PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρώμα ματιών μωρού

nounoukaki
05-05-08, 12:57
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΣΤΑ ΜΩΡΑ. ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΧΤΩΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΟΠΡΑΣΙΝΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΕΤΟΙΑ. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΣΤΑΝΟΜΑΤΗΔΕΣ... ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΗΡΕ ΓΟΝΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΩ :lol: :lol: :lol: Ή ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ? :(

vagia01
05-05-08, 13:07
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΤΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ (2 ΓΕΝΙΕΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ).
ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΑΜΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΤΑΡΕΣ...

nounoukaki
05-05-08, 13:15
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ VAGIA ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ. ΔΥΔΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΙ ΑΝΑΓΚΕΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΞΕΝΟ :cry: :cry: :cry:

Μαμά του Ωρίων
05-05-08, 13:35
αν δεν θηλάζεις μπορείς να χαρείς :D
το χρώμα έχει σταθεροποιηθεί :wink:

happy duckie
05-05-08, 13:45
στους ποσους μηνες σταθεροποιειται το χρωμα χωρις θηλασμο?

nounoukaki
05-05-08, 13:46
ΑΧ, ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΩΡΙΩΝ!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΥΡΟΤΣΟΥΚΑΛΟ :lol: :lol: ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΣΑΚΙΡΙΚΟ ΜΑΤΙ;;

nounoukaki
05-05-08, 13:48
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΟΥΣ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΥΛΑΖΕΙΣ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ?

Lia
05-05-08, 14:30
nounoukaki χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω και ελπίζω πραγματικά να κάνω λάθος ..... το χρώμα των ματιών μπορεί να αλλάξει και πολύ αργότερα. Η ανιψιά μου μέχρι 3 ετών περίπου είχε σκούρο γκριζομπλέ μάτι και τώρα είναι καστανό.... καστανότατο......
Το Μαράκι μου μέχρι και ενός έτους περ. ήταν γκριζοπράσινα και τώρα σιγά σιγά αρχίζουν και πηγαίνουν προς το καστανό. Όχι εντελώς ακόμα (στον ηλιο π.χ. ακόμα είναι αρκετά ανοιχτόχρωμα) αλλά για καστανό ανοιχτό "κλίνουν".....

Οπωσδήποτε εύχομαι στης μικρής σου να είναι αυτό το πραγματικό τους και μόνιμο χρώμα.... :)

Μαμά του Ωρίων
05-05-08, 15:01
εμάς πάντως ο γιατρός όταν τον ρωτήσαμε αν ο μικρός πήρε τα πράσινα μάτια του μπαμπά του όπως φαίνεται, μας είπε ότι πλέον το χρώμα έχει σταθεροποιηθεί κι άρα ναι...

DALIA
05-05-08, 15:04
Και εγώ και ο συζηγος έχουμε καστανα ματια και ο Θεόφιλος έχει γαλαζοπρασινα ΤΕΛΕΙΑ.Οπότε :wink:

nounoukaki
05-05-08, 16:04
ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ Μ΄ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ?ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ??????? :lol: :lol: :lol: :lol:

gerakina
05-05-08, 17:33
Κοίταξε δεν ξέρω αν σε συμφέρει να έχει το παιδί πράσινα μάτια ενώ οι δυο σας έχετε καστανά..ειδικά αν ο κουνιάδος ας πούμε είναι μπιρμπιλομάτης,γιατί τι να πεις στον σύζυξ που ρωτά "ποιανού ΄ναι βρε γυναίκα το παιδί?" :lol: :lol: :lol: Αστειεύομαι έτσι?!!!!

Μακάρι να έχει τέτοιο χρωματάκι θα είναι πολύ όμορφο!!Το χρώμα περνάει από πολλές γενιές όπως και άλλα γονίδια αν και γενικά λένε οτι το καστανό υπερισχύει στα άλλα χρώματα.

Εμείς είμαστε 3 αδέλφια:ένας με καστανά,μία με γαλανά κι εγώ με πράσινα..τι να πεις!

nounoukaki
05-05-08, 18:53
:lol: :lol: :lol: :lol: ΣΩΣΤΟ ΚΙ ΑΥΤΟ!

sofia_nefeli
06-05-08, 09:00
nounoukaki τα ιδια και με μας! και εγω μαυροτσουκαλο και η μικρη μου ξανθια με πρασινωπα ματια! βεβαια στο σοι και των δυο οι μισοι ειναι ανοιχτοι και οι αλλοι μισοι σκουροι! εγω ηξερα οτι το χρωμα σταθεροποιειται οταν γινει ο απογαλακτισμος. παντως τα ματια της μπουμπους μου η αληθεια ειναι οτι ψιλοαλλαζει το χρωμα ακομα! :( :(
ελπιζω παντως να μεινει ανοιχτοχρωμο! μακαρι και η ζουζου σου να εχει αυτα τα τσακιρικα οπως λες ματακια!

irenedur
06-05-08, 09:23
η όραση του παιδιού σταθεροποιήτε μετα τα τέσσερα του χρόνια , συνεπώς μεχρι τότε μπορεί και το χρώμα να αλλάξει....(πληφορίες οφθαλιατρου παιδιατρου..)!!!!
ο Θηλασμός επίσης παιζει κάποιο ρόλο (αλλα στην δική μας περίπτωση κανενα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) !!!
.καλημερα σας...

αυτο ξερω και εγω.....

froufrou
14-05-08, 18:50
Πότε αλλάζει το χρώμα των ματιών από τα νινάκια στο κανονικό τους;

ΜΑΡΙΑ30
15-05-08, 09:47
Μετά τους 7 μήνες σταθεροποιείται και αν θηλάζεις μπορεί και αργότερα.

Nantia
15-05-08, 09:48
Και πιο αργοτερα......

Η δικη μου μεχρι 2 χρονων ειχε πρασινα ματακια....Τωρα πρασινιζουν μονο στο φως.... :D

ΜΑΡΙΑ30
15-05-08, 15:36
Πράσινα είναι τότε.

Vann
15-05-08, 15:38
βρε παιδια συγνωμη κι ολας αλλα πως γινεται αυτο???????????
να ανοιξει λιγο το χρωμα η να σκουρυνει στην ιδια αποχρωση το καταλαβαινω,αλλα να αλλαξει τελειως????????????

ΜΑΡΙΑ30
15-05-08, 15:45
και όμως. Το έχω δει.
Η ανηψιά μου όταν γεννήθηκε είχε μπλε μάτια, μετά από 2 μήνες έγιναν πράσινα και μετά το έτος που σταμάτησε το θηλασμό καστανά.
Η πεθερά μου είχε λυσσάξει (πρασινομάτα γαρ), στην αρχή έλεγε ότι η εγγονή της έχει υπέροχα πράσινα μάτια και μετά ......τουμπεκί.
Όταν γεννήθηκε η μικρή μου, είχε σκούρα μπλε μάτια και σιγά σιγά πρασίνιζαν και έλεγε :εεεεε και η άλλη πράσινα είχε αλλά τελικά έγιναν καστανά. Τώρα που έγιναν πράσινα .....τουμπεκί.

mpempoula
04-12-08, 16:21
Η μπεμπούλα μου είναι 45 ημερών και γεννήθηκε με γκριζομπλε μάτια, τα οποία στην πορεία έγιναν γκρι. Υπάρχει περίπτωση να διατηρηθούν δεδομένου ότι και οι δυο γονείς της έχουμε καστανά μάτια, ενώ παράλληλα έχουμε και από ένα παππού με γαλανά και ένα με πράσινα μάτια αντίστοιχα? :roll: :lol:

Demi7
04-12-08, 16:33
Αυτά τα πράγματα δυστυχώς δεν μπορούμε να τα προκαταβάλλουμε.... :(
Εγώ είμαι πρασινομάτα οπως επίσης και όλη η οικογένεια μου... Ο άντρας μου έχει καστανοπράσινα μάτια .... οπως και όλη η οικογένεια του (με τάση προς το πράσινο)....
Η κορούλα μου έχει δυο υπέροχα φωτεινά καστανά ματάκια :wink:

surfmammy
04-12-08, 16:36
Δεν μπορείς να ξέρεις δυστυχώς ακόμη. Βέβαια, νομίζω οτι αυτά που είναι πραγματικά μπλέ ματάκια φαίνονται από την αρχή γιατί δεν γίνονται γκρί, αλλά έχουν πιο πολύ μπλέ μέσα. Εγώ δηλ. στην μικρή μου από την αρχή πίστευα οτι θα παραμείνουν μπλε, γιατί ήταν διαφορετικά από των άλλων μωρών. Και η μαία μου είχε πει οτι φαινόταν οτι θα μείνει γαλανομάτα. Και όντως έμεινε. Αλλά νομίζω δεν μπορείς να πείς σίγουρα παρά μετά τους 5 μήνες.

Vann
04-12-08, 16:40
εμενα η κορη μου γεννηθηκε με γριζο μπλε κ τελικα εγιναν εντονα μπλε,βεβαια τα δικα μου ειναι πρασινα κ οι παπουδογιαγιαδες μου ειχαν μπλε κ πρασινα

Maggie
04-12-08, 16:42
έχω την εντύπωση ότι όλα τα νεογέννητα έχουν γκρι - μπλε μάτια....τουλάχιστον μέχρι τον 6 μήνα

Christie
04-12-08, 16:47
έχω την εντύπωση ότι όλα τα νεογέννητα έχουν γκρι - μπλε μάτια....τουλάχιστον μέχρι τον 6 μήνα

Ναι οντως αλλαζει το χρωμα των ματιων τους...

surfmammy
04-12-08, 16:54
όντως, έχουν γκρι-μπλε όλα τα νεογέννητα. Αλήθεια, γιατί εμείς οι μαμάδες έχουμε τέτοιο κόλλημα με τα μάτια; Κι εγώ είχα τόση αγωνία να δώ αν θα μείνουν μπλέ τα ματάκια της στρουμφήτας μου. Και συνέχεια ρώταγα όσους την έβλεπαν αν πιστεύουν οτι θα μείνουν μπλέ. Δεν έχει σημασία beboula. Έχουν όλα τόσο γλυκά ματάκια που λιώνεις όταν σε κοιτάζουν με αγάπη. Και ο ανηψιός μου έχει κάτι καστανές ματάρες τόσο πονηρές και ψαρωτικές που τρελαίνομαι όταν με κοιτάζουν.

ssttaa
04-12-08, 17:04
Επίσης να συμπληρώσω ότι το χρώμα που έχουν οι γονείς δεν έχει πολύ σημασία γιατί η κληρονομικότητα πάει 8 γεννεές πίσω! Εμείς με τους παπούδες μας που έχουμε δεί ξέρουμε για τις 3 γεννεές (14 άτομα),για τις άλλες 5 δεν ξέρουμε τίποτα. Αν σκεφτείτε πόσος κόσμος είναι στις 8 γεννεές πίσω... και όλοι αυτοί κάτι δίνουν στο παιδάκι! Είναι μαγικό :)

monbebe
04-12-08, 17:07
σχεδον ολα τα μωρα εχουν γκρι ματακια μεχρι καποια ηλικια. εγω ειχα γκρι και αργοτερα εγιναν καστανοπρασινα. ο γιος μου πηρε απο τον μπαμπα και τον αδερφο μου χρωμα στα ματια -γκρι, γαλαζιο ακι λιγο πρασινο- και αναλογα με τα ρουχα που φοραει αναδυκνυει και αλλο χρωμα!

evi_mik
04-12-08, 17:24
όντως, έχουν γκρι-μπλε όλα τα νεογέννητα. Αλήθεια, γιατί εμείς οι μαμάδες έχουμε τέτοιο κόλλημα με τα μάτια; Κι εγώ είχα τόση αγωνία να δώ αν θα μείνουν μπλέ τα ματάκια της στρουμφήτας μου. Και συνέχεια ρώταγα όσους την έβλεπαν αν πιστεύουν οτι θα μείνουν μπλέ. Δεν έχει σημασία beboula. Έχουν όλα τόσο γλυκά ματάκια που λιώνεις όταν σε κοιτάζουν με αγάπη. Και ο ανηψιός μου έχει κάτι καστανές ματάρες τόσο πονηρές και ψαρωτικές που τρελαίνομαι όταν με κοιτάζουν.

Αντιμετώπισα κι εγώ ένα παρόμοιο σκηνικό. Εγώ έχω πράσινα μάτια και η μαμά μου γκρί.
Όλοι λοιπόν ήθελαν το παιδί να έχει "ανοιχτά" μάτια!!! Μα έκαναν πως και πως.
Την 3η μέρα στο νοσοκομείο ήρθε η παιδίατρος και μου είπε ότι ζήτησε να εξετάσει το παιδί ένας παιδοφθαλμίατρος γιατί ανησυχούσε για κάτι... Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα και το μωρό μου είναι μια χαρά. Ήταν όμως αρκετό για να ξεσπαθώσω και να τους βάλω όλους στη θέση τους. Δεν ήθελα να ακούω κουβέντα για τα μάτια του μωρού μου!
Έχει δυο υπέροχα καστανα ματάκια που σε κοιτούν και λιώνεις!
Μέχρι και σήμερα, όσοι τον συναντούν ακόμη και άσχετοι στο δρόμο αναφέρονται στο μωρό με την έκφραση "τι είναι βρε ματάρες???"

Maya
04-12-08, 21:40
Εγώ έχω πράσινα μάτια, ο άντρας μου καστανά και ο μικρούλης μας τα καταγάλανα ματάκια των δύο παππούδων! Τυχερός, γιατί τα ποσοστά ήταν πολύ μικρά, κατά την παιδίατρο. Αν και εμάς θα μας φαινόταν Θεός, έτσι κι αλλιώς!

gerakina
04-12-08, 22:07
ο πατέρας μου έχει πράσινα μάτια η μητέρα μου καστανά
είμαστε 3 αδέλφια:ο αδελφός με καστανά, η αδελφή μου με γαλανά κι εγώ με πράσινα!!
Ο άντρας μου έχει καστανά κι απότι φαίνεται κι η κόρη μας επίσης καστανά!

Γιατί λένε οτι τα μωράκια που θηλάζουν έχουν πιο ανοιχτόχρωμα μάτια όσο κρατάει ο θηλασμός?Ισχύσει αυτό?

ma.ria
04-12-08, 22:17
Όχι θηλάζω αποκλειστικά άδω και 6 μήνες σχεδόν ο γιος μου από την αρχή είχε καστανοπράσινα μάτια μαλλον καστανά θα τα έλεγες, τώρα έχει δύο τεράστιές καστανές ματάρες . Εγώ έχω καστανά και ο πατέρας του τεράστια και υπέροχα πράσινα μάτια ,δυστυχώς πήρε τα δικά μου . Παρά όλα αυτά έχει πολύ εκφραστικό βλήμα . Ας είναι γερά και καλότυχα τα μωράκια μας και το χρώμα των ματιών είναι τελευταίο

Ζωγια
04-12-08, 22:56
Τα περισσοτερα λευκά μωρά γεννιούνται με σκουρα μπλε ή γκριζογάλανα ματια, ενώ τα περισσότερα μαυρα μωρά και τα μωρά της κιτρινης φιλής με σκούρα μάτια, συνήθως καστανα. Ενώ το σκουρο χρώμα στα πιο σκουρόχρωμα μωρά θα παραμεινει το ίδιο, στα λευκά μωρά θα υποστεί πολλες αλλαγές (κανοντας το παιχνίδι των προγνωστικών πιο συναρπαστικό) προτου να σταθεροποιηθεί, στους τρεις με έξι μήνες περίπου ή αργότερα. Καθώς ο χρωματισμός της ιριδας μπορεί να συνεχίζει να αλλαζει κατά τη διάρκεια όλης της πρώτης χρονιάς, το βάθος τους χρώματος μπορεί να μην ειναι ξεκάθαρο μέχρι περίπου τα πρώτα του γενέθλεια
(πηγη: Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο, σελ 116)

Όσο για τη δευτερη απορία...
θα προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση με απλό τρόπο. Ας υποθέσουμε ότι το γονίδιο που ελέγχει τα γαλανά μάτια είναι το κ και το αντίστοιχο για τα καστανά είναι Κ.

(Ο γονότυπος, καθορίζεται από το σύνολο των γονιδίων ενός οργανισμού, είναι δηλ.η γενετική σύσταση του οργανισμού)

Το γονίδιο Κ για τα καστανά μάτια, είναι επικρατές (σύμφωνα με τους νόμους του Μέντελ, επικρατεί στις 3 γενιές που ανέφερες) και το κ είναι υπολειπόμενο. Αυτό σημαίνει, ότι αν κάποιος ειχε γαλανά μάτια οι απογονοι του ειχαν το κ, αλλά δεν εκφραζόταν γιατί υπερίσχυε το γονίδιο Γ και έτσι οι απογονοι είχαν καστανά μάτια.
Αν και οι δυο γονεις έχουν το γαλανο ως υπολειπομενο γονίδιο Κκ γονοτυπο, τοτε από τη διασταύρωση Κκ με Κκ (γονείς), προκύπτουν οι απόγονοι:

ΚΚ(καστανό χρώμα), Κκ(καστανό χρωμα), Κκ(καστανό χρωμα) και κκ(γαλανό χρώμα)

Οπότε, η πιθανότητα για κάθε παιδί να γεννηθεί με γαλανά μάτια, είναι 1 στα 4, δηλ. 25%.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
05-12-08, 00:44
Τα περισσοτερα λευκά μωρά γεννιούνται με σκουρα μπλε ή γκριζογάλανα ματια, ενώ τα περισσότερα μαυρα μωρά και τα μωρά της κιτρινης φιλής με σκούρα μάτια, συνήθως καστανα. Ενώ το σκουρο χρώμα στα πιο σκουρόχρωμα μωρά θα παραμεινει το ίδιο, στα λευκά μωρά θα υποστεί πολλες αλλαγές (κανοντας το παιχνίδι των προγνωστικών πιο συναρπαστικό) προτου να σταθεροποιηθεί, στους τρεις με έξι μήνες περίπου ή αργότερα. Καθώς ο χρωματισμός της ιριδας μπορεί να συνεχίζει να αλλαζει κατά τη διάρκεια όλης της πρώτης χρονιάς, το βάθος τους χρώματος μπορεί να μην ειναι ξεκάθαρο μέχρι περίπου τα πρώτα του γενέθλεια
(πηγη: Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο, σελ 116)

Όσο για τη δευτερη απορία...
θα προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση με απλό τρόπο. Ας υποθέσουμε ότι το γονίδιο που ελέγχει τα γαλανά μάτια είναι το κ και το αντίστοιχο για τα καστανά είναι Κ.

(Ο γονότυπος, καθορίζεται από το σύνολο των γονιδίων ενός οργανισμού, είναι δηλ.η γενετική σύσταση του οργανισμού)

Το γονίδιο Κ για τα καστανά μάτια, είναι επικρατές (σύμφωνα με τους νόμους του Μέντελ, επικρατεί στις 3 γενιές που ανέφερες) και το κ είναι υπολειπόμενο. Αυτό σημαίνει, ότι αν κάποιος ειχε γαλανά μάτια οι απογονοι του ειχαν το κ, αλλά δεν εκφραζόταν γιατί υπερίσχυε το γονίδιο Γ και έτσι οι απογονοι είχαν καστανά μάτια.
Αν και οι δυο γονεις έχουν το γαλανο ως υπολειπομενο γονίδιο Κκ γονοτυπο, τοτε από τη διασταύρωση Κκ με Κκ (γονείς), προκύπτουν οι απόγονοι:

ΚΚ(καστανό χρώμα), Κκ(καστανό χρωμα), Κκ(καστανό χρωμα) και κκ(γαλανό χρώμα)

Οπότε, η πιθανότητα για κάθε παιδί να γεννηθεί με γαλανά μάτια, είναι 1 στα 4, δηλ. 25%.

Νομιζω πως η Ζωγια μας καλυψε απολυτως....
Αλλα ειναι πολυ νωρις ακομη για να διαπιστωθει το χρωμα......

mamakoula
05-12-08, 13:03
Γεια σας και απο μενα!!!Τελικά αυτο που πιστευω πως μετραει ειναι η υγεια!!Να ειναι καλά τα πλασματακια μας και τα χρωαματα, ματιων μαλλιων κλπ. ειναι δευτερευουσης σημασιας νομιζω. Εγώ εχω γαλαζοπρασινα ματια και ο πεθερος μου καταγαλανα. Κανενας αλλος από τα σογια δεν εχει αυτά τα χρωματα. Η μπεμπιτσα μας, 5 μηνων, μοιαζει να εχει γκρι για την ωρα με μια ταση να καστανιζουν. Ο ανδρας μου έδειξε να απογοητευεται που το μωρο δεν πηρε τα ματια μου ή του πεθερου μου. Του εξηγησα ομως οτι αυτό δεν θα το εκανε περισσοτερο ομορφο η υγιες από οτι είναι τωρα και καλό ειναι να ειμαστε εγνωμονες που εχουμε ενα γερο μωρο!!!! Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!

mpempoula
05-12-08, 14:02
Σίγουρα η υγεία των μικρών μας άγγελων είναι η σημαντικότερη αλλά και η γλυκειά αγωνία για το χρώμα των ματιών παραμένει, ιδίως για εμάς τους καστανομάτηδες γονείς. όσον αφορά τον θηλασμό πιστεύω ότι δεν επηρεάζει το χρωμα μιας και ο γιος μου γεννήθηκε εξ αρχής με δύο εκφραστικότατα καστανόμαυρα μάτια , τα οποία και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού εν αντιθέσει με την κορούλα μου, η οποία γεννήθηκε όπως προανέφερα με γκρι . .......Σε ευχαριστώ Ζιώγα για την πληροφορία, είχα βρει κι εγώ κάτι αντίστοιχο σχετικά με τα στατιστικά ποσοστά...

DALIA
05-12-08, 14:11
Λοιπόν και εγώ και ο συζηγος καστανα και ο γιος 3 ετων ( ε δεν νομιζω πλεον ν'αλλαξει ) γαλαζοπρασινα εντονα

citron
06-12-08, 00:59
Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!

Οι γονεις μου και οι παππουδες μου ειχαν ολοι καστανα ματια. Ειμαστε 2 αδελφια και οι δυο βγηκαμε με πρασινα ματια...αρα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα για ανοιχτα ματια ακομα και εκει που το αποκλειει καποιος.

Ο μικρος μου εχει τωρα πρασινο-γκρι ματια αλλα ο καιρος θα δειξει με τι θα μεινει τελικα. Ολοι θελουν να εχει τα δικα μου ματια, αλλα εγω τον βρησκω τελειο οτι και να εχει.

eleftheriak
06-12-08, 12:38
ΕΜΑΣ Η ΝΙΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΓΚΡΙ ΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΕΓΕΙΝΑΝ ΓΚΡΙ-ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙ-ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΕΛΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΟΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΟ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΕ ΓΑΛΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΛΑΔΙ ΜΑΤΙΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ!!

Skybeam
06-12-08, 12:45
Eμένα τα μάτια μου ήταν μπλε από τη στιγμή που γεννήθηκα ώς και 2 χρονών. Στα δύο μου χρόνια άλλαξαν και η μαμά μου έπαθε σοκ!

mama tou kostantinoulh
06-12-08, 14:17
Eμένα τα μάτια μου ήταν μπλε από τη στιγμή που γεννήθηκα ώς και 2 χρονών. Στα δύο μου χρόνια άλλαξαν και η μαμά μου έπαθε σοκ!

Εδω που τα λέμε και γω θα πάθαινα!! Εκεί που το χε σιγουρέψει η γυναικα...

http://ticker.7910.org/as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif (http://ticker.7910.org/eng)

http://ticker.7910.org/an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif (http://ticker.7910.org/eng)

mamakoula
06-12-08, 14:37
Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!

Οι γονεις μου και οι παππουδες μου ειχαν ολοι καστανα ματια. Ειμαστε 2 αδελφια και οι δυο βγηκαμε με πρασινα ματια...αρα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα για ανοιχτα ματια ακομα και εκει που το αποκλειει καποιος.

Ο μικρος μου εχει τωρα πρασινο-γκρι ματια αλλα ο καιρος θα δειξει με τι θα μεινει τελικα. Ολοι θελουν να εχει τα δικα μου ματια, αλλα εγω τον βρησκω τελειο οτι και να εχει.

ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΤΙ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ!!ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΧΩ ΓΑΛΑΖΟΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΓΑΛΑΝΑ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ, ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.ΟΛΟΙ ΚΑΣΤΑΝΟΙ!!!

allure
07-12-08, 22:55
απ ό,τι μου είπανε, αν έχει "θολά μάτια" όταν γεννηθεί, τότε θα γίνουν καστανά.

evangelia
08-12-08, 00:29
ο άντρας μου έχει καστανά και οι παππούδες του πράσσινα.εγώ μελιά και ο μπαμπάς μου μπλε!!!πίστευα σε κάτι ανοιχτό!!!!
επίσεις ήξερα ότι τα ματάκια στα νεογέννητα είναι ανοιχτόχρωμα.
αμ δε!!!δεν θα ξεχάσω ποτέ τα μαύρα ματάκια της,όταν με πρωτοκοίταξαν :lol: :lol:

Maggie
08-12-08, 09:16

Ισχύει το εξής παράδοξο: τα πράσινα μάτια, και συγκεκριμένα η απόχρωση που πλησιάζει το λαδί, όχι δηλαδή τα γαλαζοπράσινα, προκύπτουν από συνδυασμό των καστανών ματιών. Άρα γονείς με καστανά μάτια μπορούν να κάνουν παιδια με (λαδο)πράσινα μάτια!

frinda
12-12-08, 16:16
Του δικου μου του μπεμπουλη τα ματακια του οταν γεννηθηκε ηταν μαυρα.
Γυρω στις σαραντα μερες ομως αρχισν να γινονται γκρι μπλε με το μπλε να υπερισχυει. Τωρα που κοντευει να κλεισει τους εξι ειναι ακομη γκρι μπλε και ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν θα αλλαξουν επειδη δεν θηλαζω.
Αληθεια παιζει ρολο ο θηλασμος στο παιχνιδι της ιριδας;
Εγω εχω καστανα ματια και ο μπαμπας γαλαζοπρασινα.

korinaki
30-12-08, 16:58
Kοριτσια εμας ο μικρος μας(1 1/2 μηνος) εχει γαλανα ματακια και για την ωρα δεν εχει αλλαξει το χρωμα.Ο αντρας μου εχει πρασινα κι εγω καστανοπρασινα.Οσοι εχουν δει τον μικρο μας λενε οτι σιγουρα θα εχει ανοιχτοχρωμα ματια.Λετε να παραμεινουν ετσι?Η αληθεια ειναι οτι τ αδερφια μου και ο μπαμπας μου εχουν καταγαλανα ματια με ξανθα μαλλια,οπως επισης κι ο μικρος εχει ανοιχτο χρωμα στα μαλακια του(αυτα τα λιγα που εχει :lol: )ενω ο μπαμπας του κι εγω εχουμε καστανα..

fasolaki
30-12-08, 20:13
και μεις περιμεναμε η μαλλον ελπιζαμε να παρει απο τους παππουδες που ολοι εχουν ανοιχτα ματια ενω εμεις και οι 2 καστανα.
τελικα η μπεμπα γεννηθηκε με καταμαυρα ματια και τωρα λιιγο ανοιγουν προς το καστανο σκουρο..

korinaki
31-12-08, 21:08
Κοριτσια πως κταλαβαινοι οι παιδιατροι οτι θ αλλαξει το χρωμα των ματιων η θα παραμεινει το ιδιο?

maryth
31-12-08, 21:35
Εμένα συγκεκριμένα μου είχαν πει ακόμα από το μαιευτήριο ότι το μωρό μου θα κρατήσει τα μπλε γκρι ματάκια του! Αυτές έχουν μεγαλύτερη εμπειρία και από τον παιδίατρο ακόμη και τελικά αποδείχτηκαν σωστές! Τα μωράκια που τελικά το χρώμα ματιών τους θα γίνει καστανό είναι ''θολό'' το αρχικό μπλε που έχουν...
Πάνω από όλα η υγεία όμως βρε κορίτσια και όλα τα άλλα είναι μικρολεπτομέρειες....! :wink:

Εύη
10-02-09, 17:32
Συνήθως λέγεται ότι το βασικό χρώμα φαίνεται στους 6-9 μήνες.

korinaki
15-02-09, 12:53
Τι γινεται αν τα ματια του μωρου αντι να σκουραινουν,ανοιγουν περισσοτερο?Γιατι εμεις απο οταν σταματησαμε να θηλαζουμε τα ματακια μας ανοιξαν κι αλλο..Οπως και τα μαλλακια μας..Τι γινεται βρε κοριτσια? :o

antigonii
15-02-09, 13:28
εμενα η μπουμπουκα μου γεννηθηκε με μαυρα ματακια και καταξανθα μαλλια παροτι και εγω και ο πατερας της ειμαστε καστανοι τωρα τα ματακια της ειναι σκουρο καστανο και παραμενει ξανθια..

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
15-02-09, 15:18

Aλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που το χρωμα αλλαζει ακομα και στα 4 χρονια 8)
Ξερω ενα κοριτσακι που τα ματακια της ειναι καστανοπρασινα προς καστανο ...καποια μερα ειδα στο σπιτι τους μια φωτο απο ενα πιτσιρικι 3,5 χρ που ειχε καταγαλανα ματια σαν τ ουρανου...και οταν ρωτησα την μαμα της ποιο ειναι αυτο το κοριτσακι...και μου ειπε η κορη της :shock: επαθα πλακα (σημειωση οτι η μαμα εχει καταγαλανα ματια..αρα ειχε αρκετες πιθανοτητες η μικρη ...)
Η μικρη απο καταγαλανα που ειχε μεχρι 4 χρ περιπου..εγιναν στην συνεχεια...καστανοπρασινα...δεν το πιστευα

Επισης η μικρη μου μεχρι πριν 1 χρονο ειχε καταπρασινα ανοιχτα ματια χωρις πιτσιλες η κατι αλλο...τωρα ειναι ναι μεν πρασινα...αλλα οχι καθαρα...εχει δλδ και σε καποια σημεια λιγο καστανο :?

Και σε μια αλλη μου φιλη επισης ο γιος τησ μεχρι 18 μηνων ειχε γαλανα..και μεσα σε δυο μηνες εγιναν καστανοπρασινα :wink:

Οποτε ειναι πολυ νωρις να λετε στο χρονο τι ματακια θα εχει οταν μεγαλωσει..και σαφως ουτε οι γιατροι ξερουν τι χρωμα θα κανουν τελικα τα παιδια μας..στην ηλικια των 5-10 μηνων 8)

korinaki
15-02-09, 15:47

Ξερω ενα κοριτσακι που τα ματακια της ειναι καστανοπρασινα προς καστανο ...καποια μερα ειδα στο σπιτι τους μια φωτο απο ενα πιτσιρικι 3,5 χρ που ειχε καταγαλανα ματια σαν τ ουρανου...και οταν ρωτησα την μαμα της ποιο ειναι αυτο το κοριτσακι...και μου ειπε η κορη της :shock: επαθα πλακα (σημειωση οτι η μαμα εχει καταγαλανα ματια..αρα ειχε αρκετες πιθανοτητες η μικρη ...)
Η μικρη απο καταγαλανα που ειχε μεχρι 4 χρ περιπου..εγιναν στην συνεχεια...καστανοπρασινα...δεν το πιστευα

Επισης η μικρη μου μεχρι πριν 1 χρονο ειχε καταπρασινα ανοιχτα ματια χωρις πιτσιλες η κατι αλλο...τωρα ειναι ναι μεν πρασινα...αλλα οχι καθαρα...εχει δλδ και σε καποια σημεια λιγο καστανο :?

Και σε μια αλλη μου φιλη επισης ο γιος τησ μεχρι 18 μηνων ειχε γαλανα..και μεσα σε δυο μηνες εγιναν καστανοπρασινα :wink:

Οποτε ειναι πολυ νωρις να λετε στο χρονο τι ματακια θα εχει οταν μεγαλωσει..και σαφως ουτε οι γιατροι ξερουν τι χρωμα θα κανουν τελικα τα παιδια μας..στην ηλικια των 5-10 μηνων 8)
Οντως μπορει να υπαρχουν κι αυτες οι περιπτωσεις αλλα νομιζω πως ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας.Τι να πουμε κι εμεις που αντι να σκουραινουμε,"ανοιγουμε"...?Αλλο κουφο κι αυτο.. :o

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
15-02-09, 16:04

Οντως μπορει να υπαρχουν κι αυτες οι περιπτωσεις αλλα νομιζω πως ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας.Τι να πουμε κι εμεις που αντι να σκουραινουμε,"ανοιγουμε"...?Αλλο κουφο κι αυτο.. :o

Δεν εχει σημασια αν ειναι οι εξαιρεσεις...αλλα οτι μπορει να συμβει οποτε δεν ειμαστε σιγουροι
Oτι ειναι κι αυτο μες στην ζωη ...αλλα κι οτι ειναι πολυ μικρουλα ακομα...για να ξερεις..επισης...ο αντρας μου γεννηθηκε ξανθος ..γερμανο τον λεγαν...και οτι μεχρι τα 6 του τα μαλλακια του ηταν κιτρινα..τωρα πιο μαυρα δεν γινονται :lol: :lol: ..βεβαια στο δερμα ειναι κανονικος..δλδ ουτε σκουρος αλλα ουτε και γαλακτερος :P

Εύη
16-02-09, 01:29
Σίγουρα αυτές οι περιπτώσεις είναι εξαιρέσεις γιατί αν ήταν έτσι τα περισσότερα βρέφη θα έπρεπε να ήταν γαλανομάτικα κάτι που σίγουρα δεν ισχύει στην Ελλάδα. Τα περισσότερα μωρά ακόμη κι αν γεννηθούν με μπλε μάτια, ήδη από 3 μηνών φαίνονται ότι θα έχουν καστανά μάτια. Όσο για το χρώμα των μαλλιών αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Ειδικά τα αγόρια μπορεί να είναι ξανθά μέχρι την εφηβεία και με την έκρηξη των ορμονών να γίνουν καστανά.

nikol28
16-02-09, 10:44
εμένα η μπέμπα μου γεννήθηκε με μαύρα μαλλιά και γκρί μπλέ μάτια
τώρα πια τα ματάκια της είναι γαλανά και τα νέα μαλλάκια που βγαίνουν είναι ξανθά :shock: :wink: ο παιδίατρος μας είπε οτι τα ματάκια θα κρατήσουν αυτό το χρώμα...

εγώ πάντως καστανή με μελιά μάτια και ο μπαμπάς μας καστανόξανθος και καστανοπράσινα μάτια, η γιαγιά μου όμως και ο παππούς του σζγ γαλανά μάτια :wink:

sardelaki
21-02-09, 22:04
Ο Αστέρης μου πότε έχει γαλανά ματάκια και πότε πράσινα...αναλόγως τί του φοράω :lol: :lol:

Οταν γεννήθηκε ήταν καστανά θα έλεγα και σκούρα...και με τον καιρό άνοιξαν...τι θα γίνει στο μέλλον θα δείξει, δεν ξέρω.

sylvienn78
21-02-09, 23:14
Η μπεμπα μου απο την αρχη τα ματακια της εχουν ενα περιεργο γριζοπρασινο προς το σκουρο χρωμα. Στον ηλιο φαινονται πρασινα αλλα εγω και ο αντρας μου εχουμε καστανα.
Η μητερα μου εχει πολυ φωτεινα πρασινα ματια, ο πατερας μου πρασινα και ο αδελφος μου γαλαζοπρασινα αλλα εγω η καημενη βγηκα με καστανα και μαυρα μαλλια.
Ο αδελφος μου που εχει 4 παιδακια εχουν ολα γαλαζια ματια και ανοιχτα μαλλια, ειδικα ο ανηψιος μου καταξανθα μαλλια και πιο ανοιχτα γαλαζια απο τις αδελφες του. Βεβαια η νυφη μου εχει κι αυτη γαλαζοπρασινα ματια οποτε λογικο το βρισκω :D
Απο το σοι και των δυο γονιων μου εχουμε πολλους με ανοιχτοχρωμα ματια και μαλλια αλλα απο το σοι του αντρα μου λιγους.

Εγω πριν γεννησω ελεγα οτι θα μου αρεσε η μπεμπα να εχει καταμαυρα μαλλια και γαλανα ματια, κατι σαν την τραγουσιστρια των Evanescence :lol:

Τελικα ουτε τα μαλλακια της βγηκαν ουτε τα ματακια της, τα μαλλια της ειναι καστανα.
Αλλα ολοι μου λενε οτι εχει πολυ εκφραστικα ματακια και ειναι τοσο γλυκουλα που μου ερχεται να την φαω! :D

Αυτο που εχει σημασια βεβαια ειναι να ειναι καλα τα μωρακια μας και εξ'αλλου τα χρωματα δεν εχουν σημασια ολα ομορφα ειναι :wink:

pasxalitsa v
24-02-09, 16:10
sylvienn να σας ζήσει!!!
κι εμενα μ αρεσουν πολυ τα μαυρα μαλλια με γαλαζια ματια... :wink:

kmatina
04-03-09, 21:52
Εμένα ο μπέμπης μου όταν γεννήθηκε τα ματάκια του ήταν καστανά σαν του μπαμπά του τώρα όμως σιγά-σιγά αρχίζουν και αλλάζουν και γίνονται γκρίζο-πράσινα σαν τα δικά μου .έχει Ματαρες ο κούκλος μου!!!!

mpempoula
05-03-09, 16:00
Τα δικά μας ματάκια εξακολουθούν να είναι γκρι....και δεν έχουν αλλάξει καθόλου, αλλά τη θηλάζω ακόμη...Για να δούμε θα τα διατηρήσουμε?
Αλλά όπως βλέπω από τα μηνύματα σας είναι πολύ νωρίς ακόμη...(4 μήνες και 1/2)

andonia
03-04-09, 03:03
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΜΕ ΜΑΥΡΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙ ΜΑΤΙΑ!!!ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΝΑΝ ΞΑΝΘΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΦΟΡΑΩ!!!(ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΣΤΑΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΥΡΑ ΜΑΛΛΙΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΡΦΕΣ ΜΟΥ!!!!!ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΓΩ? ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ!!!ΟΙ 7 ΓΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΤΕ!!!!)Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣ ΚΑΣΤΑΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΓΚΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΝΑΝ ΛΑΔΙ!!! Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΛΑΧΡΙΝΟΣ!!!!ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΕ!!!!!ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΡΙΟ!!!!

elenik
22-05-09, 16:40
:shock::shock::shock:
Εγω καστανα και όλη η οικογενεια πισω μου.
Ο συζυγος καστανα, η γονεις και τα αδερφια του καστανα.
Οι μονοι γαλανοματες ειναι ο παππους του συζυγου, ο αδερφος της μαμας του και ο γιος του συγκεκριμενου θειου.
Ειναι δυνατον?
Παιδια δεν εχω κατι ειλικρινα :D:D:lol:
Με εχουν πεθανει στο δουλεμα.
Ο παιδιατρος μας διαβεβαιωσε οτι θα ειναι μπλε :shock:
Ο συζυγος με δουλευει οτι θα κανει τεστ dna, οι υπολοιποι με δουλευουν λεγοντας του να το ψαξει.
Πως γινεται αυτο? Πειτε καμια επιστημονικη εξηγηση γιατι ενταξει δουλεμα - δουλεμα ... βαρεθηκα

jesgk
22-05-09, 16:53
Αχ κι εγώ αυτή την απορία έχω.. όλοι λένε ότι της κόρης θα της μείνουν τα μπλε μάτια, στην οικογένεια έχει μόνο ο παππούς μου το ίδιο χρώμα και κανείς άλλος... θέλω τόσο πολύ να της μείνουν... λύστε μας κοπελιές αυτές τις απορίες σε δύο μανάδες...

akamatra
22-05-09, 16:59
Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω. Πόσο χρονών είναι τα παιδιά;
Η μαμά και η γιαγιά μου έχουν γαλανά μάτια. ο γιος μου μέχρι1,5 ετών είχε γαλανά. Τώρα 10+ έχει γαλαζοπράσινα όχι γαλανά. Τώρα η μπέμπα έχει γαλανά. όλοι λένε ότι θα μείνουν αλλά δεν το πιστεύω

elenik
22-05-09, 17:07
Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω. Πόσο χρονών είναι τα παιδιά;

Τι να μας στεναχωρησεις καλε . Εγω θελω να γινουν καστανα.
Οταν κυκλοφορουμε μπαμπας + μαμα + παιδια ολοι θα ρωτησουν (καλα τα ματια απο που?)
Εμας μας διαβεβαιωσε ο doctor οτι θα μεινουν γαλανα γι αυτο φρικαρα.
Ρε σεις λετε να μου δωσαν λαθος παιδι στο μαιευτηριο :lol: (αν δεν το θυμομουνα στην γεννα θα απορουσα ακομα και για μενα).
Εχω κουραστει μ αυτο το θεμα. Θελω επιστημονικη απαντηση.

akamatra
22-05-09, 17:11
Χτες το απόγευμα πήγα βόλτα με τα παιδιά. Μια κυρία αφού μας κοίταξε όλους καλά με ρωτάει "Καλά ποιον μοιάζουν τα παιιά σου και έχουν τέτοια μάτια";:p:p:p:p:p
Σημ:Εγώ καστανοπράσινα και ο σύζυγος καστανα.

Πάντως εγώ θυμάμαι μόλις έβγαλε ο γιατρό το μωρό και μου το έδειξε ότι είχε ορθάνοιχτα υα γαλάζια μάτια του και κοιταζε γύρω-γύρω

elenik
23-05-09, 02:11
Πάντως εγώ θυμάμαι μόλις έβγαλε ο γιατρό το μωρό και μου το έδειξε ότι είχε ορθάνοιχτα υα γαλάζια μάτια του και κοιταζε γύρω-γύρω
Και ο Βασιλης ειχε οταν γεννηθηκε αλλα δεν του εμειναν.
Μεχρι που ειδα ενα νεογεννητο στο Παιδων με καστανα νομιζα οτι ολα εχουν :lol::lol::oops:

culte
23-05-09, 08:52
έχουμε και οι δυο γονείς καστανά μάτια και της Ζωίτσας είναι σκούρα γαλάζια..παίζει ρόλο που την θηλάζω ακόμη? κοντεύουμε να μπούμε στον ένατο σε λίγες μέρες...

Ninaki...
23-05-09, 12:29
Εγώ έχω μπλέ και ο σζγ μου έχει πράσινο ανοικτό, παρόλο που οι γονείς του έχουν κατάμαυρα μάτια, εκείνος προφανός πήρε από την γιαγιά του που είχε μπλέ!

Όλοι όσοι μας κοιτάζουν αμέσως λένε..."Αχ, τι όμορφα ματάκια που θα έχει το παιδί σας..." πλάκα θα έχει όταν γεννηθεί με το καλό ο μπεμπάκος μας να έχει κατάμαυρα!!!

pontikaki
23-05-09, 12:42
εγω εχω καστανα ανοιχτα,ο αντρας μου μελι χρωμα ματιων και ο μπεμπης μας απο τη μερα που γεννηθηκε εχει γκριζογαλανα και παρακαλαω να μεινουν ετσι!!!!!!!!!!ο μπαμπας μου και ο αδερφος μου εχουνε γαλανα του ουρανου,η μαμα μου καστανα,οπως και η πεθερα μου και ο πεθερος μου ενα απροσδιοριστο μελι-πρασινο κατι τετοιο.μακαρι να μην αλλαξουν τα ματακια του γιατι εκτος των αλλων του παει απιστευτα αυτο το χρωμα στα ματακια του!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: ο μπεμπουλης μας ειναι 4 μηνων και 7 ημερων

annina
24-05-09, 11:52
Eγώ έχω καστανά μάτια και ο άντρας μου το ίδιο. Ο πατερας μου έχει ένα υπέροχο πρασινο μελί και η πεθερά μου πράσινα. Ο γιοκας μου ακόμα δεν μας έχει ξεκαθαρίσει τη χρώμα ματάκια θα έχει, παρόλο που δεν τον θηλάζω, τα ματάκια του το πρωί έχουν ένα γκρίζο χρώμα και μετά όσο περνάει η μέρα γίνονται μελιά ανοιχτά. Ομως ότι χρωμα και να παραμείνουν θα είναι υπέροχος γιατί εχει δυο πονηρά ματάκια που σε κοίτάζουν και λιώνεις στη στιγμή.:razz::razz::razz::razz::razz:

pontikaki τα παιδιά μας έχουν 3 ημέρες διαφορά. Να τα χαιρόμαστε τα αγοράκια μας

eleni1
24-05-09, 20:24
Και εγώ και ο μπαμπάς καστανά,το παιδί γαλάζια....πήρε του ΠΡΟπάππου(ο μπαμπάς της μαμάς μου τα είχε).

elenik
25-05-09, 01:28
Και εγώ και ο μπαμπάς καστανά,το παιδί γαλάζια....πήρε του ΠΡΟπάππου(ο μπαμπάς της μαμάς μου τα είχε).
:D:D δεν ειμαστε οι μονοι που πηραμε απο προπαππου δλδ :D:D

G.STONE
25-05-09, 10:03
Eγώ έχω καστανά μάτια και ο άντρας μου το ίδιο. Ο πατερας μου έχει ένα υπέροχο πρασινο μελί και η πεθερά μου πράσινα. Ο γιοκας μου ακόμα δεν μας έχει ξεκαθαρίσει τη χρώμα ματάκια θα έχει, παρόλο που δεν τον θηλάζω, τα ματάκια του το πρωί έχουν ένα γκρίζο χρώμα και μετά όσο περνάει η μέρα γίνονται μελιά ανοιχτά. Ομως ότι χρωμα και να παραμείνουν θα είναι υπέροχος γιατί εχει δυο πονηρά ματάκια που σε κοίτάζουν και λιώνεις στη στιγμή.:razz::razz::razz::razz::razz:

pontikaki τα παιδιά μας έχουν 3 ημέρες διαφορά. Να τα χαιρόμαστε τα αγοράκια μας
8-)8):twisted: Μετά τον χρόνο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο. Εμένα ο δικός μου γεννήθηκε με μπλε βαθύ έντονο. Στην πορεία έγιναν γκριζομπλέ και τώρα που είναι 14,5 μηνών έχει γκριζοπράσινα πιο σκούρα όμως από ότι τους πρώτους μήνες.

Εγώ έχω καστανοπράσινα και ο άντρας μου ανοιχτό μελί. Μάλλον συνδυασμό πήρε το καστοράκι μου.

Περίμενε και θα δείς !!!

Kiki
25-05-09, 16:21
Εγώ ο πατέρας μου και αδερφος μου έχουμε πράσινα μάτια και η μητέρα μου και η αδερφή μου έχουν γαλάζια. Όλοι από την οικογένεια του άντρα μου έχουν καστανά μάτια. Ο Παναγιωτάκης μου είχε πράσινα μάτια από την ώρα που γεννήθηκε και έτσι ακριβώς μείνανε. Η μπέμπα γεννήθηκε με γκρί μπλέ όπως τα περισσότερα μωρά. Τώρα πως θα εξελιχθούν δεν ξέρω. Από όλα αυτά που διάβασα παραπάνω μέλλον για καστανά πάνε.

arta
16-11-09, 22:09
Ξέρει κανείς αν ισχύει ότι όσο θηλαζεις το χρώμα των ματιών δεν αλλάζει?
Μέχρι ποιο μήνα μπορέι να αλλάξει?

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
16-11-09, 22:18
Για το θηλασμο σε σχεση με το χρωμα ματιων δεν ξερω...αλλα για το μεχρι ποτε μπορει ν αλλαξει το χρωμα ματιων ενος παιδιου ειναι ακομα και μετα τα 3 ΧΡΟΝΙΑ.(ξερω 2 περιπτωσεις η μια απο μπλε ωραιο εγιναν καστανα και η αλλη απο πρασινο καθαρο εγιναν πρασινο-μελι περιπου στα 4-5.)

Nefelirene
16-11-09, 22:40
Εγώ απο ότι θυμάμαι στο εξάμηνο μας είχε πεί ο γιατρός και τώρα που έχουν περάσει σχεδόν 2χρόνια ακριβώς τα ίδια έχει γκριζομπλέ.:lol:

Dimitra83
16-11-09, 23:56
ο γιος μου μεχρι 9 μηνων ειχε καταπρασινα κ εγιναν καστανα.επισης να πω οτι δε θηλαζε...αλλα τα παιδακια μας να ειναι καλα κ το χρωμα των ματιων δε μας νοιαζει!:D

MarcoPolo
17-11-09, 00:31
Ο μπαμπας εχει πρασινα, εγω εχω μαυρα, και ο μπεμπης μπλε ασχετο δηλαδη. Μου λεγανε οτι θα αλλαξουν αλλα ειναι σταθερα μπλε μεχρι τωρα που ειναι 7 μηνων. Οταν γεννηθηκε τον πρωτο μηνα ηταν καστανα. Εμεις δεν θηλαζουμε.

alan
17-11-09, 02:21
βρε παιδιά τι κολλημα είναι αυτό με τα ανοιχτά μάτια???
εγω εχω γαλαζοπρασινα, η αδελφη μου πρασινα φωτεινα, ο μπαμπας μου το ίδιο, η μαμα μου είναι σαν αλφική τοσο ανοιχτο γαλάζιο, πεθερος μου γαλανος, ο κουνιάδος μου το ίδιο και μονο η πεθερα μου ο συζυγος και η κόρη μου εχουν καστανα.
Ολοι μα ολοι μου την λένε (δεν μου μοιαζει γενικά η κόρη μου μα ΚΑΘΟΛΟΥ) αλλα νιώθω πολύ άσχημα λες και το παιδί μου είναι άσχημο αφου δεν εγινε ανοιχτομάτα! Αλήθεια σας λέω!
Μα εγω τον άντρα μου τον ερωτευτηκα με καστανες ματαρες! Τι στο καλό! Η ευτυχία και το αν είαι όμορος ή ασχημος κάποιος εξαρτάται απο το χρώμα ματιών? Αϊ στο καλό θυμήθηκα τις κακεντρεχεις μπηχτές και εκνευρήστικα!!! :mad:

apricot
17-11-09, 07:53
εγω εχω πρασινα ανοιχτα ματια και ο αντρας μου εχει σκουρα καστανα.η κορη μου μεχρι 9 μηνων ειχε πρασινα σκουρα ματια και πλεον εχει σκουρα καστανα. ο γιος μου ειχε μαυρα ματια και πλεον εχει καστανα σκουρα και αυτος, θηλασαν και τα δυο και δεν νομιζω οτι εχει σχεση με τα ματια. εγω παντως χαρηκα που τα παιδια δεν πηραν τα ματια μου γιατι ειχα στραβισμο και υπερμετρωπια αρα καλυτερα του μπαμπα και ασε τα εγγονια να κανουν πρασινο ματι....χα!χα!

roulaki71
17-11-09, 07:58
Και μενα εχει γαλαζια ματια ο μπεμπης προς το παρον οπως κι η πεθερα μου και ο αδερφος μου. Εγω εχω σκατουλι και ο ανδρας μου πρασινοσκατουλι. Η παιδιατρος μου ειπε οτι αν τα κρατησει ως τον 8ο μηνα θα μεινουν γαλαζια.

ΝΤΟΛΗ
17-11-09, 09:56
Να ξέρετε ότι το επικρατέστερο χρώμα είναι το καστανό. Εμένα ο γιος μου γεννήθηκε με γκριζογάλανα μάτια (ο άντρας μου έχει πράσινα και εγώ καστανά). Στην πορεία έγιναν πράσινα με λίγο μελί στο κέντρο και μετά τα δύο χρόνια το μελί έγινε περισσότερο και το πράσινο λιγότερο,παρόλο που η παιδίατρος μου έλεγε ότι το χρώμα οριστικοποιείται γύρω στους 6 μήνες.

ΝΤΟΛΗ
17-11-09, 09:58
εγω εχω γαλαζοπρασινα, η αδελφη μου πρασινα φωτεινα, ο μπαμπας μου το ίδιο, η μαμα μου είναι σαν αλφική τοσο ανοιχτο γαλάζιο, πεθερος μου γαλανος, ο κουνιάδος μου το ίδιο και μονο η πεθερα μου ο συζυγος και η κόρη μου εχουν καστανα.
Ολοι μα ολοι μου την λένε (δεν μου μοιαζει γενικά η κόρη μου μα ΚΑΘΟΛΟΥ) αλλα νιώθω πολύ άσχημα λες και το παιδί μου είναι άσχημο αφου δεν εγινε ανοιχτομάτα! Αλήθεια σας λέω!
Μα εγω τον άντρα μου τον ερωτευτηκα με καστανες ματαρες! Τι στο καλό! Η ευτυχία και το αν είαι όμορος ή ασχημος κάποιος εξαρτάται απο το χρώμα ματιών? Αϊ στο καλό θυμήθηκα τις κακεντρεχεις μπηχτές και εκνευρήστικα!!! :mad:
Μια χαρά τα είπες...ο κόσμος δεν είναι να κάνει καλό αλλά συνήθως επειδή ζηλεύουν τα λένε αυτά. Πάω στοίχημα ότι η κόρη σου είναι κούκλα

evita79
17-11-09, 13:29
Ο άντρας μου είναι γαλανομάτης και γω έχω καστανά μάτια. Ο γιος μου γεννήθηκε με γαλανά. Είπαμε πήρε τα μάτια του μπαμπά του.Στην βάπτισή του 7,5 μηνών ήταν πράσινα. Τώρα είναι καστανά. Η μπέμπα γεννήθηκε με γαλάζια και 5,5 μηνες μετά παραμένουν έτσι. Αλλά αν δεν γίνει 1 έτους δεν προδικάζω το χρώμα γιατί την έχω ξαναπάθει(κι έχει τοσο ωραία ματάκια ο μπαμπας μας που θέλω έστω αυτή να τα έχει,μα και καστανά να είναι πάλι κουκλα θα ναι!)

mmdad
17-11-09, 13:59
Και εγω γαλανοματι παντρευτικα αλλα τα παιδια βγηκαν με καστανα ματια. Ο μεγαλος σιγουρα (πιο ανοικτα απο τα δικα μου ομως) του μικρου ειναι ακομη γκρι αλλα σκουρα οποτε καστανα τα βλεπω και αυτα..

Sheena
17-11-09, 14:10
Όταν έβγαλα τον Νικόλα από το νοσοκομείο, μια από τις νεογνολόγους έβαζε και στοίχημα ότι τα μάτια του θα έμεναν μπλε. Εν τω μεταξύ είχα βαρεθεί να τους απαντάω στην ερώτηση ποιος έχει μπλε μάτια στην οικογένεια, γιατί απλά δεν είχε κανένας!!!! Στο τέλος τους έλεγα <<ο κουμπάρος>>!!
Ο Νίκος λοιπόν μέχρι 6 μηνών είχε μπλε μάτια ή τουλάχιστον έτσι φαινόντουσαν. Μεγαλώνοντας όμως ευτυχώς άλλαξαν (και λέω ευτυχώς γιατί είχε αρχίσει και ο άντρας μου να απορεί...!!!) και τώρα πια είναι πράσινα σαν του πατέρα μου.

MarcoPolo
17-11-09, 14:43
Δικιο εχεις!!!!!! Και μενα ολοι με ρωτανε απο που πηρε τα ματια ο μπεμπης αφου τα δικα μας δεν ειναι γαλανα και τους απανταω απο τα tzampo μπεμπε και τελειωνει εκει το θεμα.

ραφαελ
17-11-09, 15:20
λοιπον επειδη ρωτησα τον γιατρο μου εδωσε επιστημονικη απάντηση και μονο αυτη κρατάω πια....
ο γιος μου γεννηθηκε με γαλάζια ματια τον μαρτιο.μου ειπε ο γιατρος οτι μεχρι 1 ετους καθοριζετε το χρώμα αλλά εχει σημασια ποσο το βγαζεις στον ήλιο.Το σωμα μας εχει μελανινη κ τα ματια...οπότε οσο περισσοτερο στον ηλιο ειναι το μωρο τοσο περισσότερο σκουραίνουν....
Ο γιος μου ειναι πια 19,5 μηνων κ εχει γαλάζια ματια όπως οταν γεννηθηκε....Δεν τον εβγαζα στον ηλιο καθόλου κ τα ματάκια του παρεμειναν με το αρχικο τους χρώμα.Να σημειωσω εγω κ ο συζηγος εχουμε πράσινα!!!
Βολτιτσες πηγαιναμε καθε μερα απο οταν γεννηθηκε αλλά καπελάκια κ γυαλάκια από οταν ηταν μωρακι...γιατι ειναι κ καταξανθος οπότε ενα περισσότερο!
Επίσης τον ειχα ρωτησει οταν ηταν 6 μηνων απλά μου φαινοταν περιεργο τα ματια του...

Marigoula
17-11-09, 17:16
Ραφαέλ αυτό με τον ήλιο δεν το ήξερα, αν όντως ισχύει ελπίζω να μη σκουρήνουν τα μάτια της μπουμπούς μου που έχουν ωραίο γαλάζιο χρώμα γιατί καπέλο το καλοκαίρι βάζαμε, γυαλιά ηλίου όμως όχι. Παρεπιπτόντως εγώ έχω πράσινα ματια, ο άντρας μου καστανά μελιά και η μικρή γαλάζια. Δεν ξέρω αν είναι συνδυασμός των δικών μας ή αν πήρε από τους προπάππους & προγιαγιάδες της που είχαν όλοι σχεδόν γαλανά.

marandnik
17-11-09, 17:22
λοιπον επειδη ρωτησα τον γιατρο μου εδωσε επιστημονικη απάντηση και μονο αυτη κρατάω πια....
ο γιος μου γεννηθηκε με γαλάζια ματια τον μαρτιο.μου ειπε ο γιατρος οτι μεχρι 1 ετους καθοριζετε το χρώμα αλλά εχει σημασια ποσο το βγαζεις στον ήλιο.Το σωμα μας εχει μελανινη κ τα ματια...οπότε οσο περισσοτερο στον ηλιο ειναι το μωρο τοσο περισσότερο σκουραίνουν....

Συγγνώμη αλλά αυτη η απάντηση μόνο επιστημονική δεν μου φαίνεται. :roll:
Είναι αλήθεια ότι το χρώμα των ματιών μας καθορίζεται από την ποσότητα της μελανίνης στην ίριδα, αλλά αυτό καθορίζεται γενετικά και όχι ανάλογα με την έκθεσή μας στον ήλιο. Με την ίδια λογική οι έγχρωμοι άνθρωποι έχουν περισσότερη μελανίνη στο δέρμα τους. Μήπως αν αφήσω το μωρό μου στον ήλιο, μου γίνει μαυράκι; :lol:

diamantaki
17-11-09, 20:51
Η μπουμπού μου, μέχρι στιγμής (γιατί θηλάζουμε κι ακόμα), έχει πάρει το δικό μου χρώμα και είναι πρασινομάτα. Ο μπαμπάς μας έχει καστανά. Γεννήθηκε με γκριζογάλανα, αλλά τους τελευταίους μήνες έχουν γίνει πράσινα. Δεν με νοιάζει και πολύ βέβαια αν θα μείνουν έτσι, γιατί όπως και να χει είναι μια κούκλα!!!! (χαζομαμά!!)

ραφαελ
17-11-09, 21:10
καθοριζετε γενετικα κ ξερω λιγη βιολογια αλλά οταν το βγαζουμε στον ηλιο οντως σκουραινει...οποια θελει ας ρωτησει κ οφθαλμιατρο...
Κ οσο αναφορα για το αν ειναι επιστημονικη απάντηση ναι ειναι γιατι ο παιδιατρος ειναι επιστημονας και απο τους ψαγμένους.

mmdad
18-11-09, 00:19
Ο γιος μου ειναι πια 19,5 μηνων κ εχει γαλάζια ματια όπως οταν γεννηθηκε....Δεν τον εβγαζα στον ηλιο καθόλου κ τα ματάκια του παρεμειναν με το αρχικο τους χρώμα.Να σημειωσω εγω κ ο συζηγος εχουμε πράσινα!!!
Βολτιτσες πηγαιναμε καθε μερα απο οταν γεννηθηκε αλλά καπελάκια κ γυαλάκια από οταν ηταν μωρακι...γιατι ειναι κ καταξανθος οπότε ενα περισσότερο!
Επίσης τον ειχα ρωτησει οταν ηταν 6 μηνων απλά μου φαινοταν περιεργο τα ματια του...

Εμεις εδω που ζουμε δεν εχει ηλιο αλλα τα ματια του σκουριναν.. Βεβαια την στιγμη που και οι δυο εχετε ανοικτοχρωμα ματια ειναι αναμενομενο να εχει και το παιδι ανοιχτοχρωμα ματια

fistikaki
18-11-09, 00:59

πες τα βρε κοπελια!!!!!:-D

η κορη μου γεννηθηκε με καστανοπρασινα ματια, που τωρα πια ειναι σκετα καστανα, ενα σκουρο μελι χρωμα, και τεραστια!!!!!!!

ασφαλως τα ομορφοτερα ματια του κοσμου, και ειμαι αντικειμενικη σ αυτο!!!:p:p:p:p:p:p:p:p

NIKACAT
06-07-10, 14:46
απορια ο δικοσ μου ειναι 8μηνων αλλα γεννηθηκε 5 εβδομαδεσ νωριτερα δηλαδη τωρα κανονικα θα ηταν 7μηνων. μεχρι ποσο μηνων αλλαζουν το χρωμα των ματιων?

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-07-10, 14:54
νομιζω οτι θα ειχε αλλαξει ηδη το χρωμα των ματιων του.δε νομιζω οτι εχει σχεση το γεγονος οτι γεννηθηκε πιο νωρις.
θα σου πουν τη γνωμη τους και αλλες μανουλες βεβαια.δε ξερω παιζει ρολο ο θηλασμος-εσυ θηλαζεις ;

η φραουλιτσα μου
06-07-10, 15:18
νομιζω οτι θα ειχε αλλαξει ηδη το χρωμα των ματιων του.δε νομιζω οτι εχει σχεση το γεγονος οτι γεννηθηκε πιο νωρις.
θα σου πουν τη γνωμη τους και αλλες μανουλες βεβαια.δε ξερω παιζει ρολο ο θηλασμος-εσυ θηλαζεις ;

παιζει οντως ρολο ο θηλασμος? ισχυει?:confused:

NIKACAT
06-07-10, 15:18
ναι τισ πρωτεσ σαραντα μερεσ.αμα δεν του αλλαξουν το χρωμα των ματιων θα εχει γκρι ματια κανενασ στιν οικογενεια δεν εχει τεταιο χρωτα απο πρασινα βεβαια πολλουσ.η πλακα ειναι οτι εχει κοκκινα μαλλια

η φραουλιτσα μου
06-07-10, 15:22
ναι τισ πρωτεσ σαραντα μερεσ.αμα δεν του αλλαξουν το χρωμα των ματιων θα εχει γκρι ματια κανενασ στιν οικογενεια δεν εχει τεταιο χρωτα απο πρασινα βεβαια πολλουσ.η πλακα ειναι οτι εχει κοκκινα μαλλια

εχω ακουσει οτι το χρωμα ματιων κ δερματος σταθεροποιειται μετα απο 6 μηνες

G.STONE
06-07-10, 15:23
Μετά τον ενάμιση χρόνο μου έλεγε ο γυναικολόγος μου ότι φαίνεται το πραγματικό χρώμα το ματιών και έχει απόλυτο δίκιο. Ο γιός μου μέχρι 1,5 ετών είχε γκριζομπλέ έντονα μάτια αλλά τώρα είναι καστανοπράσινα.

Μάλιστα και η παιδίατρος που τον παρακολουθούσε μου έλεγε όταν ήταν 8 μηνών ότι αφού δεν άλλαξαν χρώμα μέχρι τώρα έτσι θα μείνουν αλλά έπεσε έξω σε αυτο το θέμα.

katerina23
06-07-10, 15:31
και εγω την ιδια απορια εχω!!!
Η δικια μου γεννηθηκε με εντονα μπλε , καποια στιγμη εγιναν γαλαζια και τωρα ειναι γκρι, αν την κοιταξεις στον ηλιο τα ματια της φαινονται γκριζογαλανα αν την κοιταξεις σε σκοτεινα γκριζοπρασινα κοντευει 6 μηνων και η παιδιατρος μου ειχε πει οτι γυρω στους 6 μηνες καθοριζεται το χρωμα και εγω απορω υπαρχουν γκρι ματια ??? γιατι της δικιας μου ειναι γκρι κυριως , ο γιος μου που εχει καστανα απο την αρχη φαινοταν οτι θα εχει σκουρα ματια εγω εχω καστανοπρασινα και ο αντρας μου γαλαζια

Nefelirene
06-07-10, 15:37
Μετά τον ενάμιση χρόνο μου έλεγε ο γυναικολόγος μου ότι φαίνεται το πραγματικό χρώμα το ματιών και έχει απόλυτο δίκιο. Ο γιός μου μέχρι 1,5 ετών είχε γκριζομπλέ έντονα μάτια αλλά τώρα είναι καστανοπράσινα.

Μάλιστα και η παιδίατρος που τον παρακολουθούσε μου έλεγε όταν ήταν 8 μηνών ότι αφού δεν άλλαξαν χρώμα μέχρι τώρα έτσι θα μείνουν αλλά έπεσε έξω σε αυτο το θέμα.

Ακριβώς το ίδιο έχω να πώ απλά έγιναν πράσινα ακριβώς σαν τα δικά μου.

prune
06-07-10, 18:04
Nefelirene πριν γινουν πρασινα τι χρωμα ηταν;

elena 79
06-07-10, 18:09
Από φίλες μου που ξέρω τα παιδάκια τους γεννήθηκαν στην αρχή με ανοιχτόχρωμα μάτια, γκρί ή μπλέ και παρέμειναν έτσι για πάνω από χρόνο. Μετά όμως έγιναν καστανά. Αλλάζει το χρώμα των ματιών στα περισσότερα παιδάκια μετά το πρώτο έτος....

MarcoPolo
06-07-10, 18:13
Εμενα ο γιος μου γεννηθηκε με μπλε γκρι και πιστευα οτι θα αλλαξουν αλλα μεχρι τωρα που ειναι 15 μηνων ειναι ακριβως ιδια οπως τοτε που γεννηθηκε.

v & a
06-07-10, 18:21
κι εμενα η μεγαλη ειχε μεχρι περιπου 1μσι ετους μπλε σαν εμενα/ τωρα εχει πρασινα περιπου σα του αντρα μου. το ιδιο προβλεπω κ για τη μικρη!

poukis
06-07-10, 20:39
Εμενα ο Μαριος μου γεννηθηκε με βαθυ μπλε χρωμα κ εγιναν εντονα μπλε ματια,ειναι 2,5 χρονων.Η μικρη μου γεννηθηκε επισης με βαθυ μπλε κ τωρα εχει εντονα γκρι ματια,ειναι 7 μηνων κ ελπιζω να μεινουν(θηλαζει ακομη).Ο αντρας μου εχει γαλανα ματια κ γω μελι.

stin@
08-12-10, 22:36
Καλησπέρα κοπέλες μου,
δεν ξέρω αν εδώ έπρεπε να ανοίξω αυτό το θέμα αλλά έχω απορία... σε ποια ηλικία αλλάζει το χρώμα ματιών??? Θέλω να πω ο γιος μου είναι 4 μηνών και έχει ωραία γαλανά ματάκια, θα μείνουν όμως?? από ποια ηλικία και μετά είναι σίγουρο ότι θα διατηρήσουν το χρώμα των ματιών τους?

Active Member
08-12-10, 22:38
απο 6 μηνων θα ρχιζουν να ξεκαθαριζουν και 18 μηνων θα ειναι το τελικο-τελικο χρωμα! παντως αν 6 μηνων το λες καστανο, μη περιμενεις να γινουν πρασινα....απλα θα "καθαρισει" το χρωμα.

Το γαλαζιο που εχει τωρα ειναι του νεογεννητου....ακομα και γαλαζια ματια να εχει μετα, δεν θα ειναι η αποχρωση που βλεπεις τωρα....

Dimitra-
08-12-10, 22:43
ο γιος μου μεχρι 6 μηνων και κατι ειχε πρασινα και ελεγα οτι τα κληρονομισε γιατι η μανα μου και οι 2 μου γιαγιαδες εχουν πρασινα ματια(εγω κ ο αντρας μου εχουμε καστανα) αλλα τελικα αλλαξαν κ εγιναν καστανα.νομιζω μεχρι 6-7 μηνων δεν εχουν το στανταρ χρωμα.αλλα αν ειναι τωρα το γαλαζιο του ουρανου που λεμε δε πιστευω οτι θα γινουν καστανα...ξερω γω?

Active Member
08-12-10, 23:18
πιο πανω διαβασα οτι αν θηλαζεις το χρωμα αργει να ξεκαθαρισει ακομα πιο πολυ? ισχυει ?

Thaumataki
08-12-10, 23:25
Ο παιδίατρος μού είπε με το που θα ξεκινήσουν οι στερεές, θα καθοριστεί και το χρώμα.
Εμείς έχουμε γαλανά ματάκια, όταν γεννήθηκε είχε γκρι. Προφανώς θα μείνουν έτσι, γιατί κι εγώ είμαι γαλανομάτα, αλλά κι από το σόι του άντρα μου (με εξαίρεση εκείνον και τον πεθερό μου, που έχουν καστανά), οι υπόλοιποι είναι πρασινομάτηδες και γαλανομάτηδες!!!

Active Member
08-12-10, 23:30
πρωτη φορα το ακουω αυτο....παιζει ρολο το αν θηλαζεις? δλδ αν επινε σκονη?

εχετε βρει κανενα αρθρο που γραφει κατι σχετικο να ξεστραβωθω λιγακι ?

Thaumataki
08-12-10, 23:32
πρωτη φορα το ακουω αυτο....παιζει ρολο το αν θηλαζεις? δλδ αν επινε σκονη?

εχετε βρει κανενα αρθρο που γραφει κατι σχετικο να ξεστραβωθω λιγακι ?
Δε το ρώτησα αποκλειστικά για θηλασμό ή για σκόνη. Απλά μού πε, μόλις μπει στις στερεές....

Active Member
08-12-10, 23:36
λοιπον...κοιταξτε τι βρηκα.....

"Σύμφωνα με την παράδοση, το χρώμα των ματιών του μωρού αλλάζει, όταν σταματά να θηλάζει. Αυτή η λαϊκή αντίληψη ανταποκρίνεται -κατά κάποιον τρόπο- στην αλήθεια, αλλά το γάλα της μαμάς δεν έχει την παραμικρή σχέση με την αλλαγή. Απλώς, το πραγματικό χρώμα που θα έχουν τελικά τα μάτια του μωρού εμφανίζεται αφού το μωρό συμπληρώσει τον 6ο μήνα. Η αλλαγή του χρώματος συνδέθηκε με την αλλαγή της διατροφής γιατί, όπως διαπιστώθηκε αργότερα, η χρωστική ουσία χρειάζεται μερικούς μήνες για να κατανεμηθεί ομοιόμορφα και οριστικά στα μάτια. Η ίριδα, το χρωματιστό μέρος του ματιού, κατά τους πρώτους έξι μήνες είναι συνήθως γκρίζα, γαλάζια ή μπλε. "

Ολο το κειμενο ειναι εδω:
http://kids.in.gr/kid-related/growth/article/?aid=5438483

Thaumataki
08-12-10, 23:44
λοιπον...κοιταξτε τι βρηκα.....

"Σύμφωνα με την παράδοση, το χρώμα των ματιών του μωρού αλλάζει, όταν σταματά να θηλάζει. Αυτή η λαϊκή αντίληψη ανταποκρίνεται -κατά κάποιον τρόπο- στην αλήθεια, αλλά το γάλα της μαμάς δεν έχει την παραμικρή σχέση με την αλλαγή. Απλώς, το πραγματικό χρώμα που θα έχουν τελικά τα μάτια του μωρού εμφανίζεται αφού το μωρό συμπληρώσει τον 6ο μήνα. Η αλλαγή του χρώματος συνδέθηκε με την αλλαγή της διατροφής γιατί, όπως διαπιστώθηκε αργότερα, η χρωστική ουσία χρειάζεται μερικούς μήνες για να κατανεμηθεί ομοιόμορφα και οριστικά στα μάτια. Η ίριδα, το χρωματιστό μέρος του ματιού, κατά τους πρώτους έξι μήνες είναι συνήθως γκρίζα, γαλάζια ή μπλε. "

Ολο το κειμενο ειναι εδω:
http://kids.in.gr/kid-related/growth/article/?aid=5438483
Αυτό που είπα κι εγώ. Αλλά ξαναλέω, δε μου διευκρίνησε εάν έχει σχέση το γάλα. Μού είπε, όταν εισαχθούμε στις στερεές, δε ρώτησα κι εγώ λεπτομέρειες...

Active Member
08-12-10, 23:45
εν τω μεταξυ, αν πατε στο λινκ που εβαλα, λεει και τι χρωμα ματια θα βγουν του παιδιου. (οχι οτι τα πιστευω, ετσι απλα πιο πολυ σαν παιχνιδακι :D)

Dimitra-
08-12-10, 23:50
εν τω μεταξυ, αν πατε στο λινκ που εβαλα, λεει και τι χρωμα ματια θα βγουν του παιδιου. (οχι οτι τα πιστευω, ετσι απλα πιο πολυ σαν παιχνιδακι :D)

Αληθεια ειναι ραννια μου ειναι βασισμενο σε κανονες βιολογιας απο τα γονιδια.
παντως στα δικα μου επεσε μεσα.μητερα ματια και γιαγια πρασινα
πατερας ματια καστανα παππουδες καστανα ε και τα 2 εχουν καστανα ματια.και η μπεμπα κατα κει θα παει στανταρ:rolleyes:

Active Member
09-12-10, 00:08
τοτε μαλλον θα πρεπει να περιμενω αρκετο καιρο ακομα.

εγω εχω πρασινα (πολυ ανοικτα), ο αντρας μου εχει πρασινα, αλλα οχι ανοικτα...πιο κλασικα. Με βαση το site ειναι 99% να του βγουν πρασινα.

Ο μπεμπης (θηλαζει αλλα τρωει και φρουτα, ειναι 8 μηνων σχεδον) στον ηλιο τα λες κααααααααααπως πρασινα....καθαρα πρασινα δε τα λες!

Dimitra-
09-12-10, 00:10
οι γονεις σου τι χρωμα ματια εχουν?

Active Member
09-12-10, 00:18
η μανα μου και ο πεθερος μου πρασινα, ο πατερας μου και η πεθερα μου καστανα

leticia
09-12-10, 00:22
Συγγνώμη αλλά αυτη η απάντηση μόνο επιστημονική δεν μου φαίνεται. :roll:
Είναι αλήθεια ότι το χρώμα των ματιών μας καθορίζεται από την ποσότητα της μελανίνης στην ίριδα, αλλά αυτό καθορίζεται γενετικά και όχι ανάλογα με την έκθεσή μας στον ήλιο. Με την ίδια λογική οι έγχρωμοι άνθρωποι έχουν περισσότερη μελανίνη στο δέρμα τους. Μήπως αν αφήσω το μωρό μου στον ήλιο, μου γίνει μαυράκι; :lol:
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.Το χρωμα των ματιων,μαλλιων οπως και πολλων αλλων στην εμφανιση κ οχι μονο ενος ανθρωπου καθοριζεται γενετικα.

Νατασούλα
09-12-10, 00:47
Η μικρούλα μου κοντεύει να χρονίσει. Γεννήθηκε με γκριζογάλανα ματάκια, κατά τον 6ο μήνα άνοιξαν περισσότερο και έγιναν καταγάλανα :shock: και τώρα είναι γαλαζοπράσινα. Στον ήλιο γίνονται περισσότερο πράσινα, αλλά μέσα στο σπίτι γίνονται πιο γαλανά.
Εγώ έχω καστανά μάτια, ο μπαμπάς της πράσινα.
Η πεθερά μου έχει γαλαζοπράσινα, ο πεθερός μου καστανά και η κουνιάδα μου καταπράσινα.
Η μητέρα μου έχει καστανά, ο πατέρας μου καστανοπράσινα όπως και ο αδερφός μου.
Τώρα τί θα γίνει τελικά, δεν το γνωρίζω. Βλέπω όμως ότι αλλάζουν συνέχεια.
Όσο για το χρώμα των μαλλιών..... η μικρούλα μου γεννήθηκε με κατάμαυρα μαλλιά και φρύδια. Στην πορεία άλλαξαν και τελικά τώρα έχει γίνει ξανθοκάστανη (όπως εγώ) με μπουκλίτσες. Δηλαδή καμία απολύτως σχέση.......
Α, ξέχασα να πω πώς ο παππούς μου και τα αδέρφια του όπως και κάποια από τα ανίψια είχαν όλοι καταγάλανα μάτια (του ουρανού). Επίσης και από το σόι του άντρα μου ο παππούς ήταν γαλανομάτης όπως και κάποια παιδιά του.
Άραγε τα γονίδια να παίζουν ρόλο;

leticia
09-12-10, 00:58
Συγγνωμη αλλα γελασα πολυ οταν το διαβασα.Δεν ισχυει σε καμια περιπτωση κατι τετοιο.Ειναι καθαρα θεμα DNA το οποιο βεβαια "μεταλλασεται" με τα χρονια.Δηλαδη αν εγω ειμαι καταξανθη γαλανοματα μενω πχ Γερμανια και μετακομισω στην Αφρικη(σου βαζω ακραιο παραδειγμα για να καταλαβεις)μετα απο αρκετες γενιες μπορει τα χρωματα των απογονων μου να σκουρυνουν προσπαθωντας να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα και στη μεγαλυτερη εκθεση στον ηλιο.Μου φανηκε πολυ απλοικη η εξηγηση που δοθηκε απο τον παιδιατρο σου.
Τα γυαλια ηλιου σε παιδια κατω των 2 ετων ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ.Τα ματια του μωρου απο τη στιγμη της γεννησης του και μεχρι περιπου τα 2ετη προσαρμοζονται.Η οραση ενος βρεφους στη γεννηση ειναι παρα πολυ ασθενης και μερα με την ημερα ανακταται.Αν βαλεις γυαλια ηλιου σε ενα μωρο εμποδιζεις την ομαλη προσαρμογη των ματιων στο ηλιακο φως με αποτελεσμα οταν βρεθει χωρις γυαλια να κινδυνευει να υποστει βλαβη.
Λογια του οπτικου (ο οποιος δεν ειχε να κερδισει κατι μαλλον το αντιθετο) που πηγα για να αγορασω γυαλια ηλιου για τον 10 μηνων τοτε γιο μου νομιζοντας πως θα προστατεψω τα γαλανα ματακια του.Ρωτωντας μετα τον παιδιατρο μου,μου το επιβεβαιωσε και εκεινος.
ΥΓ. ο γιος μου γεννηθηκε με γαλανα ματια,μενουμε σε παραθαλασσιο μερος οποτε ειμασταν τουλαχιστον 3 ωρες καθε μερα στη θαλασσα κατω απο τον ηλιο με καπελο βεβαια,και τα ματια του παραμενουν το ιδιο μπλε.

lineal
09-12-10, 01:02
μα τι κακο εχουν τα καστανα;;;
πλακα κανω.
και μενα ο γιος μου οταν γεννηθηκε ειχε ενα γκριζοπρασινο χρωμα στα ματια.
μετα εγιναν γαλαζια.
τωρα ειναι μια πρασινα μια μπλε.
εχω μπερδευτει οπως καταλαβατε.
στην οικογενεια ειμαστε ολοι καστανοματηδες,η μαμα μου εχει γκριζοπρασινα-το πρασινο μολις που φαινεται,
κι ενας προπαππους μου,ειχε γαλανα.
τωρα τι να πω.
θα δουμε,αλλωστε ειναι μολις 5 μηνων.
πιστευω αν αρχισει τις στερεες τροφες θα δειξουν κανονικα
ε;

genuine
09-12-10, 01:19
O άντρας μου είναι καστανός,εγώ το ίδιο, παπουδογιαγιάδες και από τις δυο πλευρές καστανοί.Γεννιέται το κοριτσάκι μας με γκρι ματάκια..γίνονται γαλανά και περιμένουμε πότε θα αλλάξουν..είμαστε 15 μηνών και γαλανές!προφανός πήρε από τον δικό μου παππού που ήταν καταγάλονος!! Γονίδια ε? Σύμφωνα με το άρθρο που παρέθεσε η Ράννια είχε 2% πιθανότητες να βγει γαλανή!

Dimitra-
09-12-10, 09:37
Συγγνωμη αλλα γελασα πολυ οταν το διαβασα.Δεν ισχυει σε καμια περιπτωση κατι τετοιο.Ειναι καθαρα θεμα DNA το οποιο βεβαια "μεταλλασεται" με τα χρονια.Δηλαδη αν εγω ειμαι καταξανθη γαλανοματα μενω πχ Γερμανια και μετακομισω στην Αφρικη(σου βαζω ακραιο παραδειγμα για να καταλαβεις)μετα απο αρκετες γενιες μπορει τα χρωματα των απογονων μου να σκουρυνουν προσπαθωντας να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα και στη μεγαλυτερη εκθεση στον ηλιο.Μου φανηκε πολυ απλοικη η εξηγηση που δοθηκε απο τον παιδιατρο σου.
Τα γυαλια ηλιου σε παιδια κατω των 2 ετων ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ.Τα ματια του μωρου απο τη στιγμη της γεννησης του και μεχρι περιπου τα 2ετη προσαρμοζονται.Η οραση ενος βρεφους στη γεννηση ειναι παρα πολυ ασθενης και μερα με την ημερα ανακταται.Αν βαλεις γυαλια ηλιου σε ενα μωρο εμποδιζεις την ομαλη προσαρμογη των ματιων στο ηλιακο φως με αποτελεσμα οταν βρεθει χωρις γυαλια να κινδυνευει να υποστει βλαβη.
Λογια του οπτικου (ο οποιος δεν ειχε να κερδισει κατι μαλλον το αντιθετο) που πηγα για να αγορασω γυαλια ηλιου για τον 10 μηνων τοτε γιο μου νομιζοντας πως θα προστατεψω τα γαλανα ματακια του.Ρωτωντας μετα τον παιδιατρο μου,μου το επιβεβαιωσε και εκεινος.
ΥΓ. ο γιος μου γεννηθηκε με γαλανα ματια,μενουμε σε παραθαλασσιο μερος οποτε ειμασταν τουλαχιστον 3 ωρες καθε μερα στη θαλασσα κατω απο τον ηλιο με καπελο βεβαια,και τα ματια του παραμενουν το ιδιο μπλε.
εχεις δικιο το ηξερα κ εγω αυτο για τα γυαλια ηλιου!οντως δεν κανει να φορανε τα μωρα!εμενα μου το ειχε πει ο παιδιατρος οταν ηταν να παμε μια φορα ελλαδα για 45 μερες που η ραφαελα ηταν 10 μηνων.χωρις να τον ρωτησω μαλιστα μου το ειπε απο μονος του επειδη ξερει ειπε οτι στην ελλαδα εχει πολυ ηλιο να μη βαλω γυαλια στο μωρο γιαυτο τολογο.τωρα δε ξερω αν θα πειραζε αν της εβαζα γυαλια για λιγες μερες...παντως δε το εκανα:p

elenik
09-12-10, 09:59
O άντρας μου είναι καστανός,εγώ το ίδιο, παπουδογιαγιάδες και από τις δυο πλευρές καστανοί.Γεννιέται το κοριτσάκι μας με γκρι ματάκια..γίνονται γαλανά και περιμένουμε πότε θα αλλάξουν..είμαστε 15 μηνών και γαλανές!προφανός πήρε από τον δικό μου παππού που ήταν καταγάλονος!! Γονίδια ε? Σύμφωνα με το άρθρο που παρέθεσε η Ράννια είχε 2% πιθανότητες να βγει γαλανή!
:D:D:D
Kριμα που δεν βρηκα το σημειο με το 2% . Κορνιζα θα το βαζα στην πορτα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

mantinop
09-12-10, 10:26
Ο πιτσιποπάκος είναι 17,5 μηνών και τα ματάκια του είναι γαλάζο-μπλέ έντονο. Από τότε που γεννήθηκε είχε την ίδαια απόχρωση. Ο γιατρός μου είχε πει ότι στον 8ο μήνα σταθεροποιήται το χρώμα.
Επίσης μου είχε παι οπωσδήποτε να φοράει το καλοκαίρι γυαλιά ηλίου (αγορασμένα από μαγαζί με οπτικά) γιατί τα ανοιχτόχρωμα μάτια θέλουν προστασία.
Όσον αφορά τα μαλλάκια του όταν γεννήθηκε ήταν κατάμαυρα και πεταχτά...θύμιζε αχινό...όμως σιγά-σιγά ξανθύναν και τώρα είναι κατάξανθος.
Για την ιστορία κανένας σε κανένα σόι δεν ήταν γαλανομάτης...όλοι είμαστε καστανοί:roll: και σε μαλλιά και σε μάτια...από που πήρε δεν ξέρουμε:mrgreen: πάντως όμορφος είναι και λέμε να τον κρατήσουμε:cool:

Αγγελίνα#2
09-12-10, 10:53
Εγώ είμαι καστανόξανθη με καστανοπράσινα μάτια και ο άντρας μου ξανθός και γαλανομάτης.
Όταν γεννήθηκε το πρώτο μας, είχε πολύ και μαύρο μαλλί και γκριζογάλανα μάτια. Μέχρι να σαραντίσει, τα μαλλιά είχανε πέσει και τα καινούρια ήταν κατάξανθα. Τα μάτια άλλαξαν στους 6 μήνες περίπου και γίνανε καστανά.
Ο δεύτερος, όπως βγήκε, έμεινε. Σαντρέ μαλλί και καταγάλανο μάτι, δεν άλλαξε καθόλου!

Γενικά πάντως αν βλέπεις τα μάτια να έχουν γκρι μέσα, συνήθως σκουραίνουν στην πορεία. Μόνο τα καταγάλανα είναι σίγουρο ότι θα μείνουν ανοικτά, αν και μερικές φορές κι αυτά πρασινίζουν, όπως της βαφτισιμιάς μου.

stin@
09-12-10, 22:16
ευχαριστώ πάρα πολύ κοπέλες μου για τις απαντήσεις... η αλήθεια είναι πως το μικράκι μου έχει καταγάλανα ματάκια ακόμα και είναι 4 μηνών....όμως όσες μανούλες το δουν μου λένε πως θα μείνουν γιατί δεν είναι το γαλανό των νεογέννητων... δεν ξέρω θέλω και εγώ να μείνουν γιατί γαλανά ματάκια είχε η γιαγιά μου η μακαρίτισσα και απο τα 7 παιδιά της, 16 εγγόνια και 14 δισέγγονα , κανένας δεν πήρε τα μάτια της , και επειδη την αγαπούσα πολύ και μόνο εγώ έχω το όνομα της , θα ήθελα να βλέπω στο γιο μου τα μάτια της!
Θα δείξει.......

Stellinula
10-12-10, 13:09
Επίσης να συμπληρώσω ότι το χρώμα που έχουν οι γονείς δεν έχει πολύ σημασία γιατί η κληρονομικότητα πάει 8 γεννεές πίσω! Εμείς με τους παπούδες μας που έχουμε δεί ξέρουμε για τις 3 γεννεές (14 άτομα),για τις άλλες 5 δεν ξέρουμε τίποτα. Αν σκεφτείτε πόσος κόσμος είναι στις 8 γεννεές πίσω... και όλοι αυτοί κάτι δίνουν στο παιδάκι! Είναι μαγικό :)

Αν είναι έτσι τότε ο μπεμπης μου δεν θα πάρει τα καστανα μάτια μας (και εγώ και ο μπαμπας) θα πάρει τα γαλανά μάτια των προ προ προ προ προ παππουδων του..

Ξέρετε αν αυτο ισχύει και στα μαλλακια????

MarcoPolo
10-12-10, 13:13
Μην το γελας Στελινουλα και ο δικος μου γιος εχει μπλε ματια σταθερα απο οταν γεννηθηκε και δεν τα εχουμε εμεις. Τα ειχαν οι αδερφες της γιαγιας μου ουτε καν η γιαγια μου και δεν εχουν αλλαξει ακομα μεχρι τωρα που ειναι 20 μηνων.

Stellinula
10-12-10, 13:18
Ποπο Μακάρι να βγεί γαλανομάτης με μαυρα κατράμι μαλλιά (ο μπαμπας του)...φοβερός συνδιασμός!!!!

τρελένομαι λεμε!!!

mantinop
10-12-10, 13:32
Και ο δικός μου γαλανομάτης τα πήρα από...πουθενά οπότε έχεις ελπίδες:-D
Πάντως τα μωράκια που έχουν μπλε μάτια συνήθως στις μικρές ηλικίες έχουν και ανοιχτόχρωμα μαλλάκια;)
Εγώ περίμενα να βγει με μπουκλάκια όπως τα δικά μου μαλλιά αλλά ούτε αυτό μου πήρε...θα ήταν σαν αγγελάκι. Όμως σκέφτομαι ότι οι άντρες είναι καλύτερα να έχουν ίσια μαλλιά οπότε παρηγοριέμαι:rolleyes:

v.polina
10-12-10, 14:34
εμενα ο νικολας γεννηθηκε με πολυ σκουρα μαλλια,και με εντονο βαθυ μπλε χρωμα ματιων....τωρα πια εχει ενα πρασινο-χακι χρωμα ματιων και ειναι ξανθος!!!
το χρωμα των ματιων του ξεκαθαρισε μετα τον χρονο παντως.

leticia
10-12-10, 21:58
Ο πιτσιποπάκος είναι 17,5 μηνών και τα ματάκια του είναι γαλάζο-μπλέ έντονο. Από τότε που γεννήθηκε είχε την ίδαια απόχρωση. Ο γιατρός μου είχε πει ότι στον 8ο μήνα σταθεροποιήται το χρώμα.
Επίσης μου είχε παι οπωσδήποτε να φοράει το καλοκαίρι γυαλιά ηλίου (αγορασμένα από μαγαζί με οπτικά) γιατί τα ανοιχτόχρωμα μάτια θέλουν προστασία.
Όσον αφορά τα μαλλάκια του όταν γεννήθηκε ήταν κατάμαυρα και πεταχτά...θύμιζε αχινό...όμως σιγά-σιγά ξανθύναν και τώρα είναι κατάξανθος.
Για την ιστορία κανένας σε κανένα σόι δεν ήταν γαλανομάτης...όλοι είμαστε καστανοί:roll: και σε μαλλιά και σε μάτια...από που πήρε δεν ξέρουμε:mrgreen: πάντως όμορφος είναι και λέμε να τον κρατήσουμε:cool:
Ειναι λαθος αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου για τα ανοιχτοχρωμα ματια και γυαλια.Ενα καπελακι ειναι αρκετο.Ψαξτο λιγο8-)
Δες κι εδω αν θελεις ειναι τοπικ ακριβως για το θεμα αυτο http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19488

erko
17-12-10, 18:33
ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑΖΟΠΡΑΣΙΝΑ,ΑΛΛΑ ΜΠΑΑΑΑΑ!ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 8,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΑΡΧΗΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΥΡΟ.ΜΕΤΑ ΜΑΥΡΟ-ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ΄ΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΔΙ.ΣΤΟ ΦΩΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΚΟΥΡΟ ΠΡΑΣΙΝΟΜΠΛΕ.ΛΕΤΕ ΝΆΛΛΑΞΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ?ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΜΑΤΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ?ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ΄ΝΑΙ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fido-dido
03-10-11, 15:54
οπως ολες ξερουμε τα περισσοτερα, αν οχι ολα, τα μωρακια γενιουνται με γαλαζια ματια. ποτε ομως αλαζουν χρωμα? η κορη μου στο μηνα ειχε ηδη καστανα ματια, ο μπεμπης ειναι 2,5 μηνων και τα ματακια του ειναι στο φως της μερας γκριζογαλανα και τη νυχτα ειναι καπως σαν να εχουν ολα τα χρωματα μαζι δηλαδη γυρω γυρω γκρι, μετα γαλαζιο, πιο μεσα πρασινο και πιο μεσα γυρω απ την κορη καφε. ειναι τοσο ομορφα!
στα δικα σας μωρακια ποτε αλλαξαν χρωμα?

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
03-10-11, 16:08
Η μεγαλη μου κορη ειχε σχ απ την αρχη καστανα ματακια
Η δευτερη ειχε πρασινα σκουρα με αρκετες πιτσιλιες καφε και ακομα εχει τα ιδια
Η τριτη ειχε πρασινα ανοιχτα ματια(καθαρα) μεχρι 5 χρονων. μετα σιγα σιγα εχουν και λιγο καφε ....πλεον αλλες φορες φαινονται πρασινα και αλλες καστανα

Ξερω κοριτσακι που μεχρι 2 χρ ειχε γαλανα ματια (χωρις σκιες ) και η μαμα της το ιδιο..και η μικρη στα 4-5 πλεον ειχε λαδι ματια (πιτσιλωτα με καφε)

madrid05
03-10-11, 16:09
Γύρω στον 8ο-9ο μήνα.Νομίζω οτι στον χρόνο πάνω έχουν πάρει το κανονικό τους χρώμα τα ματάκια.Να σου ζήσει το μωράκι!!

v & a
03-10-11, 16:43
κι εμενα γυρω στο χρονο αλλαξαν. ειχαν γαλαζια και εγιναν πρασινα.

nommar
03-10-11, 18:49
Γύρω στον 8ο-9ο μήνα.Νομίζω οτι στον χρόνο πάνω έχουν πάρει το κανονικό τους χρώμα τα ματάκια.Να σου ζήσει το μωράκι!!

και εμας ετσι μας ειπε η παιδιατρος...

goody
03-10-11, 21:14
Και του δικου μου απο την αρχη φαινοταν οτι θα γινουν καστανα, ηταν μπλε- καφε αλλα πολυ λιγο μπλε, ουτε που καταλαβα ποτε εγιναν σκετο καφε, μαλλον απο το 2ο μηνα και μετα.

elsaki7
09-02-13, 10:42
Καλημέρα σε ολες τις μανουλες!! @!πρώτο μωρακι... μπαμπάς γαλανα μάτια ..μαμά κάστανα ανοιχτά... οι γονείς μου κι οι 2πρασινα...οι γονεις του κι οι 2καστανα!!! Η μπεμπουλα 2μηνων κι είναι στο Χάκι λαδι.... έχουμε ελπίδες να ανοίξουν η έστω να παράμεινουν???

SUPERMOM
09-02-13, 11:07
η κορουλα μου ειχε χακι λαδι μεχρι τον ογδόο μηνα μετα εγιναν ενα γλυκο καστανο. Ο γιος μου ειναι σχεδον τεσσαρων μηνων κα τα ματακια καταγαλανα, μαλλον θα μεινουν. Να σημειωσω οτι απο το δικο μου σοι οι πιο πολλοι ειμαστε γαλανοματηδες και πρασινοματηδες. Η αδελφη μου με τελεια γαλαζια ματια και κανενα απο τα δυο παιδια της δεν τα πηρε.Μονο ο μπεμπης μας βγηκε γαλανος...

IRINARI
09-02-13, 12:45
Ο μεγάλος μου ο γιος μέχρι τα πρώτα του γενέθλια είχε γαλάζια, για την ακρίβεια το ξεπλυμένο γαλάζιο το πολύ ανοιχτό. Στον χρόνο πάνω γίνανε σιγά σιγά καταπράσινα και τώρα στα 4,5 που είναι έχουν γίνει πια καστανά ανοιχτά. Απίστευτο??

Skybeam
09-02-13, 13:18
H μαμά μου καστανά, ο μπαμπάς μου κι η μάνα του (γιαγιά μου) γαλάζια, ο άντρας μου κι η πεθερά μου γκρι/γαλάζια και ο πεθερός μου καστανά.
Εγώ καστανοπράσινα, ο άντρας μου γκρί μεσαίο προς σκούρο.

Αναρωτιέμαι τι θα πάρει ο μπέμπης! :)

sofi@p
11-02-13, 10:48
ο γιος μου από την ώρα που γεννήθηκε είχα μπλε μάτια. μάλιστα το σχολίασαν και οι μαίες αμέσως μετά τον τοκετό, ότι θα μείνει γαλανομάτης. ενός έτους τα ματάκια του ήταν γκριζογάλανα κι όταν έγινε 2 ετών έγιναν καταπράσινα. μέχρι τώρα έτσι έχουν μείνει.
το ίδιο γίνεται τώρα και με την κόρη μου.
εγώ έχω καστανοπράσινα μάτια κι ο άντρας μου μπλε.

ζωημακ9
11-02-13, 13:56
Ο γιος μου όταν γεννήθηκε είχε μαύρα μαλλιά και μάτια. Τώρα 7 μηνών έχει κατάξανθα μαλλιά και τα μάτια του ναι μεν είναι γκρι-μπλε, αλλά είναι σκούρα, οπότε πιστεύω θα κάνει το δικό μου χρώμα (καφέ ανοιχτό) πάντως όχι ανοιχτό μπλε όπως του πατέρα του (ο άνδρας μου είναι ξανθός με γαλάζια μάτια όπως και όλο του το σόι ) ή έντονο πράσινο σαν της μητέρας μου. Δυστυχώς, δε θα γίνει μελαχροινός με μπλε ματια όπως θα ήθελα εγώ, αλλά αυτό δεν τον κάνει λιγότερο χαριτωμένο στα ματια μου. Πάντως, μια ξαδέλφη μου, ενώ η ίδια ειναι πολυ μελαχροινή κι έχει σκουρα καφε ματια, ενώ ο ανδρας της ειναι καστανος με πρασινο καφε ματια (παππουδογιαγιάδες όλοι έχουν καφε), έχουν μια κορούλα μελαχροινη με καταπράσινα μάτια!

κανίνα
11-02-13, 14:02
Ο γιος μου όταν γεννήθηκε είχε μαύρα μαλλιά και μάτια. Τώρα 7 μηνών έχει κατάξανθα μαλλιά και τα μάτια του ναι μεν είναι γκρι-μπλε, αλλά είναι σκούρα, οπότε πιστεύω θα κάνει το δικό μου χρώμα (καφέ ανοιχτό) πάντως όχι ανοιχτό μπλε όπως του πατέρα του (ο άνδρας μου είναι ξανθός με γαλάζια μάτια όπως και όλο του το σόι ) ή έντονο πράσινο σαν της μητέρας μου. Δυστυχώς, δε θα γίνει μελαχροινός με μπλε ματια όπως θα ήθελα εγώ, αλλά αυτό δεν τον κάνει λιγότερο χαριτωμένο στα ματια μου. Πάντως, μια ξαδέλφη μου, ενώ η ίδια ειναι πολυ μελαχροινή κι έχει σκουρα καφε ματια, ενώ ο ανδρας της ειναι καστανος με πρασινο καφε ματια (παππουδογιαγιάδες όλοι έχουν καφε), έχουν μια κορούλα μελαχροινη με καταπράσινα μάτια!
καλημερα!ειμαι η κανίνα καινουρια στη παρεα!δεν μπορω να σου πω για το δικο μου παιδι γιατι ειναι ακομα στην κοιλιτσα!(ειμαι 4 μηνων)αλλα ο αδερφος μου ειναι καταμαυρος σαν τσιγγανος,η γυναικα του μελαχροινη οχι πολυ σκουρη,αλλα επειδη και το σοι της μαμας μου και το σοι του πατερα της γυναικας του αδερφου μου ειναι ξανθοι γαλανοματηδες,το παιδακι τους ειναι κατασπρο,καταξανθο με γκριζομπλε ματια!!πολλες φορες τους ρωτανε αν ειναι υιοθετημενο....

foteinir
01-10-13, 15:23
Κορίτσια καλημέρα, εγώ έχω 4 παιδιά και έχουν όλα καστανά ματάκια σαν του μπαμπά τους (εγώ έχω γριζοπράσινα). Μόνιμο θέμα συζήτησης όπου και να πάω είναι το χρώμα ματιών των παιδιών μου. Συνέχεια ακούω "μα καλά κανένα από τα 4 δεν πήρε το χρώμα σου, τι κρίμα!!!!!" Τώρα είμαι 3 μηνών έγκυος στο 5 και από τώρα έχουν αρχίσει τα προγνωστικά " Αυτό θα είναι τυχερό να πάρει τα μάτια σου." Δηλαδή τα άλλα είναι άτυχα....Κορίτσια ήθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας.....

Mirandoula
29-07-14, 16:48
Και εμένα ο γιός μου πήρα τα μάτια της μαμάς μου, πράσινα και εγώ και ο μπαμπάς του έχουμε καστανά. Τώρα η κόρη μου γεννήθηκε με μπλε σκούρο και νομίζω ότι όσο παιρνούν οι μέρες γίνεται πιο ανοιχτό...μακάρι να πάρει τα μάτια του προπάππου της, μπλε ανοιχτό!