PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΩΡΑ ΑΠΟ ΔΟΤΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ

Σελίδες : [1] 2

frinda
13-12-08, 15:42
Κοριτσια καλησπερα! Αποφασισα να ανοιξω αυτη την ενοτητα με αφορμη την περιπτωση της καλυτερης μου φιλης που στα σαραντα της και μετα μια σχεση 8 ετων που εληξε αδοξα αποφασισε να γινει μανουλα με σπερμα αγνωστου δοτη. Εκανε μια κουκλιτσα που ειναι τωρα 10 μηνων και την εχει τρελανει!!! Το ιδιο ακριβως πραγμα αποφασισαν να κανουν αλλες δυο φιλες μας 41 και 43 ετων αντιστοιχα που δεν καταφεραν να αποκτησουν μωρακι μεσα απο τις σχεσεις τους. Στη συνεχεια ακουσα και πολλες αλλες περιπτωσεις καθως και πολλες γυναικες να υποστηριζουν οτι καμμια γυναικα δεν θα πρεπει να στερηθει το ονειρο της μητροτητας επειδη δεν μπορει να βρει την καταλληλη σχεση. Μου εκανε μαλιστα εντυπωση ο αριθμος που ειναι αρκετα μεγαλος και ηθελα να ακουσω και τη δικη σας ανεπηρεαστη γνωμη περα απο αυτα που εμεις συζηταμε μεταξυ μας.
Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;

katrin
13-12-08, 16:24
Γειά σου frinda! Εγώ θα έκανα πιστεύω, θα προτιμούσα όμως να το κάνω με γνωστό δότη (κάποια σχέση μου π.χ.), ακόμη και χωρίς την υποχρέωσή του να γίνει πατέρας. Μάλλον θα λειτουργούσα φανερά, θα του έλεγα δηλαδή τις προθέσεις μου. Να πω την αλήθεια δεν με νοιάζει σ'αυτά η γνώμη του κόσμου. Ο καθένας ας νοιαστεί για τη δική του οικογένεια και ας μη σχολιάζει τι κάνει ο άλλος.

chamsof17
13-12-08, 16:50
Γειά σου frinda, και εγώ πιστεύω οτι θα το έκανα, ανεξάρτητα απο την ηλικία μου. Ακόμα και αν σε κάποια στιγμή, μαθαίνα με τον άντρα μου οτι δεν μπορούμε να κάνουμε παιδί γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σπέρμα, πιστεύω οτι αυτή την λύση θα την πρότεινα. Δεν ξέρω αν θα γινόταν αποδεκτή αλλά πιστεύω οτι το να αποκτήσεις ένα παιδί δεν χωράει εγωϊσμούς. Όπως επίσης αν δεν μπορούσα να κάνω εγώ παιδί θα συζυτούσα την λύση της παρένθετης μητέρας. Γιατί να στερήσεις απο έναν άνθρωπο το δικαιώμα να γίνει γονιός έστω και με αυτές τις λύσεις. Το μόνο που θα σκεφτόμουνα αλλά δεν ξέρω αν θα με σταματούσε στην απόφαση μου, είναι τί θα γινόταν αν λέω αν, σε κάποια στιγμή το παιδί μου συναντούσε και ερωτευόταν τον/την αδερφό/η του απο σπέρμα του ίδιου δότη. Σπάνιο μεν ,αλλά μπορεί να συμβεί δε...

ssttaa
13-12-08, 16:57
Εγώ σχεδόν το έκανα! Αποφάσισα να κρατήσω το παιδί ενός ανθρώπου του οποίου δεν είχα γνωρίσει κανένα συγγενή (γιατί δεν έχει) και ο οποίος μετά απο ένα χρόνο σχέσης αποδείχθηκε ότι για μένα ήταν άγνωστος! Τώρα που περιμένω το παιδάκι αναρωτιέμαι τι κληρονομικές καταβολές να έχει και ελπίζω να πάρει το χαρακτήρα μου...Δεν θα ήτανε καλύτερα να διάλεγα απο ένα προσπέκτους τι μου ταιριάζει? Βέβαια πρίν μείνω έγκυος δεν είχα καταλάβει πόσο το ήθελα...

frinda
13-12-08, 21:24
Ενταξει και η δικη μου μια ιδια περιπτωση ειναι μη νομιζεις .... Ο μπαμπας ηταν μια .... καλοκαιρινη γνωριμια. Αμερικανοσουηδος χωρισμενων γοννιων ο πατερας του στη Σουηδια και η μητερα του στη Φλοριντα.
Κι εγω θα εκανα παιδι απο αγνωστο δοτη απλα το μονο που με προβληματιζει βλεποντας τις αγωνιες των φιλεναδων μου ειναι το γεγονος οτι οι σημερινοι ανδρες τεινουν να '' καταργησουν '' πια το ρολο τους.
Οχι βεβαια ολοι αλλα οταν σου λεει ο αλλος '' Ξερεις δεν ειμαι ετοιμος να γινω πατερας .... δεν μπορω να αναλαβω μια τετοια ευθυνη .... θελω να ειμαστε μαζι αλλα μη με μπλεκεις με τετοια .... και ειναι ΣΑΡΑΝΤΑ ΚΑΙ .... τοτε τι να πει κανεις ....; Αυτο το λεω γιατι καποιοι υποστηριζουν οτι οταν μια γυναικα αποφασισει να γινει μανα με αυτο τον τροπο καταργει ουσιαστικα το ρολο του ανδρα .... Εγω αναρωτιεμαι ομως ... '' Μηπως τελικα ο ανδρας καταργει πλεον το ρολο του; ''

ilonka19
13-12-08, 21:49
Θεωρώ οτι οι εκφράσεις τύπου "δεν υπάρχουν πια άντρες" (η καλύτερη απόδειξη ειναι οτι οι περισσότερες τον βρήκαμε),οι άντρες καταργούν το ρόλο τους, οι γυναίκες κοιτανε μόνο την καριέρα τους" κλπ είναι πολύ απλοικές.
Από εκεί και περα δέχομαι το γεγονός οτι απλά πολλοί άνθρωποι δεν ήταν αρκετά τυχεροί να βρουν το άλλο τους μισό, αλλοι πάλι οταν τους δόθηκε η ευκαιρία την αγνόησαν. Δεν νομίζω όμως οτι τότε τους φταίει το άλλο φύλο, απλά δεν τους έτυχε..και όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Οσον αφορά το θέμα του δότη νομίζω οτι είναι καλύτερα για το παιδί να ξέρει ποιος είναι ο πατέρας του, ακόμα και αν δεν έχει αναγνωρίσει το παιδί,έστω και να ξέρει μονο το ονομα του και να έχει μόνο μια φωτογραφία του. Ειναι σημαντικό να ξέρεις ποιος σε έφερε στο κοσμο, από που προέρχεσαι, ποιες είναι οι ρίζες σου.

ssttaa
14-12-08, 02:18
οταν σου λεει ο αλλος '' Ξερεις δεν ειμαι ετοιμος να γινω πατερας .... δεν μπορω να αναλαβω μια τετοια ευθυνη .... θελω να ειμαστε μαζι αλλα μη με μπλεκεις με τετοια .... και ειναι ΣΑΡΑΝΤΑ ΚΑΙ .... τοτε τι να πει κανεις ....; Αυτο το λεω γιατι καποιοι υποστηριζουν οτι οταν μια γυναικα αποφασισει να γινει μανα με αυτο τον τροπο καταργει ουσιαστικα το ρολο του ανδρα .... Εγω αναρωτιεμαι ομως ... '' Μηπως τελικα ο ανδρας καταργει πλεον το ρολο του; ''΄

Εμένα ο δικός μου είναι 52 και η ατάκα που μου πέταξε σε ανύποπτο χρόνο ειναι "τι το ήθελες το παιδάκι εγώ δεν σου έφτανα" :lol: :lol: :lol: Εγώ του έχω ανοιχτή ακόμα την πόρτα αν νομίζει ότι θέλει να γίνει πατέρας (όχι και σύντροφος μου βέβαια). Επίσης επειδή κάποτε τον αγάπησα, βαθειά μέσα μου τον λυπάμαι! Αλλά η λύπη είναι κατώτερο συναίσθημα... Δεν είναι εκτίμηση ούτε αγάπη... Για μένα το να έχει κάποιος ένα παιδί είναι προνόμιο απο το Θεό. Όταν αρνείται αυτό το προνόμιο είναι άξιος της μοίρας του... :(

Skybeam
14-12-08, 03:57
.... και ειναι ΣΑΡΑΝΤΑ ΚΑΙ .... τοτε τι να πει κανεις ....; ' και ο άντρας μου είναι 44. Εγώ θελω παιδι κι εκείνος όχι, έχει έναν γιο από τον προηγούμενο γάμο. Δεν μπορεί να μου πει "οχι", αλλά δεν το πολυθέλει κιολας, τις φοβάται τις ευθύνες και τα ζορίσματα του παιδιού. Άρα είναι και θεμα χαρακτήρα, και ίσως όχι τόσό θέμα ηλικίας...

ssttaa
14-12-08, 10:30
πάντως frinda για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας πιστεύω ότι για ένα παιδί το πιό σημαντικό πράγμα είναι να το αγαπάνε. Οι φίλες σου νομίζω ότι είναι διατεθιμένες και ικανές να αγαπήσουν πολύ τα παιδάκια τους, οπότε πολύ καλά κάνουν! δεν έχουν και τα δικά μας διλλήματα του τύπου "να του τηλεφωνήσω να του πώ πότε γεννάω?" "να τον καλέσω στα γενέθλια?" "μήπως κάτι κάνω στραβά και του στερώ το παιδί του?" "να το αναγνωρίσει?" ... μιά χαρά τις βρίσκω τις φίλες σου !!!!!

frinda
14-12-08, 12:16
Θεωρώ οτι οι εκφράσεις τύπου "δεν υπάρχουν πια άντρες" (η καλύτερη απόδειξη ειναι οτι οι περισσότερες τον βρήκαμε),οι άντρες καταργούν το ρόλο τους, οι γυναίκες κοιτανε μόνο την καριέρα τους" κλπ είναι πολύ απλοικές.
Από εκεί και περα δέχομαι το γεγονός οτι απλά πολλοί άνθρωποι δεν ήταν αρκετά τυχεροί να βρουν το άλλο τους μισό, αλλοι πάλι οταν τους δόθηκε η ευκαιρία την αγνόησαν. Δεν νομίζω όμως οτι τότε τους φταίει το άλλο φύλο, απλά δεν τους έτυχε..και όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Οσον αφορά το θέμα του δότη νομίζω οτι είναι καλύτερα για το παιδί να ξέρει ποιος είναι ο πατέρας του, ακόμα και αν δεν έχει αναγνωρίσει το παιδί,έστω και να ξέρει μονο το ονομα του και να έχει μόνο μια φωτογραφία του. Ειναι σημαντικό να ξέρεις ποιος σε έφερε στο κοσμο, από που προέρχεσαι, ποιες είναι οι ρίζες σου.

Ilonka μου δεν μπορω να πω οτι διαφωνω απολυτα με αυτα που λες. Ισως εγω δεν διευκρινυσα κατι σωστα. Δεν εννοουσα οτι δεν υπαρχουν ανδρες ή οτι δεν ειναι και δικη μας ευθυνη ορισμενα πραγματα, εννοουσα ομως οτι ο ανδρας ακυρωνει το ρολο του ως πατερας οταν δημιουργει σχεσεις μονο και μονο για να περναει καλα. Οταν δηλαδη τις περιοριζει στο σεξουαλικο.
Τι να το κανει μια γυναικα που θελει και που ειναι η φυση της να γινει μανα να εχει μια σχεση 5,6 8 ακομη και δεκα ετων και να μην θελει ο συντροφος της να την κανει μανα ειτε γιατι δεν θελει να αναλαβει τις ευθυνες του ειτε γιατι ετσι ειναι ο χαρακτηρας του. Αυτον λοιπον τον ανδρα θα τον ακυρωσει η αποφαση της γυναικας να κανει μονη της ενα παιδι ή ο ιδιος εχει ακυρωσει το ρολο του ως πατερας; Αυτο λεω.
Μετα μην ξεχναμε οτι οι ανδρες μπορουν να γινουν πατεραδες σε οποιαδηποτε ηλικια, η φιλη μου ομως που την εφτασε στα σαραντα και μετα τη χωρισε ποτε θα γινοταν μανουλα;

frinda
14-12-08, 12:24
Καταλαβαινω απολυτα τι λετε .... Κι γω πριν κανω το ζουζουνακι μου με τον Σουηδο ειχα δυο πολυ καλες σχεσεις που και οι δυο χαλασαν για τον ιδιο λογο. Δεν ηθελαν παιδια. Οι κυριοι ηθελαν απλως να περνουν καλα.
Δεν τους κατηγορω γιατι κι εγω περασα καλα μαζι τους αλλα στην ηλικια που ημουνα ,39, ηθελα κατι παραπανω. Και δεν εννοω ουτε την αναγνωριση ουτε το γαμο ουτε τις διατροφες ουτε τιποτα. Δουλευω για να ειμαι ανεξαρτητη και να μπορω να στηριζω την οποια επιλογη μου!
Ηθελα απλως ενα αγγελουδι που θα αλλαζε και θα γεμιζε τη ζωη μου.
Αυτο δυστυχως οι περισσοτεροι ανδρες δεν το καταλαβαινουν.
Σας λεω και παλι οτι δεν τους κατηγορω, λατρευω τους ανδρες, αλλα ενας ανδρας που νιωθει ανετοιμος στα σαρντα η στα πενηντα του να γινει μπαμπας ας κανει ντολτσε βιτα με μια κοπελιτσα 20 ετων οχι με μια γυναικα της οποιας τα βιολογικα περιθωρια στενευουν

frinda
14-12-08, 12:28
πάντως frinda για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας πιστεύω ότι για ένα παιδί το πιό σημαντικό πράγμα είναι να το αγαπάνε. Οι φίλες σου νομίζω ότι είναι διατεθιμένες και ικανές να αγαπήσουν πολύ τα παιδάκια τους, οπότε πολύ καλά κάνουν! δεν έχουν και τα δικά μας διλλήματα του τύπου "να του τηλεφωνήσω να του πώ πότε γεννάω?" "να τον καλέσω στα γενέθλια?" "μήπως κάτι κάνω στραβά και του στερώ το παιδί του?" "να το αναγνωρίσει?" ... μιά χαρά τις βρίσκω τις φίλες σου !!!!!
Συμφωνω και ειμαι η πρωτη που εχω πει οτι τα μωρα μεγαλωνουν με την αγαπη και οχι με τα ονοματα. Θα σου στειλω και π.μ

yls
14-12-08, 19:36
Frinda μου, μπράβο για το θέμα που άνοιξες! Πολύ avant garde!

Και γω ως ανύπαντρη κοπέλα κοντά στα 38 θέλω να αποκτήσω παιδί με σπέρμα δότη.

Στην Ελλάδα γίνονται ετησίως 120,000 γεννήσεις. Από αυτές μόνο οι 50 αφορούν μωράκια από σπέρμα δότη.

Κανείς δεν μπορεί να στερήσει από μια γυναίκα την μητρότητα. Η μητρότητα είναι στην φύση της γυναίκας ενώ η πατρότητα είναι "επίκτητη" ιδιότητα του άνδρα. Αυτό μου το είχε πει μια ψυχολόγος. Γι΄αυτό και ένας σαραντάρης ή πενηντάρης μπορεί να συμπεριφέρεται σαν τζόβενο στο θέμα των σχέσεων και να μην τον νοιάζει η δημιουργία οικογένειας.

Πιστεύω σε αυτό που είπε η ILONKA19. Υπάρχουν άνδρες αλλά δεν σταθήκαμε όλες τυχερές. Δεν πειράζει...υγεία πάνω απ΄όλα. Το παν είναι να είσαι συνειδητοποιημένος και να έχεις μετρήσει τις δυνάμεις σου, ώστε να κάνεις τις καλύτερες επιλογές.

fokion
15-12-08, 09:23
Δεν μπορω ναπω ευκολα "ναι" ή "οχι" καθοτι οπως εχετε ηδη πει ουτε την μητροτητα μπορεις να στερησεις, ουτε οι αντρες ( και ορισμενες γυναικες οταν "πρεπει" δεν κανουν παιδια και μετα εχουμε θεμα.. αλλα ας το αφησουμε αυτο)

Δεν σας κρυβω οτι ολες αυτες οι συγχρωνες "τεχνικες" με "τρομαζουν". Κυριως γιατι επειδη ειναι τοσο καινουργιες δεν εχουμε διερευνησει σε βαθος χρονου 20ετιας πχ, τι συνεπειες μπορει να εχουν ειτε στον σωματικο ειται στον ψυχικό του παιδιου..

Με τρομαζει η σκεψη της ερωτησης απο το παιδι που γεννηθηκε απο αγνωστο δοτη, "εμενα ποιος ειναι ο μπαμπας μου?"

Ισως η υοθεσία ( μιλωντας τουλαχιστον για ζευγαρια ) ΜΟΙΑΖΕΙ πιο φυσιολογική, και λεω μοιαζει γιατι κι εγω βλεπω τα πλεονεκτηματα - πες το ετσι - του οτι εν μερη ή εξ ολοκληρου ειναι δικό σου παιδι...
Αυτο που λεμε "αιμα σου"...

yls
15-12-08, 12:23
Fokion θα συμφωνήσω μαζί σου. Και γω θα ήθελα να υιοθετήσω παιδί όμως στην Ελλάδα θεωρείσαι μίασμα αν είσαι ανύπαντρος. :(

Εδώ δεν έδωσαν παιδί στην Ντενίση, η οποία αγόρασε την Μαριτίνα από βουλγάρα τσιγγάνα, σε μένα θα δώσουν? Φαίνεται πως το κράτος αποφασίζει πως το βουλγαράκι είναι καλύτερο από το ελληνάκι... (δεν το εννοώ ρατσιστικά). :?

Η δε Έλενα Ακρίτα, τέλη της δεκαετίας του 80 και με μάνα υφυπουργό, αναγκάσθηκε να αγοράσει τον γιο της από πολωνικό ορφανοτροφείο... Και εδώ το κράτος αποφάσισε πως το πολωνεζάκι είναι καλύτερο από το ελληνάκι... :shock:

Ξέρω περιπτώσεις εύπορων ελλήνων που αναγκάσθηκαν να αγοράσουν βουλγάρικα τσιγγανάκια προκειμένου να γίνουν γονείς. Αχ...

ssttaa
15-12-08, 14:21
Έχεις τόσο δίκιο για τις υιοθεσίες! Υπάρχει μια ακαμψία που αναγκάζει τον κόσμο να φερθεί στα όρια του νόμου, ενώ τα μωρά μένουν στα αζήτητα :(

frinda
15-12-08, 14:53
Συμφωνω απολυτα και με την Yls και με την tessaa [ συγγνωμη αν γραφω λαθος το ονομα] για το θεμα των υιοθεσιων. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι μια γυναικα να καταφυγει εκει απο τη στιγμη που και υγιειης ειναι και συνηδειτοποιημενη. Γιατι να μην ζησει αυτη την εκπληκτικη στιγμη που ακουει το πρωτο κλαμμα του μωρου της, ενος μωρου που κουβαλαει εννεα μηνες μεσα της και ειναι το δικο της μωρο!
Οσον αφορα την ερωτηση του Φωκιωνα ακομη και στην περιπτωση που μπορουσαμε να υιοθετησουμε παιδια παλι δεν θα επρεπε καποια στιγμη να τους πουμε ποιος ειναι ο πατερας τους και η μητερα τους;
Ποσα παιδια ομως απο αυτα που εγκαταλειπονται στα ιδρυματα και τα βρεφοκομεια εχουν στοιχεια; Ενα ζευγαρι φιλων μου που καταφεραν να υιοθετησουν μετα απο 12 χρονια φοβερων προσπαθειων πηραν ενα κοριτσακι που εγκαταλειφθηκε βρεφος στην Καρδιτσα. Κανενα αλλο στοιχειο ....

fokion
15-12-08, 16:03
Το θεμα των υοθεσιων ειναι πολυ μεγαλο και σιγουρα πολυ γκρι με την ενοια οτι δεν υπαρχει ασπρο και μαυρο...
Δηλ απο την μια "πρεπει να σιγουρεψουν" το μελλον του μωρου , απο την αλλη "πρεπει" να βρησκουν τα παιδακια θετους γωνεις οι οποιοι σε τελικη αναλυση δεν θα τα βγαλουν στα φαναρια να ζητιανευουν... ( οκ υπερβολικό το παραδειγμα)

Απο κει και περα το υοθετιμενο παιδι "συνηθως" αναζητα τους πραγματικους του γονεις καποια στιγμη και υποθετω οτι αυτο ειναι πιο εφικτό απο οτι με εναν δοτη..
Ποσο δε ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ την ψυχολογία του παιδιου στην αποκαληψη της διαδικασίας συλληψης του..
Ισως ειμαι εγω συντηριτικός και θεωρω την θοθεσια πιο "αποδεκτη"... μπορει..
γιατι στην περιπτωση του δοτη, ο "πατερας" δεν εχει ιδεα οτι ΟΝΤΩΣ ειναι πατερας ( αλληθεια μπορειτε να τον πητε πατερα???)
Ολα αυτα ( περαν των καθαρα ιατρικων θεματων της φυλλαξης σπερματος επι μακρο χρονικά διαστημα τι επιπτόσεις ενδεχεται να εχει μακροπροθεσμα στο παιδι ) με κανουν δεν το κρυβω, επιφυλακτικο...

Μην ξεχναμε εξαλλου οτι μολις προσφατα αρχισαμε να εχουμε πλεον σαφη στατιστικά ιατρικα δεδομενα για την πορεια των παιδιων απο εξοσωματικές, μια διαδικασία η οποια πρεπει να εχει μπη στην τριτη?? δεκαετια της.

Παντως ( ανακεφαλαιονοντας) σε οποιαδηποτε περιπτωση σαν πρωτη προτεραιότητα θετω την ψυχολογία του παιδιου και το τι θα του φανει πιο "αποδεκτο" οτι οι φυσικοι του γωνεις δεν μπορουσαν να το κρατησουν και το εδωσαν για υοθεσία (στην ιδανικη περιπτωση εστω) ή στο οτι η μαμα του απλά πηγε ξεφυλισε εναν "οδηγο" με χαρακτηριστικά ψηλός κοντός κ.λ.π. και τσουπ να το παιδι....

Οπως ειπα δεν ξερω...

frinda
15-12-08, 16:25
Φωκιωνα εχεις θεσει πολυ ενδιαφεροντα θεματα και χαιρομαι που επιτελους ακουμε και την ανδρικη πλευρα στο θεμα αυτο.
Για τις υιοθεσιες δεν διαφωνω και πολυ ειναι τεραστιο θεμα....
Τωρα σε οτι αφορα την ψυχολογια των παιδιων που ειναι και το ζητουμενο πιστευω οτι ειτε προερχονται απο δοτες ειτε απο χωρισμενους γοννεις ειτε απο μονογονεικες οικογενειες σε αυτα οι μονοι καταλληλοι για να απαντησουν ειναι οι παιδοψυχολογοι. Εγω αυτο που μπορω να σου πω εκ πειρας ειναι οτι υπαρχουν παιδια που μεγαλωσαν με τον ενα γοννεα ειτε γιατι ο αλλος πεθανε ειτε γιατι εγκατελειψε ειτε ειτε ειτε ..... και μεγαλωσαν πολυ καλυτερα και με πολυ περισσοτερη αγαπη απο αλλα που ειχαν και τους δυο γοννεις. Προσφατο παραδειγμα η περιπτωση μιας συναδελφου μου που εχασε τον ανδρα της απο τροχαιο οταν ηταν εξι μηνων εγκυος. Εκτοτε μεγαλωνει μονη της τον εξαχρονο γιο της που ειναι πραγματικα ο πριγκηπας της! Γι αυτο σου λεω ολα ειναι σχετικα.
Εγω παλι που ξερω τον πατερα του παιδιου μου αλλα δεν ειμαστε μαζι και δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρξουμε μαζι δεν εχω αποφασισει ακομη τι θα του πω για τον πατερα του ....Το μονο σιγουρο ειναι οτι ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ και δεν θελω να του λειψει ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Εσυ εχεις παιδακι;

fokion
15-12-08, 17:03
Σιγουρα δεν υπαρχουν "ασπρα - μαυρα" παιζουε με την στατιστικη αν θες τι ειναι πιο λογικό να ισχυει... ή τελος παντων τι δεν ξεφευγει πολυ απο την δικη μας λογική και ιδιοσυγκρασία..

Οπως επεισεις και το οτι καθε περιπτωση ειναι ξεχοριστη..

αλλο εσυ πχ. που ειναι επιλογή σου να μην εχεις καμια σχεση με τον πατερα ( τον οποιο εσυ ξερεις ομως...) και ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ αν θα ενημερωσεις και το παιδι σου οταν ερθει η ωρα αλλα και τον ιδιο, για την υπαρξη του αλλου

κι αλλοαν "ψωνισες ενα μπουκαλι γαλα απο το ψυγειο επειδη εχει ωραιο κουτι" κατι δηλ. πραγματικα και με την πληρη εννοια της λεξης "απροσωπο"

ναι εχω παιδια
υπο μια οπτικη 2 υπο μια αλλη 3 :D :D :D :D διαλεγεις :D :D :D :D :D

χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχι

frinda
15-12-08, 19:38
Δεν ηταν επιλογη μου το να μην ειμαι με τον πατερα καθε αλλο .... Απλως ηταν επιλογη μου να γινω μητερα οσο ειχα ακομη τα περιθωρια.
Προσπαθησα να κανω ενα παιδακι μεσα απο μια σχεση απλως δεν ημουν τυχερη στον τομεα αυτο. Επεσα σε πολλες περιπτωσεις που ηθελαν μονο ντολτσε βιτα και τιποτε αλλο. Απο την αλλη εγω ειμαι και εργαζομενη και ανεξαρτητη οικονομικα οποτε εκρινα οτι μπορουσα να στηριξω την επιλογη μου. Δυστυχως δεν θελουν ολοι οι ανδρες να γινουν πατεραδες.
Ισως φοβουνται τις ευθυνες, ισως νιωθουν οτι θα χασουν την ελευθερια τους ισως ... ισως ... ισως ... δεν ξερω τι να πω ....
Μπορουμε καποια αλλη στιγμη να τα συζητησουμε ολα αυτα .... Εσυ δεν καταλαβα τελικα ποσα παιδακια εχεις;

fokion
15-12-08, 20:39
Ok ναι αλλα ΞΕΡΕΙΣ ποιον ειναι ο πατερας και καποια στιγμη αν και εφ οσον το επιλεξεις μπορειςνα πεις στοπαιδι σου να αυτος ειναι ο πατερας σου λεγεται "ετσι" και παρτον - φατον :D :D :D
Το ιδιο βεβαια και αν και οταν κι εφ' οσον ο πατερας ενδιαφερθει να δει το παιδι του ( αληθεια το ξερει??? - ασχετο - αν θες απαντας. )

Απο εναν δότη τι θα δειξεις..... το....μπουκαλι ?????????? ( Black ή βλακ χιουμορ )

Η πειρα ολονων μας εχει δειξει πιστευω απο αυτα που ξερουμε οτι τελικά καποια στιγμη ειτε υοθετημενα ειτε με αλλο τρόπο ψαχνουν να βρουν τους πραγματικους τους γονεις, οχι απο ελλειψη σεβασμου προς αυτους που τους μεγαλωσαν αλλα απο βιολογκή περιεργεια...

οσο για το ποσα παιδια εχω????? Κρίνε κι αποφασισε μονη σου :D :D :D

Η Ρουλα εχει την Κατερινα απο τον πρωτοτης γαμο που ζει μαζί μας.
Εγώ εχω την Χριστιαννα απο τον δικο μου πρωτο γαμο που δεν ζει μαζι μας ( ως συνηθως μην το σχολιασεις θα πατησεις μεγαλο κάλο... :cry: )

Και βεβαια the one and only Δανάη που ειναι παιδί της Ρουλας και δικό μου...
:D :D :D :D :D

sol
15-12-08, 20:57
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Έχω μια ξαδερφή, είναι 38 ετών, δεν είναι παντρεμένη, δεν έχει πια μόνιμο δεσμό και έχει πέσει σε βαθιά μελαγχολία μπροστά στην προοπτική να μην γίνει ποτέ μητέρα. Μου έκανε μια σχετική συζήτηση πρόσφατα και ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί. Δεν ήξερα τι να της πω. Το δίλημμά της είναι να προχωρήσει σε γονιμοποίηση με σπέρμα δότη ή να μείνει για πάντα άτεκνη. Δεν ήξερα πραγματικά τι να της προτείνω. Από τη μία θεωρώ τη μητρότητα ό,τι πιο μεγαλειώδες στη ζωή μιας γυναίκας, από την άλλη θεωρώ απαραίτητο κατά 100% να υπάρχουν δύο γονείς. Ξέρω ότι υπάρχουν περιπτώσεις μονογονεϊκής οικογένειας λόγω πολλών περιστάσεων αλλά εδώ πρόκειται για συνειδητή απόφαση. Και δεδομένου ότι πριν σου συμβεί, δεν έχεις πραγματικά ιδέα για το τι εστί μητρότητα (μη μου πείτε ότι το φανταζόσασταν πριν σας βρει), δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί μια τέτοια απόφαση να είναι όντως συνειδητή, εννοώ έχοντας υπόψη όλες τις παραμέτρους. Εγώ τελικά της είπα ότι είμαι 100% σίγουρη για ένα μόνο πράγμα: ότι όσο κι αν δυσκολευτεί, θα της κλέψει τη καρδιά το μωράκι σε τέτοιο βαθμό που όλα θα τα ξεχνά στο πρώτο του χαμόγελο.

Τι λέτε κι εσείς;

fokion
15-12-08, 21:08
ακριβως εκει sol κι εμας εκει ειναι ο προβληματισμός μας.....

Τι ειναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ χειρότερο....

yls
15-12-08, 21:59
Το δίλημμά της είναι να προχωρήσει σε γονιμοποίηση με σπέρμα δότη ή να μείνει για πάντα άτεκνη.

sol αυτό ακριβώς είναι το δίλημμα κάθε ανύπαντρης, μετά τα 35, κοπέλας.

Έθεσα στον εαυτό μου τα εξής ερωτήματα:

1) Θέλω να μείνω άτεκνη?

2) Τί θα γίνει αν βρω σύντροφο σε πολύ μεγάλη ηλικία και δεν προλαβαίνω για παιδί, πχ στα 55? Η ύπαρξη και μόνο ενός συντρόφου θα με κάνει ευτυχισμένη και πλήρη?

3) Τί θα γίνει αν βρω σύντροφο σε ηλικία που να προλαβαίνω να τεκνοποιήσω αλλά ο σύντροφος να μην θέλει καθόλου μα καθόλου παιδί? Είμαι έτοιμη να δεχτώ μια τέτοια απόφαση?

4) Πώς θέλω να "ξοδέψω" τα νιάτα μου και την καλή μου υγεία? Μόνο να τρώω, να ντύνομαι και να σαλιαρίζω, δηλαδή να κάνω μια εντελώς ρηχή και αντιπαραγωγική ζωή, ειδικά τώρα που είμαι στα καλύτερά μου?

Το μέλλον δεν το γνωρίζει κανείς. Η ζωή είναι απίστευτα απρόβλεπτη. Παρόλα αυτά θα πρέπει να παίρνουμε αποφάσεις με βάση την λογική και τα δεδομένα που έχουμε στο τώρα. Η ξαδέρφη σου θα πρέπει να θέσει στον εαυτό της τα δικά της ερωτήματα και με εντιμότητα να απαντήσει.

Πάντως, σολ, της έδωσες σοφή συμβουλή. :wink:

frinda
15-12-08, 23:32
Sol θα σου πω πως το αντιμετωπισε η δικη μου κολητη που τωρα εχει τη μπεμπα της και ειναι τρισευτυχισμενη! Σκεφθηκε οτι ηταν σαραντα και ηταν μονη. Ειχε τα παντα γιατι προερχεται απο πολυ ευκαταστατη οικογενεια αλλα δεν μπορουσε να τα χαρει γιατι το μοναδικο αγκαθι στη ζωη της ηταν οτι δεν ειχε ενα μωρο... Λατρευε τα μωρα, ηταν αυτο που λεμε πλασμενη για μανα! Πριν το κανει το συζητουσαμε καθημερινα και μου ελεγε αυτα ακριβως που αναφερει πιο πανω η Yls και που λογικα σκεφτεται καθε γυναικα σε αυτη την ηλικια. Αποφασισε λοιπον να παρει την αποφαση και μαλιστα εμεινε εγκυος με την πρωτη! Ξερεις τι μου ειπε μετα; '' Αισθανομαι οτι ο Θεος με ευλογησε και μου εστειλε τη μπεμπουλα μου''
Και το ειπε αυτο γιατι ειχε ενα πολυ σοβαρο γυναικολογικο προβλημα και οι πιθανοτητες να μεινει εγκυος ηταν κατω απο 5%!
Αν θες αυτη ειναι και η δικη μου γνωμη. Πιστευω οτι ο Θεος ευλογει τη γυναικα οταν την κανει μανα κι εκεινος ειναι ο .... '' πατερας '' ολων μας.
Απ την αλλη να σου πω και κατι πιο .... καθημερινο. Τι διαφορα εχει τελικα το να κανεις ενα παιδι με σπερμα δοτη απο το να κανεις αυτο που λεμε one night stand και να μεινεις εγκυος απο καποιον που απλα ξερεις ποιος ειναι;
Εγω εκανα τον μπεμπικο μου με εναν .... καλοκαιρινο ερωτα ....
Μια σχεση με ημερομηνια ληξης. Δεν θα ειχε ομως κανενα προβλημα να το κανω και με τον ... '' τραπεζιτη '' αφου ουτως η αλλως παλι μονη μου το μεγαλωνω. Κι εμενα ηταν απολυτα συνειδητη η επιλογη μου ειχα ομως τη δυνατοτητα να τη στηριξω. Αν την εχει και η φιλη σου πιστεψε με το γελιο του μωρου της θα ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια της ζωης της.

frinda
15-12-08, 23:41
Ok ναι αλλα ΞΕΡΕΙΣ ποιον ειναι ο πατερας και καποια στιγμη αν και εφ οσον το επιλεξεις μπορειςνα πεις στοπαιδι σου να αυτος ειναι ο πατερας σου λεγεται "ετσι" και παρτον - φατον :D :D :D
Το ιδιο βεβαια και αν και οταν κι εφ' οσον ο πατερας ενδιαφερθει να δει το παιδι του ( αληθεια το ξερει??? - ασχετο - αν θες απαντας. )

Απο εναν δότη τι θα δειξεις..... το....μπουκαλι ?????????? ( Black ή βλακ χιουμορ )

Η πειρα ολονων μας εχει δειξει πιστευω απο αυτα που ξερουμε οτι τελικά καποια στιγμη ειτε υοθετημενα ειτε με αλλο τρόπο ψαχνουν να βρουν τους πραγματικους τους γονεις, οχι απο ελλειψη σεβασμου προς αυτους που τους μεγαλωσαν αλλα απο βιολογκή περιεργεια...

οσο για το ποσα παιδια εχω????? Κρίνε κι αποφασισε μονη σου :D :D :D

Η Ρουλα εχει την Κατερινα απο τον πρωτοτης γαμο που ζει μαζί μας.
Εγώ εχω την Χριστιαννα απο τον δικο μου πρωτο γαμο που δεν ζει μαζι μας ( ως συνηθως μην το σχολιασεις θα πατησεις μεγαλο κάλο... :cry: )

Και βεβαια the one and only Δανάη που ειναι παιδί της Ρουλας και δικό μου...
:D :D :D :D :D

Φυσικα και το ξερει. Ο πατερας του παιδιου μου ειναι Σουηδος με μητερα Αμερικανιδα, αλλα μεγαλωμενος στη Σουηδια. Εκει τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα στη νοοτροπια. Οταν τα φτιαξαμε περυσι το καλοκαιρι του ειπα απο την αρχη '' Εμενα δεν με ενδιαφερει μια σχεση ... ντολτσε καμπανα ...''
καταλαβες τι εννοω ε; Εμενα απο τη ζωη μου λειπει ενα μωρο τιποτε αλλο.
Αν μπορεις να μου το προσφερεις θα σου ειμαι ευγνωμων και δεν με ενδιαφερει ουτε να το αναγνωρισεις ουτε να παντρευτουμε ουτε να δεσμευτουμε ουτε τιποτα. Τοσο ξεκαθαρα πραγματα. Συμφωνησε κι ετσι εγινε! Αλλωστε στην πατριδα του το ποσοστο των ανυπανδρων μητερων κυμαινεται στο 80%. Και παιρνουν και επιδοματα τρελλα οι Σουηδεζες.
Σκεφθηκα λοιπον γιατι οι Σουηδεζες, οι Αμερικανιδες οι Βρετανιδες κ.λ.π εχουν το δικαιωμα στη μητροτητα και η Ελληνιδα οχι;
Κι ετσι πηρα την αποφαση μου. Τοσο απλα ... Πιστεψε με ομως αυτη η αποφαση αλλαξε ολη μου τη ζωη.

monbebe
16-12-08, 01:08
εγω παλι εχω μια μονιμη απορια με τους δοτες. ας υποθεσουμε οτι καποιες κοπελες γεννανε τα παιδια του Χ δοτη. ο οποιος δοτης ειναι ανωνυμος -απ'οτι ξερω δεν δινουν στοιχεια-. αν οταν μεγαλωσουν γνωριστουν, παντρευτουν και κανουν παιδια δεν ειναι αιμομειξια?

fokion
16-12-08, 08:04
αν τυχει αυτη η στατιστικά ελαχιστοτατη συμπτωση, ναι ειναι..

fokion
16-12-08, 08:10
Να πω και κατι ακομα
παιδια απο one night stand
σχεσεις χωρις μελλον
ή τελο παντων για οποιοδηποτε παρεμφερη λογο
η "διαδικασία" προελέυσης τους ειναι αν θες ας την πω πιο αποδεκτη απο τον καταψυκτη....

Θα μου πεις βεβαια και θα εχεις και δικιο, τα παιδια απο εξωσωματικές ¨παιδια του σωληνα" τα ελεγαν πριν 20 χρονια...
τωρα εχει γινει σχεδον κοινοτυπο...

Οσο για το θεμα της αιμομιξίας ΥΠΟΘΕΤΩ οτι απο τα κεντρα διανομης λαμβανονται με καποιο τροπο καποια μετρα ωστε να αποφευχθει κατα το δυνατόν αυτη η πιθανοτητα, ελαχιστη ετσι κι αλλιως...

frinda
16-12-08, 12:18
Να πω και κατι ακομα
παιδια απο one night stand
σχεσεις χωρις μελλον
ή τελο παντων για οποιοδηποτε παρεμφερη λογο
η "διαδικασία" προελέυσης τους ειναι αν θες ας την πω πιο αποδεκτη απο τον καταψυκτη....

Θα μου πεις βεβαια και θα εχεις και δικιο, τα παιδια απο εξωσωματικές ¨παιδια του σωληνα" τα ελεγαν πριν 20 χρονια...
τωρα εχει γινει σχεδον κοινοτυπο...

Οσο για το θεμα της αιμομιξίας ΥΠΟΘΕΤΩ οτι απο τα κεντρα διανομης λαμβανονται με καποιο τροπο καποια μετρα ωστε να αποφευχθει κατα το δυνατόν αυτη η πιθανοτητα, ελαχιστη ετσι κι αλλιως...

Μην ξεχναμε ομως κατι πολυ βασικο. Παιδια απο one night stand ή απο επιπολαιες σχεσεις περικλυουν κινδυνους και για τους δυο γοννεις με πρωτο και βασικοτερο το ειτζ. Οποτε καλυτερο το σπερμα του καταψυκτη γιατι αυτο ειναι ελεγμενο. Ειπαμε να φερουμε ενα παιδι στον κοσμο οχι να παμε στον αλλο κοσμο .... Μετα μην ξεχνας οτι αυτες οι σχεσεις δημιουργουν πολλα ηθικα προβληματα γιατι συνηθως δεν ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ. Και μετα αρχιζει ενα κουβαρι διεκδικησεων και αντενγκλησεων που δεν εχει τελος. [ Βλεπε και περιπτωσεις επωνυμων]
Καραγκιοζιλικια δηλαδη .... Τωρα για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα, το ερωτημα ειναι τι γινεται οταν μια γυναικα στα σαραντα θελει να γινει μανα και ειναι μονη; Ειναι αυτο δηλαδη που ανεφερε η Yls.
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι απο το να κοροιδεψει ή να εξαναγκασει καποιον να γινει '' επωνυμος δοτης '' ειναι πολυ πιο ηθικη η αρχη της ανωνυμιας.

fokion
16-12-08, 15:33
Με μπερδεψες τωρα...

Για μισο λεπτο να τα ξεκαθαρισουμε

απο οτι ειχα καταλαβει σκοπος ηταν η τεκνοποιηση "με οποιοδηποτε" τροπο..
Τωρα μου βαζεις καποιες επιφυλαξεις aids κ.λ.π. οι οποιες ειναι ευκολα αντιμετοπισημες αν μιλαμε για ανεπιθημητη εγκημοσυνη.. οπως συμπαιρενω απο το τονο αυτων που γραφεις ( μπορει να εχω καταλαβει και λαθος ετσι?)

καταλαβαινεις τι εννοω?
θελω να πω εφ οσον οπως κι εσυ λες "υπαρχει θεμα" πως εσυ παλι αποφασιζεις να το κρατησεις... αυτο εννοω

ναι υπο αυτη την εννοια το "μπουκαλι" ειναι πιο ελεγμενο απο το real thing.. υποτιθεται...
αλλα και παλι εχεις ακομα κι ετσι να κανεις με ενα υπαρκτό προσωπο.

( γενικά μιλωντας παντα.)

ilonka19
16-12-08, 15:48
Εχω δει αρκετές εκπομπες στο Φως στο Τουνελ, Παμε Πακέτο κλπ που υιοθετημένα ατομα μεγάλης ηλικίας ψάχνουν απεγνωσμένα τις ρίζες, δεν θελουν να πιστεύουν οτι "φύτρωσαν", αλλα ψαχνουν εστω και ένα όνομα, μια φωτογραφία, κάποιον συγγενή εξ'αιματος. Το παιδί από δότη ποτέ δεν θα εχει αυτή την ευκαιρεία. Γι' αυτο το θεωρώ αισχατη λύση.

frinda
16-12-08, 15:55
Φωκιων σου λεω πολυ απλα οτι ειναι πανευκολο μια γυναικα που θελει να εκμεταλευτει μια ... απροσεξια σου να φερει ενα παιδι στον κοσμο το οποιο θα ειναι παιδι σου και παιδι της αλλα στην ουσια εσυ θα εισαι για εκεινη απλα ενας δοτης! Και μη μου πεις οτι δεν εχεις ακουσει τετοιες περιπτωσεις;
Αυτο λοιπον εγω το θεωρω εξαιρετικα ανηθικο απο την πλευρα μιας γυναικας και ακομη χειροτεροτερο θεωρω το να σου ζηταει αυριο και τα ρεστα. Δηλαδη αναγνωριση,διατροφη, κ.λ.π
Ειπα λοιπον οτι προκειμενου μια γυναικα να καταφυγει σε κατι τετοιο ειτε για να τυλιξει καποιον που δεν τη θελει ειτε για να κανει ενα παιδι με καποιον που απλα της γυαλισε ειναι προτιμοτερο και εντιμοτερο να το κανει με εναν .... επαγγελματια δοτη.

Ursa Major
16-12-08, 16:00
ειναι πανευκολο μια γυναικα που θελει να εκμεταλευτει μια ... απροσεξια σου να φερει ενα παιδι στον κοσμο το οποιο θα ειναι παιδι σου και παιδι της αλλα στην ουσια εσυ θα εισαι για εκεινη απλα ενας δοτης!

Ερώτηση:
Tα δικαιωματα των αρσενικών ανθρώπων, δεν αισθάνεστε οτι παραβιάζονται σε μερικές τέτοιες περιπτώσεις, όπου η μια βραδιά ή η "απροσεξία", υποβιβάζει τον αρσενικό σε σπερμοσάκκουλο;

ilonka19
16-12-08, 16:00
Φωκιων σου λεω πολυ απλα οτι ειναι πανευκολο μια γυναικα που θελει να εκμεταλευτει μια ... απροσεξια σου να φερει ενα παιδι στον κοσμο το οποιο θα ειναι παιδι σου και παιδι της αλλα στην ουσια εσυ θα εισαι για εκεινη απλα ενας δοτης! Και μη μου πεις οτι δεν εχεις ακουσει τετοιες περιπτωσεις;
Αυτο λοιπον εγω το θεωρω εξαιρετικα ανηθικο απο την πλευρα μιας γυναικας και ακομη χειροτεροτερο θεωρω το να σου ζηταει αυριο και τα ρεστα. Δηλαδη αναγνωριση,διατροφη, κ.λ.π
Ειπα λοιπον οτι προκειμενου μια γυναικα να καταφυγει σε κατι τετοιο ειτε για να τυλιξει καποιον που δεν τη θελει ειτε για να κανει ενα παιδι με καποιον που απλα της γυαλισε ειναι προτιμοτερο και εντιμοτερο να το κανει με εναν .... επαγγελματια δοτη.
Αν ο αντρας δεν θέλει παιδί υπάρχουν μέθοδοι αντισύλληψεις και για τον αντρα. Καθε αντρας κανοντας σεξ με μια γυναίκα που θα του πει οτι δεν είναι στις γόνιμές μερες της χωρις αλλες προφυλάξεις πρεπει να εχει στο μυαλό του οτι μπορει να βρεθει με εναν απόγονο :)

frinda
16-12-08, 16:08
ειναι πανευκολο μια γυναικα που θελει να εκμεταλευτει μια ... απροσεξια σου να φερει ενα παιδι στον κοσμο το οποιο θα ειναι παιδι σου και παιδι της αλλα στην ουσια εσυ θα εισαι για εκεινη απλα ενας δοτης!

Ερώτηση:
Tα δικαιωματα των αρσενικών ανθρώπων, δεν αισθάνεστε οτι παραβιάζονται σε μερικές τέτοιες περιπτώσεις, όπου η μια βραδιά ή η "απροσεξία", υποβιβάζει τον αρσενικό σε σπερμοσάκκουλο;

Φυσικα και παραβιαζονται απλα τωρα απαντωντας εγω στο Φωκιωνα ξεφυγαμε απο το θεμα της ενοτητας μας. Αλλο ειναι το θεμα μας.

Ursa Major
16-12-08, 16:10
ηθελα να ακουσω και τη δικη σας ανεπηρεαστη γνωμη περα απο αυτα που εμεις συζηταμε μεταξυ μας.
Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;
Στο θέμα είμαι κι εγώ :wink:

frinda
16-12-08, 16:19
ηθελα να ακουσω και τη δικη σας ανεπηρεαστη γνωμη περα απο αυτα που εμεις συζηταμε μεταξυ μας.
Εσυ θα εκανες ενα παιδι με σπερμα αγνωστου δοτη αν ησουν στην τελευταια φαση της παραγωγικης διαδικασιας και ησουν μονη;

Ursa Major
16-12-08, 16:22
Εσυ θα εκανες ενα παιδι με σπερμα αγνωστου δοτη αν ησουν στην τελευταια φαση της παραγωγικης διαδικασιας και ησουν μονη;

οχι

ilonka19
16-12-08, 16:26
Ισως να αναζητούσα καποιον μονο αντρα που θελει να κανει παιδί, αλλά δεν θελει σχέση.
Αυτα όμως ειναι τελείως υποθετικά γιατι εξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει κανείς

frinda
16-12-08, 16:38
Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τις γνωμες σας. Δεν μπορειτε ειλικρινα να φανταστειτε ποσο δυστυχισμενη νιωθει μια γυναικα που ειναι στα σαραντα ισως και παραπανω και που θελει να κανει ενα μωρακι αλλα ειναι μονη της. Το βιωσα και εγω προσωπικα και σκεφτομαι ποσο διαφορετικη ειναι η ζωη μου εφετος που εχω στα χερια μου το ζουζουνακι μου και ποσο διαφορετικη πληκτικη και ανουσια ηταν περυσι.
Βλεπω επισης τις φιλεναδες μου αυτες που σας ειπα οτι εχουν καταφυγει στη λυση του δοτη ποσο υποφερουν και γι αυτο ανοιξα αυτη την ενοτητα.
Εγω ενταξει ξερω τον πατερα αλλα απο συνειδητη επιλογη μεγαλωνω μονη μου το αγγελουδι μου. Και δεν αισθανομαι οτι διαφερω πολυ απο τις φιλες μου με την εννοια οτι βιωνω κι εγω τη μοναξια της ηλικιας.
Θελω το στηριγμα μου βρε κοριτσια πως να σας το πω; Τωρα με το μωρο δεν ψαχνω πια τον .... εραστη ψαχνω το συντροφο και συνοδοιπορο.

yls
16-12-08, 17:58
εγω παλι εχω μια μονιμη απορια με τους δοτες. ας υποθεσουμε οτι καποιες κοπελες γεννανε τα παιδια του Χ δοτη. ο οποιος δοτης ειναι ανωνυμος -απ'οτι ξερω δεν δινουν στοιχεια-. αν οταν μεγαλωσουν γνωριστουν, παντρευτουν και κανουν παιδια δεν ειναι αιμομειξια?

Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία, από τον κάθε δότη προέρχονται το ανώτερο μέχρι 10 παιδιά.

Οι τράπεζες σπέρματος ενημερώνονται αναμεταξύ τους για τους δότες.

Είναι συνηθισμένο να στέλνεται το σπέρμα του χ δότη και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας εκτός Αθηνών και το αντίστροφο. Δηλ. από δότες επαρχίας έρχεται η "παραγωγή" τους στην Αθήνα.

Ο νόμος είναι τόσο αυστηρός που η αιμομιξία είναι πρακτικά αδύνατη πιθανότητα.

yls
16-12-08, 18:00

οχι

Γιατί όχι? Ποιές είναι οι σκέψεις σου?

fokion
16-12-08, 20:50
Φριντα οπως ειπωθηκε μπορει ο αντρας να το αποφυγει με διαφορους τροπους..

τεσπα

το θεμα μας....

ειναι σωστο για ενα παιδι να εχει εναν πατερα που -υποθετω, η Ursa λογω επαγγελματος θα το ξερει καλυτερα - ειναι αδυνατο να βρεθει?????

το παιδι σου δηλ στην ταυτοτητα του να γραφει "αγνωστου πατρός"?????

Ξερω περιπτωση οπου ο πατερας δεν ηθελε σε καμία περιπτωση ΚΑΝ να πανρευτει - δεσμευτει με την κοπελα ( τυπου "οτι φαμε κι οτι πιουμε κ.λ.π.κ.λ.π.)

ΟΜΩΣ
και προς τιμην του αμα τη....... εμφανισει του παιδιου αναγνωρισε το..... "την υπογραφη και ....... να ξερουμε που τα βαζουμε :D :D :D " και αναγνωρισε κανονικά οπως προβλεπει ο νομος το παιδι
και πιστεψε με το εκανε ΓΙΑ το παιδι να μην ειναι "αγνωστου πατρος" καθοτι ετσι κι αλλιως, εκτοτε το βλεπει στη χαση και στη φεξη....
κατι σαν αυτα που συζηταμε δηλαδη...
θα μου πεις.... αυτος ειχε τα....... κοτσια να το αναγνωρισει οσο κι αν δεν το ηθελε.....

frinda
16-12-08, 21:02
Φωκιων το εχω ξαναγραψει και κατανταει ισως κουραστικο αλλα η δικη μου πειρα λεει οτι ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ. Στην ενοτητα ανυπανδρες μητερες θα διαβασεις πολλες περιπτωσεις που δεν τιμουν καθολου καποιους .... κυριους αλλα τελος παντων. Στο θεμα μας τωρα. Αγνωστου πατρος δεν υπαρχει πλεον και απαγορευεται να αναγραφεται σε οποιοδηποτε δημοσιο εγγραφο. Σε περιπτωσεις λοιπον εξωγαμων τεκνων το παιδι παιρνει το ονομα της μητερας και στη συνεχεια εαν εκεινη το επιθυμει κανει μια αιτηση προσληψης πατρωνυμου στη Νομαρχια που ανηκει και μετα απο 4 αντε το πολυ 6 μηνες παιρνει το πατρωνυμο που επιθυμει για το παιδι της.
Αυτο μπορει να ειναι το πατρωνυμο του φυσικου πατερα η καποιο αλλο που επιλεγει εκεινη και κοινοποιειται στο ΦΕΚ. Αλλα το θεμα εκει ειναι;
Στο τι λεει η ταυτοτητα του παιδιου ή στο ποιος ειναι το στηριγμα και το προτυπο ενος παιδιου;

fokion
16-12-08, 21:16
οκ δεν το ηξερα αυτο και γι' αυτο για μενα ηταν ενα σοβαρο θεμα.
Σ ευχαριστω ειλικρινα..

Τωρα....
στοερωτημα μας και παλι....

ΤΙ απαντας εσυ ( γενικως μιλάω ) στο παιδι που θα βλεπει τα αλλα παιδια με τους μπαμπαδες τους και σε ρωτησει για εκεινον.

Βεβαια εντομεταξυ μπορει εσυ να εχεις βρει μια αξιοπρεπη σχεση και να "εμφανισεις" κοινη συνενεση εννοειται, αυτη την σχεση με τον τιτλο "πατερας". ακομα ακομα και με το δικο του επωνυμο απλά και μονο για τους τυπους....

δε σου κρυβω οτι...... δεν εχω μια κατασταλαγμενη αποψη στο θεμα
και την αναγκη του να γινω μανα καταλαβαινω
αλλα και απο την αλλη τις επιπλοκές...
και δεν μπορω να τα ζυγισω.....

frinda
16-12-08, 21:33
Κοιταξε στη δικη μου περιπτωση θα του πω ολη την αληθεια. Οτι ο μπαμπας ταξιδευει [ αεροφροντιστης ειναι] και ζει στο εξωτερικο.
Θα του πω επισης οτι χωρισε με τη μανουλα οπως συμβαινει σε εκατονταδες χιλιαδες οικογενειες. Βεβαια θα συμβουλευτω και παιδοψυχολογο αλλα γενικα ειμαι υπερ της αληθειας. Τωρα στις περιπτωσεις των γυναικων που εχουν κανει τα μωρακια τους με αγνωστο δοτη ειναι σιγουρα διαφορετικα γιατι πιστευω οτι ενα παιδακι τριων η πεντε η ακομη και δεκαπεντε ετων δεν μπορει να καταλαβει τι σημαινει τραπεζα σπερματος και γιατι η μανουλα μπηκε σε αυτη τη διαδικασια.
Νομιζω οτι παλι οι ειδικοι θα πρεπει να εχουν τον πρωτο λογο.
Παρεπιπτοντως μου αρεσε πολυ το θεμα που εχεις ανοιξει για τον ερχομο του παιδιου και τα κατοικιδια. Εγω εχω ενα σκυλι και δυο γατες και μαλιστα αν δεν σου κανει κοπο διαβασε την ενοτητα ΓΑΤΟΥΛΑ - ΜΑΙΑ στο Ας γνωριστουμε και θα παθεις πλακα!

fokion
16-12-08, 22:18
αρα... ουσιαστικά συμφωνουμε οτι με την τραπεζα σπερματος υπαρχει "πιο" θεμα απο το οτι να πεις οτι οκ δεν τα βρηκαμε με τον μπαμπα σου δεν μπορουσαμε να ζουμε μαζι αλα...... αλλα........αυτος ειναι...
οπως ολα τα παιδια χωρισμενων γονιων.....

( ασχετο - μην αποκλειεις οτι ο πατερας μπορει να αλλαξει γνωμη και να ενδαφερθει καποια στιγμη - δεν το κρινω σωστο ή λαθος - ειναι αλλο θεμα... αλλα σκεψου οτι ειδικά αν το θελει το παιδι να τον γνωρισει - γιατι μπορει και να μην θελει ετσι??? - ειναι ενα "παραδειγμα" που οτι χειροπιαστο δεν υπαρχει, το παιδι το "συμπληρωνει" με την φαντασια του, φτιαχνντας εναν μπαμπα εν μερη με αληθηνα στοιχεια εν μερη με "φανταστικά"... δεν ειναι κακο....)

οκ οι αντρες ωριμαζουν καποια στιγμη... ( στα 50 θες στα 60... στα 90!! :D :D :D )

θα μου πεις βεβαια οτι το ιδιο ενδεχομενων θα μπορουσες να κανες και με τον "μπαμπα" απο την τραπεζα.... το θεμα ειναι κι αυτο για την ψυχολογικη ηρεμια του παιδιου να το υποστηριξεις με ψεματα, ψευτικες φωτο.... ειναι κι αυτο σωστο?????

( να πω εδω και προς αποφυγη παρεξηγησεων με καποιες κοπελες, οτι σε καμια περιπτωση δεν συνδεω οτι εχω πει παραπανω με τις κοπελες που εμειναν εγγυες απο πραγματικό ατυχημα σε οποιαδηποτε ηλικια και υπο οπιαδηποτε περισταση- καλικαιρινη τρελα one night stand - a few night stand οτιδηποτε τελος παντων, και ΕΠΕΛΕΞΑΝ να το κρατησουν παρ' ολα αυτα. Αυτες τις θεωρω ΗΡΩΕΣ. Απλά)

frinda
17-12-08, 20:34
Φωκιων συμφωνω κι εγω μαζι σου αυτες οι γυναικες ειναι πραγματικα ηρωιδες και βαζω και τον εαυτο μου μεσα γιατι αμα ακουσεις μια αλλη παραμετρο της δικης μου ιστοριας θα καταλαβεις απολυτα τι εννοω.
Οσο για το θεμα απορω με τη σταση και την ανωριμοτητα καποιων ανδρων.
Οχι της πλειοψηφιας αλλα ... αρκετων .... Μου κανει μαλιστα εντυπωση οτι ενω τοσοι ανθρωποι εχουν διαβασει τη συγκεκριμενη ενοτητα εσυ εισαι ο μονος ανδρας που εχει λαβει θεση. ΒΡΕ ΑΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ; ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ; Γιατι δυσκολευεστε; Φιλια σε ολους και πρωτα απο ολους στο Φωκιωνα.

athoa
18-12-08, 00:19
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα διότι αναφέρεται σε μία πραγματικότητα που υπάρχει και λαμβάνει διαστάσεις.Εντυπωσιακό είναι οτι επίσης οτι πρώτη φορά συζητιέται στο φόρουμ εξ'όσων παρατηρώ και φρονώ οτι για πολλούς αποτελεί πιθανόν θέμα "ταμπού".Πόσο καιρό όμως μπορεί μια κοινωνία να προσποιείται οτι κάτι δεν υφίσταται ή είναι αμελητέου μεγέθους;

Σε μία κοινωνία όπως η "πουριτανική "ελληνική(έτσι πιστεύω)όπου ακόμα και οι ανύπαντρες-λόγω συνθηκών,συγκυριών μητέρες-αντιμετωπίζονται με ρατσιστική διάθεση και ειρωνικά μειδιάματα ενώ ταυτόχρονα δεν υφίσταται κανένα πλαίσιο προστασίας και στήριξής τους-οικονομικό,ψυχικό-απο το κράτος-πρόνοιας(εδώ γελάμε....),,σ'αυτό το ίδιο κοινωνικό σύνολο μια εξ'επιλογής ανύπαντρη μητέρα αποτελεί αξιοπερίεργη ύπαρξη.Γιατί,όμως;Γιατί πιστεύω οτι υπάρχουν βαθιά ριζωμένες,παγιωμένες αντιλήψεις που λένε οτι:
1)η γυναίκα που βιάστηκε προκάλεσε και εν τέλει τα ήθελε,
2)η χωρισμένη ήταν που...να που απατούσε το σύζυγο ή είχε αφήσει τον εαυτό της και αυτός "ο δόλιος", άντρας είναι,τί να κάνει" ή "αν ήθελε αυτή θα το κρατούσε το σπίτι της!"
3)η ανύπαντρη μητέρα που κάποιος εγκατέλειψε αφού ήρθε σε σεξουαλική επαφή,την κατέστησε έγκυο και εκ των υστέρων θυμήθηκε οτι δεν είναι έτοιμος και αυτός δεν ήξερε τον βίασαν ή του έκλεψαν το σπέρμα(Πασχάλης,πρωην σύζυγος της Θάνου),είναι ανεύθυνη διότι έπρεπε να περιμένει να τον γνωρίσει λίγο,έπρεπε να βάλει στεφάνι,να δέσει το γάιδαρο και έπειτα να συνουσιαστεί άνευ προφυλάξεων(και εδώ ξαναγελάμε....),
4)η κακοποιημένη βάναυσα γυναίκα με τα μωρά να βλέπουν αγριότητες, είναι υπερβολική και δεν μπορεί κάτι θα έκανε και αυτή,αυτός είναι φιλήσυχος άνθρωπος,καλό παιδί,"μήπως έχει θυρεοειδή;"(το άκουσα και αυτό),μήπως το έχει μετανιώσει που της έχει σπάσει 4 σπονδύλους και την έστειλε στο νοσ/μείο;
Ότι και αν πράξει μια γυναίκα είναι ενίοτε εξ'ορισμού κατακριτέο.Αν δεν παντρευτεί,είναι Αγγλίδα γεροντοκόρη,αν μείνει χήρα και βρεί σύντροφο, "στις εννιά του μακαρίτη άλλον έβαλε στο σπίτι",αν βρεί μικρότερο σύντροφο είναι "τεκνατζού",αν βρεί μεγαλύτερο είναι "προικοθήρας". b]

Όταν λοιπόν ένα κοινωνικό σύνολο εθελοτυφλεί με συστηματικότητα και μεθοδικότητα,όταν οι παραπάνω νόρμες και κανονικότητες αποτελούν τους συνηθισμένους τρόπους σκέψης,μια γυναίκα δυναμική,ώριμη,συνειδητοποιημένη, συχνά οικονομικά ανεξάρτητη, της οποίας τα βιολογικά περιθώρια στενεύουν,που απελπισμένα επιζητά τη μητρότητα και καταφεύγει στην ύστατη λύση, την τράπεζα σπέρματος, η απάντηση δίνεται γρήγορα και εύκολα.Ποιά είναι αυτή;"Α!Αυτές θέλουν να αυτοεπιβεβαιωθούν,το κάνουν απο καθαρή ανάγκη να ολοκληρώσουν την επιτυχία τους,όχι απο αγάπη,όχι απο συναισθήματα, αλλά απο ματαιοδοξία,απο ανασφάλεια,απο την αίσθηση του ανολοκλήρωτου,απο......
Η Σιμόν ντε Μπουβουάρ στο "Δεύτερο φύλο"είχε γράψει αυτό:"[b]Ένας δυνατός άντρας είναι μια φυσιολογική κατάσταση ενώ μια δυνατή γυναίκα ένα λάθος της φύσης".[/
Η γνώμη μου είναι οτι αν μια γυναίκα βρεί έναν άξιο σύντροφο ο οποίος επιθυμεί να γίνει πατέρας να προχωρήσει στην απόκτηση απογόνων,αν πάλι δεν βρεί τον άντρα των ονείρων της ,να προχωρήσει και πάλι εφόσον οι συνθήκες ευνοούν και η ίδια δύναται να επωμιστεί το βάρος μιας μονογονεικής οικογένειας που είναι αναμφισβήτητα μεγάλο.
Τώρα όσο για τί θα πεί στο παιδί;Την αλήθεια......Παιδί μου, προσπάθησα,δε στάθηκα τυχερή,έξυπνη,ικανή (; ) και κατέληξα σε αυτή τη λύση για να δώσω την αγάπη που ένιωθα.Ελπίζω να τα κατάφερα καλά...και εσύ να με κατανοήσεις.

yls
18-12-08, 11:24
Athoa σωστά τα λες!

Ασχετο, τί έγινε με τον πρώην σύζυγο της Θάνου?

fokion
18-12-08, 14:07
Αthoa πιστευω οτι τα 4 σημεια που γραφεις κι ετσι οπως τα αναλυεις σιγα σιγα με τα χρονια αρχιζουν να "ξεφτανε"...
Οχι οτι δεν ισχυουν και τωρα, απλά πριν 20 χρονια πχ, σαφως ισχυαν πιο πολυ..

Πχ. τα διαζηγια ειναι κατι τελειως κοινοτυπο τη σημερον ημερα..

Μου εμεινε δεν σου κρυβω η τελευταια στου παραγραφος... με εναν εκφραστικότατο τροπο ξαναθετεις ουσιαστικά το ερωτημα...

Και για να κανω και τον δικηγόρο του διαβολου, κανεις ενα παιδι για να ικανοποιησεις μια ΔΙΚΗ ΣΟΥ ( εγωιστικά δηλαδη ) αναγκη ( οσο γλυκια κι αν ειναι αυτη ) μην υπολογιζοντας το τι θα προκυψει...
Δηλ αν η "απαντηση" που λαβεις απο το παιδι σου ειναι "Οχι δεν σε κατανοω - κοιτα πως με αντιμετοπιζουν"???

Ξανα λεω βεβαια τον δικηγόρο του διαβολου κανω τωρα προς χαριν συζητησης και προβληματιζμου....

frinda
18-12-08, 14:50
Athoa σωστά τα λες!

Ασχετο, τί έγινε με τον πρωήν σύζυγο της Θάνου?Και βεβαια τα λεει πολυ καλα η κοπελα. Με τον πρωην της Θανου δεν εχετε μαθει τι εγινε; Εκανε ενα παιδι με καποια αλλη γυναικα και στη συνεχεια για να αποποιηθει των ευθυνων του βγηκε στα καναλια και ειπε οτι ΤΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ !!! Ναι ,ναι το ακουσαμε κι αυτο .... ΚΛΟΠΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ :D :D :D :D

fokion
18-12-08, 14:54
Αντε και το εκλεψες... που κι αυτο ειναι ενα θεμα...

Πως μετα........ καλα αστο θα γινω χυδαιος και δε λεει....

Δε συνεχιζουμε την κουβεντα με τα σοβαρα θεματα??

frinda
18-12-08, 15:03
Athoa συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες!!! Ανεκαθεν η Ελληνικη κοινωνια ειχε μια ρατσιστικη διαθεση απεναντι στις γυναικες, ειτε αυτες ηταν ανυπανδρες μητερες, ειτε ηταν χωρισμενες, ειτε ηταν απο πεποιθηση ανυπανδρες μητερες ειτε δεν γουσταραν να γινουν μητερες. Και φυσικα το κρατος .... ηταν παντοτε ανυπαρκτο...
Και θα ειναι ανυπαρκτο. Ανατριχιαζω εν τω μεταξυ καθε φορα που παρακολουθω Νικολουλη ή Αποτυπωματα και βλεπω ποσες γυναικες που ακολουθησαν τον '' πατροπαραδοτο '' τροπο δημιουργιας σχεσης ή ακομη και οικογενειας βρεθηκαν στον αλλο κοσμο. Ειναι τοσα πολλα τα κρουσματα που φυσικα ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΝΟΝΑ αλλα και τοσες ψυχες χαμενες κριμα δεν ειναι; Θα μου πει βεβαια καποιος '' Δεν εκαναν τη σωστη επιλογη...'' Ενταξει ολοι κανουμε λαθος επιλογες αλλα οταν καποια στιγμη το διαπιστωνουμε δεν πρεπει να φευγουμε μακρυα;
Δεν ειναι καλυτερο ενα διαζυγιο απο μια κατασταση συνεχους ενδοοικογενειακης βιας που στο τελος μονο τη γυναικα δεν θα δικαιωσει και θα δημιουργησει τρομακτικα τραυματα σε ενα παιδι;
Σε ευχαριστουμε για τα θεματα που ανοιξες και την εμπεριστατωμενη αποψη που μας ανεπτυξες.

frinda
18-12-08, 15:10
Αντε και το εκλεψες... που κι αυτο ειναι ενα θεμα...

Πως μετα........ καλα αστο θα γινω χυδαιος και δε λεει....

Δε συνεχιζουμε την κουβεντα με τα σοβαρα θεματα??

Γραφεις καποια στιγμη '' οτι η εγωιστικη αναγκη οσο γλυκια κι αν ειναι μπορει να οδηγησει μια γυναικα σε αυτη τη λυση ''
Εδω λοιπον τιθεται το εξης ερωτημα. Ειναι η εγωιστικη αναγκη μιας γυναικας που ουτως ή αλλως ολοκληρωνει τη φυση της ή ειναι ο ιδιος ανδρας που καταργει το ρολο του ως πατερας οταν ενδιαφερεται μονο για τη ντολτσε βιτα σε μια σχεση; Και για να το παω και ακομη παραπερα οταν κανει ενα παιδι ειτε εντος ειτε εκτος γαμου και στη συνεχεια αποποιειται ολων των ευθυνων του;

Maya
18-12-08, 15:22
Όλοι τα παιδιά μας τα κάνουμε από εγωισμό. Για να μην παρεξηγηθώ, τα κάνουμε για να καλύψουμε μία ΔΙΚΗ ΜΑΣ συναισθηματική ανάγκη. Το παιδί το αγαπάμε μετά. Το παιδί μας, θα μοιραστεί μαζί μας, ό,τι έχουμε. Τα χρήματα που έχουμε, τα αποθέματα αγάπης που έχουμε, την ψυχή μας, τον εαυτό μας. Με την έννοια αυτή, δεν το βρίσκω καθόλου εγωιστικό για μία γυναίκα να κάνει παιδί μόνη της, ή να αποφασίσει να μεγαλώσει ένα παιδί μόνη της. Όσο για το τί θα πει στο παιδί? Μα την αλήθεια, νομίζω. Το παιδί θα καταλάβει. Ε, είναι βέβαια λίγο ασυνήθιστο, αλλά δεν είναι και τόσο φοβερό.

frinda
18-12-08, 15:29
Maya υπαρχουν καποιοι που υποστηριζουν οτι οταν μια γυναικα αποφασισει να κανει ενα παιδι μονη της ακυρωνει το ρολο του ανδρα και κατ επεκταση του γαμου και της οικογενειας. Εγω εθεσα το ερωτημα '' Ποιος τελικα ακυρωνει ποιον οταν μεγαλο μερος της πλειοψηφιας των αδρων αισθανονται ανετιμοι να αναλαβουν το ρολο τους. Που ειναι Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΣ. Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου σε αυτο;

fokion
18-12-08, 15:30
σαν λυση εννοω την τραπεζα σπερματος και σε καμια περιπτωση την κλοπη με οποιοδηποτε τροπο...

Απο κει και περα..

" η Φυση" ( αφου το θετεις κι ετσι ) "ολοκληρωνεται" με ενα συγκεκριμενο....... τροπο, ναι???? ενας ανδρας + μια γυναικα + ντουρου ντουρου :D = παιδι. ΑΥΤΟ ειναι η φυσιολογικη διαδικασια μην ξεχναμε και τα βασικά.
Μας αρεσει δε μας αρεσει

Ολα τα αλλα ( εξωσωματική μικρογονιμοποιηση κ.λ.π.) ειναι μεσα ( Θεοσταλτα να τα πω ) που σκοπό εχουν να παρακαμψουν κατι που ειναι φυσιολογικό, το καποιοι/καποιες να μην μπορουν να κανουν παιδια για οποιοδηποτε λογο ειτε ακομα ακομα και απο κακη τυχη.

Τωρα στο αλλο που θετεις πραγματικά δεν μπορω να σου απαντησω... τι να σου απαντησω αν ο αλλος ειναι καθικι..... ειδικά αν το παιδι ειναι εντος γαμου
αν ειναι εκτός γαμου συζητιεται ή μαλλον το εχουμε αναφερει και πιο πριν μην τα επαναλλαμβανω παλι, απλά να πω οτι διαχωριζω σαφως τις εγκυμοσυνες λογο βιασμου... αυτο ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορία

fokion
18-12-08, 15:34
Μaya οχι διαφωνω.
Τα κανουμε για να αναπαραγαγεται το ειδος..

Ειναι πρωτιστως βιολογικη αναγκη.. οπως ακριβως τα ζωα αναπαραγαγωνται. Ειναι στον γενετικο μας κωδικα.

fokion
18-12-08, 15:35
( ναι οκ το εθεσα καπως χοντρα συγχωρα με - υποθετω οτι θα πιασεις το νοημα κι οχι τις λεξεις)

fokion
18-12-08, 15:36
Απλά το οτι εχουμε προσθεσει ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ μας κανει να ΞΕΧΟΡΙΖΟΥΜΕ απο τα ζωα

fokion
18-12-08, 15:37
Διαγραφη διπλου ποστ

Maya
18-12-08, 15:40
Εννοείται ότι είναι αυτό. Η βιολογική αυτή ανάκη (το βιολογικό ρολόι, που λέμε) γίνεται αντιληπτή έντονα και σε συναισθηματικό επίπεδο. Υπάρχει ένα συναισθηματικό πλεόνασμα που αισθανόμαστε την ανάγκη να το δώσουμε. Δεν νομίζω μία γυναίκα ή ένα ζευγάρι, που κάνει παιδί, να το κάνει για να διαιωνίσει το είδος. Η φύση είναι που μας καλεί να ερωτευόμαστε, να κάνουμε έρωτα και στη συνέχεια να ξεχνάμε τα πάντα και να υπηρετούμε τα παδιά μας. Όμως εμείς το βιώνουμε σαν συναισθηματική ανάκη. Το ίδιο πράγμα λέμε. Είτε όμως το ένα, είτε το άλλο, σίγουρα δεν το κάνουμε για το (ανύπαρκτο άλλωστε) παιδί!

fokion
18-12-08, 15:44
Δεν νομίζω μία γυναίκα ή ένα ζευγάρι, που κάνει παιδί, να το κάνει για να διαιωνίσει το είδος. Η φύση είναι που μας καλεί να ερωτευόμαστε, να κάνουμε έρωτα

Αντιφασκεις εδω ή κατι δεν εχω καταλαβει???

διαιωνηση = φυση. ετσι δεν ειναι?

fokion
18-12-08, 15:46
το οτι το κανουμε ΚΑΙ με συναισθημα μας κανει ξεχωριστους...

Αλλο ομως το συναισθημα του ερωτα με εναν ανθρωπο του αντιθετου φυλου
αλλο η μητροτητα

Maya
18-12-08, 15:49
Maya υπαρχουν καποιοι που υποστηριζουν οτι οταν μια γυναικα αποφασισει να κανει ενα παιδι μονη της ακυρωνει το ρολο του ανδρα και κατ επεκταση του γαμου και της οικογενειας. Εγω εθεσα το ερωτημα '' Ποιος τελικα ακυρωνει ποιον οταν μεγαλο μερος της πλειοψηφιας των αδρων αισθανονται ανετιμοι να αναλαβουν το ρολο τους. Που ειναι Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΣ. Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου σε αυτο;

Ας μην ξεχνάμε ότι ο ρόλος των κοινωνικών δομών είναι να στηρίξουν την αναπαραγωγή του είδους. Δεν είναι αυτοσκοπός, δεν υπάρχουν για να υπάρχουν. Απλά, όσοι κινούμαστε σε αυτές τις δομές, αισθανόμαστε πιο βολικά και τα πράγματα για εμάς είναι πιο εύκολα. Ερωτευόμαστε, παντρευόμαστε κάνουμε παιδιά με σεξ. Αυτό το έχουμε ονομάσει αυθαίρετα 'φυσιολογικό' και το ακολουθούμε σχεδόν όλοι. Το μόνο φυσιολογικό είναι κατα τη γνώμη μου όμως, η γέννηση ενός παιδιού. Αν αυτό δεν μπορεί να ενταχθεί σε μία ορισμένη κοινωνική δομή (πχ. οικογένεια με μπαμπά και μαμά), τότε τα πράγματα είναι δύσκολα, δεν είναι όμως 'αφύσικα'. Η δε τεχνολογία των καιρών μας, δεν παρακάμπτει τη φύση, απλά τη βοηθάει.
Όσο για το ερώτημά σου: Κάθε γονιός που γνωρίζει ότι έχει ένα φυσικό παιδί, και δεν το υποστηρίζει, αυτοακυρώνεται ως ύπαρξη.

fokion
18-12-08, 16:01
Μaya θα πρεπει να κανω πολλές παραθεσεις οποτε απλά θα γραφω τα νοηματα.

Παλι νομιζω οτι αντιφασκεις

ΠΧ λες κοινονικές δομες =φυσιολογικες να στηριξουν την αναπαραφωγη. Και παρακατω λες "αυτο το εχουμε ονομασει φυσιολογικό" αρα δεν ειναι... αυτο εννοεις??

Επεισεις "τα πραγματα δεν ειναι αφυσικά" ομως μιλάς για κατι που εχεις θεωρησει φυσιολογικο

οκ δεχομαι το βοηθαει αντι το παρακαμπτει.. παλι ομως ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο..

fokion
18-12-08, 16:04
Παρεπιπτοντως και μια και μιλαμε για αντρες, θα κακοχαρακτηριζες εναν αντρα που εφθαρσως εχει δηλωσει απο την αρχη και απο πριν, οτι απο την σχεση δεν θελει να κανει παιδι ( για οποιοδηποτε σοβαρο ή οχι λογο ) αλλα "εξαπαταται" και γινεται πατερας, να μην θελει να εχει σχεση με το παιδι???

baduz
18-12-08, 16:04
Εγώ θα το έκανα και χωρίς αναστολές μάλιστα!
Χαιρετίζω λοιπόν όλες τις γυναίκες που είναι έτοιμες να γίνουν μανούλες με αυτόν τον τρόπο! Μπράβο σας!

Αληθινά, δεν ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί διαφωνεί ο φίλτατος fokion!
Για να το πω πιο σωστά δεν με έχει πείσει ο fokion γιατί θα ήταν λάθος για το παιδί αυτό?

fokion
18-12-08, 16:05
και βεβαια μιλαω οτι το εχει πει απο ΠΡΙΝ και το τονιζω, καθοτι το "μετα" το εχω χαρακτηρισει δεοντως...

fokion
18-12-08, 16:07
Χαιρετίζω λοιπόν όλες τις γυναίκες που είναι έτοιμες να γίνουν μανούλες με αυτόν τον τρόπο! Μπράβο σας!

Για να το πω πιο σωστά δεν με έχει πείσει ο fokion γιατί θα ήταν λάθος για το παιδί αυτό?

Επειδη εχουμε συζητησει 300 πιθανοτητες που ακριβως και σε τι δεν σε εχω πεισει... sorry αλλα δεν καταλαβα

baduz
18-12-08, 16:14

Επειδη εχουμε συζητησει 300 πιθανοτητες που ακριβως και σε τι δεν σε εχω πεισει... sorry αλλα δεν καταλαβα

Έχεις δίκιο!
Και εξηγούμαι:
Δεν θέλω να καταργήσω το ρόλο του πατέρα που είναι σημαντικός.
Δεν έχω αντιληφθεί μέχρι στιγμής γιατί δεν πρέπει κάποια γυναικά να τεκνοποιήσει με αυτόν τον τρόπο?

Και πραγματικά πιστεύεις ότι η μητρότητα είναι θέμα "εγωισμού" μιας γυναίκας? Θα έλεγα ότι εάν το πιστεύεις, δεν θα σου ρίξω άδικο, μιας και δεν είσαι γυναίκα.

Θα μου επιτρέψεις όμως να σου πω ότι είναι ψυχική ανάγκη, το ψάχνεις, το ζητάς, είναι μέσα σου, δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για το εξηγήσω. Φτερουγίζει η καρδιά σου, γιατί πρέπει να το στερηθώ?επειδή δεν έχω βρει σύντροφο? Γιατί να μην έρθει ένα παιδί στο κόσμο? Όταν έρχονται παιδιά στον κόσμο γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι!

frinda
18-12-08, 16:16

Ας μην ξεχνάμε ότι ο ρόλος των κοινωνικών δομών είναι να στηρίξουν την αναπαραγωγή του είδους. Δεν είναι αυτοσκοπός, δεν υπάρχουν για να υπάρχουν. Απλά, όσοι κινούμαστε σε αυτές τις δομές, αισθανόμαστε πιο βολικά και τα πράγματα για εμάς είναι πιο εύκολα. Ερωτευόμαστε, παντρευόμαστε κάνουμε παιδιά με σεξ. Αυτό το έχουμε ονομάσει αυθαίρετα 'φυσιολογικό' και το ακολουθούμε σχεδόν όλοι. Το μόνο φυσιολογικό είναι κατα τη γνώμη μου όμως, η γέννηση ενός παιδιού. Αν αυτό δεν μπορεί να ενταχθεί σε μία ορισμένη κοινωνική δομή (πχ. οικογένεια με μπαμπά και μαμά), τότε τα πράγματα είναι δύσκολα, δεν είναι όμως 'αφύσικα'. Η δε τεχνολογία των καιρών μας, δεν παρακάμπτει τη φύση, απλά τη βοηθάει.
Όσο για το ερώτημά σου: Κάθε γονιός που γνωρίζει ότι έχει ένα φυσικό παιδί, και δεν το υποστηρίζει, αυτοακυρώνεται ως ύπαρξη.

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες αλλα εγω εννουσα τις γυναικες που κανουν ενα μωρο με σπερμα δοτη. Και λεω πολυ απλα οταν η φιλη μου - αδελφη μου, ειχε οκτω χρονια σχεση με καποιον που επειδη στα 43 του δεν αισθανοταν ετοιμος να γινει πατερας την εγκατελειψε κι εκεινη ηταν ηδη σαραντα, ακυρωσε το ρολο του πατερα κανοντας το μωρακι της με το σπερμα του δοτη ή εκεινος και τοσοι αλλοι ειχαν ακυρωσει το ρολο τους οταν αναζητουσαν μονο τη ντολτσε βιτα απο μια σχεση; Και μαλιστα μακροχρονια

fokion
18-12-08, 16:24
ok τωρα καταλαβα.

Baduz

Γιατι πολυ απλά ΔΕΝ ειναι φυσιολογικός ο τροπος... ο φυσιολογικός τροπος ειναι 2 ατομα να κανουν οτι πρεπει ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΝΕΣΗ και οκ = παιδι

ειναι σαν να μου λες οτι

ειναι χειμωνας αργα μεσανυχτα , χιονιζει, εχει -20 στην αθηνα κι εσυ εισαι αστεγη και πεινασμενη ( φτιαχνω κλιμα τωρα )
περπατας την Ερμου ξυπολητη με πανια τυλιγμενα στα ποδια.. κρυωνεις, ο οργανισμος σου αδυναμος

Ο "Πετριδης" εχει ξεχασει ξεκλειδωτα. Μπαινεις μεσα και παιρνεις ΜΟΝΟ ενα ζευγαρι παπουτσια ωστε να μην ξεπαγιασεις...

και μετα του στελνεις και το ΣΔΟΕ που δεν εκοψε αποδηξη....

Τι θελω να πω. η οποιαδηποτε "φυσιολογικη" αναγκη δεν δικαιολογει εναν λαθος τροπο...
δηλ ο αντρας δεν θελει παιδ αλλα εσυ παρολα αυτα τον εξαπατας και το κανεις μαζι του και μετα του ζητας να εχει κι ευθυνη - κανεις παιδι χωρις την φυσιολογικη συμετοχη ανδρα μεσω δοτη

Αντιγόνη
18-12-08, 16:26
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο άντρας "αυτοακυρώνεται" αν δεν θέλει να γίνει πατέρας. Ένας άντρας δεν τιμάει το φύλο του μόνο με το να γίνει πατέρας. Νομίζω δεν μπορώ να συγκρίνω την ανάγη των γυναικών να τεκνοποιήσουν με αυτή των αντρών.
Είναι δικαίωμά του να μην το αποζητά. Να μην το νοιώθει.
Και είναι λάθος της γυναίκας που κάνει σχέση με τον συγκεκριμένο άντρα προσδοκώντας λάθος πράγματα.
(Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος.. :roll: )

fokion
18-12-08, 16:28
Frida

H φιλεναδα σου εκανε ενα κεφαλαιωδες λαθος αν ο στοχος της ηταν το παιδι συγκεκριμενα.
Χαραμισε 7 χρονια με εναν που απο την αρχη ειχε δηλωσει οτι δεν ηθελε... καλως ή κακως το ειχε πει ευθυς εξαρχης. Λαθος επιλογη ξαναλεω ΑΝ ο στοχος της ηταν το παιδι ντε και καλα..

frinda
18-12-08, 16:31
Αντιγονη καλησπερα! Το ερωτημα που θεσαμε ηταν το εξης. Αν μια γυναικα που αποφασιζει στα 40 και να κανει ενα παιδι με δοτη σπερματος γιατι ειναι μονη της ακυρωνει το .... ρολο του πατερα.

fokion
18-12-08, 16:32
Αντιγωνη - καθολου εκτος ισα ισα

Ο αντρας οπως και η γυναικα ΠΡΕΠΕΙ νακανουν παιδια, και ο αντρας πρεπι να "θελει" να γινει πατερας...

Οκ τωρα θα κανω την μεγαλη ανατροπη

Πειτε οτι σε μια σχεση Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΑΙΔΙ ( γιατι το εχουμε πιασει μονοπαντα λογω καριερας μην χαλασει το σωμα της μην χασει τον υπνο της...)
Ο ανδρας που ΘΕΛΕΙ να γινει πατερας τι κανει?? Εσεις ως γυναικες εχετε τον δοτη και το θεωρητε "νορμαλ"
Ο ανδρας αυτον ΜΟΝΟ ΕΝΑ πραγμα ΜΠΟΡΕΙ να κανει για να γινει πατερας... να παει με αλλη γυναικα. ΑΥΤΟ το θεωρητε αποδεκτο???

ilonka19
18-12-08, 16:33
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα διότι αναφέρεται σε μία πραγματικότητα που υπάρχει και λαμβάνει διαστάσεις.Εντυπωσιακό είναι οτι επίσης οτι πρώτη φορά συζητιέται στο φόρουμ εξ'όσων παρατηρώ και φρονώ οτι για πολλούς αποτελεί πιθανόν θέμα "ταμπού".Πόσο καιρό όμως μπορεί μια κοινωνία να προσποιείται οτι κάτι δεν υφίσταται ή είναι αμελητέου μεγέθους;

Σε μία κοινωνία όπως η "πουριτανική "ελληνική(έτσι πιστεύω)όπου ακόμα και οι ανύπαντρες-λόγω συνθηκών,συγκυριών μητέρες-αντιμετωπίζονται με ρατσιστική διάθεση και ειρωνικά μειδιάματα ενώ ταυτόχρονα δεν υφίσταται κανένα πλαίσιο προστασίας και στήριξής τους-οικονομικό,ψυχικό-απο το κράτος-πρόνοιας(εδώ γελάμε....),,σ'αυτό το ίδιο κοινωνικό σύνολο μια εξ'επιλογής ανύπαντρη μητέρα αποτελεί αξιοπερίεργη ύπαρξη.Γιατί,όμως;Γιατί πιστεύω οτι υπάρχουν βαθιά ριζωμένες,παγιωμένες αντιλήψεις που λένε οτι:
1)η γυναίκα που βιάστηκε προκάλεσε και εν τέλει τα ήθελε,
2)η χωρισμένη ήταν που...να που απατούσε το σύζυγο ή είχε αφήσει τον εαυτό της και αυτός "ο δόλιος", άντρας είναι,τί να κάνει" ή "αν ήθελε αυτή θα το κρατούσε το σπίτι της!"
3)η ανύπαντρη μητέρα που κάποιος εγκατέλειψε αφού ήρθε σε σεξουαλική επαφή,την κατέστησε έγκυο και εκ των υστέρων θυμήθηκε οτι δεν είναι έτοιμος και αυτός δεν ήξερε τον βίασαν ή του έκλεψαν το σπέρμα(Πασχάλης,πρωην σύζυγος της Θάνου),είναι ανεύθυνη διότι έπρεπε να περιμένει να τον γνωρίσει λίγο,έπρεπε να βάλει στεφάνι,να δέσει το γάιδαρο και έπειτα να συνουσιαστεί άνευ προφυλάξεων(και εδώ ξαναγελάμε....),
4)η κακοποιημένη βάναυσα γυναίκα με τα μωρά να βλέπουν αγριότητες, είναι υπερβολική και δεν μπορεί κάτι θα έκανε και αυτή,αυτός είναι φιλήσυχος άνθρωπος,καλό παιδί,"μήπως έχει θυρεοειδή;"(το άκουσα και αυτό),μήπως το έχει μετανιώσει που της έχει σπάσει 4 σπονδύλους και την έστειλε στο νοσ/μείο;
Ότι και αν πράξει μια γυναίκα είναι ενίοτε εξ'ορισμού κατακριτέο.Αν δεν παντρευτεί,είναι Αγγλίδα γεροντοκόρη,αν μείνει χήρα και βρεί σύντροφο, "στις εννιά του μακαρίτη άλλον έβαλε στο σπίτι",αν βρεί μικρότερο σύντροφο είναι "τεκνατζού",αν βρεί μεγαλύτερο είναι "προικοθήρας". b]

Όταν λοιπόν ένα κοινωνικό σύνολο εθελοτυφλεί με συστηματικότητα και μεθοδικότητα,όταν οι παραπάνω νόρμες και κανονικότητες αποτελούν τους συνηθισμένους τρόπους σκέψης,μια γυναίκα δυναμική,ώριμη,συνειδητοποιημένη, συχνά οικονομικά ανεξάρτητη, της οποίας τα βιολογικά περιθώρια στενεύουν,που απελπισμένα επιζητά τη μητρότητα και καταφεύγει στην ύστατη λύση, την τράπεζα σπέρματος, η απάντηση δίνεται γρήγορα και εύκολα.Ποιά είναι αυτή;"Α!Αυτές θέλουν να αυτοεπιβεβαιωθούν,το κάνουν απο καθαρή ανάγκη να ολοκληρώσουν την επιτυχία τους,όχι απο αγάπη,όχι απο συναισθήματα, αλλά απο ματαιοδοξία,απο ανασφάλεια,απο την αίσθηση του ανολοκλήρωτου,απο......
Η Σιμόν ντε Μπουβουάρ στο "Δεύτερο φύλο"είχε γράψει αυτό:"[b]Ένας δυνατός άντρας είναι μια φυσιολογική κατάσταση ενώ μια δυνατή γυναίκα ένα λάθος της φύσης".[/
Η γνώμη μου είναι οτι αν μια γυναίκα βρεί έναν άξιο σύντροφο ο οποίος επιθυμεί να γίνει πατέρας να προχωρήσει στην απόκτηση απογόνων,αν πάλι δεν βρεί τον άντρα των ονείρων της ,να προχωρήσει και πάλι εφόσον οι συνθήκες ευνοούν και η ίδια δύναται να επωμιστεί το βάρος μιας μονογονεικής οικογένειας που είναι αναμφισβήτητα μεγάλο.
Τώρα όσο για τί θα πεί στο παιδί;Την αλήθεια......Παιδί μου, προσπάθησα,δε στάθηκα τυχερή,έξυπνη,ικανή (; ) και κατέληξα σε αυτή τη λύση για να δώσω την αγάπη που ένιωθα.Ελπίζω να τα κατάφερα καλά...και εσύ να με κατανοήσεις.
Πόσο δίκιο έχεις. Ζουμε σε μια κοινονία οπου η γυναικα πανρτα εξαρτόνταν οικονομικά απο τον αντρα, οπου η χήρα, η χωρισμένη ηταν πάντα απειλή για την παντρεμένη οτι θα της στερήσει τον αντρα που την ταίζει (βλ. Zorba the Greek).

Αντιγόνη
18-12-08, 16:34
frinda μου γεια σου.
Αναφερόμουν σε αυτό:
"και τοσοι αλλοι ειχαν ακυρωσει το ρολο τους οταν αναζητουσαν μονο τη ντολτσε βιτα απο μια σχεση; Και μαλιστα μακροχρονια"
Aπλά δεν κατάλαβα αν εννοείς "ακυρώσαν το ρόλο τους" έχοντας ήδη παιδί, ή απλά επειδή δεν ήθελαν να κάνουν παιδί σε μακροχρόνια σχέση.. :oops:

fokion
18-12-08, 16:34
να συμπληρωσω " ενας ανδρας που βρησκεται σε μια σχεση"

frinda
18-12-08, 16:35
Frida

H φιλεναδα σου εκανε ενα κεφαλαιωδες λαθος αν ο στοχος της ηταν το παιδι συγκεκριμενα.
Χαραμισε 7 χρονια με εναν που απο την αρχη ειχε δηλωσει οτι δεν ηθελε... καλως ή κακως το ειχε πει ευθυς εξαρχης. Λαθος επιλογη ξαναλεω ΑΝ ο στοχος της ηταν το παιδι ντε και καλα..
Μα εδω ακριβως ειναι το θεμα! Ο ανθρωπος αυτος δεν ειχε δηλωσει ευθυς εξαρχης οτι δεν ηθελε παιδια. Το αντιθετο μπορω να σου πω. Ουτε βεβαια και η φιλη μου δηλωνε στα 32 ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
Προς Θεου.... Τα οσα συνεβησαν συνεβησαν στην πορεια. Οταν ομως η κοπελα εφτασε στα σαραντα και αρχισαν να στενευουν τα βιολογικα της περιθωρια τοτε χωρισαν. Και για μενα καλα εκανε γιατι την ευτυχια που νιωθει τωρα με τη μπεμπουλα της δεν την ενιωσε ποτε με τη σχεση που ειχε.

fokion
18-12-08, 16:38
κατ αρχην δε κρινω την κοπελα συγκεκριμενα και συγνωμη αν καπως ετσι φανηκε..

Και παλι ομως θα σου πω την ιδια απαντηση...
"δεν ηξερε δεν ρωταγε??? στα 40 το θυμηθηκε κι αυτη???"
Δηλ μεχρ τοτε κι εκεινη doltse vita δεν εκανε???

Παραλαγη αυτου που ειπα παραπανω...

ilonka19
18-12-08, 16:45
Frida

Μα εδω ακριβως ειναι το θεμα! Ο ανθρωπος αυτος δεν ειχε δηλωσει ευθυς εξαρχης οτι δεν ηθελε παιδια. Το αντιθετο μπορω να σου πω. Ουτε βεβαια και η φιλη μου δηλωνε στα 32 ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
Προς Θεου.... Τα οσα συνεβησαν συνεβησαν στην πορεια. Οταν ομως η κοπελα εφτασε στα σαραντα και αρχισαν να στενευουν τα βιολογικα της περιθωρια τοτε χωρισαν. Και για μενα καλα εκανε γιατι την ευτυχια που νιωθει τωρα με τη μπεμπουλα της δεν την ενιωσε ποτε με τη σχεση που ειχε.
Εγώ πάντως μετά από ενα χρόνο σχέσης συγκατοικησης με τον αντρα μου τον ρώτησα στα ίσι μια μέρα που γύρισε από τη δουλειά τι σχέδια έχει για το μέλλον και αν σκοπεύει να με παντρευτεί ή θα περιμένει να περάσουν τα χρόνια και μία μέρα θα ξυπνήσει και θα μου πει οτι έχει άλλα σχέδια για τη ζωή του.
Καλό ειναι τα ζευγάρια που είναι κάποια χρόνια μαζί να συζητούν για το μέλλον τους και να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα.

fokion
18-12-08, 16:55
ασχετο αλλα ε μπορω να μην το πω
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ συζητηση σε φοβερο επιπεδο...

yls
18-12-08, 18:41
Frida

Εγώ πάντως μετά από ενα χρόνο σχέσης συγκατοικησης με τον αντρα μου τον ρώτησα στα ίσι μια μέρα που γύρισε από τη δουλειά τι σχέδια έχει για το μέλλον και αν σκοπεύει να με παντρευτεί ή θα περιμένει να περάσουν τα χρόνια και μία μέρα θα ξυπνήσει και θα μου πει οτι έχει άλλα σχέδια για τη ζωή του.Καλό ειναι τα ζευγάρια που είναι κάποια χρόνια μαζί να συζητούν για το μέλλον τους και να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα.

ILONKA19 είμαι μαζί σου! Και γω είμαι της ίδιας πολιτικής! Μου αρέσουν οι ξεκάθαρες κουβέντες! :wink:

yls
18-12-08, 18:43
Athoa σωστά τα λες!

Ασχετο, τί έγινε με τον πρωήν σύζυγο της Θάνου?Και βεβαια τα λεει πολυ καλα η κοπελα. Με τον πρωην της Θανου δεν εχετε μαθει τι εγινε; Εκανε ενα παιδι με καποια αλλη γυναικα και στη συνεχεια για να αποποιηθει των ευθυνων του βγηκε στα καναλια και ειπε οτι ΤΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ !!! Ναι ,ναι το ακουσαμε κι αυτο .... ΚΛΟΠΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ :D :D :D :D

Να μου πει κάποιος πως γίνεται η κλοπή σπέρματος. Έχω βάλει στο μάτι τον Κιάνου Ριβς. :lol:

frinda
18-12-08, 18:54
Φωκιων φυσικα και δεν σε παρεξηγησε κανεις γι αυτο που ειπες για την κολητη μου. Ο καθενας εδω εκφραζει ελευθερα τις αποψεις του και χαιρομαι πολυ που η συζητηση μας διεξαγεται σε αυτο το επιπεδο!
Αν θελεις τη γνωμη μου γι αυτο που ρωτησες σχετικα με τον ανδρα που βρισκεται σε σχεση και η γυναικα του δεν θελει παιδια, να σου απαντησω.
Ναι ειναι κι αυτο συνηθισμενο, για να μην τα ριχνουμε ολα στους ανδρες,
επισης εγω εχω τα παραδειγματα δυο φιλων μου που χωρισαν γι αυτο το λογο. Ο ενας ηταν σε σχεση ο αλλος παντρεμενος 4 χρονια και μαλιστα χωρισε τωρα πριν απο τρεις μηνες. Τωρα το να κανει παιδι με αλλη γυναικα
νομιζω οτι δεν ειναι σωστο. Μπορει απλα να ξεκαθαρισει τη θεση του και να χωρισει. Ειμαι κι εγω της αποψης '' οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους ''

baduz
18-12-08, 18:56
ok τωρα καταλαβα.

Baduz

Γιατι πολυ απλά ΔΕΝ ειναι φυσιολογικός ο τροπος... ο φυσιολογικός τροπος ειναι 2 ατομα να κανουν οτι πρεπει ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΝΕΣΗ και οκ = παιδι

ειναι σαν να μου λες οτι

ειναι χειμωνας αργα μεσανυχτα , χιονιζει, εχει -20 στην αθηνα κι εσυ εισαι αστεγη και πεινασμενη ( φτιαχνω κλιμα τωρα )
περπατας την Ερμου ξυπολητη με πανια τυλιγμενα στα ποδια.. κρυωνεις, ο οργανισμος σου αδυναμος

Ο "Πετριδης" εχει ξεχασει ξεκλειδωτα. Μπαινεις μεσα και παιρνεις ΜΟΝΟ ενα ζευγαρι παπουτσια ωστε να μην ξεπαγιασεις...

Τι θελω να πω. η οποιαδηποτε "φυσιολογικη" αναγκη δεν δικαιολογει εναν λαθος τροπο...
δηλ ο αντρας δεν θελει παιδ αλλα εσυ παρολα αυτα τον εξαπατας και το κανεις μαζι του και μετα του ζητας να εχει κι ευθυνη - κανεις παιδι χωρις την φυσιολογικη συμετοχη ανδρα μεσω δοτη

Όχι δεν εννοουσα αυτό!
Για την τράπεζα σπέρματος έλεγα!
Για το άλλο θέμα τίνω να συμφωνήσω μαζί σου!

Maya
18-12-08, 19:29
Δεν νομίζω μία γυναίκα ή ένα ζευγάρι, που κάνει παιδί, να το κάνει για να διαιωνίσει το είδος. Η φύση είναι που μας καλεί να ερωτευόμαστε, να κάνουμε έρωτα

Αντιφασκεις εδω ή κατι δεν εχω καταλαβει???

διαιωνηση = φυση. ετσι δεν ειναι?

Να το θέσω απλά. Τί έκανε η σοφή φύση για να είναι βέβαιη ότι θα διαιωνιστεί το είδος? Δημιούργησε τα συναισθήματα και τα ένστικτα. Σε όλα τα ζώα. Η γάτα μου δύο φορές το χρόνο καλείται από τη φύση να διαιωνίσει το είδος της. Η φύση 'μιλάει' στη γάτα μέσα από τα ένστικτά της. Δε λέει φυσικά η γάτα, 'ας πάω να διαιωνίσω το είδος'. Λειτουργεί με τις ορμές της.
Εμείς οι άνθρωποι εκτός από τις ορμές, έχουμε και τα συναισθήματα. Πίσω από όλα αυτά κρύβεται η φύση, όμως συνειδητά, μας οδηγούν τα συναισθήματα. Η διαιώνιση του είδους είναι επομένως ένα καλοδεχούμενο αποτέλεσμα. Ο γεννήτορας ικανοποιεί μία προσωπική του ανάγκη.

Maya
18-12-08, 19:31
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο άντρας "αυτοακυρώνεται" αν δεν θέλει να γίνει πατέρας. Ένας άντρας δεν τιμάει το φύλο του μόνο με το να γίνει πατέρας. Νομίζω δεν μπορώ να συγκρίνω την ανάγη των γυναικών να τεκνοποιήσουν με αυτή των αντρών.
Είναι δικαίωμά του να μην το αποζητά. Να μην το νοιώθει.
Και είναι λάθος της γυναίκας που κάνει σχέση με τον συγκεκριμένο άντρα προσδοκώντας λάθος πράγματα.
(Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος.. :roll: )

Αυτοακυρώνεται όταν, εφόσον με οποιοδήποτε τρόπο γίνει πατέρας, δεν σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Κατά τα άλλα συμφωνώ!

athoa
18-12-08, 19:48
Καλησπέρα στην παρέα,

θα ξεκινήσω απο αυτό:

Φωκίωνα εδώ μπαίνεις βαθιά σε ένα ζήτημα για το οποίο γίνεται φοβερή έρευνα παντού: τη συνείδηση.Φαίνεται πως η συνείδηση και η γλώσσα είναι οι δύο ειδοποιοί διαφορές μας απο τα ζώα.Η σεξουαλική επαφή στους ανθρώπους πέραν της βιολογικής αναγκαιότητας έχει και το καθοριστικό στοιχείο της συνείδησης.Ο άνθρωπος έχει συνείδηση της πράξης του,πού βρίσκεται όταν κάνει κάτι,με ποιόν,τί αποτέλεσμα μπορεί να επιφέρει αυτή η πράξη κ.ο.κ.Το συναίσθημα υπάρχει και στα ζώα(πονούν,λυπούνται(Τα άλογα του Αχιλλέα;),αγαπούν).Σεξουαλική πράξη και συναίσθημα(ότι και αν εννοούμε) παρατηρείται και σε έρευνες σε θηλαστικά με ισχυρή μονογαμικότητα(π.χ.τα ποντίκια prairie voles).

Εγώ θέλω να θέσω δύο άλλα ερωτήματα ηθικής τάξης σχετικά με τις τράπεζες σπέρματος για τα οποία λόγω ελλιπούς ενημέρωσης(θέμα ταμπού γάρ) δεν έχω πλήρη εικόνα.

1)ποιός είθισται να δωρίζει σπέρμα,υπό ποιές διαδικασίες,ποιός τις ελέγχει αυτές(το ελληνικό κράτος; :lol: :lol: )και εν τέλει ποιό είναι το προφίλ ενός δότη;Εχω ακούσει πολλά....Απο απένταρους φαντάρους μέχρι υποψήφιους γονείς που επιθυμούν να βοηθήσουν.

2)μέχρι πόσες φορές δύναται να δωριστεί σπέρμα απο τον ίδιο δότη;Πόσα παιδιά,ετεροθαλή αδέρφια υπάρχουν στον κόσμο;Ενημερώνεται η μητέρα για αυτό;Το παιδί;Αν τα αδέρφια γνωριστούν και......ερωτευτούν τί γίνεται;Μήπως επιτρέπεται γονιμοποίηση μόνο 1 φορά για αποκλεισμό τέτοιου κινδύνου;

Πολύ βιο-ηθική θα έλεγε κάποιος....Ίσως,αλλά αφού το κουβεντιάζουμε,υπάρχει και αυτή η όψη πέραν της ψυχολογικής διάστασης για την οποία έγραψα τί πιστεύω.

Για να ευθυμήσουμε,πότε θα ποινικοποιηθεί η "κλοπη σπέρματος",επιτέλους; :lol: .Άντε γιατί πολλές κλοπές έχουν σημειωθεί τελευταία και δε βαδίζουμε καλά.... :P

fokion
18-12-08, 20:12
Μου την πεστε πολλες μαζι οποτε ας παμε μια μια

@ Baduz. Το ιδιο αφυσηκο ειναι η ΜΗ παρουσια πατερα επι της διαδικασίας...

@ Maya

Εξακολουθεις να αυτο-αναιρησαι...

Εμείς οι άνθρωποι εκτός από τις ορμές, έχουμε και τα συναισθήματα. Πίσω από όλα αυτά κρύβεται η φύση, όμως συνειδητά, μας οδηγούν τα συναισθήματα. Η διαιώνιση του είδους είναι επομένως ένα καλοδεχούμενο αποτέλεσμα. Ο γεννήτορας ικανοποιεί μία προσωπική του ανάγκη.

α. μα αν "απο πισω κρυβεται η φυση" αυτη ειναι ο κινητηριος μοχλος αρα πως συνηδητα μας οδηγουν τα συναισθηματα... να το πω αλλιως
ΒΓΑΛΕ τα συναισθηματα... αλλαζει κατι??? μονο ( οπως αναφερθηκε) "ποιοτικά" με ποιον κ.λ.π.

β. Χρησιμοποιωντας την λεγη "γεννητορας" ουσιαστικά το επιβεβαιωνεις στεροντας το..... συναισθημα.

@ Athoa...

Δεν ειναι περιεργο που τα μονογαμικά ζοα εχουν παρομοιες συμπεριφορες με τον ανθρωπο....

Απο κει και περα
εισαγεις στην κουβεντα εναν ακομα σοβαρο παραγοντα γενικευοντας ας τον ονομασω "βιοιατρικό" ( ποιος - ποτε - πως - ποσες φορες κ.λ.π.)
Γνωμη μου??? ενας ακομα λογος "αποφυγης" περαν των αλλων "ηθικών"

baduz
18-12-08, 20:44
Αφύσικο επί της τεχνικής πλευράς!

Με την ίδια λογική τότε πολλές εγκυμοσύνες θα έπρεπε να είχαν τερματίσει αγαπητέ μου Φωκίων, μιας σε πολλές από αυτές το ένα από τα δύο μέλη δεν θα ήθελε "σετσ" εκείνη τη δεδομένη στιγμή της σύλληψης!

athoa
18-12-08, 20:57
@ Athoa...

Δεν ειναι περιεργο που τα μονογαμικά ζοα εχουν παρομοιες συμπεριφορες με τον ανθρωπο....

Απο κει και περα
εισαγεις στην κουβεντα εναν ακομα σοβαρο παραγοντα γενικευοντας ας τον ονομασω "βιοιατρικό" ( ποιος - ποτε - πως - ποσες φορες κ.λ.π.)
Γνωμη μου??? ενας ακομα λογος "αποφυγης" περαν των αλλων "ηθικών"

:lol: :lol: :lol: Σου έδωσα επιχειρήματα νομίζω....

Νομίζω οτι επειδή πρόκειται για κάτι πολύ νέο,υπάρχουν στοιχεία που δεν γνωρίζουμε.Πιθανολογώ οτι κάποια απο αυτά έχουν ρυθμιστεί νομοθετικά.Αλλά αν είναι το καθεστώς σαν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων,τότε βράσε όρυζα....

fokion
18-12-08, 21:03
"σετσ" !

σε εχασα.... τι ειν' τουτο????

fokion
18-12-08, 21:07
Athoa δε μου δινεις επιχειρηματα....
Δεν "τσακωνομαι" με κανενα.....

οπως ειπα κι απο την αρχή ουτε εγω ο ιδιος δεν ειμαι 100% σιγουρος τι θεωρω σωστο και τι λαθος..

Καλο ομως ειναι να μην μπλεκουμε τα πραγματα, γιατι πρωτον ουσιαστικά συζηταμε 2 περιπτωσεις παραλληλα ( κακως ισως )

και κατα δευτερον εχουμε μπει σε πολυ βαθεια φιλοσοφικά νερα του τι ειναι "φυσιολογικο" τι ειναι "φυσιολογικό στις μερες μας" τι δεν ειναι γενικως και ουτο καθεξης..

frinda
18-12-08, 23:23
Φωκιων αν η κορη σου σου ελεγε καποια στιγμη. '' Μπαμπα ειμαι 42 ετων, δεν εχω μονιμη σχεση, και δεν μπορω να παω με καποιον που δεν εχω συναισθηματα για εκεινον, αλλα θελω να γινω μητερα. Νιωθω αυτη την αναγκη, νιωθω κατι να φτερουγιζει μεσα μου και πιστευω οτι θα γινω απολυτα ευτυχισμενη, ομως η μονη μου επιλογη αυτη τη στιγμη ειναι η τραπεζα σπερματος.'' Τι θα της απαντουσες; Θα εξακολουθουσες να εισαι αρνητικος προτιμωντας να μεινει ατεκνη οταν εσυ ο ιδιος ως πατερας εχεις νιωσει την ευτυχια του να εισαι γοννιος;
Υποθετικη παντα η ερωτηση .... γιατι οταν τα παιδια μας θα ειναι σε αυτη την ηλικια οι εποχες θα ειναι τελειως διαφορετικες.

frinda
18-12-08, 23:35
Καλησπέρα στην παρέα,

θα ξεκινήσω απο αυτό:

Φωκίωνα εδώ μπαίνεις βαθιά σε ένα ζήτημα για το οποίο γίνεται φοβερή έρευνα παντού: τη συνείδηση.Φαίνεται πως η συνείδηση και η γλώσσα είναι οι δύο ειδοποιοί διαφορές μας απο τα ζώα.Η σεξουαλική επαφή στους ανθρώπους πέραν της βιολογικής αναγκαιότητας έχει και το καθοριστικό στοιχείο της συνείδησης.Ο άνθρωπος έχει συνείδηση της πράξης του,πού βρίσκεται όταν κάνει κάτι,με ποιόν,τί αποτέλεσμα μπορεί να επιφέρει αυτή η πράξη κ.ο.κ.Το συναίσθημα υπάρχει και στα ζώα(πονούν,λυπούνται(Τα άλογα του Αχιλλέα;),αγαπούν).Σεξουαλική πράξη και συναίσθημα(ότι και αν εννοούμε) παρατηρείται και σε έρευνες σε θηλαστικά με ισχυρή μονογαμικότητα(π.χ.τα ποντίκια prairie voles).

Εγώ θέλω να θέσω δύο άλλα ερωτήματα ηθικής τάξης σχετικά με τις τράπεζες σπέρματος για τα οποία λόγω ελλιπούς ενημέρωσης(θέμα ταμπού γάρ) δεν έχω πλήρη εικόνα.

1τέτοιο)ποιός είθισται να δωρίζει σπέρμα,υπό ποιές διαδικασίες,ποιός τις ελέγχει αυτές(το ελληνικό κράτος; :lol: :lol: )και εν τέλει ποιό είναι το προφίλ ενός δότη;Εχω ακούσει πολλά....Απο απένταρους φαντάρους μέχρι υποψήφιους γονείς που επιθυμούν να βοηθήσουν.

2)μέχρι πόσες φορές δύναται να δωριστεί σπέρμα απο τον ίδιο δότη;Πόσα παιδιά,ετεροθαλή αδέρφια υπάρχουν στον κόσμο;Ενημερώνεται η μητέρα για αυτό;Το παιδί;Αν τα αδέρφια γνωριστούν και......ερωτευτούν τί γίνεται;Μήπως επιτρέπεται γονιμοποίηση μόνο 1 φορά για αποκλεισμό υ κινδύνου;

Πολύ βιο-ηθική θα έλεγε κάποιος....Ίσως,αλλά αφού το κουβεντιάζουμε,υπάρχει και αυτή η όψη πέραν της ψυχολογικής διάστασης για την οποία έγραψα τί πιστεύω.

Για να ευθυμήσουμε,πότε θα ποινικοποιηθεί η "κλοπη σπέρματος",επιτέλους; :lol: .Άντε γιατί πολλές κλοπές έχουν σημειωθεί τελευταία και δε βαδίζουμε καλά.... :P

Athoa σου απαντω με βαση τα λιγα που γνωριζω κι εγω γι αυτο το θεμα.
Στα σαιτς τους οι τραπεζες σπερματος αναφερουν οτι οι δοτες ειναι απολυτα συνειδητοποιημενα ατομα που το κανουν για να βοηθησουν ατεκνα ζευγαρια, κι οτι ειναι κατι σαν τους εθελοντες αιμοδοτες.
Δεν αναφερει τιποτε για το προφιλ τους. Οταν ειχαμε παει μαζι με την κολητη μου της ειχανε πει οτι το σπερμα του καθε δοτη μπορει να διατεθει μονο δυο φορες στην ιδια πολη για την αποφυγη αιμομιξιας.
Επισης σε δυο φιλικα μου ζευγαρια που ειχανε παει οι συζυγοι να δωσουν σπερμα για εξωσωματικη τους ειχανε ρωτησει εαν δεχονται να διατεθει το σπερμα του συζυγου και σε αλλους. Εκεινοι βεβαια ειχαν απαντησει οχι αλλα εγω πιστευω οτι τελικα ετσι πρεπει να γινεται. Πρεπει να το χρησιμοποιουν χωρις την εγκριση τους γιατι απο τη στιγμη που ο δοτης δεν εχει να λαμβανει χρηματα .... γιατι να μπαινει στη διαδικασια των εξετασεων , παραεξετασεων κ.λ.π

yls
18-12-08, 23:42
1)ποιός είθισται να δωρίζει σπέρμα,υπό ποιές διαδικασίες,ποιός τις ελέγχει αυτές(το ελληνικό κράτος; :lol: :lol: )και εν τέλει ποιό είναι το προφίλ ενός δότη;Εχω ακούσει πολλά....Απο απένταρους φαντάρους μέχρι υποψήφιους γονείς που επιθυμούν να βοηθήσουν.

2)μέχρι πόσες φορές δύναται να δωριστεί σπέρμα απο τον ίδιο δότη;Πόσα παιδιά,ετεροθαλή αδέρφια υπάρχουν στον κόσμο;Ενημερώνεται η μητέρα για αυτό;Το παιδί;Αν τα αδέρφια γνωριστούν και......ερωτευτούν τί γίνεται;Μήπως επιτρέπεται γονιμοποίηση μόνο 1 φορά για αποκλεισμό τέτοιου κινδύνου;

Σε αυτές τις ερωτήσεις θα σου απαντήσω εγώ μιας και έχω επισκεφθεί τράπεζα σπέρματος και έχω κλείσει σπέρμα. :lol: :lol:

1) Σπέρμα, σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, η οποία είναι κοινή για όλες τις χώρες, επιτρέπεται να δωρίζει άνδρας ηλικίας 18-34 ετών. Η τράπεζα σπέρματος παίρνει ένα λεπτομερέστατο ιατρικό ιστορικό του δωρητή. Ο δωρητής δίνει μια φορά σπέρμα δοκιμαστικά. Αυτό ελέγχεται για αφροδίσια νοσήματα, κυστική ίνωση, μεσογειακή αναιμία κτλ. Ύστερα καταψύχεται για 6 μήνες και μετά αποψύχεται και επανεξετάζεται για νοσήματα που τυχόν διέφυγαν την πρώτη φορά.
Σε όλη την χώρα υπάρχουν 8 τράπεζες σπέρματος με ειδική άδεια. Αυτές συνεργάζονται μεταξύ τους. (Θα εξηγήσω παρακάτω τον τρόπο) Είναι μέλη σε συγκεκριμμένες οργανώσεις του εξωτερικού, με πολύ αυστηρά κριτήρια ένταξης.

2) Το προφίλ του δότη, όσον αφορά τα ελληνικά δεδομένα, είναι το εξής. Άνδρας ηλικίας 20-30 ετών. Απόφοιτος λυκείου ή και πανεπιστημίου, ο οποίος χρειάζεται τα 3000 ευρώ. Τόση είναι περίπου η αμοιβή του. Ως επί το πλείστον είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι ή σπουδαστές ιδιωτικών σχολών.

3) Σπέρμα επιτρέπεται να δώσει μέχρι 10 φορές σε μία και μοναδική τράπεζα. Η τράπεζα αμέσως ενημερώνει τις υπόλοιπες 7 για τον δότη της, ώστε αυτός να μην μπορεί να δώσει και αλλού. (εδώ είναι η συνεργασία που έλεγα πιο πάνω)

4) Η τράπεζα σπέρματος ενημερώνεται από τον γιατρό αν επετεύχθη κύηση ή όχι. Κρατούν αρχείο. Σε κάθε πόλη επιτρέπεται να γεννηθούν μέχρι 4 παιδιά. Πανελλαδικώς 10. Συνήθως βγαίνουν 3-4 κυήσεις πανελλαδικώς. Μετά την γέννηση των 10 παιδιών, απαγορεύεται να ξαναχρησιμοποιηθεί ο δότης για πάντα.

5) Η μητέρα δεν γνωρίζει τα στοιχεία του δότη και απαγορεύεται να της δωθούν. Τα στοιχεία μπορεί να δοθούν στο παιδί μόνο με δικαστική απόφαση και μόνο για σοβαρό πρόβλημα υγείας. Άλλωστε οι τράπεζες σπέρματος εγγυώνται στον δότη την ανωνυμία του γιατί αλλιώς χάθηκαν...

frinda
18-12-08, 23:53
Μαλιστα επομενως αυτα που γραφουν στα σαιτ περι .... εθελοντισμου ειναι τριχες κατσαρες. Yls γνωριζεις αν οι δοτες ειναι Ελληνες ή αν μπορουν να δωσουν σπερμα και αλλοδαποι; Στο χαρτι παντως που ειχανε δωσει στη φιλη μου αναγραφοταν μονο η ηλικια του δοτη και οι εξετασεις που προανεφερες.

athoa
18-12-08, 23:56
Athoa δε μου δινεις επιχειρηματα....
Δεν "τσακωνομαι" με κανενα.....

Δεν χρειάζεται να τσακώνεσαι για να έχεις ή να παίρνεις επιχειρήματα.Χρειάζονται και στους ήρεμους διαλόγους αυτά.Εγώ πάντως εκεί τα χρησιμοποιώ κατά βάση.Κάτι παρεξήγησες εδώ.Αστειευόμουν....

Καλο ομως ειναι να μην μπλεκουμε τα πραγματα, γιατι πρωτον ουσιαστικά συζηταμε 2 περιπτωσεις παραλληλα ( κακως ισως )

Εδώ δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου.Ποιές είναι οι δύο περιπτώσεις που καλό είναι να μή μπλέκουμε;Και πού μπλέχτηκαν;Μπλέχτηκα :?:

athoa
19-12-08, 00:08
[
Σε αυτές τις ερωτήσεις θα σου απαντήσω εγώ μιας και έχω επισκεφθεί τράπεζα σπέρματος και έχω κλείσει σπέρμα. :lol: :lol:

Ουάου! :D :D :D
Καταρχήν,συγχαρητήρια,καλή επιτυχία και πολλή δύναμη.

Άψογες οι πληροφορίες,ξεκαθαρίστηκαν πολλά που δεν γνώριζα.Η παραπληροφόρηση ως συνήθως και το ράδιο αρβύλα πάει σύννεφο σε αυτό τον τόπο.Δε θα ισιώσουμε ποτέ!!

Άρα είναι όλα μελετημένα καλά.Αυτό με τα 4 παιδιά στην πόλη 10 στη χώρα είναι λίγο scary, αλλά και τί πιθανότητες υπάρχουν θα μου πείς;Αν μείωναν τις φορές ,ίσως;Αλήθεια ,εσένα σε φοβίζει καθόλου αυτό;Ή η απόλυτη ευτυχία σε έχει κυριεύσει; :lol: :lol: :lol: Όταν λές "έκλεισα" εννοείς οτι υπάρχει ενός είδους λίστα τρόπον τινά;Σε βομβαρδίζω yls,αντιστάσου! :lol: :lol:

yls
19-12-08, 00:30
Μαλιστα επομενως αυτα που γραφουν στα σαιτ περι .... εθελοντισμου ειναι τριχες κατσαρες. Yls γνωριζεις αν οι δοτες ειναι Ελληνες ή αν μπορουν να δωσουν σπερμα και αλλοδαποι; Στο χαρτι παντως που ειχανε δωσει στη φιλη μου αναγραφοταν μονο η ηλικια του δοτη και οι εξετασεις που προανεφερες.

Εξαρτάται από την τράπεζα. Σύμφωνα με τους νόμους απαγορεύεται να ζητήσεις σπέρμα άλλης φυλής από την δική σου, πχ ασιατικό.

Η τράπεζα που πήγα εγώ ισχυρίστηκε πως έχει μόνο έλληνες. Εγώ για να πω την αμαρτία μου ήθελα δανέζικό σπέρμα. :lol: Δεν κάνω πλάκα. Οι Δανοί είναι η πόρσε των σπερμάτων. Όχι μόνο γιατί είναι ξανθοί και γαλανομάτηδες αλλά και γιατί θεωρούνται πως έχουν την τέλεια ψυχική υγεία. Έχω κόλλημα με αυτό το θέμα.

Πάντως στην δική μου τράπεζα μου είπαν πως είναι μόνο έλληνες. Μια φίλη μου νοσοκόμα μου είπε να αποφύγω την τράπεζα σπέρματος του Μητέρα και κυρίως του Αλεξάνδρα. Αυτό έκανα.

Δεν καταλαβαίνω κάτι. Τί εννοείς πως στην φίλη σου έδωσαν μόνο χαρτί με την ηλικία του δότη? Δηλαδή δεν της είπαν τα φαινοτυπικά χαρακτηριστικά του όπως ύψος,βάρος, μάτια κτλ ή στοιχεία όπως μόρφωση? Επιβάλλεται να στα δώσουν, αλλιώς πώς θα επιλέξεις? :wink:

yls
19-12-08, 00:37
Όταν λές "έκλεισα" εννοείς οτι υπάρχει ενός είδους λίστα τρόπον τινά;

Όταν επιλέγεις σπέρμα "κλείνεις" κάποιον συγκεκριμμένο αριθμό δόσεων, συνήθως 3-4, και για ορισμένο χρονικό διάστημα, συνήθως 6 μήνες μέχρι 3 χρόνια. Αυτές οι δόσεις δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν από κανέναν. Γράφεται το όνομά σου και οι άλλες κοπέλες δεν μπορούν να τις αγοράσουν.

Επίσης αν έχεις κόλλημα και θες μόνο εσύ να έχεις παιδί από συγκεκριμμένο δότη, τότε αγοράζεις εσύ όλες τις δόσεις! Ανάλογα με τα οικονομικά σου! :wink:

athoa
19-12-08, 00:49
Όταν λές "έκλεισα" εννοείς οτι υπάρχει ενός είδους λίστα τρόπον τινά;

Όταν επιλέγεις σπέρμα "κλείνεις" κάποιον συγκεκριμμένο αριθμό δόσεων, συνήθως 3-4, και για ορισμένο χρονικό διάστημα, συνήθως 6 μήνες μέχρι 3 χρόνια. Αυτές οι δόσεις δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν από κανέναν. Γράφεται το όνομά σου και οι άλλες κοπέλες δεν μπορούν να τις αγοράσουν.

Επίσης αν έχεις κόλλημα και θες μόνο εσύ να έχεις παιδί από συγκεκριμμένο δότη, τότε αγοράζεις εσύ όλες τις δόσεις! Ανάλογα με τα οικονομικά σου! :wink:

Πολύ μελετημένα.Καλή επιτυχία και πάλι!Με το καλό.
Αυτό με τους Δανούς ωραίο και τεκμηριωμένο.Θα σου πώ τί μας είπε ο καθηγητής μου στο μαστερ σχετικά με την ψυχική υγεία των Ελλήνων.Αυτός διδάσκει ψυχομετρία στην ΑΣΟΕ.Έχει τεράστιο δείγμα ,αυτός και άλλοι δύο ερευνητές ,απο έλληνικό πληθυσμό όπου παρουσιάζεται υπερδιπλάσιο ποσοστό ψυχασθένειας στη χώρα μας εν συγκρίσει με την υπόλοιπη Ευρώπη.Το έχω γράψει και αλλού.

fokion
19-12-08, 08:55
Φωκιων αν η κορη σου σου ελεγε καποια στιγμη. '' Μπαμπα ειμαι 42 ετων, δεν εχω μονιμη σχεση, και δεν μπορω να παω με καποιον που δεν εχω συναισθηματα για εκεινον, αλλα θελω να γινω μητερα. Νιωθω αυτη την αναγκη, νιωθω κατι να φτερουγιζει μεσα μου και πιστευω οτι θα γινω απολυτα ευτυχισμενη, ομως η μονη μου επιλογη αυτη τη στιγμη ειναι η τραπεζα σπερματος.'' Τι θα της απαντουσες; Θα εξακολουθουσες να εισαι αρνητικος προτιμωντας να μεινει ατεκνη οταν εσυ ο ιδιος ως πατερας εχεις νιωσει την ευτυχια του να εισαι γοννιος;
Υποθετικη παντα η ερωτηση .... γιατι οταν τα παιδια μας θα ειναι σε αυτη την ηλικια οι εποχες θα ειναι τελειως διαφορετικες.

τι θα της ελεγα??? το προφανες..
Στα 42 σου το θημηθυκες??? Σκληρο??? Οκ μπορει αλλα ετσι ειναι...
ή να στο πω αλλιως δεν θα την αφηνα να φτασει μεχρι τα 42 και να μην ξερει τι θελει....
(Και σκεψου.. εχω 3 κορες :D :D :D )
Να στο πω κι αλλιως??? Με προσωπικό παραδειγμα.... εμενα.
Στα 27 μου ημουν πατερας για πρωτη φορα..

fokion
19-12-08, 09:01
@ athoa - Οκ γραψε λαθος για τα περι "τσακωμου" το καλαταβα λαθος σορυ

οσον αφορα τις 2 περιπτωσεις

η μια ( και κυρια ) ειναι η τεκνοποιηση με δοτη σπερματος, και και δευτερη που προεκευψε στην πορεια ως "παραλαγη" ηταν η φυσική επαφη αλλα με καποιον "τυχαιο" τυπου one night stand κ.λ.π. οπου ki aυτος δεν θελει να εχει καμία σχεση με το παιδι AN ξερει οτι ειναι πατερας.

fokion
19-12-08, 09:02
@ Yls.

Χωρις να θελω να κρινω, αλλα ολα αυτα οσο απαραιτητα για αλλους λογους ενδεχομενως να ειναι ΔΕΝ ειναι φυσιολογικη διαδικασια...

baduz
19-12-08, 09:22
"σετσ" !

σε εχασα.... τι ειν' τουτο????

σεξ :wink:

fokion
19-12-08, 09:37
Οκ τωρα που το καταλαβα..

Αφύσικο επί της τεχνικής πλευράς!

Με την ίδια λογική τότε πολλές εγκυμοσύνες θα έπρεπε να είχαν τερματίσει αγαπητέ μου Φωκίων, μιας σε πολλές από αυτές το ένα από τα δύο μέλη δεν θα ήθελε "σετσ" εκείνη τη δεδομένη στιγμή της σύλληψης!

Θεωρητικά??? Ναι... φυσικά
Ειδικά οταν εχει ΠΡΟ-ειπωθει οτι μια τεκνοποιηση ειναι ανεπιθυμητη
ποσο ε αν το μελος που δεν ξερει εχει εξαπατηθει ( με ή χωρις εισαγωγικά) με τον ενα ή τον αλλο τροπο νομιζοντας οτι ειναι "καλλημενος/η"

Βεβαια οταν η σχεση ειναι υγειης μεταξυ του ζευγους, ε λες τι τωρα τι σ ενα χρονο δυο, οποτε ειχε "μπει στο προγραμμα" τελος παντων...

Αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να δεχτω ως σωστο, μια γυναικα που θελει να κανει παιδι για τους συναισθηματικους λογου που εχουν αναφερθει, να βρησκει και να μενει εγγυος ( και ειδικα χρησιμοποιοντας τον οποιδηποτε δολο) απο εναν αντρα που ΔΕΝ ηθελε να γινει πατερας ειτε λογο ανωριμοτητας ειτε λογω βλακειας ειτε για οποιοδηποτε αλλο

baduz
19-12-08, 09:42
Καλημέρα κατ' αρχήν! :D

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι ο δόλος είναι κακό πράγμα και δεν θα το έκανα. Είναι απάτη στο 100%!

Δεν είναι όμως δόλος η τράπεζα σπέρματος μιας και ο δότης εν γνώση του το κάνει! :wink:

fokion
19-12-08, 10:21
Δε μιλουσα για τον δοτη βεβαιως...

baduz
19-12-08, 10:30
Άρα????

fokion
19-12-08, 10:33
"Αρα??" σε ποιο θεμα??

baduz
19-12-08, 10:41
Αρά επί της τεχνητής αυτής διαδικασίας δεν θα διαφωνούσες?

Σε ρωτώ όχι για να διαφωνήσω μαζί σου, αλλά για να καταλάβω πως σκέφτεται ένας ανήρ!

fokion
19-12-08, 10:55
Για τον δοτη???

ναι τεινω να διαφωνησω οπως ειπα και χαρακτηριστικά στο ποστ "τι θα ελεγα στο παιδι μου" που ρωτηθηκα.
Εχω την αισθηση οτι προσπαθουμε να καλυψουμε και να ωραιοποιησουμε μια λαθος κινηση.
Και σαν λαθος κινηση εννοω το, το ενα μελος να θελει παιδι το αλλο οχι, κι αυτη η κατασταση να μενει ετσι στασιμη για χρονια ( ενδεχομενως), και οταν φτασουμε πλεον στο βολογικό "αμην" της γυναικας τοτε να ψαχνουμε τροπους "αφυσικους" να διορθωσουμε το "λαθος" και προσπαθουμε να του δωσουμε μια "συναισθηματικη" υποσταση ολοκληρωσης κ.λ.π. κ.λ.π. για να το δικαιολογήσουμε ( πιστευω ) πρωτιστως στον εαυτο μας και μετα τα "πεισουμε" και τους γυρω μας.

Στην τραπεζα αν θες βρισκω νοημα ( και αν δεν κανω και λαθος αυτος ειναι και ο ουσιαστικός λογος που δημιουργηθηκαν ) να καλυψουν την αναγκη οταν ο αντρας του ζευγαριου που ΘΕΛΕΙ να κανει παιδια, ειναι παντελως ανικανος ιατρικά να δωσει οποιασδηποτε ποιοτητας σπερμα που να μπορει να χρησιμοποιηθει με επιτυχια. Και καταφευγουν πλεον στις τραπεζες σπερματος ωστε να βρεθει δοτης που να εχει και παρομοια εμφανισιακα τουλαχιστον χαρακτηριστικά ωστε το ζευγαρι να αποκτησει επιτελους δικο του παιδι, εστω και γονιδιακα κατα το ημιση .

fokion
19-12-08, 10:57
Οπως βλεπεις, ο ΛΟΓΟΣ που καταληγουμε στις τραπεζες κανει την διαφορα..

baduz
19-12-08, 11:24
Είναι σωστοί οι προβληματισμοί σου αλλά δεν νοιώθω ότι έχω καλυφθεί.
Επιπλέον, και στα δύο παραδείγματα που δίνεις και στις δυο περιπτώσεις το «θέμα» το έχει το αρσενικό μέλος. Είτε με την αντίρρηση είτε με την ανικανότητα.

Οπότε υπάρχουν δύο δρόμοι συμφώνα με αυτά που λες και κατάλαβα:

1. Δεν θέλει παιδί και εσύ θέλεις τον χωρίζεις και βρίσκεις άλλον
2. Εάν δεν μπορεί να κάνει παιδί τότε πας σε τράπεζα σπέρματος

Γιατί να μην τον χωρίσεις και να βρεις άλλον στην β’ περίπτωση?

fokion
19-12-08, 11:44
Καπου σε προηγυμενο ποστ ρωτησα κι εγω ποιες ειναι οι εναλλακτικές του Αντρα πλεον που η γυναικα δεν θελει παιδι... :wink: :wink:

Οσον αφορα την ερωτηση σου, ναι ο χωρισμός θα μπορουσε να ειναι μια πιθανότητα και σ αυτη την περιπτωση αλλα υποτιθεται οτι και οι 2 θελουν να ειναι μαζι και το βασικότερο και οι 2 θελουν παιδι και απλά για ιατρικους και μονο λογους δεν μπορουν με την συνηθη μεθοδο...

baduz
19-12-08, 11:50
Φυσικά και μπορεί με παρένθετη μανούλα!

Και για να μην σε πρήζω άλλο...

Η σκέψη μου είναι ότι δεν έχει κανείς το δικαίωμα να σου στερήσει την μητρότητα όπως και επίσης το δικαιώμα σε ένα παιδί να έρθει στο κόσμο.

Έτσι, έαν δεν θέλει ο σύντροφος τότε οι λύσεις που υπάρχουν είναι δεδομένες και μετρημένες!

fokion
19-12-08, 11:57

Η σκέψη μου είναι ότι δεν έχει κανείς το δικαίωμα να σου στερήσει την μητρότητα όπως και επίσης το δικαιώμα σε ένα παιδί να έρθει στο κόσμο.

Έτσι, έαν δεν θέλει ο σύντροφος τότε οι λύσεις που υπάρχουν είναι δεδομένες και μετρημένες!

Δεν ειπα "δεν μπορει" ειπα "δεν θελει"..
Δεν με πρηζεις καθολου ισα ισα.
Το δικαιωμα δεν στο στερει κανενας, αλλα εσυ ο/η ιδιος/α το στερεις στον εαυτο σου εμενοντας σε μια "λαθος" κινηση να εισαι δηλ με καποιον/α που δεν εχετε τα ιδια "θελω" σ' ενα τοσο σοβαρο θεμα

Και ξανα επαναλαμβανω συζηταω ΠΑΝΤΑ το θεμα "δεν θελω παιδι" οχι "δεν μπορω να κανω παιδι"

Αντιγόνη
19-12-08, 12:08
baduz γεια σου!
Συμφωνώ με τις σκέψεις σου, ήθελα όμως να προσθέσω και δύο ακόμα με άλλη οπτική.
Πολλές φορές η γυναίκα στερεί η ίδια το δικαίωμα της μητρότητας από τον εαυτό της, λόγω λανθασμένων επιλογών το οποίο οκ, καλύφθηκε πιο πάνω,
και 2ον, εντάξει το δικαίωμα του παιδιού να έρθει στον κόσμο, αλλά αρκεί αυτό?.. Δεν έχει εξίσου δικαίωμα σε μία ολοκληρωμένη οικογένεια? Σε έναν πατέρα?

Αντιγόνη
19-12-08, 12:12
Το δικαιωμα δεν στο στερει κανενας, αλλα εσυ ο/η ιδιος/α το στερεις στον εαυτο σου εμενοντας σε μια "λαθος" κινηση να εισαι δηλ με καποιον/α που δεν εχετε τα ιδια "θελω" σ' ενα τοσο σοβαρο θεμα

οκ.. γράφαμε το ίδιο ταυτόχρονα.. :oops: :lol:

Ursa Major
19-12-08, 14:37
οχι
Γιατι
α) άν ήμουν μόνη σαν το λεμόνι σε προεμμηνοπαυσιακή ηλικία θα σκεφτόμουν πρωτίστως διαφορετικά πράγματα εκτός απ'το να τεκνοποιήσω, όπως π.χ. γιατί είμαι μόνη, γιατί δεν μπορώ να συμπορευτώ με κάποιον άλλον σ'αυτή τη ζήση, τέτοια φιλοσοφικά και

β) (σημαντικώτερο) το να δανειστώ γενετικό υλικό αγνώστου αρσενικού απάδει προς τον δικό μου κώδικα εντιμότητας που πιστεύω πως πρέπει να διέπει τις σχέσεις των ανθρώπων.
Και μιλώ τόσο για τις σχέσεις των δύο προσώπων που συνεργάζονται για την ανταλλαγή γενετικών υλικών όσο και του αγέννητου παιδιού.

Ακόμα και άν ο άγνωστος δότης, ο ξένοιαστος καβαλάρης, η "ξεπέτα" ή το "ατύχημα", οικειοθελώς αποσύρεται απο την διεκδίκηση των δικαιωμάτων του, πιστεύω πως το να δημιουργηθεί ζωή απο δύο ανθρώπους ενώ ο ένας ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ έχει προαποφασίσει να οικειοποιηθεί το θαύμα αυτό και ν'αποκλείσει τον άλλον, είναι ανέντιμο, υποβιβάζει το θαύμα της γέννησης σε πληρωμένη μαλακία και, ως εκ τούτου, πολύ απλά δεν θα το έκανα.

frinda
19-12-08, 15:51
baduz γεια σου!
Συμφωνώ με τις σκέψεις σου, ήθελα όμως να προσθέσω και δύο ακόμα με άλλη οπτική.
Πολλές φορές η γυναίκα στερεί η ίδια το δικαίωμα της μητρότητας από τον εαυτό της, λόγω λανθασμένων επιλογών το οποίο οκ, καλύφθηκε πιο πάνω,
και 2ον, εντάξει το δικαίωμα του παιδιού να έρθει στον κόσμο, αλλά αρκεί αυτό?.. Δεν έχει εξίσου δικαίωμα σε μία ολοκληρωμένη οικογένεια? Σε έναν πατέρα?

Αντιγονη να σου απαντησω εγω σε αυτο. Φυσικα και ειναι δικαιωμα του καθε παιδιου να εχει μια ολοκληρωμενη οικογενεια και ειναι και το ΙΔΑΝΙΚΟ. Τι λεμε ομως εμεις εδω; Λεμε οτι μια γυναικα μπορει μετα τα 45 της η και τα 40 πολλες φορες να μην μπορει να κανει παιδι. Επειδη λοιπον στην παρουσα στιγμη ειναι μονη επιλεγει τη λυση της τραπεζας.
Η ιδια γυναικα ομως τιποτε δεν αποκλειει οτι μπορει να παντρευτει ή να βρει την ιδανικη σχεση στα 50 της οποτε και να μεγαλωσει το παιδι της μεσα σε μια οικογενεια. Αλλωστε ποσες χωρισμενες εχουν ξαναπαντρευτει και δυο ή και τρεις φορες.

frinda
19-12-08, 15:56

baduz συμφωνω κι εγω απολυτα μαζι σου! Πιστευω οτι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να σου στερησει την μητροτητα.

frinda
19-12-08, 16:20

Εγω εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι θεωρεις αφυσικο τον τροπο.
Και στη φυσιολογικη συλληψη και στην περιπτωση της τραπεζας δεν συντελειται συζευξη ωαριου και σπερματοζωαριου;
Γιατι λοιπον ειναι αφυσικο;

frinda
19-12-08, 16:27
οχι
Γιατι
α) άν ήμουν μόνη σαν το λεμόνι σε προεμμηνοπαυσιακή ηλικία θα σκεφτόμουν πρωτίστως διαφορετικά πράγματα εκτός απ'το να τεκνοποιήσω, όπως π.χ. γιατί είμαι μόνη, γιατί δεν μπορώ να συμπορευτώ με κάποιον άλλον σ'αυτή τη ζήση, τέτοια φιλοσοφικά και

β) (σημαντικώτερο) το να δανειστώ γενετικό υλικό αγνώστου αρσενικού απάδει προς τον δικό μου κώδικα εντιμότητας που πιστεύω πως πρέπει να διέπει τις σχέσεις των ανθρώπων.
Και μιλώ τόσο για τις σχέσεις των δύο προσώπων που συνεργάζονται για την ανταλλαγή γενετικών υλικών όσο και του αγέννητου παιδιού.

Ακόμα και άν ο άγνωστος δότης, ο ξένοιαστος καβαλάρης, η "ξεπέτα" ή το "ατύχημα", οικειοθελώς αποσύρεται απο την διεκδίκηση των δικαιωμάτων του, πιστεύω πως το να δημιουργηθεί ζωή απο δύο ανθρώπους ενώ ο ένας ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ έχει προαποφασίσει να οικειοποιηθεί το θαύμα αυτό και ν'αποκλείσει τον άλλον, είναι ανέντιμο, υποβιβάζει το θαύμα της γέννησης σε πληρωμένη μαλακία και, ως εκ τούτου, πολύ απλά δεν θα το έκανα.

Σιγουρα ο κωδικας εντιμοτητας του καθε ανθρωπου ειναι ενα προσωπικο και πολυ σεβαστο θεμα το οποιο δεν εχει το δικιαωμα να κρινει κανεις.
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι υποβιβαζεται το θαυμα της γεννησης;
Ειναι υποβιβασμος το να ερχεται μια ψυχουλα στον κοσμο; Ολα τα μωρακια δεν ειναι πλασματα και παιδια του ιδιου ΘΕΟΥ;
Επισης με αυτη τη λογικη θεωρω οτι οποιοσδηποτε καταφευγει στην εξωσωματικη γονιμοποιηση καταφευγει στη λυση της πληρωμενης μ.....
Γιατι κι εκει ο ανδρας καλειται να εκσπερματωσει και μαλιστα η ολη διαδικασια στοιχιζει και παρα πολλα λεφτα ετσι;

anthie g
19-12-08, 16:47
Αφού πρώτα ομολογήσω ότι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε έχω να πώ τα εξής: Με τρομάζει λίγο ότι θεωρητικά το παιδί μου θα έιχε σκόρπια άγνωστα αδέρφια αν επέλεγα να το αποκτήσω με αυτόν τον τρόπο. Εάν τώρα ήμουν παντρεμένη με κάποιον που δεν μπορούσε να αποκτήσει παιδιά θα προτιμούσα την υιοθεσία απ τον δότη, σκεπτόμενη ότι θα έκανα ένα παιδί δικό μου και κάποιου άλλου οπότε ο άντρας μου θα αισθανόταν άσχημα. Οσο για το αν ήμουν μόνη μου, επειδή είμαι ορφανή από πατέρα από τα 16 μου και ο άντρας μου απο τα 5 γνωρίζω την σημασία της απουσίας του πατέρα από το σπίτι οπότε πάλι δεν θα το επιχειρούσα. Δηλώνω λοιπόν αρνητική και όχι ενάντια

ilonka19
19-12-08, 16:52

Εγω εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι θεωρεις αφυσικο τον τροπο.
Και στη φυσιολογικη συλληψη και στην περιπτωση της τραπεζας δεν συντελειται συζευξη ωαριου και σπερματοζωαριου;
Γιατι λοιπον ειναι αφυσικο;
Γιατί είναι αφύσικο να αγοράζεις γεννετικό υλικό?
Γιατί είναι αφύσικο να ξερει ένα παιδί τις ρίζες του?
Δεν είμαι σε θέση να κρίνω κάποια γυναίκα που καταλήγει σε αυτή τη λύση, αλλά ο όπως και να το κάνουμε ο τρόπος είναι λιγο αφύσικος.

baduz
19-12-08, 16:55
baduz γεια σου!

Γεια και Χαρά!!!!
Φυσικά σε πολλές περιπτωσεις η ίδια η γυναίκα το στερεί! Αλλά εαν το μετανιώσει και υπάρχει λύση???

το δεύτερο θα σου απαντήσω όπως το νοιώθω: Φυσικά και έχει δικαίωμα αλλά εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα του ενός γονέα αν μην έρθει στον κόσμο?

Πατερούλης & Μανούλα είναι αυτός/αυτή που μεγαλώνει τα παιδιά όχι αυτός/αυτή που τα γεννά!

Εσύ τι πως το βλέπεις?

Ursa Major
19-12-08, 19:43
Σιγουρα ο κωδικας εντιμοτητας του καθε ανθρωπου ειναι ενα προσωπικο και πολυ σεβαστο θεμα το οποιο δεν εχει το δικιαωμα να κρινει κανεις.
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι υποβιβαζεται το θαυμα της γεννησης;
Ειναι υποβιβασμος το να ερχεται μια ψυχουλα στον κοσμο; Ολα τα μωρακια δεν ειναι πλασματα και παιδια του ιδιου ΘΕΟΥ;
Επισης με αυτη τη λογικη θεωρω οτι οποιοσδηποτε καταφευγει στην εξωσωματικη γονιμοποιηση καταφευγει στη λυση της πληρωμενης μ.....
Γιατι κι εκει ο ανδρας καλειται να εκσπερματωσει και μαλιστα η ολη διαδικασια στοιχιζει και παρα πολλα λεφτα ετσι;[/code]

Ε όχι frinda, υπάρχει ειδοποιός διαφορά.
Εδώ μιλάμε μια μια γυναίκα ΜΟΝΗ που θέλει να τεκνοποιήσει και ζητάει σπέρμα που της λείπει, ενώ στην περίπτωση της εξωσωματικής υπογόνιμων ζευγαριών μιλάμε για υποβοήθηση της αναπαραγωγής όπου ο σύντροφος εκσπερματώνει σε ελεγχόμενο περιβάλλον και συνεισφέρει το υλικό του.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι με προβλήματα στην αναπαραγωγή όπως υπογόνιμα ζευγάρια και ανάπηροι, που ευτυχώς βρίσκουν λύσεις μέσω της επιστήμης.
Εδώ όμως ρωτήθηκα για μια υγιή, προεμμηνοπαυσιακή αλλά γόνιμη γυναίκα χωρίς σύντροφο, που θέλει να γίνει μάνα κι απάντησα γι αυτή την περίπτωση.

Φυσικά ούτε λόγος, δεν διαφωνούμε πως όλα τα παιδάκια είναι πλάσματα της φύσης, άν αυτό εννοείς με το "πλάσματα του ίδιου Θεού" και αξίζουν την αμέριστη προσοχή μας. Οπως και πως όλες οι καλές μαμάδες, όπως κι αν τα κατάφεραν και όποιες μεθόδους κι άν επέλεξαν, είναι άξιες, πανάξιες και μπράβο τους.

fokion
19-12-08, 21:37
frinta καλυπτωμαι απο την απαντηση την τελευταια της Ουρσας....

Το εχω επαναλαβει 500 φορες....

Αλλο πραγμα ενα ζευγαρι που ΘΕΛΕΙ να κανει παιδι και δε μπορει

Κι αλλο μια γυναικα που τα εχει κανει μανταρα με τις αποφασεις της οσον αφορα το θεμα παιδι και της ερχεται η επιφυτηση λιγο πριν το "αμην"

Λυπαμαι αλλα αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να τω πω με αλλα λογια πλεον
Θες να το δεις??? οκ..
ΔΕΝ θες να το δεις???? δικαιωμα σου

yls
19-12-08, 22:14
Ursa major καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.

Εγώ από την άλλη δεν είμαι τόσο φιλοσοφημένο άτομο. Δεν έχω ενοχές, επειδή είμαι ανύπαντρη και δεν αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ για την "μοναξιά" μου ούτε στους άλλους ούτε και στον εαυτό μου. Επίσης δεν πιστεύω πως με το να "ψειρίζω" τα πράγματα (γιατί είμαι μόνη, που κάνω λάθος, τι έφταιξε στο παρελθόν κτλ) αλλάζει κάτι ουσιαστικό στην ζωή μου. Το θεωρώ άσκοπη ανάλωση χρόνου και φαιάς ουσίας!

Είμαι πρακτική. Ναι, είμαι μόνη και θέλω οικογένεια. Τί κάνω από δω και στο εξής? Σκέφτομαι τις εν δυνάμει λύσεις, βλέπω τι μου ταιριάζει και προχωρώ.

yls
19-12-08, 22:29
Κι αλλο μια γυναικα που τα εχει κανει μανταρα με τις αποφασεις της οσον αφορα το θεμα παιδι και της ερχεται η επιφυτηση λιγο πριν το "αμην"

Fokion σέβομαι απόλυτα την εκ διαμέτρου αντίθετη στάση σου. Όμως λόγω του γεγονότος ότι έχεις 3 κοριτσάκια, μην γράφεις τόσο σκληρές εκφράσεις όπως η παραπάνω. Το ότι μια γυναίκα δεν παντρεύτηκε ή δεν έχει σύντροφο δεν σημαίνει πως υπήρξε επιπόλαιη ή γυναίκα του γλεντιού.

Η ζωή είναι απρόβλεπτη, σκληρή και άδικη. Όσο και να θελήσεις να νουθετήσεις τα κορίτσια σου στο να παίξουν σωστά το παιχνίδι των σχέσεων και να κάνουν σωστές επιλογές, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Μην κρίνεις λοιπόν καταστάσεις τόσο εύκολα και σκληρά.

Άλλωστε μια εβραϊκή παροιμία λέει πως όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελά...

resident
19-12-08, 22:55
Ασχολουμαι με το θεμα της βιο'ι'ατρικης και βιοηθικης στα πλαισια σχολικου μαθηματος και παντα βλεπουμε με τα παιδια ολες τις πλευρες ενος ζητηματος.Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορουμε να γνωριζουμε τις επιπτωσεις στον ψυχισμο των παιδιων ακομα γιατι ολα αυτα ειναι πολυ προσφατα και δεν υπαρχουν φανταζομαι πολλα που εχουν γεννηθει μ'αυτον τον τροπο.Απ'οτι βλεπω εδω αρκετα μελη ειναι θετικα στην αποκτηση παιδιου απο μια γυναικα μονη με τη βοηθεια της επιστημης.Θα λεγατε το ιδιο και για εναν αντρα; θεωρητικα ειναι δυνατη η αποκτηση παιδιου χρησιμοποιωντας το δικο του σπερμα,δανεικο ωαριο και παρενθετη μητερα.Εκει θα συμφωνουσατε οτι εχει δικαιωμα να γινει γονιος εστω κι αν ειναι μονος του;

athoa
19-12-08, 23:07
Ασχολουμαι με το θεμα της βιο'ι'ατρικης και βιοηθικης στα πλαισια σχολικου μαθηματος και παντα βλεπουμε με τα παιδια ολες τις πλευρες ενος ζητηματος.Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορουμε να γνωριζουμε τις επιπτωσεις στον ψυχισμο των παιδιων ακομα γιατι ολα αυτα ειναι πολυ προσφατα και δεν υπαρχουν φανταζομαι πολλα που εχουν γεννηθει μ'αυτον τον τροπο.Απ'οτι βλεπω εδω αρκετα μελη ειναι θετικα στην αποκτηση παιδιου απο μια γυναικα μονη με τη βοηθεια της επιστημης.Θα λεγατε το ιδιο και για εναν αντρα; θεωρητικα ειναι δυνατη η αποκτηση παιδιου χρησιμοποιωντας το δικο του σπερμα,δανεικο ωαριο και παρενθετη μητερα.Εκει θα συμφωνουσατε οτι εχει δικαιωμα να γινει γονιος εστω κι αν ειναι μονος του;

Ωραίο ερώτημα....Ήθελα να το κάνω και εγώ,αλλά δεν ηξερα με ποιό τρόπο επιτυγχάνεται.Δανεικό ωάριο;Δηλαδή;Υπάρχουν τράπεζες ωαρίων;Τί λέω ,Χριστέ μου;Για πές κάτι παραπάνω,μη ρωτάμε μακακίες,με έχουν πιάσει οι περιέργειες...Το έχει κάνει κανείς,αλήθεια;Αναφέρεται τίποτα στη βιβλιογραφία;

resident
19-12-08, 23:13
ψαχνοντας υλικο για το μαθημα ειχα βρει σε σελιδες
( κυριως κεντρων εξωσωματικης )πληροφοριες για τραπεζα ωαριων.Δεν ξερω αν υπαρχει νομικο πλαισιο στη χωρα μας ή αλλου που να επιτρεπει κατι τετοιο ,αλλα αυτο νομιζω ειναι το τελευταιο αφου δεν τηρειται παντα ο νομος(αρκετοι γιατροι προχωρουν σε εξωσωματικη σε γυναικες που ηλικιακα ειναι πανω απο το οριο).Ακομα ομως κι αν δεν εχει γινει ακομα,ειναι θεμα χρονου να το ακουσουμε κι αυτο.Σχετικο λινκ:http://www.ivf-embryo.gr/content/view/51/71/lang,el/

resident
19-12-08, 23:15
επισης καποια στιγμη σε ντοκυμαντερ της ετ3 εδειχνε ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων αντρων στο εξωτερικο(μαλλον Ολλανδια) που ειχαν αποκτησει δυο παιδια εχοντας δωσει δικο τους σπερμα(ο καθενας ειχε ενα βιολογικο παιδι) ,ωαρια απο τραπεζα και τα κυοφορησε καποια φιλη τους.Αυτο βεβαια ειναι ακομα πιο περιπλοκο ζητημα

yls
19-12-08, 23:22
Δεν είμαι αρνητική όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι άντρες δεν είναι σαν και μας. Δηλαδή δεν έχουν τόοσο τονισμένο το "πατρικό" ένστικτο. Στην Αμερική πάντως τα ομοφυλόφυλα ζευγάρια ανδρών προτιμούν την υιοθεσία. Υπάρχουν δε και ειδικά ιδιωτικά γραφεία υιοθεσιών για ομοφυλόφυλους.

Υπάρχει η δυνατότητα κατεψυγμένων ωαρίων. Είναι όμως σπάνια και πανάκριβα. Γύρω στις 15,000ευρώ.

athoa
19-12-08, 23:37
επισης καποια στιγμη σε ντοκυμαντερ της ετ3 εδειχνε ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων αντρων στο εξωτερικο(μαλλον Ολλανδια) που ειχαν αποκτησει δυο παιδια εχοντας δωσει δικο τους σπερμα(ο καθενας ειχε ενα βιολογικο παιδι) ,ωαρια απο τραπεζα και τα κυοφορησε καποια φιλη τους.Αυτο βεβαια ειναι ακομα πιο περιπλοκο ζητημα

Πραγματικά περίπλοκο...
Ωραίο αντικείμενο η βιοηθική και μάλλον δύσκολο να το διδάξεις.Θέλει πολύ προοδευτικό μυαλό.

resident
19-12-08, 23:44
ναι,κι εμενα ειναι απο τα αγαπημενα μου μαθηματα,αφιερωνω αρκετες ωρες βλεποντας δημοσιευματα απο πραγματικες ιστοριες κι αναλυοντας οσο ειναι δυνατο τα θετικα κι αρνητικα καθε εφαρμογης(εξωσωματικη,τραπεζα ωαριων-σπερματος,παρενθετη μητροτητα,θεραπευτικη κι αναπαραγωγικη κλωνοποιηση,ευθανασια κ.α.).Το μαθημα γινεται σε μαθητες της γ λυκειου και συνηθως δειχνουν ενδιαφερον(εχουν και στην εκθεση κατι σχετικο)

athoa
20-12-08, 00:05
ναι,κι εμενα ειναι απο τα αγαπημενα μου μαθηματα,αφιερωνω αρκετες ωρες βλεποντας δημοσιευματα απο πραγματικες ιστοριες κι αναλυοντας οσο ειναι δυνατο τα θετικα κι αρνητικα καθε εφαρμογης(εξωσωματικη,τραπεζα ωαριων-σπερματος,παρενθετη μητροτητα,θεραπευτικη κι αναπαραγωγικη κλωνοποιηση,ευθανασια κ.α.).Το μαθημα γινεται σε μαθητες της γ λυκειου και συνηθως δειχνουν ενδιαφερον(εχουν και στην εκθεση κατι σχετικο)

Το ελληνικό σχολείο προοδεύει,επιτέλους.Δεν το ήξερα και εντυπωσιάζομαι.
Δεν θα δείχνουν ενδιαφέρον τα πιτσιρίκια;;Το καλύτερό τους θα είναι...μετά την αρτηριοσκλήρωση! :lol:

ssttaa
20-12-08, 00:36

Eγώ, όσο και να προσπαθώ να είμαι ανοιχτόμυαλη και να κατανοώ τους ανθρώπους, τρελλαίνομαι με την ιδέα μιας γυναίκας που γέννησε και μετά το έδωσε σε αυτούς που το θεωρούν παιδί τους! Το βρίσκω πραγματικά αφύσικο... και δεν νομίζω ότι είναι τραυματικό και για το παιδί. Εγώ πάντως σίγουρα δεν θα το έκανα. Αντιθέτως αν ήμουν άντρας και μου δίνανε 3.000 για ένα τέταρτο υπόθεση μπορεί και να το σκεφτόμουν! :lol: Επίσης είναι πιό διαδεδομένο να μεγαλώνουν παιδιά μόνο με τη μητέρα τους και να υπάρχει ισσοροπία :wink: Αν μεγαλώνουν μόνο με τον πατέρα, σε περίπτωση διαζυγίου, ο πατέρας αναζητά κάποιο θηλυκο να στηριχτεί (τη μητέρα του ή μια νέα σύντροφο)

frinda
20-12-08, 01:04
Πολυ ενδιαφερον αυτο με το οποιο ασχολεισαι! Μπραβο στα Ελληνικα σχολεια. Το γεγονος οτι δεν γνωριζουμε οπως λες πολλα για τον ψυχισμο αυτων των παιδιων πιστευω οτι οφειλεται σε δυο λογους.
1. Γιατι οι μητερες πιστευω οτι πολυ δυσκολα μπορουν να πουν σε ενα μικρο παιδι που καποια στιγμη θα αναζητησει τον πατερα του την αληθεια οχι απο ενοχες αλλα γιατι το ιδιο το παιδι δεν θα μπορει να καταλαβει.
Παρε παραδειγμα τον Φωκιωνα ... που αν και μεγαλο παιδι δεν καταλαβαινει :) :) :) και

2. Γιατι ο αριθμος των γυναικων που για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ επιλεγουν αυτη τη λυση δεν ειναι τοσο μικρος οσο φαινεται.
Να σου αναφερω ενα απλο παραδειγμα. Εγω ανοιξα αυτο το θεμα γιατι σε ενα κυκλο δεκα φιλεναδων μου οι τρεις εχουν καταφυγει σε αυτη τη λυση
Ποσοστο δηλαδη 33%. Κι οταν πηγα με την κολητη μου στο κεντρο της εξωσωματικης ειδα πολλες γυναικες στην ηλικια των 35 και ανω να καταφευγουν στη συγκεκριμενη λυση.

frinda
20-12-08, 01:26
frinta καλυπτωμαι απο την απαντηση την τελευταια της Ουρσας....

Το εχω επαναλαβει 500 φορες....

Αλλο πραγμα ενα ζευγαρι που ΘΕΛΕΙ να κανει παιδι και δε μπορει

Λυπαμαι αλλα αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να τω πω με αλλα λογια πλεον
Θες να το δεις??? οκ..
ΔΕΝ θες να το δεις???? δικαιωμα σου

Φωκιων σεβομαι τη γνωμη σου αλλα συμφωνω με την Yls οτι οι εκφρασεις σου ειναι πολυ σκληρες. Επειδη εχω μαθει παντα να μιλαω ανοιχτα θα σου πω λοιπον τη δικη μου ιστορια κι ισως καταλαβεις. Εκανα το παιδακι μου στα 39 οχι με σπερμα δοτη αλλα με μια σχεση που εκ των πραγματων δεν μπορουσε να προχωρησει. Γιατι το εκανα στο αμην; Γιατι τα τελευταια τρια χρονια απο τα 36 μου δηλαδη εως τα 39 παλευα με δανεια με μεσιτες με τραπεζες και με πολυ σκληρη δουλεια να σωσω το σπιτι μου που απο ενα λαθος του πατερα μου θα εβγαινε σε πλειστηριασμο. Κινδυνευαμε να μεινουμε στο δρομο ολη η οικογενεια και σωθηκαμε απο θαυμα. Ηταν δυνατον να φερω λοιπον στον κοσμο ενα παιδι οταν εγω κινδυνευα να μεινω αστεγη; ΟΧΙ. Πριν απο τα 36 μου ειχα μια σχεση τριων χρονων με εναν ανθρωπο που ηταν σε διασταση και που ολο θα χωριζε αλλα ποτε δεν επαιρνε την αποφαση. Εχουμε φτασει λοιπον στα 33. Απο τα 31 μου μεχρι τα 33 ημουν με εναν ανθρωπο ο οποιος δεν αισθανοταν ετοιμος να κανει οικογενεια γιατι μολις ειχε ερθει απο την περιφερεια και δεν ειχε αποκατασταθει επαγγελματικα και οικονομικα. Δεν μπορουσε με 600 ευρω να στηριξει οικογενεια και νομιζω ειχε δικιο. Παμε πιο πριν ... Στα 27 μου εκανα δεσμο με εναν εξαιρετικο ανθρωπο που δυστυχως χαθηκε απο καρκινο σε ηλικια μολις 34 ετων. Τρια χρονια ημουνα διπλα του και παλεψαμε μαζι μεχρι την τελευταια στιγμη. Αυτο που σου γραφω το γραφω με πραγματικο πονο ψυχης γιατι με αυτο τον υπεροχο ανθρωπο ειχαμε κανει σχεδια ζωης .... Πριν απο τα 27 μου ειχα γνωρισει εναν κυριο ... ο Θεος να τον κανει .... που το μονο που τον απασχολουσε ηταν το χρημα.
Μου πηρε ενα χρονο να το καταλαβω και τελικα χωρισαμε.
Στα 25 προσπαθουσα να αποκατασταθω επαγγελματικα και ειχα ριξει ολο μου το βαρος στη δουλεια. Ημουνα σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι γι αυτο και παρεμεινα στη δουλεια μου μεχρι και σημερα. Οχι για να κανω καριερα αλλα για να μπορω να ειμαι ανεξαρτητη και ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΩ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ. Απο τα 18 μου μεχρι τα 22 σπουδαζα γιατι κατι επρεπε να μαθω να κανω στη ζωη μου ετσι δεν ειναι; Που βρισκεις λοιπον με ολα οσα σου γραφω οτι εκανα μανταρα τη ζωη μου; Το μονο κακο πιστευω ηταν το γεγονος οτι οι δικοι μου με εμαθαν απο μικρη να δουλευω και να ειμαι ανεξαρτητη κι οταν μια γυναικα βγαινει απο μικρη στην αγορα εργασιας εχει να αντιμετωπισει πολλα!

fokion
20-12-08, 07:15
@ frida και @ yls
οι εκφρασεις μου ηταν πολυ πιιο ηπιες σε προηγουμενα ποστ, απλά συνεχεια διαβαζα οτι δεν καταλαβαινω.

ακομα και στο τελευταιο ποστ δεν αναιρεις ουσιαστικά αυτο που λεω, οτι για καποια/ες λαθος κινηση/σεις ( εστω και αλλονων) εφτασες στο αμην.

Αισθανομαι πλεον οτι δεν εχω κατι αλλο να πω, και οτι επαναλλαμβανω συνεχεια αυτα που εχω πει.
Ακομα και τον αντρα που θελει να γινει πατερας εχουμε θιξει και το ξαναμανα αναφερουμε.

I rest my case λοιπον....

( μεχρι και με την Ursa εφτασα να συμφωνω :D :D :D :D )

kasperina
20-12-08, 14:27
καλημερα σε όλους
νέο μέλος στην παρέα!
εδω και αρκετό καιρό διαβάζω τα γραφόμενα και παρακολουθώ και αυτήν την στιγμή είμαι "εξω φρενών" με τον fokion.
ανήκω στην κατηγορία της ανύπαντης μητέρας από επιλογή.
όπως και η frinda έχω την δυνατότητα να στηρήξω τις επιλογές μου.
στο θέμα μας:
στην ζωή μου δεν τα έκανα μαντάρα όπως χαρακτηρίστηκε ούτε μου ήρθε η επιφύτηση λίγο πριν το αμήν. λόγω γυναικολογικών προβλημάτων προσπαθούσα 4 χρόνια μόνη μου να κάνω παιδί. πρίν από αυτό είχα μια σχέση η οποία κατέληξε σε χωρισμό και όχι γαμο γιατί εγω δεν μπορούσα να κάνω παιδί.
ζω στην επαρχία. χανιά για την ακρίβεια. αυτό που είδα και βίωσα και βιώνω ως ανύπανδρη μητέρα είναι πραγματικά πολύ καλύτερο από αυτό που περίμενα.
οι γνώμες και οι απόψεις σε πολλές περιπτώσεις είναι αμφιλεγόμενες αλλά σε ακόμα περισσότερες είναι απόλυτα προσγειωμένες στην "σημερινότητα".
γνωρίζω κάποια η οποία απέκτησε και εκείνη παιδί με σπέρμα δότη και ζει σε συντηριτική κοινωνία ορεινού χωριού. εξαιρετικά δραστήριος άνθρωπος με τσαμπουκα δήλωσε σε όλους αυτή είμαι και αυτές ειναι οι επιλογές μου!
σε πληρωφωρώ ότι δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.
το μόνο που την προβληματιζει είναι το γεγονός ότι δεν ξέρει τι είδους κληρονομικές ίσως ασθένειες μπορεί να έχει ο δότης.
αυτό ήταν και εμένα το προβλημα μου και αποφάσισα να κάνω παιδί με γνωστό δότη αφού πρώτα γνώρισα την οικογένεια του όσο καλύτερα μπορούσα.

frinda
20-12-08, 15:11
kasperina καλως ηρθες στην παρεα μας και σε ευχαριστουμε για την τοποθετηση σου. Συγχαρητηρια και στη φιλη σου που ειχε τη δυναμη να στηριξει μια τετοια αποφαση σε μια τοσο κλειστη κοινωνια.
Ο Φωκιωνας νομιζω οτι δεν εχει καταλαβει το αυτονοητο. Οτι Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ και την απολαμβανουμε μεσα απο τις προσωπικες μας μικρες ή μεγαλες επιθυμιες. Εμενα εκει ειναι η διαφωνια μου μαζι του .... Επισης πιστευω οτι η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ οπως κι αν αυτη συντελεστει ειναι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑΥΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!! Και για να κανω τωρα και την ανατροπη θα σας πως κατι ακομη.
Εχουμε δει ευτυχισμενα ζευγαρια να παλευουν χρονια να κανουν ενα παιδι, να ξοδευουν του κοσμου τα χρηματα, να κανουν επωδυνες επεμβασεις και να μην εχουν κανενα αποτελεσμα. Εχουμε δει επισης περιπτωσεις οπου δεν συντελειται γονιμοποιηση ενω δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα σε κανεναν απο τους δυο. Μηπως λοιπον για τον ερχομο ενος παιδιου στον κοσμο χρειαζεται και η ευλογια καποιου που βρισκεται πολυ πιο πανω απο την ανθρωπινη υποσταση;
Στην αποκαλυχη ο Ιωαννης αναφερει το εξης. '' Ο ΑΠΕΙΡΟΣ ΤΩΝ ΑΠΕΙΡΩΝ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ''
Απο εκει και περα ο καθενας μας ας αναρωτηθει ....

kasperina
23-12-08, 12:20
frida καλημερα
Τωρα μολις ειδα την απάντηση (κάλιο αργα παρά ποτέ). λόγω χρόνου δεν μπαίνω και συχνά για να δω.
Το έθεσες πολύ πολύ καλά.
Εγώ το προχωράω λίγο ακόμη. και ας με συνχωρέσουν άν τυχόν θίξω οποιοδήποτε, δεν το κάνω εσκεμένα. εκφράζω προσωπικές απόψεις και μόνο.
Τα πρότυπα πατέρα-μήτερας τα βρίσκουμε παντού στην φύση. βρίσκουμε όμως και οικογένειες μητριαρχικές. Ποιος μας λέει ότι ο άνθρωπος είναι ντε και καλά μονογαμικό όν ή οτι μόνο μέσα από το μια μόνιμη σχέση με άτομα αντίθετου φύλου πρέπει να γενιούνται παιδιά? δεν είμαι αθεη σε καμιά περιπτωση αλλά απλά αναρωτιέμαι.
Το δικαίωμα στην ευτυχία όπως το έθεσες, το δικαίωμα σε μια ζωή όπως την επιλέξουμε χωρίς να θίγουμε άλους, το δικαίωμα της ελευθερης έκφρασης και βούλησης κατά κρίση (αυτό μας ξεχωρίζει ως ανθρώπους) σε λογικά πλαίσια πάντα , κτλ .......
Για να μη ξεφύγω από το θέμα μας, σε κάθε περίπτωση εγω συνιστώ την μητρότητα στις γυναίκες με δότη σπέρματος ή όπως αλιώς επιλέξουν ασυζητητί!
Δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι θα κάνω ενα γάμο ή μια μόνιμη σχέση μόνο και μόνο για να κάνω παιδιά. Θα κάνω δυστυχισμένους ανθρωπους! Θα τους δώσω το παράδειγμα να λειτουργούν πάντα με γνωμονα την συντηριτική γνώμη των άλλων?΅
Ξαναρωτάω.
Πόσες γυναικες μεγαλώνουν μόνες τους τα παιδιά τους και ας έχουν συζήγους?
εδώ στην επαρχία πάρα πολλές!
Μια γιαγιά μου είπε το εξής: Μπράβο κόρη μου όχι σαν εμένα που με πάντρεψε ο πατέρας μου 15 χρονών και για 20 χρόνια εκανα 9 παιδιά και έτρεχα μοναχή μου να τα μεγαλώσω. Τον άντρα μου τον έβλεπα μόνο του σκοτιδιού!
Κάτι τέτοια μου δίνουν κουράγιο και δύναμη.
Μην φοράμε παρωπίδες στην ζωή! Την μιζεριάζουμε βρε παιδιά!

frinda
23-12-08, 13:46
frida καλημερα
Τωρα μολις ειδα την απάντηση (κάλιο αργα παρά ποτέ). λόγω χρόνου δεν μπαίνω και συχνά για να δω.
Το έθεσες πολύ πολύ καλά.
Εγώ το προχωράω λίγο ακόμη. και ας με συνχωρέσουν άν τυχόν θίξω οποιοδήποτε, δεν το κάνω εσκεμένα. εκφράζω προσωπικές απόψεις και μόνο.
Τα πρότυπα πατέρα-μήτερας τα βρίσκουμε παντού στην φύση. βρίσκουμε όμως και οικογένειες μητριαρχικές. Ποιος μας λέει ότι ο άνθρωπος είναι ντε και καλά μονογαμικό όν ή οτι μόνο μέσα από το μια μόνιμη σχέση με άτομα αντίθετου φύλου πρέπει να γενιούνται παιδιά? δεν είμαι αθεη σε καμιά περιπτωση αλλά απλά αναρωτιέμαι.
Το δικαίωμα στην ευτυχία όπως το έθεσες, το δικαίωμα σε μια ζωή όπως την επιλέξουμε χωρίς να θίγουμε άλους, το δικαίωμα της ελευθερης έκφρασης και βούλησης κατά κρίση (αυτό μας ξεχωρίζει ως ανθρώπους) σε λογικά πλαίσια πάντα , κτλ .......
Για να μη ξεφύγω από το θέμα μας, σε κάθε περίπτωση εγω συνιστώ την μητρότητα στις γυναίκες με δότη σπέρματος ή όπως αλιώς επιλέξουν ασυζητητί!
Δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι θα κάνω ενα γάμο ή μια μόνιμη σχέση μόνο και μόνο για να κάνω παιδιά. Θα κάνω δυστυχισμένους ανθρωπους! Θα τους δώσω το παράδειγμα να λειτουργούν πάντα με γνωμονα την συντηριτική γνώμη των άλλων?΅
Ξαναρωτάω.
Πόσες γυναικες μεγαλώνουν μόνες τους τα παιδιά τους και ας έχουν συζήγους?
εδώ στην επαρχία πάρα πολλές!
Μια γιαγιά μου είπε το εξής: Μπράβο κόρη μου όχι σαν εμένα που με πάντρεψε ο πατέρας μου 15 χρονών και για 20 χρόνια εκανα 9 παιδιά και έτρεχα μοναχή μου να τα μεγαλώσω. Τον άντρα μου τον έβλεπα μόνο του σκοτιδιού!
Κάτι τέτοια μου δίνουν κουράγιο και δύναμη.
Μην φοράμε παρωπίδες στην ζωή! Την μιζεριάζουμε βρε παιδιά!

Αχ πραγματικα ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!! Ποσο δικιο εχεις εισαι μεσα στο μυαλο μου.

ilonka19
23-12-08, 15:45
Με δύο μάτια ο άνθρωπος βλέπει καλύτερα άπότι με ένα
Αυτό δεν είναι παρωπίδα :)
Τωρα είπαμε αν δε γίνεται αλλιώς καλός και ο δότης καλό είναι να μην προσπαθούμε να πείσουμε κανεναν ότι αυτός είναι ο ορθός δρόμος.

Serba
23-12-08, 15:58
καλό είναι να μην προσπαθούμε να πείσουμε κανεναν ότι αυτός είναι ο ορθός δρόμος.
δεν υπάρχει ''ορθός δρόμος''
ο καθένας κρίνει και κάνει ότι θέλει με την ζωή του,
πάρτε το χαμπάρι!

yls
23-12-08, 19:27
καλό είναι να μην προσπαθούμε να πείσουμε κανεναν ότι αυτός είναι ο ορθός δρόμος.
πάρτε το χαμπάρι!

Αυτή η τοποθέτηση της Serba ταιριάζει στο σύνολο των σημαντικών αποφάσεων που καλείται να πάρει στην ζωή του ένας άνθρωπος.

rna
23-12-08, 22:54
πάρτε το χαμπάρι!

Δεν έχω προσωπική εμπειρία του θέματος στο οποίο αναφέρεστε, αλλά γενικά μιλώντας, θα συμφωνήσω με τη Serba. Δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι στη κριτική μας απέναντι σε αποφάσεις άλλων, γιατί η ζωή κρύβει πολλές εκπλήξεις για όλους μας και μπορεί σε άλλες περιπτώσεις να μας μεταβάλλει από κριτές σε κρινόμενους για την ορθότητα ή όχι των δικών μας πλέον αποφάσεων...

Καλά Χριστούγεννα σε όλους, υγεία πάνω απ' όλα για τα παιδάκια μας και δύναμη σε μας να τα μεγαλώσουμε με την αγάπη και την φροντίδα που τους αξίζει :)

fokion
24-12-08, 09:50
.

Αυτη υπενθυμιζω ηταν - περιπου - η αρχικη ερωτηση..

Serba δραπτωμαι της ευκαιρειας απο αυτο που ειπες τελευταια οτι "ο καθενας κρινει και πραττει στη ζωη του"

Προφανως
Αλλα ενδεχεται να κανει και λαθη...

Τελος παντων.
Φυσικά και ο καθενας καθεμια μπορει να κανει οτι οπως οποτε και με οποιον θελει οτι θελει...
Απλά ας μην το λεμε κιολας "φυσιολογική διαδικασία"....
Μην "κραταμε" δηλαδη το "φυσιολογικό" ( και σεβαστο βεβαιως ) συναισθημα - αναγκη μια γυναικα να γινει μανα και κατω απο αυτη την "ομπρελα" βαζουμε μια κατεξοχην αφυσικη διαδικάσια ( "ξεχνοντας" το οτι ειναι κραυγαλαια αφυσικη) επειδη θελουμε ολα αυτα να τα "ωραιοποιησουμε"

Ξανα διευκρινιζω ΔΕΝ αναφερωμαι σε αδυναμια λογω ιατρικων λογων

Serba
24-12-08, 10:50
.

η κοινωνία - είναι αλήθεια - δεν είναι καθόλου ώριμη, ώστε να αποδεχθεί
μια τέτοια απόφαση, είτε από γυναίκα, είτε από άντρα,
αλλά ο δρόμος στρώνεται από ανθρώπους που τολμούν πρώτοι,
οι οποίοι τρώνε στην μούρη τους και όλη την κριτική και την ''στραπάτσα'',
πιστεύω ότι όπως πριν μερικά χρόνια αποδοκιμάζονταν
οι ανύπαντρες μητέρες, οι χωρισμένες γυναίκες, τα ζευγάρια που κατέφευγαν σε εξωσωματικές
-τώρα θεωρούνται αποδεκτά, όχι φυσιολογικά-
έτσι και με την περίπτωση αυτή, σεμερικά χρόνια θα είναι
ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
φυσιολογικό δεν θα είναι ποτέ
Τελικά, επειδή είμαι γονιός, και όλα τα πράγματα τα φιλτράρω μέσα από αυτή μου την ιδιότητα,
και επειδή ξέρω ότι η ζωή είναι απίστευτα απρόβλεπτη,
θα παρότρηνα την κόρη μου να κάνει αυτό που θέλει η καρδιά της,
και ο υπόλοιπος κόσμος θα ''προσαρμοστεί'' στην δική της απόφαση

fokion
24-12-08, 11:01
κατ αρχην σεβομαι την.... διαφωνια μας

και σ' αυτο διαφωνω, στο να γινει "αποδεκτο" αλλα προσεχε με τις "συγκεκριμενες συνθηκες" δηλαδη..
δηλ. θετοντας το με λιγαα λογια

Δεν μπορω να στεριωσω/ δεν θελω να εχω - μια σχεση μεσα απο την οποια να προκυψει παιδι
οποτε κανω ενα απο μονη μου επειδη ετσι νιωθο "ολοκληρωμενη"

ε στο "ολοκληρωμενη" διαφωνω

τελος παντων μερες που ειναι...
αν ΕΣΕΝΑ ( τον οποιοδηποτε εννοω) σε κανει ευτυχισμενη/ο ΚΑΙ ΔΕΝ προκλειθουν τα οποιαδηποτε "θεματα" στο παιδι ( που εχουμε αναφερει τι θεματα θα μπορουσε να ειναι )
εμενα στο κατω κατω της γραφης τι λογος μου πεφτει...

yls
24-12-08, 12:23
.

η κοινωνία - είναι αλήθεια - δεν είναι καθόλου ώριμη, ώστε να αποδεχθεί
μια τέτοια απόφαση, είτε από γυναίκα, είτε από άντρα,
αλλά ο δρόμος στρώνεται από ανθρώπους που τολμούν πρώτοι,
οι οποίοι τρώνε στην μούρη τους και όλη την κριτική και την ''στραπάτσα'',
πιστεύω ότι όπως πριν μερικά χρόνια αποδοκιμάζονταν
οι ανύπαντρες μητέρες, οι χωρισμένες γυναίκες, τα ζευγάρια που κατέφευγαν σε εξωσωματικές
-τώρα θεωρούνται αποδεκτά, όχι φυσιολογικά-
έτσι και με την περίπτωση αυτή, σεμερικά χρόνια θα είναι
ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
φυσιολογικό δεν θα είναι ποτέ
Τελικά, επειδή είμαι γονιός, και όλα τα πράγματα τα φιλτράρω μέσα από αυτή μου την ιδιότητα,
και επειδή ξέρω ότι η ζωή είναι απίστευτα απρόβλεπτη,
θα παρότρηνα την κόρη μου να κάνει αυτό που θέλει η καρδιά της,
και ο υπόλοιπος κόσμος θα ''προσαρμοστεί'' στην δική της απόφαση

Με κάλυψες για άλλη μία φορά! :lol:

Μπαμπουράκι
24-12-08, 14:21
1. Δεν θέλει παιδί και εσύ θέλεις τον χωρίζεις και βρίσκεις άλλον
2. Εάν δεν μπορεί να κάνει παιδί τότε πας σε τράπεζα σπέρματος

Γιατί να μην τον χωρίσεις και να βρεις άλλον στην β’ περίπτωση?

Δηλαδή ο σύντροφος είναι απλά ένα μέσο για να κάνεις παιδί ? Δεν τον αγαπάς? τον αλλάζεις έτσι εύκολα αφού σου βγήκε προβληματικός ? απίστευτη σκέψη μου φαίνεται...

Γεια σας και από μένα... Η αλήθεια είναι πως το θέμα θα μπορούσαμε να το συζητάμε χρόνια :D

Φωκίωνα είσαι έξω από τον χορό ... εντελώς όμως.. μην είσαι τόσο σκληρός τα πράγματα δεν είναι μαύρο ή άσπρο και στο λέει μια ανύπανδρη μητέρα, όχι από επιλογή, που δεν θα έκανα ΠΟΤΕ παιδί με δότη.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fokion
24-12-08, 14:30
Τι σημαινει "χορος" απο τον οποιο ειμαι απ' εξω???

Σε τελικη αναλυση ισως ενα ματι "απ' εξω" χωρις συναισθηματικές φορτισεις ειναι πιο αντοικημενικο..

Μπαμπουράκι
24-12-08, 14:35
Επειδή είναι Χριστούγεννα και θα φύγωωωωωωωωωωω

Σας φιλώ γλυκά όλους και σας εύχομαι τα πιο όμορφα Χριστούγεννα EVER !

όσες θέλουν μωρά ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ !!!!

Φωκίωνα μου ότι καλύτερο.. δεν πειράζει που δεν καταλαβαίνεις... εξάλλου μπορεί να έχεις εσύ δίκιο και όχι εμείς.. ποιος ξέρει...

ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

fokion
24-12-08, 14:38
Xρονια πολλά επεισεις!!!!!!!!!!!!!!

( Αλλα δεν με επεισες αχαχαχαχα)

yls
24-12-08, 14:41
Xρόνια Πολλά σε όλους! Καλά Χριστούγεννα!

Τέση να είσαι καλοτάξιδη! :lol:
Να προσέχεις το τσουρεκάκι σου!

frinda
24-12-08, 15:26
Χρονια πολλα σε ολους και πρωτα απ ολους στα ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΜΑΣ.
Στην Τεση ευχομαι καλο ταξιδι και υπεροχες διακοπες με το τσουρεκακι της και στην Yls ευχομαι το 2009 να φερει στον κοσμο το αγγελουδι της.
Πιστευω οχι απλα οτι της αξιζει αλλα οτι θα γινει και η καλυτερη μανουλα!!
Στο Φωκιωνα επισης ευχομαι να χαιρεται τις κορουλες του, του ευχομαι επισης να ειναι ευτυχισμενος με την οικογενεια του και τωρα ερχομαι στο ερωτημα μου. Φωκιων αν απο καθαρα ιατρικους λογους δεν μπορουσατε να τεκνοποιησετε με τη συζυγο σου και η μονη επιλογη σας ηταν η τραπεζα σπερματος θα το δεχοσουνα ή οχι;

fokion
24-12-08, 18:28
ναι. καθαρα και ξαστερα.
Ναι αν ηταν η τελευταια επιλογη - προσεξε - "εγω ΚΑΙ η συζηγος μου"

Ειναι ξεκαθαρο που εχω τις αντιρησεις μου..

fokion
24-12-08, 18:30
και για να στο παω και παρακατω, ακομα και στην παρενθετη μητερα...

οταν ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ δεν εχει αλλη ιατρικα λυση

Δεν αρνουμε ή απαξιωνω τις ιατρικες λυσεις που υπαρχουν.
Με την συγκεκριμενη "ιδεολογια" ( δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστη η λεξη ) εχω αντιρρηση

ssttaa
24-12-08, 21:16
Φωκίωνα στις μέρες μας το ζευγάρι είναι σχετική έννοια! Τα περισσότερα ζευγάρια καταλήγουν σε διαζύγιο μέσα στην πρώτη επταετία απο το γάμο, απο τους υπόλοιπους κάποιοι μένουν μαζί "λόγω των παιδιών" και είναι ξένοι στο ίδιο σπίτι και πολλά παιδάκια ζευγαριών καταλήγουν είτε λάφυρα που τα διεκδικούν στους καυγάδες τους, είτε κανείς απο τους δύο να μην ενδιαφέρεται! Η κατάσταση είναι απογοητευτική δυστυχώς ... Όλοι μας θα θέλαμε να είμαστε απο τους τυχερούς (ικανούς?) που έχουν μία σωστή σχέση με το ταίρι τους, αλλά λίγοι το έχουν καταφέρει. Εντούτοις το ανθρώπινο είδος θα διαιωνίζεται ευτυχώς! Σε λίγα χρόνια πιστεύω ότι για να εξηγήσουμε στα παιδάκια πως γίνεται η αναπαραγωγή θα λέμε "τα αυγουλάκια της μαμάς και τα σποράκια που έφερε ο άνεμος" :lol: :lol: :lol: Σίγουρα για ένα παιδάκι είναι καλύτερα να έχει δύο γονείς που το αγαπάνε, αλλά όταν έχει έναν γονιό που το αγαπάει διπλά πάλι κάτι γίνεται...
Καλά Χριστούγεννα εύχομαι
YLS εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να σου φέρει το μωράκι σου

yls
24-12-08, 21:30
... και στην Yls ευχομαι το 2009 να φερει στον κοσμο το αγγελουδι της.
Πιστευω οχι απλα οτι της αξιζει αλλα οτι θα γινει και η καλυτερη μανουλα!!

Φρίντα μου σε ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σου και για αυτά που πιστεύεις για μένα. Με συγκίνησαν ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!! Είσαι πολύ καλοσυνάτος άνθρωπος. Εύχομαι για σένα και το αγγελουδάκι σου τα καλύτερα!

ssttaa σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου. Εύχομαι να έχεις μια πάρα πολύ εύκολη γέννα και ο γιόκας σου να είναι ένα τυχερό και γουρλίδικο μωρό! Εύχομαι να τα λέμε συχνά στο φόρουμ.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!

fokion
25-12-08, 00:34
Φωκίωνα στις μέρες μας το ζευγάρι είναι σχετική έννοια! Τα περισσότερα ζευγάρια

Συμαντικές φρασεις.... ΣΟΥ

Που διαφωνεις????

Οκ πηραν διαζηγιο.... ε και???
δεν παυει να ειναι ΥΠΑΡΚΤΟ προσωπο στην ζωη του παιδιου...

ssttaa
25-12-08, 09:40
υπαρκτο ναι! για καλο δεν ξέρουμε αν ειναι πάντα... :? κι ο πατέρας του παιδιού μου θα ήθελε να είναι υπαρκτό πρόσωπο στη ζωή του παιδιού ... αλλά ακόμα δεν με έχει πείσει :( ...έχω δει πάντως ιστορίες με υπαρκτούς γονείς που... άσε μέρα που είναι...Επίσης δύσκολο είναι γιά ένα παιδί να μην έχει καθόλου αδέρφια, αλλά δεν σκέφτηκε κανείς να το αναλύσουμε, γιατί υπάρχουν άπειρα μοναχοπαίδια που έζησαν ισσοροπημένα και ευτυχισμένα (πάντα με κάποια έλλειψη όμως!) Νομίζω πιό πολύ μας ξενίζουν τα καινούργια ήθη αλλά πρέπει λίγο να ανοίξουμε τα μυαλά μας στις ανάγκες των καιρών ! Εγώ το έχω ξαναπεί ότι τον θεσμό της παρένθετης μητέρας δεν μπορώ να τον καταλάβω ας πούμε! Όταν αργότερα ο γιός μου όμως που παρουσιάσει καμία τέτοια κατάσταση τι να γίνει... θα προσαρμοστώ. Η γονεική μου οικογένεια σημειώνω ότι είναι σαν το "μικρό σπίτι στο λιβάδι"

Χρόνια πολλά και πάλι!!!! :D

Γατουλα
25-12-08, 20:19
ok τωρα καταλαβα.

Baduz

ειναι σαν να μου λες οτι

ουφφφφ μεγαλο θεμα, διαβαζω σελιδες και σελιδες

σταση πρωτη

Φοκιων για σπερμα δοτη μιλαμε καλε????? μηπως μου τα εχεις μπερδεψει λιγουλακι????? ΔΟΤΗΣ σημαινει το εδωσε τα πηρε και αποχωρησε ως κυριως. Γιατι συνηθως ειναι αγνωστος, δε μιλαμε για καποιον που τον ξερουμε εστω και για λιγο. Καποιες μπορει και να τον ξερουν, ΟΚ, αλλα συνηθως μιλαμε για εξωσωματικες και ανυπαντρες μανουλες, αποφασισμενες, που καλως κακως παιδακι δεν εκαναν μεχρι τωρα . Και φυσικα δε συντρεχει λογως για ευθυνες του δοτη προς τα παιδια.
Τωρα αν τα παιδια στο μελλον βρουν ακρες και τον ανακαλυψουν τι να πω? Αν θελησουν να βρουν αυτον που αφησε το ....μπουκαλακι για να βρουν τις ριζες τους....ας το κανουν.

Και ναι βρε Φοκιων (σορυ κιολας, αλλα απλα πιαστηκα στο συγκεκριμενο ποστ) (δεν τα εχω διαβασει ακομα) ειμαι ανυπαντρη μανουλα 43 στα 44. Στα 40 μου αποφασισα να μην περιμενω αλλο. Αφου δε βρεθηκε ο καλος μου, ας καλυψω το "εγωιστικα" κενο μου κομματι :wink: Πειραζει που απο τα 25 ηθελα να γινω μανα, αλλα δεν εκατσε????? και ναι δε μου ηρθε καμια επιφοιτηση, αποφαση ηταν....Τωρα εχω τα μπουμπουκακια μου και την πληροτητα στη ζωη μου. Και ξερω οτι θα συναντησω τα προβληματα μπροστα μου, που ειναι ο μπαμπας , ποιος ειναι κλπ. Ε θα τα αντιμετωπισω οπως πρεπει, μιλωντας και με ανθρωπους που μπορουν να ακουμπησουν αυτο το θεμα. Γιατι το προβλημα δε θα ειναι στα παιδια μου , αλλα στα σκασμενα τα αλλα τα παιδακια, που θα κτυπουν το εχω μπαμπα.

συνεχιζω το διαβασμα.....

YLS χαιρομαι γιατι εισαι πολυ ενημερωμενη για το θεμα σπερμα. Ηξερα για τις 10 φορες μονο. Αν επικοινωνουν κιολας (ελπιζω) μεταξυ τους οι τραπεζες ειναι πολυ καλο και οι πιθανοτητες αιμομιξιας πραγματικα μειωμενες. Τουλαχιστον στην τραπεζα μου, μου ειχαν πει οτι ολοι οι δοτες ειναι Ελληνες και με ενα προφιλ ανω του μετριου απο ολες τις αποψεις, επαγγελματικα...εγκεφαλικα και οπτικα.

Τωρα για το κλεισιμο του δοτη με κουφανες, δεν εφτασα ποτε σε τετοια φαση να ..κλεισω τον δοτη :lol: Βεβαια στη πρωτη τραπεζα που ημουνα εμαθα μετα απο μια φιλη οτι επειδη ειχαν προβλημα ευρεσης δοτων, "αγοραζαν" τις δοσεις χεχεχε πως να το πω :lol: μηπως εχεις πεσει σε τετοια φαση???? Στη 2η τραπεζα που ειναι και κεντρο εξωσωματικης δε μου ειπωθηκε ποτε κατι τετοιο, αλλα ουτε και εμαθα τα επακριβη χαρακτηριστικα του. Ζητησα ιδια ομαδα αιματος. Τα υπολοιπα μου ειχαν περιγραφει γενικα, καλος, μορφωμενος ψηλος κλπ
Αν κρινω απο τα μπουμπουκια μου, πηρα καλα γονιδια :lol: τωρα το σαμιαμιδι μου (κορη) δε ξερω αν θα παρει υψος :lol: :lol: :lol:

URSA MAJOR για το ποστ σου...
....καλο ειναι να προσεχεις τι γραφεις. Δικαιωμα σου να εχεις καθε αποψη αλλα το συγκεκριμενο, εμενα προσωπικα με προσβαλλει.
Επειδη δε σε ξερω, εχεις παιδακι? εχεις οικογενεια? γονεις? ηλικιακο χρονο? μηπως θα εχεις αλλαξει αποψεις λεω τωρα στην ηλικια μου. Τεσπα, το θαυμα της γεννησης διανυει 9 μηνες ζωης και οχι μονο τα 2 δευτερα στυσης :roll:

αυτα για τη ωρα, σορυ για το πολυ μεγαλο ποστ

Frinda, Yls εισαστε κοντα προς Ηλιουπολη πλευρα βρε?????? :lol:

frinda
26-12-08, 14:51
Γατουλα καλησπερα και χρονια πολλα!!! Πρωτα απ ολα να χαιρεσαι τα αγγελουδια σου, οσο για σενα εγω προσωπικα σε θεωρω μια μανα αξιεπαινη οπως θεωρω και την κολητη μου γιατι ειχατε το θαρρος να παρετε μια αποφαση ζωης και να την υποστηριξετε με οποιοδηποτε τιμημα.
Και η δικη μου η περιπτωση ηταν μια συνειδητη αποφαση, ειμαι κι εγω ανυπανδρη μανουλα, απλα το μονο που αλλαζει ειναι οτι ξερω τον πατερα.
Μεγαλωνω ομως κι εγω μονη μου το αγγελουδι μου και ξερω οτι αυτη την πληροτητα και την απιστευτη ευτυχια που μου εχει προσφερει σιγουρα δεν τη βρηκα σε καμμια απο τις μεχρι τωρα σχεσεις μου.
Για να μην μακρυγορω αλλο θα σου πω οτι εισαι η πλεον αρμοδια να μιλησεις για το θεμα που ανοιξαμε το οποιο μπορει στην χωρα μας να αποτελει ακομη ταμπου αλλα στο εξωτερικο ειναι τοσο συνηθισμενο που δεν θα ανοιγοταν ποτε ενα τετοιο ποστ. Περιμενουμε να σε ξαναδιαβασουμε στο ποστ κι εγω προσωπικα ναι μενω αρκετα κοντα σου.

yls
26-12-08, 15:04
Μένω Αγίους Αναργύρους.

frinda
26-12-08, 15:21
Βρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα σημερα μου γεννηθηκε η εξης απορια.
Καποτε η Ελληνιδα δεν ειχε το δικαιωμα να εχει προγαμιαιες σχεσεις σε αντιθεση παντα με τον ανδρα. Καποτε η Ελληνιδα δεν ειχε το δικαιωμα να χωρισει, επρεπε να κρατησει το γαμο της ακομη κι αν καθημερινα αντιμετωπιζε την ενδοοικογενειακη βια ακομη κι αν γνωριζε οτι ο ανδρας της ειχε αλλες δεκα ερωμενες. Σωστα; Καποτε η Ελληνιδα μανα δεν ειχε το δικαιωμα να εργαζεται γιατι επρεπε να μεγαλωνει τα παιδια. Αρα ηταν πληρως εξαρτημενη απο τον ανδρα της. Σωστα; Καποτε η Ελληνιδα μανα δεν ειχε το δικαιωμα να βγει με τις φιλες της ουτε για καφε. Σωστα; ΣΩΣΤΑ!
Ακομη πιο παλια η Ελληνιδα αν τυγχανε να μεινει εγκυος και ο συντροφος της την παρατουσε υποχρεωνοταν να ριξει το παιδι της για να μην την ....
''λιθοβολησει '' η κατα τα αλλα αγγελικη και δικαιη κοινωνια μας.
Και τωρα ... εν ετη 2009 η Ελληνιδα γυναικα της συγχρονης Ευρωπης θα πρεπει να διαπραγματευτει και το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ;
Τελικα που ζουμε; Στην Ευρωπη της νεας χιλιετιας ή στα '' σπηλαια '' του Αφγανισταν; Ελεος!

Γατουλα
26-12-08, 20:21
Εμενα με καλυψε μια γιαγια 85 ετων που εχει καλοπερασει... με τον αντρα της και μου ειπε αγεια σου για την κινηση που εκανα. Τωρα αν καποιος καλοθελητης με/μας θαβει απο πισω, τον εχω εκει που δε γραφει.....
Και ναι ρε παιδια επειδη ο/οι μακακες που εμπλεξα δεν ηταν ετοιμοι για το μεγαλο βημα, παω παρακατω , κανω οικογενεια, δεν ηθελα με τιποτα για χαρη τους να μεινω μαγκουφα.
Φυσικα ειμαι ανοιχτη σε υποψηφιους πατεραδες :lol: :lol: :lol: αμαλαχει λεμε τωρα. (σιγα εδω δεν εχω χρονο για να φτυσω, θα βρω και τον ιπποτη τωρα)

Τεσπα, οι αποψεις διηστανται , εγω ειμαι απο την αλλη πλευρα, και οποια θελει , κραταω κουπι για βοηθεια :lol: :lol: :lol:

παω να σταματησω μια συναυλια απο το αλλο δωματιο :lol:

kasperina
27-12-08, 13:03
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με υγεία και αγαπη πάνω από όλα σε όλους σας! Να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!
Γατούλα εως τώρα ότι έχει πει με βρίσκει κάτι παραπάνω από σύμφωνη. Η γιαγιά που σε κάλυψε προφανώς κάτι ξέρει παραπάνω από πολλούς αλλους!
Κάτι τέτοια με κάνουν και εμένα να παίρνω δύναμη να συνεχίζω!

Γατουλα
27-12-08, 14:44
χεχε περιμενω την επομενη γατα και τα γατακια της να εμφανιστει :lol: :wink:

frinda
30-12-08, 16:50
MIAOU .... :) :) :) Να και η επομενη γατουλα που εμφανιστηκε για να ευχηθει σε ολους ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ κι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ!!! Ευχομαι πραγματικα το 2009 να μας φερει μονο υγεια χαρα και ευτυχια :) :) :) Να ειστε ολοι σας καλα και να χαιρεστε τα ζουζουνακια σας. Πολλα φιλια σε ολους. Kasperina και γατουλα χαρηκα πολυ που σας γνωρισα!

ilonka19
30-12-08, 17:45
Χρονια πολλά καταρχην και καλή χρονιά σε ολες σας και στα παιδάκια σας.
Χτες είχα αυπνίες και σκεφτόμουν το θέμα με τους δότες και αναρρωτήθηκα για πιο λόγο ένας άντρας να γίνει δότης σπέρματος, ειδικά αν είναι πνευματικά και εμφανισιακά άνω του μετριού. Ματαιοδοξία? Οικονομικό όφελος (καλυτερα να πάρεις δάνειο), για να βοηθήσουν ανθρώπους που δεν μπορουν διαφορετικά)?.
Ποιο ειναι το νομικό πλαίσιο που λειτουργουν οι τραπεζες, κρατουν αρχεία, ποιος τις ελέγχει;
Προβληματιστικα για το θέμα.

Aggeloudia
30-12-08, 21:41
Πολύ σοβαρό θέμα αλλά πολύ ανθρωπινο...
ΜΠΡΑΒΟ ΓΑΤΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!
Σε συγχαίρω για την απόφασή σου αυτή...Μπρόστά σε 2 γελάκια πονηρά και 4 ματάκια να σε κοιτουν και να λιώνει το συμπαν, ουτε εγω θα κολλούσα που ειμαι πιο πουριτανη σε κάποιες απόψεις....
ΜΠΡΑΒΟ :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Τα χρόνια περνουν και το πιο ευκολο πράγμα ειναι να αφεθεις και να σε παρασύρει ο χαμένος χρόνος....Εχω συνάδελφο στη δουλειά που το μόνο μου μου λέει όλη την ώρα...(περασε καλά...πολύ καλά στη ζωή της...) ειναι που εχασε χρόνο και δεν εκανε 1 παιδάκι
Την καταλαβαινω, βαζοντας την ζωη μου προ τεκνων, και της βρίσκω γεμάτη και φουλ απο πάρα πολλά πράγματα σημαντικά αλλά σαν κάτι να ελειπε.....Κάτι τρυφερό και γλυκό :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Γατουλα
30-12-08, 22:44
Ιλονκα πλακα πλακα το ειχα αναφερει τι και πως εγινε η φαση στο χωριο.
Λοιπον τα ανηψια μου με τη μια γλυκαθηκαν για τα λεφτα. Βεβαια οταν τους ειπα , φανταζεστε μετα απο 18 χρονια αν ερθει ενα και να σε λεει πατερα το ξανασκεφτηκαν :lol:
Μεταξυ μας δεν ηξερα οτι ειναι 3000, μια χαρα αν σκεφτεις τη διαδικασια.
Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου
Σαμπως αν πηγαινα με ενα και για 1 χρονο, θα τον ηξερα νομιζεις καλα? (1 χρονο, οχι 1 μηνα)
τεσπα, οσο για το νομικο πλαισιο εχει αναφερθει απο τις αρχικες σελιδες πολυ αναλυτικα. Ελπιζω απλα να τηρειται. ....

frinda
01-01-09, 15:50
Χρονια πολλά καταρχην και καλή χρονιά σε ολες σας και στα παιδάκια σας.
Χτες είχα αυπνίες και σκεφτόμουν το θέμα με τους δότες και αναρρωτήθηκα για πιο λόγο ένας άντρας να γίνει δότης σπέρματος, ειδικά αν είναι πνευματικά και εμφανισιακά άνω του μετριού. Ματαιοδοξία? Οικονομικό όφελος (καλυτερα να πάρεις δάνειο), για να βοηθήσουν ανθρώπους που δεν μπορουν διαφορετικά)?.
Ποιο ειναι το νομικό πλαίσιο που λειτουργουν οι τραπεζες, κρατουν αρχεία, ποιος τις ελέγχει;
Προβληματιστικα για το θέμα.
Φανταζομαι για τους ιδιους λογους που θα γινομασταν και εμεις δοτριες ωαριων. Εγω π.χ αν το εκανα θα ηθελα να βοηθησω ατεκνα ζευγαρια να αποκτησουν παιδια. Καποιες αλλες μπορει να το εκαναν για τα λεφτα ή για τη ματαοδοξια οπως ειπες. Αναλογως πως το βλεπει κανεις.
Εμεις ας πουμε ειμαστε ολη η οικογενεια εθελοντες αιμμοδοτες. Το κανουμε μονο και μονο απο ανθρωπια. Δεν εχουμε ΕΥΤΥΧΩΣ χασει δικο μας ανθρωπο απο ελειψη αιματος αλλα το θεωρουμε μια πραξη βαθια ανθρωπινη. Αλλοι δινουν μυελο των οστων αλλοι γινονται δωρητες οργανων, γιατι να μην ισχυει το ιδιο και για τους δορητες σπερματος;

kasperina
03-01-09, 12:33
Ιλονκα πλακα πλακα το ειχα αναφερει τι και πως εγινε η φαση στο χωριο.
Λοιπον τα ανηψια μου με τη μια γλυκαθηκαν για τα λεφτα. Βεβαια οταν τους ειπα , φανταζεστε μετα απο 18 χρονια αν ερθει ενα και να σε λεει πατερα το ξανασκεφτηκαν :lol:
Μεταξυ μας δεν ηξερα οτι ειναι 3000, μια χαρα αν σκεφτεις τη διαδικασια.
Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου
Σαμπως αν πηγαινα με ενα και για 1 χρονο, θα τον ηξερα νομιζεις καλα? (1 χρονο, οχι 1 μηνα)
τεσπα, οσο για το νομικο πλαισιο εχει αναφερθει απο τις αρχικες σελιδες πολυ αναλυτικα. Ελπιζω απλα να τηρειται. ....
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους. Οτι πραγματικά ποθεί η ψυχή σας να το φέρει το 2009.
Γατούλα κάτι πήρε το μάτι μου για 3000? Γιατί τόσο?
Εγώ πριν δύο χρόνια που είχα ενδιαφερθεί μου είπαν το μισά με όλα μέσα. Οχι την γέννα φυσικά. ενοω την διαδικασία.

frinda
04-01-09, 16:03
Κοριτσια σημερα θα ξεφυγω λιγο απο το θεμα για να σας αναφερω τη συγκλονιστικη ιστορια μιας φιλης μου που αποδεικνυει ποσο ισχυρο ισως και ανυπερβλητο ειναι το ονειρο της μητροτητας.
Η φιλη μου που ζει μονιμα σε ενα νησι, παντρευτηκε και εμεινε εγκυος στα 32 της χρονια. Μεχρι εδω ολα καλα. Φτανωντας στον πεμπτο μηνα της εγκυμοσυνης αρχιζει να νιωθει ζαλαδες και γενικοτερο εισθημα κοπωσης συνοδευομενο απο λιποθυμιες. Κανει ολες τις εξετασεις και ανακαλυπτει οτι πασχει απο μια ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΗ παθηση της καρδιας. Οι γιατροι εκει στο νησι δεν την αναλαμβανουν και τη στελνουν στην Αθηνα οπου νοσηλευεται στο Ωνασειο σε μοναδα αυξημενης φροντιδας. Εχει σχεδον πληρη καρδιακη ανεπαρκεια και χρειαζεται να υποβληθει σε εγχειρηση ανοικτης καρδιας και αλλαγης βαλβιδας. Ολοι οι ιστοι της καρδιας εχουν αρχισει να εκφυλιζονται. Κανενας γυναικολογος δεν αναλαμβανει την ευθυνη για τη συνεχιση της εγκυμοσυνης οπως καταλαβαινετε. Η κοπελα μερα με τη μερα καταρεει, και υποστηριζεται πλεον μηχανικα.
Δεν θελει ομως να ακουσει την περιπτωση του να της παρουν το παιδι.
Υπογραφει και συνεχιζει με αμεσο κινδυνο της ζωης της την εγκυμοσυνη της. Τελικα στον εβδομο μηνα παθαινει μια πολυ σοβαρη επιπλοκη[ σταματησε η καρδια της για μερικα δευτερολεπτα] και τελικα υποβαλλεται σε καισαρικη και αμεσως μετα στην εγχειρηση ανοικτης καρδιας.
Ευτυχως επιβιωνουν και εκεινη και το κοριτσακι της που τωρα ειναι επτα χρονων! Πεντε χρονια μετα και ενω ζει με αντιπυκτικα ξαναμενει εγκυος απο λαθος. Αποφασιζει και παλι να κρατησει το παιδι, ομως η αυχενικη διαφανεια δειχνει οτι εξαιτιας των χαπιων το εμβρυο δεν εχει καθολου εγκεφαλο! Καταλαβαινετε πως θα ηταν αυτο το παιδι αν γεννιοταν ....
Φυτο σε ολη του τη ζωη! Παρολα αυτα η κοπελα θελει να το κρατησει.
'' Δεν εχω το δικαιωμα να το σκοτωσω λεει. δηλαδη αν εβλεπα ενα παιδι τετοιο στο δρομο θα επρεπε να το πατησω με το αυτοκινητο; ''
Δεν ξερω αν πρεπει να πω ευτυχως ή δυστυχως αλλα παθαινει μια ακομη επιπλοκη που τη στελνει για μηνες στο αναπηρικο καροτσακι και οι γιατροι της παιρνουν το παιδι με τις υπογραφες των δικων της.
Μετα αρχιζει μια γιγαντιαια προσπαθεια για να σωθει η κοπελα και τελικα τα καταφερνει. Τωρα τρια χρονια μετα δεν μπορει να ξεπερασει με τιποτα το χαμο αυτου του παιδιου .... Μου ελεγε μαλιστα χθες οτι αν βρεθει γιατρος που θα δεχτει να την αναλαβει θα προσπαθησει και παλι ακομη κι αν οι πιθανοτητες να ζησει ειναι κατω απο πενηντα τοις εκατο.
Ειναι μια ιστορια που εμενα προσωπικα με εχει συγκλονισει και ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας μιας και σε αυτο το τοπικ εχουμε συζητησει πολλα για το δικαιωμα στο ονειρο. Σκεφτειτε λοιπον που μπορει να φτασει μια γυναικα για να πραγματοποιησει αυτο το ονειρο ....

kasperina
05-01-09, 11:33
Τι να πω άλλο?
Ανατρίχιασα.
Το δικαίωμα στο όνειρο και την ελπίδα ευτυχώς δεν μπορεί να μας το στερήσει κανείς!

frinda
09-01-09, 16:20
Κασπερινα συμφωνω απολυτα μαζι σου! Το δικαιωμα στο ονειρο και τη μητροτητα σιγουρα δεν μπορει να μας το στερησει κανεις.
Δεν ειμαι Θεουσα απλα πιστη ειμαι και πιστευω οτι το να ερθει μια ψυχουλα στον κοσμο οπως κι αν ερθει ειναι θελημα Θεου. Οπως και να εχει λοιπον απο τη στιγμη που μια αγεννητη ψυχη ερχεται στον κοσμο το θαυμα της γεννησης παραμενει θαυμα και σιγουρα ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα θαυματα της φυσης.

frinda
13-01-09, 17:01
Κοριτσια καλησπερα επειδη πολλα ακουστηκαν σε αυτο το τοπικ σχετικα με τα παιδια που γεννιουνται απο μητερες που εχουν χρησιμοποιησει σπερμα αγνωστου δοτη θα σας πω την εμπειρια μιας μητερας που τα κοριτσακια της ειναι σημερα 11 ετων. Η γυναικα αυτη ειναι απο τη Γαλλια κι εκανε εξωσωματικη με σπερμα αγνωστου δοτη πριν απο 11 χρονια στη Δανια.
Τοτε ηταν μολις 37 ετων και ο λογος που το εκανε ηταν γιατι μετα το θανατο του ανδρα της πιστευε οτι η ζωη της ειχε κλεισει οριστικα.
Δεν ηθελε καμμια σχεση με κανεναν αλλον ανδρα γιατι εκεινος ηταν ο μονος που λατρεψε. Ηθελε ομως να γινει μητερα κι οπως φαινεται ο καλος Θεος της εκανε τη χαρη και της εστειλε δυο πανεμορφα κοριτσακια[ διδυμακια] και μαλιστα ολοιδια! Το μυστικο της δεν το αποκαλυψε παρα μονο σε 2 στενους της φιλους γιατι δεν ηθελε να αποτελεσει βορα στα νυχια των κακεντρεχων. Τα κοριτσακια της γεννηθηκαν υγιεστατα και εξυπνοτατα. Στην ηλικια των 3,5 ετων τους ειπε οτι ο μπαμπας τους πεθανε κι απο εκει ψηλα που βρισκεται τους προσεχει ακομη περισσοτερο.
Δεν τους ειπε την αληθεια γιατι ουτως η αλλως αυτα τα δυο παιδακια δεν ειχαν καμμια ελπιδα να βρουν ποτε τον ... φυσικο τους πατερα.
Η σχεση που εχει αναπτυχθει αναμεσα στα δυο κοριτσακια και την μητερα τους ειναι ΣΧΕΣΗ ΛΑΤΡΕΙΑΣ!!! Κλαει η μαμα ... κλαινε και αυτες παρεα.
Πριν απο δυο χρονια η κοπελα γνωρισε εναν πολυ καλο ανθρωπο, Γαλλος και αυτος και εκαναν σχεση. Οταν ρωτησε τα κοριτσακια της αν θελουν εναν μπαμπα της απαντησαν οχι, προφανως γιατι φοβηθηκαν οτι θα μοιραστουν την αγαπη της μητερας τους. Τον δεχτηκαν με πολυ μεγαλη δυσκολια και μονο οταν πειστηκαν οτι η μαμα τους θα ειναι ευτυχισμενη κοντα του. Τωρα ειναι μια πολυ ευτυχισμενη οικογενεια και ευχομαι ετσι να ειναι παντα! Γραφω αυτη την ιστορια ετσι οπως μου τη διηγηθηκε η κοπελα θελοντας να δωσω καποιες απαντησεις σε αυτα που εχουν διατυπωθει.

Ursa Major
20-01-09, 09:38
URSA MAJOR για το ποστ σου...
....καλο ειναι να προσεχεις τι γραφεις. Δικαιωμα σου να εχεις καθε αποψη αλλα το συγκεκριμενο, εμενα προσωπικα με προσβαλλει.
Επειδη δε σε ξερω, εχεις παιδακι? εχεις οικογενεια? γονεις? ηλικιακο χρονο? μηπως θα εχεις αλλαξει αποψεις λεω τωρα στην ηλικια μου. Τεσπα, το θαυμα της γεννησης διανυει 9 μηνες ζωης και οχι μονο τα 2 δευτερα στυσης :roll:

Οχι μόνο προσέχω τί γράφω αλλά και δεν εννοώ πού και με ποιόν τρόπο σε έθιξα προσωπικά αγαπητή Γατούλα.
O δότης πληρώνεται για την "φιλική συμμετοχή του", είναι γνωστό αυτό.
Ακόμα και οι ίδιες οι τράπεζες και τα κέντρα εξωσωματικής έτσι χαρακτηρίζουν την αμοιβή του δότη, "κάλυψη εξόδων"... κατά συνέπεια ο όρος που χρησιμοποίησα ήταν εξαιρετικά ακριβής.
Προσωπικά στοιχεία δεν δίνω δημόσια οπότε δεν θ’απαντήσω στις άλλες ερωτήσεις σου. Πάντως σε διαβεβαιώ οτι πληρώ τις προϋποθέσεις για να εκφράσω την άποψή μου, τόσο ηλικιακά όσο και απο άποψη οικογενειακής κατάστασης.

Πάντως, με απλά λόγια, όταν γνωρίζω μια μητέρα, δεν με ενδιαφέρει πώς, με ποιά διαδικασία και γιατί έγινε μητέρα, ούτε το άν έχει σύζυγο ή όχι επηρρεάζει την εξέλιξη της γνωριμίας μας. Το θαύμα της μητρότητας έχει συνετελεστεί και τέλος.
Εχω πάψει ακόμα και να κάνω τις –ούτως ή άλλως- αφελείς παρατηρήσεις περί ομοιότητας του τέκνου με την μητέρα ή τον πατέρα, αφού πλέον δεν ξέρει κανείς πόθεν προέρχεται το γενετικό υλικό.
Δεν είναι άλλωστε ευγενικό να ρωτάς μια γυναίκα πώς απέκτησε το παιδί της. Ούτε άν έχει σύζυγο, ούτε σε ποιά στάση συνελήφθη το παιδί, ούτε άν αποτέλεσε καρπό προγραμματισμένης ή τυχαίας επαφής. Είναι θέματα που εμένα δεν με αφορούν και δεν τα ρωτώ.

Ομως διαπιστώνω πως υπάρχει σύγχιση θεμάτων.
Εδώ δε μιλάμε για την άγαμη μητέρα, ή τη μητέρα χωρίς σύντροφο, θέματα που έχουν ξανασυζητηθεί εκτενώς, μιλάμε για την μητέρα που επέλεξε να τεκνοποιήσει με δότη σπέρματος, δηλαδή με κάποιον άγνωστο, του οποίου το γενετικό υλικό διαχειρίζεται και προσφέρει μια ιδιωτική τράπεζα σπέρματος, μια επιχείρηση που σκοπό έχει το κέρδος μέσω της προσφοράς ονείρων, πραγματοποιήσιμων ή μη. Είναι γεγονός οτι οι τράπεζες σπέρματος δεν εποπτεύονται και δεν ελέγχονται ουσιαστικά.

(Ενδεικτικά)
«Αγνωστες» και ανεξέλεγκτες οι τράπεζες σπέρματος
Κυριακή, 21.10.07

Υπάρχουν κάποιες τράπεζες διαφορετικές από τις άλλες, που δεν περιμένεις στην ουρά. Το «θησαυροφυλάκιό» τους κρύβει δοκιμαστικούς σωλήνες που χωρούν την ελπίδα για τη δημιουργία μιας ζωής. Στόχος η απόκτηση ενός παιδιού. Επίτευξη στόχου, με μια λέξη «ευτυχία». Ο δικός μας στόχος, από την άλλη, δεν επιτεύχθηκε ποτέ…
Η προσπάθεια να καταγράψουμε τις τράπεζες σπέρματος δημιουργώντας ένα χρηστικό οδηγό έπεσε στο κενό. Λειτουργούν στην Ελλάδα από τις αρχές της δεκαετίας του ’90 –που άνοιξαν οι πρώτες στην Αθήνα– ο αριθμός τους όμως είναι άγνωστος, για έναν παράλογο λόγο: ο αρμόδιος φορέας –η Εθνική Αρχή Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής– δεν έχει γραμματειακή υποστήριξη! Ολα όσα αφορούν τις τράπεζες σπέρματος ρυθμίζονται με το νόμο 3305/2005, που ορίζει, μεταξύ άλλων, ότι η ανεξάρτητη Αρχή που έχει ιδρυθεί έχει ως υποχρέωση να καταγράψει τις μονάδες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και τις τράπεζες γενετικού υλικού, μεταξύ των οποίων, βέβαια, και τις τράπεζες σπέρματος. «Αυτή η διαδικασία δεν έχει ολοκληρωθεί, καθώς η Αρχή δεν είχε και δεν έχει την απαραίτητη στελέχωση και υλικοτεχνική υποδομή. Ως εκ τούτου δεν υπάρχει εθνικό μητρώο των τραπεζών και άρα κανείς δεν ξέρει πόσες ακριβώς είναι. Η Εθνική Αρχή έχει ζητήσει να δηλωθούν, αλλά για να γίνει επακριβής καταγραφή και επεξεργασία των στοιχείων απαιτείται γραμματειακή υποστήριξη, την οποία δεν έχουμε μέχρι και σήμερα. Ελπίζουμε ότι ο υπουργός Υγείας θα μας στηρίξει, διαφορετικά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα», εξηγεί ο αναπληρωτής πρόεδρος της Εθνικής Αρχής και πρόεδρος της Συνομοσπονδίας Εταιρειών Γονιμότητας (IFFS) κ. Βασίλης Ταρλατζής, καθηγητής Μαιευτικής - Γυναικολογίας και Ανθρώπινης Αναπαραγωγής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Ο ίδιος επισημαίνει ότι τράπεζες σπέρματος δεν υπάρχουν σε κρατικά ή πανεπιστημιακά νοσοκομεία, οπότε όλες είναι ιδιωτικές. Εκ των ιδιοκτητριών βιοϊατρικού ινστιτούτου που διαθέτει τράπεζα σπέρματος –και μάλιστα μία από τις πρώτες στη χώρα– η βιοχημικός κυρία Πέννυ Αμπατζή, περιγράφει πως σήμερα κάθε κέντρο εξωσωματικής γονιμοποίησης διαθέτει τράπεζα, «αφού χρειάζεται να κάνει κατάψυξη και συντήρηση σπέρματος για να μπορεί και να το δώσει», και υπολογίζει πως μόνο στην Αθήνα υπάρχουν πάνω από 35 τέτοια κέντρα. Τα δείγματα καταψύχονται, φυλάσσονται και συντηρούνται σε ειδικές θερμομονωτικές φιάλες που περιέχουν υγρό άζωτο και διατηρούν τη θερμοκρασία στους -196? C. Η κατάψυξη γίνεται σταδιακά και με τη χρήση ειδικών υλικών, τα οποία προστατεύουν τα σπερματοζωάρια από τη δημιουργία κρυστάλλων που θα τα καταστρέψουν. Στη θερμοκρασία αυτή πρακτικά δεν υπάρχουν απώλειες για όσο χρονικό διάστημα κι αν περάσει. Το σπέρμα υφίσταται αλλοίωση στη φάση ψύξης-απόψυξης, οπότε και πρέπει να απορριφθεί.

Οριο στις προσφορές
Ο νόμος ορίζει ότι ανάλογα με το μέγεθος της πόλεως στην οποία χρησιμοποιείται το σπέρμα ο δότης μπορεί να κάνει δωρεά μέχρι και δέκα φορές, όπως για παράδειγμα στην Αθήνα. Ο αριθμός στις μικρότερες πόλεις μειώνεται, ώστε ο κίνδυνος να συναντηθούν και να παντρευτούν τα «αδέλφια» να είναι απειροελάχιστος, ενώ γίνονται και ανταλλαγές σπέρματος με χώρες του εξωτερικού. «Η κοινοτική οδηγία, που επίκειται να ενσωματωθεί στο Εθνικό Δίκαιο, σκοπεύει ακριβώς στην ασφαλή διακίνηση γενετικού υλικού, στο οποίο εμπίπτει και το σπέρμα, ανάμεσα στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Ωστόσο, η τράπεζα που θα αποστείλει από εδώ θα πρέπει να πληροί όλες τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές που ορίζονται στην ευρωπαϊκή ντιρεκτίβα για να μπορεί να διασφαλιστεί ότι όλα γίνονται όπως πρέπει», επισημαίνει ο κ. Ταρλατζής.
Μέχρι στιγμής δεν έχει ελεγχθεί πόσοι δότες υπάρχουν ή έχουν υπάρξει στην Ελλάδα, αφού δεν έχει αναπτυχθεί σύστημα καταγραφής. Εφόσον η ανεξάρτητη Αρχή προχωρήσει σε αυτό το έργο, θα μεταφερθούν τα στοιχεία απ’ όλες τις τράπεζες σε άκρως απόρρητο αρχείο, το οποίο θα φυλάσσεται από την ίδια την Αρχή. Στις αρμοδιότητές της εξάλλου είναι και το εθνικό σύστημα καταγραφής όλων των προσπαθειών υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, δηλαδή εξωσωματικής γονιμοποίησης και σπερματέγχυσης με σπέρμα του συζύγου, συντρόφου δότη ή ωάρια δότριας. Η δημιουργία τραπεζών ωαρίων βρίσκεται ακόμη σε ερευνητικό στάδιο, γιατί είναι τεχνικά πιο δύσκολη η κατάψυξή τους.
Μειώνεται κάθε χρόνο η ζήτηση
Τα προβλήματα ποιότητας σπέρματος είναι κατεξοχήν ο λόγος που θα οδηγήσει ένα ζευγάρι στη λύση της τράπεζας. Στην πραγματικότητα, η ζήτηση σπέρματος έχει μειωθεί σημαντικά αφότου το 1992 αναπτύχθηκε η τεχνική της μικρογονιμοποίησης ή ενδοωαριακής έγχυσης σπερματοζωαρίων, που έδωσε λύση στη συντριπτική πλειονότητα των υπογόνιμων ζευγαριών με ανάλογα προβλήματα.
Οπως εξηγεί ο αναπληρωτής πρόεδρος της Εθνικής Αρχής Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής καθηγητής κ. Βασίλης Ταρλατζής, σήμερα ζήτηση υπάρχει μόνο σε περιπτώσεις όπου το ζευγάρι δεν θέλει να υποβληθεί η σύζυγος σε εξωσωματική γονιμοποίηση, αφού η χρήση σπέρματος δότη στο πλαίσιο της σπερματέγχυσης είναι μια πολύ πιο απλή διαδικασία. Υπάρχουν περιστατικά όπου ο σύζυγος δεν έχει κανένα σπερματοζωάριο ούτε στην εκσπερμάτιση ούτε σε δείγμα βιοψίας όρχεων, οπότε δεν μπορεί να εφαρμοστεί η μέθοδος της μικρογονιμοποίησης, ενώ σπέρμα δότη χρησιμοποιείται και σε περίπτωση γενετικού νοσήματος του άντρα, προκειμένου να μη μεταδοθεί το νόσημα στο παιδί.
Κατά πόσο όμως είναι δεκτικοί οι άνδρες σε αυτήν τη λύση; «Δεν είναι εύκολο για εκείνους», απαντά η κ. Αμπατζή, που με τους συνεργάτες της δημιούργησαν τράπεζα σπέρματος πριν από 18 χρόνια. «Βλέπεις άντρες να αρνούνται, παρά την εμμονή των γυναικών ή να παίρνουν οι ίδιοι την πρωτοβουλία να καταφύγουν σε τράπεζα σπέρματος. Βλέπεις γυναίκες να λένε όχι στην εύκολη λύση, γιατί αισθάνονται ότι προδίδουν το σύντροφό τους, και να προτιμούν να μπουν σε διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης, με πολύ χαμηλές πιθανότητες. Βλέπεις όμως και ζευγάρια αποφασισμένα και πεπεισμένα ότι η οικογένεια μετράει πιο πολύ από έναν βιολογικό παράγοντα». Ο δότης έχει το δικαίωμα να γνωρίζει αν ένα παιδί έχει γεννηθεί ως αποτέλεσμα δικής του δωρεάς, όχι όμως και την ταυτότητά του.
Αντίστοιχα, απόρρητα είναι, σύμφωνα με το νόμο, και τα στοιχεία ταυτότητας των δοτών. Ο κ. Ταρλατζής ξεκαθαρίζει πως, αν χρειαστεί, μπορούν να δοθούν πληροφορίες ιατρικής φύσεως, που όμως δεν οδηγούν στην ταυτότητα του δότη.
Σε περίπτωση διεκδίκησης της πατρότητας, ο νόμος 3089 ορίζει ότι, εφόσον ο σύζυγος έχει δώσει εγγράφως τη συγκατάθεσή του ή ο σύντροφος σε περίπτωση εγκυμοσύνης εκτός γάμου έχει συναινέσει με συμβολαιογραφική πράξη, τότε αυτομάτως αναγνωρίζεται ως ο νόμιμος πατέρας.

της ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΣ ΓΑΡΝΕΛΗ, ΦΩΤΟ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΙΣΑΤΖΕΚΙΑΝ

Ελεύθερος Τύπος

Αυτό που λεω λοιπόν (κι άν θέλετε το συζητάμε περαιτέρω, αλλά με την προϋπόθεση οτι στοιχειωδώς καταλαβαίνετε την αντίθεσή μου) είναι οτι η πληρωμή ενος αγνώστου να δώσει το κατι τις του, είναι για μένα ηθικά μη αποδεκτή. Οπως δεν θα αγόραζα νεφρό εξαθλιωμένου Ινδού που για 3 ρουπίες πουλάει το όργανό του, έτσι δεν θα αγόραζα και σπέρμα αγνώστου δότη.

Αναλογικά υπάρχει μεγάλη ομοιότητα άν έχετε την διάθεση να το δείτε απο αυτή την σκοπιά.
Της εμπορευματοποίησης δηλαδή ενός υλικού αντίστοιχου προς τα ανθρώπινα όργανα.

Ανεξάρτητα απ’αυτό, εξακολουθώ να πιστεύω πως η με οποιονδήποτε τρόπο «υποκλοπή» σπέρματος οποιουδήποτε αρσενικού, μέσω της οποίας ο άντρας ουσιαστικά αποκλείεται απο την διεκδίκηση των δικαιωμάτων του σαν πατέρας, αλλά και αποξενώνεται απο το δημιούργημά του, είναι ανέντιμη, ως εκ τούτου μη επιθυμητή για μένα.

Γατουλα
20-01-09, 10:32
Ursa καλημερα.
Δε διαφωνω με τις αποψεις σου, σεβαστες και οι μεν και οι δε.
Απλα το υπογραμμισμενο bold με ενοχλεισαι, ηταν αρκετα στυγνο και για αυτο ειπα και οτι ειπα.

Οσο για τα προσωπικα στοιχεια, δε ζητησα αγαπη μου υψος βαρος και διευθυνση. Τα βασικα για να καταλαβω που φανταζομαι με λιγο ψαξιμο θα μπορουσα να τα βρω και μονη μου. Το να μου πεις πχ παντρεμενη με 2 παιδακια και εναν λατρευτο συζηγο, χωρις εξωσωματικη κλπ , ειναι μια χαρα, να σουζησουν θα ελεγα και να τα χαιρεσαι!

Για το αρθρο, ελπιζω οτι καποια πραγματα να εχουν αλλαξει προς το καλυτερο. Καποιες τραπεζες, μου μαλλον ηταν της πλακας, ξερω οτι εχουν κλεισει. Οσο λιγοτερες ειναι τοσο πιο ελεγξιμα θα ειναι τα πραγματα.

Τωρα για την προσφορα οργανων σπερματος κλπ, εμενα μου παρειχαν αυτο που μου ελειπε. Δε θα το ψαξω παραπερα. Μου αρκουν τα μωρα μου!

ssttaa
20-01-09, 11:08
Οπως δεν θα αγόραζα νεφρό εξαθλιωμένου Ινδού που για 3 ρουπίες πουλάει το όργανό του, έτσι δεν θα αγόραζα και σπέρμα αγνώστου δότη.

Για να είμαι ειλικρινής όλα αυτά τα άρθρα βαρέθηκα να τα διαβάσω. :? Το ερώτημα είναι "Σε πιστεύω ότι δεν θα αγόραζες νεφρό εξαθλιωμένου δότη. Επί της ουσίας είσαι κατά της δωρεάς οργάνων?". Η συζήτηση εδωπέρα είναι για το κοινωνικοψυχολογικό θέμα που αφορά τα παιδιά από δότες σπέρματος κι όχι για το νομικό πλαίσιο που μπορεί, αν δεν είναι σωστό, να βελτιωθεί.

Δεν είναι άλλωστε ευγενικό να ρωτάς μια γυναίκα πώς απέκτησε το παιδί της. Ούτε άν έχει σύζυγο, ούτε σε ποιά στάση συνελήφθη το παιδί, ούτε άν αποτέλεσε καρπό προγραμματισμένης ή τυχαίας επαφής. Είναι θέματα που εμένα δεν με αφορούν και δεν τα ρωτώ.

Κατά βάθος συμφωνούμε!

jordana
27-01-09, 22:57
χεχε περιμενω την επομενη γατα και τα γατακια της να εμφανιστει :lol: :wink:

frinda
28-01-09, 00:49
Iordana καλησπερα, και καλως ηρθες στην παρεα μας! Επειδη δεν σε εχω ξαναδει θελεις να μας πεις ορισμενα πραγματα για σενα; Εισαι νεα μανουλα; Γιατι μπηκες ειδικα σε αυτο το ποστ; Ποσα παιδακια εχεις;

Γατουλα
28-01-09, 10:48
και εγω στη γωνια ειμαι και ακουω :lol: :lol: :lol:

frinda
29-01-09, 13:46
Γατουλα μου καλη σου μερα, θα σου στειλω π.μ γιατι θελω μια μικρη βοηθεια απο σενα. Φιλακια πολλα.

κασπερινα
03-02-09, 14:13
κατι δεν παει καλα!
ειχα μερες να μπω και ειδα και <ξετρελαθηκα>!
αλλαξα το username από λατινικους σε ελληνικους χαρακτηρες γιατι τα εκανα μανταρα με την αλαγη του mail από yahoo σε gmail.
ποια ειναι η jordana?
απαντηση δεν ειδα παρα μονο κατι που μου φανηκε εξαιρετικά προσβλιτικό.

Γατουλα
04-02-09, 14:33
για την υπογραφη της λες? γιατι ουσιαστικα (η δε το ειδα εγω και το αλλαξε) εχει μονο ενα κοπυ δικο μου και τιποτα αλλο.

γιατι ξετρελλαθηκες??? :roll:

yls
04-02-09, 21:52
Πιστεύω πως η υπογραφή της είχε ειρωνικό χαρακτήρα. Γέλασα, όταν την διάβασα. Αν πάλι το πιστεύει, κρίμα...

Γατουλα
04-02-09, 22:14
κοιτα και μενα μου κανει καπως αυτη η υπογραφη αλλα αν το δω οτι ειρωνευεται το πως το βλεπουν οι αντρες απο τη μερια τους μου καθεται αναποδα νορμαλ :roll: σε μπερδεψα? :lol: επειδη ειμαι αναποδιασμενο και εγω, δε μπορω να το εξηγησω αλλα νομιζω οτι καταλαβαινω πως το εννοει τελικα :lol: :lol: :lol:

απλα θα ηθελα να συστηνοταν κιολας και ετσι να την γνωριζαμε ολοι.....
ισως σε καμια φαση μας πει και αλλα....

yls
05-02-09, 06:08
Έκανε μόνο μία δημοσίευση οπότε είναι ένας απλός κομήτης που θεωρεί τις δυνατές γυναίκες λάθη της φύσης ενώ τις γυναίκες-φυτά τις θεωρεί φυσιολογικές... (προκύπτει συμπερασματικά).

κασπερινα
05-02-09, 10:02
Έκανε μόνο μία δημοσίευση οπότε είναι ένας απλός κομήτης που θεωρεί τις δυνατές γυναίκες λάθη της φύσης ενώ τις γυναίκες-φυτά τις θεωρεί φυσιολογικές... (προκύπτει συμπερασματικά).

Καλημέρα!
Γατουλα αυτο ακριβως ενοούσα.
Και μολις ακουω και βλέπω τέτοια εξαγριώνομαι!
Σιχαίνομαι τους κομήτες καθώς και όλους αυτούς που δεν υποστηρίζουν με ρεαλιστικά επιχειρήματα την αποψή τους.
Σεβαστή η γνώμη της αλλά να μας πει γιατί θεωρεί τις δυνατές γυναικες λάθη της φύσης?
Επειδή δεν υποτάσουνται στην στενομυαλιά?
Εμένα μου κάνει σαν αντρική άποψη αυτό γιατί ακόμη και η μητέρα μου που είναι 74 ετών δεν εχει αυτή την αποψη.
Ποσο μάλλον μια νεα γυναίκα το 2009.

Γατουλα
05-02-09, 10:11
δε πειραζει εμεις να ειμαστε καλα!

Αντε ειπα να δω τι γινεται και με τη προσληψη πατρωνυμου (εχουμε και τετοια να ασχολουμαστε) εντοπισα τα καινουργια πρωτοκολλα στη Νομαρχια, πηρα τον υπευθυνο , ο οποιος αλλαζει διευθυνση... Φεξε μου και γλυστρισα. Ελπιζω να το παρουμε το πατρωνυμο πριν παει φανταρος.

Οχι τιποτα αλλο γιατι ρωτανε ονομα πατρος , απανταω παυλα και ακουνε, ΠΑΟΛΑ (εμιμητο, το εγραψε το 1535 στο νοσοκομειο), ΠΑΥΛΑ (ρε γκαου.....γραμμουλα του λεω παυλα!!!!!!) και διαφορα κουλα :lol: :lol: :lol:

roulaki71
05-02-09, 10:17
Και μενα ειρωνικο μου φαινεται αυτο που γραφει.

κασπερινα
05-02-09, 10:25
χεχεχε
μια από τα ιδια
εχω εκνευριστει αφανταστα με αυτο το πατρώνυμο!
δεν πηγα ακομη να δω την διαδικασία αλλα στον δημο που ειμαι η ληξίαρχος δεν ηξερε καν οτι υπάρχει αυτή η διαδικασία!
δεν με πιστευε οταν τις το ελεγα.
πηρα στη νομαρχία και με εστελναν από τον ενα στον αλλο και τελικά μου ειπαν να παω από εκει προσωπικά!
θα το κανω αλλα θελω να μαζεψω αποθεματα υπομονής γιατι τωρα τελευταία μου εχουν στερεψει!
απο οτι ξερω θελει ενα εξαμηνο να παρεις το πατρονυμο.
Βεβαια παντα θεωριτικά!

frinda
05-02-09, 21:07
Κοριτσια μου καλησπερα, συμφωνω κι εγω σε αυτα που γραφετε περι κομητη, αλλα τι να κανουμε, υπαρχει κοσμος που ειτε δεν εχει τι να κανει, ειτε δεν εχει τι να πει ειτε γουσταρει να χαλαει ασκοπα χρονο και χρημα.
Γατουλα και Κασπερινα θα ηθελα μια διευκρινηση. Οταν λεμε πατρωνυμο εννοουμε ονομα και επωνυμο του πατρος ή μονο μικρο ονομα;

frinda
05-02-09, 21:38
Yls νομιζω κι εσυ ειχες καποια πληροφορηση για το θεμα της προσληψης πατρωνυμου ετσι δεν ειναι; Μπορεις να μας βοηθησεις λιγο;

Γατουλα
05-02-09, 22:04
τα αναφερω περιεκτικα

βαφτισζουμε....χαρτι βαφτισης
Ληξιαρχειο μονο για ονομα και επιθετο παιδιου

αν ειναι αγορι
Δημος για εγγραφη του στο δημοτολογιο

ανοιγμα δικης μας οικογενειακης μεριδας για μας και το παιδι

Νομαρχια
αιτηση για προσληψη πατρωνυμου του παιδιου
μονο ονομα πατερα δηλαδη και οποιο θελουμε
δε χρειαζεται να ορισουμε επιθετο πατρος
τυπικη διαδικασια για να λεγεται το παιδι Γιωργος Ανδρεαδης του Νικολαου πχ

περιμενουμε και περιμενουμε
η Νομαρχια θα στειλει μαλλον χαρτι στο Δημο προς αναρτηση οπου θα αναφερει τα σχετικα αν καποιος θελει να φερει αντιρρηση

Μετα απο κανα μηνα επισημοποιειται

Παμε ξανα Ληξιαρχειο

Υποθετικα λιγο αυτα γιατι ακομα ειμαι στην αναμονη
παντως σε γενικες γραμμες αυτα ειναι!

κασπερινα
06-02-09, 10:50
καλώς την frinda!
που χαθηκες καλή μου?
καλημέρα καταρχας.
πηγα πριν λίγο νομαρχία και εφυγα οπως ήμουν γιατι η αρμόδια υπάλληλος πήρε άδεια!
Μου είπαν οτι θα με πάρουν την Δευτέρα να με ενημερώσουν τηλεφωνικώς αφού βρήκα βέβαια κάποιον γνωστό εκεί μέσα για να κάνω την δουλεία μου πιο γρήγορα.
Ρωτησα και για τα δύο.
Και για ονομα πατρός και για ονομετεπώνυμο μετά από μια διευκρίνηση της Γατούλας.
Εις αναμονή λοιπόν.

yls
06-02-09, 22:18
H ιστοσελίδα του δήμου Κορυδαλλού αναφέρει αυτή την διαδικασία όπως και τα πιστοποιητικά/δικαιολογητικά που χρειάζονται.

κασπερινα
07-02-09, 10:39
και οι ιστιοσελίδες των νομαρχιών επίσης το αναφέρουν μαζί με τα δικαιολογιτικά που απαιτούνται.

sofiam
10-04-09, 14:44
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος της πολύ ευχάριστης παρέας σας. Διάβασα με πολύ προσοχή όλες τις απόψεις κι επειδή η επιλογή μου να γίνω ανύπαντρη μητέρα με κατατάσσει στις δακτυλοδεικτούμενες (έτσι γράφεται αυτό?) της κοινωνίας μας, νομίζω πως αν εκθέσω τους λόγους που οδηγούν εμένα αλλά και άλλες φίλες της παρέας σε αυτή τη λύση, θα λυθούν πολλές απορίες:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω κι ένας ώριμος, ενήλικας που να μην έχει ονειρευτεί την τέλεια οικογένεια, με την ψηλή-αδύνατη μαμά να παίζει κυνηγητό με τα πανέμορφα ξανθά-γαλανομάτικα παιδάκια της γύρω από την πισίνα, τον ψηλό-αδύνατο-με θεληματικό πηγούνι μπαμπά να παρκάρει το κάμπριο στο κλειστό πάρκινγκ της βίλας και να σηκώνει τη μαμά στα χέρια του, να την φιλά με πάθος, ενώ τα παιδάκια τρέχουν χαρούμενα γύρω τους...Εγώ πάντως το ονειρεύτηκα...εντάξει, όχι ακριβώς έτσι, αλλά τέλοσπάντων, ήθελα από μικρή να αποκτήσω μια όμορφη οικογένεια. Όμως τα πράγματα δεν έρχονται όπως θέλουμε πάντα. Εγώ βίωσα το θάνατο του αγαπημένου μου στην ηλικία των 23 και από τότε οι σχέσεις που έκανα είχαν πάντα άδοξο τέλος. Έχουν περάσει 10 χρόνια, δύο συμβιώσεις, ένας αρραβώνας και η σχέση στην οποία είμαι εδώ και δυόμιση χρόνια δεν έχει προοπτικές να εξελιχθεί σε απόκτηση οικογένειας. Ξέρω-ξέρω τι πρέπει να κάνω: θα χωρίσω, θα γνωρίσω κάποιον άλλο...σε 6 μήνες? Οκ...μπορεί. Θα μου πάρει πόσο καιρό να τον γνωρίσω και να αποφασίσω ότι έχω δυνατά αισθήματα γιαυτόν? Άλλους 6 μήνες? Οκ...μπορεί. Μετά θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασία να αποφασίσουμε αν θέλουμε και οι δύο να κάνουμε οικογένεια μαζί, τουτέστιν συμβίωση, προετοιμασίες γάμου, κλπ. Άλλους 6 μήνες? Οκ...μπορεί. Είμαστε λοιπόν ήδη στον ενάμιση χρόνο από σήμερα, λαμβάνοντας υπόψιν μόνο τις ιδανικές συνθήκες. Γιατί κανείς δεν μου υπογράφει ότι τον τέλειο άντρα, τον άντρα το σωστό, θα τον γνωρίσω στις 10/10/2009 (σε έξι μήνες), ότι θα τον αγαπήσω, (και άντε..εγώ τον αγάπησα, δεν πρέπει να με αγαπήσει κι εκείνος?) Ότι θα έχει μία σταθερή δουλειά ώστε να αισθάνεται μια ασφάλεια να αποκτήσει οικογένεια, ότι θα είναι ώριμος αρκετά ώστε να θέλει να κάνει παιδιά, ότι δεν κουβαλάει καμία σωματική, ψυχική, συναισθηματική ασθένεια.... Σε ενάμιση χρόνο εγώ θα είμαι σχεδόν 35, κι αν δεν κουβαλάω καμία σωματική, ψυχική (ήδη όσοι διαβάσατε μέχρι εδώ είστε σίγουροι ότι κάτι θα έχω), συναισθηματική ασθένεια...θα μείνω έγκυος!!! Ζήτω, γιούπι, πυροτεχνήματα κλπ!!! Ρε παιδιά, ειλικρινά...αν με παίζατε στο "στοίχημα", τί απόδοση θα μου δίνατε???? Γιατί εγώ όλο το παραπάνω σενάριο μόνο στις καθημερινές ιστορίες, τις βγαλμένες από τη ζωή δεν το κατατάσσω.
Εγώ όμως νιώθω έτοιμη να φέρω μία ζωή στον κόσμο. Δεν νιώθω απλά έτοιμη, νιώθω την ανάγκη να το κάνω. Το βλέπω στον ύπνο μου, βάζω τα κλάμματα κάθε φορά που μου έρχεται περίοδος, βλέπω μανούλες με τα παιδάκια τους και λιώνω...και δεν είναι απλά μια εγωιστική ανάγκη, είναι ένα φουσκωμένο ποτάμι αγάπης που το έχω κλειδωμένο μέσα μου εδώ και χρόνια και που κάθε ώρα που περνάει μεγαλώνει η ορμή του και με πνίγει. Είναι γιατί ξέρω πως το δικό μου το παιδί θα είναι πάντα τυχερό, γιατί εγώ θα έχω επιλέξει να το φέρω στον κόσμο, θα το περιμένω, θα αισθάνομαι τόσο ευλογημένη που θα το έχω στη ζωή μου, θα το αγαπάω όσο δύο άνθρωποι μαζί και ακόμα παραπάνω. Αν η αγάπη δεν είναι λόγος να έρθει μια ζωή στον κόσμο, τότε τί είναι? Ναι, θα ήθελα τα πράγματα να είχαν έρθει αλλιώς..."φυσιολογικά" όπως αρέσει σε μερικούς να λένε. Όμως δεν ήρθαν...πρέπει να αφήσω όλη αυτή την αγάπη να πεθάνει απλά και μόνο επειδή δεν μπορώ να την μοιραστώ (από ανάγκη και όχι από επιλογή) με έναν άντρα?
Σταματώ εδώ γιατί εμείς οι ανύπαντρες, υποψήφιες μητέρες είμαστε και λίγο ευαίσθητες και με πήραν τα δάκρυα.

Γατουλα
10-04-09, 15:09
Σοφια καλωσορισες! :wink:
Αν και στη αρχη με "τρομαξες"....τι? εχασα τι πρωτοκαθεδρια??????? :lol:
ααααα υποψηφια........λοιπον οτι θες εδω ειμαστε και στις ανυπανδρες μανουλες.

Αντε 2,5 χρονια ψαχνω μια ιντερνετικη γατα :lol: :lol: :lol:

vera
10-04-09, 15:46
Βεβαιως και ειμαι υπερ!!!! Γιατι πρεπει να στερηθει καποιος την δημιουργια οικογενειας επειδη δεν ηταn αρκετα τυχερος να συναντησει τον καταλληλο συντροφο?

Και σπρωχνω φιλες μου να το σκεφτουν αν και κολλανε......

Νομιζω οτι η κοινωνια πλεον αλλαζει με γοργους ρυθμους ...με τοσα διαζυγια γιατι θα πρεπε να μην αποδεχεται την αναγκη μια γυναικας να τεκνοποιησει χωρις συντροφο και γαμο? Λες και ολα τα παιδια που μεγαλωνουν με τον "παραδοσιακο" τροπο χαιρουν παντα της καταλληλης πατρικης φροντιδας?

yls
10-04-09, 18:04
Σοφία καλώς όρισες! Εύχομαι το όνειρό σου να γίνει πραγματικότητα και να κρατάς σύντομα στα χέρια σου το "βασανάκι" σου! :)

almak
10-04-09, 21:11
............Ναι, θα ήθελα τα πράγματα να είχαν έρθει αλλιώς..."φυσιολογικά" όπως αρέσει σε μερικούς να λένε. ...........Εσύ Σοφία δεν κατατάσεις τον εαυτό σου σε αυτούς τους μερικούς????
Μου δίνεις την εντύπωση έτσι όπως το έχεις γράψει ότι δεν συμφωνείς με τους μερικούς που αρέσκονται να το αποκαλούν "φυσιολογικό"....παρ' όλα αυτά λες θα ήθελες τα πράγματα να είχαν έρθει αλλιώς.
Τελικά μιας και ξεκίνησες την κουβέντα τι εννοείς από τα παραπάνω??

Εγώ να ξέρεις είμαι με το μέρος της μαμάς σου :wink:

almak
10-04-09, 21:49
Κοριτσια καλησπερα! Αποφασισα να ανοιξω αυτη την ενοτητα με αφορμη την περιπτωση της καλυτερης μου φιλης που στα σαραντα της και μετα μια σχεση 8 ετων που εληξε αδοξα αποφασισε να γινει μανουλα με σπερμα αγνωστου δοτη. Εκανε μια κουκλιτσα που ειναι τωρα 10 μηνων και την εχει τρελανει!!! Το ιδιο ακριβως πραγμα αποφασισαν να κανουν αλλες δυο φιλες μας 41 και 43 ετων αντιστοιχα που δεν καταφεραν να αποκτησουν μωρακι μεσα απο τις σχεσεις τους. Στη συνεχεια ακουσα και πολλες αλλες περιπτωσεις καθως και πολλες γυναικες να υποστηριζουν οτι καμμια γυναικα δεν θα πρεπει να στερηθει το ονειρο της μητροτητας επειδη δεν μπορει να βρει την καταλληλη σχεση. Μου εκανε μαλιστα εντυπωση ο αριθμος που ειναι αρκετα μεγαλος και ηθελα να ακουσω και τη δικη σας ανεπηρεαστη γνωμη περα απο αυτα που εμεις συζηταμε μεταξυ μας.
Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;Ενταξει και η δικη μου μια ιδια περιπτωση ειναι μη νομιζεις .... Ο μπαμπας ηταν μια .... καλοκαιρινη γνωριμια. Αμερικανοσουηδος χωρισμενων γοννιων ο πατερας του στη Σουηδια και η μητερα του στη Φλοριντα.
Κι εγω θα εκανα παιδι απο αγνωστο δοτη απλα το μονο που με προβληματιζει βλεποντας τις αγωνιες των φιλεναδων μου ειναι το γεγονος οτι οι σημερινοι ανδρες τεινουν να '' καταργησουν '' πια το ρολο τους.
Οχι βεβαια ολοι αλλα οταν σου λεει ο αλλος '' Ξερεις δεν ειμαι ετοιμος να γινω πατερας .... δεν μπορω να αναλαβω μια τετοια ευθυνη .... θελω να ειμαστε μαζι αλλα μη με μπλεκεις με τετοια .... και ειναι ΣΑΡΑΝΤΑ ΚΑΙ .... τοτε τι να πει κανεις ....; Αυτο το λεω γιατι καποιοι υποστηριζουν οτι οταν μια γυναικα αποφασισει να γινει μανα με αυτο τον τροπο καταργει ουσιαστικα το ρολο του ανδρα .... Εγω αναρωτιεμαι ομως ... '' Μηπως τελικα ο ανδρας καταργει πλεον το ρολο του; ''Frinda πολύ απλά μην σου κάνει εντύπωση ο αριθμός των γυναικών που προχωρούν μόνες τους. Θα έλεγα ότι είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που φαντάζεσαι. Μάλιστα δεν είναι καινούργια η ιστορία!!!!Αυτά τα άκουγα με τα ίδια μου τα αυτιά από συνομηλική μου Φιλανδέζα όταν ήμουν 18 χρόνων το 1984.

Δεν είναι τυχαίο ότι το ΄πε και το έκανε , σήμερα στα 42της έχει μια 7χρονη κόρη που έκανε με κάποιον . Περισσότερα δεν την ρώτησα 8) ( τι σου είναι αυτό το φατσοβιβλίο :lol: ).

Φρίντα κανείς δεν καταργεί έτσι απλά τον ρόλο του άλλου. Μια σειρά από αλλαγές στην κοινωνία μας ( βιαιες θα έλεγα) δεν έχουν αφομιωθεί και από τα 2 φύλλα με αποτέλεσμα να ψάχνουμε βηματισμό και να μην βρίσκουμε.
Η χειραφέτηση της γυναίκας λαμβάνει χώρα σε πολύ πιο σύντομο χρονικό διάστημα από το χρονικό διάστημα που χρειάζεται ο ανδρικός πλυθησμός για να το αφομοιώσει.
Ο άνδρας τουλάχιστον για την γενιά μου ( είμαι του 66 ) είναι φορτωμένος με την υποχρέωση να καταφέρει οικονομικά να παρέχει τα πάντα. Οι γονείς μας που κουβαλούσαν τα κατοχικά σύνδρομα της πείνας χωρίς να το θέλουν μας ανέβασαν τον πήχη πολύ ψηλά. Βέβαια η κακή συνήθεια της υπερκατανάλωσης μας έκανε να ανεβάσουμε τον πήχη ακόμα περισσότερο από μόνοι μας.
Ο άνδρας αγχώνεται πιό πολύ για όλα αυτά και κατά συνέπεια δηλώνει και ανέτοιμος.

Εγώ προσωπικά θεωρώ υπεύθυνη την γρήγορη αλλαγή στις ισσοροπίες ανάμεσα στα δύο φύλλα. Δεν κατηγορώ το γεγονός ότι έγιναν αλλαγές , αλλά εκ των πραγμάτων βλέπω ότι τελικά δεν συντελούνται με μέτρο που το αντέχουμε.

Θα μπορούσα να παραλληλήσω τις αλλαγές αυτές με τις απότομες αλλαγές που έγιναν σε όλες τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ.
Κοιτάχτε τι γίνεται σε αλβανία βουλγαρία ρουμανία ρωσία κτλ όπου η απότομη μετάβαση από τον κουμουνισμό στην "δημοκρατία" έχει φέρει το χάος.

Φρίντα μην τρελένεσαι :lol: όπως στρώσαμε θα κοιμηθούμε .......... δεν γίνεται αλλιώς :wink:

Γατουλα
10-04-09, 22:36
βρε Αλμακ, δηλαδη οι σημερινοι 45αρηδες ειναι ετοιμοι για οικογενεια γιατι μεγαλωσαν με γονεις και κατοχικα συνδρομα ? πολλα μαζι ειπες και μπλεχτηκα η αμοιρη του 65! και εγω γιατι δουλευω βρε απο το 87?????????????????????????????????????
και αν ειναι ετσι γμτω γιατι δε βρηκα εναν τοσα χρονια με τετοιο πηχη
να σιχτιρισω την τυχη μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΥΓ1....δε τα γραφω με ειρωνια αλλα με δοση χιουμοροβλακιτσας :lol: :lol: :lol:

κασπερινα
11-04-09, 12:14
σοφιαμ καλωσορισες. Το ονειρο της μητροτητας δεν πρεπει να μενει ονειρο μονο αν γινεται διαφορετικά.
Σε εχει πιάσει το ανχος της ηλικίας ή μου φαινεται?
Ενα τετοιο ανχος περασα κάπου εκει που εισαι πηρα τις αποφάσεις μονο (τρομάρα μου) και συνέχισα την ζωή μου.....

Αλμακ επειδή και εγω ειμαι της ιδιας γενιάς (70) ναι εν μερει θα συμφωνησω μαζι σου ομως μηπως η γενιά μας εχει μπλέξει περισσοτερα πράγματα?
Για παράδειγμα οποτε την συμφέρει τα δυο φυλα εχουν διακριτους ρολους και οποτε δεν την συμφερει η θεση του αντρα ως αρχηγου ειναι αδιαμφησβητητη? να φταινε τα συνδρομα που κουβαλάμε απο τους γονεις μας? να φταιει το μπάχαλο στις σχεσεις των δυο φυλων? η αλματωδης "εξελιξη" στις σχεσεις των δυο φυλων?
Βλεπω ομως παρολου που ειμαι επαρχια οτι κάποιοι παπουδες εχουν πολύ πιο φιλελευθερες ιδεες απο μερικους 25αρηδες. Και δεν ειναι λιγοι αυτοι.
Γιαυτο αναρωτιέμαι μηπως εμεις οι ιδιοι επειδή ετσι μας συμφέρει δημιουργουμε αυτο το μπαχαλο?

almak
11-04-09, 13:33
Αλμακ επειδή και εγω ειμαι της ιδιας γενιάς (70) ναι εν μερει θα συμφωνησω μαζι σου ομως μηπως η γενιά μας εχει μπλέξει περισσοτερα πράγματα?
.........................
Γιαυτο αναρωτιέμαι μηπως εμεις οι ιδιοι επειδή ετσι μας συμφέρει δημιουργουμε αυτο το μπαχαλο?Προφανός έχουμε μπλέξει πολλά πράγματα .... εγώ απλά μίλησα γενικά. Ειδικότερα άμα το ψάξεις είμαι σίγουρος ότι θα βρεις πολλές παραμέτρους.

Τώρα για το τελευταίο που λες :roll: δεν βλέπω να συμφαίρει κανέναν το μπάχαλο. Το μπάχαλο είναι μπάχαλο και επώδυνο για όλους.

Επίσης Γατούλα πουθενά δεν είπα ότι οι σημερινοί 45άρηδες είναι οι καλύτεροι για οικογένεια.................αυτό θα το άφηνα να το πει κανένας άλλος και όχι εγώ που είμαι σε αυτό το ηλικιακό γκρουπ :lol: :lol: :lol:

κασπερινα
11-04-09, 13:50
Βρε επωδυνο ειναι... και πολύ μαλιστα και ουτε και μας συμφερει. λεω ομως οτι το εκμεταλευομαστε και το χρεισιμοποιουμε κατα το δοκουν...

sofiam
12-04-09, 21:58
Εσύ Σοφία δεν κατατάσεις τον εαυτό σου σε αυτούς τους μερικούς????
Μου δίνεις την εντύπωση έτσι όπως το έχεις γράψει ότι δεν συμφωνείς με τους μερικούς που αρέσκονται να το αποκαλούν "φυσιολογικό"....παρ' όλα αυτά λες θα ήθελες τα πράγματα να είχαν έρθει αλλιώς.
Τελικά μιας και ξεκίνησες την κουβέντα τι εννοείς από τα παραπάνω??

Εγώ να ξέρεις είμαι με το μέρος της μαμάς σου :wink:

Αγαπητέ μου Almak, η μαμά μου σου στέλνει τους αγωνιστικούς της χαιρετισμούς ;-) Τώρα για τη λέξη φυσιολογικό, που την έβαλα και σε εισαγωγικά...το φυσιολογικό είναι αυτό που μας έμαθαν από παιδιά, αυτό που κάνουν όλοι οι υπόλοιποι, αυτό που επιβάλλει η εκάστοτε κοινωνία. Με αυτή την έννοια το είπα και φυσικά δεν το εννοούσα ειρωνικά. Απλά με ενοχλεί που κάποιοι θεωρούν οτιδήποτε διαφορετικό...κατακριτέο. Αν δηλαδή γίνω ανύπαντρη μητέρα από επιλογή, είμαι ένα φρικιό? Ένα λάθος της φύσης?

almak
12-04-09, 22:37
Αγαπητέ μου Almak, η μαμά μου σου στέλνει τους αγωνιστικούς της χαιρετισμούς ;-) Τώρα για τη λέξη φυσιολογικό, που την έβαλα και σε εισαγωγικά...το φυσιολογικό είναι αυτό που μας έμαθαν από παιδιά, αυτό που κάνουν όλοι οι υπόλοιποι, αυτό που επιβάλλει η εκάστοτε κοινωνία. Με αυτή την έννοια το είπα και φυσικά δεν το εννοούσα ειρωνικά. Απλά με ενοχλεί που κάποιοι θεωρούν οτιδήποτε διαφορετικό...κατακριτέο. Αν δηλαδή γίνω ανύπαντρη μητέρα από επιλογή, είμαι ένα φρικιό? Ένα λάθος της φύσης?
sofiam οτιδήποτε διαφορετικό θα είναι πάντα υπό συζήτηση. Θα πρέπει να αντέχεις και την κουβέντα που γίνεται γι αυτά τα θέματα , ήτε η κουβέντα γίνετε από τους περισσότερους ήτε από τους λιγότερους.
Μην περιμένεις απαντήσεις για το αν είσαι φρικιό ή αν είναι λάθος της φύσης.
Ακροβατείς και το ξέρεις πολύ καλά. Άλλωστε έχεις διαβάσει αρκετά από τα γραπτά για το συγκεκριμένο θέμα......έχεις μπει διαβασμένη στο θέμα θε να πω.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.

τσουχτρα
28-04-09, 13:56
τα αναφερω περιεκτικα

βαφτισζουμε....χαρτι βαφτισης
Ληξιαρχειο μονο για ονομα και επιθετο παιδιου

αν ειναι αγορι
Δημος για εγγραφη του στο δημοτολογιο

ανοιγμα δικης μας οικογενειακης μεριδας για μας και το παιδι

Νομαρχια
αιτηση για προσληψη πατρωνυμου του παιδιου
μονο ονομα πατερα δηλαδη και οποιο θελουμε
δε χρειαζεται να ορισουμε επιθετο πατρος
τυπικη διαδικασια για να λεγεται το παιδι Γιωργος Ανδρεαδης του Νικολαου πχ

περιμενουμε και περιμενουμε
η Νομαρχια θα στειλει μαλλον χαρτι στο Δημο προς αναρτηση οπου θα αναφερει τα σχετικα αν καποιος θελει να φερει αντιρρηση

Μετα απο κανα μηνα επισημοποιειται

Παμε ξανα Ληξιαρχειο

Υποθετικα λιγο αυτα γιατι ακομα ειμαι στην αναμονη
παντως σε γενικες γραμμες αυτα ειναι!

:???: σε παρακαλω ΓΑΤΟΥΛΑ, θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου πεις που εχεις βρει αυτα τα στοιχεια για να κανω και εγω αυτη τη διαδικασια,εχω μπερδευτει πααααρα πολυ,ο πατερας μου μου ελεγε οτι το ειχε ακουσει καπου στην τηλεοραση και οτι γινεται,δυστηχως δεν προλαβαμε να σημειωσουμε τι χρειαζεται απο χαρτια και που να παμε...

Γατουλα
28-04-09, 16:21
καλα ευτυχως που τα ξαναδιαβασα!
Πηραμε πατρωνυμο επιτελους......υποθετω οτι πρπει να παω και στο Ληξιαρχειο τωρα ξανα!!!!! αντε βρηκα δουλεια παλι!!!!!!

τσουχτριτσα, δεν τα βρηκα, τα εκανα ηδη και τα ξερω

ρωτα πιο συγκεκριμενες αποριες η σε πμ οτι θελεις και αν ξερω ευχαριστως

κασπερινα
29-04-09, 10:15
Ναι γατουλα πρεπει να πας ξανά ληξιαρχειο που πρωτοδηλωσες τα παιδιά (οχι αυτο του δημου σου)οχι οτι ειναι και απαρετητο. λογικά γραφουν κάτω κατω οτι το αποστελνουν οι ιδιοι σε δημο , ληξιαρχειο, αστυνομια κτλ αλλά οταν πηγα εγω το ειχαν λαβει και το κοιταγαν σα χαζοι και δεν ηξεραν τι να το κάνουν γιατι λεει γιατι πατρωνυμο διδεται μονο με αναγνωριση ή δικαστική πράξη.... μη πω...!
Πηραν στην νομαρχια πισω και ρωταγαν και ξαναρωταγαν τελικά το γράψανε και με κοιταζαν λες και ειμαι ουφο...

Γατουλα
29-04-09, 21:22
χαχαχα αντε να παω και εγω να ανταλλαξουμε αποψεις!!!!!

κασπερινα
30-04-09, 11:39
Χμμμ... Περιμένω!

fame
25-08-10, 12:02
Γειά σου Φρίντα,
Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που μοιράστηκες την εμπειρία σου αλλά επειδή έχω ακούσει πολλά για τις τράπεζες σπέρματος, μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιες τράπεζες απευθύνθηκαν και είχαν το πολυπόθητο αποτέλεσμα; Ευχαριστώ!

pitsikoki
15-11-10, 23:53
Γεια σας! Θα ηθελα να σας παραθεσω το διλημμα μιας φιλης μου και να μου πειτε τις γνωμες σας. Και αυτη ρωταει την δικη μου οποτε οσες παρισσσοτερες τοσο καλυτερα. Η φιλη μου ειναι 39 χρονων, πολυ ευκαταστατη και εμφανισιμη αλλα δεν εχει δεσμο αν και ψαχνει. Τον τελευταιο μηνα την εχει πιασει κατι και θελει οποσδηποτε παιδι. Δυο επιλογες εχει ή με εξωσωματικη με δοτη ή να βρει καποιον να κανει ενα παιδι. Το δευτερο το αποκλειει σχεδον γιατι δεν ειναι απο τις κοπελες που μπορει να παει με καποιον χωρις να ειναι ερωτευμενη (αν και υπαρχει καποιος που της λεει 'ελα να σου κανω ενα παιδι'(σοβαρος ανθρωπος δεν το λεει ετσι). Γνωριζετε τι γινετε σε περιπτωση που διαλεξει την εξωσωματικη ενω ειναι ανυπαντρη; Πως μπορει να γινει αυτο με δωρητη που πρεπει να βρει η ιδια ή υπαρχουν στο κεντρο εξωσωματικης;
Φοβαται οτι μεγαλωνει και ο χρονος της 'τελειωνει΄και δεν θελει να μεινει ατεκνη. Γνωριζει ολες τις ευθυνες που εχει ενα παιδι και ειναι υπευθυνο ατομο. Δεν ειναι μια αποφαση επιπολαια το σκεφτεται πολυ σοβαρα. Με ρωταει εμενα και τους δικους μου τι να κανει. Ο πατερας μου της εχει πει να παντρευτει (παλαιων αρχων) ακομη και καποιον που δεν ειναι ερωτευμενη. Η μαμα μου της λεει αν το θελει να προχωρησει σε εξωσωματικη χωρις να νοιαζεται τι λεει ο κοσμος η ζωη μας ειναι μικρη για να την οριζουν οι αλλοι και αυριο μεθαυριο κανεις δεν θα νοιαστει αν ειναι μονη της στον κοσμο. Δεν ξερω τι να της πω...Για συμβουλεψτε με...

elenik
16-11-10, 01:13
Προσωπικα δεν θα το εκανα.
Ισως ζω λιγο ακομα στο συννεφακι μου, ισως παλι να ειμαι φοβιτσιαρα και να θελω να εχω καποιον διπλα μου να μοιραστουμε ολο αυτο.

Ξερω οτι η ζωη δεν τα φερνει παντα οπως τα θελουμε και ναι το πλανο που εχω εγω στο μυαλο μου δεν φτουραει παντα. Αλλα αν μου βγαλεις την βαση της αρχης του θα πελαγωνα. Εστω του ερωτευτηκα εναν ανθρωπο και ναι ετυχε ενα παιδι. Δεν ηταν ετοιμος ή ηταν μακ$%#ς και ναι ηθελα να το κρατησω. Οκ ναι στα νερα μου.
Το προμελετημενο ομως.... για μενα προσωπικα οχι.

Το να υιοθετησει λογικα θα ειναι δυσκολο ανυπαντρη κλπ (απ οτι ακουω). Διαφορετικα αυτο θα επελεγα σε αντιστοιχο διλημα.

PASOUMI
16-11-10, 01:32
κοντη μας συγγενης στα 36 της το πηρε αποφαση κ το κανε. Μενει μονιμα Αγγλια κ το ψαξε κ πηγε σε τραπεζα σπερματος εκει. Δεν ξερω πολλες λεπτομερειες γιατι κ πως αλλα ξερω οτι τωρα εχει ενα 6μηνο αγορακι, τοσο ομορφο κ καλο που ειναι να το χαζευεις. Ηρθε εδω να γεννησει κ οταν εγινε 3 μηνων το μωρο ξαναφυγε Αγγλια. Εκει ειναι κ πιο ευκολα ολα τα πραγματα βεβαια κ απο παροχες κ απο αποψεις αλλα πιστευω οτι δεν το μετανιωσε στιγμη.

UFO
16-11-10, 01:45
τα δεδομένα του εξωτερικού έχουν γίνει στην Ελλαδα ολόκληρα θεματα για συζήτηση
να παει αν παρει το σπέρμα και να κανει παιδι
αν ειδικά μενει στην Ελλαδα ,...
αν εχει και λεφτα ...να κανει και πεντάδυμα !:mrgreen:
το ένστικτο ειναι αυτο που θα νικήσει
ολα τα αλλα ειναι ... για ψιλή κουβέντα !

beloved
16-11-10, 01:48
ο μονος λογος που θα ειχα ενδοιασμους ειναι γιατι ενα παιδι χρειαζεται και τους δυο του γονεις για να μεγαλωσει. εστω οτι βρισκει δοτη, κανει την εξωσωματικη, κανει το παιδι και το παιδι μεγαλωνει χωρις πατερα, αρχιζει και αναρωτιεται και καποια στιγμη ζηταει να μαθει την αληθεια, ποια θα ειναι η απαντηση? δεν ξερω καν ποιος ειναι ο πατερας σου?

UFO
16-11-10, 01:54
ο μονος λογος που θα ειχα ενδοιασμους ειναι γιατι ενα παιδι χρειαζεται και τους δυο του γονεις για να μεγαλωσει. εστω οτι βρισκει δοτη, κανει την εξωσωματικη, κανει το παιδι και το παιδι μεγαλωνει χωρις πατερα, αρχιζει και αναρωτιεται και καποια στιγμη ζηταει να μαθει την αληθεια, ποια θα ειναι η απαντηση? δεν ξερω καν ποιος ειναι ο πατερας σου? ειμαι στην ευχάριστη θεση να σου πω οτι ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και μαλιστα σε αυτο το φρουμ
υπαρχουν πολλα θεματα που καλύπτουν και απαντούν το ερωτημα σου !:mrgreen::lol:

Aeriko
16-11-10, 08:26
Αν είναι 100% σίγουρη και ξέρει πραγματικά τις δυσκολίες της μονογονεϊκής οικογένειας και μπορεί να ανταπεξέλθει... να το κάνει! Αλλιώς να το αφήσει γιατί το να πληρώσει ένα παιδάκι τη δική της ανάγκη για τεκνοποίηση είναι λάθος.

Ellemphriem
16-11-10, 08:32
Οκ, γνωμη μου παντα. Το παιδι ειναι 'καρπος' του ερωτα ΔΥΟ ανθρωπων και γινεται συνειδητα οταν αγαπας καποιον και θες ΜΟΝΟ απο αυτον τον καρπο του ερωτα σας. Δεν ειναι κατι που αγοραζεις ουτε απο το σουπερ μαρκετ ουτε απο κεντρα εξωσωματικης. Τωρα απο εκει και περα ο καθης τον δρομο του. Ξερω μονο οτι στο εξωτερικο κατι τετοιο απαγορευεται ρητως και δια ροπαλου. Τωρα βεβαια το χρημα κινει βουνα εδω θα κολλησουμε.........Επισης το πως το βλεπει η κοπελα ειναι εξαιρετικα μα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ εγωιστικο......

Coraline
16-11-10, 08:46
Κατά την άποψη μου εξαρτάται γιατί θέλει το παιδί. Αν το θέλει γιατί 'όλοι έχουν γιατί να μην έχω και εγώ' ή 'τα έχω κάνει /δοκιμάσει όλα πως θα ήταν να είχα και ένα παιδί' θα την συμβούλευα να μην το κάνει γιατί το παιδί δεν είναι αξεσουάρ. Από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά έχουν πολλά να δώσουν σε ένα παιδί ως γονείς αλλά από διάφορες συγκυρίες δεν μπόρεσαν να κάνουν μια σχέση που να οδηγήσει εκεί. Αν αυτή είναι η περίπτωση τότε θα της έλεγα να το προχωρήσει.

Βασίλισσα1975
16-11-10, 08:46
φυσικα και να το κανει....καλυτερα μεγαλωνει ενα παιδι εχοντας τον ενα γονιο εξαρχης παρα να μεγαλωσει σε οικογενεια που δεν τα πανε καλα οι γονεις του και το παιδι βιωνει καυγαδες και πολλες φορες βια..και ξερετε οτι στα χρονια μας πολλα ζευγαρια ζουν μαζι μονο απο συμβιβασμο...

ειμαι σιγουρη οτι αν η κοπελα ειναι συνηδειτοποιημενη για την ευθυνη που προκυπτει και φυσικα εχει και καποια οικονομικη ευχερεια θα προσφερει μια πολυ καλη ζωη στο μωρο της...πολυ καλυτερη απο πολλα παντρεμενα ..ερωτευμενα...ζευγαρια που μετα απο καποια χρονια ανακαλυπτουν οτι απλα δεν ταιριαζουν μαζι πια...

newbie G
16-11-10, 09:40
Απ' όσο ξέρω, στο εξωτερικό μια ανύπαντρη μητέρα έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα να προβεί σε εξωσωματική με σπέρμα δότη, ή να υιοθετήσει. Λογικά θα ισχύει το ίδιο κι εδώ. Εγώ στη θέση της δεν ξέρω αν θα το έκανα, δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσα να ανταπαξέλθω μόνη στις ανάγκες ενός παιδιού. Όμως υπάρχουν τόσες ανύπαντρες μητέρες κι άλλες τόσες χωρισμένες που μεγαλώνουν μόνες τους ένα παιδί, που γιατί όχι στην τελική; Σημαντικό είναι να μεγαλώνει το παιδί μέσα σε αγάπη κι αυτή μπορεί να του την προσφέρει κι ένας μόνο γονιός. Αν λοιπόν η φίλη σου θεωρεί ότι ο χρόνος της τελειώνει και θέλει πολύ ένα παιδί, να το κάνει. Δεν χρειάζονται μικροαστισμοί και καθωσπρεπισμοί σε τέτοιες περιπτώσεις.

argyro73
16-11-10, 09:57
Φυσικά και να το κάνει, γνωρίζοντας όμως ότι: 1) μπορεί να μην πετύχει η εξωσωματική με την πρώτη, 2) όντας μόνη, θα περάσει και μόνη όλη αυτή τη στρεσογόνο διαδικασία της ivf, 3) αν τελικά πετύχει εγκυμοσύνη οι ευθύνες θα πέσουν μόνο σ' εκείνη για οτιδήποτε θα αφορά το μεγάλωμα αυτού του παιδιού, 4) θα πρέεπι να είναι πάντα έτοιμη να απαντήσει στο εύλογο ερώτημα του παιδιού "γιατί εγώ δεν έχω μπαμπά", αφού έχει ενημερωθεί από ειδικό τι και πως πρέπει ν' απαντήσει, 5) παρά τις δυσκολίες, εντέλει η απόκτηση ενός παιδιού που είναι απόλυτα συνειδητή μόνο ολοκλήρωση και ευτυχία μπορεί να φέρει στη γυναίκα εκείνη που το επιλέγει. Εύχομαι να της πάνε όλα καλά!

pitsikoki
16-11-10, 10:12
Ειναι απο καλη οικογενεια και θα την στηριξουν οι ανθρωποι με το παραπανω.Και η μαμα της της λεει να προχωρησει σε εξωσωματικη για να της φυγει αυτο το αγχος με το παιδι να ηρεμησει και μετα να εχει ολο τον χρονο να παντρευτει αυτον που θα ερωτευτει αν τελικα παντρευτει και οχι να παντρευτει παρακινουμενη απο την αναγκη της για παιδι. Το μονο δυσκολο ειναι αυτο που ειπαν τα κοριτσια πιο πανω τι θα πει στο παιδι. Αλλα τοσα παιδια ηρθαν στον κοσμο 'κατα λαθος' (ας μου επιτραπει η εκφραση ενα παιδι δεν ειναι λαθος καταλαβενετε με ποια εννοια το λεω). Ισα ισα που αν με την βοηθεια καποιου ειδικου ισως του εξηγησει ποσο πολυ το ηθελε να μην υπαρξει προβλημα.

v & a
16-11-10, 10:31
να της φυγει αυτο το αγχος με το παιδι να ηρεμησει και μετα να εχει ολο τον χρονο να παντρευτει αυτον που θα ερωτευτει αν τελικα παντρευτει και οχι να παντρευτει παρακινουμενη απο την αναγκη της για παιδι.
Αυτο μετα απο ιστορια εξωσωματικης με δοτη θα το βλεπα λιγο δυσκολο! για διαφορους λογους αλλα δεν ειναι του παροντος. Ομως κι εγω θα ελεγα να το κανει. πρεπει ομως να σκεφτει πολυ καλα τον αντικτυπο, και τι θα πει στους συγγενεις-φιλους-θειες-παπουδογιαγιαδες κλπ κλπ γιατι ο κοσμος ειναι περιεργος και πολυ φοβαμαι πως θα αρχισει να εχει προβληματα πριν ακομα γεννησει. αλλα και μετα (που μοιαζει το παιδι)

pitsikoki
16-11-10, 10:37
Αυτο μετα απο ιστορια εξωσωματικης με δοτη θα το βλεπα λιγο δυσκολο! για διαφορους λογους αλλα δεν ειναι του παροντος. Ομως κι εγω θα ελεγα να το κανει. πρεπει ομως να σκεφτει πολυ καλα τον αντικτυπο, και τι θα πει στους συγγενεις-φιλους-θειες-παπουδογιαγιαδες κλπ κλπ γιατι ο κοσμος ειναι περιεργος και πολυ φοβαμαι πως θα αρχισει να εχει προβληματα πριν ακομα γεννησει. αλλα και μετα (που μοιαζει το παιδι)

Μαλλον δεν διαβασες πιο πανω που γραφω οτι η οικογενεια της θα την στηριξει και η μαμα της την παρακινει για εξωσωματικη. Τωρα οι μακρινοι συγγενεις δεν χρειαζεται να ξερουν και πολλα. Και αυτη σκεφτεται για τον περιγυρο αλλα δεν μπορει να μας οριζουν τη ζωη το τι θα πουν οι αλλοι. Οπως της ειπε και η μαμα μου κανεις δεν θα νοιαστει αργοτερα να της ανοιξει την πορτα οταν θα ναι γριουλα. Το θεμα της δεν ειναι να παντρευτει δεν την νοιαζει αυτο-παιδι θελει.

Aeriko
16-11-10, 11:03
To θέμα είναι γιατί το θέλει. Το έχει ξεκαθαρίσει;

ismeni
16-11-10, 11:13
Γεια σας! Θα ηθελα να σας παραθεσω το διλημμα μιας φιλης μου και να μου πειτε τις γνωμες σας. Και αυτη ρωταει την δικη μου οποτε οσες παρισσσοτερες τοσο καλυτερα. Η φιλη μου ειναι 39 χρονων, πολυ ευκαταστατη και εμφανισιμη αλλα δεν εχει δεσμο αν και ψαχνει. Τον τελευταιο μηνα την εχει πιασει κατι και θελει οποσδηποτε παιδι. Δυο επιλογες εχει ή με εξωσωματικη με δοτη ή να βρει καποιον να κανει ενα παιδι. Το δευτερο το αποκλειει σχεδον γιατι δεν ειναι απο τις κοπελες που μπορει να παει με καποιον χωρις να ειναι ερωτευμενη (αν και υπαρχει καποιος που της λεει 'ελα να σου κανω ενα παιδι'(σοβαρος ανθρωπος δεν το λεει ετσι). Γνωριζετε τι γινετε σε περιπτωση που διαλεξει την εξωσωματικη ενω ειναι ανυπαντρη; Πως μπορει να γινει αυτο με δωρητη που πρεπει να βρει η ιδια ή υπαρχουν στο κεντρο εξωσωματικης;
...

ποιος θα σου απαντησει για τη διαδικασια; πώς γινεται; πόσο κοστίζει; κλπ λεπτομέρειες...

εγω συμφωνω μαζι της. να το κάνει!

v & a
16-11-10, 11:25
Μαλλον δεν διαβασες πιο πανω που γραφω οτι η οικογενεια της θα την στηριξει και η μαμα της την παρακινει για εξωσωματικη. Τωρα οι μακρινοι συγγενεις δεν χρειαζεται να ξερουν και πολλα.
το διαβασα, αλλα καποτε θα πρεπει σε καποιους να πει 2 πραγματα κ στο παιδι πανω απολα. μπορει να μεινει για παντα "οικογενειακο μυστικο"???!!!
αααα κ γιατι να μη το κανει με τον κυριο που της λεει να κανουν μαζι παιδι, με εξωσωματικη εννοω, ωστε κ να μην ειναι κ τελειως αγνωστος ο δοτης, και να χει και μπαμπα το παιδι?

maria_s
16-11-10, 11:51
εγώ θα το έκανα! θέλει τεράστια ψυχικά αποθέματα όσον αφορά στην διαδικασία όπως είπε μια φίλη παραπάνω, αλλά θα το έκανα! ένα παιδί είναι ευτυχία και το συνειδητοποιώ τώρα που έγινα μάνα, με όποιο τρόπο και αν αποκτηθεί.

Δύναμη και πίστη να έχει η φίλη σου και όλα θα πάνε καλά!