PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμβόλια και ασφάλεια

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11

voukal
18-08-10, 15:16
Σήμερα μας έτυχε κάτι έκτακτο και τρέχαμε στο Κέντρο Υγείας με τον μικρό. Πριν από εμάς μπήκε μια κοπελίτσα 12-14 χρονών για εμβόλιο και βγαίνοντας αισθάνθηκε αδιαθεσία και την έβαλαν να ξαπλώσει σε ένα διπλανό άδειο ιατρείο μέχρι να αισθανθεί καλύτερα. Λέτε να έκανε Gardasil....;;;; Άραγε πόσοι ξέρουν ότι πρέπει να αναφέρουν αυτά τα περιστατικά;;;; (το λέω σκεπτόμενη την μητέρα και την μικρή αδερφή της -που επίσης έκανε εμβόλιο- οι οποίες χαμογελούσαν στο στυλ "έλα μωρέ βοφήθηκες μια βελονίτσα ολόκληρη κοπέλα...;;;")

vera
18-08-10, 15:26
Το Gardasil κανει τετοια παρενεργεια...μπορει να λιποθυμησει ξαφνικα ακομα και μετα απο ενα 24ωρο.....και δεν ενημερωνουν, ενω εχουν σκοτωθει κοπελες σε ατυχηματα (οδηγουσαν φευγοντας απο το κεντρο που εκαναν το εμβολιο) γιατι λιποιθυμησαν στο αυτοκινητο. Οι επικριτες του εμβολιου λενε (αναμεσα στα αλλα) οτι πρεπει οσοι το κανουν να ναι με συνοδο και να μενουν με επιτηρηση τουλαχιστον ενα 24ωρο (αν οχι περισσοτερο)

ngeo23
20-08-10, 10:41
καλημερα σας, να ρωτησω, τα εμβολια μεχρι ενος ετους που τα εκανε ο γιατρος;στο μπουτι, στο χερι, στον ποπο;;;εμας στο μπουτι, δυο εδω γιατροι κανουν στο χερι αλλα αλλος γιατρος λεει απαγορευεται στο χερι για μωρα μεχρι ενος ετους....
γνωριζετε κατι;

vera
20-08-10, 12:45
Αυτο δεν το ξανακουσα.....κι εμας ολα στα χερι τα εκανε.

Για ρωτα γιατι απαγορευεται....

ngeo23
20-08-10, 17:47
δεν ειναι δικος μου γιατρος, ειναι της κουνιαδας μου και της ειπε ετσι, δε μου ειπε λεπτομερειες αλλα ηταν πολυ καθετος και την θορυβησε, ψαχνω να βρω κατι σχετικο στο google αλλα δεν μπορω ουτε και εδω...αγλαια ξερεις κατι εσυ;

vera
23-08-10, 13:10
Μια ενδιαφερουσα εξελιξη......αφαιρειται ο υδραργυρος απο τα εμβολια, ενω μεχρι σημερα επεμεναν οτι ηταν εντελως ασφαλης!

O.C. patent removes mercury in vaccines

http://www.ocregister.com/articles/thimerosol-263001-vaccines-patent.html

vera
28-08-10, 15:01
Vaccination death probe: No answers yet

www.youtube.com
The probe into the death of 4 infants following a measles' vaccination near Lucknow is underway. A central team met the families of the infants to piece together all information and vaccine samples have been sent for testing. The makers of the vaccine are in the dock.

http://www.youtube.com/watch?v=szrjiau_pa8&feature=player_embedded

vera
28-08-10, 15:03
Government Okays Untested Vaccine for Pregnant Women

http://www.huffingtonpost.com/dr-bob-sears/government-okays-untested_b_674147.html

vera
28-08-10, 15:24
Media Now Promoting Brain Eating Vaccines

Dr. Robert Sapolsky has been researching a "stress vaccine" for 30 years, and one may very well be one on the horizon.

Dr. Sapolsky believes that it is possible to alter brain chemistry to create a state of 'focused calm,' and claims that he is closing in on a path to a genetically engineered formula.

He has adapted a herpes virus to carry engineered "neuroprotective" genes deep into your brain to neutralize stress hormones.

According to Blue Star Chronicles:

"Unfortunately, we'll have to wait for all the trials to be completed. In the meantime, we'll have to rely on stress-reduction techniques we already use like yoga, exercise and for some, medication."

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/08/24/herpes-virus-used-to-create-stress-vaccine.aspx

vera
28-08-10, 15:26
Alternative Therapies for Children with Brain Injury & Developmental Disorders

Autism, Developmental Disorders, Cerebral Palsy, ADHD, Brain Injury: Our goal is to provide the most comprehensive site available for the discussion of medical and physical therapies for the treatment of brain injured children, hence creating a networking structure for parents and physicians alike.

http://healing-arts.org/children/

Vanora
04-09-10, 11:58
Εμείς στην κόρη μας (28 μηνών περίπου) σταματήσαμε τα εμβόλια στον 7ο μήνα, γιατί τότε "ξυπνήσαμε" αφού ενημερωθήκαμε για την τοξικότητα των εμβολίων.
Είχαμε σκοπό να μην της κάνουμε κανένα εμβόλιο, αλλά τώρα που θελήσαμε να την γράψουμε σε παιδικό σταθμό, υπάρχει πρόβλημα γιατί ζήτησαν βιβλιάριο υγείας και βεβαίωση γιατρού οτι είναι πλήρως εμβολιασμένη.

Τους είπα οτι έχασα το βιβλιάριο και η διευθύντρια μου είπε "δεν πειράζει. Αλλά όταν φτιάξετε νέο βιβλιάριο που θα ξαναβάλει ο γιατρός σας τα εμβόλια, φέρτε φωτοτυπία".

Εγώ την επόμενη μέρα της είπα "ξέρετε, είναι μερικά εμβόλια που δεν έκανε επειδή ξεχαστήκαμε" και μου απάντησε "Τότε συνεχίστε τα εμβόλια και κάθε φορά που κάνει ένα να μου φέρνετε φωτοτυπία του βιβιλαρίου".

Φοβάμαι οτι θα αναγκαστούμε να συνεχίσουμε τα εμβόλια.
Αλλά ακόμη και να μην αντιμετωπίζαμε τώρα αυτό το πρόβλημα, δεν θα υπήρχε πρόβλημα και όταν θα πήγαινε σχολείο;

mesastoura
06-09-10, 13:31
Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις κανένα εμβόλιο, δες εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=52617 καθώς και την 1η τουλάχιστον σελίδα αυτού του νήματος.

Θέλει πυγμή - εμένα προσωπικά δεν είναι το στύλ μου - αλλά ... ο τολμών νικά :-)

Vanora
07-09-10, 11:40
Εχει γίνει κι εδώ συζήτηση για το θέμα: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32648&page=65

Εγώ δυστυχώς επειδή ξεκίνησα με ψέμμα, θα το συνεχίσω.

Προς το παρόν θα κάνω το κορόιδο και αν δω οτι η διευθύντρια το θυμάται και επιμένει, σκέφτομαι να κάνουμε το εμβόλιο για τέτανο, διφθερίτιδα κλπ και θα της πάω νέα φωτοτυπία του βιβλιαρίου που τελικά θα έχω ... βρει, για να έχει ο φάκελος της μικρής κάποιο έγγραφο με εμβόλια.

Από κει και πέρα αν ξαναζητήσει θα της πω οτι παρουσίασε αλλεργία εξαιτίας του τελευταίου εμβολίου και φοβάμαι να της ξανακάνω. Από κει και πέρα αν επιμένει αυτή, θα επιμένω κι εγώ να μην κάνω και θα της πω και οτι ανακάλυψα την επικινδυνότητα των εμβολίων κλπ.

vera
07-09-10, 14:18
Αν πας σε ομοιοπαθητικο μπορει να σου δωσει καποιο χαρτι που να λεει οτι λογω ιστορικου δεν επιτρεπονται εμβολια. Στο μικρο μου ο ομοιοπαθητικος λογω ενος θεματος που εχουμε ειπε οτι απαγορευεται οποιοδηποτε εμβολιο, και θα σου πω οτι μεχρι και η παιδιατρος δεν επιμενει.

vera
11-09-10, 00:18
Family to Receive $1.5M+ in First-Ever Vaccine-Autism Court Award

The first court award in a vaccine-autism claim is a big one. CBS News has learned the family of Hannah Poling will receive more than $1.5 million dollars for her life care; lost earnings; and pain and suffering for the first year alone.

In addition to the first year, the family will receive more than $500,000 per year to pay for Hannah's care. Those familiar with the case believe the compensation could easily amount to $20 million over the child's lifetime.

Hannah was described as normal, happy and precocious in her first 18 months.

Then, in July 2000, she was vaccinated against nine diseases in one doctor's visit: measles, mumps, rubella, polio, varicella, diphtheria, pertussis, tetanus, and Haemophilus influenzae.

Afterward, her health declined rapidly. She developed high fevers, stopped eating, didn't respond when spoken to, began showing signs of autism, and began having screaming fits. In 2002, Hannah's parents filed an autism claim in federal vaccine court. Five years later, the government settled the case before trial and had it sealed. It's taken more than two years for both sides to agree on how much Hannah will be compensated for her injuries.

Μore
http://www.cbsnews.com/8301-31727_162-20015982-10391695.html

mesastoura
13-09-10, 13:18
Εχει γίνει κι εδώ συζήτηση για το θέμα: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32648&page=65

χμ, αυτό δυστυχώς γίνεται με τα ψέμματα.

Προς το παρόν θα κάνω το κορόιδο και αν δω οτι η διευθύντρια το θυμάται και επιμένει, σκέφτομαι να κάνουμε το εμβόλιο για τέτανο, διφθερίτιδα κλπ και θα της πάω νέα φωτοτυπία του βιβλιαρίου που τελικά θα έχω ... βρει, για να έχει ο φάκελος της μικρής κάποιο έγγραφο με εμβόλια.

Από κει και πέρα αν ξαναζητήσει θα της πω οτι παρουσίασε αλλεργία εξαιτίας του τελευταίου εμβολίου και φοβάμαι να της ξανακάνω. Από κει και πέρα αν επιμένει αυτή, θα επιμένω κι εγώ να μην κάνω και θα της πω και οτι ανακάλυψα την επικινδυνότητα των εμβολίων κλπ.

Χμ, βάζουμε σε ρίσκο την υγεία μας ανάλογα με τις απόψεις ακόμα και μη-γιατρών....
Αν σκέφτεσαι επιλεκτικά τα εμβόλια, δες και την συζήτηση που είχα με την rosie στην σελίδα 63 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32648&page=63#post1635286)

Έτσι σκεφτόμουν κάποια στιγμή και εγώ, αλλά πραγματικά βρήκα το επιχείρημα περί έλλειψης φιλοσοφίας πολύ πειστικό. Η αλήθεια είναι ότι επειδή η σύζυγος είναι υπερ των εμβολίων τουλάχιστον θα προσπαθήσω να συνεχίσουμε από εδώ και μπρος επιλεκτικά και με τον τροπο που περιγράφεται στο "A User-Friendly Vaccination Schedule " του Miller (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1632807&highlight=Donald+Miller#post1632807)

mesastoura
13-09-10, 13:35
...

Μore
http://www.cbsnews.com/8301-31727_162-20015982-10391695.html
9! ( εννέα ) εμβόλια σε μια επίσκεψη!!! :confused::confused::?::evil:

Μου άρεσε το καθησυχαστικό της πρώην γενικής και αναγνωρισμένης του CDC Then-director of the Centers for Disease Control Julie Gerberding (http://en.wikipedia.org/wiki/Julie_Gerberding) (who is now President of Merck Vaccines) stated: "The government has made absolutely no statement indicating that vaccines are a cause of autism. This does not represent anything other than a very specific situation and a very sad situation as far as the family of the affected child."
Δηλαδή ήταν τυχαίο περιστατικό αφού είχε μια σπάνια διαταραχή στην μιτοχόνδρια. Και διαφορετικά να είναι δεν μπορεί να το πλέον να το πει (εκεί που δουλεύει)
Για την ίδια βρήκα και αυτό http://adventuresinautism.blogspot.com/2008/03/wait-did-julie-gerberding-just-admit.html

DaF
13-09-10, 16:43

αυτο συνεβη σε δημοσιο η ιδιωτικο σταθμο; ξερετε καθολου τι γινεται σε ιδιωτικους σταθμους; αν εχουν δικαιωμα να αρνηθουν την εγγραφη;

vera
15-09-10, 12:27
9! ( εννέα ) εμβόλια σε μια επίσκεψη!!! :confused::confused::?::evil:

Μου άρεσε το καθησυχαστικό της πρώην γενικής και αναγνωρισμένης του CDC
Δηλαδή ήταν τυχαίο περιστατικό αφού είχε μια σπάνια διαταραχή στην μιτοχόνδρια. Και διαφορετικά να είναι δεν μπορεί να το πλέον να το πει (εκεί που δουλεύει)
Για την ίδια βρήκα και αυτό http://adventuresinautism.blogspot.com/2008/03/wait-did-julie-gerberding-just-admit.html

2 εμβολια εκανε το τετραπλο του mmr+ανεμοβλογια και το 5πλο που κανουμε στα μωρα πρωτο πρωτο (το τετευταιο εμβολιο που εκανα στο μεγαλο ειναι αυτη η δοση που γινεται στους 18 μηνες). Πολλοι παιδιατροι κανουν 2 εμβολια σε μια επισκεψη και οι γονεις το προτιμουν γιατι γλυτωνουν μια επισκεψη.......το λεω και σε αλλο τοπικ να μη νομιζουν οτι ειναι καλο για το μωρο τους.

vera
16-09-10, 16:33
New Study Shows Vaccines Cause Brain Changes Found in Autism

http://www.ageofautism.com/2010/07/new-study-shows-vaccines-cause-brain-changes-found-in-autism.html

vera
16-09-10, 17:03
Ενα ενδιαφερον λινκ

Vaccine Ingredients Calculator

http://www.vaccine-tlc.org/

mesastoura
17-09-10, 11:54
Πήγε χθες η γυναίκα μου τα παιδιά μας (6 & 10 ετών) στην νεαρή κλασσική παιδίατρο στο Ν.Ηράκλειο για να συμπληρώσει κάποια χαρτιά για το σχολείο όπου μεταξύ των άλλων είχε και τα εμβόλια. Παρατήρησε πως τα παιδιά δεν έχουν κάνει πολλά εμβόλια (κάπου το 2008 ξεκίνησα τις αντιρρήσεις μου) και η γυναίκα μου απάντησε πως "ο άντρας μου είναι της ομοιοπαθητικής και δεν μας αφήνει" και εκείνη είπε τουλάχιστον να κάνετε του τετάνου (http://health.in.gr/first_aid/Article.asp?ArticleId=17766&CurrentTopId=17759&IssueTitle=%D0%F1%FE%F4%E5%F2+%E2%EF%DE%E8%E5%E9%E5%F2)στα 12.
Η μητέρα της παιδιάτρου, παιδίατρος και αυτή, είναι πολύ ποιό απόλυτη (θα έλεγε π.χ. αυτά είναι χαζομάρες με ορθό κοφτό τρόπο). Τουλάχιστον η νεαρή είναι συζητήσιμη.

filaki
26-09-10, 08:46
Καλημέρα! Έχω ακούσει διάφορα για τα εμβόλια, τους γιατρούς και έχω κατάμπερδευτεί. Έτσι προσπάθησα να σκεφτώ λογικά μήπως και βγάλω άκρη. Αν είναι όπως ισχυρίζονται πολλοί, καταστροφικά τα εμβόλια, λέω, και μας τα προτείνουν οι γιατροί τότε πρέπει να ισχύουν και τα παρακάτω:
1. Το κάπνισμα κάνει καλό στην υγεία και μας το κρύβουν γιατί θέλουν το κακό μας, γι’ αυτό όλοι οι γιατροί λένε να το κόψουμε.
2. Το γρήγορο φαγητό, τα κορεσμένα λιπαρά, το πάχος, και γενικώς το ανθυγιεινό φαγητό κάνουν απεριόριστο καλό και μας το κρύβουν. Γι’ αυτό όλοι οι γιατροί μας λένε να προσέχουμε τη διατροφή μας.
3. Φρούτα και λαχανικά βλάπτουν σοβαρά την υγεία γι’ αυτό μας τα προτείνουν.
4. Το εμβόλιο της γρίπης Η1Ν1 ήταν πολύ καλό γι’ αυτό βγαίναν στα κανάλια οι περισσότεροι γιατροί και μας λέγαν να μην το κάνουμε.
5. Η γυμναστική και γενικά η σωματική άσκηση κάνουν πολύ κακό και μας οδηγεί σιγά-σιγά στο θάνατο, γι’ αυτό μας λένε οι γιατροί να την ακολουθούμε.
6. Δεν πρέπει να πάμε ποτέ μα ποτέ σε γιατρό γιατί θέλουν να σκοτώσουν τα παιδιά μας. Είναι κτήνη.
7. Κλπ κλπ
Ελάτε τώρα ας σκεφτούμε λίγο λογικά, τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Εντάξει παίρνουν φακελάκια, ναι, δεν κόβουν αποδείξεις, ναι, και πολλά άλλα. Αν όμως ισχύει ότι δολοφονούν τα παιδιά μας με τα εμβόλια τότε πρόκειται για κτηνωδία. Και εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλοι οι γιατροί είναι αιμοβόρα κτήνη. Τουλάχιστον όχι όλοι. Κοιτάξτε τι σάλος έγινε με το εμβόλιο της γρίπης των χοίρων και τελικά δεν το κάναμε. Δεν θα γινόταν ανάλογος σάλος με τα παιδικά εμβόλια αν ίσχυε ότι τα σκοτώνουν? Όλοι μα όλοι θα το αποσιωπούσαν?
Από την άλλη θα πίστευα κάποιον όταν δεν θα είχε κάποιο συμφέρον όταν οι προθέσεις θα ήταν πραγματικά αγνές. Αλλά όταν διαβάζω μην κάνετε αυτό, το άλλο, το παράλλο, τρομοκρατώντας τον κόσμο και δημιουργώντας ένα κλίμα πανικού, ΑΛΛΑ ελάτε σε μας που τα ξέρουμε καλύτερα και θα σας δώσουμε εμείς φάρμακα αγνά, τότε κάτι μου «βρομάει».
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο. Προσπάθησα να σκεφτώ απλά χωρίς πανικό και συναισθηματική φόρτιση που συνοδεύει τις σκέψεις για το παιδί μου.Αχ, koulis μου, σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ξεκιναω, χωρίς ενοχές, κάπνισμα, junk food και ξεγράφομαι από το γυμναστήριο ΤΩΡΑ, σωστά, οι γιατροί τα παίρνουν από τα γυμναστήρια!!!

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα!

filaki
26-09-10, 08:58
Για αυτο λεω οτι δεν ειναι το τοπικ για σενα, οπως δεν ειναι για μενα καποια αλλα τοπικ και δεν ασχολουμαι με αυτα......αυτο που καταλαβα απο τα γραφομενα σου ειναι οτι προτιμας να εμπιστευτεις καποιους ανθρωπους και να μην ασχοληθεις προσωπικα με αυτο το θεμα........οσοι συντηρουν αυτο το τπικ εχουν τελειως διαφορετικη αποψη και δεν εχει νοημα να αλλαξουν τη δικη σου η να αλλαξεις εσυ τη δικη τους......ο καθεις εχει τις αποψεις του.vera μου το τόπικ είναι τόπικ, μιλάμε δηλ. κι ανταλάσουμε απόψεις. Το θέμα είναι η ασφάλεια των εμβολίων, και για σένα είναι το τόπικ που δεν τα θεωρείς ασφαλη... και για μένα που τα θεωρώ ασφαλή... Ας μην ξεχνάμε το ρόλο ενός φορουμ, ε; Ας μη γινόμαστε τόσο φανατικοί, καλό δεν είναι. Συζήτηση γίνεται.

filaki
26-09-10, 09:00
Αν σε ενδιαφερει να μαθεις 5 πραγματα για τα εμβολια, καθισε και διαβασε ολο το τοπικ, ειναι μεγαλο αλλα αξιζει τον κοπο.........εγω αυτο εκανα κι ενημερωθηκα.....μεχρι εκεινη τη στιγμη εμπιστευομουν απολυτα τη γιατρο που ειχα επιλεξει και δεν αγχωνομουν για τιποτα.Μακάρι έτσι απλά να ήταν όλα... να διαβάζαμε ένα "τόπικ" και να λύναμε τα προβλήματα μας...

filaki
26-09-10, 09:22
καλημερα σας, να ρωτησω, τα εμβολια μεχρι ενος ετους που τα εκανε ο γιατρος;στο μπουτι, στο χερι, στον ποπο;;;εμας στο μπουτι, δυο εδω γιατροι κανουν στο χερι αλλα αλλος γιατρος λεει απαγορευεται στο χερι για μωρα μεχρι ενος ετους....
γνωριζετε κατι;Στο μπουτάκι της τα κάνει, ακόμα και τώρα, αλήθεια δε μπορώ να θυμηθώ ποτέ να της έκανε στο χέρι.

yogini
26-09-10, 10:36
filakiiiiiiiiiiiiiiiiii καλημέρα!
...αφού εχεις χρόνο και το βλέπω διαβασε και τα παραπάνω λινκς της Βέρας :)

...σε βλέπω ε! :P

filaki
26-09-10, 10:53
filakiiiiiiiiiiiiiiiiii καλημέρα!
...αφού εχεις χρόνο και το βλέπω διαβασε και τα παραπάνω λινκς της Βέρας :)

...σε βλέπω ε! :Pyogini μου, δεν έχω χρόνο..., τα παραπάνω λινκ τα πέρασα έτσι..., αδιάβαστα... μου φαίνονται τις περισότερες φορές τεράααααααααααστια, σα να μην τελειώνουν ποτέ... δεν έχω τέτοια υπομονή... Άσε που τις περισότερες φορές μου φαίνονται κινέζικα!!! Νομίζω πως πρέπει να έχει χρόνο για να ασχοληθείς, μάλλον μόνο για να τα διαβάσεις... δεν μπορώ... Έλα να δεις το σπίτι μου, το χάος μου, χαχαχαχαχα!

yogini
27-09-10, 10:06
Ναι μωρέ αλλά μερικά λινκς ειναι σημαντικά. Πχ σε ενα παραπάνω λέει οτι πρώτη φορά δικαστήριο δικαίωσε οικογένεια που το παιδάκι τους έπαθε αυτισμό μετά απο 2 εμβόλια που του έκανε μαζί ο παιδίατρος...πήραν 1.,5 εκτ. δολάρια.

filaki
27-09-10, 17:43
Ναι μωρέ αλλά μερικά λινκς ειναι σημαντικά. Πχ σε ενα παραπάνω λέει οτι πρώτη φορά δικαστήριο δικαίωσε οικογένεια που το παιδάκι τους έπαθε αυτισμό μετά απο 2 εμβόλια που του έκανε μαζί ο παιδίατρος...πήραν 1.,5 εκτ. δολάρια.Τί να τα κάνεις τα λεφτά...

vera
27-09-10, 18:37
Μακάρι έτσι απλά να ήταν όλα... να διαβάζαμε ένα "τόπικ" και να λύναμε τα προβλήματα μας...

Ε απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις......να διαβασει δυο πραγματα......να το ψαξει λιγο παραπανω, αν θελει να βρει λυσεις. Τυχαινει το συγκεκριμενο φορουμ να εχει πολυ ενδιαφερον υλικο μαζεμενο.....εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει να λυσω αρκετα προβλημα και αποριες. Με το να ΜΗ διαβαζεις, τοτε ναι....δεν λυνεις κανενα προβλημα.

vera
27-09-10, 18:47
vera μου το τόπικ είναι τόπικ, μιλάμε δηλ. κι ανταλάσουμε απόψεις. Το θέμα είναι η ασφάλεια των εμβολίων, και για σένα είναι το τόπικ που δεν τα θεωρείς ασφαλη... και για μένα που τα θεωρώ ασφαλή... Ας μην ξεχνάμε το ρόλο ενός φορουμ, ε; Ας μη γινόμαστε τόσο φανατικοί, καλό δεν είναι. Συζήτηση γίνεται.

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι εγραφε ο κυριος πιο πανω.....τον ενοχλουσε το συγκεκριμενο τοπικ γιατι τον τρομοκρατουσε. Λεω λοιπον οτι κι εμενα με τρομοκρατουνε αλλα θεματα και γι αυτο αποφευγω να τα διαβαζω, δεν απαγορευω στους υπολοιπους να τα συζητανε!

Οταν ξεκινησα να διαβαζω αυτο το τοπικ ειχα κανει και συνεχισα να κανω ενα σωρο εμβολια στο γιο μου, δεν απαγορευσα σε κανενα να συνεχισει τη συζητηση για να μη με αγχωνει...αν δεν ηθελα δεν θα τα διαβαζα. Που ακριβως ειδες φανατισμο δεν καταλαβα....

filaki
27-09-10, 19:19
Ε απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις......να διαβασει δυο πραγματα......να το ψαξει λιγο παραπανω, αν θελει να βρει λυσεις. Τυχαινει το συγκεκριμενο φορουμ να εχει πολυ ενδιαφερον υλικο μαζεμενο.....εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει να λυσω αρκετα προβλημα και αποριες. Με το να ΜΗ διαβαζεις, τοτε ναι....δεν λυνεις κανενα προβλημα.Φτάνω κατευθείαν στο αποτέλεσμα... δηλ. εννοώ και να διαβάσω ειδική δε θα μπορέσω να γίνω.... άσε, δεν τό έχω... Νομίζω ότι γίνομαι λίγο κουραστική γιατί τα ίδια επαναλάμβάνω κάθε 10 σελ. του τόπικ... χιχιχιχι. Και λέω μήπως βγαίνω κι εκτός θέματος αλλά πάλι νομίζω πως όχι. Όπως ο (κι όχι "η", νομίζω) koulis, πιστεύω στην ενημέρωση, στην πληροφόρηση και στη γνώση, και να τρομοκρατηθούμε χρειάζεται, γιατί όχι, να ταρακουνηθούμε, ΟΧΙ όμως στην παραπληροφόρηση και στην υπερβολή σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, και τα 2 αυτά υπάρχουν άνετα στο δίκτυο, υπερβολή και παραπληροφόρηση... Αυτά, ελπίζω να με πιάνεις.

vera
27-09-10, 19:37
Se πιανω φιλακι μου αλλα με οσα εχω βιωσει δεν εμπιστευομαι τυφλα κανενα ειδικο ωστε να του δωσω δικαιωμα να αποφασιζει αυτος για μενα.......δε μπορω να λειτουργησω ετσι. Οταν τυχαινει κατι στην οικογενεια μου το πρωτο που κανω ειναι να ενημερωθω οσο καλυτερα μπορω ωστε να καταλαβαινω οτι θα μου πουν οι ειδικοι και να μπορω να κρινω. Η πλειοψηφια του συγγενικου και φιλικου μου κυκλου ειναι στον ιατρικο χωρο και ξερω ποσο εξω μπορουν να πεσουν .

Και σοβαρα εχω μαθει πολλα πραγματα απο αλλους γονεις εδω μεσα, απο την εμπειρια τους και βγηκαν ασχετοι αρκετοι ειδικοι που εχουμε επισκεφθει τελευταια. Σαφως και υπαρχει πολλη παραπληροφορηση κι εδω μεσα και στο νετ γενικοτερα, γι αυτο και χρειαζεται να διαβαζουμε λιγα πραγματα ωστε να μπορουμε να κρινουμε. Ουτε εγω εχω χρονο, μαζευω οτι μου φαινεται ενδιαφερον και τα διαβαζω οταν βρω χρονο η μου χρειαζονται....εχω στιβαξει ααααπειρο υλικο :lol:

vera
27-09-10, 19:48
Διαβαζω τωρα το τοπικ των αλλεργιων προσπαθωντας να καταλαβω ΑΝ τελικα εχουμε αλλεργια γιατι 3 ειδικοι που τους πληρωνω δεν ειναι σε θεση να βγαλουν συμπερασμα και με αφηνουν να βγαλω πορισμα μονη μου, και ανακαλυπτω οτι 2 τουλαχιστον γαστρεντερολογοι απεφανθησαν κατηγορηματικα οτι τα εμβολια υποτροπιαζουν τις αλλεργιες στα μωρα και δεν πρεπει να γινονται πριν ξεπεραστουν οι αλλεργιες. Καποιοι αλλοι διαφωνουν ριζικα, τα θεωρουν ασχετα.....

Αντε λοιπον, θες να αφησεις την αποφαση στον ειδικο.....ποιον ομως που διαφωνουν κι αυτοι μεταξυ τους? Θα ριξεις κληρο?

TARA
28-09-10, 00:21
Se πιανω φιλακι μου αλλα με οσα εχω βιωσει δεν εμπιστευομαι τυφλα κανενα ειδικο ωστε να του δωσω δικαιωμα να αποφασιζει αυτος για μενα.......δε μπορω να λειτουργησω ετσι. Οταν τυχαινει κατι στην οικογενεια μου το πρωτο που κανω ειναι να ενημερωθω οσο καλυτερα μπορω ωστε να καταλαβαινω οτι θα μου πουν οι ειδικοι και να μπορω να κρινω. Η πλειοψηφια του συγγενικου και φιλικου μου κυκλου ειναι στον ιατρικο χωρο και ξερω ποσο εξω μπορουν να πεσουν .

Συμφωνω απολυτως.

Διαβαζω τωρα το τοπικ των αλλεργιων προσπαθωντας να καταλαβω ΑΝ τελικα εχουμε αλλεργια γιατι 3 ειδικοι που τους πληρωνω δεν ειναι σε θεση να βγαλουν συμπερασμα και με αφηνουν να βγαλω πορισμα μονη μου, και ανακαλυπτω οτι 2 τουλαχιστον γαστρεντερολογοι απεφανθησαν κατηγορηματικα οτι τα εμβολια υποτροπιαζουν τις αλλεργιες στα μωρα και δεν πρεπει να γινονται πριν ξεπεραστουν οι αλλεργιες. Καποιοι αλλοι διαφωνουν ριζικα, τα θεωρουν ασχετα.....

Αντε λοιπον, θες να αφησεις την αποφαση στον ειδικο.....ποιον ομως που διαφωνουν κι αυτοι μεταξυ τους? Θα ριξεις κληρο?

Μαλλον θα ακολουθησεις το ενστικτο σου...;)

vera
11-10-10, 13:08
Flu Vaccines and the Risk of Cancer

Flu vaccines are increasingly manufactured in cell lines that are actually or potentially oncogenic, and FDA guidelines allow high levels of contamination and no spot checks are carried out Dr. Sherri J Tenpenny

http://www.i-sis.org.uk/fluVaccinesCancerRisks.php

Ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο που περιγραφει (ενιοτε με ανατριχιαστικες λεπτομερειες) πως παρασκευαζονται τα εμβολια.....

vera
17-10-10, 00:16
Scientists fear MMR link to autism

http://www.dailymail.co.uk/news/article-388051/Scientists-fear-MMR-link-autism.html

Η δευτερη ανεξαρτητη ερευνα, στην αμερικη αυτη τη φορα που επιβεβαιωνει την ερευνα του Wakefield. Bρισκουν ζωντανο ιο ιλαρας (που προερχεται απο εμβολιο) στο εντερο ο οποιος προκαλει ασθενειες του γαστρεντερικου που συνδεονται με αυτισμο.

spyni
17-10-10, 21:42
vera μου, στο μικρακι σου θα κανεις καποιο εμβολιο???ΑΥΤΑ που παρεθεσες ειναι πολυ ενδιαφεροντα, μια ματια ειναι η αληθεια εριξα αλλα καποια στιγμη θα επανελθω....οταν ο μικρος θα ειναι ενος θα πανε και τα δυο-η μικρη μεγαλη ειναι τωρα δυο-παιδικο και προβληματιζομαι καπως...εχεις διαθεση να το συζητησουμε λιγακι???

vera
17-10-10, 23:15
spyni δεν ξερω ακομα τι θα κανω....θα το συζητησω με τον ομοιοπαθητικο σιγουρα, καθως εχουμε καποια θεματα που μας κανουν πολυ επιφυλακτικους με εμβολια σε αυτο το μωρο.

Σιγουρα μετα το χρονο, ισως και μετα το δευτερο. Ο μεγαλος θα παει παιδικο του χρονου, οποτε εχω χρονο ακομα.Αλλα δε νομιζω να κολλησει πια κατι τοσο τραγικο ωστε να αγχωνομαι, για γαστρεντεριτιδα η γριπη δεν εμβολιαζομαστε ουτως αλλως. Αν κολλησει παιδικη ασθενεια δεν θα στενοχωρηθω, οσο μικροτερα τοσο καλυτερα.....περασε μια παιδικη περσι ο μεγαλος, μια χαρα την εβγαλε.

Απο οσο γνωριζω απο αλλους γονεις, συνηθως συνιστουν εμβολια σαφως μετα το χρονο , οχι πολυδυναμα σχηματα (αντε 4πλο το πολυ) και με αρκετους μηνες ενδιαμεσα. (6-8 ). Αν υπαρχουν μεμονωμενα ακομα καλυτερα. Υπαρχουν σχετικα λινκ εδω μεσα για τετοιους εμβολιασμους, αν δεν τα βρηκες θα ψαξω να στα βρω.(μπορω να στα στειλω με μειλ)

Α και σημαντικο......δεν κανουμε εμβολια που δεν εχουν δοκιμαστει τουλαχιστον 5 χρονια!

spyni
31-10-10, 22:07
vera μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου...εστω και καθυστερημενα...για μεμονωμενα εμβολια που μπορω αληθεια να απευθυνθω??σε ποιο καινουρια εμβολια αναφερεσαι???και κατι ακομη...ποιον ομοιοπαθητικο εχεις??σε ευχαριστω πολυ....

vera
01-11-10, 23:20
vera μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου...εστω και καθυστερημενα...για μεμονωμενα εμβολια που μπορω αληθεια να απευθυνθω??σε ποιο καινουρια εμβολια αναφερεσαι???και κατι ακομη...ποιον ομοιοπαθητικο εχεις??σε ευχαριστω πολυ....

Στον Κυβελλο, στον πειραια. βρες εναν και συζητα μαζι του, αυτος θα σε κατευθυνει σχετικα με το εμβολιαστικο σχημα και ποτε να το ξεκινησεις.

Νεα εμβολια εννοω αυτα της γριπης, το νεο πρεβεναρ κλπ.

Δεν ξερω ακομα τι παιζει με τα μεμονωμενα, η γιογκινι ανεφερε καπου οτι υπαρχουν στο Παστερ αλλα περιεχουν υδραργυρο, δεν εχω ασχοληθει ακομα με το θεμα και μαλλον θα αργησω να ασχοληθω....

Μου βγαλαν τωρα οτι το μωρο εχει πολυ χαμηλες ανοσοσφαιρινες, δλδ ανοσοανεπαρκεια και φυσικα δεν επιτρεπεται να κανει κανενα εμβολιο Το παιδι ειναι μια χαρα δοξα το Θεο, ουτε αρρωστο ουτε τιποτα και αναρρωτιεμαι.........ποιος γονιος ειναι σε θεση να ξερει σε τι κατασταση ειναι το ανοσοποιητικο ενος μωρου 2 μηνων, τοτε που ξεκινανε τα πολυδυναμα εμβολια καθε μηνα?

Εγω το εμαθα τωρα που το παιδι ειναι εξι μηνων, λογω εξετασεων που κανουμε ομως τι θα μπορουσε να ειχε παθει αν ξεκινουσα εμβολια νωρις νωρις οπως εκανα με τον πρωτο μου? Αν παθαινε κατι θα μου ελεγαν ΄Λυπομαστε αλλα ατυχησατε? πεσατε στην περιπτωση?"
Δλδ ειμαστε τυχεροι που μπλεξαμε με ενα καρο εξετασεις και το μαθαμε, τι συμβαινει με τα υπολοιπα μωρα που δεν κανουν εξετασεις γιατι δεν εχουν λογο? Καλλιστα ενα μωρο μπορει να εχει ανοσοανεπαρκεια χωρις να ειναι αρρωστο.......ετσι το πλακωνεις στα πολυδυναμα εμβολια απο νωρις και τρελλαινεις τον οργανισμο του με τις γνωστες επιπτωσεις.

Κατα τα αλλα ειναι να τους εχεις απολυτη εμπιστοσυνη και να τους επιτρεπεις να αποφασιζουν για σενα! Δεν εχεις ιδεα ποσο ταραχτηκα........ουτε τολμησε να πει κουβεντα ξανα για εμβολιο η παιδιατρος οταν το ακουσε. Υπηρξε φυσικα ενας γνωστος μας παθολογος-μπουφος που ειπε οτι κανοντας εμβολια θα διεγειρουμε το ανοσοποιητικο και θα το υποχρεωσουμε να δουλεψει..........αναρρωτιεσαι πως παιρνουνε τα πτυχια τους!!!

vera
02-11-10, 20:31
Why a Shingles Epidemic is Bolting Straight at the U.S.

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/11/02/chicken-pox-vaccine-creates-shingles-epidemic.aspx?aid=CD945

Ενδιαφερον..........επιδημια ερπητος ζωστηρα στην αμερικη, λογω του εμβολιου της ανεμοβλογιας (το οποιο απο οτι διαβαζω σε σχετικα σαιτ ουδολως σε προστατευει τελικα απο την ανεμοβλογια)

TARA
02-11-10, 23:41
Μου βγαλαν τωρα οτι το μωρο εχει πολυ χαμηλες ανοσοσφαιρινες, δλδ ανοσοανεπαρκεια και φυσικα δεν επιτρεπεται να κανει κανενα εμβολιο Το παιδι ειναι μια χαρα δοξα το Θεο, ουτε αρρωστο ουτε τιποτα και αναρρωτιεμαι.........ποιος γονιος ειναι σε θεση να ξερει σε τι κατασταση ειναι το ανοσοποιητικο ενος μωρου 2 μηνων, τοτε που ξεκινανε τα πολυδυναμα εμβολια καθε μηνα?

Εγω το εμαθα τωρα που το παιδι ειναι εξι μηνων, λογω εξετασεων που κανουμε ομως τι θα μπορουσε να ειχε παθει αν ξεκινουσα εμβολια νωρις νωρις οπως εκανα με τον πρωτο μου? Αν παθαινε κατι θα μου ελεγαν ΄Λυπομαστε αλλα ατυχησατε? πεσατε στην περιπτωση?"
Δλδ ειμαστε τυχεροι που μπλεξαμε με ενα καρο εξετασεις και το μαθαμε, τι συμβαινει με τα υπολοιπα μωρα που δεν κανουν εξετασεις γιατι δεν εχουν λογο? Καλλιστα ενα μωρο μπορει να εχει ανοσοανεπαρκεια χωρις να ειναι αρρωστο.......ετσι το πλακωνεις στα πολυδυναμα εμβολια απο νωρις και τρελλαινεις τον οργανισμο του με τις γνωστες επιπτωσεις.

Κατα τα αλλα ειναι να τους εχεις απολυτη εμπιστοσυνη και να τους επιτρεπεις να αποφασιζουν για σενα! Δεν εχεις ιδεα ποσο ταραχτηκα........ουτε τολμησε να πει κουβεντα ξανα για εμβολιο η παιδιατρος οταν το ακουσε. Υπηρξε φυσικα ενας γνωστος μας παθολογος-μπουφος που ειπε οτι κανοντας εμβολια θα διεγειρουμε το ανοσοποιητικο και θα το υποχρεωσουμε να δουλεψει..........αναρρωτιεσαι πως παιρνουνε τα πτυχια τους!!!

Eυτυχως που ακολουθησες το ενστικτο σου...

vera
03-11-10, 16:05
Διαβαστε για το εμβολιο της ηπατιτιδας Β

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/11/03/hepatitis-b-vaccines-at-birth.aspx

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται τοσο νωρις.

spyni
04-11-10, 19:28
Βερα μου, στενοχωρηθηκα με αυτα που διαβαζω για το παιδακι σου...ευχομαι ο,τι καλυτερο, ευτυχως που το εψαξες μονη σου κοριτσι μου, αληθεια απο μονη σου εκανες συτες τις εξετασεις???ειχες καποια ενδειξη απο το μωρο???τι σε υποψιασε?????????//...εμενα το μωρο ειναι δυο μηνων και σκεφτομαι να κανω καποια επιλεκτικα και θελω φυσικα και μια ιατρικη κατευθυνση...καλα το ηπατιτιδας το θεωρω εντελως αχρηστο- εφοσον οι γονεις ειναι υγιεις..σκεφτομαι και εγω να παω στον Κυβελλο...για να δουμε!
καλη σας συνεχεια!!!!!!!!!!

vera
05-11-10, 00:25
Σπυνι μας προεκυψαν καποια θεματα απο τον τριτο μηνα που χρειαστηκαν διερευνηση και ετσι ανακαλυψαμε το προβλημα......δεν με υποψιασε, ακομα απορω με αυτο που μου παν, γιατι μια χαρα ειναι το παιδι. Κ αυτο ειναι που με σοκαρει, οτι μπορει να ειναι ολα καλα φαινομενικα και να σου παθει μεγαλη ζημια εκει που δεν το περιμενεις.....

Ευτυχως που ειχα αποφασισει να μη κανω εμβολιασμους πριν το χρονο παρα το πρηξιμο απο την παιδιατρο και τη μητερα μου, ποιος ξερει τι θα παθαιναμε!
Γνωμη μου ειναι να μη ξεκινησεις τιποτα πριν τους 7 μηνες, περιμενε λιγο, συζητα το και με τον ομοιοπαθητικο.

TARA
11-11-10, 08:52
[YOU TUBE]SWaV39N3Cfs[/YOU TUBE]

marsolan
11-11-10, 17:21
Πολυ ενδιαφερον το θεμα.
Μακαρι να το ειχα ανακαλυψει νωριτερα ωστε να εχω πιο εμπεριστατωμενη αποψη...και να εχω χρονο για αποφασεις.
Η κορη μου ειναι 6 μηνων και εχουμε κανει ηδη αρκετα
2 μηνων εκανε infrarix hexa και prevenar 13
3 μηνων εκανε meningnitec-rotateq
4 μηνων επανελαβε τα πρωτα
5 μηνων επανελαβε τα δευτερα
και αυριο 6 μηνων θα κανει 3η δοση infrarix και 3η δοση rotateq.
στον 7ο λογικα θα κανουμε καποια επαναληπτικη δοση απο τα παραπανω!!!!

Παντα διπλα τα εμβολια και ποτε δεν με ανησυχησε αυτο!!!!!!!
Τα παραπανω ειδα οτι καλυπτουν Ηπατιτιδας Β,Διφθεριτιδας,τετανου,κοκκιτη,αιμοφιλου ινφλουεντζας β(αυτα το infrarix),πνευμονιοκοκου το prevenar,μηνιγγιτιδοκοκου το meningnitec και ροταιου το rotateq!!!
Σαν πολλα δεν ειναι(λεω εγω τωρα που διαβασα καμποσα απο τα παραπανω!!

Η γιατρος μας ειναι δεκτικο ατομο μεχρι τωρα,ας πουμε δεν μου προωθησε κρεμες και δεν ειπε οχι οταν αποφασισα να φτιαχνω σπιτικα τα δημητριακα.Επιση ειναι υποστηρικτικη στον θηλασμο.
Και για τα εμβολια το μονο που ειπε ειναι οτι θα τα σταματησουμε στον 7ο και οτι αλλο μετα τον 15ομηνα.
(εκει φανταζομαι θα ειναι το mmr)

To μονο που ειχα αναρωτηθει και μου φανηκε περιεργο ειναι γιατι πλεον να γινονται εμβολια για ιλαρα,ερυθρα,ανεμοβλογια οταν εγω τα περασα ολα και δεν επαθα τιποτε!!Και πραγματι ειχα αποφασισει να αντιδρασω....αλλα τοσα αλλα δεν περιμενα μαθω.
Θα μου πεις το εμβολιο για την προσφατη γριπη το εκανες???Οχι βεβαια...εκει πως ανησυχησες και για το μωρακι δεν ψαχνεσαι μηπως και ο υπερβολικος εμβολιασμος δεν ειναι και τελειος???

Στο βιβλιαριο συμφωνα με το εθνικο προγραμμα εμβολιασμων λεει οτι πρεπει να εχουν γινει τα Ηπατιτιδας Β,Διφθεριτιδας,τετανου,κοκκιτη,πολυομυελιτιδας,αιμοφιλου,μηνιγγιτιδοκοκκου και πνευμονιοκοκκου.
Η γιατρος μας βλεπω λοιπον οτι κινηθηκε σε αυτο το πλαισιο!

Κατα τα αλλα,τι περιθωριο εχει κανεις αν θελει να αποφυγει καποια απο τα επομενα??Να πω την μαυρη αληθεια ειμαι πολυ θετικη στο να καθυστερησω το mmr αρκετα και να αποφυγω εντελως αυτα που εχουν σχεση με τις παραπανω παιδικες ασθενειες που ανεφερα.
Σε καθε περιπτωση παντως νομιζω οτι καθε αφορμη που δινεται για γονιμη σκεψη αλλα και αμφισβητηση αξιζει τον κοπο.
Αν μπορει καποιος και εχει την διαθεση να σχολιασει οσα εγραψα σχετικα με το τι εχουμε κανει μεχρι τωρα...θα περιμενω!!!!

amaretto
11-11-10, 21:25
Πολυ ενδιαφερον το θεμα.
Μακαρι να το ειχα ανακαλυψει νωριτερα ωστε να εχω πιο εμπεριστατωμενη αποψη...και να εχω χρονο για αποφασεις.
Η κορη μου ειναι 6 μηνων και εχουμε κανει ηδη αρκετα
2 μηνων εκανε infrarix hexa και prevenar 13
3 μηνων εκανε meningnitec-rotateq
4 μηνων επανελαβε τα πρωτα
5 μηνων επανελαβε τα δευτερα
και αυριο 6 μηνων θα κανει 3η δοση infrarix και 3η δοση rotateq.
στον 7ο λογικα θα κανουμε καποια επαναληπτικη δοση απο τα παραπανω!!!!

Εφόσον προβληματίστηκες και θες να το ψάξεις παραπάνω, γιατί δεν αναβάλλεις τα αυριανά εμβόλια, μέχρι να μαζέψεις τα στοιχεία που χρειάζεσαι;

yogini
11-11-10, 22:37
πω πω marsolan μου φαίνονται απίστευτα πολλά τα εμβόλια για τόσο μικρό μωράκι! Σας έσκισε η γιατρός!!! Κόψε ότι μπορείς ή καθυστέρησε το....κόψε και σώσε δηλαδή :)

marsolan
11-11-10, 22:50
Εφόσον προβληματίστηκες και θες να το ψάξεις παραπάνω, γιατί δεν αναβάλλεις τα αυριανά εμβόλια, μέχρι να μαζέψεις τα στοιχεία που χρειάζεσαι;

γιατι δεν εχω καταλαβει αν μπορω να διακοψω σε αυτην την δοση!!Θελω να πω,αφου εχουν γινει οι προηγουμενες μηπως παει χαμενος ο κοπος και τα τσιμπηματα που εφαγε μεχρι τωρα το μωρο!!Εκτος αν δεν υπαρχει προβλημα να γινουν αργοτερα...οποτε και θα ειμαι πιο αποφασισμενη(για το αν θα την παω συνειδητα να τα κανει ή συνειδητα να τα χασει)!!

amaretto
11-11-10, 23:43
Εμείς πολλές φορές αναβάλαμε εμβόλια και για 2 ή 3 μήνες, γιατί η μικρή ήταν αδιάθετη και δεν είχαμε θέμα αλλά νομίζω εξαρτάται από κάθε εμβόλιο.

aria78
12-11-10, 00:49
Συμφωνω με την λογικη οτι πλουτιζουν οι φαρμακοβιομηχανιες με τα εμβολια γιατι σιγουρα θα γινεται καπου καταχρηση αλλα σκεφτειτε τι θα γινοτανε αν ολες οι μαναδες επελεγαν να μην κανουν εμβολια στα παιδια τους η να κανουν επιλεκτικα ορισμενα εμβολια.Αν ορισμενες μαναδες δεν κανουν εμβολια στα παιδια τους δεν θα παθουν τιποτα γιατι η πλειο νοτητα των παιδιων ειναι εμβολιασμενα.Γιαυτο και ασθενειες που παλαια θεριζαν κοσμο τωρα εχουν εξαφανιστει.Τωρα κανουν σε παιδακια εμβολια υπατιτιδας η οποια ξαναεπανηλθε στο προσκηνιο λογω της αυξημενης ελευσης αλλοδαπων οι οποιοι τρεχουν να εξασφαλισουν αλλα πραγματα και ο εμβολιασμος δεν ειναι στις προτεραιοτητες τους και φυσικα δεν εχουν και τις καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.

Rosie
12-11-10, 07:25
Συμφωνω με την λογικη οτι πλουτιζουν οι φαρμακοβιομηχανιες με τα εμβολια γιατι σιγουρα θα γινεται καπου καταχρηση αλλα σκεφτειτε τι θα γινοτανε αν ολες οι μαναδες επελεγαν να μην κανουν εμβολια στα παιδια τους η να κανουν επιλεκτικα ορισμενα εμβολια.Αν ορισμενες μαναδες δεν κανουν εμβολια στα παιδια τους δεν θα παθουν τιποτα γιατι η πλειο νοτητα των παιδιων ειναι εμβολιασμενα.Γιαυτο και ασθενειες που παλαια θεριζαν κοσμο τωρα εχουν εξαφανιστει.Τωρα κανουν σε παιδακια εμβολια υπατιτιδας η οποια ξαναεπανηλθε στο προσκηνιο λογω της αυξημενης ελευσης αλλοδαπων οι οποιοι τρεχουν να εξασφαλισουν αλλα πραγματα και ο εμβολιασμος δεν ειναι στις προτεραιοτητες τους και φυσικα δεν εχουν και τις καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.

Αρία προφανώς δεν διάβασες τίποτα απ' όσα γράφτηκαν στο τόπικ αυτό για να γράφεις τα πιο πάνω! :roll:

aria78
12-11-10, 08:28
οχι δεν εχω διαβασει που να τα διαβασω ολα αυτα ειναι παρα πολλα!!!!!!!!!!!!Διαβασα αποσπασματικα δυο τρεις σελιδες και τα εγραψα.

yogini
21-11-10, 17:57
μακάρι να φτιαχτεί μια ομάδα, ένας σύλλογος γονέων που έχουν υποστεί βλάβες από τα εμβόλια...να μου πεις πώς θα τους βρεις αν δεν ασχολούνται με το διαδίκτυο....Πάντως αρχίζει και οργανώνεται το θέμα ενημέρωσης και μέσα από τα μπλογκς απ' οτι είδα και στο facebook. Εαν υπήρχε μια μαζική κίνηση τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Rosie
22-11-10, 09:11
Δέστε και λίγο αυτή τη συνέντευξη στα ελληνικά που έβαλε στο blog της η yogamama μας:

http://yogamamagr.blogspot.com/2010/11/blog-post_20.html

vera
22-11-10, 21:32
Και δω ελληνικη μεταφραση

http://mamalydia.wordpress.com/2008/04/18/vaccine2/

Βεβαια ειναι ανωνυμη, και γι αυτο δισταζα να τη βαλω, αλλα αφου λεει πραγματα που εχουν ηδη ειπωθει επωνυμως, ας τη διαβασει οποιος θελει.

vera
22-11-10, 21:35
μακάρι να φτιαχτεί μια ομάδα, ένας σύλλογος γονέων που έχουν υποστεί βλάβες από τα εμβόλια...να μου πεις πώς θα τους βρεις αν δεν ασχολούνται με το διαδίκτυο....Πάντως αρχίζει και οργανώνεται το θέμα ενημέρωσης και μέσα από τα μπλογκς απ' οτι είδα και στο facebook. Εαν υπήρχε μια μαζική κίνηση τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Υπαρχει ελληνικο γκρουπ?

yogini
23-11-10, 10:14
Υπαρχει ελληνικο γκρουπ?

Οχι δεν υπάρχει ακόμα γι'αυτό το λέω αλλά μέσω από τα μπλογκς πχ yogamama κτλ ολο και κάτι μπορεί να γίνει και να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος ή να βρεθούν παθόντες και να οργανωθούν με κάποιο τρόπο

ζώπυρον
23-11-10, 23:54

Κατα τα αλλα ειναι να τους εχεις απολυτη εμπιστοσυνη και να τους επιτρεπεις να αποφασιζουν για σενα! Δεν εχεις ιδεα ποσο ταραχτηκα........!

Μέσες άκρες που διάβασα το θέμα των εμβολίων από την αρχή, δεν με βλέπω να κλείνω μάτι απόψε!

Έχω ένα γιό που έχει κλείσει τα 5 και έχει κάνει όλα τα εμβόλια!
Από την δύνη που βρίσκεται αυτή την στιγμή το μυαλό μου, θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα:

- Η ατοπική δερματίτιδα σχετίζεται με τα εμβόλια? Γιατί έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ με αυτό παλιότερα. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς... Λες να ήταν την εποχή των εκάστοτε εμβολίων?????????

- Ανοσοανεπάρκεια? Με ποιές εξετάσεις διαπιστώνεται? Ποιά ιατρική ειδικότητα την παρακολουθεί? Ρωτάω γιατί (τόχω αναλύσει κι αλλού) το παιδί μου ταλαιπωρείται τα 2-3 τελευταία χρόνια από απανωτές ιώσεις και σχετικά πρόσφατα (αφού πλέον ήμουνα έξαλλη με την κλασική ιατρική, τους φωστήρες παιδίατρους και τα κατεβατά των φαρμάκων), μια ωρλ του ταμείου μας, μου έδωσε μια σφαιρική θεώρηση των πραγμάτων και μου συνέστησε μεταξύ άλλων να ελέγξω και το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού.

- Από όλα τα εμβόλια, μας έχει μείνει μόνο η τελευταία δόση του πενταπλού (διφθερίτιδας-τετάνου-κοκκύτη-πολυομυελίτιδας-ινφλουέντσας). Λέτε να μην το κάνω? Καλά, μην βαράτε! Απλά, σκέφθηκα αφού τάχω κάνει όλα, μήπως παραλείποντας την τελευταία δόση του συγκεκριμένου, χαλάσει κάτι στην "αλυσίδα"?

Μπα, δεν το βλέπω να κοιμάμαι απόψε...

yogini
24-11-10, 09:58
Zopiron μου για την ατοπική δερματίτιδα θα μπορούσε νομίζω να ενοχοποιηθεί κάποιο εμβόλιο αλλά αφού δεν θυμάσαι μην μπαίνεις στο τριπάκι...είπαμε μην γίνουμε και ζόμπι :)

Επειδή το παιδάκι σου πάθαινε συχνά ιώσεις δεν σημαίνει ότι έχει ανοσοανεπάρκεια! Εαν θες όμως να στηρίξεις την άμυνα του οργανισμού του ποτέ δεν είναι αργά να στραφείς στην ομοιοπαθητική. Εγω προτείνω πάντα να γίνεται μια δοκιμή με ομοιοπαθητική γιατί μπορεί να σου λύσει όλα τα προβλήματα. Εκτός από ένα 60ρηκάκι δεν έχεις να χάσεις κάτι άλλο...μόνο να κερδίσεις ;)
Επίσης μπορείς να δώσεις στο μικρό σου εχινάκεια τώρα που είναι χειμώνας.

ζώπυρον
24-11-10, 19:28
yogini μου καλησπέρα! Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

[QUOTE=yogini;1805317]Zopiron μου για την ατοπική δερματίτιδα θα μπορούσε νομίζω να ενοχοποιηθεί κάποιο εμβόλιο αλλά αφού δεν θυμάσαι μην μπαίνεις στο τριπάκι...είπαμε μην γίνουμε και ζόμπι :)

Ήταν για χρόνια... Ίσως να ήταν και την εποχή των μαζικών εμβολίων...

Επειδή το παιδάκι σου πάθαινε (παθαίνει τα 3 τελευταία χρόνια) συχνά ιώσεις δεν σημαίνει ότι έχει ανοσοανεπάρκεια!

Φυσικά! Αλλά... Η ωρλ μου το επισήμανε. Μετά διάβασα και το μήνυμα της vera...

Εαν θες όμως να στηρίξεις την άμυνα του οργανισμού του ποτέ δεν είναι αργά να στραφείς στην ομοιοπαθητική. Εγω προτείνω πάντα να γίνεται μια δοκιμή με ομοιοπαθητική γιατί μπορεί να σου λύσει όλα τα προβλήματα. Εκτός από ένα 60ρηκάκι δεν έχεις να χάσεις κάτι άλλο...μόνο να κερδίσεις ;)

Από τη στιγμή που ξύπνησα και τα πήρα στο κρανίο με την κλασική ιατρική, αποφάσισα να ολοκληρώσω το γενικευμένο τσεκ απ και φυσικά μετά να στραφώ στην ομοιοπαθητική!

Επίσης μπορείς να δώσεις στο μικρό σου εχινάκεια τώρα που είναι χειμώνας.

Είναι χωρίς παρενέργειες (αλλεργίες, κ.λ.π.)? Την αγοράζω από το φαρμακείο?

yogini
24-11-10, 20:25
εγώ την εχινάκεια την παίρνω από το μαγαζί με τα βιολογικά, έχει όμως σε κάθε περίπτωση και στο φαρμακείο. Ρώτα σε τι μορφή ενδεικνύεται για τον μικρό. Δεν έχει παρενέργειες απ'όσο ξέρω...ειναι καθαρά φυτικό προϊόν και το παίρνω και εγω που θηλάζω.

πρόχειρα στο google βρήκα αυτό το άρθρο
http://www.vita.gr/html/ent/433/ent.2433.asp

TARA
25-11-10, 01:15
Ο γιατρος μας μου εδωσε το εξης σκευασμα.

tabl. child echinachea (Vogel)

και ειπε μια ταμπλετα την ημερα στα παιδια (επιτρεπεται ανω του ενος ετους), οταν εχουν συμπτωματα κρυολογηματος.

Το αρθρο για την εχινακεια γραφει για περιπτωσεις αλλεργιας κατω κατω. Διαβασε το προσεκτικα.

yogini
25-11-10, 09:55
ένα αλλεργικό παιδάκι οκ πρέπει να ρωτήσει αλλά αν δεν υπάρχει ιστορικό αλλεργίας το δίνεις και προσέχεις μην εκδηλώσει κάτι....αυτό που ισχύει με τα πάντα δηλαδή.

Αντιγόνη78
25-11-10, 16:44
Bera, μπορεί να κάνω τελείως λάθος, αλλα σύμφωνα με την θεωρία της ομοιοπαθητικής, όταν υπάρχει ανοσοκαταστολή, ο οργανισμός δεν μπορεί να αρρωστήσει, δηλαδή να πολεμήσει πχ μια ίωση. Γι' αυτό και ενάς που δεν ανεβάζει πυρετο για χρόνια ίσως αρρωστήσει πολύ βαρια στο μέλλον. Αυτά τα λέω από αυτά που διάβασα στο περιοδικό της ομοιπαθητικής (το έγραψε ο Κύβέλος, όπότε ρώτα τον και εσυ), όπως κατάλαβα εγώ το άρθρο. Αν θυμαμαι μιλούσε και για τον αυτισμό, και έλεγε ότι τα αυτιστικά παιδάκια δεν ανεβάζουν πυρετό, και αν ανεβάσουν ποτέ τότε θα βελτιωθεί το σώμα τους σε σχέση με τον αυτισμό.
Τα γράφω αυτά γιατί ανέφερες ότι το παιδάκι σου δεν έχει αρρωστήσει και σκέφτομαι ότι ίσως είναι γιατί ακριβώς έχει θέμα με το ανοσοποιητικό του. Δεν θέλω να σε μπερδέψω πάντως, απλά το αναφέρω για να ρωτήσεις τον Κυβέλο για όλα αυτά (σε αυτόν πάω και εγω)

voukal
27-11-10, 16:43
Zopiron, εγώ στον μικρό μου έχω κάνει μόνο 3 δόσεις από το 5πλό και κανένα άλλο εμβόλιο, αλλά η ατοπική δερματίτιδα επιμένει...Δεν πέρασε ούτε με ομοιοπαθητικό σκεύασμα.

ζώπυρον
27-11-10, 18:22
Zopiron, εγώ στον μικρό μου έχω κάνει μόνο 3 δόσεις από το 5πλό και κανένα άλλο εμβόλιο, αλλά η ατοπική δερματίτιδα επιμένει...Δεν πέρασε ούτε με ομοιοπαθητικό σκεύασμα.

Εμάς πέρασε με τον καιρό, μόνη της φαντάζομαι...! Το μόνο που έκανα ήταν να τον πλένω με υποαλλεργικά καλλυντικά. Και συνεχίζω να το κάνω.

yogini
10-12-10, 12:45
κάπου διάβαζα το πρωί ότι έχουν έξαρση ιλαράς στην χώρα μας και γενικότερα λόγω πτώσης των εμβολίων. Επειδή οκ από τις 3 αρρώστιες του MMR μόνο η ιλαρά είναι επικίνδυνη (και υπαρκτή) πήρα στο παστερ και ρώτησα και μου είπαν οτι ναι υπάρχει μεμονωμένο εμβόλιο. Κοστίζει 10,70?+ΦΠΑ και μπορείς να το πάρεις από εκεί 8-2μμ καθημερινά αλλά επειδή δεν κοβουν αποδείξεις σε ιδιώτες να έχει μαζι του ο κάθε ενδιαφερόμενος το όνομα και το ΑΦΜ του γιατρού του.
Θα το σκεφτώ γιατί προχθές κάναμε μια δόση του Mantoux αν και αυτό δεν είναι εμβόλιο.
Φυσικά αν το κάνουμε θα πάρουμε και thuja που δίνουν οι ομοιοπαθητικοί για να προλάβουν τυχόν παρενέργειες των εμβολίων.

TARA
10-12-10, 13:06
κάπου διάβαζα το πρωί ότι έχουν έξαρση ιλαράς στην χώρα μας και γενικότερα λόγω πτώσης των εμβολίων. Επειδή οκ από τις 3 αρρώστιες του MMR μόνο η ιλαρά είναι επικίνδυνη (και υπαρκτή) πήρα στο παστερ και ρώτησα και μου είπαν οτι ναι υπάρχει μεμονωμένο εμβόλιο. Κοστίζει 10,70?+ΦΠΑ και μπορείς να το πάρεις από εκεί 8-2μμ καθημερινά αλλά επειδή δεν κοβουν αποδείξεις σε ιδιώτες να έχει μαζι του ο κάθε ενδιαφερόμενος το όνομα και το ΑΦΜ του γιατρού του.
Θα το σκεφτώ γιατί προχθές κάναμε μια δόση του Mantoux αν και αυτό δεν είναι εμβόλιο.
Φυσικά αν το κάνουμε θα πάρουμε και thuja που δίνουν οι ομοιοπαθητικοί για να προλάβουν τυχόν παρενέργειες των εμβολίων.

Ενδιαφερον. Θα ρωτησω τον γιατρο μας.

yogini
16-12-10, 17:19
Oh my God!
Ψάξτε το και δείτε το ΟΛΟΙ! Απίστοι και μη...γιατί πρόκειται για τα παιδάκια σας.

http://films.nfb.ca/shots-in-the-dark/film-en.php

TARA
16-12-10, 18:41
[YOU TUBE]4zunVhNNXEY[/YOU TUBE]

spyni
16-12-10, 18:47
ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΩ ΠΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????

yogini
16-12-10, 18:59
καλά κάτσε να δεις και όλη την ταινία που διαρκεί 1 1/2 ώρα. Μιλάνε πολύ γιατροί και ερευνητές και εξαιρετικό ενδιαφέρον έχει μια ακρόαση στο κογκρέσο!

vera
18-12-10, 17:44
Μέσες άκρες που διάβασα το θέμα των εμβολίων από την αρχή, δεν με βλέπω να κλείνω μάτι απόψε!

Έχω ένα γιό που έχει κλείσει τα 5 και έχει κάνει όλα τα εμβόλια!
Από την δύνη που βρίσκεται αυτή την στιγμή το μυαλό μου, θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα:

- Η ατοπική δερματίτιδα σχετίζεται με τα εμβόλια? Γιατί έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ με αυτό παλιότερα. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς... Λες να ήταν την εποχή των εκάστοτε εμβολίων?????????

- Ανοσοανεπάρκεια? Με ποιές εξετάσεις διαπιστώνεται? Ποιά ιατρική ειδικότητα την παρακολουθεί? Ρωτάω γιατί (τόχω αναλύσει κι αλλού) το παιδί μου ταλαιπωρείται τα 2-3 τελευταία χρόνια από απανωτές ιώσεις και σχετικά πρόσφατα (αφού πλέον ήμουνα έξαλλη με την κλασική ιατρική, τους φωστήρες παιδίατρους και τα κατεβατά των φαρμάκων), μια ωρλ του ταμείου μας, μου έδωσε μια σφαιρική θεώρηση των πραγμάτων και μου συνέστησε μεταξύ άλλων να ελέγξω και το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού.

- Από όλα τα εμβόλια, μας έχει μείνει μόνο η τελευταία δόση του πενταπλού (διφθερίτιδας-τετάνου-κοκκύτη-πολυομυελίτιδας-ινφλουέντσας). Λέτε να μην το κάνω? Καλά, μην βαράτε! Απλά, σκέφθηκα αφού τάχω κάνει όλα, μήπως παραλείποντας την τελευταία δόση του συγκεκριμένου, χαλάσει κάτι στην "αλυσίδα"?

Μπα, δεν το βλέπω να κοιμάμαι απόψε...

Τωρα ειδα το ποστ σου........

Εμεις εχουμε μπλεξει με πολλες εξετασεις και γιατρους απο νωρις δυστυχως και αναμεσα σε αλλα καναμε και ανοσοσφαιρινες , μας ειπε η αιματολογος οτι ειναι πολυ χαμηλες και θελει παρακολουθηση και πολυ προσοχη. Η παδιατρος ειπε οτι θα αρρωσταινει ευκολα και πολυ συχνα, απο οτι καταλαβα υπολειτουργει το ανοσοποιητικο και δεν δημιουργει αντισωματα

vera
18-12-10, 17:46
Η ατοπικη σχετιζεται με τα εμβολια, εμεις ειχαμε υποτροπη ατοπικης μετα το πρεβεναρ και απο οτι διαβασα τελευταια την προκαλει και το εμβολιο ανεμοβλογιας.

vera
18-12-10, 17:49
Bera, μπορεί να κάνω τελείως λάθος, αλλα σύμφωνα με την θεωρία της ομοιοπαθητικής, όταν υπάρχει ανοσοκαταστολή, ο οργανισμός δεν μπορεί να αρρωστήσει, δηλαδή να πολεμήσει πχ μια ίωση. Γι' αυτό και ενάς που δεν ανεβάζει πυρετο για χρόνια ίσως αρρωστήσει πολύ βαρια στο μέλλον. Αυτά τα λέω από αυτά που διάβασα στο περιοδικό της ομοιπαθητικής (το έγραψε ο Κύβέλος, όπότε ρώτα τον και εσυ), όπως κατάλαβα εγώ το άρθρο. Αν θυμαμαι μιλούσε και για τον αυτισμό, και έλεγε ότι τα αυτιστικά παιδάκια δεν ανεβάζουν πυρετό, και αν ανεβάσουν ποτέ τότε θα βελτιωθεί το σώμα τους σε σχέση με τον αυτισμό.
Τα γράφω αυτά γιατί ανέφερες ότι το παιδάκι σου δεν έχει αρρωστήσει και σκέφτομαι ότι ίσως είναι γιατί ακριβώς έχει θέμα με το ανοσοποιητικό του. Δεν θέλω να σε μπερδέψω πάντως, απλά το αναφέρω για να ρωτήσεις τον Κυβέλο για όλα αυτά (σε αυτόν πάω και εγω)

Δεν εχει αρρωστησει , ειναι σχετικο, ειχαμε ουρολοιμωξη 3 μηνων (λογω παλινδρομισης νεφρων) και μου κανει κατι βηχακια και φταρνιζεται κλπ, βεβαια εχω τον φροντιζω με διαφορες "εναλλακτικες" μεθοδους περαν της ομοιοπαθητικης που χρησιμοποιω και στον εαυτο μου εδω και 4 χρονια και ειμαι πολυ καλα.........θηλαζει επισης, αρα καλυπτεται με αντισωματα

vera
18-12-10, 17:51
...απο μενα, οποτε δεν ξερω τι θα γινοταν αν δεν καναμε ολα αυτα.........και φυσικα δεν εχει εμβολιαστει ακομα κατι που τον εχει προστατευσει.

Τα χουμε συζητησει με τον Κυβελλο, μου πε να του δινω καθε βδομαδα το ομοιοπαθητικο του , που βεβαια μας κραταει για λιγο λογω της αντιβιωσης που παιρνει για την παλινδρομιση.

vera
18-12-10, 18:10
Διαβαστε κι αυτο.....εχει κυκλοφορησει σε αρκετα σαιτ, ειναι μια νεα ερευνα που αποδεικνυει οτι τα εμβολια γριπης ειναι ουσιαστικα αχρηστα και γκρεμιζεις τους βασικους μυθους σχετικα με τα αντιγριπικα εμβολια. Εξαιρετικα ενδιαφερον!

Myths and Facts: Study Verifies That There Is No Value In Any Flu Vaccine

http://wellnessuncovered.com/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=1968:myths-and-facts-study-verifies-that-there-is-no-value-in-any-flu-vaccine&catid=43:vaccination-articles&Itemid=12

vera
18-12-10, 18:14
Κι εδω διαβαστε για το ντοκυμαντερ Shots in the Dark

Ψαξτε να το δειτε οπωσδηποτε!

vera
18-12-10, 18:26
Να το βαλω κι εδω αυτο....

Are Vaccines a Gift From God?

http://www.vaccinationcouncil.org/2010/12/05/are-vaccines-a-gift-from-god/

marietta_
19-12-10, 13:22
Κι εδω διαβαστε για το ντοκυμαντερ Shots in the Dark

Ψαξτε να το δειτε οπωσδηποτε!

Καλησπέρα vera! Που μπορούμε να το βρούμε?

vera
19-12-10, 15:05
Κυκλοφορει στο btjunkie και στα διαφορα τορρεντς.

Υποψιν ειναι χωρις υποτιτλους, στα αγγλικα, (αν και μπορει καποιος με μετρια αγγλικα να καταλαβει) αν τους βρειτε καπου πειτε μας για να μπορεσουν να το δουν κι οσοι δεν ξερουν αγγλικα.

marietta_
19-12-10, 16:04
Έχουμε και εμείς έναν μικρούλη 3 μηνών και αποφασίσαμε να μην του κάνουμε εμβόλια.
Το μόνο που με αγχώνει είναι ο αιμόφιλος.Έχει κανείς ψάξει το θέμα για το συγκεκριμένο εμβόλιο, αν δηλ.πράγματι είναι ασφαλές να μην εμβολιαστεί το μωρό από τη στιγμή που το συγκεκριμένο βακτήριο μπορεί να μεταδοθεί και από ενήλικα με ενεργό νόσο ?Όποια πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη...

marietta_
19-12-10, 16:06
Κυκλοφορει στο btjunkie και στα διαφορα τορρεντς.

Υποψιν ειναι χωρις υποτιτλους, στα αγγλικα, (αν και μπορει καποιος με μετρια αγγλικα να καταλαβει) αν τους βρειτε καπου πειτε μας για να μπορεσουν να το δουν κι οσοι δεν ξερουν αγγλικα.

Ευχαριστώ!

vera
19-12-10, 23:11
Marieta υπαρχει το παρακατω σαιτ

Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS)

http://www.medalerts.org/

οπου μπορεις να ψαξεις πληροφοριες για εμβολια και παρενεργειες που σημειωθηκαν.

Επισης αν εχεις facebook μπορεις να γινεις συνδρομητρια σε αυτά τα σαιτ που ενημερωνουν για ολες τις εξελιξεις στα εμβολια (αν δεν εχεις facebook υπαρχουν και αντιστοιχες ιστοσελιδες)

Dr. Tenpenny on Vaccines
http://www.facebook.com/vaccineinfo

National Vaccine Information Center
http://www.facebook.com/national.vaccine.information.center

Dr. Joseph Mercola
http://www.facebook.com/doctor.health

Ειδικα η ιστοσελιδα του National Vaccine Information Center
Μπορει να σου δειξει και τα περιεχομενα συστατικα του κάθε εμβολιου.

Τωρα στον μικρουλη, αν ανησυχεις μπορεις να καθυστερησεις τα εμβολια, να ξεκινησεις δλδ μετα τους 7-8 μηνες και να τα κανεις με αρκετους μηνες αποσταση μεταξυ τους για ασφαλεια. Ετσι και το ανοσοποιητικο θα εχει χρονο να συνελθει αλλα θα κανεις και λιγοτερες δοσεις.

TARA
19-12-10, 23:30

Δε βρηκα υποτιτλους πουθενα. Ειναι συγκλονιστικο παντως...

marietta_
20-12-10, 09:11
Marieta υπαρχει το παρακατω σαιτ

Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS)

http://www.medalerts.org/

οπου μπορεις να ψαξεις πληροφοριες για εμβολια και παρενεργειες που σημειωθηκαν.

Επισης αν εχεις facebook μπορεις να γινεις συνδρομητρια σε αυτά τα σαιτ που ενημερωνουν για ολες τις εξελιξεις στα εμβολια (αν δεν εχεις facebook υπαρχουν και αντιστοιχες ιστοσελιδες)

Dr. Tenpenny on Vaccines
http://www.facebook.com/vaccineinfo

National Vaccine Information Center
http://www.facebook.com/national.vaccine.information.center

Dr. Joseph Mercola
http://www.facebook.com/doctor.health

Ειδικα η ιστοσελιδα του National Vaccine Information Center
Μπορει να σου δειξει και τα περιεχομενα συστατικα του κάθε εμβολιου.

Τωρα στον μικρουλη, αν ανησυχεις μπορεις να καθυστερησεις τα εμβολια, να ξεκινησεις δλδ μετα τους 7-8 μηνες και να τα κανεις με αρκετους μηνες αποσταση μεταξυ τους για ασφαλεια. Ετσι και το ανοσοποιητικο θα εχει χρονο να συνελθει αλλα θα κανεις και λιγοτερες δοσεις.

Ευχαριστώ και πάλι! Κάπως έτσι σκεφτόμαστε να κάνουμε.Πήγαμε και εμείς στον Κυβελλο και πρότεινε σε περίπτωση που το επιθυμούμε να κάνουμε κάποια μετά τον χρόνο εφόσον θηλάζουμε.Αν και μέχρι τότε αν συνεχίσουμε το ψάξιμο μας βλέπω να μην κάνουμε κανένα..

vera
20-12-10, 21:38
Διαβαστε για την θιμεροσαλη (υδραγυρος) στα εμβολια

Thimerosal in Vaccines

http://www.allvoices.com/contributed-news/7664386-thimerosal-in-vaccines/content/58550312-most-approved-flu-vaccine-producers-grow-the-vaccine-in-eggs

Αναφερει οτι παρολο που εχει αφαιρεθει απο τα παιδικα εμβολια, υπαρχει ακομα στα παιδικα εμβολια γριπης. Επισης αναφερεται στις εγκυους που εκαναν περσι το εμβολιο της γριπης χοιρων (700% πανω το ποσοστο αποβολων).

natty26
21-12-10, 11:25

ακουω για εξαρση ιλαρας απο το προηγουμενο καλοκαιρι ..και αναρωτιεμαι τελικά αν ισχυει οντως!

Μπαμπουράκι
21-12-10, 13:46

και εγώ είχα ρωτήσει αλλά νομίζω το συγκεκριμένο εμβόλιο στο παστέρ έχει θιμεροσαλη.
Βέβαια γλυτώνεις τους απανωτούς ιούς.
αυτή την έξαρση την ακούω συχνά..
να την δω δεν την έχω δει
να πω την αλήθεια δεν την πιστεύω νομίζω.. νομίζω πως ειναι στο πρόγραμμα εκφοβισμού.

kinkajoujou
21-12-10, 17:13
Διαβαστε για την θιμεροσαλη (υδραγυρος) στα εμβολια

Thimerosal in Vaccines

http://www.allvoices.com/contributed-news/7664386-thimerosal-in-vaccines/content/58550312-most-approved-flu-vaccine-producers-grow-the-vaccine-in-eggs

Αναφερει οτι παρολο που εχει αφαιρεθει απο τα παιδικα εμβολια, υπαρχει ακομα στα παιδικα εμβολια γριπης. Επισης αναφερεται στις εγκυους που εκαναν περσι το εμβολιο της γριπης χοιρων (700% πανω το ποσοστο αποβολων).

Συγγνώμη αλλά το άρθρο έχει πολύ βασικά ορθογραφικά λάθη και είναι και κακογραμμένο, προσωπικά αυτό μου δείχνει τρομερή προχειροδουλειά και αναξιοπιστία, άμα δεν μπορούν να διορθώσουν τα ορθογραφικά μπορούν να γράφουν με εγκυρότητα για ιατρικά θέματα; άσε που η γενικότερη φιλοσοφία της σελίδας από ό,τι καταλαβαίνω είναι ότι όποιος μπορεί γράφει ένα άρθρο και το στέλνει, κι αυτό επίσης με κάνει να το αμφισβητώ ως προς το κύρος του.

κατά βάση βέβαια δεν λέει κάτι διαφορετικό από ό,τι λέει και η Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία, η θιμεροσάλη είναι αιθυλική ένωση, μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει συσχέτισή της με προβλήματα νευρολογικά, αλλά εκείνη που θεωρείται υπεύθυνη είναι η μεθυλική, που βρίσκουμε στα μεγάλα ψάρια. παρόλα αυτά, η θιμεροσάλη αφαιρέθηκε προληπτικά και τώρα σχεδιάζονται μελέτες.

όσο γι' αυτό το 700%, δεν μας λέει πώς λέγεται αυτή η περιβόητη έκθεση, ποιος την έκανε, πού, ποιο ήταν το δείγμα, γενικά την όλη μεθοδολογία.

yogini
21-12-10, 19:43
άκυρο και το μεμονωμένο της ιλαράς...μας είπε ο ομοιοπαθητικός ότι η τρομοκρατία με την έξαρση της ιλαράς είναι ακριβώς αυτό που θέλουν να κάνουν...μας είπε να το αφήσουμε να την περάσει φυσικά..

natty26
23-12-10, 10:48
άκυρο και το μεμονωμένο της ιλαράς...μας είπε ο ομοιοπαθητικός ότι η τρομοκρατία με την έξαρση της ιλαράς είναι ακριβώς αυτό που θέλουν να κάνουν...μας είπε να το αφήσουμε να την περάσει φυσικά..

σε ευχαριστώ που το ανέφερες!:p

apricot
23-12-10, 11:29
Δεν μου κανει εντυπωση που καποιοι συστηματικα και μονιμα σε σχετικες αναρτησεις για την ασφαλεια των εμβολια αμφισβητουν την εγκυροτητα των οποιων σημοσιευσεων που καταδεικνυουν την επικινδυνοτητα τους. φυσιολογικο μου φαινεται γιατι ειναι τοσο πολυ μεσα στο συστημα που τους εχουν πεισει οτι οτιδηποτε δεν ειναι συμφωνο με τους κανονες τους ειναι και λαθος. θελω λοιπον να αντιστρεψω την ερωτηση και οποιος θελει ας απαντησει. ποτε αποδειχθηκε οτι ειναι επικυνδυνα τα εμβολια και να το εχει παραδεχτει καποιος? πως γινεται στα τοσα χρονια που γινονται ολα τα περιστατικα που εχουν προκυψει με διαφορες σοβαρες παρενεργειες να ειναι τυχαια περιστατικα? παντα????? ακομη και στατιστικη να το παρεις αυτο αποκλειεται...

citron
23-12-10, 12:45
Πάντως η παιδιατρος μου ειπε οτι ο συναγερμός για την Ιλαρά πέρασε και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Homeodr
30-12-10, 12:21
Από τύχη είδα το site σας και διάβασα κάποιες από τις ανησυχίες σας.Χαίρομαι που υπάρχουν γονείς οι οποίοι ερευνούν και ψάχνουν τα της υγείας του παιδιού τους.Θα σας δώσω μια πληροφορία, την οποία δεν γνωρίζω εαν σας έχει αναφερθεί, κι ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη.
Σε απάντηση που έχει δοθεί στης 19/11/2004 από το Υπ. Υγείας σε επιστολή της προέδρου της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, σχετικά με το ερώτημα που αφορά τον εμβολιασμό μαθητών, αναφέρει:
1- Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει τους γονείς να αποδεχτούν τους εμβολιασμούς, εκτός από την περίπτωση που υπάρξει κίνδυνος για την δημόσια υγεία όπως π.χ. σε μια επιδημία.
2- Δεν υπάρχει κίνδυνος για τα άλλα παιδιά με την προϋπόθεση ότι είναι εμβολιασμένα.

Επομένως, η δικαιολογία ότι δεν μπορούν να δεχτούν το παιδί σας σε κάποιον σταθμό, διότι δεν έχει κάνει τα απαραίτητα εμβόλια, δεν ισχύει.
Ελπίζω να σας βοήθησα.

madrid05
30-12-10, 20:02
Δεν μου κανει εντυπωση που καποιοι συστηματικα και μονιμα σε σχετικες αναρτησεις για την ασφαλεια των εμβολια αμφισβητουν την εγκυροτητα των οποιων σημοσιευσεων που καταδεικνυουν την επικινδυνοτητα τους. φυσιολογικο μου φαινεται γιατι ειναι τοσο πολυ μεσα στο συστημα που τους εχουν πεισει οτι οτιδηποτε δεν ειναι συμφωνο με τους κανονες τους ειναι και λαθος. θελω λοιπον να αντιστρεψω την ερωτηση και οποιος θελει ας απαντησει. ποτε αποδειχθηκε οτι ειναι επικυνδυνα τα εμβολια και να το εχει παραδεχτει καποιος? πως γινεται στα τοσα χρονια που γινονται ολα τα περιστατικα που εχουν προκυψει με διαφορες σοβαρες παρενεργειες να ειναι τυχαια περιστατικα? παντα????? ακομη και στατιστικη να το παρεις αυτο αποκλειεται...
Δεν νομιζω οτι μίλησε κανένας για τυχαία περιστατικά.Ειπώθηκε οτι όλα τα φάρμακά(και τα εμβόλια) έχουν παρενέργειες ,οι οποιες όμως(στατιστικά) είναι πιο σπάνιες από τις σοβαρές επιπτώσεις των ασθενιών στις οποίες αναφέρονται.
Αφού ο κάθε γονιός έχει το ελεύθερο της επιλογής για το παιδί του, πράτει ανάλογα.Κιαν δεν τον ευχαριστεί αυτό που τον συμβουλεύει ένας,δύο,...εκατό παιδίατροι, αναζητεί αυτόν που θα του δώσει την απάντηση που θέλει να ακούσει.
Το μωρό μου είναι 6 μηνων.Η καλυτερη φίλη,κουμπάρα και νονά του δεν έχει εμβολιασει την 5 χρονων κορη της.Κάθε φορά που έρχεται σε επαφή με τον μπέμπη μου φοβάμαι.Αν ήταν πιο διαδεδομένο ο κόσμος να μην εμβολιάζει τα παιδιά του ,θα φοβόμουν κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα και ένα παιδάκι βλέποντας το μωρό μου έρχετε κατα πάνω μου....

yogini
30-12-10, 21:00
madrid05 δεν χρειάζεται να φοβάσαι τόσο σκέψου ότι οι παιδικές ασθένειες λέγονται παιδικές γιατί τις περνάνε τα παιδάκια....οι επιπλοκές είναι πολύ σπάνιες πλέον και φυσικά αντιμετωπίζονται ιατρικά...δεν είμαστε πια στα χωράφια....οπότε μην την κοιτάς την καημένη την κουμπάρα σου σαν άλιεν :)
εμείς δηλαδή που είμαστε τώρα 30 και περάσαμε όλες τις ασθένειες τι πάθαμε ;)

madrid05
30-12-10, 22:04
Bρε yogini, δεν λέω για εμάς.Δεν λέω καν για παιδάκια μεγαλύτερα.Μιλάω για μωράκια μέχρι 1 έτους για τα οποία μια τέτοια ασθένεια θα είχε άλλες επιπτώσεις!
Και εγώ έχω περάσει ανεμοβλογιά δεν έπαθα τίποτα.
Επίσης έχω κάνει και τα εμβόλια που κάναμε τότε(οι πέρισσότεροι) και επίσης δεν έπαθα τίποτα.

TARA
30-12-10, 22:10
Επίσης έχω κάνει και τα εμβόλια που κάναμε τότε(οι πέρισσότεροι) και επίσης δεν έπαθα τίποτα.

Ποσα εμβολια καναμε εμεις τοτε και ποσα κανουν τωρα τα παιδια? Τουλαχιστον τα τριπλασια, εκ των οποιων πολλα ειναι πολυδυναμα!

madrid05
30-12-10, 22:27
Τα πολυδύναμα είχαν ξεκινήσει από την εποχή μας.Καναμε το "τριπλούν" ας πούμε.
Συμφωνω οτι τωρα τα μωρακια κάνουν τα διπλάσια εμβόλια, αλλά κάθε τι καινούριο δεν απαραίτητα επικίνδυνο, ύποπτο ή για όφελος εταιριών(μόνο).
Στον μπέμπη μου -μετά από συζήτηση με την παιδίατρο- δεν έκανα το εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα (rotarix).Νομίζω όμως οτι οι υπερβολές ,ειδικά με την υγεία,θέλουν προσοχή.

yogini
30-12-10, 22:32
κοίτα τα μωρά μην τα βλέπεις έτσι είναι πολύ ανθεκτικά :) (οκ μετά το 3μηνο)
Βασικό είναι φυσικά και ο θηλασμός....οι ομοιοπαθητικοί πιέζουν πάρα πολύ να θηλάζεις τον πρώτο χρόνο ώστε να έχει αντισώματα και από αυτές τις ασθένειες το παιδί.
Επίσης τα πολύ μωρά δεν τα αμολάς στις κούνιες, πλατείες, παιδότοπους κτλ...είναι έτσι κι αλλιώς πιο μαζεμένα. Συνήθως και οι γονείς έχουν την ευαισθησία να σε ειδοποιούν πχ πριν μια συνάντηση ότι το δικό τους ήταν άρρωστο...αλλά και πάλι. Εν τω μεταξύ από την απλή επαφή με τον αέρα ποιες από τις ασθένειες για τις οποίες εμβολιαζόμαστε μεταδίδονται εύκολα; Πχ η ηπατίτιδα μεταδίδεται με το αίμα ή τη σεξουαλική επαφή. Η πολιομυελίτιδα δεν υπάρχει πλέον καθόλου κοκ
Η φυματίωση ναι έχει ανοδική πορεία με την μετανάστευσή αλλά και το εμβόλιο που έχουν και το λένε και οι παιδίατροι είναι αποτελεσματικό μόνο στο 30%!!! Σκέψου δηλαδή...φτιάχνουν καινούργιο αλλά πότε θα βγει, πότε θα δοκιμαστεί κτλ δεν ξέρω.

spyni
30-12-10, 22:38
γογκινακι εχεις την καλοσυνη να μου πεις απο τις αρρωστιες για τις οποιες υπαρχουν εμβολια ποια αλλη εχει εξαφανιστει??η μητερα μου μικρη νοσησε απο πολιο και επειδη εχει στο χερι της, ενα να το πω ενθυμιο, απειδη ξερει οτι δε θελω να εμβολιασω, μου μεταφερει τις ανησυχιες της ως παθουσα και προβληματιζομαι και εγω...σε παρακαλω δωσε τα φωτα σου...

Rosie
30-12-10, 23:51
Το μωρό μου είναι 6 μηνων.Η καλυτερη φίλη,κουμπάρα και νονά του δεν έχει εμβολιασει την 5 χρονων κορη της.Κάθε φορά που έρχεται σε επαφή με τον μπέμπη μου φοβάμαι.Αν ήταν πιο διαδεδομένο ο κόσμος να μην εμβολιάζει τα παιδιά του ,θα φοβόμουν κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα και ένα παιδάκι βλέποντας το μωρό μου έρχετε κατα πάνω μου....

:roll:

Τελικά η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια!

Φορέας της οποιασδήποτε ασθένειας μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε από μας, είτε έχουμε εμβολιαστεί ή όχι.
Απλά αν εμβολιαστούμε κατά της ιλαράς για παράδειγμα τότε οι πιθανότητες μας να νοσήσουμε είναι λιγότερες (όχι ακριβώς αλλά ας το δεκτούμε για την ώρα). Τον ιό όμως τον μεταφέρουμε και μπορούμε να τον μεταδώσουμε σε όποιο συναντήσουμε με αδύνατο ανοσοποιητικό σύστημα.
Και δεν είναι τυχαίο που σε περιπτώσεις επιδημιών αυτοί που νοσούν, σε πολύ μεγάλο ποσοστό, είναι οι εμβολιασμένοι μια και αυτοί έχουνε και το πιο εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα.

Natly
31-12-10, 00:32
Και δεν είναι τυχαίο που σε περιπτώσεις επιδημιών αυτοί που νοσούν, σε πολύ μεγάλο ποσοστό, είναι οι εμβολιασμένοι μια και αυτοί έχουνε και το πιο εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα.

Thanks Rosie,αυτό με βοήθησε να καταλάβω πολλά περισσότερα! :-D

apricot
31-12-10, 08:01
Δεν νομιζω οτι μίλησε κανένας για τυχαία περιστατικά.Ειπώθηκε οτι όλα τα φάρμακά(και τα εμβόλια) έχουν παρενέργειες ,οι οποιες όμως(στατιστικά) είναι πιο σπάνιες από τις σοβαρές επιπτώσεις των ασθενιών στις οποίες αναφέρονται.
Αφού ο κάθε γονιός έχει το ελεύθερο της επιλογής για το παιδί του, πράτει ανάλογα.Κιαν δεν τον ευχαριστεί αυτό που τον συμβουλεύει ένας,δύο,...εκατό παιδίατροι, αναζητεί αυτόν που θα του δώσει την απάντηση που θέλει να ακούσει.
εγω παλι αν ημουν στη θεση σου θα φοβομουν ολα τα εμβολιασμενα με το αδυναμο ανοσοποιητικο και τις συνεχεις επαναλαμβανομενες αρρωστιες που ταλανιζουν τα παιδια και τους γονεις τους:roll: τα αλλα παιδακια δεν αρρωσταινουν συχνα πιστεψε με....αλλα και να αρρωστησουν παιρνανε στο ποδι τις ιωσεις που κανονικα θα γυρνουσαν σε βρογχιτιδες , ωτιτιδες κ.τλ
εχουμε ξεχασει τι θα πει βηχας-πυρετος-εισπνεομενα-αντισταμονικα -αντιβιωσεις και οτι αλλο κυκλοφορει ευρεως:-?
ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!

TARA
31-12-10, 09:12
Η φυματίωση ναι έχει ανοδική πορεία με την μετανάστευσή αλλά και το εμβόλιο που έχουν και το λένε και οι παιδίατροι είναι αποτελεσματικό μόνο στο 30%!!! Σκέψου δηλαδή...φτιάχνουν καινούργιο αλλά πότε θα βγει, πότε θα δοκιμαστεί κτλ δεν ξέρω.

Το εμβολιο αυτο ειναι πολυ παλιο, και οπως εμαθα απο γνωστη που δουλευει στο υπουργειο, το εχουν σε στοκ και το κανουν στα σχολεια!:shock: Ο ιος εχει μεταλλαχθει στο μεταξυ!

yogini
31-12-10, 10:19
γογκινακι εχεις την καλοσυνη να μου πεις απο τις αρρωστιες για τις οποιες υπαρχουν εμβολια ποια αλλη εχει εξαφανιστει??η μητερα μου μικρη νοσησε απο πολιο και επειδη εχει στο χερι της, ενα να το πω ενθυμιο, απειδη ξερει οτι δε θελω να εμβολιασω, μου μεταφερει τις ανησυχιες της ως παθουσα και προβληματιζομαι και εγω...σε παρακαλω δωσε τα φωτα σου...

spynaki κάποια στιγμή το KEELPNO είχε εκδώσει μια λίστα με όλα τα στατιστικά στοιχεία για όλες τις μεταδοτικές ασθένειες την τελευταία δεκαετία αλλά τώρα το ψάχνω και δεν το βρίσκω :(

Πάντως η Polio έχει εξαφανιστεί εδω και πολλά χρόνια οπότε με τίποτα δεν την βρίσκεις. Φυματίωση, μηνιγγίτιδα κυκλοφορεί θυμάμαι και είναι οι μόνες που φοβάμαι και φυσικά οι παιδικές. Τέτανος θυμάμαι επίσης εξαιρετικά λίγα περιστατικά (μιλάμε για 10 πανελλαδικά). Το λίνκ πρέπει να υπάρχει σε κάποιες παλιές σελίδες εδώ αλλά τρέχα βρες το....

kiriaki76
31-12-10, 15:26

:shock::shock:δηλαδι εγω που δεν εχω κανει κανα εμβολιο δεν κανει να κυκλοφορώ ..:roll:επισης και τα παιδια μου????καλο θα ηταν να ησουν λιγο πιο ενημερωμενη.....

Marakious
31-12-10, 16:17
Η κουμπάρα μάλλον σου πρέπει να φοβάται για το δικό της παιδί..

"Ο ένας τρόπος είναι να χορηγηθούν στον οργανισμό νεκροί ή ζωντανοί αλλά εξασθενημένοι λοιμώδεις οργανισμοί, δηλαδή τα βακτήρια ή οι ιοί που προκαλούν την συγκεκριμένη ασθένεια "

Τα παιδιά που είναι εμβολιασμένα ,(βάση ιατρικών στοιχείων) 60% νοσεί από τις ασθένειες που είδη έχει εμβολιαστεί
Όπως και εγώ επίσης έχω περάσει όλες τις παιδικές ασθένειες..και γέλασα πολύ όταν διαπίστωσα οτι δεν έχω καθόλου αντισώματα ερυθράς και εχω κάνει το εμβόλιο...

Ας διαβάσουμε/ενημερωθούμε λίγο παραπάνω πριν κρίνουμε τον δίπλα μας και ας κοιτάμε την καμπούρα μας πρώτα

Φιλικά

yogini
31-12-10, 18:26
εμένα οι καλοί επιστήμονες γιατροί μου έκαναν πολλά εμβόλια στα 14...γιατί η μαμά μου τα είχε ξεχάσει και αφού είχα περάσει τις σχετικές ασθένειες πλην της ιλαράς!!! Επιστήμονες όχι αστεία, να είναι εντάξει το βιβλιάριο ενός εφήβου που δεν θα το ξαναδεί ποτέ κανείς.
Το είπα στη μαμά μου και μου είπε "ε τότε είχα πιάσει δουλειά στο νοσοκομείο και ήταν της μόδας να πηγαίνουν όλοι τα παιδιά τους για εμβόλιο"....νομίζω ότι έφαγα το MMR και της Ηπατίτιδας την ίδια μέρα!

madrid05
31-12-10, 22:08
Τα παιδιά που είναι εμβολιασμένα ,(βάση ιατρικών στοιχείων) 60% νοσεί από τις ασθένειες που είδη έχει εμβολιαστεί
Όπως και εγώ επίσης έχω περάσει όλες τις παιδικές ασθένειες..και γέλασα πολύ όταν διαπίστωσα οτι δεν έχω καθόλου αντισώματα ερυθράς και εχω κάνει το εμβόλιο...

Ας διαβάσουμε/ενημερωθούμε λίγο παραπάνω πριν κρίνουμε τον δίπλα μας και ας κοιτάμε την καμπούρα μας πρώτα

Φιλικά
δηλαδι εγω που δεν εχω κανει κανα εμβολιο δεν κανει να κυκλοφορώ ..:roll:επισης και τα παιδια μου????καλο θα ηταν να ησουν λιγο πιο ενημερωμενη.....

Ουφφφφφ!!!Ναρκοπέδιο το συγκεκριμένο θέμα για αυτούς που ασπάζονται την επίσημη άποψη σχετικά με τα εμβόλια!!
Εκείνος ο οποίος εμβολιάζει το παιδί του είναι αμέσως άσχετος και ανενημέρωτος!!!
Μπήκα απλά να πω την αποψη μου την οποία ασπάζονται και πολλοί άλλοι γονείς ,οπως και η επίσημη ιατρική.
Για κάθε τι υπάρχει και η αντίστοιχη θεωρία συνομοσίας, αλλά είπαμε....ο καθένας είναι ελευθερος να ενημερώνεται απ'όπου θέλει και κάνει τις επιλογές του.
Για την ιστορία....
Ολοι οι γνωστοί,φίλοι ,συγγενεις έχουμε κάνει τα εμβόλια που κάναμε παλιά.Δεν γνωρίζω κανέναν(μάλλον είμαστε ολοι στο 40%) που να έχει νοσήσει απο ασθένεια για την οποία να είχε εμβολιαστεί.Ξέρω οτι μπορεί να συμβεί ,αλλά οι εκδηλώσεις της νόσου να είναι πιο ήπιες.Ο οργανισμός"την γνωρίζει" και αντιδρά γρηγορότερα.
Για τα παιδιά της κουμπάρας μου να πω οτι είναι συνέχεια άρρωστα, αλλά εγώ δεν ειπα ποτέ οτι εχει σχεση αυτο με το γεγονός οτι δεν εχουν κανει εμβόλια...
Ειμαι από αυτούς που συμφωνώ οτι παδικες ασθενειες που στο παρελθόν ειχαν εμφανιστει (με μορφη επιδημιας πολλές φορες) τείνουν να εκλείψουν στις χώρες του δυτικού κόσμου, χάρη στο συστηματικό προληπτικό εμβολιασμό των παιδιών.
Marakious, στο θεμα της καμπούρας θα συμφωνήσω!
yogini, ευχαριστώ για την απάντηση σου.Χαίρομαι όταν κάποιος εχει διαφορετική αποψη (και φαίνεται οτι είναι κατόπιν μελέτης) αλλά ταυτόχρονα μπορει να είναι και ευγενής!

Marakious
31-12-10, 23:46
Απάντησα στον σχολιασμό σου για την κουμπάρα σου και τίποτα παραπάνω...
Ανενημέρωτο/τη και άσχετος/τη είσαι όταν νομίζεις ότι θα πάθουν κάτι τα παιδιά σου από τα ανεμβολίαστα παιδιά της κουμπάρας σου και ΟΧΙ επειδή επέλεξες να κάνεις τα εμβόλια στα παιδιά σου..
Δεν θα κρίνεις εσύ αν είμαι αγενής η όχι γιατί δεν νομίζω οτι σε πρόσβαλα..αγενής είναι επίσης όταν κάποιος σχολιάζει κάποιον άλλο εν αγνοία του..
anyway madrid05 ,μέρες που είναι
Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας

Homeodr
02-01-11, 12:38
Το θέμα της υγείας και πώς θα επιτύχει ένα παιδί να την διατηρήσει είναι ένα αρκετά πολύπλοκο θέμα, αρκετών ωρών συζήτησης και επεξηγήσεων. Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω, θα ήθελα να διευκρινήσω το εξής: στατιστικά, δεν υπάρχει πουθενά καταγεγραμμένη επιδημιολογική μείωση ασθενιών εξαιτίας των εμβολίων (παράδειγμα η υποτιθέμενη μείωση του κοκκύτη την δεκαετία του 60, όταν η ολοκληρωμένη επιδημιολογική καμπύλη δείχνει μείωση από τον μεσοπόλεμο, γιατί; απλούστατα, η αλλαγή συνθηκών υγιεινής).Το γιατί αποκρύπτονται στοιχεία ή για πιό λόγο η ιατρική κοινότητα είναι διχασμένη σε πολλά θέματα, αποτελεί κι αυτό ένα άλλο θέμα. Οι γονείς οφείλουν να εμπιστεύονται έναν ιατρό, αλλά και παράλληλα να του θέτουν ερωτήματα, εκ των οποίων ένα είναι το βασικότερο..γιατί; . Όλοι οι ιατροί ακουλουθούν μελέτες και πρωτόκολλα, αλλά οι μελέτες και τα πρωτόκολλα αλλάζουν. Δυστυχώς στην ιατρική δεν υπάρχει ένας ενοποιημένος τρόπος σκέψης και οι αιτίες είναι πάρα πολλές.
Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως να του δώσω.

spyni
02-01-11, 14:34

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου..ολο λεω να το ξαναπω απο την αρχη καποια στιγμη το τοπικ, αλλα κατι συμβαινει...καλη χρονια σε ολες και ολους!!!με υγεια και χαρα!!!

Marakious
02-01-11, 15:06
Καλησπέρα και χρονιά πολλά σε όλους μας με υγεία
Homeodr όταν θα έχεις χρόνο θα ήταν χαρά μου να διαβάσω τις πληροφορίες που έχει :)

Homeodr
08-01-11, 01:37
Καλησπέρα και χρονιά πολλά σε όλους μας με υγεία
Homeodr όταν θα έχεις χρόνο θα ήταν χαρά μου να διαβάσω τις πληροφορίες που έχει :)

Τα στοιχεία είναι πάρα πολλά, κι αν κάποιος δεν τα δει με την οπτική του ειδικού, μπορεί να σαστίσει. Θα ξεκινήσω με κάποια από αυτά κι ότι θελήσεις ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Ο Knowles (διάσημος ιατρός) αναφέρει:"Τα προβλήματά μας στις μολυσματικές ασθένειες γίνονται όλα και μεγαλύτερα, περισσότερο δαπανηρά και πιο επικίνδυνα.Βρισκόμαστε στο σημείο, όπου προβληματισμένοι ιατροί αναρωτιούνται όχι κατά πόσο είμαστε σε μια εποχή, όπου οι λοιμώξεις έχουν εξαφανιστεί, αλλά αν συνολικά είμαστε πράγματι καλύτερα απ'ότι είμασταν 40 χρόνια πριν τις εκατοντάδες των νέων αντιβιοτικών, τα εκατομμύρια των συνταγών και τα δισ/μύρια δολάρια που ξοδεύονται.Αν λάβουμε υπόψιν όλες τις ενδείξεις είναι αμφίβολο αν μπορούμε να δώσουμε μια καταφατική απάντηση". (Knowles Jh. : Doing better and feeling worse. New York:Norton,1977).
Η βασική πηγή ιατρικής πληροφόρησης για τις παρενέργειες ενός εμβολίου ή γενικά φαρμάκου, είναι οι μελέτες ασφαλείας. Αυτές γίνονται πριν και μετά την κυκλοφορία τους. Όσον αφορά τα εμβόλια, όλες στα πρωτόκολλά τους έχουν πάρα πολύ μικρό χρονικό διάστημα μελέτης (ημερών έως και λίγων εβδομάδων). Πώς έγινε αυτό; Ύστερα από πιέσεις κυρίως φορέων γονέων, των οποίων τα παιδιά παρουσίασαν μη αναστρέψιμες βλάβες μετά από εμβολιασμούς, το αμερικάνικο κογκρέσο, ψήφισε ένα πρόγραμμα για την καταγραφή των βαρέων παρενεργειών, αλλά υπήρξαν συγκεκριμένα κριτήρια χρόνου και συμπτωμάτων βάσει των οποίων θα καταγράφετο ένα περιστατικό.πχ. στο DTP (διφθερίτιδος-τετάνου-κοκκύτη) θα αναγνωρίζεται η εγκεφαλίτιδα αλλά κι άλλες νευρολογικές βλάβες μόνο μέχρι 3 ημέρες μετά τον εμβολιασμό (έδειξαν κατανόηση στο πρόβλημα, αλλά ο έλεγχος παρουσιάζει κενά. Τυχαίο;).Όμως από το 1930 είχε ήδη δημοσιευθεί μελέτη, η οποία περιέγραφε την εμφάνιση εγκεφαλίτιδος την 12-13 ημέρα μετά τον εμβολιασμό κατά του κοκκύτη.
(Να διόρθώσω στο προηγούμενο κείμενο ό,τι το 1950 ξεκίνησε ο εμβολιασμός για τον κοκκύτη και η επιδημιολογική καμπύλη δείχνει πτώση του από το 1860 και σχεδόν μηδενίζει το 1950.Ζητώ συγγνώμη, το 1960 ξεκινά της ιλαράς-παρόμοια ιστορία με του κοκκύτη).

vera
10-01-11, 19:17
Διαβαστε αυτη την ερευνα που κυκλοφορησε.....

http://www.gaia-health.com/articles251/000298-vaccine-pushed-on-infants-causes-drug-resistant-pneumonia.shtml

Αναφερεται στο παλιοτερο εμβολιο του πνευμονιοκοκκου και λεει οτι εχει προκαλεσει την εμφανιση νεων στελεχων πνευμονιας στην οποια δεν επιδρουν τα φαρμακα που χρησιμοποιουνται σημερα. Απο οτι πιθανολογειται το νεο 13δυναμο εμβολιο θα κανει ακομα χειροτερο το προβλημα.....

vera
10-01-11, 19:32

Σε καταλαβαινω, την ιδια ψυχωση εχει η μητερα μου επειδη μια ανηψια της (στο εξωτερικο) ειχε προσβληθει απο πολιο μικρη και εμεινε με προβλημα στο ποδι.

Απο οτι διαβαζω στα σχετικα σαιτ υπαρχει ακομα πολιο στην Αφρικη η οποια επιδεινωθηκε μετα απο εμβολιασμους για πολιο που εκαναν στην αφρικη. Μαλιστα το μεγαλυτερο ποσοστο των ασθενων (ενα 60% αν θυμαμαι καλα) ηταν εμβολιασμενοι! Οποτε υπαρχει η υποψια οτι ο εμβολιασμος ηταν που ξεκινησε την επιδημια.

Αν εχεις facebook στειλε μου για να σε κανω add , υπαρχουν [πολυ ενδιαφεροντα γκρουπ και θα διαβαζεις οτι σχετικο κυκλοφορει.

vera
10-01-11, 19:34
Για τα παιδιά της κουμπάρας μου να πω οτι είναι συνέχεια άρρωστα, αλλά εγώ δεν ειπα ποτέ οτι εχει σχεση αυτο με το γεγονός οτι δεν εχουν κανει εμβόλια...

Αν τα παιδια της κουμπαρας σου αρρωσταινουν συχνα μπορει να εχουν πολυ ανωριμο ανοσοποιητικο, οποτε καλα κανει και δεν τα εμβολιαζει γιατι αυτα τα παιδια κινδυνευουν περισσοτερο απο τα εμβολια. Ειτε απο τα στελεχη ζωντανων ιων ειτε απο τα χημικα προσθετα.

Κι εγω που δεν εχω εμβολιασει το μωρο μου, ανησυχω οταν μας πλησιαζουν εμβολιασμενα παιδακια γιατι μπορει να κουβαλουν ιους........δεν υπαρχει περιπτωση δλδ να βρεθω με παιδι που ξερω οτι εμβολιαστηκε προσφατα..........ετσι κολλησα εγω ανεμοβλογια.

vera
10-01-11, 19:39
Από τύχη είδα το site σας και διάβασα κάποιες από τις ανησυχίες σας.Χαίρομαι που υπάρχουν γονείς οι οποίοι ερευνούν και ψάχνουν τα της υγείας του παιδιού τους.Θα σας δώσω μια πληροφορία, την οποία δεν γνωρίζω εαν σας έχει αναφερθεί, κι ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη.
Σε απάντηση που έχει δοθεί στης 19/11/2004 από το Υπ. Υγείας σε επιστολή της προέδρου της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, σχετικά με το ερώτημα που αφορά τον εμβολιασμό μαθητών, αναφέρει:
1- Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει τους γονείς να αποδεχτούν τους εμβολιασμούς, εκτός από την περίπτωση που υπάρξει κίνδυνος για την δημόσια υγεία όπως π.χ. σε μια επιδημία.
2- Δεν υπάρχει κίνδυνος για τα άλλα παιδιά με την προϋπόθεση ότι είναι εμβολιασμένα.

Επομένως, η δικαιολογία ότι δεν μπορούν να δεχτούν το παιδί σας σε κάποιον σταθμό, διότι δεν έχει κάνει τα απαραίτητα εμβόλια, δεν ισχύει.
Ελπίζω να σας βοήθησα.

Ευχαριστουμε!

Ποτε θα γινει επιτελους και στην Ελλαδα ενας συλλογος για γονεις που ανησυχουν για τα εμβολια? Νομιζω ειμαστε η μοναδικη ευρωπαικη χωρα που δεν ασχολειται με το θεμα.

vera
10-01-11, 19:48
Bαζω κι εδω το ποστ μου απο το τοπικ του ΜΜR

Υποθετω εχετε παρει ειδηση ενα κυνηγι μαγισσων που στηθηκε παλι για το γνωστο θεμα......ενας δημοσιογραφος ανακινησε το θεμα και τωρα μας πλασαρεται σαν νεα ερευνα που εβγαλε απατη τον Wakefield. (αντε να διαψευσουν και τις κατοπινες ερευνες που τον επιβεβαιωνουν)

Βαζω εδω μερικα λινκ για το θεμα.

Autism hoax… or vaccine witch hunt?
http://douglassreport.com/2011/01/10/vaccine-witch-hunt/

Wakefield Accused of Further Vaccine Fraud
http://www.lewrockwell.com/rep/persecution-of-wakefield.html

The BIG Lie – Wakefield Lancet Paper Alleged Fraud – Was Not Possible For Anyone To Commit
http://www.ageofautism.com/2011/01/the-big-lie-wakefield-lancet-paper-alleged-fraud-was-not-possible-for-anyone-to-commit.html

Και μια παλιοτερη συνεντευξη του Wakefield

Wakefield on the Autism/Vaccine Controversy and His Ongoing Professional Persecution

http://www.thedailybell.com/1089/Dr-Andrew-Wakefield-on-the-AutismVaccine-Controversy-and-His-Ongoing-Professional-Persecution.html

TARA
10-01-11, 20:52
Ποτε θα γινει επιτελους και στην Ελλαδα ενας συλλογος για γονεις που ανησυχουν για τα εμβολια? Νομιζω ειμαστε η μοναδικη ευρωπαικη χωρα που δεν ασχολειται με το θεμα.

Μηπως πρεπει να κανουμε καποιοι την αρχη?

Natly
10-01-11, 21:30
Ευχαριστουμε!

Χτες βρήκα αυτό http://www.arnica.org.uk/
και το γκρουπ στο facebook http://www.facebook.com/group.php?gid=98258276788&ref=ts

spyni
10-01-11, 22:00
Σε καταλαβαινω, την ιδια ψυχωση εχει η μητερα μου επειδη μια ανηψια της (στο εξωτερικο) ειχε προσβληθει απο πολιο μικρη και εμεινε με προβλημα στο ποδι.

Απο οτι διαβαζω στα σχετικα σαιτ υπαρχει ακομα πολιο στην Αφρικη η οποια επιδεινωθηκε μετα απο εμβολιασμους για πολιο που εκαναν στην αφρικη. Μαλιστα το μεγαλυτερο ποσοστο των ασθενων (ενα 60% αν θυμαμαι καλα) ηταν εμβολιασμενοι! Οποτε υπαρχει η υποψια οτι ο εμβολιασμος ηταν που ξεκινησε την επιδημια.

Αν εχεις facebook στειλε μου για να σε κανω add , υπαρχουν [πολυ ενδιαφεροντα γκρουπ και θα διαβαζεις οτι σχετικο κυκλοφορει.

veraki μου,πολυ σε ευχαριστω!δυστυχως δεν εχω φεις..ειμαι πισω σε αυτο το θεμα...οσο για τα λινκς σε ευχαριστω πολυ θα τα κοιταξω!!!

yogini
11-01-11, 10:20
Βερα αμα πας στον ομοιοπαθητικό τώρα κοντά δεν τον ρωτάς μήπως υπάρχει κανένας τέτοιος σύλλογος ή πως θα μπορούσαμε να φτιάξουμε έναν; όταν βγήκε η ιστορία με τον ιό της γρίπης θυμάμαι πως θέλαν να φτιάξουν ένα σύλλογο που να υπερασπίζεται το δικαίωμα σου να επιλέγεις να μην εμβολιάζεσαι....

Κλειώ
11-01-11, 11:57
Τελικά το ανοσοποιητικό του παιδιού δυναμώνει ή εξασθενεί με τα εμβόλια ? Εχω διαβάσει και τα δυο . Μηπως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση ? Δηλ οταν κάνουμε τα εμβόλια που μπορεί να αντέξει το ανοσοποιητικό του παιδιού , αυτο δυναμώνει και αν το παρακάνουμε παθαίνει burn out ?

Εγω πάντως που εκανα τα εμβολια που μας κάνανε τότε , πέρασα μονο μια παιδική ασθένια και αυτή πάρα πολύ ελαφρά (τις μαγουλάδες) . Οταν εκανα πριν μείνω εγκυος την εξέταση για το αν έχω αντισώματα ερυθράς , αν και δεν είχα περάσει την ασθένεια , είχα , πραγμα που με παραξένεψε . Προφανως καποιο ρόλο έπαιξαν τα παιδικά εμβόλια .

Παρολαυτα προβληματίζομαι που τώρα κάνουν τοσα πολλα εμβολια και μακάρι να εβρισκα εναν γιατρο να με καθοδηγήσει σωστά ωστε να κάνω τα απαραίτητα (γιατι μονη μου δεν θελω να πάρω τέτοιες πρωτοβουλίες) . Αν ξέρετε κάποιον σε περιοχες πλησίον Καλλιθέας στείλτε μου ενα πμ . ;)

Marakious
11-01-11, 15:42
Βερόνικα αμα πας στον ομοιοπαθητικό τώρα κοντά δεν τον ρωτάς μήπως υπάρχει κανένας τέτοιος σύλλογος ή πως θα μπορούσαμε να φτιάξουμε έναν; όταν βγήκε η ιστορία με τον ιό της γρίπης θυμάμαι πως θέλαν να φτιάξουν ένα σύλλογο που να υπερασπίζεται το δικαίωμα σου να επιλέγεις να μην εμβολιάζεσαι....

http://www.arnica.org.uk/ υπάρχει και το mail του ατόμου για την Αθήνα στην σελίδα.
--->Arnica Network

vera
11-01-11, 15:43
Μονο απο το φορουμ μαζευομαστε αρκετοι για τον συλλογο......πρεπει να το σκεφτουμε σοβαρα.

vera
11-01-11, 16:00
Σπυνη για την πολιο που ρωτησες, βρηκα χθες ενα αρθρο κι ααναφερεται σε ξεσπασμα επιδημιας στο Πακισταν........το 78% των ασθενων ειναι παιδια που εμβολιαστηκαν, οποτε πιστευουν οτι υπηρχε προβλημα με το εμβολιο, πιθανολογουν εντελως καλοπροαιρετα οτι ισως δεν χειριστηκαν σωστα τη διατηρηση τους, αλλα αντε βγαλε ακρη......

Γεγονος ειναι οτι μεγαλη φαρμακοβιομηχανια πληρωσε προστιμο 750 εκατομ λογω προβληματων στα φαρμακα που διεθετε (επιμολυνσεις, χαλασμενα φαρμακα κλπ)

vera
13-01-11, 19:26
ριξτε μια ματια σε αυτο το λινκ που αναφερεται στο βιοσυντονισμο.

Στοιχεία σχετικά με τους εμβολιασμούς

http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1446:2010-09-11-12-52-31&catid=84:amviosyntonismos&Itemid=80

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να βοηθησει στα εμβολια αλλα η δικη μου εμπειρια με αυτη τη μεθοδο δειχνει οτι κανει οντως αποτοξινωση. Εκανα βιοσυντονισμο επι δυο μηνες (μια συνεδρια την εβδομαδα) πριν μερικα χρονια, με το ζορι γιατι ηταν οικογενειακος γνωστος που επεμενε οτι θα με βοηθουσε σε ενα θεμα υγειας που ειχα. Τελικα δε με βοηθησε στο συγκεκριμενο προβλημα αλλα εχασα αρκετα κιλα και μου πε οτι ηταν λογω της αποτοξινωσης. Βεβαια συνηθως χρεωνονται αρκετα ακριβα οι συνεδριες.....

vera
13-01-11, 19:28
Επισης κυκλοφορησε κι αυτο....

Vaccinations and allergy shots causing allergies to aluminum

http://www.naturalnews.com/030975_aluminum_vaccines.html

vera
16-01-11, 16:53
Η Μεγαλη Βρετανια ακολουθει το παραδειγμα της Αυστραλιας και δεν θα συστηνει πλεον αντιγριπικο εμβολιασμο σε παιδια κατω των 5 ετων.

http://vactruth.com/2010/12/31/government-against-giving-children-flu-vaccine/

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/01/17/uk-government-decides-against-giving-children-the-flu-vaccine.aspx

Αντιθεται στην αμερικη εχουν σκοπο να εμβολιασουν το επομενο φθινοπωρο οτι περπαταει, κολυμπαει και πεταει....
http://organichealthadviser.com/archives/the-health-care-reform-bill-establishes-a-program-called-no-child-left-unimmunized-against-influenza-which-will-use-elementary-and-secondary-schools-as-flu-vaccination-centers

spyni
16-01-11, 21:30
βερα μου, σε ευχαριστω για ολα..πω πω εισαι απαιτητικη δασκαλα ομως...μας βαζεις να διαβαζουμε πολλα μαθηματα...

spyni
16-01-11, 21:33
ριξτε μια ματια σε αυτο το λινκ που αναφερεται στο βιοσυντονισμο.

Στοιχεία σχετικά με τους εμβολιασμούς

http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1446:2010-09-11-12-52-31&catid=84:amviosyntonismos&Itemid=80

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να βοηθησει στα εμβολια αλλα η δικη μου εμπειρια με αυτη τη μεθοδο δειχνει οτι κανει οντως αποτοξινωση. Εκανα βιοσυντονισμο επι δυο μηνες (μια συνεδρια την εβδομαδα) πριν μερικα χρονια, με το ζορι γιατι ηταν οικογενειακος γνωστος που επεμενε οτι θα με βοηθουσε σε ενα θεμα υγειας που ειχα. Τελικα δε με βοηθησε στο συγκεκριμενο προβλημα αλλα εχασα αρκετα κιλα και μου πε οτι ηταν λογω της αποτοξινωσης. Βεβαια συνηθως χρεωνονται αρκετα ακριβα οι συνεδριες.....

Τα εμβόλια είναι ενέσιμα, με εξαίρεση το εμβόλιο της πολιομυελίτιδας που παρέχεται από το στόμα.Αυτο το γραφει η αρθογραφος του σχετικου αρθρου...υπαρχει κατι τετοιο εδω???

yogini
16-01-11, 21:44
πιστεύω τώρα με την οικονομική κρίση παγκοσμίως ίσως οι χώρες της Ευρώπης να γίνουν πιο ελαστικές στο θέμα εμβόλια.

thgela
19-01-11, 11:27
Καλημέρα,

η μικρή μας είναι τριών μηνών και με προβληματίζει αρκετά το θέμα των εμβολιασμών. Κανονικά θα πρέπει τώρα να γίνουν τα δυο εμβόλια του πνευμονιοκοκκου και του μηνιγγιτιδόκοκκου αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το εάν πρέπει να της να κάνουμε. Θα ήθελα αν κάποιος/α γνωρίζει κάποιο γιατρό που να έχει ψάξει το θέμα να μου δώσει τα στοιχεία του με p.m. για να επικοινωνήσω μαζί του για μια δεύτερη γνώμη.

Θοδωρής

iro18
20-01-11, 16:54
Δες εδώ και θα πάρεις πολλές γνώμες

http://www.parents.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

όσο για τα διπλά εμβόλια τα κάνουν πολλοί γιατροί και η δικιά μας δυστυχώς! προς το παρόν είμαστε μια χαρά.

Homeodr
20-01-11, 20:30
Τελικά το ανοσοποιητικό του παιδιού δυναμώνει ή εξασθενεί με τα εμβόλια ? Εχω διαβάσει και τα δυο . Μηπως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση ? Δηλ οταν κάνουμε τα εμβόλια που μπορεί να αντέξει το ανοσοποιητικό του παιδιού , αυτο δυναμώνει και αν το παρακάνουμε παθαίνει burn out ?

Εγω πάντως που εκανα τα εμβολια που μας κάνανε τότε , πέρασα μονο μια παιδική ασθένια και αυτή πάρα πολύ ελαφρά (τις μαγουλάδες) . Οταν εκανα πριν μείνω εγκυος την εξέταση για το αν έχω αντισώματα ερυθράς , αν και δεν είχα περάσει την ασθένεια , είχα , πραγμα που με παραξένεψε . Προφανως καποιο ρόλο έπαιξαν τα παιδικά εμβόλια .

Παρολαυτα προβληματίζομαι που τώρα κάνουν τοσα πολλα εμβολια και μακάρι να εβρισκα εναν γιατρο να με καθοδηγήσει σωστά ωστε να κάνω τα απαραίτητα (γιατι μονη μου δεν θελω να πάρω τέτοιες πρωτοβουλίες) . Αν ξέρετε κάποιον σε περιοχες πλησίον Καλλιθέας στείλτε μου ενα πμ . ;)
Ο κάθε οργανισμός έχει την δική του δυναμική.Τί σημαίνει αυτό; Ο κάθε ένας από εμάς, άρα και τα παιδιά μας, έχουμε ένα συγκεκριμένο επίπεδο υγείας.Τουτέστιν, κάποιος είναι πιο υγιής από έναν άλλον.Το εμβόλιο αποτελεί ένα σοκ για τον οργανισμό,διότι περνά ένα μικρόβιο ή περισσότερα (στα πολυδύναμα) κατευθείαν στον οργανισμό, παρακάμπτωντας μια φυσιολογική δομή άμυνας, όπου αυτή είναι: βλενογόννο, αμυγδαλές, τραχεία κτλ.. ή σε περίπτωση τραυματισμού, την τοπική αντίδραση στο σημείο εκείνο.Επίσης σε ότι συμβαίνει υπάρχουν χρόνοι αντίδρασης για τον οργανισμό.Έτσι, με τον εμβολιασμό, το μικρόβιο παρακάμπτει τις φυσικές μπάρες ασφαλείας. Λογικά κάποιος θα αναρωτηθεί, αφού είναι εξασθενημένο ή χρησιμοποιήται μόνο η τοξίνη-αντιγόνο, γιατί να υπάρχει πρόβλημα; Εδώ θα πρέπει να συζητήσουμε για την λειτουργία του οργανισμού σαν σύνολο.Εαν θέλεις μπορούμε να το κάνουμε.
Επομένως, έχοντας υπόψιν τα παραπάνω, ένα εμβόλιο σοκάρει τον οργανισμό.Εαν είναι γερός θα ξεπεράσει το σοκ, εαν όχι θα υπάρξουν προβλήματα, όπως παρενέργειες ή μια γενική έκπτωση της υγείας , η οποία μπορεί να γίνει "ορατή" κατά την διάρκεια ενός μελλοντικού θέματος (πχ λοίμωξεως) και στον τρόπο με τον οποίο θα το αντιμετωπίσει ο οργανισμός. Αυτό μπορεί να γίνει κατανοητό και αξιολογήσιμο, μόνο από έναν γνώστη της ιατρικής και ταυτόχρονα γνώστη της ολιστικής θεραπείας και λειτουργίας του οργανισμού.
Τέλος, τα εμβόλια που κάναμε παλαιότερα ήταν λιγότερα, όχι πολυδύναμα και σε μεγαλύτερη ηλικία.Πολλοί προσβάλονται από διάφορες λοιμώξεις, πχ ηπατίτιδα, αλλά είναι ασυμπτωματικοί (δεν νοσούν) και δεν το αντιλαμβάνονται ποτέ.
Ευχαρίστως να σου απαντήσω σε ότι απορία έχεις.

filaki
21-01-11, 00:24
Βλέπετε το κουτί της Πανδώρας αυτή τη στιγμή;;;;;;;;;;;;;; Τί φρίκη Θε μου, τί εμπόριο........................

yogini
21-01-11, 09:56
Βλέπετε το κουτί της Πανδώρας αυτή τη στιγμή;;;;;;;;;;;;;; Τί φρίκη Θε μου, τί εμπόριο........................

ΤΟ ΕΙΔΑ! Ξέρω ότι κάποια κοπέλα έστειλε στον δημοσιογράφο αυτό και κάποια λινκς για τα εμβόλια...ας ελπίσουμε να ασχοληθεί και με αυτό το θέμα! Οπως είδατε τα συμφέροντα είναι τόσο χωμένα στο σύστημα που οι γιατροί δεν είναι δυνατόν να μην είναι κατευθυνόμενοι...και οι έρευνες παραποιημένες. Σε κάποια φάση μίλησε και ένας γιατρός από το νοσοκομείο Αγ.Σάββας που έγραφε στον τίτλο του κάτι σε επιτροπή εμβολιασμού.....

TARA
21-01-11, 10:17
Για πειτε βρε παιδια, τι θεμα ειχε?

yogini
21-01-11, 15:38
http://www.koutipandoras.gr/?p=4147
η άρρωστη σχέση μεταξύ γιατρών και φαρμακευτικών! Άκρως διαφωτιστική για το πως δουλεύει το σύστημα!

vera
02-02-11, 18:38
οποιος ξερει αγγλικα ας ακουσει αυτη τη συνεντευξη, εχει πολυ ενδιαφερον, μιλαει γενικα για τα εμβολια, πως παρασκευαζονται, ποσο αποτελεσματικα και επικινδυνα ειναι πραγματικα, για τους μυθους που τα περιβαλουν , και τι ακριβως διδασκονται οι για τροι στα πανεπιστημια και τι γνωσεις εχουν.

Are MMR vaccines dangerous for children? Dr Suzanne Humphries urges parents to get informed

http://www.naturalnews.com/031184_Suzanne_Humphries_vaccines.html

θΕΜΑΤΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗΣ

In that interview, you'll hear Dr Humphries talk about:

• Why she became concerned about vaccines after noticing kidney failure in patients who recently received vaccines.

• Why vaccines are often contaminated with unknown viral strains, and why the vaccine industry has covered up known vaccine contamination (and knowingly sold contaminated vaccines to be used on the public).

• Why the entire vaccine industry needs to be questioned, and why a new effort is needed to scientifically assess whether vaccines are really safe or effective.

• Why the fairy tale that "vaccines eradicated polio" is a false mythology -- here's what really happened.

• Why the "smallpox" vaccine has never been proven to be effective against smallpox at all.

• Why vaccine industry research is extremely flimsy and ignores rigorous standards of scientific evidence. (Using improper placebos designed to minimize the appearance of side effects, for example.)

• Why the vaccine industry won't test vaccines versus unvaccinated children (they're terrified of the results).

• Why children caught up in outbreaks of measles are often the very same children who were vaccinated against measles!

• Why vaccines may actually suppress the immune system and cause increased vulnerability to future infections.

• Why many childhood infections such as chicken pox are perfectly natural, normal and even HEALTHY.

• Why the outlandish and unscientific behavior of the vaccine industry is causing an erosion of credibility across all "science."

• Why many of the people engaged in pushing vaccines have financial ties to vaccine companies.

• Why the vaccine industry is utterly unwilling to tolerate anyone asking intelligent questions about the safety of vaccines.

Learn more: http://www.naturalnews.com/031184_Suzanne_Humphries_vaccines.html#ixzz1CouAYdPr

vera
02-02-11, 18:46
International Medical Council on Vaccination refutes vaccine propaganda with myth-busting report

http://www.naturalnews.com/031173_vaccines_science.html

the International Medical Council on Vaccination (www.VaccinationCouncil.org) has released, exclusively through NaturalNews.com, a groundbreaking document containing the signatures of over 80 family physicians, brain surgeons and professors of pathology, chemistry and immunity, all of which have signed on to a document stating, on the record, that vaccines pose a significant risk of harm to the health of children and that there is no real science backing the "vaccine mythology" which claims that vaccines are somehow good for children.

Learn more: http://www.naturalnews.com/031173_vaccines_science.html#ixzz1CoxEC1sn

vera
07-02-11, 17:47
Μεταφραστηκε το παραπανω κειμενο στα Ελληνικα, οποτε οποιος θελει μπορει να το διαβασει, εχει πολυ ενδιαφερον.

Τι πρεπει να γνωριζετε για τα εμβολια

http://www.naturalnews.com/SpecialReports/VaccinesFullStory/v1/VaccineReport-EL.pdf

Προκειται για ενα κειμενο που εχει υπογραφεί απο περισσοτερους απο 100 γιατρους διαφορων ειδικοτητων (παιδιατρους, νευροχειρουργους, ανοσολογους κλπ) απο 13 χωρες και εχουν πραγματοποιησει ανεξαρτητες ερευνες πανω στα εμβολια...αυτα ειναι τα συμπερασματα στα οποια εχουν καταληξει.

vera
07-02-11, 17:55
Σχετικά με το MMR, για τη νεα ερευνα που επιβεβαιωνει το πορισμα του Wakefield, και την διαβοητη ιστορια του δημοσιογραφου που τον κατηγορησε για απατη (κι απο οτι δειχνουν οι εξελιξεις μαλλον απατη πραγματοποιησε ο ιδιος ο δημοσιογραφος).

Επισης περιεχει κειμενο ενος νευροχειρουργου που περιγραφει για ποιους λογους ειναι λαθος η συγκεκριμενη διωξη κατα του Wakefield

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/02/07/new-research-shows-link-between-mmr-vaccine-and-autism.aspx

apeleytheros
23-02-11, 21:53
Λυπάμαι πάρα πολύ για την στάση των συντονιστών, καθώς είναι εμφανές ότι δεν θέλουν να υπάρχει αντίλογος. Είναι η δεύτερη φορά που εξαφανίζονται οι δημοσιεύσεις μου οι οποίες απλώς αντικρούουν αυτά που δημοσιεύονται παραπάνω. Έχω επικοινωνήσει με 2 συντονιστές οι οποίοι αρνούνται να μου απαντήσουν.
Αντίο σας.

soevan07
24-02-11, 09:46
Φίλε Αντώνη
τα posts σου βρίσκονται εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=82931

και όχι για τον λόγο που λες εσύ....
(για να μην υπάρχει ο αντίλογος)

αλλά για το όλο κλίμα! :?

Εγώ προσωπικά ένα ήθελα να σου πω
και σε εσένα και σε όσους θέλουν να κάνουν τον..... "αντίλογο" φανατισμένα:

Όταν βγαίνουν κάποιες "έρευνες"
οι οποίες θίγουν άμεσα τα συμφέροντα κάποιων

τότε πρέπει οπωσδήποτε να βγούν και άλλες έρευνες
για να τις αντικρούσουν!

Τότε γίνεται ο φαύλος κύκλος με κεντρικό άξονα
εμάς
την νοημοσύνη μας
και την ίδια την υγεία μας!!!

Τα πράγματα καμιά φορά
μπορεί να μην είναι μόνο μαύρα ή μόνο άσπρα.
Μπορεί να είναι και γκρι!.....

apeleytheros
24-02-11, 10:51
Εγώ αυτό που αντιλαμβάνομαι για το παρόν φόρουμ είναι ότι δημοσιεύουν κάποια μέλη κάποιες ανακρίβειες, και όταν εμφανίζεται κάποιος που λέει οτι είναι ανακρίβειες τα πόστ του φεύγουνε με φτηνές δικαιολογίες.
Δεν έφυγαν μόνο τα δικά μου και αν δείς υπάρχουν και άλλα μέλη που συμφωνούν με τις θέσεις μου, και κυρίως με την τεκμηρίωση που παρείχα.

Το τελευταίο μήνυμα παραμένει αυτό που ισχυρίζεται οτι ο δημοσιογράφος ηταν απατεώνας, λες και αυτό αλλάζει κάτι, για τον ίδιο τον wakefield.

Για παράδειγμα:
Τα ποσοστά αυτισμού σε όλον τον πλανήτη είναι 10δες φορές μικρότερα, απο αυτά που θα έπρεπε να υπάρχουν σύμφωνα με την έρευνα του wakefield, αν πάθαιναν μόνο τα παιδάκια που βάζουν το mmr αυτισμό, σύμφωνα με τις προβλέψεις του.
Αυτό τι σημαίνει;
Ότι η έρευνα του είναι εξόφθαλμα λάθος.
Τελεία.

Μετά βγήκαν χιλιάδες έρευνες (ΧΙ-ΛΙΑ-ΔΕΣ) που έδειξαν ότι το mmr, η κάποιο από τα συστατικά του(θυμεροσάλη) γενικά δεν σχετίζονται με αυτισμό. Όμως αρκετοί άνθρωποι επιμένουν να λαμβάνουν υπόψιν τους μόνο την έρευνα του wakefield, αγνοώντας επιδεικτικά τα υπόλοιπα στοιχεία.

Αυτό αν μη τι άλλο είναι «θέλω να πιστέψω το Α σενάριο, και δε με νοιάζει τίποτα»

Προφανώς αυτό είναι δικαίωμα για κάποιους, αλλά για τους υπόλοιπους ανυποψίαστους που διαβάζουν το φόρουμ συνιστά απλά παραπληροφόρηση, και αναρωτιέμαι με ποιά κίνητρα.

valeri
24-02-11, 11:34
δεν συμφωνω με την προωθηση olων των μηνυματων του apeleftheros
στο αρχειο ,το μονο μηνυμα που με ενοχλησε ειναι αυτο που αναφεροταν στην δηθεν προπαγανδα που εκανε η Βερα
κατα τα αλλα δεν νομιζω να ηταν προσβλητικος

natty26
24-02-11, 11:59
Εγω παντως θα ήθελα ολοι να αφιερωσουμε λιγο χρονο και να δούμε την εκμπομπή ''το κουτι της πανδωρας'' και ίσως να αναρωτηθούμε βρες λες και κατι να μην παει καλα με τα εμβόλια και τη βιομηχανια φαρμακων γενικοτερα??
Αυτο τιποτα αλλο, ο καθενας αποφασιζει για τον ευατο του και κανεις δεν ειναι ουτε καλυτερος ουτε χειροτερος απο τον αλλο.

kikileuteris
24-02-11, 12:06
Κι εγώ θεωρώ ότι τα ποστ του απελεύθερου κακώς βγήκαν. Είχαν και αυτά αναφορά σε έρευνα και στην άλλη πλευρά.

Και μιας και το τόπικ λέγεται εμβόλια και ασφάλεια χωράνε και οι 2 πλευρές, ώστε να γίνεται και πιο σφαιρική ενημέρωση.

apeleytheros
24-02-11, 12:34
Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη.

Όταν αναφέρθηκα στη βέρα εννοούσα αναρτήσεις της σαν αυτή (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1917732&postcount=43), αυτή (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1917737&postcount=45) και αυτή. (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1917752&postcount=49) Όχι για την άποψη της για τα εμβόλια, εκεί θα μπορούσαμε να αντιπαραβάλουμε στοιχεία.

αυτό είναι άσχετο με τα εμβόλια αλλά κάπου πρέπει να απαντήσω:
Για το κουτί της Πανδώρας
Ο Βαξεβάνης έχει κάνει εξόφθαλμα λάθη σε προηγούμενες εκπομπές του (αν θέλετε μπορώ να σας πω συγκεκριμένα). Δεν τον παρακολουθώ για να ξέρω τι λέει σε αυτή την περίπτωση, αλλά θα σας συνιστούσα να τον παρακολουθείτε με επιφύλαξη, όσες/όσοι τον παρακολουθείτε.

kikileuteris
24-02-11, 12:36
Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη.

Όταν αναφέρθηκα στη βέρα εννοούσα αναρτήσεις της σαν αυτή (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1917732&postcount=43), αυτή (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1917737&postcount=45) και αυτή. (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1917752&postcount=49) Όχι για την άποψη της για τα εμβόλια, εκεί θα μπορούσαμε να αντιπαραβάλουμε στοιχεία.

αυτό είναι άσχετο με τα εμβόλια αλλά κάπου πρέπει να απαντήσω:
Για το κουτί της Πανδώρας
Ο Βαξεβάνης έχει κάνει εξόφθαλμα λάθη σε προηγούμενες εκπομπές του (αν θέλετε μπορώ να σας πω συγκεκριμένα). Δεν τον παρακολουθώ για να ξέρω τι λέει σε αυτή την περίπτωση, αλλά θα σας συνιστούσα να τον παρακολουθείτε με επιφύλαξη, όσες/όσοι τον παρακολουθείτε.

Γιατί το λες αυτό. Εγώ παρακολουθώ τις εκπομπές του ( τη συγκεκριμένη δεν την πρόλαβα) και τις έχω βρει πολύ καλές και πολύ ενημερωτικές. Τη θεωρώ από τις καλύτερες του είδους.

apeleytheros
24-02-11, 12:56
Γιατί το λες αυτό. Εγώ παρακολουθώ τις εκπομπές του ( τη συγκεκριμένη δεν την πρόλαβα) και τις έχω βρει πολύ καλές και πολύ ενημερωτικές. Τη θεωρώ από τις καλύτερες του είδους.

Έχω υπόψιν μου (στα γρήγορα) ένα δυο συγκεκριμένα στοιχεία:

1η αυτή με τον Νανόπουλο (http://www.youtube.com/watch?v=lW1tIH1nt_4)και 2η αυτή με το CERN (http://www.koutipandoras.gr/?p=97)
Και στις δύο ισχυρίζεται ότι ο Νανόπουλος είναι ο «εγκέφαλος του cern», ενώ στην μία λέει ότι ήταν 2 φορές υποψήφιος για νόμπελ.
1. Το Ερευνητικό πεδίο του νανόπουλου δεν σχετίζεται με το Cern. Οπότε απλά δεν έχει σχέση με το Higgs κλπ, είναι άλλων φυσικών «εφεύρημα». (Επίσης το Cern δεν αφορά μόνο το Higgs, για την ακρίβεια έχει καμια 15ριά σημαντικούς ερευνητικούς στόχους, που δεν σχετίζεται άμεσα ο Νανόπουλος με αυτούς)
2. Οι υποψηφιότητες για τα Νόμπελ είναι απόρρητες για 50 χρόνια. (πηγή (http://nobelprize.org/nomination/nomination_facts.html)) Δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να γνωρίζει αν ο Νανόπουλος ήταν υποψήφιος για νόμπελ, πόσο μάλλον 2 φορές.

kikileuteris
24-02-11, 12:59

1η αυτή με τον Νανόπουλο (http://www.youtube.com/watch?v=lW1tIH1nt_4)και 2η αυτή με το CERN (http://www.koutipandoras.gr/?p=97)
Και στις δύο ισχυρίζεται ότι ο Νανόπουλος είναι ο «εγκέφαλος του cern», ενώ στην μία λέει ότι ήταν 2 φορές υποψήφιος για νόμπελ.
1. Το Ερευνητικό πεδίο του νανόπουλου δεν σχετίζεται με το Cern. Οπότε απλά δεν έχει σχέση με το Higgs κλπ, είναι άλλων φυσικών «εφεύρημα». (Επίσης το Cern δεν αφορά μόνο το Higgs, για την ακρίβεια έχει καμια 15ριά σημαντικούς ερευνητικούς στόχους, που δεν σχετίζεται άμεσα ο Νανόπουλος με αυτούς)
2. Οι υποψηφιότητες για τα Νόμπελ είναι απόρρητες για 50 χρόνια. (πηγή (http://nobelprize.org/nomination/nomination_facts.html)) Δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να γνωρίζει αν ο Νανόπουλος ήταν υποψήφιος για νόμπελ, πόσο μάλλον 2 φορές.

Με κλωνίζεις:roll::roll:

natty26
24-02-11, 13:00

Αντώνη, την ερευνα δες που έκανε και τους ανθρωπους που μιλανε για τα εμβόλια, αν εκανε η δεν εκανε λαθος με το Νανοπουλο ειναι ασχετο και δεν ακυρωνει το επομενο η προηγούμενο ρεπορταζ που εκανε σε σχεση με τα εμβολια!!!!!!!!!!

apeleytheros
24-02-11, 13:04
Είπα: Συνιστώ να την παρακολουθείτε με επιφύλαξη.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι είναι ευχάριστος, επιστημονικοφανής, αλλά δυνητικά πολύ αναξιόπιστος. Και δεν είναι μόνο δική μου, υπάρχουν αρκετοί από τον χώρο τον επιστημών που συμφωνούν σε αυτό.

apeleytheros
24-02-11, 13:10
Επιπλέον.
Δεν είμαστε όλοι παντογνώστες. Την αξιοπιστία κάποιου ανθρώπου θα την κρίνω με βάση αυτά που λέει στα πράγματα που γνωρίζω (πολύ) καλύτερα από αυτόν.
Στα πράγματα που δεν γνωρίζω σε βάθος αρκετά, κρατώ μια σημαντική επιφύλαξη, γιατί το γεγονός ότι μου παρουσιάζει κάποια στοιχεία, δεν είναι απαραίτητο ότι είναι αληθή (δες παραπάνω) η ότι είναι τα μόνα στοιχεία. Οπότε γιαυτό συνιστώ επιφύλαξη.

natty26
24-02-11, 13:15
Είπα: Συνιστώ να την παρακολουθείτε με επιφύλαξη.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι είναι ευχάριστος, επιστημονικοφανής, αλλά δυνητικά πολύ αναξιόπιστος. Και δεν είναι μόνο δική μου, υπάρχουν αρκετοί από τον χώρο τον επιστημών που συμφωνούν σε αυτό.

Συγνώμη αλλα με ολο το σεβασμό έχεις θέμα!
Ειπα να δουμε την εκπομπή που έκανε για τα εμβόλια και τους ανθρώπους (καθηγητές πανεπιστημιου κλπ) που συμμετείχαν σε αυτό το ρεπορταζ.
Ο Μπαξεβανης δεν κολλαει στο θεμα μας. Έτυχε να ειναι αυτος που έκανε το ρεπορταζ και θεωρω πως εκανε καλη δουλεια.
Αν δεν θελεις να το δεις ειναι ok, αλλα μην προσπαθεις να το υποτιμησεις κιολας απειδή απλα σε ενοχλεί το θέμα και είναι προφανέστατο πως δεν θελεις να δεις και την άλλη άποψη. Νομιζω αρκετα εως εδω.
Εγω προσωπικα σταματω να σου απανταω γιατι δεν εχει πια νοημα.

soevan07
24-02-11, 13:21
Να απαντήσω σε αυτά τα προηγούμενα posts

δεν συμφωνω με την προωθηση olων των μηνυματων του apeleftheros
στο αρχειο ,το μονο μηνυμα που με ενοχλησε ειναι αυτο που αναφεροταν στην δηθεν προπαγανδα που εκανε η Βερα
κατα τα αλλα δεν νομιζω να ηταν προσβλητικος

Κι εγώ θεωρώ ότι τα ποστ του απελεύθερου κακώς βγήκαν. Είχαν και αυτά αναφορά σε έρευνα και στην άλλη πλευρά.

Και μιας και το τόπικ λέγεται εμβόλια και ασφάλεια χωράνε και οι 2 πλευρές, ώστε να γίνεται και πιο σφαιρική ενημέρωση.

Το πρόβλημα με τα posts του ήταν
οτι δεν περιορίστηκε μόνο στην παράθεση των άρθρων του

παρά άρχισε τους χαρακτηρισμούς "τσαρλατανισμοί" κλπ
για έναν κλάδο επιστήμης που κάποια μέλη απο εμάς υποστηρίζουμε (ομοιοπαθητική)

Αν μη τι άλλο αυτό προσβάλει τη νοημοσύνη αυτών των μελών και συγχρόνως συκοφαντεί και τους ίδιους τους γιατρούς

οι οποίοι θα μπορούσαν άνετα να του ασκήσουν
μια ωραία μηνυσάρα

γιατί πρόκειται για ανθρώπους σπουδασμένους
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ-ΓΙΑΤΡΟΥΣ!

soevan07
24-02-11, 13:28
Αν δεν θελεις να το δεις ειναι ok, αλλα μην προσπαθεις να το υποτιμησεις κιολας απειδή απλα σε ενοχλεί το θέμα και είναι προφανέστατο πως δεν θελεις να δεις και την άλλη άποψη.

Είναι πασιφανές!!

apeleytheros
24-02-11, 13:30
Έχω θέμα λοιπόν.

Πάμε αναλυτικά για τον Βαξεβάνη:
Εκπομπή: Η Άρρωστη σχέση των γιατρών με τις φαρμακοβιομηχανίες.

Λέει περίπου στο 3:10 (στο πρώτο σημείο που αναφέρεται σε συγκεκριμένα στοιχεία) ο Βαξεβάνης
Για την ανακήρυξη "πανδημίας επιπέδου 6", από τον WHO, που σημαίνει οτι "οι άνθρωποι πεθαίνουν στους δρόμους από τον ιό"

Με μια γρήγορα αναζήτηση στο site του who για το τι σημαίνει «πανδημία επιπέδου 6»
Σημαίνει ότι ο ιός παρουσιάστηκε σε 2 χώρες σε μία συγκεκριμένη περιοχή του who, καθώς και σε μία χώρα εκτός της συγκεκριμένης περιοχής (του πλανήτη) όπως τις έχει διαχωρίσει ο Who!
πηγή:
http://www.who.int/csr/disease/influenza/pandemic_phase_descriptions_and_actions.pdf

Τι σχέση έχει με αυτό που λέει ο Βαξεβάνης;

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΟΒΑΡΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ;

apeleytheros
24-02-11, 13:51
Επίσης παρακάτω, (και στην εκπομπή και στο κείμενο) λέει οτι προμηθευτήκαμε 12.000.000 εμβόλια.
Σύμφωνα με το reuters
Παραλάβαμε 3.600.000 εμβόλια, και τα υπόλοιπα (σε σύνολο 16.000.000) ακυρώθηκε η παραγγελία τους (Ιανουάριος 2010).
πηγή
http://www.reuters.com/article/2010/01/19/gr-greece-flu-vaccines-idUSLDE60I0RI20100119

το περισσότερα από 12.000.000 αφορά τις δόσεις εμβολίων που ΔΕΝ παραλάβαμε.

Και μου επιτίθεστε επειδή λέω να είστε επιφυλακτικοί; Είδα μόλις 3 λεπτά (μαζί με τους τίτλους από τα 60 λεπτά της εκπομπής και είδα 2 «καραμπινάτες» ανακρίβειες.

soevan07
24-02-11, 13:56
Mε αυτά που λες για τον Βαξεβάνη τι αποδεικνύεις;

Οτι το τοπίο είναι ξεκάθαρο για το τι συμφέροντα παίζονται
μεταξύ γιατρών και φαρμακοβιομηχανιών;

Για τους υπόλοιπους επιστήμονες τι έχεις να πεις;

apeleytheros
24-02-11, 13:57
Όχι. Απλά λέω οτι ο Βαξεβάνης λέει εξόφθαλμες ανακρίβειες, συστηματικά (προκειμένου να ακούγεται εντυπωσιακός), και ότι δεν είναι καλή πηγή πληροφόρησης.

yogini
24-02-11, 14:22
κι εγώ θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι σε όλα τα κανάλια έλεγαν ότι πήραμε εμβόλια διπλάσια του πληθυσμού μας λες και θα εμβολιαζόμασταν άπαντες εις διπλούν...και μετά βούιξε ο τοπος που λήξαν πριν λιγο καιρό.
Αντωνάκη εσύ αλήθεια το έκανες το εμβόλιο;
η μητέρα μου πάντως που είναι εργαλιοδότρια σε χειρουργείο δημόσιου Νοσοκομείου δεν το έκανε καθώς και σχεδόν ΟΛΟΙ οι γιατροί, χειρουργοί κτλ.

Οταν είπε στους γιατρούς ότι η κόρη της δεν θέλει να εμβολιάσει τον εγγονό κάποιος νευροχειρουργός της είπε ότι όντως μερικά εμβόλια είναι ένοχα για Σκλύρηνση Κατα Πλάκας....ξέρω το όνομα του αλλά δεν θέλω να το γράψω.
Ο καθένας μας λοιπόν έχει τις πηγές του που εμπιστεύεται....

apeleytheros
24-02-11, 14:27
Απλά λέω οτι ο Βαξεβάνης λέει εξόφθαλμες ανακρίβειες, συστηματικά (προκειμένου να ακούγεται εντυπωσιακός), και ότι δεν είναι καλή πηγή πληροφόρησης.

Δεν είναι αρκετά σαφής αυτή η διατύπωση, όσον αφορά το ποιό θέμα συζητάμε;

Αν ανοίξουμε τη συζήτηση για τη νέα γρίπη, υπάρχουν τελείως διαφορετικά επιχειρήματα, και η αναξιοπιστία του Βαξεβάνη δεν σχετίζεται με αυτά.

natty26
24-02-11, 14:36
εγω παντως συμφωνω με yogini

Το μόνο εμβόλιο που χρειαζόμαστε είναι αυτό κατά της βλακείας!

UFO
24-02-11, 14:48
Γνωρίζουμε τελικά τι έγινε με αυτήν την υπόθεση ;
απόσπασμα :
Bush administration moves to suppress documents on vaccines

By Joanne Laurier
10 December 2002

The Bush administration asked a federal claims court on November 26 to seal documents relating to hundreds of cases of autism allegedly caused by a mercury-based preservative, thimerosal, used in childhood vaccines.
The government’s legal action comes on the heels of an insertion into the Homeland Security bill that protects Eli Lilly, the drug company giant that developed thimerosal, from lawsuits involving the additive. The bill removes all liability from the pharmaceutical industry and health officials for the injuries and death resulting from the preservative.
The connections between the Bush administration and the pharmaceutical company are extensive. Eli Lilly’s chairman and CEO, Sidney Taurel, was recently given a seat on the president’s Advisory Council on Homeland Security and Mitch Daniels, former president of Lilly’s North American operations, is currently the White House budget director. Former president George Bush sat on Eli Lilly’s board of directors.
In asking for the documents to be sealed November 26, Department of Justice (DOJ) lawyers asked a special master in the US Court of Federal Claims for a protective order on behalf of Tommy G. Thompson, the secretary of Health and Human Services, whose department administers a government fund to compensate people injured by vaccines. DOJ lawyers claim that the law creating the fund gives the secretary jurisdiction over which information is released and they argue that automatic disclosure of the documents would take away that right. The claims are being heard by Special Master George Hastings in a ‘vaccine court’—part of the National Vaccine Injury Compensation Program (NVIC)—that was created in 1986, when the government fund was established.

http://www.wsws.org/articles/2002/dec2002/vacc-d10.shtml

kikileuteris
24-02-11, 14:50

Δε λέει κάτι τέτοιο. Λέει ότι οι θεωρίες του, κάποιες μελέτες του χρησιμοποιούνται από το CERN. Αν αποδείξει κάποιες θεωρίες ο CERN θα αποδείξει ίσως κάποιες του Νανόπουλου.

Την έχω δει αυτήν την εκπομπή και θυμόταν ο άντρας μου λεπτομέρειες.

DALIA
24-02-11, 14:55
Αν μη τι άλλο αυτό προσβάλει τη νοημοσύνη αυτών των μελών και συγχρόνως συκοφαντεί και τους ίδιους τους γιατρούς

οι οποίοι θα μπορούσαν άνετα να του ασκήσουν
μια ωραία μηνυσάρα

σόρρυ σοφία μου αλλά δυστυχώς οι χαρακτηρισμοί από την άλλοι πλευρά είναι πολύ χειρότεροι από το "τσαρλατάνος" και προσβάλλουν συν της άλλης τη νοημοσύνη πολλών εδώ μέσα...;)

οπότε καλύτερα ας αφήσουμε τις απειλές για μυνήσεις διότι στο τέλος δεν θα προλαβαίνουν οι έρμοι οι δικηγόροι....

apeleytheros
24-02-11, 14:59
@kikileuteris (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=27294)
Τα έχει αναφέρει.
παραθέτω αυτή τη χιουμοριστική συλλογή από τα λεγόμενα του βαξεβάνη σχετικά με τον Νανόπουλο (μόλις ενάμιση λεπτό δείτε το :) )
http://www.youtube.com/watch?v=8_kuy_xc_R8&feature=related

(ο καυγάς δεν είναι για τον Νανόπουλο, αλλά για τον Βαξεβάνη. Μην μπερδευόμαστε...)

edit:
Δεν ξέρω αν η ασάφεια σου είναι στο «προταθεί» ή στο «υποψήφιος», αλλά στις διαδικασίες της επιτροπής χιλιάδων σχετικών επιστημόνων που αποφασίζουν ποιος θα πάρει νόμπελ, σημαίνει το ίδιο πράγμα, και είναι απόρρητες.

natty26
24-02-11, 15:02
δεν εχει σχεση η εκπομπη του Βαξεβανη για τον Νανοπουλο με το θεμα ''ΕΜΒΟΛΙΑ & ΑΣΦΑΛΕΙΑ''

διαχειριστες?????ουου!

UFO
24-02-11, 15:04
σε αυτο το θέμα πάντως :
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=25595
είχαμε πει και χειρότερα και καλύτερα πράγματα
και ο Daddycool (που ναι αυτο το παιδι ???? ) μας είχε πεί όλα τα χουι ποι τοι ..σου ξου μου ξου ... και ήταν και πιο .... ευγλωττος κα συμπαθητικός (παρόλο που σφαχτήκαμε τα βρήκαμε σούπερ μετά :-)

(το υπενθυμίζω καθώς το θέμα είναι του 2008 και ήταν το πρώτο που ειχα γράψει επι του θέματος αλλα και γιατι είναι εξαιρετικά αγενές κατά την ταπεινή μου γνώμη μου καποιος να μπαίνει σε ένα θέμα ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΕΙ διαβάσει και να μας γράφει για θέματα ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ λες και αναλυψε την Αμερική με σκοπό όμως τελικά τι ;;;; και να προσβάλει κι όλας !!! )

soevan07
24-02-11, 15:11
σόρρυ σοφία μου αλλά δυστυχώς οι χαρακτηρισμοί από την άλλοι πλευρά είναι πολύ χειρότεροι από το "τσαρλατάνος" και προσβάλλουν συν της άλλης τη νοημοσύνη πολλών εδώ μέσα...;)

οπότε καλύτερα ας αφήσουμε τις απειλές για μυνήσεις διότι στο τέλος δεν θα προλαβαίνουν οι έρμοι οι δικηγόροι....

Βρες μου ένα post που να προσβάλει την επιστήμη της κλασσικής ιατρικής!

DALIA
24-02-11, 15:20

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
έχετε πολύ πλάκα ρε γμτ...μια βόλτα στο parents να κάνεις για όλα σας φταίνε οι γιατροί ( που φυσικά εσείς κάνατε την επιλογή του )....
ας αναλάβει ρε παιδιά ο καθένας τις ευθύνες τους, δεν μπορεί πάντα σ'αυτή τη ζωή όλο να φταίνε οι άλλοι και όλη η επιστημονική κοινότητα να θέλει την εξόντωση μας....( έχετε δίκιο όμως πρέπει να γίνουμε
6.000.000 )... ε μα...

υ.γ. τι ήθελα και ξαναμπήκα ρε γμτ...

soevan07
24-02-11, 15:48
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
έχετε πολύ πλάκα ρε γμτ...μια βόλτα στο parents να κάνεις για όλα σας φταίνε οι γιατροί ( που φυσικά εσείς κάνατε την επιλογή του )....
ας αναλάβει ρε παιδιά ο καθένας τις ευθύνες τους, δεν μπορεί πάντα σ'αυτή τη ζωή όλο να φταίνε οι άλλοι και όλη η επιστημονική κοινότητα να θέλει την εξόντωση μας....( έχετε δίκιο όμως πρέπει να γίνουμε
6.000.000 )... ε μα...

υ.γ. τι ήθελα και ξαναμπήκα ρε γμτ...

Δεν πρόσεξες τι τόνισα:
"Κανείς δεν πρόσβαλε την επιστήμη της κλασσικής ιατρικής!"

Το μαχαίρι ως εργαλείο έχει 2 χρήσεις!!

H μία η χρήση είναι η "καλή" για να κόβει αντικείμενα
και η άλλη είναι η "λανθασμένη" για να σκοτώνει ανθρώπους!

Το "μαχαίρι" μια χαρά εργαλείο είναι!
Δεν το κατηγόρησε κανένας!

Ο άνθρωπος που το χειρίζεται έχει το λάθος!!! ;)

Επαναλαμβάνω:
Κανένας δεν προσβάλει την επιστήμη της κλασσικής ιατρικής.

Κατηγορούμε κάποιους γιατρούς
που δεν την ασκούν σωστά
(όπως σε όλα τα επαγγέλματα άλλωστε!)

kikileuteris
24-02-11, 16:21
@kikileuteris (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=27294)
Τα έχει αναφέρει.
παραθέτω αυτή τη χιουμοριστική συλλογή από τα λεγόμενα του βαξεβάνη σχετικά με τον Νανόπουλο (μόλις ενάμιση λεπτό δείτε το :) )
http://www.youtube.com/watch?v=8_kuy_xc_R8&feature=related

(ο καυγάς δεν είναι για τον Νανόπουλο, αλλά για τον Βαξεβάνη. Μην μπερδευόμαστε...)

edit:
Δεν ξέρω αν η ασάφεια σου είναι στο «προταθεί» ή στο «υποψήφιος», αλλά στις διαδικασίες της επιτροπής χιλιάδων σχετικών επιστημόνων που αποφασίζουν ποιος θα πάρει νόμπελ, σημαίνει το ίδιο πράγμα, και είναι απόρρητες.

Ναι βρε για το Βαξεβάνη, για την αξιοπιστία του ως δημοσιογράφος. Οκ, πάσο μπορεί να μην το θυμόμουν καλά.

Πάντως για τα εμβόλια που μόλις είδα την εκπομπή, δε λέει αυτό που λες για το WHO, αλλά ότι άλλαξε τον ορισμό της πανδημίας επιπέδου 6 τη δεδομένη στιγμή.

Τέλος, λέει μεγάλες αλήθειες κατ'εμέ για τις φαρμακευτικές, δεν αφορίζει όμως, ούτε τα φάρμακα, ούτε τα εμβόλια γενικά, αλλά τη χρήση τους.

Μάλιστα κάνει έναν πολύ ωραίο επίλογο, όπου λέει κάτι που έχω πει πολλές φορές, ότι όσο προχωράει η κλασσική ιατρική ανεβαίνει και το προσδόκιμο όριο ζωής.

Soevan, μπορείς να κάνεις μια βόλτα στα τόπικ της ομοιοπαθητικής, των εμβολίων και σε γυναικολογικά (τύπου vbac) να δεις ότι η κλασσική ιατρική μόνο κακοχαρακτηρίζεται.

Στην παρομοίωση με το μαχαίρι συμφωνώ απόλυτα.

Τέλος, λίγη τροφή για σκέψη:www.hivwave.gr . Το σάιτ που με κλόνισε άσχημα για τα εμβόλια και τα φάρμακα. Σας προτείνω να το μελετήσετε. Εγώ ακόμη δεν το έχω τελειώσει.

Κι όποια γνώμη πάνω σε αυτό δεκτή.

valeri
24-02-11, 16:28
Έχω θέμα λοιπόν.

Λέει περίπου στο 3:10 (στο πρώτο σημείο που αναφέρεται σε συγκεκριμένα στοιχεία) ο Βαξεβάνης
Για την ανακήρυξη "πανδημίας επιπέδου 6", από τον WHO, που σημαίνει οτι "οι άνθρωποι πεθαίνουν στους δρόμους από τον ιό"

Με μια γρήγορα αναζήτηση στο site του who για το τι σημαίνει «πανδημία επιπέδου 6»
Σημαίνει ότι ο ιός παρουσιάστηκε σε 2 χώρες σε μία συγκεκριμένη περιοχή του who, καθώς και σε μία χώρα εκτός της συγκεκριμένης περιοχής (του πλανήτη) όπως τις έχει διαχωρίσει ο Who!
πηγή:
http://www.who.int/csr/disease/influenza/pandemic_phase_descriptions_and_actions.pdf

Επίσης παρακάτω, (και στην εκπομπή και στο κείμενο) λέει οτι προμηθευτήκαμε 12.000.000 εμβόλια.
Σύμφωνα με το reuters
Παραλάβαμε 3.600.000 εμβόλια, και τα υπόλοιπα (σε σύνολο 16.000.000) ακυρώθηκε η παραγγελία τους (Ιανουάριος 2010).
πηγή
http://www.reuters.com/article/2010/01/19/gr-greece-flu-vaccines-idUSLDE60I0RI20100119

το περισσότερα από 12.000.000 αφορά τις δόσεις εμβολίων που ΔΕΝ παραλάβαμε.

Και μου επιτίθεστε επειδή λέω να είστε επιφυλακτικοί; Είδα μόλις 3 λεπτά (μαζί με τους τίτλους από τα 60 λεπτά της εκπομπής και είδα 2 «καραμπινάτες» ανακρίβειες.

με αφορμη ολη την συζητηση επιτελους ειδα το ντοκιμαντερ
λοιπον εδω θα διαφωνησω ,το οτι εκανε καποιο λαθος στον ορισμο της Πανδημιας ,που ετσι κιαλλιως αλλαζει και απο τον ιδιο τον ΠΟΥ κατα πως βολευει
και το να κανει λαθος στον αριθμο των εμβολιων που τελικα ειχε παραγγειλει η Ελλαδα δεν αναιρει ολη την αξιοπιστια του ντοκιμαντερ ,για μενα αυτο ειναι λεπτομερειες ,μπροστα στα υπολοιπα τερατωδη πραγματα που συμβαινουν στον χωρο της φαρμακοβιομηχανιας και στον ιατρικο χωρο

τα περισσοτερα τα γνωριζα ,εμαθα και καποια επιπλεον πραγματα
και ναι ειναι ετσι οπως τα περιεγραψαν οι περισσοτεροι ομιλτες και οχι ο ιδιος ο Βαξεβανης

:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

αρκετα πραγματα εχω δει απο κοντα και απο μεσα ,και τα απεχθανομαι

yogini
24-02-11, 16:50
Τέλος, λίγη τροφή για σκέψη:www.hivwave.gr . Το σάιτ που με κλόνισε άσχημα για τα εμβόλια και τα φάρμακα. Σας προτείνω να το μελετήσετε. Εγώ ακόμη δεν το έχω τελειώσει.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I'm in shock!

valeri
24-02-11, 16:50
Επιπλέον.
Δεν είμαστε όλοι παντογνώστες. Την αξιοπιστία κάποιου ανθρώπου θα την κρίνω με βάση αυτά που λέει στα πράγματα που γνωρίζω (πολύ) καλύτερα από αυτόν.
Στα πράγματα που δεν γνωρίζω σε βάθος αρκετά, κρατώ μια σημαντική επιφύλαξη, γιατί το γεγονός ότι μου παρουσιάζει κάποια στοιχεία, δεν είναι απαραίτητο ότι είναι αληθή (δες παραπάνω) η ότι είναι τα μόνα στοιχεία. Οπότε γιαυτό συνιστώ επιφύλαξη.

,πραγματικα ,οι ανθρωποι που μιλησαν στο ντοκιμαντερ ,οι περισσοτεροι ειναι πολυ αξιοπιστοι ,ο Ιωαννιδης δε ειναι πολυ σοβαρος ανθρωπος και τα περιεγραψε τοσο καλα και απλα που δεν χωρανε αμφιβολιες ,δυστυχως
γνωριζω γιατρους που ωμα σου λενε ,ενταξει θα γραψω και κανενα φαρμακακι ,για να συμπληρωσω τον μισθο μου ,χωρις κανεναν ενδοιασμο:twisted::twisted:

και να σε ρωτησω και κατι ? ειπες τσαρλατανους ,εννουσες ολους τους ομοιοπαθητικους η ενα μερος τους? γιατι δεν ειναι ξεκαθαρο

apeleytheros
24-02-11, 16:55
α) Για τις μηνύσεις που λέτε κάποιοι κλπ. Ο ίδιος ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών λέει οτι η ομοιοπαθητική ΔΕΝ είναι ιατρική.
Έχει ανά-δημοσιευθεί εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1628547&postcount=80

β)Από πού προκύπτει ότι ο WHO άλλαξε τον ορισμό της πανδημίας τελευταία στιγμή, και τι σχέση έχει με αυτό που δηλώνει ο Βαξεβάνης; Τι έλεγε πριν ο ορισμός και είναι τόσο διαφορετικό;

Τα περι Νανόπουλου τα παρέθεσα γιατί ήταν τα πρώτα που θυμόμουν. Η συζήτηση ξεφεύγει πολύ από τα εμβόλια και την ασφάλεια τους.

apeleytheros
24-02-11, 17:02
Τέλος, λίγη τροφή για σκέψη:www.hivwave.gr (http://www.hivwave.gr) . Κι όποια γνώμη πάνω σε αυτό δεκτή.
http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS_denialism
http://www.aidstruth.org/denialism/dead_denialists
http://www.niaid.nih.gov/topics/HIVAIDS/Understanding/howHIVCausesAIDS/Pages/HIVcausesAIDS.aspx

http://www.aidstruth.org/denialism/myths

Το θέμα έχει περάσει και από Χαρδαβέλλα, στο οποίο διευθυντές ελληνικών νοσοκομείων ωρύονταν για τον σκοταδισμό ορισμένων, και ανέφεραν περιστατικά από ασθενείς που περιθάλπουν..

kikileuteris
24-02-11, 17:22
http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS_denialism
http://www.aidstruth.org/denialism/dead_denialists
http://www.niaid.nih.gov/topics/HIVAIDS/Understanding/howHIVCausesAIDS/Pages/HIVcausesAIDS.aspx

http://www.aidstruth.org/denialism/myths

Το θέμα έχει περάσει και από Χαρδαβέλλα, στο οποίο διευθυντές ελληνικών νοσοκομείων ωρύονταν για τον σκοταδισμό ορισμένων, και ανέφεραν περιστατικά από ασθενείς που περιθάλπουν..

Έχει και την εκπομπή του Χαρδαβέλλα.

Το σάιτ, κατά τη γνώμη μου δεν είναι απλά για μια ματιά, αλλά για μελέτη.

Έχει επιστημονικές αναφορές, έχει επιστήμονες που ιλούν στα ντοκυμαντέρ, έχει τον ίδιο το Μοντανιέ να παραδέχεται σε βίντεο ότι μπορούμε να προσβληθούμε πολλές φορές από τον HIV και με μια καλή διατροφή και υγιεινή ζωή το ξεπερνάς. Αλλά κάτι τέτοιο λέει δεν έχει κέρδος.

Ακόμη βέβαια έχω κι εγώ πολλές ασάφειες γι αυτό το μελετώ. Πχ υπάρχει ο HIV και δεν έχει απομονωθεί ή δεν υπάρχει?

kikileuteris
24-02-11, 17:23
β)Από πού προκύπτει ότι ο WHO άλλαξε τον ορισμό της πανδημίας τελευταία στιγμή, και τι σχέση έχει με αυτό που δηλώνει ο Βαξεβάνης; Τι έλεγε πριν ο ορισμός και είναι τόσο διαφορετικό;

Αυτό λέει ο Βαξεβάνης, ότι ο WHO άλλαξε τον ορισμό της πανδημίας τελευταία στιγμή

apeleytheros
24-02-11, 17:31
Πχ υπάρχει ο HIV και δεν έχει απομονωθεί ή δεν υπάρχει?
Και υπάρχει, και έχει απομονωθεί.

http://en.wikipedia.org/wiki/HIV#Virology
Εδώ θα δείς πλήρη περιγραφή/ανάλυση της μορφής του ιού, κ γονιδιώματος του. Έχει και «φωτογραφία» από ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.

apeleytheros
24-02-11, 17:37
Αυτό λέει ο Βαξεβάνης, ότι ο WHO άλλαξε τον ορισμό της πανδημίας τελευταία στιγμή
Αυτό είναι κίτρινη δημοσιογραφία.
Οι ορισμοί της πανδημίας κατά τον WHO έχουν επίπεδα, στα οποία είναι πολύ σαφώς διατυπωμένο πότε ανεβαίνει κλάση. (δες λινκ από προηγούμενη μου ανάρτηση) Ο Βαξεβάνης νομίζει (στο ντοκυμαντερ) οτι τα επίπεδα αφορούν την «ισχυρότητα» του ιού, ενώ στην πράξη δεν έχει καμία σχέση. Καλό θα ήταν να διαβάζει καμιά αυθεντική πηγή πριν κάνει ντοκυμαντερ (όπως πχ τι εννοεί ο WHO με το «επίπεδο 6» και τι εννοεί με το «πανδημία»)

Όπως είπες και εσύ, έτσι λέει ο Βαξεβάνης (όπως λέει οτι ένας άσχετος ανακάλυψε το ποζιτρόνιο, η ότι ο Ν. έχει προταθεί για 2 νόμπελ.) Δεν έχω τίποτα με τον Βαξεβάνη, με το δημοσιογραφικό του ....δαιμόνιο του έχω πρόβλημα ;)

UFO
24-02-11, 19:54
α) Για τις μηνύσεις που λέτε κάποιοι κλπ. Ο ίδιος ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών λέει οτι η ομοιοπαθητική ΔΕΝ είναι ιατρική.
Έχει ανά-δημοσιευθεί εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1628547&postcount=80

εαν εγω στείλω επιστολή στο πρόεδρο της δημοκρατίας (μαζί με αλλους 62 )
οτι διαφωνώ με το σύνταγμα
αυτο δεν σημαίνει κι όλας οτι το σύνταγμα παύει να υπάρχει
επειδή το έγραψα εγω (και αλλοι 62) σε μια επιστολή ...!
;-)

apeleytheros
24-02-11, 20:08
Στην προκειμένη βέβαια, οι 62 είναι οι ομοιοπαθητικοί, και ο Ιατρικός σύλλογος το σύνταγμα.

UFO
24-02-11, 21:01
ΤΕΣΠΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΥΓΑ
αποχωρώ ...
Και είμαι και κουρασμένη
και με πονάνε και τα ματια μου
πφ...βαρέθηκα
!!! :-)

UFO
24-02-11, 21:05
αν έχουτε μάθει κανενα νέο για αυτο ...
και τι απέγινε να με ενημερώσετε
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1920097&postcount=2174
μερσι μπόλικα

kikileuteris
24-02-11, 21:30
Και υπάρχει, και έχει απομονωθεί.

http://en.wikipedia.org/wiki/HIV#Virology
Εδώ θα δείς πλήρη περιγραφή/ανάλυση της μορφής του ιού, κ γονιδιώματος του. Έχει και «φωτογραφία» από ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.

H wikipedia για μένα δεν είναι έγκυρη πηγή πληροφόρησης, από τη στιγμή που είναι φτιαγμένοι από χρήστες απλά του νετ και μπορεί να μπαίνει ο καθένας και να γράφει ότι θέλει.

Διάβασε στο σάιτ που σου έδωσα τη συνέντευξη του Μοντανιέ που παραδέχεται ότι δεν έχει φωτογραφηθεί.

Και κάνω όλα τα εμβόλια στα παιδιά μου και θα συνεχίσω. Δεν έχω πειστεί εντελώς. Θέλω δλδ να σου πω ότι δεν είμαι φανατισμένη με κανένα άκρο (μακριά από μας). Οφείλω όμως να τα βλέπω όλα.

apeleytheros
24-02-11, 22:47
Παραθέτω από τη wikipedia γιατί είναι εύκολα προσβάσιμη και αρκετά πιο ευανάγνωστη από το σύνηθες ιατρικό άρθρο. Κάθε άρθρο της έχει πηγές στο τέλος, και μπορείς να τις ελέγξεις (εγώ το κάνω).
Για τους AIDS deniers είναι αρκετά παλιά μόδα. Αν βρεις κάποιον όντως εξειδικευμένο επιστήμονα να τους υποστηρίζει θα 'ναι ένας στο εκατομμύριο. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που λές για τον Μοντανιέ, θα το κοιτάξω πάντως. Πότε ήταν αυτή η συνέντευξη του Μοντανιέ;

Για τον HIV συγκεκριμένα, αυτό που ισχύει είναι ότι ο συνήθης εντοπισμός του γίνεται με τα αντισώματα του ιού και όχι με τον ίδιο τον ιό. Από αυτό ξεκίνησαν διάφορες ιστορίες ότι ο ιός δεν ανιχνεύεται κλπ.
Ο ιός φυσικά και έχει απομονωθεί, έχει μπει κάτω από μικροσκόπιο κλπ.
Για να δείς τη φωτογραφία του ιού (HIV-1) από ιατρικό site, πήγαινε εδώ
http://phil.cdc.gov/phil/home.asp
στο κουτί της αναζήτησης βάλε τον αριθμό 10000 (είναι ο αριθμός της φωτογραφίας)
επέλεξε στα κουτάκια από κάτω μόνο photo,
και πάτα enter. μετά πήγαινε στη 2η σελίδα αποτελεσμάτων και εκεί είναι η 2 φωτογραφίες, η ασπρόμαυρη και η έγχρωμη.

Εδώ θα βρείς ένα από τα paper για την ανάλυση του ίδιου του ιού.(είναι περισσότερο progress report. Το πρώτο τέτοιο χρονολογείται αρκετά παλιότερα)
http://www.hiv.lanl.gov/content/sequence/HIV/COMPENDIUM/2008/frontmatter.pdf

kikileuteris
25-02-11, 10:12
Παραθέτω από τη wikipedia γιατί είναι εύκολα προσβάσιμη και αρκετά πιο ευανάγνωστη από το σύνηθες ιατρικό άρθρο. Κάθε άρθρο της έχει πηγές στο τέλος, και μπορείς να τις ελέγξεις (εγώ το κάνω).
Για τους AIDS deniers είναι αρκετά παλιά μόδα. Αν βρεις κάποιον όντως εξειδικευμένο επιστήμονα να τους υποστηρίζει θα 'ναι ένας στο εκατομμύριο. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που λές για τον Μοντανιέ, θα το κοιτάξω πάντως. Πότε ήταν αυτή η συνέντευξη του Μοντανιέ;

Για τον HIV συγκεκριμένα, αυτό που ισχύει είναι ότι ο συνήθης εντοπισμός του γίνεται με τα αντισώματα του ιού και όχι με τον ίδιο τον ιό. Από αυτό ξεκίνησαν διάφορες ιστορίες ότι ο ιός δεν ανιχνεύεται κλπ.
Ο ιός φυσικά και έχει απομονωθεί, έχει μπει κάτω από μικροσκόπιο κλπ.
Για να δείς τη φωτογραφία του ιού (HIV-1) από ιατρικό site, πήγαινε εδώ
http://phil.cdc.gov/phil/home.asp
στο κουτί της αναζήτησης βάλε τον αριθμό 10000 (είναι ο αριθμός της φωτογραφίας)
και πάτα enter. μετά πήγαινε στη 2η σελίδα αποτελεσμάτων και εκεί είναι η 2 φωτογραφίες, η ασπρόμαυρη και η έγχρωμη.

Εδώ θα βρείς ένα από τα paper για την ανάλυση του ίδιου του ιού.(είναι περισσότερο progress report. Το πρώτο τέτοιο χρονολογείται αρκετά παλιότερα)
http://www.hiv.lanl.gov/content/sequence/HIV/COMPENDIUM/2008/frontmatter.pdf

Το σάιτ μπορεί να μην το έχω μελετήσει όλο, αλλά αρκετά για να μπορώ να σου απαντήσω. Πρόχειρα σου παραθέτω το βιντεάκι με τη συνέντευξη του Μοντανιέ:http://www.youtube.com/watch?v=tKyIBYKoT20 όπου λέει ότι δε χρειάζονται φάρμακα για τον ιό.

Το ότι είναι ευανάγνωστη η wikipedia δεν την κάνει και έγκυρη. Για μένα. Είναι σαν αυτό που κάνουν όλοι. Γουγλάρουν ένα θέμα, βρίσκουν μια έρευνα και λένε α κοίτα τι βρήκα. Έλεος! Ο γούγλης δεν αντικαθιστά την ιατρική.

Από κει και πέρα τώρα. Α, να πω ότι εγώ θεωρώ σχετικό το σάιτ και την έρευνα για τον HIV με τα εμβόλια και τις φαρμακευτικές. Αν παρόλαυτα θεωρείται οφτόπικ, ας μεταφερθεί ανάλογα παρακαλώ.

Μέσα στο σάιτ θα βρεις εκατομμύρια επιστήμονες να το υποστηρίζουν σαν αριθμό, και αρκετούς επώνυμα. Το να ψάξω να τους βρω εκεί μέσα αυτή τη στιγμή να τους παραθέσω δεν παίζει. Το σάιτ έχει πάρα πολλές παραπομπές και θέλει πολύ ψάξιμο. Έχει επίσης πολλούς ανθρώπους από αυτούς που αποκαλείς AIDS Deniers. Η συγκεκριμένη, η Μαρία Παπαγιαννίδου, είναι οροθετική από το 1985 περίπου, και τώρα πλέον είναι καλά. Τα τεστ βγαίνουν αρνητικά. Και είναι αλήθεια. Συμφορουμίτισσα τη γνωρίζει και μου έχει πει ότι είναι αλήθεια. Α, τα τεστ του AIDS δε, δεν ανιχνεύουν τον ιό. Το γράφουν στις οδηγίες, οι οποίες δε δίνονται ποτέ. Μπορείς να το δεις μέσα στο σάιτ.

Αντιγράφω από την πρώτη σελίδα του σάιτ:Αλλά ας δούμε το περίφημο τεστ ανίχνευσης του ιού - εφεύρεση του Γκάλο κι αυτό, σε συνεργασία με την Abbott:

---

Το Western blot της Cambridge Biotech, το οποίο υποτίθεται ότι επιβεβαιώνει το προηγούμενο, αναφέρει ότι "η κλινική σημασία των αντισωμάτων του HIV σε ένα άτομο χωρίς συμπτώματα δεν είναι γνωστή". Χορηγούν φάρμακα σε εκατομμύρια ανθρώπους ανά τον κόσμο ή σε παιδιά ή σε οποιονδήποτε άλλο, χωρίς να ξέρουν την κλινική σημασία του να προκύπτεις θετικός σε αυτά τα τεστ;

Δεν ξέρω δυστυχώς πως να δώσω λινκ στοχευμένα σε συγκεκριμένο μέρος της σελίδας.

Έπειτα που αρχίσαμε τη μελέτη του σάιτ, έτυχε να το συζητήσουμε με ένα φιλικό ζευγάρι. Του άντρα πριν χρόνια του διέγνωσαν αυτοάνοσο, ή κάτι τέτοιο δε θυμάμαι. Του έδωσαν φαρμακευτική αγωγή παρόμοια με αυτή του AIDS. Ανοσοκατασταλτικά φάρμακα. Τα πήρε για 6 μήνες. Αυτά που μας περιέγραψε ήταν αυτά τα οποία καταγγέλουν στο σάιτ για τα φάρμακα του έητζ.

Αρρώσταινε συνέχεια με το παραμικρό, ένιωθε μόνιμα καταβεβλημένος κι έτσι τα έκοψε μόνος του κι είναι μια χαρά.

Εδώ η συνέντευξη του Μοντανιέ που λέει ότι η φώτο του ιού κάπου βρίσκεται:http://hivwave.gr/pages/index.php?%C1%F0%EF%EA%E1%EB%FD%F0%F4%EF%ED%F4%E1%F2_%F4%EF_%27AIDS%27::%C1%ED%E1%EA%DC%EB%F5%F8%E5_%EA%E1%ED%E5%DF%F2_%F0%EF%F4%DD_%F4%EF%ED_HIV%3B

Εδώ το ντοκυμαντέρ:http://video.google.com/videoplay?docid=7863594816208300908# . Σε αυτό αναφέρει το έγγραφο πυο παραθέτεις και τον κύριο που το 84 ισχυρίστηκε ότι το ανακάλυψε.

Επειδή τη φώτο δε μπόρεσα να τη δω, σου είναι εύκολο να μου την παραθέσεις πιο συγκεκριμένα?

apeleytheros
25-02-11, 17:48
Τη wiki την παραθέτω επειδή είναι εύκολη στην ανάγνωση, όχι επειδή τη θεωρώ εκ των πραγμάτων αξιόπιστη (γενικά). Πριν παραθέσω κάτι, το διαβάζω και ελέγχω (το κατά δύναμιν) την αξιοπιστία του από πιο αξιόπιστες πηγές κ διαβάζω τα references. Αν το κρίνω αξιόπιστο, το παραθέτω για να μην σου παραθέσω τις πηγές.

Η εικόνα του HIV-1 είναι εδώ:
http://apeleytheros.files.wordpress.com/2011/02/10000_lores.jpg
Για να την δεις στην αρχική πηγή (με τις λεπτομέρειες) πρέπει να κάνεις τα παρακάτω

Κλικ εδώ: http://phil.cdc.gov/phil/home.asp
Κλικ στο home
πάτα enter.
πήγαινε στη 2η σελίδα αποτελεσμάτων (link κάτω κάτω) και εκεί είναι η 2 φωτογραφίες, η ασπρόμαυρη και η έγχρωμη.

Το test ανιχνεύει τα αντισώματα. Απ όσο ξέρω, ΔΕΝ μπορούν να υπάρχουν αντισώματα χωρίς τον ιό. Επίσης, είναι γνωστό (από πολύ παλιά) ότι δεν ασθενούν αμέσως όλοι οι φορείς του ιού. Αρκετοί μπορεί να είναι φορείς για πολύ καιρό, και να μην ασθενήσουν. Μάλιστα αυτός είναι ένας λόγος μετάδοσης του ιού: Δεν ξέρουν όλοι ότι τον έχουν, γιατί δεν έχουν συμπτώματα.
Στην Αφρική, (όπου η μετάδοση του ιού είναι πολύ πιο εύκολη) έχουν εντοπιστεί άτομα που φέρουν μια μετάλλαξη σε γονίδιο/α η οποία τους δίνει φυσική ανοσία στον ιό. Αυτά τα άτομα έχουν έρθει επανειλημμένα σε επαφή με τον ιό, και δεν έχουν γίνει φορείς. Τέτοιες (τυχαίες) μεταλλάξεις δεν είναι εξαιρετικά σπάνιες σε επίπεδο πληθυσμού (δηλαδή δεν είναι 1 στο εκατομμύριο, αλλά μία σε κάποιες δεκάδες χιλιάδες άτομα)

Όσον αφορά το ντοκιμαντέρ house of numbers:

Εδώ θα βρείς μια συλλογή απαντήσεων (με αναφορές σε συγκεκριμένες και επαληθευμένες ιατρικές έρευνες, δημοσιευμένες σε peer reviewed «περιοδικά») σχετικά με τα ερωτήματα που υπο «υποβάλλει» το βίντεο.
http://www.houseofnumbers.org/RealAnswersHON.html

Γενικά για το θέμα των αρνητών του Aids

Οι ισχυρισμοί του κάθε αρνητή του AIDS έχουν απαντηθεί εδώ και χρόνια. Παρ όλα αυτά κάποιοι άνθρωποι τους ανακυκλώνουν όπως ανακυκλώνουν δεκάδες άλλου μύθους, πχ ότι δεν πήγαμε στο φεγγάρι η ότι τα εμβόλια είναι βλαβερά, η ότι η κλιματική αλλαγή δεν συμβαίνει, η δεκάδες άλλες ιστορίες (να μην πω τίποτα άλλο), ακριβώς επειδή κάποιοι άνθρωποι αντί να κοιτούν το σύνολο των δεδομένων κοιτούν μόνο αυτά που υποστηρίζουν τις απόψεις τους.
Διάβασε αν θέλεις τα 100δες site που απαντούν έναν προς έναν τους ισχυρισμούς των διαφόρων αρνητών. Δημοσιεύσεις/συνεντεύξεις έγκριτων επιστημόνων κλπ. Ακόμα και λινκ με τύπους που ήταν αποδεδειγμένα Αρνητές του Aids και πέθαναν από aids έδωσα. Υπάρχουν 100δες ερευνητικές μελέτες που αντικρούουν τους ισχυρισμούς του κάθε δημοσιογράφου. Υπάρχουν δηλώσεις των 18 επιστημόνων που συμμετέχουν στο βίντεο που λένε ότι παραπλανήθηκαν με τις ερωτήσεις, το σκοπό και τη θεματολογία του βίντεο.
Αυτό που ισχυρίζεται ο Montagnier για τον ιό δεν έχει καταγραφεί πουθενά. Αντίθετα, υπάρχει μια μακριά λίστα ανθρώπων ηθοποιοί, αθλητές, κλπ οι οποίοι είχαν τους οικονομικούς πόρους και τις γνώσεις για να ζήσουν μια πολύ υγιεινή ζωή, και έχουν πεθάνει από AIDS.
η λίστα είναι εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HIV-positive_people

Διάβασε και τις απομαγνητοφωνημένες ομιλίες του Montagnier στην διάλεξη του Νόμπελ πχ η 100ες άλλες σε συνέδρια, και θα δείς αν έχει καμία σχέση με αυτά που ισχυρίζεται το βίντεο!

Αυτά είναι στοιχεία που πρέπει να τα λάβεις υπόψιν προκειμένου να αξιολογήσεις την κατάσταση. Αν το μόνο στοιχείο που υπήρχε στον κόσμο ήταν αυτό το βίντεο η συζήτηση μας θα ήταν σε άλλη βάση. Όμως υπάρχουν και άλλα πολλά πολλά περισσότερα στοιχεία. Και υπάρχουν και τύποι που προσπαθούν να πουλήσουν κούφιες ελπίδες στον κάθε άτυχο άνθρωπο.

kikileuteris
25-02-11, 18:00
Εδώ θα βρείς μια συλλογή απαντήσεων (με αναφορές σε συγκεκριμένες και επαληθευμένες ιατρικές έρευνες, δημοσιευμένες σε peer reviewed «περιοδικά») σχετικά με τα ερωτήματα που υπο «υποβάλλει» το βίντεο.
http://www.houseofnumbers.org/RealAnswersHON.html

Γενικά για το θέμα των αρνητών του Aids

Θα μελετήσω τα λινκ και θα επανέλθω.

Παρόλαυτα είναι εξαιρετικά περίεργο ο ίδιος ο Μοντανιέ να ισχυρίζεται ότι δε χρειάζονται φάρμακα για τον ιό. Αν σε άλλο βίντεο ισχυρίζεται κάτι άλλο...τότε είναι σχιζοφρενής προσωπικότητα.

Για το θέμα τψν ερευνών το έχω ξαναπεί...πάντα υπάρχουν επαληθευμένες ιατρικές έρευνες να αποδείξουν το οτιδήποτε. Το θέμα είναι τι μας κάνει εμάς για να το δεχτούμε.

Επίσης είναι γνωστό ότι για οτιδήποτε αν είσαι καλός γνώστης του μάρκετινγκ, μπορείς να το πολυλήσεις όπως θέλεις.

Ήρθε κόσμος, θα επανέρθω αύριο.

apeleytheros
25-02-11, 18:21
Παρόλαυτα είναι εξαιρετικά περίεργο ο ίδιος ο Μοντανιέ να ισχυρίζεται ότι δε χρειάζονται φάρμακα για τον ιό. Αν σε άλλο βίντεο ισχυρίζεται κάτι άλλο...τότε είναι σχιζοφρενής προσωπικότητα.
Η συνέντευξη του Μοντανιέ για το βίντεο αυτό ήταν μία ώρα και 20 λεπτά, (σύμφωνα με το site παραπάνω). Απο αυτή την μία ώρα και 20 λεπτά, κράτησαν μόνο τα 3-4 λεπτά περίπου που ήθελαν προκειμένου να «αποδείξουν» αυτό που ήθελαν εξ αρχής. Ακόμα και εκεί, ο Μοντανιέ δε λέει οτι δεν χρειάζονται φάρμακα. Λέει οτι θα μπορούσε να μειωθεί η μετάδοση, εφαρμόζοντας καλύτερους κανόνες υγιεινής, και διατροφής. Κάτι τέτοιο κατά τη γνώμη του δεν δίνει 100% ανοσία αλλά μειώνει τις πιθανότητες, κατά τη γνώμη του. Τέτοιο περιστατικό δεν έχει καταγραφεί πουθενά πάντως, και δεν μπορείς να πειραματιστείς με τέτοιες υποθέσεις (ο ιός επιφέρει θάνατο).

Για το θέμα τψν ερευνών το έχω ξαναπεί...πάντα υπάρχουν επαληθευμένες ιατρικές έρευνες να αποδείξουν το οτιδήποτε. Το θέμα είναι τι μας κάνει εμάς για να το δεχτούμε.
Έρευνες σκέτο ναί. επαληθευμένες όχι. Επαληθευμένες σημαίνει να γίνει το πείραμα με άλλη ομάδα ανθρώπων απο άλλους γιατρούς ίδρυμα κλπ. Για παράδειγμα, με το MMR και τον wakefield, στην επανάληψη φάνηκε οτι ο wakefield έκανε απάτη.

Επίσης είναι γνωστό ότι για οτιδήποτε αν είσαι καλός γνώστης του μάρκετινγκ, μπορείς να το πολυλήσεις όπως θέλεις.
Για να έρθω στα λόγια σου, δες τις δεκάδες (ανυπόστατες) ιστορίες που κυκλοφορούν. (όπως πχ τους αρνητές του aids) Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ μαζί σου σ'αυτό..!

Ellemphriem
26-02-11, 13:57
Έχω θέμα λοιπόν.

πηγή:

Ωραιος, καπως ετσι εγινε ΟΛΗ η παραπληροφορηση με τους ιους και προσπαθουσαν να τους κανουν ΟΛΟΥΣ να τρεξουν να εμβολιαστουν.....απο δημοσιογραφους.

apeleytheros
26-02-11, 14:16
Ναι, οι δημοσιογράφοι το είχαν παραξηλώσει, τρομοκρατώντας τον κόσμο για να κάνουν «εντυπωσιακή» δημοσιογραφία. Το αποτέλεσμα ήταν να εμβολιαστούν ελάχιστοι, σε σχέση με αυτούς που χρειαζόταν.
Η διαφοροποίηση με τον καινούριο ιό είναι ότι σκοτώνει και νέους ανθρώπους χωρίς ιστορικό. Το 30% των θυμάτων (αν θυμάμαι καλά) του ιού της νέας γρίπης ήταν νέοι, υγιείς και χωρίς προηγούμενο ιστορικό. Φέτος έχουν πεθάνει 100 άτομα στην Ελλάδα. (και αρκετοί άλλοι είναι στις εντατικές)

yogini
27-02-11, 17:07
τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;;;;

Παρασκευή, 25 Φεβρουαρίου 2011

Το Ανώτατο Δικαστήριο στις ΗΠΑ αποφάνθηκε ότι οι γονείς δεν μπορούν να μηνύσουν τους κατασκευαστές των παιδικών εμβολίων, σε περίπτωση που αυτά βλάψουν τα παιδιά τους. Τη σχετική είδηση δημοσίευσε η USA Today.

Η υπόθεση αυτή ήταν μία αγωγή κατά μεγάλης φαρμακοβιομηχανίας, από πολίτες στην Πενσυλβάνια, που ισχυρίζονται ότι η κόρη τους (σήμερα 19) ταλαιπωρήθηκε από πόνους στο σώμα της από την ηλικία των 6 μηνών, μετά τον εμβολιασμό της με το εμβόλιο της διφθερίτιδας, του τετάνου και του κοκκύτη.

Εκατομμύρια εμβολίων για βρέφη χορηγούνται στις ΗΠΑ και παγκοσμίως με ασφάλεια, αλλά ο αυξανόμενος αριθμός των εμβολίων, που συνιστώνται για τα μωρά, έχει κάνει μία μερίδα γονιών λίγο πιο σκεπτική για το τι πρέπει να ακολουθήσουν και κάποιοι μάλιστα επιλέγουν ποια εμβόλια να χορηγήσουν στο παιδί τους!

mother.gr

kinkajoujou
28-02-11, 04:39
τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;;;;

Παρασκευή, 25 Φεβρουαρίου 2011

Το Ανώτατο Δικαστήριο στις ΗΠΑ αποφάνθηκε ότι οι γονείς δεν μπορούν να μηνύσουν τους κατασκευαστές των παιδικών εμβολίων, σε περίπτωση που αυτά βλάψουν τα παιδιά τους. Τη σχετική είδηση δημοσίευσε η USA Today.

Η υπόθεση αυτή ήταν μία αγωγή κατά μεγάλης φαρμακοβιομηχανίας, από πολίτες στην Πενσυλβάνια, που ισχυρίζονται ότι η κόρη τους (σήμερα 19) ταλαιπωρήθηκε από πόνους στο σώμα της από την ηλικία των 6 μηνών, μετά τον εμβολιασμό της με το εμβόλιο της διφθερίτιδας, του τετάνου και του κοκκύτη.

Εκατομμύρια εμβολίων για βρέφη χορηγούνται στις ΗΠΑ και παγκοσμίως με ασφάλεια, αλλά ο αυξανόμενος αριθμός των εμβολίων, που συνιστώνται για τα μωρά, έχει κάνει μία μερίδα γονιών λίγο πιο σκεπτική για το τι πρέπει να ακολουθήσουν και κάποιοι μάλιστα επιλέγουν ποια εμβόλια να χορηγήσουν στο παιδί τους!

mother.gr

Να μια πολύ καλή περίπτωση του πώς μεταφέρονται άλλα αντ' άλλων οι αποφάσεις και τα άρθρα, όταν αυτός που τα γράφει είναι προφανώς άσχετος...

εδώ (http://www.usatoday.com/news/washington/judicial/2011-02-23-RWcourt22_ST_N.htm)είναι το άρθρο της USA Today, στο οποίο βασίστηκε η κάκιστη απόδοση του mother.gr.

Στο πρωτότυπο λοιπόν μας λέει ότι η 19χρονη σήμερα Hannah εμβολιάστηκε σε ηλικία 6 μηνών με το DTaP (διφθερίτιδα-Τέτανος-Κοκκύτης) και έκτοτε παρουσίασε seizures, οι οποίες της δημιούργησαν αναπτυξιακά προβλήματα. Το seizures ως γνωστόν είναι οι (επιληπτικές) κρίσεις. Πώς αποδίδεται αυτό στα ελληνικά στο άρθρο του mother.gr; Πόνοι στο σώμα, σαν να λέμε λουμπάγκο :shock::shock::shock::shock::shock::shock: τόσο σχετικοί είναι αυτοί που το έγραψαν.

Ας πούμε λοιπόν ότι πρόκειται για ένα λαθάκι βρε αδερφέ, που δεν έχει σημασία μπροστά στο γενικότερο θέμα του άρθρου. Το πρωτότυπο λοιπόν μας λέει ότι οι γονείς της κοπέλας προχώρησαν σε αγωγή κατά της wyeth στο ειδικό δικαστήριο που υπάρχει στην Αμερική για αποζημιώσεις από παρενέργειες εμβολίων, το οποίο έκρινε ότι δεν ευσταθεί η αγωγή τους, γιατί δεν αποδείχτηκε αιτιακή σχέση μεταξύ του εμβολιασμού και των κρίσεων. Μετά οι γονείς άσκησαν έφεση σε ομοσπονδιακά δικαστήρια, τα οποία απέρριψαν εξίσου την αγωγή. Μετά πήγαν στον Άρειο Πάγο της Αμερικής, το Supreme Court που αναφέρει το άρθρο, το οποίο έκρινε πως βάσει νόμου που είχε ψηφιστεί το 1986, και ο οποίος θέσπισε και το ειδικό δικαστήριο για τα εμβόλια, καθώς και ειδικό ταμείο για την αποζημίωση των "θυμάτων", το οποίο το πληρώνουν με ειδικό φόρο οι φαρμακευτικές, δεν επιτρέπεται η υποβολή αγωγής με κατηγορία τον ελαττωματικό σχεδιασμό εμβολίου. Δεν απαγορεύεται λοιπόν να μηνύσεις τις φαρμακευτικές αν το παιδί πάθει κάτι, όπως μας λέει το ελληνικό άρθρο, απλά δεν δέχονται μια συγκεκριμένη κατηγορία προς αυτές. Το πρωτότυπο άρθρο εξηγεί και για ποιο λόγο δεν γίνεται δεκτή η κατηγορία αυτή.

Βλέπετε λοιπόν ότι θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο, όταν βασιζόμαστε στο ίντερνετ για τέτοιου είδους θέματα, γιατί όπως έχω ξαναπεί οι μη ιατρικές πηγές πολλές φορές δεν καταλαβαίνουν αυτά που διαβάζουν και τα αποδίδουν όπως τους συμφέρει ή όπως νομίζουν ότι είναι. Όταν βλέπετε τέτοια άρθρα, καλό είναι να κάνετε ένα cross-check με την πηγή, για να βλέπετε τι πραγματικά γράφτηκε.

yogini
28-02-11, 09:52
γιατί να κάνω βρε cross-check αμα έχω εσάς εδω μέρα....τζάμπα κόπος! :) :) :)
Η αλήθεια είναι ότι θυμόμουν το ειδικό ταμείο που έχουν για τα θύματα των εμβολίων....by the way δεν θα έπρεπε να έχουν όλες οι χώρες; να μου πεις στην Ελλάδα κανένας μα κανένας γιατρός δεν θα σου επιβεβαίωνε ότι έπαθες κάτι από εμβόλιο γιατί θα τον βρίσκαν σε κανένα χαντάκι....

kinkajoujou
28-02-11, 16:48
γιατί να κάνω βρε cross-check αμα έχω εσάς εδω μέρα....τζάμπα κόπος! :) :) :)
Η αλήθεια είναι ότι θυμόμουν το ειδικό ταμείο που έχουν για τα θύματα των εμβολίων....by the way δεν θα έπρεπε να έχουν όλες οι χώρες; να μου πεις στην Ελλάδα κανένας μα κανένας γιατρός δεν θα σου επιβεβαίωνε ότι έπαθες κάτι από εμβόλιο γιατί θα τον βρίσκαν σε κανένα χαντάκι....

το parents φροντίζει πριν από εσάς για σας! :p

Το ταμείο που λες καλό θα ήταν να υπάρχει, αλλά να υπάρχει και σοβαρή υποδομή να το στηρίξει. Βλέπεις ότι έχουν και το ανάλογο δικαστήριο, με εμπειρογνώμονες που μπορούν να κρίνουν πότε ευθύνεται το εμβόλιο για κάτι και πότε όχι κι όχι έναν απλό δικαστή, που δεν έχει σχετικές γνώσεις. Στην Ελλάδα προς το παρόν δύσκολο κάτι τέτοιο ;)

πάντως δεν νομίζω ότι είναι θέμα ενός παιδιάτρου να βγάλει γνωμάτευση για το ότι φταίει το εμβόλιο ή όχι, ο παιδίατρος απλά ενημερώνει τον ΕΟΦ και από εκεί και πέρα προφανώς σε συνεργασία με διεθνείς φορείς καταγράφονται και αξιολογούνται τα περιστατικά. Για να φανεί δλδ αιτιακή σχέση είναι συνήθως χρονοβόρο και με πολλές διαδικασίες (όχι για έναν απλό πυρετό, αλλά για πιο σύνθετες καταστάσεις).

marietta_
01-03-11, 19:09
Καλησπέρα!
Ξέρει κάποια μανούλα να μου πει τι γίνεται με τις δόσεις των εμβολίων όταν δεν ακολουθεί το παιδί το συνιστώμενο εμβολιαστικό σχήμα?
Πιο συγκεκριμένα εμείς είμαστε στον 6ο μήνα και ακόμα δεν έχουμε κάνει κάποιο εμβόλιο.Το συζήτησα με την παιδίατρο μας και αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε αυτό το μήνα με το tetravac και βλέπουμε.Μου είπε όμως ότι θα γίνουν όλες οι δόσεις κανονικά σαν να ξεκινάγαμε από 2 μηνών ενώ εγώ είχα την εντύπωση πως τουλάχιστον θα γλιτώναμε 2 δόσεις..
Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το που να ψάξω σχετικά με αυτό θα βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστώ!

yogini
01-03-11, 19:33
marietta_ εξαρτάται και τον παιδίατρο. Πχ αν το τετραβακ το κάνεις στους 12 μήνες τότε χρειάζεσαι μια μόνο δόση! Εμείς είχαμε κάνει μια στους 7 για τον τέτανο πιο πολύ και τώρα που ρώτησα τη γιατρο μου είπε ότι αλλη μια τον καλύπτει.
Μια άλλη τρελή γιατρός που πήγαμε γιατί λέγαμε μήπως άλλαξουμε αυτήν που έχουμε τώρα μου είπε οτι για να μας δεχτεί θέλει να κάνουμε όλα τα εμβόλια με τη μια!!! Αν θες να κάνεις ότι κάναμε εμείς πάντως θα σε καλύψει...πχ να κάνεις μια τώρα και μια σε έξι μηνες...

kinkajoujou
01-03-11, 19:34
Καλησπέρα!
Ξέρει κάποια μανούλα να μου πει τι γίνεται με τις δόσεις των εμβολίων όταν δεν ακολουθεί το παιδί το συνιστώμενο εμβολιαστικό σχήμα?
Πιο συγκεκριμένα εμείς είμαστε στον 6ο μήνα και ακόμα δεν έχουμε κάνει κάποιο εμβόλιο.Το συζήτησα με την παιδίατρο μας και αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε αυτό το μήνα με το tetravac και βλέπουμε.Μου είπε όμως ότι θα γίνουν όλες οι δόσεις κανονικά σαν να ξεκινάγαμε από 2 μηνών ενώ εγώ είχα την εντύπωση πως τουλάχιστον θα γλιτώναμε 2 δόσεις..
Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το που να ψάξω σχετικά με αυτό θα βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστώ!

Αν έχεις το καινούριο βιβλιάριο υγείας, λέει στο τέλος στην ενότητα των εμβολίων πώς συστήνεται να γίνονται τα εμβόλια, αν δεν έχουν γίνει με βάση το προτεινόμενο πρόγραμμα.

marietta_
01-03-11, 20:14
marietta_ εξαρτάται και τον παιδίατρο. Πχ αν το τετραβακ το κάνεις στους 12 μήνες τότε χρειάζεσαι μια μόνο δόση! Εμείς είχαμε κάνει μια στους 7 για τον τέτανο πιο πολύ και τώρα που ρώτησα τη γιατρο μου είπε ότι αλλη μια τον καλύπτει.
Μια άλλη τρελή γιατρός που πήγαμε γιατί λέγαμε μήπως άλλαξουμε αυτήν που έχουμε τώρα μου είπε οτι για να μας δεχτεί θέλει να κάνουμε όλα τα εμβόλια με τη μια!!! Αν θες να κάνεις ότι κάναμε εμείς πάντως θα σε καλύψει...πχ να κάνεις μια τώρα και μια σε έξι μηνες...

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εμείς στην ουσία για τον τέτανο θέλουμε να το κάνουμε..Απλά η παιδίατρος μου είπε πως για να έχει ανοσολογική κάλυψη πρέπει να γίνουν όλες οι δόσεις και ψάχνω να βρω κάτι σχετικό που να το αναιρεί αυτό.Τι άλλα εμβόλια έχεις κάνει στο μωρούλι σου?

marietta_
01-03-11, 20:22
Αν έχεις το καινούριο βιβλιάριο υγείας, λέει στο τέλος στην ενότητα των εμβολίων πώς συστήνεται να γίνονται τα εμβόλια, αν δεν έχουν γίνει με βάση το προτεινόμενο πρόγραμμα.

Σε ευχαριστώ πολύ!

natty26
02-03-11, 11:50

To infanrix IPV + hib είναι το ίδιο με το TETRAVAC??

marietta_
02-03-11, 14:50
To infanrix IPV + hib είναι το ίδιο με το TETRAVAC??

Όχι ακριβώς.To tetravac δεν έχει τον αιμόφιλο (το hib).Έιναι για διφθερίτιδα,τέτανο, κοκκύτη και πολιομυελίτιδα.

natty26
02-03-11, 15:06
Όχι ακριβώς.To tetravac δεν έχει τον αιμόφιλο (το hib).Έιναι για διφθερίτιδα,τέτανο, κοκκύτη και πολιομυελίτιδα.

πρεπει να τα κανεις και τα δυο? Η' αμα κανεις το ένα δεν κανεις το αλλο??
:confused:

marietta_
02-03-11, 17:54
πρεπει να τα κανεις και τα δυο? Η' αμα κανεις το ένα δεν κανεις το αλλο??
:confused:

Ένα από τα δύο.Είναι άλλες εταιρίες προφανώς.

UFO
06-03-11, 15:57
πάντως κατα κοινή ομολογία του ιατρικού κόσμου και των φαρμακοβιομηχανιών
πριν γίνει οποιοδήποτε εμβόλιο
η οδηγία ειναι να γίνει αιματολογική για ανίχνευση αντισωμάτων ή οχι
πράγμα που οχι μόνο δεν συστήνεται απο τους γιατρούς
αλλα και δνε υπάρχει κανένας μηχανισμός να στηρίξει αυτην την διαδηκασία!

apeleytheros
06-03-11, 16:56
Για πιο λόγο; Αντισώματα δεν υπάρχουν αν έχει ήδη νοσήσει το παιδί (δλδ έχει ήδη ανοσία στην «ασθένεια» για την οποία εμβολιάζεται); Αν συμβαίνει αυτό, τότε πιθανόν το εμβόλιο δεν χρειάζεται, και αν γίνει απλά δεν έχει κανένα επιπλέον αποτέλεσμα/όφελος. Εκτός αν εννοούν να μην γίνεται το εμβόλιο ενώ νοσεί το παιδί (αλλά αυτό θα φαινόταν και απο άλλα συμπτώματα, πχ πυρετό)

UFO
06-03-11, 18:27
Για πιο λόγο; Αντισώματα δεν υπάρχουν αν έχει ήδη νοσήσει το παιδί (δλδ έχει ήδη ανοσία στην «ασθένεια» για την οποία εμβολιάζεται); Αν συμβαίνει αυτό, τότε πιθανόν το εμβόλιο δεν χρειάζεται, και αν γίνει απλά δεν έχει κανένα επιπλέον αποτέλεσμα/όφελος. Εκτός αν εννοούν να μην γίνεται το εμβόλιο ενώ νοσεί το παιδί (αλλά αυτό θα φαινόταν και απο άλλα συμπτώματα, πχ πυρετό)
ψηλομπακαλίστικη η διαγνωση σου (αλλα δεν είσαι και γιατρός τεσπα )
:-)

εξηγώ γιατι προφανώς δεν το νόησες :
πες ο γονέας και ο γιατρός και εθνικό σύστημα υγείας και εμβολιασμών κλπ κλπ σου λεει ήρθε η ώρα για το mmr
ΚΑΝΟΝΙΚΑ
πρέπει το παιδι να κάνει αιματολογικές για να διθαπιστωθεί οτι ΔΕΝ εχει αντισώματα απο τις ασθένειες τις οποίες ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ να εμβολιαστεί !

και ΜΕΤΑ να κάνουν το εμβόλιο !
αυτο κανονικά πρέπει να γίνεται

ξέρεις πόσα παιδια πχ έχουν περάσει ιλαρα σαν απλή γρίπη ;;;;

το συμπτωματολογία ΠΟΙΚΙΛΕΙ
δεν είναι
α εχεις πυρετούλι γρίπη είναι !
μπορέι να έιναι και έχει διαπιστωθεί να είναι
α ένας πυρετουλις ... ιλαρα !

αν γίνει δε εμβόλιο πες πάλι mmr που το πείρα εύκολο
σε παιδι που έχει νοσήσει (συνεπώς εχει αντισώματα ανοσία κλπ κλπ )
η αντενδείξεις είναι απο εγκεφαλική παραλύσει (στην καλύτερη) μέχρι θάνατο ...!
και η φαρμακοβιομηχανία και ο γιατρός θα σηκώσουν τους ώμους χαλαρα ....
δεν φταίνε αυτοί σου λένε !
το κατάλαβες τωρα!;

επίσης θα έπρεπε (λογικά) να ξέρεις οτι ουτε με δέκατα δεν κάνουν εμβολια σε παιδι ;)
το μετα είναι το θέμα !
εγω λέω απλά οι γονείς να κανουν εξετάσεις για να βεβαιωθούν οτι το παιδι ΟΝΤΩΣ δεν εχει αντισώματα για τον ιο με τον οποίο επρόκειτο να εμβολιαστεί

(ξανα μανα η ιδια κουβέντα ) :-)

kinkajoujou
06-03-11, 18:42
ψηλομπακαλίστικη η διαγνωση σου (αλλα δεν είσαι και γιατρός τεσπα )

εξηγώ γιατι προφανώς δεν το νόησες :
πες ο γονέας και ο γιατρός και εθνικό σύστημα υγείας και εμβολιασμών κλπ κλπ σου λεει ήρθε η ώρα για το mmr
ΚΑΝΟΝΙΚΑ
πρέπει το παιδι να κάνει αιματολογικές για να διθαπιστωθεί οτι ΔΕΝ εχει αντισώματα απο τις ασθένειες τις οποίες ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ να εμβολιαστεί !

δεν είναι

το κατάλαβες τωρα!;

επίσης θα έπρεπε (λογικά) να ξέρεις οτι ουτε με δέκατα δεν κάνουν εμβολια σε παιδι ;)
το μετα είναι το θέμα !
εγω λέω απλά οι γονείς να κανουν εξετάσεις για να βεβαιωθούν οτι το παιδι ΟΝΤΩΣ δεν εχει αντισώματα για τον ιο με τον οποίο επρόκειτο να εμβολιαστεί

αν θέλει ο γονιός το πάει κάλλιστα το παιδάκι του στο Παστέρ και του κάνουν έλεγχο για όλες τις αρρώστιες για τις οποίες εμβολιάζεται, αν ανησυχεί ιδιαίτερα. Θα έβαζες όμως το παιδάκι να φάει όσα τρυπήματα είναι τα εμβόλια, επί πόσες δόσεις κάθε φορά, για να τσεκάρεις αν υπάρχουν αντισώματα; Επίσης, κάνεις π.χ. έλεγχο για αντισώματα πνευμονιόκοκκου, κι από τους 13 που καλύπτει το εμβόλιο έχει στους 5, το κάνεις το εμβόλιο ή όχι;

το ότι επίσης δεν κάνουν εμβόλια σε παιδιά με δέκατα είναι λάθος, δεν υπάρχει επίσημη ιατρική σύσταση για κάτι τέτοιο, συνήθως απλά το κάνουν έτσι οι γιατροί για να μην συγχέουν οι γονείς τα συμπτώματα της αρρώστιας με παρενέργειες του εμβολίου. δείτε κι αυτή τη σελίδα για το πότε αντενδείκνυται κάθε εμβόλιο:

http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/should-not-vacc.htm

UFO
06-03-11, 18:52
είπα τι συστήνουν οι γιατροί δεν ανάλυσα για ποιο λόγο ! μην τρέχεις βρε αδερφέ !;)
δεν ρωτήθηκα !
ρωτήθηκα ;;;;
αν και δνε συμφωνω !προχειρη εκτίμιση είναι αυτη! ΄η τουλάχιστον η ¨κατα παράδωση ¨σταση !

να παει στο Παστερ
προτιμώ -αν ρωτάς εμένα- τα χιλια τρυπήματα για να εξασφαλίσω οτι είναι ¨παρθένο ¨ τουλάχιστον στις ασθένειες που μεταδίδονται
παρα ενα παιδι φυτό ;)

για τον πνευμονοιόκοκο παλι αν ρωτάς εμένα θα σου πω οτι
οχι δεν θα το κάνω
αλλα όταν παει στην Ελβετία το παιδι μου θα το κάνω ;)
πιστεύω ξέρεις γιατι !:D;)

kinkajoujou
06-03-11, 19:08
είπα τι συστήνουν οι γιατροί δεν ανάλυσα για ποιο λόγο ! μην τρέχεις βρε αδερφέ !;)
δεν ρωτήθηκα !
ρωτήθηκα ;;;;
αν και δνε συμφωνω !προχειρη εκτίμιση είναι αυτη! ΄η τουλάχιστον η ¨κατα παράδωση ¨σταση !

να παει στο Παστερ
προτιμώ -αν ρωτάς εμένα- τα χιλια τρυπήματα για να εξασφαλίσω οτι είναι ¨παρθένο ¨ τουλάχιστον στις ασθένειες που μεταδίδονται
παρα ενα παιδι φυτό ;)

οχι δεν θα το κάνω

οι γιατροί δεν το συστήνουν αυτό, αν το σύστηναν θα ήταν επίσημη οδηγία και πριν από κάθε εμβολιασμό θα κάναμε έλεγχο αντισωμάτων. Και μην μου πεις δεν συμφέρει οικονομικά, διότι στην παιδίατρο που πάω εδώ πέρα μου χρεώνει 30 δολάρια κάθε τσίμπημα εμβολίου, χώρια το εμβόλιο, αν κάνει δύο εμβόλια μάλιστα στην ίδια επίσκεψη το τσίμπημα χρεώνεται διπλό ;) οπότε δεν θα κάνανε τρελές χαρές να έχουν κι έξτρα λεφτά να βγάλουν;

επίσης, γιατί άμα έχεις αντισώματα σε μια αρρώστια και κάνεις εμβόλιο να πάθεις εγκεφαλοπάθεια και να μείνεις φυτό; δεν υποτίθεται ότι όταν έχεις αντισώματα, ο οργανισμός ξέρει να αντιμετωπίσει την αρρώστια; και μάλιστα, αν είναι τα αντισώματα αυτά από αρρώστια, όσο ελαφρά κι αν την έχει περάσει το παιδί, η ανοσία είναι δια βίου και τίποτα δεν την ξεκουνάει! άρα γιατί να κινδυνεύει το παιδί; απλά ο οργανισμός του θα αναγνωρίσει το παθογόνο πιο γρήγορα, θα το ξεπετάξει και τέλος.

επίσης, πες ότι κάνεις στο παιδί έλεγχο αντισωμάτων στους 2 μήνες, που αρχίζουν κανονικά τα περισσότερα εμβόλια. Εκεί λοιπόν βλέπεις ότι έχει αντισώματα, που συνήθως τα παίρνει με τη γέννηση και με το πρωτόγαλα. όλα καλά. αυτή η ανοσία όμως φθίνει πάρα πολύ γρήγορα, άρα και σε ένα μήνα που λέει ο λόγος μπορεί να μην υπάρχει. άρα, ποια η διαγνωστική αξία του να κάνεις έλεγχο αντισωμάτων;

τέσπα, θέλω να δείξω με όλα αυτά ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο, δεν αποτελεί χρήσιμο εργαλείο, και για αυτό δεν υπάρχει και επίσημη σύσταση τέτοια.

UFO
06-03-11, 19:44
επειδη στη πραούσα βαριέμαι να το αναλύσω
ρωτα το γιατρό σου :
γιατρέ αν το παιδι μου έχει περασει ιλαρα , σε μια ελαφρια μορφή
και του κάνω το εμβόλιο τι θα πάθει !

η απλή λογική βέβαια λεει
αν εχεις αντισώματα ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ να κάνεις ένα εμβόλιο ;;;
οι γιατροί δεν το συστήνουν αυτό, αν το σύστηναν θα ήταν επίσημη οδηγία και πριν από κάθε εμβολιασμό θα κάναμε έλεγχο αντισωμάτων. Και μην μου πεις δεν συμφέρει οικονομικά, διότι στην παιδίατρο που πάω εδώ πέρα μου χρεώνει 30 δολάρια κάθε τσίμπημα εμβολίου, χώρια το εμβόλιο, αν κάνει δύο εμβόλια μάλιστα στην ίδια επίσκεψη το τσίμπημα χρεώνεται διπλό :wink: οπότε δεν θα κάνανε τρελές χαρές να έχουν κι έξτρα λεφτά να βγάλουν; το τοπικ λεει εμβόλια και ασφάλεια
το θέμα δεν είναι για μένα τουλάχιστον , δεν ξέρω για εσάς , τα λεφτα
αν βάλεις σε μια ζυγαρία την ασφαλέια του παιδιου μου και απ την άλλη 500 ευρώ
να με συμπαθάς θα διαλάξεξω ΑΣΦΑΛΕΙΑ του παιδιου μου !:D

απλά ο οργανισμός του θα αναγνωρίσει το παθογόνο πιο γρήγορα, θα το ξεπετάξει και τέλος. πιθανών δεν έχεις ασχολειθέι εκτενέστερα με τις αντεδείξεις , γιατι αυτό το συμπερέσμα είναι απλά γελοίο ! :D

άρα και σε ένα μήνα που λέει ο λόγος μπορεί να μην υπάρχει. άρα, ποια η διαγνωστική αξία του να κάνεις έλεγχο αντισωμάτων;η κοινή λογική
προστάζει να κανεις καποιον ελενχο οχι ενα χρόνο πριν εμβολιάσεις το παιδι σου
αλλα καμία βδομάδα πρίν λέω εγω τωρα :D:D:D:D
τέσπα, θέλω να δείξω με όλα αυτά ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο, δεν αποτελεί χρήσιμο εργαλείο, και για αυτό δεν υπάρχει και επίσημη σύσταση τέτοια. εμ και θέλω να βοηθήσω εμ και τα ακούω !
αν δεν υπήρχε λόγος δεν θα ήταν ένας απο τους βασικούς λόγους που οι φαρμακοβιομηχανίες αποποιούνται δικαστηκώς τας ευθύνας τους , το ίδιο και οι γιατροί στα δικαστήρια με την αιτιολογία οτι ο ασθενής ειχε νοσησει και δνε είχε ενημερώσει τον γιατρό !!!!
και μιλάμε για παιδάκι 3 χρονων ...

kinkajoujou
06-03-11, 19:54
επειδη στη πραούσα βαριέμαι να το αναλύσω
ρωτα το γιατρό σου :
γιατρέ αν το παιδι μου έχει περασει ιλαρα , σε μια ελαφρια μορφή
και του κάνω το εμβόλιο τι θα πάθει !

επειδή ξέρω τι μπορεί να πάθει, γι' αυτό λέω αυτά που λέω ;)

η απλή λογική βέβαια λεει
αν εχεις αντισώματα ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ να κάνεις ένα εμβόλιο ;;;

εξαρτάται από το πώς απέκτησες τα αντισώματα αυτά και σε τι ποσότητα τα έχεις

το τοπικ λεει εμβόλια και ασφάλεια
το θέμα δεν είναι για μένα τουλάχιστον , δεν ξέρω για εσάς , τα λεφτα
αν βάλεις σε μια ζυγαρία την ασφαλέια του παιδιου μου και απ την άλλη 500 ευρώ
να με συμπαθάς θα διαλάξεξω ΑΣΦΑΛΕΙΑ του παιδιου μου !:D

δεν νομίζω να είπε κανείς το αντίθετο, είπα απλά ότι αν οι γιατροί είχαν οικονομικό κίνητρο θα το είχαν κάνει υποχρεωτικό να κάνεις εξέταση αντισωμάτων

πιθανών δεν έχεις ασχολειθέι εκτενέστερα με τις αντεδείξεις , γιατι αυτό το συμπερέσμα είναι απλά γελοίο ! :D

σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με τις αντενδείξεις, χρειάζεται αρχικά να ασχοληθώ με κάτι που λέγεται "ανοσολογική απόκριση" κι αυτό δόξα να 'χει ο Γιαραμπής το κατέχω

η κοινή λογική
προστάζει να κανεις καποιον ελενχο οχι ενα χρόνο πριν εμβολιάσεις το παιδι σου
αλλα καμία βδομάδα πρίν λέω εγω τωρα :D:D:D:D

εεεεεμ δεν μίλησα για ένα χρόνο, μίλησα για ένα μήνα,κι αυτό παράδειγμα ήταν. αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ένα βρέφος την εποχή που αρχίζουν οι εμβολιασμοί μπορεί να έχει αντισώματα από τη μαμά, τα οποία όμως δεν το καλύπτουν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μπορεί λοιπόν μια βδομάδα πριν τον εμβολιασμό να έχει το παιδί αντισώματα και να πεις "ΟΚ, δεν χρειάζεται εμβόλιο". Και σε ένα μήνα τα αντισώματα αυτά να έχουν εξασθενήσει, οπότε το μωρό πλέον δεν έχει προστασία.

εμ και θέλω να βοηθήσω εμ και τα ακούω !

δεν άκουσες τίποτα, σου δίνω απλά αντίλογο, ούτε έχω λόγο να σου την πω και ίσα-ίσα τα γραπτά σου μου είναι ιδιαίτερα συμπαθή, ακόμη κι αν δεν συμφωνούμε :D

αν δεν υπήρχε λόγος δεν θα ήταν ένας απο τους βασικούς λόγους που οι φαρμακοβιομηχανίες αποποιούνται δικαστηκώς τας ευθύνας τους , το ίδιο και οι γιατροί στα δικαστήρια με την αιτιολογία οτι ο ασθενής ειχε νοσησει και δνε είχε ενημερώσει τον γιατρό !!!!
και μιλάμε για παιδάκι 3 χρονων !

οι φαρμακοβιομηχανίες όπως είπαμε λίγο πιο πάνω πλερώνουν ειδικό φόρο για τη λειτουργία δικαστηρίου και ταμείου αποζημίωσης θυμάτων εμβολίων, άρα πού ακριβώς τις αποποιούνται τις ευθύνες τους; 2 ποστ παραπάνω έχει σχετική δημοσίευση ;)

UFO
06-03-11, 20:00
δυο ποστ παραπάνω όμως δεν έχει συγγενικό πρόσωπο που εργάζεται σε φαρμακοβιομηχανία ;)

τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια ..
πφ

και παω ΣΤΟΙΧΗΜΑ οτι ουτε καταδιάνοια δεν εχετε διαβάσει ολο το θέμα!
καντε ενα κοπο

kinkajoujou
06-03-11, 20:05
δυο ποστ παραπάνω όμως δεν έχει συγγενικό πρόσωπο που εργάζεται σε φαρμακοβιομηχανία ;)

τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια ..
πφ

και παω ΣΤΟΙΧΗΜΑ οτι ουτε καταδιάνοια δεν εχετε διαβάσει ολο το θέμα!
καντε ενα κοπο

μην το πας, γιατί θα το χάσεις! σου είναι τόσο δύσκολο να πιστέψεις ότι υπάρχουν και άνθρωποι εκεί έξω που μπορεί να έχουν διαβάσει τα ίδια ακριβώς με σένα, και να μην έχουν πειστεί; κι επειδή οι φαρμακευτικές έχουν και πολλούς υπαλλήλους, είναι περισσότεροι εκείνοι που έχουν συγγενικά πρόσωπα σε αυτές, από ό,τι ίσως νομίζεις ;) και στην τελική τι ενοχλεί να υπάρχει κι ο αντίλογος; ας αφήσουμε τον κόσμο να διαβάσει όλες τις απόψεις κι ας αποφασίσει ο καθένας για το παιδί του. αυτό το στυλάκι ανωτερότητας (εκατέρωθεν πάντα) είναι περιττό πιστεύω.

UFO
06-03-11, 20:07
ότι πεις ;)
βεβαια δεν ξέρω την εμπειρία σου αλλα δεν μιλάμε για υπαλλησκο
φαρμακοβιομηχανίας ουτε μπαμπαρδοξάδερφο του μπανατζάκη του ξαδερφου που καθαρίζει το γραφείο του υπαλληλου που κάνει τα γραφιστικά στην φαρμακοβιομηχανία!

αλλα τεσπα τι σημασία εχει ;;;
οτι πεις :-)
συνεχίστε !

aleca
06-03-11, 20:10
ιιιιιιι....η Αρια ειναι εδω????:shock: Φευγω!!!!:lol::lol::lol:
(αστειευομαι και μονο.....ισα ισα που σε πεθυμησα κι ολας!8-)8-))

UFO
06-03-11, 20:11
απο προχτες εδω ειμαι μαρη !

marandnik
06-03-11, 20:33
ΚΑΝΟΝΙΚΑ

δεν είναι

το κατάλαβες τωρα!;

το μετα είναι το θέμα !

Aria, δεν ξέρω αν αυτά που λες σου τα έχει πει το συγγενικό σου πρόσωπο ως δικές του απόψεις ή αν τα διάβασες κάπου. Πάντως σίγουρα αυτά δεν είναι η επίσημη γραμμή στον ιατρικό κόσμο όπως ανέφερες.

Η επίσημη γραμμή φαίνεται εδώ:
http://healthservices.dal.ca/Mumps%20Prevention/QA_MMR.php

Για να σου πω και το ρεζουμέ:

Do I need to get bloodwork (serology) done to check my immune status before being vaccinated?
No, you do not need to get bloodwork to check your immune status. It will not hurt to get the vaccine if you are already immune to one or all of the diseases. You could be immune already if you had one or all of the diseases or if you had a previous dose of MMR vaccine. If you had one MMR, you should still get a second dose. There is no need to check your blood.

Επίσης

Administration of MMR vaccine should be deferred if there is any severe acute illness. Immunization should not be deferred because of a minor acute illness, with or without fever.

kinkajoujou
06-03-11, 20:44
ότι πεις ;)
βεβαια δεν ξέρω την εμπειρία σου αλλα δεν μιλάμε για υπαλλησκο
φαρμακοβιομηχανίας ουτε μπαμπαρδοξάδερφο του μπανατζάκη του ξαδερφου που καθαρίζει το γραφείο του υπαλληλου που κάνει τα γραφιστικά στην φαρμακοβιομηχανία!

αλλα τεσπα τι σημασία εχει ;;;
οτι πεις :-)
συνεχίστε !

α τώρα μπήκαμε στη λογική "να τη μετρήσουμε να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη" (τη θέση καλέ, πού πήγε το πονηρό μυαλό σας;;;; :D). είδες όμως που πάλι αυτομάτως θεωρείς ότι οι δικές μου οι γνώσεις προέρχονται από την καθαρίστρια ή τον υπαλληλίσκο και γενικότερα συνεχίζεις το ύφος "άντε, μιλήστε κι εσείς άσχετοι, να δούμε τι θα πείτε";

Αγγελίνα_2
06-03-11, 20:46
Eγώ το έχω διαβάσει όλο το θέμα, καθώς και όλα τα σχετικά θέματα. Δεν βρήκα κάτι που να με αποτρέψει από το να συνεχίσω να εμβολιάζω τα παιδιά μου. Όχι ότι βρίσκω τις ανησυχίες των γονιών εντελώς αβάσιμες βέβαια, αλλά και πάλι, τίποτα από όσα έχω διαβάσει μέχρι σήμερα δεν στάθηκε ικανό να με πείσει ότι οι κίνδυνοι του να εμβολιάσω τα παιδιά μου είναι μεγαλύτεροι από τους κινδύνους του να τα αφήσω ανεμβολίαστα. Γεγονός που αποτελεί και το ρεζουμέ της όλης υπόθεσης, κατά την ταπεινή μου άποψη.

Να προσθέσω πάντως ότι η παιδίατρος-νεογνολόγος που παρακολουθεί τα παιδιά μου από τη γέννησή τους ΠΟΤΕ δεν κάνει εμβόλιο αν έχει ανεβάσει το παιδί πυρετό ή και δεκατα ακόμη το προηγούμενο 48ωρο.

Ακόμη, θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευσή μου για την απομάκρυνση πολλών σχολίων του μέλους apeleytheros, τόσο σε αυτό το thread, όσο και σε εκείνο του ΜΜR, που περιείχαν πολλές εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Οι γονείς που μπαίνουν σε αυτά αγωνιώντας για την ασφάλεια ή μη των εμβολίων, καλό θα ήταν να τα αναζητήσουν στην ενότητα του αρχείου.

Τέλος, θα ήθελα να διευκρινήσω ότι είμαι η Αγγελίνα#2 (και το αναφέρω για τα μέλη που έχουμε ανταλλάξει απόψεις στα συγκεκριμένα θέματα). Διαφορα τεχνικά προβλήματα της σύνδεσης και του υπολογιστη μου, με υποχρέωσαν να δημιουργήσω νέο λογαριασμό. Καλώς σας (ξανα)βρήκα!

UFO
06-03-11, 20:55
κικνατζου :-) (τη δυσελξάι μου μεσα έτσι διαβάζω παντα το νικ σου χαχαχαχ ) έτι ειναι τα φόρα σε κάνει να κάνεις πολλές υποθέσεις
απλα βαριέμαι να γραφω αυτο είναι όλο ...
πολύ όμως βαριέμαι !

καμία σχεση με ανωτερότητα αλαλ αν θες να το δεις έτσι whatever !
αλλωστε δεν είμαι επιστύμονας
ουτε και γιατρός είμαι ....

αγγελίνα οι διπλοεγγραφές δεν επιτρέπονται έχεις ενημέρωσε τους αντμιν ! ;

μαραντνικ τα επίσημα και τα ανεπίσημα είναι αλλη ιστορία

δεν πάω εκει με τη καμία ! ;)

kinkajoujou
06-03-11, 21:00
κικνατζου :-) (τη δυσελξάι μου μεσα έτσι διαβάζω παντα το νικ σου χαχαχαχ ) έτι ειναι τα φόρα σε κάνει να κάνεις πολλές υποθέσεις
απλα βαριέμαι να γραφω αυτο είναι όλο ...
πολύ όμως βαριέμαι !

καμία σχεση με ανωτερότητα αλαλ αν θες να το δεις έτσι whatever !
αλλωστε δεν είμαι επιστύμονας
ουτε και γιατρός είμαι ....

αγγελίνα οι διπλοεγγραφές δεν επιτρέπονται έχεις ενημέρωσε τους αντμιν ! ;

είμαι η κικνατζού, έχω φετίχ με τους κύκνους :D

εγώ λέω ας πει ο καθείς την αποψούλα του ωραία-ωραία, άντε να έχουμε και λίγο τζέρτζελο για το φιλοθεάμον κοινό, αλλά από εκεί και πέρα ας αφήσουμε να υπάρχουν όλες οι πληροφορίες, για να μπορούμε να διαβάζουμε και τις δύο πλευρές και να καταλήγουμε. στην τελική ούτε εμένα θα μου πέσουν τα συμφέροντα έξω αν δεν σε πείσω, ούτε εσένα ;)

Αγγελίνα_2
06-03-11, 21:17
αγγελίνα οι διπλοεγγραφές δεν επιτρέπονται έχεις ενημέρωσε τους αντμιν ! ;)

To έχω υπ' όψιν μου Άρια και τους έχω στείλει σχετικό mail για τη διαγραφή του παλιού μου λογαριασμου...θα νομίσουν όλοι ότι έφαγα μπαν! :p

marandnik
06-03-11, 21:26
κικνατζου :-)

:lol::lol::mrgreen::mrgreen:
Πολύ καλό, αλλά νομίζω ότι θα σημαδέψει την μετέπειτα ζωή της συμφορουμίτισας. Μετά από αυτό, από εδώ και πέρα, όποτε βλέπω το nickname της, θα σκέφτομαι ότι είναι η κικνατζού.:mrgreen::mrgreen:

Κοίτα να δεις... ανεπίσημες θεωρίες μπορείς να βρεις με το κιλό. Και θεωρίες με λογική βάση αλλά και θεωρίες με εξωγήινο DNA και νεφελίμ. Έχει σημασία όμως να μην αναφέρουμε ως επίσημη θέση της ιατρικής κοινότητας κάτι που δεν είναι επίσημη θέση της ιατρικής κοινότητας, γιατί αυτό λέγεται παραπληροφόρηση και guess what? αντίκειται στους κανονισμούς του φόρουμ!8-) Και δε νομίζω να θέλεις να ΠΑΡΑΒΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ, DO YA?

yeahh, σκοράρει και γκολ!8-)

Κατά τα άλλα, ρε συ Αρία, σχετικά με το συγγενικό σου πρόσωπο και ανευ παρεξήγησης, ένας εργαζόμενος, στέλεχος, δεν ξέρω τι..... δεν παύει να εκφράζει πάντα τις προσωπικές του απόψεις χωρίς αυτό να τις κάνει απόλυτες επιστημονικές αλήθειες ή θέσφατο.

Πχ η επίσημη θέση της αστρονομίας είναι ότι η αστρολογία είναι μπαρούφες αλλά οι μισοί φυσικοί πιστεύουν στα ζώδια. Το ότι ένας φυσικός όμως σε ρωτάει τι ζώδιο είσαι και σου λέει αν ταιριάζεις με τους ιχθύες, αυτό δεν αποτελεί ένδειξη ότι η αστρολογία είναι αποδεκτή από την φυσική.

UFO
06-03-11, 22:23
κοίτα να δείς τωρα (μετα απο τραβμαστιμσοδείχνει το μεγαλείο του ο παιχτης και ξανα μπαινει στο παιχνίδι ... με παθος για την ομάδα ρε γμτ :cool:8-):cool: )
το delhouise university (inspiring minds health services) θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι δεν είναι η επιστημονική εππισημη θέση της ιατρικής κοινότητας τδε ΓΚΟΝΤ ΟΦ ΟΛ ΚΡΙΤΣΟΥΡΕΣ
(γκοοοοοοοοοοοοολ χαχαχχαα :cool:
;)
το να πας απο την σφάιρα (τον κυκλο με το διβήτη ) στην σταρτόσφαιρα είναι αλλη υπόθεση και έχει να κάνει με την μεγαλη φαντασία που κι εγω κι εσυ έχουμε .... ;)
καμία σχεση με την πραγματικότητα δε ! :-)
αντιπαρέρχομαι την παραπληροφόρηση με τα παραπανω ;) :-)
παρόλα αυτα κάνε κι έσυ μια έρωτηση στον στους γιατρούς σου

ετσι αφελώς βρε αδερφε

θα ήταν καλλο να δούμε αν έχει το παιδι αντισώματα πριν του κάνω το ταδε εμβόλιο ;;;

να δουμε τι θα σου απαντησει (όχι όμβως ο ένας ο δικός σου ...αλλα και καμία δεκαρια ακόμα...ετσι του περιβαλλοντος σου και επίσης ... κανε κι ένα κόπο και ρώτα και τους λοιπούς ευρωπαικούς εταίρους .... ιατρους και οταν τελειώσεις το γκαλοπ ελα να μου την πεις : τα δες αρια είχα δικιο !!! χαχχαχα :-)
ΑΥΤΗ θα ήατν και πρέπει να έιναι η οδος για την ασφαλεια των παιδιών μας
το οτι δεν γίνεται ναι
ίσως λόγο κόστους .....

δυστηχώς ή ευτυχώς για ΄σενα και για τους αλλους
έχω μια μερίδα πληροφοριών καλές και κακές
που προέρχονται πως να στο πω απο ομάδες επιστημόνων ...ΟΧΙ εναν που προσπαθούν αν καταπολεμήσουν τα κακώς κείμενα των παρενεργειών μιας μερίδας φαρμακων και εμβολίων τι να κάμνουμε τωρα !!!
;)
τα περι αστρολογίας και αστρονομίας τααφήνω στο συγγραφικό σου ταλέντο
μει αι ;;; ! :-)

(φιλικά ολα αυτα μη σφαχτούμε μεταξύ μας ντροπής πραμα !) :-) ;)

marandnik
06-03-11, 23:31
Aria, σε διαβεβαιώ ότι ουδέποτε έχω σφαχτεί με οποιοδήποτε πλάσμα σ' αυτόν τον πλανήτη.... Για έναν ανεξήγητο λόγο, οι άλλοι πάντα σφάζονται μαζί μου...:mrgreen:

Το λινκ που σου ανέφερα ήταν απλά ένα site που έκανε αναφορά στην επίσημη πρακτική. Αν θέλεις κάτι πιο επίσημο, το UK Department of Health σου κάνει ή δέχεσαι μόνο ελβετικούς δημόσιους φορείς;:-P
Εδώ:
http://www.dh.gov.uk/en/Publicationsandstatistics/Publications/PublicationsPolicyAndGuidance/DH_079917

και συγκεκριμένα τις πληροφορίες που συζητάμε θα τις βρεις εδώ
Download Chapter 6 : Contraindications and special considerations - updated 17 September 2008 (PDF, 315K (http://www.dh.gov.uk/prod_consum_dh/groups/dh_digitalassets/@dh/@en/documents/digitalasset/dh_063623.pdf)

Λέει ακριβώς αυτά που σου ανέφερα και παραπάνω...Και σχετικά με τον ελαφρύ πυρετό πριν την λήψη εμβολίου και σχετικά με το να έχεις περάσει την αρρώστεια και να κάνεις το εμβόλιο. Ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Εκτός από την περίπτωση του εμβολίου της Φυματίωσης και γι' αυτό εκεί εφαρμόζεται η πρακτική ελέγχου αντισωμάτων πριν την λήψη του εμβολίου, το γνωστό μαντού.

Και επαναλαμβάνω, άλλο να λες μου είπε κάποιος γνωστός - συγγενής κλπ κάτι και άλλο να λες ότι είναι επίσημη ιατρική θέση και πρακτική. Εκεί είναι εμένα η ένστασή μου.

Τώρα, σχετικά με το συγγενή σου, είναι όντως κατανοητή και αξιοζήλευτη η αγάπη και ο θαυμασμός που του δείχνεις, ως συγγενή. Αλλά για εμάς τους υπόλοιπους που δεν είχαμε την τύχη να τον έχουμε συγγενή, δυστυχώς δεν σημαίνει κάτι... Εδώ αμφισβητούμε γιατρούς, μεγαλογιατρούς, καθηγητές, τον ΠΟΥ....φαντάζεσαι; Α, αυτό είναι θέσφατο, αφού το είπε ο συγγενής της Αρίας....:p:p:p

UFO
07-03-11, 00:01
ανέφερα οτι δεν έιναι ένας
(το μαυρο πρόβατο στο σόι οπως καταονείς είμαι εγω :-) )

ασχετα με τα των συγκενών (που χετε φάει κολημα 8-) )κανε έναν κόπο
και ρωτα τους επιστήμονες που έχεις σχεση εσυ
ή κοντινούς εμ πάση περιπτωση
για τα παραπάνω που σου κατέθεσα
και με ενημερώνεις στο μέλλον για τις απαντήσεις τους
;) :cool::lol:

πες βρε παιδι μου
αν το παιδι μου έχει περασει ιλαρα ελαφρια και δεν την καταλαβάμε
ανθρωποι είμαστε
και του κάνω το εμβολίο
ειναι ολα οκ ;;;;
πόσο δυσκολο είναι αραγε να κάνεις αυτην την ερώτηση ! ;
παρε και ενα τηλέφωνο και ζήτα για έναν ιατρικό σύμβουλο της εαιρίας που το παραγει
να δούμε κι αυτός τι θα σου πει;
δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό που σου λέω 'ούτε φανατικό !
δεν νομίζεις ;;;; ;)

και στην τελική παρε και τον ΠΟΥ
εκει θα χει ενδιαφέρον να μαθουμε τι σου είπαν :-) :-) :-)

(κόλημα γμτ ωχουυυυυυυυυ ) :-)

marandnik
07-03-11, 16:37
ανέφερα οτι δεν έιναι ένας
(το μαυρο πρόβατο στο σόι οπως καταονείς είμαι εγω :-) )

ασχετα με τα των συγκενών (που χετε φάει κολημα 8-) )κανε έναν κόπο
και ρωτα τους επιστήμονες που έχεις σχεση εσυ
ή κοντινούς εμ πάση περιπτωση
για τα παραπάνω που σου κατέθεσα
και με ενημερώνεις στο μέλλον για τις απαντήσεις τους
;) :cool::lol:

πες βρε παιδι μου
αν το παιδι μου έχει περασει ιλαρα ελαφρια και δεν την καταλαβάμε
ανθρωποι είμαστε
και του κάνω το εμβολίο
ειναι ολα οκ ;;;;
πόσο δυσκολο είναι αραγε να κάνεις αυτην την ερώτηση ! ;
παρε και ενα τηλέφωνο και ζήτα για έναν ιατρικό σύμβουλο της εαιρίας που το παραγει
να δούμε κι αυτός τι θα σου πει;
δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό που σου λέω 'ούτε φανατικό !
δεν νομίζεις ;;;; ;)

και στην τελική παρε και τον ΠΟΥ
εκει θα χει ενδιαφέρον να μαθουμε τι σου είπαν :-) :-) :-)

(κόλημα γμτ ωχουυυυυυυυυ ) :-)

Αγαπημένη μου Αρία,
Όταν διαβάζεις αυτό το γράμμα θα είναι μάλλον πρωί του Αυγούστου κοντά στη ραδαυγή..... αφού κάνεις συνήθως 5 με 6 μήνες για να ξαναμπεις στο φόρουμ :p:p:p:p
Anyways, εγώ θα τα πω να τα βγάλω από μεσα μου, και όποτε τα διαβάσεις, τα διάβασες.

1. Τα πρώτα εμβόλια στο πρώτο μου παιδι τα κάναμε με παιδίατρο που ήταν κατά των εμβολίων. Go figure.... Ότι στραβό και καταραμένο υπήρχε για τα εμβολια μας το είχε πει. Ποτέ όμως δεν μας μίλησε για εξέταση αντισωμάτων και πιθανές παρενέργειες αν τυχόν είχε περάσει την ασθένεια και έκανε τα εμβόλια. Δεν θα μας το έλεγε η συγκεκριμένη κιόλας παιδίατρος;

2. Άντε να ρωτήσω τα λευκά πρόβατα της δικής μας οικογένειας, άντε να τηλεφωνήσω και στον ΠΟΥ, τον ίδιο αυτοπροσώπως... κάνε κι εσύ όμως μια ερώτηση στο δικό σου σόι για το προφανές. Εφόσον όλα τα εμβόλια είναι επικίνδυνο να γίνουν σε κάποιον που έχει περάσει ήδη την ασθένεια γιατί ειδικά για το BCG είναι απαραίτητη ρουτίνα ο έλεγχος αντισωμάτων ενώ για τα άλλα όχι; Οποιοσδήποτε και να είναι ο λόγος που κατά την άποψή τους δεν εφαρμόζεται η ορθή πρακτική, γιατί στο BCG εφαρμόζεται και στα υπόλοιπα όχι;

Ε;

Ε;

UFO
07-03-11, 23:02
ε ;
ε;;;
εσυ δεν αποτελείς (κατα τα λεγόμενα σου,... το εγώ σου δηλαδή δεν είναι μεγαλύτερο του γιατρού σου(ή του δικού σου ;) ) και της συμβολής σου στο θέμα περι ...της γνώσης και της παναθρώπινής αλήθεις ε; ή οχι;;; )
;;;
ε;
ε;
Ποτέ όμως δεν μας μίλησε για εξέταση αντισωμάτων και πιθανές παρενέργειες αν τυχόν είχε περάσει την ασθένεια και έκανε τα εμβόλια. Δεν θα μας το έλεγε η συγκεκριμένη κιόλας παιδίατρος; ε αλλο ο γιατρός ....:cool:
και άλλο ο επιστήμονας !!!!
και στην τελική θες να πεις οτι αυτα πο λέω ειναι βλακείες ;;;
οκ δεκτόν ! ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΎΝΙΑ
.... :-) :-)
τολμα να κάνεις στο παιδι σου το mmr εφοσον εχει περάσει την ασθάινεια
και μιλάμε ...
δεν ειναι δυσκολο
βάλτο στο παίδων να περάσει την ιλαρά
(την μάστιγα του αιώνα κατα τα λεγόμενα των ΠΟΛΗΤΏΝ Του εμβολίου και μετα ....)\δωστου και μια ΄δοση απο το εμβόλιο
......

αφου τα λεει το ΠΟΥ ε ;
ε;
ε;

και είσαι και τόσο σίγουρη
και κατα συνέπεια (απο τα συφραζόμενα δηλαδή) λέω βλακείες ...!
καντο !!!
και οταν το κάνεις μιλάμε ;)
go figure ....

και μετα να μη το δώ να το δω το απεύχομαι ...

εσενα δε που σου αρέσουν και τα σενάρια και
υποθέτω στο κατα φαντασίαν συνενοούμεθα ;) ...
Ή ΜΑΛΛΟΝ ΌΧΙ
go figure ....
2. Άντε να ρωτήσω τα λευκά πρόβατα της δικής μας οικογένειας, άντε να τηλεφωνήσω και στον ΠΟΥ, τον ίδιο αυτοπροσώπως... κάνε κι εσύ όμως μια ερώτηση στο δικό σου σόι για το προφανές. Εφόσον όλα τα εμβόλια είναι επικίνδυνο να γίνουν σε κάποιον που έχει περάσει ήδη την ασθένεια γιατί ειδικά για το BCG είναι απαραίτητη ρουτίνα ο έλεγχος αντισωμάτων ενώ για τα άλλα όχι; Οποιοσδήποτε και να είναι ο λόγος που κατά την άποψή τους δεν εφαρμόζεται η ορθή πρακτική, γιατί στο BCG εφαρμόζεται και στα υπόλοιπα όχι;αλήθεια γιατι δεν μπαίνεις στον κόπο να ρωτήσεις και ρωτάς εμένα και το σόι μου ;;;

αλήθεια γιατι ;;;
ε;
Ε;
Ε;
:p:p:p:D:cool:
τα σχόλεια περι ροδαυγής ;;;
γιατί ;;;

ε όχι και να με πεις και κομήτη χρυσαυγή μου !!!
(μην απορείς μετα γιατι τσακώνονται μαζί σου ... ενω εσυ όχι ...! :-):D:D:D:D8-) 2-0 Η ΕΙΡΩΝΊΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΉ ..GO FIGURE WHY ! 8-) cool love ... everything hapens for a reason ! 8-)8-)8-))

marandnik
08-03-11, 17:53
Αγαπητή Αρία,
Διάβασα το ποστ σου και κάπου μετά το 65ο "ε;" και το 35ο "go figure" συνειδητοποίησα ότι για κάποιον ακατανόητο σε μένα λόγο παρεξηγήθηκες. :confused:

Το σχόλιο για το πότε θα διαβάσεις το μήνυμά μου ήταν καθαρά φιλικό και τρυφερό, για το γεγονός ότι αργείς να μπεις στο φόρουμ και μας λείπεις...

Το go figure ήταν καθαρά αυτοσαρκαστικό σχόλιο γιατί πήγα στην μοναδική μάλλον συμβατική γιατρό κατά των εμβολίων και επέλεξα να κάνω τα εμβόλια. Go figure....

Το επιχείρημα σχετικά με την εξέταση αντισωμάτων στο BCG που συνηθίζεται ως πρακτική ήταν λογικό και ισχυρό και αξίζει να απαντηθεί.

Σχετικά με το σχόλιό σου για το "και στην τελική θες να πεις οτι αυτα που λέω ειναι βλακείες ;;;", θα μπορούσα να στο ανταποδώσω: Δηλαδή θέλεις να πεις ότι στην τελική αυτά που λέω εγώ είναι βλακείες; Όταν κάνουμε όμως μια συζήτηση και διαφωνούμε με επιχειρήματα, δε νομίζω ότι "κολλάνε" τέτοιες ερωτήσεις και τέτοια σχόλια.

Όταν γίνεται μια συζήτηση τα μέλη παραθέτουν επιχειρήματα. Επιχειρήματα δεν είναι ότι "αυτό είναι ορθό επειδή το είπα εγώ" και "αν δεν το δεχτείς σημαίνει ότι με ειρωνεύεσαι και θες να πεις ότι αυτά που λέω είναι βλακείες"....

Επίσης επιχείρημα δεν είναι ότι "αυτό που λέω εγώ είναι ορθό επειδή μου το είπαν έγκριτοι επιστήμονες που γνωρίζω προσωπικά και η συζήτηση τελείωσε".

Τέλος, επιχείρημα δεν είναι "πάρε τηλέφωνο τον ΠΟΥ για να σου πει προφορικά αυτά που λέει γραπτώς" ή "πήγαινε το παιδί σου να κολλήσει ιλαρά στο παίδων και μετά κάνε του το MMR και έλα να μου πεις".

...Αυτών λεχθέντων, αποσύρoμαι στα μπουντρούμια μου....

UFO
09-03-11, 13:12
ζητάω συγνωμη :oops:
ναι παρεξηγήθηκα αλλα δεν έπρεπε να αντιδράσω ετσι !
σε μερικά θέματα δεν πρέπει να μπαίνω ποια μου κάνει κακο :-)

Sebastian
09-03-11, 14:28
Θα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια πραγματα προς προωθηση της συζητησης και ενημερωση.

Εαν ενα παιδι βρεθει θετικο στην δερματικη δοκιμασια (Mantoux) σημαινει ειτε οτι εχει ερθει σε επαφη με ατομο που νοσει απο φυματιωση ειτε οτι το παιδι το ιδιο νοσει (εκει χρειαζεται ενας επιπλεον ελεγχος με ακτινογραφια και εξετασεις). Αυτο σημαινει πως πρεπει να δοθει προφυλακτικη αγωγη στο παιδι ή θεραπεια. Σε αυτην την περιπτωση δεν υπαρχει λογος να γινει το BCG.

Ελεγχος αντισωματων πριν γινει εμβολιασμος (μιλαμε για τον εμβολιασμο ρουτινας) ουδεποτε γινεται, ουτε υπαρχει ειδικη οδηγια στην ιατρικη κοινοτητα (ελεγχος αντισωματων μπορει να ζητηθει σε συγκεκριμενες περιπτωσεις).

Για καποιες ασθενειες τα παιδια εχουν αντισωματα απο τη μητερα τους μεχρι τον 12ο μηνα..Αυτο ισχυει πχ στην περιπτωση της Ιλαρας..Απο τον 12ο μηνα και επειτα ανοσολογικη καλυψη δεν υφισταται.Για αυτο και ενδιεκνυται ο εμβολιασμος. Υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι που προτεινετε το συγκεκριμενο εμβολιαστικο σχημα, και δεν ειναι κατι που καποια φαρμακευτικη εταιρεια αυθαιρετα αποφασισε. Εχει αποφασιστει με βαση επιστημονικες ερευνες και επειτα απο εμπειρια ετων.

Εαν θελετε καποια διευκρινηση ευχαριστως να απαντησω.

spyni
09-03-11, 15:52
δεν ρωτήθηκα !
ρωτήθηκα ;;;;

να παει στο Παστερ
παρα ενα παιδι φυτό ;)

οχι δεν θα το κάνω

παρακαλω, γιατι στην Ελβετια μονο???

yogini
09-03-11, 16:29
Για καποιες ασθενειες τα παιδια εχουν αντισωματα απο τη μητερα τους μεχρι τον 12ο μηνα..Αυτο ισχυει πχ στην περιπτωση της Ιλαρας..Απο τον 12ο μηνα και επειτα ανοσολογικη καλυψη δεν υφισταται.Για αυτο και ενδιεκνυται ο εμβολιασμος.

Sebastian εννοείς ότι τα αντισώματα αυτά περνάνε μέσω του μητρικού θηλασμού ή τα έχει το παιδί έτσι κι αλλιώς μέχρι τον 12ο μήνα; Γνωρίζεις αν ισχύει για όλες τις ασθένειες;

Sebastian
09-03-11, 19:01
Sebastian εννοείς ότι τα αντισώματα αυτά περνάνε μέσω του μητρικού θηλασμού ή τα έχει το παιδί έτσι κι αλλιώς μέχρι τον 12ο μήνα; Γνωρίζεις αν ισχύει για όλες τις ασθένειες;

Τα νεογνα εχουν καποιου βαθμου φυσιολογικη ανοσια (μια μορφη παθητικης ανοσοποιησης) εχοντας αποκτησει αντισωματα μεσω του πλακουντα, εφοσον βεβαια κ η μητερα εχει τα συγκεκριμενα αντισωματα. Αυτη η ανοσια προστατευει απο καποιες ασθενειες αλλα φθινει με το χρονο καθως τα βρεφη δημιουργουν το δικο τους ανοσοποιητικο. Πχ τα βρεφη μεχρι 6 μηνων δεν προσβαλλονται απο ερυθρα, για καποιες αλλες ασθενειες η προστασια μπορει να διαρκεσει μεχρι τον 12ο μηνα (πχ ιλαρα) αλλα παντα με την προυποθεση να εχει η μητερα ηδη αντισωματα για αυτες τις ασθενειες.
Ο θηλασμος αναμφισβητητα ενισχυει αυτη την φυσιολογικη ανοσια (εφοσον βεβαια η μητερα εχει περασει η εχει εμβολιαστει για τις ασθενειες) ομως και παλι με το χρονο φθινει.

yogini
09-03-11, 20:34
πολύ ενδιαφέρον το παραπάνω ιδιαίτερα για τις μανούλες που έχουν νεογέννητο στο σπίτι και μεγαλύτερο παιδάκι σε παιδικό σταθμό κτλ.

vera
11-03-11, 02:44
Θα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια πραγματα προς προωθηση της συζητησης και ενημερωση.

Εαν ενα παιδι βρεθει θετικο στην δερματικη δοκιμασια (Mantoux) σημαινει ειτε οτι εχει ερθει σε επαφη με ατομο που νοσει απο φυματιωση ειτε οτι το παιδι το ιδιο νοσει (εκει χρειαζεται ενας επιπλεον ελεγχος με ακτινογραφια και εξετασεις). Αυτο σημαινει πως πρεπει να δοθει προφυλακτικη αγωγη στο παιδι ή θεραπεια. Σε αυτην την περιπτωση δεν υπαρχει λογος να γινει το BCG.

Ελεγχος αντισωματων πριν γινει εμβολιασμος (μιλαμε για τον εμβολιασμο ρουτινας) ουδεποτε γινεται, ουτε υπαρχει ειδικη οδηγια στην ιατρικη κοινοτητα (ελεγχος αντισωματων μπορει να ζητηθει σε συγκεκριμενες περιπτωσεις).

Για καποιες ασθενειες τα παιδια εχουν αντισωματα απο τη μητερα τους μεχρι τον 12ο μηνα..Αυτο ισχυει πχ στην περιπτωση της Ιλαρας..Απο τον 12ο μηνα και επειτα ανοσολογικη καλυψη δεν υφισταται.Για αυτο και ενδιεκνυται ο εμβολιασμος. Υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι που προτεινετε το συγκεκριμενο εμβολιαστικο σχημα, και δεν ειναι κατι που καποια φαρμακευτικη εταιρεια αυθαιρετα αποφασισε. Εχει αποφασιστει με βαση επιστημονικες ερευνες και επειτα απο εμπειρια ετων.

Εαν θελετε καποια διευκρινηση ευχαριστως να απαντησω.

Ξερεις τι μου παν σχετικα με το μαντου φιλη μου και πηγη ηταν ο πνευμονολογος της. Οτι υπαρχει η περιπτωση ο νεκρος ιος φυματιωσης να ζωντανεψει στον οργανισμο και το παιδι να νοσησει απο φυματιωση. Δεν ξερω αν αυτο συμβαινει γρηγορα και το μαντου βγαινει θετικο η αργοτερα. Και νομιζα οτι τουλαχιστον αυτο ειναι ασφαλες....

Εχεις ακουσει κατι σχετικο?