PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)

Σελίδες : [1] 2

konv
31-10-08, 17:11
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει... Για μια φίλη

"ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ; ΙΚΑ; ΟΑΕΔ;
Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΑΦΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΕΓΚΥΡΑ. ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΕΚ:
1. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
2. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΤΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΦΛΕΓΟΝ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΑΦΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΔΕΙΩΝ; ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ (ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΟ ΜΟΥ ΜΙΣΘΟ + ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.
ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΗΝΙΑΙΩΣ; ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΙΣΘΟ Ή ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΕΠΙΔΟΜΑ; ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ; ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ; ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ; ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 2000 ΕΥΡΩ. ΑΛΗΘΕΥΕΙ, ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ;
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ Ή ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ;

ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΠΟΛΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΙΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ (Π.Χ. ΦΕΚ) ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ. ΣΚΟΠΕΥΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ Η ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
1. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΣΘΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ
2. ΑΔΕΙΑ ΘΥΛΑΣΜΟΥ (ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ) ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΡΟΥΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ. ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙ ΕΞΙ ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ."

konv
31-10-08, 17:11
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει... Για μια φίλη

"ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ; ΙΚΑ; ΟΑΕΔ;
Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΑΦΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΕΓΚΥΡΑ. ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΕΚ:
1. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
2. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΤΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΦΛΕΓΟΝ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΑΦΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΔΕΙΩΝ; ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ (ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΟ ΜΟΥ ΜΙΣΘΟ + ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.
ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΗΝΙΑΙΩΣ; ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΙΣΘΟ Ή ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΕΠΙΔΟΜΑ; ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ; ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ; ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ; ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 2000 ΕΥΡΩ. ΑΛΗΘΕΥΕΙ, ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ;
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ Ή ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ;

ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΠΟΛΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΙΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ (Π.Χ. ΦΕΚ) ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ. ΣΚΟΠΕΥΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ Η ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
1. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΣΘΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ
2. ΑΔΕΙΑ ΘΥΛΑΣΜΟΥ (ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ) ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΡΟΥΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ. ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙ ΕΞΙ ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ."

zouzou
31-10-08, 17:19
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ
ΙΚΑ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ 63 ΗΜΕΡΕΣ 2000 € ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΛΑ .
ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ, ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΝΟΜΟΣ
6 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 600€ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ

zouzou
31-10-08, 17:19
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ
ΙΚΑ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ 63 ΗΜΕΡΕΣ 2000 € ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΛΑ .
ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ, ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΝΟΜΟΣ
6 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 600€ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ

heidi
31-10-08, 19:24
Οι νομοθετικές ρυθμίσεις
Τώρα που περιμένετε το μωρό σας, γνωρίστε τα δικαιώματά σας (όταν γίνετε μητέρα θα σας προστατεύουν άλλοι νόμοι), για να μπορέσετε να τα διεκδικήσετε επικαλούμενη τη σχετική νομοθεσία. Οι εργοδότες που παραβαίνουν τις διατάξεις της και καταπατούν τα δικαιώματά σας, υφίστανται κυρώσεις. Οι πιο σημαντικές κατοχυρωμένες από το νόμο κατακτήσεις της εργαζόμενης εγκύου είναι:

Πρόσληψη
Σύμφωνα με το νόμο 1414/84 και τον 1483/84, έχετε το δικαίωμα να προσληφθείτε στο διάστημα της εγκυμοσύνης σας. Ο εργοδότης δεν μπορεί να αρνηθεί την πρόσληψη με τη δικαιολογία ότι είστε έγκυος. Ωστόσο, μπορεί να απαιτήσει από εσάς να υποβληθείτε σε ιατρικές εξετάσεις για την έκδοση των απαραίτητων πιστοποιητικών για την πρόσληψή σας, εφόσον αυτές δεν θέτουν σε κίνδυνο ούτε τη δική σας υγεία ούτε του εμβρύου. Στην αντίθετη περίπτωση, θα προσληφθείτε χωρίς την ιατρική αυτή βεβαίωση και θα προσκομίσετε τα πιστοποιητικά μετά τη λήξη της λοχείας.

Απόλυση
Σύμφωνα με το νόμο 1082/80, ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να σας απολύσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και για ένα χρόνο μετά τον τοκετό ή για μεγαλύτερο διάστημα, αν τυχόν αρρωστήσετε και η ασθένειά σας οφείλεται στην εγκυμοσύνη ή τον τοκετό. Είναι ένας νόμος, τον οποίο οι εργοδότες συνήθως δεν καταστρατηγούν. Ωστόσο, ο εργοδότης μπορεί να σας απολύσει, αν συντρέχει σπουδαίος λόγος, όπως, για παράδειγμα, το κλείσιμο της επιχείρησης, ένα πειθαρχικό παράπτωμα ή η πλημμελής και μειωμένη εκπλήρωση των καθηκόντων σας. Δεν έχει, όμως, το δικαίωμα να σας απολύσει, επειδή μειώθηκε η απόδοσή σας στη δουλειά εξαιτίας της εγκυμοσύνης σας.

Άδεια μητρότητας
Είναι άδεια με αποδοχές και στην περίοδο αυτή δεν είναι δυνατόν να απολυθείτε. Όταν επιστρέψετε στη δουλειά σας, θα αναλάβετε τα συνηθισμένα σας καθήκοντα. Σύμφωνα με το νόμο 1539/85, η άδεια μητρότητας είναι δεκαέξι εβδομάδες στο δημόσιο τομέα και δεκατέσσερις στον ιδιωτικό. Τις οκτώ εβδομάδες πρέπει να τις πάρετε πριν από τον τοκετό και τις υπόλοιπες μετά από αυτόν. Η τήρηση των χρονικών αυτών διαστημάτων είναι υποχρεωτική. Στην περίπτωση που γεννήσετε πρόωρα, θα πάρετε το υπόλοιπο της άδειας μετά τον τοκετό, έτσι ώστε ο χρόνος της να φτάνει συνολικά τις δεκαέξι εβδομάδες (ή τις δεκατέσσερις για τον ιδιωτικό τομέα). Για να πάρετε άδεια μητρότητας, πρέπει να προσκομίσετε στον εργοδότη σας ιατρικό πιστοποιητικό, το οποίο να δηλώνει την πιθανή ημερομηνία του τοκετού.

Άδεια θηλασμού
Είναι άδεια με αποδοχές, την οποία δικαιούστε για το θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες του νεογέννητου. Το ωράριό σας μειώνεται κατά μία ώρα την ημέρα, μέχρι το παιδί να συμπληρώσει το ένα έτος. Μπορείτε να πηγαίνετε στη δουλειά σας ή να φεύγετε μία ώρα νωρίτερα από το κανονικό ή να διακόπτετε για μία ώρα κατά τη διάρκεια της εργασίας σας. Ο εργοδότης δεν μπορεί να σας αρνηθεί αυτό το δικαίωμα ούτε να σας ανταμείψει λιγότερο, επειδή θα απουσιάζετε μία ώρα. Στις υπηρεσίες του Δημοσίου, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ, η άδεια θηλασμού είναι δύο ώρες την ημέρα μέχρι να γίνει το παιδί δύο ετών και μία ώσπου να γίνει τεσσάρων.

Επιδόματα μητρότητας
Είναι οι αποδοχές που δικαιούστε κατά το διάστημα της άδειας μητρότητας, οι οποίες εξαρτώνται από το αν είστε ασφαλισμένη ή όχι και από τον οργανισμό που σας ασφαλίζει. Αν εργάζεστε στον ιδιωτικό τομέα και είστε ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, δικαιούστε επίδομα μητρότητας:
Από τον εργοδότη
• Αποδοχές δεκαπέντε ημερών, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν από δέκα ημέρες μέχρι ένα χρόνο.
• Αποδοχές ενός μήνα, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν πάνω από ένα χρόνο.
Από το ΙΚΑ
• Αποδοχές σαράντα εννέα ημερήσιων επιδομάτων πριν και άλλων τόσων μετά τον τοκετό, εφόσον έχετε συμπληρώσει τουλάχιστον διακόσια ημερομίσθια τα δύο τελευταία χρόνια πριν από τον τοκετό.
• Επίδομα τοκετού για να αντιμετωπιστούν τα έξοδα του μαιευτηρίου, με την προϋπόθεση ότι είχατε εργαστεί τουλάχιστον πενήντα ημέρες τον προηγούμενο χρόνο πριν από τον τοκετό.
Πρέπει να προσκομίσετε στο υποκατάστημα του ΙΚΑ της περιοχής σας:
• Γνωμάτευση γιατρού με την πιθανή ημερομηνία τοκετού.
• Βιβλιάριο ενσήμων.
• Βιβλιάριο ασθενείας ΙΚΑ.
• Βεβαίωση από τον εργοδότη για αποχή από την εργασία.
Από τον ΟΑΕΔ
• Συμπληρωματικό επίδομα, αν οι εργοδοτικές παροχές, όπως και αυτές του ΙΚΑ, δεν καλύπτουν τις αποδοχές που θα παίρνατε, αν εργαζόσαστε στο διάστημα αυτό.
Πρέπει να προσκομίσετε:
• Ασφαλιστικό βιβλιάριο ΙΚΑ.
• Έγγραφο από τον εργοδότη σας, το οποίο να βεβαιώνει: α. τις εργασιακές σας σχέσεις, β. τη διακοπή της εργασίας σας λόγω μητρότητας, γ. το ύψος των αποδοχών σας πριν από τη διακοπή και το σύνολο των αποδοχών, που θα σας έδινε αν εργαζόσαστε και δ. το χρονικό διάστημα που είχε την υποχρέωση να σας καταβάλλει αποδοχές.
• Βεβαίωση του ΙΚΑ σχετικά με το συνολικό ποσό με το οποίο σας επιδοτεί.
Σημείωση: Η προθεσμία για την υποβολή της σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το ΙΚΑ. Στην περίπτωση που ο εργοδότης σας παραβιάσει ένα από τα δικαιώματά σας, μπορείτε να προσφύγετε στην Επιθεώρηση Εργασίας της περιοχής, όπου εργάζεστε.

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

heidi
31-10-08, 19:24
Οι νομοθετικές ρυθμίσεις
Τώρα που περιμένετε το μωρό σας, γνωρίστε τα δικαιώματά σας (όταν γίνετε μητέρα θα σας προστατεύουν άλλοι νόμοι), για να μπορέσετε να τα διεκδικήσετε επικαλούμενη τη σχετική νομοθεσία. Οι εργοδότες που παραβαίνουν τις διατάξεις της και καταπατούν τα δικαιώματά σας, υφίστανται κυρώσεις. Οι πιο σημαντικές κατοχυρωμένες από το νόμο κατακτήσεις της εργαζόμενης εγκύου είναι:

Πρόσληψη
Σύμφωνα με το νόμο 1414/84 και τον 1483/84, έχετε το δικαίωμα να προσληφθείτε στο διάστημα της εγκυμοσύνης σας. Ο εργοδότης δεν μπορεί να αρνηθεί την πρόσληψη με τη δικαιολογία ότι είστε έγκυος. Ωστόσο, μπορεί να απαιτήσει από εσάς να υποβληθείτε σε ιατρικές εξετάσεις για την έκδοση των απαραίτητων πιστοποιητικών για την πρόσληψή σας, εφόσον αυτές δεν θέτουν σε κίνδυνο ούτε τη δική σας υγεία ούτε του εμβρύου. Στην αντίθετη περίπτωση, θα προσληφθείτε χωρίς την ιατρική αυτή βεβαίωση και θα προσκομίσετε τα πιστοποιητικά μετά τη λήξη της λοχείας.

Απόλυση
Σύμφωνα με το νόμο 1082/80, ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να σας απολύσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και για ένα χρόνο μετά τον τοκετό ή για μεγαλύτερο διάστημα, αν τυχόν αρρωστήσετε και η ασθένειά σας οφείλεται στην εγκυμοσύνη ή τον τοκετό. Είναι ένας νόμος, τον οποίο οι εργοδότες συνήθως δεν καταστρατηγούν. Ωστόσο, ο εργοδότης μπορεί να σας απολύσει, αν συντρέχει σπουδαίος λόγος, όπως, για παράδειγμα, το κλείσιμο της επιχείρησης, ένα πειθαρχικό παράπτωμα ή η πλημμελής και μειωμένη εκπλήρωση των καθηκόντων σας. Δεν έχει, όμως, το δικαίωμα να σας απολύσει, επειδή μειώθηκε η απόδοσή σας στη δουλειά εξαιτίας της εγκυμοσύνης σας.

Άδεια μητρότητας
Είναι άδεια με αποδοχές και στην περίοδο αυτή δεν είναι δυνατόν να απολυθείτε. Όταν επιστρέψετε στη δουλειά σας, θα αναλάβετε τα συνηθισμένα σας καθήκοντα. Σύμφωνα με το νόμο 1539/85, η άδεια μητρότητας είναι δεκαέξι εβδομάδες στο δημόσιο τομέα και δεκατέσσερις στον ιδιωτικό. Τις οκτώ εβδομάδες πρέπει να τις πάρετε πριν από τον τοκετό και τις υπόλοιπες μετά από αυτόν. Η τήρηση των χρονικών αυτών διαστημάτων είναι υποχρεωτική. Στην περίπτωση που γεννήσετε πρόωρα, θα πάρετε το υπόλοιπο της άδειας μετά τον τοκετό, έτσι ώστε ο χρόνος της να φτάνει συνολικά τις δεκαέξι εβδομάδες (ή τις δεκατέσσερις για τον ιδιωτικό τομέα). Για να πάρετε άδεια μητρότητας, πρέπει να προσκομίσετε στον εργοδότη σας ιατρικό πιστοποιητικό, το οποίο να δηλώνει την πιθανή ημερομηνία του τοκετού.

Άδεια θηλασμού
Είναι άδεια με αποδοχές, την οποία δικαιούστε για το θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες του νεογέννητου. Το ωράριό σας μειώνεται κατά μία ώρα την ημέρα, μέχρι το παιδί να συμπληρώσει το ένα έτος. Μπορείτε να πηγαίνετε στη δουλειά σας ή να φεύγετε μία ώρα νωρίτερα από το κανονικό ή να διακόπτετε για μία ώρα κατά τη διάρκεια της εργασίας σας. Ο εργοδότης δεν μπορεί να σας αρνηθεί αυτό το δικαίωμα ούτε να σας ανταμείψει λιγότερο, επειδή θα απουσιάζετε μία ώρα. Στις υπηρεσίες του Δημοσίου, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ, η άδεια θηλασμού είναι δύο ώρες την ημέρα μέχρι να γίνει το παιδί δύο ετών και μία ώσπου να γίνει τεσσάρων.

Επιδόματα μητρότητας
Είναι οι αποδοχές που δικαιούστε κατά το διάστημα της άδειας μητρότητας, οι οποίες εξαρτώνται από το αν είστε ασφαλισμένη ή όχι και από τον οργανισμό που σας ασφαλίζει. Αν εργάζεστε στον ιδιωτικό τομέα και είστε ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, δικαιούστε επίδομα μητρότητας:
Από τον εργοδότη
• Αποδοχές δεκαπέντε ημερών, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν από δέκα ημέρες μέχρι ένα χρόνο.
• Αποδοχές ενός μήνα, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν πάνω από ένα χρόνο.
Από το ΙΚΑ
• Αποδοχές σαράντα εννέα ημερήσιων επιδομάτων πριν και άλλων τόσων μετά τον τοκετό, εφόσον έχετε συμπληρώσει τουλάχιστον διακόσια ημερομίσθια τα δύο τελευταία χρόνια πριν από τον τοκετό.
• Επίδομα τοκετού για να αντιμετωπιστούν τα έξοδα του μαιευτηρίου, με την προϋπόθεση ότι είχατε εργαστεί τουλάχιστον πενήντα ημέρες τον προηγούμενο χρόνο πριν από τον τοκετό.
Πρέπει να προσκομίσετε στο υποκατάστημα του ΙΚΑ της περιοχής σας:
• Γνωμάτευση γιατρού με την πιθανή ημερομηνία τοκετού.
• Βιβλιάριο ενσήμων.
• Βιβλιάριο ασθενείας ΙΚΑ.
• Βεβαίωση από τον εργοδότη για αποχή από την εργασία.
Από τον ΟΑΕΔ
• Συμπληρωματικό επίδομα, αν οι εργοδοτικές παροχές, όπως και αυτές του ΙΚΑ, δεν καλύπτουν τις αποδοχές που θα παίρνατε, αν εργαζόσαστε στο διάστημα αυτό.
Πρέπει να προσκομίσετε:
• Ασφαλιστικό βιβλιάριο ΙΚΑ.
• Έγγραφο από τον εργοδότη σας, το οποίο να βεβαιώνει: α. τις εργασιακές σας σχέσεις, β. τη διακοπή της εργασίας σας λόγω μητρότητας, γ. το ύψος των αποδοχών σας πριν από τη διακοπή και το σύνολο των αποδοχών, που θα σας έδινε αν εργαζόσαστε και δ. το χρονικό διάστημα που είχε την υποχρέωση να σας καταβάλλει αποδοχές.
• Βεβαίωση του ΙΚΑ σχετικά με το συνολικό ποσό με το οποίο σας επιδοτεί.
Σημείωση: Η προθεσμία για την υποβολή της σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το ΙΚΑ. Στην περίπτωση που ο εργοδότης σας παραβιάσει ένα από τα δικαιώματά σας, μπορείτε να προσφύγετε στην Επιθεώρηση Εργασίας της περιοχής, όπου εργάζεστε.

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

liaki2008
05-12-08, 12:37
Καλημέρα κορίτσια, διάβασα την συζήτηση σας και έχω καποιες ερώτησεις, κατάλαβα για το επίδομα κυοφορίας, λοχείας και το βοήθημα, αυτό που με μπέρδεψε ήταν ότι πως θα πάρω τα λεφτά απο τον ΟΑΕΔ για να συμπληρώσω τον μισθό μου?? Τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και τι να ζητήσω απο τον ΟΑΕΔ??

liaki2008
05-12-08, 13:34
Εκτός απο τα 910 ευρώ που περνείς απο το ΙΚΑ, το βοήθημα εννοω, πέρνεις και επίδομα τοκετού απο τον ΟΑΕΔ??
Αν ναι, ας μου πεί κάποιος πότε πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά??? Και ποια είναι αυτα?

Rosoulita
05-12-08, 15:11
Από τον ΟΑΕΔ δεν παίρνεις κάποιο επίδομα τοκετού. Παίρνεις μόνο τη διαφορά των μισθών σου από αυτά που θα σου δώσει το ΙΚΑ. Για να πάρεις αυτό το ποσό χρειάζεσαι βεβαίωση του εργοδότη, τις αποδείξεις του ΙΚΑ και ίσως κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι!!!!!!

liaki2008
05-12-08, 15:17
ευχαριστώ πολύ!

heidi
06-12-08, 15:19
ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ
ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.
Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.
Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:
• Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

• Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
• Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.
2. Βεβαίωση του εργοδότη.
3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

φιλιτσα
07-12-08, 10:17
Καλημέρα κορίτσια, διάβασα την συζήτηση σας και έχω καποιες ερώτησεις, κατάλαβα για το επίδομα κυοφορίας, λοχείας και το βοήθημα, αυτό που με μπέρδεψε ήταν ότι πως θα πάρω τα λεφτά απο τον ΟΑΕΔ για να συμπληρώσω τον μισθό μου?? Τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και τι να ζητήσω απο τον ΟΑΕΔ??

πριν γεννησεις θα πάρεις το επίδομα κυοφοριας 56 μερες πτιν την ΠΗΤ. μετα αφου με το καλο γεννησεις θα πάρεις το επίδομα Λοχειας και το βοηθημα τοκετου . Μετα θα παρεις 1 μηνα την αδεια σου υποχρεωτικα και παραλληλα θα κανεις αιτηησ στον Οαεδ για να κανεις χρήση του 6μηνου . Το ποσο ειναι στανταρ 683 νομιζω μεικτα δεν θυμαμαι τωρα ειμαι στο σπίτι για να δω τα χαρτια μου , αλλα να ξερετε οτι οι κρατησεις ειναι γρω στα 50 ευρω . Αυτα ειναι τα χρηματα σου . Αν εσυ επερνες 1000 ευρω δεν περνεις καμια διαφορα. Μπορεις να κανεις χρηση του 6μηνου και λιγοτερους μηνες , εως 6 μηνες το ανωρετο . Καλο ειναι το μετρο αυτο επιτελους υπολογιζουνε και τις μητερες που ειναισ τον Ιδιωτικο τομεα γιατι οι μαμαδες των τραπεζων και του δημοσιου καθοντε και ξεχνανε να πάνε :lol: .

φιλια

liaki2008
08-12-08, 11:52
Rosoulita, όταν λές βεβαίωση απο τον εργοδότη τι εννοείς???

ματινα
08-12-08, 12:11
Εκτός απο τα 910 ευρώ που περνείς απο το ΙΚΑ, το βοήθημα εννοω, πέρνεις και επίδομα τοκετού απο τον ΟΑΕΔ??
Αν ναι, ας μου πεί κάποιος πότε πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά??? Και ποια είναι αυτα?

καλημερα liaki.Αυτο που παιρνεις απο τον ΟΑΕΔ εινα το επιδομα μητροτητας (τοκετου).Μολις πληρωθεις απο το ΙΚΑ,μεσα σε 3 μηνες απο την ημ/νια που γραφει το χαρτι ,κανεις αιτηση.Μαζι πρεπει να εχεις:
- τη βεβαιωση του ικα που πληρωθηκες
-αναλυτικη κατασταση ενσημων απο ικα για 2007-2008
-βεβαιωση εργοδοτη(ειναι ενα εντυπο που παιρνεις απο τον ΟΑΕΔ και το συμπληρωνει ο εργοδοτης)
-να εχεις μαζι το βιβλιαριο υγειας
-φωτοτυπια της Συμβασης που εχεις υπογραψει
-φωτοτυπια ταυτοτητας
-φωτοτυπια 1ης σελιδας βιβλιαριου της Εθνικης Τραπεζας
-το ΑΦΜ
**απαραιτητη προυποθεση να μην εχεις απολυθει :oops: :wink:

liaki2008
10-12-08, 09:30
Ματίνα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Είμαι γενικώς μπερδεμένη με το όλο θέμα όσο αφορά το χρόνο κατάθεσης όλων αυτών των δικαιολογητικών.
Δηλαδή,
οκ βγαίνεις σε άδεια τις πρώτες 56 ημέρες, πότε καταθέτεις τα χαρτιά στο ΙΚΑ για να πληρωθείς τους μισθούς??
Μετά πέρνεις άλλες 63 ημέρες, πότε πέρνεις τα τα λεφτά για τους μισθούς και το βοήθημα και πότε πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά??
Διάβασα στο site, ότι απο το ΙΚΑ πέρνεις το βασικό και από τον ΟΑΕΔ τα υπόλοιπα λεφτά του μισθού σου, πότε??
Είναι λίγο διάχυτα όλα στο μυαλό μου και έχω αγχωθεί.
Αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες ας απαντήσει, γιατί έχω διαβάσει τόσα πολλά που δεν ξέρω και εγώ τι γίνεται.\
Ευχαριστώ

elena.
10-12-08, 10:08
δες κι εδω..

επιδοματα ΙΚΑ ΟΑΕΔ (http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2563&postdays=0&postorder=asc&start=0url) :wink:

xuito
10-12-08, 14:18
ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELP !

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 29η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΠΗΤ 26/2/2009.

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΟ 2008 ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2006.

ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008 ΤΑ ΜΕΙΚΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 910,49 €
ΤΑ ΟΠΟΙΑ (ΑΝ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΣΩΣΤΑ) ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΣΣΟΥΝ ΣΤΗΝ
11Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ ( 910,49 /25 = 36,42 €)

35,64 – 39,16 11η 37,13

ΑΡΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ : 37,13 / 2 = 18,56 €

- ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ : 18,56 € Χ 56 = 1.039,36 €
- ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ : 18,56 € Χ 63 = 1.169,28 €
- ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ : 18,56 € Χ 25 = 466 €

ΑΥΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ 2.672,64 €

ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ,
ΕΓΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΣΟΔΑ 910,46 € ΜΕΙΟΝ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 16% = 764,81 € / ΜΗΝΑ Χ 4 = 3.059,24 €

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΑΡΩ 3.059,24 € - 2.672,64 € = 386,60 € ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 4 ΜΙΣΘΩΝ ?

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΓΙΑ ΧΑΖΗ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ , ΕΝΩ Ο ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ 1.000 €.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ , ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΑ 386,60 € ΤΟΥ ΟΑΕΔ , ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ 4ΜΗΝΟ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ , ΑΝΤΙ ΓΙΑ 4.000 € ΜΟΝΟ 3.059,24 €.

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ , ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΤΣΙΓΓΟΥΝΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ…

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΩ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΤΑ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ .

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ , (ΟΣΟ ΤΣΙΓΓΟΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ) , ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ…

ANODYNOS
22-12-08, 16:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΗΤΕΡΑ,ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ?

naina
22-12-08, 20:11
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΗΤΕΡΑ,ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ?

Εξαρτάται από το ταμείο ασφάλισης, το μισθό, τα ένσημα...Άλλοι μπορεί να πάρουν 5000ευρώ και άλλοι 1500...Αν γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες θα σε βοηθήσει κάποια μαμά που είχε αντίστοιχη περίπτωση.

ANODYNOS
22-12-08, 20:16
ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΜΙΣΘΟ 600 ΕΥΡΩΚΑΙ 1000 ΕΝΣΗΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΩΡΟ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 2000-2500 ΕΥΡΩ.

o mpempis mas
31-12-08, 19:17
Επειδή διαβάζω πολλά στο ιντερνετ και άκρη δεν μπορώ να βγάλω πιστεύω ότι εσείς που τα έχετε περασει ολα αυτα θα μπορεσετε να μου δωσετε απαντησεις.

- Αδεια κυοφοριας ( 56 μερες ) : 15 Μαρτιου 2009
- Πιθανη ημερομηνια τοκετου ( ΠΗΤ ) : 10 Μαιου 2009

Από 1 Ιανουαριου 2009 μεχρι τις 15 Μαρτιου 2009 - πριν την αδεια κυοφοριας - εχω σκοπο να παιρνω αναρρωτικες αδειες ( η δουλεια μου ειναι περιεργη , εχω πολλή ορθοστασια και το περιβαλλον δεν ειναι το καλυτερο για μια εγκυο, πολλα μικροβια και πολυς καπνος).Δηλαδη για 2,5 μηνες θα παιρνω συνεχεια αδειες...

Και ρωτω εγω τωρα....πως θα αμοιβομμαι; ; ;

Για τους 2,5 μηνες - απο την αρχη του ετους μεχρι την αδεια κυοφοριας, θα πληρωνει η εταιρεια και το ικα...αφου θα περναω και απο επιτροπη σωστο ή λαθος ;;

Την περιοδο της αδειας κυοφοριας ( 2 μηνες ή αλλιως 56 μερες ) πως θα την πληρωθω ;;

Για τους δυο αυτους μηνες ( ή αλλιως 56 μερες ) θα πληρωθω κανονικα τον μισθο μου απο την εταιρεια ;;;

(Kαταβολή μισθού: Oι γυναίκες κατά το διάστημα της απουσίας τους από την εργασία λόγω κυοφορίας, τοκετού και λοχείας, θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τους όρους των άρθρων 657-658 του Aστ. Kώδικα. Συνεπώς, όσες δεν έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας στον αυτό εργοδότη δικαιούνται τις αποδοχές τους για μισό μήνα, όσες δε έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας τις αποδοχές τους για ένα μήνα. Δηλαδή και στην περίπτωση αυτή ισχύει ότι ακριβώς εφαρμόζεται και για την περίπτωση απουσίας από την εργασία λόγω ασθένειας.)

Και θα παρω και επιπλεον το επιδομα κυοφοριας απο το ΙΚΑ ;;

( H εργαζόμενη μητέρα λαμβάνει επίσης επιδόματα μητρότητας από το IKA, καθώς και συμπληρωματικές παροχές μητρότητας από τον OAEΔ, για το διάστημα που επιδοτείται από το IKA. Έτσι, σύμφωνα με το άρθρο 11 του N. 2874/2000 «η ασφαλισμένη στο IKA δικαιούται επί =56= ημέρες πριν από το τοκετό και επί =63= ημέρες μετά, να λάβει επίδομα κυοφορίας και λοχείας αντίστοιχα. Tα επιδόματα αυτά είναι ίσα με το βασικό επίδομα ασθένειας και τις προσαυξήσεις για τα οικογενειακά βάρη. Για τη χορήγησή τους απαιτείται η ασφαλισμένη να απέχει από την εργασία της κατά το κρίσιμο διάστημα και να έχει πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον ημέρες εργασίας στα δύο τελευταία έτη πριν από το τοκετό». )

και θα πάρω και απο τον ΟΑΕΔ ;;;

Εχω πελαγωσει....δεν ξερω τι θα παρω αν θα παρω και πως θα τα παρω.....προς το παρον τα παιρνω στο κρανιο λιγο!!!!

μαμαδες και μπαμπαδες.....βοηθηστε με λιγο!!!!!!!!

χρονια πολλα......και ευτυχισμενο το νεο ετος!!!!

zouzounitsa79
01-01-09, 08:16
Καλή χρονιά κούκλα :)
Τα πραγματα είναι απλα. Εχουμε και λεμε :)
1) Αδεια τοκετού 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και αμοίβεσαι εφαπαξ απο το ΙΚΑ και μόνο, ο εργοδότης δεν δίνει χρήματα απλά συμβάλει στα ένσημα :)
2) Αδεια λοχίας 63 ημέρες μετά την ημέρα τοκετού. Αμοίβεσαι εφάπαξ απο το ΙΚΑ και μόνο ο εργοδότης πάλι δεν δίνει τπτ απλά συμβάλει στα ένσημα :)
3) Επίδομα μητρότας απο τον ΟΑΕΔ, ναι ισχύει εμένα μου είχαν δώσει 720 ευρώ στο πρώτο παιδί και βγαίνει κάπως αναλόγικα απο προυπηρεσία ενσημα αναρρωτικές άδειες κλπ. Αυτο το πέρνεις μετά που θα γενήσεις και χρειάζεται αρκετά δικαιολογιτικά.
4) Αναρρωτικη άδεια: εγώ έχω απο μέσα Οκτωβρίου και ισχύει το εξής: Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να πληρώνει ένα ποσοστό και να βάζει ένσημα μόνο ΕΝΑ ΜΗΝΑ τον χρόνο, περαν του μήνα σε πληρώνει το ΙΚΑ και δεν σου βάζει ένσημα εννοειτε. Καθεστως αναρρωτικης: Οι πρωτες 3 ημέρες που πέρνεις αναρρωτική τον χρόνο δεν πληρώνοντε, οι επόμενες 15 είναι περίπου 10 ευρω η μέρα και απο κει και μετα βγαίνει ανάλογα το ημερομισθιο σου, 25 ευρω στο τσακιρ κεφι να περιμενεις την ημερα.
Την αδεια ψηφισανε ενα νόμο πρόσφατα ,απορω πως το παθανε :P , ο οποιος λέει οτι το ΙΚΑ δέχεται γνωμάτευση ιδιωτικου γυναικολογου, οποτε γλιτωνεις την ταλαιπωρια αν ο γιατρος σου ειναι ιδιωτης.
Ο γιατρος γραφει άδεια μεχρι 30 ημέρες και περνας απο επιτροπη. Εγω περναω δλδ μια φορά το μηνα.
Καλό είναι στην επιτροπή να στελνεις καποιον άλλο, συζηγο,μπαμπα,πεθερο οποιον βρεις προχειρο γιατι εσυ δεν θα μπορεις λογικα :wink: :wink: :D
Αυτα :) Αν ξεχασα να σου απαντησω σε κατι , ρωτα οτι θελεις :)
Μακια :)

o mpempis mas
01-01-09, 20:11
ευχαριστω για το ενδιαφερον που εδειξες!

......(Kαταβολή μισθού: Oι γυναίκες κατά το διάστημα της απουσίας τους από την εργασία λόγω κυοφορίας, τοκετού και λοχείας, θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη, .....) ---- > δεν μου αναφερεις πουθενα για το αν θα με πληρωνει ο εργοδοτης μου...κατι που πιστευω οτι ισχυει!!

* τα επιδοματα του ικα ειναι κατι επιπλεον και τα παιρνεις αν ισχυουν καποιες προυποθεσεις -[i]" ...Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.
Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης. "

νομιζω οτι αρχιζει να καθαριζει το τοπιο γυρω μου αλλα μια βολτα απο το ικα και απο τον οαεδ θα βοηθησουν!!

zouzounitsa79
02-01-09, 06:43
Καλημερα και παλι :)
εμένα στην πρωτη εγκυμοσύνη δεν με πλήρωνε ο εργοδότης απο οταν ξεκίνησε η άδεια τοκετου μέχρι που τελείωσε η άδεια λοχίας!!
Πήρα μόνο τα δύο επιδόματα απο το ΙΚΑ που σε σύνολο είναι περίπου σα να δουλεύεις κανονικά εκεινο το διάστημα.
θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη
δλδ κατι περιπου σαν αναρρωτική γιατι να μην δουλευεις και να πλήρωνεσαι στην Ελλάδα το ξεχνάμε :P :P :lol: :lol:

heidi
02-01-09, 15:05
Καλή χρονιά και με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας…

Η ζουζουνίτσα με κάλυψε. Να τα πω και εγώ μία φορά, μήπως σε καλύψω, γιατί τα έχω φάει στη μάπα:
Λοιπόν έχουμε και λέμε, ΠΗΤ 10 Μαΐου άρα όντως από 15 Μαρτίου θα πρέπει να σταματήσεις την δουλειά και να βγεις σε άδεια Κυοφορίας. Αυτό το διάστημα δηλαδή από 15 Μαρτίου – 10 Μάιου θα πληρωθείς από το ΙΚΑ της περιοχής σου. Προκαταβολικά. Δηλαδή όταν πάς τα δικαιολογητικά που πρέπει, θα σου δώσουν τα χρήματα που αναλογούν.

Εάν βγεις σε αναρρωτική άδεια ο εργοδότης σου θα πληρώσει μόνο για τον 1ο μήνα κάποια χρήματα (περίπου θα πάρεις μισά από τον εργοδότη σου και μισά από το ΙΚΑ) και θα σου βάλει και τα ένσημα για τον 1 μήνα, (ξαναλέω) Μετά από εκεί και πέρα θα πληρώνεσαι από το ΙΚΑ χωρίς όμως να παίρνεις ένσημα.

Εάν δεν βγεις σε αναρρωτική τότε ο εργοδότης Θα σε πληρώσει για τον 1 μήνα από την άδεια κυοφορίας. Την υπόλοιπη μόνο από το ΙΚΑ. Επειδή όμως θα βγεις σε άδεια δεν πληρώνει τίποτα.

Για να πληρωθείς τώρα από το ΙΚΑ θα πρέπει μετά τις 15 μέρες που δικαιούσαι χωρίς επιτροπή, να περνάς από επιτροπή όπου θα σου εγκρίνουν την αναρρωτική, για να μπορείς να πληρωθείς.

Όταν με το καλό γεννήσεις και πας τα χαρτιά σου στο ΙΚΑ τότε θα σου πληρώσει το ΙΚΑ:
Εφάπαξ επίδομα μητρότητας, που είναι 910€ (αν θυμάμαι καλά)
Και φυσικά το επίδομα λοχείας που είναι οι 64 ημέρες.

Επειδή συνήθως ο μισθός που παίρνεις είναι περισσότερος από το ΙΚΑ, όταν γεννήσεις θα πας στον ΟΑΕΔ ό οποίος θα σου καλύψει την διαφορά που προκύπτει από την άδεια κυοφορίας και λοχείας με τον μισθό που θα έπαιρνες αυτό το διάστημα.

fin04159
03-01-09, 15:24
Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι. Ήδη είμαι σε άδεια τοκετού, δηλ. στις 56 μέρες πριν το τοκετό. Πριν φύγω από την δουλεία μου πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ και μου έγραψε μια βεβαίωση για τον εργοδότη μου για την ΠΗΤ, επίσης έγραψε και στο βιβλιάριο υγείας μου το πότε είναι η ΠΗΤ μου και μου είπε να πάω αρχές Ιανουαρίου να εισπράξω τα χρήματα από το ΙΚΑ. Μπορείτε να μου πείτε τι χρήματα είναι αυτά που πρέπει να εισπράξω και τι δικαιολογητικά πρέπει να καταθέσω στο ΙΚΑ?

heidi
04-01-09, 12:46
Αν κατάλαβα σωστά ο γιατρός του ΙΚΑ σου έδωσε ένα χαρτί με την ΠΗΤ για να σταματήσεις από την δουλειά????
Αν είναι έτσι θα πρέπει να πας αυτή τη βεβαίωση στον εργοδότη σου, όπου την υπογράφει (λέει ότι δεν θα σε αφήσει να δουλέψεις αυτόν τον καιρό.) υπογράφεις και εσύ και με το βιβλιάριο του ΙΚΑ, και αυτό το χαρτί, πηγαίνεις στις παροχές για να σου βγάλουν το ποσό που δικαιούσαι για αυτές τις 56 ημέρες που δεν θα δουλεύεις.

xrysanthi26
11-01-09, 00:24
[quote="fin04159"][quote]Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι. Ήδη είμαι σε άδεια τοκετού, δηλ. στις 56 μέρες πριν το τοκετό. Πριν φύγω από την δουλεία μου πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ και μου έγραψε μια βεβαίωση για τον εργοδότη μου για την ΠΗΤ, επίσης έγραψε και στο βιβλιάριο υγείας μου το πότε είναι η ΠΗΤ μου και μου είπε να πάω αρχές Ιανουαρίου να εισπράξω τα χρήματα από το ΙΚΑ. Μπορείτε να μου πείτε τι χρήματα είναι αυτά που πρέπει να εισπράξω και τι δικαιολογητικά πρέπει να καταθέσω στο ΙΚΑ[/Αφου γεννησεις θα στειλεις τον αντρα σου στο ικα με τα χαρτια που θα σου δωσει το νοσκομειο δηλ μια βεβαιωση οτι γεννησες στο ταδε νοσοκομειο την ταδε ημερομηνια-τηνληξειαρχικη πραξη γεννησης και θα παρεις το βοηθημα του τοκετου που ειναι περιπου 900ε + το επιδομα λοχειας που βγαινει συμφωνα με το ημερομοισθιο σου για 64 μερες.Πριν ληξη η αδει λοχειας θα πας και στον ΟΑΕΔ γιατι δικαιουσ εκαι απο κει χρηματα την διαφορα απο τον μισθο σου που δεν σου εδωσε το ικα συν το επιδομα του παιδιου,οσο για τα δικαιολογητικα θα σου τα πουν απο εκει.ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΧΩ!!!!!
Μην ξεχασεις αν θες τους 3,5 μηνες αντι του μειωμενου πρεπει να τους παρεις πριν την 6μηνη αδεια αλλιως γυρνας με μειωμενο GOOD LUCK

falassarna
28-01-09, 09:52
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!
ΛΟΙΠΟΝ...
Α) ΑΠΟ 21 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 08 ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ(1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΟΥΛΕΨΑ ΜΟΝΟ ΩΣ ΕΓΚΥΟΣ)ΛΟΓΩ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΗΤ 12/4.ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΕΡΝΑΩ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ)...Η ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΠΕΡΝΩ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΑΝ ΟΧΙ, ΤΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ??ΠΑΝΕ?? :roll:

Β) ΕΙΧΑ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ 08,ΤΗΝ ΕΧΑΣΑ?ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 09, ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ 6ΜΗΝΟ,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΜΟΥ ??

Γ) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΔΕΙΑ (3,5 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ),ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ...ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΩ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ :cry: ). ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΚΤΕΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?? ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΡΙΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΤΑ?? ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ(ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΙΟΛΑΣ),ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ??ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ, ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ... :?:

Δ) ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ 2 ΜΕΤΑ(ΙΚΑ), ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΩ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΕΝΑ ΒΟΗΘΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΩ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ??

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ :wink:
ΤΟ ΞΕΡΩ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ / ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ PLEASEEE :)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ματινα
28-01-09, 22:14
falassarna καλησπερα...πραγματικα νομιζω οτι το λογιστηριο σου σε εχει
μπερδεψει.Θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω μεσα απο αυτα
που ξερω απο την Τ.Υ οαεδ που εργαζομαι με stage (ελπιζω προς το παρον)
Εαν εχεις ΠΗΤ 4/09 λογικα η αδεια λοχειας θα ληγει περιπου τον 6/09 (εαν δεν κανω λαθος).Εφοσων λοιπον θα παρεις την Εξαμηνη θα πρεπει
πριν :να εχει ληξει η αδ.λοχ. και στην συνεχεια εαν θελεις να παρεις το
Μειωμενο ωραριο σε μερες (3,5 μηνες) θα πρεπει να το παρεις και αυτο
πριν την Εξαμ.αδεια.Εαν ο εργοδοτης δεν θελει να σου δωσει τους 3,5
μηνες θα παρεις μειωμενο ωραριο οταν επιστρεψεις στην εργασια σου μετα
το Εξαμηνο.
Στην περιπτωση που ειχες υπολοιπο κανονικης αδειας 2008 δεν νομιζω οτι αυτη μεταφερεται στο 2009 (αλλα εχεις παρει και τοσες αναρωτικες οποτε
νομιζω οτι την καλυψες). Σχετικα τωρα με την νεα αδεια του 2009 το αν
θα την παρεις πριν την Εξαμ. ή μετα εξαρταται απο το ποτε θα ξεκινησεις
την Εξαμ.και ποτε αυτη θα ληξει.
Εαν η Εξαμ που θα παρεις θα τελειωνει 11ο ή 12ο του 2009 θα πρεπει
να την παρεις πριν ξεκινησει η Εξαμ.γιατι η κανονικη (απο οτι μας
εχουν πει) δεν μεταφερεται στην επομενη χρονια ,ενω η Εξαμ.μπορει
να παει και στο 2010.
Στην Εξαμ. παιρνεις ενσημα απο τον ΟΑΕΔ οχι απο τον εργοδοτη.
Αφοτου πληρωθεις απο το ΙΚΑ μετα τη γεννα ρωτησε στον ΟΑΕΔ για το
Επιδομα Μητροτητας (το οποιο προηγειται της Εξαμ.αδ,)
Καλο θα ηταν παντως οταν μπορεσεις να ρωτησεις στην Τ.Υ ΟΑΕΔ που ανηκεις καποιες λεπτομερειες που ισως μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη.
Ελπιζω να βοηθησα :oops: :wink:

Γατουλα
28-01-09, 22:25
προσωπικα δε ξερω, αλλα απο οτι θυμαμαι τα ενσημα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μετα απο τον 1 μηνα αναρρωτικης που δικαιουμαστε ανα ετος, νομιζω οτι χανονται :roll: Ελπιζω να εχει αλλαξει, αλλα αυτο θυμαμαι :roll:

falassarna
28-01-09, 23:27
ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΕΝΟΣ :?
ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ 08 : ΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ??? :roll:
ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ Ε? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ
01-02-09, 21:23
ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΗΣ. ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ 2009?ΚΑΝΟΝΙΚΑ, 20 ΗΜΕΡΕΣ?
Η ΠΙΟ ΛΙΓΕΣ?

zouzounitsa79
01-02-09, 21:50
λοιπον κοριτσια...τα ενσημα της αναρρωτικης εκτος απο τον πρωτο μηνα πανε υπερ πιστεως :P
Η κανονικη αδεια του 2008 που δεν προλαβες να παρεις πρεπει να την πληρωθεις σα να την δουλεψες απο τον εργοδοτη...εμενα μου την πληρωσανε.
Για το εξαμηνο τωρα που θα ξαναπας στο ικα για επιτροπη εχουν πεταμενους εδω και εκει κατι φετινους οδηγους ασφαλισης...παρε εναν τα λεει μεσα αναλυτικοτατα :)
Στελλα.... η αδεια παει αναλογικα οπως πανε και τα δωρα ...ειναι καποιες μερες το μηνα...δεν ξερω ωραριο κλπ για να σου πω μερες ακριβως!
ξεχασα τπτ? :P :lol:

ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ
02-02-09, 10:00
ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟ 8ΩΡΟ. ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ Ν.Π.Ι.Δ. ΩΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ.......
ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2008 ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ, ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ!!!!!ΕΙΠΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ.....

zouzounitsa79
02-02-09, 18:41
Στελλα ... μαλλον δεν σκοπευει να στη δωσει την αδεια οντως...η αναρρωτικη παντως δεν εχει να κανει με την κανονικη αδεια! αν θυμαμαι καλα στο πρωτο παιδι ειχα γυρισει στη δουλεια μαρτιο τελος μαρτιου και η αδεια μου ηταν ολοκληρη :D Τωρα αν παρεις το εξαμηνο αφαιρεσε αμεσως την μιση αδεια γιατι ειναι μεσα σ'αυτα που περνεις απο τον οαεδ.
Εγω εχω αναρρωτικη απο τον Οκτωβρη και θα παει μεχρι να γεννησω :)

vicky29
14-02-09, 09:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!
ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΤΟΥ 2007 ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΜΙΣΘΟ 1100 e. H PHT MOY EINAI STIS 28/5/2009. ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΓΙΑ 15 ΗΜΕΡΕΣ.
ΘΕΛΩ ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ , ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ.(ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ? Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ)

protoula
14-02-09, 17:19
ΒΙΚΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΙΚΑ ->ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ: ΕΦΑΠΑΞ ΠΟΣΟ (ΠΟΣΟΣΤΟ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΣΟΥ - ΛΟΓΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 1000€) ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ - ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ (ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ) ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΕΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΔΕΙΑΣ
ΙΚΑ ->ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ: ΕΦΑΠΑΞ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 900€
ΙΚΑ -> ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ: ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ 63 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ (ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ)- ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ
ΟΑΕΔ: ΑΦΟΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΠΟΣΑ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!
ΑΥΤΑ... ΕΛΠΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΙΔΕΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΕΝΣΗΜΑ
ΠΡΩΤΟΥΛΑ

vicky29
15-02-09, 19:22
σε ευχαριστώ πολύ. έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό. :)

mk23
16-02-09, 03:13
ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΝΑ ΠΩ?ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ! :lol: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,ΑΔΕΙΕΣ.ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΡΝΗΘΕΙ Ή ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ??

mk23
16-02-09, 11:54
[....ευχαριστω :!:[/color] :( PLEASE...θα μου απαντήσει κανείς???σχετικά με το τι δικαιουμαι.θα περιμενω]

sophiasv
16-02-09, 13:20
[....ευχαριστω :!:[/color] :( PLEASE...θα μου απαντήσει κανείς???σχετικά με το τι δικαιουμαι.θα περιμενω]

σχετικα με τι?
τι ασφαλεια εχεις?

mk23
16-02-09, 14:50
εχω ΙΚΑ.ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος,ωρομισθια.τι δικαιουμαι για επιδόματα.,αδειες.το 6μηνο μπορει ο εργοδοτης μου να μου το αρνηθει?γιατι κατι τετοια ακουω στη δουλεια.Οτι είναι στην ευχέρεια του εργοδοτη να το πάρεις.δεν ειμαι εγκυος ακομη αλλα ειπα να ψαξω λιγο τα πραγματα.ευχαριστω! :D

Vasso75
16-02-09, 15:26
Δυστυχώς για τον εργοδότη δεν είναι στην ευχέρια του το άν θα πάρεις το 6μηνο δεν ζητάς την αδειά του απλά τον ενημερώνεις εγκαίρως...! :D :wink:

mk23
16-02-09, 16:01
ΟΚ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :D

annina
16-02-09, 17:46
mk 23 δικαιούσαι τα πάντα κανονικά. Επίδομα μόλις σταματήσεις με την αδεια τοκετού, επίδομα τοκετού μετά τη γέννα και ενα επίδομα απο τον οαεδ πάλι μετά τη γένα.
Και το εξάμηνο κανονικά εφόσον το θελήσεις. Θα σε ενημερώσουνε απο τον ΟΑΕΔ για αυτό γιατι πρέπει να προσκομίσεις κάποια χαρτιά στον εργοδότη σου.

sophiasv
16-02-09, 21:45
ο εργοδοτης σου δεν μπορει να αρνηθει τιποτα!!
υπαρχουν νομοι!!! που σε προστατευουν!!

δικαιουσε κανονικα τα επιδοματα,
οσο για τις αδειες, πρεπει να ρωτησεις στο ικα κ τον οαεδ, για το ωρομισθιο

mk23
17-02-09, 00:41
κορίτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις!επειδη το εψαξα λιγο ακομη και ρωτησα(η προισταμενη εινα κουμπαρα μου)τις ειπε ο διευθυντης πως αν θελει η επιχειριση στο δίνει διαφορετικα παραιτησε.απαραδεκτο ή μου φαινεται :?δι: κατι αλλο τώρα:ο συζυγος μου ειναι ιδιωτικος υπαλληλος.τι δικαιουται?

Vasso75
17-02-09, 13:37
Ρητά σου λέω οτι δεν μπορεί να σου το αρνηθεί είχα πρόβλημα και γω στην επιχείρηση που δουλεύω σε σημείο που μου είπαν οτι αν ήταν στο χέρι τους δεν θα την έπερνα την άδεια!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ!!!! :D

sophiasv
17-02-09, 13:58
ο συζυγος, δικαιουτε μονο επιδομα τοκετου, εφόσον δεν το παρεις εσυ!!
-κ αυξυση στο μισθό του οταν κανεις το παιδι κ μετα.
-οπως κ οικογενειακο επιδομα, απο τον οαεδ, ενας απο τους δυο μπορει να το παρει.

mk23
18-02-09, 01:04
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!παντως οταν θα ερθει η ωρα θα το ψαξω και στον οαεδ γιατι εμαθα οτι η επιχειριση πηρε το οκ απο εκει.αυτη τη στιγμη το εχουν επιτρεψει σε μια κοπελια(το 6μηνο) αλλα θελουν να μας κανουν να νιωθουμε υποχρεωμενες,οτι το κανουν απο την καλη τους την καρδια....

SOFIAΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
04-03-09, 14:31
καλησπέρα σας έιμαι η Σοφία και πρόκειται να γίνω μανούλα στις 10-10-2009 περίπου

όπως λοιπόν μπορείτε να καταλάβετε καθώσ είναι και το πρώτο μου, έχω αμέτρητες απορίες αλλα δεν ξέρω από που να αρχίσω και αν κάποια από εσάς με τόσο μικρά ζουζούνια έχει χρόνο να απαντήσει!!!!!! :?: :?: :?:

DALIA
04-03-09, 14:41
Καλώς ήρθες στο φόρουμ να σε παραπέμψω
http://www.parents.gr/forum/viewforum.php?f=2
http://www.parents.gr/forum/viewforum.php?f=34
http://www.parents.gr/forum/viewforum.php?f=35
http://www.parents.gr/forum/viewforum.php?f=36
http://www.parents.gr/forum/viewforum.php?f=56
http://www.parents.gr/forum/viewforum.php?f=20

είναι μαζεμένα ολα τα θέματα συγκεντρωμένα και οτιδήποτε αλλο χρειαστείς εδώ είμαστε :wink:

υγ.Γιατι τόσα πολλά ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και σσσσσσσσσσσσσσσ? :D

SOFIAΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
04-03-09, 14:51
σε ευχαριστώ πολύ

δεν υπάρχει κάποιος λόγος για την ύπαρξη τόσο πολλών συμφώνων απλά έτσι προέκυψε

underage
07-03-09, 22:34
σε ευχαριστώ πολύ

δεν υπάρχει κάποιος λόγος για την ύπαρξη τόσο πολλών συμφώνων απλά έτσι προέκυψε

Καλέ συνονόματη, αν σου ξεφύγει κανά 'Α' πως θα κάνεις login, πως τα κατάφερες έτσι? Αν δεν σε βολεύει ζήτα από τους Admin να στο "μεταλλάξουν"

Με το καλό το μπεμπάκι σου

SOFIAΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
09-03-09, 10:11
καλημέρα σε όλουσ !!!

μήπωσ μπορεί κάποιος να μου πει πότε θα πρέπει να αρχίσω να κοιτάω για κούνια και γενικότερα για πραγματα στο δωμάτιο ?????

popchris
29-03-09, 12:13
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΕΡΣΥ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΚΟΥΝΙΕΣ ΚΤΛ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ..ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΕΣΥ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ..ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΑΣ?

SOFIAΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
30-03-09, 09:05
καλημέρα

τώρα πλέον δεν γεννάω υπήρξε επιπλοκή και η κύηση έγινε παλλίνδρομη οπότε και έκανα απόξεση

τέλος πάντων τι τα θές τι τα γυρέυεις προσπαθούμε να το ξεχάσουμε και πάμε για άλλα τώρα

ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον !!

powerpuff girl
31-03-09, 17:27
Σοφάκι μου μην σε παίρνει από κάτω, πολλές από εμάς είχαμε μια παλίνδρομη κύηση στην αρχή και πολύ γρηγορα μας ήρθε ένα μωράκι!
Εύχομαι και σε σένα το ίδιο!

honey
19-04-09, 22:29
Λοιπόν, μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα χω διαβάσει σχεδόν όλα εδώ μέσα και έχω χάσει τα αβγά και τα πασχάλια! Νόμιζα είχα καταλάβει αλλά εδώ μέσα διάβασα ένα σωρό και τα χω χάσει! Μπορεί κάποια μη μπερδεμένη να βοηθησει?
1. Αλλο το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας και άλλο το βοήθημα τοκετού του ικα? Για πόσα χρήματα μιλάμε και πότε τα παίρνεις?
2. Υπάρχει και κάτι άλλο που δικαιούσαι από το ικα, οαεδ κλπ?
3. Κατα τη διάρκεια της άδειας πληρώνεσαι κανονικά το μισθό σου, δώρα κλπ από τον εργοδότη ε? Εκτός από το 6μηνο που πληρώνεσαι από οαεδ το βασικό. Σωστά?

Υπάρχει κάτι που να τα λέει αυτά αναλυτικά, και τι χαρτιά χρειάζονται κλπ? Οτι βρίσκω είναι αποσμασματικό. Κανα βιβλιαράκι ή κάτι τέτοιο?
Με βλέπω να απευθύνομαι σε λογιστή γιατί έτσι άσχετη που είμαι θα χάσω και αυτά που δικαιούμαι!!!!

Ntimi
19-04-09, 22:45
καλησπέρα honey μου και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.
Λοιπόν απο το ΙΚΑ πληρώνεσαι 3 φορές, μια όταν σταματήσεις την δουλειά σου αν δουλεύεις δηλ 56 μέρες πριν την πιθανή σου ημερομηνία, μετά την γέννα σου ξαναπάς στο ΙΚΑ για το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού. Απο κει θα σου δώσουν ένα χαρτί για τον ΟΑΕΔ για να πάρεις και απο κεί λεφτά.
Απο τον εργοδότη σου πληρώνεσαι μόνο για τον πρώτο μήνα που κάθεσαι. Ενσυμα επίσης ο εργοδότης σου θα σου κολλήσει για ένα μήνα.

δες αναλυτικά εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης να έχεις.

honey
20-04-09, 00:50
Εχμ......δηλαδή για το σύολο 14 μηνών περίπου που θα κάθομαι δε θα πλρώνομαι το μισθό μου? Εγώ γιατί ήξερα ότι πληρώνεσαι κανονικά στην άδεια κυοφορίας κ λοχείας και μετά στο μειωμένο, και μόνο στο 6μηνο πληρώνεσαι λιγότερα?????

xrysanthi26
20-04-09, 01:11
απο το ικα πληρωνεσε αποκλειστικα την αδεια τοκετου μαλιστα εφαπαξ πριν γεννησεις.Οταν γεννησεις πας στο ικα και σου δινει το επιδομα τοκετου που ειναι καπου στα 950 ευρω + αδεια λοχειας και αυτη εφαπαξ.Ποσα ακριβως θα παρεις δεν μπορω να σου πω αυτο εξαρταται με ποσα αμοιβεσαι.πχ εγω περνω μισθο 1400 ευρω,το ικα μου εδωσε 1700 αδεια τοκετου,2300 ευρω αδεια λοχειας και 950 επιδομα τοκετου,τα ποσα ειναι περιπου...
Και στο τελος πας στον ΟΑΕΔ που σου δινει συμπληρωμα οτι δεν σου εδωσε ο εργοδοτης και το ικα,εμενα μου εβγαλε 1580 ευρω περιπου,το εξαμηνο ειναι αλλο καπελο

honey
20-04-09, 01:23
Αχα, άρα ο εργοδότης δεν θα μου ξανακαταβάλλει μισθό μέχρι την συσσωρευτική άδεια μειωμένου ωραρίου. Νομίζω κατάλαβα. Εϊπα και γω! Τι επιδόματα είναι αυτά που δε τα ξερα! Ουσιαστικά οι μισθοί μου μαζεμένοι θα ναι λοιπόν! Ααααααχ, άσχετοσύνη!

Κορίτσια ευχαριστώ βραδιάτικα και Πασχαλιάτικα!

xrysanthi26
20-04-09, 01:31
Αχα, άρα ο εργοδότης δεν θα μου ξανακαταβάλλει μισθό μέχρι την συσσωρευτική άδεια μειωμένου ωραρίου. Νομίζω κατάλαβα. Εϊπα και γω! Τι επιδόματα είναι αυτά που δε τα ξερα! Ουσιαστικά οι μισθοί μου μαζεμένοι θα ναι λοιπόν! Ααααααχ, άσχετοσύνη!

Κορίτσια ευχαριστώ βραδιάτικα και Πασχαλιάτικα!Σε καταλαβαινω και εγω την ιδια αγωνια ειχα.Εχεις παρει αναρρωτικη???

xrysanthi26
20-04-09, 01:38
aa και κατι αλλο,αν θες να παρεις το μειωμενο ωραριο σε αδεια πρωτα πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτη σου και αν σου την δωσει πρεπει να την παρεις ακριβως μετα την αδεια λοχειας

honey
20-04-09, 01:39
όχι, είμαι οκ, έχω 1 μήνα δουλειά ακόμα, θα κολλήσω πριν την άδεια τοκετού και την άδεια που δικαιούμαι για το 2009 (22 μέρες) οπότε θα φύγω νωρίτερα από 56 μέρες πριν.
Βέβαια τις 15 μέρες ανρρωτική που διακαιούμαι για το 2009 δε τις χαρίζω, τις παίρνω λίγο λίγο όποτε τα φτύνω και θέλω λίγη ξεκούραση!
Κουφάθηκα προς στιγμήν γιατί ήξερα σαν έξτρα λεφτά μόνο το βοήθημα τοκετού. Και είδα για τα επιδόματα κυοφορίας κ λοχείας και είπα ΟΠΑ θα βγάλουμε τα έξοδα του ΛΗΤΩ! Αλλά τζίφος! Γιατί εγώ πάντα πίστευα ότι ο μισθός δε σταματά καθόλου να μπαίνει στο λογαριασμό μου οεο(εκτός βέβαια απο το 6μηνο).

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

honey
20-04-09, 01:40
aa και κατι αλλο,αν θες να παρεις το μειωμενο ωραριο σε αδεια πρωτα πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτη σου και αν σου την δωσει πρεπει να την παρεις ακριβως μετα την αδεια λοχειας

Ευτυχώς είναι οκ με αυτό κ με το 6 μηνο, είναι μεγάλη εταιρεία κ πολύ τυπικοί. ΟΥΦ.

elenik
20-04-09, 03:27
Βέβαια τις 15 μέρες ανρρωτική που διακαιούμαι για το 2009 δε τις χαρίζω, τις παίρνω λίγο λίγο όποτε τα φτύνω και θέλω λίγη ξεκούραση!
!

Αν κανεις χρηση αναρωτικης δεν ισχυει το 30 μερες απο ΙΚΑ+ εργοδοτη. Εισαι μονο απο ΙΚΑ εκει τοτε γιατι θα εχεις ηδη κανει χρηση τους.

Στα υπολοιπα συμφωνω με τις προλαλησασες.

Ntimi
20-04-09, 10:24
honey απλά να ξέρεις οτι στο 6μήνο δεν θα πέρνεις το μισθό που πέρνεις κανονικά αλλά 701 ευρώ μικτά δηλ περίπου 650 καθαρά!!!!

honey
20-04-09, 12:30
Αν κανεις χρηση αναρωτικης δεν ισχυει το 30 μερες απο ΙΚΑ+ εργοδοτη. Εισαι μονο απο ΙΚΑ εκει τοτε γιατι θα εχεις ηδη κανει χρηση τους.

Στα υπολοιπα συμφωνω με τις προλαλησασες.

Χμμμ αυτό δε το πολυκατάλαβα!!! ???

honey
20-04-09, 12:32
honey απλά να ξέρεις οτι στο 6μήνο δεν θα πέρνεις το μισθό που πέρνεις κανονικά αλλά 701 ευρώ μικτά δηλ περίπου 650 καθαρά!!!!

Αυτό τελικά είναι το μόνο το οποίο ήξερα!
Νόμιζα πως σε όλη την υπόλοιπη περίοδο μπαίνει κανονικά ο μισθός κάθε μήνα, δώρα κλπ.
Τελοσπάντων, καλά ναναι η μπέμπα μου μόνο! Τα άλλα τα βρίσκουμε!

mariaa
21-10-09, 22:08
Καλησπερα κοριτσια.Εχω το εξης θεμα που χρειαζομαι βοηθεια.
Δουλευω σχεδον τρια χρονια σε μια εταιρια ως πωλητρια κανονικο
οκταωρο.
Ο μισθος μου ειναι 800 ευρω καθαρα περιπου 1000 ευρω μικτα.
Ειμαι στην 14 βδομαδα κυησης και λογο μικροπροβληματων,
ο γιατρος μου, μου εγραψε ενα μηνα αδεια (απο αυριο)αλλα
μαλλον το βλεπω να καθομαι μεχρι να γεννησω.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης.
Τι επιδοματα δικαιουμε απο ικα και οαεδ (και ποσο?)και εαν γενικα επηρεαζονται
οικονομικα, απο την πιθανη μεγαλη αδεια που θα παρω μεχρι να γεννησω?
Υπαρχει καποιος τροπος υπολογισμου η καμια σελιδα που μπορω να τα υπολογισω απο μονη μου?
Τελος εαν τελικα δεν δουλεψω μεχρι να γεννησω χανω το δικαιωμα μου για την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ?
Ευχαριστω εκ των προτερων.

NIKH990990
03-12-09, 16:57
THELW NA SAS ROTISW TA EKSIS...
8)EIMAI 6 MHNWN..APO 5 NOEMVRIOU PAIRNW ADEIES GIATROU IKA KAI KATHOMAI SPITI.KANONIKA STAMATAW NOMIMA 22 IANOUARIOU.ALLA EXO GNOSTO KAI THA PAIRNW SINEXEIA ADEIES!THA PAIKSEI KAPOIO ROLO STA EPIDOMATA POU THA PARW ARGOTERA?THA IPARKSEI DILADI KAPOIA MEIWSH STA XRHMATA?
8-)EPISIS AN KSEREI KAPOIOS TI PLIRONOMAI GIA AFTES TIS ADEIES..GIATI PROS TO PARON EXW PLIROTHI MONO APO TO IKA GIA 12 MERES 120 EYRW!APTI DOULEIA MOU LENE THA TA PARW OLA TON DEKEMVRI .DIKAOOUMAI KANONIKO MISTHO?
8)TELOS AN GNORIZETAI TI XARTIA THA XRIASTOUN GIA MAIEYTIRIO,IKA,OAED I OTI ALLO IPARXEI...PANTOU TA VRISKW MISA KAI AKATALAVISTIKA!
:oops:EYXARISTW EK TWN PROTERWN!

sofaki1978
03-12-09, 17:34
καλωςηρθες και με το καλο το μωρο σου.

τις πρωτες 25 μερες αναρρωτικης θα πληρωθεις και απο το ικα και απο τον εργοδοτη σου.μετα μονο απο το ικα.τα επιδοματα σου δεν θα επηρεαστουν,απλα αν δεν επαιρνες αναρρωτικη ο εργοδοτης σου θα σου εδινε καποιο ποσο πριν βγεις σε αδεια κυοφοριας.(νομιζω θα σου εδινε το ποσο που θα σου δωσει τωρα για αυτες τις 25 μερες)
μετα τις 25 μερες δεν θα παιρνεις κανονικα το μισθο σου,θα ειναι λιγοτερο,αυτο εξαρταται απο τα μικτα σου.υπολογισε ενα 70% περιπου.
στο μαιευτηριο,εγω που θα γεννησω στο ελενα,μας ειπαν στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου να εχουμε μαζι μας στην εισαγωγη την ληξιαρχικη πραξη γαμου γιατι η εισαγωγη γινεται με το επιθετο του συζηγου.τα χαρτια που χρειαζεσαι για το ληξιαρχειο ειναι:

ληξιαρχικη πραξη γαμου (να βγαλεις μια απο τα κεπ προσφατη,6 μηνων)
πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης
οι ταυτοτητες και των 2 σε φωτοτυπια + τις πρωτοτυπες.

για τον οαεδ το μονο που ξερω ειναι οτι αφου παρεις τα 3 επιδοματα απο το ικα πας με τις αποδειξεις στον οαεδ για να σου δωσουν καποια διαφορα που ισως προκυψει σε σχεση με τους μισθους σου.

Georgia1
29-03-10, 15:43
:confused:Καλημέρα σε όλες σας.

Γράφτηκα και διαβάζω το φόρουμ εδώ και κάποιες εβδομάδες. Με έχει βοηθήσει απίστευτα. Μόνο όσο αφορά τα ΙΚΑ-ΟΑΕΔ και λοιπά έχω μπερδευτεί όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε.

Παρακάτω σας γράφω τις απορίες μου μήπως υπάρχει κάποια έμπειρη να με βοηθήσει.

Λοιπόν είμαι στον 5ο μήνα. Εργάζομαι εδώ και 2 χρόνια ασταμάτητα σαν ιδιωτικός υπάλληλος σε μία εταιρία. Από την αρχή του χρόνου δεν έχω πάρει άδεια. Έλειψα 3 μέρες αλλά αεπειδή είχα υπόλοιπο αδείας από το προηγούμενο έτος απλώς μου αφερέθηκαν οι μέρες αυτές. Ο μικτός μου μισθός είναι περ. 1500€ (κανονικά δηλωμένος εδώ και 1 χρόνο). Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε να πάρω άλλη άδεια.
ΠΗΤ είναι 1/9/2010.

Άρα εγώ θα κάτσω 56 πριν την ΠΗΤ μου και 63 μέρες μετά. Επίσης θα κολλήσω τις 21ημέρες αδείας που δικαιούμε για το 2010. Δεν θα κάνω χρήση του εξάμηνου (ο εργοδότης μου ήταν κάθετος και επειδή δεν με πέρνει να με απολύσει έστω και μετά από 1 χρόνο αναγκαστικά θα υπακούσω). Έστι λογικά επιστρέφω κάποια στιγμή μέσα στον Δεκέμβη ξανά στην δουλειά (εξαρτάται και από την πραγματική ΠΗΤ).

Αν υπάρχει κάποια κοπέλα που πορεί να με βοηθήσει και να μου εξηγήσει αναλυτικά πότε πέρνω τι θα ήταν τέλεια (ΙΚΑ -ΟΑΕΔ). Αν όλα πάνε καλά δεν θα πάρω καθόλου αναρωτική μέχρι να φύγω για άδεια εγκυμοσύνης. Επίσης κατά τον μήνα που θα πάρω την κανονική μου άδεια για το 2010 πληρώνομαι? Από ποιόν? Σε ποια ασφαλιστική κλάση ανήκω?
Το τι θα χρειαστούμε από χαρτιά θα το ψάξω λίγο αργότερα.
Απλώς επειδή κάνουμε με τον άνδρα μου τον προγραμματισμό ( μόνο η γέννα σε ιδιωτικό θα μας βγει κοντά 4500€ σύνολο + το παιδικό δωμάτιο + όλες τις ανάγκες που θα έχει το νινί μας) καταλαβαίνετε ότι πρέπει να γίνει σφιχτός προύπολογισμός.

Σας ευχαριστώ ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου.:mrgreen:

mariamafia
31-03-10, 16:22
καλησπερα κ απο εμενα!
μολις επεστρεψα κ εγω απο το γολγοθα του ικα με το επιδομα κυοφοριας μου υστερα απο πολυ ταλαιπωρια μιας που το αστειο της υποθεσης ηταν οταν με καλεσαν στο γκισε να παρω τα χαρτια μου κ μου ειπαν οτι δεν γινεται να παρω το επιδομα κυοφοριας γιατι με ειχαν καταχωρημενη ως ΑΝΤΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετα τις απαραιτητες αλλαγες φυλου εχω τις εξης αποριες για οποιονδηποτε μπορει να μου απαντησει:
το επιδομα που μου εδωσαν ηταν 586,14, ο μισθος μου 550/μηνα μεικτα κ καθαρα νομιζω πως ειναι λιγο λιγοτερα απο 400.

ειναι οκ?? Ρωταω γιατι αποτι ειδα στις αποδειξεις που πηρα στο τελος μου πληρωσαν γυρω στα 11 ευρω ανα ημερα της αδειας κυοφοριας(ητοι 56)

Στη συνεχεια για το επιδομα λοχειας κ το βοηθημα θα πρεπει παλι με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου να απευθυνθω στο ικα η στον ΟΑΕΔ?

παραλληλα ειμαι ασφαλισμενη κ στο ΤΕΒΕ ως ελευθερος επαγγελματιας. Γνωριζετε εαν ειναι κατι που δικαιουμαι απο εκει?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

gmpat
31-03-10, 16:45
:eek:καλησπερα κ απο εμενα!
μολις επεστρεψα κ εγω απο το γολγοθα του ικα με το επιδομα κυοφοριας μου υστερα απο πολυ ταλαιπωρια μιας που το αστειο της υποθεσης ηταν οταν με καλεσαν στο γκισε να παρω τα χαρτια μου κ μου ειπαν οτι δεν γινεται να παρω το επιδομα κυοφοριας γιατι με ειχαν καταχωρημενη ως ΑΝΤΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετα τις απαραιτητες αλλαγες φυλου εχω τις εξης αποριες για οποιονδηποτε μπορει να μου απαντησει:
το επιδομα που μου εδωσαν ηταν 586,14, ο μισθος μου 550/μηνα μεικτα κ καθαρα νομιζω πως ειναι λιγο λιγοτερα απο 400.

ειναι οκ?? Ρωταω γιατι αποτι ειδα στις αποδειξεις που πηρα στο τελος μου πληρωσαν γυρω στα 11 ευρω ανα ημερα της αδειας κυοφοριας(ητοι 56)

Στη συνεχεια για το επιδομα λοχειας κ το βοηθημα θα πρεπει παλι με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου να απευθυνθω στο ικα η στον ΟΑΕΔ?

παραλληλα ειμαι ασφαλισμενη κ στο ΤΕΒΕ ως ελευθερος επαγγελματιας. Γνωριζετε εαν ειναι κατι που δικαιουμαι απο εκει?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

geia soy me to kalo to mvro soy!!!
loipon gia to epidoma loxias mazi me thn lhxiarxikh prajh gennhshs ypologizeis ta enteka eyrv opvs ypologises kai sthn kyoforia epi 63 hmeres pou einai h loxeia [11X63]= 693 eyrv gia loxeia + epidoma toketoy poy akoma den to exv parei alla exv akoysei oti einai gyrv sta 990 eyrv peripoy. meta thn loxeia tha pas ston oaed kai katatheteis ta xartia soy opoy ki ekei soy bgazoyne kati alla den xerv to poso giati ki egv akoma den to exv parei.....kai ejartatai an phres annarvtikh h oxi ki apo alloys paragontes elpizv estv kai ligo na se bohthisa!!!!

goldie27
31-03-10, 18:17
KALHSPERA!XREAZOMAI BOH8EIA!DOULEUW WS KA8HGHTRIA ME SUMVASH TA TELEUTAIA 7 XRONIA.EIME STON 7 KAI APORW AN DIKAIOUME TA EPIDOMATA KAI APO IKA KAI APO OAED!H SUMBASH MOU PANTA LHGEI MAIO KAI ANANEWNETE SEPTEMBRH.
THANKS

mariamafia
01-04-10, 00:43
:eek:

geia soy me to kalo to mvro soy!!!
loipon gia to epidoma loxias mazi me thn lhxiarxikh prajh gennhshs ypologizeis ta enteka eyrv opvs ypologises kai sthn kyoforia epi 63 hmeres pou einai h loxeia [11X63]= 693 eyrv gia loxeia + epidoma toketoy poy akoma den to exv parei alla exv akoysei oti einai gyrv sta 990 eyrv peripoy. meta thn loxeia tha pas ston oaed kai katatheteis ta xartia soy opoy ki ekei soy bgazoyne kati alla den xerv to poso giati ki egv akoma den to exv parei.....kai ejartatai an phres annarvtikh h oxi ki apo alloys paragontes elpizv estv kai ligo na se bohthisa!!!!

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

ladycat
15-05-10, 18:34
KALHSPERA!XREAZOMAI BOH8EIA!DOULEUW WS KA8HGHTRIA ME SUMVASH TA TELEUTAIA 7 XRONIA.EIME STON 7 KAI APORW AN DIKAIOUME TA EPIDOMATA KAI APO IKA KAI APO OAED!H SUMBASH MOU PANTA LHGEI MAIO KAI ANANEWNETE SEPTEMBRH.
THANKS

νομιζω τα δικαιουσε ολα γιατι το σχολειο κλεινει κανονικα 31 του ιουνιου εαν δεν κανω λαθος

kikos
28-05-10, 13:24
Γειά σας κορίτσια & αγόρια,
έχω ανάγκη τα "φώτα" σας!!! Εργάζομαι 2 χρόνια, είμαι έγκυος 3 μηνών και ο μισθός μου είναι 815 ευρώ το μήνα. Εχω άλλο ένα παιδάκι αλλά επειδή τότε δεν ήμουν εργαζόμενη δεν είχα πάρει τίποτα. Διαβάζω και εχω ενημερωθεί για τα περισσότερα δικαιώματα μιας εγκύου από το site απλώς θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος/α ξέρει να μου αναλυτικά με βάση τον μισθό μου τί ποσά δικαιούμαι? Γνωρίζω ότι παίρνω επίδομα τοκετού περίπου 990 ευρώ και πόσο είναι το επίδομα λοχείας? και το επίδομα μητρότητας? Θα γεννήσω τον Δεκέμβρη το Δώρο Χριστουγέννων θα το πάρω? θα φύγω όμως από την εργασία μου τον Οκτώβρη.

sofaki1978
28-05-10, 13:27
Γειά σας κορίτσια & αγόρια,
έχω ανάγκη τα "φώτα" σας!!! Εργάζομαι 2 χρόνια, είμαι έγκυος 3 μηνών και ο μισθός μου είναι 815 ευρώ το μήνα. Εχω άλλο ένα παιδάκι αλλά επειδή τότε δεν ήμουν εργαζόμενη δεν είχα πάρει τίποτα. Διαβάζω και εχω ενημερωθεί για τα περισσότερα δικαιώματα μιας εγκύου από το site απλώς θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος/α ξέρει να μου αναλυτικά με βάση τον μισθό μου τί ποσά δικαιούμαι? Γνωρίζω ότι παίρνω επίδομα τοκετού περίπου 990 ευρώ και πόσο είναι το επίδομα λοχείας? και το επίδομα μητρότητας? Θα γεννήσω τον Δεκέμβρη το Δώρο Χριστουγέννων θα το πάρω? θα φύγω όμως από την εργασία μου τον Οκτώβρη.

ξερεις το μικτο σου ημερομισθιο ποσο ειναι????

kikos
20-07-10, 13:56
Ναι Σοφάκι 970 ευρώ...

sofaki1978
20-07-10, 14:50
Ναι Σοφάκι 970 ευρώ...

αυτος λογικα ειναι ο μικτος μισθος σου.αρα το μικτο ημερομισθιο ειναι 38.8 και θα πληρωθεις το μισο δηλαδη 19,4.που σημαινει

56*19,4 = 1086,4(κυοφοριας)
63*19,4 = 1222,2
και 991,20 επιδομα τοκετου.

αν βαλεις το παιδι συο δικο σου βιβλιαριο θα παρεις το επιδομα λοχειας προσαυξημενο κατα 10%.πριν πας στις παροχες για το επιδομα λοχειας θα πας στο μητρωο με 2 ληξιαρχικες πραξεις γεννησης να γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο.οταν θα εισπραξεις το επιδομα τοκετου-λοχειας το ικα θα σου δωσει μια αναλυτικη κατασταση των χρηματων που σου εδωσε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας οαεδ για να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.

kikos
21-07-10, 10:46
Σοφάκι σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Να'σαι καλά γιατί με τις δημόσιες υπηρεσίες εγώ άκρη δεν έβγαλα μια φορά.Τι μαιλς , τι τηλέφωνα, τι πληροφορίες να ψάχνω να βρω από άλλες έγκυους κτλ τίποτα... πάλι καλά που υπάρχουν Ανθρωποι .(σαν κι εσένα)
Να συμπλρώσω και κατι ακόμα. Εγώ έχω ασφαλισμένο ήδη στο βιβλιάριο μου και το πρώτο μου παιδί ισχύει και γι'αυτό η προσαύξηση? και μετά πριν πάρει ο σύζυγος μου τα χρήματα από το ΙΚΑ για τοκετού και λοχείας να εγγράψω πρώτα και το δεύτερο παιδάκι μας?
Και κάτι ακόμα εκτός από τα χρήματα που θα πληρωθώ από το ΙΚΑ αυτές τις 119 μέρες καθώς και επιδομα τοκετού από τον εργοδότη και από τον ΟΑΕΔ δεν δικαιούμαι κάτι ?
Ξέρω ότι θα πάρω από τον ΟΑΕΔ χρήματα από το εξάμηνο που θα ζητήσω αλλά δεν ξέρω πόσα.....
Ευχαριστώ........

sofaki1978
27-07-10, 23:45
νομιζω,χωρις να ειμαι σιγουρη,οτι αφου εχεις ηδη ενα παιδι στο ονομα σου θα παρεις το κυοφοριας-λοχειας οχι οσο σου τα εβγαλα αλλα +10% μιας και εχεις ηδη ενα παιδι σαν προστατευομενο μελος.δεν ξερω ομως αν βαλεις και το δευτερο τι γινεται,αλλα γραψτο,δεν χανεις κατι,εκτος και αν ο συζηγος εχει καλυτερη ασφαλεια.
απο τον οαεδ θα παρεις αυτο που σου εγραψα.το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας(ειναι αλλο το 6μηνο).οταν παρεις το λοχειας-τοκετου απο το ικα θα σου δωσουν ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα τα ποσα που σου δωσανε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας οαεδ και θα σου δωσει χρηματα για να καλυφτει η διαφορα μεταξυ ικα-μισθων που θα επαιρνες αν δουλευες.αλλα αυτο δεν ξερω πως βγαινει.
ο εργοδοτης θα σου δωσει ενα ποσο αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ημουν διακοπες!

στελλαμ
28-07-10, 18:54
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΩ (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΕΡΓΟΔΟΤΗ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΙΣ 16 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΑΛΛΑ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΗ, ΛΟΓΩ ΚΟΥΡΑΣΗΣ. ΕΑΝ, ΟΜΩΣ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ....

sofaki1978
28-07-10, 21:18
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΩ (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΕΡΓΟΔΟΤΗ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΙΣ 16 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΑΛΛΑ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΗ, ΛΟΓΩ ΚΟΥΡΑΣΗΣ. ΕΑΝ, ΟΜΩΣ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ....

αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης θα παρεις καποια χρηματα.εαν δηλαδη επαιρνες 25 μερες αναρρωτικη θα πληρωνοσουν απο τον εργοδοτη και το ικα.ο εργοδοτης πρεπει να δωσει τα λεφτα που θα σου εδινε αν ειχες παρει αναρρωτικη.π.χ αν ειχες 25 μερες αναρρωτικη και σου αναλογουσε να παρεις απο το ικα 250 ευρω και 350 απο τον εργοδοτη θα πρεπει να σου δωσει αυτα τα 350 ευρω(τα ποσα ειναι τυχαια).

στελλαμ
29-07-10, 07:11
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΧ ΜΕ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΠΟΣΑ
ΕΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΠΧ 10 ΜΕΡΕΣ, ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΠΗΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΧ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 1000, ΛΟΧΕΙΑΣ 1200, ΓΕΝΝΑΣ 990, ΟΑΕΔ 500 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΠΧ 800 ΕΥΡΩ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ (ΛΟΧΕΙΑΣ, ΟΑΕΔ, ΚΤΛ) ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 25 ΜΕΡΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΠΧ 1000 ΕΥΡΩ.
ΣΥΝΕΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΧ 200 ΕΥΡΩ ΣΤΑ 2 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ?
Ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΘΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ (ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ)

kikos
29-07-10, 14:20
Ευχαριστώ πολύ Σοφάκι μου,
ευχομαι να περασες καλα στις διακοπουλες σου κι εγω θα καθίσω όλο τον Αύγουστο γιατί δεν εχω πάρει ούτε μια μέρα άδεια , μόνο 10 μέρες αναρωτική και για πρώτη φορά κιόλας , οπότε δικαιούμαι κι άλλες μέρες ή χρήματα επιπλέον? Επίσης το συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ το παίρνω πριν γεννήσω ? η μετά? και με το δώρο των Χριστουγέννων τι θά γίνει από που θα το πάρω από τον εργοδότη ή.... ??Επειδή θα γεννήσω σε ιδιωτικό τουλάχιστον ας γνωρίζω από πριν τι δικαιούμαι και τί πρέπει να συμπληρώσω.....
Ευχαριστώ.......πολύ........

sofaki1978
29-07-10, 15:04
Ευχαριστώ πολύ Σοφάκι μου,
ευχομαι να περασες καλα στις διακοπουλες σου κι εγω θα καθίσω όλο τον Αύγουστο γιατί δεν εχω πάρει ούτε μια μέρα άδεια , μόνο 10 μέρες αναρωτική και για πρώτη φορά κιόλας , οπότε δικαιούμαι κι άλλες μέρες ή χρήματα επιπλέον? Επίσης το συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ το παίρνω πριν γεννήσω ? η μετά? και με το δώρο των Χριστουγέννων τι θά γίνει από που θα το πάρω από τον εργοδότη ή.... ??Επειδή θα γεννήσω σε ιδιωτικό τουλάχιστον ας γνωρίζω από πριν τι δικαιούμαι και τί πρέπει να συμπληρώσω.....
Ευχαριστώ.......πολύ........

αλλες μερες δεν δικαιουσαι αλλα δικαιουσαι χρηματα μιας και εχεις παρει μονο 10 μερες αναρρωτικη,δες εδω

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1649559#post1649559

διαβασε απο το μηνυμα 20 και μετα της georgia.

το συμπληρωματικο του οαεδ μετα την γεννα θα το παρεις αφου πληρωθεις και τελειωσεις με το ικα.το δωρο των χριστουγεννων θα το παρεις απο τον εργοδοτη.και εγω δεκεμβρη γεννησα και το πηρα ολο.και επειδη ημουν σε αναρρωτικη 3 μηνες πηρα και απο το ικα δωρο χριστουγεννων.

Ellen 2010
25-08-10, 13:45
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και μέλλουσα μαμα! Περιμένουμε την κούκλα μας τον Νοέμβριο! Θα ήθελα να ρωτήσω αν το βοήθημα τοκετού (991,20) απο το ΙΚΑ το παίρνεις ανεξάρτητα αν θα γεννήσεις σε ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο?

katerina26
25-08-10, 14:00
Ellen εννοειται οτι το παιρνεις!!Πας με το τιμολογιο του μαιευτηριου στο ΙΚΑ και ακολουθεις τη διαδικασια που θα σου πουν!
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν εχω πληροφοριες αλλα εχω γνωστη που γεννησε προσφατα εκει και εμεινε ευχαριστημενη. Γιατι δεν πατε μια βολτα απο εκει να το δειτε και να μαθετε και τιμες?Πολλοι το κανουν! Παντως καινουργιο ειναι,πιστευω θα ειναι σουπερ!

katerina26
25-08-10, 14:03
ουπς...κατι εγινε ειχα την εντυπωση οτι γραφω σε αλλο τοπικ

patousaki mou
12-09-10, 17:57
κορίτσια μια μικρή βοήθεια θέλω.....
λοιπόν, γέννησα 31/07/10. πληρώθηκα επίδομα κυοφορίας και λοχείας. η άδεια λοχείας μου τελειώνει 11/10/10. μετά θα κάνω τα χαρτιά μου στον ΟΑΕΔ για το 6μηνο. αυτό σημαίνει πως θα ξαναπληρωθώ τον Νοέμβρη? είναι δυνατόν να είμαι απλήρωτη απο τον Ιούλιο? δεν θα έπρεπε εκτός απο τα επιδόματα να πληρώνομαι και κανονικά κάθε μήνα???????

στελλαμ
12-09-10, 18:42
Το επίδομα τοκετού το πήρες?Δίνεται μαζί με της λοχείας και είναι γύρω στα 990 Ευρώ. Ο
εργοδότης σου πρέπει επίσης να σου δώσει κάποια χρήματα, εκτός και αν έχεις πάρει αναρρωτική άδεια πάνω από 25 μέρες. Τέλος, με τα χαρτιά που πληρώθηκες από το ΙΚΑ και με ένα αντίστοιχο χαρτί από τον εργοδότη θα πας στον ΟΑΕΔ για να πάρεις ένα συμπληρωματικό επίδομα, έτσι ώστε συνολικά (επίδομα κυοφορίας, λοχείας, μισθό από εργοδότη και επίδομα από ΟΑΕΔ) να πάρεις τους μικτους μισθούς που θα έπαιρνες εαν δούλευες τους μήνες της κυοφορίας και της λοχείας

patousaki mou
12-09-10, 23:43
Το επίδομα τοκετού το πήρες?Δίνεται μαζί με της λοχείας και είναι γύρω στα 990 Ευρώ. Ο
εργοδότης σου πρέπει επίσης να σου δώσει κάποια χρήματα, εκτός και αν έχεις πάρει αναρρωτική άδεια πάνω από 25 μέρες. Τέλος, με τα χαρτιά που πληρώθηκες από το ΙΚΑ και με ένα αντίστοιχο χαρτί από τον εργοδότη θα πας στον ΟΑΕΔ για να πάρεις ένα συμπληρωματικό επίδομα, έτσι ώστε συνολικά (επίδομα κυοφορίας, λοχείας, μισθό από εργοδότη και επίδομα από ΟΑΕΔ) να πάρεις τους μικτους μισθούς που θα έπαιρνες εαν δούλευες τους μήνες της κυοφορίας και της λοχείας

μισθό απο εργοδότη δεν δικαιούμαι,γιατί είχα αναρρωτική απο τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης. επίσης δεν δικαιούμαι ούτε το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ γιατί είμαι ξενοδοχοϋπάλληλος.....κοινώς...ταπί και ψύχραιμη.
θα πρέπει να περιμένουμε να ξεκινήσω να πληρώνομαι απο τον ΟΑΕΔ για το 6μηνο...μέχρι τότε θα ζοριστούμε αλλά πού θα πάει?????? θα περάσει....

απλά δεν μπορώ να καταλάβω, εάν δεν είχα σύζυγο και γεννούσα και ήμουν γενικά μόνη μου στην ζωή, θα έκανα 3 μήνες να ξαναπληρωθώ? τί θα γινόταν? απορώ τί κάνουν αυτές οι κοπέλες.

σε ευχαριστώ πολύ πάντως Στέλλα!

sofaki1978
12-09-10, 23:58
patousaki υποτιθεται οτι το επιδομα λοχειας ειναι οι μισθοι 2 μηνων.το ποσο που πηρες δεν ηταν σχεδον 2 μισθοι???ο 3ος μηνας πως προκυπτει???ειναι η ετησια αδεια σου???:???:

patousaki mou
13-09-10, 00:07
patousaki υποτιθεται οτι το επιδομα λοχειας ειναι οι μισθοι 2 μηνων.το ποσο που πηρες δεν ηταν σχεδον 2 μισθοι???ο 3ος μηνας πως προκυπτει???ειναι η ετησια αδεια σου???:???:

το επίδομα λοχείας είναι οι μισθοί 2 μηνών. τα πήρα αυτά τα λεφτά. η άδειά λοχείας τελειώνει 11 Οκτωβρίου. εγώ μέχρι τότε δεν ξαναπληρώνομαι. στις 12 Οκτωβρίου θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για το 6μηνο του ΟΑΕΔ. απ' ότι ξέρω αφού κάνω τα χαρτιά μου θα περάσει σίγουρα 1 μήνας μέχρι να πληρωθώ. άρα πάμε Νοέμβρη. και τελευταία φορά που πληρώθηκα ήταν μόλις γέννησα. 31 Ιουλίου. κατάλαβες τώρα ή σε μπέρδεψα περισσότερο??????

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί λένε ΕΠΙΔΟΜΑ κυοφορίας και λοχείας, όταν αυτά τα λεφτά είναι ο μισθός μου και όχι κάποιο επίδομα.
εγώ μέχρι τώρα ήξερα οτι Επίδομα είναι κάτι εξτρά απο τον μισθό.
τα έχω μπερδέψει όλα...............

sofaki1978
13-09-10, 00:20
το επίδομα λοχείας είναι οι μισθοί 2 μηνών. τα πήρα αυτά τα λεφτά. η άδειά λοχείας τελειώνει 11 Οκτωβρίου. εγώ μέχρι τότε δεν ξαναπληρώνομαι. στις 12 Οκτωβρίου θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για το 6μηνο του ΟΑΕΔ. απ' ότι ξέρω αφού κάνω τα χαρτιά μου θα περάσει σίγουρα 1 μήνας μέχρι να πληρωθώ. άρα πάμε Νοέμβρη. και τελευταία φορά που πληρώθηκα ήταν μόλις γέννησα. 31 Ιουλίου. κατάλαβες τώρα ή σε μπέρδεψα περισσότερο??????

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί λένε ΕΠΙΔΟΜΑ κυοφορίας και λοχείας, όταν αυτά τα λεφτά είναι ο μισθός μου και όχι κάποιο επίδομα.
εγώ μέχρι τώρα ήξερα οτι Επίδομα είναι κάτι εξτρά απο τον μισθό.
τα έχω μπερδέψει όλα...............

ναι καταλαβα αλλα μην το βλεπεις ετσι,οτι εχεις να πληρωθεις απο ιουλιο,απλα πληρωθηκες 2 μηνες μαζι(το επιδομα λοχειας).εχεις πληρωθει ουσιαστικα.;-)αφου 11 οκτωβρη ξεκιναει το 6μηνο 2 νοεμβ1ρη θα πληρωθεις.και εγω πληρωθηκα 27 δεκεμβρη και μετα 2 μαρτιου:wink:.αλλα πηρα τους μισθους μου και αυτο με νοιαζει,αλλο που εφυγαν την ιδια στιγμη:???:.

patousaki mou
13-09-10, 00:24
ναι καταλαβα αλλα μην το βλεπεις ετσι,οτι εχεις να πληρωθεις απο ιουλιο,απλα πληρωθηκες 2 μηνες μαζι(το επιδομα λοχειας).εχεις πληρωθει ουσιαστικα.;-)αφου 11 οκτωβρη ξεκιναει το 6μηνο 2 νοεμβ1ρη θα πληρωθεις.και εγω πληρωθηκα 27 δεκεμβρη και μετα 2 μαρτιου:wink:.αλλα πηρα τους μισθους μου και αυτο με νοιαζει,αλλο που εφυγαν την ιδια στιγμη:???:.

σ'ευχαριστώ Σοφάκι, (αν και δεν με βολεύει αυτό που μου λές...!)

στελλαμ
13-09-10, 07:02
Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έτσι νόμιζα:ότι τα επιδόματα είναι επιδόματα και ότι θα πληρώνομαι κανονικά όσο κάθομαι από τον εργοδότη. Όταν κατάλαβα την πραγματικότητα μου ήρθεο ο ουρανός σφοντύλι!!!!!!
Μετά λένε κάντε παιδιά. Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει μια γέννα?Ακόμα και στο δημόσιο. Τέλος πάντων, αυτό είναι άλλο θέμα...

xrisa-xrisa
13-09-10, 07:52
Καλημέρα κορίτσια κι απο εμένα είμαι εγκυος στον 5ο μήνα κ ήδη εχω ξεκινήσει να αγχωνομαι λίγο σχετικά με το θέμα το οικονομικό.Θα ήθελα λοιπον να μου πει αν γνωρίζει κάποια ποια είναι τα δικαιωματα μου δεδομενου οτι είμαι άνεργη κ πέρνω επίδομα ανεργίας.Η τελευταια πληρωμή από τον ΟΑΕΔ είναι 11/01/2011 και ΠΗΤ εχω 25/01/2011.ευχαριστω

bou-bou!
23-09-10, 14:07
βγαίνω σε 2 μήνες σε άδεια και έχω αρχίσει να ψάχνομαι με τι ικα και τα σχετικά και δεβ κρύβω ότι έχω μπλεξει τα μπούτια μου λίγο.

Δεν είμαι σίγουρη αν έχω καταλάβει καλά την σειρά σχετικά με την άδεια μητρότητας:

56 μέρες πριν τη ΠΗΤ
63 μέρες μετά το τοκετό

Εάν υπάρχει διαφοροποίηση στην ημερομηνία τοκετού με τη ΠΗΤ τι γίνεται?

Μετά εάν δεν πάρεις το μειωμένο σε 3,5 μήνες και το πάρεις κανονικά, έχεις από τον οαεδ πρώτα το 6μήνο.
Την άδεια του 2011 πότε την παίρνεις? Πριν το 6μήνο ή μετά?

Και τέλος πόσα είναι τα επιδόματα? επίδομα τοκετού, λοχείας, υπάρχει κάτι άλλο?

στελλαμ
23-09-10, 15:54
Εαν γεννήσεις πριν την ΠΗΤ δεν αλλάζει τίποτα στις μέρες άδειας. Δηλ, εσύ θα υπολογίζεις 63 μέρες μετά την ΠΗΤ ότι θα γυρίσεις στη δουλειά (εαν ήταν να μην πάρεις το εξάμηνο). Εαν τώρα γεννήσεις μετά την ΠΗΤ θα γυρίσεις 63 μέρες από την ημερομηνία που όντως γέννησες.
Εαν δεν κάνω λάθος (ρώτα και στον ΟΑΕΔ για σιγουριά)την άδεια για το 2011 θα την πάρεις μετά το εξάμηνο.Θα συνεννοηθείς φαντάζομαι με τον εργοδότη σου για το αν θες να την πάρεις ολόκληρη αμέσως μετά το εξάμηνο ή αν θες για πχ να αφήσεις κάποιες μέρες άδειας για τα Χριστούγεννα του 2011.
Πριν γεννήσεις από ΙΚΑ θα πάρεις επίδομα κυοφορίας
Αφού γεννήσεις: από ΙΚΑ επίδομα λοχείας, τοκετού και καισαρικής (αν δεν γεννήσεις φυσιολογικά το τελαυταίο), από τον ΟΑΕΔ συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας (άσχετο με το 6μηνο) και κάποια χρήματα από τον εργοδότη σου, ανάλογα με το αν έχεις πάρει αναρρωτική ή όχι

Ellen 2010
28-09-10, 14:49
Γειά σας κορίτσια, να ρωτήσω και έγω κάτι, είμαι στην 32η εβδομάδα και κοντεύω για να σταματησω απ τη δουλειά (επιτέλους!!!). Εως 31/12/2009 έπαιρνα μικτό μισθό 1100,00€, απο 01/01/2010 εως 31/03/2010 έπαιρνα 1200,00€ και απο 01/04/2010 έκαναν μείωση μισθών σε όλη την εταιρεία και τώρα παίρνω 950,00!!!! (Καλά οτι απαράδεκτοι το ξέρω, αλλά τι να κάνω?!). Από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ με βάση ποιόν μισθό θα πληρωθώ? Νωμίζω πως πάει σύμφωνα με τον τελευταίο μισθό του προηγούμενου έτους, δηλαδή την τελευταία ΑΠΔ του 2009, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Βοηθήστε με αν γνωρίζεται!

sofaki1978
28-09-10, 14:56
Γειά σας κορίτσια, να ρωτήσω και έγω κάτι, είμαι στην 32η εβδομάδα και κοντεύω για να σταματησω απ τη δουλειά (επιτέλους!!!). Εως 31/12/2009 έπαιρνα μικτό μισθό 1100,00?, απο 01/01/2010 εως 31/03/2010 έπαιρνα 1200,00? και απο 01/04/2010 έκαναν μείωση μισθών σε όλη την εταιρεία και τώρα παίρνω 950,00!!!! (Καλά οτι απαράδεκτοι το ξέρω, αλλά τι να κάνω?!). Από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ με βάση ποιόν μισθό θα πληρωθώ? Νωμίζω πως πάει σύμφωνα με τον τελευταίο μισθό του προηγούμενου έτους, δηλαδή την τελευταία ΑΠΔ του 2009, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Βοηθήστε με αν γνωρίζεται!

ετσι ξερω,οτι ειναι ο τελευταιος μισθος του προηγουμενου ετους(για τα επιδοματα του ικα).απο τον οαεδ με τον τωρινο μισθο σου(κακο αυτο:-?).

Ellen 2010
28-09-10, 15:34
Σ' ευχαριστώ πολύ, και εγώ αυτό νομίζω! Απ τον ΟΑΕΔ θα είναι σύμφωνα με τον τωρινό μου μισθό ε?! Τι να κάνουμε, αφήστε τα και με τον σύζυγο σε ταμείο ανεργείας μας εχουν έρθει όλα ανάποδα!!! Το μωράκι μας να είναι γερό μόνο και τίποτα άλλο!!!1

dimitra04
02-10-10, 02:43
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ..ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΑ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ 1 ΧΡΟΝΟ.Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 12/10 ΚΙ ΕΧΩ ΠΗΤ ΣΤΙΣ 18/10..Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑΠ-ΟΤΕ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΩ,ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2000 ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ..ΒΓΗΚΑ ΣΕ ΑΔΕΙΑ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΙΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ..ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΩΡΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΑΠ -ΟΤΕ..Η ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΩ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ?(ΙΚΑ)

ladycat
23-10-10, 16:42
συγνωμη βρε κοριτσια να κανω μια χαζη απορια?
οταν γεννησουμε στο δημοσιο νοσοκομειο με φυσιολογικο τοκετο πληρωνουμε το δωματιο μας κανονικα η το δικαιολογει το ικα? γιατι για την καισσαρικη ξερω οτι ολες τις μερες τις δικαιολογει το ικα μπορει καποια να μου λυση την απορια ευχαριστω http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020143.gif

sofaki1978
23-10-10, 20:00
αν διαλεξεις δωματιο που δεν δικαιολογει το ταμειο σου θα σου καλυψει ενα ποσο.π.χ αν γεννησεις στο ελενα με καισαρικη και επιλεξεις μονοκλινο θα πληρωσεις για 5 νυχτες 260 ευρω.εαν αντιθετα γεννησεις φυσιολογικα θα πληρωσεις 527 ευρω για 4 νυχτες.

Silviamammy
23-10-10, 20:30
Αν πας σε οικονομικό δωμάτιο και φυσιολογικό τοκετό πληρώνεις ή καλύπτει το ΙΚΑ?

melita_
29-10-10, 17:48
καλησπέρα σας, ήθελα κ εγώ να σας πω για την περίπτωσή μου, μήπως με βοηθήσετε να ξεδιαλύνω τα πράγματα. Γέννησα 6 μήνες πριν και στη δουλειά μου δεν είχα ένσημα, κατα συνέπεια γράφτηκα στο βιβλιάριο ικα του άντρα μου. Αφού γέννησα και γυρίσαμε σπίτι πήγε ο άντρας μου με κάποια δικαιολογητικά ,αποδείξεις μαιευτηρίου, φάρμακα κ τα λοιπα στο ικα αμαρουσίου οπου ανήκει η κλινική και του ειπαν οτι τα χρήματα θα βγουν σε περίπου 3 μήνες.
Εγώ λοιπον θεώρησα οτι μιλάμε για το εφάπαξ βοήθημα τοκετου. Διαβάζω όμως απο εσάς ότι αυτό το παίρνεις αμέσως. Δεν εχω καταλάβει λοιπόν: Τα χαρτιά, που καταθέσαμε τότε ήταν για το επίδομα καισαρικής?
Το βοήθημα τοκετού απο πού το παίρνουμε και πότε?
Σαν έμμεσα ασφαλισμένη τα δικαιούμαι και τα δύο?
Εχω χαθεί και αγχωθεί πως έχασα το βοήθημα τοκετού, που είναι και τα περισσότερα χρήματα. Παρακαλώ για τη βοήθειά σας.....

sofaki1978
29-10-10, 23:06
στο ικα αμαρουσιου καλως πηγατε για το επιδομα καισαρικης.αλλα επρεπε να πατε και στο ικα που ανηκει ο αντρας σου για το επιδομα τοκετου.δεν ξερω ομως ποιο ειναι το περιθωριο για να παρεις αυτα τα χρηματα.

vasiliki-pan
08-11-10, 21:46
κοριτσια καλησπερα!!!στα θεματα ασφαλισης ειμαι τελειως ασχετη αν μπορειτε βοηθειστε με please!!!εγω αυτη τη στιγμη ειμαι ασφαλισμενη στο ικα αλλα δεν δουλευω αυτη τη στιγμη δουλευα το 2009 με συμβαση σε δημοσια υπηρεσια και δικαιουμαι να με ασφαλισει το ικα ακομα ενα χρονο δηλ το 2010 εως το φεβρουαριο του 2011.αν σε αυτο το διαστημα δεν βρω δουλεια πρεπει να με ασφαλισει ο αντρας μου στο τεβε ή να ρωτησω αν παρεχει καποια ασφαλεια ο οαεδ??(εχω καρτα ανεργειας)επισης σε περιπτωση εγκυμοσυνης τι παρεχει το τεβε ή το ικα?εχω πληρη μεσανυχτα απ'οτι καταλαβατε!!:confused::confused::confused::confused:ευχαριστω πολυ εκ των προτερων:):):):)!!!!

Mardiamant
29-11-10, 11:46
Κορίτσια καλημέρα.
Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αυτό που θέλω. Είμαι 6,5 μηνών με ΠΗΤ 15/2/2010. Είμαι σε καλή κατάσταση και θέλω να βγω σε άδεια όσο γίνεται αργότερα (και όχι 15/12) για να κρατήσω τις μέρες για μετά τον τοκετό. Σκεφτόμουν να κρατήσω τις 56+63 μέρες συνολικά για μετά τον τοκετό και να πάρω αναρρωτική 1 μήνα, τον τελευταίο πριν γεννήσω. Το 1ο τρίμηνο επίσης είχα πάρει 1,5 μήνα αναρρωτική λόγω επιπλοκών. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Αλλάζοντας χρόνο, το 2011 προφανώς δικαιούμαι εξ αρχής άλλες 25 ημέρες αναρρωτικής χωρίς περικοπές μισθού και χωρίς επιτροπές, σωστά?
Θα υπάρχει πρόβλημα αν ο γιατρός μου δηλώσει ΠΗΤ 2 μήνες αργότερα από την κανονική? Υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθώ από το ΙΚΑ όταν καταθέσω μετά τα χαρτιά για τα επιδόματα?

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια.
Μαρία

sofaki1978
29-11-10, 12:57
Κορίτσια καλημέρα.
Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αυτό που θέλω. Είμαι 6,5 μηνών με ΠΗΤ 15/2/2010. Είμαι σε καλή κατάσταση και θέλω να βγω σε άδεια όσο γίνεται αργότερα (και όχι 15/12) για να κρατήσω τις μέρες για μετά τον τοκετό. Σκεφτόμουν να κρατήσω τις 56+63 μέρες συνολικά για μετά τον τοκετό και να πάρω αναρρωτική 1 μήνα, τον τελευταίο πριν γεννήσω. Το 1ο τρίμηνο επίσης είχα πάρει 1,5 μήνα αναρρωτική λόγω επιπλοκών. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Αλλάζοντας χρόνο, το 2011 προφανώς δικαιούμαι εξ αρχής άλλες 25 ημέρες αναρρωτικής χωρίς περικοπές μισθού και χωρίς επιτροπές, σωστά?
Θα υπάρχει πρόβλημα αν ο γιατρός μου δηλώσει ΠΗΤ 2 μήνες αργότερα από την κανονική? Υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθώ από το ΙΚΑ όταν καταθέσω μετά τα χαρτιά για τα επιδόματα?

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια.
Μαρία

πολυ με μπερδεψες....κανονικα βγαινεις σε αδεια κυοφοριας 15/12 (56 μερες)οπως γραφεις???αλλα θελεις να δουλεψεις παραπανω?αυτο κανονικα ειναι παρανομο αλλα γινονται και τετοια επειτα απο συνεννοηση με τον εργοδοτη.σε αδεια αναρρωτικη ομως πως θα βγεις????????αφου απο το ικα θα εισαι σε αδεια κυοφοριας.

φυσικα και δεν γινεται να γραψεις πητ 2 μηνες μετα.οι περισσοτεροι γυναικολογοι ζητανε τους υπερηχους β επιπεδου και αυχενικης που γραφει επανω την πητ.και το πιο βασικο...........αν το κανεις στα χαρτια θα ειναι σαν να γεννησες 2 μηνες πριν.που σημαινει προωροτητα και θα σου ζητησουν χαρτι της κλινικης που θα λεει σε ποια εβδομαδα γεννησες. και σε αυτη την περιπτωση επιδοματα δεν θα παρεις.διαβασε εδω,ειναι η περιπτωση σου

http://www.parents.gr/forum/archive/index.php/t-48546.html

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 15:17
καλησπερα κοριτσια θελω την βοηθεια σας....

δεν εχω τα 200 ενσημα...αν βαλω ημερομηνια τοκετου τελη ιουλιου 2011 τοτε εχω μονο 20 ενσημα...(μετα ειχα ταμειο)

αν κολλησω τα ενσημα προλαβαινω;;;
αν ξεκινησει προσληψη απο 1-12-10 μεχρι τελη ιουλιου ειναι 7 μηνες αλλα παντα στο ικα δεν φαινονται οι δυο τελευταιοι μηνες αρα εγω θελω αλλους δυο μηνες δηλαδη 9 μηνες και 5 μερες...δεν προλαβαινω ε;;;;
ξερεις κανεις αν μπορει να γινει προσληψη ενα μηνα πισω;;;;εγω ξερω μεχρι 8 μερες

sofaki1978
30-11-10, 15:27
αν καταλαβα καλα θελεις να σου κανει καποιος εικονικη προσληψη?αν ναι σε συμφερει οικονομικα να το κανεις?αλλα και παλι οπως τα γραφεις δεν βλεπω να προλαβαινεις:???::???::???:

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 15:30
αν καταλαβα καλα θελεις να σου κανει καποιος εικονικη προσληψη?αν ναι σε συμφερει οικονομικα να το κανεις?αλλα και παλι οπως τα γραφεις δεν βλεπω να προλαβαινεις:???::???::???:

ναι εικονικη,με συμφερει, δεν μενουν πολλα απο το ικα αλλα μετα θα εχω ταμειο παλι.....
το κακο ειναι οτι θελω δυο μηνες παραπανω απο τα κανονικα γιατι οι δυο τελευταιοι δεν φαινονται....να παρει...

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 15:31
να σου ζησει και το μωρακι σου.....

emma+meli
30-11-10, 16:01
Κοριτσια γεια σας!
Θελω τη βοηθεια σας....αν προσληφθω σε εταιρεια του ιδιωτικου τομεα εχοντας ενα μωρακι 5 μηνων δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο? Αν ναι για ποσους μηνες? Μπορω να ζητησω να μη δουλευω μια μερα αντι για το μειωμενο?
Σας ευχαριστω πολυ.

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 16:06
Κοριτσια γεια σας!
Θελω τη βοηθεια σας....αν προσληφθω σε εταιρεια του ιδιωτικου τομεα εχοντας ενα μωρακι 5 μηνων δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο? Αν ναι για ποσους μηνες? Μπορω να ζητησω να μη δουλευω μια μερα αντι για το μειωμενο?
Σας ευχαριστω πολυ.

δεν καταλαβα τι λες....:confused::confused: γιατι να το κανεις αυτο;

sofaki1978
30-11-10, 16:09
Κοριτσια γεια σας!
Σας ευχαριστω πολυ.

ναι το δικαιουσαι αλλα αυτο στον ιδιωτικο τομεα δεν σημαινει οτι θα στο δωσει κιολας :???::???::???:.τωρα σε τι κατασταση εισαι?δουλευεις?εισαι στο 6μηνο?

emma+meli
30-11-10, 16:12
δεν καταλαβα τι λες....:confused::confused: γιατι να το κανεις αυτο;

Ελλη μου, μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και λεω να ξεκινησω να βρω μια δουλιτσα. Εχω ηδη μια προταση απο μια ιδιωτικη εταιρεια αλλα δεν εχω απαντησει ακομα γιατι δεν ξερω αν θελω να αφισω το μωρακι μου απο τωρα. Σε περιπτωση ομως που αποφασισω να παω θελω να ξερω αν δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο δεδομενου οτι με προσλαμβανουν μετα τον τοκετο κι ενω το μωρο ειναι ηδη 5 μηνων. Εχεις καθολου ιδεα τι ισχυει? Σε ευχαριστω

emma+meli
30-11-10, 16:13
ναι το δικαιουσαι αλλα αυτο στον ιδιωτικο τομεα δεν σημαινει οτι θα στο δωσει κιολας :???::???::???:.τωρα σε τι κατασταση εισαι?δουλευεις?εισαι στο 6μηνο?

Οπως εγραψα μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και δε δουλευα. Αν οντως προσληφθω το μωρο μου θα ειναι ηδη 6 μηνων. Τουλαχιστον θελω να ξερω αν το δικαιουμαι τωρα αν θα το παρω ειναι αλλο....

sofaki1978
30-11-10, 16:13
Ελλη μου, μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και λεω να ξεκινησω να βρω μια δουλιτσα. Εχω ηδη μια προταση απο μια ιδιωτικη εταιρεια αλλα δεν εχω απαντησει ακομα γιατι δεν ξερω αν θελω να αφισω το μωρακι μου απο τωρα. Σε περιπτωση ομως που αποφασισω να παω θελω να ξερω αν δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο δεδομενου οτι με προσλαμβανουν μετα τον τοκετο κι ενω το μωρο ειναι ηδη 5 μηνων. Εχεις καθολου ιδεα τι ισχυει? Σε ευχαριστω

αν η εταιρεια ειναι οκ και θελει να ακολουθει τον νομο ναι θα σου το δωσει το μειωμενο,το δικαιουσαι.

emma+meli
30-11-10, 16:14
αν η εταιρεια ειναι οκ και θελει να ακολουθει τον νομο ναι θα σου το δωσει το μειωμενο,το δικαιουσαι.

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Για να δουμε...

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 16:15

καταλαβα τωρα..αλλα απαντησε το σοφακι....αν ειναι σωστος θα στο δωσει..

BABE
02-02-11, 10:46
Κορίτσια καλημέρα βοηθείστε και μενα να δω περιπου τι θα πάρω
εχουμε και λέμε:
εργαζομαι στη ιδια εταιρεια απο τον ιανουαριο του 2001 δηλαδη 10 χρόνια,αναρρωτικη το 2010 δεν πήρα βγαινω σε αδεια 02/03/2011 και τα μεικτα μου ειναι 1.172€ μπορειται να μου πειτε ποσα θα παρω οταν θα βγω στην αδεια περιπου τα πριν....
ευχαριστω

BABE
03-02-11, 10:15
κανένας δεν μου απανταει να με βοηθησει?

sofaki1978
03-02-11, 12:11
κανένας δεν μου απανταει να με βοηθησει?

1.172 / 25 = 47 ευρω Μικτο ημερομισθιο.το 47 το διαιρεις δια 2 οποτε

47 / 2 = 23,5

23,5 * 56 μερες αδεια = 1.316 ευρω αδεια κυοφοριας.εαν εχεις ηδη ενα παιδι στο βιβλιαριο σου σαν προστατευομενο μελος θα παρεις περιπου 10% παραπανω.

BABE
06-02-11, 12:18
Σε ευχαριστω πολυ εχω το 1 μου παιδι στο δικο μου βιβλιαριο επομένως θα πρέπει να τουσ το δείξω φαντάζομαι....
να σε ρωτησω και κάτι αλλο παιρνω τιποτα αλλο εκτος απο αυτα?
η μετά παίρνω ? πωσ υπολογίζονται τα μετα
σε ευχαριστω πάντως πυ με βοηθησες....

sofaki1978
06-02-11, 12:47
Σε ευχαριστω πολυ εχω το 1 μου παιδι στο δικο μου βιβλιαριο επομένως θα πρέπει να τουσ το δείξω φαντάζομαι....
να σε ρωτησω και κάτι αλλο παιρνω τιποτα αλλο εκτος απο αυτα?
η μετά παίρνω ? πωσ υπολογίζονται τα μετα
σε ευχαριστω πάντως πυ με βοηθησες....

οταν πας να πληρωθεις για το επιδομα λοχειας και τοκετου θα σου δωσουν ενα αναλυτικο χαρτι απο το ικα που θα γραφει τι χρηματα σου δωσανε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.ο οαεδ θα σου δωσει την διαφορα μεταξυ των χρηματων του ικα και της δουλειας σου.δηλαδη εαν ο μισθος σου ειναι 1.000 ευρω τον μηνα και εσυ παρεις απο το ικα γι"αυτους τους 4 μηνες 3.000 συνολο ο οαεδ θα σου δωσει αλλα 1.000 για να φτασεις τις 4.000 ευρω .και μετα εαν θελεις κανεις τα χαρτια για το 6μηνο του οαεδ και θα παιρνεις μηνιαιως 690 ευρω καθαρα.

boubis
06-02-11, 13:20
Κορίτσια,τώρα που βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης και πρέπει να πάρω την άδεια,τί κάνω που ο αρμόδιος γιατρός στο κέντρο μάνας και παιδιού απεργεί;Τί χαρτιά να καταθέσω στη δουλειά μου για να σταματήσω;Χωρίς επίσημα έγγραφα από το ΙΚΑ,πώς θα δεχθούν να λείψω;:?

sofaki1978
06-02-11, 13:46
Κορίτσια,τώρα που βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης και πρέπει να πάρω την άδεια,τί κάνω που ο αρμόδιος γιατρός στο κέντρο μάνας και παιδιού απεργεί;Τί χαρτιά να καταθέσω στη δουλειά μου για να σταματήσω;Χωρίς επίσημα έγγραφα από το ΙΚΑ,πώς θα δεχθούν να λείψω;:?

γιατι να μην το δεχθουν???εσυ πρεπει βασει νομου να σταματησεις 56 μερες πριν την πητ.η απεργια του ικα δεν ειναι δικο σου σφαλμα.εαν κρατησει η απεργια 2 μηνες θα δουλευεις μεχρι να γεννησεις???? :shock:δεν νομιζω! ε αυτα πες τους :mrgreen:.εγω προσωπικα αργησα να να παω στον εργοδοτη μου με το χαρτι του ικα για να το συμπληρωσει και πληρωθηκα απο το ικα ενα μηνα μετα την αδεια.

συζητησε το,πιστευω πως δεν θα εχεις προβλημα! με το καλο!

m+m
06-02-11, 21:02
να ρωτησω και εγω κατι...μια και ειμαι εντελως ασχετη...επιασα δουλεια οταν ειμουν 6 μηνων(συμβαση ιδιωτικου δικαιου ορισμενου χρονου) δουλεψα 2 μηνες και τωρα ειμαι σε αδεια λοχειας.απο το ικα δεν πηρα τιποτα επειδη δεν ειχα ενσημα..απο τον οαεδ επεισης τιποτα μου ειπαν οτι εφοσον δεν δικαιουμε απο το ικα δεν δικαιουμε ουτε απο τον οαεδ..κανονικα ειναι να παω παλι στη δουλεια σε κανενα μηνα..αλλα βλεπω το μωρακι μου ειναι πολυ μικρουλι δεν θελω να το αφησω απο τωρα μοναχουλι..τι γινεται με αυτην την εξαμηνη αδεια?αν την παρω θα πληρωνομαι?(γιατι αλλο τοσο καιρο χωρις χρηματα δεν λεει..)αλλο η εξαμηνη και αλλο η τριμηνη?αυτο που δεν με πληρωσαν ειχαν δικαιο η μηπως να το ψαξω λιγο...πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου..τι κρατος ειναι αυτο που ζουμε?:-(

boubis
06-02-11, 21:14
γιατι να μην το δεχθουν???εσυ πρεπει βασει νομου να σταματησεις 56 μερες πριν την πητ.!Και πώς αποδεικνύεται αυτή;απαντά η λογίστρια με δόση "χιούμορ"Αν λείψεις χωρίς επίσημα έγγραφα μπορώ να σου κάνω οικοιοθελή αποχώρηση...χι,χι συνεχίζει με γελάκι:twisted:η απεργια του ικα δεν ειναι δικο σου σφαλμα.!Ετσι μου απάντησαν και στο ΙΚΑ.Εσείς συνεχίζετε να κλείνετε ραντεβού και να προσέρχεστε και βλέπουμε...εαν κρατησει η απεργια 2 μηνες θα δουλευεις μεχρι να γεννησεις???? :shock:δεν νομιζω! ε αυτα πες τους :mrgreen:.εγω προσωπικα αργησα να να παω στον εργοδοτη μου με το χαρτι του ικα για να το συμπληρωσει και πληρωθηκα απο το ικα ενα μηνα μετα την αδεια.

συζητησε το,πιστευω πως δεν θα εχεις προβλημα! με το καλο!Τελικά νομίζω πως το μόνο που θα συμβεί θα είναι να αργήσω να πάρω τα χρήματα...:(Μήπως θα μπορέσει γιατρός άλλου ταμείου να συμπληρώσει τα χαρτιά ή μόνο για εξέταση και συνταγογράφηση επιστρατεύτηκαν;Ξέρετε πώς θα λειτουργήσει αυτό;Ευχαριστώ σοφάκι!

sofaki1978
06-02-11, 21:17
να ρωτησω και εγω κατι...μια και ειμαι εντελως ασχετη...επιασα δουλεια οταν ειμουν 6 μηνων(συμβαση ιδιωτικου δικαιου ορισμενου χρονου) δουλεψα 2 μηνες και τωρα ειμαι σε αδεια λοχειας.απο το ικα δεν πηρα τιποτα επειδη δεν ειχα ενσημα..απο τον οαεδ επεισης τιποτα μου ειπαν οτι εφοσον δεν δικαιουμε απο το ικα δεν δικαιουμε ουτε απο τον οαεδ..κανονικα ειναι να παω παλι στη δουλεια σε κανενα μηνα..αλλα βλεπω το μωρακι μου ειναι πολυ μικρουλι δεν θελω να το αφησω απο τωρα μοναχουλι..τι γινεται με αυτην την εξαμηνη αδεια?αν την παρω θα πληρωνομαι?(γιατι αλλο τοσο καιρο χωρις χρηματα δεν λεει..)αλλο η εξαμηνη και αλλο η τριμηνη?αυτο που δεν με πληρωσαν ειχαν δικαιο η μηπως να το ψαξω λιγο...πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου..τι κρατος ειναι αυτο που ζουμε?:-(

ναι,σωστα δεν σου εδωσαν κατι (σωστα απο την αποψη του νομιμου,μην παρεξηγηθω ;))γιατι δεν ειχες τις προυποθεσεις.επρεπε να εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια.την 6μηνη αδεια χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη νομιζω οτι δεν την δικαιουσαι γιατι δεν πηρες τα επιδοματα του ικα,αυτα ειναι αλληλενδετα :?. οταν λες 3μηνη τι εννοεις???μηπως το μειωμενο ωραριο μαζεμενο σε μηνες???για να το παρεις αυτο θα πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτης.και επισης νομιζω οτι δικαιουσαι 3,5 μηνες ανευ αποδοχων ομως.το παρακατω το βρηκα εδω στο φορουμ

Αδεια άνευ αποδοχών διάρκειας έως 3,5 μήνες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ο εργοδότης να δώσει στην μητέρα με παιδί έως 3,5 ετών.

sofaki1978
06-02-11, 21:23
Και πώς αποδεικνύεται αυτή;απαντά η λογίστρια με δόση "χιούμορ"Αν λείψεις χωρίς επίσημα έγγραφα μπορώ να σου κάνω οικοιοθελή αποχώρηση...χι,χι συνεχίζει με γελάκι:twisted:Ετσι μου απάντησαν και στο ΙΚΑ.Εσείς συνεχίζετε να κλείνετε ραντεβού και να προσέρχεστε και βλέπουμε...Τελικά νομίζω πως το μόνο που θα συμβεί θα είναι να αργήσω να πάρω τα χρήματα...:(Μήπως θα μπορέσει γιατρός άλλου ταμείου να συμπληρώσει τα χαρτιά ή μόνο για εξέταση και συνταγογράφηση επιστρατεύτηκαν;Ξέρετε πώς θα λειτουργήσει αυτό;Ευχαριστώ σοφάκι!

πολυ γελασα με την λογιστρια σου! :pΘΕΑ!!!!και εξυπνη πανω απ'ολα!:twisted:τι ακριβως δηλαδη σου προτεινει να κανεις???να δουλευεις μεχρι να σταματησει η απεργια τους???και θα σου χρωσταει μετα τις μερες????αστην να λεει......

γιατρος αλλου ταμειου οχι,δεν μπορει να στην γραψει.μονο του ικα.

m+m
06-02-11, 22:44
Sofaki ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση..ναι το μειωμενο εννοω αλλα αν ειναι ανευ δεν βγαινω..οποτε να αρχισω να ψαχνω κοπελα...

sofaki1978
06-02-11, 23:59
Sofaki ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση..ναι το μειωμενο εννοω αλλα αν ειναι ανευ δεν βγαινω..οποτε να αρχισω να ψαχνω κοπελα...

οχι ειναι αλλο το μειωμενο μαζεμενο (ισοχρονη προς το μειωμενο αδεια λεγεται ) και αλλο οι 3 μηνες ανευ αποδοχων.

στην πρωτη περιπτωση πρεπει να συμφωνησει ο εργοδοτης για να το παρεις και πληρωνεσαι κανονικα το μισθο σου.

η αλλη περιπτωση (οι 3 μηνες ανευ)δεν ξερω τι προυποθεσεις θελει.

boubis
07-02-11, 10:20
Έχω υπογράψει τροποποίηση της αρχικής μου 8ωρης σύμβασης λόγω κρίσης:evil: σε 6ωρη εργασία αορίστου χρόνου.Τα επιδόματα θα τα πάρω σύμφωνα με την αρχική ή την τροποποιημένη σύμβαση;Αυτή η αλλαγή παίζει ρόλο και στο επίδομα του οαεδ;Δηλ.μπορεί να μην παίρνω 690 € και να παίρνω λιγότερα αναλογικά;Πάντως την άνοιξη που μας είχε κάνει εκ περιτροπής εργασία,όταν απέλυσε τις άλλες δύο κοπέλες αποζημιώθηκαν σύμφωνα με την αρχική τους σύμβαση.

goose
12-05-11, 19:09
Καλησπέρα,
χρειάζομαι τις γνωσεις σας σε καποια βασικα θεματα μισθοδοσιας. Με προσελαβαν στις αρχες του μηνα ως γραμματεα και στις αρχες Ιουνιου θα βγω σε αδεια τοκετου. Δηλαδη θα εχω δουλεψει 20 ημερες. Ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 916,20 ευρω. Εχω ηδη τα 200 ενσημα απο την προηγουμενη δουλεια μου και θελω να μαθω τι ποσα θα παρω απο το Ικα, τον Οαεδ και τον εργοδοτη μου. Ευχαριστω!

Συντονιστής Ε
14-05-11, 01:20
Επισης δειτε και αυτο ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ : Επιδομα Λοχειας τοκετου (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=58781)

goose
16-05-11, 12:59
Καλησπέρα,
χρειάζομαι τις γνωσεις σας σε καποια βασικα θεματα μισθοδοσιας. Με προσελαβαν στις αρχες του μηνα ως γραμματεα και στις αρχες Ιουνιου θα βγω σε αδεια τοκετου. Δηλαδη θα εχω δουλεψει 20 ημερες. Ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 916,20 ευρω. Εχω ηδη τα 200 ενσημα απο την προηγουμενη δουλεια μου και θελω να μαθω τι ποσα θα παρω απο το Ικα, τον Οαεδ και τον εργοδοτη μου. Ευχαριστω!

Καμια απαντησηηηηηηηηη???:-(

sofaki1978
16-05-11, 13:08
Καμια απαντησηηηηηηηηη???:-(

ε ναι λοιπον σε ξεχασα :shock::shock::shock:!

το βραδυ οκ?:oops:

ολγα πευκα
17-05-11, 22:20
καλησπερα,
εργαζομαι εδω τα τελευταια 3 χρονια σαν 4ωρη σε σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω ειμαι 5 μηνων εγκυος κ απο τον 3 μηνα εχω επαπηλουμενη αδεια απο την δουλεια.
θα ηθελα να μαθω
-μεχρι ποτε θα πληρωνομαι την επαπηλουμενη αδεια
-ποσα χρηματα θα παρω απ το επιδομα λοχειας κ τοκετου
-απο που θα τα παρω(ΙΚΑ,ΟΑΕΔ) κ ποτε τα παιρνεις
-ο εργοδοτης δινει τιποτα?
οποιαδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορια δεκτη
ευχαριστω

lenaki1
20-05-11, 10:18
Καλημέρα κοριτσιά.Είμαι και εγώ στον 5ο μήνα και έχω ΠΗΤ 30 Σεμπτεμβρίου.Δόξα το Θεό η εγκυμοσύνη μου μέχρι τώρα είναι πολύ καλή και με αφήνει να δουλεύω γι' αυτό σκέφτομαι και ρωτάω εαν μπορώ να μην πάρω τις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ αλλά να τις πάρω μετά γίνεται?Και αν ναι πως θα φαίνομαι στο ΙΚΑ σαν να έχω άδεια αλλά θα δουλεύω?Επίσης μπορώ να πάρω και τις 22 μέρες άδεια που δικαιουμαστε τον χρόνο?Για να έχω έτσι 4-5 μήνες άδεια μετά την γέννα για να ξεπεταχτεί λίγο το μωράκι μου!!!

MAXH
28-05-11, 05:24
Αχ! μεσα στα ξενυχτια του μικρου θυμηθηκα να ρωτησω και εγω κατι...
ελαβα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ το 2010... αυτοι οι 6 μηνες υπολογιζονται για να συμπληρωσω τα 200 ενσημα ?
σκεφτομαι να ξεκινησω διαδικασιες για το 2ο παιδακι και προσπαθω να βρω ακρη....

sofaki1978
28-05-11, 20:49
Αχ! μεσα στα ξενυχτια του μικρου θυμηθηκα να ρωτησω και εγω κατι...
ελαβα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ το 2010... αυτοι οι 6 μηνες υπολογιζονται για να συμπληρωσω τα 200 ενσημα ?
σκεφτομαι να ξεκινησω διαδικασιες για το 2ο παιδακι και προσπαθω να βρω ακρη....

δεν νομιζω,ειναι μονο συνταξιμα ενσημα.υπαρχει και αναλογο θεμα

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=56442

MAXH
30-05-11, 16:18
Σοφακι ευχαριστω για την απαντηση.... και εγω αυτο πιστευω γιατι ο κωδικος των ενσημων της μητροτητας δεν ειναι 101 αλλα 204... οποτε ας κανω λιγη υπομονη ακομη στην δουλιτσα μου να τα συμπληρωσω....

ολγα πευκα
12-06-11, 22:22
καλησπερα,
εργαζομαι εδω τα τελευταια 3 χρονια σαν 4ωρη σε σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω ειμαι 5 μηνων εγκυος κ απο τον 3 μηνα εχω επαπηλουμενη αδεια απο την δουλεια.
θα ηθελα να μαθω
ευχαριστω
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_online.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/reputation.gif (http://www.parents.gr/forum/reputation.php?p=2026007) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.parents.gr/forum/report.php?p=2026007) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=2026007)

zoe_87
21-06-11, 11:26
Καλησπέρα σας,
Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.Δουλεύω με 18μηνη σύμβαση (Μερική απασχόληση) με 22 ένσημα το μήνα από 1/3/2010 έως 31/8/2011.
Είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.
ΠΗΤ έχω 14/9/2011.

Γνωρίζει κανείς,
1)Πότε περίπου πρέπει να σταματήσω από τη δουλειά?
2)Πόσα χρήματα περίπου θα πάρω από το ΙΚΑ?

sofaki1978
21-06-11, 16:57
θα σταματησεις 56 μερες πριν την πητ σου για να βγεις σε αδεια κυοφοριας.και 63 μερες μετα την πητ(η την γεννα γιατι μπορει να γεννησεις μετα την πητ)θα εισαι σε αδεια λοχειας.τα χρηματα δεν ειναι σταθερα,πανε βαση των μικτων αποδοχων σου.και θα παρεις και επιδομα τοκετου το οποιο ειναι σταθερο για ολες,991,20 ευρω αλλα δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο ποσο και για την μερικη απασχοληση που δουλευεις εσυ.

Συντονιστής Ε
03-07-11, 03:30
Επισης χρησιμα ισως σας φανουν και αυτα
ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΚΑ ( (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34671)
ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΑΕΔ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ? (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=58213)
ξέρει κάποιος? (1ος μηνας αδειας κυησεως και αποδοχες απο εργοδοτη) (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59523)
[/URL]'Αδεια μητρότητας - Ημερολογιακές μέρες ή εργάσιμες? (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=65481)
ΠΟΤΕ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ(ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ)??? (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=27458)
ΟΑΕΔ (ΠΟΤΕ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ) (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38983)
ΚΥΗΣΕΩΣ (ΕΝΤΥΠΟ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ) (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=44267)

[URL="http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=26583"]Δικαιωματα σε part time απασχοληση (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=73881)

Συντονιστής Ε
03-07-11, 03:39
καλησπερα,
θα ηθελα να μαθω
ευχαριστω

ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ : Επιδομα Λοχειας τοκετου
(http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=58781)

kelly_mad
15-07-11, 15:53
Συγνωμη αν εχει ξανα δημοσιευτει το θεμα και γω δε το βρηκα στην αναζητηση.Ειμαι νοσηλευτρια σε ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μηπως καποια κοπελα ειχε παρομοια κατασταση να μου πει τι δικαιουμαι απ το ικα για επιδομα τοκετου και λοχειας και αν δικαιουμαι κατι απ τον ΟΑΕΔ γιατι ακουω πως δε θα παρω τιποτα.Σε λιγο κλεινω τον εβδομο και οπου ρωταω μου λενε βλακειες.

xristinio
15-07-11, 18:51
αν δουλευεις σε δημοσιο νοσοκομειο δυστυχωσ δεν δικαιουσαι το 6μηνο του οαεδ.....ειμαι στην ιδια κατηγορια. αλλα αν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια πριν απο την πητ τοτε δικαιουσαι επιδομα κυοφοριας λοχειασ τοκετου και καποια χρηματα απο τον οαεδ

giota.
15-07-11, 18:58
Ειμαι εργαζομενη νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο με ασφαλιση ΙΚΑ.Δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια κ για σενα.Αυτο που δικαιουσαι ειναι το επιδομα τοκετου.Λαμβανεις ατοφιο ολο το ποσο.Τα επιδοματα κυοφοριας κ λοχειας δεν τα παιρνεις γιατι πληρωνεσαι κανονικα απ την υπηρεσια σου.Αν τα παρεις θα πρεπει να τα δωσεις στο λογιστηριο σου.Οσο για το 6μηνο του ΟΑΕΔ σιγουρα δεν το δικαιουσαι αλλα δικαιουσαι 3 μηνες λοχειας + 9 μηνες αδεια ανατροφης τεκνου.Δλδ απο την ημερομηνια που θα γεννησεις (με το καλο) θα κατσεις 1 χρονο και θα πληρωνεσαι κανονικα.
Αυτα ισχυουν για τους δημοσιους υπαλληλους που ειναι ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ.

kelly_mad
15-07-11, 19:21
Ειμαι εργαζομενη νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο με ασφαλιση ΙΚΑ.Δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια κ για σενα.Αυτο που δικαιουσαι ειναι το επιδομα τοκετου.Λαμβανεις ατοφιο ολο το ποσο.Τα επιδοματα κυοφοριας κ λοχειας δεν τα παιρνεις γιατι πληρωνεσαι κανονικα απ την υπηρεσια σου.Αν τα παρεις θα πρεπει να τα δωσεις στο λογιστηριο σου.Οσο για το 6μηνο του ΟΑΕΔ σιγουρα δεν το δικαιουσαι αλλα δικαιουσαι 3 μηνες λοχειας + 9 μηνες αδεια ανατροφης τεκνου.Δλδ απο την ημερομηνια που θα γεννησεις (με το καλο) θα κατσεις 1 χρονο και θα πληρωνεσαι κανονικα.
Αυτα ισχυουν για τους δημοσιους υπαλληλους που ειναι ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ.
μαλλον τα ιδια ισχυουν ξερεις ποσο ειναι το ποσο απο το επιδομα τοκετου?
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

xristinio
15-07-11, 23:43
εγω παντος που ειμαι νοσηλευτρια ως επικουρικο προσωπικο για ενα χρονο σε δημοσιο νοσοκομειο, μετα την αδεια λοχειασ επιστρεφω για δουλεια......ελλασ το μεγαλειο σου!!!!!!!

kelly_mad
16-07-11, 11:50
Καλα πες μου σ αυτη την χωρα που ζουμε τι ειναι δικαιο;Που ειναι το κρατος;Δεν υπαρχει τιποτα τι παει να πει επικουρικο,τι παει να πει με συμβαση,ολες μανουλες δε θα γινουμε ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο πρεπεινα ισχυουν για ολες τα ιδια και στις αδειες και στα χρηματα.Οπως ειπες ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

xristinio
16-07-11, 13:58
καθε φορα που κοιταζω αυτο το πλασματακι σκεφτομαι αν αξιζει για 2 μηνες (μεχρι να ληξει η συμβαση) να το αφησω και να παω για δουλεια.......βουρκωνω και μονο στην σκεψη.....

minak
16-07-11, 14:09
Και εγώ στο IKA-ETAM δουλεύω ως υγειονομικός υπάλληλος. Γέννησα πρόσφατα και το έψαξα αρκετά το θέμα. Το μόνο που δικαιούσαι είναι το επίδομα τοκετού που νομίζω είναι ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας σου. Εγώ εργάζομαι από το 2008 και πήρα 1000ευρώ.
Τίποτε άλλο χρηματικό εφόσον δεν σταμάτησα καθόλου να πληρώνομαι!

kelly_mad
16-07-11, 18:22
Και εγώ στο IKA-ETAM δουλεύω ως υγειονομικός υπάλληλος. Γέννησα πρόσφατα και το έψαξα αρκετά το θέμα. Το μόνο που δικαιούσαι είναι το επίδομα τοκετού που νομίζω είναι ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας σου. Εγώ εργάζομαι από το 2008 και πήρα 1000ευρώ.
και γω απ το 2008 εργαζομαι.Τα ιδια ισχυουν για ολους τους υγειονομικους υπαλληλους ανεξαρτητως κλαδου

kelly_mad
19-07-11, 12:40
Μηπως θυμασαι πως εκανες την αναγγελια τοκετου στην υπηρεσια σου γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα

andrian
09-08-11, 22:05
δουλευω το 2011 σε μια εταιρεια 8ωρη και με δηλωνουν ως 4 ωρη.....δουλευω απο 7/03/2011...δικαιουμε με την εγκυμοσυνη κατι ή θα πρεπει να εχω ορισμενο αριθμο ενσημων....να σημειωσω οτι το 2010 εργαστηκα αλλα ανασφαλιστη...ευχαριστω κοριτσια!!!!

Συντονιστής Ε
21-08-11, 04:22
200 ενσημα 2 χρονια πριν απο την ΠΗΤ
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/b...money/home.cfm (http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm)

Εαν δεν τα εχετε δειτε αυτα
ΙΚΑ-ΕΝΣΗΜΑ-ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ (200 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΙΟΝ) (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34756)
ΙΚΑ-ΟΑΕΔ-ΑΔΕΙΕΣ (εργαζόμενη με μη συμπληρωμενα 200 ενσημα) (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34940)

xristinio
25-08-11, 22:54
μηπως ξερει κανεις για τουσ μηνες αδειασ κυοφοριας και λοχειας αν δικαιουμαστε δωρο χριστουγεννων και αν ναι απο ποιον????

leni.80
27-08-11, 13:07
γεια σας ειμαι νεα εδω και δεν γνωριζω πολλα πραγματα σχετικα με την ασφαλιση τα επιδοματα κτλ..ειμαι 6 μηνων και μολισ χτεσ ασφαλιστηκα στο ικα ..και αυτο γιατι αλλαξε ο νομοσ απο 80 ενσημα στα 50, εγω φετος ειχα 50 ενσημα και 2 απο τον προηγουμενο. παλια ημουν στο τεβε..αλλα απο το 2002 μεχρι και το 2004 εχω καποια ενσημα στο ικα απο την παλια μου δουλεια.
Τι δικαιουμε βρε παιδια?επιδοματα? πρεπει να παω να βγαλω καρτα ανεργιασ στον οαεδ? τα ενσημα που εχω απο το 2002 μετρανε?και ειναι σιγουρα πανω απο 200. μπορει καποιοσ να με ενημερωσει?
ειναι αναγκη γιατι ειμαι ανυπαντρη μητερα και δεν εχω βοηθεια απο καπου.
σασ ευχαριστω...

nansy_ka
06-09-11, 15:24
Γεια σας...
Είμαι 8 εβδομάδων έγκυος και δουλεύω σε μία εταιρεία 2 μήνες και κάτι. Όπως καταλαβαίνετε με το που βρήκα δουλειά με περίμενε και ο πελαργός :p ...
Θα ήθελα να μάθω πόσα ένσημα θα πρέπει να έχω για να δικαιούμαι επιδόματα και τι θα δικαιούμαι...Έχω 60 ένσημα μέχρι τώρα πόσα πρέπει να έχω? Δεν έχω σκόπο να σταματήσω μιας και οι συνθήκες εργασίας είναι ιδανικές παρά μόνο όταν έρθει η ώρα. Ο μισθός μου είναι στα 900 ευρώ. Μπορεί να με βοηθήσει κάποια? Ή να με παραπέμψει σε κάποια υπηρεσία...Μετά τον τοκετό θα πληρώνομαι? Τα φώτα σας κορίτσια please.... γιατί λίγο με τις μεταρρυθμίσεις τα έχω κάνει κουλουβάχατα...
Σας ευχαριστώ...:p

Συντονιστής Ε
07-09-11, 04:35
Δειτε και αυτα ΙΚΑ-ΕΝΣΗΜΑ-ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ (200 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΙΟΝ) (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34756)
ΙΚΑ-ΟΑΕΔ-ΑΔΕΙΕΣ (εργαζόμενη με μη συμπληρωμενα 200 ενσημα) (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34940)
ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ 200 ΕΝΣΗΜΩΝ 1 ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;; HELP!!! (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96033)
Ενσημα και επιδόματα τοκετού-λοχείας (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=28930)

elvar
21-09-11, 20:47
καλησπερα,

ειμαι στον 5ο μηνα κυησης και παντελως ασχετη με τα θεματα επιδοματων απο ΙΚΑ ΟΑΕΔ καθως και τις αδειες. Θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει σας παρακαλω σχετικα με τα επιδοματα που δικαιουμε?. Επισης μου ειπαν οτι για να παρω οποιοδηποτε επιδομα πρεπει να καταθεσω και το βιβιλαριο υγειας του αντρα μου αλλα δεν εχει. Τι κανω??
Ευχαριστω,
ελενη

elvar
21-09-11, 20:58
επισης ηθελα να ρωτησω αν τα 200 ενσημα που απαιτουνται πρεπει να ειναι δυο χρονια συνεχομενης εργασιας γιατι εγω εργαζομουν απο τον Ιανουατιο του του 2007 εως και τον Αυγουστο του 2010, διεκοψα τον Σεπτεπμβριο του 2010 και ξανααρχισα σε αλλο εργοδοτη τον Οκτωβριο του 2010 εως και σημερα. Λετε να εχω προβλημα?

ευχαριστω

eleo
15-11-11, 10:28
Καλή σας μέρα.

Έχω πρόσληψη με ημερομηνία 8/7/2011 (άσχετα ότι εργαζόμουν χωρίς ένσημα από 4/5/2011). Κατά το διάστημα αυτό πρόεκυψε εγκυμοσύνη μου με πιθανή ημερομηνία τοκετού 17/2/2011. Θα ήθελα να μάθω, τα έξης:

1. Θα έχω τα απαραίτητα ένσημα μέχρι τον τοκετό ώστε να διεκδικήσω από το ΙΚΑ επίδομα λοχείας και μητρότητας (νομίζω ότι χρειάζονται 200 ένσημα. όμωσ αν δεν τα συμπληρώνω?)? Σκέφτομαι να ζητήσω από τον γιατρό μου βεβαίωση για ΠΗΤ 1 μήνα μετά..εξυπηρετεί?
2. Ανεξαρτήτως ενσήμων, έχω δικαίωμα να πάρω επίδομα τοκετού το οποίο σε τι ποσό κυμαίνεται?
3. Πριν τον τοκετό το ΙΚΑ μου 56 μέρες άδειας και μετά τον τοκετό 63. μπορώ να τις πάρω όλες μετά τον τοκετό?
4. Κατά το διάστημα τις αδείας από το ΙΚΑ θα έχω ένσημα?
5. Μετά την άδεια του ΙΚΑ, μπορώ να πάρω το 6 μηνο που δίνει ο ΟΑΕΔ?
6. Πώς θα διαμορφωθεί ο μισθός μου για αυτό το 6μηνο διάστημα?
7. Για όσο διάστημα δεν εργάζομαι ο εργοδότης επιβαρύνεται με κάποια εισφορά μου?
8. Είναι κάτι άλλο που θα πρέπει να γνωρίζω?

Φοβαμαι και αγχώνομαι εξαιρετικά, μήπως και δεν καταφέρω να έχω το 6μηνο του ΟΑΕΔ!!

Ίσως σας κούρασα, όμως η άγνοια σε αυτά τα θέματα τρομάζει.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

sofaki1978
15-11-11, 10:58
Καλή σας μέρα.

Έχω πρόσληψη με ημερομηνία 8/7/2011 (άσχετα ότι εργαζόμουν χωρίς ένσημα από 4/5/2011). Κατά το διάστημα αυτό πρόεκυψε εγκυμοσύνη μου με πιθανή ημερομηνία τοκετού 17/2/2011. Θα ήθελα να μάθω, τα έξης:

1. Θα έχω τα απαραίτητα ένσημα μέχρι τον τοκετό ώστε να διεκδικήσω από το ΙΚΑ επίδομα λοχείας και μητρότητας (νομίζω ότι χρειάζονται 200 ένσημα. όμωσ αν δεν τα συμπληρώνω?)? Σκέφτομαι να ζητήσω από τον γιατρό μου βεβαίωση για ΠΗΤ 1 μήνα μετά..εξυπηρετεί?
2. Ανεξαρτήτως ενσήμων, έχω δικαίωμα να πάρω επίδομα τοκετού το οποίο σε τι ποσό κυμαίνεται?
3. Πριν τον τοκετό το ΙΚΑ μου 56 μέρες άδειας και μετά τον τοκετό 63. μπορώ να τις πάρω όλες μετά τον τοκετό?
4. Κατά το διάστημα τις αδείας από το ΙΚΑ θα έχω ένσημα?
5. Μετά την άδεια του ΙΚΑ, μπορώ να πάρω το 6 μηνο που δίνει ο ΟΑΕΔ?
6. Πώς θα διαμορφωθεί ο μισθός μου για αυτό το 6μηνο διάστημα?
7. Για όσο διάστημα δεν εργάζομαι ο εργοδότης επιβαρύνεται με κάποια εισφορά μου?
8. Είναι κάτι άλλο που θα πρέπει να γνωρίζω?

Φοβαμαι και αγχώνομαι εξαιρετικά, μήπως και δεν καταφέρω να έχω το 6μηνο του ΟΑΕΔ!!

Ίσως σας κούρασα, όμως η άγνοια σε αυτά τα θέματα τρομάζει.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

θα σε απογοητευσω αλλα δυστηχως δεν δικαιουσαι επιδομα κυοφοριας και λοχειας(ιιιιισως δικαιουσαι το επιδομα τοκετου ) γιατι πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την πητ.εαν εχεις μονο τα ενσημα που γραφεις (δηλαδη απο τον ιουλιο του 2011)δεν σου φτανουν,τα 200 ενσημα ειναι 8 μηνες εργασιας.ως εκ τουτου δεν μπορεις να παρεις και το 6μηνο του οαεδ.

edit το επιδομα τοκετου ειναι αυτη την στιγμη 1007 ευρω.ακουγεται ομως οτι θα το παιρνουν μονο οσες γεννανε σε ιδιωτικο μαιευτηριο(μη συμβεβλημενο με το ικα),δεν ξερω που γεννας.

eleo
15-11-11, 13:05
sofaki1978 σε ευχαριστώ πολύ.
δυστυχώς επιβεβαίωσες τους φόβους μου.

Πριν τον τοκετό το ΙΚΑ μου 56 μέρες άδειας και μετά τον τοκετό 63. Ξέρεις αν μπορώ να τις πάρω όλες μετά τον τοκετό? Ή έστω να ζητήσω από τον γιατρό μου βεβαίωση για ΠΗΤ 1 μήνα μετά..

Πιστεύω να μπορώ, τουλάχιστον, να πάρω άδεια άνευ αποδοχών για όσο διάστημα θελήσω (κατόπιν συννενόησης με τονν εργοδότη). Γνωρίζεις κάτι επί τούτου? Δεν γίνεται να αφήσω το μωρο 2 μηνών!!!!

Ευχαριστώ πολύ!

mariazerta
15-11-11, 14:22
ποια ιδιωτικα νοσοκομεια ειναι συμβεβλημενα με το ΙΚΑ?? εγω γενναω στο ΙΑΣΩ δεν πιστευω να χασω το επιδομα???

sofaki1978
16-11-11, 05:18
sofaki1978 σε ευχαριστώ πολύ.
δυστυχώς επιβεβαίωσες τους φόβους μου.

Πριν τον τοκετό το ΙΚΑ μου 56 μέρες άδειας και μετά τον τοκετό 63. Ξέρεις αν μπορώ να τις πάρω όλες μετά τον τοκετό? Ή έστω να ζητήσω από τον γιατρό μου βεβαίωση για ΠΗΤ 1 μήνα μετά..

Πιστεύω να μπορώ, τουλάχιστον, να πάρω άδεια άνευ αποδοχών για όσο διάστημα θελήσω (κατόπιν συννενόησης με τονν εργοδότη). Γνωρίζεις κάτι επί τούτου? Δεν γίνεται να αφήσω το μωρο 2 μηνών!!!!

Ευχαριστώ πολύ!

επειδη δεν το εχω ψαξει να σε ρωτησω το εξης.παρολο που δεν δικαιουσαι τα επιδοματα δικαιουσαι τις 56 μερες πριν και 63 μετα ?? μπορεις να τις παρεις αλλα χωρις πληρωμη? δεν το ξερω,γι"αυτο σε ρωταω.
εαν ναι οχι,δεν μπορεις να τις παρεις ολες μετα τον τοκετο.επισης το να δηλωσεις πητ 1 μηνα μετα,με κανονικες συνθηκες, δηλαδη για κοπελα που θα παρει τα επιδοματα θα της ελεγα κατηγορηματικα οχι.δηλωνοντας ενα μηνα μετα πητ,ημερολογιακα το μωρο για το ικα θα ηταν προωρο και θα σου ζητησαν χαρτι προωροτητας απο την κλινικη-νοσοκομειο.στην περιπτωση σου που δεν θα παρεις τα επιδοματα δεν ξερω τι παιζει.....

αδεια ανευ αποδοχων νομιζω δικαιουσαι μεχρι 3 μηνες,απο εκει και περα εαν τα βρειτε με τον εργοδοτη για παραπανω ;)

Evigeo17
16-11-11, 13:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

rania80
18-11-11, 12:07
ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ.ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2007 ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑ.ΦΕΤΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΝΕΟΜΒΡΙΟΥ (2 ΜΗΝΕΣ) ΜΕ ΠΙΘΑΝΑΟΤΗΤΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΗΤ ΕΙΝΑΙ 20/2/12 ΚΑΙ ΘΑ ΗΛΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ-ΤΟΚΕΤΟΥ (ΛΟΓΙΚΑ ΝΑΙ ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ)
2. ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΣΑΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ 6 ΜΗΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΜΕ. (ΗΞΕΡΑ ΓΙΑ 600 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΠΟΥ ΤΟ ΜΗΝΑ)

ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΛΗΞΗ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΘΑ ΠΕΡΝΩ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

kalliopaki
18-11-11, 13:07
Κορίτσια για άλλη μία φορά χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας.

Σύνοψη:
1. Γέννησα τέλος του 2009
2. Πήρα το 6μηνο του ΟΑΕΔ
3. Μέσα στο 2010 έχω λιγότερα ένσημα, επειδή πήρα το 6μηνο
4. Ξαναγέννησα το 2011

Έχασα το επίδομα τοκετού (περίπου 1000 €) γιατί δεν είχα τα απαιτούμενα ένσημα μέσα στο 2010.

Μπορώ να κάνω κάτι? Δικαιούμαι κάτι συμπληρωματικό απότον ΟΑΕΔ?

Βοηθάτε, στους καιρούς που ζούμε δεν είναι για να χάνουμε....

rania80
22-11-11, 16:07
Γεια σας,
βλεπω οτι κανενας δεν εχει απαντηση στα ερωτημα που εχω γραψει παρακατω. Ειναι τοσο δυσκολη η περιπτωση μου,μηπως να μου πειτε που πρεπει να απευθυνθω μηπως και με βρω καποια λυση.

Σας ευχαριστω!!!

μικη
23-11-11, 20:50
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΔΩ Κ 4ΜΗΝΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 200 ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ.ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ,ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΣΕ 2ΜΗΝΕΣ(Κ ΠΑΛΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΟΧΙ),ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΖΥΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ Κ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ!ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ???ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ Κ ΠΟΤΕ??????

μικη
23-11-11, 22:03
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΔΩ Κ 4ΜΗΝΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 200 ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ.ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ,ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΣΕ 2ΜΗΝΕΣ(Κ ΠΑΛΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΟΧΙ),ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΖΥΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ Κ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ!ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ???ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ Κ ΠΟΤΕ??????

μικη
23-11-11, 22:35
ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ.Ε,ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ.Κ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΑΝ ΘΕΣ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ...

tzitzifaki
16-12-11, 10:30
καλημέρα σε όλες!Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 28/04/2012 και προς το παρόν έχω 175 ένσημα και είμαι άνεργη, όμως έχω μιλήσει με εργοδότη και τον γενάρη θα προσληφθω και με τα ένσημα του ιανουαρίου θα έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα συν του ότι όταν θα γεννήσω θα έχω ενεργή εργασιακή σχέση.Απλά έχω διαβάσει ότι τα 200 ένσημα πρέπει να τα έχεις μαζέψει χωρίς α υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες!Ποιοί θεωρούνται 2 τελευταίοι μήνες, αυτοί που σταματάς να εργάζεσαι μέχρι να γεννήσεις ή οι 2 πριν σταματήσεις?

sofaki1978
16-12-11, 20:20
καλημέρα σε όλες!Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 28/04/2012 και προς το παρόν έχω 175 ένσημα και είμαι άνεργη, όμως έχω μιλήσει με εργοδότη και τον γενάρη θα προσληφθω και με τα ένσημα του ιανουαρίου θα έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα συν του ότι όταν θα γεννήσω θα έχω ενεργή εργασιακή σχέση.Απλά έχω διαβάσει ότι τα 200 ένσημα πρέπει να τα έχεις μαζέψει χωρίς α υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες!Ποιοί θεωρούνται 2 τελευταίοι μήνες, αυτοί που σταματάς να εργάζεσαι μέχρι να γεννήσεις ή οι 2 πριν σταματήσεις?

οι 2 μηνες πριν που λενε ειναι οι 56 μερες της αδειας κυοφοριας.

tzitzifaki
05-01-12, 18:12
Sofaki ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Ηθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα αν ξέρει κάποια!Το 2011 δούλευα μέχρι και τον Απρίλη με καθαρά 800 ευρώ και ξαναπροσλήφθηκα τώρα τον Γενάρη του 2012 με καθαρά 600 ευρώ. Εχω διαβάσει ότι το ποσό που παίρνεις από το ικα υπολογίζεται βάσει του μισθού του Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους!Εγώ που ήμουν άνεργη τον Δεκέμβρη πώς θα υπολογιστεί?

katerina!!
05-01-12, 18:31
χαιρεται!!ειμαι καινουρια εδω~θα ηθελα ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΛΛΑ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΘΑ ΕΧΩ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΟΛΗΣΟΥΝ.ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑΤΡΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΩ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ?ΚΑΙ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ?

katerina!!
05-01-12, 18:57
http://www.babypage.gr/legal/131-employment-rights-of-women-during-pregnancy διστυχως εκανα σε αυτο το side πολλες ερωτησεισ και απαντηση δεν πηρα καμια ελπιζω να σας βοηθησα με το παραπανω

ioannafk
11-01-12, 17:38
καλησπέρα σας, έχω να σας ρωτήσω το εξής: διανύω τον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, είμαι άνεργη από τον Ιούλιο του 2011, δεν είμαι εγγεγραμένη στο ταμείο ανεργείας και ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι κάποιο επίδομα από τον ΟΑΕΔ. Από το ΙΚΑ δικαιούμαι και τα δύο επιδόματα λοχείας και τοκετού διότι έχω τα 200 ένσημα που απαιτούνται.
Ευχαριστώ

sofaki1978
11-01-12, 17:46
καλησπέρα σας, έχω να σας ρωτήσω το εξής: διανύω τον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, είμαι άνεργη από τον Ιούλιο του 2011, δεν είμαι εγγεγραμένη στο ταμείο ανεργείας και ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι κάποιο επίδομα από τον ΟΑΕΔ. Από το ΙΚΑ δικαιούμαι και τα δύο επιδόματα λοχείας και τοκετού διότι έχω τα 200 ένσημα που απαιτούνται.
Ευχαριστώ

δεν νομιζω,επιδομα απο τον οαεδ παιρνουν οσες ειναι σε ενεργο σχεση εργασιας.

να προσθεσω οτι δικαιουσαι 2 επιδοματα,κυοφοριας και λοχειας,το τοκετου μεχρι να γεννησεις λογικα θα εχει καταργηθει(ηδη δεν το δινουν σε οσες γεννανε σε δημοσιο νοσοκομειο,ειμαστε σε αναμονη για τα ιδιωτικα μαιευτηρια)

ioannafk
11-01-12, 18:09
Σε ευχαριστώ sofaki1978.

tremere
27-01-12, 18:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ ΣΕ 15-20 ΜΕΡΕΣ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΘΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ? ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΔΗ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

xristinio
28-01-12, 17:54
το επιδομα λοχειας προσαυξανεται 10% για καθε προστατευομενο μελος....εγω που εχω ηδη ενα παιδακι στο βιβλιαριο μου,προσαυξανεται 20% ή μονο 10% για το νεο μελος?

sofaki1978
29-01-12, 16:31
το επιδομα λοχειας προσαυξανεται 10% για καθε προστατευομενο μελος....εγω που εχω ηδη ενα παιδακι στο βιβλιαριο μου,προσαυξανεται 20% ή μονο 10% για το νεο μελος?

10% για το νεο μελος......

eyi29
29-01-12, 16:50
κοριτσια καλησπερα.εχω πητ στιs 29/03/2012 θα καταθεσω τα χαρτια μου στιs 02/02/2012.εργαστηκα μεχρι 31/01/2011 και απο τοτε περνω ανεργια.τι ποσον περιπου θα παρω απτο ικα και τι απτον οαεδ?

sofaki1978
29-01-12, 18:34
κοριτσια καλησπερα.εχω πητ στιs 29/03/2012 θα καταθεσω τα χαρτια μου στιs 02/02/2012.εργαστηκα μεχρι 31/01/2011 και απο τοτε περνω ανεργια.τι ποσον περιπου θα παρω απτο ικα και τι απτον οαεδ?

Τα χρηματα που θα παρεις πανε βαση των μικτων σου,δεν ειναι σταθερα για ολες.απο τον οαεδ δεν εχεις να παρεις κατι εφοσον δεν εργαζεσαι.

Μαρία1982
29-01-12, 20:36
Σοφάκι να σε ρωτήσω κάτι γιατί βλέπω ότι είσαι ενήμερη; Στον πρώτο μου γιο πληρώθηκα τον ΟΑΕΔ(6μηνο) μέσω Εθνικής Τράπεζας. Τώρα ισχύει το ίδιο. Είναι το μόνο που ξέχασα να ξαναρωτήσω.

olive oil
01-02-12, 10:46
Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Μαρία1982
03-02-12, 12:53
Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Δικαιούσαι το επίδομα κυοφορίας-τοκετού και λοχείας από τι στιγμή που έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια (απ' ότι υπολόγισα έχεις περίπου 175 το χρόνο). Για τον ΟΑΕΔ σίγουρα το δικαιούσαι αν σου ανανεώσει την πρόσληψη τον Σεπτέμβριο, αλλά αν δεν σου την ανανεώσει δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Αλλά αν δεν σου την ανανεώσει, σίγουρα δεν σου εγκρίνει ο ΟΑΕΔ να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ, την άδεια μητρότητας, γιατί απαιτείται ενεργή εργασιακή σχέση.

jo89
03-02-12, 13:23
Κοριτσια αν γνωριζει καποια ας με βοηθησει και εμενα σας παρακαλω γτ δεν βγαζω ακρη...!!!Εχω αρκετα ενσημα αλλα οχι τα 2 τελευταια χρονια...:(δεν συμπληρωνω 200 με τιποτα...!!Εχω βιβλιαριο ικα και καρτα ανεργιας απο τον οαεδ το βιβλιαριο μου ληγει τωρα τον φεβρ.και θα το ανανεωσω μεσω οαεδ για εναν ακομη χρονο...εγω υπαρχει περιπτωση να παρω τιποτα ως ανεργη???η απο οαεδ η απο ικα??σας παρακαλω αν ξερει καποιος κατι ας μου πει γιατι θα με τρελανουν...

Μαρία1982
05-02-12, 22:06
Κοριτσια αν γνωριζει καποια ας με βοηθησει και εμενα σας παρακαλω γτ δεν βγαζω ακρη...!!!Εχω αρκετα ενσημα αλλα οχι τα 2 τελευταια χρονια...:(δεν συμπληρωνω 200 με τιποτα...!!Εχω βιβλιαριο ικα και καρτα ανεργιας απο τον οαεδ το βιβλιαριο μου ληγει τωρα τον φεβρ.και θα το ανανεωσω μεσω οαεδ για εναν ακομη χρονο...εγω υπαρχει περιπτωση να παρω τιποτα ως ανεργη???η απο οαεδ η απο ικα??σας παρακαλω αν ξερει καποιος κατι ας μου πει γιατι θα με τρελανουν...

Αν δεν εχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια δεν σου δίνει το ΙΚΑ τα επιδόματα του. Δεν είμαι σίγουρη για τον ΟΑΕΔ. επειδή όμως θα έχεις ενεργό βιβλιάριο ΙΚΑ, ξέρω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ιατρους, αιματολογικές και μάλλον για δωρεάν νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω ΕΟΠΥΥ πλέον. Για να είσαι καλυμμένη ρώτα πρώτα στον ΟΑΕΔ και έπειτα στο ΙΚΑ να σου πουν ακριβώς επειδή είσαι ειδική περίπτωση και όλο και κάτι θα σου δώσει ο ΟΑΕΔ, Έτσι θέλω να ελπίζω.

ΞΕΝΙΑ-ΒΑΛΕΡΙΑ
06-02-12, 09:29
καλημερα στην πιο κατατοπιστικη παρεα.ΕΧω και εγω μια απορια με την σειρα μου.Εργαζομαι απο τον Δεκεμβριο του 2009 σε ενα καταστημα συνεχομενα με πληρης απασχοληση.Δεν εχει αλλαξει η συμβαση.ΕΧω συμπληρωμενα τα 200 ενσυμα και μεχρι να σταματησω για την αδεια κυησεως δουλευα κανονικα και δεν ειχα παει κανενος ειδους αδεια.09/01/2012 ξεκινησε η αδεια.Εκανα καταθεση των δικαιολογητικων στο ικα για να εισπραξω το επιδομα κυοφοριας και ηταν 1039,64€ (για καθε μισθωτη αλλαζει λογω μισθου και ασφαλιστικης κλασης).το επιδομα το εισεπραξα σημερα 06/02/2012 που πηγα να δω αν πληρωθηκα απο την δουλεια μου το υπολοιπο ηταν 0€.αυτα ηταν τα χρηματα που θα παρω μεχρι την ΠΗΤ?οι 9 μερες που δουλεψα στην επιχειρηση δεν μετρανε?Επισης η λογιστρια μου ειπε να της στειλω το χαρτι που μου εκτυπωσαν απο το ικα την αποφαση πληρωμης δηλαδη με το ποσο πληρωμης και με πηρε και ο εργοδοτης μου τηλεφωνο για να κανονισουν την μισθοδοσια.τι γινεται ρε κοριτσια σε αυτην την περιπτωση?πανε οι 9 μερες εργασιας?

sofaki1978
06-02-12, 09:42
καλημερα στην πιο κατατοπιστικη παρεα.ΕΧω και εγω μια απορια με την σειρα μου.Εργαζομαι απο τον Δεκεμβριο του 2009 σε ενα καταστημα συνεχομενα με πληρης απασχοληση.Δεν εχει αλλαξει η συμβαση.ΕΧω συμπληρωμενα τα 200 ενσυμα και μεχρι να σταματησω για την αδεια κυησεως δουλευα κανονικα και δεν ειχα παει κανενος ειδους αδεια.09/01/2012 ξεκινησε η αδεια.Εκανα καταθεση των δικαιολογητικων στο ικα για να εισπραξω το επιδομα κυοφοριας και ηταν 1039,64€ (για καθε μισθωτη αλλαζει λογω μισθου και ασφαλιστικης κλασης).το επιδομα το εισεπραξα σημερα 06/02/2012 που πηγα να δω αν πληρωθηκα απο την δουλεια μου το υπολοιπο ηταν 0€.αυτα ηταν τα χρηματα που θα παρω μεχρι την ΠΗΤ?οι 9 μερες που δουλεψα στην επιχειρηση δεν μετρανε?Επισης η λογιστρια μου ειπε να της στειλω το χαρτι που μου εκτυπωσαν απο το ικα την αποφαση πληρωμης δηλαδη με το ποσο πληρωμης και με πηρε και ο εργοδοτης μου τηλεφωνο για να κανονισουν την μισθοδοσια.τι γινεται ρε κοριτσια σε αυτην την περιπτωση?πανε οι 9 μερες εργασιας?

Εννοειται πρεπει να σε πληρωσει για τις 9 μερες δουλειας και εφοσον δεν εχεις κανει χρηση αναρρωτικης αδειας σου οφειλει και ενα ακομα ποσο.και φυσικα θα παρεις και δωρο πασχα οταν ερθει η ωρα.

ΞΕΝΙΑ-ΒΑΛΕΡΙΑ
06-02-12, 10:48
Εννοειται πρεπει να σε πληρωσει για τις 9 μερες δουλειας και εφοσον δεν εχεις κανει χρηση αναρρωτικης αδειας σου οφειλει και ενα ακομα ποσο.και φυσικα θα παρεις και δωρο πασχα οταν ερθει η ωρα. Σοφακι ποτε θα μου δωσει αυτο το ποσο γιατι πηρα σημερα το πρωι τηλ την λογιστρια και μου ειπε σου ετοιμαζω την μισθοδοσια του Ιανουριου λογικα εννουσε μονο τις 9 μερες ε?το ποσο αυτο που λες ειναι 25 μερες επι την ασφαλιστικη κλαση που ανηκω? δηλαδη 25*18,565=464,12€?

sofaki1978
06-02-12, 11:17
Εννοειται πρεπει να σε πληρωσει για τις 9 μερες δουλειας και εφοσον δεν εχεις κανει χρηση αναρρωτικης αδειας σου οφειλει και ενα ακομα ποσο.και φυσικα θα παρεις και δωρο πασχα οταν ερθει η ωρα. Σοφακι ποτε θα μου δωσει αυτο το ποσο γιατι πηρα σημερα το πρωι τηλ την λογιστρια και μου ειπε σου ετοιμαζω την μισθοδοσια του Ιανουριου λογικα εννουσε μονο τις 9 μερες ε?το ποσο αυτο που λες ειναι 25 μερες επι την ασφαλιστικη κλαση που ανηκω? δηλαδη 25*18,565=464,12€?

Οχι δεν ειναι ακριβως ετσι το ποσο που βγαινει και δεν ξερω να σου πω πως βγαινει.το εχω γραψει σε πιο πισω σελιδες οποτε σου αντιγραφω

αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης θα παρεις καποια χρηματα.εαν δηλαδη επαιρνες 25 μερες αναρρωτικη θα πληρωνοσουν απο τον εργοδοτη και το ικα.ο εργοδοτης πρεπει να δωσει τα λεφτα που θα σου εδινε αν ειχες παρει αναρρωτικη.π.χ αν ειχες 25 μερες αναρρωτικη και σου αναλογουσε να παρεις απο το ικα 250 ευρω και 350 απο τον εργοδοτη θα πρεπει να σου δωσει αυτα τα 350 ευρω(τα ποσα ειναι τυχαια).

να πεις στην λογιστρια οτι απο το ικα σου ειπανε τα παραπανω που σου εγραψα και ρωτα την ποτε θα σου τα πληρωσει.

ΞΕΝΙΑ-ΒΑΛΕΡΙΑ
06-02-12, 19:28
με λιγα λογια εγω τωρα πληρωθω 9 μερες εργασιας και 25 ημερομισθια που αντιστοιχουν στην αναρωτικη αδεια που δικαιουμουν και δεν ειχα παρει ποτε?

aik
06-02-12, 20:12
Θα σας περιγράψω τη δική μου εμπειρία και τα συμπερασματα δικά σας. Έχω άδεια κυοφορίας απο της 15.1 2012 δεν εχω κανει χρήση αναρρωτικής καθόλου και ειμαι στον ιδιο εργοδοτη εδω και 12 χρόνια. Πήγα στο ΙΚΑ και μου υπολογισαν το επίδομα κυοφορίας το οποιο θα πάρω στης 15.2.2012, οταν λοιπόν εστειλα στη λογιστρια το χαρτι του Ικα με την πληρωμή μου η απαντηση της ηταν οτι δεν δικαιουμαι 1 μισθό διοτι λεει το Ικα μου εχει δωσει παραπανω λεφτα. Διότι το ΙΚΑ εχει υπολογισει την μισθοδοσια μου του Δεκεμβρίου που ηταν περισσοτερα απο την μισθοδοσια του Φεβρουαριου λόγω των κρατήσεων που κανουν τωρα εχει μειωθει κατα πολύ ο μισθός μου. Οποτε απο κει που περιμενα να πάρω αλλον εναν μισθό βρέθηκα να χρωσταω στη δουλεια μου.

sofaki1978
06-02-12, 20:24
Θα σας περιγράψω τη δική μου εμπειρία και τα συμπερασματα δικά σας. Έχω άδεια κυοφορίας απο της 15.1 2012 δεν εχω κανει χρήση αναρρωτικής καθόλου και ειμαι στον ιδιο εργοδοτη εδω και 12 χρόνια. Πήγα στο ΙΚΑ και μου υπολογισαν το επίδομα κυοφορίας το οποιο θα πάρω στης 15.2.2012, οταν λοιπόν εστειλα στη λογιστρια το χαρτι του Ικα με την πληρωμή μου η απαντηση της ηταν οτι δεν δικαιουμαι 1 μισθό διοτι λεει το Ικα μου εχει δωσει παραπανω λεφτα. Διότι το ΙΚΑ εχει υπολογισει την μισθοδοσια μου του Δεκεμβρίου που ηταν περισσοτερα απο την μισθοδοσια του Φεβρουαριου λόγω των κρατήσεων που κανουν τωρα εχει μειωθει κατα πολύ ο μισθός μου. Οποτε απο κει που περιμενα να πάρω αλλον εναν μισθό βρέθηκα να χρωσταω στη δουλεια μου.

παντα το επιδομα βγαινει απο τα μικτα του δεκεμβρη του προηγουμενου ετους απο τον τοκετο(χροοοοοονια τωρα).αλλωστε τα μικτα σου δεν εχουν αλλαξει,οι κρατησεις σου εχουν αλλαξει.σωστα?

ρωτα κοπελα μου στο ικα γιατι δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.

mia mourto
09-02-12, 20:21
γεια σας εχω καποιες απορειες σχετικα με τα επιδοματα που πρεπει να παρω.... ειμαι εγκυοσ τωρα στον 7ο μηνα και τελος αυτου του μηνα θα παρω την αδεια εγκυμοσυνης μου ... σε αυτη τη δουλεια εχω συμβαση εργασιας απο τον ιουλιο του 2011 και που μου κολλαει ενσημα ο εγοδοτης μου .... μπορει να μου πει καποιος ποια επιδοματα με καλιπτουν?? γιατι ειλικρινα ψαχνω απο δω ψαχνω απο κει και δεν εχω βγαλει ακρη..... ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
09-02-12, 21:33
με λιγα λογια εγω τωρα πληρωθω 9 μερες εργασιας και 25 ημερομισθια που αντιστοιχουν στην αναρωτικη αδεια που δικαιουμουν και δεν ειχα παρει ποτε?
Τον μισθο που λετε τον θα τον παρεις νομιζω μετα το επιδομα λοχειας και πριν το εξαμηνο του οαεδ.Αλλα στο λεω με καθε επιφυλαξη

Μαρία1982
09-02-12, 21:35
γεια σας εχω καποιες απορειες σχετικα με τα επιδοματα που πρεπει να παρω.... ειμαι εγκυοσ τωρα στον 7ο μηνα και τελος αυτου του μηνα θα παρω την αδεια εγκυμοσυνης μου ... σε αυτη τη δουλεια εχω συμβαση εργασιας απο τον ιουλιο του 2011 και που μου κολλαει ενσημα ο εγοδοτης μου .... μπορει να μου πει καποιος ποια επιδοματα με καλιπτουν?? γιατι ειλικρινα ψαχνω απο δω ψαχνω απο κει και δεν εχω βγαλει ακρη..... ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

Αν έχεις συμπληρώσει τα 200ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια (έτσι όπως τα λες στον συγκεκριμένο εργοδότη δεν τα έχεις συμπληρώσει, εκτός αν δούλευες και πριν με ενσημα αλλού) δικαιούσαι επίδομα κύησης (56ημέρες πριν την ΠΗΤ), επίδομα λοχείας (63ημέρες μετά την ΠΗΤ) και επίδομα τοκετού αν όταν γεννήσεις δεν ισχύει ο ΕΟΠΥΥ και δεν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο που δεν πληρώνεις τη γέννα. Πήγαινε στο ΙΚΑ να σου πουν αναλυτικά τι ένσημα έχεις μέχρι την ημέρα που θα βγεις σε άδεια κύησης ώστε να γνωρίζεις αν μπορέις να πάρεις τα επιδόματα ή όχι. Αν τα δικαιούσαι μετά παίρνεις και ένα επίδομα από τον ΟΑΕΔ (τη διαφορά μισθοδοσίας σου ανάμεσα στον μηνιαίο μισθό σου και το ΙΚΑ) και μπορείς να πάρεις και το εξάμηνο μητρότητας του ΟΑΕΔ.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
09-02-12, 21:36
Αν δεν εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν απο την πητ(εξαιρουνται οι 2 τελευταιοι μηνες)δυστυχως δεν παιρνεις τιποτα.Μονο νομιζω το επιδομα τοκετου και αυτο αν γεννησεις σει ιδιωτικο μη συμβεβλημενο μαιευτηριο.Αλλα ρωτα το ικα να σου πουν σιγουρα

penthesilia
13-02-12, 18:50
Μια απορία άσχετη με τα παραπάνω:
στο γυναικολόγο του ΙΚΑ που θα εγκρίνει την ΠΗΤ πόσες μέρες πριν την άδεια των 56 ημερών μπορούμε να πάμε ή πρέπει να πάμε τη πρώτη ημέρα της άδειας?

katerina26
15-02-12, 11:53
Penthesilia οποτε θες πας με το β επιπεδου σου η την αυχενικη,εγω σταματαω τελος του μηνα και εχω ηδη παει,ενα χαρτι θα σου δωσει ουτως η αλλιως για ικα και εργοδοτη!
Εγω να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,οσο χαζο κι αν ακουγεται,γενναω 25 απριλιου ,πρεπει να σταματησω 56 μερες πριν, δλδ 29 φλεβαρη θα δουλεψω η οχι?Εχει σημασια γιατι πρεπει στο χαρτι του ικα να γραψω τη σωστη ημερομηνια που σταματησα,καποια τετοια βλακεια ειχα κανει και στην πρωτη μου γεννα!Αν ξερει καμια...

penthesilia
15-02-12, 12:32
Penthesilia οποτε θες πας με το β επιπεδου σου η την αυχενικη,εγω σταματαω τελος του μηνα και εχω ηδη παει,ενα χαρτι θα σου δωσει ουτως η αλλιως για ικα και εργοδοτη!
Εγω να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,οσο χαζο κι αν ακουγεται,γενναω 25 απριλιου ,πρεπει να σταματησω 56 μερες πριν, δλδ 29 φλεβαρη θα δουλεψω η οχι?Εχει σημασια γιατι πρεπει στο χαρτι του ικα να γραψω τη σωστη ημερομηνια που σταματησα,καποια τετοια βλακεια ειχα κανει και στην πρωτη μου γεννα!Αν ξερει καμια...
Σε ευχαριστώ πολύ! αύριο έχω κλείσει ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ.

Για να υπολογίσεις την ημέρα που σταματάς να δουλεύεις να έχεις υπόψη σου ότι η ήμέρα της 25 Απριλίου μετράει στις 63 ημέρες μετά τον τοκετό και όχι στις 56 ημερες. Άρα με πρώτη την 24η Απριλίου και πίσω θα μετρήσεις 56 ημέρες. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν από το τμήμα προσωπικού. Με το καλό το μωράκι σου!

katerina26
15-02-12, 12:57
Σε ευχαριστώ πολύ! αύριο έχω κλείσει ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ.

Για να υπολογίσεις την ημέρα που σταματάς να δουλεύεις να έχεις υπόψη σου ότι η ήμέρα της 25 Απριλίου μετράει στις 63 ημέρες μετά τον τοκετό και όχι στις 56 ημερες. Άρα με πρώτη την 24η Απριλίου και πίσω θα μετρήσεις 56 ημέρες. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν από το τμήμα προσωπικού. Με το καλό το μωράκι σου!

Σ'ευχαριστω πολυ!Κι εσυ με το καλο!!!!
Δλδ οπως μετρας προς τα πισω απο την πητ την 56η μερα που μετρας τη δουλευεις??Σορυ κοριτσια ,ειναι γελοιο το ξερω αλλα....

penthesilia
15-02-12, 13:28
Δεν τη δουλεύεις! 56 ημέρες ολόκληρες δικαιούσαι! Μέτρα μία προς μία με αρχή την 24η Απριλίου (αφού η ΠΗΤ σου είναι 25/4) και στην ημερομηνία που φτάσεις στο 56 είναι η πρώτη μέρα που δε δουλεύεις

katerina26
21-02-12, 11:27
Κοριτσια τη βοηθεια σας παλι!
Σταματαω δουλεια με αδεια κυησης την ερχομενη Τριτη, πηρα τηλ το λογιστη σημερα να μου βγαλει ποσα χρηματα ειναι να παρω για αυτες τις 25 μερες ασθενειας που δεν εχω παρει καμια!!Θυμαμαι απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη μου οτι ειχα πληρωθει απο δω τη μερα που εφευγα (οχι οτι αυτο θα γινει και τωρω βεβαια αφου με το ζορι παιρνουμε τους μισθους μας εδω...) και μετα πηγα στο ικα και πληρωθηκα κι απο κει ωστε να συπληρωθουν σχεδον οσα θα επαιρνα αν δουλευα.
Τωρα ο λογιστης μου λεει οτι πρωτα πρεπει να παω στο ικα να πληρωθω και μετα να ερθω εδω να παρω τα υπολοιπα ωστε να συπληρωθει ο μισθος μου κανονικα...για βοηθειστε!

Despina1979
22-02-12, 12:01
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ :D. ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΕΓΚΥΟΣ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΙΚΑ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011[ΕΧΩ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ 2ΟΟ ΕΝΣΗΜΩΝ]. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΕΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ.

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

1. ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ

2. ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙΑΣ ΘΑ ΠΑΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΚΥΗΣΗΣ [ΕΧΩ ΠΗΤ 28.8.12] ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ

3. ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

ΘΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ
ΔΕΣΠΟΙΝΑ :razz:

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
22-02-12, 13:00
Καλημερα Δεσποινα.1ον)το επιδομα τοκετου το παιρνεις μονο αν γεννησεις σε μη συμβεβλημενο νοσοκομειο και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα 2ον)για το επιδομα κυοφοριας πρεπει να καταθεσεις τα δικαιολογητικα 56 ημερες πριν την πητ,πας σε γυναικολογο του ικα μαζι με τη β επιπεδου και σου φτιαχνει ενα χαρτι,το ιδιο χαρτι το πας στον εργοδοτη να σου το φτιαξει και τελος πανω σε αυτο το ιδιο χαρτι υπαρχει μια υπευθυνη δηλωση την οποια φτιαχνεις εσυ και το πας στο ικα μαζι με το βιβλιαριο υγειας(ατομικο η οικογενειακο)3ον)για το επιδομα λοχειας δεν θυμαμαι ποσο καιρο εχεις περιθωριο αλλα κανε μια εξουσιοδοτηση στον αντρα σου να παει αυτος μην ταλαιπωρησε εσυ και χρειαζεσαι μονο τη ληξιαρχικη πραξη γεννησεως του παιδιου

tzitzifaki
01-03-12, 20:22
Καλησπέρα κορίτσια πραγματικά έχω πελαγώσει με όλη αυτή τη γραφειοκρατεία και θέλω βοήθεια!Λοιπόν δούλευα από τον Οκτώβριο του 2010 μέχρι και τον Απρίλη του 2011 με 1000 ευρώ μεικτά.Από τον Ιούνιο μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου ήμουν στο ταμείο ανεργείας και τον Γενάρη προσλήφθηκα με 600 ευρώ μεικτά! Τα 200 ενσημα τα συμπληρώνω τον Φεβρουάριο και τώρα στις 5 μαρτίου βγαίνω σε άδεια με πιθανή ημερομηνία 30/04/2012.Ξέρει καμία τι δικαιούμαι και πώς θα τα υπολογίσω?
Ευχαριστώ πολύ!

sofaki1978
02-03-12, 00:35
Καλησπέρα κορίτσια πραγματικά έχω πελαγώσει με όλη αυτή τη γραφειοκρατεία και θέλω βοήθεια!Λοιπόν δούλευα από τον Οκτώβριο του 2010 μέχρι και τον Απρίλη του 2011 με 1000 ευρώ μεικτά.Από τον Ιούνιο μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου ήμουν στο ταμείο ανεργείας και τον Γενάρη προσλήφθηκα με 600 ευρώ μεικτά! Τα 200 ενσημα τα συμπληρώνω τον Φεβρουάριο και τώρα στις 5 μαρτίου βγαίνω σε άδεια με πιθανή ημερομηνία 30/04/2012.Ξέρει καμία τι δικαιούμαι και πώς θα τα υπολογίσω?
Ευχαριστώ πολύ!

δικαιουσαι επιδομα κυοφοριας και επιδομα λοχειας και αναλογα με το που θα γεννησεις ισως δικαιουσαι και επιδομα τοκετου(τοκετου θα παρεις εαν γεννησεις σε ιδιωτικο νοσοκομειο που δεν ειναι συμβεβλημενο με τον εοππυ).

δεν ξερω τι χρηματα θα παρεις αλλα να σου πω το εξης.λογω του οτι συμπληρωνεις τα 200 ενσημα τον φεβρουαριο τα ενσημα αυτα οταν θα κανεις τα χαρτια σου στο ικα για το επιδομα κυοφοριας δεν θα φαινονται ακομα στο συστημα τους με αποτελεσμα να μην μπορεις να πληρωθεις.θα σου πουνε να περιμενεις να φανουν στο συστημα τους και μετα θα γινει η πληρωμη.πολυ πιθανον δηλαδη να πληρωθεις μετα την γεννα.

tzitzifaki
02-03-12, 11:12
Sofaki μου σε ευχαριστώ πολύ!Θα γεννήσω στο λητώ και μου είπαν από το νοσοκομείο ότι το δικαιούμαι το επίδομα τοκετού!Δεν ξέρεις με ποιόν από τους 2 μισθούς θα υπολογισθούν τα επιδόματα ε?Πάντως σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

zouzaki
07-03-12, 18:53
Καλησπέρα κορίτσια
Εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρία από τις 21/11/2011.Είμαι έγκυος με πιθανή ημερομηνία τοκετού στις 31/5/2012.Ενώ έχω Α.Μ. ΙΚΑ δεν έχω βγάλει ακόμα βιβλιάριο Υγείας γιατί μου λένε ότι πρέπει να κλείσω 90 ημέρες ασφάλισης +2 μήνες αναμονής.!!!Έτσι όπως τα υπολόγισα θα πρέπει να το βγάλω στις 23/5/2012 δηλαδή 7 μέρες πριν την ΠΗΤ.Θέλω να ρωτήσω αν δικαιούμαι να πάρω την ΑΔΕΙΑ κυήσεως και λοχείας από την εταιρία μου και αν ναι πως θα προσκομίσω σε αυτήν το τριπλότυπο έγγραφο το οποίο απαιτεί να έχω βιβλιάριο υγείας,γιατί μόνο έτσι χορηγεί ο γιατρός του ΙΚΑ βεβαίωση για την ΠΗΤ.

Μαρία1982
07-03-12, 20:30
Ευχαριστώ πολύ!

Κανονικά τα επιδόματα βγαίνουν με τον τελευταίο μισθό που είχες τον Δεκέμβριο. Επειδή είναι λίγο περίεργες οι ημερομηνίες σου (εννοώ ότι ταμείο ανεργίας ήσουν αλλά απ' ότι κατάλαβα μέχρι Νοέμβριο) καλύτερα να ρωτήσεις στο ΙΚΑ για να είσαι σίγουρη. Με το καλό το μωράκι σου!

Μαρία1982
07-03-12, 20:43
Καλησπέρα κορίτσια
Εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρία από τις 21/11/2011.Είμαι έγκυος με πιθανή ημερομηνία τοκετού στις 31/5/2012.Ενώ έχω Α.Μ. ΙΚΑ δεν έχω βγάλει ακόμα βιβλιάριο Υγείας γιατί μου λένε ότι πρέπει να κλείσω 90 ημέρες ασφάλισης +2 μήνες αναμονής.!!!Έτσι όπως τα υπολόγισα θα πρέπει να το βγάλω στις 23/5/2012 δηλαδή 7 μέρες πριν την ΠΗΤ.Θέλω να ρωτήσω αν δικαιούμαι να πάρω την ΑΔΕΙΑ κυήσεως και λοχείας από την εταιρία μου και αν ναι πως θα προσκομίσω σε αυτήν το τριπλότυπο έγγραφο το οποίο απαιτεί να έχω βιβλιάριο υγείας,γιατί μόνο έτσι χορηγεί ο γιατρός του ΙΚΑ βεβαίωση για την ΠΗΤ.

Εκ των πραγμάτων άδεια πρέπει να πάρεις. Απλά το θέμα είναι ότι αν δεν έχεις συμπληρώσει τα 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια δεν δικαιούσαι επιδόματα. Νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι οι ημέρες της αδείας και σε αυτή την περίοδο είναι οι ίδιες 119 (ρώτα στο ικα να σου πουν) αλλά για το τριπλότυπο μην ανησυχείς. Θα κλείσεις ραντεβού με τον γυναικολόγο του ικα όταν θα έχεις το βιβλιάριο στα χέρια σου και στις παροχές του ικα θα πας έτσι κι αλλιώς από την ημέρα που θα ξεκινήσει η άδεια κύησης.

litsaki4084
08-03-12, 14:58
Καλησπερα,
Πηγε η πεθερα μου σημερα στο ΙΚΑ να μου γραψουν την τελευταια αναρωτικη αδεια για να παρω αμεσω μετα την αδεια τοκετου.
Λοιπον, ο γιατρος μου μου εδωσε βεβαιωση με ΠΗΤ 26/03/2012 οποτε οπως τα υπολογησα η αδεια τοκετου μου (56 μερες πριν, χωρις την ΠΗΤ) ξεκιναει στις 31/03/2012. Σωστα?
Ομως ο γιατρος του ΙΚΑ μου εγραψε αναρωτικη απο 08/03/2012 μεχρι ΚΑΙ 31/03/2012.
Το προβλημα ειναι οτι η τελευταια μερα της αναρωτικης ειναι ιδια με την πρωτη μερα της αδειας τοκετου. (Δεν εχω παει ακομα στο γιατρο του ΙΚΑ για να μου δωσει χαρτι για ΠΗΤ).
Τι κανω τωρα???? Παω στο γιατρο μου να ακυρωσει αυτη τη βεβαιωση και να μου δωσει αλλη η παω στο γιατρο του ΙΚΑ να το ξεμπερδεψουμε? Η θα βγαλουν μονοι τους την ακρη?

klio1985
08-03-12, 17:28
Πόσο είναι κορίτσια το επίδομα τοκετού τώρα με τον ΕΟΠΠΥ??

sofaki1978
08-03-12, 21:28
Πόσο είναι κορίτσια το επίδομα τοκετού τώρα με τον ΕΟΠΠΥ??

εαν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο επιδομα τοκετου δεν παιρνεις.εαν γεννησεις σε ιδιωτικο που εχει κανει συμβαση με τον ΕΟΠΠΥ παλι δεν παιρνεις το επιδομα αλλα πληρωνεις λιγοτερο στο μαιευτηριο.αλλιως το επιδομα ειναι 1007 ευρω.

Μαρία1982
08-03-12, 23:11
Άλλαξε Σοφία και αυτό. Αν το πάρεις πλέον το επίδομα είναι 900ευρώ. Το πήρα τώρα 01/03/2012

tzitzifaki
12-03-12, 22:11
Καλησπέρα κορίτσια μία ακόμα ερώτηση!Οπως καταλαβαίνετε είναι το πρώτο παιδάκι μου και τα έχω παίξει λίγο με τις διαδικασίες!Για να κάνω τα χαρτιά στο ΙΚΑ για το επίδομα κυήσεως υπάρχει κάποια προθεσμία?Γιατί έχω σταματήσει τη δουλειά από τις 5 Μαρτίου και ακόμα ο λογιστής δεν μου έχει δώσει τα χαρτιά και αγχώνομαι!

picasso
31-03-12, 12:13
καλησπέρα ¨).! θα γεννήσω γύρω στις 27 Ιουλίου 2012¨¨)...-μήπως γνωρίζει κάποια να με πληροφορήσει τι δικαιολογητικά χρειάζεται για το επίδομα τοκετού στον οπαδ?Σημειοτέων θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική...οι αναζητήσεις στο διαδίκτυο...δυστυχώς δεν απέδωσαν !!!.υ.γ...i m very very happy about my baby !

woodenickels
31-03-12, 18:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ,

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΪΟ ΤΟΥ 2010...ΕΝΩ ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΑΡΙΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ 2013,ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ Η ΛΟΧΕΙΑΣ.ΓΕΝΝΑΩ ΤΕΛΟΣ ΜΑΪΟΥ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.

:confused:

woodenickels
31-03-12, 18:14

ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ!ΕΜΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΥ?:!:

Μαρία1982
31-03-12, 21:48
καλησπέρα ¨).! θα γεννήσω γύρω στις 27 Ιουλίου 2012¨¨)...-μήπως γνωρίζει κάποια να με πληροφορήσει τι δικαιολογητικά χρειάζεται για το επίδομα τοκετού στον οπαδ?Σημειοτέων θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική...οι αναζητήσεις στο διαδίκτυο...δυστυχώς δεν απέδωσαν !!!.υ.γ...i m very very happy about my baby !

Δικαιολογητικά δεν ξέρω ακριβώς αλλά μου είπε μια φίλη μου προχθές που γεννάει στον Μαίο ότι δεν το δίνουν πλέον στους δημόσιους υπαλλήλους αν δεν είναι το νοσοκομείο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ. Όταν πλησιάζει η ώρα σου ρώτα ξανά για να είσια καλυμμένη γιατί τον ένα μήνα λένε το ένα τον άλλο μήνα το άλλο. Με το καλό!!!

Μαρία1982
31-03-12, 21:55
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ!ΕΜΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΥ?:!:

Το ικα δεν μπορεί να σας δώσει τα επιδότατα κύησης και λοχείας γιατί πρέπει να έχετε ενεργή εργασιακή σχέση για να τα πάρετε. Το ίδιο ισχύει για το συμπληρωματικό επίδομα του ΟαΕΔ και για το επίδομα του εξαμήνου μητρότητας. Δεν θυμέμαι αυτή τη στιγμή τι ισχύει γαι το επίδομα τοκετού σε άνεργες μανούλες και αν ο ΟΑΕΔ σου δίνει κάποιο έξτρα επίδομα. Τώρα για ότι αφορά την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, εννοείται ότι σας καλύπτει από τη στιγμή που είναι ανανεωμενο το βιβλιάριο καθώς επίσης με τηνκάρτα ανεργίας και το βιβλιάριο είναι δωρεάν η γέννα στα δημόσια νοσοκομεία. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας!!!

sofaki1978
01-04-12, 00:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ,

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΪΟ ΤΟΥ 2010...ΕΝΩ ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΑΡΙΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ 2013,ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ Η ΛΟΧΕΙΑΣ.ΓΕΝΝΑΩ ΤΕΛΟΣ ΜΑΪΟΥ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.

:confused:

Επιδομα κυοφοριας και λοχειας δεν μπορεις να παρεις γιατι δεν εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την πητ σου.Ισως δικαιουσαι το επιδομα τοκετου.....

sofaki1978
01-04-12, 00:09
Το ικα δεν μπορεί να σας δώσει τα επιδότατα κύησης και λοχείας γιατί πρέπει να έχετε ενεργή εργασιακή σχέση για να τα πάρετε. Το ίδιο ισχύει για το συμπληρωματικό επίδομα του ΟαΕΔ και για το επίδομα του εξαμήνου μητρότητας. Δεν θυμέμαι αυτή τη στιγμή τι ισχύει γαι το επίδομα τοκετού σε άνεργες μανούλες και αν ο ΟΑΕΔ σου δίνει κάποιο έξτρα επίδομα. Τώρα για ότι αφορά την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, εννοείται ότι σας καλύπτει από τη στιγμή που είναι ανανεωμενο το βιβλιάριο καθώς επίσης με τηνκάρτα ανεργίας και το βιβλιάριο είναι δωρεάν η γέννα στα δημόσια νοσοκομεία. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας!!!

Αυτο δεν ισχυει,για να παρει καποια αυτα τα 2 επιδοματα αρκει να εχει 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την γεννα,κι ας μην δουλευει την περιοδο της εγκυμοσυνης.Τα επιδοματα του Οαεδ απαιτουν ενεργο σχεση εργασιας.

Μαρία1982
01-04-12, 22:56
Αυτο δεν ισχυει,για να παρει καποια αυτα τα 2 επιδοματα αρκει να εχει 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την γεννα,κι ας μην δουλευει την περιοδο της εγκυμοσυνης.Τα επιδοματα του Οαεδ απαιτουν ενεργο σχεση εργασιας.

Δίκιο έχεις , συγνώμη κορίτσια λάθος, η αυπνία κάνει πολλά!

evi_mav
02-04-12, 00:14

μπες στο site του οπαδ(http://www.opad.gr), στα υπομενου, βρισκεις το: εντυπα(τερμα δεξια), κλικαρεις απο κατω 'για τον πολιτη' και αριστερα εμφανιζει τα δικαιολογητικα,κατω κατω 'εξοδα-δαπανες' και κει λεει 'επιδομα φυσιολογικου τοκετου'.(δε μου εβγαζε το λινκ να στο βαλω απευθειας)
αλλα δεν ξερω κι εγω τί ισχυει για κλινικες που δεν ειναι συμβεβλημενες με τουν εοπυυ(πρωην οπαδ,ικα,τεβε,κτλ). καλυτερα να παρεις εκει και να ρωτησεις:rolleyes:

ρε κοριτσια, να ρωτησω κι εγω κατι, μαλλον χαζο;
οταν καποια ειναι στο δημοσιο, αφου πληρωνεται κανονικα, δικαιουται και επιδομα κυησης και λοχειας;:confused:

sofaki1978
02-04-12, 01:04
μπες στο site του οπαδ(http://www.opad.gr), στα υπομενου, βρισκεις το: εντυπα(τερμα δεξια), κλικαρεις απο κατω 'για τον πολιτη' και αριστερα εμφανιζει τα δικαιολογητικα,κατω κατω 'εξοδα-δαπανες' και κει λεει 'επιδομα φυσιολογικου τοκετου'.(δε μου εβγαζε το λινκ να στο βαλω απευθειας)
αλλα δεν ξερω κι εγω τί ισχυει για κλινικες που δεν ειναι συμβεβλημενες με τουν εοπυυ(πρωην οπαδ,ικα,τεβε,κτλ). καλυτερα να παρεις εκει και να ρωτησεις:rolleyes:

ρε κοριτσια, να ρωτησω κι εγω κατι, μαλλον χαζο;
οταν καποια ειναι στο δημοσιο, αφου πληρωνεται κανονικα, δικαιουται και επιδομα κυησης και λοχειας;:confused:

οχι δεν δικαιουται αυτα τα επιδοματα ακριβως για τον λογο που ειπες,επειδη πληρωνεται γι"αυτους τους μηνες απο την υπηρεσια της ενω στον ιδιωτικο οχι.

Silent
02-04-12, 15:24
Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να βάλω το μωρό προστατευόμενο μέλος στο βιβλιαριο μου?

Ο αντρας μου είναι στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά το μωρο θα το βάλω εγω στο ΙΚΑ, πρέπει να μου δωσει κάποιο χαρτι ο αντρας μου ή αρκει το ότι δηλώνω ότι θελω να το ασφαλίσω εγω?

giasof
02-04-12, 15:31
δεν χρειαζεται να σου δωσει ο αντρα σου κατι απο οτι καταλαβα εσυ εισαι στο ικα?λοιπον περνεις ληξιαρχικη πραξη γεννησεως και πας στο ικα τις περιοχη σου στα γραφεια μαζι με το βιβλιαριο σου και το δηλωνεις και ταυτοχρονα βγαινει αμκα του παιδιου

Silent
02-04-12, 15:51
Ναι στο ΙΚΑ (συγγνωμη δεν το ανεφερα). Μονο ληξιαρχικη πράξη; Ουτε φωτογραφία πιστευω..:oops:

Ωραια γιατι φοβόμουν μην μου ζητησουν βεβαίωση ότι δεν το εχει ασφαλίσει ο συζηγός μου στον δικό του ασφαλιστικό φορέα.

Σε ευχαριστω giasof!

giasof
02-04-12, 16:01
εμενα ο αντρας μου ειναι στο ογα αλλα ουτε που με ρωτησανε..φωτογραφια οταν βαπτιστει..