PDA

Επιστροφή στο Forum : Υιοθεσία.......

Σελίδες : [1] 2

nea mamaka
15-01-09, 15:07
Πρόσφατα έμαθα για κάποια γνωστή μου η οποία έχει ένα παιδάκι 3χρονών, οτι μετά από ανεπάλληλες εξοσωματικές κατέφυγε τελικά στην υιοθεσία!
Δεν έπεσα καθόλου από τα σύννεφα!
Μου φάνηκε πολύ φυσιολογικό και πραγματικά τους θαυμάζω για αυτή τους την απόφαση!
Δυστυχώς εδω στην ελλάδα είναι ένα θέμα ταμπού για τις ελληνικές οικογένειες και απο οτι ξερω πολλά ζευγάρια με ουσιαστικό και σοβαρό πρόβλημα στην απόκτηση ενός παιδιού διστάζουν απλά για το "τι θα πει ο κόσμος"!

roulaki71
15-01-09, 15:12
Σιγουρα ναι και εφοσον ειχει αποκλειστει το ενδεχομενο να γινω μητερα ουτε με εξωσωματικη. Το παιδι σημασια εχει ποιος το μεγαλωνει.

baduz
15-01-09, 15:15
Ναι θα το έκανα, δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς παιδιά!
Αβίαστα και χωρίς καμμία επιφύλαξη θα το έκανα!

christiana08
15-01-09, 15:15
Σιγουρα ναι,το εχω σκεφτει ακομα και τωρα που εχω παιδια....

fotinip
15-01-09, 15:42
Σίγουρα ναι!!!!
Χωρίς καμία επιφύλαξη...

ssttaa
15-01-09, 15:47
Eγώ θα το έκανα πριν κάνω τις άπειρες εξωσωματικές. Δεν πιστεύω ότι έχω ΤΟ DNA που αν δεν διαιωνισθεί θα χάσει η ανθρωπότητα!

Γιωτούλα
16-01-09, 01:54
Συμφωνώ!!

κωνκων
16-01-09, 07:01
Ναι θα το έκανα. Υπάρχουν τόσα παιδάκια που υποφέρουν και που έχουν ανάγκη απο αγάπη και μια μητρική αγκαλιά!

ilonka19
16-01-09, 10:40
Ολοι όσοι απαντουμε στο θεμα της υιοθεσίας έχουμε στο μυαλό μας υιοθεσία βρέφους, υγειους, αρτημελούς, ανοιχτόχρωμου χρώματος. Αν κάποιοα από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν υπήρχε πάλι πιστεύετε οτι θα απαντούσατε καταφατικά στην ερώτηση αυτη;

nea mamaka
16-01-09, 11:06
Εγώ νομίζω οτι πάλι το ίδιο θα απαντούσα!
Εξάλλου θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα μας να αποκτήσει ένα παιδάκι με κάποια προβλήματα!!!!!

Eleftheria
16-01-09, 11:27
Θα το έκανα, αν δεν υπήρχε άλλος δρόμος για να αποκτήσω ένα μωρό. Και μετά από πολύ σκέψη, διότι:
Ο καλός μου είναι λίγο αρνητικός σε αυτό το θέμα. Και οι ενδοιασμοί του έχουν να κάνουν με το τι μπορεί να κουβαλάει ένα άγνωστο παιδί στο “DNA” του (ψυχοσωματικά, …). Όχι, ότι το δικό μας DNA είναι καλύτερο, απλά είναι πιο γνώριμο.
Εγώ, έχω λιγότερους ενδοιασμούς και σαφώς θα το αποφάσιζα πιο εύκολα.

Και με κάθε ειλικρίνεια, θα το ήθελα υγιές και αρτιμελές. Άλλο να σου τύχει κάτι και άλλο να το επιλέξεις!

Vann
16-01-09, 12:26
Θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη,κ ξεροντας οτι υιοθετοντας ενα παιδι θα μπορουσαν να προυπαρχουν πολλες ασθενεις.
απο την στιγμη που δεν θα ηξερα το ιστορικο της οικογενειας,οπως πχ η σχιζοφρενεια,η αλλες συγγενεις παθησεις οι οποιες δεν ειναι εμφανες

monbebe
16-01-09, 12:52
και εγω θα το εκανα... και χωρις προσπαθια εξωσωματικης νομιζω... και μου αρεσει και η ιδεα του να ηταν πχ αλλου χρωματος. το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι αν ειναι μαυρακι -που τα λατρευω- πως θα ενιωθε με λευκους γονεις...

zunix
16-01-09, 15:02
Ο καλός μου είναι λίγο αρνητικός σε αυτό το θέμα. Και οι ενδοιασμοί του έχουν να κάνουν με το τι μπορεί να κουβαλάει ένα άγνωστο παιδί στο “DNA” του (ψυχοσωματικά, …). Όχι, ότι το δικό μας DNA είναι καλύτερο, απλά είναι πιο γνώριμο.
Εγώ, έχω λιγότερους ενδοιασμούς και σαφώς θα το αποφάσιζα πιο εύκολα.
Το ίδιο νιώθει και ο άνδρας μου σε αντίθεση με εμένα. :?

elachl
16-01-09, 16:04
:lol: φυσικα θα το εκανα με ολη μου την καρδιαελπιζω να απλουστευτουν επιτελους οι διαδικασιες στην ελλαδα.επισης θα το εκανα ακομα και αν δεν ειχα συντροφο.θα αφοσιωνομουν στο παιδι μου γιατι παιδι μου θα το ενιωθα.

nea mamaka
16-01-09, 16:05
Τελικά μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα πλάσμα!
Που το κάνει με την καρδιά της και όχι γιατί έμεινε έγκυος κατά λάθος και αναθρέφει ένα παιδί μόνο απο υποχρέωση!

theodwra
31-01-09, 10:12
Εγώ θα το έκανα πριν κάνω πολλές εξωσωματικές.Δηλαδή θα έκανα 2-3 το πολύ και μετά θα προσωρούσα στην υιοθεσία.
:lol:

Skybeam
31-01-09, 10:25
Εγώ θα το έκανα πριν κάνω πολλές εξωσωματικές.Δηλαδή θα έκανα 2-3 το πολύ και μετά θα προσωρούσα στην υιοθεσία.
:lol:

Κι εγώ κάπως έτσι σκέφτομαι. Θα έκανα κάποιες προσπάθειες και μετά. Το θέμα είναι ο σύντροφος και πώς το βλέπει γιατί εμείς οι γυναίκες είμαστε πιο ευαισθητοποιημένες και δεκτικές σε κάτι τέτοιο...

fistikaki
31-01-09, 14:27
ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

εδω το σκεφτομαι τωρα, που εχω και παιδι.......

politissa
31-01-09, 15:34
Ερωτευτηκα παλι τον αντρα μου οταν σε μια συζητηση μας (ασχετο, απο το σχολειο του παιδιου ξεκινησαμε) μου προτεινε εαν τα οικονομικα μας πανε καλα(κανουμε ενα μεγαλο βημα αυτο τον καιρο στα επαγγελματικα μας) να αποκτησουμε και ενα τριτο παιδακι, οχι βιολογικα δικο μας αλλα απο υιοθεσια. Με συγκινησε παρα πολυ αυτη του η κουβεντα.
Βεβαια μιλαω εκ του ασφαλους γιατι εχω ηδη 2 βιολογικα παιδια μου χωρις ποτε να εχω μπει σε διαδικασιες ιδιαιτερης προσπαθειας.
Πιστευω πως ενας απο τους λογους που κανουμε παιδια ειναι και ο προσωπικος μας εγωισμος(αρχικα τουλαχιστον γιατι μετα τον ερχομο του παιδιου αλλαζει ολη η κοσμοθεωρια), επομενως το να αποδεχθει καποιος πως δεν μπορει να διαιωνισει τα δικα του γονιδια ειναι πολυ δυσκολο, ειδικα αν ειναι και γυναικα που πρεπει να συνηθισει την ιδεα πως ποτε δεν θα ζησει την εμπειρια της εγκυμοσυνης και της γεννας.
Προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους που υιοθετουν παιδια και τους προσφερουν μια ευκαιρια ζωης, που τους τη στερησαν καποιοι αλλοι-ηθελημενα η μη.

nea mamaka
31-01-09, 21:27
Προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους που υιοθετουν παιδια και τους προσφερουν μια ευκαιρια ζωης, που τους τη στερησαν καποιοι αλλοι-ηθελημενα η μη.

Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου!

Άννα
31-01-09, 21:31
φυσικα θα το εκανα με ολη μου την καρδιαελπιζω να απλουστευτουν επιτελους οι διαδικασιες στην ελλαδα

Φετος αλλαξε λιγο ο νομος. Τωρα περιμενουν μεχρι ενα χρονο να ερθουν οι γονεις να παρουν το παιδι...αν δεν ερθουν σε ενα χρονο το δινουν για υιοθεσια.

katrin
01-02-09, 11:42
[quote=politissa]Προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους που υιοθετουν παιδια και τους προσφερουν μια ευκαιρια ζωης, που τους τη στερησαν καποιοι αλλοι-ηθελημενα η μη.

Η ευκαιρία ζωής δίνεται στους γονείς που υιοθετούν, όχι στα παιδιά που υιοθετούνται..

politissa
01-02-09, 13:51
Το "ευκαιρια ζωης" το εγραψα και το υποστηριζω σκεπτομενη την εναλλακτικη των παιδιων αυτων που ειναι το ιδρυμα, το οποιο ιδρυμα. Δεν ειναι καλυτερα να ζουν σε ενα οικογενειακο περιβαλλον;
Σαφως και οι αναδοχοι αποκτουν κατι πολυτιμο, ενα παιδικο γελιο στο σπιτι τους, νομιζω ομως πως τα παιδια ειναι αυτα που θα ωφεληθουν περισσοτερο μιας και αποκτουν μια οικογενεια που θα τα στηριζει και θα τα αγαπα και θα τα φροντιζει.

katrin
01-02-09, 17:27
Το "ευκαιρια ζωης" το εγραψα και το υποστηριζω σκεπτομενη την εναλλακτικη των παιδιων αυτων που ειναι το ιδρυμα, το οποιο ιδρυμα. Δεν ειναι καλυτερα να ζουν σε ενα οικογενειακο περιβαλλον;
Σαφως και οι αναδοχοι αποκτουν κατι πολυτιμο, ενα παιδικο γελιο στο σπιτι τους, νομιζω ομως πως τα παιδια ειναι αυτα που θα ωφεληθουν περισσοτερο μιας και αποκτουν μια οικογενεια που θα τα στηριζει και θα τα αγαπα και θα τα φροντιζει.

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Στην πράξη όμως - στην Ελλάδα τολάχιστον - ένα παιδί προς υιοθεσία είναι περίπου δεδομένο ότι θα βρει οικογένεια, ενώ ένα άτεκνο ζευγάρι, καθόλου βέβαιο ότι θα αποκτήσει παιδί.

Οι πραγματικές "ευκαιρίες ζωής", με την έννοια που το είπες, αφορούν τα παιδιά που αντιμετωπίιζουν κάποιο πρόβλημα υγείας...

Γλύκα
01-02-09, 23:04

ΣΥΜΦΩΝΩ!!

ngeo23
01-02-09, 23:10
Σιγουρα ναι και εφοσον ειχει αποκλειστει το ενδεχομενο να γινω μητερα ουτε με εξωσωματικη. Το παιδι σημασια εχει ποιος το μεγαλωνει.

Συμφωνώ και είναι τόσα παιδάκια που ειναι μονα τους και θελουν μια αγκαλια και καποιον να τους αγαπαει πραγματικα!!!

mata
01-02-09, 23:14
Κι εγώ θα το έκανα!!!
Απλά απορώ πώς δεν το κάνουν κάποιοι άλλοι διάσημοι και πλούσιοι, που μάλιστα δεν θα έχουν γραφειοκρατικά κολλήματα και θα τους έρθουν όλα ευκολότερα!!! :roll: :roll:
Αν μας ρωτήσουν πόσοι διάσημοι έχουν υιοιθετημένα παιδιά, θα θυμηθούμε να πούμε την Αντζελίνα Τζολί, τη Ντενίση και δεν θυμάμαι άλλη...εγώ τουλάχιστον!!
Κανονικά....θα έπρεπε να είναι αναρίθμητες οι περιπτώσεις υιοιθεσίας σε αυτές τις κοινωνιικές τάξεις, όπως και τα παιδιά στα ιδρύματα που είναι αναρίθμητα!!!!!!! :( :(

dora
02-02-09, 02:47
Βρε συ πολιτισσα σε αλλο τοπικ εγραφες οτι τα εχεις παιξει με τα δυο.. θες και τριτο και μαλιστα οχι δικο σου? :lol:
Εγω θα οιοθετουσα μονο αν μου ειχαν τελειωσει οι ελπιδες (και δεν ειχα ηδη ενα παιδακι)..
Το ενδεχομενο να οιοθετησω εχοντας ηδη βιολογικο παιδι δεν παιζει.. Πολυ απλα γιατι απο τη στιγμη που εκανα δικο μου ξερω οτι δεν μπορω να αγαπησω κανενα παιδι οσο το δικο μου.. και ειναι αδικο για το αλλο παιδι.

katrin
02-02-09, 09:43
Κι εγώ θα το έκανα!!!
Απλά απορώ πώς δεν το κάνουν κάποιοι άλλοι διάσημοι και πλούσιοι, που μάλιστα δεν θα έχουν γραφειοκρατικά κολλήματα και θα τους έρθουν όλα ευκολότερα!!! :roll: :roll:
Αν μας ρωτήσουν πόσοι διάσημοι έχουν υιοιθετημένα παιδιά, θα θυμηθούμε να πούμε την Αντζελίνα Τζολί, τη Ντενίση και δεν θυμάμαι άλλη...εγώ τουλάχιστον!!
Κανονικά....θα έπρεπε να είναι αναρίθμητες οι περιπτώσεις υιοιθεσίας σε αυτές τις κοινωνιικές τάξεις, όπως και τα παιδιά στα ιδρύματα που είναι αναρίθμητα!!!!!!! :( :(

Καταλαβαίνω ότι έχεις καλή πρόθεση mata, αλλά τα παιδιά δεν είναι οικόσιτα για να τα παίρνει κανείς σπίτι του και να τα μεγαλώνει όταν είναι πλούσιος και διάσημος!!!

Με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να κάνουν παιδιά, ή έξτρα πολλά παιδιά μόνο όσοι έχουν λεφτά.

Από την άλλη, όσοι δεν έχουν και πολλά, δεν θα έπρεπε να υιοθετούν παιδί, ε??

Δεν είναι έτσι τα πράγματα!!

Κατ'αρχήν πάτε μια βόλτα σε ένα ίδρυμα για να δείτε πόσοι περιμένουν να υιοθετήσουν ένα παιδί, αλλά τα παιδιά που μπορούν να υιοθετηθούν δεν είναι όχι "αναρίθμητα", αλλά ούτε καν αρκετά ώστε να αποκτήσουν όλα τα άτεκνα ζευγάρια ένα παιδάκι!!

Δεύτερον, αλλά όχι υποδεέστερο, το παιδί που υιοθετείται από ένα ζευγάρι, δεν χρειάζεται οικονομική άνεση, αλλά ΓΟΝΕΙΣ. Δεν έχει σημασία λοιπόν για το παιδί η οικονομική επιφάνεια των γονιών του, όπως δεν έχει σημασία και για το βιολογικό σας παιδί η οικονομική σας επιφάνεια.

Ούτε έχει καμιά σημασία αν ο γονιός λέγεται Ντενίση, ή Τζολί. Σημασία έχει ότι αυτός ο γονιός κάνει το παιδί του μοναδικό σκοπό στη ζωή του!

Ας μη μιλάμε για ανθρώπινες ζωές όπως θα μιλούσαμε για σκυλάκια ή γατάκια!!! :(

Ursa Major
02-02-09, 14:46
Και να συμπληρώσω στα λεγόμενα της katrin οτι οι υιοθεσίες των διασήμων, όταν μάλιστα γίνονται τόσο πανηγυρικά, είναι μάλλον κάτι σαν διαφήμιση γι΄αυτούς.
Η σαν συλλογή σπανίων αντικειμένων. :roll:

Θα έτρεφα μεγαλύτερη εκτίμηση στους διασήμους που θέλουν να βοηθήσουν παιδιά άν διέθεταν χρόνο και χρήμα για την βελτίωση των συνθηκών ζωής των παιδιών στον τόπο τους, κοντά στην φυσική τους οικογένεια και οχι ξεριζώνοντάς τα απ την πατρίδα τους και την οικογένειά τους, "παρακάμπτοντας" τα γραφειοκρατικά.

Μπαμπουράκι
02-02-09, 18:38
Eγώ θα το έκανα πριν κάνω τις άπειρες εξωσωματικές. Δεν πιστεύω ότι έχω ΤΟ DNA που αν δεν διαιωνισθεί θα χάσει η ανθρωπότητα!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συμφωνώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

politissa
02-02-09, 23:31
Dora μου ναι εχεις δικιο τα εχω παιξει με τις δυο παλαβες που γεννησα! Το ενδεχομενο της υιοθεσιας το σκεφτομαστε πολυ ρομαντικα, του στυλ οτι το εργοστασιο θα παει καλα και τα οικονομικα μας θα ανθισουν, οι μικρες τωρα θα εχουν μεγαλωσει τοτε και λιγο πολυ θα εχουν παρει το δρομο τους σαν εφηβες και εμεις θα ξαναζησουμε το τριπακι του "μεγαλωνω ενα μωρακι" ακομα πιο ωριμοι και συνειδητοποιημενοι. Εχουμε φυσικα δρομο μακρυ μπροστα μας παντως το ολο σκεπτικο ηταν του στυλ αν τα επαγγελματικα μας αποδωσουν καρπους και εχουμε μια καποιοα ανεση να βοηθησουμε ενα παιδακι και να πραγματοποιησουμε και το ονειρο μας για μεγαλη οικογενεια.
Ακουγομαι λιγο σχιζοφρενικη ε; Θελω μεγαλη οικογενεια αλλα δεν αντεχω να ξαναπερασω εγκυμοσυνη με επιπλοκες, το εκανα 2 φορες και δεν θελω αλλο. Οποτε αν εχω και τα λεφτα (μη το παρω και στο λαιμο μου το παιδι) γιατι να μην υιοθετησω;

ΚατερίναΒ
02-02-09, 23:42
Θα ήθελα πάρα πολύ να υιοθετήσω ένα παιδάκι. Ωστόσο στην Ελλάδα είναι θέμα προς αποφυγή, και γραφειοκρατικά αλλά και από την άποψη του ταμπού. Το εχω συζητήσει πολλές φορές με τον άντρα μου και κάθε φορά η απάντηση είναι αρνητική. Πιστεύω ότι σκέφτεται πως οι άλλοι θα πουν ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως σκέφτεται έτσι, όμως μου κόβει την κουβέντα. Θα απογοητευόμουν πολύ αν το σκεφτόταν αυτό. Προσωπικά, αν τα οικονομικά μας ήταν αρκετά καλά, θα το ήθελα πολύ. Γιατί να μη δώσουμε την ευκαιρία σε ένα μωρό να έχει τη ζεστασιά ενός σπιτιού? Άλλωστε τι να κάνουμε εμείς ένα μωρό, τι να υιοθετήσουμε ένα. Σαν μητέρα, την ίδια αγάπη θα ένιωθα είτε αν ήταν δικό μου είτε αν ήταν από άλλη μητέρα. Μακάρι να τα καταφέρω να τον πείσω.

dora
03-02-09, 00:07
Αν μιλατε για "πολυ" μελλοντικα οταν πλεον το παιδακι αυτο δεν θα μπορει να "ανταγωνιστει" με τα δικα σου αλλαζει το θεμα..
Αλλα και παλι μην ξεχνας οτι μετα θα ερθουν τα εγγονια σου που και παλι αιμα σου θα ειναι..

thessalonikia
03-02-09, 00:28
προσωπικα το σκεφτομουν σοβαρα με τον συζυγο μου πριν αποκτησω με εξωσωματικη τον ραφαηλ αλλα οπως προειπατε οι διαδικασιες στην Ελλαδα ειναι τουλαχιστον τραγικες για να φτασεις να υιοθετησεις ενα παιδακι τα προνομια τα εχουν η Ντενιση και οι σχετικες με αυτην δυστυχως παντως το σκεφτομαι σοβαρα για δευτερο παιδι δεν υπαρχει καλυτερη πραξη και ικανοποιησει απο το να σωζεις την ζωη ενος παιδιου γιατι περι αυτου προκειται

ειναι παιδια της καρδιας και οχι της κοιλιας και ειναι πολυ πολυ σημαντικο να μπορει καποιος να το κανει

ΚατερίναΒ
03-02-09, 00:38
Αν μιλατε για "πολυ" μελλοντικα οταν πλεον το παιδακι αυτο δεν θα μπορει να "ανταγωνιστει" με τα δικα σου αλλαζει το θεμα..
Αλλα και παλι μην ξεχνας οτι μετα θα ερθουν τα εγγονια σου που και παλι αιμα σου θα ειναι..

Dora από εμένα σαν μητέρα δεν θα υπάρχει θέμα ανταγωνισμού. Και τα 2 παιδία μου θα είναι, ασχετα αν για το ένα είμαι η βιολογική του μητέρα και για το άλλο η θετή. Οπως και να έχει θα είμαι μητέρα και για τα 2. Και όπως θα είμαι υπεύθυνη για το δικό μου παιδί, το ίδιο θα είμαι και για το άλλο μωρό. Ειλικρινά, αν ο άντρας μου μου έλεγε οκ, θα το έψαχνα αμέσως. Ασχετα αν δεν θα καταφέρναμε τίποτα γιατί ούτε σπίτια έχουμε να γράψουμε ούτε χρήματα για τα γραφειοκρατικά. Μακάρι όμως.

dora
03-02-09, 00:47
Και αν αυτο το υιοθετημενο παιδι (λεμε τωρα) προερχεται απο ψυχικα αρρωστους βιολογικους γονεις (πραγμα που δεν μπορεις να το γνωριζεις) και στο μελλον αναπτυξει την ιδια ψυχωση και προκαλεσει προβληματα στο δικο σου βιολογικο παιδι? (τα γονιδια που καποια κοπελα ανεφερε παραπανω..)
Για τον εαυτο σου σιγουρα μπορεις να επιλεξεις σε τη διαδικασιες θα τον βαλεις.. Για το παιδι σου μπορεις?

ΚατερίναΒ
03-02-09, 00:56
dora σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά όμως αυτό μπορεί να συμβεί και στο δικό μου παιδί (φτου φτου φτου) και ας μην έχουμε τέτοιο υπόβαθρο. Θυμάσαι μια διαφήμιση που έδειχνε κάτι μωρά και έλεγε "Κωστάκης, στα 17 μπήκε φυλακή για ληστεία" "Μαρία, στα 19 μπήκε φυλακή για πορνεια" ....., νομίζω ότι δεν μπορείς να ξέρεις τα γονίδια ενός μωρού, αλλά μπορεις να φροντίσεις να μεγαλώσει σωστά. Γιατί παίζει ρόλο και το μεγάλωμα,, έτσι δεν είναι?

dora
03-02-09, 01:04
Δεν μιλαω για την περιπτωση που το παιδι θα παρει "το στραβο το δρομο"
Αυτο μπορει να συμβει και στο δικο μου το παιδι γιατι πχ μπορει να ειμαι υπερπροσταυετικη.. Οπως και το παιδι του κλεφτη να γινει ο καλυτερος ανθρωπος .. Μιλαω για ψυχικες ασθενειες πχ η σχιζοφρενια.. Εγω θυμαμαι που μας ελεγαν στην σχολη οτι οι ανθρωποι με βεβαρυμενο οικογενειακο ιστορικο εχουν 50% περισσοτερες πιθανοτητες να νοσησουν απο καποιου ειδους ψυχικη ασθενεια απότι καποιος που στο οικογενειακο του περιββαλον δεν υπαρχουν τετοια κρουσματα.

Όπως επισης ξερατε οτι τα αδελφια των ατομων με ειδικες αναγκες δεν μπορουν να υιοθετησουν οι ιδιοι παιδια .Δεν μιλαμε φυσικα για περιπτωσεις με τρελη οικονομικη κατασταση... μιλαμε για τον οικονομικα μεσο ανθρωπο. Το εμαθα προχτες αυτο απο συναδελφο που εχει κανει προσπαθεια να υιοθετησει .

katrin
03-02-09, 09:49
το ολο σκεπτικο ηταν του στυλ αν τα επαγγελματικα μας αποδωσουν καρπους και εχουμε μια καποιοα ανεση να βοηθησουμε ενα παιδακι

Ενα παιδί όταν υιοθετείται από κάποιο ζευγάρι δεν χρειάζεται ούτε "βοήθεια", ούτε ανθηρά οικονομικά!!

Το μόνο που χρειάζεται, είναι η αγάπη των γονιών του!

katrin
03-02-09, 09:50
Θα ήθελα πάρα πολύ να υιοθετήσω ένα παιδάκι. Ωστόσο στην Ελλάδα είναι θέμα προς αποφυγή, και γραφειοκρατικά αλλά και από την άποψη του ταμπού.

Καθόλου ταμπού αγαπητή μου. Ταμπού είναι οι σκέψεις οι δικές σου και ορισμένων άλλων!

Το εχω συζητήσει πολλές φορές με τον άντρα μου και κάθε φορά η απάντηση είναι αρνητική. Πιστεύω ότι σκέφτεται πως οι άλλοι θα πουν ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά.

Ακριβώς αυτό εννοούσα παραπάνω!

Προσωπικά, αν τα οικονομικά μας ήταν αρκετά καλά, θα το ήθελα πολύ.

Παίζουν ρόλο τα οικονομικά σας στις σχέσεις σας με τον άντρα σου και το βιολογικό σου παιδί?? Γιατί να παίζουν στην υιοθεσία?

Γιατί να μη δώσουμε την ευκαιρία σε ένα μωρό να έχει τη ζεστασιά ενός σπιτιού?

Θα μπορούσα να πω πολλά εδώ, αλλά θα πω ένα: Σκέψου μόνο πόσα ζευγάρια δεν έχουν κανένα παιδί και πεθαίνουν από επιθυμία να αποκτήσουν!!!

Θα μπορούσες να τους στερήσεις τη χαρά αυτή, απλά και μόνο για να "δώσεις την ευκαιρία" σε ένα μωρό?

Άλλωστε τι να κάνουμε εμείς ένα μωρό, τι να υιοθετήσουμε ένα. Σαν μητέρα, την ίδια αγάπη θα ένιωθα είτε αν ήταν δικό μου είτε αν ήταν από άλλη μητέρα.

Αυτή είναι η μόνη ρεαλιστική σκέψη σ'αυτά που γράφεις παραπάνω (συγγνώμη...)

katrin
03-02-09, 09:57
προσωπικα το σκεφτομουν σοβαρα με τον συζυγο μου πριν αποκτησω με εξωσωματικη τον ραφαηλ αλλα οπως προειπατε οι διαδικασιες στην Ελλαδα ειναι τουλαχιστον τραγικες για να φτασεις να υιοθετησεις ενα παιδακι τα προνομια τα εχουν η Ντενιση και οι σχετικες με αυτην

Απ'ό,τι φαίνεται μάλλον έμεινες μόνο στη σκέψη, δεν το έψαξες καθόλου!

Αυτά περί Ντενίση είναι άστοχα.

Πρώτον, οι προϋποθέσεις για την υιοθεσία δεν περιλαμβάνουν τέτοιες προτεραιότητες,

Δεύτερον, η Ντενίση δεν υιοθέτησε παιδί μέσω ιδρύματος.

δυστυχως παντως το σκεφτομαι σοβαρα για δευτερο παιδι

...Όταν όμως έχεις ήδη βιολογικό παιδί, δεν υιοθετείς άλλο μέσω ιδρύματος.

Υπάρχουν φυσικά και άλλες οδοί, στις οποίες όμως δεν απαιτείται και καμία "γραφειοκρατία"...

δεν υπαρχει καλυτερη πραξη και ικανοποιησει απο το να σωζεις την ζωη ενος παιδιου γιατι περι αυτου προκειται

ΔΕΝ πρόκειται καθόλου περί αυτού!!

Αν αυτή την ανάγκη νοιώθεις, γίνε ανάδοχος παιδιού (Action aid).

katrin
03-02-09, 10:03
Και αν αυτο το υιοθετημενο παιδι (λεμε τωρα) προερχεται απο ψυχικα αρρωστους βιολογικους γονεις (πραγμα που δεν μπορεις να το γνωριζεις)

Κατ'αρχήν σε ένα βαθμό γνωρίζεις το ιστορικό του παιδιού.

και στο μελλον αναπτυξει την ιδια ψυχωση

Και αν το βιολογικό σου παιδί (χτύπα ξύλο) σκοτωθεί ή αρρωστήσει με ανίατη ασθένεια??

και προκαλεσει προβληματα στο δικο σου βιολογικο παιδι?

...και αυτό το γεγονός προκαλέσει προβλήματα και στο άλλο βιολογικό σου παιδί???

Για τον εαυτο σου σιγουρα μπορεις να επιλεξεις σε τη διαδικασιες θα τον βαλεις.. Για το παιδι σου μπορεις?

Θα την έχεις επιλέξει τότε αυτή τη "διαδικασία"??

katrin
03-02-09, 10:05
.. Μιλαω για ψυχικες ασθενειες πχ η σχιζοφρενια.. Εγω θυμαμαι που μας ελεγαν στην σχολη οτι οι ανθρωποι με βεβαρυμενο οικογενειακο ιστορικο εχουν 50% περισσοτερες πιθανοτητες να νοσησουν απο καποιου ειδους ψυχικη ασθενεια απότι καποιος που στο οικογενειακο του περιββαλον δεν υπαρχουν τετοια κρουσματα.

Δηλαδή εσύ είσαι 100% σίγουρη ότι το βιολογικό σου παιδί δεν θα νοσήσει ΠΟΤΕ από ψυχική νόσο????

katrin
03-02-09, 10:14
Η υιοθεσία ενός παιδιού ΔΕΝ είναι ψυχικό, ΔΕΝ είναι πράξη ελεημοσύνης!!!!

Είναι απόφαση ζωής και ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ για τα ζευγάρια που δεν έχουν την τύχη να αποκτήσουν παιδί με άλλο τρόπο.

Είναι μοναδική ΣΧΕΣΗ ΖΩΗΣ μεταξύ των μελών της νέας πια οικογένειας!! Ακριβώς όμοια με τη βιολογική οικογένεια!

Αν σας περισσεύει συμπόνοια και τα οικονομικά σας τα αισθάνεσθαι καλά, αν θέλετε κάπου να «επενδύσετε» χρήματα και συναισθήματα, υιοθετείστε ένα ζωάκι, ή γίνετε ανάδοχοι γονείς κάποιου παιδιού μέσω της Action aid, ή γίνετε εθελόντριες σε κάποιο από τα πολλά ιδρύματα που υπάρχουν.

Δεν είναι παιχνίδι η υιοθεσία, του στυλ «έχω λεφτά, θέλω να έχω κι ένα μωρό στο σπίτι, τα παιδιά μου μεγάλωσαν, με τι να ασχοληθώ τώρα, ας κάνω ένα ψυχικό να «πάρω» ένα μωρό να το «βοηθήσω»».

Να είστε σίγουροι ότι κανένα μωρό δεν έχει ανάγκη από τέτοιου είδους βοήθεια!!

voula_2
03-02-09, 10:26
Ασχετο:
Katrin μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Πραγματικά σπάνια απάντησα τετοια κρίση στα δύο χρόνια που βρίσκομαι εδω μεσα. Μπράβο, από μένα. 8)

Θα ήθελα να θέσω μία άλλη παράμετρο για προβληματισμό χωρίς να χρειάζονται απαντήσεις:
Πόσες από τις κοπέλες που απάντησαν θετικά στο θέμα της υιοθεσίας, θα απαντούσαν εξίσου θετικά στην περίπτωση που το προς υιοθεσία παιδί, ήταν παιδί με "ειδικές ικανόηττες" ή με μειωμένη φυσική ανάπτυξη?

Ας αναρωτηθούμε επίσης.

Μπαμπουράκι
03-02-09, 10:45
[quote="katrin"]Η υιοθεσία ενός παιδιού ΔΕΝ είναι ψυχικό, ΔΕΝ είναι πράξη ελεημοσύνης!!!![quote="katrin"]

Συμφωνώ αν και δεν νομίζω ότι όσοι απαντήσαν με άλλο τρόπο το βλέπουν σαν ελεημοσύνη.. ίσως δεν εκφράστηκαν σωστά...

Πάντως πρέπει να σας πω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να υιοθετήσεις παιδάκι, το έχουν κάνει 2 γνωστές μου οικογένειες, σαφώς και πήρε κάποιο χρόνο αλλά είναι κάτι εφικτό! Το σχεδόν αδύνατο (αν και δεν απαγορεύεται από τον νόμο αλλά απλά δεν εφαρμόζεται ο νόμος) είναι να υιοθετήσει κάποιος μόνος του παιδάκι.

Οσοι φοβούνται τα άγνωστα γονίδια.... αφήστε το θέμα βρε παιδιά.. τόσα υπάρχουν εδώ... διαλέχτε κάτι άλλο... λιγότερο τρομακτικό να συζητήσετε....

katrin
03-02-09, 11:20
Ασχετο:
Katrin μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Πραγματικά σπάνια απάντησα τετοια κρίση στα δύο χρόνια που βρίσκομαι εδω μεσα. Μπράβο, από μένα. 8)

Ευχαριστώ, αλλά δεν νομίζω ότι έκανα κάτι που να δικαιούμαι τέτοιο έπαινο :?

voula_2
03-02-09, 11:21
όπως νομίζεις... :?

mata
03-02-09, 11:44
Κι εγώ θα το έκανα!!!

Καταλαβαίνω ότι έχεις καλή πρόθεση mata, αλλά τα παιδιά δεν είναι οικόσιτα για να τα παίρνει κανείς σπίτι του και να τα μεγαλώνει όταν είναι πλούσιος και διάσημος!!!

Με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να κάνουν παιδιά, ή έξτρα πολλά παιδιά μόνο όσοι έχουν λεφτά.

Από την άλλη, όσοι δεν έχουν και πολλά, δεν θα έπρεπε να υιοθετούν παιδί, ε??

Δεν είναι έτσι τα πράγματα!!

Κατ'αρχήν πάτε μια βόλτα σε ένα ίδρυμα για να δείτε πόσοι περιμένουν να υιοθετήσουν ένα παιδί, αλλά τα παιδιά που μπορούν να υιοθετηθούν δεν είναι όχι "αναρίθμητα", αλλά ούτε καν αρκετά ώστε να αποκτήσουν όλα τα άτεκνα ζευγάρια ένα παιδάκι!!

Δεύτερον, αλλά όχι υποδεέστερο, το παιδί που υιοθετείται από ένα ζευγάρι, δεν χρειάζεται οικονομική άνεση, αλλά ΓΟΝΕΙΣ. Δεν έχει σημασία λοιπόν για το παιδί η οικονομική επιφάνεια των γονιών του, όπως δεν έχει σημασία και για το βιολογικό σας παιδί η οικονομική σας επιφάνεια.

Ούτε έχει καμιά σημασία αν ο γονιός λέγεται Ντενίση, ή Τζολί. Σημασία έχει ότι αυτός ο γονιός κάνει το παιδί του μοναδικό σκοπό στη ζωή του!

Ας μη μιλάμε για ανθρώπινες ζωές όπως θα μιλούσαμε για σκυλάκια ή γατάκια!!! :(

Είναι νομίζω διαφορετικό ένας άνθρωπος με πολύ χαμηλό εισόδημα να θέλει να υιοθετήσει παιδί και να μην τηρεί τις προδιαγραφές βάση νόμου, και αλλιώς κάποιος που δεν ξέρει τί έχει. Πόσοι άνθρωποι δεν σκέφτηκαν αυτό που είπα εγώ, όταν προσπαθούν και δεν μπορούν να υιοθετήσουν εύκολα παιδί;
Το εξέφρασα ώς παράπονο, σκεπτόμενη πόσα παιδάκια θα έβρισκαν θαλπωρή και οικογένεια, αν αυτοί που είναι προνομιουχοι, είχαν λίγη περισσότερη ανάγκη να υιοιθετήσουν ένα παιδάκι!
Και όταν μιλάω για ανθρώπινες ζωές και μάλιστα παιδικές, δεν τις ταυτίζω ούτε με΄σκυλάκια ούτε με γατάκια, αν και είμαι καλός φίλος των ζώων!!! :wink: Η υπόδειξη, μου φάνηκε περιττή!!! :wink:

katrin
03-02-09, 12:31
Είναι νομίζω διαφορετικό ένας άνθρωπος με πολύ χαμηλό εισόδημα να θέλει να υιοθετήσει παιδί και να μην τηρεί τις προδιαγραφές βάση νόμου, και αλλιώς κάποιος που δεν ξέρει τί έχει. Πόσοι άνθρωποι δεν σκέφτηκαν αυτό που είπα εγώ, όταν προσπαθούν και δεν μπορούν να υιοθετήσουν εύκολα παιδί;
Το εξέφρασα ώς παράπονο, σκεπτόμενη πόσα παιδάκια θα έβρισκαν θαλπωρή και οικογένεια, αν αυτοί που είναι προνομιουχοι, είχαν λίγη περισσότερη ανάγκη να υιοιθετήσουν ένα παιδάκι!
Και όταν μιλάω για ανθρώπινες ζωές και μάλιστα παιδικές, δεν τις ταυτίζω ούτε με΄σκυλάκια ούτε με γατάκια, αν και είμαι καλός φίλος των ζώων!!! :wink: Η υπόδειξη, μου φάνηκε περιττή!!! :wink:

Ο νόμος αγαπητή φίλη δεν αναφέρει τέτοιου είδους (οικονομικές) προδιαγραφές!!!!

Οι άνθρωποι που "δεν μπορούν να υιοθετήσουν εύκολα παιδί", είτε άλλες προδιαγραφές δεν πληρούν, όχι οικονομικές, είτε προηγούνται αυτών άλλοι και επειδή τα παιδιά είναι ΛΙΓΑ, δυσκολεύονται.

Τα παιδάκια που δυσκολεύονται να βρουν θαλπωρή και οικογένεια, είναι τα παιδάκια που έχουν κάποια ασθένεια, ή κάποια ειδική ικανότητα. Αυτά τα παιδάκια, θα μπορούσαν εύκολα να τα υιοθετήσουν όσοι δυσκολεύονται στα υπόλοιπα.

Και αυτά όμως, όπως και ΟΛΑ γενικότερα τα παιδάκια, το μόνο που χρειάζονται είναι γονείς και αγάπη, όχι λεφτά.

Και η "ανάγκη" για υιοθεσία παιδιού δεν συμβαδίζει με το πορτοφόλι.

Φαντάζομαι ότι κι εσύ, δεν αποφάσισες να κάνεις παιδί επειδή είδες ότι τα οικονομικά σου είναι σωστά, ή επειδή αποφάσισες να χαρίσεις "θαλπωρή και οικογένεια" σε ένα (βιολογικό) παιδί, έτσι δεν είναι?

Αντιγόνη
03-02-09, 12:40
"Ο νόμος αγαπητή φίλη δεν αναφέρει τέτοιου είδους (οικονομικές) προδιαγραφές!!!!"
Παρεμβαίνω γιατί κάτι τέτοιο δεν νομίζω να ισχύει.
Προϋπόθεση είναι η κατοχή δικού σου σπιτιού, και (καρά)τσεκάρουν και τα εισοδήματά σου. :roll:
Οπότε και τα λεφτά (έστω για τα μάτια του... νόμου) χρειάζονται.

katrin
03-02-09, 12:49
"Ο νόμος αγαπητή φίλη δεν αναφέρει τέτοιου είδους (οικονομικές) προδιαγραφές!!!!"
Προϋπόθεση είναι η κατοχή δικού σου σπιτιού, και (καρά)τσεκάρουν και τα εισοδήματά σου. :roll:

Και όμως ΔΕΝ υπάρχουν τέτοιες προϋποθέσεις!

Φυσικά θα πρέπει το ζευγάρι να συμπληρώνει φορολογική δήλωση, να μην έχει κάρτα ανεργίας, αλλά τίποτα παραπάνω!!!

Ούτε η κατοχή ιδιόκτητου σπιτιού είναι απαραίτητη. :wink:

fotinip
03-02-09, 12:50
Ο νόμος ορίζει οι θετοί γονείς να είναι ευκατάστατοι ..
επίσης μέσα στα δικαιολογητικά που απιτούνται είναι και το εκκαθαριστικό της εφορίας και το Ε9....

katrin
03-02-09, 12:51
Ο νόμος ορίζει οι θετοί γονείς να είναι ευκατάστατοι ..
επίσης μέσα στα δικαιολογητικά που απιτούνται είναι και το εκκαθαριστικό της εφορίας και το Ε9....

Μην γράφετε πράγματα τα οποία δεν ευσταθούν!

fotinip
03-02-09, 12:55
Τι δεν ευσταθεί??
Ότι η οικονομική κατάσταση συνεκτιμάται ή ότι δεν απαιτείται εκκαθαριστικό της εφορίας????

katrin
03-02-09, 12:58
"6. Οικονομική κατάσταση των θετών γονέων. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο περιουσιακό στοιχείο που να αποτελεί προϋπόθεση για την υιοθεσία. Η οικονομική κατάσταση του θετού γονέα ερευνάται απλά και μόνο για να διακριβωθεί ότι υπάρχει η δυνατότητα να προσφερθούν στο παιδί καλές συνθήκες διαβίωσης."

http://www.enet.gr/online/online_obj?pid=77&tp=T&id=88611720

Αντιγόνη
03-02-09, 12:59

Και όμως ΔΕΝ υπάρχουν τέτοιες προϋποθέσεις!

Φυσικά θα πρέπει το ζευγάρι να συμπληρώνει φορολογική δήλωση, να μην έχει κάρτα ανεργίας, αλλά τίποτα παραπάνω!!!

Ούτε η κατοχή ιδιόκτητου σπιτιού είναι απαραίτητη. :wink:

Περίεργο.
Δύο οικογενειακοί φίλοι (των γονιών μου βέβαια) πριν λίγα χρόνια υιοθέτησαν και (τότε τουλάχιστον) τους ζητήθηκαν ως προϋπόθεση.
Μπορεί από τότε να χει κάτι αλλάξει.

katrin
03-02-09, 13:02
"Η αντίληψη που πολλοί έχουν γύρω από την υιοθεσία, πιστεύοντας ότι για να υιοθετήσει κάποιος θα πρέπει να είναι πλούσιος και να γράψει όλη την περιουσία του από πριν στο παιδί, είναι εντελώς λανθασμένη. Σίγουρα μια άπορη οικογένεια δεν θα προτιμηθεί, αφού δε θα μπορέσει να προσφέρει στο παιδί τα απαραίτητα. Όμως μια οικογένεια με ικανοποιητικό εισόδημα έχει εξίσου καλές πιθανότητες με μια πλούσια. "

http://www.yiothesia-anadoxh.gr/?display=yio8esia

voula_2
03-02-09, 13:03
fotinip, πραγματικά στο νέο οικογενειακό δίκαιο, δεν γίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ λόγος για οικονομική επιφάνεια στους γονείς που επιθυμούν να υιοθετήσουν ένα παιδί, ούτε καν ως πρόϋπόθεση - πως θα μπορούσε άλλωστε αφού αντίκειται στην αρχή της ισονομίας. Το αυτό ισχύει και για τους αναδόχους.

Αυτό που αναφέρει η Katrin είναι το νομικώς ορθό, στην πράξη όμως είτε οι αρμόδιες υπηρεσίες απαιτουν χρηματικά ποσά για την διασφάλιση του μελλοντος του παιδιού , είτε οι ίδιοι οι γονείς πληρώνουν (μη εξουσιοδοτημένα πρόσωπα) ώστε να αποκτήσουν γρηγορότερα έναν απόγονο.

Αυτά δεν ανήκουν όμως στην σφαίρα του δικαιου, αυτό παραμένει αμερόληπτο.

Ο νόμος περί υιοθεσίας είναι ο 2447/1996 για όποιον ενδιαφέρεται.

Vann
03-02-09, 13:26
κοριτσια εγω πριν ενα χρονο ειχα επικοινωνησει με το μητερα για να γινουμε αναδοχοι γονεις,τους εξηγησα οτι ειμαστε μισθωτοι κ οι δυο,οτι δουλευουμε 8-9-10 ωρες καθημερινα,κ πως το παιδι μου το κραταει γυναικα.Και μου ειπαν δεν υπαρχει κανενα προβλημα,μπορουν αμα θελω να στελνουν το παιδι που θα επερνα σε παιδικο σταθμο,ωστε να μην με επιβαρυνει,τους ειπα οτι δεν θελω απο την στιγμη που εχω το δικο μου παιδι σπιτι θα εμενε κι αυτο,με την γυναικα,μου ειπαν οτι δινουν κ καποιο μηνιαιο επιδομα,τους ειπα επισης οτι δεν με ενδιεφερε γιατι ενα πιατο φαγητο, κ εναν γιατρο θα μπορουσα απο μονη μου να το προσφερω στο παιδακι που θα επερνα.Το κολλημα μου το μεγαλο που δεν προχωρησαμε,ηταν οταν εκανα την ερωτηση τι γινετε αμα εχω ενα τρακαρισμα στο δρομο κ χτυπησει το παιδακι?κ μου ειπαν οτι θα εχω προβληματα νομικα,κ τους λεω γιατι βρε παιδια ειναι δυνατον,κ μου λενε δυστυχως ναι.
πειτε μου εσεις τι θα κανατε?εγω ειχα ολη την καλη διαθεση να το παρω το παιδακι για οσο καιρο θα μου το εδιναν,αλλα θα ηθελα να το εχω σαν δικο μου,χωρις να φοβαμαι την καθε μου κινηση μην μου παθει κατι,δεν ειχα προβλημα που θα ερχοταν καθε μηνα στο σπιτι μου κοινωνικος λειτουργος,εξαλου το θεωρω απαραιτητο με την τρελα που κουβαλαει ο καθενας,αλλα εαν μου επεφτε κ μου χτυπαγε?εμενα μετα θα με τρεχαν.
αυτο ειναι λογικο?
εγω κολλησα πολυ σ αυτο κ τα σταματησα ολα,γιατι το κανουν?αφου εχω αγαπη να δωσω, κ θελω να προσφερω σε ενα παιδακι την θαλπωρη της οικογενειας, δεν ειναι κριμα να την στερουν ?κ δεν πιστευω οτι εχω την σουπερ οικογενεια,κ εγω μαλωνω με τον αντρα μου κ φωναζω,αλλα πιστεω οτι το δικο μας παιδι το μεγαλωνουμε σωστα κ με πολυ αγαπη κ θα μπορουσαμε εξισου να μεγαλωσουμε, κ ενα αλλο παιδακι σαν δικο μας,μεχρι να του βρισκαν το πραγματικο του σπιτι.
αλλα δυστυχως δεν το καναμε :cry:

katrin
03-02-09, 13:28
..., στην πράξη όμως είτε οι αρμόδιες υπηρεσίες απαιτουν χρηματικά ποσά για την διασφάλιση του μελλοντος του παιδιού , είτε οι ίδιοι οι γονείς πληρώνουν (μη εξουσιοδοτημένα πρόσωπα) ώστε να αποκτήσουν γρηγορότερα έναν απόγονο.

Βούλα, ίσως κάποιοι όντως να πληρώνουν.
ΔΕΝ είναι όμως η πλειοψηφία, και θα είμασταν άδικοι απέναντι σε αυτούς που αποφασίζουν για τις τύχες των παιδιών προς υιοθεσία, αν το αφήναμε να εννοηθεί έστω.

Οι αρμόδιες υπηρεσίες είναι στην πράξη κοινωνικοί λειτουργοί, οι οποίοι με τις εκθέσεις τους για τα υποψήφια ζευγάρια, προτείνουν και στη συνέχεια το Δ.Σ. του ιδρύματος αποφασίζει, για την υιοθεσία κάποιου παιδιού από κάποιο ζευγάρι.

Υπάρχουν πολλοί ευσυνείδητοι κοινωνικοί λειτουργοί οι οποίοι δεν έχουν σαν προτεραιότητά τους το χρήμα.

Αν 2 ζευγάρια έχουν ακριβώς τα ίδια υπόλοιπα χαρακτηριστικά και το ένα είναι οικονομικά πιο ευκατάστατο, ίσως να είναι αναμενόμενο να προηγηθεί του άλλου. Στη συνέχεια όμως και το δεύτερο θα αποκτήσει το δικό του παιδάκι.

Μια μιατιά στα ζευγάρια που έχουν υιοθετήσει παιδιά - με τον άνω νόμιμο τρόπο - θα μας πείσει.

Τώρα, αν κάποιο ζευγάρι πληηρώνει μη εξουσιοδοτημένα πρόσωπα, τότε δεν μιλάμε για νόμιμη υιοθεσία πια..

voula_2
03-02-09, 13:35
katrin είναι έτσι όπως τα λες, πιστεύω οτι στην παράνομη λύση καταφεύγουν τα ζευγάρια για να αποφύγουν το μακρόσυρτο της γραφειοκρατίας.
Δυστυχώς είναι και αυτή μία πλευρά της ελληνικής πραγματικότητας...

fotinip
03-02-09, 13:37
katrin δεν λέμε κάτι το διαφορετικό...
Μπορεί ρητά να μην αναφέρεται, αλλά όπως λες και εσύ θα προηγηθεί μια πιο ευκατάστατη οικογένεια έναντι αυτής με μικρότερο εισόδημα..
Και εγώ δεν συμφωνώ ότι το χρήμα είναι απαραίτητη προυπόθεση, αλλά συνεκτιμάται όπως έγραψα παραπάνω...
Αυτό βέβαια δεν αφήνει εκτός οικογένειες με μικρότερα εισοδήματα, απλά μένουν πιο πίσω στη λίστα...

vann δυστυχώς η αναδοχή έχει πολλά νομικά κωλύμματα, γιατί ο ανάδοχος γονιός δεν έχει την επιμέλεια του ανάδοχου παιδιού...

th@lia
03-02-09, 13:58
Katrin εγω δεν καταλαβα επακριως ποια ειναι η διαφωνια σου!!!!
Σιγουρα για το οικονομικο συμφωνουμε ολοι οτι οσο πιο ευκαστατος εισαι θα προτιμηθεις για να υιοθετησεις ενα παιδακι ετσι δεν ειναι???
Ετσι δεν το εθεσε και η mata??Ή καπως ετσι?Ότι σιγουρα η προαναφερθεισα κατηγορια εχει μεγαλυτερη ανεση και ευκολια να υιοθετησει απο οτι ενας με χαμηλο εισοδημα!Όχι οτι δεν μπορουν να γινουν εξισου αξιοι γονεις και οι δυο!!!! :?

fotinip
03-02-09, 14:12
Να προσθέσω , ότι τη τελευταία φορά που ασχολήθηκα με την υιοθεσία, το εκκαθαριστικό εφορίας ήταν στα απαιτούμενα δικαιολογητικά...δεν ξέρω, μπορεί να έχει αλλάξει κάτι από τότε...
Και συμφωνώ με τη thalia, σ΄αυτό..
Ετσι δεν το εθεσε και η mata??Ή καπως ετσι?Ότι σιγουρα η προαναφερθεισα κατηγορια εχει μεγαλυτερη ανεση και ευκολια να υιοθετησει απο οτι ενας με χαμηλο εισοδημα!Όχι οτι δεν μπορουν να γινουν εξισου αξιοι γονεις και οι δυο!!!!

voula_2
03-02-09, 14:15
για την απόδειξη της ύπαρξης εισοδήματος, όχι για το ύψος αυτού.

fotinip
03-02-09, 14:18
Σαφέστατα, αλλά αν το εισόδημα είναι και ικανοποιητικό...
ο νόμος λέει ότι πρέπει να επαρκεί για την κάλυψη των αναγκών του παιδιού..
Αυτό όμως δεν είναι υποκειμενικό???
Για κάποιον 20.000 εισόδημα είναι αρκετό, ενώ για κάποιον άλλον , όχι...

voula_2
03-02-09, 14:22
όχι Φωτεινή, απαιτείται να υπάρχει εισόδημα αλλά οχι συγκεκριμένου ύψους.
Δεν θα ήταν αντικειμενικό αν ζητούσαν, φερ ειπείν, πάνω από το ποσό που λες ή ένα ορισμένο ποσό...
Ο όρος αυτός τίθεται νομίζω για ευνόητους λόγους. Δεν αποκλειει τους μή προνομιούχους :wink:

fotinip
03-02-09, 14:28
Βούλα μου καταλαβαίνω αυτό που λες..αλλά θέλω να καταλήξω στο εξής...μπορεί ο νόμος να μην ορίζει ποσό, αλλά στην αξιολόγηση των αιτήσεων θα εκτιμηθεί π.χ. το 40.000 από το 20.000..
εκεί θέλω να καταλήξω...δεν αποκλείονται οι μη προνομιούχοι, αλλά προηγούνται οι έχοντες... :wink:

voula_2
03-02-09, 14:31
αν ναι, αυτό είναι γεγονός νομίζω και ένας από τους λόγους που οδηγούν στην παράνομη υιοθεσία.

katrin
03-02-09, 15:38
Katrin εγω δεν καταλαβα επακριως ποια ειναι η διαφωνια σου!!!!
Σιγουρα για το οικονομικο συμφωνουμε ολοι οτι οσο πιο ευκαστατος εισαι θα προτιμηθεις για να υιοθετησεις ενα παιδακι ετσι δεν ειναι???
Ετσι δεν το εθεσε και η mata??Ή καπως ετσι?Ότι σιγουρα η προαναφερθεισα κατηγορια εχει μεγαλυτερη ανεση και ευκολια να υιοθετησει απο οτι ενας με χαμηλο εισοδημα!Όχι οτι δεν μπορουν να γινουν εξισου αξιοι γονεις και οι δυο!!!! :?

Φαίνεται Θάλεια ότι δεν έχεις διαβάσει όλα τα ποστ. Αν τα διαβάσεις, θα δεις πού "διαφωνώ", όπως λές. Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να τα ξαναγράφω :)

Και σίγουρα δεν συμφωνοούμε όλοι ότι η λίστα με τους υποψήφιους θετούς γονείς καταρτίζεται με βάση το ποσό που αναγράφεται στο εκκαθαριστικό σημείωμα!!

ΚατερίναΒ
03-02-09, 15:51
Katrin μου νομίζω ότι αδίκως μου "την λες". Επ ουδενί δεν έχω ταμπου με το συγκεκριμένο θέμα, αν θες μπορείς να διαβάσεις αυτά που γράφω. Αν είχα, δεν θα το συζητούσα καν για υιοθεσία.

katrin
03-02-09, 15:56
Βούλα μου καταλαβαίνω αυτό που λες..αλλά θέλω να καταλήξω στο εξής...μπορεί ο νόμος να μην ορίζει ποσό, αλλά στην αξιολόγηση των αιτήσεων θα εκτιμηθεί π.χ. το 40.000 από το 20.000..
εκεί θέλω να καταλήξω...δεν αποκλείονται οι μη προνομιούχοι, αλλά προηγούνται οι έχοντες... :wink:

Λυπάμαι Φωτεινή, δεν γνωρίζω τι είδους εμπειρία έχεις, αλλά κάνεις μεγάλο λάθος.

fotinip
03-02-09, 15:57
Και σίγουρα δεν συμφωνοούμε όλοι ότι η λίστα με τους υποψήφιους θετούς γονείς καταρτίζεται με βάση το ποσό που αναγράφεται στο εκκαθαριστικό σημείωμα!!
μιλάμε πάντα όταν 2 υποψήφιες οικογένειες πληρούν όλα τα κριτήρια το ίδιο και η μόνη τους διαφορά είναι στο εισόδημα..
Βρε katrin μόνη σου το έγραψες αυτό...
Αν 2 ζευγάρια έχουν ακριβώς τα ίδια υπόλοιπα χαρακτηριστικά και το ένα είναι οικονομικά πιο ευκατάστατο, ίσως να είναι αναμενόμενο να προηγηθεί του άλλου. Στη συνέχεια όμως και το δεύτερο θα αποκτήσει το δικό του παιδάκι.

politissa
03-02-09, 21:40
Katrin εχεις ψιλοαρπαξει η μου φαινεται;
Θεωρω πως ειναι ηλιου φαεινοτερο πως κανεις εδω δεν θεωρει την υιοθεσια ελεημοσυνη, δεκανικι για αλλες αναγκες και φυσικα ποτε μα ποτε χομπι της μοδας, ουτε βεβαια εξισωνουμε παιδια με κατοικιδια. Προς Θεου να μην παρεξηγουμαστε!
Το πολυ απλο που υποστηριζω ειναι πως εαν δεν υπαρχει μια οικονομικη ανεση δεν αυξανεις τα μελη της οικογενειας σου (βιολογικα η μη).Οταν αναλαμβανεις να μεγαλωσεις ενα παιδι καλως η κακως χρειαζονται και χρηματα για να καλυφθουν αναγκες για τις οποιες δεν αρκουν μονο η αγαπη και η καλη θεληση.Φυσικα δεν αναφερομαι σε ενα πιατο φαϊ και δυο ρουχα αλλα σε ξενες γλωσσες, η/υ, αθληματα, χαρτζιλικια,ιατρικη περιθαλψη, σπουδες και ενοικια σε αλλη πολη και οποια αλλη αναγκη η λαχταρα του παιδιου παρουσιαστει. Αν εγω τα μετραω ολο το μηνα για να βγει το νοικι μου και δεν μου περισσευουν για πιο λογο να παρω στο λαιμο μου και ενα παιδι;
Καταλαβαινω φυσικα πως ειναι λογικο να εισαι αρκετα ευαισθητη σε αυτο το θεμα ομως στη βαση του ολοι το ιδιο λεμε.
Η υιοθεσια ειναι μια υποθεση που θελει κοτσια (ως προς τον προσωπικο εγωισμο του καθενος) και ειναι τεραστια ευθυνη.Η οικονομικη ευχερια ειναι κατι που λογικα ερευναται μιας και ειναι ενας παραγοντας σημαντικος για την ευημερια μιας οικογενειας.

maribel
03-02-09, 22:03
υπάρχουν " καλοί" και "κακοί " γονείς, είτε έχουν βιολογικά παιδιά είτε υιοθετημένα,με ό,τι αυτό συνεπάγεται κι ο νοών νοείτω

ΚατερίναΒ
03-02-09, 23:35
Politissa, αυτά που λες ήταν ακριβώς όσα ήθελα να γράψω.

mata
04-02-09, 09:10
Δεν μπορούμε να μιλάμε για ένα τόσο καυτό θέμα σαν να μιλάμε για μπρόκολα - ας με συγχωρήσετε όλοι - να λέει ο καθένας τι άκουσε από κάποιον ή τι νομίζει ότι ισχύει!

Όσο κι αν έψαξα να βρώ αν κάποια από όλες εμάς που καταθέσαμε την προσωπική μας άποψη, αναφέρθηκε με τρόπο που να μειώνει την σημασία της όλης υπόθεσης, δεν καταφερα να βρώ. :roll: :roll: :roll:
Σϊγουρα, είσαι σε πιο ευαισθητη θέση από μας, μια που το θέμα σε αφορά άμεσα.
Συνεχίζω να πιστεύω όμως, όπως και οι περισσότερες από μας, ότι μια οικογένεια, με ένα κανονικό εισόδημα, αν αποφασίσει να υιοθετήσει ένα παιδάκι, θα περιμένει περισσότερο και θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο από ότι μια οικογένεια ευκατάστατη. Και αυτή η άποψη, δεν δημιουργήθηκε σε όλους μας τυχαία. Αλλά από όλα αυτά τα χρόνια, από μαρτυρίες ανθρώπων που τα έχουν ζήσει.

DIONI
04-02-09, 09:37
ναι φυσικα θα το εκανα!!!αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα το εκανα κι ας ειχα κανει ηδη παιδια!Το να μεγαλωσεις ενα παιδι ακομα και να του δωσεις καποιες ευκαιριες που αλλιως δε θα ειχε θα ηταν υπεροχο!

katrin
04-02-09, 11:30
Θεωρω πως ειναι ηλιου φαεινοτερο πως κανεις εδω δεν θεωρει την υιοθεσια ελεημοσυνη, δεκανικι για αλλες αναγκες και φυσικα ποτε μα ποτε χομπι της μοδας, ουτε βεβαια εξισωνουμε παιδια με κατοικιδια. Προς Θεου να μην παρεξηγουμαστε!

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας λόγος να μιλάς για όλους, εκτός αν θεωρείς ότι όλα όσα έγραψαν όλοι, σε αντιπροσωπεύουν! Κακώς, αν θες τη γνώμη μου!
Σ'αυτή την περίπτωση, είμαι υποχρεωμένη να σου θυμίσω ορισμένα:

Κανονικά....θα έπρεπε να είναι αναρίθμητες οι περιπτώσεις υιοιθεσίας σε αυτές τις κοινωνιικές τάξεις, όπως και τα παιδιά στα ιδρύματα που είναι αναρίθμητα!!!!!!!

Γιατί άραγε να είναι αναρίθμητες σ'αυτές τις κοινωνικές τάξεις? Επειδή υπάρχουν πολλοί άτεκνοι πλούσιοι? Ή μήπως επειδή θα έπρεπε οι πλούσιοι να προσφέρουν (ελεημοσύνη? βοήθεια?) στα παιδιά των ιδρυμάτων?

Αλλά, το ..."εξηγεί" παρακάτω:

Aχά! τώρα καταλάβαμε!...

...παντως το ολο σκεπτικο ηταν του στυλ αν τα επαγγελματικα μας αποδωσουν καρπους και εχουμε μια καποιοα ανεση να βοηθησουμε ενα παιδακι...

οουπς! έτσι δεν λέμε όταν προσφέρουμε ελεημοσύνη?? "να βοηθήσουμε"???

Γιατί να μη δώσουμε την ευκαιρία σε ένα μωρό να έχει τη ζεστασιά ενός σπιτιού?

Η ίδια έννοια με άλλες λέξεις...

...δεν υπαρχει καλυτερη πραξη και ικανοποιησει απο το να σωζεις την ζωη ενος παιδιου γιατι περι αυτου προκειται

Μια από τα ίδια κι εδώ...

Πιστεύεις λοιπόν ότι όλα τα παραπάνω σε αντιπροσωπεύουν και τα υπερασπίζεσαι?? :wink:

Με το τελευταίο σου πόστ αλλάζεις λίγο τα λόγια σου και πολύ καλά κάνεις, (γι'αυτό σου λέω πρόσεξε τι υπερασπίζεσαι)

Το πολυ απλο που υποστηριζω ειναι πως εαν δεν υπαρχει μια οικονομικη ανεση δεν αυξανεις τα μελη της οικογενειας σου (βιολογικα η μη)

Σωστά! :P

Καταλαβαινω φυσικα πως ειναι λογικο να εισαι αρκετα ευαισθητη σε αυτο το θεμα ομως στη βαση του ολοι το ιδιο λεμε.

Να το πάλι το "όλοι το ίδιο"! :P Τώρα που τα ξαναδιάβασες, το πιστεύεις ακόμη?

Θεωρώ πολύ σημαντικό να μην κατηγορούνται λειτουργοί και υπηρεσίες ΑΔΙΚΑ!

Καλές οι καταγγελίες όταν συμβαίνουν πράγματα κακώς, ΑΛΛΑ, όταν κάτι λειτουργεί σωστά ΠΡΕΠΕΙ και αυτό να γίνεται γνωστό, δεν "συμφωνούμε όλοι" σ'αυτό? Wink

Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις στις οποίες δεν έπαιξαν κανένα ρόλο ούτε τα οικονομικά στοιχεία του ζευγαριού, ούτε "άλλοι παραγοντες".

Από την άλλη, δεν συμβαίνει να γνωρίζω καμία περίπτωση στην οποία να έπαιξαν ρόλο τα άνω δεδομένα.

Δεν είναι επομένως σωστό να κατηγορούμε οποιονδήποτε υπεύθυνο ή μη, με κατηγορίες ανυπόστατες.

mata
04-02-09, 15:06
Σ'αυτή την περίπτωση, είμαι υποχρεωμένη να σου θυμίσω ορισμένα:

Κανονικά....θα έπρεπε να είναι αναρίθμητες οι περιπτώσεις υιοιθεσίας σε αυτές τις κοινωνιικές τάξεις, όπως και τα παιδιά στα ιδρύματα που είναι αναρίθμητα!!!!!!!

Γιατί άραγε να είναι αναρίθμητες σ'αυτές τις κοινωνικές τάξεις? Επειδή υπάρχουν πολλοί άτεκνοι πλούσιοι? Ή μήπως επειδή θα έπρεπε οι πλούσιοι να προσφέρουν (ελεημοσύνη? βοήθεια?) στα παιδιά των ιδρυμάτων?

Αλλά, το ..."εξηγεί" παρακάτω:

Aχά! τώρα καταλάβαμε!...
Ακόμα και μετά τα ειρωνικά σχόλια, περί ταύτισης κατοικιδίων με τα παιδιά, όπως επίσης και περί λαχανικών, δεν έγραψα ειρωνικά. Το παραπάνω θεωρώ ότι έχει δόση ειρωνίας, και λυπάμαι που εσύ, ώς άνθρωπος επιπέδου πανεπιστημιακής μόρφωσης όπως δηλώνεις, παραθέτεις με ειρωνικό τρόπο τις απόψεις στα γραπτά μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι απόψεις μου, και πάνω από όλα δεν θεωρώ ότι προσβάλλουν κανέναν. Αν εσύ προσβάλλεσαι με κάποιο τρόπο ή τα παίρνεις προσωπικά, λυπάμαι αλλά δεν ευθυνομαι εγώ γι'αυτό!!!!!
Απαράδεκτο το ύφος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

katrin
04-02-09, 17:00
Το παραπάνω θεωρώ ότι έχει δόση ειρωνίας

Είναι δικαίωμά σου να θεωρείς ό,τι θέλεις.

Αν ακόμη και βλέποντάς τα όλα ξανά, δεν έχεις καταλάβει τι έχεις γράψει, λυπάμαι, αλλά δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω τις θεωρίες σου...

και λυπάμαι που εσύ, ώς άνθρωπος επιπέδου πανεπιστημιακής μόρφωσης όπως δηλώνεις,

Αυτό δεν το "δηλώνω", όπως λές, το ανέφερα υπό τελείως ειδικές συνθήκες, αλλά φαίνεται ότι ούτε αυτό είσαι σε θέση να κατανοήσεις...

παραθέτεις με ειρωνικό τρόπο τις απόψεις στα γραπτά μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μόνο αυτό καταλαβαίνεις τελικά, ε? Γιατί δεν μου κάνει πια εντύπωση??

Είναι απόψεις μου, και πάνω από όλα δεν θεωρώ ότι προσβάλλουν κανέναν.

Φυσικά και προσβάλλουν, χιλιάδες άτομα. Προσβάλλουν τα μωρά και μικρά παιδιά που μπορεί αυτή τη στιγμή να βρίσκονται σε κάποιο ίδρυμα, προσβάλλουν όμως και τα παιδιά που έχουν ήδη υιοθετηθεί και που μπορεί κάποιο από αυτά να διαβάσει τις "απόψεις" σου περί υιοθεσίας και "ανάγκης".

fasolaki
04-02-09, 17:16
με συγχωρειτε για την παρεμβαση..
ειναι ενα θεμα με πολυ ενδιαφερον και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα πανω σε αυτο, οπως επισης και να ακουσω τις οποιες αποψεις του καθενος.
κριμα δεν ειναι να το μετατρεψουμε σε προσωπικη αντιπαραθεση?

Ελένη
04-02-09, 17:22

maryp
04-02-09, 17:25

κι εγώ το ίδιο. Επίσης έχω σκεφτει΄και το ενδεχόμενο της αναδοχής....αλλά δεν ξέρω τις διαδικασίες...

fotinip
04-02-09, 18:26
κι εγώ το ίδιο. Επίσης έχω σκεφτει΄και το ενδεχόμενο της αναδοχής....αλλά δεν ξέρω τις διαδικασίες...
Μαιρούλα τις ξέρω εγώ... :D
Θα μου επιτρέψεις όμως πριν σου τις πω, να επιστρέψω πρώτα στη δουλειά, για να ενημερωθώ, μην έχει αλλάξει κάτι σ΄αυτά τα 2 χρόνια που λείπω... :wink:

mata
04-02-09, 18:40
με συγχωρειτε για την παρεμβαση..
ειναι ενα θεμα με πολυ ενδιαφερον και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα πανω σε αυτο, οπως επισης και να ακουσω τις οποιες αποψεις του καθενος.
κριμα δεν ειναι να το μετατρεψουμε σε προσωπικη αντιπαραθεση?

Σεβόμενη τα παραπάνω λόγια, και την ανάγκη και άλλων μελών να ενημερωθούν και να δοθεί χώρος να γράψουν τις απόψεις τους, δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση και θα αποσυρθώ από το συγκεκριμένο τόπικ, αφήνοντας ασχολίαστο το θράσσος και την απίστευτη επίθεση στα γραφόμενα μου από το ευέξαπτο -χωρίς λόγο και αιτία- μέλος.

Υγ. Τα περί προσβολής για το άτομο σου katrin ή για το παιδί σου, είναι αερολογίες όταν εσύ η ίδια ποσταρες το παρακάτω περιβόητο και ΑΞΕΧΑΣΤΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΉ!!!!!!!!!!!!!!Σίγουρα κανείς δεν ξέχασε αυτή σου την προσβολή που την ονόμασες "φιλική συμβουλή" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και μιλάς εσύ για προσβολή;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :roll: :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=10109&postdays=0&postorder=asc&start=30

katrin έγραψε:
Μια φιλική συμβουλή με πολλή πολλή αγάπη Φιλιώ: Μάθε να γράφεις σωστά, ή γράψε π.χ. πρώτα στο word τα κείμενά σου, με ενεργοποιημένο τον έλεγχο της ορθογραφίας!

Θα βοηθήσει να αποκτήσουν τα γραφόμενά σου περισσότερη βαρύτητα, και εσύ θα μπορέσεις να βοηθήσεις το παιδί σου όταν μεγαλώσει λιγάκι.

Καλές οι τούρτες και οι διακοσμήσεις, αλλά μπορείς και θα έπρεπε (κατά την ταπεινή μου άποψη) να διαθέσεις και λίγο από το χρόνο σου στο να γράφεις σωστά τα ελληνικά!

maryp
04-02-09, 19:08
Μαιρούλα τις ξέρω εγώ... :D
Θα μου επιτρέψεις όμως πριν σου τις πω, να επιστρέψω πρώτα στη δουλειά, για να ενημερωθώ, μην έχει αλλάξει κάτι σ΄αυτά τα 2 χρόνια που λείπω... :wink:

ΟΚ Φωτεινή! θα περιμένω! ευχαριστώ! :D

fistikaki
04-02-09, 21:33
το θεμα τελικα εξελιχθηκε σε αντιπαραθεση γονεων με βιολογικα παιδια και γονιου με υιοθετημενα παιδια.... κριμα.....

θα ηθελα να δω τη θεση του γονιου με υιοθετημενο παιδι, χωρις παρεξηγησεις και αντιπαραθεσεις... να μας πει δυσκολιες στο να υιοθετησει καποιος, τη διαδικασια,τι προβλει ο νομος σε περιπτωση εμφανισης του βιολογικου γονιου, αν ενημερωνει ο θετος γονιος το παιδι για την υιοθεσια, τι γινεται αν ανηλικο παιδι που εχει υιοθετηθει και γνωριζει την αληθεια θελησει να γνωρισει τους βιολογικους γονεις του, και πολλα αλλα...

katrin, μη θυμωνεις με το τροπο που εκφραζομαστε, ειμαστε εξω απο το χορο... βαλε μας μεσα!! ανοιξε αν θες ενα τοπικ, και μιλα μας για τη προσωπικη σου εμπειρια... για ποιο λογο υιοθετησες, ποσο καιρο περιμενες, τις δυσκολιες που αντιμετωπισες...

τωρα παλι, μπορει και να μη γουσταρεις και να θεωρησεις οτι δε μας πεφτει λογος.... κι αυτο δεκτο

παντως, εγω θα ηθελα να ακουσω μια μανα με υιοθετημενο παιδι...

nea mamaka
04-02-09, 22:20
Το θέμα της υιοθεσίας είναι κάτι που για πρώτη φορά στη ζωή μου το αντιμετώπισα όταν ήμουνα 7 χρονών!
Τότε ήταν που η μαμά μου μου είπε οτι ήταν υιοθετημένη!

Τότε θεωρούσα τον εαυτό μου πάρα πολύ τυχερό σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά γιατι απλά υπερτερούσα σε παππούδες :
είχα 3 γιαγιάδες + 3 παππούδες = περισσότερα δώρα :oops: :oops: :oops:

Οταν η μαμά μου ήταν 1 έους υιοθετήθηκε απο τον θείο της (τον αδερφό του μπαμπά της) και την γυναίκα του, επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά. Η μαμα μου ήταν το 2ο παιδί της οικογένειας. Εχει μια αδελφή μεγαλύτερη και έναν αδερφό μικρότερο.
Μεγάλωσε σε μια τεράστια οικογένεια μέσα στην αγάπη και την προσοχή!
Ποτέ δεν της έκρυψαν το γεγονός (το έμαθε όταν ήταν 10 χρονών) και την άφησαν να επιλέξει τον τρόπο ζωής της και τα συναισθήματά της!

Τώρα πια θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που μεγάλωσα με 2 παππούδες και 2 γιαγιάδες από την πλευρά της μαμάς μου.
Γιατί είδα την πραγματική αγάπη που μπορεί να προσφέρει μια μάνα στο παιδί της! Είτε έχει βγεί από μέσα της είτε έχει μοχθήσει για να το μεγαλώσει! Η μία ήταν εκεί όταν έλειπε η άλλη! Και η μαμά μου είχε πάντα αγάπη και συμπαράσταση!

Δεν ξέρω κατά πόσο σας ενδιαφέρουν όλα αυτά αλλά ήταν η αφορμή για να ανοίξω το θέμα αυτο!

thessalonikia
04-02-09, 22:28
Λυπάμαι που θα χρειαστει να παρεμβω προσωπικα στην φιλη katrin αλλα αναφερεται στα λεγομενα αρκετων απο μας με ιδιαιτερα επικριτικο υφος κατι που δεν μου αρεσει καθολου

το οτι υιοθετησες ενα παιδι ειναι δικαιωμα σου και πολυ καλα εκανες αλλα δικαιωμα μας επισης ειναι να πιστευουμε αυτα που πιστευουμε και να τα δηλωνουμε ετσι οπως νομιζουμε αλλωστε σε δημοκρατικη χωρα ζουμε

οσο για ολα τα αλλα που γραφεις δεν θεωρησα προσωπικα καμια ελεημοσυνη ουτε συγκρινα παιδια με κατοικιδια και ολα τα αλλα που πολυ κακως ετσι τα βλεπεις τα διαβαζεις τα αντιλαμβανεσαι ,ο καθενας εχει τον τροπο σκεψης του και εκφρασης του

καλο θα ηταν οπως εγραψες σε καποια σημεια καποιες λεπτομερειες για τις διαδικασιες που χρειαζονται ετσι ωστε να μπορει να φτασει κανεις στην υιοθεσια και αυτο το επικρωτω προσωπικα γιατι αυτη ηταν η εννοια του τοπικ αλλα το να κρινεις με αυτο τον τροπο ειναι κατι ενοχλητικο

[/list]

maryp
04-02-09, 22:36
Είμαι πνευματική μητέρα ενός υιοθετημένου κοριτσιού. Την βάφτισα όταν ήμουν 13 χρόνων και εκείνη 3. Η μαμά της είναι παιδική φίλη της μαμάς μου κι έτσι καταλαβαίνετε ότι την έβλεπα συχνά. Η γυναίκα αυτή είχε δεν ξέρω πόσες αποβολές, καμία προοπτική να αποκτήσει παιδιά κι έτσι στράφηκε προς την υιοθεσία. Επί 2 χρόνια, πηγαίνανε κάθε μέρα με τον σύζυγό της στο ίδρυμα βρεφών "ΜΗΤΕΡΑ" και βλέπανε το μωρό... Δεν θα ξεχάσω ποτέ την αγωνία της, τα κλάματά της όταν καθυστερούσε κάτι, την χαρά της όταν πήρε τελικά το παιδί στο σπίτι της.... Ποτέ δεν της έκρυψαν ότι είναι υιοθετημένη. Στην εφηβεία της μικρής, τα προβλήματα πολλά... επανάσταση και κόντρα... Πέρασαν κάποια δύσκολα χρόνια που η μικρή ήθελε να βρει τη φυσική της μαμά (είχε όλα τα στοιχεία από την αρχή στη διάθεσή της), αλλά η φυσική της μαμά... μάλλον δεν ήθελε να βρει την κόρη της.... Ευτυχώς οι δυσκολίες ξεπεράστηκαν και το κορίτσι είναι ήρεμο κοντά στους γονείς της....

fotinip
04-02-09, 23:06
Πάντως η καλύτερη ηλικία για να πεις σε έναι παιδί ότι είναι υιοθετημένο είναι γύρω στα 7 του χρόνια και η χειρότερη από 12-18 ετών, όλη δηλ η περίοδος από την πρώιμη εφηβεία ως και την ενηλικίωση...

nea mamaka
04-02-09, 23:12
Πάντως η καλύτερη ηλικία για να πεις σε έναι παιδί ότι είναι υιοθετημένο είναι γύρω στα 7 του χρόνια και η χειρότερη από 12-18 ετών, όλη δηλ η περίοδος από την πρώιμη εφηβεία ως και την ενηλικίωση...

Και πως το λες όμως και στα 7!
Είναι ένα πολύ ευαισθητο θέμα και νομίζω πως ίσως χρειάζεται και η συμβουλή-καθοδήγηση κάποιου παιδοψυχολόγου!

fotinip
04-02-09, 23:18
Είναι μια δύσκολη στιγμή..
και για τον γονιό και για το παιδί...
Ναι, το καλύτερο θα ήταν βοήθεια ειδικού..πρώτα από όλα προς το γονιό..αν ο γονιός είναι κάλα προετοιμασμένος, θα είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τις πιθανές αντιδράσεις του παιδιού, να τις χειριστεί σωστά, έτσι ώστε να προφυλάξει όσο το δυνατόν περισσότερο την τρυφερή του ψυχούλα...

katrin
05-02-09, 11:13
Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που σκέφτονται έτσι fistikaki!

Όμως, συνέβησαν δύο γεγονότα, τα οποία με προβλημάτισαν σοβαρά.

Πρώτον, φαίνεται πως το μόνο που έχει σημασία για ορισμένους, είναι να μη θηχτούν οι απόψεις τους, ακόμα και αν αυτές υποτιμούν κάποιον άλλο! Και αν αυτός ο άλλος το εκφράσει, γίνεται απλά ενοχλητικός!

Δεύτερον, το γεγονός πως υπάρχουν άτομα τα οποία ψάχνουν τις 488 δημοσιεύσεις μου για "μαύρες τρύπες", τις οποίες και χρησιμοποιούν εναντίον μου όταν ξεμείνουν από επιχειρήματα, με ανατρίχιασε!

Κατόπιν αυτών, θεωρώ φρόνιμο να μην ξαναμιλήσω.

Ευχαριστώ όσους με διάβασαν χωρίς να ενοχληθούν.

mata
05-02-09, 11:24
Μην ανατριχιάζεις!!!!!!!!Δεν χρειάστηκε ψάξιμο!!!!!!!!!!!Ήταν πανεύκολο μια που ήταν αξέχαστο το ποστ σου σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Και το παρέθεσα γιατί κατηγορήθηκα ότι προσβάλλω παιδιά που έχουν υιοθετηθεί!!!!!!!Ε....όχι δα να μιλάς εσύ για προσβολές!!!!!!!!!!!!!!!!!!

voula_2
05-02-09, 13:29
Μην ανατριχιάζεις!!!!!!!!Δεν χρειάστηκε ψάξιμο!!!!!!!!!!!Ήταν πανεύκολο μια που ήταν αξέχαστο το ποστ σου σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Και το παρέθεσα γιατί κατηγορήθηκα ότι προσβάλλω παιδιά που έχουν υιοθετηθεί!!!!!!!Ε....όχι δα να μιλάς εσύ για προσβολές!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ποιους όλους? εσύ μιλάς εξ ονόματός μας?
και σε μένα τα ιδια έγραφες άλλωτε και μετά τα αναιρουσες όταν είδες ότι συμφωνούσαν μαζί μου άλλα μέλη...
γνωστό, πολύ γνωστό είναι το δικό σου ύφος.

Katrin έγραψες!
αν επιθυμείς, θα ήθελα να μοιραστείς μαζί μου την δική σου ιστορία.

fotinip
05-02-09, 13:39
Βρε παιδιά γιατί τέτοια επίθεση στη mata??
Δεν γνωρίζω αν ειπώθηκαν κάποια λόγια μεταξύ σας και ποιά λόγια, αλλά επειδή με τη mata μιλάμε στο forum καθημερινά, έχω καταλάβει ότι πρόκειται για ένα αξιόλογο άτομο..
Οι απόψεις της δεν νομίζω ότι είχαν σκοπό να προσβάλλουν κανέναν...
Ειπώθηκαν με πολύ αγάπη για τα παιδιά...άλλο αν στο τέλος παρερμηνεύτηκαν...και κατέληξαν σε μεταξύ σας διαμάχη...

Αντιγόνη
05-02-09, 14:00

Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά αυτό το βρίσκω άδικο. :cry:
Ίσα ίσα, που τη mata τη διακρίνει ο ήπιος και γλυκός τόνος γραφής, χωρίς να αποζητά προστριβές.

mata
05-02-09, 14:30
Ζητώ συγγνώμη από τα κορίτσια που θέλουν να ενημερωθούν για το θέμα της υιοθεσίας, για την αντιπαράθεση που δημιουργήθηκε.
Ζητώ συγγνώμη επίσης από τη nea mamaka, μια που το τόπικ ανοίχτηκε από την ίδια!
Όσο για τα δύο μέλη, απαξιώ να απαντήσω, (μια χαρά έχω επιχειρήματα, αλλά αν αρχίσω να τα γράφω δεν μας φτάνουν ούτε 100 σελίδες, αλλωστε το θέμα δεν είναι να αποδείξω τις προθέσεις μου σε μέλη που δεν βλέπουν πέρα από τη δική τους γνώμη)για να μην χαλάσει άλλο ο ενημερωτικός χαρακτήρας του συγκεκριμένου τόπικ.

ΚατερίναΒ
05-02-09, 15:23
Katrin μου, με όλο το θάρρος επειδή παραθέτεις και δικά μου κείμενα, ήθελα να σου πω το εξής. Απ'οτι βλέπεις λίγο πολύ όλες τα ίδια γράφουμε σχετικά με την υιοθεσία και εσύ επισημαίνεις ότι είναι λάθος ο τρόπος που σκεφτόμαστε. Καμιά φορά τα γραπτά δεν μεταφέρουν σωστά όσα θέλουμε να πουμε και όπως θέλουμε να τα πούμε και μπορεί να παρεξηγηθούμε πολύ εύκολα για κάτι. Προσπαθείς εδώ και μέρες να μας πεις κάτι, ίσως όμως με τον λάθος τρόπο, γιατί με το να είσαι ερριστική (βλέπεις, ίσως και εγώ να έχω παρεξηγήσει το ύφος που γράφεις) δεν μας βοηθάς. Βοήθησε να καταλάβουμε που είναι το λάθος.
Επίσης και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα από την δική σου εμπειρία.

Sam
12-03-09, 18:54
Υιοθέτησαν παιδί μέσα από το Youtube

ΝΕΑ ΜΟΔΑ

Το youtube χρησιμοποιούν πολλοί , ειδικά στην Αμερική, για να
υιοθετήσουν παιδί., Το υποψήφιο ζευγάρι βάζει στο youtube κάποιο video
με το profile τους. Οσοι θέλουν να δώσουν το παιδί τους για υιοθεσία
μπορούν ψάχνοντας με τις κατάλληλες λέξεις κλειδιά να δουν
εκατοντάδες video με τους υποψήφιους γονείς του παιδιού τους. Αυτό
έκανε και η Amanda όταν έψαχνε να δει τι θα κάνει με το παιδί που
κυοφορούσε. Δεν ήταν σε θέση να το μεγαλώσει μόνη της και έψαχνε να
βρει ένα κατάλληλο ζευγάρι. Μετά από δεκάδες video που είδε στο
youtube αποφάσισε να δώσει το παιδί της στον Jeremy και την Christy
Nueman μόλις είδε το video τους

ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO ΤΟΥΣ

Πηγή http://troktiko.blogspot.com/2009/03/youtube_10.html

Αυτο γιατί εμένα με τρομάζει και με ανησυχεί ??

KINDER
13-03-09, 00:17

Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά αυτό το βρίσκω άδικο. :cry:
Ίσα ίσα, που τη mata τη διακρίνει ο ήπιος και γλυκός τόνος γραφής, χωρίς να αποζητά προστριβές.

Συμφωνω κι επαυξανω!
Κι εμενα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση το αδικαιολογητα ερειστικο και προσβλητικο υφος της Katrin.
Η καλη προθεση ολων των κοριτσιων που σχολιαστηκαν αρνητικα ηταν κατι παραπανω απο εμφανης, καθως και οι αποψεις τους αρκετα ενδιαφερουσες.
Σε καμια περιπτωση δεν προκαλεσαν και δεν καταλαβαινω προς τί αυτη η αντιμετωπιση.
Κριμα πραγματικα, θα περιμενα απο ενα γονιο υιοθετημενου παιδιου να εχει διαφορετικου ειδους συμμετοχη σ'αυτο το πολυ ενδιαφερον τοπικ.

Σε σχεση με το θεμα, θεωρω πως η υιοθεσια ,αλλα και η αναδοχη ειναι πραξεις μεγαλειωδεις.
Για να ειμαι εντελως ειλικρινης (κυριως με τον εαυτο μου), θα πω πως θα προχωρουσα σιγουρα σε υιοθεσια, αν μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα δεν ειχα καταφερει ν'αποκτησω δικο μου παιδι. Και,ναι, θα προτιμουσα και θα επεδιωκα ,κατα το δυνατον, να ειναι υγιες κι αρτιμελες -ισως δεν εχω το ψυχικο σθενος για κατι διαφορετικο.
Ειναι αλλο το να σου συμβει και αλλο το να το επιλεξεις.
Να σημειωσω, ομως, πως θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους που ειναι πιο δυνατοι απο μενα και υιοθετουν παιδακια με ειδικες αναγκες (ο ορος "ατομα με ειδικες ικανοτητες" δε μου αρεσει, μου φαινεται λιγο υποκριτικος) ,καθως και τους ανθρωπους που υιοθετουν, ενω εχουν ηδη βιολογικα παιδια.
Αυτα απο μενα, ας μη χαλαμε το τοπικ με προστριβες, και μαλιστα ανουσιες, αφου ολοι ουσιαστικα το ιδιο λεμε.

Ditta
13-03-09, 16:34
Εγω δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ, γιατί η εμπειρία μου στο χώρο της υιοθεσίας είναι σε άλλη χώρα (Αγγλία.) Ήθελα όμως να αναφερθώ σε 2 συγκεκριμένα θέματα:

1. ΓΟΝΙΔΙΑ / ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ
Όπως ανέφεραν και άλλοι, σίγουρα δεν ξέρεις αν και το βιολογικό σου παιδί δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα... Αλλά είναι γεγονός ότι ένα παιδί με επιβαρυμένο οικογενειακό ιστορικό έχει μεγάλύτερες πιθανότητες να αναπτύξει το πρόβλημα. Η αδελφή του συζύγου μου έχει Μανιοκατάθλιψη, και έχει νοσηλευτεί σε ψυχιατρείο 3 φορές. Η πρώτη φορά ήταν όταν ήταν γύρω στα 22, η τελευταία μετά τη γέννα της μικρής της κόρης. Πως επηρρέασε αυτό τον αδελφό της (και σύζυγό μου;) Ο ίδιος μου έχει πει ότι ήταν πολύ δύσκολο, αλλά τον έκανε να συνειδητοποιήσει πόσο "δεμένη" ήταν η οικογένειά του, πόσο υποστηρίζονταν μεταξύ τους τα μέλη της κλπ. Επίσης τον έκανε να μάθει ο ίδιος καλύτερα τον εαυτό του, να είναι πιο ανοιχτόμυαλος, αλλά και να ξέρει ότι μπορεί να ξεπεράσει όποια προβλήματα του προκύψουν. Αυτά τα λέει ο ίδιος, όχι εγώ. Όσο για την αδελφή του, αν δεν ξέρεις την ιστορία (αλλά και αν την ξέρεις!!!!) δεν βλέπεις μια "ψυχασθενή" -βλέπεις μια γυναίκα 40 χρονών, πολύ καλή μητέρα, με μια υπέροχη οικογένεια, τον άντρα της, 2 κοριτσάκια καταπληκτικά, την καριέρα της... Παίρνει τα φάρμακά της, έχει (και θα έχει πάντα) την υποστήριξη της οικογένειάς της, και είναι μια χαρά.

Αυτό που ήθελα να πώ είναι ότι και ακόμη και αν προκύψει κάποιο πρόβλημα, η ύπαρξη μιας σωστής οικογένειας που βοηθάει και υποστηρίζει μπορεί στις περισσότερες περιπτώσεις (δεν θέλω να γενικεύω και να πω σε όλες...) να το κάνει αντιμετωπίσιμο.

2. ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ;
Εμείς το έχουμε εξηγήσει στην κόρη μου (3,5 ετων) ήδη ότι η αδελφούλα της θα είναι υιοθετημένη... Αν τη ρωτήσεις, σου λέει ότι αυτή και ο Φίλιππος ήρθαν από την κοιλιά της μαμάς, και η αδελφή της θα έρθει από την κοιλιά της δικής της μαμας (ή απο την πόρτα, ανάλογα πότε θα την πετύχεις!!! :lol: ) Τα παιδιά ήταν μπροστά σε όλες τις επισκέψεις της κοινωνικής λειτουργού (Η Ματίλντα ξέρει ότι η Κ.Λ. είναι η κυρία που ψάχνει να μας βρει την αδελφούλα της.) Έχουμε εξηγήσει και το γιατί κάποια παιδιά δεν έχουν οικογένεια (όταν γεννήθηκαν, η μαμά και ο μπαμπάς τους δεν μπορούσαν να τα φροντίσουν...ίσως δεν είχαν λεφτά, ίσως ήταν άρρωστοι.) Ειδαμε και την ταινία Babe το γουρουνάκι... Που παίρνουν τη μαμα γουρούνα...και μετά το γουρουνάκι καταλήγει στη φάρμα και το τσοπανόσκυλο το "υιοθετεί" γιατί δεν είχε μαμά να το φροντίζει. Τα παιδιά μπορούν να καταλάβουν πολλά όταν τους τα εξηγήσεις απλά... Και αν κάτι το ξέρουν από πάντα είναι μέρος της "ταυτότητάς τους," και δεν παθαίνουν σοκ ότι τους είπες ψέματα όταν τελικά το μάθουν. Και στη μικρή που θα υιοθετήσουμε θα πούμε από την αρχή ότι όταν γεννήθηκε, η μαμά της δεν μπο΄ρούσε να την φροντίσει, και επειδή την αγαπούσε πόλύ και ηθελε να είναι ευτυχισμένη, βρήκε εμάς να τη φροντίσουμε. (Στο σπίτι μας λέμε συχνά την ιστορία της μέρας που γεννήθηκε το κάθε παιδί... σαν παραμύθι. Οπότε η συζήτηση έρχεται φυσικά.)

Και σε τελική ανάλυση και αν το κοροϊδέψουν τα άλλα παιδάκια που είναι υιοθετημένο (αν αυτό φοβούνται κάποιοι, δεν ξέρω....???) τι έγινε; Αν δεν ήταν υιοθετημένο μπορεί να το κορόιδευαν επειδή είναι χοντρό....κοντό.....φοράει γυαλιά....κλπ. Αμα θέλουν τα παιδιά, κάτι βρίσκουν (μιλάω από πείρα!!!!!)

myrto
13-03-09, 17:55
Εγώ θέλω απλώς να πω πόσο πολύ ενδιαφέρον είναι να ακουστούν προσωπικές εμπειρίες γυρω από αυτό το θέμα...ίσως και σε κάποιο άλλο τόπικ...Οπως για παράδειγμα η εμπειρία της Ditta.
Ομολογώ ότι οι γνώσεις μου γύρω από την υιοθεσία και την αναδοχή περιορίζοναι στα κλισέ, και θα χαιρόμουν αν μπορουσα να μάθω κάτι πέρα από αυτά...Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι ενώ δηλώνω εύκολα ότι θα υιοθετούσα ένα παιδί το κάνω με την ''σιγουριά'' της δυσκολίας με την οποία γίνεται κάτι τέτοιο...Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...Απ'αυτή την άποψη είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμο να καταρίπτονται αυτά τα στερεότυπα...

Mirka
13-03-09, 18:03
Για οσες δεν το ειδαν.....Συγκλονιστικο

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ: Τα εγκαταλελειμμένα μωρά του "Αλεξάνδρα"

http://www.megatv.com/summaries.asp?catid=15313&subid=2&tag=11477&pubid=1632726

Λέγκω
10-04-09, 16:56
Φέρανε χθες ένα βιβλιο στον μικρό που λέγετε "οι δύο μαμάδες του Μελένιου", εκδόσεις Μεταίχμιο για το πως να εξηγήσουμε την υιοθεσία στα μικρά παιδιά. Είναι ένα πολύ όμορφο και τρυφερό βιβλίο!

Μια φορά κι έναν καιρό στη μακρινή Καγκουροχώρα ζούσε ένα μικρό καγκουρό που είχε δύο μαμάδες...

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
11-04-09, 16:59
Λοιπον ειχα πει στον εαυτο μου να μην ανακατευτω,ομως δεν μπορω να αντισταθω...

Ειμαι υιοθετημενη απο οταν ημουνα 9 μηνων.Οι γονεις μου δεν μπορουσαν να κανουν αλλα παιδια (ενα εκανε η μαμα μου πριν απο εμενα και πεθανε 2 ημερων.Μετα εκανε εγχειρηση αφαιρεσης νεφρου,οποτε...)

Εμενα με πηραν απο το κεντρο βρεφων Μητερα.
Περασε σχεδον ενας χρονος συνεχων επισκεψεων και συνεντευξεων ωσπου να με παρουν τελικα σπιτι.Το προβλημα ηταν οτι η μαμα μου ειχε ενα νεφρο πια!Παρ' ολα αυτα,για να μην πολυλογω,ολα πηγαν καλα και για αυτους και για μενα.Ηταν πολυ ψυχοφθορα η ολη διαδικασια για εκεινους αλλα ηταν αποφασισμενοι.Νομιζω οτι αυτη ειναι η λεξη-κλειδι.

Η μαμα μου μου ελεγε την ιστορια συνεχεια απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου.Μου την ελεγε σαν παραμυθακι,με εμενα ομως πρωταγωνιστρια και με την επισημανση οτι αυτο εχει στα αληθεια συμβει.

Ποτε δεν αισθανθηκα "διαφορετικη" ουτε μειονεκτικα απεναντι στα ξαδελφια και τους συγγενεις.Ισα-ισα...Ενιωθα και νιωθω τυχερη...

Περασα βεβαια μια δυσκολη περιοδο κατα την εφηβεια που αναρωτιομουν γιατι με εγκατελειψαν,αν εφταιγα εγω,ποιοι να ειναι αραγε οι "αληθινοι" γονεις μου ,και αλλες τετοιες βλακειες...Ευτυχως συνειδητοποιησα γρηγορα την αληθεια...και δεν πληγωσα παραπανω τους γονεις μου.

Ποτε απο τοτε δεν αισθανθηκα την αναγκη να ψαξω να βρω απαντησεις-και πιστεψτε με ειμαι πολυ περιεργη σαν ανθρωπος.
Δεν με νοιαζει ποιοι ειναι γιατι μου ειναι παντελως αγνωστοι και αδιαφοροι.Εγω εχω τους γονεις μου και ειναι αυτοι που ηταν παντα διπλα μου,σε ολα τα καλα και τα ασχημα,αλλα ηταν παντα εκει.Δεν με αφησαν ποτε.

Δεν με νοιαζει γιατι η φυσικη μου μανα με εγκατελειψε,σιγουρα θα ειχε τους λογους της που δεν μπορω να πω οτι με ενδιαφερουν,γιατι εγω εχω γονεις.

Ολα αυτα τα χρονια νιωθω οτι ειμαι το πιο τυχερο παιδι του κοσμου που μεγαλωσα πλαι στους γονεις μου.Απιστευτα τυχερη κι ευλογημενη που μπηκα στο δρομο τους.Υπαρχουν τοσα αλλα παιδια που δεν ειχαν τη δικη μου τυχη...
Επισης δεν με ενοιαξε ποτε να "ψειρησω" τους λογους που τους οδηγησαν στην υιοθεσια,αν ηταν εγωιστικοι 'η κατι αλλο,αφου το αποτελεσμα μετραει κι εγω δεν βρεθηκα στους δρομους...καλα ισως μονο για 9 μηνες,σιγα τα αβγα :D .

Τα γραφω ολα αυτα,θα μπορουσα να γραφω μεχρι αυριο,απλα για να πω πως ναι,η υιοθεσια ειναι λιγο δυσκολη και ισως χρονοβορα διαδικασια αλλα αυτοι που θελουν με την καρδια τους ενα παιδακι,πρεπει να εχουν υπομονη και επιμονη...Και πολλη αγαπη για να δωσουν...Και θα τα καταφερουν...Πιστεψτε με,οι ανθρωποι που ασχολουνται με τις υιοθεσιες μπορει να φερονται "αυστηρα" ομως ξερουν να ξεχωριζουν αυτους που θελουν πραγματικα ενα παιδι για να αγαπησουν...και να τους αγαπησει και αυτο...

Κλεινοντας,θελω να πω ενα γλυκο ευχαριστω στην μαμα μου,που την εχασα,ομως με μεγαλωσε μαθαινοντας με να ειμαι δυνατη.Εισαι η καλυτερη μαμα του κοσμου,η δικια μου[b] μαμα.

Μαμα,μπαμπα....ευχαριστω

(δεν ξερω αν ειμαι off topic,αν ειμαι ζητω ταπεινα συγνωμη...)

vera
11-04-09, 17:39
Ολα αυτα τα χρονια νιωθω οτι ειμαι το πιο τυχερο παιδι του κοσμου που μεγαλωσα πλαι στους γονεις μου.Απιστευτα τυχερη κι ευλογημενη που μπηκα στο δρομο τους.Υπαρχουν τοσα αλλα παιδια που δεν ειχαν τη δικη μου τυχη...
Επισης δεν με ενοιαξε ποτε να "ψειρησω" τους λογους που τους οδηγησαν στην υιοθεσια,αν ηταν εγωιστικοι 'η κατι αλλο,αφου το αποτελεσμα μετραει κι εγω δεν βρεθηκα στους δρομους...καλα ισως μονο για 9 μηνες,σιγα τα αβγα :D .

Πολλη ομορφη η ιστορια σου Μπουκιτσα.....

Κρατω αυτο που ειπες γιατι κακως αναλωνομαστε στους λογους και στις προθεσεις.... αυτο που μετραει ειναι το καθε παιδι να εχει οικογενεια και σπιτι .....το αξιζει!

Λέγκω
11-04-09, 17:58
(δεν ξερω αν ειμαι off topic,αν ειμαι ζητω ταπεινα συγνωμη...)[/b]
Είναι δυνατόν να είσαι εκτός τόπικ;;; Δεν θα μπορούσες να είσαι πιο εντός!!!!
Εμένα, πάντως κοριτσάκι, με υπερκάλυψες :D

starlight
11-04-09, 18:38
Δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία εξωσωματικής.
Αν δεν μπορούσα να κάνω παιδιά θα ξεκινούσα κατευθείαν προσπάθειες να υιοθετήσω παιδί από την Ελλάδα ή από αλλού.
Αν ήταν σύμφωνος και ο σύζυγος, ενώ έχω ήδη δύο παιδιά, θα υιοθετούσα και ένα τρίτο.

vera
29-04-09, 01:55
νΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? Για καποιον που ζει στη βορειο ελλαδα που πρεπει να απευθυνθει για υιοθεσια? Υπαρχει αντιστοιχο κεντρο (η παραρτημα) με το κεντρο βρεφων Μητερα στη Θεσσαλονικη?

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
29-04-09, 01:59
ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

• Δημοτικό Βρεφοκομείο «Άγιος Στυλιανός»

ΗΛΙΚΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ: Εώς 4 ετών
ΑΝΑΔΟΧΗ: Ναι
ΥΙΟΘΕΣΙΑ: Ναι
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: 28ης Οκτωβρίου 99
ΠΕΡΙΟΧΗ: Θεσσαλονίκη
ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 2310.939860

• Ορφανοτροφείο Θηλέων «Η Μέλισσα»

ΗΛΙΚΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ: 6-18 ετών
ΑΝΑΔΟΧΗ: Μόνο φιλοξενίες
ΥΙΟΘΕΣΙΑ: Όχι
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Χαριλάου Τρικούπη 2
ΠΕΡΙΟΧΗ: Πανόραμα
ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 2310.341965 / 2310.343872

• Παπάφειο Κέντρο Παιδικής Μέριμνας Αρρένων «Ο Μελιτεύς»

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Παπάφη 33
ΠΕΡΙΟΧΗ: Άγιος Παύλος
ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 2310.216738
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ: http://www.papafeio.gr (http://www.papafeio.gr/)

vera
29-04-09, 02:34
Σε ευχαριστω πολυ!!! Θα τα δωσω!!!

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
29-04-09, 21:49
Σε ευχαριστω πολυ!!! Θα τα δωσω!!!

Χαιρομαι αν βοηθησα...........να εισαι καλα...:-D

ΕΛΙ
30-04-09, 08:44
ΣΙΓΟΥΡΑ. Τοχα σκεφτει γιατί δυσκολεύτηκα να κάνω παιδί και ήμουν πολύ θετική. Τελικά ο Θεός μας χάρισε δύο υπέροχα αγγελούδια.

αθηνά76
04-05-09, 16:44
Σιγουρα θα το εκανα ακομη δεν εχω δικο μου παιδακι αλλα μεχρι να μεινω εγκυος την πρωτη φορα και αφου παλινδρομησε ειπα στον αντρα μου γιατι να μην υιοθετησουμε ενα!!!!
Το σκεφτηκα ξανα παλι μετα την 3 μου παλινδρομη προβλημα δεν υπαρχει σε κανενα μας απλα θεωρω οτι μητερα δεν ειναι αυτη που γενναει αλλα εκεινη που το μεγαλωνει!!!!!

xiaouita
04-05-09, 18:27
Ναι!!!!!!
Και εγω θα το εκανα!!!
Θεωρω ευλογια τα παιδια και δυο φορες ευλογια αν ειναι υιοθετημενα!!!
Θελει μεγαλη δυναμη ψυχης και μεγαλα αποθεματα αγαπης!!!!
Μπουκιτσα, σ'ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας την ιστορια σου. Οι γονεις σου ειναι παραδειγματα για τους υπολοιπους και φυσικα σε πιστευω οτι με γονεις σαν αυτους μεγαλωσες υπεροχα και εγινες και εσυ ενας καλος ανθρωπος.

happymummy
04-05-09, 19:51

Παντα με εκπλησσεις.Μπραβο σου.

pax
08-05-09, 01:06
Θα το έκανα σίγουρα, μόνο όμως αν δεν μπορούσα να αποκτήσω βιολογικά παιδιά. Ξέρω πολλά ζευγάρια που έχουν υιοθετήσει μετά από αναμονή 4-5 χρόνων και ζευγάρια που περιμένουν ακόμη. Θα ήταν αδικία - γνώμη μου - να στερήσω από άλλους το όνειρο ζωής χωρίς σοβαρό λόγο.

Τώρα για το οικονομικό, ξέρω ή έχω ακούσει από πρώτο χέρι για θετές μητέρες νοσοκόμες, εργάτριες σε βιοτεχνία, κομμώτριες κτλ. Η μόνη προϋπόθεση ως προς το εισόδημα είναι να μπορείς να συντηρήσεις το παιδί, όχι πολυτέλειες. Για τη Ντενίση δεν ξέρω αν έγινε κάποια παρατυπία και δεν το διάβασα, αλλιώς γιατί να μην αποκτήσει κι αυτή παιδάκι, επειδή είναι πλούσια και διάσημη δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή μητέρα ή ότι πήρε τη θέση άλλων υποψήφιων γονιών.

Για παιδιά με ειδικές ανάγκες, δύσκολο το ερώτημα, εξαρτάται και από τη φύση της αναπηρίας. Νομίζω ότι θα υιοθετούσα ευχαρίστως ένα παιδί με σωματική αναπηρία. Με διανοητική καθυστέρηση δεν ξέρω, ας μην λέω μεγάλα λόγια καλύτερα.

Olg@
08-05-09, 01:48
Ευχαριστούμε την Ditta και τη Μπουκίτσα που μοιράστηκαν μαζί μας τις προσωπικές τους εμπειρίες ... πραγματικά οι πληροφορίες εκ των έσω μας ανοίγουν τα μάτια και τους ορίζοντες ...

Επίσης να πω, πως συμφωνώ με την ουσία αυτών που λέει η Κατριν και αντιλαμβάνομαι πως έτσι όπως το εννοεί έχει δίκαιο ... ο τρόπος της όμως δεν είναι ο καλύτερος και λογικό είναι να δημιουργούνται παρεξηγήσεις ... είπαμε ο γραπτός λόγος είναι λίγο ύπουλος και θέλει πολύ προσοχή στο πως εκφραζόμαστε.

Και κάτι τελευταίο, δεν έχει νομίζω νόημα να απαντάμε υποθετικά σε τέτοια ερωτήματα, αν θα υιοθετούσαμε ένα παιδί κτλ ... εκ του ασφαλούς όλοι μας και έξω απο το χορό .... η πράξη απέχει χιλιόμετρα απο τη θεωρία ...
Δεν το λέω ειρωνικά καθόλου και βάζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτό ...

dolfin
09-05-09, 17:28
ξερω για το μητερα οτι ειναι πολυ σημαντικο ισως και προυποθεση να εχεις σπιτι δικο σου.φιλικο μας ζευγαρι αγορασε σπιτι για να υιοθετησει.οσο για την οικονομικη κατασταση δεν υπαρχει νομος αλλα πρεπει να ειναι καλη.οταν η αναμονη ειναι 4 με 5 χρονια και μπροστα απο εσενα υπαρχουν ζευγαρια πιο οικονομικα ευκαταστατα τοτε πας πολυ πισω...

indica
09-05-09, 18:11
κατάφερα να διαβάσω τις τελευταιες 4 σελίδες....
εν μέρει εχω "υιοθετήσει" ενα παιδι πριν ΚΑΝ κανω δικο μου και δεν το έκανα συνειδητα! με τη λέξη συνειδητά εννοω πω το μεγάλωμα ενος παιδιού ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη και στα 23 μου δεν ειχα ιδεα περι τίνος πρόκειται και πως είναι να μεγαλώνεις ενα παιδι!
για να μην παρεξηγηθω γιατι εβαλα κ εισαγωγικα... και για να σας δωσω να καταλάβετε... ο συζυγος μου εχει ενα γιο απο τον πρώτο του γάμο... και η μαμα του το παιδι δεν το θέλει..

τωρα μετα απο 7 χρόνια... και έχοντας και μια κορη 2 ετών.. κατάλαβα πως δεν έχει σημασια αν εχεις λεφτα η αν δεν έχεις, δεν εχει σημασια αν καποιος θεωρεί οτι οι πλουσιοι πρεπει να υιοθετούν περισσότερο η όχι δεν εχει σημασια ΚΑΝ αν θεωρείς οτι δινεις ευκαιρια σε ένα παιδι μεγαλωνοντας το... αρκει να το ΑΓΑΠΑΣ!!!!!!!!

α κ κατι άλλο... καπου διαβασα για ψυχασθένειες κ σχιζοφρένειες.... λενε (δεν ξέρω αν ισχύει) οτι τα παιδια κρατάνε 7 γενιές!! αν ισχύει τοτε θα πρεπει να ψαχνουμε 7 γενιές στην οικογένεια του συντρόφου μας ώστε να εξασφαλίσουμε ένα υγιές (?) μωρο....

gilaki
11-05-09, 18:32
και φυσικά το ερώτημα είναι, και ποιοι είμαστε εμείς που πρέπει να ελέγξουμε το παρελθόν ενός παιδιού που θέλουμε να υιοθετήσουμε ή του συντρόφου μας...είμαστε άραγε εμείς απόλυτα υγιείς? και αν ναι...τι έχει τελικά μεγαλύτερη σημασία...1 χρόνος αγάπης ή κανένας χρόνος αγάπης σε μια ασφαλή ζωή?

ένα παλιό τραγουδάκι αφιερωμένο σε όλους όσους εξέτασαν καλά ένα παιδί πριν το υιοθετήσουν, στον άντρα μου που φοβόταν όταν το συζητήσαμε, σε όλους όσους δε παντρευτικαν κάποιον από δειλία ή ντροπή για την οικογένεια του:

Χωρίς την αγάπη σου θα ήμουνα μόνος
Η πίκρα θα μ' έπνιγε, το δάκρυ, ο πόνος
Εσύ με οδήγησες στης γής την ελπίδα
Του κόσμου το νόημα στα μάτια σου είδα

Αλίμονο σ'αυτούς που δεν αγάπησαν
Αλίμονο, αλίμονο, αλίμονο
Αλίμονο σ'αυτούς που δεν δακρύσανε, ζωή
Την ομορφιά σου δεν γνωρίσανε ζωή
Την ομορφιά σου δεν γνωρίσανε

Μπορεί να γελάστηκα, μπορεί να πληγώθηκα
Μα τ' άστρα στον ώμο μου ξενύχτης φορτώθηκα
Κι αν είχε το ψέμα της ναυάγιο κάνει
Τον κόσμο τον ένιωσα αγάπης λιμάνι

Αλίμονο σ'αυτούς που δεν αγάπησαν
Αλίμονο, αλίμονο, αλίμονο
Αλίμονο σ'αυτούς που δεν δακρύσανε, ζωή
Την ομορφιά σου δεν γνωρίσανε ζωή
Την ομορφιά σου δεν γνωρίσανε

starlight
13-05-09, 14:55
Απίστευτα τα λόγια σου...

Ρούλα26
14-05-09, 14:31
Αν ειχα προβλημα και δεν μπορουσα να κανω παιδια θα προχωρουσα κατευθειαν στην υιοθεσια χωρις να μπω στην διαδικασια εξωσωματικης.Αλλωστε μανα ειναι αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι κι οχι αυτη που γενναει.Εκτος ενα ζευγαρι με την υιοθεσια αποκτα συνειδητα ενα η και περισσοτερα παιδακια.Ποσες απο εμας που μπορουμε βιολογικα να κανουμε παιδια εχουμε πει(συνηθως για 2η και πανω εγκυμοσυνη)μας ετυχε?
Μακαρι στη χωρα μας να ηταν πιο ευκολα να υιοθετησεις παιδακια.Τοτε θα υπηρχαν περισσοτερα παιδακια και ζευγαρια ευτυχισμενα

νεφελη
28-05-09, 12:13
Ισως καποιοι το εχουν ψαξει κ ξερουν καλυτερα τι ισχυει. Εγω ομολογω δεν το εχω ψαξει καθολου, αλλα απο αυτα που ακουω απο εδω κ απο εκει κ απο γονεις που εχουν προσπαθησει, ειχα την εντυπωση οτι η ολη διαδικασια κραταει αρκετα χρονια κ σε κανουν φυλλο φτερο. Κ φυσικα κ εγω ειχα ακουσει οτι χρειαζεται περιουσια, την οποια θα πρεπει μαλιστα να γραψεις κ στο παιδι. Ισως να μην ειναι ετσι, κ μακαρι τα πραγματα να ειναι ευκολα για ολους οσους δεν εχουν δικα τους παιδια κ θελουν κ μπορουν να δωσουν μια οικογενεια σε καποιο παιδακι. Κ εχω μαλιστα κ δυο γνωστες, οι οποιες επιεδη εδω δεν τα καταφεραν να υιοθετησουν (προσπαθησαν αλλα για διαφορους λογους δεν μπορεσαν) κατεφυγαν στο εξωτερικο, Βραζιλια συγκεκριμενα. Κ τωρα εχουν παιδακια κ οι δυο (η μια ειναι κ μονογονεικη οικογενεια) κ ειναι πολυ ευτυχισμενοι κ τα παιδια ειναι τυχερα που βρηκαν θαπλωρη κ ανθρωπους που τα λατρευουν.
Οσο για το οικονομικο, ισσως να μην ειναι η μοναδικη, αλλα σαφως κ ειναι προυποθεση για να αποφασισεις να μεγαλωσεις την οικογενεια σου, κ δε μιλαω μονο για υιοθεσια, αλλα κ για βιολογικα παιδια.
Εγω προσωπικα ναι θα θιοθετουσα ανετα παιδι (κ πολλες φορες το λεω ακομα κ τωρα στον αντρα μου να το κανουμε κ μαλιστα να το παρουμε κ δυο ετων τουλαχιστον, ωστε να αποφυγουμε κ τα ξενυχτια). Το χρωμα του παιδιου δε θα με ενδιεφερε καθολου. Τωρα οσον αφορα για παιδια με ειδικες ικανοτητες ή καποια ασθενεια, για να ειμαι ειλικρινης θα το σκεφτομουν. Δεν το απορριπτω, αλλα δεδομενου οτι ζουμε στη χωρα που ζουμε κ δεν ειναι ευκολο για ατομα με ειδικες ικανοτητες ειλικρινα δε ξερω αν θα αντεχα να μπω σε τεοιες διαδικασιες.. Αν ειμασταν σε καποια αλλη χωρα που η ζωη θα ηταν πιο ευκολη για τετοια παιδακια ναι, εδω ομως δε ξερω. Ντρεπομαι πολυ που το λεω, αλλα δε ξερω αν εχω τη δυναμη κ τις αντοχες ωστε να επιλεξω να μπω σε τεοιες καταστασεις..

νεφελη
28-05-09, 12:24
Τωρα διαβασα κ την ιστορια της Μπουκιτσας κ με πηραν παλι τα ζουμια.. απο τοτε που εγινα μανουλα με συγκινουν απιστευτα τετοιες ιστοριες..
Ειναι πολυ σημαντικο να δινουμε την αγαπη μας οπου μπορουμε κ αυτο που εχει σημασια ειναι το ποιος μεγαλωνει το παιδι, ποιος ειναι διπλα του οταν αρρωσταινει, οταν ειναι χαρουμενο κ οταν εχει προβληματα..

deppy11
05-06-09, 11:08
θα ηθελα να μου δωθει η ευκαιρια να το κανω στην ζωη μου!!!

ΔΔΔ
09-06-09, 11:30
Καλημέρα σε όλους. Αν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει στο εξής: Η ξάδέρφη μου, που διαμένει μόνιμα στην Αμερική, δεν μπορεί να κάνει παιδί και θέλει να υιοθετήσει από την Ελλάδα επειδή στην Αμερική είναι μάλλον πολύ δύσκολο . Το ίδιο βέβαια είναι και εδώ από όσο γνωρίζω . Μήπως γνωρίζεται κάποιες λεπτομέρειες που θα μπορούσε να απευθυνθεί και κάποια site , στα αγγλικά αν υπάρχουν , που θα μπορούσαν να την βοηθήσουν;; Ευχαριστώ πολύ

pax
09-06-09, 11:55
Απ΄όσο ξέρω, στην Ελλάδα είναι ίσως και πιο δύσκολο. Δεν ξέρω αν απαγορεύεται ρητά η υιοθεσία από διαμένοντες στο εξωτερικό, αλλά οι έλεγχοι είναι τόσο αυστηροί, που οι υποψήφιοι γονείς πρέπει να μένουν σε μέρος που να μπορούν να τους επισκέπτονται συχνά κοινωνικοί λειτουργοί (οπουδήποτε εντός Ελλάδας δλδ.), και επίσης πρέπει να δώσουν ονόματα και διευθύνσεις φίλων τους με τους οποίους έχουν συχνή επαφή, ώστε να πάρουν κι από κει πληροφορίες οι κοιν. λειτουργοί. Μήπως να ψάξει σε άλλη χώρα; Τους εύχομαι πάντως ό,τι καλύτερο και σύντομα μ΄ένα παιδάκι, με όποιον τρόπο κι αν το αποκτήσουν.

evangelia
09-06-09, 15:02
σίγουρα ναι!!!!!!!!!

eleftheriak
09-06-09, 15:18
Eμείς πάλι σκεφτόμαστε να υιοθετίσουμε και ένα μωρό και ας έχουμε και τα δικά μας-Θα κάνουμε ακόμα ένα σίγουρα-Δεν μας νοιάζει αν θα είναι μαύρο ή λευκό κινεζάκι ή οτιδηποτε άλλο,αυτά τα παιδιά είναι παιδιά της καρδιάς!!!

MARELE
09-06-09, 15:58
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΣΙΑ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙ.ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΟΡΓΗ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΘΕΛΩ ΥΠΕΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΣ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΡΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΝΑ ΤΣΟΥΤΣΟΥΝΑΚΙ ΑΚΟΜΑ

SSNR
09-06-09, 17:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 20 ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ (ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΣΥΖΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ 8 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ (ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ 2) ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΨΑΞΕΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΕΓΑΜΕ ΑΔΕΡΦΙΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΤΟ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΛΟΙΜΟΚΤΩΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΑΠΛΟΥΤΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΤΡΕΦΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΠΙΑ ΛΕΦΤΑ ΜΙΛΑΜΕ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΑΓΑΠΗ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΑΠΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ....ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ..

pax
09-06-09, 17:32
Έτσι είχαμε πει κι εμείς, SSNR. Δεν ξέραμε αν μπορούμε να κάνουμε παιδιά, αλλά ξέραμε ότι θέλαμε να γίνουμε γονείς, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Και μάλιστα πάνω από ένα παιδί. Τελικά τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο, οπότε δεν χρειάστηκε να μπούμε στη διαδικασία. Πάντως ξέρω ζευγάρια που υιοθέτησαν.
Γι΄αυτό που λες ότι περιμένουν και οι γονείς και τα παιδιά, είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Οι γονείς πρέπει να περάσουν από ελέγχους, όχι τόσο για την οικονομική κατάσταση, όσο για το αν μπορούν από κάθε άποψη να προσφέρουν θαλπωρή. Όταν πάρουν το ΟΚ, τότε πάλι πρέπει να περιμένουν να βρεθεί παιδί.
Τα παιδιά περιμένουν δυστυχώς λόγω γραφειοκρατείας, συνήθως ψάχνουν να βρουν τους φυσικούς γονείς για το δικαστήριο, δεν τους βρίσκουν, αναβάλλεται το δικαστήριο κ.ο.κ. κι όλο αυτό το διάστημα το μωρό μεγαλώνει στο ίδρυμα. Κι αν το δώσουν σε ανάδοχη οικογένεια, δεν είναι σίγουρο ότι όταν λυθούν τα γραφειοκρατικά θα παραμείνει το παιδί στην ίδια οικογένεια. Μπορεί μετά από μήνες να πάρουν το παιδί από τους αναδόχους και να το δώσουν σε άλλους θετούς γονείς...

annina
09-06-09, 18:22
Σιγουρα ναι.Αυτό όμως που με στεναχωρεί είναι ολο αυτό που αναφέρει η pax. Δεν είναι πραγματικά πολύ κρίμα αυτό που γίνεται? Δεν είπα να δώσουν το παιδί αμέσως σε οποιον πάει να το ζητήσει, αλλα όχι και τοσο πολύ καιρό βρε παιδιά. Ειναι άνθρωποι που πραγματικά λιώνουν για να αποκτήσουν ένα παιδάκι και παρόλο που περνάνε όλους τους ελέγχους και όλα είναι καλά τους έχουν στο περίμενε.
Δεν ξέρω άν είδατε το ρεπορτάζ στο mega που έδειχνε τα μωράκια στο Αλεξάνδρας και στο Μητερα που τα παρατούσαν απο τη στιγμή της γεννησής τους. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟ ΑΥΤΟ?????? Αλλα τι γίνεται σωστά σε αυτή τη χώρα για να γίνει και αυτό?

SSNR
09-06-09, 22:06
Καλησπέρα και πάλι, pax δεν το έχω κοιτάξει καθόλου το διαδικαστικό για υιοθεσία και απ' ότι διάβασα και σε προηγούμενα μυνήματα από την Katrin ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λέει σχετικά με τις προϋποθέσεις. Εάν ξεκινούσα μία τέτοια διαδικασία θα ήθελα εάν επιλεγόμουν να μείνει δια παντός το παιδί ή παιδιά μαζί μου και όχι να τρέμω μήπως τα πάρουνε, θα μου ήταν πολύ ψυχοφθόρο και για το παιδί επίσης πιστεύω.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι εάν ένα παιδί έχει εγκαταλειφθεί από τους βιολογικούς του γονείς και την επιμέλεια την ἐχουν οι κοινωνικοί λειτουργοί ή η οποιαδήποτε σχετική υπηρεσία πώς είναι δυνατόν να ψάχνουν τους βιολογικούς γονείς για τα δικαστήρια, τι βαρύτητα έχει ο λόγος τους εάν αυτοί δεν εμφανίζονται και ποιος ο λόγος την επιμέλεια να την έχει το κράτος εάν δεν μπορεί να αποφασίσει για αυτά τα παιδιά αλλά θα πρέπει να βρεθούνε οι φυσικοί γονείς, για να πούνε τι? Τι σκοπό εξυπηρετεί?

Βέβαια δεν μιλάω για γονείς οι οποίοι έχουν αναγκαστεί λόγω καταστάσεων (ναρκωτικά, μη βιώσιμη οικογένεια κλπ) να τα αφήσουν στην προστασία των κοινωνικών λειτουργών αλλά προσπαθούν να ανταπεξέλθουν ώστε να τα ξαναπάρουν πίσω και να τα μεγαλώσουν οι ίδιοι.Και βέβαια συμφωνώ ότι ανάμεσα σε άτεκνο ζευγάρι και ζευγάρι με παιδιά αν και οι 2 πληρούν τις προϋποθέσεις το παιδί πρέπει να πάει στην οικογένεια που δεν μπορεί να αποκτήσει δικά της.

Ελπἰζω σε 2-3 χρόνια που θα σκεφτώ για 3ο παιδί (2 παιδιά σε δύο χρόνια μου είναι πολύ δεν αντέχω και 3ο παιδί καπάκι) να δω εάν θα θελήσω να μείνω ξανά έγκυος ή να βάλω μπρος διαδικασίες για υιοθεσία ή και τα 2.Ίσως συναντήσω δυσκολία στο γεγονός ότι ο άντρας μου δεν είναι Έλληνας αλλά Γάλλος αλλά όπως είπα δεν γνωρίζω τα κριτήρια επιλογής.

marina28
10-06-09, 00:31
Μπράβο κορίτσια που οι περισσότερες παρόλο που έχετε και δικά σας παιδάκια θα πέρνατε τόσο εύκολα την απόφαση να υιοθετήσετε και άλλο ένα παιδάκι!

Εγώ για να είμαι ειλικρινής από τη στιγμή που έχω ένα βιολογικό παιδί είμαι μάλλον σίγουρη ότι δε θα έμπαινα στη διαδικασία να υιοθετήσω ένα παιδάκι! Το λέω με τόση σιγουριά καθώς σκέφτομαι τους λόγους για τους οποίους κάποιος αποφασίζει να υιοθετήσει! Πιστεύω ότι ξεκινάει από την αγάπη και τη στοργή που θέλει ο υποψήφιος γονιός να προσφέρει, γιατί λοιπόν αν κάποιος μπορεί να κάνει δικά του παιδάκια, να μπει στη διαδικασία της υιοθεσίας?Για να μην παρεξηγηθώ θέλω να πω ότι προσωπικά δεν καταλαβαίνω πώς κάποιος επιλέγει να μην αποκτήσει βιολογικά παιδιά, αλλά προβαίνει στην υιοθεσία. Για να μην υποστεί τη διαδικασία της εγκυμοσύνης? Εξάλλου όπως προαναφέρθηκε τα παιδάκια που είναι εγκαταλελειμένα στα ιδρύματα στην Ελλάδα τουλάχιστον σίγουρα είναι (ευτυχώς) πολύ λιγότερα από τις οικογένειες που επιθυμούν να υιοθετήσουν. Γιατί λοιπόν να στερήσουμε από μία οικογένεια που λαχταράει αλλά δεν μπορεί να αποκτήσει με άλλον τρόπο το δικό της παιδάκι, ενώ εμείς αν θέλουμε μπορούμε να αποκτήσουμε μόνοι μας και 2ο και 3ο ? Επιπλέον δε θεωρώ ότι η υιοθεσία πρέπει να γίνεται γιατί νιώθουμε ότι θέλουμε να προσφέρουμε σε κάποιο εγκαταλελειμένο παιδάκι, υπάρχουν άλλοι τρόποι όπως άκομψα ίσως σχολιάστηκε παραπάνω για να κάνουμε κάτι τέτοιο. Θαυμάζω βέβαια το μεγαλείο ψυχής όσων επιλέγουν να υιοθετήσουν παιδιά με ειδικές ανάγκες γιατί σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ πιθανό να μη βρεθεί άλλη στέγη παρά μόνο ένα ψυχρό ίδρυμα για αυτά τα παιδιά. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα με αυτά που σχολίασα είναι απλά οι σκέψεις μου!

TXARA
10-06-09, 01:17
ΕΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ,ΑΞΙΖΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ ΕΝΟΣ ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΨΥΧΗΣ.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
10-06-09, 01:58
ΕΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ,ΑΞΙΖΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ ΕΝΟΣ ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΨΥΧΗΣ.

:wink::grin:............................Σ' ευχαριστω........για τη μαμα μου!

marirose
10-06-09, 10:21
φυσικα και θα το εκανα....αφου και γω παιδι υιοθετημενο ειμαι.και μαλιστα το εψαξα μονη μου το επιβεβαιωσα και δεν ειπα και τιποτα στους γονεις μου,Δεν αλλαξε κατι.Ισα ισα που δικαιολογησα και την υπερπροστατευτικοτητα τους.Μεχρι τα 4 ημουν φτερο στον ανεμο αλλα μετα .........βρηκα μια φωλια και γω.Εχω ενα παιδακι βιολογικο και το λατρευω και θα κανω και αλλο...θα ηθελα ομως αν μπορεσω να υιοθετησω και αλλο ενα για να ειμαι πληρης.Το καλυτερο πραγμα που θα εχω κανει στη ζωη μου θα ναι αυτο.

marirose
10-06-09, 10:29
Εγώ για να είμαι ειλικρινής από τη στιγμή που έχω ένα βιολογικό παιδί είμαι μάλλον σίγουρη ότι δε θα έμπαινα στη διαδικασία να υιοθετήσω ένα παιδάκι! Το λέω με τόση σιγουριά καθώς σκέφτομαι τους λόγους για τους οποίους κάποιος αποφασίζει να υιοθετήσει! Πιστεύω ότι ξεκινάει από την αγάπη και τη στοργή που θέλει ο υποψήφιος γονιός να προσφέρει, γιατί λοιπόν αν κάποιος μπορεί να κάνει δικά του παιδάκια, να μπει στη διαδικασία της υιοθεσίας?Για να μην παρεξηγηθώ θέλω να πω ότι προσωπικά δεν καταλαβαίνω πώς κάποιος επιλέγει να μην αποκτήσει βιολογικά παιδιά, αλλά προβαίνει στην υιοθεσία. Για να μην υποστεί τη διαδικασία της εγκυμοσύνης? Εξάλλου όπως προαναφέρθηκε τα παιδάκια που είναι εγκαταλελειμένα στα ιδρύματα στην Ελλάδα τουλάχιστον σίγουρα είναι (ευτυχώς) πολύ λιγότερα από τις οικογένειες που επιθυμούν να υιοθετήσουν. Γιατί λοιπόν να στερήσουμε από μία οικογένεια που λαχταράει αλλά δεν μπορεί να αποκτήσει με άλλον τρόπο το δικό της παιδάκι, ενώ εμείς αν θέλουμε μπορούμε να αποκτήσουμε μόνοι μας και 2ο και 3ο ? Επιπλέον δε θεωρώ ότι η υιοθεσία πρέπει να γίνεται γιατί νιώθουμε ότι θέλουμε να προσφέρ.

ΜΑΚΑΡΙΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΕΝΑ ΟΡΦΑΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΝΘΕΤΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ,ΣΙΓΟΥΡΙΑ ,ΣΤΟΡΓΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΓΙΑΤΙ -ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ-ΤΑ 3-4 ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ.

pax
10-06-09, 10:52
marina28, κι εγώ έτσι σκέφτομαι. Από τη σκοπιά του παιδιού βέβαια έχει σημασία μόνο να βρει καλούς γονείς, αλλά αν ήμουν εγώ στη θέση των γονιών που δεν μπορούν να αποκτήσουν βιολογικό παιδί, θα μου κακοφαινόταν πολύ αν έμπαιναν στη διαδικασία γονείς με βιολογικά παιδιά. Ή αν είχα ήδη υιοθετήσει ένα και περίμενα να αποκτήσουμε κι ένα ακόμη για να είμαστε "πλήρεις", και ήξερα πως η διαδικασία επιβραδύνεται ακόμη περισσότερο γιατί έχουν σειρά ζευγάρια που εύκολα θα μπορούσαν να κάνουν κι άλλα παιδιά, δεν θα το θεωρούσα σωστό.

Πάντως ανάμεσα στις ερωτήσεις που σου κάνουν είναι αν έχεις εξαντλήσει όλα τα μέσα να κάνεις βιολογικό παιδί. Σε μια φίλη μου που δεν ήθελε να κάνει εξωσωματική και πλησίαζε τα 40 της ζητούσαν διαρκώς να αναλύσει τους λόγους που δεν θέλει εξωσωματική. Τελικά η κοπέλα τα παράτησε. Για μια άλλη περίπτωση που άκουσα, ο σύζυγος είχε ένα παιδί από τον πρώτο του γάμο, με το οποίο είχαν πολύ καλή σχέση, και οι ψυχολόγοι έκαναν πολύ διεξοδική ανάλυση των λόγων που την οδήγησαν στην απόφαση να υιοθετήσει, ενώ είχε κατά κάποιον τρόπο παιδί. Τελικά εγκρίθηκε η αίτησή της και μετά από αρκετή αναμονή απέκτησε ένα παιδάκι από υιοθεσία.
Τώρα για τη γραφειοκρατία, είναι σίγουρα πολύ τραγικό. Πριν από δυο-τρία χρόνια υπήρχε μια σειρά άρθρων στην "Καθημερινή" για το θέμα και άκουγες ιστορίες για παιδάκια που περνούσαν όλη τη βρεφική και νηπιακή ηλικία σε ίδρυμα, από τη βλακεία του νόμου.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
20-06-09, 17:16
Σάββατο, 20 Ιούνιος 2009

Η έννοια του πατέρα και της μητέρας δεν μπορεί να περιοριστεί σε δεσμούς αίματος (http://troktiko.blogspot.com/2009/06/blog-post_7476.html)

http://1.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SjxPp_L_tzI/AAAAAAABrrY/dymS47bO09c/s320/assets_LARGE_t_1401_1634006_type11758.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SjxPp_L_tzI/AAAAAAABrrY/dymS47bO09c/s1600-h/assets_LARGE_t_1401_1634006_type11758.jpg)
"Εδώ και λίγους μήνες ακόμα ένα παράδοξο της ελληνικής πραγματικότητας με έχει στοιχειώσει. Με το βλέμμα της και μόνο, η Αγγελική, όταν έμαθε για το ενδιαφέρον μου, μού μετέφερε όση αγωνία έχουν εκατοντάδες ζευγάρια στη χώρα μας που δεν μπορούν με τη νόμιμη οδό να υιοθετήσουν ένα παιδί από το εξωτερικό...

Στην υιοθεσία προσφεύγουν συνήθως άτομα χωρίς βιολογικά τέκνα, αποδεικνύοντας έτσι ότι η έννοια του πατέρα και της μητέρας δεν μπορεί να περιοριστεί σε βιολογικούς όρους και δεσμούς αίματος, αλλά εκτείνεται σε κάθε άνθρωπο που έχει δύναμη και θέληση να μεγαλώσει ένα παιδί ως δικό του. Οταν οι διαδικασίες, όμως, μέσω δημοσίου ιδρύματος είναι χρονοβόρες και ψυχοφθόρες, μόνη λύση μοιάζει το εμπόριο βρεφών, που ανθεί με το αζημίωτο και στη χώρα μας, καθώς πολλοί καταφεύγουν σε οδούς αμφιβόλου νομιμότητας, προκειμένου να πραγματοποιήσουν την ευγενή επιθυμία να γίνουν γονείς. Στρέφονται λοιπόν σε χώρες όπως η Βουλγαρία, η οποία εφαρμόζει ένα ιδιότυπο καθεστώς ανοχής και διαδικασίες που ολοκληρώνονται με χρηματισμό των εμπλεκόμενων μερών. Δηλαδή όπου, από τις κοινωνικές συνθήκες ως και την κρατική διαφθορά, ζει μια «αγορά» διαφθοράς συνειδήσεων και δωροδοκίας, που ωθεί νέες πολύτεκνες μητέρες (τσιγγάνες) και φτωχές κοπέλες να πουλήσουν τα παιδιά τους, ενώ οι μισές έχουν υπάρξει θύματα κακομεταχείρισης ή βίας.

Το ελληνικό κράτος, αν θέλει, μπορεί να βάλει φραγμούς στην ενίσχυση τέτοιων δικτύων. Σε πλήρη αναγνώριση της ανάγκης ύπαρξης δυνατότητας υιοθεσίας παιδιών από άλλη χώρα, στις 29.5.93 υιοθετήθηκε από τη 17η Σύνοδο της Συνδιάσκεψης Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου της Χάγης η Σύμβαση για την Προστασία των Παιδιών και τη Συνεργασία στη Διακρατική Υιοθεσία.

Η Ευρωπαϊκή Ενωση έγινε μέλος της Συνδιάσκεψης, αλλά η χώρα μας είναι η τελευταία και η μοναδική της ΕΕ που δεν έχει προχωρήσει στην κύρωση! Η Σύμβαση προσδίδει κανόνες νομιμότητας σε κάθε πράξη υιοθεσίας από το εξωτερικό και εμποδίζει παράνομες υιοθεσίες, που ελλείψει νομικού πλαισίου βρίσκουν πρόσφορο έδαφος αντί αδρών αμοιβών- ταρίφα ως 50.000 ευρώ για ένα μωρό-, από ένα οργανωμένο κύκλωμα επίορκων γιατρών και απατεώνων δικηγόρων, μαιευτήρων, κοινωνικών λειτουργών και δημοσίων υπαλλήλων.

Είναι χαρακτηριστική η επιστολή που βρέθηκε στα χέρια μου, όπου δικηγόρος σε θέματα διακρατικών υιοθεσιών του Περού δηλώνει ότι «στο Περού δεν επιτρέπεται να δεχόμαστε αιτήσεις περί υιοθεσίας από τη χώρα σας. Στη νομοθεσία του Περού η Σύμβαση αποτελεί ρητή νομική προϋπόθεση. Το Περού έχει υπογράψει και επικυρώσει τη Σύμβαση της Χάγης και η Ελλάδα όχι».

Κατέθεσα σχετική ερώτηση στη Βουλή, γιατί καθυστερεί η κύρωση της Σύμβασης, και αν και δεν πίστευα ότι θα έφερνε τα πάνω κάτω, πλέον ευελπιστώ πως σύντομα θα αποτελέσει νόμο του κράτους, καθώς αυτές τις μέρες συζητείται στην αρμόδια επιτροπή. Πιο σημαντικό από το ίδιο το γεγονός, είναι ότι έτσι δεν θα χαθεί η ελπίδα ότι όλα μπορούν να αλλάξουν. "

----------------------------------
troktiko blogspot

fistikaki
20-06-09, 17:25
προσωπικα, παντα ημουν της γνωμης οτι μανα ειναι αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι, οχι εκεινη που το γενναει....
το πιστευω ακομα περισσοτερο τωρα που εχω δικο μου παιδι...
τιποτα δεν ηταν οι 9 μηνες εγκυμοσυνης.... τιποτα δεν ηταν και η γεννα...

ελα να μετρησεις ξενυχτια τωρα... και ειμαστε ακομα στην αρχη, 9μιση μηνων ειναι το παιδι...
εαν μου ελεγαν, σου δωσαμε λαθος παιδι... αλλο γεννησες, αλλο πηρες... θες πισω το κανονικο σου και να μας επιστρεψεις αυτο που εχεις????

με τιποτα!!!!!!!

saxpa
11-07-09, 23:20
προσωπικα, παντα ημουν της γνωμης οτι μανα ειναι αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι, οχι εκεινη που το γενναει....
το πιστευω ακομα περισσοτερο τωρα που εχω δικο μου παιδι...
τιποτα δεν ηταν οι 9 μηνες εγκυμοσυνης.... τιποτα δεν ηταν και η γεννα...

ελα να μετρησεις ξενυχτια τωρα... και ειμαστε ακομα στην αρχη, 9μιση μηνων ειναι το παιδι...
εαν μου ελεγαν, σου δωσαμε λαθος παιδι... αλλο γεννησες, αλλο πηρες... θες πισω το κανονικο σου και να μας επιστρεψεις αυτο που εχεις????

με τιποτα!!!!!!!

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ.....!!!!!!

Μπουμπουλιθρα
09-08-09, 22:29
Μετα απο δυο αποβολες καταλαβα την αξια που εχει ενα παιδι και ειδα πως την διαφορα οταν τελικα τα κατφερα να εχω δυο. εαν τελικα δεν τα καταφερνα θα ενιωθα αδεια οτι και εαν ειχα κανει στην ζωη μου ...παντα ελεγα οτι εαν δεν τα καταφερνα θα επερνε ενα ξενο αλλα αυτο στην ελλαδα ειναι δυσκολο και ακατορθωτο αφου το κρατος θεωρει αναξιο εναν πατερα και μια μητερα οικονομικα κατωτερο και θεωρει αξιο ενα ορφανοτροφοφειο η υδριμα να μεγαλωσει ενα παιδι...μανα εισαι οταν αισθανεσε δυο χερακια καρφωμενα επανω σου και εσυ να τα οδηγεις μανα εισαι οταν πονας οταν ποναει καποιο αγγελουδι μανα εισαι οταν το φτιαξεις εσυ ενα ανθρωπακι δυνατο να στηριζετε στα ποδια του και δεν εχει σημασια εαν αυτο εχει βγει πραγματικα απο τα σπλαχνα σου αλλα εαν βρισκετε πραγματικα γιατι τονιωθει μεσα στην αγκαλια σου μακαρι να μου δινωνταν η ευκαιρια να εχω ακομα ενα παιδακι απο αυτα που μεγαλωνουν χωρις πραγματικη αγκαλια και χαδι....

Clelia
23-08-09, 17:46
Καλησπέρα!
Ενδιαφέρομαι να υιοθετήσω ένα παιδάκι και ήδη συμμετέχω σε ένα φόρουμ συζητήσεων σχετικά με υιοθεσίες άκρως κατατοπιστικό αλλά και απογοητευτικό, αφού αναφέρει όλη την αλήθεια και την ταλαιπωρία για να υιοθετήσεις ένα νινί.
Αν θέλετε να σας ενημερώσω ποιο είναι αυτό, για να ενημερωθείτε και εσείς, απλά επειδή δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να το δημοσιεύσω εδώ, όποια θέλει με πμ.
Για υιοθεσία από ίδρυμα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Δεκέμβριο του 2010 για να κάνω αίτηση στο Κέντρο Βρεφών Μητέρα, αφού τότε κλείνουμε 3 χρόνια παντρεμένοι, απαραίτητη προϋπόθεση για αυτούς. Δεν ξέρω αν ισχύει και στο ΠΙΚΠΑ, θα τηλεφωνήσω αύριο να ρωτήσω...
Είναι πιο σύντομη η ιδιωτική υιοθεσία πάντα με νόμιμο τρόπο στην οποία υπάρχει μία γυναίκα που δεν θέλει να μεγαλώσει το παιδί της και συνάπτεις συμβολαιογραφική πράξη αρχικά για να υιοθετήσεις το παιδί της (και μετά άλλες νόμιμες διαδικασίες με δικαστήρια κλπ). Προϋπόθεση είναι να το μάθει όλος ο περίγυρός σου διότι μέσω γνωστό-γνωστού κάτι βρίσκεται...
Αν τολμήσω να το πω στους δικούς μου θα πέσουν να με φάνε και να με πείσουνε πως ο επιμένων νικά και να προσπαθήσω μέχρι να το πετύχω αλλά ειλικρινά η ιδέα μιας καινούριας εγκυμοσύνης μου μόνο χαρά δεν μου προκαλεί. Και ο λόγος που θα κάνω κάποιες εξετάσεις είναι αν και εφόσον μείνω ποτέ μου έγκυος τυχαία (που δεν θα το προσπαθήσω) τι μπορούμε να κάνουμε για να κρατήσουμε αυτό το παιδί... Άλλωστε μια φίλη από εδώ έκανε θεραπείες για 4 πράγματα που της βρήκανε και πάλι παλινδρόμησε...
Δεν με νοιάζει το χρώμα του δέρματος, των νυχιών, των μαλλιών κλπ ούτε το φύλο ούτε αν οι γονείς-συγγενείς του έχουν πρόβλημα υγείας-ψυχασθένειας. Κάποιο πρόβλημα που τυχόν έχει (διαβήτη, καρδιοπάθεια, άσθμα κπα) μπορώ να το χειριστώ, στα πιο δύσκολα κολλάω (αναπηρία κλπ).
Επειδή είμαστε ένας μεγάλος κύκλος ανθρώπων σε αυτό το φόρουμ, αν ποτέ σας ακούσετε κάτι πάντα νόμιμα όμως, θα σας ήμουν υπόχρεη ώστε να με ενημερώνατε για να ξεκινήσω διαδικασίες.

kel
23-08-09, 18:06
Πάντως γλυκια μου να γνωριζεις οτι και εγγυος να μεινεις αν εχεις υιοθετησει παιδακι κανενας δε στο παιρνει. Εμενα παντως συγγενης μου εμεινε εγγυος φυσιολογικα αφου ειχε υιοθετησει παιδακι δεκα χρονια (το παιδακι το ηξερε απο τα 3 του οτι ηταν υιοθετημενο) και δεν αλλαξε τιποτα στην οικογενεια της. Και τα δυο παιδακια μεγαλωσαν μια χαρα και δεν τα ξεχωριζε σε τιποτα. Ασε που το κοριτσακι ειχε μεγαλωσει και τον μεγαλωσαν τον μπεμπη σαν κουκλα. Παντα μας ελεγε οτι στο κοριτσι της ειχε αδυναμια γιατι ηταν παιδι της καρδιας και αυτο που την εκανε να νιωσει για πρωτη φορα μανουλα. Σου ευχομαι καθε επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις. Σημειωτεον το κοριτσι εγινε μανουλα πριν τρια χρονια και ελεγε οτι σκεφτεται πολυ σοβαρα αν μπορει να υιοθετησει ενα δευτερο παιδακι για να προσφερει σε ενα παιδακι που δεν εχει γονεις ολη αυτη την αγαπη που επαιρνε απο τους θετους της γονεις ολα αυτα τα χρονια και ακομη παιρνει. Σημειωτεον οτι η μαμα της της κραταει το μπεμπε επειδη αυτη πηγαινει στη δουλεια και μαλιστα θα χαρει πολυ αν η κορη της υιοθετησει ενα παιδακι της καρδιας οπως λεει.

Clelia
23-08-09, 18:31
Kel μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια...
Ο λόγος που δεν θέλω να μείνω πάλι έγκυος δεν αφορά την υιοθεσία που μακάρι να έχει προηγηθεί. Δεν μπορώ να μπω πάλι στην ίδια διαδικασία.
Τώρα θα μου πεις: άλλες γιατί προσπάθησαν και έχασαν 8 και 9 παιδιά μέχρι να κάνουν 1? Επειδή αντέχουν παραπάνω από εμένα θα σου απαντήσω. Και επειδή είναι πολύ πιο αισιόδοξες και έχουν πιο πολύ πίστη από εμένα... Είμαι πολύ σίγουρη ότι δεν θα μπορέσω να γεννήσω παιδί και επειδή μόνο που το σκέφτομαι έτσι, πάλι θα παλινδρομήσει δεν μπαίνω καν στη σκέψη - πόσο μάλλον στην διαδικασία...
Δεν μπορώ άλλο 2,5 μήνες έγκυος και μετά τίποτα... Τουλάχιστον εγώ ήμουν και από τις τυχερές που κράτησε μόνο τόσο λίγο και δεν είχα άλλου είδους χειρουργεία κλπ.
Μακάρι να έχω την τύχη της συγγενούς σου...

kel
23-08-09, 21:04
Aυτη τη στιγμη φαινεσαι να εισαι πολυ πληγωμενη και να μην εχεις διαθεση να συνεχισεις τον αγωνα σου. Συγκεντρωσου, στασου παλι στα ποδια σου και σιγουρα με τον ενα ή τον αλλο τροπο θα παρεις αγκαλιτσα και εσυ ενα μωρακι. Μην κολλησεις στην περιοδο της θλιψης. Προχωρησε για να πετυχεις το στοχο σου. Εγω βεβαια θα σε συμβουλευα με το ιστορικο σου και καποιες ανωδυνες εξετασεις να βρεις την αιτια των καθ'εξιν αποβολων και τοτε να επιλεξεις τι θα κανεις. Αυτο που εχει σημασια ειναι να περασεις αυτη την περιοδο της λυπης οσο το δυνατον πιο γρηγορα , να ηρεμησεις και να παρεις με καθαρο μυαλο τις αποφασεις σου. Εγω θα σου πω αυτο που μου ειπε ο γιατρος μου μετα απο μια σοβαρη γυναικολογικη επεμβαση : "Στην εποχη μας δεν υπαρχει γυναικα που να επιθυμει να αποκτησει παιδι ειτε γεννωντας το ειτε οχι και να μην τα καταφερει. Αν το θελει πραγματικα αργα ή γρηγορα θα εχει παιδι στην αγκαλια της με οποιοδηποτε τροπο"

Clelia
23-08-09, 21:56
Και μένα κάτι τέτοιο μου είπε ο γιατρός μου αλλά δεν το πολυθυμάμαι... Μου είπε κάτι σαν: θα γεννήσεις και εσύ, ή: θα έχεις μια καλή κύηση? Κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι.
Δεν με απασχολεί αυτό, δεν με νοιάζει αν καταφέρω να γεννήσω παιδί, αλλά όπως είπες και εσύ με νοιάζει να κρατήσω ένα παιδί...
Πάντως με βοηθάει η σκέψη σου, σε ευχαριστώ πολύ-πολύ!!

adriani hourdoumi
18-09-09, 20:25
η αναγκη μου να δωσω αγαπη σε ενα παιδι δεν μετριεται με το το αν εχουμε ιδιο DNA

stephania
07-10-09, 00:05
sigoura tha to ekana, skeftomoun na mhn kanw viologiko paidi kai na iothetisw, to deutero me to kalo an den mas faei h elliniki grafeiokratia tha ithela para poly na to iothetisw.

thewrw 2 fores dwro theou to paidaki pou exei erthei se auton ton kosmo na tou prosfereis thn agapi sou kai thn agalia sou kai dinw 10 bravo stous gonois pou to exoun kanei giati paradidoun kardia kai psixi se auta ta paidakia.

manoula kai mpampas einai autoi pou se megalvnoun kai einai polu thlivero na iparxoun paidakia pou zitane agapi kai agalia, einai adiko gia auta kai den exoun kamia ma kamia euthini, den einai epilogi tous kai den mou aresei na vlepw distixia sta paidia,
den to aksizoun - aksizoun mia zwi me agapi.

beba09
23-10-09, 21:34
Τώρα που έχω αποκτήσει δικό μου παιδάκι και έχοντας δει πόσο δύσκολο είναι, πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα υιοθετούσα, μην πω και καθόλου. Τα παιδιά χρειάζονται αγάπη, χρόνο αλλά και χρήματα, αν κάτι λείπει σίγουρα θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Υπάρχουν βέβαια άνθρωποι που είναι πλασμένοι για να προσφέρουν σε παιδιά και δεν ξεχωρίζουν ανάμεσα σε βιολογικά και μη βιολογικά τέκνα, αυτοί είναι ιδανικοί για να υιοθετήσουν. Πάντως (επειδή το έχω ακούσει αυτό από φίλη μου) δεν υιοθετείς ένα παιδί για να σε γηροκομήσει, γιατί αυτό ακριβώς και μόνο δεν θα κάνει. Το παιδί δίνει πίσω αυτό που εισπράττει.

aleca
23-10-09, 22:00
ακόμη και τώρα που έχω δύο παιδάκια, ένα αγκαλιά και ένα στην κοιλιά, δεν τα θεωρώ κομμάτι μου όσον αφορά το dna μου αλλά κομμάτι μου όσον αφορά την καρδιά μου. Δεν ξέρω αν θέλω τρίτο παιδί... αν όμως η απάντηση είναι ναι, τότε θα είναι παιδάκι της καρδιάς και όχι της κοιλιάς!

koufetaki
23-10-09, 22:01
Τώρα που έχω αποκτήσει δικό μου παιδάκι και έχοντας δει πόσο δύσκολο είναι, πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα υιοθετούσα, μην πω και καθόλου. Τα παιδιά χρειάζονται αγάπη, χρόνο αλλά και χρήματα, αν κάτι λείπει σίγουρα θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Υπάρχουν βέβαια άνθρωποι που είναι πλασμένοι για να προσφέρουν σε παιδιά και δεν ξεχωρίζουν ανάμεσα σε βιολογικά και μη βιολογικά τέκνα, αυτοί είναι ιδανικοί για να υιοθετήσουν. Πάντως (επειδή το έχω ακούσει αυτό από φίλη μου) δεν υιοθετείς ένα παιδί για να σε γηροκομήσει, γιατί αυτό ακριβώς και μόνο δεν θα κάνει. Το παιδί δίνει πίσω αυτό που εισπράττει.
αυτο το κουφο το ακουσαμε απο την πεθερα μου πριν καποια χρονια...ειχαν τον αντρα μου πολυ στο τρεξιμο λογο του οτι ο πεθερος μου ηταν αρρωστος και μια μερα δεν αντεξα και της λεω να ηρεμηση και καποια πραγματα που περναν απο το χερι της να τα κανει γιατι φοβαμαι οτι θα παθει κατι ο γιος της με τοσο τρεξιμο(τουλαχιστον δυο φορες την ημερα πηγαινε στο χωριο και γυρνουσε για χαζα πραγματα τις περισσοτερες φορες)πηγαινε ελα 1μιση ωρα!και η απαντηση της ηταν εμεις τον λευτερακι τον υοθετησαμε για να μας γυροκομησει μας εχει υποχρεωση...οι εντυπωσεις ολες δικες σας δεν εχω να σχολιασω τιποτα.αυτο βεβαια δεν συμαινει οτι ολες οι παραθετες μανουλες ειναι σαν την πεθερα μου

aleca
23-10-09, 22:18
αυτο το κουφο το ακουσαμε απο την πεθερα μου πριν καποια χρονια...ειχαν τον αντρα μου πολυ στο τρεξιμο λογο του οτι ο πεθερος μου ηταν αρρωστος και μια μερα δεν αντεξα και της λεω να ηρεμηση και καποια πραγματα που περναν απο το χερι της να τα κανει γιατι φοβαμαι οτι θα παθει κατι ο γιος της με τοσο τρεξιμο(τουλαχιστον δυο φορες την ημερα πηγαινε στο χωριο και γυρνουσε για χαζα πραγματα τις περισσοτερες φορες)πηγαινε ελα 1μιση ωρα!και η απαντηση της ηταν εμεις τον λευτερακι τον υοθετησαμε για να μας γυροκομησει μας εχει υποχρεωση...οι εντυπωσεις ολες δικες σας δεν εχω να σχολιασω τιποτα
...:-(... εμένα ο πατερας μου υιοθετήθηκε όταν ήταν 8 μηνών, και όταν πήγε 5 χρονών πέθανε ο θετός πατέρας του. Η θετή μητέρα του ξαναπαντρεύτηκε και δεν τον ήθελε ο πατριός. Μπήκε στα 7 του παραγιός σε ένα μαγαζί μέχρι τα 12. και μετά ήρθε μόνος του στην Αθήνα. Παντρεύτηκε τη μάνα μου όταν εκείνος ήταν 20 χρονών. Έφτιαξε οικογένεια, καλή δουλειά... πάντα όμως είναι 'μισός'!!

koufetaki
23-10-09, 22:58
...:-(... εμένα ο πατερας μου υιοθετήθηκε όταν ήταν 8 μηνών, και όταν πήγε 5 χρονών πέθανε ο θετός πατέρας του. Η θετή μητέρα του ξαναπαντρεύτηκε και δεν τον ήθελε ο πατριός. Μπήκε στα 7 του παραγιός σε ένα μαγαζί μέχρι τα 12. και μετά ήρθε μόνος του στην Αθήνα. Παντρεύτηκε τη μάνα μου όταν εκείνος ήταν 20 χρονών. Έφτιαξε οικογένεια, καλή δουλειά... πάντα όμως είναι 'μισός'!!
ε!ρε τι τραβηξε ο ανθρωπος εμας τουλαχιστον μεχρι τα 12 του τον ειχε στα οπα οπα μετα τον εστειλε θεσσαλονικη στον θειο του και μετα μονος εδω γνωριστικαμε οταν ηταν 22μισο και παντρευτηκαμε σχετικα γρηγορα στα 25 τον εκανα πατερουλη και εγω ημουν στα20 τωρα ημαστε 36 εγω και 41 ο αντρας μου η ζωη ειναι δυσκολη αλλα πορευομαστε παρεα και δεν το μετανιωσα στιγμη!

aleca
23-10-09, 23:22
πω πω... πώς μπορούσαν και φέρονταν έτσι σε παιδάκια????? αδιανόητο!!!!!!

Dimitra83
14-11-09, 18:50
αν δε μπορουσα να κανω δικα μου παιδια σιγουρα θα υιοθετουσα ενα.μανα δεν ειναι αυτη που γενναει μονο ειναι κ αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι σωματικα ψυχικα κ πνευματικα:wink:

MAROU
15-11-09, 09:34
clelia μπράβω σου κοπέλα μου που σκέπτεσαι έτσι!είμαι υπέρ της υιοθεσίας και αν δεν μπορούσα να κάνω παιδάκι θα ήθελα πολύ να υιοθετήσω ένα.Εξάλλου οι γονείς που υιοθετούν είναι για μένα δυο φορές γονείς,τα αγαπούν πραγματικά και ας μην τα έχουν γεννήσει και άλλοι που τα γεννάνε τα παρατάνε...τσπ μια θεία μου προσπαθούσε και αυτή πάρα πολλά χρόνια να κάνει παιδάκι και τελικά υιοθέτησε ένα αγοράκι.Είναι η ζωή τους όλη το υπεραγαπούν και απο τότε που το απόκτησαν είδα το χαμόγελο ξανά στην ζωή τους.Τόσα παιδάκια μένουν χωρίς γονείς,αν μπορούμε να υιοθετήσουμε κάποιο γιατί όχι;

Dimitra83
15-11-09, 12:44
αυτο που θα σας πω εγινε πριν 15 χρονια.μια οικογενιακη φιλη των γονιων μου προσπαθουσε επι 20 χρονια να κανουν παιδι.απο 25 χρ που παντρευτικε.δε μπορουσε να μεινει εγκυος με τιποτα.εκανε εξωσωματικες το ενα το αλλο κ τιποτα.κανενας γιατρος δεν εβρισκε καποιο προβλημα ουτε σαυτην ουτε στον αντρα της.το μονο που τους λεγανε ολοι ηταν οτι δε μπορουσε να συλλαβει απο το πολυ αγχος που ειχε αν θα μεινει εγκυος.τελικα υιοθετισαν ενα μωρακι 2 μηνων αγορακι.κ μετα απο 6 μηνες...εμεινε εγκυος...!της εφυγε το αγχος για το αν θα κανει παιδι.αυτη νομιζε πως ειναι κλιμακτηριος σε τετοια ηλικια που ηταν τοτε κ οταν καταλαβε πως ηταν εγκυος ηταν ειδη στον 5ο μηνα.φυσικα το γεννησε κ τα μεγαλωσε κ τα 2 με τον ιδιο τροπο κ την ιδια αγαπη;)

PENIBA2
15-11-09, 13:48
θα το εκανα και μαλιστα πριν φτασω να κανω τις ατελειωτες εξωσωματικες και φτασω 45-50 χρονων.μια θεια μου πηρε παιδακι στα 45 της και τωρα που το παιδακι ειναι 10 και το αντρογυνο 55 και 58 αντιστοιχα δεν μπορουν να παιξουν με το παιδι οπως πρεπει.να το παρει δηλαδη ο πατερας του να πανε βολτα με το ποδηλατο να παιξουν μπασκετ ή ποδοσφαιρο και οτιδηποτε θελει να παιξει ενα δεκαχρονο αγορι.
ακομα και τωρα που ο καλος θεος μου χαρησε ενα παιδακι και περιμενω το δευτερο αυτη η σκεψη της υιοθεσιας δεν εχει φυγει απο το μυαλο μου.το σκεφτομαστε με τον αντρα μου να το κανουμε σε καποια χρονια.δεν το βιαζομαστε διοτι εγω ειμαι 28 και εκεινος 32. σιγουρα μεχρι τα 35 μου και τα δικα του 39 πιστευω πως θα το κανουμε.ενα παιδι της καρδιας ειναι το πιο ιερο πραγμα που μπορει να κανει ο ανθρωπος και οχι απαραιτητα ενα βρεφος.και 5 χρονων και 7 χρονων την ιδια αγαπη χρειαζονται γιατι συνηθως κολλαμε στα μωρακια και κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος.

Luce
15-11-09, 14:26
Πάντως, αν θέλεις την γνώμη μου ΡΕΒΙΝΑ2, είναι πολύ προτιμώτερο για ένα παιδί να έχει μεγάλους σε ηλικία γονείς, από το να μην έχει καθόλου και να ζει σε άθλιες συνθήκες ή ακόμη χειρότερα, σε ένα ίδρυμα. Και έπειτα οι θείοι σου όταν πήραν την απόφαση να υιοθετήσουν μπορεί και να έψαχναν και για χρόνια, δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεις ένα παιδάκι αμέσως, μόλις πάρεις την απόφαση να υιοθετήσεις. Και έπειτα το βλέπω και στο κοινωνικό μου περιβάλλον, πόσοι από τους "νέους" σε ηλικία γονείς έχουν όρεξη μετά από μιας σκληρής μέρας δουλειάς να παίξουν με τα παιδάκια τους; Τα παιδάκια θέλουν παιδάκια για να παίξουν, δηλαδή ένας άντρας που έγινε πατέρας στα εικοσιπέντε του, θα έχει όρεξη στα σαράντα του να παίξει μπάσκετ με τον δεκαπεντάχρονο γιο του; Και ακόμη και αν έχει, ο γιος σίγουρα θα προτιμάει να παίξει με τους συνομήλικους του. Βέβαια είναι καλύτερα για ένα παιδί να έχει νέους σε ηλικία γονείς, όμως όλα είναι σχετικά. Κάποιος γνωστός μου πέθανε 29 ετών αφήνοντας χήρα την 19χρονη γυναίκα του και ορφανό το νεογέννητο παιδάκι του!

elisabeth
06-12-09, 08:51
θα υιοθετουσα σιγουρα αν για οποιοδηποτε λογο δε μπορουσα να κανω παιδια.χωρις δευτερη σκεψη κ χωρις αμφιβολια.τωρα αν θα υιοθετησα ενα μη υγιες κ αρτιμελες παιδι(π.χ με συνδρομο down η κινητικες δυσκολιες)αυτο δε μπορω να το πω με σιγουρια σιγουρα ομως θα το σκεφτομουν και αυτο.
δυστυχως οι διαδικασιες στην ελλαδα(οι νομιμες παντα) ειναι χρονοβορες και ψυχοφθορες για τους wannabe γονεις αλλα κ για το παιδι.οσο για τις προυποθεσεις σιγουρα φανταζομαι παιζει ρολο το εισοδημα κ ισως και η κοινωνικη κατασταση του ζευγαριου.κ παντα προτιμωνται ατεκνα ζευγαρια-ετσι ειναι το δικαιο δε λεω.τι γινεται ομως σε περιπτωση που μια γυναικα εχει κανει παιδι κ δε μπορει να κανει δευτερο?(γενικα μιλαω)αυτη δεν εχει δικαιωμα στην υιοθεσια??

elisabeth
06-12-09, 08:55
θα το εκανα και μαλιστα πριν φτασω να κανω τις ατελειωτες εξωσωματικες και φτασω 45-50 χρονων.μια θεια μου πηρε παιδακι στα 45 της και τωρα που το παιδακι ειναι 10 και το αντρογυνο 55 και 58 αντιστοιχα δεν μπορουν να παιξουν με το παιδι οπως πρεπει.να το παρει δηλαδη ο πατερας του να πανε βολτα με το ποδηλατο να παιξουν μπασκετ ή ποδοσφαιρο και οτιδηποτε θελει να παιξει ενα δεκαχρονο αγορι.
ακομα και τωρα που ο καλος θεος μου χαρησε ενα παιδακι και περιμενω το δευτερο αυτη η σκεψη της υιοθεσιας δεν εχει φυγει απο το μυαλο μου.το σκεφτομαστε με τον αντρα μου να το κανουμε σε καποια χρονια.δεν το βιαζομαστε διοτι εγω ειμαι 28 και εκεινος 32. σιγουρα μεχρι τα 35 μου και τα δικα του 39 πιστευω πως θα το κανουμε.ενα παιδι της καρδιας ειναι το πιο ιερο πραγμα που μπορει να κανει ο ανθρωπος και οχι απαραιτητα ενα βρεφος.και 5 χρονων και 7 χρονων την ιδια αγαπη χρειαζονται γιατι συνηθως κολλαμε στα μωρακια και κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος.

θα συμφωνησω.κ εγω ειναι κατι που σκεφτομουν πριν μεινω εγκυος κ κατι που σκεφτομαι κ τωρα αν σε οποιαδηποτε περιπτωση δε μπορεσουμε να κανουμε αλλο παιδακι.αλλα ξερεις ποσο δυσκολο ειναι?ειδικα αμν εχεις ηδη 1 η 2 παιδια?αυτη ειναι η ενσταση μου μονο.

Τρελομαμά
16-12-09, 12:51
Η αλήθεια είναι ότι το θέμα της υιοθεσίας είναι πολύπλοκο και ακανθώδες τόσο για τους υποψήφιους γονείς, όσο και για το προς υιοθεσία παιδάκι. Σίγουρα οι περισσότεροι θα θέλαμε να μεγαλώσουμε δικά μας, βιολογικά παιδιά, όμως τι γίνεται αν δεν μπορούμε; Πραγματικά δύσκολη αλλά και θεάρεστη η απόφαση να μεγαλώσεις ένα παιδί που δεν το γέννησες και μάλιστα στη θέση των "πραγματικών" του γονέων. Μπορείς να το αγαπήσεις σαν δικό σου; Σε τι βαθμό παίζει ρόλο η διαπαιδαγώγηση που θα του δώσεις και σε τι τα γονίδια που έχει ήδη κληροδοτήσει από τους άγνωστους γενήτορές του; Πώς θα αντιμετωπίσει το ίδιο την πραγματικότητα όταν μάθει την αλήθεια; Και βέβαια υπάρχει και ο κοινωνικός περίγυρος που, με ένα πάντα αδηφάγο, επίμονο και κριτικό μάτι τα πανθ΄ορά και τα πάντα ψέγει. Μπορείς ν' αντέξεις την πίεση; Μεγάλη η ευθύνη, μεγάλη η δύναμη που χρειάζεσαι. Προπαντώς μεγάλη η αγάπη που πρέπει να δείξεις απέναντι σε ένα πλάσμα παντελώς αθώο...:confused:

leykh
19-12-09, 17:27
αντιμετωπίζω αυτή την κατάσταση.Ενω έχω(εγω) βιολογικό παιδί, δεν μπορώ να αποκτήσω 2ο με τον συζυγο.Λαχταράμε να υιοθετήσουμε αλλά το θέμα της ύπαρξης βιολογικού παιδιού είναι ανασταλτικός παράγοντας στα ιδρύματα(άκουσον-άκουσον!)Παρ'όλα αυτά δεν εγκαταλείπουμε την προσπάθεια να αποκτήσουμε κι άλλο παιδί με υιοθεσία.Μακάρι μέρες που είναι να γεμίσουν όλα τα σπίτια σαν το δικό μας, που περισευει η αγάπη, η αγκαλιά και η προσμονή!

leykh
19-12-09, 17:36
ΥΓ:όσον αφορά το βρεφοκομείο Θεσσαλονίκης στο οποίο και απευθυνθήκαμε, αυτη την στιγμή έχει 23 παιδάκια και πάνω απο 500 αιτήσεις.Ο χρόνος αναμονής είναι 5 χρόνια το λιγότερο,και αν έχετε ήδη βιολογικά παιδιά ξεχάστε το γιατί προηγούνται άτεκνα ζευγάρια...
όσον αφορά τα άλλα ιδρύματα(που κάπου είδα πως αναρτήσατε) δεν δίνουν παιδιά για υιοθεσία.
καλή τύχη σε όσους παλευουν!

aleca
19-12-09, 17:45
για αυτο σχεδόν όλες οι υιοθεσιες γινονται από το εξωτερικο....

leykh
19-12-09, 17:49
και το εξωτερικό είναι δύσκολο..απαιτούνται τεράστια ποσα για διπλά δικαστήρια, δικηγόρους και στις 2 χωρες...ταξίδια...Και πριν λίγο άκουγα τον κύριο Γιαννόπουλο απ'το χαμόγελο του παιδιού πως 23 παιδιά είναι εγκαταλελειμένα σε νοσοκομεία γιορτινές μέρες...έχω αγανακτήσει πια!

aleca
19-12-09, 18:30
τα γαιδουρια.....όλα για τα λευτα! Για να παιρνουν τα επιδόματα τα ιδρυματα...Για τι λευτα μιλάμε στο εξωτερικό??

leykh
19-12-09, 18:33
θα σου στείλω με πμ τι ανακάλυψα εγω απο ερευνα μου...

A.Kost
06-01-10, 23:19
Αν και δεν εχω βάλει το παιδακι ακομα στο πρόγραμμα, είναι σίγουρο ότι θα ήθελα να υοθετήσω ένα παιδάκι. Το θέμα όμως είναι οι προυποθέσεισ που χρειάζεται να έχεισ σύμφωνα με το κράτος και να μην αναφέρω το οικονομικό θέμα. Είναι δυνατών να "αγοράζονται" έτσι;;;;; :(

mpoympoyki
06-01-10, 23:52
ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΣΑ!!!!
ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 1982 ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΟΛΛΑ Κ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Κ ΜΟΝΟ << ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΙΝΕ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΥΙΟΘΕΤΟΥΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΡΡΩΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΦΕΥΓΑΝ ΔΙΘΕΝ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΕΙΑ Κ ΚΑΤΑΛΗΓΑΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ>>

marina mimi
19-01-10, 17:04
Ναι σιγουρα θα θιοθετουσα και χωρις ντροπη και τυψεις ακομα και παρανομα ασε που πιστευω οτι εκει θα εκανα και πολυ πιο καλα γιατι θα εσωνα ενα παιδι απο οτιδηποτε με την προυποθεση παντα το παιδι να μαθει απο που νωρις οτι δεν ειμαι η πραγματικη μητερα του.Αλλα δυστηχως δεν ξερω αν θα απαντουσα θετικα σε ενα παιδακι που δεν θα ηταν υγιεστατο που μπορει να μου συμβει αλλα δεν ξερω αν θα το συνειδητα εκτος αν η αναγκη μου να γινω μητερα ηταν τοσο μεγαλη.Παντως σκεφτηκα την υιοθεσιαοταν ειχα δυσκολια για το δευτερο παιδι και σκεφτηκα μονο την παρανομη δηλδη να αγορασωαφου δεν θα μου εδιναν νομιμα αο την στιγμη που ειχα.

marina mimi
19-01-10, 17:08
αντιμετωπίζω αυτή την κατάσταση.Ενω έχω(εγω) βιολογικό παιδί, δεν μπορώ να αποκτήσω 2ο με τον συζυγο.Λαχταράμε να υιοθετήσουμε αλλά το θέμα της ύπαρξης βιολογικού παιδιού είναι ανασταλτικός παράγοντας στα ιδρύματα(άκουσον-άκουσον!)Παρ'όλα αυτά δεν εγκαταλείπουμε την προσπάθεια να αποκτήσουμε κι άλλο παιδί με υιοθεσία.Μακάρι μέρες που είναι να γεμίσουν όλα τα σπίτια σαν το δικό μας, που περισευει η αγάπη, η αγκαλιά και η προσμονή!
Απιστευτο ειανι καλυτερα να μεγαλωνουν στα ιδρυματα?Αν το παιδι δεν ειναι υγιεστατο θα το εδιναν αλλα αυτο δν μας ενδοιαφερει ετσι?Απιστευτο
Ευχομαι να τα καταφερεις απο την καρδια μου

Μαριρενα
19-01-10, 18:29
ΑΝ θα υιοθετουσα ενα μεγαλυτερο παιδακι θα ηθελα να ειναι στην ηλικια περιπου της κορης μου
Το εχω σκεφτει αλλα απο οτι εχω μαθει ειναι πολυ αργες οι διαδικασιες για να υιοθετηθου τα μωρα και τα παιδια
δεν ξρτω γιατι προτιμουν την αναδοχη οικογενεια
ι

Ellemphriem
19-01-10, 18:53
Φυσικα και ΝΑΙ.....εδω θελω να υοθετησουμε τωρα και ας εχουμε ηδη ενα, μια προγονη και ισως παμε και για δευτερο-συγνωμη τριτο...... Εννοειτε!.....ο συζυγος μου απο την αλλη......δεν εχει την ιδια αποψη.....:(

Μαριρενα
19-01-10, 19:35
για να ειμαι ειλικρινης ουτε και ο αντρας μου φαινεται να συμεριζεται αυτο μου το ονειρο!!!!λεει οτι στην ελλαδα ειναι σχεδον αδυνατο απο υδρηματα να γινει υιοθεσια και αν ομως γινοταν αυτο δεν θα ηθελε και τριτο παιδι:-(
Εγω παλι ελπιζω να του αλλαξω γνωμη:D:?:

ultraviolet
19-01-10, 23:33
εγω σαν μαμα θα ηθελα να υιοθετησω ενα παιδακι ακομα.σαν κορη ομως δεν μου το επιτρεπουν τα βιωματα μου. ο μπαμπας μου ειναι υιοθετημενος και μαλιστα ζωντας σε κλειστη κοινωνια ηξερε και τους πραγματικους τους γονεις. οι θετοι του γονεις παντα ( μεχρι σημερα) τον αντιμετωπιζαν σαν ιδιοκτησια τους,ενιωθαν οτι τους εχει καποιο ειδος υποχρεωσης.. δεν τον αφησαν να σπουδασει ενω ειχε τις ικανοτητες μονο και μονο για να μη φυγει μακρια τους και οταν παντρευτηκε τη μαμα ειχαν την απαιτηση να τους υπηρετει κι εκεινη.. το χειροτερο? οι αληθινοι του γονεις εμεναν αμετοχοι βλεποντας το παιδι τους να χαραμιζεται.. ξερω οτι εχουν περασει πολλα χρονια,αλλα μυαλα τοτε...ευχομαι ολοι οι νεοτεροι να σκεφτομαστε διαφορετικα..

ellain
20-01-10, 10:28
magdaz κι εμενα ο μπαμπας μου ειναι υιοθετημενος και μαλιστα με τα μειονεκτηματα που ανεφερες ιδιοκτησια-υποχρεωση-νυφη υπηρετρια, επιπλεον δεν γνωρισε ποτε τους βιολογικους. Αν κρινω απο την δουλεια που εκανε με εμας τα παιδια του, τοτε εχω τα καλυτερα βιωματα, οτι στερηθηκε αυτος το εδωσε σε μας με το παραπανω κι αν ποτε γινω μανα ειτε με δικο μου παιδι ειτε υιοθετωντας, το ιδιο θα ηθελα να κανω κι εγω.
Ναι στην υιοθεσια απο ανιδιοτελεια και περισσια αγαπη και φροντιδα κι οχι ενα παιδι για να του αφησουμε την περιουσια και να εχουμε και καποιον να μας γηροκομησει. Αυτα

ultraviolet
23-01-10, 23:04
ellain, νομιζα οτι οι παππουδες μου ειναι η μονη κακη εξαιρεση στον κανονα που θελει γονεις να υιοθετουν για να προσφερουν αγαπη, αλλα μαλλον υπαρχουν κι αλλοι οπως και οι δικοι σου παππουδες. κι εμενα ο μπαμπας μου ειναι υποδειγμα πατερα και ανθρωπου γενικοτερα,αλλα φαντασου ποσο ψυχικη δυναμη χρειστηκαν αυτοι οι ανθρωποι για να τα ξεπερασουν ολα αυτα.. παντως σου ευχομαι ν'αποκτησεις γρηγορα ενα παιδακι και μ'οποιον τροπο κι αν στο φερει η ζωη να του χαρισεις πολυ πολυ αγαπη..

maria77777
23-01-10, 23:51
ναι με ολη μου την ψυχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

peper
24-01-10, 00:13
ναι, ναι, ναι.

rrrrr
25-02-10, 16:15
σιγουρα ΝΑΙ...το ειχα σκεφτει σοβαρα μαλιστα αφου προσπαθουσαμε 4 χρονια και δεν μπορουσαμε ν'αποκτησουμε παιδι και οταν κοντεψε να μηδενιστει το σπερμα του το σκεφτηκα παρα πολυ σοβαρα να υιοθετησουμε.....τωρα που τελικα απεκτησα παιδι ενισχυθηκε περισσοτερο η αποψη μου πως το παιδι το αγαπας οχι επειδη το κουβαλλουσες 9 μηνες και το γεννησες αλλα επειδη το μεγαλωνεις το βλεπεις να ανακαλυπτει τον κοσμο και να σ'αγαπαει τοσο δυνατα....καθε μερα την αγαπω και περισσοτερο και φυσικα οχι επειδη εχει τα γονιδια μου αλλα επειδη μου χαμογελαει και μεγαλωνουμε παρεα!!!!!!
εξαλλου σωζεις κι ενα παιδακι που δεν εχει γονεις και στοργη...
η υιοθεσια ειναι ΘΕΑΡΕΣΤΟ ΕΡΓΟ!!!!!!!

ANNAP
25-02-10, 17:28
Ναι,θα το έκανα!Δεν ξέρω αν το έκανα πριν ή μετά απο πολλές εξωσωματικές γονιμοποιήσεις γιατί απλούστατα δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση.Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.
Σίγουρα όμως θα υιοθετούσα και ένα,και δύο,και τρία,και τέσσερα παιδιά...:lol:
Θαυμάζω τους ανθρώπους που το κάνουν

κλάρα
28-03-10, 17:32
Και από την δική μας σκέψη πέρασε καποια στιγμη της ζωής οτι αν δεν τα καταφέρναμε να κάνουμε παιδί (παλευαμε σχεδων 5 χρόνια)θα θέλαμε να υοθετούσαμε ένα.Και όταν μετά απο πολύ κοπο κατάφερα να μείνω έγκυος δεν σταμάτησα ..και σήμερα έχω 4 παιδάκια και είμαι ευτυχισμένη........
Τα παιδια είναι ευλογία και μακαρι η πολιτεία να βοηθούσε τα ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά να υοθετησουν εύκολα και γρήγορα...χωρις εμπόδια.
Μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί και όχι αυτή που το γεννάει.

meltemi 1961
29-03-10, 00:49
Ναι, εγω υιοθετησα 2 παιδια. Περασαν αρκετα χρονια απο τοτε αλλα οπος βλεπω το κλιμα δεν αλλαξε. Εμεις τοτε ζουσαμε σε ενα μικρο μερος στην Ελλαδα. Αλλα το λεγαμε σε ολους και πρωτ απ ολα στα ιδια τα παιδια. Ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα σε αυτο το θεμα. Καμια φορα καποιος ελεγε~α, δεν ειναι τα δικα σας παιδια. Και εμεις λεγαμε, και βεβαια ειναι τα παιδια μας, απλος δεν ειμαστε οι φυζιολογικοι γονεις. Αυτα τα δυο παιδια αγαπαω σαν την ζωη μου. Δεν πιστευω οτι ενα παιδακι απο την κοιλια μου θα μπορουσα να αγαπω πιο πολυ. Εμεις δεν προσπαθησαμε ουτε ορμονες ουτε εξωσωματικη. Δεν τα ηθελα. Δεν με ενδιαφερει αν τα παιδια εχουν τα ματια τα δικα μου.
Σιγουρα ηταν παρα πολυ περιπλοκα να μαζεψουμε ολα αυτα τα χαρτια. Ομος και μια γυναικα που πρεπει να ξαπλωσει 9 μηνες δεν περναει και ευκολα.
Τι θα πει, στην Ελλαδα η κοινωνια το εχει σαν ταμπου. Συγνωμη αλλα η κοινωνια ειστε και εσεις. Εγω ξερω πολλα θετα παιδια στην Ελλαδα που δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι οτι ειναι θετοι.
Για τα παιδια μου ειναι τοσο φυζιολογικα που, οταν ο φιλος της κορης μου, που ειναι τωρα 21 χρονων, απο μια συζητηση μεταξυ μας, το εμαθε και τσατιστηκε που δεν του εχει εμπιστοσυνη και το λεει. Οταν την ροτουσα γιατι δεν το λεει, μου απαντησε οτι τα ξεχναει γιατι η ζωη μας ειναι τοσο νορμαλ που δεν εχει κανενα νοημα.
Για μενα παλι ηταν το μεγαλυτερο δορο που μου κανανε δυο ξενες γυναικες. Δεν θα ξεχασω ποτε τις πρωτες μας στιγμες. Αυτα τα παιδια ειναι το νωημα της ζωης μου.

maman
29-03-10, 00:55
meltemi 1961 υποκλίνομαι!!!:p
Είμαι και εγώ της άποψης οτι αν ένα ζευγάρι προσπαθεί και δεν τα καταφέρνει,καλύτερα να μην μπουν στον αγώνα της εξωσωματικής(που έχει ψυχολογική και οικονομική κόπωση) αλλά να υιοθετήσουν ένα παιδί.Στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εύκολο,δυστυχώς

georgiamami
29-03-10, 01:06
Χιλιαδες συγχαρητηρια και απο μενα. Πιστευω πως μανα ειναι αυτη που αναθρεφει το παιδι. Κι εγω καποτε επειδη αργησε να ερθει το πρωτο, ελεγα πως αν δεν καταφερω να αποκτησω δικο μου, θα υιοθετησω με μεγαλη μου χαρα. Αφου, προσφατα που εγινε ο σεισμος στην Αιτη, εξεφρασα την επιθυμια (αν δεν δουλευα) να επαιρνα στο σπιτι 2 ορφανα αδερφακια για οσο χρειαζοταν. Και γενικα αγαπω πολυ τα παιδια και νιωθω πολυ καλα οταν μπορω να προσφερω ο,τι μπορω. Πιστευω να με αξιωσει ο Θεος να εχω εγγονια (τα δικα μου παιδια ειναι μεγαλα πια)

ZOUZOUNIARA
29-03-10, 08:58
Δεν έχω ακόμη μωράκι, δεν ξέρω αν μπορώ να συλλάβω ή όχι («τώρα ψαχνόμαστε!»). Έχουμε όμως συζητήσει παλιότερα με τον αντρούλη μου κι είμαστε και οι 2 ΥΠΕΡ!!!!!! Νομίζω πώς ναι μεν θα «πάλευα» για μία εξωσωματική ή και 2η ίσως κι έπειτα, εάν κι εφόσον είχαμε τις κατάλληλες προϋποθέσεις….. θα συνεχίζαμε, αδιαφορώντας για «τυχόν αντιρρήσεις» από τον κύκλο μας….. Συγγνώμη….. σε κανέναν δεν πέφτει λόγος!!! Για το τι θα κάνω εγώ μέσα στο σπίτι μου!!!!

Σίγουρα πάντως είναι μεγάλη ευλογία να μπορείς να κάνεις παιδιά, αλλά ακόμη μεγαλύτερη να μπορείς να πάρεις ένα εγκαταλελειμμένο μωράκι από ένα Ίδρυμα & να το γεμίζεις απλόχερα με τα γονεϊκά σου συναισθήματα!!!!! Είναι κάτι που στη σκέψη του και μόνο με συγκλονίζει!!!!! Ασχέτως…. που ζούμε στην Ελλάδα….. κι όταν μιλάμε για υιοθεσία….. μιλάμε και γι’ απίστευτη γραφειοκρατία…… & μεγάλη αναμονή……
Από τον κύκλο μας πάντως, γνωρίζουμε κοπέλα που ενώ είχε κάνει 7 αποτυχημένες προσπάθειες Εξωσωματικής….. τελικά υιοθέτησε την κορούλα της…… κι ενάμιση χρόνο αργότερα….. συνέλαβε φυσιολογικά το γιο της!!!!
Λέω εγώ τώρα….. μήπως πρέπει «να το δούμε λίγο αλλιώς» το όλο θέμα?????

vaw
29-03-10, 09:39
Εννοείται πως θα υιοθετούσα αν δεν μπορούσα να αποκτησω αλλά γνωρίζω οτι το ζήτημα υιοθεσία στην Ελλάδα είναι πολυ δύσκολο

φιλιτσα
29-03-10, 11:27
ειλικρινα λυπαμαι που θα το πώ απάντησα οχι .. Θελει μεγαλη καρδια και κουραγιο να το κανεις αυτο ... εχω δει παιδια που ειναι υιοθετημενα και δεν τους νοιαζουν οι γονεις τους οι βιολογικοι και εχω δει και καταστασεις να τρελαινεσαι ...Δεν ξερω ειλικρινα . Πιστευω οτι οποιος υιοθετει και μεγαλωνει παιδι ειναι Ανθρωπος με Α .

φιλιτσα
29-03-10, 11:29
Δεν έχω ακόμη μωράκι, δεν ξέρω αν μπορώ να συλλάβω ή όχι («τώρα ψαχνόμαστε!»). Έχουμε όμως συζητήσει παλιότερα με τον αντρούλη μου κι είμαστε και οι 2 ΥΠΕΡ!!!!!! Νομίζω πώς ναι μεν θα «πάλευα» για μία εξωσωματική ή και 2η ίσως κι έπειτα, εάν κι εφόσον είχαμε τις κατάλληλες προϋποθέσεις….. θα συνεχίζαμε, αδιαφορώντας για «τυχόν αντιρρήσεις» από τον κύκλο μας….. Συγγνώμη….. σε κανέναν δεν πέφτει λόγος!!! Για το τι θα κάνω εγώ μέσα στο σπίτι μου!!!!

Σίγουρα πάντως είναι μεγάλη ευλογία να μπορείς να κάνεις παιδιά, αλλά ακόμη μεγαλύτερη να μπορείς να πάρεις ένα εγκαταλελειμμένο μωράκι από ένα Ίδρυμα & να το γεμίζεις απλόχερα με τα γονεϊκά σου συναισθήματα!!!!! Είναι κάτι που στη σκέψη του και μόνο με συγκλονίζει!!!!! Ασχέτως…. που ζούμε στην Ελλάδα….. κι όταν μιλάμε για υιοθεσία….. μιλάμε και γι’ απίστευτη γραφειοκρατία…… & μεγάλη αναμονή……
Από τον κύκλο μας πάντως, γνωρίζουμε κοπέλα που ενώ είχε κάνει 7 αποτυχημένες προσπάθειες Εξωσωματικής….. τελικά υιοθέτησε την κορούλα της…… κι ενάμιση χρόνο αργότερα….. συνέλαβε φυσιολογικά το γιο της!!!!
Λέω εγώ τώρα….. μήπως πρέπει «να το δούμε λίγο αλλιώς» το όλο θέμα?????

Για μενα ευλογια δεν ειναι να μπορεις να κάνεις παιδια ειναι

Να μπορεσεις να μεγαλωσεις σωστα ενα εγκαταλελειμμένο μωράκι από ένα Ίδρυμα & να το γεμίζεις απλόχερα με τα γονεϊκά σου συναισθήματα

Αυτο ειναι ευλογια και Μπραβο σου !!! χιλια Μπραβο

mama maria
29-03-10, 22:23
Ναι, ναι με όλη μου την ψυχή. Συγχαρητήρια σε όλες τις φίλες που το αποφάσισαν και τους εύχομαι να ξεπεράσουν όλα τα εμπόδια στο δρόμο τους για την υιοθεσία:-):-) Συγχαρητήρια και σε όλες αυτές που τα κατάφεραν και είναι περήφανες για τα παιδιά τους:-):-) ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ για τη δύναμη ψυχής που διαθέτετε!!!!

maestria
13-04-10, 13:05
Σίγουρα θα υιοθετούσα. :D
Ξέρω, βέβαια, ότι η νομοθεσία για υιοθεσίες στην Ελλάδα είναι απαράδεκτη και είναι ένα ζήτημα που πρέπει - επιτέλους - να λυθεί!

nirma
07-05-10, 13:19
Θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που αποφασίζει να υιοθετήσει ένα παιδάκι για να το βοηθήσει, να το μεγαλώσει σωστά και να του δώσει όση αγάπη και φροντίδα μπορεί είναι πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση.
Δυστυχώς όμως τους περισσότερους που ακούω να θέλουν παιδιά ακόμα και βιολογικά, σκέφτονται εγωιστικά, να ολοκληρωθούν, να νοιωσουν πράγματα που δεν μπορείς να καταλάβεις αν δεν έχει παιδιά και πολλα άλλα τέτοια με βάση το ΕΓΩ. Σε αυτή την περίπτωση δεν θεωρώ ότι πρέπει να πάρω ένα παιδάκι για να ισορροπήσω το ΕΓΩ μου ή την σχέση μου με τον σύντροφό μου.
Είμαι μία μανούλα με δύο υπέροχες κόρες (1,5 ακι 2,5 χρονών) που καλώς ή κακώς δεν το επέλεξα εγώ να έρθουν, εννοώ ότι δεν είχαμε φτάσει στο σημείο ως οικογένειά-σχέση να προγραμματίσουμε παιδιά, είχαμε άλλες προτεραιότητες. Πραγματικά είναι υπέροχο να δίνεις με τόση ανιδιοτέλεια αγάπη, φροντίδα, προστασία και πολλά άλλα. Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να υπάρχει ίχνος εγωισμού κατά την ανατροφή ενός παιδιού.
Οπότε σε αυτή την περίπτωση, που κάποιος μπορεί να διώξει τον εγωισμό του για να φροντίσει κάποιον αλλον τότε ΝΑΙ είμαι υπέρ της υιοθεσίας.

ekp
12-05-10, 00:16
Είμαι μανούλα κι εγώ 2 αξιολάτρευτων παιδιών (6 και 3). Πριν από 1 μήνα επισκέφτηκα το ίδρυμα Μητέρα για να χαρίσω την βρεφική κούνια των παιδιών μου και κάτι άλλα παιχνίδια. Αυτό που αντίκρυσα με άφησε έκπληκτη καθώς είδα όχι ένα ίδρυμα αλλά μια μεγάλη οικογένεια. Τα παιδιά παίζουν χαρούμενα όλα μαζί, τρέχουν σε καταπράσινους κήπους, πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό -εντός του ιδρύματος-. Ήταν όλα τα παιδάκια αξιαγάπητα και πανέμορφα. Τα μωράκια στρουμπουλά και με κόκκινα μαγουλάκια.... Συγκινήθηκα πάρα πολύ, γιατί αυτά τα παιδάκια είναι παρατημένα μωρά από το Μαιευτήριο Αλεξάνδρα. Μπορεί οι βρεφοκόμοι και οι παιδαγωγοί να τα λατρεύουν και να τα αγκαλιάζουν, αλλά την αγκαλιά της μητέρας δεν τη γνώρισαν ποτέ. Φανταστείτε μανούλες να γενάτε το παιδάκι σας και να το παρατάτε χωρίς να κοιτάτε πίσω. Πώς μπόρεσαν? Τα μωράκια αυτά έμειναν στα "πυρεξάκια" τους κανα 6μηνο και μετά στο ίδρυμα. 6 μήνες κοιτάζοντας ένα ταβάνι με φώτα του μαιευτηρίου.... Και στο ίδρυμα ακόμα, όση δουλειά κι αν γίνεται αυτά τα παιδιά δεν ξέρουν τι θα πει λεωφορείο, τι θα πει καράβι, τι θα πει "μπαίνουμε στο αυτοκίνητο για να πάμε βόλτα".... Τα πιο πολλά μωράκια υιοθετούνται μέσα από χρονοβόρες διαδικασίες. Άλλα παιδάκια όμως, με μικρά ή μεγάλα προβλήματα υγείας μένουν .... στα αζήτητα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την Ελενίτσα 5 χρονών, με τα παιχνιδιάρικα μπουκλάκια της. Πανέξυπνη, τα καταλαβαίνει όλα αλλά έχει επιλέξει να μην επικοινωνεί παρά μόνο μονολεκτικά. Βλέπετε ένα πρόβλημα στο ένα ματάκι της την .... καταδίκασε. Έτσι γεννήθηκε, τι φταίει το παιδάκι??? Η κόρη μου γεννήθηκε υγιέστατη. Κανείς δεν φανταζόταν ότι 1 χρόνο μετά θα εκδηλωνόταν ένα μεταλλαγμένο γονίδιο σπάνιας ρευματοειδούς ασθένειας. Δεν θεραπεύεται και πρέπει να παίρνει φαρμακευτική αγωγή εφ όρου ζωής. Παλεύεται όμως και μπορεί με λίγη καλή τύχη να φτάσει 100 χρονών. Γιατί να μην παλέψουν και οι γονείς της Ελενίτσας για το ένα της ματάκι....??? Αν ποτέ κατάφερνα να μεγαλώσω και τρίτο παιδάκι θα ήθελα να υιοθετήσω. Σίγουρα θα προσπαθούσα να το αγαπήσω όπως τα άλλα μου παιδιά αλλά ακόμα πιο σίγουρα αυτό θα με αγαπούσε περισσότερο απ΄ότι τα δικά μου παιδιά...

ARNIKOL
14-05-10, 12:22
Κι εγώ θα υιοθετούσα ασυζητητί. Και μάλιστα πριν υποάλω τον εαυτό μου σε αλλεπάλληλες εξωσωματικές, γιατί και αυτές έχουν σοβαρές συνέπειες για την υγεία της γυναίκας. Επίσης, (δεν ξέρω αν γράφτηκε και πιο πάνω) πιστεύω ότι οι θετοί γονείς γίνονται καλύτεροι γονείς, ίσως γιατί γίνονται πιο συνειδητα γονείς και ίσως να νίωθουν ότι έχουν διπλή ευθύνη. Αυτή είναι η άποψή μου.

christine06
14-05-10, 12:37
Συγχαρητήρια στις μανούλες και στους μπαμπάδες που υιοθέτησαν ένα παιδί και ακόμα περισσότερα συγχαρητήρια στους γονείς που υιοθέτησαν 2. Είναι πολύ όμορφο τα παιδάκια να έχουν και αδέρφια. Καμιά φορά υιοθετόντας ένα παιδάκι μπορεί να καλύπτουμε το δικό μας κενό αλλά η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά χρειάζονται και αδερφάκια. Μπράβο λοιπόν σε αυτούς τους γονείς! Θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα να υιοθετήσω και εγώ ένα παιδάκι και ας έχω ήδη ένα βιολογικό. Έστω και σαν ανάδοχη μητέρα.
Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα βίωμα το οποίο δεν ξέρω αν το έχουν νιώσει και άλλες μανούλες. Δεν ήμουν από τις γυναίκες που τρελάθηκαν από χαρά όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ούτε και τις πρώτες ώρες που είδα την κόρη μου. Φυσικά και το μωρό το θέλαμε και προσπαθήσαμε γι΄αυτό αλλά το μωρό το αγάπησα και το αγαπώ κάθε μέρα περισσότερο ΟΣΟ ΤΟ ΖΩ! Δεν πιστέυω δηλαδή ότι υπάρχει καμία διαφορά σε μια μάνα που γέννησε ένα παιδί από μια μάνα που το μεγαλώνει.

φιλιτσα
14-05-10, 14:10
Συγχαρητήρια στους γονεις που υιοθέτησαν ένα παιδί και ευχομαι πάντα να ειναι ευλογημενοι και τυχεροι , εγω δεν θα το εκανα απο μόνη μου , φυσικα αν μου το αφηνανε στην πόρτα δεν θα το αφηνα ... τα λατρευω τα παιδακια και ανυπομονω να κανω και 2ο .

Με φοβιζει το πώς θα πρεπει να εξηγησω σε ενα παιδακι οτι δεν ειμαι η πραγματικη του μανουλα και πώς θα αντιδρασει αυτο αργοτερα , βεβαια εχω μια φιλη η οποια ειναι υιοθετημενη και δεν εψαξε ποτε να βρει τους γονεις της ...γιατι εχει οργη μεσα της ...αλλα βλεπω οτι την τρωει ακομα και τωρα που ειναι παντρεμενη όλα αυτα θα ηθελα να μου πειτε πώς εχετε σκεφτει να τα διαχειρηστειτε .

Σας ευχομαι τα καλυτερα

lenaki87
15-05-10, 22:04
κοριτσια κ γω οχι απαντησα.θαυμαζω τους ανθρωπους που μπορουν να το κανουν αλλα εγω δεν ξερω αν θα μπορουσα.παιδια δεν εχω ακομη δικα μου αλλα κ να μην μπορουσα να αποκτησω δικα μου δεν νομιζω να προχωρουσα στην διαδικασια της υοθεσιας.πιστευω οτι ποτε δεν θα εχω την ψυχικη δυναμη να του μιλησω καποια στιγμη για την αληθεια.επεισης πως θα το παρει κ πως θα αντιδρασει κ ολα τα επακολουθα.κ επεισης το οτι δεν ειναι δικο μου παιδι παντα θα μου κραταει εν κομματι κενο στη καρδια οση αγαπη κ τρυφεροτητα κ θαλπωρη του χαρισω.δεν ξερω........τι να πω.....αυτο νιωθω εγω.προτημω να υοθετησω εκατονταδες παιδια στην actionaid παρα ετσι.

ladycat
16-05-10, 15:34
να σας πω την αληθεια οχι εβαλα δεν θα μπορουσα να το κανω δεν ξερω γιατι μου αρεσουν τα παιδια αλλα εχουμε μπολικα στην οικογενεια οποτε θα ειχα να ασχολουμαι κ απο οσο ξερω ειμαι η αγαπημενη θεια πολλων

marag
16-05-10, 17:53
Σίγουρα θα υιοθετούσα.

alex4
13-06-10, 17:29
Ναι θα υιοθετούσα με κλειστά μάτια αν δεν μπορούσα να συλλάβω. Συγχαρητήρια σε όσους το έπραξαν.

Danai81
13-06-10, 18:01
Και εγώ θα το έκανα αν δεν υπήρχε άλλος τρόπος να έχω δικό μου μωράκι...
Μάλιστα πολύ συχνά όταν βλέπω παιδάκια ειδικά απο την Αφρική να υποφέρουν σκέφτομαι ότι θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να υιοθετήσω ένα...Μακάρι να είχαν απλουστευτεί οι διαδικασίες εδω στην Ελλάδα, σίγουρα θα βοηθούσε πολλά παιδάκια να έχουν ένα καλύτερο μέλλον.
Και φυσικά υποστηρίζω ότι μητέρα είναι κυρίως αυτη που μεγαλώνει ένα παιδί. Όχι αυτές που μπορεί να το γεννήσουν και να το εγκαταλείψουν, εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος που το παιδάκι έμεινε μόνο του πέρα από τη θέληση των γονιών όπως ο θάνατος.

TXARA
13-06-10, 18:31
Η υιοθεσια ειναι μεγαλειο ψυχης!!!!

marioulaz
18-06-10, 09:52
Καλημέρα, είμαι καινούρια στο forum. έχουμε υιοθετήσει πριν από 7, 5 μήνες το μωρό μας. Το κοριτσάκι μας ήταν 3 ημερών όταν την υιοθετήσαμε και τώρα είναι ένα μωράκι πανέμορφο. Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες άλλων μαμάδων που υιοθέτησαν μωράκια. Το μεγάλο μου άγχος είναι πότε θα πρέπει να το πούμε στο παιδί, με ποιόν τρόπο.

Σοφία Δ
18-06-10, 10:28
Καλημέρα, είμαι καινούρια στο forum. έχουμε υιοθετήσει πριν από 7, 5 μήνες το μωρό μας. Το κοριτσάκι μας ήταν 3 ημερών όταν την υιοθετήσαμε και τώρα είναι ένα μωράκι πανέμορφο. Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες άλλων μαμάδων που υιοθέτησαν μωράκια. Το μεγάλο μου άγχος είναι πότε θα πρέπει να το πούμε στο παιδί, με ποιόν τρόπο.

marioulaz, καλημέρα

Πρώτα απ' όλα, συγχαρητήρια για το μεγάλο αυτό βήμα που κάνατε. Δείχνει πραγματικά μεγαλείο ψυχής !! Η ξαδέρφη μου είχε υιοθετήσει ένα κοριτσάκι που τώρα είναι 19 χρονών. Έκανε το λάθος (κατ' εμέ) να μην της το πει από την αρχή ή τουλάχιστον όταν θα άρχιζε να καταλαβαίνει. Έφτασε η μικρή να δίνει εξετάσεις στην τρίτη Λυκείου και σκέφτηκαν να της το πουν μόλις θα τελειώναν οι εξετάσεις της. Επειδή όμως καλοθελητές υπάρχουν πολλοί, της το "σφύριξαν" πριν κάποιοι άλλοι. Η μικρή αρχικά αντέδρασε ήπια λέγοντας ότι δεν αλλάζει κάτι στην αγάπη της για τους θετούς γονεις της, τώρα όμως ένα χρόνο μετά έχει βγάλει μια απίστευτη αντίδραση που τους έχει κάνει όλους τη ζωή μαρτύριο. Και δεν μπορείς να φανταστείς τι αγάπη έχει πάρει αυτό το παιδί σε όλη τη διάρκεια της ζωής της !!

Για αυτό το λόγο θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς έναν παιδοψυχολόγο που είμαι σίγουρη ότι θα σου συστήσει το καλύτερο για το παιδί σου και πιστεύω ότι θα σου πει να το πεις νωρίτερα στο παιδί και όχι να περιμένεις να γίνει έφηβη ή και ακόμα μεγαλύτερη, εποχές δηλαδή που το παιδί έχει ούτως ή άλλως αναζητήσεις για την ταυτότητά του και που μια τέτοια αποκάλυψη θα του προκαλούσε περαιτέρω προβλήματα από αυτά που ήδη έχει η εφηβεία. Είμαι σίγουρη ότι με την κατάλληλη καθοδήγηση από έναν ειδικό και με πολλή αγάπη από τη μεριά σας θα γινει για το παιδί λόγος να σας αγαπήσει ακόμα περισσότερο από πριν.

Εύχομαι να έχεις πάντα ένα υγιές και ευτυχισμένο παιδί.
Φιλικά

Σοφία Δ

Σοφία Δ
18-06-10, 10:39
Αγαπητοί φίλοι,

πρέπει να σας πω τι μου συνέβη εχθές που ηταν η γιορτή αποφοίτησης του γιου μου από το νηπιαγωγείο. Ήμουν που ήμουν συγκινημένη, εμφανίζεται στο χορευτικό ένα κοριτσάκι από τα προνήπια σε αναπηρικό καροτσάκι πανέξυπνο και χαριτωμένο, αλλά παραπληγικό που συμμετείχε στο χορευτικό με τη βοήθεια της δασκάλας που έσερνε το καροτσάκι. Το κλάμα μου εκείνη τη στιγμή ήταν απίστευτο, γιατί σκέφτηκα με τι βλακείες ασχολούμαστε και μας καταβάλλουν όταν υπάρχουν τέτοια πράγματα γύρω μας. Το μεγαλύτερο όμως σοκ το έπαθα όταν έμαθα ότι το κοριτσάκι αυτό το υιοθέτησαν κάποιοι ΑΓΙΟΙ άνθρωποι με πλήρη επίγνωση του προβλήματός του και μετά από 2 χρονια που το παιδί ήταν στα αζήτητα του Ιπποκρατείου. Τι να πω ύστερα από αυτό για τη δύναμη και το μεγαλείο αυτών των ανθρώπων !!!!!!

Ναι λοιπόν, αν και είναι στη θεωρία, θα υιοθετούσα ένα παιδί αν δεν μπορούσα να έχω ένα δικό μου. Τώρα για το αν θα το έκανα γνωρίζοντας ότι το παιδί θα είχε κάποιο πρόβλημα....εδώ κρατάω μια πισινή, δεν ξέρω, ίσως και όχι.

Συγχαρητήρια λόιπόν σε όσους γονείς προχωρούν σε υιοθεσία. Είναι προσφορά ζωής !!!

Φιλικά

Σοφία Δ

athina_sporaki
18-06-10, 11:29
Με κλειστά μάτια...:-)

itsme
23-06-10, 16:22
το κοριτσάκι αυτό το υιοθέτησαν κάποιοι ΑΓΙΟΙ άνθρωποι με πλήρη επίγνωση του προβλήματός του και μετά από 2 χρονια που το παιδί ήταν στα αζήτητα του Ιπποκρατείου. Τι να πω ύστερα από αυτό για τη δύναμη και το μεγαλείο αυτών των ανθρώπων !!!!!!

Αυτοί οι άνθρωποι είναι Αγιοι, όπως το είπες..
Εχω δει κι εγώ ντοκιμαντέρ με ανθρώπους που ενώ έχουν υγιή παιδιά(βιολογικά), υιοθετούν και παιδάκια με προβλήματα υγείας..
Μακάρι να είχα τέτοια καρδιά... Η καρδιά τους χωρά όλο το κόσμο!!!

Οσο για την ερώτηση αν θα υιοθετούσα παιδάκι, η απαντηση ειναι φυσικά ναι.. το συζητάς?

jackrussel
23-06-10, 19:57
marioulaz
παρε να διαβασεις τους 3 τομους της Φρανσουαζ Ντολτο

Πως να μεγαλωσετε σωστα το παιδι σας.

Προκειεται για μια πολυ σπουδαια ψυχαναλυτρια παιδιων. Την δεκαετια του 60 συμμετειχε σε ραδιοφωνικες εκπομπες οπου απαντουσε σε ερωτηματα γονεων. Εκει απανταει και σε ερωτηματα γονεων που ειχαν υοθετησει παιδια.... θα σε βοηθουσε πολυ

σε γενικες γραμμες λεει οτι λεμε στο παιδι παντα την αληθεια με απλα λογακια

εχεις 2 φυσικους γονεις οι οποιοι σε εφεραν στον κοσμο....πρεπει να ηταν σιγουρα πολυ ομορφοι για να εισαι κι εσυ τοσο ομορφο.......ειχαν ομως πολλα προβληματα, ορια, δυσκολιες και αντοχες ψυχικες και δεν μπορουσαν να αναλαβουν το μεγαλωμα σου για αυτο και επελεξαν εμπιστευτηκαν εμας για να το κανουμε......καπως ετσι....
και συνεχιζεις μιλωντας του για ολα τα σταδια που περασε μεχρι να το παρετε εσεις

πρεπει να γνωριζει οτι οι φυσικοι του γονεις που ηταν αλλοι δεν το απερριψαν επειδη δεν αξιζε εκεινο αλλα επειδη εκεινοι ειχαν προβληματα...δεν ηταν κακοι ανθρωποι απλα ανεπαρκεις...ετσι θα μπορεσει να τους συγχωρεσει κι οχι να εχει θυμο μεσα του που στο τελος θα προβαλλει σε εσας....

λεει κι αλλα πολλα παρε να τα διβασεις

φιλια πολλα να ξερεις οτι σε θαυμαζω

meltemi 1961
12-07-10, 01:16
Marioulaz, εγω υιοθετησα 2 παιδια. Απο την πρωτη μερα τους ειπαμε την αληθεια. Δηλαδη απο την στιγμη που βλεπουν εγγυο και ρωτανε, ημουν κι εγω στην κοιλια σου. Τους ειπα οχι , ησουνα στην κοιλια της πρωτης σου μαμα. Η κορη μου ηταν μολις 2 χρονων αλλα της φανηκε νορμαλ. Μεγαλονωντας παντα κρατουσα αυτο το σχεδιο. Ετσι ειναι και πιο ευκολα για σας γιατι μαθαινετε να το λετε την στιγμη που το παιδι δεν ζυγιζει καθε λεξη. Τα παιδια ειναι σημερα 19 και 21 χρονων και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα σε αυτο το θεμα.
Αν εχεις και αλλες ερωτησεις πολυ ευχαριστος θα σου απαντησω. Σας ευχομαι μια φανταστικη ζωη με την κορουλα σας.

rrrrr
21-07-10, 12:49
Δεν μιλαω για την περιπτωση που το παιδι θα παρει "το στραβο το δρομο"
Αυτο μπορει να συμβει και στο δικο μου το παιδι γιατι πχ μπορει να ειμαι υπερπροσταυετικη.. Οπως και το παιδι του κλεφτη να γινει ο καλυτερος ανθρωπος .. Μιλαω για ψυχικες ασθενειες πχ η σχιζοφρενια.. Εγω θυμαμαι που μας ελεγαν στην σχολη οτι οι ανθρωποι με βεβαρυμενο οικογενειακο ιστορικο εχουν 50% περισσοτερες πιθανοτητες να νοσησουν απο καποιου ειδους ψυχικη ασθενεια απότι καποιος που στο οικογενειακο του περιββαλον δεν υπαρχουν τετοια κρουσματα.

Όπως επισης ξερατε οτι τα αδελφια των ατομων με ειδικες αναγκες δεν μπορουν να υιοθετησουν οι ιδιοι παιδια .Δεν μιλαμε φυσικα για περιπτωσεις με τρελη οικονομικη κατασταση... μιλαμε για τον οικονομικα μεσο ανθρωπο. Το εμαθα προχτες αυτο απο συναδελφο που εχει κανει προσπαθεια να υιοθετησει .

σιγουρα δεν ξερεις τι γονιδια κουβαλλαει το παιδι που προκειται να υιοθετησεις οπως δεν ξερεις τι γονιδια κουβαλλαει ο αντρας σου ή εσυ η ιδια.....
ξερεις οτι εχουμε γονιδια ακομη και 7 γεννιες πισω;;;και μη μου πεις πως γνωριζεις τι ιστορικο ασθενειων ειχαν η προ προ προ προ προ προ προγιαγια σου και ο προ προ προ προ προ προ προπαππους σου.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

για σκεψου το λιγακι....

patousaki mou
21-07-10, 15:42
όσα παιδιά δικά μου και να είχα, αν είχα την οικονομική δυνατότητα να υιοθετήσω κιόλας, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη!

θα ήθελα πολύ να μπορέσω να δώσω αγάπη κ οικογένεια σε παιδάκια που δεν φταίνε σε τίποτα να μεγαλώσουν χωρίς αυτή τη θαλπωρη..!

pastakia
06-08-10, 13:27
Και δικά μου παιδάκια να κάνω, εάν θέλει ο Θεός, πολλά, εάν αποκτούσα χρήματα, σίγουρα θα υιοθετούσα....μετά είναι πρόκληση να αισθανθούν και αυτα μέρος της οικογένειας.Άσε που κάνεις καλό σε μία/πολλές στενάχωρη/ες ψυχούλα/λες...

ιανουαριος 2010
06-08-10, 13:44
αν μεσα σου ξεχειλιζει αγαπη, αν η καρδια σου εχει μαθει να αγαπα διχως ορια και χωρις να περιμενει ανταποδωση τοτε ναι μπορεις να υιοθετησεις παιδακι.. θα υιοθετουσα πολυ ανετα παιδακι αλλα μωρο το πολυ 4 μηνων.. θα ηθελα να του δωσω εγω τα πρωτα ερεθισματα και να μην εχει διαμορφωσει ακομα την προσωπικοτητα του γιατι μετα νομιζω ειναι δυσκολα τα πραγματα..
γνωμη μου παντα, ετσι;

EKM
12-08-10, 20:21
Εγώ υποστηρίζω ένθερμα την υιοθεσία... Μάλιστα προσπαθούσα μα πείσω τον καλό μου να υιοθετήσουμε παιδάκι αντί να κάνουμε δικό μας, αλλά αυτός ήταν αντίθετος... Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι άνθρωποι και θέλουν σώνει και καλά τα "δικά τους" παιδιά! Δηλαδή τα υιοθετημένα που θα μεγάλωναν δεν θα ήταν εξίσου παιδιά τους; Σώνει και καλά να περάσουν το γενετικό τους υλικό στις επόμενες γενιές, ειδικά οι άντρες!!! Σιγά ρε παιδιά! Εγώ πάντως δεν είμαι και ιδιαίτερα περήφανη για το γενετικό υλικό που κουβαλάω...
Άλλωστε πιστεύω οτι ο άνθρωπος κατα το μεγαλύτερο ποσοστό διαμορφώνεται από το περιβάλλον του (χωρίς να αποκλείω φυσικά την κληρονομική προδιάθεση)...

kikileuteris
15-08-10, 13:23
Με κλειστά μάτια!Είναι μάλιστα κάτι που σκέφτομαι όταν ξεπαιδέψω κι εφόσον η οικονομική μου κατάσταση το επιτρέπει.Μάλιστα θα υιοθετούσα αρκετά μεγάλο παιδάκι, γιατί δύσκολα βρίσκουν οικογένεια (μέχρι 6 χρονών εννοώ) και γιατί δε θα το έκανα επειδή θα ήθελα να νιώσω την όλη διαδικασία,θα έχω ήδη 2 παιδιά, αλλά για να σώσω μια ψυχή.Όλα αυτά βέβαια όταν τα πράγματα στην Ελλάδα με τις υιοθεσίες διορθωθούν.
Να σας πω βέβαια, ότι είχα μπει σε ένα φόρουμ για υιοθεσίες και διάβαζα, γιατί πάντα με ενδιέφερε και διάβασα την εξής ενδιαφέρουσα άποψη από μια μανούλα που είχε υιοθετήσει:
Έλεγε ότι για τα υγιή παιδάκια στην Ελλάδα υπάρχουν οικογένειες που τα περιμένουν να τα υιοθετήσουν κι είναι και περισσότερες από αυτά (άτιμο βλακώδες σύστημα). Κι ότι αν έχουμε ήδη παιδιά και θέλουμε απλά να κάνουμε κάτι καλό, ή να υιοθετήσουμε ένα παιδάκι με πρόβλημα, κάτι που δεν είμαι σε θέση, οικονομική κυρίως, να το κάνω (υπερθαυμάζω όμως αυτές που το κάνουν) ή ένα παιδάκι από μια τρίτη χώρα που πεθαίνει της πείνας.

rena_myst
19-08-10, 15:18
Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι άνθρωποι και θέλουν σώνει και καλά τα "δικά τους" παιδιά! Δηλαδή τα υιοθετημένα που θα μεγάλωναν δεν θα ήταν εξίσου παιδιά τους; Σώνει και καλά να περάσουν το γενετικό τους υλικό στις επόμενες γενιές, ειδικά οι άντρες!!!

Οπως ακριβως το ειπες....ειναι καθαρα θεμα εγωισμου.....το βλεπουν σαν προεκταση του εαυτου τους.Και το γελοιο της υποθεσης ειναι πως στις περισσοτερες περιπτωσης δεν συμφωνουν οι αντρες.Κι εγω οσες φορες το συζητησα με τον δικο μου.....αρνητικος.

Παρολα αυτα ειναι νομιζω δυσκολο εδω στην Ελλαδα απ'οτι σε αλλες χωρες να βρεις παιδακι να υιοθετησεις και να γινουν και οι διαδικασιες γρηγορα.Ξερω καποια ζευγαρια που στο τελος οι ανθρωποι μεγαλωσαν και βαρεθηκαν να περιμενουν......ελεος....

elio
21-08-10, 20:11
Καλησπέρα σε όλες-όλους. Είμαι ήδη βιολογικός γονέας και επιθυμώ με τη γυναίκα μου να υιοθετήσουμε ακόμη ένα παιδί. Ποιός είναι ο τρόπος; Γνωρίζει κανείς να μου πει από πού να αρχίσω; Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα ηλικίας;

Clelia
21-08-10, 23:10
Γειά σου elio!!
Σου έστειλα πμ με το φόρουμ που αφορά υιοθεσίες, εκεί θα βρεις πολύ χρήσιμα τηλέφωνα και θα λυθούν οι απορίες σου!
Σχετικά με το θέμα της ηλικίας, πέρυσι τέτοιον καιρό που το έψαχνα, κατάλαβα ότι πρέπει να μεσολαβούν μάξιμουμ 50 χρόνια από την ηλικία του μικρότερου σε ηλικία θετού γονέα και του παιδιού. Δλδ αν ο μικρότερος γονέας είναι 52 χρονών, τότε μπορεί να υιοθετήσει παιδί από 2 χρονών και πάνω.
Οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες (2,5-5 χρόνια) αν τα standard σας είναι "υψηλά", δλδ αν θέλετε παιδάκι από Ελληνίδα μαμά και υγιέστατο. Όσο πιο πολύ ανεβάζετε τα standards σας, τόσο πιο πολύ χρόνο θα χρειαστείτε για να υιοθετήσετε παιδάκι (πχ αν το θέλετε ξανθό με ανοιχτόχρωμα μάτια θα δυσκολευτείτε πάρα πολύ καιρό). Αν δεχτείτε παιδάκι με πρόβλημα υγείας (πχ διαβήτης κλπ) θα έχετε πιο γρήγορα αποτελέσματα...
Το γεγονός ότι έχετε ήδη παιδάκι θα σας κατεβάσει σε "κλίμακα" προτίμησης. Προτεραιότητα έχουν όσοι δεν έχουν παιδιά (βιολογικά ή υιοθετημένα).
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν αξίζει τον κόπο η αναμονή...
Δες το φόρουμ που σου έγραψα, πιστεύω θα σε κατατοπίσει...
Καλή σας επιτυχία!!

elena 79
23-08-10, 16:21
Αν δεν μπορούσα να κάνω παιδιά θα υιοθετούσα εφόσον μου το επέτρεπαν οι συνθήκες. Βέβαια γνωρίζω ότι το νομοθετικό πλαίσιο στην Ελλάδα είναι πάααααρα πολύ περίεργο σε τέτοιες περιπτώσεις. Διαφορετικά πολλά παιδιά θα είχαν βρει οικογένειες, σε σύντομο διάστημα.

Aeriko
22-09-10, 15:40
Εγώ θα το ήθελα... αυτοί θα μου το έδιναν?

Vann
22-09-10, 15:42
Υπαρχει ανθρωπος που να λεει θελω να υιοθετησω παιδι ξανθο με ανοιχτοχωμα ματια????δηλ εαν εχει σκεφτει καποιος κατι τετοιο, πραγματικα θα πηδηχτω απο το παραθυρο

ultraviolet
22-09-10, 16:42
συγγνωμη που ξεφευγει το θεμα, αλλα αυτοι οι γονεις που εχουν προτιμηση σε χρωμα ματιων κλπ.. δηλαδη αν γεννουσαν ενα μωρο που δεν ηταν συμφωνα με τις προτιμησεις τους τι θα το εκαναν..?

pokopikos
06-11-10, 10:05
Σίγουρα αν εβλεπα πως δεν μπορούσαμε να κάνουμε παιδάκι θα προχωρούσα σε υιοθεσία.Εξάλλου παιδί σου δεν είναι αυτό που γεννάς μόνο είναι και αυτό που μεγαλώνεις.Τα παιδιά που θιοθετούνται είναι παιδιά της καρδιάς και όχι παιδιά της κοιλιας.

poppy giorgos
11-01-11, 13:08
Αν ειχα την οικονομικη δηνατοτητα να οιοθετουσα και ας ειχα δικα μου παιδια.
Ειναι ονειρο ζωης να δωσω σπιτι οικογενεια και αγαπη σε ενα παιδι που το χρειαζεται.....αλλα ειναι δυσκολο.

(που θα παει θα κερδισω το λαχειο και θα το κανω!)

teddy-tedi
11-01-11, 14:06
παντα σκεφτομουν οτι εαν δεν μπορουσα θα υοθετουσα τωρα παροολο που ερχετε δευτερο μωρακι ευχομαι καποια στιγμη να γινω αρκετα ευκαταστατη ωστε να υοθετισω ενα οποιοδηποτε μωρακι..ακομη και με προβλημα υγειας και εαν ειναι και νεογεννητο θα προσπαθησω να το θηλασω...καθε φορα που ακουω οτι βρεθηκε μωρακι στα σκουπιδια η στο δρομο ευχομαι να το αφηναν στην πορτα μου παρα εκει εξω μοναχο...παντα προσεχω μην ακουσω κλαμματα απο τα σκουπιδια και γενικα εχω τον νου μου..μπορει να μην ειχε ρουχα ακρικβα και μαρκας αλλα θα το ειχα οπως τα δικα μου..μεσα στην αγκαλια μου...το πηγα αλλου το τοπικ...συγνωμη!!

artemida
11-01-11, 15:54
Ολοι όσοι απαντουμε στο θεμα της υιοθεσίας έχουμε στο μυαλό μας υιοθεσία βρέφους, υγειους, αρτημελούς, ανοιχτόχρωμου χρώματος. Αν κάποιοα από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν υπήρχε πάλι πιστεύετε οτι θα απαντούσατε καταφατικά στην ερώτηση αυτη;

κοίταξε, όσον αφορά το χρώμα δεν θα με απασχολούσε καθόλου όμως. όσον αφορά την υγεία και την αρτιμέλεια, αυτό είναι κάτι που θα απασχολούσε όλους τους γονείς, είτε φυσικούς είτε υποψήφιους θετούς. μην ξεχνάς ότι πολλές εγκυμοσύνες που διακόπτονται, είναι λόγω ανωμαλιών στην ανάπτυξη του εμβρύου. αν επιθυμούσαν όλες αυτές οι γυναίκες μωρά με προβλήματα θα τα κρατούσαν έτσι δεν είναι? γνώμη μου πάντα.....

ZOYZOYNIA
11-01-11, 15:57
καλό μεσημέρι & από εμένα. εκ του ασφαλούς απαντάω & εγώ ναι, αλλά αποφεύγω τα μεγάλα λόγια, γιατί τα έχω λουστεί. ίσως αν όντως ήμουν μπροστά στο βήμα να έκανα πίσω. παραδέχομαι όμως τους ανθρώπους που επιλέγουν να δώσουν σπίτι σε παιδιά, πολύ περισσότερο με προβλήματα υγείας. μακάρι να έχω κάποια μέρα τη δύναμη (ψυχική & οικονομική) να το κάνω & εγώ... προς το παρόν το πρότεινα στους γονείς μου, τώρα που έχουμε όλες το δικό μας σπίτι & τα παιδάκια μας, είναι ώρα να ζήσουν & άλλα παιδιά την αγάπη που εμείς δεχτήκαμε. ως έλληνες γονείς όμως, έχουν άλλους φόβους στην πίσω μεριά του μυαλού τους

supermama
14-01-11, 22:33
βλεπω καιρο αυτο το θεμα και ειπα να μην πω τιποτα. αλλα θελω να πω.. ΣΑΝ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Η ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.
απο μωρο ενιωσα την αγαπη στο σπιτι μου. οι γονεις μου παραδοσιακοι σωστοι σε ολα με ηθη και εθιμα που λενε.. δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτους. Η μητερα μου παντα μου ελεγε οτι ειχε κανει αποβολες και εκει που δεν ελπιζε αλλο ηρθα εγω. μου τολεγε σε συζητησεις τυπου ηλικιας γιατι με εκανε στα 50.. αφηστε που παντα σε καμια ελληνικη ταινια με τετοιο θεμα φροντιζε να μου τονιζει το οτι γονιως ειναι αυτος που μεγαλωνει κτλ κτλ.απο μικρη μουχε περασει αποτο μυαλο οτι ισως να με ειχαν υιοθετησει αλλα δεν φυσικα δεν ειχα αποδειξεις. ασε που μοιαζω και στη μαμα μου. Να μη τα πολυλογω λοιπον πριν 2 χρονια που ηταν το κτηματολογιο και ετοιμαζα τα χαρτια για τους γονεις μου, πιανω στα χερια μου μια ληξιαρχικη πραξη. με αγνωστα ονοματα αλλα με τη δικια μου ημερομηνια γεννησης! στην αρχη δε πηρα μπρος αλλα μετα συνηδητοποιησα τι διαβαζα.. απο κατω ηταν και ενα χαρτι απο τον δικηγορο που ελεγε περι υιοθεσιας!
σιγουρα θα επεσε εκει κατα λαθος.με το χερι στη φωτια δεν ξερουν την υπαρξη αυτου του χαρτιου οι γονεις μου. φοβουντε πολυ να μαθω... ξαφνικα διαβαζοντας το ενιωσα απειρα δακρυα στο προσωπο μου.ΟΧΙ ΑΠΟ ΛΥΠΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ ΣΙΓΚΙΝΗΣΗ. τοπα στον αντρα μου. για λιγες μερες ειμουν με το παραμικρο με το δακρυ σταματια. τετοια σιγκηνηση ουτε οταν αντικρυσα τα παιδια μου! φυσικα ακομη και σημερα δεν εμαθαν οτι ξερω. δεν το ειπα και δεν θα τοπω.. σεβομαι την αποφαση να μη το μαθω. εκτος αν σε μια ''παραξενη'' στιγμη μου τοπουν τοτε τους φυλαω το πιο μεγαλοχαμογελο με ενα ευχαριστω και σας αγαπαω πολυ!και φυσικα δε προκειτε να κανω καμια κινηση να βρω τους βιολογικους γονεις παρολο που εχω στοιχεια.. ειναι σκληρο αυτο που θα πω αλλα αν το κανω και μονο απο περιεργια θαναι πρωτον μετα που θαχουν φυγει αποτη ζωη οι δικοι και μονο για να δω για τυχων αδερφια

και τωρα. αυτο που θελω να πω σε σας! μην το κρατατε μυστικο!!! μπορει εγω να σιγκινηθηκα αλλα δυστηχως πολλα παιδια αν το μαθουν απο λαθος ατομο σε λαθος στιγμη θα το παρουν αλλιως... ειναι κριμα. ειναι κριμα που δεν μπορω να τους το πω! ειναι κριμα να το κουβαλανε τοσα χρονια και να ανησυχουν μη τυχων και το μαθω... πειτε το σαν παραμυθι απο μικρα... θα το παρουν σαν φυσικο πραγματακι και τελος!

υγ... ευτυχως δε με βλεπει ο αντρας μου! ειναι λιγο πιο κει. θα μουλεγε... ωραια μυστηκα οικογενειας εχεις...χαχαχαχα

supermama
15-01-11, 15:43
Marioulaz, εγω υιοθετησα 2 παιδια. Απο την πρωτη μερα τους ειπαμε την αληθεια. Δηλαδη απο την στιγμη που βλεπουν εγγυο και ρωτανε, ημουν κι εγω στην κοιλια σου. Τους ειπα οχι , ησουνα στην κοιλια της πρωτης σου μαμα. Η κορη μου ηταν μολις 2 χρονων αλλα της φανηκε νορμαλ. Μεγαλονωντας παντα κρατουσα αυτο το σχεδιο. Ετσι ειναι και πιο ευκολα για σας γιατι μαθαινετε να το λετε την στιγμη που το παιδι δεν ζυγιζει καθε λεξη. Τα παιδια ειναι σημερα 19 και 21 χρονων και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα σε αυτο το θεμα.
Αν εχεις και αλλες ερωτησεις πολυ ευχαριστος θα σου απαντησω. Σας ευχομαι μια φανταστικη ζωη με την κορουλα σας.

τωρα σε διαβασα! ειλικρινα συγχαρητηρια!!!να τα χαιρεσαι!

dreamangel25
15-01-11, 22:33
Θα σας καταθεσω την δικια μου ιστορια!ειμαι 29 ετων και αυτο τον χρονο παντρευομαι.
Δεν μπορω να κανω παιδια και αυτο ειναι σιγουρο!(ποτε μου δεν ειχα περιοδο,παντα επαιρνα αντισσυλιπτικα λογο ορμονων και εχω και ατροφικη μητρα).
εχω πει στον συντροφο μου πολυ καιρο πριν οτι δεν μπορω να κανω παιδια οποτε θα πρεπει να σκεφτει αν θελει να προχωρησουμε σοβαρα ή να χωρισουμε και να κανει δικια του οικογενεια!
οπως καταλαβατε ειπε οτι θα μεινουμε μαζι και οτι θα υιοθετησουμε!
το ξερω πως βαθια μεσα του ελπιζει να μεινω εγκυος αλλα και σε συζητησεις που εχουμε κανει μου εχει πει οτι φοβαται αν θα το αγαπησει το παιδι σαν να ειναι δικο του!
εγω ομως ξερω οτι θα το λατρεψω το μωρακι μου οποιο,οπως και να ειναι!το ξερω οτι με περιμενει καπου εκει εξω!
ακομα δεν εχουμε αρχισει διαδικασιες γιατι οπως ειπα δεν εχουμε παντρευτει ακομα!
Θελω την βοηθεια σας σε οτι εχει να κανει με υιοθεσιες! (γνωμες,sites,forums)γενικα οτι βοηθεια μπορειτε να μου προσφερετε θα το εκτιμουσα!
Ευχαριστω

MiLoupaki
15-01-11, 23:02
ναι θα το έκανα μετα απο αρκετές προσπάθειες..

MiLoupaki
15-01-11, 23:07
Θα σας καταθεσω την δικια μου ιστορια!ειμαι 29 ετων και αυτο τον χρονο παντρευομαι.
Δεν μπορω να κανω παιδια και αυτο ειναι σιγουρο!(ποτε μου δεν ειχα περιοδο,παντα επαιρνα αντισσυλιπτικα λογο ορμονων και εχω και ατροφικη μητρα).
εχω πει στον συντροφο μου πολυ καιρο πριν οτι δεν μπορω να κανω παιδια οποτε θα πρεπει να σκεφτει αν θελει να προχωρησουμε σοβαρα ή να χωρισουμε και να κανει δικια του οικογενεια!
το ξερω πως βαθια μεσα του ελπιζει να μεινω εγκυος αλλα και σε συζητησεις που εχουμε κανει μου εχει πει οτι φοβαται αν θα το αγαπησει το παιδι σαν να ειναι δικο του!
εγω ομως ξερω οτι θα το λατρεψω το μωρακι μου οποιο,οπως και να ειναι!το ξερω οτι με περιμενει καπου εκει εξω!
ακομα δεν εχουμε αρχισει διαδικασιες γιατι οπως ειπα δεν εχουμε παντρευτει ακομα!
Θελω την βοηθεια σας σε οτι εχει να κανει με υιοθεσιες! (γνωμες,sites,forums)γενικα οτι βοηθεια μπορειτε να μου προσφερετε θα το εκτιμουσα!
Ευχαριστω

Καλησπέρα! πατα στην αναζητηση του gοοgle σχετικα με την υιοθεσια και θα σου εμφανισει οσα θες να μαθεις..με το καλο νυφουλα :-)

BokSurat
06-02-11, 20:47
ναι και εγώ αν δεν θα μπορούσα να κάνω παιδάκι θα προσπουθάσα σίγουρα να υιοθετήσω!
γιαυτο και πάτησα στο "σίγουρα ΝΑΙ"

Ευχαριστω
με το καλό ο γάμος σας, νομίζω ότι σε αυτό το θέμα μπορώ να σε βοηθίσω αρκετά μέχρι έναν βαθμό από την ανάποδη όμως οπτική γωνία, καθώς είμαι και εγώ 29 ετών και στα 16 μου έμαθα ότι είμαι υιοθετημένη. πέρσυ γνώρισα την βιολογική μου μητέρα, και από το 2005 μέχρι και το 2009 ήμουν στο κέντρο βρεφών για να κινηθεί ο φάκελός μου, οπότε είδα πολλά πράγματα πως κινούνται εκεί μέσα, και έμαθα τα πάντα για την δική μου διαδικάσία ώστε να εδρεωθώ στην οικογένεια που με μεγάλωσε, και που ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ :mrgreen:
δεν ξέρω αν όλα αυτά βάση κανόνων πρέπει να τα αναφέρω εδώ μέσα, και σίγουρα από το 1982 που έγινε η δική μου δίκη, θα έχουν αλλάξει πολλά από το "σε 2 χρόνια" (γιατί παίρνει κάπου τόσο από την μέρα που καταθέτεις τον φακελό σου) που θα γίνει η δική σου...

LA LATINA
06-02-11, 20:57
μανα ειναι συτη που μεγαλωνει οχι αυτη που γενναει, οποτε θα το λατρεψετε το μωρακι σας ....χωρια που κανεις κι ενα μεγαλο καλο....εχεις μεγαλειο ψυχης και μπραβο σου.....

neraides
20-03-11, 21:05
γιατι οχι θα βοηθουσα κι ενα παιδακι να δει το φως και να γνωρισει την στοργη τηε οικογενειας...εδω τωρα που εχω ενα κοριτσακι και σκεφτομαι να υοθετησω ενα!!!

Φαίη2010
21-03-11, 07:26
Θαυμαζω ειλικρινα ολες τις οικογενειες που υιοθετουν παιδακια και τους δινουν ολη την αγαπη τους και γεμιζουν τις καρδουλες τους με ονειρα.

νκκ284
21-03-11, 08:01
Ασυζητητί! Θα ήταν ανάγκη και υποχρέωση! Αν δεν μπορούσα να κάνω δικό μου παιδί και ξέροντας ότι εκεί έξω υπάρχουν τόσα και τόσα παιδάκια που ψάχνουν για λίγη αγάπη και φροντίδα, δεν θα μπορούσα να μην το έκανα.

Και κάτι που μου έρχεται τώρα στο νου, που ακούμε στην εκκλησία: "Ορφανόν και χήραν αναλήψεται και οδόν αμαρτωλών αφανιεί".

νκκ284
21-03-11, 08:07

Και πάλι καταφατικά θα απαντούσα. Κι αυτά είναι σαν όλα τα παιδάκια που χρειάζονται αγάπη.

Lisa8
28-04-11, 12:06
Θαυμαζω ειλικρινα ολες τις οικογενειες που υιοθετουν παιδακια και τους δινουν ολη την αγαπη τους και γεμιζουν τις καρδουλες τους με ονειρα.

Μαζί σου!!!