PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ ΜΥΤΗ...

Σελίδες : 1 [2]

Ellemphriem
16-01-10, 00:48
Για να είμαι ειλικρινής, η παιδίατρος μας είχε πει από την αρχή να μην χρησιμοποιήσουμε συσκευές τέτοιες, οπότε και δεν ξέρω να πω αν όντως κάνουν δουλειά ή όχι. Μετά το μπάνιο τους βάζω συνήθως φυσιολογικό ορό και καθαρίζουν πολύ καλά, αλλά ακόμη και αυτό δεν τους το κάνω κάθε μέρα εάν δεν συντρέχει λόγος.

Ellemphriem, δεν έχουμε περάσει (ακόμη) ωτίτιδα, δεν ξέρω καν πως είναι και πως θα μπορούσα να την καταλάβω. Έχω ακούσει/διαβάσει, όμως, ότι πονάει πολύ και συνήθως σηκώνει υψηλό πυρετό. Αληθεύει αυτό;

Αργησα να το δω αυτο :( Να σου πω τωρα για τον πονο ειμαι σιγουρη οτι ποναει απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο την μικρη δεν πολυκαταλαβαινω ποτε ποναει γιατι δεν γκρινιαζει αν δεν φτασει το πραγμα ΠΟΛΥ σοβαρο. Εμεις ξεκινησαμε με υψηλο πυρετο 39 και βαλε ο οποιος ΔΕΝ επεφτε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Περναμε ντεπον-πονσταν εναλαξ ανα 5ωρο και απο 39,7 επεφτε το πολυ 38,6.....δραμα η κατασταση. Την τριτη μερα ηρθε η γιατρος και βρηκε οξυα ωτιτιδα στο αριστερο και ελαφρια στο δεξι. Την ιδια νυχτα καθε φορα που την ακουμπουσα στο κρεβαττι σηκωνοταν κλαιγοντας (πιστευω οτι αυτο ηταν οντως πονος) αλλα χρειαστηκε 3 μερες πυρετου και επισκεψη γιατρου και ΜΕΤΑ εδειξε οτι πονουσε......οποτε στην αρχη δεν ειχα καταλαβει τιποτα. Απλα με ψιλιασε οτι ο πυρετος ΔΕΝ υποχωρουσε με την καμια. Αυτο συνηθως ειναι ενδειξη λοιμωξης.....στο τελος πηραμε αντιβίωση (κατι που δεν ηθελα σε καμια περιπτωση).......και μονο τοτε την δευτερη μερα επεσε ο πυρετος και ησυχασαμε. Απο τοτε τρεμω τον φυσικο ορο. Πιστευω οτι εγω της την εκανα την ωτιτιδα λογω του οτι της εκανα πολλους και σε λαθος σταση.....δεν θελω ουτε να τον βλεπω. Τωρα της κανω μονο ατμο.....να σου πω μια χαρα δουλευει και αυτος.....

tarshou
16-01-10, 17:57
Έλα, εντάξει, δε νομίζω να φταις εσύ. Αλλα κι έτσι να είναι, ποιά μάνα δεν έχει κάνει τα λάθη της με τα παιδιά της; Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, από τότε που διάβασα τα ποστ σας εδώ, φυσιολογικό ορό τους βάζω κι εγώ τώρα σε όρθια στάση. Σ'ευχαριστώ και για τις πληροφορίες σχετικά με την ωτίτιδα. Τι να κάνουμε κι εμείς; Προσπαθούμε, οι μάνες!

Κλάρα, θα ρωτήσω την παιδίατρο για το θαλασσινό νερό. Αν είναι καλύτερο απ'το φυσιολογικό ορό, γιατί όχι;

lenaG
25-01-10, 17:06
κοριτσια sos
σημερα η μικρη μου ξυπνησε με μυξουλες που οσο περναει η μερα αυξανονται πολυ, δε νομιζω οτιεχω δει εντονοτερη καταρροη.!!!!!
τρεχουν συνεχως εξω απο τη μυτη , κι ακομα οταν της κανω αναρροφηση η ανακουφιση δεν διαρκει πάνω απο 15 λεπτα. εννοειται οτι μονο πανω μας μπορει να κοιμηθει.λετε να βαλω ορο ή δε χρειαζεται αφου δεν ειναι ξερές??
υπαρχει κατι που να μπορει να την ανακουφισει?.
το μωρακι μου δεν μπορει να ηρεμησει :-(:-(:-(:-(

ΒΕΡΑ
26-01-10, 10:28
κοριτσια sos
σημερα η μικρη μου ξυπνησε με μυξουλες που οσο περναει η μερα αυξανονται πολυ, δε νομιζω οτιεχω δει εντονοτερη καταρροη.!!!!!
τρεχουν συνεχως εξω απο τη μυτη , κι ακομα οταν της κανω αναρροφηση η ανακουφιση δεν διαρκει πάνω απο 15 λεπτα. εννοειται οτι μονο πανω μας μπορει να κοιμηθει.λετε να βαλω ορο ή δε χρειαζεται αφου δεν ειναι ξερές??
υπαρχει κατι που να μπορει να την ανακουφισει?.
το μωρακι μου δεν μπορει να ηρεμησει :-(:-(:-(:-(

Εννοείται ότι θα βάλεις ορό!!!! Πώς αλλιώς θα καθαρίσει ???

candy1234
27-01-10, 09:27
Ο δικοςμου γιατρος τις θεωρει ακρως επικινδυνες για τα αγγεια της μυτης και μια μη φυσιολογικη παρεμβαση στη μυτη του παιδιου.
Επειδη συμφωνω μαζι του, το ακολουθω.
Η καθεμια θα κανει αυτο που πιστευει.

Συμφωνώ απόλυτα! Εμένα μου την είχε "γράψει" ο παιδίατρος μέσα απο το ΜΗΤΕΡΑ μόλις γέννησα μαζί με τα γάλατα του μικρού. Την πηρα και την είχα στην άκρη. Κάποια στιγμή, πριν 4 μήνες περίπου, ο μικρός μπούκωσε και θεωρησα πως μόνο με τον Φ.Ο. δεν τον βοηθούσα αρκετά. Οπότε, λέω στον σύζυγο να κρατήσει το παιδί (13 μηνών τότε) και να του βάλω τη συσκευή για να το ξεμπουκώσω...αποτέλεσμα; Του άνοιξα τη μυτούλα η άχρηστη :( έτρεχε αίμα...! Το παιδί έπαθε σοκ μαζί και εγώ... Φυσικά, επι τόπου ο άντρας μου πήρε τη συσκευή και τη πέταξε στα σκουπίδια...μουρμουρίζοντας :( ! (γιατί εκείνος επέμενε απο την αρχή να μην του βάλω αυτό το "πράγμα" στη μυτούλα του). Αππααπαπα! Εγώ ούτε να το βλέπω αυτό το πράγμα μπροστά μου! Και ο παιδίατρος μου που έχουμε, όταν του ειχα πει πως εχω τη συσκευή και πως μου την είχαν γράψει απο το ΜΗΤΕΡΑ, μου είπε μην την χρησιμοποιήσω...γιατί θέλει πολύ προσοχή και κοτσια! Συγκεκριμένα μου είπε: Αν αντέχεις να του το κάνεις...και αν αντέχεις και τις τυχών συνεπειες.... Εκ των υστέρων κατάλαβα τι εννοούσε ο άνθρωπος.
Παρεπιπτόντως, απόψε όλο το βράδυ ο μικρός δυσκολευόταν στον ύπνο του (τωρα είναι 17 μηνών) γιατί έχει πολύ συνάχι. Το πρωί πριν το γάλα, του έβαλα μια αμπούλα ορού αλλά με τα χίλια ζόρια! Δεν κάθεται βρε παιδί μου...ούτε να του την σκουπίσω τη μυτούλα του! Σκέφτομαι να του πάρω απο το φαρμακείο αυτά τα μαντηλάκια που διαφημίζουν για το συνάχι..που δεν ερεθίζει τη μύτη...αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο κάνει για μωρά.. Γνωρίζεται κάτι; Τώρα του την σκουπίζω με μαλακά βαμβακερά πανάκια (όχι μιας χρήσης) αλλά και πάλι ερεθίζεται ρε γμτ! Και χαμομηλάκι του έβαλα αλλά μάταια... Έχετε ακούσει κάτι για αυτά τα μαντηλάκια που σας αναφέρω;

candy1234
27-01-10, 09:30
Αυτό που αναφέρει μια κοπέλα για τον ατμό, τι ακριβώς είναι; Να βράσω νεράκι κ να βάλω το παιδί από πάνω για εισπνοές ή λάθος κατάλαβα;

κλάρα
27-01-10, 09:43
Κορίτσια καλημέρα.Και εμένα ο μπέμπης αυτές τις μέρες λόγω μεγάλης πτώσης της θερμοκρασία μου μπούκωσε.¨Οπως έγραψα και λίγο πιο πάνω τις προηγούμενες μέρες εγω χρησιμοποιώ θαλασσινό νερό σε μορφή σπρέι και δεν έχω χρησιμοποιήσει πότε σε κανένα από τα 4 παιδιά μου μηχάνημα αναρρόφησης.Του βάζω στην μυτούλα το σπρέι σε όρθια στάση και με την πίεση που εχει αμέσως τρέχουν έξω οι μυξούλες.Για να τις βοήθήσω περισσότερο έχω παρει ένα σαν λαστιχένιο μπουκαλακι της chicco με μία μικρή μυτούλα από σιλικόνη μαλάκο και ρουφάει πολυ απάλα το υπόλοιπο που έχει μείνει μέσα(και μαλιστα έψαξα πολύ να το βρώ στην αγορά γιατί πλέων οι εταιρίες φαίνεται δεν το βγάζουν πια 'εγω το χρησιμοποιουσα πριν από 9 χρόνια και στα μεγάλα μου).Ο φυσιολογικός ορός δεν κάνει τίποτα και το παιδί υποφέρει.Μάλιστα το βράδυ πριν κοιμηθεί αφού πρώτα του καθαρίσω την μυτούλα του βάζω και από 1-2 σταγονίτσες οντριβιν για παιδάκια και περνάμε ενα σχετικά ήσυχο βράδυ.

Mina G
27-01-10, 10:51
Κοριτσια καλημερα. Χρησιμοποιω και εγω τη συσκευη OTRISALIN στον μικρο αλλα μου ειπε ο παιδιατρος οχι καταχρηση μονο αν ειναι πολυ μπουκωμενος και παντα με φυσιολογικο ορο γιατι οντως η υπερβολικη χρηση βλαπτει τα αυτια. Να σας πω την αληθεια απο την στιγμη που τον πηρα απο το μαιευτηριο τον καθαρισμο με φυσιολογικο ορο ποτε δεν μπορεσα να το κανω. Φοβομουν. Οποτε τον καθαριζω με την συσκευη. Οχι οτι και αυτη η μεθοδος ειναι η καλυτερη για μενα αλλα και για το μωρο αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

helena p
14-02-10, 18:59
γεια σασ κοριτσια η κορουλα μου ειναι τωρα 4 μηνων και 9 ημερων. εδω και 2 μερες εχουμε μπουκωμενη μυτουλα και δυο φορες με το φτερνισμα μου εβγαλε πρασινες μυξουλες. την αποσυμφοριζω με φυσιολογικο ορο και την ιδικη συσκευη της chicco. ο παιδιατρος ομως μου ειπε να της βαλω otrivin με garamat το οποιο περιεχει σε μικρες ποσοτητες κορτιζονη και αντιβιοτικο διοτι μαλλον εχει μικροβιακι και να μην κατεβει προς τα κατω. δεν ξερω τι να κανω ειμαι πολυ κατα των φαρμακων αλλα με αγχωσε ο παιδιατρος. θα ηθελα τη γνωμη σας. ευχαριστω πολυ

elenik
17-02-10, 10:04
Αν εβγαλε πρασινες μυξουλες θα ακουγα τον παιδιατρο.
Υπερ ή κατα φαρμακων θελει ειδικο χειρισμο. :?

mikio
17-02-10, 10:32
Καλημέρα κορίτσια! Ο μπέμπης μου είναι 6 μηνών και μέχρι σήμερα δεν αντιμετωπίσαμε θέμα με τις μυξούλες... Κάθε βράδυ μετά το μπάνιο τον ξαπλώναμε στο πλάι και βάζαμε ορό. Μία αμπούλα με πίεση στα ρουθουνάκια του (τη μοίραζα) και μετά τον σηκώναμε μπρούμυτα να τρέξει ο ορός και αν έβλεπα και καμιά μυξούλα τραβούσα με το οτρισαλίν.

Σήμερα το πρωί ξύπνησε με γουργουρητά στη μύτη. Έβαλα 2 ορούς με πίεση, έναν σε κάθε ρουθούνι και τράβηξα. Από το αριστερό ρουθούνι έβγαλα πολλές μυξούλες λίγο πηχτές και ελαφρώς κίτρινες, όχι διάφανες.
Πήρα τηλέφωνο ΩΡΛ θα πάμε αύριο να μας δει γιατί έχουμε ένα θέμα με το αυτάκι (εξωτερικά) και τον ρώτησα και για το μπούκωμα. Μου είπε ότι το οτρισαλίν το χρησιμοποιώ κατά βούληση και δεν κάνει κακό αλλά μου είπε το εξής για τον ορό:
Να μην τον βάζω με πίεση γιατί μπορεί να τον στείλω στο αυτί του! Τι στην ευχή να κάνω που ο ένας γιατρός τα λέει έτσι κι ο άλλος αλλιώς???? Είχα την εντύπωση ότι με πίεση έχω καλύτερα αποτελέσματα...

demi
17-02-10, 11:50
αυτο ειναι αληθεια για το αυτι..ο ορος ενω νομιζαμε οτι κανει καλο μας επιβαρυνε στο αυτι τελικα ..πολυ τον τρεξαμε και ησυχασαμε οταν σταματησαμε τον παιδικο..

G.STONE
17-02-10, 11:51
Μα καλά μας δουλεύουν; έτσι κι αλλιώς πιέζεις για να βγεί από το μπουκαλάκι! δεν γίνεται αλλιώς. Και εγώ έτσι το κάνω και έτσι βγαίνουν οι μυξούλες. Εντωμεταξύ τον έχω ταράξει τον καημένο με τους ορούς, τους βλέπει και τρέχει!!! Τι να κάνω αφού μονίμως μπουκωμένος είναι.

feravgia
17-02-10, 21:11
γεια σασ κοριτσια η κορουλα μου ειναι τωρα 4 μηνων και 9 ημερων. εδω και 2 μερες εχουμε μπουκωμενη μυτουλα και δυο φορες με το φτερνισμα μου εβγαλε πρασινες μυξουλες. την αποσυμφοριζω με φυσιολογικο ορο και την ιδικη συσκευη της chicco. ο παιδιατρος ομως μου ειπε να της βαλω otrivin με garamat το οποιο περιεχει σε μικρες ποσοτητες κορτιζονη και αντιβιοτικο διοτι μαλλον εχει μικροβιακι και να μην κατεβει προς τα κατω. δεν ξερω τι να κανω ειμαι πολυ κατα των φαρμακων αλλα με αγχωσε ο παιδιατρος. θα ηθελα τη γνωμη σας. ευχαριστω πολυ

Και εγώ επίσης θα άκουγα τον παιδίατρο, γιατί πράσινη μυξούλα σημαίνει ότι το πιθανότερο είναι να πάρει και αντιβίωση... αν το προλάβεις με την αγωγή που σου έδωσε θα είναι πολύ καλό, αλλά να ξέρεις ότι πράσινη μυξούλα... πρέπει να την αντιμετωπίσεις δραστικά... περαστικά σας!!!

mamavicky
01-04-10, 12:54
βλεπω ότι όλες προτιμάτε το otrisalin ποια η διαφορά του με τα υπόλοιπα ρε κορίτσια? εμένα μου φάνηκε πως αυτό δεν ρουφάει καθόλου.μιλάω για την συσκευή που ρουφάς ετσι?
εμάς πάντως επειδή έχει πολύ μπούκωμα τον τελευταίο μήνα μας ξεκίνησε amoxil για 7 ημέρες.

nik
07-04-10, 14:24
Κοριτσια με σωσατε! Η μικρη μου ειναι 5,5 μηνων και αρπαξε την πρωτη της ιωση με μπουκωμα αρκετο σε σημειο να πνιγεται. Οποτε δοκιμασα να της βαλω ορο γινοταν της τρελης, ασε που της εβαζα σταγονες μονο. Ετσι ουτε βοηθουσε και πλανταζε το καημενο. Χθες το βραδυ μπηκα στην "εγκυκλοπαιδια" ( εδω δηλαδη) και διαβασα το θεμα κι ετσι στις 6 το πρωι αφου δεν μπορουσε να ηρεμησει την περιλαβαμε με τον αντρα μου, την τυλιξαμε σε ενα σεντονακι ( σωστη η μαμα που το εφαρμοσε πρωτη) για να μην κουναει τα χερια , την γυρισαμε στο πλαι και επιτεθηκαμε με ορο και ortisalin. Περιττο να πω πως ξυπνησαμε οοοοολη την πολυκατοικια , αλλα μετα η βελτιωση ηταν εμφανης! Σας ευχαριστω πολυ!!:p

eliana_1976_
11-04-10, 15:34
Εμάς η παιδίατρος μας είπε τον σωστό τρόπο που μπαίνει ο ορός γιατί επί ένα μήνα είτε του έβαζα είτε όχι το ίδιο αποτέλεσμα είχε.
Εγω κάθομαι όρθια και τον βάζω πλάι πάνω στο κρεβάτι με τα ποδια του να εξέχουν προς τα εμένα. Του μαγνώνω τα πόδια του με τα τα γόνατά μου (όχι να πονάει, αλλά να μην τα κουνάει) του μαγκώνω το προσωπάκι στο πλάι με τη μία παλάμη και με το άλλο χέρι βάζω τον ορό. Πάντα βάζω τον ορό στο πάνω ρουθούνι και προσέχω να αρχίσει να βγαίνει από το κάτω ρουθούνι. Τον γυρίζω μπρούμυτα στον αέρα για αρκετά λεπτά και αυτός βγάζει από το στόμα και από τη μύτη μύξες, βλέννες κτλ. Επαναλαμβάνω και στο άλλο ρουθούνι. Βέβαια ποτέ μου δε φανταζόμουν ότι θα το έκανα αυτό το μαρτύριο στο παιδί μου. Ετρεμα !! Αλλά προτιμω να ξεσηκώνουμε το τετράγωνο και να χτυπιέται παρά να πάθει τίποτα από τις βλέννες. Ο άντρας μου φεύγει από το δωμάτιο όταν είναι να κάνουμε ορό.

mamartista
11-04-10, 23:41
Κοριτσια εγω ανυσηχω μηπως του κανει κακο ολη αυτη η πιεση στα ευαισθητα αγγεια της μυτης. Εχετε ακουσει τιποτα?? Προς το παρον του ριχνω με την αμπουλα αλλα εχω δει την φιλη μου με τη συρηγγα οτι ειναι πιο αμεσα αποτελεσματικη...

Ellemphriem
12-04-10, 08:37
Δεν ξερω κοριτσια προσοχη με τους ορους. Εχω κανει μεχρι στιγμης 2 ΜΕΓΑΛΑ λαθη. Ενα εκανα ξαπλωτη την μικρη με πιεση, της πηγαινε στο αυτι και εκανε ωτιτιδα. Και δευτερο ΜΕΓΑ λαθος εκανα πολλους γιατι ακουγα συνεχεια χρου και χρου μεσα και αποδειχτηκε μετα απο 4 ΜΗΝΕΣ ταλαιπωριας οτι αυτο το ρουουνισμα ειναι ΟΙΔΗΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολυ απο........? απο τους ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΡΟΥΣ που της εκανα για να την βοηθησω. Ολα με ΜΕΤΡΟ, ολα!.....τωρα εχει γινει χρονια ρινιτιδα με οιδημα και αυτο ΔΕΝ φευγει ευκολα....ειμαι τελειως απογοητευμενη. Για καλο τα εκανα, σκατα την εκανα την μικρη τελικα. ΠΡΟΣΕΧΤΕ.....τις υπερβολες.

eleana82
12-04-10, 09:29
εμεις φτασαμε στο νοσοκομειο, επειδη ειχε πολυ βουλωμενη μυτη το θαλασσινο νερο δεν της εκανε τιποτα, με αποτελεσμα να μην μου ετρωγε και να μην επινε!!!!τωρα ομως ειμαστε μια χαρα δοξα το θεο, εγω συνεχιζω να της ριχνω ορο στη μυτη με τη συρηγγα με πιεση προληπτικα!!! παντως η μικρη μου ενοχλειτε παρα πολυ αν εχει τη μυτη της βουλωμενη!!!τον τροπο με τη συρρηγγα μου τον ειπαν στο νοσοκομειο, εγω απλα της εριχνα με την αμπουλα.

Evelina-A
12-04-10, 09:36
εμεις φτασαμε στο νοσοκομειο, επειδη ειχε πολυ βουλωμενη μυτη το θαλασσινο νερο δεν της εκανε τιποτα, με αποτελεσμα να μην μου ετρωγε και να μην επινε!!!!τωρα ομως ειμαστε μια χαρα δοξα το θεο, εγω συνεχιζω να της ριχνω ορο στη μυτη με τη συρηγγα με πιεση προληπτικα!!! παντως η μικρη μου ενοχλειτε παρα πολυ αν εχει τη μυτη της βουλωμενη!!!τον τροπο με τη συρρηγγα μου τον ειπαν στο νοσοκομειο, εγω απλα της εριχνα με την αμπουλα.
εμενα η μεγαλη μου επαθε ριξη τυμπανου και ο ωρολας μου ειπε οτι εγινε πιθανοτητα λογω συριγγας. εγινε την αμεσως επομενη μερα που το ξεκινησα!τωρα η μικρη ειναι μπουκωμενη και θελει να θηλαζει πολυ και οχι τσο πλυ φαγητο ως συνηθως.ευτυχως εχουμε και αυτο καιολα ειναι καλυτερα!

Λιζα14
12-04-10, 09:46
κορίτσια καλημέρα.κι εμείς είχαμε προβλημα με τη μυτούλα.βάζαμε ορό μαλάκωνε τις βλέννες και τραβούσαμε με ένα μηχανηματάκι της οτρισαλιν ότι μπούκωνε τη μύτη.έγω είδα αποτελέσματα πάντως γιατί όλα αυτά που μαλακώνει ο ορός δεν είναι και ότι καλύτερο να μένουν στη μυτούλα.πρέπει να βγούνε κι επειδή τα παιδιά δεν ξέρουν να φυσήξουν τη μύτη έτσι είδα αποτελέσματα.και τώρα της βάζω καμια φορά ορό αλλά προληπτικά.

mamartista
12-04-10, 22:08
κοριτσια τι λετε τωρα??? Ολα αυτα απο μια παλιο συριγγα??

Κοιταξτε τι βρηκα μου φαινεται σουπερ ασφαλες

http://www.veoh.com/browse/videos/category/family/watch/v19929759KXyXnzmC

v & a
12-04-10, 22:58
Εμεις βαζουμε ορο μονο οταν χρειαζεται και οχι καθε μερα οπως ακουω, μου φαινεται ασκοπο... καταληξαμε απο τις μικρες μικρες με 10αρα συριγγα με ενα μπουκαλι ορο απο το φαρμακειο, (γιατι οι αμπουλες ειναι πανακριβες) με καρφωμενη τη βελονα μεσα.το παιδι ξαπλωμενο στα γονατα μας με το προσωπο χαμηλα προς τακατω για να μη καταπινει τις μυξες που προσπαθεις να του βγαλεις. Κανουμε οσες επαναληψεις χρειαζεται ωστε να βγαινει απο το διπλανο ρουθουνι μονο νερακι...εχει τυχει ας πουμε και 5 φορες συνεχομενες...οτριζαλιν μας ειχαν πει κι εμας και το πηραμε αλλα δεν χουμε βαλει ποτε, μιας και ο ορος κανει πολυ καλη δουλεια με το τροπο αυτο, γιατι να βαζουμε φαρμακα? (διαβασαμε τις οδηγιες και εχει και κατι φαρμακευτικο μεσα στα συστατικα οποτε δε το βαλαμε, αν και εγω βαζω οτριβιν παιδικο σε μενα:mrgreen:) Μολις βγηκαμε απο κρυωματο-μπουκωματα και οι 2 μικρες...οσο για τη μπεμπα που ειναι 6μηνων δε φανταζεστε με αυτο το τροπο με τη συριγγα, ποση μυξα μπορει να βγαινει απο μια τοσο μικρη μυτουλα!!!!!!!!!!!

α ξεχασα...αυτο που ρουφαει τις μυξες το χαμε παρει κι εμεις αλλα τελικα το αφησαμε σαν τεχνικη μιας και αν κανεις πολλες επαναληψεις ορου δε μενει τιποτα να ρουφηξει!!!!!!!!!

yogamama
21-04-10, 00:25
Κοριτσια τα εκανα και πετυχε.
-Αφου με αρμεξα λιγο σε ενα καπακι εμφιαλωμενου νερου (που ειναι αποστειρωμενα) του εσταξα λιγο γαλα απο το στηθος με τη συριγγα
-Ρεφλεξολογια-μασαζακι απο τα δακτυλακια (πανω μερος του ποδιου) κ προς τα πανω
-Ανοιξα λιγο το παραθυρο
-Του σηκωσα λιγο το κεφαλακι στο κρεβατι για να κατηφοριζουν οι εχθροι

yogamama
23-04-10, 20:36
...//Κοριτσια τα εκανα και πετυχε.
-Αφου με αρμεξα λιγο σε ενα καπακι εμφιαλωμενου νερου (που ειναι αποστειρωμενα) του εσταξα λιγο γαλα απο το στηθος με τη συριγγα
-Ρεφλεξολογια-μασαζακι απο τα δακτυλακια (πανω μερος του ποδιου) κ προς τα πανω
-Ανοιξα λιγο το παραθυρο
-Του σηκωσα λιγο το κεφαλακι στο κρεβατι για να κατηφοριζουν οι εχθροι

Μασαζακι στο πλαι αριστερα του μεγαλου δακτυλου ποδιων προς τα πανω. ΘΑΥΜΑΤΑ!!

κατερινα κωστας
26-04-10, 20:04
καλησπερες κ απο μενα ... ο μπεμπουλης μου ειναι 5 μηνων και εχει τρελο μπουκωμα αλλα χωρισ μυξες κ χωρισ βηχα.. ριχνουμε ορο καργα αλλα δεν βοηθαει κ πουθενα... το μπουκωμα παραμενει.. καμια λυση?

Κάκι
26-04-10, 23:12
Γιατί δεν ρωτάς τον παιδίατρο μήπως είναι αλεργία?

anastasia&marilou
27-04-10, 14:17
και εμας μας ετυχε και βαλαμε κατι κατω απο στρωμα για να ειναι ελαφρυα σηκωμενο και φ.ορο αλλα τελικά χρειαστηκε και aerolin...γιατι δεν πας απο εκει να το ακουσει ο γιατρος σου ή να ερθει απο το σπιτι;;;ειναι αρκετες οι μερες και βηχει κιολας...
και εμενα επαθε βρογχιτιδα...αερολιν και αντιβιωση ...και ειναι τοσο μωρο...στεναχωρηθηκα πολυ...

κατερινα κωστας
28-04-10, 11:47
αλλεργια ε?
δεν εχω χρηματα για παιδιατρο γμτ ...
ειμαστε και οι 2 ανεργοι
θα δω μηπως παω απ το παιδων .

Baby A
01-05-10, 02:58
Γεια σας και παλι, εδω και 6 ημερες το κοριτσακι μου δυομιση μηνων τωρα ειναι λιγο μπουκομενο και εχει και λιγο βηχα. Αυτο το γουργουρισμα απο τη μυτη δε λεει να σταματησει.Της βαζω συνεχεια ορο αλλα τιποτα.Η παιδιατρος τηλεφωνικα μου ειπε ορο και τιποτε αλλο.Εσας σας εχει τυχει κατι παρομοιο σε αυτη την ηλικια;

Η κόρη μου πάντα ήταν είχε μπουκωμένη μυτούλα όταν ήταν μωρό. Δεν κατάλαβα τι εννοείς βάζεις ορό απλά ή κάνεις αναρρόφηση με είδική συσκευή. Ο παιδιατρός μου μου είχε συστήσει την otrisalin που παίρνει και ανταλακτικά. Αυτή με το σωληνάκι που ρουφάς με το στόμα έχει φίλτρο μη φοβάσαι.. Τα άλλα με τη φούσκα είναι άχρηστα. Το παίρνεις στο φαρμακείο και κάθε φορά αλλάζεις ανταλακτικό. Απλά ξαπλώνεις το μωρό το γέρνεις λίγο δεξιά να ακουμπά το μάγουλο κάτω και το κρατάς γερά να μη χτυπήσει η μυτούλα με την αμπούλα ορού ή αριστερά αντιστοιχα με το ρουθουνι και να βάζεις ορό μέχρι να βγεί απ το άλλο ρουθούνι. Πρόσεχε μη το πνίξεις.Αμέσως απότομα όσο πιο γρήγορα μπορεις σηκώνεις το μωρο να αναπνεύσει λίγο και μετά το ξαπλώνεις βάζεις τον κώνο και ρουφας. Επαναλαμβάνεις στο άλλο ρουθουνι. Περιπου μισή σε κάθε ρουθούνη είναι αρκετή. Καλυτερα πρωτη φορά να στο δείξει ο γιατρός. Έιναι βασανιστικό για το μωρό δεν καθεται καλό είναι αν δεν μπορείς να τα βγάλεις περα να σε βοηθήσει κάποιος να κρατά το μωρό. Εμείς μέρα πάρα μέρα το ίδιο μαρτύριο. Να σκέφτεσαι ότι αν δεν καθαρισουν τα ρουθουνάκια μπορεί να πάθει ωτίτιδα και να πονά φρικτά-αφόρητα και να πάρει αντιβίωση. Καλά είναι και τα μπανάκια με πολύ νερό στο κεφαλάκι.

Baby A
01-05-10, 03:14
καλησπερες κ απο μενα ... ο μπεμπουλης μου ειναι 5 μηνων και εχει τρελο μπουκωμα αλλα χωρισ μυξες κ χωρισ βηχα.. ριχνουμε ορο καργα αλλα δεν βοηθαει κ πουθενα... το μπουκωμα παραμενει.. καμια λυση?

μπανάκι κάθε μέρα παιδια με νεράκι όχι σαπούνι. και δυο φορές. στα παιδια μου έβαζα σπάνια σαπούνι σχεδον μια φορά το μήνα. στο εξωτερικό οι μαιες οταν γιενιεται το μωρο σου το λένε. μεχρι να μπουσουλισει ή να τρωει κανονικα και να λερωνεται δε χρειάζεται. δημιουργει ξηροδερμια και αλεργίες. η κόρη μου απο σαπουνι παθαινε ατοπικη δερματιτιδα μεχρι και το πουλακι της. πάρτε ένα φλυτζανακι του καφε και ριχνετε του νερό μεσα στο μπανακι. σιγα σιγα να προλαβαινει να αναπνει ισως και καμια φορα να παιρναει απ τη μυτουλα και να βγαινει απ το στομα κατι που μοιαζει σα να πνιγεται και να φτυνει. θέλει ηρεμία και μεγάλη προσοχη. θυμόσαστε πως τα πλενουν νεογέννητα δεν προλαβαίνουν να κάνουν ουα. υγραντηρας αν έχετε θέρμανση στο σπιτι βάλτε πάνω στο καόριφερ μια κουπα νερο. να το γεμιζεται συχνα.

soevan07
05-10-10, 15:32
Mε αφορμή την τελευταία μας ίωση :roll:
έψαξα για ρινικό αποσυμφορητή και βρήκα της babydoo (http://www.moro-ltd.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=3&category_id=3&flypage=vmj_ritz.tpl&option=com_virtuemart&Itemid=55)
Το έχει δοκιμάσει καμιά σας?

Ενώ ο γιατρός μας μου είπε οτι έχει ακούσει
καλά λόγια για το rinofree (http://www.rinofree.gr/)

fistikaki
12-10-10, 01:20
εχω απελπιστει με το μπουκωμα της μικρης... :(

ενα μηνα μπουκωμενη!!! δε μπορει να παρει ανασα τις νυχτες!!!

κανενα αλλο συμπτωμα... μυξες μονο, που το βραδυ την μπουκωνουν και ζοριζεται πολυ....

της εκανα ζεστο μπανιο, της εβαλα απο 2 ορους σε καθε ρουθουνι, απο μια σταγονα οτριβιν, αεριους, αντιβιωση....................

και τωρα ροχαλιζει και τρανταζεται απο την προσπαθεια να ανασανει με το βρωμομπουκωμα.... τι στην ευχη αλλο να κανω :-?

σημερα ξεκινησαμε βεβαια την αντιβιωση (κλαριπεν) ειναι νωρις για να δρασει...

ειναι φυσιολογικο ομως αυτο, να κραταει τοσες μερες????!!!!!!!!!!

v & a
12-10-10, 09:52

Υπομονη, αν δεν ειναι φυσιολογικο ο γιατρος εχει τη λυση!!!!
κι εμας μολις εφτασε 20ημερο και ειπαμε στο γιατρο πως δε φευγει το μπουκωμα αρχικα μας ειπε ορο με οτριβιν και μολις του παμε πως δε περναει μας εδωσε αντιβιωση και σιροπι αερολιν στη μικρη που ειχε αρχισει να κανει ακροαστικα και ενα αλλο στη μεγαλη levotuss καπως ετσι για το βηχα (δεν ειχανε παρα πολυ αλλα ακουγες χρου χρου τα φλεμματα). Εκει που αρχισε να διορθωνεται ομως παθανε γαστρεντεριτιδα που κρατησε σχεδον 1 βδομαδα τους σταματησαμε την αντιβιωση για μην επιβαρυνεται το στομαχι που ηταν συνηθως αδειο, και τελικα το μπουκωμα δεν εφυγε ποτε τελειως...τωρα ξανα μανα τα ιδια οποτε ξαναξεκινησαμε γιατι η αντιβιωση πρεπει να κανει κυκλο. (να πιει δηλαδη οσο πρεπει και οχι αμα δεις πως τα συμπτωματα υποχωρουν να σταματησει...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟς!) σημερα η μεγαλη μου ξυπνησε και με κολλημενο ματι τσιμπλες...αντε να δουμε τι αλλο θα κολλησουμε απο αυτον τον παιδικο!

supermama
12-10-10, 10:43
καλημερα!δε ειδα αν στο ειπε καμια κοπελα πιο πριν... εγω οταν ειχα προβλημα με τον μικρο και πηγαμε στο νοσοκομειο,μας εδειξαν ενα κολπο. ειμασταν πολυ σοβαρα γιατι ειχε μπουκωσει και δεν μπορουσε να παρει αναπνοη. Λοιπον να μη στα πολυλογω ξαπλωσε το μωρο στο πλαι. εβαλε σε μια συριγγα (χωρις τη βελονα εννοητε) ορο για τη συναχη, κρατησε το μωρο ακινητο ειδικα το κεφαλι ναναι ακινητο και τελειως στο πλαι. και πατησε με τη συριγγα πολυ δυνατα τον ορο στο πανω ρουθουνι. εκεινη τη στιγμη βγηκε απο το αλλο οτι ειχε και δεν ειχε. ξεμπουκωσε με τη μια. το ιδιο εκανε και απο την αλλη πλευρα.
Να ξερεις οτι η διαδικασια δε πρεπει ναναι και πολυ ευχαριστη για το παιδακι φανταζομαι αλλα ειναι ακρως αποτελεσματικη!
τα 2 τιπς ειναι να ειναι το μωρο τελειως ακινητο (λογικα θα χρειαστεις και καποιον να σε βοηθησει) και το αλλο να πατησεις με δυναμη τον ορο. αν κουνηθει λιγο το μωρο μπορει να ακουμπησει η συριγγα στη μυτουλα του και να ματωσει μια δυο σταγονες.
Ξρω ακουγετε καπως..αλλα κανει δουλεια

v & a
12-10-10, 10:49
Λοιπον να μη στα πολυλογω ξαπλωσε το μωρο στο πλαι. εβαλε σε μια συριγγα (χωρις τη βελονα εννοητε) ορο για τη συναχη, κρατησε το μωρο ακινητο ειδικα το κεφαλι ναναι ακινητο και τελειως στο πλαι. και πατησε με τη συριγγα πολυ δυνατα τον ορο στο πανω ρουθουνι. εκεινη τη στιγμη βγηκε απο το αλλο οτι ειχε και δεν ειχε. ξεμπουκωσε με τη μια. το ιδιο εκανε και απο την αλλη πλευρα.

Αυτος ειναι ο τροπος που χρησιμοποιουμε κ εμεις απο τοτε που γεννηθηκαν οι μικρες, μιας και το να ριχνεις σταγονες, η να ζουλας με δυναμη αμπουλιτσες με ορο( αυτες που πουλανε στα φαρμακεια και ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ, σε σχεση με ενα μπουκαλι ορο κ μια συριγγα) ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ και τολεω με πληρη συναισθηση του τι συμβαινει. Κι εμας νοσοκομειακος παιδιατρος μας το χε δειξει. αμα δειτε τι πραμα βγαινει απο κει μεσα θα καταλαβετε πως μονο ετσι γινεται δουλεια. Μπορει το παιδακι να λυσσαξει στο κλαμα για 30 sec αλλα ειναι το μονο που δουλευει αν θελετε να αναπνευσει το μικρο σας.
Ο συζυγος μου το δοκιμασε και στον εαυτο του και μου ειπε πως δεν ειναι καθολου ευχαριστο αλλα ξεμπουκωνεις με τη μια....

fistikaki
12-10-10, 11:01
μα, βγαζει πολυ μυξα και με τον ορο τις αμπουλες... δεν ειναι εκει το προβλημα (αν και θα δοκιμασω κι αυτο με τη συριγγα)

το προβλημα εινια,πως ξαναμπουκωνει μεσα σε 10 λεπτα.... και κραταει πολυ καιρο αυτη η ιστορια... τοσα φαρμακα παιρνουμε, ελεος... τες πα... 2η μερα αντιβιωσης σημερα, ελπιζω να στρωσει η κατασταση, ευχαριστω κοριτσια..

stafroditi2353
12-10-10, 11:29
πως γινεται αυτο???πες λεπτομερειες σε παρακαλω..

stafroditi2353
12-10-10, 11:33
δεν το ηξερα οτι μπορει να παθεις ζημια απο τον ορο ρε κοριτσια!!!στο πλαι ε???εγω της το βαζω ανασκελα και την γυρναω αμεσως μπρουμυτα. και μετα τα κραβαψ με εκεινο το συστημα ρινικης αποσυμφορησης, αλλα σε μιση ωρα παλι μπουκωνει.λαθος τα κανω δηλαδη, εεε???ποσο συχνα κανει να το χρησιμοποιεις αυτο??και η μπουμπου απο την πεμπτη ειναι ετσι, μπουκωμενη και βηχα. ειμαστε με αντιβιωση, αναπνοες κλπ. το χαμομηλι κανει κατι??ξερετε κατι αλλο που μπορει να ανακουφιζει.

fenaki
12-10-10, 12:01

κανενα αλλο συμπτωμα... μυξες μονο, που το βραδυ την μπουκωνουν και ζοριζεται πολυ....

της εκανα ζεστο μπανιο, της εβαλα απο 2 ορους σε καθε ρουθουνι, απο μια σταγονα οτριβιν, αεριους, αντιβιωση....................

και τωρα ροχαλιζει και τρανταζεται απο την προσπαθεια να ανασανει με το βρωμομπουκωμα.... τι στην ευχη αλλο να κανω :-?

ρε φυστίκι πως το κατάφερες αυτο?μάζεψε μαζεψε το παιδι μύξα και
κλαριπεν αντιβίωση σημαίνει πως το παιδι έχει βροχιτιδα.....αυτην έπινε η κάτια περυσι.....όλο το χρονο που εχει σπαστική βροχιτιδα.....
πλακωσε το παιδι στον ορο.... ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ.....για αυτο το καημενο ροχαλιζει....υγραντηρες υδρατμους και αλλα τα ξεχνας στην ΒΡΟΧΊΤΙΔΑ.....θερμοκρασια κανονική στο σπιτι συχνες πλυσεις με ορο με συρηγγα....δες τα παραπανω προσοχή μην μαζεψει πιον και κανει ωττιτιδα.....
μάσκα εισποες σου έδωσε ο γιατρος?

fenaki
12-10-10, 12:05
μα, βγαζει πολυ μυξα και με τον ορο τις αμπουλες... δεν ειναι εκει το προβλημα (αν και θα δοκιμασω κι αυτο με τη συριγγα)

το προβλημα εινια,πως ξαναμπουκωνει μεσα σε 10 λεπτα.... και κραταει πολυ καιρο αυτη η ιστορια... τοσα φαρμακα παιρνουμε, ελεος... τες πα... 2η μερα αντιβιωσης σημερα, ελπιζω να στρωσει η κατασταση, ευχαριστω κοριτσια..

βρε φιστικι κανε αυτο που σου λεμε...με συρηγγα...δεν κάνει τιποτα η αμπουλα.....
οι μυξες ειναι διαφανεις ή άσπροκιτρινες?

fenaki
12-10-10, 12:25
συγνωμη που επιμενω και δεν θελω να σε τρομάξω αλλά την κλαριπεν στην έδωσε για να προλάβει την βροχοπνευμονια και την ωτιτιδα......μην επαναπάυεσαι....η αντιβίωση δεν ξεμπουκωνει.....πίασε το παιδι στα πλάγια μεταξυ πλευρων και πλάτης και όταν πέρνει ανασα ακουγεται ενα χρ....αυτό λέγεται βροχοσπασμός....το ιδιο ακουγεται και μπροστα στο στηθος....
κανε συχνες πλυσεις με ορο...αν ειναι πυχτες οι μυξες σημαινει πιον.....άκουσε με τα περασα με την κάτια και περυσι επειδη κολλαγα συνεχεια έπαθα πιωδη ωτιτιδα και αιγμοριο και έπερνα αντιβιωση για 20 μερες....και δεν μου ειχε περάσει πέρασε 1,5 μήνας να συνέλθω....
αλλά επειδη η κάτια περυσι το πάθαινε συχνα αυτο μολις έβλεπα συναχι έκανα πλυσεις.....πάρε ενα μπουκαλι ορο με καπακι απο το φαρμακειο και συρηγγες συσκευη οτρισαλιν ή οποια άλλη θελεις και ρουφα....εγω με αυτη την συσκευη ειμαι ευχαριστημένη.....δεν αφηνει τιποτα πέρνω και ανταλακτικα και μετα την πλένω με καυτο νερο....

eliana_1976_
12-10-10, 12:36
fistikaki με σύρηγγα είναι το καλύτερο αποτέλεσμα. Βάλε το παιδί στο πλάι με ανασηκωμένο το κεφαλάκι ρίξε στο πάνω ρουθούνι μία σύρηγγα και θα δεις να τρέχει το νεράκι από το κάτω ρουθούνι. Αμέσως γύρισε το παιδί μπρούμυτα και χτυπησέ το στην πλατούλα να ξεκολλήσουν τα φλέμματα. Επανέλαβε και το άλλο ρουθούνι την ίδια διαδικασία. Αφησε το παιδί λίγο μπρούμυτα. Εγώ όταν έχει πολλά φλέμματα τον χτυπάω στην πλατούλα ρεύεται και μου τα βγάζει κατά το ρέψιμο. Το κάνω πρωί και βράδυ, όχι περισσότερες φορές γιατί φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. και μετά με μια μπατονέτα παίρνω τις μυξούλες που αρχίζουν να κρεμονται και του καθαρίζω σιγά σιγά τα ρουθουνάκια

soevan07
12-10-10, 12:43
καλημερα!δε ειδα αν στο ειπε καμια κοπελα πιο πριν..........................................
................................................................................
ξαπλωσε το μωρο στο πλαι. εβαλε σε μια συριγγα (χωρις τη βελονα εννοητε) ορο για τη συναχη, κρατησε το μωρο ακινητο ειδικα το κεφαλι ναναι ακινητο και τελειως στο πλαι. και πατησε με τη συριγγα πολυ δυνατα τον ορο στο πανω ρουθουνι. εκεινη τη στιγμη βγηκε απο το αλλο οτι ειχε και δεν ειχε. ξεμπουκωσε με τη μια. το ιδιο εκανε και απο την αλλη πλευρα.................................................

Κορίτσια δυστυχώς εμείς με τον ορό
δεν τα έχουμε πάει και πολύ καλά!!

Αυτό έκανα κι εγώ πέρσι στη κόρη μου
για να αποφύγουμε την ωτίτιδα

της έβαζα με σύριγγα πολύ ορό με δύναμη
στο κάθε ρουθούνι
(με την διαφορά που την είχα καθισμένη στο καρεκλάκι της)
και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έβγαινε απο το άλλο ρουθούνι.....

....και το αποτέλεσμα ήταν να μας κάνει το ίδιο ωτίτιδα! :sad:

Ο γιατρός μας είπε οτι και ο πολύς ορός μπορεί να προκαλέσει ωτίτιδα! Μια σταγόνα έφτανε μας είπε
ίσα-ισα για να τα ρευστοποιούσε.......

Και φέτος που μπούκωσε πάλι
είπα η δικιά σου: "Δεν θα της βάλω ορό !!!!"
(προσπαθούσα να της τραβήξω τις μύξες με το ρουφηχτήρι)

Το αποτέλεσμα??.......

ΠΑΛΙ ΩΤΙΤΙΔΑ!!! :( :(

Αντε πάλι Augmentin!!!!!........

Και τώρα 3η εβδομάδα
έχει ακόμα αυτό το βρωμομπούκωμα !!!!
(όπως λέει και το fistikaki)

Αν βρείτε λύση πείτε μου κι εμένα!!....

Αφού με φωνάζει "μαμά" κι εμείς ακούμε "μπαμπά"! :roll:

fistikaki
12-10-10, 13:04
πωπω με φρικαρατε τωρα...

πηχτη μυξα εχει, και ακουω και χρρρρρρρρρ χρρρρρρρρ απο τα πνευμονια της... ομως λιγο καλυτερα σημερα, την ειδε και γιατρος και τη βρηκε λιγο καλυτερα...

θα κανω συριγγα, αλλα βρε παιδια, μηπως δε κανει και τοσο πολυς ορος??? τι να πω, φοβαμαι και για τ αυτια της, με τοση πιεση που βαζουμε!

ballou
12-10-10, 13:04
Κορίτσια δυστυχώς εμείς με τον ορό
δεν τα έχουμε πάει και πολύ καλά!!

Αυτό έκανα κι εγώ πέρσι στη κόρη μου
για να αποφύγουμε την ωτίτιδα

της έβαζα με σύριγγα πολύ ορό με δύναμη
στο κάθε ρουθούνι
(με την διαφορά που την είχα καθισμένη στο καρεκλάκι της)
και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έβγαινε απο το άλλο ρουθούνι.....

....και το αποτέλεσμα ήταν να μας κάνει το ίδιο ωτίτιδα! :sad:

Ο γιατρός μας είπε οτι και ο πολύς ορός μπορεί να προκαλέσει ωτίτιδα! Μια σταγόνα έφτανε μας είπε
ίσα-ισα για να τα ρευστοποιούσε.......

Και φέτος που μπούκωσε πάλι
είπα η δικιά σου: "Δεν θα της βάλω ορό !!!!"
(προσπαθούσα να της τραβήξω τις μύξες με το ρουφηχτήρι)

Το αποτέλεσμα??.......

ΠΑΛΙ ΩΤΙΤΙΔΑ!!! :( :(

Αντε πάλι Augmentin!!!!!........

Και τώρα 3η εβδομάδα
έχει ακόμα αυτό το βρωμομπούκωμα !!!!
(όπως λέει και το fistikaki)

Αν βρείτε λύση πείτε μου κι εμένα!!....

Αφού με φωνάζει "μαμά" κι εμείς ακούμε "μπαμπά"! :roll:

Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές : Ο κάθε γιατρός λέει τα ... δικά του.

Επειδή και μένα η μικρή παθαίνει τουλάχιστον μια φορά τον μήνα ωτίτιδα, πέρσυ επισκεφτήκαμε ωρλ για άλλο λόγο βέβαια. Ο οποίος να είναι καλά μου έκανε ολόκληρο μάθημα ιατρικής για την ωτίτιδα (μέση, οξεία, έσω - έξω κτλ.)
Για να μην μακρυγορώ θα σας εν όλιγης τι μου είπε

Σωστός τρόπος για να πλένουμε την μυτούλα με ορό είναι σε ημιξαπλωμένη θέση και μόνο όταν βάζουμε τον ορο στο ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο τότε λέμε καθαρίζουμε.
Όσο για τις συχνές ωτίτιδες οφείλεται στο γεγονός ότι το σωληνάκι που επικοινωνεί με την μύτη - κρεατάκια - αυτιά, στα παιδιά είναι "κοντό" και "ευθεία" ενώ στους ενήλικες ή στα μεγαλύτερα παιδάκια είναι "μακρύ" και "κάθετο". Αυτό μέχρι την ηλικία περίπου των 8 ετών.
Και τέλος σε κάθε ωτίτιδα, το γνωστό σε όλους υγρό στο αυτί κάνει από 1 έως 3 μήνες για να φύγει. Που σημαίνει αν στον μήνα επάνω το παιδί κάνει μυξούλες ή γενικότερα κρυώσει το ήδη υπάρχον υγρό στο αυτί αναπτύσει πολύ εύκολα πάλι μικρόβια και οργανισμούς που προκαλούν την περιβόητη ωτίτιδα.
Επίσης μου συνέστησε και ένα διαλύμα (μίξη δύο φαρμάκων) μόλις ξεκινήσει μύξες να το εφαρμόζουν για να αποφύγουμε την ωτίτιδα. Η παιδίατρος μου βέβαια είναι κάθετη, μου το επισήμανε ως ¨τούρμπο¨ αποσυμφορητικό και γενικά να το αποφεύγουμε. Και έτσι έρχομαι στην αρχική μου πρόταση. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.......

fenaki
12-10-10, 13:18

Επειδή και μένα η μικρή παθαίνει τουλάχιστον μια φορά τον μήνα ωτίτιδα, πέρσυ επισκεφτήκαμε ωρλ για άλλο λόγο βέβαια. Ο οποίος να είναι καλά μου έκανε ολόκληρο μάθημα ιατρικής για την ωτίτιδα (μέση, οξεία, έσω - έξω κτλ.)

Για να μην μακρυγορώ θα σας εν όλιγης τι μου είπε

Σωστός τρόπος για να πλένουμε την μυτούλα με ορό είναι σε ημιξαπλωμένη θέση και μόνο όταν βάζουμε τον ορο στο ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο τότε λέμε καθαρίζουμε.
Όσο για τις συχνές ωτίτιδες οφείλεται στο γεγονός ότι το σωληνάκι που επικοινωνεί με την μύτη - κρεατάκια - αυτιά, στα παιδιά είναι "κοντό" και "ευθεία" ενώ στους ενήλικες ή στα μεγαλύτερα παιδάκια είναι "μακρύ" και "κάθετο". Αυτό μέχρι την ηλικία περίπου των 8 ετών.
Και τέλος σε κάθε ωτίτιδα, το γνωστό σε όλους υγρό στο αυτί κάνει από 1 έως 3 μήνες για να φύγει. Που σημαίνει αν στον μήνα επάνω το παιδί κάνει μυξούλες ή γενικότερα κρυώσει το ήδη υπάρχον υγρό στο αυτί αναπτύσει πολύ εύκολα πάλι μικρόβια και οργανισμούς που προκαλούν την περιβόητη ωτίτιδα.
Επίσης μου συνέστησε και ένα διαλύμα (μίξη δύο φαρμάκων) μόλις ξεκινήσει μύξες να το εφαρμόζουν για να αποφύγουμε την ωτίτιδα. Η παιδίατρος μου βέβαια είναι κάθετη, μου το επισήμανε ως ¨τούρμπο¨ αποσυμφορητικό και γενικά να το αποφεύγουμε. Και έτσι έρχομαι στην αρχική μου πρόταση. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.......

αυτό ειναι αληθεια....αλλα ο ορος όπως και να χει αποσυμφωρει το μπουκωμα.....κάθε περιπτωση ειναι ειδικη....

ballou
12-10-10, 13:27
αυτό ειναι αληθεια....αλλα ο ορος όπως και να χει αποσυμφωρει το μπουκωμα.....κάθε περιπτωση ειναι ειδικη....
Σίγουρα. Εγώ είμαι πολύ υπερ του ορού και μάλιστα με σύριγγες 10άρες σε έκτακτες περιπτώσεις. Επίσης και η χρήση θαλασσινού νερού (3 φορές την ημέρα) είναι πολύ αποτελεσματική.

fenaki
12-10-10, 13:29
πωπω με φρικαρατε τωρα...

πηχτη μυξα εχει, και ακουω και χρρρρρρρρρ χρρρρρρρρ απο τα πνευμονια της... ομως λιγο καλυτερα σημερα, την ειδε και γιατρος και τη βρηκε λιγο καλυτερα...

θα κανω συριγγα, αλλα βρε παιδια, μηπως δε κανει και τοσο πολυς ορος??? τι να πω, φοβαμαι και για τ αυτια της, με τοση πιεση που βαζουμε!

μου κάνει εντυπωση που δεν σου έδωσε εισπνοες....η κλαριπεν ειναι καλή αντιβιωση α....δεν θελει ψυγειο ελπιζω να στο είπε....φαντασου πόσο χαλια ειναι η μικρη.....για να δωσει κατευθειαν αντιβιωση....συνηθως την δινουν όταν έχει και πυρετο....
οπως σου ειπα καθολου υγρασια.....μην αφήσεις κανενα να ερθει σπιτι.....αλλαγη στα σεντονακια συχνά....αν κοιμάται στην κουνια κάτω απο το υπόστρωμα βάλε μια πετσετα διπλωμενη προσωπου για να ανασηκώσεις το προσκεφαλο.....και απο πάνω το μαξιλάρι οχι ευκαλυπτο οταν σπασει το μπουκωμα και η μυξα γινει διαφανης τοτε θα δεις βελτιωση όταν θα τρεχει ρωτα και τον γιατρο αν συμφωνει να βάλεις οτριβιν παιδικες σταγονες....
αν τρωει σουπίτσες....καλο θα της κάνουν....

soevan07
12-10-10, 13:30

Για να μην μακρυγορώ θα σας εν όλιγης τι μου είπε........
......

Δηλαδή ο ωρλ σας είπε οτι η μέθοδος
"πολύς ορός με σύριγγα και να βγαίνει απο την άλλη η μύξα"
είναι η καλύτερη;;
Να της κάνω σήμερα εαν είναι μια με την σύριγγα
μπας και ξεμπουκώσει λιγάκι η φουκαριάρα!!! :confused:

fistikaki
12-10-10, 13:33
τρωει σουπιτσες ναι... της βαζω και οτριβιν...

αλλα δεν καθεται και λιγο ησυχη ρε παιδι μου, σα κατσικι χοροπηδαει ασταματητα, κρεμιεται απο τα ταβανια... εχει λυσσαξει και κλεισμενη μεσα τοσες μερες, θα τη βγαλω σημερα, δε παλευεται αλλο..

ballou
12-10-10, 13:33
Δηλαδή ο ωρλ σας είπε οτι η μέθοδος
"ορός με σύριγγα και να βγαίνει απο την άλλη η μύξα"
είναι η καλύτερη;;
Να της κάνω σήμερα εαν είναι μια με την σύριγγα
μπας και ξεμπουκώσει η φουκαριάρα!!! :confused:

Αυτό ακριβώς μου είπε ο ωρλ. Και ούτως ή άλλως το βλέπεις. Πολλές φορές στον 5 χρόνο γιο μου όταν είναι πολύ βουλωμένη η μύτη του και έχει γίνει στόκος η μυξούλα, το έμβολο της σύριγγας δεν κατεβαίνει, συναντάει μεγάλη αντίσταση. Όταν όμως το καταφέρνουμε δεν μπορείς να φανταστείς τι βγάζει ο καημένος.

Επίσης εγώ θα εμπιστευτώ την κρίση του γιατί έκαστος στο είδος του (παιδοωρλ).

ballou
12-10-10, 13:34

αλλα δεν καθεται και λιγο ησυχη ρε παιδι μου, σα κατσικι χοροπηδαει ασταματητα, κρεμιεται απο τα ταβανια... εχει λυσσαξει και κλεισμενη μεσα τοσες μερες, θα τη βγαλω σημερα, δε παλευεται αλλο..
Επίσης φυστικάκι η βροχίτιδα θέλει και πολλά υγρά για να ρευστοποιηθούν γρήγορα τα φλέγματα.

fenaki
12-10-10, 13:38
μην φρικάρεις...σωστες κινησεις θέλουν...και εγω δεν τα ήξερα τα περάσα ενα χρονο ολοκληρο και τα έμαθα.....
όταν βλέπεις μίξα θα κάνεις ορο και μεγεια σου.....να περιμένεις οτι θα σου ξανακάνει βρογχιτιδα.....αλλα θα την προλάβεις....γιατι θα ξέρεις τώρα....

fenaki
12-10-10, 13:43
Επίσης φυστικάκι η βροχίτιδα θέλει και πολλά υγρά για να ρευστοποιηθούν γρήγορα τα φλέγματα.

σωστα....πολλές πορτοκαλάδες αν την πίνει........
μην τολμίσεις και βγάλεις το παιδι έξω θα σε σαπίσω στο ξύλο.....σήμερα εχει υγρασια λογω βροχης.....ας την να κοπανιεται......βαλε nickeloddion στην ψηφιακη όλη μερα παιδικά δειχνει.....
αν την βγάλεις εξω θα γυρίσει πνευμονια......

fenaki
12-10-10, 13:46
[QUOTE=fistikaki;1739924]τρωει σουπιτσες ναι... της βαζω και οτριβιν...

νομιζω δεν κάνει τωρα που ειναι πηχτες....πάρε το γιατρο και ρωτα.....εγω δεν την χρησιμοποιω πλέον....γιατι τα πηζει χειροτερα.....τελευταια μονο μια φορά εβαλα όταν ετρεχε ποταμι η μυξα και μετα απο 2 μερες εγινε περδικι....

ballou
12-10-10, 13:48
μην τολμίσεις και βγάλεις το παιδι έξω θα σε σαπίσω στο ξύλο.....σήμερα εχει υγρασια λογω βροχης.....ας την να κοπανιεται......βαλε nickeloddion στην ψηφιακη όλη μερα παιδικά δειχνει.....
:eek::eek::eek::eek::eek:

fistikaki
12-10-10, 13:49

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
δεν αντεχω αλλο νικελοντεον :(:(:(:(

ballou
12-10-10, 13:52
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
δεν αντεχω αλλο νικελοντεον :(:(:(:(
Καλά βάλε 0-6 ή Κανάλι 9. :D:D

fenaki
12-10-10, 13:59
ballou μην ξαφνιάζεσαι....σήμερα εχει υγρασια θα βγάλει το παιδι εξω?:shock::shock::shock:
τόση ώρα λεμε τι να κάνει για να γίνει καλά.....

ballou
12-10-10, 14:03
Δίκιο έχεις αλλά της το είπες πολύ ...... χαριτωμένα.
Φυστικάκι ακούς;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Υπομονή!!!

fistikaki
12-10-10, 14:05
παντως, επειδη μενουμε ουτως η αλλως διπλα στη θαλασσα, την υγρασια δεν την γλυτωνουμε..

μολις την 'ξεβουλωσα' και την εβαλα για υπνο... σαν να μου φαινεται πως ακουγεται λιγο καλυτερα απο το χρρρρρρρρρρρ χρρρρρρρρρρρρρ...

σκεφτομαι, μηπως τελικα δεν ηταν ιωση... αλλα καποια αλλεργια... αλλα δεν εχει ομως υγρα ή κοκκινα ματια...

soevan07
12-10-10, 14:06

νομιζω δεν κάνει τωρα που ειναι πηχτες....πάρε το γιατρο και ρωτα.....εγω δεν την χρησιμοποιω πλέον....γιατι τα πηζει χειροτερα.....τελευταια μονο μια φορά εβαλα όταν ετρεχε ποταμι η μυξα και μετα απο 2 μερες εγινε περδικι....

Δεν έχω καταλάβει....
το Autrivin τις πήζει τις μύξες ή τις ρευστοποιεί για να φεύγουν??....

ballou
12-10-10, 14:08
παντως, επειδη μενουμε ουτως η αλλως διπλα στη θαλασσα, την υγρασια δεν την γλυτωνουμε..

μολις την 'ξεβουλωσα' και την εβαλα για υπνο... σαν να μου φαινεται πως ακουγεται λιγο καλυτερα απο το χρρρρρρρρρρρ χρρρρρρρρρρρρρ...

σκεφτομαι, μηπως τελικα δεν ηταν ιωση... αλλα καποια αλλεργια... αλλα δεν εχει ομως υγρα ή κοκκινα ματια...

1+10 λόγοι παραπάνω!!!

Τώρα που είπες για χρρρρ χρρρρρ να ξέρεις ότι πολλές φορές νομίζουμε ότι τα παιδιά μας έχουν ακραστικά επειδή το ακούμε και πίσω στην πλατούλα τους αλλά είναι απο την μύτη τους, ο ήχος αντανακλά εκεί. Πόσες φορές έχουμε πάει παιδιάτρο και τελικά είναι από την παλιομύξα!

soevan07
12-10-10, 14:08

Eαν η μύξα είναι διαφανής είναι αλλεργική! :???:

fistikaki
12-10-10, 14:11
εγω της βαζω οτριβιν, μια φορα τη μερα... αφου της εχω κανει ορο, και εχει ξεβουλωσει...

η μυξα της δικιας μου στην αρχη ηταν διαφανη... για καμια 15αρια μερες.. και μετα εγινε πηχτη και κιτρινη (καλη ορεξη λολ)

soevan07
12-10-10, 14:13
εγω της βαζω οτριβιν, μια φορα τη μερα... αφου της εχω κανει ορο, και εχει ξεβουλωσει...

η μυξα της δικιας μου στην αρχη ηταν διαφανη... για καμια 15αρια μερες.. και μετα εγινε πηχτη και κιτρινη (καλη ορεξη λολ)

Ετσι ξεκίνησε και σε εμάς και έγινε κιτρινο-πράσινη...
(καλή όρεξη επίσης!! :mrgreen:)

LOUCY
12-10-10, 14:17
μαλλον ο δικος μας ο παιδιατρος ειναι για σουτ τελικα, αντε γιατι οριακα ειμαι να το αλλαξω. Πραγματικα μεχρι πριν λιγα λεπτα που διαβασα ολα αυτα για τισ μυξες, δεν ηξερα τιποτα για ολα αυτες τις λυσεις. Εμενα το μονο που μου ειπε ειναι ορος, απλα κ ξερα, ουτε συριγγες, αυτε μειγματα, ουτε, στασεις, τιποτα! γιατι κ μεις εχουμε ενα μηνα τωρα με ωτιτιδα, μυξες, και ακροαστικα, τις περναει, κ μετα παλι τα ιδια.Θα παω τωρα σπιτι να κανω ολα αυτα κοριτσια, να σωθουμε...ευχαριστω που με διαφωτησατε...

ballou
12-10-10, 14:27

Μην το λες καθόλου αυτό!! Εμένα πάντα έτσι ξεκινάνε την οποιαδήποτε ίωση και σε λίγες μέρες το γυρνάνε σε ........... (καλή όρεξη)

Φυστικά με μια φορά την ημερά τι να σου κάνει το καημένο το οτριβιν. Θέλει 3 φορές την ημέρα από δύο σταγόνες (λένε οι παιδιάτροι και οι οδηγίες, ο παιδωρλ μου είπε το γεμίζουμε όλη τη φούσκα και το ρίχνουμε με πίεση σε καθαρή πάντα μύτη)

fenaki
12-10-10, 14:34
μαλλον ο δικος μας ο παιδιατρος ειναι για σουτ τελικα, αντε γιατι οριακα ειμαι να το αλλαξω. Πραγματικα μεχρι πριν λιγα λεπτα που διαβασα ολα αυτα για τισ μυξες, δεν ηξερα τιποτα για ολα αυτες τις λυσεις. Εμενα το μονο που μου ειπε ειναι ορος, απλα κ ξερα, ουτε συριγγες, αυτε μειγματα, ουτε, στασεις, τιποτα! γιατι κ μεις εχουμε ενα μηνα τωρα με ωτιτιδα, μυξες, και ακροαστικα, τις περναει, κ μετα παλι τα ιδια.Θα παω τωρα σπιτι να κανω ολα αυτα κοριτσια, να σωθουμε...ευχαριστω που με διαφωτησατε...

έχει ακροαστικα και ωτιτιδα και δεν έδωσε αντιβίωση?:shock::shock::shock::shock:
μην περιμένετε απο τον γιατρο αν δεν ρωτάτε μονες σας.....
και εγω γι αυτο τον λογο άλλαξα και αυτη που εχω τωρα ειναι τοσο καλη που μας τα αναλυει και ότι μαλ.....κια να ρωτησουμε δεν μας αποθαρινει ίσα ισα κάθε φορα που αρρωσταίνει μου λεει μην στεναχωριεσαι θα γινει καλά....
ασε τα τηλεφωνα που της κάνω.....
η ωτιτιδα θελει αντιβιωση δυστυχως.....

soevan07
12-10-10, 14:42
Φυστικά με μια φορά την ημερά τι να σου κάνει το καημένο το οτριβιν. Θέλει 3 φορές την ημέρα από δύο σταγόνες (λένε οι παιδιάτροι και οι οδηγίες, ο παιδωρλ μου είπε το γεμίζουμε όλη τη φούσκα και το ρίχνουμε με πίεση σε καθαρή πάντα μύτη)

Τελικά το Αutrivin
κάνει πηχτές τις μύξες ή τις ρευστοποιεί για να φύγουν ??....:confused:

fenaki
12-10-10, 14:43

οχι καμια σχεση....οταν ειναι διαφανης ή ειναι στην αρχη της ίωσης ήστο τέλος....μετα απο βροχιτιδα και πολυ μπουκωμα οταν σπαει το φλεμα και το πιον στη μυτη η μυξα γινεται διαφανης και τρεχει συνεχεια σαν νερο.....αυτο ειναι το τέλος....μετα γίνεται καλά....΄
στην αρχη της ίωσης ειναι ημιδιαφανης προς το άσπρο....όταν γινει πηχτο ασπρο αρχιζει και μαζευει πιον και όταν ειναι κιτρινη ειναι καθαρο πιον....
τωρα στην δική σου περιπτωση θα έκανα μια φορά ορο να δω τι γινεται και αν ήταν ιδιο θα πήγαινα σε παιδοοριλά.....
εγω το οτριβιν το σταμάτησα γιατι μια φορά της τα έπηξε τοσο πολυ που μετα απο μια βδομάδα έπαθε ωτιτιδα.....και η γιατρο μου, μου ειπε να μην το πολυχρησιμοποιώ....

ballou
12-10-10, 14:48
οχι καμια σχεση....οταν ειναι διαφανης ή ειναι στην αρχη της ίωσης ήστο τέλος....μετα απο βροχιτιδα και πολυ μπουκωμα οταν σπαει το φλεμα και το πιον στη μυτη η μυξα γινεται διαφανης και τρεχει συνεχεια σαν νερο.....αυτο ειναι το τέλος....μετα γίνεται καλά....΄
στην αρχη της ίωσης ειναι ημιδιαφανης προς το άσπρο....όταν γινει πηχτο ασπρο αρχιζει και μαζευει πιον και όταν ειναι κιτρινη ειναι καθαρο πιον....
τωρα στην δική σου περιπτωση θα έκανα μια φορά ορο να δω τι γινεται και αν ήταν ιδιο θα πήγαινα σε παιδοοριλά.....
εγω το οτριβιν το σταμάτησα γιατι μια φορά της τα έπηξε τοσο πολυ που μετα απο μια βδομάδα έπαθε ωτιτιδα.....και η γιατρο μου, μου ειπε να μην το πολυχρησιμοποιώ....
Μπράβο φενάκι ήσουν ιδιαίτερα κατατοπιστική!

soevan07
12-10-10, 14:49

Αυτό θα κάνω........έχεις δίκιο! :-?
(απ ότι κατάλαβα έχεις πάρει doctora επι του θέματος! :D)

vickygirl79
12-10-10, 14:52

εχεις κλιματιστικο στο σπιτι???μηπως τωρα που πιασανε τα κρυα το δουλευεις παραπανω???

v & a
12-10-10, 14:59
συμφωνω 100% με ballou..αν βαλετε ορο με συριγγα (κι εμεις 10αρα) απο το ενα ρουθουνι και δειτε τι βγαινει απο το αλλο δε θα ξανακανετε καθαρισμο μυτης με αμπουλα... μετα μπορειτε να βαλετε οτριβιν:p

fenaki
12-10-10, 15:02
Αυτό θα κάνω........έχεις δίκιο! :-?
(απ ότι κατάλαβα έχεις πάρει doctora επι του θέματος! :D)

οοοο.....yes......απο τεσσάρων μηνων μέχρι τωρα παλευω με την καταραμενη βροχιτιδα.....και όλα τα συναφη.....
ειδικα περυσι ζητημα να ήταν συνολικά καλά κανενα μηνα.....αλλά το θετικό ειναι ότι ψάχνω μονη μου να βρω τι την βολευει....καλες οι γενικές συμβουλες της γιατρου....ας πουμε φετος την εχω πάλι με εισπνοες έκανε μπουκωμα κρατησε 2μερες το γυρισε σε λαρρυγκιτιδα μετα βροχιτιδα αλλά καμια σχεση με περυσι.....και τωρα κανουμε μονο εισποες....φτου φτου δεν μου έκανε πυρετο....και δεν πήραμε αντιβίωση.....

α....τωρα που το ανεφερα...λαρυγγιτιδα.....θελει υγραντηρα το πρωτο βραδυ και κλασσικά soldesanil.....να τις έχετε πάντα στο σπίτι.....και εγω στην λαρυγγιτιδα soldesanil και σε 2 μερες περδικι.....

ballou
13-10-10, 13:15
fistikaki πως είναι η μικρή σου σήμερα;

fistikaki
13-10-10, 13:18
ειμαστε καπως καλυετρα... ευχαριστω!!

βασικα βλεπω βελτιωση μερα με τη μερα.. αλλα εχουμε πολυυυυυυυυυ δρομο ακομα... καμια δεκαρια μερες τουλαχιστον θα παει για να καθαρισει η μυξα και το χρρρρρρρ χρρρρρρρρρρρ, και η δυσκολια στην αναπνοη...

εντωμεταξει, εχω φαει ΤΗΝ ΦΡΙΚΗ τωρα... δεν εχω ορους... και δεν μπορω να βγω να παρω, δεν εχω που ν αφησω τη μικρη... θα φερει μεγαλο μπουκαλι ορο το απογευμα ο αντρας μου...

με τι την ξεβουλωνουμε τωρα??

(εχω βοτκα, κανει??? με συριγγα, οχι σκετη!!)

ballou
13-10-10, 13:25
ειμαστε καπως καλυετρα... ευχαριστω!!

βασικα βλεπω βελτιωση μερα με τη μερα.. αλλα εχουμε πολυυυυυυυυυ δρομο ακομα... καμια δεκαρια μερες τουλαχιστον θα παει για να καθαρισει η μυξα και το χρρρρρρρ χρρρρρρρρρρρ, και η δυσκολια στην αναπνοη...

εντωμεταξει, εχω φαει ΤΗΝ ΦΡΙΚΗ τωρα... δεν εχω ορους... και δεν μπορω να βγω να παρω, δεν εχω που ν αφησω τη μικρη... θα φερει μεγαλο μπουκαλι ορο το απογευμα ο αντρας μου...

Βάλ' την να φυσάει, δεν έχεις και άλλη επιλογή!

DEMS
13-10-10, 13:45
...

Μπορείς να φτιάξεις μόνη σου αλατόνερο. Αν μάλιστα έχεις χοντρό (ακατέργαστο) αλάτι ακόμα καλύτερα.

soevan07
13-10-10, 13:49
Κορίτσια,
έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό παιδοωριλά??

Mου είπαν για κάποιον
Μπαϊράμη Θεόδωρο που είναι και στο
Παίδων Αγλ.Κυριακού

fenaki
13-10-10, 13:59
Μπορείς να φτιάξεις μόνη σου αλατόνερο. Αν μάλιστα έχεις χοντρό (ακατέργαστο) αλάτι ακόμα καλύτερα.

καλυτερα ρωτα τον γιατρο γιατι μπορει να της καψει την μυτη...ή αν εχεις τηλεφωνο απο φαρμακειο να στο στειλουν....καμια φιλη γειτονισσα να σου πάρει?

τανια σαρ.
04-12-10, 21:03
αν μπορει κανενας να μου απαντησει αμεσα σ'αυτην την ερωτηση γιατι εχω στεναχωρηθει παρα πολυ!!!
ο γιος μου ειναι 15 μηνων και εχει αμυγδαλιτιδα και πολυ μπουκωμενη μυτη!
μολις σημερα το πρωι εμαθα για τον τροπο να την καθαριζεις με την συριγγα και το δοκιμασα.την πρωτη φορα που το εκανα εκλαιγε πολυ και λογικο!
την δευτερη φορα ενω εκλαιγε βαζω την συριγγα και αφου την παταω και βγαινουν απο το αλλο ρουθουνι οι μυξες ξαφνικα σταματαει να κλαιει και κολλαει το βλεμμα του στο φως γερνωντας το κεφαλι του στην μια πλευρα και δεν λεει τιποτα!
τον ταρακουνησα και του μιλουσα...μετα απο λιγο αρχισε να επικοινωνει!
ο αντρας μου λεει οτι μαλλον επαθε σοκ αλλα εγω φοβαμαι παρα πολυ σας εχει συμβει???
μηπως εκανα λαθος στον τροπο που το εβαλα?
σας παρακαλω ας μου πει μια ή ενας!!!!

v & a
04-12-10, 21:22
Εγω πιστεύω πως δε κατάλαβε απο που τουρθε και μέχρι να το καταλάβει απλά χάζεψε!Ο σωστός τρόπος ειναι αυτός που έκανες.

τανια σαρ.
04-12-10, 22:45
ευχαριστω για την απαντηση:D

elenmp
03-02-11, 13:43
κάνει τελικά να βάζουμε ελαια ευκαλυπτου στον υγραντηρα??? εχω νινι 2,5 μηνων με μπουκωμένη μυτούλα!
ζαλιστηκα απο τισ απαντησεις κανει η δεν κάνει??????
Sos sos sos:roll:

Μαρια2010
11-02-11, 12:04
Κοριτσια γεια σας εω ξερω οτι δεν κανει να βαζουμε τιποτα σε τοσο μικρα παιδακια,το καλυτερο ειναι αλατονερο και επισης για οσες μανουλες θηλαζουν το καλητερο φαρμακο ειναι το μητρικο γαλα,αν βαλετε σε μια συριγκα λιγο απο το γαλατακι σας και μετα 2 3 σταγονες στη μυτουλα του μωρου θα δειτε ποσο καλο θα κανει ξαναλεω μονο σε αυτες που θηλαζουν,φιλια πολλα σε ολες και περαστικουλιααααααα:):):):):)

stafroditi2353
11-02-11, 12:11
και εμεις μετα απο 3 βρογχιολιτιδες ειμαστε παλι με μυξες (ευτυχως μονο μυξες). καλο ειναι να βαζεις ενα μαξιλαρι κατω απτο στρωμα για να ειναι λιγο πιο ψηλα. επισης εγω βραζω καθε μερα φυλλα ευκαλυπτου και βαζω το μπρικι πανω στο καλοριφερ και της κανω και εισπνοες. το οτρισαλιν κανει δουλεια αλλα πρεπει να ειναι πολυ μπουκωμενο το μωρο για να το χρησιμοποιησεις. αλλιως μου ειπε η παιδιατρος οτι του κανεις κακο γιατι τραβας και το ρινικο υγρο.υπομονη και κουραγιο κοριτσια. δεν θα ερθει το καλοκαιρι??!!!!

cow
25-02-11, 02:06
....πέρνεις λίγες μιξούλες με ένα ειδικό σαν μπατωνέτα που σου δίνουν απο τα διαγνωστικά....κάνεις μια καλλιέργεια .... και επιτέλους μαθαίνεις εαν υπάρχει μικρόβιο ή όχι.
ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ..είναι κρίμα να στεναχωριόμαστε με ή χωρις λόγο.

Eleniparis
01-03-11, 21:58
Εγώ πάντως έβαζα και καμιά σταγονίτσα Otrivin ανακατωμένο με φυσιολογικό ορό. Μέχρι τρεις μέρες στη σειρά.

rafa
15-10-11, 22:01
Βρε κορίτσια καλησπέρα! Επανα΄φερω και αυτό το θέμα (σήμερα βρήκα χρόνο και έχω θυμηθεί τα πάντα!!!!) Ο μικ΄ρος μου είναι 6 μηνών και από την αρχή είανι μπουκωμένη η μυτούλα του! Συνέχεια χουρ χουρ και να βάζω ορό, να τις τραβάω και μετά από πέντε λεπτά πάλι τα ίδια! Περάσαμε και μια βρογχιολίτιδα πριν κανα μήνα αλλά δόξα το Θεώ πάει αυτό και συνεχίζουμε με τη μύτη! Του βάζω με τη σύριγγα με δύναμη να βγει από την άλλη (αν και με τρομάζει και αυτό) τραβάω ότι μείνει με το μηχάνημα και πάλι φορές φορές έχει ένα χουρ χουρ στο λαιμό σα φλέμα που δεν ξεκολάει! τον γυρνάω τον χτυπάω αλλά δε βγάζω άκρη! Το παιδί βέβαια να χτυπήσω ξύλο ούτε πυρετό έχει κάνει, το φαί το τρώει όλο ευδιάθετος είναι μόνο που είναι συνέχεια μπουκωμένος και με κοιτάνε και οι άλλες μαμαδες καλά καλά μη κολλήσω τα δικά τους! Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να είναι ανατομικο (μικ΄ρα ρουθούνια) και η αλήθεια είναι ότι και ο άντρας μου είναι συνέχεια μπουκωμένος! Πήρα έλαια ευκάλυπτου της apivita αλλά κάπου διάβασα για καρκινογόνα και δε ξέρω τι να κάνω! Έχετε κάτι παρόμοιο? Να τον πάω σε ΩΡΙΛΑ να κάνω τεστ για αλλεργίες, να κάνω εισπνοές βοηθήστε με γιατίτο λυπάμαι πραγματικά! Και είναι και τόσο βάναυση η διαδικασία!!!

MeLi.k
15-10-11, 22:21
Βρε κορίτσια καλησπέρα! Επανα΄φερω και αυτό το θέμα (σήμερα βρήκα χρόνο και έχω θυμηθεί τα πάντα!!!!) Ο μικ΄ρος μου είναι 6 μηνών και από την αρχή είανι μπουκωμένη η μυτούλα του! Συνέχεια χουρ χουρ και να βάζω ορό, να τις τραβάω και μετά από πέντε λεπτά πάλι τα ίδια! Περάσαμε και μια βρογχιολίτιδα πριν κανα μήνα αλλά δόξα το Θεώ πάει αυτό και συνεχίζουμε με τη μύτη! Του βάζω με τη σύριγγα με δύναμη να βγει από την άλλη (αν και με τρομάζει και αυτό) τραβάω ότι μείνει με το μηχάνημα και πάλι φορές φορές έχει ένα χουρ χουρ στο λαιμό σα φλέμα που δεν ξεκολάει! τον γυρνάω τον χτυπάω αλλά δε βγάζω άκρη! Το παιδί βέβαια να χτυπήσω ξύλο ούτε πυρετό έχει κάνει, το φαί το τρώει όλο ευδιάθετος είναι μόνο που είναι συνέχεια μπουκωμένος και με κοιτάνε και οι άλλες μαμαδες καλά καλά μη κολλήσω τα δικά τους! Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να είναι ανατομικο (μικ΄ρα ρουθούνια) και η αλήθεια είναι ότι και ο άντρας μου είναι συνέχεια μπουκωμένος! Πήρα έλαια ευκάλυπτου της apivita αλλά κάπου διάβασα για καρκινογόνα και δε ξέρω τι να κάνω! Έχετε κάτι παρόμοιο? Να τον πάω σε ΩΡΙΛΑ να κάνω τεστ για αλλεργίες, να κάνω εισπνοές βοηθήστε με γιατίτο λυπάμαι πραγματικά! Και είναι και τόσο βάναυση η διαδικασία!!!

ορο του βαζεις καθημερινα ; εμας μια φορα μας εδωσε το παιδικο otrivin ε και μετα καθε μερα ορο και ολα καλα

rafa
15-10-11, 22:25
Ορό του βάζω κάθε τρεις ώρες πριν το γεύμα! Δοκίμασα και δυο φορές τη μέρα δοκίμασα και καθόλου δοκίμασα και συνέχεια το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο!

chrisa1980
15-10-11, 22:49
και εμείς με otrivin θεραπευτήκαμε!Ο ορός είναι για να καθαρίζει προσωρινά η μυτούλα,απ'οσο εχω καταλάβει.Σκοπός είναι να σταματήσεις το κακό απο την ρίζα.Δοκίμασες otrivin;

MeLi.k
15-10-11, 22:52
καθε 3 ωρες? πολυ δεν ειναι? η στο ειπε παιδιατρος? βασικα εκεινος τι σου εχει πει?

rafa
15-10-11, 23:27
Οtrivin δε δοκίμασα γιατί δε μου το πε ο γιατρός! Δε ξέρω αν κάνει και σε 6 μηνών. Ορό μου είπαν να βαζω συνέχεια όποτε είναι μπουκωμενος! Τι να πω... Τώρα έχω πάρει απότ ο φαρμακείο το μεγάλο ορό και τραβάω με τη σύριγγα γιατί τα άλλα δε συμφέρουν!

chrisa1980
15-10-11, 23:44
otrivin του έδωσα πρώτη φορά,ελάχιστη ποσότητα βέβαια,οταν ηταν 15 ημερών και του ξανα εδωσα τώρα που είναι 12 μηνων.Φύγαμε απο την κλινική με ρινίτιδα και μας το έδωσε η παιδίατρος.Τώρα για τα νεράκια στην μυτούλα,μας ειπε και εμάς πως μπορούμε οσες φορες θέλουμε να βάζουμε.Βλέπεις ομως και απο μόνη σου πως δεν είναι αυτο λύση....

MeLi.k
16-10-11, 01:02
Οtrivin δε δοκίμασα γιατί δε μου το πε ο γιατρός! Δε ξέρω αν κάνει και σε 6 μηνών. Ορό μου είπαν να βαζω συνέχεια όποτε είναι μπουκωμενος! Τι να πω... Τώρα έχω πάρει απότ ο φαρμακείο το μεγάλο ορό και τραβάω με τη σύριγγα γιατί τα άλλα δε συμφέρουν!

για ρωτησε τον γιατρο σου γιατι εμεις του δωσαμε otrivin το παιδικο φυσικα οταν ηταν 4 μηνων..και οπως ειπε η χρυσα το δικο της παιδι 15 ημ.

xenia:-)
16-10-11, 09:05
το ιδιο προβλημα ειχε και η μπεμπουλα φιλς μου.....πηγε σε μικροβιολογο και της εκανε καλλιεργεια(πηρε δειγμα απο την μυτουλα με μια μπατονετα)τελικα αποδειχτηκε οτι κολλησε μικροβιο στο μαιευτηριο...και αυτο ευθυνοταν για το μπουκωμα.....και με μια αντιβιωση ξεμπουκωσε η μπεμπα.....
δεν χανεις τπτ να κανεις την εξεταση.........

aggelomarios
16-10-11, 09:39
Αμαν πια αυτες οι μυξουλες...κι εμενα η δικια μου απο 3 μηνων καθε λιγο και λιγακι μπουκωμενη ειναι! Κι εμεις με οτο το αντιμετωπιζουμε αν και νομιζω οτι οταν χρησιμοποιεις συνεχεια μαλλον εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα...εμας η παιδιατρος μας επετρεψε να χρησιμοποιησουμε το παιδικο otrivin απο 6 μηνων και οντως με χρηση 2 μερες περασε...
Εγω να σας πω κανω και το αλλο...μεσα σε ενα ταπερακι του λιτρου περιπου βαζω βραστο νερο και μερικες σταγονες αιθεριο ελαιο ευκαλυπτου και το βαζω στο δωματιο που θα κοιμηθει το μωρο. Μια φορα που δεν ειχα ελαιο διελυσα μεσα η κουταλια του γλυκου vicks (αυτο που εχουμε για τις εντριβες) και πραγματικα σωθηκα...βεβαια θελει μια προσοχη μηπως το μωρο ειναι αλλεργικο στον ευκαλυπτο αλλα εμας ευτυχως δεν ειναι (ειχε φροντισει η μανουλα μου να της κανει εντριβες με vicks απο 4 μηνων!!!)

MeLi.k
16-10-11, 13:28
ο ορος δεν κανει τιποτα επειδη ειναι για να μην μπουκωσει η μυτουλα του παιδιου...αν ηδη εχει μπουκωσει δεν κανει τιποτα...aggelmarios πολυ χρησιμο αυτο που ειπες..ευχαριστω..

rafa
16-10-11, 18:20
Kai μένα μου είπαν για τον ευκάλυπτο να βράζω και να καθόμαστε δίπλα για να κάνει εισπνοές αλλά κάπου διάβασα sto internet ότι είναι καρκινογόνα και σταματησα! Να κάνω??? Όσο για καλλιέργεια θα ρωτήσω τον άλλο μήνα το γιατρό μήπως πρέπει να δούμε τα κρεατάκια ή αλλεργίες! Πάντως δε το χα σκεφτει αυτό για μικρόβιο στη μυτουλα! Thanks!

RENAH
17-10-11, 08:06
Kαλημερα
Εχω την εντυπωσε οτι το vicks δεν επιτρεπεται σε μωρα.Νομιζω καποια στιγμη ειχα ρωτησει την γιατρο κ μου χε πει οχι.Ξερει καμια;;

sweet_february
17-10-11, 09:43
Kαλημερα
Εχω την εντυπωσε οτι το vicks δεν επιτρεπεται σε μωρα.Νομιζω καποια στιγμη ειχα ρωτησει την γιατρο κ μου χε πει οχι.Ξερει καμια;;
Καλημερα!
Οντως το vicks απαγορευεται σε μωρακια - παιδακια καθως εχει πολλα χημικα και parabens. Για του λογου το αληθες, μπορειτε να ριξετε μια ματια στα συστατικα του και εδω: http://www.vicks.com/products/vapo-family/vaporub-topical-cream/
Εμεις αντι για αυτο, χρησιμοποιουμε το winter balm της power health. Κανει την ιδια δουλεια με το vicks αλλα ειναι φυτικο. Οταν ειναι τελειως χαλια το μικρακι μου, βαζουμε στο στερνο και στην πλατουλα μετα το βραδυνο μπανακι και ελαχιστο (ε-λα-χι-στο το τονιζω γιατι εχει εντονη μυρωδια), κατω απο τη μυτουλα μας.

Επισης οταν ειναι πολυ μπουκωμενη, βοηθα το ζεστο μπανακι. Ζεστο νερο να τρεξει στο κεφαλακι, οποτε ανοιγει και η μυτουλα και φευγουν οι βλεννες. Χρησιμοποιουμε βεβαια και την συσκευη της otrisalin που ειναι για αναρροφηση. Με το φυσιολογικο ορο σκετο δεν βλεπω διαφορα οταν ειναι ΤΟΣΟ μπουκωμενη, αλλα μας βοηθα πολυ το physiomer bebe (ειναι θαλασσινο νερο).
Οταν πια η κατασταση δεν βελτιωνεται με τα παραπανω, ξεκιναμε zirtek, το οποιο δρα, αλλα σε βαθος χρονου (διαφορα βλεπουμε μετα τα 3 πρωτα 24ωρα :roll:)

Ελπιζω να βοηθησα! :D

μπουρμπουλιθρα
17-10-11, 11:12
Συμφωνώ με τη sweet february και εγώ τα ίδια ακριβώς κάνω μόνο που αντικαταστήσαμε το zirtek με το soldesanil. Κορίτσια προς θεου μακρυά από το vicks τα μωρά.Απαγορευετε να το εισπνευσουν και η επάλειψη κλείνει τους πόρους του δέρματος .......ΥΠΟΜΟΝΗ.

sweet_february
17-10-11, 11:14
Kai μένα μου είπαν για τον ευκάλυπτο να βράζω και να καθόμαστε δίπλα για να κάνει εισπνοές αλλά κάπου διάβασα sto internet ότι είναι καρκινογόνα και σταματησα! Να κάνω??? Όσο για καλλιέργεια θα ρωτήσω τον άλλο μήνα το γιατρό μήπως πρέπει να δούμε τα κρεατάκια ή αλλεργίες! Πάντως δε το χα σκεφτει αυτό για μικρόβιο στη μυτουλα! Thanks!
Το ιδιο πραγμα ακριβως μου ειχανε πει κι εμενα για τον ευκαλυπτο αν και δεν σας κρυβω πως εγω σαν παιδι, τον ειχα αναπνευσει... με τη σεσουλα! :roll:
Αυτο που κανουμε εμεις, αφου ειδα φιλεναδα - συμφορουμιτισσα να το κανει, ειναι να βραζω νερο σε ενα κατσαρολακι και μεσα να διαλυω μια κουταλιτσα του γλυκου winter balm. Το αφηνω πανω στο καλοριφερ στο δωματιακι της και νομιζω κανει δουλιτσα! :grin:

sweet_february
17-10-11, 11:16
Συμφωνώ με τη sweet february και εγώ τα ίδια ακριβώς κάνω μόνο που αντικαταστήσαμε το zirtek με το soldesanil. Κορίτσια προς θεου μακρυά από το vicks τα μωρά.Απαγορευετε να το εισπνευσουν και η επάλειψη κλείνει τους πόρους του δέρματος .......ΥΠΟΜΟΝΗ.
Καλημερα!
Soldesanil σταγονες εχουμε παρει μονο μια φορα επειδη ειχαμε λαρυγγιτιδα. Εισαι σιγουρη πως χρησιμοποιειτε αυτες; Νομιζω ειναι "βαρυ" φαρμακο γι' αυτο ρωταω. Χωρις να αμφισβητω το γιατρο σας βεβαια.
Και επισης: Διαφορα βλεπετε κατευθειαν με τις soldesanil; Γιατι οπως προειπα με το ζιρτεκ, πρεπει να περασουν 3 24ωρα για να δουμε διαφορα! :roll:

μπουρμπουλιθρα
17-10-11, 14:46
Ναι είναι πιο ισχυρό και πιο δραστικό.Αλλά το zirtek δεν τις έκανε τίποτα και μετά από την ταλαιπωρία 10 ημερων ,ετσι την επόμενη φορά ζήτησα στη παιδίατρο κάτι πιο ισχυρό .Το soldesanil τo είχα δει στον παιδικό σταθμό.Είμαι βρεφονηπιαγωγός και στον ιδιωτικό σταθμό έρχονται και άρωστα μωρά και έχω μάθει περίπου τα φάρμακα αν και γενικώς είμαι κατά,ειναι καλύτερα να χρησιμοποιεις φυσικούς τρόπους.

rafa
17-10-11, 20:09
Eγώ τελικά χτες πήγα και βρήκα ένα ευκάλυπτο έκοψα φύλλα και σήμερα τα έβρασα και του έκανα εισπνοές! Θα το δοκιμάσω λίγες μέρες μπας και ηρεμήσει το μικρό μου!

ΒΕΡΑ
18-10-11, 15:26
Αυτό το είχα με τη μεγάλη. Συνέχεια μπουκωμένη μέχρι τώρα. Αν έχει ευαισθησία το παιδί δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Θα βάζεις συχνά ορούς και θα το μάθεις νωρίς να φυσάει τη μύτη του. Εμείς 18μηνών είχαμε μάθει.
Rafa, αν δεν το επιρρεάζει το παιδί μην τραβάς, μην βάζεις ortivin και γενικά μη δίνεις φάρμακα. Αν μπουκώσει και δε μπορεί να κοιμηθεί τότε μόνο!

stafroditi2353
18-10-11, 15:27
οντως το soldesanil ειναι πολυ πιο ισχυρο απο το ζιρτεκ και εμεις το απιρνουμε αλλα οταν δυναμωνει πολυ ο βηχας.τωρα ειμαστε στα προθυρα!!!!ξερετε κανενα αλλο κολπο εκτος απο ευκαλυπτο??

sissie
18-10-11, 18:36
οντως το soldesanil ειναι πολυ πιο ισχυρο απο το ζιρτεκ και εμεις το απιρνουμε αλλα οταν δυναμωνει πολυ ο βηχας.τωρα ειμαστε στα προθυρα!!!!ξερετε κανενα αλλο κολπο εκτος απο ευκαλυπτο??

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά ο παιδίατρος μου μας έχει προτείνει το κρεμμύδι. Κόβεις ένα κρεμμύδι στη μέση και το βάζεις κοντά στο παιδί όταν κοιμάται. Κάνει μας είπε μεγάλη διαφορά στο μπούκωμα. Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει γιατί σκέφτομαι την "μυρωδιά":lol:. Πάντως γνωστή μου που το δοκίμασε είπε ότι όντως βοηθάει!

Μαρια.X
29-10-11, 12:31
Ειμαστε 10 ημερων και ρουθουνιζουμε απο 3 ημερων περιπου :(,τις τελευταιες 3-4 μερες οι μυξες γινανε πρασινες,η παιδιατρος μου ειπε φυσ. ορο και να τις τραβαω με την συσκευη.
την δευτερα θα ερθει να το δει,αν αρχισει να βηχει ή ανεβασει πυρετο να την παρω τηλ.
Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?
Ειναι τοσο μικρο και εχω σκασει απο τη στεναχωρια μου,ελπιζω να σταματησει εκει και να του περασει χωρις παρατραγουδα.
Εχει καμια παρομοια εμπειρια? :(

katrin82
11-11-11, 11:05
Κι εμεις στις μυξουλες εχουμε μια κληση απο τοτε που η μικρη μας ηταν 3 μηνων.
Απο μωρακι μου ειπαν καθε μερα να της βαζω φυσ. ορο για να καθαριζει η μυτουλα της, πραγμα που στην αρχη το εκανα αλλα μετα το θεωρησα περιτο να γινεται σε καθημερινη βαση. Στην αρχη οταν ηταν μικρουλα μας γκρινιαζε και αντιδρουσε. Σκεφτηκαμε λοιπον να της το συνδεσουμε με κατι ευχαριστο. Και τι πιο ευχαριστη στιγμη της ημερας απο το μπανιο της. Ετσι λοιπον πριν την βαλουμε για μπανακι το βραδυ της κανουμε ενα φυσ. ορο και οσο να προλαβει να γκρινιαξει βρισκεται μεσα στην μπανιερα που τοσο της αρεσει και το ξεχναει. Θα προτεινα στις μανουλες να κανουν μια φορα στον εαυτο τουσ φυσ. ορο για να δοκιμασουν πως ειναι και πως νιωθει το παιδακι οταν του το κανουμε. Πιστεψτε το δοκιμασα και δεν ειναι καθολου ευχαριστο. Εγω την κραταω με το χερι μου σε τετοια θεση ωστε το μωρακι να ειναι ξαπλωμενο της βαζω το φυσ. ορο στο ενα ρουθουνι και μετα απο 2 δευτερολεπτα τη σηκωνω ορθια για να μην της παει στο λαιμο. Πολλες φορες οταν τα ρουθουνια δεν ειναι πολυ μπουκωμενα το υγρο βγαινει απο το αλλο ρουθουνι κι ετσι καθαριζει σχετικα ευκολα. Οταν ειναι πολυ μπουκωμενη η μικρη μου πολλες φορες δυστηχως γυρναει πισω το υγρο. Συνηθως βαζω μιση αμπουλα στο ενα ρουθουνι και μιση στο αλλο.
Τωρα η μικρη μου ειναι 1 χρονων και τους τελευταιους 2 μηνες ροχαλιζει συνεχεια στον υπνο της και δυσκολευεται να ανασανει λογω ενος συνεχομενου ρουθουνιασματος. Ξερει κανεις αν μπορει ενα μωρακι να εχει κρετακια σε αυτην την ηλικια? Εχουμε ραντεβου με την παιδιατρο την αλλη εβδομαδα για να το δουμε. Εχει τυχει σε εσας κατι παρομοιο?

Thaumataki
11-11-11, 13:57
Εγώ κάθε μέρα του καθαρίζω τη μυτούλα με φυσικό ορό (το βράδυ πριν κοιμηθεί) και όταν είναι μπουκωμένος του βάζω physiomer, που είναι με θαλασσινό νερό και κάνει θαύματα!

ΦΟΥΝΙΤΣΑ
17-11-11, 08:38
καλημερα μανουλες εκανα ενα τραγικο λαθος ο μικρος μου ειναι πολυ καιρο μπουκομενος κ μηξουλες και καθε βραδι του εβαζα ορο ρουφουσα τις μηξο
υλες και μετα εβαζα οτριβιν για παιδια χθες ανακαληψα οτι δεν πρεπει να το βαζω για πανο απο 3 μερες κ εγω το εβαζα σχεδον μηνα εχω παθει πανικο τι να κανω? βοηθεια εννοριτε οτι το σταματισα αλλα δεν ξερο τη μπορει να του εκανε

mama@2
17-11-11, 09:20
καλημερα μανουλες εκανα ενα τραγικο λαθος ο μικρος μου ειναι πολυ καιρο μπουκομενος κ μηξουλες και καθε βραδι του εβαζα ορο ρουφουσα τις μηξο
υλες και μετα εβαζα οτριβιν για παιδια χθες ανακαληψα οτι δεν πρεπει να το βαζω για πανο απο 3 μερες κ εγω το εβαζα σχεδον μηνα εχω παθει πανικο τι να κανω? βοηθεια εννοριτε οτι το σταματισα αλλα δεν ξερο τη μπορει να του εκανε

καλημερα!!!!!μην αγχωνεσαι τοσο....το οτριβιν κ εμεισ το βαζαμε για 1 βδομαδα(συμβουλη του γιατρου) δεν νομιζω να ειναι κατι τοσο τραγικο....ρωτησε κ ενα γιατρο να ηρεμισεισ........πιστευω πωσ μια χαρα θα ειναι ο μικρουλησ!!!!!!!!

ΦΟΥΝΙΤΣΑ
17-11-11, 09:29
την παιδιατρο την πηρα τηλ στην αρχη σοκαριστηκε αλλα μου ειπε δεν πειρα ζει εγω διαβασα στο ιντερνετ οτι παθαινεις φαρμακευτικη ρινιτηδα δηλαδη εθησμο κ ακομα κ οταν δεν ειναι αρροστο θα ειναι μπουκομρνο κ μπορει να χασει κ την οσφρισι του περνω μια οριλα να τη ρωτησω αλλα δεν την βρησκω

Νικουδάκι
25-12-11, 11:29
Γεια σας κορίτσια και ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ!!! Δυστυχως και πάλι χρειάζομαι τα φώτα σας κι ελπίζω να βρείτε λίγο χρόνο να μπείτε στο φόρουμ (τέτοια μέρα!!!) για να με βοηθήσετε!
Η κόρη μου είναι 11 μηνών και εδώ και 13 μέρες έχουμε μυξούλες. Βασικά ξεκίνησε την πρώτη μέρα με πολύ λίγη μυξούλα στο ένα ρουθούνι και μέχρι την άλλη μέρα το απόγευμα έπαθε ωτίτιδα! Πόναγε πολύ και είχε πυρετὀ. Ο γιατρός τις έγραψε αντιβίωση και μου είπε και για το physiomer. Παρόλο που η ωτίτιδα πέρασε σχετικά γρηγορα (3-4 μέρες) οι μυξούλες εξακολουθούν και "βασιλεύουν"! 13 μέρες δεν είναι πάρα πολύς καιρός για μυξούλες??? Τις τελευταιες μέρες δεν τρέχουν αλλά ακούγεται λες και γίνεται πόλεμος μέσα στη μυτούλα της. Το physiomer που χρησιμοποιώ είναι spray και μονο μια φορά καταφερα να το κάνω να βγει από το άλλο ρουθούνι. Προσπαθώ να καταλάβω τι κάνω λάθος! Επισης εχω και το μηχανιματάκι που ρουφαει μυξούλες αλλά όλο βγαζουμε κι όλο έχουμε γεμάτη μυτούλα. Οι μυξούλες μας είναι άσπρες και πηχτες... σημαίνει κάτι αυτό?

Επίσης θα θελα να μου πειτε αν και τα δικά σας μωρα λόγω της βουλωμένης μύτης δεν μπορούσαν να πιουν το γάλα τους και τι κάνατε γι αυτό? Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι χρόνια σας πολλά!!!

sany
26-12-11, 13:58
καλημερα και χρονια πολλα σε ολες τις αγχωμενες μανουλες..κι εμενα η δικη μου μπεμπα που ειναι 8 μηνων εχει πολυ συχνα μπουκωμενη μυτουλα και οσους ορους και να της βαλω μετα απο λιγο ρουθουνιζει παλι.κι ο παιδιατρος λεει τιποτα δεν ειναι να βαζουμε μονο ορους.θα την παω και σε αλλο παιδιατρο ομως.οταν κοιμαται στενοχωριεμαι πολυ να την ακουω να ροχαλιζει.και εχει μονιμως και μια βραχναδα.ειναι βεβαια και λιγο φωνακλου οποτε μπορει απο τις φωνες να βραχνιαζει.τι να πω βρε κοριτσια.τι τραβαν κι αυτα τα μικρουλια μας..

Nina-Nana
26-12-11, 14:32
καλημερα και χρονια πολλα σε ολες τις αγχωμενες μανουλες..κι εμενα η δικη μου μπεμπα που ειναι 8 μηνων εχει πολυ συχνα μπουκωμενη μυτουλα και οσους ορους και να της βαλω μετα απο λιγο ρουθουνιζει παλι.κι ο παιδιατρος λεει τιποτα δεν ειναι να βαζουμε μονο ορους.θα την παω και σε αλλο παιδιατρο ομως.οταν κοιμαται στενοχωριεμαι πολυ να την ακουω να ροχαλιζει.και εχει μονιμως και μια βραχναδα.ειναι βεβαια και λιγο φωνακλου οποτε μπορει απο τις φωνες να βραχνιαζει.τι να πω βρε κοριτσια.τι τραβαν κι αυτα τα μικρουλια μας..

Κι εμάς τα ίδια! Και πως την λυπαμαι όταν σπαράζει με τον ορό! Δε το θέλει καθόλου!

ΒΕΡΑ
26-12-11, 17:08
την παιδιατρο την πηρα τηλ στην αρχη σοκαριστηκε αλλα μου ειπε δεν πειρα ζει εγω διαβασα στο ιντερνετ οτι παθαινεις φαρμακευτικη ρινιτηδα δηλαδη εθησμο κ ακομα κ οταν δεν ειναι αρροστο θα ειναι μπουκομρνο κ μπορει να χασει κ την οσφρισι του περνω μια οριλα να τη ρωτησω αλλα δεν την βρησκω

Καλά μην τρελλαίνεσαι ... δεν πειράζει για μία φορά που το έκανες κι εσύ. Δε θα πάθει εξάρτηση με μία φορά, ούτε θαχάσει την όσφρησή του. Γενικά το otrivin Και όλα αυτά χαλάνε το βλεννογόνο της μύτης όταν χρησιμοποιούνται πολύ γι' αυτό και δε συστήνουν να τα χρησιμοποιούμε συστηματικά. Εμείς με συμβουλή ΩΡΛ΄και παιδιάτρου βάζουμε κορτιζονούχο spray στη μικρή για ένα μήνα τουλάχιστον 1-2 φορές κάθε χρόνο εδώ και 3 χρόνια. Δηλαδή εμάς τι θα πάθει???

ΒΕΡΑ
26-12-11, 17:15
13 μέρες δεν είναι πάρα πολύς καιρός για μυξούλες??? !!!

Δύο μήνες δεν είναι πολύς καιρός??? Ένας χρόνος??? Γιατί εμάς έχει μύξες η μεγάλη σχεδόν από Σεπτέμβριο μέχρι Ιούλιο!!! Με εξάρσεις και υφέσεις βέβαια και γενικά δε θυμάμαι να έχει περάσει μέρα της ζωής της χωρίς ορό.

Το physiomer που χρησιμοποιώ είναι spray και μονο μια φορά καταφερα να το κάνω να βγει από το άλλο ρουθούνι. Προσπαθώ να καταλάβω τι κάνω λάθος!

Το spray είναι θαλασσινό νερό και αν δεν κάνω λάθος δε βγαίνει από το άλλο ρουθούνι. Από το άλλο ρουθούνι βγαίνει ο φυσιολογικός ορός που είναι σε αμπούλες.

Επίσης θα θελα να μου πειτε αν και τα δικά σας μωρα λόγω της βουλωμένης μύτης δεν μπορούσαν να πιουν το γάλα τους και τι κάνατε γι αυτό? Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι χρόνια σας πολλά!!!

Η μεγάλη μου που δεν ήταν και πολύ του γάλατος δεν το έπινε όταν είχε πολύ μπούκωμα. Η μικρή που είναι πολύ φαγανή δεν κολλάει σε τίποτα μπροστά στο φαγητό. Δεν πειράζει να μην πιουν το γάλα τους για κάποιες μέρες, ακόμα και μήνα. Τίποτα δεν παθαίνουν. ΑΝ θες όμως δώσε της γιαουρτάκι που θα το φάει πιο εύκολα.

aggelomarios
26-12-11, 17:34
Γεια σας κορίτσια και ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ!!! Δυστυχως και πάλι χρειάζομαι τα φώτα σας κι ελπίζω να βρείτε λίγο χρόνο να μπείτε στο φόρουμ (τέτοια μέρα!!!) για να με βοηθήσετε!
Η κόρη μου είναι 11 μηνών και εδώ και 13 μέρες έχουμε μυξούλες. Βασικά ξεκίνησε την πρώτη μέρα με πολύ λίγη μυξούλα στο ένα ρουθούνι και μέχρι την άλλη μέρα το απόγευμα έπαθε ωτίτιδα! Πόναγε πολύ και είχε πυρετὀ. Ο γιατρός τις έγραψε αντιβίωση και μου είπε και για το physiomer. Παρόλο που η ωτίτιδα πέρασε σχετικά γρηγορα (3-4 μέρες) οι μυξούλες εξακολουθούν και "βασιλεύουν"! 13 μέρες δεν είναι πάρα πολύς καιρός για μυξούλες??? Τις τελευταιες μέρες δεν τρέχουν αλλά ακούγεται λες και γίνεται πόλεμος μέσα στη μυτούλα της. Το physiomer που χρησιμοποιώ είναι spray και μονο μια φορά καταφερα να το κάνω να βγει από το άλλο ρουθούνι. Προσπαθώ να καταλάβω τι κάνω λάθος! Επισης εχω και το μηχανιματάκι που ρουφαει μυξούλες αλλά όλο βγαζουμε κι όλο έχουμε γεμάτη μυτούλα. Οι μυξούλες μας είναι άσπρες και πηχτες... σημαίνει κάτι αυτό?

Καταρχην χρονια πολλες σε ολες μας και να ειναι καλα τα βλασταρια μας!!!
Ανηκουμε κι εμεις στο club της βουλωμενης μυτης και μαλιστα απο 3 μηνων ξεκινησαμε το sport...εκτοτε συχνα πυκνα η μυτη βουλωμενη! Ενας μεσος ορος ημερων ειναι γυρω στις 15 με 20 μερες με μυξες αρα μην ανησυχεις!!! ΠΡΟΣΟΧΗ για να μην παρεξηγηθω...ειπα με μυξες και μπουκωμα, οχι πυρετο!!
Η παιδιατρος μας λεει οτι τοσο θελει ενα κρυωματακι για να κανει τον κυκλο του...απλα τα μωρα το παιρνανε πιο βαρια απο ενα μεγαλυτερο παιδι γι'αυτο και κραταει τοσο πολυ!!! Βεβαια γυρω στη 10η μερα με μπουκωμα παμε για μια επισκεψη στη γιατρο περισσοτερο για να την ακροαστει μην εχουν κατεβει τα φλεματακια στους πνευμονες και εχουμε αλλα!
Παμε τωρα στα πρακτικα...physiomer δοκιμασα κι εγω αλλα δεν κανει τιποτα, λυπαμαι!!! Μπολικο φυσιολογικο ορο αν ειναι δυνατον με συριγγα αλλιως με τις αμπουλες και ρουφηγμα με την ειδικη συσκευη κανα 2-3 φορες τη μερα γιατι μπορει να προκαλεσει ωτιτιδα!! Εγω επισης κανω και το εξης...βραζω νερο και μεσα διαλυω μια κουταλια vicks και βαζω το μπολ στο δωματιο που κοιμαται για να εισπνεει τους υδρατμους (εχω διαβασει για τα πιθανως βλαπτικα συστατικα του vicks αλλα στο σωματακι την τριβω με παιδικο, βιολογικο σκευασμα και στο κατω κατω τοσο vicks που εχει φαει η γενια μας θα επρεπε να εχουμε αποδημησει ολοι μας!!)...μετα απο παροτρυνση της παιδιατρου χρησιμοποιουμε και βρεφικο otrivin απο 6 μηνων πριν τον βραδινο υπνο οπου με μαθηματικη ακριβεια την 4η βραδια ειναι καλυτερα!!!! Ακομα τα μπανακια με ζεστο νερο ωστε να δημιουργουνται υδρατμοι κανουν καλο...
Οσο για το γαλα μονο οταν ηταν πολυ μικρη ειχα προβλημα, απο 7-8 μηνων πινει γαλα, σταματαει, ανοιγει το στοματακι της, παιρνει ανασα και συνεχιζει...επισης της δινω και χαμομηλι με μελι ωστε να μαλακωνει ο λαιμουδακος της αλλα αυτο απο 11 μηνων και μετα...
Κι εμεις ειμαστε σε αυτη τη φαση για μια ακομη φορα αλλα τωρα πια εχουμε συνηθισει....;)

Νικουδάκι
10-01-12, 00:23
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Με βοηθήσατε πολύ... Το μωρό είναι σαφέστατα καλύτερα μόνο που τὠρα αρρώστησε η μάνα !!! Είμαι όλη μέρα με μάσκες γιατί δε θέλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να την κολλήσω και να περάσουμε πάλι τα ίδια!!! Καλή Χρονιά να 'χουμε και να χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας!!! Και παλι σας ευχαριστώ!

ΦΟΥΝΙΤΣΑ
19-01-12, 23:05
μεχρι τωρα του εβαζα αμπουλες με ορο διαβασα αυτο που κανετε με την σιριγγα κ το εκανα σημερα και.....:shock::shock::shock: εβγαλε ενα πραμα απο την μυτη του τρωμαξα μετα τραβαω με την σισκευη φισιομερ κ μετα λιγο φισιομερ υπερτονο για παιδια κ οταν κοιμηθει μια μηξη οτριβιν κ τομπρεχ ειναι λιγο καλητερα ο καιμενος ενα μηνα δεν μπορει να ανασανει εχει υπερτροφηκες αμυγδαλες κ η παιδιατρος μου ειπε οτι το ποιο πιθανο ειναι να εχει κ κρεατακια αυτα πανε μαζι δηλαδη παντα ετσι θα ειναι? τι γνωριζετε μανουλες?

zoe26
21-01-12, 17:47
καλησπερα κι απο μενα.η μικρη μου ειναι 20 μηνων κι απο προχτες εχει μυξουλες και βηχα ο οποιος δεν ειναι συχνος αλλα ακουγεται σαν να εχει φλεματα.ορο στην μυτη δεν καθετε με τιποτα να της βαλουμε..πηρα τηλ το γιατρο και μου ειπε να της δινω βλεννολυτικο σιροπι amboral παιδικο.το εχει χρησιμοποιησε καμια σας?ειμαι χεστης οσο αναφορα τα φαρμακα αλλα δεν εχω αλλη επιλογη..της το βαζω στο γαλα να φανταστειται γιατι ουτε φαρμακο θελει να βλεπει..τα φλεματα πως θα τα βγαλει ?με εμετο?αχ αγχωνομαι πολυ οταν αρρωσταινει που δοξα το θεο αρρωσταινει σπανια.ποτε καθαριζουν απο τα φλεματα.πυρετο δεν εχει.μηπως επρεπε να την παω στο γιατρο?αυτος μου ειπε να δουμε 2-3 μερες πως θα παει.

Mairoulitsa
21-01-12, 18:17
και εμενα 2,5 μηνων καπου αρρωστησε...ειχε μονο μυξουλες και φουλ φτερνισμα.ο γιατρος μου ειπε να καθαριζω την μυτη της με ορο...την εβαζα κατω και την καθαριζα...για καλο της,να παρει ανασα η μικρουλα.
ομως δεν ειχα βηχα...μου ειχε πει ομως ο παιδιατρος αν μου βηξει αν τον παρω τηλεφωνο να ερθει να την δει μην τυχον κανει ακροαστηκα....
τελικα βηχαλακι δεν εκανε ομως τις μυξουλες τις ειχε κανα μηνα.και....αφου πιστευα οτι δεν θα περασει!!!!....υπομονη και περαστηκα!!!!;)

joan80
21-01-12, 19:55
Το σιρόπι θα τη βοήθει να σπάσουν τα φλέματα. πάντως πρεπει να καθαρίζεται καλά η μύτη. εμείς έχουμε καει δυο φορές από βουλωμένη μύτη. Εκανε ωτίτιδα. Δεν στο λεω να σε τρομάξω, αλλά θελει προσοχή. Αν δεις ότι ο βήχας επιμένει καλο είναι να τη δει ο παιδίατρος για να την ακροαστεί.

ΒΕΡΑ
16-02-12, 12:01
Έχω το εξής πρόβλημα. Η μπέμπα κολλάει συνέχεια από τη μεγάλη μύξες και κάθε φορά καταλήγουμε να παίρνει η μικρή αντιβίωση γιατί δε μπορεί να διαχειριστεί τη μυξούλα και ή κάνει βροχίτιδα ή ωτίτιδα!!! Ο Ορός δεν κάνει τίποτα. Τι να κάνω ... δε γίνεται να παίρνει συνέχεια η μικρή αντιβιώσεις ... δεν είναι ούτε ενός!

sofi@p
16-02-12, 12:13
Έχω το εξής πρόβλημα. Η μπέμπα κολλάει συνέχεια από τη μεγάλη μύξες και κάθε φορά καταλήγουμε να παίρνει η μικρή αντιβίωση γιατί δε μπορεί να διαχειριστεί τη μυξούλα και ή κάνει βροχίτιδα ή ωτίτιδα!!! Ο Ορός δεν κάνει τίποτα. Τι να κάνω ... δε γίνεται να παίρνει συνέχεια η μικρή αντιβιώσεις ... δεν είναι ούτε ενός!
βγάζεις τις μύξες με αυτό το εξάρτημα που τις ρουφάς? έχεις υγραντήρα στο σπίτι? αερολίν χρησιμοποιείς?

ΒΕΡΑ
20-02-12, 14:10
βγάζεις τις μύξες με αυτό το εξάρτημα που τις ρουφάς? έχεις υγραντήρα στο σπίτι? αερολίν χρησιμοποιείς?

Υγραντήρα δεν έχω ... απλά βάζω μια βρεγμένη πετσέτα στο καλοριφέρ εκεί που κοιμάται. Τράβηγμα έκανα αλλά δεν έβγαινε και τίποτα σπουδαίο και παρόλα αυτά πάλι κατέβαινε η μύξα ... και μου είπε η γιατρός να μην το κάνω και πολύ γιατί την ερεθίζω.
Όσο για το aerolin την τελευταία φορά έκανα προληπτικά εισπνοές flixotide Και όντως δεν έκανε ακροαστικά αλλά έκανε ωτίτιδα οπότε πάλι την πήραμε την αντιβίωση!

sofi@p
20-02-12, 14:20
Υγραντήρα δεν έχω ... απλά βάζω μια βρεγμένη πετσέτα στο καλοριφέρ εκεί που κοιμάται. Τράβηγμα έκανα αλλά δεν έβγαινε και τίποτα σπουδαίο και παρόλα αυτά πάλι κατέβαινε η μύξα ... και μου είπε η γιατρός να μην το κάνω και πολύ γιατί την ερεθίζω.
Όσο για το aerolin την τελευταία φορά έκανα προληπτικά εισπνοές flixotide Και όντως δεν έκανε ακροαστικά αλλά έκανε ωτίτιδα οπότε πάλι την πήραμε την αντιβίωση!
εμείς πάντα χρησιμοποιούμε ορό + ρούφηγμα πολλές φορές τη μέρα. αν αρχίσει βήχα η μικρή αρχίζω τα aerolin 2 εισπνοές x 2 φορές τη μέρα και βάζω υγραντήρα 2 ώρες πριν τον ύπνο στο δωμάτιο. και επίσης bactroban nasal κρεμούλα στη μύτη για να αποφεύγουμε ωτίτιδες 2 φορές τη μέρα.

ΒΕΡΑ
20-02-12, 15:08
και επίσης bactroban nasal κρεμούλα στη μύτη για να αποφεύγουμε ωτίτιδες 2 φορές τη μέρα.

αυτή τι είναι??

sofi@p
20-02-12, 15:12
αυτή τι είναι??
είναι αντιμικροβιακή αλοιφούλα για ρινική χρήση, ώστε να μην αναπτύσονται μικρόβια τοπικά και επεκταθεί η μόλυνση με τη μύξα.

gimnasio
20-02-12, 21:13
ο υγραντήρας είναι αναγκαίος όταν υπάρχει αιρ-κοντίσιον;

καθάρισα τη μύτη της μικρής με ορό σε σύριγγα και το περισσότερο βγήκε από το ίδιο ρουθούνι. Κανονικά δεν πρέπει να βγει από το άλλο; Πως μπορώ να το καταφέρω;

Αυτό με το μπολάκι και το βικς αρκεί όταν δεν υπάρχει αναμμένο καλοριφέρ;

sofi@p
21-02-12, 11:08
ο υγραντήρας είναι αναγκαίος όταν υπάρχει αιρ-κοντίσιον;

καθάρισα τη μύτη της μικρής με ορό σε σύριγγα και το περισσότερο βγήκε από το ίδιο ρουθούνι. Κανονικά δεν πρέπει να βγει από το άλλο; Πως μπορώ να το καταφέρω;

Αυτό με το μπολάκι και το βικς αρκεί όταν δεν υπάρχει αναμμένο καλοριφέρ;
ο υγραντήρας δημιουργεί υγρό περιβάλλον που ρευστοποιεί τις μυξούλες ώστε να μη μπουκώνει το παιδί. για να βγει ο ορός από το άλλο ρουθούνι πρέπει το κεφαλάκι να είναι γυρισμένο στο πλάι. αν όμως το ρουθούνι είναι βουλωμένο ο ορός δεν μπορεί να περάσει στο άλλο ρουθούνι.

psixi
14-03-12, 15:49
Ποσες φορες τη μερα ριχνετε ορο και ρουφατε?Εγω τους το κανω πριν φανε ή οταν ακουω οτι κανουν σαν τρακτερ...δηλαδη 6-7φορες τη μερα.Λεω μηπως ρουφα ρουφα κανω και ζημια στα αυτακια τους...Ο αντρας μου με μαλωνει και λεει οτι τους ρουφηξα τον εγκεφαλο πια...:(Αν αφεθουν αυτες οι παλιομυξες δεν ειναι πιο επικινδυνο?Νομιζω μαλιστα οτι σε καποιες φασεις πνιγονται και αναγουλιαζουν με τη μυξα που παει πισω και βηχουν...Ετσι θα μαστε συνεχεια?Απο πισω αρρωσταινω κι εγω καθε φορα...Ποσο μασκα πια να βαλω ...κοντευω να σκασω...

psixi
14-03-12, 15:58
προσθηκη:αυτο με τη συριγγα το κανετε με το μωρο ξαπλωμενο και το κεφαλι στο πλαι?Δεν πνιγοντε?Εμενα με το ορακι και μετα το πνιξιμο...ρευοντε κιολας!:confused:

ΒΕΡΑ
14-03-12, 21:47
προσθηκη:αυτο με τη συριγγα το κανετε με το μωρο ξαπλωμενο και το κεφαλι στο πλαι?Δεν πνιγοντε?Εμενα με το ορακι και μετα το πνιξιμο...ρευοντε κιολας!:confused:

Εγώ στη μεγάλη που χρησιμοποιώ σύριγγα της τον βάζω καθιστή. Έτσι μου είχε πει ο ΩΡΛ του Παίδον. Στη μπέμπα που βάζω ορό σε αμπούλες την ξαπλώνω και τη γυρνάω στο πλάι. Έτσι βγαίνει πιο εύκολα η μυξούλα ...

sogni d'oro
16-03-12, 03:22
είναι αντιμικροβιακή αλοιφούλα για ρινική χρήση, ώστε να μην αναπτύσονται μικρόβια τοπικά και επεκταθεί η μόλυνση με τη μύξα.

αυτή η αλοιφή μόνο αν οι μυξούλες έχουν χρώμα. ΠΡΟΣΟΧΗ

baggi
19-03-12, 01:45
Η μικρή μας είναι 8,5 μηνών. Από την μέρα που γεννήθηκε είναι η τέταρτη φορά που είναι μπουκωμένη. Με το παραμικρό μυξούλα και καταλαβαίνω ότι έχει φλέμμα από το γουργουρητό στο λαιμό της. Βέβαια την έβγαλα μια βόλτα με το καρότσι σήμερα που είχε ζέστη αλλά με μπουφανάκι. Είναι τόσο τραγικό πια??? Πόσο να την προσέξω? Μήπως δεν την ντύνω σωστά και την αρπάζει το παιδί? Εγώ σήμερα δεν φόραγα μπουφαν κατά τη διάρκεια της βόλτας και πάλι ζεστάθηκα?Μήπως θέλει πιο ελαφρύ ντύσιμο εννοώ για να μην ιδρώνει?

Νικουδάκι
19-03-12, 08:54
Χμμμ... το να ιδρώσει και να της χτυπήσει το κρύο αεράκι είναι ένα θέμα... Εμείς επειδή περπατάμε ζεσταινόμαστε... με τα μωρά όμως είναι λίγο διοφετικό επειδή κάθονται στο καρότσι τους. Ευχομαι να σας περάσει γρήγορα και να μην ταλαιπωρηθείτε πολύ. Τι της φορούσες;

giasof
19-03-12, 09:06
καλημερα η γιατρος μου ειπε εαν ειναι λιγο κρυωμενη μπορουμε να την βγαλουμε εξω καλα ντυμενη γιατι κανει καλο να παρει λιγο αερα..εγω την βγαζω οταν εχει καλο καιρο και δεν εχει αρρωστησει ενω μιας φιλης μου που το ειχε μεσα για μηνες τωρα με το παραμικρο αρρωστενει.και εμενα εχει λιγο συναχι να το πω αλλα συνεχιζω να την βγαζω και μολις δω οτι η μυτουλα ειναι λιγο κρυα γυριζω

baggi
20-03-12, 00:02
Χμμμ... το να ιδρώσει και να της χτυπήσει το κρύο αεράκι είναι ένα θέμα... Εμείς επειδή περπατάμε ζεσταινόμαστε... με τα μωρά όμως είναι λίγο διοφετικό επειδή κάθονται στο καρότσι τους. Ευχομαι να σας περάσει γρήγορα και να μην ταλαιπωρηθείτε πολύ. Τι της φορούσες;

Εσωτερικό φανελακι... το ολοσομο φορμακι της και μπουφανακι ολοσωμο απο πάνω.

Νικουδάκι
24-03-12, 16:05
Εντάξει φαίνονται τα ρούχα της. Αυτό που κάνω εγω διαφορετικό είναι πάνω από το ολόσωμο φορμάκι φοράω σακάκι ή φόρμα (ανάλογα τον καιρό) και στα πόδια της φοράω φορμίτσα. ϊσως το ολόσωμο μπουφανάκι να την ζεσταίνει πιο πολύ από όσο χρειάζεται και γι αυτό να ιδρώνει. Μη ρίχνεις το φταίξιμο στον εαυτό σου... μωράκια είναι θα αρρωστήσουν. (στα λέω για να τα ακούω κι εγώ γιατί........ κι εγω μια από τα ίδια αισθάνομαι κάθε φορά!) ;)

afrodite33
10-04-12, 08:25
Εμπειρες μαμαδες,δωστε μου και μενα τα φωτα σας!
ειμαστε 7,5 μηνων και περναμε την πρωτη μας ιωση.καναμε πυρετο για πρωτη φορα και ειχαμε απιστευτη γκρινια.εδω και 3 μερες ειμαστε απυρετες,και το μπουκωμα δεν το λες υπερβολικο,αλλα βηχει σαν να πνιγεται που και που,την ξυπναει στον υπνο και πρεπει να την φερω ορθια να ηρεμησει.πρεπει ναχει φλεματακια στο λαιμο που με τον ορο δεν βγαινουν με τιποτα.δεν μου πινει το γαλα της με τιποτα και το φαγητο τοχει μειωσει πολυ.εχουμε χασει 350γρ με την παλιοιωση.τι να κανω να την βοηθησω να ξεμπουκωσει πληρως?
υποψην,την ταραζω στους ορους και δεν βλεπω αποτελεσμα.η παιδιατρος μου λεει υπομονη,δεν μουχει δωσει τιποτα να παρει,αλλα εγω προβλεπω οτι αυτο το μπουκωμα δεν θα φυγει ευκολα.την λυπαμαι ετσι που την βλεπω.
αυτο με το γαλα παλι?να μου το σπρωχνει και να κλαιει οποτε της δινω?
ευχαριστω

ΒΕΡΑ
10-04-12, 08:38
ειμαστε 7,5 μηνων και περναμε την πρωτη μας ιωση.καναμε πυρετο για πρωτη φορα και ειχαμε απιστευτη γκρινια.εδω και 3 μερες ειμαστε απυρετες,και το μπουκωμα δεν το λες υπερβολικο,αλλα βηχει σαν να πνιγεται που και που,την ξυπναει στον υπνο και πρεπει να την φερω ορθια να ηρεμησει.πρεπει ναχει φλεματακια στο λαιμο που με τον ορο δεν βγαινουν με τιποτα.δεν μου πινει το γαλα της με τιποτα και το φαγητο τοχει μειωσει πολυ.εχουμε χασει 350γρ με την παλιοιωση.τι να κανω να την βοηθησω να ξεμπουκωσει πληρως?
υποψην,την ταραζω στους ορους και δεν βλεπω αποτελεσμα.η παιδιατρος μου λεει υπομονη,δεν μουχει δωσει τιποτα να παρει,αλλα εγω προβλεπω οτι αυτο το μπουκωμα δεν θα φυγει ευκολα.την λυπαμαι ετσι που την βλεπω.
ευχαριστω

Αν ήταν μεγαλύτερη του έτους θα σου έλεγα κανένα aerius αλλά τώρα απλά υπομονή. Εμάς όταν έχουμε μπούκωμα μας έδινε και ένα μίγμα από οτριβιν αραιωμένο με φυσ. ορό και tobrex που βοηθούσε αλλά γι' αυτό νομίζω πρέπει να ρωτήσεις τη γιατρό σου.

Νταιζάκι
10-04-12, 09:28
Αυτό που μου είχε προτείνει ο παιδίατρος μου από την αρχή ήταν ΜΠΑΝΙΟ!΄Εβαζα τον μικρό στο μπάνιο με τον υγραντήρα για μισή ώρα και το παιδάκι ήταν μια χαρά. Ρίχνεις το νερό στο κεφαλάκι του στην κορυφή και το παιδάκι ανακουφίζεται. Στη συνέχεια το είχα με τον υγραντήρα. Αν οι μυξούλες του ήταν κίτρινες του έβαζα 2 σταγόνες protargol. Το ίδιο φυσικά εφάρμοσα και με την μικρή μου και είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί δεν τα πλάκωσα τα μικρά στα φάρμακα χωρίς λόγο.
Επίσης ένα λάθος που έκανα στο γιό μου ήταν η πολλή χρήση του ορού όταν ήταν μπουκωμένος. Νόμιζα ότι τον ανακούφιζα γιατί καθάριζε η μυτούλα του αλλα τελικά μέρος του ορού πήγαινε στο αυτάκι του μαζί με τις μύξες και το μπούκωμα εξελίχθηκε σε μία ωραία ωτίτιδα! Σε αυτό φταίω και εγώ...οπότε για μένα η΄λύση για το μπούκωμα είναι πρωτίστως το μπάνιο όσο κούραση και να είναι και μετά όλα τα άλλα!

Νικουδάκι
10-04-12, 10:31
ευχαριστω

Συσκευή ρινικής απόφραξης χρησιμοποιείς ή μόνο ορούς;

afrodite33
11-04-12, 11:14
Συσκευή ρινικής απόφραξης χρησιμοποιείς ή μόνο ορούς;
Χρησιμοποιω και οτρισαλιν την συσκευη,αλλα 2-3 φορες τη μερα.βασικα της τα ρουφαει ο αντρας μου γιατι πρεπει να της ακινητοποιω το κεφαλι εγω.
παντως και μονο με τον ορο βγαζει αρκετες μυξουλες.ακουγεται καλυτερα και κοιμαται καλυτερα το βραδυ πλεον,αλλα δεν μου πινει το γαλα ακομα.και αλλες φορες πουταν μπουκωμενη τοπινε ομως,διακεκομενα δε,αλλα το πινε.
σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες.

Νικουδάκι
11-04-12, 11:33
Χρησιμοποιω και οτρισαλιν την συσκευη,αλλα 2-3 φορες τη μερα.βασικα της τα ρουφαει ο αντρας μου γιατι πρεπει να της ακινητοποιω το κεφαλι εγω.
παντως και μονο με τον ορο βγαζει αρκετες μυξουλες.ακουγεται καλυτερα και κοιμαται καλυτερα το βραδυ πλεον,αλλα δεν μου πινει το γαλα ακομα.και αλλες φορες πουταν μπουκωμενη τοπινε ομως,διακεκομενα δε,αλλα το πινε.
σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εμένα όταν μπουκώνει δεν πίνει καθόλου το γάλα της. Της κάνω όμως κρεμούλα με αυτό για να μην μένει έτσι. Περαστικά σας!!!

robenula
11-04-12, 12:10
εμενα κρατησε 15 μερες το μπουκωμα και ηταν μονο 3 μηνων.δεν ειχε τιποτε αλλο ομωσ και ετσι ριχναμε μονο ορο.ανεκανε βηχα θα επερνε εισπνοες.βαλτης ψηλο μαξιλαρακι οταν κοιμαται και βρασε νερο για να μαλακωνουν οι μυξουλες.περαστικουλια σας

ioannam
15-02-13, 12:43
να ρωτησω αν ξερετε φυτικο spray για μυτη για διχρονα 3χρονα για μπουκωμα
γιατι otrivin ειναι για βδομαδα και οχι ληψη μετα απο καποιους μηνες παλι
ειχα ακουσει για το rinomad
http://www.bionat.gr/el/herbal-medicines/herbal-medicines/Rinomad.html

Anasta_sia
17-04-13, 18:46
ioannam μπορεις να του κανεις εναλλακτικη απευαισθητοποιηση που δεν χρειαζεται ληψη αιματος και ειναι οτι πρεπει για τα παιδια!! θα απαλλαγει απο τις αλλεργιες που μπουκωνουν τη μυτη του μια για παντα!!

Decem
18-04-13, 08:50
Anasta-sia τι ακριβως εννοεις, γιατι και εμεις ειμαστε συνεχεια με την μυτουλα του μπουκωμενη και πιθανοτατα ειναι αλλεργικη ρινιτιδα. Υπαρχει τροπος να τον ανακουφισω και να γλυτωσουμε και τις ωτιτιδες?? Γιατι σιγουρα μετα απο καθε μπουκωμα ακολουθει και η ωτιτιδα....Ο μικρος ειναι τωρα 25 μηνων

Anasta_sia
18-04-13, 11:57
Decem το προβλημα με τις αλλεργιες στα παιδια ειναι γνωστο, και το ακομα πιο σοβαρο προβλημα ειναι οτι σε αυτες τις ηλικιες ειναι δυσκολο να υποβαλλεις το παιδι σε εξετασεις αιματολογικες ή αλλεργικες μεσω τρυπηματος. Υπαρχει μια αναιμακτη μεθοδος και ευρεσης των αλλεργιογόνων αλλα και αντιμετώπισης και οπως εχω πει και σε αλλα αρθρα χωρις τη ληψη αιματος και κυρίως χωρις την χρηση φαρμακων... αν ειναι κυριως αλλεργικο το μπουκωμα τοτε θα εχει πολυ καλα αποτελεσματα...