PDA

Επιστροφή στο Forum : Εν ψυχρώ δολοφονία 15χρονου

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11

Matakia
07-12-09, 14:17
Το πιο αηδιαστικό, κατά τη γνώμη μου, είναι ο τρόπος με τον οποίο προβάλλει η τηλεόραση τη δράση της αστυνομίας. Μόνο συγχαρητήρια που δεν της δίνουν, επειδή "κατάφερε" να περιορίσει τα επεισόδια. Η φρασεολογία τους είναι ακόμα πιο εκνευριστική - έως και τρομακτική - ειδικά όταν αναφέρονται στη γυναίκα που χτύπησε ο Δελτάς με τη μηχανή: "έπεσε πάνω της, κατά λάθος όπως υποστηρίζει ο αστυνομικός". ΕΠΕΣΕ; Ακόμα και στα αυτοκινητιστικά δυστυχήματα χρησιμοποιούν διαφορετική ορολογία, π.χ. οδηγός παρέσυρε πεζό. Και την ίδια στιγμή προβάλλονται οι εικόνες από τις κάμερες. Μα για πόσο ηλίθιους μας περνάνε; Και όλα αυτά στην επέτειο του θανάτου ενός θύματος της αστυνομικής αυθαιρεσίας!

Niki81
07-12-09, 14:19
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείτε να συγκρίνετε την δολοφονία ενός παιδιού ή την επίθεση στην 50 χρονη γυναίκα, ή ακόμη πιο παλιά την... ζαρτινιέρα στη Θεσσαλονίκη και πολλά άλλα περιστατικά, με τους αστυνομικούς που είναι τραυματίες!!!!! Οι πρώτοι είναι ανυποψίαστοι πολίτες που τολμήσαν να εναντιωθούν και οι δεύτεροι δυνάμεις καταστολής. Οι δεύτεροι πληρώνονται για να μας προστατεύουν και όχι να μας σκοτώνουν, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥΣ με όλα τα ρίσκα και τους κινδύνους τραυματισμού, θανάτου κλπ κλπ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση.

Δηλαδή αν αυριο μεθαυριο η κορη σου αποφασισει να γινει αστυνομικος και ξαφνικα εκει που κάθεται σκασουν δυο τρεις με κουκουλα κι αρχισουν να πυροβολουν...θα πεις οκ δεν πειραζει ηταν μεσα στο επαγγελμα της και ο θανατος???
Ας προσεχουμε λιγο τι λεμε...

mitaki
07-12-09, 14:24
Νομίζω ότι προσέχω τι λέω και αυτό που λέω είναι ότι αν η κόρη μου γίνει αστυνομικός, φυσικά και δεν θα χαρώ αν θα πεθάνει ούτε ισχυρίστικα ότι χαίρονται οι οικογένειές των αστυνομικών που είναι τραυματίες. Μάλλον άλλα κατάλαβες από αυτά που είπα. Απλά θα ξέρω και θα καρδιοκτυπώ γιατί το επάγγελμα που διάλεξε η κόρη μου μπορεί όντως να τη φέρει μπροστά στο θάνατο. Εαν πάλι βγει για βόλτα όντας 15 χρονών κοριτσάκι και της αφαιρέσουν τη ζωή στα καλά καθούμενα δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο. Αυτό λέω. Όχι ο πόνος ο δικός μου (αυτός είναι ίδιος απ' τη στιγμή που χάνω το παιδί μου), ο τρόπος όμως θανάτου είναι εντελώς διαφορετικός και δεν συγκρίνεται.

nnm004
07-12-09, 14:26
εστω και απο τον καναπε του σπιτιου μου και σχολιαζω και ενισταμαι για οτι με ενοχλει , με 2 μωρα παιδια δεν προκειτε να παω σε διαδηλωση και να θεσω σε μεγαλο κυνδινο τη σωματικη τους ακεραιοτητα , προς Θεου δειτε λιγο ειδησεις τι γινετε στο κεντρο και της Αθηνας και της Θεσσαλονικης και αυτο εγω δεν το θεωρω δημοκρατια , οτι δεν μπορω να παρω τα παιδια μου και να παω στην υποτιθεμενη ειρηνικη διαδηλωση , οποτε ναι θα τα λεω απο τον καναπε μου οπου τα παιδια μου ειναι ασφαλη , τιποτα δεν θα αλλαξει αμα εμεις δεν το αλλαξουμε και συμφωνω . Ομως πως θα αλλαξουμε τους βανδαλισμους ? και η αστυνομια ρε παιδια αιδιες κανει , καθετε και τους καμαρωνει κανανε προσαγωγες και ηταν μεσα στους συλιφθεντες μεχρι και αλβανοι , προς Θεου ρε παιδια τι κανανε αυτοι στην ελληνικη διαδηλωση ? στο τελος θα αρχισω να ντρεπομαι που ειμαι ελληνιδα δυστηχως .

UFO
07-12-09, 14:28
όπως και η μια πλευρα (ταραξίες) έτσι και η αλλη (αστυνομια) εχουν γνώση των επιπτωσεων των πράξεων τους .
οι μεν ταραξίες γνωρίζουν οτι αν κανουν κατι υπάρχει πιθανότητα να συλληφθούν - σκοτωθούν και οι δε αστυνομικοί επίσης γνωρίζουν επιλέγοντας το επαγγελμα αυτό οτι μπορεί να σκοτωθούν ......
ειδοποιός διαφορα:
οι μεν κανουν οτι κανουν με την εικάλυψη μιας ιδεολοιγας (διοτι γνησιοι φίλοι του αναρχισμού ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙς ΚΟΥΟΥΛΕς ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ) και οι δε πληρόνονται για την εργασία τους
it comes with the pay chek η επικυνδηνότητα η οποία ειναι παντα παντα λυπηρη !!!
πολοί τιμιοι και αξιοι πεθαναν εν ωρα καθήκοντων , όπως και στον στρατο και σε αλλα επαγγελματα που αφορούν την δημόσια ταξη !!!!

ενα αθωο θυμα όμως ενα απλο αθωο θυμα αστυνομικής βίας απο εναν αστυνομοτρομακρατη ...ειναι παντα ενα θυμα .... ΑΝΑΙΤΙΟ και δνε υπαρχει καμια ισοσταθμιση συναισθηματικού πολιτικού κοινωνικού επιπέδου... μην το κανετε αλλο ποια ειναι κουραστικο !!!!
παντα οι ίδιες συζητήσεις .... ναι πεθανε το παιδι αλλα .... και οι αστυνόμοι που που που ... οταν μια τετοια πραξη συμβαινει ΠΛΗΤΕΙ ολο το σώμα αναπόφεφκτα !!!!!
όπως και η καθε τζαμαρια πλητει το αναρχικό κινημα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση με αυτα ...!!!!!

Niki81
07-12-09, 14:30
Νομίζω ότι προσέχω τι λέω και αυτό που λέω είναι ότι αν η κόρη μου γίνει αστυνομικός, φυσικά και δεν θα χαρώ αν θα πεθάνει ούτε ισχυρίστικα ότι χαίρονται οι οικογένειές των αστυνομικών που είναι τραυματίες. Μάλλον άλλα κατάλαβες από αυτά που είπα. Απλά θα ξέρω και θα καρδιοκτυπώ γιατί το επάγγελμα που διάλεξε η κόρη μου μπορεί όντως να τη φέρει μπροστά στο θάνατο. Εαν πάλι βγει για βόλτα όντας 15 χρονών κοριτσάκι και της αφαιρέσουν τη ζωή στα καλά καθούμενα δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο. Αυτό λέω. Όχι ο πόνος ο δικός μου (αυτός είναι ίδιος απ' τη στιγμή που χάνω το παιδί μου), ο τρόπος όμως θανάτου είναι εντελώς διαφορετικός και δεν συγκρίνεται.

Οντως λάθος κατάλαβα...Χίλια Συγγνωμη.Συμφωνω με αυτο που λες.

nnm004
07-12-09, 14:33
[QUOTE=aria146.;1413438]όπως και η μια πλευρα (ταραξίες) έτσι και η αλλη (αστυνομια) εχουν γνώση των επιπτωσεων των πράξεων τους .
οι μεν ταραξίες γνωρίζουν οτι αν κανουν κατι υπάρχει πιθανότητα να συλληφθούν - σκοτωθούν και οι δε αστυνομικοί επίσης γνωρίζουν επιλέγοντας το επαγγελμα αυτό οτι μπορεί να σκοτωθούν ......
ειδοποιός διαφορα:
οι μεν κανουν οτι κανουν με την εικάλυψη μιας ιδεολοιγας (διοτι γνησιοι φίλοι του αναρχισμού ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙς ΚΟΥΟΥΛΕς ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ) και οι δε πληρόνονται για την εργασία τους
it comes with the pay chek η επικυνδηνότητα η οποία ειναι παντα παντα λυπηρη !!!
πολοί τιμιοι και αξιοι πεθαναν εν ωρα καθήκοντων , όπως και στον στρατο και σε αλλα επαγγελματα που αφορούν την δημόσια ταξη !!!! ΠΟλυ σωστα μιλησες και για τον αναρχισμο και τον ορισμο του και κυριως αυτο με τις πληρωμες , συμφωνω απολυτως

UFO
07-12-09, 14:33
και ο αλβανός έχει δικαίωμα να θρηνήσει το χαμό ενος παιδιου καθως και να διαδηλώσει κατα την αστυνομικής βίας !
δεν ειναι θέμα προέλευσής και καταγωγής το διακαίωμα στην διαδήλωση και στον Θρήνο !!! ειναι παγκόσμιο!
με την ίδια λογική γιατι διαδηλωνουν στο Βελγιο ,την ιταλία την ΝΥ ????

nnm004
07-12-09, 14:34
[QUOTE=grafistria;1413451][QUOTE=aria146.;1413438]όπως και η μια πλευρα (ταραξίες) έτσι και η αλλη (αστυνομια) εχουν γνώση των επιπτωσεων των πράξεων τους .
ειδοποιός διαφορα:
πολοί τιμιοι και αξιοι πεθαναν εν ωρα καθήκοντων , όπως και στον στρατο και σε αλλα επαγγελματα που αφορούν την δημόσια ταξη !!!!
ΠΟλυ σωστα μιλησες και για τον αναρχισμο και τον ορισμο του και κυριως αυτο με τις πληρωμες , συμφωνω απολυτως

kalamaraki
07-12-09, 14:39
Eγώ θα ήθελα για μια φορά το κράτος να τιμωρήσει παραδειγματικά τους όποιους ανεγκέφαλους αστυνομικούς που καταχράζονται την εξουσία που έχουν, αλλά άυτό δεν σημαίνει οτι είναι όλοι ίδιοι...! Υπάρχουν και αστυνομικοί γύρω μας που είναι άξιοι επαγγελματιες και αξιόλογα άτομα.
Το ότι η δουλεια τους έχει ένα παράγοντα ρίσκου δεν σημαίνει οτι οκ δεν τους λυπόμαστε και αυτόυς...άνθρωποι είναι και αυτοι με οικογένειες σαν εμάς!
Οπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει ο κάφρος και ο σωστός!

Αλλά δεν δέχομαι με τίποτα και επουδενί να μου δικαιολογείται ως αντισταση και ως έκφραση ελευθερίας το καλόπαιδα που σπάνε τις βιτρίνες , τις περιουσίες του ξένου κόσμου που με κόπο έχει φτιάξει και ας είναι μεγαλοεπιχειρηματίας ! Αυτος δεν κοπιασε? Δεν πηρε δάνεια για να φτιάξει αυτα που έφτιαξε? (και οχι δεν ειμαι μεγαλοεπιχειρηματίας δεν έχω κότερο δεν ε΄χω τρελλό εισόδημα ΑΛΛΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΞΕΝΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΘΟΝΩ!!!!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ!) Και μετά αυτον το επιχειρηματία θα τον κατηγορήσουμε που θα απολύσει δυο τρεις για να τα βγάλει πέρα....
Αυτό δεν είναι Δημοκρατία....
Ειναι ο φασισμός του κάθε καλόπαιδου που δεν έχει δουλεψει ποτέ στη ζωή του , που κατηγορέι την κοινωνία για ότι του συνέβει ή του συμβαίνει , έιναι άεργος είναι τεμπέλης ζει από το χαρτζιλίκη των γονιών του,το μόνο που κανει ειναι να κατηγορει την κοινωνια και το σύστημα...κουρα@#μαγκας δηλαδή...και με κάθε ευκαιρία τα σπάει για να δείξει οτι κάποιος είναι.....
Εμείς δηλαδη γιατί δεν γίναμε τέτοια άτομα?
Εμεις δεν έχουμε αντίσταση στο σύστημα με όποιον τρόπο μπορούμε χωρίς να καταπατάμε τα δικαιώματα του διπλανού μας?
Ο μόνος τρόπος δηλαδη είναι να τα σπάμε?
Και ναι θα κάθομαι στον καναπέ του σπιτιού μου αν είναι να πάω κατω στη πόλη και να κινδυνεύω να σκοτωθώ από εναν ανεγκέφαλο αστυνομικό ή εναν ανεγκέφαλο καλόπαιδο...

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
Σταματήστε να τους δικαιολογείτε ότι φταει το σπίτι τους και η κοινωνία....
Το μυαλό τους το κλούβιο φταίει.....

angela_kgr
07-12-09, 14:51
Θεωρω ανουσιο να πω ," πως θα τιμησω την μνημη του αλεξη". Δεν ειναι κατι που θα το κανω εγω αυτο. Αυτο που εμενα ειναι χρεος μου ειναι να κανω οτι μπορω και ο,τι περνει απο το χερι μου, για να μην υπαρξει αλλος αλεξης.

Και οσο για τις βολεμενες μανουλες που μιλαμε εχοντας αγκαλια τα 2χρονα μας. Να πω απλος πως ακομα και μεσα απο το σπιτι μου κλεισμενη, στην ασφαλεια και στην σιγουρια μου , μπορω να μεγαλωσω ανοιχτομυαλα παιδια , διαφορετικα παιδια, παιδια που θα μαθουν να αγαπουν τους γυρω τους, ακομα και αν ειναι μαυροι ασπροι κιτρινοι για να εχει ελπιδα η αυριανη κοινωνια.

Μαθε λοιπον στο 2χρονο σου οτι ολοι ειμαστε ισιοι. Οτι οταν ενοχλειται πρεπει να μιλαει, να διεκδικει , να μην αφηνει την αδικια να περναει απλα και μονο επειδη δεν τον αφορα, να μην ειναι δουλος στο χρημα και ααααλλλααα πολλααα ...." γιατι αν γλιτωσει το παιδι....ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ"
ακριβως ετσι....
και ας αφησουμε τους αλλους να μιλανε για καναπεδες και για μανουλες που μιλανε εκ του ασφαλους.....

Λέγκω
07-12-09, 15:01
και η αστυνομια ρε παιδια αιδιες κανει , καθετε και τους καμαρωνει κανανε προσαγωγες και ηταν μεσα στους συλιφθεντες μεχρι και αλβανοι , προς Θεου ρε παιδια τι κανανε αυτοι στην ελληνικη διαδηλωση ? στο τελος θα αρχισω να ντρεπομαι που ειμαι ελληνιδα δυστηχως .
:confused: :confused: :confused:Η διαδήλωση δεν ήταν για την Μακεδονία αλλά για το παιδί που δολοφονήθηκε! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ντραπείς; Μπορώ να σου άλλα πράγματα που θα έπρεπε να ντρεπόμαστε σε σχέση με τους μετανάστες κι αυτό είναι η συμπεριφορά μας απέναντί τους αλλά είναι εκτός τόπικ!!!

UFO
07-12-09, 15:01
ακριβως ετσι....
και ας αφησουμε τους αλλους να μιλανε για καναπεδες και για μανουλες που μιλανε εκ του ασφαλους.....
σε μενα παει το σχόλιο?
γιατι υπάρχει αυτός ο φθόνως και η ευθυξία προς τον καναπε/?
βρε κορες ηρεμήστες ποια !!! ;-)
και οι πολίτικοί εχουν αιξεσιες θεσεις και παχουχούς μισθούς και απο το καναπε και τις γραφιάρες του κυβερνουν αυτόν τον τόπο !!! :wink:

Λέγκω
07-12-09, 15:11
Ααα κι επίσης εγώ δεν ζητάω να βγει όλη η αστυνομία να ζητήσει συγνώμη αλλά υπάρχει μεγαααααλη απόσταση του να ζητάνε συγνωμη με το να είναι στη κηδεία του παιδιού και να λένε στον κόσμο που έχει πάει "που ν' ο Αλέξης οεο" ή να κάνουν στον κόσμο που κατεβαίνει στην πορεία ότι τον πυροβολούν ή να ρίχνουν σφαίρες στον αέρα για να τρομάξουν τα δεκαπεντάχρονα ή να ξυλοκοπουν ανήλικα, υπερήλικες ή λιπόθυμο κόσμο. Όλα αυτά δεν είναι επιστημονική φαντασία απλά στην τηλεόραση δύσκολα τα βλέπεις, πρέπει να τα ψάξεις στις εφημερίδες ή να τα δεις με τα μάτια σου. Η Σαμ έβαλε ένα μικρό συμβαν από αυτά.

nnm004
07-12-09, 15:27
:confused: :confused: :confused:Η διαδήλωση δεν ήταν για την Μακεδονία αλλά για το παιδί που δολοφονήθηκε! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ντραπείς; Μπορώ να σου άλλα πράγματα που θα έπρεπε να ντρεπόμαστε σε σχέση με τους μετανάστες κι αυτό είναι η συμπεριφορά μας απέναντί τους αλλά είναι εκτός τόπικ!!!

Δεν θα ειχα κανενα προβλημα αμα διαδηλωναν ειρηνικα υπερ του θεματος , οι ενλογω κυριοι συνελιθφησαν ως ταραχοποοοι και βανδαλιστες . Κοντευω να βαφτησω αλβανακι στο χωριο τοθ αντρα μοθ και το εχω παρει υπο την προστασια μου η συμπεριφορα μου ειναι τελεια απεναντι στους καλους ανθρωπους καθε εθνικοτητας και απαισια σε κακους ανθρωπους επισης καθε εθνηκοτητας

mitaki
07-12-09, 15:31
Ααα κι επίσης εγώ δεν ζητάω να βγει όλη η αστυνομία να ζητήσει συγνώμη αλλά υπάρχει μεγαααααλη απόσταση του να ζητάνε συγνωμη με το να είναι στη κηδεία του παιδιού και να λένε στον κόσμο που έχει πάει "που ν' ο Αλέξης οεο" ή να κάνουν στον κόσμο που κατεβαίνει στην πορεία ότι τον πυροβολούν ή να ρίχνουν σφαίρες στον αέρα για να τρομάξουν τα δεκαπεντάχρονα ή να ξυλοκοπουν ανήλικα, υπερήλικες ή λιπόθυμο κόσμο. Όλα αυτά δεν είναι επιστημονική φαντασία απλά στην τηλεόραση δύσκολα τα βλέπεις, πρέπει να τα ψάξεις στις εφημερίδες ή να τα δεις με τα μάτια σου. Η Σαμ έβαλε ένα μικρό συμβαν από αυτά.

Εγώ Λέγκω μου ζητάω- απαιτώ και τη συγνώμη. Πόσο δίκαιο έχεις....

angela_kgr
07-12-09, 15:46
σε μενα παει το σχόλιο?
γιατι υπάρχει αυτός ο φθόνως και η ευθυξία προς τον καναπε/?
βρε κορες ηρεμήστες ποια !!! ;-)
και οι πολίτικοί εχουν αιξεσιες θεσεις και παχουχούς μισθούς και απο το καναπε και τις γραφιάρες του κυβερνουν αυτόν τον τόπο !!! :wink:
οχι , απο που το συμπερανες αυτο???

Λέγκω
07-12-09, 16:00
Δεν θα ειχα κανενα προβλημα αμα διαδηλωναν ειρηνικα υπερ του θεματος , οι ενλογω κυριοι συνελιθφησαν ως ταραχοποοοι και βανδαλιστες .
Ακόμα δεν έχει αποδειχτεί τίποτα. Είναι ένα μεγάλο θέμα πως φτιάχνονται τα κατηγορητήρια. Στους σαράντα που κάνανε την κατάληψη στο δημαρχείο Κερατσινίου χρεώνουν τα απίστευτα (φθορές κλπ) την ίδια στιγμή που το ίδιο το δημοτικό συμβούλιο τα αρνείται και έβγαλε και ψήφισμα!

elisabeth
07-12-09, 16:53
κ εγω διαφωνω με τους βανδαλισμους που γινανε...κατα της βιας ειμαι..
ναι στις ειρηνικες διαδηλωσεις και πορειες...
κατι ασχετο..το σκ ειχε στη εφημεριδα τα νεα μια πολυ ενδιαφερουσα συνενετυξη του θεοδωρακη με εναν "κουκουλοφορο"...ετσι για να δουμε κ μια αλλη οπτικη γωνια.
τι αλλο να κανουμε κ εμεις?εκτος απο το να μορφωνουμε τα παιδια μας, να τους δινουμε ολα τα καταλληλα εφοδια να ειναι ανεξαρτητα να βρουν το δρομο τους...τι να πω..αν συνεβαινε στο δικο μου παιδι θα επαιρνα εγω το νομο στα χερια μου αφου το παρακρατος το οποιο ζουμε δε φροντιζει να αποδωσει δικαιοσυνη...παραλογη θα μουν?
κανενα μα κανενα παιδι να μη ξαναχαθει...καμια μανουλα να μη βιωσει τη τραγωδια της μανας τσαλικιαν.ας ειναι η τελευταια.

elisabeth
07-12-09, 16:55
όπως και η μια πλευρα (ταραξίες) έτσι και η αλλη (αστυνομια) εχουν γνώση των επιπτωσεων των πράξεων τους .
ειδοποιός διαφορα:

ενα αθωο θυμα όμως ενα απλο αθωο θυμα αστυνομικής βίας απο εναν αστυνομοτρομακρατη ...ειναι παντα ενα θυμα .... ΑΝΑΙΤΙΟ και δνε υπαρχει καμια ισοσταθμιση συναισθηματικού πολιτικού κοινωνικού επιπέδου... μην το κανετε αλλο ποια ειναι κουραστικο !!!!
παντα οι ίδιες συζητήσεις .... ναι πεθανε το παιδι αλλα .... και οι αστυνόμοι που που που ... οταν μια τετοια πραξη συμβαινει ΠΛΗΤΕΙ ολο το σώμα αναπόφεφκτα !!!!!
όπως και η καθε τζαμαρια πλητει το αναρχικό κινημα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση με αυτα ...!!!!!

αγαπητη αρια...με καλυψες κ παλι;)

Jen.
07-12-09, 17:29
Σας παρακολουθώ και στεναχωριέμαι γιατι ένα χρόνο μετά πρέπει πάλι να εξηγούμε τα αυτονόητα...
ειδα και αυτό εδώ μόλις τώρα και συγχύστηκα http://www.tvxs.gr/v27794 :evil:

Συμφωνώ πολύ με Λεγκω, αρια, μιτακι κλπ...σας παρακολουθώωωωωω :)

ΠΕΖΗ
07-12-09, 18:29
Φυσικά και δεν γνωρίζεις τι έγινε με την 55χρονη διαδηλώτρια, γιατί δεν προβλήθηκε πουθενά στην τηλεόραση η δολοφονική επίθεση εναντίον της. Μπορείς ωστόσο να ενημερωθείς από εδώ:
http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=07/12/2009&id=109476

Και σχετικό βίντεο μπορείς να δεις εδώ – αν αντέχεις να δεις μηχανές να περνάνε πάνω από πεζούς:
http://www.youtube.com/watch?v=VtxyOdC7WFk

Η συγκεκριμένη διαδηλώτρια δεν φόραγε κράνος, δεν κρατούσε ασπίδα και δεν ήταν οπλισμένη. Όπως άλλωστε κι ο Αλέξης. Τραυματίστηκε δε από τα όργανα που έχουν αναλάβει να προστατεύουν τον πολίτη και πληρώνονται από τους φόρους που καταβάλλει ο πολίτης. Γι’ αυτό και οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ αυτής και των τραυματισμένων αστυνομικών είναι τουλάχιστον άστοχη.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση..αλλά και πάλι ας προσέχουμε τι λέμε και ας σταματήσουμε νέοι άνθρωποι να σκεφτόμαστε και να μιλάμε όπως μιλάνε οι παππούδες μας , πατεράδες μας κ.λ.π. τι θα πει τους ¨πληρώνουμε¨??? Και οι αστυνομικοί κανονικά φόρους πληρώνουν και όπως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι από τους μοναδικούς που τα πληρώνουν όλα κανονικά καθώς δεν μπορουν να κρύψουν και κάτι..οποτε μαλλον η κλασσική αυτή φράση είναι άστοχη..:rolleyes:

όσο για τους τραυματισμούς απλά αναρωτιέμαι γιατί πουθενά δεν αναφέρονται...ή να θυμίσω το περιστατικό της Αγίας Παρασκευής πριν λίγο καιρό που απλά ηπώθηκε δυο τρεις μερούλες και όλα ΟΚ??? Άραγε η κοπελίτσα που τραυματίστηκε και ήταν μέσα στα καθήκοντα της και αυτό, που πιθανόν θα έχει μόνιμο πρόβλημα σωματικό και ψυχολογικό δεν μας πειράζει ε??(Συγνώμη που ξεφευγω από το θέμα)

Επίσης mitaki για να μιλάς τόσο εύκολα για το πόσο φυσιολογικό είναι ένας αστυνομικός να θεωρεί φυσιολογικό τον ενδεχόμενο θάνατό του από τον οποιοδήποτε κακοποιό ή αναρχικό που απλά δεν τον γουστάρει μάλλον απλά δεν έχεις κάποιο κοντινό σου άτομο στο Σώμα, γιατί δεν μπορείς να μιλάς έτσι ψυχρά..:rolleyes:

UFO
07-12-09, 18:54
Γιατι έχω για μια ακόμη φορα την αίσθηση οτι όλο το θέμα αποπροσνατολίζει απο τα αυτονόητα
που ειναι
ενας αδικος θανατος
καταχρηση εξουσίας
οποιος επιθυμεί να συμπονέσει τους φίλτατους αστυνομικούς ας το κάνει σε αλλο θρεντ!

το να συγκρίνουμε εναν 16 χρονο παιδι που πεθανε με πόσο φόρο πληρωνουν οι έρμοι αστυνομικοί , ή με το πόσο δύσκολο είναι το επαγγελμα τους ειναι ....λάθος (αν μου επιτρπετε)

ο ενας

ηταν ενα παιδι που πηγαι για καφε και δεν γυρησε ποτε σπιτι του

και ο οι αλλοι

ειναι επαγγελματίες !!! το επιλέγουν να κανουν αυτην την εργασία
και να αμοίβονται για αυτην !!!!

όταν κάνουν μάθημα στην σχολή μαθαίνουν τους κυνδήνους (αν δεν τους ξέρουν είδη )
συνηδητοποιούν (σιγα σιγα) οτι είναι παντελως ανεκπαιδευτοι και απροστατευτοι
και τέλος ικανοποιούν μια αναγκη για εργασία ή /και ενα προσωπικό ονειρο ...

ΌΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΟΚΡΑΤΙΑ
την ΑΦΘΑΙΡΕΣΙΑ
την ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ,
την προσπάθεια ΦΙΜΩΣΗΣ ΟΜΑΔΩΝ ατόμων που εκφράζονται διαοφορετικά
την ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ που εξασκει το ΣΥΣΤΗΜΑ και που εχει προκαλέσει την παγκόσμια κοινή γνώμη και μαζική διαμαρτηρια για αυτο το γεγονος

ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΔΩΣΕ ΟΠΛΟ ΣΕ ΕΝΑΝ αστυνομοτρομοκρατη να μας προστατευτει και καλα ...
χωρις καμια δόση ελενχου των οργάνων της τάξης
χωρις καμια δόση μετεκπαιδευσης
χωρίς καμια αξιολογιση των ατόμων που απαρτίζουν το συστημα αυτο !!!

vouraikos
07-12-09, 18:56
καθετε και τους καμαρωνει κανανε προσαγωγες και ηταν μεσα στους συλιφθεντες μεχρι και αλβανοι , προς Θεου ρε παιδια τι κανανε αυτοι στην ελληνικη διαδηλωση ? στο τελος θα αρχισω να ντρεπομαι που ειμαι ελληνιδα δυστηχως .

Στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ??? διαδηλωση????
Περισυ εγιναν διαδηλωσεις συμπαραστασης σε ολον τον κοσμο!!!!

Οι αλβανοι ειναι μελη της κοινωνιας μας....ειδικα οι αλβανοι 2ης γενιας, ειναι πολιτες της χωρας, γεννιουνται εδω, μαθαινουν ελληνικα......
τι ειδους διαχωρισμος ειναι αυτος δεν τον καταλαβα????

Αν δηλαδη ο αλεξης ηταν μαθητης αλβανος θα ηταν ολα ενταξει??
Αυτοι οι διαχωρισμοι ειλικρινα με στεναχωρουν τοσο.

Ελπιζω κατι να μην καταλαβα καλα απο αυτο που ειπες!

Dimitra83
07-12-09, 19:04
ο κουμπαρος του μπαμπα μου ειναι <<αστυνομικος>> λοιπον
δεν πληρωνει ποτε τον καφε του στην καφετερια που παει γιατι ειναι λεει τους λεει αστυνομος
δεν πληρωνει σε κανενα μεσο μεταφορας για τον ιδιο λογο
κ επισης οταν τον στελνουν για ''και καλα'' σεκιουριτα στους αγωνες ποδοσφαιρου σε αλλη χωρα οταν παιζει η ελλαδα αυτος παιρνει κ τη γυναικα του κ τα παιδια του μαζι κ τους πληρωνει η υπηρεσια ξενοδοχειο κ φαγητο κ μεταφορα.κ δεν ειναι ο μονος που τα κανει αυτα ετσι?πολοι ειναι!αυτα τα εξοδα οικογενειακων τζαμπε διακοπων απο καπου πρεπει να βγουν.μεσα στους φορους μας ειναι ολα!!οι περισσοτεροι ελληνες αστυνομικοι την εχουν δει οι κυριαρχοι του συμπαντος ενω ειναι σκετη ξεφτυλα με αυτα που κανουν.οσο για τον 15 χρονο τι να πω λυπαμαι που ειμαι υποχρεωμενη να εχω την ιδια εθνικοτητα με τετοιου ιδους αποβρασματα!ειναι γελιοι γλοιωδεις κ ξεφτιλες!ολο πως γινεται να εκπυρσοκροτουν τα οπλα τους!ευχομαι να τους βαλουν το οπλο εκει που πρεπει κ να εκπυρσοκροτησει!!!

ΠΕΖΗ
07-12-09, 19:06
Γιατι έχω για μια ακόμη φορα την αίσθηση οτι όλο το θέμα αποπροσνατολίζει απο τα αυτονόητα
που ειναι
ενας αδικος θανατος
καταχρηση εξουσίας
οποιος επιθυμεί να συμπονέσει τους φίλτατους αστυνομικούς ας το κάνει σε αλλο θρεντ!

το να συγκρίνουμε εναν 16 χρονο παιδι που πεθανε με πόσο φόρο πληρωνουν οι έρμοι αστυνομικοί , ή με το πόσο δύσκολο είναι το επαγγελμα τους ειναι ....λάθος (αν μου επιτρπετε)

ο ενας

και ο οι αλλοι

όταν κάνουν μάθημα στην σχολή μαθαίνουν τους κυνδήνους (αν δεν τους ξέρουν είδη )

την ΑΦΘΑΙΡΕΣΙΑ
την ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ,
την ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ που εξασκει το ΣΥΣΤΗΜΑ και που εχει προκαλέσει την παγκόσμια κοινή γνώμη και μαζική διαμαρτηρια για αυτο το γεγονος

ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΔΩΣΕ ΟΠΛΟ ΣΕ ΕΝΑΝ αστυνομοτρομοκρατη να μας προστατευτει και καλα ...

Αγαπητή aria από ότι φαίνεται το θέμα μας πάει αλλού για αλλού εδώ και σελίδες..δυστυχώς. Κανένας δεν νομίζω ότι προσπαθεί όπως γράφεις να δείξει συμπόνοια στους αστυνομικούς αλλά απλά αναφέρονται οι δύο όψεις του νομίσματος αλλά φαίνεται ότι αυτό ενοχλέι έτσι??? ΟΚ το δέχομαι ότι βγήκαμε εκτός θέματος σίγουρα δεν τιμά το μικρό παιδάκι που έχασε τη ζωή του τόσο άδικα να δημιουργούνται διαφωνίες εδώ μεσα αλλά είναι ένας ανοιχτός διάλογος και ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει και να σχολιάσει το οτιδήποτε θεωρεί άξιο σχολιασμού σε όσα γράφονται. Για το θέμα των φόρων προαναφέρθηκε από άλλη κοπέλα και απλά ήθελα να γράψω την άποψή μου αν δε σε πειράζει φυσικά...

DaF
07-12-09, 19:25
Της ΜΑΡΙΑΣ ΔΕΔΕ
Μια φράση του Μπρεχτ ήρθε με μήνυμα στο κινητό μου: «Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;». Ηταν από τη Δήμητρα. Της άρεσε και μου την έστειλε. Αν μου φανεί χρήσιμη, να την προσθέσω, μου έλεγε, σ' αυτό το αφιέρωμα. Την προηγουμένη τα είχαμε πει από κοντά, όπως και με τη Δανάη, τη Βεατρίκη, τον Νικήτα.
http://s.enet.gr/resources/2009-12/52-1-thumb-small.jpg (http://s.enet.gr/resources/2009-12/52-1-thumb-large.jpg) Με την απόσταση που δίνει ο χρόνος αλλά και με τη συγκίνηση ενός βιώματος πρωτόγνωρου για νέους ανθρώπους στα 16, τα 18 και τα 21 μιλήσαμε για τον Δεκέμβρη της δικής τους γενιάς. Για τα όσα έζησαν πέρσι και ζήσαμε και εμείς μαζί, μετά την εν ψυχρώ δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου από αστυνομικά πυρά. Για τις χιλιάδες των μαθητών που ξεχύθηκαν τότε σαν ποτάμια ορμητικά στην Αθήνα και σε όλη τη χώρα, για τους φοιτητές και τόσους άλλους νέους που βγήκαν στους δρόμους, για τα καψίματα και τα σπασίματα αλλά και για την κρατική βία. Για τη ζωή τους από τότε, αν έχει αλλάξει, για όλα αυτά που τους κάνουν ακόμη να οργίζονται -και είναι πολλά. Για το αν ο φλεγόμενος Δεκέμβρης του 2008 άφησε κάτι στην ψυχή τους και στη μετέπειτ, καθημερινότητά τους. Μια καθημερινότητα που μέσα απ' τα λόγια τους φαντάζει εφιαλτικά πιεστική, σχεδόν αποπνικτική. Οπως και το μέλλον τους, σε μια εποχή που, όπως κάθε εποχή ενδεχομένως, συνθλίβει τα παιδιά της αρνούμενη να τα αφουγκραστεί. *

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΔΩ: http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=109483

επισης: http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=109682

Sam
07-12-09, 19:26
http://s.enet.gr/resources/2009-12/49-2-thumb-small.jpg (http://s.enet.gr/resources/2009-12/49-2-thumb-large.jpg)

http://s.enet.gr/resources/2009-12/49-3-thumb-small.jpg (http://s.enet.gr/resources/2009-12/49-3-thumb-large.jpg)

http://s.enet.gr/resources/2009-12/49-1-thumb-small.jpg (http://s.enet.gr/resources/2009-12/49-1-thumb-large.jpg)
http://1.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/Sx0ZSE31TwI/AAAAAAABVjk/p5W-wmsBj4E/s320/kato1.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/Sx0ZS3ZdKcI/AAAAAAABVj8/ep12taZPpxE/s320/klotsia1.jpg

http://3.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/Sx0ZSi_ZMpI/AAAAAAABVj0/yLeK2MEafH4/s320/klotsia2.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/Sx0ZSTQ599I/AAAAAAABVjs/O8LKN3t30Cc/s320/klotsia4.jpg

οι φωτογραφίες είναι από το Απολίτιστο Στέκι (http://apolitistosteki.blogspot.com/)
το βιντεάκι που οι αστυνομικού πετούν πέτρες
στους διαδηλωτές δεν το βάζω εξαιτίας του λεξιλόγιου..
και φυσικά η φωτο που έβαλα και έδειχνε πεντακάθαρα
τον αστυνομικό να έχει τραβήξει όπλο πέρασε απαρατήρητη..
μάλλον δεν έγινε και τίποτα από τη στιγμή που δεν είχαμε
κι άλλο νεκρό...
και όποιος θέλει ας διαβάσει και αυτό το λινκ
Σου τα δίνω όλα, εκτός από την ελπίδα
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=41535&highlight=%E5%EB%F0%DF%E4%E1

fasolaki
07-12-09, 19:31
τσααακκκ...ηρθα...οχι που δεν θα εγραφα ;)
εγω θα το θεσω αλλιως..
πως εγινε και ξαφνικα με το που εγινε η δολοφονια του αλεξη, ξεχυθηκαν στους δρομους ολοι, παιδια νεοι μεγαλυτεροι? τι ειναι αυτο που εκανε μια χωρα ολοκληρη απο ακρη σε ακρη να αντιδρασει με αυτο τον τροπο? μεσα σε πολυ λιγο χρονο, σχεδον αμεσως, η αντιδραση ηταν αμεση..
ο κοσμος εχει φτασει στα ορια του..ηθελε ενα τσακ και αντι για ενα τσακ του ηρθε κεραμιδα..
ειλικρινα πιστευετε πως ολα αυτα που εγιναν τα εκαναν οι αναρχικοι? μα ποσοι ειναι πια νομιζετε?σιγουρα οχι τοσες χιλιαδες κοσμος που βγηκαν στους δρομους..για να μην πω οτι οι ιδιοι ειχαν σαστισει..για να μην πω πως οποιον εβλεπαν να σπαει και κλεβει τον κυνηγουσαν..του εσπαγαν τα κλεμενα..γιατι αυτο που εγινε περσι τον δεκεμβρη δεν ειχε να κανει με τιποτα υποκινουμενο, με τιποτα τελειωμενους μπαχαλακηδες..
ηταν η αντιδραση μιας ολοκληρης χωρας(ξεχνατε τους μεγαλους ανθρωπους που φωναζαν και εβριζαν τους αστυνομικους? ξεχνατε τους αστυνομικους που εσκυβαν το κεφαλι μπροστα στην οργη του κοσμου?)

ξεχναμε ευκολα ομως, αλλωστε φετος η τηλεοραση αποφασισε να μην μας ενημερωσει καταλληλα..
ελπιζω να μην ξεχασουμε πως τα διχρονα μας σε λιγο θα ειναι εφηβοι, και θα τρεμει το φυλοκαρδι μας αν θελουν να βγουν με τους φιλους τους, και πως αν θελουμε να κανουμε κατι γιαυτο, πρεπει να το κανουμε απο τωρα.

fistikaki
07-12-09, 19:40
γουσταρω το πιτσιρικι μου αυριο μεθαυριο,

να αμφισβητει
να φερνει αντιρρησεις
να μην αποδεχεται ετσι απλα, το κατεστημενο..
να γυρισει και να μουτζωσει το συστημα...

να παρει μερος σε καταληψη, να κατεβει σε πορεια...

θα μαυρισει η καρδια μου ομως, αν απλα ακολουθησει το πληθος... αν το κανει επειδη ειναι της μοδας, και οχι επειδη το πιστευει....

θελω να χρησιμοποιει το μυαλο της οχι τη γροθια της....

μα, μην πω ψεμματα..

πανω απ ολα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ :-(

angela_kgr
07-12-09, 20:47
που ειναι
ενας αδικος θανατος
καταχρηση εξουσίας

ο ενας

και ο οι αλλοι

την ΑΦΘΑΙΡΕΣΙΑ
την ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ,
την ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ που εξασκει το ΣΥΣΤΗΜΑ και που εχει προκαλέσει την παγκόσσμια κοινή γνώμη και μαζική διαμαρτηρια για αυτο το γεγονος

ακριβως ετσι.....

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
07-12-09, 21:04
http://freefotos.gr/images/s74e7cdvbu57ahjwqkhm.jpg

H μητέρα του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου έγραψε για εκείνους που εκμεταλλεύθηκαν το θάνατο του παιδιού της! (http://news24gr.blogspot.com/2009/12/h.html)
| ]
http://4.bp.blogspot.com/_fy5lNXfBvm8/Sxt6qGxKHHI/AAAAAAAAG4M/Idognyy0DAI/s200/gramma.jpg (http://freefotos.gr/viewer.php?file=s74e7cdvbu57ahjwqkhm.jpg)Τον θάνατο του παιδιού της δεν τον σεβάστηκαν. Δεν της συμπαραστάθηκαν, κανείς από εκείνους που τα σπάσανε, τα σπάνε και θα τα σπάσουν δεν ήτανε δίπλα της. Κάποιοι έκαναν το γιο της σύμβολο και φώναξαν "ζήτω η επανάσταση του Αλέξη", άλλοι εκμεταλλεύθηκαν πολιτικά τον θάνατο του, και για άλλους το γεγονός αυτό ήταν η αφορμή για να βγουν στο δρόμο,να γίνουν ένα με τη μάζα και να εκτονωθούν.
Το σίγουρο είναι πως εκείνοι που σεβάστηκαν πραγματικά το...

νεκρό γιο της δεν κατέφυγαν στη βία, και ούτε τον εκμεταλλεύθηκαν με όλους τους δυνατούς τρόπους.

Δεν μπορώ να ξέρω πως αισθανόταν και πως αισθάνεται η γυναίκα αυτή έπειτα από όλα αυτά, κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει. Όμως όλοι αυτοί που "επαναστάτησαν" για τον άδικο θάνατο του γιου της, δεν ήταν κοντά της για να μετριάσουν τον πόνο της. Δεν πιστεύω πως όλα αυτά που έγιναν την παρηγόρησαν, ή πως όσα γίνονται και θα γίνουν την παρηγορούν, κάθε άλλο μάλιστα αν κρίνω από το σημείωμα της.

Φέτος μην φτάσετε στα άκρα.
Διαδηλώστε ειρηνικά.
Η βία ούτε νόημα έχει, ούτε οδηγεί σε κάποιο θετικό αποτέλεσμα!

zougla.gr (http://zougla.gr/)
http://news24gr.blogspot.com/2009/12/h.html (http://news24gr.blogspot.com/2009/12/h.html)

Αυτό ακριβώς έλεγα το πρωί............και αυτό θα συνεχίζω να πιστεύω...........
Καληνύχτα εύχομαι..............

Niki81
07-12-09, 21:14
Παιδιά το θεμα δεν ειναι ασπρο η μαυρο.Υπαρχουν πολλες διαφορετικες πτυχες σε αυτην την κατασταση.Δεν ειναι παιρνω η το μερος της αστυνομιας ή το μερος των παιδιων.Ναι δεν ανεχομαι την καταχρηση εξουσιας αλλα αυτο δε σημαινει οτι ολοι οι αστυνομικοι ειναι εγκληματιες.Συμμεριζομαι τις διαδηλωσεις των παιδιων αλλα δεν δεχομαι να καταστρεφεται και να καταπαταται η περιουσια του κοσμακη.

DaF
07-12-09, 22:01
μπραβο σαμ που το ανεβασες εδω... βρηκα κατι εξισου χρησιμο, να δουμε την αλλη φωνη της αστυνομιας....και πως/ποτε θα μπορεσει να εισακουστει....

http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=101342&w=400&h=300&q=80
Ανακοίνωση ΠΟΑΣΥ - ΠΟΑΞΙΑ για την επέτειο από το θάνατο του Αλέξη

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου 2009, 16:57

Κοινή ανακοίνωση εξέδωσαν η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστυνομικών Υπαλλήλων και η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αξιωματικών της Αστυνομίας, με αφορμή την επέτειο για τον θάνατο του Αλέξη Γρηγορόπουλου.

Στην ανακοίνωση οι δύο ομοσπονδίες καταδικάζουν την οποιαδήποτε μορφή βίας με θύματα πολίτες ή αστυνομικούς, από όπου κι αν αυτή προέρχεται, και εκφράζουν την ανάγκη η πολιτεία να υποστηρίξει σειρά πρωτοβουλιών για να περιοριστούν τα φαινόμενα τυφλής βίας.

Ακαλουθεί η ανακοίνωση:

«Πατρίδα, πατρίδα, ήσουνε άτυχη...»
(Μακρυγιάννης)

Ένα χρόνο μετά τον αποτρόπαιο χαμό του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου από σφαίρα ένστολου -ειδικού φρουρού- εκφράζουμε και πάλι τη συμπαράστασή μας στους οικείους του, διαβεβαιώνοντας όλους τους συμπολίτες μας ότι το συνδικαλιστικό μας κίνημα αγωνίζεται με όλες του τις δυνάμεις για να μην επαναληφθεί ξανά παρόμοια τραγωδία.

Από την πρώτη στιγμή του συγκλονιστικού αυτού γεγονότος, που μετατράπηκε σε καταλύτη αλυσιδωτών αντιδράσεων, αλλά και αφορμή για να αφυπνιστούν συνειδήσεις, ως οργανωμένοι συνδικαλιστικοί φορείς, αναδείξαμε τα αίτια που γέννησαν τέτοιες παράλογες συμπεριφορές στο αστυνομικό μας σώμα και ζητήσαμε να ληφθούν γενναίες αποφάσεις με στόχο την επανίδρυση της Ελληνικής Αστυνομίας.

Η πολιτεία ανέθεσε στο σύνολο των Ελλήνων Αστυνομικών, να υπερασπίζονται το αγαθό της ασφάλειας και της ελευθερίας των συμπολιτών μας, προκειμένου να ζουν και να εργάζονται σε μια κοινωνία της προόδου και της ευημερίας και όχι να λειτουργούν ως «ράμπο» και δυνάστες της κοινωνίας μας. Αυτήν την ακατάλυτη αρχή, δυστυχώς, πολλοί την παρεξήγησαν, άλλοι δε, ιδίως συνάδελφοί μας, δεν κατάφεραν να την υπηρετήσουν, ως είχαν ιερή υποχρέωση.

Αποτέλεσμα, χρόνια τώρα, να έχει εδραιωθεί μια κουλτούρα βίας και αντιβίας, ένα γαϊτανάκι του τρόμου κυρίως στην ελληνική πρωτεύουσα, με θύτες και θύματα άλλοτε απλούς πολίτες και άλλοτε τους ίδιους τους ένστολους συναδέλφους μας.

Σήμερα, ένα χρόνο μετά τον άδικο χαμό του Αλέξανδρου και τις δολοφονικές επιθέσεις εναντίον συναδέλφων μας, με πιο πρόσφατη αυτή με την τραγική απώλεια του Νεκτάριου Σάββα, αλλά και τα καταιγιστικά πυρά εναντίον συναδέλφων μας στην Αγία Παρασκευή, είναι αναγκαίο η ελληνική πολιτεία να υποστηρίξει μέχρι τέλους σειρά πρωτοβουλιών για να περιοριστούν τα φαινόμενα τυφλής βίας, απ’ όπου κι αν προέρχονται αυτά.

Η δημόσια έκκλησή μας για παλλαϊκή καταδίκη της βίας βρίσκει μεγαλύτερη απήχηση και αυτό μας γεμίζει με αισθήματα αισιοδοξίας, ότι μπορούμε να προσβλέπουμε στην οικοδόμηση μιας σύγχρονης και δημοκρατικής Ελληνικής Αστυνομίας.

Αυτήν την εδραία πεποίθησή μας, τη συμμερίζονται οι συμπολίτες μας, τη στηρίζουν οι συνάδελφοί μας, όλοι εκείνοι που υπηρετούμε ευόρκως το καθήκον μας.

Είναι καιρός πλέον να αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες μας γιατί αν δεν ληφθούν μέτρα τώρα, η ρήση του Μακρυγιάννη «Πατρίδα, πατρίδα, ήσουνε άτυχη...», θα ξαναγίνει τραγικά επίκαιρη.

Η λειτουργία της αστυνομίας συνιστά άμυνα της κοινωνίας απέναντι στο κακό και στο έγκλημα και η πολιτεία οφείλει να θωρακίσει το λειτούργημά μας, ώστε να είμαστε σε θέση να επιτελέσουμε την υψηλή αυτή αποστολή μας.

ΩΣ ΕΔΩ!

Όχι στη βία, απ’ όπου κι αν προέρχεται!

mitaki
08-12-09, 09:43
Πεζή, αν δεις στο θέμα που άνοιξε η Daf για την αστυνομία θα δεις ότι έχω πρώτου βαθμού συγγενή στην αστυνομία καθώς και ένα παιδάκι μου (από τους αγαπημένους μου μαθητές - παιδάκια μου τα έλεγα). Απλά είμαι αντικειμενική, είναι κάτι που το διάλεξαν να το κάνουν, πίστεψέ με τον συγγενή μου προσπάθησα να τον αποτρέψω από το να δώσει Πανελλήνιες για αστυνομία ή στρατό, δεν το πέτυχα, και φυσικά καριοκτυπώ για αυτόν και από τη στιγμή που έμαθα και για το "παιδάκι" μου και για αυτόν, ΑΛΛΑ το επιλέξανε και αυτό δεν αλλάζει, ξέραν τους κινδύνους και ας μη εξετάσω καν τους αναρχικούς, τους μπαχαλάκιδες κλπ κλπ (αν και δεν συμφωνώ με τους όρους αυτούς) ας πιάσουμε τους απλούς κακοποιούς, τους τρομοκράτες, τους εμπόρους ναρκωτικών (μια που είσαι από Θεσ. έχεις καθόλου γνώση για τον τρόμο που νιώθουν οι αστυνόμοι στο τμήμα δενδροποτάμου???), ξέρουν ότι ανα πάσα στιγμή κινδυνεύουν, το διαλέξαν σαν επάγγελμα, ξέραν τους κινδύνους του, περάσαν από μια εκπαίδευση και στην τελική δεν τους δώσαν όπλο για πλάκα... αν δεν κινδυνεύαν ποιος ο λόγος ύπαρξης του όπλου... Μη μου λες λοιπόν ότι μιλάω με ευκολία, απλά καταμαρτυρώ μια αλήθεια.
Και αυτό είναι πραγματικά άσχετο με το θέμα της δολοφονίας ενός αθώου παιδιού. Είναι εντελώς διαφορετικό να σκοτώσεις έναν άοπλο, ένα παιδί. Ίσως κάποτε στη θέση αυτού του παιδιού να είναι το δικό μου παιδί και αυτό δεν το θέλω. Όπως επίσης αν καταντήσει το παιδί μου σαν αυτόν τον "ειδικό φρουρό" που σκότωσε το παιδάκι και σαν πολλούς άλλους που χτυπάνε στο ψαχνό, και δεν χτυπάνε μόνο "αναρχικούς και μπαχαλάκιδες" θα νιώθω ντροπή το λιγότερο για το παιδί που μεγάλωσα, και για μένα την ίδια γιατί απέτυχα σαν μάνα, σαν άνθρωπος.

Daf, σε αυτή την κίνηση της αστυνομίας τι να πω, ένα μεγάλο μπράβο, πραγματικά και μέσα από την καρδιά μου. Αυτά που γράφουν περιγράφουν την αστυνομία όπως θα ήθελα να είναι και όπως θα πρέπει να είναι.

Λέγκω
09-12-09, 11:31
http://anti- gerakas.blogspot .com/2009/ 12/1.html (http://anti-gerakas.blogspot.com/2009/12/1.html)

Καταγγελία του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων 1ου Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Γέρακα

Καταγγέλλουμε την βάρβαρη και δολοφονικών προθέσεων επίθεση των αστυνομικών δυνάμεων της ομάδας Δ, σε βάρος των μαθητριών και μαθητών του Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα, καθώς και μαθητών άλλων σχολείων που διαδήλωναν ειρηνικά την οργή τους, για την δολοφονία πέρυσι του συμμαθητή τους Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου.

Συγκεκριμένα γύρω στις 14.40, στην οδό Πανεπιστημίου, στο ύψος των Χαυτείων, άνδρες της ομάδας Δ, οδήγησαν τις μοτοσικλέτες τους πάνω στο σώμα της πορείας μαθητών και γονέων τραυματίζοντας μαθητές και γονείς, επιτέθηκαν με τα ρόπαλά τους , χτυπώντας με λύσσα και αναίτια παιδιά 14 έως 17 χρονών, τραυματίζοντας 14χρονη συμμαθήτρια των παιδιών μας, (δηλαδή μιλάμε για περισσή Â«παλληκαριά» των πάνοπλων πραιτόρων), επιχείρησαν και με άλλες δυνάμεις των ΜΑΤ να δημιουργήσουν κλοιό, με πρόθεση να συλλάβουν, όπως δήλωναν βωμολοχώντας και
προπηλακίζοντας όποιον εύρισκαν μπροστά τους. Μπροστά στη σθεναρή και ψύχραιμη στάση μαθητών και γονιών τα χειρότερα αποφεύχθηκαν.

Πρόθεση της κυβέρνησης παρά τα προσχήματα αποδεικνύεται πως είναι η κατατρομοκράτηση των νεολαίων και των πολιτών, που υψώνουν ανάστημα αξιοπρέπειας, αγώνα, και δημοκρατικής συλλογικής δράσης και διεκδίκησης.

Καταγγέλλουμε με τον πιο αποφασιστικό τρόπο, το όργιο αστυνομικής βίας που ξετυλίχθηκε σήμερα στο κέντρο της Αθήνας, καλούμε τις οργανώσεις των εκπαιδευτικών την ΟΛΜΕ, την Εâ ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής , τους συλλόγους διδασκόντων, την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, τους συλλόγους και τις οργανώσεις των γονέων, κάθε δημοκρατικό πολίτη, να υψώσουν μαζί μας φωνή διαμαρτυρίας, να συμπαραταχθούν σε ένα μέτωπο υπεράσπισης των δημοκρατικών δικαιωμάτων και ελευθεριών του λαού μας και ιδιαίτερα της νέας
γενιάς.

Δηλώνουμε πως θα διερευνήσουμε, το ενδεχόμενο της αναζήτησης νομικά των ευθυνών, της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου «Προστασίας του Πολίτη», της ηγεσίας της Αστυνομίας, καθώς και των φυσικών αυτουργών των βάρβαρων , τρομοκρατικών και αναίτιων επιθέσεων σε βάρος των παιδιών μας.

6 Δεκεμβρίου 2009.

Ο Πρόεδρος Γιάννης Ανδριανός η Γραμματείας Ελένη Νανοπούλου

DALIA
09-12-09, 13:03
Επαναστάτες του κώλου. (http://trelokouneli.blogspot.com/2009/12/blog-post_244.html)

http://1.bp.blogspot.com/_NXs7diqTeWA/Sx2LdbiUnyI/AAAAAAAAIHY/UIGsOpnRuG4/s400/kolash_0.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_NXs7diqTeWA/Sx2LdbiUnyI/AAAAAAAAIHY/UIGsOpnRuG4/s1600-h/kolash_0.jpg)Κι όμως έχουν ακόμη υποστηρικτές… Ένα μάτσο 30αρηδες, γόνοι πλουσίων οικογενειών και πρωτοκλασάτων πολιτικών που αυτοαποκαλούνται «αντιεξουσιαστές», που αυτοαποκαλούνται «νέοι». Άτομα χωρίς κανένα ιδεολογικό υπόβαθρο,που πιστεύουν πως για την θλιβερή ζωή τους φταίει μόνο το «Σύστημα». Που μισούν κάθε είδος διασκέδασης αλλά και κάθε είδος κουλτούρας, που θέλουν να κλείσουν τα θέατρα, να σπάσουν τις τηλεοράσεις, να καταστρέψουν τη Λυρική.

Που το μόνο που τους νοιάζει είναι να καταστρέφουν τις περιουσίες των άλλων. Που έχουν ξεσηκώσει όλες τις μεθόδους των νεοναζί αλλά και του Παρακράτους του ’60, χτυπώντας με λοστούς όποιον έχει διαφορετική άποψη από αυτούς. Ένα μάτσο αμόρφωτοι που η μόνη φράση που μπορούν να αρθρώσουν χωρίς συντακτικά λάθη είναι «Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι», που θέλουν να κάνουν την Παιδεία αυτής της χώρας ακόμη χειρότερη.

Που αυτές τις μέρες έκαναν ότι μπορούσαν για να ξεχαστεί η δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου -που έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να πάει όσο το δυνατόν λιγότερος κόσμος στις εκδηλώσεις που έγιναν εις μνήμην του. Αυτούς τους μ@@@κες κάποιοι χαχόλοι τους θαυμάζουν,τους αποκαλούν «σκεπτόμενους» και «επαναστάτες». Τόσο μυαλό κουβαλάτε...

του θαναση χειμώνα
http://trelokouneli.blogspot.com/

angela_kgr
09-12-09, 13:16
http://trelokouneli.blogspot.com/
τα λεει ολα το ονομα του μπλογκ....
χωρις νοημα αρθρο με ασχημες λεξεις .

DaF
09-12-09, 13:28
Τα δεκεμβριανα αντιμετωπιζονται απο πολλους οπως το αρθρο που παρεθεσε η Dalia. Κατα τη γνωμη μου ειναι μια οπτικη/μια αποψη για δυο ζητηματα:
1. το (μικρο, συνηθως) μεριδιο διαδηλωτων μπαχαλακηδων με ή χωρίς αιτία και
2. τους προβοκατορες στους κολπους της αστυνομιας, ή αλλιώς τους γνωστούς αγνώστους:rolleyes:

το καθε ζητημα αντιμετωπιζεται με τη σειρα του διαφορετικα. θα ξεκινησω ομως απο το δευτερο: η μια αποψη ειναι οτι προκειται για θεωρια...συνομωσιας, παρα τα οπτικοακουστικα ντοκουμεντα. Η αλλη τασσεται υπερ της υπαρξης τετοιων "βαλτών μπαχαλακηδων " που στοχο εχουν τη διαλυση των δημοκρατικών διαδηλωσεων και το χαφιεδισμο.

για το πρωτο ζητημα τωρα: η μια, επιφανειακη κατα τη γνωμη μου, αποψη ειναι ότι "καποιοι, καπως καπου τα σπανε" ή αλλη ειναι η εξής:

Διεθνές Συνέδριο: Εξεγερσιακές Συλλογικές Δράσεις (ΠΑΝΤΕΙΟ, 9-11 Δεκεμβρίου)

για οσους ενδιαφερονται να διαβασουν τη συνεχεια ή να συμμετασχουν:
http://contentiouspoliticscircle1.blogspot.com/
http://www.epikoinonia-arg.gr/html/content/view/11950/98/lang,el/

παραθετω ενα τοσοδουλι αποσπασμα:) :

"Το θέμα είναι βεβαίως πολιτικά και κανονιστικά φορτισμένο. Οι περισσότερες αναλύσεις εξακολουθούν να προσλαμβάνουν τις βίαιες εξεγερσιακές δράσεις μέσα από ιδεολογικά πρίσματα, εξιδανικεύοντας ή, πιο συχνά, δαιμονοποιώντας τις ως απεχθείς ψυχοπαθολογικές δυσλειτουργίες.
Όμως οι πιο διορατικές έρευνες αποδεικνύουν πως το φαινόμενο γίνεται καλύτερα αντιληπτό ως προϊόν της αλληλεπίδρασης ανάμεσα στους διεκδικητές και τον κατασταλτικό μηχανισμό. Συναφώς, η βία δεν αντανακλά τόσο την υλοποίηση εμπεδωμένων πεποιθήσεων (ιδέες), παρορμήσεων ή δομών ευκαιριών (συμπεριφορές), όσο την αλληλεπίδραση διεκδικητών και του θεσμικού τους περιβάλλοντος: σχεσιακές ανταλλαγές που ενέχουν τόσο ορθολογιστική διαπραγμάτευση όσο και στρατηγική δημιουργικότητα."

elenik
09-12-09, 13:34
Κάποιοι έκαναν το γιο της σύμβολο και φώναξαν "ζήτω η επανάσταση του Αλέξη", άλλοι εκμεταλλεύθηκαν πολιτικά τον θάνατο του, και για άλλους το γεγονός αυτό ήταν η αφορμή για να βγουν στο δρόμο,να γίνουν ένα με τη μάζα και να εκτονωθούν.

νεκρό γιο της δεν κατέφυγαν στη βία, και ούτε τον εκμεταλλεύθηκαν με όλους τους δυνατούς τρόπους.

ετσι ακριβως

γουσταρω το πιτσιρικι μου αυριο μεθαυριο,

να αμφισβητει
να φερνει αντιρρησεις
να μην αποδεχεται ετσι απλα, το κατεστημενο..
να γυρισει και να μουτζωσει το συστημα...

να παρει μερος σε καταληψη, να κατεβει σε πορεια...

θα μαυρισει η καρδια μου ομως, αν απλα ακολουθησει το πληθος... αν το κανει επειδη ειναι της μοδας, και οχι επειδη το πιστευει....

θελω να χρησιμοποιει το μυαλο της οχι τη γροθια της....

μα, μην πω ψεμματα..

πανω απ ολα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ :-(
δεν θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα

DALIA
09-12-09, 13:59
τα λεει ολα το ονομα του μπλογκ....
χωρις νοημα αρθρο με ασχημες λεξεις .

Που αυτές τις μέρες έκαναν ότι μπορούσαν για να ξεχαστεί η δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου -που έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να πάει όσο το δυνατόν λιγότερος κόσμος στις εκδηλώσεις που έγιναν εις μνήμην του.

http://freefotos.gr/images/s74e7cdvbu57ahjwqkhm.jpg

H μητέρα του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου έγραψε για εκείνους που εκμεταλλεύθηκαν το θάνατο του παιδιού της! (http://news24gr.blogspot.com/2009/12/h.html)
| ]
http://4.bp.blogspot.com/_fy5lNXfBvm8/Sxt6qGxKHHI/AAAAAAAAG4M/Idognyy0DAI/s200/gramma.jpg (http://freefotos.gr/viewer.php?file=s74e7cdvbu57ahjwqkhm.jpg)Τον θάνατο του παιδιού της δεν τον σεβάστηκαν. Δεν της συμπαραστάθηκαν, κανείς από εκείνους που τα σπάσανε, τα σπάνε και θα τα σπάσουν δεν ήτανε δίπλα της. Κάποιοι έκαναν το γιο της σύμβολο και φώναξαν "ζήτω η επανάσταση του Αλέξη", άλλοι εκμεταλλεύθηκαν πολιτικά τον θάνατο του, και για άλλους το γεγονός αυτό ήταν η αφορμή για να βγουν στο δρόμο,να γίνουν ένα με τη μάζα και να εκτονωθούν.

Δεν μπορώ να ξέρω πως αισθανόταν και πως αισθάνεται η γυναίκα αυτή έπειτα από όλα αυτά, κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει. Όμως όλοι αυτοί που "επαναστάτησαν" για τον άδικο θάνατο του γιου της, δεν ήταν κοντά της για να μετριάσουν τον πόνο της. Δεν πιστεύω πως όλα αυτά που έγιναν την παρηγόρησαν, ή πως όσα γίνονται και θα γίνουν την παρηγορούν, κάθε άλλο μάλιστα αν κρίνω από το σημείωμα της.

Φέτος μην φτάσετε στα άκρα.
Διαδηλώστε ειρηνικά.
Η βία ούτε νόημα έχει, ούτε οδηγεί σε κάποιο θετικό αποτέλεσμα!

zougla.gr (http://zougla.gr/)
http://news24gr.blogspot.com/2009/12/h.html (http://news24gr.blogspot.com/2009/12/h.html)

Αυτό ακριβώς έλεγα το πρωί............και αυτό θα συνεχίζω να πιστεύω...........
Καληνύχτα εύχομαι..............

Eλπίζω να κατάλαβες το νόημα του άρθρου με τις τζιζ κακές λέξεις....

angela_kgr
09-12-09, 14:05
δεν εχει κανενα νοημα το παραπανω αρθρο , απλα με ασχημες λεξεις θελει να κερδισει τις εντυπωσεις , να το κανει λιγο τραγικο και δηθεν "αγανακτισμενο".....
Ο συντακτης του μιλαει σα να τα ξερει ολα και τα ισοπεδωνει ολα.....

Λέγκω
09-12-09, 16:17
Ψήφισμα εξέδωσε το δημοτικό συμβούλιο Κερατσινίου, με το οποίο καταγγέλει την έφοδο της αστυνομίας στο χώρο της πολιτικής κίνησης Ρεσάλτο καθώς και καταρρίπτει όλες τις αναληθείς κατηγορίες για φθορές στο δημαρχείο απ'τον κόσμο που έκανε την κατάληψη.
Εδώ μπαίνει το κρίσιμο ερώτημα πως γίνεται ο Χρυσοχοίδης και τα μμε να μιλάνε για καταστροφή του δημαρχείου και το Δημαρχείο και ο κόσμος που βρέθηκε εκεί να μην βλέπει καμία καταστροφή... Μήπως κάποιους συμφέρει να μιλάνε για καταστροφές εκεί που δεν έχουν γίνει;

Το κείμενο έχει ως εξής:

Μετά από τα θλιβερά γεγονότα που συνέβησαν στην πόλη μας, το Δημοτικό Συμβούλιο Κερατσινίου κατά πλειοψηφία (των κ. Δημητρίου Μουρίκη και κας Σοφίας Θωμάρεη εχόντων την άποψη ότι πρέπει να γίνει δεκτό το υποβληθέν δικό τους ψήφισμα) αποφάσισε:

1ον/ Δηλώνουμε ότι δεν ανεχόμαστε στην πόλη μας την κρατική καταστολή για πολιτικές πράξεις και ενέργειες.

2ον/ Καταγγέλλουμε την επίθεση της αστυνομίας στον πολιτικό χώρο ΡΕΣΑΛΤΟ του Κερατσινίου και το Δημαρχιακό Μέγαρο.

3ον/ Η πολιτική κίνηση ΡΕΣΑΛΤΟ λειτουργεί και δραστηριοποιείται στην πόλη μας με πολιτικές, καλλιτεχνικές, πολιτιστικές και άλλες εκδηλώσεις.

4ον/ Ζητάμε να αφεθούν ελεύθεροι οι 64 συλληφθέντες πολίτες που συνελήφθησαν στην πόλη μας.

5ον/ Δηλώνουμε ότι κανένα αδίκημα ή καταστροφή δεν συντελέστηκε στο Δημαρχιακό Μέγαρο.

6ον/ Η πράξη εισόδου στο Δημαρχείο των 42 συλληφθέντων για μας είναι μια καθαρά πολιτική πράξη και την αποδεχόμαστε.

7ον/ Καταγγέλλουμε τα ΜΜΕ που διαστρέβλωσαν και παραποίησαν τα γεγονότα συνειδητά ή από λάθος πληροφόρηση.

8ον/ Η Διοίκηση του Δήμου να οργανώσει συνέντευξη τύπου για να αποκαταστήσει την αλήθεια, διότι στην πόλη μας θεωρούμε θεμιτή την πολιτική πράξη.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΛΕΟΝΤΙΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
1/ Υπουργό Προστασίας του Πολίτη
2/ Υπουργό Εσωτερικών και Αποκέντρωσης
3/ Εισαγγελία Πειραιά
4/ ΜΜΕ

Λέγκω
10-12-09, 09:25
Παρόλο που έχω μεγάλη αντιπάθεια για τον ζούγκλα εκεί μπόρεσα να βρω το βίντεο. Δείχνει πως ακριβώς φτιάχνονται οι κατηγορίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Νεα υποθεση "ζαρντινιερας" στη Θεσσαλονίκη
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=85717&cid=4
Στο βίντεο που υπάρχει στο σάιτ φαίνεται η άδικη σύλληψη ενός παιδιού και το πως του φορτώνουν τσάντα με μολότωφ!!!:evil:

Λέγκω
10-12-09, 09:31
Για να δούμε και λίγο τους κουκουλοφόρους http://www.tvxs.gr/v27855
Παρόλο που βρήκα αισχρό το άρθρο του Χειμωνά που μπήκε παραπάνω, τελικά αυτοί είναι οι 30ντάρηδες νεοναζι, του Παρακράτους του '60!

Λέγκω
10-12-09, 09:47
Εδώ η δολοφονική επίθεση στην Αγγελική Κουτσουμπού που τα ΜΜΕ κάνανε ότι μπορούσανε να το θάψουνε αλλά για κακή τους τύχη το είχε τραβήξει δημοσιογράφος της ΕΡΤ καταλάθος http://www.alfavita.gr/ank_b/ank6_12_9_0726.php

angela_kgr
10-12-09, 11:06
οχι μονο ο εν λογω αστυνομικος χτυπησε μια μεγαλη γυναικα αλλα δεν εκρινε καν χρησιμο να σταματησει να προσφερει οποια βοηθεια μπορει....και σκυλι στο δρομο να χτυπησεις σταματας και προσπαθεις να δεις πως θα το βοηθησεις ,οχι ανθρωπο και μαλιστα στο κεντρο της Αθήνας.....
αυτο ηταν πολυ χειροτερο γεγονος απο ολα οσα συνεβησαν γιατι εχει ιδιαιτερη σημασιολογια...

DALIA
10-12-09, 11:39
Ρε παιδιά έλεος με αυτό…ας μη διαστρεβλώνουμε απόψεις για τη δημιουργία εντυπώσεων…να βάλετε λινκ όπως αυτό της daf προς προβληματισμό ναι είναι εντελώς διαφορετικό…
Αμφισβήτησε κανένας ότι οι αστυνομικοί δεν κάνουν όλα αυτά τα έκτροπα ? ( για εμένα αυτοί είναι οι μπάτσοι ) κανένας.. άλλο πράγμα λέμε μερικοί…
Για μένα ας πούμε οι μπάτσοι αυτοί, ανήκουν σ’ αυτούς που αναφέρει το άρθρο του Χειμωνά ( εκείνο το χυδαίο που λέτε ), είναι αυτοί που ξέρουν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτε άλλο στη ζωή τους και μπαίνουν στο σώμα για να διασφαλίσουν το επαγγελματικό τους μέλλον…

Λέγκω
10-12-09, 12:07
Ρε παιδιά έλεος με αυτό…ας μη διαστρεβλώνουμε απόψεις για τη δημιουργία εντυπώσεων…να βάλετε λινκ όπως αυτό της daf προς προβληματισμό ναι είναι εντελώς διαφορετικό…
Ντάλια μου, δεν ξέρω αν αυτό αναφέρεται σε μένα πάντως πραγματικά το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να δημιουργήσω στρεβλές εντυπώσεις γιαυτό και βάζω λινγκ με γεγονότα (ψηφίσματα, καταγγελίες από σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και βίντεο). Το μόνο που έγραψα ειναι ότι θεωρώ αισχρό το άρθρο του Χειμωνα (δεν τον ξέρω βέβαια μπορεί να έχει γράψει παλιότερα κάτι πιο αξιόλογο) γιατί δεν περιέχει κανένα επιχείρημα ή γεγονός μόνο γενικοποιεί και βρίζει. Αυτό είναι η προσωπική μου άποψη...

DALIA
10-12-09, 12:18
Ντάλια μου, δεν ξέρω αν αυτό αναφέρεται σε μένα πάντως πραγματικά το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να δημιουργήσω στρεβλές εντυπώσεις γιαυτό και βάζω λινγκ με γεγονότα (ψηφίσματα, καταγγελίες από σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και βίντεο). Το μόνο που έγραψα ειναι ότι θεωρώ αισχρό το άρθρο του Χειμωνα (δεν τον ξέρω βέβαια μπορεί να έχει γράψει παλιότερα κάτι πιο αξιόλογο) γιατί δεν περιέχει κανένα επιχείρημα ή γεγονός μόνο γενικοποιεί και βρίζει. Αυτό είναι η προσωπική μου άποψη...

:oops::oops::oops:
ήμουν υπερβολική συγνώμι

θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά δεν τα αμφισβητεί κανένας...

pk33
10-12-09, 12:40
Ο καθένας επιλέγει να κάνει το επάγγελμα που θέλει, αν και τα 18χρονα που για αστυνομικοί δεν νομίζω ότι το πολυεπιλέγουν. Όταν είσαι 18 ετών και ακούς τα ΜΜΕ να λένε καθημερινά για 25% και βάλε ανεργία στους νέους, δεν είναι λογικότατο να σκεφτείς τα 2 επαγγέλματα που είναι σίγουρα, αστυνομικός και στρατιωτικός;

Ξέρουμε όλοι πόσο ανώριμα είναι τα παιδιά των 18 ετών. Ξέρουν πολύ καλά να καίνε και να σπάνε περιουσία άλλων (όχι όμως του μπαμπά) αλλά δεν έχουν ιδέα για το τι θα κάνουν στο μέλλον τους.

Από κει και πέρα οι ΜΑΤ και οι Ζηταδες δεν είναι 20άχρονοι απόφοιτοι. Αρκετοί από αυτούς είναι οικογενειάρχες που όταν βγαίνουν να αστυνομεύσουν επεισόδια με το μισθό της πείνας, δεν ξέρουν αν θα δουν τα παιδιά τους το βράδυ, απλά επειδή κάποια πλουσιόπαιδα-γόνοι επώνυμων οικογενειών και βουλευτών αποφάσισαν να πάνε να σπάσουν όχι τα σύμβολα της εξουσίας, αλλά απλά ξένες περιουσίες ανθρώπων που μπορεί να τα βγάζουν πέρα πολύ δυσκολότερα από τους αναρχικούς -αλήτες.
Τα ίδια ΜΑΤ πάνε και στα γήπεδα, για να περιφρουρήσουν τους ίδιους αλήτες που πάνε να εκτονώσουν τα ζωώδη ένστικτά τους στις περιουσίες όσων έχουν την ατυχία να ζουν γύρα από τα γήπεδα, απλά και μόνο επειδή η ομάδα των επαγγελματιών που υποστηρίζουν έφαγε το προσυμφωνημένο γκολ.
Άνθρωποι είναι τα ΜΑΤ, όχι ρομποτ. Δεν το λέω αυτό ώς ελαφρυντικό για τη συμπεριφορά τους, αλλά αν κάποιος κάνει αυτό το επάγγελμα με το μισθό πείνας που παίρνουν δεν νομίζω να το χαίρεται, αλλά και θεωρώ πολύ πιθανό, όση καλή εκπαίδευση και να έχει (που δεν έχει, και δεν φταίει σε τίποτα που δεν έχει σωτσή εκπαίδευση) κάποια στιγμή θα σπάσει. Και όταν σπάσει, επειδή οπλοφορεί, μπορεί και να σκοτώσει.
Και εδώ μπαίνει το θέμα κατά πόσο πίσω από τη σκανδάλη του νταή αστυνομικού είμαστε όλοι εμείς που ανεχόμαστε τη βία στα γήπεδα, που επικροτούμε τους αναρχικούς που καίνε τα πανεπιστήμια και τις περιουσίες μας και που θέλουμε μία αστυνομία που να είναι διακοσμητική αλλά και αποτελεσματική ταυτόχρονα (δεν γίνονται και τα δύο ταυτόχρονα όμως)

Σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν ανεγκέφαλοι, σαφώς και πρέπει να τιμωρούνται.
Αλλά από το να ζητάμε δικαιοσύνη για όποιον κάνει κάτι παράνομο (όπου και αν ανήκει) μέχρι στο να ρίχνουμ στην πυρά όλους τους "μπάτσους-γουρούνια-δολοφόνους" έχει μεγάλη διαφορά.

Ένα παιδί είχε σκοτωθεί από έναν ανεγκέφαλο αστυνομικό. Σαφώς και ο αστυνομικός πρέπει να πληρώσει. Ήταν όμως συνένοχος και ο καταστηματάρχης των εξαρχείων; Ήταν συνένοχος ο γονιός που είχε παρκάρει κάπου το αυτοκίνητο για να πάει τα παιδιά του φροντιστήριο και μετά το βρήκε καμμένο από τους ανάρχες;
Είναι συνένοχος ο εργαζόμενος που δεν μπορούσε να πάει στη δουλειά του επειδή κάποιοι πιστέψανε ότι με το να διαλυσουν περιουσίες αθώων θα κέρδιζαν την ανάσταση του σκοτωμένου παιδιού;

Κάποιοι μιλάνε για εξέγερση. Για ποιά εξέγερση; Για την εξέγερση 2000 το πολύ ανθρώπων;

Επίσης, δεν είδα ποτέ να γίνονται επεισόδια έξω από τα κέντρα εξουσίας: Βουλή, Καστρί, Ραφήνα, Ιπποκράτους, Ρηγίλης, Κουμουνδούρου, Περισσός, Βόρεια Προάστεια.
Γιατί;
Γιατί τα επεισόδια και οι καταστροφές γίνονται σε τράπεζες αλλά και σε καταστήματα που δεν ανήκουν σε μεγαλοκαπιτάλες;

Λέγκω
10-12-09, 12:46
:oops::oops::oops:
ήμουν υπερβολική συγνώμι

θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά δεν τα αμφισβητεί κανένας...
Κι εγώ γλυκούλα μου;-)

vouraikos
10-12-09, 12:56
Ρε συ λεγκω, ρε κοριτσακι μου γλυκο......την πιεση μου ανεβασες παλι με τα βιντεο αυτα που ανεβασες!
Οχι οτι δεν τα ξερει οποιοσδηποτε εχει παει σε πορεια , αλλα οταν τα βλεπεις να "ταξιδευουν" ετσι ελευθερα στο διαδυκτιο, σου δημιουργειται μια ευλογη απορια.....γιατι δεν γινεται κατι, τωρα που ειναι ξεκαθαρο, ποιοι ειναι οι κουκουλοφοροι, απο ποιους υποκεινουνται τα επισοδεια, που ειναι οι εισαγγελεις? "τι εγινε ρε παιδια?"

UFO
10-12-09, 13:38
Επίσης, δεν είδα ποτέ να γίνονται επεισόδια έξω από τα κέντρα εξουσίας: Βουλή, Καστρί, Ραφήνα, Ιπποκράτους, Ρηγίλης, Κουμουνδούρου, Περισσός, Βόρεια Προάστεια.
Γιατί;
Γιατί τα επεισόδια και οι καταστροφές γίνονται σε τράπεζες αλλά και σε καταστήματα που δεν ανήκουν σε μεγαλοκαπιτάλες;
μάλλον δεν εχεις πάει πότε σε πορεία
εκει δεν γίνονται γιατι περιφρουνται ....στα 3 χιλιομετρα ...
εκτός της βουλής που περίσυ είχαν γίνει επεισόδια έξω απο την Βουλή ....
στην Ραφήνα έχεις πάει ποτε ?
δεν μπορεί να περασει αμαξί και πεζός οχι εξω απο το σπιτι του πρώην προθυπουργού αλλα σε ακτίνα πολλλωωωωωωνννννν χιλιομετρων ....
(και δε το θεωρώ και κέντρο εξουσίας τον ιδιωτικό του χόρο εν πάση περιπτωση )
τέλος στα Βορεία προάστεια τι εννοείς ????
εξω απ το σπίτι της Βισσυ να γίνει διαδήλωση και κατεπέκταση επεισόδια επειδή της έγινε κατάσχεση στη γκαρνταρόμπα της ???
(χιούμορ κάνω )
τα υπολοιπα αρνούμε να τα σχολιασω !

pk33
10-12-09, 15:42
Επίσης, όπως καταδικαστέα είναι η επίθεση του αστυνομικού στη γυναίκα, άλλο τόσο καταδικαστέες είναι και ο ξυλοδαρμός του πρύτανη από τους αναρχικούς, αλλά και το κάψιμο τηε Ελληνική σημαίας.
Γιατί όμως κανένας δεν καταγγέλει αυτά τα 2 περιστατικά δημόσια;

DALIA
10-12-09, 15:44
Γιατί όμως κανένας δεν καταγγέλει αυτά τα 2 περιστατικά δημόσια;

pk33 αναφέρθηκαν και προσπεράστηκαν...έτσι απλά...

Συντονιστής Συζητήσεων
11-12-09, 01:09
Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική
ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί
http://www.parents.gr/news/a354

Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, και η παρέμβαση για την εξομάλυνση διαφορών είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕ

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσής σας με τους κανόνες του φόρουμ θα αναγκαστούμε να κλειδώσουμε το θέμα.

DaF
11-12-09, 01:17
οκ συντονιστα, μνμ εληφθη:cool:, ξαναβαζω τα μισα απο οσα εβαλα :

λοιπον εγω ανοιξα ενα θεματακι με τιτλο ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=52329

τι θα λεγατε να συνεχιζαμε εκει; εδω, εγω θα ηθελα να μιλαμε για τον αλεξη, οχι οτι ολα αυτα δεν εχουν καποια εστω σχεση με ο,τι εγινε, αλλα να.....υπαρχει μια δίκη κ μια ενημερωση γυρω απο αυτη που πρεπει να γινει κ θα γινει εδω. γιατι να μπουρδουκλωνεται η συζητηση ενω μπορουμε να τα λεμε παραλληλα ;

(ελπιζω να μην θεωρηθει εξομαλυνση διαφορων η προταση μου.............)

DALIA
11-12-09, 08:37
λοιπον εγω ανοιξα ενα θεματακι με τιτλο ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=52329

τι θα λεγατε να συνεχιζαμε εκει; εδω, εγω θα ηθελα να μιλαμε για τον αλεξη,

Συμφωνώ απόλυτα...:)

DaF
23-01-10, 00:07
Tσαλικιάν: «Θέλω να ελπίζω ότι θα αποδοθεί δικαιοσύνη»
http://www.kathimerini.gr/kathnews/images/dot_clear.gif Τον σκότωσε μία φορά ο δολοφόνος και τη δεύτερη τον σκότωσε όλη η προσπάθεια σπίλωσης της τιμής και της υπόληψής του, ανέφερε η μητέρα του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου. http://sup.kathimerini.gr/kathnews/photos/22-01-10/22-01-10_319718_21.jpg http://sup.kathimerini.gr/kathnews/images/dot_clear.gif Για την ερχόμενη Παρασκευή 29 του μηνός, διακόπηκε από το μικτό ορκωτό δικαστήριο Άμφισσας η δίκη των δύο ειδικών φρουρών που κατηγορούνται για τη δολοφονία του δεκαπεντάχρονου μαθητή Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου.
Στο δικαστήριο ολοκληρώθηκε το απόγευμα η κατάθεση της μητέρας του 15χρονου μαθητή Βέρτζιν Τσαλικιάν, η οποία ήταν και η πρώτη μάρτυρας για την υπόθεση.
Η πρόεδρος του δικαστηρίου ζήτησε να βρίσκονται εδώ την Παρασκευή για να καταθέσουν ο ιατροδικαστής Χρήστος Λευκίδης, ο οποίος διενήργησε τη νεκροτομή στον άτυχο Αλέξανδρο, καθώς και ο φίλος του θύματος και αυτόπτης μάρτυρας του περιστατικού που είναι ανήλικος.
Αποχωρώντας από το δικαστικό μέγαρο της Αμφισσας η μητέρα του 15χρονου Αλέξανδρου δήλωσε στους δημοσιογράφους: «Θέλω να ελπίζω ότι θα αποδοθεί δικαιοσύνη και δεν θα βρεθεί καμία άλλη μάνα στη θέση που βρίσκομαι εγώ τώρα».

υπολοιπο αρθρο στο:

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_22/01/2010_319718

κ εγω απλα ελπιζω να αποδοθει δικαιοσυνη...

fistikaki
23-01-10, 19:18
εχω φαει κολλημα τωρα

ποσο ελεεινος, ποσο ακυρος μπορει να ειναι ο κουγιας??????????????

ρωτησε τη μανα του παιδιου, κατα την καταθεση της... "τι δουλεια ειχε το παιδι σας στα εξαρχεια? ειναι μερος τα εξαρχεια για παιδια?"

ποσο ακυρη ειναι αυτη η ερωτηση???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
για καλο τον πηρανε για υπερασπιση οι κατηγορουμενοι???

ειναι απιστευτο το ατομακι, ετσι?

fistikaki
23-01-10, 19:58
μα, ρε παιδι μου

και ενοχος να ναι καποιος, δικαιουται να εχει δικηγορο.. αυτος χαντακωνει μονιμως τους πελατες του!!!

αμα ημουν δικαστης, θα γυρναγα επι τοπου και θα ρωταγα τη μανα του παιδιου 'δικιο εχει ο συνηγορος υπερασπισης, κυρια μου.... δεν ειδε ο γιος σας την πινακιδα στην εισοδο των εξαρχειων 'απαγορευεται δια θανατωσεως, η προσβαση στα εξαρχεια σε ανηλικους, γονους καλων οικογενειων και γενικοτερα σε μη ταραχοποια στοιχεια'

καλα, ετσι και σκοτωσω ανθρωπο, να μου τον χαριζουν τον κουγια, δεν τον θελω!!!

elachl
23-01-10, 20:03
και εδω στη μυτιληνη σκατα τα εκανε με τη δικη του παιδιου απο την αυστραλια..σε λιγα χρονια εξω θα ειναι ο δολοφονος!και βιαστηκε μια μερα πριν την αποφαση να κανει δηλωσεις και μετα τον ψαχνανε οι τοπικες εφημεριδες και ηταν χαμενος!

eleni_k
23-01-10, 20:08
Εγώ πάλι αν ποτέ σκοτώσω άνθρωπο τον Κούγια θα πάρω... Είναι όσο ελεεινός και σατανικός χρειάζεται για να ρίξει στα μαλακά άτομα που εμπλέκονται σε ελεεινές και σατανικές πράξεις...
Όσο για την ερώτηση "τι δουλεια ειχε το παιδι σας στα εξαρχεια? ειναι μερος τα εξαρχεια για παιδια?" προς την μάνα δεν την βρίσκω καθόλου άκυρη ως προς την πορεία της δίκης...

DEL
23-01-10, 20:14
Νομίζω δεν υπάρχει πιο ξεφτίλας άνθρωπος από αυτόν.Καταρχήν πώς μπορεί και υπερασπίζεται φονιάδες παιδιών όταν και ο ίδιος είναι πατέρας.Απορώ δεν μπαίνει στην θέση των γονιών.Τα ίδια δεν έκανε και με την υπεράσπιση του οδηγού της νταλίκας που σκότωσε πόσα παιδιά στα Τέμπη.Και αν προσπαθεί να βγάλει ένα 15χρονο ότι έφταιγε τα παιδάκια που πηγαίναν εκδρομή ποιον πειράξανε.Είναι απαράδεκτος ξεφτίλας και απορώ πως μπορεί και αντικρίζει τα παιδιά του...αν τα αντικρίζει ποτέ

fistikaki
23-01-10, 20:25
δεν ειμαι νομικος, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι σωστη υπερασπιστικη γραμμη, το 'τι δουλεια ειχε στα εξαρχεια'

εχω την εντυπωση πως εκνευριζει τον κοσμο, λογικα και τους δικαστες κατ αυτον το τροπο

χιλιες φορες καλυτερα να τον εβγαζε μουρλο τον φονια, παρα να προσπαθει ν αποδειξει οτι το παιδι εφταιγε επειδη ηταν στα εξαρχεια, ελεος!!

και γω εχω παει στα εξαρχεια κι εχω φαει σουβλακια, τι να λεει αυτο... κι οποιοι μενουν εξαρχεια, τι ειναι, η 'αλ καιντα'?

eleni_k
23-01-10, 20:26
Κορίτσια δεν καταλάβατε καλά................. ξέρετε τι πάει να αποδείξει ο Κούγιας?
Ότι ο Αλέξης είχε παραβατική συμπεριφορά και ότι "επιτέθηκε" στους αστυνομικούς και αυτοί "αναγκαστήκανε" να αμυνθούνε και έτσι πυροβολήσανε στον αέρα.
Γι'αυτό τα λέει όλα αυτά............ άλλο να πας κατηγορούμενος ότι τράβηξες όπλο για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου και αλλιώς ότι τράβηξες όπλο για τον τσαμπουκά σου. Ας μας πούνε και οι δικηγορίνες συμφορουμίτισσες εάν οι "νομικές" μου εκτιμήσεις είναι σωστές.

Και αυτό τον κάνει ακόμα πιο ξεφτιλισμένο, δεν έχει καθόλου φραγμούς και καθόλου ηθική αυτός ο "άνθρωπος".

Ζανα μου μαζί σου... Ξεφτίλας και ανήθικος σαν άνθρωπος... Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως (συνήγορος υπεράσπισης) είναι απλά πολύ καλός επαγγελματίας... Θες στυγνός επαγγελματίας? Στυγνός... Επαγγελματίας όμως...

Για μένα είναι σαφές ότι εκεί που προανέφερες θα το πάει... Που αλλού θα το πήγαινε δηλαδή? Πάει για ότι καλύτερο μπορεί, και δυστυχώς μάλλον θα το καταφέρει...
Γι΄αυτό κι έγραψα ότι αν ποτέ σκοτώσω άνθρωπο, αυτόν θα πάρω.... Γιατί σαν επαγγελματίας είναι αστέρι στην δουλειά του...

pk33
23-01-10, 22:17
Το θέμα δεν είναι γιατί τον υπερασπίζετε. Κάθε κατηγορούμενος δικαιούται υπεράσπιση.
Το θέμα είνα ΠΩΣ τον υπερασπίζετε, και τι τακτική ακολουθεί. Αυτό είναι που τον κάνει ξεφτιλισμένο - τουλάχιστον αν φάω ban έτσι όπως μιλάω, θα το φχαριστηθώ γιατί κάποιος πρέπει να βρίσει αυτόν τον ξεφτίλα που εκμεταλεύεται τη μνήμη ενός δολφονημένου παιδιού.

Όπα. Ο Κούγιας κάνει τη δουλειά του. Δουλειά του είναι να υπερασπίσει με τον καλύτερο τρόπο τον πελάτη του. Ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός που θα κάνει τον πελάτη του ή να βγει αθώος ή να μπει με λίγα χρονάκια.

Από κει και πέρα είναι δουλειά των κατηγόρων και της πολιτικής αγωγής να αντικρούσουν τον Κούγια. Και φυσικά είναι δουλειά των δικαστών να μην πέσουν στη λούμπα, αλλά και των ενόρκων να κρίνουν αμερόλυπτα.
Για δείτε όμως εδώ στο forum τι συμβαίνει; Πόσες φορές δεν στεκόμαστε όχι στο τί γράφει κάποιος αλλά στο πως το γράφει; Ο ένορκοι είναι σαν εμάς και ο κάθε Κούγιας το ξέρει αυτό και πολύ καλά κάνει και πατάει σε αυτή τη βλακεία των ενόρκων.
Αυτή είναι η δουλειά του δικηγόρου. Για τα φαινόμενα όμως Κούγια, φταίνε κατ αρχή οι ίδιοι οι δηκιγόροι που δεν του έχουν στερήσει την άδεια ασκήσεων επαγγέλματος αλλά και το ίδιο το κράτος που αφήνει οι αποφάσεις της δικαιοσύνης να εξαρτόνται από ρητορείες.

Και πάλι όμως αυτά δεν είναι τίποτα σε σχέση με ότι κάνουν οι δικηγόροι στις ΗΠΑ, ή όπου αλλού υπάρχει ορκωτό δικαστήριο.

pk33
23-01-10, 22:18
δεν ειμαι νομικος, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι σωστη υπερασπιστικη γραμμη, το 'τι δουλεια ειχε στα εξαρχεια'

εχω την εντυπωση πως εκνευριζει τον κοσμο, λογικα και τους δικαστες κατ αυτον το τροπο

χιλιες φορες καλυτερα να τον εβγαζε μουρλο τον φονια, παρα να προσπαθει ν αποδειξει οτι το παιδι εφταιγε επειδη ηταν στα εξαρχεια, ελεος!!

και γω εχω παει στα εξαρχεια κι εχω φαει σουβλακια, τι να λεει αυτο... κι οποιοι μενουν εξαρχεια, τι ειναι, η 'αλ καιντα'?

Εξαρτάται από τους ενόρκους. Μπορεί να έχει κάνει την έρευνά του για τους ενόρκους, και να έχει δει ότι αυτό περνάει.

agentP
23-01-10, 23:01
Όσο για την ερώτηση "τι δουλεια ειχε το παιδι σας στα εξαρχεια? ειναι μερος τα εξαρχεια για παιδια?" προς την μάνα δεν την βρίσκω καθόλου άκυρη ως προς την πορεία της δίκης...
Συμφωνώ.
Κορίτσια δεν καταλάβατε καλά................. ξέρετε τι πάει να αποδείξει ο Κούγιας?
Ότι ο Αλέξης είχε παραβατική συμπεριφορά και ότι "επιτέθηκε" στους αστυνομικούς και αυτοί "αναγκαστήκανε" να αμυνθούνε και έτσι πυροβολήσανε στον αέρα.
Συμφωνώ επίσης.
Νομίζω δεν υπάρχει πιο ξεφτίλας άνθρωπος από αυτόν.Καταρχήν πώς μπορεί και υπερασπίζεται φονιάδες παιδιών όταν και ο ίδιος είναι πατέρας. Απορώ δεν μπαίνει στην θέση των γονιών.
Εδώ διαφωνώ κάθετα. Είναι δικηγόρος, έχει καθήκον υπεράσπισης. Δεν χωράνε τέτοιοι συναισθηματισμοί.

αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ξεπερνάει τα όρια της ηθικής και της αξιοπρέπειας (προσωπικής και επαγγλεματικής).

Δεν νομίζω ότι στη συγκεκριμένη υπόθεση έχει ξεπεράσει τα όρια. Θα τα είχε ξεπεράσει αν διπλάρωνε τους ενόρκους και τους δικαστές για δωροδοκίες. Στην υπόθεση του παραδικαστικού το γραφείο Κούγια βγήκε αλώβητο, ενώ άλλοι περάσανε φουρτούνες κι αυτό είναι προς τιμήν του.
Προσωπικά πιστεύω ότι κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, αλλά έχει και το μειονέκτημα να αγαπά υπερβολικά τη δημοσιότητα και να παρεκτρέπεται σε καβγάδες και ξύλο (αναξιοπρεπές για όλους και περισσότερο για δικηγόρο).

DaF
23-01-10, 23:02

για τον Αλεξη.....ειναι παραπλανητικο. βλακωδες. επιφανειακο. για τις εντυπωσεις.
επιπλεον ...ειναι προσβλητικο για ολους τους κατοικους των εξαρχειων που εχουμε παιδια, τα μεγαλωνουμε εδω και προσπαθουμε το καλυτερο για αυτα και τη γειτονια μας. αν το θελετε, αποτελει και διακριση σε βαρος μας.

δεν θελω να συνεχισω , αλλωστε τα εξαρχεια εχουν δικο τους τοπικ.

ο Κουγιας δεν ειναι αστερι στη δουλεια του. Ειναι χυδαιος.
Αν αφησω απεξω τους ηθικους χαρακτηρισμους, θα ελεγα οτι ειναι κλινικη περιπτωση, ειναι ψυχωτικος.

Οταν παιρνεις το πτυχιο της Νομικης δηλωνεις καποιους ορκους. Οταν εργαζεσαι ως δικηγορος υπερασπιζεσαι την αληθεια -του καθε μερους- αλλα βασει της ηθικης.
Η προσβολη της μνημης του νεκρου παιδιου ειναι κατι παραπανω απο απανθρωπο, χυδαιο και ανηθικο. Δεν ειναι καν δικηγοριστικο τερτιπι. Ειναι, το λιγοτερο, εμετικο.

agentP
23-01-10, 23:04
Να συμπληρώσω ότι θέλει και τσαγανό να πηγαίνεις κόντρα στο ρεύμα και να υπερασπίζεσαι ανθρώπους που δύσκολα αναλαμβάνουν άλλοι και είναι όλη η κοινή γνώμη εναντίον τους.

DaF
23-01-10, 23:08
Να συμπληρώσω ότι θέλει και τσαγανό να πηγαίνεις κόντρα στο ρεύμα και να υπερασπίζεσαι ανθρώπους που δύσκολα αναλαμβάνουν άλλοι και είναι όλη η κοινή γνώμη εναντίον τους.

τσαγανο που το ειχαν και οι φρουροι να τραβηξουν οπλο κ να σκοτωσουν ενα παιδι!βρε τελικα ηταν μαγκες τα παιδια κ δεν το ειχα παρει χαμπαρι...!

Ε Λ Ε Ο Σ

agentP
23-01-10, 23:12

τσαγανο που το ειχαν και οι φρουροι να τραβηξουν οπλο κ να σκοτωσουν ενα παιδι!βρε τελικα ηταν μαγκες τα παιδια κ δεν το ειχα παρει χαμπαρι...!
Ε Λ Ε Ο Σ
Το κατάλαβες τελείως λάθος αυτό που έγραψα. Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ αυτό που έγραψες.
Εννοώ το πολύ απλό και θεμελιώδες ότι όλοι δικαιούνται υπεράσπισης. Ακόμα και οι φονιάδες. Αλλιώς να καταργήσουμε τα δικαστήρια και να στήσουμε κρεμάλες στο Σύνταγμα. Ή ακόμα καλύτερα ν΄αρχίσουμε το λυντσάρισμα.

peony
23-01-10, 23:38
Το κατάλαβες τελείως λάθος αυτό που έγραψα. Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ αυτό που έγραψες.
Εννοώ το πολύ απλό και θεμελιώδες ότι όλοι δικαιούνται υπεράσπισης. Ακόμα και οι φονιάδες. Αλλιώς να καταργήσουμε τα δικαστήρια και να στήσουμε κρεμάλες στο Σύνταγμα. Ή ακόμα καλύτερα ν΄αρχίσουμε το λυντσάρισμα.

Συμφωνώ με τη συνάδελφο.

eleni_k
23-01-10, 23:57
για τον Αλεξη.....ειναι παραπλανητικο. βλακωδες. επιφανειακο. για τις εντυπωσεις.
επιπλεον ...ειναι προσβλητικο για ολους τους κατοικους των εξαρχειων που εχουμε παιδια, τα μεγαλωνουμε εδω και προσπαθουμε το καλυτερο για αυτα και τη γειτονια μας. αν το θελετε, αποτελει και διακριση σε βαρος μας.
Μαζι σου!!! Εγώ δεν μιλάω για τα αυτονόητα (την εν ψυχρώ δολοφονία ενός παιδιού από αστυνομικό που από μόνο του τα λέει όλα) μιλάω για τα σχόλια που αφορούν τον Κούγια και μόνο... Ψυχρά και χωρίς συναισθηματισμούς...

δεν θελω να συνεχισω , αλλωστε τα εξαρχεια εχουν δικο τους τοπικ.

ο Κουγιας δεν ειναι αστερι στη δουλεια του. Ειναι χυδαιος.
Αν αφησω απεξω τους ηθικους χαρακτηρισμους, θα ελεγα οτι ειναι κλινικη περιπτωση, ειναι ψυχωτικος.
Μιλάμε για την δουλειά του μόνο, μην τα μπερδεύεις...

Οταν παιρνεις το πτυχιο της Νομικης δηλωνεις καποιους ορκους. Οταν εργαζεσαι ως δικηγορος υπερασπιζεσαι την αληθεια -του καθε μερους- αλλα βασει της ηθικης.

ΟΡΚΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ:
«Ορκίζομαι να φυλάττω πίστην εις την Πατρίδα, υπακοήν εις το Σύνταγμα και τους νόμους του Κράτους και να εκπληρώ τιμίως και ευσυνειδήτως τα καθήκοντά μου».
Καθήκον του δεν είναι να υπερασπίζεται τον πελάτη του? Τον όποιο πελάτη του? Ποια είναι η ηθική? Όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα αλλά και στις υποθέσεις παιδεραστίας πχ...

Η προσβολη της μνημης του νεκρου παιδιου ειναι κατι παραπανω απο απανθρωπο, χυδαιο και ανηθικο. Δεν ειναι καν δικηγοριστικο τερτιπι. Ειναι, το λιγοτερο, εμετικο.
Μαζί σου... Την στιγμή όμως που ο νόμος δίνει το δικαίωμα σε αυτούς τους εγκληματίες να υπερασπιστούν τον εαυτό τους δεν χωρά συναισθηματισμός στους συνηγορους αυτών...

DaF
24-01-10, 12:47
Απο ολα αυτα που γραψατε συναγεται το οτι "δεν θελει τσαγανο", απλα καποιος να κανει την δουλεια και να πληρωθει. πολυ ωραια.

επισης εγω εγραψα:

αρα δεν μιλαω για κρεμαλες και μη δικαιωμα στην υπερασπιση των κατηγορουμενων. νομιζω ειναι προφανες.

νομιζω οτι εστιασατε σε λαθος ζητημα. εγω θιγω ζητηματα ηθικης (ή ευσυνειδησιας και τιμιοτητας οπως το παραθεσατε). οχι συναισθηματισμων. ουτε δικαιωματων των κατηγορουμενων. εκτος και αν θεωρειτε οτι ειναι επιτρεπτο οι δικηγοροι να εξαιρουν εαυτους απο την ηθικη, στο ονομα της υπερασπισης του κατηγορουμενου που εχουν αναλαβει.

λοιπον, σαν πολυ σημασια εδωσα στον κουγια και την περιπτωσαρα του.

θα επανελθω εφοσον υπαρχουν νεοτερα απο τη δικη.

fistikaki
24-01-10, 12:52
Είναι σαν να μου λέτε τώρα ότι σε μια υπόθεση διαζυγίου κακοποίησης της γυναίκας, θα πάει ο Κούγιας ( και ο κάθε Κούγιας) να πει, ότι η σύζυγος είχει παραβατική συμπεριφορά, και προκαλούσε τον σύζυγο να την χτυπήσει............... τι λέμε τώρα ρε κορίτσια?

.

αυτο σκεφτομαι και λεω πως ειναι τελικα μαπας δικηγορος...

ποιο δικαστηριο θα δεχτει αυτον τον ισχυρισμο?

γιατι δεν ειπε απλα, πως ειναι ψυχακιας ο δολοφονος, να επαιρνε ελαφρυντικα απο κει?? και παλι θα θυμωνε ολος ο κοσμος μαζι του, αλλα λογικα το δικαστηριο θα δεχοταν οτι ο δολοφονος δεν εστεκε καλα στα λογικα του... νομιζω οτι υπηρχαν μαρτυριες οτι γενικα δημιουργουσε προβληματα και στην υπηρεσια του... ας χρησιμοποιυσε αυτο το χαρτι, ο κουγιας!!!

μα να πει, πως κακως παει κοσμος στα εξαρχεια.................. ειναι για φαπες!!!!!

nathael
25-01-10, 12:52
Και τις υποθέσεις τις αναλαμβάνει ο Κούγιας γιατί έχουν προβολή στην τηλεόραση και όχι γιατί δεν τις αναλαμβάνει κανείς άλλος.

Υπάρχουν και κάποιοι άγραφοι νόμοι (όπως π.χ. στην παιδεραστία) που ακόμα και οι φυλακόβιοι δεν τους ανέχονται.

'Οπως προ-ειπα το ποιόν το Κούγια και προσωπικά φάνηκε γιατί με αυτά που έκανε εναντίον της γυναίκας του δεν έλαβε υπόψη τα παιδιά του και όσο για τα επαγγελματικά..... το ότι βγήκε αλώβητος από το παραδικαστικό αυτό δεν τον κάνει ηθικό.

'Ήτανε Θεού θέλημα πεθάνει ο Αλέξης" έτσι είχει πει ο καραγκιόζης
I rest my case που λένε και οι ξένοι δικηγόροι.

μα να πει, πως κακως παει κοσμος στα εξαρχεια.................. ειναι για φαπες!!!!!

Αυτα ειναι δικα του λογια.. Τα εχουν γραψει οι καμερες κι ας παει να τα "κουκουλωσει" μετα..
Καποια πραγματα δεν λεγονται.. Ετσι απλα..
Ειναι ανηθικο να σπιλωνει την μνημη ενος ατυχου παιδιου ..
Και να υπερασπιζεται τον πελατη του λεγοντας σε αυτη τη μανα οτι το παιδι σου ειχε παραβατικη συμπεριφορα..
Ολο το σκηνικο ειναι αδικο και θα επρεπε να ντρεπεται..

sissy82
25-01-10, 14:24
Κατά τη γνώμη μου κανένας δολοφόνος δεν έχει δικαίωμα υπεράσπισης..όποιος αφαιρεί ανθρώπινη ζωή πρέπει να μπαίνει ισόβια χωρίς να δικάζεται καν!Δεν έχω τίποτα με τους αστυνομικούς..μιλάω για όλους αναιξερέτως!!!

DaF
26-02-10, 00:42
Το ξέσπασμα της μητέρας του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου
«Ο Κούγιας είναι ο ηθικός δολοφόνος του παιδιού μου»

Μεγάλη ένταση προκλήθηκε σήμερα στο Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Αμφισσας, κατά τη διάρκεια της συμπληρωματικής κατάθεσης της μητέρας του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, όταν χαρακτήρισε τον συνήγορο υπεράσπισης, Αλέξη Κούγια, «ηθικό δολοφόνο» του παιδιού της.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=135657

«Σημάδεψαν ευθεία μπροστά»

* «Οι αστυνομικοί, δίπλα δίπλα, επέστρεψαν με γοργό βηματισμό. Σταμάτησαν στο τελείωμα του πεζόδρομου. Προκάλεσαν τα παιδιά με λέξεις... Εκαναν και χειρονομίες. Νομίζω έδειξαν τα γεννητικά τους όργανα».

* «Μετά έβγαλαν και οι δύο τα όπλα. Ταυτόχρονα. Ηταν σαν χορογραφία. Σημάδεψαν με τα πόδια λίγο λυγισμένα και τα χέρια μπροστά. Τους είδα καθαρά. Στόχευσαν ευθεία μπροστά». * «Ακουσα δύο συνεχόμενους πυροβολισμούς. Ηταν κατευθείαν, μπαμ μπαμ. Μετά έφυγαν, σχεδόν ταυτόχρονα, ήρεμα σαν να πήγαιναν βόλτα. Και θα 'θελα να τους ρωτήσω, γιατί πυροβόλησαν; Και πώς δεν γύρισαν πίσω; Η φύση η ανθρώπινη σου λέει να κοιτάξεις, αφού πυροβόλησες, τι έχεις κάνει;».
Είναι τρία χαρακτηριστικά σημεία από την κατηγορηματική μαρτυρία της γραφίστριας Λητούς Βαλιάτζα.
Της νεαρής γυναίκας που από το μπαλκόνι του διαμερίσματός της στην οδό Τζαβέλλα των Εξαρχείων όχι μόνο είδε το τραγικό συμβάν της 6ης Δεκεμβρίου του 2008 αλλά κατάφερε και να το καταγράψει σε βίντεο. Η κατάθεσή της χθες, ενώπιον του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου Αμφισσας, ήταν καταλυτική, όσο και κατηγορηματική. Δευτερόλεπτο το δευτερόλεπτο η μάρτυρας αναπαρέστησε με ιδιαίτερη προσοχή τα γεγονότα, χωρίς να αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης των λεγομένων της.
«Εκείνο το βράδυ -ξεκίνησε- υπήρχε ηρεμία. Ακουσα ένα δυνατό κρότο και βγήκα αμέσως στο μπαλκόνι».
ΠΡ.: «Υπήρχε κινητικότητα;».
ΜΑΡΤ.: «Μόνο μια μικρή παρέα παιδιών, Τζαβέλλα και Μεσολογγίου, κάτω από ένα υπόστεγο. Δεν είδα καμία αντιπαράθεση. Από την άλλη μεριά, ακριβώς στο τελείωμα της Τζαβέλλα είδα ένα περιπολικό σταματημένο. Το περιπολικό ανέβηκε τη Ναβαρίνου και έστριψε στη Χαριλάου Τρικούπη. Ξαφνικά κοιτάω δεξιά και βλέπω δύο αστυνομικούς να φτάνουν με τα πόδια. Ξαφνιάστηκα και αναρωτήθηκα τι κάνουν. Σταμάτησαν στο τελείωμα του πεζόδρομου, σχεδόν στη μέση της οδού. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς είπαν. Ηταν κάτι σαν "ελάτε ρε μ......". Προκάλεσαν τα παιδιά που ήταν εκεί. Δεν είδα τι έγινε τη συγκεκριμένη στιγμή από την άλλη μεριά. Σίγουρα πάντως δεν πετάχτηκαν ξύλα, μολότοφ και τέτοια. Δεν άκουσα τίποτα να σπάει. Οι αστυνομικοί ήρθαν και προκάλεσαν κατ' ευθείαν. Μετά έβγαλαν και οι δύο τα όπλα που τα κρατούσαν με τα δυο χέρια και σημάδευσαν. Εχω καθαρά αυτή την εικόνα. Τράβαγα ήδη με την κάμερα».
ΠΡ.: «Σημάδευσαν προς τον ουρανό;».
ΜΑΡΤ.: «Οχι, σε καμία περίπτωση. Στην ευθεία σημάδευσαν. Ηταν καθαρό. Δεν είδα από ποιο όπλο έπεσαν οι πυροβολισμοί, ούτε άκουσα τρίτο πυροβολισμό όταν έφυγαν. Ακουσα αμέσως φωνές: "Χτυπήθηκε, χτυπήθηκε το παιδί"».
ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ: «Φραστική απειλή από την πλευρά των παιδιών είχατε ακούσει;».
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: «Οχι, ούτε οχλαγωγία ούτε λάμψεις».
ΕΙΣ.: «Με βάση όλα όσα ζήσατε, θα μπορούσαν να έχουν αντιληφθεί τον τραυματισμό;».
ΜΑΡΤ.: «Νομίζω, ναι. Νομίζω ότι το είχαν αντιληφθεί. Ο μέσος άνθρωπος που θα βρισκόταν εκεί θα καταλάβαινε τι συνέβαινε. Ολοι το κατάλαβαν, μόνο οι ίδιοι δεν το κατάλαβαν».
ΕΙΣ.: «Είδατε κάποιον να γυρνάει, να κοιτάει πίσω;».
ΜΑΡΤ.: «Ο ένας περπατώντας χαλαρά προς τα πάνω γύρισε και κοίταξε, άρα ήξερε και τι είχε συμβεί. Είναι φοβερό το πώς έφυγαν. Δεν τους κυνήγησε κανείς, όλοι έτρεξαν να σκύψουν πάνω από το παιδί».
Η μαρτυρία της κ. Βαλιάτζα αμφισβητήθηκε από τον Αλέξη Κούγια, συνήγορο υπεράσπισης του Επαμεινώνδα Κορκονέα. Τη χαρακτήρισε «κατασκευασμένη» γιατί, όπως είπε, εξετάζοντάς τη νωρίτερα ο συνήγορος πολιτικής αγωγής ανέφερε ότι η μάρτυρας γνωρίζει για το συμβάν όσα γνωρίζει και ένας άλλος αυτόπτης. «Πώς είναι δυνατόν αυτό, όταν ο μάρτυρας που επικαλείται ο συνήγορος δεν έχει καταθέσει πουθενά;», ισχυρίστηκε ο συνήγορος. Η δίκη συνεχίζεται.
Κούγιας: «Συντονισμός μαρτύρων»
Ακόμη ο Αλέξ. Κούγιας, κατά την εξέταση της μάρτυρος, αμφισβήτησε τον ισχυρισμό της ότι «επικρατούσε ηρεμία στο σημείο», επισημαίνοντας ότι «σύμφωνα με μαρτυρίες των ίδιων των παιδιών της παρέας υπήρξε ανταλλαγή ύβρεων με τους αστυνομικούς αλλά και συνομιλία πριν από τους πυροβολισμούς».
ΚΟΥΓΙΑΣ: «Μιλούν για μεγάλη φασαρία».
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: «Είναι δυνατόν και να μην άκουσα».
Την άμεση αντίδραση του δικαστηρίου προκάλεσε στη συνέχεια η τοποθέτηση του Αλ. Κούγια σχετικά με «συντονισμό μαρτύρων» από συγκεκριμένη δικηγόρο.
Αφορμή στάθηκε ο ισχυρισμός της μάρτυρος ότι, επειδή το βράδυ της δολοφονίας δεν κατάφερε να καταθέσει καθώς «ξεκίνησα συνοδευόμενη για την Ασφάλεια αλλά επειδή προκλήθηκαν επεισόδια με παράτησαν στη μέση του δρόμου», αναγκάστηκε στη συνέχεια να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τη δικηγόρο Ιωάννα Κούρτοβικ, «την οποία δεν γνώριζα» και «αφού της είπα τι συνέβη, μου κανόνισε να πάω στον ανακριτή».
ΚΟΥΓΙΑΣ: «Το πώς διαμορφώθηκαν τα πραγματικά περιστατικά που οδήγησαν στην κατηγορία σε βάρος του πελάτη μου είναι αποτέλεσμα συντονισμού που τον έχει κάνει η κ. Κούρτοβικ, μόνιμη δικηγόρος αντιεξουσιαστών και δικηγόρος της οικογένειας του αυτόπτη 17χρονου, φίλου του θύματος».
ΜΥΛΩΝΟΠΟΥΛΟΣ (πολιτική αγωγή): «Ελέγχεται η μάρτυρας επειδή ζήτησε τη νομική συμπαράσταση δικηγόρου; Το να ελέγχονται δικηγόροι αν έχουν εντολείς από συγκεκριμένο χώρο είναι απαξίωση των δικηγόρων, δικονομικά απαράδεκτο, εκμετάλλευση και καπηλεία του ονόματος της κ. Κούρτοβικ».
Το δικαστήριο απαγόρευσε στον κ. Κούγια να διατυπώσει ερωτήματα που να συνδέονται με οποιονδήποτε τρόπο με το όνομα της κ. Κούρτοβικ καθώς, όπως τονίστηκε από έδρας, «είναι σαφές αυτό που είπε η μάρτυρας. Ζήτησε απλώς τη βοήθεια δικηγόρου προκειμένου να καταφέρει να εξετασθεί στην υπόθεση και όχι για το περιεχόμενο της κατάθεσής της».
Τέλος, η μάρτυρας επέμεινε ότι όση ώρα ήταν στο μπαλκόνι της δεν αντιλήφθηκε να ρίχνουν οι ατυνομικοί, όπως οι ίδιοι υποστηρίζουν, χειροβομβίδα κρότου-λάμψης.
Παρόντες χθες στο ακροατήριο ήταν και οι δύο γονείς του τραγικού θύματος αλλά και η 18χρονη αδερφή του.
Η δίκη συνεχίζεται. *

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=24/02/2010&id=135371

DALIA
04-03-10, 10:44
Μια γυναίκα που έδινε πληροφορίες στους αστυνομικούς λίγα λεπτά μετά τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου οι αστυνομικοί... ξέχασαν να την εντάξουν στην έκθεσή τους!

Όπως αποκαλύφθηκε κατά τη διάρκεια της δίκης ο επικεφαλής του τμήματος ήξερε πολύ καλά ποια είναι η γυναίκα, ενώ ένας ακόμη αστυνομικός έχει στη διάθεσή του τα στοιχεία της καθώς το βράδυ της δολοφονίας συνομιλούσε μαζί της.

Σύμφωνα με την εφημερίδα “ΤΟ ΕΘΝΟΣ” οι αστυνομικοί δεν τη συμπεριέλαβαν στον κατάλογο των μαρτύρων και η γυναίκα από μάρτυρας κλειδί,ίσως, μετατράπηκε σε μάρτυρα-φάντασμα.

Η κρίσιμη μαρτυρία της γυναίκας, θα έλειπε από τη δίκη που διεξάγεται στην Άμφισσα, αν δεν είχε συμπεριληφθεί στην έκθεση αυτοψίας όπου εντόπισαν την παρουσία της ο πρόεδρος και ο εισαγγελέας.

Οι δικαστικοί λειτουργοί έφτασαν σε σημείο να “απειλήσουν” με άρση τηλεφωνικού απορρήτου τους αστυνομικούς για να τους αναγκάσουν να ανοίξουν επιτέλους το στόμα τους και δώσουν τα στοιχεία της γυναίκας η οποία κλήθηκε να καταθέσει την ερχόμενη Τετάρτη.

Το τραγικό στην υπόθεση είναι ότι η γυναίκα φέρεται να είναι αυτόπτης μάρτυρας της δολοφονίας του Αλέξη καθώς όπως “ομολόγησαν” οι αστυνομικοί τις πρώτες στιγμές μετά τους πυροβολισμούς Κορκονέα φέρεται να έδινε ακριβείς πληροφορίες και κατευθύνσεις στους αστυνομικούς από κάποιο μπαλκόνι κοντά στο σημείο που έπεσε νεκρό το 15χρονο παιδί.

Το γεγονός ότι οι αστυνομικοί “ξέχασαν” να συμπεριλάβουν τη γυναίκα στους μάρτυρες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η μαρτυρία της ούτε κατά τη διάρκεια της ανάκρισης δημιουργεί τουλάχιστον εντύπωση, αν όχι υποψίες...
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=16899&catid=3&la=1

sissy82
04-03-10, 13:52
Είναι γεγονός πια ότι προσπαθούν να την βγάλει καθαρή ο αστυνομικός...Λυπάμαι πολύ!!!Να μη συμβεί σε καμμία οικογένεια ξανά κάτι τέτοιο...γιατί εκτός από το χαμό του παιδιού τους που είναι και το σημαντικότερο έχουν να αντιμετωπίσουν και ένα σαθρό σύστημα δικαιοσύνης..Και πάλι λυπάμαι...

Λέγκω
07-04-10, 11:10
Την προσέλευση με απλή συνοδεία του 17χρονου φίλου του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου και βασικού μάρτυρα κατηγορίας, ενώπιον του Μεικτού Ορκωτού Δικαστηρίου Άμφισσας, όπου διεξάγεται η δίκη των δύο ειδικών φρουρών, Επαμεινώνδα Κορκονέα και Βασίλη Σαραλιώτη, που κατηγορούνται για τη δολοφονία του 15χρονου το Δεκέμβριο του 2008, αποφάσισε ομόφωνα το δικαστήριο, έπειτα από την άρνηση τού ανήλικου να εμφανισθεί. Σε διαφορετική περίπτωση, το δικαστήριο ζήτησε τη βίαιη προσαγωγή του.
http://s.enet.gr/resources/2010-04/grhgoro-thumb-medium.jpg (http://s.enet.gr/resources/2010-04/grhgoro-thumb-large.jpg) Σύμφωνα με το δικαστήριο ο ανήλικος, στα χέρια του οποίου άφησε την τελευταία του πνοή ο 15χρονος Α. Γρηγορόπουλος, είναι ο βασικότερος μάρτυρας.
Ο ανήλικος που επρόκειτο να καταθέσει σήμερα δεν προσήλθε στο δικαστήριο και ο συνήγορος πολιτικής αγωγής Νίκος Κωνσταντόπουλους, είπε ότι στην επικοινωνία που είχε με τον πελάτη του, ενημερώθηκε ότι ο λόγος που δεν εμφανίζεται είναι διότι τελεί υπό αστυνομική παρακολούθηση καθώς και ότι εξακολουθεί να βρίσκεται υπό ισχυρή ψυχολογική φόρτιση αδυνατώντας να καταθέσει.
Επίσης είπε, ότι ο ανήλικος δεν πρόκειται να εμφανισθεί στο δικαστήριο εάν πρώτα δεν σταματήσει η παρακολούθησή του.
Ο δικαστής της έδρας, είπε ότι το δικαστήριο έχει εξαντλήσει την επιείκειά του απέναντι στον μάρτυρα, του οποίου η κατάθεση έχει κορυφαία σημασία και πρότεινε να προσαχθεί βιαίως.
Ο συνήγορος του Επαμεινώνδα Κορκονέα, Αλέξης Κούγιας, κατήγγειλε ότι ο συγκεκριμένος μάρτυρας δεν εμφανίζεται διακωμωδώντας, όπως είπε χαρακτηριστικά τη δίκη και κατήγγειλε πως τόσο ο ανήλικος όσο και άλλοι αυτόπτες μάρτυρες που εξετάστηκαν από το δικαστήριο, είναι μέλη της οργάνωσης νεολαία Κομμουνιστική Απελευθέρωση και πως τα άτομα αυτά έχουν επικίνδυνη αντιεξουσιαστική συμπεριφορά και προσπαθούν μέσω άλλων μηχανισμών να κατευθύνουν τη δίκη.
Επιπλέον ο κ.Κούγιας δήλωσε πως αν δεν εμφανισθεί ο μάρτυρας θα αναγκαστεί να αποχωρήσει από τη δίκη.
Παράλληλα, ο κ.Κούγιας ζήτησε να επανεξεταστούν ορισμένοι αυτόπτες μάρτυρες, προβάλλοντας ως λόγο τη συμμετοχή τους σε πολτικούς φορείς, όπως το ΝΑΡ. Όπως υποστήριξε ο κ. Κούγιας, πρόκειται για επικίνδυνα κακοποιά στοιχεία που πρωτοστατούσαν σε πρόκληση επεισοδίων. Μάλιστα, ο συνήγορος υπεράσπισης τόνισε ότι τη νύχτα της δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλου, κάποιοι αυτόπτες μάρτυρες είχαν συμμετοχή σε βίαια επεισόδια.

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=148852

Βιαιη προσαγωγή του ανηλίκου που είδε τον φίλο του να δολοφονείται; Επειδή δεν αντέχει την ψυχολογική πίεση; Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω... η ξεφτίλα τους δεν έχει τελειωμό!
Για τον Κούγια δεν θα σχολιάσω τίποτα απλά περιμένω να δω τι αλλο πρέπει να πει και να κάνει για να του πάρουν την άδεια... Ωραία δημοκρατία έχουμε που δεν σέβεται νεκρά παιδιά, ούτε την ψυχολογία των ζωντανών παιδιών!!!:evil:

UFO
07-04-10, 14:21
καλα ...
χαρη στον πελάτη του θα κάνει να αποχωρήσει ο Κουγιας...(ουαουυυυυ απειλή τωρα ε?)
μερα με την μέρα ντρέπομαι όλο και πιο πολύ για την χώρα που ζώ !!!
αλλα είπαμε ορισμένα πραγματα όσο κι αν το θέλω δεν μπορούν να αλλαξουν ....
ακούς εκει ανίκει σε κομμουνιστική οργανωση ...τσ τσ τσ
α ρε πατακέ
α ρε παπαδόπουλε .
α ρε καρατζαφερη
α
α
α
... ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!!

marmar
08-04-10, 21:57
Α! Αυτός ο Κούγιας δικηγόρος είναι;;;; Μα το Θεό δεν το είχα καταλάβει.....νόμιζα οτι είναι ατάλαντος ηθοποιός/καραγκιοζάκος/πρόεδρος ομάδας/υποψήφιος δήμαρχος κατα καιρούς/θέμα για σχολιασμό στα μεσημεριανά/μοντελοπνίχτης κτλ.....Αλλά δικηγόρος πρώτη φορά το ακούω........(χαχαχαχαχα!!!!)Αίσχος!!!! Άντε και περαστικά μας!

vouraikos
28-05-10, 10:01
ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΖΕΤΑΙ Ο ΜΠΑΤΣΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ 15ΧΡΟΝΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΥ,ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ ΚΟΡΚΟΝΕΑΣ,ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ-ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ- (http://prezatv.blogspot.com/2010/05/15_26.html)

(ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΡΑΦΑΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΕΖΑ TV,ΠΩΣ Ο ΚΟΥΓΙΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 18ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΟΡΚΟΝΕΑΣ ΚΑΙ ΣΑΡΑΛΙΩΤΗΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΦΩΝΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΗ...Ή ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΦΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ.ΕΥΓΕ ΛΟΙΠΟΝ...)

http://2.bp.blogspot.com/_Jtxb9AL8XfY/S_zSlSM2ZDI/AAAAAAAARBs/ROhh3Un-Yhs/s400/korkoneas_494x320.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_Jtxb9AL8XfY/S_zSlSM2ZDI/AAAAAAAARBs/ROhh3Un-Yhs/s1600/korkoneas_494x320.jpg)
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΎΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ... ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΙΝΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008,ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝ ΨΥΧΡΩ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ 15ΧΡΟΝΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ,ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΦΡΟΥΡΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑ ΚΟΡΚΟΝΕΑ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΑΦΟΥΓΚΡΆΣΤΗΚΑΝ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ,18 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ,ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΞΑΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ. ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΘΕΡΜΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΜΕ ΝΕΟ ΓΥΡΩ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΩΝ.... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΟΥΜΕ,ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΝΑΝ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΈΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ.

Εκτός φυλακής θα είναι μέσα στην επόμενη εβδομάδα ο ειδικός φρουρός Επαμεινώνδας Κορκονέας, καθώς στις 6 Ιουνίου 2010 λήγει το 18μηνο ανώτατο- εκ του νόμου- όριο της προσωρινής του κράτησης και μέχρι την ημέρα εκείνη οι δικαστές δεν αναμένεται να έχουν εκδώσει την απόφασή τους για την υπόθεση της δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλου. Το δικαστήριο της Αμφισσας διαβλέποντας πλέον ως άμεσο το ενδεχόμενο να λήξει το 18μηνο πριν πέσει η... αυλαία της δίκης, φέρεται να έχει δρομολογήσει όλες τις απαραίτητες διαδικασίες προκειμένου πριν συμπληρωθεί ο επίμαχος χρόνος να έχει αντικατασταθεί με περιοριστικούς όρους η προφυλάκιση του Επαμ. Κορκονέα, ώστε να διασφαλιστεί η παρουσία του στη διαδικασία.

Αντίστροφα πια όμως, μετρά τον χρόνο παραμονής του στη φυλακή και ο δεύτερος κατηγορούμενος ειδικός φρουρός Βασίλης Σαραλιώτης, ο οποίος φέρεται ως απλός συνεργός στην πράξη της ανθρωποκτονίας με ενδεχόμενο δόλο.
Το πράσινο φως για την αποφυλάκιση των δύο κατηγορουμένων, όπως όλα δείχνουν, θα δοθεί μέσα στις επόμενες μέρες πιθανότατα με βούλευμα από το Συμβούλιο Εφετών Λαμίας. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις νομικών μάλιστα δεν αποκλείεται για λόγους ασφαλείας των ειδικών φρουρών να τους επιβληθεί περιοριστικός όρος που να μην τους επιτρέπει να βγουν εκτός των ορίων της Αμφισσας, όπου διεξάγεται από τον περασμένο Φεβρουάριο η δίκη. Χθες προβλήθηκε καρέ καρέ στη δικαστική αίθουσα το βίντεο με τους πυροβολισμούς που είχε τραβήξει η αυτόπτης μάρτυρας κ. Λητώ Βαλλιάτζα. Επιπλέον, δικαστές και ένορκοι έγιναν «μάρτυρες» της αυτοψίας όπως είχε αποτυπωθεί σε όλα τα δελτία ειδήσεων τηλεοπτικών σταθμών το πρωινό της 21ης Δεκεμβρίου 2008.

Η προβολή των επίμαχων σκηνών έγινε για πρώτη φορά στο ακροατήριο παρόντων των κατηγορουμένων, αλλά και των γονέων του θύματος κατά τη διάρκεια της εξέτασης του κ. Γιώργου Ραφτογιάννη, πραγματογνώμονα της οικογένειας του 15χρονου παιδιού.

Ο συνήγορος υπεράσπισης του Κορκονέα κ. Αλέξης Κούγιας ζήτησε να μην προβληθεί το βίντεο προσβάλλοντάς το ως «πεποιημένο». «Δεν ακούγεται κανένας θόρυβος. Δεν υπάρχει η σκηνή του πυροβολισμού. Θέλουν να δημιουργήσουν έναν ήρωα που εκτελέστηκε από την αστυνομία, που είναι ο εχθρός», πρόσθεσε.
«Από το βίντεο αυτό το μόνο που αποδεικνύεται πλαστό είναι οι ισχυρισμοί του κατηγορούμενου, που επί ενάμιση χρόνο ουδέποτε το προσέβαλε», αντέτειναν εκ μέρους της πολιτικής αγωγής οι κ.κ. Νίκος Κωνσταντόπουλος και Ζωή Κωνσταντοπούλου, χαρακτηρίζοντας καταχρηστική την ένσταση της υπεράσπισης. Τελικά με τη σύμφωνη γνώμη του εισαγγελέα Χαρ. Λακαφώση, αλλά και με ομόφωνη απόφαση του δικαστηρίου, το βίντεο προβλήθηκε τραβώντας την προσοχή όλων των παραγόντων και του πολυπληθούς ακροατηρίου.
Από την πλευρά του ο κ. Ραφτογιάννης επισήμανε ότι εξετάζοντας όλα τα πιθανά σενάρια κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ο πυροβολισμοί έγιναν με δράστη και θύμα απέναντι ο ένας στον άλλον, γιατί η βολίδα έχει «γλείψει» με το πλαϊνό της τμήμα και δεν έχει βρει με την κορυφή της.

ΠΡΕΖΑ TV
26-5-2010 (http://prezatv.blogspot.com/)

lenaki
06-06-10, 09:21
αυτη τη φορα το λεω με επιφυλαξη ...διαβασα πως αποφυλακιζονται (διοτι περασε το διαστημα 18 μηνων !!) κ το μονο που θα πρεπει να κανουν ,να πηγαινουν πρωι -βραδυ να δινουν το παρον σε αστ.τμημα ...
ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ δηλαδη .

μα τι γινετε???
αφου υπηρχαν μαρτυρες ενα σωρο....

δικαιοσυνη κ αρχ...α

εικαζω πως μπορει να υπηρχε κανενα παραθυρακι....(εννοω "μπατσικο",δλδ τραβιξα οπλο γιατι φοβηθηκα κοκ κοκ κοκ ) αυτο το ηξεραν οι εν λογω "αστυνομικοι" κ δεν δυστασαν να κανουν τους μαγκες .το αποτελεσμα ειναι ομως οτι ενα νεο παιδι εχασε την πολυτιμη ζωη του κ αυτοι τωρα θα βγουν να συνεχισουν την δικια τους ???? δικαιοσυνη μου γιατι????

αυτο ειναι το δικαιο για εσενα,δικαιοσυνη μου?
οπλο εβγαλαν .... δεν πεταξαν πετρα κ εγινε το συμβαν ...
οπλο ... για το οποιο εξειδικευονται ποτε θα το βγαλουν απο τη θεση του.
και ποτε δεν πρεπει για να αποφευγονται τετοια περιστατικα.

ΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ
ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ
ΤΟΥΣ ΒΙΑΣΤΕΣ (που σε πολλες περιπτωσεις τους βγαζουν θυματα,οτι τους προκαλεσαν κ.α.π )
ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΟΥΜΕ πρεπει να οδηγουνται στην φυλακη κ να μενουν εκει .

ευχομαι να μην πεσω στην αναγκη της .που λιγο πολυ ολη εχουμε θεματα μαζι της!

nnm004
06-06-10, 10:19
Θα γεινω λιγο προκλητικη αλλα θα πω την αποψη μου , κανεις δεν ειναι υπερ που σκοτωθηκε ο αλεξης , κανεις δεν ειπε μπραβο στον αστυνομο που το εκανε , ομως υπαρχει και ενα ομως , αυτος ο ανθρωπος πατερας 3 παιδιων , προφανως αγαπαει τα παιδια , δεν ειναι ενας ντενεκες , μισθωτος υπαλληλος ειναι . Υπαρχουνε 1002 λογοι που μπορει να επραξε ετσι , ο ενας λογος σιγουρα ειναι επειδη ειναι ενας λαλακας και δεν τη βγαζω απε3ω .Ομως δεν μπορει ο πιτσιρικας να του εβρισε το σπιτι και τα παιδια ? , δεν μπορει να του εβρισε την οικογενεια ? οι ανθρωποι αυτοι εργαζονται υπηρεσιες , νυχτα και μολις την προηγουμενη μαθαινουνε τι ωρες εργαζονται , ο πρωην αστυνομος δεν ηταν εκει επειδη βγηηκε τη βολτα του , ηταν εκει επειδη δουλευε , οχι οχι δεν ειμαι καθολου υπερ που σκοτωσε εν ψυχρω τον αλεξη και εγω τον εβρισα . Οταν εχεις οπλο και εξουσια σιγουρα δεν τα χρησιμοποιεις ετσι , δεν ειναι αυτο δημοκρατια , δεν ειναι αυτο πολιτισμος , δεν υπαρχει δικαιολογια για οτι εκανε , ειναι αστυνομος και ο αλεξης ηταν πολιτης και ανηλικος θα επρεπε να τον συνετισει με αλλους τροπους ( γιατι δεν πιστευω οτι και ο πιτσιρικας ειναι το καλο παιδακι που ολοι παρουσιαζουνε ) , ομως παιδια εντα3ει εδω υπαρχουνε αλλοι χειροτεροι ποθ κυκλοφορουνε ελευθεροι εξω . Δεν ξερω , σιγουρα δεν ειμαι με το μερος του αστυνομου εννοειτε , αλλα σιγουρα και ουτε με το μερος του αλεξη , θεωρω οτι γενικως η ελλαδα βουλιαζει , αστυνομια δεν υπαρχει , δεν υπαρχει εμπιστοσυνη , για αυτο και πολλες φορες οι αστυνομοι ξεσπανε ετσι , για αυτο και οι πολιτες βριζουνε ευθρασως χωρις ελεγχο . Δεν φταιει ουτε ο Αλεξης , ουτε ο πρωην αστυνομος , η Ελλαδα φταιει που εχει καταντησει εκει .

lenaki
06-06-10, 10:30
εφηβος ηταν γλυκια μου γραφιστρια εφηβος " ηταν"

ποιος υπηρξε ησυχος εφηβος ???
εσυ?
εγω?

μπα κανενας μας μαλλον...ισως αυτοι που εβγαζαν στην ταξη μας 20' !!!

η πραξη του μπατσου πατερουλη που συζηταμε ειναι αξια τιμωριας ... κ τιμωρια εγω προσωπικα δεν βλεπω ,αφου αφηνεται ελευθερος .
βλεπεις εσυ?

το οτι ειναι πατερας 3 παιδιων αυτο αυτοματως δεν τον κατατασσει οτι σιγουρα αγαπαει τα παιδια ... μπορει να μη του αρεσει η τηλεοραση?????

ας μην σπηλωνουμε μνημες λεγοντας δεν ηταν καλο παιδι κοκ .
μην το κανεις αυτο αγαπητη μου .

sternchen
06-06-10, 10:38
grafistria μου από την μια πλευρά έχουμε έναν δημόσιο υπάλληλο, ο οποίος ορκίστηκε να υπηρετεί την πατρίδα του και από την άλλη είχαμε ένα παιδί.
Για μένα ένα παιδί δεν φταίει ποτέ και είναι πάντα αθώο.
Δεν υπάρχουν παιδιά ένοχα.
Ένοχοι είναι αυτοί που τους δίνουν λάθος πρότυπα και δεν ασχολούνται ποιοτικά με τα παιδιά, δεν τους δίνουν αρχές και αξίες.
Και στο κάτω κάτω ένα 15χρονο μπορεί να ξεφύγει
Και επίσης η μαγκιά φαίνεται, όταν θα σου βρίσουν την οικογένεια και εσύ θα πράξεις το σωστό (για τους αστυνομικούς και όλους τους υπόλοιπους)και όχι να σκοτώνεις!!!!
Οι μεγάλοι πρέπει να βγάζουν τα όπλα;
Δεν μπορούν να του μιλήσουν;
Είμαι καθημερινά με παιδιά λόγω επαγγέλματος.
Προσπαθώ να μιλάω μες στην ψυχή τους.
Προσπαθώ να είμαι με το μέρος τους.
Είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο.
Τα παιδιά είναι το μέλλον της ζωής μας, δεν τα σκοτώνουμε έτσι, επειδή παραφέρθηκαν.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν τα κουμπιά τους, απλά κανείς δεν κάνει τον κόπο να τα ανακαλύψει.
Φύσικα και είμαι με το μέρος του Αλέξη.
Ντροπή για αυτούς που τους βγάζουν έξω!!!!
Ειλικρινά λυπάμαι για το παληκάρι!!!!

mary_
06-06-10, 11:13
Θα γράψω αυτά που γνωρίζω και όχι αυτά που φαντάζομαι. Έχω παρακολουθήσει την εξέλιξη της δίκης σε κάποια σημεία γιατί έχω καλούς φίλους δικηγόρους. Αυτά που γνωρίζω είναι ότι.
1. Αποδείχτηκε ότι ο πυροβολισμός ήταν ψηλά ή χαμηλά (όχι προς το παιδί) και απλά εξοστρακίστηκε. Αυτό το έχει αποδεχτεί ΚΑΙ ο εισαγγελέας.
2. Μέχρι τοτε που το συζητούσαμε, στο δικαστήριο πλέον προσπαθούσαν η μεν πλευρά να δείξει ότι ο αστυνομικός πυροβόλησε ψηλά, η άλλη πλευρά ότι ο αστυνομικός πυροβόλησε χαμηλά (δείχνει διαφορετική πρόθεση).
3. οι τόσοι μάρτυρες που αναφέρετε ότι υπήρχαν και που κι εγώ τους έχω δει στα κανάλια ειναι τα άτομα που είδαν, άκουσαν αλλά από τρίτους και όχι οι ίδιοι. Δηλαδή είναι οι κλασσικοί αυτόπτες μάρτυρες της τηλεόρασης και όχι του δικαστηρίου. Δεν υπάρχουν κοινώς αυτόπτες μάρτυρες.

Δε λέω τι είναι σωστό και τι όχι. Αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω καμία πλευρά. Μπορεί αυτός ο αστυνόμος να υπήρξε απλά άτυχος. Μπορεί να είναι ο χειρότερος του κόσμου.
Αλλά δεν είναι εξωγήινος σιχαμένος άχρηστος όπως παρουσιάζουν την αστυνομία οι δημοσιογράφοι ( οι οποίοι έχουν σκοπό που το κάνουν και το κάνουν καλά τελικά).

Εγώ θυμάμαι επείδη είμαι εκπαιδευτικός ότι όλοι οι μαθητές μου πήγαν στις πορείες, εξαγριώθηκαν (μέχρι εκεί το δέχομαι) αλλά όταν κάναμε συζήτηση στην τάξη μου έλεγαν απόψεις και εξέφραζαν μια εχθρότητα για το αστυνομικό σώμα γενικώς που δε μπορεί να ήταν δικά τους λόγια. Δεν έχουν εμπειρία από τους αστυνομικούς όπως δεν έχουν εμπειρία και από τους υπαλλήλους του ΙΚΑ. Δανείζονται γνώμες και το αστείο είναι πως νομίζουν ότι είναι δικές τους.
Δε μπορεί κανείς να με πείσει πως όλη αυτή η κατάσταση δεν ήταν κατευθυνόμενη γιατί τότε που ήταν όλοι αυτοί οι αγανακτισμένοι μαθητές γονείς και πολίτες όταν σκοτώθηκε το παιδί ο Αφγανός από βόμβα? Αυτό δεν ήταν παιδί μας? Η τρομοκρατία δεν είναι πρόβλημά μας?

Δεν ξέρω. Είμαι τελικά πολύ μπερδεμένη για το πόσο διαθέτουμε ανεξάρτητες σκέψεις...

DaF
06-06-10, 13:09
Θα γεινω λιγο προκλητικη αλλα θα πω την αποψη μου , κανεις δεν ειναι υπερ που σκοτωθηκε ο αλεξης , κανεις δεν ειπε μπραβο στον αστυνομο που το εκανε , ομως υπαρχει και ενα ομως , αυτος ο ανθρωπος πατερας 3 παιδιων , προφανως αγαπαει τα παιδια , δεν ειναι ενας ντενεκες , μισθωτος υπαλληλος ειναι . Υπαρχουνε 1002 λογοι που μπορει να επραξε ετσι , ο ενας λογος σιγουρα ειναι επειδη ειναι ενας λαλακας και δεν τη βγαζω απε3ω .Ομως δεν μπορει ο πιτσιρικας να του εβρισε το σπιτι και τα παιδια ? , δεν μπορει να του εβρισε την οικογενεια ? οι ανθρωποι αυτοι εργαζονται υπηρεσιες , νυχτα και μολις την προηγουμενη μαθαινουνε τι ωρες εργαζονται , ο πρωην αστυνομος δεν ηταν εκει επειδη βγηηκε τη βολτα του , ηταν εκει επειδη δουλευε , οχι οχι δεν ειμαι καθολου υπερ που σκοτωσε εν ψυχρω τον αλεξη και εγω τον εβρισα . Οταν εχεις οπλο και εξουσια σιγουρα δεν τα χρησιμοποιεις ετσι , δεν ειναι αυτο δημοκρατια , δεν ειναι αυτο πολιτισμος , δεν υπαρχει δικαιολογια για οτι εκανε , ειναι αστυνομος και ο αλεξης ηταν πολιτης και ανηλικος θα επρεπε να τον συνετισει με αλλους τροπους ( γιατι δεν πιστευω οτι και ο πιτσιρικας ειναι το καλο παιδακι που ολοι παρουσιαζουνε ) , ομως παιδια εντα3ει εδω υπαρχουνε αλλοι χειροτεροι ποθ κυκλοφορουνε ελευθεροι εξω . Δεν ξερω , σιγουρα δεν ειμαι με το μερος του αστυνομου εννοειτε , αλλα σιγουρα και ουτε με το μερος του αλεξη , θεωρω οτι γενικως η ελλαδα βουλιαζει , αστυνομια δεν υπαρχει , δεν υπαρχει εμπιστοσυνη , για αυτο και πολλες φορες οι αστυνομοι ξεσπανε ετσι , για αυτο και οι πολιτες βριζουνε ευθρασως χωρις ελεγχο . Δεν φταιει ουτε ο Αλεξης , ουτε ο πρωην αστυνομος , η Ελλαδα φταιει που εχει καταντησει εκει .

παμε παλι .......:roll: ''δεν φταιει ο ενας δεν φταιει ο αλλος, φταιει η μοιρα φταιει ο κουγιας, φταιει η ελλαδα πανω απο ολα ....'' (λες κ η ελλαδα δεν ειναι εσυ η εγω...ειναι κατι 'αλλο' .....αλλα τελοσπαντων:???:)

εχουμε κ λεμε:

καποιος πυροβολει με προθεση σε πληθος αοπλων εφηβων.
σκοτωνει.
δικαζεται.
τιμωρειται.

αυτη ειναι η σειρα των πραγματων.
αν υπαρχουν χειροτεροι τρισχειροτεροι δεν με αφορα καθολου.
με αφορα η αποδοση δικαιοσυνης.
υπαρχει;
ΟΧΙ.
οποτε καθε τι αλλο ειναι λογια περιττα.

angela_kgr
06-06-10, 13:26
καποιος πυροβολει με προθεση σε πληθος αοπλων εφηβων.
σκοτωνει.
δικαζεται.
τιμωρειται????????????

koufetaki
06-06-10, 14:52
αν ηταν το δικο σου το παιδι θα ησουν τοσο υπερανω και θα ελεγες τα ιδια?ασε μας ρε!και αν του βρισε την μανα τα παιδια και την γυναικα ας το εβριζε και αυτος ή ας το πηγαινε στο τμημα για να παρει ο ατιθασος εφηβος ενα μαθημα.οχι να βγαλει το οπλο και να το σκοτωσει.γι αυτο δεν παμε καλα δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα σε αυτη την κοινωνια,παντα!!ας ξυπνησουμε λιγακι λεω εγω!!

nnm004
06-06-10, 15:36
grafistria μου από την μια πλευρά έχουμε έναν δημόσιο υπάλληλο, ο οποίος ορκίστηκε να υπηρετεί την πατρίδα του και από την άλλη είχαμε ένα παιδί.
Για μένα ένα παιδί δεν φταίει ποτέ και είναι πάντα αθώο.
Δεν υπάρχουν παιδιά ένοχα.
Ένοχοι είναι αυτοί που τους δίνουν λάθος πρότυπα και δεν ασχολούνται ποιοτικά με τα παιδιά, δεν τους δίνουν αρχές και αξίες.
Και στο κάτω κάτω ένα 15χρονο μπορεί να ξεφύγει
Και επίσης η μαγκιά φαίνεται, όταν θα σου βρίσουν την οικογένεια και εσύ θα πράξεις το σωστό (για τους αστυνομικούς και όλους τους υπόλοιπους)και όχι να σκοτώνεις!!!!
Οι μεγάλοι πρέπει να βγάζουν τα όπλα;
Δεν μπορούν να του μιλήσουν;
Είμαι καθημερινά με παιδιά λόγω επαγγέλματος.
Προσπαθώ να μιλάω μες στην ψυχή τους.
Προσπαθώ να είμαι με το μέρος τους.
Είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο.
Τα παιδιά είναι το μέλλον της ζωής μας, δεν τα σκοτώνουμε έτσι, επειδή παραφέρθηκαν.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν τα κουμπιά τους, απλά κανείς δεν κάνει τον κόπο να τα ανακαλύψει.
Φύσικα και είμαι με το μέρος του Αλέξη.
Ντροπή για αυτούς που τους βγάζουν έξω!!!!
Ειλικρινά λυπάμαι για το παληκάρι!!!!
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με αυτα που λες , οτι και να ειπε εκεινο το παιδι εκεινη τη μερα οι γονεις του φταινε οχι το ιδιο το παιδι , οπου στην τελικη παιδι ηταν . Το παιδι αυτο θα ειχε μια ελπιδα , ενα οραμα να γινει ευτιχισμενο καποια στιγμη . Οι γονεις του ειχανε το προβλημα.
Αγαπητη φιλη εγω δεν σου ειπα "ρε" ουτε πηρα στο στομα μου τα παιδια σου , το που και πως θα ειναι τα δικα μου παιδια στα 16 τους ασε με εμενα και τον αντρα μου να ξερουμε καλυτερα , σιγουρα παντως δεν θα τριγυρνανε βριζοντας μπασκινια εδω και εκει .
Να σημειωσω οτι τον αστυνομο βλακα τον θεωρω γιατι πρωτα απο ολα επρεπε να σκεφτει τα δικα του παιδια που κατεστρεψε για παντα και τα στιγματισε ανεπανορθωτα και επειτα οπως ειπα οταν κρατας εξουσια και οπλο δεν τα χρησιμοποιεις ετσι αμα θες να λεγεσαι πολιτισμενος δημοκρατης . Ομως οσο θεωρω τον αστυνομο βλακα αλλο τοσο δεν θεωρω τον αλεξη ηρωα , δεν τον εβρισα , λυπηθηκα για τη ζωη του , στεναχωρηθηκα που εφυγε ενα νεο παιδι γεματο ελπιδα για το μελλον ετσι αλλα σιγουρα ηρωας δεν ειναι .
Και για να προλαβω τις οποιες αντιδρασεις να πω οτι θελω να μπει φυλακη ξανα ο αστυνομος γιατι υπερεβει τα ορια του δημοκρατικου πολιτευματος , ξεφτελισε τη χωρα μου , τα εβαλε και σκοτωσε ενα παιδι , και δεν σκεφτικε τα δικα του παιδια . Αυτο ομως δεν θα με κανει να λατρεψω τον αλεξη ουτε φυσικα δικαιολογισω τα αγρια ξεσπασματα τις επομενες μερες , αυτα αμαυρωσανε τις οποιες μνημες . Με τα ξεσπασματα εκεινες τις μερες θυμαμαι οτι σε ενα παιδικο σταθμο κυνδινεψανε παιδακια αθωα πλασματακια μεσα στην περιοχη της εκθεσης εδω στη θεσσλονικη , Θεε μου ποσο δημοκρατικο ολο αυτο ε ? να καινε τη χωρα επι 4ημερου , ΕΛΕΟς , και εμας μας νοιαζει αμα θα βγει το μπασκινι απο τη φυλακη ? το οτι ζουμε σε χουντα δε το εχουμε παρει χαμπαρι και σε τετοια καταντια ? αυτα ...

underage
06-06-10, 16:20
αυτη τη φορα το λεω με επιφυλαξη ...διαβασα πως αποφυλακιζονται.........!

αποφυλακίστηκαν ήδη στις εξι το πρωί!!!!!:evil: :evil:

Μα γιατί να μην αποφυλακιστούν??? έτσι είναι ο νόμος, ο νόμος που είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα τους!!! Όπως και όλοι οι νόμοι δηλαδή!!!

Για κάποιους ήταν ένα "κ....παιδο", ένα τίποτα, ένα κάτι που απλώς έγινε!!!!!! Δεν ήταν το δικό τους το παιδί!!!!!!!!

Εδώ βρήκαν τόσες και τόσες γελίες προφάσεις για να αναβάλουν την δίκη, χώρια τα κατά καιρούς δημοσιεύματα που κατηγορούσαν το παιδί αυτό!!!
Θα το καθυστερήσουν όσο περισσότερο μπορούν ώστε να παραγραφεί!!!!!!!!!

Τι λειτουργεί σωστά στο Ελληνικό κράτος, για να γίνει και αυτό σωστά??????

antigoni84
06-06-10, 16:25
H γνώμη σου γραφίστρια είναι απλώς απαράδεκτη και λυπάμαι που είσαι μητέρα και μεγαλώνεις παιδιά,αλίμονο αν όποιος 16χρονος βρίζει "μπασκίνια" όπως λες να πρέπει να τουφεκίζεται.Συγχαρητήρια για γονείς σαν εσένα που μεγαλώνουν παιδια με γαλλικά και πιάνο,όμως η κοινωνία μας πρέπει να προστατεύει και αυτούς που εσύ θεωρείς "αλήτες".Ντρέπομαι για ανθρώπους όπως εσύ που θέλουν να επαναφέρουν τον Καιάδα.Δεν σου ζητήσαμε να λατρέψεις τον Αλέξη,ο Αλέξης θα λατρεύεται πάντα απο Ανθρώπους με αξίες,αγάπη για τους νέους και ΙΔΑΝΙΚΑ,εσύ κοπέλα μου δεν εχεις την παιδεία για κάτι τέτοιο.Έφυγε ενα ΠΑΙΔΙ,που είχε όνειρα και ζωή,επειδή ενα κομπλεξικό καραγκιοζάκι ήθελε να το παίξει καμπόης και εβγαλε πιστόλι.Στην Ελλάδα,τη χώρα που γέννησε τη δημοκρατία και το πολιτισμό αφαιρέθηκε μια ζωή για το τίποτα,γι αυτό έγιναν τα επεισόδια αν δεν το έχεις αντιληφθεί!!Ακόμα και εγκληματίας να είναι κάποιος δεν τον σκοτώνουμε,εχει καταργηθεί η θανατική ποινή αν το εχεις ακουστά!Υπάρχει ο σωφρονισμός,αλλά προφανώς Ο Τσεζάρε Μπεκαρία σου είναι άγνωστος.Εχω συγχυστεί απίστευτα με αυτό ππου διάβασα,μια νέα γυναίκα-μάνα να κατηγορεί ένα παιδί που ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ και να κατηγορεί και τους γονείς οτι το παραμέλησαν οπότε όλα εγιναν καλώς καμωμένα.Τι να σου πω κορίτσι μου?ΛΥΠΑΜΑΙ που υπάρχουν ανθρωπάκια σαν εσένα.Αναρωτήθηκες γιατί έβρισε το μπάτσο-αν τον έβρισε-?Γιατι να έχει θυμό ενα παιδί?Κανένας δεν γεννιέται προβληματικός,αλήτης η οτιδήποτε άλλο,αποτελέσματα της κοινωνίας μας είμαστε,αρα και εσύ και εγώ εχουμε μερίδιο για την κοινωνία που έζησε ο Αλέξης και ας το αναλάβουμε αντι να λέμε μα@#$ς και να ρίχνουμε το βάρος στο παιδί που έφυγε και στους αμοιρους γονείς που εχουν τον πόνο τους.Όσο για τα παιδιά σου,η γιαγιά μου έλεγε μεγάλη μπουκιά φάε-μεγάλη κουβέντα μη λες οταν μεγαλώνεις παιδια και μεσα απ τη καρδιά μου εύχομαι να γίνουν καλοί και χρήσιμoι ανθρωποι και σίγουρα με τη δική σου διαπαιδαγώγηση χρειάζονται τις ευχές όλων μας.
ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ

Υ.Γ Συγνώμη για το κατεβατό αλλά εχω θυμώσει πολύ με αυτό που είδα

nnm004
06-06-10, 16:36
Δεν απ[ανταω εδω , κριμα να κλειδωθει το θεμα για ενα κοριτσακι σαν αυτο .

antigoni84
06-06-10, 16:41
Να ζητήσεις συγνώμη πρέπει!

vouraikos
06-06-10, 19:38

ελα ρε συ γραφιστρια πες την αληθεια......πλακα κανεις!!!!!

να σου πω απλα πως συμφωνα με τα λεγομενα σου ......το δικο μου παιδι που θελω στα 16 του να ειναι στα εξαρχεια και να αμφισβητει ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ......που θελα να ψαξει να βρει την δικια του αληθεια και να μην δεχτει καμια "φορεμενη εξουσια". να μην φοβαται να πει την γνωμη του και να υπερασπιστει το δικαιο ακομα και αν χρειαστει να πει ενα αστυνομικο "μπασκινα", επειδη μπορει εκεινη την στιγμη ο αστυνομικος να φερετε αδικα και βιαια σε εναν μεταναστη......μου λες οτι ειναι σε κυνδινο........!!!!!

Μου λες να σκεφτω οτι του εβρισε το σπιτι και το σοϊ ολο και τι να κανει ο ανθρωπος....κουρασμενος απο τις δυσκολες υπηρεσιες....βγηκε απο τα ρουχα του......εεεε τραβηξε το οπλο ...τι να κανει...κακια στιγμη...

ψαχνω να βρω ΄λογικη σε αυτα που λες ρε γαμωτο ....αλλα δεν...................

underage
06-06-10, 19:53
Θα γεινω λιγο προκλητικη αλλα θα πω την αποψη μου , κανεις δεν ειναι υπερ που σκοτωθηκε ο αλεξης , κανεις δεν ειπε μπραβο στον αστυνομο που το εκανε , ομως υπαρχει και ενα ομως.....

δυστυχώς είναι πάρα πολλοί που έχουν την ίδια άποψη με εσένα!!!!! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.

Μια γνωστή μου που την είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση - μετά από αυτό φυσικά έπεσε πολύ στα μάτια μου - (σύζυγος αστυνομικού), σε κάποια φάση ήταν πολύ εκνευρισμένη "εξαιτίας του κ...παίδου, κλπ απαίσιους χαρακτηρισμούς", γιατί έγινε η αιτία να δουλέψει ο άντρας της παραπάνω!!!!!!!! .....και δυστυχώς έχει ανηψιό με την ακριβή περιγραφή που μου έδωσε!!!!!!

Τέλος να πω ότι δεν μου άρεσε και η κίνηση που έγινε από τους "Μανιάτες" λίγο μετά την δολοφονία να μαζέψουν χρήματα για την οικογένεια του Κροκονέα, ήταν απαράδεκτο!!! Παρόλο που είμαι Μανιάτισσα, αυτό ήταν εξωπραγματικό!!!!!!!!!!!!

red rose
06-06-10, 20:08
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΒΡΕ ΓΡΑΦΙΣΤΡΙΑ???ΕΙΣΑΙ Κ ΜΑΝΑ...ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ???
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ 15ΧΡ.ΠΟΥ ΕΒΡΙΣΕ ΤΑ ΜΠΑΣΚΙΝΙΑ
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ
Κ...ΜΠΑΤΣΟ!!!!!
Κ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ Η ΣΤΟ
ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΝΤΙΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΓΕΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΕ ΕΠΝΙΓΑΝ Ο ΠΟΝΟΣ Κ ΤΟ ΜΙΣΟΣ....Κ Η ΑΠΩΛΕΙΑ!!!!!
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΘΑ ΒΟΥΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ,ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΡΩΜΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝ
ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΤΟ ΟΠΛΟ?????ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΥΜΩΝΟΥΜΕ???
Η ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΞΑΡΧΕΙΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ...
ΞΕΡΩ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ Β.ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΑΠΟ ΕΚΑΛΕΣ Κ ΚΗΦΙΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
ΑΛΗΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΚΑΣ Κ Η ΜΑΜΑΚΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ
ΤΑ ΔΙΝΟΥΝΕ ΟΛΑ ΧΥΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΟΠΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΩΗ Κ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ Μ....ΙΕΣ...ΑΛΛΑ ΑΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ Η ΥΠΟΥΡΓΟΥ Η ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΛΟΥΣΙΟΥ Κ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ''ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ΄΄.
Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΤΟ ''ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ'' ..ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ???ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΣ???
Η ΜΗΠΩΣ ''ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ''ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟ,ΓΑΛΛΙΚΑ,Κ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΣΤΟ ΠΛΥΘΗΝΤΙΚΟ??????

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΓΕ Η ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΕΣ Κ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ (ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΙΣΧΥΕ....)

fistikaki
06-06-10, 20:18
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΒΡΕ ΓΡΑΦΙΣΤΡΙΑ???ΕΙΣΑΙ Κ ΜΑΝΑ...ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ???
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ 15ΧΡ.ΠΟΥ ΕΒΡΙΣΕ ΤΑ ΜΠΑΣΚΙΝΙΑ
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ
Κ...ΜΠΑΤΣΟ!!!!!

εγω εχω εναν "Κ...ΜΠΑΤΣΟ" στην οικογενεια μου... και πιστεψε με, ουτε εγω ουτε εκεινος δικαιολογουμε σε καμια περιπτωση τον φονια του παιδιου...

red rose
06-06-10, 20:27
κ γω φυστικακι ουτε κ εμεις το δικαιολογουμε...
κ ΣΕΒΟΜΑΙ ειλικρινα τους αστυνομικους που εχουνε οικογενεια
που ασκουν κ αυτοι το επαγγελμα τους με επαγγελματισμο ,που
ξερουνε να συγκρατουν τα νευρα τους κ να μην προσβαλλοντε
απο λογια ενος ανηλικου παιδιου
ΟΜΩΣ κατακρινω τους μπατσους εκεινουσ που κρατουν ενα οπλο
κ νομιζουν οτι ασκουν εξουσια σε ολους κ πρεπει να τους προσκηναμε...
κ δεν φοβουντε στο να το στρεψουν σε αθωα παιδακια κ οχι μονο....

ΠΕΖΗ
06-06-10, 23:21
εγω εχω εναν "Κ...ΜΠΑΤΣΟ" στην οικογενεια μου... και πιστεψε με, ουτε εγω ουτε εκεινος δικαιολογουμε σε καμια περιπτωση τον φονια του παιδιου...

Μια απο τα ιδια....κριμα να ακουγονται κουβεντες σας τις yiotagr οπως παραπανω..ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα προκειμενου να προκαλουμε εντυπωση...ας σκεφτομαστε πρωτα τι γραφουμε επιτελους..

red rose
07-06-10, 00:22
ΙΣΩΠΕΔΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΖΟΝΤΕ ΔΥΟ 'ΕΝΣΤΟΛΟΙ ΠΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ ΕΝΑ ΑΘΩΟ
ΠΑΙΔΙ,ΠΟΥ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕΙ,ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΑΙΕΙ Κ
ΘΑ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Κ Η ΙΔΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ..
Κ ΟΧΙ Η ΛΕΞΗ Κ....ΜΠΑΤΣΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...
ΘΙΧΤΗΚΕΣ ΠΕΖΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΛΕΞΗ???
ΝΑΙ ΟΚ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ Κ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ (ΠΑΝΤΟΥ
ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ)
Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.....

ΑΥΤΟ ΛΕΩ Κ ΓΩ ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΚΑΤΙ!!

alex4
07-06-10, 00:34
Θα γράψω αυτά που γνωρίζω και όχι αυτά που φαντάζομαι. Έχω παρακολουθήσει την εξέλιξη της δίκης σε κάποια σημεία γιατί έχω καλούς φίλους δικηγόρους. Αυτά που γνωρίζω είναι ότι.
1. Αποδείχτηκε ότι ο πυροβολισμός ήταν ψηλά ή χαμηλά (όχι προς το παιδί) και απλά εξοστρακίστηκε. Αυτό το έχει αποδεχτεί ΚΑΙ ο εισαγγελέας.
2. Μέχρι τοτε που το συζητούσαμε, στο δικαστήριο πλέον προσπαθούσαν η μεν πλευρά να δείξει ότι ο αστυνομικός πυροβόλησε ψηλά, η άλλη πλευρά ότι ο αστυνομικός πυροβόλησε χαμηλά (δείχνει διαφορετική πρόθεση).
3. οι τόσοι μάρτυρες που αναφέρετε ότι υπήρχαν και που κι εγώ τους έχω δει στα κανάλια ειναι τα άτομα που είδαν, άκουσαν αλλά από τρίτους και όχι οι ίδιοι. Δηλαδή είναι οι κλασσικοί αυτόπτες μάρτυρες της τηλεόρασης και όχι του δικαστηρίου. Δεν υπάρχουν κοινώς αυτόπτες μάρτυρες.

Δε λέω τι είναι σωστό και τι όχι. Αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω καμία πλευρά. Μπορεί αυτός ο αστυνόμος να υπήρξε απλά άτυχος. Μπορεί να είναι ο χειρότερος του κόσμου.
Αλλά δεν είναι εξωγήινος σιχαμένος άχρηστος όπως παρουσιάζουν την αστυνομία οι δημοσιογράφοι ( οι οποίοι έχουν σκοπό που το κάνουν και το κάνουν καλά τελικά).

Συμφωνώ

Ellemphriem
07-06-10, 04:07

Θα με καψουν και εμενα αλλα δεν πειραζει. Δεν διαφωνω με την αποψη σου σε μερικα σημεια. Κοιτα δεν ειναι δουλεια μας γιατι ο νεαρος ηταν εκει ειναι οχι? Δεν μου αρεσει γενικα η εικονα ήτε νεαρων ήτε μεγαλυτερων να βγαινουν και να ουρλιαζουν και να βριζουν στους δρομους Θεους και δαιμονες χωρις ουσιαστικα να ξερουν γιατι βριζουν αρκετοι απο αυτους. Απλα ακολουθουν τους 'πρωτους'. Συνηθες.....ΑΛΛΑ δικαιωμα τους. Απο την αλλη και ο αστυνομικος την δουλεια του εκανε (ΟΧΙ πυροβολοντας προς Θεου-εννοω το οτι ηταν στο δρομο εκεινη την στιγμη). Και εγω το ιδιο διαβασα και ακουσα οτι τελικα δεν αποδειχτηκε οτι ο αστυνομικος (δεν μου αρεσει η λεξη μπατσος-και οχι δεν εχουμε μπατσους στην οικογενεια αλλα εχουμε/ειχαμε πολλους στρατιωτικους-μην ακουσω κανα καλοθελητη να λεει για στρατοκ@βλους ηταν πολυ μακρια απο κατι τετοιο)......κλεινω παρενθεση δικη μου..........:mrgreen:.....αποδειχτηκε λοιπον οτι ο αστυνομικος δεν πυροβολισε εκ προθεσεως και μου βγαζει νοημα. Ποιος θα το εκανε ρε παιδια συνειδητα αυτο το πραγμα? Και ειδικα εχοντας δικα του παιδια. Λογικη να βαζουμε μπροστα οχι συναισθημα. Μονο ενας ΑΡΡΩΣΤΟΣ στο μυαλο μπορει να το εκανε. Δεν πυροβολεις στο ψαχνο παιδι ετσι επειδη κ@βλωσες μια στιγμη. ΔΕΝ γινεται.....ή εγω κοιμαμε τον υπνο του δικαιου. Πως το βλεπω εγω? Δεν φταιει ουτε αυτος που εκανε την δουλεια του, ουτε αυτος που φωναζε.....φταινε οι συνθηκες και η στραβη η ωρα. Μια και δυο φορες γινονται τετοια? Ετσι πιστευω εγω. Τωρα γιατι πηρε τις διαστασεις αυτες ? Γιατι 'πουλαει'......σαν θεμα. Και η δουλεια των δημοσιογραφων ειναι ακριβως αυτη. Να βρισκουν μεν την ΄δικη' τους αληθεια και να την μορφοποιουν ετσι ωστε να πουλησει.....ή να 'καθοδηγησει'. Στην Αμερικη δε αυτο το φαινομενο εχει παρει την μορφη πλυσης εγκεφαλου. Ο αντρας μου εζησε 7 χρονια εκει. Η κυβερνηση χρησιμοποιει τα καναλια ΚΑΙ την έγκυρη' ενημερωση τους, με ολλληηηηη αυτη την πληθωρα μαρτυρων/ειδικων/στραβων και ισιων για να περασουν αυτο που εκεινοι θελουν στον κοσμο. Για να καθοδηγησουν ομαδικες συνειδησεις εκει που θελουν ή για να τραβηξουν την προσοχη απο εκει που πραγματικα υπαρχουν θεματα. Στην περιπτωση αυτη πιστευω οτι τα καναλια βρηκαν ενα πραγματικο 'δρακο' με τον τραγικο θανατο του παιδιου και οχι μονο δεν αφησαν την οικογενεια του να θρηνησει ετσι οπως επρεπε αλλα το φουσκωσαν τοσο πολυ, πορωσαν ΤΟΣΟ ακομα περισσοτερο με αποτελεσμα ο δρακος να ξεφυγει απο τον ελεγχο τους και να φτασουμε να καταστρεφεται η μιση Αθηνα.....ειναι δυνατον? .....:roll: Ακομα και η μανα η αμοιρη του παιδιου ειπε εν ολιγης 'σκαστε και αφηστε μας να τον κλαψουμε'......τι να πεις.......και συνεχιζουν ετσι και ακομα και τωρα (εννοω τα καναλια). Δεν βλεπω ΤΒ. Βλεπω ελαχιστα....μερκοι με λενε ανοητη, μερικοι με λενε αναισθητη, μερικοι με λενε ανουσιο ανθρωπο.......δεν πειραζει....προτειμω τα συμπερασματα μου να τα βγαζω μονη μου και οχι να πορωνομαι απο ενα δημοσιογραφο. Γιατι ΑΥΤΟ παθαινω ητε προκειτε για σεισμο, ήτε για ατυχημα, ήτε για δολοφονια.....Τρανταχτο παραδειγμα (προσωπικης πορωσης) αυτο που εγινε με την marfin......δεν ηξεραν ποιο 'δρακο' να βρουν μερικοι δημοσιογραφοι και στο τελος προσπαθουσαν να 'καψουν' τους πυροσβεστες που 'αργησαν' να πανε......και ελεγαν οι χριστιανοι 'τι να κανουμε να παμε με 80 να πατησουμε τον κοσμο να προλαβουμε'.....? :evil: Αντι να ΄'κυνηγησουν' τους αναρχικους κυνηγησαν τους πυροσβεστες. Ναι γιατι οι αναρχικοι δεν ειναι παροντες να απαντησουν καταλαβες? Ποιο πολυ θα 'πουλαγε' να αφησουν να εννοηθει οτι οι πυροσβεστες δεν εκαναν καλα την δουλεια τους και οχι οτι 3 καλοπαιδα εσπασαν τζαμαριες πεταξαν μολοτωφ και ουρλιζαν στον δρομο καψτε τους.....! Δεν λεω τπτ περισσοτερο απο το παρτε οτι ακουτε απο τα καναλια με μια μικρηηηηηηηηη δοση αλατι.....τπτ παραπανω τπτ λιγοτερο......και ο ατυνομικος (μπατσος τελος παντων) που πυροβολησε ανθρωπος ειναι και αμφιβαλω πρωτον οτι το εκανε επιτιδες και δευτερον οτι κοιματε καλα τα βραδυα.....:-| Τα ειπα τωρα καψτε με .... :rolleyes: Για μενα ακυρος ο τιτλος του δημοσιευματος και πολυ δημοσιογραφικος πραγματικα. Εν ψυχρω δολοφονια....εν ψυχρω?

ΥΓ: Και τι στο διαολο κανω εγω ξυπνια να μιλαω για πολιτικους και καναλια ενω θα επρεπε να κοιμαμαι? Ξυπνησε η μικρη και αντι να την ξανακοιμησω και να πεσω να κοιμηθω ειπα να μπω εδω.....μεγα λαθος......χιχιχι

nnm004
07-06-10, 10:53
Φυσικα δε απανταω σε κανενα απο οποιους με προσεβαλε , τοσο 3ερει τοσο κανει . Παντως οχι δεν εχω κανενα αστυνομο στο σοι μου .
Η φιλη Ellemphriem καταλαβε απολυτα τι θελω να πω , ετσι κοπελα μοτ και ισως βρισουνε και σενα , σε πουνε κακια μαμα , προσβαλουνε τα παιδια σου και αναρωτηθουνε αμα εχεις κ.....λ...μπατσο στην οικιγενεια σου . Θελετε να ειναι ηρωας ο αλεξης ? ας ειναι
για μενα παραμενει και ευτυχως για πολλους Ελληνες ενα δυστηχισμενο παιδι οπου με τα χρηματα το0υ πατερα του το επαιζε μαγκας και εβριζε αστυνομους και αλλους χωρις λογο , σιγουρα δεν επρεπε να τον πυροβολησει , επρεπε να τον οδηγησει στο τμημα , επρεπε να του δωσει μια ευκαιρια να σωθει , να μεγαλωσει , να γινει ενας ευτιχισμενος ανθρωπος . Τα παιδια πρεπει να τα συνετιζουμε και οχι να τα πλακωνουμε στο ξυλλο ή να τα σκοτωνουμε . Επρεπε να σκεφτει τα δικα του παιδια οπου τα στιγματισε για παντα , επρεπε να σκεφτει την οικογενεια του , οσο που αποφυλακιστηκε ? εξετησε το νομιμο της προφυλακισης του ,ετσι ο νομος καλως ή κακως . Ομως κοριτσι μου οχι στα 16 τα παιδια μου δεν θελω να βριζουνε μπατσους και να πετανε μολοτοφ , θελω να ειναι ευτυχισμενοι μαθητες , με το μπασκετ τους , το ποδοσφαιρο τους , τους φιλους τους και τα φλερτ τους , αυτο θελω για τα παιδια μου , οχι να ειναι αναρχικα στοιχεια οπου ταχα ταχα τα νοιαζει το κατεστιμενο και το εκδηλωνουνε σπαζοντας και βριζοντας οποιοον βρεθει μπροστα τους . Ειμαι υπερ των διαδιλωσεων αλλα εκεινων που δεν θα φοβηθεις να πας με τα παιδια σου , εκεινα που δε θα καταληξουνε να μπουνε αναρχικα στοιχεια και να αμαυρωσουνε τα παντα .Οσο και τα γεγονοτα μετα το θανατο του αλεξη .
Δεν ειδα κανεναν να κανει ηρωες ομως τους νεκρους της μαρφιν , τους απλους μισθωτους οπου πηγανε για να εργαστουνε και τους σκοτωσανε οι αναρχικοι με τον πιο βαναυσο τροπο , οπου προσπαθησανε να σωσουνε τη ζωη τους και τους πετουσανε πετρες για να τους εγκλωβισουνε μεσα στο φλεγομενο κτιριο , αυτους δεν θα τους δικασουνε οπου δεν αφησανε την πυροσβεστικη να πλησιασει για να σωσει τους ανθρωπους και το αγεννητο αγγελουδι , κανεις δε θα μπει φυλακη οταν φωναζανε στους καιμενους ανθρωπους " να πεθανετε " . Μετα ο αστυνομος σας πειρα3ε , οχι ρε παιδια ο αλεξης δεν ηταν ενα απλο αγορι οπου το πυροβολισαν ετσι για πλακα , προκαλεσε οσο κι αν διαφωνω με το θανατο του . Καθε μερα σκοτωνονται και πεθαινουνε γυναικοπαιδα , ααθωοι ανθρωποι , ομως κανεις δεν τους κλαιει , κανεις δεν τους κανει ηρωες .

vouraikos
07-06-10, 11:41
Φυσικα δε απανταω σε κανενα απο οποιους με προσεβαλε , τοσο 3ερει τοσο κανει . Παντως οχι δεν εχω κανενα αστυνομο στο σοι μου .
Η φιλη Ellemphriem καταλαβε απολυτα τι θελω να πω , ετσι κοπελα μοτ και ισως βρισουνε και σενα , σε πουνε κακια μαμα , προσβαλουνε τα παιδια σου και αναρωτηθουνε αμα εχεις κ.....λ...μπατσο στην οικιγενεια σου . Θελετε να ειναι ηρωας ο αλεξης ? ας ειναι
για μενα παραμενει και ευτυχως για πολλους Ελληνες ενα δυστηχισμενο παιδι οπου με τα χρηματα το0υ πατερα του το επαιζε μαγκας και εβριζε αστυνομους και αλλους χωρις λογο , σιγουρα δεν επρεπε να τον πυροβολησει , επρεπε να τον οδηγησει στο τμημα , επρεπε να του δωσει μια ευκαιρια να σωθει , να μεγαλωσει , να γινει ενας ευτιχισμενος ανθρωπος . Τα παιδια πρεπει να τα συνετιζουμε και οχι να τα πλακωνουμε στο ξυλλο ή να τα σκοτωνουμε . Επρεπε να σκεφτει τα δικα του παιδια οπου τα στιγματισε για παντα , επρεπε να σκεφτει την οικογενεια του , οσο που αποφυλακιστηκε ? εξετησε το νομιμο της προφυλακισης του ,ετσι ο νομος καλως ή κακως . Ομως κοριτσι μου οχι στα 16 τα παιδια μου δεν θελω να βριζουνε μπατσους και να πετανε μολοτοφ , θελω να ειναι ευτυχισμενοι μαθητες , με το μπασκετ τους , το ποδοσφαιρο τους , τους φιλους τους και τα φλερτ τους , αυτο θελω για τα παιδια μου , οχι να ειναι αναρχικα στοιχεια οπου ταχα ταχα τα νοιαζει το κατεστιμενο και το εκδηλωνουνε σπαζοντας και βριζοντας οποιοον βρεθει μπροστα τους . Ειμαι υπερ των διαδιλωσεων αλλα εκεινων που δεν θα φοβηθεις να πας με τα παιδια σου , εκεινα που δε θα καταληξουνε να μπουνε αναρχικα στοιχεια και να αμαυρωσουνε τα παντα .Οσο και τα γεγονοτα μετα το θανατο του αλεξη .
Δεν ειδα κανεναν να κανει ηρωες ομως τους νεκρους της μαρφιν , τους απλους μισθωτους οπου πηγανε για να εργαστουνε και τους σκοτωσανε οι αναρχικοι με τον πιο βαναυσο τροπο , οπου προσπαθησανε να σωσουνε τη ζωη τους και τους πετουσανε πετρες για να τους εγκλωβισουνε μεσα στο φλεγομενο κτιριο , αυτους δεν θα τους δικασουνε οπου δεν αφησανε την πυροσβεστικη να πλησιασει για να σωσει τους ανθρωπους και το αγεννητο αγγελουδι , κανεις δε θα μπει φυλακη οταν φωναζανε στους καιμενους ανθρωπους " να πεθανετε " . Μετα ο αστυνομος σας πειρα3ε , οχι ρε παιδια ο αλεξης δεν ηταν ενα απλο αγορι οπου το πυροβολισαν ετσι για πλακα , προκαλεσε οσο κι αν διαφωνω με το θανατο του . Καθε μερα σκοτωνονται και πεθαινουνε γυναικοπαιδα , ααθωοι ανθρωποι , ομως κανεις δεν τους κλαιει , κανεις δεν τους κανει ηρωες .

Προσωπικα δεν εκανα ηρωα τον αλεξη. δεν το ξερω το παλικαρι. αλλα με την λογικη που κατακρινεις αυτους που τον κανανε ηρωα(και δικιο εχεις) αφου δεν τον ξερουν, εσυ πως τον βγαζεις αλητη , που με τα λεφτα του μπαμπα του νομιζε οτι μπορει να κανει οτι θελει?? το ηξερες εσυ??

αλλα και ετσι να ηταν.....ξερεις πιο ειναι αυτο που εξοργιζει στον λογο σου.......λειπει η απογνωση για τον βιαιο χαμο μιας ανθρωπινης ζωης..!!
λειπει η συντριβη....λες "ναι, ενταξει κριμα το παιδι ...αλλα....."

δεν υπαρχει αλλα!! οταν ενας ανθρωπος σκοτωνει ετσι εναν αλλο!!!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ!!
ειδικα απο μανες!!!!

μιλας σαν να μιλας για ενα μυρμηγκακι...που κριμα μια ψυχουλα ειναι αλλα τι ηθελε και αυτο στην μεση του δρομου???

εεε οχι γραφιστρια....αυτο ειναι μη αποδεκτο...πως να σου πω....ειναι αποκλινουσα αποψη !!!!!

nnm004
07-06-10, 12:05
Mα κοπελα μου η πραγματικη συντριβη ειναι για τους νεκρους της μαρφιν , τους ανθρωπους που χαθηκανε εντελως αδικα επειδη πηγανε να βγαλουνε το μεροκαματο τους , που δολοφονηθηκανε με βαναυσο τροπο και το αγεννητο αγγελουδι που πεθανε ψυχοραγωντας μεσα στην κοιλια της ηδη νεκρης μητερας του , για αυτους τους αθωους ανθρωπους ημουνα σαν αρρωστη εκεινες τις μερες , δεν ηθελα να το πιστεψω οτι υπαρχουνε τοσο κακοι ανθρωποι που θα υποχρεωναν αυτους τους αθωους να πεθανουνε μεσα στο φλεγομενο κτιριο .
Ο Αλεξης ? πανω κατω καποια στιγμη εκει θα κατελειγε , οσο προκλητικη και να γινομαι με τα λεγομενα μου , ή απλα θα κατελειγε φυλακη , μακαρι οι γονεις του να ειχανε κανει τα παντα να σωσουνε το παιδι τους , αυτο το επισης αθωο παιδι οπου πεθανε .

vouraikos
07-06-10, 12:09
Ο Αλεξης ? πανω κατω καποια στιγμη εκει θα κατελειγε , οσο προκλητικη και να γινομαι με τα λεγομενα μου , ή απλα θα κατελειγε φυλακη , μακαρι οι γονεις του να ειχανε κανει τα παντα να σωσουνε το παιδι τους , αυτο το επισης αθωο παιδι οπου πεθανε .

Λες και τον καφε??????

δηλαδη εσυ εχεις μια ζυγαρια που ζυγιζεις το κατα ποσο καποιος του επρεπε να πεθανει και ποσο οχι.
στεναχωριεσαι 1200γραμμαρια για τον αλεξη και 2 κιλα για την μαρφιν ε?

κοιτα...κανονικα ειχα δουλεια τωρα. και οταν σε παρεες πετυχαινω τετοιες αποψεις, θεωρω οτι δεν αξιζουν ουτε απαντησης. Αλλα επειδη εδω διαβαζει κοσμος. που μπορει ακομα να αμφιταλαντευεται γιαυτο το θεμα. σου απανταω μονο και μονο για να φανει οτι αυτη η αποψη μπαζει απο παντου1!!!

angela_kgr
07-06-10, 12:12
καποιες κοπελες γραφετε απλα για να προκαλειτε ,κριμα...πολυ κριμα.....
δεν υπαρχει λογος να λετε συνεχεια το ιδιο και το ιδιο...οσο για τον Αλεξη ας μη πιανουμε τοσο ευκολα στο στομα μας ενα παιδι που δε προλαβε καν να ζησει ,ειναι κριμα.....

eleni_k
07-06-10, 12:23

Απιστευτο! Φανταζομαι ξερεις και που θα "καταληξουν" και τα δικα σου παιδια ή τα δικα μου, γενικοτερα εισαι απο αυτους που λιγα διαβαζουν ή βλεπουν και πολλα καταλαβαινουν ετσι? Και βασικα την επιφανεια!!!

Πραγματικα πιστευω οτι εχεις κανει λαθος διατυπωση, δεν μπορω να φανταστω οτι αυτο που ειπες το εννοεις οπως το εγραψες!

Κι εδω δεν συγκρινουμε ποιος χαμος ειναι ο πιο αδικος, καθε δολοφονια ειναι αδικη, αυτο δεν ειναι υπο συζητηση...

nnm004
07-06-10, 12:31
Να προκαλεσω ? ειμαι 3 χρονια σε αυτο το φορουμ και ποτε δεν περνω μερος σε τετοιες συζητησεις ακριβως για να μν προκαλω ... τεσπα ο καθενας εχει τη γνωμη του και ειναι σεβαστη . Ας το τελειωσουμε εδω το θεμα πραμγατικα δηλαδη το μεταξυ μας . Οπως εκανα και απο ενα αλλο τοπικ ακριβως για να καταλαγιασουνε τα πνευματα ετσι και τωρα αποσειρομαι , οπως και να εχει αυτες ειναι οι αποψεις μου , δυστηχως ή ευτυχως αυτα ειναι τα πιστευω μου , αυτη ειναι η γνωμη μου , να προσθεσω οτι "εμφυλιος" εγινε για το θανατο του αλεξη και οχι για το θανατο των ανθρωπων της μαρφιν , εκει εστιαζω , ουτε η λιγοψυχη καπιταλιστρια ειμαι οπου βριζω τους αντιεξουσιαστες , ουτε κανα φασιστομουτρο , τελως παντων , ουτε η ανοητη μητερα οπου μεγαλωνω τα παιδια μου με πιανα και γαλλικα ή η κρυα μητερα που δεν νοιωθει τα παιδια του κοσμου .αυτα

vouraikos
07-06-10, 12:39
Να προκαλεσω ? ειμαι 3 χρονια σε αυτο το φορουμ και ποτε δεν περνω μερος σε τετοιες συζητησεις ακριβως για να μν προκαλω ... τεσπα ο καθενας εχει τη γνωμη του και ειναι σεβαστη . Ας το τελειωσουμε εδω το θεμα πραμγατικα δηλαδη το μεταξυ μας . Οπως εκανα και απο ενα αλλο τοπικ ακριβως για να καταλαγιασουνε τα πνευματα ετσι και τωρα αποσειρομαι , οπως και να εχει αυτες ειναι οι αποψεις μου , δυστηχως ή ευτυχως αυτα ειναι τα πιστευω μου , αυτη ειναι η γνωμη μου , να προσθεσω οτι "εμφυλιος" εγινε για το θανατο του αλεξη και οχι για το θανατο των ανθρωπων της μαρφιν , εκει εστιαζω , ουτε η λιγοψυχη καπιταλιστρια ειμαι οπου βριζω τους αντιεξουσιαστες , ουτε κανα φασιστομουτρο , τελως παντων , ουτε η ανοητη μητερα οπου μεγαλωνω τα παιδια μου με πιανα και γαλλικα ή η κρυα μητερα που δεν νοιωθει τα παιδια του κοσμου .αυτα

και πολυ καλα κανεις και σταματας το θεμα εδω.....

και με την ιδια λογικη που εχεις αποψη για εναν ανθρωπο που ποτε δεν γνωρισες.....μπορουμε να εχουμε και εμεις για σενα , που εχουμε διαβασει και τα πιστευω σου....αυτα για την ιστορια του πραγματος!

angela_kgr
07-06-10, 12:48
υπαρχει αλλο τοπικ για τα γεγονοτα στη μαρφιν...το οτι καποιοι ανθρωποι θελημενα ή αθελα τα εχουν μπλεξει στο μυαλο τους τα δυο γεγονοτα δε σημαινει οτι συσχετιζονται κιολας....

angela_kgr
07-06-10, 13:10
Ο Κούγιας το έκανε............. το ίδιο κάνει και η grafistria .................γι'αυτό και ρωτάω .... πως διαμορφώνται οι απόψεις σε μας, το 'απλό' κοσμο.
συμφωνω

koufetaki
07-06-10, 13:59
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με αυτα που λες , οτι και να ειπε εκεινο το παιδι εκεινη τη μερα οι γονεις του φταινε οχι το ιδιο το παιδι , οπου στην τελικη παιδι ηταν . Το παιδι αυτο θα ειχε μια ελπιδα , ενα οραμα να γινει ευτιχισμενο καποια στιγμη . Οι γονεις του ειχανε το προβλημα.
Αγαπητη φιλη εγω δεν σου ειπα "ρε" ουτε πηρα στο στομα μου τα παιδια σου , το που και πως θα ειναι τα δικα μου παιδια στα 16 τους ασε με εμενα και τον αντρα μου να ξερουμε καλυτερα , σιγουρα παντως δεν θα τριγυρνανε βριζοντας μπασκινια εδω και εκει .
Να σημειωσω οτι τον αστυνομο βλακα τον θεωρω γιατι πρωτα απο ολα επρεπε να σκεφτει τα δικα του παιδια που κατεστρεψε για παντα και τα στιγματισε ανεπανορθωτα και επειτα οπως ειπα οταν κρατας εξουσια και οπλο δεν τα χρησιμοποιεις ετσι αμα θες να λεγεσαι πολιτισμενος δημοκρατης . Ομως οσο θεωρω τον αστυνομο βλακα αλλο τοσο δεν θεωρω τον αλεξη ηρωα , δεν τον εβρισα , λυπηθηκα για τη ζωη του , στεναχωρηθηκα που εφυγε ενα νεο παιδι γεματο ελπιδα για το μελλον ετσι αλλα σιγουρα ηρωας δεν ειναι .
Και για να προλαβω τις οποιες αντιδρασεις να πω οτι θελω να μπει φυλακη ξανα ο αστυνομος γιατι υπερεβει τα ορια του δημοκρατικου πολιτευματος , ξεφτελισε τη χωρα μου , τα εβαλε και σκοτωσε ενα παιδι , και δεν σκεφτικε τα δικα του παιδια . Αυτο ομως δεν θα με κανει να λατρεψω τον αλεξη ουτε φυσικα δικαιολογισω τα αγρια ξεσπασματα τις επομενες μερες , αυτα αμαυρωσανε τις οποιες μνημες . Με τα ξεσπασματα εκεινες τις μερες θυμαμαι οτι σε ενα παιδικο σταθμο κυνδινεψανε παιδακια αθωα πλασματακια μεσα στην περιοχη της εκθεσης εδω στη θεσσλονικη , Θεε μου ποσο δημοκρατικο ολο αυτο ε ? να καινε τη χωρα επι 4ημερου , ΕΛΕΟς , και εμας μας νοιαζει αμα θα βγει το μπασκινι απο τη φυλακη ? το οτι ζουμε σε χουντα δε το εχουμε παρει χαμπαρι και σε τετοια καταντια ? αυτα ...

ποιος μιλησε για τα παιδια σου?ειπα, αν ηταν δικο σου παιδι ετσι?μην καλυπτεις με την κατασταση της πραγματικοτητας που ζουμε και γνωριζουμε ολοι(δεν ειμαστε χαζοι)για το που ζουμε και τι!δεν εχει καμια σχεση αυτο με το οτι δεν λατρευεις ενα 15 χρονο που ειχε το σθενος να τα βαλει με ενα οργανο εξουσιας με το θαρρος που εχει ενα παιδι στα 15-16 του και το αλογιστο των νεανικων του χρονων.ενας πατερας 3ον παιδιων θα επρεπε να ξερει καλυτερα και να αγκαλιασει αυτο το παιδι και να το βοηθηση να καταλαβει οτι δεν ειναι κ@λομπατσος αλλα λειτουργος ε?ετσι δεν θα πρεπε?και τι εκανε γι αυτο το μονο που μπορω να πω ειναι ασε μας ρε και να το εννοω οταν διαβαζω οτι εχει καποιο δικιο ο τζαμπα μαγκας με το μπιστολι που σκοτωσε ενα παιδι γτ του εβρισε το σπιτι και μην λες μεγαλες κουβεντες για το αν τα παιδια σου στην εφηβια τους δεν κανουν κατι αναλογο δεν μπορω να ακουω αλλες βλακειες.εκτος αν τα χεις κλειδωμενα σε ενα δωματιο και τα χαζεψεις.γτ ολα τα παιδια του κοσμου ειναι εξυπνα βλεπουν μιλαν και νιωθουν ελα να σου πω εγω τι περασε ο γιος μου που τωρα ειναι 16 και σε ποσες πορειες και ποσες ατελιωτες συζητησεις καναμε για αυτο το περιστατικο.σκεψου πριν μιλησεις σε παρακαλω και μην εισαι απολυτη θα χτυπας το κεφαλι σου και δεν θα εχεις καμια επαφη με τα παιδια σου οταν θα πρεπει(φιλικη συμβουλη)

koufetaki
07-06-10, 14:12
Mα κοπελα μου η πραγματικη συντριβη ειναι για τους νεκρους της μαρφιν , τους ανθρωπους που χαθηκανε εντελως αδικα επειδη πηγανε να βγαλουνε το μεροκαματο τους , που δολοφονηθηκανε με βαναυσο τροπο και το αγεννητο αγγελουδι που πεθανε ψυχοραγωντας μεσα στην κοιλια της ηδη νεκρης μητερας του , για αυτους τους αθωους ανθρωπους ημουνα σαν αρρωστη εκεινες τις μερες , δεν ηθελα να το πιστεψω οτι υπαρχουνε τοσο κακοι ανθρωποι που θα υποχρεωναν αυτους τους αθωους να πεθανουνε μεσα στο φλεγομενο κτιριο .
καλε αντε τωρα!!!!σιγουρα τα λες για να προκαλεσεις τωρα δεν γινετε να εισαι λογικος ανθρωπος και να λες οτι το παιδι αυτο ή οποιοδηποτε 16χρονο θα το πυροβολουσαν σιγουρα ή θα κατεληγε στην φυλακη επειδη εβρισε εναν αστυνομικο.....εμενα γτ δεν με σκοτωσαν οταν πηγαινα σε πορειες και τους εβριζα ή οταν καναμε καταληψη εξω απο τον ευκληδη και τους πετουσαμε μπουκαλακια με νερο(το αστυνομικο τμημα διπλα ειναι)μα μηπως τσαμπα προσπαθω να σου πω δυο πραγματα?δεν ασχολουμε αλλο........
Απιστευτο! Φανταζομαι ξερεις και που θα "καταληξουν" και τα δικα σου παιδια ή τα δικα μου, γενικοτερα εισαι απο αυτους που λιγα διαβαζουν ή βλεπουν και πολλα καταλαβαινουν ετσι? Και βασικα την επιφανεια!!!

Πραγματικα πιστευω οτι εχεις κανει λαθος διατυπωση, δεν μπορω να φανταστω οτι αυτο που ειπες το εννοεις οπως το εγραψες!

Κι εδω δεν συγκρινουμε ποιος χαμος ειναι ο πιο αδικος, καθε δολοφονια ειναι αδικη, αυτο δεν ειναι υπο συζητηση...
ΠΕΣΤΑ ΚΥΡΙΑ ΕΛΕΝΗ ΜΕ Κ. ΚΕΦΑΛΑΙΟ

mary_
07-06-10, 15:12
Δηλαδή καλά κάνανε οι μαθητές και οι διαδηλωτές που για χάρη του γεγονότος βγήκαν και τα έκαψαν όλα?
Έτσι ξεπερνιεται η βία? Με βία! Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Και διδάσκουμε στα παιδιά μας πώς να διεκδικούν τα πάντα. Ας τα αφήσουμε παιδιά είναι. Μόνο που αντιγράφουν τα λάθη μας. Τα δικά μας λάθη. Ο αστυνομικός μας έφταιξε τώρα. Και ξαφνικά έγιναν όλοι κολόμπ@τσοι. ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟ. Αλλά έχετε μείνει σε ότι λέει η τηλεόραση. Επαναλαμβάνω ότι έχει αποδειχθεί πως η σφαίρα εξοστρακίστηκε. Κανένας δεν τον δολοφόνησε εν ψυχρώ. Είναι ανεκδιήγητος για αυτ΄που έκανε ο στυνομικός αλλά όλοι κατηγορείτε τη grafistria που έχει σχηματισει γνώμη για τον Αλέξη ενώ δεν τον ξέρει (κακώς για μένα) αλλά κι εσείς είστε χειρότεροι γιατί έχετε σχηματίσει γνώμη για ΟΛΟ το αστυνομικό σώμα και για τον αστυνομικό και για τις οικογένειες τους! Και μη μου μου πείτε ότι δεν ισχύει αυτό γιατί υπάρχουν 80 σελίδες σε αυτό το θέμα να τις διαβάσετε να θυμηθείτε τι έχει γραφτεί.

Αυτή η απολυτότητα δεν οδηγεί πουθενά. Πάω να ανάψω ένα κεράκι και για τον μικρό Αφγανό που σκοτώθηκε από βόμβα. Κρίμα που ούτε το όνομά του δεν ξέρω γιατί στην τηλεόραση δεν το είπαν αρκετές φορές. Και δεν δάκρυσαν αρκετά μάτια γι αυτόν.

DALIA
07-06-10, 15:33
Αυτή η απολυτότητα δεν οδηγεί πουθενά. Πάω να ανάψω ένα κεράκι και για τον μικρό Αφγανό που σκοτώθηκε από βόμβα. Κρίμα που ούτε το όνομά του δεν ξέρω γιατί στην τηλεόραση δεν το είπαν αρκετές φορές. Και δεν δάκρυσαν αρκετά μάτια γι αυτόν.

Συμφωνώ...
αλλά τι να κάνουμε που ο θάνατος του μικρού αφγανού έπρεπε να ξεχαστεί όπως και των 4 στη marfin...
εκείνοι οι θάνατοι όμως δεν εξυπηρετούσαν καμιά δήθεν ίδεολογία γμτ...

για όλα τα άλλα που γράφτηκαν η grafistria είχε μια άποψη καλώς ή κακώς...
όλοι δεν έχουν εξάλλου ??
όχι δεν συμφωνώ μαζί της σε πολλά σημεία, αυτό αυτόματα πρέπει να σημαίνει ότι πρέπει να τη φιμώσουμε ?
υποκρίσια σε όλο της το μεγαλείο για ακόμη μια φορά...

Λέγκω
07-06-10, 15:43
Εδώ και δύο μέρες προσπαθώ να βρω κάτι να γράψω και ζορίζομαι όπως ζοριζόμουνα να γράψω και με τα τρια παιδιά της μαφφιν όπως και για τον Χαμιντουλαν Νατζάφι, ο δεκαπεντάχρονος αφγανος... και ζορίζομαι γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις τα λόγια είναι περιττά, πραγματικά περιττά... και σοκάρομαι όταν για ένα παιδί που δολοφονήθηκε γράφονται τέτοιοι κρετινισμοί!
Επειδή δεν μένω σε όσα λέει η τηλεόραση ξέρω πολύ καλά ότι έγιναν πορείες, συγκεντρώσεις και για τον Νατζάφι και για τα τρία νέα παιδιά της Μαφφίν... Αρνούμαι να χρεωθώ τα εγκλήματα κάποιων άλλων και αυτοί οι κάποιοι άλλοι θα με βρουν απέναντί τους!!! Αρνούμαι να ακούω να σπιλονεται η μνήμη ενός παιδιού είτε ακούει στο όνομα Αλέξης, είτε Νατζάφι, είτε Τόντι που δολοφονήθηκε... είναι ντροπή ρε κορίτσια πως να το κάνουμε, είναι ντροπή!!! Αύριο μπορεί να είναι το δικό μου παιδί, ή του απέναντι ή του παραδίπλα... όταν ακούω κάτι προσπαθώ να μπω στην θέση να βιώσω αυτό που γίνεται, αυτό που έγινε γιατί το ίδιο γεγονός ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χτυπήσει την πόρτα. Αύριο μπορεί το δικό μου παιδί άοπλο να πιει καφέ στα εξάρχεια και κάποιος να το πυροβολήσει... αν εγώ δολοφονήσω ένα δεκαπεντάχρονο παιδί θα προσπαθήσω να πείσω ότι το παιδί αυτό είχε κακή ανατροφή;;; ότι ζούσε με τα λεφτά του μπαμπά;;; ότι έμενε εκάλη ενώ εγώ η φτωχή πλην τίμια βύρωνα; και όλα αυτά μου δίνουν το δικαίωμα να του αφαιρέσω τη ζωή;;;
Όπως επίσης ποιος δίνει το δικαίωμα σε κάποιον άλλο να αφαιρέσει τη ζωή ενός μικρού μετανάστη που ταξίδεψε τόσα χιλιόμετρα για να γλυτώσει από τις βόμβες στη χώρα του και ήρθε να πεθάνει από βόμβα στα πατήσια; Ή που ταξίδεψε τόσα χιλιόμετρα για να έρθει να "αυτοκτονήσει" στο τάδε τμήμα;
Ή που πήγε στη δουλειά του για να μην τη χάσει και κάποιος/κάποιοι τον κάψανε ζωντανό και κάποιοι άλλοι παίζουν τα πολιτικά τους παιχνίδια;
Αλήθεια πως γίνεται να χαρακτηρίζεται δολοφόνους τους χιλιάδες ανθρώπους που προσπαθούν να παλέψουν για τα δικαιώματά τους και τα δικά σας και δεν σας σοκάρει όταν λέγεται δολοφόνος ο Κορκονέας; Ποιος είναι αυτός που πιστεύει ότι του πλασάρουν απ'την τηλεόραση;

eleni_k
07-06-10, 15:54
Mary η grafistria δεν εχει απλως αποψη για τον Αλεξη, εχει ηδη προδιαγραψει και το μελλον που δεν ειχε την ευκαιρια να εχει το παιδι!!! Συμφωνα με τα λεγομενα της ηταν καταδικασμενος να εχει ενα παρομοιο τελος!!!!
Απο την αλλην ο αστυνομικος, ειναι ενηλικας επαγγελματιας.... Πολυ κακος επαγγελματιας οπως αποδειχθηκε... Μονο που η δουλεια του δεν ειχε να κανει με αριθμους ή ντοματες, ειχε να κανει με ανθρωπινες ζωες στην προκειμενη!!! Λιγο με νοιαζει (και δεν πιστευω) αν ηθελε ή οχι να σκοτωσει τον εφηβο, τον κακομαθημενο αν θελεις εφηβο που τον εβρισε ή του πεταξε ενα μπουκαλι ή οτιδηποτε... Και μονο που τολμησε να βγαλει οπλο σε ενα παιδι, δειχνει ποσο κομπλεξικος αν μη τι αλλο ειναι!!! Και ναι, αυτο ειναι γνωμη βασισμενη σε κατι που πραγματικα εγινε, οχι σε κατι που φανταζομαι ή ετσι δειχνει... Λιγοι χαρακτηρισαν "ευκολα" τον αστυνομικο... Τον Αλεξη ομως πολλοι... Παιδι χωρισμενων γονιων (=παραμελημενο), παιδι ευπορων χωρισμενων παιδιων (=κακομαθημενο παραμελημενο), τι δουλεια ειχε στα Εξαρχεια (=αλητης και χουλιγκαν και πηγαινε γυρευοντας) κτλ... Ενα σωρο ταμπελες και στερεοτυπα, ευκολα πραγματα... Κι ολα αυτα απο γονεις, ανθρωπους που μεγαλωνουν παιδια και οι περισσοτεροι ηδη προβληματιζομαστε για την συμπεριφορα τους και το κατα ποσο κανουμε το σωστο για αυτα!
Δεν νομιζω λοιπον οτι υπαρχει μετρο συγκρισης και αν αδικα εχει κακοχαρακτηριστει ο συγκεκριμενος αστυνομικος...

antigoni84
07-06-10, 15:55
Αρχικό μήνυμα απο grafistria

Είσαι μεγάλο νούμερο κοπέλα μου,άνθρωπος που στέκει καλά στα μυαλά του δεν τα γράφει αυτά.Κρίμα για τα παιδιά σου,κρίμα

ΜΑΡΙΑΛ
07-06-10, 17:07
Η δολοφονία του Αλέξη έγεινε θέμα γιατί ήταν ένα παιδί που σκοτώθηκε από εκπρωσώπους της εξουσίας (από εκπροσώπους δηλαδή του ''κεφαλαίου'' και τα λοιπά), την ιστορία του προώθησαν (θυμηθείτε ότι κάηκε η αθήνε τότε) τα κόματα τα υποτηθέμενα ''λαικά'' που ''μάχονται'' για το δίκιο του απλού πολίτη και φανατίζουν τα μέλη τους, αντίθετα όταν ένας αστυνομικός πεθαίνει από τέτοιους φανατισμένους ουδείς νοιάζεται...:!:
Η δολοφονία των παιδιών της μαρφίν έγεινε από τους ίδιους φανατισμένους (ίδιους τρόπος του λέγειν), ποιος θα προωθήσει τώρα την ιστορία τους ???? ΚΑΝΕΙΣ.....

gavrias
07-06-10, 17:44

. Μετα ο αστυνομος σας πειρα3ε , οχι ρε παιδια ο αλεξης δεν ηταν ενα απλο αγορι οπου το πυροβολισαν ετσι για πλακα , προκαλεσε οσο κι αν διαφωνω με το θανατο του . .

Καλή μου γραφίστρια ,επιλέγω να πιστέψω ότι σε στιγμή εκνευρισμού με τόση βεβαιότητα έβγαλες το εγχειρίδιο του "καλού-κακού παιδιού" :)
Κοίτα όμως να δείς πως τα ίδια τα γεγονότα αναιρούν την πεποίθησή σου.

Αδελφοί Ξηροί = Γιοί Ιερέα και σαφώς η ανατροφή που έιχαν απ'την οικογένειά τους, δεν ήταν αυτή που προσάπτεις στον Αλέξη .

Λάμπρος Φούντας= εγγονός ιερέα, γιος στρατιωτικού γιατρού που είχε διατελέσει διευθυντής στο Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας, με μητέρα και αδελφό επίσης γιατρούς και ανιψιός του πρώην βουλευτή της Ν.Δ. Γιώργου Αλεξόπουλου. Τέλος, εξαίρετο επιστήμονα τον χαρακτήρισαν αρκετοί συνάδελφοι του, καθώς ολοκλήρωσε τις σπουδές του στην Πάτρα με άριστα και μετά έκανε μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμιο της Γερμανίας. .Ηταν ψηλός, με καλογυμνασμένο σώμα (το όφειλε στην ενασχόλησή του με τις πολεμικές τέχνες), έκανε υγιεινή ζωή και ήταν πάντα καλοντυμένος. Ολα αυτά σε συνδυασμό με την έντονη προσωπικότητά του αλλά και το υψηλό μορφωτικό του επίπεδο προκαλούσαν αίσθηση όπου κι αν εμφανιζόταν, αλλά και ντελίριο στο γυναικείο πληθυσμό. Ο ίδιος όμως ήταν χαμηλών τόνων, ενώ όσοι τον γνώριζαν κάνουν λόγο για έναν άνθρωπο υπεράνω πάσης υποψίας. Ηταν ένα ήρεμο, καλό και ευγενικό παιδί που δεν είχε δώσει ποτέ αφορμή για αρνητικά σχόλια, όπως σχολίαζαν φίλοι και γνωστοί που τον συνόδευσαν στην τελευταία του κατοικία.
Και δεν είναι τα μόνα παραδείγματα αυτά απλώς τα πιό τρανταχτά.Βλέπεις λοιπόν ότι το προφίλ του τρομοκράτη απέχει πολύ απ τον έφηβο ο οποίος είναι παιδί χωρισμένων γονιών και κυκλοφορεί με μακρί μαλλί και μάυρα στα Εξάρχεια?;-)

Όσο για τον Κορκωνέα,δεν αθωώθηκε.Ακόμη δεν έχει βγεί καμιά απόφαση,απλώς αφέθηκε ελέυθερος λόγω παρέλευσης του 18μηνου κπροφυλάκισης.Κάτι που ισχύει για όλους.

koufetaki
07-06-10, 19:12
ποτε εχουν δικαιωμα να τραβουν οι αστυνομικοι οπλο?εδω σε εμπλοκη με αλλους οπλοφορους και δεν το χουν γτ αν σκοτωσουν δικαζονται αρα ετσι απλα εμενα δεν με καλυπτει με τπτ το γεγονος οτι εβγαλε οπλο εβγαλε την ασφαλεια του οπλου του και πυροβολισε πλαγειος και οχι στον αερα αλλιως δεν θα εξοστρακιζε η σφαιρα ενταξει?και ολα αυτα γτ?για να αποτρεψει τα πληθη απο το να του επιτεθουν?το παιδακι 16 χρονων που ακομη δεν ξερει τι του γινετε,και πειραματιζετε.εμεις οι ενηλικοι φταιμε για ολα και για το παιδι που πεθανε απο την βομβα και για την μαρφιν και για τα χιλιαδες παιδια που πεθαινουν απο την πεινα και τις αρρωστιες καθε μερα καθε λεπτο,και οι γονεις του δεν φταινε εχουν μερος της ευθυνης αλλα δεν φταινε οπως δεν φταιει ενας γονιος οταν το παιδι του απαγαγετε βιαζετε σκοτωνετε.σεβασμος σε αυτους τους ανθρωπους που εχουν χασει τον κοσμο ολο τους.

vouraikos
07-06-10, 20:06
Η δολοφονία του Αλέξη έγεινε θέμα γιατί ήταν ένα παιδί που σκοτώθηκε από εκπρωσώπους της εξουσίας (από εκπροσώπους δηλαδή του ''κεφαλαίου'' και τα λοιπά), την ιστορία του προώθησαν (θυμηθείτε ότι κάηκε η αθήνε τότε) τα κόματα τα υποτηθέμενα ''λαικά'' που ''μάχονται'' για το δίκιο του απλού πολίτη και φανατίζουν τα μέλη τους, αντίθετα όταν ένας αστυνομικός πεθαίνει από τέτοιους φανατισμένους ουδείς νοιάζεται...:!:
Η δολοφονία των παιδιών της μαρφίν έγεινε από τους ίδιους φανατισμένους (ίδιους τρόπος του λέγειν), ποιος θα προωθήσει τώρα την ιστορία τους ???? ΚΑΝΕΙΣ.....

μου εξηγεις λιγο σε παρακαλω αυτο λες?

Ellemphriem
07-06-10, 20:07
Δηλαδή καλά κάνανε οι μαθητές και οι διαδηλωτές που για χάρη του γεγονότος βγήκαν και τα έκαψαν όλα?
Έτσι ξεπερνιεται η βία? Με βία! Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Και διδάσκουμε στα παιδιά μας πώς να διεκδικούν τα πάντα. Ας τα αφήσουμε παιδιά είναι. Μόνο που αντιγράφουν τα λάθη μας. Τα δικά μας λάθη. Ο αστυνομικός μας έφταιξε τώρα. Και ξαφνικά έγιναν όλοι κολόμπ@τσοι. ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟ. Αλλά έχετε μείνει σε ότι λέει η τηλεόραση. Επαναλαμβάνω ότι έχει αποδειχθεί πως η σφαίρα εξοστρακίστηκε. Κανένας δεν τον δολοφόνησε εν ψυχρώ.

Και εγω αυτο ακριβως λεω τπτ παραπανω. Βρε κοριτσια δικαιουται καποιος να εχει την αποψη του ετσι δεν ειναι? Γιατι τετοια φωτια? Υπαρχουν ολων των ειδων οι αποψεις και καλως ακουγονται. Τα συμπερασματα δικα μας (της καθε μιας) αλλα δεν χρειαζονται προσβολες προσωπικου περιεχομενου.......:-(

vouraikos
07-06-10, 20:09
Και εγω αυτο ακριβως λεω τπτ παραπανω. Βρε κοριτσια δικαιουται καποιος να εχει την αποψη του ετσι δεν ειναι? Γιατι τετοια φωτια? Υπαρχουν ολων των ειδων οι αποψεις και καλως ακουγονται. Τα συμπερασματα δικα μας (της καθε μιας) αλλα δεν χρειαζονται προσβολες προσωπικου περιεχομενου.......:-(

κοιταξε , εχεις απολυτο δικιο σε αυτο.....αλλα νομιζω οτι ειναι θεωρια. γιατι στην πραξη υπαρχουν καποια πραγματα , που κατα μια εννοια μεσα σε πολλα εισαγωγικα "δεν δικαιουσαι" να τα λες. ειδικα αν εχεις παιδια
ο τροπος που τοποθετειται η γραφιστρια , μου θυμιζει την δικαιολογια......."πηγαινε γυρευοντας" , οταν ας πουμε καποιος βιασει μια 15 χρονη επειδη φορουσε μινι.......

δεν μπορω δηλαδη δεν μπορω.....!!!

mary_
08-06-10, 12:47
ήμαρτον! εννοείται ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να βιάζει ή να σκοτώνει! μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι! κανείς δε μπορεί να δικαιολογεί μια τέτοια πράξη. απλά με πληγώνουν οι τόσες αδικίες που συμβαίνουν γύρω μας και περνάνε στο ντούκου ενώ δίνουμε σημασία σε ό,τι έχουν επιλέξει τα μ.μ.ε. να δίνουμε!
απλά ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι!

με πληγώνει να ακούω να τσουβαλιάζεται ολόκληρο αστυνομικό σώμα επειδή ε΄χει ένα ποσοστό βρώμικων ανθρώπων εκεί μέσα. Όλα τα επαγγέλματα έχουν μέσα βρώμικους.

Εγώ κάποτε δεν πήγαινα τους ταξιτζήδες. ΄Κάθε φορά που έπαιρνα ταξί τσακωνόμουν. Τη μια ο ένας έπαιρνα διπλή κούρσα, την άλλη ο άλλος μου την έπεφτε, άλλος με έκανε κύκλους, τα κλασσικά.

Δεν τους πήγαινα. Μια φορά όμως μια φίλη μου που είχε δίδυμα χτύπησε το ένα της μωρό και έπρεπε να το πάει νοσοκομείο και με πήρε να πάω να κρατήσω το άλλο. Βγήκα σαν την τρελή στους δρόμους να πάρω ταξί και ξέχασα να πάρω λεφτά. Με παίρνει ένας ταξιτζής, με πάει καρφί στο σπίτι της φίλης μου και με το που φτάνουμε ανακαλύπτω ότι δεν έχω λεφτά μαζί μου. Δε μου ζήτησε τίποτα. Με άφησε κι έφυγε. Και όχι βρίζοντας ούτε με προσέβαλλε. Ο άνθρωπος ντράπηκε να μου ζητήσει στην κατάσταση που με είδε.

Ε τότε το σκέφτομαι δυο φορές πριν τσουβαλιάσω καταστάσεις και βάλω ταμπέλες.
Εμένα προσωπικά κάθε αστυνομικός που έχω ζητήσει βοήθεια με έχουν εξυπηρετήσει στο ακέραιο.
Μια φορά όταν πρωτομετακομίσαμε είχα χαθεί και είδα το αστυνομικό τμήμα της περιοχής, μπήκα μέσα ζήτησα βοήθεια και οι άνθρωποι με οδήγησαν σπίτι μου.
Έχω δει αυτοκίνητο κάτω από το σπίτι μου να παρκάρει επανειλλημένα με δυο τύπους και να κάθονται για καμια ωρα και να φεύγουν. Πήρα την αστυνομία και ήρθαν σε 5 λεπτά και τους έλεγξαν.

Με έπιασε η πολυλογία μου. Ελπίζω να καταλάβατε αυτό που ήθελα να πω. :)

DaF
08-06-10, 14:11
γεια σου ρε γραφιστρια που εισαι θεος να αποφασιζεις ποιος πεθαινει δικαια η αδικα, υποκλινομαι στην παντοδυναμια σου.

οταν σκοτωνεται ενα παιδι....και λεμε "Ο Αλεξης ? πανω κατω καποια στιγμη εκει θα κατελειγε
εχουμε ηδη βαλει το λιθαρακι μας στο θανατο του.

νταλια οκ να εχουν ολοι γνωμες. αλλα καποιες ειναι απλα εκφρασεις αντικοινωνικης απανθρωπης συμπεριφορας. εγω δεν τις δεχομαι , ασχημαινουν τον κοσμο που μεγαλωνει η κορη μου και θα τις κατακρινω οπου βρεθω κ οπου σταθω.

vouraikos
08-06-10, 16:32
γεια σου ρε γραφιστρια που εισαι θεος να αποφασιζεις ποιος πεθαινει δικαια η αδικα, υποκλινομαι στην παντοδυναμια σου.

οταν σκοτωνεται ενα παιδι....και λεμε
εχουμε ηδη βαλει το λιθαρακι μας στο θανατο του.

νταλια οκ να εχουν ολοι γνωμες. αλλα καποιες ειναι απλα εκφρασεις αντικοινωνικης απανθρωπης συμπεριφορας. εγω δεν τις δεχομαι , ασχημαινουν τον κοσμο που μεγαλωνει η κορη μου και θα τις κατακρινω οπου βρεθω κ οπου σταθω.

ετσι ντεεεεεεεεε
και ειχα αρχισει να τρελαινομαι !!!!!!!!ποσο συμφωνω μαζι σου!!!!

δηλαδη εξαλη γινομαι!!!!!!!!!!

Sam
08-06-10, 20:55
Δίκη Κορκονέα:Aποκλείεται να ισχύει ο ισχυρισμός περί εποστρακισμού λέει ο ιατροδικαστής

Συνεχίστηκε χθες η κατάθεση του ιατροδικαστή και τεχνικού συμβούλου της οικογένειας του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, Συμεών Μεσογίτη, ενώ οι δυο κατηγορούμενοι για τη δολοφονία του 15χρονου μαθητή Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου έχουν πλέον αφεθεί ελεύθεροι μετά την παρέλευση του 18μήνου και για πρώτη φορά χθες προσήλθαν στο δικαστήριο χωρίς χειροπέδες αλλά με ισχυρή αστυνομική συνοδεία.
Ο ιατροδικαστής κ. Μεσογίτης απέρριψε κατηγορηματικά τον υπερασπιστικό ισχυρισμό του Επαμεινώνδα Κορκονέα περί πυροβολισμού του στον αέρα. «Το αποτύπωμα της βολίδας και η παραμόρφωση που αυτή έχει υποστεί δεν αφήνει κανένα περιθώριο να θεωρήσουμε ότι προσέκρουσε με τη μύτη σε κάποιο ψηλό σημείο και εν συνεχεία είχε καθοδική πορεία μέχρι να καταλήξει στο σώμα του Αλέξανδρου. Τα ευρήματα είναι αντικειμενικά. Αποκλείεται κατηγορηματικά να ισχύει ο ισχυρισμός πρόσκρουσης της σφαίρας σε ψηλό σημείο». Για τον εποστρακισμό της σφαίρας, ο κ. Μεσογίτης σχολίασε πως «και οι εποστρακισθείσες βολίδες είναι θανατηφόρες», καθώς «αν κάποιος πυροβολήσει προς τη μεριά πλήθους και η βολίδα τελικώς σταματήσει σε κάποιο εμπόδιο, η πρόσκρουση σε αυτό είναι τυχαία».
Ο κ. Μεσογίτης αναφέρθηκε με λεπτομέρειες στο θύμα που «είχε όψη σαν να κοιμόταν», ήταν «φροντισμένο» και στα ρούχα του «δεν βρέθηκαν ίχνη από εύφλεκτες ουσίες». Οι περιγραφές αυτές, όπως εξήγησε ο συνήγορος της οικογένειας του θύματος, Νίκος Κωνσταντόπουλος, ήταν η αιτία που οι γονείς και η αδερφή του δεν προσήλθαν στο δικαστήριο, καθώς δεν άντεχαν συναισθηματικά να ξαναβιώσουν τέτοιες στιγμές.
Ο συνήγορος υπεράσπισης των κατηγορουμένων, Αλέξης Κούγιας, συνέχισε στην ίδια προκλητική γραμμή αμφισβητώντας τον μάρτυρα και κατηγορώντας τον μάλιστα για ψευδορκία. Η υπεράσπιση ζήτησε επίσης ξανά τη διενέργεια αυτοψίας παρουσία όλων των παραγόντων της δίκης καθώς δεν έχουν - κατά την άποψή του- διευκρινιστεί με ακρίβεια οι πιθανές θέσεις θύτη και θύματος, που είναι άμεσα συνδεδεμένες με τον νομικό χαρακτηρισμό (δόλο ή αμέλεια) της πράξης του Κορκονέα.
Οι συνήγοροι της οικογένειας Γρηγορόπουλου, Ζωή και Νίκος Κωνσταντόπουλος, δήλωσαν σχετικά με την αποφυλάκιση των δυο κατηγορούμενων ειδικών φρουρών: «Έχουμε εμπιστοσύνη στη Δικαιοσύνη. Στο Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Αμφισσας αποκαλύπτεται η αλήθεια για τη δολοφονία του Αλέξανδρου και τίποτε δεν μπορεί να τη συσκοτίσει. Η υπερασπιστική τακτική του κατηγορουμένου κ. Κορκονέα, για χαλκευμένη κατηγορία από τη μητέρα του παιδιού, κ. Τσαλικιάν, αλλα και οι συνεχείς προσβολές τόσο της μνήμης του νεκρού όσο και των οικείων του, δεν αποπροσανατολίζουν κανέναν, απεναντίας προκαλούν το κοινό αίσθημα. Ο,τι και να κάνουν οι κατηγορούμενοι, η δίκη θα τελειώσει, θα λογοδοτήσουν για την πράξη τους και θα υπάρξει δικαίωση για τη μνήμη του μικρού Αλέξανδρου που έχει πια συμβολική-ιστορική ένταξη στη ζωή μας».
Οι κατηγορούμενοι αποφυλακίστηκαν στις 06.00 το πρωί της Κυριακής από τις φυλακές Μαλανδρίνου και πλέον θα διαμένουν, μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου, σε σπίτι στην Άμφισσα ενώ τους επιβλήθηκαν περιοριστικοί όροι που προβλέπουν: απαγόρευση εξόδου από τη χώρα, απαγόρευση μετακίνησης πέραν των ορίων της πόλης της Αμφισσας, διαμονή εντός της Αμφισσας σε δηλωθείσα διεύθυνση και εμφάνισή τους στο Αστυνομικό Τμήμα Αμφισσας δύο φορές την ημέρα, στις 8 το πρωί και στις 10 το βράδυ.

πηγή tvxs (http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82)

UFO
10-06-10, 13:06
ποιός μπορέι να προδιαγραψει και να προβλεψει το μελλον δεν το ξερω ....
μέρες διαβαζω το θεμα και δεν εχω τι να πω
εχω απογοητευφθει πληρως ... αλλα πιο πολύ γιατι ενας γονίος βλεπει ( ; ) ξέρει ( ; )και κρίνει ( ; ) το μελλον μιας αλλης οικογενειας επειδη .... ενα μελος της πήγε στα εξραχεια για χαζι καφε και βολτα ! και πέθανε λόγο ....
βλακείας ( ; ) (μέσο εξωστρακισμού .. ( ; ) ατυχης στιγμής ( ;) )
αααααααααααααααααααχ
βααααααααααααχ...
με τι ευκολία κρίνουμε τις ζωές των ΑΛΛΩΝ εμεις οι καλοι ανθρωποι ...οι καλές μητερες , οι τέλειες ...

μερικές απόψεις και σκέψεις τελικά καλο ειναι να αντιμετωπίζονται σαν εσωτερικοί δαίμονες και να μην τις ξερναμε διαδικτιακα ..
(οχι τιποτα για την μνήμη νεκρών ανθρώπων και μόνο )

mitaki
10-06-10, 13:16
Δεν μπορώ να διανοηθώ πως μπορεί κάποιος να καταδικάζει και να προδικάζει το μέλλον ενός παιδιού και ειδικά όταν αυτός ο άνθρωπος είναι μάνα. Όσο για τον εξοστρακισμό τελικά βάσει του ιατροδικαστή δεν ισχύει εξοστρακισμός.....
Οπότε άκυρος ο ισχυρισμός όσων υπερασπίζονταν τον αστυνομικό.
Αλλά ακόμη και να ήταν εξοστρακισμός, εμένα με γεμίζει τρόμο η ιδέα ένας αστυνομικός για να τρομάξει έστω το παιδί μου να βγάλει όπλο. Αν είναι δυνατόν ενήλικος, όργανο της τάξης και τα βάζει με ένα παιδί????? Όχι ρε κορίτσια δεν το δέχομαι έστω και έτσι να ήταν ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ....

Όσο για το αν θρηνούμε και για τα θύματα της τράπεζας και για το παιδάκι που πέθανε από βόμβα ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΡΗΝΟΥΜΕ, αλλά εδώ είναι άλλο θέμα και τώρα γράφουμε για αυτό!!!!

koufetaki
11-10-10, 12:05
Καταδικάστηκε σε ισόβια ο Κορκονέας

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 11 Οκτωβρίου 2010, 10:19

http://www.zougla.gr/Uploads/apanospik/111010korkoneasINSIDE.jpg

Σε ισόβια δεσμά καταδικάστηκε ο ειδικός φρουρός Επαμεινώνδας Κορκονέας για τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου τον Δεκέμβριο του 2008 στα Εξάρχεια, χωρίς το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Άμφισσας να του αναγνωρίσει ελαφρυντικά.
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=180618&cid=4

latiatoula
11-10-10, 12:36
Αποδόθηκε δικαιοσύνη. Το παιδί δεν γυρίζει πίσω στη ζωή, αλλά τουλάχιστον οι υπαίτιοι τιμωρήθηκαν.

vouraikos
11-10-10, 12:37
ναι αλλα θα ειναι ισοβια.....ή σε 10 χρονια λογο καλης διαγωγης και ξερω γω τι αλλο θα βγει εξω??????

latiatoula
11-10-10, 12:55
ναι αλλα θα ειναι ισοβια.....ή σε 10 χρονια λογο καλης διαγωγης και ξερω γω τι αλλο θα βγει εξω??????

Μωρέ, έχεις δίκιο που το λες αυτό....τι να πω, θα δείξει το μέλλον....
Ελπίζω η μητέρα του παιδιού και γενικά η οικογένειά του να αισθάνεται δικαιωμένη....

elenik
11-10-10, 15:14

μεσα στο μυαλο μου εισαι. Αυτο μου ηρθε και εμενα στο μυαλο.. ισοβια και κουραφεξαλα..

DALIA
11-10-10, 15:17

αυτό θα γίνει :evil:
ξέρεις κανέναν εκτός από κάποιος που πέθαναν από αρρώστιες να έμεινε μέσα ισόβια με όλη την έννοια της λέξης ?

vouraikos
11-10-10, 15:20
αυτό θα γίνει :evil:
ξέρεις κανέναν εκτός από κάποιος που πέθαναν από αρρώστιες να έμεινε μέσα ισόβια με όλη την έννοια της λέξης ?

τι να σου πω βρε νταλια....δεν εχω φαει και τοσοκολλημα με την τιμωρια καποιου!!!!!

Απλα αν ηταν τρις ισοβια ας πουμε...θα ενιωθα καπως καλυτερα!!!!!

Αλλα στο ελλαδισταν εδω.......οτι και να συμβει , δενθα μου κανειεντυπωση.....και αυτο ειναι το πιο τρελο!!!

Active Member
11-10-10, 15:55
...Έτσι κι αλλιώς η γη θα γίνει κόκκινη
Ή κόκκινη από ζωή ή κόκκινη από θάνατο
Θα φροντίσουμε εμείς γι’αυτό
Έτσι πρέπει να γίνει
Έτσι θα γίνει....

vouraikos
11-10-10, 15:57
...Έτσι κι αλλιώς η γη θα γίνει κόκκινη
Ή κόκκινη από ζωή ή κόκκινη από θάνατο
Θα φροντίσουμε εμείς γι’αυτό
Έτσι πρέπει να γίνει
Έτσι θα γίνει....

ρανια μου μακαρυ , αλλα δεν τρεφω και πολλες ελπιδες πια!!!

εκτος για το κοκκινη απο θανατο......δεν βλεπεις χαλια!!!

DaF
11-10-10, 16:22
εγω νομιζω πως για μια φορα ας αισθανθουμε κ λιγο αισιοδοξια για τη δικαιοσυνη στην ελλαδα, ο εισαγγελεας ηταν καταπελτης.
το τι θα γινει σε 10 χρονια δεν μπορει κανεις να το ξερει.οσο για την οικογενεια, αν μη τι αλλο απεδωσε ο μοχθος τους για τη δικαιωση του παιδιου τους. οση τρομοκρατια και ψυχολογικη βια τους ασκηθηκε απο τον δικηγορο-εκτρωμα -κουγια κ απο μια μισανθρωπη μεριδα της κοινης γνωμης (μικρη ,ευτυχως), η μνημη του αλεξη δεν σπιλωθηκε στο ελληνικο δικαστηριο.
....ας ειναι το τελευταιο θυμα αστυνομικης -και οχι μονο- βιας, ας ειναι η τιμωρια των ενοχων παραδειγματικη στην ιστορια τετοιου ειδους δολοφονιων....

koufetaki
12-10-10, 13:54
παει ο αλεξης,πανε και τα παιδια του εγκληματια,γτ αυτα θα ζουνε,και γερα να ναι,αλλα θα ναι μια ζωη το βαρος στους ωμους των παιδιων του το εγκλημα του ανεγκεφαλου τσαμπα μαγκα τραμπουκου.γτ αυτο ειναι ταμπουκισμος.!!!!!!
(ας μην πω παραπανω και φαω παλι καμια καρτα)

DaF
03-12-10, 22:48
Παναττική στάση εργασίας, από τις 12 το μεσημέρι έως τις 3 το απόγευμα της Δευτέρας, θα πραγματοποιήσει η ΑΔΕΔΥ, με αφορμή τη 2η επέτειο της δολοφονίας του μαθητή Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου.
http://s.enet.gr/resources/2009-11/1333144-thumb-medium.jpg (http://s.enet.gr/resources/2009-11/1333144-thumb-large.jpg) Το 34ο Συνέδριο του συνδικαλιστικού φορέα καλεί τους δημόσιους υπαλλήλους να πάρουν μέρος στο συλλαλητήριο που θα πραγματοποιηθεί στις 12 το μεσημέρι στα Προπύλαια.

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=229924

μεμη 2
04-12-10, 21:28
διαβασα μερικεσ αποψεισ και αναρωτιεμαι..αν αυτα που γραφουν μερικοι τα εννοουν;;;;;;;;
τι λεσ κυρια μου;;;[] οι γονεισ επρεπε να προσεχουν το παιδι τουσ [] που νομιζεισ οτι ζεισ;;;στα παιδια μασ μιλαμε για αγαπη ,μιλαμε για την αλληλοβοηθεια,γαι τουσ ανθρωπουσ που πολεμησαν για να κυκλοφορουμε εμεισ και αυτα ελευθεροι ,μιλαμε για ονειρα και ξαφνικα αυτοι που νομιζουν πωσ εχουν την εξουσια στα χερια τουσ να κλεινουν σπιτια;;;εγκλημα να αφαιρεισ οποιαδηποτε ψυχουλα.αντι να προστατευσουν αυτο το παιδι γιατι ειναι υποχρεωμενοι, εμεισ τουσ πληρωνουμε, το σκοτωνουν;;;δεν το καταλαβα.εγω εχω γιο 15 ετων του εχω απολυτη εμπιστοσυνη και θα του αφαιρεσω την ελευθερια του γιατι μερικοι την εχουν δει νταηδεσ;;επειδη νομιζαν...και επειδη ειναι απροσεκτοι;εσυ και αυτοι να μεινετε μεσα κλεισμενοι!!!!!τι να την κανω την συγνωμη τουσ αν δεν ξαναβλεπα το παιδι μου;;;εγκλημα και να τιμωρηθουν οπωσ τουσ αξιζει!να ζησουν τα υπολοιπα χρονια τησ ζωησ τουσ σε ενα δωματιο χωρισ φωσ στο σκοταδι οπωσ ζει η μανα του γιατι το φωσ τησ το εχασε και αυτο ηταν το παιδι τησ.καμμια συγχωρεση.!!!!

ziu_zitsu
06-12-10, 11:52
διαβασα μερικεσ αποψεισ και αναρωτιεμαι..αν αυτα που γραφουν μερικοι τα εννοουν;;;;;;;;
τι λεσ κυρια μου;;;[] οι γονεισ επρεπε να προσεχουν το παιδι τουσ [] που νομιζεισ οτι ζεισ;;;στα παιδια μασ μιλαμε για αγαπη ,μιλαμε για την αλληλοβοηθεια,γαι τουσ ανθρωπουσ που πολεμησαν για να κυκλοφορουμε εμεισ και αυτα ελευθεροι ,μιλαμε για ονειρα και ξαφνικα αυτοι που νομιζουν πωσ εχουν την εξουσια στα χερια τουσ να κλεινουν σπιτια;;;εγκλημα να αφαιρεισ οποιαδηποτε ψυχουλα.αντι να προστατευσουν αυτο το παιδι γιατι ειναι υποχρεωμενοι, εμεισ τουσ πληρωνουμε, το σκοτωνουν;;;δεν το καταλαβα.εγω εχω γιο 15 ετων του εχω απολυτη εμπιστοσυνη και θα του αφαιρεσω την ελευθερια του γιατι μερικοι την εχουν δει νταηδεσ;;επειδη νομιζαν...και επειδη ειναι απροσεκτοι;εσυ και αυτοι να μεινετε μεσα κλεισμενοι!!!!!τι να την κανω την συγνωμη τουσ αν δεν ξαναβλεπα το παιδι μου;;;εγκλημα και να τιμωρηθουν οπωσ τουσ αξιζει!να ζησουν τα υπολοιπα χρονια τησ ζωησ τουσ σε ενα δωματιο χωρισ φωσ στο σκοταδι οπωσ ζει η μανα του γιατι το φωσ τησ το εχασε και αυτο ηταν το παιδι τησ.καμμια συγχωρεση.!!!!

μεμη 2 respect!
δεν θα μπορουσες να μιλησεις σωστοτερα!

DaF
06-12-10, 18:25
Ίδρυμα Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου για θύματα αστυνομικής βίας

Δευ 06/12/2010,

Έχουν περάσει δύο χρόνια από τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου και το κέντρο της Αθήνας συνεχίζει να σείεται στη μνήμη του. Η οικογένεια του αδικοχαμένου Αλέξανδρου αποφάσισε τη δημιουργία ιδρύματος με το όνομά του, με στόχο την προστασία όλων των θυμάτων βίας, αυθαιρεσίας, εκμετάλλευσης και κατάχρησης εξουσίας από αστυνομικά όργανα.

«Εδώ, στις 6 Δεκεμβρίου 2008, εντελώς αναίτια έσβησε το παιδικό χαμόγελο του αθώου δεκαπεντάχρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου από τις σφαίρες αμετανόητων δολοφόνων», γράφει στη μαύρη πινακίδα που έχει αναρτηθεί στο μνημείο του Αλέξανδρου στα Εξάρχεια. Η οικογένεια του Αλέξη αποφάσισε να μην αφήσει ξανά κανένα άλλο νέο ανυπεράσπιστο στη βούληση των οργάνων της Τάξης, ιδρύοντας το κοινωφελές ίδρυμα, το οποίο θα αποτελεί νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Αρχικός χρηματοδότης του ιδρύματος θα είναι η ίδια η οικογένεια Γρηγορόπουλου, ενώ σημαντική είναι η εξασφάλιση πόρων από την αστική αποζημίωση που θα ζητήσουν από τα δικαστήρια.

Η βασική λειτουργία του ιδρύματος θα αφορά στην πάσης φύσεως αρωγή προς τα θύματα αστυνομικής βίας, ενώ στις παράλληλες δράσεις του θα συμπεριλαμβάνονται δημόσιες παρεμβάσεις με σκοπό τη βελτίωση του συστήματος νομικής, πειθαρχικής, ποινικής και αστικής λογοδοσίας, οργάνωση συνεδρίων και ημερίδων καθώς και πραγματοποίηση μελετών, ενώ σημαντική θα είναι η θεσμοθέτηση βραβείων σε μαθητές, πρόσωπα ή φορείς που παρουσίασαν έργα συναφή με τους σκοπούς του ιδρύματος.

Η οικογένεια Γρηγορόπουλου θεωρεί επιτακτική ανάγκη τη λήψη πρωτοβουλιών και προτάσεων για την προστασία των παιδιών και γενικότερα των πολιτών από την παράνομη αστυνομική βία. Είναι αναγκαίο να ενισχυθεί η διαφάνεια στην δράση της αστυνομίας, έτσι ώστε να μην παρατηρούνται φαινόμενα συγκάλυψης των παράνομων δράσεων της αστυνομίας και κυρίως να παρθούν πρωτοβουλίες, ώστε να μη σπιλώνεται η μνήμη των θυμάτων από πρόσωπα και φορείς που επιδιώκουν να αποπροσανατολίσουν την αλήθεια.
«Αυτό θα είναι ίσως η μόνη παρηγοριά της οικογένειας. Ότι η θυσία του παιδιού της δεν πήγε χαμένη»,

συνεχεια στο:http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%AF%CE%B4%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B8%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B2%CE%AF%CE%B1%CF%82

DaF
06-12-10, 23:25
μεταφερω την ειδηση απο indymedia, αν γνωριζετε κατι ισχυει;;τι εγινε;;.....:shock::

Αφιονισμένοι μπάτσοι των ΥΑΤ ανέλαβαν να βανδαλίσουν το μνημείο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου στο σημείο της δολοφονίας του, σπάζοντάς το με απερίγραπτο μίσος για τον δολοφονημένο και έχοντας για κάλυψη γύρω τους καμιά δεκαριά ασφαλίτες με τα πιστόλια κρεμασμένα στη μέση. Μάρτυρες που περνούσαν την ίδια χρονική στιγμή έξω ακριβώς από τα γραφεία του ΜΠΑΤΣΟΚ άκουσαν από τους ασυρμάτους των αξιωματικών που στέκονται εκεί την εντολή από το επιχειρησιακό κέντρο της ΕΛ.ΑΣ. προς τις ορδές τους: "τελειώστε το, τελειώστε το τώρα, να μη μείνει τίποτα όρθιο"
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1232930

Τόνια
07-12-10, 10:04
οτι γράφει......κατάφεραν και έσπασαν τη φωτογραφία..όχι τα μάρμαρα

gioli
07-12-10, 10:50
Και αυτό το έκαναν οι αστυνομικοί; Τους είδε κάποιος να το κάνει;

DFR
07-12-10, 11:07
Πόσο δίκαιο έχεις θεέ μου ! Εγω δεν έχω λόγια με πνίγει η οργή και η αδικία. διαβασα μερικεσ αποψεισ και αναρωτιεμαι..αν αυτα που γραφουν μερικοι τα εννοουν;;;;;;;;

Τόνια
07-12-10, 11:34
Και αυτό το έκαναν οι αστυνομικοί; Τους είδε κάποιος να το κάνει;

ναι όσοι ήταν μπροστά στο μνημείο..και ήταν αρκετοί. Προσωπικά μας πήρε τηλέφωνο εκείνη ακριβώς την ώρα η κόρη του συντρόφου μου (22 ετών φοιτήτρια) κλαίγοντας φοβισμένη..

gioli
07-12-10, 12:37
Συγνώμη για την ερώτηση απλά διάβασα στο ζούγκλα οτι δεν ισχύει η πληροφορία για φθορές στο μνημείο του 15χρονου. Γιαυτό και η ερώτησή μου.

Active Member
07-12-10, 18:10
Το zougla αναπαραγει διαφορες ειδησεις που δε στεκουν ή ειναι απο sites εθνικιστικων οργανωσεων....δε ξερω για το συγκεκριμενο, αν θες να βαλεις το λινκ να ριξουμε μια ματια...

gioli
07-12-10, 19:48
Βεβαίως, γιατί όχι http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=216342&cid=4
Πιο συγκεκριμένα λέει :Σύμφωνα με καταγγελίες αναγνωστών της zougla.gr οι αστυνομικοί πραγματοποίησαν επιχείρηση και στο σημείο της δολοφονίας του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, κάνοντας χρήση χημικών και κρότου-λάμψης. Δεν ισχύει η πληροφορία ότι προκλήθηκαν φθορές στο μνημείο του 15χρονου.

DaF
07-12-10, 22:36
ετσι οπως τα λεει η τονια ειναι, εχω μεινει.... ειναι απιστευτο...δεν εχουν ουτε ιερο ουτε οσιο, στην κυριολεξια....εχω παθει σοκ....ολα τα περιμενα, ΑΥΤΟ δεν το περιμενα....στο μνημειο του νεκρου παιδιου...ειναι δυνατον...θα μπορουσε να ειναι αδερφος, γιος τους....τιποτα δεν τους ενδιαφερει...τιποτα..; τοση ξεφτιλα;τοση απανθρωπια ;τοσος ξεπεσμος;
και χτες το ειχαν στολισει τα παιδια , μαλλον φιλοι του αλεξη, με τριανταφυλλα, με τοση φροντιδα.....

vouraikos
13-12-10, 20:43
Θεωρω οτι ειναι ενα κειμενο που αξιζει να διαβαστει
http://www.nellypsarrou.com/index.php?option=com_content&task=view&id=264&Itemid=80