PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΤΟΝΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ!

LOUCY
13-01-09, 14:06
Εχω φοβερο προβλημα δυσκοιλιοτητας !!!! το οποιο οσο προχωραει η εγκυμοσυνη χειροτερευει! Εδω και 2 βδομαδες ειμαι μονο με υποθετα γλυκερινης. Εχω δοκιμασει τα παντα!! ακτινιδια, φρουτα, δαμασκηνα, δημητριακα ενα σωρο γιατροσοφια. Ο γιατρος μου μονο υποθετα μου δινει, και για ενα διαστημα πηρα κ ελαιο παραφινης, τιποτα δεν μου εκανε..σας μιλαω για μεγαλο προβλημα. Πληρης αδρανεια!!! πριν την εγκυμοσυνη δεν ειχα προβλημα. Please help. Και φοβαμαι οτι αν τα συνηθισει ο οργανισμος τα υποθετα δεν θα μου κανουν τιποτα .....τι θα κανω μετα!!! αφηστε που ο γιατρος μου εχει πει να μην ζοριζομαι καθολου!!! μα ειναι δυνατον!!! συγνωμη κιολας , ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ !!!!!

zouzounel
13-01-09, 14:09
Νερό, ποοοολύ νερό!
Πίνεις?

Vann
13-01-09, 14:10
LOUCY δυστυχως καλωσηρθες στο κλαμπ,αυτο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη κ τιποτε αλλο,προσεχε μονο να μην βγαλεις αιμορροιδες γιατι θα τρελαθεις στον πονο.
Εγω κανω αλχημειες,δηλ πινω πολυ κρυο γαλα,κ κατευθειαν τρωω μια σοκολατα, η πινω κοκα κολα με σοκολατα,κανω τρελους συνδιασμους,γιατι ειναι κ το μοναδικο που πιανει.Αλλα μην φανταστεις τιποτα το ιδιαιτερο κ εγω το πολυ 2φορες την εβδομαδα παω :cry:
κ εχω δοκιμασει τα παντα

zouzounel
13-01-09, 14:13
Αν και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα (και ελπίζω να μην αποκτήσω) παρατήρησα ότι μόλις φάω σύκα αποξηραμένα... τρέχω. Για κάνε μια δοκιμή, θα βρεις αυτό που σου κάνει.

baduz
13-01-09, 14:14
Σε κατανοώ πλήρως! Έτσι ήμουν και εγώ!
Το σίδηρο φταιει (εάν παίρνεις).

Πολύ νερό,νερό,νερό! Και φυτικές ίνες. Να αποφεύγεις τα πικάντικα!
Επίσης έτρωγα quaker. Αυτό ήταν που με βοήθησε πολύ!

Και μετά την εγκυμοσύνη είχα δυσκολιότητα γιατί έπαιρνα το σίδηρο αφού θήλαζα (4μηνές). Το έκοψα το σίδηρο και ήρθα στα κανονικά μου...

Ναι να μην ζορίζεσαι, δεν κάνει! Εξάλλου η γέννα είναι σαν να κάνουμε κακάκια (μην γελάσεις, έτσι είναι)

Ρώτα τον μήπως σου δώσει άλλο σίδηρο (από χάπι σε πόσιμο) ίσως είναι καλύτερα!

Αυτά! Και μην ζορίζεσαι :wink:

roulaki71
13-01-09, 14:14
Κι εγω μια απ τα ιδια αλλα δεν τρωω κατι ιδιαιτερο. Οσο παει ζοριζει η κατασταση και μαλλον θα πρεπει να το γυρισω στην υγιεινη διατροφη... :? (δεν ειμαι φαν :lol: )

edit. Οντως απο τοτε που αρχισα το σιδηρο χειροτερεψε η κατασταση. :x

Vann
13-01-09, 14:18
βρε κοριτσια θα τρελαθω τωρα,πως γινεται να μην πιεζεσαι?ειναι δυνατον ?
κ θεωρω αλλο πραγμα την γεννα κ αλλο πραγμα αυτο ,στην γεννα σε πιανουν συσπασεις κ γεννας δεν εχει καμια απολυτως σχεση πιστευω

ΝΙΤΑ
13-01-09, 14:19
Εμένα το έλαιο κ το γάλα μαγνησίας δεν μου έκαναν τίποτα. Στο νοσοκομείο μου είχανε δώσει στον 3ο μήνα το dupfalac που είναι σαν σιρόπι αν το γράφω σωστά κ από τότε λειτουργω ρολόι!

baduz
13-01-09, 14:20
βρε κοριτσια θα τρελαθω τωρα,πως γινεται να μην πιεζεσαι?ειναι δυνατον ?
κ θεωρω αλλο πραγμα την γεννα κ αλλο πραγμα αυτο ,στην γεννα σε πιανουν συσπασεις κ γεννας δεν εχει καμια απολυτως σχεση πιστευω

Πάντως όταν έφτανα προς το τέλος του τοκετού η μαία μου μου έλεγε... σαν να κάνεις τα κακάκια σου...

Και δεν είχε άδικο, τουλάχιστον σε εμένα...

roulaki71
13-01-09, 14:21
Ειναι δυνατον να μην ζοριζεσαι? :roll:

Vann
13-01-09, 14:26
πιστευω οτι στο ελεγε αυτο η μαια γιατι ειναι ο ιδιος τροπος που σφιγγεσαι,αλλα οχι οτι θα γεννησεις,τοτε εγω θα επρεπε να ειχα γεννησει μηνες πριν.
εγω τουλαχιστον εχω σοβαρ προβλημα,κ δεν γινεται αλλιως,ποτε ομως ο γιατρος μου δεν μου ειπε να προσεχω να μην σφιγγομαι

baduz
13-01-09, 14:51
Πιθανά να είναι και έτσι! :wink:

Quaker έχεις δοκιμάσει?

Να σας πω και κάτι κουφό...
Μόλις καθόμουν σε κρύα επιφάνεια ήθελα να παω τουαλέτα. Το δοκίμασα κάπως βοήθησε :oops:

Vann
13-01-09, 14:54
εγω προσωπικα εχω δοκιμασει τα πανταααααααααααααααααα,
οτι μου εχουν πει,ακομα κ πρασοσουπα εχω φαει,που το θεωρουν εξαιρετικο,αλλα δυστυχως τιποτα :cry:

baduz
13-01-09, 14:58
Τι να πω τότε!

Υπομονή!!!!!Θα περάσει!

Lioula
13-01-09, 15:01
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΜΕΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ALL BRAN ΤΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΑΗΔΙΑΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΙΞΕΤΑ ΜΕ ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ!ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

LOUCY
13-01-09, 15:16
ναι , υπομονη, αλλα πραγματικα εως τωρα - ειμαι στον 6ο - δεν ειχα ουτε μια ενοχληση, μονο καουρες, και η δυσκοιλιοτητα με χει τρελανει.....τον σιδηρο τον αλλαξα, παιρνω legofer kai felicine. αλλα καμια διαφορα, τι χυμους πινω, νερο ζεστο το πρωι, μα ειναι δυνατον!!! τιποτα??καθε 3 μερες βαζω υποθετο, αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε...

fistikaki
13-01-09, 15:25
μια απο τα ιδια, κοπελια!!! τι περασα........ :?

4 μηνες μετα, κι ακομα δεν εχω συνελθει...

μονη μου συμβουλη... περιοδικα, το τηλεφωνο κοντα να μη σε ψαχνουν και ανησυχουν... και καλη διασκεδαση!!! πολλεεεεες ωρες...

και υποθετα γλυκερινης... αναγκαστικλι...

zarzaliara
13-01-09, 15:52
χαχαχαχαα γελαω πολυ με το θεμα του σφιξυματος!!!! χαχαχαχα αφου καμια φορα φοβαμαι μην φυγει το παιδακι μου! εγω τωρα που ειμαι στον 7ο χωρις να αλλαξει κατι στην διατροφη μου παω και 3 φορες!!!! ναι ναι!!! ενω πριν καθε τρεις μερες, αλλα την εβγαζα στην λεκανη πολυ ωρα!!!αφου η αδερφη μου μου ελεγε να πιω χαλασμενο γαλα!!!!! μπλιαχ!!!

LOUCY
13-01-09, 16:17
λοιπον κοριτσια, μολισ πηγα στο σουπερ μαρκετ και πηρα all bran, quaker, τον χυμο ευ ζην, activia, kai oti allo υπηρχε!!! να δουμε....

fistikaki
13-01-09, 16:19
περιοδικα πηρες?

roulaki71
13-01-09, 16:28
Και καμια τηλεορασούλα απ αυτες που εχουν οι περιπτεραδες δεν θα ηταν ασχημη :D

LOUCY
13-01-09, 16:28
εχω και απο αυτα...ειδωμεν, αλλιως με υποθετα θα την βγαλω μεχρι το τελος, τι να κανω...

zouzounel
13-01-09, 16:40
όχι βρε κορίτσια, μην κάθεστε με τις ώρες, οι αιμορροίδες καραδοκούν!
να μπαίνετε στο μπάνιο την κατάλληλη στιγμή

Μπιζελάκι
13-01-09, 19:48
Βοηθάει πολύ και το περπάτημα.....να περπατάτε όσο περισσότερο μπορείτε και αντέχετε....Αλλιώς αδρανεί το έντερο...
Εγώ έκατσα (κυριολεκτικά!) 10 μέρες τα Χριστούγεννα και είχα τρομερό πρόβλημα (ενώ δεν είχα ποτέ) και μόλις ξεκίνησα πάλι δουλειά όλα καλά!!!!

Skybeam
13-01-09, 20:00
Δεν είμαι μάνα, αλλά να πω κι εγώ τη χαζομάρα μου μήπως και πιάσει, γιατί ευαισθητοποιούμαι με το θέμα... κρύο καφέ με παγάκια (έστω χωρίς καφεϊνη αφού είσαι έγκυος), κρύο γάλα, μια κουταλιά λάδι ωμό... Σου εύχομαι να βρεις γρήγορα λύση! :)

vasov
13-01-09, 20:25
Ο γιατρος μου μου ειχε δωσει duphalac απο τον πρωτο μηνα.Ρωτηστε και τον δικο σας γι αυτο, εμενα με βοηθησε πολυ.

Eirini_Dr
13-01-09, 22:03
Mετα την διαρροια και την γαστερντεριτιδα της περασμενης τριτης κανενα σημαδι δεν εχω απο το εντερακι μου οτι λειτουργει....Εγω μαλλον θα παρω ΝΟVA στην τουαλετα..... Να ψυχαγογουμαι γιατι απο το σκυψιμο για να διαβασω το περιοδικο πιανεται ο λαιμος μου!!!!Φοβαμαι να παρω dulcolax λες να ειναι ακινδυνα??

beboulix
13-01-09, 22:53
ο καφες δεν σου κανει κατι?

Eirini_Dr
14-01-09, 11:31
Beboulix απο τοτε που εμεινα εγκυος δεν μπορω να πιω καφε....ουτε φιλτρου, φαντασου. Με ανακατευει φοβερα! Και να φανταστεις εγω χωρις καφε δεν μπορουσα! Καλα εφαγα all bran χθες το πρωι και το βραδυ που γυρισα...... Ειχα συναντηση με την λεκανη σημερα το πρωι...αααααααχ ξαλαφρωσα :lol: :lol:

Solini
14-01-09, 11:44
Εγω μαλλον είμαι απο τις "τυχερες" εκτοσ απο τη δυσκιλιοτητα μου "φυτρωσαν και 3 ωραιοτατες αιμοροιδες και ετρεχα και δεν εφτανα για κανα δεκαπενθημερο! Τωρα η συνταγη για μένα ειναι 2 ακτινιδια στο multi το βραδυ μια κουταλια ελαιολαδο μετα και το πρωι γαλλικο καφε με Π Ο Λ Υ γαλα!!!!!! :wink:
Προς το παρων ολα πανε καλα! Αντε γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω οτι στο τελος θα "γεννησω" απο πισω! :D :) :shock:

Eirini_Dr
14-01-09, 11:48
Εγω μαλλον είμαι απο τις "τυχερες" εκτοσ απο τη δυσκιλιοτητα μου "φυτρωσαν και 3 ωραιοτατες αιμοροιδες και ετρεχα και δεν εφτανα για κανα δεκαπενθημερο! Τωρα η συνταγη για μένα ειναι 2 ακτινιδια στο multi το βραδυ μια κουταλια ελαιολαδο μετα και το πρωι γαλλικο καφε με Π Ο Λ Υ γαλα!!!!!! :wink:
Προς το παρων ολα πανε καλα! Αντε γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω οτι στο τελος θα "γεννησω" απο πισω! :D :) :shock:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Anstef
14-01-09, 12:22
Να πω και γω ενα μυστικο για τη δυσκοιλιοτητα..μιας και ειμαι παθουσα πολλά έτη...
Βαζεις στο μουλτι 5-6 καροτα και 1 μηλο.
Εινα αηδία απιστευτη αλλα θαυματουργό...δε θα προλαβαινετε!!!! :lol:

Solini
14-01-09, 12:38
Ρε συ το καροτο απ'οτι ξέρω σε σφιγγει!!!! Αν καταλαβαινεται τι εννοω!!!!(Α παπαπαπαπα Σκοτοκουβέντα πρωι πρωι! :D

heidi
14-01-09, 13:28
Έπαιρνα 4 χαπάκια σιδήρου και δυστυχώς η δυσκοιλιότητα είχε φτάσει στο ζενίθ!! Δοκίμασα τα πάντα. Ότι μου λέγανε κορίτσια. Δυστυχώς όμως δεν έπιασε τίποτα. Παίρνω λοιπόν την αιματολόγο μου τηλέφωνο και της λέω, δεν μπορώ άλλο με αυτό το θέμα τι θα γίνει?? Και μου απαντάει: Καλά γιατί δεν μου το έλεγες τόσο καιρό? Θα αλλάξουμε το σίδηρο και έτσι θα παίρνεις 2 χαπάκια από το παλιό και 2 από ένα άλλο που μου έδωσε. Από τότε σώθηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Solini
14-01-09, 13:33
Heidi ποιον σιδηρο σου εχει δώσει?

mxanth
15-01-09, 01:04
Πως σας νιώθω δεν ξέρετε!
Ό,τι έχετε γράψει ως τώρα το έχω δοκιμάσει...
Μιλάμε για μεγάλη απελπισία!
Τι φυτικές ίνες, τι φρούτα, τι κουταλιές λάδι ωμό... τίποτα δεν βοηθούσε.
Και κλάαααμα η κυρία.....
Τελικά μου είπε ο γιατρός να παίρνω duphalac πρωι-βράδυ και μόνο έτσι ησύχασα.

monbebe
16-01-09, 10:16
αχ δεν μπορω να περιγραψω τι περασα πριν μια βδομαδα... νομιζα οτι μ'επιασαν οι πονοι απο τωρα και ειχα διπλωθει επι 2 ωρες στο κρεβατι με φρικτους πονους... τελος παντων δεν θελω να το θυμαμαι... παντως με βοηθησε μετα ο χυμος δαμασκηνο που κυκλοφορει στο σουπερ μαρκετ... 1 ποτηρακι=3 επισκεψεις! :wink:

heidi
16-01-09, 12:10
Έπαιρνα 4 Resoferon και τώρα παίρνω 2 resoferon και 2 hemafer

mellousa_mama
16-01-09, 12:27
Εγώ παίρνω το hemafer αλλα δεν ανεβαινει η ρημάδα η φεριττίνη.
Επίσης ενώ ήμουν παντα δυσκοίλια τώρα τελευταία πάω τουαλλέτα μέρα παρά μέρα.Αρχισα κ τρώω από ένα ακτινίδιο το βράδυ κ πίνω μπόλικο νερό.

aspassia
17-03-09, 11:10
καλημέρα κορίτσια!
Τώρα είδα τυχαία το τόπικ.

Πολύ αποτελεσματικό για τη δυσκοιλιότητα είναι το ολισιτκό μασάζ κάτω κοιλίας, μασάζ και μαλάξεις ειδικές, στην κοιλίτσα. Βέβαια οι εγκυούλες δεν μπορούν να το κάνουν, μπορούν να κάνουν μόνο κάποιες χαλαρές μαλάξεις, που ενεργοποιούν και "ξυπνάνε" το έντερο.
Το μασάζ αυτό ουσιαστικά "εκπαιδεύει" το έντερό μας, καταπολεμά πολύ αποτελεσματικά το πρόβλημα, και μέσα σε πολύ λίγο διάστημα απαλλαγόμαστε από την ανυπόφορη δυσκοιλιότητα. Είναι θαυματουργό!
Όποια κοπέλα θέλει πληροφορίες, ας το πει, ή ας μου στείλει πμ.
Φιλάκια!

νατασσουλα
17-03-09, 11:32
καλημέρα κορίτσια κ από'μένα! όντως μεγάλο το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας. κ εγώ δοκίμασα τα ΠΑΝΤΑ! τώρα βρήκα το εξής κόλπο. μία η δύο μερούλες σταματάω τα χαπάκια του σιδήρου κ πάω αμέσως! κ το γιαούρτι το ACTIVIA με μπόλικο νεράκι βοηθάει....

Nadine
17-03-09, 14:36
Εγώ παίρνω το hemafer αλλα δεν ανεβαινει η ρημάδα η φεριττίνη.
Επίσης ενώ ήμουν παντα δυσκοίλια τώρα τελευταία πάω τουαλλέτα μέρα παρά μέρα.Αρχισα κ τρώω από ένα ακτινίδιο το βράδυ κ πίνω μπόλικο νερό.
Κορίτσια, νομίζω ότι βοηθάει πάααααρα πολύ ένα ποτήρι νερό το πρωί, πριν φάτε, εμένα με έσωσε...!
Και, φυσικά, ακτινίδια και χυμοί..!
Το hemafer fol παίρνω κι εγώ, mellousa_mama, και ο αιματοκρίτης όλο και κατεβαίνει, λες να μην είναι τόσο δραστικό......???

Λιζα Ν.
17-03-09, 14:53
Για να ανεβει δεν αρκει να παιρνεις σιδηρο αλλά και βιταμινη C για να το απορροφήσει ο οργανισμος, ισως να φταιει αυτό.

Nadine
17-03-09, 14:56
Μαζί με χυμό πορτοκάλι, δηλαδή;

aspassia
17-03-09, 15:10
Ναι, η βιταμίνη C βοηθάει πάρα πολύ στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό μας.
Αν παίρνουμε σκέτο σίδηρο, απορροφάται ένα 50-55% μόνο, ενώ αν παίρνουμε μαζί και C (είτε χυμό πορτοκάλι, φρούτα, είτε ταμπλέτες C), απορροφάται πάνω απο 80% του σιδήρου από τον οργανισμό!

Nadine
17-03-09, 15:16
Το hemafer fol, που παίρνω έχει και φυλλικό οξύ μέσα, λέτε να βοηθάει την απορρόφηση;

aspassia
17-03-09, 15:18
Βέβαια βοηθάει και αυτό!
Γι'αυτό το δίνει ο γιατρός στις εγκυούλες! :D

aspassia
17-03-09, 15:25
Παρεμπιπτόντως, τα ακτίβια και όλα αυτά τα "βοηθήματα", ενώ δρουν προσωρινά (και δρουν αρκετά καλά τις πιο πολλές φορές), κάποια στιγμή ο οργανισμός εθίζεται, και σταματάει ή περιορίζεται η δράση τους. Και μετά χρειάζεται όλο και κάτι πιο δραστικό για να ενεργηθούμε, κλπ κλπ, και δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος...

Ritoula
07-05-09, 14:38
gia sas koritsia..xtes piga toualeta ,ixa ligo diskiliotita ke ebgala aima ..lete na xo aimoroides?tha ksanaponeso tora?exo katatromaksi!!

gilaki
13-05-09, 08:41
ο γιατορς της αδελφης μου της ειχε δωσει αγκιολαξ, δε ξερω προς γραφεται στα αγγλικα, εμενα μου εδωσε υποθετα γλυκερινης, δεν εχω χρησιμοποιησει ακομη, παντως να ξερεις οτι δε κανει να ζοριζεσαι!

anna781
13-05-09, 13:30
Κοριτσια και εγω ειχα εντονη δισκοιλιοτητα σε ολη την εγκυμοσυνη..Ειχα δοκιμασει τα παντα.Το μοναδικο το οποιο με βοηθουσε ηταν το υποθετο γλυκερινης τιποτα αλλο..

teacher
13-05-09, 13:38
εγω παντως ειχα σωθει με το τσαι σε σκονη της milupa.το χαμομηλι που κανει για μωρα.απλα το εκανα πιο συμπυκνωμενο.σε 1/2 φλυτζανι ζεστο νερο 3-4 κουταλακια τσαι. ειχα να παω τουαλετα θυμαμαι 7 μερες.πως το ηπια και πως πηγα τρεχοντας ουτε καταλαβα

kounelitsa
05-01-10, 16:08
Αχ βρε κορίτσια μεγάλο πρόβλημα αυτή η δυσκοιλιότητα εμένα μου κατσικώθηκε μόλις μπήκα στον 5 μήνα..μέχρι τότε και με το ίδιο συμπλήρωμα σιδήρου πήγαινα οπωσδήποτε μια φορά την ημέρα...την προηγούμενη εβδομάδα κλείσαμε 6ημερο!!! Τρελάθηκα στους πόνους, τί σαλάτες, τί ακτινίδια, τί δαμάσκηνα, all bran, activia, περπάτημα..μέχρι και duphalac Πήρα 3 μέρες και τίποτα!!!!!!!! Τελικά σώθηκα μόνο με τα υπόθετα γλυκερίνης πήρα για 2 συνεχόμενες ημερες αλλά τώρα θα πρέπει να σταματήσω γιατί μετά θα αδρανίσει τελείως το έντερο..τί να πώ έχω δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Κάθε συμβουλή δεκτή!!!!!!!!1

nikijo
12-01-10, 22:58
Μια απο τα ιδια κ εγω κοριτσια.....ειμαι ξάπλα 2 μηνες κ δεν κουνιεται τιποτα!!!!!ημουν κ πριν δυσκοιλια οποτε φανταστειτε τι γινεται τωρα.....
Κρατησα σημειωσεις κ αυριο θα στειλω τον συζυξ στο μαρκετ για χυμους,δημητριακα κτλ.....
Πηρα φακελακια tanilas αλλα δεν εκαναν τιποτα κ τωρα βαζω υποθετα γλυκερινης ..... ομως με το που τα βαζω σε 1 λεπτο!!!!! παω τουαλετα κ η ποσοτητα ειναι ελαχιστη..... :/

litsar
13-01-10, 08:47
Πάντως κορίτσια και εγώ τα ίδια είχα και άλλαξα το σίδηρο. Πήρα σε αναβράζοντα μορφή και το βάζω μέσα σε χυμό πορτοκάλι...

mamvas
13-01-10, 09:08
Εχω ακουσει παντως οτι τα αποξηραμενα φρουτα, τα ακτινιδια, δαμασκηνα κλπ βοηθουν μονο ανα φας 3-4 πρωι πρωι νηστικη με νερο και για λιγη ωρα δεν φας τιποτα αλλο.

Αυτο ε[ισης με τα υποθετα γλυκερινης ποτε δεν το καταλαβα γιατι το λενε. Ημουν παντα δυσκοιλια και πριν απο 10 περιπου χρονια αρχισα να χρησιμοποιω 2 η 3 φορες τη βδομαδα υποθετο. Μια χαρα το εντερο μου αλλες φορες λειτουργουσε μονο του κι αλλες φορες επαιρνα υποθετο.Τιποτα απολυτως δεν επαθα. Με τον ιδιο τροπο εχει σωθει και η ξαδερφη μου και η πεθερα μου.

Στην εγκυμοσυνη μου, εβαζα υποθετο καθε μερα γιατι ειχα περισσοτερη δυσκοιλιοτητα απο τον σιδηρο και διοτι ειναι πολυ κακο το σφιξιμο και ακομη χειροτερο να μην αδειαζει το εντερο.

Μετα την γεννα, σωθηκα γιατι κατι αλλαξε στο εντερο μου (εκανα καισαρικη) και δουλευει ρολοι καθημερινα. Και παλι ορισμενες φορες χρησιμοποιω υποθετο,οχι γιατι δεν ενεργοποιειται το εντερο μου, αλλα γιατι εχω προβλημα δισκοπαθειας μεγαλο και ο γιατρος μου εχει απαγορεψει οποιδηποτε σφιξιμο.

Δεν επαθα ποτε αδρανεια ολα αυτα τα χρονια που χρησιμοποιω το υποθετο γλυκερινης.

Θα ηθελα να τονισω οτι πραγματικα δεν πρεπει η εγκυος να σφιγγεται διοτι μπορει να παθει και αλλα πραγματα(οπως να σπασει καποιο αγγειο που να αιμορραγει, να μαζευτει αιματωμα σε καποια κυστη και να ειναι απολυτη αναγκη να χειρουργηθει αμεσα για να αφαιρεθει το αιματωμα και να καυτηριαστει το αγγειο που αιμορραγει)(φτου φτου μακρια απο ολες τις εγκυους αυτα).
Ομως μολις αναρρωνει απο μια τετοια εγχειριση η εγκυος φιλη μου γιαυτο ξερω ολες τις λεπτομερειες.

Ο γυναικολογος, μετα απο αυτο που επαθε, της δινει καθε μερα ντουφαλακ - ντουλκολαξ εναλλαξ, και υποθετα γλυκερινης οποτε κριθει αναγκαιο.

Συγγνωμη για την αναλυση αλλα θεωρω οτι ειναι σημαντικο προβλημα γιαυτο επεκταθηκα.

Ευχομαι ολα να φτιαχτουν ανωδυνα για ολες και καλη λευτερια!!!

baby love
15-01-10, 09:44
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.Έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη με nujol δύο κουταλιές μία το μεσημέρι και μία το βράδυ, 2 λίτρα νερό την ημέρα και το πρωι παγωμένο γάλα με δημητριακά ολικής άλεσης και στις πολύ μεγάλες εξάρσεις έτρωγα και δαμάσκηνα. Άστα ένα δράμα....μόλις γέννησα όλα επανήλθαν δια μαγείας. Υπομονή να σκέφτεσαι μόνο τι τέλεια θα είναι όλα όταν με το καλό έρθει το μωράκι σου.

thearoxy
15-01-10, 09:59
[QUOTE=mamvas;1443877]

Θα ηθελα να τονισω οτι πραγματικα δεν πρεπει η εγκυος να σφιγγεται διοτι μπορει να παθει και αλλα πραγματα(οπως να σπασει καποιο αγγειο που να αιμορραγει, να μαζευτει αιματωμα σε καποια κυστη και να ειναι απολυτη αναγκη να χειρουργηθει αμεσα για να αφαιρεθει το αιματωμα και να καυτηριαστει το αγγειο που αιμορραγει)(φτου φτου μακρια απο ολες τις εγκυους αυτα).
Ομως μολις αναρρωνει απο μια τετοια εγχειριση η εγκυος φιλη μου γιαυτο ξερω ολες τις λεπτομερειες.

εχεις απολυτο δικιο, δυσκοιλιοτητα ειχα και στις δυο προηγουμενες εγκυμοσυνες μου... ειδικα στη δευτερη το πραγμα δεν διορθωνοταν με τιποτα και απο το σφιξιμο κατεληξα 34η εβδομαδα με αδειες ολες τις δεξα μενες αμνιακου υγρου στον σακο. με το σφιξιμο χανοταν το αμνιακο υγρο χωρις να το καταλαβω... ελπιζω αυτη τη φορα να μην εχω τετοια προβληματα, αν και ηδη απο ωρα , μολις 8η εβδομαδα και χωρις ακομα σιδηρο, τα πραγματα δυσκολευουν λιγακι...

MAIRMAID
15-01-10, 10:10
Χυμός δαμάσκηνου καθημερινά πρωι πρωι νηστική (αυτός στα μεγάλα γυάλινα μπουκάλια) και το απόγευμα γιαούρτι.Εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη έβγαλα αιμορροιδες οι οποιες ευτυχώς εξαφανίστηκαν μετά τη γέννα και αφού έκοψα το σίδερο παρόλο που θηλάζω.

doroula
24-02-10, 12:11
Γεια σας και απο μενα!
Πω-πω αυτο το εντερακι τι μας κανει βρε κοριτσια!
Ειμαι 9 εβδομαδα και αρχισε η δυσκοιλιοτητα!Στην πρωτη εγκυμοδυνη δεν ειχα προβλημα,αλλα τωρα τραβαω ζορι!
Ο γιατρος μου στην αρχη,μου συστησε το duphalac,αλλα δεν ειδα κανενα αποτελεσμα,αφηστε που ηταν και τοσο γλυκο σαν γλυκοζη,που μου προκαλουσε ναυτια.Εχω που εχω εντονες ναυτιες,αυτο με αποτελειωνε! Μου το αλλαξε ομως και 'δω και μια εβδομαδα παιρνω γαλα μαγνησιας και μπορω να πω πως κατι γινεται,κατι ψιλα δηλαδη.Απο το ολοτελα καλη κ η Παναγιωτα!
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:Επειδη εχω αυξημενο σακχαρο(μετριεμαι 3 φορες την ημερα)το πρωι τρωω γαλα με φρυγανια και εχει καταντισει βαρετο καθε μερα το ιδιο,ετσι για αλλαγη,μπορω να τρωω all bran?