PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ (λιγακι)!

Σελίδες : [1] 2

nenaki
30-12-08, 17:08
κοριτσια καλησπερα και Χρονια Πολλα...με το καλο να σας μπει το νεο Ετος..Λοιπον εμεις θα βαφτισουμε την κορουλα μας την Κυριακη του Θωμα (μαλλον) και θελω τα προσκλητηρια να τα κανω μονη μου (οπως εκανα και του γαμου μου περσι)..αυτο που σκεφτομαι ειναι κατι για να μεινει στο σπιτι των καλεσμενων,λεω να κανω μια πεταλουδα (οπως στην σελιδα rozsiel.gr) σε στικ κολλημενη και να κρεμμονται καρτελακια με τα της βαφτισης και κορδελιτσες ή να ειναι τυλιγμενο σε ρολο το κειμενακι και να κρεμονται παλι κορδελιτσες..Τι λετε γιαυτο?Θα το κρατησουν ή οχι?Τι μπορει να κρατησουν?κι αν επιχειρησω να κανω μια τετοια πεταλουδα ποσο ευκολο ειναι στο κοψιμο?Μη την κανω ολο γωνιες και ψαλιδωματα!!!

boukie17
30-12-08, 19:18
λοιπόν κοπελιά κοιτά αυτό το πατρόν αν σου κάνει.
το μεγενθεινεις και κόβεις..

http://www.imageshack.gr/files/iv8b7731zbrfoqoo1gdm.gif (http://www.imageshack.gr/view.php?file=iv8b7731zbrfoqoo1gdm.gif)

boukie17
30-12-08, 19:22
και αυτο σε βγαζει σε πατρόν για πεταλούδα
μεγενθείνεις και εκτυπώνεις..

http://a.familyfun.go.com/Resources/global/printables/home/0605_butterfly.pdf

ελπίζω να βοήθησα λίγο...

gerakina
30-12-08, 19:51
χμμ δεν ξέρω αν θα το κρατούσαν..σα διακοσμητικό μάλλον εννοείς ε?
Ίσως κάτι πιο..ουδέτερο ή πρακτικό..ας πούμε μαγνητάκι για το ψυγείο?
Κάποιο ρεσό κεράκι? Μπρελόκ? Ανοιχτήρι? Μίνι κορνίζα ή αυτό που κρατάει τα χαρτιά
και έχει πχ σε σχήμα μαργαρλιτα, καρδούλα κλπ?

Δεν ξέρω, θα θέλει και πολύ δουλειά η πεταλούδα.. ξανασκέψου το.
Αν και νομίζω υπάρχουν κάτι κόπτες που κόβουν το χαρτί σε σχήμα συγκεκριμένο.
Για ρίξε μια ματιά στο Πλαίσιο μήπως βρεις κάτι εκεί.

Πάντως είναι πολύ ωραία η ιδέα να κρέμονται χαρτάκια με λεπτομέρειες της βάπτισης!

nenaki
31-12-08, 08:36
boukie τελειο το πατρον αλλα ποιος και με τι το κοβουμε ειναι το θεμα...μηπως αν επαιρνα ετοιμες πεταλουδες οπως εχει το jumbo και της εκανα και ενα στικ και εκει εβαζα καρτελακια με λεπτομερειες και κορδελιτσες μηπως θα ηταν καλυτερα ωστε να το κρατησουν?
gerakina τα μαγνητακια και τα μπρελοκ δε θα τα επελεγα με τιποτα..βαρεθηκα να βλεπω ολο τετοια..αυτο που κραταει τα χαρτια ειναι ωραια αλλα θα ξεφυγουμε πολυ απο τιμη πιστευω..
Εχετε δει καθολου ποσο κοστιζουν οι πεταλουδες στο jumbo ή καπου αλλου τελος παντων?(οχι οι πολυ μικρες)

Μαμά Ελένης και Χριστίνας
31-12-08, 09:09
nenaki ,
Υπαρχουν μεγαλες μεσα σε ζελατινενιο φακελακι με 1.99 και λιγο μικροτερες με 1.50 και οι πολυ μικρες με 1.00
Kκαι ειναι πολυ ωραια τα χρωματα τους . Πορτοκαλι , φωτεινο τυρκουαζ ,
φοθξ , ροζ και στολισμενα με χρυσοσκονη

Ελπιζω να βοηθησα καπως :)

boukie17
31-12-08, 12:37
nenaki, στο jumbo της πεταλούδες της έχουν πολύ φτηνά η πιο ακριβή κάνει 2.00 ευρώ..
αν πάς μπορείς να βρείς και να πάρεις..
τώρα αν αποφασίσεις να την κάνεις μόνη σου..
πέρνεις χαρτί κανσόν ροζ η φούξια και αφού έχεις το πατρόν απο την πεταλούδα την ξεπατικώνεις πάνω στο χαρτί κανσον και κόβεις με ψαλίδι..
μπορείς ακόμα να την διακοσμήσεις επάνω με γλίτερ, να βάλεις στίκερ και ότι άλλο θες...να κάνεις μία τρύπα στο κέντρο εκεί που είναι το κεφάλι λίγο πιο πάνω και να κρεμάσεις ενα κορδόνι με χάντρες...

της πεταλούδες που λές στο site rozsiel της είδα είναι πολύ ωραίες.
μπορείς να της κάνεις και έτσι.
να πάρεις τα ίδια χρώμματα και να την φτειάξεις...

καλή επιτυχία ότι και αν κάνεις....

politimi
31-12-08, 12:42
Πολύ όμορφη η ιδέα σου, περισσ μου αρέσει η Πεταλούδα- στικ με κορδελάκια κτλ αλλά χωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω νομίζω πως εκτός απο εσένα τους γονείς σας τους νονούς κ καμμιά καλή θεία ως επι το πλείστον δεν τα κρατάει κανείς τα προσκλητήρια- εγω ελπίζω μόνο να τα πηγαίνουν στην ανακύκλωση.. Κάνε οτι αρέσει σε εσάς τους ίδιους κ όχι με γνώμονα τι θα αρέσει στους άλλους για να το κρατήσουν.Η πρόσκληση είναι πρόσκληση δεν μπορούμε να την αναγάγουμε σε χρηστικό προιόν για να "αναγκαστεί" ο καθένας να την κρατήσει..γνώμη μου!Να χαίρεσαι την μπουμπούκα σου, με το καλό η βάφτιση κ Χρόνια Πολλά σε όλους!

ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ
31-12-08, 13:04
NENAKI KAI ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ
ΕΓΩ ΣΚΕΥΤΩΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΟΣΚΛΙΤΙΡΙΟ ΦΩΤΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΥΤΩ ΑΥΤΟ
ΑΛΟΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΙΑ ΠΡΟΣΚΙΤΙΡΙΑ

nenaki
31-12-08, 13:40
αν η πεταλουδα ειναι ετοιμη και οχι χαρτινη θα την κρατησουν σιγουρα πιστευω..αν ειναι χαρτινη και την κανω εγω τοτε οι περισσοτεροι θα την πεταξουν..αλλα ετοιμη πεταλουδα νομιζω θα ξεφυγω απο την τιμη γιατι θα χρειαστω περιπου 100 πεταλουδες με 1-1.5 η πεταλουδα αρα 100-150 ευρω μονο για τα προσκλητηρια!αξιζει βρε κοριτσια ομως να κανεις κατι τετοιο ωστε να το κρατησουν?Γιατι απο την μια θα κρατησουν της μπομπουνιερες απο την αλλη και το προσκλητηριο μηπως παει πολυ?
Αμαρυλλις εγω φωτο δε θα επελεγα στο προσκλητηριο μας παντως,πιστευω τζαμπα τα λεφτα για να εκτυπωσεις σε φωτογραφειο (εκτος κι αν το εκτυπωσεις εσυ σπιτι) αλλα ουτε αυτα τα κρατανε ρε συ..καλυτερα φωτογραφεια βγαλε μερικα κομματια και δωσε σε δικους σου κοντινους συγγενεις για να το χαρειτε...

nenaki
31-12-08, 13:45
http://i299.photobucket.com/albums/mm295/manoula24/DSC05216-1.jpg
http://i299.photobucket.com/albums/mm295/manoula24/DSC05255.jpg

σαν αυτες που ειχε κανει παλιοτερα η μανουλα λεω να κανω...πως σας φαινονται αυτες?αλλα ως σχεδιο η πεταλουδα στις συγκεκριμενες δε μου πολυαρεσε λογω χοντρου μεγεθους κοιλιας της πεταλουδας...

Marialena
31-12-08, 15:51
Σου απαντησα σε άλλο τόπικ και τωρα διαβασα οτι δεν θες μπρελοκ και κάτι τέτοιο..Μου αρέσουν πολύ παντως τα προσκλητηρια στην φωτό!Μπορεις να βρεις μια πεταλούδα διαφορετική αν την συγκεκριμενη την βρίσκεις άκομψη και να κρατισεις την γνεική ιδεα..Παντως συμφωνω στο οτι μπορει να ειναι και υπερβολη να κρατισουν τα προσκλητηρια..Σιγουρα άλλωστε οι περισσοτεροι κρατανε τις μπομπονιέρες οποτε μπορεις να "βαλεις τα δυνατα σου" εκει!

ΚατερίναΒ
31-12-08, 16:08
NENAKI KAI ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ
ΕΓΩ ΣΚΕΥΤΩΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΟΣΚΛΙΤΙΡΙΟ ΦΩΤΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΥΤΩ ΑΥΤΟ
ΑΛΟΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΙΑ ΠΡΟΣΚΙΤΙΡΙΑ

Βρε Αμαρυλλίς, πιστευω ότι πολλοί θα το πετάξουν, κρίμα δεν είναι η φωτό του μωρού σου στα σκουπίδια????

Κορίτσια κάπου είχα δεί ένα προσκλητήριο που ήταν αστέρι και έμοιαζε σαν ραβδί νεράιδας. Δεν είναι δυσκολο, το έφτιαξα στο word, το εκτύπωσα και το κόλλησα πάνω σε μολύβι και του έδεσα μια κορδέλα που πανω της έδεσα το καρτελάκι με το όνομα και τις πληροφορίες για το κέντρο. Θα μου αρεσε να το κολλαγα σε καλαμάκι, αλλά θέλω τα χοντρά εκείνα που έχουν στα γλυφιτσούρια, ξέρει καμιά σας που θα τα βρώ?? Απ'την άλλη σκέφτομαι ότι το μολύβι θα το κρατήσουν για να γράψουν. Αλλά δεν μπορώ να βρώ μονόχρωμο. Βρήκα στα τζάμπο ενα που είναι ροζ και έχει κάτι λουλουδάκια που είναι κάπως όμορφο. Το κόστος είναι πολύ μικρό, σκεφτείτε ότι το μολύβι βγαίνει στα 10 λεπτά και έπειτα ότι κόστος έχεις για τη κορδέλα, το χαρτί και το μελάνι. Ωστόσο σκέφτομαι πως αν παω σε ενα τυπογραφείο θα μου τυπώσει τα αστεράκια και θα κοστίσει ακόμα πιο φτηνά. Θα το βγαλω φωτο και θα σας το στείλω ετσι όπως το έχω φτιάξει στη πειραματική του μορφή.
Επίσης, νενάκι αν σε ενδιαφέρει, είδα στη σελίδα του ροζ σιέλ αυτό με το γλυφιτσούρι. Εχουμε μια βιοτεχνία στη γειτονιά μας που φτιάχνει καραμέλες και γλυφιτσούρια και εγώ σκεφτόμουν να ρωτήσω αλλά δεν ήξερα πως θα το έκανα σε προσκλητήριο. Αν θες μιας που θα ρωτήσω να σου πω τιμή.
Παντως και το τζάμπο εχει πεταλούδες που νομίζω ότι η τιμή τους ξεκινάει από τα 50 λεπτά.
Ελπίζω να βοήθησα λιγακι. Σας τα έγραψα και βιαστικα γιατί ξύπνησε η μικρή μου. Αν παντως καμιά σας ξέρει για το καλαμακι θα την ευχαριστούσα αν μου έδινε αυτή την πληροφορία

nenaki
31-12-08, 16:35
φανταζομαι Κατερινα λες ενα αστερι που ειχε κολλημενες πουλιες επανω?αν ναι τοτε ηταν φανταστικο αυτο το αστερι αλλα και η ιδεα σου για μολυβι ειναι ακομη πιο φανταστικη,πολυ μου αρεσε...με τι το κολλησες το αστερι στο μολυβι?αχ βαλε φωτο αν μπορεις να δουμε..
Μαριαλενα σε ευχαριστω και μονο που μου απαντας , να σαι καλα..

xrysalis
31-12-08, 16:43
δες κι εδω γενικά περι πεταλουδας...:arrow: http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=10897&postdays=0&postorder=asc&start=15 και θα επανέλθω! :D

ΚατερίναΒ
31-12-08, 16:54
Nenaki το ίδιο λέμε. Βέβαια παρέλειψα τις πούλιες γιατι μου φάνηκε υπερβολικό. Παντως ειναι πολύ φτηνό και όμορφο. Πάω να βάλω στον άντρα μου να φάει και θα το βγάλω φωτο να στο δείξω. Αλλα να ξέρεις ότι ειναι πολύ πρόχειρο. Αν θα σε ενδιεφερε θα μπορούσα να σου στείλω με μειλ το αρχείο να το τυπώσεις και εσύ.

Marialena
31-12-08, 17:06
nenaki, μην με ευχαριστεις..για να βοηθαμε η μια την αλλα ειμαστε όλες εδω!Και ευτυχως που υπαρχει και αυτο το φορουμ..Η ιδεα παντως της Κατερινας μου αρεσει πολυ και μένα.Ξεφευγει σιγουρα απο τα συνηθιμσμένα!

nenaki
31-12-08, 17:08
Κατερινακι περιμενω φωτο (δε εχει σημασια η προχειροτητα-φαντασια εχουμε!!) περιμενω και μειλ να δω..
εκει που με παρεπεμψες xrysalis μου αρεσαν και οι μελωδοι πεταλουδες αλλα δε νομιζω να στεκονται σαν προσκλητηριο ε?αλλα κι απο την αλλη θα πεσει πολυ φορτωμενο νομιζω..αχ κοριτσια αντι να βρισκω ακρη τα χανω τελικα με τοσες ιδεες...

nenaki
31-12-08, 17:13
Μαριαλενα αυτο που εκανες εσυ το προσκλητηριο που ειναι?το εχεις ανεβασμενο στη σελιδα να το δω και εγω?

yasemi
31-12-08, 17:37
να ρωτησω κατι γιατι με εχει πιασει το αντιδραστικο μου στοιχειο τωρα....

δε νομιζετε οτι ολο αυτο τωρα ειναι λιγο ασκοπο???γιατι κανεις οοοοοοοοοτιιιι και να κανεις δε θα κρατησει τιποτα και πολυς κοπος τελικα για να εντυπωσιασουμε κοσμο χωρις κανενα ουσιαστικο λογο...γιατι μπαινουμε σε μια τετοια διαδικασια για τους αλλους για να κανουμε κατι εντυπωσιακο ???

φιλοσοφικα παντα μιλαω...στη τελικη ασχετο πιο ακριβα δε βγαινουν απο να τις παραγγειλεις ετοιμες|???

ΚατερίναΒ
31-12-08, 18:09
Yasemi αυτό που έχω στο μυαλό μου και θα δεις πρόχειρη (το ξανατονίζω) φωτο, βγαίνει πολύ φτηνά. Γενικά ούτε οι μπομπονιέρες μένουν. Ούτε τα στολίδια στα τραπέζια. Αλλά δεν το κάνεις για τους άλλους, το κάνεις για σένα, είτε θες να εντυπωσιάσεις είτε θες να εκπλήξεις με το γούστο σου.

ΚατερίναΒ
31-12-08, 18:20
Για να δουμε θα καταφέρω να βάλω τις φώτο.
Ξαναλέω ότι ακόμα δεν ειναι τα τελικά, ουτε τα χρώματα ούτε οι κορδέλες ούτε το κείμενο. Ξέρω ότι φαινεται γύφτικο αλλά είπαμε ότι είναι πολύ πρόχειρο.
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/IMG_0206.jpg

http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/IMG_0207.jpg

nenaki
31-12-08, 19:15
καλα κατερινα μου αρεσε πολυ...ειδικα που το μολυβι ειναι διχρωμο..εσυ γιατι το θελεις μονοχρωμο?αλλα δε καταλαβα ειναι δυο διαφορετικα σχεδια τα αστερακια και τα μολυβια?
yasemi θα συμφωνησω με την Κατερινα οτι το κανουμε πραγματικα για μας γιατι μας αρεσει να δημιουργουμε και πιστευω οτι δημιουργεις ειναι με περισσοτερη αγαπη και μερακι!

nenaki
31-12-08, 19:17
Κατερινα με τι τα εκοψες?και με τι τα κολλησες δε μου ειπες..

ΚατερίναΒ
31-12-08, 19:58
Κατερινα με τι τα εκοψες?και με τι τα κολλησες δε μου ειπες..

Με απλή κόλλα σε αυτή τη φάση αλλά όταν θα γίνουν τα κανονικά, θα πάρω σιλικόνη. Είχα κόψει ένα με ψαλίδι που κάνει σχεδιάκια αλλά δεν μου άρεσε. Ασε που παίρνει πολύ χρόνο. Απο αρχές του χρόνου θα ρωτήσω ένα φίλο μου τυπογράφο αν μπορεί να μου τα τυπώσει και πόσο θα κοστίσουν. Σε ψιλό χαρτονάκι σκέφτομαι. Α!!! Να σου πω ότι είναι 2 χαρτονάκια, ενα μπρος που γράφει το κείμενο και ένα πίσω όπου μπορεις και εκεί να γράψεις το όνομα της οικογένειας.

Το μολύβι είναι όπως είπα και πριν από τα τζάμπο και βγήκε πολύ φτηνό γύρω στα 10 λεπτά. Δεν φαίνεται αλλά έχει κάτι λουλουδάκια επάνω και νομίζω και κάτι πεταλουδίτσες. Δεν είναι άσχημο. Πιστεύω τελικά ότι είναι καλύτερο από το καλαμάκι που σκεφτόμουν. Εχουν όμως τρελλή δουλειά ακόμα, αν τελικά κανω αυτά. Αν χρειαστεις βοήθεια πες μου. Παντως και αυτό με τις πεταλούδες είναι ωραίο, ρίξε μια ματιά και στα τζάμπο!
Αν έχεις κάποια αλλη ιδέα πάνω στο προσκλητήριο αστεράκι, πες το να το διορθώσουμε.
Μπομπονιέρα εχεις βρει??
Να χαίρεσαι το ζουζούνι σου! Καλή χρονιά εύχομαι και παντα με υγεία!!!!

nenaki
01-01-09, 09:59
καλημερα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ κοριτσια...ΥΓΕΙΑ πανω απο ολα και ΑΓΑΠΗ..
Λοιπον Κατερινακι αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι κατα ποσο ευθυγραμμα και σωστα θα κολλησουμε το ενα χαρτονακι με το αλλο χωρις να εχει περιθωρια απο της ακρες..Εσυ το βρηκες ευκολο αυτο το κολλημα?Κι εγω σιλικονη φυσικα θα χρησιμοποιησω.Μηπως τελικα να παρω μολυβι και πεταλουδιτσα υφασματινη απο jumbo της μικρες ωστε και να το κρατησουν αλλα και να μου βγει φθηνα?Βασικα τοσο φθηνα με το αστερακι δε νομιζω να μου βγει αλλα λεμε τωρα.Απλα φοβαμαι λιγο στο κολλημα μην γινει προχειροδουλεια και παει τζαμπα ο κοπος μας.Θα παω να δω και εγω εδω σε Βιβλιοπωλειο για μολυβια να δω τι εχουν και ποσο.Ο τυπογραφος θα στα κοψει κιολας ή μονο εκτυπωση?

ΚατερίναΒ
01-01-09, 23:25
Καλή Χρονιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με υγεία πάνω απ'όλα!!!!!!!!!!!!!!!!! Κοίτα, για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω όταν θα τα φτιάχνω, γιατί άλλο να κολλήσεις ένα δύο και άλλο να θες να κολλήσεις πολλά. Γιαυτό ακόμα δεν έχω καταλήξει και το ψάχνω. Αυτά που έφτιαξα τα τύπωσα στην άκρη της σελίδας ώστε μετά την τσάκισα στα 2 και έτσι έκοψα και το πίσω μέρος και το κόλλησα πρόχειρα με μια απλή κόλλα. Μάλιστα επειδή βιαζόμουν και η κόλλα ήταν στικ, το άλλο το κόλλησα με σελοτέιπ :oops: . Θα ρωτήσω τον φίλο μου που είναι τυπογράφος για να δώ πόσο βγαίνει η εκτύπωση ή και να μου το κόψουν. Βασικά, το αβαντάζ που έχω είναι οτι το προσκλητήριο, αν εξαιρέσεις τις διορθώσεις που πρέπει να κάνω, είναι έτοιμο για εκτύπωση, έτσι γλυτώνω χρήματα (νομίζω τουλάχιστον). Πάντως και η πεταλούδα είναι πολύ ωραία ιδέα, αλλά νομίζω ότι αν θα καταλήξεις σε αυτη θα πρέπει να δεις αν ταιριάζει και σε απλά καλαμάκια μπαμπού σαν αυτά που χρησιμοποιούμε για το σουβλάκι. Πάντως οικονομικα μολύβια έχει και το τζάμπο, αφού θα πας για να δεις τις πεταλούδες κάνε ένα κόπο και ρίξε και εκεί μια ματιά!!!
Αντε περιμένω τα νέα σου!!!!!!! Α! και μόλις μάθω από τον φίλο μου για την εκτύπωση θα σου πω τις τιμές. Πάντως στο ξαναλέω, αν θες μπορώ να σου στείλω το αρχείο με το αστεράκι.
Τη μικρή σου πως θα τη βγάλετε???

xrysalis
02-01-09, 07:53
κορίτσια... καλή χρονία!

για να κολλήσετε με επιτυχία και ευκολία τα αστέρια σας... να κάνετε τις εκτυπώσεις σε όποιο χαρτί θελετε, να τα κολλήσετε μαζί και μετά με ένα πατρον αστέρι... κοβετε από πάνω :wink:

nenaki
02-01-09, 08:53
κορίτσια... καλή χρονία!

για να κολλήσετε με επιτυχία και ευκολία τα αστέρια σας... να κάνετε τις εκτυπώσεις σε όποιο χαρτί θελετε, να τα κολλήσετε μαζί και μετά με ένα πατρον αστέρι... κοβετε από πάνω :wink:

xrysalis καλημερα...για βοηθησε παραπανω γιατι εγω δε καταλαβα!!!!sorry κιολας ε?!! :lol: :lol: :lol:

nenaki
02-01-09, 09:00
Kατερινα οταν μπορεσω να παω jumbo φυσικα θα ριξω μια ματια και στα μολυβια και σε ολα!!Μηπως δω και καμια καλυτερη ιδεα :lol: :lol: ...αλλα επειδη jumbo δε εχουμε στην πολη μου δε ξερω και ποτε θα μπορεσω αμεσα να παω..(ενταξει δε πολυβιαζομαι κιολας!!).Εγω στην εκτυπωση δε προβληματιζομαι γιατι μπορω να τα εκτυπωσω εγω ουτως η αλλως το κοστος ειναι πολυ μικρο..μου μπηκε και αλλη μια ιδεα παντως..αντι για αστερακι να κανω πασχαλιτσα σε χαρτι ασε που θα ειναι και πιο κυκλικη και ευκολη για κοψιμο αλλα θα ειναι και μεσα στο κλιμα αφου θα βαφτισουμε μια εβδομαδα μετα το Πασχα.ε?πως σου φαινεται σαν ιδεα?
Το ονομα της μικρης μου θα ειναι Χριστιάννα..Εσεις τι ονομα θα δωσετε?Για ποτε ειναι η Βαφτιση?

xrysalis
02-01-09, 09:23
κορίτσια... καλή χρονία!

xrysalis καλημερα...για βοηθησε παραπανω γιατι εγω δε καταλαβα!!!!sorry κιολας ε?!! :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: καταρχήν και η πασχαλίτσα είναι γλύκα! μη σου πω πως μου αρεσει ποιο πολύ αφού το αστεράκι είναι ποιό "φορεμένο"!!!

οι οδηγίες ισχύουν για όλα τα σχέδια!!

λοιπόν! αν υποθέσουμε πως ετοιμάζεις το θέμα στο word... σε μια σελίδα Α4
φτιάχνεις επάνω την μπροστά όψη της πρόσκλησης.. πχ πασχαλίτσα
και λίγο ποιό κάτω την πίσω όψη... πχ το κείμενο!

σε ένα άλλο έγγραφο τα βάζεις ανάποδα! δηλαδή επάνω την πίσω όψη και κάτω την μπροστά, αλλά να φροντίσεις να είναι ακριβώς στα ίδια σημεία με το πρώτο έγγραφο!

τυπώνεις τις σελίδες σου, και κολλάς πίσω από το πρώτο έγγραφο το δεύτερο! έτσι έχεις ήδη κολλήσει την πρόσκληση μπρος πίσω και θεωρητικά τα θέματα πέφτουν ακριβώς το ένα πίσω από το άλλο!!

ε, μετά με ένα χαρτονάκι φτιάξε το πατρόν που θέλεις, βάλ' το πάνω στην πρόσκληση και αν δεν μπορείς να το κόψεις κατευθείαν με το ψαλίδι, κάνε το περίγραμμα με ένα μολύβι... και κόψε!

απλα όπως θα το σχεδιασεις... ασε μεγαλο περιγραμμα για παν ενδεχόμενο!
ε, στο φινάλε κάνε μια εκτύπωση δοκιμαστική!!

όπως και να εχει... καλή επιτυχία! :D

nenaki
02-01-09, 09:35
xrysalis μου για να καταλαβω καλυτερα..αυτο με το πατρον με βοηθαει ωστε να κοβονται πιο ευκολα?Δε καταλαβα πολυ καλα..Στο κολλημα δε βοηθαει νομιζω καπου ετσι?...Απλα με το πατρον το βαζω επανω στην σελιδα και κοβω το απο κατω αστερι πχ?και γιατι να μη κοβω απευθειας το αστερι απο το χαρτι?Γιατι δε μπορω να καταλαβω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nenaki
02-01-09, 11:25
τελικα θα κανω πασχαλιτσα κοριτσια..μπορειτε να προτεινετε κανενα καλο ποιηματακι?απο τα ηδη υπαρχοντα δε μου αρεσε κανενα ιδιαιτερα!!αν εχετε καμια ιδεα θα χαρω πολυ!!!!

nenaki
02-01-09, 15:35
Για δειτε κατι τελειως προχειρο που εφτιαξα πριν λιγο...Αυτο που δε μου αρεσει ιδιαιτερα ειναι το κενο που αφηνει οταν κολλαω το χαρτι με το μολυβι..Υπαρχει καμια λυση γιαυτο?

nenaki
02-01-09, 15:42
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/pasxalitsa.jpg
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/pasxalitsa1.jpg

φυσικα λειπουν τα καρτελακια με τα ονοματα των καλεσμενων..αυτο ειπαμε ειναι πολυ προχειρο.οτι ειχα σπιτι.

ΚατερίναΒ
02-01-09, 19:06
Καλά είσαι απίστευτη!!!!!! :D :D :D :D Respect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι το θες το αστεράκι καλό μου, η πασχαλίτσα σου είναι τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!! Μου αρέσει πολύ που έχεις βρεί και μολυβάκι!! Δε το συζητώ αυτό να κάνεις, είναι τέλειο!!!!!!!!!!!! Δεν ξέρω αν είχες καταλαβει πως σου είπα πως έκοψα τα αστεράκια, τα τύπωσα στην άκρη και μετά τσάκισα το χαρτί και το έκοψα και βγήκαν 2 δηλαδή μπρος πισω. Σε διαφώτισα??? Γιατι αν το διάβαζα εγώ δεν θα είχα καταλάβει :D :D !
Μου αρέσει πολύ που γράφεις και ποιηματάκι πίσω! Είναι τέλειο!!!!!!!!
Μπράβο Νενάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εύγε!!!!!!! Να βρούμε και μπομπονιέρα πασχαλίτσα! Αν πέσει κάτι στο μάτι μου θα σου πω!

nenaki
02-01-09, 23:00
αχ σε ευχαριστω βρε Κατερινακι,σε ευχαριστω πολυ.χαιρομαι που σου αρεσε..και εμενα μου ηρθε αναλαμπη στα ξαφνικα και λεω θα κανω πασχαλιτσα,και να κοβεται ευκολα αλλα και να συνδυαζεται με της ημερες του Πασχα...
η αληθεια ειναι οτι με τα πατρον και τα μπρος πισω οπως θα καταλαβες δε τα παω και πολυ καλα :roll: :roll: :roll: και ετσι τα κοβω μεμονωμενα το μπρος και το πισω και μετα το κολλαω..το εκανα πολυ γρηγορα μπορω να πω και μου φανηκε ευκολο..Οτιδηποτε χρειαστεις Κατερινα και μπορω να βοηθησω ειμαι στη διαθεση σου... :D :D :D

ΚατερίναΒ
03-01-09, 00:05
Νενάκι, συγνώμη που επιμένω, αλλά δοκίμασε αυτό που σου λέω, πάρε ένα κομμάτι χαρτί, δίπλωσέ το στα 2 και κόψε ένα σχήμα (οτιδήποτε, π.χ. ένα οβάλ όπως η πασχαλίτσα) προσπαθώντας να είναι κοντά στην τσάκιση του χαρτιου ένα μικρό σημείο. Έτσι και τα χαρτια θα είναι κομμένα το ίδιο, αλλά και ένα μικρό σημείο τους θα είναι ενωμένο και αυτό θα βοηθάει στο να είναι λίγο πιο σταθερες και οι 2 πλευρές και να κολληθούν πιο εύκολα.

Συγνώμη για το θάρρος αλλά κοίτα τι βρήκα http://www.narlis.gr/pics/koutia-lambades/pasxalitsa.jpg και τα υπόλοιπα είναι πολύ όμορφα!!!

Και σε αυτό το τόπικ http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=238071&highlight=&sid=a19987d9d79a595f51aa337ae9cac55c θα δεις φωτό από κρεμαστράκια που ένα από αυτά είναι πασχαλίτσα! Πρέπει να σου πω ότι εγώ έχω τρέλλα με τις πασχαλίτσες, εκτός ότι μου αρέσουν , είχα μπλούζες με πασχαλίτσες, σκουλαρίκια, κουκλάκια, ότι μπορείς να φανταστείς! Και σαν χαζομαμά έχω πάρει για την κόρη μου και την βαπτιστήρα μου βραχιόλι με πασχαλίτσες, στην κόρη μου έχω πάρει ένα φόρεμα της αλουέτ με μια πασχαλίτσα μπροστά και παπουτσάκια bobux ασπρα με κόκκινες πασχαλίτσες!
Λοιπόν το προσκλητήριο και πρωτότυπο είναι, και θα αρέσει πολύ!!! Εγώ παντως δεν έχω δει πουθενά προσκλητήριο πασχαλίτσα! Σούπερ!!!!!!!!! :P :P

ΚατερίναΒ
03-01-09, 00:22
Τις όμορφες κρεμαστρούλες τις είχε η Χρυσαλίς που πιο πανω εξηγούσε πως μπορείς να τυπώσεις και να κόψεις τα πατρόν.
Χρυσαλίς πααααααααααααααααρα πολύ ωραία, να σου ζήσει και το παιδάκι σου.
Κάτι άλλο που ήθελα να σου πω Νενάκι, το αστεράκι αν εξακολουθείς να το θες στο στελνω ευχαρίστως, αν και δεν νομίζω ότι έχει νόημα πια, έχασε την αίγλη του :lol: :lol: !!!

Marialena
03-01-09, 01:08
Μαριαλενα αυτο που εκανες εσυ το προσκλητηριο που ειναι?το εχεις ανεβασμενο στη σελιδα να το δω και εγω?

όχι δεν το εχω ανεβασει..ουτε καν ξερω πως να το κανω! :lol: :lol:
θα προσπαθησω να το ανεβασω ή να σου δειξω ενα παρομοιο λινκ. Μην φανταζεσαι παντως και τιποτα φοβερο. Παντως αν θες την γνωμη μου προτιμω την δικια σου ιδεα με την πασχλίτσα!και πιο προτωτυπο και πολυ όμορφο για κοριτσάκι!

xrysalis
03-01-09, 08:14
ΠΑ-ΣΧΑ-ΛΙ-ΤΣΑ δα-γκω-το!!!!!!!!!!!! είναι απίθανη!!!! εύγε!!!

λοιπόν! σχετικά με το πατρόν... όπως τα λες είναι! αν έχεις τυπωμένο το σχήμα, φυσικά κόβεις αμέσως με το ψαλίδι! αν όμως θέλεις να αποφύγεις τυχόν στραβοκοψίματα που θα αφήσουν να φανούν λίγο τα περιγράμματα... τυπώνεις χωρίς το περίγραμμα και κόβεις με το πατρόν!
Ο τρόπος που σου πρότεινα είναι για να βγάζει η σελίδα 2 προσκλήσεις! μπορείς αν θες να αποφύγεις τη διπλή εκτύπωση... να τυπώσεις την πρώτη όψη πχ 10 σελίδες, να τις βάλεις ανάποδα και πάλι στον εκτυπωτή και να τυπώσεις την δέυτερη όψη!

Αυτό που σου λέει η Κατερίνα πάντως με το τσακισμένο χαρτί είναι πολύ εύκολο και βολικό!

Μάλιστα τώρα που το σκέφτομαι... αν πάρεις χαρτόνι κανσόν και το κάνεις έτσι... μπορείς στην εσωτερική πλευρά να βάλεις στο περίγραμμα λεπτά συρματάκι με λίγη σιλικόνη κολλημένο και αντί να κολλήσεις τηνν πασχαλίτσα μπρος πίσω... να της δώσεις ένα κυκλικό σχήμα!! :wink:
σ' αυτή την περίπτωση... με σιλικόνη κολλάς και το μολύβι στη μιά εσωτερική πλευρά!!

Αν όλο αυτό δε βγαίνει ωραίο ή σου πάει δύσκολο...

συνεχίζεις με τον τρόπο σου και στο σημείο που ενώνει η πασχαλίτσα σου με το μολύβι, για να μη φαίνεται αυτή η ένωση... κάνεις ένα ωραιότατο φιογκάκι, το κολλάς και συνεχίζεις από εκεί και κάτω με τα παιχνίδια που κάνεις με τις κορδελίτσες!! :wink:

Για τις μπομπό κρεμάστρες να σου πω πως ήταν πακέτο σε κουτί και είχε όλα τα σχέδια που βλέπεις στο λινκ! δεν έδινε μεμονομένα κάποιο σχέδιο...
(Κατερίνα σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!)

Για το κειμενάκι τώρα... ευχαρίστως κάτι θα σκεφτώ και θα επανέλθω!!
μόνο πες μου... θα αναφέρεις και το όνομα;;; αν ναι... ποιό είναι;

και κάτι τελευταίο! το σετάκι βαφτιστικών που βρήκε η Κατερίνα είναι σούπερ! πες μας αν θες να σκαρφιστούμε ιδέες για όλο το σκηνικό!!!

nenaki
03-01-09, 10:07
Έτσι και τα χαρτια θα είναι κομμένα το ίδιο, αλλά και ένα μικρό σημείο τους θα είναι ενωμένο και αυτό θα βοηθάει στο να είναι λίγο πιο σταθερες και οι 2 πλευρές και να κολληθούν πιο εύκολα.

Λοιπον Καλημερα!!!!Κατερινα πηρα μια κολλα χαρτι και την διπλωσα στη μεσα και η απορια μου ειναι η εξης: για να εχουν το ενωμα οι πασχαλιτσες πχ θα πρεπει να τις κανω κοντα στην μεση την εκτυπωση και οχι στην ακρη(γιατι στην ειναι ειναι μεμονωμενο το χαρτι ενω διπλο ειναι στη μεση)καταλαβαινεις τι εννοω?δηλαδη πρεπει προς την μεση να τα εκτυπωσω ωστε να εννωνονται σε ενα σημεια...
χρυσαλις μετα απο πολλες φορες που το διαβασα καταλαβα πως το κανουμε με το πατρον αλλα δε με βολευει... :D :D ...εκει στο ενωμα μαλλον θα κολλησω και ενα φιογκακι αλλα η αληθεια ειναι οτι ετσι φαινεται μονο οταν ειναι ξαπλωτο το προσκλητηριο (εκεινο το κενο),ενω αν ειναι ορθιο δε φαινεται κανενα ενωμα...
Για μπομπονιερες σκεφτομαι κατι σε μαγνητακι πασχαλιτσα..Εχει δει τιποτα καλο?
Για το ποιηματακι χρυσαλις οχι δε θα λεει ονομα,το θελω τρελιαρικο αν σου ερθει καμια εμπνευση!!!Εχθες μου ειπε ο αντρας μου επανω στο μολυβι να χαραξουμε το ονομα της μικρης σε γραφιστα..απο την μια το σκεφτομαι γιατι κρατοντας το μολυβι θα ναι και το ονομα επανω!!αλλα απο την αλλη δε θελω να φαινεται το ονομα πριν την βαφτιση..θα το σκεφτω αυτο και αν με συμφερει...
Για το στολισμο δε εχω σκεφτει κατι...
αααα και το σετ βαφτιστικων Κατερινα πολυ ωραιο ,αν ηταν σε κοκκινο θα ηταν ακομη καλυτερο!! :lol: :lol:
Τα βαφτιστικα και τετοια ομως κοριτσια θα τα παρει η νονα και δε με προβληματιζει αν θα ειναι ιδια με την πασχαλιτσα (θα παει πολυ μετα)!!!

nenaki
03-01-09, 10:09
Σε μια κολλα παντως βγαζω μια προσκληση(και το μπρος και το πισω)..δε νομιζω να μπορουσαν να βγουν περισσοτερες!!!

ΚατερίναΒ
03-01-09, 17:16
Καλησπέρααααα!!!!!!
Νενάκι απλά τα είδα τα βαπτιστικά και είπα να στα δείξω. Όπως λέει και η δασκάλα η Χρυσαλίς θα μπορούσες να κάνεις θέμα με πασχαλίτσες. Αν βέβαια σε βολέψει. Και συμφωνώ ότι στη κουμπάρα δεν μπορείς να της πεις παρε αυτό, αλλά μπορείς να της αναφέρεις ότι σκέφτεσαι να έχεις ως θέμα τις πασχαλίτσες. Σχετικά με το προσκλητήριο και το κόψιμό του, μπορείς να ρωτήσεις σε ένα τυπογραφειο πόσο θα πάει να στο εκτυπώσουν ή και να στο κόψουν. Αυτό θα σε βγάλει από την σπατάλη των μελανιών και ίσως και από τον κόπο να τα κόψεις.
Χρυσαλίς, τι να πω, χτες κάθησα και διάβασα και τις 44 σελιδες του τόπικ με τις μπομπονιέρες σας και έμεινα έκπληκτη! Βέβαια θα χαιρόμουν να έβλεπα και τις φωτο της Βέρας, αλλά είδα τις δικές σου και έχω μείνει με το στόμα ανοικτό!! Τα δύσκολα τα κάνατε εύκολα! Προσκυνώ κορίτσια!!!!!!!!!!!
Νενάκι, αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά από περιέργεια να δεις τι έχουν φτιάξει τα κορίτσια!!!!! Απίστευτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚατερίναΒ
05-01-09, 00:03
Νενάκι, ασχετο με τη βάπτιση της μικρούλας σου, χιονίζει στας Σέρρας????
Αν ναι, στείλε και σε μας λιγάκι! Θέλω χιόνιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry:

xrysalis
05-01-09, 01:51
ΚατερίναΒ αν έβλεπες τις φωτό της βέρας... θα πάθενες πλάκα! εγώ έκανα πολύ λίγα μπροστά της!!

στο θέμα μας!
Στην κουμπάρα να μιλήσεις! μπορεί να της αρέσει και να θέλει να συμβάλει κι αυτή στο θέμα! μπορεί να τη διευκολύνεις κιόλας αν δεν ξέρει ΄τι να διαλέξει΄και τι να ψαξει! μπορεί απλά να συμφωνήσετε τα χρώματα! και πίστεψέ με δεν πάει "πολύ" να υπάρχει ομοιομορφία!
για τον τυπογραφο τώρα.. δεν ξέρω αν σε συμφέρει... ανάλογα με τα πόσα κομμάτια θες... όσο για τη χάραξη στο μολύβι, αυτό το βρήσκω λίγο περιττό! ίσως οι περισσότεροι να μην το προσέξουν καν :?
όσο για τις μπομπο... ωραίο το μαγνητάκι... αλλά θα μου άρεσε πχ κι ένας κουμπαράς πασχαλιτσα ή καμιά μπιζουτιερίτσα με πασχαλίτσες αν βρείς...

διάφορα σχετικά που βρήκα!
http://www.oneirokosmos-shop.gr/pic_products/baftisi08016_l.jpg

κορδέλα με πασχαλίτσες :arrow: http://www.klim-paper.gr/index.php?main_page=popup_image&pID=560&zenid=5179d832830efc1a58e3139fc4c5eebc

ποιηματάκι τρελούτσικο ε;;;

Είμαι μια γλυκιά μπεμπουλίτσα
με κόκκινα μαγουλάκια σαν την πασχαλίτσα!
τα φέραμε απο δω... τα πήγαμε απο ΄κει
βάφτιση θα κάνουμε Πασχαλινή!
την Κυριακή του Θωμά να 'μαστε καλά
στην κολυμπήθρα θα βουτήξω με νονά και με παππά!
φορέστε τα καλά σας και ελάτε στην εκκλησιά
όνομα θα πάρω! θα το πούνε φωναχτά!!

τέτοια ώρα... αυτή την έμπνευση είχα!! :lol: :lol: :lol:

nenaki
05-01-09, 10:39
καλημερα απο την κατασπρη Σερρες!!!!!!!!!!!!!!!!!Κατερινακι σου στελνω οσο χιονι θελεις
http://i300.photobucket.com/albums/nn31/khualababy/Snow.jpg

:lol: :lol: :lol:
αν θελεις εχω και ανοιχτη προσκληση να παιξουμε χιονοπολεμο!!!!!!!!
Φυσικα και ειδα το θεμα με τις δημιουργιες των κοριτσιων και γιαυτο αλλωστε απευθυνθηκα εδω..εχουν ταλεντο τα κοριτσια και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!μας εχουν ανοιξει τα ματια σε πολλα πραγματα!!!!
ναι χρυσαλις αν μου ανοιξει το θεμα η κουμπαρα ή αναφερω εφω για τα προσκλητηρια θα κανω και μια υπονοια για τις πασχαλιτσες..καλα φανταστικο το σετ βαφτιστικων,τρελαθηκα τωρα...μακαρι να βρουμε και εδω κατι παρομοιο..οσο για μπομπο λεω για μαγνητακι γιατι ολοι θα το κολλησουν στο ψυγειο ενω τον κουμπαρα θα παει σε κανενα ντουλαπι ή και στα σκουπιδια...
το ποιηματακι καλο ! αλλα θελουμε να μας γραψεις και μια αλλη ωρα :lol: :lol: :lol: οπως ειπες χαχαχα!!!
για να βοηθησω το θελω λιγο πιο γαργαλιαρικο,γουτσου γουτσου κι ετσι!!!!

nenaki
05-01-09, 10:43
πηγα το Σαββατο jumbo και βρηκα παρα πολλα σχεδια Κατερινα σε μολυβια και απλα και πολυχρωμα και με σχεδιακια..γενικα ειχε πολυ ωραια πραγματα.ενθουσιαστηκα!!!!

ΚατερίναΒ
05-01-09, 16:12
Χρυσαλίς, φοβερά το κουτί και η λαμπάδα, φοβερή και η κορδελα αλλά εκεί που σε παραδέχομαι είναι το ποιηματάκι!!!!!!!!!! Έγραψες πάλι! Αν δεν ασχολείσαι επαγγελματικά με αυτό, σίγουρα θα πρέπει να ασχοληθείς, πάντως πελάτισσες θα έχεις μέσα από το πάρεντς!! Αν θες βοηθό, εγώ είμαι εδώ :wink:

Νενάκι μου σε ζηλεύω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με όλο αυτό το χιόνι!!!Ξέρω θα το έχεις βαρεθεί, αλλά εμείς οι πρωτευουσιάνοι (τρομάρα μας :lol: ) σπάνια βλέπουμε και μας λείπει! Οσο για τον χιονοπόλεμο μακάρι να ήμουν κοντά, πολύ θα το ήθελα!!!!! Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόσκλησή σου!!!!! Είδες πόσα όμορφα πράγματα υπάρχουν στο τζάμπο? Ισως μπορείς να βρείς και για την μπομπο κάτι από εκεί και να το φτιάξεις μόνη σου. Και αφού έχεις και τη δυνατότητα να εκτυπώσεις, θα μπορούσες να κάνεις ένα χωνάκι που θα το γεμίσεις με καλούδια και θα βάλεις και το μαγνητάκι μέσα. Όπως αυτό της Χρυσαλίς. Επίσης θέλω να σου δείξω κατι που έχω βρεί και ίσως σε ενδιαφέρει http://www.invitations.webtype.gr/shop/pd514351806.html
Εκτός από διάφορα μπιχλιμπίδια, μπορείς να πάρεις μέχρι και κουφέτα και τούλια και κορδέλες για να φτιάξεις αυτό που θές. Χρυσαλίς αν έχεις χρόνο να ρίξεις μια ματιά και να μου πεις αν οι τιμές σου φαίνονται καλές, γιατί αν θυμάμαι εσύ είχες βρεί την κρεμαστρούλα στην τιμή που έχει τη σφυρίχτρα.

xrysalis
06-01-09, 00:14
ΚατερίναΒ περίπου τόσο είχε η κρεμαστρούλα! αν θυμάμαι καλά :oops: ... 0,85 το κομμάτι τις είχα πάρει!

βρε nenaki... εγώπάντως έχω ενθουσιαστεί με την πασχαλίτσα!!
επιμένω! να μιλήσεις στηνν κουμπάρα! οι τυπικούρες είναι για τους μεγάλους! νέοι άνθρωποι είμαστε! δεν είπαμε να της κάνει ςυπόδειξη πόσα να ξοδέψει... αλλά κατά που να κινηθεί!

μα φαντάσου την κολυμπήθρα με κόκκινο τουλι και λαχανί πχ φιόγκους και στις χειρολαβές να είναι δεμένες κούκλες πασχαλίστες... καρφιτσομένα λουλουδάκια... :)

Να σου πω πως την περίοδο που θέλεις να βαφτίσεις... στα παιχνιδάδικα και στα καταστήματα με είδη συσκευασίας και διακόσμησης θα βρεις πολλά πασχαλιτσοκαλούδια!

nenaki
06-01-09, 09:22
δικιο εχεις χρυσαλις...κοιτα στην κολυμπηθρα σιγουρα θα επεμβω γιατι μονο που μου το περιεγραψες πως να ειναι ηδη το φανταστικα τελειο!!αλλα στο σετ βαπτιστηκων και στα ρουχα λιγο δυσκολο το βλεπω,απλα εγω θα το προτεινω τι να ψαξει ,κι αν βρει καλως..Στις μπομπο θα την πω οτι θα της παρω εγω και αυτη απλα να μου δωσει οσα χρηματα θα εβαζε αυτη για της μπομπο αν της επερνε μονη?ετσι λετε να την πω?δε νομιζω να ακουστει ασχημα?
βρηκα και μια μπομπο ωραια αλλα θα την ανεβασω πιο μετα γιατι κολλησε το photobucket και δε ανεβαζει...για μαρτυρικο τι προτεινετε?ετοιμο ή να το φτιαξω κι αυτο?για δωστε καμια καλη ιδεα!!!!
[/img]

06-01-09, 09:32
Καλημερα Νενακι

για μαρτυρικο , ειδα σε καποιο site μικρες μεταλικες πασχαλιτσες που αν θυμαμαι ειχαν 0,70 εκαστη. Δεμενες λοιπον οι μισες με κοκκινη και οι μισες με πρασινες κορδελιτσες φιογκο και παραμανακι :lol:
Επειδη ομως εχω το αλτσχαιμερ της μανας ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΑ :cry: :cry: :cry:
Θα προσπαθησω και θα επανελθω

Μαρω

nenaki
06-01-09, 09:59
Καλημερα Νενακι

για μαρτυρικο , ειδα σε καποιο site μικρες μεταλικες πασχαλιτσες που αν θυμαμαι ειχαν 0,70 εκαστη. Δεμενες λοιπον οι μισες με κοκκινη και οι μισες με πρασινες κορδελιτσες φιογκο και παραμανακι :lol:
Επειδη ομως εχω το αλτσχαιμερ της μανας ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΑ :cry: :cry: :cry:
Θα προσπαθησω και θα επανελθω

Μαρω

Για θυμησου για θυμησου!!!!!!!!!
καλημερουδια!!!!!!!!!

nenaki
06-01-09, 11:26
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/1203630901-a-FVTIADHS75985.jpg

να η μπομπο που σας ελεγα..εχει κλιπ επανω για να πιανει σημειωσεις και φωτογραφιες..σκεφτομαι να κανω και καρτελακια που να ειναι πιασμενα και να γραφουν ευχαριστω που ηρθετε στην βαφτιση μου ή κατι τετοιο.
Πως σας φαινετε?

ΚατερίναΒ
06-01-09, 15:28
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είναι πάααααααααααααααααααρα πολύ ωραίο!!!!!!!!!!!!!!!!! Νενάκι, εγώ περιμένω πρόσκληση για τη βάπτιση :lol: :lol: :lol: :lol: και μπομπο (εννοείται)!!!
Οντως σε κανα μήνα θα αρχίσουν τα πασχαλοκαλούδια, οπότε θα έχεις πολύ χρόνο να ψάξεις και να τα κάνεις τέλεια!!!!!!!!!!!!
Φοβερή πάντως η μπομπο!!!!!!!!!!!

nenaki
06-01-09, 16:04
να σαι καλα Κατερινα. Φυσικα και θα στειλω προσκληση αλλα την μπομπο θα πρεπει να ερθεις στην Βαφτιση!!!Τι τοσο απλα θα την παρεις!!!!!!εεεε δε δεχομαι μα μου και τετοια!!!!θα ανεβασω και μια αλλη μετα να μου πειτε μια ειναι καλυτερη..Η τιμη αυτης που εβαλα ειναι 1.73 Λιανικης( :? :? ) λετε με χονδρικη να ειναι καλυτερη η τιμη?
Κατερινακι εσυ πως τα πας?τελικα δε μας ειπες ποτε ειναι η βαπτιση σας?εσεις τι σκεφτεσαι απο μπομπο?αντε πες!!!

xrysalis
07-01-09, 11:39
nenaki για τις μπομπό και την κουμπάρα δες πως θα τις πεις για τα λεφτά... μην το παρει στραβά! εγώ λέω να καταλήξεις στο μαγαζί που θα τις πάρεις και αν έχει πχ 2 σχέδια που σου αρέσουν πολύ, να την πάρεις μαζί να διαλέξει αυτή! έτσι θα έχει γνώμη... θα πληρώσει κι επιτόπου :wink:

για μαρτυρικά αν έχεις κέφι.... να φτιάξεις μόνη σου! που λέει και η Μάρω!
ναι! ναι!! σε παραμανάκι! δένεις τα κορδελάκια και στο κέντρο του φιόγκου κόλλα μια πασχαλίτσα!
για ακόμη ποιό οικονομικό απο τις μεταλλικές πασχαλίτσες... να βρεις αυτές τις μικρούλες τις ξύλινες που από πίσω είναι αυτοκόλλητες και συνήθως μας τις κολλάνε στις σακούλες των δώρων το Πάσχα!!! λογικά θα είναι σε σακουλάκια με πολλά κομμάτια! αν βρώ οτι δήποτε σχετικό... θα σε παραπέμψω!! :D όμως πρέπει να αγοράσεις και σταυρουδάκια να δέσεις! το μαρτυρικό δεν είναι απλά στολίδι :wink:

η μπομπό που βλέπω είναι γλύκα! και η ιδέα με το καρτελάκι σούπερ!! και ναι! λογικά χονδρικής η τιμή θα είναι πολύ καλύτερη!
για το κειμενάκι εγώ είχα γράψει
ένα ζεστό φιλάκι
και χίλια ευχαριστώ
που ήρθατε στη βάφτισή μου!
και το όνομα του παιδιού από κάτω!!

xrysalis
07-01-09, 12:14
μπορείς δε... να έχεις μόνο σταυρουδάκια με κορδελίτσα όπως αυτά

http://i38.servimg.com/u/f38/12/98/17/96/410.jpg

http://i38.servimg.com/u/f38/12/98/17/96/ma10.jpg

αυτό αν και είναι ακριβό... στο δείχνο για να πάρεις ιδέα!
http://i78.servimg.com/u/f78/12/98/17/96/1310.jpg

επίσης βρήκα κι αυτό http://www.prittworld.com/gr/pritt-world/craftingideas/easter/lady-bird-decoration.html?L=%22%20onfocus%3D%22blurLink%28this%29%3B

κι αυτό http://www.neahelidonia.gr/0fls/c1.asp?photoid=3185&subid=122&catid=50&l=3

εδώ :arrow:

http://www.creamteam.gr/gr/FinalProducts.asp?FinalProdID=3033-265057&catName=%CE?%E2%80?%CE?%E2%84%A2%CE?%E2%80?%CE?%20%CE?%20%CE?%C2%A3%CE?%20%CE?%E2%80%94%CE?%C2%A4%CE?%E2%84%A2%CE?%20%CE?%E2%80?-%CE?%E2%80%A2%CE?%E2%84%A2%CE?%E2%80?%CE?%E2%80%94%20%CE?%C2%A3%CE?%C2%A0%CE?%E2%84%A2%CE?%C2%A4%CE?%E2%84%A2%CE?%20%CE?%C2%A5-%CE?%E2%80?%CE?%C2%A0%CE?%20%CE?%CE%85%CE?%C2%A5%CE?%C2%A0%CE?%E2%80?%CE?%20%CE?%C2%A4&SubName=%CE?%E2%80%A2%CE?%E2%84%A2%CE?%E2%80?%CE?%E2%80%94%20%CE?%E2%80?%CE?%C2%A9%CE?%CE%85%CE?%C2%A9%CE?&ProdName=%CE%A0%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE?%CE%A5%CE%94%CE%95%CE%A3-%CE?%CE%95%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%A3%CE%95%CE%A3-%CE%A0%CE%91%CE%A3%CE%A7%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%A4%CE%A3%CE%95%CE%A3%20%CE%94%CE%99%CE%91%CE?%CE?%CE%A3%CE?%CE%97%CE%A4%CE%99%CE?%CE%95%CE%A3&FinalProdName=%C4%C9%C1%CA.%D0%C5%D4%C1%CB%CF%D5%C4%C1%207%E5%EA%20%CC%C5%20%CA%CB%D8%20%C5%CD%D4%CF%CD%C1%20%D7%D1%D9%CC%C1%D4%C1&prodID=002.001.2119&SubID=002.001#

κάνε κλικ στη φωτό για να τη δεις μεγαλύτερη!

nenaki
07-01-09, 12:23
καλα ε φανταστικη η κατασκευη με το χαρτονι για τα ονοματα των καλεσμενων!!!!!!και φυσικα τα μαρτυρικα παραμανες..καταπληκτικα αλλα φανταζομαι και απροσιτα!!!!!!!!!
τα σταυρουδακια δε μου αρεσαν τα χρωματιστα ,καλυτερα κατι σε μεταλλικο θα ελεγα..απο την αλλη σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα βραχιολακι ή κολιες μαρτυρικο?δηλ για τις γυναικες βραχιολακι και για τους αντρες παραμανα οχι με πολλα πολλα..εε?τι λετε?γιατι νομιζω θα χτυπαει καπως ασχημα να βλεπω στους αντρες παραμανα με κοκκινες πασχαλιτσες ροζ φιογκακια και τετοια!!!!την τελευταια εικονα που μου παραθετεις χρυσαλις μου βγαζει κατι πεταλουδες και δε πολυ καταλαβα!!! :oops: :oops: :oops:

xrysalis
07-01-09, 12:29
για την τελευταία φωτό σου είπα να κάνεις κλικ επάνω της να τη δεις μεγαλύτερη! :wink: είναι κλιπ!! :)

για τα μαρτυρικά εγώ είχα κάνει βραχιολάκια για τις γυναίκες και παραμανάκια για τους άντρες!

η παραμάνα που σου δείχνω έχει σχεδόν 5 ευρώ το κομμάτι :shock:

μόλις βρώ κάτι σε μεταλλικό θα σου δείξω! :)

nenaki
07-01-09, 12:38
πανακριβηηηηηηηηηηηηηηηηηηη
βαλε και αυτα που εκανες εσυ να δω!!!!!

xrysalis
07-01-09, 12:46
είμαι στο γραφείο... δεν έχω πρόχειρες φωτό! αν προλάβω θα σου ανέβασω κάποια στιγμή!!

τώρα που το σκέφτομαι... αυτό http://www.prittworld.com/fileadmin/images/BIGGY_crafting_karten_ringe_10.jpg μπορεί να έχει και αλλες εφαρμογές!!
το ταμπελάκι να είναι μεγάλο και να γράφει "γράψε μια ευχή" και να το έχεις μαζί με το ευχολόγιο στο τραπέζι και το άλλο να είναι μολυβοθήκη για τους μαρακδόρους κλπ που θα γράφουν!!

επίσης μπορείς να φτιάξεις κάτι ανάλογο σε μεγαλύτερο μέγεθος αν όχο χαρτονένιο... ας είναι τσίγκινο καλαθάκι και μέσα να έχεις τα μαρτυρικά!
σε άλλο τα γυναικεία και σε άλλο τα αντρικά! αν δέσεις και κορδελίτσες... δε θα είναι πολύ ωραίο :?:

ΚατερίναΒ
07-01-09, 12:47
Κορίτσια καλημέρα!!!! Έχω πάθει πλάκα!!!!! Είναι όλα φοβερά!!!!! Αν και έριξα γρήγορη ματιά γιατί πρέπει να φύγουμε. Είναι όμως τέλεια!!!!! Θα επανέλθω για περισσότερα συγχαρητήρια!!!!!!!

boukie17
07-01-09, 13:59
είμαι στο γραφείο... δεν έχω πρόχειρες φωτό! αν προλάβω θα σου ανέβασω κάποια στιγμή!!

τώρα που το σκέφτομαι... αυτό http://www.prittworld.com/fileadmin/images/BIGGY_crafting_karten_ringe_10.jpg μπορεί να έχει και αλλες εφαρμογές!!
το ταμπελάκι να είναι μεγάλο και να γράφει "γράψε μια ευχή" και να το έχεις μαζί με το ευχολόγιο στο τραπέζι και το άλλο να είναι μολυβοθήκη για τους μαρακδόρους κλπ που θα γράφουν!!

επίσης μπορείς να φτιάξεις κάτι ανάλογο σε μεγαλύτερο μέγεθος αν όχο χαρτονένιο... ας είναι τσίγκινο καλαθάκι και μέσα να έχεις τα μαρτυρικά!
σε άλλο τα γυναικεία και σε άλλο τα αντρικά! αν δέσεις και κορδελίτσες... δε θα είναι πολύ ωραίο :?:

αχ!!xrysalis τέλειο!!!!

ΚατερίναΒ
07-01-09, 17:36
Έχω μείνει άφωνη για μια ακόμη φορά!!!!! Αλλά να κάνω μια ερώτηση??? Τις μπομπο τις κάνει η νονά?? Στα μέρη μας τις κάνουν οι γονείς. Μπα μάλλον δεν σας κατάλαβα, για τα βαπτιστικά λέγατε και τα μαρτυρικά. Βρε κορίτσια έχω και εγώ τέτοιες ξύλινες πασχαλίτσες σχεδόν παντού γιατί μου αρέσουν ,αλλά έχουν αυτοκολλητάκι κάτω, πως θα κολληθούν αυτές στα μαρτυρικά? Ααααα, σε κορδελίτσα ίσως. Νενάκι κάπου είχα δει παραμάνες για μαρτυρικά που κόστιζαν φτηνά, θα τις ψάξω και θα σου στείλω το λίνκ. Θα μπορούσες να πάρεις χαντρούλες και ένα σταυρουδάκι και να τις φτιάξεις εσύ σαν αυτές που σου έστειλε η χρυσαλίς. Μακάρι να μπορέσουμε να έρθουμε στη βάπτιση, θα ήταν τιμή μας! Εμείς θα τη βαπτίσουμε 17 Μαίου, θα σου στείλω πρόσκληση!!!!! Μακαρι να μπορέσετε να έρθετε :P :P :P
Πάω να βάλω του σύζυγου να φάει και μετα θα ψάξω για τις παραμάνες!!

ΚατερίναΒ
07-01-09, 17:38
Να τα, τα βρήκα!!!!!!!!!!! http://www.elxisdoro.com/list.php?subcatid=566

Αν και ειμαι σίγουρη ότι είχα βρεί και κατιάλλο καλύτερο. Παω για φαι και έρχομαι!!

nenaki
07-01-09, 18:24
αααααααααα Κατερινακι πολυ τρωει ο αντρας σου!!!!! :lol: :lol: :lol:
(πλακα κανω ετσι)χωρις παρεξηγηση!!!!!
ναι τα ειδα και εγω αυτα τα μαρτυρικα και μου αρεσαν,ασε που δε χρειαζεται να τα κανω κιολας,τα παιρνω ετοιμα γιατι η τιμη ειναι πολυ καλη πιστευω..
Για τις μπομπονιερες λεγαμε,εδω σε μας τουλαχιστον τις κανει η νονα...
Σε κορδελιτσα και εγω νομιζω οτι κολλανε αλλα να σου πω την αληθεια δε θα μου αρεσε κατι ξυλινο στο μαρτυρικο..δε ξερω εσυ πως το βλεπεις...
Θα περιμενω προσκληση οπωσδηποτε!!!!!!!!Μπορει να μη εχω την δυνατοτητα να ερθω στη βαφτιση σας αλλα θα στειλω το δωρακι μου και της ευχες μου ταχυδρομικως!!! :lol: :lol:

ΚατερίναΒ
07-01-09, 23:46
Κοίτα, ξύλινο μπορεί να μου άρεσε, αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα. Ωραια έθιμα έχετε εσείς, εμάς εδώ η κουμπάρα κάνει τα ρούχα τα μαρτυρικά τις λαμπάδες και πληρώνει και την εκκλησία. Μπομπο οι γονείς κάνουν και βέβαια και το γλυκάκι που έχει καθιερωθεί.
Άσχετο με τις βαπτίσεις, ο άντρας μου όντως τρώει πολύ, δεν τον προλαβαίνω, αλλά ευτυχώς καλός είναι.
Δωράκια δεν δεχόμαστε εκ του μακρώθεν :lol: αν ήσουν κοντά ευχαρίστως!!! Ευχές όμως δεχόμαστε ταχυδρομικώς!!!!! Μακάρι να μπορούσαμε να έρθουμε, αλλά μας έχουν πέσει πάαααααρα πολλά βρε φιλενάδα, είναι η βάπτιση της μικρής μας, θα βαπτίσω την μικρή της φίλης μου που πρέπει να είναι γεννημένη κοντά με την δική σου (η μικρή της φίλης μου γεννήθηκε 12 Σεπτεμβρίου), παντρεύεται ο ξάδερφός μου και έχουμε και την βάπτιση των φίλων μας που γίνεται στην κρήτη. Οικονομικά λοιπόν ολο αυτό είναι δυσβάσταχτο, αλλά πραγματικά αν δεν υπήρχαν αυτές οι υποχρεώσεις θα ερχόμασταν! Αλήθεια, μας αρέσουν και τα ταξιδάκια! Που ξέρεις, μπορεί καποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά!!!
Ας επανέλθουμε όμως, δεν ξέρω τι τιμή θα σας προσφέρουν στα μαρτυρικά στο πακέτο που θα σας δείξουν όταν πάτε για βαπτιστικά αλλά αυτά στη παραμανίτσα τα θεωρώ οικονομικά και όμορφα!
Βρε κορίτσια όμως δεν θα έκανα ξεχωριστά μαρτυρικά για γυναίκες και για άντρες, και σε όσες βαπτίσεις έχουμε πάει μετον άντρα μου τα ίδια μας δίνουν και ας είναι βραχιολάκια. Μια φορά θυμάμαι μας ειχαν δωσει μαρτυρικο κολιεδάκι που το είχαν μέσα σε ένα πουγκακι και όλοι οι παππούδογιαγιάδες το φόραγαν στο πέτο με την καρφίτσα!!!!!! Φανταστείτε σκηνικό, να φοράνε τα πουγκιά :lol: :lol: :lol:

ANABELA
08-01-09, 00:50
ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ?ΤΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΗς ΒΑΠΤΙΣΗς?

xrysalis
08-01-09, 01:10
ΚατερίναΒ μακάρι να είχα βρει τότε... τα μαρτυρικά που παραθέτεις! απίθανα και σε σουπερ τιμή!! ξεχωριστά να αγοράσεις τα υλικά ... ποιό ακριβά θα βγεί!!!

xristina1 έχεις δίκιο! τα μαρτυρικά είναι μαζί με το πακέτο των βαφτιστικών απλά αν θες να τα ταιριάξεις με το θέμα... τα φτιάχνεις μόνη σου ή τα αγοράζεις ξέχωρα!!

ΚατερίναΒ
08-01-09, 13:29
Χριστινάκι ναι πάει όλο το πακέτο, αλλά αν βρεις κάτι πιο ωραίο και πιο οικονομικό το λες στον/ην νονό/α και αν μπορεί το αγοράζει (αν ξαναλέω έχεις το θάρρος) ή σε άλλη περίπτωση τα αγοράζεις μόνη αν σου αρέσουν!
Χρυσαλίς, χαίρομαι που σου αρέσουν, νομίζω και εγώ ότι είναι οικονομικά και όμορφα!!!!! Μου βρήκες στολή ινδιάνας??? :lol: :lol: :lol: Με όλο το θάρρος, στο ζητάω γιατί ξέρω ότι εσύ ψάχνεις για διάφορα καλούδια. Για να επανέλθουμε στο θέμα μας, αυριο έχω μια δουλειά στο Σύνταγμα και σκέφτομαι να πάω μια βόλτα από ρόμβης να δω τα κρεμαστράκια και αν βρω και τιποτα αλλο. Θα πάω οργανωμένη, θα κρατάω μπλοκάκι και θα σημειώνω τις τιμές!! Θα σας γράψω το απόγευμα τι βρήκα και τις τιμές!

xrysalis
08-01-09, 14:16
καλεεεεεε... κοίτα τί βρήκα...

http://www.myseason.gr/images/001-F-118.jpg

φαντάζεσαι να σκάσετε έτσι μύτη στην εκκλησία;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
08-01-09, 14:19
κατερίναΒ σου στέλνω πμ!

βρήκα!!! :wink:

ΚατερίναΒ
08-01-09, 14:21
Χρυσαλίς σε ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πάω να δώ το πμ μου!

08-01-09, 14:36
http://www.atlas-paketo.gr/pop_extraphotos.php?lang=1&thephid=187

NENAKI GIA KOITA E36 KAI E37

nenaki
08-01-09, 15:06
χαχαχαχα καλα χρυσαλις αν παμε ετσι στην εκκλησια μου φαινεται παρεα με τις αληθινες πασχαλιτσες θα κανουμε που θα τυχαινει να ναι σε κανενα λουλουδι ή κατω στο χωμα γιατι ολοι θα εχουν γινει καπνος....
που το βρηκες βρε θηριο αυτο ηθελα να ξερα....στολη καρναβαλιου!!!!
Μαμα Ελενης και Χριστινας μηπως εχουμε και τιμη σε αυτα?
Σε εμας βρε κοριτσια τα μαρτυρικα δε πανε με το πακετακι αλλα τα παιρνουν οι γονεις ξεχωριστα..δε ξερω ομως,να ναι βραχιολακι ,κολιεδακι ή παραμανα?
ναι Κατερινα ερχται η εικονα μπροστα μου με τους παππουδες και της γιαγιαδες να φορανε το πουγκακι..πολυ γελιο...

ΚατερίναΒ
08-01-09, 15:09
Οπότε, αν κάνεις ξεχωριστά για γυναίκες και άντρες (παραμάνες, βραχιόλια κλπ) θα υπολογίσεις και ένα για παππουδογιαγιάδες :lol: :lol: :lol: !!!!!!!!!!!!!!!!
Πάντως εσείς στας Σέρρας δεν συμφέρετε για βάπτιση, όλα οι νονες τα κάνουν, ας κάνετε και εσεις τίποτα!!!!!!!!! :lol: :lol:

nenaki
08-01-09, 15:13
αααααα Κατερινα εμεις βαζουμε το μωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΛΑΛΑ
08-01-09, 15:22
γεια σας ειμαι καινουρια στην παρεα εχω ενα αγορακι 6 μηνων γενηθηκε τον Ιουλιο και λεμα και εμεις να τον βαφτισουμε το Πασχα για ταβαφτιστικα εγω πρεπει να τρεξω ή ο νονος?

08-01-09, 15:24
Καλως ηρθες :lol:

Εξαρταται τι εθιμο εχετε . Σ'εμας παιρνει ο νονος βαπτιστικα + εκκλησια + μαρτυρικα . Τραπεζι+γλυκα+μπομπο οι γονεις.

08-01-09, 15:25
Τωρα , αν εχεις το θαρρος μπορειτε να πατε μαζι να διαλεξετε.
Βεβαια ολα γινονται κατοπιν συνεννοησσεως.

ΚατερίναΒ
08-01-09, 15:26
Καλως την Λάλα!! Να τον χαίρεσαι!!!!! Με τον νονό θα πρέπει να πας, ή αν δεν μπορεί ο νονός και στο ζητήσει, θα πας μόνη σου.

nenaki
08-01-09, 15:28
θα συμφωνησω και εγω οτι ολα γινονται κατοπιν συμφωνησεως μαμας και νονας..αλλα τα βαφτιστικα τα κοιταει η νονα-νονος..τωρα αν εχεις το θαρρος και να της πεις δε παμε μαζι για βαφτιστικα??????δε ξερω..εγω παντως να σας πω την αληθεια αν δε μου προτεινει αυτη να παω δε θα την πω εγω...

ΛΑΛΑ
08-01-09, 15:30
με τον νονο εχω θαρρος χρονος δεν υπαρχει δεν εχω πολυ βοηθεια και οπου και να πηγαινω παιρνω και τον μπεμπη.λετε να τονπαρω μαζι μου να διαλεξει και αυτος?στο προσκλητηριο πρεπει να γραφουμε και το ονομα του νονου?

nenaki
08-01-09, 15:33
χαχαχα καλη ιδεα να διαλεξει ο μπεμπης!!!!
ναι γραφεται και ο νονος στο προσκλητηριο...δε θελετε εσεις να γραφεται?
αα καλως μας ηρθες στην παρεα!!! :lol: :lol: :lol:

ΛΑΛΑ
08-01-09, 15:37
Δεν εχω προβλημα ειναι πολυ καλο παιδι ειναι 20 χρονων απλα θελω να ξερω πιο ειναι το σωστο. την εκκλησια την κλεινουμε πολυ νωριτερα οπως και στους γαμους ή μπορω να παω κανα μηνα πριν?

xrysalis
08-01-09, 15:46
εξαρτάται από την εκκλησία! αν έχει πέραση... σιγά μη βρεις ένα μήνα πριν! δεν κλέινεις νωρίτερα να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο; :wink:

α, και καλωσήρθες!! :D

nenaki
08-01-09, 15:48
καλυτερα νωριτερα λεω και εγω.εκτος αν ειναι σε κανενα χωριουδακι που δε νομιζω να χρειαζεται.

ΛΑΛΑ
08-01-09, 15:50
στο χαλανδρι θα την κανουμε αλλα μετακομισα προσφατα και δεν εχω ιδεα για την ζητηση της συγκεκριμενης εκκλησιας αλλα οπως λετε καλυτερα νωριτερα μην ψαχνομαι τελευταια ωρα

xrysalis
08-01-09, 16:03
ρε κορίτσια... μιας και αλληλοβοηθιόμαστε...
σκέφτομαι να πω σε μια φίλη μου να της βαφτίσω το κοριτσάκι...
εσας σας κάνανε άτι ειδιαίτερο οι νονοί για την πρόταση;;; πχ σας κάνανε επίσκεψη; τραπέζι; ή το είπατε και από το τηλέφωνο; :roll: γιατί σκέφτομαι να το κάνω κάπως ποιό επίσημα!
και κάτι ακόμη! την κουμπαριά την προτείνατε εσείς ή σας την προτείνανε;

nenaki
08-01-09, 16:19
χρυσαλις σε εμας ειχαμε παει επισκεψη για το γαμο οταν ηταν και εκει αναφεραμε οτι δε εχουμε βρει κουμπαρο και μας ειπαν τα παιδια αν θελουμε να μας παντρεψουν αυτοι και να το σκεφτουμε..το σκεφτηκαμε και δεχτηκαμε...και ειχαμε παει νομιζω παλι στο σπιτι τους οπου μας εκαναν και το τραπεζι (οχι τοσο λογω της κουμπαριας αλλα επειδη το ειχαμε κανονισει το τραπεζι πιο πριν αλλα επεσε με αυτο)...φυσικα και μπορεις να το προτεινεις εσυ και οταν αποφασισει το ζευγαρι τοτε κανεις κατι ιδιαιτερο..γιατι δε λεει να κανεις τραπεζι χωρις οι αλλοι να ξερουν το λογω και εκει επανω να το αναφερεις και φυσικα θα σου πουνε θα δουμε και να φυγουν..καλυτερο νοημα και ουσια θα εχει να της το προτεινεις και οταν δεχτουν τοτε κανεις κατι..

nenaki
08-01-09, 16:20
και εγω θα ηθελα να βαφτισω παντως ενα μωρακι!!!!!!!Οποια ψαχνει νονα, ας με λαβει υποψιν της!!!!!! :lol: :lol: :lol:

κοριτσια να και μια αλλη μπομπο που βρηκα με 1.4 ευρω
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/tn_20140.jpg

nenaki
08-01-09, 16:28
για δειτε και αυτην...
ειναι με κλιπ για φωτογραφιες αλλα και μαγνητακι!!στην τιμη των 0.85 ευρω!!!
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/21472-360.jpg

για πειτε γνωμες!!!

nenaki
08-01-09, 16:33
και αυτο με 1.32 ευρω...
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/208-1086.jpg

mariantinos
08-01-09, 18:25
[quote="nenaki"]και εγω θα ηθελα να βαφτισω παντως ενα μωρακι!!!!!!!Οποια ψαχνει νονα, ας με λαβει υποψιν της!!!!!! :lol: :lol: :lol:

αχ ρε φιλεναδα...να σε γνωριζα 1-2 μηνεσ νωριτερα...............

nenaki
08-01-09, 18:30
μα ενα δυο μηνες με ξερεις ηδη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mariantinos
08-01-09, 18:38
ennow prin se gnwisw 1-2 mhnes epipleon...

nenaki
08-01-09, 18:43
αααααα ε τι να κανω!!!!Εσυ προλαβες να καβατζωσεις την καλυτερη νονα (ανιψια-θεια)ξερεις εσυ!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

mariantinos
08-01-09, 19:48
καλαααααα :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil:

xrysalis
08-01-09, 22:08
καλυτερο νοημα και ουσια θα εχει να της το προτεινεις και οταν δεχτουν τοτε κανεις κατι..έχεις δίκιο! σ' ευχαριστώ!!
όσο για σένα... αν και μας πέφτεις μακριά... θα σε έχω υπόψη μου για το 2ο!! όταν κάνω... αν δεν έχεις βαφτίσει!!!! :lol: :lol: :lol:

Για τις μπομπο... γιατί δεν παίρνεις λίγα κομμάτια απ' όλες; και τα κλιπ και τα γλαστράκια είναι απιθανα! μ' αρέσουν παρα πολύ!! και ο κόσμος τρελένεται να διαλέγει!!!
σκέψου ένα ζευγάρι που θα πάρει τουλάχιστον 2 κομμάτια... θα χτυπιέται η γυναίκα "εμένα μου δώσανε το γλαστράκι... πάρε εσύ το αλλο!!!" :lol: :lol: :lol:

nenaki
09-01-09, 10:42
καλυτερο νοημα και ουσια θα εχει να της το προτεινεις και οταν δεχτουν τοτε κανεις κατι..έχεις δίκιο! σ' ευχαριστώ!!
όσο για σένα... αν και μας πέφτεις μακριά... θα σε έχω υπόψη μου για το 2ο!! όταν κάνω... αν δεν έχεις βαφτίσει!!!! :lol: :lol: :lol:

Για τις μπομπο... γιατί δεν παίρνεις λίγα κομμάτια απ' όλες; και τα κλιπ και τα γλαστράκια είναι απιθανα! μ' αρέσουν παρα πολύ!! και ο κόσμος τρελένεται να διαλέγει!!!
σκέψου ένα ζευγάρι που θα πάρει τουλάχιστον 2 κομμάτια... θα χτυπιέται η γυναίκα "εμένα μου δώσανε το γλαστράκι... πάρε εσύ το αλλο!!!" :lol: :lol: :lol:

φοβαμαι χρυσαλις μη παει το γλαστρακι στου αντρα το κεφαλι αμα τους αφηνω και να διαλεγουν!!! :wink: :wink: :wink:

xrysalis
09-01-09, 10:45
φοβαμαι χρυσαλις μη παει το γλαστρακι στου αντρα το κεφαλι αμα τους αφηνω και να διαλεγουν!!! :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΚατερίναΒ
12-01-09, 16:23
:cry: Μα τόσες μέρες δεν μου είχε έρθει μνμ από τον αντμιν ότι είχατε απαντήσει! :cry: :cry: :cry:
Κορίτσια όσον αφορά το θέμα του να διαλέξεις μπομπο, εγώ σίγουρα θα σφαζόμουν με τον δικό μου γιατι στάνταρ θα έπαιρνε το ίδιο!!!!
Τι φοβερά που είναι και τα γλαστράκια και τα μαγνητάκια!!!!!!! Νενάκι, παρακαλώ ένα κόκκινο πασχαλιτσομαγνητάκι για μένα.

Νενάκι και Μαριαντίνε, από το να τσακώνεστε για τις κουμπαριές, σας έχω άλλη λύση, γίνετε συμπεθέρες!!!! Αντε και η κόρη μου κουμπάρα! :lol: :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν να σας πω και εγώ για την έρευνα που θα έκανα.
Καταρχάς Χρυσαλίς 1000 ευχαριστώ για τη βοήθεια!!! Με το που βρέθηκα Πραξιτέλους για να δώ για χαρτιά μου ήρθαν στο μυαλό όλα όσα θα έπρεπε να σκεφτώ σαν καλή γραμματέας που είμαι και έχω σχέση με χαρτικά και τυπογραφεία. Έτσι λοιπόν πήγα στον Διονυσόπουλο, όπου απο εκεί παίρναμε χαρτόνια για τη δουλειά μου. Οντως βρήκα μπεζ χαρτονάκι με 0,30 λεπτα (το χαρτόνι αν κοπεί σε διαστάσεις Α4 βγάζει 8 φύλλα, οπότε στις διαστάσεις που το θέλω βγαίνει γύρω στα 12). Μετά πήγα και σε έναν άλλο που ήξερα και εκεί βρήκα ένα παλικάρι που έψαχνε χαρτόνι για να τυπώσει το μενού του εστιατορίου του και επειδή πιάσαμε την κουβέντα με κάλεσε να πάω με τον άντρα μου για να δώ τα μενού που θα τα κάνει όπως του είπα και να μας κεράσει και μια μπυρίτσα :P :P Είχα και τα τυχερά μου!!!! Σόρυ κορίτσια σας τα γράφω λίγο γρήγορα αλλά μόλις ξύπνησε η μικρή και θέλω να την ταίσω. Συνεχίζω λοιπόν, εκτός από έναν καλό φίλο μου τυπογράφο θυμήθηκα ότι ο τυπογράφος στον οποίο είχαμε αναθέσει να τυπώσει τα χειρόγραφα μπλοκ της δουλειάς μου, μου είχε πει ότι ό,τι και αν θέλω θα χαρεί να με εξυπηρετήσει. Επομένως δεν χάνω τίποτα να του κάνω ένα τηλ. για να μου δώσει προσφορά. Στον Μαμωνά όντως βρήκα τις κρεμαστρούλες πιο φτηνά απ'ότι τις είχα βρεί στο ίντερνετ. Χρυσαλίς και πάλι σε ευχαριστώ! Και αφού είχα καταχαρεί με όλο αυτό τον δημιουργικό οίστρο και χάζευα μια βιτρίνα με κατι κούκλες, αισθάνομαι τα μάτια μου να τσούζουν τόσο πολύ και τη μύτη και τον λαιμό μου να με καίνε και ξαφνικά βλέπω ανθρώπους να τρέχουν. Είχαν ρίξει δακρυγόνα οι αστυνομικοί γιατί είχαν γίνει συμπλοκες πάλι. Και φυσικά εκεί μου χάλασε όλη η διάθεση. Βέβαια το βράδυ που γύρισα σπίτι έφτιαξα 2 μπομπο τις οποίες θα σας βγάλω φωτό και θα σας τις δείξω για να μου πείτε τη γνώμη σας.
Φιλενάδα, όλοι όσοι ρώτησα για μπομπο, μου είπαν ότι τέλη Φεβρουαρίου έρχονται τα καινούρια σχέδια. Αν και το γλαστράκι και το μαγνητάκι είναι τέλεια, κάνε λίγη υπομονή μπας και δεις και κάτι άλλο και μετά μετανοιώσεις που βιάστηκες (εγώ πάντα την πατάω έτσι). Η γνώμη μου μεταξύ των 2 σχεδίων είναι η εξής, νομίζω ότι όλοι θα διαλέγουν το πιο "μπουγιόζικο" δηλαδή θα παίρνουν το γλαστράκι επειδή θα είναι πιο μεγάλο και ας είναι πιο χαριτωμένο και χρήσιμο το μαγνητάκι.
Χρυσαλίς όπως καταλαβαίνεις η μπομπό μας θα είναι όπως η δικιά σου, στο τοπικ που είχατε βάλει τις φωτό εσύ το είχες μέσα στο χωνάκι και μια αλλη κοπέλα το είχε δέσει εξω από το χωνάκι. Ξέρεις τι, όταν είναι μέσα στο χωνάκι, γίνεται πιο σταθερό, σκέψου ότι χρησιμοποιίησα απλό Α4 χαρτί και όταν το έβαλα μέσα το κρεμαστράκι έγινε σταθερό, εννοώ δεν "ξεφούσκωνε" όπως όταν ήταν άδειο το χωνάκι. Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλαβεις. Θα σας βάλω φωτό για τη γνώμη σας.
Πάω να ταίσω τη μπουμπού μου. Νενάκι πάντα όταν γράφω σε αυτο το τόπικ όλο και καποιος πεινάει :lol: :lol: :lol: :lol:

nenaki
12-01-09, 17:07
Νενάκι πάντα όταν γράφω σε αυτο το τόπικ όλο και καποιος πεινάει :lol: :lol: :lol: :lol:

χαχαχαχα με εκανες και γελασα βρε φιλεναδα!!!!!!!!ειστε φαγανοι τι να κανουμε!!!!

και εγω λεω θα σου ετυχε κατι και χαθηκες απο το τοπικ!! :cry: :cry:
οταν λες οτι βρηκες χαρτονακι 0,3 σε τι διασταση ειναι ωστε να βγαζει 8 Α4?πουλανε και τοσο μεγαλα?λογικα θα βγαινει πιο φθηνο αν παρω ετσι και τα κοψω σε Α4 ή αν παρω κατευθειαν Α4?
καταρχας στο θεμα με της μπομπο μου δε θα επιλεγουν αυτοι πιο σχεδιο θελουν αλλα οτι τους δωσουν τα κοριτσια που θα της μοιραζουν...φανταζεστε να μου ερχονται μετα να της αλλαζουν με αλλο σχεδιο?θα τρελαθω!!!και μαλλον θα καταληξω σε ενα σχεδιακι!!!Κατερινα δε θα της κλεισω ακομη γιατι σιγουρα θα βγουνε κι αλλα σχεδια τοτε για την εποχη εκεινη...
τον τυπογραφο τον πηρες τηλεφωνο τελικα?
Περιμενουμε φωτο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
12-01-09, 22:06
Χρυσαλίς όπως καταλαβαίνεις η μπομπό μας θα είναι όπως η δικιά σου, στο τοπικ που είχατε βάλει τις φωτό εσύ το είχες μέσα στο χωνάκι και μια αλλη κοπέλα το είχε δέσει εξω από το χωνάκι. Ξέρεις τι, όταν είναι μέσα στο χωνάκι, γίνεται πιο σταθερό, σκέψου ότι χρησιμοποιίησα απλό Α4 χαρτί και όταν το έβαλα μέσα το κρεμαστράκι έγινε σταθερό, εννοώ δεν "ξεφούσκωνε" όπως όταν ήταν άδειο το χωνάκι. κοίτα, αισθητικά μου άρεσε το κρεμαστράκι απ' έξω... αλλά εγώ δεν το είχα σκεφτεί και η άλλη κοπέλα τις έκανε μετά από μένα... το θέμα όμως είναι πως αν βάλεις το στολίδι μέσα, χρειάζεσαι λιγότερα ζαχαρωτά για να γεμίσεις το χωνί οπότε μειώνεται το κόστος!

οταν λες οτι βρηκες χαρτονακι 0,3 σε τι διασταση ειναι ωστε να βγαζει 8 Α4?πουλανε και τοσο μεγαλα?λογικα θα βγαινει πιο φθηνο αν παρω ετσι και τα κοψω σε Α4 ή αν παρω κατευθειαν Α4?
κοίτα υπάρχουν χαρτιά μέχρι και 70 Χ 100 εκ.
το Α4 έχει διαστάσεις 21 Χ 29,7 εκ.
γενικά είναι ποιό οικονομικά αν βρείς άκοπο χαρτί! και το καλό με τον Διονυσόπουλο είναι πως σου τα κόβει επιτόπου σε ότι διάσταση θες, όποιο χαρτί του θες! μόνο όσες πάτε.. προσοχή στις σκάλες!! κόντεψα να σπάσω τη μέση μου!! :lol:

ΚατερίναΒ
13-01-09, 16:29
Καλησπέρα!!!!! Λοιπόν όπως σας είπα έφτιαξα πρόχειρα 2 μπομπο, που βέβαια έχουν το c(l)opyright από την Χρυσαλίς!
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/IMG_0212.jpg
Χρυσαλίς έχεις δίκιο, αν μπει μέσα το κρεμαστράκι βάζεις λιγότερα ζαχαρωτά. Δεν έχω σκεφτεί αν θα το βάλω μέσα ή έξω. Δοκιμαστικά είναι πάντως αυτά που έκανα και εντελώς αντιγραφή από τα δικά σου. Τα χωνάκια σκέφτομαι να τα τυπώσω σε πορτοκαλί, πράσινα, τυρκουάζ και φούξια και να βάλω αντίστοιχα τούλια μέσα ή χαρτί αφής. Μάλιστα η μια μπομπο κατα λάθος τυπώθηκε σε χαρτί στο οποίο ήδη είχα τυπώσει και είχα ξαναβάλει μέσα στον εκτυπωτη.
Νενάκι, τα χαρτιά εκτός από έτοιμα κομμένα πωλούνται και σε μεγάλα άκοπα φύλλα, νομίζω διασταση 90εκ Χ δε θυμάμαι πόσο, όσο το ύψος 2 χαρτιών Α4. Και όπως τα λέει η Χρυσαλις στα κόβουν επι τόπου.
Αυτά κορίτσια απο μένα, περιμένω τις παρατηρήσεις σας και τις προτάσεις σας για διόρθωση!!!! Καλό απόγευμα!!!!

nenaki
13-01-09, 17:19
αχ μου αρεσε κατερινακι....μηπως να κανω κα ιεγω τετοιες για τα παιδακια αλλα χωρις δωρακι μεσα γιατι το ταμειον θα εκτοξευθει!!!!!!!Το μονο που δε μου αρεσε ειναι το τουλι..δε ξερω αλλα δε μου καθετε καθολου καλα..ισως με χαρτι αφης να εδειχνε καλυτερα...εγω σκεφτομαι να κανω επανω και με περφορατερ (ετσι πρεπει να λεγεται) `μια τρυπουλα και να δεσω καμια κορδελιτσα με αντιθετα χρωματακια απο το χαρτι να κανει αντιθεση..ε?πως σου φαινεται?

ΚατερίναΒ
13-01-09, 19:30
Νενάκι, το τούλι ήταν το μόνο που υπήρχε στο σπίτι. Δεν είχα χαρτί αφής, και τα δωράκια ήταν από άλλες μπομπο. Ακόμα δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει η εκτύπωση, πάντως έτσι όπως τα έχω υπολογίσει πρόχειρα, βγαίνει γύρω στο 1,30 με 1,40 εξαρτάται από τα κουφέτα και την εκτύπωση. Αλλά είναι πολύ απλή, χωρίς κορδέλες χωρίς τίποτα. Ισως χρειαστεί μια κορδελίτσα για να δεθεί η κρεμαστρούλα πάνω στο χαρτάκι. Θα ήταν ωραία αν γίνει τρύπα με περφορατέρ όπως το λες και δεθεί ένα κορδελάκι. Α! Τιμή για κορδελίτσες βρήκα τη λεγόμενη ποντικοουρά με 0,40 λεπτά (δες εδώ αν δεν σου λέει κάτι η ονομασία http://www.eshopgamou.gr/eshop/eidh-gamoy/ylika-gia-mpomponieres/kordonia/705-kordoni-pontikooyra-100m-kwd.po.html) και μια άλλη σατεν αλλά πολύ στενή με 0,20 λεπτά το μέτρο. Ακου αν χρειαστείς κάτι από τα μέρη μου και μπορώ να σε βοηθήσω θα μου πεις, εντάξει :wink:

nenaki
14-01-09, 09:05
Ακου αν χρειαστείς κάτι από τα μέρη μου και μπορώ να σε βοηθήσω θα μου πεις, εντάξει :wink:

Φυσικα φιλεναδα,λοιπον βγες στην αγορα και παρε ενα κοκκινο φορεμα μακρυ με σκισιμο...ενα κοστουμι για τον αντρα μου...ααα θελω και παπουτσια!!!! :lol: :lol: :lol: αν θυμηθω και κατι αλλο μπορω να σε ενοχλησω ετσι??????????

της κρεμαστρουλες ποσο της βρηκες τελικα?κοιτα η τιμη ετσι πως την βλεπω εγω στο συνολο της μπομπο δε ειναι και πολυ φθηνη...ειναι μια μεση τιμη..αυτα που θα βαλεις μεσα απο που θα τα προμηθευτεις?τα ζαχαρωτα εννοω..

οσο για την ποντικοουρα εμενα γενικοτερα δε θα μαρεσε κορδονι,δε ξερω γιατι μου φαινεται απλο.κορδελα θα προτειμησω...εγω εχω βρει τα 50 μετρα και οχι η πολυ λεπτη 2,20 δηλαδη το μετρο 0,044 λεπτα ,αγοραζεις το κουβαρακι ομως δηλαδη δε πωλειται με το μετρο.
Για οτιδηποτε εδω ειμαστε.. :lol: :lol: :lol:
για γλυκο αποφασισες?

xrysalis
14-01-09, 10:21
ΚατερίναΒ είσαι σε καλό δρόμο!!! :D
μ΄αρέσει που παίζεις με τα χρώματα
μ΄αρέσει και η γραμματοσειρά που διάλεξες!
μόνο θα σου πρότεινα να αλλάξεις το λοξό των γραμμάτων... γνώμη μου πάντα... αλλά λέω πως θα μου άρεσε καλύτερα να είναι γραμμένο το όνομα σε ποιό οριζόντια θέση παρά που με το τύλιγμα βγαίνει κάθετο!

ψάχνω να βρω κάτι φωτό που έχω και για άλλες ιδέες με χωνάκια...
μόλις τις βρώ... σας τις δείχνω! :wink:

nenaki
14-01-09, 10:41
κοριτσια για να κανουμε αυτο το χαρτινο χωνακι,τι μεγεθος χαρτι θελουμε?Α4? και πως το κανουμε ωστε να κοβεται το ονομα σε μερικα σημεια εκει που τελειωνει το χαρτι και δηθεν δε χωρεσε το ονομα??????και για να βγουν ετσι πως τα γραφουμε στο word????

xrysalis
14-01-09, 10:56
nenaki εγώ σχεδίασα σε Α4 χαρτί αλλά το τελικό μέγεθος του χαρτιού μου για το χωνάκι ήταν 21 χ 21 εκ.

edit
τα ονόματα τα έγραψα έτσι μέσα στο Α4 http://i436.photobucket.com/albums/qq85/xrysalis/baptism/Picture5.png
απλά μετά έκανα πειράματα με το χαρτί μου! το γύριζα δηλαδή σε διάφορες μεριές και το τύλιγα για να δώ ποιό αποτέλεσμα μου άρεσε περισσότερο! :wink:

το αποτέλεσμα ήταν αυτό http://i436.photobucket.com/albums/qq85/xrysalis/baptism/DSC03422.gif

boukie17
14-01-09, 11:42
nenaki εγώ σχεδίασα σε Α4 χαρτί αλλά το τελικό μέγεθος του χαρτιού μου για το χωνάκι ήταν 21 χ 21 εκ.

edit
τα ονόματα τα έγραψα έτσι μέσα στο Α4 http://i436.photobucket.com/albums/qq85/xrysalis/baptism/Picture5.png
απλά μετά έκανα πειράματα με το χαρτί μου! το γύριζα δηλαδή σε διάφορες μεριές και το τύλιγα για να δώ ποιό αποτέλεσμα μου άρεσε περισσότερο! :wink:

το αποτέλεσμα ήταν αυτό http://i436.photobucket.com/albums/qq85/xrysalis/baptism/DSC03422.gif

και πώς τα έγραψες οριζόντια βρε xrysalis???
δηλ.το εκτύπωσες πρώτα σε διαφάνεια και μετα το δίπλωσες μετο μεγάλο χαρτί???

xrysalis
14-01-09, 11:46
http://www.imageshack.gr/files/o2d2z086hdo1lyt6ujch_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=o2d2z086hdo1lyt6ujch.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/xhdxsb1eb6334bmo4x10_thumb.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=xhdxsb1eb6334bmo4x10.png)

κάντε κλικ να τα δείτε μεγάλα!

boukie17 λόγω δουλειάς... δεν τα έφτιαξα στο word!
τα έγραψα οριζόντια το ένα δίπλα στο άλλο, μεγάλο μικρό και μετά όλα μαζί τα έστρεψα λοξά και είχα την εικόνα που βλέπεις! έτσι περισσέυανε γράμματα έξω από το Α4 και βγαήξε το τυχαίο στο δίπλωμα...

και ναι! εκτύπωσα σε διαφάνεια και δίπλωσα μαζί με το χαρτι!

boukie17
14-01-09, 11:48
http://www.imageshack.gr/files/o2d2z086hdo1lyt6ujch_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=o2d2z086hdo1lyt6ujch.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/xhdxsb1eb6334bmo4x10_thumb.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=xhdxsb1eb6334bmo4x10.png)

κάντε κλικ να τα δείτε μεγάλα!

boukie17 λόγω δουλειάς... δεν τα έφτιαξα στο word!
τα έγραψα οριζόντια το ένα δίπλα στο άλλο, μεγάλο μικρό και μετά όλα μαζί τα έστρεψα λοξά και είχα την εικόνα που βλέπεις! έτσι περισσέυανε γράμματα έξω από το Α4 και βγαήξε το τυχαίο στο δίπλωμα...

και ναι! εκτύπωσα σε διαφάνεια και δίπλωσα μαζί με το χαρτι!

οκ τώρα κατάλαβα !!!!ούφ πια!!!!

ΚατερίναΒ
14-01-09, 14:59
Χρυσαλίς μου, η αλήθεια είναι ότι βιαζόμουν πάρα πολύ να τα τυπώσω και ούτε που πέρασε από το μυαλό μου να τα γράψω διαγώνια. Μου αρέσουν πάρα πολύ οι γραμματοσειρές σου, εμένα δυστυχώς είναι καινούριο το office και δεν έχει πολλές επιλογές. Από τις φωτό, μου αρέσουν πολύ αυτές με τα μανταλάκια, οι άλλες με το τούλινο χωνάκι δεν μου γεμίζουν το μάτι :oops:.
Νενάκι, είναι κοντά στο σπίτι μου ο Χατζηγιαννάκης με τα κουφέτα, μπορώ να πάρω από εκεί κουφέτα σοκολατένια και διάφορες καραμελίτσες από ζαχαροπλαστείο ή από κάποιο μαγαζί, στην Αθήνα έχουν πολλές. Επίσης κοντά μας είναι και το Μάκρο, που έχει κουτιά του κιλού με καραμέλες και διάφορα καλούδια. Θα δώ και εκεί.
Το κρεμαστράκι έχει 0,71 λεπτά. Το θεωρώ οικονομικό. Τουλάχιστον απόσα έχω δει. Σκέψου ότι αλλού το βρήκα πάνω από 1 ευρώ. Οι κορδελίτσες είναι ανάλογα τι θες, για φιόγκους είναι η φαρδουλή κορδελίτσα ενώ για τυλίγματα και δεσίματα είναι η ποντικοουρά.
Νενάκι, από τη μια οι πασχαλίτσες, από την άλλη τα κόκκινα φορέματα, φωτιά στα κόκκινα!!!!!! Χτες βρήκα κάτι γάντια πράσινα που έχω με πασχαλίτσες και κάτι κονκάρδες πασχαλίτσες! Αν θυμόμουν από που έχω πάρει αυτά τα γάντια θα σου έστελνα, μιας που σου αρέσουν και εσένα.
Περιμένω μέγεθος για φόρεμα και Νο για παπούτσια. Δεν με είπες, το σκίσιμο αλά Ζωζώ Σαπουντζάκη????? :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
14-01-09, 15:10
επειδή οι καραμέλες-κουφετα-ζαχαρωτα κλπ δεν είναι καθόλου οικονομικά.... ανάλογα με το ποσες μπομπο θα χρειαστείτε... εγώ που είχα ψάξει βρήκα τελικά τυλιγμένα τσάρλεστον και γλειφιτζούρια!!

ΚατερίναΒ
14-01-09, 15:24
Ναι οσο πιο μεγάλες είναι οι καραμέλες, τόσο πιο πολύ χώρο πιάνουν και γεμίζει το χωνάκι και έρχεται και πιο οικονομικά!!!! Και στα λίντλ έχει καραμελίτσες και γλυφιτσουράκια και είναι οικονομικά! Θα το ψάξω! Θέλω να πάω Μάκρο πρώτα! Και μετά Αθήνα! Θα δούμε! Χτές μου είπε η μαμά μου ότι μια κοπέλα από τη δουλειά της έκανε κουμπαράδες και της κόστισαν μόνο 1 ευρώ, έτοιμοι με κουφέτα. Θα πάω και ΄σε αυτό το μαγαζί να ρίξω μια ματια μπας και βρώ τιποτα καλό. Αλλα το θέμα είναι ότι θέλω να τη φτιάξω εγώ.
Νενάκι μέχρι πόσα χρήματα σκέφτεσαι να διαθέσεις για το κάθε κομάτι? Εμας δεν μας παίρνει πάνω από 1,50 και ας ακούγεται πολύ γυφτιά, αλλά όπως έχω ξαναπεί, εγώ γίνομαι νονά, βαπτίζουν οι κολλητοί μας τη μικρή τους και παντρεύεται και ο αγαπημένος μου ξάδερφος, οπότε πρέπει να είμαστε αρκετά συγκρατημένοι. Ουφ βρε κορίτσια δεν θέλω να σας ζαλίζω, αλλά προσπαθώ να κάνω ότι πιο όμορφο σε λογικά πλαίσια. Και έχουμε και πολλους πρώτους συγγενείς που πρέπει να καλέσουμε, οπότε θέλω στο νερό 200 κομάτια.
Α! Νενάκι για γλυκό δεν έχω σκεφτεί. Είχα πει μήπως έφτιαχνα χαλβά σε μικρά πλαστικά κυπελλάκια (αυτά τα διάφανα τα τετράγωνα που έχουν και στα ζαχαροπλαστεία). Εμένα μου αρέσει η ιδέα αλλά ο σύζυγος θέλει προφιτερολ. Δεν ξέρω. Εσύ τι λές?? Κορίτσια εσείς τι είχατε κάνει στις βαπτίσεις σας? Για ρίχτε καμιά ιδέα.

xrysalis
14-01-09, 15:29
εγώ επειδή τους κάλεσα όλους μετά στο τραπέζι, δεν πρόσφερα γλυκό στην εκκλησία, απλά έκοψα μετά την τούρτα!

μια ωραία ιδέα όμως είναι τα γεμιστά μπισκότα! τα καρφώνεις πάνω σε καλαμάκι από σουβλάκι, δένεις και μιά ωραία κορδελίτσα φιόγκο, κρεμάς κι ένα καρτελάκι με ευχαριστήρια ευχουλα ή το όνομα του παιδιού... κι έτοιμο!!
όλα μαζί καρφωμένα σε φελιζολ που στολίζεις όπως θες και βουαλά!!!! :D

xrysalis
14-01-09, 15:31
ααααααα... επίσης σε πολλά ζαχαροπλαστεία πουλάνε γλειφιτζούρια σε μακρυά στικς που μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε αναλόγως!! το δικό μου στη γειτονιά που είναι και ακριβούτσικο τα έχει 0.40 το κομμάτι! :wink:

nenaki
14-01-09, 16:17
Νενάκι, από τη μια οι πασχαλίτσες, από την άλλη τα κόκκινα φορέματα, φωτιά στα κόκκινα!!!!!! Χτες βρήκα κάτι γάντια πράσινα που έχω με πασχαλίτσες και κάτι κονκάρδες πασχαλίτσες! Αν θυμόμουν από που έχω πάρει αυτά τα γάντια θα σου έστελνα, μιας που σου αρέσουν και εσένα.
Περιμένω μέγεθος για φόρεμα και Νο για παπούτσια. Δεν με είπες, το σκίσιμο αλά Ζωζώ Σαπουντζάκη????? :lol: :lol: :lol: :lol:

χαχαχα!!!!!!φανταζεστε μαμα και κορη πασχαλιτσες!!!!!!το σκισιμο Κατερινα αλα Ζωζω και βαλε!!!!!!!Λοιπον νουμερο φορεματος extra small (ειμαι και σε μινιατουρα τι να κανω!!!) και παπουτσι 38!!!
και εγω σκεφτομαι για μακρο,εχει καλες τιμες..εμενα περσι που βαφτιζε η κουμπαρα μου την κορη της ειχε παρει για τα παιδακια μπομπο κουπες με ζωακια 1 ευρω..ηταν πολυ ωραιες...απο εκει θα παρουμε μαλλον και τα βαφτιστηκα..αλλα σε μπομπο τουλαχιστον περσι δε ειχε ιδιαιτερα πραγματα..φετος να δω..αν και εχω καταληξει στο μαγνητακι κλιπ που σας ειχα δειξει...

χρυσαλις αυτο με τα γεμιστα για να τα περασουμε σε καλαμακι δε θα διαλυθουν?

Κατερινα για ακομη πιο οικονομικα για να μη βαλεις πολλα ζαχαρωτα, τυλιξε μια καραμελα με χαρτι αφης αρκετες φορες και ετσι μη σου πω μια καραμελα θα πηγαινει και σε μια μπομπο!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
καλα ε φοβερη ιδεα!!!!!!!!!!

nenaki
14-01-09, 16:19
Νενάκι μέχρι πόσα χρήματα σκέφτεσαι να διαθέσεις για το κάθε κομάτι? .
κοιτα αν μπορεσω και στο 1 ευρω να τις κανω θα ναι μια χαρα...θα δειξει στο τελος....

xrysalis
15-01-09, 09:41
χρυσαλις αυτο με τα γεμιστα για να τα περασουμε σε καλαμακι δε θα διαλυθουν?όχι βρε! γιατί;;; το είχα δει σε ένα μαγαζί με βαφτιστικά και ήθεκε 1 ευρώ το κομμάτι!! και είπα σιγά! και δεν τα κάνω μόνη μου;;; :lol: αλλά δεν πρόλαβα.....

festar
15-01-09, 12:40
NENAKI, συμπατριώτισσα, μόλις σήμερα είδα τις μπομπό σου και ήθελα να σε ρωτήσω από πιο σαιτ τις βρήκες (αυτές τα πιαστράκια). βλέπεις τέλη Απριλίου θα γίνω νονά και ψάχνομαι!!!

ααα...... να σε ρωτήσω τις μπομπό θα τις κάνεις εσύ (εννοώ ως μαμά) ή η κουμπάρα? η αλήθεια είναι πως πριν 3 χρόνια που βάφτισα την μικρή μου, τις μπομπό τις είχε πάρει η νονά, αλλά τώρα βλέπω πως στις περισσότερες περιπτώσεις τις πέρνει η μαμά.....

για βαφτιστικά είδες πουθενά? :) :) :)

nenaki
15-01-09, 13:17
γεια σου festar πατριωτακη!!!!!!οι μπομπο ειναι απο εδω http://www.invitations.webtype.gr

θα της κανω εγω ως δημιουργια αλλα η νονα θα δωσει λεφτα (οσα θα εβαζε για να παρει αυτη μπομπο)...ναι και σε μας η νονα της κανει...
για βαφτιστηκα δε εψαξα ακομη,αυτο θα γινει με την νονα φυσικα, αν θελει να παμε μαζι να διαλλεξουμε..για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!!!!

kassi
15-01-09, 20:29
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΙΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΜΠΌΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΙΣ ΚΟΥΒΑΛΗΣΩ????? ΒΟΗΘΕΙΑ

xrysalis
16-01-09, 10:47
kassi καλημέρα!
για πες... αγόρι;;; κορίτσι;;;; και πόσα κομμάτια; :roll:

nenaki
16-01-09, 14:56
kassi εχεις βρει καποιο θεμα για τις μπομπο?πες μας κιαλλα

ΚατερίναΒ
16-01-09, 20:48
Αααααααααα τελικά εσείς οι Σερραίες δεν συμφέρετε για κουμπαριά!!!!!!!!! Δεν με λέτε, οι νονές πληρώνουν και για τα κόκκινα φορέματα αλά Ζωζώ??? :lol: :lol: :lol:
Τι κάνενε κορίτσια??? Έπιασα δουλειά και χάθηκα λιγάκι!!!!!
Κάσι, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό, αλλά δεν θα προτιμούσα ποτέ για μπομπο, είναι το κουτάκι με ένα όμορφο στολίδι στο φιόγκο του. Στο προτείνω επειδή είναι το μόνο σταθερό και δεν πρόκειται να σου πάθει τίποτα στο πολύωρο ταξίδι σας. Ωστόσο θεωρώ ότι είναι πανάκριβο ακόμα και αν το φτιάξεις εσύ και δεν αξίζει. Θα μπορούσες επίσης να κάνεις ένα πολύ όμορφο πουγκάκι. Οπώς λένε τα κορίτσια, το φύλο του παιδιού ποιό είναι? Έχεις σκεφτεί κάποιο θέμα? Τι εποχή θα κάνετε την βάπτιση?

Κορίτσια σήμερα βρήκα στο πατρικό μου μια γλαστρούλα και θυμήθηκα ότι μια πρώην συνάδελφός μου είχε κάνει στη βάπτιση του γιού της που ήταν τέλη Μαίου, για τα παιδάκια λούτρινα κουκλάκια και για τους μεγάλους μικρά γλαστράκια με βασιλικό. Θυμάμαι πόσο μου είχε κάνει εντύπωση! Δεν εχω ξαναδεί τέτοια μπομπο! Και ο βασιλικός από τοσο δα που ήταν είχε γίνει θηρίο!!!!!!!!!!Ωραία ιδέα και αυτή, είπα να την πω για να μείνει στα πρακτικά!!!

nenaki
16-01-09, 22:16
χαχαχαχχαχα Κατερινα!!!!!!!!!!!!!!!!!εμεις κανουμε αβερτα παιδια και αλλες τραβανε το λουκι να μας τα βαφτισουν!!!!χαχαχα
αντε στο δευτερο σου Κατερινα εγω κουμπαρα,για να σε ξελαφρωσω λιγακι με τα οικονομικα!!! :lol: :lol: :lol:
ειδες τι καλη που ειμαι?????!!!! :lol: :lol: :lol:
αυτο με τον βασιλικο το εχω ξανακουσει και εγω..δε θα το εφτιαχνα ποτε ομως...φανταζεστε να τρεχουν τα παιδια και να ριχνουν καταλαθος κατω τις μπομπο απο τους μεγαλους και να γεμιζει παντου χωματα????δε ξερω δε μου καθεται καλο...
παντως ρε κοριτσια μπομπο κουτακι το θεωρω πολυ τζαμπα λεφτα...μα δε ειναι και κατι ενδιαφερον..ουτε στο σπιτι θα προλαβει να φτασει,θα το εχουν πεταξει...καλυτερα πουγκακι και φθηνο παρα κουτακι...

16-01-09, 22:21
Zωζωκα , δε με λες?????????????????? βρηκες καμια ακρη με τα μαρτυρικα σου ???

nenaki
16-01-09, 22:28
με εκανες και γελασα ΜΑΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
αυτο το ζωζωκα μου αρεσε πολυ....με τα μαρτυρικα............................δε εκανα τιποτα...δε εχω αποφασισει ρε γμτ ακομη ,να κανω βραχιολακι ή παραμανα?εσυ τι λες?αντε πες και τιποτα!!!!!!!!!!!!!!

16-01-09, 22:34
Η παραμανα δεν θα μου αρεσε . Προτειμω τα βραχιολακια μια και μου αρεσουν τα μπιρμπιλικια , ερχεται και καλοκαιρακι και φαινονται ωραι στο χερι .
Θα με καλεσεις στη βαφτιση ????
Α Μαρω με λενε

nenaki
16-01-09, 22:38
οκ Μαρω!!!! :lol: :lol: :lol:
Φυσικα και θα σε καλεσω!!!!!!!!!Εσυ απλα θα μου στειλεις διευθυνση να σου στειλω προσκλητηριο...τι ετσι θα σε αφησω???!!!!!!
ναι και εγω για βραχιολακι λεω(σκετο κορδονι)χαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: χωρις τιποτα αλλο!!!!!!!
αστιευομαι ετσι...κατι με επιασε τωρα δε ξερω!!!!!λετε το βραχιολακι να ναι μεσα σε πουγκακι ή οχι?θα το φορεσουν ολοι αραγε?

Κοιμηθηκες καλε Ζωζωκα ???????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

μαζι ποσταραμε !!!

nenaki
16-01-09, 22:39

κατευθειαν να μου την πεις... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

16-01-09, 22:39
Καπου επεσε στον οφθαλμο μου οτι οι παπουδογιαγιαδες τα εβαζαν στο πετο με το σακουλακι

Καλε , γελιο θα εχει !!!!!!!!!!!!!!!!!!1

nenaki
16-01-09, 22:40
γιατι κουβαλαν και καρφιτσα μαζι τους????????????????????

16-01-09, 22:41
Κοιτα , ειμαι γνωστη γλωσσοκοπανα :lol:
Λεω λοιπον να κανεις βραχιολακια οπου θα κρεμονται οι περιβοητες μεταλλικες πασχαλιτσες 'η ακομα καλυτερα αν εβρισκες μικρες οικονομικες γυαλινες και μικρα σατεν πρασικα και κοκκινα κορδελακια

ε???

nenaki
16-01-09, 22:41
festar σε βλεπωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!πες τιποτα και εσυ?????εψαξες τιποτα?????

16-01-09, 22:42
Πρεπει να στυψω τον εγκεφαλο μου παλι ,,,,,, που ειδα τετοιες πασχαλιτσες .
Εγω εχω δυο για το λαιμο αλλα ειναι Μουρανο και δεν θυμαμαι ποσο τις ειχα παρει :cry:

nenaki
16-01-09, 22:44
αυτο ειναι που με προβληματιζει,θα φαινεται ωραιο σε κορδονι να κρεμονται κορδελες?????
η μεταλλικη ποσο ειχε η πασχαλιτσα?γνωριζεις?το πολυ πολυ να βαλω βατραχο!!!!!!!!οτι βρω θα κρεμασω!!!!

ΚατερίναΒ
16-01-09, 22:44
Και το πουγκακι ειναι στην ίδια μοίρα κατ'εμέ.
Λοιπόν κάτι άλλο που μου έρχεται (δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί) είναι τα φτηνά κουβαδάκια από το τζάμπο, κάτι τσίγκινα σε διάφορα χρώματα (υποτίθεται ότι βάζεις γλαστράκι) που έχουν 0,50 λεπτά, βάζεις μέσα σοκολατάκια, καραμελάκια, ότι έχεις ευχαρίστηση, σου έρχεται οικονομικά και ο άλλος έχει καταευχαριστηθεί, και ειδικά τα πιτσιρίκια που τρελαίνονται για ζαχαρωτά.
Νενάκι, στο τρίτο αν θες, το δεύτερο είναι του άλλου κουμπάρου, είχαμε 2.
Παρεπιπτώντος στο τζάμπο έχει γλαστράκια σαν αυτά της φωτό (αυτά που έχεις βρεί εσύ πάντως είναι πιο όμορφα) με 1 ευρώ. Το λουλουδακι είναι μανταλάκι που κρατάει φωτό.
Φιλενάδαααααααααα θελω πίτσααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

nenaki
16-01-09, 22:45
καλε ακομη δε ρωτησα εσυ μου απαντησες ηδη!!!!μπραβο Μαρω!!!!

16-01-09, 22:46
Ζωζωκα δεν λεω πολυ μακριες κορδελες . Θα τις δενεις και θα κοβεις .Να περισσευει περιπου 1-1,5 ποντος .
Γιατι βατραχος καλε ?????

ΚατερίναΒ
16-01-09, 22:48

Ζωζώκα :lol: :lol: :lol: :lol:
Νενάκι εγώ είμαι η νονά???? Ωωωωωωωχ θα πρέπει να πληρώσω και τις μπομπονιέρες?????????????????? :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορίτσια εγώ προτιμώ παραμάνα, φαντάζεστε παππουδογιαγιάδες να φοράνε βραχιολάκι? Δεν μου αρέσει. Αλλά Νενάκι αν αποφασίσεις βραχιόλι (για εκεί σε κόβω) φρόντισε να μην είναι μέσα σε πουγκάκι!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

16-01-09, 22:49
[quote="ΚατερίναΒ"] είναι τα φτηνά κουβαδάκια από το τζάμπο, κάτι τσίγκινα σε διάφορα χρώματα (υποτίθεται ότι βάζεις γλαστράκι) που έχουν 0,50 λεπτά, βάζεις μέσα σοκολατάκια, καραμελάκια, ότι έχεις ευχαρίστηση, ....., και ειδικά τα πιτσιρίκια που τρελαίνονται για ζαχαρωτά.

Αυτο εκανα στα γενεθλια των κοριτσιων μου . Εβαλα και φιογκακια στο χερουλακι και μεσα εκτος απο σοκολατακια , καραλεμες και σμαρτις εβαλα 1 μολυβι, 1 σβηστρα , και 1 σελιδοδεικτη-μανταλακι απο τα jumbo :lol: :lol: :lol:

nenaki
16-01-09, 22:49
εφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...οτι θελει το Κατερινακι!!!!!!! :lol: :lol:
ποτε σκοπευεις να κανεις τριτο????????????????????????μη τα φαω τα ψωμια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!
α δε τα ειδα στο jumbo εγω αυτα...εμ και που να τα δω οταν εχεις εναν αντρα πανω απο το κεφαλι και να σου λεει τελειωνεεεεεεεεεεεεεε....
ειπα για βατραχο Μαρω γιατι μου φαινεται πασχαλιτσα δε θα βρω!!!και ο βατραχος ηρθε στο χερι (γραψιμο) πρωτος!!!!!εχεις καμια προχειρη φωρο να με παραπεμψεις για να δω αυτο το σόι βραχιολακι????

16-01-09, 22:51
Κατερινα οι λοιποι προσκεκλημενοι παππουδογιαγιαδες τα κρατουν για τα εγγονακια τους :lol: :lol: :lol: Οι δικοι σας βεβαια θα τα εχουν για ενθυμιο :D

16-01-09, 22:52
Φωτο οχι , αλλα φαντασια που οργιαζει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nenaki
16-01-09, 22:52
ααα κοριτσια να το ξεκαθαρισουμε...η νονα πληρωνει και τις μπομπονιερες!!!ενταξει????????!!!!!!!!!!!!!!!!
θελω να κοιμηθω αλλα δε με αφηνετεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μαρω εσυ υπερπαραγωγη κουβαδακι εκανες,ετοιμο για την νεα σχολικη χρονια!!!!!!!!!!!

nenaki
16-01-09, 22:53
μηπως να κανω αλυσιδα για το ποδι??????????????????????????

16-01-09, 22:54
Βρε Νενακι το βατραχος μου κανει αγοριστικο . Γιατι δεν βαζεις λουλουδακια . Υπαρχουν απειρα μεταλλικα , γυαλινα απο cernit οτι θες . Ενα site που μου ερχεται προχειρο ειναι οι '' hantrestoykosmoy'' αν θυμαμαι καλα . Για βαλτο στη μηχανη αναζητησης .................

16-01-09, 22:54
μηπως να κανω αλυσιδα για το ποδι??????????????????????????

YES YES YES !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

16-01-09, 22:55
[quote="nenaki"]ααα κοριτσια να το ξεκαθαρισουμε...η νονα πληρωνει και τις μπομπονιερες!!!ενταξει????????!!!!!!!!!!!!!!!!

KOΠΕΛΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ :lol: :lol:

nenaki
ναι κοπελα μου δε ειπα οτι θα κανω βατραχο...ααα το εδεσες κομπο εσυ...απλα ετυχε να το γραψω!!!!ναι στις χαντρες του κοσμου εχει καλες τιμουλες.... :lol: :lol: :lol:

ΚατερίναΒ
εφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...οτι θελει το Κατερινακι!!!!!!! :lol: :lol:
ποτε σκοπευεις να κανεις τριτο????????????????????????μη τα φαω τα ψωμια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!
α δε τα ειδα στο jumbo εγω αυτα...εμ και που να τα δω οταν εχεις εναν αντρα πανω απο το κεφαλι και να σου λεει τελειωνεεεεεεεεεεεεεε....
ειπα για βατραχο Μαρω γιατι μου φαινεται πασχαλιτσα δε θα βρω!!!και ο βατραχος ηρθε στο χερι (γραψιμο) πρωτος!!!!!εχεις καμια προχειρη φωρο να με παραπεμψεις για να δω αυτο το σόι βραχιολακι????

Νενάκι κάτσε να κάνω 2ο και βλέπουμε για το 3ο!!!!!!!
Δεν με λες, με τον άντρα μου πήγες τζάμπο????????????????? :lol: :lol: :lol: :lol:
Αααααααααα κάπου είδα και εγώ πασχαλίτσες, κάτσε να τις βρώ, μάλλον η Χρυσαλις μου τις έδειξε αν θυμάμαι καλά, η οποία εξαφανίστηκε, μα που είναι, αφού δεν έχει Greys σήμερα, που είναι να μας δώσει τα φώτα της????? Κάτσε θα το βρώ και θα σας τα δείξω.

Μαμά των 2 δεν ευχαριστήθηκαν τα πιτσιρίκια με το δωράκι??? Η μαμά μου στα γενέθλιά μου όταν ήμουν μικρή έφτιαχνε μόνη της μικρές χάρτινες σακουλίτσες (τότε δεν υπήρχαν ευρεως) και τις γέμιζε με καλούδια και όλα τα παιδάκια ανυπομονούσαν να έρθουν τα γενέθλια μου.

16-01-09, 22:58
Ξεφευγω απο το θεμα αλλα περυσι εβαλα ολα τα μπινελικια σε ζελατινα , αγορασα διχτυ φουξ και φυτρι και τα εδεσα σαν καραμελες , Στα φουξ με πρασινη κορδελιτσα στα φυτρι με φουξ . Επαθαν πλακα οι μπομπιρες :lol: :lol:

nenaki
16-01-09, 22:58
KOΠΕΛΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ :lol: :lol:

εμ ας προσεχατε!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Κατερινα και σε εμενα χαρτινη σακουλιτσα εκανε!!!!!και εσενα ετσι ο αντρας σου ε??????αχ ασε πουθεν δε ειναι να πηγαινουμε με αυτους!!!!

nenaki
16-01-09, 23:00
κοριτσια συνεχιστε εσεις....εμενα με καλει το .............κρεβατι!!!!!!!!!!!!!!!
θα τα πουμε αυριο!!!!!!!καληνυχτα και ονειρα ησυχα!!!!

16-01-09, 23:01
Ζωζωκα με τις κοτες κοιμασαι πουλι μου ?????

ΚατερίναΒ
16-01-09, 23:02
Συγνώμη, καθότι πρωτευουσιάνα :lol: :lol: , το φυτρί τι είναι???
http://www.neraidorama.gr/Animal-metal-pendants-parts1.html Νενάκι δεν είδα πασχαλίτσες αλλά είναι τόσο όμορφα όλα αυτά που δείχνει, χαζεύεις. Μαμα των 2, ας πρόσεχες, στο 3ο παιδί να κάνεις σερραία νονά να στα πληρώσει όλα!!!!! :lol: :lol: :lol:
Νενάκι σου χρωστάω ενα πμ, αλλά θα στα πω αύριο, πάω και εγώ για ύπνο! Κορίτσια καλό βράδυ!!!!!!!!!!!!!

16-01-09, 23:03
Αντε καλο μου , καλον υπνο ελαφρυ και ονειρα γλυκα !!!!!!

16-01-09, 23:04
φυτρι = το πρασινο φυτρι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: αυτο το λαμπερο ανοιχτοχρωμο πρασινο

ΚατερίναΒ
16-01-09, 23:08
Ειλικρινά πρώτη φορά ακούω αυτό το χρώμα!!!!!
Ακούγονται πολύ όμορφα όλα αυτά! Φαντάζομαι ότι οι μικρούλες σου θα είναι πολύ χαρούμενες με τα καλούδια που τους φτιάχνεις. Εμένα μου άρεσε όταν η μαμά μου έφτιαχνε διάφορα! Να τις χαίρεσαι!!!!!!!
Ακολουθώ και εγώ το Νενάκι και πάω για ύπνο! Καλό βράδυ!

16-01-09, 23:10
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=349330#349330

το τουλι στις μπομπο ανθρωπακια

καταλαβες τωρα :lol: ???

16-01-09, 23:11
Αντε καλον υπνο και ελαφρυ και εσυ Κατερινακι

nenaki
17-01-09, 09:50
κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι τωρα???σε περιπτωση που κανω βραχιολακι μαρτυρικο θα πρεπει να εχει και καρφιτσα επανω για οσους θελουν απλα να το κρεμασουν στο πετο?γιατι στην παραθεση που κανεις Μαρω για το φυτρι ειδα ενα μαρτυρικο κολιε και ειχε και την καρφιτσα...

καλημερα σας :lol: :lol: :lol: :lol: (η κοτα επανηλθε!!!!!!!!!!!)

17-01-09, 09:52
Καλα ξυπνητουρια πουλι μου :lol: :lol: :lol:
Ναι , λεω να βαλεις και καρφιτσα , αλλα αν ειναι σκετα . Δλδ να μην ειναι σε πουγκακι.

17-01-09, 09:52
Καλε Ζωζωκα το ξερεις εσυ το φυτρι 'η ξερεις μονο απο ΟΖΕΣ??????

nenaki
17-01-09, 09:54
και πως θα στεκεται αυτο το πραγμα δε ξερω με την καρφιτσα...για να το βαλω ομως στην καρφιτσα θα πρεπει να δεσω και το λουρακι σε κομπο ωστε να πιαστει καλα με την καρφιτσα..ετσι ομως θα τους κοβει μερικους να το φορανε και στο χερι ή θα τα δω ολα στο πετο?στα παιδια δινουν μαρτυρικα?

17-01-09, 09:57
Τους κοβει -- στους περισσοτερους τουλαχιστον . Ε μετα ο ενας θα δει τον αλλο . Μη σκας .
Ναι και σε ΟΛΟΥΣ δινουν μαρτυρικο

nenaki
17-01-09, 10:01
σοβαρα σε ολους?????απο μεσα θα μπω παλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εγω ξερω μονο τα Μανό.....φυτρι και τετοια δε παιρνανε απο εδω!!!!!!!

17-01-09, 13:44
http://ftiaxtomonosou.forumotion.net/forum-f1/topic-t108.htm

http://ftiaxtomonosou.forumotion.net/forum-f1/topic-t101.htm

http://ftiaxtomonosou.forumotion.net/forum-f1/topic-t29.htm

Zωζωκα πατα επανω .Μου αρεσαν

nenaki
17-01-09, 14:57
ναι ναι και μενα μου αρεσαν..αλλα δε καταλαβα που εχει τρυπουλα επανω στις πασχαλιτσες ωστε να κρεμιουνται?

19-01-09, 09:31
Καλημερα , καλε εχει απο μπροστα και απο πισω :oops: :oops: :lol: :lol:
για κοιτα καλυτερα !

xrysalis
19-01-09, 11:51
λέτε... λέτε... λέτε... έχασα τη μπάλα καλέ!!

κάπου στα πεταχτά σαν να πήρε το μάτι μου πως με αναζητήσατε!!
λοιπόν! παρούσα!! τί έχουμε; τι ψάχνουμε; πού βρισκόμαστε;;;
τί έχουμε και λέμε;;;

γιαααααααααααα πείτε.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nenaki
19-01-09, 12:10
ααααααα χρυσαλις....εισαι ασυγχωρητη...τοσο θεμα εδω και εσυ απουσα!!!!γιατι????????????????εσυ θα μας πεις που χαθηκες?????????και τι εχεις να πεις για ολα τα παραπανω?????????????

Μαρω και απο μπροστα και απο πισω??????????? :shock: :shock: :shock: :shock: ωχ παναγια μου δε ειδα τιποτα!!!!

xrysalis
19-01-09, 12:33
χάθηκαααααα... σιγά που χάθηκα!! έτρεχα σε μονοήμερες αρμένικες βίζιτες στην κουνιάδα και την πεθερά μου αλλά στο τέλος μου βγήκε ξυνό!! κατέληξα αγκαλιά με τη λεκάνη της τουαλέτας.... άστα! σήμερα είμαι λίγο καλύτερα!!

τώρα που μολόγησα... γιααααααα κάνε μια περίληψη στα γρήγορα!!! :D

nenaki
19-01-09, 12:45
εμ ετσι ειναι...πεθερα και λεκανη πανε μαζι!!!!!!!αντε περαστικουλια!!!λες να σε δηλητηριασαν????????!!!!!!!!!!!!
λοιπον το θεμα που ειχαμε ειναι τα μαρτυρικα....τι να κανω?βραχιολι,παραμανα,κολιε ή αλυσιδα για το ποδι??????τι να περιλαμβανει?αν δινω και στα παιδια?αυτα θυμαμαι εν ολιγοις

xrysalis
19-01-09, 12:52
Κοίτα... εγώ είχα κάνει 2!
παραμανίτσα για τους άντρες και βραχιολάκια για τις γυναίκες και τα παιδιά! (ε μην τρυπηθούν με καρφίτσες και παραμάνες...)
θα σου έλεγα να κάνεις το ίδιο!

για την αλυσίδα για το πόδι το ρωτάς αλήθεια;;; :roll:

19-01-09, 12:58
γεια στις ομορφες ! Καλε Ζωζωκα , τις βρηκες τις τρυπες ??????

nenaki
19-01-09, 13:25
οχι καλε πλακα εκανα για το ποδι!!!!!!!!!!!!!!!!φανταζεσαι παντως??????????
Μαρω κατι βρηκα...τωρα τρυπα ειναι αυτο που βρηκα θα σε γελασω.... :lol: :lol:

evoulita
20-01-09, 17:10
Eγω πάντως που είμαι απο Σέρρες και ασχολούμαι επαγγελματικά με το θέμα γάμος βάφτιση, και που έγινα και νουνα αλλα και βάφτισα την κόρη μου, τις μπομπονιέρες ή τις κάνουν οι γονείς ή μισές μισές με τον νουνό. Ποτε δεν άκουσα να τις κάνει όλες η νουνά. Και επίσης τα μαρτυρικά δεν πάνε πακέτο με τα του νουνού, αν θέλει κανείς.Αλλά αν αποφασίσει να κάνει τα κάνει η νουνα.

Το θέμα πασχαλίτσα μου αρέσει και υπάρχουν πάρα πολλά είδη και για μπομπό αλλα και για διακοσμηση.

Νενάκι σου έστειλα και πμ.

nenaki
22-01-09, 17:36
κοριτσια που ειστε??????????
να σας ρωτησω?λετε θα κανω καλα αν παω και αγορασω τωρα με τις εκπτωσεις φορεμα για την βαφτιση?

asteraki
22-01-09, 18:02
nenaki... η γνώμη μου είναι (αν και δεν έχω παρακολουθήσει για πότε είναι η βάφτιση σας ...) ότι μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις τώρα στα καταστήματα γιατί έτσι και αλλιώς τώφρα θα πετύχεις τις καλύτερες τιμές!!!!!
με το καλό η βουτιά

boukie17
22-01-09, 18:19
τώρα ειναι οι ευκαιρία να πάρεις κάτι πολύ καλό σε φτηνή τιμή..
καλές αγορές... :lol: :lol: :lol:
όταν βρείς βαλε foto να δούμε και εμείς !!!!! :wink: :wink:

nenaki
22-01-09, 18:20
η βαφτιση αστερακι ειναι 26 Απριλιου...και εγω ετσι λεω ουτως η αλλως αυτα τα φορεματα ειναι για ολες τις εποχες και ετσι θα μπορω να το βαλω..ασε που δε ειναι καιρος για εξοδα :wink: :wink:

ΚατερίναΒ
22-01-09, 18:45
Ελα Νενάκι, σου βρήκα. Εντάξει αν δεν σου αρέσουν , μη βαράς!!!!!!!! Όσο για το σκίσιμο θα στο κάνω εγώ, τόσα ψαλίδια έχω σπίτι :lol: :lol:
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/49477444-05.jpg

και αυτό
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/74387161.jpg

και αυτό
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/red_feb08_adj_three.jpg

και αυτό
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/RedHolidayDresses2.jpg

και επειδή δεν ξέρω αν σου άρεσαν τα παραπάνω μπορείς να διαλέξεις
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/reddress2.jpg

Επειδή θα φύγω θα σου απαντήσω μετά στα πμ!

ΚατερίναΒ
22-01-09, 18:48
Πολυαγαπημένε Αντμιν μη βαράς, σέβομαι την θεωρία σου περί χώρου και οι φωτό αυτές θα σβηστούν αμέσως μόλις τις δεί η φιλενάδα μου, με την οποία μας χωρίζουν αρκετά χλμ και δεν μπορώ να της τα δείξω από κοντά!
Ευχαριστώ για την κατανόηση!!!

nenaki
22-01-09, 19:36
ναι κοριτσια απο εβδομαδα θα βγω για φορεμα και θα σας το δειξω μολις το παρω!!!
φιλεναδα αυτα πολυ απλα τα δικα σου ,δε μου αρεσαν!!!!!! :lol: :lol: :lol:
βρηκα ετοιμο και με σκισιμο!!!αντε παλι σε διευκολυνω!!!!
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/phpZNOC2qPM.jpg

ε πως σας φαινεται?????

ΚατερίναΒ
22-01-09, 19:48
Α καλά!!!!!!!!!!!!! Είδα και εγώ κάτι τέτοια χωρίς σκίσιμο βέβαια, αλλά είπα ότι θα μου τα έφερνες στο κεφάλι :oops: :lol: :lol:

nenaki
22-01-09, 19:50
ειπαμε ειμαστε ή δε ειμαστε μοντελα??????!!!! :lol: :lol: :lol:
αχ ελπιζω να κανω καλη επιλογη απο εβδομαδα και να μη το μετανιωσω...

bibibo
22-01-09, 20:21
Εγω είχα φτιάξει του γιου μου για τα γενέθλιά του ένα τρενάκι, από χαρτόνι και καλαμάκια απο σουβλάκι, τα χοντρά όμως. Τα βρήκα στο σουπερ μάρκετ και είναι αρκετά χοντρά, σαν αυτά που έχουν τα γλυφιτζούρια τα μεγάλα. Εχουν όμως μυτερή μύτη αλλά τη μεριά αυτή την κόλλησα ανάμεσα στο χαρτόνι, είχα φτιάξει το σχεδιό μου σε δύο ίδια χαρτιά και τα είχα κολλήσει με το ξυλάκι ανάμεσα με μπόλικη uhu. Βγήκε πολύ γερό και πολύ ωραίο.

nenaki
22-01-09, 21:07
bibibo μπας και σου βρισκεται καμια φωτο??????λεω μπας.....
κοριτσια σκεφτομαι και εγω αντι για μολυβι να βαλω καλαμακι απο σουβλακι και να το βαψω με σπρει σε κοκκινο χρωμα..τι λετε?πιο ειναι καλυτερο?μολυβι ή καλαμακι?

nikol28
22-01-09, 21:19
καλέ ? λές να το πάρω κι εγώ τώρα το φόρεμα ???? :roll:

με βάλατε σε σκέψεις :roll: :idea:

ΚατερίναΒ
22-01-09, 21:56
Βρε Bibibo, εσύ ότι και αν κάνεις είναι τέλειο!!!!!!!!!!! Εχω πετύχει πολλές φωτό σου και είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό! Να σαι καλά να φτιάχνεις πάντα όμορφα πράγματα για τα παιδάκια σου και να τα μοιράζεσαι μαζί μας!!! Ειδικά οι τούρτες σου είναι απίστευτες!!!!!!!!!! Το χοντρό το καλαμάκι δεν βρίσκεται εύκολα στα σούπερ μάρκετ πάντως.

nenaki
23-01-09, 10:45
ναι νικολ πιστευω οτι καλυτερα ειναι να τα παρουμε τωρα..ασε που εσυ εισαι και πιο κοντα για την βαφτιση σας..κι απο την αλλη αυτα τα αμπιγιε φορεματα φοριουνται ολο το χρονο και δε εχουν εποχη...
Κατερινα εγω και σε σουπερ βρηκα ξυλακια αλλα εχω και ενα φιλο με ψητοπωλειο και μπορει να μου δωσει...το θεμα ειναι αν θα ειναι καλυτερα ή οχι???

xrysalis
23-01-09, 11:41
αν είστε σίγουρες για τα κιλά σας μέχρι τη βάφτιση... να ψωνίσετε τώρα που συμφέρει!!!

εμένα μου αρεσει και το μολύβι και το καλαμάκι!!

και μπιμπιμπο.... θέλω φωτό!!!! :D

ΚατερίναΒ
23-01-09, 15:27
Νενάκι, καλό θα ήταν να φτιάξεις 1 με καλαμάκι και 1 με μολύβι για να αποφασίσεις ποιο σου κάθεται καλύτερα στο μάτι. Στη θέση σου αν θα χρησιμοποιούσα καλαμάκι δεν θα το έβαφα, τόσος κόπος γιατί??

lst
16-02-09, 02:04
Κορίτσια, επαναφέρω το θέμα σας, γιατί κι εγώ έχω πασχαλίτσες για τη βάφτισή μας. Και να φανταστείτε ότι πάνω από τρεις μήνες έψαχνα και δεν έβρισκα και πολλά.

Αν και έχω ψιλοαποφασίσει τι θα κάνω, είδα και τις ιδέες και πρότάσεις σας.
Θα σας πω κι εγώ τις ιδέες μου και όταν τις ολοκληρώσω κάπως θα σας τις δείξω κιόλας.
Προσκλητήριο (αν προλάβω να τα ετοιμάσω όλα) θα έχουμε μια μικρή κορνιζούλα βαμμένη κόκκινη και στολισμένη με πασχαλίτσες (και μάλλον πράσινα φυλλαράκια ή μαργαρίτες, αυτό θα το δούμε)
Μπομπονιερα χειροποίητο πουγκάκι γεμάτο με αρωματικά αποξηραμένα -τα κουφέτα σε χωριστό σακουλάκι- δεμένο με κόκκινη καρό κορδέλα και στολισμένο με πασχαλίτσα (βεβαίως βεβαίως) (Το πουγκάκι θα μπορεί να χρησιμοποιηθει σε συρτάρια-ντουλάπες ως αρωματικό)
Γλυκό το καθιερωμένο βαζάκι με καρό υφασματάκι από πάνω και το κουταλάκι δεμένο με ασπρη και κόκκινη λεπτή κορδελίτσα και εκεί που δένεται το κουταλάκι μια μεταλλική πασχαλίτσα.

Τη μεταλλική πασχαλίτσα τη βρήκα στο Χανδρομάγαζο, στην Καστριτσίου (Θεσ/κη), ενώ τις υπόλοιπες θα τις πάρω με το καλό από το suxess (έχει περισσότερα σχέδια από όσο είναι στην ιστοσελίδα τους)

Μόλις φτιάξω κάτι ολοκληρωμένο θα το ανεβάσω, για να μου προτείνετε ιδέες

ΚατερίναΒ
16-02-09, 09:27
Καλημέρα!!! Με το καλό η βάπτισή σας!!!
Όλα αυτά ακούγονται πολύ όμορφα και χρήσιμα, ειδικά το σακουλάκι με τα αποξηραμένα! Στο τζάμπο κυκλοφορούν κάτι μικρά μανταλάκια που έχουν πάνω πασχαλίτσες, τα οποία μπορείς να βάλεις στα σημεία που θα δένεις τα κουταλάκια με το βαζάκι του γλυκού. Επίσης υπάρχουν και αυτές οι ξύλινες που πισω έχουν αυτοκόλλητο!!! Το προσκλητήριο πως το σκέφτεσαι, δηλαδή θα είναι η κορνιζούλα που στη θέση της φωτό θα έχεις το κάλεσμα? Εχεις βρει κορνιζα?
Ουφ, ούτε ανάκριση να σου έκανα!!! :D

vana
16-02-09, 09:35
Το πουγκάκι θα μπορεί να χρησιμοποιηθει σε συρτάρια-ντουλάπες ως αρωματικό
ΠΟΛΥ ωραία ιδέα!!!!
Ποτ πουρί πού θα πάρεις? Πουλάνε κάπου με το κιλό ή θα πάρεις συσκευασίες?
Πουγκάκια από πού θα πάρεις και πόσο? Τι υλικό?
(ανάκριση κι εγώ...)
Το μανταλάκι με την πασχαλίτσα στο Jumbo το έχω δει κι εγώ.
Περιμένουμε φωτογραφίες! :D

ΚατερίναΒ
16-02-09, 09:39
Ναι, περιμένουμε!!!!!!!!!

nenaki
16-02-09, 09:41
με το καλο η βαφτιση σας...και μενα το πουγκακι μου φαινεται πολυ καλη ιδεα και ασυνηθιστη..
και εγω εχω την απορια με την κορνιζα,πως θα μπει το προσκλητηριο?μηπως θα το δεσεις ως ρολο?κι αναφερεις οτι αν προλαβεις,αν δε προλαβεις δηλαδη τι θα κανεις?
κοριτσια και πανω που ελεγα που θα βρω μανταλακια με πασχαλιτσες?????πρεπει να επισκεφθω οπωσδηποτε και αμεσα τα jumbo.
το μονο που δε μου αρεσει (προσωπικη μου αποψη παντα ) ειναι το καρω,γενικα ποτε δε μου αρεσε!!!!!!

lst
16-02-09, 10:06
Μέχρι πριν μια βδομάδα μόνο αυτές στα ξύλινα μανταλάκια και τις άλλες με το αυτοκόλλητο έβρισκα. Ευτυχώς τώρα έχουν αρχίσει να βγαίνουν κι άλλα σχεδιακια. Βρήκα κάποιες με συρματάκι (όπως τα κλασικά λουλουδάκια που βάζανε παλιά στους γάμου), οπότε μπορούν άνετα να τυλιχτούν γύρω από την μπομπονιέρα.
Η κορνιζούλα, όπως ακριβώς το σκέφτηκες Κατερίνα. Πήρα από το ΙΚΕΑ (οι 3 κάνουν 1 ευρώ) και τις κάνεις ό,τι θέλεις. Εδώ βοηθάνε και τα μεγαλύτερα αδερφάκια και χαιρόμαστε οικογενειακώς με τις μπογιές

Βάνα, είχα ρωτήσει για πουγκάκια, η γάζα έβγαινε γύρω στα 0,25 (ίσως να εβρισκα κα λίγο φθηνότερες), ενώ η βουαλ γύρω στο 0,10 - μπορεί και λίγο περισσότερο το μέγεθος που με βόλευε (εγώ ήθελα γάζα βέβαια). Τέλικα, σε φόρουμ με χειροτεχνίες - από όπου πήρα και την ιδέα με τα αποξηραμένα - οι άλλες δικτυακές μου φίλες με έπεισαν να τις ράψω εγώ.
Έτσι πήρα γάζα (2 ευρώ το μέτρο) και την κόψαμε έχω ήδη κάνει τα 100 και μου μένουν άλλα τόσα (σε δυο απογεύματα οι 100 με τη βοήθεια τις μαμάς μου και τρία παιδιά στο σπίτι, δηλαδή δε δουλέψαμε συνεχόμενα)

ποτ πουρί (αν δε βρω χύμα - αν και νομίζω ότι κάπου πουλάνε, α΄λλά δεν μπορώ να θυμηθώ) θα παρω από το ΙΚΕΑ - αν θυμάμαι καλά τα 100γρ 1,5 ευρώ και πιστεύω ότι θα γεμίσω τουλάχιστον 10. Άλλωστε δε χρειάζεται να είναι φουλ γεμάτη με το ποτ πουρί

vana
16-02-09, 10:30
Να πω και κάτι που σκέφτηκα τώρα?
Μήπως η μυρωδιά από τα αποξηραμένα αρωματικά "περάσει" στα κουφέτα? :?

lst
16-02-09, 10:36
με το καλο η βαφτιση σας...και μενα το πουγκακι μου φαινεται πολυ καλη ιδεα και ασυνηθιστη..
και εγω εχω την απορια με την κορνιζα,πως θα μπει το προσκλητηριο?μηπως θα το δεσεις ως ρολο?κι αναφερεις οτι αν προλαβεις,αν δε προλαβεις δηλαδη τι θα κανεις?
κοριτσια και πανω που ελεγα που θα βρω μανταλακια με πασχαλιτσες?????πρεπει να επισκεφθω οπωσδηποτε και αμεσα τα jumbo.
το μονο που δε μου αρεσει (προσωπικη μου αποψη παντα ) ειναι το καρω,γενικα ποτε δε μου αρεσε!!!!!!

nenaki, αν προλάβω να τα στολίσω όπως ακριβώς θέλω, θα πάνε λίγο πιο απλά (κι αν π΄ροκύψει κάτι και μας καθυστερήσει πολύ-καμιά ίωση πχ- θα δώσω ένα κείμενο για εκτύπωση και τελείωσε η υποθεση). Κι εμένα με εχουν καλέσει σε βαπτίσεις τηλεφωνικά (αν και δε μου αρέσει κι αυτό, αν και είναι οικολογικό). Έχω περίπου 70 κομμάτια - τα μισά τα έχω ήδη βάψει και περίμενα να βγουν στη φόρα οι πασχαλιτσες. Δεν ξέρω τι άλλο έχουν τα τζάμπο, αλλά σε υλικά συσκευασίας θα βρεις πολλά σχέδια (ίσως και καλύτερες τιμές)

lst
16-02-09, 10:37
Να πω και κάτι που σκέφτηκα τώρα?
Μήπως η μυρωδιά από τα αποξηραμένα αρωματικά "περάσει" στα κουφέτα? :?

Για αυτό το λόγο θα τα βάλω σε σακουλάκι κλεισμένο με τον σακουλοποιό- διαφορετικά σίγουρα περνάει

vana
16-02-09, 11:02
σακουλάκι κλεισμένο με τον σακουλοποιό
Τι είναι αυτό? :oops:

ΚατερίναΒ
16-02-09, 11:21
Η μηχανή θερμοκόλλησης που κλείνει τις σακουλίτσες!!!
Καλέ έχω μείνει!! Είναι πολύ ωραία και οικονομικά! Και χαίρομαι που έχεις τους μικρούς βοηθούς σου, εύχομαι στην επόμενη βάπτιση να έχω και εγώ τη βοήθεια της κόρης μου. Δεν μου λες, αυτά τα πασχαλάκια με το σύρμα που τα έχεις βρεί? Αντε περιμένουμε φωτό!!!!!!!

xrysalis
16-02-09, 12:13
ποτ πουρί (αν δε βρω χύμα - αν και νομίζω ότι κάπου πουλάνε, α?λλά δεν μπορώ να θυμηθώ) θα παρω από το ΙΚΕΑ - αν θυμάμαι καλά τα 100γρ 1,5 ευρώ και πιστεύω ότι θα γεμίσω τουλάχιστον 10. τα έχει πιό οικονομικά! πήρα την προηγούμενη εβδομάδα με 0.50 και 1 ευρώ το σακούλι (μέχρι και 250 γρ) :wink:

το πουγκί με τα αποξηραμένα το είχε μιά φίλη μου για προσκλητήριο!
μέσα είχε τυλίξει ένα ρολάκι με το κείμενο! και είχε και λίγες καραμελίτσες! :)

περιμένουμε φωτό!

miku
16-02-09, 15:06
βρε κοριτσια πως μιλαμε μεταξυ σας

ΚατερίναΒ
16-02-09, 15:12
miku πατας πμ και γραφεις προσωπικό μήνυμα σε κάθε κοπέλα

nenaki
16-02-09, 19:56
κοριτσια αν εχει πεσει το ματι σας σε σταυρουδακια σκετα για να τα κανω μαρτυρικα σε καλη τιμη πειτε μου???????????????????????????????????????

xrysalis
16-02-09, 23:50
εδώ (http://www.veryniceday.gr/eshop/home.php?cat=198&sort=price&sort_direction=0&page=1//) έχει εκτός από σκέτα σταυτρουδακια... και πολύ ωραίες έτοιμες προτάσεις για μαρτυρικά (και όχι μόνο! ) σε καλές τιμές!

nenaki
17-02-09, 12:58
κοριτσια πιο απο τα δυο σχεδια ματακι σας αρεσει για μαρτυρικο?λεω να βαλω ματακι,σταυρο για μαρτυρικο βραχιολακι..τι λετε?εχετε να προτεινετε κατι αλλο μηπως που να βαλω και να βγαλω?
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/FI_0006_48e9be041ac20_100x100.jpg

http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/show_image_in_imgtagCAU95AJC.jpg

ELISA
17-02-09, 13:01
Το πρώτο μου αρέσει πιο πολύ. Είναι πιο διακριτικό και πιστεύω ότι θα ταιριάζει με το σταυρουδάκι.

ΚατερίναΒ
17-02-09, 13:25
Το 2ο το πετυχα και εγώ αλλά δεν μπορώ να σου πω ότι μου άρεσε, πολύ μαύρο το μάτι, σκιάχτηκα :lol: . Το 1ο να βάλεις!

xrysalis
17-02-09, 14:29
το 1ο!!! :D

ΕΛΙ
17-02-09, 14:38
Το 1ο ψηφίζω κιεγώ. Αλλά γιατί ασχολείσαι εσύ με τα μαρτυρικά; Εμάς αυτά είναι της νονάς.

nenaki
17-02-09, 16:32
μαρακι σε μας τα μαρτυρικα ειναι του γονιου!!!αντε κανει και κατι ο γονιος εδω :lol: :lol: :lol: !!!!!!!!!!!
και εγω κατεληξα στο πρωτο ματακι..τωρα θελει να καταληξω και σε σταυρουδακι...αντε να δω πως θα το κανω κι αυτο...

nenaki
17-02-09, 18:24
κοπελιες για βοηθειστε και σε αυτο.ποιο απο τα δυο να κανω για χωνακι μπομπο για τα παιδακια?

nenaki
17-02-09, 18:26
http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/PASXALITSAXWNAKI.jpg

lst
17-02-09, 18:39
nenaki, θα έχεις τιποτα άλλο πράσινο ωστε να "δένει" με κάτι; πχ κορδέλιτσες ή παιχνιδάκι; αν όχι θα προτιμούσα το σκέτο, παρόλο που το άλλο δίνει περισσότερο χρώμα.

Τώρα που γράφεις για τα μαρτυρικά γιατί δε βάζεις και μια πασχαλίτσα απότ ις μεταλλικές τις μικρουλίτσες; (εγώ έτσι σκέφτομαι να τα κάνω )
Σήμερα πήρα και άλλα πραγματάκια, οπότε τις επόμενες μέρες θα σας δείξω τα δειγματάκια μου.

nenaki
17-02-09, 18:54
τωρα εκτυπωσα και τα δυο σχεδιακια και τα κανω χωνακι να δω πως φαινονται..δε ξερω κοριτσια αλλα ζορικο μεχρι να το τυλιξω...πω αγανακτησα....
για τα μαρτυρικα ist και εγω σκεφτομαι πασχαλιτσες μεταλλικες ειδα καπου αλλα ποσα πια να κρεμασω στο βραχιολι?εσυ τι θα βαλεις?για πες να παρω καμια ιδεα...
αλλα οποιο σχεδιο επιλεξω σιγουρα θα εχει και τα αντιστοιχα κορδονακια και τετοια...
αν το χωνακι δε εχει καποιο δωρακι για τα μικρα πειραζει????????δηλαδη μονο αφρωδη-σμαρτις-καραμελες και ενα μανταλακι πασχαλιτσα????????

lst
17-02-09, 19:17
αν το χωνακι δε εχει καποιο δωρακι για τα μικρα πειραζει????????δηλαδη μονο αφρωδη-σμαρτις-καραμελες και ενα μανταλακι πασχαλιτσα????????

Tελειο μου ακούγεται! κι εγώ πήρα μανταλάκια πασχαλίτσες σήμερα

Εγώ για το μαρτυρικό λέω μόνο το σταυρουδάκι και μια πασχαλίτσα από τις μεταλλικές σε παραμανίτσα- εχω ήδη πάρει κάποιες (που περνάει η κορδέλα σε όλο το μήκος τους), τις οποίες λέω να βάλω στο βαζάκι, αλλά θέλω και από τις άλλες που κρέμονται - τεσπα θα δω

lst
17-02-09, 20:42
Για πειτε γνώμες, το πολύ χαρτί ή το λιγότερο; Ή το χαρτί μόνο μέσα;
΄Τη μεγάλη ή τη μικρή πασχαλίτσα (που ταιριάζει το μανταλάκι καλύτερα)
http://s359.photobucket.com/albums/oo36/lina_dpe/?action=view&current=P2170056.jpg
http://s359.photobucket.com/albums/oo36/lina_dpe/?action=view&current=P2170057.jpg

http://s359.photobucket.com/albums/oo36/lina_dpe/?action=view&current=P2170058.jpg

http://s359.photobucket.com/albums/oo36/lina_dpe/?action=view&current=P2170059.jpg

xrysalis
18-02-09, 00:36
Για πειτε γνώμες, το πολύ χαρτί ή το λιγότερο; Ή το χαρτί μόνο μέσα;
΄Τη μεγάλη ή τη μικρή πασχαλίτσα (που ταιριάζει το μανταλάκι καλύτερα)

με το λίγο χαρτί νομίζω μου άρεσε περισσότερο!
είχες κι άλλο δέσιμο!!

και κάτι άσχετο...
τι όμορφα παπάκια είναι αυτά καλέ!!

και οι ζωγραφιές απίθανες!!

όπως κατάλαβες... το αλμπουμάκι σου δεν το έχεις κάνει private και ήθελα να σε ενημερώσω!!

nenaki, θα έχεις τιποτα άλλο πράσινο ωστε να "δένει" με κάτι; πχ κορδέλιτσες ή παιχνιδάκι; αν όχι θα προτιμούσα το σκέτο, παρόλο που το άλλο δίνει περισσότερο χρώμα.συμφωνώ!

lst
18-02-09, 00:53
Xrysalis, ευχαριστώ, θα τα αφήσω για λίγο και μετά θα τα σβήσω. Τα παπάκια τα έδειχνα στα κορίτσια πριν λίγο καιρό που μου τα κουβάλησε ο σύζυγος (ευτύχως μόνο για μια μέρα). Και τα άλλα είναι του γιού μου, που λέω να τον αγγαρέψω να κάνει μια ζωγραφιά ως φόντο για την πρόσκληση

xrysalis
18-02-09, 00:58
λέω να τον αγγαρέψω να κάνει μια ζωγραφιά ως φόντο για την πρόσκλησημμμμμ καλόοοοοο :D

nenaki
18-02-09, 09:29
εμενα ist απο οσο θυμαμαι εχθες που τα ειδα μου αρεσε με το καθολου χαρτι εξω αλλα με αλλο δεσιμο ,ισως να κρεμεται παραπανω η κορδελα γιατι ετσι οπως το ειχες ηταν σαν να μη σου εφτανε η κορδελα!!!!!!!!
τις πασχαλιτσες μανταλακια απο που της πηρες και ποσο?
τελικα κατεληξα στο πρωτο φοντο με τις πασχαλιτσες και εκανα ενα ψευτοδειγμα,μου αρεσε αρκετα..

18-02-09, 09:37
Μπρε Ζωζωκα ??? Ποτε θα μας δειξεις τι εφτιαξες ?
Αντε ανυπομονω και μου αρεσεουν πολυ οι πασχαλιτσες .
Α! ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ . Αυτοπροσκληθηκα και σε σας και στην
Ανθουλα . Θα βοηθαω στα παλαμακια και στο φαγητο !

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lst
18-02-09, 09:39
Την τελευταία τη σκέτη, την έκανα βιαστικά (και τις άλλες δηλαδή- αλλά ειδικά αυτή τελείως χύμα)

Τα υλικά τα πήρα από το suxess - πήρα και τις άλλες τις ξύλινες αυτοκόλλητες. Επειδή κράτησε το τιμολόγιο ο σύζυγος δε θυμάμαι τις ακριβείς τιμές, αλλά αυτά τα μανταλάκια έβγαιναν γύρω στα 10 λεπτά το κομμάτια, τα μικρά οπωσδήποτε κάτω από 10 και τα μεγάλα ίσως λίγο περισσότερο
σήμερα λέω να πάω και σε άλλο κατάστημα, να δω αν ταιριάζον καλύτερα οι σκέτες (εκεί οι 12 κάνουν 2 ευρώ)

nenaki
18-02-09, 09:46
χαχαχαχα βρε Μάρω!!!!!!!!φυσικα θα σε περιμενουμε ,κι αν δε μας βρεις να ξερεις???????????????την κοπανησαμε!!!!!!!!!!!!!!!!

Σαματι εκανα και τιποτα για να σας δειξω?ενα ρημαδοχωνακι εκανα μονο μεχρι στιγμης!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στα μαρτυρικα κωλυομαι,δε ξερω πως και τι να βαλω....

ΚατερίναΒ
18-02-09, 10:27
Καλημέρα!!!!!
Ιστ, δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα δώ γιατί το ο φωτοκουβάς βγάζει μήνυμα ότι είναι για σέρβις.
Νενάκι, εννοείται ότι το πρώτο χαρτί είναι τέλειο για το χωνάκι, τελικά για τους μεγάλους θα έχεις το γλαστράκι και για τους μικρούς χωνάκι με καραμελες? Μόλις φτιάξεις καμιά 10ρια χωνάκια τα χέρια σου παίρνουν αέρα, μην ανησυχείς!
Για τα βραχιόλια δες στο σαιτ που σου πρότεινε η χρυσαλίς και βάλε και στον γούγλη τη λέξη μαρτυρικά να δεις τι θα σου βγάλει και θα πάρεις ιδέες. Εμένα μου άρεσε ένα που είχε 3 χαντρούλες ροζ το σταυρό και το ματάκι (νομίζω αυτά ήταν σε κόμπο πιασμένα, δεν το θυμάμαι καλά) και άλλες 3 χάντρες και ήταν σε εκρου κορδόνι. Αν το ξαναπετύχω θα στο δείξω. Αλλά να σου πω αν ήμουν στη θέση σου μπορεί και να τα αγόραζα έτοιμα τα μαρτυρικά, νομίζω τζάμπα κόπος και μπορεί να σου κοστίσουν πιο ακριβά τελικά. Αλλά αν θες να τα φτιάξεις, εγώ μαζί σου, κρίμα που δεν είμαστε κοντά να σε βοηθούσα!!

nenaki
18-02-09, 11:09
ναι φιλεναδα για μεγαλους γλαστρακι και μικρους χωνακι!!!!!!!ειδα και στο σαιτ,εψαξα και γενικοτερα αλλα δε μπορω να καταληξω ρε γμτ...και μενα μου φαινεται τελικα πιο ακριβα θα βγουνε αν τα κανω...εσυ θα κανεις μαρτυρικα?

ααααα φιλεναδα τοσες φορες που μου εχεις πει '' κριμα που δε ειμαι κοντα να σε βοηθουσα'' θα κατεβω στα μερη σου και δε θα την γλιτωσεις!!!!!!!!!!!μηπως να στα στειλω με κουριερ να μου τα ετοιμασεις???????????

nenaki
18-02-09, 12:29
ανεβαζω και το δειγμα απο χωνακι που εκανα..

http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/DSC01325.jpg

xrysalis
18-02-09, 12:34
άχου καλεεεεεεε κουκλιστικο βγήκε!!
Μπραβο!!!!! και το κόψιμο επάνω σούπερ!!!

θα βάλεις μέσα τίποτε;;; χαρτί αφής ή τούλι;;; :roll:

nenaki
18-02-09, 12:36
ευχαριστω χρυσαλις μου.. :lol: :lol: :lol: :lol:
ναι θα βαλω μεσα χαρτι αφης...κοκκινο ομως ή ασπρο με κοκκινη κορδελα?

elena76
18-02-09, 12:43
ist μου άρεσαν πολύ! Μπράβο σου!
Προτιμώ τολίγο χαρτί έξω από το ύφασμα! Και για το μεγεθος την μεγάλη πασχαλίτσα!!!

elena76
18-02-09, 12:55
nenaki προτιμώ κόκκινο!!!

xrysalis
18-02-09, 12:58
ευχαριστω χρυσαλις μου.. :lol: :lol: :lol: :lol:
ναι θα βαλω μεσα χαρτι αφης...κοκκινο ομως ή ασπρο με κοκκινη κορδελα?κόκκινο για να κανει αντιθεση με το ασπρο του χωνιου!
κορδέλα γιατί; θα δεσεις τα ζαχαρωτα;;; δεν θα τα έχεις χύμα να φαίνοντε; θα κάνουν και παιχνίδισμα τα χρώματα! :wink:

nenaki
18-02-09, 12:59
λεω να τα εδενα...οχι τα ζαχαρωτα,αλλα το χαρτι αφης :lol: :lol: :lol:

xrysalis
18-02-09, 13:02
λεω να τα εδενα...οχι τα ζαχαρωτα,αλλα το χαρτι αφης :lol: :lol: :lol:το κατάλαβε βρε που λες για το χαρτί αλλά μου το εξηγεις;;; που και πως να δεσεις;
:roll:

nenaki
18-02-09, 13:03
περιμενε να βρω ενα τετοιο χωνακι και να στο δειξω!!!!

nenaki
18-02-09, 13:54
αχ χρυσαλις τι με κανεις ,και αντε να ψαχνω ιντερνετ να μην το βρισκω,αντε μετα να ψαχνω χαρτι στο σπιτι...αχ ανω κατω εκανα!!!!
τελικα βρηκα χαρτοπετσετα και κατι εκανα....φυσικα δε θα ναι αυτη η κορδελα....

καταλαβες τωρα τι εννοω ετσι?

http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/DSC01330.jpg

xrysalis
18-02-09, 14:36
μωρεεεε.... απ' την αρχή αυτό κατάλαβα!!
γι αυτό σου είπα μήπως δεν το δέσεις... και να φαίνοντε τα ζαχαρωτά!!!
έτσι πάει διπλή κορδέλα και δε με τρελένει...
αλλά πάλι... γούστα είναι αυτά!

καλέ.. βλέπω το παρεντς στην οθόνη σου!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nenaki
18-02-09, 14:38
χαχαχαχαχα ναι ναι παρεντς!!!!!!!!!!!!!
εμενα μου αρεσει σαν δεσιμο αλλα δε μου αρεσει που πεφτουν 2 κορδελες