PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ!!!!

stroumf
12-01-09, 10:00
Καλημέρα! Είναι 10 το πρωί και όμως σκέφτομαι πολύ έντονα το θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό. Σκέφτομαι να κάνουμε σπερματέγχυση αλλα δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο... Πώς γίνεται αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια φαρμακευτική αγωγή...Πόσο κοστίζει? Αν είναι κάτι σίγουρο??? Μπορεί κάποια να με βοηθήσει??????

sofia1
12-01-09, 10:17
καλημερα stroumf,
εχω κανει σπερματεγχυση και αν θυμαμαι καλα(εγινε πριν απο 4 ετη περιπου)το θεμα εχει ως εξης.ο συντροφος σου θα κανει καλλιεργεια
σπερματος το οποιο το εργαστηριο θα επεξεργαστει και στην συνεχεια ενω εσυ (σε συνεργασια με τονγιατρο σου )θα εισαι σε γονιμες μερες και θα εχεις θηλακια προς γονιμοποιηση (θα παρεις φαρμακευτικη αγωγη)θα προχωρησετε στην σπερματεγχυση(ειναι ανωδυνη).το κοστος διαφερει απο γιατρο σε γιατρο.αυτο που θυμαμαι ομως ειναι οτι ο γιατρος μας ειχε ενημερωσει οτι το ποσοστο επιτυχιας δεν ξεπερναει το 40%.συζητα το με καποιον ειδικο καλυτερα να σας προτεινει την μεθοδο που ταιριαζει σε εσας.

stroumf
12-01-09, 10:33
Σε ευχαριστώ που μου απάντησες αμέσως!!! Μόλις έστειλα μήνυμα της γιατρού μου ότι θέλουμε να κάνουμε σπερματέγχυση! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι η καλλιεργεια σπέρματος πόσο διάστημα θέλει για να δείξει αποτελέσματα και σε τι οφείλεται αυτή η εξέταση? Τι αποτελέσματα πρέπει να έχουμε? Τι φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να πάρω εγώ? και πως ακριβώς θα γίνει η σπερματέγχυση τι θα μου κάνουν? Αν γνωρίζεις παρακαλώ ενημέρωσε με γιατι έχω άγχος για το συγκεκριμένο...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

stroumf
12-01-09, 10:38
α! και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω μου είπες ότι έκανες σπερματέγχυση πριν 4 χρόνια.... Πέτυχε το συγκεκριμένο? Εμεινες έγκυος με την πρώτη? Εμάς το πρόβλημα μας είναι χαμηλή κινητικότητα σπέρματος 6% δηλαδη... Έχουμε άραγε ελπίδες?

tsarli5
12-01-09, 10:48
Stroumf αναλογα με το προβλημα που υπαρχει ο γιατρος θα αποφασισει αν η σπερματεγχυση θα γινει σε φυσικο ή τεχνιτο κυκλο.Αν γινει σε φυσικο κυκλο τα πραγματα ειναι απλα αφου στοχευεται στο 1 ωαριο που θα παραγεις (πιθανον να σου κανει 36 ωρες πριν την ωορρηξια μια ενεση για να διασφαλισεται την ακριβεια της ωορρηξιας.Στη συνεχεια γινεται ενυσχιση του σπερματος του συζυγου και ακολουθος η εγχυση.Το κοστος αυτης της διαδικασιας κοστιζει περιπου απο 300 εως 400 ευρω (αναλογα το κοστος της ιατρικης πραξης).
Αν ακολουθησεις τεχνιτο κυκλο (οπως ειχα κανει εγω) κοστιζει πολυ περισσοτερα αφου καθε μερα θα πρεπει να κανεις μια ενεση για παραγωγη περισσοτερων ωοθηλακιων.Το ποσο εντελη θα κοστισει εξαρταται απο την αντιδραση του οργανισμου σου στα φαρμακα.Για παραδειγμα εγω ηθελα 50 ευρω για ενεσεις καθε 2 ημερες για διαστημα 15 ημερων.
Παντως θα πρεπει να ξερεις οτι το ποσοστο επιτυχιας, οτι κι αν σου...ταξουν, δεν ξεπερνα το 26% δηλ. μολις 1% παραπανω απο τη φυσικη επαφη και 30% σε τεχνιτο κυκλο.

vasov
12-01-09, 10:59
πρωτα απο ολα πρεπει να μιλησεις με την γιατρο σου γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Απο ο,τι ξερω το σπερμα το δυναμωνουν αρκετα στην σπερματεγχυση οποτε αυξανουν πολυ τις πιθανοτητες.Εμενα πετυχε με την δευτερη (που ουσιαστικα ηταν η πρωτη γιατι στην πρωτη δεν πηρα τα καταλληλα φαρμακα).ο,τι θες στειλε π.μ. Καλη επιτυχια!!!!!!!!!!

stroumf
12-01-09, 11:04
Τσαρλι σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!! Πραγματικά όμως δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απογνωση! ο άντρας μου εχει χαμηλή κινητικότητα 6% και εγώ κάνω κάθε μήνα ωορρηξία κανονικά!!! Αυτόν τον μήνα σκεφτόμαστε να προβούμε σε σπερματέγχυση... αλλα δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να "πιασει" Με την σπερματέγχυση ειχες τελικά αποτέλεσμα? και όταν λες τεχνιτό περιβάλλον εννοεις εξωσωματική? ή κατι αλλο?

stroumf
12-01-09, 11:07
Βάσω μου σε ευχαριστώ! Ήθελα να ρωτήσω πως δυναμώνουν το σπέρμα? και πως έγινε η σπερματέγχυση έμεινες στο νοσοκομείο πως ακριβως γίνεται και με τι ποσοστό κινητικότητας του άντρα έμεινες εσυ έγκυος? Τι φάρμακα πήρες???? σε ευχαριστώ πολύ!

vasov
12-01-09, 11:09
To 26% η το 30% πιθανοτητες που λενε ειναι παραπανω απο οτι θα ειχες αν το εκανες στο κρεββατι σου.Δηλαδη αν ειχες 25% πιθανοτητες να μεινεις κανονικα εγκυος θα εχεις 50-55% με σπερματεγχυση.Πιστεψε με ειναι πολυ καλο ποσοστο!!!Αξιζει να την δοκιμασεις πριν προβεις σε κατι αλλο (π.χ. εξωσωματικη).

vasov
12-01-09, 11:14
Βάσω μου σε ευχαριστώ! Ήθελα να ρωτήσω πως δυναμώνουν το σπέρμα? και πως έγινε η σπερματέγχυση έμεινες στο νοσοκομείο πως ακριβως γίνεται και με τι ποσοστό κινητικότητας του άντρα έμεινες εσυ έγκυος? Τι φάρμακα πήρες???? σε ευχαριστώ πολύ!

1)Την ημερα της σπερματεγχυσης δινει ο αντρας σου σπερμα το πρωι, το επεξεργαζονται και το δυναμωνουν
2)Μετα απο δυο ωρες πας εσυ και με μια απλη διαδικασια (π.χ. τεστ παπ) σου το βαζουν στον κολπο.Δεν ποναει.
3)Το ποσοστο δεν το θυμαμαι αλλα δεν εχει σημασια γιατι το δυναμωνουν με χιλιους τροπους (φαρμακα κτλ.)
4)Εγω την πρωτη φορα πηρα χαπια serpafar και εκανα ενα ωαριο και την δευτερη ενεσεις puregon, daronda, pregnyl
Απο οτι ξερω οι πιθανοτητες υπογονιμοτητας λογω σπερματος εχουν μεγαλυτερη επιτυχια στις σπερματεγχυσεις.Αποψη μου ειναι να το δοκιμασεις.Αν δε υπηρχαν επιτυχιες τοτε ποιος ο λογος να γινονται.

stroumf
12-01-09, 11:22
η αλήθεια είναι ότι με εχεις ενθαρρύνει πολύ! σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Εσύ έμεινες έγκυος με σπερματέγχυση δηλαδή? Μπορώ να ελπίζω???? Αχ Παναγία μου Μακάρι!!!! Προσπαθούμε ξέρεις 2,5 χρόνια και είμαι απογοητευμένη!!! Νομίζω αν γίνει τώρα έτσι θα σου είμαι ευγνωμων!!! Γιατί το φοβόμουν πολύ!

vasov
12-01-09, 11:29
η αλήθεια είναι ότι με εχεις ενθαρρύνει πολύ! σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Εσύ έμεινες έγκυος με σπερματέγχυση δηλαδή? Μπορώ να ελπίζω???? Αχ Παναγία μου Μακάρι!!!! Προσπαθούμε ξέρεις 2,5 χρόνια και είμαι απογοητευμένη!!! Νομίζω αν γίνει τώρα έτσι θα σου είμαι ευγνωμων!!! Γιατί το φοβόμουν πολύ!

Φυσικα με σπερματεγχυση εμεινα γι αυτο και στο λεω, εμενα ηταν ακομα δυσκολοτερη κατασταση γιατι δεν ειχα καθολου ωορηξια και προσπαθουσαμε 5 χρονια μεχρι να αποφασισει ο καλος μου να κανει καλλιεργεια σπερματος (ντρεποταν) η οποια και ο ιδιος καταλαβε οτι δεν ηταν τιποτα, του ειχαν βρει ενα μικροβιο για το οποιο πηρε αντιβιωση και ενα μετριο σπερμα το οποιο το εκαναν σουπερ!!!Καλη επιτυχια και με ενα μπεμπε στην αγκαλια!!!Ο,τι θελεις στειλε π.μ.

stroumf
12-01-09, 11:56
Το παιδάκι σου ήταν απόλυτα υγειές? δεν είχες κανενα πρόβλημα που ήταν με διαδικασία σπερματέγχυσης? Υπάρχει περίπτωση και για δίδυμα με τη διαδικασία αυτή?

vasov
12-01-09, 11:59
Το παιδάκι σου ήταν απόλυτα υγειές? δεν είχες κανενα πρόβλημα που ήταν με διαδικασία σπερματέγχυσης? Υπάρχει περίπτωση και για δίδυμα με τη διαδικασία αυτή?

τον μπεμπη μου τον εχασα το καλοκαιρι μολις εκλεισα τον τεταρτο απο αποκολληση πλακουντα.Δεν εχει σχεση με την σπερματεγχυση, ακομα κανω εξετασεις, αλλα μαλλον εχω θρομβοφιλια.Με την διαδικασια αυτη οι πιθανοτητες για διδυμα ειναι μεγαλες, ισως και μεγαλυτερες απο την εξωσωματικη αν κανεις πολλαπλη ωορηξια με φαρμακα.

vasov
12-01-09, 12:01
[quote="stroumf"]Το παιδάκι σου ήταν απόλυτα υγειές? δεν είχες κανενα πρόβλημα που ήταν με διαδικασία σπερματέγχυσης;

Δεν εχει καμια επιδραση στην υγεια του παιδιου, μην φοβασαι.Ελπιζω να εχεις καλο γιατρο, παντως στο Ελενα εχουν καλο τμημα υπογονιμοτητας αν σε ενδιαφερει.

stroumf
12-01-09, 12:43
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!
ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΖΩ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΗ ΕΛΠΙΔΑ ΟΣΟ ΕΣΥ!!!

vasov
12-01-09, 12:51
ολα θα πανε καλα , θα δεις!!!

kalli29
12-01-09, 17:43
Καλησπερα κ απο μενα.
Περα απο την διαδικασια που σε ενημερωσαν εγω θελω να σου πω οτιι στις 24.12 εμαθα οτι ειμαι εγκυος υστερα απο τη δευτερη προσπαθεια σπερματεγχυσης. Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω. Οποτε εχε πιστη και ολα θα πανε καλα.

magdalia
12-01-09, 17:49
ΚΑLLI ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!
ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ. !!!
ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΗ ΑΓΩΝΙΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΣΕΙΣ . ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ... ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ Η ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ???

http://newtickers.bump-and-beyond.com/25/2587/258729.png (http://www.bump-and-beyond.com/)

http://ticker.7910.org/as1cj3M-O7-0010MDAyNzQ2ZHw4MDh6fEJhc2lsaWtpIGlz.gif (http://ticker.7910.org/eng)

candycandy
12-01-09, 18:30
Εγώ έκανα σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο (με ένα ωάριο). Δεν πέτυχε και σκέπτομαι νακάνω κι άλλη! Είναι πραγματικά πολύ απλή διαδικασία και το σπέρμα ενισχύεται αρκετά. Εμένα του άντρα μου απο 42% κινητικότητα (πρόσθια και μέτρια) την έκαναν 70%! Και συγκεκριμένα, την πρόσθια κίνηση (που είναι και η πιο βασική) απο 0% την έκαναν 30%!

stroumf
13-01-09, 10:06
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την στήριξη! Χθές όμως πηρα τηλεφωνο τη γιατρό μου και μου είπε ότι το 6% είναι δύσκολο να ανέβει και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε με την σπερματέγχυση και πολλά!!! Τι να πω ψιλοαπογοητεύτηκα πάλι! Καταλήξαμε στο ότι να περιμένουμε αυτόν τον μήνα να πάρει την φαρμακευτική αγωγή που του εχουν δώσει και να προσπαθήσουμε τον επόμενο με πρόκλιση και σε εμενα με serpafar...Δεν ξέρω τι θα γίνει πραγματικά!!!

vasov
13-01-09, 12:01
δεν γνωριζω την γιατρο σου αλλα παρε και μια δευτερη γνωμη!!!

frinda
13-01-09, 15:42
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την στήριξη! Χθές όμως πηρα τηλεφωνο τη γιατρό μου και μου είπε ότι το 6% είναι δύσκολο να ανέβει και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε με την σπερματέγχυση και πολλά!!! Τι να πω ψιλοαπογοητεύτηκα πάλι! Καταλήξαμε στο ότι να περιμένουμε αυτόν τον μήνα να πάρει την φαρμακευτική αγωγή που του εχουν δώσει και να προσπαθήσουμε τον επόμενο με πρόκλιση και σε εμενα με serpafar...Δεν ξέρω τι θα γίνει πραγματικά!!!

Τελικα ο γιατρος σας σας απαντησε αυτο ακριβως που μας ειχε απαντησει και εμας. Το εξι τοις εκατο ειναι οντως παρα πολυ χαμηλο ποσοστο κινητικοτητας αλλα οποσδηποτε η σπερματεγχυση θα βοηθησει πολυ περισσοτερο απο την απλη επαφη. Η σπερματεγχυση ειναι μια μεθοδος ανωδυνη αρκετα οικονομικη και σε πολλες περιπτωσεις πολυ αποτελεσματικη. Η εξαδελφη μου εκανε περυσι σμερματεγχυση σε ηλικια 38 ετων κι εμεινε εγκυος με την πρωτη σε φυσικο κυκλο, χωρις δηλαδη διεγερση ωοθηκων. Βεβαια ειχε κανει ολες τις απαιτουμενες εξετασεις πιο μπροστα, παρακολουθηση κυκλου, ορμονολογικες, συν υστεροσαλπιγγογραφια. Ηταν ολες πολυ καλες και κατεφυγαν στην σπερματεγχυση μονο και μονο επειδη ειχε στενωση τραχηλου.
Βεβαια η κινητικοτητα του αντρα της ηταν 70%
Πεσμου ομως κατι. Ο αντρας σου τι ηλικιας ειναι κι εχει τοσο χαμηλη κινητικοτητα;

tsarli5
13-01-09, 20:53
Stroumf sorry που αργισα να απαντησω αλλα τωρα μπηκα.Οταν λεω τεχνιτο κυκλο εννοω παραγωγη περισσοτερων του ενος ωαρριων με φαρμακα και οχι εξωσωματικη.Εγω απετυχα τη πρωτη φορα και δεν προκειτε να ξανακανω γιατι το θεωρω οτι ειναι κατι οπως λεμε....αν εχεις τυχη διαβαινε.Στη θεση σου θα εκανα μια φορα ετσι για να μου φυγει η ιδεα κι επειτα θα προσπαθουσα φυσιολογικα.Μπορει και να κατσει, ποτε δεν ξερεις.Παντως θα σου προτεινα καταρχην να επαναλαβει ενα σπερμοδιαγραμμα μετα απο κανα δυο μηνες ο συζυγος και το σημαντικοτερο να εχεις μια ουσιαστικη συζητηση με το γυναικολογο σου.

stroumf
16-01-09, 10:55
Καλημέρα κορίτσια!!
Λοιπον ο άντρας μου είναι μόλις 29 ετών... δεν καπνίζει πινει ελάχιστα .. απλά κουράζεται πολύ στη δουλειά του την προηγούμενη, τώρα είναι καλύτερα στον εργασιακό του χώρο... Συμφωνώ ότι το 6% είναι πολύ χαμηλό αλλα είμαι της άποψης να προσπαθήσουμε... από την πλευρά μου κάνω κάθε μήνα ωορρηξία γιατί νοιώθω και την στιγμή της ένα ποναλάκι απο την πλευρά που πέφτει το ωάριο.. Η γιατρός μου μου είπε τελικά να κάνω μια εξέταση προγεστερόνης την 21η μέρα και τον επόμενο μήνα με τη βοήθεια και του serpafar να επιχειρήσουμε για σπερματέγχυση... Συγχρόνως ο άντρας μου πέρνει τα minoa που νομίζω ότι είναι αρκετα δραστικά!! είναι ο τρίτος μήνας που τα πέρνει και η γιατρός μου μου είπε ότι αν έχει ανέβει ίσως να δούμε αποτέλεσμα... δεν ξέρω βοηθήστε με σας παρακαλώ...

sofia1
16-01-09, 11:02
καλημερα strumf,
πρωτα απο ολα δεν θελει αγχος..ειναι ο χειροτερος εχθρος της συλληψης(συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου μου και αποδεδειγμενο πως οταν χαλαρωνεις θα γινει)πρακτικες συμβουλες που εχω ακουσει και συζητησα με το γιατρο μου...οχι στενα εσωρουχα,οχι στενα παντελονια ,και πολυ καφε!!! ναι ,ναι οι αντρες που καταναλωνουν περισσοτερη καφεινη εχουν πιο δυνατο σπερμα.... :shock: :shock: ναι και εμενα μου φαινεται καπως αλλα...και ο γιατρος μου ειπε οτι οι πιθανοτητες αυξανονται.εισαστε νεοι μην αγχωνεστε προπαντως :D

stroumf
16-01-09, 11:23
σε ευχαριστώ πολύ!! αλλά πάνε 2,5 χρόνια που κάνουμε προσπάθειες και τίποτα!! ούτε μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη!! Μας έχει πάρει απο κάτω και τώρα που είδαμε ότι μπορεί να γίνει κάτι με την σπερματέγχυση αναπτεροθήκαμε κάπως...Δεν ξέρω όμως γιατί η γιτρός μου με απογοήτευσε μου είπε να κάνουμε σπερματέγχυση μόνο με 6% είναι πολύ δύσκολο!!! Δεν ξέρω τι να κάνω...

stroumf
16-01-09, 11:24
σε ευχαριστώ πολύ!! αλλά πάνε 2,5 χρόνια που κάνουμε προσπάθειες και τίποτα!! ούτε μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη!! Μας έχει πάρει απο κάτω και τώρα που είδαμε ότι μπορεί να γίνει κάτι με την σπερματέγχυση αναπτεροθήκαμε κάπως...Δεν ξέρω όμως γιατί η γιτρός μου με απογοήτευσε μου είπε να κάνουμε σπερματέγχυση μόνο με 6% είναι πολύ δύσκολο!!! Δεν ξέρω τι να κάνω...

frinda
16-01-09, 16:11

Να κανεις την προσπαθεια αφου αυτο σου ειπε ο γιατρος σου. Θα σου πω και κατι ακομη για να μην απελπιζεσαι τελειως. Το 6% ειναι η κινητικοτητα του συνολου των σπερματοζωαριων. Μπορει ομως να υπαρχει εστω και ΕΝΑ που να εχει πολυ καλυτερη κινητικοτητα. Αυτο λοιπον το ΕΝΑ μπορει με τη βοηθεια των φαρμακων να φερει το πολυποθητο αποτελεσμα.
Σκεψου ακομη οτι με τη σμερματεγχυση τα σπερματοζωαρια εχουν ηδη προσπεραει ενα σημαντικο εμποδιο, αυτο της διειδυσης μεσα απο τον τραχηλο. Εκτοξευονται κατευθειαν στη μητρα αρα τα αργα σμερματοζωαρια που πεθαινουν πριν φτασουν στη μητρα εχουν καλυψει το μεγαλυτερο μερος της διαδρομης τους. Ειναι επομενως πολυ πιο κοντα στον στοχο τους.
Αυτα κι οτι αλλο θελεις ρωτα με. Ο θειος μου και ο ξαδελφος μου ειναι γυναικολογοι κι εχουν αντιμετωπισει χιλιαδες τετοιες περιπτωσεις.

stroumf
16-01-09, 18:59
frinda μου με αναπτέρωσες!! Σε ευχαριστώ πολύ!! Αν είναι αλήθεια όλα αυτά που μου έγραψες πιστεύω και εύχομαι να πετύχει!! Πάντως είμαι διατεθειμένη όπως και ο άντρας μου να κάνουμε οτιδήποτε χρειαστεί προκειμένου να πετύχουμε το μωράκι μας!! Θα ήθελα αν γνωρίζεις να μου πείς αν η αγωγή που έχουν δώσει στον άντρα μου τα "minoa" σε αμπούλες είναι αρκετά ισχυρά ή αν πρέπει να πάρουμε κάποια άλλη αγωγή...ο γιατρός του μας είπε ότι είναι πολύ ισχυρά αν και με αυτά δεν ανέβει θα πάμε σε εξωσωματική.. Εν το μεταξύ στην αρχή του είπε ενα τρίμηνο να πέρνει την αγωγή και μετά τους δύο μήνες πήγε ο άντρας μου και τον ρώτησε αν πρέπει να κάνει σπερμοδιάγραμμα κ αλλο τώρα και αυτός του είπε να πάρει αλλους δύο μήνες και μετά απο ένα μήνα να ξανακάνει... Γνωρίζεις εσύ αν με αυτά θα έχουμε αποτελέσματα?? Πρέπει να περιμένουμε ή να προχωρήσουμε στην σπερματέγχυση?

stroumf
16-01-09, 19:03
α! και κάτι αλλο που θέλω να ρωτήσω με την σπερματέγχυση... μετά που θα το βάλουν στην μήτρα τι γίνεται? Σηκώνομαι κανονικά και φεύγω? δεν θα πέσουν???? σορυ αν ρωτάω βλακεια αλλα μας συμβουλεύουν οι γιατροί να μην σηκωνόμαστε μετά την επαφή... παρα μόνο μετά απο καμιά ωρίτσ τουλάχιστον....είναι το ίδιο? πρέπει να μείνω στο νοσοκομείο? για καποιες ώρες?

vasov
16-01-09, 20:41
σηκωνεσαι κανονικα και φευγεις, τι δηλαδη εκει θα μεινεις; :lol:
παντως οταν πας σπιτακι σου ξαπλωσε και βαλε και ενα μαξιλαρι κατω απο τον πωπο ετσι ωστε η μητρα να εχει μια κλιση, ειναι καλυτερα.

stroumf
16-01-09, 22:37
:oops: :oops: sorry... λοιπον τώρα μόλις γύρισα απο τη γιατρό και μου είπε ότι πρεπει πρώτα απ' όλα να κανω καποιες ορμονολογικές εξετάσεις και μετά τον επόμενο μήνα θα κάνω υστεροσαλπιγγογραφία που δεν έχω κάνει ακόμα... να τελειώσει και ο άντρας μου συγχρόνως την αγωγή του και έπειτα προχωράμε στην σπερματέγχυση...Αυτο που με ανησυχεί τώρα είναι ότι δεν έχω κάνει σαλπιγγογραφία και έχω άγχος μην τυχον και είναι κλειστές οι σαλπιγγες γιατι μου ειπε αν εχουν πρόβλημα τότε πάμε κατευθείαν σε εξωσωματικη....

frinda
17-01-09, 16:05
Stroumf αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις; Σε ρωταω γιατι μου περναει μια λιγο περιεργη υποψια απο το μυαλο σχετικα με τη γιατρο σου.
Για να το πω πιο απλα φοβαμαι μηπως εχεις πεσει σε περιπτωση γιατρου που '' προμονταρει '' πολυ την εξωσωματικη. Στο λεω αυτο αφενος γιατι υπαρχουν πολυ τετοιοι κι αφετερου γιατι η εξωσωματικη ειναι πια η τελευταια λυη που προτεινεται σε τετοιες περιπτωσεις και ειδικα οταν η γυναικα ειναι κατω απο 37. Εσεις ακομη δεν εχετε κανει τη θεραπεια για το σπερμα, δεν εχεις επιχειρησει ουτε μια σπερματεγχυση και κατευθειαν σε στελνει για εξωσωματικη, λιγο υποπτο μου κανει ....
Τωρα οσον αφορα στην σπερματεγχυση αφου τελειωσει, δεν κανει πανω απο δυο λεπτα, καθεσαι λιγο στο κρεβατι που σε εχουν κατα τη διαρκεια της διαδικασιας, κανενα 20λεπτο απ οτι θυμαμαι, και μετα φευγεις.
Η υστεροσαλπιγγογραφια επιβαλεται οταν προκειται να κανεις σπερματεγχυση αλλα σπανια βγαζει προβληματα σε νεαρες ηλικιες ενω τα φαρμακα που μου ειπες δεν τα γνωριζω αλλα για να σας τα εγραψε η γιατρος σιγουρα θα ειναι καλα. Γραψε μου παντως την ηλικια σου γιατι μου κανει λιγο εντυπωση η περιπτωση σου.

vasov
17-01-09, 20:45
[quote="frinda"]Stroumf αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις; Σε ρωταω γιατι μου περναει μια λιγο περιεργη υποψια απο το μυαλο σχετικα με τη γιατρο σου.
Για να το πω πιο απλα φοβαμαι μηπως εχεις πεσει σε περιπτωση γιατρου που '' προμονταρει '' πολυ την εξωσωματικη. Στο λεω αυτο αφενος γιατι υπαρχουν πολυ τετοιοι κι αφετερου γιατι η εξωσωματικη ειναι πια η τελευταια λυη που προτεινεται σε τετοιες περιπτωσεις και ειδικα οταν η γυναικα ειναι κατω απο 37. Εσεις ακομη δεν εχετε κανει τη θεραπεια για το σπερμα, δεν εχεις επιχειρησει ουτε μια σπερματεγχυση και κατευθειαν σε στελνει για εξωσωματικη, λιγο υποπτο μου κανει ....
quote]

συμφωνω με την frinda, υπαρχουν πολλοι γιατροι που σε στελνουν για πλακα για εξωσωματικη.Γιατι δεν δοκιμαζεις πρωτα την σπερματεγχυση;

PAVIVI74
17-01-09, 22:44
stroumf ,λυπάμαι αν θα σε στεναχωρήσω, αλλά εγώ θα συμφωνήσω με την γιατρό σου, κάνετε 2,5 χρόνια προσπάθειες,εσύ δεν έχεις κάνει ακόμη σαλπιγγογραφία,πολύ βασική εξέταση πριν προχωρήσεις σε σπερματενχύσεις, 6% κινητικότητα είναι δυστυχώς πολύ χαμηλή, ακόμη και για σπερματένχυση.
δεν θέλω να σε απογοητεύσω, να σε προετοιμάσω και να σε προστατεύσω θέλω.
είναι κανόνας πριν προχωρήσει ένα ζευγάρι σε σπερματενχύσεις να γίνονται κάποιες βασικές εξετάσεις, καλά στα λέει η γιατρός σου, έλεγχος ωορρηξίας με υπέρηχο και μέτρηση προγεστερόνης την 21η ημέρα (σε κύκλο28-30 ημερών), σαλπιγγογραφία, τεστ sims hunner,ορμονολογικές εξετάσεις, σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος (αλήθεια καλλιέργεια σπέρματος κάνατε? μπορεί να υπάρχει κάποιο μικρόβιο στο σπέρμα και εκεί να οφείλετε η χαμηλή κινητικότητα).εγώ στην θέση σου θα εκμεταλλευόμουν το διάστημα θεραπείας του καλού μου κάνοντας όλες αυτές τις εξετάσεις.μην περιμένεις θαύματα απο την θεραπεία στο σπέρμα σε έναν μήνα-το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 75 με 90 ημέρες, το επόμενο σπερμοδιάγραμμα θα πρέπει να το κάνετε τουλάχιστον 3 μήνες μετά την έναρξη της θεραπείας για το σπέρμα (σου το λέω εγώ που μας βασανίζει μικρόβιο στο σπέρμα του καλού μου , μας επισκεύτηκε το ίδιο μικρόβιο 2 φορές τα τρία τελευταία χρόνια, το σπέρμα ανανεώθηκε στο πεντάμηνο.)
η σπερματένχυση δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία, τα φάρμακα που θα πάρεις είναι σχεδόν ίδια με αυτά της εξωσωματικής η μόνη διαδικασία που θα "γλυτώσεις" είναι η ωολληψία και η εμβρυομεταφορά, εμείς κάναμε όλες τις παραπάνω εξετάσεις, είχαμε σπέρμα 21 εκατομμύρια και 48% κινητικότητα (στα όρια που δίνει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας) εγώ έκανα 18 &20 ωάρια -πολυκυστικές γαρ) και στις 2 σπερματενχύσεις πήραμε ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης.φαντάζομαι ότι ο πόνος θα ήταν ο ίδιος αν είχα κάνει εξωσωματική.και το έχω μετανιώσει που δεν είχαμε κάνει εξωσωματική.
ένα χρόνο μετά την σαλπιγγογραφία-το έχω γράψει και αλλού στο διάστημα αυτό κάναμε τις 2σπερματενχύσεις-σε διαγνωστική λαπαροσκόπηση που έκανα το καλοκαίρι oi σάλπιγγες ήταν κλειστές :shock: ποιός μου λέει ότι κάτι δεν έγινε με τις σπερματενχύσεις?
o γιατρός που μου έκανε την λαπαροσκόπηση δεν μπορούσε να το
εξηγήσει :roll:
και το τελευταίο: η κολλητή μου, με ελαφριά μορφή ενδομητρίωσης και ελαρφά διαταραγμένο σπέρμα, έκανε 6 απανωτές σπερματενχύσεις, αποτέλεσμα μηδέν, έκανε 1 εξωσωματική σε 2 μήνες θα φέρει στον κόσμο το μωράκι της :lol: και τα αδελφάκια του περιμένουν στην κατάψυξη :lol:
ότι και αν αποφασίσεις σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

magdalia
18-01-09, 15:49
ΑΧ PAVIVI74 ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΣ ΠΛΗΡΩΣ!!!!!
ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΣΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΑΡΑΙΗ Η ΚΑΘΟΛΟΥ ΩΟΡΡΗΞΙΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.......ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΕΧΝΗΤΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΣΗ ΗΛΠΙΖΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...

http://newtickers.bump-and-beyond.com/25/2587/258729.png[/url

[url=http://ticker.7910.org/eng]http://ticker.7910.org/as1cj3M-O7-0010MDAyNzQ2ZHw4MDh6fEJhc2lsaWtpIGlz.gif (http://www.bump-and-beyond.com/)

Dinaki
18-01-09, 15:54
Κοριτσακι να μη σε παιρνει καθολου απο κατω...καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,αν ακολουθησεις σωστα τις οδηγιες του γιατρου σου και αν οπως λες εκτος της ωορηξιας σου ολα τα αλλα ειναι οκ τοτε μια χαρα θα πετυχει...ειναι πολλες κοπελες εδω που πετυχε με την πρωτη κιολας...
η PAVIVI λεει για την αλλη κοπελα οτι επρεπε να κανει πρωτα ολες τις απαραιτητες εξετασεις...

magdalia
18-01-09, 16:07
ΝΑ ΞΕΡΕΣ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ!!! ΝΙΩΘΩ ΗΔΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!!!!!

kalli29
18-01-09, 17:15
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ Κ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΜΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΤΩΡΑ.ΑΠΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

PAVIVI74
18-01-09, 22:49
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ Κ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΜΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΤΩΡΑ.ΑΠΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

αυτό ακριβώς! :wink:
εγώ με κλειστές σάλπιγγες και εκατό σπερματενχύσεις να έκανα έγκυος δεν θα έμενα :wink:
εαν ένα σπέρμα έχει σοβαρό πρόβλημα,πρώτα βλέπουμε τι επιλογές έχουμε ώστε να βελτιωθεί και μετά προχωράμε, γνώμη μου και των περισσοτέρων γιατρών που έχω δει-και έχω δει πολλούς-όταν ένα σπέρμα έχει σοβαρό πρόβλημα,κάνουμε όχι απλή εξωσωματική αλλά isci.
η σπερματένχυση εφαρμόζεται κυρίως σε περιπτώσης με μικρή διαταραχή στο σπέρμα , ή σε γυναίκες με διαταραχές στην ωορρηξία.
αυτά ξέρω αυτά λέω.
magdalia είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά,η περίπτωση σου είναι κλασική περίπτωση για σπερματένχυση, σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου καλή επιτυχία:lol:
Υ.Γ.και για να μην λέω και όλο δυσάρεστα για την σπερματένχυση, η ξαδέλφη του άντρα μου έκανε το 2ο παιδάκι της με 1 σπερματένχυση, λόγω μικρής διαταραχής στο σπέρμα του άντρα της

:wink:

magdalia
18-01-09, 23:27
eyxomai ki elpizo na pane ola kala SE OLES MASSSSSSS :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

stroumf
19-01-09, 14:07
Σας ευχαριστώ πολύ όλες για το ενδιαφέρον...Είμαι 29 χρονών και μόλις σήμερα έκλεισα το ραντεβού μου για σαλπιγγογραφία και όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις που είναι απαραίτητες για σπερματένγχυση!! Εύχομαι και πιστευω όλα να πάνε καλα!!!!! ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! όσον αφορά την γνώμη της γιατρού μου πιστεύω ότι καλα κάνει και με απονθαρρύνει και αν ερθει θα είμαι ευγνώμων.!!!! Έχω καλό προαίσθημα!!! και στην τελική αν δεν μπορέσουμε με σπερματέγχυση θα παμε σε εξωσωματική!!! Η σαλπιγγογραφία θα γίνει στις 9/3 οποτε σπερματέγχυση τελος Μαρτίου μέχρι τότε θα έχει τελειώσει και η αγωγή του άντρα μου!!! Πιστεύω ότι θα είμαστε πολύ καλυτερα μέχρι τότε!!! Φιλακια πολλα σε όλες σας ότι νεότερο έχετε όσον αφορά την ενημέρωση μας περιμένω νεά σας!!!!!!!

stroumf
20-01-09, 12:32
Καλημέρα σε όλες!! θέλω να σας ρωτήσω κάτι σε περιπτωση που γνωρίζεται να βοηθήσετε... ετοιμαζομαι να κανω σαλπιγγογραφία, και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σύμπτωμα όταν έχεις πρόβλημα στις σάλπιγγες!! Νοιώθεις κάτι κατα την διάρκεια του κύκλου?? Εγώ δεν νοιώθω τίποτα απολύτως καμια ενόχληση,,, Παρα μόνο την γόνιμη μέρα μου που νοιώθω ένα ποναλάκι και πρήξιμο στην πλευρά που γίνεται η ωορηξία δηλαδη νοιώθω πρησμένη στην ωοθήκη και στην σάλπιγγα...ή τελοσπάντων σ' αυτό περίπου το σημείο...είναι φυσιολογικό? ή μήπως έχω κανενα προβληματάκι?? Να ανησυχώ?

purple
21-01-09, 13:45
Γεια σου Στρουμφάκι, απ' όσο ξέρω όχι δεν πονάς και δεν έχεις ενοχλήσεις αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές. Δεν μπορείς δηλαδή να το υποψιαστείς. Ο πόνος που έχεις κατά την ωορηξία δεν έχει καμια σχέση με τις σάλπιγγες. Είναι απολύτως φυσιολογικός και δεν σημαίνει οτι υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα οπότε μην ανησυχείς. Επιπλεόν δεν υπάρει κανένας λόγος να πιστεύεις ότι έχεις κλειστές σάλπιγγες. Μια απλή εξέταση είναι για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο και όχι για να τυρανιέσαι ότι το έχεις και αυτό... Ηρέμησε καλή μου :)

ευα21
24-03-10, 11:32
καλημερα!!! ειναι η πρωτη φορα που γραφω...εκανα και γω την πρωτη σπερματεγχυση...ειχα τεσσερα ωαρια.....το θεμα ειναι οτι μετα που εγινε η σπερματεγχυση την επομενη μερα εγω συνεχιζα να ποναω...με την ωρηξια....αρα λογικα δεν πρεπει να περιμενω τιποτα θετικο..... πειτε μου αν σας εχει τυχει τποτα παρομοιο..ευχαριστω περιμενω νεα σας καλυ τυχη σε ολες που προσπαθουν!!!!:p:p:p

ευα21
24-03-10, 11:40
καλημερα!!! ειναι η πρωτη φορα που γραφω...εκανα και γω την πρωτη σπερματεγχυση...ειχα τεσσερα ωαρια.....το θεμα ειναι οτι μετα που εγινε η σπερματεγχυση την επομενη μερα εγω συνεχιζα να ποναω...με την ωρηξια....αρα λογικα δεν πρεπει να περιμενω τιποτα θετικο..... πειτε μου αν σας εχει τυχει τποτα παρομοιο..ευχαριστω περιμενω νεα σας καλυ τυχη σε ολες που προσπαθουν!!!!:p:p:p

yianna2
24-03-10, 16:54

Σου ευχομαι να εισαι εγκυος
και εγω εκανα σπερματεγχυση και ποναγε χαμηλα η κοιλια μου μεχρι που μου ηρθε η περιοδος(απετυχε).ποτε ειναι να σου ερθει περιοδος;

LEUKOULI
24-03-10, 20:41
eua kalispera...k go stin idia fasi eimai k perimeno tin deutera na kano xoriaki..to oti ponas den simainei kati arnitiko panta...alloste uparxoun polles kopeles pou exoun ponous periodou k einai egkuos telika.auto simvainei giati i mitra prospathei na prosarmostei sta nea dedomena...min akous tipota arnitiko k min kaneis lathos skepseis giati se autin tin periptosi proti esi kaneis kako ston eauto sou...an o theos thelei na sto dosei tora,tha sto dosei eite spermategxinsi kaneis eite eksosomatiki...euxomai kali epituxia