PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΕΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ-ΚΟΣΤΟΣ

vasov
03-01-09, 23:14
Ξερετε ποσο κοστιζουν;Ενεσεις υπαρινης λέγονται;Πονάνε;

vasov
03-01-09, 23:28
τις κανατε σε ολη την εγκυμοσυνη;προληπτικα γινονται;

ELISA
03-01-09, 23:33
Εγώ τις έκανα σε όλη την εγκυμοσύνη. Δεν πονάνε, όμως υπάρχει μία ..."ψυχολογική" κούραση (στο τέλος της εγκυμοσύνης έκανα δύο φορές την ημέρα!)
Όσο για το κόστος, κάνουν 9,5 Ευρώ το πακέτο των 2 ενέσεων Clexan.

zouzounitsa79
04-01-09, 07:46
μεχρι την 12η εβδομαδα θα τις κανει μια φιλη μου προληπτικα!
42,5 ευρω οι 20 ενεσεις αλλα αν στις γραψει ο γιατρος ειναι δωρεαν επειδη εισαι εγκυος :)

ELISA
04-01-09, 09:30
μεχρι την 12η εβδομαδα θα τις κανει μια φιλη μου προληπτικα!

Εμένα πάντως μου είπε ο γιατρός μου, ότι αν αρχίσεις να κάνεις τις ενέσεις (έστω και προληπτικά) δεν τις σταματάς! Τις κάνεις σε όλη την διάρκεια της εκυμοσύνης και τροποποιείς την δόση (ανάλογα με τις μηνιαίες εξετάσεις αίματος).

IRINI83
04-01-09, 10:23
καλημερα!!!εγω κανω τισ innohep 0,45 . το πακετο που περιεχει μεσα 10 ενεσεισ κοστιζει 53,56 .απλα μπορεισ να πηγενεισ στο ικα ή σε οποιο ασφαλιστικο φορεα εχεισ και να στισ γραφει!!!εγω τισ αρχισα απο την μερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυοσ(αφου ειχε προηγηθει μια αλλη εγκυμοσυνη-επαθα εκλαμψια και εχασα το μωρακι) αλλα εν τελει μου ειπαν οτι δεν τισ χρειαζομουν (αυτο εγινε την 11-12εβδομαδα) αλλα αναγκαστικα θα τισ συνεχιζα γιατι δεν μπορεισ να τισ διακοψεισ!!!
στην αρχη ημουν λιγο χαλια ψυχολογικα για το πωσ θα καταφερω να βαζω ενεσεισ για τοσουσ μηνεσ και διαφορα τετοια , τελικα οι 2-3 πρωτεσ ηταν λιγο δυσκολεσ ,επειτα συνηθιζεισ και τωρα πια μπορω να πω οτι τισ βαζω με χαρα εφοσον ξερω οτι θα βοηθησουν ωστε να εχω σε λιγουσ μηνεσ ενα υγιεστατο μωρακι!!
καλη επιτυχια!!!!μην στεναχωριεσαι!!δεν πονανε πολυ!!!!

ΝΙΤΑ
04-01-09, 11:00
Κορίτσια οι τιμές αλλάζουν ανάλογα με τη δόση. ΠΧ η ινοχέπ 0,35 πακέτο των 2 κάνουν γύρω στα 8 ευρώ ενώ η 0,70 που κάνω τώρα έχει 28 ευρώ!
Πάντως στην εγκυμοσύνη όλα τα φαρμακα είναι δωρεαν.

vasov
04-01-09, 12:18
σας ευχαριστω πολυ ολες!!!!μου βρηκαν αυξημενο ινωδωγονο και καποιο προβλημα με την ομοκυστεινη (ειχα χασει το πρωτο παιδακι απο αποκκοληση πλακουντα 16η εβδ.) και μου ειπαν οτι σε επομενη εγκυμοσυνη μαλλον θα κανω αυτες τις ενεσεις.Εχω φοβηθει πολυ γιατι γενικα δεν τα παω καλα με αυτα.Πριν απο τρια χρονια ειχα παθει καταθλιψη επειδη δεν εμενα εγκυος.Αυτος ειναι ο λογος που φοβαμαι ορμονες τυπου utrogestan γιατι μου φερνουν πολυ ασχημη διαθεση.Αυτες οι ενεσεις εχουν περιεργες παρενεργειες;Φοβαμαι πολυ να προχωρησω σε επομενη εγκυμοσυνη.

heidi
04-01-09, 15:24
Εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα.
Οι αντιπηκτικές ενέσεις δεν είναι ορμόνες, για να έχουν μετάπτωση στην ψυχολογία σου. Και εγώ κάνω αυτές τις ενέσεις από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο να τρυπάμε τον εαυτό μας, αλλά γνωρίζοντας ότι αυτό είναι η λύση στο πρόβλημα μας και έτσι θα αποκτήσουμε ένα υγιέστατο μωρό και θα προφυλάξει και εμάς, όλα τα άλλα ξεχνιούνται.
Όσο για το κόστος, διαφοροποιείτε ανάλογα με την δόση. Όλα τα φάρμακα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία καλύπτονται χωρίς συμμετοχή από εμάς.

ΒΙΒΙΚΑ
04-01-09, 15:28
Εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα.
Οι αντιπηκτικές ενέσεις δεν είναι ορμόνες, για να έχουν μετάπτωση στην ψυχολογία σου. Και εγώ κάνω αυτές τις ενέσεις από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο να τρυπάμε τον εαυτό μας, αλλά γνωρίζοντας ότι αυτό είναι η λύση στο πρόβλημα μας και έτσι θα αποκτήσουμε ένα υγιέστατο μωρό και θα προφυλάξει και εμάς, όλα τα άλλα ξεχνιούνται.
Όσο για το κόστος, διαφοροποιείτε ανάλογα με την δόση. Όλα τα φάρμακα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία καλύπτονται χωρίς συμμετοχή από εμάς.

Συμφωνώ!
Και εγω τις εκανα (clexan) για προληπτικους λογους και τις συνεχησα και 1 μηνα μετα τον τοκετο!

mama xrysa
04-01-09, 16:20
Εγώ κάνω τις fraxiparine.Κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ οι δύο!!τις γράφω βέβαια μέσω του ταμείου μου και φαντάζομαι πως όποιο ταμείο και να έχεις τις δικαιούσαι δωρεάν. Ξεκίνησα με μία και τώρα κάνω δύο την ημέρα, όπως και αρκετές άλλες απο ότι βλέπω!Ο γυναικολόγος μου είχε πεί να τις κάνω την ίδια μέρα που θα κάνω το τέστ και θα είναι θετικό, πριν κάν τον πάρω τηλ. για να κλείσουμε ραντεβού!Τόσο σημαντικές είναι!Η αιματολόγος μου είπε πως θα τις κάνω και 40 μέρες μετά την γέννα.Είναι γενικά ψυχοφθόρο, ειδικά για ανθρώπους σαν και μένα που βλέπουν βελόνα και γυρνάνε στο πλάι, αλλά κανουμε οτιδήποτε για τα μωράκια μας, ε;όσο για τα ultrogestan έπαιρνα και αυτά μέχρι και τον τρίτο μήνα της κύησης.Ξεκίνησα με 2 έφτασα τα 6 την ημέρα.Και αν δεν ήταν αυτά ίσως η εγκυμοσύνη να μην είχε προχωρήσει, γι'αυτό μην είσαι επιφυλακτική.

YIOUPI
04-01-09, 16:34
σας ευχαριστω πολυ ολες!!!!μου βρηκαν αυξημενο ινωδωγονο και καποιο προβλημα με την ομοκυστεινη (ειχα χασει το πρωτο παιδακι απο αποκκοληση πλακουντα 16η εβδ.) και μου ειπαν οτι σε επομενη εγκυμοσυνη μαλλον θα κανω αυτες τις ενεσεις.Εχω φοβηθει πολυ γιατι γενικα δεν τα παω καλα με αυτα.Πριν απο τρια χρονια ειχα παθει καταθλιψη επειδη δεν εμενα εγκυος.Αυτος ειναι ο λογος που φοβαμαι ορμονες τυπου utrogestan γιατι μου φερνουν πολυ ασχημη διαθεση.Αυτες οι ενεσεις εχουν περιεργες παρενεργειες;Φοβαμαι πολυ να προχωρησω σε επομενη εγκυμοσυνη.

Καμμία περίεργη παρενέργεια... Δεν είναι ορμόνες.. μπορεις να τις κάνεις και κατα τη διάρκεια του θηλασμού.
Εγώ έχασα το πρώτο μωρό και μετά από μοριακό έλεγχο φάνηκε το πρόβλημα της θρομβοφιλίας (βέβαια ο προηγούμενος γιατρός θα έπρεπε να το ξέρει από πριν αφού μου είχε δώσει αντισυλληπτικά κ είχα πάθει θρόμβωση!!! Τι να πεις όμως...)
Κάνω κ εγω τις ινοχέπ 0,45 που κοστίζουν 53 ευρω οι δέκα ενέσεις. Το κόστος αυτό όμως δεν σε ενδιαφέρει γιατί όπως είπαν οι ομοιοπαθούσες εγκυούλες, στην εγκυμοσύνη όλα τα φάρμακα είναι δωρεάν αν στα γράψει γιατρός του ταμείου σου)
Και ναι όντως είναι λίγο ασχημη η αίσθηση να κάνεις ενέσεις αλλά από τη μία το συνηθιζεις και από την άλλη το κάνεις για την καλη πορεία της εγκυμοσύνης!!
Μονο να μην διαβάσεις καθόλου τις παρενέργειες των ενέσεων όπως αναγράφονται στο κουτι γιατι θα αγχωθεις περισσότερο.

¶σχετο... κορίτσια εσείς πόσο πληρώνετε την επίσκεψη στον αιματολόγο????
Ο δικός μου είναι πανάκριβος :twisted: :evil: :evil: :evil: (220 ευρώ μαζί με την εξέταση) :!: :!: και φυσικά την επόμενη φορά με το καλό σκεφτομαι να τον αλλάξω.... :!:

mama xrysa
04-01-09, 16:40
[quote="YIOUPI¶σχετο... κορίτσια εσείς πόσο πληρώνετε την επίσκεψη στον αιματολόγο????
Ο δικός μου είναι πανάκριβος :twisted: :evil: :evil: :evil: (220 ευρώ μαζί με την εξέταση) :!: :!: και φυσικά την επόμενη φορά με το καλό σκεφτομαι να τον αλλάξω.... :!:[/quote]

Ποιά εξέταση εννοείς; τα επίπεδα της ένεσης;γιατί εμείς αυτήν την κάνουμε στο Ιασώ. Πάντως εμένα μου παίρνει 80 ευρώ για 5-7 λεπτά συζήτησης!και μου φαινόταν η δική μου ακριβή!!!

nat-left
04-01-09, 16:44
Εμένα μέσα σε μία ημέρα πήρε 125 επίσκεψη και 310 στο ιατρείο του για την εξέταση!!!!!!! (είπατε τίποτα για ακρίβεια;;; :lol: )

Εγώ παίρνω τις innohep 0.45 10 ευρώ οι δύο αλλά τις παίρνω με το τέβε δωρεάν, όπως και όλα τα άλλα φάρμακα (ινσουλίνες, ταινίες μέτρησης σακχάρου κ.α)

ΝΙΤΑ
04-01-09, 18:59
Εμένα μου πήρε την πρώτη φορά 80 κ τις επόμενες από 50 κ επειδή είναι κ σε νοσοκομείο κάνω εκεί τις εξετάσεις κ δεν πληρώνω.

IRINI83
04-01-09, 19:24
κοριτσια γιατι δεν του λετε να σασ γραφει το κουτι που περιεχει 10 μαζι?το λεω για να μην πεδευεστε ολο με κουτια 2-2..
εγω την αναλυση την κανω στο ιασω και κοστιζει 29ε αλλα ο αιματολογοσ θελει απο εδω και περα να την κανω στο λαικο!!εκεινοσ με εχει δει μια φορα εωσ τωρα και μου πηρε 60ε!!μια χαρα δηλαδη!!!!το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι απο αθηνα και πρεπει να κατεβενω καθε μηνα για επισκεψη στον γιατρο..

YIOUPI
05-01-09, 00:20
Μαμα Χρύσα η εξέταση που μου κάνει λέγεται θρομβοελαστόγραμμα (!) και φαντάζομαι πως είναι κάτι σαν την Αντι-Χα αλλά πιο εξελιγμένο ίσως???????? Τι να πω??? Πως εξηγούνται αλλιως αυτά τα ποσά???
Το θέμα είναι ότι κόλλησα σε αυτόν μετά από την αποβολή αφού με ξέμπλεξε με διάφορα θέματα που με είχαν μπερδέψει άλλοι γιατροί (αιματολόγοι) και αποφάσισα να παραμείνω σε αυτόν.
Για να καταλάβεις υπήρξε άποψη αιματολόγου που με συμβούλεψε να μην κάνω την αγωγή αφού η πιθανότητα να συμβεί αποβολή σε κάθε εγκυμοσύνη λόγω θρομβοφιλίας είναι 30%. Μου είπε ''Ε, μπορεί να αποβάλεις 3-4 φορές αλλά στο τέλος θα το κρατήσεις!!!!''
:shock: :shock: :shock: :shock:
Τα σχόλια δικά σας.... κ ήταν κ γυναίκα......
Nat-left αν κρίνω από τα ποσά που αναφέρεις μάλλον έχουμε τον ίδιο αιματολόγο αφού στην πρώτη επίσκεψη και σε εμένα 310 ευρώ πήρε!!!
Πως τα καταφέρνεις όμως βρε θηρίο κ σου παίρνει.... μονο 125???
Μήπως δεν σου κάνει την εξέταση κ είναι ποσό απλής επίσκεψης???

nat-left
05-01-09, 09:28
Nat-left αν κρίνω από τα ποσά που αναφέρεις μάλλον έχουμε τον ίδιο αιματολόγο αφού στην πρώτη επίσκεψη και σε εμένα 310 ευρώ πήρε!!!

Ο δικός μου είναι διευθυντής στο μητέρα, πήρε 125 επίσκεψη το πρωί στο μητέρα και άλλα 310 το ίδιο απόγευμα στο ιατρείο του για την εξέταση σύνολο 435 σε μία ημέρα. Ο γιατρός μου, μου τον σύστησε και τον εμπιστεύεται..... αλλά εγώ πληρώνω 8)

YIOUPI
05-01-09, 12:27

Ο δικός μου είναι διευθυντής στο μητέρα, πήρε 125 επίσκεψη το πρωί στο μητέρα και άλλα 310 το ίδιο απόγευμα στο ιατρείο του για την εξέταση σύνολο 435 σε μία ημέρα. Ο γιατρός μου, μου τον σύστησε και τον εμπιστεύεται..... αλλά εγώ πληρώνω 8)

Σίγουρα είναι ο ίδιος.. αφού κ ο δικός μου εργάζεται κ στο μητέρα...
Εξάλλου και το 310 είναι πολύ χαρακτηριστικό νούμερο :evil:
Πάντως από την πρώτη επίσκεψη και μετά μου κάνει...σκόντο ... και πληρώνω 220 χωρίς απόδειξη βέβαια!!!!
Βρε παιδί μου αυτό το θρομβοελαστόγραμμα δεν το κάνουν πουθενά αλλού????

ELISA
05-01-09, 12:42
...και εγώ είχα πάει στον ίδιο (μάλλον) γιατρό (στο Μαρούσι). Στην πρώτη επίσκεψη έδωσα και εγώ 310 Ευρώ (ευτυχώς που είχα μαζί μου...) Όμως, μετά έψαξα και βρήκα άλλον γιατρό, πιο οικονομικό. Υπάρχουν πολλοί γιατροί, κυρίως στο Δημόσιο Νοσοκομείο (Αρεταίειο) πολύ πιο εξιδεικευμένοι, αφού κάνουν μεγάλη έρευνα πάνω στο θέμα "Θρομβοφιλία".
Θεωρώ τεράστιο, το ποσό των 310Ευρώ για μία αιματολογική εξέταση που μπορεί να γίνει και από άλλους γιατρούς.
Ο συγκεκριμένος "ακριβός" γιατρός, μου είπε ότι το μηχάνημα το έφερε από την Αμερική, ότι το έχει μόνον αυτός και ότι έχει πολύ ακριβά "αναλώσιμα" :shock: ...γι' αυτό κοστίζει τόσο πολύ (και χωρίς απόδειξη)...

nat-left
05-01-09, 14:54
Ναι τον ίδιο λέμε όλες!!!!
Κοριτσάκια και εγώ τον ρώτησα που αλλού μπορώ να κάνω την εξέταση και μου είπε, στο Αρεταίειο, στο Αττικόν και στο Ερρίκος Ντυνάν νομίζω ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ γιατί όπως είπε ΜΟΝΟ το μηχάνημά του εμπιστεύεται :lol: :lol: :lol: και δεν είναι δυνατόν όπως μου τόνισε να πάω π.χ. στον καρδιολόγο και να κάνω καρδιογράφημα αλλού :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: κοινώς μου είπε με ευγενικά λόγια "σκάσε τα μου τώρα κοπελιά αφού δεν έχεις άλλη επιλογή και τουμπεκί.... :lol: :lol: :lol: )
Ο γυναικολόγος μου επέμενε να πάω σε αυτόν με τη λογική ότι ΑΝ χρειαστώ τίποτα να μπορούμε να τον πάρουμε τηλέφωνο.... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ 435 του έδωσα και εμένα μου είπε τον άλλο μήνα πάλι θέλει να πάω και θέλει άλλα 220....

(στη ξαδέρφη μου που έκανε μετάγγιση μια μπουκάλα και το έλεγξε ο ίδιος πληρώθηκε μαύρα 1000)....

oikat
05-01-09, 18:03
και γω που έχω πρόβλημα θρομβοφιλίας έκανα την εξέταση anti-xa στο λαϊκό κάθε μήνα και έκανα τη δόση που μου έλεγαν. Ό,τι ήθελα ρωτούσα την αιματολόγο εκεί. Για 2η γνώμη αν ήθελα απλά πήγαινα σε ιδιώτη αιματολόγο. Όλα πήγαν πολύ καλά. Γέννησα κιόλας. Δε μπορώ να καταλάβω τι εξέταση ειδική είναι αυτή που σας κάνει ο γιατρός σας κι αν όντως είναι απαραίτητη επειδή κοστίζει και πολύ.

YIOUPI
05-01-09, 20:13
Nat left, Eliza και εμένα τα ίδια ακριβώς μου έχει πει... Μόνο που σε εμένα είπε πως η εξέταση αυτή γίνεται μόνο στο ΑΤΤΙΚΟΝ...
Eliza στείλε μας με πμ αν μπορείς το όνομα του αιματολόγου σου από το αρεταίειο αν κ νομίζω πως μου έχουν πει οτι λέγεται Οι......λ..ς???
Πες μας αν μπορεις τι γνωμη σχηματισες για αυτον , τι χρηματα σου επαιρνε κτλ... :D
Ευχαριστω
:D :D

olga.z
05-01-09, 20:28
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΓΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΟΥΤΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ΘΡΟΜΒΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΓΙΝΕ 11 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ, ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑ ΕΚΤΑΤΩΣ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝ ΝΟΣΟΚ. . ΚΑΝΩ 2 ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, CLEXANE ΤΩΝ 0,6 ML, ENA ΤΡΙΠΛΕΞ ΦΛΕΒΩΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

amelielegatou
27-07-12, 16:43
Ύστερα από τη λήξη της εγκυμοσύνης μου λόγω παλίνδρομης κύησης, ο γυναικολόγος μου έγραψε να κάνω εξέταση καρυότυπου και Μοριακό θρομβοφιλικό έλεγχο. H εξέταση καρυότυπου φυσιολογικη. Η εξέταση θρομβοφιλίας έδωσε αποτέλεσμα MTHFR(C677T):ομοζυγώτης. Ο γιατρός μου συνέστησε να κάνω έλεγχο LA και APA, αλλά μου είπε ότι όταν ξαναμείνω έγκυος θα πρέπει,άσχετα απΆτα αποτελέσματα των εξετάσεων αυτών,να κάνω ενέσεις Clexan καθΆόλη τη διάρκεια της κύησης. Γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι απαραίτητο να τις κάνω? Υπάρχει κάποια εξέταση που να ελέγξει την αναγκαιότητα τους??

Amy!
27-07-12, 18:02
Ύστερα από τη λήξη της εγκυμοσύνης μου λόγω παλίνδρομης κύησης, ο γυναικολόγος μου έγραψε να κάνω εξέταση καρυότυπου και Μοριακό θρομβοφιλικό έλεγχο. H εξέταση καρυότυπου φυσιολογικη. Η εξέταση θρομβοφιλίας έδωσε αποτέλεσμα MTHFR(C677T):ομοζυγώτης. Ο γιατρός μου συνέστησε να κάνω έλεγχο LA και APA, αλλά μου είπε ότι όταν ξαναμείνω έγκυος θα πρέπει,άσχετα απΆτα αποτελέσματα των εξετάσεων αυτών,να κάνω ενέσεις Clexan καθΆόλη τη διάρκεια της κύησης. Γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι απαραίτητο να τις κάνω? Υπάρχει κάποια εξέταση που να ελέγξει την αναγκαιότητα τους??

Καλησπέρα! Και εγώ έκανα μοριακές εξετάσεις για να διαπιστωθεί αν πάσχω από θρομβοφιλία ή όχι. Κατά το μοριακό έλεγχο βρέθηκε το ένα από τα 2 γονίδια που το καθορίζουν μεταλλαγμένο και γιαυτό έχω χαμηλό κίνδυνο για θρομβοφιλία. Αυτή η μοριακή εξέταση αίματος καθορίζει την αναγκαιότητα τους, τουλάχιστον σε μένα. Το αίμα στάλθηκε Αθήνα. Ο γιατρός μου συνέστησε τις ιννοχέπ και τις κάνω ακόμα και τώρα που είμαι στην 22η εβδομάδα. Είπε κακό δεν κάνουν μόνο καλό. Πάντως δεν είναι και τίποτα σοβαρό απλά 1 ενεσούλα την ημέρα.. Ευχάριστο σε καμιά περίπτωση δεν είναι αλλά έτσι είμαι σίγουρη ότι δεν θα προκύψει κάτι και είμαι πιο ήρεμη. :-)

orsie
27-07-12, 18:23
amelielegatou ανακάλυψα κι εγω πριν ένα μήνα περίπου ότι έχω θρομβοφιλια. Ο γυναικολογος το υποψιαστηκε με βάση την περίμετρο της κοιλιτσας του εμβρύου που θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη κ με έστειλε για εξετάσεις κ μετα στον αιματολογο. Ο αιματολογος μου χορήγησε ενέσεις ηπαρινης μέχρι να γεννησω, σημειοτεον σε μια βδομάδα μπαίνω στον όγδοο μηνα. Υπάρχει μια εξέταση που λέγεται θρομβοελαστογραμμα κ δείχνει την πηκτικοτητα του αίματος. Όταν είναι υψηλή έχεις μεγαλυτερο κίνδυνο για θρομβωσεις κατα την περίοδο της εγκυμοσύνης και της λοχειας. Κ επειδή το εμβρυο τρέφεται στην ουσία όλο κι όλο απο ένα 'σωληνακι' που φοβόμαστε να μη βουλωσει κ δεν τρέφεται πια, γι αυτο προληπτικά κάνουμε τις ενέσεις. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα ήμουν ικανή να κάνω ένεση στον εαυτό μου αλλα όταν χρειαστεί βρίσκουμε δύναμη για όλα. Επίσης κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κανείς κ μια άλλη εξέταση που λέγεται αντί Χα κ δείχνει αν σε καλύπτει η δόση. Αν όχι την αυξομειωνει ο γιατρός. Όπως καταλαβαίνεις τις ενέσεις τις κάνουμε προληπτικά , ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Κατα τα αλλα να ξέρεις ότι η θρομβοφιλια είναι κατα βάση κληρονομικη κ απ ότι μου είπε ο γιατρός ομοζυγωτης είναι όταν έχουν κ οι 2 γονείς ενώ ετεροζυγωτης όταν έχει μόνο ο ένας. Συγνώμη για την έκταση του μηνύματος, ελπίζω να βοηθησα, κ απο δω κ πέρα να σου πανε όλα καλα.

Jo-jo1971
17-08-12, 18:03
καλησπερα κοριτσια , εγω εχω θρομβοφιλια(αφου ειχα μια παλίνδρομοκυηση) και εκανα τις εξετασεις δωρεαν στο λαϊκο (μου τις εγραψε ο γιατρος μου). Αφου εμεινα εγκυος (20 εβδομαδων τωρα) πηγα σε ιδιωτη για επαναληψη μου πηρε 200 ευρω και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να πηγαινω καθε μηνα για εξεταση , αρκουν 3 φορες σε ολη τη διαρκεια εγκυμοσυνης (στην 11 που πηγα 1 φορα, στην 20 και στην 32 )και το ποσο θα ειναι λιγοτερο , γυρο στα 100 ευρω. εσας γιατι σας ειπαν καθε μηνα ? το ιατρειο που λεω ειναι στην πανορνου .:!: