PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΟΝ ΜΗΝΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ Ή ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ?

mano
25-01-09, 19:27
θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι που εξαρταται βεβαια πανω απο ολα απο το αν ειναι καλη ή οχι μια εγκυμοσυνη :
ειμαι δικηγορος και δουλευω σε γραφειο αλλου, επομενως δεν ειμαι αφεντικο του εαυτου μου. του εχω πει οτι θα κατσω στο γραφειο μεχρι 6 μηνων και 26 ημερων. αυτος θελει να κατσω αλλον εναν μηνα, δηλαδη μεχρι 7 μηνων και 26 ημερων. για να παω στην δουλεια οδηγω καθε μερα 22 χλμ πηγαινε - ελα. εχω οικονομικη αναγκη να δουλεψω, αλλα δεν ξερω αν θα μπορω. τι πιστευετε? υπαρχουν μερες που καθομαι μεσα και ολο γραφω στον υπολογιστη. άλλες μερες παλι ειμαι στα δικαστηρια ανεβα κατεβα σκαλες. θα τα καταφερω αν κατσω παραπανω ? μεχρι στιγνης εχω καλη εγκυμοσυνη.
εσεις μεχρι ποτε δουλευατε?

ssttaa
25-01-09, 20:02
Eγώ δούλευα μέχρι το τέλος του 7ου μήνα χωρίς πρόβλημα. Πήγαινα κι ερχόμουνα με συγκοινωνία και γενικά δεν μου φαινόταν. Απλά δεν σήκωνα βάρος, δεν ανέβαινα σε ράφια να κατεβάσω αρχεία και τηρούσα το ωράριο ευλαβικά. Θα σου έλεγα να το αφήσεις να δείς πως θα πάει. Μην νομίζεις ότι στο σπίτι χωρίς μωρό είναι καλύτερα. Θα σκυλοβαρεθείς! Επίσης όχι δεν έχω γεννήσει ΑΚΟΜΑ!!!!

roulaki71
25-01-09, 20:05
Βασει ΙΚΑ δικαιουμαι περιπου 2 μηνες πριν τη γεννα και 2 μετα αλλα αν εχω καλη εγκυμοσυνη σκεφτομαι να το παω 1 - 3 ποιος καθεται στο σπιτι απο τον 8ο μεχρι τη γεννα. Θα δουμε.

Lola Bunny
25-01-09, 20:41
εγώ σταμάτησα να δουλεύω μόλις μπήκα στον΄8ο, όπως προβλέπεται και από το νόμο. Δουλευα σε γραφείο, αλλά 4 ώρες,όχι 8.οπότε η μόνη δυσκολία ήταν το πηγαινελα με το μετρό και τα λεοφωρεία....όταν σταμάτησα τη δουλειά, μπορώ να πω ότι ψιλοβαρέθηκα στο σπίτι, άλλα βρήκα άλλες ασχολίες. Ετοίμασα το δωματιο του μωρού, έκανα τα τελευταία ψώνια, παρακολούθησα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και σεμινάρια θηλασμού και φυσικά ξεκοκάλισα το φόρουμ!!!!(κάντε το οπωσδήποτε!!!!θα σας χρειαστεί!)
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν ήταν καθόλου άσχημοι αυτοί οι 2 μήνες ξεκούρασης πριν τη γέννα. Ίσως να ήταν και οι τελευταίοι μήνες ξεκούρασης της ζωής μου!!!!Όταν γεννήσετε θα καταλάβετε τι εννοώ!

beboulix
25-01-09, 21:05
μου φαινεται ειμαι η πιο τυχερη απο ολες.μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος σταματησα να δουλευω :)
θα γυρισω μαλλον σεπτεμβρη οποτε θα κατσω 2 χρονια

elachl
25-01-09, 21:18
εγω δουλευα σε μια δουλεια 7 χρονια και 1 μηνα πριν γεννησω.οχι μονο δεν εκτιμησαν τιποτα αλλα εδω και 2 χρονια δεν εχω παρει ακομα το επιδομα ανεργιας που δικαιουμαι.μεγαλη ιστορια!ακομα εχουμε δικαστικη διαμαχη.αυτα που εχω περασει ουτε στον εχθρο μου!

mano
25-01-09, 21:35
εγω δουλευα σε μια δουλεια 7 χρονια και 1 μηνα πριν γεννησω.οχι μονο δεν εκτιμησαν τιποτα αλλα εδω και 2 χρονια δεν εχω παρει ακομα το επιδομα ανεργιας που δικαιουμαι.μεγαλη ιστορια!ακομα εχουμε δικαστικη διαμαχη.αυτα που εχω περασει ουτε στον εχθρο μου!

και εμεις οι (νεοι) δικηγοροι, μια απο τα ιδια...και η μεγαλυτερη εκμεταλλευση γινεται απο τους ιδιους δικηγορους που επειτα ζητανε απο πελατες σαν εσενα ενα καρο λεφτα να τους υπερασπιστουν!!
εγω θα σταματησω και κανενα επιδομα δεν θα παρω παρα μονο 800 ευρω για τοκετο. ουτε μισθο, ουτε τιποτα αλλο. οσο δεν δουλευω, δεν πληρωνομαι. μαυρα χαλια. το ταμειο μας και γενικοτερα το κρατος δεν μεριμνα καθολου για καποιες κατηγοριες ανθρωπων.

neamanoula
25-01-09, 21:36
Δούλευα μέχρι τα μέσα του έκτου μετά σταμάτησα λόγω απειλούμενης κύησης, επειδή είχα πολλές συσπάσεις. Όμως εμένα η δουλειά μου ήταν δύσκολη, είχε ορθοστασία, πάνω κάτω σκάλες, σπαστό ωράριο, εξαήμερο κα. οπότε και καλά να ήμουνα δεν νομίζω ότι είναι εφικτό μέχρι αρχές όγδοου να δούλευα. Κανονικά όμως είναι να σταματας αρχές όγδοου βάσει νόμου, 56 μέρες πριν τον τοκετό. Μεταξύ μας όμως αυτό μπορεί να συμβεί μόνο αν έχεις δουλειά γραφείου και καλό ωράριο. Δεν γινεται στον έβδομο με τούρλα κοιλιά να δουλεύεις από το πρωί ως το βράδυ να είσαι στους δρόμους, και να ανεβοκατεβαίνεις πάνω κάτω...είναι απάνθρωπο...

BABY
25-01-09, 21:39
εγώ σταμάτησα να δουλεύω μόλις μπήκα στον΄8ο, όπως προβλέπεται και από το νόμο. Δουλευα σε γραφείο, αλλά 4 ώρες,όχι 8.οπότε η μόνη δυσκολία ήταν το πηγαινελα με το μετρό και τα λεοφωρεία....όταν σταμάτησα τη δουλειά, μπορώ να πω ότι ψιλοβαρέθηκα στο σπίτι, άλλα βρήκα άλλες ασχολίες. Ετοίμασα το δωματιο του μωρού, έκανα τα τελευταία ψώνια, παρακολούθησα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και σεμινάρια θηλασμού και φυσικά ξεκοκάλισα το φόρουμ!!!!(κάντε το οπωσδήποτε!!!!θα σας χρειαστεί!)
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν ήταν καθόλου άσχημοι αυτοί οι 2 μήνες ξεκούρασης πριν τη γέννα. Ίσως να ήταν και οι τελευταίοι μήνες ξεκούρασης της ζωής μου!!!!Όταν γεννήσετε θα καταλάβετε τι εννοώ!

TI ENNOEIS MOLIS MPHKES STON 8? DHLADH 8 KAI MIA MERA H 7 KAI 1 MERA??????

elachl
25-01-09, 21:49
η τελευταια μου ελπιδα πραγματικα ειναι να βγαλω το θεμα μου σε κανενα μεγαλο καναλι μπας και δικαιωθω.και μαλιστα εκρεμουν 2 επιδοματα ανεργιας γιατι δουλεψα και το καλοκαιρι 5 μηνες αλλα αν δεν βγει το πρωτο δεν μπορω να παρω ουτε το δευτερο.παρακαλω θερμα ολα τα μελη του φορουμ αν λεω αν γνωριζουν καποιον δημοσιογραφο η οποιονδηποτε ανθρωπο εχει σχεση μα καποιο καναλι ας με φερει σε καποι επαφη.πραγματικα εχω αναγκη τα επιδοματα.2 χρονια περιμενω.αν ημουν ανυπαντρη μητερα τι θα εκανα?θα εβγαινα να ζητιανεψω?παρακαλω οποια κοπελα μπορει να βοηθησει ας μου στειλει πμ.εστω να μου κλεισει καποιο ραντεβου και θα μπω στο πλοιο να κατεβω αθηνα να μιλησουμε.η αν δουλευει καποια κοπελα στον οαεδ στη αθηνα και αυτο ισως βοηθουσε να μαθω κατι περισσοτερο.ευχαριστω.πως δεν το σκεφτηκα τοσο καιρο να ζητησω τη βοηθεια σας?

Vasso75
25-01-09, 22:33
Θα σου πω και γω την δικη μου εμπειρία είχα μια κανονική εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα και ήμουν διατεθιμένη να δουλέψω και τον όγδοο όσο αντέχω έλεγα στην τελική δεν είχα πάρει και πολλά κιλά για να κουράζομαι ιδιαίτερα η δουλειά μου ήταν δουλειά γραφείου οπότε το θεώρησα λογικό. Βέβαια δεν ήταν διατεθιμένο το αφεντικό μου να με κρατήσει στην δουλειά μου (μεγάλη ιστορία τσαντίστηκαν πολύ 1ον που έμεινα εγκυος πιστέυω και 2ον που τους ανακοίνωσα οτι έχω σκοπό να πάρω και την 6μηνη του ΟΑΕΔ) και σταματησα κανονικά όπως το Ικα προστάζει... Δευτέρα δεν πήγα για δουλειά και Παρασκευή για ανεξήγητο ακόμα λόγο μου σπάσαν τα νερά και γέννησα πρόωρα την μικρή μου στις 32 και 5 ημέρες... Ούτε το δωμάτιο είχα ετοιμάσει ούτε κάν την βαλίτσα μου...Αποψή μου αν μπορείς κάτσε να ξεκουραστείς να κάνεις όλες σου τις ετοιμασίες και να συνειδητοποιήσεις οτι σε 2 μήνες το πολύ θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά. Μην ξεχνάς μετά σε περιμένει ένας αγώνας αυπνίας και κούρασης μάζεψε όσες πιο πολλές δυνάμεις μπορείς! Αυτά απο μένα τις καλυτερές μου εύχες για σένα και το μωράκι σου και καλή λευτεριά! :wink:

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
25-01-09, 22:53
Εγω δουλευα μεχρι και το τεος του ογδοου μηνα.Ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη γι αυτο!!!!Αν εχεις καλη εγκυμοσυνη δουλεψε οσο δικαιουσε!!!!Ειναι καλυτερα οτν δουλευεις!

zouzounel
25-01-09, 22:57
ελένη πραγματικά σου εύχομαι να βρεις σύντομα λύση στο πρόβλημά σου, αν και προσωπικά δε μπορω να βοηθήσω, θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα άλλο θέμα, ίσως το δουν περισσότερες κοπέλες που θα εχουν κάποια λύση για σένα.

Τώρα για να απαντήσω κι εγώ στο θέμα της mano, κι εγώ εργάζομαι ακόμα, σύμφωνα με το ικα θα σταματήσω 56 μέρες πριν την ΠΗΤ, δηλαδη μεχρι και την πρώτη εβδομαδα του Φεβρουαρίου. Εργαζομαι σε γραφείο μεν, αλλά έχω ποοολύ άγχος και πίεση στη δουλειά, και ανυπομονώ να σταματήσω.
Προσωπικά θα σου έλεγα να μη βάζεις χρονικά περιθώρια από τώρα, ασε να δεις πώς θα πας και θα κρίνεις μόνη σου, ίσως να μην έχεις πρόβλημα να δουλεύεις και τον 8ο. :)

annamarkella
25-01-09, 23:08
ειχα ραντεβου να γεννησω τετερτη 7 το πρωι και σχολασα την τριτη 10 το βραδυ καλοοοοο !!!!!! Εχω ζαχαροπλαστειο!!!!!

Lilly
25-01-09, 23:13
Γέννησα 17 Ιανουαρίου και δούλευα μέχρι και 5 Ιανουαρίου... κατόπιν συμφωνίας με τον εργοδότη μου. Κανονικά έπρεπε να σταματήσω γύρω στις 25 Νοεμβρίου, αλλά επειδή είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη κράτησα την άδεια για να την πάρω μετά τον τοκετό.

Lola Bunny
26-01-09, 00:17
baby, σταματησα να δουλευω στους 8 και 1 ημερα (ή 56ήμερες πριν την Π.Η.Τ. όπως λέει το ΙΚΑ)

monbebe
26-01-09, 01:08
στην 1η εγκυμοσυνη στο γραφειο που δουλευα σταματησα σχεδον 8ο... δουλευα ομως απογευματα 4-6 ωρες αναλογως... δεν οδηγουσα -με πηγαιναν καθε μερα- και οι συνθηκες αψογες μιας και η αφεντικινα ηταν δικος μου ανθρωπος...
τωρα κανω 2 ιδιαιτερα, βγαζω το χαρτζηλικι μου -μια χαρα μπορω να πω- και ειμαι σπιτι μου οποτε θελω... ελπιζω να πανε ολα καλα και να σταματησω παλι πριν μπω στον μηνα μου...

nea mamaka
26-01-09, 08:34
Εγώ δούλευα μέχρι την πρώτη μέρα του 9ου που μου έσπασαν και τα νερά στο γραφείο!!!!!!!

elachl
26-01-09, 08:53
καλημερα.ζουζουνελ ευχαριστω για την απαντηση.μηπως μπορειτε να μου θυμισετε πως ανοιγουμε νεο θεμα γιατι το ξεχασα?ευχαριστω

anthie g
26-01-09, 09:24
και στις δύο εγκυμοσύνες δούλεψα μέχρι αρχές ένατου. Οσες έχετε καλές εγκυμοσύνες προτείνω να δουλέψετε διότι το διάστημα της αναμονής είναι σπαστικό. άσε που μασουλάς όλη την ώρα και μαζεύονται τα κιλά. προτιμείστε αν μπορείτε να φύγετε όσο το δυνατόν αργότερα για να γυρίσετε και αργότερα γιατί εκεί είναι η ανάγκη.

elias-christina
26-01-09, 09:26
Eγω δουλεψα ως τον 7ο.

η δουλεια μου απαιτουσε σκυψιμο, ορθοστασια, παραλαβες, κ πολυ αγχος!

marw_arg
26-01-09, 10:12
εγω ειμαι ασφαλιστικος συμβουλος και θα δουλευω μεχρι τον 9ο. και φυσικα θα γυρισω και γρηγορα στη δουλεια. οταν εισαι ελευθερη επαγγελματιας πρεπει να δουλεψεις γιατι το κρατος δεν δινει επιδοματα.

Vann
26-01-09, 10:24
Εγω δουλευα σχεδον μεχρι το τελος,μια εβδομαδα πριν γεννησω σταματησα.

eleanax
26-01-09, 14:22
εγώ μπαίνω στον ένατο στις 28-7 και το γραφείο έτσι κι αλλιώς κλείνει τον Αύγουστο, οπότε αν όλα πάνε καλά θα δουλεύω μέχρι και τέλος του 8ου, είμαι κι εγώ ελευθ.επαγγελματίας, μηχανικός και κανονικά δε δικαιούμαι άδεια, εκτός αν μου τη δώσουν τιμής ένεκεν όπως και τα δώρα που μας δίνουν τώρα

zouzounel
26-01-09, 14:34
καλημερα.ζουζουνελ ευχαριστω για την απαντηση.μηπως μπορειτε να μου θυμισετε πως ανοιγουμε νεο θεμα γιατι το ξεχασα?ευχαριστω

Θα σου πρότεινα να πας στην κατηγορία "Γενικά θέματα, ιατρικά ή μη" και να ανοίξεις εκεί νέο θέμα, είναι μια κατηγορία που παρακολουθεί αρκετός κόσμος, ίσως βρεις λύση. Με το που θα μπεις στην ενότητα, θα δεις επάνω αριστερά στην οθόνη σου ένα μικρό οβάλ μπλε εικονίδιο (σαν κουμπακι να το πω) που γράφει "Νέο θέμα". Το πατάς και σου ανοίγει καινούριο παράθυρο για να γράψεις το κείμενό σου. Μην ξεχάσεις να βάλεις θέμα στη δημοσίευση. Αν χρειαστείς επιπλεον βοήθεια, στείλε πμ

Sorry για το off-topic!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
26-01-09, 15:32
Λογω προβληματος εγκυμοσυνης σταματησα στον αναμενομενο χρονο αλλα αν ειχα επιλογη θα καθομουν στη δουλεια μεχρι τελευταια στιγμη για να εκμεταλλευτω το χρονο μετα με το μωρακι μου..

elachl
26-01-09, 18:40
ευχαριστω ζουζουνελ.ανοιξα το θεμα.ελπιζω να με εισακουστω συντομα και να γινει το θαυμα που περιμενω

Eirini_Dr
26-01-09, 19:00
Κι εγω λεω να δουλεψω τωρα μεχρι οσο μπορω... Μετα θα θελα να κατσω 4-6 μηνες με την μικρουλα μου μιας και μεσολαβει καλοκαιρι! Ευτυχως ειμαι τυχερη ειναι οικογενειακη επιχειρηση και εχω βοηθεια!

marcella
26-01-09, 22:19
Εγώ δούλεψα μέχρι και μία εβδομάδα πριν γεννήσω. Γέννησα 2/1/09 και 14/1/09 δηλαδή 12 μέρες μετά πήγα πάλι για δουλειά για λίγες ώρες βέβαια.
Σκεφτείται ότι μόλις έμεινα έγκυος με τις ανακατωσούρες που είχα σκεφτόμουν να αρχίσω να παίρνω αναρρωτικές από τον 2ο μήνα. Έκανα υπομονή μέχρι τον 5ο, οι ανακατωσούρες πέρασαν και σκεφτόμουν να πάρω αναρρωτική για να ξεκουραστώ. Ύστερα σκέφτηκα πως θα γεμίσω το χρόνο μου και όταν πήρα την άδεια μου (56 μέρες πριν τη ΠΗΤ) και με ρώτησε ο εργοδότης μου αν θα ήθελα να συνεχίσω να δουλεύω και να πληρώνομαι φυσικά εκτός των επιδομάτων, εγώ δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Επέστρεψα νωρίς στη δουλειά (όχι καθημερινά βέβαια και για λίγε ώρες) για να ξεδίνω και λίγο από το σπίτι.

sofi-geo
26-01-09, 22:26
Ως ελεύθερη επαγγελματίας και εγώ είχα ΠΗΤ 25-5 και σταμάτησα στις 5-5. Φυσικά δεν κουραζόμουν, δεν σήκωνα βάρη κλπ. αλλά οδηγούσα κάθε μέρα 2 ώρες για το πήγαινε-έλα στη δουλειά. Γύρισα στην δουλειά στις 40 ημέρες, πήρα μετά δυο βδομάδες την καλοκαιρινή μου άδεια και από τότε κανονικά...

Kiki
27-01-09, 11:01
Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δούλεψα μέχρι 56 πρίν ην ΠΗΤ όπως ορίζει ο νόμος. Εμείς είχαμε και πολλούς ελέγχους από το ΙΚΑ και ο πρπιστάμενός μου δεν ήθελε να το διακυνδινέυσει να με βρει το ΙΚΑ να δουλευω. Εγώ από την άλλη όμως ήθελα να παραιτηθώ γιατί είχα βαρεθεί την δουλεια αυτή και δεν μου άρεσε. Ευτυχώς μέχρι να το πω έμαθα ότι είμαι έγκυος και μετά περίμενα πως και πως να έρθει η ώρα να σταματήσω. Φυσικά μετά την γέννα δεν ξαναγύρισα ποτέ στην δουλειά.

Agneska
01-02-09, 20:16
κορίτσια,

γνωρίζετε για τον καινούριο ΄νόμο που έχει ψηφιστεί? η νέα άδεια προστασίας τη ςμητρότητας αρθ. 142 του ν.3655/08? η άδεια αυτή χορηγείται μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας) και της κανονικής άδειας , διαρκεί έξι μήνες αλλά χορηγέιται μετά από αίτηση στον εργοδότη.

καλό δεν είναι?
φιλιά
ανιεσκα

chatzico
04-02-09, 11:33
Σταμάτησα να δουλεύω στις 10 Μαίου και γέννησα την 26η Μαίου...

Ήμουν όμως καλά. Μπορώ να πω ότι βάρυνα - πιο πολύ ψυχολογικά από την απραξία - τις 2 εβδομάδες που έμεινα σπίτι. Το μόνο καλό ήταν ότι κοιμόμουν όποτε ήθελα...

katerina11
04-02-09, 11:38
αν έχω υπολογισει σωστά , σταματάω αρχές Ιουλίου και εχω τελευταια ημερομηνία 27/8....σκεφτομαι να πάρω και το 6μηνο του ΟΑΕΔ μετά ....

και εγλω δεν είμαι φαν του σπιτιού και δεν κάνω δουλεια γραφείου κυρίως ...αλλά θα ήθελα να ξεκουραστώ , να ετοιμαστώ και να πάω σχετικά ήρεμη να γεννήσω :lol: :lol:
αλλωστε , δε νομίζω ότι αν κάτσω στο γραφείο ...θα μου πουν ευχαριστω και μπράβο !!

Eliza
04-02-09, 12:58
Στην πρώτη εγκυμοσύνη δούλεψα μέχρι τις αρχές του 9ου -μηχανικός -ελεύθερη επαγγελματίας γαρ. Είχα ΠΗΤ 18/1 (γέννησα 19/1) οπότε δούλεψα μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων που το γραφείο θα έκλεινε ~10 ημέρες και δεν ξαναγύρισα. Μέσα στις γιορτές δεν πρόλαβα να βαρεθώ :)
Βέβαια η εγκυμοσύνη ήταν καλή, η δουλειά γραφείου και κοντά στο σπίτι μου.
Τώρα σκοπεύω να κάνω περίπου το ίδιο, ίσως δουλέψω και την 1η εβδομάδα του 9ου, ανάλογα πως θα είναι τα πράγματα... :roll:

NANA
04-02-09, 14:31
Και στα 2 μου παιδιά δούλευα μέχρι τον 7ομο oπως ορίζει ο νόμος. Η δουλειά μου είναι γραφείου αλλά και πάλι η πολύωρη καθιστή στάση και τα χέρια μου στο πληκτρολόγιο με κούραζε. Τι αν που και άλλες κοπέλες που είναι σε κομμωτήρια ή σε ορθοστασία κλπ. Από τον 5 μέχρι και τον 7ομο όμως και τώρα και στις άλλες 2 εγκυμοσύνες είμαι σφαίρα. Έχω απίστευτες αντοχές. Αν δεν είχα ψώνια και συμμαζέματα θα δούλευα και μέχρι τον 8ο. Οδηγώ 40 χιλιομ. Κάθε μέρα πάνε – έλα και μέχρι την μέρα που γεννάω σχεδόν. Στις 56 μέρες πριν που αρχίζει η άδεια είχα την εντύπωση ότι δεν συμπεριλαμβάνονται αργίες και ΣΚ ισχύει? Γιατί τώρα μου λένε συνάδερφοι ότι είναι ημερολογιακές και γω δε θυμάμαι με σιγουριά…

ravT
04-02-09, 14:34
Είναι ημερολογιακές οι μέρες και συμπεριλαμβάνονται κανονικά Σ/Κ και αργίες.

Eve
04-02-09, 14:35
παρασκευη δούλευα και δευτέρα γέννησα! 10 μερες πριν μπω στο 10ο, ουσιαστικά ολο τον 9ο τον πέρασα στο γραφείο....:roll:
Εντάξει...πηρα τους 4 μηνες μαζεμένους μετά...αλλά...ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ με καμια δύναμη!! :!: :!:

NANA
04-02-09, 15:18
Είναι ημερολογιακές οι μέρες και συμπεριλαμβάνονται κανονικά Σ/Κ και αργίες.

δηλαδή σε μένα που έχω ΠΗΤ 25/6 ξεκινάει η άδεια 30/4?
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

1 μήνα και 6-7 μέρες δηλαδή?

ΜΟΝΟ... πως θυμάμαι οτι δεν μετρούσαν τα ΣΚ και οι AΡΓΙΕΣ? μήπως δεν μετριούνται μετά την γέννα οι 64 η' και εκείνες είναι ημερολογιακές?

ravT
04-02-09, 15:54
Καλή μου, και οι 56 πριν και οι 63 μετά είναι ημερολογιακές. Μετράνε όλες οι μέρες είτε είναι αργίες, είτε Σαββατοκύριακα. Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δυστυχώς είναι ημερολογιακές.
Ναι, 30/4 ξεκινά η άδειά σου και οπως γίνεται κατανοητό 30/4-25/6 είναι 2 μήνες παρά 5 μέρες και όχι ένας μήνας και 6-7 μέρες που γράφεις.
Σου εύχομαι με το καλό!

katerina11
04-02-09, 16:00
για το 6μηνο του ΟΑΕΔ? τι σκέφτεστε ?

Εγώ τους το είπα κιόλας για να προσλάβουν καποιον καινούριο για αυτό το διάστημα ..ετσι και αλλίώς χρειαζόμαστε προσωπικό :!:
αλλωστε η αποζημίωση του ΟΑΕΔ δε διαφέρει δραματικά πο το μισθό μου αν υπολογίσεις και άλλα έξοδα :!:

ΑΑΑΑ..οταν τους είπα για το 6μηνο ...μου είπαν θα το τσεκάρουν με δικήγορο :lol: :lol:

NANA
04-02-09, 16:02
Καλή μου, και οι 56 πριν και οι 63 μετά είναι ημερολογιακές. Μετράνε όλες οι μέρες είτε είναι αργίες, είτε Σαββατοκύριακα. Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δυστυχώς είναι ημερολογιακές.

Τότε πιθανόν να μετρούσα ημέρες καλοκαιρινής άδειας που συνήθως κολλάμε στο τέλος. Απλά θυμάμαι ότι μετρούσα αρκετές... Τέλος πάντων ... και τόσα που θυμάμαι μετά από 3 παιδία σε 4 χρόνια πολλά είναι...

Λιζα Ν.
05-02-09, 13:08
Εγώ μια και ειμαι χαλια, θα λείψω 1 μηνα με αναρρωτική του ΙΚΑ , θα επιστρέψω 15/03 και θα φύγω από 25/05 μεχρι την ΠΗΤ (28/08) αφού θα κολλήσω την άδεια του 2009 με τις 56 μέρες του ΙΚΑ. Μετά θα λείψω τις 60 του ΙΚΑ, το 6μηνο του ΙΚΑ και τους 9 μήνες που μας δίνει η υπηρεσία μου, συν την άδεια του 2010 (άλλες 25 μέρες) σύνολο 18,5 μήνες.

xanthi9
05-02-09, 13:19
για το 6μηνο του ΟΑΕΔ? τι σκέφτεστε ?

Εγώ τους το είπα κιόλας για να προσλάβουν καποιον καινούριο για αυτό το διάστημα ..ετσι και αλλίώς χρειαζόμαστε προσωπικό :!:
αλλωστε η αποζημίωση του ΟΑΕΔ δε διαφέρει δραματικά πο το μισθό μου αν υπολογίσεις και άλλα έξοδα :!:

ΑΑΑΑ..οταν τους είπα για το 6μηνο ...μου είπαν θα το τσεκάρουν με δικήγορο :lol: :lol:

SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ pOST

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ
Άρθρο 142, ν.3655/08

1. Τι περιλαμβάνει ο όρος «επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις»;
Περιλαμβάνονται οι πάσης φύσεως επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις.

2. Δικαιούχοι της ειδικής παροχής:
Μητέρες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση, οι οποίες έχουν λάβει άδεια μητρότητας (τοκετού και λοχείας), ή ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

3. Πότε χορηγείται;
Χορηγείται μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας), της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο αδείας, καθώς επίσης και στις εργαζόμενες που αμέσως μετά τα ανωτέρω διαστήματα κάνουν χρήση ετήσιας κανονικής άδειας, εφόσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση τις ετήσιες προθεσμίες για τη χορήγησή της. Το δικαίωμα ασκείται εντός 60 ημερών από τη λήξη των ανωτέρω αδειών.

4. Από πότε ισχύει και ποιες γυναίκες καταλαμβάνει;
Κατά την πρώτη εφαρμογή της διάταξης εφαρμόζεται για όσες κατά τις 3/4/2008 βρίσκονταν σε άδεια μητρότητας (άδεια λοχείας) ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια, (Κεφ. Γ της ΥΑ).

Εφόσον ισχύει αυτή η προϋπόθεση, το δικαίωμα της εργαζόμενης δεν αναιρείται εάν στη συνέχεια έχει κάνει χρήση άλλης αδείας (αναρρωτικής, κανονικής, γονικής), ή εάν έχει ενδεχομένως επιστρέψει στην εργασίας της με μειωμένο ωράριο. Στις περιπτώσεις αυτές η εργαζόμενη μπορεί να ασκήσει το δικαίωμά της εντός 60 ημερών από τη δημοσίευση της Υπουργικής Απόφασης (09.05.08).

5. Πόση είναι η διάρκεια της άδειας;
6 μήνες, εκ των οποίων μπορεί να γίνει χρήση του συνόλου ή τμήματος, χωρίς όμως να υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς ή χρήσης της σε άλλη χρονική στιγμή.

6. Προϋποθέσεις χορήγησης:
α) Να έχει ενεργή εργασιακή σχέση (δηλ. να είναι εργαζόμενη)
β) Να έχει λάβει επιδόματα μητρότητας (κύησης & λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

7. Είναι υποχρεωτική η χορήγηση της άδειας από τον εργοδότη;
Ναι, εφόσον ζητηθεί εγγράφως από την εργαζόμενη.

8. Σε τι ποσό ανέρχεται η ειδική παροχή;
Το καταβαλλόμενο μικτό μηνιαίο ποσό είναι ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως καθορίζεται κάθε φορά με βάση την ΕΓΣΣΕ (από 1/1/2008 680,59€ και από 1/9/2008 701,01€). Προκειμένου για τις μερικώς απασχολούμενες, μέχρι και τέσσερις ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά μέσο όρο στη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο ποσό ισούται με το μισό του ανωτέρω αναφερόμενου.
Με βάση τα ποσά αυτά, καταβάλλεται επίσης αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας.

9. Ποιος θα πληρώσει την ειδική παροχή στην εργαζόμενη;
Η τοπική υπηρεσία του τόπου κατοικίας του ΟΑΕΔ, στην οποία πρέπει να υποβάλλει σχετική αίτηση η εργαζόμενη μητέρα ή αντιπρόσωπός της, προσκομίζοντας τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

10. Δικαιολογητικά που απαιτούνται:
α. βεβαίωση εργοδότη, από την οποία θα προκύπτει η ενεργή εργασιακή σχέση κατά την έναρξη της άδειας μητρότητας, το είδος, η μορφή, η διάρκεια της εργασιακής σχέσης, οι μηνιαίες αποδοχές, η ημερομηνία πρόσληψης και προκειμένου για τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου η ημερομηνία λήξης τους, καθώς και η λήψη της ετήσιας κανονικής άδειας, που ενδεχομένως χορηγήθηκε μετά την άδεια λοχείας ή την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδειας. Το σχετικό έντυπο παρέχεται από τον ΟΑΕΔ ή αντλείται από την ιστοσελίδα του.
β. αντίγραφο απόφασης επιδόματος μητρότητας (κυοφορίας – λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. γ. υπεύθυνη δήλωση της δικαιούχου, με την οποία αναλαμβάνει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει εντός 8 ημερών στην Υπηρεσία του ΟΑΕΔ οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής της σχέσης. Στην ίδια δήλωση θα αναφέρονται ο αριθμός μητρώου της ασφαλισμένης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και ο αριθμός φορολογικού μητρώου
δ. αριθμός λογαριασμού (ΙΒΑΝ) Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος της δικαιούχου (φωτοτυπία της αντίστοιχης σελίδας του βιβλιαρίου τραπέζης).

11. Ο χρόνος απουσίας από την εργασία είναι χρόνος πραγματικής υπηρεσίας;

Ναι, λογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας για τον υπολογισμό της άδειας, της προϋπηρεσίας, τον καθορισμό της αμοιβής και της αποζημίωσης σε περίπτωση απόλυσης αλλά και κάθε δικαιώματος που απορρέει από τις διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας κλπ.

12. Είναι ο χρόνος αυτός συντάξιμος για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ;
Ναι, ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να αποδίδει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις προβλεπόμενες εισφορές για τον κλάδο σύνταξης. Αναλυτικότερα, από το μηνιαίο ποσό που καταβάλλει στην δικαιούχο παρακρατεί την προβλεπόμενη εργατική εισφορά την οποία αποδίδει στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εργοδοτική εισφορά που βαρύνει τον Οργανισμό.

13. Πότε διακόπτεται η ειδική αυτή άδεια;

Αν η δικαιούχος παραιτηθεί, προσληφθεί και απασχοληθεί από νέο εργοδότη, αν με αίτησή της ζητήσει τη διακοπή της, καθώς και σε κάθε περίπτωση λύσης της εργασιακής σχέσης, εντός του εξαμήνου.

Επίσης, πρέπει να τονίζεται ότι ισχύει απαγόρευση απόλυσης έως και ένα έτος από τον τοκετό, εκτός εάν ισχύει σπουδαίος λόγος ο οποίος δεν σχετίζεται με μειωμένη απόδοση της γυναίκας λόγω της βιολογικής της κατάστασης.

peony
05-02-09, 13:53
Mano, είμαστε συνάδελφοι, αλλά εγώ είμαι με πάγια αντιμισθία, οπότε πήρα 5 μήνες άδεια μητρότητας μετ'αποδοχών, ευτυχώς.
Σταμάτησα να δουλεύω ένα μήνα πριν γεννήσω. Τελικά, θα μπορούσα να είχα δουλέψει μέχρι τέλους, αλλά ήθελα να αράξω και λίγο. Βέβαια, είχα πάααρα πολύ καλή εγκυμοσύνη και επίσης, δεν κάνω δικαστήρια.
Επέστρεψα ακριβώς 5 μήνες μετά τον τοκετό (γιατί μαζί με τη μητρότητας, πήρα και την άδεια διακοπών), και κανόνισα να δουλεύω 7ωρο.

Ειδικά για τα δικαστήρια, δεν μπορείς να κανονίσεις να τα αναλάβει κάποιος άλλος, και να αναλάβεις περισσότερη δουλειά γραφείου ή τουλάχιστον να κάνεις μόνο τις παραστάσεις, και όχι τα υπόλοιπα τρεξίματα; Τα δικαστήρια είναι κουραστικά έτσι κι αλλιώς, πόσο μάλλον όταν έχεις και μια κοιλούμπα!

Επίσης, το Προνοίας δίνει άλλα € 800 ως αποζημίωση ή κάτι τέτοιο. Εγώ δεν τα δικαιούμουν ακριβώς επειδή είχα άδεια μετ'αποδοχών.

zouzounel
07-02-09, 18:11
Ηρθε ο καιρός και σταμάτησα κι εγώ τη δουλειά εχθές, στις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ. Βρε κορίτσια, αισθάνομαι ποοοολύ άσχημα... γύρισα εχθές στο σπίτι και νόμιζα ότι θα με πλάκώσει το ταβάνι... Και ακόμα και σήμερα (μιας και έχω τη δυνατότητα να ελέγχω τα μηνύματα του γραφείου online) έγραψα κάποια mail και τσέκαρα τα εισερχόμενα, όπως έκανα πάντα. Με στεναχωρεί τόσο πολύ που δε θα παω στο γραφείο τη Δευτέρα, είναι αναμενόμενο? Εννοω το έχετε νιώσει κι εσείς? Απ την άλλη ίσως μου συμβαίνει αυτό γιατί εργάζομαι στον ίδιο χώρο με τον άντρα μου, τα γραφεία μας είναι δίπλα-δίπλα και μου άρεσε αυτό, απ τη μια αισθανόμουν ασφάλεια για μένα τώρα στην εγκυμοσύνη και απ'την άλλη αισθανόμουν ότι μπορούσα να τον βοηθήσω όταν με χρειάζεται και εχει πολλά στο κεφάλι του... τώρα θα βλεπόμαστε μόνο τα απογεύματα...
Ανυπομονούσα να έρθει ο καιρός να σταματήσω τη δουλειά και τώρα στεναχωριέμαι που σταμάτησα... να το ρίξω και αυτό στις ορμόνες?
:cry:

katerina_s
07-02-09, 20:43
Ηρθε ο καιρός και σταμάτησα κι εγώ τη δουλειά εχθές, στις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ. Βρε κορίτσια, αισθάνομαι ποοοολύ άσχημα... γύρισα εχθές στο σπίτι και νόμιζα ότι θα με πλάκώσει το ταβάνι... Και ακόμα και σήμερα (μιας και έχω τη δυνατότητα να ελέγχω τα μηνύματα του γραφείου online) έγραψα κάποια mail και τσέκαρα τα εισερχόμενα, όπως έκανα πάντα. Με στεναχωρεί τόσο πολύ που δε θα παω στο γραφείο τη Δευτέρα, είναι αναμενόμενο? Εννοω το έχετε νιώσει κι εσείς? Απ την άλλη ίσως μου συμβαίνει αυτό γιατί εργάζομαι στον ίδιο χώρο με τον άντρα μου, τα γραφεία μας είναι δίπλα-δίπλα και μου άρεσε αυτό, απ τη μια αισθανόμουν ασφάλεια για μένα τώρα στην εγκυμοσύνη και απ'την άλλη αισθανόμουν ότι μπορούσα να τον βοηθήσω όταν με χρειάζεται και εχει πολλά στο κεφάλι του... τώρα θα βλεπόμαστε μόνο τα απογεύματα...
Ανυπομονούσα να έρθει ο καιρός να σταματήσω τη δουλειά και τώρα στεναχωριέμαι που σταμάτησα... να το ρίξω και αυτό στις ορμόνες?
:cry:

Εγώ έκλεισα 3 εβδομάδες που σταμάτησα τη δουλειά. Αν και το περίμενα πως και πως οι πρώτες μέρες ήταν κάπως.. :( Συνήθισα όμως γρήγορα και τώρα είμαι μια χαρά. Βέβαια εγώ δούλευα λιγάκι μακριά από το σπίτι μου (1,5 ώρα) και δεν μπορούσα άλλο. zouzounel πιστεύω θα σου αρέσει. :D

pelagia
07-02-09, 21:23
Γεια σας κοριτσια μου , εγω ειμαι μικρουλα μολις 18 στα 19 και ειμαι σε μια σχολη, δεν μπορω να την αποφυγω και να σταματησω γιατι θελω να την τελειωσω μακαρι να πανε ολα καλα πρωτα ο θεος και να εχω το μωρακι μου στην Π.Η.Τ που μου εδωσε ο γιατρος γιατι μονο τοτε θα εχω ελευθερες μερες γιατι αλλιως θα πρεπει να σταματησω και του χρονου απο την αρχη... αλλα εχει ο θεος για ολες μας... αντε με το καλο και τα νινακια μας

ravT
08-02-09, 12:16
Και εγώ σήμερα κλείνω 2 εβδομάδες που σταμάτησα τη δουλειά. Κορίτσια τελείως ζώον! Δεν με νοιάζει καθόλου. Επιτέλους κοιμάμαι (κοιμηθείτε τώρα που μπορείτε, σε λίγο καιρό δεν θα τα καταφέρνουμε), ξαπλώνω όποτε έχω την ανάγκη να το κάνω, δεν νευριάζω, δεν αγχώνομαι, δεν ταλαιπωρούμαι 2,5 ώρες την ημέρα στο δρόμο με τα μέσα μεταφοράς. Μια χαρά!

cesilia
13-03-09, 15:59
Εγώ θέλω να δουλέψω μέχρι 01/05, με ΠΗΤ 01/06. Αλλά γενικά έχω πολύ καλή εγκυμοσύνη και θέλω να κάτσω με το μωράκι μου μετά. Θα πάρω και την φετινή άδεια και 19 ημέρες που μου χρωστάνε από πέρυσι. Θα ήθελα να φύγω και πιο αργά αλλά ο εργοδότης μου δεν συμφωνεί.

evdokia86
13-03-09, 21:08
zouzounel πιστευω οτι σου λειπει ο αντρας σου γιαυτο νιωθεισ ετσι αν ειστε καθε μερα ολη μερα μαζι,και ξαφνικα να ειστε χωρια ειναι καπως το ξερω!!εγω οταν αρχισα να κανω την πρακτικη μου μου ειχε κακοφανει παρα πολυ που δεν θα βλεπω τον αντρα μου(αγορι μου τοτε)και ημουν χαλια!μακαρι να δουλευα και γω με τον αντρα μου παντα αυτο ονειρευομουν!!ισως επειδη και οι γονεισ μου δουλευαν μαζι!τωρα δεν δουλευω(καλος η κακος).ψαχνω για δουλεια απο το σπιτι!!καλη ξεκουραση παντως σε ολες οσες σταματησατε!!και με το καλο τα μωρακια σας!!!

kassiani
16-03-09, 11:56
Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δουλευα μεχρι και δεκα μερες πριν τον τοκετο. Αυτες τις δεκα μερες που καθησα σπιτι το ποσο βαρεθηκα δε λεγεται. Τα ειχα ηδη ολα ετοιμα, ο αντρας μου ελειπε, ολες μου οι φιλες ηταν στη δουλεια, οποτε σκυλοβαρεθηκα... Επαιζε ομως μεγαλο ρολο που δεν εχω μετακινησεις. Η δουλεια μου ειναι πεντε λεπτα με τα ποδια απο το σπιτι. Παντως και οταν γεννησα και γυρισα στο σπιτι με το μωρο, δεν αντιμετωπισα αυτα που περιμενα, αυπνια, ταλαιπωρια κλπ. Θηλαζα και δεν χρειαζοταν καν να σηκωνομαι απο το κρεβατι και κοιμομασταν ταυτοχρονα με τη μικρη. Αντιθετως πολλες φορες βαριομουν και ελεγα αντε ποτε θα ξυπνησει. Νομιζω οτι για γυναικες που εχουν συνηθισει να δουλευουν εκτος σπιτιου και να κανουν και τις δουλειες του σπιτιου, η περιοδος με το μωρο δεν τους φαινεται και τοσο κουραστικη.
Τωρα που μαλλον παλι θα με βαλει για προκληση τοκετου ημερα Πεμπτη οπως συνηθιζει, ελπιζω να σταματησω να δουλευω την προηγουμενη Παρασκευη απο τον τοκετο. Θα εχω εξι μερες να πλυνω τα ρουχα του μωρου και να φτιαξω τη βαλιτσα μου ή να τελειωσω καμμια αλλη εκκρεμοτητα.

mariori
16-03-09, 12:12
Εγώ δούλευα μέχρι 50 μέρες πριν την ΠΗΤ. Περίμενα ότι θα βαρεθώ, όμως ο πρωινός ύπνος που είχα στερηθεί (ξυπνούσα 6 το πρωί), το parents, οι πρωινές βόλτες για περπάτημα, τα καθημερινά ψώνια, το μαγείρεμα, το συμμάζεμα κλπ βοήθησαν και όχι απλά δεν μου έλειψε η δουλειά, αλλά γέννησα 5 μέρες πριν την ΠΗΤ και έχω την εντύπωση ότι αυτός ο 1,5 μήνας που κάθησα δεν μου έφτασε. Πάντως κορίτσια κοιμηθείτε τώρα που μπορείτε. Οι πρώτες μέρες με το μωρό είναι δύσκολες και η στέρηση ύπνου πολύ κουραστική.

Αγριμι_1986
04-09-13, 16:10
Κοριτσια υπαρχει καμια κοπελα που να δουλευει σε καφετερια η εστω αν δουλευε?Ειμαι σερβιτορα(και μπουφετζου και καθαριστρια μαζι) σε καφε στον πεζοδρομο της αγορας.Ολα τα κανω σ αυτο το μαγαζι πια.Απαιτει ορθοστασια και τρεξιμο (εχουμε και μερικα σκαλακια στην εισοδο κιολας).Υπαρχει καμια κοπελα με αναλογη εργασια στην εγκυμοσυνη της?Και πως το χειριστηκε το θεμα?Εχω αγχωθει τρελα γιατι ειμαι και ωρομισθια και πληρωνομαι μονο οταν δουλευω.Δεν υπαρχουν αδειες δωρα και τετοια...Για να λειψω θα πρεπει να ''χωσω'' την αλλη κοπελα(ειμαστε μονο 2) κι εκεινη το ιδιο οταν πρεπει να λειψει.Επισης στο ΙΚΑ ειμαι μονο 3 μερες στην εβδομαδα απο 3 ωρες.Ποιος πληρωνει πχ σχετικα με τις αδειες τοκετου?Το ΙΚΑ η ο εγοδοτης τα δινει στο χερι?Καμια βοηθεια?Ευχαριστω.

arcobaleno
04-09-13, 18:55
Σταμάτησα 2 μήνες και κάτι πριν γεννήσω λόγω ανωτέρας βίας και ευτυχώς όλα πήγαν καλά!:D