PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορρυπαντικό για μωρά!!!

Σελίδες : [1] 2

zebelia
25-04-07, 00:52
Μεχρι ποτε πρεπει να πλενουμε τα ρουχα με το βρεφικο απορυπαντικο?Η μικρη μου κοντευει στους 10 μηνες.Τωρα τελευταια εχω παρατηρησει οτι τις δυσκολες βρωμιες το προδερμ δεν τις βγαζει.Πχ σαλιαρες , τα κορμακια που λερωνοντε οταν τρωει , η οταν κανει κανει κακα, δεν τα καθαριζει και ας τα εχω ψιλοκαθαρισει εγω πριν τα βαλω στο πληντηριο.Εχω αρχισει τα πολυ λερωμενα να τα πλενω μαζι με τα δικα μας.Πρεπει να κοψω το προδερμ η οχι ακομα?

BIZELI
25-04-07, 11:57
Και εγώ ζεμπελία ακόμα με προδέρμ τα πλενω..αλλά λέω με το που θα τελειώσει το μπουκάλι να αρχίσω κανονικά τις πλύσεις με το δικό μας. Σε συτό που λες έχεις δίκιο...οι περισσότεροι λεκέδες δεν βγαίνουν...

Polina
25-04-07, 12:09
εγώ σταμάτησα να χρησιμοποιώ παιδικό απορρυπαντικό μετά τον 1,5 χρόνο. Για τα ρουχαλάκια του που είχαν λεκέδες, έβαζα χλωρίνη ή αλλο καθαριστικό (αν ήταν χρωματιστά) και μετά το έπλενα με το παιδικό απορυπαντικό.

Rosalita
25-04-07, 12:58
Εγώ το παιδικό απορυπαντικό το έκοψα 8-9 μηνών. Δεν είχε κανένα πρόβλημα. Αλλά polina θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιείς χλωρίνη καθόλου και πόσο μάλλον σε παιδικά ρούχα. Η χλωρίνη πρέπει να εξαφανιστεί από τα νοικοκυριά. Μόνο για καμιά τουαλέτα ίσως... :oops:

demi
25-04-07, 13:33
ROSALITA συμφωνω απολυτα.και εγω εκοψα το προδερμ απο νωρις και ποτε χλωρινη.

Polina
25-04-07, 13:44
χλωρίνη έβαζα τοπικά (οχι πιά γιατί δεν χρειάζεται) στους λεκέδες (κυρίως στις σαλιάρες). Μετά όμως ξαναέπλενα το ρούχο, δεν το άφηνα με τη χλωρίνη.
Γιατί όμως δεν πρέπει να χρησιμοποιείται;

zebelia
25-04-07, 14:07
Και εγω θα τελιωσω το μπουκαλι αυτο και τερμα.ευχαριστω κοριτσια.

rosi
25-04-07, 15:08
εγώ σταμάτησα να χρησιμοποιώ παιδικό απορρυπαντικό μετά τον 1,5 χρόνο.

Κι εγώ το ίδιο, αλλά θεωρώ ότι άργησα πολύ. Ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό, όταν μια φίλη μου μου είπε ότι είχε σταματήσει από 6-7 μηνών :!: Τώρα, στο δεύτερο παιδάκι θα τα πλένω μέχρι τόσο, 9-10 το πολύ μηνών.

Η χλωρίνη πρέπει να εξαφανιστεί από τα νοικοκυριά. Μόνο για καμιά τουαλέτα ίσως... Embarassed

Αλήθεια, γιατί; Και τη χρησιμοποιώ συνέχεια και στο μπάνιο και στην κουζίνα

Και εγώ ζεμπελία ακόμα με προδέρμ τα πλενω..αλλά λέω με το που θα τελειώσει το μπουκάλι να αρχίσω κανονικά τις πλύσεις με το δικό μας. Σε συτό που λες έχεις δίκιο...οι περισσότεροι λεκέδες δεν βγαίνουν...

Η σκόνη προδέρμ νομίζω ότι είναι καλύτερη από το υγρό και πιο αποτελεσματική σε δύσκολες βρωμιές, όπως και στα υπόλοιπα απορρυπαντικά. Τώρα οι λεκέδες από φρούτα ας πούμε νομίζω ότι δε βγαίνουν με τίποτα : :(

Rosalita
25-04-07, 22:08
Η χλωρίνη είναι από τα χειρότερα απορρυπαντικά. Έχει ενοχοποιηθεί για διαφορα, γι'αυτό θέλει μεγάλη προσοχή. Ούτε να την εισπνέει δε πρεπει το παιδί και ούτε εσείς βέβαια. Και στη κουζίνα καλό θα ήταν να την αποφεύγεις και ειδικά στα πιάτα!! Εγώ σε κανα νεροχυτη μόνο σπάνια και στη τουαλέτα. Γενικά στην Ελλάδα τη χρησιμοποιούμε πολύ ενώ στο εξωτερικό την έχουν σχεδόν εγκαταλείψη εδώ και χρόνια!Θα ψάξω και κανα άρθρο να σας δείξω... για να σας πείσω.. :roll:

Polina
26-04-07, 08:43
Η χλωρίνη είναι από τα χειρότερα απορρυπαντικά. Έχει ενοχοποιηθεί για διαφορα, γι'αυτό θέλει μεγάλη προσοχή. Ούτε να την εισπνέει δε πρεπει το παιδί και ούτε εσείς βέβαια. Και στη κουζίνα καλό θα ήταν να την αποφεύγεις και ειδικά στα πιάτα!! Εγώ σε κανα νεροχυτη μόνο σπάνια και στη τουαλέτα. Γενικά στην Ελλάδα τη χρησιμοποιούμε πολύ ενώ στο εξωτερικό την έχουν σχεδόν εγκαταλείψη εδώ και χρόνια!Θα ψάξω και κανα άρθρο να σας δείξω... για να σας πείσω.. :roll:

οκ περιμένουμε!! :wink:

Μαρια Στυλιανακη
27-04-07, 12:22
και εγώ το γνωρίζω αυτό. είναι σίγουρο100%.. και στην γερμανία, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ νομίζω στα σουπερμάρκετ... πολύ απλά..
αλλά εδώ υπάρχουν και ΤΟΥΤΑ τα συμφέροντα...... :?

Ελένη
27-04-07, 13:03
για τη χλωρίνη και όχι μόνο μπορείτε να δείτε στη σελίδα της greenpeace:
http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138784
http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138597

Rosalita
27-04-07, 14:45
Ευχαριστώ Ελένη, γιατί δε είχα χρόνο να βρω κατι...!!

Sandra
01-05-07, 03:09
I have never wash the clothes with these baby detergents! First of all there is too much soap what will stay in clothes and build up in diapers. For my daughter I was using normal detergent with extra rinse and now I'm using only soapnuts (http://www.soapnut.com) for all the clothes and diapers :wink:

Μαρια Στυλιανακη
01-05-07, 13:52
ναι αυτά είναι μία νέα ανακάλυψη, εντελώς φυσικό συστατικό!!!

τα έχει νομίζω εδώ
http://www.gabi.gr/store/home/ θα το βρείτε στους συνδέσμους α-ω "οικολογικά καταναλωτικά προιόντα"

http://www.gabi.gr/store/home/pointsofsale.aspx σημεία πώλησης
http://www.klar.org/ εταιρία που παρασκευάζει και αυτή το απορυπαντικό απο soapnut. (waschnuss στα γερμανικά)

σίγουρα θα τα έχουμε πιό συχνά στο μέλλον και στα σούπερ μάρκετ..

angelia
07-05-07, 14:02
Τώρα που η Ζουμπουλινα μου έκλεισε τον 5ο μήνα ξεκίνησα να πλένω τα ρουχαλάκια της με κανονικό απορρυπαντικό (αυτό που χρησιμοποιούμε και στα δικά μας), βέβαια σε χωριστή πλύση. Παντώς το ΠΡΟΔΕΡΜ δεν καθαρίζει απόλυτα σε αυτό συμφωνω και γω. :? :? :?

NASIA
20-06-07, 09:43
Eγώ τα έπλενα μέχρι τον πρώτο χρόνο μετά σταμάτησα αλλά τώρα το σκέφτομαι να τα πλένω με μωρουδιακά απορρυπαντικά και αυτό για τον εξής λόγο:.
1.Δεν καθαρίζουν
2.Υποτίθεται ότι τα πλένουμε με μωρουδιακό απορρυπαντικό για να μην αποκτήσει αλλεργίες το παιδάκι.Το παιδάκι όμως ακουμπάει πάνω μας και γενικά σε όσους το παίρνουν αγκαλιά οπότε έρχεται σε επαφή με ρούχα που έχουν πλυθεί με κανονικό απορρυπαντικό και δεν παθαίνει τίποτα.Μήπως τελικά είμαστε υπερβολικοί παλιότερα που δεν υπήρχαν τα προδέρμ ή το αρκάδι με τί τα έπλεναν;Δεν λέω να τα πλένουμε μαζί με τα δικά μας ρούχα αλλά στο απορρυπαντικό;

ssidi
25-06-07, 18:10
Τον χαιρετισμό μου σε όλους και όλες!
Έχω ένα αγοράκι πεντέμησι μηνών, αρχικά χρησιμοποιούσα προδέρμ αλλά θέλοντας να κόψω κάθε τι χημικό μπαίνει στο σπίτι άρχισα να πλένω τόσο του παιδιού όσο και τα δικά μας ρούχα με πράσινο σαπούνι σε σκόνη, ελπίζοντας βέβαια ότι είναι φυσικό, όπως λέει! Το χρησιμοποιώ επίσης και στον καθαρισμό των πατωμάτων αλλά και στα πιάτα.
Γενικά δεν έχω παράπονο, καθαρίζει καλά και δεν αφήνει κάποια άσχημη μυρωδιά. Τους έντονους λεκέδες δεν τους απομακρύνει αλλά δεν τους απομάκρυνε ούτε το προδέρμ. Για τα πιο έντονα λερωμένα ρούχα χρησιμοποιώ πιο υψηλή θερμοκρασία.

Ελένη
25-06-07, 18:27
καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το γιο σου!
Αυτό το πράσινο σαπούνι που το βρίσκεις; πούλανε στο super market ή σε εξειδικευμένα μαγαζιά μόνο; Θα με ενδιέφερε. Θέλω και εγώ να χρησιμοποιώ όσο λιγότερα χημικά μπορώ.

IRINI
26-06-07, 17:08
ΕΛΕΝΗ
Καλησπερα!!!!εστω και με καθυστερηση.
Εγω το επαιρνα απο το σουπερ μαρκετ.Για να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τη μαρκα αλλα δε φανταζομαι να δυσκολευτεις.

ssidi
26-06-07, 18:40
Καλησπέρα,
Ελένη το σαπούνι που λέω το πουλάνε σε σούπερ μαρκετ, "το αρκάδι". Λέει οτι είναι φυσικό, ωστόσο δεν ξέρω αν και κατα πόσο είναι.
Η δική μου επιλογή θα ήταν κάποιο φυσικό βιολογικό προϊόν αλλά στην περιοχή που μένω δεν έχω την δυνατότητα!

euapap
26-06-07, 20:57
ο πεθερός μου φτιάχνει πράσινο σαπουνι και μπορείς να το τρίψεις και να το βάλεις στο πλυντήριο.
Στα μαγαζιά με τα οικολογικά νομίζω πουλάνε έτσι και αλλιώς.

StellaK
28-06-07, 16:23
Το "αρκάδι" το χρησιμοποιώ κι εγώ όταν πλένω τα ρουχαλάκια του στο χέρι. Η αλήθεια είνα ότι είναι λίγο δύσκολο να διαλυθεί στο νερό. Το χρησιμοποιούσα και στην κουζίνα για να πλένω τα πιατάκια του αλλά τώρα αγόρασα ένα οικολογικό υγρό πιάτων.

Μαρια Στυλιανακη
13-08-07, 14:52
http://www.kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/basics/laundry.html
Unless your baby has allergies, eczema, atopic dermatitis or other conditions causing sensitive skin, washing your little one's clothes with the rest of the family's clothes isn't likely to irritate your baby's skin.
εκτός και εάν το μωρό σας έχει αλεργίες εκζεμα ατοπική δερματίτιδα ή κάτι άλλο που να κάνει το δέρμα το πολύ ευαίσθητο, είναι πολύ απίθανο εαν πλυθούν τα ρούχα του μωρου σας μαζί με τα δικά σας, να ερεθίσει αυτό το γεγονός το δέρμα του.

test one article of clothing first. πλύντε πρώτα ένα πχ μπλουζάκι και ελέγξτε εάν ερεθιστεί το δέρμα.
If there seems to be some irritation, try using a detergent that doesn't contain colors or fragrances. If you still notice a skin reaction, stick with baby detergent for a little while longer.

http://www.pediatricassociates.com/pa_pt1/pep/laundry.htm

Clinical Reference Systems: Pediatric Advisor 11.0

Baby Laundry: General Information

Do not wash baby clothes with diapers. Baby clothes can be washed with the other family clothing.
τα παιδικά ρούχα μπορούν να πλυθούν με τα άλλα ρούχα της οικογένειας
Wash all new baby clothes and diapers before you use them--this ensures that they are clean and soft and comfortable for your baby.

CHOICE OF DETERGENTS
In addition to cost, a factor to watch for in your choice of detergent is a possible allergic reaction of your baby to the detergent.

NOTE: To preserve the fire-retardant qualities of your baby's clothes, be sure to launder them in detergent, NOT soap. Follow the manufacturer's instructions.
δεν κάνει γράφει εδώ, να πλένονται τα ρούχα σε σαπούνι. πρέπει να είναι απορρυπαντικό, γιατί το σαπούνι, αφαιρεί την ιδιότητα των ρούχων να μην είναι εύφλεκτα.... :?:

It is probably not a good idea to use fabric softener in the washer or dryer. It tends to be highly perfumed and may cause a rash on the baby.

WASHING DIAPERS
Diaper rash is caused by bacteria; you can therefore help prevent diaper rash by keeping your diapers as germ-free as possible.

HINTS FOR WASHING DIAPERS:
Keep a pail for diapers by the dressing table where they can soak until you rinse them.
A solution of borax and water in the soaking pail will help remove stains and make the washing easier.
RINSE ALL diapers no matter how soiled before placing in the diaper pail.
Run diapers through two wash cycles. On the first, use hot water, soap, and bleach or whitener. On the second, use just water, adding white vinegar to the last rinse cycle. Vinegar gets rid of soap residue and acts as a whitener and clothes softener.

Το ξύδι αφαιρεί τα υπολείματα σαπουνιού, και ασπρίζει και μαλακώνει τα ρούχα
σόδα μαγειρική, εάν την προσθέσετε στο τελευταίο ξέπλυμα, θα μαλακώσει τις υφασμάτινες πάνες.
Baking soda added to last rinse keeps diapers soft and smelling fresh.
Hang diapers outside to dry: it helps bleach and disinfect them.
Avoid putting plastic pants in the dryer.
Hard water may require additional rinsing to remove soap residue.
HINTS FOR REMOVING DIFFICULT BABY STAINS:
Soak stained baby clothes in hot water with a solution of 1/2 cup vinegar and 1/2 cup laundry soap.
Use a moistened cloth dipped in baking soda to remove sour milk stains on clothes.
μισή κούπα ξύδι και μισή κούπα απορρυπαντικό, σε ζεστό νερό, - μουλιάστε σε αυτό το διάλυμα τα λερωμένα ρούχα του μωρού.
με ένα πανί βουτηγμένο σε σόδα μαγειρική τρίψτε απαλά πάνω στους λεκέδες.
κάπου γράφει ΄κιόλας ότι το να κάνεις επιπλέον ξέβγαλμα στο πλυντήριο είναι υπεραρκετό για να αφαιρέσει τα περισσότερα υπολλείματα του απορρυπαντικού.

Ελένη
14-08-07, 11:22
στο super market βρήκα απορρυπαντικό πιάτων με πράσινο σαπούνι γνωστής εταιρείας με προϊόντα για βρέφη.

Εύα
10-10-07, 21:15
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που λέτε. Λέω να σταματήσω να τα πλένω με βρεφικό όταν σταματήσω και την αποστείρωση, αλλά έχω κάποιους ενδιασμούς. Αν το μάθουμε από τώρα με τα βρεφικά, και τα υποαλλεργικά και τα οικολογικά κ.ο.κ., δεν τα κάνουμε υπερβολικά ευαίσθητα από μόνες μας? Κακά τα ψέματα, μόνο στο σπίτι μας θα είναι έτσι τα πράγματα, πουθενά αλλού, και το παιδί δεν ζει σε κλουβί! και στον παιδικό θα πάει, και στην παιδική χαρά, και παντού!

ssidi
10-10-07, 21:45
Εύα το να προσέχουμε τι τρώμε, με τι πλενόμαστε και τι χρησιμοποιούμε γενικά δεν είναι απαραίτητο ότι θα βάλουμε το παιδί σε γυάλα. Κι εγώ είμαι κατά του να ζούμε σε "αποστειρωμένο" περιβάλλον. Και πιστεύω ότι πχ ο μανιώδης καθαρισμός του σπιτιού με καθαριστικά χλωρίου είναι πολύ πιο επικίνδυνος, πρώτον επειδή τα χημικά που περιέχουν είναι επικίνδυνα για την υγεία μας, αλλά και γιατί "σκοτώνουν" τα πάντα, κάνοντας το περιβάλλον που ζούμε "γυάλα", ώστε όταν βρεθούμε σε άλλο χώρο θα έρθουμε σε επαφή με πιο πολλά μικρόβια.

Polina
11-10-07, 09:27
Πριν απο λίγους μήνες άκουσα στην τηλεόραση κάποιον αλλεργιολόγο που είπε ότι έχει παρατηρηθεί ότι αν τα μωρά - παιδιά έρχονται συχνά σε επαφή με αλλεργιογόνα, αποκτούν αντισώματα και δεν αναπτύσουν τόσο εύκολα αλλεργίες.

Christie
11-10-07, 11:36
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ακόμη τα πλένω με προδερμ (15 μηνών είναι τώρα) αλλά περισότερο από συνήθεια παρά για άλλο λόγο... Σκέφτομαι όταν τελειώσει το κουτί αυτό (πάντα τα έπλενα με τη σκόνη) να τα πλένω με το δικό μας πια... Το μαλακτικό προδερμ όμως μυρίζει υπέροχα και μάλλον θα το συνεχίσω... Η δική μου δεν έχει αλλεργίες άλλωστε.

Kelly25
12-10-07, 10:03
Πολύ καλή ερώτηση. Εγώ πιστεύω πως απο 8 μηνών και μετά τα ρούχα των παιδιών μπορούν να πλυθούν μαζί με τα δικά μας.

Εύα
12-10-07, 23:10
Νομίζω ότι η ερώτησή μου απαντήθηκε! Παν μέτρον άριστον ίσως, και βλέπουμε! Αλλωστε ψάχνοντας πάμε εδώ που τα λέμε! :?:

Winnie
07-11-07, 23:21
πιστευτε οτι υπάρχει περιπτωση το απορρυπαντικο για τα ρουχα προδερμ να προκαλει αλλεργίες?

Mimis
20-11-07, 13:11
Καλησπέρα,

όταν γεννήθηκε το δεύτερο μωράκι μας η γυναίκα μου αγόρασε proderm για την πλύση στο πλυντήριο. Έχει μια υπόνοια ότι πιθανόν να βγάζει κάτι σαν αλλεργία (μικρά σπυράκια) στα χέρια.

Εχουμε δοκιμάσει επίσης πράσινο σαπούνι σε σκόνη αλλά και σαπούνι μασσαλίας σε φλουδίτσες. Το δεύτερο το βρήκαμε στον Βασιλόπουλο.

Οι οδηγίες για τα σαπούνι λένε ότι πρέπει να το διαλύεις πρώτα σε ζεστό νερό και μετά να το βάζεις στο πλυντήριο. Δύσκολη διαδικασία που σε αποτρέπει από το να τα χρησιοποιείς.

Εμείς ρίχνουμε τη σκόνη σαπουνιού μέσα στο πλυντήριο σε στρώσεις μαζί με τα ρούχα και τα ρούχα πλέντονται μια χαρά.

Μάλιστα με το σαπούνι μασαλλίας φύγανε λαδιές από ρούχα που δεν φεύγουν ούτε με τα κοινά απορρυπαντικά πλυντηρίου.

Αυτά από τη μέχρι σήμερα εμπειρία μας. "Εμάς τις νοικοκυρές" :)))

Στέλλα
20-11-07, 13:33
Καλησπέρα,

όταν γεννήθηκε το δεύτερο μωράκι μας η γυναίκα μου αγόρασε proderm για την πλύση στο πλυντήριο. Έχει μια υπόνοια ότι πιθανόν να βγάζει κάτι σαν αλλεργία (μικρά σπυράκια) στα χέρια.

Εχουμε δοκιμάσει επίσης πράσινο σαπούνι σε σκόνη αλλά και σαπούνι μασσαλίας σε φλουδίτσες. Το δεύτερο το βρήκαμε στον Βασιλόπουλο.

Οι οδηγίες για τα σαπούνι λένε ότι πρέπει να το διαλύεις πρώτα σε ζεστό νερό και μετά να το βάζεις στο πλυντήριο. Δύσκολη διαδικασία που σε αποτρέπει από το να τα χρησιοποιείς.

Εμείς ρίχνουμε τη σκόνη σαπουνιού μέσα στο πλυντήριο σε στρώσεις μαζί με τα ρούχα και τα ρούχα πλέντονται μια χαρά.

Μάλιστα με το σαπούνι μασαλλίας φύγανε λαδιές από ρούχα που δεν φεύγουν ούτε με τα κοινά απορρυπαντικά πλυντηρίου.

Αυτά από τη μέχρι σήμερα εμπειρία μας. "Εμάς τις νοικοκυρές" :)))

Ναι,αλλά όταν χρησιμοποιούμε σαπούνι θα πρέπει να βάζουμε τη μισή ποσότητα.Εγώ ακόμα με proderm τα πλένω.

Mimis
20-11-07, 13:49
Ναι σωστά τα λες! δεν θέλει μεγάλη ποσότητα.

πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως αν και σκέτο σαπούνι (έτσι λέει τουλάχιστον) καθαρίζει καλά

Θα τα καρατσεκάρω πάλι και θα σας πω

katrin
20-11-07, 13:53
Εγώ πάλι το proderm δεν το εμπιστεύομαι. Η μεγάλη μου κόρη όταν χρησιμοποιούσαμε proderm αφρόλουτρο, είχε φαγούρα στο πιπί της μετά.

Θα μου πεις ίσως άλλο το απορρυπαντικό, αλλά πάλι ίδια εταιρεία είναι, δεν ξέρω...

antu
20-11-07, 14:03
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΒΙΟΔΙΑΣΠΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Olg@
20-11-07, 15:51
Προς το παρόν τα πλένω και εγώ με προδερμ, όταν ήταν πιο μικρή χρησιμοποιούσα αρκάδι (το έβαζα απλά στη θήκη του πλυντηρίου) και η αλήθεια είναι πως τα ρούχα της μοσχομύριζαν φρεσκάδα. Το σταμάτησα όμως γιατί μου προκαλούσε σαν αλλεργία και βήχα στο λαιμό την ώρα που το έβαζα ... περίεργο ε;;;

Olg@
20-11-07, 15:52
Μαλλακτικό χρησιμοποιείτε;;;

Στέλλα
20-11-07, 15:53

Βεβαίως!Τί?Μισές δουλειές θα κάνουμε?Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μπουκάλια έχω αδειάσει! :D

karfori's baby
20-11-07, 15:57
Αυτό που λές, Όλγα, για το Αρκάδι το έχω προσέξει κι εγώ! Φαίνεται ότι επειδή είναι σκόνη όλο και κάποια ποσότητα περνάει στη μύτη μας και όσο αγνό κι αν είναι, δεν παύει να είναι σαπούνι, όπότε ψιλοερεθίζει τις βλεννογόνους μας.Εγώ χρησιμοποιώ Προδέρμ σκόνη και μαλακτικό. Δεν ξέρω αν υπάρχει πραγματικός λόγος, αλλά μου άρέσει πολύ η μυρωδιά του!

Olg@
20-11-07, 16:00
Και εγώ χρησιμοποιώ γιατί τρελλαίνομαι για τη μυρωδιά του :lol: τώρα αν πρέπει δεν ξέρω :roll:

Olg@
20-11-07, 16:00
Αυτό που λές, Όλγα, για το Αρκάδι το έχω προσέξει κι εγώ! Φαίνεται ότι επειδή είναι σκόνη όλο και κάποια ποσότητα περνάει στη μύτη μας και όσο αγνό κι αν είναι, δεν παύει να είναι σαπούνι, όπότε ψιλοερεθίζει τις βλεννογόνους μας.Εγώ χρησιμοποιώ Προδέρμ σκόνη και μαλακτικό. Δεν ξέρω αν υπάρχει πραγματικός λόγος, αλλά μου άρέσει πολύ η μυρωδιά του!

Ναι βρε παιδί μου, ξεροκατάπινα για πόση ώρα μετά :shock: ...

Στέλλα
20-11-07, 16:01

Ναι όντως!Το proderm μυρίζει πολύ ωραία!Και εγώ σκόνη και μαλακτικό χρησιμοποιώ,αλλά πήρα και 2 φορές υγρό απορρυπαντικό. :D

xazomama
20-11-07, 16:13
Pώτησα τον παιδίατρό μου για αυτά τα απορρυπαντικά και μου είχε πει ότι πρέπει να χρησιμοποιώ τα ειδικά μέχρι το παιδί να χρονίσει...(!)
Λέτε κι από αυτά να έχουν συμφαίροντα οι γιατροί, όπως τα γάλατα σε σκόνη;

karfori's baby
20-11-07, 16:19
Τίποτα δεν αποκλείεται!

Vaspy
20-11-07, 17:45
Απ' την αρχή εγώ χρησιμοποιούσα Proderm υγρό μόνο γιατί στο μαιευτήριο μας είπαν οτι καλό είναι να μην χρησιμοποιούμε μαλακτικό για τυχόν ερεθισμούς.
Δεν ξέρω ίσως η υπεύθυνη της ομάδας θηλασμού που μας το είπε να μην είχε συμφέροντα.

ANSOU
21-11-07, 09:06
ΕΓώ χρησιμοποιώ πότε προδερμ ποτε αρκάδι... το αρκάδι όντως είναι λίγο έντονο στη μυρωδιά, αλλά θεωρητικά είναι το πιο αγνό.

Μαλακτικό βάζω για τη μυρωδιά αλλά και για να είναι μαλακά και απαλά τα ρουχαλάκια της μπουμπούς μου

Olg@
21-11-07, 13:08
Αντωνία άνοιξε καινούργιο τόπικ για να το δούν και οι υπόλοιποι για να σε βοηθήσουν αν ξέρουν κάτι. Αν δεν μπορείς πες μου να το κάνω εγώ.
Περαστικά στην μπουμπού σου!

evita
21-11-07, 18:08
Το μαλακτικό ενοχοποιείται για ερεθισμούς και εκδήλωση αλλεργιών. Το είχα διαβάσει και πριν γεννήσω αλλά και η παιδίατρος μου είπε καλύτερα να μην χρησιμοποιώ. Έχω προσέξει κιόλας ότι ο μπεμπάκος έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα και βγάζει σπυράκια ακόμα και όταν τριφτεί έντονα πάνω σε κάποιο ύφασμα οπότε δεν ξέρω μέχρι πότε θα ξεπατώνομαι να σιδερώνω ρούχα χωρίς μαλακτικό :)

Afroditi D
28-11-07, 10:22
Απο την στιγμή που το παιδί
αρχίζει και μπουσουλάει περτατάει , δεν νομίζω
πως έχει διαφορά ένα κοινό απορρυπαντικό
απο τα παιδικά (εκτός αν υπάρχει κάποιου
είδους αλεργία-ερεθησμός στο δέρμα) έγω
απο την στιγμή που ο Χαράλαμπος άρχισε να
ανεβαίνει σε καναπέδες και το κρεβάτι μας
(όπου τα δικά μας ρούχα πλένονται με κοινο απορ/κο)
θεώρισα ότι δεν έχει νόημα να τα πλένώ με το προδέρμ.
Βέβαια πάντα πλένω τα δικά του ρούχα μόνα τους.
Όσο για καθαριότητα πιστεύω πως με το skip για λευκά
γίνετε η καλύτερη δουλειά....ιχνος απο τροφές
(ειδικα τώρα που θέλει να τρωει μόνος του!!!)
Μαλακτικό cajolin (πάντα!!!)
και φυσικά πολυ καλό-σχολαστικό σιδέρωμα. :wink:

vivian ΜΕΤΑ
23-03-08, 17:23
αγαπητη μου zempelia

στη μπεμπα μου 7 μηνων σημερα της πλενω τα ρουχα μονα τους μονο με σαπουνι αρκαδι .
το βαζω στο δοχειακι απο του υγρου απορρυπαντικου με νερο ζεστο και το ανακατευω λιγο και μετα μεσα στον καδο του πλυντηριου.ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΔΙΠΛΟ ΞΕΒΓΑΛΜΑ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ .

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΕΙ .

ειμαι ευχαριστημενη απο το πλυσιμο και θα το συνεχισω μεχρι τα 2 της πιστευω.(μπορει και παραπανω)

φιλια

NTINAT
23-03-08, 17:57
Απο την στιγμή που το παιδί
αρχίζει και μπουσουλάει περτατάει , δεν νομίζω
πως έχει διαφορά ένα κοινό απορρυπαντικό
απο τα παιδικά (εκτός αν υπάρχει κάποιου
είδους αλεργία-ερεθησμός στο δέρμα) έγω
απο την στιγμή που ο Χαράλαμπος άρχισε να
ανεβαίνει σε καναπέδες και το κρεβάτι μας
(όπου τα δικά μας ρούχα πλένονται με κοινο απορ/κο)
θεώρισα ότι δεν έχει νόημα να τα πλένώ με το προδέρμ.
Βέβαια πάντα πλένω τα δικά του ρούχα μόνα τους.
Όσο για καθαριότητα πιστεύω πως με το skip για λευκά
γίνετε η καλύτερη δουλειά....ιχνος απο τροφές
(ειδικα τώρα που θέλει να τρωει μόνος του!!!)
Μαλακτικό cajolin (πάντα!!!)
και φυσικά πολυ καλό-σχολαστικό σιδέρωμα. :wink:

Συμφωνω κ εγω το ιδιο εκανα κ στους δυο τα επλενα μεν ξεχωριστα
αλλα με το δικο μας απορρυπαντικο απο 1.5 ετους κ μετα.
Κ εγω με το skip επλενα κ πλενω κ παραπονο δεν εχω (χαχα εκανα κ ομοιοκαταληξια!!) κ για μαλακτικο soupline.

sardelaki
03-05-08, 11:20
Πριν απο λίγους μήνες άκουσα στην τηλεόραση κάποιον αλλεργιολόγο που είπε ότι έχει παρατηρηθεί ότι αν τα μωρά - παιδιά έρχονται συχνά σε επαφή με αλλεργιογόνα, αποκτούν αντισώματα και δεν αναπτύσουν τόσο εύκολα αλλεργίες.

Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ από πολλούς αλλεργιολόγους και παθολόγους της Γερμανίας ειδικότερα. Εκεί το βρίσκουν λιγάκι υπερβολικά το να πλένεις με ξεχωριστό απορρυπαντικό και διάφορα τέτοια.
Για να αναπτύσει το παιδί αντισώματα για το καθετί πρέπει να έρχεται σε επαφή με τα πάντα!
Κι εγώ νομίζω πως εδώ στην Ελλάδα είμαστε λιγάκι υπερβολικές και τα παιδάκια τα υπερπροστατεύουμαι...εγώ βέβαια τόσα χρόνια στην Γερμανία έχω κρατήσει πολλά πράγματα από κεί και τα βλέπω λιγάκι διαφορετικά :wink: Αυτό δεν σημαίνει ότι κρίνω καμία κοπέλα ΟΚ; Αυτή είναι η γνώμη μου κι εννοείται πως η καθεμία πλένει τα ρούχα του μωρού της με ότι και όπως θέλει! :wink: :wink: :D :D

miaou
08-05-08, 00:51
Το θέμα δεν είναι ότι τα απορρυπαντικά προκαλούν αλλεργίες, αλλά ότι περιέχουν χημικά. Ναι, ας είναι εκτεθειμένα τα παιδιά αλλά όχι σε χημικά. Είναι καλύτερο το να πέσει το μπιμπερό κάτω και να το βρέξεις απλά και να το δώσεις στο παιδί, παρά να έχεις σφουγγαρίσει με χλωρίνη ή απορρυπαντικό πολλών χρήσεων και να του δώσει την πιπίλα από το δήθεν αποστειρωμένο περιβάλλον. καλυτερα να έχει σκόνη στο σπίτι και να αποκτήσει ανοσία το παιδί. Αλλά το βάζεις τα πιο σκληρά απορρυπαντικά για να φύγει το καρότο από τη σαλιάρα δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Σιγά τα αυγά αν έχει σημάδια από καρότο ή φαγητό το ρούχο. παιδί είναι. Όσο για το πράσινο σαπούνι ΄π.χ. αρκάδι σας πληροφορώ ότι είναι από τα πιο αλλεργιογόνα και μάλιστα διάβασα ότι το πράσινο σαπούνι ε΄χει απαγορευτεί γιατί περιέχει ποτάσα και που΄λιέται παράνομα. Το χρησιμοποιούσα στην αρχή και το παιδί είχε ξηροδερμία. Θα μου πείτε τι να χρησιμοπιούμε; Πράγματι τι; Φυσικά όχι μαλακτικό. Εγώ βάζ ακόμη προδέρμ σε όλα τα ρούχα μας ή ένα βιολογικό για παιδιά και στη θέση του μαλακτικου΄βάζω λίγο ξύδι, το οποίο διαλύει ο,τι υπόλειμμα σκόνης υπάρχει.
Επίσης, μία λύση για απολύμανση είναι ξύδι με σόδα ενώ για τα πατώματα όταν αρχίσει το μωρό να μπουσουλάει (ποτέ καθαρίστικα)είναι ξεστό νερό, όπου μπορείς να ρίξεις 5-10 σταγόνες αιθέριο έλαιο φασκόμηλο, κανέλα, κυπαρίσι, ευκάλυπτο. Απολυμαίνει τέλεια.

faith
11-05-08, 10:23
τι λες ρε μιαου :shock: :shock: για το αρκαδι εννοω...εγω πλενω μαυτο γιατι με το μυαλο μου το βλεπω πιο αγνο απο το προδερμ ας πουμε γιατι το χρησιμοποιουσαν απο παλια...βεβαια το βαζω στη θηκη του πλυντηριου και γινεται σαν βουναλακι δεν φευγει ολο μεσα...μαλλον αυτο που ειπατε να το διαλυουμε μου ακουγεται καλυτερο...θα το δοκιμασω

yianna.g
12-05-08, 23:55
Το θέμα δεν είναι ότι τα απορρυπαντικά προκαλούν αλλεργίες, αλλά ότι περιέχουν χημικά. Ναι, ας είναι εκτεθειμένα τα παιδιά αλλά όχι σε χημικά. Είναι καλύτερο το να πέσει το μπιμπερό κάτω και να το βρέξεις απλά και να το δώσεις στο παιδί, παρά να έχεις σφουγγαρίσει με χλωρίνη ή απορρυπαντικό πολλών χρήσεων και να του δώσει την πιπίλα από το δήθεν αποστειρωμένο περιβάλλον. καλυτερα να έχει σκόνη στο σπίτι και να αποκτήσει ανοσία το παιδί. Αλλά το βάζεις τα πιο σκληρά απορρυπαντικά για να φύγει το καρότο από τη σαλιάρα δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Σιγά τα αυγά αν έχει σημάδια από καρότο ή φαγητό το ρούχο. παιδί είναι. Όσο για το πράσινο σαπούνι ΄π.χ. αρκάδι σας πληροφορώ ότι είναι από τα πιο αλλεργιογόνα και μάλιστα διάβασα ότι το πράσινο σαπούνι ε΄χει απαγορευτεί γιατί περιέχει ποτάσα και που΄λιέται παράνομα. Το χρησιμοποιούσα στην αρχή και το παιδί είχε ξηροδερμία. Θα μου πείτε τι να χρησιμοπιούμε; Πράγματι τι; Φυσικά όχι μαλακτικό. Εγώ βάζ ακόμη προδέρμ σε όλα τα ρούχα μας ή ένα βιολογικό για παιδιά και στη θέση του μαλακτικου΄βάζω λίγο ξύδι, το οποίο διαλύει ο,τι υπόλειμμα σκόνης υπάρχει.
Επίσης, μία λύση για απολύμανση είναι ξύδι με σόδα ενώ για τα πατώματα όταν αρχίσει το μωρό να μπουσουλάει (ποτέ καθαρίστικα)είναι ξεστό νερό, όπου μπορείς να ρίξεις 5-10 σταγόνες αιθέριο έλαιο φασκόμηλο, κανέλα, κυπαρίσι, ευκάλυπτο. Απολυμαίνει τέλεια. Αυτό για το Αρκάδι και το πράσινο σαπούνι το έχω ακούσει και γω!Η Ελίνα μου είναι 5 μηνών και από την πρώτη στιγμή τα ρουχαλάκια της τα έπλενα με το δικό μας απορρυπαντικό και μαλακτικό,φροντιζα ωστοσο να βάζω πρόγραμμα πλυντηρίου με extra rince,και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα.Προσωπικά το proderm μου φέρνει αναγούλα με το άρωμα του το οποιο το θεωρώ ''δυνατό'',απο το σαπούνι μέχρι το παιδικό λάδι!Δεν το χρησιμοποίησα ποτέ,ούτε και τα υπoλοιπα τα κλασικά, τύπου johnson's.Νομίζω οτι αλλεργίες και τέτοια έχουν να κάνουν με το δέρμα του κάθε παιδιου,το οποιο και είσαι σε θέση να παρατηρήσεις εάν είναι ευαίσθητο σε κάτι και να το αλλάξεις.

sardelaki
13-05-08, 11:18
Συμφωνώ απόλυτα με την yianna.g...κι εγώ έχω σκοπό να πλένω τα ρούχα του μπέμπη μου με το δικό μας απορρυπαντικό...
Ποιός μας δίνει την εγγύηση ότι τα απορρυπαντικά που είναι για τα μωρά δεν περιέχουν καμιά ουσία χημική ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο;
Η συνυφάδα μου π.χ. δεν πλένει τα ρούχα της κόρης της με Προδέρμ γιατι της είπε ο παιδίατρος πως δεν είναι καλό...άρα γνώμες και τέτοια θα ακούσουμε διάφορα κι ο καθένας έχει την δική του κρίση το τι θέλει να κάνει! Κι εγώ επειδή λιγάκι γερμανίδα στην νοοτροπία λέω ξανά πως εκεί οι γιατροί δεν σου λένε να πλένεις τα ρούχα του μωρού με ειδικό απορρυπαντικό κι άλλα τέτοια. Εγώ προσωπικά όλο αυτό περί Προδέρμ κτλ. το βλέπω καθαρά εμπόριο! :wink: (δική μου άποψη) :wink:

αλοη
15-07-08, 00:12
εγω στο πρωτο μου παιδι τα επλενα τα ρουχαλακια με πρασινι σαπουνι στο δευτερο οχι νομιζω οτι δεν χρειαζετε μεγαλος πανικος το θεμα ειναι να ειναι καλα πλυμεν και σιδερωμενα ετσι τα παιδια ειναι ασφαλη

ateli
03-10-08, 14:07
Να ρωτησω αν ξερει κανεις για αυτο το νεο απορρυπαντικο για πλυντηριο το Planet??? Λεει οτι ειναι φυσικο και φιλικο προς το περιβαλλον!!!

elenik
04-10-08, 17:29
Ξεκινησα να πλενω τα βρεφικα και πηγαινοντας στο σουπερ Μαρκετ ειδα την σκονη αρκαδι με ελαιολαδο. Ειχε μεγαλη διαφορα τιμης απο τις αλλες και ειπα να παρω αυτη.
Την εβαλα λοιπον στην θηκη πλυντηριου, εβαλα πλυντηριο και η σκονη πετρωσε εκει (εκανε χαλια και την θηκη).
Διαβαζω τις οδηγιες και λεει 3 κουταλιες / λιτρο νερο.
Βαζω στην θηκη λοιπον 3 κουταλιες και παλι την τραβηξε με το ζορι. Τι κανω λαθος? Καθαριζει μονο με 3 κουταλιες?
Τα φωτα σας παρακαλω. :oops:

Athena
04-10-08, 17:42
Ειναι οντως χαλια και δεν καθαριζουν και τα ρουχα.και εγω το ειχα πεταξει τελικα.. :evil:

SofiaDav
04-10-08, 17:56
emena mou aresei polu to arkadi gia ta rouxa tou morou alla kai gia na katharizo to spiti.
Ontos an to baleis sthn thiki petronei...ego to ebaza siga siga H to erixna kateuyeian pano sta rouxa

Elliz
04-10-08, 18:56
Η σκόνη μπαίνει απευθείας πάνω στα ρούχα, δεν θυμάμαι ποσότητα γιατί τη χεησιμοποιούσα παλιά. :wink:

Afroditi D
04-10-08, 19:12
Ελένικ και σε μένα έμενε στη θήκη πλυντ. την έβαζα λοιπόν μέσα στον κάδο 3 κουτ.της σούπας , μέσα στο μπαλάκι που βαζουμε τα υγρα απορ. και ήταν μια χαρά.

resident
04-10-08, 21:25
για το αρκαδι δεν ξερω,δεν το χρησιμοποιησα ποτε,αλλα προσωπικα απεφευγα τις σκονες για να μην υπαρχουν τυχον υπολειμματα πανω στα ρουχα.Επαιρνα υγρο persil baby ή προδερμ,δε χρησιμοποιουσα μαλακτικο και τα ρουχα ηταν μια χαρα και μυριζαν ωραια απο το υγρο

Λέγκω
04-10-08, 21:58
Ελένικ και σε μένα έμενε στη θήκη πλυντ. την έβαζα λοιπόν μέσα στον κάδο 3 κουτ.της σούπας , μέσα στο μπαλάκι που βαζουμε τα υγρα απορ. και ήταν μια χαρά.
Μόλις έκανες τον άντρα μου ευτυχισμένο!!! :lol: :lol: :lol: Έχει αγάπη στο αρκάδι και ψαχναμε να βρούμε τρόπο να το χρησιμοποιήσουμε στο πλυντήριο και να αφήσουμε το προδέρμ.

Agapi6
04-10-08, 22:54
Εγώ την έλιωνα σε ζεστό νερό και το έβαζα σαν υγρό πλέον σαπούνι αλλά και πάλι δεν καθάριζε καλά και το εγκατέλειψα όσο και μου άρεσε!

dora
06-10-08, 07:37
εγω το χρησιμοποιουσα μονο για το χερι..

elenik
06-10-08, 09:12
Ευχαριστω πολυ :D
Eπλυνα μια κουβερτουλα στο χερι με αυτο και ηταν τοσο μα τοσο απαλη μετα. Τρελαθηκα .
Θα δοκιμασω να το λιωνω σε ζεστο νερο και να το βαζω μεσα στο πλυντηριο στην θηκη για υγρα.
Εχω μια επιφυλαξη για το τι γινεται αν ειναι λερωμενα τα ρουχα (3 κουταλιες δεν ειναι λιγο?)

Afroditi D
06-10-08, 16:08
Ελένη 3 κ.σ για κάθε 5 κιλά ρούχα :)

Τον πρώτο καιρό έπλενα με "αρκάδι" ακόμα και τα κουζινικά ... :lol: μέσα με ένα μπουκάλι απο παλιο υγρό πιάτων , 2 κουταλιές αρκάδι , το ανακάτευα καλά κ έτοιμο !
Δεν χρειαζόντουσαν πολυ ξέβγαλμα και καθάριζαν πάρα πολυ καλά ! :)

Olg@
06-10-08, 17:39
Τον πρώτο καιρό έπλενα με "αρκάδι" ακόμα και τα κουζινικά ... :lol: μέσα με ένα μπουκάλι απο παλιο υγρό πιάτων , 2 κουταλιές αρκάδι , το ανακάτευα καλά κ έτοιμο !
Δεν χρειαζόντουσαν πολυ ξέβγαλμα και καθάριζαν πάρα πολυ καλά ! :) [/color]

Εννοείς του μωρού έτσι Αφροδιτάκι;;; Σου το είχε πει παιδίατρος ... γιατί πρωτη φορά το ακούω ... Καλό πάντως το κόλπο με το άδειο μπουκάλι απορρυπαντικού :lol:

Το αρκάδι καθαρίζει πολύ κιαλά τα παιδικά ρούχα και δίνει μια φανταστική μυρωδιά φρεσκάδας ( ίσως είναι η μωρουδίλα που θυμόμαστε απο παλιά) όμως έγω κάθε φορά που το χρησιμοποιούσα με έπιανε ένα μπούκωμα και δύσπνοια για λίγο ... και νομίζω το έχω ξανακούσει και απο άλλους :roll:

Afroditi D
06-10-08, 22:57
Φυσικά και μου το είχε πει η παιδίατρος .... :lol:
Πλάκα κάνω , όχι βεβαιά !!!! :lol:
Απο μόνη μου το έκανα :lol: :oops: γιατι το κουτί πίσω γράφει πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην κουζίνα , για το πλύσιμο των πιάτων. :)
Επλενα λοιπόν τα πάντα με αυτό πριν τα αποστειρώσω... μπουκάλια κτλ.
Αλλά και αργότερα , τα σκέυη που μαγείρευα του παιδιού. :)

Olg@
06-10-08, 23:14
Η ερώτηση δεν πήγαινε στο αν επιτρέπεται ή όχι .... αλλά αν το σκέφτηκες απο μόνη σου :lol: :lol: :lol: α ρε τι τσακαλάκι φιλενάδα έχω :lol: :lol: :lol: !!!
Είχες χρόνο καλέ λεχώνα γυναικα να διαβάζεις τα ψιλά γράμματα πίσω απο τις συσκευασίες;;; Εμεις ένα κατούρημα και με το ζόρι το προλαβαίναμε .... :lol: :lol: :lol:
Εσένα όμως σε έχω ικανή να ξεπετούσες και ένα τιραμισού ενδιάμεσα στα ταισματα και ξεσκατίσματα :lol: :lol: :lol:
Αφροδιτούλα μου γλυκιά και χρυσοχέρα!!!

Afroditi D
07-10-08, 00:15
Τιραμισού ..όχιιιιιιιιιι :lol: , αλλά παγωτάκι έφτιαχνα συνέχεια & βαζαμε και σιρόπι βυσσινο σπιτικό επάνω :D ... τι σου λέω εγκυο γυναίκα ! :oops:

elenik
07-10-08, 00:18
Παντως το πατωμα το κανει τελειο . Με ζεστο νερακι.....

mamaelena
21-10-08, 18:58
βρε κοριτσια ψαχνω να βρω αν υπαρχει τετοιο θεμα αλλα δεν βρισκω.μπορει να μην κοιταω καλα.βρηκα ενα αλλα δεν με βοηθησε και πολυ.
λεω να σταματησω το προδερμ γιατι οπως τα βαζω με λεκεδες,ετσι βγαινουν.και στους 90 παρακαλω!!!!
να χρησιμοποιησω αυτο που που βαζω και στα δικα μας και λιγο μαλακτικο που μ αρεσει η μυρωδια του??μπας και....

DALIA
21-10-08, 23:21
Στους 90 και δεν βγαινουν? μηπως εχει καποιο προβλημα το πλυντηριο? Αν χρησιμοποιησεις κανονικο να προτιμισεις αυτο με aloe που ειναι και υποαλεργικο.Μαλακτικα εχει ενα σωρο υποαλεργικα.Εγω προσωπικα χρησιμοποιουσα

Jen.
22-10-08, 00:08
Έχει αγοράσει κάποια απορρυπαντικό ρούχων βιολογικό/ φυσικό δηλαδή χωρίς χημικά? Και αν ναι, από που?

:roll:

Μαριλίνα
22-10-08, 10:17
Είναι ανάλογα τους λεκέδες. Μερικοί - όπως τα φρούτα - δεν βγαίνουν με τίποτα.
Σε δύσκολους λεκέδες άκου τι έκανα: Τα έπλενα με δικό μας απορρυπαντικό + vanish για λεκέδες - και αν δε γέμιζε το πλυντήριο έβαζα και δικά μας ρούχα - και στη συνέχεια τα έπλενα πάλι με προδέρμ για να είμαι σίγουρη ότι θα είναι εντάξει για το μωρό μου.

silia29
22-10-08, 16:20
κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Η αλλεργία στα απορρυπαντικά πως εμφανίζεται? Η μικρή μου τώρα τελευταία έχει κάτι κοκκινίλες και τρομερή φαγούρα και λέω μήπως είναι από αυτά. Δεν της τα πλένω με proderm και λέω μήπως φταίει αυτό...

yogini
22-10-08, 17:07
Παιδιά δυστυχώς τα απορρυπαντικά που χαρακτηρίζονται ως βρεφικά δεν εχουν καμια διαφορά απο τα άλλα πλην της μυρωδιας!
Έκανα τη χαζομάρα και πήρα ενα προδερμ σαν καλή πρωτάρα αλλα αυτό και τέρμα, μόλις τελειώσει θα βάζω αυτό που βάζω και για εμάς.
Τώρα δεν εχω χρησιμοποιησει καθόλου αυτά τα οικολογικά γιατί ειναι και πανάκριβα παναθεμα τα! Αν κάποιο ειναι καλό ας μας πει κάποιος...

galat
23-10-08, 14:34
δεν νομίζω ότι φταίει αυτο...ουσιαστικά το ίδιο με τα κανονικά απορρυπαντικά είναι...απλά να κάνεις εξτρα ξεβγαλμα, και καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον παιδίατρο...

μαριαπαβ
23-10-08, 16:58
Κοριτσια γεια σας!Θα ηθελα να εκφρασω μια ανυσηχια μου ως μελλουσα μαμα για τα ρουχαλακια του μπεμπη μου,καθως και ολη τη προικα του.Πως να τα πλυνω?Ξερω οτι το πλυντηριο θα με βολεψει πολυ,μα δεν ξερω τι απορυπαντικα να χρεισημοποιησω.Εχω παρει το proderm το υγρο και το μαλακτικο του.Να χρεισημοποιησω το μαλακτικο?Σε ποια θερμοκρασια?Γενναω τελος δεκεμβριο και εχω πολυ ανχος.Οποια μπορει ας μου δωσει τα φωτα της. Ευχαριστω

μαριαπαβ
23-10-08, 17:01
Κοριτσια γεια σας!Θα ηθελα να εκφρασω μια ανυσηχια μου ως μελλουσα μαμα για τα ρουχαλακια του μπεμπη μου,καθως και ολη τη προικα του.Πως να τα πλυνω?Ξερω οτι το πλυντηριο θα με βολεψει πολυ,μα δεν ξερω τι απορυπαντικα να χρεισημοποιησω.Εχω παρει το proderm το υγρο και το μαλακτικο του.Να χρεισημοποιησω το μαλακτικο?Σε ποια θερμοκρασια?Γενναω τελος δεκεμβριο και εχω πολυ ανχος.Οποια μπορει ας μου δωσει τα φωτα της. Ευχαριστω

MARIAGALS
23-10-08, 17:32
Maraki γεια σου θα τα πλύνεις με Αρκάδι ή με Προδέρμ στους 40 βαθμους πολυ απλό και πολύ ευκολο. Εγω έτσι τα έπλυνα απλά δεν έβαλα μαλακτικό.

yogini
23-10-08, 18:22
Εγω πλένω τώρα τα μωρουδιακά να ειναι έτοιμα, στους 30 βαθμούς με έξτρα ξέπλυμα. Έβαλα Προδέρμ και μαλακτικό μωρουδιακό αλλα μην νομίζεις οτι θα ξαναπάρω μιας και ειναι ολα ίδια. Με πράσινο δεν τα πλένω γιατι αφήνει λεκέδες και σβολιάζει και με νευριάζει :D :D

bibibo
23-10-08, 19:22
Και εγώ τα πλένω όλα μαζί με προδερμ και μαλακτικό στους 40 και μυρίζουν τέλεια. Και τα σετεγνώνω στο στεγνωτήριο για να μη θελουν και σίδερο. Αν τα στεγνώσεις σε απλώστρα πρέπει οπωσδήποτε να τα σιδερώσεις όλα, αν μπορείς και με ατμό. Μην αγχωνεσαι!! Ολα ευκολα ειναι!!!

vatraxaki
23-10-08, 19:29
κοριτσια εγω παντως χρησιμοποιω το persil το 0-18 και ειμαι πολυ ευχαριστιμενη και το μαλακτικο το ιδιο το μαλακτικο της προδερμ δεν μου αρεσει καθολου.να ρωτησω και κατι μπορω να χρησιμοποιω μαλακτικο υποαλεργικο και οχι μωρουδιακο;

μαριαπαβ
23-10-08, 20:07
Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας,γινομαι πρωτη φορα μαμα και οπως καταλαβατε τα βλεπω λιγο βουνο.Σας ευχαριστω πολυ

MARIAGALS
23-10-08, 20:14
Σίδερο χρειάζονται όλα τα μωρουδιακα και όλα τα ρουχα γενικώς για να γίνει αποστείρωση. Οπωσδήποτε σίδερο !στα μωρουδιακά

mariadrama
23-10-08, 20:28
κι εγω τον Δεκεμβρη γενναω και μολις τελειωσα με το πλυσιμο των ρουχων της μπεμπας μου > Μετα απο μεγαλη ερευνα κατεληξα στο Αρκαδι θα το βρεις σε ολα τα πλυντηρια απλα επειδη ειναι σκομη σαπουνιου πρεπει πρωτα να το λιωσεις με ζεστο νερακι και να το βαλεις στο πλυντηριο διαφορετικα θα βουλωσει το σημειο του πληντυριου που δεχετε το απορυπαντικο και θα ξεχειλισεις με νεα ολο το μπανιο την πατησα και εμαθα !! μαλακτικο δεν χρησιμοποιω απο οτι κοιταξα ολα τα παιδικα απορυπαντικα και μαλακτικα ειναι χημικα ετισ το διλλημα μου ηταν να μοσχοβολουν τα ρουχα ( γιατι το αρκαδι τα κανει παρα πολυ ****** και δεν χρειαζετε μαλακτικο) και να ειναι μεσα στο χημικο η να μυριζουν σαπουνακι και να ειναι υγιεινα? Κατεληξα στη δευτερη λυση απλα για να αρωματισω τα ρουχα γεμισα τη συρταριερα της μικρης ( το κανω και στα δικα μου ρουχα για αποφυγη σκορου) με οικολογικα μικρα λευκα σαπουνακια και μοσχοβολησε ο τοπος . Αν χρειαστεις οτιδηποτε στειλε Pm αντε και μ εναν πονο

ΝΑΝΤΙΑ1
23-10-08, 22:01
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΠΡΟΔΕΡΜ ΤΑ ΕΠΛΕΝΑ.ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑ 40ΜΕΡΕΣ.ΜΕ ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΥΓΡΟ.ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ.ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ

madreterra
23-10-08, 22:13
Κατεληξα στη δευτερη λυση απλα για να αρωματισω τα ρουχα γεμισα τη συρταριερα της μικρης ( το κανω και στα δικα μου ρουχα για αποφυγη σκορου) με οικολογικα μικρα λευκα σαπουνακια και μοσχοβολησε ο τοπος .

:) :) πολύ καλή ιδέα!! :wink:

SofiaDav
23-10-08, 22:23
και εγώ με αρκάδι τα έπλενα και τα πλένω και με Αρκάδι καθαρίζω το σπίτι.
Εγώ πάντος είχα αγοράσει παρα πολά ρούχα, τα έπλενα και φυσικά δεν τα φορέσαμε ποτέ και δεν μπορούσα να τα επιστρέψω

ΝΑΝΤΙΑ1
23-10-08, 22:23
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΣΑΠΟΥΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ????????

foivi
24-10-08, 00:57
Ναι, όντως πολύ καλή η ιδέα σου Mariadrama. Αλλα έχω κι εγώ αυτή την απορία ... που βρίσκουμε οικολογικά σαπουνάκια??

mamaelena
24-10-08, 08:55
καλημερα κοριτσια.βρηκα εναν τροπο που εξαφανιζει στο λεπτο τους λεκεδες απο φρουτα,κρεμες κλπ.μου ειπε η γιαγια μου να τα πλενω τοπικα με πρασινο σαπουνι(αυτο που επλεναν παλια τα ρουχα στο χερι
) και μετα κανονικα πλυντηριο.πραγματικα εξαφανιζονται.αλλα επειδη ειναι και διπλη δουλεια, προχθες εβαλα ενα πλυντηριο του μωρου με νεοματ,αυτο που βαζω και στα δικα μας...μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει κατι στο σωμα του...

Eleftheria
24-10-08, 11:51
Καλημέρα, με το καλό να γεννήσεις το μωρό σου!
Εγώ χρησιμοποίησα Proderm υγρό χωρίς μαλακτικό (ακόμα αυτό χρησιμοποιώ). Πλύσιμο στους 40ο και απορρυπαντικό με «τσιγκουνιά». Αλλά ρύθμιζα το πλυντήριο να κάνει ένα επιπλέον ξέβγαλμα. Μετά το χρόνο, έκοψα το επιπλέον ξέβγαλμα.
Επίσης, τους 3 πρώτους μήνες σιδέρωνα τα ρούχα τους και από μέσα και απ’ έξω. Ίσως αυτό ήταν λίγο υπερβολικό. Αλλά εγώ έτσι ένοιωθα το σωστό.

mariadrama
24-10-08, 21:31
σε μεγαλα super market , σε καταστηματα με τουριστικα ειδη απο λαδι ελιας μεχρι και σε μπακαλικα ειναι τα μικρα κλασικα σαπουνακια ξενοδοχειων απλα ειναι 100 % και ειναι πανφθηνα τα 12 τα αγοραζω 1,5 ευρω και επειδη μετα απο 1-2 χρονια ισως αρχιζουν και κομματιαζονται τα βαζω σε θηκες απο τουλι δεν ειναι τιποτα να γινουν και δεν θελουν και ειδικες γνωσεις οτι μπορει η καθεμια χθες αγορασα αλλες 3 συσκευασιες για να βαλω στα καλοκαιρινα που θα σηκωσω! παλαιοτερα χρησιμοποιουσα για να αρρωματισω συρταρια φυλλα δαφνης, λεβαντα και ξυλακια κανελας τωρα με την εγκυμοσυνη μ ενοχλουν οι δυνατες μυρωδιες παντως παραλληλα με την μυρωδια ολα οσα ανεφερα διωχνουν και τον σκορο

ΝΑΝΤΙΑ1
24-10-08, 22:05
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ?ΓΙΑΤΙ ΦΕΤΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΗΤΑΝ Η ΜΑΡΚΑ CAMAY-LUX.ΑΥΤΑ ΚΑΝΟΥΝ????????ΣΤΟΝ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΑΠΟΥΝΑΚΙΑ.ΑΎΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΡΟ?

mariadrama
24-10-08, 23:04
εγω μιλουσα γι αυτα που δεν ειναι σε συσκευασια και σιγουρα δεν ειναι camay στα φυτικα αναφερομουν αυτο ηταν το θεμα μας και τα υπολοιπα κανουν για τον σκορο αλλα δεν νομιζω να ηθελε κανεις να βαλει προιον που εχει εκεινα τα απαισια λαδια που εδειχνε περσι ο Ευαγγελατος βρηκα και συνταγη για σπιτικο σαπουνι Η ΣΥΝΤΑΓΗ
«Τα υλικά που χρειαζόμαστε για να φτιάξουμε λευκό τοπικό σαπούνι είναι : 5 κιλά ελαιόλαδο, 1 κιλό ποτάσα και 3 κιλά νερό», απαντά ο κ. Μπίλος και συνεχίζει «Η διαδικασία είναι η εξής: Με τούβλα ή ξύλα φτιάχνουμε στο πάτωμα ένα καλούπι διαστάσεων 5Χ5 τούβλα . Μέσα του στρώνουμε μία εφημερίδα. Στη συνέχεια σε ένα κουβά ανακατεύουμε την ποτάσα με το νερό για να διαλυθεί, προσεχτικά γιατί η ποτάσα είναι καυστική. Μετά ρίχνουμε το λάδι και το ανακατεύουμε για να γίνει λείο.
Τέλος ρίχνουμε το μίγμα στο καλούπι και περιμένουμε τρεις ώρες για να πήξει. Μόλις πήξει παίρνουμε ένα μαχαίρι και κόβουμε το σαπούνι σε ορθογώνιες πλάκες ή μπακλαβαδωτά.» «Το λάδι» επισημαίνει «πρέπει να είναι ελαιόλαδο. Δεν παίζει ρόλο αν είναι χρησιμοποιημένο ή καθαρό. Εάν είναι σπορέλαιο δε θα πήξει». πηγη http://dimokratiki.org/?p=1446 επισης βρηκα αλλο ενα site για χειροποιητα σαπουνιαhttp://akatataxtoi.freeforums.org/topic-t70.html

eleftheriak
28-10-08, 10:35
Εγώ πάλι θα είμαι η ξενέρωτη της παρέας :oops: :oops: επλενα και πλένω τα ρούχα της μικρής από την ημέρα που γεννήθηκε με το απορρηπαντικό το δικό μας μαλακτικό και απλά ενα εξτρα ξέβγαλμα,βέβαια είχα και στο μυαλό μου οτι αν παρουσιαζόταν κάτι δερματικό θα έβαζα προδέρμ... :roll: :roll: αλλά ευτηχώς γιατί βαριεμαι και λιγο :oops: :oops: ολα καλά... :wink:

yogini
28-10-08, 10:43
Μόλις παράγγειλα ηλεκτρονικά εναν υπνόσακο απο την ecofamily και μαζί κάτι "λευκαντικές-μαλακτικές μπάλες απο καουτσουκ". Λεει οτι με αυτές δεν χρειάζεσαι καθόλου μαλακτικό και λιγότερο απορρυπαντικό.

Τις πήρα 17,52? και ελπίζω να ειναι καλές! Όταν έχω τις πρώτες κλινικές μελέτες θα σας ειδοποιήσω :lol: :lol: :lol:

Λαμπρινή
28-10-08, 11:17
Εγώ πάλι θα είμαι η ξενέρωτη της παρέας :oops: :oops: επλενα και πλένω τα ρούχα της μικρής από την ημέρα που γεννήθηκε με το απορρηπαντικό το δικό μας μαλακτικό και απλά ενα εξτρα ξέβγαλμα,βέβαια είχα και στο μυαλό μου οτι αν παρουσιαζόταν κάτι δερματικό θα έβαζα προδέρμ... :roll: :roll: αλλά ευτηχώς γιατί βαριεμαι και λιγο :oops: :oops: ολα καλά... :wink:

Εγω εδω δεν βρισκω παιδικό απορρυπαντικό . Δεν υπάρχει μαλλον γιατι οσες μαμάδες ρωτησα με τα "δικα" μας πλενουν . :D

mariadrama
28-10-08, 17:47
yogini οταν το δοκιμασεις ενημερωσε μας γιατι ειμαι ετοιμη να τα παραγγειλω κι εγω !

devotee
30-10-08, 14:58
Βρε κοριτσια με προβληματισατε!!Λετε οντως να ειναι περιττο το πλυσιμο των μωρουδιακων με προδερμ;Εγω στην κορη μου ετσι τα επλενα ολο τον πρωτο χρονο και εβαζα και μαλακτικο προδερμ.Ουτε που μου εκοψε να κοιταξω τι συσταση εχουν!!Τωρα ειμαι εγκυος παλι και σκεφτομαι οτι θα ηταν πολυ πιο πρακτικο να ειχα εναν τροπο πλυσιματος για ολα τα ρουχα της οικογενειας...

jena
30-10-08, 15:06
Κι εγώ με Proderm υγρό έπλενα - το υγρό Proderm μυρίζει ΤΕΛΕΙΑ... (ή μήπως έχω συνδέσει τη μυρωδιά του με το νεογέννητο και μου αρέσει τόσο πολύ?)
Πάντως και εγώ είχα διαβάσει ότι δεν είναι απαραίτητο το πλύσιμο με ειδικό σαπούνι εκτος και αν το παιδί παρουσιάσει αλλεργία.

mariadrama
30-10-08, 16:43
εγω πλενω ΟΛΑ τα ρουχα της οικογενειας με αρκαδι . Ξεχωριστα τα μωρουδιακα εννοειτε απλα στα δικα μας βαζω μαλακτικο αν και δεν χρειαζετε με το πρασινο σαπουνι

devotee
30-10-08, 20:23
jena,οντως το υγρο προδερμ μυριζει τελεια! :) Και για το αρκαδι εχω ακουσει τα καλυτερα λογια απ'ολους,ασε που ειναι 100% οικολογικο!Παντως,οταν γεννηθηκε η κορη μου,την δευτερη μερα στο μαιευτηριο,παρουσιασε δερματιτιδα στο προσωπο και ο παιδιατρος μου ειπε πως οφειλεται στα "σκληρα" απορρυπαντικα με τα οποια επλεναν τα σεντονακια εκει.Τι να πω...Μπορει να ετυχε,μπορει και το δερματακι του καθε μωρου να εχει διαφορετικη ανοχη... :?

devotee
30-10-08, 20:26
Τωρα που το σκεφτομαι,μπορει και ο παιδιατρος να μην ηξερε τι ελεγε.Λεμε τωρα... :roll:

ΜΑΡΑ
09-12-08, 12:06
καλημερα κοριτσια.βρηκα εναν τροπο που εξαφανιζει στο λεπτο τους λεκεδες απο φρουτα,κρεμες κλπ.μου ειπε η γιαγια μου να τα πλενω τοπικα με πρασινο σαπουνι(αυτο που επλεναν παλια τα ρουχα στο χερι
) και μετα κανονικα πλυντηριο.πραγματικα εξαφανιζονται.αλλα επειδη ειναι και διπλη δουλεια, προχθες εβαλα ενα πλυντηριο του μωρου με νεοματ,αυτο που βαζω και στα δικα μας...μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει κατι στο σωμα του...
Εγώ χρησιμοποιώ σκόνη προδέρμ και ο μικρός μου δύο μηνών έχει σπυράκια.Δε ξέρω αν φταίει το απορρυπαντικό αλλά τι θα μου συνιστούσατε ως υποαλλεργικό?

VANILIA123M
24-12-08, 13:59
Καλημέρα !
εσείς ποια απορυπαντικά χρησιμοποιείτε για το μωρακι σας τώρα που είναι νεογέννητο? υπάρχουν καλά στο liddl!!! Πείτε μου σας παρακαλώ εμπειρίες σας!!!!

zoitheodos
24-12-08, 14:07
Χρησιμοποιώ αρκάδι διαλυμένο σε ζεστό νερό και κατευθείαν στον κάδο. Ακριβώς την ποσότητα που λέει για τα κιλά που λέει. Οπωσδήποτε βάζω και αποσκληρυντικό και θερμοκρασία πάνω απο 60. Μαλακτικό όχι.

naina
24-12-08, 14:28
Χρησιμοποιώ persil baby υγρό. Πρακτικό και αποτελεσματικό

anna+
26-12-08, 17:33
Κι εγώ πλένω τα ρουχαλάκια της μικρής μου με απορρυπαντικό και μαλακτικό προδέρμ.

Αννικο
26-12-08, 23:43
εγω πλενω ΟΛΑ τα ρουχα της οικογενειας με αρκαδι . Ξεχωριστα τα μωρουδιακα εννοειτε απλα στα δικα μας βαζω μαλακτικο αν και δεν χρειαζετε με το πρασινο σαπουνι

και εγώ πλένω όλα μας τα ρούχα με Αρκάδι και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη και έτσι έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο ότι δεν χρησιμοποιώ χημικά άσε που είναι και πολύ πιο πολύ φθηνό από το proderm !!!!

elena36
18-01-09, 22:33
Με το αποσκληρυντικό τι γίνεται?? Επιτρέπεται η χρήση??? Εγώ μένω σε περιοχή με νερό γεμάτο άλατα...αν συνεχίσω χωρίς να το χρησιμοποιώ στις πλύσεις του μικρού σε λίγο θα είναι το πλυντήριο για πέταμα!!! Περιμένω την γνώμη σας!!

mariadrama
18-01-09, 22:41
εχω την εντυπωση πως το αποσκληρυντικο ειναι ακομη πιο δυνατο απο τα κοινα απορυπαντικα εγω δεν το χρησιμοποιω με τιποτα στις πλυσεις των ρουχων της μικρης μου

ANABELA
18-01-09, 23:41
στην εκπομπη της μενεγακη ειχα ακουσει απο εναν παιδιατρο να λεει οτι τα μωρουδιακα πρεπει να πλενονται με παιδικο απορυπαντικο εως κ 2 ετων.
δεν ξερω αν το ειπε για τις εταιρειες παντως μια φιλη μου επλενε τα μωρουδιακα παντα με το αριελ το υγρο ομως.
δεν ειχε ποτε προβλημα.εγω προς το παρον προδερμ κ βλεπουμε.

Jen.
18-01-09, 23:50
Το θέμα με το αποσκληρυντικό με ενδιαφέρει και μένα πολύ...ξέρει καμιά υπεύθυνα να απαντήσει αν μπορεί να χρησιμοποιείται όταν πλένουμε τα μωρουδιακά? :roll:

ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ
19-01-09, 15:48
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΠΡΟΔΕΡ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ
ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΝΤΙΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΕΓΝΩΤΙΡΙΟ
ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ
ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΘΑ ΤΟ ΔΙΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΠΛΙΝΤΙΡΙΟ
ΤΗΣ ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΚΑΘΕ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕ ΜΟΥ ΜΑΖΕΥΩΝΤΕ
ΤΗΣ ΤΑ ΣΗΔΕΡΟΝΩ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

smaco
06-02-09, 00:48
Να πω κι εγω την δική μου άποψη.
Όλα τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούμε είναι γεμάτα με χημικά συστατικά βλαβερά προς το δέρμα μας-πόσο μάλλον για τα μικρά παιδιά.

Επί πολλά χρόνια είχα μια μανία με τα μαλακτικά (κυρίως) γιατί ήθελα να μυρίζουν όμορφα τα ρούχα μας. Ώσπου μια μέρα,μια φίλη με πληροφόρησε πως βάζουν μέσα τους ζωικά λίπη.Αρχισα σιγα σιγα να τα ελαττώνω και άλλαξα εντελώς στάση απέναντι στο τι χρησιμοποιούμε στο σώμα μας και τι έρχεται σε επαφή με το δέρμα.
Για να μην μακρυγορώ,τα ρουχαλάκια του μικρού μας τα πλένω με ένα οικολογικό,υγρό απορρυπαντικό (το οποίο αγόρασα από το κατάστημα με τα βιολογικά της γειτονιάς) και βάζω μαζί ξύδι και σόδα (για την προστασία του πλυντηρίου από άλατα).Το μαλακτικό δεν χρειάζεται.Πολλές φορές χρησιμοποιοώ και το αρκάδι ή τρίβω σαπούνι ελαιόλαδου με άρωμα χαμομηλιού που βρήκα σε ένα μαγαζάκι.

ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ
06-02-09, 15:50
εγω ξερω οτι τα παντα μα τα παντα ειναι βλαβερα για το δερμα μασ ποσο μαλον για τα βρεφη!!!
ειχε δειξη στην τηλεοραση παλια οτι ολα εχουν χιμικα μεσα δεν ειναι τιποτε υγιεινο!!
τη να κανουμε ομωσ;;

smaco
06-02-09, 19:58
Δυστυχώς έτσι είναι και δεν μπορούμε να αποφεύγουμε τα πάντα.
Ίσως μόνο να μειώσουμε τις ποσότητες ή τα στοιχεία στα οποία εκθέτουμε τον εαύτο μας.

ΠΕΖΗ
06-02-09, 20:12
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ PERSIL ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ. ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙ ΑΡΩΜΑΤΑΚΙ! ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ.. ΤΙ ΝΑ ΠΩ; ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ..

katerina24
23-02-09, 07:56
Εχω αγορασει τελευταια το my planet!!
το εχει δοκιμασει καμια για το πλυσιμο των ρουχων των παιδιων????? :roll:

ΡΕΑ
23-02-09, 16:34
Το χρησιμοποίησα εγώ (το planet) σε όλα μας τα ρούχα, και του μωρού, δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό στο δέρμα του, βέβαια ο δικός μου δεν έχει αλλεργίες ούτε έχει παρουσιάσει δερματικά προβλήματα μέχρι σήμερα.

fenaki
26-02-09, 10:51
διαβασα ολες τις παλιες δημοσιευσεις και με τις περισσοτερες εχω φριξει
για να συστηνουν οι παιδιατροι υποχρεωτικα πλυση μεχρι ενος ετος με προδερμ η καποιο αλλο βρεφικο προιον σημαινει κατι
η παιδιατρος μου ειναι στο παιδων στην Αλεξανδρας οπως επισης ο κολλητος του αντρα μου ειναι δερματολογος και τους δυο που εχω ρωτησει μου ειπαν τα ιδια υποχρεωτικα μεχρι 12 μηνων πλυση με βρεφικο προιον
επισης μια φιλη μας που γεννησαμε μαζι το παιδακι της απο τον οκτωμβριο του 2008 εχει σταφυλοκοκο στο προσωπο και αυτο γιατι η πανεξυπνη και ταυτοχρονα τσιγκουνα πλενει τα ρουχα του παιδιου με τα δικα τους

ας μην κανουμε τους εξυπνους και ας ρωταμε τους γιατρους μας
επισης ασ μην ακουμε γονεις και εμπειριες των παλαιοτερων διοτι η παιδιατρικη καθε χρονο θετει νεα δεδομενα και αλλαζουν τα πραγματα και αυτο γιατι διαφορες ερευνες που γινονται με βαση την εποχη που ζουμε τους δινουν τα αναλογα αποτεσματα

στο κατω κατω προτιμω να πληρωσω το προδερμ και να ξοδεψω παραπανω ρευμα και νερο για να πλυνω χωριστα του μωρου τα ρουχα παρα να τρεχω για αλλεργιες και αλλα

xanthi9
26-02-09, 11:31
ναι επειδη γνωριζω καποια πραγματα για βρεφικα απορυπαντικα θα προτιμησω στο δικο μου να πλενω με Persil baby

annina
26-02-09, 13:29
Εγώ χρησιμοποιώ το προδερμ,αλλα βάζω και λιγο μαλακτικό gazoline.Μεχρι στιγμής δεν μου εχει παρουσιάσει κάτι το μωρό.
Μερικες φορές βάζω και εγώ ρούχα δικά μας , φανελάκια π.χ για να γεμισει λιγο το πλυντήριο. Γιατι κορίτσια εκανα την βλακεία και πήρα πλυντήριο 7 κιλών και αμα του βάλεις λίγα ρούχα στο στυψιμο κουνιέται τοσο πολύ και φεύγει απο τη θέση του και το ψάχνουμε. :D

ΡΕΑ
26-02-09, 13:47
Το δικό μου το μωρό έχει κλείσει τους 12 μήνες, έχω χρησιμοποιήσει όπως ανέφερα ένα δυο φορές το planet και στα δικά του ρούχα, σε δύσκολους λεκέδες, τα οποία ακόμα πλένω χώρια και ήθελα να ρωτήσω κάτι υπάρχει καμία μαμά που να έχει χρησιμοποιήσει το persil kids; (είναι για παιδιά από 12 μηνών και πάνω) Αποδίδει σε λεκέδες όπως π. χ. τα φρούτα; Επίσης έχει καμιά χρησιμοποιήσει soapnuts ;

fenaki
27-02-09, 13:21
Εγώ χρησιμοποιώ το προδερμ,αλλα βάζω και λιγο μαλακτικό gazoline.Μεχρι στιγμής δεν μου εχει παρουσιάσει κάτι το μωρό.
Μερικες φορές βάζω και εγώ ρούχα δικά μας , φανελάκια π.χ για να γεμισει λιγο το πλυντήριο. Γιατι κορίτσια εκανα την βλακεία και πήρα πλυντήριο 7 κιλών και αμα του βάλεις λίγα ρούχα στο στυψιμο κουνιέται τοσο πολύ και φεύγει απο τη θέση του και το ψάχνουμε. :D

:) κοριτσια δεν θελω να πεισω καμια και μακαρι ολα τα παιδακια να μην υποφερουν απο λαθη ποθ κανοθμε εμεις οι γονεις και οχι εσκεμενα απλα επειδη κουβαλαμε πολλα μικροβια πανω μας καλο θα ηταν να προσεχουμε για τα ζουζουνια μας
κοριτσια αν δειτε το παιαδακι των φιλων μας που εχει σταφυλοκοκο θα αναθεωρησετε πολλα πραγματα δεν μπορειτε να φανταστητε πως ενα βελουδινο προσωπακι εχει πληγες οπως τα εγκαυματα.....

fenaki
27-02-09, 13:32
κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Η αλλεργία στα απορρυπαντικά πως εμφανίζεται? Η μικρή μου τώρα τελευταία έχει κάτι κοκκινίλες και τρομερή φαγούρα και λέω μήπως είναι από αυτά. Δεν της τα πλένω με proderm και λέω μήπως φταίει αυτό...

παρε τηλ τον παιδιατρο σου περιεγραψε τι εχει το μωρο γιατι μπορει να ειναι και κατι αλλο....αλλα ρωτα πρωτα και πεστου με ποιο πλενεις.....
εμενα η κορη μου οταν ερχοταν η πεθερα μου και την επερνε αγκαλια και τριβοταν στα ρουχα της οπως επαιζε εβγαζε εντονα κοκκινα σπυρια με υγρο και ηταν απο το απορρ/κο της πεθερας μου

elenasteraki
27-02-09, 14:35
[/quote]

:) κοριτσια δεν θελω να πεισω καμια και μακαρι ολα τα παιδακια να μην υποφερουν απο λαθη ποθ κανοθμε εμεις οι γονεις και οχι εσκεμενα απλα επειδη κουβαλαμε πολλα μικροβια πανω μας καλο θα ηταν να προσεχουμε για τα ζουζουνια μας
κοριτσια αν δειτε το παιαδακι των φιλων μας που εχει σταφυλοκοκο θα αναθεωρησετε πολλα πραγματα δεν μπορειτε να φανταστητε πως ενα βελουδινο προσωπακι εχει πληγες οπως τα εγκαυματα.....[/quote]

Συγγνώμη Fenaki το ότι το παιδάκι έχει σταφυλόκοκο στο πρόσωπο το συσχέτησε ο γιατρός με το ότι πλένει η μαμά τα ρούχα του στο ίδιο πλυντήριο με τα δικά τους; Ρωτώ γιατί εγώ από όσο ξέρω ο σταφυλόκοκος είναι κάτι που συνήθως έχουμε στο δέρμα μας και υπό τις κατάλληλες συνθήκες πολλαπλασιάζεται και δημιουργείται πρόβλημα. Μεταδίδεται βέβαια από άρρωστο σε άρρωστο και μέσω των ρούχων, π.χ. πετσέτες, μήπως κάποιος στην οικογένεια το είχε και το κόλησε στο παιδάκι μέσω των ρούχων. Επίσης επειδή αυτή την εποχή το παιδάκι μου ταλαιπωρείται από σταφυλόκοκο στα μάτια (είχε μια ίωση και έπαθε λοίμωξη στα ματάκια του) κάνουμε αγωγή, αλλά ο γιατρός μου έδωσε λεπτομερείς οδηγίες για τους κανόνες υγιεινής βλ. πολύ καλό πλύσιμο χεριών, αλλάγη σε κάθε σκούπισμα την πετσέτα κλπ. Επίσης παλαιότερα ο αδερφός μου (ως μωράκι) είχε πάθει σταφυλόκοκο στη μύτη και αυτός μετά από ίωση. Δεν είναι λίγο αυθαίρετο να λέμε ότι κόλησε σταφυλόκοκο από την κοινή πλύση (εκτός ξαναλέω εαν το επιβεβαίωσε ο γιατρός, αν και το βρίσκω λίγο δύσκολο).

Και για να μην παρεξηγούμαι και εγώ μέχρι να γίνει το παιδί 12 μηνών έπλενα με βρεφικό απορρυπαντικό και ξεχωριστά τα ρούχα τώρα όμως όχι πια και πλέον καθαρίζουν και τα ρούχα του. Τώρα αν θα το τηρήσω και στο επόμενο παιδί δεν ξέρω, σίγουρα ναι τους πρώτους μήνες ίσως όχι τόσο καιρό...

voulam
04-03-09, 23:01
Καλησπέρα κορίτσια.Είμαι μανούλα 2 αγοριών.Ο πρώτος μου 4 σχεδόν και ο δεύτερος 5 μηνών.Η παιδίατρος μου τόνισε ότι μέχρι 1μιση χρονών τα ρούχα θα πλαίνονται με βρεφικό απορυπαντικό.Όχι το δικό μας.Δεν καθαρίζουν εντελώς οι λεκέδες από φαγητό αλλά τι να κάνουμε?ΘΑ ΠΑΊΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΥΓΕΊΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ?

rania-25???
11-03-09, 18:30
Edw stin Germania oso ki an epsaksa den brika kati analogo tou proderm pou yparxei stin Ellada.stin arxi problimatistika alla meta skeftika kai oi germanoi ti kanoun?? to idio as kanw ki egw kai o theos boithos.telika apo neogenito pou itan eplena kai akoma plenw ta rouxa tou me ariel se ygro.pote den antimetopisa kanena problima i kamia alergia alla panta ta rouxa tou paidiou ta plenw kai tha sinexisw na ta plenw mona tous,xwris tin anamiksi tous me ta dika mas.opos kai na to kanoume einai pio brwmika ta dika mas rouxa.as poume den mporw na balw rouxa tis doulias tou antra mou(douleyei se ergostasio me allouminokataskeyes) me ta rouxa tou mikrou.den tha to ekana me tipota.

xanthi9
11-03-09, 18:59
Edw stin Germania oso ki an epsaksa den brika kati analogo tou proderm pou yparxei stin Ellada.stin arxi problimatistika alla meta skeftika kai oi germanoi ti kanoun?? to idio as kanw ki egw kai o theos boithos.telika apo neogenito pou itan eplena kai akoma plenw ta rouxa tou me ariel se ygro.pote den antimetopisa kanena problima i kamia alergia alla panta ta rouxa tou paidiou ta plenw kai tha sinexisw na ta plenw mona tous,xwris tin anamiksi tous me ta dika mas.opos kai na to kanoume einai pio brwmika ta dika mas rouxa.as poume den mporw na balw rouxa tis doulias tou antra mou(douleyei se ergostasio me allouminokataskeyes) me ta rouxa tou mikrou.den tha to ekana me tipota.

rania απο οσο ξερω εχετε το persil baby το οποιο σου συνιστώ

maira07
11-03-09, 19:21
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για τα οικολογικά απορρυπαντικά; Ήθελα να δοκιμάσω, απορρυπαντικό πλυντηρίου ρούχουν και πιάτων, αλλά δεν βρήκα αντίστοιχο προϊόν για τα άλατα και δε θέλω να καταστρέψω το πλυντήριο. Υπάρχει΄κάτι ή βάζουμε ξύδι κλπ.;

amaretto
11-03-09, 21:21
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για τα οικολογικά απορρυπαντικά; Ήθελα να δοκιμάσω, απορρυπαντικό πλυντηρίου ρούχουν και πιάτων, αλλά δεν βρήκα αντίστοιχο προϊόν για τα άλατα και δε θέλω να καταστρέψω το πλυντήριο. Υπάρχει΄κάτι ή βάζουμε ξύδι κλπ.;

Μπορείς να βάζεις σόδα μαζί με το σαπούνι στην κύρια πλύση. Αλλά δεν ξέρω αν τα οικολογικα απορρυπαντικα περιέχουν ήδη κάποιο αποσκληρυντικό, σίγουρα θα το γράφουν.
Το ξύδι το βάζουμε στη θήκη του μαλακτικού.

maira07
11-03-09, 23:28
Ευχαριστώ amaretto. Θα δοκιμάσω με σόδα, φαντάζομαι ισχύει μόνο για το πλυντήριο ρούχων αυτό :roll: :roll: :roll: Ναι; :oops:

amaretto
11-03-09, 23:34
Για το πλυντήριο πιάτων δεν γνωρίζω εναλλακτικές ΄λύσεις :roll:
Είμαι ακόμη στη φάση του διαβάσματος :D

maira77
17-03-09, 14:49
Στο πληντήριο πιάτων αντί για γυαλιστικό , χρησιμοποιώ Ξύδι.
Απο τότε που έμεινα έγκυος επειδή με ενοχλούσαν ακέκαθεν οι μηρωδιές απο τα απορυπαντικά καθάριζα όλο το σπίτι με χωριάτικο σαπούνι και ξύδι εκτός απο τη μέσα πλευρά της λεκάνης που έριχνα χλωρίνη και τη καθάριζα με το βουρτσάκι.
Της μικρής μας τα ρούχα επειδή έκανε κάποια εκζεματα στο δερματάκι της μέχρι 2 ετών τα έπλενα χώρια με χωριάτικο σαπούνι και σόδα στο πληντήριο (αρκάδι τριμένο απο το Σουπερμαρκετ) και ποτέ μαλακτικο .
Μετα τα 2 έκανα μια δοκιμαστική πλήση με προδερμ δεν αντέδρσε η μικρή και μετα τα 2 1/2 ξεκίνησα να πλένω τα ρουχαλάκια της μαζί με δικά μας φανελάκια , πιτζάμες , πετσέτες , σεντόνια με τα δικά μας απορριπάντικα πάλι δεν αντέδρασε. Και τα μπιμερό , πιατάκια κλπ τις τα έπλενα με χωριάτικο σαπούνι που φτιάχνει η μαμά μου.
Τώρα θέλω να δοκιμάσω κάτι καρπους που έχω βρεί σε μια ιστοσελίδα με βιολογικά προιόντα τους οποίους τους χρησιμοποιείς παντού με κάποια ανάλογη προεργασία.

kit_katerina
20-03-09, 22:26
Τώρα θέλω να δοκιμάσω κάτι καρπους που έχω βρεί σε μια ιστοσελίδα με βιολογικά προιόντα τους οποίους τους χρησιμοποιείς παντού με κάποια ανάλογη προεργασία.

Αν δε σου κανει κοπο θα μας ενημερωσεις για αυτους τους καρπους και για το αποτελεσμα?

chrysa.ps
30-05-09, 23:04
καλησπέρα,
εχει δοκιμασει καμιά σας το απορρυπαντικό Αρκάδι?το πήρα για να το δοκιμάσω αλλα απο την μυρωδιά δεν με πολυενθουσίασε. Εγω χρησιμοποιώ το Proderm αλλα πηρα κι αυτό για να δοκιμάσω

mariantinos
30-05-09, 23:31
Ούτε εμένα με ενθουσίασε αλλά είναι ότι πιο αγνό υπάρχει σε απορρυπαντικό.εγώ το είχα πάρει λίγο πριν γεννήσω κ τελικά το χρησιμοποίησα για να πλένω τα μπιμπερό του μωρου.

melita
30-05-09, 23:57
Εγώ στην αρχή πήρα persil για το πλυντήριο και αρκάδι για το χέρι. Όμως το πρώτο δεν έβγαζε και πολύ καλά τους λεκέδες. Το αρκάδι καθάριζε τέλεια στο χέρι και όταν είδα στην ετικέτα ότι χρησιμοποιείται και στο πλυντήριο ξεκίνησα και έως τώρα που είναι 6μ. χρησιμοποιώ μόνο αρκάδι. Σβολιάζει βέβαια στο πλύντήριο αλλά θα δοκιμάσω καμμία από τις λύσεις που αναφέρθηκαν εδώ.
Επίσης, όταν μου τελειώσει το προδέρμ για τα μαγειρικά σκεύη θα χρησιμοποιώ το αρκάδι και για το πλύσιμο των πιάτων καθώς και για σφουγγάρισμα όταν το μωρό αρχίσει να περπατάει.
Οσον αφορά το μαλακτικό, χρησιμοποιώ το προδέρμ αλλά δεν μου αρέσει η μυρωδιά κ σκέφτομαι να το σταματήσω.

kallisto
31-05-09, 17:05
Κι εγώ αρκάδι χρησιμοποιώ. Το λιώνω σε ζεστό νερό και το ρίχνω απευθείας στον κάδο του πλυντηρίου. Στη θέση για το απορρυπαντικό ρίχνω σόδα και στη θέση του μαλακτικού ρίχνω λευκό ξύδι.;)

floraM
15-06-09, 20:45
Γειά σας κορίτσια!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω με τι πλενεται τα ρούχα του μωρού σας; Σε λίγους μήνες θα γίνω μανούλα και εγώ και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Ειδικά από την στιγμή που διάβασα για υποαλλεργικά προϊόντα για το μπανιο του μωρού θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν και εδικά απορρυπαντικά για τα ρούχα; Ευχαριστσώ πολύ.

chrysa.ps
15-06-09, 20:56
με το καλο να υποδεχθείς το μωρακι σου!!
εγω χρησιμοποιώ κλασσικα το προδερμ και το υγρο και το μαλακτικό και τωρα τελευταία αγόρασα και το Αρκάδι που εχει βγει σε σκόνη για το πλυντήριο.

xara52
09-07-09, 19:39
γεια σας κοριτσια! δεν ξερω τι λετε για το αρκαδι αλλα δεν πιστευω οτι ειναι καλο γιατι ο ευαγγελατος (νομιζω η μανα μου το ειπε)οτι το κανουν μεστη βρωμια και τα ποντικια και εκτος αυτου δεν καθαριζει. εγω λεω PRODERM και παλι PRODERM!

mselini
10-07-09, 12:23
Εγώ χρησιμοποιούσα μέχρι πριν από 2 μήνες το προδέρμ.
Ξαφνικά όμως ο μικρός παρουσίασε αλλεργία (έκζεμα εξ επαφής) και ο αλλεργιολόγος που τον είδε είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο απορρυπαντικό.
Από τότε χρησιμοποιω το Αρκάδι και σωθήκαμε. Ο μικρός συνήλθε εντελώς. Το βάζω κατευθείαν στον κάδο (3 κουταλιές της σούπας).
Βέβαια τους σκληρούς λεκέδες δεν τους καθαρίζει καλά.
Έτσι στα πολύ λερωμένα κάνω μία πλύση πρώτα με προδέρμ και μετά μία δεύτερη (γρήγορο πρόγραμμα στους 30°) με Αρκάδι και όλα καλά.
Τώρα για το τι λέει ο Ευαγγελάτος, θα μου επιτρέψετε να έχω τις επιφυλαξεις μου ως προς την αξιοπιστία του.

protoula
10-07-09, 13:40
Κι εγώ αρκάδι χρησιμοποιώ. Το λιώνω σε ζεστό νερό και το ρίχνω απευθείας στον κάδο του πλυντηρίου. Στη θέση για το απορρυπαντικό ρίχνω σόδα και στη θέση του μαλακτικού ρίχνω λευκό ξύδι.;)
Επειδή θα ακολουθήσω το παράδειγμά σου, μπορείς να μου πείς πόση ποσότητα βάζεις ξύδι και σόδα?

Επίσης θα ήθελα, όποια γνωρίζει ή έχει τύχει να το χρησιμοποιήσει, να μου πεί την γνώμη της για το απορρυπαντικό planet σε σχέση με το αρκάδι. Για τα ρούχα μας αυτό χρησιμοποιώ και δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω αυτό ή το αρκάδι για όλη την οικογένεια (επειδή στην χημεία στο σχολείο ήμουν σκράπας, δεν μπορώ να συγκρίνω τα συστατικά του με αυτά από το αρκάδι).

IRINARI
10-07-09, 14:16
Εγώ με Αρκάδι πλένω τα ρούχα του μωρού.Διαλυμένο μέσα σε ζεστό νερό και κατευθείαν στον κάδο.
Επίσης με Αρκάδι πλένω όλα τα μωρουδιακά σκεύη και τα μπιμπερό και σφουγγαρίζω!Θεωρώ πως είναι ό,τι πιο αγνό και καθαρίζει μια χαρά!

IRINARI
10-07-09, 14:18

Σόδα και ξύδι γιατί βάζεις?Και σε τι ποσότητες?

sofia27
10-07-09, 15:19
και εμενα ο δικος μου παρουσιασε αλλεργια με το proderm και αρχισα να χρισημοποιω το persil.Μετα το χρονο αρχισα να τα πλενω με τα δικα μας ρουχα.

stellitsa1978
12-08-09, 17:47
Έχει βγάλει το σουπλιν ένα μαλακτικό άσπρο υποαλεργικό πολύ απαλό! Κα΄νει για μωράκια? http://dl10.glitter-graphics.net/pub/727/727580j1xpyzynpt.gif (http://www.glitter-graphics.com)

piou
14-08-09, 00:00
Αν χρησιμοποιήσουμε ξύδι για μαλακτικό τι ακριβώς ξύδι προτείνετε?
Για πλύσιμο στο χέρι το λιγότερο χημικό είναι τα soapnuts?

xara52
01-09-09, 00:34
εγω τα πλενω με proderm βαζω και σκονη και υγρο απορυπαντικο. δοκιμασες και τα δυο? καθαριζει καλυτερα. σκονη κανονικα και περιπου 1 καπακι απορυπαντικο τα κανει λαμπικο. (μην το παρακανεις ομως για να ξεπλυθουν κανονικα)εμενα ειναι 5 μηνων και πινει σιδηρο που λερωνει και βγαινει δυσκολα απτα ρουχα κι ετσι βγαινει. το αρκαδι μου ειπαν οτι δεν ειναι καλο και δεν ξεπλενεται καλα! πιστευω μεχρι να χρονισει θα το χρησιμοποιω... θα δω...

pama
01-09-09, 17:44
Γειά σας.
Το μωρό μου είναι 3 μηνών. Του φοράω πάνινες πάνες (Imse vimse) στο σάιτ των οποίων δεν αναφέρει πουθενά ούτε πως πρέπει να χρησιμοποιούμε ειδικό παιδικό απορρυπαντικό ούτε να πλένουμε τις πάνες και τα άλλα παιδικά ρούχα ξεχωριστά από τα υπόλοιπα- γενικά είναι αρκετά αναλυτικό στις οδηγίες του. Με αφορμή αυτό ρώτησα και την παιδίατρο (η αλήθεια δούλευε χρόνια στη Γερμανία) πριν λίγες μέρες και μου είπε πως μπορώ να τα πλένω με απλό απορρυπαντικό. Στο σπίτι χρησιμοποιούμε το planet ( με ζεόλιθους, όχι φωσφορικά). Εαν δεν δημιουργούν πρόβλημα οι πάνες δε πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα με τα άλλα ρούχα...
Αν χρειάζεται να καθαρίσουν λεκέδες επίμονοι απλά αυξάνω τη θερμοκρασία (στους 70 βαθμούς ή στους 80)...

Prinzessin
23-09-09, 16:43
geia sas kai pali files,

anamenontas to eyxaristo gegonos eipa apo bdomada na arxisw na plenw ta prwta rouxalakia, sentonakia kai koubertakia ths mikrhs, na etoimazomai mias kai mpainw sto mhna mou. Agorasa loipon apo ta Jumbo to ygro plysimatos Mon Bebe kai mia theia mou mono pou de me "epnixe":-( giati leei den agorasa to antistoixo Proderm...ola ta alla dhmiourgoun leei allergies sta mwra...
poia filh exei empeiria me to proion?eixe problhma?

filakia!!!

mpempoulis
23-09-09, 18:27
Εμπειρία δεν έχω ακόμα αλλά κι εγώ προδέρμ πήρα και τα έπλυνα. Το μόνο που μου είπαν γνωστοί είναι να μην τα πλύνω με σκόνη (για βρέφη εννοώ) γιατί ίσως δεν ξεβγάζεται καλά.

MAMALYDIA
20-09-10, 02:24
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ KLAR ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΡΟΥΧΑ.ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΟΥ 1ΜΙΣΗ ΛΙΤΡΟΥ, ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΕΙΔΑ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ Η ΟΥΣΙΑ SODIUM LAURYL SULFAT.....ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ....

Aeriko
20-09-10, 10:32
Διάβαζα πριν μέρες αυτό το thread και όλως τυχαίως έρχεται ο σύζυξ το απόγευμα και μου λέει "ανακάλυψα μια μπάλα για τα πλυσίματα που θα μας απαλλάξει από απορρυπαντικό για 3 χρόνια!" μες στον ενθουσιασμό γιατί τελευταία τον έχουν πιάσει κάτι αλλεργίες και ψάχνεται. Πάμε λοιπόν περιχαρείς στον Κωτσοβόλο και παίρνουμε την ecoball (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10068941&cmicc=pathfinder&ref=bestprice). Πλένω τα ρούχα μας και βγήκαν όλα μια χαρά. Μαλακτικό αν και λέει ότι δεν χρειάζεται έβαλα.

Με της μικρής τα ρούχα ήμουν λίγο επιφυλακτική. Αλλά πως μου μπαίνουν ιδέες ότι μπορεί να μην καθαρίζει η μπάλα. Κι έτσι είπα να την δοκιμάσω και στα ρούχα της μικρής που έχουν διάφορα σημάδια από φρουτόκρεμες, σκόνες, λάσπες (παιδική χαρά) κ.λπ.

Έπαθα πλάκα! Ακόμα και λεκέδες που υπήρχαν και δεν είχαν βγει με το απορρυπαντικό της έφυγαν! Εννοείται πως έβαλα και μαλακτικό γιατί θέλω να μυρίζουν όμορφα τα ρούχα αλλά από καθαριότητα σκίζει! Και είναι και οικολογική. Κι εκεί που είχα χαρεί ξαναδιαβάζω τις οδηγίες και μία μπάλα κάνει για 3 κιλά ρούχα άρα για ένα γεμάτο πλυντήριο θα πρέπει να πάρω και μια δεύτερη :lol: Χαλάλι όμως.

60? για 1000 πλύσεις την κάνεις την απόσβεση και προστατεύεις και το περιβάλλον :)

aleka09
22-09-10, 15:29
Γεια σας κορίτσια.Εγώ πλένω με προδέρμ σκόνη και κανένα προβλημα αν και τώρα που θα τελειώσει το κουτί δε θα ξαναπάρω.Ο μικρός μου είναι 13μηνών.Και πολύ το άργησα.
Όσο για τους δύσκολους λεκέδες και ειδικά τα φρούτα κάνω το εξής:τα μουσκεύω σε νερό με vanish ή ακόμα καλύτερα σε πράσινο ή ασπρο σαπούνι και μετά τα πλένω.Τρίψτε λίγο το λεκέ με το σαπούνι και αφήστε τα λίγες ώρες.Θσ δείτε είναι αποτελεσματικό.

elina1978
01-11-10, 21:10
γεννησα στο λυτω και εκει μας ειπαν οτι δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιουμε βρεφικα απορυπαντικα για τα ρουχα του μωρου.μπορουμε να χρησιμοποιουμε οτι βαζουμε και σε μας.το θεμα ειναινα μπαινουν μονα τους στο πλυντηριο.σε αυτο ηταν καθετοι.ποτε τα ρουχα του παιδιου μαζι με τα δικα μας.αυτο μου ειπε αργοτερο και η παιδιατρος.καιαυτο κανω.

Thaumataki
02-11-10, 00:03
Διάβαζα πριν μέρες αυτό το thread και όλως τυχαίως έρχεται ο σύζυξ το απόγευμα και μου λέει "ανακάλυψα μια μπάλα για τα πλυσίματα που θα μας απαλλάξει από απορρυπαντικό για 3 χρόνια!" μες στον ενθουσιασμό γιατί τελευταία τον έχουν πιάσει κάτι αλλεργίες και ψάχνεται. Πάμε λοιπόν περιχαρείς στον Κωτσοβόλο και παίρνουμε την ecoball (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10068941&cmicc=pathfinder&ref=bestprice). Πλένω τα ρούχα μας και βγήκαν όλα μια χαρά. Μαλακτικό αν και λέει ότι δεν χρειάζεται έβαλα.

Με της μικρής τα ρούχα ήμουν λίγο επιφυλακτική. Αλλά πως μου μπαίνουν ιδέες ότι μπορεί να μην καθαρίζει η μπάλα. Κι έτσι είπα να την δοκιμάσω και στα ρούχα της μικρής που έχουν διάφορα σημάδια από φρουτόκρεμες, σκόνες, λάσπες (παιδική χαρά) κ.λπ.

Έπαθα πλάκα! Ακόμα και λεκέδες που υπήρχαν και δεν είχαν βγει με το απορρυπαντικό της έφυγαν! Εννοείται πως έβαλα και μαλακτικό γιατί θέλω να μυρίζουν όμορφα τα ρούχα αλλά από καθαριότητα σκίζει! Και είναι και οικολογική. Κι εκεί που είχα χαρεί ξαναδιαβάζω τις οδηγίες και μία μπάλα κάνει για 3 κιλά ρούχα άρα για ένα γεμάτο πλυντήριο θα πρέπει να πάρω και μια δεύτερη :lol: Χαλάλι όμως.

60? για 1000 πλύσεις την κάνεις την απόσβεση και προστατεύεις και το περιβάλλον :)
Eπειδή είμαι και φυσική ξανθιά, τί είναι το ecoball; :rolleyes:

Eva1970
02-11-10, 00:54
Αρκάδι και μόνο Αρκάδι. Στο κάτω-κάτω είναι ένα απλό σαπούνι, χωρίς χημικά και ό,τι άλλο.

Eva1970
02-11-10, 00:59
Βέβαια μπορεί να υπάρχει κι άλλο απορρυπαντικό για την ίδια χρήση, αλλά όπως είπα και πιο πριν, το Αρκάδι είναι το πιο αγνό.

G.STONE
02-11-10, 09:09
Και εγώ μόνο προδέρμ χρησιμοποιώ και από πέρυσι πλένω και με το persil που είμαι εξίσου ευχαριστημένη. Το αρκάδι θεωρώ ότι είναι το χειρότερο. Εκτός ότι δεν καθαρίζει καθόλου, το χρησιμοποίησα 1 φορά και εμφάνισε αλλεργία το παιδί με κοκκινίλες και εξανθήματα. Επειδή ο μικρός έχει θέμα με ατοπική δερματίτιδα και αλλεργίες τουλάχιστον για εμάς το προδέρμ είναι το καλύτερο. Και τα ρούχα αστράφτουν. Τώρα για τους πιο επίμονους λεκέδες, από φρούτα και σίδηρο π.χ. δεν σκάω γιατί πλήση με την πλήση φεύγουν σιγά σιγά...

ARNIKOL
02-11-10, 09:17
Εγώ σταμάτησα να χρησιμοποιώ προδερμ και άρχισα να παίρνω αρκάδι, μετά από προτροπή ενός φίλου μας που έχει καθαριστήριο. Και φυσικά μας απαγόρεψε δια ροπάλου να χρησιμοποιούμε μαλακτικό γιατί λέει ότι δεν ξεπλένεται καλά και είναι τίγκα στα χημικά. Δε μυρίζει ωραία βέβαια, αλλά καθαρίζει καλά, ή τουλάχιστον όπως και τα άλλα απορρυπαντικά.

Aeriko
02-11-10, 09:52
Eπειδή είμαι και φυσική ξανθιά, τί είναι το ecoball; :rolleyes:

Η λέξη ecoball στο ποστ μου είναι Link ;) Πάτα το :D

SOUL21
02-11-10, 10:43
Aeriko πολυ καλο μου ακουγεται αυτο το ecoball.Φανταζομαι κανει για τα ρουχα των παιδιων?εχεις ρωτησει?Πες μου γιατι με ενδιαφερει παρα πολυ.....απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα κ στο ebay βρηκα αρκετα:http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=eco+ball&_frs=1&_trksid=p3286.c0.m359

Αυτο δειχνει σαν το δικο σου:http://cgi.ebay.co.uk/Ecogenie-Washing-Ball-No-detergent-req-100-Eco-/300452518346?pt=UK_HomeGarden_CLV_Cleaning_CA&hash=item45f45d99ca#ht_2852wt_901

Αναστασί
02-11-10, 11:07
Καλημέρα μανούλες...
Και εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω. Για αρχή τα έπλυνα με αρκάδι, τώρα χρησιμοποιώ το προδέρμ και μου φέρανε και ένα μαλακτικό δώρο.
Όσες θέλουν μπορούν να βρουν οικολογικά απορρυπαντικά στο Λητώ νομίζω. Είχε κάτι μπάλες από ένα σπάνιο φυτό των Ιμαλαϊων, νομίζω....Πολύ καλό μου ακούγεται....Εγώ δεν το πήρα, γιατί είμαστε ακόμη νεογέννητες.........
Αργότερα όμως θα το δοκιμάσω.
Μπείτε στο λινκ του Λητώ και θα το δείτε....έχει και κάτι άλλα γερμανικά απορρυπαντικά, μάλλον οικολογικά...
Όσο για το Αρκάδι....έχω και εγώ τις επιφυλάξεις....μου. Μυρίζει απαίσια, δεν καθαρίζει, αφήνει λεκέδες πρασινοκίτρινους..........τέτοια...

Να ρωτήσω κάτι άσχετο......ι .....?????????Οι πετσέτες του μωρού πώς διατηρούνται μαλακιές???????????/με μαλακτικό?

SOUL21
02-11-10, 11:16
Είχε κάτι μπάλες από ένα σπάνιο φυτό των Ιμαλαϊων, νομίζω
Ειναι αρκετα καλοι αυτοι οι καρποι soap nuts λεγονται τους εχω....κ δεν τελειωνουν με τιποτα!
Οσο για το αρκαδι κ εγω το ειχα αγορασει πριν γεννηθει η μικρη μου να πλυνω τα ρουχα της.....βρωμαει....με το που το ανοιξα αρχισα να φταρνιζομαι κ εννοειται οτι δεν το χρησιμοποιησα καθολου στα ρουχα της μικρης!
Προδερμ κ παλι προδερμ!
Οσο για της πετσετες μαλακτικο, αληθεια στα υπολοιπα ρουχα του μωρου δεν βαζεις?
Αν εχεις στεγνωτηριο μπορεις να μην βαλεις μαλακτικο κ οι πετσετες θα ειναι παρα πολυ μαλακες!Ασε που αν εχεις δεν χρειαζεται καν να σιδερωνεις τα ρουχα.
Εγω τα σιδερωνα(ηλιθια)μεχρι που ρωτησα τον γιατρο κ ειπε οτι δεν χρειαζεται!
Πολυ καλο μου ακουγεται ομως κ το ecoball που ανεφερε η Aeriko παραπανω αν το συστηνει κ ο γιατρος τερμα τα απορρυπαντικα!

Aeriko
02-11-10, 11:24
Aeriko πολυ καλο μου ακουγεται αυτο το ecoball.Φανταζομαι κανει για τα ρουχα των παιδιων?εχεις ρωτησει?Πες μου γιατι με ενδιαφερει παρα πολυ.....απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα κ στο ebay βρηκα αρκετα:http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=eco+ball&_frs=1&_trksid=p3286.c0.m359

Αυτο δειχνει σαν το δικο σου:http://cgi.ebay.co.uk/Ecogenie-Washing-Ball-No-detergent-req-100-Eco-/300452518346?pt=UK_HomeGarden_CLV_Cleaning_CA&hash=item45f45d99ca#ht_2852wt_901

Ναι αυτό είναι και δεν περιέχει κανένα χημικό. Οπότε είναι ιδανικό για βρεφικά ρούχα ή ανθρώπους με αλλεργίες. Εμείς πήραμε δύο για τα κιλά του πλυντηρίου και μέχρι στιγμής έχω βάλει απορρυπαντικό μόνο σε κάτι λευκά που έπρεπε να τα πλύνω στους 90.

soevan07
02-11-10, 11:26
Koρίτσια εαν θέλετε απορρυπαντικό 100% βιολογικό-φυτικό
για το παιδί
αλλά και για τα δικά σας ρούχα
είναι μόνο τα SOAP-NUTS (ή sapindus)

Δείτε εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Sapindus

Αναφέρει οτι έχουν αντισηπτικές και μαλακτικές ιδιότητες
απο την φύση τους!!!

Ολα τα απορρυπαντικά του εμπορίου (τα συμβατικά) τύπου proderm κλπ
είναι σύνθεση επικίνδυνων χημικών ουσιών
κι ας λένε οτι είναι βρεφικά!!!!

Μπορείτε να τσεκάρετε την επικινδυνότητα κάθε συστατικού
απο το site www.goodguide.com (http://www.goodguide.com)
και το site www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com)

Το Αρκάδι κάποτε το χρησιμοποιούσα κι εγώ
αλλά δεν μου άρεσε η μυρωδιά του,
όπως επίσης κατάλαβα οτι άφηνε μια λίγδα-γλίτσα στις σωληνώσεις του πλυντηρίου.....

Το σημαντικότερο είναι οτι έμαθα πως
το Αρκάδι (και γενικά το πράσινο σαπούνι)
φτιάχνεται απο τα χειρότερης ποιότητας ελαιόλαδα
(πολυτηγανισμένα λάδια,προσθήκη χρωστικών για το πράσινο χρώμα, ραντισμένες ελιές κλπ)

Ενώ τα soap nuts είναι καθαρά φυτικά χωρίς καμία επεξεργασία.
Είναι οι ιδιο οι καρποί αποξηραμένοι
που όταν έρχονται σε επαφή με το ζεστό νερό (30-90 βαθμούς)
απελευθερώνουν την σαπωνίνη τους.

Επίσης είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ!!

Εγώ τα αγόρασα τον περασμένο Απρίλιο
κι ακόμα έχω περισσότερο απο το μισό κουτί!!!! :shock:

Σε αυτό το τόπικ τα ανακάλυψα κι εγώ
http://www.parents.gr/forum/showthre...ight=soap+nuts (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=44913&highlight=soap+nuts)
να και το μήνυμά (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1534613&postcount=149) μου)

Εδώ σας παραθέτω και άλλα άρθρα για τα SOAP NUTS :wink:

http://popelix.blogspot.com/2008/09/soapnuts.html (http://popelix.blogspot.com/2008/09/soapnuts.html)

http://www.soapnuts.in/ (http://www.soapnuts.in/)

HOW TO WASH YOUR CLOTHES WITH SOAP-NUTS (http://www.youtube.com/watch?v=HUm5S6Svomg)

SOAP NUTS TEST (http://www.youtube.com/watch?v=-2u8brgSRqE&feature=related)

http://www.euexia.gr/index.php?produ...hk=1&Itemid=61 (http://www.euexia.gr/index.php?produ...hk=1&Itemid=61)

ΥΓ-1: Για τα ecoballs έχουν ακουστεί διάφορα......
είναι ιδιας νοοτροπίας πάντως αλλά είναι χιλιοεπεξεργασμένα!
Ενώ τα soap nuts δεν είναι επεξεργασμένο προιόν.
Άρα 100% φυσικοί!!

ΥΓ-2:Eδώ σας έχω διάφορα sites που μπορείτε να τα βρείτε
http://www.ecofamily.gr/index.php?ta...oduct_id=29779 (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29779)
http://www.ebuy-shops.gr/product_inf...oducts_id=5964 (http://www.ebuy-shops.gr/product_info.php?products_id=5964)
http://www.mybabycenter.gr/index.php...oduct_id=29947 (http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29947)
http://www.homefood.gr/news/home.asp?id=449 (http://www.homefood.gr/news/home.asp?id=449)
http://www.euexia.gr/index.php?page=...hk=1&Itemid=61 (http://www.euexia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=61&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=61&vmcchk=1&Itemid=61)

sevoula
02-11-10, 11:40
έλα ρε κορίτσι, εσένα περιμενα όλο το πρωί να γράψεις!

sevoula
02-11-10, 11:42
πες μας από πού συμφέρει σε σχέση με τα μεταφορικά.
αυτό περιμένω για να το σερβίρω στον άντρα μου, επειδή εκείνος ψωνίζει ηλεκτρονικά.
ευχαριστώ προκαταβολικά!

ARNIKOL
02-11-10, 11:48
soevan ευχαριστώ! Παρήγγειλα αλλά ρε παιδί μου, 3 ευρώ για αντικαταβολή + 4 ευρώ για courier εκτός Αττικής, μάνι-μάνι 20,50 μου βγήκε! Αλλά αν διαρκεί για 160-200πλύσεις, τότε χαλάλι!Να ρωτήσω: Μυρίζουν ωραία;

sevoula
02-11-10, 11:54
προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μυρίζουν ωραία. με ενδιαφέρει να είναι καθαρά και χωρίς χημικά.
7 ευρώ χρέωνε ποιό από όλα;
τα πάρήγγειλες Αρετή, αλλά δεν τα πήρες;

ARNIKOL
02-11-10, 11:59
Τώρα παιδί μου τα παρήγγειλα! Προ ολίγων λεπτών. 3 ευρώ για αντικαταβολή + 4 για κούριερ εκτός Αττικής. Η τιμή των soap nuts είναι 13,50. Μωρέ ούτε εμένα με ενδιαφέρει να μυρίζουν ωραία, απλώς έτσι ρωτάω γιατί δεν είδα αν αναφέρθηκε πιο πάνω κάτι σχετικό.

sevoula
02-11-10, 12:36
όταν τα δοκιμάσεις να μου στείλεις σε παρακαλώ π.μ. και να γράψεις κι εδώ εντυπώσεις.
έτσι, άμα πω στον καραγκούνη μου ότι το είπε η νυφαδιά από την Καρδίτσα δεν θα αντισταθεί!
σοβαρά μιλάω Αρετή, μη γελάς! έχουμε κόλλημα με πατρίδα!

ARNIKOL
02-11-10, 12:43
[QUOTE=sevoula;1770462]όταν τα δοκιμάσεις να μου στείλεις σε παρακαλώ π.μ. και να γράψεις κι εδώ εντυπώσεις.

έχουμε κόλλημα με πατρίδα!
Οπωσδήποτε Σέβη μου!
Το καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ έχω κόλλημα με έναν πολύ συγκεκριμένο Καρδιτσιώτη!:lol:;)

nouka
02-11-10, 13:10
Βρε κοριτσια πως χρησιμοποιειτε στο πλυντηριο το αρκαδι?? οσες φορες το χρησιμοποιησα (στους 60 βαθμους) δεν λιωνει, μενουν πολλα κομματια στη θηκη πλυντηριου, δεν ξεβγαζονται καλα και αναγκαζομαι να ξαναπλενω απο την αρχη με προδερμ..

ARNIKOL
02-11-10, 13:11
Βρε κοριτσια πως χρησιμοποιειτε στο πλυντηριο το αρκαδι?? οσες φορες το χρησιμοποιησα (στους 60 βαθμους) δεν λιωνει, μενουν πολλα κομματια στη θηκη πλυντηριου, δεν ξεβγαζονται καλα και αναγκαζομαι να ξαναπλενω απο την αρχη με προδερμ..
Το βάζεις μέσα στον κάδο νούκα μου. Το λέει και πάνω στο κουτί...;)

soevan07
02-11-10, 16:48
πες μας από πού συμφέρει σε σχέση με τα μεταφορικά.
αυτό περιμένω για να το σερβίρω στον άντρα μου, επειδή εκείνος ψωνίζει ηλεκτρονικά.
ευχαριστώ προκαταβολικά!

Εγώ προσωπικά τα παίρνω απο το www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)
γιατι εντός του Πειραιά δεν μου χρεώνει ουτε ταχυδρομικά ούτε αντικαταβολή.

Το http://www.euexia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=61&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=61
απο ότι δοκίμασα
χρεώνει μόνο 5 ευρώ για τα ταχυδρομικά και τίποτα άλλο.

soevan ευχαριστώ! Παρήγγειλα αλλά ρε παιδί μου, 3 ευρώ για αντικαταβολή + 4 ευρώ για courier εκτός Αττικής, μάνι-μάνι 20,50 μου βγήκε!
Αλλά αν διαρκεί για 160-200πλύσεις, τότε χαλάλι! Να ρωτήσω: Μυρίζουν ωραία;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ σου λέω!! Τον ατελείωτο έχουν!!!!
Απο τον Απρίλιο που τα έχω πάρει
ακόμα ούτε στο μισό δεν έχουν κατέβει!!!

Οσο για την μυρωδιά.....τι την θες?
Δεν σου φτάνει οτι θα είναι τα ρούχα σου καθαρά ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΧΗΜΙΚΟ???

Οχι δεν μυρίζουν.....αλλά δεν θα βρωμάνε κιόλας όπως το Αρκάδι!
Θα μυρίζουν μόνο καθαριότητα τα ρούχα σου!!!

Οι μυρωδιές στα απορρυπαντικά είναι οι καρκινογόνες-επικίνδυνες ουσίες
που πρέπει να αποφεύγουμε γιατί είναι συνθετικές-χημικές.

Μόνο εαν ήταν απο 100% φυσικά αιθέρια έλαια δεν θα ήταν επικίνδυνα
αλλά τότε θα κόστιζαν μια περιουσία!!

nouka το Αρκάδι αφήνει μια λίγδα στις σωληνώσεις!
Δεν είναι και ό,τι καλύτερο....
(παλιά το χρησιμοποιούσα κι εγώ το Αρκάδι -ήμουν φαν του Αρκαδιού!!
μέχρι που άλλαξα γνώμη όταν γνώρισα τα soap-nuts)

Εμαθα οτι δεν είναι και τόσο αγνό όσο νομίζουμε....

(κακής ποιότητας ελαιόλαδο-χιλιοτηγανισμένο
απο ραντισμένες με φυτοφάρμακα ελιές
με προσθήκη χρωστικών για το πράσινο χρώμα)

Εαν θέλεις 100% φυσικό-αγνό και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΟ απορρυπαντικό
είναι μόνο τα SOAP-NUTS που έγραψα στο προηγούμενο post μου.;)

Thaumataki
02-11-10, 16:58
Η λέξη ecoball στο ποστ μου είναι Link ;) Πάτα το :D
Επειδή είμαι και διανοητικά καθυστερημένη:mrgreen:..... δηλαδή βάζω τα ρούχα μέσα στην μπάλα και τη βάζω μετά τη μπάλα στο πλυντήριο, δίχως απορρυπαντικό, δίχως τίποτα; Κι αυτά τα ιόντα πού τα 'χει η μπάλα κι απελευθερώνονται; Τέλος, τί χωρητικότητας είναι η μπάλα;

soevan07
02-11-10, 17:21
προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μυρίζουν ωραία. με ενδιαφέρει να είναι καθαρά και χωρίς χημικά.
7 ευρώ χρέωνε ποιό από όλα;
τα πάρήγγειλες Αρετή, αλλά δεν τα πήρες;

sevoula μιας και είσαι απο Λάρισα
σου στέλνω πμ για να μην είμαστε off topic

yogini
02-11-10, 17:42
τα soap nuts δεν κάνουν τίποτα! Ακόμα έξω στην ντουλάπα ειναι το κουτί :(
Δεν αφαιρούν λεκέδες για κανέναν λόγο...δεν ξέρω αν θέλει 90 βαθμούς θερμοκρασία αλλά δεν έχω καμία όρεξη να χαλάσω τα ρούχα ή να καίω τόσο ρεύμα.
Αρκάδι επίσης δεν χρησιμοποιησα ποτέ γιατι σβωλιάζει.
Στην αρχή χρησιμοποιούσα βρεφικό απορρυπαντικό αλλά μετά το δίμηνο το πλάνετ. Δεν έπαθε ποτέ τίποτα το παιδί...ουτε δηλαδή περίμενα να πάθει...άνθρωπος είναι όπως εμέις απλά σε μικρό μέγεθος.
Μην φοβάστε και μην παθαίνετε παράκρουση με απορρυπαντικά, σαπούνια κλτ

Να συμπληρώσω οτι έχω χρησιμοποιήσει και τις μαλακτικές μπάλες του ecofamily καθώς και μια κεραμική μπάλα που και καλά δεν χρειάζεται καν απορρυπαντικό! Πεταμένα λεφτά...είμαι πολύ εναλλακτική αλλά μην κοροιδευόμαστε κιόλας. Ξέρω μανούλες που τα χρησιμοποιούν αλλά εγώ δυστυχώς απογοητεύτικα. Τα soap nuts Θα τα χρησιμοποιούσα μόνο για σεντόνια πχ ή για κάτι που δεν εχει λεκέδες και θέλει απλά ενα νεράκι.
Και κάτι σακούλες για τα σκουπίδια απο καλαμπόκι εντελώς μάπα! Σκίζονται με το παραμικρό :(

mariaefi
02-11-10, 18:24
εγω παντως ειμαι της αποψης του διπλου ξεβγαλματος οπως και να εχει.Οποιο απορρυπαντικο και αν χρησιμοποιω(τωρα προδερμ εχω παρει) και βαζω και μαλακτικο.

soevan07
02-11-10, 18:34
τα soap nuts δεν κάνουν τίποτα! Ακόμα έξω στην ντουλάπα ειναι το κουτί :(
Δεν αφαιρούν λεκέδες για κανέναν λόγο...δεν ξέρω αν θέλει 90 βαθμούς θερμοκρασία αλλά δεν έχω καμία όρεξη να χαλάσω τα ρούχα ή να καίω τόσο ρεύμα.
Να συμπληρώσω οτι έχω χρησιμοποιήσει και τις μαλακτικές μπάλες του ecofamily καθώς και μια κεραμική μπάλα που και καλά δεν χρειάζεται καν απορρυπαντικό! Πεταμένα λεφτά...είμαι πολύ εναλλακτική αλλά μην κοροιδευόμαστε κιόλας. Ξέρω μανούλες που τα χρησιμοποιούν αλλά εγώ δυστυχώς απογοητεύτικα. Τα soap nuts Θα τα χρησιμοποιούσα μόνο για σεντόνια πχ ή για κάτι που δεν εχει λεκέδες και θέλει απλά ενα νεράκι.

:shock: :shock: :shock:
Σε εμένα γιατί βγάζει όλους τους λεκέδες?????
Aκόμα και των φρούτων απο τα ρούχα της μικρής???

Είμαι σίγουρη οτι σε κάτι έκανες λάθος!

Χρησιμοποίησες κάτι τοπικό για τους λεκέδες??

Eγώ χρησιμοποιώ αυτό τοπικά
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29784

Αλλά και στα συμβατικά του εμπορίου που έπαιρνα παλιά
χρησιμοποιούσα πάντα κάτι τοπικά στους λεκέδες!

Υπάρχουν πολλές κοπέλες στο φόρουμ που έχουν χρησιμοποιήσει τα soap nuts
και λένε οτι καθαρίζουν ακόμα και τις λερωμένες με κακά υφασμάτινες πάνες. :shock:
Δες πχ αυτό το μήνυμα:

Εγώ χρησιμοποιώ τα soap nuts εδώ και πολύ καιρό. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένη, κάνω τρελή οικονομία και είμαι σίγουρη τι ακουμπάει στο δέρμα μου. Καθαρίζει καλα ακόμα και τις λερωμένες πάνες. Επειδή δεν μου αρέσει η μυρωδιά που αφήνουν, έχω πάρει και άρωμα μπουγάδας κίτρο και μυρίζουν ωραία.

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1112285&postcount=44

Τα soap nuts κάνουν ό,τι ακριβώς και τα συμβατικά απορρυπαντικά
αλλά χωρίς χημικά!!!!

Οσο για το Planet...... θα επανέλθω σύντομα
με ανάλυση κάποιων συστατικών τους!!

Το planet δεν είναι βιολογικό/αγνό προιόν όπως θέλουν να μας "πλασάρουν"!
Αυτά που σου λέω θα σου τα αποδείξω σε λίγο....

ΥΓ-1: :!: Μπορεί να μην παθαίνουμε προσωρινά τίποτα με τα
συμβατικά-χημικά απορρυπαντικά ....
.......αλλά πρέπει να ξέρεις οτι ΟΛΑ δρουν αθροιστικά στον οργανισμό μας!!

ΥΓ-2: Εαν δεν τα θέλεις άλλο τα soap-nuts.....σου τα αγοράζω!!
(δεν κάνω πλάκα....σοβαρά σου το λέω!)

soevan07
02-11-10, 19:08
Αρκάδι επίσης δεν χρησιμοποιησα ποτέ γιατι σβωλιάζει.
Στην αρχή χρησιμοποιούσα βρεφικό απορρυπαντικό αλλά μετά το δίμηνο το πλάνετ. Δεν έπαθε ποτέ τίποτα το παιδί...ουτε δηλαδή περίμενα να πάθει...άνθρωπος είναι όπως εμέις απλά σε μικρό μέγεθος.
Μην φοβάστε και μην παθαίνετε παράκρουση με απορρυπαντικά, σαπούνια κλτ

http://www.myplanet.com.gr/gr/categories/index

MY PLANET
απορρυπαντικό πλυντηρίου ρούχων - σκόνη

Sodium Sulphate
Sodium Carbonate
Sodium Carbonate Peroxide
Sodium Silicate
Ceteareth-8
Sodium Acrylic Acid/MA Copolymer
Sodium Aluminosilicate
Sodium C12-18 Sulfate
Aqua
Sodium Tallowate
Sodium Laurate
Coco Glucoside
TAED
Sodium Diethylenetriamine Pentamethylene Phosphonate
Sodium Chloride
Cellulose Gum
Parfum
Protease
Amylase
Antifoam Silicon compound
Disodium Distyrylbiphenyl Disulfonate
Colorant

Στο παραπάνω λινκ μπορείς να δεις αναλυτικά όλα τα συστατικά των προιόντων planet.
Εαν δεν το βρίσκεις πάτα στο google "planet συστατικα"

Το απορρυπαντικό πλυντηρίου ας πούμε περιέχει Sodium C12-18 μια άκρως χημική και επικίνδυνη ουσία.

Εδώ θα βρεις όλες τις επικίνδυνες ουσίες που θα πρέπει να αποφεύγεις:
http://fitlife.pblogs.gr/2009/11/karkinogona-kallyntika.html

Κι εδώ είναι μια μηχανή αναζήτησης συστατικών
http://www.biodizionario.it/biodizio.php?view=S
Eαν βάλεις το παραπάνω συστατικό θα στο βγάλει καρα-κόκκινο! (δηλαδή επικίνδυνο)

Αξίζει το κόπο να τα τσεκάρεις
και να ξέρεις τι ακουμπάει πάνω στο δέρμα σου
και στο δέρμα του μωρού σου!

Να προσέχετε τα προϊόντα που λένε "ΜΕ φυσικά συστατικά"
Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι "ΜΟΝΟ φυσικά συστατικά"!
Περιέχουν ΚΑΙ επικίνδυνες ουσίες!!

ARNIKOL
03-11-10, 09:40
Από το ecofamily παρήγγειλα κι εγώ. Θα σας πω εντυπώσεις με την πρώτη ευκαιρία...

soevan07
03-11-10, 10:32
Από το ecofamily παρήγγειλα κι εγώ. Θα σας πω εντυπώσεις με την πρώτη ευκαιρία...

Πήρες και αυτό για τους επίμονους λεκέδες?

nouka
03-11-10, 10:58
Το βάζεις μέσα στον κάδο νούκα μου. Το λέει και πάνω στο κουτί...;)

Χμμμμμμ... νιωθω ηλιθια! Πως δεν το ειχα προσεξει??? :oops:

ARNIKOL
03-11-10, 11:44
Πήρες και αυτό για τους επίμονους λεκέδες?
όχι! Αχ τα λένε αυτά πιο πριν ρε γμτ! Αν το παραγείλω τώρα δεν θα πληρώσω πάλι μεταφορικά;

Marigoula
03-11-10, 15:28
Θα παραγγείλω κι εγώ soap nuts και θα δούμε. Εγώ πλενω μόνο στους 40 το πολύ 50 και δεν περιμένω θεαματικά αποτελέσματα ούτως ή άλλως. Τουλάχιστον δεν περιέχουν χημικά.
Επειδή κάποια είπε οτι τα έλαια για τη μπουγάδα του ecofamily δεν αφήνουν άρωμα πού μπορώ να βρω έλαια; Είναι ειδικά έλαια για ρούχα ή τα βρίσκω και σε φαρμακείο - καταστημα με βιολογικά;

yogini
03-11-10, 15:49
οχι δεν τα χρησιμοποιώ λάθος..ναι ξέρω μανούλες που τα χρησιμοποιούν αλλά σε εμάς είπα είναι μόνο για ιδρώτα και ελαφριά πράγματα.

Δεν ξαναμπαίνω στον κόπο προς το παρόν να χρησιμοποιήσω κάτι "οικολογικό" γιατί άμα είναι να πλένω 2-3 φορές το ρούχο ειναι χειρότερο για το περιβάλλον.

Είχα πάρει και ενα υγρό για επίμονους λεκέδες απο την ecofamily αλλά ακόμα δεν το εχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Πάντως τότε με τις φρουτόκρεμες δεν έβγαζαν τίποτα τα soap nuts ουτε σε συνδυασμό με αυτό το υγρό.

Τελος πάντων η κάθε μια την προσωπική της άποψη γράφει.

Ενας γνωστός που μάλλον δεν τα ήθελε τα έφερε σε ενα γιογκα στουντιο που εργάζομαι και η κοπέλα που το έχει τα δοκίμασε και φόλα μου είπε κι αυτή...έψαχνε να τα ξεφορτωθεί :)

Μακάρι να έκαναν δουλειά , δεν είμαι τρελή να μου αρέσει να χρησιμοποιώ χημικά

Marigoula
03-11-10, 16:10
Έπαθα πλάκα! Ακόμα και λεκέδες που υπήρχαν και δεν είχαν βγει με το απορρυπαντικό της έφυγαν! Εννοείται πως έβαλα και μαλακτικό γιατί θέλω να μυρίζουν όμορφα τα ρούχα αλλά από καθαριότητα σκίζει!

:)

Αερικό στους πόσους βαθμούς τα έπλυνες; Εγώ δεν πλένω πάνω από 40-50 βαθμούς. Τους βγάζει και στους 40;; Ελπίζω με τα πλυσίματα να μη γίνεται η μπάλα λάστιχο...την έχει χρησιμοποιήσει καμία άλλη να μας πει;;;
Μπήκα και στο ebay και έχει ένα σωρο ecoballs που μπερδεύτηκα! Τελικά είμαι ανάμεσα στην ecoball και τα soap nuts, λέω να τα καταργήσω τα συμβατικά.

yogini
03-11-10, 16:15
marigoula η eco-ball πάντως και γενικά αυτά τα εναλλακτικά θέλουν υψηλή θερμοκρασία γιατί νομίζω στην ουσία το νεράκι την κάνει την δουλειά :(

stellitsa1978
03-11-10, 16:24
Και εγώ μονο soap nuts χρησιμοποιω. Και στου παιδιου και στα δικά μας. Στα ασπρα βάζω λευκαντικο απο την eco family.

Marigoula
03-11-10, 16:32
marigoula η eco-ball πάντως και γενικά αυτά τα εναλλακτικά θέλουν υψηλή θερμοκρασία γιατί νομίζω στην ουσία το νεράκι την κάνει την δουλειά :(

Εχεις δίκιο αλλά στο τέλος θα γίνουν τα ρουχα πατσαβούρες...!!!!
Επειδή την έχω πατήσει και έχω χαλάσει καποια αγαπημένα ρούχα κοιτάω πάντα τις ετικέτες. Οι ετικέτες των περισσότερων ειδικά της μικρής γράφουν 30 με 40. Τώρα πως εγώ να πάω να πλύνω στους 60; Το θεωρώ και υπερβολικό και βλαβερό για το περιβάλλον να καίω τόσο ρεύμα..

yogini
03-11-10, 16:49
κι εγω γι'αυτό το άφησα το άθλημα...σπάνια βάζω και τους 40 βαθμούς, ολα στο 30 τα κάνω ακόμα και τα άσπρα.

soevan07
03-11-10, 17:01
όχι! Αχ τα λένε αυτά πιο πριν ρε γμτ! Αν το παραγείλω τώρα δεν θα πληρώσω πάλι μεταφορικά;

Παρτους τηλέφωνο 9-3 (εαν θυμάμαι καλά)
και πες τους να σου το προσθέσουν.
Ειναι πολύ εξυπηρετικοί!
Δεν θα έχει φύγει ακόμα η παραγγελία σου!

Θα παραγγείλω κι εγώ soap nuts και θα δούμε. Εγώ πλενω μόνο στους 40 το πολύ 50 και δεν περιμένω θεαματικά αποτελέσματα ούτως ή άλλως. Τουλάχιστον δεν περιέχουν χημικά.
Επειδή κάποια είπε οτι τα έλαια για τη μπουγάδα του ecofamily δεν αφήνουν άρωμα πού μπορώ να βρω έλαια; Είναι ειδικά έλαια για ρούχα ή τα βρίσκω και σε φαρμακείο - καταστημα με βιολογικά;

Εγώ προσωπικά πλένω τα ανοιχτόχρωμα στους 60 βαθμούς
(ιδανικότατη θερμοκρασία για τα soap nuts)
και δεν έχουν πάθει τίποτα τα ρούχα μου
κι ας λένε οι ταμπέλες 40! Το λένε για να είναι "καλυμένοι" :roll:

(Τα εσώρουχα γενικά καλό είναι να πλένονται με ζεστό νεράκι.....)

Τα σκούρα-χρωματιστά τα πλένω στους 30-40!

Υπάρχουν κοπέλες που βάζουν περισσότερα soap nuts οταν είναι να πλύνουν στους 30- 40
(Bάζουν πχ 10 καρπούς στο υφασμάτινο σακουλάκι.)
Οπότε είναι μια χαρά καλυμένες!

Α! Να μην ξεχάσω:
Eχετε υπόψη σας οτι μπορείτε και 2η φορά να χρησιμοποιήσετε τα
soap-nuts.Το γράφουν και στις οδηγίες.

(Εαν τα έχετε χρησιμοποιήσει στους 60 μπορείτε και 2η φορά
Εαν τα έχετε χρησιμοποιήσει στους 30-40 μπορείτε και 3 φορές!!)

Αερικό στους πόσους βαθμούς τα έπλυνες; Εγώ δεν πλένω πάνω από 40-50 βαθμούς. Τους βγάζει και στους 40;; Ελπίζω με τα πλυσίματα να μη γίνεται η μπάλα λάστιχο...την έχει χρησιμοποιήσει καμία άλλη να μας πει;;;
Μπήκα και στο ebay και έχει ένα σωρο ecoballs που μπερδεύτηκα! Τελικά είμαι ανάμεσα στην ecoball και τα soap nuts, λέω να τα καταργήσω τα συμβατικά.

SOAP-NUTS δαγκωτό!

Τα ecoballs είναι επεξεργασμένο προιόν (αμφισβητίσημης αγνότητας)!!

ARNIKOL
04-11-10, 09:16
Μόλις επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι έχει ήδη φύγει η παραγγελία μου. Δεν πειράζει... Ας δοκιμάσω τους καρπούς και βλέπουμε...

Aeriko
04-11-10, 10:34

Δεν ανεβάζω ποτέ τη θερμοκρασία. Είναι μονίμως στους 40 βαθμούς. Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι οικολογικά και να πλένεις πάνω από 40! Είναι σα να κάνεις μισό ξεσκόνισμα. Οι μπάλες είναι σκληρές στο εξωτερικό τους και δεν παθαίνουν τίποτα.

Στο δίλημμά σου δεν μπορώ να απαντήσω. Δεν παίρνω ποσοστά ούτε από το μεν ούτε από το δε. Εγώ επέλεξα την ecoball ως μη έχουσα καμμία ουσία. Δεδομένου ότι είχα να κάνω με αλλεργία του συζύγου ακόμα και η σαπωνίνη μπορεί να τον ενοχλούσε οπότε δεν το διακινδύνευσα.

Marigoula
04-11-10, 14:11
Δεν ανεβάζω ποτέ τη θερμοκρασία. Είναι μονίμως στους 40 βαθμούς. Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι οικολογικά και να πλένεις πάνω από 40! Είναι σα να κάνεις μισό ξεσκόνισμα.

Ακριβώς αυτό πιστευω κι εγώ για το πλύσιμο στους 40!!
Ευχαριστώ για την απάντηση θα το ψάξω και θα αποφασίσω...!

ARNIKOL
04-11-10, 14:26
Παρέλαβα τα soap nuts. Θα τα δοκιμάσω σήμερα και θα σας πω...

soevan07
04-11-10, 14:45
Δεν ανεβάζω ποτέ τη θερμοκρασία. Είναι μονίμως στους 40 βαθμούς. Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι οικολογικά και να πλένεις πάνω από 40! Είναι σα να κάνεις μισό ξεσκόνισμα. Οι μπάλες είναι σκληρές στο εξωτερικό τους και δεν παθαίνουν τίποτα.

Είναι πολύ πιο υγιεινό να πλένεις με ζεστότερο νερό
παρά με χημικά απορρυπαντικά
που βλάπτουν ΚΑΙ εσένα ΚΑΙ το υδάτινο περιβάλλον!!! ;)

Διαλέγεις και παίρνεις. :mrgreen:

ΥΓ-1: Μπορεί να σκέφτομαι οικολογικά....
αλλά δεν βαδίζω με παρωπίδες!! ;-)

ΥΓ-2: Χρησιμοποιώ και στεγνωτήριο
το οποίο είναι ΣΟΥΠΕΡ αντι-οικολογικό! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Aeriko
04-11-10, 14:47
Δεν θεωρώ την ecoball χημικό απορρυπαντικό.

mariaefi
04-11-10, 14:59
εγω μολις τελειωσει το προδερμ θα παρω τα soapnuts απλα για πειτε εσεις που τα εχετε χρησιμοποιησει αν βαζετε μαλακτικο.... εδω στο Ηρακλειο το νερο ειναι πολυ πολυ σκληρο και με πολλα αλατα αν δεν βαλω (δεν μιλαω μονο για την μυρωδια) τα ρουχα δεν σιδερωνονται καθολου και ειναι πολυ πολυ σκληρα....

soevan07
04-11-10, 15:10
Στο δίλημμά σου δεν μπορώ να απαντήσω. Δεν παίρνω ποσοστά ούτε από το μεν ούτε από το δε. Εγώ επέλεξα την ecoball ως μη έχουσα καμμία ουσία. Δεδομένου ότι είχα να κάνω με αλλεργία του συζύγου ακόμα και η σαπωνίνη μπορεί να τον ενοχλούσε οπότε δεν το διακινδύνευσα.

Oταν δεν έχεις προσωπική εμπειρία απο κάτι
καλό είναι να μην απαντάς και να μη προτείνεις!

Προτείνω τα soap-nuts για καλύτερα απο τα ecoballs γιατί έχω ακούσει διάφορα για τα ecoballs

όπως το οτι είναι scam (=απάτη) !!!!

Μια κοπέλα σε άλλο τόπικ μου άνοιξε τα μάτια
δεν είχα ιδέα εγώ:

Στο MDC είχα διαβάσει κάποτε μια συζήτηση που έλεγαν ότι είναι scam και ανέφεραν αρκετές μελέτες που το αποδείκνυαν.

Διαβάστε επίσης και εδώ:
http://www.eco-scams.com/archives/121

ΥΓ-1: Καλό είναι να ψαχνόμαστε λιγάκι και να
αποδεικνύουμε αυτό που πιστεύουμε!
Να μην πιστεύουμε στα λόγια του "αέρα" ;)!!

soevan07
04-11-10, 15:14
εγω μολις τελειωσει το προδερμ θα παρω τα soapnuts απλα για πειτε εσεις που τα εχετε χρησιμοποιησει αν βαζετε μαλακτικο.... εδω στο Ηρακλειο το νερο ειναι πολυ πολυ σκληρο και με πολλα αλατα αν δεν βαλω (δεν μιλαω μονο για την μυρωδια) τα ρουχα δεν σιδερωνονται καθολου και ειναι πολυ πολυ σκληρα....

Tα soap nuts έχουν απο μόνα τους μαλακτικές ιδιότητες!

Αλλά εαν έχετε μεγάλο πρόβλημα στη περιοχή σου
γιατί δεν βάζεις ένα φίλτρο στη βρύση του πλυντηρίου σου να ξενοιάσεις;

Κάτι τέτοιο ας πούμε
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29798

Aeriko
04-11-10, 15:27
καλό είναι να μην απαντάς και να μην προτείνεις!

Προφανώς έχω προσωπική εμπειρία και αυτό άλλωστε έγραψα! Όπως είδες σε αντίθεση με σένα δεν ΠΡΟΤΕΙΝΑ. Είπα απλά τι έκανα εγώ.

Όσο για το attitude... μάλλον θα πρέπει να το κοιτάξεις και να προσέχεις πως, σε ποιον επιτίθεσαι και γιατί!

Το αν θα απαντάω ή όχι στο φόρουμ σε θέματα που με αφορούν θα το κρίνω εγώ και όχι εσύ. Συνεννοηθήκαμε;

soevan07
04-11-10, 15:41
Στο δίλημμά σου δεν μπορώ να απαντήσω
Δεν παίρνω ποσοστά ούτε από το μεν ούτε από το δε.

Τα δικά σου τα υποννοούμενα αποδεικνύουν
οτι άλλος επιτίθεται!.....

Δηλαδή εγώ που προτείνω τα soap-nuts
παίρνω ποσοστά!??!
χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα!! :lol:

Το λαμβάνω ως black χιούμορ!!!!

Βρε τι θα ακούσω μετά απο 2563 posts!!! :shock: :shock:

Aeriko
04-11-10, 15:46
Επαναλαμβάνω ότι είπα τι κάνω εγώ! Το αν παίρνεις εσύ ή όχι ποσοστά δεν με ενδιαφέρει και πίστεψέ με αν είχα να πω κάτι για σένα θα το εκανα απευθείας και όχι μεσοβέζικα! Το γιατί εσύ το πήρες προσωπικά είναι δικό σου θέμα και όχι δικό μου (αν και με την αντίδρασή σου φαίνεται ότι πέτυχα διάνα εν αγνοία μου). Επιπλέον ακόμα και να ήταν υπονοούμενο (που δεν είναι) δεν σου επιτέθηκα ούτε σε "συμβούλεψα" που και τι θα γράφεις! Κάνω λάθος;

mariaefi
04-11-10, 16:00
καλε ηρεμηστε!
εδω ψαχνουμε τι ειναι καλυτερο για τα μωρα μας και για εμας!
η καθε μια πιστευει σε κατι και το λεει απο εκει και περα ο καθενας ας επιλεξει!

τεσπα το νερο καν ΔΕΝ το πινουμε εδω στο Ηρακλειο(ΚΡΗΤΗ) πινουμε μονο εμφιαλωμενο!

παντως πολυ καλο φαινετε το συστημα αυτο δεν το ειχα ξανακουσει ευχαριστω...
αλλα η ερωτηση μου για το μαλακτικο? μηπως ξερει καμμια?

yogini
04-11-10, 16:13
καλό είναι να μην απαντάς και να μη προτείνεις!

ΥΓ-1: Καλό είναι να ψαχνόμαστε λιγάκι και να
αποδεικνύουμε αυτό που πιστεύουμε!
Να μην πιστεύουμε στα λόγια του "αέρα" ;)!!

Άμα είσαι η ειδήμων του θεματος ζήτησε να κλειδωθεί και να μην γράφει κανείς άλλος τη γνώμη του!!!

Η κοπέλα είπε οτι δοκίμασε τη μπάλα και της έκανε!
Και εγω έγραψα οτι το δοκίμασα και δεν μου έκανε. Ο καθένας καλό είναι να γράφει απλώς την άποψη του και να μην κρίνει τα γραπτά των άλλων....

soevan07
04-11-10, 16:15
τεσπα το νερο καν ΔΕΝ το πινουμε εδω στο Ηρακλειο(ΚΡΗΤΗ) πινουμε μονο εμφιαλωμενο!

παντως πολυ καλο φαινετε το συστημα αυτο δεν το ειχα ξανακουσει ευχαριστω...
αλλα η ερωτηση μου για το μαλακτικο? μηπως ξερει καμμια?

Εγώ προσθέτω στη θήκη του μαλακτικού λευκό ξύδι
με λίγες σταγόνες αιθ.έλαιου λεβάντας και tea tree oil
(για να σπάνε λίγο τη ξυδίλα)

Το ξύδι είναι ένα φυσικό μαλακτικό και συγχρόνως απολυμαντικό! ;)
Με το ξύδι σφουγγαρίζω κι όλας για να καταλάβεις!

YΓ: Δεν παίρνω ποσοστά απο τα ξύδια! :rolleyes:

soevan07
04-11-10, 16:57
mariaefi εαν ενδιαφέρεσαι για
ποιοτικές-αγνές-μη χημικές λύσεις
μπορείς να δεις τη λίστα που έχω στην υπογραφή μου.

Προς το τέλος υπάρχει μια λίστα
με απλές "οικιακές συνταγές" ;)

Aλλιώς μπορείς να πάς και στο τόπικ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61955
στο οποίο θα ανακαλύψεις πολλά!
(Εγώ μέσω αυτού του τόπικ ανακάλυψα τι σημαίνει ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!)

mariaefi
04-11-10, 20:21
α ναι και εγω το ξυδι το εχω σε μεγαλη υποληψη δεν το συζητω!
και το λευκο και το κλασικο!
και εγω σφουγγαριζω με αυτο πολλες φορες (1 dettol και την αλλη ξυδι) και το βαζω κ στο πλυντηριο μια φορα στις 15 περιπου μαζι με σοδα.

θα δω κ την υπογραφη σου ευχαριστω!!!

ZIMAROULIS
04-11-10, 20:28
Yogini μου συγνώμη που θα το πω αλλά σε βρίσκω λίγο επιθετική και δεν νομιζω ότι υπάρχει λόγος. Ειναι ξεκάθαρο κατά την άποψή μου ότι τα μηνύματα της soevan σε αυτό το θέμα είναι καλοπροαίρετα και μόνο. Εδώ γράφει ολόκληρες εκθέσεις με μόνο στόχο να αφυπνίσει όλες τις μανούλες. Οι καρποί πλυσίματος είνα το πιο αγνό και οικονομικό απορυπαντικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Κι εγώ ξέρω κάποιους που τους χρησιμοποιούν και δεν είναι ευχαριστημένοι επειδή όμως δεν θέλουν να πλένουν με χημικά συνεχίζουν να πλένουν με αυτους και ας μην καθαρίζουν τέλεια τα ρούχα. Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ βιολογικά απορρυπαντικα sonett και ecover κανένα από τα δύο δεν καθαρίζει τέλεια. Όμως τους λεκέδες που δεν μου καθαρίζουν δεν μου τους καθάριζαν ούτε τα συμβατικά απορρυπαντικά που χρησιμοποιούσα παλαιότερα. Απλά έχω πάρει και ένα υγρό που το βάζω τοπικά στους επίμονους λεκέδες και όσο καθαρίσουν καθάρισαν. Τους καρπους θα τους πάρω τα χριστούγεννα και με αυτούς θα πορευθώ στην μάχη των απλύτων. Για μένα το πιο σημαντικό είναι να ξέρω ότι έχω διαλέξει ότι πιο ακίνδυνο.

yogini
04-11-10, 22:55
Ναι αλλά το θέμα είναι να είναι ο κόσμος ελεύθερος να λέει την άποψη του! Κι εγω είμαι υπέρ αλλά οκ τα δοκίμασα και δεν μου έκαναν ή το aeriko έμεινε ευχαριστημένο με κάποιο προιόν. Απο τη στιγμή που γράψεις μια φορά τα καλά και τα κακά και την άποψη σου δεν ειναι ωραίο να πετάγεσαι παντού και να κρίνεις όποιον έχει διαφορετική άποψη. Όσο δίκιο και να έχεις μοιάζει σαν να παίρνεις ποσοστά :)
Και δεν είμαι σε επίθεση αλλά σε άμυνα αν παρατηρήσεις ;)

Anyway για εμένα το καλύτερο θα είναι να τα δοκιμάσουν όλοι τα soapnuts αν μείνουν ευχαριστημένοι ειναι κάτι θετικό αν όχι το αντίτιμο δεν είναι μεγάλο :)

soevan07
05-11-10, 00:07
Yogini μου συγνώμη που θα το πω αλλά σε βρίσκω λίγο επιθετική και δεν νομιζω ότι υπάρχει λόγος. Ειναι ξεκάθαρο κατά την άποψή μου ότι τα μηνύματα της soevan σε αυτό το θέμα είναι καλοπροαίρετα και μόνο. Εδώ γράφει ολόκληρες εκθέσεις με μόνο στόχο να αφυπνίσει όλες τις μανούλες. Οι καρποί πλυσίματος είνα το πιο αγνό και οικονομικό απορυπαντικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Κι εγώ ξέρω κάποιους που τους χρησιμοποιούν και δεν είναι ευχαριστημένοι επειδή όμως δεν θέλουν να πλένουν με χημικά συνεχίζουν να πλένουν με αυτους και ας μην καθαρίζουν τέλεια τα ρούχα. Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ βιολογικά απορρυπαντικα sonett και ecover κανένα από τα δύο δεν καθαρίζει τέλεια. Όμως τους λεκέδες που δεν μου καθαρίζουν δεν μου τους καθάριζαν ούτε τα συμβατικά απορρυπαντικά που χρησιμοποιούσα παλαιότερα. Απλά έχω πάρει και ένα υγρό που το βάζω τοπικά στους επίμονους λεκέδες και όσο καθαρίσουν καθάρισαν. Τους καρπους θα τους πάρω τα χριστούγεννα και με αυτούς θα πορευθώ στην μάχη των απλύτων. Για μένα το πιο σημαντικό είναι να ξέρω ότι έχω διαλέξει ότι πιο ακίνδυνο.

ZIMAROULI μου μην χάνεις τα λόγια σου!
Είναι προφανής η "αμεροληψία" που επικρατεί!!....

Επειδή σε όλα μου τα posts έχω απαντήσει με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ
(κι επειδή προφανώς δεν τους αρέσει αυτά που τους λέω...
...μπορεί να τους τρομάζω κι όλας...)

η μόνη τους άμυνα είναι η επίθεση
και οι άστοχες συκοφαντίες
του τύπου "παίρνεις ποσοστά αφού επιμένεις τόσο!" :shock:

Επειδή "καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται"
μπορεί ο καθένας να δει το παρελθόν των μηνυμάτων μου
και να δει το ποιόν μου!

Η ισχυρογνωμοσύνη τους όμως δεν τους αφήνει να δουν μπρος στα μάτια τους την αλήθεια:
Στην υπογραφή μου έχω ένα ολόόόκληρο κατεβατό απο ένα σωρό ποιοτικά-οικολογικά προιόντα
και κολλήσανε σε αυτό!

Θα μου πεις
μπορεί να "τα παίρνω" απο όλες τις εταιρείες......

Anyway, δεν πα να πιστεύουν ό,τι θέλουν για μένα.....

Εγώ κάνω το καλύτερο για το παιδί μου και την οικογένειά μου!

Οποιος θέλει να μάθει περισσότερα
ξέρει που θα μας βρει!!!

ZIMAROULIS μην ξανασχοληθείς....δεν αξίζει τον κόπο! ;)

Τέλος._

ARNIKOL
05-11-10, 08:46
Καλημέρα! Χρησιμοποίησα τα soap nyts χθες σε ανοιχτόχρωμα ρούχα. Δεν είχαν πολλούς λεκέδες, εντάξει καθάρισαν, αλλά δεν έβλεπα να κάνει αφρό βρε παιδί μου... έτσι γίνεται...δεν πιστεύω να έκανα κάποιο λάθος στη χρήση...

yogini
05-11-10, 10:50
Arnikol γενικά τα ήπια καθαριστικά δεν κάνουν αφρό αλλά αυτό δεν εχει καμία σημασία

ARNIKOL
08-11-10, 11:54
Λοιπόν, βγήκε το πόρισμα: Τα soap nuts δεν καθαρίζουν. Έπλυνα άσπρα στους 70, έβαλα και σόδα και αναγκάστηκα να τα πλύνω και 2η φορά. Και πάλι δεν καθάρισαν.... Οπότε για μένα, τέλος οι καρποί. Κρίμα τα 20 ευρώ.

Tour_baby
09-11-10, 09:13
Δεν έχω δοκιμάσει τα soap nuts ούτε τα υπόλοιπα απορρυπάντικα που αναφέρετε.. Απο την αρχή εγκυμοσύνη μου και μετά αγόρασα το Αρκάδι και στις 2 μορφές του και μπορώ να πώ οτι είμαι ικανοποιημένη οχι μόνο στα ρούχα αλλά και στη καθαριότητα του σπιτιού.. Ειλικρινά πάντως είμαι αρκετά δύσπιστη στα οικολογικά ή βιολογικά προιόντα ...

ARNIKOL
09-11-10, 09:24
Δεν έχω δοκιμάσει τα soap nuts ούτε τα υπόλοιπα απορρυπάντικα που αναφέρετε.. Απο την αρχή εγκυμοσύνη μου και μετά αγόρασα το Αρκάδι και στις 2 μορφές του και μπορώ να πώ οτι είμαι ικανοποιημένη οχι μόνο στα ρούχα αλλά και στη καθαριότητα του σπιτιού.. Ειλικρινά πάντως είμαι αρκετά δύσπιστη στα οικολογικά ή βιολογικά προιόντα ...
Να σου πω, δεν είχα κανένα πρόβλημα με το αρκάδι όσον αφορά την καθαριότητα. Ναι μου καθάριζε τα ρούχα καλά, αλλά τελευταία μου έβγαζε κάτι νερά το πλυντήριο και μου φαίνεται ότι βουλώνει τις σωληνώσεις επειδή δεν διαλύεται καλά. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά διέκοψα τη χρήση του προσωρινά και περιμένω να δω αν θα ξαναεμφανιστόύν νερά κάτω απ'το πλυντήριο.

yogini
09-11-10, 09:26
Λυπάμαι Arnicol μου :(
Εχε τα για ώρα ανάγκης ή για ελαφρώς βρώμικα ρούχα...μπορείς να φτιάξεις και υγρό γενικού καθαρισμού βράζοντας τα.
Είμαι σίγουρη ότι αν τα soap nuts ήταν τόσο θαυματουργά θα ήταν περισσότερο δημοφιλή....

Tour_baby
09-11-10, 09:26
Δοκίμασε να το διαλύεις σε ζεστό νερό πριν το βάλεις στο πλυντηριο για να μην έχεις πρόβλημα με το φίλτρο αλλα και τυχόν υπολοίματα στα ρούχα ..

ARNIKOL
09-11-10, 09:33
Λυπάμαι Arnicol μου :(
Εχε τα για ώρα ανάγκης ή για ελαφρώς βρώμικα ρούχα...μπορείς να φτιάξεις και υγρό γενικού καθαρισμού βράζοντας τα.
Είμαι σίγουρη ότι αν τα soap nuts ήταν τόσο θαυματουργά θα ήταν περισσότερο δημοφιλή....
Το πόσο απογοητεύτηκα δε λέγεται... τα καταχώνιασα σε ένα ντουλάπι να μην τα βλέπω... για να μην πω για τη μουρμούρα του άντρα μου για τα 20 ευρώ...
Δοκίμασε να το διαλύεις σε ζεστό νερό πριν το βάλεις στο πλυντηριο για να μην έχεις πρόβλημα με το φίλτρο αλλα και τυχόν υπολοίματα στα ρούχα ..
άντε να το κάνω κι αυτό... Πάντως το φίλτρο το καθαρίζω τακτικά, γι'αυτό δεν κατάλαβα αρχικά από που προέρχονταν τα νερά. Υποψιάζομαι ότι είναι το αρκάδι, δεν είμαι σίγουρη.

mapolif
10-11-10, 20:40
Τωρα αν εγω πω πως πλενω τα παντα και της μικρης και του μωρου με τα κλασσικα απορρυπαντικα, θα με παρετε με τις πετρες ε?...:mrgreen:

soevan07
10-11-10, 22:38
Λοιπόν, βγήκε το πόρισμα: Τα soap nuts δεν καθαρίζουν. Έπλυνα άσπρα στους 70, έβαλα και σόδα και αναγκάστηκα να τα πλύνω και 2η φορά. Και πάλι δεν καθάρισαν.... Οπότε για μένα, τέλος οι καρποί. Κρίμα τα 20 ευρώ.

Λυπάμαι πάρα πολύ!! :( :(

Δεν μπορώ να καταλάβω βρε κορίτσια τι γίνεται!!!......

Ειλικρινά σας μιλάω
οτι εαν δεν είχα διαβάσει τόσες μαρτυρίες απο ευχαριστημένα άτομα
(μαζί με εμένα) δεν θα επέμενα τόσο!!

Δείτε εδώ πόσες μαρτυρίες ευχαριστημένες:

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1656561&postcount=187
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1576475&postcount=297
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1112908&postcount=50
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1535561&postcount=161
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1448030&postcount=149
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61955&highlight=soap+nuts

Λέτε να φταίει κάτι άλλο???.................
Mήπως να φταίει το πλυντήριο????? :confused: :confused:
Eκτός εαν οι άντρες σας είναι μηχανικοί αυτοκινήτων κι έχετε ρούχα με γράσσα!!!.......

Δεν μπορεί να υπάρχουν απο την μια ευχαριστημένα άτομα
και απο την άλλη πλήρως δυσαρεστημένα!!.....

Κάτι άλλο φταίει!!.......

sweet_february
11-11-10, 00:24
Καλησπερα!
Επλενα τα ρουχα της Μαριας ξεχωριστα απο τα δικα μας μεχρι τους 14 μηνες. Χρησιμοποιουσα το proderm σε σκονη και επισης μαλακτικο proderm. Τα soap nuts που αναφερθηκαν παραπανω, δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε, οποτε δεν εχω προσωπικη αποψη. Ξερω ομως κοπελα που τα χρησιμοποιει απο τη γεννηση του μωρου της εως και σημερα (το μωρο της κοντευει τους 3 μηνες) και ειναι απολυτα ικανοποιημενη. Απλα επειδη ειναι λιγο "μανιακη" με την καθαριοτητα, τα ρουχα του μωρου μπαινουν για πλυσιμο ακομα κι αν δεν ειναι λερωμενα (με την εννοια του λεκε, γιατι ολα τα μωρακια ιδρωνουν ή βγαζουν σαλακια). Οποτε δεν γνωριζω να πω αν καθαριζουν πολυ βρωμικα ρουχα ή οχι. Αυτο που ξερω ειναι πως η κοπελα (γιατι ξαναλεω εγω δεν χρησιμοποιησα ποτε soap nuts - βασικα απο εσας το εμαθα, δεν ηξερα καν πως υπαρχουν), πριν καμμια εβδομαδα που το συζητουσαμε ειναι ευχαριστημενη!

Απο τους 14 μηνες κι επειτα, χρησιμοποιω το απορρυπαντικο και το μαλακτικο που βαζω και στα δικα μας ρουχα, απλα αποφευγω να τα πλενω ολα μαζι (π.χ. αν εχει χωρο η πλυση με τα ρουχα της Μαριας, μπορει να βαλω καμμια πετσετουλα για τα χερια που ειναι ελαχιστα λερωμενη ή καποιο αλλο ρουχο που δεν ειναι πολυ βρωμικο).
(Μια - μια ομως κοριτσια, μη με λιθοβολησετε ολες μαζι!! :lol::lol::lol:)

vasdeli
11-11-10, 00:48
Χρησιμοποίησα τα soap nuts και έμεινα ευχαριστημένη...
Είναι αλήθεια πως βγάζουν τα ρούχα μαλακά....αλλά, να πάρει, θα ήθελα να έχουν μια μυρωδιά φρεσκάδας....που δεν δίνουν οι καρποί...και ούτε το έλαιο λεβάντας που πήρα από το σάιτ κάνει κάτι...

babyprince
11-11-10, 08:13
Μόλις γεννήθηκε ο γιος μου του αγόρασα το αρκάδι ως το πιο φυσικό απορρυπαντικό ρούχων. Από την πρώτη φορά που πήγα να το χρησιμοποιήσω η σκόνη του με πείραξε. Με έπιασε αλλεργικός βήχας και δεν μπορούσα με τίποτα να το μυρίζω. Για να γίνω κατανοητή δεν έχω πρόβλημα στο πράσινο σαπούνι γενικά΄, ούτε στην μυρωδιά που αναδύει. Αλλά στην μυρωδιά της σκόνης, μόλις αυτή διαλυθεί παύει το πρόβλημά μου. Φοβήθηκα για το μωρό και δεν του ξανάπλυνα τα ρούχα του. Πρόσφατα μία φίλη μου είπε το ίδιο... έχετε άποψη?

(τώρα το χρησιμοποιώ για σφουγγάρισμα και είναι καταπληκτικό, αλλά ούτε να το μυρίσω)

ARNIKOL
11-11-10, 08:56
Λυπάμαι πάρα πολύ!! :( :(

Δεν μπορώ να καταλάβω βρε κορίτσια τι γίνεται!!!......

Ειλικρινά σας μιλάω
οτι εαν δεν είχα διαβάσει τόσες μαρτυρίες απο ευχαριστημένα άτομα
(μαζί με εμένα) δεν θα επέμενα τόσο!!

Δείτε εδώ πόσες μαρτυρίες ευχαριστημένες:

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1656561&postcount=187
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1576475&postcount=297
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1112908&postcount=50
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1535561&postcount=161
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1448030&postcount=149
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61955&highlight=soap+nuts

Λέτε να φταίει κάτι άλλο???.................
Mήπως να φταίει το πλυντήριο????? :confused: :confused:
Eκτός εαν οι άντρες σας είναι μηχανικοί αυτοκινήτων κι έχετε ρούχα με γράσσα!!!.......

Δεν μπορεί να υπάρχουν απο την μια ευχαριστημένα άτομα
και απο την άλλη πλήρως δυσαρεστημένα!!.....

Κάτι άλλο φταίει!!.......
Καλημέρα! Κι εγώ στενοχωρήθηκα! Δεν θέλω να τα πετάξω... να τα χρησιμοποιώ στους 40 σε μη λεκιασμένα ρούχα; Γιατί τα κακά του μικρού δεν βγήκαν από το φανελάκι. Και ξαναλέω στους 70 τα έπλυνα 2 φορές! και έβαλα και σόδα! Πάντως ναι θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε παραπάνω ότι βγήκαν μαλακά και μύριζαν καθαριότητα.

soevan07
11-11-10, 08:59
Μόλις γεννήθηκε ο γιος μου του αγόρασα το αρκάδι ως το πιο φυσικό απορρυπαντικό ρούχων. Από την πρώτη φορά που πήγα να το χρησιμοποιήσω η σκόνη του με πείραξε. Με έπιασε αλλεργικός βήχας και δεν μπορούσα με τίποτα να το μυρίζω. Για να γίνω κατανοητή δεν έχω πρόβλημα στο πράσινο σαπούνι γενικά΄, ούτε στην μυρωδιά που αναδύει. Αλλά στην μυρωδιά της σκόνης, μόλις αυτή διαλυθεί παύει το πρόβλημά μου. Φοβήθηκα για το μωρό και δεν του ξανάπλυνα τα ρούχα του. Πρόσφατα μία φίλη μου είπε το ίδιο... έχετε άποψη?

(τώρα το χρησιμοποιώ για σφουγγάρισμα και είναι καταπληκτικό, αλλά ούτε να το μυρίσω)

Κι εγώ παλιά (πριν να ανακαλύψω τα soap nuts)
χρησιμοποιουσα αρκάδι
και με έπιανε και εμένα αυτό που λες!

Απλά εγώ το απέδιδα στις προσωπικές μου συνηθισμένες αλλεργίες....
...οπότε απ οτι βλέπω είναι γενικό το κακό! :? :roll:

soevan07
11-11-10, 09:07
Καλησπερα!
Επλενα τα ρουχα της Μαριας ξεχωριστα απο τα δικα μας μεχρι τους 14 μηνες. Χρησιμοποιουσα το proderm σε σκονη και επισης μαλακτικο proderm. Τα soap nuts που αναφερθηκαν παραπανω, δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε, οποτε δεν εχω προσωπικη αποψη. Ξερω ομως κοπελα που τα χρησιμοποιει απο τη γεννηση του μωρου της εως και σημερα (το μωρο της κοντευει τους 3 μηνες) και ειναι απολυτα ικανοποιημενη. Απλα επειδη ειναι λιγο "μανιακη" με την καθαριοτητα, τα ρουχα του μωρου μπαινουν για πλυσιμο ακομα κι αν δεν ειναι λερωμενα (με την εννοια του λεκε, γιατι ολα τα μωρακια ιδρωνουν ή βγαζουν σαλακια). Οποτε δεν γνωριζω να πω αν καθαριζουν πολυ βρωμικα ρουχα ή οχι. Αυτο που ξερω ειναι πως η κοπελα (γιατι ξαναλεω εγω δεν χρησιμοποιησα ποτε soap nuts - βασικα απο εσας το εμαθα, δεν ηξερα καν πως υπαρχουν), πριν καμμια εβδομαδα που το συζητουσαμε ειναι ευχαριστημενη!

Χρησιμοποίησα τα soap nuts και έμεινα ευχαριστημένη...
Είναι αλήθεια πως βγάζουν τα ρούχα μαλακά....αλλά, να πάρει, θα ήθελα να έχουν μια μυρωδιά φρεσκάδας....που δεν δίνουν οι καρποί...και ούτε το έλαιο λεβάντας που πήρα από το σάιτ κάνει κάτι...

Χαίρομαι βρε κορίτσια......
.....γιατί άρχισα να ντρέπομαι!!!! :oops: :oops:

Ευτυχώς που υπάρχουν κι άλλες κοπέλες που είναι ευχαριστημένες
(τις μαρτυρίες των οποίων
έβαλα στο προηγούμενο post μου)

γιατί αλλιώς θα άρχιζα να αμφιβάλω
για τα μάτια μου!! :mrgreen:

Καλημέρα! Κι εγώ στενοχωρήθηκα! Δεν θέλω να τα πετάξω... να τα χρησιμοποιώ στους 40 σε μη λεκιασμένα ρούχα; Γιατί τα κακά του μικρού δεν βγήκαν από το φανελάκι. Και ξαναλέω στους 70 τα έπλυνα 2 φορές! και έβαλα και σόδα! Πάντως ναι θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε παραπάνω ότι βγήκαν μαλακά και μύριζαν καθαριότητα.

Για δοκίμασε να τα βράσεις
και βάλε το υγρό που θα βγάλουν
σε μια ρολέτα κατευθείαν μέσα στο κάδο.

Οσο να ναι με το βράσιμο θα βγάλουν περισσότερη σαπωνίνη!

Εαν έχεις βραστήρα βάλτα εκεί για πιο γρήγορα!

Και δοκίμασε την επόμενη φορά να βάλεις τοπικά
κάτι στον λεκέ!

ΥΓ: Μην τα πετάξεις!! Σου τα αγοράζω εγώ εαν θες!!

ΠΓ
11-11-10, 09:20

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα ενώ χρησιμοποιούμενο αδιάλυτο μου είχε ντακιάσει τα ρούχα.

Τώρα αραιώνω 1/3 του πακέτου αρκάδι σε 3 λίτρα νερό (κράτησα μπουκάλι απο μαλκακτικό) και μια χαρά. Πλένω όλα τα ρούχα με αυτό.
Στους πολύ δύσκολους λεκέδες δυσκολευεται, αλλά το χρησιμοποιώ πλέον σε όλα τα ρουχα.

ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ Χρησιμοποιώ πότε πότε και χρησιμοποιώ και κάτι μαγνητικές μπάλες οικολογικές.

soevan07
11-11-10, 10:16
Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα ενώ χρησιμοποιούμενο αδιάλυτο μου είχε ντακιάσει τα ρούχα.

Τώρα αραιώνω 1/3 του πακέτου αρκάδι σε 3 λίτρα νερό (κράτησα μπουκάλι απο μαλκακτικό) και μια χαρά. Πλένω όλα τα ρούχα με αυτό.
Στους πολύ δύσκολους λεκέδες δυσκολευεται, αλλά το χρησιμοποιώ πλέον σε όλα τα ρουχα.

ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ Χρησιμοποιώ πότε πότε και χρησιμοποιώ και κάτι μαγνητικές μπάλες οικολογικές.

Για πόσο καιρό σου συντηρείται αυτή η ποσότητα;
Δεν σου μουχλιάζει;

Tο υγρό των soap nuts που φτιάχνω βράζοντάς τα
γράφει στη συσκευασία οτι διατηρείται 4 ημέρες
στο ψυγείο.

Παλιά που χρησιμοποιούσα το Αρκάδι
το αραίωνα σε ζεστό νερό επιτόπου πριν να το βάλω στο πλυντήριο.

ΠΓ
11-11-10, 10:56
soevan07, όχι δεν μουχλιάζει και δεν το βάζω σε ψυγείο.

Το φτιάχνω και ανάλογα τα πληντύρια που βάζω. Μου διαρκεί 2-3 εβδομάδες καμιά φορά, αλλά συνήθως πάνω στη βδομάδα το έχω βγάλει off.

Και εγώ παλιά το αραίωνα την ώρα που θα έπλενα, αλλά το νέο σύστημα να το έχω πάντα διαθέσιμο μου φαίνεται πιο βολικό.

Πολύ ωραίο ήταν και το ΑΡΚΑΔΙ άσπρο σαπούνι σε νιφάδες.

soevan07
11-11-10, 12:15
Kορίτσια (απογοητευμένα με τα soap-nuts)
να κι άλλο ένα μήνυμα:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1784875&postcount=2829
(αξίζει να το διαβάσετε....εγώ γελάω ακόμα! :lol: :lol: :lol:)

marilu
11-11-10, 12:26
Μου έστειλαν κάτι κουπόνια απο το baby planet, έκτπωση 1 ?. E, ας παω στο sm να το πάρω με έκπτωση. Ξέρετε πόσο το βρήκα στο Σκλαβενίτη? 15? τη μεγάλη συσκευασία, -1?, 14. Τι λέτε ρε κορίτσια, δεν ειναι ακριβό? Μην τρελαθούμε τώρα.

stellitsa1978
11-11-10, 12:34
Εγώ χρισημοποιω soap nuts εδω και 5 μηνες, εκτος οτι δε εχει τελειωσει το κουτι ακομα. Δεν τα αλλάζω. Βαζω το σακουλακι κατ'ευθειαν στο πλυντηριο. Δεν εχω κανενα παράπονο. Και στου μωρου τα ρουχα και στα δικά μας. Τι πιο φυσικο?

marilu
11-11-10, 13:13
Και πόσο έχουν αυτα?Καλά αν ειναι να σε βγάλει 5 μηνες και ειναι και βιολογικό δεν το συζητάω

soevan07
11-11-10, 14:08
Και πόσο έχουν αυτα?Καλά αν ειναι να σε βγάλει 5 μηνες και ειναι και βιολογικό δεν το συζητάω

Εγώ τα αγόρασα τον Απρίλιο
13,5 ευρώ (1 κιλό)
και ακόμα το κουτί δεν έχει κατέβει ούτε στο μισό! 8)

miriki
11-11-10, 14:18
Kι εμένα με πιάνει βήχας με τη σκόνη από το Αρκάδι, αλλά όταν μυρίζω τα πλυμένα ρούχα είμαι ΟΚ. Επίσης το βάζω πάντα διαλυμένο με ρολέτα στον κάδο, σόδα στη θήκη του απορρυπαντικού και λευκό ξύδι στη θήκη του μαλακτικού.

Σταδύσκολα όντως δυσκολεύεται, αλλά αν μουλιάσεις επιτόπου πριν λεκιά σει πολύ το ρούχο και μετά το πλύσιμο τα απλώσεις στον ήλιο γίνονται σαν καινούρια.

soevan Έχεις αρχίσει να ψήνεις για soap nuts. Μπορείς να μου στείλεις πμ για το πώς τα παραγγέλνεις κ.λ.π.;
Με αρκάδι σφουγγαρίζω και τα ξύλινα πατώματα και έχουν σταματήσει λίιιιγο να τρίζουν.