PDA

Επιστροφή στο Forum : ο προισμενος λεμφαδενας επιμενει...ανησυχω....

pantana
06-12-08, 15:14
κοριτσια χαιρεται....
να ζησουν οι νικοι και οι νικολετες...

εχω ξαναγραψει προσφατα για την κορη μου.
προ 2 μηνες ειχε περασει μια ιωση. μετα απο αυτο προιστηκε ο λεμφαδενας της. και οι δυο βασικα αλλα ο αριστερος περισσοτερο.
πηγαμε στην παιδιατρο η οποια μας εγραψε εξετασεις για να αποκλεισουμε τη περιπτωση οτι ειναι λοιμωδη μονοπυρηνωση.
δεν ηταν. περιμεναμε λιγο καιρο.
μετα κρυωλογει παλι.
την πηγα αυτην την φορα σε εναν Ω.Ρ.Λ. που θεωρειται κορυφη.
την ειδε . μας εγραψε υπερυχω στους λεμφαδενες. απο οτι φεναται ειναι ερεθιμενοι περισσοτεροι στο ιδιο σημειο.
επιπλεον μας εγγραψε επαναλυπτικες εξετασεις αιματος.

αυτες δεν τις προλαβαμε. θα παμε την δευτερα το πρωι.
εγω κοντευω να τρελλαθω. με καθυσηχασε λεγοντας μου οτι στην ηλικια της μικρης, δεν ανησηχουμε οταν βλεπουμε προισμενους λεμφαδενες. ειναι σημαδι οτι ο οργανισμος της κατι προσπαθει να παλεψει.
στους μεγαλους θα ηταν ανησυχιτικο.

εγω δεν μπορω να ησυχασω...βαζω με το μυαλο μου τρελλα πραγματα.
δεν ξερω τι αλλο να κανω. ποιον αλλο γιατρο να ενοχλησω?
μπορειται να με βοηθησετε?
ευχαριστω και συγνωμη για την πολυλογια...

DALIA
06-12-08, 23:37
Λοιπον, γιατρος δεν ειμαι αλλα άκου την δική μας περιπτωση.Ο μικρος μου ειχε εναν μικρο ογκο εκει στους αδενες ρωταω καποια στιγμη τον παιδιατρο και μου λεει μην δινεις σημασια.Στο μεταξυ εγω το ειχα ξεχασει,πριν κανα δυο μηνες επισκεφτηκα εναν παρα πολυ καλο παιδοχειρουργο και τον λεω να ριξει μια ματια στον ογκο και μου λεει το εξης " οταν ηταν μωρο περασε καποια ιωση και εκ τοτε αυτο πρηστικε, και αφου το κληρονομισε σε τοσο μικρη ηλικία θα το εχει για παντα".
Δε νομιζω το δικο σας να ειναι κατι πιο ανυσηχιικο απο τη στιγμη που κανατε και τοσες εξετασεις.
Ενημερωνε μας......

marilia12
06-12-08, 23:40
Kαι του γιου μου πρηστηκαν μετα απο ιωση και ο γιατρος μας ειπε οτι θα ξεπρηστουν μετα απο 1 χρονο. αυτο εγινε.

pantana
07-12-08, 15:49
ευχαριστω θερμα για την αμεση αποκριση....οπωσφηποτε θα ενημερωσω...
αυιο θα παμε για εξετασεις αιματος (επαναληπτικες). θα σας πω νεα μολις βγουν....
ευχαριστω και παλι... :?

Jean
07-12-08, 15:53
Παντα κατι θα βρισκεται να ανησυχουμε. Η δουλεια της μανας δεν εχει ουτε αδειες ουτε ρεπο. Ετσι ειναι. Αδικα αγχωνεσαι να ξερεις. Ειναι κατι πολυ συνηθισμενο αλλα ξερω, αν δεν στο πει ο γιατρος εισαι ικανη να σκασεις σαν καρπουζι απο το αγχος... Α, ρε, να μεγαλωσουν , να σπουδασουν, να παντρευτουν, να κανουν και παιδια, να βοηθησουμε οσο μπορουμε και μετα να τα τιναξουν να ησυχασουμε... Σας φανηκε μακρυς ο δρομος ε; :lol: :lol:

pantana
07-12-08, 17:37
και μετα να τα τιναξουν να ησυχασουμε...

τι εννοεις?? :? :roll:

η αληθεια ειναι οτι εχω περασει 2-3 δυσκολες φασεις με την υγεια της μικρης μου και πραγματικσ μου κοπηκαν χρονια απο την ζωη μου....
φαντασου τωρα τι με περιμενει μεχρι να την παντρεψω και να γινω γιαγια (ΑΝ φτασω.... :roll: )

κατι τετοιες στιγμες νοιωθω τυψεις που δεν καταλαβαινα την μανα μου οταν μου ελεγε: θα γινεις μανα και θα δεις..... :oops: :oops:

Jean
07-12-08, 17:42
και μετα να τα τιναξουν να ησυχασουμε...

τι εννοεις?? :? :roll:

:shock: :shock: :shock: :shock: Ωχ! Λαθος εκανα!! :shock: :shock: Να τα τιναξουμε εννοουσα!! :oops: :oops: Τι παθαινει ο ανθρωπος απο τη βιασυνη! Ατιμο πληκτρολογιο!! Σορυ!

pantana
07-12-08, 17:44
8) μην αγχωνεσαι... το υποψιαστηκα οτι εννοουσες εμας και οχι τα παιδια μας... συμβαινουν αυτα... :wink:

pantana
11-12-08, 12:47
ηθελα να σας πω τα νεα μας.

σημερα πηγα και πηρα τα αποτελεσματα της κορης μου.
η καλλιεργεια φαριγγικου υγρου εδειξε οτι εχει Β ΑΙΜΟΔΥΑΛΙΤΟ ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟ ΟΜΑΔΑΣ Α. (δεν πολυκαταλαβα, παντως καλο δεν ειναι)
ο γιατρος εμεινε εμβροντητος με το αποτελεσμα και μου εγραψε αντιβιωση augmentin 6cc 3 φορες την ημερα. (εμενα μου φενεται πολυ μεγαλη δοση) και μαλιστα μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει να την αυξησει κιολας.(!!)

εγω εχω παρει αναποδες γιατι η ολη κατασταση ειχε αρχισει να με κουραζει.
τον ειχα ζαλισει τοοσο πολυ με τις ερωτησεις που στο τελος εγραψε τις εξετασεις για να μου αποδειξει οτι δεν ειναι τιποτα. και τελικα νατα τα μαντατα...

εχω κλεισει ραντεβου με εναν αλλον ΟΡΛ καθηγητη αυτη τη φορα για μια δευτερη γνωμη.

ξερει κανεις να μου πει απο εμπειριά η γνωση το σοι πραμα ειναι αυτο?

ευχαριστω που με ακουσατε.... :oops: :)

DALIA
11-12-08, 12:55
Κοριτσάκι μου εγώ προσωπικά το γλίτωσα αυτό παρα τριχα που λενε.Είναι μικροβιακή λοίμωξη.Εμεινα στην μικροβιακή πήρα αντιβιώση 1 ευτυχως.Σε'μενα ομως ειχε τρομερους πόνους.
Περαστικά στο κοριτσακι σου!!!

pantana
11-12-08, 13:42
εσυ το περασες?
που πονουσες?

επαιρνες καιρο την αντιβιωση? εχω την αισθηση οτι θα μας παρει καιρο....

DALIA
11-12-08, 14:06
Eγώ ναι! Εγώ ήμουν στην αρχη και πηρα μονο ενα κουτι αντιβιωση.Η αληθεια ειναι οτι ο στρεπτοκοκος θέλει μακρά θεραπεία.
Πονουσα εσωτερικα στο λαιμό αλλά μιλάμε για φρικτους πονους οχι εναν απλο πονολαινο.Αλλα αφου δεν σε παραπονεθηκε ακομη για πονο μην στεναχωριεσαι.

pantana
12-12-08, 10:05
Το κακο με την κορη μου ειναι οτι δεν εκδηλωνει τον πονο της.
μαλλον ποναει στον λαιμο γιατι ενω πειναει δεν τρωει οσο θα επρεπε...
και που και που μου λεει μαμα θα μου κανεις ενα τραγακι γιατι με ποναει ο λαιμος μου??
οποτε..μαλλονποναει το μικρο μου... για να δουμε με τη αντιβιωση

pantana
12-12-08, 10:20
μαμα θα μου κανεις ενα τραγακι

τσαγακι εννοουσα..... :D :D :D

DALIA
12-12-08, 10:29
To καταλαβα βρε :lol: :lol: Προσοχη ομως εμενα μου ειπε χαρακτηριστικα"οχι πολυ ζεστα και οχι πολυ κρυα,ΜΟΝΟ θερμοκρασια δωματιου" επισης μου ειπε να μην πιανω τα πρησμενα σημεια.

Γιάννης Μαρινόπουλος
15-12-08, 20:11
Αγαπητή Pandana

Ο στρεπτόκοκκος της ομάδος Α είναι ένα από τα αίτια της μικροβιακής αμυγδαλίτιδος. Σε περίπτωση που επεκταθεί στο φάρυγγα οδηγεί στην εμφάνιση της οστρακιάς μια εξανθηματική πάθηση που εύκολα θεραπεύεται με 10 μέρες πενικιλλίνη. Οι επιπλοκές της είναι πλέον σπάνιες λόγω της ευρείας διάδοσης των αντιβιοτικών.

Με εκτίμηση

DaF
20-02-11, 00:49
επαναφερω το θεμα γιατι περναμε κ εμεις τετοια λοιμωξη στον ενα λεμφαδενα (ο οποιος εφτασε τα 2 εκ. θεωρειται πολυ κακο αυτο; ), θα ηθελα ομως να ρωτησω αν θα επρεπε να κανουν καλλιεργεια σε υγρο για να δουν ποιο ακριβως μικροβιο ειναι..

της εκαναν υπερηχο οπου ειδαν πυον, της εκαναν εξετασεις αιματος κ καθιζηση (ουτε που καταλαβα τι ειναι αυτο το τελευταιο)κ εχει αυξημενα ιωσινοφιλα, θα παιρνει augmentin 6cc x2 για μια εβδομαδα, θα παμε για επανελεγχο κ θα δουμε αν θα χρειαστει αλλη αντιβιωση ή οχι...γενικα ποσο περιπου καιρο παιρνουν αντιβιωση; η μικρη ειναι σχεδον 2 ετων..

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο δειχνει οτι απο δω κ περα θα εχει ευαισθησια στους λεμφαδενες ....απ'ο,τι βλεπω βεβαια ειναι κατι συνηθες...

ευχαριστω...

kinkajoujou
20-02-11, 02:20
επαναφερω το θεμα γιατι περναμε κ εμεις τετοια λοιμωξη στον ενα λεμφαδενα (ο οποιος εφτασε τα 2 εκ. θεωρειται πολυ κακο αυτο; ), θα ηθελα ομως να ρωτησω αν θα επρεπε να κανουν καλλιεργεια σε υγρο για να δουν ποιο ακριβως μικροβιο ειναι..

της εκαναν υπερηχο οπου ειδαν πυον, της εκαναν εξετασεις αιματος κ καθιζηση (ουτε που καταλαβα τι ειναι αυτο το τελευταιο)κ εχει αυξημενα ιωσινοφιλα, θα παιρνει augmentin 6cc x2 για μια εβδομαδα, θα παμε για επανελεγχο κ θα δουμε αν θα χρειαστει αλλη αντιβιωση ή οχι...γενικα ποσο περιπου καιρο παιρνουν αντιβιωση; η μικρη ειναι σχεδον 2 ετων..

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο δειχνει οτι απο δω κ περα θα εχει ευαισθησια στους λεμφαδενες ....απ'ο,τι βλεπω βεβαια ειναι κατι συνηθες...

ευχαριστω...

καλησπέρα, για τους λεμφαδένες δυστυχώς δεν ξέρω κάτι να σε κατατοπίσω, η καθίζηση όμως που αναφέρεις λογικά είναι η εξέταση της ταχύτητας καθίζησης των ερυθρών αιμοσφαιρίων, νομίζω όσο πιο γρήγορα καθιζάνουν είναι ένδειξη φλεγμονής. Αν θες περισσότερες πληροφορίες ψάξτο ως ταχύτητα καθίζησης ερυθρών ή ESR (erythrocyte sedimentation rate) στα αγγλικά.

DaF
20-02-11, 13:57
ευχαριστω, αν αρχισω ομως να ψαχνω δεν το γλυτωνω το τρελοκομειο...:roll: με ενδιαφερει η εξελιξη περισσοτερο...

DaF
24-02-11, 22:48
καμια εμπειρια;;;;;:roll:

Γιάννης Μαρινόπουλος
25-02-11, 19:18
καμια εμπειρια;;;;;:roll:

Αγαπητή μου DaF

Όπως καταλαβαίνω η μικρή σας παρουσιάζει λεμφαδενίτιδα. Το μέγεθος μπορεί να είναι εντυπωσιακό αλλά μόλις η φλεγμονή υποχωρήσει μειώνεται και η διόγκωση θεαματικά.

Ενδιαφέρον είναι να εντοπιστεί η πρωτοπαθής εστία φλεγμονής. Συχνά χρειάζεται έλεγχος με Mantoux. Άλλες φορές άτυπα μυκοβακτηρίδια είναι υπεύθυνα για τη λεμφαδενίτιδα και συνιστάται εκτομή-βιοψία.

Μέγεθος άνω του 1 εκ επίσης σε λεμφαδένα χωρίς ενεργή λοίμωξη ή πύον αποτελεί ένδειξη για εκτομή.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

DaF
25-02-11, 22:53
ευχαριστώ! ευτυχως που ειχαμε πυον δλδ:?
ειναι ηδη καλυτερα παντως...:-)

Demetrius
21-03-11, 21:05
Αγαπητοί συμφορουμίτες, μαμάδες και μπαμπάδες του φόρουμ γειά και χαρά σας και από εμάς...

Πρήξιμο στους λεμφαδένες και εμείς! Ο μικρός μας είναι 17 μηνών. Ο γιατρός μας, μας έγραψε τις απαραίτητες εξετάσεις, γενική και αντισώματα αν θυμάμαι καλά...

Η γενική ήταν σε γενικές γραμμές καλή με εξαίρεση κάποιες αυξημένες τιμούλες που παραπέμπουν σε ίωση...

Στα αποτελέσματα που βγήκαν στα αντισώματα, μας είπε ο μικροβιολόγος ότι το παιδί έχει περάσει πρόσφατα κυτταρομεγαλοϊό...

Ο παιδίατρος είδε τις εξετάσεις, μας είπε να μην ανησυχούμε και μας έγραψε να πάρει Augmentin για 10 μέρες (το παιδί έχει άρνηση στα φάρμακα και σίγουρα δεν έκανε καλή λήψη καθώς έφτυνε σχεδόν το μισό έξω από το στόμα του)...

Σήμερα που γράφω αυτό το πόστ είναι η δέκατη μέρα... και ο αδένας είναι ακόμη πρησμένος... Το πρωί που πήγαμε, μας είπε ότι είναι ελαφρώς μεγαλύτερος από την τελευταία φορά ... και μας άλλαξε το φάρμακο και μας έγραψε ceclor... (μπας και δεήσει να το καταπιεί αλλά μου φαίνεται ότι μια από τα ίδια κάνει ... πάλι το φτύνει).

Μας είπε ότι αυτό το πρήξιμο μπορεί να κρατήσει από 4 - 8 εβδομάδες.

Η ερώτηση: Εσάς πόσο κράτησε η ιστορία αυτή ;;;

ΥΓ: Δε σας κρύβω ότι ακόμα είμαστε "σκασμένοι" με τη γυναίκα μου παρόλο που μας έχει καθησυχάσει ο γιατρός μας κατ' επανάληψη...

DaF
21-03-11, 23:05
demetrius σας καταλαβαινω απολυτα, εμεις ειμαστε ετσι ενα μηνα+ τωρα κ βελτιωση ειδαμε τις τελευταιες 10 μερες. οπως γραφω πιο πανω μιλαμε για μεγαλο πρηξιμο , 2 εκ.:sad: θα αργησει να φυγει, μπορει και περισσοτερο απο 3 μηνες, δεν το ξερουμε. εν τω μεταξυ ειχαμε ενα μηνα με διαφορες ιωσεις που δεν οφειλονται στον αδενα, οπως νομιζα εγω, αλλα το αντιθετο, δεν αφηνουν τον αδενα να ξεπρηστει, γιατι 'δουλευει' πολυ.
για να σε καθησυχασω, επειδη χρειαστηκε να μπουμε κ νοσοκομειο (για λαρυγγιτιδα), την ειδανε τελικα ποσοι γιατροι...ολοι μας ειπαν το ιδιο, οτι θα φυγει, απλα να μην το πιανουμε γιατι το ερεθιζουμε.
αυτο που μας επισημανε η παιδιατρος ειναι οτι σε αυτη την ηλικια ειναι κατι το πολυ συνηθισμενο, αλλα πρεπει να ενισχυσουμε το ανοσοποιητικο του παιδιου. μας συνεστησε γυρη (πωλειται σε βαζακι σε βιολογικα ή φαρμακεια..)για δειτε το μηπως σας προτεινει κατι αντιστοιχο ο παιδιατρος σας, συμπληρωματικα.
πολλα περαστικα !αντε να φυγει κ το πρηξιμο να ηρεμησουμε!!:-)

υγ: η ιστορια μας διαφερει ως προς τα φαρμακα, γι'αυτο κ δεν σου τα γραφω αναλυτικα, αφου ειδαμε κ αποειδαμε με την αντιβιωση -augmentin- κ ειχε μια ελαχιστη βελτιωση, ξεκινησαμε τελικα ομοιοπαθητικη, σε αλλη παιδιατρο, πριν 15 μερες.

Demetrius
22-03-11, 00:40
demetrius σας καταλαβαινω απολυτα, εμεις ειμαστε ετσι ενα μηνα+ τωρα κ βελτιωση ειδαμε τις τελευταιες 10 μερες. οπως γραφω πιο πανω μιλαμε για μεγαλο πρηξιμο , 2 εκ.:sad: θα αργησει να φυγει, μπορει και περισσοτερο απο 3 μηνες, δεν το ξερουμε. εν τω μεταξυ ειχαμε ενα μηνα με διαφορες ιωσεις που δεν οφειλονται στον αδενα, οπως νομιζα εγω, αλλα το αντιθετο, δεν αφηνουν τον αδενα να ξεπρηστει, γιατι 'δουλευει' πολυ.
για να σε καθησυχασω, επειδη χρειαστηκε να μπουμε κ νοσοκομειο (για λαρυγγιτιδα), την ειδανε τελικα ποσοι γιατροι...ολοι μας ειπαν το ιδιο, οτι θα φυγει, απλα να μην το πιανουμε γιατι το ερεθιζουμε.
αυτο που μας επισημανε η παιδιατρος ειναι οτι σε αυτη την ηλικια ειναι κατι το πολυ συνηθισμενο, αλλα πρεπει να ενισχυσουμε το ανοσοποιητικο του παιδιου. μας συνεστησε γυρη (πωλειται σε βαζακι σε βιολογικα ή φαρμακεια..)για δειτε το μηπως σας προτεινει κατι αντιστοιχο ο παιδιατρος σας, συμπληρωματικα.
πολλα περαστικα !αντε να φυγει κ το πρηξιμο να ηρεμησουμε!!:-)

υγ: η ιστορια μας διαφερει ως προς τα φαρμακα, γι'αυτο κ δεν σου τα γραφω αναλυτικα, αφου ειδαμε κ αποειδαμε με την αντιβιωση -augmentin- κ ειχε μια ελαχιστη βελτιωση, ξεκινησαμε τελικα ομοιοπαθητικη, σε αλλη παιδιατρο, πριν 15 μερες.

Σε ευχαριστώ πολυ DaF για την απάντησή σου!!! :) Να είσαι καλά διότι σε σου κρύβω ότι μας έχει γίνει έμμονη ιδέα... Εύχομαι περαστικά και στο δικό σας παιδάκι :) !!!
Πές μου κάτι όμως, εσάς, στην ψηλάφηση φαίνεται να πονάει ή να φαγουρίζει λιγάκι;;; :?:

DaF
22-03-11, 01:17
υποθετω την ενοχλει γιατι δεν μας αφηνει ευκολα να το πιασουμε.αλλα δεν φανηκε να ποναει κατα την εξεταση των γιατρων.

Demetrius
24-03-11, 15:06
Καλημέρα αγαπητοί συν-γονείς!!! Σήμερα πήγαμε στο νοσοκομείο για να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη σχετικά με το θέμα του λεμφαδένα...

Οι γιατροί που εξέτασαν το παιδί μας είπαν να μην του δώσουμε αντιβίωση και να τη σταματήσουμε διότι εντόπισαν και αμυγδαλίτιδα και μας είπαν ότι μάλλον είναι ίωση και δεν έχει νόημα η αντιβίωση... (ο κάθε γιατρός δηλαδή τα δικά του με λίγα λόγια) ... Μας είπαν επίσης ότι θέλουνε να ξαναδούνε το παιδί σε μια εβδομάδα... Τους ρώτησα πόσο μπορεί να κρατήσει και δε μου έδωσαν μια σαφή απάντηση μου είπαν εξαρτάται ... Ο δικός μου παιδίατρος πάντως μας είχε πεί ότι μπορεί να κρατήσει αρκετά 1 - 2 μήνες...

Πείτε μου σας παρακαλώ παρατηρήσατε να ροχαλίζει κάπως τη νύκτα το παιδί σας (όσοι έχετε περάσει ή περνάτε ανάλογο "θέμα" με λεμφαδένα) ;;;;;

DaF
24-03-11, 22:06
αν δεν εχετε παρει καθολου αντιβιωση, ευτυχως για το μικρο. θα μου εκανε εντυπωση αν παιρνει ηδη κ σας ειπαν να τη σταματησει!:shock: κανονικα δεν λενε να ολοκληρωνεται η αντιβιωση;:confused:
για το αλλο που λες, ναι, ροχαλιζει και την ημερα εχει ενα επιμονο ρουθουνισμα. θα την παμε κ σε ωρλ να το δουμε...ουφ...

Demetrius
07-04-11, 01:39
Σχεδόν ένας μήνας (ίσως και παραπάνω) από τότε που παρουσιάστηκε ο προισμένος λεμφαδένας... όλα έδειχναν ότι κάτι πάει να γίνει και να ξεπροιστεί... Τις τελευταίες 2 μέρες είχε μια ανεξήγητη γκρίνια... ώσπου σήμερα το μεσημέρι εντοπίσαμε στο αυτάκι του μεγάλη ποσότητα πύον!!! Το παιδί το πήγαμε στο γιατρό ο οποίος διέγνωσε οξεία ωτίτιδα!!! Και ως ήταν φυσικό, το παιδί, μας το κράτησαν μέσα για εισαγωγή... :(

Μια πρώτη εκτίμηση είναι ότι το προίξιμο στον λεμφαδένα, έχει ενδεχομένως άμεση σχέση με την ωτίτιδα... ίσως η ωτίτιδα να προυπήρχε ηπιότερη και να εκδηλώθηκε τώρα σε οξεία φάση.

Αυτή τη στιγμή είναι στο νοσοκομείο με εντοφλέβια αντιβίωση .... ελπίζουμε να βγούμε το συντομότερο δυνατό... και να έχει ιαθεί πλήρως το παιδάκι μας...

DaF
07-04-11, 14:11
γεια σου, σας ειχα στο μυαλο μου!η μικρη μας εκανε εναν τελευταιο μονοημερο πυρετο πριν καμια 15αρια -20 μερες κ απο τοτε ο αδενας ξεπρηζεται σταδιακα, εχει μειωθει παραπανω απο το μισο πια.:grin: δεν θα πω καμια επιστημονικη αποψη, αλλα εχω την αισθηση (απλα μια αισθηση ετσι; ) οτι σαν να 'ξεσπασε' κ απο τοτε ειχαμε βελτιωση...ελπιζω να ισχυει το ιδιο κ για εσας! πολλα περαστικα κ προσπαθηστε να ενισχυσετε το ανοσοποιητικο του παιδιου με καποιο σκευασμα που θα σας προτεινει ο παιδιατρος σας ...εμας μας βοηθησε πολυ.

mmaria
07-04-11, 14:16
νομιζω οτι φετος υπαρχει "ιωση" (δεν ξερω αν το λεω καλα) όπου πρηζονται οι λεμφαδενες. το εχω ακουσει απο αρκετους.
εγω το περασα με λιγο πυρετο 37,8 και τρομερο μπουκωμα μυτης. με αντιβιωση μου περασε (ολα).

Demetrius
10-04-11, 12:36
Καλή σας μέρα DaF και σ' όλη την παρέα...

Είμαστε ακόμη στο νοσοκομείο... Έχουμε κάνει κάποιες εξετάσεις άλλες βγήκαν καλές άλλες όχι και τόσο... περιμένουμε να κάνουμε επαναληπτικό υπερηχογράφημα αύριο ή την Τρίτη... και τότε θα μας πούνε αν θα φύγουμε ή αν θα μείνουμε... Τα αδενάκια του παιδιού πάντως έχουν αρχίσει να ξεπρίζονται σιγά-σιγά... Ελπίζω κι εύχομαι το καλύτερο για όλα τα παιδιά, και για τα δικά σας και για τα δικά μου... Να είναι περαστικά πάντα και χαλάλι οι αγωνίες και η ταλαιπωρία!

Demetrius
11-04-11, 16:00
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι σήμερα ή αύριο θα φεύγαμε... χθές άρχισε να κάνει εμετό στο νοσοκομείο ... έκανε 2 -3 φορές εμετό και ανέβασε και πυρετό μέχρι 38.9 ... Μάλλον ιογενής γαστρεντερίτιδα.... Κι όπως καταλάβατε, η έξοδός μας αναβάλλεται... Ελπίζω να του περάσει το συντομότερο. :-(

DaF
11-04-11, 23:20
αχ το παιδακι....:sad:πολλα περαστικα του, ελπιζω συντομα να ξεπερασετε κ να ειστε σπιτακι σας......!!

Demetrius
18-04-11, 01:29
Δε θα το πιστέψετε !!! .... Την Πέμπτη βγήκε ο μικρός από το νοσοκομείο ... και σήμερα το μεσημέρι, κάναμε εισαγωγή την κόρη μου με ... (τι άλλο;;; ) ... γαστρεντερίτιδα...

... και τη στιγμή που γράφω αυτό το πόστ ... ξέρασε ο και ο δεύτερος γιός μου μπροστά μου!!!!

Γαστρεντερίτιδα - Παιδιά : 3-0

ΜΙΑ
18-04-11, 16:04
Δε θα το πιστέψετε !!! .... Την Πέμπτη βγήκε ο μικρός από το νοσοκομείο ... και σήμερα το μεσημέρι, κάναμε εισαγωγή την κόρη μου με ... (τι άλλο;;; ) ... γαστρεντερίτιδα...

... και τη στιγμή που γράφω αυτό το πόστ ... ξέρασε ο και ο δεύτερος γιός μου μπροστά μου!!!!

Γαστρεντερίτιδα - Παιδιά : 3-0
Κουραγιο και υπομονη!Να γινουν γρηγορα καλα!

DaF
10-05-11, 14:04
τα νεα μας...μετα απο νεα ιωση ο αδενας ξαναπρηστηκε. επισης μας λεει οτι ποναει οταν το πιανουμε. θα παμε να το δουν στο παιδων μηπως προκειται για ατυπα μυκοβακτηριδια κ χρειαζεται επεμβαση. γνωριζει κανεις τι κανουν σε ενα διχρονο: τοπικη αναισθησια;μεθη;

DaF
14-05-11, 19:25
Demetrius κανενα νεο απο εσας;

εμεις καναμε εισαγωγη για ενα 24ωρο για περισσοτερες εξετασεις (μονοπυρηνωση, μαντου κτλ κτλ κτλ ....)κ ειναι μαλλον ατυπα...θα δουμε. προς το παρον περιμενουμε τις εξετασεις, θα κανουμε 2 υπερηχους ακομα, παιρνει 2 αντιβιωσεις παρακαλω κ στην αναμονη...
αν χειροτερεψει παμε για αφαιρεση. το προβλημα ειναι οτι εχει γινει 'μπλοκ' λεμφαδενων, ετσι το ειπαν, οπου μεσα εχει δημιουργηθει μια εστια της μολυνσης κ δεν λεει να φυγει. :-(
μονο να πιασει η αντιβιωση ευχομαι, τιποτα αλλο.

teddy-tedi
14-05-11, 19:56
γεια σας παιδια..να σας ρωτησω και εγω..οι λεμφαδενες ειναι αριστερα και δεξια του λαιμου???παρατηρησα οτι η κορη μου 15 μηνων εχει βγαλει πησω απο το κεφαλι ψυλα στον αυχενα εκει που ξεκινα το κρανιο 2 γρομπαλακια..η γιατρος ειπε οτι τα εχει επειδη ειναι αδυνατη< ειναι 81 εκ υψος και 10 κιλα>και οτι ειναι ανευ σημασιας αλλα ειληκρινα ανησυχω!!τι να κανω/?

DaF
14-05-11, 22:46
τα γρομπαλακια δεν ειναι τιποτα, αδικα ανησυχεις. οταν λεμε πρηξιμο εννοουμε σε μεγεθος καρυδιου ...

teddy-tedi
15-05-11, 00:05
νταφ μου χιλια ευχαριστω....εχω που εχω 1000 αγχη<το ελκος το εχω σιγουρο καθως αιγοκαιρος>ειχα και αυτο...απλα θυμαμαι που ειχα και εγω κατι τεραστια πριξιματα αριστερα και δεξια του λαιμου μου οταν ημουν πιτσιρικι και πονουσαν τα ατιμα!!!!!και φοβηθηκα μηπως η μικρη πονα!!!αλλα τα εχει πησω στο λαιμο!!!τεσπα σε χιλιοευχαριστω!!!ευχομαι περαστικα στα μικρα σας!!!!ταλαιπωρουντε και αυτα!!!

Demetrius
21-05-11, 18:10
Demetrius κανενα νεο απο εσας;

εμεις καναμε εισαγωγη για ενα 24ωρο για περισσοτερες εξετασεις (μονοπυρηνωση, μαντου κτλ κτλ κτλ ....)κ ειναι μαλλον ατυπα...θα δουμε. προς το παρον περιμενουμε τις εξετασεις, θα κανουμε 2 υπερηχους ακομα, παιρνει 2 αντιβιωσεις παρακαλω κ στην αναμονη...
αν χειροτερεψει παμε για αφαιρεση. το προβλημα ειναι οτι εχει γινει 'μπλοκ' λεμφαδενων, ετσι το ειπαν, οπου μεσα εχει δημιουργηθει μια εστια της μολυνσης κ δεν λεει να φυγει. :-(
μονο να πιασει η αντιβιωση ευχομαι, τιποτα αλλο.

Γειά και χαρά σας !!! Εύχομαι να είστε καλά... Ο λεμφαδένας μας πάει να ξεπρηστεί όμως κρατάει λιγάκι ακόμη... πάντως το θέμα είναι ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, τουλάχιστον στο θέμα αυτό έχουμε ηρεμίσει...

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει φαρυγγίτιδα ... πυρετό, εμετούς διάροια... Μάλλον κάποια παροδική ίωση μας είπε ο γιατρός μας... Άντε να έρθει το καλοκαίρι μπας και ησυχάσουμε από τις ιώσεις και τα κρυώματα...

DaF
21-05-11, 22:10
μπραβο!που ξεπρηστηκε εννοω τωρα για τα υπολοιπα υπομονη!!!!δλδ σας ειπαν οτι πρηστηκε λογω απανωτων ιωσεων;; αυτο μας ειπαν ειναι κ το πιο συνηθες, αλλα εμεις εχουμε να αντιμετωπισουμε ατυπα μυκοβακτηριδια κατα 99%, τα οποια πηγαν κ χωθηκαν στο λεμφαδενα της.....ο λεμφαδενας σε ενα τριμηνο πηγε απο 21mm σε 30mm και τωρα παιρνει μονο κλαρισιντ ..........θα κανουμε επαναληπτικο υπερηχο κατα το τελος της αγωγης κ θα δουμε, το πιο πιθανο οπως εγραψα κ πριν ειναι να γινει αφαιρεση τελικα.
και η ειρωνεια........μας ειπαν οτι ατυπα βρισκονται κυριως στο νερο, στην υγρασια κ αν μενουμε κοντα σε πισινα....κ το παιδι το στελναμε σε κολυμβητηριο ενα χρονο τωρα κ μαλλον απο εκει την πατησαμε..........αντι να ενισχυθει η αμυνα την παθαμε για τα καλα....:evil:

αντε περαστικα σας demetrius ευχομαι να τελειωσει γρηγορα η ταλαιπωρια!!

Demetrius
13-06-11, 23:22
Γειά και χαρά σε όλες και σε όλους σας... Αυτές τις μέρες παρατηρούμε ότι ο λεμφαδένας από τη δεξιά μεριά έχει ξαναπρηστεί αρκετά... :(... Τα έχουμε παίξει ... έχουν σπάσει τα νεύρα μας... Τι είναι αυτό το πράμα ρε παιδιά ;;; Είχε ξεπρηστεί αρκετά που είπαμε ότι πάει πέρασε.... και τώρα ξαναφτού τα ίδια... Βέβαια φαίνεται ιδιαίτερα όταν το παιδί είναι νευρικό κλαίει ή φωνάζει έντονα... Όταν είναι ήρεμο δεν μπορώ να πώ ότι φαίνεται πολύ έντονα ... Δεν παύουμε όμως να αγχωνόμαστε... Σε εσάς έχει ξαναπρηστεί καθόλου μετά από θεραπεία;;;

DaF
09-09-11, 11:45
επανέρχομαι σε αυτό το θέμα μιας και ακόμα δεν έχουμε ξεμπλέξει και επειδη βλεπω ποσο μανικι ηταν και ποση ταλαιπωρια εχει, γραφω for the record....μηπως καποιος γονιος βοηθηθει.
η ιστορια ξεκινισε από το Φλεβάρη του '11 και έχουμε σεπτέμβρη:rolleyes:.

Το καλο ειναι οτι εχουμε δει μεγαλη μειωση αλλά και το παιδι από το Μαη κ επειτα δεν εκανε καμια ιωση και ακολουθησε σχεδον 2 μηνες ομοιοπαθητικη αγωγη.

Ειχαμε συνεννοηθει για αφαιρεση του αδενα με τους γιατρους της αλλα για διαφορους λογους που ειχαν σχεση με το νοσοκομειο (παιδων)και τη λειτουργια του, κλεισαμε νεα ημ/νια τον οκτωβρη, η οποια ευχομαστε να μη χρειαστει (παιζει κ αυτο το σεναριο, ευτυχως:smile:) Επισης αυτη τη φορα η μαντου δεν βγηκε οριακη, αλλα αρνητικη:smile: (αυτο για τα ατυπα). Χρειαζομαστε και γενικη αιματος/ουρων και ανοσολογικο ελεγχο.

μεχρι τον οκτωβρη που θα την ξαναδουν κ θα ξανακανει υπερηχο θα συνεχισει ομοιοπαθητικη και βλεπουμε. Σε ενδεχομενο πρηξιμο θα πρεπει να ξαναπαρει αντιβιωση και επειτα να γινει η επεμβαση.

να σημειωσω οτι η ομοιοπαθητικη γινεται με δικη μας πρωτοβουλια, δεν εχει καμια σχεση με την αντιμετωπιση απο το παιδων.

demetrius γραψε τα νεα σας οποτε μπορεσεις...ελπιζω να ειναι καλα το πιτσιρικι πια.:-)

Demetrius
05-06-12, 09:52
επανέρχομαι σε αυτό το θέμα μιας και ακόμα δεν έχουμε ξεμπλέξει και επειδη βλεπω ποσο μανικι ηταν και ποση ταλαιπωρια εχει, γραφω for the record....μηπως καποιος γονιος βοηθηθει.
η ιστορια ξεκινισε από το Φλεβάρη του '11 και έχουμε σεπτέμβρη:rolleyes:.

Το καλο ειναι οτι εχουμε δει μεγαλη μειωση αλλά και το παιδι από το Μαη κ επειτα δεν εκανε καμια ιωση και ακολουθησε σχεδον 2 μηνες ομοιοπαθητικη αγωγη.

Ειχαμε συνεννοηθει για αφαιρεση του αδενα με τους γιατρους της αλλα για διαφορους λογους που ειχαν σχεση με το νοσοκομειο (παιδων)και τη λειτουργια του, κλεισαμε νεα ημ/νια τον οκτωβρη, η οποια ευχομαστε να μη χρειαστει (παιζει κ αυτο το σεναριο, ευτυχως:smile:) Επισης αυτη τη φορα η μαντου δεν βγηκε οριακη, αλλα αρνητικη:smile: (αυτο για τα ατυπα). Χρειαζομαστε και γενικη αιματος/ουρων και ανοσολογικο ελεγχο.

μεχρι τον οκτωβρη που θα την ξαναδουν κ θα ξανακανει υπερηχο θα συνεχισει ομοιοπαθητικη και βλεπουμε. Σε ενδεχομενο πρηξιμο θα πρεπει να ξαναπαρει αντιβιωση και επειτα να γινει η επεμβαση.

να σημειωσω οτι η ομοιοπαθητικη γινεται με δικη μας πρωτοβουλια, δεν εχει καμια σχεση με την αντιμετωπιση απο το παιδων.

demetrius γραψε τα νεα σας οποτε μπορεσεις...ελπιζω να ειναι καλα το πιτσιρικι πια.:-)

Επανέρχομαι αγαπητές φίλες και φίλοι, στο ίδιο θέμα μετά από αρκετό καιρό...

Ο αδένας μας δεν έχει ξεπρηστεί ακόμη (έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος...) δεν είναι ορατός συνεχώς, αλλά "φουσκώνει" έντονα και "φαίνεται" όταν το παιδί κλαίει, φωνάζει ή γκρινιάζει...

Άλλες φορές είναι μικρότερο το γρομπαλάκι και άλλες φορές μεγαλύτερο...

Αυτό τον καιρό παρατηρούμε ότι (όταν φωνάζει) φαίνεται αρκετά...

Μας είχαν πει ότι θα ξεπρηστεί μόνος του ο αδένας και ίσως μετά από 5 - 6 χρόνια...

Ειλικρινά δεν ξέρουμε αν πρέπει να ανησυχούμε ή όχι...

Την ερχόμενη Κυριακή πρώτα ο Θεός τον βαπτίζουμε... μετά λέμε να του ξανακάνουμε κάποιο έλεγχο μιας και έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που είχαμε αρχίσει να το ψάχνουμε...

Εσείς πείτε μου τα δικά σας ... έχετε κάποια νέα;;;

Barbara.
09-07-12, 22:18
Καλησπερα.Εχω ενα αντρακι 20 μηνων και ξεκινησε κι εμας ολο αυτο τον περασμενο γεναρη.Οπου το παιδι ειχε για 1,5 μηνα βρογχιτιδα,περασε λαρυγγυτιδα,φαρυγγιτιδα και ενα περασμα απο το παιδων ευτυχως χωρις εισαγωγη γιατι υπηρχε φοβος για πνευμονια.Το παιδι οταν ξεκινησε η βρογχιτιδα ειδα πισω απο το αυτακι του ενα γρομπαλακι οπου μου ειπαν οι γιατροι πως δεν ειναι τιποτα.στην αριστερη πλευρα ομως κατω απο την γναθο του επιανα ενα μικρο "καρυδακι".Το παιδι κατα καιρους μεσα στο διαστημα τον 7 μηνων εχει περασει διαφορες ιωσεις λογο του οτι ερχομαστε σε επαφη με πολλα παιδακια και παιδια που πανε παιδικο και τελευταια πριν 2 βδομαδες μου εκανε για 3 μερες μονο πυρετο και ειδα οτι το καρυδακι εχει πρηστει αρκετα σε βαθμο που φαινεται και χωρις να το ψηλαφισο.φωναξα προχθες τον γιατρο και μου ειπε πως δεν φαινεται να ειναι κατι ανησυχητικο και πως αυτο εχει συμβει λογο απανωτων ιωσεων.σημερα καναμε εξατασεις αιματος οπου ολες βγηκαν φυσιολογικες.ακομα και τα λευκα που ειναι 14.000 μας ειπε πως ειναι μια χαρα.την τεταρτη κλεισαμε και για υπερηχο αλλα ο γιατρος αρνητε να δωσει αντιβιωσει και μου ειπε πως θα φυγει μονο του και να μην το πειραζω συνεχεια.γινεται ο λεμφαδενας να ξεπρηστει χωρις καμια αντιβιωση?ανησυχω...το τι κλαμα εχω ριξει δεν το συζητω...

DaF
09-07-12, 23:47
γεια σου! καταλαβαινω τον φοβο σου...αφου οι εξετασεις ειναι καλες, δειτε κ τον υπερηχο κ ηρεμηστε:) λογω απανωτων ιωσεων ειναι λογικο να υπαρχει πρηξιμο. μπορει να παρει κ μηνες, αλλα θα ξεπρηστει. μπανια στη θαλασσα για να φυγουν ολα οι χειμωνιατικοι μπελαδες:) !

εμεις τελικα δεν καναμε ποτε επεμβαση και παρολο που η αιτια δεν ηταν ιωσεις κατα πασα πιθανοτητα, αλλα μολυνση, ο αδενας ξεπρηζεται σταδιακα (τωρα το βλεπουμε εμεις που το ξερουμε).

demetrius ειχα στειλει απαντηση στο πμ σου, το ελαβες; ελπιζω να ειστε κ εσεις καλά:-)

Barbara.
10-07-12, 12:04
Καλημερα!!DaF αν ειναι μολυνση πως θα περασει?Εχει κολλησει το μυαλο μου πως αυτα που περνανε τα παιδακια μας ειναι και απο λαθος χειρισμο των παιδιατρων.Δηλαδη πιστευω πως αν απο τον γεναρη που το ειχα πει στον παιδιατρο οτι ειναι ελαφρος πρησμενο μου ειχε δωσει αντιβιωση δεν θα ειχα τωρα αυτο.Μας ειπε πως ειναι πολυ συχνο φαινομενο να πρηζονται οι λεμφαδενες στα παιδια αλλα δεν ειναι καθολου καθησυχαστικο για εμας τους γονεις που το μυαλο μας τρεχει με 1000.....στα παντα.Να πω την αληθεια οταν κανω και τον υπερηχο και ευχομαι παναγια μου να ειναι ολα καλα θα παω να παρω και 2η γνωμη παιδιατρου μηπως μου δωσει κατι για να ξεπρηστει.

ψαράκι
10-07-12, 12:20
Γιατί να δώσεις αντιβίωση στο παιδί? Να χαίρεσαι που ο γιατρός αρνείται να δώσει!
Ο μικρός μας γιος είχε ένα λεμφαδένα πρησμένο στο μέγεθος αυγού! Σιγά - σιγά πέρασε, ήταν από τις ιώσεις (η τελευταία είχε να κάνει με λαιμό).
Αν δεν κοκκινίσει το σημείο δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Και να έχετε στο νου σας ότι αργεί να ξεπρηστεί (θέλει γύρω στις 10 με 15 μέρες)

DaF
10-07-12, 14:20
barbara αν ειναι μολυνση φαινεται απο τις εξετασεις. τωρα, εσυ σκεφτεσαι αν ειναι απο μολυνση το πρηξιμο;μην καθεσαι κ σκεφτεσαι τετοια, αν δεν ειμαστε γιατροι δεν εχει νοημα να κανουμε υποθεσεις.. οι γιατροι θα σε κατευθυνουν .

αντιβιωση να παρει αν εχει μικροβιο, στη ιωση τι να σου κανει η αντιβιωση;

μην ανησυχεις, θα περασει:-)

Barbara.
13-07-12, 17:01
Καλησπερα!Προχθες καναμε υπερηχο οπου εδειξε τους λεμφαδενες πρησμενους.Αλλα οχι κατι ανησυχητικο πηρα και τις εξετασεις αιματος ολα σουπερ και ο παιδιατρος μου ειπε να μην ασχοληθω αλλο με αυτο το παιδι ειναι λεει αριστο!Κι οτι ειδαμε πως εκει εχει πλεον μια ευαισθησια και απο εδω και περα που θα εχει μια ιωση ισως να βλεπουμε να πρηζονται οι λεμφαδενες του....

akarnanas1
29-11-13, 15:58
Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος γνωρίζει τα παρακάτω συμπτώματα.
Η κόρη μου είναι 9 ετών και πριν 2 μέρες ένιωσε έναν έντονο πόνο δεξιά της κοιλιάς και 5 περίπου πόντους κάτω από τα δεξιά πλευρά, την πήγαμε και τις κάναμε υπέρηχο στο νοσοκομείο και σε εξωτερικό γιατρό την είδανε χειρούργοι και φυσικά η παιδίατρος της όλοι μας είπανε ότι δεν έχει τίποτα και ο εξωτερικός υπέρηχος διέγνωσε ότι οι <<Πολλαπλοί μεσεντέριοι λεμφαδένες ως επί μεσεντέριου αδενίτιδας με διάταση ελίκων ειλεού>> όλα τα όργανα ελέγχονται φυσιολογικά, η παιδίατρος η οποία την είδε μας είπε ότι ο πόνος οφείλεται στους μεσεντέριους λεμφαδένες, επειδή την μικρή ο πόνος την πιάνει ανά 12 ώρες και είναι πολύ έντονος μπορεί κάποιος - α να προτείνει κάποια λύση ώστε να μπορέσει η μικρή να το ξεπεράσει;