PDA

Επιστροφή στο Forum : Εν ψυχρώ δολοφονία 15χρονου

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

kiknaki
11-12-08, 00:10
Δεν είχε καταλάβει...Τι ειρωνεία Θέε μου!!!

Ursa Major
11-12-08, 00:11
Απο δώ και μπρος λέω να συστυνόμαστε με τα επαγγέλματα των συντρόφων μας έτσι ώστε, σε κάθε μήνυμα, για όσες έχουν άντρες ναυτικούς, αστυνομικούς, μαιευτήρες, ταξιτζήδες, παιδίατρους, δικηγόρους, μηχανικούς, αξιωματικούς να τους χαιδεύουμε τ'αυτιά.

Π.χ. να λέει ένα μέλος
"Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει: μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι, εξαιρούνται οι σύζυγοι των τάδε και τάδε"
ή το άλλο
"Οι ταρίφες είναι κλέφτες γαιδούρια, εξαιρούνται οι σύζυγοι των τάδε και τάδε"
Τέρμα το διαφημιστικό διάλειμμα, άμε πάλι στο θέμα τώρα.

Μου έκανε εντύπωση που έπαιρνε και επίδομα ΟΓΑ ο μάγκας, και αγροτικό είχε, μέσα σ'όλα ο κωλόμπατσος έ; δεν του φτάνανε οι τρεις κι εξήντα.

fasolaki
11-12-08, 00:17
εδω ο κοσμος χανεται και το..(αντε μην πω) παει για ψωνια

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/mall_10.html

gavrias
11-12-08, 00:18
Η απολογία του αστυνομικού και το "λάθος" του κ. Κούγια

Ο κ. Κούγιας έδωσε την απολογία του πελάτη του που κατηγορείται για τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, χωρίς να σβήσει τη διεύθυνση της κατοικίας του.

Στην απολογία του, ο κατηγορούμενος υποστηρίζει ότι είναι καλος οικογενειάρχης, αντίθετα με τον Αλέξη που παρουσιάζεται ως "κακό παιδί", το οποίο είχε αποβληθεί από τη Σχολή Μωραΐτη (η Σχολή Μωραΐτη το διέψευσε). Ο δράστης υποστηρίζει επίσης ότι πυροβόλησε στον αέρα, αλλά η σφαίρα εξοστρακίστηκε. Πέρα από το περιεχόμενο της απολογίας, το άλλο πρόβλημα είναι ότι ο κ. Κούγιας έδωσε στη δημοσιότητα την απολογία με τη διεύθυνση της κατοικίας του κατηγορούμενου.

Αυτό τώρα τι είναι; Kάλεσμα για δημιουργία επεισοδίων τα οποία θα εκεμταλλευθεί η υπεράσπιση ή κάτι άλλο ;

http://www.tvxs.gr/v1394

:lol: :lol: Mε γειά το δικηγόρο!! :lol: :lol:

milver
11-12-08, 00:19
Ποιος να ζητήσει συγγνώμη???Ο δολοφόνος????? :shock: :shock:
Εδω δεν ζητάμε συγγνώμη εμείς,μεταξύ μας,όταν με αυτά που γράφουμε προσβάλλουμε ενίοτε ο ένας τον άλλον.Σιγά τώρα μη δείξουμε αδυναμία...

Εξ άλλου εγώ από το δολοφόνο δεν θα ήθελα να ακούσω συγγνώμη...
Θα με εξόργιζε φοβερά.Δεν θα ήθελα να ακούσω τίποτα από αυτον.
Μιλάμε για αφαίρεση ζωής...Τί να την κάνω τη συγγνώμη του...

gavrias
11-12-08, 00:22
"Έπαιξαν" με τους αστυνομικούς στο Αργοστόλι

"ΤΕΛΙΚΑ ΠΛΑΚΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤ. ΠΑΡΑΤΑΧΘΗΚΑΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΑΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!! ΜΕΤΑ ΕΦΕΥΓΑΝ .. ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ. ΤΟΥΣ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ. ΜΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΦΟΔΟ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΜΙΑ ΤΑ ΜΑΤ.. ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ ΚΑΙ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΟ ΘΕΑΜΑ. ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΠΕΣΑΝ ΔΑΚΡΥΓΟΝΑ. http://kefaloniapress.gr

Aπο: http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_5021.html

christiana08
11-12-08, 00:25
Απο δώ και μπρος λέω να συστυνόμαστε με τα επαγγέλματα των συντρόφων μας έτσι ώστε, σε κάθε μήνυμα, για όσες έχουν άντρες ναυτικούς, αστυνομικούς, μαιευτήρες, ταξιτζήδες, παιδίατρους, δικηγόρους, μηχανικούς, αξιωματικούς να τους χαιδεύουμε τ'αυτιά.

Π.χ. να λέει ένα μέλος
"Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει: μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι, εξαιρούνται οι σύζυγοι των τάδε και τάδε"
ή το άλλο

Μου έκανε εντύπωση που έπαιρνε και επίδομα ΟΓΑ ο μάγκας, και αγροτικό είχε, μέσα σ'όλα ο κωλόμπατσος έ; δεν του φτάνανε οι τρεις κι εξήντα.

Ετσι...Ακριβως ετσι....

DaF
11-12-08, 00:36
Λενε ότι αντί για το χριστουγεννιάτικο δέντρο θα στολίσουν το "Δρομέα" :lol: :lol: :lol: η κυβέρνηση τρέχει και δε φτάνει!!!!!!

gavrias
11-12-08, 00:39
Λενε ότι αντί για το χριστουγεννιάτικο δέντρο θα στολίσουν το "Δρομέα" :lol: :lol: :lol: η κυβέρνηση τρέχει και δε φτάνει!!!!!!

:lol: :lol: Να δώ και το δρομέα με λαμπάκια και θα τά χω δεί όλα!!! Κι ο δρομέας θ'αρχίσει να τρέχει ..Θάαααυμα!!! :lol: :lol:

micnat
11-12-08, 00:49

Το επίδομα το παίρνει για τα 3 παιδιά.

papapete
11-12-08, 01:06
ενώ εγώ ακόμη το περιμένω.... (το επίδομα...)

papapete
11-12-08, 01:25
Ελπίζω το προηγ ποστ μου να μην παρεξηγηθεί. Δεν αρμόζει ίσως το χιούμορ στις καταστάσεςι που ζούμε.

Μα ο Κούγιας? δεν το πιστεύωω... Αυτός ο άνθρωπος είναι απίστευτος. Είναι καρα-αντιπαθητικός στη φάτσα, λυπάμαι που κρίνω κάποιον μόνο από τα μάτια, αλλά αυτός έχει μάτια φιδιού η δαίμονα! Και δεν φτάνει που είναι αντιπαθητικός, έχει κάνει κι ένα σωρό αντιπαθητικά πράγματα και έρχεται τώρα και γίνεται συνήγορος του πιο αντιπαθή ίσως μπάτσου στο πανελλήνιο αυτή τη στιγμή... Είναι απίστευτος. Καλά δεν έχει υπεύθυνο δημοσίων σχέσεων να του πει δυό κουβέντες?

Όσο για το θέμα των επαγγελμάτων κλπκλπ ε τι νακάνουμε ρε κορίτσια. Όσες έχετε άντρες αστυνομικούς, εσείς ξέρετε αν υπάρχει λόγος να αρπάζεστε. Αν ο δικός σας είναι "σωστός" δεν τίθεται θέμα. έΤσι κι αλλιώς νομίζω κανείς δεν είπε ότι ΟΛΟΙ οι μπάτσοι είναι γουρούνια η δολοφόνοι. Απλώς οι εξαιρέσεις είναι λίγες.

Και όποιος δεν γουστάρει μπάτσους δεν σημαίνει ότι γουστάρει ταραξίες. Αυτοί που σπάνε τα μαγαζιά του κοσμάκη δεν είναι "του χώρου" . Οι "του χώρου" όταν σπάνε ξέρουν τι σπάνε. Τράπεζες ,υπηρεσίες, αλυσίδες καταστημάτων. Όχι καταστήματα απλά. Αυτά τα σπάνε οι προβοκάτορες και οι κακομοίρηδες που δεν έχουν να φάνε... και έχουν απηυδήσει...

Άντε καληνύχτα....

fistikaki
11-12-08, 01:44

Π.χ. να λέει ένα μέλος
ή το άλλο

δεν εχω υπαρξει ποτε ειρωνικη η εριστικη ουτε κακοπροαιρετη...

ουτε ζητησα να μου χαιδεψεις τ αυτια... επειδη ομως γραφεις σε φορουμ που μπαινουν γονεις ολων των επαγγελματων και δε γραφει στην αρχικη σελιδα "απαγορευεται η εισοδος στις συζυγους αστυνομικων,στρατιωτικων, στις μπατσινες,τις γουρουνες και τις δολοφονους" διατηρω το δικαιωμα να ενισταμαι στις προτροπες για καψιμο περιπολικων και ανθρωπων...

almak
11-12-08, 01:54
αγαπητη fistikaki
η φιλοξενοια μου...........απλα με πειραξε που ειπες μαλλον περημενα να το κανετε εσεις....για μενα... δυναμιτιζεις λιγο τα πραγματα στην παρουσα φαση οπου θα αρχισουν να φαινονται και τα αποτελεσματα αυτης της δολοφονειας....!
ζηταω συγνωμη αν σε εθιξα αλλα δεν νομιζω πως χριζεις υπερασπισης.... δεν εισαι η αντιπροσωπως του συλλογου συζηγων ενστολων της ελλαδος ....απ την αλλη για να παρεις θεση για ολες ...ετσι δεν ειναι?Αρια μην ζητάς συγνώμη , την είπες με άλλα λόγια προβοκάτορα.
Δυναμιτίζει!!!!!!!πλάκα κάνουμε δηλαδή και μάλιστα στην παρούσα φάση?????
Ποιά είναι η φάση???????

gerakina
11-12-08, 02:01
Καλό μου φυστικάκι..κλείσε την τηλεόραση,άσε το φόρουμ, βάλε μουσική στο ραδιόφωνο,παίξε με τη μπεμπούλα σου..όταν θα γυρίσει ο άντρας σου στο σπίτι θα είναι κουρασμένος,σκασμένος,θα θέλει να δει ένα ήρεμο χαρούμενο πρόσωπο.Βάλε το καλύτερό σου χαμόγελο να τον υποδεχτείς!
Μην στεναχωριέσαι άδικα,δυστυχώς μέχρι να πάνε τα μωρά μας σχολείο θα έχουν ξεχαστεί όλα αυτά όπως και τόσα άλλα..
Καταλαβαίνω οτι σου είναι δύσκολο να μην παίρνεις προσωπικά σχόλια για αστυνομικούς, κι εγώ νευριάζω όταν ακούω να λένε για πυροσβέστες που παίζουν όλη μέρα τάβλι, αλλά πραγματικά όταν περάσει αυτή η αναστάτωση θα δεις οτι δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνουμε όλα στα σοβαρά και να σκάμε.
Φιλικά όλα αυτά και χωρίς παρεξήγηση.. έτσι?

Συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση..

Όσο για τον μοντελοπνίχτη.. τι να πει κανείς..

almak
11-12-08, 02:52
τωρα εγω..βρηκα ενα αρθρο..αλλα με τουτα και με κεινα..το σκεφτομαι λιγακι..να το βαλω?να μην το βαλω?
ε θα το βαλω..

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_9389.htmlΕίπε ο γαϊδαρος τον πετινό κεφάλα!!!!
Ο δημοσιογράφος είχε τα @#@#$$# να ζητήσει τα ρέστα από τους αστυνομικούς για την κοπέλα ( σίγουρα βροντοφωνάζοντας τν επαγγελματική του ιδιότητα) ..............του κόπηκαν όμως αργότερα κι έλυσαν κοινή συναινέση την διαφορά τους.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι η σύμπτωση ότι και οι δυο πλευρές θεωρούν ότι έχουν την εξουσία στα χέρια τους.

Δεν ξέρω τι ήθελες να μας δείξει με αυτό το άρθρο , εγώ όμως αυτά είδα!

aglaia
11-12-08, 03:23
ΑΧ... ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ Ο ΚΟΥΓΙΑΣ ΠΟΥ Η ΜΟΙΡΑ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΌΣΟ ΣΚΛΗΡΑ...

http://troktiko.blogspot.com/2008/04/blog-post_8932.html

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΩΝ ΥΠΟΚΑΜΙΣΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΣΩΡΟΥΧΩΝ ΤΟΥ...

Δεν μπορούσε να κάνει διακοπές εκεί που ήθελε και αναγκαζόταν να πηγαίνει στη Μύκονο...

Και στο τέλος έφαγε και ξύλο...

fokion
11-12-08, 08:21
Γιατι εμενα μου φαινεται οτι η υπερασπιστικη γραμη του Κουγια εχει γραφτει και εδω.......
( ΠΟυ να διαβαζω τοσες σελιδες τωρα να βρω ποιος/ποια το εγραψε...)

MYRDIM
11-12-08, 08:24
Γιατι εμενα μου φαινεται οτι η υπερασπιστικη γραμη του Κουγια εχει γραφτει και εδω.......

Επειδή ακόμα δεν εχω πιει καφέ μου το εξηγείς;

Υ.Γ. Καλημέρα.

christiana08
11-12-08, 08:29

Λες αυτο να λεμε και να εννοουμε :?: .
Οχι,γιατι αν οντως φαινοταν ετσι,θα ηταν λαθος μεγαλο....

gavrias
11-12-08, 09:18
Παγωσα από τη στιγμή που ακουσα το γεγονός.
Ποιος 15 χρονος αναρχικός.
Ειναι φόνος παιδιού από αστυνομικό.
Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.
Είναι φόνος ναι...Δεν έπρεπε να σηκώσει όπλο εναντίον κανενός...Αλλά και ο 15χρονος τα ήθελε,αντί να ασχολείται με τα διαβάσματα κ τα παιχνίδια του,ασχολήθηκε με πορείες και μολότοφ...

Aυτό ενοεί .Εδώ που τα λέμε Κούγιας σε περίληψη είναι 8)
Καλημέρα :-)

DALIA
11-12-08, 09:19
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! το πιο εξοργιστικό από ολα ειναι οτι δυστυχως υπαρχουν καποιοι ( πολλοι θα ελεγα ) που υποστηριζουν την εξης αποψη "βρε μηπως καλα του εκανε? μηπως τα ηθελε το παιδιου" αποψεις τυπου ebryoylas.Λυπαμαι πραγματικα και δυστυχως αυτό πιπιλιζει πολυ :shock: :shock: Σιγουρα ξεχνανε την δικη τους ζωη στα 15.Συμφωνα με αυτους ολοι θα επρεπε τωρα να ημασταν νεκροι.Και το τραγικοτερο: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 50% ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟ.Ειναι τα μυνηματα που περνουν απο τα σπιτια.( ειναι τα παιδια που απο τα 5 τους ξερουν τι κομμα θα ψηφισουν )
ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sofia_nefeli
11-12-08, 09:20
καλημερα....
πριν απο κατι μηνες ειπα τους γιατρους γαιδαρους σε ενα θεμα και το αλλαξαν το μερακινησαν και μου την ειπαν γιατι τους τσουβαλιαζω. το οτι μιλησα στο θεμα για γιατρους ανθρωπους εξαιρετικους περαστικε στο ντουκου γιατι καποιος προσβληθηκε γιατι ηταν γιατρος. θεωρω οτι ειναι ολοι οι μπατσοι ΚΑΙ οι αστυνομικοι συνενοχοι γιατι κορακας κορακου ματι δε βγαζει. ΟΦΕΙΛΑΝ να κανουν κατι. εχω ξαναπει οτι εκ των εσω γινονται οι αλλαγες.
αν καποιο μελος εχει προσβληθει απο ακραιες δηλωσεις μπορει να πει τη γνωμη του. η κοπελα που ειπε αυτα τα πραγματα παρακατω ειπε κ αλλα πραγματα. φιστικακι γιατι δε τα διαβασες αυτα και εμεινες σε αυτο? μηπως θελουμε να θυματοποιουμαστε? μηπως θελουμε να βαζουμε τον εαυτο μας σε αυτη τη θεση?
οσο για τις σωστες ανησυχιες σου (και αυτο ειναι το σημαντικο) να ξερεις οτι τα παιδια ειναι σκληρα. θυμαμαι και ντρεπομαι για τον εαυτο μου (δε μπορεις να φανταστεις ποσο) να εχω μαλλωσει με ενα παιδι και να του λεω για τον πατερα του που φυλακιστηκε. το σκοτωσα αυτο το παιδι :cry: σκοτωσα τη ψυχολογια του. σκοτωσα την ελπιδα του. οι γονεις μου οταν το εμαθαν εκατσαν και μου τα εξηγησαν λιγουλακι. απο τοτε (ημουν γυρω στα 10) δεν το εχω ξεχασει. αυτα θα γινουν και ελπιζω αυτα τα παιδια να εχουν γονεις που θα μπορεσουν να τα στηριξουν, δασκαλους που θα τους μαθουν να ξεχωριζουν καποια πραγματα. θα ειμαι σκληρη και θα σου πω οτι ετσι θα γινει και μετα θα ξεχαστει...τα παιδακια αστυνομικων θα το κουβαλαν και θα ξεσπασουν σε αλλα παιδακια (και αυτο μου ετυχε) λεγοντας τα υποτιμητικα κομμουνια. εχω περασει -ας μου επιτραπει η εκφραση-και απο τη θεση του θυματος και του θυτη. εζησα και ειμαι δυνατη

ριστιανα μου μεσα στην αβασταχτη ελαφροτητα του ειναι σου εισαι πολυ γλυκεια. ΟΜΩΣ αν δηλωνεις αγνοια σε παρακαλω σταματα να ζητας διαγραφες. το να θελεις να ενημερωθεις ειναι υπεροχο! το να δυναμιτιζεις καταστασεις αν μη τι αλλο ειναι λαθος.
επανερχομαι γιατι ειπα πολλα τωρα

Λέγκω
11-12-08, 09:31
Έγραψες!!!!!!!!!! :wink:
γιουπιιιιιιιι εγω μπορω να λεω οτι θελω !!!
ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕ.....αφου αντρα δεν εχω .... ευχαριστω που το διευκρηνησμαε αυτο (καλημερα σας...)
Μπάχαλοοοοοο!!! :lol:

christiana08
11-12-08, 09:31
Είναι φόνος ναι...Δεν έπρεπε να σηκώσει όπλο εναντίον κανενός...Αλλά και ο 15χρονος τα ήθελε,αντί να ασχολείται με τα διαβάσματα κ τα παιχνίδια του,ασχολήθηκε με πορείες και μολότοφ...

Καλημερα σε ολους.

maryp
11-12-08, 09:34
τώρα το είδα!

ρε συ εμβρυούλα ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΥΤΑ????? ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ??????

ΤΣΙΠΑ! ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ!

christiana08
11-12-08, 09:39
Αρια μην ζητάς συγνώμη , την είπες με άλλα λόγια προβοκάτορα.
Ποιά είναι η φάση???????
αντε παλι....τα ιδια,..
το μελος φιστικακι εχει συμμετασχει στην ολη συζητηση με περισια θερμη και ψυχραιμαι from day one,.....
και μετα ....\ξαφνικα
γραφει ενα ποστ (δικαιολογημενο δεν λεω)
που γεννησε μια δεκασελιδη οργη και φωνες υπςερασπιση της ...ενοσω το αρχικο ας πουμε εξοργηστηκο ποστ ηταν 30 σελιδες πριν....
εγω την θαυμασα για την σιωπη της....και την ψυχραιμια της
μετα ομως μου κοτσαρει ρε γμτ περηναμε να με υποστηρηξεε και .....με ελιωσε....
δεν καταλαβα δλδ...???
δεν μπορω να δωσω μια συμβουλη ? δεν μπορω να πω την γνωμη μου???
αφου την δυναμητησε την συζητηση προς την κατευθυνση δεν ειναι ολοι οιμπαστοι ιδιοι (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ) ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΠΕ ΤΗΝΑ ΛΛΗ ΠΡΟΒΑΤΟ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕ ΤΟΑ ΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΦΤΟ...ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ...ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ τι θελω και μιλαω!!!
φιστικακι παιδι μου παρτο χαμπαρι δεν ειναι προσωπικο το θεμα και αλημονο κι αν ηταν......
ε τωρα μην με κανετε να χαιδευω την φιλτατη φιστακακι...
αντε ποια...ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΙΡΑ.....ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ...(σε κανα τζακι...εχει κανει?)
αστο καλο ποια ....
ερχομαστε ολοι διαβαζουμε το τελος και απανταμε στην αρχη και αντε να βγαλεις ακρη μετα ...ΩΧΟΥ ΤΑ ΠΕΙΡΑ ΛΕΜΕ
καλημερα ειπα???
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Μη μου φουντωνεις..........Επανηλθαμε πιστευω στο θεμα............

Λέγκω
11-12-08, 09:41
τώρα το είδα!

ΤΣΙΠΑ! ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ!
Βρε τώρα τα είδες;;;

th@lia
11-12-08, 09:45
Καλημερα ,νομιζω πως και αυτο αξίζει να το διαβασουμε όσοι δεν το διαβασαν με αφορμη τα τελευταια γεγονοτα
http://www.zougla.gr/news.php?id=16292

ΝΙΚ-16
11-12-08, 09:45
Καλημέρα?
Δηλαδή αυτό ήταν τελείωσαν όλα?
Κλειστήκαμε πάλι στα καβούκια μας?
Όλα αυτά θα περάσουν στο ντούκου?
Κρίμα..............................για άλλη μια φορά!!!!!!!!!!
(Και δεν εννοώ τους ταραξίες που σταμάτησαν να καίνε)

maryp
11-12-08, 09:46
τώρα το είδα!

ΤΣΙΠΑ! ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ!
ΝΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ
ΡΕ ΜΑΙΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
χαχαχαχαχαχ
στην 3 σελιδα το χε γραψει λεμεεεεεε.....οπισθεν το πι δεν κανει ...?
χαχαχαχαχχαχα

ΟΧΙ ΑΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ! και για να σοβαρευόμαστε, μια και σε αυτό το τόπικ δεν γουστάρω να αστειευτώ, δεν διαβάζω ποτέ τι γράφει το συγκεκριμένο μέλος.
με ειχε αηδιάσει η στάση της τότε με τη Λίλλη...
ανακάλυψα ότι μπορεί να μου προκαλέσει ακόμα μεγαλύτερη αηδία...

ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΗΣ ΤΣΙΠΑΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ Ε??? Η ΞΕΤΣΙΠΩΣΙΑ!

Λέγκω
11-12-08, 09:53
Καλημέρα?
Δεν νομίζω ότι σταμάτησε κάτι... οι συνελεύσεις και καταλήψεις συνεχίζονται... πορείες υπάρχουν σε διάφορες περιοχές τις ελλάδας και σήμερα και αν δεν κάνω λάθος υπάρχει πορεία και στην Αθήνα το απόγευμα.
Όχι αυτή τη φορά δεν θα τους περάσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΗΝΕΛΟΠΗ
11-12-08, 09:57
Υπουργοί στα μπουζούκια...

Αν κρίνουμε από τις αντιδράσεις των αναγνωστών μας, μεγάλη εντύπωση προκάλεσε η χθεσινή φωτογραφία που δημοσιεύσαμε στη στήλη και δείχνει τον υπουργό Παιδείας Ευριπίδη Στυλιανίδη στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου να παρακολουθεί ποδοσφαιρικό αγώνα, 24 ώρες μετά τον τραγικό χαμό του 15χρονου μαθητή κι ενώ εν τω μεταξύ δεν είχε κάνει ούτε μία τυπική δήλωση. Υπάρχουν και καλύτερα. Μαθαίνουμε ότι λίγο μετά τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, δηλαδή λίγες ώρες μετά το τραγικό γεγονός, ο Στυλιανίδης πήγε στην «Ιερά Οδό» (πασίγνωστο νυχτερινό κέντρο), για να ακούσει Πασχάλη Τερζή και Ελενα Παπαρίζου. Στην παρέα του ήταν ο υφυπουργός Εσωτερικών Χρήστος Ζώης (την ίδια ώρα ο προϊστάμενός του υπουργός Προκόπης Παυλόπουλος πάσχιζε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα). Οσοι τους είδαν δεν διαπίστωσαν ότι διακατέχονταν από κάποιον προβληματισμό για όσα συνέβαιναν στους δρόμους της πόλης. Σε διπλανό τραπέζι διασκέδαζε η βουλευτής Θεσσαλονίκης της Ν.Δ. Ελενα Ράπτη, η οποία απολάμβανε εμφανώς τα φλας των φωτογράφων. Οι πληροφορίες ότι οι υπουργοί ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα από το άσμα... «είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, μέσα σε μια φάση τραγική» δεν επιβεβαιώνονται. Μπορεί να το απόλαυσαν, αλλά μάλλον τα πολλά μεγαβάτ των ηχείων τούς πήραν το κεφάλι. Γι' αυτό την επομένη (Κυριακή βράδυ πλέον) ο υπουργός Παιδείας πήγε και στο γήπεδο, για να ξεσκάσει λίγο ακόμη. Και την επομένη (Δευτέρα μεσημέρι πλέον) εμφανίστηκε στο υπουργείο του και εξέφρασε την οδύνη του...

Γ.ΚΑΡ.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 10/12/2008

Ursa Major
11-12-08, 09:57
Καλημέρα?

Μπορείς να βγείς έξω, να δείς πού γίνονται συγκεντρώσεις, να μιλήσεις με τους περαστικούς και τους καταληψίες, με τους αστυνομικούς και γενικά να σχηματίσεις μια άποψη δική σου για το τί συμβαίνει αυτή τη στιγμή στη γειτονιά σου, στο χώρο δουλειάς σου.
Αν έχεις σχολείο κοντά σου, μπορείς να περάσεις κι απο κει.
Εχεις πολλά να κάνεις.
Ακόμα και μαύρη σημαία μπορείς να σηκώσεις στη βεράντα σου.

ΝΙΚ-16
11-12-08, 10:03
Mακάρι να είναι αλήθεια και να δικαιωθούν όλοι αυτοί οι αγώνες κάπου παρακάτω, και αυτό να ήταν μόνο η αρχή
ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ

Ursa Major
11-12-08, 10:06
Αμην, βοήθειά μας :roll:

Ursa Major
11-12-08, 10:43
"ΚΥΡΙΕ ΠΡΥΤΑΝΗ του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) Κύριε Κίττα εκ Λαρίσης ορμώμενε την καταγωγήν!!!!
Ποτέ δεν δώσατε μια απάντηση για τους ευνοιοκρατικούς διορισμούς των δύο κορών σας στο πανεπιστήμιο που είστε πρύτανης και που στην ουσία δώσατε ήδη δείγμα γραφής και πως διοικείτε, πως βλέπετε την άσκηση της διοικητικής σας εξουσίας αλλά και πως αντιμετωπίζεται τους πολίτες.

Ακούστε και τον καθηγητή κύριο Μουτσόπουλο που ευθέως σας κατηγορεί για αναξιοκρατία και νεποτισμό και δεν αντιδράσατε όταν δήλωσε ότι "ουδείς σοβαρός επιστήμονας που χαίρει εκτίμησης από τους ομοτέχνους του εξελέγη ΠΟΤΕ πρύτανης"

Κύριε Πρύτανη δηλώσατε ότι παραιτήστε από πρύτανης γιατί αποτύχατε σαν δάσκαλος.

Οποία ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ!!!!

ΑΝ έχετε αποτύχει όπως λέτε πρέπει να παραιτηθείτε από καθηγητής και όχι από πρύτανης που η θέση του είναι διοικητική.

Κύριε πρύτανη πρέπει να σας πούμε ότι εδώ γράφουν και διαβάζουν και άλλοι πέρα από αυτούς που βρίζουν. Σας βλέπουν και άλλοι και όχι μόνο τα κανάλια, οι φίλοι σας, οι "ομότεχνοί" σας οσφυοκάμπτες που χαριστικά σας έφταιξαν το βιογραφικό σας βάζοντας το όνομά σας στις εργασίες σας που βλέπουμε και εμείς σήμερα στο διαδίκτυο.

Κύριε πρύτανη
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ σεις δηλώσατε ότι ΑΠΟΤΥΧΑΤΕ
ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟ μεγάλο μέρος σας το χάρισαν ομότεχνοι και το δεχτήκατε.
ΚΛΙΝΙΚΟ ΕΡΓΟ δεν παράγετε επειδή ανήκετε στις βασικές επιστήμες
ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ διορίσατε τις δύο κόρες σας και είστε ΥΠΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΧΑΤΕ να εμπνεύσετε τους νέους για ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ. Διορίζοντας και τις δύο κόρες σας στο Πανεπιστήμιο που υπηρετείτε στείλατε όλους τους πιθανούς υποψηφίους για αυτές τις θέσεις στην ανεργία στην ανασφάλεια στην καταπίεση και τον εξευτελισμό των ονείρων τους και στη γενιά των 500-700 ΕΥΡΩ

ΚΥΡΙΕ πρύτανη
είπατε πως παραιτηθήκατε από ευθιξία και αναλάβατε το όποιο μερίδιο ευθύνης σας αναλογεί. Για να είστε συνεπής και πιστευτός και για να μη νομίζετε για άλλη μια φορά ότι μας κοροϊδεύετε πρέπει να απολογηθείτε δημόσια για τον διορισμό των κορών σας και να παραιτηθείτε και από καθηγητής ιατρικής του ΕΚΠΑ.
Είναι ο μόνος έντιμος δρόμος που σας έμεινε. Κάντε το για να δικαιώσετε τον προκάτοχό σας κ Μπαμπινιώτη για τα σχόλια στη λέξη "ΦΙΛΟΤΙΜΟ" στο λεξικό του.

Κύριε πρύτανη
αν δεν το κάνετε θα αποδείξετε σε όλους ότι όλα αυτά είναι θέατρο και δεν άρμοζαν με τον θώκο που απεμπολήσατε.

Κύριε πρύτανη
σώστε την τελευταία στιγμή την όποια υπόληψή σας.

ΚΥΡΙΕ ΠΡΥΤΑΝΗ
δεν είστε μέρος του προβλήματος.
ΕΙΣΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΕΙΣΤΕ Ο ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ.
ΕΙΣΤΕ Ο ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΚΟΛΑΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΥΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΟΔΙΑΣ.

Κύριε Πρύτανη
οι θεσμοί δεν κάνουν τους ανθρώπους. Οι άνθρωποι τιμούν τους θεσμούς.
Το κύρος και ο σεβασμός δεν απαιτείται, κατακτάται με τη στάση ζωής.

ΥΓ. ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΥΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ.
ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΕΚΠΛΗΞΤΕ ΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΟΛΟΥΣ ΚΥΡΙΕ ΠΡΥΤΑΝΗ!!!!"

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_8394.html

Δεν ξέρω άν αληθεύει η καταγγελία για τους διορισμούς αλλά...πού είναι ο πνευματικός κόσμος της χώρας;
Ολοι βολευτήκανε πια...΄????

Ursa Major
11-12-08, 10:52
Ο αποπρασανατολισμός εξελίσσεται.
Ασχολούνται τα κανάλια με τους δικηγόρους, τον Κούγια, τη Σαλαβράκου, τις συγγνώμες και χάνουν τό δάσος.

Θα φτάσουμε στο σημείο να συμπαθούμε τον ειδικό φρουρό, μόνο και μόνο για το γεγονός της ατυχούς υπεράσπισής του.

Ursa Major
11-12-08, 10:54
Απορία:
Λες ο Πρύτανης να παραιτήθηκε γιατι φοβήθηκε μήπως του ζητήσουν να συναινέσει σε ενδεχόμενη άρση του ασύλου;
Για να το σκεφτούμε χμμμμμμμ

sofia_nefeli
11-12-08, 10:54
Επισης για τη χρηση βιας που ολοι κατακρινουν θα πω οτι τασομαι υπερ.
και θα εξηγηθω και ελπιζω να μην μεινετε στη πρωτη προταση. να γινουν καταστροφες να καουν τραπεζες να καουν υπερκαταστηματα, να γινουν βανδαλισμοι στη βουλη. ετσι μονο θα τους τσουξει...τι κ αν γινουν ειρηνικες πορειες? στο ντουκου θα τις περασουν, χεστηκαν. τωρα που εγιναν καταστροφες εχουν να λογοδοτησουν...
οσο για τον μαλακοκουγια κατι καλο κανει κ αυτος! εξοργιζει ακομα περισσοτερο τον κοσμο...
το θεμα ρε παιδια ειναι οτι κυκλους κανει η εξουσια...ατερμονοι κυκλοι γιατι δυστυχως οι ανθρωποι κοιταμε να βγαλουμε ο ενας το ματι του αλλου...γιατι τα οποια συμβολα καταληγουν να ξεπουλιουνται στα περιπτερα. γιατι ολοι μολις παρουν τη μυρωδια της εξουσιας ξελιγωνονται και θελουν να φανε...
ειμαστε αραγε ικανοι για το οποιοδηποτε πολιτικοοικονομικο συστημα εκτος του καπιταλισμου ο οποιος καλα κρατει? μη μου πειτε για τη δημοκρατια. ειναι μια εννοια καταπατημενη και ξευτιλισμενη...εν τη γεννεση της.

vasov
11-12-08, 10:57
Καλημέρα σε όλους!Μπήκα σφήνα στο θέμα σας γιατι χρειαζομαι την συμβουλη της Λέγκως για την κυρία Καργακου.Εχω ανοιξει θέμα στο θέλω να γίνω μαμα με το ονομα Καργάκου.Κάνει εξωσωματικες;Ειναι καλη;Συγνώμη για την σφήνα.

Ursa Major
11-12-08, 10:57
και θα εξηγηθω και ελπιζω να μην μεινετε στη πρωτη προταση. να γινουν καταστροφες να καουν τραπεζες να καουν υπερκαταστηματα, να γινουν βανδαλισμοι στη βουλη. ετσι μονο θα τους τσουξει...τι κ αν γινουν ειρηνικες πορειες? στο ντουκου θα τις περασουν, χεστηκαν. τωρα που εγιναν καταστροφες εχουν να λογοδοτησουν...

Ποιός να τα κάνει όλα αυτά; Οι διαδηλωτές;
Είναι άσκοπη βία αυτή που δεν υπηρετεί το σκοπό των λαϊκών αγώνων.

angela_kgr
11-12-08, 11:00
δε νομίζω ότι τους νοιάζει πια τίποτα, όλα να γκρεμιστούν αυτοί δε ξεβολεύονται από τις καρέκλες τους.Περίμενε κανείς ότι μετά από τέτοια γεγονότα δε θα υπήρχε καμία παραίτηση.Είναι αυτό που είπε η Χάρις Αλεξίου...."αν δε παραιτειται τώρα μια κυβερνήση πότε παραιτείται?"

sofia_nefeli
11-12-08, 11:05
ναι ursa οι διαδηλωτες. δε λεω να καψουν μαγαζακια του απλου πολιτη. λεω να καψουν τη κοσμοτε, να καψουν το jumbo, το mall η οπως λεγεται.
ασκοπη βια? χαχαχαχα
ξερω οτι ειναι επικινδυνο αυτο που λεω και για αυτο δε το ειπα τις προηγουμενες μερες. ομως ολες οι αλλαγες πως εγιναν? με καθιστικη διαμαρτυρια? αν ειναι ετσι ειμαι λαθος. και πολυ παραπανω επικινδυνη.
ομως δεν εγιναν ετσι. να κλεισουν καταστημα της δεη να μην εχουμε ρευμα. να ξεσηκωθει ο κοσμος γιατι δεν ειχε ζεστο νερο για ντουζ...γιατι δε μπορουσα να μαγειρεψω στο μωρο μου...
να καψουν τη βουλη...το ανδρο των ξεφτιλισμενων...
το κακο ομως ειναι οτι αυτη που καινε εχουν αλλους στοχους....

Serba
11-12-08, 11:09
ανταποκριτής από ξένο δίκτυο:
στην Ελλάδα οι κυβερνήσεις ''γαντζώνονται'' στην θέση τους,
και δεν παραιτούνται, ότι κι αν γίνει

angela_kgr
11-12-08, 11:11
δε θα ηταν καλύτερα να αρχίσουν μαζικά μποικοτάζ σε ότι μας ενοχλεί, να γίνουν μαζικές κινήσεις εναντίον όσων μας προσβάλουν, να ψηφίσουμε όλοι με γνώμονα το μέλλον των παιδιών μας και να απορρίψουμε όλοι μαζι όλους οσους παιζουν με τη νοημοσυνη μας?
νομίζω ότι η λύση σε όλα είναι ο κοινός αγώνας, η βια ειναι σκληρό πράγμα και όταν μπει στη μέση και η ψυχολογία του οχλου χανεται ο στοχος.
Η δύναμη του πνέυματος, της γνωσης,της παιδείας νομίζω πως θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε ολους τους τομεις.

Ursa Major
11-12-08, 11:11
ναι ursa οι διαδηλωτες. δε λεω να καψουν μαγαζακια του απλου πολιτη. λεω να καψουν τη κοσμοτε, να καψουν το jumbo, το mall η οπως λεγεται.
ασκοπη βια? χαχαχαχα
ξερω οτι ειναι επικινδυνο αυτο που λεω και για αυτο δε το ειπα τις προηγουμενες μερες. ομως ολες οι αλλαγες πως εγιναν? με καθιστικη διαμαρτυρια? αν ειναι ετσι ειμαι λαθος. και πολυ παραπανω επικινδυνη.
ομως δεν εγιναν ετσι. να κλεισουν καταστημα της δεη να μην εχουμε ρευμα. να ξεσηκωθει ο κοσμος γιατι δεν ειχε ζεστο νερο για ντουζ...γιατι δε μπορουσα να μαγειρεψω στο μωρο μου...
να καψουν τη βουλη...το ανδρο των ξεφτιλισμενων...
το κακο ομως ειναι οτι αυτη που καινε εχουν αλλους στοχους....

Καλά, ξεκινάτε εσείς απ'το Ηράκλειο, που έχετε και πυρομαχικά εύκαιρα, απο κοντά κι εμείς :lol:

DALIA
11-12-08, 11:12

Συμφωνώ απολυτα με την ursa αλλά η μόνη βια που δεν θα με ενοχλουσε ειναι αν γινονταν μεσα στη βουλή ή στα υπερπολιτελή αυτοκίνητα των ηθικων αυτουργών,ας τα κανανε μπουρλωτο δεν θα πληγονταν κανενας μπορούνε χωρις στεναχωρια να τα αντικαταστησουν

angela_kgr
11-12-08, 11:12
ανταποκριτής από ξένο δίκτυο:
στην Ελλάδα οι κυβερνήσεις ''γαντζώνονται'' στην θέση τους,
και δεν παραιτούνται, ότι κι αν γίνει

ΑΚΡΙΒΩΣ

δειτε τα καλα παιδια πως παιρνουν το χρονο τους ευτυχισμενα....

'Αυτοί οι υπουργοί ήταν στα μπουζούκια λίγη ώρα μετά την δολοφονία του Αλέξη
Λίγο μετά τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, δηλαδή λίγες ώρες μετά το τραγικό γεγονός με τον 15χρονο Αλέξη και την εκτέλεση του, ο Στυλιανίδης πήγε στην «Ιερά Οδό», για να ακούσει Πασχάλη Τερζή και Ελενα Παπαρίζου. Στην παρέα του ήταν ο υφυπουργός Εσωτερικών Χρήστος Ζώης (την ίδια ώρα ο προϊστάμενός του υπουργός Προκόπης Παυλόπουλος πάσχιζε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα). Όσοι τους είδαν δεν διαπίστωσαν ότι διακατέχονταν από κάποιον προβληματισμό για όσα συνέβαιναν στους δρόμους της πόλης. Σε διπλανό τραπέζι διασκέδαζε η βουλευτής Θεσσαλονίκης της Ν.Δ. Έλενα Ράπτη, η οποία απολάμβανε εμφανώς τα φλας των φωτογράφων. Οι...
πληροφορίες ότι οι υπουργοί ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα από το άσμα... «είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, μέσα σε μια φάση τραγική» δεν επιβεβαιώνονται. Μπορεί να το απόλαυσαν, αλλά μάλλον τα πολλά μεγαβάτ των ηχείων τούς πήραν το κεφάλι. Γι' αυτό την επομένη (Κυριακή βράδυ πλέον) ο υπουργός Παιδείας πήγε και στο γήπεδο, για να ξεσκάσει λίγο ακόμη βλέποντας τον αγώνα ΑΕΚ-Πανθρακικός που είναι ομάδα της Κομοτηνής, της πόλης όπου εκλέγεται.
Κρίμα και πάλι κρίμα. Η ευαισθησία των υπουργών μας.
http://piazzadelpopolo.blogspot.com/2008/12/blog-post_960.html
Αναρτήθηκε από troktiko στις 11:08 πμ "

micnat
11-12-08, 11:15
Απορία:
Λες ο Πρύτανης να παραιτήθηκε γιατι φοβήθηκε μήπως του ζητήσουν να συναινέσει σε ενδεχόμενη άρση του ασύλου;
Για να το σκεφτούμε χμμμμμμμ

Από ότι πήρε το αυτί μου, ο πρύτανης ανακάλεσε την παραίτηση του... Νοιώθει απαραίτητος φαίνεται...

sofia_nefeli
11-12-08, 11:18
δε θα ηταν καλύτερα να αρχίσουν μαζικά μποικοτάζ σε ότι μας ενοχλεί, να γίνουν μαζικές κινήσεις εναντίον όσων μας προσβάλουν, να ψηφίσουμε όλοι με γνώμονα το μέλλον των παιδιών μας και να απορρίψουμε όλοι μαζι όλους οσους παιζουν με τη νοημοσυνη μας?
νομίζω ότι η λύση σε όλα είναι ο κοινός αγώνας, η βια ειναι σκληρό πράγμα και όταν μπει στη μέση και η ψυχολογία του οχλου χανεται ο στοχος.
Η δύναμη του πνέυματος, της γνωσης,της παιδείας νομίζω πως θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε ολους τους τομεις.
συμφωνω πες μου ομως τι να ψηφισω?

micnat
11-12-08, 11:19

Επίσης, θα μπορούσε να ξεκινήσει γενική απεργία επ'αόριστον, η χτεσινή είχε μεγάλη επιτυχία. Αλλά και τα συνδικάτα από το ίδιο πιάτο τρώνε..

Κι εγώ είμαι της γνώμης πως η βία είναι η τελευταία λύση.

sofia_nefeli
11-12-08, 11:21
[

Καλά, ξεκινάτε εσείς απ'το Ηράκλειο, που έχετε και πυρομαχικά εύκαιρα, απο κοντά κι εμείς :lol:
δεν ΕΧΟΥΜΕ πυρομαχικα ευκαιρα...αληθεια χρειαζονται πυρομαχικα για να καψεις τη βουλη? :roll: :roll:

kiknaki
11-12-08, 11:23

Συμφωνώ απολυτα με την ursa αλλά η μόνη βια που δεν θα με ενοχλουσε ειναι αν γινονταν μεσα στη βουλή ή στα υπερπολιτελή αυτοκίνητα των ηθικων αυτουργών,ας τα κανανε μπουρλωτο δεν θα πληγονταν κανενας μπορούνε χωρις στεναχωρια να τα αντικαταστησουν

ναι γιατί θα τα αντικαταστήσουν με τα δικά μας χρήματα πάλι!!

Serba
11-12-08, 11:24
ποια απεργεια ρε...?εδω ο κοσμος πειναειμε αυτα που παιρνει και να κανεις καιαπεργεια?
και ποιος απο τον ιδιωτικο τομεα θα απεργησει?
ε?
ποιος?????
ΚΑΝΕΝΑΣ

micnat
11-12-08, 11:25
Επίσης, θα μπορούσε να ξεκινήσει γενική απεργία επ'αόριστον, η χτεσινή είχε μεγάλη επιτυχία. Αλλά και τα συνδικάτα από το ίδιο πιάτο τρώνε..

Κι εγώ είμαι της γνώμης πως η βία είναι η τελευταία λύση.
ποια απεργεια ρε...?εδω ο κοσμος πειναειμε αυτα που παιρνει και να κανεις καιαπεργεια?
ε?
ποιος?????

Μα γι'αυτό το λέω, επειδή πεινάει που πεινάει, ας πολεμήσει για το φαί του... Εχτές είπανε πως απεργήσανε και άτομα για πρώτη φορά. Αν ξεκινούσε σοβαρή απεργία από όοοοοοολο τον εργατικό κόσμο, δε θα είχε επιτυχία, στην παρούσα κατάσταση;;;;

Ονειρεύμαι μάλλον... :?:

Ursa Major
11-12-08, 11:27
Από ότι πήρε το αυτί μου, ο πρύτανης ανακάλεσε την παραίτηση του... Νοιώθει απαραίτητος φαίνεται...

Ναι καλός ******* ήταν τελικά κι αυτός.
Ε, τον παρακάλεσε ο Παπούλιας και τέτοια. γι αυτό έμεινε και καλά.
Με τί μούρη θα βγει στους φοιτητές του τώρα;

gavrias
11-12-08, 11:28
- Ο Δημήτρης Τσοβόλας ανέλαβε συνήγορος της οικογένειας του 15χρονου.
http://www.zougla.gr/index.php

micnat
11-12-08, 11:30
- Ο Δημήτρης Τσοβόλας ανέλαβε συνήγορος της οικογένειας του 15χρονου.

Έλειπε πολύ καιρό κι αυτός από τα πρωτοσέλιδα φαίνεται.

fasolaki
11-12-08, 11:31
καλημερες και απο μενα...
και για να μην ξεχνιωμαστε...

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_1188.html

DALIA
11-12-08, 11:32
ε?
ποιος?????
ΚΑΝΕΝΑΣ

Eχθές είπα στους συναδέρφους να μην δουλέψουμε και να κατεβουμε κάτω στις πορείες ολοι μαζι.Και......" α εισαι πολυ χαζη εσυ τελικά έτσι?"

gavrias
11-12-08, 11:36
Πέμπτη, 11 Δεκέμβριος 2008
Πήρε πίσω την παραίτηση ο Πρύτανης

Μετάνιωσε ο πρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών Χρήστος Κίττας και πήρε πίσω την παραίτησή του. Τελικά σ' αυτόν τον τόπο δεν παραιτείται κανείς ούτε για τα μάτια του κόσμου.

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_7942.html

Aυτό θα πέι πνευματικοί ηγέτες με "κότσια" ήθος και συνέπεια!!! Πόσο φτύσιμο στα μούτρα θέλουνε όλοι?ΞΕΦΤΙΛΕΣ !!!

Jean
11-12-08, 11:38
Στη χθεσινη απεργια, υπαλληλοι στον ιδιωτικο τομεα, δεν κατεβηκαν στην απεργια, δουλεψαν κανονικα υπο το φοβο της απολυσης. Σε μεγαλες ιδιωτικες εταιριες τον τελευταιο καιρο απολυεται ο ενας μετα τον αλλον και κανεις δεν ξερει για ποιον θα χτυπησει η καμπανα την επομενη φορα. Με τι ψυχολογια λοιπον ανακοινωνεις στο αφεντικο οτι θα απεργησεις; Εκει φτασαμε! Να μην μπορεις να απεργησεις γιατι μπορει την επομενη μερα να μην εχεις να φας.
Συλλογικος αγωνας χρειαζεται και λυπαμαι αλλα θα συμφωνησω κι εγω με τη Sofia... Με ειρηνικες πορειες δεν θα γινει απολυτως τιποτα. (και δεν εννοω να σπαμε περιπτερα... και μαγαζακια μεροκαματιαρηδων)Στις ειρηνικες πορειες οι ανθρωποι στα ματια των εχοντων και κατεχοντων βολεμενων χοντροκωλων ειναι γραφικοι. Ποιος ασχολειται; Αφου εδω κι ο απλος κοσμος λεει: Κλεισαν το δρομο παλι οι δασκαλοι, μαθητες, αγροτες, συνταξιουχοι, οι φοιτητες τα κωλοπαιδα.... Τι θελουν κι αυτοι και μας ταλαιπωρουν...

micnat
11-12-08, 11:38
ε?
ποιος?????
ΚΑΝΕΝΑΣ

Eχθές είπα στους συναδέρφους να μην δουλέψουμε και να κατεβουμε κάτω στις πορείες ολοι μαζι.Και......" α εισαι πολυ χαζη εσυ τελικά έτσι?"

...
Δηλαδή ο μόνος τρόπος διαμαρτυρίας είναι να πάμε να σπάσουμε το Γερμανό, όπως λέει η Σοφία;;;;

Α, και όχι σε ώρες γραφείου, να μη χάσουμε και το μεροκάματο...

Λυπηρό δεν είναι;;;

nemo
11-12-08, 11:41
"Με τη δολοφονία ενός 16χρονου από ειδικό φρουρό της αστυνομίας κηρύχτηκε φέτος η επίσημη έναρξη της χριστουγεννιάτικης περιόδου. Ο νεαρός προκάλεσε τους αστυνομικούς επειδή κρατούσε ένα μπαλόνι, μια καραμούζα και ένα γλειφιτζούρι, και αυτοί αντέδρασαν, πετώντας του μια χειροβομβίδα και πυροβολώντας τον τρεις φορές.

Μια από τις σφαίρες εξοστρακίστηκε σε μια μαρκίζα, έκανε γκελ σε μια ζαρντινιέρα, πέρασε ξυστά από έναν ανύποπτο κάδο απορριμμάτων και, ενώ κατευθυνόταν προς το Κολωνάκι, άλλαξε γνώμη, έκανε στροφή 120 μοιρών και καρφώθηκε στο σώμα του 16χρονου.

Ο Αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας, Αντιστράτηγος κ. Πάνος Σόμπολος, έδωσε συγχαρητήρια στους δυο αστυνομικούς για την αυτοσυγκράτηση την οποία επέδειξαν και εκθείασε την επιλογή τους να χρησιμοποιήσουν εναντίον του άτακτου νεαρού συμβατικά όπλα και όχι πυρηνικά.

Ιδιαίτερα θετική εντύπωση προκάλεσε στην κοινή γνώμη το γεγονός ότι οι δυο αστυνομικοί έφυγαν από τον χώρο της δολοφονίας χωρίς να περάσουν με το περιπολικό πάνω από το νεκρό θύμα τους.

Η είδηση της δολοφονίας του νεαρού μεταδόθηκε αστραπιαία από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και αμέσως χιλιάδες πολίτες σε όλη τη χώρα ανταποκρίθηκαν και ξεχύθηκαν ενθουσιασμένοι στους δρόμους για να κάνουν τις χριστουγεννιάτικες αγορές τους αλλά τα μαγαζιά ήταν κλειστά επειδή ήταν Σάββατο βράδυ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να εξαγριωθούν οι καταναλωτές και να ξεσπάσουν πάνω στις στολισμένες βιτρίνες των καταστημάτων.

Η δολοφονία του 16χρονου από τους αστυνομικούς απέδειξε πως οι συνθήκες έχουν ωριμάσει πια, ώστε τα καταστήματα να λειτουργούν 24 ώρες το 24ωρο και να παραμένουν ανοιχτά και τις Κυριακές. Εν μέσω μιας διεθνούς οικονομικής κρίσης, οι Έλληνες έκαναν την υπέρβασή τους και πήγαν στα μαγαζιά μέσα στ' άγρια μεσάνυχτα. Αυτό αποδεικνύει περίτρανα πως υπάρχουν χρήματα και πως οι καταναλωτές έχουν διάθεση για αγορές αλλά αυτό που τους λείπει είναι το κίνητρο.

Αμέσως μετά τη δολοφονία του 16χρονου, ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος και ο υφυπουργός Παναγιώτης Χηνοφώτης υπέβαλαν τις παραιτήσεις τους στον πρωθυπουργό για λόγους ευθιξίας αλλά αυτός δεν τις έκανε δεκτές, οπότε κι αυτοί δεν επέμειναν για λόγους αναισθησίας.

Ο κ. Παυλόπουλος –πάντα ευγενικός- επικοινώνησε τηλεφωνικά με τη μητέρα του 16χρονου και της ζήτησε συγγνώμη που της σκότωσαν το παιδί . Επίσης, της είπε πως τα παιδιά είναι μεγάλη ευθύνη, ενώ παράλληλα η διατροφή τους, η ένδυσή τους και οι σπουδές τους κοστίζουν σήμερα πάρα πολλά χρήματα.

Ο κ. Παυλόπουλος παρηγόρησε την άτυχη μητέρα, λέγοντάς της πως το παιδί της ίσως να έπεφτε αύριο μεθαύριο στα ναρκωτικά, ενώ δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να το χτυπούσε αυτοκίνητο. Στη συνέχεια, ο κ. υπουργός προσπάθησε να απαλύνει τον πόνο της μητέρας του 16χρονου, επισημαίνοντάς της πόσο σημαντικό είναι που το παιδί της έμεινε στον τόπο και δεν έμεινε ανάπηρο γιατί τότε θα καταστρεφόταν η ζωή του.

Ο Κώστας Καραμανλής έστειλε συλλυπητήρια επιστολή στους γονείς του 16χρονου και τους επισήμανε πως το παιδί τους ήταν τυχερό μέσα στην ατυχία του, αφού γλίτωσε τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης και δεν θα υποστεί τα τραγικά χτυπήματα που περιμένουν όλους εμάς που βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να είμαστε ακόμα στη ζωή. Στο τέλος της επιστολής του, ο Κώστας Καραμανλής εύχεται στους γονείς του 16χρονου «Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος».

Μεγάλος θρήνος ξέσπασε στη χώρα για τις σπασμένες τζαμαρίες των καταστημάτων και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η δολοφονία του 16χρονου να περάσει σε δεύτερη μοίρα. Η είδηση για τις καταστροφές έκανε αμέσως το γύρο του κόσμου και η παγκόσμια κοινή γνώμη παρακολουθεί συγκλονισμένη το δράμα του ελληνικού λαού, χωρίς όμως να μπορεί να κατανοήσει απόλυτα την αδιαφορία των Ελλήνων για τα παιδιά και τη μεγάλη αγάπη τους για τα τζάμια.

Εξοργισμένοι είναι οι καταστηματάρχες του κέντρου της Αθήνας για τις καταστροφές που προκλήθηκαν στα μαγαζιά τους από τους αντιεξουσιαστές. Ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών κ. Πέτρος Τζαμαρίας δήλωσε πως «οι έμποροι δεν ανέχονται την καταστροφή των περιουσιών τους από τους αναρχικούς αλήτες των Εξαρχείων, αφού αυτό το έχουν αναλάβει αποκλειστικά οι τράπεζες και το κράτος».

Επίσης, ο κ. Τζαμαρίας ανακοίνωσε πως οι έμποροι αποφάσισαν στο εξής, εκτός από τα καταστήματά τους και τα αυτοκίνητά τους, να ασφαλίζουν και τα παιδιά τους, ώστε, σε περίπτωση που τα παιδιά δολοφονηθούν από αστυνομικούς, να εισπράττουν την αποζημίωση και να κάνουν αμέσως απόσβεση των χρημάτων που ξόδεψαν για να τα αναθρέψουν, ενώ με τα υπόλοιπα χρήματα θα κάνουν επενδύσεις.

Μεγάλες αντιδράσεις προκάλεσε η δήλωση του υπουργού Εσωτερικών Προκόπη Παυλόπουλου πως θα αναδειχτεί η αλήθεια και θα υπάρξει παραδειγματική τιμωρία όσων αποδειχθούν ένοχοι για τη δολοφονία του 16χρονου. Η ελληνική κοινωνία έχει τρομοκρατηθεί από την εμμονή της κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας να ρίχνει φως σε όλα τα σκάνδαλα και να στέλνει τους ενόχους στη φυλακή – με τις υποθέσεις της Ζίμενς και της Μονής Βατοπεδίου έχουν γεμίσει ασφυκτικά οι φυλακές.

Πολλοί πιστεύουν πως θα πρέπει επιτέλους η κυβέρνηση να δείξει και κάποια επιείκεια γιατί άνθρωποι είμαστε και σφάλματα κάνουμε όλοι σε τούτη τη ζωή. Δεν υπάρχει λόγος να πάει ο δολοφόνος αστυνομικός στη φυλακή – ας αφήσει πια η κυβέρνηση και μια υπόθεση να περάσει έτσι χωρίς τιμωρία.
posted by πιτσιρίκος @ Τρίτη, Δεκέμβριος 09, 2008
http://pitsirikos.blogspot.com/

fotinip
11-12-08, 11:46
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

Χθες δεν είδα καθόλου τηλεόραση..έλειπα από το σπίτι...Διάβασα μονορούφι τις 12 σελίδες που γράψατε για να ενημερωθώ..

μετά άνοιξα την τηλεόραση..μέγα λάθος..έπεσα πάνω στον μ@λ@κα τον Κούγια και την έκλεισα με τη μια..
Αηδίασα και μόνο που τον είδα..δεν ήθελα να μάθω τι έλεγε...

Αηδία και τίποτα άλλο...αυτό νιώθω...
για τον Κούγια και τον κάθε Κούγια αυτής της χώρας...

sofia_nefeli
11-12-08, 11:52
ρε παιδια σαφως και δε θελω να σας πεισω. δυστυχως δε θελω να ασπαζονται οι πολλοι αυτην την αποψη μου. οι πολλοι θελω να ειναι ειρηνικοι. θελω ομως να υπαρχουν και οι πιο "ετοιμοπολεμοι". ειναι αναγκαιο στοιχειο. οταν ειχαν πεσει τα αεροπλανα στην αμερικη ποσοι απο εμας δε σκεφτηκαμε μακαρι να πεφταν στον λευκο οικο? η μηπως πιστευετε οτι η δικοι μας ειναι λιγοτερο καθικια? απλα δεν εχουν τοοοση εξουσια.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ και ξαναλεω και τονιζω ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι ειρηνικες πορειες δεν ενοχλουν κανενα....

sofia_nefeli
11-12-08, 11:53
ρε παιδια σαφως και δε θελω να σας πεισω. δυστυχως δε θελω να ασπαζονται οι πολλοι αυτην την αποψη μου. οι πολλοι θελω να ειναι ειρηνικοι. θελω ομως να υπαρχουν και οι πιο "ετοιμοπολεμοι". ειναι αναγκαιο στοιχειο. οταν ειχαν πεσει τα αεροπλανα στην αμερικη ποσοι απο εμας δε σκεφτηκαμε μακαρι να πεφταν στον λευκο οικο? η μηπως πιστευετε οτι η δικοι μας ειναι λιγοτερο καθικια? απλα δεν εχουν τοοοση εξουσια.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ και ξαναλεω και τονιζω ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι ειρηνικες πορειες δεν ενοχλουν κανενα....

Rasta
11-12-08, 12:13
Καλημέρα και απο εμένα,

Δυστυχώς, για άλλη μια φορά, ο Ελεύθερος Τύπος (της Χαλυβούργαινας) διαστρεβλώνει τα πράγματα.

Και δυστυχώς, παρερμήνευσαν το μεγάλο Ισοκράτη.

Σας παραθέτω το αυθεντικό κείμενο του Ισοκράτη, που όπως θα διαβάσετε δεν έχει σχέση με "αυτοκαταστροφική δημοκρατία" και άλλες παπαρίες της Γιάννας.

Είπε λοιπόν ο Ισοκράτης:

Ισοκράτους Αρεοπαγιτικός, Περί Ειρήνης

"Οι γαρ κατ' εκείνον τον χρόνον την πόλιν διοικούντες κατεστήσαντο πολιτείαν ουκ ονόματι μεν τω κοινοτάτω και πραοτάτω προσαγορευομένην, επί δε των πράξεων ου τοιαυτην τοις εντυγχάνουσι φαινομένην, ουδ' η τούτον τον τρόπον επαίδευε τους πολίτας ώσθ' ηγείσθαι την μεν ακολασίαν δημοκρατίαν, την δε παρανομίαν ελευθερίαν, την δε παρρησίαν ισονομίαν, την δ' εξουσίαν του ταύτα ποιείν ευδαιμονίαν, αλλά μισούσα και κολάζουσα τους τοιούτους βελτίους και σωφρονεστέρους άπαντας τους πολίτας εποίησεν."

Δεν χρειάζεται μετάφραση, η γλώσσα μας δεν έχει αλλάξει και πολύ απο τότε... :)

Υ.Γ.
Αντε, να βάλω και τη μετάφραση:

"Οι διοικούντες δηλαδή (Σόλων και Κλεισθένης) κατ' εκείνον τον χρόνον την πόλιν, δεν ίδρυσαν πολίτευμα ονομαζόμενον μεν δι' ονόματος κοινοτάτου και ωραιοτάτου, μη φαινόμενον δε εις την εφαρμογήν τοιούτον εις τους ζώντας κατ' αυτό, ουδέ ίδρυσαν τοιούτον πολίτευμα το οποίον κατά τέτοιον τρόπον εξεπαίδευε τους πολίτας, ώστε να θεωρούν την μεν ακολασίαν δημοκρατίαν, την δε παρανομίαν ελευθερίαν, την αυθάδειαν ισονομίαν, ευτυχίαν δε την άδειαν του να πράττη καθένας ταύτα, αλλ' ίδρυσαν πολίτευμα το οποίον με το να μισή και να τιμωρή τους τοιούτους έκαμνεν όλους τους πολίτας καλυτέρους και σωφρονεστέρους."

(Μτφρ. Σ. Τζουμελέας. 1949)

yls
11-12-08, 12:14

Για να πω την αμαρτία μου...μέσα μου κρύβω μια Σοφία Νεφέλη! :oops: :oops:

Αν κατάφερναν οι διαδηλωτές να έβαζαν φωτιά στο Μαξίμου ή στις βίλες της Εκάλης...τι να σου πω...μεγάλη χαρά θα έπαιρνα.. :oops:

Αν καίγονταν και καμμιά μητρόπολη ακόμη καλύτερα! :oops:

Δεν είμαι η κομπλεξική απέναντι στους πλούσιους. Αλλά να...με πιάνει αηδία για το πως κάποιοι έχουν το 1,000,000 ευρώ για ψείρες και κάποιοι πρέπει να ζουν τις οικογένειές τους με 800ε.

Souloumpamia
11-12-08, 12:23
Δεν είμαι η κομπλεξική απέναντι στους πλούσιους. Αλλά να...με πιάνει αηδία για το πως κάποιοι έχουν το 1,000,000 ευρώ για ψείρες και κάποιοι πρέπει να ζουν τις οικογένειές τους με 800ε.

Η αηδία είναι ακόμα μεγαλύτερη για το ΠΩΣ το αποκτιέται αυτή η περιουσία.

Jean
11-12-08, 12:24
Η Γιαννα... Σε αλλες εποχες η Γιαννα δεν θα λεγοταν σιδηρα κυρια... Σε αλλες εποχες η Γιαννα θα λεγοταν Ροζα ή Λεϊλά...
Η διαφορα της με τη Ροζα ειναι καποια εκατομμυρια... και οτι αυτην την παντρευτηκαν!!

sofia_nefeli
11-12-08, 12:27
Καλα με αυτο το κρυβω μια σοφια μεσα μου και με το :oops: με εστειλες!
ρε παιδια γιατι πρεπει να ντρεπομαστε που θελουμε να τιμωρηθουν αυτοι οι λεχριτες? γιατι πρεπει να ντρεπομαστε που θελουμε να υπαρξει "θεια δικη"?
τι ειναι καποιο μυστικο? ναι θελω να σκοτωσουν τον μπους! γινομαι εγκληματιας? ας ειναι....θελω να τιμωρηθουν ολοι αυτοι θελω να διαπομπευθουν και ναι θελω τα παιδια τους να ντρεπονται και να λυπουνται που οι γονεις τους ειναι αυτοι που καταχραστηκαν μεχρι αηδιας αυτα που βγαζει ο λαος. 20 τοις εκατο φορος! δεν ειναι κλεψια? γιατι καποτε το χαρατσι μας ενοχλουσε? να μη μιλησω για τα υπολοιπα αισχη τους....
δε ντρεπομαι που τα πιστευω αυτα...

sofia_nefeli
11-12-08, 12:34
αρια μου δε λεω αυτο που μου κατεβαινει αβιαστα στο κεφαλι....λεω αυτο που εχω σκεφτει χιλιαδες φορες και το λεω αφου εχει περασει ο εκνευρισμος των πρωτων 100 σελιδων....
τις παραπλευρες απωλειες? τις παραπλευρες απωλειες που πεθαινουν οι γιαγιαδες μας με τις συνταξεις των 500ευρω στη καλυτερη τις σκεφτηκες?
τις παραπλευρες απωλειες των πυροσβεστων που καηκαν οταν πηρε φωτια ολη η ελλαδα και δε τιμωρηθηκε κανεις τις σκεφτηκες?
τις παραπλευρες απωλειες των ανθρωπων που πειναν τις σκεφτηκες?
γιατι θα πρεπει να ειναι κουκουλοφοροι? οι κουκουλοφοροι εχουν σαν στοχο τα μικρομαγαζα τον απλο πολιτη.
στο πολυτεχνειο κουκουλοφοροι ηταν?
δε θελω να ακουγομαι λαικιστρια αλλα δε νομιζω οτι αν καει η βουλη πχ θα πεθανουν οι πυροσβεστες...

fasolaki
11-12-08, 12:41
Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει..

http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SUBF-irPelI/AAAAAAAAxW4/Orys57h1QOU/s320/%CE%BA%CE%9F%CE%8E%CE%93%CE%99%CE%91%CF%82-%CE%91%CE%9B%CE%88%CE%9E%CE%97%CF%82+%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%A1%CE%8C.jpg

ΚΟΥΓΙΑ.

ΨΟΦΑ !

(δεν βαζω λινκ γιατι απο κατω πεφτει πολυ βρισιμο που δεν θα ηθελα να το μεταφερω)

fasolaki
11-12-08, 12:48
πυρ

Πέσαν οι φλόγες. Κάθισε η σκόνη. Οι πολίτες κυκλοφορούν ήσυχοι, πλέον, στις ποτισμένες με χημικά λεωφόρους του κέντρου και στους άσπιλους δρόμους των προαστίων. Η κίνηση επανέρχεται στα κανονικά της επίπεδα. Ο καφετζής της βουλής δεν προλαβαίνει να φτιάχνει τούρκικους και καπουτσίνο. Οι άνδρες των ΜΑΤ ξεκουράζουν τα πιασμένα μέλη τους στη θαλπωρή της κλούβας. Η γλίτσα μετά την προσωρινή της υποχώρηση βρίσκει και πάλι τις γνώριμες γωνίες της στις σκονισμένες lcd οθόνες. Ένας ένας οι φίλοι κάνουν log-in στους instant messengers. Οι ραδιοφωνικοί σταθμοί παίζουν το playlist τους ελαφρώς τροποποιημένο. Χρωματισμένο με πινελιές θλίψης, κι έτσι. Τα ρ/φ σποτάκια συνεχίζουν να διαλαλούν την πραμάτεια. Τα πιτσιρίκια στους παιδικούς σταθμούς παίζουν με τα πλαστικά πιστόλια, τα αυτοκινητάκια και τις κούκλες και σκέφτονται πολύχρωμα. Περιστέρι, Καλογρέζα, Μαρούσι, Αιγάλεω. Ηλεκτρικές σκούπες ρουφούν άπληστα τη σκόνη και σφουγγαρίστρες καθαρίζουν τα πατώματα. Κάποια μάνα αναστενάζει. Ένας μαθητής παίρνει απουσία. Κάποιος άλλος δεν θα ξαναπάρει ποτέ. Μια σφαίρα εξοστρακίστηκε στο θώρακά του και διασπάστηκε σε 10 εκατομμύρια θραύσματα που βρήκαν στο ψαχνό. 10 εκατομμύρια καθρέφτες έμειναν χωρίς είδωλο.

http://vjspyros.blogspot.com/2008/12/blog-post.html

ΝΙΚ-16
11-12-08, 13:01
Με τι ψυχολογια λοιπον ανακοινωνεις στο αφεντικο οτι θα απεργησεις; Εκει φτασαμε! Να μην μπορεις να απεργησεις γιατι μπορει την επομενη μερα να μην εχεις να φας.

Με την ψυχολογία που απέργησαν την ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ του 68
Με την ψυχολογία του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.
Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε σήμερα, γιατί αν συνεχίσουμε να φοβόμαστε τα αφεντικά, θα καταλήξουμε όλοι να λέμε ευχαριστώ αφεντικούλη μου που με δέχτηκες και σήμερα στη δουλίτσα μου.....................αντί να μας ευχαριστεί ο ίδιος που ήρθαμε για δουλειά και του βγάλαμε για άλλη μια φορά λεφτα.
Πάρτε το χαμπάρι
ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ

angela_kgr
11-12-08, 13:03
συμφωνω πες μου ομως τι να ψηφισω?
ειλικρινα και εγω εχω μπερδευτει, αλλά να σου πω κάτι πιο πολύ με νοιαζει τώρα που δε ξερω πια με ποιον μπορω να κανω παρεα και να μιλαω, και που δε μπορω να καταλαβω τι γινεται γυρω μου.....
το θεμα ψηφου το βλεπω πιο μακρινο.
Ειναι τετοιες οι αλλαγες που γινονται που δε ξερω ποιος ειναι ποιος και τι ποια πρεσβευουμαι ολοι μας

απαντησα αργοπορημενα γιατι η μικρη μου ειναι αδιαθετη και ειναι λιγο ανησυχη

Serba
11-12-08, 13:04
μην είσαι τόσο σίγουρη

ΝΙΚ-16
11-12-08, 13:04
Και κάτι άσχετο!!!!!!!!!!!!
Υπάρχει κρίση ωραία????????
Ποιός όμως ΔΕΝ έχει κρίση?
Όλες οι Χώρες διαμαρτύρονται για την κρίση, ακόμα και η ΚΙΝΑ
Ποιός θα μας σώσει?
Γιατί χρήμα κυκλοφορεί σίγουρα που πάει ΌΜΩΣ ??????????????????????????????

DALIA
11-12-08, 13:05

χμ.... και εγω το σκεφτηκα αυτο παρα πολλες φορες αλλα κατεληξα στο συμπερασμα, οτι μαλλον κατι λαθος σκεφτομαι :wink:

gerkon
11-12-08, 13:05
Αυτό μου ήρθε με e-mail:

[Διάβασε το μέχρι τέλους - Βοήθα στην εξάπλωση του]

Και αναρρωτιέμαι...

Τι είναι οι μπάτσοι? Μεροκαματιάρηδες των 700 ευρώ που παίζουν τη ζωή τους κορώνα-γράμματα προστατεύοντας μας ή απαίδευτα ζώα που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να αφαιρέσουν τη ζωή ενός παιδιού?

Τι είναι οι πολιτικοί? Λαμόγια βουτηγμένα σε κάθε λογής σκάνδαλο που αδιαφορούν για σένα ή οικογενειάρχες άνθρωποι με αίσθημα ευθύνης που επιθυμούν το καλό του τόπου?

Τι είναι οι δημοσιογράφοι? Επαγγελματίες που προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους ενημερώνοντας αντικειμενικά τους πολίτες ή διευθαρμένα ανθρωπίδια που κατευθύνουν τα γεγονότα πηγαίνοντας τα όπου θέλουν για το δικό τους συμφέρον?

Τι είναι οι "κουκουλοφόροι"? Άτομα με ιδεολογία που κάνουν αυτό που θέλουμε, αλλά φοβόμαστε να κάνουμε ή προβοκάτορες που διψούν να χαλάσουν τον αγώνα μας και τις περιουσίες του κόσμου?

Τι ΗΤΑΝ ο Αλέξης? Ένα κωλόπαιδο που φεύγει από τα βόρεια προάστια για να πάει να "τα σπάσει" στα Εξάρχεια ή ένα 16χρονο παιδί όπως όλα τ'άλλα που διασκέδαζε με τους φίλους του και βλέποντας ένα περιπολικό, που συμβολίζει μόνο άσχημες συμπεριφορές για τη γενιά του, θέλησε να αντιδράσει?

[Σε κάποιες από τις ερωτήσεις ίσως να μην αρκούν οι δύο αντίθετες απόψεις. Ίσως η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση. Ίσως να είναι κάπου στην άκρη. Το θέμα είναι το εξής...]

Τι είσαι εσυ? Ένας άνθρωπος που μπορεί να κλείσει τα μάτια και να αδιαφορήσει για άλλη μια φορά? Ένας άνθρωπος που δε μπορεί να νιώσει το διαφορετικό αυτής της ατμόσφαιρας των τελευταίων ημερών? Είσαι διατεθιμένος να μη μάθεις ποτέ αν αυτή ήταν όντως η στιγμή για κάτι καλύτερο? Ας αξιοποιήσουμε ό,τι έχει γίνει. Ας μη μείνουμε σε ένα 3ήμερο ξεχωριστών συγκεντρώσεων. Ας μη μείνουμε σε ένα 3ήμερο καταστροφών. Ας μη μείνουμε σε ένα 3ήμερο προσβλητικών πολιτικών δηλώσεων. Ας μη μείνουμε σα χάνοι πάλι. Ότι κι αν πιστεύετε. Όπου κι αν ανήκετε. Δε χρειάζετε να συμφωνούμε σε όλα! Ας μπει για μια φορά στην άκρη το συμφέρον και το βόλεμα. Ας μην είναι ο Αλέξης άλλη μια είδηση στα κανάλια. Ας μη πάει τίποτα χαμένο από ό,τι έχει γίνει. Ας το δοκιμάσουμε να δούμε τι θα πετύχουμε. Χωρίς χρώματα. Χωρίς κόμματα. Μόνο στόματα. Πολλά στόματα! Ας γίνουμε η μεγαλύτερη παρέα διαμαρτυρίας που έχει γίνει ποτέ. Κι ας μην τη δυαλύσουμε για όσο χρειαστεί να πειστούν ότι ξυπνάμε. Για όσο χρειαστεί! Εσύ, που παρακολουθείς τα γεγονότα μια ζωή από την τηλεόραση. Εσύ, που βγαίνεις στους δρόμους να διαδηλώσεις μόνο κάτω από τη σκεπή του κόμματος σου. Εσύ που τα θεωρείς όλα μάταια αλλά ονειρεύεσαι μια αλλαγή. Όλοι! Βγείτε έξω! Δεν είναι δυνατόν οι προεκλογικές συγκεντρώσεις να μαζεύουν περισσότερο κόσμο από την αυθόρμητη έκρηξη των απλών ανθρώπων και την ανάγκη τους για αλλαγή. Πώς πραγματικά θα πιστέψουμε ότι γύρω μας συμβαίνει κάτι διαφορετικό αν εσύ που ξέρεις ότι και μόνο με τη παρουσία σου μπορείς να πετύχεις κάτι, δεν το παίρνεις - για άλλη μια φορά- απόφαση? Πόσες φορές δεν αναρρωτήθηκες για πιο λόγο να βγεις στους δρόμους από τη στιγμή που θα'σαι μόνος με μερικούς άλλους? Από τη στιγμή που είναι μάταιο εφόσον δεν είμαστε όλοι μαζί. Από τη στιγμή που μπορεί να γίνουν επεισόδια... Μπορεί να μην αλλάξουν τα πάντα. Μπορεί, όμως να υπάρξει το έναυσμα για να αλλάξουν πολλά. Μπορεί να είναι το έναυσμα για να σκεφτούμε διαφορετικά. Για να ξυπνήσουμε την άλλη μέρα με άλλη διάθεση. Με άλλα μυαλά. Και ρε γαμώτο, δεν είναι δύσκολο, αρκεί να το συνειδοτοποιήσουμε όλοι. Ας μην είναι η επόμενη εβδομάδα ίδια με όλες τις προηγούμενες. Ας αλλάξουμε νοοτροπία και ας σταματήσουμε να δίνουμε δύναμη σε αυτούς που αναισθητοποιούν τη δική μας. Ας νιώσουμε λίγο τίμιοι επιτέλους με τους εαυτούς μας και με όλους όσους βγήκαν στους δρόμους αυτές τις μέρες. Ας βγούμε να διαμαρτυρηθούμε για τους πολιτικούς μας. Για την αστυνομία. Για το σύστημα. Για τη νοοτροπία του «δεν αλλάζει τίποτα». Ας βγούμε να διαμαρτυρηθούμε για τους εαυτούς μας...

Ας γίνει η αρχή με μία καθολική συγκέντρωση. Ίσως να μην είναι αυτή που θα αλλάξει τα πάντα. Θα'ναι όμως αυτή που θα τους φωνάξουμε ότι μπορούν να περιμένουν μεγάλες αλλαγές από όλους μας. Θα'ναι αυτή που θα μπορέσει να μας δώσει τη δύναμη να συνεχίσουμε την αλλαγή μέσα από τη καθημερινότητα μας. Είναι αυτή που θα κάνει την ουσιαστική διαφορά μόνο αν ο όγκος του κόσμου δε θα'χει προηγούμενο. Μόνο αν είμαστε όλοι. Ας το κάνουμε επιτέλους!

ΑΘΗΝΑ: ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ - ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ: ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ

ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΙΣ 12 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ,
ΑΣ ΜΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ

ΝΙΚ-16
11-12-08, 13:06
μην είσαι τόσο σίγουρη

Γιατί το λές αυτό?

Jean
11-12-08, 13:07
Ο δημαρχος Αθηναιων φωταγωγησε λοιπον τον Δρομεα και διαβεβαιωσε τα πληθη οτι οι εορταστικες εκδηλωσεις θα πραγματοποιηθουν οπως ειχαν προγραμματιστει (γιατι σκαμε απο χαρα αυτες τις μερες και πρεπει αν γιορτασουμε) Συνεχισε αποτελειωνοντας μας: Η πολη μας εχει αναγκη τη χαρα και ιδιως τα μικρα παιδια. Αρτος και θεματα λοιπον για μικρους και μεγαλους. Μου θυμιζει την φιλη μου που τη μερα που εβγαλε το γιο της απο το νοσοκομειο (ειχε κανει κρεατακια) τον πηγε κατευθειαν στο Τζαμπο να αγορασει ο,τι πιο μεγαλο και ακριβο μπορουσε να εντοπισει. Να ξεχασει ο μικρος την ενεση, τις γαζες, τον πονο...

Εν τω μεταξυ αυτη τη στιγμη στην Ηρωων Πολυτεχνειου στον Περαια τα καταστηματα εκλεισαν γιατι στο δρομο γινεται της τρελης. Οι οδομαχια των νεραντζιων αρχισε και παλι ως αποηχος των περασμενων ημερων και ως προλογος στα πυροτεχνηματα των εορταστικων εκδηλωσεων του δημαρχου...

Serba
11-12-08, 13:14
αναφορικά με το ποιος έχει ανάγκη,
σήμερα όλοι έχουμε ανάγκη,
το τέρας της ανεργίας καραδοκεί,
αλλά και οι εργοδότες δεν είναι σε καλύτερη μοίρα,
η οικονομική κρίση είναι εδώ,
εσένα, δεν σε άγγιξε;

ΝΙΚ-16
11-12-08, 13:15
Παιδιά μπροστά!
11 Δεκεμβρίου 2008, 00:04

Ναι, γράφετε ιστορία, γι αυτό μην κάνετε πίσω. Δείχνετε το δρόμο που δεν έδειξαν οι πανεπιστημιακοί σας δάσκαλοι. Το δρόμο που δεν έδειξαν οι πολιτικοί σας ηγέτες. Το δρόμο που δεν έδειξαν οι ταγοί αυτού του τόπου, γιατί ταγοί και μπροστάρηδες δεν αισθάνθηκαν και δεν υπήρξαν ποτέ.

Μην κάνετε πίσω, γιατί η ιστορία γράφεται με πείσμα, με σθένος, με θάρρος, με οργάνωση, με θυσίες και αγώνες. Δεν γράφεται με παραινέσεις.

Μην κάνετε πίσω, όπως πίσω δεν έκαναν ποτέ οι γονείς σας, όταν χρειάστηκε να δώσουν τις δικές τους κοινωνικές μάχες, παρακάμπτοντας τους καθωσπρεπισμούς και τις παραινέσεις της εποχής.

Δώστε τον υπέρ πάντων αγώνα σας, χωρίς ενοχές για τις κουκούλες και τις μολότοφ των υπερβολικών και των ανόητων. Δεν σας αγγίζουν και δεν σας κατηγοριοποιούν!

Απομονώστε στημένους προβοκάτορες και ασήμαντους βανδάλους, άλαλους πολιτικούς και πληρωμένους κονδυλοφόρους. Απομονώστε όλους εκείνους, που ελπίζουν μετά τον κουρνιαχτό να ξαναπιάσουν δουλειά στην πλάτη σας, συνεχίζοντας το θεάρεστο έργο της αρπαχτής.

Αφήστε πίσω όσους ιδιοποιήθηκαν την τύχη ή την ατυχία σας, τον πλούτο ή τη φτώχεια σας, την παιδεία ή την άγνοιά σας.

Μην κάνετε πίσω, γιατί πίσω δεν υπάρχει, γιατί πίσω είναι ο πάτος, γιατί πίσω σας είναι το χάος και όχι μπροστά, όπως έντεχνα θέλουν να σας πείσουν εκείνοι που το πίσω, το έκαναν τέχνη και φάμπρικα μαζί.

Παιδιά, μπροστά, μόνον μπροστά, με ψυχραιμία, με κουράγιο, με δύναμη και τραγούδια, τα δικά σας τραγούδια, τους δικούς σας κώδικες, τις δικές σας πρακτικές.

Μπροστά, γιατί δεν είστε μόνοι σας κι όλοι αυτοί που σήμερα σας λοιδορούν, αύριο θα σας ακολουθήσουν, θα σας αποδεχθούν και θα υποκλιθούν μπροστά σας με τις καμένες τους επιταγές, τα καμένα μυαλά, τις καρβουνιασμένες συνειδήσεις τους.

Μπροστά αγωνιστικά, μπροστά ειρηνικά, με ψυχραιμία και σιγουριά, για να μη σας παγιδέψει η αυτοκρατορία του τίποτα.

Μπροστά, γιατί την ιστορία τη γράφουν οι παρέες. Τους ήρωες τους κάνουν οι συγκυρίες και την αλλαγή τη φέρνουν οι αγώνες.

Αν είναι αληθινοί, αν ήρθε η ώρα σας, μπροστά, μόνον μπροστά, χωρίς συμβιβασμούς και μισόλογα.

Μπροστά, γιατί είστε ο άνεμος της αλλαγής απέναντι στο βόλεμα της παραλλαγής και της «πουστιάς».

Επιτέλους, αισθάνθηκα υπερήφανη.
www.zougla.gr

ΝΙΚ-16
11-12-08, 13:19
Επειδή με έχει αγγίξει πολύ περισσότερο απο όσο φαντάζεσαι
Για αυτό ρωτάω, πού πάνε όλα τα λεφτά?????????????
Γιατί έχουμε κρίση?????????
Ποιός ευνοείτε απο την κρίση??????????Γιατί δεν γίνεται να είναι όλοι χαμένοι.
Όσο για τα αφεντικά αν είχαμε όλοι τις ίδιες ιδεολογίες και αντί για ανταγωνιστικά ζούσαμε συαναγωνιστικά θα τον έκοφτε και πολύ μάλιστα αν θα δούλευες ή οχι

DaF
11-12-08, 13:26
«Γιατί τα σπάσαμε τ’ αγάλματά των/ γιατί τους διώξαμεν απ’ τους ναούς των/ διόλου δεν πέθαναν γι αυτό οι θεοί». (Κ. Καβάφης)

οι στίχοι βρίσκονται δίπλα σε ένα λινκ που έστειλε η th@lia, αν θυμάμαι καλά..(το παραθέτω πάλι : http://www.zougla.gr/news.php?id=16292 )

και γράφω και κάτι (η συνάδελφος Jean θα με κατανοήσει πλήρως φαντάζομαι...) που είχε πει μία καθηγήτριά μου στο πανεπιστήμιο πριν 6-7 χρόνια : ζούμε σε καβαφική εποχή....

sofia_nefeli
11-12-08, 13:26
angela δε σε καταλαβα...για να κανεις παρεα με καποιον πρεπει να συμφωνεις? για να μιλησεις με καποιον θα πρεπει να ξερεις απο πριν τι θα σου πει? πραγματικα ισως δε καταλαβα τι θελεις να πεις?
ολοι το ιδιο νοιωθουν...οργη, απελπισια, λυπη, σιχασια. το πως το εκφραζει ο καθενας ειναι αλλο θεμα.
ας μη κολλαμε σε λεξεις σε εκφρασεις. ξερω οτι αυτο που ειπα ηταν τραβηγμενο. δε γινεται να ειμαστε ολοι ιδιοι. εχουμε αναγκη αυτη τη διαφορετικοτητα. ακομα και η εμβρυουλα χρειαζεται ως παραδειγμα προς αποφυγην....
καθενας με τον τροπο του και ολοι μαζι....γιατι οι σκοποι μας ειναι ιδιοι....

gavrias
11-12-08, 13:31
http://www.youtube.com/watch?v=kJkZmcBGXzM&eurl=http://troktiko.blogspot.com/&feature=player_embedded

"Και τα δυο εδώ είναι" έτσι είπαν;
Σίγουρα όλοι το έχουμε δει αυτό το βίντεο αλλά ακούστε λίγο τι λέει κάποιος σε αυτό το βίντεο. Κάποιος λέει:"Και τα δυο εδώ είναι"

Λίγο πρίν τους πυροβολισμους!!!Όντως ακούγεται!!! :shock: :shock: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

angela_kgr
11-12-08, 13:32
angela δε σε καταλαβα...για να κανεις παρεα με καποιον πρεπει να συμφωνεις? για να μιλησεις με καποιον θα πρεπει να ξερεις απο πριν τι θα σου πει? πραγματικα ισως δε καταλαβα τι θελεις να πεις?
ολοι το ιδιο νοιωθουν...οργη, απελπισια, λυπη, σιχασια. το πως το εκφραζει ο καθενας ειναι αλλο θεμα.
ας μη κολλαμε σε λεξεις σε εκφρασεις. ξερω οτι αυτο που ειπα ηταν τραβηγμενο. δε γινεται να ειμαστε ολοι ιδιοι. εχουμε αναγκη αυτη τη διαφορετικοτητα. ακομα και η εμβρυουλα χρειαζεται ως παραδειγμα προς αποφυγην....
καθενας με τον τροπο του και ολοι μαζι....γιατι οι σκοποι μας ειναι ιδιοι....
φυσικα δε πρεπει να συμφωνεις σε όλα με καποιον για να κανεις παρεα, αλλά δε θεωρείς οτι καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα και μας χαρακτηριζουν σαν ανθρωπους για ολη μας τη ζωη?ποτέ δε κολλάω στις λέξεις αλλά με νοιάζει αν τη δολοφονία του παιδιού ο φίλος μου τη βλέπει δολοφονία ή "παρεξήγηση".....Επίσης νιώθω ότι ειναι στιγμές στη ζωή μας που η στάση μας μας χαρακτηριζει σαν άτομα στο σύνολο μας .

ο γραπτος λόγος ειναι λίγο πιο δυσκολος σε καποιες φασεις και θελω να διευκρινισω ότι δεν έχω κανενα θεμα με το τι γραφει η καθε κοπέλα σε καμια περιπτωση.....

fasolaki
11-12-08, 13:43
http://www.youtube.com/watch?v=kJkZmcBGXzM&eurl=http://troktiko.blogspot.com/&feature=player_embedded

"Και τα δυο εδώ είναι" έτσι είπαν;
Σίγουρα όλοι το έχουμε δει αυτό το βίντεο αλλά ακούστε λίγο τι λέει κάποιος σε αυτό το βίντεο. Κάποιος λέει:"Και τα δυο εδώ είναι"

Λίγο πρίν τους πυροβολισμους!!!Όντως ακούγεται!!! :shock: :shock: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

επειδη μαλλον η φαντασια μου δεν φτανει πολυ μακρια..
τι μπορει να σημαινει αυτο :roll: :roll: :roll:

fasolaki
11-12-08, 13:46
Έκκληση Πατέρα: "Αγνοήστε τον Κούγια"

"ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΥΓΙΑ! Το πρόβλημα του ειναι η προβολη! ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΧΑΡΙΣΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ! ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ! Α Γ Ν Ο Η Σ Τ Ε ΤΟΝ! Δειξτε έμπρακτα ότι όντως σέβεστε τη μνήμη του αδικοχαμένου παιδιου...ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΝ! Μην τον καλέσετε σε κανένα πανελ. Μην δεχτείτε ούτε τηλεφωνηκή παρέμβαση του! ΜΗΝ ΤΟΝ ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ "ΠΑΡΑΘΥΡΟ" τηλεοπτικής εκπομπής...
ΤΙΜΩΡΕΙΣΤΕ ΤΟΝ για την ασέβεια του στη...
μνήμη του "δικού μας" Αλέξανδρου. Του παιδιού που με τόσο βίαιο τρόπο έκοψαν το νήμα της τόσο μικρής ζωής του, και λίγο μας νοιάζει αν η βολή ήταν "ευθεία" ή "εξοστρακίστικε". Αυτή η σφαίρα ήταν από το όπλο ενός "Οργάνου" που η δουλειά του, για την οποία τον πληρώνει ο Ελληνικός Λαός πρέπει να είναι η διατήρηση της έννομης τάξης.
ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΥΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΚΟΥΓΙΑ..."
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΕΝΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_1186.html

εντελει ποσο δικιο εχει

alvadi
11-12-08, 13:55
Με τι ψυχολογια λοιπον ανακοινωνεις στο αφεντικο οτι θα απεργησεις; Εκει φτασαμε! Να μην μπορεις να απεργησεις γιατι μπορει την επομενη μερα να μην εχεις να φας.

Με την ψυχολογία που απέργησαν την ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ του 68
Με την ψυχολογία του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.
Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε σήμερα, γιατί αν συνεχίσουμε να φοβόμαστε τα αφεντικά, θα καταλήξουμε όλοι να λέμε ευχαριστώ αφεντικούλη μου που με δέχτηκες και σήμερα στη δουλίτσα μου.....................αντί να μας ευχαριστεί ο ίδιος που ήρθαμε για δουλειά και του βγάλαμε για άλλη μια φορά λεφτα.
Πάρτε το χαμπάρι

ΝΑΙ Φοβάμαι να απεργήσω! Ναι γιατι δεν εργάζομαι στο δημόσιο τομέα που η θέση μου θα ειναι εκεί και αύριο. Ούτε είμαι ελ.επαγγελματίας παρ.υπηρεσιών που αν δεν δώσω το παρόν στους πελάτες μου μία μέρα δεν τρέχει και τίποτα. Ο μισθωτός στον ιδ.τομέα είναι αλλιώς. Ναι φοβάμαι να απεργήσω γιατί εργάζομαι σε μία μικρομεσαία επιχειρηση με 5 εργαζομένους σύνολο και φυσικά δεν έχουμε συνδικάτο μέσα στην εταιρεία να μας προστατεύσει...

Ναι φοβάμαι να απεργήσω γιατί κάθε 10 του μήνα η τράπεζα περιμένει τη δόση του στεγαστικού δανείου και όχι μόνο η τράπεζα...

Δεν είναι όλα παιδιά ή άσπρο ή μαύρο...
Δεν σημαίνει εμείς που καθόμαστε στα ωραία γραφειάκια μας και δουλεύουμε και 10 ώρες την ημέρα, ειμαστε βολεμένοι και αδιάφοροι τι γίνεται δίπλα μας...
Δεν έχουμε στα 35 μας τις ίδιες υποχρεώσεις και τις ίδιες ευθήνες που είχαμε στα 20. Στα 20 και στα 25 εγώ προσωπικά δεν έδινα λογαριασμό σε κανένα... και αν ξεμενα και από δουλειά...σιγά με την μάνα μου έμενα..
το φαί μου εξασφαλισμένο ήταν αντε να έχανα καμμία έξοδο.

Jen.
11-12-08, 13:55
Πριν λίγο με σταμάτησε συνεργείο του σκαι και με ρώτησε για τα γεγονότα...για το δελτίο τους...είπα την γνώμη μου αλλά ρε γμτ με έπιασαν στο ξαφνικό και τώρα που τα ξανασκέφτομαι έπρεπε να τα πω καλύτερα και περισσότερα...γμτ! Εκείνη την ώρα κόμπλαρα λιγάκι... :(

Με ρώτησαν αν έχω παιδί και αν είχα αν θα το άφηνα να κατέβει σε πορείες!!! Εννοείται τους είπα! :D Που και να ξέραν!! (μα καλά την κοιλάρα δεν την είδαν??)

ΝΙΚ-16
11-12-08, 13:59
Ναι φοβάμαι να απεργήσω γιατί εργάζομαι σε μία μικρομεσαία επιχειρηση με 5 εργαζομένους σύνολο και φυσικά δεν έχουμε συνδικάτο μέσα στην εταιρεία να μας προστατεύσει...

Δηλαδή αύριο μεθαύριο που δεν θα πάνε καλά οι δουλείες του και θα σε διώξει τότε ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΒΑΣΑΙ?????????????
Γιατί πρέπει πρώτα να πάθουμε και μετά να μάθουμε?????????
Ελπίζω την Κυριακή να μην εργάζεσαι και να είσαι και εσύ στους δρόμους μαζί μας

DaF
11-12-08, 14:00
Υπηρεσιακή φόρμα για μεμονωμένα περιστατικά

Την (ημερομηνία)————- ημέρα————— και ώρα —————, το περιπολικό υπ αριθμ’ ——————– ανήκον στη δύναμη του ΑΤ ——————, που εκινείτο στην οδό —————————, της περιοχής: Εξαρχείων ή άλλη———————, δέχτηκε επίθεση απο: τσιγγάνο ή μετανάστη ή γνωστό άγνωστο ή κουκουλοφόρο ή άλλο ——————————.

Ευρισκόμενο σε άμυνα, το πλήρωμα του περιπολικού αντέδρασε, διενεργώντας πυροβολισμούς στον αέρα. Απο σφαίρα που εξοστρακίστηκε, τραυματίστηκε θανάσιμα ο ————————–.

Για το περιστατικό διεξάγεται ένορκη διοικητική εξέταση.
http://salata.wordpress.com/

http://img184.imageshack.us/img184/7468/tvzd2.jpg

Jean
11-12-08, 14:08
Αναρωτηθηκα χθες για μια στιγμη ποσο χαζοι ειναι ο Κουγιας κι ο δραστης για να διαδιδουν ψευδεις φημες για το παιδι, αφου ευκολα μπορουν να διαψευτουν απο φιλους και γνωστους του παιδιου (βλεπε και διαψευση σχολης Μωραιτη).
Πριν απο λιγο λοιπον βγηκα στο μπαλκονι και ακουω την εξης συνομιλια
Γειτονας 70 ετων προς γειτονισσα 45 ετων

Αντρας: Ασε ρε παιδι μου, εκανα 1 ωρα να ερθω απο Πειραια, εκλεισαν τους δρομους παλι. Εφτασα 2 παρα, με περιμενε κι η γυναικα για φαι, αιντε πια!
Γυναικα: Οι μαθητες κλεισαν τους δρομους. μα τι θελουν πια;
Αντρας: Τι θελουν; Ξυλο θελουν αλλα δεν εχουμε κυβερνηση... Σκοτωσαν καποιον και πρεπει να παραλυσει το κρατος; Βαλε το δραστη φυλακη αλλα βαλε κι οσους καινε το βιος του κοσμακι... Πως θα κανουν Χριστουγεννα αυτοι οι ανθρωποι; Κι απο οτι ακουω ενα αλητακι ηταν ο μικρος που δημιουργουσε επεισοδια στους αγωνες...
Γυναικα: (συγκαταβατικα και αβεβαια) Ε, οτι και να ηταν, παιδι ηταν...
Αντρας: Δεν λεω οχι, και κακως επραξε ο φρουρος αλλα ξερεις τι τραβανε κι αυτοι με την αληταρια που μαζευτηκε στα Εξαρχεια; Θα μαζευονται κι απ΄τα βορεια προαστεια τωρα;;;;

Τα σχολια δικα σας!!

sofia_nefeli
11-12-08, 14:14
Αria και εγω που εσπευσα να πω τη κοτσανα μου τυχαια το ειδα. μονο αυτο το θεμα κοιταω αυτες τις μερες. καλα κανεις και το βαζεις κ εδω.

maraki 1
11-12-08, 14:14
Δηλαδή αύριο μεθαύριο που δεν θα πάνε καλά οι δουλείες του και θα σε διώξει τότε ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΒΑΣΑΙ?????????????
Δεν έχω μιλήσει καθόλου στο όλο θέμα.
Νιώθω πολύ στεναχωρεμένη με τον άδικό χαμό του παιδιού.
Αλλα βρε συ Νικ-16 νομίζω ότι σε κάποια θέματα δεν χωράει καλώς η κακώς (μάλλιν κακώς) η επανάστση
Η κοπέλα που όυτε την ξέρω προσωπικά ούτε και την υπερσπίζομαι αλλά καταλαβαίνω απόλυτα την θέση της, έχει να πληρώσει σήμερα το δάνειο και πρέπει σήμερα να πληρώσει για να πάρει φαγητό.
Φαντάζομαι ότι πολλοί από εμάς θα θέλαμε να απεργήσουμε για ένα καλύτερο αύριο. Μπορούμε όμως? Στα παιδιά μας τι θα πούμε ότι δεν πληρωθήκαμε γιατί κάνουμε απεργία για ένα καλύτερο αύριο? Στην τράπεζα? Στην ΔΕΗ στον ΟΤΕ? Εδώ που φτάσαμε ναι κοιτάμε το σήμερα κάποιοι και σας πληροφορώ ότι πολύ θα ήθελα να κοιτάω ένα αύριο φωτεινό και λαμπερό αλλά που είναι?............Πουυυυυυυυυυ :?: [/quote]

Jen.
11-12-08, 14:17
Μόλις άκουσα στις ειδήσεις ότι τα χημικά της αστυνομίας έχουν τελειώσει και ψάχνουν να βρουν τρόπους να προμηθευτούν και άλλα!! 4 τόνους έριξαν!!! :!: :!: :!:

DaF
11-12-08, 14:18
Αρία μου να κατέβαινα...αλλα ένα ντου να κάνουν πώς να τρέξω με την κοιλιά; Χ@#$κα για τα δακρυγόνα, έχω φάει από μαθήτρια..για το μωρό με νοιάζει... :(
συγγνώμη...

alvadi
11-12-08, 14:19

Μα αυτό προσπαθώ να αποφύγω...
Δηλαδή τι με συμβουλεύεις να πω στο αφεντικο μου οτι απεργώ και να μου πει "μη ξαναρθείς για δουλειά" .

Θεωρείς ώριμο από μέρους μου και το γενικεύω να ρισκάρω ένα μηνιάτικο που εξασφαλίζει στα παιδιά μου στέγη, φαγητό και εκπαίδευση?

Ανεξαρτήτως των παραπάνω πολύ θα ήθελα να το κάνω! Και να ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν ειρηνική η πορεία μας να πάρω τη Δημητρούλα στο καρότσι και τα άλλα δύο από το χέρι και να έρθουμε ... αλλά να πάλι που εγώ η μικροαστή φοβάμαι να ρισκάρω και να θέσω τα παιδιά μου σε κίνδυνο..... Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα θα ερχόμουν!!

sofia_nefeli
11-12-08, 14:24
το τελευταιο που θελω να δω ειναι μελη να απολογουνται γιατι δε θα κατεβουν.
καθενας κανει οτι μπορει με οποιον τροπο μπορει...
παρακαλω pam νομιζω οτι κανενα μελος δε ηθελε να απολογηθεις για οτιδηποτε. ας ειναι η τελευταια...
δεν ειμαστε λαικο δικαστηριο

ΝΙΚ-16
11-12-08, 14:25
Κοίταξε να δεις για να σου αλλάξω γνώμη ΔΕΝ πρόκειτε, γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου να σε πείσω για κάτι που πραγματικά δεν το θέλεις γιατί είμαι απο τους ανθρώπους που πιστεύω οτι για να αλλάξουμε και να καταφέρουμε κάτι στη ζωή μας απο το πιο μικρό στο πιο μεγάλο, πρέπει να το θέλουμε πάρα πολυ (ΌΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΩΜΟΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΤΙ)
Όποτε μάλλον εσύ δεν το θέλεις πάρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!11

fasolaki
11-12-08, 14:26
μακαρι να μπορουσα να ερθω..μακαρι να μου κραταγε καποιος το μωρο να ερθω.
αν ηταν μεγαλυτερο ισως το επερνα μαζι μου..
τωρα θα ειμαι μαζι σας μονο με τη σκεψη..
(αν και η οικογενεια θα εχει αντιπροσωπο εκει :wink: )

baduz
11-12-08, 14:28
Και εγώ φοβάμαι και ντρέπομαι που το λέω!

Pam, έτσι σκέφτομαι και εγώ!

Ursa Major
11-12-08, 14:33
Νεώτερα απο Πολυτεχνείο.
Η κατάληψη βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη αλλά επικρατεί ησυχία.
Στους γύρω δρόμους έχουν αποσυρθεί οι ενισχυμένοι και ήρθαν οι απλοί αστυνομικοί.

Οσοι φοβούνται να κατέβουν σε πορείες και διαδηλώσεις προτείνω ξανά να βγάλουν μια μαύρη σημαία στη βεράντα τους.
Δεν κοστίζει τίποτα, θα ρωτήσουν οι γείτονες "τί είναι αυτό", θα εξηγήσετε, θα γίνουν οι σχετικές ζυμώσεις και -που ξέρεις- μπορεί να βγεί και κάτι.

Jean
11-12-08, 14:35
Παιδια! Τι θα γινει τωρα; Θα βγαλουμε να μετρησουμε την αγωνιστικοτητα μας; Ο καθενας αγωνιζεται και διαδηλωνει και αντιστεκεται οπως μπορει. θα μετρηθει δηλαδη η αγωνιστικοτητα μου αν κατεβω η οχι στην πορεια; Οχι, δεν θα κατεβω γιατι δεν μπορω. Δεν εχω πουθενα να αφησω το παιδι μου (ουτε για κατουρημα που λενε) και σιγουρα δεν θα το παω μαζι μου γιατι κανενας δεν μας εγγυαται πως μπορει να καταληξει μια ειρηνικη πορεια.
Κι οσο για το αλλο... Ναι, ο αντρας μου χθες πηγε στη δουλεια του γιατι στη δουλεια του που ειναι ιδιωτικη επιχειρηση εχουν διωξει με την προφαση της κρισης μεχρι τωρα 150 ατομα και δεν ξερουμε αν αυριο θα εχει δουλεια. Εγω ως ελευθερη επαγγελματιας δεν εχω καθολου δουλεια αυτο τον καιρο και εχουμε ενα παιδι να ταισουμε που κατα καιρους θελει 400σαρες και 500σαρες για εξετασεις και γιατρους. Ειμαι κοτα;

baduz
11-12-08, 14:36
παμ εισαι αδικη
θυμασαι τους μαυροφορεμενους που μαζευτηκαν απο το πουθενα στο συνατγμα για το καψημο της παρνηθας???? εγινε τιποτα τοτε απο αποψη χημηκων ?
επεσε κανενα δακρυγονο?
και ΟΠΟΙΟς ΦΟΒΑΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ (και αναφερομαι σε αυτην την συναντηση της κυριακης και μονον)...θα το ξαναπω .... αν δεν θες να μπλεξεις δεν μπλαικεις....και επισης ....τα γραφομενα ή ακομακαι τα σκεπτικα...περι προστατευω το παιδι μου αφηνουν υπονουμενα περι του οτι εγω ΔΕ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΗ..... δεν μιλαω για κανενα προσωπικα...αλλωστε κι εγω τοσες μερες δεν ειχα μαζι μου το αριανοπαιδο....ΓΙΑ τους ιδιου ακριβως λογους ...φοβομουν τα καπνογονα κι εχουμε και αναπνευστηκα προβληματα..ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ????τελικα θαρω παντα ψαχνουμε διακιολογια να μην ξεκουνησουμε ...εκει καταληγω και το βλεπω σε ολο του μεγαλειο κιεδω....
ΜΗΝ ΣΥΝΧΕΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑς ΣΑΣ με το δικαιωμα στην διαμαρτηρια......ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ
απο τις συγεντρωσεις γενικα εγω ΣΑΝ ΟΥΦΟ τους μονους που μπορω να εξερεσω ειναι τις εγγυους και τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα (για τις καθημερινες...)
αυτα
τα πα
ξεθημανα
τωρα βαρατε ανετα
....

Έχεις δίκιο, το είπα ντρέπομαι που φοβάμαι και ξέρω ότι χωρίς αγώνες τίποτα δεν κερδίζεται!
Νοιώθω την ανάγκη να απολογηθώ γι'αυτό!
Δεν ήμουν ποτέ έτσι... έχω φάει και εγώ το "ξυλίκι" μου ως φοιτήτρια και ως μαθήτρια!
Δεν έχω δικαιολογία για το φόβο μου!
Ελπίζω να το ξεπεράσω για να σταθώ δίπλα σας!

SOTOS-DORA
11-12-08, 14:37
baduz

Ένταξη: 23 Ιούν 2008

Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 11, 2008 2:36 pm Θέμα δημοσίευσης:

aria146 έγραψε:
παμ εισαι αδικη
θυμασαι τους μαυροφορεμενους που μαζευτηκαν απο το πουθενα στο συνατγμα για το καψημο της παρνηθας???? εγινε τιποτα τοτε απο αποψη χημηκων ?
επεσε κανενα δακρυγονο?
και ΟΠΟΙΟς ΦΟΒΑΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ (και αναφερομαι σε αυτην την συναντηση της κυριακης και μονον)...θα το ξαναπω .... αν δεν θες να μπλεξεις δεν μπλαικεις....και επισης ....τα γραφομενα ή ακομακαι τα σκεπτικα...περι προστατευω το παιδι μου αφηνουν υπονουμενα περι του οτι εγω ΔΕ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΗ..... δεν μιλαω για κανενα προσωπικα...αλλωστε κι εγω τοσες μερες δεν ειχα μαζι μου το αριανοπαιδο....ΓΙΑ τους ιδιου ακριβως λογους ...φοβομουν τα καπνογονα κι εχουμε και αναπνευστηκα προβληματα..ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ????τελικα θαρω παντα ψαχνουμε διακιολογια να μην ξεκουνησουμε ...εκει καταληγω και το βλεπω σε ολο του μεγαλειο κιεδω....
ΜΗΝ ΣΥΝΧΕΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑς ΣΑΣ με το δικαιωμα στην διαμαρτηρια......ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ
απο τις συγεντρωσεις γενικα εγω ΣΑΝ ΟΥΦΟ τους μονους που μπορω να εξερεσω ειναι τις εγγυους και τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα (για τις καθημερινες...)
αυτα
τα πα
ξεθημανα
τωρα βαρατε ανετα
....

Έχεις δίκιο, το είπα ντρέπομαι που φοβάμαι και ξέρω ότι χωρίς αγώνες τίποτα δεν κερδίζεται!
Νοιώθω την ανάγκη να απολογηθώ γι'αυτό!
Δεν ήμουν ποτέ έτσι... έχω φάει και εγώ το "ξυλίκι" μου ως φοιτήτρια και ως μαθήτρια!
Δεν έχω δικαιολογία για το φόβο μου!
Ελπίζω να το ξεπεράσω για να σταθώ δίπλα σας!

συμφωνω απόλυτα!!!

maryp
11-12-08, 14:39
Παιδια! Τι θα γινει τωρα; Θα βγαλουμε να μετρησουμε την αγωνιστικοτητα μας; Ο καθενας αγωνιζεται και διαδηλωνει και αντιστεκεται οπως μπορει. θα μετρηθει δηλαδη η αγωνιστικοτητα μου αν κατεβω η οχι στην πορεια; Οχι, δεν θα κατεβω γιατι δεν μπορω. Δεν εχω πουθενα να αφησω το παιδι μου (ουτε για κατουρημα που λενε) και σιγουρα δεν θα το παω μαζι μου γιατι κανενας δεν μας εγγυαται πως μπορει να καταληξει μια ειρηνικη πορεια.
Κι οσο για το αλλο... Ναι, ο αντρας μου χθες πηγε στη δουλεια του γιατι στη δουλεια του που ειναι ιδιωτικη επιχειρηση εχουν διωξει με την προφαση της κρισης μεχρι τωρα 150 ατομα και δεν ξερουμε αν αυριο θα εχει δουλεια. Εγω ως ελευθερη επαγγελματιας δεν εχω καθολου δουλεια αυτο τον καιρο και εχουμε ενα παιδι να ταισουμε που κατα καιρους θελει 400σαρες και 500σαρες για εξετασεις και γιατρους. Ειμαι κοτα;

Συμφωνώ με την Jean. Το ότι δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να μας κρατάνε τα παιδιά μας οι παπουδογιαγιάδες, ότι δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να μην πηγαίνουμε για δουλειά επειδή στηριζόμαστε κάπου αλλου οικονομικά (δεν είναι κακό, μαγκιά του όποιος το κάνει) δεν είναι δείκτης μέτρησης αγωνιστικότητας....
Αλλού ειναι η μαγκιά...

Serba
11-12-08, 14:40
δεν είναι ντροπή μαμάδες με δικαιολογημένους, κατά την γνώμη μου,
φόβους και ανησυχίες, να μην συμετέχουν σε απεργίες και σε πορείες,
όσο ειρηνικές κι αν είναι αυτές,
ο κάθε ένας από εμάς κάνει όπως νομίζει αυτός,
υπάρχουν οι τρόποι, και αποφασίζουμε όπως κρίνουμε,
γιατί πρέπει να απολογηθούμε;

οι επαναστάσεις πάντα γίνονταν από οργισμένους νέους,
αυτούς που σήμερα αποκαλούμε ''αντιεξουσιαστές''

sofia_nefeli
11-12-08, 14:41
αρια νομιζω οτι γινεσαι λιγο αδικη. οταν μιλησα για βια νευριασατε. εσυ τωρα δεν ασκεις ψυχολογικη βια? κοριτσια οποιος θελει θα παει. ελπιζω να ειμαστε πολλοι...να εισαστε πολλοι και ολος ο κοσμος να ξεσηκωθει. οσοι δε μπορουν για τον οποιο λογο τουλαχιστον να ξερουν την αληθεια, τα πραγματικα γεγονοτα. ας σταματησει εδω? οκ?

alvadi
11-12-08, 14:44
Αρια δηλαδή τη Κυριακή θα πάρεις μαζί και το αριανόπαιδο?

baduz
11-12-08, 14:45
δεν είναι ντροπή μαμάδες με δικαιολογημένους, κατά την γνώμη μου,
φόβους και ανησυχίες, να μην συμετέχουν σε απεργίες και σε πορείες,
όσο ειρηνικές κι αν είναι αυτές,
ο κάθε ένας από εμάς κάνει όπως νομίζει αυτός,
υπάρχουν οι τρόποι, και αποφασίζουμε όπως κρίνουμε,
γιατί πρέπει να απολογηθούμε;

Θα απαντήσω μιας και έβαλα τον όρο ντροπή!

Ντρέπομαι γιατί τα κεκτημένα των άλλων, "οργισμένων νέων" όπως τους λές τα χρησιμοποιώ και εγώ όπως πχ το 8ωρο, όπως πχ δώρα χριστουγέννων, πασχα, άδειες, πενθήμερο εργασίας, άδεια μητρότητας και τα λοιπά.
Κάποιοι αγωνιστηκαν γι αυτά και τους ευχαριστώ!

Γι'αυτό ντρέπομαι γιατί δεν θα μπορεί κάποιος να μου λέει ευχαριστώ για αυτά που με τον αγώνα μου θα κερδίσω για αυτούς!

Δεν θα κατηγορίσω όμως κανέναν για το φόβο του. Θα βρει τρόπο να κάνει αλλιώς τον αγώνα του!
Αυτά!

Jean
11-12-08, 14:46
θα μου επιτρεψετε να αποχωρησω απο τη συζητηση.

angela_kgr
11-12-08, 14:47
εγώ απλά κατάλαβα ότι η arial οργανώνει μια μικρή προσυνάντηση για όποιον θέλει να πάει μαζί με άλλες μανούλες και τα παιδιά τους στη πορεια, δεν το είδα σαν άσκηση ψυχολογικής βίας και γιατί να το δω έτσι???? και ο ορος οργανωνει μπορεί να μην ειναι σωστός προταση έκανε.....
ούτε θεωρώ πως μας χαρακτηρίζει το αν πάμε ή οχι.....πάντα φιλικά :)

Λέγκω
11-12-08, 14:48
Λοιπόν έχουμε και λέμε... για ρίξτε μια ματιά εδώ για να μάθουμε λίγες παραπάνω λεπτομέριες για το καθίκι http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=940498
Επίσης, την ημέρα της κηδείας οι αλήτες (δεν εκφράζομαι όπως θα ήθελα γιατί θα κοπώ στην λογοκρισία) φωνάζανε "που ειναί ο αλέξης οεο"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αυτά που μου έρχονται στο μυαλό έχουν πολύ βρισίδι και πολύ δόση βίας!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και να πω και γω χωρίς όμως να αναλύσω ότι καμία χούντα δεν έπεσε, κανένα δικαίωμα (βλ. 8ωρό) δεν καταχτήθηκε χωρίς χρήση βίας. Δεν συμφωνώ με την ατομική βία (χωρίς να σημαίνει ότι θα στεναχωρηθώ για την καμμένη τράπεζα), πιστεύω στην σύγκρουση όταν υπάρχει μαζικότητα και συσχετισμοί...

Sam
11-12-08, 14:49
Στίχοι: Κώστας Βάρναλης
Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
Πρώτη εκτέλεση: Γρηγόρης Μπιθικώτσης

Mες την υπόγεια την ταβέρνα,
μες σε καπνούς και σε βρισές
(απάνω στρίγγλιζε η λατέρνα)
όλ' η παρέα πίναμ' εψές·
εψές, σαν όλα τα βραδάκια,
να πάνε κάτου τα φαρμάκια.

Σφιγγόταν ένας πλάι στον άλλο
και κάπου εφτυούσε καταγής.
Ω! πόσο βάσανο μεγάλο
το βάσανο είναι της ζωής!
Όσο κι ο νους να τυραννιέται,
άσπρην ημέρα δε θυμιέται.

Ήλιε και θάλασσα γαλάζα
και βάθος τ' άσωτ' ουρανού!
Ω! της αβγής κροκάτη γάζα,
γαρούφαλα του δειλινού,
λάμπετε, σβήνετε μακριά μας,
χωρίς να μπείτε στην καρδιά μας!

Tου ενού ο πατέρας χρόνια δέκα
παράλυτος, ίδιο στοιχειό·
τ' άλλου κοντόημερ' η γυναίκα
στο σπίτι λυώνει από χτικιό·
στο Παλαμήδι ο γιος του Mάζη
κ' η κόρη του Γιαβή στο Γκάζι.

― Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
― Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
― Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
― Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
Ποιος φταίει; ποιος φταίει; Kανένα στόμα
δεν τό βρε και δεν τό πε ακόμα.

Έτσι στη σκοτεινή ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί.
Σαν τα σκουλήκια, κάθε φτέρνα
όπου μας έβρει μας πατεί.
Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!

Καλησπέρα σας σήμερα είπα να ξεκινήσω με Βάρναλη
μιας και οι πνευματικοί άνθρωποι του τόπου έχουν εξαφανιστεί
(άραγε πότε σταματήσαμε να παράγουμε πολιτισμό )....
Για τον κοστουμαρισμένο κάφρο δικηγόρο δεν θα μιλήσω έχω και κάποιο επίπεδο...
.ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω....

maryp
11-12-08, 14:49
βρε καλως τη Σαμ! :lol:

sofia_nefeli
11-12-08, 14:51
γμτ μου!
καταλαβατε γιατι δεν ειμαστε δημοκρατικοι?
καταλαβατε γιατι η δημοκρατια παει περιπατο?
καταλαβατε γιατι μας κυβερνουν αυτοι που μας κυβερνουν?
γιατι ουτε σε μια συζητηση δε μπορουμε να φερθουμε νορμαλ.
και εγω μεσα που θα πεταχτω να πω τη μαλακια μου. (παρεπιπτοντως θα τη σβησει κανεις?)
jean πισω στη συζητηση.
να μαθουμε να ΑΚΟΥΜΕ να ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ τον αλλο.
να παιρνουμε αυτα που μας δινει και οχι αυτα που θελουμε....

Sam
11-12-08, 14:51
βρε καλως τη Σαμ! :lol:

Με έψαχνες γριούλα μου ή άργησα????

Serba
11-12-08, 14:52
βρε παιδιά, ο καθένας πράττει όπως νομίζει!!!!
ελευθερία έχουμε!!!

maryp
οχι... μια χαρά το timing...

Ursa Major

Τί εννοείς, υπάρχει ηλικιακό όριο;

Serba
11-12-08, 14:55

όχι, μάτια μου, ηλικιακό όριο δεν υπάρχει,
υπάρχει όμως ελεύθερη βούληση

Ursa Major
11-12-08, 14:57

όχι, μάτια μου, ηλικιακό όριο δεν υπάρχει,
υπάρχει όμως ελεύθερη βούληση
Αρα μπορεί και κάποιος 30άρης να κάνει επανάσταση, κι ένας παπούλης.
Οχι απαραίτητα ανειεξουσιαστής.

Jen.
11-12-08, 14:59
Και εγώ πολύ θα ήθελα να έρθω αλλά τελευταία έχω τρομάξει λιγάκι για το μωράκι μου...πχ χτες βρέθηκα στις στήλες του Ολυμπίου Διός πηγαίνοντας στην γιατρό χωρίς μετρό να λειτουργεί (μας βγάλαν έξω γιατί το συνταγμα ήταν κλειστό) χωρίς ταξί γιατί ήταν κλειστοί οι δρόμοι προς το κέντρο και γενικά δεν ήξερα πως στο καλό να κουνηθώ ώσπου ήρθε ο άντρας μου και με μάζεψε με το μηχανάκι όταν σχόλασε! Και είχα ορκιστεί να μην ανέβω στην μηχανή με την κοιλάρα από φόβο για το μωρό αλλά οκ όλα καλά...

τα λέω αυτά για να πω οτι δυστυχώς το πνεύμα πρόθυμο η δε σαρξ ασθενής... :(

Serba
11-12-08, 15:01
μπορεί ο οποιοσδήποτε,
αρκεί μόνο να το θέλει και να μπορεί,
ανάλογα τις συνθήκες που ο καθένας μας θεωρεί
κατάλληλες
εγώ φοβάμαι, εσύ δεν φοβάσαι,
για τους α λόγους εγώ, για τους β λόγους εσύ
πράττουμε αναλόγως

Ursa Major
11-12-08, 15:01
Ρε κορίτσια μην απολογείστε οι έγκυες για όνομα...
Ισα-ίσα ζημιά θα κάνετε άν έρθετε.
Σκέψου να πέσει καμμιά χημεία και να τρέχουμε να σας κάνουμε αέρα. Ούτε να τρέξετε δεν μπορείτε.
Αχρηστες, άχρηστες ...

lenagr1
11-12-08, 15:03
πάντως παιδιά ένα έχω να πω!! φαντάζεστε τωρα που θα μπει φυλακή!! μπάτσος, οι υπολοιποι κρατούμενοι τι θα κάνουν? το θέμα είναι ότι τους προφυλασουν οι δικοι του, γιατί αν τον άφηναν έρμαιο στα χέρια των άλλων κρατουμενων, τοτε δεν θα έμενε ουτε το κοκκαλάκι του. Πόσους έχουμε δει πως καταλήγουν μετά απο δημόσια κατακραυγη? Αλλά το συνάφι τους το προσέχουν απο ότι φαίνεται! Εμένα δεν θα με πειραζε (για τον συγκεκριμένο πάντα- για να αποφυγω παρεξηγήσεις) να τον έδιναν στα χερια των υπολοιπων κρατουμένων εκει μέσα στον Κορυδαλλο. Θα τον εξαφανίζανε.

Jen.
11-12-08, 15:04
...ενα καφε και μαμ στο σαβα μετα στο μοναστηρακι και μετα στην συνατηση ....τοσο κακο ειναι?

αχ ζήλεψααααααααααααααααααααααα!!!

Sam
11-12-08, 15:04
Άκουσα αλλά δεν το βρίσκω συνελήφθησαν ανήλικοι ηλικίας 13-17 χρονών
στην Λάρισα κρατηθήκανε 2 μέρες στην ασφάλεια αποφυλακίστηκαν σήμερα
με περιοριστικούς όρους και αντιμετωπίζουν κατηγορίες
για σύσταση τρομοκρατικής οργάνωσης :shock: :evil:
Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να το επαληθεύσει ή να το διαψεύσει??

fasolaki
11-12-08, 15:08
Άκουσα αλλά δεν το βρίσκω συνελήφθησαν ανήλικοι ηλικίας 13-17 χρονών
στην Λάρισα κρατηθήκανε 2 μέρες στην ασφάλεια αποφυλακίστηκαν σήμερα
με περιοριστικούς όρους και αντιμετωπίζουν κατηγορίες
για σύσταση τρομοκρατικής οργάνωσης :shock: :evil:
Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να το επαληθεύσει ή να το διαψεύσει??

εδω ισως..

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=940442

DaF
11-12-08, 15:10
Με την τροπή της κουβέντας έχω να πω 3 πράγματα:

1.Όσον αφορά την "ψυχολογική βία" για τον αν θα κατέβει κάποιος ή όχι : Η Αρία θέτει ερωτήματα που τα θέτουμε έτσι κι αλλιώς μόνοι μας όσοι ευαισθητοποιούμαστε σε τέτοια θεματα...δεν νομίζω η pam πχ να μη σκέφτηκε, "γαμώτο , να πήγαινα, αλλά πως;" εγώ νιώθω άσχημα από μόνη μου, από την πρωτη στιγμή, πάντα κατέβαινα και τώρα μου τη δίνει, νιώθω 'δεμένη' πίσω, αλλά ξέρω το λόγο (μπεμπούλα που κλωτσα...) και είναι προτεραιότητα αυτή τη στιγμή!

2. Η Ursa είπε κάτι πολύ σωστό..'μαύρες σημαίες' ...μπράβο..θα το κάνω..και σαν σπάσιμο στον 'γείτονα' που βρίσκεται Κηφισίας, τελευταίος όροφος..με σημαιάρες της ΝΔ και μία εθνική...το κτήνος ..(σκοτίστηκα για την εθνική...η συνδήλωση με ενοχλεί..)

3. Η επανάσταση μπορεί να ξεκινά από οργισμένους νέους..νομιμοποιείται όμως από τους ξε-βολεμένους ενήλικες-μεσήλικες κτλ...και μην ξεχνάτε...ο ακτιβισμός γίνεται και από το ιντερνετ!

sofia_nefeli
11-12-08, 15:12
παντως κ εγω που σκεφτηκα να παρω το παιδι γιατι γιαγια γιοκ το σκ το μετανοιωσα. ρε αρια παντως σκεψου το ξανα για το αριανοπαιδο...οχι οτι σε υποτιμω ως μανα που ειπες παραπανω αλλα ποτε δε ξερεις...κατι να γινει τι θα κανεις? και οκ δε θελεις να μπλεχτεις αν λεω αν? εγω σκεφτηκα να τη σηκωσω ψηλα να δουν οτι και τα μωρα συμμετεχουν αλλα κοτευω. θα κανω τη μουρη μου κιμα να πω στη πεθερα αν μπορει....

mitsi1
11-12-08, 15:13
Θέλω απλά να σχολιάσω τα γεγονότα των τελευταίων ημερών....Για τον αδικοχαμένο μαθητή των 15 χρόνων που έχασε τὀσο ξαφνικά τη ζωή του. Νομίζω ότι μας αφορά όλους, μαμάδες και "εν δυνάμει μαμάδες". Σε τι σημείο αναλγησίας έχει φτάσει αυτή η κοινωννία ώστε να σκοτώνει τα ίδια της τα παιδια;; Τα "σκοτώνει" με κάθε τρόπο, κυριολεκτικά και μεταφορικά.....Δεν μπορώ να νιώσω τον πόνο αυτής της μάνας, που μεγάλωσε ένα παιδί μέχρι τα 15 χρόνια του και έπειτα το έχασε τοσο ξαφνικά και αδικα....Πραγματικά έχω συγκλονιστεί αυτές τις μέρες με όλη αυτήν την κατἀσταση και έχω εξοργιστεί με το θράσος αυτού του δολοφόνου, που ούτε καν μετανοιώνει γι' αυτό που έκανε. Σαν εκπαιδευτικός νιώθω ευθύνη για την παιδεία που παρέχουμε στα παιδιά αυτα....Σαν εκαπιδευτικός νιώθω και υπερήφανη γιατί τελικά τα παιδιά αυτά, όσο και αν προσπαθούμε να τα κάνουμε αδρανή, αντιδρούν και διεκδικούν, με καταλήψεις, αποχές, διαδηλώσεις, ειρηνικά αλλά ουσιαστικά. Αυτά....

Afroditi D
11-12-08, 15:13
Η αποχαιρετιστήρια επιστολή του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες

"Αν ο Θεός ξεχνούσε για μία στιγμή ότι είμαι μία μαριονέτα φτιαγμένη από κουρέλια και μου χάριζε ένα κομμάτι ζωή, ίσως δεν θα έλεγα όλα αυτά που σκέφτομαι, αλλά ασφαλώς θα σκεφτόμουν όλα αυτά πού λέω εδώ.
Θα έδινα αξία στα πράγματα, όχι γι' αυτό που αξίζουν, αλλά γι' αυτό που σημαίνουν.
Θα κοιμόμουν λίγο, θα ονειρευόμουν πιο πολύ, διότι για κάθε λεπτό που κλείνουμε τα μάτια, χάνουμε εξήντα δευτερόλεπτα φως. Θα συνέχιζα όταν οι άλλοι σταματούσαν, θα ξυπνούσα όταν οι άλλοι κοιμόταν. Θα άκουγα όταν οι άλλοι μιλούσαν και πόσο θα απολάμβανα ένα ωραίο παγωτό σοκολάτα!
Αν ο Θεός μου δώριζε ένα κομμάτι ζωή, θα ντυνόμουν λιτά, θα ξάπλωνα μπρούμυτα στον ήλιο, αφήνοντας ακάλυπτο όχι μόνο το σώμα αλλά και την ψυχή μου.
Θεέ μου, αν μπορούσα, θα έγραφα το μίσος μου πάνω στον πάγο και θα περίμενα να βγει ο ήλιος. Θα ζωγράφιζα μ' ένα όνειρο του Βαν Γκογκ πάνω στ' άστρα ένα ποίημα του Μπενεντέτι κι ένα τραγούδι του Σερράτ θα ήταν η σερενάτα που θα χάριζα στη σελήνη. Θα πότιζα με τα δάκρυά μου τα τριαντάφυλλα, για να νοιώσω τον πόνο από τ' αγκάθια τους και το κοκκινωπό φιλί των πετάλων τους...
Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωή... Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μία μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ. Θα έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι αγαπητοί μου και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα.
Στους ανθρώπους θα έδειχνα πόσο λάθος κάνουν να νομίζουν ότι παύουν να ερωτεύονται όταν γερνούν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι γερνούν όταν παύουν να ερωτεύονται! Στο μικρό παιδί θα έδινα φτερά, αλλά θα το άφηνα να μάθει μόνο του να πετάει. Στους γέρους θα έδειχνα ότι το θάνατο δεν τον φέρνουν τα γηρατειά αλλά η λήθη. Έμαθα τόσα πράγματα από σας, τους ανθρώπους... έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού, χωρίς να γνωρίζουν ότι η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο πουκατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά.
Έμαθα πως όταν το νεογέννητο σφίγγει στη μικρή παλάμη του, για πρώτη φορά, το δάχτυλο του πατέρα του, το αιχμαλωτίζει για πάντα. Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί.Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που μπόρεσα να μάθω από σας, αλλά δεν θα χρησιμεύσουν αλήθεια πολύ, γιατί όταν θα με κρατούν κλεισμένο μέσα σε αυτή τη βαλίτσα, δυστυχώς θα πεθαίνω.
Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι.
Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ' έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ' αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου.
Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’ έβλεπα να βγαίνεις απ’ την πόρτα, θα σ’ αγκάλιαζα και θα σου ’δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά, για να σου δώσω κι άλλα.
Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά.
Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ’ έβλεπα, θα έλεγα «σ’ αγαπώ» και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.
Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα ’θελα να σου πω πόσο σ’ αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.
Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος.
Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς.Γι’ αυτό μην περιμένεις άλλο, καν’ το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μία τελευταία τους επιθυμία.
Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις «συγνώμη», «συγχώρεσέ με», «σε παρακαλώ», «ευχαριστώ», κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις.
Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις. Ζήτα απ’ τον Κύριο τη δύναμη και τη σοφία για να τις εκφράσεις. Δείξε στους φίλους σου τι σημαίνουν για σένα."

Gabriel Garcia Marquez

απόδοση στα ελληνικά: Βασίλης Τερζής

lenagr1
11-12-08, 15:18
Η Ursa είπε κάτι πολύ σωστό..'μαύρες σημαίες' ...μπράβο..θα το κάνω..και σαν σπάσιμο στον 'γείτονα' που βρίσκεται Κηφισίας, τελευταίος όροφος..με σημαιάρες της ΝΔ και μία εθνική...το κτήνος ..(σκοτίστηκα για την εθνική...η συνδήλωση με ενοχλεί..)

δεν ξερω κατα βάθος θελω να βάλω μαυρη σημαια αλλά δεν φοβάμαι το κράτος σε αυτην την περιπτωση αλλά τους κάφρους τους γείτονες που τοσα χρόνια ξέρω την νοοτροπία τους και την πολιτική τους σταση και να πω την αληθεια φοβαμαι την περιουσία μου βλέπε αυτοκίνητο που υποχρεώνομαι να το αφηνω στο δρομο. Εδω το αφησα μια φορα εξω απο το γκαραζ ενος και αντι να με ειδοποιήσει καλεσε την τροχαια και μου εκοψαν κλήση. Μιλάμε για καφριλα!! σε μια γειτονιά που μένω 33 χρονια όσο είμαι και διπλάσια οι γονείς μου. Θα προσπαθήσω να ξεπεράσω τους φοβους μου και να βαλω την σημαία.

fasolaki
11-12-08, 15:19
ζητησε συγνωμη στην προανακριση λεει ο κουγιας ..
το υπομνημα ηταν απλα συμπληρωματικο..

ε μα ετσι εξηγειτε βρε...και τον παρεξηγησαμε :evil: :evil: :evil:

Ursa Major
11-12-08, 15:21
δεν ξερω κατα βάθος θελω να βάλω μαυρη σημαια αλλά δεν φοβάμαι το κράτος σε αυτην την περιπτωση αλλά τους κάφρους τους γείτονες που τοσα χρόνια ξέρω την νοοτροπία τους και την πολιτική τους σταση και να πω την αληθεια φοβαμαι την περιουσία μου βλέπε αυτοκίνητο που υποχρεώνομαι να το αφηνω στο δρομο. Εδω το αφησα μια φορα εξω απο το γκαραζ ενος και αντι να με ειδοποιήσει καλεσε την τροχαια και μου εκοψαν κλήση.
Ε καλά είσαι, εμένα πρόπερσυ μου το σπάσανε το κάρο.
Χαλάλι τους, παράπλευρη απώλεια ήταν κι αυτό.

Lina28
11-12-08, 15:22
Jean και sofia-nefeli, συμφωνώ σε όλα μαζί σας...Αν και εγώ έχω αποχωρήσει προ πολλού από τη συζήτηση.

Για δες καιρό που διάλεξα...να μείνω έγκυος...πόσο θα ήθελα να κατέβω κέντρο την Κυριακή...λέτε να βράζει το αίμα από τις ορμόνες...μπαααα...αυτός ο κόμπος που έχω στο λαιμό από το Σάββατο το βράδυ θα υπήρχε και χωρίς το μωράκι στη κοιλιά.

Η μαύρη σημαία της Ursa...καλή ιδέα :wink:

sofia_nefeli
11-12-08, 15:23
αντε παλι απολογια :lol: :lol: :lol:
της μοδας ειναι?
οχι ρε μην απολογηθεις πεισε με (μαλλον τον αντρα μου που θα με ξεχεσει :lol: :lol: ) απλα ειναι λιγο πως να το πω μη θυμωσεις? ...τολμηρο!!!

Sam
11-12-08, 15:28
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν δεν γίνεται κανένας διαγωνισμός για το
ποιός θα κατεβεί και ποιός όχι ούτε χρειάζεται κανένας να απολογείτε για
τις πράξεις του ο καθένας μάχεται με τον τρόπο του για να σταματήσει
η κατρακύλα αυτής της χώρας ...

almak
11-12-08, 15:33
Αρια μην ζητάς συγνώμη , την είπες με άλλα λόγια προβοκάτορα.
Ποιά είναι η φάση???????
αντε παλι....τα ιδια,..
το μελος φιστικακι εχει συμμετασχει στην ολη συζητηση με περισια θερμη και ψυχραιμαι from day one,.....
και μετα ....\ξαφνικα
γραφει ενα ποστ (.........Κοίτα ο καθένας θέλει τον χρόνο του μέχρι να βρει ευκαιρία να διαβάσει τις πολλές σελίδες που γράφονται σε αυτό το θέμα ( γι αυτό με βρίσκεις να απαντώ σε κάτι που γράφτηκε 10 σελίδες πριν.
Τα άχω διαβάσει όλα και τα καταλαβαίνω όλα όπως για παραδειγμα την άλλη που ζήτησε να αυτοδιαγραφεί αλλά κάποιοι από σας νόμισαν πως ζήτησε να διαγραφεί άλλος μέλλος. Η κεκτημένη ταχύτητα που έχετε μερικές, δυναμιτίζει το κλίμα και όχι το ετεροχρονισμένο παράπονο της γυναίκας αστυνομικού.
Εχω κι εγώ πολλές διαφωνίες με αρκετούς εδώ μέσα....................αλλά θα απαντώ όταν θεωρώ ότι είναι αναγκαίο.
Δεν είχα καμία όρεξη να υπερασπίσω καμία κυρία μπάτσου ( όπως σας αρέσει να τους αποκαλέιται) απλά γέλασα πικρόχολα που σας χάλασε την πιάτσα ( τσαλάκωσε το ύφασμα) το μέλος φιστικάκι αν δεν κάνω λάθος το όνομα!!!!!

ΥΓ. Κάτι σοβαρό τώρα .
Κάπου διάβασα ότι το μέλλος Maryp χρησιμοποιεί Πι !!!!!
είναι πράγματι τόσο μεγάλη , διότι στο μσν άλλα μου λέει-έλεγε :roll:

fasolaki
11-12-08, 15:36
βρηκα ενα βιντεο..στο troktiko.blogspot.com...αλλα δεν το βαζω λινκ.οποιος θελει να το δει δεν εχει παρα να επισκευτει τη σελιδα.
το αναφερω ομως γιατι δειχνει επεισοδια σε εναν αγωνα ποδοσφαιρου οπου εσπασαν στο ξυλο αστυνομικους.
αυτο ειναι σαφως απαραδεκτο και θελω να ξαναπω...αλλο αστυνομικοι και αλλο μπατσοι..
αλλιμονο αν οποιον ενστολο δουμε τον πλακωνουμε στο ξυλο..
χανουμε το δικιο μας..

DaF
11-12-08, 15:37
πάντως παιδιά...μία ιδεά ρίχνω...

θα μπορούσε μία μαμά (ή και δύο) να κρατήσει τα παιδιά των άλλων, που δεν θέλουν να τα έχουν μαζί, για να κατεβουν στην πορεία, να κάνει δηλαδή ένα μαζικό babysitting για κανένα 2ωρο...για σκεφτείτε το..λέμε τώρα!

fasolaki
11-12-08, 15:38
αααα..
αμα αποχωρησετε ολοι να μου το πειτε..να μη βαζω λινκ τσαμπα..
να τα διαβαζω μονη μου και να υσηχαζω...οκ?

almak
11-12-08, 15:39
Καλημέρα?

Μπορείς να βγείς έξω, να δείς πού γίνονται συγκεντρώσεις, να μιλήσεις με τους περαστικούς και τους καταληψίες, με τους αστυνομικούς και γενικά να σχηματίσεις μια άποψη δική σου για το τί συμβαίνει αυτή τη στιγμή στη γειτονιά σου, στο χώρο δουλειάς σου.
Αν έχεις σχολείο κοντά σου, μπορείς να περάσεις κι απο κει.
Εχεις πολλά να κάνεις.
Ακόμα και μαύρη σημαία μπορείς να σηκώσεις στη βεράντα σου.Και από εδώ που είμαστε κάνουμε πολλά !!!!!!!!!
Διαμορφώνουμε ένα κλίμα.
Βέβαια κάποιοι το κλίμα το τραβάνε από δω και κάποιοι από εκεί , αλλά κι έξω στους δρόμους έτσι δεν είναι.

Επίσης κι εδώ μέσα τα βόλια που πέφτουν δεν έχουν στόχο το μυαλό?????
Γι αυτό το νού σας :wink:

DaF
11-12-08, 15:41
Δεν είχα καμία όρεξη να υπερασπίσω καμία κυρία μπάτσου ( όπως σας αρέσει να τους αποκαλέιται) απλά γέλασα πικρόχολα που σας χάλασε την πιάτσα ( τσαλάκωσε το ύφασμα) το μέλος φιστικάκι αν δεν κάνω λάθος το όνομα!!!!!

μάλλον τότε διαβάζεις και καταλαβαίνεις επιλεκτικά..κρίμα..

φασολάκι, είμαι εγώ εδώ , δεν αποχωρώ επ'ουδενί..βάζε εσύ θα βάζω κι εγώ..

αλήθεια...το λινκ με τον Χατζηδάκι το διάβασε κανείς; ή μόνο η μαμά της Χριστίνας και της Ελένης(αν δεν κάνω λάθος το νικ);

sofia_nefeli
11-12-08, 15:45
Φασολακι παιδι μου τα παμε και τα ξαναπαμε! βαζε εσυ θα διαβαζουμε εμεις. απλα αυριο γιατι σε λιγο φευγω...δεν αποχωρω θα ξαναρθω!!
πιο ....σιδερωμενη!

Jen.
11-12-08, 15:45

αλήθεια...το λινκ με τον Χατζηδάκι το διάβασε κανείς; ή μόνο η μαμά της Χριστίνας και της Ελένης(αν δεν κάνω λάθος το νικ);

όχι μάλλον μου διέφυγε...στείλε το ξανά...

χαίρομαι να διαβάζω τα ωραία άρθρα που βάζετε...

αυτό του Δήμου είναι το πιο επίκαιρο πιστεύω και με εκφράζει απόλυτα...

almak
11-12-08, 15:46

αλήθεια...το λινκ με τον Χατζηδάκι το διάβασε κανείς; ή μόνο η μαμά της Χριστίνας και της Ελένης(αν δεν κάνω λάθος το νικ);κάτσε κι εσύ!!!!!
από τις παραθέσεις είμαι ακόμα στην 107σελίδα , κι εγώ με πι πάω αλλά το μυαλό δουλεύει.

sofia_nefeli
11-12-08, 15:48

αλήθεια...το λινκ με τον Χατζηδάκι το διάβασε κανείς; ή μόνο η μαμά της Χριστίνας και της Ελένης(αν δεν κάνω λάθος το νικ);κάτσε κι εσύ!!!!!
από τις παραθέσεις είμαι ακόμα στην 107σελίδα , κι εγώ με πι πάω αλλά το μυαλό δουλεύει.
ισως τοτε να εκανες τον κοπο να τα διαβαζες ολα εστω κ με πι και μετα να παρεθετες γνωμη που ισως προσβαλλει καποιον :wink:

Sam
11-12-08, 15:48
Και από εδώ που είμαστε κάνουμε πολλά !!!!!!!!!
Διαμορφώνουμε ένα κλίμα.
Βέβαια κάποιοι το κλίμα το τραβάνε από δω και κάποιοι από εκεί , αλλά κι έξω στους δρόμους έτσι δεν είναι.

Επίσης κι εδώ μέσα τα βόλια που πέφτουν δεν έχουν στόχο το μυαλό?????
Γι αυτό το νού σας :wink:

Kι αυτός τρόπος μάχης είναι αγαπητέ Αλμάκ στον έρωτα και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται
και τώρα υπάρχει ένας ιδιότυπος πόλεμος!!!!

DaF
11-12-08, 15:50
[/quote]κάτσε κι εσύ!!!!!
από τις παραθέσεις είμαι ακόμα στην 107σελίδα , κι εγώ με πι πάω αλλά το μυαλό δουλεύει.[/quote]

ωραία..διάβασε και τις προηγούμενες 107 ή τις επόμενες 8, αναλόγως που εμεινες, και ασε τα πικροχολα..

Jen ο Χατζηδακις είναι : http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=28105860

εκπληκτικός..όπως πάντα..

fotinip
11-12-08, 15:50
Γιατί βρε παιδιά σε ένα θέμα που όλοι πρέπει να είμαστε μια γροθιά, γίνονται τέτοιες παρεξηγήσεις???

Άλλοι αποχωρούν και άλλοι διαγράφονται..γιατί???
Ας διαφωνίσουμε, χωρίς να προσβάλλουμε τον άλλον..δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα...

Γνώμη μου βέβαια..όπως νομίζει ο καθένας πράττει...

DaF
11-12-08, 16:03

είδες; ούτε το ΚΚΕ των μετεμφυλιακών δεκαετιών να ήμασταν :lol:

fasolaki
11-12-08, 16:03
http://pitsirikos.blogspot.com/2008/12/blog-post_2186.html

Lina28
11-12-08, 16:11

:lol: :lol: :lol: Αν και αποχωρήσασα........ :lol: :lol: :lol: δεν κρατήθηκα να μην το πω: Πολύ πετυχημένο πραγματικά... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .

Λέγκω
11-12-08, 16:15

Πες ταααααα :lol: :lol: :lol: Έλα μη ξεφεύγουμε... λείπω και βρίσκετε ευκαιρία και μου κάνετε το τόπικ μπάχαλο, ρεμάλια :wink: Ξαναφεύγω για παιδίατρο... κανονίστε να γυρίσω και να έχετε αποχωρήσει όλες!!!
Φασολάκι εσύ βάζε και μη ρωτάς...

Κυριακή
11-12-08, 16:20
Στον ΑΝΤ1 τώρα...video doc. Κουκουλοφόροι ....βοηθούσαν στις συλλήψεις..... :shock:

Serba
11-12-08, 16:22
και για να μην ξεχνιωμαστε...

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_1188.html

almak
11-12-08, 16:26

ισως τοτε να εκανες τον κοπο να τα διαβαζες ολα εστω κ με πι και μετα να παρεθετες γνωμη που ισως προσβαλλει καποιον :wink:βρε αφήστεμε να διαβάσω !!!!!!
Και που λες αγαπητή Σοφία - Νεφέλη έχω διαβάσει τις 107 στα σίγουρα και βάση αυτών γράφω , που κολάτε??????
Μήπως πρέπει να υποθέσω πως ο καθένας θα αναδιπλώσει το γραπτό του στην 127 σελίδα έτσι ώστε να μην γράψω την αποψή μου τώρα?????
Ελάτε κόφτε την πλάκα.

Ναι ΣΑΜ όπως το λες είναι ......είναι κι αυτός ένας είδους αγώνας , θες από τον καναπέ την πολυθρόνα από το Πι , όπως μπορεί ο καθένας.
Για παράδειγμα χθες βράδυ δεν διαδήλωνα , αλλά φύλαγα το σχολείο από 12:30 το βράδυ έως 04:00 το πρωί μην έρθουν και το κάψουν :wink:

Λέγκω
11-12-08, 16:33
Για παράδειγμα χθες βράδυ δεν διαδήλωνα , αλλά φύλαγα το σχολείο από 12:30 το βράδυ έως 04:00 το πρωί μην έρθουν και το κάψουν :wink:
Με το συμπάθειο έχουνε καεί πολλά σχολεία;

Sam
11-12-08, 16:42
Αλμακ μήπως εννοείς για να μην γίνει κατάληψη από τους μαθητές??

almak
11-12-08, 16:56
Με το συμπάθειο έχουνε καεί πολλά σχολεία;Δεν γνωρίζω , αλλά ξέρω ότι στο δικό μας την παρασκευή ( δημοσίευσα και φωτό σε κάποια σελίδα από τις 100 ) έκαψαν το ρέμα που εφάπτεται της πίσω μεριάς του σχολείου , ακριβώς με το κουδούνι της έβδομης ώρας. Ήμουν εκεί για να πάρω το παιδί μου και είχαμε φωτιά σε 4 διαφορετικά σημεία την ίδια στιγμή.
Την δευτέρα το απόγευμα και με το φως της μέρας καμιά 10αριά άτομα ( σχολικοί και εξωσχολικοί) βρήκαν ένα παράθυρο ισόγειας τάξης ανοιχτό και με άνα στουπί έβαλαν φωτιά στην κουρτίνα του παραθυρου.
Την φωτιά έσβησε η φύλαξ του σχολείου.
Και από την τρίτη το βράδυ βαράμε σκοπιά 3~4 γονείς το βράδυ μετά τις 10 που φεύγει η φυλακας .......έτσι για φαίνεται ότι είμαστε εκεί και να λειτουργεί αποτρεπτικά :wink:

Βέβαια έχουν σπάσει και καμιά 15ρια τζάμια γύρω γύρω :evil:

Αυτά που σας λέω έχουν ξανασυμβεί και πριν 1 μήνα απλά και μόνο με την ευκαιρία της κατάληψης.
Παιδιά που έχουν πολύ οργή μέσα τους , περιμένουν πως και πως την οποιδήποτε σπίθα ( αφορμή) για να εκτονώσουν αυτό που αισθάνονται.

almak
11-12-08, 17:00
Αλμακ μήπως εννοείς για να μην γίνει κατάληψη από τους μαθητές??ΣΑΜ Την κατάληψη δεν την γλυτώνουμε αν γίνει.
Καθόμαστε εκεί για να αποτρέψουμε βανδαλισμούς που κάνουν στα κρυφά :wink:

Νινεττα
11-12-08, 17:06
Τα γεγονοτα αυτων των ημερων τρεχουν και η θλιψη,και ο θυμος μου μεγαλωνουν.
Δεν εχω διαβασει ακομα ολο το θεμα μα οσο για την πορεια θα σας πω.
Εχθες το βραδυ ηταν στο σπιτι μας ενας φιλος ,οπερατερ σε ενα απο τα μεγαλα καναλια,η περιγραφη του για τις συμπλοκες των ματ και των υπολοιπων εμπλεκομενων ειναι τρομαχτικη.Λυπαμαι που το λεω μα φοβαμαι να βρεθω σε μια πορεια.Ισως να ειναι χαζος ο φοβος μου,και θαυμαζω αυτους που μπορουν και πανε.
Καποιοι ομως φροντιζουν μια ειρηνικη πορεια διαμαρτυριας να μετατρεπεται σε πολεμο.
Και ασφαλεια δεν υπαρχει.

Συγγνωμη για τη διακοπη.

almak
11-12-08, 17:16
ασκοπη βια? χαχαχαχα
....Θέλεις να κάψουν το τζάμπο επειδή στις διαφημίσεις του τζάμπο ο κοσμάκης πέρνει το μήνυμα ότι "ΠΡΕΠΕΙ" να αγοράσει παιχνίδια για να είναι καθώς πρέπει γονιός. Βεβαίως ο γονιός φτάνει στο σημείο να μην μπορεί να ανταποκριθεί στα κελευσματα του τζάμπο της κοσμοτέ κτλ κτλ ........αγανακτεί που του τα "πέρνουν" και π΄ρεπει λοιπόν να τους κάψουμε εεεε?????
Το μυαλό τους φταίει που χάφτει το παραμύθι και αγοράζουν σωρηδόν.
Δεν φταίει η κοσμοτέ και η όποια μούγκαφον!!!!!!

Στις παροιμίες μια από εσάς έγραψε " της στραβής ψωλής οι τρίχες της φταίνε".

edit almak http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6489&postdays=0&postorder=asc&start=30 το λινκ για τις παροιμίες , την οποία παρεπιπτόντος έγραψε η Ούρσα :P
Έτσι είναι τα πράγματα , μας φταίει το πολυκατάστημα επειδή δεν μπορούμε να ελένξουμε την καταναλωτική μας μανία μαζί με τον εγωϊσμό μας :roll:

Μαμά Ελένης και Χριστίνας
11-12-08, 17:34
Βρε παιδια ? τι ειναι νεποτισμος??

MYRDIM
11-12-08, 17:39

Η παραχώρηση πολιτικών προνομίων και αξιωμάτων σε συγγενικά πρόσωπα, λόγω της ιδιότητάς τους ώς συγγενείς, και όχι γιατί καλύπτουν τα αντικειμενικά προσόντα για να αναλάβουν την όποια υπευθυνότητα.

Afroditi D
11-12-08, 17:41

Η παραχώρηση πολιτικών προνομίων και αξιωμάτων σε συγγενικά πρόσωπα, λόγω της ιδιότητάς τους ώς συγγενείς, και όχι γιατί καλύπτουν τα αντικειμενικά προσόντα για να αναλάβουν την όποια υπευθυνότητα.

Ο νεποτισμός είναι η οικογενειοκρατία, η οποία εκδηλώνεται με την παραχώρηση θέσεων και αξιωμάτων σε συγγενείς και φίλους. Είναι η εκμετάλλευση από κάποιον του αξιώματος ή της θέσης που κατέχει, για να προωθήσει συγγενικά ή άλλα πρόσωπα του περιβάλλοντός του σε θέσεις κι αξιώματα χωρίς αξιοκρατικά κριτήρια. Η πρακτική αυτή εμφανίζεται συνήθως στην πολιτική και τη θρησκεία.

Ο όρος νεποτισμός προέρχεται από τη λατινική λέξη νέπος (nepos, γεν. nepotis) που σημαίνει «ανεψιός» ή «εγγονός».

Ανακτήθηκε από
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

11-12-08, 17:41
Ευχαριστω !!

almak
11-12-08, 17:44
Στη χθεσινη απεργια, υπαλληλοι στον ιδιωτικο τομεα, δεν κατεβηκαν στην απεργια, δουλεψαν κανονικα υπο το φοβο της απολυσης. Σε μεγαλες ιδιωτικες εταιριες τον τελευταιο καιρο απολυεται ο ενας μετα τον αλλον και κανεις δεν ξερει για ποιον θα χτυπησει η καμπανα την επομενη φορα. Με τι ψυχολογια λοιπον ανακοινωνεις στο αφεντικο οτι θα απεργησεις; Εκει φτασαμε! Να μην μπορεις να απεργησεις γιατι μπορει την επομενη μερα να μην εχεις να φας.
Συλλογικος αγωνας χρειαζεται και λυπαμαι αλλα θα συμφωνησω κι εγω με τη Sofia... Με ειρηνικες πορειες δεν θα γινει απολυτως τιποτα. (και δεν εννοω να σπαμε περιπτερα... και μαγαζακια μεροκαματιαρηδων)Στις ειρηνικες πορειες οι ανθρωποι στα ματια των εχοντων και κατεχοντων βολεμενων χοντροκωλων ειναι γραφικοι. Ποιος ασχολειται; Αφου εδω κι ο απλος κοσμος λεει: Κλεισαν το δρομο παλι οι δασκαλοι, μαθητες, αγροτες, συνταξιουχοι, οι φοιτητες τα κωλοπαιδα.... Τι θελουν κι αυτοι και μας ταλαιπωρουν...Μια πολύ καλη ιδέα για διαμαρτυρία είναι η αποχή από την αγορά.
Δεν αγοράζω ρε παιδί μου !!!!! Δεν θα του κάψω το μαγαζί , αλλά θα του το "κλείσω". όπως ακριβώς έκλεισαν έραψαν το στόμα τους οι φυλακισμένοι.
Βέβαια αυτού του είδους η απεργία πέινας φαντάζει πιό δύσκολη από την συμμετοχή σε εκδηλώσεις διαμαρτυρίας στην αποπνιχτική ατμόσφαιρα της Αθήνας των δακρυγόνων.

almak
11-12-08, 18:26

Τί εννοείς, υπάρχει ηλικιακό όριο;Ναι ότι λέει η φύση .......τα 'παμε και σε άλλο θέμα αυτά , μην λέμε τα ίδια και τα γίδια 8)

katerina23
11-12-08, 18:52
Μεχρι τωρα διαβαζα ολο το θεμα αλλα δεν πηρα μερος γιατι νιωθω πραγματικα θλιψη και αγανακτηση .Κατα καποιον τροπο γνωριζα αυτο το παιδι η αδελφη του ειναι κολλητη με την αδερφη μου ηρθε πολλες φορες σπιτι μας με την μαμα του κανανε παρεα με την μητερα μου.. Το θυμαμαι μικρουλι τοσο αθωο ενα παιδακι ητανε ενα αθωο παιδι δεν πιστευω πως εφυγε. Αυτο το παιδι θα μπορουσε να ειναι το παιδι μου , ο αδερφουλης μου. Ντρεπομαι για τον Κουγια νοιωθω αηδια με την ασεβεια τους και εγω στην Σχολη Μωραιτη πηγαινε και στα Εξαρχεια εβγαινα εκει γνωρισα τον αντρα μου , εκει μενει το παιδι μου καθε μερα οταν εγω ειμαι στην δουλεια.. Πως μπορει να σπιλωνει ετσι την μνημη ενος παιδιου ποιος εχει την αδεια να αφαιρεσει μια ανθρωπινη ζωη με την δικαιολογια οτι ηταν ενα προβληματικο παιδι που το απεβαλλε το σχολειο.Ποιος μπορει να λεει τοσα ψεμματα και στο κατω κατω ποιος εχει το δικαιωμα να σκοτωνει τα παιδια που εχουν αποβληθει? Τι δικαιολογια ειναι αυτη ρε παιδια? Θελω να ουρλιαξω δεν μου φτανουν οι μερες που παρασα στο δρομο.. Θελω να ουρλιαξω γιαυτο το παιδι με πνιγουν τα γιατι.. Και το χειροτερο απο ολα ειναι πως νοιωθω αυτη την μανουλα που το κουβαλησε εννια μηνες στην κοιλια της που πονεσε για να το γεννησει, που το ειδε να μεγαλωνει και να γινεται παλικαρακι που ενοιωσε περηφανη για το αγορακι της. Νοιωθω ντροπη απεναντι σε συτην την μανουλα που εφερε το παιδακι της σε αυτον τον κοσμο, σε αυτον τον κοσμο που υπαρχουν ανθρωποι που δεν αντιδρουν που δεν προβληματιζονται που δεν κανουν κατι για να τον αλλαξουν και επισης ντρεπομαι για κατι ανθρωπους σαν την εμβρυουλα και γιαυτα που λενε. Πως μπορουν??? Ας φωναξουμε ολοι γιαυτο το παιδι που ηταν το παιδακι ολων μας ..Που ηταν απλα ενα μικρο αθωο παιδακι

fasolaki
11-12-08, 19:13
Η ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ;

Απο την πρώτη στιγμή που ξεκίνησαν τα επεισόδια στην Ελλάδα οι "παρατηρητές" έλεγαν οτι ειναι η αρχή για έναν Ευρωπαϊκό ξεσηκωμό και πως απλά η Ελλάδα είναι ο "πιο αδύναμος κρίκoς" και για αυτό ξεκίνησαν από εμάς. Όπως φαίνεται το ντόμινο άρχισε ήδη και Ισπανία, Δανία και Γαλλία μπήκαν ήδη στο χώρο με μικρά αλλά ενδεικτικά προς το παρόν επεισόδια με κοινό σύνθημα "δολοφόνοι αστυνομικοί"

Επιθέσεις σε καταστήματα, τράπεζες και αστυνομία είναι το κοινό σημείο και μάλλον έρχεται ένας δύσκολος χειμώνας για όλη την Ευρώπη. Αν πριν κάμποσες χιλιάδες χρόνια η Ελλάδα γέννησε τη Δημοκρατία, φέτος γέννησε μάλλον το Ευρωπαϊκό μπάχαλο. Έτσι λένε ξένα πρακτορεία...

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_4188.html

dora
11-12-08, 19:19
Νομιζω οτι ο Κοσμας ο Αιτωλος (μπορει να κανω και λαθος στο ονομα) εχει προβλεψει οτι οντως θα ειναι ενας δυσκολος χειμωνας αυτος για την Ευρωπη..
Βεβαια αν θυμαμαι καλα (μας το διαβαζε μια συναδελφος τον Αυγουστο) μιλουσε για παγκοσμιο πολεμο.. Λετε???

natasa31
11-12-08, 19:19
Σε λίγες μερες θα αρχισει να ξεχνιεται σε ολους εμας... Θα το προσπερασουμε κι αυτο οπως και ολα τα καθημερινα προβληματα που αντιμετοπιζουμε στην κοινωνια που ζουμε. Για να μην σας πω οτι εδω στην επαρχεια ηδη ολα πηραν τον κανονικο τους ρυθμο. Τιποτα δεν θυμιζει τον αδικο χαμο ενος παιδιου. η αγορα και τα σχολεια λειτουργουν κανονικα. Τα καναλια αρχισαν να ασχολουνται με τις παλι με τις ακροαματικοτητες και στο απεναντι αστυνομικο τμημα πινουν καφεδες σαν να μην εχει γινει τιποτα. Ο καθενας συνεχιζει να κοιταει μονο τον εαυτο του και σε ολη την πολη καινε γιορτινα λαμπακια. Σαν απλος παρατηρητης σε ολα αυτα σκεφτομαι οτι ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει η νοοτροπια μας σε αυτη τη χωρα. Επρεπε να γινει αυτο για να θυμηθουμε ολα τα αλλα (πχ τους πυροπληκτους) και τωρα παλι να τα ξεχασουμε και να γιορτασουμε ...

nano
11-12-08, 19:49
... και μόλις κατάφερα να διαβάσω τις περισσότερες από τις σελίδες του θέματος ακούω έξω από το γραφείο μου συνθήματα ...
δεν είχα πάει μέχρι σήμερα σε καμία πορεία για το συγκεκριμένο γεγονός
παρόλο που έβραζα από θυμό και οργή για την ΑΔΙΚΙΑ τον ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ για την ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ

δεν άντεξα ... βγήκα μαζί με τον αδελφό μου

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΜΕ ΣΤΟΛΗ

ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ
ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΟ ΨΑΧΝΟ

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ
ΦΟΡΕΣΤΕ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

Ο ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΞΗ
ΕΤΟΥΤΟΣ Ο ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ

ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ
ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΘΑ ΒΓΕΙΤΕ ΑΠ' ΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΣΑΣ

φώναζα και έκλαιγα ...

Sam
11-12-08, 20:18
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=940151

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=939863

ΡΟΥΛΑ
11-12-08, 20:27
Στο πειθαρχικό παραπέμπεται ο δικηγόρος Αλέξης Κούγιας.

embryoyla
11-12-08, 20:30
Να σε ρωτήσω κάτι; Αν ήταν το παιδί σου στη θέση αυτού του παιδιού πάλι τα ίδια θα έλεγες;
Στο παιδί μου θα προσπαθήσω να δώσω άλλες αρχές...Οπως φανταζομαι κ συ στα παιδιά σου.
Σήμερα ήμουνα στην πορεία για το παιδί που ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ... Αύριο θα είμαι πάλι στην πορεία για το παιδί που ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ άρα μπορείς να καταλάβεις τις αρχές μου! Στα Εξάρχεια πηγαίνω συνέχεια και πηγαίνω και με το παιδί μου. Αγωνίζομαι για ένα καλύτερα αύριο για μένα για τον δίπλα μου για το παιδάκι μου και για τα υπόλοιπα παιδάκια και κυριώς για να περιθωριοποιηθούν άτομα σαν εσένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλη μου , μην χαθουμε.....τρεμω στην ιδεα να συναντησει η κορη μου , αντρες μεγαλωμενους με τις "καλες αρχες" της embryoulas.... ποσο παρακαλαω να συναντησει τον δικο σου "αλητη"........
Μην τολμησεις να ξαναβάλεις στο στόμο σου,εστω κ έμμεσα το γιο μου.Ωραια μανα εισαι,να θιγεις παιδια αλλων και να αναφερεσαι στην ανατροφη τους.
Κι οταν στο μελλον ερθουν κ σου καψουν το σπιτι,το αμαξι,τα λογιστικα σου βιβλια...μην παραπονεθεις.Θα ειναι καποιος κουκουλοφορος που θα παλευει για καλυτερο μελλον.

micnat
11-12-08, 20:30
Το διοικητικό συμβούλιο του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών αποδοκίμασε «ομόφωνα και με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο τις πρόσφατες δηλώσεις του μέλους του, δικηγόρου Αλέξη Κούγια, στα πλαίσια της υπεράσπισης του κατηγορουμένου για τη δολοφονία του 15χρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου».

Όπως επισημαίνεται στην ανακοίνωση του ΔΣΑ «η περιύβριση του νεκρού 15χρονου, είτε ατομικά, είτε με αναπαραγωγή των απόψεων του εντολέα του στα ΜΜΕ, καθώς και η δυσφήμηση των δικηγόρων που δεν δέχθηκαν να αναλάβουν την υπεράσπιση, αντίκειται στους κανόνες δικηγορικής δεοντολογίας και την υποχρέωση ευθέως τρόπου υπεράσπισης. Συνιστά μια νέα -ηθική- δολοφονία, η οποία πυροδοτεί την ένταση τις ημέρες που όλη η ελληνική κοινωνία εξεγείρεται και διαδηλώνει τιμώντας τη μνήμη του και καταγγέλλει την αστυνομική αυθαιρεσία».

«Για το λόγο αυτό ασκήθηκε πειθαρχική δίωξη και έχουν επιληφθεί τα αρμόδια Πειθαρχικά Συμβούλια του Δ.Σ.Α.».

Από τη Ναυτεμπορική naftemporiki.gr

almak
11-12-08, 20:31
Σε λίγες μερες θα αρχισει να ξεχνιεται σε ολους εμας... Θα το προσπερασουμε κι αυτο οπως και ολα τα καθημερινα προβληματα που αντιμετοπιζουμε στην κοινωνια που ζουμε. Για να μην σας πω οτι εδω στην επαρχεια ηδη ολα πηραν τον κανονικο τους ρυθμο. Τιποτα δεν θυμιζει τον αδικο χαμο ενος παιδιου. η αγορα και τα σχολεια λειτουργουν κανονικα. Τα καναλια αρχισαν να ασχολουνται με τις παλι με τις ακροαματικοτητες και στο απεναντι αστυνομικο τμημα πινουν καφεδες σαν να μην εχει γινει τιποτα. Ο καθενας συνεχιζει να κοιταει μονο τον εαυτο του και σε ολη την πολη καινε γιορτινα λαμπακια. Σαν απλος παρατηρητης σε ολα αυτα σκεφτομαι οτι ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει η νοοτροπια μας σε αυτη τη χωρα. Επρεπε να γινει αυτο για να θυμηθουμε ολα τα αλλα (πχ τους πυροπληκτους) και τωρα παλι να τα ξεχασουμε και να γιορτασουμε ...ΑΑΑΑΑ μην είσαι σίγουρη πως θα περάσει έτσι αυτή η αναμπουμπούλα!!!!!!!

Το θέμα του Αλέξη θα είναι το πρώτο που θα ξεχαστεί.
Τα υπόλοιπα θα παραμήνουν εκεί.

Το πανευρωπαϊκό σενάριο που αναφέρεται παραπάνω θα είναι μια λογική εξέλιξη.
Ο κόσμος είναι πολύ πιεσμένος ( δικαίως ή αδίκως είναι άλλο θέμα) και θα φτάσει στα όρια του.
Ο καθένας όταν φτάνει στα όρια του γίνεται άλλος άνθρωπος , χάνει τον έλενχο.
Η οικονομική κρίση είναι γεγονός και δεν υπάρχει περίπτωση να βγούμε από αυτό αλώβητοι !!!!
Θα έλθει η ώρα της αναδιανομής του πλούτου ως φυσική εξέλιξη του φαινομένου της ασφυξίας που νιώθει η πληοψηφία των κατοίκων της γηραιάς Ηπείρου...................και τότε κλάψεμαι μάνα κλάψεμαι :? :?

katerina23
11-12-08, 20:41
Ωραια μανα εισαι,να θιγεις παιδια αλλων και να αναφερεσαι στην ανατροφη τους
\
ενω εσυ που λες πως ενα νεκρο παιδι 15 χρονων τα ηθελε εισαι καλυτερη... Ντροπη,,,,

Sam
11-12-08, 20:43

Θέλω να σου θυμίσω πως πρώτη εσύ έγραψες για ένα παιδί και την ανατροφή του χωρίς να το γνωρίζεις αλήθεια ποιός σου έδωσε αυτό το δικαίωμα...έδωσες μόνη σου αυτό το δικαίωμα...να κρίνουν εσένα και την οικογένεια σου....

Μην Κρίνεις για να μην Κριθείς

embryoyla
11-12-08, 20:45

Θέλω να σου θυμίσω πως πρώτη εσύ έγραψες για ένα παιδί και την ανατροφή του χωρίς να το γνωρίζεις αλήθεια ποιός σου έδωσε αυτό το δικαίωμα....
έδωσες μόνη σου αυτό το δικαίωμα...

Βλεπω ότι δεν μιλησα για ανατροφη αλλα για διαβασμα κ παιχνιδια.Τι πιο φυσικο για τα παιδια δηλ.
Κ κανενας θνητος δεν εχει δικαιωμα να κρινει.Ασε αυτη τη "δουλεια" να την κανει αυτος που μας βλεπει ολους.Μην το παιζουμε ηθικοι.Ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετο,μιας που επιασες ρητα... :D

gerkon
11-12-08, 20:46
Σε λίγες μερες θα αρχισει να ξεχνιεται σε ολους εμας... Θα το προσπερασουμε κι αυτο οπως και ολα τα καθημερινα προβληματα που αντιμετοπιζουμε στην κοινωνια που ζουμε. ...

Είναι πιθανόν να ξεχάσουμε την δολοφονία του Αλέξη, αλλά δεν νομίζω ότι τα πράγματα θα ηρεμήσουν. Έχουμε φτάσει στα όρια μας ειδικά δώ στην ΕΛλάδα. Η οικονομική κρίση θα κάνει την ζωή μας ακόμη πιο δύσκολη και δεν υπάρχει πουθενά όραμα. Από κανέναν. Μόνο η αυτο-οργάνωση πολιτών μένει πια. Ετοιμάστε τα ξύλα για τις φωτιές του μέλλοντος τα βλέπω τα πράγματα

Ursa Major
11-12-08, 20:49
Άρθρο 2

Επωνυμία – Έδρα – Διάρκεια
«1. Η Επωνυμία της επιχείρησης είναι «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΟΝΕΩΝ».

Άρθρο 3

Σκοπός
«Σκοπός της αστικής εταιρείας, είναι η δημιουργία ενός σταθμού ενημέρωσης στο διαδίκτυο στην διεύθυνση www.parents.gr για θέματα που αφορούν γονείς παιδιών από την βρεφική τους ηλικία έως και την εφηβεία, με θέματα όπως η υγεία, η διατροφή, η ψυχολογία, ο ελεύθερος χρόνος, η ψυχαγωγία κ.λ.π. Ειδικότερα αυτός ο δικτυακός σταθμός ενημέρωσης θα λειτουργεί με τους ακόλουθους στόχους:
1) την δικτύωση των γονέων ή και εκπαιδευόμενων παιδαγωγών μεταξύ τους, με σκοπό της δημιουργία μιας «πλατφόρμας» που θα είναι γρήγορα και εύκολα προσβάσιμη εξυπηρετώντας με τον καλύτερο τρόπο τις δικές τους ανάγκες,
2) την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των γονέων (φόρουμ), αλλά και την άμεση επαφή τους με την γνώση και της εμπειρία των ειδικών,
3) την δημιουργία μιας μεγάλης βάσης δεδομένων που θα απευθύνεται σε γονείς αλλά και μελλοντικούς γονείς με παντός είδους πληροφορίες για τις ανάγκες και των παιδιών και των γονέων,
4) την εύκολη και αξιόπιστη χορήγηση απαντήσεων σε διάφορα ερωτήματα των γονέων και των παιδιών, συμβουλών και ιδεών από ειδικούς (παιδαγωγούς, ψυχολόγους, παιδίατρους, παιδοψυχίατρους, ειδικούς δημιουργικής απασχόλησης παιδιών κ.λ.π.) μέσω της ιστοσελίδας parents.gr,
5) η ενημέρωση να γίνει προσιτή σε γονείς που δεν έχουν πρόσβαση σε Ελληνικές βιβλιοθήκες και περιοδικά ( γονείς που ζουν μακριά από αστικά κέντρα ή στο εξωτερικό)»

«Για την επίτευξη των σκοπών της εταιρείας η εταιρεία θα μπορεί:

1) να διαχειρίζεται την ιστοσελίδα της στην διεύθυνση www.parents.gr,
2) να έρχεται σε επαφή με Ψυχολόγους και Ειδικούς Επιστήμονες, οι οποίοι θα προσφέρουν υπηρεσίες πληροφόρησης στους γονείς δωρεάν μέσω την ιστοσελίδας,
3) να συνεργάζεται με Νοσοκομεία, Μαιευτήρια και Ιατρεία μέσω των οποίων θα προβάλλεται δωρεάν η ιστοσελίδα του parents.gr,
4) να συνεργάζεται με κρατικούς φορείς και οργανισμούς, μη κυβερνητικές οργανώσεις μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου με παρεμφερείς σκοπούς για την επίτευξη των στόχων της,
5) να αποδέχεται χορηγίες και δωρεές από Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου οποιασδήποτε φύσης,
6) να προβάλλεται από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης (Μ.Μ.Ε.),
7) επιπλέον πέραν της ενημερώσεως και πληροφόρησης των γονέων κατά τα ανωτέρω μέσω της ιστοσελίδας, θα προγραμματίζονται, οργανώνονται και συντονίζονται απο την εταιρεία, ομάδες γονέων και κηδεμόνων για συζητήσεις και ενημέρωσή τους για τα προαναφερόμενα θέματα. Η συγκέντρωση και ενημέρωση των ομάδων αυτών (συνεδρίες) θα πραγματοποιούνται σε χώρους που θα παραχωρούνται στην εταιρεία από τρίτους ή θα μισθώνονται από την ίδια την εταιρεία ή από μέλος της, το οποίο θα αναλαμβάνει και το σχετικό κόστος.

Για την επίτευξη του σκοπού η εταιρεία θα αξιοποιήσει την υλικοτεχνική και στελεχιακή υποδομή, την εμπειρία και τις γνώσεις των συμβαλλομένων μελών.»

Νομίζω είναι στα πλαίσια του καταστατικού της εταιρίας, σαν νομικό πρόσωπο, και του γενικώτερου σκοπού της, η έκδοση ανακοίνωσης-καταγγελίας σχετικά με την δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου και η υπογραφή της απο τα μέλη αυτού του φόρουμ.
Το προτείνω στους διαχειριστές και σε όλους εμάς.

Ursa Major
11-12-08, 20:50
Μόνο η αυτο-οργάνωση πολιτών μένει πια. Ετοιμάστε τα ξύλα για τις φωτιές του μέλλοντος τα βλέπω τα πράγματα

ετσι ακριβώς

gerkon
11-12-08, 20:51
Συμφωνώ απόλυτα για το θέμα της ανακοίνωσης - καταγγελίας.

Sam
11-12-08, 20:54
Τα χαμόγελα να λείπουν σε εμένα εμβρυούλα θα μπορούσα να σου παραθέσω
όλα τα ποστ σου και θα έβλεπες ότι μιλούσες και για ανατροφή
και δεν θα μου πεις εσύ αν ένας θνητός δεν έχει κρίση κριτική
σκέψη δεν έχουν άτομα σαν εσένα που θεωρούν ότι όλα γύρω τους
είναι τυχαία γεγονότα μίας ανώτερης δύναμης.....

Προσωπικά δεν πρόκειται να εμπλακώ σε συζήτηση με ανθρώπους
σαν εσένα μπορείς άνετα να συνεχίζεις να προκαλείς όσο θέλεις και
δεν πρόκειται να πάρεις απάντηση από εμένα προσωπικά ...

micnat
11-12-08, 20:55
Μόνο η αυτο-οργάνωση πολιτών μένει πια. Ετοιμάστε τα ξύλα για τις φωτιές του μέλλοντος τα βλέπω τα πράγματα

ετσι ακριβώς

Έχεις δίκιο...

Κι εγώ συμφωνώ για την καταγγελία. Θα επικοινωνήσεις Ursa με τον admin για τα περαιτέρω;;

Ursa Major
11-12-08, 20:56
Κι εγώ συμφωνώ για την καταγγελία. Θα επικοινωνήσεις Ursa με τον admin για τα περαιτέρω;;

Ποιός είναι ο Admin ρε παιδιά, να στείλω π.μ.;

MYRDIM
11-12-08, 20:57

Και εγω είμαι σύμφωνη.

maryp
11-12-08, 20:58

Και εγω είμαι σύμφωνη.

και εγώ συμφωνώ

ΡΟΥΛΑ
11-12-08, 20:58

Και εγω είμαι σύμφωνη.

και εγω συμφωνω.

Sam
11-12-08, 20:59
Νομίζω είναι στα πλαίσια του καταστατικού της εταιρίας, σαν νομικό πρόσωπο, και του γενικώτερου σκοπού της, η έκδοση ανακοίνωσης-καταγγελίας σχετικά με την δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου και η υπογραφή της απο τα μέλη αυτού του φόρουμ.

Συμφωνώ μαζί σου!!!!

fasolaki
11-12-08, 21:03

Και εγω είμαι σύμφωνη.

και εγω συμφωνω.

και γω και γω :wink:

gerkon
11-12-08, 21:04

Ποιός είναι ο Admin ρε παιδιά, να στείλω π.μ.;

στον χρήστη administrator

natasa31
11-12-08, 21:05
συμφωνω κι εγω με την ανακοινωση - καταγγελια.

Ursa Major
11-12-08, 21:05
στον χρήστη administrator
Καλά τόσο ούφο δεν είμαι, έλεγα μπας και είχε πρόσωπο εκτός απο τίτλο :lol: :lol: :lol:

DaF
11-12-08, 21:10
συμφωνώ απόλυτα!! ξανα-μπράβο ursa!

από ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ :

«Είχε λιποθυμήσει και εξακολουθούσαν να τον χτυπάνε»

Λινα Γιανναρου

Δε χρειάστηκαν παρά ελάχιστες ώρες προκειμένου το ηχητικό ντοκουμέντο να κάνει το γύρο του ελληνικού Ιντερνετ. Πρόκειται για απόσπασμα από τη συγκλονιστική ζωντανή μετάδοση του ρεπόρτερ του ραδιοσταθμού Alpha, Γιώργου Kακούση, από την πλατεία Ομονοίας, το απόγευμα της Κυριακής. Μπροστά του εξελισσόταν ένα απίστευτο περιστατικό, ο άγριος ξυλοδαρμός ενός 15χρονου παιδιού από άνδρες των ΜΑΤ. «Είναι απίστευτο αυτό που βλέπω», ακούγεται να λέει. «Δέκα-δώδεκα άνδρες των ΜΑΤ έχουν πέσει πάνω σε ένα διαδηλωτή τον οποίο έχουν ήδη συλλάβει, τον τραβάνε, τον χτυπάνε με κλωτσιές και μπουνιές. Υπάρχουν δεκάδες πολίτες που μαγνητοσκοπούν τη σκηνή με τα κινητά τους και διαμαρτύρονται». «Βοήθεια ο άνθρωπος!» ακούγεται σπαρακτική η φωνή μιας γυναίκας, ενώ ο δημοσιογράφος απευθύνει έκκληση στους αστυνομικούς: «Βάλτε του τις χειροπέδες και πάρτε τον, μην τον δέρνετε, είναι ντροπή! Είναι 15 χρόνων, είναι δυνατόν;»
Μια ημέρα μετά, το σοκ έχει δώσει τη θέση του στο θυμό. «Ακόμα χειρότερα, έχει δώσει τη θέση του στην απογοήτευση» λέει ο κ. Κακούσης στην «Κ». «Αισθάνομαι απέραντη απογοήτευση σαν άνθρωπος, όχι σαν δημοσιογράφος».
Του ζητάμε να μας περιγράψει λεπτό προς λεπτό όσα είδε εκείνο το απόγευμα. «Τα ΜΑΤ είχαν ωθήσει μια ομάδα διαδηλωτών στην Ομόνοια. Απομονώνουν τρία άτομα, δύο κοπέλες και ένα αγόρι. Η μία κοπέλα καταφέρνει και φεύγει. Την άλλη τη στριμώχνουν στα σίδερα ενός σουβλατζίδικου πάνω στην πλατεία, την κρατάνε από το λαιμό. Πέφτουν πάνω στο αγόρι και το σαπίζουν στο ξύλο. Κυριολεκτικά. Υπήρχε κόσμος γύρω, κόσμος άσχετος, άνθρωποι με χαρτοφύλακες που φωνάζουν να σταματήσουν την αγριότητα. Αλλά οι αστυνομικοί τους απειλούν. Οταν τους φωνάζω ότι είμαι δημοσιογράφος και τους ζητώ τα στοιχεία τους, ρίχνουν στα πόδια μας χειροβομβίδες κρότου-λάμψης. Δεν σταματούν να χτυπάνε το παιδί. Το σηκώνουν απ' τη ζώνη και τον πετάνε με το κεφάλι κάτω. Θηριωδία».

Παρών στο συμβάν και ο κ. Ακης Κορδαλής, πολιτικός υπάλληλος της Αστυνομίας. Λέει στην «Κ»: «Ψάχνω απεγνωσμένα τους γονείς του παιδιού, θέλω να τους βοηθήσω! Να καταθέσω όσα είδα χθες (σ.σ. την Κυριακή) στην Ομόνοια». Με δυσκολία μπορεί να συγκρατήσει την οργή του για τη συμπεριφορά των συναδέλφων του. «Είμαι 11 χρόνια στο Σώμα, ποτέ ξανά δεν έχω δει κάτι παρόμοιο. Η στάση τους ήταν απερίγραπτη, ήταν απαράδεκτη! Το παιδί δεν έφταιγε! Το είδαμε όλοι. Ηταν με την κοπέλα του και προσπάθησαν να σώσουν μια φίλη τους. Τον πατήσανε στο λαιμό με το άρβυλο, με το σίδερο, τον σαπίσανε. Το παιδί έβγαζε αίμα απ' τα αυτιά, απ' τη μύτη. Είχε λιποθυμήσει και εξακολουθούσαν να τον χτυπάνε. Χτυπήσανε και άσχετους, άμαχο πληθυσμό, γυναίκες δίπλα μου. Η λέξη απανθρωπιά είναι λίγη να περιγράψει αυτό που συνέβη». Οπως λέει ο κ. Κορδαλής, όταν οι αστυνομικοί ολοκλήρωσαν το «έργο» τους, το κοινό τους εκλιπαρούσε να καλέσουν ασθενοφόρο. Αντί αυτού, μετέφεραν το παιδί στην κλούβα. «Απευθύνω έκκληση στους γονείς του νεαρού, πρέπει να τους βρω, καταλαβαίνετε; Πρέπει να καταθέσω όσα ξέρω, δεν μπορεί να συμβαίνουν τέτοια πράγματα».

(εμβρυούλα τα κουκιά σου εσύ :evil: )

aglaia
11-12-08, 21:10
Κι οταν στο μελλον ερθουν κ σου καψουν το σπιτι,το αμαξι,τα λογιστικα σου βιβλια...μην παραπονεθεις.Θα ειναι καποιος κουκουλοφορος που θα παλευει για καλυτερο μελλον.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Χρυσαυγίτες ή οι ίδιοι οι μπάτσοι;

vouraikos
11-12-08, 21:12
ακου vouraikos, τι με τρομαζει... να μου πεις να εχω δικιο σ αυτη μου την ανησυχια....

αυριο-μεθαυριο τα πιτσιρικια μας πανε στο ιδιο σχολειο... και ερχεται το vouraki και λεει στο φυστικι "εισαι μπατσοπαιδο και ελπιζω ο μπαμπας σου να καει..." στη καλυτερη περιπτωση, το φυστικι θα κλαψει... στη χειροτερη θα σηκωσει το χερι και θα χτυπησει το παιδι σου... και μετα τι;............

σου δινω το λογο μου vouraikos, οτι θα μαθω στο παιδι μου τι θα πει φασισμος και αστυνομικη βια... θα τη μαθω να μη φοβαται να λεει τη γνωμη της και να μισει το αδικο... μου υποσχεσαι να μαθεις στο παιδι σου τι ειναι ρατσισμος και πως δεν ολοι οι ανθρωποι ιδιοι;

μονο αυτο εχει σημασια...

ειχα ολη μερα δουλεια σημερα και γιαυτο δεν εγραψα. τωρα καθομαι.
Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο και με βρησκεις συμφωνη!
Οπως . θα μαθω ακομα στο παιδι μου, οτι δεν θα κρινει καποιον απο το τι κανουν οι γονεις του.
Ενα πραγμα θελω να μου πεις μονο. Ο αντρας σου ειναι στα ΜΑΤ??? γιατι εγω απο την αρχη δηλωνω η δολια, οτι αντιλαμβανομαι ποσο λαθοσ ειναι αυτο σαν σκεψη, και ξεχωριζω τους αστυνομικους απο τους ΜΑΤατζιδες!!!

Τόνια
11-12-08, 21:21
Άρθρο 2

Άρθρο 3

Σκοπός
«Σκοπός της αστικής εταιρείας, είναι η δημιουργία ενός σταθμού ενημέρωσης στο διαδίκτυο στην διεύθυνση www.parents.gr για θέματα που αφορούν γονείς παιδιών από την βρεφική τους ηλικία έως και την εφηβεία, με θέματα όπως η υγεία, η διατροφή, η ψυχολογία, ο ελεύθερος χρόνος, η ψυχαγωγία κ.λ.π. Ειδικότερα αυτός ο δικτυακός σταθμός ενημέρωσης θα λειτουργεί με τους ακόλουθους στόχους:
1) την δικτύωση των γονέων ή και εκπαιδευόμενων παιδαγωγών μεταξύ τους, με σκοπό της δημιουργία μιας «πλατφόρμας» που θα είναι γρήγορα και εύκολα προσβάσιμη εξυπηρετώντας με τον καλύτερο τρόπο τις δικές τους ανάγκες,
2) την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των γονέων (φόρουμ), αλλά και την άμεση επαφή τους με την γνώση και της εμπειρία των ειδικών,
3) την δημιουργία μιας μεγάλης βάσης δεδομένων που θα απευθύνεται σε γονείς αλλά και μελλοντικούς γονείς με παντός είδους πληροφορίες για τις ανάγκες και των παιδιών και των γονέων,
4) την εύκολη και αξιόπιστη χορήγηση απαντήσεων σε διάφορα ερωτήματα των γονέων και των παιδιών, συμβουλών και ιδεών από ειδικούς (παιδαγωγούς, ψυχολόγους, παιδίατρους, παιδοψυχίατρους, ειδικούς δημιουργικής απασχόλησης παιδιών κ.λ.π.) μέσω της ιστοσελίδας parents.gr,
5) η ενημέρωση να γίνει προσιτή σε γονείς που δεν έχουν πρόσβαση σε Ελληνικές βιβλιοθήκες και περιοδικά ( γονείς που ζουν μακριά από αστικά κέντρα ή στο εξωτερικό)»

2) να έρχεται σε επαφή με Ψυχολόγους και Ειδικούς Επιστήμονες, οι οποίοι θα προσφέρουν υπηρεσίες πληροφόρησης στους γονείς δωρεάν μέσω την ιστοσελίδας,
3) να συνεργάζεται με Νοσοκομεία, Μαιευτήρια και Ιατρεία μέσω των οποίων θα προβάλλεται δωρεάν η ιστοσελίδα του parents.gr,
4) να συνεργάζεται με κρατικούς φορείς και οργανισμούς, μη κυβερνητικές οργανώσεις μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου με παρεμφερείς σκοπούς για την επίτευξη των στόχων της,
5) να αποδέχεται χορηγίες και δωρεές από Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου οποιασδήποτε φύσης,
7) επιπλέον πέραν της ενημερώσεως και πληροφόρησης των γονέων κατά τα ανωτέρω μέσω της ιστοσελίδας, θα προγραμματίζονται, οργανώνονται και συντονίζονται απο την εταιρεία, ομάδες γονέων και κηδεμόνων για συζητήσεις και ενημέρωσή τους για τα προαναφερόμενα θέματα. Η συγκέντρωση και ενημέρωση των ομάδων αυτών (συνεδρίες) θα πραγματοποιούνται σε χώρους που θα παραχωρούνται στην εταιρεία από τρίτους ή θα μισθώνονται από την ίδια την εταιρεία ή από μέλος της, το οποίο θα αναλαμβάνει και το σχετικό κόστος.

Για την επίτευξη του σκοπού η εταιρεία θα αξιοποιήσει την υλικοτεχνική και στελεχιακή υποδομή, την εμπειρία και τις γνώσεις των συμβαλλομένων μελών.»

εννοείτε συμφωνώ..
και μια ερώτηση βρε Ursa μου..αν κατάλαβα καλά είσαι δικηγόρος ή κάτι παρόμοιο. δεν μπορεί ο Δικηγορικός Σύλλογος να προχωρήσει σε ανάκληση άδειας; και να τον σταματήσει επιτέλους; ή δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία;

mor@ki_K
11-12-08, 21:21
Αλέξη καλό ταξίδι..

Ας αναπαυτεί η ψυχούλα σου, τα αγγελάκια θα σε φροντίσουν εκεί που θα πάς....

http://www.free-animations.co.uk/fire/candles/images/candle_28.gif

vouraikos
11-12-08, 21:27

Καλημερα σε ολους.

ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ!!γιατι δεν μασαει!! εμενα με εκραξε σε πμ και μαλιστα ειχα και ευχη "να μου καψουν τα λογιστικα βιβλια!!" μονο που δεν ξερει οτι ως λογιστρια απλα θα τρεχω στις εφοριες....οι πελατες μου θα φριξουν!!!
χααχαχα!!

fotinip
11-12-08, 21:32

Και εγω είμαι σύμφωνη.

και γω συμφωνώ παιδιά...

Ursa Major
11-12-08, 21:44
δεν μπορεί ο Δικηγορικός Σύλλογος να προχωρήσει σε ανάκληση άδειας; και να τον σταματήσει επιτέλους; ή δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία;
Να τον διαγράψει μπορεί κι αυτό κάνει. Αλλη δικαιοδοσία δεν έχει.
Αλλά δε φταίει μόνο ο αλήτης δικηγόρος, φταίει και ο πελάτης.
Ως γνωστόν, όμοιος ομοίω αεί πελάζει.

maryp
11-12-08, 21:45
μασάει
και φτύνει και τα κουκούτσια

ΒάσωΚ
11-12-08, 21:46
Μα ο Κούγιας? δεν το πιστεύωω... Αυτός ο άνθρωπος είναι απίστευτος. Είναι καρα-αντιπαθητικός στη φάτσα, λυπάμαι που κρίνω κάποιον μόνο από τα μάτια, αλλά αυτός έχει μάτια φιδιού η δαίμονα! ..

Εγώ θα έλεγα μάλλον νυφίτσας

angela_kgr
11-12-08, 21:58
δεν μπορεί ο Δικηγορικός Σύλλογος να προχωρήσει σε ανάκληση άδειας; και να τον σταματήσει επιτέλους; ή δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία;
Να τον διαγράψει μπορεί κι αυτό κάνει. Αλλη δικαιοδοσία δεν έχει.
Αλλά δε φταίει μόνο ο αλήτης δικηγόρος, φταίει και ο πελάτης.
Ως γνωστόν, όμοιος ομοίω αεί πελάζει.
αν διαγραφει από το σύλλογο μπορεί να συνεχίσει να παίρνει υποθέσεις???

ΒΙΚΥ
11-12-08, 22:09
Δέν ξέρω αν το είδατε αυτό ήδη http://www.zougla.gr/news.php?id=16302

εμένα με συγκλόνισε και νομίζω πως ό,τι και να πει ο οποιοσδήποτε δεν μπορεί να το υπερβεί!

Το θέμα είναι τι κάνουμε ΕΜΕΙΣ για τα παιδιά μας τώρα? Έστω και τώρα ΝΑΙ που χτύπησε αυτό το καμπανάκι (η να πω καμπάνα ή καμπαναριό ολόκληρο?)
και δεν ξέρω γιατί ηχεί στα αυτιά μου η ατάκα του ηθοποιού που τώρα δεν μου έρχετε το όνομα του από παλιά Ελληνική ταινία, "ΒΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ - ΠΟΥ ΠΑΜΕ" τραγελαφικό...... :cry:

11-12-08, 22:10
Πεθαίνουν νέοι από ξυλοδαρμούς και οι δράστες κυκλοφορούν ανενόχλητοι και, τέλος, δεν... ανακαλύπτονται.

Για να μην ξεχνιομαστε ........................

aglaia
11-12-08, 22:11
ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ!!γιατι δεν μασαει!! εμενα με εκραξε σε πμ και μαλιστα ειχα και ευχη "να μου καψουν τα λογιστικα βιβλια!!" μονο που δεν ξερει οτι ως λογιστρια απλα θα τρεχω στις εφοριες....οι πελατες μου θα φριξουν!!!
χααχαχα!!

:shock: :shock: :shock:

gerakina
11-12-08, 22:13
υποψιάζομαι οτι αυτός κι από τον άλλο κόσμο θα παίρνει υποθέσεις..

Αλοίμονο αν ξεχαστεί η αλλαγή,αυτή που γίνεται αυτή που έρχεται!
Ίσως τα ονόματα ίσως οι λεπτομέρειες, οι βιτρίνες..αλλά η πικρή γεύση θα μείνει, η διάθεση για διεκδίκηση θα μεινει, η μεγάλη συμμετοχή στις επόμενες πορείες και απεργίες θα μείνει, η φωνή μας που έπαψε να είναι ψιθύρισμα κι έγινε κραυγή και φωτιά και λαχτάρα θα μείνει!!

Τ' ΑΚΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΣΑΣ?ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ!ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ!!!

Ξυπνήσαμε κι είμαστε και χορτασμένοι απο ύπνο..καλή σας μέρα!

Λέγκω
11-12-08, 22:13
Μην τολμησεις να ξαναβάλεις στο στόμο σου,εστω κ έμμεσα το γιο μου.Ωραια μανα εισαι,να θιγεις παιδια αλλων και να αναφερεσαι στην ανατροφη τους.
Κοίτα να δεις πως εχει η κατάσταση, εγω δεν μπορώ να καταλάβω εσύ πως μπορείς να είσαι μάνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν μπορώ να φανταστώ ότι μία μάνα όχι απλά δεν συγκινείται απ'την εκτέλεση ενός παιδιού αλλά μιλά και εις βάρος του... το ντροπή είναι λίγο γιατί ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ σαν και του λόγου σου δεν έχουν τσίπα!!!!!! Προσπαθώ εδώ και μέρες να κρατηθώ... για κάνε μου τη χάρη σε παρακαλώ και σταμάτα να είσαι προκλητική!

Λέγκω
11-12-08, 22:14
Ursa Major, φυσικά και είμαι μέσα... τι πρέπει να κάνουμε;

yls
11-12-08, 22:21

Και εγω είμαι σύμφωνη.

και γω συμφωνώ παιδιά...

Μέσα και γω.

kiknaki
11-12-08, 22:25

Και εγω είμαι σύμφωνη.

και γω συμφωνώ παιδιά...

Μέσα και γω.

Κι εγώ.

Nantia
11-12-08, 22:31

Και εγω είμαι σύμφωνη.

και γω συμφωνώ παιδιά...

Μέσα και γω.

Κι εγώ.

Και εγω ειμαι μεσα

να μαζεψουμε υπογραφες μηπως???????

11-12-08, 22:34
Βαλτε και εμενα μαζι .

gerkon
11-12-08, 22:38
Θα πρότεινα αντί να το κάνει το parents, να το κάνουμε εμείς σαν άτομα. Να γράψουμε ένα κείμενο, το οποίο θα postaριστεί (με την άδεια των admin), ή θα σταλεί με e-mail και θα υπογραφεί επώνυμα άπό όσους θέλουν.

Souloumpamia
11-12-08, 22:44
Μόλις έστειλα pm στην Ursa, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει μέσω του www.petitiononline.com ας πούμε?

gavrias
11-12-08, 22:49
Σύμφωνα με πρώτες ανακοινώσεις από τη βαλλιστική εξέταση, η σφαίρα που σκότωσε τον Α. Γρηγορόπουλο είχε πάνω της ξένο υλικό. Είχε ακουμπήσει δηλαδή κάπου αλλού προτού ακουμπήσει το σώμα του παιδιού.

Παρόλα αυτά, η σφαίρα διαπέρασε το σώμα από τη μπροστινή πλευρά και δεν ήταν παραμορφωμένη, όπως αναφέρθηκε χθες από το δικηγόρο Κούγια.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Α. Γρηγορόπουλος μάλλον δεν πυροβολήθηκε στην οδό Τζαβέλλα, εκεί τον μετέφεραν οι φίλοι του, αλλά στην οδό Ναυαρίνου.
http://www.tvxs.gr/v1443

gerkon
11-12-08, 22:50
Μόλις έστειλα pm στην Ursa, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει μέσω του www.petitiononline.com ας πούμε?

Ναι θα μπορούσε, καθώς και να διαθωθεί και πέρα από εδώ. Σε blogs, facebook και να μαζευτούν υπογραφές να σταλούν προς όλα τα κόμματα

DaF
11-12-08, 22:59
Σύμφωνα με πρώτες ανακοινώσεις από τη βαλλιστική εξέταση, η σφαίρα που σκότωσε τον Α. Γρηγορόπουλο είχε πάνω της ξένο υλικό. Είχε ακουμπήσει δηλαδή κάπου αλλού προτού ακουμπήσει το σώμα του παιδιού.

Παρόλα αυτά, η σφαίρα διαπέρασε το σώμα από τη μπροστινή πλευρά και δεν ήταν παραμορφωμένη, όπως αναφέρθηκε χθες από το δικηγόρο Κούγια.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Α. Γρηγορόπουλος μάλλον δεν πυροβολήθηκε στην οδό Τζαβέλλα, εκεί τον μετέφεραν οι φίλοι του, αλλά στην οδό Ναυαρίνου.

περιμέναμε κάτι καλύτερο;
......θα πιστέψουν τους 1500 μάρτυρες ή την 'έρευνα' της βαλλιστικής; η κυβέρνηση έκανε το χρέος της..μίλησε για τιμωρία παραδειγματική, τώρα τι φταίνε που έχει ελαφρυντικό ο καημένος ο μπάτσος; Προκόπη έκανες ό,τι μπορούσες για να τους τιμωρήσεις, άλλος ένας εξοστρακισμός όμως...τι να κάνεις κι εσύ...προσπάθησες...αλλά σε αυτή τη χώρα, με αυτή τη δικαιοσύνη, τα άψυχα αντικείμενα φταίνε για όλα (βλ.ζαρντινιέρες...) όχι οι άψυχοι 'άνθρωποι'....

angela_kgr
11-12-08, 23:01

διαβαζετε και τα σχόλια(αν θέλετε) καθε φορά, λένε αρκετά......

fasolaki
11-12-08, 23:23
Επρεπε να εμφανιστεί στο προσκήνιο ο κ.Κούγιας για να μάθουμε τελικά την αλήθεια: η χώρα τραντάζεται επί 5 μέρες για μια παρεξήγηση. Ο αστυνομικός δεν ήθελε να δολοφονήσει τον Αλέξη Γρηγορόπουλο,

αλλά να ρίξει μια μπαλωτιά στον αέρα προκειμένου να φοβίσει το πλήθος που ετοιμαζόταν να του επιτεθεί. Απλώς η σφαίρα παρεξήγησε τις προθέσεις του και καρφώθηκε στη καρδιά του 16χρονου μαθητή. Και κανείς δεν βρέθηκε να τον ρωτήσει πως απομακρύνθηκε με το πάσο του απ το αγριεμένο πλήθος ή γιατί δεν έτρεξε, όπως θα έπρεπε να κάνει, για να βοηθήσει το παιδί που είχε υποτίθεται τραυματίσει κατα λάθος.

Παρεξήγηση ήταν ότι ο Αλέξης ήταν ενα χαμογελαστό αγόρι, όπως όλα της ηλικίας του. Επρόκειτο στη πραγματικότητα για ένα χουλιγκάνο των Βορείων Προαστείων, με διαγωγή κοσμία. Ο συνήγορος του κατηγορούμενου αστυνομικού, που προφωνώς συνέβαλε στη σύνταξη της απολογίας του πελάτη του, παρέσυρε τη δημόσια συζήτηση σε έναν δρόμο που δεν έπρεπε να πάρει: και ο διάολος μεταμορφωμένος να είναι, δε σκοτώνεις ένα δεκαεξάχρονο παιδί.

Το κακό είναι ότι, για τα αιτια της εξέγερσης των νέων, την θεωρία της παρεξήγησης ασπάζονται και τα περισσότερα μέσα ενημέρωσης. Δεν βλέπεις στις περισσότερες τηλεοπτικές συζητήσεις ή τα ρεπορτάζ παρα εικόνες από καταστροφές και ανιαρές αναλύσεις για τους κουκουλοφόρους. Με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν ότι οι μαθητές που παρά λίγο να καταλάβουν το αστυνομικό τμήμα της Βούλας δεν το έκαναν επειδή είχαν περάσει τον διοικητή του τμήματος για τον πατέρα τους και ήθελαν να τον εκδικηθούν: το έκαναν επειδή είναι οργισμένοι με τη ζωή τους και τη κοινωνία στην οποία καλούνται να ενταχθούν.

Δεν υπάρχει άλλη χώρα στο κόσμο με ένα τόσο δύσκολο, ανιαρό, αγχωτικό, ψυχοφθόρο εκπαιδευτικό σύστημα όπως το ελληνικό, με αποκορύφωμα τις εισαγωγικές εξετάσεις. Δεν υπάρχει άλλη χώρα που επι 30 χρόνια δεν έχει αλλάξει ένα σύστημα που όλοι θεωρούν αποτυχημένο. Και δεν υπάρχει άλλη χώρα που να ανταμοίβει την υπερπροσπάθεια μιας δεκαετίας με τα ψίχουλα των 700 ευρώ. Με την εξαίρεση των χωρών που βρίσκονται σε πόλεμο, δεν υπάρχει άλλη χώρα που να απαγορεύει τόσο πολύ στους έφηβους να χαρούν την ηλικία τους. Στη πιο διαφωτιστική εικόνα αυτών των ημερών, χθες το μεσημέρι στη Πλατεία Συντάγματος, οι διαδηλωτές σταμάτησαν το πετροπόλεμο και έπαιζαν ποδόσφαιρο. Αυτό θα έπρεπε κυρίως να κάνουν τα παιδιά, αλλά δεν τους αφήνουν.

Σε μια εκδήλωση γονέων που είχα πάει για παιδιά της Α' Γυμνασίου, η διευθύντρια του σχολείου πρότεινε το εξής πρόγραμμα για το σπίτι: μετά την επιστροφή γύρω στις 4, φαί και ανάπαυση μέχρι τις 5, διάβασμα 5-8 και μετά καμμιά ώρα τηλεόραση! Και όταν ανοίγεις στις 8 την τηλεόραση, δεν ακους παρά για ατέλειωτα σκάνδαλα και παπάδες η υπουργούς λαμόγια που έγιναν εκατομμυριούχοι σε μια τετραετία. Δεν υπάρχει νεολαία στο κόσμο που να μπορει να ζήσει χωρίς ελπίδα. Σε τι όμως να ελπίζει ένας νέος φωτογράφος που τραβάει τη φωτογραφία που θα ζήλευαν όλα τα διεθνή πρακτορεία, κι αντί να πάρει το βραβείο Πούλιτζερ τελικά απολύεται; Για την ανέρευση της χαμένης ελπίδας εξεγέρθηκαν.

Δε μπόρεσαν αυτή τη φορά να τη βρουν για πολλούς λόγους. Γιατί η όλη υπόθεση καπελώθηκε από τις καταστροφές και τις λεηλασίες. Γιατί δε διαμορφώθηκε κανένα σύνθημα ή αίτημα που να οδηγούσε σε συγκεκριμμένες κατακτήσεις, οι οποίες θα έδιναν την αίσθηση και τη χαρά της νίκης. Αν όμως οι ιθύνοντες πιστεύουν ότι όλα όσα έγιναν οφείλονται σε μια εν ψυχρώ δολοφονία ή σε μία παρεξήγηση, τότε θα πρέπει να περιμένουμε πολλες παραξηγήσεις.

http://www.tvxs.gr/v1415

gavrias
11-12-08, 23:27

διαβαζετε και τα σχόλια(αν θέλετε) καθε φορά, λένε αρκετά......

Σε κάνει κάτι να πιστέυεις ότι δεν τα διαβάζουμε? :)¨΄Ομως πιστέυω ότι τα δικά μας σχόλια και αντίληψη επί της όποιας έιδησης έιναι που έχουν άξία

gavrias
11-12-08, 23:39
http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SUFy1YIDUlI/AAAAAAAAxmA/TKyeWi6jl8c/s320/%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%82+%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81.jpg
Αθώα η Βατίδου για το ξύλο στον Κούγια-Εξοστρακίστηκε η γόβα της δείχνει η βαλλιστική

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_5371.html

vouraikos
11-12-08, 23:42
Κοίτα να δεις πως εχει η κατάσταση, εγω δεν μπορώ να καταλάβω εσύ πως μπορείς να είσαι μάνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν μπορώ να φανταστώ ότι μία μάνα όχι απλά δεν συγκινείται απ'την εκτέλεση ενός παιδιού αλλά μιλά και εις βάρος του... το ντροπή είναι λίγο γιατί ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ σαν και του λόγου σου δεν έχουν τσίπα!!!!!! Προσπαθώ εδώ και μέρες να κρατηθώ... για κάνε μου τη χάρη σε παρακαλώ και σταμάτα να είσαι προκλητική!

ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΟΤΕΤΣΙΑ.......
ειναι μεγαλη η τιμη που κανουμε στο ατομακι και του απανταμε. Και περνω τον λογο (ελπιζοντας για τελευταια φορα) , μιας και σε μενα ηταν η επιθεση.
Επειδη το θεμα ειναι σοβαρο, εμεις το ιδιο και οι εποχες δυσκολες, τι θα λεγατε να αφησουμε το κοριτσακι να παιζει με τον μπακαλη θεο της , να κριθει απο αυτον και να μην του ξαναδωσουμε σημασια καμια ε??

ας μην της απαντησουμε ή απευθυνουμε ξανα τον λογο λοιπον!!!

Κυριακή
11-12-08, 23:43
Θα πρότεινα αντί να το κάνει το parents, να το κάνουμε εμείς σαν άτομα. Να γράψουμε ένα κείμενο, το οποίο θα postaριστεί (με την άδεια των admin), ή θα σταλεί με e-mail και θα υπογραφεί επώνυμα άπό όσους θέλουν.
Και εγώ συμφωνώ...

fasolaki
11-12-08, 23:44
http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_4471.html

vouraikos
11-12-08, 23:45

Και εγω είμαι σύμφωνη.

και γω συμφωνώ παιδιά...

Μέσα και γω.

Νομιζω οτι οι περισσοτεροι ειμαστε μεσα.
το θεμα ειναι ποιος απο μας ξερει την διαδικασια.....να κυκλοφορησει με μαιλ για καποιο διαστημα και μετα να σταλει.
Ποιος θα το συνταξει??
Καποιος πιο παλιος σε μια τετοια διαδικασια , ας δωσει τα φωτα του.......

Κυριακή
11-12-08, 23:45
Άρθρο 2

Άρθρο 3

Σκοπός

εννοείτε συμφωνώ..
και μια ερώτηση βρε Ursa μου..αν κατάλαβα καλά είσαι δικηγόρος ή κάτι παρόμοιο. δεν μπορεί ο Δικηγορικός Σύλλογος να προχωρήσει σε ανάκληση άδειας; και να τον σταματήσει επιτέλους; ή δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία;
Έχω και εγώ την ίδια απορία....

fasolaki
11-12-08, 23:46
"Αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται μία σφαίρα που χτυπάει στην άσφαλτο, να έχει μετά φορά από πάνω προς τα κάτω όταν μπαίνει σε ένα ανθρώπινο σώμα; Μην τρελαθούμε, ρε παιδιά... Όσο και να σκύψει κάποιος δεν γίνεται να έχει τέτοια φορά η σφαίρα. Εκτός και αν κάνει... κατακόρυφο...
Αντιλαμβάνομαι ότι η περίπτωση δεν σηκώνει χιούμορ, αλλά...
πρέπει κάποια στιγμή να πάψουμε να τρώμε αμάσητο ό,τι θέλουν να μας σερβίρουν...
Και γιατί δεν έχει πιάσει έστω και ένας τη διαφορά ύψους του αστυνομικού (;) και του Αλέξη; Υποθέτω ότι ο ειδικός φρουρός ήταν πιο ψηλός από τον πιτσιρικά. Αν προσθέσουμε ενδεχόμενη κλίση του δρόμου και το σκύψιμο, τότε εξηγείται ΑΠΟΛΥΤΑ η σκόπευση!
Απλή λογική χρειάζεται για να δούμε την πραγματικότητα..."

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

http://troktiko.blogspot.com/

Κυριακή
11-12-08, 23:49

Θέλω να σου θυμίσω πως πρώτη εσύ έγραψες για ένα παιδί και την ανατροφή του χωρίς να το γνωρίζεις αλήθεια ποιός σου έδωσε αυτό το δικαίωμα....

Βλεπω ότι δεν μιλησα για ανατροφη αλλα για διαβασμα κ παιχνιδια.Τι πιο φυσικο για τα παιδια δηλ.
Κ κανενας θνητος δεν εχει δικαιωμα να κρινει.Ασε αυτη τη "δουλεια" να την κανει αυτος που μας βλεπει ολους.Μην το παιζουμε ηθικοι.Ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετο,μιας που επιασες ρητα... :D
Δεν μπορώ να πιστέψω πώς μία καλλιτέχνης
σαν εσένα εκφράζεται με τέτοια λόγια....
Γιατί;

Μαρια Στυλιανακη
11-12-08, 23:51
σε μια εταιρεία η οποία έχει νομική υπόσταση, δεν εχει νόημα να κάνεις κάποια πρόταση μεσω φόρουμ...

Καταρχήν,,,,,, δεν γράφει όμως καν η ανακοίνωση αυτή με τι σκοπό και τι στόχο να γίνει!
μου αρέσει που όλοι συμφωνούν στο να γινει καταγγελία ανακοίνωση,
οταν καν δεν εχει συζητηθεί αυτό... ούτε εχουν συμφωνήσει και σε κάτι...
γράφω περισσότερα για αυτό στο τέλος του κειμένου μου.

προς ενημέρωση όλων, η εταιρεία δεν εχει μελη, και υπογραφές των μελών του φόρουμ δεν ισχύουν κατά κανένα τρόπο σαν υπογραφές μελών μιας εταιρείας. όπως πχ ενός συλλογού που πολυ σωστά έβγαλε αυτή την ανακόινωση
http://www.chiosnews.com/cn11122008658240.asp

(γενικά πριν μπείτε στην διαδικασία να ξοδέψετε ενεργεια για να μαζεψετε υπογραφές για αυτο το πράγμα διαβαστε τα όσα έχω ναπω)

Η Ένωση Γονέων Χίου με αφορμή τα γεγονότα των τελευταίων ημερών,
με συναίσθηση της ευθύνης που έχουμε ως γονείς και ύστερα από έντονο προβληματισμό, αισθάνεται την ανάγκη να εκφράσει ορισμένες σκέψεις.

Η Ένωση Γονέων καταδικάζει τη βία από όπου κι αν προέρχεται
και εκφράζει την έντονη ανησυχία της για:

o το βεβαρημένο πρόγραμμα και την εντατικοποίηση που βιώνουν τα σημερινά παιδιά και έφηβοι

o την ανασφάλεια μέσα στην οποία μεγαλώνουν τα παιδιά μας

o την αίσθηση αδικίας που προκαλείται από την ατιμωρησία

o τη διαφθορά η οποία προβάλλεται ως πρότυπο

Τα παιδιά μας αξίζουν έναν καλύτερο κόσμο και πρέπει όλοι μαζί να αγωνιστούμε για αυτόν.

Κλείνοντας θέλουμε να ζητήσουμε ένα μεγάλο συγνώμη, από τα παιδιά μας, στο κομμάτι της ευθύνης που μας αναλογεί

Ένωση Συλλόγων
Γονέων & Κηδεμόνων Ν. Χίου

οι οποίοι προφανώς συγκεντρώθηκαν και υπεγραψαν σαν νομιμα μέλη κτλ κτλ.

με τα οποια συμφωνώ κάθετα, αλλά όμως.... ωραια η ανακοίνωση ..
προτείνει στους νέους να αγωνιστούν,...

ομως ,.... πως θα αγωνιστούν?
με τί υλικά και ποιο τρόπο?
και ενάντια σε τι θα αγωνιστούν οι νέοι ?
ποιος είναι ο εχθρος και ποιος ο φίλος - ποια φιλοσοφία ?
πουθενά απαντήσεις.

ποιον βοηθάνε οι γονείς? μήπως την συνείδησή τους?

ωραία είναι η περιγραφή της κατάστασης των νέων, χαίρε κόσμε που το καταλάβατε τώρα μόλις εκ των υστέρων μετά το χορό.

τη λύση δε βλέπω. η λύση ειναι να βγούνε όλοι έξω... ε?

όχι να συγκεντρωθούν και να γράψουν προτάσεις και να συντάξουν κείμενα,...
αλλά να φωνάξουν και να χοροπηδήσουν. μετά να κουραστούν να νιωσουν οτι εκτονωθηκαν οτι εκαναν το καθηκον τους...

μιλάμε διορθώθηκε το σύμπαν έτσι.
τους άκουσαν, τους είδαν και στην τιβι,...
οπότε λυθηκαν όλα. όλο το μέλλον των νέων,,. εκεί παίζεται.....

ΕΛΕΟΣ...

εδώ δε μπορείτε να συμφωνήσετε εσεις ενήλικες, μεταξύ σας, σε βασικά πράγματα,
κατηγορείτε το ενα κατηγορείτε το άλλο, το γυρνάτε στο πολιτικό,

μήπως να προσπαθήσετε καλύτερα να επικοινωνήσετε ο ένας με τον άλλο πρώτα, και μετά να υλοποιήσετε ιδέες για συλλογικές καταγγελίες.... δε θελω να προσβαλω κανεναν αλλά πραγματικά η ανάγνωση πόσων σελίδων, αυτή την εικονα μου δημιουργησε.

στο μόνο που συμφωνείτε εώς τώρα είναι στο να κάψετε και να βρίσετε ή να κατέβει η κυβέρνηση?.
καμία μα καμία ή ελάχιστες ιδέες δεν είδα, στο πως να υπάρξει κίνηση σε θεωρητικό επίπεδο.

και υποτίθεται οτι καθοδηγείτε τους νέους.

πολύ καλύτερα είναι αυτοί οι νέοι χωρίς τέτοιες παροτρύνσεις,
δε μπορεί - κάποιου νέου θα του έρθει η ιδέα να ασχοληθεί με το θεωρητικό και πραγματικά ουσιώδες κομμάτι της πρόληψης και της αποφυγης άλλων τετοιων περιστατικών με την θεσπιση νόμων και απαίτηση στους ειδικούς φορείς που τους θεσπίζουν ΜΕ ΕΤΟΙΜΗ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ και την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να εφαρμόσουν αυτή την πρόταση.

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΩΡΑ ΝΑ ΘΕΣΠΙΣΟΥΝ? (οσοι ειναι στον δρόμο?) ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ? ΞΕΡΟΥΝ? (το να αλλάξει ποιός νόμος?)

θεωρητικό(νομικό) επίπεδο = προληψη για επομενα τετοια επεισόδια σε αλλους κλάδους.
κάποια ΛΙΓΟΣΤΑ μέλη μου έστειλαν θέματα και πραγματικα θα ζητήσω απο τους αδμιν να ανοιξουν νεο τοπικ που να ειναι κλειδωμενο έτσι ώστε να μην χάνονται οι σημαντικές πληροφορίες απο σχόλια και συζητήσεις σε δεκαδες σελίδες.

ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ μιλάμε για τα παιδαγωγικά και για κατάντια, ... και για χίλια δύο. και το πόσο προσπαθούμε να νοιαστουμε για την μελλοντικη γενια,
για να μη μεγαλώσει στερημενα ή με προβλήματα κοινωνικά οπως μεγαλο μερος αυτης της γενιάς. να εχει αξίες και οχι φιλοσοφία ΖΟΥΓΚΛΑΣ....
και πολλούς γονείς χρειάζεται να τους πείσεις, για να καταλάβουν ότι μια φιλοσοφία ζουγκλας, απο μικρή ηλικία, η νοοτροπία, πάτα τον αφου σε πατάει, σπρώξε τον αφου δε καταλαβαίνει αλλιώς,
οδηγεί σε καταστάσεις όπως αυτές που βλέπετε. άνθρωποι εναντίων ανθρώπων, με μίσος ο ένας για τον άλλο.

δε χρειάζεται μια ανακοίνωση για να πουμε οτι λυπόμαστε,
εγώ λυπάμαι αυτούς που νιώθουν οτι χρειάζεται ανακοίνωση, για να φανεί οτι λυπάται μια κοινότητα...

αυτό ειναι κατάντια μιας κοινωνίας, να χρειάζεται και να νιώθει οτι ειναι απαραίτητο να γίνει ανακοίνωση και να διαπομπευθεί, ένα φυσιολογικό συναίσθημα...

αυτό θα βοηθήσει τη μητέρα, και τοςυ νέους... ενα χαρτί.. ή οτι δήποτε ανούσιο...

οτιδήποτε δεν προσφέρει άμεση λύση ή πρόταση για άμμεση λύση και μελλοντική προταση αλλαγών, στα μάτια μου, είναι ανούσιο,
και προσφέρεται μόνο για μια φαστ φουντ εκτόνωση των συναισθημάτων που ξαφνικά θυμήθηκε μια ολοκληρη κοινωνία οτι έχει,

οτι υπάρχει,
οτι εχει και γνώμη...

λίγο αργά τη θυμήθηκε, λέω.

εγω σαν Μαρία δε θέλω να υπογράψω χαρτι οποιασδήποτε ανακοίνωσης,
απλώς έτσι, ... για να ικανοποιηθεί κάποιο εγωιστικό συναίσθημα που δεν θα αλλάξει τίποτα στο γιγνεσθαι ή στο μελλοντικό γίγνεσθαι...

καλύτερα προτείνω να ξοδέψετε την ενέργειά σας, στην υλοποίηση αναζήτηση νομικών θεμάτων που προκύπτουν απο αυτό το πράγμα.

οπλοφορία, απο ποιόν, με τι εκπαίδευση, σε τι περιοχές, γενικα΄τι οπλα υπαρχουν στην κατοχή ποιού, και γιατί,
γιατί δεν υπάρχουν άλλου είδους μέτρα καταστολής, που δεν ειναι θανατηφόρα?
ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ! ψάξτε το, και νομικά, αντι να βλεπετε κανάλια...

επίσης γιατί οι ίδιοι οι οι κάτοικοι των εξαρχείων τόσο καιρό δεν φέρονται νομικά ενάντια σε μια κατάσταση η οποία τους αδικεί και τους βαζει σε καθεστώς διαρκούς αστυνόμευσης και κινδύνου? με αυτη τη λογική και η κυρια που μένει απο πάνω απο τις καφετέρειες στα εξάρχεια θα έπρεπε να είχε εδω και πολυ καιρό, να είχε βγεί πρώτη ,
στο δρόμο.... τι ξέρουμε για όλα αυτα?

προσοχή,,, ΔΕΝ θεωρώ απάντηση στα ερωτήματά μου , κείμενο το οποίο να εμπεριέχει σαν λύση, να μου απαντήσει καποιος έτσι

"α βρε μαρια δεν τα ήξερες νομιζεις οτι θα λειτουργησει κατι ετοιο ποτέ, σιγα μην αλλαξουν τα πραγματα ή οτι δήποτε παρόμοιο. "

σορρυ μην μπείτε σε αυτη τη διαδικασία.

και τέλος μπράβο στην κίνηση του Αλμακ αλλά και κάποιων εκπαιδευτικών σε πανεπιστήμια που προσπάθησαν να προστατεύσουν την δημόσια περιουσία η οποια ειναι φτιαγμενη για να προσφέρει στους νέους και έδωσαν λύση ανώδυνη και σωστή δυστυχώς με ρίσκο την σωματική τους ακεραιότητα.

αφού δεν μπορεί να βοηθήσει το νομικό πλαίσιο, βοηθάει ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ με όλο το θάρρος που τον διακατέχει.
και οποιος θελει διαδηλωνει και οποιος θελει να καταστρέψει ας παει αλλού.

αν θελετε λύσεις αναζητήστε εσείς τι μπορείτε να κάνετε, μακρόχρονα.

τη λύση δε θα τη δωσει ενα "λυποχάρτι".

και σκεφτείτε τι θα πει ενας νεος αν διαβασει ολες αυτες τις 100 τοσες σελίδες,... αν θα βοηθηθεί. θα ξέρει τι να πει στον μεγαλύτερό του, αστυνομο?

ή απλώς του μάθατε να επαναλάβει να φωνάξει μπάτσε δολοφόνε,

τι άλλαξε? τιποτα. συγχαρητήρια.

Δεν υπάρχει άλλη χώρα στο κόσμο με ένα τόσο δύσκολο, ανιαρό, αγχωτικό, ψυχοφθόρο εκπαιδευτικό σύστημα όπως το ελληνικό, με αποκορύφωμα τις εισαγωγικές εξετάσεις. Δεν υπάρχει άλλη χώρα που επι 30 χρόνια δεν έχει αλλάξει ένα σύστημα που όλοι θεωρούν αποτυχημένο. Και δεν υπάρχει άλλη χώρα που να ανταμοίβει την υπερπροσπάθεια μιας δεκαετίας με τα ψίχουλα των 700 ευρώ. Με την εξαίρεση των χωρών που βρίσκονται σε πόλεμο, δεν υπάρχει άλλη χώρα που να απαγορεύει τόσο πολύ στους έφηβους να χαρούν την ηλικία τους. Στη πιο διαφωτιστική εικόνα αυτών των ημερών, χθες το μεσημέρι στη Πλατεία Συντάγματος, οι διαδηλωτές σταμάτησαν το πετροπόλεμο και έπαιζαν ποδόσφαιρο. Αυτό θα έπρεπε κυρίως να κάνουν τα παιδιά, αλλά δεν τους αφήνουν.

συμφωνώ αλλά όλα αυτά δεν δικαιολογούν το να αφησει ο ανθρωπος ολα τα πιστευω και τις ελπίδες του. Αυτό ειναι θέμα και γονέων, και πολύ σωστά
ο σύλλογος γονέων χιου, ΖΗΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ.

εδώ επέζησαν ανθρωποι σε πολυ χειρότερες καταστάσεις,

αυτή ειναι η ψυχή του ανθρώπου, οταν θελει και οταν του δείξουν αντέχει και καταφέρνει τα πάντα.
Δεν είναι δικαιολογία όλη αυτή η κατάσταση, για να παρατήσουν το αύριό τους τα παιδιά, και ούτε δικαιολογία για τους γονείς να πιστεύουν οτι τα παιδιά τους δεν έχουν αύριο.

το αυριο το φτιάχνουμε ΕΜΕΙΣ,.... αυτό ειναι αυτό που λείπει.

δεν περιμενουμε να μας το φτιάξει ο άλλος ο παραδίπλα
ούτε σαν γονείς παραπέμπουμε στην πυρπόληση του κράτους, επειδή το κράτος δεν βοήθησε τα παιδιά μας να φτιάξουν το αύριο.

οι γονείς έχουν εξίσου μεγάλη ευθύνη αν όχι την μεγαλύτερη, για το οτι εχουν αφήσει τα παιδιά τους στην τύχη ... και οι νεοι και τα παιδιά νιώθουν οργή και νιώθουν ανημπόρια...
και μετά ψάχνουν την αιτια στο κράτος.
και το ποιο αστείο από όλα,... ψαχνουν την αιτία απο τους πολιτικούς...

μα αυτό ειλικρινά, είναι το πιο γελοίο της υπόθεσης...

(προσοχή αυτά τα γράφω επειδή η συζητηση εχει στραφει πολυ στην γενική δυσαρέσκεια και υποτιθέμενη έλλειψη προοπτικής των μαθητών και νέων, κάτι που δεν εχει φυσικά καμία μα καμία σχέση με τον νεαρό αυτό παιδί, που έφυγε τόσο άδικα, στην τελικη. άλλο η οργή για το ένα, και άλλο η οργή για το άλλο. όσο τα μπλέκουμε αυτά τα δυο τόσο δε θα βρούμε ποτέ άκρη....)

σορρυ για τον τόνο, αλλά εχω πολλά ακομα να γράψω .... και δε προλαβαίνω. αυριο τα υπολοιπα.

Ursa Major
11-12-08, 23:51
Για το ψήφισμα άνοιξα άλλο θέμα εδώ

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=13521

Διαδικαστικά ζητήματα, για να μην μπλέξουμε το κύριο θέμα.

gavrias
11-12-08, 23:52

Γιατί;

Καλλιτέχνης??? :roll: :roll: :roll:

Κυριακή
12-12-08, 00:00

Γιατί;

Ηθοποιός είναι...και οι καλλιτέχνες έχουν περισσότερες ευαισθησίες....
..και δεν θα έπρεπε να μιλάει έτσι για ένα αθώο παιδί...

gavrias
12-12-08, 00:10

Γιατί;

Ηθοποιός είναι...και οι καλλιτέχνες έχουν περισσότερες ευαισθησίες....
..και δεν θα έπρεπε να μιλάει έτσι για ένα αθώο παιδί...

Κοίτα τι μαθαίνει ο άνθρωπος!!! Και μεταπτυχιακό σε τι κάνει?
Ή είναι ρόλος?? :roll: :roll:

Ursa Major
12-12-08, 00:10
επίσης γιατί οι ίδιοι οι οι κάτοικοι των εξαρχείων τόσο καιρό δεν φέρονται νομικά ενάντια σε μια κατάσταση η οποία τους αδικεί και τους βαζει σε καθεστώς διαρκούς αστυνόμευσης και κινδύνου? με αυτη τη λογική και η κυρια που μένει απο πάνω απο τις καφετέρειες στα εξάρχεια θα έπρεπε να είχε εδω και πολυ καιρό, να είχε βγεί πρώτη ,
στο δρόμο.... τι ξέρουμε για όλα αυτα?

Σ'αυτό μόνο θ'απαντήσω προς το παρόν, επειδή έχω άμεση γνώση.

Οσοι κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου τόσον καιρό, ίσως δεν γνωρίζουν οτι κάθε δεύτερη Δευτέρα στις 7 το απόγευμα γίνεται συνέλευση των κατοίκων των Εξαρχείων και πάμε στην Πλατεία με τα παιδιά μας ανάμεσα στα τζάνκια και στην πρέζα για να κατοχυρώσουμε το δικαίωμά μας να χρησιμοποιούμε ένα χώρο που μας ανήκει.

Οτι κάθε τρεις και λίγο γίνονται εκδηλώσεις στην Πλατεία και στο Στέκι (έκθεση φωτογραφίας, παντομίμα, ποδηλατοδρομία κλπ), οτι μαζευόμαστε στο θεατράκι του Στρέφη και κάνουμε κάτι τέλος πάντων για την γειτονιά μας, για τα παιδιά μας, για το μέλλον μας.

Οτι κάθε τρεις και λίγο βγαίνουμε στους δρόμους για την αστυνομική αυθαιρεσία, για την αδικία σε μετανάστες, περιθωριακούς, κοινωνικά αποκλεισμένους.

Στις κληρώσεις της (χωρίς μέλη; :roll: ) εταιρίας σας για κουδουνίστρες και λιλιά δεν έχω συμμετάσχει ούτε ήθελα ποτέ να συμμετέχω.
Σας τις χαρίζω.
Οσο οι κλώσσες έχουν αυτιά, να τους τα χαιδεύετε εσαεί.
Δεν υπάρχει τίποτα μη πολιτικό σ'αυτή τη ζωή.
Και οι μάσκες πέφτουν στα ζόρια.

vouraikos
12-12-08, 00:11
Μαρια, συμφωνω με οσα λες ειλικρινα. Και δεν εχω καμια διαθεση να ειρωνευτω τιποτα απο αυτα. ομως και εσυ κατι τετοιο δεν κανεις???
δεν λες οτι η λυση δεν ειναι το χαρτι? αλλα δεν ξερεις (προφανως, οπως ολοι μας) , ποια ειναι η λυση!?
Εμενα η "ιδεα" του ψηφισματος" μου αρεσει πολυ. και θα σου εξηξησω γιατι.
Θεωρω την δυναμη του ιντερνετ ΤΕΡΑΣΤΙΑ!
Ενα κειμενο ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ αλλα και ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ (πραγμα που μετα το δικο σου κειμενο , σκεφτηκα να προστεθει) , μπορει να ταξιδεψει σε απιστευτο αριθμο ανθρωπων (μεσο μαιλ). Σκεψου μονο ποσες "επαφες" εχει ο καθενας μας , σαν διευθυνσεις στο μαιλ του.
Φανταζομαι λοιπον , ενα μαιλ που προσθετονται συνεχως υπογραφες, και που αποστελετε για μηνες, ακομα και οταν τα καναλια θα εχουν και παλι γυρισει το θεμα τους, στην οικονομικη κριση.

Φανταζομαι ενα κειμενο το οποιο καθε φορα που θα συμπληρωνει και μια χιλιαδα νεων υπογραφων , να αποστελετε , σε καναλια, εφημεριδες, κομματα.

Φανταζομαι ενα "ενοχλητικο" κειμενο . που δεν θα αφηνει να ξεχαστουν τα προβληματα που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ , πρεπει να αντιμετοπιστουν , τα οποια βγηκαν στο φως με την αφορμη της δικαιολογιας.

Το μονο στο οποιο το parents βοηθαει σε αυτο ειναι στον συντονισμο για την αποφαση του κειμενου αυτου. (απο οσους θελουν να συμμετεχουν)

Δενμπορω να καταλαβω λοιπον, τι αλλο μπορω να κανω λοιπον αυτη την στιγμη.

Ειλικρινα , δε στα γραφω ολα αυτα γιατι διαφωνω σε κατι μαζι σου. Απλες αποριες εχω.

να σαι καλα

vouraikos
12-12-08, 00:14
?

Δεν υπάρχει τίποτα μη πολιτικό σ'αυτή τη ζωή.
Και οι μάσκες πέφτουν στα ζόρια.

ΣΟΦΟ!! ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΟΦΟ ΕΧΕΙ ΥΠΟΘΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ....!!!!