PDA

Επιστροφή στο Forum : στεγνωτηριο

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

katerina2
14-03-10, 13:47
Κορίτσια μου συμβαίνει κάτι πολύ περίεργο...Καθε φορα που τελειώνει το στεγνωτήριο τα φίλτρα είναι γεμάτα με ένα παχύ στρώμα απο χνούδια.. εσας σας συμβαίνει αυτο:?: να ανησυχίσω:?::?::?:
καλα, μην σας πω τι γίνεται οταν τα ρούχα είναι σκουρα-μαυρα..χαμος:!::!::!:
εχω αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=51261

Δεν είναι καθόλου περίεργο. Είναι απολύτως φυσιολογικό και το μόνο που έχεις να κάνεις κάθε φορά είναι να καθαρίζεις τα φίλτρα εκτός από το να αδειάζεις το νερό.

aporimenos
15-03-10, 01:59
Γειά σας
Μήπως μπορείτε να με διαφωτήσετε τι μπορώ να κάνω ? Εκανα την βλακεία και έβαλα ένα φούτερ πράσινο με λευκό γιακά στο πλυντήριο στους 40 και το αποτέλεσμα ήταν να βγει ο γιακάς με πρασινωπό χρώμα σε σημεία και να χάσει το λευκό που είχε
Να πετάξω το ρούχο ή μπορώ να κάνω κάτι ?
Ευχαριστώ

mama maria
15-03-10, 09:09
Γειά σας
Μήπως μπορείτε να με διαφωτήσετε τι μπορώ να κάνω ? Εκανα την βλακεία και έβαλα ένα φούτερ πράσινο με λευκό γιακά στο πλυντήριο στους 40 και το αποτέλεσμα ήταν να βγει ο γιακάς με πρασινωπό χρώμα σε σημεία και να χάσει το λευκό που είχε
Να πετάξω το ρούχο ή μπορώ να κάνω κάτι ?
Ευχαριστώ
Καλημέρα, πρωι-πρωι στα δύσκολα !! Αν η μπλούζα είναι αγαπημένη και δεν θες να την πετάξεις θα πάρεις ξεβαφή ρούχων και θα καθαρίσεις το γιακά τοπικά και πολύ προσεκτικά. Αν όμως τη μπλούζα την έβαλες με σκούρα χρώματα (εννοώ όχι λευκά), θα είναι δύσκολο να καθαρίσει το λευκό χρώμα γιατί τράβηξε χρώμα και από άλλα ρούχα. Να θυμάσαι !! Την επόμενη φορά που θα βάλεις πλυντήριο θα αγοράσεις τα πανάκια "color catcher". έχουν την ιδιότητα να μαζεύουν τα χρώματα και να μην αφήνουν τα χρώματα να ανακατευτούν. Έχω σωθεί με αυτά.Καλή επιτυχία με την μπλούζα !! και ότι θες εδώ είμαστε εμείς...........

nikol1981
15-03-10, 09:51
Εγώ το πήρα πρόσφατα και επειδή τις ηλεκτρικές συσκευές τις πήραμε απο ένα φίλο που έχει καταστημα μας το πρότεινε ως μια καλή και οικονομική λύση. Πήραμε ενα της pitsos δεν έχει βέβαια τα απίστευτα πολλά προγράμματα αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το πήραμε 450 ?. Και είναι ενεργειακής κλάσσης Α.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΙΤΣΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΙΑΚΟ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ C. ΑΝ ΕΙΧΕ Α ΜΕ 450 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΟΥΛΑΓΑΜΕ.ΤΑ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΑ ΜΕ Α ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 950 ΕΥΡΩ SIEMENS . Η ARISTON ΕΧΕΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ AQUALTIS (EΧΕΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ\ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ,ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ) ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ INDESIT ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΚΑΤΕΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ. ΠΡΟΣΟΣΧΗ ΤΑ HOOVER ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ CANDY.

MHN ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 800 ΣΤΡΟΦΕΣ .

ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΤΕ ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΤΑ A H B :-):-)H C ΒΓΑΙΝΕΙ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΣΤΡΟΦΩΝ.Π.Χ. H SIEMENS ΛΕΕΙ ΣΤΥΨΙΜΟ 1400ΣΤΡ.\ΔΙΑΡΚΕΙΑ 144 ΛΕΠΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 4 KW ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. Η CANDY ΕΧΕΙ C ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 5+ KW ΚΑΙ Η ΠΙΤΣΟΣ C ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΜΕ 4+KW. ΕΔΩ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ......

ultraviolet
15-03-10, 15:16
ΤΑ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΑ ΜΕ Α ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 950 ΕΥΡΩ SIEMENS . ΠΡΟΣΟΣΧΗ ΤΑ HOOVER ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ CANDY

κατσε βρε παιδι μου να καταλαβω.. εγω θελω ενα διπλο, ειδα hoover & candy. το ψιλιαστηκα αυτο που λες γιατι εχουν ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα ιδια. τα βρηκα στα 700ε και λενε ενεργειακη κλαση Α. δηλαδη ψεμα ειναι? (ειδα κι ενα siemens στα 800 αλλα c κλασης. )και εχουν και τα δυο 1000 στροφες .

aporimenos
15-03-10, 16:04
Καλημέρα, πρωι-πρωι στα δύσκολα !! Αν η μπλούζα είναι αγαπημένη και δεν θες να την πετάξεις θα πάρεις ξεβαφή ρούχων και θα καθαρίσεις το γιακά τοπικά και πολύ προσεκτικά. Αν όμως τη μπλούζα την έβαλες με σκούρα χρώματα (εννοώ όχι λευκά), θα είναι δύσκολο να καθαρίσει το λευκό χρώμα γιατί τράβηξε χρώμα και από άλλα ρούχα. Να θυμάσαι !! Την επόμενη φορά που θα βάλεις πλυντήριο θα αγοράσεις τα πανάκια "color catcher". έχουν την ιδιότητα να μαζεύουν τα χρώματα και να μην αφήνουν τα χρώματα να ανακατευτούν. Έχω σωθεί με αυτά.Καλή επιτυχία με την μπλούζα !! και ότι θες εδώ είμαστε εμείς...........

Eυχαριστώ για την απάντηση
Η μπλούζα είναι αγαπημένη και καινούργια και δυστυχώς ακριβή
Την έπλυνα στους 40 ενώ έλεγε στους 30 :(
Την έπλυνα με χρωματιστά και είχα βάλει και χρωμοπαγίδα (πάντα βάζω) και δεν πήρε χρώμα από τις άλλες , πήρε από το πράσινο της ίδιας μπλούζας
Ξεφαφή ρούχων πουλάνε στο σούπερμάρκετ ?

nikol1981
15-03-10, 16:07
κατσε βρε παιδι μου να καταλαβω.. εγω θελω ενα διπλο, ειδα hoover & candy. το ψιλιαστηκα αυτο που λες γιατι εχουν ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα ιδια. τα βρηκα στα 700ε και λενε ενεργειακη κλαση Α. δηλαδη ψεμα ειναι? (ειδα κι ενα siemens στα 800 αλλα c κλασης. )και εχουν και τα δυο 1000 στροφες .

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΘΕΣ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ???
ΕΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΤΑ ΕΝΕΡΓΙΑΚΑ ΤΟΥΣ. KOITA ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΒΛΑΚΕΙΑ ΘΑ ΨΑΞΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ HOOVER KAI CANDY ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.ΤΟ ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ Η ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΕΡΓΙΑΚΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΜΟΜΕΝΑ. Π.Χ. ΕΝΑ ΠΛΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ ΠΙΤΣΟΣ 6ΚΙΛΑ/600 ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΧΕΙ Β ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ 7ΚΙΛΟ ΜΕ 1000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΒΓΑΖΕΙ Α ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 1 KW Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣΤΥΨΙΜΟ. ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΕΣ 2 ΣΕ 1 ΚΑΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΟ ΣΤΕΓΝΩΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

protoula
15-03-10, 20:00
κοριτσια τα καταστηματα συνηθως στα δυο σε ενα δεν βαζουν πολλες πληροφοιες για το στεγνωτηριο
καλο θα ειναι το καθε μοντελο που σας ενδιαφερει το κοιταζετε κ στο site της κατασκευαστριας εταιρειας που τα γραφει αναλυτικα

mama maria
16-03-10, 12:27
Την έπλυνα με χρωματιστά και είχα βάλει και χρωμοπαγίδα (πάντα βάζω) και δεν πήρε χρώμα από τις άλλες , πήρε από το πράσινο της ίδιας μπλούζας
Ναι, στα σούπερ μαρκετ θα βρεις. Και μετά θα την ξαναβάλεις να πλυθεί στους 30 με ενισχυτικό πλύσης. Ίσως χρειαστεί 1-2 πλύσεις για να επανέλθει το λευκό. Εύχομαι να καθαρίσει και να την απολαύσεις ξανά!!!

mama maria
18-03-10, 23:16
Καλησπέρα aporimenos, τι έγινε με την μπλούζα?

Ευάκι
31-03-10, 08:11

Δε θέλω να σε στεναχωρέσω, αλλά η μπλούζα σου τελικά δε ήταν πολύ καλή. Είναι δυνατον να μην είναι ανεξίτηλο το ύφασμα; Εγώ θα τη γυρνούσα πίσω. ( η δουλειά μου έχει σχέση με τα ρούχα) :confused:

Ευάκι
31-03-10, 08:18
Λοιπόν έχω να πω τα εξής: στο σπίτι είχα ξεχωριστή συσκευή πλυντήριο και στεγνωτήριο. Στο εξοχικό, λόγω έλλειψης χώρου πήρα μια συσκευή. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Τα στεγνωτήρια έχουν πολύ μεγαλύτερους κάδους και κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά. Οι συσκευές 2 σε 1 είναι λίγο προβληματικές. Στεγνώνουν πολύ λιγότερα ρούχα και όχι τόσο καλά και έχω μια ερώτηση. Στα στεγνωτήρια υπάρχουν φίλτρα για τα χνούδια. Στα πλυντήρια -στεγνωτήρια δεν έχει (τουλάχιστο το δικό μου). Τα χνούδια που πάνε; :-?

nikol1981
31-03-10, 12:56
Λοιπόν έχω να πω τα εξής: στο σπίτι είχα ξεχωριστή συσκευή πλυντήριο και στεγνωτήριο. Στο εξοχικό, λόγω έλλειψης χώρου πήρα μια συσκευή. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Τα στεγνωτήρια έχουν πολύ μεγαλύτερους κάδους και κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά. Οι συσκευές 2 σε 1 είναι λίγο προβληματικές. Στεγνώνουν πολύ λιγότερα ρούχα και όχι τόσο καλά και έχω μια ερώτηση. Στα στεγνωτήρια υπάρχουν φίλτρα για τα χνούδια. Στα πλυντήρια -στεγνωτήρια δεν έχει (τουλάχιστο το δικό μου). Τα χνούδια που πάνε; :-?

φευγουν στην αποχετευση

manoulina
06-04-10, 13:57
Κορίτσια έχει έρθει σε καμιά σας ο λογαριασμός της ΔΕΗ? Δεν μου έχει έρθει ακόμη αλλά η αδερφή μου με έχει φάει οτι το στεγνωτήριο καίει πάρα πολύ ρεύμα και αναρωτιέμαι πόσο θα μου έρθει.

xrysa3w
12-04-10, 20:50
κοριτσια σκεφτομαι να παραγγειλω απο το ιντερνετ 1 πλυντηριο στεγνωτηριο ειναι προτιμοτερο να το παρω ως 1 συσκευη η να κρατησω το πλυντηριο που εχω κ ν παρω μονο στεγνωτηριο?επισης η χρειαζεται κατι ιδιαιτερο στην εγκατασταση?

protoula
12-04-10, 21:13
χρυσα
καλυτερα ειναι να εχεις 2 συσκευες
αλλα, εαν το πλυντηριο που ηδη εχεις ειναι ενεργειακης κλασης Β η C θα σου συνιστουσα να το αλλαξεις κι αυτο για λογους οικονομιας και περιβαλλοντος;)

xrysa3w
13-04-10, 00:02
το πλυντηριο ειναι α+ ενεργειακη κλαση αλλα σεφτομουν επειδη βαζω πολλα μηπως το επαιρνα 2 σε 1.λες καλυτερα σκετο στεγνωτηριο?θα το κοιταξω κ αλλο.

manoulina
13-04-10, 00:19
Αν βάζεις πολλά πλυντήρια θα σε βολέψει καλύτερα να έχεις 2 συσκευές γιατί κι εγώ κάποια στιγμή που είχα πολλά άπλυτα μαζεμένα (είχα βάλει 4 πλυντήρια σε μια μέρα) όσο έπλενε το ένα στέγνωνε το άλλο, ενώ στην ίδια συσκευή για μία πλύση θα δεσμεύεις τη συσκευή σου για 4 με 5 ώρες ανάλογα το πρόγρμμα. Επίσης το στεγνωτήριο έχει πιο μεγάλο κάδο.
Εγώ που έχω 7 κιλο πλυντηριο βάζω όλα τα ρούχα μετά στο στεγνωτήριο και τα παίρνει με άνεση, γιατί βρεγμένα έχουν πιο μεγάλο βάρος......

nikol1981
13-04-10, 00:33
Αν βάζεις πολλά πλυντήρια θα σε βολέψει καλύτερα να έχεις 2 συσκευές γιατί κι εγώ κάποια στιγμή που είχα πολλά άπλυτα μαζεμένα (είχα βάλει 4 πλυντήρια σε μια μέρα) όσο έπλενε το ένα στέγνωνε το άλλο, ενώ στην ίδια συσκευή για μία πλύση θα δεσμεύεις τη συσκευή σου για 4 με 5 ώρες ανάλογα το πρόγρμμα. Επίσης το στεγνωτήριο έχει πιο μεγάλο κάδο.
Εγώ που έχω 7 κιλο πλυντηριο βάζω όλα τα ρούχα μετά στο στεγνωτήριο και τα παίρνει με άνεση, γιατί βρεγμένα έχουν πιο μεγάλο βάρος......

δεν ξερω αν κατταλαβα καλα αλλα αν γεμιζεισ το καδο του στεγνωτηριου οπωσ στο πλυντηριο μεχρι πανω κανεις τρομερο λαθος.ο καδος στο στεγνωτηριο ειναι μεγαλος για να μπορει να κυκλοφορει ο θερμος αερας αναμεσα απο τα ρουχα και να τα στεγνωνει και χωραει μονο μια πλυση ουτε 2 ουτε 3.την χωριτηκοτητα την μαθαινεις απο τον κατασκευαστη.

manoulina
13-04-10, 00:37
Οχι δεν είπα αυτό. Το πλυντήριο μου το γεμίζω. Αυτά τα ρούχα όμως στο στεγνωτήριο, φτάνουν περίπου στη μέση του κάδου. Δεν γεμίζει το στεγνωτήριο.

nikol1981
13-04-10, 00:38
Οχι δεν είπα αυτό. Το πλυντήριο μου το γεμίζω. Αυτά τα ρούχα όμως στο στεγνωτήριο, φτάνουν περίπου στη μέση του κάδου. Δεν γεμίζει το στεγνωτήριο.

ok.ayto einai to swsto....sorry

xrysa3w
13-04-10, 02:52
καταλαβα.ευχαριστω!τελευταιο που θελω ν μαθω ειναι αν χρειαζεται ιδιαιτερη εγκατασταση (σωληνες κτλ).

fragola
13-04-10, 08:22
καταλαβα.ευχαριστω!τελευταιο που θελω ν μαθω ειναι αν χρειαζεται ιδιαιτερη εγκατασταση (σωληνες κτλ).

Αν πάρεις ξεχωριστό στεγνωτήριο χρειάζεσαι μόνο ρεύμα. Επίσης μπορείς να το βάλεις πάνω από το πλυντήριο με ειδικό συνδετικό, αν στο επιτρέπει ο τύπος του πλυντηρίου...

protoula
13-04-10, 11:50
το πλυντηριο ειναι α+ ενεργειακη κλαση αλλα σεφτομουν επειδη βαζω πολλα μηπως το επαιρνα 2 σε 1.λες καλυτερα σκετο στεγνωτηριο?θα το κοιταξω κ αλλο.

οχι οχι σε συμφερει να κρατησεις αυτο που εχεις
και να παρεις σκετο στεγνωτηριο, θα χωραει και περισσοτερα στο στεγνωμα απο το 2 σε 1

protoula
13-04-10, 11:58
μπορεις να το συνδεσεις με τον σωληνα της αποχετευσης ή οχι. Δικη σου επιλογη
αναλογως που θα εχεις χωρο να το βαλεις.
οπως ειπε και η fragola μονο μπριζα ελευθερη χρειαζεσαι.

xrysa3w
13-04-10, 12:27
κοριτσια σας ευχαριστω για την βοηθεια σας!το πληντηριο μου το εχω εντοιχισει στην κουζινα μου,το στεγνωτηριο θα το βαλω στο μπανιο ομως γιαυτο ρωτησα τι χρειαζεται!αφου το σκετο στεγνωτηριο χωραει περισσοτερα εκει θα καταληξω γιατι βαζω πολλα πλυντηρια οποτε το 1 θα πλενει κ το αλλο θα στεγνωνει!κ παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια.

petalouditsa
16-04-10, 20:14
βρε κοριτσια...να ρωτησω..
μπαίνουν καποια ρουχα στο στεγνωτήριο ημου φαινετε??
βαζω και τα ρουχα της μικρης και τα φορμακια της εχουν μπει τοσο που δεν της κανουν.
τωρα φοβαμαι να βαλω μεσα τα καινουρια καλοκαιρινά της..
συνηθως τα ταμπελακια εχουν χ στο σχηματακι με το τετραγωνο και τον κυκλο στη μεση.
αυτο δεν ειναι το σχηματακι για το στεγνωτήριο?
επισης και καποια του αντρα μου εχουν γινει χαλια..

nikol1981
16-04-10, 20:36
βαζω και τα ρουχα της μικρης και τα φορμακια της εχουν μπει τοσο που δεν της κανουν.
συνηθως τα ταμπελακια εχουν χ στο σχηματακι με το τετραγωνο και τον κυκλο στη μεση.

το χ σημαινει οτι δεν μπαινουν στο στεγνωτηριο:p:roll::roll::roll:

katerina2
16-04-10, 22:06

Εγώ πλέον για οτιδήποτε σε 100% βαμβακερό υπολογίζω και παίρνω ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζομαι. Ό,τι χρειάζεται δυνατό πρόγραμμα για να στεγνώσει στο στεγνωτήριο έχω διαπιστώσει ότι "μπαίνει".
Το ίδιο μου συμβαίνει και με όλες τις κάλτσες.

petalouditsa
16-04-10, 22:29
Εγώ πλέον για οτιδήποτε σε 100% βαμβακερό υπολογίζω και παίρνω ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζομαι. Ό,τι χρειάζεται δυνατό πρόγραμμα για να στεγνώσει στο στεγνωτήριο έχω διαπιστώσει ότι "μπαίνει".
Το ίδιο μου συμβαίνει και με όλες τις κάλτσες.

τουλαχιστον μπαινουν 1 φορα ???
η το μπάσιμο συνεχίζετε?

katerina2
16-04-10, 22:36
τουλαχιστον μπαινουν 1 φορα ???
η το μπάσιμο συνεχίζετε?

Μία φορά εννοείται. Πόσο πια να μικρύνουν; Στο τέλος θα κατέληγαν να τα φοράει όλα η Barbie!

novpal
16-04-10, 23:29
Εγώ έχω πλυντήριο-στεγνωτήριο της Miele & δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν τα στεγνώνει πάντα πολύ καλά (φυσικά βάζω τον μισό κάδο). Οι παπλωματοθήκες π.χ. βγαίνουν υγρές . Οι πετσέτες, φανέλες κλπ βγαίνουν τέλειες, αλλά τα σεντόνια/μαξιλαροθήκες είναι τόσο τσαλακωμένα που δεν σιδερωνονται με τίποτα. Αφήστε που έχουν & μια ιδιαίτερη μυρωδιά μετά. Όχι άσχημη, αλλά περίεργη. Εσείς το έχετε πάθει?
Επιπλέον μου σπάει τα νεύρα γιατί μόλις τελειώνει το εκάστοτε πρόγραμμα αρχίζει & σφυράει & δεν σκάει μέχρι να πάω να το κλείσω. Μιλάμε για πολλη ώρα!
Βέβαια, η αλήθεια είναι πως έχω χάσει τις οδηγίες & κάνω λίγο του κεφαλιού μου, οπότε μπορεί να φταίω & εγώ!

petalouditsa
16-04-10, 23:35
Εγώ έχω πλυντήριο-στεγνωτήριο της Miele & δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν τα στεγνώνει πάντα πολύ καλά (φυσικά βάζω τον μισό κάδο). Οι παπλωματοθήκες π.χ. βγαίνουν υγρές . Οι πετσέτες, φανέλες κλπ βγαίνουν τέλειες, αλλά τα σεντόνια/μαξιλαροθήκες είναι τόσο τσαλακωμένα που δεν σιδερωνονται με τίποτα. Αφήστε που έχουν & μια ιδιαίτερη μυρωδιά μετά. Όχι άσχημη, αλλά περίεργη. Εσείς το έχετε πάθει?
Επιπλέον μου σπάει τα νεύρα γιατί μόλις τελειώνει το εκάστοτε πρόγραμμα αρχίζει & σφυράει & δεν σκάει μέχρι να πάω να το κλείσω. Μιλάμε για πολλη ώρα!
Βέβαια, η αλήθεια είναι πως έχω χάσει τις οδηγίες & κάνω λίγο του κεφαλιού μου, οπότε μπορεί να φταίω & εγώ!

και εμενα εχουν μια ιδιαίτερη μυρωδιά...

τωρα ..τα ρουχα που δεν στεγνωνουν
μηπως πρεπει να βαζεις σε προγραμμα με περισσοτερο χρονο..

ultraviolet
17-04-10, 00:09
παιδια εγω πηρα ενα WHIRLPOOL. το πηρα πο γνωστο με καλη εκπτωση, κι ετσι αφου δεν ειχε το hoover που ηθελα μου προτεινe αυτo.ειναι πλυν-στεγν. το εχει καμια για να με συμβουλεψει? θα το βαλω αυριο 1η φορα και ειμαι λιγο τρομοκρατημενη..

nikol1981
17-04-10, 00:22

οι παπλωματοθηκες δεν στεγνωνουν ευκολα γιατι ειναι πολυ μεγαλες και το στεγνωτηριο σου μπορει να στεγνωσει λιγοτερα ρουχα.να βαζεισ μια καθε φορα και οχι σε πολυ ζεστο προγραμμα για να μην τσαλακωνονται.
για την μυρωδια πιθανοτα απο καποια κουβερτα η τετοιου ειδους υφασμα να εφυγαν χνουδια τα οποια πηγαν στην αντισταση που ζσταινει τον αερα και καιγονται σταδιακα.μην φοβασσαι δεν θα παρεις φωτια

οσο για τισ οδηγειεσ χρησεωσ μπεσ στο www.miele-home.gr (http://www.miele-home.gr) εχει το τηλ.εξ.πελατων απο 801..... καλει στην πολη σου ζητα οδηγειες και διευκρινηση για την μυρωδια και να σου πουν πως απενεργοποιειτε το ηχητικο σημα στο τελος.

bp-IOLH
17-04-10, 11:29

Μία από τα ίδια. Δεν έχω miele, έχω candy, αλλά οι παπλωματοθήκες βγαίνουν ελαφρώς νωπές. Τα σεντόνια πολύ τσαλακωμένα, όχι όμως όλα τα σεντόνια αλλά κάποια. Φαίνεται ότι έχει να κάνει και με την ποιότητα του υφάσματος. Συγκεκριμένα έχω δυο σετ παπλωματοθήκες, μαξιλαροθήκες και σεντόνια από τα ΙΚΕΑ. Αυτά που τα πήρα ακριβά (γύρω στα 60 ευρώ) βγαίνουν καλά. Αυτά που τα πήρα φτηνά, βγαίνουν πάρα πολύ τσαλακωμένα και βάζω τον άντρα μου να τα σιδερώσει, γιατί έχει υπομονή.
Πάντως τώρα μετά το Πάσχα, έχω σταματήσει να βάζω στεγνωτήρια, τα απλώνω έξω.

bp-IOLH
17-04-10, 11:35
Σχετικά με το λογαριασμό της ΔΕΗ:
Πριν αγοράσω πλυντήριο-στεγνωτήριο και πλυντήριο πιάτων, πήρα όλους τους λογαριασμούς της ΔΕΗ (έναντι και εκκαθαριστικούς) και υπολόγισα ότι κάθε τετράμηνο το ρεύμα μου ερχόταν συνολικά 180 ευρώ (πρόσθεσα δηλαδή σε κάθε τετράμηνο τον έναντι και τον εκκαθαριστικό).
Το Δεκέμβριο αγόρασα πλυντήριο-στεγνωτήριο και πλυντήριο πιάτων και είχα ένα άγχος, όχι τόσο για το πλυντήριο πιάτων, όσο για τη λειτουργία του στεγνωτηρίου. Την προηγούμενη εβδομάδα μου ήρθε και ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, οπότε έκανα την πρόσθεση έναντι και εκκαθαριστικού και μου βγήκε σύνολο 205 ευρώ. Πολύ καλά, αν σκεφτεί κανείς ότι όλο το χειμώνα χρησιμοποιούσα το στεγνωτήριο σε κάθε πλύσιμο και ότι αυξήθηκε ο ΦΠΑ και η αξία του ρεύματος. Επιπλέον με τη χρήση πλυντηρίου πιάτων, μειώθηκε και ο λογαριασμός της ΕΫΔΑΠ κατά 10 ευρώ. Άρα, μια χαρά.
Το πλυντήριο-στεγνωτήριο που έχω είναι Candy και είναι Α κλάσης για το πλύσιμο, αλλά για το στέγνωμα δεν έγραφε τι κλάσης είναι, άρα σίγουρα είναι Β ή C.
Οπότε, αφού ήρθε ο λογαριασμός αυξημένος μόνο κατά 25 ευρώ, είμαι πανευτυχής.

manoulina
17-04-10, 20:01
Εμένα δεν μου έχει μπει κάποιο ρούχο απο το στεγνωτήριο. Βέβαια άκουσα τη συμβουλή της φίλης μου και δεν βάζω ποτέ δυνατό πρόγραμμα. Βάζω δυνατό στέγνωμα για ευαίσθητα και αν χρειαστεί κάποια φορά το βάζω και στο 20λεπτο ζεστό πρόγραμμα μετά.
Μου βγαίνουν όλα μια χαρά και όχι ιδιαίτερα τσαλακωμένα. Βέβαια με το που τελειώσει τρέχω κατευθείαν και τα βγάζω όσο είναι ζεστά γιατί αλλιώς θέλουν σίδερο. Το ρεύμα δεν μου έχει έρθει ακόμη.....

Ηλιάννα
17-04-10, 20:42

Σχετικα με τον ηχο τον ειχε και το δικο μου αλλα τον απενεργοποιησα
Εχουν πεσει οι οδηγιες πισω απο τη στηλη πλυντηριο,στεγνωτηριο και ολο λεω να παρω τηλεφωνο να μου στειλουν αλλες
Αν βγαινουν νωπα βαζε λιγοτερα ρουχα,τα σεντονια εμενα σε καλη κατασταση τα βγαζει

novpal
17-04-10, 21:51
Καλά, αν σταματήσει το μπιπ μπιπ, θα κάνω πάρτυ!!!
Ηλιάννα, πες μου οτι έχεις 3 αγόρια!!! Και το 4ο αγόρι? Να σου ζήσουν!

Ηλιάννα
17-04-10, 22:39
Θα σου ελεγα να ετοιμαζεις το παρτυ γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα μπορεσεις να το απενεργοποιησεις
(το δικο μου ειναι ξεχωριστη συσκευη,γιατι οχι και το 2 σε 1;;)
Και ναι ειμαι αγορομανα:-P:-P σε 11 εβδομαδες το πολυ θα σκασει μυτη ο τεταρτος
Ολοι μου λενε "εε ρε σωβρακο που θα απλωνεις",αμ δε...εχω στεγωτηριο απανταω:mrgreen:

manoulina
17-04-10, 22:46
Βρε Ηλιάννα μου πες μου, πως τα βγάζεις πέρα με τόσους άντρες μέσα στο σπίτι???

novpal
17-04-10, 23:02
Θα σου ελεγα να ετοιμαζεις το παρτυ γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα μπορεσεις να το απενεργοποιησεις
(το δικο μου ειναι ξεχωριστη συσκευη,γιατι οχι και το 2 σε 1;;)
Και ναι ειμαι αγορομανα:-P:-P σε 11 εβδομαδες το πολυ θα σκασει μυτη ο τεταρτος
Ολοι μου λενε "εε ρε σωβρακο που θα απλωνεις",αμ δε...εχω στεγωτηριο απανταω:mrgreen:

Δεν θα απλώνεις, αλλά θα έχεις ποοοοολύυυυυ πλύσιμο! Εγώ 2 τους έχω τρομάρα τους & δεν τους προλαβαίνω!
Με το καλό να έρθει και το 4ο αγοράκι σας!

protoula
18-04-10, 11:48

αν βαλεις στο google το μοντελο του στεγνωτηριου σου θα βρεις τις οδηγιες πιστευω

protoula
18-04-10, 11:53
Σχετικά με το λογαριασμό της ΔΕΗ:
Πριν αγοράσω πλυντήριο-στεγνωτήριο και πλυντήριο πιάτων, πήρα όλους τους λογαριασμούς της ΔΕΗ (έναντι και εκκαθαριστικούς) και υπολόγισα ότι κάθε τετράμηνο το ρεύμα μου ερχόταν συνολικά 180 ευρώ (πρόσθεσα δηλαδή σε κάθε τετράμηνο τον έναντι και τον εκκαθαριστικό).
Το Δεκέμβριο αγόρασα πλυντήριο-στεγνωτήριο και πλυντήριο πιάτων και είχα ένα άγχος, όχι τόσο για το πλυντήριο πιάτων, όσο για τη λειτουργία του στεγνωτηρίου. Την προηγούμενη εβδομάδα μου ήρθε και ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, οπότε έκανα την πρόσθεση έναντι και εκκαθαριστικού και μου βγήκε σύνολο 205 ευρώ. Πολύ καλά, αν σκεφτεί κανείς ότι όλο το χειμώνα χρησιμοποιούσα το στεγνωτήριο σε κάθε πλύσιμο και ότι αυξήθηκε ο ΦΠΑ και η αξία του ρεύματος. Επιπλέον με τη χρήση πλυντηρίου πιάτων, μειώθηκε και ο λογαριασμός της ΕΫΔΑΠ κατά 10 ευρώ. Άρα, μια χαρά.
Το πλυντήριο-στεγνωτήριο που έχω είναι Candy και είναι Α κλάσης για το πλύσιμο, αλλά για το στέγνωμα δεν έγραφε τι κλάσης είναι, άρα σίγουρα είναι Β ή C.
Οπότε, αφού ήρθε ο λογαριασμός αυξημένος μόνο κατά 25 ευρώ, είμαι πανευτυχής.

με χαροποιησε ιδιαιτερα το ποστ σου!
αυτο σημαινει οτι αν και το στεγνωτηριο ηταν κλασης Α, πιθανον να μην ειχες ουτε τα 25 ευρω διαφορα!
αληθεια το πλυντηριο πιατων σου ειναι ποιας κλασης?

Ηλιάννα
18-04-10, 13:08
Δεν θα απλώνεις, αλλά θα έχεις ποοοοολύυυυυ πλύσιμο! Εγώ 2 τους έχω τρομάρα τους & δεν τους προλαβαίνω!
Με το καλό να έρθει και το 4ο αγοράκι σας!
Πλυσιμο δεν θα πει τιποτα
Και το χειμωνα ειναι καλα,τωρα που καλοκαιριαζει ειναι δραμα,θελει ο καθενας τουλαχιστον δυο αλλαξιες τη μερα,βγαινουν και στην αυλη και σκαβουν...αστα!

Βρε Ηλιάννα μου πες μου, πως τα βγάζεις πέρα με τόσους άντρες μέσα στο σπίτι???
Και που να μεγαλωσει ο τριτος και να ερθει και ο τεταρτος,εκει θα ειναι το μεγαλο ζορι

bp-IOLH
18-04-10, 20:20
με χαροποιησε ιδιαιτερα το ποστ σου!
αυτο σημαινει οτι αν και το στεγνωτηριο ηταν κλασης Α, πιθανον να μην ειχες ουτε τα 25 ευρω διαφορα!
αληθεια το πλυντηριο πιατων σου ειναι ποιας κλασης?

Το πλυντήριο πιάτων είναι Α' κλάσης.
Πιστεύω ότι το ρεύμα αυξήθηκε πιο πολύ λόγω αύξησης ΦΠΑ, παρά λόγω στεγνωτηρίου.
Πάντως ρώτησα και τον ξάδελφό μου που έχουν στεγνωτήριο, το οποίο νομίζω ότι είναι Β ή C κλάσης και δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο ρεύμα και χρησιμοποιούν το στεγνωτήριο εδώ και δυο χρόνια.
Επίσης, μου έλεγε σήμερα κάποιος άλλος συγγενής μου ότι τους χάρισαν ένα κλιματιστικό πριν από δύο χρόνια, το οποίο κάθε φορά που χρησιμοποιούν, βλέπουν αύξηση στο ρεύμα. Τελικά, ανακάλυψαν ότι το κλιματιστικό τους είναι Β' ή C' κλάσης, γι' αυτό και είχαν αύξησης (και μάλλον γι' αυτό τους το χάρισαν). Εγώ πάλι που έχω κλιματιστικό Α' κλάσης, δεν έχω δει ποτέ διαφορά στην αύξηση του ρεύματος.

manoulina
18-04-10, 20:51
Το πλυντήριο πιάτων είναι Α' κλάσης.
Πιστεύω ότι το ρεύμα αυξήθηκε πιο πολύ λόγω αύξησης ΦΠΑ, παρά λόγω στεγνωτηρίου.
Πάντως ρώτησα και τον ξάδελφό μου που έχουν στεγνωτήριο, το οποίο νομίζω ότι είναι Β ή C κλάσης και δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο ρεύμα και χρησιμοποιούν το στεγνωτήριο εδώ και δυο χρόνια.

Εμένα με χαροποιεί και αυτό το ποστ γιατί οι γονείς μου (που δεν έχουν στεγνωτήριο) και η αδερφή μου (που έχει αλλά δεν το χρησιμοποιεί) με έχουν πρήξει απο τότε που πήρα εγώ. Επειδή το πήρα το Φεβρουάριο και το χρησιμοποιώ σε κάθε πλύση, μου λένε οτι θα μου έρθει τρελός λογαριασμός ρεύματος και γι'αυτό ψιλοφοβήθηκα και ρώτησα.
Εν τω μεταξύ το στεγνωτήριο μας το πρότεινε ένας φίλος που έχει μαγαζί με ηλεκτρικά και δεν τον ρωτήσαμε τι κλάσης είναι. Και ανακάλυψα οτι είναι C. Εκεί κατατρομοκρατήθηκα!!!!

Αλλά εκτός απο αυτά που διαβάζω και ηρεμώ, σκέφτομαι με το φτωχό μυαλό μου, πως κι αν δεν χρησιμοποιούσα το στεγνωτήριο θα σιδέρωνα όλα τα ρούχα κανονικά. Τώρα δεν τα σιδερώνω όλα. Τα περισσότερα δηλαδή δεν σιδερώνω. Οπότε το ρεύμα που γλιτώνω απο το σίδερο, το τρώει το στεγνωτήριο. Σωστή δεν είναι η σκέψη μου???

bp-IOLH
18-04-10, 23:14
Εμένα με χαροποιεί και αυτό το ποστ γιατί οι γονείς μου (που δεν έχουν στεγνωτήριο) και η αδερφή μου (που έχει αλλά δεν το χρησιμοποιεί) με έχουν πρήξει απο τότε που πήρα εγώ. Επειδή το πήρα το Φεβρουάριο και το χρησιμοποιώ σε κάθε πλύση, μου λένε οτι θα μου έρθει τρελός λογαριασμός ρεύματος και γι'αυτό ψιλοφοβήθηκα και ρώτησα.
Εν τω μεταξύ το στεγνωτήριο μας το πρότεινε ένας φίλος που έχει μαγαζί με ηλεκτρικά και δεν τον ρωτήσαμε τι κλάσης είναι. Και ανακάλυψα οτι είναι C. Εκεί κατατρομοκρατήθηκα!!!!

Αλλά εκτός απο αυτά που διαβάζω και ηρεμώ, σκέφτομαι με το φτωχό μυαλό μου, πως κι αν δεν χρησιμοποιούσα το στεγνωτήριο θα σιδέρωνα όλα τα ρούχα κανονικά. Τώρα δεν τα σιδερώνω όλα. Τα περισσότερα δηλαδή δεν σιδερώνω. Οπότε το ρεύμα που γλιτώνω απο το σίδερο, το τρώει το στεγνωτήριο. Σωστή δεν είναι η σκέψη μου???

Συμφωνώ. Κι εγώ με το στεγνωτήριο μείωσα το σίδερο κατά πολύ. Όταν έβαζα στεγνωτήριο, πολλά ρούχα δεν τα σιδέρωνα.
Τώρα που τα απλώνω, τα σιδερώνω όλα!

elli v
28-04-10, 10:44
Καλημέρα σε όλες και όλους!
Λόγω κάποιου ατυχήματος που είχα, ο καλός μου αντρούλης μου πήρε πλυντήριο πιάτων πριν 3 μήνες περίπου και πριν 2 μήνες περίπου πήρα πλυντήριο-στεγνωτήριο.
Εχθές μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός λογαριασμός της ΔΕΗ. Μία η άλλη!!!! ΚΑΜΜΙΑ διαφορά. Είμαι πολύ ευχαριστημένη!!!!

melisoula
29-04-10, 10:39
οταν λετε οτι δεν σιδερωνεται ποια ρουχα εννοειτε?
πειτε ενα παραδειγμα....

manoulina
29-04-10, 10:43
Φόρμες, σεντόνια, πετσέτες, εσώρουχα, φανελάκια, τζιν, φούτερ, και πολλές μπλούζες δικές μου. Γενικα θα έπρεπε να σου πω τι σιδερώνω μιας και είναι πιο λόγα απο τότε που χρησιμοποιώ το στεγωτήριο. Εχω για σίδερο κάτι πετσετάκια που βάζω στα κομοδίνα, και κάτι πουκάμισα.

melisoula
29-04-10, 10:52
ποιο στεγνωτηριο εχεις?
εγω εχω της miele αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν θελουν σιδερο τα ρουχα... εσωρουχα και πετσετες ενταξει δεν σιδερωνω αλλα τζην, σεντονια κτλ θελουν σιδερο....

manoulina
29-04-10, 10:56
Εχω ένα της pitsos. Τα βάζω πάντα στο πρόγραμμα για ευαίσθητα και τα βγάζω αμέσως μόλις τελειώσει. Τα βάζω πάντα διπλωμένα μέσα στο στεγνωτήριο ενώ τα τινάζω πριν να τεντώσεουν. Και όταν τα βγάζω τα ξανατινάζω να φύγουν οι ζάρες και τέλος. Τα τζιν δε, δεν χρειάζονται και τίναγμα.

melisoula
29-04-10, 10:59
σιγουρα φταιει το οτι τα βαζω χωρις να τα διπλωσω θα το δοκιμασω σημερα κιολας......

novpal
29-04-10, 18:45
Και εμένα το πλυντήριο-στεγνωτήριο της Miele, τα βγάζει πολύ τσαλακωμένα. Μόνο οι πετσέτες ειναι οκ και οι φανέλες. Τα σεντόνια, δε, όταν τα βάζω στεγνωτήριο δεν σιδερώνονται με τίποτα! Φυσικά είμαι και άσχετη (μόλις τώρα, μετά απο 3 χρόνια έμαθα οτι πρέπει να κάνω μια εξτρα πλύση για τα χνουδια), οπότε υπάρχει πιθανότητα να κάνω βλακείες!

melisoula
01-05-10, 19:48
[QUOTE=novpal;1548987(μόλις τώρα, μετά απο 3 χρόνια έμαθα οτι πρέπει να κάνω μια εξτρα πλύση για τα χνουδια),[/QUOTE]
εξηγησε μου και εμενα τι εξτρα πλυση εννοεις?

novpal
03-05-10, 22:29
Λέει το manual οτι μετά το στέγνωμα πρέπει να κάνεις μια πλύση για να φύγουν τα χνούδια. Θα το βρείς εδώ: http://62.159.244.140/apps/vg/gr/miele.nsf/All/D240715243A7CDAEC2256F6D00492504/$file/GR_WT946WPS.pdf?OpenElement στη σελίδα 34.

petalouditsa
03-05-10, 23:53
Εχω ένα της pitsos. Τα βάζω πάντα στο πρόγραμμα για ευαίσθητα και τα βγάζω αμέσως μόλις τελειώσει. Τα βάζω πάντα διπλωμένα μέσα στο στεγνωτήριο ενώ τα τινάζω πριν να τεντώσεουν. Και όταν τα βγάζω τα ξανατινάζω να φύγουν οι ζάρες και τέλος. Τα τζιν δε, δεν χρειάζονται και τίναγμα.

περιεργο..τα βαζεις διπλωμενα κ παραμενουν διπλωμενα μετα απο τοσο στιφογύρισμα?
το προσπαθησα κ εγω στην αρχη κ μονο κομπο που δεν δένονται εκει μεσα οχι να παραμεινουν κ διπλωμενα..:shock:
το σπαστικο ειναι με τις παπλωματοθυκες.μου μπαίνουν ολα τα υπόλοιπα ρουχα μεσα ,γινονται ενα κουβαρι κ δεν στεγνωνουν εννοειτε.

κοριτσια ουτε κ εγω σιδερωνω ..δεν εχουμε βεβαια πουκαμισα κ τετοια.ειμαστε σπορ τυποι:lol::lol:παλι καλα!!
κ να σας πω ουτε του μωρου σιδερωνω.ρωτησα τον παιδιατρο κ μου εδωσε το οκ..

protoula
04-05-10, 10:35
του μωρου δεν χρειαζεται να τα σιδερωνουμε γιατι στο στεγνωτηριο αποστειρωνονται
για τα διπλωμενα ρουχα μεσα στο στεγνωτηριο, εχω κι εγω απορια, παραμενουν οντως διπλωμενα?

nikol1981
04-05-10, 13:25
κατ'αρχην εαν διαβασετε τις οδηγειες χρησεως και στα λ]πλυντηρια ρουχων και στα στεγνωτηρια ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να βαζετε τα ρουχα διπλωμενα γιατι ετσι γινεται υπερφορτωση της συσκευης και πιο γρηγορη φθορα της...τωρα για το ποσο μενουν διπλωμενα τα ρουχα στο στεγνωτηριο και γω απορω (εκτος αν γεμιζει τιν καδο μεχρι επανω.εαν ναι μεγα λαθος)

manoulina
04-05-10, 16:26
Δεν το γεμίζω μέχρι επάνω αλλά λίγο πιο πάνω απο τη μέση. Τα βάζω διπλωμένα γιατί έτσι κι αλλιώς τα τεντώνω πρώτα έτσι ώστε να φύγουν οι πολλές ζάρες. Φυσικά, μετά γίνονται κουβάρι αλλά είναι λιγότερο τσαλακωμένα. Τα στεντόνια και τις παπλωματοθήκες τα βάζω να στεγνώσουν ξεχωριστά γιατί αλλιώς μπαίνουν όλα μέσα στο σεντόνι και δεν στεγνώνουν.

protoula
04-05-10, 17:36
οκ ευχαριστω manoulina

petalouditsa
31-05-10, 23:32

λοιπον...κοριτσια επισρεφω να σας πω τα εξεις..
τα κορμακια του τζαμπο ειναι αυτα που μπαινουν πολυ.και το καταλαβα στην πορεία των πλησεων:mrgreen: διοτι του μαδερκερ δεν εχου παθει ΤΙΠΟΤΑ
τα περισσοτερα κορμακια μας ειναι απο τζαμπο και τα έβλεπα καθε φορα να μικραίνουν κ τρελαινόμουν..
ναι ναι καλα διαβάσατε δεν μπαινουν μονο μια φορα.
τωρα της αγορασα το νουμερο 12 δηλαδη για 1 χρονων παιδι κ μετα απο 2 πλησεις ειναι το νουμερο της.στην τριτη καιγόμαστε::lol::lol:

protoula
01-06-10, 11:49
γραφουν επανω στην ετικετα τους οτι μπαινουν στο στεγνωτηριο? καλα απο τι υλικα τα φτιαχνουν βρε παιδια!!!! και τα βαζουμε κ στα μωρα μας!

petalouditsa
01-06-10, 16:14
ναι το γραφουν αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο..αφου κ μια πωλήτρια που ρώτησα κατι για τα νουμερα τους μου λεει παρε κανα νουμερο μεγαλυτερο γιατι μπαινουν λιγακι.. φαντάσου..
παντως ολα τα ρουχα απ ολες τις μαρκες που εχω αγοράσει..στην κινα φτιαχνονται.

Μαριλίνα
07-06-10, 13:36
Καλημέρα!!!
Επιστροφή στο αγαπημένο μου θέμα!!! Αγοράσαμε πέρισυ ένα στεγνωτήριο της miele, το οποίο έχει βγάλει όλα του τα λεφτά!!
Είναι η δεύτερη φορά, όμως, που σταματάει απότομα, σβήνουν όλα τα φωτάκια κλπ. Την πρώτη φορά που έγινε αυτό (πριν από κάνα δίμηνο) το αφήσαμε λίγη ώρα και μετά δούλεψε κανονικά.
Μήπως έχει τύχει σε καμιά σας; Ξέρετε κάτι;
Επίσης, να ρωτήσω: Λέτε να επηρεάζει το γεγονός ότι αφήνω πολλές ώρες τα ρούχα επάνω στο στεγνωτήριο όταν τα βγάζω;
Μην μου χαλάσει τώρα, γιατί θα έχω το σίδερο του δεύτερου, να έχω και για εμάς... δεν θα το αντέξω!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

bloublou
07-06-10, 13:57
........

petalouditsa
07-06-10, 14:33
δεν ξερω να σου απαντήσω σε αυτο που ρωτας αλλα μπορω να σου πω οτι εφόσον χρησιμοποιείς στεγνωτήριο για τα ρούχα του μωρου δεν ειναι ανάγκη να σιδερώνεις για αποστείρωση.
η αποστείρωση γίνετε μεσα στο στεγνωτήριο..μου το ειπε ο παιδίατρός.

Ηλιάννα
07-06-10, 14:59
Μαριλινα,τωρα που ειναι ακομα στην εγγυηση παρε να τους το πεις,να καταγραφει στην καρτελα σου η βλαβη ωστε σε ενα χρονο που θα ληξει η εγγυηση να εχεις να τους πεις,οριστε τοτε μου το ειχε κανει και τοτε κλπ κλπ

Εμενα δεν το εχει κανει καμια φορα να χτυπησω ξυλο

Μαριλίνα
07-06-10, 16:34
petalouditsa

Έλεγα να μην χρησιμοποιήσω στεγνωτήριο στην αρχή για το μωρό. Το κλασικό τρίπτυχο πλυντήριο-άπλωμα-σίδερο.

Εσένα σου έχει πει ότι είναι υγιεινό; το χρησιμοποίησες από την αρχή; βλέπω ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρούλη (να σου ζήσει!!!)

Εγώ το πήρα όταν ο μεγάλος μου γιος ήτανε 2 ετών, άρα, φυσικά, τα έβαλα στο στεγνωτήριο.

Ηλιάννα
08-06-10, 16:29
ρο.

Εσένα σου έχει πει ότι είναι υγιεινό; το χρησιμοποίησες από την αρχή;
Mια θεια μου αγορασε στεγνωτηριο οταν η κορουλα της θα εκανε μεταμοσχευση,της το ζητησαν οι γιατροι

petalouditsa
08-06-10, 23:37
petalouditsa

Έλεγα να μην χρησιμοποιήσω στεγνωτήριο στην αρχή για το μωρό. Το κλασικό τρίπτυχο πλυντήριο-άπλωμα-σίδερο.

Εσένα σου έχει πει ότι είναι υγιεινό; το χρησιμοποίησες από την αρχή; βλέπω ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρούλη (να σου ζήσει!!!)

Εγώ το πήρα όταν ο μεγάλος μου γιος ήτανε 2 ετών, άρα, φυσικά, τα έβαλα στο στεγνωτήριο.

ευχαριστω μαριλινα μου ..με το καλο κ εσυ το μωρακι σου..
το χρησιμοποιώ απο οταν το μπουμπουκάκι μου ηταν ημερων.
σιδερωσα τα ρουχα της μια κ μοναδική φορα..μετα ρώτησα τον παιδιατρο κ λυτρώθηκα!

Emiloubi
11-06-10, 09:44
Γεια σας κορίτσια!!
Κατ'αρχάς να σας πω ότι αυτή η συζήτηση με βοήθησε πάρα πάρα πολύ!!!
Θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας σε κάτι μιας και δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα.... Θέλω να πάρω πλ.-στ. 2σε1 και είμαι ανάμεσα στα: candy go w485d-01s & hoover vhw964d.
Τι να προτιμήσω???????? Αλλάζω γνώμη κάθε 5 λεπτά......Help Please!!!!

petalouditsa
11-06-10, 11:14
εμενα απο το μαγαζι που πηρα το στεγνωτήριο μου ειπαν να προτιμήσω ξεχωριστά μηχανήματα..ειναι καλυτερα. αυτο το ξερω κ απο αλλες 2 σε 1 συσκευές.
αυτο που προτείνω εγω ειναι να παρεις ενα ξεχωριστό στεγνωτήριο ενεργειακής κλάσης α.
που καιει δηλαδή λιγότερο ρεύμα.
σε μπέρδεψα χειρότερα????

bp-IOLH
14-06-10, 19:56
Γεια σας κορίτσια!!
Κατ'αρχάς να σας πω ότι αυτή η συζήτηση με βοήθησε πάρα πάρα πολύ!!!
Θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας σε κάτι μιας και δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα.... Θέλω να πάρω πλ.-στ. 2σε1 και είμαι ανάμεσα στα: candy go w485d-01s & hoover vhw964d.
Τι να προτιμήσω???????? Αλλάζω γνώμη κάθε 5 λεπτά......Help Please!!!!

Εγώ έχω το candy μέχρι στιγμής είναι πολύ καλό. Σώθηκα!
Κάποιες κοπέλες από εδώ έχουν το hoover κι απ' ότι κατάλαβα έχει ακριβώς τα ίδια προγράμματα. Παρόμοια είναι.
Εντελώς ενημερωτικά όσον αφορά το ρεύμα δεν είδα καμία διαφορά.
Μια φίλη μου έλεγε προχθές ότι έχει ξεχωριστές συσκευές και το στεγνωτήριο είναι indesit. Το χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια και δεν έχει δει καμία διαφορά στο ρεύμα.

εμενα απο το μαγαζι που πηρα το στεγνωτήριο μου ειπαν να προτιμήσω ξεχωριστά μηχανήματα..ειναι καλυτερα. αυτο το ξερω κ απο αλλες 2 σε 1 συσκευές.
αυτο που προτείνω εγω ειναι να παρεις ενα ξεχωριστό στεγνωτήριο ενεργειακής κλάσης α.
που καιει δηλαδή λιγότερο ρεύμα.
σε μπέρδεψα χειρότερα????

Σίγουρα το καλύτερο είναι δυο ξεχωριστές συσκευές. Όμως, αν έχει κάποιος έλλειψη χώρου, όπως εγώ, αναγκαστικά παίρνει 2 σε 1.

Emiloubi
16-06-10, 12:09
Εγώ έχω το candy μέχρι στιγμής είναι πολύ καλό. Σώθηκα!
Κάποιες κοπέλες από εδώ έχουν το hoover κι απ' ότι κατάλαβα έχει ακριβώς τα ίδια προγράμματα. Παρόμοια είναι.
Εντελώς ενημερωτικά όσον αφορά το ρεύμα δεν είδα καμία διαφορά.
Μια φίλη μου έλεγε προχθές ότι έχει ξεχωριστές συσκευές και το στεγνωτήριο είναι indesit. Το χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια και δεν έχει δει καμία διαφορά στο ρεύμα.

Σίγουρα το καλύτερο είναι δυο ξεχωριστές συσκευές. Όμως, αν έχει κάποιος έλλειψη χώρου, όπως εγώ, αναγκαστικά παίρνει 2 σε 1.

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Φαντάζομαι ότι όντως 2 συσκευές θα είναι πιο αποδοτικές η κάθε μια στη λειτουργία της ....αλλά λόγω γενικότερης "στενότητας" (χώρου & χρηματων) θα προτιμήσω το 2σε1. Και IOLH μιας και είσαι ευχαριστημένη από το Candy, μάλλον θα το προτιμήσω. Μία τελευταία ερώτηση: από φασαρία πως πάει? Επειδή έχω νυχτερινό ρεύμα και σκοπεύω να το χρησιμοποιώ αρκετά αργά.. θα σηκώνω τη γειτονιά στο πόδι???

Μαριλίνα
17-06-10, 23:16
Emiloubi
δεν ξέρω τα ωράριά σας, αλλά - εκτός από το θόρυβο που δεν μπορώ να πω πολλά γιατί το δικό μου είναι άλλη μάρκα, miele - θα σου πω μόνο αυτά:

1. Σίγουρα κάνει θόρυβο όταν βάλεις μέσα κάποιο ρούχο με αλυσιδίτσα ή φερμουάρ πολλά κλπ Οχι υπερβολικό για μας, που κοιμόμαστε οσάν γαϊδούρια, αλλά αρκετό.

2. Εάν βγάλεις και διπλώσεις τα ρούχα γρήγορα αφού τελειώσει είναι λίγο πολύ ως σιδερωμένα και προσωπικά μαζεύω απλά στοίβες τα πουκάμισα του άντρα μου που μένουν ασιδέρωτα. Εάν το βάλεις βράδυ, μπορεί να μη μπορέσεις να τα βγάλεις. Έχε το στα υπόψιν!!!

Τελικά τα πρώτα της ρούχα τα σιδέρωσα παρέα με μια φίλη μου, και μάλλον και τα επόμενα, μιας και το καλοκαίρι θα το βγάλουμε στο εξοχικό μας που δεν έχουμε στεγνωτήριο, αλλά από Σεπτέμβρη... σώθηκα με αυτά που μου είπατε!!!

η φραουλιτσα μου
17-06-10, 23:29
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ MIELE (ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟ!) Κ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.ΕΧΩ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ Κ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

novpal
17-06-10, 23:55
Να σας πω, βαμβακερά φορμάκια, φανελίτσες, βρακάκια κλπ, τα βάζετε κανονικά στο στεγνωτήριο? Φοβάμαι θα μπουν.

Ηλιάννα
18-06-10, 15:56
Βαζω τα παντα!
Μια φορα μονο(μπορει και αλλη αλλα λογω ηλικιας δεν μου ερχεται)εβαλα ενα πουλοβερακι μαλλινο για 3 ετων και μπηκε στο ποργραμμα τον βαμβακερων
Εχει γινει ουτε για 6 μηνων....κριμα ηταν και Burberry:confused:

bp-IOLH
24-06-10, 23:13
Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Φαντάζομαι ότι όντως 2 συσκευές θα είναι πιο αποδοτικές η κάθε μια στη λειτουργία της ....αλλά λόγω γενικότερης "στενότητας" (χώρου & χρηματων) θα προτιμήσω το 2σε1. Και IOLH μιας και είσαι ευχαριστημένη από το Candy, μάλλον θα το προτιμήσω. Μία τελευταία ερώτηση: από φασαρία πως πάει? Επειδή έχω νυχτερινό ρεύμα και σκοπεύω να το χρησιμοποιώ αρκετά αργά.. θα σηκώνω τη γειτονιά στο πόδι???

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω.
Κάνει θόρυβο στο τέλος, όταν τα έχει στύψει και γυρίζει ο κάδος πολύ γρήγορα. Την πρώτη φορά τρόμαξα. Μετά το συνήθισα.
Δεν ξέρω αν ενοχλεί τους γείτονες. Εγώ το έχω κοντά στην κρεβατοκάμαρα και κλείνω την πόρτα. Δεν ακούω τίποτε.

Emiloubi
25-06-10, 08:52
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω.
Κάνει θόρυβο στο τέλος, όταν τα έχει στύψει και γυρίζει ο κάδος πολύ γρήγορα. Την πρώτη φορά τρόμαξα. Μετά το συνήθισα.
Δεν ξέρω αν ενοχλεί τους γείτονες. Εγώ το έχω κοντά στην κρεβατοκάμαρα και κλείνω την πόρτα. Δεν ακούω τίποτε.

IOLH σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω ήδη παραγγείλει (από Internet) και θα το έχω τη Δευτέρα στο σπίτι!! So Happy! Όσο για το θόρυβο... θα κλείνω και εγώ την πόρτα του μπάνιου και ότι γίνει.. :roll:

axileas
02-07-10, 10:49
υπαρχει καπποιο συγκεκρθιμενο μοντελο της candy να μου συστησετε?

Emiloubi
22-07-10, 12:41
Λοιπόν, κορίτσια, είμαι πολύ χαρούμενη.
Μόλις έβγαλα τα ρούχα από το πλυντήριο-στεγνωτήριο.
Τα είχα βάλει, όπως σας είπα, για στέγνωμα στο πρόγραμμα που είναι για εύκολο σιδέρωμα.
Ήταν τέλεια!
Καθαρά, ζεστά, μυρωδάτα και αφράτα! Ένιωθα την καθαριότητα.
Σιδερώθηκαν πολύ εύκολα.
Είχα βάλει και κάτι πετσέτες, για να δοκιμάσω πως βγαίνουν οι πετσέτες σ' αυτό το πρόγραμμα. Μια χαρά και οι πετσέτες και τα πουκάμισα και τα μπλουζάκια και οι πυτζάμες.
Καμία σχέση με τα χθεσινά που είχα βγει κουρέλια.
Τα σιδέρωσα τσακ τσακ και τώρα είναι στα συρτάρια τους!
Απίστευτη ευκολία αυτή η συσκευή.
Έβγαλα στις 5.00 μια πυτζάμα που φορούσα, για να κάνω μπάνιο, την έβαλα στη συσκευή και τώρα είναι καθαρή και σιδερωμένη, έτοιμη για να την ξαναφορέσω.

IOLH γεια σου και πάλι!! Εγώ αυτό που έχω καταφέρει μέχρι τώρα είναι ή να τα βγάλω ξερά και θεοτσαλακωμένα (με το δυνατό στέγνωμα) ή να τα βγάλω ζεστά και μυρωδάτα και ατσαλάκωτα, αλλά νωπά (θέλαν 1 ωρίτσα άπλωμα για να στεγνώσουν) με το πρόγραμμα 59 λεπτά πλύσιμο και στέγνωμα. Έσύ πως το κατάφερες το στεγνό και ατσαλάκωτο....;;;; Επίσης, εκτός από το 59 λεπτο μικτό πρόγραμμα, υπάρχει άλλη επιλογή που να σου κάνει στέγνωμα κατευθείαν μετά το πλύσιμο;;;;;
Σόρυ για το βομβαρδισμό.......

Emiloubi
22-07-10, 12:45
υπαρχει καπποιο συγκεκρθιμενο μοντελο της candy να μου συστησετε?

Geia sou Axillea. Egw exv parei to CANDY GO W485.
Eimai arketa efxaristimeni alla akoma to mathainw. Sigoura exei perisoteres dynatotites apo aftes pou exw dei mexri twra. Pantos einai idio se megethos me ena kanoniko plyntirio kai exei kalh xoritikotita se plysimo (8kgr) kai stegnwma (5kgr).

manoulina
22-07-10, 17:22
IOLH γεια σου και πάλι!! Εγώ αυτό που έχω καταφέρει μέχρι τώρα είναι ή να τα βγάλω ξερά και θεοτσαλακωμένα (με το δυνατό στέγνωμα) ή να τα βγάλω ζεστά και μυρωδάτα και ατσαλάκωτα, αλλά νωπά (θέλαν 1 ωρίτσα άπλωμα για να στεγνώσουν) με το πρόγραμμα 59 λεπτά πλύσιμο και στέγνωμα. Έσύ πως το κατάφερες το στεγνό και ατσαλάκωτο....;;;; Επίσης, εκτός από το 59 λεπτο μικτό πρόγραμμα, υπάρχει άλλη επιλογή που να σου κάνει στέγνωμα κατευθείαν μετά το πλύσιμο;;;;;

Εγώ τα βάζω στο πρόγραμμα για ευαίσθητα και βγαίνουν απαλά αλλά με λίγη υγρασία και τα βάζω και στο 20λεπτο πρόγραμμα που έχει και είναι έτοιμα και τέλεια!!! Δεν σιδερώνω καν τα περισσότερα.

maraki2108
22-07-10, 22:05
Κορίτσια, εγώ έχω στεγνωτήριο και από την αρχή βάζω τα μωρουδιακά ρουχαλάκια. Όμως, ενώ πίστευα πως δεν πρέπει να τα σιδερώνω, η παιδίατρος, η γυναικολόγος και η μαία μου, μου είπαν πως επειδή το στεγνωτήριο στεγνώνει σε υγρό περιβάλλον όπου ευνοούνται τα μικρόβια, χρειάζονται οπωσδήποτε σιδέρωμα για αποστείρωση. Θέλω πολύ να γλιτώσω το σίδερο αλλά φοβάμαι μ'αυτό που μου είπαν. Είδα ότι της πεταλουδίτσας ο παιδίταρος είπε οκ. Έχει κανείς άλλος τέτοια απάντηση απ΄τον γιατρό του. Γιατί συνεχώς διίστανται οι απόψεις και κανείς δεν ξέρει τι να κάνει?

fragola
23-07-10, 09:23
Εγώ ξέρω ότι όταν ένα παιδάκι πρέπει να κάνει μεταμόσχευση οι γιατροί επιβάλλουν τη χρήση του στεγνωτηρίου για αποστείρωση...

lop
24-07-10, 09:47
βρε κορίτσια πέστε μου την λογική σε μια χώρα με τόσο ήλιο να χρησιμοποιείς στεγνωτήριο (εκτός από πολύ σοβαρές καταστάσεις υγειας- μεταμοσχεύσεις) & εμείς μωρά μεγαλώσαμε και σέμένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι ανθυγειηνό. Και πως είναι δυνατόν να μην επιβαρύνεται το ρεύμα (ειδικά τώρα με αυξημένο ΦΠΑ, φόρους πρόσθετους κλπ.). Μένουμε σε σπίτι σε προάστιο Αθήνας, 123τμ δηλωμένα στην ΔΕΗ, με 2 παιδιά (προεφηβεία - εφηβεία), μαγείρεμα καθημερινά (δεν παίρνω ταπεράκι από μαμά- πεθερά) πλυντήρια και όλους τους άλλους διαόλους και πληρώνω ΕΝΑΝΤΙ 74 ? και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ 86? Σύνολο 160 την τετραμηνία άρα 40 ? το μήνα. Με το στεγνωτήριο πληρώνετε τόσα ; Δεν νομίζω. Και η κατασπατάληση των πόρων ενέργειας της Γής ; Ψιλά γράμματα θα μου πείτε.

manoulina
24-07-10, 17:22
βρε κορίτσια πέστε μου την λογική σε μια χώρα με τόσο ήλιο να χρησιμοποιείς στεγνωτήριο (εκτός από πολύ σοβαρές καταστάσεις υγειας- μεταμοσχεύσεις) & εμείς μωρά μεγαλώσαμε και σέμένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι ανθυγειηνό. Και πως είναι δυνατόν να μην επιβαρύνεται το ρεύμα (ειδικά τώρα με αυξημένο ΦΠΑ, φόρους πρόσθετους κλπ.). Μένουμε σε σπίτι σε προάστιο Αθήνας, 123τμ δηλωμένα στην ΔΕΗ, με 2 παιδιά (προεφηβεία - εφηβεία), μαγείρεμα καθημερινά (δεν παίρνω ταπεράκι από μαμά- πεθερά) πλυντήρια και όλους τους άλλους διαόλους και πληρώνω ΕΝΑΝΤΙ 74 ? και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ 86? Σύνολο 160 την τετραμηνία άρα 40 ? το μήνα. Με το στεγνωτήριο πληρώνετε τόσα ; Δεν νομίζω. Και η κατασπατάληση των πόρων ενέργειας της Γής ; Ψιλά γράμματα θα μου πείτε.

Καλά τα λες εσύ αλλά για μένα που δουλεύω 6 μέρες και φεύγω στις 7:30 και επιστρέφω στις 21:00 και χωρίς παιδιά παρακαλώ.... που χρόνος να πλύνω να απλώσω και να σιδερώσω....συν όλα τα άλλα???? Μαγειρεύω 2 φορές την εβδομάδα και τα βάζω σε μπολ στο ψυγείο για να τρώμε κάθε μέρα...
Με το στεγνωτήριο, πλένω τα ρούχα και μετά τα βάζω στο στεγνωτήριο και μετά χωρίς σίδερο στη θέση τους.... έχω σωθεί!!!! Δεν θα άντεχα άλλο να σιδερώνω μέσα στη νύχτα και τη μια μέρα που μου μένει να ξεκουραστώ τι να πρωτοκάνω??? Κια μη φανταστείς οτι δουλεύω πολύ και βγάζω τα τρελά λεφτά και είμαι γυναίκα καριέρας..... μια απλή κομμώτρια είμαι με καθεστός και ωράριο κομμωτηρίου.....
Και υπάρχουν πολλές σαν εμένα, γι'αυτό λοιπόν μην απορείς.

kavala
01-08-10, 14:11
Καλησπερα

Δεν περιμενα ποτε οτι θα κανω τετοια ερωτηση αλλα ποτε μην λες ποτε...:p

Ενδιαφερομαι για πλυντηριο-στεγνωτηριο 2 σε 1 και με ενδιαφερει να βγαζει με οσο το δυνατο λιγοτερο τσαλακωμα τα πουκαμισα, μιας και ειμαι εργενης και το σιδερο δεν ειναι το φορτε μου ενω λογω δουλειας ...τα πουκαμισα αποτελουν την "φορμα εργασιας μου"...

Παραδειγμα, βρηκα το Hoover VHW964DP 37S (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10039991) που εχει προγραμαμ για πουκαμισα αλλα οχι easy iron.Να κοιταξω καποιο με easy iron???

Θα θελα λοιπον την γνωμη σας για το τι συσκευη να παρω γι'αυτο το σκοπο...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

viki 1
06-08-10, 11:30

Όπως λέει και η μανουλίνα όταν μια γυναικα ξυπνάει στις 6μιση το πρωί και γυρνάει σπίτι στις 5 το απόγευμα , μέχρι να φάει να μαζέψει τραπέζι 6 παρά, να μαγειρέψει για την επόμενη, να έχει μωρό ενάμιση χρονών και να της λέει άτα ή και έτσι να μην είναι όπως και να το κάνεις δεν θα ασχοληθείς λίγο με το παιδί? ¨ενα σκ τί να πρωτοκάνεις? Καταλήγω ότι γλιτώνεις άπλωμα, μάζεμα, σιδέρωμα. Πολύτιμος χρόνος για μαι εργαζόμενη που όταν πάει 10 το βράδυ κουτουλάει και δεν έχει χρόνο και διάθεση ούτε για το σύζυγο. Όταν ήμουν σε άδεια και είχα βαρεθεί τη ζωή μου μέχρι και της πεθεράς τα ρούχα σιδέρωσα που ήταν στίβα για να σκοτώσω την ώρα μου. Αλλά εργαζόμενη και νοικοκυρά είναι μεγάλο μανίκι.
Ο αρχικός λόγος όμως που σκέφτηκα να πάρω στεγωντήριο και δεν γνώριζα πόσο χρόνο και ταλαιπωρία θα γλίτωνα ήταν ότι τα ρούχα τον χειμώνα ειδικά όταν τα μάζευα βρωμοκοπούσαν καπνίλα απο τα φουγάρα των καλοριφέρ και αναγκαζόμουν να τα απλώνω μέσα , άλλη ταλαιπωρία αυτή.

manoulina
06-08-10, 11:34
Κι εγώ αρχικά για τα πλυσίματα του χειμώνα το πήρα διότι ένα πλυντήριο έκανε 3 μέρες να στεγνώσει... αλλά εξεπλάγην όταν διαπίστωσα πόσο πολύ με εξυπηρετει!!!

Να 'ναι καλά αυτός που το ανακάλυψε....

viki 1
06-08-10, 12:02
Κι εγώ αρχικά για τα πλυσίματα του χειμώνα το πήρα διότι ένα πλυντήριο έκανε 3 μέρες να στεγνώσει... αλλά εξεπλάγην όταν διαπίστωσα πόσο πολύ με εξυπηρετει!!!

Να 'ναι καλά αυτός που το ανακάλυψε....

πού το πάς το πόσο απαλά βγάζει τα ρούχα! Βελούδινα! Για μερικές βδομάδες που ήμαστε στο χωριό και πλένω εκέι ειδικά οι πετσέτες νομίζω οτι θα με γδάρουν το δέρμα επειδή τις συνήθισα απαλές και αφράτες τόσο καιρό. Και σούπερ μυρωδάτες! Ειλικρινά εγώ εκείνο το καυσαέριο δεν το άντεχα πάνω στα ρούχα.

bp-IOLH
11-08-10, 23:51

Emiloubi, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, τώρα μόλις είδα το μήνυμά σου.
Λοιπόν, αναλόγως τα ρούχα βάζω και το ανάλογο πρόγραμμα. Σε πετσέτες, τζην, εσώρουχα και ανθεκτικά μπλουζάκια βάζω το μεσαίο στέγνωμα (για εύκολο σίδερο). Σε λεπτά μπλουζάκια βάζω το στέγνωμα για αποθήκευση. Επίσης, πολλές φορές, αναλόγως το φορτίο των ρούχων, βάζω στέγνωμα με χρόνο, δηλ. 120 λεπτά ή 90 λεπτά.
Τι εννοείς, όταν λες "στέγνωμα κατευθείαν μετά το πλύσιμο"?
Πρώτα πλένεις, τελειώνει το πλυντήριο και μετά το ξαναπρογραμματίζεις?
Αν ναι, πρέπει, όταν βάζεις πλυντήριο, να επιλέγεις και το πρόγραμμα του στεγνώματος, πατώντας το ανάλογο κουμπί και θα δεις ότι, μόλις σταματάει το πλυντήριο, θα συνεχίζει το στεγνωτήριο.
Έτσι την πάτησα κι εγώ την πρώτη φορά που το χρησιμοποίησα: έβαλα πλυντήριο, τελείωσε, και μετά προγραμμάτισα το στεγνωτήριο. ΛΑΘΟΣ.
Η διαδικασία είναι η εξής: επιλέγεις ένα πρόγραμμα για πλύσιμο που να έχει και αυτόματο στέγνωμα (γράφει στο εγχειρίδιο χρήσης ποια προγράμματα έχουν αυτόματο στέγνωμα, π.χ. τα τρία πρώτα προγράμματα έχουν σίγουρα αυτόματο στέγνωμα).
-Έτσι, γυρνάς προς τα δεξιά το κουμπί και το βάζεις στη θέση του επιθυμητού προγράμματος.
-Μετά επιλέγεις πόσες στροφές θέλεις,
-μετά επιλέγεις βαθμό λερώματος,
-μετά επιλέγεις θερμοκρασία και
-τέλος επιλέγεις βαθμό στεγνώματος.
-Βάζεις τα απορρυπαντικά και μαλακτικά στις θήκες και
-μετά πατάς το γκρι κουμπί και ξεκινάει.
Εσύ, προφανώς, γύρισες το κουμπί για πλύσιμο, επέλεξες στροφές, θερμοκρασία και βαθμό λερώματος αλλά δεν επέλεξες βαθμό στεγνώματος. Οπότε, μόλις τέλειωσε το πλυντήριο, αναγκάστηκες να βάλεις στεγνωτήριο, γυρνώντας το κουμπί προς τα αριστερά, στις πορτοκαλιές ενδείξεις. Και την επόμενη φορά επέλεξες το πλύσιμο και στέγνωμα σε 59 λεπτά, μόνο που δεν σου στέγνωσαν τα ρούχα, γιατί αυτό το πρόγραμμα δεν ειναι για πολλά ρούχα, είναι περίπου μέχρι 2 κιλά ρούχα το πολύ.
Ένα μυστικό είναι να μην γεμίζεις πολύ τον κάδο. Το πλυντήριο πλένει 8 κιλά αλλά στεγνώνει 5 κιλά. Οπότε, γεμίζεις τον κάδο λίγο παραπάνω από τη μέση.
Ένα χρήσιμο πρόγραμμα είναι το γρήγορο πλύσιμο σε 14 λεπτά ή 30 ή 44. Εγώ βάζω το χειμώνα π.χ. 4 μπλουζάκια από ελαφρύ ύφασμα που δεν θέλω να τα πλύνω μαζί με τα ανθεκτικά. Έτσι, τα βάζω να πλυθούν στο γρήγορο πρόγραμμα γύρω στα 14 λεπτά (αν δεν είναι βρώμικα, δηλ. μόνο για φρεσκάρισμα). Δεν θυμάμαι αν αυτό το πρόγραμμα έχει αυτόματο στέγνωμα. Βλέπεις, το στεγνωτήριο το χρησιμοποιώ μόνο από Οκτώβριο έως Μάρτιο. Από Απρίλιο έως και Σεπτέμβριο τα απλώνω έξω.
Ψάξε λίγο καλύτερα το εγχειρίδιο χρήσης και θα δεις ότι έχει αρκετές δυνατότητες.
Τα πουκάμισα, δυστυχώς, βγαίνουν ψιλοτσαλακωμένα σε όποιο πρόγραμμα στεγνώματος κι αν τα βάλω.
Επίσης, τα σεντόνια, ανάλογα με την ποιότητά τους, άλλα βγαίνουν νορμάλ κι άλλα βγαίνουν κουρέλια. Έχω ένα σετ σεντόνια και παπλωματοθήκη που βγαίνουν σε άθλια κατάσταση και γι' αυτό βάζω τον άντρα μου να τα σιδερώσει. Κάτι άλλα βγαίνουν μια χαρά και τα σιδερώνω μόνη μου.
Τα ρούχα που δεν σιδερώνω ποτέ είναι τα εσώρουχα, οι φανέλες, οι πιτζάμες, κάτι δικά μου μπλουζάκια και τα παντελόνια τζήν. Τα υπόλοιπα τα σιδερώνω όλα.

πού το πάς το πόσο απαλά βγάζει τα ρούχα! Βελούδινα! Για μερικές βδομάδες που ήμαστε στο χωριό και πλένω εκέι ειδικά οι πετσέτες νομίζω οτι θα με γδάρουν το δέρμα επειδή τις συνήθισα απαλές και αφράτες τόσο καιρό. Και σούπερ μυρωδάτες! Ειλικρινά εγώ εκείνο το καυσαέριο δεν το άντεχα πάνω στα ρούχα.

Συμφωνώ απόλυτα. Από Απρίλιο έως και Σεπτέμβριο δεν χρησιμοποιώ στεγνωτήριο και οι πετσέτες μας γδέρνουν το δέρμα.

vatraxi
12-08-10, 20:53
Καλησπέρα σας.!
Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω ένα πλυντήριο στεγνωτήριο (2 σε 1 ) και είμαι μεταξύ του morris και της hoover....... η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω ποιό να προτιμήσω. Έχει κανείς κάποιο από αυτά τα μοντέλα να μου πει αν είναι ευχαριστημένος ή όχι?? Ευχαριστώ.!

bp-IOLH
15-08-10, 21:07
Καλησπέρα σας.!
Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω ένα πλυντήριο στεγνωτήριο (2 σε 1 ) και είμαι μεταξύ του morris και της hoover....... η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω ποιό να προτιμήσω. Έχει κανείς κάποιο από αυτά τα μοντέλα να μου πει αν είναι ευχαριστημένος ή όχι?? Ευχαριστώ.!

Κάποιες κοπέλες έχουν το Hoover κι έχουν γράψει εδώ στο τόπικ ότι είναι πολύ ευχαριστημένες. Οι λειτουργίες του είναι παρόμοιες με του Candy που έχω εγώ.
Για το Morris δεν έχει γράψει καμία τίποτε. Είναι αρκετά ακριβό και προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ακριβότερα σίγουρα είναι και καλύτερα.
Προχθές πήγα στα MediaMarkt και είδα ένα LG που το είχαν 950 ευρώ. Ήταν φανταστικό στο design του. Ήταν σε χρώμα μπορντώ με ένα λουλουδάκι ροζ και πραγματικά το ζήλεψα πολύ.

vatraxi
17-08-10, 18:43
Σ'ευχαριστώ IOLH για την απάντηση. Μάλλον το hoover θα προτιμήσω λόγω χώρου. Θα πορσπαθήσω να διαβάσω και τις προηγούμενες σελίδες να ενημερωθώ καλύτερα. Αν έχω καμμιά απορία θα επανέλθω.!!

etoile!
31-08-10, 14:07
κορίτσια καλησπερα!!
Θέλω να αγοράσω και εγώ, αλλά δε θέλω να δώσω πανω απο 400 ευρω!!! Εχετε να μου προτεινετε κατι;;; Θελω κυριως κατι που να τα βγαζει ''σιδερωμενα'', γι αυτο θα το αγορασω αλλωστε!
Ευχαριστω!!!

manoulina
31-08-10, 15:00
κορίτσια καλησπερα!!
Θέλω να αγοράσω και εγώ, αλλά δε θέλω να δώσω πανω απο 400 ευρω!!! Εχετε να μου προτεινετε κατι;;; Θελω κυριως κατι που να τα βγαζει ''σιδερωμενα'', γι αυτο θα το αγορασω αλλωστε!
Ευχαριστω!!!

Εγώ πήρα ενα της pitsos δεν έχει βέβαια τα απίστευτα πολλά προγράμματα αλλά όσα έχει με καλύπτουν και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το πήραμε 450 ?. Και είναι ενεργειακής κλάσσης C.
Δεν σιδερώνω παρά μόνο πουκάμισα, τραπεζομάντηλα και τέτοια. Δεν είμαι και ιδιαίτερα μυστήρια με τα τέλεια σιδερωμενα ρούχα.... δεν έχω και το χρόνο άλλωστε... οπότε μου ήρθε λουκούμι!!!!! Δεν πληρώνω τρελό ρεύμα μιας και δεν σιδερώνω όπως έχω ξαναπεί, και το μυστικό είναι απλά να τα βγάζεις ακριβώς μόλις τελειώσει και να τα διπλώσεις.

viki 1
31-08-10, 15:36
κορίτσια καλησπερα!!
Ευχαριστω!!!

Εγώ έχω whirlpoool. Γύρω στα 400 ευρώ το πήρα με τις περσινές εκπτώσεις του Φλεβάρη. Το μοντέλο με τη ψηφιακή οθώνη. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βάζω το πρόγραμμα ''στέγνωμα για φόρεμα'' και πραγματικά τα βγάζεις και τα φοράς κατευθείαν εκτός απο ελάχιστα που τσαλακώνουν. πχ: πουκάμισα.

etoile!
31-08-10, 17:37
Εγώ έχω whirlpoool. Γύρω στα 400 ευρώ το πήρα με τις περσινές εκπτώσεις του Φλεβάρη. Το μοντέλο με τη ψηφιακή οθώνη. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βάζω το πρόγραμμα ''στέγνωμα για φόρεμα'' και πραγματικά τα βγάζεις και τα φοράς κατευθείαν εκτός απο ελάχιστα που τσαλακώνουν. πχ: πουκάμισα.

Μήπως θα μπορούσες να μου γράψεις το μοντέλο;;

Ευχαριστώ!

etoile!
01-09-10, 01:18
Κοριτσια θελω αυτο http://www.siemens-home.gr/προϊόντα/πλύση/πλυντήρια-ρούχων/WT46E303GR.html?source=browse

Το εχει καμια σας;;; Μ αρεσει πολυ!!! Κυριως γιατι λεει οτι εχει τα πιο χαμηλα ποσοστα θορυβου... Το εχει καμια να μου πει;;; Μηπως τον ''ψησω'' και μου το παρει!!!!!!!!! :lol:

ravT
09-09-10, 10:23
Οι κοπέλες που έχετε στεγνωτήριο Miele μπορείτε να μου πείτε ποιο μοντέλο έχετε? 'Ηρθε η ώρα της αγοράς!

vatraxi
11-09-10, 15:56
Καλησπέρα και πάλι.!!! Ήθελα να σας ρωτήσω........ έχετε δοκιμάσει ποτέ να στεγνώσετε αθλητικά παπούτσια στο στεγνωτήριο???? Πήρα ένα στεγνωτήριο της hoover που έχει πρόγραμμα για αθλητικά αλλά νομίζω ότι εννοεί ρούχα μόνο........!! Έχει κάνει κανείς δοκιμή με παπούτσια????

manoulina
11-09-10, 21:29
Εμένα δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα αλλά έχω βάλει αθλητικά παπούτσια στο πρόγραμα για ευαίσθητα και μου βγήκαν μια χαρά.Κοπανάνε πολύ βέβαια και καλό είναι να μην βάζεις συχνά γιατί ταρακουνιέται πολύ ο κάδος. Αυτό είναι το πρόβλημα. Αλλά κατά τα άλλα μια χαρά.

Ηλιάννα
12-09-10, 11:37
Κι εγω το ιδιο με την manoulina,μια χαρα στα προγραμμα για τα ευαίσθητα

Ηλιάννα
12-09-10, 16:32
Οι κοπέλες που έχετε στεγνωτήριο Miele μπορείτε να μου πείτε ποιο μοντέλο έχετε? 'Ηρθε η ώρα της αγοράς!
Εγω εχω το Τ8623C http://www.mastercare.gr/products/Miele_T_8623_C_LW_Softtronic_6_kg-562-80.html το εχω σε λευκο,το ειχα αγορασει 3 χρονια πριν αλλα δεν θυμαμαι τιμη ακριβως
Μαζι με ο πλυντηριο και τον συνδεσμο για να γινουν στηλη 2.450 ευρω,50 εκανε ο συνδεσμος και νομιζω 1000 το στεγνωτηριο και 1400 το πλυντηριο αλλα χωρις να ειμαι σιγουρη

ravT
12-09-10, 16:41
Ευχαριστώ πολύ Ηλιάννα! Να σαι καλά! Έχει σύστημα συμπύκνωσης υδρατμών ή θέλει σύνδεση με την αποχέτευση? Έχεις δει διαφορά στο ρεύμα? Γενικά αν θυμάμαι καλά είσαι ικανοποιημένη έτσι?

*erin*
13-09-10, 00:11
Κοριτσια θελω αυτο http://www.siemens-home.gr/προϊόντα/πλύση/πλυντήρια-ρούχων/WT46E303GR.html?source=browse (http://www.siemens-home.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%80%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7/%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%87%CF%89%CE%BD/WT46E303GR.html?source=browse)

Το εχει καμια σας;;; Μ αρεσει πολυ!!! Κυριως γιατι λεει οτι εχει τα πιο χαμηλα ποσοστα θορυβου... Το εχει καμια να μου πει;;; Μηπως τον ''ψησω'' και μου το παρει!!!!!!!!! :lol:

Μόλις τώρα είδα την ερώτηση. Εγώ έχω αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=109521 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Είναι λίγο πιο ακριβό, βέβαια, αλλά έχει καλύτερη ενεργειακή κλάση και θα κάνεις περισσότερη οικονομία μακροπρόθεσμα, οπότε αξίζει τα λεφτά του. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αν θέλεις κι άλλες πληροφορίες στη διάθεση σου.

vatraxi
13-09-10, 21:23
manoulina και Ηλιάννα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.....! Θα το δοκιμάσω και εγώ.

viki 1
13-09-10, 21:36
Μήπως θα μπορούσες να μου γράψεις το μοντέλο;;

Ευχαριστώ!

WHIRLPOOL AWZ 8666

Ηλιάννα
13-09-10, 23:46
Ευχαριστώ πολύ Ηλιάννα! Να σαι καλά! Έχει σύστημα συμπύκνωσης υδρατμών ή θέλει σύνδεση με την αποχέτευση? Έχεις δει διαφορά στο ρεύμα? Γενικά αν θυμάμαι καλά είσαι ικανοποιημένη έτσι?

ναι ειμαι πολυ ευχαριστημενη!
Με το ρευμα δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα,ελαχιστα πραγματα
Οσο για τους υδρατμους,εχει ενα δοχειο στο σημειο που τα πλυντηρια εχουν τη θηκη για τη σκονη αλλα εγω το εχω συνδεση με την αποχετευση
Να σου πω την αληθεια ειχα διαλεξει ενα αλλο που ηταν 100 ευρω φθηνοτερο αλλα αυτο ηταν το "αδελφακι" του πλυντηριου και κατεληξα σε αυτο
Και το αλλο Miele ηταν
Οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου:wink:

Ηλιάννα
14-09-10, 00:07
manoulina και Ηλιάννα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.....! Θα το δοκιμάσω και εγώ.
Μη σε παρουμε στο λαιμο μας:-P,δεν το κανω συχνα!

dimpap
15-09-10, 00:02
WHIRLPOOL AWZ 8666
Και εγω αυτο εχω και το εχω βολευτει παρα πολυ και ειναι και οικονομικο...

marilyna
18-10-10, 00:16
Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας ,είναι χρήσιμο, καίει πολύ ρεύμα, σιδερώνονται τα ρούχα μετά ,τι μάρκα να πάρω....

Natly
18-10-10, 00:51
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=70503

Δες αυτό το θέμα

Gold
18-10-10, 00:56
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34320

κι αυτο

pashalitsa
03-11-10, 13:13
Αχχχχχ κορίτσια το πήρα επιτέλους!!! Το έχω εδώ και μια βδομάδα και έχω σωθεί! Πήρα της MIELE και το έκανα κολώνα με το στεγνωτήριο... Βέβαια πήρα ένα φτηνό μοντέλο της MIELE γιατί αυτό που μου άρεσε έκανε 1600 ευρώπουλα και δεν είναι καιροί για τέτοια...

ioanna81
03-11-10, 13:17
θα ηθελα κι εγω ενα στεγνωτηριο αλλα δεν εχω χωρο. το πλυντηριο το εχω στην κουζινα σ ενα διαμορφωμενο ντουλαπι για να μην φαινεται? που αλλου θα μπορουσα να το βαλω? πειτε μου καμμια ιδεα μηπως σωθω κι εγω

fragola
03-11-10, 13:22
θα ηθελα κι εγω ενα στεγνωτηριο αλλα δεν εχω χωρο. το πλυντηριο το εχω στην κουζινα σ ενα διαμορφωμενο ντουλαπι για να μην φαινεται? που αλλου θα μπορουσα να το βαλω? πειτε μου καμμια ιδεα μηπως σωθω κι εγω

Στο μπαλκόνι?

ego-roula
04-11-10, 08:35

και εγω στο μπαλκονι θα ελεγα..
το εχουν πολλοι εκει...

ioanna81
04-11-10, 08:41
το εχω σκεφτει κι εγω αλλα φοβαμαι μηπως βρεχεται και επειδη μενω σε μονοκατοικια σε κεντρικο σημειο και θα φαινεται μηπως κανει φτερα κανα βραδυ

bobonela
04-11-10, 08:43
καλημέρα, πες τε μου όμως σε εσάς δεν συμβαίνει να "μπαίνουν" τα ρούχα ; Εγώ δεν τολμάω ποτέ να βάλω ρούχα κανονικά μέσα, μόνο σεντόνια και πετσέτες. Και σεντόνια με λάστιχο μου έχουν μπει και έχουν παροπλιστεί. Εσείς δηλ. πού τα στενγώνετε ; Σε ποιο πρόγραμμα ; Στη Miele τα βάζω στο Schranktrocknen +.

ego-roula
04-11-10, 10:23
καλημέρα, πες τε μου όμως σε εσάς δεν συμβαίνει να "μπαίνουν" τα ρούχα ; Εγώ δεν τολμάω ποτέ να βάλω ρούχα κανονικά μέσα, μόνο σεντόνια και πετσέτες. Και σεντόνια με λάστιχο μου έχουν μπει και έχουν παροπλιστεί. Εσείς δηλ. πού τα στενγώνετε ; Σε ποιο πρόγραμμα ; Στη Miele τα βάζω στο Schranktrocknen +.

εγω βαζω ολα τα ρουχα μεσα.
στο SCHRANKTROCKNEN το βαζω και εγω
αλλα μέχρι στιγμής Δεν έχω πρόβλημα...
μου βγαινουν ολα μια χαρα...

Gold
07-11-10, 01:30
Το δικο μου ειναι της AEG και δεν μου παρουσιασε ¨μπασιμο¨ ρουχων ως τωρα,τα βαζω μια σκαλα κατω απο το extra.

pashalitsa
07-11-10, 01:48

Στις οδηγίες του στεγνωτηρίου διάβασα ότι αν ένα ρούχο έχει ταμπέλα ότι δεν κάνει για στεγνωτήριο, πρέπει να το αγοράζεις ένα ή και δυο νούμερα μεγαλύτερο (αναλόγως το ύφασμα φαντάζομαι). Κάτι βιοτεχνικές πυτζάμες της κόρης μου (δεν έκαναν για στεγνωτήριο, είδα την ταμπέλα αλλά ήθελα να κάνω πείραμα) μπήκαν στο μήκος κυρίως (αλλά τις φοράει:mrgreen:). Οι πυτζάμες από το mothercare ας πούμε που λένε ότι μπαίνουν στεγνωτήριο, δεν έπαθαν απολύτως καμια μεταβολή. Η αλήθεια είναι ότι το λάστιχο είναι δύσκολο... Μήπως να το έβαζες στα ευαίσθητα για στέγνωμα ή στο πρόγραμμα προστατευτική αφαίρεση τσαλακώματος, που είναι πιο ελαφρύ;;;

novpal
07-11-10, 22:15
Έχω πλυντήριο-στεγνωτήριο της Miele & στις τελευταίες 2-3 πλύσεις αφήνει πολύ νερό στη θήκη του μαλακτικού. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο???

my billy
07-11-10, 22:44
Έχω πλυντήριο-στεγνωτήριο της Miele & στις τελευταίες 2-3 πλύσεις αφήνει πολύ νερό στη θήκη του μαλακτικού. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο???

εγω εχω πλυντηριο bosch (κ στεγνωτηριο χωριστα ομως) οταν συμβαινει αυτο που αναφερεις ,στο πλυντηριο μου, θελει πλυσιμο η θηκη. στο δικο μου βγαινει κ την πλενω με ζεστο νερακι. αλλιως διαβασε στο manual συχνα προβληματα να δις τι πρεπει να κανεις.

bobonela
08-11-10, 08:38
Στις οδηγίες του στεγνωτηρίου διάβασα ότι αν ένα ρούχο έχει ταμπέλα ότι δεν κάνει για στεγνωτήριο, πρέπει να το αγοράζεις ένα ή και δυο νούμερα μεγαλύτερο (αναλόγως το ύφασμα φαντάζομαι). Κάτι βιοτεχνικές πυτζάμες της κόρης μου (δεν έκαναν για στεγνωτήριο, είδα την ταμπέλα αλλά ήθελα να κάνω πείραμα) μπήκαν στο μήκος κυρίως (αλλά τις φοράει:mrgreen:). Οι πυτζάμες από το mothercare ας πούμε που λένε ότι μπαίνουν στεγνωτήριο, δεν έπαθαν απολύτως καμια μεταβολή. Η αλήθεια είναι ότι το λάστιχο είναι δύσκολο... Μήπως να το έβαζες στα ευαίσθητα για στέγνωμα ή στο πρόγραμμα προστατευτική αφαίρεση τσαλακώματος, που είναι πιο ελαφρύ;;;

Καλημέρα, σε παρακαλώ μπορείς να μου περιγράψεις ποιο σήμα είναι αυτό που είναι απαγορευτικό για στεγνωτήριο ; Ωστόσο όλα τα βαμβακερά, σεντόνια πετσέτες έχουν μπει. Ρούχα πλέον δεν τολμώ να βάλω. Τα σεντόνια τα αγοράζω χύμα (πολύ μεγάλο ύφασμα) και τους βάζω εγώ λάστιχο ώστε να αποφύγω τα παραπάνω. Ποιο πρόγραμμα θεωρείς ποιο ελαφρύ ; (αν έχεις Μiele γραψτο μου όπως το δείχνει επάνω) Ευχαριστώ.

cristine30
19-11-10, 10:13
Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.. μόλις αγόρασα και εγώ ένα πλυντήριο-στεγνωτήριο της hoover και έβαλα εχθές 2 δοκιμαστικά πλυντήρια με στέγνωμα. Όλα πήγαν καλά εκτός από ένα 'θεματάκι'..την ώρα του στεγνώματος το πλυντήριο βγάζει μια περίεργη μυρωδιά (σαν ζεστός ατμός) και μετά τα ρούχα όταν βγαίνουν μυρίζουν έτσι...έχουν χάσει δηλαδή τελείως τη μυρωδιά του μαλακτικού!!
Μήπως ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό να με βοηθήσετε; Έτσι σαν 'καμμένα' θα μυρίζουν τα ρούχα μας από εδώ και πέρα?? :roll::?:?

pashalitsa
19-11-10, 10:19
Κοίτα κι εμένα είχαν μια περίεργη (δυσάρεστη θα έλεγα σαν μετάλου) μυρωδιά στην αρχή... Κράτησε για 10 περίπου στεγνώματα... Τώρα που είμαι στα 20 περίπου στεγνώματα δεν μυρίζει πια καθόλου! Πρόσεχε όμως να μυρίζει καμμένο, μήπως και βάζεις τίποτα συνθετικά σε πρόγραμμα βαμβακερών και καούν οι ίνες... Θέλει προσοχή με τα προγράμματα...;)

cristine30
19-11-10, 18:43
Πασχαλίτσα μάλλον όπως το λες μυρίζουν και όχι 'καμμένα'.. απλά δεν ήξερα πως να το περιγράψω! ;-) Τι να πω.. μακάρι να καλυτερέψει με τις χρήσεις γιατί πάει χαμένο και το ωραίο μαλακτικό!!!!

pashalitsa
19-11-10, 18:53
Μην ανησυχείς, θα φύγει η μυρωδιά σταδιακά! Κι εγώ στην αρχή είχα φρικάρει χωρίς πλάκα.:-D (έχω κι έναν κάλο με τη μυρωδιά των ρούχων)

martha
24-11-10, 15:01
γεια σας...κανω ερευνα αγορας για πλυντηριο-στεγνωτηριο.μηπως θα μπορουσατε να βοηθησετε?

martha
24-11-10, 17:39
καποια που να εχει αγορασει πλυντηριο-στεγνωτηριο?...να μου πει εαν ειναι ευχαριστημενη κτλ?

pashalitsa
24-11-10, 17:46
Εγώ αγόρασα πρόσφατα της miele και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Κάνε όμως μια αναζήτηση γιατί κάπου υπάρχει και άλλο θρέντ με το θέμα στεγνωτήριο...

martha
24-11-10, 18:22
εγω ψαχνω για ενσωματωμενο πλυντηριο με στεγνωτηριο.

Sila
24-11-10, 19:39
Ούτε εγώ τα σιδερώνω... Το θεωρώ υπερβολή...
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ????
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ BOSCH ΤΟ 86303 EINAΙ KAΛΟ ΚΑΙ ΤΟ AEG 56840 ΠΟΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ??? ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ???ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ !!!! ΓΕΝΝΑΩ ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Silia2002
24-11-10, 20:18
Οταν ζουσα στο εξωτερικο,λογο υγρασιας ειχα στεγνωτηριο.Ειναι πολυ βολικο γιατι σχεδον βγαινουν σιδερωμενα τα ρουχα,αλλα τα φθειρει,σκιζονται πιο ευκολα κλπ.Δεν θα ξαναγοραζα.

martha
25-11-10, 16:08
γεια σας...Ενδιαφερομαι για αγορα πλυντηριου-στεγνωτηριου 2 σε 1.Εχει καποια για να μου πει την γνωμη της?Ειναι καλα?...Διαφορετικα να καταληξω σε απλο πλυντηριο μιας και χαλασε και εχω ελλειψη χωρου για 2 συσκευες.

ziu_zitsu
25-11-10, 19:07
Κοριτσια θελω βοηθεια!
Υπαρχει καποια κοπελα με aeg πλυντηριο???
μου βγαζει ενα εικονιδιο και δεν εχω το βιβλιαρακι...:oops::oops::oops:

ziu_zitsu
25-11-10, 19:09
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ BOSCH ΤΟ 86303 EINAΙ KAΛΟ ΚΑΙ ΤΟ AEG 56840 ΠΟΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ??? ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ???ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ !!!! ΓΕΝΝΑΩ ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

εχω aeg ειναι πολυ καλο, εχει πολλα προγραμματα αλλα θορυβώδες για να το βαλεις διπλα στα μπεμπακια σου...

lilly12
26-11-10, 01:52

εγώ έχω miele εδώ και ένα χρόνο.Απλά τέλειο!Το έψαξα πάρα πολύ και η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο είναι ακριβό αλλά τα αξίζει(έβαλα πολλές άτοκες δόσεις). Ο κάδος είναι ειδικά κατασκευασμένος ώστε να μη φθείρονται τα ρούχα, έχει πολλά προγράμματα και γενικά το έχω ευχαριστηθεί πολύ.
Πάντως όσον αφορά στο θόρυβο όλα κάνουν. Ακόμα και αυτό. Αλλά ξέρεις τι σημαίνει σε 1 1/2 ώρα να έχεις τα ρούχα έτοιμα; Μεγάλη υπόθεση! Ειδικά με τα δίδυμα δε θα προλαβαίνεις να τα αλλάζεις!

lilly12
26-11-10, 01:59
γεια σας...Ενδιαφερομαι για αγορα πλυντηριου-στεγνωτηριου 2 σε 1.Εχει καποια για να μου πει την γνωμη της?Ειναι καλα?...Διαφορετικα να καταληξω σε απλο πλυντηριο μιας και χαλασε και εχω ελλειψη χωρου για 2 συσκευες.

τα 2 σε 1 να μην τα προτιμήσεις για τους εξής λόγους (το ξέρω καλά γιατί έχει πάρει η θεία μου):
- στεγνώνουν μόνο τη μισή ποσότητα ρούχων από αυτήν που πλένουν, π.χ. αν είναι 6κιλο στεγνώνει τα 3 κιλά. Δηλαδή θα βγάζεις τα μισά και θα περιμένεις τη 2πλασια ώρα για να στεγνώσουν όλα.
-δεν στεγνώνουν τελείως αλλά τα αφήνουν με υγρασία και μετά θέλουν οπωσδήποτε σιδέρωμα.
Αφού δεν έχεις χώρο πάρε πλυντήριο και στεγνωτήριο της ίδιας μάρκας και βάλ' τα το ένα πάνω στο άλλο. Αυτό ονομάζεται "στήλη" και υπάρχει ειδικό εξάρτημα που τα στερεώνει. Τέτοιο έχω και είναι πολύ βολικό.

soevan07
26-11-10, 09:03
τα 2 σε 1 να μην τα προτιμήσεις για τους εξής λόγους (το ξέρω καλά γιατί έχει πάρει η θεία μου):
- στεγνώνουν μόνο τη μισή ποσότητα ρούχων από αυτήν που πλένουν, π.χ. αν είναι 6κιλο στεγνώνει τα 3 κιλά. Δηλαδή θα βγάζεις τα μισά και θα περιμένεις τη 2πλασια ώρα για να στεγνώσουν όλα.
-δεν στεγνώνουν τελείως αλλά τα αφήνουν με υγρασία και μετά θέλουν οπωσδήποτε σιδέρωμα.
Αφού δεν έχεις χώρο πάρε πλυντήριο και στεγνωτήριο της ίδιας μάρκας και βάλ' τα το ένα πάνω στο άλλο. Αυτό ονομάζεται "στήλη" και υπάρχει ειδικό εξάρτημα που τα στερεώνει. Τέτοιο έχω και είναι πολύ βολικό.

Συμφωνώ με την lilly.
Μια φίλη που έχει 2 σε 1 δεν είναι ευχαριστημένη.

Κι εγω έχω πάρει της ίδιας μάρκας και τα έβαλα το ένα πάνω στο άλλο.
Μια χαρά είναι!

martha
26-11-10, 12:08

σας ευχαριστω για την ανταποκριση.Θα καταληξω σε απλο πλυντηριο μιας και δεν υπαρχει χωρος για στηλη.Πανω απο το πλυντηριο υπαρχει καλοριφερ.

fragola
26-11-10, 12:20
σας ευχαριστω για την ανταποκριση.Θα καταληξω σε απλο πλυντηριο μιας και δεν υπαρχει χωρος για στηλη.Πανω απο το πλυντηριο υπαρχει καλοριφερ.

Άμα το φέρεις λίγο πιο μπροστά το πλυντήριο? Πάντως, αν διαβάσεις πιο πάνω υπάρχουν πολλοί που είναι ευχαριστημένοι με 2 σε 1 και έχουν πάρει hoover και candie νομίζω...

eliana_1976_
07-12-10, 13:28
Aχ πονεμένη ιστορία το σίδερο και το πλυντήριο. Εμείς δεν έχουμε στεγνωτήριο και από τότε που γεννήθηκε ο μικρός κάθε μέρα σιδερώνω και τα ρούχα ειδικά το χειμώνα δε στεγνώνουν με τίποτα. Βαρέθηκα κι εγώ να βλέπω την απλώστρα στο σαλόνι και στην κουζίνα. Ευτυχώς που έχουμε και το γραφείο του άντρα μου που κοντεύω να το κάνω αποθήκη (σιδερώστρα, απλώστρα, σκάλα κτλ). Σκέφτομαι να πάρω συσκευή 2 σε 1. Δε με πειράζει το κόστος αρκεί να έχει κάδο μεγάλο που να χωράει 7-8 κιλά σε ρούχα και στέγνωμα τουλάχιστον 5 κιλά. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βάζω διπλή φορά να κάνει στέγνωμα, αρα σημαίνει διπλό κόστος στο ρεύμα. Στο μπάνιο δεν θέλω να βάλω 2 συσκευές η μία πάνω στην άλλη γιατί αν και μεγάλο έχουμε ένα έπιπλο σαν αλλαξιέρα και από κάω μπαίνει το κανονικό πλυντήριο, άρα δεν μπορώ να βάλω από πάνω το στεγνωτήριο. Από την άλλη στο μπαλκόνι δε λέει αν και έχουμε τέντες όταν πιάνει τρελή βροχή πέφτει πάνω στις μπαλκονόπορτες. Επίσης, δεν μπορώ να βάλω το στεγνωτήριο στο μπαλκόνι όπως το έχει η διπλανή μας, η οποία πλένει πάντα με νυχτερινό ρεύμα και μας έχει τσακίσει τα νεύρα διότι το πλυντήριο κάνει σαν τρακτέρ όταν βγάζει τα νερά τη νύχτα ή τα ξημερώματα και είναι στο πλάι από την κρεβατοκάμαρά μας. Ακούς όλη την ώρα ντούκου ντούκου.
Τωρα αν πάρω χωριστή συσκευή θα μπορούσα εφόσον θέλει μόνο ρεύμα να την βάλω στο δωμάτιο του υπολογιστή και αυτή (θα φρικάρει ο άντρας μου ή θα με χωρίσει)
Ξέρει καμμιά κοπέλα καμμιά καλή συσκευή 2 σε 1 που να στεγνώνει μεγάλη ποσότητα ΄ρούχων και να έχει μείνει ικανοποιημένη από το στέγνωμα ???

eliana_1976_
07-12-10, 13:31
http://www.shopcenter.gr/προϊόντα/ΟικιακέςΣυσκευές/πλυντήρια-Στεγνωτήρια/ΕμπρόσθιαςΦόρτωσης/MIELEPW5065LP+PT5135C+HM1683411905.html

έλεγα να πάρω αυτό. Αλλωστε τι είναι 5000 χιλιαρικάκια τη σημερινή εποχή ? :)

fragola
07-12-10, 13:42
http://www.shopcenter.gr/προϊόντα/ΟικιακέςΣυσκευές/πλυντήρια-Στεγνωτήρια/ΕμπρόσθιαςΦόρτωσης/MIELEPW5065LP+PT5135C+HM1683411905.html

Γιατί άραγε είναι διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας???:D

Εγώ το έχω στο "γραφείο" το στεγνωτήριο, αλλά υπάρχει περίπτωση να το χρειαστείς αργότερα πχ. για παιδικό, και να μην έχεις τι να κάνεις το στεγνωτήριο?

koufetaki
07-12-10, 13:43
http://www.shopcenter.gr/προϊόντα/ΟικιακέςΣυσκευές/πλυντήρια-Στεγνωτήρια/ΕμπρόσθιαςΦόρτωσης/MIELEPW5065LP+PT5135C+HM1683411905.html (http://www.shopcenter.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82%CE%A3%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82/%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1/%CE%95%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8%CE%B9%CE%B1%CF%82%CE%A6%CF%8C%CF%81%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/MIELEPW5065LP+PT5135C+HM1683411905.html)

http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204EF.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)[/URL]

[URL="http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12"]http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

ego-roula
07-12-10, 13:50

μεγαλη ευκαιρια.......:-P:-P:-P:-P:-P:-P

nikol1981
07-12-10, 13:55

πλακα κανεις ετσι???? το πιο ακριβο τηςς miele.λοιπον hoover 9+6 kai ariston aqualtis 9+6 με νορμαλ τιμες

MY TREASURE
07-12-10, 13:58
σίγουρα θα φτιάχνει και καφέ!

Access
07-12-10, 13:59
καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι να αγοράσω το στεγνωτήριο της siemens αυτό
http://www.siemens-home.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%80%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7/%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%87%CF%89%CE%BD/WT46W560BY.html?source=browse το χρησιμοποιεί κάποια ?? θα με βοηθούσε πολύ αν μου λέγατε την γνώμη σας αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο φυσικά είναι αν τα ρούχα βγαίνουν τσαλακωμένα έχω αγανακτήσει με το σίδερο :mrgreen::mrgreen: :roll:

koufetaki
07-12-10, 13:59
και τηγανητες πατατες!!!

nikol1981
07-12-10, 15:49
καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι να αγοράσω το στεγνωτήριο της siemens αυτό
http://www.siemens-home.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%80%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7/%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%87%CF%89%CE%BD/WT46W560BY.html?source=browse το χρησιμοποιεί κάποια ?? θα με βοηθούσε πολύ αν μου λέγατε την γνώμη σας αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο φυσικά είναι αν τα ρούχα βγαίνουν τσαλακωμένα έχω αγανακτήσει με το σίδερο :mrgreen::mrgreen: :roll:

οτι καλυτερο κυκλοφορει!!!

Access
07-12-10, 16:05
nikol το έχεις χρησιμοποιήσει ?? σαν λειτουργίες καταλαβαίνω ότι είναι καλό στην πράξη είναι που με ενδιαφέρει :D ιδίως το θέμα του τσαλακώματος

eliana_1976_
07-12-10, 16:08

Από ποια άποψη ???

eliana_1976_
07-12-10, 16:10
Να ρωτήσω μια κουταμάρα ??? Εάν πάρεις πλυντήριο - στεγνωτήριο 2-1 και το πλυντήριο είναι χωρητικότητας 7 κιλών και το στεγνωτήριο 4 κιλών που θα ξέρεις πόσα κιλά να στεγνώσεις ?? Τα ζυγίζει αυτόματα ???

SKEK
07-12-10, 16:11
Να ρωτήσω κάτι η άσχετη? Όταν βάζετε ρούχα στο στεγνωτήριο μετά τα σιδερώνετε? Εννοώ εσώρουχα κάλτσες και εσωτερικά φανελάκια. Έχω καταντήσει να σιδερώνω και τα κουμπιά πια και ΟΥΦ!! Έλεος με το σίδερο. Δεν χρησιμοποιώ στεγνωτήριο αλλά αν είναι να γλυτώσω το σιδέρωμα να πάρω ένα.

eliana_1976_
07-12-10, 16:15
http://www.shopcenter.gr/προϊόντα/ΟικιακέςΣυσκευές/πλυντήρια-Στεγνωτήρια/Εντοιχιζόμενα/ARISTONCAWD129(EU)F054866.html

Βρήκα πλυντήριο - στεγνωτήριο 7 κιλών και για τα 2. Το θέμα είναι εάν θα τα κάνει καλά τα ρούχα ???

Access
07-12-10, 16:18
Να ρωτήσω κάτι η άσχετη? Όταν βάζετε ρούχα στο στεγνωτήριο μετά τα σιδερώνετε? Εννοώ εσώρουχα κάλτσες και εσωτερικά φανελάκια. Έχω καταντήσει να σιδερώνω και τα κουμπιά πια και ΟΥΦ!! Έλεος με το σίδερο. Δεν χρησιμοποιώ στεγνωτήριο αλλά αν είναι να γλυτώσω το σιδέρωμα να πάρω ένα.
για αυτό το θέλω το στεγνωτήριο SKEKaki μου έχω ακούσει ότι δεν χρειάζεται σίδερο μετά....... πολύ τέλος πάντων (καλά εγώ πλέον καλτσές και εσώρουχα ΔΕΝ σιδερώνω........... μην τρελαθούμε):roll::roll:
φίλη μου είπε ότι έχει μειώσει το σίδερο σε μία ώρα την εβδομάδα :roll: και έχει και 2 παιδιά ............:-P

nikol1981
07-12-10, 16:51
http://www.shopcenter.gr/προϊόντα/ΟικιακέςΣυσκευές/πλυντήρια-Στεγνωτήρια/Εντοιχιζόμενα/ARISTONCAWD129(EU)F054866.html

Βρήκα πλυντήριο - στεγνωτήριο 7 κιλών και για τα 2. Το θέμα είναι εάν θα τα κάνει καλά τα ρούχα ???

1ον αυτο ειναι εντοιχιζομενο.ετσι ειναι ο χωρος σου???

2ον μακρια απο το συγκεκριμενο

fragola
07-12-10, 17:01
AGE, εγώ έχω 8κιλο της Μπος και είμαι ευχαριστημένη. Αυτό που κοιτάς φαίνεται ακόμα καλύτερο, γιατί έχει πιο πολλά προγράμματα και είναι Α ενεργειακής κλάσης. Πάντως, το δικό μου δεν τα τσαλακώνει ιδιαίτερα, αν και τα "πατάω" λίγο (καλά είμαι και λοξή με το σιδέρωμα), εκτός από σεντόνια και πουκάμισα, που γίνονται λίγο κουβάρι. Βέβαια, σιδερώνω σε λιγότερο χρόνο.

Access
07-12-10, 17:07
AGE, εγώ έχω 8κιλο της Μπος και είμαι ευχαριστημένη. Αυτό που κοιτάς φαίνεται ακόμα καλύτερο, γιατί έχει πιο πολλά προγράμματα και είναι Α ενεργειακής κλάσης. Πάντως, το δικό μου δεν τα τσαλακώνει ιδιαίτερα, αν και τα "πατάω" λίγο (καλά είμαι και λοξή με το σιδέρωμα), εκτός από σεντόνια και πουκάμισα, που γίνονται λίγο κουβάρι. Βέβαια, σιδερώνω σε λιγότερο χρόνο.

ευχαριστώ κοριτσάκι μου, καλό φαίνεται θα δείξει :mrgreen::mrgreen: βασικά ο μόνος τρόπος για να πειστεί ο άντρας μου ήταν να αγοράσουμε κάτι σουπερ οικονομικό σε κατανάλωση ρεύματος .........και αυτό φαίνεται ότι είναι οικονομικότερο από την...........στιρέλα :mrgreen::mrgreen:

eliana_1976_
08-12-10, 00:17
1ον αυτο ειναι εντοιχιζομενο.ετσι ειναι ο χωρος σου???

2ον μακρια απο το συγκεκριμενο

Γιατί μακρυά από το συγκεκριμένο ??? Από μάρκα εννοείς ή από το συγκεκριμένο μοντέλο ??
Τα αριστον εγω δεν τα είχα σε υπόληψη, αλλά αυτό που έχουμε σπίτι είναι ένα απλό μοντέλο που το έχουμε ήδη 6 χρόνια με τον άντρα μου και τουλάχιστον 2-3 το είχε εκείνος πριν γνωριστούμε. Αρα ένα πλυντήριο 8ετίας και δουλευει μια χαρά, απλά κάνει λίγο θόρυβο σαν να απογειώνεται διαστημόπλοιο :)

nikol1981
08-12-10, 00:53
Από ποια άποψη ???

Απο την άποψη ότι είναι οικονομικό στην κατανάλωση ενέργειας με το α ενεργειακό που έχει Δδλδ -30·/· έχει κ μοντέλο με -40·/· .επίσης έχει αυτοκαθαριζομενο φιλέτο δλδ το στεγνωτηριο μετα απο κάθε στεγνωμα πρέπει να ανοίγεις το φιλτρο που μαζεύει τα χνουδια κ να αδειαζεις το νερό.επίσης κάθε τοσο να βγάζεις ένα άλλο φιλτρο τον συμπηκνωτη κ να τον πλενεις σε αυτό το μοντέλο λοιπόν ο συμπηκνωτης είναι αυτοκαθαριζομενος.σε τι βοηθάει ?σε ένα άλλο στεγνωτηριο εάν δε το συντηρεις το πιο απλό που μπορεί να πάθει είναι να αργεί το στεγνωμα κ το πιο σοβαρό να κάψει την αντίσταση κ.α.

nikol1981
08-12-10, 00:59
Γιατί μακρυά από το συγκεκριμένο ??? Από μάρκα εννοείς ή από το συγκεκριμένο μοντέλο ??
Τα αριστον εγω δεν τα είχα σε υπόληψη, αλλά αυτό που έχουμε σπίτι είναι ένα απλό μοντέλο που το έχουμε ήδη 6 χρόνια με τον άντρα μου και τουλάχιστον 2-3 το είχε εκείνος πριν γνωριστούμε. Αρα ένα πλυντήριο 8ετίας και δουλευει μια χαρά, απλά κάνει λίγο θόρυβο σαν να απογειώνεται διαστημόπλοιο :)
Η άριστον έχει δυο σειρές πλυντηρίων.κ γω άριστον έχω αυτή η σειρά που μου έδειξες δεν είναι τοσο ποιοτική όσο η σειρά aqualtis η οποία έχει 2 σε 1 9/6 κιλά. Οι συσκευές 2/1οχι δεν μπορούν να αναγνωρίσουν το φορτίο για το στεγνωμα γι αυτο κ μια κοπέλα που ανέφερε ότι της θείας δεν στέγνωνει μάλλον είναι απο παραπάνω φορτίο.
Εγώ δεν συμφωνώ με αυτές τις συσκευς γρ δεν μπορείς ενώ πλενεις να στεγνωνεις το προηγούμενο πλυντήριο.
Επίσης το τσαλακωμα ένας παράγοντας για να μην σιδερωνετε είναι η ποιότητα των ρούχων , εάν μπαίνουν στο στεγνωτηριο κ τρίτων η επιλογη σωστού προγράμματος στεγνωματος.δλδ εγώ επιλέγω στεγνωμα για φύλαξη κ σιδερνω ελάχιστα.εννοείτε όχι Οδυσσέας κάλτσες εσώρουχα φόρμες τζιν.

SKEK
08-12-10, 08:43
για αυτό το θέλω το στεγνωτήριο SKEKaki μου έχω ακούσει ότι δεν χρειάζεται σίδερο μετά....... πολύ τέλος πάντων (καλά εγώ πλέον καλτσές και εσώρουχα ΔΕΝ σιδερώνω........... μην τρελαθούμε):roll::roll:
φίλη μου είπε ότι έχει μειώσει το σίδερο σε μία ώρα την εβδομάδα :roll: και έχει και 2 παιδιά ............:-P

Πολύ ενδιαφέρον!! Βασικά τα εσώρουχα μου είπε ο γιατρός μας να τα σιδερώνω για να φυλασσόμαστε από μύκητες. Κάλτσες μόνο του παιδιού σιδερώνω. Θα το σκεφτώ σοβαρά όμως το θέμα στεγνωτήριο.;-)

ultraviolet
08-12-10, 10:31
εγω πηρα το 2 σε 1 της whirpool 8κιλο(800ε) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!! γλιτωνω το σιδερο(καλτσες, εσωρουχα) και τα φουτερακια του μικρου τα βγαζει σχεδον ατσαλακωτα, θα μπορουσα και να μη τα σιδερωνω...
ο μικρος μου δε.. περιμενει πως και πως να τελειωσει κι ερχεται και τα βγαζει ετσι χουχουλιαστα και ζεστα που ειναι..
αφηστε που γλιτωσα το κουβαλημα της λεκανης σε ολη την εγκυμοσυνη!!

leo80
12-12-10, 17:00
Θα ήθελα να σας ρωτήσω στις πόσες στροφές στίβετε τα ρούχα στο πλυντήριο για να μπουν μετά στο στεγνωτήριο και να στεγνώσουν σε ένα "φυσιολογικό" χρονικό διάστημα. Το πλυντήριό μου έχει μέχρι 600 στροφές και μια πωλήτρια μου είπε πως δε συμφέρει να αγοράσω στεγνωτήριο γιατί θα κάνει πολλές ώρες να στεγνώσει τα ρούχα.

nikol1981
12-12-10, 23:12
Θα ήθελα να σας ρωτήσω στις πόσες στροφές στίβετε τα ρούχα στο πλυντήριο για να μπουν μετά στο στεγνωτήριο και να στεγνώσουν σε ένα "φυσιολογικό" χρονικό διάστημα. Το πλυντήριό μου έχει μέχρι 600 στροφές και μια πωλήτρια μου είπε πως δε συμφέρει να αγοράσω στεγνωτήριο γιατί θα κάνει πολλές ώρες να στεγνώσει τα ρούχα.

Πολύ καλά σου είπε.πρέπει να είναι στημένα στισ1000 άντε βαριά στις 800.άρα πάρε πρώτα πλυντήριο.

pashalitsa
12-12-10, 23:25
Το στεγνωτήριό μου συστήνει στύψιμο από 1000 στροφές και πάνω, άντε να το πας ως τις 800 στη χειρότερη... Με 600 στροφές θα είναι πάρα πολύ υγρά, θα κάνει πάρα πολύ ώρα να τα στεγνώσει, θα καις πάρα πολύ ρεύμα και θα καταπονεί πάρα πολύ τα ρούχα... Άρα είχε δίκο σε αυτά που σου είπε η κοπέλα!

ultraviolet
12-12-10, 23:43
+φωνω... 600 στροφες ειναι πολυ λιγες.. εγω για καλα αποτελεσματα το βαζω 1000-1200.. αντε το λιγοτερο 800 οταν ειναι λιγα ή ευαισθητα.. αλλα και παλι αργει πολυ περισσοτερο..

leo80
12-12-10, 23:59
ωχ....
δε νομίζω ότι είναι καιρός για αγορά πλυντηρίου, οπότε μάλλον πάει και η ιδέα του στεγνωτηρίου!.....
σας ευχαριστώ πολύ!!

nikol1981
13-12-10, 00:10
ωχ....
δε νομίζω ότι είναι καιρός για αγορά πλυντηρίου, οπότε μάλλον πάει και η ιδέα του στεγνωτηρίου!.....
σας ευχαριστώ πολύ!!

Με τα λεφτά που θα εδινες στην ΔΕΗ θα ήταν σαν να είχες αγοράσει κ το πλυντήριο...:):)

ζώπυρον
16-12-10, 09:50
Kαλημέρα κορίτσια!

Το παλιό μου πλυντήριο πάει μάλλον για...συνταξιοδότηση :roll: ! Ψάχνω λοιπόν ν' αγοράσω ένα καινούργιο που νάχει και στεγνωτήριο μαζί, 2 σε 1 με λίγα λόγια.

Έχετε κάτι να προτείνετε?

MY TREASURE
16-12-10, 10:51
εχω 2 σε 1 συσκευή. Αν δεν έχεις χώρο για δυο συσκευές ειναι καλη λύση. ΄Μειονέκτημα ειναι οτι αν μαζευτουν πολλα ρούχα θες παραπάνω χρόνο( να πλυθούν , να στεγνωσουν για να βάλεις άλλο ένα πλυντηριο κτλ), επίσης όταν μου χάλασε(μετα από 7 χρόνια) δεν έιχα ουτε πλυντήριο ουτε στεγνωτήριο για 1 εβδομάδα, μέχρι να το επισκευάσουν!

nikol1981
16-12-10, 12:09
το θεμα εχει ξανασυζητηθειhttp://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34320&highlight=%F3%F4%E5%E3%ED%F9%F4%E7%F1%E9%EF
ψαξτο εδω

ultraviolet
16-12-10, 15:47
http://www.e-exoplismos.gr/product_info.php?products_id=302
εγω πηρα αυτο τον μαιο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.. καλη ερευνα αγορας..

ζώπυρον
17-12-10, 20:01
Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις ιδέες σας! Θα κάνω μια έρευνα αγοράς και θα σας πω. Με προβλημάτισε λίγο κι αυτό που είπε η my treasure, δηλαδή ότι αν χαλάσει - χαλάνε και τα δύο, πλυντήριο & στεγνωτήριο. Θα δούμε... nikol, σ' ευχαριστώ για την υπόδειξη - είναι πολλές οι σελίδες, όμως θα προσπαθήσω να το διαβάσω!

Και πάλι σας ευχαριστώ!

zalonitonia
18-12-10, 23:27
Κορίτσια να σας ρωτήσω αν έχετε ποτέ χρησιμοποιήσει το νερό από το στεγνωτήριο σε juro-pro?

pashalitsa
18-12-10, 23:40
Οι οδηγίες στο στεγνωτήριό μου γράφουν ότι το νερό δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε πουθενά ( ούτε για το σίδερο) πρέπει να το πετάμε! Φαντάζομαι όμως ότι δεν θες να σιδερώνεις τα ρούχα σου με νερό που έχει κατάλοιπα απορρυπαντικού-μαλακτικού!!!

anastasia76
19-12-10, 11:31
Υπαρχει καποιο site που να εχει σωστα την ενεργ. κλαση ωστε να διαλεξω πρωτα βαση αυτου και μετα βαση τιμης?

anastasia76
19-12-10, 11:32
Βοηθάτε κορίτσια... ειμαι κοντα, πολυ κοντα :D

zalonitonia
19-12-10, 12:27
Είσαι σήγουρη "pashalitsa" γιατι έχω φίλες που χρησιμοποιούν το νερό από το στεγνωτήριο στο σιδέρωμα των ρούχων και ας λένε οι οδηγίες ότι το νερό που μαζεύει το πετάμε, αλλά σε απλά σίδερα ατμού. Για το juro-pro δεν ξέρω γιατί δεν έχω το βιβλίο με τις οδηγίες χρήσης. Είναι μερικά juro-pro που βάζεις μόνο νερό από την βρύση.Εγώ έχω το compact που είναι μαζί με την σιδερώστρα.

anastasia76
20-12-10, 15:49
Τελικα το πηρα!!!! Ενω σκεφτομουν φθηνοτερο ειπα να επενδυσω στην ενεργειακη κλαση και το εβαλα σε δοσεις. Ειμαι πολυ χαρουμενη αφου το περιμενω πως και πως. Σιγουρα στην αρχη θα χρειαστω βοηθεια απο τις πιο εμπειρες.

xenia:-)
20-12-10, 18:29
με ΄γεια και καλο στεγνωμα!!!

anastasia76
20-12-10, 20:29
Ευχαριστω. Ελπίζω να μην εχουμε στις γιορτες "βαπτιστικα" ρουχα. Ειδομεν :P

20-12-10, 23:46
βαπτιστικα οχι αλλα να εχεις κατα νου οτι ενα λιγο θα μαζεψουν.τωρα ομως ολα τα στεγνωτηρια εχουν προγραμμα για ευαισθητα οποτε καλυπτεται και αυτη η χασουρα;)
εγω τωρα τα ρουχα της μικρης τα παιρνω λιγο μεγαλυτερα .οτι ειναι να μπουν θα μπουν την πρωτη φορα

anastasia76
30-12-10, 01:44
Ενα εχω να πω μόνο για το στεγνωτηριο.. ΣΩΘΗΚΑ!!! Είχα μια στοιβα ρουχα δηλαδη 3-4 πλυντηρια που θα ηθελα 2 μερες το καθενα για να στεγνωσει και στο χαλαρο μεσα σε 1.5 μερα και πολυ λεω ειχα τελειωσει τα παντα. Ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ.

my billy
30-12-10, 12:45
βρε κοριτσια εγω τι κανω λαθος????????????
μου τα τσαλακωνει παααρα πολυ ομως.κουβαρι γινονται. τα τζην οι φορμες τα φανελακια . καλα δεν συζηταμε για σεντονια κ πουκαμισα.διαβαζω οτι εχετε γλιτωσει το σιδερωμα κ αγανακτω γιατι μου τα τσαλακωνει τοσο πολυ που τελικα δεν στρωνουν κ ουτε στην πρεσσα δεν μπορω να τα σιδερωσω κ τα κανω στην σιδερωστρα. θελω τελικα τον διπλασο χρονο σιδερωματος!
γκκρρρρρρρρ!!!!!!!!!! τα στεγνωνω στις 800- 900 στροφες κ βαζω προγραμμα πολυ δυνατο στεγνωμα για φυλαξη.το στεγνωτηριο το πηρα πριν 1 χρονο κ ειναι BOSCH.
Πειτα καμμια συμβουλη, please!

ultraviolet
30-12-10, 12:52
Μηπως βαζεις πολλα μαζι? εγω ενα 8κιλο πλυντηριο το χωριζω στη μεση και βαζω μισα μισα στη μια ωρα στεγνωμα, στις 1000 στροφες.

my billy
30-12-10, 13:02
Μηπως βαζεις πολλα μαζι? εγω ενα 8κιλο πλυντηριο το χωριζω στη μεση και βαζω μισα μισα στη μια ωρα στεγνωμα, στις 1000 στροφες.
οχι ,δεν βαζω πολλα γιατι το πλυντηριο μου ειναι 6κιλο, ενω το στεγνωτηριο 8 κιλο! ο χρονος που χρειαζεται για να τα στεγνωσει ειναι 2ωρες κ 15'!!!
σε οποιοδηποτε αλλο μικροτερο προγραμμα τα βαλω, τα βγαζει νωπα:-? αλλο προβλημα αυτο.... κ ας τα εχω στυψει κ στις 1000 στροφες!
κατι δεν παει καλα σας λεω.... αλλα δεν ξερω τι..... με εμενα???:rolleyes: με το στεγνωτηριο?????:confused::confused:

spyni
30-12-10, 16:24
Ενα εχω να πω μόνο για το στεγνωτηριο.. ΣΩΘΗΚΑ!!! Είχα μια στοιβα ρουχα δηλαδη 3-4 πλυντηρια που θα ηθελα 2 μερες το καθενα για να στεγνωσει και στο χαλαρο μεσα σε 1.5 μερα και πολυ λεω ειχα τελειωσει τα παντα. Ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ.

Anastasia μου, και εη=γω για αυτο το λογο πηγα ξανα στο θεμα!!!ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ!!!απο εσας πειστηκα να αγορασω στεγνωτηριο και πραγματικα σωθηκα!!!απο 4-5 πλυντηρια μονο κανα δυο ρπυχαλακια θελανε σιδερο!!ΤΕΛΕΙΟ!!!να ειστε καλα!!!ΚΑΛΑ ΠΛΥΣΙΜΑΤΑ!!!!

sofiapik
30-12-10, 17:19
Καλησπερα και χρονια πολλά σε όλους Αναστασια επειδη ενδιαφερομαι να αγοράσω στεγνωτήριο πιο πήρες εσύ???

spyni
30-12-10, 22:26
εγω παντως πηρα το LG για να το κανω στηλη με το πλύντηριο...ειναι φοβερο...εχει 9 προγραμματα αλλα αυτο που με εχει καταβολεψει ειναι ενα που διαρκει περιπου 47 λεπτα και τα βγαζει πολυ ωραια, λιγο τα σεντονια βγαινουν καπως αλλα ισως να φταιει το οτι δεν τα διπλωσα , πριν να τα βαλω...την επομενη φορα θα τα διπλωσω για να δω αν βγαινουν καλυτερα...με δυο μικρακια θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες μου αγορες....

bobonela
30-12-10, 22:54
Φαντάζομαι όμως ότι δεν θες να σιδερώνεις τα ρούχα σου με νερό που έχει κατάλοιπα απορρυπαντικού-μαλακτικού!!!

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Διαπίστωσα ότι το δοχείο που συγκρατεί το νερό από το στέγνωμα, είναι γεμάτο υπολλείμματα... μαύρα κομμάτια.... Του έβαλα ξύδι και απορρυπαντικό πιάτων, αλλά μάταια. Να βάλω αυτό που χρησιμοποιώ κάθε εξάμηνο στο πλυντήριο ρούχων για το αντίστοιχο πρόβλημα (σκόνη ειδική, κάτι σαν κιτρικό οξύ), όμως αυτό όταν χρησιμοποιείται στο πλυντήριο, θέλει θερμοκρασία υψηλή. Στο συλλέκτη δοχείο δεν μπορεί να γίνει πλύση. Πώς θα φύγουν αυτά;

Phyllis
30-12-10, 22:54
μου τα τσαλακωνει παααρα πολυ ομως.κουβαρι γινονται. τα τζην οι φορμες τα φανελακια . καλα δεν συζηταμε για σεντονια κ πουκαμισα.διαβαζω οτι εχετε γλιτωσει το σιδερωμα κ αγανακτω γιατι μου τα τσαλακωνει τοσο πολυ που τελικα δεν στρωνουν κ ουτε στην πρεσσα δεν μπορω να τα σιδερωσω κ τα κανω στην σιδερωστρα. θελω τελικα τον διπλασο χρονο σιδερωματος!
γκκρρρρρρρρ!!!!!!!!!! τα στεγνωνω στις 800- 900 στροφες κ βαζω προγραμμα πολυ δυνατο στεγνωμα για φυλαξη.το στεγνωτηριο το πηρα πριν 1 χρονο κ ειναι BOSCH.
kαι γω BOSCH εχω κ επειδει τα εβγαζε πολυ τσαλακομενα τωρα τα βαζω ολα στο προγαμμα για ευαισθητα 44 λεπτα και μολις τελειωσει τα βαζω αλλη μια φορα για να στεγνωσουν καλυτερα.τη 2 φορα τελειωνει πιο γρηγορα και δεν τσαλακονονται πολυ

lenaG
31-12-10, 00:15
εγω παντως πηρα το LG για να το κανω στηλη με το πλύντηριο...ειναι φοβερο...εχει 9 προγραμματα αλλα αυτο που με εχει καταβολεψει ειναι ενα που διαρκει περιπου 47 λεπτα και τα βγαζει πολυ ωραια, λιγο τα σεντονια βγαινουν καπως αλλα ισως να φταιει το οτι δεν τα διπλωσα , πριν να τα βαλω...την επομενη φορα θα τα διπλωσω για να δω αν βγαινουν καλυτερα...με δυο μικρακια θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες μου αγορες....

το ιδιο εχω κι εγω. μια χαρα τα βγαζει σιδερωνω τα μισα απο οτι πριν, μονο σεντονο δε βαζω γιατι μου βγαινουν σα.....κοκορετσι:pκαι μου τη δινει να κανω μια ωρα να τα σιδερωσω.
αυτο ομως που με εκνευριζει ειναι η στηλη που φερνει το στεγνωτηριο 5-6 ποντους πιο εξω απο το πλυντηριο και ζοριζομαι να βαλω το απορρυπαντικο γιατι δε μενει χωροςνα πεσει το απορρυπαντικο στη θηκη και μου πεφτει γυρω γυρω.
εχει αλλη το προβλημα αυτο η μονο εγω ειμαι η παραξενη???

anastasia76
31-12-10, 01:20
Εγώ Miele πηρα.

Access
31-12-10, 08:45
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Διαπίστωσα ότι το δοχείο που συγκρατεί το νερό από το στέγνωμα, είναι γεμάτο υπολλείμματα... μαύρα κομμάτια.... Του έβαλα ξύδι και απορρυπαντικό πιάτων, αλλά μάταια. Να βάλω αυτό που χρησιμοποιώ κάθε εξάμηνο στο πλυντήριο ρούχων για το αντίστοιχο πρόβλημα (σκόνη ειδική, κάτι σαν κιτρικό οξύ), όμως αυτό όταν χρησιμοποιείται στο πλυντήριο, θέλει θερμοκρασία υψηλή. Στο συλλέκτη δοχείο δεν μπορεί να γίνει πλύση. Πώς θα φύγουν αυτά;
Καλημέρα δοκίμασε να βάλεις μαγειρική σόδα και από πάνω να ρίξεις ξύδι και μετά ζεστό νερό :D

Εγώ αγόρασα της Siemens, μόνο τα σεντόνια και κάποια ποίο καλά τραπεζομάντιλα θέλουν πράγματι σίδερο τα υπόλοιπα ιδίως του παιδιού βγαίνουν μια χαρά.
Αυτά που ίσως θέλουν λίγο πάτημα έτσι για την ιδέα δηλαδή είναι τα παντελόνια.
Επίσης εδώ και καιρό και πρίν το στεγνωτήριο δηλαδή σταμάτησα να βάζω μαλακτικό στο πλυντήριο πλέον χρησιμοποιώ λευκό ξύδι στη θήκη του μαλακτικού (το φθηνοτερο το έχει το lidl 0,69 νομίζω το λίτρο) και τα ρούχα μου βγαίνουν ποοοολύ μαλακά και πρίν το στεγνωτήριο στο θέμα σίδερο ήταν καλλίτερα ιδίως αν δεν μέναν πολύ ώρα μέσα στο πλυντήριο:D:D

my billy
31-12-10, 11:01
kαι γω BOSCH εχω κ επειδει τα εβγαζε πολυ τσαλακομενα τωρα τα βαζω ολα στο προγαμμα για ευαισθητα 44 λεπτα και μολις τελειωσει τα βαζω αλλη μια φορα για να στεγνωσουν καλυτερα.τη 2 φορα τελειωνει πιο γρηγορα και δεν τσαλακονονται πολυ
AX! σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη:p !!!!!
θα το δοκιμασω οπωσδηποτε γιατι εχω απογοητευτει πολυ:?

nikol1981
31-12-10, 11:17
AX! σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη:p !!!!!
θα το δοκιμασω οπωσδηποτε γιατι εχω απογοητευτει πολυ:?

αν εχετε το βιβλιο οδηγειων αλλαξτε τα amber.σε τι βοηθαει αυτο θα μου πειτε.μεγαλωνει η διαρκεια στεγνωμτος γτ τραβαει λιγοτερο ρευμα με αποτελεσμα να χρησιμοποιει χαμηλοτερη θερμοκρασιαα

my billy
31-12-10, 11:21
αν εχετε το βιβλιο οδηγειων αλλαξτε τα amber.σε τι βοηθαει αυτο θα μου πειτε.μεγαλωνει η διαρκεια στεγνωμτος γτ τραβαει λιγοτερο ρευμα με αποτελεσμα να χρησιμοποιει χαμηλοτερη θερμοκρασιαα
βρε ποσα μαθαινει κανεις με εσας!!!!!!! ιδεα δεν ειχα για αυτο που λες.:oops:
θα βαλω τον αντρα να το ψαξει ας κανει κ αυτος κατι......;)

nikol1981
31-12-10, 11:22
βρε ποσα μαθαινει κανεις με εσας!!!!!!! ιδεα δεν ειχα για αυτο που λες.:oops:
θα βαλω τον αντρα να το ψαξει ας κανει κ αυτος κατι......;)
κ μενα ο κυρης του σπιτιου το εκανε!!!!!!τι να κανουμε ειμαστε του επαγγελματος!!

bobonela
31-12-10, 13:23
Καλημέρα δοκίμασε να βάλεις μαγειρική σόδα και από πάνω να ρίξεις ξύδι και μετά ζεστό νερό :D

Εγώ αγόρασα της Siemens, μόνο τα σεντόνια και κάποια ποίο καλά τραπεζομάντιλα θέλουν πράγματι σίδερο τα υπόλοιπα ιδίως του παιδιού βγαίνουν μια χαρά.
Αυτά που ίσως θέλουν λίγο πάτημα έτσι για την ιδέα δηλαδή είναι τα παντελόνια.
Επίσης εδώ και καιρό και πρίν το στεγνωτήριο δηλαδή σταμάτησα να βάζω μαλακτικό στο πλυντήριο πλέον χρησιμοποιώ λευκό ξύδι στη θήκη του μαλακτικού (το φθηνοτερο το έχει το lidl 0,69 νομίζω το λίτρο) και τα ρούχα μου βγαίνουν ποοοολύ μαλακά και πρίν το στεγνωτήριο στο θέμα σίδερο ήταν καλλίτερα ιδίως αν δεν μέναν πολύ ώρα μέσα στο πλυντήριο:D:D

Eυχαριστώ για τις συμβουλές. Θα το κάνω αμέσως τώρα. Θα θέλει και λίγο κούνημα φαντάζομαι... με δύναμη. Αυτό με το λευκό ξύδι που λες, εγώ το χρησιμοποιώ πάρα πολύ αυτό το ξύδι για να καθαρίζω βραστήρες, ανοξείδωτα που πιάνουν άλατα καθώς και το χαλί του παιδιού, το οποίο κάνω συχνά με λευκό ξύδι για απολύμανση. Στο πλυντήριο δεν το γνώριζα. Θα κάνει φαντάζομαι και απολύμανση. Καλό!! Μόνο που το μαλακτικό υποτίθεται ότι αφαιρεί τα υπολλείμματα σαπουνάδας. Το ξύδι το κάνει άραγε; Στεγνώνεις και φόρμες παιδικές ; Φοβάμαι μήπως μπουν (το έχω πάθει) και το αποφεύγω. Δεν έχεις πρόβλημα εσύ ; Σε ποια θερμοκρασία περίπου (γιατί έχω άλλη μάρκα εγώ) ;

nikol1981
31-12-10, 13:40

βαλ'τα στο στεγνωμα για φυλαξη θα τα βγαζει μια χαρα....επισης να μη τ'αφηνεις πολυ ωρα μεσα στο πλυντηριο πριν τα βαλεισ στο στεγνωτηριο.κ να τα βγαζεις οσο ειναι ακομα ζεστα. επισης πουκαμισα στο πολυ δυματο εεεεεε βεβαια θα βγουν σαν τσαλακωμενο χαρτι.διαβαστε τα ταμπελακια των ρουχων.ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ....

nikol1981
31-12-10, 13:46
[QUOTE=sgo;1848374]Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

για να εφτασες σ'αυτο το σημειο η καποιο ρουχο σου μαδαει η δεν καθαριζεις τον συμπικνωτη( το φιλτρο κατω αριστερα).το βγαζουμε μια φορα το μηνα κ το πλεενουμε. αν εχει μαζεψει πολλα εκει τωραθα περνανε μεσα στο δοχειο νερου.
τι σας πειραζει που βλεπετε στιγματα μεσα στο δοχειο???δεν ειναι πλυντηριο.
να ξερετε οτι καποια στεγνωτηρια διαθετουν κιτ κ μπορειτε να τα συνδεσετε κατευθειαν με την αποχετευση οπως το πλ.ρουχων κ να μην χρεαιζετε να αδειαζετε καθε φορα το δοχειο νερου.

tirnenos
03-01-11, 02:23
Καλή χρονιά σε όλους!!!
Ονομάζομαι Γιώργος, έχω 4 παιδιά, και ξέρω ελάχιστα από πλύσιμο και σιδέρωμα... Πριν 3 μέρες αγόρασα το 2 σε 1 MORRIS CDR-97577 δώρο στη γυναίκα μου και μόνο που δεν με χώρισε που έδωσα 900? (σε 9 άτοκες παρακαλώ) για να το πάρω. Έχει πλύση 9 Κg και στέγνωμα 7. Με 4 παιδιά καταλαβαίνετε, θα δουλεύει μέρα νύχτα. Το προτίμησα για διάφορα καλούδια που έχει έξτρα, όπως direct drive (ενσωμάτωση του μοτέρ στον κάδο για να μη χαλάει) κλπ κλπ.
Ο λόγος που γράφω στο φόρουμ είναι ότι εδώ και 2 μέρες δεν μπορεί να ολοκληρώσει μια πλύση που του έχουμε βάλει και βγάζει μετά από μισή ώρα πλύσης (και αφού έχει τραβήξει το απορρυπαντικό) μια ένδειξη Η6 και σταματάει να λειτουργεί. Ψάχνοντας στο ίντερνετ για το πρόβλημα, βρήκα το φόρουμ σας και διάβασα όλες τις σελίδες και σας βρήκα πολύ ενημερωμένες και δυναμικές.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ενημερώθηκα πάρα πολύ από σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Για να το ανταποδώσω λοιπόν, θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη του προβλήματος, γιατί είδα κάποιες να είναι ανάμεσα στο Hoover και το Morris όπως και εγώ.
Πριν 5 λεπτά περίπου τελείωσε το πρώτο πλύσιμο-στέγνωμα αλλά με προκαθορισμένες ρυθμίσεις, γιατί πριν το μόνο που αλλάζαμε από τα προκαθορισμένα ήταν η θερμοκρασία από 40 στους 60 και προφανώς εκεί "τα έπαιζε". Επίσης βγάζει και λίγα νερά από κάτω κατά το στέγνωμα...
Για ποιότητα πλυσίματος-στεγνώματος θα σας πω άλλη φορά, αφού λύσω τα προβλήματα, μην την πατήσει και άλλος όπως εγώ.
Αύριο λοιπόν θα σας ενημερώσω αν ήταν κάτι απλό και διορθώνεται εύκολα ή βγήκε μάπα το καρπούζι.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας
Γιώργος

natmanou
03-01-11, 10:17
Καλή χρονιά σε όλους!!!
Ονομάζομαι Γιώργος, έχω 4 παιδιά, και ξέρω ελάχιστα από πλύσιμο και σιδέρωμα... Πριν 3 μέρες αγόρασα το 2 σε 1 MORRIS CDR-97577 δώρο στη γυναίκα μου και μόνο που δεν με χώρισε που έδωσα 900? (σε 9 άτοκες παρακαλώ) για να το πάρω. Έχει πλύση 9 Κg και στέγνωμα 7. Με 4 παιδιά καταλαβαίνετε, θα δουλεύει μέρα νύχτα. Το προτίμησα για διάφορα καλούδια που έχει έξτρα, όπως direct drive (ενσωμάτωση του μοτέρ στον κάδο για να μη χαλάει) κλπ κλπ.
Ο λόγος που γράφω στο φόρουμ είναι ότι εδώ και 2 μέρες δεν μπορεί να ολοκληρώσει μια πλύση που του έχουμε βάλει και βγάζει μετά από μισή ώρα πλύσης (και αφού έχει τραβήξει το απορρυπαντικό) μια ένδειξη Η6 και σταματάει να λειτουργεί. Ψάχνοντας στο ίντερνετ για το πρόβλημα, βρήκα το φόρουμ σας και διάβασα όλες τις σελίδες και σας βρήκα πολύ ενημερωμένες και δυναμικές.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ενημερώθηκα πάρα πολύ από σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Για να το ανταποδώσω λοιπόν, θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη του προβλήματος, γιατί είδα κάποιες να είναι ανάμεσα στο Hoover και το Morris όπως και εγώ.
Πριν 5 λεπτά περίπου τελείωσε το πρώτο πλύσιμο-στέγνωμα αλλά με προκαθορισμένες ρυθμίσεις, γιατί πριν το μόνο που αλλάζαμε από τα προκαθορισμένα ήταν η θερμοκρασία από 40 στους 60 και προφανώς εκεί "τα έπαιζε". Επίσης βγάζει και λίγα νερά από κάτω κατά το στέγνωμα...
Για ποιότητα πλυσίματος-στεγνώματος θα σας πω άλλη φορά, αφού λύσω τα προβλήματα, μην την πατήσει και άλλος όπως εγώ.
Αύριο λοιπόν θα σας ενημερώσω αν ήταν κάτι απλό και διορθώνεται εύκολα ή βγήκε μάπα το καρπούζι.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας
Γιώργος
Καλη σου μέρα και καλώς ήρθες.
Εχω το ιδιο πληντηριο-στεγνωτηριο, αν δεις στο βιβλιο οδηγιων στο τελος εξηγει τι σημαινει το Η6. Εγω το έχω απο τον Σεπτέμβρη. Σε κάποια πλύση που ειχα βάλει πολλά ρούχα και πολλές πετσέτες, δεν μου τις έστυψε και το συμβολο που έβγαλε, σημαινε ότι λόγω υπερβολικού βάρους δεν στυβει. εβγαλα μερικά ρούχα και τα έστυψε μετά. Επίσης κάποια στιγμή, που έτυχε να εχω πολλές δυνατές συσκευές ανοιχτές, έπεσε το ρελέ και σταμάτησε να δουλεύει. τελικά είχε λιώσει ένα μικρό καλωδιάκι (δούλευε στο στέγνωμα τότε και είχα και πάνω του ένα στωματάκι αλλαξιέρας). Ηρθαν απο την εταιρεια το δι΄ρθωσαν, άλλαξαν και την ασφαλιούλα που είχε καει και προστατευει την συσκευη και όλα καλά. Σαν συσκευη την βρισκω καλή. δεν χρησιμοποιώ πολύ το στέγνωμα και όταν ειναι βάζω την πιο χαμηλή θερμοκρασία, γιατι κάτι ρούχα της μικρής, φούτερ του μπενετον, ειχανε μπει σε προγραμμα για φύλαξη. Τωρα μου βγάζει επίσης ενα περίεργο σύμβολο στο τέλος του στεγνώματος μόνο, το οποίο δεν ειναι στο βιβλίο, αλλά τα στεγνώνει κανονικά. θα τους πάρω να το δουν κάποια στιγμή.
Επίσης αυτό http://www.shopcenter.gr/προϊόντα/ΟικιακέςΣυσκευές/πλυντήρια-Στεγνωτήρια/ΕμπρόσθιαςΦόρτωσης/MIELEPW5065LP+PT5135C+HM1683411905.html
που έχετε βάλει παραπάνω κορίτσια δεν είναι μια μόνο συσκευή αλλά τρεις και μάλιστα επαγγελματικές, διευκρίνιση μήπως και κάποια ήθελα να προχωρήσει στην παραγγελια:D

tirnenos
03-01-11, 15:32
Εχω το ιδιο πληντηριο-στεγνωτηριο, αν δεις στο βιβλιο οδηγιων στο τελος εξηγει τι σημαινει το Η6. Εγω το έχω απο τον Σεπτέμβρη. Σε κάποια πλύση που ειχα βάλει πολλά ρούχα και πολλές πετσέτες, δεν μου τις έστυψε και το συμβολο που έβγαλε, σημαινε ότι λόγω υπερβολικού βάρους δεν στυβει. εβγαλα μερικά ρούχα και τα έστυψε μετά. Επίσης κάποια στιγμή, που έτυχε να εχω πολλές δυνατές συσκευές ανοιχτές, έπεσε το ρελέ και σταμάτησε να δουλεύει. τελικά είχε λιώσει ένα μικρό καλωδιάκι (δούλευε στο στέγνωμα τότε και είχα και πάνω του ένα στωματάκι αλλαξιέρας). Ηρθαν απο την εταιρεια το δι΄ρθωσαν, άλλαξαν και την ασφαλιούλα που είχε καει και προστατευει την συσκευη και όλα καλά. Σαν συσκευη την βρισκω καλή. δεν χρησιμοποιώ πολύ το στέγνωμα και όταν ειναι βάζω την πιο χαμηλή θερμοκρασία, γιατι κάτι ρούχα της μικρής, φούτερ του μπενετον, ειχανε μπει σε προγραμμα για φύλαξη. Τωρα μου βγάζει επίσης ενα περίεργο σύμβολο στο τέλος του στεγνώματος μόνο, το οποίο δεν ειναι στο βιβλίο, αλλά τα στεγνώνει κανονικά. θα τους πάρω να το δουν κάποια στιγμή.
Επίσης αυτό http://www.shopcenter.gr/προϊόντα/ΟικιακέςΣυσκευές/πλυντήρια-Στεγνωτήρια/ΕμπρόσθιαςΦόρτωσης/MIELEPW5065LP+PT5135C+HM1683411905.html
που έχετε βάλει παραπάνω κορίτσια δεν είναι μια μόνο συσκευή αλλά τρεις και μάλιστα επαγγελματικές, διευκρίνιση μήπως και κάποια ήθελα να προχωρήσει στην παραγγελια:D

Η βλάβη δεν είναι γραμμένη στον οδηγό χρήσης. Μίλησα πριν λίγο με το σέρβις και μου είπανε ότι δεν είναι απλή βλάβη και χρειάζεται τεχνικό. Φυσικά τους είπα σε καινούργια συσκευή τεχνικό δεν βάζω και ότι θα αντικατασταθεί άμεσα. Οπότε την στέλνω πακετάκι και παίρνω άλλη.
Δεν θέλω να επηρεάσω άλλους, αλλά αν και είμαι φαν των κορεάτικων, αυτή μου βγήκε σκάρτη και μάλλον θα προτιμήσω τη Hoover που μου πρότεινε και ο πωλητής.
Αν και αυτή μου άρεσε πολύ.....
Δεν ξέρω τι θα κάνω πάντως να το έχετε υπόψη σας...
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και θα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις...
Γιώργος

nikol1981
03-01-11, 17:22
Η βλάβη δεν είναι γραμμένη στον οδηγό χρήσης. Μίλησα πριν λίγο με το σέρβις και μου είπανε ότι δεν είναι απλή βλάβη και χρειάζεται τεχνικό. Φυσικά τους είπα σε καινούργια συσκευή τεχνικό δεν βάζω και ότι θα αντικατασταθεί άμεσα. Οπότε την στέλνω πακετάκι και παίρνω άλλη.
Δεν θέλω να επηρεάσω άλλους, αλλά αν και είμαι φαν των κορεάτικων, αυτή μου βγήκε σκάρτη και μάλλον θα προτιμήσω τη Hoover που μου πρότεινε και ο πωλητής.
Αν και αυτή μου άρεσε πολύ.....
Δεν ξέρω τι θα κάνω πάντως να το έχετε υπόψη σας...
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και θα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις...
Γιώργος

Μια μικρή συμβουλή.η επιστροφή μιας συσκευής δεν είναι τοσο απλή.χρειαζετε έκθεση του τεχνικού ο οποίος λέει ότι η συσκευηνδεν επισκευαζεται.δεν είναι μπλουζάκι που δεν σου κάνει κ το πας πίσω που κ σ'αυτη την περίπτωση χρεαιζεται το ταμπελακι....

lenaG
03-01-11, 23:42
εχω μια απορια βρε κοριτσια
στοφιλτρο του στεγνωτηριου μαζευονται παρα πολλα χνουδια αυτα τα χνουδια εκτος στεγνωτηρίου οταν στεγνώνουν φυσικα τι γινονται υπαρχουν και δεν τα βλέπουμε ή παραγονται απο το τριψιμο μεταξυ τους οσο στεγνώνουν?
κι αν ειναι το 2ο δεν καταστρεφονται τα ρούχα?

Dota
04-01-11, 15:54
Καλησπέρα σε όλους σας και Καλή Χρονιά!
Θέλω να αγοράσω ένα πλυντήριο και ένα στεγνωτήριο και θα ήθελα την γνώμη σας μιας και οι περισσότερες εδώ μέσα έχετε ήδη.
Έκανα μια μικρή έρευνα και βαδίζω περισσότερο προς την Bosch ή την Siemens. Η Miele έίναι αρκετά ακριβή για τα δικά μου δεδομένα και οι άλλες μάρκες δεν έχουν στεγνωτήρια Ενεργειακής Κλάσης Α (αν δεν κάνω λάθος) το οποίο είναι το μόνο που κοιτάω σε πρώτη φάση.
Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποια μοντέλα και από πλυντήριο και από στεγνωτήριο γιατί είμαι εντελώς άσχετη με το είδος. Το Απρίλιο πρώτα ο Θεός, γίνομαι μανούλα και το πλυντήριο που είχα μέχρι σήμερα ήταν ένα παλιό μοντέλο μάρκας fourlis, το οποίο δεν γράφει καν σε τι στροφές στίβει...
Σας παρακαλώ βοηθήστε με για να καταλήξω σε μια καλή επιλογή. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε το πλυντήριο πόσες στροφές θα είναι καλό να έχει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

04-01-11, 20:05
Μια μικρή συμβουλή.η επιστροφή μιας συσκευής δεν είναι τοσο απλή.χρειαζετε έκθεση του τεχνικού ο οποίος λέει ότι η συσκευηνδεν επισκευαζεται.δεν είναι μπλουζάκι που δεν σου κάνει κ το πας πίσω που κ σ'αυτη την περίπτωση χρεαιζεται το ταμπελακι....

μα σε 3 ημερων συσκευη δεν νομιζω να χρειαζεται και εκθεση τεχνικου???
γιωργο να επιμενεις για αλλαγη συσκευης ΟΧΙ επιδιορθωση κι ας την κανουν τσαμπα!!!!

nikol1981
04-01-11, 20:49
κ μιας ωρας θελει εκθεση.ναι μπορει να επιμεινει για αντικατασταση κ να αρνηθει επισκευη

tirnenos
04-01-11, 21:57
κ μιας ωρας θελει εκθεση.ναι μπορει να επιμεινει για αντικατασταση κ να αρνηθει επισκευη

Όντως ήρθε ο τεχνικός το πρωί, ήταν καμένη η αντίσταση, την άλλαξε και φαίνεται ότι δουλεύει. Όλοι προσπαθούν να με πείσουν να μην το αλλάξω, αλλά μας διαφεύγει όλους ένα σημείο: Σε καινούργιο πλυντήριο, εργοστασίου, η καμένη αντίσταση δεν είναι απλά το πρόβλημα, αλλά το αποτέλεσμα και δεν ξέρουμε ποιο πρόβλημα δημιούργησε αυτό το αποτέλεσμα.
Μίλησα με πολλούς τεχνικούς και μου είπανε πως καμμένη αντίσταση εξαρχής σημαίνει ποικιλία βλαβών στη συνέχεια, γιατί όπως προανέφερα δεν είναι η αιτία αλλά το αποτέλεσμα. Άλλο να το έχεις 10 χρόνια και κάποια στιγμή να καεί, και άλλο ΕΞΑΡΧΗΣ!!!
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας, ούτε και εγώ θέλω να μπω στη διαδικασία αντικατάστασης, αλλά όλα αυτά με προβληματίζουν για τα 900 ευρουλάκια που ίδρωσα πολύ να τα βγάλω.
Γιώργος

sinnefaki
05-01-11, 15:14
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Ενδιαφέρομαι για πλυντήριο-στεγνωτήριο 2 σε 1, λόγω έλλειψης χώρου.
Έχετε κάτι να μου προτείνετε μήπως;;; Κάποιες φίλες μου είπαν να μην προτιμήσω 2 σε 1 αλλά σκέτο στεγνωτήριο... Έχει καμία άποψη γι'αυτό;

05-01-11, 16:02
μηπως εχεις χωρο πανω απο το πληντηριο για να τοποθετησεις εκει το στεγνωτηριο?πιστευω πως ειναι καλυτερα σαν ξεχωριστη συσκευη.εγω το δικο μου τωρα το εβαλα στο μπαλκονακι της κουζινας γιατι νοικιασαμε σπιτι με παρα πολυ μικρο μπανιο(πανω απο το πλυντηριο εχει ντουλαπι:confused:

LA LATINA
05-01-11, 16:11
κι εγω ενδιαφερομαι να παρω στεγνωτηριο αλλα εχω ηδη πλυντηριο και εχω χωρο απο πανω για ξεχωριστη συσκευη....αλλα γιατι οχι δυο σε ενα??? επισης ως τωρα δεν ειχα παρει στενγωτηριο γιατι λεγανε καποιες φιλες οτι χαλανε οι ινες απο τα ρουχα και τα φθειρει και οτι τα κανει τοσο στεγνα που μετα θελουν δεκα ωρες σιδερο αλλα εδω διαβασα οτι εχει διαφορα προγραμματα επισης κατι που δε μου αρεσε σε καποιες μαρκες λεει βγαζετε καθε φορα τα νερα απο ενα κουτακι δεν καταλαβα.....ας μας πει καποια κοπελα με σιγουρια μια καλη μαρκα που να μην εχει μπελαδες με νερα και τετοια ....και να εχει πολλα προγραμματα πχ να μην τα βγαλει κοκκαλο.....περιμενουμε!!!!!!!!!!

manoulina
05-01-11, 16:25
Κορίτσια τα έχουμε πει πάααααρα πολλές φορές. Αν ανατρέξετε σε παλαιότερες σελίδες θα το δείτε.

Οι συσκευές 2 σε 1 δεν είναι τόσο αποδοτικές, έχουν μεγαλύτερη φθορά συν οτι για να πλύνεις και να στεγνώσεις ένα πληντύριο ρούχα θέλεις πόσες ώρες.....

Στέλλα μου θα απογοητεύσω αλλά σε όλα τα στεγνωτήρια τα νερά μαζεύονται σε ένα συρτάρι και απλά το αδειάζεις. Δεν είναι κάτι τρομερό. Διαφορετικά μπορείς να το συνδέσεις με την αποχέτευση.
Αν τα βάζετε στο πρόγραμμα για ευαίσθητα δεν θα τσαλακώνονται τόσο. Το μυστικό στο στεγνωτήριο είναι να βγάλεις τα ρούχα μόλις τελειώσει που είναι ακόμη ζεστά και να τα διπλώσεις, αλλιώς θέλουν σίδερο.

Προσωπικά σιδερώνω μόνο κάτι πουκάμισα, τραπεζομάντηλα και τέτοια....

nikol1981
05-01-11, 16:34
κι εγω ενδιαφερομαι να παρω στεγνωτηριο αλλα εχω ηδη πλυντηριο και εχω χωρο απο πανω για ξεχωριστη συσκευη....αλλα γιατι οχι δυο σε ενα??? επισης ως τωρα δεν ειχα παρει στενγωτηριο γιατι λεγανε καποιες φιλες οτι χαλανε οι ινες απο τα ρουχα και τα φθειρει και οτι τα κανει τοσο στεγνα που μετα θελουν δεκα ωρες σιδερο αλλα εδω διαβασα οτι εχει διαφορα προγραμματα επισης κατι που δε μου αρεσε σε καποιες μαρκες λεει βγαζετε καθε φορα τα νερα απο ενα κουτακι δεν καταλαβα.....ας μας πει καποια κοπελα με σιγουρια μια καλη μαρκα που να μην εχει μπελαδες με νερα και τετοια ....και να εχει πολλα προγραμματα πχ να μην τα βγαλει κοκκαλο.....περιμενουμε!!!!!!!!!!

1ον. η συσκευη καπου πρεπει να μαζευει τα νερα που βγαζει απο τα ρουχαλακια που στεγνωνει.αρα τα μαζευει σε ενα συρταρι κ εμεις απλα το βγαζουμε κ το αδειαζουμε .υπαρχει η λυση να παρετε ενα ειδικο κιτ ΜΟΝΟ απο το service της εταιριασ κ να το συνδεσετε με την αποχετευση απευθειας.προσοχη!!!!δεν υπαρχει για ολες τις μαρκες.

2ον. το ποσο στεγνα θελουμε τα ρουχα το επιλεγουμε απο το προγραμμα που μας βολευει αλλα κ απο τον τυπο υφασματος.δεν γινετε ευπαθη να τα βαλετε σε προγραμμα για ανθεκτικα κ να τα γυριζει το στεγνωτηριο 2 ωρες κ να τα βγαλει ατσαλακωτα.

3ον . αυτο που καθαριζουμε πΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ μετα απο καθε στεγνωμα ειναι το φιλτρο που συλλεγει τα χνουδια κ συνηθως βρισκετε στην πορτα του στεγνωτηριου.

αυτα προς το παρον οτι αλλο θετε ρωτηξτε!!!!!;)

LA LATINA
05-01-11, 16:42
[QUOTE=nikol1981;1852603]

αχ χιλια ευχαριστω να εισαι καλα και σορρυ που ξαναρωτησα αλλα δεν εβγαλα ακρη χθες και διαβαζα 3 ωρες παλια μηνυματα.....σε ευχαριστω και παλι...

fragola
05-01-11, 19:59
1ον. η συσκευη καπου πρεπει να μαζευει τα νερα που βγαζει απο τα ρουχαλακια που στεγνωνει.αρα τα μαζευει σε ενα συρταρι κ εμεις απλα το βγαζουμε κ το αδειαζουμε .υπαρχει η λυση να παρετε ενα ειδικο κιτ ΜΟΝΟ απο το service της εταιριασ κ να το συνδεσετε με την αποχετευση απευθειας.προσοχη!!!!δεν υπαρχει για ολες τις μαρκες.

Εγώ έχω στεγνωτήριο της Bosch, έχει τέτοιο κιτ? Γιατί από πίσω που κοιτάω τη συσκευή, δε μπορώ να φανταστώ ότι κάπου μπορεί μπει σωλήνας για την αποχέτευση...

tirnenos
06-01-11, 00:30

Αγαπητή Natmanou, σε ένα τετράμηνο σου έβγαλε 3 βλάβες και βρίσκεις καλή τη συσκευή? Μακάρι να σου βγει καλή, αλλά εγώ πολύ προβληματίστηκα...
Εμένα (δόξα το Θεό) μου το αλλάξανε και πήρα το Hoover, που είδα ότι το έχουν πολλές εδώ μέσα, γλύτωσα και 200 ευρώ. Δεν έχω κάνει ακόμα πρώτη πλύση και ακόμα προσεύχομαι. Να το βάλει και η σύζυγος να πλύνει και κανένα ρούχο να δούμε πόσα πιάνει και αυτό.
Βρήκα και πολλές συμβουλές στις σελίδες από τις κατόχους του, οπότε έχω διάβασμα. Ευχαριστώ για όλα...
Γιώργος

my billy
06-01-11, 00:39
Αγαπητή Natmanou, σε ένα τετράμηνο σου έβγαλε 3 βλάβες και βρίσκεις καλή τη συσκευή? Μακάρι να σου βγει καλή, αλλά εγώ πολύ προβληματίστηκα...
Εμένα (δόξα το Θεό) μου το αλλάξανε και πήρα το Hoover, που είδα ότι το έχουν πολλές εδώ μέσα, γλύτωσα και 200 ευρώ. Δεν έχω κάνει ακόμα πρώτη πλύση και ακόμα προσεύχομαι. Να το βάλει και η σύζυγος να πλύνει και κανένα ρούχο να δούμε πόσα πιάνει και αυτό.
Βρήκα και πολλές συμβουλές στις σελίδες από τις κατόχους του, οπότε έχω διάβασμα. Ευχαριστώ για όλα...
Γιώργος
αγαπητε Γιωργο κατ αρχην μπραβο σου που σκεφτηκες την γυναικα σου κ της πηρες τετοιο δωρο! κ ξανα μπραβο που κινησες διαδικασιες κ το αλλαξες χωρις να της επιρριψεις ευθυνες π.χ γκρινιαξες, εσυ το χαλασες....
εμενα ξερεις τι θα μου ελεγε ο δικος μου? απο την μουρμουρα σου χαλασε η συκευη!!!!:lol::lol::lol: κ το λεω επειδη ειπες οτι παραλιγο να σε χωρησει για το δωρο σου. δεν ξερουμε τι θελουμε ωρες ωρες τελκα!!!! παντα φιλικα:mrgreen:
ελπιζω να σας βγει καλο αυτο!

pashalitsa
06-01-11, 00:47
Καλησπέρα σε όλους σας και Καλή Χρονιά!
Θέλω να αγοράσω ένα πλυντήριο και ένα στεγνωτήριο και θα ήθελα την γνώμη σας μιας και οι περισσότερες εδώ μέσα έχετε ήδη.
Έκανα μια μικρή έρευνα και βαδίζω περισσότερο προς την Bosch ή την Siemens. Η Miele έίναι αρκετά ακριβή για τα δικά μου δεδομένα και οι άλλες μάρκες δεν έχουν στεγνωτήρια Ενεργειακής Κλάσης Α (αν δεν κάνω λάθος) το οποίο είναι το μόνο που κοιτάω σε πρώτη φάση.
Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποια μοντέλα και από πλυντήριο και από στεγνωτήριο γιατί είμαι εντελώς άσχετη με το είδος. Το Απρίλιο πρώτα ο Θεός, γίνομαι μανούλα και το πλυντήριο που είχα μέχρι σήμερα ήταν ένα παλιό μοντέλο μάρκας fourlis, το οποίο δεν γράφει καν σε τι στροφές στίβει...
Σας παρακαλώ βοηθήστε με για να καταλήξω σε μια καλή επιλογή. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε το πλυντήριο πόσες στροφές θα είναι καλό να έχει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το πλυντήριο πρέπει να έχει τουλάχιστον 1000 στροφές στυψίματος. Η Miele έχει στεγνωτήριο με 1000 ευρώ (αυτό πήρα). Ανάμεσα στη Bosch και τη Siemens θα σου προτείνω την τελευταία. Ο αδερφός μου πήρε 3 συσκευές Siemens πριν 5 χρόνια και σήμερα δεν έχει πρόβλημα με καμια. Αντίθετα εγώ πήρα 2 συσκευές Bosch (πριν 6-7 χρόνια) και μου έχουν βγάλει ελαττώματα και οι δυο. Πάντως έχω δει μοντέλα της Siemens ακριβότερα από της Miele! Κατά τη γνώμη μου η Μiele είναι σταθερή αξία (σε ποιότητα και όχι τόσο σε προηγμένη τεχνολογία) και αξίζει να επενδύσεις σε τέτοια συσκευή. Εγώ έβαλα 24 δόσεις για να το πάρω και να είναι Miele.

farfalina 09
06-01-11, 01:04
για τα lg τι λετε? ειναι πολλα τα post για να τα διαβασω ολα να βρω κατι σχετικο...
:oops::oops:

Eva1970
06-01-11, 03:10
Το μονο μειονέκτημα του στεγνωτηρίου ειναι το ρευμα που καταναλωνει!!!Και καταναλωνει οχι αστεια!Η διαφορα στον λογαριασμο θα ειναι αισθητη!Τα υπολοιπα ειναι ολα θετικα!
Εμενα μου λες! Το αισθανθηκαμε στον τελευταιο λογαριασμο! Ειδαμε και παθαμε να τον πληρωσουμε!

koufetaki
06-01-11, 09:09
γτ ρε κοριτσια?εδω μεσα κοπελες ειπαν οτι δεν ειναι μεγαλη η διαφορα,και φιλες που εχουν(εγω δεν αξιωθηκα ακομη να παρω)δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα.μηπως παιζει ρολο η κλαση του στεγνωτηριου?Α,Β,Γ?

manoulina
06-01-11, 13:42
Παίζει ρόλο και το αν σιδερώνεις τα ρούχα μετά. Τότε ναι καις διπλό ρεύμα.

tirnenos
06-01-11, 19:13
αγαπητε Γιωργο κατ αρχην μπραβο σου που σκεφτηκες την γυναικα σου κ της πηρες τετοιο δωρο! κ ξανα μπραβο που κινησες διαδικασιες κ το αλλαξες χωρις να της επιρριψεις ευθυνες π.χ γκρινιαξες, εσυ το χαλασες....
εμενα ξερεις τι θα μου ελεγε ο δικος μου? απο την μουρμουρα σου χαλασε η συκευη!!!!:lol::lol::lol: κ το λεω επειδη ειπες οτι παραλιγο να σε χωρησει για το δωρο σου. δεν ξερουμε τι θελουμε ωρες ωρες τελκα!!!! παντα φιλικα:mrgreen:
ελπιζω να σας βγει καλο αυτο!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Θέλει να με χωρίσει γενικότερα γιατί θέλω να τις πάρω και πρέσα και φριτέζα actifry πήρα και tv lcd 42'' και ψηφιακή για να τραβάω τα παιδιά και wii για τα παιδιά και ...........
Τέλος πάντων, αυτή τη στιγμή το Hoover κάνει την πρώτη πλύση - στέγνωμα και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Γιώργος

koufetaki
06-01-11, 19:28
γιωργο τωρα φωναζω τον συζηγο να δει το ποστ σου....

SAN
06-01-11, 19:34

Και εγω BOSCH έχω, εδώ και ένα χρόνο και είναι μια από τα ίδια. Τσαλακωμένα σχεδόν όλα, πάρα πολύ (εκτός από φλις και κάποια φούτερ) και αν επιλέξω κάτι άλλο εκτός από το δυνατό πρόγραμμα βγαίνουν νωπά και λίγο καλύτερα στο τσαλάκωμα.... Το χρησιμοποιώ τελικά μόνο όταν είναι ανάγκη γιατί ο καιρός είναι χάλια.

manoulina
06-01-11, 19:37
Θέλει να με χωρίσει γενικότερα γιατί θέλω να τις πάρω και πρέσα και φριτέζα actifry πήρα και tv lcd 42'' και ψηφιακή για να τραβάω τα παιδιά και wii για τα παιδιά και ...........
Τέλος πάντων, αυτή τη στιγμή το Hoover κάνει την πρώτη πλύση - στέγνωμα και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Γιώργος

Λοιπόν Γιώργο,
η actifry ΦΟΒΕΡΗ!!!! Δεν παίζεται! Κάθε φορά που τη χρησιμοποιώ θέλω να κάνω τούμπες. Οχι μόνο για τις πατάτες, αλλά και για τα υπόλοιπα που έχεις τη δυνατότητα να κάνεις εκεί.
Η πρέσα ........ ανάλογα την πρέσα που θέλει. Εγώ έχω το juro-pro με τη σιδερώστρα με την τουρμπίνα και είναι πολύ καλό σύστημα σιδερώματος.
Το wii το έχω, και είναι ωραίο και για μεγάλους και για παιδιά και είναι μια ωραία απλή όμως γυμναστική για το σπίτι.
Η ψηφιακή .......κάμερα φαντάζομαι πως εννοείς, είναι πολύ εξυπηρετική. Μόνο σε μια καρτούλα όλα, ούτε cdάκια να αντιγράφεις ούτε τίποτα.

Και τέλος η tv lcd 42'' .....κι εμείς πήραμε επειδή χάλασε η παλιά μας και είναι μια χαρά.

Αυτά........ όπως κατάλαβες.....προτείνω να μη το δείξεις αυτό στη γυναίκα σου γιατί είναι κλειστά και οι δικηγόροι σήμερα.
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020468.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

fragola
06-01-11, 21:57
Γιώργος

Γιώργο, η actifry είναι φοβερή, αλλά τουλάχιστον πάρτην από το άμαζον (https://www.amazon.co.uk/Tefal-ActiFry-Low-Electric-Fryer/dp/B000T76UOE/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1294343788&sr=8-1)
ώστε να γλιτώσεις χρήματα για να πάρεις και τα άλλα...;)

ultraviolet
06-01-11, 23:24
παιδακια μας ηρθε το τετραμηνιαιο ρευμα αυγουστος-δεκεμβρης με κλιματιστικο στο φουλ και το στεγνωτηριο 240ε.
ο συζυγξ λεει ειναι οκ! τι λετε?

eliana_1976_
06-01-11, 23:27
Προσωπικά θεωρώ την πρέσα την πιο άχρηστη αγορά που υπάρχει. Μου έκαναν δώρο την singer 3 σε 1 και την χρησιμοποίησα μόνο μια φορά και με την πρώτη χρήση πίεσα περισσότερο το καπάκι έσπασε ένα ματζαφλάρι και την έτρεχα στην αντιπροσωπεία για φτιάξιμο. Χρειάζεται πολύ νερό απιονισμένο, βγάζει πολύ ατμό και το καλοκαίρι ξεβρακώνεσαι για να σιδερώσεις, πιάνει πολύ χώρο και δεν μπορείς να την μετακινείς από δω και από κει, ειδικά εάν στο σημείο που την έχεις δεν υπάρχει κλιματιστικό για να δροσιστείς λιγάκι. Μου τη σπάει που δεν μπορώ να σιδερώσω παντελόνια και πουκάμισα, γιατί αν πέσει το καπάκι και δεν έχεις στρώσει καλά το παντελόνι του κάνεις και 2ρη τσάκιση και ο άντρας μου θα τρελαθεί από τη χαρά του να πάει στη δουλειά με διπλοτσάκιση. Επίσης τις ζάρες από το στύψιμο δεν τις εξαλείφει. Μόνο πετσέτες έκανε καλά.
Την έχω βάλει πατάρι, το έχω καταχαρεί, ελευθερωσα το χώρο μου, έχω ένα εκπληκτικό σίδερο delonghi εδώ και 4 χρόνια που το αγόρασα 32 ευρώ από το πρακτικερ το έχω καταχαρεί, σιδερώνει απίστευτα και μετακινώ την σιδερώστρα σε όποιο σημείο του σπιτιού θέλω και κάνω κολαριστά πουκάμισα και όχι με ζάρες

tirnenos
07-01-11, 00:47
[QUOTE=manoulina;1853653]Λοιπόν Γιώργο,
η actifry ΦΟΒΕΡΗ!!!! Δεν παίζεται! Κάθε φορά που τη χρησιμοποιώ θέλω να κάνω τούμπες. Οχι μόνο για τις πατάτες, αλλά και για τα υπόλοιπα που έχεις τη δυνατότητα να κάνεις εκεί.
Η πρέσα ........ ανάλογα την πρέσα που θέλει. Εγώ έχω το juro-pro με τη σιδερώστρα με την τουρμπίνα και είναι πολύ καλό σύστημα σιδερώματος.
Το wii το έχω, και είναι ωραίο και για μεγάλους και για παιδιά και είναι μια ωραία απλή όμως γυμναστική για το σπίτι.
Η ψηφιακή .......κάμερα φαντάζομαι πως εννοείς, είναι πολύ εξυπηρετική. Μόνο σε μια καρτούλα όλα, ούτε cdάκια να αντιγράφεις ούτε τίποτα.

Και τέλος η tv lcd 42'' .....κι εμείς πήραμε επειδή χάλασε η παλιά μας και είναι μια χαρά.

Αυτά........ όπως κατάλαβες.....προτείνω να μη το δείξεις αυτό στη γυναίκα σου γιατί είναι κλειστά και οι δικηγόροι σήμερα.
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020468.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

Το Wii & την 42'' τα πήρα πέρυσι τα Χριστούγεννα :-D. Την ψηφιακή (ενός χρόνου θέλω να την αλλάξω) και την πρέσα δεν την παίρνω 1ον γιατί θα με χωρίσει :( (όχι άλλα έξοδα λέει) και 2ον γιατί με έπεισε η eliana_1976_.
Κουφετάκι, σιγά σιγά τον σύζυγο μην τον εξαγριώσεις.....;)
fragola ευχαριστώ για την υπόδειξη :idea:, πολύ καλή η τιμή της8), αλλά ψάχνω για την μεγαλύτερη, με τον κάδο που χωράει 1,5 κιλό (4 τα πιτσιρίκια βλέπεις)

To Hoover, μόλις τελείωσε την πρώτη ολοκληρωμένη πλύση + στέγνωμα, αλλά παρατήρησα ότι ενώ είχα 1400 στροφές και μισό κάδο (5 κιλά περίπου) τα ρούχα ήταν πολύ υγρά στα 90 λεπτά στεγνώματος. Πρόσθεσα άλλα 30' και στεγνώσανε τα περισσότερα, αλλά πάλι κάποια κρατούσαν. Θα συνεχίσω τα πειράματα και θα σας γράψω και διαφορές με το Morris που το δούλεψα 3 μέρες...
Γιώργος

nikol1981
07-01-11, 00:51
Το πλυντήριο πρέπει να έχει τουλάχιστον 1000 στροφές στυψίματος. Η Miele έχει στεγνωτήριο με 1000 ευρώ (αυτό πήρα). Ανάμεσα στη Bosch και τη Siemens θα σου προτείνω την τελευταία. Ο αδερφός μου πήρε 3 συσκευές Siemens πριν 5 χρόνια και σήμερα δεν έχει πρόβλημα με καμια. Αντίθετα εγώ πήρα 2 συσκευές Bosch (πριν 6-7 χρόνια) και μου έχουν βγάλει ελαττώματα και οι δυο. Πάντως έχω δει μοντέλα της Siemens ακριβότερα από της Miele! Κατά τη γνώμη μου η Μiele είναι σταθερή αξία (σε ποιότητα και όχι τόσο σε προηγμένη τεχνολογία) και αξίζει να επενδύσεις σε τέτοια συσκευή. Εγώ έβαλα 24 δόσεις για να το πάρω και να είναι Miele.

Bosch+siemens= όμιλος BSH
Που σημαίνει pitsos,Bosch,siemens,neff,gaggenau
Bosch+Siemens απο πιοτητα κατασκευής ολοιδια......

nikol1981
07-01-11, 00:57
Εγώ έχω στεγνωτήριο της Bosch, έχει τέτοιο κιτ? Γιατί από πίσω που κοιτάω τη συσκευή, δε μπορώ να φανταστώ ότι κάπου μπορεί μπει σωλήνας για την αποχέτευση...

Άμα σου πω ότι κ γω Bosch έχω κ δεν αξιωθηκα η γαιδαρα ναρωτησω αν υπάρχει γτ το θέλω θα με πιστέψεις ???:oops::oops:

07-01-11, 10:11
καλημερα!!!!
φετος που μετακομισα σε ενα μικροτερο σπιτι αναγκαστηκα να βγαλω το στεγνωτηριο στο μπαλκονι.ετσι εδωσα το δικο μου(candyστην μαμα και πηρα το δικο της(hoover 32 ετων)το ρευμα πανω κατω ειναι το ιδιο(ετσι κι αλλιως μας εχει γ@@@σει η δεη)οσον αφορα το στεγνωμα σε 1 ωρα ειναι ετοιμα-εκτος κι αν παραγεμισω τον καδο οποτε θα παρει λιγο παραπανω.το μονο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν μαζευει τους υδρατμους....τους φυσαει εξω απο την πορτα οπου ειναι και το φιλτρο.
το candy ειναι οικονομικο και δεν μπορω να πω οτι ειχα παραπονο και απο αυτο απλο και λειτουργικο.
θεωρω οτι τα 2 σε 1 θελουν μεγαλη προσοχη στο γεμισμα του καδου, να μην παραφορτονωνται

κατια81
07-01-11, 10:26

Κι εγω της BOSCH εχω και εδω και 4 χρονια εχω ξεχασει το σιδερωμα!!!
Αυτο που στην αρχη εκανα εγω λαθος και τα εβγαζε τσαλακωμενα.....εβαζα και σεντονια μαζι με τα ρουχα!!!Μυλος.....πολυ τσαλακωμα!!!
Ετσι δεν ξαναεβαλα ποτε τα σεντονια στο στεγνωτηριο συν οτι κοιταω να βγαλω τα ρουχα την στιγμη που τελειωνει το προγραμμα ,γιατι αλλιως οταν μενουν μεσα απο τους υδρατμους νωπιζουν και....τσαλακωνουν!!!
Για κοιτα και αυτο....μηπως βαζεις κι εσυ τα σεντονια/τραπεζομαντηλα....ολα μαζι!!!

koufetaki
07-01-11, 15:12
του τα δειξα και γελασε.......γτ?!!!!!!!!!!παντος εγω εχω εδω και 18χρονια την singer την πρεσσα και δεν την αλλαζω με τπτ.σιδερωνω σουμπιτο ωχτακοσια πλυντηρια ευτυχως δεν εχουμε πολλα πουκαμισα,καλα παντελονια με ραφες,ουτε μια στο εκατ.,οποτε με βολευει καποια ρουχα που οντος δεν μπορεις να τα πατησεις τα μαζευω και τα σιδερωνω με το απλο σιδερο.ομως το καλοκαιρι μπαλκονακι καφεδακι και να σου να φευγουν τα βουνα απο ρουχα,...χαλαρα!!επεσε και μια φορα απο τα χερια του συζηγου και εκανε κανα 6μηνο να την φτιαξει(ειναι πολυτεχνιτης)και ακομη το θυμαμε δραματικα.εδω η κολλητη μου φερνει τα σεντονια της και τα πρεσαρει βρε!!αν ομως ειχα ενα στεγνωτηρα μονο το απλωμα που θα γλυτωνα θα ημουν υπερ ευχαριστημενη.θα δειχνω την λιστα του γιωργου και θα λεω συνεχεια τι ζηταω βρε εγω?ενα στεγνωτηρουλη Α+ και για οικονομια αχ!

spyni
07-01-11, 15:31
κουφετακι μου, τα γραφεις πολυ ομορφα...σου ευχομαι να τον πεισεις τον αντρουλη σου!!!εγω μετα τη του στεγνωτηριου εποχη σιδερωνω...τιποτα....παντως αν δε με ενδιεφερε η στηλη και εγω το σιεμενς Α+ θα αγοραζα...

tirnenos
10-01-11, 01:24
Το Ηοοver τα βγάζει πολύ τσαλακωμένα τα ρούχα. Καμιά σχέση με το Morris. Γιατί???
Σιδερώνει και σιδερώνει τα παντελόνια η γυναίκα μου και αυτά είναι ζαρωμένα ακόμα. Τι γίνεται λάθος?
Πρόγραμμα βαμβακερά, 1200 στροφές, και στέγνωμα ή για σίδερο ή για ντουλάπα (το ίδιο τσαλακωμένα βγαίνουν)..
Καμιά ιδέα....