PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΗΑΣΗΙΜΟΤΟ + ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

yola
04-12-08, 09:21
Καλημέρα κορίτσια,

προσπαθώ για 2ο παιδάκι και χτες πήγα στην ενδοκρινολόγο με τις εξετάσεις και διέγνωσε σύνδρομο Hashimoto (θυρεοδείτιδα) στην πιο ήπια μορφή του. Μιλώντας με την ενδοκρινολόγο και με την προοπτική ότι θέλουμε άμεσα 2ο παιδάκι μου έδωσε να παίρνω από τώρα ένα χαπάκι Τ4 75 γρ. κάθε πρωί για να μην υποτροπιάσει σε υποθυρεοειδή λόγω 2ης κύησης. Εσείς πώς το βλέπετε αυτό; Μου μίλησε επίσης και για στοιχεία που δείχνουν ότι οι γυναίκες με Hashimoto έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα για αποβολές α’ τριμήνου. Έχετε υπόψιν σας κάτι τέτοιο και αν ναι μήπως όντως πρέπει να πάρω το χαπάκι;

barbie2000
04-12-08, 10:32
Καλημέρα! Έχω και εγώ σύνδρομο Hashimoto (θυρεοδείτιδα) εδώ και 2 χρόνια. Παίρνω καθημερινά το Τ4 των 75mg.
Από την πρώτη στιγμή μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι μόλις μείνω έγκυος πρώτα να ενημερώσω εκείνη και μετά το γυναικολόγο.!.
Επιβάλλεται να μεγαλώσει η ποσότητα του Τ4, δηλ: από 75 να "ανέβω" στα 150! συνήθως από ότι μου έχουν πει διπλασιάζεται.
Τώρα για τις αποβολές δεν το γνωρίζω.
Μην μου λες τέτοια...

Palladin
04-12-08, 11:15
Καλημέρα κορίτσια

έχω Hashimoto εδώ και 2 χρόνια. Ακολουθώ ακριβώς τις οδηγίες του ενδοκρινολόγου και δεν είχα κανένα πρόβλημα :) Έμεινα έγκυος πανεύκολα και τώρα μπαίνω στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης και όλα πηγαίνουν καλά.

Πολύ σημαντικό είναι να ενημερώσετε τον ενδοκρινολόγο από την πρώτη κι όλας μέρα που θα μάθετε ότι είστε έγκυος, γιατί πράγματι η δόση αυξάνεται σημαντικά στην εγκυμοσύνη και το θηλασμό. Και βέβαια η δόση σας αποκλείεται να είναι 75gr, αυτό είναι δόση για κέικ :P Μάλλον εννοείτε 0,075mg. Εγώ παίρνω 0,1mg

ΤΙΤΗ
04-12-08, 13:36
η αλήθεια είναι οτι ο θυρεοειδής ευθύνετε για αποβολές, κυρίως ο υποθειροειδισμος αλλα αυτο δεν πρέπει να σας αγχώνει.αυτο που πρέπει να ελέγχετε είναι τα αντισώματα να μην είναι ανεβασμένα και με το που μάθετε για εγκυμοσύνη κατευθείαν στον ενδοκρινολόγο σας (σας μιλάει μια "καμμένη") αν θέλετε να μάθετε κάποια πράγματα για τον θυρεοειδή για ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.iatronet.gr/articlespnsr.asp?art_id=1027

DaF
04-12-08, 13:46
γειά σου! το έχω κι εγώ, υποθυρεοειδισμός είναι και παίρνουμε περίπου ίδια δόση απ'ό,τι βλέπω (εγώ παίρνω τώρα 88 mg)

έχω εδώ κι έναμιση χρόνο, κι εμένα μου είχε πει η ενδοκρινολόγος να ενημερώσω αμέσως σε περίπτωση εγκυμοσύνης...τελικά άλλαξα δόση (πήρα πιο χαμηλή!!!) και άλλαξα κι ενδοκρινολόγο :lol: εξετάσεις κάνεις κάθε 6 εβδομάδες περίπου (ft4, ft3, tsh) και σου λέει αναλόγως..μην ανησυχείς πάντως για τις αποβολές, μόνο αν είναι απορρυθμισμένος εντελώς έχεις κίνδυνο, όχι αν τον ελέγχεις με το χαπάκι!

α! και τα αντισώματα anti-tpo λέγονται αν θυμάμαι καλά..μένουν ανεβασμένα για αρκετό καιρό όπως μου είχε πει ο γιατρός...

ΛΕΝΑΝΕΚ
04-12-08, 13:48
Κι εγώ έχω αυτό το απαίσιο σύνδρομο με το θυροειδή αυτού του βλάκα του Hashimoto εδώ και 4 χρόνια. Έχω δύο παιδάκια το γιο μου που γεννήθηκε όταν ακόμη δεν είχα πρόβλημα και πριν από 26 ημέρες την κόρη μου.
Γενικώς παίρνω Τ4 137 αλλά στην εγκυμοσ΄υνη έπερνα Τ4 150.
Για αποβολές ευθύνεται πραγματικά το πρόβλημα με το θυροειδή. Κι εγώ το 2006 είχα μία αποβολή και ταυτόχρονα διαπίστωνα υψηλές τιμέ TSH!!
Με την κατάλληλη παρακολούθηση όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτως!!! :) :)

debra
04-12-08, 15:40
Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη διαπίστωσα ότι έχω αυξημένα αντισώματα θυρεοειδούς, όλες όμως οι τιμές των ορμονών ήταν φυσιολογικές ο γυναικολόγος μου είπε να μην ανησυχώ και ο ενδοκρινολόγος το ίδιο μου είπε μου μίλησε για το σύνδρομο αυτό και ότι οι γυναίκες που το έχουν έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες αποβολής, αλλά δεν μου έδωσε κανένα χάπι. Παρακολουθούσα τις τιμές των ορμονών ανά τρίμηνο κατά τη διάρκεια και μετά την εγκυμοσύνη κι ήταν όλα οκ. Τώρα είμαι πάλι έγκυος αλλά μέχρι να μου γράψει τις εξετάσεις ο γυναικολόγος την άλλη βδομάδα με το καλό αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε ήδη να εχω τις τιμές των ορμονών.. Κι αυτό με το χάπι βρε κορίτσια όλες παίρνετε με μόνο σύμπτωμα τα ανεβασμένα αντισώματα ή κι η TSH έχει πρόβλημα;

mitsi1
04-12-08, 15:40
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΩ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ HASHIMOTO ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΩΓΗ Τ4 0,75 MG. ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ. ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΘΥΡΟΕΙΔΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ANTI-TRO. ΛΕΤΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ; Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ; ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΣΕΛΗΝΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ.

ΛΕΝΑΝΕΚ
04-12-08, 16:02
Το 2006 που είχα την αποβολή κανένας γιατρός δεν την απέδωσε στο θυροειδή. Εγώ τυχαία την ημ΄ερα που πήρα στα χέρια μου τη χωριακή που έλεγε ότι ήμουν περίπου 7 εβδομάδων έγκυος, πήρα και την απάντηση για το θυρεοειδή και το ΤSH ήταν 6,35 όταν για να ξεκινήσεις μια εγκυμοσύνη πρέπει να είναι γύρω στο 1.
Εκείνη την ημέρα ο ενδοκρινολόγος μου αύξησε την δόση του Τ4 αλλά ταυτόχρονα με κοίταξε με απογοήτευση γι αυτό που συνέβαινε.
Δεν κατάλαβα τελικά αν μπορούν με βεβαιότητα να σου πουν ότι η αιτία μιας αποβολής είναι ο θυρεοειδής.Μάλλον θέλει παραπάνω εξετάσεις που για μία κύηση στο πρώτο τρίμηνο και χωρίς ιδιαίτερο λόγο δεν τις προτείνουν.
Εμένα από μια ιστολογική που κάναμε στο αποβληθέν υλικό μετά την απόξυση μου είπαν ότι ήταν τυχαίο γεγονός αφού δεν είχαν σπουδαία ευρήματα.
Κι εγώ δεν το έψαξα παραπάνω, είχα και μια αγκαλίτσα του γιου μου να με περιμένει σπίτι και από τις υπόλοιπες εξετάσεις που έκανα αργότερα ήμουν υγιέστατη.Και ήρθε η ώρα τώρα στις 7-11-08 που έσφιξα την κορούλα μου στην αγγαλιά μου.Μάλιστα λόγω του ιστορικού μου έκαναν και σ' αυτή εξετάσεις για θυρεοειδή και μόλις εχθές βγήκαν τα αοτελέσματα και το λουλουδάκι μου δεν έχει τίποτα. :) :) :)

ΤΙΤΗ
04-12-08, 16:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΩ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ HASHIMOTO ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΩΓΗ Τ4 0,75 MG. ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ. ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΘΥΡΟΕΙΔΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ANTI-TRO. ΛΕΤΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ; Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ; ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΣΕΛΗΝΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ.

είχα και εγώ μια παλίνδρομη το 05.το 06 ανακάλυψα οτι έχω θυρεοειδή, στους 3 μήνες αφότου ξεκίνησα θεραπεία έμεινα έγκυος και γέννησα την κορούλα μου και μόλις τον οκτώβριο είχα την 2η παλίνδρομη.όλο αυτο το διάστημα μόνο ο θυρεοειδής δεν μου είχε περάσει απο το μυαλό.διαβάζοντας όμως διάφορα εδώ θυμήθηκα οτι τον μάιο τυχαία είχα κάνει εξέταση για αντισώματα η οποία βγήκε ανέβασμένη αλλα εγώ ούτε που είχα δώσει σημασία.να μην μακρυγορώ λοιπόν ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν αυτη είναι η αιτία γιατι στις προγεννητικές του είχα πει οτι τον ελέγχω και έτσι δεν έκανα τις εξετάσεις και ο ενδοκρινολόγος μου ότι για να προκαλέσει αποβολή πρέπει να είναι τα αντισώματα (anti-tro) πάνω απο 15,πράγμα που σε μένα δεν συνέβαινε.τα συμπεράσματα δικά σας[εγώ ακόμα δεν έχω βγάλει]

MAXH
05-12-08, 08:35
Καλημέρα!
Εγώ έχω σύνδρομο graves, δηλαδή υπερθυροειδισμό, δεν ξέρω αν ισχύουν ακριβώς τα ίδια αλλά το σημαντικό είναι να βρεις ένα πολύ καλό ενδοκρινολόγο και να συνεργάζεται με τον γυναικολόγο σου. Για να μείνεις έγκυος πρέπει να σου ρυθμίσουν τον θυροειδή (αλλίως είναι δύσκολο) και θα κάνεις πιο τακτικές εξετάσεις κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αλλάζουν την δόση του φαρμάκου και ίσως και το φάρμακο. Αν δεν προσέξουμε υπάρχουν πολλές πιθανότητες για αποβολή στο 1ο τρίμηνο. Αν όμως ελέγχεις και ρυθμίζεις τον θυροειδή σου τότε δεν έχεις πρόβλημα. Το ξανατονίζω θέλει πολύ καλο ενδοκρινολόγο, όχι μονο γυναικολόγο, και ενα αξιόπιστο μικροβιολογικο εργαστήριο. Και θα έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη.

elin
05-12-08, 09:30
Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη διαπίστωσα ότι έχω αυξημένα αντισώματα θυρεοειδούς, όλες όμως οι τιμές των ορμονών ήταν φυσιολογικές ο γυναικολόγος μου είπε να μην ανησυχώ και ο ενδοκρινολόγος το ίδιο μου είπε μου μίλησε για το σύνδρομο αυτό και ότι οι γυναίκες που το έχουν έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες αποβολής, αλλά δεν μου έδωσε κανένα χάπι. Παρακολουθούσα τις τιμές των ορμονών ανά τρίμηνο κατά τη διάρκεια και μετά την εγκυμοσύνη κι ήταν όλα οκ. Τώρα είμαι πάλι έγκυος αλλά μέχρι να μου γράψει τις εξετάσεις ο γυναικολόγος την άλλη βδομάδα με το καλό αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε ήδη να εχω τις τιμές των ορμονών.. Κι αυτό με το χάπι βρε κορίτσια όλες παίρνετε με μόνο σύμπτωμα τα ανεβασμένα αντισώματα ή κι η TSH έχει πρόβλημα;

Νομίζω χωρίς πρόβλημα στην TSH (της οποίας η άνοδος σηματοδοτεί καταρχάς επεικείμενη έλλειψη θυριξίνης, ακόμη κ χωρίς πτώση της τιμής), δεν χορηγούνται φάρμακα.Ούτως η άλλως η θεραπεία στο hashimoto, είναι η συμπλήρωση των ορμονών που λείπουν, σε πολύ γενικές γραμμές. Δεν θεραπεύεται με την έννοια της εξάλειψης.

Αν λοιπόν οι τιμές δεν έχουν πρόβλημα, δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να χορηγηθούν ορμόνες χωρίς να είναι έλλειψη. Κ φυσικά συνεκτιμάται η συνολική εικόνα του ασθενούς, τυχόν άλλες παθήσεις, κλπ-κλπ.

Μιλάει μια παθούσα...

barbie2000
05-12-08, 22:03
Palladin καλά το έγραψα: Τ4 των 75 μg (έτσι ακριβώς γράφει το κουτάκι μου)....τί έκανα λάθος?

εσύ μάλλον παίρνεις θυρορμόν 0,1. (δεν ξέρω πως γράφετει στα αγγλικά).

καλό σαβ-κο σε όλους!!!

Skybeam
05-12-08, 22:16
Από την πρώτη στιγμή μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι μόλις μείνω έγκυος πρώτα να ενημερώσω εκείνη και μετά το γυναικολόγο.!.
Ε... συνήθως από ότι μου έχουν πει διπλασιάζεται.

Κι εγώ μια από τα ίδια. Έχω κι εγώ hashimoto και μου είπε ο γιατρός μου το ίδιο ακριβώς. Βέβαια εγώ παίρνω των 150, τώρα αν διπλασιαστεί.. άστα!

Palladin
06-12-08, 11:05
Palladin καλά το έγραψα: Τ4 των 75 μg (έτσι ακριβώς γράφει το κουτάκι μου)....τί έκανα λάθος?

εσύ μάλλον παίρνεις θυρορμόν 0,1. (δεν ξέρω πως γράφετει στα αγγλικά).

καλό σαβ-κο σε όλους!!!
το 75μg που γράφεις είναι το σωστό
το 75mg που είχες γράψει στο αρχικό ποστ είναι εντελώς διαφορετική δόση, για την ακρίβεια χιλιαπλάσια! :D

απλά λόγω σπουδών και δουλειάς έχω μάθει να είμαι ακριβής με τις μονάδες :oops:

barbie2000
06-12-08, 17:07
Εγώ πάλι το μ το θεωρώ ίδιο με το m....χιχι....

εν πάση περιπτώσει καταλάβαμε όλοι τί έννοούσαμε με τις ποσότητες...

αν και φυσική ξανθιά (εγώ τουλάχιστον) το εννόησα...πιστεύω και όλες οι κοπέλες της συζήτησης.

ας πάμε στο θέμα μας.

souzy
06-12-08, 17:43
Κι εγώ με Χασιμότο, να κάνουμε κλαμπ. Παίρνω χρόνια και ζαμάνια το χάπι. Έμεινα έγκυος από τον πρώτο μήνα προσπαθειών και η εγκυμοσύνη, δόξα τω Θεώ, ήταν μια χαρά. Αλλά κάθε τρίμηνο εξεταζόμουν από την ενδοκρινολόγο μου, η οποία μου αύξησε τη δόση σε 1,5 χάπι, ενώ ως τότε έπαιρνα 1 (των 100). Σοκαρίστηκα που αναρωτιέσαι αν θα πρέπει να παίρνεις το χάπι όπως σου είπε η γιατρός :shock: :shock: :shock: !!! Μην αστειεύεσαι με το θυρεοειδή πλιζ! :wink:

micnat
06-12-08, 17:48
Γειά σας κορίτσια !
Κι εγώ είμαι στο club του Hashimoto από το 2000 περίπου. Στις εγκυμοσύνες μου έκανα εξετάσεις συχνά για την TSH και FT3/FT4 νομίζω και ο ενδοκρινολόγος μου άλλαζε τη δόση (έτυχε να μου την μειώσει σε κάποια εγκυμοσύνη) και μετά τον τοκετό το ίδιο, και όταν σταματούσα το θηλασμό.

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, μόνο η ρύθμιση των ορμονών είναι βασικό να γίνεται σε κάθε αλλαγή κατάστασης :arrow: έγκυος :arrow: λεχώνα :arrow: αποθηλασμός.

Τα αντισώματα του θυρεοειδούς δε νομίζω πως φεύγουν ποτέ, αφού η πάθηση αυτή αυτό είναι, επίθεση του οργανισμού στον θυρεοειδή αδένα...

Το 3ο μου μωράκι είχε κάπως ανεβασμένη TSH και σα νεογέννητο ελέγχθηκε για υποθυρεοειδισμό αλλά ευτυχώς εξελίχθηκε νορμάλ σε 2 μήνες περίπου και ησυχάσαμε. Δεν ξέρω αν είχε σχέση με την δική μου πάθηση, μου έλεγαν όχι.

Maggie
09-12-08, 13:30
Γεια σας και από εμένα! ΄Εκανα κάποιες εξετάσεις εχθές και έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο τη Δευτέρα. Επειδή η τιμή της μιας εξέτασης μου φάνηκε περίεργη, είπα να ρωτήσω και εσάς:
ΤSH: 3.81
ANTI-TPO: 0,6
ANTI-TG: 467,4. Το χαρτί από το μικροβιολογικό λέει ότι πρέπει να είναι μικρότερο από 4!
Να ανησυχήσω;

mitsi1
09-12-08, 15:32
Γεια σου Maggie. Κοιτα εμενα η συγκεκριμενη ειναι 1000!!!! Αλλα ειναι και ολες οι αλλες τιμες των αντισωματων ανεβασμενες ( π.χ. Αnti-t: 309, ενώ το κανονικο ειναι 1-115, Αnti-m: 1450, ενώ το κανονικο ειναι <140). Για ολα αυτα οπως εχω ξαναγραψει μου ειπε ο ενδοκρινολογος να παιρνω σεληνιο (συμπληρωμα διατροφης), για να πεσουν, αν και οφειλονται και σε ψυχολογικους λογους. Μην ανησυχεις παντως, τα αντισωματα απο μονα τους δεν μπορουν να προκαλεσουν αποβολη, οπως τουλαχιστον μου ειπε εμενα. ρωτα και συ το δικο σου και αν σου πει κατι διαφωτιστικο για τα αντισωματα ενημερωσε μας.......

Maggie
09-12-08, 15:35
Ευχαριστώ mitsi1. Αν μου πει κάτι περίεργο θα σας ενημερώσω

yola
16-12-08, 16:32
Πήγα σε έναν κορυφαίο γυναικολόγο και καθηγητή ενδοκρυνολογίας τον κο Τραγάκη και μου έδωσε επίσης το χάπι Τ4 75mg κάθε μέρα το οποίο θα με βοηθήσει μου είπε πολύ. Αυτό που μου είπε με νόημα είναι να μην αργήσω να ολοκληρώσω την οικογένειά μου με άλλο ένα παιδάκι αν το θέλουμε για να προλάβω πριν γίνει υποθυρεοειδισμός. Ρώτησα όμως και δεν επηρεάζει την γονιμότητα ούτε η εγκυμοσύνη σπρώχνει πιο γρήγορα στον υποθυρεοειδισμό. Μην ανησυχείτε, πηγαίνετε σε καλό ενδοκρινολόγο και όταν μείνετε έγκυες πρώτα σε αυτόν πάλι και μετά στον γυναικολόγο.

Maggie
16-12-08, 16:52
Καλησπέρα. Τελικά πήγα εχθές στην ενδοκρινολόγο. Της εξήγησα ότι κάνω προσπάθειες για παιδί και μου απάντησε ότι είπε ότι αφού κάνω προσπάθειες και έχω υψηλά αντισώματα καλό θα ήταν η TSH ήταν γύρω στο 2, αντί για 3,81. Για αυτό το λόγο μου εδωσε Τ4 των 50. Αν δεν έκανα προσπάθειες για εγκυμοσύνη δεν θα μου έδινε τίποτα.

yola
17-12-08, 12:19
Κι εγώ τους είπα ότι θέλω να μείνω έγκυος σύντομα. Φαίνεται γιαυτό μου έδωσε το χάπι.

ASma
17-12-08, 14:51
Και εγώ έχω ανάλογο πρόβλημα. Στην παλίνδρομη κύηση που είχα ξεκίνησα με TSH 3,19 ενώ έπρεπε να είναι κάτω από 2.Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι αιτία αποβολών ο υποθυροειδισμός.

despina77
19-01-09, 14:06
Κοριτσια και σε εμενα ακριβως τα ιδια ισχυουν.Ειπα στον Κρασα οτι κανω προσπαθειες για παιδι και μου εδωσε χαπι των 50. Απλα τωρα αρχισα στην ουσια να ασχολουμαι με το θυρεοειδη μου και ανησυχω.Και αν δεν αρκει των 50?

Maggie
19-01-09, 14:11
Και εγώ έχω ανάλογο πρόβλημα. Στην παλίνδρομη κύηση που είχα ξεκίνησα με TSH 3,19 ενώ έπρεπε να είναι κάτω από 2.Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι αιτία αποβολών ο υποθυροειδισμός.

TSH 3.19 ΔΕΝ είναι υποθυροειδισμός. Άλλο ο υποθυροειδισμός (TSH>5) και άλλο η "ιδανική" τιμή. Όσοι δεν προσπαθούν να κάνουν παιδιά μπορούν να έχουν TSH μέχρι 5-5,5

yola
19-01-09, 14:59
Λοιπόν αύριο θα πάρω τρίτη γνώμη από την Κάργα στο Αλεξάνδρας. Θα της πω ότι προσπαθώ για παιδί και θα σας πω τί θα μου πει κι αυτή μεθαύριο.

yola
22-01-09, 11:38
Κορίτσια,

πήγα στην κα Κάργα (πολύ ευγενικός άνθρωπος). Πλήρωσα 60 ευρώ γιατί ανήκει στα απογευματινά εξωτερικά ιατρεία και μου επιβεβαίωσε τα ίδια. Ότι είναι όντως σύνδρομο Ηαshimoto σε πολύ αρχικό στάδιο, ότι τα νύχια μου που δεν προλαβαίνουν να μεγαλώσουν γιατί ξεφλουδίζουν είναι από αυτό και μου συνέχισε για άλλους 3 μήνες το Τ4 0,74 (το παίρνω ήδη ένα μήνα) πριν κάνω επαναληπτικές εξατάσεις. όταν την ρώτησα αν θεραπεύεται και αν ευθύνεταιο για υπογονιμότητα μου είπε φυσικά και θεραπεύεται και ότι φυσικά και μπορώ να μείνω έγκυος με την διαφορά να κάνω αμέσως τις εξετάσεις μόλις μείνω πριν περάσει το τρίμηνο δηλαδή για να ρυθμίσουμε την δόση. Αυτά τα λίγο καθησυχαστικά...

ismene
24-01-09, 13:37
εγω πάντως που δεν ήξερα οτι είχα χασιμότο- μπερδεμένη ιστορία-και έμεινα έγκυος- πολύ εύκολα-, είχα την έκτη περίπου εβδομάδα tsh 6.15 και πολυυύ αυξημένα αντισώματα. Βέβαια ξεκίνησα τα Τ4 και σ'όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα κανένα πρόβλημα. και το παιδί μια χαρά. δεν λέω ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, κ'εγώ μες το άγχος ήμουνα, αλλά λέω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχεί κανείς τόσο πολύ για κάτι που ούτως ή άλλως δεν έχει αποδειχθεί. τότε οι γιατροί μου έλεγαν οτι απλά συνδέεται ο υποθ. χασιμότο με αποβολές. αν ο ενδοκρινολόγος είναι καλός, το πιο πιθανό να πάνε όλα καλά. α...και αν η γυναικολόγος δεν με έβαζε να κάνω τις εξετάσεις, πως θα μάθαινα οτι έχω χασιμότο? απορώ και εγώ γιατί ξέρω ότι δεν είναι εξετάσεις που κάνουν όλες οι γυναίκες...

μαρια μπραχαμι
08-02-09, 19:37
κοριτσια κ γω στο κλαμπ ειμαι εχω χασιμοτο επερνα χαπι εκανα την κορουλα μου περνωντας το χαπι κανονικα κ η μικρη ειναι μια χαρα.μετα την εγκυμοσυνη αυξηθηκαν οι ορμονες απεκτησα βρογχοκηλη κ οζους το μονο που εγινε αυξησαμε το χαπι απλα τωρα επειδη εχω ακαταστατη περιοδο λογω ολων αυτων δεν ξερω μερες τι κ πως κ κανω στα κουτουρου μπας κ πιασω κτο δευτερο.παντως μην παιζεις με τα χαπια οτι σου πει ο γιατρος αυτο να κανεις αν ειπε να περνεις χαπι καντο κ γω ευχομαι τα καλυτερα

mellie
08-02-09, 19:57
Έχω κι εγώ Hashimoto και δύο αποβολές που δεν ξέρω αν οφείλονται σ'αυτό.
Μετά την δεύτερη αποβολή πάντως, είδα ακόμα έναν ενδοκρινολόγο, ο οποίος μου είπε οτι επειδή έχω όζους, θα πρεπε η TSH να είναι κάτω από 1 σε περίπτωση εγκυμοσύνης.
Στον τρίτο μήνα η TSH είχε φτάσει σχεδόν 5 και ο ενδοκρινολόγος αυτός είπε ότι μπορεί και να οφειλόταν σ'αυτό.
Ελπίζω να δείξει η ιστολογική.

μαρια μπραχαμι
08-02-09, 20:00
δηλαδη για να μεινω εγκυος ποσο πρεπει να ειναι αν ξερεις πεσ μου σε παρακαλω να παω να δω τις εξετασεις που εκανα προσφατα

LIO
26-03-09, 15:09
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΜΕΝΗ, ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ, ΑΓΧΩΜΕΝΗ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ. ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΝΩ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΛΟΓΩ GRAVES ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΣΕ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ ΜΕ ΨΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕ ΜΑΖΕΥΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΦΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΒΓΑΛΤΟΝ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ.ΧΑΡΕΣ, ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΧΑΜΟΣ, ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΑΠΟΒΑΛΩ, ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΟΥΡ. ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2009 ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Η ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΜΟΣΥΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΕΓΩ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ .ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ Η ΜΟΙΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΠΙΦΥΛΑΣΕ ΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΠΡΙΝ 4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ, 2-3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ Α ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΑΠΟΒΟΛΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΙΚΡΟ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ Τ4 ΤΩΝ 125 ΚΑΙ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ Α ΤΡΙΜΗΝΟ ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ?

may23
20-05-10, 21:17
καλησπερα και απο εμενα
πασχω και εγω απο hasimoto και πριν απο 3 ημερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος.

πηρα τον γυναικολογο και μου ειπε να ξεκινησω αμεσα salospir 100mg γιατι η hasimoto μπορει να προκαλεσει αιμορραγιες-αποβολες 1ου 3μηνου.

επισης μου ειπε οτι η tsh πρεπει να ειναι κατω απο 2,5
αυριο δε θα επαναλαβω ολες τις εξετασεις για θυροειδη.

εχει παρει καμια απο εσας σαλοσπιρ για αυτον τον λογο?

Palladin
20-05-10, 21:45
Συγχαρητήρια!

Κι εγώ έχω hashimoto αλλά αυτό το φάρμακο δεν το πήρα, ούτε ξέρω τι είναι.
Αύξησα όμως την δόση του φαρμάκου που έπαιρνα για τον θυρεοειδή (Thyrormone) σε συνεννόηση με τον ενδοκρινολόγο. Μου είπε ότι αν ο θυρεοειδής είναι ρυθμισμένος δεν φοβόμαστε για αποβολές, και όντως η εγκυμοσύνη μου πήγε τέλεια! Καλύτερα να το συζητήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου.

ΝΤΟΛΗ
20-05-10, 22:19
Κορίτσια μια απορία...Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό (ελαφρύ όπως μου είπε ο ενδοκρινολόγος) και έπαιρνα Τ4 75. Κατά τη διάρκεια μιας πρόσφατης εγκυμοσύνης μου μου αύξησε τη δόση σε Τ4 100. Η εγκυμοσύνη διακόπηκε όμως εγώ συνέχισα την ίδια δόση και οι εξετάσεις που έκανα εχθές έδειξαν ΤSH 0,33 που εγώ θεώρησα χαμηλή, όμως ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι μια χαρά και να συνεχίσω την ίδια δόση..Το ερώτημα μου? Είναι το ίδιο με το σύνδρομο HASHIMOTO? ποτέ κανείς δεν μου ανέφερε αυτή την ονομασία.

Palladin
20-05-10, 22:38
ΝΤΟΛΗ η hashimoto είναι αυτοάνοσο νόσημα, ο οργανισμός φτιάχνει αντισώματα κατά του θυρεοειδή. Για να καταλάβει κάποιος αν έχει κάνει έλεγχο των αντισωμάτων anti-TG anti-TPO αν τα θυμάμαι καλά. Πάντως κι εγώ με υποθυρεοεισμό ξεκίνησα

ΝΤΟΛΗ
21-05-10, 09:51
ΝΤΟΛΗ η hashimoto είναι αυτοάνοσο νόσημα, ο οργανισμός φτιάχνει αντισώματα κατά του θυρεοειδή. Για να καταλάβει κάποιος αν έχει κάνει έλεγχο των αντισωμάτων anti-TG anti-TPO αν τα θυμάμαι καλά. Πάντως κι εγώ με υποθυρεοεισμό ξεκίνησα

Τα αντισώματα είναι εντάξει...ANTI-TPO 0.3 και ANTI-TG 0.6...Τα αντισώματα σου στην αρχή ήταν καλά ή πάντα λίγο αυξημένα?

Palladin
21-05-10, 11:20
Τα αντισώματα είναι εντάξει...ANTI-TPO 0.3 και ANTI-TG 0.6...Τα αντισώματα σου στην αρχή ήταν καλά ή πάντα λίγο αυξημένα?
όσο οι Τ3, Τ4 και ΤSΗ ήταν φυσιολογικές δεν είχα ψάξει τα αντισώματα.
όταν αυτές οι ορμονες βγήκαν εκτός ορίων και έκανα εξετάσεις ξανά, τα αντισώματα ήταν περίπου 3000! Εσύ προφανώς δεν έχεις χασιμότο, μην ανησυχείς. Πάντως η χασιμότο είναι κληρονομική και μπορεί να εμφανιστεί οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή κάποιου

may23
21-05-10, 16:03
κοριτσια,
η χασιμοτο ειναι αυτοανοσο νοσημα οπως αναφερατε κι εσεις,
και επιβεβαιωνεται απο την παρουσια των αντισωματων που ειπατε.
ωστοσο ασθενης με χασιμοτο μπορει να εχει τ3,τ4 tsh φυσιολογικες και τοτε λεγεται ευθυρεοειδικος ασθενης, αλλα αν τα αντισωματα ειναι πιο "επιθετικα" 'η περισσοτερα τοτε μειωνει τις τ3,τ4 και υπεραυξανεται η tsh για να "καλυψει" τη διαφορα και τοτε εχουμε υποθυρεοειδισμο.

εγω εκανα εξετασεις αιματος το πρωι και περιμενω με αγωνια τις απαντησεις να παρω τους αρμοδιους γιατρους να μου πουνε!
μακαρι να πανε ολα καλα!!

newmom
16-09-11, 19:43
ΣΟΣ Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμες αντισωμάτων για χασιμότο? Και απο τι αριθμό και πάνω αρχίζουν να γίνονται ανυσηχιτικες? Γιατι 2 ενδοκρινολογους που συμβουλεύτικα μου λένε δυο αντιθετα πράγματα.

garufalia
06-10-11, 11:11
Τα αντισώματα απο όσο ξέρω δεν παίζουν ρόλο. Αυτο που είναι σημαντικο ειναι το TSH να είναι κατω απο 2. Θα ρωτήσω κι εγώ την ενδοκρινολόγο μου σήμερα για να σου πω με πιο πολλη σιγουριά για τα αντισώματα.

FamilyGuy
07-10-11, 13:25
Πολύ χρήσιμα τα παραπάνω! ...και πρέπει να πούμε ότι το forum μας βοήθησε πάρα πολύ στην όλη διαδικασία της IVF.
Η γυναίκα μου έχει και αυτή Hashimoto (αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, υποθυρεοειδισμός) και πριν κάνουμε IVF έπαιρνε το Τ4 των 88. Μόλις χθες μάθαμε ότι τελικά είμαστε έγκυος :-) και κάναμε αμέσως εξετάσεις για ft3, ft4 & TSH. Η TSH μας βγήκε λίγο αυξημένη (4,09) ενώ από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι κάτω του 2,5. Ο γιατρός μας είπε να παρει το Τ4 των 100 και επανέλεγχος σε δυο μήνες. Επειδή όμως είμαστε και οι δύο μας αγχωμένοι λέμε να κάνουμε έναν επανέλεγχο σε ένα μήνα. Εσείς τί λέτε?

Little Monkey
07-10-11, 13:42
Family Guy, ο λόγος που ο γιατρός σας σας είπε να κάνετε επανέλεγχο σε 2 μήνες είναι επειδή η καινούρια δόση θέλει ένα διάστημα για να αρχίσει να επενεργεί (νομίζω ότι το διάστημα αυτό είναι 6 εβδομάδες, αλλά δεν είμαι σίγουρη). Σαφώς μπορείτε να κάνετε επανέλεγχο σε 4 εβδομάδες, κακό δεν κάνει, αλλά μάλλον θα είναι περιττός.

Το τι ποσότητα παίρνει η κάθε έγγυος και κάθε πότε κάνει επανέλεγχο διαφέρει από ασθενή σε ασθενή. Π.χ. εγώ έχω Χασιμότο & υποθυρεοειδισμό, αλλά εξετάσεις θυροειδή έκανα στα τέλη του πρώτου τριμήνου και συνέχισα την ίδια θεραπεία (Τ4) σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χωρίς αύξηση της δόσης.

garufalia
08-10-11, 09:02
Λοιπον το επιβεβαιωσα, οντως τα αντισωματα ειναι οσα ειναι και δε γινεται κατι για να αλλαξουν. Μαλιστα αφου εχουν βρεθει ανεβασμενα σε μια εξεταση, δε χρειαζεται καν να τα ξαναελεγχεις, δεν προκειται να εξαφανιστουν.
Το βασικο ειναι το TSH να ειναι κατω απο 2 ή 2.5, εμενα μου διπλασιασε τη δόση και μου είπε να το ξαναελεγξουμε σε 1 μηνα. Δε βλαπτει να το ελεγχει κανεις συχνα, απλα σιγουρα πρεπει να ακους τι λεει ο γιατορς σου για τα φαρμακα. Αρκει βεβαια να εχεις εναν πολυ καλο γιατρο που εμπιστευεσαι.

boulitsa
15-10-11, 12:43
γεια σας κ απο μενα..εκανα κ εγω εξεταση για θυροειδη κ η τ4 μου βγηκε φυσιολογικη αλλα η TSH ειναι 5.5,,ανεβασμενη τιμη συμφωνα με την κανονικη τιμη..εγω προσπαθω για δευτερο παιδακι τωρα κ με αυτα που διαβαζω αγχωθηκα πολυ..αλλα θα παω αμεσα σε ενδοκρινολογο ωστε να μου πει τι πρεπει να κανω...το θεμα ειναι οτι ειχα πια παλινδρομη πριν μηνες κ η TSH ηταν 4.12..λετε να το επαθα λογω ανεβασμενης τιμης?γιατι απο οτι διαβαζω πρεπει η τιμη να ειναι τουλαχιστον στο 2 πριν μεινεις εγκυος..:confused:

garufalia
17-10-11, 10:18
Γενικα οι νέα τάση είναι να κρατας το TSH κατω απο 2.5 οταν εισαι ή προσπαθείς να μείνεις εγκυος. Παντως δεν μπορει κανεις να πει οτι μπορει να αποβάλεις γιατι το TSH ειναι ανεβασμένο... Μια φιλη μου με Hashimoto και TSH στο 5, περασε 2 εγκυμοσύνες χωρίς κανενα προβλημα. Οχι οτι το συστήνω βεβαια. Γενικα καλο είναι να εχει έναν καλο γιατρο να σε παρακολουθεί, και να κρατας το TSH γυρω στο 2. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Tinsey
17-10-11, 10:48
Γενικα οι νέα τάση είναι να κρατας το TSH κατω απο 2.5 οταν εισαι ή προσπαθείς να μείνεις εγκυος.
Αυτή η νέα τάση είναι επειδή οι έρευνες δείχνουν ότι με ανεβασμένη TSH (πάνω από 3) υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα αποβολής ή πρόωρου τοκετού. Προφανώς δεν συμβαίνει σε όλες τις έγγυες (ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός) αλλά συμβαίνει αρκετά συχνά ώστε να θεωρείται πρόβλημα.

@ Μπουλίτσα: εξέταση για αντισώματα έκανες; Το ότι η Τ4 ήταν φυσιολογική δεν σημαίνει τίποτα. Αν έχεις Χασιμότο, η Τ4 στις εξετάσεις συνήθως βγαίνει χαμηλή/φυσιολογική και η TSH υψηλή/φυσιολογική, και έχεις αντισώματα (όχι πάντα, αλλά στο 85-90% των περιπτώσεων). Ενδεχομένως ο θυροειδής σου να ψηλαφίζεται και στο υπερηχογράφημα να φανούν όζοι. Δηλαδή μην βασίζεσαι στο ότι η Τ4 ήταν φυσιολογική, αυτό που ανησυχεί τους γιατρούς είναι η αυξημένη TSH.

Αν διαβάζεις αγγλικά μπορείς να δεις εδώ τις σχετικές οδηγίες του Αmerican Τhyroid Αssociation:

Με απλά λόγια http://thyroid.about.com/cs/pregnantfertility/a/2004guidelines.htm

Πιο αναλυτικά http://www.thyroid.org/professionals/publications/documents/Exec_Sum_MngtThyDysfPreg.pdf

Daip
21-10-11, 20:03
Εγκυος δεν είμαι, αλλά έχω μία ταλαιπωρία με την Hashimoto. Θα ήθελα για την ακρίβεια να μου συστήσετε μέσω pm έναν/μία ενδοκρινολόγο στην περιοχή της Αχαίας αν είναι δυνατό.
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων μετά την αύξηση της δόσης μου πριν απο 6 εβδομάδες και η TSH δεν έχει πέσει κάτω απο 3. Με ανησυχεί αυτό μετα απο όσα διάβασα και θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη.

boulitsa
21-10-11, 20:36
Αυτή η νέα τάση είναι επειδή οι έρευνες δείχνουν ότι με ανεβασμένη TSH (πάνω από 3) υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα αποβολής ή πρόωρου τοκετού. Προφανώς δεν συμβαίνει σε όλες τις έγγυες (ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός) αλλά συμβαίνει αρκετά συχνά ώστε να θεωρείται πρόβλημα.

@ Μπουλίτσα: εξέταση για αντισώματα έκανες; Το ότι η Τ4 ήταν φυσιολογική δεν σημαίνει τίποτα. Αν έχεις Χασιμότο, η Τ4 στις εξετάσεις συνήθως βγαίνει χαμηλή/φυσιολογική και η TSH υψηλή/φυσιολογική, και έχεις αντισώματα (όχι πάντα, αλλά στο 85-90% των περιπτώσεων). Ενδεχομένως ο θυροειδής σου να ψηλαφίζεται και στο υπερηχογράφημα να φανούν όζοι. Δηλαδή μην βασίζεσαι στο ότι η Τ4 ήταν φυσιολογική, αυτό που ανησυχεί τους γιατρούς είναι η αυξημένη TSH.

Αν διαβάζεις αγγλικά μπορείς να δεις εδώ τις σχετικές οδηγίες του Αmerican Τhyroid Αssociation:

Με απλά λόγια http://thyroid.about.com/cs/pregnantfertility/a/2004guidelines.htm

Πιο αναλυτικά http://www.thyroid.org/professionals/publications/documents/Exec_Sum_MngtThyDysfPreg.pdf

μου εγραψε η ενδοκρινολογος μου να κανω αντισωματα κ υπερηχο..μονο απο την υψηλη TSH μου εδωσε να παιρνω τ4 των 50 κ αν δουμε κατι στον υπερηχο κ αναλογα τα αντισωματα ισως μου αλλαξει το χαπι....ειδωμεν..:roll:

Tinsey
21-10-11, 23:26
Έλα βρε, δεν είναι τίποτα. Θα στον ρυθμίσει με τα φάρμακα και μετά όλα καλά. Μόνο παρακολούθηση θέλει. Καλή επιτυχία!

katia_l
02-12-11, 20:25
Καλησπέρα και απο εμένα...
Ήξερα οτι εχω αυξημένα αντισώματα, (κανονικά τ3, τ4 και TSH), και 2 όζους... Στο αλεξάνδρας που με παρακολουθούσαν μέχρι πρόπερσι μου είχαν πει απλά οτι είναι αυτοάνοσο, και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι.
Τυχαία η μάνα μου το ανέφερε στον ενδοκρινολόγο της, και οτι σκέφτομαι για παιδάκι, και της είπε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάω σε κάποιον ενδοκρινολόγο πριν μείνω έγγυος γιατι μπορεί να φλερει υπογονιμότητα, ή σε περίπτωση εγκυμοσύνγς προβλήματα στο έμβρυο.
Πήγα στον γιατρό, έκανα εξετάσεις, και μου έδωσε 50μg t4, και μου είπε οτι όλα θα πάνε καλά, και μόλις μείνω έγγυος να επικοινωνήσω μαζί του ΑΜΕΣΩΣ για να αλλάξουμε την δόση.
Καλή επιτυχία σε όλες μας :-)

FamilyGuy
23-01-12, 10:41
Ομολογουμένως καλά σου είπανε... αν διαβάσεις και τις παραπάνω απαντήσεις θα καταλάβεις ότι είναι σημαντικό οι τιμές του θυροειδή να κυμαίνονται σε συγκεκριμένα επίπεδα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Αυτό γιατί κατά την εκγυμοσύνη το σώμα μας χρειάζεται παραπάνω ποσότητες Τ4 γιατί δουλεύουμε διπλοβάρδια :D...
Από την στιγμή που γνωρίζεις ότι έχεις πρόβλημα με τον θυροειδή σου και θα σε παρακολουθεί γιατρός, μην αγχώνεσαι καθόλου! Καλή επιτυχία!:D

maimouditsa
23-01-12, 23:54
Καλησπέρα σε όλες!
Μια ερωτηση θέλω να σας κάνω....
Με τον αντρα μου είμαστε στη διαδικασία να θέλουμε παιδάκι!!!
Εγω παρακολουθω τον θυρεοειδη εδω και κάποια χρόνια και το μόνο που εχω είναι πως η TSH ανα διαστήματα είναι ανεβασμένη. (συνηθως 5 με 5,5) οχι όμως κατω απο 3! Τ3,Τ4 και αντισωματα παντα φυσιολογικα! Και γι αυτό το λόγο δεν μου συνεστισαν ποτε οι γιατροι φαρμακα.
Υπαρχει περιπτωση να εχω πρόβλημα στην προσπαθεια συλληψης ή σε περιπτωση συλληψης με ρην εγκυμοσυνη??

FamilyGuy
26-01-12, 11:03
Καλημέρα maimouditsa!
Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου γιατί απ' ότι κατάλαβα η TSH σου δεν είναι 100% ρυθμισμένη. Αν έχεις 5-5,5 σημαίνει ότι κατά καιρούς οι τιμές σου είναι πάνω από το φυσιολογικό όριο. (Νομίζω τα περισσότερα εργαστήρια ορίζουν τις φυσιολογικές τιμές γύρω στο 4,2-4,5). Δεν γνωρίζω αν ακόμα αυτή η μικρή αύξηση παίζει ρόλο στην σύλληψη. Σίγουρα όμως με το που συμβεί το ευχάριστο και μάθεις ότι είσαι έγκυος πρέπει να σπεύσεις στον γιατρό σου (ενδοκρινολόγο). Δεν υπάρχει κανένας φόβος για δυσάρεστα αν σε παρακολουθεί γιατρός :)
Καλή επιτυχία εύχομαι και με το καλό :)

maimouditsa
26-01-12, 15:57
Καλημέρα maimouditsa!
Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου γιατί απ' ότι κατάλαβα η TSH σου δεν είναι 100% ρυθμισμένη. Αν έχεις 5-5,5 σημαίνει ότι κατά καιρούς οι τιμές σου είναι πάνω από το φυσιολογικό όριο. (Νομίζω τα περισσότερα εργαστήρια ορίζουν τις φυσιολογικές τιμές γύρω στο 4,2-4,5). Δεν γνωρίζω αν ακόμα αυτή η μικρή αύξηση παίζει ρόλο στην σύλληψη. Σίγουρα όμως με το που συμβεί το ευχάριστο και μάθεις ότι είσαι έγκυος πρέπει να σπεύσεις στον γιατρό σου (ενδοκρινολόγο). Δεν υπάρχει κανένας φόβος για δυσάρεστα αν σε παρακολουθεί γιατρός :)
Καλή επιτυχία εύχομαι και με το καλό :)

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση. Σιγουρα με το που θα συμβει το ευχαριστο θα συμβουλευτώ τον γιατρό!Βεβαια ηδή την άλλη βδομαδα πρόκειται να κάνω εξεταση αιματος για να δω που βρισκόμαστε!
Συνηθως οι φασεις στις οποιες ανεβαινε η TSH ηταν περιοδοι που είχα πολύ αγχος και στρες κυριως με τη δουλεια. (γι αυτο αποφασισα να μη ξανααγχωθω για τετοια πραγματα!) Μολις ηρεμουσα και ξαναεκανα την εξεταση επεφτε γυρω στο 3.. Και όλα τα άλλα φυσιολογικά(Τ3,Τ3,αντισωματα).Γι αυτο και ποτε δεν πηρα φαρμακα.
Anyway, Θα δείξει... Και πάλι ευχαριστώ.:D:D

FamilyGuy
26-01-12, 16:48
Να 'σαι καλά και καλή επιτυχία!
Αν μπορέσεις να μην αγχώνεσαι βέβαια θα ήταν τέλειο ...αλλά ξέρω ότι αυτό δεν ελέγχεται εύκολα.
Πληροφοριακά όταν έμεινα έγκος (IVF) είχα γύρω στο 1,90 TSH και πριν καλά καλά κλείσω μήνα είχε πάει 4,50.

sogni d'oro
26-01-12, 22:01
Έχω αυξημένη μόνο την Anti TG. Και ναι έχω και εγώ χασιμότο.
Υπάρχει κάποια κοπέλα σε ίδια κατάσταση?

jackrussel
26-01-12, 23:32
εγω εχω χασιμοτο με τα ανισωματα σε τρελο παρτυ, ρυθμισα ομως τις ορμονες και ολα καλα και εκανα και εξωσωματικη ολα πηγαν καλα ,,στο χασιμοτο η tsh πρεπει να ειναι κατω απο 1 οπωσδηποτε

επισης επειδη προκειεται για αυτοανοσο, αυτο αφορα ολα τα αυτοανοσα, δεν μπορουμε να κρατησουμε βλαστοκυτταρα μετα την γεννα, υπαρχει ενα μικρο ρισκο ενος συνδρομου που καταστρεφει τα κυταρα του ανοσοποιητικου του παιδιου που θα κανει χρηση των βλαστοκυτταρων στο μελλον

στην ιταλια απαγορευεται με νομο να κρατανε βλαστοκυτταρα ομφαλιο αιμα μετα τον τοκετο μανας με πασης φυσεως αυτοανοσο, ισχυει για ολη την ευρωπαικη ενωση,,,,δεν ξερω στις ιδιωτικες εταιρειες φυλαξης αν το παρακαμπτουν παρανομως

ασχετο απλα το θυμηθηκα

το χασιμοτο ειναι κατι μπαναλ

FamilyGuy
27-01-12, 10:12
εγω εχω χασιμοτο με τα ανισωματα σε τρελο παρτυ, ρυθμισα ομως τις ορμονες και ολα καλα και εκανα και εξωσωματικη ολα πηγαν καλα ,,στο χασιμοτο η tsh πρεπει να ειναι κατω απο 1 οπωσδηποτε

επισης επειδη προκειεται για αυτοανοσο, αυτο αφορα ολα τα αυτοανοσα, δεν μπορουμε να κρατησουμε βλαστοκυτταρα μετα την γεννα, υπαρχει ενα μικρο ρισκο ενος συνδρομου που καταστρεφει τα κυταρα του ανοσοποιητικου του παιδιου που θα κανει χρηση των βλαστοκυτταρων στο μελλον

στην ιταλια απαγορευεται με νομο να κρατανε βλαστοκυτταρα ομφαλιο αιμα μετα τον τοκετο μανας με πασης φυσεως αυτοανοσο, ισχυει για ολη την ευρωπαικη ενωση,,,,δεν ξερω στις ιδιωτικες εταιρειες φυλαξης αν το παρακαμπτουν παρανομως

ασχετο απλα το θυμηθηκα

Πολύ χρήσιμη πληροφορία σχετικά με τα βλαστοκύτταρα και το Hashimoto jackrussel !
Δεν το ήξερα ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Πάντως εμένα τα αντισώματά μου ήταν υψηλά (κλασσική Hashimoto=αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα) αλλά ο ενδοκρινολόγος μου δεν μου είπε ποτέ ότι πρέπει να ρίξουμε την TSH κάτω τις μονάδας.
Γενικά ξέρω ότι κατά την διάρκεια εκγυμοσύνης η τιμή της πρέπει να είναι κάτω του 2-2,5 ανεξάρτητα από την μορφή πάθησης.

garufalia
27-01-12, 11:08
Γεια σε ολες!

Εχω κι εγω Hashimoto και προσπαθω να μείνω εγκυος. Να σας πω κι εγω τι έχω μάθει. Όταν μια γυναίκα προσπαθει να μείνει εγκυος το TSH πρεπει να είναι οπωσδηποτε κατω απο 2, γιατι με το που θα μείνει εγκυος θα ανεβει 2-3 μοναδες και δε θελουμε να παει πανω απο 4-5 γιατι ειναι επικίνδυνο για το εμβρυο.

Επίσης, όταν παιρνει καποιος με Hashimoto Τ4, "κοιμίζει" κατα καποιο τρόπο το θυροειδη, οποτε ξεγελιέται και το ανοσοποιητικο συστημα και δεν παραγει τοσα πολλα αντισωματα. Τα αντισωματα γενικα δεν ειναι και ό,τι καλυτερο για να κρατήσεις μια εγκυμοσύνη ειδικά στην αρχη.

Οποτε αν ξερει μια γυναικα οτι έχει Hashimoto, πρεπει οπωσδηποτε να δει γιατρο πριν μείνει εγκυος και να παρει T4 ωστε να ρυθμιστεί το TSH οπωσδηποτε κατω απο 2.

Ηθελα να ρωτήσω, παιρνει καμια σας Τ3; Εχουν βγει κατι καινουργιες ερευνες και αναρωτιεμαι αν καποιος γιατρος ήδη δοκιμάζει διαφορετικη θεραπεια...

Πολυ ενδιαφερον αυτο για τα βλαστοκύτταρα, δεν το ήξερα!

Καλή μερα!

tot72
27-01-12, 14:04
Έχω Χασιμότο.Σε όλη την εγκυμοσύνη ο ενδοκρινολόγος μου επέμενε η ΤSH να είναι κάτω του 1.Εμένα κυμάνθηκε στο 0,18-0,16 και μου δήλωνε πολύ ευχαριστημένος.Ξεκίνησα με 2,8.Τα αντισώματα δεν τον απασχολούσαν.Jackrussel με προβλημάτισες.Έχω δωσει βλαστοκύτταρα σε ιδιωτική τράπεζα.Σήμερα το πρωί τους πήρα τηλ.Μου είπαν πως πράγματι στην Ιταλία έχουν όπως τα είπες αλλά στην Ελλάδα δεν ισχύει.Γενικοτερα ισχυρίστηκαν πως δεν τίθεται θέμα να νοσήσει το παιδί από μαμά με αυτοάνοσο μετά από λήψη βλαστοκυττάρων.Τώρα τι να πω.Δεν ήταν και πολύ σαφείς.Έχω πολλά ερωτηματικά στο κεφάλι μου.Θέλει ψάξιμο για να ξέρω και τι να τους πω.

a_mihail
08-02-12, 11:48
Kορίτσια που μπορώ να κάνω αυτές τις εξετάσεις για τα αντισώματα? Εσείς που τις κάνατε? Ιδιωτικά πόσο κοστίζουν περίπου?Πρέπει να τις κάνω αλλά δεν έχω κάποιον να αφήσω το παιδί, είναι πολύ μικρούλης, και φοβάμαι να τρέχω στα νοσοκομεία μέσα στο κρύο και στην πολυκοσμία μαζί με το παιδί.

FamilyGuy
13-02-12, 09:57
Δεν έχω ιδέα για τα ιδιωτικά. Εγώ τις έκανα στο Αλεξάνδρα...

Kορίτσια που μπορώ να κάνω αυτές τις εξετάσεις για τα αντισώματα? Εσείς που τις κάνατε? Ιδιωτικά πόσο κοστίζουν περίπου?Πρέπει να τις κάνω αλλά δεν έχω κάποιον να αφήσω το παιδί, είναι πολύ μικρούλης, και φοβάμαι να τρέχω στα νοσοκομεία μέσα στο κρύο και στην πολυκοσμία μαζί με το παιδί.

katrin
13-02-12, 10:19

ασχετο απλα το θυμηθηκα

Εγώ ανακάλυψα ότι έχω hashimoto μερικούς μήνες μετά τη γέννα. Εν τω μεταξύ έχουμε κρατήσει βλαστοκύτταρα του παιδιού. Αυτοί, όταν κάνουν τις εξετάσεις στα βλαστοκύτταρα, εξετάζουν αυτό το θέμα με το σύνδρομο που λες? Τι μπορούμε να κάνουμε τώρα?

matho
30-03-12, 23:09
Εχω μια απορια για την TSΗ. Να σας εξηγησω τι εννοω. Τον Οκτωβριο εμεινα εγκυος, εκανα ολες τις σχετικες εξετασεις και διεγνωσθη υποθυρειδισμος και Hashimoto. ξεκινησα με χαπι Τ4 των 50.Η εγκυμοσυνη δυστυχως κατεληξε σε παλινδρομη. Η ΤSH παρεπιμπτοντως ειχε πεσει σε φυσιολογικα ορια. Πριν κανενα διμηνο που πηγα στο γιατρο κατι ειδε και μου αυξησε τη δοση στα 62 και μου ειπε πριν ξεκινησουμε παλι προσπαθειες να κανω μια ΤSH. Σημερα εκανα και βγηκε 0,136 με ορια 0,27-4,2. Τι εγινε? τοσο πολυ την εριξε το χαπι? Δευτερα θα κλεισω ραντεβου, αλλα ελεγα μηπως εχετε καμια ιδεα.Θελω να πιστευω οτι φταιει η δοση και θα μου την ξανακατεβασει, αλλιως τι μπορει να ειναι?

georkost
30-03-12, 23:48
καλησπερα και απο μενα!κ εγω στο club hasimoto .μου διαγνωστηκε μετα την πρωτη μου γενα και ειμαι εγκυος στο 2ο παιδακι μου..την λεπτομερεια με το οτι η tsh πρεπει να ειναι κατω απο 1 δεν μου την ειπε κανενας γιατρος...παιρνω τα χαπια μου κ την κραταμε στα ορια..αυτο που ηξερα ειναι οτι δεν πρεπει να παραμεινει αρυθμιστη στην εγκυμοσυνη γιατι μπορει να βλαψει το εμβρυο..α κ κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μετρανε την free tsh free t3 και free t4 ..
το σιγουρο ειναι οτι το αγχος ειναι εχθρος και του θυρεοειδη κ τον απορρυθμιζει στο πιτς φυτιλι!!

matho
31-03-12, 00:03
να χαιρεσαι το παιδακι σου και με το καλο και το δευτερο!! τι να σου πω και εγω δε ξερω. το εργαστηριο μου αυτες τις τιμες εδινε, το δικο σου τι τιμες σου βγαζει σαν ορια? το αγχος μπορει να τον απορυθμισει και προς τα κατω? νομιζα μονο να τον ανεβασει (δικια μου εκτιμηση, μην παρεξηγηθω). Θα δω τι θα μου πει και ο γιατρος. σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.

katrin
31-03-12, 10:55
Εχω μια απορια για την TSΗ. Να σας εξηγησω τι εννοω. Τον Οκτωβριο εμεινα εγκυος, εκανα ολες τις σχετικες εξετασεις και διεγνωσθη υποθυρειδισμος και Hashimoto. ξεκινησα με χαπι Τ4 των 50.Η εγκυμοσυνη δυστυχως κατεληξε σε παλινδρομη. Η ΤSH παρεπιμπτοντως ειχε πεσει σε φυσιολογικα ορια. Πριν κανενα διμηνο που πηγα στο γιατρο κατι ειδε και μου αυξησε τη δοση στα 62 και μου ειπε πριν ξεκινησουμε παλι προσπαθειες να κανω μια ΤSH. Σημερα εκανα και βγηκε 0,136 με ορια 0,27-4,2. Τι εγινε? τοσο πολυ την εριξε το χαπι? Δευτερα θα κλεισω ραντεβου, αλλα ελεγα μηπως εχετε καμια ιδεα.Θελω να πιστευω οτι φταιει η δοση και θα μου την ξανακατεβασει, αλλιως τι μπορει να ειναι?

Καλημέρα!
Καταρχή θέλω να πω και στις δύο ότι μπορείτε να θέσετε τις ερωτήσεις σας και στο
http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178 όπου υπάρχουν πολλοί οποιοπαθείς και κάτι μπορεί να βγάλετε και από εκεί!

matho εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη (από άλλο γιατρό ίσως) μήπως πρέπει να σταματήσεις ή ελαττώσεις τη δόση του χαπιού γιατί η TSH σου είναι πολύ χαμηλά... Δες βέβαια τι θα σου πει και ο γιατρός που ήδη σε παρακολουθεί.

Sunty
05-03-13, 21:54
Kαλησπερα. Εχω xronia θυροειδιτιδα hashimoto, TSH 1,3, όλες οι άλλες φυσιολογικές και αντισωματα στα υψη. Δεν μου έχουν συστησει χαπι εκτός απο παρακολουθηση. Παρολα αυτα εινα δυο αποβολες (1 αυτοματη, 1 βιοχημική) που δεν ξερω αν ιφειλονται σε αυτό.
Εσεις παιρνετε χαπι με φυσιολογικη TSH και υψηλά ΑΘΑ;

katia_l
05-03-13, 22:05
Kαλησπερα. Εχω xronia θυροειδιτιδα hashimoto, TSH 1,3, όλες οι άλλες φυσιολογικές και αντισωματα στα υψη. Δεν μου έχουν συστησει χαπι εκτός απο παρακολουθηση. Παρολα αυτα εινα δυο αποβολες (1 αυτοματη, 1 βιοχημική) που δεν ξερω αν ιφειλονται σε αυτό.
Εσεις παιρνετε χαπι με φυσιολογικη TSH και υψηλά ΑΘΑ;

ΚΑλησπέρα sunty!

Και εγώ είχα μια παλλίνδρομη κύηση που πιθανόν να οφειλόταν σε αυτό. Όλες οι τιμές φυσιολογικές εκτός απο τα αντισώματα. Ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε t4 και μου είπε θα το παίρνω πριν μείνω έγκυος (όπως και έκανα) μέχρι το τέλος. Κάθε μήνα έκανα εξετάσεις για να κρατήσω την TSH κάτω απο 2,5. Τώρα μου είπε να παίρνω και στον θηλασμό και μετά θα το κόψουμε, και θα το ξαναξεκινήσω πριν ξανακάνουμε προσπάθεια για παιδάκι.

Ευη@
08-03-13, 17:02
καλησπέρα κορίτσια!γνωρίζω εδω και αρκετα χρονια οτι εχω hashimoto οι ορμονες εχουν φυσιολογικες τιμες αν και συχνα οριακες για υποθυρ.
Αυτη τη στιγμη πάλι η tsh είναι 3.8 (με οριο εργαστηριου 4.2).....Δεν εχω πάρει ποτε χαπι...τον προηγούμενο μηνα είχα μια βιοχημικη και στην πρωτη μου εγκυμοσύνη (με αναλογες τιμες) είχα νοσηλευτει με κινδυνο πρόωρου τοκετου.....Τι γίνεται???

Cooker
08-03-13, 20:29
Και εγω στην παρεα σας με Χασιμοτο!!!Μην φοβαστε καθολου.Αν ρυθμιστει δεν εχετε να φοβηθειτε τιποτα!!Εγω ειμαι στην 34η εβδ πια και εχτες που πηγα στην ενδοκρινολογο μου ειπε οτι μεχρι να γεννησω συνεχιζω κανονικα την ιδια δοσολογια.Οταν γεννησω θα μειωσουμε την δοση!

Η δοσολογια στην εγκυμοσυνη αυξανεται γιατι το παιδακι τους πρωτους μηνες της ζωης του δεν εχει δικο του ενδοκρινολογικο συστημα!!!

Επισης το καλοκαιρι και το χειμωνα οι δοσεις στο χαπακι θελουν και παλι ρυθμιση!

demy_78
14-08-13, 15:27
Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! 2,5 χρόνια μετά τη γέννα του μικρού μου εξακολουθούσα να έχω πάνω μου πολλά κιλά κ ασύνηθες βάρος, το οποίο δεν χανόταν παρά την όποια προσπάθεια. Συν τοις άλλοις, όταν αποφασίσαμε πριν απο έναν χρόνο+κάτι για 2ο παιδί, διαπίστωσα ότι δεν ήταν καθόλου εύκολη η σύλληψη αυτή τη φορά (στον γιο μου έμεινα στον 2-3ο μήνα). Συνεπώς, τον περασμένο Απρίλη κάνω απο μόνη μου μια εξέταση TSH = 5,12, άρα οριακά αυξημένη. Αρχές Αυγούστου έκανα υπέρηχο διαπιστώνοντας ότι έχω όζους κ εκ νέου αναλυτικές αιματολογικές με αποτέλεσμα το hashimoto και TSH = 7,27 αυτή τη φορά... Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με μια καλή ενδοκρινολόγο που μου σύστησαν κ φαντάζομαι θα μου δοθεί αγωγή. Όπως καταλαβαίνετε, έχω στενοχωρηθεί κ μου περνάει η σκέψη ότι δεν θα τα καταφέρουμε για ένα δεύτερο ή και τρίτο παιδάκι που τόσο θέλαμε... Είμαι ήδη 35 χρόνων κ φοβάμαι ότι ο θυρεοειδής hashimoto θα εμποδίσει αυτό το όνειρό μου... Θα ήθελα ως εκ τούτου την εμπειρία σας. Σας ευχαριστώ!

vivien9
14-08-13, 15:49
Γεια σου demy, μην στεναχωριέσαι άδικα, είναι όπως τα λέει η Cooker. Aν ρυθμιστεί δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με εγκυμοσύνη μετά. Eγώ έχω χασιμότο εδώ και 10 χρόνια, παρακολουθώ τις τιμές FT4-TSH 2 φορές τον χρόνο για να παραμένω ρυθμισμένη και έμεινα έγκυος με την πρώτη. Για τους όζους δεν ξέρω τι κάνουμε, θα σου πει ο ενδοκρινολόγος, αλλά αν ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες του δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

demy_78
14-08-13, 16:14
ευχαριστώ πολύ vivien9! Μακάρι να πάνε όλα καλά! Θα ενημερώσω βέβαια και με τα νεότερα της γιατρού. Δεν θα μου πήγαινε το μυαλό, ευτυχώς τελικά που κινήθηκα απο μόνη μου κ ανακάλυψα ή μαλλον αποκάλυψα την κατάσταση... ποιος ξέρει; μπορεί κ στην εγκυμοσύνη μου να είχα θέμα. άλλωστε γέννησα ξαφνικά, στην 35 εβδομάδα, ενώ όλα ήταν τέλεια, επειδή έσπασαν τα νερά. Διάβασα όμως ότι πρόωρο τοκετό δύναται να προκαλέσει και ο θυρεοειδής!

FamilyGuy
14-08-13, 19:48
Demy_78 Μην φοβάσαι καθόλου! Από την στιγμή που έχεις διαγνωθεί με hashimoto και ξέρεις τι πρόβλημα υπάρχει με την βοήθεια του γιατρού σου (ενδοκρινολόγου) θα ρυθμίσεις την TSH σου και θα μπορέσεις να μείνεις έγκυος όπως κάθε άλλη γυναίκα.
Το 2004 εντελώς τυχαία (δεν είχα κανένα σύμπτωμα υποθυρεοειδισμού) έμαθα ότι είχα hashimoto. Ενδεικτικά να σου πω TSH 353!!!! Tότε δεν είχαμε πάρει απόφαση ακόμα να κάνουμε παιδί και δεν με απασχολούσε το θέμα.
To 2012 γέννησα τον υγιέστατο γιό μας (ήμουν 35 ετών). Η μόνη διαφορά στην κύηση είναι ότι μαζί με τις γενικές αιματολογικές εξετάζεις ανά διαστήματα τις τιμές TSH, fT3, fT4 ανάλογα με τις οδηγίες του ενδοκρινολόγου σου.
Το Τ4 που πιθανά να παίρνεις δεν επιρρεάζει καθόλου το έμβυο.

FamilyGuy
14-08-13, 19:49
ευχαριστώ πολύ vivien9! Μακάρι να πάνε όλα καλά! Θα ενημερώσω βέβαια και με τα νεότερα της γιατρού. Δεν θα μου πήγαινε το μυαλό, ευτυχώς τελικά που κινήθηκα απο μόνη μου κ ανακάλυψα ή μαλλον αποκάλυψα την κατάσταση... ποιος ξέρει; μπορεί κ στην εγκυμοσύνη μου να είχα θέμα. άλλωστε γέννησα ξαφνικά, στην 35 εβδομάδα, ενώ όλα ήταν τέλεια, επειδή έσπασαν τα νερά. Διάβασα όμως ότι πρόωρο τοκετό δύναται να προκαλέσει και ο θυρεοειδής!

Πρόωρος τοκετός μόνο εφ' όσον δεν γνωρίζεις το πρόβλημα και δεν παρακολουθήσε από ενδοκρινολόγο

demy_78
15-08-13, 00:58
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση FamilyGuy! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Όχι, δεν είχα την παραμικρή ιδέα για θυρεοειδή, καμία εξέταση στο παρελθόν, ούτε καν στον προγεννητικό της εγκυμοσύνης, τίποτα... Γέννησα το 2011 το υγιέστατο αγοράκι μου κ μόλις τον Απρίλιο του 2013 ξεκίνησε η ιστορία της πρώτης αιματολογικής που έδειξε TSH 5,12. κ τώρα όλα τα υπόλοιπα με όζους και τα λοιπά... Πρώτη συνάντηση με ενδοκρινολόγο έχω την ερχόμενη Δευτέρα. Δεν είχα επαφή ποτέ με αυτή την ειδικότητα, αλλά τώρα θα αποκτήσω αρκετά στενή μου φαίνεται.... Το πήρα είδηση απο τα αυξημένα κιλά που δεν έπεφταν με τίποτα, συν ότι εδώ και έναν χρόνο δεν μένω ξανά έγκυος :( Θα τα πούμε!!

PRAYER
20-08-13, 11:29
Καλησπέρα...
Πριν 3 μήνες περίπου βρήκα με την βοήθεια του γιατρού μου, ότι έχω Hasimoto...
Έχω πάρει όλο αυτό το διάστημα τα Τ4 και λογικά πρέπει να έχει ρυθμιστεί τώρα...
Και η κουμπάρα μου είχε και στους 3 μήνες κατάφερε να μείνει έγκυος...
Εγώ ακόμα προσπαθώ, βέβαια την προηγούμενη βδομάδα κάναμε σπερματέγχυση μήπως και σπρώξουμε λίγο τα πράγματα αλλά δεν πιστεύω ότι έχουμε καταφέρει κάτι, την Δευτέρα θα ξέρω 100%....
Είναι χαζό και σίγουρα δεν αποτελεί βεβαιότητα αλλά πόσες απο 'σας είχατε αυτό το σύνδρομο και πόσο καιρό χρειάστηκε για να μείνετε έγκυος...???
Έχει αρχίσει να με παίρνει από κάτω αλλά προσπαθώ να κρατήσω χαρακτήρα...