέρες είχαν τυλίξει τα πάντα με ένα κουβάρι σπάγγο που βρήκαν τυχαία. Επιτέλους τον ξέμπλεξα!!

Elefteriaki
11-01-09, 23:00
εβγαλα και γω το καημενο φωτο να σας στειλω
αλλα καθοτι ασχετη με κομπιουτερ
δεν ξερω να τις στειλω
οταν μαθω θα δειτε
το μικρο, αλλα ζεστο μας σπιτι[/img]

nea mamaka
12-01-09, 08:45
http://i307.photobucket.com/albums/nn299/nea_mamaka/196.jpg

Το δικό μας σαλόνι την ημέρα που στολίζαμε!
Ενα μπάχαλο επικρατεί αλλά είπαμε ............ παιδί και τακτοποιημένο σπίτι είναι δύσκολο πράγμα!!!!!!!!

christiana08
12-01-09, 08:52
Υπεροχο το σπιτι σου nea mamaka,μπραβο.Και μην ανησυχεις για την ακαταστασια,αν και εγω μια χαρα το βλεπω.Σε γονεις μιλας,ξερουμε πως ειναι.

anthie g
12-01-09, 09:07
nea mamaka φοβερό το σπίτι σου. Ετσι είναι η ακαταστασία σας? Ε τότε πρέπει να δείς την δικιά μας.

nea mamaka
12-01-09, 09:18
Βρε έχω κλέισει τα φώτα και για αυτό δεν φαίνονται όλα!
Αν πάτε απο την άλλη πλευρά θα δείτε όλα τα παιχνίδια της Φέλιας πάνω στους καναπέδες και πίσω από τον μεγάλο καναπέ είναι το χαλί της Φέλιας μαζί με όλον τον παιχνιδόκοσμο!!!!!

elias-christina
12-01-09, 09:20
Εμενα μ'αρεσει με τρελα!

Δεν βλεπω ακαταστασιες, η ζεστασια του σαλονιου σας την εξαφανιζει! :wink: :lol:

nea mamaka
12-01-09, 09:28
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!
Μου αρέσουν πολύ πολύ τα δικά σας σπιτάκια και δίσταζα να βάλω το δικό μας! Δεν είναι τίποτα το φοβερό αλλά προσπαθώ να το έχω "ζεστό" και "φιλόξενο" για όλους και κυρίως για την μικρή μας πριγκίππισα!

ELENA1974
12-01-09, 12:12
ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΚΑΤΑΣΤΑΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΕς ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

alcyon
12-01-09, 13:56
Ενα μπάχαλο επικρατεί αλλά είπαμε ............ παιδί και τακτοποιημένο σπίτι είναι δύσκολο πράγμα!!!!!!!!

Το δικό σου ... είναι τακτοποιημένο σπίτι! :wink:

Μπάχαλο είναι το παρακάτω. Το σαλόνι που περιέγραψα δε το βάζω... αλλά μπορείτε να "πάρετε μάτι" το παιδικό μετά από 2 ώρες που χόρευαν 3 παιδιά κάτω των τριών ετών.

http://img171.imageshack.us/img171/8083/dscn1507hm5.jpg
http://img443.imageshack.us/img443/3152/dscn1508kl8.jpg

nea mamaka
12-01-09, 13:58
Παναγιά μου........
Μου έρχεται το εγκεφαλικό...............

alcyon
12-01-09, 13:59
Ααα για να τα λέμε και όλα.... πριν το βραδινό ύπνο βάζω όλα τα παιδιά και τα μαζεύουν όλα. Εγώ μόνο επιτηρώ! Το κάνουν κουκλί! Κι έτσι τους επιτρέπω όταν θέλουν να το "γκρεμίζουν", αφού μετά το μαζεύουν. :wink: :D

maryp
12-01-09, 14:02
Παναγιά μου........
Μου έρχεται το εγκεφαλικό...............

το βράδυ πριν μαζέψουν οι δικοί μου το δωμάτιό τους, θα τραβήξω κι εγώ φωτό! Εκεί να δεις: σπαθιά playmobil, ιππότες, πειρατές, βενζινάδες, ταχυδρόμοι, μονομάχοι, Ρωμαίοι playmobil με ΟΛΑ τους τα αξεσουάρ....

fysalida
12-01-09, 14:03
μαιρούλα σε κάστρο μένετε;;;; :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
12-01-09, 14:04
melina_m σούπερ η κουζίνα! ωραίος κι ο γωνιακός νεροχύτης!!
αλήθεια αυτό το προστατευτικό που έχεις στην ηλεκτρική κουζίνα πού το βρήκες; :roll:

nea mamaka πολύ ζεστό το σαλόνι σου!

alcyon 1ον είσαι τυχερή που τα μαζευουν!
2ον δε φρίκαρα! έχω δει πολλά τέτοια! αλλά να σου πωωωω; εγώ τα χαίρομαι! είναι δωμάτια γεμάτα ζωντάνια! να φωνάζουν πως εκεί μέσα υπάρχουν παιδιά!! :D

nea mamaka
12-01-09, 14:05
Ωχ μεγαλώνει και η δικιά μου και θα βγούνε οι barbie παγανιά!

Christie
12-01-09, 14:05
Ααα για να τα λέμε και όλα.... πριν το βραδινό ύπνο βάζω όλα τα παιδιά και τα μαζεύουν όλα. Εγώ μόνο επιτηρώ! Το κάνουν κουκλί! Κι έτσι τους επιτρέπω όταν θέλουν να το "γκρεμίζουν", αφού μετά το μαζεύουν. :wink: :D

Σοβαρα μιλας, μαζευουν τα παιχνιδια τους?? Γιατι εγω τη δικη μου δεν εχω κατορθωσει να την πεισω με τιποτα :cry: :cry: ... Μαλλον κληρονομησε το γονιδιο απο τον πατερα της :oops: :oops:

alcyon
12-01-09, 14:07
Ναιιι βάλτε φώτο από τα σπίτια... όπως τα "διακοσμούν" τα παιδιά μας !! Αυτά που μας φέρνουν στα πρόθυρα εγκεφαλικού.... :lol:
Αφού όταν τα ακούω να γελάνε μέσα από το δωμάτιό τους με κλειστή πόρτα.... δεν τολμάω να την ανοίξω! Λέω... αφού θα σοκαριστώ... άστο για αργότερα! :lol: :lol: :lol: :lol:

nea mamaka
12-01-09, 14:10
Τεσσερα παιδάκια στο σπίτι;
Μπράβο σου!
Να σου ζήσουν και με το καλό και η νέα άφιξη!
Πρέπει να έχεις αποκτήσει πολύ υπομονή πάντως!

maryp
12-01-09, 14:14

αχ φυσαλίδα μου! μάλλον στην αντιπροσωπεία της playmobil μένουμε!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nea mamaka
12-01-09, 14:15

αχ φυσαλίδα μου! μάλλον στην αντιπροσωπεία της playmobil μένουμε!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αχ τι ωραία που είναι τα playmobil!
Ξετρελαίνομαι ακόμα και τώρα που εχω γινει γαιδουρα!

alcyon
12-01-09, 14:16
Σοβαρα μιλας, μαζευουν τα παιχνιδια τους?? Γιατι εγω τη δικη μου δεν εχω κατορθωσει να την πεισω με τιποτα :cry: :cry: ... Μαλλον κληρονομησε το γονιδιο απο τον πατερα της :oops: :oops:

Τους εξηγούσα για καιρό πως τα παιχνίδια για να τα έχουμε και να τα παίζουμε πρέπει να μπορούμε να τα βρούμε. Έτσι τα βάζουμε στα κουτιά τους.

Αν δεν έπιανε αυτό (που στην αρχή ήταν δύσκολο να το καταλάβουν), τα άφηνα 1-2 μέρες έτσι όπως στη φώτο. Φυσικά τα πατάγανε κατά λάθος, χτυπούσαν, πονάγανε, κλαίγανε... κι έτσι τους λέω "αυτό που σε πόνεσε βάλ'το στη θέση του για να μη σε ξαναπονέσει". Αυτό πιάνει!!! :D

Και αν αρνούνται καμιά φορά να το κάνουν... υπάρχει και η τιμωρία του... παιχνιδιού. Πηγαίνει σε εμφανές μέρος αλλά δεν κατεβαίνει για παιχνίδι έως το τέλος της ημέρας. Τότε για να "βγει από την τιμωρία" πρέπει να το πάρουν και να το πάνε στη θέση του.

Ρουτίνα: Μάζεμα παιχνιδιών κάθε βράδυ πριν τον ύπνο. Γίνεται συνήθεια και κάθε μέρα ευκολότερο.

fysalida
12-01-09, 14:17
ωχ τώρα είδα την υπογραφή σου alcyon!!!Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και με το καλό το νέο μέλος!!Μπράβο σου που τα έχεις μάθει να μαζευουν τον χώρο τους μετα το παιχνίδι...εμείς μόνο οταν κοιμηθεί καταφέρνουμε να έχουμε εναν όμορφο χώρο...την αφήνουμε να δράσει μωρε..κλεισμένη τόσες ώρες σε ένα διαμέρισμα είναι η ψυχούλα μου!!!!
nea mamaka ωραίος ο χωρος σου, ζεστός και χουχουλιάρικος!!!

maryp
12-01-09, 14:17
Αχ τι ωραία που είναι τα playmobil!
Ξετρελαίνομαι ακόμα και τώρα που εχω γινει γαιδουρα!

για να σε δω σε 4 χρόνια! Αν θα σου αρέσουν το ίδιο.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (λέω 4 για να έχετε στοκάρει κι εσείς όοοοοοοοοτι κυκλοφορεί σε κουκλόσπιτο μαζί με τα οικοπεδάκια!) :lol: :lol: :lol: :lol:

nea mamaka
12-01-09, 14:20
Να σου πω!
Προτιμώ αυτά τα παιχνίδια περισσότερο απο κάτι άλλες μ%(@Υ&% που το μόνο που διδάσκουν στα παιδιά είναι η βία!
Δεν με πειράζει καθόλου να γεμίσει το σπίτι ...... αρκεί να με αφήνει να παίζω και εγώ!

maryp
12-01-09, 14:25
συμφωνώ ως προς αυτό! αλλά ειναι απίστευτα ΠΟΛΛΑ! ΠΟΛΛΑ!!!!!! και χρειάζονται ολα! Να πεις δλδ ότι π.χ. σήμερα θα κρύψω/πετάξω/χαρίσω/ΕΞΑΦΑΝΙΣΩ το τάδε... δεν παίζει, γιατί χαλάει όλο το σετ μετά... άσε που τα θυμούνται και τα ζητάνε κιόλας...

Christie
12-01-09, 14:27
Χτες κοιταζε ο αντρας μου το δωματιο της μικρης και μου λεει "Ενα σωρο πραγματα εχει εδω μεσα!"... Ειναι και η κουνια ακομη στη θεση της συν ενα μονο κρεβατι και εχει "μπουκωσει" λιγο ο χωρος...

Ενα σωρο παιχνιδια εχουν παντςω και με τιποτα δεν παιζουν :? :?

micnat
12-01-09, 14:27
χεχεχεεε θα σας βάλω κι εγώ μια φωτό όταν ο Ωρίων άνοιξε το φερμουάρ από ένα πουφ και γέμισε το δωμάτιο του φελιζόλ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κατά τ'άλλα, κι εγώ προσπαθώ να τα μάθω να μαζεύουν λίγο, αλλά πώς γίνεται να μπορούν να τα σκορπάνε όλα και μόλις πω τώρα ας μαζέψουμε ξαφνικά λένε "δεν μπορώ μόνος/μόνη μου"... Μα αφού μόνα σας τα σκορπίσατε :lol: :lol:

Και αν πάρω κανένα παιχνίδι και το βάλω ψηλά όπως λέει η alcyon ξεφεύγουμε από τον σκοπό μας τελείως και ασχολούμαστε να παρακαλάμε και να κλαίμε για το πως θα κατεβάσουμε το παιχνίδι που είναι τιμωρία :lol:

Και το καλύτερο;; Αν τον παραζορίσω τον Ωρίωνα μου πετάει και το φοβερό "Καλά, υπηρέτης είμαι;;;;"

Υπάρχουν βέβαια και μέρες που συνεργάζονται, ας μην παραπονιέμαι :wink:

Και ναι, για να παίξουμε playmobil, πρέπει κι εμείς να αραδιάσουμε όλο το στόκ, δε γίνεται σήμερα να παίξουμε με το σπίτι και αύριο με τα οχήματα, ή για να παίξουμε lego πρέπει να αδειάσουμε όλο τον κουβά :lol: :lol: Ή όλα, ή τίποτα!!!!!!!