PDA

Επιστροφή στο Forum : Γλυκό με μερέντα (γρήγορο-τα παιδιά θα το λατρέψουν!!)

Diana Dee
10-01-09, 23:55
Υλικα
1 1/2 πακέτο miranda στο multi
250γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου και άλλο 1/3 της κούπας περίπου λιωμένο
1 μερέντα μεγάλη (600γρ)
1 κουτάκι (σαν κονσέρβα είναι) morfat (σαντιγύ ή ερμόλ)
100γρ ζάχαρη άχνη
50γρ κουβερτούρα ή σοκολάτα γάλακτος ή τρούφα ή ότι τραβάει η όρεξή μας!

Εκτέλεση
Ανακατεύουμε τα αλεσμένα μπισκότα με 1/3 της κούπας λιωμένο βούτυρο μέχρι να γίνει ένα ομοιόμορφο μείγμα που θα γίνει η βάση του γλυκού μας. Αν θέλουμε μπορούμε να προσθέσουμε και 1 κουταλάκι του γλυκού κανέλλα για άρωμα. Το βάζουμε στον πάτο από ένα ταψάκι 25χ25 περίπου ή σε στρογγυλή φόρμα με το αφαιρούμενο ¨στεφάνι¨ και το ¨πατάμε¨ με ένα κουταλάκι για να γίνει επίπεδο. Το βάζουμε στο ψυγείο. Στη συνέχεια ¨χτυπάμε¨ στο μίξερ το βούτυρο (μια πλάκα) το οποίο βρίσκεται σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι να ασπρίσει (3-4 λεπτά). Ρίχνουμε μέσα και την μερέντα και συνεχίζουμε το ανακάτεμα για 2 λεπτάκια ακόμα. Σε ένα άλλο μπωλ, ¨χτυπάμε¨ την morfat (αφού πλύνουμε και σκουπίσουμε ΠΟΛΥ καλά τους αναδευτήρες του μίξερ) για 5-6 λεπτά μέχρι να αφρατέψει και σιγά-σιγά ρίχνουμε την άχνη. Βγάζουμε το ταψάκι από το ψυγείο, στρώνουμε πρώτα την σοκολάτα, μετά την σαντιγύ και στο τέλος ¨στολίζουμε¨ με κουβερτούρα τριμμένη ή τρούφα ή σταγόνες σοκολάτας ή ο,τι άλλο μας αρέσει!! Βάζουμε το γλυκό στο ψυγείο και το αφήνουμε για τουλάχιστον 3-4 ώρες.

Χρόνος προετοιμασίας 15 λεπτά

Καλή Επιτυχία!!!!

maria_23
11-01-09, 11:34
Ωωωωωχ τι μου κάνεις πρωινιάτικα....
Πολύ ωραίο θα βγεί μου φαίνεται κ θα το τσακίσουμε σε μια μέρα με τον άντρα μου, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, είναι ότι Δευτέρα είπαμε να αρχίσουμε μια πιο υγειηνή διατροφή, χωρίς γλυκά, αλλά νομίζω ότι θα γίνει αυτό από Τρίτη τελικά. :wink: :wink: :wink:
Μάλλον θα το φτιάξω Δευτέρα κ θα γράψω εντυπώσεις.

Diana Dee
11-01-09, 11:52
Κι εμεις οι δυο μας το τσακίζουμε!! Μην στενοχωριέσαι :lol: Το έκανα στις γιορτές που λόγω και ονομαστικής εορτής είχαμε καλεσμένους και άρεσε σε μικρούς και μεγάλους. Πάντως το "από Δευτέρα δίαιτα" πρέπει να είναι η πιο συχνά ειπωμένη φράση ανά τον πλανήτη :lol: :lol:

th@lia
26-01-09, 14:11
Όποιος δεν το εκανε ακομα!!εχει μεινει πισω!!
Το σαββατο ειχα κοσμο και το εκανα!!!Το εβγαλα και δεν προλαβα ουτε να το δοκιμασω!!!Αρεσε σε όοοοολους!!!!Καντε το!!!!

fistikaki
22-03-09, 12:32
το εβαλα στους σελιδοδεικτες....

δευτερα πρωι παω σουπερ μαρκετ.......

μιαμ μιαμ μιαμ σλουυυυυυυρπ...........

Ηλιάννα
22-03-09, 13:24
Πολυ ωραιαο ακουγεται αλλα απο θερμιδες τι λεει;;; :roll:

Diana Dee
22-03-09, 13:57
Λέει και παραλέει από θερμίδες!! Αλλά εντάξει δεν θα το φας και όλο :lol:
Για ένα κομματάκι δεν έγινε και τίποτα.... :D
Εμείς κόψαμε τα γλυκά κάνουμε διατροφή,αλλά σήμερα έφτιαξα ένα cheese cake που θα πάμε στον αδερφό μου. Τι να κάνω?? Φαϊ μπορώ να μην φάω αλλά άμα υπάρχει γλυκό μπροστά μου, μετά βίας κρατιέμαι.....
Ούτε πίνω ούτε καπνίζω, ένα "πάθος" έχω κι εγώ!! :lol:
Fistikaki πες μας εντυπώσεις άμα το κάνεις! Κι αμα θες βοήθεια στείλε pm! Καλή επιτυχία!!!!

fistikaki
22-03-09, 14:00
!

νομιζεις!!!!!!! :lol:

Ηλιάννα
22-03-09, 16:28
!

Αυτο ακριβως ηθελα να σου γραψω κι εγω αλλα με προλαβε το φυστικι!
Εδω και 6 μερες εχω ανοιξει μια Merenda του κιλου και εχει μεινει μονο στον πατο λιγη
Υποψιν ειναι σε ντουλαπι που δεν φτανουν τα παιδια :roll: :? :shock: :lol:

fistikaki
22-03-09, 16:43
ειμαστε καταδικασμενες............. :(

jena
22-03-09, 16:47
Απορια: Το βουτυρο ειναι γαλακτος ή βιταμ?

Εχω κολλημα με τα γλυκα... αυτο ακουγεται τελειο...

ΚατερίναΒ
22-03-09, 17:08
Βάζουμε το γλυκό στο ψυγείο και το αφήνουμε για τουλάχιστον 3-4 ώρες.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, γελάω γιατί αν το έφτιαχνα εγώ δεν θα προλάβαινε να μπεί ψυγείο, θα το είχα φάει πρωτού καν μπεί πάνω από το μπισκότο!!!!!!!!
Καλά μιλάμε θόλωσα μόλις το διάβασα και υπόψη έφαγα και λίγο από το γλυκό που έτρωγε ο άντρας μου! Αμαν βρε κοπελιά τι μου έκανες, πρέπει να χάσω και 20 κιλά!!!!

fistikaki
22-03-09, 17:11
εγω θα σας πω μια κουβεντα...

περιμενω να ξυπνησει ο αντρας μου, να του παρκαρω τη μικρη και να τρεξω να παω να παρω τα υλικα απο ενα μινι μαρκετ, που μενει ανοιχτο κυριακες, εδω κοντα...

ποια δευτερα,ποιο σουπερ μαρκετ.........

μεχρι τη δευτερα θα χω πεθανει απο τη λιγωμαρα.............

ΚατερίναΒ
22-03-09, 17:14
Φυστίκι, αντέ ξύπνα τον, και σε ΄κανένα μισάωρο που θα έχεις τελειώσει θα έρθω και εγώ να το φάμε μαζί! Α, αν δεν βρεις ερμόλ, έχω ένα στο ψυγείο μου, αντί για ερμόλ μπορείς να πάρεις μόρφατ σε κονσέρβα, το ίδιο είναι. Περιμένω έτσι, μη με ξεχάσεις!!!!!!!

anna+
22-03-09, 17:15
Απαπα τι έπαθα... Τι τo ήθελα και τη διάβασα τη συνταγή; Πειρασμός...
Φυστίκι άμα το φτιάξεις βάλε φωτογραφία στις συνταγές, please :)

fistikaki
22-03-09, 17:16
Φυστίκι, αντέ ξύπνα τον, και σε ΄κανένα μισάωρο που θα έχεις τελειώσει θα έρθω και εγώ να το φάμε μαζί! Α, αν δεν βρεις ερμόλ, έχω ένα στο ψυγείο μου, αντί για ερμόλ μπορείς να πάρεις μόρφατ σε κονσέρβα, το ίδιο είναι. Περιμένω έτσι, μη με ξεχάσεις!!!!!!!

ρε κοπελια, μεχρι να ρθεις απο τη μια ακρη της αττικης, στην αλλη, θα χω τσακισει ηδη το ενα πυρεξ...

κατσε να παρω υλικα και για δευτερο :roll: :roll:

ΚατερίναΒ
22-03-09, 17:16
Α, συγνώμη το γράφει και η Diana Dee για το ερμόλ ή μόρφατ! Πωωω μιλάμε έχω τη γεύση του στο στόμα μου!

fistikaki
22-03-09, 17:17
δε ξαναμπαινω σ αυτο το θεμα, μεχρι να φτιαξω το γλυκο :evil: :evil: :evil:

ελεος δηλαδη, εχει γεμισει σαλια το πληκτρολογιο, λες κι ειμαι κανα σκυλι που του κουνανε το λουκανικο μπροστα στη μουρη :? :? :? :?

ΚατερίναΒ
22-03-09, 17:18
ρε κοπελια, μεχρι να ρθεις απο τη μια ακρη της αττικης, στην αλλη, θα χω τσακισει ηδη το ενα πυρεξ...

κατσε να παρω υλικα και για δευτερο :roll: :roll:

Καλά σου φυστικάκι, τότε δεν σου φέρνω το ερμολ, και άμα δεν έχει το μίνι μάρκετ σας, τότε θα παρακαλάς να έρθω!!!!! Χαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: Καλή επιτυχία!

Diana Dee
22-03-09, 20:29
!

Αυτο ακριβως ηθελα να σου γραψω κι εγω αλλα με προλαβε το φυστικι!
Εδω και 6 μερες εχω ανοιξει μια Merenda του κιλου και εχει μεινει μονο στον πατο λιγη
Υποψιν ειναι σε ντουλαπι που δεν φτανουν τα παιδια :roll: :? :shock: :lol:

Ρε συ Ηλιαννα κι εμενα αυτη η μερεντα...τι να πω....Παει ο αντρας μου super παιρνει μερεντα και μπορει να κανει κανα μηνα να την φαει, εγω ετσι και ειναι στο ντουλαπι,πρεπει μεσα σε 4-5 μερες να την εχω φαει. Ειναι εθιστικη η ατιμη...
Jena το βουτυρο απλο βιταμ. Απλα στην βαση να προσεξετε μηπως χρειαστει λιιιιγο περισσοτερο. Αν εχετε φτιαξει cheese cake η βαση ειναι η ιδια. Το βουτυρο πρεπει να ειναι αρκετο για να μην τριβεται το μπισκοτο οταν το κοβουμε,αλλα δεν πρεπει να πεσει και πολυ για να μην λασπωσει. Ανακατευετε με ενα πιρουνι το μπισκοτο με το βουτυρο για την βαση και μετα το "πατατε" με ενα κουταλι.
ΚατεριναΒ tip : επειδη ουτε εμενα μου αρεσει να περιμενω...βαλτο στην καταψυξη για κανα τεταρτο-εικοσαλεπτο και μετα στο ψυγειο για καμια ωρα.

jena
22-03-09, 23:07
thx!!! :wink:
Θα το κανω το συντομοτερο δυνατο!

mariadi
24-03-09, 11:24
Καλημερα!!

Δεν αντεξα κ εφτιαξα το γλυκακι!! Ηταν τελειο!!!! Σ' ευχαριστουμε πολυ Diana!!

Αυτο που εμενα δεν μου βγηκε καλο κ μαλλον ειναι λογω της τεμπελιας μου :oops: :oops: :oops: :oops: ειναι οτι μου τριβοταν το μπισκοτο κ δεν εμεινε σταθερο σαν βαση. Υποψιαζομαι οτι ειναι επειδη δεν ελιωσα το βουτυρο, αλλα εβαλα το βιταμ cullinaise που ηταν κρυο, γι' αυτο και εγινε ετσι!

Κατα τ' αλλα ηταν πολυ νοστιμο κ πολυ πολυ ευκολο κ γρηγορο!!!

Ευχαριστουμε κ παλι!!

Diana Dee
24-03-09, 15:29
Παρακαλω, παρακαλω δεν κανει τποτα :lol:
Επειδη κι εγω βαριεμαι, το βουτυρο για την βαση το λιωνω στο φουρνο μικροκυματων (καλυτερα βεβαια στο μπρυκι). Το βουτυρο που βαζεις μεσα πρεπει μην το λιωσεις,αλλα να το χτυπησεις (αλυπητα :lol: ).
Την επομενη φορα βαλε περιπου μισο φλυτζανι, ειναι αναλογα τα μπισκοτα που θα βαλεις στη βαση. Τα digestive ας πουμε θελουν περισσοτερο, τα miranda λιγοτερο. Αλλα θα μαθεις να το βλεπεις με το ματι.
Καλοφαγωτο !! :D :D

πιγκουινακι
19-04-10, 13:59
μολις την εφτιαξα!τώρα κρυωνει παντως η κρεμ ειναι μιαμα μιαμ σλουρπ!!!για θερμιδες κανουμε τον κινεζο,μετα το γευμα θα της δωσουμε να καταλαβει..
ευχαριστουμε για τη συνταγη!

zouzounel
19-04-10, 14:04
οχι ρε παιδιά, όχι... γιατί το επαναφέρατε αυτό το θέμα? είδαμε και πάθαμε να το ξεχάσουμε... έλεος @#@%@%$ ζάχαρο!

Stellinula
19-04-10, 14:17
Αυτό δεν θα το λατρέψουν μόνο τα παιδάκια αλλά και μείς...Θα το τάραζα χαλαρά...Μιαμ μιαμ....:razz::razz:

G.STONE
19-04-10, 14:20
Ε όχι ρε κορίτσια! τώρα το είδα το θέμα,πάνω που είπα να κάνω δίαιτα! θα το επιχειρήσω αν και αμα δει ο άντρας μου μερέντα θα την φάει με το κουτάλι πριν την βάλω στο γλυκό!
Σαν γομάρια θα γίνουμε!!

eirtap
19-04-10, 14:44
Λοιπόν, εγώ θα το φτιάξω για την Παρασκευή που θα έχω κόσμο. Έλεγα να κάνω ένα cheesecake, αλλά η ιδέα αυτή....φαίνεται το κάτι άλλο!!!!! Θα σας πω εντυπώσεις... Τώρα πάω super market για τα υλικά...

Ηλιάννα
19-04-10, 15:28
Ρε παιδια τι κανατε σε εγκυο γυναικα(που εχει παρει ηδη 11 κιλα:oops:)
Το ειχα ξεχασει το θεματακι αυτο αλλα τωρα το βλεπω μπροστα μου...:?

KAT123
20-04-10, 10:19
Επειδή θέλω να το κάνω και εγώ σήμερα.... φωτιές ανάψατε κορίτσια.... πειράζει αντί για μορφατ κονσερβα, να χτυπήσω ένα φακελάκι μορφατ σαντιγύ?

ΤΙΓΡΑΚΙ
20-04-10, 11:35
κανω διαιτα το κακομοιρο...:(
αλλα το γλυκο θα το φτιαξω και θα φαω λιγο....:rolleyes:;)

eirtap
20-04-10, 12:17
Επειδή θέλω να το κάνω και εγώ σήμερα.... φωτιές ανάψατε κορίτσια.... πειράζει αντί για μορφατ κονσερβα, να χτυπήσω ένα φακελάκι μορφατ σαντιγύ?

Και εγώ με φακελάκι θα το κάνω. Πιο εύκολα είναι. Και θα βάλω μπισκότα digestive. Τα χρησιμοποιώ στο cheesecake και μου αρέσουν πολύ.

ΘΑΛΑΣΣΑ
20-04-10, 13:03
Το γλυκό είναι απαίσιο!!!:-x:-x:-x:-x

Πρώτον: Έχει υλικά που τα βρίσκεις πανεύκολα!
Δηλαδή, έλεος!!!
Πού η τρούφα από λιβάδια Προβηγγίας, πού το εξαιρετικά σπάνιο μέλι από το είδος zouzounicus tsibicus που πρέπει να το συλλέξεις τις τρεις ώρες το χρόνο που ανοίγει η κυψέλη στα βουνά της Μαδαγασκάρης;;;;; Ε;;;;

Δεύτερον: Φτιάχνεται σε 15-20 λεπτά και πανεύκολα. Κανένας κόπος, καμία επένδυση χρόνου. Ούτε ένα "ανακατεύεται με αργή ταχύτητα την κρέμα μέχρι να δέσει, όχι όμως πολύ, όσο να στέκεται στο κουτάλι", ούτε ένα "αποβραδίς βγάζεται με ειδική λαβίδα από τον καρπό τις ίνες και τις απλώνετε παράλληλα μεταξύ τους σε ταψί 32χ32". Δηλαδή κανένα αντικίνητρο; Τίποτα;

Τρίτον: Αποτελεί θερμιδική υδρογονοβόμβα μεγατόνων.

και

Τέταρτον: Τρώγεται αυθορεί και παραχρήμα!

Τι θα με συγκρατήσει εμένα τώρα από το να το ξαναφτιάξω και να το ξαναφάω ολόκληρο;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:-x:-x:-x:-x:-x:-x

Διά ταύτα:

Εισηγούμαι την αποπομπή της Diana Dee από το forum, μέχρις ότου συμμορφωθεί και ζητήσει γονυπετής συγνώμη!!!

maestria
20-04-10, 13:10
ΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧα! Ζωγράφισες ΘΑΛΑΣΣΑ :D.

Αχ, δεν θέλω να το βλέπω αυτό το τόπικ! Είπα να κόψω τα γλυκά μέχρι το καλοκαίρι, μπας και χάσω κανα γραμμάριο!

KAT123
21-04-10, 14:23
ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑΑΑΑΑΑ....................ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕ ΜΙΑΜ ΜΙΑΜ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΓΛΥΦΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΗ ΜΕΡΕΝΤΑ-ΒΟΥΤΥΡΟ.!!!! υποκλίνομαι..... υποκλινομαι και πάλι υποκλίνομαι. Δεν μου πολυπέτυχε η βάση γιατί μάλλον έβαλα παραπάνω μπισκότα από οσα επρεπε αλλά δεν πειράζει κουταλάκι, πυρεξάκι αγκαλιά και ΤV.... τι sex και αηδίες....:P υπάρχει καλύτερο πράγμα από αυτό!
Εισαι Θεά αγάπη μου, όπως λέει και ο Ψινάκης! Περιμένω να κρυώσει καλά και να φαω ένα μικρούλη κομματάκι....

Μαριρενα
21-04-10, 15:50
το εφτιαξα και εγω σημερα και περιμενω τον ανξτρουλη μου να το δοκιμασουμε μαζι!!!
:grin::grin:

DALIA
22-04-10, 13:32
άρε φυστίκι τι μας έκανες:D

να ρωτήσω κάτι ?
δεν γίνεται πάρα πολύ γλυκό ?

fistikaki
22-04-10, 13:35
ενα θα σου πω νταλ, το εχω στους σελιδοδεικτες μου... :D

DALIA
22-04-10, 13:38
ενα θα σου πω νταλ, το εχω στους σελιδοδεικτες μου... :D

βρε στους σελιδοδείκτες καλά κάθεται :-D
το έκανες ?
βασικά εγώ δεν αντέχω τα πολύ γλυκά, τα υλικά μου αρέσουν αλλά άμα είναι πλύ γλυκό δεν...

πιγκουινακι
22-04-10, 13:41
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ''ΒΑΡΥ ΓΛΥΚΟ'' ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!
Αν και πολυ ωραιο κατα τα αλλα!

fistikaki
22-04-10, 13:41
δεν το εχω κανει -ακριβως-

αλλα μ αρεσει να το διαβαζω!! να το φανταζομαι, να το σκεφτομαι, να το μιαμ μιαμ!!!!! :lol:

βασικα, καθε φορα που εχω μερεντα και λεω να το φτιαξω, βαζω κατω τη μερεντα με το κουταλακι και της κανω ανασταση...

αλλα....
ειναι ΘΕΙΚΟ τοπικ....

τελος!

agentP
22-04-10, 13:55
βασικα, καθε φορα που εχω μερεντα και λεω να το φτιαξω, βαζω κατω τη μερεντα με το κουταλακι και της κανω ανασταση...

:lol::lol: Επιτέλους! Μα είναι δυνατόν να υπάρχει ανοιχτό βαζάκι μερέντα στην κουζίνα και να έχει διαφορετική αντιμετώπιση; Σ' εμένα δεν ξημερώνει ποτέ βαζάκι!

Τώρα έχω κόψει εντελώς τη ζάχαρη... ή του ύψους ή του βάθους.

DALIA
22-04-10, 13:57
ρε σεις είμαι πολύ ξενέρωτη τελικά έτσι :lol::lol::lol::lol:
έχω το μικρό βαζάκι πάνω από 2 2,5 μήνες στο σπίτι

fistikaki
22-04-10, 13:57
η μερεντα ειναι οργανο του διαβολου, το εχω ξαναπει εγω!!!

επρεπε να την εχουν αφορισει προ πολλου...

Μαριρενα
22-04-10, 15:03
Το εφτιαξα χθες
παρα πολυ γλυκο!!!!!!!!!
ισως αν βαζαμε μπισκοτα πτι μπερ απλα????
ειναι ωραιο παντως αλλα σε μικρες δωσεις!!!!!!!!!:-D:-D

KAT123
22-04-10, 16:51
Εγώ Πτι-μπερ έβαλα αλλά δεν μου έγινε ωραία η βάση. τα κομμάτια θρυμματίζονται. Την επόμενη φορά θα βάλω λιγότερο άχνη στην σαντιγύ γιατί όντως είναι πετιμέζι... αλλά απλά θεϊκό. Πήρα τώρα την νταντά τηλέφωνο να ρωτήσω τι κάνει το παιδί και μου λέει.... "καλά τι γλυκό είναι αυτό παιδάκι μου.....τέλειο"!

Nikolekaki
22-04-10, 16:59
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!!! :shock::shock::shock::shock:

Τι διαβάζω μεσημεριάτικα και κάνω και δίαιτα... (αυτή της πάπιας, την ξέρετε ε?) :cool::cool:

Στέγνωσε η καταπιόνα μου! (Το σάλιο με εγκατέλειψε για να ζεστάνει το πληκτρολόγιο...)

Στα όρη στ΄άγρια βουνα....

Nikolekaki
23-04-10, 09:40
Πήγα το πρωί και πήρα τα υλικά... Θα το φτιάξω μεθαύριο στην γιορτή του γιόκα μου.
(Η σιελλόρροια συνεχίζεται... :cool:)

ΤΙΓΡΑΚΙ
23-04-10, 14:29
αυτο το θεμα δε μπορει να το κλειδωσει ο admin καλε κοριτσια....

ειναι σκετη απαγορευση μονο που τα διαβαζεις,φαντασου να το φας κιολας...;)

fistikaki
23-04-10, 14:34
εχει κανει κανεις αναφορα στην κοπελα που πρωτοανοιξε το τοπικ??

ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να γραφετε εδω!!!!!!! :x:x:x

μου βγαζει καθε φορα κανουργιο μνμ, και αναγκαζομαι και μπαινω... :cry::cry::cry::cry::cry:

Nikolekaki
23-04-10, 17:21
ΑΦΟΥ το φάω και ΑΦΟΥ ανέβω μετά στη ζυγαριά, ΤΟΤΕ θα κάνω σίγουρα εγώ αναφορά στην φίλτατη Diana Dee...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

fraoulopoulitsa
23-04-10, 18:08
η μερεντα ειναι οργανο του διαβολου, το εχω ξαναπει εγω!!!

επρεπε να την εχουν αφορισει προ πολλου...

βρε φυστικάκι τότε μετά τον αφορισμό θα ήταν ακόμη πιο γλυκιά.... Λοιπόν θα τη φτιάξω το Σαββατοκύριακο και από Δευτέρα δίαιτα, εντάξει?

fistikaki
23-04-10, 18:19
βρε φυστικάκι τότε μετά τον αφορισμό θα ήταν ακόμη πιο γλυκιά.... Λοιπόν θα τη φτιάξω το Σαββατοκύριακο και από Δευτέρα δίαιτα, εντάξει?

.........Παρουσια

fraoulopoulitsa
23-04-10, 18:27
Μπα για τότε έχω κλείσει στολή: ξανθιά με μπουκλέ μαλλί τέλειες αναλογίες και φτερά αγγέλου με ροζ γκλίτερ , και προπάντων - 47 κιλά ολόκληρη και 1,80 ύψος. Και να μην ακούω γέλια γιατί δικιά μου δευτέρα παρουσία είναι ότι θέλω την κάνω....

πιγκουινακι
23-04-10, 18:50
οχι φραουλοπουλιτσα καποιο λαθος θα έχει γινει!

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΟΛΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΕΓΩ!!!

κατια81
23-04-10, 20:07
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ(Που ελεγε και η Ζουμπουλια στο "παρα πεντε":lol::lol::lol:)
Τι μου κανετε γκαστρωμενη γυναικα???????????
Μα καλα.....εγω τωρα το ειδα το τοπικ αυτο????
Καλα μου λενε τελικα οτι απ την εγκυμοσυνη εχω παθει στραβωμαρα!!!:lol::lol::lol::lol:
Εεε....και μετα την στραβωμαρα θα ερθει και το σαχαρο εαν το φτιαξω......γιατι εαν το φτιαξω.....θα το τσακισω!!!
Μμμμμμ......κανω γιογκα.....μμμμμμ......αντιστεκομαι.....μμμμ.....δεν θα το φτιαξω.....μμμμμμμμμμμμ...........μου τρεχουν τα σαλια......

Απαιτω κι εγω να κλειδωθει το θεμα........ειναι κολασμενο!!!!!!:lol::lol:

love4four
23-04-10, 22:33
Κι επειδή αισθάνομαι (ακόμα) άσχημα που σας ένιωθα ψυχοπλακωμένες από άλλο topic, σας δίνω μια παραλλαγή του γλυκού της Diana Dee (λίγο πιο άπαχη γιατί δεν έχει βούτυρο). Είναι δοκιμασμένη, πανεύκολη... εγώ την έφτιαξα μαζί με τον πιτσιρίκο μια φορά ΜΟΝΟ (λόγω δίαιτας)....

750 ml κρέμα γάλακτος
2 πακέτα πτι-μπερ
3 φακελάκια άνθος αραβοσίτου Γιώτης
3 φλυτζάνια γάλα
5-6 κ.σ. nutella ή merenda (κοινώς ένα βαζάκι)

1.Χτυπάμε στο μίξερ το 500 ml γάλακτος (5-10 λεπτά). Σταματάμε μόλις αρχίζει να πήζει
2.Προσθέτουμε το άνθος αραβοσίτου κι το γάλα. Ανακατεύουμε απαλά να ενσωματωθεί
3.Σε ένα ορθογώνιο πυρέξ, στρώνουμε μια στρώση μπισκότα (ολάκερα εννοείται). Αδειάζουμε την μισή κρέμα από πάνω, 2η στρώση μπισκότα, την υπόλοιπη κρέμα και 3η (και τελευταία) στρώση μπισκότα
4.Χτυπάμε στο μίξερ τα 250 ml της κρέμας γάλακτος για 5-10 λεπτά, ρίχνουμε την nutella και μόλις ανακατευτεί καλά το μίγμα καλύπτουμε και την 3η δόση των μπισκότων
5.Γαρνίρουμε κατά προτίμηση

**Είναι τέλειο εάν μείνει αρκετές ώρες στο ψυγείο για να τραβήξουν τα μπισκότα και να μαλακώσουν (απο το προηγούμενο βράδυ π.χ.).

Αυτά τα λίγα (και εύκολα για μανούλες) ! Καλό Σ/Κ !!!!

πιγκουινακι
24-04-10, 08:50
καλο ακουγεται μεταξακι,θα το δοκιμασω!η κρεμα γαλακτος βεβαια δεν ειναι δυστυχως και τοσο απαχη αλλα αφηνει πολυ πιο ευχαριστη και ελαφρια αισθηση απο το βουτυρο.το γλυκο που συζηταμε με τη μερεντα ,έχει πολυ ωραια γευση αλλα οπως και να το κανεις λιγωνει,αυτος που λες εσυ φαινεται πολυ πιο δροσερο,ευχαριστουμε!

mantinop
24-04-10, 17:12
Καλέ κορίτσια και μόνο που το διάβασα το θέμα...έκανα ένεση ινσουλίνης...το ζάχαρο έφτασε 300...
Στείλτε το θέμα στο...αρχείο...έχουμε και ζάχαρο....:roll:

Access
25-04-10, 12:23
Πραγματικά πρέπει να μπει αρχείο το συγκεκριμένο θέμα :mrgreen::mrgreen: την λιγουρευόμουν όοολη την εβδομάδα και τελικά την έφτιαξα την παρασκευή είναι πααρα πολύ καλή αλλά λιγωθήκαμε (μάλλον γιατί αντί για βιτάμ χρησιμοποίησα βούτυρο αγελάδος)
Να μοιραστώ και εγώ μια συνταγή που είναι παραλλαγή του γλυκού που έφτιαχναν οι μητέρες μας με μπισκότα ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ άνθος αραβοσίτου και ζελέ

περίπου 15 μπισκότα μιράντα (αυτά που έμειναν από την παραπάνω συνταγή :mrgreen::mrgreen:)
λίγο βούτυρο λιωμένο
1 φακελάκι ανθος αραβοσίτου στιγμής με γεύση φράουλα
γάλα
1 φακελάκι ζελέ φράουλα

βάζουμε τα μπισκότα στο μούλτι και μετά τα ανακατεύουμε με το βούτυρο
τα μοιράζουμε σε 4-6 μπολάκια (ανάλογα το μέγεθος) φτιάχνουμε το άνθος αραβοσίτου όπως λεει η συνταγή στο φακελάκι (εδώ πάει και το γάλα που γράφω) το μοιράζουμε στα μπολάκια τα αφήνουμε στο ψυγείο κανα δεκάλεπτο
φτιάχνουμε το ζελέ όπως γράφει η συσκευασία το μοιράζουμε στα μπολάκια και τα βάζουμε στο ψυγείο μέχρι να σφίξει το ζελέ

αντί για άνθος αραβοσίτου στιγμής μπορείτε να βάλετε αυτόν που θέλει βράσιμο αλλά θα πρέπει να περιμένετε αρκετή ώρα για να σταθεροποιηθεί πριν βάλετε το ζελέ :grin::grin:
ελπίζω να σας αρέσει:lol::lol:

fraoulopoulitsa
25-04-10, 22:53
αυτό λοιπόν το γλυκό με τα μπισκότα την κρεμούλα και το ζελέ , όσες φορές προσπάθησα να το φτιάξω πάντα αποτυχία ήταν. Δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά ομως τα μπισκότα μου ρουφάνε μέρος του υγρού και φουσκώνουν και βγαίνουν στη μέση του γλυκού αντί να είναι η βάση του. Καμία κοπέλα τα φώτα της?

agentP
25-04-10, 23:03
Δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά ομως τα μπισκότα μου ρουφάνε μέρος του υγρού και φουσκώνουν και βγαίνουν στη μέση του γλυκού αντί να είναι η βάση του.
Κι εγώ το είχα πάθει. Κατ' αρχήν βρέξε με λίγο γάλα τα μπισκότα να κολλήσουν. Βάλε την κρέμα αργά, μην αδειάσεις την κατσαρόλα με τη μία και μετακινηθούν τα μπισκότα. Μετά το αφήνω για λίγο το γλυκό να πήξει λίγο η κρέμα όσο ετοιμάζω το ζελέ και περιμένω να κρυώσει κι αυτό και το αδειάζω πολύ σιγά πάνω στην κρέμα με την κουτάλα της σούπας, για να μην ανακατευτεί το ζελέ με την κρέμα και θολώσει. Και μετά στο ψυγείο, βγαίνει σούπερ.
Τι το θελα αυτό το θέμα, από την Παρασκευή πάει η δίαιτα γκρρρρρρ!

myangel
25-04-10, 23:15
στην νηστεία ανακαλύφθηκε η εξής συνταγή: (ας μην συζητήσουμε επακριβώς το νόημα της νηστείας, εντάξει???)
υλικά
1 κούπα ταχίνι
1κουτάλι του γλυκού κακάο
4 κουταλιές σούπας μέλι

εκτέλεση
βάζουμε όλα τα υλικά σε ένα μπολάκι και ανακατεύουμε μέχρι να ομογενοποιηθεί το μείγμα μας
το βάζουμε σε ένα βάζω και το διατηρούμε στο ντουλάπι της κουζίνας μας
το αλείφουμε πάνω σε ψωμί και... απολαμβάνουμε!!!!!

δεν ξεχνώ
είναι τόσο υγιεινό που μπορούμε να το δίνουμε στα παιδιά μας για πρωινό, κολατσιό, απογευματινό
ανάλογα με τα γούστα μπορείτε να παίξετε με τις αναλογίες

basic
09-08-11, 18:59
καλησπερα.... ! ενω το αγορακι μου παιρνει την απογευματινη του σιεστα, μπαινω στο φορουμ κ ψαχνω καμια συνταγή να του κανω να φαει κατι διαφορετικο αλλα τελικα η συνταγη αφορα ΕΜΕΝΑ! αναφερομαι στην αρχικη συνταγη του θεματος, το γλυκο με την μερεντα. εχω ξετρελαθει. μολις ξυπνησει ο μικρος θα τον βαλω στο καροτσι και ... βουρ... για το σουπερ! κ ο μικρος ας φαει κ αυριο πατατα-καροτο-κολοκυθι! ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι τελειο. ελπιζω να προλαβει να κρυωσει το γλυκο πριν πεσω για υπνο. :-)

ARNIKOL
10-08-11, 08:46
καλησπερα.... ! ενω το αγορακι μου παιρνει την απογευματινη του σιεστα, μπαινω στο φορουμ κ ψαχνω καμια συνταγή να του κανω να φαει κατι διαφορετικο αλλα τελικα η συνταγη αφορα ΕΜΕΝΑ! αναφερομαι στην αρχικη συνταγη του θεματος, το γλυκο με την μερεντα. εχω ξετρελαθει. μολις ξυπνησει ο μικρος θα τον βαλω στο καροτσι και ... βουρ... για το σουπερ! κ ο μικρος ας φαει κ αυριο πατατα-καροτο-κολοκυθι! ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι τελειο. ελπιζω να προλαβει να κρυωσει το γλυκο πριν πεσω για υπνο. :-)
Το έχω φτιάξει. :)Νόστιμο ήταν αλλά αρκετά λιγωτικό. Καλή επιτυχία πάντως!