PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

DALIA
17-11-08, 11:19
Για να μην χαλάσουμε εντελώς το θέμα της αυριανής ας συνεχίσουμε εδώ το θέμα περί δημοσίων υπαλλήλων και τα παράπονα σας απ’αυτούς. Λοιπόν εμένα μου τι δίνει αφάνταστα το ότι είναι πάρα πολύ προκλητικοί και καθόλου ευγενικοί προς τον συνάνθρωπο. Σκάσε βρε ένα χαμόγελο και ας είναι και ψεύτικο, να σαι σίγουρος ότι ούτε αυτός που είναι απέναντι σου έχει καμιά όρεξη να σε βλέπει πρωί πρωί.
Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρεσεις.....Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά στην πλειοψηφία αυτών.

DALIA
17-11-08, 11:28
Για να μην χαλάσουμε εντελώς το θέμα της αυριανής ας συνεχίσουμε εδώ το θέμα περί δημοσίων υπαλλήλων και τα παράπονα σας απ’αυτούς. Λοιπόν εμένα μου τι δίνει αφάνταστα το ότι είναι πάρα πολύ προκλητικοί και καθόλου ευγενικοί προς τον συνάνθρωπο. Σκάσε βρε ένα χαμόγελο και ας είναι και ψεύτικο, να σαι σίγουρος ότι ούτε αυτός που είναι απέναντι σου δεν έχει καμιά όρεξη να σε βλέπει πρωί πρωί.
Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρεσεις.....Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά στην πλειοψηφία αυτών.

Ωχ sorry ηθελα να κανω μια μικρη διορθωση και εγινε ξαναδημοσιευση

micnat
17-11-08, 11:31
Κάτσε βρε dalia, εδώ μπαίνεις σε παπουτσάδικο/ρουχάδικο και σε κοιτάνε λες και θα τους πάρεις αυτά που φοράνε οι ίδιοι...

Γιατί αυτή η σταυροφορία κατά του Δημοσίου;;; Συμφωνώ πως υπάρχουν οι ευχάριστοι και οι αχώνευτοι όπως σε κάθε κλάδο...αλλά με στενοχωρεί αυτή η γενίκευση και οι ταμπέλες.

Συγνώμη...

DALIA
17-11-08, 11:45

Micnat ναι αλλα στο παπουτσαδικο αν σε αγριοκοιταξει καποιος την επομενη φορα που θα πας στο ιδιο παπουτσαδικο σιγουρα θα εχει παρει καποιος πιο χαμογελαστος τη θεση του. :wink:

baduz
17-11-08, 11:54
Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω!

Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη!
Κυρίως στον ιατρικό τομέα! Εάν δεν έχεις παράδες ... πέθανες!
Και μην αρχίσουμε ότι φταίει το Κράτος και τα λοιπά και τα λοιπά. Έχει την ευθύνη του και το Κράτος αλλά έχουμε και εμείς. Ο Δημόσιος υπάλληλος είναι εκεί για να υποστηρίζει (δουλεύοντας πάντα) όλους εμάς τους πολίτες. Εάν ήθελε να έχει το μισθό των ιδιωτικών υπάλληλων τότε δεν είχε παρά να μπει στον στίβο του ιδιωτικού τομέα. Δεν μπορείς βρε φίλε να τα έχεις όλα. Αλλά από την στιγμή που σε "πληρώνω" οφείλεις να είσαι εκεί και να με εξυπηρετείς και με χαμόγελο παρακαλώ!

Και να φανταστείς όλους αυτούς τους πληρώνουμε από την τσέπη μας!

Να πω βέβαια ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!

Nantia
17-11-08, 12:02
Bρε Νταλια μου τι θεμα ανοιξες μερα επετειου.... :D :D :D :D

Εμενα μου την δινει το γλυψιμο. Για να γινει η δουλεια σου πρεπει να πας με το χαμογελο, να μην εκνευριστεις, να εχεις στην τσεπη σου και ενα φακελακι (αχριαστο να ειναι), κανενα κουτι γλυκα ( να τους γλυκανουμε κιολας), και να εχεις πολυ μα πολυ υπομονη...................

marilia12
17-11-08, 12:09
Εάν ήθελε να έχει το μισθό των ιδιωτικών υπάλληλων τότε δεν είχε παρά να μπει στον στίβο του ιδιωτικού τομέα.
Οι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν μεγαλύτερο μισθό απο τον ιδιωτικο τομέα.
Οι περισσοτεροι στον ιδιωτικό αμοιβονται με τον βασικό.
Μονο μεγαλοστελέχη έχουν καλύτερες αποδοχές στον ιδιωτικό.

baduz
17-11-08, 12:17
Εάν ήθελε να έχει το μισθό των ιδιωτικών υπάλληλων τότε δεν είχε παρά να μπει στον στίβο του ιδιωτικού τομέα.
Οι περισσοτεροι στον ιδιωτικό αμοιβονται με τον βασικό.
Μονο μεγαλοστελέχη έχουν καλύτερες αποδοχές στον ιδιωτικό.

Δεν διαφωνώ μαζί σου!

Αλλά ορισμένοι δημόσιοι συγκρίνουν τις απολαβές τους με αυτές του ιδιωτικού τομέα!

Άσε μου την δίνει στα νεύρα!

Ναι μεν έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο (δεν ανησυχούν) για απολύση και αυτούς τους δίνει το δικαίωμα να φέρονται όπως λάχει όπως ξυπνήσουν βρε αδερφάκι μου και ο μήνας έχει 9....

DALIA
17-11-08, 12:25

Και ειναι οι μονοι που κανουν απεργια τις περισσοτερες φορες!!!

micnat
17-11-08, 12:27

Micnat ναι αλλα στο παπουτσαδικο αν σε αγριοκοιταξει καποιος την επομενη φορα που θα πας στο ιδιο παπουτσαδικο σιγουρα θα εχει παρει καποιος πιο χαμογελαστος τη θεση του. :wink:

Όχι αν είναι ο παπουτσάς... (οπότε μάλλον αλλάζεις παπουτσάδικο - να σε προλάβω)

Τέλος πάντων, το παράδειγμα το έγραψα για να πω πως η ευγένεια λείπει από τις συναναστροφές μας γενικότερα, και στο δρόμο να σε πατήσουν ένα συγνώμη δεν το λένε (ελπίζω να είναι πιο πετυχημένο το παράδειγμά μου) :wink:

Δεν έχει τύχει σε όλους να ταλαιπωρηθούν από ασφαλιστική;;; Ή από εταιρία τηλεφωνίας;;; Ιδιωτικότατες...

Είναι το attitude της εποχής μας ... Αυτά... :?

fotinip
17-11-08, 12:40
Ναι οι δημ. υπάλληλοι παίρνουν μεγαλύτερο μισθό....
Αλλά γιατί τα ισοπεδώνετε όλα??
Αντί να παλεύει ο ιδιωτικός υπάλληλος να πάρει κάτι παραπάνω, το θέμα του είναι αυτά που παίρνει ο δημ. υπάλληλος???
Δηλαδή δεν πρέπει να διεκδικούμε??πρέπει να πούμε ότι ο ιδ. υπάλληλος παίρνει λίγα, άρα και μεις δεν ζητάμε παραπάνω??
Οι αλλαγές πρέπει να γίνονται προς το καλύτερο και όχι προς το χειρότερο..Συμφωνώ ότι ο ιδ. υπάλληλος παίρνει λίγα, αλλά αυτό θα με εμποδίσει να διεκδικήσω αυτό που πιστεύω ότι δικαιούμαι???

Sam
17-11-08, 12:42
Το θέμα είναι απλό θα πρεπεί να γίνει άρση της μονιμότητας
των δημοσίων υπαλλήλων και να δεις ότι όλα θα στρώσουν δια μαγείας 8)

fotinip
17-11-08, 12:56
Συμφωνώ με την άρση της μονιμότητας..Κάποιοι δημ. υπάλληλοι έχουν ξεφύγει...

DALIA
17-11-08, 12:56

Αυτό ακριβώς!!!!
Μα ρε παιδια δεν μιλησε κανεις αν δικαιουντε οι δημοσιου αυτα που περνουν ή αν περνουν λιγα ή πολλά.Το θεμα ειναι τι υπηρεσιες προσφερουν.
Καλα κανουν και περνουν αυτα που περνουν.

fokion
17-11-08, 13:02
οσοι εχουν εμπειρια απο το Υπ. Συγκοινονιων ξερουν...... :wink: :wink:

Αντιθετα τα ΚΕΠ πανε πολυ καλα... ( αληθεια δεν ανοικουν στον ευρυτερο δημοσιο τομεα και αυτα???)

litsar
17-11-08, 13:18
Έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε... Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος και τα ξέρω από μέσα... Αλλά αυτή η συμπεριφορά είναι κυρίως των παλιότερων υπαλλήλων που από τα 20 χρόνια υπηρεσίας λένε ότι περιμένουν να βγουν στη σύνταξη...

Κλείνουν τις πόρτες στα γραφεία για να μην τους ενοχλεί ο πολίτης, μιλάν απότομα στα τηλέφωνα κτλ.

Τα νέα παιδιά όμως και όρεξη για δουλειά έχουν και ευγένεια...

Κι εγώ τσαντίζομαι όταν πάει ο πατέρας μου σε μια υπηρεσία και του λένε κάνε αυτή την αίτηση, και ο καημένος δεν ξέρει πολλά γράμματα και δεν μπορεί... λες και θα πάθουν τίποτα αν τον βοηθήσουν λίγο???

Εγώ βλέπω τους νέους συναδέρφους να έχουν πάρει όλη τη δουλειά πάνω τους και να προσπαθούν για το καλύτερο... Ελπίζω μέχρι να παλιώσουμε κι εμείς να μην αποχτήσουμε την ίδια νοοτροπία...

yogini
17-11-08, 13:31
Υπάρχουν κάποια θέματα με το δημόσιο και γιατί νοσεί τόσο....

- Υπάρχουν θέσεις εντελώς άχρηστες για να δικαιολογήσουν κάποιες προσλήψεις και υπάρχουν θέσεις που χρειάζονται και δεν βρισκονται οι πόροι!
-Μονιμότητα. Γιατι δεν το καταλαβαίνω; Εισαι άχρηστος, σπίτι σου! Με την υπάρχουσα κατάσταση οτι και να γινει ο δημόσιος απτόητος...σε βριζει, δεν κάνει σωστά τη δουλειά του...εσυ δικιο δεν θα βρεις ποτέ!
-Αναξιοκρατία....στο μεγαλείο σου! Ποσα και ποσα δεν εχετε να προσθέσετε....
Πόσοι άξιοι άνθρωποι ειναι εκτός και πόσοι άχρηστοι εντός....ανθρωποι που έχουν ορεξη να δουλέψουν και να προσφέρουν τους τρώει η μαρμάγκα.

Δεν βαζω ταμπέλες σε ολους μιλάμε όμως δυστυχως για την πλειοψηφία.
Νοσοκομεία, δημοσιες υπηρεσίες, ΔΕΗ κτλ πιστευετε οτι δουλεύουν ρολόι;;;;;;
Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιον κλάδο που δουλευει σωστά στη χώρα μας και ειλικρινά δεν βρίσκω τίποτα!!!!
:roll:

Και η μητέρα μου ειναι σε δημόσιο νοσοκομείο και ειναι σουπερ, σκίζεται για τη δουλειά της...εχει όμως και κάτι συναδέλφους που ειναι το μυαλό τους μονο στη λουφα πάντα και χώνουν τους άλλους. Σε μια κλινική αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει γιατι η χοντροκώλα (έτσι τις λεει η μαμα μου
:D ) θα ειχε πάρει πόδι....και ο πατριός μου ειναι σε δήμο προϊστάμενος και μένουν σε ενα διαμερισμα 35ετίας ενώ ο προηγούμενος στη θέση του έβγαλε 3 εκατομμύρια ευρώ!!!!! Δεν ειναι τυχαία κάποια πράγματα!
Υπάρχουν και οι καλοί και ειναι αυτοί που λέμε όταν γινεται η δουλειά μας "καλα δεν το πιστεύω πως ξεμπέρδεψα έτσι" αλλα χάνονται μέσα στο χάος ρε γμτ.
Και τους πληρώνουμε και τη δουλειά μας δεν κάνουμε.
Αστυνομία...αισθάνεται κανείς σας ασφαλής;
Παιδεία....δεν θα θέλατε κάτι ακόμα καλύτερο για τα παιδία σας;
Υγεία....ποσες γεννάμε σε δημόσιο άραγε;
Δικαιοσύνη....ολα τα λαμόγια έξω και μονο μερικοί πρεζάκηδες στη στενη
ο κατάλογος ατελειωτος!

Όσοι είστε δημόσιοι υπάλληλοι και κάνετε καλά τη δουλειά σας να ειστε περήφανοι αλλα γιατι απορείτε που ειμαστε δυσαρεστημένοι βρε παιδιά; Ο ενας καλός μέσα στους 10 χάνεται...φυσικό δεν είναι;

Επίσης....οσοι είστε δημόσιοι υπάλληλοι και νομίζετε οτι κάνετε σωστά τη δουλειά σας, ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

DALIA
17-11-08, 13:38
Αντε yogini και ελεγα θα το προλαβει το θεματακι ή θα μας γεννησει?

micnat
17-11-08, 13:46
Επίσης....οσοι είστε δημόσιοι υπάλληλοι και νομίζετε οτι κάνετε σωστά τη δουλειά σας, ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

peony
17-11-08, 13:47

Noμίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η άρση της μονιμότητας είναι ο μόνος τρόπος για να φτιάξουν τα πράγματα στο δημόσιο τομέα... Αλλά: (α) αμφιβάλλω αν θα βρεθεί ποτέ καμιά κυβέρνηση να το τολμήσει και (β) εάν ποτέ γίνει, είμαι σίγουρη ότι οι υπάλληλοι θα αλλάζουν κάθε 4 χρόνια, άσχετα με την απόδοσή τους, οπότε πάλι στα ίδια θα γυρίζαμε.

fotinip
17-11-08, 14:55

Εγώ έχω άδεια ανατροφής!!!!!
Εντάξει??? :D :D :D

ELENA1974
17-11-08, 18:14
θα μιλησω και απο τις δυο πλευρες. Ειμαι δημοσιος υπαλλξλος και στην υπηρεσια μου ισχυει αυτο που ειπε η ευαγγελια ραπτη. Οι παλιοτεροι ειναι ο ορισμος του καρεκλοκενταυρου ενω τα νεα παιδια ακριβως το αντιθετο. Το ιδιο βλεπω και σε ολες τις υπηρεσιες που πηγαινω σαν πολιτης να εξυπηρετηθω. Οσο για μενα επειδη εχω δει για 10 χρονια τη "γλυκα" του ιδιωτικου τομεα απο "ευγνωμοσυνη " και μονο για την καλη μου τυχη προσπαθω να ειμαι οσο γινεται πιο εξυπηρετικη αλλα να ξερετε οτι πολλες φορες τα χερια του υπαλληλου ειναι δεμενα από νομους και προισταμενους.
Οσο για τους μισθους δεν παιρνουμε περισσοτερα χρηματα από τους ιδιωτικους (εκτος εξερεσεων) αλλα η μονιμοτητα ειναι μεγαλη ανακουφιση στις μερες που περναμε. Δικοπο μαχαιρι ομως με την εννοια οτι αν δεν ψαχνεσαι απο μονος σου ειναι πολυ σοβαρο το ενδεχομενο να πεσεις σε τελμα.
Και βεβεαι δεν συζηταω το προνομιο τπυ να κατσω με το μωρακι μου στο σπιτι μεχρι να γινει ενος ετους.

ΡΟΥΛΑ
17-11-08, 20:36
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την yogini, να σας πω σκηνικό το πιο πρόσφατο που μπορω να θυμηθώ μόλις έχω γεννήσει και παω στο ΙΚΑ αναγκαστικά με το μωρό, γιατι δεν είχα που να το αφήσω, για να παρω κάποιο επίδομα δεν θυμαμαι ποιο.... το μωρό ήταν 20 ημερών περίπου, μπαίνω σε ένα γραφείο για να μου υπογράψουν τα σχετικά χαρτιά.... η κυρία υπάλληλος και δεν ήταν μεγάλη σε ηλικία περίπου στην δική μου ηλικία, κάπνισε κανονικότατα και δεν σεβάστηκε καν το μωρό.... από όσο ξέρω το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες σωστα?? εγω αν καπνίσω στην εταιρία που δουλεύω (ιδιωτική) θα μου δείξουν την πόρτα εξόδου!!!!!! Και ρωτάω με ποιο δικαίωμα αυτή η κυρία παίζει με την υγεία του παιδιου μου και άλλων ανθρωπων που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στον χώρο και κυρίως ηλικιωμένων!!!!! Και φυσικά ότι κι αν της ειπα απλά απο το ένα αυτί μπήκε απο το αλλλο βγήκε!!!!!! Γιατί να φοβηθεί κάτι αφου κανείς δεν μπορεί να την πειράξει!!!!!!

Ursa Major
17-11-08, 20:46
Noμίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η άρση της μονιμότητας είναι ο μόνος τρόπος για να φτιάξουν τα πράγματα στο δημόσιο τομέα...

Εμένα μη με μετράτε στο "όλοι".
Η άρση της μονιμότητας μέσα σ'αυτό το πολιτικό σύστημα, θα μετατρέψει τους δημοσίους υπαλλήλους σε ακόμα πιο φτηνή εκλογική πελατεία εκβιαζόμενων εργαζομένων.
Να αναφέρω την ιστορία της Πλατείας Κλαυθμώνος;

Αν λειτουργήσουν σωστά οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, όλοι μπορούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

DaF
17-11-08, 20:58
Διαφωνώ κάθετα με την άρση μονιμότητας. Στο δημόσιο δουλεύουν με stage και συμβάσεις, στο δημόσιο σχολείο ωρομίσθιοι καθηγητές και αναπληρωτές...όλοι αυτοί δεν είναι μόνιμοι...είναι κακοπληρωμένοι, ανασφάλιστοι ή κακοασφαλισμένοι και σε αρκετές περιπτώσεις ακαλλιέργητοι άνθρωποι...είδατε καμία βελτίωση;;

για να δουλέψεις σε stage και ωρομίσθιος στην πρόσθετη διδακτική στήριξη θες μέσον ..από τα καλά...δεν είδα πουθενά κανένα καλύτερο αποτέλεσμα...

στην υπηρεσία του συντρόφου μου (που είναι Δ.Υ. διορισμένος μέσω ασεπ) μπαινοβγαίνουν διάφοροι με stage...δεν έρχονται ποτέ την ώρα τους...είναι αγενείς...φεύγουν όποτε τους καπνίσει...κι αν τους πει κανείς κάτι, λένε : εσύ πληρώνεσαι, εγώ παίρνω ψίχουλα, οπότε σιγά μη δουλέψω...

συνεχή εκπαίδευση χρειάζονται οι δημόσιοι υπάλληλοι...αύξηση των κινήτρων...αξιολόγηση σε κάποιες περιπτώσεις...ποινές και ελεγκτικούς μηχανισμούς σε περιπτώσεις μη συμμόρφωσης...αν λειτουργούσαν όλα αυτά δεν νομίζω ότι θα υπήρχε πρόβλημα.

yogini
17-11-08, 21:09
Καλα αυτα τα προγράμματα stage ειναι ο νεος εξευτελισμός του εργαζόμενου!
Δεν ξέρω καν αν εχουν ασφάλεια και ο μισθός ειναι στα τάρταρα!
Πως να δουλεψει ο άλλος οταν του δίνεις 400 ευρω και του λες να ειναι και υποχρεωμένος;;;; Δεν θα σε γράψει στα τετοια του;;; Λογικό ειναι...και πανε να κάνουν τις εν λογω συμβάσεις και συνηθέστερες που ειναι εξαιρετικά επικίνδυνο :!:

peony
17-11-08, 21:16
Η άρση της μονιμότητας μέσα σ'αυτό το πολιτικό σύστημα, θα μετατρέψει τους δημοσίους υπαλλήλους σε ακόμα πιο φτηνή εκλογική πελατεία εκβιαζόμενων εργαζομένων.

Αν λειτουργήσουν σωστά οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, όλοι μπορούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Συμφωνώ ότι με την άρση της μονιμότητας οι δημόσιοι υπάλληλοι θα γίνονταν πολύ πιο ευάλωτοι πριν από αλλά και μετά τις εκλογές... Αλλά ως ανιστόρητη, δεν την ξέρω την ιστορία της Πλατείας, τι συνέβη εκεί;
Άσε που δεν έχω ακούσει ποτέ ελεγκτικό μηχανισμό να λειτουργεί - όσοι έχετε υπόψιν παραδείγματα, πληζ διαφωτίστε με - εκτός από το Συνήγορο του Πολίτη, αν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις ως τέτοιο.

Ursa Major
17-11-08, 21:21
δεν την ξέρω την ιστορία της Πλατείας, τι συνέβη εκεί;

"Γιατί τη λένε... πλατεία Κλαυθμώνος
Στο αρχικό σχέδιο της πόλης μας, η πλατεία ήταν σχετικά εξοχική και λεγόταν πλατεία Νομισματοκοπείου, μια και δω βρισκόταν το σχετικό ίδρυμα. Επειδή όμως αργότερα ήρθε δω και το υπουργείο Εσωτερικών, αρμόδιο για τις προσλήψεις και απολύσεις των δημοσίων υπαλλήλων (δεν υπήρχε τότε η μονιμότητα!), στα γύρω καφενεία μαζεύονταν και κ λ α ί γ α ν ε οι εκάστοτε απολυμένοι, περιμένοντας να ξαναδιοριστούν από μια επόμενη κυβέρνηση. Πολλοί το παρατήρησαν, όμως «πλατεία κλαυθμώνος» (ο κλαυθμών του κλαυθμώνος = το κλάμα) την αποκάλεσε σκωπτικά ο μέγας αθηναιολόγος Δημήτριος Καμπούρογλου, στην «Εστία» και γύρω στα 1880, αν θυμάμαι καλά. Αυτό ήταν: δημοσιογραφικώ δικαίω, το κ της λέξης έγινε κεφαλαίο και η μετονομασία συντελέστηκε σε «πλατεία Κλαυθμώνος».

Απο το Athens Voice που βρήκα πρόχειρο.

peony
17-11-08, 21:25
Μερσί, Ursa :D

Jen.
18-11-08, 00:46
Noμίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η άρση της μονιμότητας είναι ο μόνος τρόπος για να φτιάξουν τα πράγματα στο δημόσιο τομέα...

Εμένα μη με μετράτε στο "όλοι".

Ursa είσαι στο μυαλό μου. Με εκφράζεις!

Και εγώ όταν διορίστηκα φρίκαρα με καταστάσεις και ήμουν υπέρ της άρσης αλλά μετά που είδα πόσο κομματικοποιημένα είναι όλα εκεί μέσα τρόμαξα! Αν αρθεί η μονιμότητα και δεν έχω μπλε ή πράσινο μπάρμπα, τζάμπα τα πτυχία μου και οι διαδικασίες του ΑΣΕΠ, με βλέπω στο δρόμο! :roll: Οπότε συμφωνώ ότι δεν είναι η λύση αυτή.

Αυτό που νομίζω ότι ίσως ήταν καλό (αλλά πολύ ριζοσπαστικό) είναι να μπει με κάποιο τρόπο, έστω ίσως εν μέρει, ιδιωτικό management σε κάποιες υπηρεσίες...αλλά σε όσους το λέω με κοιτάν σαν U.F.O! :roll:

litsar
18-11-08, 08:51
Γιατί είμαστε τέτοια ώρα στο forum??? Γιατί τώρα έχει ησυχία και ξελαμπικάρουμε λίγο... Μετά σκύβουμε το κεφάλι και τρέχουμε!!!

όλοι οι παλιοί έχουν μπεί στο δημόσιο με πολιτικό μέσο. και αυτό χρησιμοποιούν για να μπουν σε αμοιβόμενες επιτροπές, για να έχουν εύκολο αντικείμενο, για να κάθονται, για να .... Επίσης περιμένουν πότε θα γίνουν εκλογές για να αλλάξει η κατάσταση... κάθε φορά αυτό γίνεται...

οπότε αν γίνει άρση της μονιμότητας θα πάει το ρουσφέτι σύννεφο!!! θα γίνουν όλοι όπως τα παιδιά με τα stage. Στην υπηρεσία μου ήρθαν και αξιόλογα παιδιά που δούλεψαν πολύ!!! Και τι πήραν 500 ευρώ και καμία ασφάλεια υγείας ούτε ενσημα....

Nantia
18-11-08, 10:04
Στην δημοσιες υπηρεσιες αρχισαν σιγα σιγα να μαζευουν υπογραφες για να μην διοριζονται ετσι τα παιδια απο το Stage....
(βεβαια δισταχτικα οι μονιμοι βαζουν υπογραφες αλλα ρε παιδια καποιος πρεπει να κανει την αρχη).

Γιατι οι αλλοι να ξεκολωνονται στο διαβασμα και στα φροντιστηρια για να μπουν στο δημοσιο και καποιοι να μπαινουν με πολιτικο μεσο???

Και θελω να πω οτι οντως οι καινουργιοι δεν εχουν αυτο το τουπε που ειχαν οι παλιοτεροι. Εγω καθε μερα σχεδον λογω δουλειας μιλαω με υπαλληλους του υπουργειου και ειναι ευγενεστατοι και εξυπηρετικοι....

Επομενως μην γενικευουμε τα πραγματα......

DALIA
18-11-08, 10:09
Για να μην χαλάσουμε εντελώς το θέμα της αυριανής ας συνεχίσουμε εδώ το θέμα περί δημοσίων υπαλλήλων και τα παράπονα σας απ’αυτούς. Λοιπόν εμένα μου τι δίνει αφάνταστα το ότι είναι πάρα πολύ προκλητικοί και καθόλου ευγενικοί προς τον συνάνθρωπο. Σκάσε βρε ένα χαμόγελο και ας είναι και ψεύτικο, να σαι σίγουρος ότι ούτε αυτός που είναι απέναντι σου έχει καμιά όρεξη να σε βλέπει πρωί πρωί.

:roll: ωχ τι εκανα παλι, ηθελα να διορθωσω λιγο τον τιτλο και ξαναβαλα το αρχικο post.

Παιδια συμφωνω οτι καποιοι νεοτεροι ισως ειναι λιγο διαφορετικοι αλλά με το περασμα των χρονων γινοντε και αυτοι κλασσικοι δημοσιοι υπαλληλοι.

Olg@
18-11-08, 12:22

Οι ιδιωτικοι υπάλληλοι πάλι που υποτιθεται πως πήζουν στη δουλεια, δεν προλαβαινουν να σηκώσουν κεφάλι και έχουν και τον μπαμπουλα συνέχεια απο πάνω τους γιατι ειναι στο φόρουμ οεο;;;
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

baduz
18-11-08, 12:54
Σωστήηηηη Olg@!!!!

Αλλά εμείς παίζουμε το κεφάλι μας!!!!!

οι άλλοι τι παίζουν????

(μην μου πεις)

χιχιχιχιχιχι!

marilia12
18-11-08, 14:21
Κορίτσια υπάρχουν και Δ. Υπηρεσίες όπου κοριτσάκια συμβασιούχοι γίνονται βορά των μονίμων. Θυμάστε τον Δ. Φωτόπουλο που έλεγε " θα καααααααααθομαι!! κάπως ετσι είναι για μερικούς δημοσίους υπαλλήλους η εργασία τους και εκμεταλλέυονται τους συμβασιούχους που τους στέλνουν για τις πιο εξευτελιστικές δουλείες ή αγγαρίες.

micnat
18-11-08, 14:24
Παιδια συμφωνω οτι καποιοι νεοτεροι ισως ειναι λιγο διαφορετικοι αλλά με το περασμα των χρονων γινοντε και αυτοι κλασσικοι δημοσιοι υπαλληλοι.

... αυτό τώρα, το έχεις μελετήσει;;;

Συγνώμη που επεμβαίνω πάλι...

Afroditi D
18-11-08, 14:35

Οι ιδιωτικοι υπάλληλοι πάλι που υποτιθεται πως πήζουν στη δουλεια, δεν προλαβαινουν να σηκώσουν κεφάλι και έχουν και τον μπαμπουλα συνέχεια απο πάνω τους γιατι ειναι στο φόρουμ οεο;;;
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:
πες Όλγα μου τι λένε στην εταιρεία του άντρα σου για το internet .... γιατι δεν έχουν οι υπάλληλοι στους υ/η δυνατότητα να μπαίνουν στο internet ;

εμένα πάντως ο καλός "μπαμπούλας" είναι εκτός πόλης σήμερα !
αν και επειδή είμαι συναισθηματικός τύπος ... είμαι της απόψης : οταν έχουμε δουλειά -δουλευουμε και όταν έχουμε χρόνο κάνουμε και διάλλειμα ... εις γνώσην του "μπαμπούλα" ...
και που στο κάτω κάτω της γραφής , αν δεν υπήρχε ο "μπαμπούλας" δεν θα είχα τα 300 ένσημα το χρόνο , δεν θα έπερνα δωρο Χριστουγέννων , Πάσχα ...κτλ και σαφώς δεν θα έπερνα τα χ€ κάθε τέλος του μήνα ...

τώρα το δημόσιο είναι ενα άλλο θέμα ... γενικώς όλοι όσοι κάνουν "ένστολα" επαγγέλματα όπου συνήθως είναι και "λειτούργημα" (πχ. αστυνομικοί , νοσοκόμοι , γιατροί , στρατιωτικοί... κτλ) έχουν ένα στυλ , εξουσίας που με νευριάζει πολύ...
όσοι επίσης δουλευουν πίσω απο "κισέ"(πχ. υπάλληλος εφορίας...κτλ) έχουν ένα άλλο στυλ "εξουσίας" που και αυτο με νευριάζει ...

σίγουρα πάντου υπάρχουν καλοί & κακοί υπάλληλοι , απλά όσοι επιλέγουν να κάνουν ένα επαγγέλμα -λειτουργημα και δεν το κάνουν σωστά καλό θα ήταν να βρουν κάτι άλλο να κάνουν ... και να μην ταλαιπωρούν τον κόσμο!

DALIA
18-11-08, 14:37

Φυσικά έχουν γραφτεί άπειρες μελέτες πάνω στο θέμα.

Olg@
18-11-08, 15:08
σίγουρα πάντου υπάρχουν καλοί & κακοί υπάλληλοι , απλά όσοι επιλέγουν να κάνουν ένα επαγγέλμα -λειτουργημα και δεν το κάνουν σωστά καλό θα ήταν να βρουν κάτι άλλο να κάνουν ... και να μην ταλαιπωρούν τον κόσμο!

Σε αυτο μαζί σου με χίλια ... παντου υπαρχουν καλοι και κακοί επαγγελματίες ... η υπευθυνότητα και η εργατικότητα του καθενός έχει να κανει με τον χαρακτήρα του και τον τρόπο που ειναι μεγαλωμένος στο σπίτι του και οχι με τη θεση που κατέχει ...
Οι περισσότερες εκφάνσεις της προσωπικότητας κάποιου ειναι απόρροια της παιδείας και της κουλτούρας που έχει δεχτεί ... για αυτο ειμαι κατά της ταμπέλας και το γενικεύσεων ... πχ λουφαδόροι του δημοσίου ή φιλότιμοι ιδιωτικοι υπάλληλοι ...

Προσωπικά για μένα δεν υπάρχουν επαγγέλματα λειτουργήματα και μη ... όλα τα επαγγέλματα ειναι εξίσου σπουδαια και σημαντικα, το καθένα απο το πόστο του, και ο καθε επαγγελματιας οφείλει να ειναι ευσυνείδητος στη δουλεια του...
Και γενικότερα δεν βρίσκω νοημα να ανοίγονται τέτοιες συζητησεις αφου όλοι τελικά καταλήγουμε στα ιδια και συζητάμε το αυτονόητο ... εκτος και αν την εχουμε βρει τελευταία να πλακωνόμαστε με καθε αφορμή :lol: ...

Και σιγα μη διαφωνήσω Αφροδιτακι μου μαζί σου ... χαζή ειμαι τώρα που ερχονται Χριστούγεννα και μου υποσχέθηκες τοσες λιχουδιές :wink: :D !!!

Afroditi D
18-11-08, 15:19
... εκτος και αν την εχουμε βρει τελευταία να πλακωνόμαστε με καθε αφορμή :lol: ...

αυτό με τις ορμόνες σου το ελένχουμε ε ; :lol: :lol: :lol:

Και σιγα μη διαφωνήσω Αφροδιτακι μου μαζί σου ... χαζή ειμαι τώρα που ερχονται Χριστούγεννα και μου υποσχέθηκες τοσες λιχουδιές :wink: :D !!!

μου αρέσει που συμφωνείς , αυτο σου έλειπε .... αντε γιατι "μαλώνω" εγω
(θυμάσαι τον Χατζηχρήστο ... στον μπακαλόγατο; ) , ένα τετοιο πράγμα ! :evil: :lol: :lol: :lol:

ELENA1974
18-11-08, 15:23
Παιδια συμφωνω οτι καποιοι νεοτεροι ισως ειναι λιγο διαφορετικοι αλλά με το περασμα των χρονων γινοντε και αυτοι κλασσικοι δημοσιοι υπαλληλοι.[/quot
Αν γινω ποτε σαν αυτους που κοροιδευω...........
Ηδη με πιανει αηδια..........
Για αυτο τον λογω εφυγα απο την τραπεζα. Δεν μπορουσα να φανταστω τον εαυτο μου ταμια για την υπολοιπη ζωη μου. Με εβλεπα καπως σαν τον Χορν: Ενα εκατομμυριο εκατον μια χιλιαδες εκατον μια και δεκα :lol:
Τολαχιστο τωρα εχω καποια σχεση με το αντικειμενο των σπουδων μου

DALIA
18-11-08, 15:49
Με εβλεπα καπως σαν τον Χορν: Ενα εκατομμυριο εκατον μια χιλιαδες εκατον μια και δεκα :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και γενικότερα δεν βρίσκω νοημα να ανοίγονται τέτοιες συζητησεις αφου όλοι τελικά καταλήγουμε στα ιδια και συζητάμε το αυτονόητο ... εκτος και αν την εχουμε βρει τελευταία να πλακωνόμαστε με καθε αφορμή :lol: ...

Oλγα μου ειλικρινα η προθεση μου δεν ηταν αυτή.Το ξεκινησα λογω μιας πολυ κακης εμπειριας που ειχα τις τελευταιες μερες με δημοσια υπηρεσια που δεν ξερα τι τους γινονταν. :wink:

Sam
18-11-08, 15:52
Noμίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η άρση της μονιμότητας είναι ο μόνος τρόπος για να φτιάξουν τα πράγματα στο δημόσιο τομέα... Αλλά: (α) αμφιβάλλω αν θα βρεθεί ποτέ καμιά κυβέρνηση να το τολμήσει και (β) εάν ποτέ γίνει, είμαι σίγουρη ότι οι υπάλληλοι θα αλλάζουν κάθε 4 χρόνια, άσχετα με την απόδοσή τους, οπότε πάλι στα ίδια θα γυρίζαμε.

Άρα πάλι σε εμάς καταλήγουμε μιας και εμείς τους εκλέγουμε και τους
δίνουμε το δικαίωμα να μας εκμεταλεύονται αν σταματούσε ο καθένας
να κοιτάει τον κ@@ο του και δεν έτρεχα (εγώ ο συπέθερος ο μπατζανάκης)
κι εγώ δεν ξέρω ποιός άλλος να ζητήσει ρουσφέτι θα βλέπαμε αν θα
ξαναμιλούσαν για κιτρινοπορτοκαλί παιδιά με μωβ πεταλούδες.....

Αφιερωμένο
<<ποιος είν' αυτός που λέει παιδιά του τα παιδιά μας
και με το μέλλον τους ζητάει ν' ασχοληθεί
ποιος είν' αυτός που λέει παιδιά του τα παιδιά μας
πες του αγάπη μου να πάει να να να να... >>

Β.Παπακωνσταντίνου

nano
18-11-08, 16:04
εγώ συμφωνώ ότι η άρση μονιμότητας χωρίς παράλληλο έλεγχο της απόδοσης του κάθε υπαλλήλου αλλά και του κάθε τμήματος θα οδηγήσει σε στυγνή κομματικοποίηση του δημοσίου

αυτό βέβαια γίνεται σε μεγάλο βαθμό για τις μεγάλες καρέκλες
για 'υτό και δεν διοικείται και δεν λειτουργεί σωστά το δημόσιο

συμφωνώ ακόμα πως δεν πρέπει να γενικεύουμε και πως τα νέα παιδιά είναι πολύ καλύτερα και αποδοτικά από τους παλιούς
από την άλλη πολύ γρήγορα αποκτάν αυτό το τουπέ
και μη μου πείτε ότι δεν εκμεταλλεύονται ότι τους δίνει το δημόσιο ακόμα και με ψέματα π.χ. δήθεν επαπειλούμενη εγκυμοσύνη για να κάτσουν 9 μήνες + τους άπειρους υπόλοιπους

ως ελεύθερος επαγγελματίας έχει χρειαστεί πολλές φορές να κάνω δουλειά κάποιου υπαλλήλου (μία εισήγηση, ένα διαβιβαστικό κλπ.) καθώς και άπειρα τηλεφωνήματα για να του θυμίσω ή να τον ενημερώσω για κάτι μπας και προχωρήσουν κάποια υπόθεση μου

επίσης όλο και συχνότερα συναντώ την ευθυνοφοβία ακόμα και για προφανή πράγματα ή που περιγράφονται σαφώς σε κάποιον νόμο

micnat
18-11-08, 21:56

Είπα κι εγώ, δεν θα το έγραφες έτσι στον αέρα :lol: :lol:

Oλγα μου ειλικρινα η προθεση μου δεν ηταν αυτή.Το ξεκινησα λογω μιας πολυ κακης εμπειριας που ειχα τις τελευταιες μερες με δημοσια υπηρεσια που δεν ξερα τι τους γινονταν. :wink:

Αμ πές το μάνα μου... Αυτό είναι ακριβώς, το ότι δεν έχουν καταγεγραμμένες διαδικασίες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Όπως το είπες... Μπορείς να πηγαίνεις 100 φορές και να σου ζητήσουν 100 διαφορετικά χαρτιά και στο τέλος να μην κάνεις τη δουλειά σου... Δεν γνωρίζουν τους νόμους, οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια, οι εγκύκλιοι αλλάζουν και στο τέλος ο καθένας είναι όπως ξυπνήσει το πρωϊ...

Γι'αυτό σε έπιασε το παράπονο καημένη...

DALIA
19-11-08, 10:31

Είπα κι εγώ, δεν θα το έγραφες έτσι στον αέρα :lol: :lol:

Αμ πές το μάνα μου... Αυτό είναι ακριβώς, το ότι δεν έχουν καταγεγραμμένες διαδικασίες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Όπως το είπες... Μπορείς να πηγαίνεις 100 φορές και να σου ζητήσουν 100 διαφορετικά χαρτιά και στο τέλος να μην κάνεις τη δουλειά σου... Δεν γνωρίζουν τους νόμους, οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια, οι εγκύκλιοι αλλάζουν και στο τέλος ο καθένας είναι όπως ξυπνήσει το πρωϊ...

Γι'αυτό σε έπιασε το παράπονο καημένη...
Nα ήταν μόνο αυτό περί χαρτιών και νόμων που δε γνωρίζουν καλά θα ήταν. Ξέρεις τι δεν μπορώ να καταλάβω, τόσα πράγματα έχουν ειπωθεί ακόμα και από δημοσίους ειλικρινείς και εσύ συνεχώς μου κάνεις προσωπική επίθεση με ειρωνίες. Τελοσπάντων δεν θα σου κάνω τη χάρη να φτάσεις το θέμα να κλειδωθεί επειδή δεν σου αρέσει. Τι ακριβώς θέλεις να πούμε για να είσαι ικανοποιημένη?

Ο σοφός λαός ξέρεις τι λέει καημένη « όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται»

( τα προσωπικά που έχουμε με κάποιους καλό θα ήταν να λυθούν μέσω πμ )

nano
19-11-08, 11:07
Δεν γνωρίζουν τους νόμους, οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια, οι εγκύκλιοι αλλάζουν και στο τέλος ο καθένας είναι όπως ξυπνήσει το πρωϊ...

πράγματι :lol: :lol: :lol: κι όχι μόνο
εδώ του πας τον νόμο και γυρίζει και σου λέει "ααααα, δεν ξέεεερω ... εμείς εδώ αλλιώς το κάνουμε" :shock: :shock: :shock:

micnat
19-11-08, 11:25
Nα ήταν μόνο αυτό περί χαρτιών και νόμων που δε γνωρίζουν καλά θα ήταν. Ξέρεις τι δεν μπορώ να καταλάβω, τόσα πράγματα έχουν ειπωθεί ακόμα και από δημοσίους ειλικρινείς και εσύ συνεχώς μου κάνεις προσωπική επίθεση με ειρωνίες. Τελοσπάντων δεν θα σου κάνω τη χάρη να φτάσεις το θέμα να κλειδωθεί επειδή δεν σου αρέσει. Τι ακριβώς θέλεις να πούμε για να είσαι ικανοποιημένη?

Ο σοφός λαός ξέρεις τι λέει καημένη « όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται»

( τα προσωπικά που έχουμε με κάποιους καλό θα ήταν να λυθούν μέσω πμ )

Μένω άναυδη!!!!! Καμμιά ειρωνία δεν έγραψα, είπα από την αρχή σε τι διαφωνούσα και δεν σου έκανα προσωπική επίθεση.
Το τόπικ το ξεκίνησες εσύ επί προσωπικού (είχες μια κακή εμπειρία) και σχολίασα μια γενικότητα που είπες, με καλή διάθεση, και αυτό είναι όλο. Δεν έχω σκοπό να κλειδωθεί το θέμα σου, αλλά και δεν απαγορεύεται να λέω αυτό που πιστεύω. Η επίθεση για μένα ξεκίνησε από το παραπάνω ποστ σου.

Το καημένη που σε ενόχλησε ήταν φιλικό, με συγχωρείς αν σε πείραξε.
Εσύ γιατί δεν έστειλες πμ;;

DALIA
19-11-08, 11:46
Λοιπόν ας γίνουμε πιο συγκεκριμένοι και ας αναφερθούμε σε πιο συγκεκριμένα γεγονότα:
1) Έγκυος 7 μηνών στο ΙΚΑ για να συμπληρώσει ο γιατρός το χαρτί για να πάρω τα χρήματα από τις 7:30 εγώ εκεί, πήρα κάποιες ώρες άδεια ο γιατρός μέχρι τις 9:30 έπινε καφέ κάτω. Να σημειώσω πήγα 3 φορές να τον φωνάξω και όταν πλέον έχασα την ψυχραιμία μου και έλεγα διάφορα τότε μας έκανε τη χάρη και ανέβηκε. ( ετών περίπου 45 )
2) Πρώην ΤΣΑ: πάω για κάποια δουλεία του συζύγου επειδή γνωρίζω τον συγκεκριμένο υπάλληλο είμαι σε όλη τη χαρτούρα τύπος και υπογραμμός αφού τα ψάχνει πόση ώρα να δει τι λείπει, επειδή δεν έλειπε κάτι γυρνάει και μου λέει « Ο Κώστας τώρα θα πιει καφέ και θα καπνίσει 2 τσιγάρα . Αυτό που έπρεπε να κάνει ήταν να μου βάλει μία υπογραφή. ( ετών περίπου 50 )
3) Δημόσιο Νοσοκομείο: Ένας νεότατος άνδρας με τη σύζυγο στον προθάλαμο ύστερα από ατύχημα χάνει τις αισθήσεις του, φωνάζει η γυναίκα του, ουρλιάζει και μετά από κανένα 10λεπτο έρχεται ένας γιατρός και με μια απάθεια της λέει « σιγά κυρία μου, πως κάνετε έτσι ο πρώτος είναι ή ο τελευταίος. ( ετών περίπου 40 ).
4) ΔΕΗ συνάδερφος του πεθερού μου δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του στην υπηρεσία και πληρώνεται κανονικότατα διότι έχει ζώα και εκτρέφει (55 ετών)
5) ΟΥΘ πέρυσι το καλοκαίρι κάθε απόγευμα που γυρνούσα δεν είχα νερό για κανένα μήνα περίπου έπαιρνα τηλ. και κανείς τους δεν ήξερε τίποτα.Με ειρωνεύονταν κιόλας « είστε σίγουρη?»

Αυτοί που έχουν άψογη συμπεριφορά και ξέρουν τι τους γίνεται ( και αν δεν ξέρουν φροντίζουν να μάθουν ) είναι οι υπάλληλοι των ΚΕΠ ( τουλάχιστον της περιοχής μου ).

DALIA
19-11-08, 12:27
H λίστα με παράπονα από το δημόσιο συνεχίζεται….
• Χειμώνας, λίγες μέρες αφού είχα γεννήσει είμαι μόνη στο σπίτι και βλέπω από το σπίτι υπάρχει μπροστά μια αλάνα και δίπλα δημοτικό σχολείο βλέπω έναν άνθρωπο πεσμένο κάτω, παίρνω τηλ στο ΕΚΑΒ και μου λένε « ξέρετε έχουμε απεργία, μπορείτε να πάτε να δείτε τι ακριβώς συμβαίνει, τους εξηγώ ότι είμαι μόνη στο σπίτι με βρέφος» και μου λένε « λόγω απεργίας δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ενημερώστε την αστυνομία»
• Δίπλα στην πολυκατοικία που μένω έχει δασάκι οπού μπροστά στα μάτια μας γίνεται διακίνηση ναρκωτικών, έχουμε πάρει όλοι τηλέφωνο… και η αστυνομία ακόμη έρχεται ( έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε )

Rasta
19-11-08, 12:56
Καλημέρα και απο εμένα,

Ενας καλός τρόπος για να πολεμήσεις το σύστημα είναι μέσα απο τις διαδικασίες που αυτό ορίζει.

Δείτε τι λέει η διαδικασία:

Διαδικασία υποβολής καταγγελίας πολίτη στα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.) για την άσκηση πειθαρχικής εξουσίας από τον Υπουργό Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης σε εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 117 του ν. 3528/2007.

Αρμόδια Υπηρεσία
ΥΠΕΣΔΔΑ - ΔΟΛΚΕΠ
ΦΕΚ 1048/26-6-2007

Aριθμ. ΔΟΛΚΕΠ/Φ.15/ 8/16231

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 31 του ν. 3013/2002 (ΦΕΚ 102/Α΄/1.5.2002) «Αναβάθμιση της πολιτικής προστασίας και άλλες διατάξεις», όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε από την παρ. 5 του άρθρου 11 του ν. 3146/2003 (ΦΕΚ 125/Α΄/23.5.2003), την παρ. 4 του άρθρου 24 του ν. 3200/2003 (ΦΕΚ 281/Α΄/9.12.2003) καθώς και το άρθρο 16 του ν. 3345/2005 (ΦΕΚ 138/Α΄/16.6.2005).

2. Τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 24 του ν.3200/2003 (ΦΕΚ 281/Α΄/9.12.2003) «Τροποποιήσεις του ν.1388/1983 – Ίδρυση Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης – ίδρυση Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και άλλες διατάξεις», με τις οποίες η Γενική Γραμματεία Δημόσιας Διοίκησης μετονομάζεται σε Γενική Γραμματεία Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης.

3. Τις διατάξεις του άρθρου 15 του ν. 3448/2006 (ΦΕΚ 57/Α΄/15.3.2006) «Για την περαιτέρω χρήση πληροφοριών του δημόσιου τομέα και τη ρύθμιση θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης».

4. Τις διατάξεις του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (ΦΕΚ 75/Α΄/11.6.1986) «Σχέσεις Κράτους – Πολίτη, καθιέρωση νέου τύπου δελτίου ταυτότητας και άλλες διατάξεις», σε συνδυασμό με αυτές της παρ. 2 του άρθρου 2 της από 21.12.2001 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ 288/Α΄/21-12.2001) «Αρμοδιότητα των δικαστηρίων σε υποθέσεις αναγκαστικών απαλλοτριώσεων, φορολογικές και τελωνειακές ρυθμίσεις».

5. Τις διατάξεις του άρθρου 27 του ν. 2081/1992 (ΦΕΚ 154/Α΄/10-9-92) «Περιορισμός και βελτίωση της αποτελεσματικότητας των κρατικών δαπανών και άλλες διατάξεις», με το οποίο προστέθηκε το άρθρο 29Α στο ν. 1558/1 985 (ΦΕΚ 137/Α΄/26.7.1985), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 1 του ν. 2469/1997 (ΦΕΚ 38/Α΄/14.3.1997).

6. Τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 117 του ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26/Α΄/9.2.2007) «Κύρωση του Κώδικα Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ.».

7. Τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 3 του ν.2690/1999 (ΦΕΚ 45/Α΄/9.3.1999) «Κύρωση του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας και άλλες διατάξεις».

8. Την υπ’ αριθμ. ΔΙΑΔΠ/Α1/18368/1.10.2002 (ΦΕΚ 1276/Β΄/1.10.2002) απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Διοίκησης και Αποκέντρωσης «Καθορισμός του τύπου της Υπεύθυνης Δήλωσης του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (ΦΕΚ 75/Α΄).

9. Την υπ’ αριθμ. ΔΙΔΚ/Φ1/2/6139/24.3.2004 (ΦΕΚ 527/Β΄/24.3.2004) απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης για την ανάθεση αρμοδιοτήτων.

10. Την ανάγκη βελτίωσης της εξυπηρέτησης και της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών προς τον πολίτη.

11. Το γεγονός ότι από την έκδοση της απόφασης αυτής δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού,

αποφασίζουμε:

Άρθρο 1

Ανατίθεται στα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.) η διαδικασία υποβολής καταγγελίας πολίτη για την άσκηση πειθαρχικής εξουσίας από τον Υπουργό Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης στις περιπτώσεις:

• Ανάρμοστης συμπεριφοράς προς τους πολίτες από υπαλλήλους του Δημοσίου και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου.

• Αδικαιολόγητης μη εξυπηρέτησης των πολιτών από υπαλλήλους του Δημοσίου και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου.

• Μη έγκαιρης διεκπεραίωσης των υποθέσεων των πολιτών από υπαλλήλους του Δημοσίου και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου.

• Άρνησης συνεργασίας των υπηρεσιών του δημοσίου και των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου με τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.).

• Μη εφαρμογής από υπαλλήλους του Δημοσίου και των Νομικών Προσώπω ν Δημοσίου Δικαίου των περί απλούστευσης των διαδικασιών και καταπολέμησης της γραφειοκρατίας διατάξεων, καθώς και

• Οποιασδήποτε παράβασης υπαλλήλων των Κ.Ε.Π. που συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, σε εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 117 του Κώδικα Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. (ν.3528/2007- ΦΕΚ 26/Α/9.2.2007).

Άρθρο 2

Οι καταγγελίες για τις κατά το ανωτέρω άρθρο περιπτώσεις που υποβάλλονται στα ΚΕΠ αποστέλλονται:

Α) Στη Διεύθυνση Διοικητικού του φορέα στον οποίο αφορά η καταγγελία και

Β) Στη Γενική Γραμματεία Δημόσιας Διοίκησης & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (ΓΓΔΔ & ΗΛ. Δ) του ΥΠΕΣΔΔΑ και ειδικότερα, στις ακόλουθες οργανικές μονάδες της ΓΓΔΔ&ΗΛΔ του ΥΠΕΣΔΔΑ για τις κατωτέρω περιπτώσεις:

Στη Δ/νση Σχέσεων Κράτους – Πολίτη για τις περιπτώσεις:

• Ανάρμοστης συμπεριφοράς προς τους πολίτες από υπαλλήλους του Δημοσίου και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου.

• Αδικαιολόγητης μη εξυπηρέτησης των πολιτών από υπαλλήλους του Δημοσίου και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου.

• Μη έγκαιρης διεκπεραίωσης των υποθέσεων των πολιτών από υπαλλήλους του Δημοσίου και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου.
Στη Δ/νση Απλούστευσης Διαδικασιών και Παραγωγικότητας για την περίπτωση:

• Μη εφαρμογής από υπαλλήλους του Δημοσίου και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου των περί απλούστευσης των διαδικασιών και καταπολέμησης της γραφειοκρατίας διατάξεων.

Στη Δ/νση Οργάνωσης και Λειτουργίας των ΚΕΠ για τις περιπτώσεις:

• Άρνησης συνεργασίας με τα ΚΕΠ των υπαλλήλων του Δημοσίου και των ΝΠΔΔ.

• Οποιασδήποτε παράβασης υπαλλήλων των ΚΕΠ που συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Άρθρο 3

Η εγκυρό τητα των καταγγελιών για τις κατά το άρθρο 1 της παρούσας απόφασης περιπτώσεις εξετάζεται σύμφωνα με την πειθαρχική διαδικασία που προβλέπεται στο Μέρος Ε΄, Τμήμα Β΄, Κεφάλαιο Β΄ του Κώδικα Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. (ν. 3528/2007-ΦΕΚ 26/Α΄/9.2.2007) και αρμόδιο πειθαρχικό όργανο είναι το υπηρεσιακό συμβούλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης.

Άρθρο 4

Το έντυπο που αντιστοιχεί στην ανωτέρω διαδικασία επισυνάπτεται στην παρούσα απόφαση, αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της και είναι αυτό που θα χρησιμοποιείται από τα Κ.Ε.Π. για τη διευκόλυνσή τους, κατά τα προβλεπόμενα από το άρθρο 31 του ν. 3013/2002, όπως αυτό ισχύει.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 25 Ιουνίου 2007
Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥΛΑΚΟΣ

Λοιπόν?

... Rage Against The Machine.. but with style!

Και μην ξεχάσετε, πάντα CC: σε Ανδρεουλάκο, Παυλόπουλο.

:)

:)

yogini
19-11-08, 12:59
Ρε DALIA τι κάθεσαι και γράφεις....αυτή η λίστα δεν θα τελειωνε ποτε αν γράφαμε ολοι μας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλά αυτο το κωλοΙΚΑ;;;;; Πήγα σε εναν τραγογιατρό να μου γράψει το χαρτί της ΠΗΤ και μόνο που δεν με σκυλοέβρισε που δεν ειχα κλείσει ραντεβού! Βλεπεις ειχα παει την προηγουμενη εβδομάδα και μου ειχε πει ειναι νωρίς ελα στις 27 και παω στις 27 και μου λεει αλλαξε το σύστημα δεν μπορω να σου υπογράψω το χαρτί χωρίς ραντεβού.....με την κοιλάρα να και εξω έριχνε κατακλυσμο και ήμουν ήδη παπί!!!!!!
Πιστεύω ομως πολύ στο νομο του Κάρμα και ξέρω οτι οτι δίνεις σ'αυτή την ζωή θα το πάρεις πίσω! :twisted:

DALIA
19-11-08, 13:31
Ρε DALIA τι κάθεσαι και γράφεις....αυτή η λίστα δεν θα τελειωνε ποτε αν γράφαμε ολοι μας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: κατηγορήθηκα οτι άνοιξα το ποστ από μια άσχημη εμπειρία που είχα.

fasolaki
19-11-08, 15:29
το δημοσιο πολλοι εμισησαν..μια θεση σε αυτο ουδεις...

(μαζι κι εγω για να μην παρεξηγηθω :wink: :wink: )

fasolaki
19-11-08, 15:45
και συνεχιζω..

επειδη δουλευω πολλα χρονια σε γκισε σε υπηρεσια του δημοσιου και εχω να κανω με εκατονταδες ανθρωπους καθημερινα..μπορω να καταλαβω αυτην την συμπεριφορα (οχι να την δικαιολογω ομως ε?)
οταν ερχεται ο καθενας προκατειλημενος οτι επειδη εισαι δημ. υπαλ. αρα δεν θα εισαι και σωστος στη δουλεια σου, οταν τα χερια σου ειναι δεμενα απο νομους και εγκυκλειους που σιγουρα δεν προλαβαινεις να διαβασεις ειτε γιατι εχεις πολυ δουλεια ειτε γιατι ο προισταμενος σου θεωρησε περιτο να σε ενημερωσει, οταν ο συναδελφος σου απο το πρωι πηγε να παρει τσιγαρα και δεν εχει φανει και εχει πεσει ολος ο κοσμος πανω σου, επειδη ανθρωπος εισαι και το μωρο εκλαιγε το βραδυ δεν εχεις κοιμηθει καλα...
χιλιαδες λογοι..

και επειδη ο κανονας εχει και εξαιρεσεις, την επομενη φορα δωσε 5 δευτερολεπτα στον υπαλληλο να παρει μια ανασα απο τον προηγουμενο πες του με χαμογελο καλημερα και θα δεις αν σε εξυπηρετησει η οχι..

(εκτος αν πεσεις στον συναδελφο που μολις γυρισε απο τα τσιγαρα του(και παρεπιπτοντως λειπουν ηδη καμια 10ρια απο το πακετο του) οποτε μαλλον θα εχεις δικιο να φωναξεις)

:wink: :wink: :wink:

Ursa Major
19-11-08, 15:52
και επειδη ο κανονας εχει και εξαιρεσεις, την επομενη φορα δωσε 5 δευτερολεπτα στον υπαλληλο να παρει μια ανασα απο τον προηγουμενο πες του με χαμογελο καλημερα και θα δεις αν σε εξυπηρετησει η οχι..
Οχι, εδώ ο έλληνας έχει την νοοτροπία "εμείς σας πληρώνουμε" και απαιτεί απ'όλους να τον εξυπηρετήσουν.

DALIA
19-11-08, 15:55
και επειδη ο κανονας εχει και εξαιρεσεις,

Aυτό φυσικά δεν το αμφισβητεί κανένας.

fokion
19-11-08, 16:05
Οχι, εδώ ο έλληνας έχει την νοοτροπία "εμείς σας πληρώνουμε" και απαιτεί απ'όλους να τον εξυπηρετήσουν.

Περιμενω εναγωνιως τις εμπειριες σου αν πας στην ΔΟΥ για την επιστροφη του φορου....

Ursa Major
19-11-08, 16:09

Περιμενω εναγωνιως τις εμπειριες σου αν πας στην ΔΟΥ για την επιστροφη του φορου....
Θα αναφέρω, θα αναφέρω

Olg@
19-11-08, 16:20

Σε αυτό συμφωνω απόλυτα ... ένα πλατυ χαμόγελο και μια γλυκια καλημέρα αφοπλίζει και τον πιο "δυσκοίλιο" υπάλληλο ... εγω τουλαχιστον αυτο χρησιμοποιω τόσα χρονια και με εχει βγαλει ασπροπρόσωπη στις ουκω λιγες συναλλαγες με το δημόσιο :wink: ...

Αυτό ειναι μια μεγάλη αλήθεια ... ας τσεκάρουμε και εμεις λίγο πρώτα τον τρόπο μας όταν ζητάμε κατιτι απο τον εκάστοτε υπάλληλο ... μήπως και εμεις τελικα πάμε λιγο προκατελλημένοι και "φορτωμένοι" τις περισσοτερες φορές;;;

Ursa Major
19-11-08, 16:27

Αυτό ειναι μια μεγάλη αλήθεια ... ας τσεκάρουμε και εμεις λίγο πρώτα τον τρόπο μας όταν ζητάμε κατιτι απο τον εκάστοτε υπάλληλο ... μήπως και εμεις τελικα πάμε λιγο προκατελλημένοι και "φορτωμένοι" τις περισσοτερες φορές;;;
Για να είμαστε δίκαιοι, έχω δει πιο πολλούς βαρεμένους δημοσίους υπαλλήλους παρά πολίτες.
Οπως επίσης έχω δει πιο πολλούς βαρεμένους ταξιτζήδες παρά πελάτες.
Αλλά το πρέπον λέμε είναι να φέρεσαι πάντα με στοιχειώδη ευγένεια.

Βέβαια άν έχεις τον άλλον όρθιο 3 ώρες σιγά μη σου πει και καλημέρα φτάνοντας η σειρά του.
Δεν φταίει ο υπάλληλος όμως που περιμένεις 3 ώρες.
Επεσε το TAXIS κύριε, τί να κάνει ο άνθρωπος ...

fasolaki
19-11-08, 17:06
Δεν φταίει ο υπάλληλος όμως που περιμένεις 3 ώρες.

θα συμφωνησω απολυτα..
αλλα παντα ο υπαλληλος τα ακουει..

καποια φορα ειχαμε τρομερη ελλειψη απο υπαλληλους σε περιοδο πολλης κινησης..ο κοσμος (και με το δικιο του) φωναζε γιατι δεν βαζετε υπαλληλους να μας εξυπηρετησουν.
οταν ο διευθυντης βγηκε και ειπε"εχετε δικιο αλλα και μας δεν μας ενισχυουν, βοηθηστε μας και σεις και καντε ενα γραμμα στη διοικηση να πειτε τα παραπονα σας γιατι εμας δεν μας ακουνε"

αποτελεσμα? ξαφνικα δεν τους πειραζε που περιμεναν και σταματησαν να φωναζουν.

τι θελω να πω..οι υπηρεσιες καλως η κακως (κακως φυσικα)προσπαθουν να βγαλουν τη δουλεια με τους υπαλληλους που εχουν στην πρωτη γραμμη και τα μεγαλα κεφαλια (οπως και τα "βυσματα")καθονται ωραια και καλα στα γραφεια τους..
αλλα και οι πολιτες, καλο ειναι να διαμαρτυρηθουν εκει που πρεπει και οχι στον αμοιρο τον ταμεια που δεν εχει σηκωθει να φαει ποσο μαλλον να παει τουαλετα γιατι αν το κανει μπορει να φαει καμια ομπρελα στο κεφαλι(ω ναι στο τσακ τη γλιτωσα μια φορα)

ELENA1974
19-11-08, 20:03
και για να ελαφρυνουμε την ατμοσφαιρα!
Πως θα εξυπηρετηθειτε αμεσα σε υπηρεσια με ουρα.
Παρτε μαζι τα παιδια σας. ΟΛΑ! και αν δεν εχετε αρκετα δανειστειτε!
Το κολπο μου το ειπε πολυτεκνη μαμα με την οποια περιμενα για ωρες σε μια ουρα. Επερνε μαζι και τα τεσσερα παιδια της :)
Το κολπο επιανε σχεδον παντοτε :lol:

angy
20-11-08, 02:11

συμφωνω και επαυξάνω :)
θεωρώ πως καλό θα είναι τα πράγματα να τα βλέπουμε από πολλές πλευρές
και να μην είμαστε προκατειλειμένοι:wink:
Μια φορά πήγα με τζαμπουκά στον ΟΑΕΔ και να μην σας πω τι πήρα μαζί μου και έφυγα..... :o

βρε Φοκίων η επιστροφή του φόρου σε λογαριασμό τραπέζης δεν μπαίνει? :lol: :lol: :lol:

MARGIO
20-11-08, 11:35
Δεν με πειραζει που ο υπαλληλος δεν εχει ορεξη να μου χαμογελασει γιατι εχει τα νευρα του,δεν κοιμηθηκε καλα κλπ(ουτε εγω εχω)
Δεν με πειραζει που περιμενω στην ουρα δεν φταιει ο υπαλληλος για την ελλειψη προσωπικου
ΑΛΛΑ με πειραζει οταν παω 200 φορες για μια απλη δουλεια και μου ζηταει συνεχως και ενα καινουριο χαρτι που την προηγουμενη φορα ξεχασε να μου πει(τωρα εβαλα μυαλο και τους βαζω να μου τα δινουν γραπτως)
επισης με πειραζει που πηγα στον γυναικολογο με την κοιλια στο στομα και δεν με εξυπηρετησε γιατι γι'αυτον λεει δεν ημουν εγκυος :shock: βλεπεις δεν ημουν πελατισσα στο ιατρειο του!

DALIA
20-11-08, 12:24
(τωρα εβαλα μυαλο και τους βαζω να μου τα δινουν γραπτως)

Πολύ καλό!!!!!!!!!

loukomamy
21-11-08, 01:33
Δυστυχώς μέχρι σήμερα πρέπει να δηλώσω οτι τις περισσότερες φορές που έχω έρθει σε επαφή με το δημόσιο, έχω αρρωστήσει. Πρώτα απ' ολα είναι το σύστημα ένα χάλι!! :evil: Αλλά ρε γμτ και το 80% των δημοσίων υπαλλήλων είναι δράμα! Λες και βασική προυπόθεση για την πρόσληψη σου στο δημόσιο είναι να είσαι ψυχοβγάλτης!

Πρώτα απ'όλα μας αντιμετωπίζουν σαν να τους έχουμε χαλάσει την ησυχία. Σαν να έχω σκάσει δηλαδή στο σπίτι τους στις 8 το πρωί για να απαιτήσω εργασία! Ενα μεγάλο ποσοστό δεν ξέρει τη δουλειά του, σου λέει λάθος πληροφορίες και σου τα χώνει και στο τέλος γιατί τον πολυαπασχολείς! Οι περισσότεροι είναι αγενείς σε σημείο που μπορούν να σε βγάλουν απο τα ρούχα σου! Και πάντα έχουν απαιτήσεις για καλύτερες αποδοχές, καλύτερες συνθήκες εργασίας και δεν ξέρω εγώ τί. Ε ρε παιδιά αν τόσο δράμα τα πράγματα γιατί δεν την κάνουν μπάς και πάρει τη θέση τους κανένας άνεργος που τη θέλει πραγματικά???

Τώρα το 20% των ευσυνείδητων υπαλλήλων... ... απλά δεν ξέρω πώς επιβιώνει...

Δυστυχώς το δημόσιο είναι μεγάλη πληγή και πρέπει να το παραδεχτούμε.

loukomamy
21-11-08, 01:37
και για να ελαφρυνουμε την ατμοσφαιρα!
Πως θα εξυπηρετηθειτε αμεσα σε υπηρεσια με ουρα.
Παρτε μαζι τα παιδια σας. ΟΛΑ! και αν δεν εχετε αρκετα δανειστειτε!
Το κολπο μου το ειπε πολυτεκνη μαμα με την οποια περιμενα για ωρες σε μια ουρα. Επερνε μαζι και τα τεσσερα παιδια της :)
Το κολπο επιανε σχεδον παντοτε :lol:

Εδω έσκαγα στο ΙΚΑ με την κοιλιά στο στόμα (8ο μήνα) και με θράσος μου έλεγαν να κάτσω σε καρέκλα και να περιμένω τη σειρά μου... :twisted: :twisted: Αφού δε γέννησα στο ΙΚΑ απο τα νεύρα μου... Τί να πω ρε παιδιά, αυτό είναι γουρουνιά! :twisted: :roll:

peony
21-11-08, 11:05
Μόλις πήρα τηλέφωνο σε 2 διαφορετικούς δήμους (έναν στο Λεκανοπέδιο Αττικής και έναν στη Βόρεια Ελλάδα) για να ρωτήσω για ένα ζήτημα αδειοδότησης καταστήματος... Η απάντηση ήταν απολύτως εναρμονισμένη:
"Ο αρμόδιος λείπει σε άδεια. Πάρτε από Δευτέρα" :lol: :lol: :lol:

Μα καλά, συνεννοημένοι ήταν;

Christie
21-11-08, 11:32
Μόλις πήρα τηλέφωνο σε 2 διαφορετικούς δήμους (έναν στο Λεκανοπέδιο Αττικής και έναν στη Βόρεια Ελλάδα) για να ρωτήσω για ένα ζήτημα αδειοδότησης καταστήματος... Η απάντηση ήταν απολύτως εναρμονισμένη:
"Ο αρμόδιος λείπει σε άδεια. Πάρτε από Δευτέρα" :lol: :lol: :lol:

Μα καλά, συνεννοημένοι ήταν;

Ε, μα κι συ παιρνεις Παρασκευη να ρωτησεις τετοια πραγματα?? :lol: :lol: :lol: ... Τι ηθελες να κατσει να σε περιμενει?? :wink: :wink:

peony
21-11-08, 13:31
Christie, δεν δύναμαι να σου απαντήσω τώρα... Ρώτα με από Δευτέρα!!! :lol: :lol: :lol:

AMELIA
21-11-08, 14:53
Εγώ πιστεύω πως σαφώς και είναι στον άνθρωπο, και υπάρχουν ευσυνείδητοι και ασυνείδητοι. Από την άλλη όμως, όταν ένας υπάλληλος δεν κρίνεται και η δουλειά του δεν εξαρτάται από την απόδοσή του είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή θα λουφάρει με τις ευλογίες του κράτους.

Εμένα αυτό που με εκνευρίζει απίστευτα είναι αυτό το ύφος - από μενα εξαρτάσαι για αυτό κανόνισε γιατί ΑΝ θέλω σε εξυπηρετώ που έχουν η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων...

Κι εσύ από μενα εξαρτάσαι όμως γιατί με τα ωραία μου λεφτάκια πληρώνεσαι και πληρώνεσαι για να με εξυπηρετείς...!

fasolaki
21-11-08, 18:03
Κι εσύ από μενα εξαρτάσαι όμως γιατί με τα ωραία μου λεφτάκια πληρώνεσαι και πληρώνεσαι για να με εξυπηρετείς...!

αν εβαζα ενα ? στην ακρη για καθε φορα που εχω ακουσει αυτη την ατακα θα ειχα τρελλη περιουσια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fistikaki
11-07-09, 23:12
αν εβαζα ενα ? στην ακρη για καθε φορα που εχω ακουσει αυτη την ατακα θα ειχα τρελλη περιουσια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αν εβαζα ενα ευρω στην ακρη, καθε φορα που ενας δημοσιος υπαλληλος εκανε σωστα τη δουλεια του, δε θα χα φραγκο!!!! :lol:

TXARA
07-08-09, 01:16
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥΣ,ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥΣ,ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ.ΕΔΩ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΗΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-08-09, 10:34
Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι κάθε, μα κάθε φορά που αναγκάζομαι (λέω αναγκάζομαι γιατί γενικώς το αποφεύγω) να έχω επαφή με δημόσιο υπάλληλο τα νεύρα μου γίνονται τσατάλια! Όλοι τους, σε όποια υπηρεσία και αν πάω είναι το ίδιο απότομοι, αγενέστατοι, δεν εξηγούν, και μουτζούφληδες. Θρονιασμένοι όλοι στην προπολεμική καρέκλα τους σε κοιτούν με ύφος: "τι θες τώρα κι εσύ και με ενοχλείς;"
Πρόσφατα μάλιστα (τι τό ΄θελα; ) εκνευρίστηκα αφάνταστα με το ύφος τους σε μία υπηρεσία εννοείται καινούρια και υπεύθυνη. Σαν να λειτούργησε σωρευτικά η συμπεριφορά τους, σαν να μου ξύσανε πληγή μου ανέβηκε η πίεση σε χρόνο ρεκόρ (είμαι και υποτασική, αφού σκέφτομαι να τους καλώ καμιά φορά για τόνωση) ->

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=45811&page=2

fraoulopoulitsa
07-08-09, 13:33
Όντας εργαζόμενη εκ των έσω μπορώ να πω εξίσου απίστευτες ιστορίες "χοντράδων" που έχω δει από πολίτες , πολλοί εκ των οποίων μάλιστα "καθώς πρέπει". Το θέμα έχει καταντήσει εμείς και εσείς, και στη μέση το συρματόπλεγμα της πράσινης ζώνης.
Μπορώ να πω ότι με το χαμόγελο κανείς δεν έχασε (σύμφωνα με την εμπειρία μου πάντα). Και όχι μόνο στις δημόσιες υπηρεσίες αλλά γενικώς στη ζωή του. Όσα χρόνια εργάζομαι στη "ρημαδα" την Υπηρεσία που είμαι ποτέ κανείς δεν έφυγε παραπονεμένος όταν απευθύνθηκε σε υπάλληλο ευγενικά και χαμογελαστά.
Σίγουρα όλα αυτά που είπαν παραπάνω οι κοπέλες είναι σωστά.
Αλλά ας ακούσει κάποιος και τους από μέσα βρε παιδιά...
Αυτούς που αντί να έχει το τμήμα τους 5 άτομα έχει δύο και παλεύουν να βγάλουν τη δουλειά και τον κόσμο πέρα. Όταν στην πόρτα μου έχω 20 που φυσάνε και ξεφυσάνε και προπάντων σε στραβοκοιτάνε (γιατί εσύ κάθεσαι σε μία καρέκλα) δεν είσαι σε θέση να είσαι φιλικός ούτε να συναναστραφείς σωστά. Κοιτάς να εξυπηρετήσεις όσο γίνεται γρηγορότερα για να βοηθηθούν όλοι , και γιατί ξέρεις ότι μέσα στο επόμενο μισάωρο θα είναι άλλοι 20 έξω. Όταν ο άλλος μπαίνει και είναι ήδη "αρπαγμένος" και ψάχνεται για καβγά και ήδη η μούρη του έχει φτάσει στο πάτωμα τι θα πρέπει να κάνεις? όταν ο άλλος σου φέρνει να σου καταθέσει χαρτιά και είναι κατουρημένα ή περπατάνε κατσαρίδες επάνω τους (μου έχουν τύχει και τα δύο) εσύ με τι σθένος θα εξυπηρετήσεις και πόσο να αντέξουν τα νεύρα σου? όταν ο άλλος πάσχει από aids και σου καταθέτει χαρτιά μέσα στο αίμα λέγοντας σου πρόσεξε γιατί πάσχω από αυτό (μου έχει τύχει και αυτό) πως θα φερόσουν? Η ασφάλεια και η υγιεινή αφορά μόνο τους πολίτες και όχι τους υπαλλήλους?
Όταν ο άλλος είναι απ' έξω και κατεβάζει καντήλια γιατί ξύπνησε στραβά το πρωί εσύ γιατί πρέπει να ανεχτείς το βρωμόστομά του?
Και για να μην παρεξηγηθώ και ειπωθούν διάφορα είμαι ένα άτομο το οποίο διορίστηκε μέσω ΑΣΕΠ στην συγκεκριμένη Υπηρεσία και επειδή δεν είχα μέσο για 2 χρόνο έκανα χρέη πρωτοκόλλου, έχοντας πτυχίο και 2 μεταπτυχιακά (για να μάθω την διακίνηση των εγγράφων την υπηρεσίας όπως μου είπαν τότε, και που δυνατότητα για να μεταφερθώ σε συγκεκριμένες "προνομιούχες" υπηρεσίες δεν υπάρχει.Όσο για το τι κάνω τέτοια ώρα στο Forum η απάντηση είναι ότι έχω πάρει άδεια άνευ αποδοχών για να προσέξω τα παιδιά μου τώρα που κλείσαν τα σχολεία, και για μην φορτώνομαι σε κανένα συνάδελφο φεύγοντας νωρίτερα ή ερχόμενη αργότερα με αφορμή τα παιδιά...
Επίσης πως λέτε να αισθάνεται ο άλλος που κάθεται στην συγκεκριμένη "ρημαδοκαρέκλα" και τον παίρνει ο τάδε ή ο δείνα βουλευτής, πολιτικό γραφείο, δήμαρχος , νομάρχης, μέσον γενικώς και του λέει ότι κοίτα να δεις θα έρθει ο τάδε και κοίταξε να τον βοηθήσουμε λίγο. Γιατί να τον βοηθήσω?γιατί εκείνος δηλαδή εμένα με χαρακτηρίζει ως κακό υπάλληλο ενώ εκείνος που πάει να παρακάμψει το νόμο δεν είναι κακός πολίτης? γιατί πήγες πρώτα στο μέσο σου να εξυπηρετηθείς και δεν ήρθες πρώτα σε μένα ? μήπως γιατί είσαι προκατειλημένος? και γιατί εγώ να πρέπει να υποκύπτω στις ανάγκες του καθενός πολιτικάντη για ψήφους προκειμένου να μην έχω προβλήματα και κυρώσεις στην δουλειά μου?
Συμφωνώ και επαυξάνω ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι αγενέστατοι και αναξιόπιστοι (για ποιους λόγους? γιατί έχουν το μέσον από πίσω και ξέρουν ότι όπως και να φερθούνε, ότι ώρα και να πάνε , όπως και να δουλέψουν κανένας δεν πρόκειται να τους πειράξει).Όχι όμως και να τους βάζουμε στο ίδιο ασκί όλους.
Υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν με σθένος ψυχής το οποίο δεν αναγνωρίζεται από κανέναν. Για αυτούς ένα ευχαριστώ , από το στόμα του ατόμου που βοήθησαν να βρει μια άκρη είναι η πραγματική ανταμοιβή (ούτε γλυκάκια , ούτε φακελάκια)....

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-08-09, 13:51
fraoulopoulitsa αυτά που γράφεις για τους κάθε λογής πελάτες που πάνε στο δημόσιο δεν ισχύουν όπως καταλαβαίνεις μόνο στο δημόσιο.
Οι ίδιοι αυτοί τύποι συναλλάσονται και με ιδιωτικό τομέα αλλά η διαφορά είναι ότι εκεί αν τους φερθούν με τον ίδιο τρόπο που τους φαίρονται οι βολεμένοι του δημοσίου θα χάσουν τη δουλειά τους. Οπότε και χαμογελαστά, και ήρεμα και αξιοπρεπέστατα τους φαίρονται και οι πελάτες από την άλλη είναι πάντα μες στην αγένεια γιατί βγάζουν τα "σπασμένα" από την προηγούμενη συναλλαγή τους στο δημόσιο.
Η δουλειά μου κάποιο διάστημα είχε να κάνει με πελάτες (δουλευω στον ιδιωτ.τομέα). Τους τύπους που περιγράφεις τους συναντούσα καθημερινά. Τι σημαίνει αυτό; Θα έπρεπε να τους φερθώ με απαξίωση; (προσπαθώ να μη κάνω ποτέ αυτά που δε θα ήθελα να κάνουν σ΄εμένα) Πολλοί μαλιστα μου ζητούσαν και συγνώμη στο τέλος για τη συμπεριφορά τους. Αλλοι μου έλεγαν "δε φταις εσύ κοπέλα μου και συγνώμη αλλά ημουν πριν στην Εφορία, στο Ταμείο κλπ κλπ.

elachl
07-08-09, 14:02
ολες εχετε δικιο.προχτες μου συμπεριφερθηκε και μενα ασχημα μια απο τη ενωση γεωργικων συναιτερισμων.αντε να μην την χαρακτηρισω..επειδη οι γονεις μου μενουνε στην εξοχη δεν ακουσαν οτι θα κανανε τα χαρτια για την επιδοτηση και περασε η προθεσμια.πηρα λοιπον τηλ να ρωτησω αν υπαρχει καποια λυση.μου ειπανε οτι θα ξαναπαει ο υπαλληλος για μια μερα.τους ρωτησα ποτε αλλα δεν ξερανε.μου ειπανε οτι θα τον παρουνε τηλ να μου πουνε.τελικα δεν τον βρηκανε και ειπαμε να παρω την αλλη μερα να μου πουνε επειδη η εφορια ειναι ανοιχτη για το κοινο καποιες μερες και επρεπε να παμε να βγαλουμε κατι χαρτια που χρειαζοτανε για την αιτηση.τελοσπαντων δεν μου δωσανε να καταλαβω οτι αυτο ο υπαλληλος θα ερχοτανε την ιδια μερα.ασε που με συνδεσανε με 10 διαφορετικα τηλ.τελικα με παιρνει τηλ μια ξεκαρφωτη που δεν ειχα καν μιλησει μαζι της και μου λεει ο υπαλληλος θα ερθει σημερα και αυριο.τι το ηθελα να της πω οτι δεν εχουμε βγαλει τα χαρτια.το εμαθα κυριακη βραδυ και τη δευτερα μεχρι να συνενοηθω με αυτους η εφορια ειχε κλεισει οποτε την τεταρτη θα ξαναηταν ανοιχτα για το κοινο.και τι με νοιαζει εμενα μου λεει κυρια μου .αυτο ειναι δικο σας προβλημα.μας πηρατε λεει και μας πιεζατε και τωρα μου λετε οτι δεν μπορειτε και κατι τετοια.μα ποτε κυρια μου μιλησα μαζι σου?εγω με εναν κυριο μιλησα πριν.ποτε σε πιεσα εσενα και ποτε σου μιλησα ρε στραβοξυλο ηθελα να της πω?ζητησα το ονομα της και πηρα το διευθυντη,μιλαμε για πολυ αγενεια η κυρια.της λεεω δεν σας μιλαω με αυτον τον τροπο και μου λεει:εγω ομως σουμιλαω.ετσι α κριβως κοριτσια.τυχερη ητανε που δεν ημουνα εκει που λογω δουλειας δεν εχω χρονο και τα κανονιζω ολα απο το ρημαδοτηλεφωνο αλλιως θα την ειχα βαλει να φαει το πατωμα.τελοσπαντων παιρνω το διευθυντη ο οποιος αρχισε το γλυψιμο:αφηστε το τωρα δεν πειραζει και ισως ηταν νευριασμενη και ιστοριες.μου ειπε να παμε να κανουμε την αιτηση και να του παμε τα χαρτια μολις τα παρουμε...τελικα κατεβηκε η μαμα μου και του τα πηγαμε την αλλη μερα...ξυλο που θελουν μερικοι.εγω τι σου φταιω κυρα μου αν στραβοξυπνησες?σουργελο?ε σουργελο..

fraoulopoulitsa
07-08-09, 15:15
[QUOTE=ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13;1163073]fraoulopoulitsa αυτά που γράφεις για τους κάθε λογής πελάτες που πάνε στο δημόσιο δεν ισχύουν όπως καταλαβαίνεις μόνο στο δημόσιο.
Οι ίδιοι αυτοί τύποι συναλλάσονται και με ιδιωτικό τομέα αλλά η διαφορά είναι ότι εκεί αν τους φερθούν με τον ίδιο τρόπο που τους φαίρονται οι βολεμένοι του δημοσίου θα χάσουν τη δουλειά τους.

Και επειδή οι ίδιοι άνθρωποι είναι αγενέστατοι τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα νομιμοποιούνται να το κάνουν? ή επειδή έχουν το φόβο ότι θα χάσουν τη δουλειά τους καταπίνουν τα πάντα? και γιατί δηλαδή ο κάθε στριμμένος προκειμένου να περάσει τη γραμμή του και να κάνει τη δουλειά του έχει το δικαίωμα να μου φέρεται σαν σκουπίδι? (χωρίς μάλιστα να του έχεις δώσει κανένα δικαίωμα για να το κάνει αυτό?):evil:

fraoulopoulitsa
07-08-09, 15:21
Οπότε και χαμογελαστά, και ήρεμα και αξιοπρεπέστατα τους φαίρονται και οι πελάτες από την άλλη είναι πάντα μες στην αγένεια γιατί βγάζουν τα "σπασμένα" από την προηγούμενη συναλλαγή τους στο δημόσιο.

Οι ίδιοι δε πελάτες που τους ενοχλούν οι υπάλληλοι (ενώ στην ουσία δεν τους ενοχλούν οι υπάλληλοι, αλλά η μη στελέχωση των υπηρεσιών-η απαρχαιωμένη ή παντελώς έλλειψη νομοθεσίας- τα στελέχη και οι διευθυντές που είναι άχρηστοι γιατί τοποθετούνται με βάση τα πολιτικά τους πιστεύω- το φακελάκι και γενικώς το μέσον), είναι οι ίδιοι που πηγαίνουν στα πολιτικά γραφεία και στις γνωριμίες προκειμένου να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη. Αντί να πάνε στις γνωριμίες τους και να τους βρίσουν πατόκορφα που δεν δίνουν σημασία για τίποτε άλλο πέρα από τις μίζες και τα φράγκα,πηγαίνουν και παραπονιούνται για τον υπάλληλο. Κάνουν τον κόπο και πηγαίνουν στο γραφείο του εκάστοτε πολιτικού (και εκεί βέβαια δεν τους ενοχλεί να περιμένουν όση ώρα χρειαστεί για να τους δουν). Δεν τους ενοχλεί τίποτε άλλο παρά μόνο ο υπάλληλος...

fraoulopoulitsa
07-08-09, 15:30
fraoulopoulitsa αυτά που γράφεις για τους κάθε λογής πελάτες που πάνε στο δημόσιο δεν ισχύουν όπως καταλαβαίνεις μόνο στο δημόσιο.
Η δουλειά μου κάποιο διάστημα είχε να κάνει με πελάτες (δουλευω στον ιδιωτ.τομέα). Τους τύπους που περιγράφεις τους συναντούσα καθημερινά. Τι σημαίνει αυτό; Θα έπρεπε να τους φερθώ με απαξίωση; (προσπαθώ να μη κάνω ποτέ αυτά που δε θα ήθελα να κάνουν σ΄εμένα) Πολλοί μαλιστα μου ζητούσαν και συγνώμη στο τέλος για τη συμπεριφορά τους. Αλλοι μου έλεγαν "δε φταις εσύ κοπέλα μου και συγνώμη αλλά ημουν πριν στην Εφορία, στο Ταμείο κλπ κλπ.

Νομίζω πως δεν είπα ποτέ ότι φέρθηκα ούτε θα φερόμουν ποτέ σε κανέναν με απαξίωση (δεν ανήκει ούτε στον χαρακτήρα μου ούτε στην επαγγελματική μου ιδιότητα). Ομως δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου φερθεί ανάγωγα μόνο και μόνο επειδή κρέμεται η δαμόκλειος σπάθη της απόλυσης πάνω από το κεφάλι μου ούτε έχει κάποιο δικαίωμα να μου σπάει τα νεύρα ο καθένας καθημερινά και να γυρίζω σπίτι και να μην μπορώ να χαρώ την οικογένεια και τα παιδιά μου λόγω κάποιου παρανοϊκού.
Όπως λοιπόν οφείλουμε να αντιμετωπίζουμε τον πολίτη με αξιοπρέπεια έτσι οφείλει να μας φέρεται και αυτός. Όπως όλες οι ανθρώπινες σχέσεις , χρειάζονται και οι δύο πλευρές να θέλουν για να πετύχει κάτι.
Όσο για την συγνώμη που αναφέρεις παραπάνω δεν είναι λίγες οι φορές που όταν εξηγείς στον άλλον τα κενά της νομοθεσίας και το μέχρι που μπορείς να φτάσεις εσύ, καταλαβαίνει τη δυσκολία της θέσης σου, και όντως ζητάει συγνώμη που φώναξε, παραφέρθηκε κλπ.

fraoulopoulitsa
07-08-09, 15:39
Elachi έχε κατά νου , σε επόμενες συναλλαγές σου με το δημόσιο ότι μπορείς να καταθέσεις αίτηση χωρίς να έχεις όλα τα δικαιολογητικά που σου χρειάζονται (προκειμένου να πρωτοκολλήσεις και να προλάβεις την προθεσμία που θέλεις).Στην πραγματικότητα αρκεί και η αίτηση με την ταυτότητά σου μόνο και μπορείς τα υπόλοιπα να τους τα καταθέσεις αργότερα.
Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι όταν μιλάς μέσω τηλεφώνου καλό είναι να κρατάς το όνομα του υπαλλήλου που μιλάς και την ιδιότητά του, ώστε αργότερα να βγάζεις άκρη ποιος σου είπε τι.
Τέλος όποιος θεωρείς ότι σου φέρθηκε άπρεπα χωρίς λόγο μπορείς να συνεργαστείς με το συνήγορο του πολίτη και να του κάνεις καταγγελία για το τι τράβηξες. Τώρα θα μου πεις θα βγει τίποτα? Εξαρτάται από την μορφή της καταγγελίας. Αν μη τι άλλο θα τον κάνει να τρέξει και να ταλαιπωρηθεί και στο μέλλον θα το σκεφτεί δύο φορές περισσότερο αν θα ξαναμιλήσει έτσι....:twisted:

GiovannaXA
07-08-09, 15:46
Κορίτσια και εγώ στο Δημόσιο δουλεύω και το τι μ@λ@κ$ς βλέπω κάθε μέρα που έρχονται να εξυπηρετηθούν και δεν ξέρουν τι θέλουν δε λέγεται! Πριν μερικές μέρες έρχεται μία κυρία που είχε μία φιλιστόκα με έγγραφα που χρειαζόταν για να κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Με το που με βλέπει αρχίζει τον ενικό, λες και με ήξερες και από χτες. Μου λέει λοιπόν: 'Πες μου ποια από αυτά τα χαρτιά θα πάρω από σας γιατί δεν ξέρω'. Αρχίζω να διαβάζω και βρίσκω 4 (δεν θυμάμαι σίγουρα) που θα τα έπαιρνε από εμάς. Αρχίζω να της τα ετοιμάζω και όταν τελειώνουμε με ρωτάει 'Τα άλλα από που θα τα πάρω;' Της απαντάω ότι δεν ξέρω και μου λέει να ξαναδιαβάσω το χαρτί καλύτερα και να της πω. Εντωμεταξύ να έχει αρχίσει να γίνεται ουρά. Της απαντάω ότι δεν είναι αυτή η δουλειά μου και τότε μου πετάει την 'καραμέλα'. 'Εγώ σε πληρώνω και πρέπει να με βοηθήσεις'. Τη βρίζεις μετά ή δεν τη βρίζεις; Εγώ απλώς την αγνόησα και εξυπηρέτησα τον επόμενο.

floraM
07-08-09, 15:53
Εγώ δουλεύω στον ιδ. τομέα. Προσπαθώ όσο γίνεται λιγότερο να έχω επαφές με το δημόσιο. Αλλά έχω παρατηρήσει ένα πράγμα! Από παλιά έχουν λίγο φτιάξει τα πράγματα. Όσες φορές έχω πάει με έχουν εξυπηρετήσει και με χαμόγελο και αμέσως. Υπήρχαν και περιπτωσεις που δεν κατάλαβα ένα πράγμα και επείδη΄τους ξαναρώτησα να στραβώσουν αλλά αυτά είναι λίγα τα παραδείγματα. Ήμουν παλιά στο ΙΚΑ και τώρα είμαι σε άλλο ταμείο (ΤΑΤΤΑ). Στο ΙΚΑ οι γιατροί μέσα εκεί είναι χειρότεροι από τους άλλους στο γραφείο, τηλ. κέντρο ή αλλού . Αργούν να έρθουν στο ραντεβού, ή έρχονται, σε βλέπουν που περιμένεις, είσαι το πρώτο του ραντεβου΄,που ξεκινά πχ8.00 και βγαίνουν και πάνε (προφανώς στην καφετέρια) και έρχονται μετά από 1 ώρα. Στο άλλο ταμείο είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί βεβαια έχεις να κάνεις με εξ. ιατρεία και μικροβιολογικά αλλά και εκεί για μια περίοδο δεν ξέραν τι τους γινόταν. Έπεσα και στην ένωση 3 ταμείων, άστα!!! Ο άντρας μου είναι στον στρατό. Εκεί είναι κάποιοι που είναι λούφα και παραλλαγή και κάποιοι που πραγματκά κάνουν σωστά την δουλειά τους. Όσο για τον ιδ.τομέα. Και εδώ τα πράγματα δεν είναι πάντα τέλεια. Πολλές φορές έχει τύχει να μιλήσω με ευγένεια και να πάρω αγενης απάντηση!!! Βέβαια αυτό είναι σε πολύ μικρό βαθμό.
Ένας γνωστός μου αστυνομικός, μια φορά πήγαμε για καφέ, πιάσαμε κουβέντα για τον κλάδο τους και μου είπε επί λέξη "Όταν πέρνεις τηλεφωνο να έρθει η αστυνομία γιατί είναι κάποιος απ'έξω και προσπαθεί να μπει μέσα, υπολογίζουν περίπου την ώρα που θα έχει μπει, θα σε έχει κλέψει και έγω δεν ξέρω τι άλλο, και μετά έρχονται!!!!" Και το ρωτάω γιατί;; και μου απαντά γιατί για 1000 ευρώ να χάσει ο άλλος την ζωή του!!!!!!!! Του λέω και εγώ ναι αλλά δεν τον πίεσε κανένας να πάει σε αυτή την δουλειά!!! Δική του επιλόγή!!! Η απάντησή του!!! Πάνε για να μπούν σε γραφείο και όχι να βγούν έξω!!! Βγάλε άκρη!!! Να μην σου τύχει!!!! Σίγουρα θα υπάρχουν και μερικοί που τους θέλουν να προστατέχουν τον συνάθρωπό τους αλλά φοβάμαι οι περισσότεροι είναι όπως τα είπε ο γνωστός μου!!!

dora
24-10-09, 03:09
Εργαζομαι στο "δημοσιο".. περιπου δηλαδη.. ετυχε για εναμιση χρονο συνολικα να ειμαι σε γραφειο που εχει αμεση σχεση με εξυπηρετηση πολιτων (τα υπολοιπα ειμαι σε παιδικο σταθμο οποτε εκει ειναι θεμα για λλο τοπικ)

Στοχος μου ειναι γενικοτερα να εξυπηρετησω.. κ εξυπηρετω.
Δεν ταλαιπωρω τον κοσμο, υπαρχουν φορες που μπορει να παραβλεπω ενα εγγραφο ή κατι που πρεπει να κατατεθει για να γινει η δουλεια τους..
Ομως θα πρεπει να καταλαβουμε ολοι πως για τα παντα υπαρχουν καποια ορια..
Αυτο το "δεν ειναι η δουλεια μου" κ το "δεν γνωριζω δεν μπορω να σας εξυπηρετισω" εχω αναγκαστει να το πω εκατονταδες φορες ..
Πρεπει επισης να καταλαβουμε οτι ενας υπαλληλος (ειτε δημοσιος ειτε ιδιωτικος) εχει καποιες συγκεκριμενες αρμοδιοτητες. Εχει ενα κομματι, πανω στο οποιο εκπαιδευεται κ το μαθαινει. Δεν μπορει να ξερει την δουλεια ή τις διαδικασιες που διεπουν ολη την υπηρεσια.
Ειναι λογικο αυτο..
Κ περαν του οτι δεν ξερεις κ πολυ πιθανον να δωσεις λαθος απαντηση, ακομα κι τυχαινει να ξερεις πολλες φορες μεσα απο την υπηρεσια δεν σου δινεται το δικαιωμα να απαντησεις γιατι απλα δεν εισαι ο αρμοδιος κ θα βρεις το μπελα σου..
Για να σας δωσω παραδειγμα να καταλαβαιτε..
εγω δουλευω σε νοσοκομειο κ ειμαι στην υπηρεσια που κανουμε εισαγωγες για νοσηλεια στους ασθενεις..
Η υπηρεσια εχει αποφασισει οτι τη διανομη των δωματιων θα την κανει η γραμματεια του τμηματος επειγοντων σε συννενοηση με τις προισταμενες των κλινικων με δεδομενο οτι εγω μπορει να δωσω ενα δωματιο σε ενα μη επειγον περιστατικο (πχ ενα προγραμματισμενο χειρουργειο) τη στιγμη που καποιος θα πεθαινει στα επειγοντα κ θα χρειαζεται επειγοντος κρεβατι..(και ξερετε τι γινεται με τα κρεβατια στα νοσοκομεια).
9 στους 10 που στελνω στα επειγοντα για να παρουν αριθμο δωματιου διαμαρτυρονται (20 μετρα πιο κατω ειναι εν τω μεταξυ) κ μου ζητανε να παρω τηλεφωνο κ οταν αρνηθω απλα με βριζουν.. (στην καλυτερη περιπτωση οχι μπροστα μου αλλα απο πισω μου)
Δε ενω εχουμε 10 τεραστιες ανακοινωσεις που λενε "πριν κατσετε να περιμενετε στην ουρα περαστε απ΄τα επειγοντα κλπ κλπ " (μονο που δεν τους το εχουμε ζωγραφισει ακομα) καθονται κ περιμενουν.. Κ μολις φτασει η σειρα τους απλα διαμαρτυρονται.
Κ εγω τι να κανω??
Πρωτον δεν ειναι αρμοδιοτητα μου να δωσω δωματιο, δευτερον και να παρω τηλεφωνο η γραμματεας θα μου πει να ερθουν απο δω να περιμενουν.. γιατι εκεινη την ωρα προφανως εξυπηρετει καποιον αλλο . και εγω δεν μπορω να τρωω την ωρα μου περιμενοντας στα τηλεφωνα γιατι ετσι ο χρονος αναμονης απο 5 λεπτα θα αυξηθει σε 20..Ακομα κ εγω οταν εκανα εισαγωγη ακολουθησα αυτη τη διαδικασια..
Θα κατσω να τσακωθω με τους συναδελφους ή να βρω τον μπελα μου δινοντας απο μονη μου δωματια?? Οχι.. δεν νομιζω.
Θελω να καταληξω στο οτι ο κοσμος δεν φωναζει παντα δικαιολογημενα..
Επισης υπαρχουν πολλοι οι οποιοι ενω εχουν ερθει επανελλειμενα κ γνωριζουν τη διαδικασια προσπαθουν καθε φορα να την παρακαμψουν ..

Επισης κατι αλλο που δεν γνωριζουμε ολοι (κ εγω μεσα ) κ βριζουμε και το εμαθα απο τη στιγμη που οντως καθισα σε τετοια "καρεκλα" ειναι οτι πολλες φορες καποια πραγματα αλλαζουν αλλα ο εκατοστε υπαλληλος δεν ενημερωνεται για τις καινουργιες διαταξεις κ νομοσχεδια η ενημερωνεται πολυ καιρο μετα την εναρξη της εφαρμογης τους.
Διαβαζω πολλες φορες για κοπελες που πηγαν στον ΟΑΕΔ ή σε υπηρεσιες να εισπραξουν χρηματα για τοκετους κλπ κ δεν εξυπηρετηθηκαν γιατι ο υπαλληλος η η υπηρεσια "δεν γνωριζε". Κ οντως αυτο ειναι γεγονος οτι συμβαινει.. δυστυχως. Ενα εγγραφο για να φτασει στα αρχεια της εκαστοτε υπηρεσιας μπορει να περασουν μηνες κ χωρις εγγραφο δεν μπορεις να εφαρμοσεις τιποτα. Η καθε καινουργια εντολη δεν μπορει να εφαρμοστει αν πρωτα δεν πρωτοκολληθει το αντιστοιχο εγγραφο στα κιταπια της. Δεν φταιω ομως εγω που ο αρμοδιος φορεας δεν μου το εστειλε. Ουτε εχω δικαιωμα να εφαρμοσω ενα μετρο επειδη το ακουσα στον Αυτια το πρωι που ξυπνησα.

dora
24-10-09, 03:27
Κ επισης υπαρχουν αυτοι που με δολο προσπαθουν να εξυπηρετηθουν (με πλαστα χαρτια κλπ) θεωροντας οτι εισαι ηλιθιος κ οτι δεν θα υπαρξουν επιπτωσεις. Αμα δεν βαριεστε διαβαστε ενα περιστατικο.
Ηρθε μια φορα ενας να φτιαξει τα χαρτια της κορης του η οποια ηταν 42 ετων κ φερνει το βιβλιαριο του δημοσιου που ειχε η κοπελα οταν μικρη (κ την ασφαλιζε αυτος) που τελευταια φορα οπως καταλαβαινετε ειχε θεωρηθει πριν καμια 20ετια.
Του λεω οτι το βιβλιαριο αυτο δεν ισχυει γιατι ειναι αθεωρητο (εγω καλοπροαιρετα φανταστηκα οτι προφανως η κορη του θα ειχε καποια αναπηρια κ γι αυτο την εχει ασφαλισμενη ακομα αυτος κ μαλλον μου εφερε λαθος βιβλιαριο, γιατι αλλιως κανεις δεν μπορει να ασφαλισει τα παιδια του μεχρι τα 42).
Τον ρωταω εν τω μεταξυ αν εχουν καποιο αλλο κ αρχιζει να μασαει τα λογια του. Μου δινει εν τω μεταξυ τα χαρτια της κοπελας κ μολις βλεπω τη διαγνωση κατι δεν μου παει καλα.. Γιατι μια γυναικα με σοβαρη αναπηρια (χωρις καρκινο) θελει να κανει πλαστικη στηθους? Ερχεται κ η ασθενης κ την βλεπω μια χαρα..
Κ επειδη εχω γινει εξπερ στους παγαποντιδες, αλλα δεν θελω να του δωσω δικαιωματα, του ζηταω απλα (ως εχει η διαδικασια) να μου υπογραψει υπευθυνη δηλωση οτι η κυρια ειναι ανασφαλιστη κ θα καλυψουν μονοι τους το κοστος νοσηλειας, κ αν μου φερουν το βιβλιαριο τοτε θα το αλλαξω. Ομως η κυρια (οπως καταλαβαινετε οι πλαστικες ειναι επεμβασεις οι οποιες κοστιζουν πολυ κ δεν ειναι κ κατι επειγον) μου λεει οτι θα το συζητησει με το γιατρο της κ θα ξαναερθει.
Με παιρνει ο γιατρος μετα απο λιγο κ με ρωταει γιατι δεν κανω την εισαγωγη. Του λεω πως δεν εχει βιβλιαριο κλπ κλπ κ μου λεει μα τι λες.. αυτη μου ειπε οτι εχει ΤΕΒΕ.
Τεσπα μετα απο διαφορες συνεννοησεις ανακαλυψαμε οτι ναι μεν η κυρια ειχε ΤΕΒΕ αλλα το βιβλιαριο της ηταν αθεωρητο επειδη χρωστουσε κ σκεφτηκαν να το καλυψουν μεσω δημοσιου που φυσικα μετα απο 20 χρονια δεν την καλυπτε πια :lol:.
Και αν εγω πχ απο βιασυνη δεν κοιτουσα το βιβλιαριο κ την εβαζα μεσα κ γινοταν η εγχειρηση κ φυσικα το δημοσιο δεν την πληρωνε, ποιος θα πληρωνε τα σπασμενα??? Μαλλον εγω..
Τελικα ο ιδιος ο γιατρος της εδιωξε γιατι απ΄οτι μου ειπε μετα ακομα κι αυτη υπεγραφε οτι θα πληρωσει μονη της, δεν ηταν αξιοπιστη κ μετα θα βρισκοτανε αυτος χρεωμενος.

Παντως ολο το θεμα με την παρανοια του δημοσιου νομιζω οτι το προκαλουν απλα καποιοι λιγοι.."κακοι"
Στα οσα χρονια συναλλασομαι ως πολιτης με το δημοσιο, εχω αντιμετωπισει μια φορα προβλημα στον ΟΑΕΔ απο εναν υπαλληλο που καθε φορα που πηγαινα ολο κ καποιος θα τον εβριζε.. ε μεχρι που ηρθε κ η σειρα μου κ τον εβρισα κι εγω. :lol:
Γενικοτερα δεν ειχα ποτε προβληματα. Κ αν καποιες φορες ταλαιπωρηθηκα λιγο ηταν καθαρα θεμα δικο μου πχ πηγα να παρω τα τελη για το αυτοκινητο του αντρα μου (πρωτη φορα που δεν ερχονται μονα τους) κ δεν εβρισκα την αδεια.. Ειπα ψεματα οτι μαλλον την πηρε μαζι του στο ταξιδι μπας κ με λυπηθουν κ απλα μου ειπαν να μου στειλει με φαξ μια φωτοτυπια.. (λογικη απαντηση) Τελικα η αδεια ηταν στο ντουλαπακι.. (απλα εγω εψαχνα αλλου κ την βρηκα τυχαια μετα απο καμια βδομαδα)
Το καλοκαιρι πηγα στην εφορια κ μολις με ειδαν εγκυο (κ πηγα να παρω λεφτα οχι να δωσω) μονο που δεν με ρωτησαν αν θελω κ γλυκο νερατζακι.. νερο παντως προσφερθηκαν να μου φερουν.

Dimitra83
19-12-09, 23:07
ημουν ελλαδα στην εφορια κ περιμενα για ΑΦΜ σε μια ουρα περιπου 25 ατομων!η κυρια μιλουσε στο τηλ κ ελεγε ''βαζεις κ κρεμμυδακι μεσα???α εγω το τσιγαριζω κιολας βεβαιααα!!'':shock::shock:

UFO
20-01-10, 10:18
ΚΕΠ...
χτες το απόγευμα :
Α: γεια σας θέλω να ανενωσω τα βιβλιαρια του ικα το δικό μου και το οικογενειακο!
Κ: α δεν κάνουμε ανανεωσεις βιβλιαριων
Α: κι εγω που το ειχα ανενεωσει πέρισσι στο φανταστικό ΚΕΠ ? εδω το ειχα ανενωσει
Κ: εγω κυρία μου ειμαι δυο χρόνια και ανανεωση δνε εχουμε κανει ποτε
Α: μα δνε ειπα οτι εσεις μου το ανανεωσατε και εχετε αλτσχαιμερ ειπα : ΠΕΡΙΣΙ εγω ΕΔΩ το ανανεωσα...!
Κ: τι να σας πω ....;
Α : εγω τι να σας πω ;....

(και φευγω )
πάω στο δευτερο ΚΕΠ της περιοχης μου ....
Α:γεια σας θέλω να ανενωσω τα βιβλιαρια του ικα το δικό μου και το οικογενειακο!
Κ: α δνε κανουμε ανανωσεις
Α: και η σελίδα σας στο ινερνετ ψεματα λεει ?
Κ : μισο να το κοιταξω ...Α ναι κάνουμε
Α: ωραια ....
Κ: δεν ξερω τι διακιολογιτικα χρειαζονται όμως θα ερθετε αυριο το πρωι
Α: αν μπορουσα να κανω αυτην την δουλεια το πρωι δνε θα ερχομουν σε εσας αλλα θα πηγαινα κατευθειαν στο ικα !!!!
ΔΛΔ ΣΟΡΙ τα ΚΕΠ γιατι εχουν γίνει ? για να εξυπηρετουν τους πολιτες σε θεματα δημοσίου και το απόγευμα δνε εχουν γίνει ...? η παλι στραβωσε ο γυαλός !!!!????
(δεν θα σχολιασω σαφως το ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΝΩΣΕΙΣ λες και απο κυβερνηση σε κυβερνηση σταματανε τα παντα ενα πραγμα και οι υπαλληλοι παθένουν και προσωρινές απώλειες μνημης των καθικόντων τους καθε φορα που ο Γιωρίκας και ο Κωστήκας αλλαζουν πολυθρώνα)

Nantia
20-01-10, 10:29
χαχα Αρια με εκανες και γελασα... Φανταστικη περιγραφη..
Και εγω τα εχω παρει με τα ΚΕΠ στην περιοχη μου. Μου την δινουν ρε γαμωτο οι υπαλληλοι που εχουν υφακι λες και ειναι ο προεδρος της δημοκρατιας ενα πραγμα.
Μου την δινουν που δεν σου ριχνουν ενα χαμογελο δεν σου λενε μια καλημερα.
Γιατι εμεις που παμε δεν ειμαστε πελατες , πολιτες??? Οταν ερχεται ενας πελατης στη δουλεια μου πως εγω μα οτι προβλημα και να εχω βγαζω το ωραιο μου χαμογελο να τον εξυπηρετησω???

Που λετε προχθες παμε στα κεπ αυτα τα περιβοητα της γειτονιας. Πρωι πρωι. Ειχε καμια 5 με 6 πιτσιρικια της 3ης λυκειου που περιμεναν να κανουν τα χαρτια τους για την στρατολογια τους Εγω ηθελα να παρω ενα ΑΜΚΑ και να παω στην δουλεια μου.
Με βλεπει η υπαλληλος που λεει τι εχετε λεω αυτο και αν γινεται επειδη δουλευω (και τα παιδακια εχουν απειρο χρονο) να παρω την θεση τους. Δεν γινεται κυρια μου εξαλου το συστημα μας κολλαει ελατε αυριο καλυτερα.

Ε τι να κανω και εγω πηγα την επομενη μερα και φυσικα παλι το συστημα τους κολλουσε εκανα μιση ωρα για ενα ΑΜΚΑ και ειχα και την υπαλληλο που με εξυπηρετουσε να μιλαει μια ωρα στο τηλεφωνο γκρρρ τα νευρα μου........

clio_s
20-01-10, 12:45
Εγώ πάντως με το δημόσιο, τα έχω δει όλα. Αρκετές φορές ήθελα να τραβήξω τα μαλλιά μου, αλλά αρκετες φορές μπορω να πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένη με την εξυπηρέτηση. γι'αυτο δεν θέλω να τους βάζω όλους σε ένα τσουβάλι, αλλά δυστυχώς (πάντα κατά την αποψή μου) οι εξυπηρετικοί δημόσιοι υπάλληλοι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Αυτους που δεν αντέχω καθόλου και λυπάμαι πραγματικα γιατί υποτίθεται ότι κάνουν λειτούργημα, είναι οι γιατροί του ΙΚΑ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!! Έχω ζήσει την κόλαση τώρα που είμαι έγκυος. Και δεν δέχομαι ότι έχουν να κάνουν με πολύ κόσμο και περίεεργους κτλ. Είναι βολεμένοι και απαίσιοι άνθρωποι. Συγκεκριμένα το ΙΚΑ ΕΥΟΣΜΟΥ είναι ίσως από τα χειρότερα. Όλοι ένας κι ένας είναι παναθεμά τους. Τεσπα...ζούμε στην Ελλαδίτσα. Τέλος.
Επειδή όμως και το καλό πρέπει να λέγεται. Θα ήθελα να πώ ένα μπράβο στα παιδιά των ΚΕΠ του ΕΥΟΣΜΟΥ, διότι δεν υπήρξε φορά να φύγω από εκεί δυσαρεστημένη. Ακόμα και όταν δεν εξυπηρετήθηκα, κατάλαβα ότι πραγματικά η δουλεια μου δεν μπορούσε να γίνει. Άσε που είναι όλοι ευγενικοί. Ακομά και όταν δεν ξέρουν, θα ρωτήσουν ή θα κάνουν τηλέφωνα για να σε εξυπηρετήσουν. Αυτά. Καλημέρα σε όλους.

eliana_1976_
20-01-10, 15:55
Δούλευα στον ιδιωτικό τομέα 12 χρόνια και ήρθε και η δική μου σειρά μετά από πολλές προσπάθειες να διοριστώ στο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ φυσικά. Διορίστηκα λοιπόν σε ένα δήμο σε ένα κουτσοχώρι 2,5 ώρες μακρυά από τον σπίτι μου. Οι διαφορές ιδιωτικού και δημοσίου είναι τεράστιες. Δουλέυα στον ιδιωτικό σε πολυεθνική σε μια πολύ καλή και αξιοσέβαστη θέση που είχα με όλους καλές σχέσεις, έκανα σωστά τη δουλειά μου και είχα δ/ντες που ήξεραν και αναγνώριζαν τη δουλειά μου και φυσικά σε κάλυπταν όταν προέκυπτε κάποιο λάθος ή πρόβλημα. Δουλευα πολλές ώρες, αλλά μου άρεσε αυτό που έκανα. Στο δημόσιο το εντελώς αντίθετο. Διορίστηκα σε ένα δήμο που είχε όλο παλιούς υπαλλήλους χωρίς γνώσεις σε υπολογιστές, χωρίς θέρμανση στους -10 βαθμούς και ζεστενόμασταν με μια σόμπα αλογόνου 7 άνθρωποι στιβαγμένοι σε ένα άθλιο κτίριο με απίστευτη υγρασία. Οι παλιοί φυσικά υπάλληλοι δεν δούλευαν, φόρτωναν όλοι τη δουλειά στους 2-3 νέους που είμασταν και έφτασα να δουλεύω ακόμα και υπερωρίες στο δήμο, χωρίς φυσικά να πληρώνομαι για να βγάλω τη μισθοδοσία των υπαλλήλων. Μου χρέωσαν το πρωτόκολλο, τη μισθοδοσία του προσωπικού, το βιβλίο αποφάσεων δημάρχου, το δημοτολόγιο (πιστοποιητικά, μητρώο αρρένων, στρατολογικούς κτλ) και όλα τα γνήσια υπογραφών των πολιτών. Επαιρνα δουλειά για το σπίτι και δούλευα τα σκ για να μπορέσω να είμαι συνεπής. Παραμελούσα τον άντρα μου που είχα να τον δω 5 μέρες, είχα νεύρα, έκλαιγα από την πολύ πίεση. Φυσικά κανείς δε σε βοηθάει, κανείς δεν ξέρει να σου πει το οτιδήποτε, κανείς δε σου ανοίγει τα μάτια. Ρωτάς πράγματα και σου πετάνε ένα βιβλίο με νόμους στα μούτρα και τρέχα βγάλε άκρη. Προιστάμενος δεν υπάρχει παρά μόνο στα χαρτιά και για να παίρνει το επίδομα. Και αν δυσανασχετήσεις σου λέει και την ατάκα "εσύ είσαι νέος τώρα αναλαμβάνεις, εγώ έχω δουλέψει 30 χρόνια".
Δεν είναι λοιπόν όλα ρόδινα για τους υπαλλήλους που εργάζονται στο δημόσιο. Εχουν να αντιμετωπίσουν όχι μόνο τους συναδέλφους που οι περισσότεροι θέλουν να σου βγάλουν το μάτι, αλλά και τους πολίτες που τις περισσότερες φορές σε φτάνουν στο αμήν γιατί ζητάνε παράλογα πράγματα και τις περισσότερες φορές με πλαστά χαρτιά προσπαθούν να σε περάσουν για μαλάκα να τους κάνει γνήσιο υπογραφής για είσπραξη χρημάτων, αποδοχή κληρονομιάς κτλ. Τέτοιες περιπτώσεις έζησα πολλές φορές. ΄Και όταν αρνήθηκα να υπογράψω με απείλησαν ότι εκείνοι με πληρώνουν΄και θα με στείλουν από εκεί που ήρθα. Επιπλέον πολλές φορές πήγαν στο δήμαρχο για να με φοβερίσει γιατί ήταν ψηφοφόροι του. Ηρθα σε απίστευτη κόντρα με δήμαρχο και προισταμένη πολλές φορές εν όψη παράνομων χαρτιών (παράνομες μεταδημοτεύσεις κτλ) που οι ίδιοι δεν υπέγραφαν και περίμεναν να το κάνω εγώ μία υπάλληλος που δεν είχα κλείσει ακόμα διετία. Τους απείλησα ότι εγώ είμαι νόμιμη βάσει του τάδε άρθρου του τάδε νόμου και εκείνοι οι παράνομοι. Τους είπα ότι εάν συνεχίσουν έτσι θα κάνω αναφορά στην Περιφέρεια και στο ΥΠΕΣ και τότε θα δούμε ποιος θα μπει μέσα.
Και όλα αυτά στο δημόσιο !!! Ομως από τη στιγμή που είμαι καλή στη δουλειά μου δεν έχω να φοβάμαι κανένα. Πατάω πάνω στους νόμους και κανείς δεν μπορεί να μου πει κουβέντα. Και όχι δεν κάνω τα στραβά μάτια εάν κάποιος δεν έχει κάποιο χαρτί να μου καταθέσει για να του προχωρήσω την υπόθεσή του, γιατί θα το βρω εγώ μπροστά μου κάποια στιγμή και θα βρω τον μπελά. Και τότε δεν υπάρχει κανείς δήμαρχος ή προιστάμενος να βγει μπροστά να σε υποστηρίξει και να βρει μαζί σου μια λύση. Εκεί μόνος σου παλεύεις να βρεις το δίκιο σου. Δεν είναι όλα λοιπόν στο δημόσιο ρόδινα όπως οι περισσότεροι πιστεύουν. Ειδικά οι νέοι άνθρωποι δουλεέυουμε και με το παραπάνο γιατί έχουμε φιλότιμο και περισσότεροι προερχόμαστε από ιδιωτιοκό τομέα που ξέρουμε τι σημαίνει δουλειάαααα !!! Απλά όλοι έχουν κολλήσει στη λέξη μονιμότητα. Κι όμως υπάρχουν άνθρωποι που διορίστηκαν στο δήμο μου και παραιτήθηκαν γιατί δεν άντεξαν τις συνθήκες.

Τέλος, πολλές φορές κι εγώ έχω αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες με δημόσιες υπηρεσίες, οφείλω όμως πριν πάω να διεκπαιρεώσω οποιαδήποτε δουλειά μου να έχω συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να μην περιμένω από τον υπάλληλο να βγάλει το φίδι από την τρύπα, ούτε να του τα χώνω επειδή εγώ δεν είχα φροντίσει σωστά. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να με βοηθήσει εάν εγώ δεν είμαι χύμα και δεν έχω φροντίσει από πριν να κάνω καλά τη δουλειά μου.
και προβλήματα να προκύψουν στις συναλλαγές μάς που θεωρούμε ότι μας θίγουν υπάρχει όπως είπε και η άλλη κοπέλα ο συνήγορος του πολίτη ή το 1500 που μπορείς να κάνεις επώνυμη ή ανώνυμη καταγγελία προς το πρόσωπο που δεν σου συμπεριφέρθηκε σωστά.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ....

UFO
20-01-10, 16:47
οχι πολυ εκανες και τα ειπες ολα αυτα
το θεμα μου προσωπικά (το ειχα πει και παλια) ειναι η αγενεια .... ητε στο δημόσιο ήτε στο ιδιωτικό τομέα.
Η αρνηση υπηρεσίας πχ που ανεφερα στο ΚΕΠ ειναι για μενα χοντρό
με το χαμόγελο χωρίς να κανω κανενός τυπου ειρωνικό σχόλιο ή φασαρία ... κι όμως αυτοί ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ηξεραν την δουλεια τους.

οπως και σε μενα αν ερθει καποιος και δνε τον εξυπηρετησω λογο αγνοιας καλο θα ήταν να με αναφερει στους ανωτερους μου ... για να μάθω η /και να διορθωθω
αλλα το θεμα με το δημοσιο ειναι πχ οτι που να πας...? κι εκει ειναι διαδηκασία
ενω πχ πας σε μια τραπεζα και λες δεν εξυπηρετουμε θελω τον διευθυντη σου ή τον προυσταμενο σου ...! δεν σου λενε κανε καταγγελια στον Συνηγορο = κι αλλες χαμένες ωρες απο την ζωη σου

αυτα πχ που περιγραφεις για την εργασια σου ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ ! αλλα κι εσυ εχεις μπει σε μια διαδικασια οπου δεν καταγγελεις και δεν τρεχεις γιατι ήδη ο χρόνος σου ειναι επιβεβαρημενος

εγω σαν πολίτης ΔΕΝ μπορω να ξερω την άθλια καθημερονητα που ζεις !
την ζω απο μόνη μου και απο την δική μου οπτική οταν αναγκαζομαι να έρθω σε επαφη με δημόσιους παραγοντες
παντως νομίζω το εχουμε ξανα πει και πιο παλια
αν πας και μιλήσεις στον αλλον με ευγενεια σιγουρα κι αυτός αισθανεται οτι τον σεβεσαι και δεν τον βλεπεις σαν καποιον ....υποδιεστερο σου αλλα και μπορείς να εξυπηρετηθεις πολύ καλητερα
αλωσε ανθρωποι απεναντι σε ανθρωπους ειμαστε

θα σου πω ενα παραδειγμα
ειμαι στο ικα να παρω λεφτα πίσω απο νοσοκομεια
ειμαι στην ουρα και πλησιαζει μια κυρια ( ο θεος να την κανει κυρια) προσπερνα την ουρα και παει με τσαμπουκα να ζητησει χρηματα για οδοντιατρο
αγενεστατη απεναντι στην υπαλληλο της κανει καυγα γιατι της εξηγει η ιπάλληλος οτι δεν μπορει να παρει τα χρηματα καθότι το ικα ΕΧΕΙ συμβεβλημενους οδοντιατρους
αφου καθετε εκει αρκετη ωρα (πακετο με την απαισια συμπεριφορα της)
πλησιαζω (μαζι ειχα και το παιδι ....αρρωστο οκ?)
και της λεω κυρια μου πριν μπητε στην σειρα υπηρχε μια ουρα με ανθρωπους και με νουμερα αν θελετε να λυσετε το προβλημα σας καθηστε στην σειρα σας και μιλήστε με την προυσταμενη αν η ιππαληλος θεωρειτε οτι δεν σας εξυπηρετει
την κανει η κυρια και μενω εγω να πληρωθω
και πεταγετε το ξόανο χαχαχαχαχαχ και λεει ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ?
και λεει και η ιπαλληλος γιατι ειναι ομορφη και γιατι ετσι γουσταρω !
εγω αυτη την αντιδραση την βρηκα ΛΟΓΙΚΗ (πως δεν πεταχτηκε η κοπελαψ να την μπουφλησει ΑΓΙΑ ΓΥΝΑΙΑΚΑ)
ΤΕΣΠΑ
αυτο που θελω να πω ειναι οτι λαμβανουμε οτι δινουμε απο αποψη συμπεριφορας
αλλα καμια φορα λαμβανουμε και την αδικια και την ασχημη μεταχηρηση γιατι απλα ο αλλος ΤΥΧΑΙΑ ειναι εκει χωρίς να εχει ουτε τα προσωντα ουτε τις ικανοτητες
εγω εκει επικεντρονομαι !
ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο ποστ

eliana_1976_
20-01-10, 17:17
Πολλούς αγενής θα συναντήσεις και στο δημόσιο ως υπαλλήλους και αγενής πολίτες που μας θεωρούν ότι αυτοί μας πληρώνουν. Εμείς όμως ως υπάλληλοι στο δημόσιο δε φταίμε για το χάος που επικρατεί εκεί μέσα και φυσικά οι 5-10 φιλότιμοι δεν πρόκειται να φτιάξουμε το δημόσιο. Σίγουρα το χαμόγελο είναι το παν στη δουλειά μας. Υπάλληλοι και πολίτες πρέπει να είναι σωστοί. Υπάρχουν όμως πολίτες που έρχονται τσαμπουκαλεμένοι έτσι χωρίς λόγο και σου χαλάνε τη μέρα με το καλημέρα σας.

Πρόσφατα πήγα σε ένα ΚΕΠ στην επαρχία παρακαλώ να κάνω αίτηση να πάρω ένα πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης από τη μερίδα του πατέρα μου (διότι αν και παντρεμένη έχω το δικαίωμα). Η υπάλληλος όχι μόνο μου απάντησε αγενέστατα (τρώγοντας την τυρόπιτά της) ότι δεν μπορώ να κάνω αίτηση στο ΚΕΠ, αλλά πρέπει να πάω στο Δήμο, διότι υπάρχει απόφαση προισταμένου. Εκεί φυσικά άρχισε μια έντονη κουβέντα μεταξύ μας. Της είπα "Δουλέυω κι εγώ σε δήμο και γνωρίζω πως γίνονται οι όλες διαδικασίες. Δηλαδή ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης αυτού του ΚΕΠ εάν είναι οι πολίτες να πηγαίνουν στο δήμο. Δείξτε μου την απόφαση προισταμένου για να πάω στο δήμο να κάνω τα παραπονά μου, διότι δεν μπορείτε να με ταλαιπωρείται 8 μηνών έγκυος και να με στέλνεται 800 μέτρα μακρυά για να κάνω αίτηση. και παρακαλώ και το όνομά σας. Δεν μου έδειξαν την απόφαση. Παρόλα αυτά τους λέω θα έπρεπε να υπάρχει τοιχοκολλημένη η απόφαση για να λαμβάνει γνώση ο κάθε πολίτης. Και κάτι ακόκα όταν εξυπηρετούμε πολίτες δεν τρώμε τυρόπιτα".
Αυτή θορηβήθηκε έντονα ειδικά όταν είπα ότι είμαι έγκυος γιατί ούτε καν το είχε πάρει χαμπάρι και τότε μου είπε "εε δεν προσέξαμε ότι είστε έγκυος, να κάνουμε μια εξυπηρέτηση τότε". Της απάντησα "δεν υπάρχει λόγος θα πάω στο δήμο, άλλωστε υπάρχει και απόφαση μη σας κουράζω".
Πήγα λοιπόν στο δήμο και καθόμουν 20 λεπτά με την κοιλιά στο στόμα όρθια. Ο υπάλληλος ούτε να μου δώσει σημασία. Κάποια στιγμή του λέω "συγνώμη θέλω να κάνω αίτηση για ένα πιστοποιητικό" και μου απαντάει ""α συγνώμη χάλασε το φωτοτυπικό και έχει έρθει ο τεχνικός και δεν μπορώ αυτή τη στιγμή, ελάτε αύριο ή αργότερα". Ποιος είδε το θεό και δεν τον φοβήθηκε. Τα πήρα κρανίο και τα άκουσε. Δε φτάνει του λέω που με ταλαιπωρεί το ΚΕΠ ότι δεν κάνει αιτήσεις για πιστοποιητικά, έρχομαι εδώ έγκυος και μου λέτε να έρθω άλλη στιγμή γιατί έχει έρθει ο τεχνικός του φωτοτυπικού??? Εμένα με ρωτάτε εάν μπορώ να ξαναρθώ ??? και τι με περάσατε μπαλάκι ??? Δεν πρόκειται να πάω πουθενά και θα κάνω και καταγγελία για ανάρμοστη συμπεριφορά και για τους υπαλλήλους του ΚΕΠ και τη δική σας. Κόντεψα να γεννήσω από τη σύγχηση. Μου έβγαλε το πιστοποιητικό και έφυγα. Εκανα επώνυμη τηλεφωνική καταγγελία μέσω του 1500 για το ΚΕΠ. Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος αλλά με έφτασαν στα όρια !!!
Από τότε κάνω όλες μου τις αιτήσεις για πιστοποιητικά τηλεφωνικά στο 1500 και ζητάω να μου σταλούν στο ΚΕΠ της περιοχής μου. Και φυσικά πριν πάω για την παραλαβή κάνω και ένα τηλ εάν πήγε το πιστοποιητικό.

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
20-01-10, 18:21
Aγαπητες μανουλες ειμαι σε πολυ ΚΡΙΣΙΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ απο το πρωι.Πηρα τηλεφωνο τα τοπικα γραφεια του ΟΑΕΔ διοτι αντιμετωπιζω το εξης θεμα ''ΜΟΥ ΔΙΕΚΟΨΑΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΕΠΙΔΟΜΑ-ΒΟΗΘΗΜΑ.'' ......Λοιπον ..... Στις 12 Αυγουστου γεννησα ενω βρισκομουν στην κανονικη μου αδεια(54 και 56 μετα).Οταν λοιπον ριμαδο τελειωσε η αδεια μου απο το ΙΚΑ τον Οκτωβριο πηγα να ρωτησω ποια ειναι τα δικαιολογιτικα ωστε να παρω και την 6μηνη επιπλεον αδεια απο τον ΟΑΕΔ.Συγκεντρωνω ολα τα δικαιολογιτικα και τα καταθετω.Μετα απο 20 μερες μου τηλεφωνησαν και μου ειπαν οτι το αιτημα μου εγινε δεκτο και οτι πληρωθηκα μεσω τραπεζης.Ολα καλα ως εδω.Στις 29 Δεκεμβριου με ειδοποιουν απο την επιχειρηση οπου εργαζομουν πως λογω συνταξιοδοτησης η επιχειρηση κλεινει στις 31 Δεκεμβριου ΄09.......... Αμεσως (ευτυχως ) ειδοποιω στον ΟΑΕΔ οτι απολυωμαι ωστε να με ενημερωσουν αν αυτο θα επιρεασει την αδεια και το επιδομα μου.Η απαντηση που εισεπραξα ηταν οτι δεν γνωριζουν τι κανουν σε τετοια περιπτωση και πως πρεπει να τους δωσω μερικες μερες ωστε να ρωτησουν στα κεντρικα.Παντως μου εδωσαν ελπιδες οτι δεν θα διακοπει το επιδομα μου.Πρωι πρωι με πηραν και μου ειπαν τα λυπητερα νεα.Ρωταω λοιπον κι εγω το ''αυτονοητο'' ΕΓΩ ΤΙ ΦΤΑΙΩ??????????????Ενταξει το δεχομαι το γεγονος οτι θελει να παρει συνταξη ο εργοδοτης. Οκ εγω ομως δεν θελω να παψω να εργαζομαι ουτε βεβαια επελεξα να κλεισει η επιχειρηση εν μεσω της αδειας μου.Δυστυχως δεν εχω το πλεονεκτημα της επιλογης.Ειμαι και ανεργη και χωρις επιδομα!!!!!!!!!!!!!Μηπως (λεω τωρα) εχω μια μικρη εστω δοση δικιου??????????Το μονο που μπορω να κανω ειναι να καταθεσω τα δικαιολογιτικα μηπως μπορεσω να παρω επιδομα ανεργειας.Αν κι αυτο ειναι ψιλοχλωμο.....Σε αυτο το κρατος οπου γεννηθηκαν οι νομοι και η δημοκρατια μερικους αιωνες πριν εχουμε χασει και το παραμικρο ιχνος αξιοκρατειας και αξιοπρεπειας .Τι αλλο θα δουμε πια ???Αυτο υποθετω δεν συμβαινει σε αλλο Ευρωπαικο κρατος.Αυτα για σημερα .Περασα ενα εγκεφαλικο το πρωι αντε κι αλλο ενα αυριο που θα μαθω αν τελικα θα παρω το Ταμειο Ανεργειας. Κατα τα αλλα εχουμε κρατος δικαιου (στα χαρτια μον ο)

sofie
02-05-10, 19:40
Με εκνευρίζει που στις δημόσιες υπηρεσίες ζητούν ένα σωρό χαρτιά που στην ουσία δεν χρειάζονται απλά για να σε ξεπετάξουν εκείνη την ώρα μιας και συνήθως δεν τα έχεις μαζί σου!Πάντα θα βρουν να ζητήσουν αυτό που δεν έχεις,για να ξαναπάς και να φας πάλι την τεράστια ουρά και τα μούτρα τους τα αγενέστατα!

ladycat
02-05-10, 20:41
εμενα με κενευριζει στο δημοσιο ενω τους μιλας ομορφα κ ευγενικα κ με το χαμογελο στα χειλια εκεινοι σου απανταν λες κ εισαι ενα τιποτα στο ικα εχω τσακωθει πολλες φορες κ μαλκιστα σε εναν ειπα οτι εγω τον πληρωνω εγινε εξαλλος με εβρισε κ εγω βεβαια τον στολισα καταληλλα

maria- elpida
02-05-10, 21:52
"σε εναν ειπα οτι εγω τον πληρωνω εγινε εξαλλος με εβρισε κ εγω βεβαια τον στολισα καταληλλα"

αυτο ειπα και εγω στην προισταμενη του ΙΚΑ επειδη τις ζητησα ευγενικα να μου βαλει την υπογραφη που χρειαζομουν ενω αυτην καθοταν και εκανε δουλεια σε αλλο γραφειο και φυσικα δεν ειμουν η μονη που περιμενα.
πεταχτηκε μια αλλη υπαλληλος για να την δικαιολογησει και φυσικα τα ακουσε και εκεινη.
ξαναπηγα πριν λιγες ημερες και νομιζω πως δεν με ξεχασαν (ειμαστε και λιγοι στην Καλαματα) και μια χαρα με εξυπηρετησαν και οι δυο τους!

αλλα εμεις φταιμε που εχουμε τους δημοσιους υπαλληλους και τους θεωρουμε προνομιουχους, ΗΤΑΝ μεχρι τωρα, τωρα θα κλαινε!!

koufetaki
06-05-10, 14:22
ΔΗΜΟΣΙΟ?χαχαχαχαχααχα!την τελευταια φορα που πηγα ακουσα μια υπαλληλο να μου λεει...εεε!κυρια μου δεν ειστε η μονη με τρια παιδια και τι να κανουμε?ΔΗΜΟΣΙΟ?????http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020309.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202F7.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

traganoula
06-05-10, 15:57
Δεν μπορώ να απαντήσω με ένα ναι ή με ένα όχι..δεν είναι μονο ή άσπρο ή μαυρο. Εχω βρεθεί και με τους καλύτερους δημοσιους υπαλληλους και τους χειρότερους ιδιωτικους υπαλλήλους και το αντίστροφο...όλα είναι θέμα χαρακτήρα και τίποτε αλλο!!
Επίσης είμαι δημοσιος υπάλληλος (δασκάλα) αλλά πάντα θέλω και επιδιώκω να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερη και στη δουλειά μου αλλά και απέναντι σε μθητές και γονείς..δε θέλω να με σεβονται για τη θέση μου αλλά γι αυτό που είμαι.

κλάρα
12-05-10, 08:31
ΔΗΜΟΣΙΟ?χαχαχαχαχααχα!την τελευταια φορα που πηγα ακουσα μια υπαλληλο να μου λεει...εεε!κυρια μου δεν ειστε η μονη με τρια παιδια και τι να κανουμε?ΔΗΜΟΣΙΟ?????http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020309.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202F7.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)
Ε!!!!!Παλι καλά που δεν σου είπε πως άλλες έχουν και 3 ...και 4...και 5 παιδια......!!!!!
Πάντως πιστεύω πως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και καλοί και κακοι......είναι που θα τύχεις....!!!!!

DALIA
12-05-10, 09:28
Πάντως πιστεύω πως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και καλοί και κακοι......είναι που θα τύχεις....!!!!!

Mε μία πολύ σημαντική διαφορά...στον ιδιωτικό τομέα δεν έχεις περιθώριο να είσαι κακός;)

fairy's mom
12-05-10, 23:03
Καλά νομίζω ότι αυτό είναι είναι θέμα ανεξάντλητο! Σήμερα πρωί πήγα στο Ληξιαρχείο να δηλώσω την βάπτιση. Μπαίνοντας βλέπω μία αμεγάλη ουρά και έναν άντρα να φωνάζει και να τσακώνεται μπροστά στον κισέ. Έρχεται λοιπόν πάλι πίσω στην σειρά του φωνάζοντας ¨Εσείς δεν είστε δημόσιοι υππάλληλοι, είστε δημόσιοι κίνδυνοι" και μόνο που δεν τον χειροκρότησε ο κόσμος, γιατί τους έβαλε χέρι γιατί ήταν μόνο 1 υπάλληλος με τόσο κόσμο και υπήρχαν άλλοι υπάλληλοι που καθόντουσαν. Μετά τον καυγά ήρθαν λοιπόν άλλοι 2 για να εξυπηρετήσουν...
Και δεν φτάνει λοιπόν που πρέπει να φωνάξεις για να εξυπηρετηθείς, όταν έφτασα πιο μπροστά είδα μία από τις υπαλλήλους να πατάει τα πλήκτρα του pc ένα-ένα λες και μαθαίνει τώρα υπολογιστή για πρώτη φορά...
Καλά για το ΙΚΑ δε...αμέτρητες οι ιστορίες! Πόσες φορές έχω ευχηθεί για συγκεκριμένους ανθρώπους να έπεφταν στην ανάγκη μου κι εγώ να τους έψηνα το ψάρι στα χείλη μέχρι να τους εξυπηρετήσω, για να δούνε λίγο την γλύκα των "υπηρεσιών" τους...
Πραγματικά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ!

κλάρα
13-05-10, 08:11
Mε μία πολύ σημαντική διαφορά...στον ιδιωτικό τομέα δεν έχεις περιθώριο να είσαι κακός;)
Εν μέρη έχεις δίκιο....όποιος στον ιδιωτίκο τομέα δεν κάνει καλά την δουλεία του παίρνει ποδι......αλλα σε έμένα τουλάχιστον πάρα πολλές φορές μου έτυχε να συναντήσω αγενεις και μη εξυπηρετικούς ανθρώπους πολλές φορές και σε εμπορικά καταστήματα(αγενεις πωλήτριες που σε προσβάλουν ή απλά δεν σε εξυπηρετούν )....και σε σουπερ μαρκετ.....ακόμα και σε υπηρεσιές καθαριότητας(προσφατο παραδειγμα που μόνο που δεν πιαστικα μαλλί με μαλλί με μια κυριά ιδιωτικης εταιρίας καθαριότητας κάποιου δημόσιου χωρου που έβριζε και έδιωνχε καποια παιδάκια που έπεζαν μπάλα μέσα στην αυλή του κτιριου αυτου.......γιατί....της πονούσε το κεφάλι και ήθελε λίγη ησυχία!!!!!!).......

fairy's mom
13-05-10, 23:29
Κορίτσια υπάρχει μία τεράστια διαφορά μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα. Στον ιδιωτικό ο άλλος μπορεί να είναι αγενής ή απότομος ή αδιάφορος (κι εμένα μου έχει συμβεί αρκετά συχνά) αλλά δεν θα κάτσει προκλητικά μπροστά σου με το κουτσομπολίστικό περιοδικό ή την τυρόπιτα στο χέρι να σου πει "περιμένετε κυρία μου, θα έρθουν να σας εξυπηρετήσουν".. Εμένα αυτό είναι που με χαλάει περισσότερο από όλα, το ότι είναι προκλητικοί! Δεν έχουν καν -να το πω διακριτικότητα- να λουφάρουν κρυφά. Δεν τους νοιάζει να επιδεικνύουν την άρνηση εργασίας τους σε σένα που έχεις αναγκαστεί να πάρεις άδεια από την δουλειά σου για να διεκπεραιώσεις μία υπόθεση σου. Κατά τα άλλα ευγενείς και αγενείς, με φιλότιμο ή αναίσθητοι υπάρχουν παντού.

sevoula
19-05-10, 12:58
στο δημόσιο έχω συναντήσει τους πιο αμόρφωτους ανθρώπους. έχω διαβάσει σε επίσημο έγγραφο το "και" ως εξής "κε". και άλλα πολλά ορθογραφικά, συντακτικά, που δεν αξίζει να αναφέρω. έμαθα ότι οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι στη Διεύθυνση εμπορίου της πόλης μου ήταν ο ένας καρπουζάς πριν διοριστεί και η άλλη κομμώτρια.
στην ίδια διεύθυνση το λάδωμα πέφτει σύννεφο. πώς κατάφερε με το μισθό δημοσίου υπαλλήλου να πάρει σκάφος, εξοχικό, πολυτελή αυτοκίνητα,...
πας με τα χαρτιά σωστά κατά το νόμο, τον γνωρίζεις τον νόμο ως δικηγόρος και σου λέει εγώ τί θα πω. δεν με νιάζει ο νόμος. l'etat c' est moi!
μία άλλη περίπτωση στο δήμο μου: δεν ήξερε να ανοίξει τον υπολογιστή και ζητούσε οδηγίες από μία με stage. η μόνιμη ήταν διορισμένη για Η/Υ.
η πολεοδομία, η εφορία, ιδίως με ελεγκτικές αρμοδιότητες έχουν σαπίσει. κάποιος να τους πετάξει στα σκουπίδια.
οι πιο πολλοί, και ιδίως οι παλιοί, από το Ελεγκτικό Συνέδριο είναι χωρίς πανεπιστημαική εκπαίδευση και έρμαια κομματικών γραμμών.
τα ίδια και για τους διευθυντές της πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. οι διορισμοί μέχρι πρόσφατα που το παρακολουθούσα γίνονταν με τρύπιες διαδικασίες, όχι απλά διαβλητές.
τα δικαστήρια είναι στελεχωμένα με υπαλλήλους άσχετους με το αντικείμενο και ιδίως οι παλιοί είναι αμμόρφωτοι και επικίνδυνοι.
πολλοί παλιοί δικαστές έχουν διοριστεί με .... διαδικασίες, και οι γνώσεις τους είναι για τα μπάζα. οι αποφάσεις είναι σουρωτήρια!τους λες, υπάρχει αυτός ο νόμος, η γενική αρχή, σου απαντούν δεν το ήξερα, sorry!
οι περισσότεροι διορισμοί σε δήμους, νομαρχίες είναι αποτέλεσμα φωτογραφικών προκηρύξεων. μάλιστα στο δήμο μου προκηρύχθηκε θέση νομικού συμβούλου για θέματα δημόσιας διοίκησης και ζητούνταν μεταπτυχιακό σε εργατικό δίκαιο. το είχε η ανηψιά. εγώ είχα στο δημόσιο δίκαιο. η αιτιολογία της προκήρυξης ήταν παράνομη, αλλά έπρεπε να κινηθώ δικαστικά, ΣτΕ, δηλαδή ξόδεψε, περίμενε και κουκουρούκου γειά σου!
το να μπεις σε μεταπτυχιακό αξιόλογο στη Νομική είναι ζήτημα γνωριμιών, ανταλλαγμάτων, υπομονής. μπήκα μετά από 3 χρόνια, αφού έκλαψα έναν ωκεανό.
το δημόσιο έχει τριπλάσιο αριθμό υπαλλήλων από αυτόν που πραγματικά χρειάζεται για να λειτουργήσει. η δημόσια διοίκηση είναι τίγκα στην αχρηστίλα, αφού ποτέ δεν γίνεται αξιολόγηση και απόλυση. γιατί να πληρώνω ως φορολογούμενη 4 να κάνουν μία δουλειά που μπορεί να την κάνει ένας άξιος άνθρωπος;
γιατί πρέπει για τα χρήματα που πρέπει να εισπράττω από τον μηνιαίο μισθό ως νομικός σύμβουλος σε Α.Ε. να έχω το κράτος νταβατζή; με ρώτησε πώς τα έβγαζα πέρα πριν ως ελεύθερη επαγγελματίας; πότε την βρήκα αυτή τη δουλειά, αν είχα να πληρώσω το ενοίκιο του γραφείου ή τα τσιγάρα μου, που τώρα μου παίρνει κάθε μήνα πάνω από 220 ευρώ.
με ρώτησε το κράτος που 2 χρόνια που έκανα πρακτική άσκηση ήμουν ανασφάλιστη και δεν εισέπραττα τίποτα από πουθενά; ούτε καν επίδομα ανεργίας δεν δικαιούμαστε γιατί θεωρούμαστε προνομιούχος κλάδος.
τα προνόμια των νομικών συμβούλων γυναικών στον ιδιωτικό τομέα, όχι σε τράπεζες, είναι ότι αν αρρωστήσεις, αν έχεις αποκόλληση, αν γεννήσεις, αν θηλάζεις, αν έχεις παιδιά που σε χρειάζονται την έβαψες. δεν πληρώνεσαι, γιατί εξαρτάσαι από τον εργοδότη. δεν παίζει ο ΟΑΕΔ. αντισυνταγματικό μέχρι αηδίας. το ανεχόμαστε, γιατί δεν υπάρχουν δουλειές.
Βαρέθηκα τα λαμόγια που δεν χάνουν τίποτα από την κλεμμένη χλιδή.
Βαρέθηκα τους αγενείς δημοσίους υπαλλήλους που δεν ξέρουν την τύφλα τους και λυπάμαι τους λίγους ευσυνείδητους που δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους εξαιτίας των άχρηστων που έχουν θέσεις κλειδιά.
μόνο αυτά τα λίγα για την ώρα!

melita
29-05-10, 09:38
Αν και είμαι δημόσιος υπάλληλος τα έχω βάλει με τον τρόπο που λειτουργεί το δημόσιο και τους νόμους που πραγματικά σε τρελαίνουν.
Συγκεκριμένα η οικογένειά μου έχει αποκλειστεί από επιδόματα και προνόμια 2 φορές γιατί κάθε οργανισμός μας αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο.
Για να καταλάβετε πόσο τρελό είναι το ελληνικό κράτος θα αναφέρω μόνο το εξής
Από τον ΟΓΑ αντιμετωπιζόμαστε ώς πολύτεκνη οικογένεια με 4 παιδιά, αλλά δεν δικαιούμαστε κανένα επίδομα ουτε 3ου, ούτε 4ου τέκνου.
Από τον σύλλογο πολυτέκνων όμως είμαστε τρίτεκνοι. Το ίδιο και από την ΕΦΟΡΙΑ.
Ενώ από την Εργατική εστία είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά καθώς το δικό μου είναι ασφαλισμένο στο Δημόσιο και όχι στο Ικα όπως τα άλλα 2 και έτσι μας αποκλείσανε από τα εισητήρια φέτος.
Ως οικογένεια είμαστε με 2 παιδιά του συζύγου από προηγούμενο γάμο στην επιμέλειά του και ένα παιδί που κάναμε με τον σύζυγο, δηλ. 3 παιδιά μέσα στην οικογένεια, αλλά υπάρχει και άλλο 1 παιδί από τον προηγούμενο γάμο εκτός επιμέλειας που ζει με την μαμά του.
Τελικά ούτε κι εμείς ξέρουμε τι είμαστε!!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
31-05-10, 08:58
Αν και είμαι δημόσιος υπάλληλος τα έχω βάλει με τον τρόπο που λειτουργεί το δημόσιο και τους νόμους που πραγματικά σε τρελαίνουν.
Συγκεκριμένα η οικογένειά μου έχει αποκλειστεί από επιδόματα και προνόμια 2 φορές γιατί κάθε οργανισμός μας αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο.
Για να καταλάβετε πόσο τρελό είναι το ελληνικό κράτος θα αναφέρω μόνο το εξής
Από τον ΟΓΑ αντιμετωπιζόμαστε ώς πολύτεκνη οικογένεια με 4 παιδιά, αλλά δεν δικαιούμαστε κανένα επίδομα ουτε 3ου, ούτε 4ου τέκνου.
Από τον σύλλογο πολυτέκνων όμως είμαστε τρίτεκνοι. Το ίδιο και από την ΕΦΟΡΙΑ.
Ενώ από την Εργατική εστία είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά καθώς το δικό μου είναι ασφαλισμένο στο Δημόσιο και όχι στο Ικα όπως τα άλλα 2 και έτσι μας αποκλείσανε από τα εισητήρια φέτος.
Ως οικογένεια είμαστε με 2 παιδιά του συζύγου από προηγούμενο γάμο στην επιμέλειά του και ένα παιδί που κάναμε με τον σύζυγο, δηλ. 3 παιδιά μέσα στην οικογένεια, αλλά υπάρχει και άλλο 1 παιδί από τον προηγούμενο γάμο εκτός επιμέλειας που ζει με την μαμά του.
Τελικά ούτε κι εμείς ξέρουμε τι είμαστε!!!

Kαι εγώ που το διάβασα δεν κατάλαβα τι είστε! Στο παιδί που μένει με τη μαμά του αν του ΄ρθει κανα αδελφάκι εσάς θα σας επηρεάσει; Πολύ μπέρδεμα! Μπερδέψατε και το δημόσιο με τις σπαζοκεφαλίες σας:lol:.

melita
01-06-10, 13:23
Kαι εγώ που το διάβασα δεν κατάλαβα τι είστε! Στο παιδί που μένει με τη μαμά του αν του ΄ρθει κανα αδελφάκι εσάς θα σας επηρεάσει; Πολύ μπέρδεμα! Μπερδέψατε και το δημόσιο με τις σπαζοκεφαλίες σας:lol:.

Εχει ήδη αδερφάκι αλλά εμάς δεν μας επηρεάζει.
Απλά το δημόσιο δεν έχει προνοήσει για τις σύνθετες οικογένειες που όσο πάει και πληθαίνουν και αντιμετωπιζόμαστε διαφορετικά από κάθε υπηρεσία.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
01-06-10, 14:25
Εχει ήδη αδερφάκι αλλά εμάς δεν μας επηρεάζει.
Απλά το δημόσιο δεν έχει προνοήσει για τις σύνθετες οικογένειες που όσο πάει και πληθαίνουν και αντιμετωπιζόμαστε διαφορετικά από κάθε υπηρεσία.

Xαριτολογώντας το έγραψα, δεν περίμενα να μου απαντήσεις! Πάντως πράγματι πρέπει από το Δημόσιο να το ξεκαθαρίσουν αυτό με τις σύνθετες οικογένειες.

ismeni
15-07-10, 11:54
στο εκκαθαριστικο του ΕΤΑΚ η διεύθυνσή ήταν λάθος
στην επίσκεψή μου στην μου ειπε η υπάλληλος οτι για να τη διορθώσω θα πρεπει να πληρώσω προστιμο (σημείωση: για δικό τους λάθος μηχανογραφικό)
στη χθεσινή επίσκεψη στην ίδια (φυσικά) εφορία, ενας αλλος υπάλληλος δεχτηκε την αίτησή και αλλαξε αμεσως τη διεύθυνση. ούτε πρόστιμο ανέφερε, ουτε μα... μου... σου... ξου...

δεν είναι να απορεί κανείς????????????

Danielaki
15-07-10, 13:28
Παμε να βγλουμε αδεια στο μαγαζι μας και μας βγαζουν χιλια δυο προβληματα απο το υγειονομικο..σημειωτεον οτι το ιδιο μαγαζι ειχε αδεια λειτουργιας για τον ιδιο σκοπο πριν το παρουμε εμεις και ο ανθρωπος δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα για να την βγαλει..καθε φορα μας εβγαζαν καινουριο προβλημα κι ας διορθωναμε αυτα που μας ελεγαν την προηγουμενη,,μεσω γνωστου μαθαμε οτι στην τελικη δεν επρεπε να διορθωσουμε τιποτα γιατι πολυ απλα η υπαλληλος ηθελε λεφτα..ευτυχως μας βγηκε φθηνα,μονο 200 ευρω,αλλα
λες ρε γα##το αφου τους πληρωνω ουτως ή αλλως γιατι να τους δωσω κι αλλα?βιαζομασταν κι ετσι τα δωσαμε δε μπορουσαμε να κανουμε κι αλλιως..θα πληρωναμε πολλα παραπανω για να αλλαζουμε αυτα που μας λενε..
επισης,ψηφισα ενω ημουν 17 χρονων αλλα οταν πηγα να βγαλω αφμ στην εφορια μου ειπαν πως ν δεν κλεισω το 18ο ετος της ηλικιας μου θα πρεπει να παω με την μητερα μου..αποτελεσμα να χασεις η μητερα μου μια ολοκληρη μερα δουλειας για μια υποθεση 3 λεπτων..Στο λυκειο ειχαν γραψει λαθος το ονομα του πατερα μου και το επιθετο της μητερας μου κι ενω οι ιδιοι δεν μας εδιναν τα απολυτηρια πριν περασει μηνας,οταν ζητησα αλλαγη μου ειπαν πως θα μπορουσα να κανω κατι αν το ειχα παρει στις δεκα μερες..για δικο τους λαθος,εχασε αλλη μια μερα δουλειας η μητερα μου και μου το αλλαξαν μονο οταν τους απειλησε πως θα φερει τον ιδιο τον υπουργο παιδειας κι αν χρεαιστει και τον προθυπουργο τον ιδιο..

ladycat
15-07-10, 14:48
ορισμενοι δημοσιοι θελουν καταγγελια για να ερθουν στα ισα τους

klouzeau
30-09-10, 09:15
Η δική μου ιστορία έχει ώς εξής...Πήγε ο άντρας μου στο στο δήμο νομίζω για να δηλώσει το 2 παιδί.Μόλις είπε το όνομα της μητέρας(δηλαδή το δικό μου) η υπάλληλος τον κοίταξε με συμπονετικό βλέμμα και του είπε "Δύσκολα, με 2 παιδιά,έτσι?"Τί να πεί ο άντρας μου λέει ναι."Είναι και μικρό το δεύτερο, πώς τα βγάζετε πέρα μόνος?"λέει αυτή."Τί εννοείτε"λέει ο δικός μου."Ε, να τώρα που πέθανε η γυναίκα σας.."Έμεινε κόκκαλο ο δικός μου.Είχαν κάνει λάθος στο δήμο και με είχαν για πεθαμένη.Όταν της εξήγησε ο άντρας μου οτι ζώ και βασιλεύω τα'χασε η κοπέλα και τα μπάλωσε.Πώς σας φαίνεται αυτό?

Aeriko
30-09-10, 11:37
klouzeau σε μισώ που έφερες το θέμα στην επιφάνεια :lol: και συγχίστηκα πρωί πρωί με όσα διάβασα και που μου θύμησαν διάφορες στιγμές δικές μου!

Κρατάω αυτό:

Υπάρχουν κάποια θέματα με το δημόσιο και γιατί νοσεί τόσο....

- Υπάρχουν θέσεις εντελώς άχρηστες για να δικαιολογήσουν κάποιες προσλήψεις και υπάρχουν θέσεις που χρειάζονται και δεν βρισκονται οι πόροι!
-Μονιμότητα. Γιατι δεν το καταλαβαίνω; Εισαι άχρηστος, σπίτι σου! Με την υπάρχουσα κατάσταση οτι και να γινει ο δημόσιος απτόητος...σε βριζει, δεν κάνει σωστά τη δουλειά του...εσυ δικιο δεν θα βρεις ποτέ!
-Αναξιοκρατία....στο μεγαλείο σου! Ποσα και ποσα δεν εχετε να προσθέσετε....
Πόσοι άξιοι άνθρωποι ειναι εκτός και πόσοι άχρηστοι εντός....ανθρωποι που έχουν ορεξη να δουλέψουν και να προσφέρουν τους τρώει η μαρμάγκα.

Δεν βαζω ταμπέλες σε ολους μιλάμε όμως δυστυχως για την πλειοψηφία.
Νοσοκομεία, δημοσιες υπηρεσίες, ΔΕΗ κτλ πιστευετε οτι δουλεύουν ρολόι;;;;;;
Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιον κλάδο που δουλευει σωστά στη χώρα μας και ειλικρινά δεν βρίσκω τίποτα!!!!

Και η μητέρα μου ειναι σε δημόσιο νοσοκομείο και ειναι σουπερ, σκίζεται για τη δουλειά της...εχει όμως και κάτι συναδέλφους που ειναι το μυαλό τους μονο στη λουφα πάντα και χώνουν τους άλλους. Σε μια κλινική αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει γιατι η χοντροκώλα (έτσι τις λεει η μαμα μου
:D ) θα ειχε πάρει πόδι....και ο πατριός μου ειναι σε δήμο προϊστάμενος και μένουν σε ενα διαμερισμα 35ετίας ενώ ο προηγούμενος στη θέση του έβγαλε 3 εκατομμύρια ευρώ!!!!! Δεν ειναι τυχαία κάποια πράγματα!
Υπάρχουν και οι καλοί και ειναι αυτοί που λέμε όταν γινεται η δουλειά μας "καλα δεν το πιστεύω πως ξεμπέρδεψα έτσι" αλλα χάνονται μέσα στο χάος ρε γμτ.
Και τους πληρώνουμε και τη δουλειά μας δεν κάνουμε.
Αστυνομία...αισθάνεται κανείς σας ασφαλής;
Παιδεία....δεν θα θέλατε κάτι ακόμα καλύτερο για τα παιδία σας;
Υγεία....ποσες γεννάμε σε δημόσιο άραγε;
Δικαιοσύνη....ολα τα λαμόγια έξω και μονο μερικοί πρεζάκηδες στη στενη
ο κατάλογος ατελειωτος!

Όσοι είστε δημόσιοι υπάλληλοι και κάνετε καλά τη δουλειά σας να ειστε περήφανοι αλλα γιατι απορείτε που ειμαστε δυσαρεστημένοι βρε παιδιά; Ο ενας καλός μέσα στους 10 χάνεται...φυσικό δεν είναι;

http://www.addemoticons.com/hidden_emoticons/77.gif

klouzeau
30-09-10, 12:36
Χί,χι,χι.Έχω κι άλλα τέτοια ωραία, αλλά τα κρατάω γι'άλλη φορά.Πάντως φαντάζεσαι να πήγαινα η ίδια εκεί τι ωραία που θα'ταν?

Ολυμπία_
30-09-10, 19:03
Ειμαι δημοσιος υπαλληλος σε υπηρεσια αιχμης , η οποια καθημερινα βρισκεται στο στοχαστρο των δημοσιογραφων (λες και τους κοβουν το μισθο για να τον δωσουν σ'εμας, αλλα τελος παντων αυτο ειναι αλλο θεμα).
Τελευταια μερα του μηνα και η ουρες ατελειωτες.Εγω εργαζομαι σε τμημα που απο 5 υπαλληλους που ειμασταν εχουμε μεινει 2 , λογω συνταξιοδοτησεων και ειμαι μονη μου στη συναλλαγη γιατι η συναδελφος ειναι προισταμενη και ασχολειται με αλλα θεματα.
Εχω 2 η/υ ανοιχτους σε διαφορετικα προγραμματα και πηγενω απο τον ενα στον αλλο για να εξυπηρετω πιο γρηγορα τον κοσμο.
Εχουν μεινει 2 πολιτες που περιμενουν την σειρα τους υπομονετικα , οταν ερχεται μια κοπελα 25 χρονων περιπου και η οποια δεν περιμενει καθολου στη σειρα, αλλα ερχεται
κατευθειαν σε μενα και με ρωταει "ποιος αλλος μπορει να με εξυπηρετησει?" Δεν υπαρχει κανενας αλλος της απανταω και πρεπει να περιμενετε να τελειωσω με τους κυριους." Και οι υπολοιποι που ειναι? " με ρωταει με επιθετικο υφος κοιταζοντας τα ανοιγμενα pc."Στο σπιτι τους με συνταξη" απανταω και καταφερα να μην προσθεσω τιποτε αλλο, παρολο που το ηθελα.Τελικα της μιλησαν πολυ πιο επιθετικα οι συναλλασομενοι που περιμεναν πριν απο αυτην και εγω συνεχισα τη δουλεια μου.
Την εξυπηρετησα οσο μπορουσα γρηγοροτερα και εφυγε λεγοντας "Δημοσιο,τι περιμενεις?" ( ενα χαμογελο και ενα ευχαριστω ισως??)
Ενα ελαχιστο παραδειγμα της καθημερινοτητας ενος δημοσιου υπαλληλου .........

boy'smam
01-10-10, 10:58
δεν ψηφισα γιατι εχω υπαρξει και δυσατεστημενη και ευχαριστημενη!Για παραδειγμα:Αυτη τη στιγμη ειμαι ανασφαλιστη επειδη η κυρια στο ικα δεν ηξερε την δουλεια της!μου ειπε οτι δεν δικαιουμαι να μπω στο βιβλιαριο του αντρα μου !Την περασμενη εβδομαδα εστειλα μειλ στην σελιδα του ικα να ρωτησω ποτε μπορω να ασφαλιστω αφου ειμαι ανεργη!Με πηραν τηλεφωνο το επομενο πρωι(!) και αφου τους εξηγησα ακριβως την κατασταση μου ειπαν οτι επρεπε να μπω στου αντρα μου απο 1/3/10!Η κυρια στο τηλ.ηταν ευγενεστατη και μαλιστα μου ειπε οτι αλλο χρειαστω να την παρω τηλ!
Μπορω να καταλαβω οτι σε ορισμενες υπηρεσιες πηζουν ασχημα,κι η μαμα μου δημ. υπαλληλος ειναι,αλλα τουλαχιστον να ξερουν την δουλεια τους...οχι να αφηνουν ανασφαλιστο τον κοσμο!

mmaria
01-10-10, 11:11
το χειροτερο ειναι η ευθυνοφοβια των δημ υπαλ. συνδυασμενη με την ασχετοσυνη. ναι ναι παιδια μην επαναστατησετε.
παω στην εφορια με εξουσιοδοτηση απο αστυνομικο τμημα που αναφερει και ξεκαθαρα για τι πραγμα με εξουσιοδοτουν και ο σουπερ υπαλληλος κατι προσπαθει να βρει για να μην μου δωσει το χαρτι περι μη οφειλης. "αμφισβητειτε τον αστυνομικο υπηρεσιας?" τον ρωτω. "ε... δεν ξερω δεν ειναι η αστυνομια δημοσιο" μου λεει. αφου του εξηγησα οτι δεν ξερει μαλλον καλα και φωναξα και λιγακι... τον ξεστραβωσαν και οι συναδελφοι του οτι δεν μπορουσε να μην δεχτει την εξουσιοδοτηση, μου εδωσε μουτρωμενος το πολυποθητο χαρτι αλλά χωρις να μου ζητησει ταυτότητα για να δει αν οντως ειμαι αυτη που γραφει η εξουσιοδοτηση!!!

eliana_1976_
13-10-10, 23:00
Eγώ ένα πράγμα έχω διαπιστώσει όσο καιρό είμαι δημόσιος υπάλληλος.....όσοι προερχόμαστε από ιδιωτικό τομέα, ξέρουμε τι θα πει δουλειά, τι θα πει συναδελφικότητα, συνείδηση, εργατικότητα, ξέρουμε να χειριζόμαστε τους υπολογιστές στα πέντε δάχτυλα έχουμε πάνω από όλα φιλότιμο μόνο που δυστυχώς είμαστε οι "χαμένοι" της υπόθεσης, γιατί μας "πατάνε" στο σβέρκο εάν σε δουν ότι κόβει το μυαλό σου και έχεις διάθεση για δουλειά. Οσοι πήραν μια καρέκλα και την έπιασαν στο δημόσιο από τα 18 τους χρόνια αυτοί είναι που κάνουν όλο το μπάχαλο στο δημόσιο. Ολη μέρα κουβέντα, κουτσομπολιό, θάψιμο, δεν ξέρω, δεν είδα, δεν άκουσα. Αυτούς πληρώνουμε όλοι μας. Αυτούς πρέπει να δει το κράτος που τους κάνει προισταμένους ΔΕ κατηγορίας και σου το παίζουν ότι κάποιοι είναι και δίνουν εντολές με στυλάκι στο κάθε άτομο με σπουδές, με μεταπτυχιακά, διδακτορικά, αλλά αν τους πεις στείλε μου ε-μαιλ δεν ξέρουν τι είναι αυτό και πως δουλεύει ο υπολογιστής, αν πεις όμως εσύ σαν υπάλληλος κάτι θα σου απαντήσει "εγώ είμαι ο προιστάμενος".
Τα stage έβγαζαν όλοι τη δουλειά στη δική μου υπηρεσία. Οι μόνιμοι υπάλληλοι που ήταν από την περιοχή δούλευαν από το σπίτι τους. Οπως το ακούτε !!! Πιστοποιητικά και οτιδήποτε άλλο έγγραφο έπαιρναν τηλ την προισταμένη στο σπίτι της και εκείνη πήγαινε στο δήμο μία φορά κάθε βδομάδα το έβγαζε (χειρόγραφα παρακαλώ γιατί κανείς δεν ήξερε από υπολογιστές και ας τους είχαν αγοράσει 20.000 χιλιαρικάκια) και το άφηνε στο καφενείο να πάει ο αρμόδιος να το πάρει. Και αυτή η κυριούλα έπαιρνε 2200 ευρώ (γιατί ήταν επιπλέον ληξίαρχος και ανταποκριτής ογά) στο ΄χερι το μήνα. Οταν βγήκε η δική μου προκύρηξη πήραν 4 άτομα διοικητικούς. Μας ξεπάτωσαν στη δουλειά........από μισθοδοσία, μέχρι δημοτολόγια σκοροφαγωμένα από τα ποντίκια φοβόμασταν μην κολλήσουμε τίποτα και κάθε λίγο και λιγάκι βάζαμε οινόπνευμα στα χέρια, μέχρι σύνδεση υπολογιστών, κουβαλήματα γραφείων, προμήθειες, διαγωνισμούς για δημόσια έργα, δημοπρασίες, είχαμε φτάσει να δουλεύουμε από τις 7:30 μέχρι τις 7 το απόγευμα στο δήμο και μετά να έχουμε να κάνουμε και 90 χλμ να φτάσουμε σπίτια μας. Επαιρνα την μισθοδοσία και την έβγαζα στο σπίτι μου τα σκ για να πληρωθούν οι άνθρωποι στην ώρα τους, ενώ τα σκ έπρεπε να πηγαίνω στον άντρα μου γιατί είμαι διορισμένη 250 χλμ μακρυά από το σπίτι μου. Απειρους καυγάδες με τον άντρα μου. Κουβαλούσα τα χρήματα της μισθοδοσίας 50 χλμ απόσταση από την ΔΟΥ στην υπηρεσία για να πληρωθούν μετρητά. Εδώ να δείτε συνθήκες. Δεν ηθελαν να μπάινουν τα χρήματα σε λογαριασμούς μόνο μετρητά τα ήθελαν. Μέχρι που έφτασα να κάνω έγγραφο στο δήμαρχο ότι εάν δεν ανοιχτούν λογαριασμοί να με αποδεσμέυσει από την μισθοδοσία. Μιλάμε για 50 χρόνια πίσω. Αυτά να δουν οι επιτίδηοι. Και πόσα άλλα ???? Ολόκληρους τόμους μπορώ να σαν γράψω. Γι αυτό το έχουν πάει κατά διαόλου το δημόσιο

eliana_1976_
13-10-10, 23:06
Ο θέιος του άντρα μου προιστάμενος στο τελωνείο (στο ίδιο τελωνείο 25 χρόνια). Δεν ξέρει υπολογιστές, είναι ΔΕ κατηγορίας, πάιρνει 3700 καθαρά, τη δουλειά του την βγάζουν τα μερικής απασχόλησης, στις 12 το μεσημέρι έχουν ουζοκατάσταση, το πρωί πάει λαική, κρεοπώλη τα πάει σπίτι και τα αφήνει στη γυναίκα του, η οποία είναι και αυτή στην εφορία.....
Θα βγουν τώρα και οι δύο στη σύνταξη γιατί δεν μπορούν να δουλέυουν με το ενιαίο μισθολόγιο και έχουν χασούρα. Για να μην πω για τα μίζες που πάιρνουν και οι δύο στην εφορία και στο τελωνείο.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
14-10-10, 09:10
eliana_1976_ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=9025) και να μη μας περιέγραφες την κατάσταση, κάπως έτσι τη φανταζόμασταν και εμείς από αυτά που βιώνουμε με τις απλούστατες συναλλαγές μας με το Δημόσιο. Εγώ προσωπικά αυτό που ευχομαι είναι να μη μου τυχαίνουν "νταραβέρια " με δημοσίους υπαλλήλους (φτου! - φτου!, μακριά από εμάς!) διότι δεν αντέχω και σχεδόν πάντα τσακώνομαι. Εχω αλλεργία στους τεμπέληδες πως να το κάνουμε;

eliana_1976_
14-10-10, 14:31
Δυστυχώς Παρασκευή οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και βαριούνται αυτό που κάνουν. Κι εγώ θα ήθελα να κωλ.....ράω όλη μέρα στη δουλειά, αλλά πες μου πως περνάνε έτσι οι ώρες. βαριέσαι περισσότερο. Εμένα η δουλειά μου αρέσει και δεν μπορώ να ταλαιπωρώ ανθρώπους γιατί έρχομαι πολλές φορές στη θέση τους όταν κάποτε ταλαιπωρούσαν εμένα όταν πήγαινα σε Δ.Υ. Τώρα ξέροντας πολλά πράγματα εκ των έσω πηγαίνω πάντα προετοιμασμένη και δεν είμαι το κορόιδο που τον στέλνουν από τον έναν στο άλλο. Το καλό βέβαια είναι οτι όταν ακούν ότι είσαι συνάδελφος σε εξυπηρετούν. Υπάρχουν όμως και γαιδούρες όπως στο δήμο Ν. Ηρακλείου στο δημοτολόγιο που μου έβγαλαν το λάδι για μια μεταδημότευση και τελικά δεν μου την έκαναν και με ειρωνεύονταν κιόλας όταν τόλμησα να πω βρε παιδιά συνάδελφος είμαι γιατί με ταλαιπωρείται έτσι ?????? Γαιδούρες με όλη τη σημασία της λέξης και μακρυά από τον συγκεκριμένο δήμο. Σε δήμο δουλέυω αλλά αγανάκτησα μαζί τους και φυσικά ούτε θέλω να τους βλέπω και ούτε σκοπέυω να κάνω μεταδημότευση εκεί πλέον

mmaria
14-10-10, 15:21
αν καταλαβα καλα εισαι μαλλον φρεσκια ΔΥ. σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια και να μην γινεις ετσι οπως περιγραφεις τους υπολοιπους σε μερικα χρονια απο τωρα. δεν κοροιδευω. ξερω πολλα νεα παιδια που αλλιως μπηκαν και τωρα αν τους ακουσεις, οχι μονο δικαιολογουν τετοιες απαραδεκτες συμπεριφορες αλλά και τις εχουν πλεον υιοθετησει.

eliana_1976_
14-10-10, 17:23
maria έχω 4 χρόνια Δ.Υ και άλλα 15 χρόνια ιδιωτικός υπάλληλος. Δουλέυω 19 χρόνια παρότι είμαι 35 ετών. Βγήκα στην αναζήτηση εργασίας από τα 16 μου χρόνια, δουλέυοντας ως βοηθός σερβιτόρου. Εχω κάνει από λάντζα, μέχρι ταμείας σε μανάβικο, μέχρι να φτάσω να έχω ανώτερη διοικητική θέση στον ιδιωτικό τομέα σε πολυεθνική εταιρεία που πολλές γυναίκες θα ζήλευαν, παρόλο το νεαρό της ηλικίας μου. Αμοιβόμουν πολύ καλά, αλλά ο λόγος που έφυγα ήταν γιατί κάνοντας οικογένεια και ένα παιδί δεν θα μπορούσα να ανταποκριθώ σε συνθήκες 14ώρου που δούλευα πριν. Για μένα είναι πάνω από όλα η οικογένεια. Επιπλέον ήθελα ελέυθερα τα σκ και όχι να ταξιδεύω σε ουκρανίες, ρωσίες κτλ και να έχω πίσω μου ένα παιδί στο έλεος, γιατί στην Αθήνα δεν έχω κανένα να με βοηθήσει, άρα έπρεπε να επιλέξω ή το δημόσιο με σαφώς λιγότερα χρήματα ή την ανεργία. Μετά από πολλές προσπάθειες μέσω ασεπ πέρασα εκεί που πέρασα. Εχω περάσει δύσκολες καταστάσεις και ξέρω να εκτιμώ το κάθε ευρώ που περνάει από τα χέρια μου. Ξέροντας πολύ καλά τον εαυτό μου τόσα χρόνια ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξω, γιατί όταν ένας άνθρωπος ξέρει να εκτιμάει και έχει συνείδηση, είναι δύσκολο να αλλάξει συνήθειες. Ο άντρας μου με κοροιδεύει, ότι δίνω πολύ περισσότερα από αυτά που αμείβομαι. Ετσι όμως έχω μάθει.

Rea_1971
14-10-10, 17:52
Παιδιά, μη βάζουμε τους πάντες στο ίδιο τσουβάλι.

Πολλοί δημ υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, διεφθαρμένοι, άσχετοι, κλπ κλπ, αλλά υπάρχουν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΣΤΕΡΙΑ (έχω συνεργαστεί με τέτοιους).

Ώρες ώρες λυπάμαι παιδιά που με όρεξη πάνε να δουλέψουν στο δημόσιο και σε μικρό διάστημα τους κόβονται τα φτερά. Από αυτούς που το έχουν κάνει τσιφλίκι τους.
Αλλά και ποιος θα άντεχε να παλεύει ενώ ο δίπλα βαράει μύγες αλλά παίρνει προαγωγές λόγω κομματικών ή άλλων διασυνδέσεων.

Αν ξέρατε και με πόσους άχρηστους έχω συνεργαστεί και στον ιδιωτικό τομέα....

eliana_1976_
14-10-10, 23:28
Eλπίζω με τα νέα δεδομένα (ενιαίο μισθολόγιο, επιλογή προισταμένων κτλ ) να αλλάξουν κάποια πράγματα στο δημόσιο, γιατί δεν μπορεί κάποιοι να είναι προνομιούχοι λαμβάνοντας παχυλούς μισθούς και μίζες και κάποιοι άλλοι να μοχθούν για ένα μισθό της πείνας. Γιατί ναι υπάρχουν άνθρωποι στο δημόσιο που παίρνουν τρεις κι εξήντα. Και άλλοι άνθρωποι όπως κι εγώ που μπήκα με προκήρυξη για πληροφορική, μου ζήτησαν πτυχίο πληροφορικής και όμως το επίδομα των 150 περίπου ευρώ δεν το παίρνω το μήνα, ούτε το μειωμένο της μισής ώρας που δικαιούμαι, γιατί δεν εργάζομαι σε δ/νση πληροφορικής. Μου δίνουν όμως την μηχανογραφική άδεια. Τώρα αυτά πως συνδιάζονται θα μου πείτε??? Πολλά τέτοια βιώνουμε. Και πόσα άλλα ??? Ανθρωποι έπαιρναν στην υπηρεσία μου το επίδομα ειδικής απασχόλησης για θέση διοικητικού (ενώ ήταν υδραυλικοί, εργάτες, οδηγοί απορριμματοφόρου) και δεν τους έδιναν των ειδικών συνθηκών που είναι παραπάνω τα χρήματα. Οπου βρουν και όπου πατήσουν φυσικά. Ομως όποιος είναι έξυπνος στο δημόσιο και ξέρει να διαβάζει νόμους, εγκυκλίους, ξέρει πως να ενεργήσει δεν τον κοροιδεύει κανένας. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
Θα πω ένα παράδειγμα που το έζησα στο δικό μου δήμο. Οταν διορίστηκα εκτός από όλα τα άλλα που μου είχαν φορτώσει είχα και όλα τα θέματα προσωπικού (Μ.Κ, αλλαγές βαθμών, υπηρεσιακά, προσλήψεις, απολύσεις, stage, μερική απασχόληση κτλ).
Μου την "έπεσαν" λοιπόν κάποιοι υπάλληλοι γιατί δεν έπαιρναν κάποια επιδόματα επί 3 χρόνια. Εψαξα βρήκα τους νόμους, τα φεκ, τους είπαν να κάνουν αιτήσεις και αυτές τις αιτήσεις τις κολλησαμε στη μούρη της προισταμένης γιατί ότι και να της έλεγαν μέχρι τότε τους έγραφε. Με κάλεσε στο γραφείο της γιατί αφίνιασε σαν τα άλογα και μου λέει "τι σε φέραμε εσένα εδώ να ανοίξεις τα μάτια του καθενός και να ζητάει αναδρομικά ??? Τι θα πω στο δήμαρχο ???" Της απάνταω "όπως πήρατε εσείς τα αναδρομικά σας πριν μερικούς μήνες τα δικαιούνται και αυτοί. Από τη στιγμή που μου αναθέσατε τα θέματα προσωπικού ότι τα δικαιούνται θα τα πάρουν μέχρι τελευταίο ευρώ. Τι θα πείτε στο δήμαρχο είναι πρόβλημά σας". Τελικά πήρε ο καθένας τους αναδρομικά 2500 ευρώ !!!
Αυτά είναι για όσους δεν ξέρουν τι γίνεται στο δημόσιο. Είναι άνθρωποι που δουλέυουν σε φρεάτια, αποχετεύσεις και δεν παίρνουν τα επιδοματά τους, δεν παίρνουν το λίτρο το γάλα που δικαιούνται σε καθημερινή βάση και τόσα άλλα. Ας φτιάξουν λοιπόν και οι αρμόδιοι καλύτερα τους νόμους και να μην βρίζουμε όλοι εμείς μόνο τους δημοσίους υπαλλήλους. Υπάρχουν και πολλοί στον ιδιωτικό χειρότεροι από αυτούς του δημοσίου.

miracle
16-10-10, 19:33
Μπραβο βρε Eliana!

Ποσο δικιο εχεις....αμαν πια, μας εχουν βαλει ολους στο ιδιο τσουβαλι και μας κλωτσανε ολοι μαζι.

Πολλους αγωνιστικους χαιρετισμους!

rkt
16-10-10, 21:19
Παιδιά, μη βάζουμε τους πάντες στο ίδιο τσουβάλι.
Πολλοί δημ υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, διεφθαρμένοι, άσχετοι, κλπ κλπ, αλλά υπάρχουν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΣΤΕΡΙΑ (έχω συνεργαστεί με τέτοιους).
Ούτε συζήτηση. Φυσικά υπάρχουν καλοί και κακοί και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα

Ώρες ώρες λυπάμαι παιδιά που με όρεξη πάνε να δουλέψουν στο δημόσιο και σε μικρό διάστημα τους κόβονται τα φτερά. Από αυτούς που το έχουν κάνει τσιφλίκι τους.
Αλλά και ποιος θα άντεχε να παλεύει ενώ ο δίπλα βαράει μύγες αλλά παίρνει προαγωγές λόγω κομματικών ή άλλων διασυνδέσεων.
Αυτό δυστυχώς ισχύει. Και να θες να δουλέψεις, δεν σε αφήνουν. Οι ίδιοι οι εργαζόμενοι κηφήνες γιατί αν δουλέψεις εσύ, θα φανεί η διαφορά.

Αν ξέρατε και με πόσους άχρηστους έχω συνεργαστεί και στον ιδιωτικό τομέα....
Ναι το είπα παραπάνω. Η διαφορά όμως είναι ότι αυτούς τους πληρώνει ένας εργοδότης, ο οποίος όταν τους πάρει χαμπάρι θα φύγουν νύχτα. Στο δημόσιο όμως δεν φεύγουν με τίποτα λέμε.

miracle
17-10-10, 10:18
Ναι το είπα παραπάνω. Η διαφορά όμως είναι ότι αυτούς τους πληρώνει ένας εργοδότης, ο οποίος όταν τους πάρει χαμπάρι θα φύγουν νύχτα. Στο δημόσιο όμως δεν φεύγουν με τίποτα λέμε.

To θεμα ειναι οτι αν γινοταν αρση μονιμοτητας, παλι αυτοι οι κηφηνες θα παρεμειναν με πολιτικες παρεμβασεις στις θεσεις τους, ενω οι εργατικοι και οι εντιμοι θα εφευγαν εν μια νυκτι....

eliana_1976_
17-10-10, 12:56
rkt να ήξερες πόσους κηφύνες έχει ο άντρας μου στη δουλειά του που είναι από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές !!!! Κάθονται και ξύνονται όλη μέρα και δεν τους μιλάει κανείς. Γιατί ο ένας είναι κουμπάρος του προισταμένου, γιατί ο άλλος είναι ανιψιός του διευθυντή και πάει λέγοντας. Προερχόμενη από πολυεθνική εταιρεία να σου πω ότι εκεί μέσα δεν μπορείς να μπεις τόσο απλά αν δεν έχεις γνωστό, ειδικά για θέσεις "κλειδιά". Πάρε μία χρυσή ευκαιρία με αγγελίες και θα δεις ότι σπάνια να ζητάνε για σημαντικές θέσεις άτομα. Ενεργούν ο γνωστός του γνωστού ω γνωστέ. Και δεν μιλάω στον αέρα. Η αδερφή μου, η φίλη μου, εγώ, γνωστοί μου έτσι εχουν βρει καλές δουλειές. Γιατί όταν θέλουν να καλύψουν μια σημαντική θέση ρωτάνε "μήπως εχεις κανένα άτομο για την τάδε θέση" ??? Αν είσαι γνωστός του γενικού, του δ/ντα συμβούλου δε σε πειράζει κανείς και ας ξέρουν ότι κωλοβαράς. Τα εχω ζήσει σε μεγάλο βαθμό και του ιδιωτικού τομέα. Μην λέτε λοιπόν ότι όλοι εμείς του δημοσίου είμαστε ίδιοι και παίρνουμε μόνο κομματικές προαγωγές. Οπως από τη στιγμή που πέρασα στο δημόσιο με φάγανε ότι ο πεθερός μου με έβαλε στη θέση αυτή. Κι όμως με την αξία μου και τα προσόντα μου μπήκα και ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος. Αν είχα βίσμα δε θα πήγαινα στο κωλο-χώρι με χιόνια και άθλιες συνθήκες εργασίες και ούτε θα πάλευα 3 χρόνια για να με πετάνε συνεχώς εκτός γιατί κάποιοι άλλοι "προνομιούχοι" έκαναν απανωτές συμβάσεις δημοσίου έπαιρναν τα μόρια και τις προσαυξήσεις λόγω κομματικών και μόνο επιλογών και εγώ με προσόντα και ξένες γλώσσες ερχόμουν 5η 10η στον πίνακα κατάταξης. Ακόμα και σε αυτό το κωλο-χώρι η προκύρηξη ήταν φωτογραφική. Είχαν προγραμματίσει να μπει η κόρη του προέδρου του δημοτικού συμβουλίου, η οποία είχε 1065 μόρια και πτυχίο πληροφορικής 5 !!!! Και εγώ συγκέντρωνα 1680 μόρια και πτυχίο 9,5 !!! Δεν μου αναγνώρισαν κάποια άλλα χαρτιά και ο ασεπ θέλει για κάθε διαγωνισμό τους 5 πρώτους φακέλους των διαγωνιζόμενων. Η επιτροπή του δήμο έξυπνη έστειλε μόνο τους 3 φακέλους γιατί "η δική τους" ήταν πρώτη σε σειρά κατάταξης και εγώ 5η, ενώ θα έπρεπε να είμαι πρώτη. Τελικά μετά από 10 ολόκληρους μήνες αναμονής, επειδή απείλησα τον επιτροπή του δήμου ότι θα κινηθώ δικαστικά γιατί μου αφαίρεσαν μόρια που δεν έπρεπε έστειλαν συμπληρωματικά το φάκελό μου στον ασεπ και δικαιώθηκα. Πέρασα όμως του χριστού τα πάθη μέχρι να βγάλω άκρη, με δικηγόρους κτλ. Ετσι λοιπόν πήρα την θέση και όχι με κομματικές επιλογές όπως ο καθένας σκέφτεται.

eliana_1976_
17-10-10, 13:01
Και όσοι διοριστήκαμε με την συγκεκριμένοι πρκήρυξη μας ΄"έστησαν" στον τοίχο οι κάτοικοι της περιοχής γιατί λένε ότι παίρνουμε τις θέσεις από τα δικά τους παιδιά και μας έκαναν φοβερό "πόλεμο" όταν πήγαμε ότι θα μας στείλουν από εκεί που ήρθαμε και άλλες τέτοιες απειλές. Γιατί εγώ ήμουν από αθήνα, η άλλη κοπέλα από καβάλα, η άλλη από κατερίνη, ο άλλος παντρεμένος με παιδιά από πτολεμαίδα. Λες κι εμείς θέλαμε να ξεσπιτωθούμε να πάμε στου διαόλου τον κεφτέ για μια σίγουρη θέση.

chatzico
19-10-10, 23:42
Διορίσθηκα στο Υπ. Οικονομικών το 1999 με τον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του 1998. Είμαι ΠΕ με αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό στην Αγγλία, 3 ξένες γλώσσες και είχα δουλέψει 3,5 χρόνια στον ιδιωτικό.

Ο κόσμος έχει κατά βάση δίκιο, όμως μου παίζει τα νεύρα η μαζικότητα της άρνησης. Κάτα κανόνα, όταν κάποιος δεν είναι στο δημόσιο το βρίζει και το απεχθάνεται, κάνει ωστόσο ότι είναι δυνατόν - φιλάει κατουρημένες ποδιές - για να μπεί και αν εν τέλει μπεί, κάνει φερμέ λα μπους.

Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να υπερασπισθώ την συμπεριφορά μου και τον διορισμό μου. Δεν είμασθε όλοι ίδιοι.

Και καλά να αρθεί η μονιμότητα. Και ποιός θα διασφαλίσει ότι κάθε φορά που αλλάζει κυβέρνηση, δεν θα αλλάζουν και οι υπάλληλοι ? Και ποιός θα θεσπίσει τα 'αντικειμενικά' κριτήρια, βάσει των οποίων θα αξιολογούμαστε ? Και ποιός θα αξιολογεί ? Και ποιός θα κρίνει τους κριτές ?

Σε ότι αφορά το θέμα της μίζας / γρηγορόσημου κτλ., αυτό είναι κάτι που μπορεί να κοπεί πολύ εύκολα, αν κάποιος βέβαια αναλάβει το ανάλογο πολιτικό κόστος. Γιατί δεν μπορεί να είστε τόσο αθώα πουλάκια μου και να πιστεύετε ότι τα χρήματα δεν 'ανεβαίνουν' και ψηλά. Ότι δηλαδή η μίζα δεν κατανέμεται. Μην τρελαθούμε.

Η σειρά του 99 στα τελωνεία και στις εφορίες θεωρείται σειρά κελεπούρι. Πτυχιούχοι αποκλειστικά, με προσόντα (μάστερ, γλώσσες, ΗΥ, προυπηρεσία στον ιδιωτικό κλπ.) και όρεξη για δουλειά.
΄
Όταν όμως φτάνεις και κάνεις την δουλειά πολλών άλλων γιατί εκείνοι είναι αναξιοπαθούντες και 'δεν αξίζουν μωρέ', τι να πείς ? Πόσο καιρό καλές μου θα το κάνατε αυτό ? Με την πρώτη μου μετάθεση, μετά από 3 χρόνια υπηρεσίας, πήρα μαζί μου και 40 ρεπό (8 εβδομάδες), ήτοι δουλεμένες μέρες. ΠΩΣ ?

Όταν 'για έκτακτους υπηρεσιακούς λόγους' κάθεται ο ******* μέχρι τις 10 το βράδυ γιατί οι προθεσμίες τρέχουν, ή πηγαίνει Σάββατα ή Κυριακές....

Κατά τα άλλα, ας μην γελιόμαστε, στο δημόσιο προάγεσαι σε σοβαρές θέσεις, ή κατά λάθος ή κομματικά ή γκομενικά. Όλα τα άλλα ...... Προσπαθώ να το εξηγήσω στον πατέρα μου αλλά που να καταλάβει ο άνθρωπος. Σου λέει αφού μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις.

Περισσότερο με θλίβει που βλέπω άτομα της σειράς μου να έχουν ξεπέσει και να ξεφτιλίζονται για 5 και 10 ευρώ, σαν τους παλιούς, που με το ζόρι ξέρουν να γράφουν.

Λυπημένη ιστορία.

eliana_1976_
20-10-10, 00:07
chatzico πόσο δίκιο έχεις !!! Τουλάχιστον εσύ πήρες το ρεπό σου. Εγώ που αντί να έρχομαι Αθήνα και να βλέπω τον άντρα μου και την οικογένειά μου τα σκ έβγαζα μισθοδοσίες και δουλευα διάφορα θέματα από το σπίτι δε πήρα ποτέ ένα ρεπό. Τι ρεπό ??? Κάθε δευτέρα έπρεπε να είμαι στη δουλειά μου, γιατί χτυπούσαμε κάρτες, αλλιώς ο δήμαρχος με την προισταμένη μετρούσαν τα λεπτά και στο τέλος κάθε μήνα σου έβγαζαν τη σούμα. Φυσικά δεν μετρουσαν το πόσο καθόσουν παραπάνω αλλά το πόσο αργούσες το πρωί. Οπότε αναγκαζόμουν κάθε πρωί δευτέρας να ξεκινάεω στις 4:30 τα ξημερώματα για να μην αντιμετωπίσω τέτοια θεματα. Για να μην πω για τις μηχανογραφικές άδειες που δεν μας τις έδιναν παρασκευή ή δευτέρα. Για να μην πω για τις κανονικές άδειες που μας έβγαζαν το λάδι για να τις πάρουμε, παρότι ότι πίσω υπήρχει αντικαταστάτης. Χώρια επειδή βρήκαν έναν μακάκα να τους βγάζει τη δουλειά έβγαλαν και απόφαση δημάρχου ότι μου αναθέτουν τα σκ το δημοτικό συμβούλιο. Τυχαίο ???? Δεν νομίζω !!! Θα έπρεπε λοιπόν τα 3 από τα 4 σκ να τα περνάω στο χωριό να κρατάω πρακτικά γιατί εγώ δεν είχα οικογένεια να την δω στην αθήνα. Τρελάθηκα από τη χαρά μου φυσικά !!!! Με έβγαλαν από τα ρούχα μου, έγινε της ...... (μην πω τώρα την κουβέντα θα την κόψει η λογοκρισία), δεν πάτησα σε κανένα δημοτικό συμβούλιο και έκανα έγγραφο στην περιφέρεια με όλους του λόγους και τις εγκυκλίους που με κάλυπταν. Από τότε δεν μου μιλάει κανείς γιατί με φοβούνται. Αλλά τελικά στο δημόσιο καλύτερα να σε φοβούνται παρά να σε λυπούνται και να σε πατάνε στο σβέρκο. Δεν είμαστε όλοι λοιπόν προνομιούχοι όπως οι περισσότεροι νομίζουν.

chatzico
20-10-10, 07:18
Eliana, το πως πήρα τα ρεπό μου είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο. Τι να σου πώ ? Ότι πέρασα από υπηρεσία, στην οποία ο γραμματέας έκοβε λεφτά σαν να πέρναμε κανονική άδεια και τελικά κάναμε αίτημα στο υπουργείο, για να καταλάβει ότι τα ρεπό είναι δουλεμένες ημέρες και δεν υπόκεινται σε περικοπές ? Τα πήρα εν τέλει μετά από 7 χρόνια από τον διορισμό μου όταν έκανα την κόρη μου και χρειαζόμουν και την τελευταία ημέρα.

Παντρευόμουν και είχα υπόλοιπο 2 εβδομάδες άδεια από την προηγούμενη χρονιά. Ζήτησα να πάρω την άδεια της 1 εβδομάδας που δικαιούμουν λόγω γάμου και μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί με χρειάζονταν για το νέο σύστημα που θα εγκαθιστούσαν από Δευτέρα. Το φαντάζεσαι ? Κυριακή απόγευμα να παντρεύεσαι και Δευτέρα πρωί να πας στην δουλειά. Έβγαλα γλώσσα και εν τέλει πήρα 2 εβδομάδες άδεια.

Να πω για τον χλευασμό των παλιών όταν παρουσιαστήκαμε νεοδιόριστοι, όταν κανείς δεν σου έλεγε τίποτα για τις διαδικασίες (έτσι το έκανε ο προηγούμενος, έτσι το κάνουμε και εμείς, μωρέ που προβλέπεται αυτή η διαδικασία ? καμιά εγκύκλιος, καμιά διαταγή, κανένας νόμος ?) και μας αποκαλούσαν 'κολλεγιόπαιδα' ?

Έχω ακούσει από συνάδελφο με τον οποίο εν τέλει βγήκαμε και γνωστοί, ότι (α) η υποχρέωση μου στο δημόσιο είναι να τηρώ απαρέγκλιτα και αυστηρά το ωράριο και (β) ότι η υπηρεσία είναι μια αγελάδα, την οποία να αρμέξεις μεν αλλά να μην την ξεπατώσεις, γιατί θα σου δώσει μια κλωτσιά και θα πας από εκεί που ήρθες.... Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αλήθεια, γιατί ποτέ δεν έχει ενεργοποιηθεί ο νόμος για την ευθύνη του δίνοντα φακελάκι και όχι μόνο του αποδέκτη ? Για κάθε έναν που παίρνει χρήματα, υπάρχει και ένας που τα δίνει νομίζω, προφανώς όχι γιατί του περισσεύουν ....

Ο κόσμος έχει δίκιο σε πολλά θέματα αλλά όχι σε όλα. Πολλές φορές δίνει χρήματα χωρίς να ξέρει γιατί τα δίνει. Γιατί με κάνεις ένα με την γή (να πιείς έναν καφέ) και επιμένεις μάλιστα όταν δεν σου έχω ζητήσει τίποτα και σου λέω όχι ?

Τελικά οι μάγκες περισσεύουν..............

eliana_1976_
20-10-10, 16:03
[QUOTE=chatzico;1752087]
Να πω για τον χλευασμό των παλιών όταν παρουσιαστήκαμε νεοδιόριστοι, όταν κανείς δεν σου έλεγε τίποτα για τις διαδικασίες (έτσι το έκανε ο προηγούμενος, έτσι το κάνουμε και εμείς, μωρέ που προβλέπεται αυτή η διαδικασία ? καμιά εγκύκλιος, καμιά διαταγή, κανένας νόμος ?) και μας αποκαλούσαν 'κολλεγιόπαιδα' ?

Δεν ξέρω τι γίνεται τελικά με τους νεοδιόριστους. Από τη μία μας χλευάζουν, μας κακολογούν στην υπηρεσία μας και από την άλλη αρχίζει το γλύψιμο όταν θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους οι γύρω γύρω. Οσο για διαδικασίες μην μιλήσω...
Κανείς δεν ήξερε, δεν ήθελε, δεν τον ενδιέφερε να σου πει το οτιδήποτε. Ατελείωτες ώρες να διαβάζω τον κώδικα, ατελείωτες ώρες να ψάχνω να βρω εγκυκλίους. ατελείωτος ψυχολογικός πόλεμος μέχρι που σκεφτόμουν να παραιτηθώ. Κι όμως από ένα σημείο και μετά πείσμωσα και την είδα αλλιώς. Διάβασα, ξενύχτησα, έκοψα τις υπερωρίες, έκοψα να δουλέυω από το σπίτι μου και σε όποιον άρεσε. Δούλευα και το τελευταίο λεπτό στη δουλειά μου, αλλά κάθε σκ έφευγα για αθήνα. Ωράριο 7:30-3:00 !!! Τώρα είμαι σε άδεια ανατροφής και επειδή ο γιατρός μου είχε απαγορεύσει στην εγκυμοσύνη τις μετακινήσεις πήρα άδεια επαπειλούμενης. Να πω για τις κατάρες που μου έριχναν, να πως για τις βρισιες, να πω για τις απειλές, να πω ότι έλεγαν ότι θα με περάσουν πειθαρχικό. Ολα αυτά μου μεταφέρονταν από άλλους συναδέλφους. Ομως επειδή ήμουν πολύ τυπική και ήξερα τι χαρτιά έπρεπε να προσκομίσω για την επαπειλούμενη δεν μπορούσαν να μου βρουν ψεγάδι. Οταν έμαθα γα το πειθαρχικό πήρα τηλ την προισταμένη και της είπα "ότι πρόβλημα έχετε μαζί μου θα παίρνετε εμένα τηλ. Εάν θέλετε να με περάσετε πειθαρχικό κανένα πρόβλημα. Κάντε μου έγγραφο ότι δεν αναγνωρίζεται την άδεια επαπειλούμενης κύησης που είναι από δημόσιο νοσοκομείο και ότι μου ζητάτε να επιστρέψω στην υπηρεσία μου και εγώ θα πράξω αναλόγως. Να μου τα κάνετε γραπτώς όλα αυτά για να ξέρω πως θα κινηθώ". Από τότε δε με ξαναενόχλησαν είτε το πιστεύετε είτε όχι. Θεωρούμαι το μάυρο πρόβατο :)

mmaria
21-10-10, 10:56
Αλήθεια, γιατί ποτέ δεν έχει ενεργοποιηθεί ο νόμος για την ευθύνη του δίνοντα φακελάκι και όχι μόνο του αποδέκτη ? Για κάθε έναν που παίρνει χρήματα, υπάρχει και ένας που τα δίνει νομίζω, προφανώς όχι γιατί του περισσεύουν ....

Ο κόσμος έχει δίκιο σε πολλά θέματα αλλά όχι σε όλα. Πολλές φορές δίνει χρήματα χωρίς να ξέρει γιατί τα δίνει. Γιατί με κάνεις ένα με την γή (να πιείς έναν καφέ) και επιμένεις μάλιστα όταν δεν σου έχω ζητήσει τίποτα και σου λέω όχι ?

Τελικά οι μάγκες περισσεύουν..............

ο λογος ειναι οτι ποτε δεν τον εχει καταγειλει ο δημοσιος υπαλ για αποπειρα δωροδοκιας. (ή τελοσπαντων ελαχιστες φορες). ο λογος ειναι οτι οταν η "δωροδοκια" γινεται με προσημειωμενα χαρτονομισματα, η αστυνομια ειναι ενημερη και προφανως αυτος που τα "δινει" ειναι δεν εχει ποινικες ευθυνες!

rkt
21-10-10, 23:11
rkt να ήξερες πόσους κηφύνες έχει ο άντρας μου στη δουλειά του που είναι από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές !!!! Κάθονται και ξύνονται όλη μέρα και δεν τους μιλάει κανείς. Γιατί ο ένας είναι κουμπάρος του προισταμένου, γιατί ο άλλος είναι ανιψιός του διευθυντή και πάει λέγοντας. Προερχόμενη από πολυεθνική εταιρεία να σου πω ότι εκεί μέσα δεν μπορείς να μπεις τόσο απλά αν δεν έχεις γνωστό, ειδικά για θέσεις "κλειδιά". Πάρε μία χρυσή ευκαιρία με αγγελίες και θα δεις ότι σπάνια να ζητάνε για σημαντικές θέσεις άτομα. Ενεργούν ο γνωστός του γνωστού ω γνωστέ. Και δεν μιλάω στον αέρα. Η αδερφή μου, η φίλη μου, εγώ, γνωστοί μου έτσι εχουν βρει καλές δουλειές. Γιατί όταν θέλουν να καλύψουν μια σημαντική θέση ρωτάνε "μήπως εχεις κανένα άτομο για την τάδε θέση" ??? Αν είσαι γνωστός του γενικού, του δ/ντα συμβούλου δε σε πειράζει κανείς και ας ξέρουν ότι κωλοβαράς. Τα εχω ζήσει σε μεγάλο βαθμό και του ιδιωτικού τομέα. Μην λέτε λοιπόν ότι όλοι εμείς του δημοσίου είμαστε ίδιοι και παίρνουμε μόνο κομματικές προαγωγές. Οπως από τη στιγμή που πέρασα στο δημόσιο με φάγανε ότι ο πεθερός μου με έβαλε στη θέση αυτή. Κι όμως με την αξία μου και τα προσόντα μου μπήκα και ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος. Αν είχα βίσμα δε θα πήγαινα στο κωλο-χώρι με χιόνια και άθλιες συνθήκες εργασίες και ούτε θα πάλευα 3 χρόνια για να με πετάνε συνεχώς εκτός γιατί κάποιοι άλλοι "προνομιούχοι" έκαναν απανωτές συμβάσεις δημοσίου έπαιρναν τα μόρια και τις προσαυξήσεις λόγω κομματικών και μόνο επιλογών και εγώ με προσόντα και ξένες γλώσσες ερχόμουν 5η 10η στον πίνακα κατάταξης. Ακόμα και σε αυτό το κωλο-χώρι η προκύρηξη ήταν φωτογραφική. Είχαν προγραμματίσει να μπει η κόρη του προέδρου του δημοτικού συμβουλίου, η οποία είχε 1065 μόρια και πτυχίο πληροφορικής 5 !!!! Και εγώ συγκέντρωνα 1680 μόρια και πτυχίο 9,5 !!! Δεν μου αναγνώρισαν κάποια άλλα χαρτιά και ο ασεπ θέλει για κάθε διαγωνισμό τους 5 πρώτους φακέλους των διαγωνιζόμενων. Η επιτροπή του δήμο έξυπνη έστειλε μόνο τους 3 φακέλους γιατί "η δική τους" ήταν πρώτη σε σειρά κατάταξης και εγώ 5η, ενώ θα έπρεπε να είμαι πρώτη. Τελικά μετά από 10 ολόκληρους μήνες αναμονής, επειδή απείλησα τον επιτροπή του δήμου ότι θα κινηθώ δικαστικά γιατί μου αφαίρεσαν μόρια που δεν έπρεπε έστειλαν συμπληρωματικά το φάκελό μου στον ασεπ και δικαιώθηκα. Πέρασα όμως του χριστού τα πάθη μέχρι να βγάλω άκρη, με δικηγόρους κτλ. Ετσι λοιπόν πήρα την θέση και όχι με κομματικές επιλογές όπως ο καθένας σκέφτεται.

Πρώτα από όλα οι εταρείες που αναφέρεις, είναι σαν δημόσιο. Όταν μιλάω για ιδιωτικό τομέα, δεν αναφλερομαι σε αυτές που είναι και μειοψηφία και το ξέρετε. Η πλειοψηφία των επιχηρήσεων δεν είναι έτσι. Επιπλέον, ακόμα και σε αυτές, ο επιχειρηματίας πληρώνει, όχι το δημόσιο. Οπότε ας κανει ότι θέλει.
Εγώ τουλάχιστον δεν αμφισβητώ ότι πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι μπήκαν με το σπαθί τους ή δουλεύουν πολύ. Απλώς είναι περισσότεροι αυτοί που δεν μπήκαν με το σπαθί τους.
To θεμα ειναι οτι αν γινοταν αρση μονιμοτητας, παλι αυτοι οι κηφηνες θα παρεμειναν με πολιτικες παρεμβασεις στις θεσεις τους, ενω οι εργατικοι και οι εντιμοι θα εφευγαν εν μια νυκτι....

Σε αυτό συμφωνώ. Αλλά κάποτε πρέπει να αλλάξει όλο το καθεστώς των δημοσίων. Ας μην καταργηθεί η μονιμότητα. Ας τιμωρούνται όμως όσοι κοροιδεύουν, κλέβουν, κλπ.

aria78
21-10-10, 23:19
Διορίσθηκα στο Υπ. Οικονομικών το 1999 με τον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του 1998. Είμαι ΠΕ με αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό στην Αγγλία, 3 ξένες γλώσσες και είχα δουλέψει 3,5 χρόνια στον ιδιωτικό.

Ο κόσμος έχει κατά βάση δίκιο, όμως μου παίζει τα νεύρα η μαζικότητα της άρνησης. Κάτα κανόνα, όταν κάποιος δεν είναι στο δημόσιο το βρίζει και το απεχθάνεται, κάνει ωστόσο ότι είναι δυνατόν - φιλάει κατουρημένες ποδιές - για να μπεί και αν εν τέλει μπεί, κάνει φερμέ λα μπους.

Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να υπερασπισθώ την συμπεριφορά μου και τον διορισμό μου. Δεν είμασθε όλοι ίδιοι.

Και καλά να αρθεί η μονιμότητα. Και ποιός θα διασφαλίσει ότι κάθε φορά που αλλάζει κυβέρνηση, δεν θα αλλάζουν και οι υπάλληλοι ? Και ποιός θα θεσπίσει τα 'αντικειμενικά' κριτήρια, βάσει των οποίων θα αξιολογούμαστε ? Και ποιός θα αξιολογεί ? Και ποιός θα κρίνει τους κριτές ?

Σε ότι αφορά το θέμα της μίζας / γρηγορόσημου κτλ., αυτό είναι κάτι που μπορεί να κοπεί πολύ εύκολα, αν κάποιος βέβαια αναλάβει το ανάλογο πολιτικό κόστος. Γιατί δεν μπορεί να είστε τόσο αθώα πουλάκια μου και να πιστεύετε ότι τα χρήματα δεν 'ανεβαίνουν' και ψηλά. Ότι δηλαδή η μίζα δεν κατανέμεται. Μην τρελαθούμε.

Η σειρά του 99 στα τελωνεία και στις εφορίες θεωρείται σειρά κελεπούρι. Πτυχιούχοι αποκλειστικά, με προσόντα (μάστερ, γλώσσες, ΗΥ, προυπηρεσία στον ιδιωτικό κλπ.) και όρεξη για δουλειά.
΄
Όταν όμως φτάνεις και κάνεις την δουλειά πολλών άλλων γιατί εκείνοι είναι αναξιοπαθούντες και 'δεν αξίζουν μωρέ', τι να πείς ? Πόσο καιρό καλές μου θα το κάνατε αυτό ? Με την πρώτη μου μετάθεση, μετά από 3 χρόνια υπηρεσίας, πήρα μαζί μου και 40 ρεπό (8 εβδομάδες), ήτοι δουλεμένες μέρες. ΠΩΣ ?

Όταν 'για έκτακτους υπηρεσιακούς λόγους' κάθεται ο ******* μέχρι τις 10 το βράδυ γιατί οι προθεσμίες τρέχουν, ή πηγαίνει Σάββατα ή Κυριακές....

Κατά τα άλλα, ας μην γελιόμαστε, στο δημόσιο προάγεσαι σε σοβαρές θέσεις, ή κατά λάθος ή κομματικά ή γκομενικά. Όλα τα άλλα ...... Προσπαθώ να το εξηγήσω στον πατέρα μου αλλά που να καταλάβει ο άνθρωπος. Σου λέει αφού μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις.

Περισσότερο με θλίβει που βλέπω άτομα της σειράς μου να έχουν ξεπέσει και να ξεφτιλίζονται για 5 και 10 ευρώ, σαν τους παλιούς, που με το ζόρι ξέρουν να γράφουν.

Λυπημένη ιστορία.

ποσο συμφωνω μαζι σου.Πιστευω πως ειδικα στο υπουργειο που υπηρετεις αν φυγει η σαβουρα,λογω συνταξιοδήτησης, που μπηκαν απο πορτες και απο παραθυρα τα πραγματα θα ειναι καλυτερ.Αντι αυτου ομως ερχονται μεταταξεις απο την ολυμπιακη απο ατομα που δεν εχουν ουτε εμπειρια ουτε προυπηρεσια στον ελεγκτικο κλαδο.

chatzico
22-10-10, 17:42
Aria 78, που να δεις τα παιδιά από τα stage. Mου έχει τύχει σε μεγάλη εφορία με πολλούς συναλλασσόμενους να βρώ γνωστό κοριτσάκι, το οποίο ξέρω από παιδάκι, και ήταν εκεί σαν stage. Ρώτησα τον διευθυντή και μου είπε ότι δουλεύει σαν το σκυλί, χειρότερα από τους σκλάβους στις γαλέρες, βγάζει την δουλειά πολλών υπαλλήλων, και μάλιστα την έβαζαν να κάνει και συναλλαγή, το οποίο δεν επιτρεπόταν. Κατά τα άλλα, καλά ...

eliana_1976_
22-10-10, 23:16
Rkt στις πολυεθνικές όσο δύσκολα μπορείς να μπεις τόσο εύκολα μπορείς να βγεις. Και εκεί υπάρχουν κλίκες, συκοφαντίες, πισοπλάτες μαχαιριές όπως στο δημόσιο, αλλά εκεί τα πράγματα γίνονται περισσότερο μυστικά για να μην τα μάθει ο ανώτερός σου και σε σουτάρει. Στο δημόσιο δεν χαμπαριάζει κανένας τίποτα πλέον. Ελπίζω όλοι μας να αξιολογούμαστε με σωστά κρητήρια και όχι όπως νομίζει ο καθένας προιστάμενος.

Οσο για τα stage μπορεί τα περισσότερα παιδιά να ήταν κομματικές επιλογές (τουλάχιστον να μιλήσω για την δική μου υπηρεσία και να μην τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι), αλλά δούλευαν και με το παραπάνω. Εκαναν τα πάντα και ποτέ δεν παραπονιόντουσαν. Πιστέυω ότι τελικά δεν ήταν άτομα που έκαναν πρακτική εξάσκηση ή επιμόρφωση ή δεν ξέρω πως αλλιώς προσπαθούσε καθένας να το περάσει. Κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Δυστυχώς όμως αυτά τα παιδιά οι περισσότεροι καλοβολεμένοι υπάλληλοι που έχουν πιάσει αράχνες στην καρέκλα τους τα εκμεταλλευόταν μέχρι τελευταία στιγμή.

rkt
23-10-10, 23:50
Rkt στις πολυεθνικές όσο δύσκολα μπορείς να μπεις τόσο εύκολα μπορείς να βγεις. Και εκεί υπάρχουν κλίκες, συκοφαντίες, πισοπλάτες μαχαιριές όπως στο δημόσιο, αλλά εκεί τα πράγματα γίνονται περισσότερο μυστικά για να μην τα μάθει ο ανώτερός σου και σε σουτάρει. Στο δημόσιο δεν χαμπαριάζει κανένας τίποτα πλέον. Ελπίζω όλοι μας να αξιολογούμαστε με σωστά κρητήρια και όχι όπως νομίζει ο καθένας προιστάμενος.

Οσο για τα stage μπορεί τα περισσότερα παιδιά να ήταν κομματικές επιλογές (τουλάχιστον να μιλήσω για την δική μου υπηρεσία και να μην τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι), αλλά δούλευαν και με το παραπάνω. Εκαναν τα πάντα και ποτέ δεν παραπονιόντουσαν. Πιστέυω ότι τελικά δεν ήταν άτομα που έκαναν πρακτική εξάσκηση ή επιμόρφωση ή δεν ξέρω πως αλλιώς προσπαθούσε καθένας να το περάσει. Κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Δυστυχώς όμως αυτά τα παιδιά οι περισσότεροι καλοβολεμένοι υπάλληλοι που έχουν πιάσει αράχνες στην καρέκλα τους τα εκμεταλλευόταν μέχρι τελευταία στιγμή.
Πάντα έτσι δεν γίνεται?

#ΕΛΕΝΑ#
24-11-10, 15:46
κοριτσια εγω δεν λεω εχει να κανει με τον ανθρωπο, εμενα ο πεθερος μου ειναι δ.υ εδω κ 20 χρονια ειναι προισταμενος αλλα αυτος κανονικα σκιζεται γι ατην δουλεια του τρεχει και την νυχτα σαν τρελος αν υπαρχει προβλημα....
εχω να σας πω οτι ομως δεν εχω ξανα δει πιο βαρεμενο ανθρωπο δυ στην ζωη μου απο εναν στο ικα καλλιθεας εκδιδει τα ενσημα σου...πω πω βαριεται που ζει και οχι και τιποτα αλλο αν των ρωτησεις κατι παραπανω απο το να σου εκδωσει τα ενσημα σου, αυτος δεν απανταει σε γραφει κανονικοτατα και αν ξανα ρωτησεις σε κοιταει καλα καλα...με το υφακι ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ.....ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!...αφου πηγα πριν λιγες μερες και επειδη δεν μπηκαν καποια ενσημα ρωταω! ποτε θα μπουν τα ενσημα του ταδε μηνα??? ξερετε τι μου ειπε??? ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΕΝΣΗΜΑ ΣΑΣ ΒΓΑΖΩ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟΝ 5ο ΟΡΟΦΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:.....φανταστητε δηλαδη δεν μπορουσε να μου πει θα μπουν σενα μηνα:-x...γιατι αποκλιεται να μην ηξερε....δεν ρωτησα για την περιπτωση μου κατι...αλλα γενικα ρωτησα...κατι το οποιο εφοσων ειναι στο ποστο του πρεπει να ξερει.αλλιως να παει σπιτακι του να κοιμηθει...και να δουλεψει αλλος στην θεση του που θα εχεικαι αναγκη και ωρεξη για δουλεια....γενικα το μισο δημοσιο αραχνιασε..........

chatzico
26-03-11, 08:45
Ο θέιος του άντρα μου προιστάμενος στο τελωνείο (στο ίδιο τελωνείο 25 χρόνια). Δεν ξέρει υπολογιστές, είναι ΔΕ κατηγορίας, πάιρνει 3700 καθαρά, τη δουλειά του την βγάζουν τα μερικής απασχόλησης, στις 12 το μεσημέρι έχουν ουζοκατάσταση, το πρωί πάει λαική, κρεοπώλη τα πάει σπίτι και τα αφήνει στη γυναίκα του, η οποία είναι και αυτή στην εφορία.....
Θα βγουν τώρα και οι δύο στη σύνταξη γιατί δεν μπορούν να δουλέυουν με το ενιαίο μισθολόγιο και έχουν χασούρα. Για να μην πω για τα μίζες που πάιρνουν και οι δύο στην εφορία και στο τελωνείο.

Ελιανάκι, κρατήθηκα καιρό να μην απαντήσω σε αυτό το πόστ σου αλλά με την κατάσταση που επικρατεί, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ.

Δεν υπάρχει περίπτωση τελωνειακός ΔΕ με 25 χρόνια στην πλάτη του, να παίρνει πλέον ή να έπαιρνε οποιαδήποτε στιγμή 3700 καθαρά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Είμαι ΠΕ/Α με 12 χρόνια στο Υπουργείο Οικονομικών και σου λέω εν πάσει τιμή, ότι αυτό που περιγράφεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Με κάθε βεβαιότητα και σιγουριά. Τώρα για τα μερικής απασχόλησης, την ουζοκατάνυξη, τα ψώνια κτλ. πάω πάσο, γιατί τα έχω δεί κατά καιρούς. Για τις 'μίζες' που αναφέρεις .......... Πάντως, σκέψου ότι για να έχει ζήσει 25 χρόνια την υπηρεσιακή του ζωή σε αυτόν τον ρυθμό - με διευθυντές και προιστάμενους να πηγαίνουν και να έρχονται με τακτική συχνότητα, με κυβερνήσεις να έρχονται και να φεύγουν -, ε, κάποιος άλλος ανεχόταν αυτούς τους ρυθμούς. Κάποιος/ιοι πάνω από έναν ΔΕ υπάλληλο έχει/ουν την ευθύνη και δεν είναι μόνο ένας. Δεν μπορεί ένας ΔΕ υπάλληλος να είχε στήσει το δικό του σκηνικό στην υπηρεσία και όλοι οι άλλοι να ήταν άψογοι. Για σκέψου το. Τα συμπεράσματα δικά σου. Παρεμπιπτόντως, αυτά γίνονται εκτός Αττικής ?

rkt
21-05-11, 22:05
Α στο καλό. Εχω πάρει θέση στο θέμα, αλλά δεν είχα ψηφίσει.....:p

chatzico
22-05-11, 18:54
Α στο καλό. Εχω πάρει θέση στο θέμα, αλλά δεν είχα ψηφίσει.....:p

Mε έκανες και γέλασα :lol::lol::lol::lol::lol: Να είσαι καλά :lol::lol::lol:

Stellinula
29-09-11, 21:39
Εγώ πάλι θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση στην ψηφοφορία....

Γιατί να μην υπάρχει σαν τρίτη επιλογή και το : ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΟΧΙ???

Αφού δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι λαμόγια και τεμπελόσκυλα....Υπάρχουν και άνθρωποι που σε εξυπηρετούν απευθείας!!!

Άλλες φορές πάλι θες να βάλεις μπουρλότο και να κάψεις ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες και να πάρει το ολοκαύτωμα μπάλα και τους καλούς!!!!

Θα έπρεπε να υπηρχε και τρίτη επιλογη!!!

UFO
29-09-11, 22:45
και τεταρτη ... δεν γνωρίζω δεν απαντώ ...
(είναι και μερικοί που δεν έχουν ποτε πάει σε δημόσια υπηρεσία ) :lol:

chatzico
29-09-11, 22:52
ΑΡΙΑ (UFO), πουθενά ποτέ ? Ενα νοσοκομείο, ένα ταχυδρομείο, τίποτα ?:confused::confused:

UFO
29-09-11, 22:56
ΑΡΙΑ (UFO), πουθενά ποτέ ? Ενα νοσοκομείο, ένα ταχυδρομείο, τίποτα ?:confused::confused:

καλε ναι ! ξέρω κυρία που δεν έχει πάει ΠΟΤΕ σε δημόσια υπηρεσία...
και ξέρω πολλούς ...
δλδ όχι πες μου ... εσύ τι πιστεύεις η Μενεγακη πχ ... πάει ταχυδρομείο ;;; :lol: ...
τεσπα ....

chatzico
29-09-11, 23:08
και ξέρω πολλούς ...
δλδ όχι πες μου ... εσύ τι πιστεύεις η Μενεγακη πχ ... πάει ταχυδρομείο ;;; :lol: ...
τεσπα ....
Kαλά και εκείνη πήγε !!!!!!! Για να αποποιηθεί το επίδομα τρίτεκνης .........

Μα ποτέ ................. Ενεή :shock::shock::shock::shock::shock:

Jarett
29-09-11, 23:11
Σας παρακαλώ μην αναφέρεται την λέξη νοσοκομεία για λίγο καιρό:mad::mad::mad:, προσφάτως επισκέφτηκα το Παίδων για αιματολογικές που γινότουσαν μόνο εκεί και κατά την έξοδο πέρασα από την γραμματεία και άφησα και την καταγγελία μου................βλέπεις δεν είχα δουλειά να κάνω και λέω..........δεν περνάς να χώσεις και καμιά καταγγελία μπας και πάρεις κάποια απάντηση??:grin:

kinkajoujou
29-09-11, 23:19
και ξέρω πολλούς ...
τεσπα ....

κοίτα, κι αυτή δεν γεννήθηκε ως Η Μενεγάκη, αλλά ως σκέτη Μενεγάκη, οπότε τω καιρώ εκείνω στάνταρ θα πέρασε από κάποια υπηρεσία... ο Έλληνας δεν γλιτώνει από το Δημόσιο χεχεχεχε

LA LATINA
30-09-11, 09:55
Για να πω την δικη μου αληθεια, μου εχει τυχει να κανω πιο συγκεκριμενες συζητησεις μπαινοβγαινοντας τοσο καιρο στα νοσοκομεια, οπου συναντησα Ανθρωπους και γιατρους και προσωπικο, αλλα και ανθρωπους...καποια πραγματα δεν ειναι στο χερι τους....πχ το οτι περιμενα μια εβδομαδα να εγκριθει ανωθεν η μαγνητικη μου για να γινει, εβλεπα οτι μαζι με μενα δυσανασχετουσε και ο γιατρος μου...ο οποιος ποτε δε μου ειπε να παω εξωτερικα και για το παραμικρο ακομα μου λεει ελα στο νοσοκομειο...και με εξυπηρετει το ιδια καλα.
Επισης εχει τυχει και σε εφοριες και σε δημους και σε ταχυδρομεια τα τελευταια χρονια να ειναι ολοι τοσο εξυπηρετικοι που λεω, μα τι παθανε??? κι ομως ειναι! Αλλα εχει τυχει καο φορες να θελω να εχω καπου κρυμενη μια βομβα να ριξω!χιχιχι
Αυτο που με ενοχλει με τους δημοσιους ειναι οτι δεν παραδεχονται οτι ειναι οι πιο βολεμενοι ολων, οτι τεσπα ηταν τοσα χρονια οκ, οτι ειχαν την καλυτερη ασφαλεια υγειας, τους καλυτερους μισθους, τη σιγουραντζα τους, τις επιδοματαρες τους, τις λιγοτερες ουσιαστικες ωρες δουλειας, και επειδη αυτο δε διαιωνιστηκε επ απειρον και βλεπουν οτι αλλαζει, αντι να πουνε δοξα το θεο που φαγανε και φαγανε εις βαρος του λαουτζικου τοσα χρονια, φωναζουν γιατι δε θα φανε κι αλλα τοσα. Μονο αυτοι σπουδασανε, οι αλλοι παιζαμε στις αλανες μπαλα... αυτο με ενοχλει.....και κατι που διαβασα χτες με εξοργισε και με εκανε να δακρυσω....
στο θεμα που κλειδωθηκε, ειπε μια εκπαιδευτικος, οτι με λιγα λογια, αφου δεν θα την πληρωνουν οσο πριν και αφου δεν υπαρχουν και βιβλια, θα φροντισει οι υπηρεσιες της να ειναι αναλογες των αποδοχων της, και συμφωνησαν κι αλλες μαζι της...δακρυσα για τα παιδια μου, για τα παιδια ολων μας, ηταν πολυ σκληρη αυτη η αληθεια.....και θα τη θυμαμαι οταν σε αλλη συζητηση τα ιδια ατομα θα ισχυριστουν οτι απο αγαπη στο επαγγελμα ελιωσαν τα παντελονια τους στα θρανια, εδωσαν ΑΣΕΠ, με μερακι και θεληση, περασαν, αγαπανε τα παιδια και κανουν το παν να δημιουργουν μεσα για τη μαθηση....

πεπα
30-09-11, 10:52
μονο στα ιδιαιτερα θα αγαπανε τα παιδια μας:shock: αυτο παντα γινοτανε.ποιος ομως θα μπορεσει να πληρωνει τα ιδιαιτερα?
διαβαζοντας τωρα εσενα, ανατριχιασα. σου τη λενε και καταμουτρα. τουλαχιστον, θα φροντισω να μην κανουν στα παιδια μου ιδιαιτερα οι καθηγητες του δημοσιοιυ, τοσοι ανεργοι επιστημονες υπαρχουν

jucca
30-09-11, 11:15
Για να πω την δικη μου αληθεια, μου εχει τυχει να κανω πιο συγκεκριμενες συζητησεις μπαινοβγαινοντας τοσο καιρο στα νοσοκομεια, οπου συναντησα Ανθρωπους και γιατρους και προσωπικο, αλλα και ανθρωπους...καποια πραγματα δεν ειναι στο χερι τους....πχ το οτι περιμενα μια εβδομαδα να εγκριθει ανωθεν η μαγνητικη μου για να γινει, εβλεπα οτι μαζι με μενα δυσανασχετουσε και ο γιατρος μου...ο οποιος ποτε δε μου ειπε να παω εξωτερικα και για το παραμικρο ακομα μου λεει ελα στο νοσοκομειο...και με εξυπηρετει το ιδια καλα.
Επισης εχει τυχει και σε εφοριες και σε δημους και σε ταχυδρομεια τα τελευταια χρονια να ειναι ολοι τοσο εξυπηρετικοι που λεω, μα τι παθανε??? κι ομως ειναι! Αλλα εχει τυχει καο φορες να θελω να εχω καπου κρυμενη μια βομβα να ριξω!χιχιχι
Αυτο που με ενοχλει με τους δημοσιους ειναι οτι δεν παραδεχονται οτι ειναι οι πιο βολεμενοι ολων, οτι τεσπα ηταν τοσα χρονια οκ, οτι ειχαν την καλυτερη ασφαλεια υγειας, τους καλυτερους μισθους, τη σιγουραντζα τους, τις επιδοματαρες τους, τις λιγοτερες ουσιαστικες ωρες δουλειας, και επειδη αυτο δε διαιωνιστηκε επ απειρον και βλεπουν οτι αλλαζει, αντι να πουνε δοξα το θεο που φαγανε και φαγανε εις βαρος του λαουτζικου τοσα χρονια, φωναζουν γιατι δε θα φανε κι αλλα τοσα. Μονο αυτοι σπουδασανε, οι αλλοι παιζαμε στις αλανες μπαλα... αυτο με ενοχλει.....και κατι που διαβασα χτες με εξοργισε και με εκανε να δακρυσω....
στο θεμα που κλειδωθηκε, ειπε μια εκπαιδευτικος, οτι με λιγα λογια, αφου δεν θα την πληρωνουν οσο πριν και αφου δεν υπαρχουν και βιβλια, θα φροντισει οι υπηρεσιες της να ειναι αναλογες των αποδοχων της, και συμφωνησαν κι αλλες μαζι της...δακρυσα για τα παιδια μου, για τα παιδια ολων μας, ηταν πολυ σκληρη αυτη η αληθεια.....και θα τη θυμαμαι οταν σε αλλη συζητηση τα ιδια ατομα θα ισχυριστουν οτι απο αγαπη στο επαγγελμα ελιωσαν τα παντελονια τους στα θρανια, εδωσαν ΑΣΕΠ, με μερακι και θεληση, περασαν, αγαπανε τα παιδια και κανουν το παν να δημιουργουν μεσα για τη μαθηση....

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Όσο για αυτό που τονίζεις στην τελευταία παράγραφο, λέει πολλά για τη νοοτροπία των μονιμάδων ΔΥ. Σου λέει όσο και να δουλέψω, ότι και να κάνω, ποιός θα με πειράξει? Κατά τα άλλα μας λένε να σεβόμαστε παραπάνω τους εκπαιδευτικούς γιατί προσέχουν τα παιδιά μας....

maria1976
30-09-11, 11:19
αντε κοριτσια καλημερα, βρε βρηκατε καινουργιο thread για να μας πειτε για τους δημοσιους υπαλληλους....
σαν δ.υ αποχωρω .....

latiatoula
30-09-11, 14:17
Παράπονα έχουμε όλοι μας από τους Δ.Υ. και εγώ μαζί σας, παρόλο που είμαι και εγώ του κλάδου. Πολλές φορές μου έχει έρθει να αρπάξω από το μαλλί τον/ την συνάδελφο και να τον φέρω πέντε βόλτες (εννοείται ότι δεν το κάνω, λύνω τις διαφορές μου πολιτισμένα, πάω στον προϊστάμενο και του λέω "έλεος!" και βρίσκεται συνήθως λύση).
Ως υπάλληλος όμως, μου έχει τύχει πάαααααααρα πολλές φορές, να συνδιαλλαγώ με άτομα που θέλουν κάτι και το θέλουν χθες, και το ότι το θέλουν χθες, είναι ύποπτο! Μου έχει τύχει να συνδιαλλαγώ με άτομα που έχουν τρελλά λερωμένη τη φωλιά τους και προσπαθούν να με εξαπατήσουν και από πάνω φωνάζουν κιόλας. Μου έχουν τύχει και άτομα που τους πάτησαν τον κάλο στο λεωφορείο, ξύπνησαν στραβά, τους παράτησε ο άντρας/ η γυναίκα και έρχονται σε μένα για να ουρλιάξουν, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. Μου έχει τύχει να φωνάξω έγκυο με την κοιλιά στο στόμα ή ανάπηρο με κομένα πόδια να έρθει μπροστά να τον εξυπηρετήσω ταχύτατα και να με σκυλοβρίσουν κάποιοι από τους υπόλοιπους αρτιμελείς και υγιείς που περιμένουν. Είμαστε ωραίος κόσμος, ε? Μου έχουν τύχει πολλά, γενικώς.
Boyboom, λυπάμαι, να ξέρεις ότι σε συμπαθώ πολύ, παρόλο που δεν σε ξέρω προσωπικά, αλλά τις τελευταίες μέρες, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τη στάση σου εδώ στο φόρουμ. Εσύ, ουσιαστικά, δεν περιγράφεις άσχημες εμπειρίες με τη συνδιαλλαγή σου με το δημόσιο, απλώς εδώ και μερικές μέρες, βγάζεις ( με λύπη μου το λέω), πολύ μεγάλη κακία για ορισμένους συνανθώπους σου. Σου είπαμε κάποια πράγματα στο άλλο θέμα, στα εξηγήσαμε καλοπροαίρετα, εσύ όμως επιμένεις.
Εγώ σε ένα από τα λεγόμενά σου θα σταθώ: "τόσα χρόνια φάγανε" ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ! Δεν φάγαμε! Τη δουλειά μας κάναμε και πληρωθήκαμε για αυτό. Και δεν κατάλαβα? Επειδή και εσύ περνάς δύσκολα οικονομικά και ο σύζυγος σου είναι ιδ. υπάλληλος, εμείς δηλαδή του δημοσίου που περνάμε επίσης δύσκολα οικονομικά δεν πρέπει να καταθέτουμε τις εμπειρίες μας στο φόρουμ?
Εγώ λοιπόν ως υπάλληλος που θέλει να βελτιωθεί, λυπάμαι, αλλά θα αγνοήσω το μήνυμά σου, το οποίο θεωρώ προκλητικό και δεν θεωρώ ότι μου προσφέρει τίποτα. Θα σταθώ στις κουβέντες των μελών που αναφέρουν συγκεκριμένα παραδείγματα, όπως "πήγα στην νομαρχία και με ταλαιπώρησαν", "πήγα στην τάδε υπηρεσία για να ζητήσω ένα πιστοποιητικό" και θα δω σε τι είμαι λάθος για να γίνω καλύτερη.

Εντιτ: και για να βλέπουμε και γιατί μιλάμε, ιδού το θέμα που κλειδώθηκε:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100091
Τόλμησε μία κοπέλα να πει ότι ανησυχεί γιατί έχουν μειωθεί οι μισθοί τους, εκείνης και του άντρα της και ότι σκέφτονται την μετανάστευση, και ακολουθεί η απάντηση της Boyboom.

LA LATINA
30-09-11, 14:30
Boyboom, λυπάμαι, να ξέρεις ότι σε συμπαθώ πολύ, παρόλο που δεν σε ξέρω προσωπικά, αλλά τις τελευταίες μέρες, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τη στάση σου εδώ στο φόρουμ. Εσύ, ουσιαστικά, δεν περιγράφεις άσχημες εμπειρίες με τη συνδιαλλαγή σου με το δημόσιο, απλώς εδώ και μερικές μέρες, βγάζεις ( με λύπη μου το λέω), πολύ μεγάλη κακία για ορισμένους συνανθώπους σου. Σου είπαμε κάποια πράγματα στο άλλο θέμα, στα εξηγήσαμε καλοπροαίρετα, εσύ όμως επιμένεις.
Εγώ σε ένα από τα λεγόμενά σου θα σταθώ: "τόσα χρόνια φάγανε" ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ! Δεν φάγαμε! Τη δουλειά μας κάναμε και πληρωθήκαμε για αυτό. Και δεν κατάλαβα? Επειδή και εσύ περνάς δύσκολα οικονομικά και ο σύζυγος σου είναι ιδ. υπάλληλος, εμείς δηλαδή του δημοσίου που περνάμε επίσης δύσκολα οικονομικά δεν πρέπει να καταθέτουμε τις εμπειρίες μας στο φόρουμ?
Εγώ λοιπόν ως υπάλληλος που θέλει να βελτιωθεί, λυπάμαι, αλλά θα αγνοήσω το μήνυμά σου, το οποίο θεωρώ προκλητικό και δεν θεωρώ ότι μου προσφέρει τίποτα. Θα σταθώ στις κουβέντες των μελών που αναφέρουν συγκεκριμένα παραδείγματα, όπως "πήγα στην νομαρχία και με ταλαιπώρησαν", "πήγα στην τάδε υπηρεσία για να ζητήσω ένα πιστοποιητικό" και θα δω σε τι είμαι λάθος για να γίνω καλύτερη.

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100091
Τόλμησε μία κοπέλα να πει ότι ανησυχεί γιατί έχουν μειωθεί οι μισθοί τους, εκείνης και του άντρα της και ότι σκέφτονται την μετανάστευση, και ακολουθεί η απάντηση της Boyboom.

ξαναβαζεις το εντιτ σου γιατι δε μου το βγαζει σε παρακαλω??????????
θεωρεις προκλητικο το ενα και μοναδικο πραγμα που ειπα εγω ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ και το οτι εσυ με λες κακια με τους συνανθρωπους μου πως να το παρω εγω δλδ??? Ακουσε κοπελα μου ουτε με σενα εχω τιποτα ουτε ειχα ποτε, ουτε σκοπευω να εχω, αλλα κοντευω να τρελλαθω τοσες μερες.....το μονο που ειπα ηταν αυτοι των 8000 να μη μου κλαιγονται και πεσατε ολες του χιλαρικου και του εναμιση να με φατε.......μα δεν το βλεπετε οτι δε μιλαω για σας? στο θεμα με τις κλινικες και με τον αστυνομικο που με διορθωσανε δεν ξαναμιλησα και ζητησα και συγνωμη....................για τις εκπαιδευτικους που ειπαν αυτο βεβαια δε βλεπω κανενα σχολιο..........μονο απο μενα ακουστηκε πρωτη φορα οτι το δημοσιο τοσα χρονια τρωει, ε???????ΟΚ λιθοβολιστε με!!!!!!!!!! περιμενω να δω ποιον προσεβαλλα για τη μεταναστευση....................

epang
30-09-11, 14:37
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Όσο για αυτό που τονίζεις στην τελευταία παράγραφο, λέει πολλά για τη νοοτροπία των μονιμάδων ΔΥ. Σου λέει όσο και να δουλέψω, ότι και να κάνω, ποιός θα με πειράξει? Κατά τα άλλα μας λένε να σεβόμαστε παραπάνω τους εκπαιδευτικούς γιατί προσέχουν τα παιδιά μας....

Λένε και το άλλο το ωραίο: εσείς με 1-2 παιδιά στο σπίτι και δεν αντέχετε εμείς τι να πούμε με 25 παιδιά στο τμήμα???
Λες και τι τα κάνουν τα 25 παιδιά, μήπως τα ταϊζουν, τα κάνουν μπάνιο, τα καθαρίζουν, τα διαβάζουν ή τα τρέχουν στις δραστηριότητες ???
Στα 50 λέπτά της διδακτικής ώρας παραδίδουν το μάθημά τους και όποιο παιδί κατάλαβε έχει καλώς και όποιο όχι, ας παει να τα μάθει στο σπίτι.
Αλλά αφού είναι τόσο πολύ κουραστικό που δεν μπορούν να το κάνουν πάνω από 4-5 ώρες την ημέρα (τι να πει και ο άλλος που είναι στο τιμόνι του ΤΑΞΙ 8 ώρες ή πάνω στη σκαλωσιά 8 ώρες ή μπροστά σε ένα PC 8 ώρες), τότε γιατί τα απογεύματα οι περισσότεροι κάνουν ιδιαίτερα?
Γιατί από το σχολείο πληρώνονται ψίχουλα?
Αρα το πρόβλημα δεν είναι η κούραση αλλά το οικονομικό!!
Ε και γι'αυτό σκέφτονται να δίνουν στη δουλειά ότι κρίνουν ότι πρέπει ανάλογα με το μισθό τους...
αφού βεβαίως υπάρχει μονιμότητα ... :
ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΚΗ!!!
και πολύ υπεύθυνη στάση για όποιον κάνει "λειτούργημα" (σχόλιο για το άλλο θέμα που κλειδώθηκε)

LA LATINA
30-09-11, 14:37
α συγνωμη, τωρα το ειδα, αυτο το εβαλες για να δειξεις οτι ειμαι κακια επειδη περναω φτωχειες??? μαλιστα..........σε πληροφορω καλη μου, καλοψυχη φιλη, 5 χρονια εδω μεσα κανεις δε μου το εχει κανει αυτο τεσπα, οτι δεν εχασα οπως βλεπεις κανενα χιλιαρικο μισθο, σε αλλο μηνυμα ελεγα επακριβως απο 950 πηγαμε 800κατι, δε με εψαξες καλα, πολλα κοριτσια εδω μεσα με ξερουν και δεν εκρυψα ποτε οτι δεν εχω δανεια ουτε νοικια και μενω σε δικο μου σπιτι.............και για να ξερεις πρωτα ποιον λες κακο και ποιον προσβαλλεις θα επρεπε να ξερεις και σε ποιον αναφερεσαι, αν εσυ εξαντλησες ολο σου το μενος και τα αντεπιχειρηματα σε εναν ανθρωπο που δεν παλευε για μισθους κοπελα μου αλλα για να ξαναπερπατησω παλευα, για να ξεφυγω απ την τετραπληγια παλευα, και δεν ερχεται κανενας απ το πουθενα να με πει κακια δεν το επιτρεπω, επειδη ειπα για ενα ΜΠΑΡΜΠΑ ΜΟΥ και ολες τις αλλες διορθωσεις σας τις δεχτηκα και σιωπησα.........αν αυτα σου τα λογια εσενα σε κανουν καλυτερο ανθρωπο γιατι οπως ολοι οι ελληνες εχω κι εγω με τα του δημοσιου προβλημα, τι να σου πω, χαρα στο κουραγιο σου!

μηπως απλα η εκπαιδευτικος ειναι φιλη σου? γιατι εγω δεν μπορω να ψαχνω ενα ενα τα μηνυματα να δω τι εχεις πει για να σε καρφωσω..........ειμαι πολυ κακια για να κανω κατι τετοιο.........

latiatoula
30-09-11, 14:38
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100091 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100091)

Ξαναέβαλα το έντιτ μου, όπως μου ζήτησες, boyboom. Και πρέπει να σου πω, ότι δεν μπήκε κάποια κοπέλα που έπαιρνε 8000 προ κρίσης για να "κλαφτεί", η κοπέλα που έγραψε ότι είχε μειώσεις τόσο εκείνη, όσο και ο άντρας της, δεν διευκρίνισε τι μισθό παίρνει. Τώρα πως έβγαλες εσύ το συμπέρασμα για τα 8 χιλιάρικα, πραγματικά απορώ! Κατά τα άλλα, εγώ προσωπικά δεν έπεσα να σε φάω, την ένστασή μου είπα για τις εκφράσεις σου. Νομίζω ότι έχω το δικαίωμα.

latiatoula
30-09-11, 14:41
Boyboom, για να τελειώνουμε, λυπάμαι για τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζεις και σου εύχομαι ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ το καλύτερο. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να διαφωνώ μαζί σου? Δεν νομίζω. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να προσβάλεις ανθρώπους που δεν σου φταίνε σε τίποτα? Δεν νομίζω.
Η εκπαιδευτικός, που λες, όχι, δεν είναι φίλη μου.

jucca
30-09-11, 14:41
Λένε και το άλλο το ωραίο: εσείς με 1-2 παιδιά στο σπίτι και δεν αντέχετε εμείς τι να πούμε με 25 παιδιά στο τμήμα???
Λες και τι τα κάνουν τα 25 παιδιά, μήπως τα ταϊζουν, τα κάνουν μπάνιο, τα καθαρίζουν, τα διαβάζουν ή τα τρέχουν στις δραστηριότητες ???
Στα 50 λέπτά της διδακτικής ώρας παραδίδουν το μάθημά τους και όποιο παιδί κατάλαβε έχει καλώς και όποιο όχι, ας παει να τα μάθει στο σπίτι.
Αλλά αφού είναι τόσο πολύ κουραστικό που δεν μπορούν να το κάνουν πάνω από 4-5 ώρες την ημέρα (τι να πει και ο άλλος που είναι στο τιμόνι του ΤΑΞΙ 8 ώρες ή πάνω στη σκαλωσιά 8 ώρες ή μπροστά σε ένα PC 8 ώρες), τότε γιατί τα απογεύματα οι περισσότεροι κάνουν ιδιαίτερα?
Ε και γι'αυτό σκέφτονται να δίνουν στη δουλειά ότι κρίνουν ότι πρέπει ανάλογα με το μισθό τους...
ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΚΗ!!!
και πολύ υπεύθυνη στάση για όποιον κάνει "λειτούργημα" (σχόλιο για το άλλο θέμα που κλειδώθηκε)

Καλά τα λες κοπέλα μου, λες κι εμείς δεν ήμασταν μαθητές, και δεν βλέπαμε πώς μας αντιμετώπιζε η συντριπτική πλειοψηφία των καθηγητών...... Δυστυχώς φωτεινές εξαιρέσεις ήταν αυτοί που έδειχναν πραγματικό ενδιαφέρον....

Σε λίγο θα ακούσουμε ότι δεν υπάρχει δυσκολότερο επάγγελμα από αυτό του εκπαιδευτικού!

LA LATINA
30-09-11, 14:45
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100091 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100091)

Ξαναέβαλα το έντιτ μου, όπως μου ζήτησες, boyboom. Και πρέπει να σου πω, ότι δεν μπήκε κάποια κοπέλα που έπαιρνε 8000 προ κρίσης για να "κλαφτεί", η κοπέλα που έγραψε ότι είχε μειώσεις τόσο εκείνη, όσο και ο άντρας της, δεν διευκρίνισε τι μισθό παίρνει. Τώρα πως έβγαλες εσύ το συμπέρασμα για τα 8 χιλιάρικα, πραγματικά απορώ! Κατά τα άλλα, εγώ προσωπικά δεν έπεσα να σε φάω, την ένστασή μου είπα για τις εκφράσεις σου. Νομίζω ότι έχω το δικαίωμα.

θα με τρελλανεις σημερα
δε μιλησα καν εδω για δημοσιους
για τα χαλια της ελλαδας λεγαμε και οτι σκεφτομαστε να φυγουμε
που ειδες να μιλαω για δημοσιους??????

LA LATINA
30-09-11, 14:48
Boyboom, για να τελειώνουμε, λυπάμαι για τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζεις και σου εύχομαι ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ το καλύτερο. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να διαφωνώ μαζί σου? Δεν νομίζω. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να προσβάλεις ανθρώπους που δεν σου φταίνε σε τίποτα? Δεν νομίζω.
Η εκπαιδευτικός, που λες, όχι, δεν είναι φίλη μου.

ο μονος που προσεβαλλα ηταν ο θειος του συζυγου μου κοπελα μου το καταλαβαινεις??? εκεινος για τον οποιο ελεγα χτες για τα 8000
για κανεναν αλλον μισθο δεν ανεφερα αριθμο
και καλυτερα να το ληξουμε μονες μας θα ελεγα

latiatoula
30-09-11, 14:49
Boyboom, διάβασε το ποστ της Deppyball και την απάντηση σου μετά, σε παρακαλώ. Προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις, τελικά. Τεσπά, αποχωρώ και εγώ από τη συζήτηση, δεν νομίζω ότι έχει κανένα νόημα όλο αυτό, αν εσένα σε βολεύει να με βγάζεις κακιά, ΟΚ, όπως σου αρέσει, δεν θα επιμείνω.

Aeriko
30-09-11, 14:52
Ήταν σίγουρο ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα φτάναμε και στο 'ζητουμενο'....

LA LATINA
30-09-11, 14:56
α πολυ πιο κατω ελεγες ναι
και λοιπον????? αν παρακολουθησεις τη συζητηση ως το τελος θα δεις οτι λεγοντας μου για τα επαγγελματα τους οι ανθρωποι τελικα ειπα οτι δεν ειχα σωστη ενημερωση και ζητησα και συγνωμη, εσυ τι το πιανεις σε οποιο σημειο θες???????
και ναι τολμω να πω οτι αν ημασταν 2 δημοσιοι υπαλληλοι δεν θα πηγαινα αλλου σε αλλη χωρα φτου κι απ την αρχη
ρε τι επαθα σημερα

Aeriko
30-09-11, 14:58
http://www.greektube.org/content/view/118685/2/

να δεις πως το έλεγε στο βίντεο πως το έλεγε...

LA LATINA
30-09-11, 14:58
Boyboom, διάβασε το ποστ της Deppyball και την απάντηση σου μετά, σε παρακαλώ. Προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις, τελικά. Τεσπά, αποχωρώ και εγώ από τη συζήτηση, δεν νομίζω ότι έχει κανένα νόημα όλο αυτό, αν εσένα σε βολεύει να με βγάζεις κακιά, ΟΚ, όπως σου αρέσει, δεν θα επιμείνω.

δεν πιστευω οτι ειναι κανενας κακος κοπελα μου
απλα ειμαστε ολοι σε μεγαλη συγχυση
εσεις κανετε οτι πρωτη φορα ακουτε για τις διαφορες δημοσιου και ιδιωτικου- πρωτη φορα ακουτε παραπονα
εμεις παλι χειροτερευουμε για αλλη μια φορα
ισως αυτος και να ηταν ο αρχικος στοχος
να φαγωθουμε μεταξυ μας
εγω δεν το θελω αυτο παντως και βλεπω οτι οι δυσκολες μερες ερχονται για ολους μας χωρις καμια χαρα

latiatoula
30-09-11, 15:02
http://www.greektube.org/content/view/118685/2/

να δεις πως το έλεγε στο βίντεο πως το έλεγε...
΄

Δεν μπορώ να το ακούσω, δεν έχω ηχεία στο pc. Ενδιαφέρον φαίνεται. Αυτό πάει σε μένα, ο χαρακτηρισμός δηλαδή "οι κομπλεξικοί του ίντερνετ"? Από περιέργεια απλή.

LA LATINA
30-09-11, 15:05
Ήταν σίγουρο ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα φτάναμε και στο 'ζητουμενο'....

α........μην το λες! Εγω δεν εμαθα ακομα ποιες εχουν κολλητιλικια ! ακομα μαθαινω..........
εδω ειναι που λες, δεν το ειπες για μενα, αλλα οποιος εχει τη μυγα, ε????
κι εγω μετα λεω δεν το ειπα για σενα, αλλα φερτην πισω

αληθεια ρε κοπελιες, αν θελετε να μαλωνουμε, να μου το πειτε να φυγω γενικως........τοσο καιρο κανεις δεν ειχε προβλημα μαζι μου, τωρα επειδη ειπα κι εγω μια αλλη αποψη (και πολλων ομως) βλεπω καθε μερα κι απο μερικα πικροχολα σχολιακια.........
δεν ειμαστε εδω για να κανουμε επιδειξη πιο γρηγορης ατακας........εγω εχω βοηθηθει σε παρα πολλα απο το φορουμ , αλλα δε θελω να νιωθω το κακως κειμενο

Aeriko
30-09-11, 15:09
Όταν το δεις latiatoula θα καταλάβεις ακριβώς για ποιον και τι και πως... μην μένεις στον τίτλο... αυτό που λέει μέσα είναι η ουσία... και επιβεβαιώνεται!

Και για να τελειώνουμε...

Αν δεν θέλεις να νιώθεις το κακώς κείμενο στέλλα... σταμάτα να το καμώνεσαι!

(εντιτ... από αυτοσυγκράτηση δεν έχω απαντήσει στο pm σου... )

Aeriko
30-09-11, 15:13
Και για να μην αδικήσω και κανέναν... εγώ τον δικό μου εαυτό τον έχω αναγνωρίσει στο Νούμερο 1 βίντεο...

maria1976
30-09-11, 15:17
Και για να μην αδικήσω και κανέναν... εγώ τον δικό μου εαυτό τον έχω αναγνωρίσει στο Νούμερο 1 βίντεο...

και εγω με ειδα εκει μεσα!!!!!

LA LATINA
30-09-11, 15:18
κι εγω δε μπορω να το ακουσω για να καταλαβω τι λες...........
με την απορια θα μεινουμε!!!!!!!!!

δε θυμαμαι να ειχα αλλη διαφωνια ποτε σε κανενα θεμα

και δεν το θεωρω καθολου ντροπη που σε ρωτησα τι επαθες μαζι μου σε πμ μακαρι να ειχες την καλοσυνη να απαντησεις και να το λυναμε.........
αλλα βλεπεις δεν εχουμε ολοι την ιδια διαθεση, δεν πειραζει

Aeriko
30-09-11, 15:20
Δεν χρειάζεται να το ακούσετε... ως ήχο έχει μόνο μουσική... τα λέει όλα χωρίς ήχο ;)

Στέλλα... μη με προκαλείς σε παρακαλώ... Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που είναι παράλυτοι πραγματικά και που έχουν προβλήματα υγείας που κανείς δεν γνωρίζει! Ε πως να το κάνουμε! Δεν το περιφέρουν από δω κι από εκεί και κυρίως δεν το εκμεταλλεύονται κατά το δοκούν!

LA LATINA
30-09-11, 15:26
Δεν χρειάζεται να το ακούσετε... ως ήχο έχει μόνο μουσική... τα λέει όλα χωρίς ήχο ;)

Στέλλα... μη με προκαλείς σε παρακαλώ... Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που είναι παράλυτοι πραγματικά και που έχουν προβλήματα υγείας που κανείς δεν γνωρίζει! Ε πως να το κάνουμε! Δεν το περιφέρουν από δω κι από εκεί και κυρίως δεν το εκμεταλλεύονται κατά το δοκούν!

δε σε καταλαβα κοπελα μου? θα μου χρεωσεις τωρα και το οτι η παθηση μου εχει εξαρσεις και υφεσεις?? θα με χρεωσεις που το ανεφερα??? τι ακριβως??? το εκμεταλλευτηκα και το περιεφερα απο δω κι απο κει??? αυτα τα λογια που λες τα σκεφτεσαι??? σε ενοχλησα? καταλαβαινεις οτι περνας σε τελειως προσωπικη επιθεση αυτη τη στιγμη??? ναι δεν ειχα χρονο να ασχολουμαι με ποσα μισθων περυσι ειχα νοσοκομεια........σε πειραξε κι αυτο που ειπα??? τι θα πει πραγματικα υπονοεις οτι λεω ψεματα??? παμε καλα τωρα???????????

latiatoula
30-09-11, 15:27
Boyboom, με κάθε ειλικρίνεια: χαίρομαι που συνομιλήσαμε με π.μ.
Κατά τα άλλα, για να το γυρίσω στο θέμα του τόπικ, που είναι παράπονα από την εξυπηρέτηση μας με δημόσιες υπηρεσίες και άτομα, εγώ σας συμβουλεύω τόσο από τη μεριά του πολίτη όσο και από τη μεριά του υπαλλήλου, όταν προκύπτει πρόβλημα να διεκδικείτε δυναμικά, χωρίς εντάσεις αλλά με υπομονή και επιμονή, το δίκιο σας. Και να ζητάτε να σας απαντούν γραπτώς! Επίσης, όπου χρειάζεται, να κάνετε καταγγελίες.

Aeriko
30-09-11, 15:28
Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις τι λέω γιατί αυτό σημαίνει αυτόματα ότι θα συνεχίσεις να κάνεις αυτό που κάνεις εδώ και καιρό... Έτσι κι αλλιώς καταλαβαίνεις ό,τι θες και αν νομίζεις ότι σου επιτίθεμαι... κάνε μου αναφορά ;)

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις γιατί δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να σκεφτείς τι σου λέει ο άλλος... αρκεί να πεις αυτό που εσύ θες...

LA LATINA
30-09-11, 15:29
κι εγω χαιρομαι latiatoula κοπελα μου που το λυσαμε
κι ας μην κανανε νουμερα τηλεθεασης.......
σε ευχαριστω πολυ για ολα

kikileuteris
30-09-11, 15:32
Boyboom, με κάθε ειλικρίνεια: χαίρομαι που συνομιλήσαμε με π.μ.
Κατά τα άλλα, για να το γυρίσω στο θέμα του τόπικ, που είναι παράπονα από την εξυπηρέτηση μας με δημόσιες υπηρεσίες και άτομα, εγώ σας συμβουλεύω τόσο από τη μεριά του πολίτη όσο και από τη μεριά του υπαλλήλου, όταν προκύπτει πρόβλημα να διεκδικείτε δυναμικά, χωρίς εντάσεις αλλά με υπομονή και επιμονή, το δίκιο σας. Και να ζητάτε να σας απαντούν γραπτώς! Επίσης, όπου χρειάζεται, να κάνετε καταγγελίες.

Εγώ το κάνω και προκαλώ όλους να το κάνουν αλλιώς δε βρίσκουμε άκρη

LA LATINA
30-09-11, 15:35
Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις τι λέω γιατί αυτό σημαίνει αυτόματα ότι θα συνεχίσεις να κάνεις αυτό που κάνεις εδώ και καιρό... Έτσι κι αλλιώς καταλαβαίνεις ό,τι θες και αν νομίζεις ότι σου επιτίθεμαι... κάνε μου αναφορά ;)

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις γιατί δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να σκεφτείς τι σου λέει ο άλλος... αρκεί να πεις αυτό που εσύ θες...

δε συνηθιζω να φωναζω το δασκαλο να κανει ντα οσους διαφωνουν μαζι μου οποτε δεν εχω λογο να σου κανω αναφορα, θα ηθελα ομως ειλικρινα να μου πεις τι ειναι αυτο που κανω τοσο καιρο και σε ενοχλει και γιατι ποτε σε κανενα θεμα δε διφωνησες μαζι μου αφου σου ειμαι τοσο ενοχλητικη.......αν ηθελα να πω απλα αυτο που σκεφτομαι δε θα σου εστελνα πμ να το λυσουμε χωρις να ενοχλουμε τις αλλες κοπελες με τα προσωπικα μας, εσυ δεν απαντας (ακομα περιμενω) εσυ το λες εδω οτι σου εστειλα πμ και να μη σε προκαλω (για εντυπωσεις αραγε?) και εσυ λες οτι δεν καταλαβαινω
ε εξηγησε μου ρε αερικο να καταλαβω......δεν εχουμε ολοι το ιδιο μυαλο τι να γινει
εγω με καθε καλη διαθεση σου εστειλα το πμ κι αυτο στραβα το πηρες..........

Aeriko
30-09-11, 15:37
Στο έχω γράψει αυτό που προσπαθώ να σου πω Στέλλα... διαβασε τι γράφω και θα το καταλάβεις!

latiatoula
30-09-11, 15:40
Μία άλλη φιλική συμβουλή: όσο μπορείτε να εξυπηρετείστε μέσω ίντερνετ ή στέλνοντας γραπτή αίτηση και να αποφεύγετε να έρχεστε στις υπηρεσίες για να βλέπετε τις φάτσες μας (βάζω και τη δική μου μέσα, γιατί όχι, εγώ μπορεί να με βρίσκω τέλεια, αλλά σιγά μην είμαι), κέρδος σας είναι. Δυστυχώς, η αναμονή στις δημόσιες υπηρεσίες, αντιστοιχούν με χαμένες εργατοώρες και νεύρα. Θα μου πεις, για νέο μας το λες, εμείς από μόνοι μας, νομίζεις, δεν μπορούσαμε να το σκεφτούμε?
Και η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές δεν γίνεται αλλιώς, πρέπει να αναγκαστείς να πας από εκεί! Πίκρα!

LA LATINA
30-09-11, 15:41
πωπω αυτο το εκανες και σε μια αλλη κοπελα χτες και δως του να σε ρωταει, κι εσυ ξαναδιαβασε, εκτιθεμεθα η μια, εκτιθεμεθα η αλλη, εσυ παλι ελεγες ξαναδιαβασε, ουτε και καταλαβα στο τελος

σου εχω στειλει κι αλλο πμ
βρισε με πες οτι θες αλλα να το ληγουμε γιατι εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος

και να μην ενοχλουμε και το θεμα επιτελους

kalamaraki
30-09-11, 15:48
ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΚΗ!!!

Καλά τα λες κοπέλα μου, λες κι εμείς δεν ήμασταν μαθητές, και δεν βλέπαμε πώς μας αντιμετώπιζε η συντριπτική πλειοψηφία των καθηγητών...... Δυστυχώς φωτεινές εξαιρέσεις ήταν αυτοί που έδειχναν πραγματικό ενδιαφέρον....

Σε λίγο θα ακούσουμε ότι δεν υπάρχει δυσκολότερο επάγγελμα από αυτό του εκπαιδευτικού!

Eπειδή πολύ χαλαρες σας βλέπω και παντωγνώστριες.....

Εχετε μπει σε τάξη με 24 παιδιά Δημοτικου 1ης , 2ας κτλπ...οχι Λυκειου να ΔΙΔΑΞΕΤΕ???

Και τονίζω το διδάξετε γιατι δεν μιλάμε για παρκινγκ παιδιων......μιλάμε για μάθημα....

Αν μου απαντήσετε θα σας εξηγήσω την διαφορά του να εχεις ενα δυο τρια δεκατρια παιδία στο σπιτι σου κ 24 παιδιά στη τάξη σου....

για να μιλάμε για αυτά που ξέρουμε....οχι για καθετι που νομίζουμε οτι εχουμε αποψη....

latiatoula
30-09-11, 15:57
Εγώ θεωρώ τη δουλειά του εκπαιδευτικού πολύ δύσκολη και δεν θα μπορούσα να την κάνω ποτέ, γιατί δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν με πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ που έχουν τρεις μήνες διακοπές κλπ κλπ κλπ, γιατί προτιμώ να δουλεύω παραπάνω στο αντικείμενο που απασχολούμαι, από το να μπω σε μια τάξη και να αντιμετωπίσω δέκα, είκοσι, τριάντα μαθητές, ανάλογα με την ηλικία. Λυπάμαι για το γεγονός ότι τους μειώνουν το μισθό, ειδικά σε αυτούς, γιατί παίρνουν ούτως ή άλλως πολύ λίγα χρήματα. Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα, ανάμεσά τους, που ξεκινούν με όνειρα, με διάθεση, με πάθος για να προσφέρουν και δυστυχώς δεν τους δίνει το σύστημα τη δυνατότητα να το κάνουν. Δεν μπορώ όμως να πω πολλά πράγματα για το θέμα "σχολείο", γιατί πάνε κάτι αιώνες που αποφοίτησα από το Λύκειο και επίσης γιατί δεν έχω ακόμα δικά μου παιδιά, άρα δεν έχω επαφή με μαθητές.

kikileuteris
30-09-11, 15:59
Μία άλλη φιλική συμβουλή: όσο μπορείτε να εξυπηρετείστε μέσω ίντερνετ ή στέλνοντας γραπτή αίτηση και να αποφεύγετε να έρχεστε στις υπηρεσίες για να βλέπετε τις φάτσες μας (βάζω και τη δική μου μέσα, γιατί όχι, εγώ μπορεί να με βρίσκω τέλεια, αλλά σιγά μην είμαι), κέρδος σας είναι. Δυστυχώς, η αναμονή στις δημόσιες υπηρεσίες, αντιστοιχούν με χαμένες εργατοώρες και νεύρα. Θα μου πεις, για νέο μας το λες, εμείς από μόνοι μας, νομίζεις, δεν μπορούσαμε να το σκεφτούμε?
Και η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές δεν γίνεται αλλιώς, πρέπει να αναγκαστείς να πας από εκεί! Πίκρα!

Ανάλογα την περίπτωση. Ομολογώ πάντως πως μια κάποια ανταπόκριση την είδα...θα ήθελα καλύτερη βεβαίως...αλλά εμ πάσει περιπτώσει...

πωπω αυτο το εκανες και σε μια αλλη κοπελα χτες και δως του να σε ρωταει, κι εσυ ξαναδιαβασε, εκτιθεμεθα η μια, εκτιθεμεθα η αλλη, εσυ παλι ελεγες ξαναδιαβασε, ουτε και καταλαβα στο τελος

σου εχω στειλει κι αλλο πμ
βρισε με πες οτι θες αλλα να το ληγουμε γιατι εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος

και να μην ενοχλουμε και το θεμα επιτελους

Εγώ με την Αερικιά γνωριζόμεθα από αλλού έχουμε ανοιχτούς λογαριασμούς:p και αλληλοπλακιζόμαστε...

LA LATINA
30-09-11, 16:00
εισαι αναμφιβολα τυχερη που δε σε εχει σε μπλακ λιστ

kikileuteris
30-09-11, 16:04
εισαι αναμφιβολα τυχερη που δε σε εχει σε μπλακ λιστ

Προσέχω να τα χω καλά μαζί της γιατί κόβει και ράβει...:p

Aeriko
30-09-11, 16:05
δεν έχω μπλακ λιστ... αυτή να δεις τι έχει ακούσει μουχαχαχαχαχαχαχα

maria1976
30-09-11, 16:09
ααα δεν ξερω αλλα με αυτή την υπεροχη φατσα που εχει το αερικο στο avatar δεν μπορω παρα να την συμπαθω τα μαλλα!!!!!

δεν πιστευω να το εκανε επιτηδες????

Aeriko
30-09-11, 16:10
Το παιδί; Μα το σταυρό... εντελώς επίτηδες το έκανα χαχαχαχα :lol:

kikileuteris
30-09-11, 16:13
Είναι που δε χωνεύει τις Θεσσαλονικιές...:p

LA LATINA
30-09-11, 16:19
Προσέχω να τα χω καλά μαζί της γιατί κόβει και ράβει...:p

αυτο το καταλαβα καλα! φιλακια κοπελιες!!!!!!!!!!

Συντονιστής Org
30-09-11, 16:32
Γεια σας
σας ζητούμε την προσοχή σας στο παρακάτω κείμενο :
(παρεμβάσεις σε συζητήσεις)
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=78132

Το θέμα κλειδώνεται καθώς η συζήτηση πλέον δεν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν είναι ευανάγνωστη.
Αν και εφόσον κάποιο απο τα μέλη που συμμετείχαν στην συζήτηση αυτή και θεωρούν
οτι μπορούν να συμβάλουν στο ξεκαθάρισμα του, (μεταφορά μη παραγωγικών δημοσιεύσεων στο αρχείο ) έτσι ώστε να μπορέσει να ξανα ανοίξει και να συνεχιστεί ο διάλογος παρακαλείτε να στειλει μήνυμα στον Συντονιστή Περιεχομένου , όπου και θα λάβει οδηγίες για αυτήν την διαδικασία .

ευχαριστούμε που συμβάλλεται στην ομαλή λειτουργία του φορουμ της ΕΕΕΓ

απο την διαχείριση