PDA

Επιστροφή στο Forum : Η δική μου ιστόρια... παλλινδρόμησε

Alex30
18-01-09, 22:26
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινουργια και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ιστορία. Είμαι 29 και τον ιουλιο που μας πέρασε απέβαλα στην 8η περίπου εβδομάδα. Ηταν το πρώτο μας το οποιο πιάσαμε χωρίς να το καταλάβουμε κυριολεκτικά! Εκτοτε εχουμε αρχισει εναν μικρό (σε σύγκριση με κάποιες άλλες ιστορίες) αγώνα για να δούμε τι συνέβει και τι κάνουμε στο μέλλον.
Ο πρώτος γιατρός που είχα θα έλεγε κανείς πως ήταν αδιαφορος και από την πρώτη σταγονίτσα αίματος δεν μου έδωσε καμία ελπίδα και κανένα φάρμακο (εννοώ ultragesten). Στο νοσοκομείο που πήγα για το ενδοκολπικό υπέριχο λίγο πριν την απόξεση μου είπαν ότι ο κύκλος των 28 ημερών μου (σταθερός δεν είχα ποτέ πρόβλημα) είναι μεγάλος (από ποτε?).
Να μην σας κουραζω αφου κάναμε την απόξεση ο γιατρος μου είπε ότι τα αποτελέσματα της βιοψιας θα βγουν κατα τον σεπτεμβριο γιατι όλοι θα ειναι με άδεια τον αυγουστο.
Οταν βγήκε η βιοψια με παρέπεψε στην αιματολογο του νοσοκομειου γιατι εκεινος δεν ηξερε τι εξετασεις γινονται σε τετοιες περιπτώσεις, σε επικοινωνία μου με την αιματολογο εκεινη μου έβαλε χέρι ότι έπρεπε να τις είχα κάνει από τον ιουλιο και αν αργησω να τις κάνω δεν θα μπορει να δει τίποτα και το πολυ σε μια εβδομαδα να παω να τις κάνω.
Κόστος εξετάσεων? 1000ευρω Εξετάσεις? Πακέτο θρομβοφιλίας.
Αλλάζω γιατρο ο οποιος μου είπε οτι βιαστηκαμε με την απόξεση (545 β-χωριακή 10 ημερών καθυστέρηση, 2750 7η εβδομαδα) και οτι από τον υπέρηχο δεν έπρεπε να βγάλει συμπέρασμα.
Καινούργιες εξετάσεις λοιπόν: θρομβοφιλία (σε αιματολόγο δικου του μεαιυτηρίου αυτή τη φορά) ορμονικές κ.τ.λ.
Εγώ από μόνη μου έκανα τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και τις ορμονικές (τις σωστές που μου έγραψε η ενδοκρινολόγος μου) και αναζητώ έναν καλό αιματολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο αυτή την φορά για να του δείξω τα αποτελέσματα.
(Για την ιστορία να αναφέρω ότι έχω ετερόζυγο γονότυπο σε Factor ΧΙΙΙ V34L και στο b- fibrinogen -455 και ομόζυγο στο MTHFR A1298C ενώ κάτω από το όριο είναι το Factor VIII (50 με φ.τ. 70-140%)
Δεν ξέρω πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι φοβάμαι, θέλω έναν αιματολόγο και θέλω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ!
Ελπίζω να μην σας κούρασα... :cry:

milva1978
18-01-09, 23:39
Alex μου αιματολόγο δεν γνωρίζω, απλά ήθελα να σου πω ότι πολλά κορίτσια εδώ είχαν παρόμοια εμπειρία και τώρα είναι μανούλες. Ξέρεις με τους γιατρούς δεν έχει τέλος...
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γίνεις γρήγορα μανούλα!

Alex30
18-01-09, 23:47
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια... απλα είναι το οτι εκει που νομιζεις οτι δεν εχεις τιποτα ξαφνικα τρέχεις και δεν φτάνεις!!

ανετα
18-01-09, 23:50
καλησπερα κοριτσια.δυστυχώς και γω δεν ξερω αιματολογο.παντως δεν εισαι μονη σου και μην στεναχωριεσαι γιατι και γω μια απο τα ιδια.εγω το πακετο αυτό των εξετασεων το εκανα στο ιασω.1200Ε

Alex30
19-01-09, 01:16
ανετα μου, τοσο μου ζητησαν και εμενα στο ιασω και 1000 στο μητερα, στην βιοιατρικη μου κοστισε 680 και αν δεν ήταν το δημόσιο και τα ταμεια τοσο μπάχαλο πιστέψτε με στο δημόσιο θα τα ειχα κανει

Mary Poppins
19-01-09, 02:04
Don' t panic baby! Θα βρεθεί άκρη! Όλο και κάποια κάτι θα ξέρει!

zeta
19-01-09, 17:15
Καλησπέρα Alex30 ....Και εγω ειχα παλινδρομη στην 7η βδομαδα τον Αυγουστο....Και τωρα ειμαι παλι εγκυος , μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα και απο την στιγμη που εμεινες μια φορα εγκυος θα ξαναμεινεις συντομα...αρκει να μη σε παρει απο κατω και αγχωθεις!!!!! Γιατι ψαχνει αιματολογο????Εγω εκανα αμεσως εξετασεις θρομβοφιλίας μετα το γεγονος και μου τις ειδε ο γυναικολόγος μου και η μικροβιολογος εννοειται πρωτα ..Ολα καλα μου ειπαν. Εσενα σου ειπε οτι υπαρχει προβλημα με την πηξη του αιματος???Αλλες εξετασεις εχεις κανει???Ορμονικες κτλ????Ξερεις ομως η παλλινδρομη συνηθως ειναι και τυχαιο γεγονος (η φυση προβλεπει κτλ), πολλες κοπελες απο δω μεσα ειναι στην δευτερη η τριτη εγκυμοσυνη τους τωρα μετα απο αποβολη και πανε ολα τελεια...Το ιδιο ευχομαι και για σενα.....

Alex30
19-01-09, 19:10
αιματολογο ψαχνω γιατι αν υπαρχει κατι είναι αυτος που θα μου κανει την θεραπεια και ΟΧΙ ο γυναικολογος, οι ορμονικες μου είναι πολυ καλες

Alex30
24-01-09, 00:53
καλε κοριτσια εχω να σας πω οτι επικοινωνησα με αιματολογο του Λαικου και μου ειπε οτι οι εξετασεις επρεπε να γινουν το 1ο τριμινο της αποβολης (απο άγνοια του γιατρου πηρα τα αποτελέσματα 4 μηνες μετα) και δεν θα δειξουν τιποτα τωρα ισως μονο οι μοριακες, εχω ραντεβου την Πεμπτη... τι να κανω? να μην κανω καθολου παιδι ή να τους γραψω ολους και να ξεκινησουμε? Δηλαδη τωρα εγω πρεπει να εχω και άλλη αποβολη για να κανω εξετάσεις? ΗΜΑΡΤΟΝ

nikijo
24-01-09, 10:55
alex μου, ηταν πρωτη φορα που απεβαλλες;;;;; :(

Alex30
24-01-09, 16:01
ναι :(

chamsof17
24-01-09, 17:27
Απο προσωπική εμπειρία γνωρίζω οτι και οι αιματολόγοι του Κρατικού είναι π.καλοί, εξίσου και οι αιματολόγοι του Λαϊκού. Εγώ πριν 3 χρόνια, χμ μάλλον τέσσερα, (πώς περνάνε τα χρόνια καλέ) έκανα όλο το πακέτο της θρομβοφιλίας 3 φορές (ναι,ναι τρεις) και σε καμία απο τις 3 δεν είχα τα ίδια αποτελέσματα. Μετά απο όλες αυτές τις εξετάσεις και πολλές άλλες ακόμα, σταμάτησα εντελώς να ασχολούμαι με το θέμα γιατί κοντέψανε να με τρελάνουνε (κρίσεις πανικού). Είναι πολύ πιθανό να ήταν ένα τυχαίο γεγονός και να μην ξανασυμβεί ποτέ. Μην αγχώνεσαι και να δεις οτι όλα θα γίνουν!!

Alex30
25-01-09, 01:49
οταν λες ολο το πακετο 3 φορες εννοεις και τις μοριακες (πωπω πακετο!!!) για μια αποβολη? (ε ρε τι τραβαμε οι γυναικες...)

nikijo
25-01-09, 11:12
Alexaki, πριν ενα χρονο ακριβως,στα 29 μου, απεβαλλα κ εγω στην 5η εβδομαδα...βεβαια εχω ηδη μια κορη.και ισως γι αυτο δεν μου εκαναν βιοψια στο υλικο της αποξεσης.
Ομως γιατι τοσος πανικος;;;;; Συνηθως ολοι οι γιατροι λενε πως ειναι τυχαιο γεγονος και απλα μετα παρακολουθουν την ωορρηξια αντε και καμια εξεταση αιματος για προλακτινη,προγεστερονη,καλλιεργεια κτλ......ειδικα σε τετοια ηλικια και ειδικα την 1η φορα απαβολλης(που ευχομαι και τελευταια...)
Παντως αφου συνελλαβες ευκολα σημαινει τουλαχιστον πως μπορεις να συλλαβεις...
:wink: Σου ευχομαι συντομα να μας γραψεις...τα ευχαριστα!!!! :D

Alex30
25-01-09, 14:38
ΝΙΚΙJO ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ Η ΒΙΟΨΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΘΡΟΜΒΟΣΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΠΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ.

barbie27
25-01-09, 21:36
Καλησπέρα! alex30 μην στεναχωριέσαι όλα καλά θα πάνε πιστεψέ με πως πρέπει να είσαι αισιόδοξη και αύτο που συναίβει σε εσένα συμβαίνει σε αρκέτες κοπέλες .Πρέπει να συνεχίσεις κανονίκα,σου μιλάω από προσωπίκη εμπειρία.

nikijo
25-01-09, 23:08
ΝΙΚΙJO ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ Η ΒΙΟΨΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΘΡΟΜΒΟΣΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΠΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ.

οι θρομβωσεις μονο ετσι φαινονται...με βιοψια;;;
θα αρχισω να ψαχνομαι κ εγω μου φαινεται... :roll: ...εκτος των αλλων...

ΒΑΣΩ 29
25-01-09, 23:15
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ.ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΑΚΧΑΡΟ ΜΟΥ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΓΛΥΚΩΝ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΑ.ΒΕΒΑΙΑ,ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΧΑΣΑ 25 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ!Ο ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ 3 ΦΟΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ...ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ FILICINE ΚΑΙ ΤΟ ULTROGESTAN,ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΡΟΖΑΚΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ,ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΙΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΠΛΑ.ΠΕΡΑΣΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ ΧΑΜΗΛΑ,ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΙ.....ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ!ΗΜΟΥΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ!ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΒΙΟΨΙΑ ΟΥΤΕ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΥΣΤΗ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ,ΛΕΕΙ..ΟΡΜΟΝΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΙΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΟΥ,ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :cry:

Alex30
26-01-09, 21:32
Βασουλα μην στεναχωριεσαι πολλοι λενε οτι ειναι τυχαιο και αλλοι παλι οχι. Βεβαια η περιπτωση σου ειναι πολυ προσφατη. Εγω απεβαλα τον ιουλιο και ακομα ψαχνω και κανω εξετασεις (επεσα μαλλον στην περιπτωση του μη τυχαιου).Σιγα σιγα θα αρχιζεις να το ξεχνας και ειδικα οταν σου πουν οι γιατροι να ξεκινησεις για το επομενο. Αν σε παρηγορει τρεμο στην ιδεα οτι μπορει να ξαναπερασω τα ιδια οποτε σε καταλαβαινω απολυτα.
Συμβουλη μην ξεκινησεις να βλεπεις ντοκυμαντερ με γεννες ακομα (ναι ιδιωτικο καναλι δειχνει σχεδον καθε βραδυ). ΠΟΛΥ ΕΠΟΔΥΝΟ!
Προσπαθησε να βλεπεις κωμωδιες (βοηθανε αρκετα).
Και οπως λεει και ο μπαμπας μου ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ!

ΒΑΣΩ 29
28-01-09, 16:13
ALEX,ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ..ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ,ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ,ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ,ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ...ΒΕΒΑΙΑ,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ,ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.Ο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΒΗΤΙΚΕΣ ΕΓΚΥΕΣ!Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΤΟΙΜΗ!ΑΛΛΩΣΤΕ,ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ!ΜΕΤΑ,ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!ΑΥΡΙΟ,ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΝΕΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ.....ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ!!!!! :wink:

Alex30
28-01-09, 22:10
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ... ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ... ΟΡΓΑΝΩΣΕ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ... ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΧΑΣΩ 10 ΚΙΛΑ... ΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟΧΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Alex30
29-01-09, 20:11
KOΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ!!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ.. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ, ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ... ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ FACTOR VIII ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ BUSCOPAN ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ... ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ.... ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΖΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ 8... ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΔΩ... ΕΠΕΙΣΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΑΡΑΓΩΝ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!! ΑΧ! ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ... ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΤΟΥΣ!!!!

ΒΑΣΩ 29
07-02-09, 22:53
ALEX,ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ..ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΠΙ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΛΑ..Η ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΗ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΣΑΚΧΑΡΟ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΕΣ,ΣΥΝΕΒΗ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ..."Η ΦΥΣΗ ΠΡΟΝΟΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ",ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ!ΑΠΛΑ,ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...ΑΛΛΩΣΤΕ,ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ,ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ,ΘΕΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΤΟΧΟ ΜΕ ΣΕΝΑ...ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 5 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ!ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΛΥΚΥΤΕΡΟ! :D

tzo
20-12-09, 20:45
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ : ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ MTHFR C677Τ;;;
ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΑΥΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ Κ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ... ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...
ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ...
ΣΚΕΤΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ...

bp-IOLH
20-12-09, 21:28
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ : ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ MTHFR C677Τ;;;
ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΑΥΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ Κ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ... ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...
ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ...
ΣΚΕΤΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ...

tzo, εγώ έχω ετερόζυγο το ΜΤΗFR C677T και πήγα σε δύο αιματολόγους που αποφάνθηκαν ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα, δηλ. δεν επηρεάζει την εξέλιξη της κύησης.
Λυπάμαι πάρα πολύ κι εύχομαι αυτή τη φορά να μην καταλήξει σε αποβολή αλλά σε μια κανονική κύηση.
Έχω κι εγώ δυο παλλίνδρομες κυήσεις, η 2η δυστυχώς πριν από 50 μέρες.
Τι θεραπεία σου έδωσε ο γιατρός?

LUVELINA
20-12-09, 21:42
TZO,και εγώ έχω ετερόζυγο τον ίδιο παράγοντα με εσένα κια υψηλη ομοκυστείνη.
μετά από πολύ ψαξιμό η αιματολόγος επίσης μου είπε ότι δεν είναι πρόβλημα θρομβοφιλίας αλλά μου εδψ=ωσε φιλισιν και νευρομπιον για 1 μηνα ξανά μέτρηση της ομοκυστείνης και μετά συνέχιση του φιλισιν εφ όρου ζωης για να μεταβολίζω το φυλλικό οξύ.
τον προηγούμενο μαιο είχα και εγω παλλινδρομη στην 12-13 εβδομάδα.
στα μέσα του γενάρη θα δω πόσο είναι η ομοκυστείνη και ελπίζω τα συμπληρώματα να την μειώσουν. βέβαια τώρα παρουσιασα σιδηροπενία, φεριτινη 6,9 και μου έδωσε συμμπληρώματα σιδήρου για 3 μήνες και μου είπε εαν η φεριτίνη δεν φτάσει 12-15 να αποφύγω εγκυμοσύνη. με τόση αιμοραγία που είχα στην αποβολή και πάλι καλά που η φεριτίνη είναι εκεί.

LUVELINA
20-12-09, 21:43
τζο μόλις τώρα η κουτή είδα ότι είσαι εγκυος. μην ανησυχείς εαν σου έδωσε εστώ και τώρα θεραπεία όλα θα πάνε καλά μην φοβάσε

LUVELINA
20-12-09, 21:45
ιολη εσένα η ομοκυστείνη είναι νορμάλ? μήπως σου έκαναν μέτρηση στο φυλλικο οξύ και β12?

bp-IOLH
21-12-09, 12:19
ιολη εσένα η ομοκυστείνη είναι νορμάλ? μήπως σου έκαναν μέτρηση στο φυλλικο οξύ και β12?

Η ομοκυστεΐνη μου είναι νορμάλ, την μέτρησα το καλοκαίρι. Δυο αιματολογοι που επισκέφτηκα μου είπαν να παίρνω φυλλικό οξύ. Εγώ βέβαια μετά την παλλίνδρομη το έχω σταματήσει, γιατί ξεχνάω να πάρω αλλά θα το ξαναρχίσω.

magda TS
21-12-09, 16:36
ΒΑΣΩ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΣΕΠ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΥΣΤΗ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΑ! ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΛΑ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΗΤΑΝ!
LUVELILA ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΕΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΦΕΡΙΤΙΝΗ 5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΕΙΝΑΙ 4.5 ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΙΔΗΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΖΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΦΟΛΙΚΟ.

magda TS
21-12-09, 16:38
ΤΖΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ:) ΘΑ ΔΕΙΣ!!!!

LUVELINA
21-12-09, 18:02
Μάγδα,
πριν μου κάνει την φεριτίνη και καποιες εξετάσεις πήξης αιμάτος, η αιματολόγος βλέποντας την αιμοσφαιρίνη μου, υποπτευθηκέ για σιδηροπενία και τότε και μετά την εξέταση, και τις δυο φορές μου το τόνισε αιμοσφαιρίνη για εγκυμοσύνη 12-15 μήπως λόγο της προδιαθεσής ήπιας θρομβοφιλίας που έχω... τι να πώ. ΄ρώτησε τον αιματολόγο που σε παρακολουθεί εαν η φεριτίνη σου π΄ρεπει να είναι σε κάποια επίπεδα για εγκυμοσύνη....εμένα πάντως για την θρομβοφιλία θεωρεί ότι δεν πρέπει να πάρω ηπαρίνη... τι να πω ταα έχω χαμένα. τον επόμενο μήνα που θα δω την ομοκυστείνη θα δω τι θα πει....αυτήγ είναι σιγουρη οτι το φυλλικο οξυ και η β12 θα είναι οκ...

LUVELINA
21-12-09, 18:07
Η ομοκυστεΐνη μου είναι νορμάλ, την μέτρησα το καλοκαίρι. Δυο αιματολογοι που επισκέφτηκα μου είπαν να παίρνω φυλλικό οξύ. Εγώ βέβαια μετά την παλλίνδρομη το έχω σταματήσει, γιατί ξεχνάω να πάρω αλλά θα το ξαναρχίσω.
ιόλη ,
όντως εύκολα μπορείς να ξεχνάς να το παίρνεις. εγώ το ξεκίνησα το οκτώμβριο πριν την αιματολόγο, που ειδα αρχές του δεκεμβρη. να φανταστείς ότι από τον οκτώβριο και για 2 μήνες περίπου κατάφερα να πάρω λιγότερο από 30 χάπια είμαι απαράδεκτη. τώρα βέβαια με το σίδηρο , β 12 και φιλισιν έχω καταφέρει να τα παίρνω καθημερινά ασ ελπίσουμε ο΄τι δεν θα τα κάνω πάλι θάλασσ:shock:α.....

magda TS
22-12-09, 09:54
Μάγδα,
πριν μου κάνει την φεριτίνη και καποιες εξετάσεις πήξης αιμάτος, η αιματολόγος βλέποντας την αιμοσφαιρίνη μου, υποπτευθηκέ για σιδηροπενία και τότε και μετά την εξέταση, και τις δυο φορές μου το τόνισε αιμοσφαιρίνη για εγκυμοσύνη 12-15 μήπως λόγο της προδιαθεσής ήπιας θρομβοφιλίας που έχω... τι να πώ. ΄ρώτησε τον αιματολόγο που σε παρακολουθεί εαν η φεριτίνη σου π΄ρεπει να είναι σε κάποια επίπεδα για εγκυμοσύνη....εμένα πάντως για την θρομβοφιλία θεωρεί ότι δεν πρέπει να πάρω ηπαρίνη... τι να πω ταα έχω χαμένα. τον επόμενο μήνα που θα δω την ομοκυστείνη θα δω τι θα πει....αυτήγ είναι σιγουρη οτι το φυλλικο οξυ και η β12 θα είναι οκ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΧΑΜΗΛΗ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΦΕΡΙΤΙΝΗ, Η ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ ΜΟΥ, Ο ΣΙΔΗΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΜΑΛΛΟΝ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΣΙΑ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΦΥΛΛΙΚΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΑΡΧΗΣΩ ΣΙΔΗΡΟ.

LUVELINA
22-12-09, 10:11
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΧΑΜΗΛΗ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΦΕΡΙΤΙΝΗ, Η ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ ΜΟΥ, Ο ΣΙΔΗΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΜΑΛΛΟΝ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΣΙΑ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΦΥΛΛΙΚΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΑΡΧΗΣΩ ΣΙΔΗΡΟ.

EΜΕΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ 5 ΜΗΝΩΝ ΜΕΤΑ ΑΙΜΑΤΙΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗΣ , ΕΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΕΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΤΣΙ ΥΠΟΠΤΕΥΘΗΚΕ ΣΙΔΗΡΟΠΕΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΣΕΚΑΡΕ ΦΕΡΙΤΙΝΗ.
ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΙΔΗΡΟ?

magda TS
22-12-09, 10:21
EΜΕΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ 5 ΜΗΝΩΝ ΜΕΤΑ ΑΙΜΑΤΙΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗΣ , ΕΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΕΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΤΣΙ ΥΠΟΠΤΕΥΘΗΚΕ ΣΙΔΗΡΟΠΕΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΣΕΚΑΡΕ ΦΕΡΙΤΙΝΗ.
ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΙΔΗΡΟ?

3ΜΗΝΕΣ! ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗΣΕ ΕΙΧΑ ΦΕΡΙΤΙΝΗ 5. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΝΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΙΔΗΡΟ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ Η ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΕΠΕΣΕ 4.3 (ΕΧΑΣΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ). Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΤΡΩΩ ΣΩΣΤΑ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΚΡΕΑΣ.ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΚΡΕΑΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ. ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....

magda TS
22-12-09, 10:22
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΗ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ

LUVELINA
22-12-09, 15:35
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΗ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ
εγώ πάντα είχα αιματοκρίτη 44 και σιδηρό κανονικό. φαντάσου στις αρχές τις εγκυμοσύνης έχα 39 και τώρα 36,9 αλλά όπως είπες και εσύ έτσι και εγώ στην απόβολή είχα τρελλή ποσότητα αίματος.
και εγώ για 3 μήνες σίδηρο και μου είπε η αιματολόγος ότι η φεριτίνη πρέπει να είναι 12 -15 αλλιώς να αποφύγω εγκυμοσύνη. από τον μάιο 3 μήνες για να κάνω εξετάσεις μετά 3 μήνες αναμονή για το ραντεβού με την αιματολόγο και τώρα άλλους 3 μήνες με τον σίδηρο αι να δώ τι άλλο στο μέλλον. μετά ποιος ξέρει μπορεί να με βρει και κανένα άλλο κουλο. βέβαια σε 3 μήνες εγώ θα προσπαθήσω για εγκυμοσύνη γιατί έτσι που το πάνε οι γιατροί θα ξάχνομαι συνεχώς και όταν μου δώσουν το οκ μπορεί να είναι αργά...έλεος πλεον και μαζί τους οι εν όχι εξετάσεις όλα ειναι τυχαίο γεγονός και οι δε εξέταση στην εξέταση αναμονές απίστευτε΄ς και καθυστέρηση και ανάλωση χρόνου. τι να πω μάρθα μου..

magda TS
22-12-09, 15:56
εγώ πάντα είχα αιματοκρίτη 44 και σιδηρό κανονικό. φαντάσου στις αρχές τις εγκυμοσύνης έχα 39 και τώρα 36,9 αλλά όπως είπες και εσύ έτσι και εγώ στην απόβολή είχα τρελλή ποσότητα αίματος.
και εγώ για 3 μήνες σίδηρο και μου είπε η αιματολόγος ότι η φεριτίνη πρέπει να είναι 12 -15 αλλιώς να αποφύγω εγκυμοσύνη. από τον μάιο 3 μήνες για να κάνω εξετάσεις μετά 3 μήνες αναμονή για το ραντεβού με την αιματολόγο και τώρα άλλους 3 μήνες με τον σίδηρο αι να δώ τι άλλο στο μέλλον. μετά ποιος ξέρει μπορεί να με βρει και κανένα άλλο κουλο. βέβαια σε 3 μήνες εγώ θα προσπαθήσω για εγκυμοσύνη γιατί έτσι που το πάνε οι γιατροί θα ξάχνομαι συνεχώς και όταν μου δώσουν το οκ μπορεί να είναι αργά...έλεος πλεον και μαζί τους οι εν όχι εξετάσεις όλα ειναι τυχαίο γεγονός και οι δε εξέταση στην εξέταση αναμονές απίστευτε΄ς και καθυστέρηση και ανάλωση χρόνου. τι να πω μάρθα μου..

ΕΓΩ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΛΟ ΣΤΑΓΩΝΕΣ ΑΙΜΑ ΕΧΩ!!! ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ!!!! ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ! ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!! ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΙΔΗΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!

LUVELINA
22-12-09, 16:00
ΕΓΩ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΛΟ ΣΤΑΓΩΝΕΣ ΑΙΜΑ ΕΧΩ!!! ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ!!!! ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ! ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!! ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΙΔΗΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!
ΜΑΓΔΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ??ΠΌΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?

LUVELINA
22-12-09, 16:13
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ(ΤΑ ΛΕΩ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..)ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟΝΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΟΞΥ ΓΙΑΤΙ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΕΡΙΤΙΝΗ... ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ... ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΚΑΝΔΑΛΙΑ , ΕΑΝ ΗΕ ΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗΣ ΒΓΕΙ ΠΕΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΚ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ..ΑΧ ΘΕΟΥΛΗ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΦΟΒΑΜΑΙ....
ΜΑΓΔΑ ΜΟΥ ΕΜΙΣΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ.ΕΜΕΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΝΤΟΝΗ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ 2 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ 11:30 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΑΠΟ ΤΙΣ 6 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ 3 ΛΕΠΤΑ ΤΣΟΥΝΑΜΙ. ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΤΥΧΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΙΦΝΙΔΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΕΝΟΥ ΤΟΥ ΣΥΓΓΕΝΗ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΜΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ.
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΠΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΘΕΣΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΜΕΤΑΓΓΥΣΗ.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ. ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ. ΕΑΝ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑ Ο ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΕΙΧΑ ΠΗΤ 18-12-09.
ΑΧ ΑΧ ΑΧ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΝΟΙΘΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ

LUVELINA
22-12-09, 16:16
ΜΑΓΔΑ ΜΟΥ ΣΥΓΝΩΜΗ ...ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΒΑΡΥΝΩ ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.

LUVELINA
22-12-09, 16:20
ΜΑΓΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΓΑΙΤΙ ΔΥΣΧΕΡΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ ΣΙΔΗΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΣΠΡΙΑ ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΣΙΔΗΡΟ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ ΑΡΑ ΧΑΠΙΑ ΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ 1ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΡΩΩ ΜΟΣΧΑΡΙ ΤΟ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΩΕΙ, ΜΠΟΝ ΦΙΛΕ 50 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑΣΗ ΕΜΕΤΟΥ ΓΙΑ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ....ΜΠΛΙΑΧ.
ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙς ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΣΠΑΝΑΚΙ ΦΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΗ ΣΙΔΗΡΟΥ , ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ......ΦΙΛΑΚΙΑ

tzo
22-12-09, 21:56
τζο μόλις τώρα η κουτή είδα ότι είσαι εγκυος. μην ανησυχείς εαν σου έδωσε εστώ και τώρα θεραπεία όλα θα πάνε καλά μην φοβάσε
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ!!!
luvelina μου, δυστυχώς πάει για αποβολή κ αυτή τη φορά...Εκανα το Σάββατο χοριακη κ έδειξε 119, την Πέμπτη ήταν 103,5... Η γιατρός μου είπε ότι σύντομα θα δω "αίμα" περιόδου, αλλά μέχρι σήμερα ούτε υποψία αίματος. Αύριο πρωι-πρωι θα κάνω άλλη μια χοριακή να δω τι γίνεται...
bp-IOLH μου, ξεκίνησα από την προηγούμενη Πέμπτη dexaton ορό, ενδοφλέβια κ salospir! Εσύ; Γιατί επισκεύτηκες 2 αιματολόγους; Λες να ζητήσω κ δεύτερη γνώμη;

LUVELINA
22-12-09, 22:02
Tζο ελπίζω κάτι να αλλάξει εως αυριο και η χοριακή να είναι ελπιδοφόρα, αλλά εαν τα πράγματα είναι διαφορετικά φροντισέ να προσέξεις τον εαυτό σου όσο μπορείς.
περιμένουμε τα νεα σου αυριο.

bp-IOLH
22-12-09, 23:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ!!!
luvelina μου, δυστυχώς πάει για αποβολή κ αυτή τη φορά...Εκανα το Σάββατο χοριακη κ έδειξε 119, την Πέμπτη ήταν 103,5... Η γιατρός μου είπε ότι σύντομα θα δω "αίμα" περιόδου, αλλά μέχρι σήμερα ούτε υποψία αίματος. Αύριο πρωι-πρωι θα κάνω άλλη μια χοριακή να δω τι γίνεται...
bp-IOLH μου, ξεκίνησα από την προηγούμενη Πέμπτη dexaton ορό, ενδοφλέβια κ salospir! Εσύ; Γιατί επισκεύτηκες 2 αιματολόγους; Λες να ζητήσω κ δεύτερη γνώμη;

Τζο, εύχομαι να μην παλλινδρομήσει τελικά και να πάνε όλα καλά. Αν τελικά παλλινδρομήσει, μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις και να δείξεις ψυχραιμία.
Εγώ έφτασα χοριακή μέχρι 1.200, είδαμε και σάκο με εμβρυϊκά στοιχεία αλλά δεν υπήρχε εξέλιξη. Έκοψα τα utrogestan Σάββατο πρωί και το αίμα ήρθε Τρίτη πρωί. Τα utrogestan δεν αφήνουν το αίμα να έρθει. Πριν τα κόψεις, σιγουρέψου ότι η χοριακή έχει κατέβει κι άλλο.
Εγώ πήγα σε δύο αιματολόγους, γιατί έχω ήπια θρομβοφιλία και δεν πίστεψα την πρώτη αιματολόγο ότι δεν θα χρειαστώ ηπαρίνη και πήρα δεύτερη γνώμη, για να σιγουρευτώ. Και ο δεύτερος μου είπε τα ίδια.
Άρα οι δύο παλλίνδρομες που έχω στην πλάτη μου δεν οφείλονται στην θρομβοφιλία.

domnina
23-12-09, 06:38
Τζο,

όπως λένε οι φίλοι μας οι αμερικάνοι "Nothing is over till it's over". Με λίγα λόγια μέχρι να δεις αίμα (που σου εύχομαι να μη δεις) η εγκυμοσύνη υπάρχει.

Υπάρχει τρανταχτό παράδειγμα εδώ μέσα που είχε το ίδιο θέμα με σένα. Ξεκίνησε με χοριακή που δεν ανέβαινε κανονικά αλλά κάνοντας υπομονή αυτή τη στιγμή η κοπέλα βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Γι' αυτό κάνε κουράγιο και μην το βάζεις κάτω τόσο εύκολα!

Όλα καλά θα πάνε.

magda TS
23-12-09, 08:20
ΤΖΟ ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ.
ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΑΙΜΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΠΕΤΙΟΥ ΜΑΣ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ ΕΙΠΑ ΠΑΕΙ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ. ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑ ΑΜΕΣΩΣ. ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ. ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΑ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΙΜΑ?
ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΤΑΝ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΡΟΜΑΞΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΛΑ ΟΚ! ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΤΑΝ. ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΝΝΙΩΣΑ ΕΝΑ ΦΟΥΣΚΟΜΑ(ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ) ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΗΓΑΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΡΔΙΑ…..
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΚΕΥΦΤΩ ΟΤΙ ΟΧΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ!
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!! ΟΧΙ ΟΤΙ ΡΙΧΝΩ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ!

magda TS
23-12-09, 08:30
LUVELIΝA
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ ΑΔΙΘΕΤΗΣΑ ΣΤΙΣ 33 ΜΕΡΕΣ(ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΚΥΣΤΗ! ΕΙΧΑ 11 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ. ΜΕΤΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΙΣ 25 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΕΦΥΓΕ Η ΚΥΣΤΗ!
ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΩΟΡΗΞΙΑ! ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΧΕΣΕΙΣ.
ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΑΛΛΟΝ 14 ΔΕΚ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΓΙΑ 1-2 ΜΕΡΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ. 9 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΙΔΑ ΡΟΖ(ΕΧΘΕΣ) ΓΙΑ 1 ΜΕΡΑ.
ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΟΣΕΧΕ(ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΟΥ ΣΙΔΗΡΟΥ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.

magda TS
23-12-09, 08:35
ΜΑΓΔΑ ΜΟΥ ΣΥΓΝΩΜΗ ...ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΒΑΡΥΝΩ ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.

MHN TO ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΑΥΤΟ!!!! ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ!!!!
ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ(ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ) ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΕΧΩ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΕΣ!!! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΔΕΙΧΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ...... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΕ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ!!! ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ!!!(ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ)

magda TS
23-12-09, 10:25
ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ. ΕΑΝ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑ Ο ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΕΙΧΑ ΠΗΤ 18-12-09.
ΑΧ ΑΧ ΑΧ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΝΟΙΘΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΗΤ 14-5-2010! ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΕΝΕΘΛΙΑ 19-12!
ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΜΕΛΑΓΧΟΛΟΥΝ....

LUVELINA
23-12-09, 18:14
Μάγδα,
περιπού ναι αυτές οι μέρες (μήνες) δεν είναι και το καλυτερό μου αλλά που θα μου πάει θα τους κάνω να είναι.
οσο αφορά το τι δείχνω προς τα εξώ, τα ιδια με εσένα. ποτέ μου δεν ήθελα ούτε να με λυπούνται ούτε να στεναχωριόνται για εμένα. έχω μάθει από μικρή να είμαι δυνατή και πλεόν αυτό δεν μπορώ να το αποβάλλω. αλλά μερικά πράγματα θα μας ακολουθούν για πάντα ..έχουν φωλιάσει στην καρδία μας .ίσως και να μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους.....ίσως πολλά ισως... άσχετό σε επόμενη εγκυμοσύνη δεν θέλω να ακούσω παλλινδρόμηση GPS , NAVIGATOR δεν ξέρω τι αλλά τον δρόμο δεν πρέπει να αφήσουμε τα σποράκια μας να τον χάσουν.
αίμα είχα λίγο και εγώ στην 5 εβδομάδα, 1 ημέρα, και όπως και εσύ είπα παεί και για 2 φορές μετά που άκουσα καρδία έλεγα ίσως γίνει κατί.... φτου μου της κακομοίρας έπρεπέ να του μιλάω και να του δίνω δύναμη εγώ είμαι εδώ μάτια μου μην φοβάσαι μαζί οι δύο μας και όλα θα πάνε καλά . την επόμενη φορά, εαν θέλει ο Θεός, θα του ψιθυρίζω από το πρωί ως το βράδυ, θα το χαιδεύω και θα του λέω ότι η μανούλα σε αγαπάει ......

magda TS
23-12-09, 18:25
την επόμενη φορά, εαν θέλει ο Θεός, θα του ψιθυρίζω από το πρωί ως το βράδυ, θα το χαιδεύω και θα του λέω ότι η μανούλα σε αγαπάει ......

ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ! ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ!!!! ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bp-IOLH
23-12-09, 22:18
Βρε πουλάκια μου, γλυκά μου κοριτσάκια, δεν φταίτε εσείς, ήταν να γίνει, η φύση αποφάσισε να γίνει έτσι κι έγινε.
Εγώ στην 1η παλλίνδρομη (πριν ακόμη μάθω οτι κάτι δεν πάει καλά) του μιλούσα, χάιδευα την κοιλιά μου αλλά ό,τι ήταν να γίνει έγινε τελικά.
Στη 2η παλλίνδρομη (που έμαθα πολύ νωρίς ότι δεν πάει καλά) δεν ήθελα καν να μπω σε διαδικασία να του μιλήσω, φοβόμουν, ήταν η άμυνά μου, να μη δεθώ μαζί του και μετά είναι μεγαλύτερος ο πόνος. Δεν θα άλλαζε τίποτε αν έκανα αλλιώς, πιστεύω πάλι πως ό,τι ήταν να γίνει έγινε.

eirinitas
23-12-09, 23:51
Ο Θεός δίνει κι ο Θεός παίρνει. Για κάποιο λόγο που δεν μπορούμε να φανταστούμε. Μας δίνει όσα μπορούμε να αντέξουμε. Ώρες ώρες αισθάνομαι τύψεις όταν σκέφτομαι πως στεναχωριέμαι για κάτι που δεν έπρεπε να γίνει και που η φύση προέβλεψε να μην γίνει, ενώ σε όλον τον κόσμο υπάρχουν τόσα παιδιά που υποφέρουν πολύ, τα βλέπουμε στα φανάρια πολλές φορές κι εκνευριζόμαστε αλλά αναρρωτήθηκε ποτέ κάποιος τι έχει τραβήξει η ψυχή τους?