PDA

Επιστροφή στο Forum : στεγνωτηριο

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

Μαρινα_
10-01-11, 01:42
Και εγω BOSCH έχω, εδώ και ένα χρόνο και είναι μια από τα ίδια. Τσαλακωμένα σχεδόν όλα, πάρα πολύ (εκτός από φλις και κάποια φούτερ) και αν επιλέξω κάτι άλλο εκτός από το δυνατό πρόγραμμα βγαίνουν νωπά και λίγο καλύτερα στο τσαλάκωμα.... Το χρησιμοποιώ τελικά μόνο όταν είναι ανάγκη γιατί ο καιρός είναι χάλια.
Μήπως λέω μήπως δεν τα διπλώνετε με το που τελειώνει το στέγνωμα???????????????????????
Ενα είναι οτι δεν πρέπει να το τιγκάρουμε, και το άλλο οτι με το που τελειώσει το στέγνωμα πρέπει να τα πάρετε αμέσως!!!!!!!!

koufetaki
10-01-11, 08:04
κουφετακι μου, τα γραφεις πολυ ομορφα...σου ευχομαι να τον πεισεις τον αντρουλη σου!!!εγω μετα τη του στεγνωτηριου εποχη σιδερωνω...τιποτα....παντως αν δε με ενδιεφερε η στηλη και εγω το σιεμενς Α+ θα αγοραζα...
σε αυτο εχω καταληξει και εγω....απο περισσι απλα ειναι τσουχτερουτσικο το ατιμο και εχω αλλες προτεραιοτητες(πηρα μηχανακι και κουκετα)που θα μου παει ομως θα το παρω,και μετα θα κανουμε παρτυ γιεεεε!!!

Access
10-01-11, 08:39
σε αυτο εχω καταληξει και εγω....απο περισσι απλα ειναι τσουχτερουτσικο το ατιμο και εχω αλλες προτεραιοτητες(πηρα μηχανακι και κουκετα)που θα μου παει ομως θα το παρω,και μετα θα κανουμε παρτυ γιεεεε!!!
καλημέρα σας
και εγώ το 7κιλο της Siemens έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένη μόνο σεντόνια και τραπεζομάντιλα σιδερώνω :mrgreen::mrgreen:

να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποιος ή αν γνωρίζει να βάλει σε στήλη πλυντήριο και στεγνωτήριο που δεν είναι της ίδιας μάρκας με το κιτ σύνδεσης?? σύμφωνα με τον κατασκευαστή του στεγνωτηρίου γίνεται αρκεί να έχουν τις ίδιες διαστάσεις, στην πράξη όμως ???

eliana_1976_
10-01-11, 14:50
Γιωργο πιο μοντέλο της hoover πήρες ??? Γιατί ψάχνουμε κι εμείς πλυντήριο-στεγνωτήριο και βρήκαμε ένα μοντέλο hoover αλλά δεν ξέρουμε εάν είναι ίδιο με το δικ'ό σου

my billy
10-01-11, 15:10
[QUOTE=manoulina;1853653]Λοιπόν Γιώργο,
η actifry ΦΟΒΕΡΗ!!!! Δεν παίζεται! Κάθε φορά που τη χρησιμοποιώ θέλω να κάνω τούμπες. Οχι μόνο για τις πατάτες, αλλά και για τα υπόλοιπα που έχεις τη δυνατότητα να κάνεις εκεί.
Η πρέσα ........ ανάλογα την πρέσα που θέλει. Εγώ έχω το juro-pro με τη σιδερώστρα με την τουρμπίνα και είναι πολύ καλό σύστημα σιδερώματος.
Το wii το έχω, και είναι ωραίο και για μεγάλους και για παιδιά και είναι μια ωραία απλή όμως γυμναστική για το σπίτι.
Η ψηφιακή .......κάμερα φαντάζομαι πως εννοείς, είναι πολύ εξυπηρετική. Μόνο σε μια καρτούλα όλα, ούτε cdάκια να αντιγράφεις ούτε τίποτα.

Και τέλος η tv lcd 42'' .....κι εμείς πήραμε επειδή χάλασε η παλιά μας και είναι μια χαρά.

Αυτά........ όπως κατάλαβες.....προτείνω να μη το δείξεις αυτό στη γυναίκα σου γιατί είναι κλειστά και οι δικηγόροι σήμερα.
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020468.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

Το Wii & την 42'' τα πήρα πέρυσι τα Χριστούγεννα :-D. Την ψηφιακή (ενός χρόνου θέλω να την αλλάξω) και την πρέσα δεν την παίρνω 1ον γιατί θα με χωρίσει :( (όχι άλλα έξοδα λέει) και 2ον γιατί με έπεισε η eliana_1976_.
Κουφετάκι, σιγά σιγά τον σύζυγο μην τον εξαγριώσεις.....;)
fragola ευχαριστώ για την υπόδειξη :idea:, πολύ καλή η τιμή της8), αλλά ψάχνω για την μεγαλύτερη, με τον κάδο που χωράει 1,5 κιλό (4 τα πιτσιρίκια βλέπεις)

To Hoover, μόλις τελείωσε την πρώτη ολοκληρωμένη πλύση + στέγνωμα, αλλά παρατήρησα ότι ενώ είχα 1400 στροφές και μισό κάδο (5 κιλά περίπου) τα ρούχα ήταν πολύ υγρά στα 90 λεπτά στεγνώματος. Πρόσθεσα άλλα 30' και στεγνώσανε τα περισσότερα, αλλά πάλι κάποια κρατούσαν. Θα συνεχίσω τα πειράματα και θα σας γράψω και διαφορές με το Morris που το δούλεψα 3 μέρες...
Γιώργος
παντως για την πρεσα ξανασκεψου το:rolleyes: εγω εχω κ αν υποψιαστω οτι θα μου χαλασει π.χ θα πεθαανωωω δεν μπορω χωρις αυτην. ρουχα που με το σιδερο θα χρειαζομουν 2 ωρες τουλαχιστον με την πρεσσα τα κανω σε 40΄Α! Κ το στεγνωτηριο κ την πρεσσα κ την ψηφιακη τα αγορασα μονη μου! ακους αντρααα μουυυυυ!!!!!!! wii δε με αφηνει να παρω κ εγω δεν τον αφηνω να παρει 42' LCD ας βολευτει με την 32' που εχουμε!
κοριτσια ευχαριστω για τις συμβουλες ειχε ηλιο αυτες τις μερες κ δεν τις εχω εφαρμοσει ακομα!

tirnenos
10-01-11, 20:31
Γιωργο πιο μοντέλο της hoover πήρες ??? Γιατί ψάχνουμε κι εμείς πλυντήριο-στεγνωτήριο και βρήκαμε ένα μοντέλο hoover αλλά δεν ξέρουμε εάν είναι ίδιο με το δικ'ό σου

To Hoover VHW964D-14S πήρα με 9 κιλά πλύσιμο και 6 στέγνωμα. Το βάζουμε περίπου 5-6 κιλά βαμβακερά χρωματιστά, στους 40 βαθμούς, με 1200 στροφές και στέγνωμα για ντουλάπα (ή για σιδέρωμα) και βγαίνουν τα ρούχα, Παναγία μου και Χριστούλη μου!!!!! Σήμερα φόρεσα παντελόνι και μπλούζα στο σχολείο τσαλακωμένα. Φαίνονταν ότι δεν σιδερώθηκαν καλά, και η κυρά τα σιδέρωνε επί δεκαλέπτου αυτά τα δύο.
Ενώ με το Morris που το κακολόγησα και το γύρισα πίσω :(:(:(, ακόμα και ένα πουκάμισο Oxford που είχα, το έβγαλε σχεδόν σιδερωμένο. :(
Ακούω προτάσεις επειγόντως!!! (και μην πείτε να τα βγάζουμε αμέσως γιατί αμέσως τα βγάζουμε)
Ευχαριστώ που με ακούσατε....
Γιώργος

pashalitsa
10-01-11, 20:43
To Hoover VHW964D-14S πήρα με 9 κιλά πλύσιμο και 6 στέγνωμα. Το βάζουμε περίπου 5-6 κιλά βαμβακερά χρωματιστά, στους 40 βαθμούς, με 1200 στροφές και στέγνωμα για ντουλάπα (ή για σιδέρωμα) και βγαίνουν τα ρούχα, Παναγία μου και Χριστούλη μου!!!!! Σήμερα φόρεσα παντελόνι και μπλούζα στο σχολείο τσαλακωμένα. Φαίνονταν ότι δεν σιδερώθηκαν καλά, και η κυρά τα σιδέρωνε επί δεκαλέπτου αυτά τα δύο.
Ενώ με το Morris που το κακολόγησα και το γύρισα πίσω :(:(:(, ακόμα και ένα πουκάμισο Oxford που είχα, το έβγαλε σχεδόν σιδερωμένο. :(
Ακούω προτάσεις επειγόντως!!! (και μην πείτε να τα βγάζουμε αμέσως γιατί αμέσως τα βγάζουμε)
Ευχαριστώ που με ακούσατε....
Γιώργος

Τα ρούχα είναι απολύτως βαμβακερά;;; Αν όχι και είναι π.χ. 80% βαμβακερά και 20% άλλη σύνθεση, μην χρησιμοποιείτε το πρόγραμμα για βαμβακερά στο στέγνωμα αλλά αυτό για τα ευαίσθητα! Μου φαίνεται εντελώς παράλογο να βγαίνουν τόσο τσαλακωμένα! Εγώ αν δεν ήμουν τελειομανής δεν θα τα σιδέρωνα καθόλου (όπως κάνουν και στην Αμερική άλλωστε!).:lol:

eirhnh2
10-01-11, 20:59
Κι εγω το hoover εχω και καταλαβα οτι δεν πρεπει να τα αφηνω μεσα αφου τελειωσει. Πρεπει να τα βγαλω κατευθειαν!!! Ωστε να εχουν ατμο και να τα διπλωσω οσο ειναι ζεστα.

eirhnh2
10-01-11, 21:01
καλημερα!!!!
φετος που μετακομισα σε ενα μικροτερο σπιτι αναγκαστηκα να βγαλω το στεγνωτηριο στο μπαλκονι.ετσι εδωσα το δικο μου(candyστην μαμα και πηρα το δικο της(hoover 32 ετων)το ρευμα πανω κατω ειναι το ιδιο(ετσι κι αλλιως μας εχει γ@@@σει η δεη)οσον αφορα το στεγνωμα σε 1 ωρα ειναι ετοιμα-εκτος κι αν παραγεμισω τον καδο οποτε θα παρει λιγο παραπανω.το μονο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν μαζευει τους υδρατμους....τους φυσαει εξω απο την πορτα οπου ειναι και το φιλτρο.
το candy ειναι οικονομικο και δεν μπορω να πω οτι ειχα παραπονο και απο αυτο απλο και λειτουργικο.
θεωρω οτι τα 2 σε 1 θελουν μεγαλη προσοχη στο γεμισμα του καδου, να μην παραφορτονωνται
τα καινουρια εχουν μεγαλυτερο καδο. Εμενα εχει 9πλυσιμο, 6 στεγνωμα, ενω τα παλια ειχαν 5 και 2,5 αντιστοιχα....

anastasia76
10-01-11, 23:42
Να πώ την αληθεια με ειχατε τρομαξει με τα σεντονια-κοκορετσι και το σκεφτομουν σημερα αν θα τα βαλω στο στεγνωτηριο η θα τα απλωσω, αλλα ολως παραδοξως βγηκαν μια χαρα. Τα περιμενα βεβαια με την stirella αλλα και να τα στρωνα αμεσως δεν θα με πειραζε. Και η παπλωματοθηκη αψογη. Εχω σωθει παντως ισως γιατι δεν ειμαι τρελλη με το σιδερο, οποτε σιδερωνω ελαχιστα. Επομενη ερωτηση ... Εχει τολμησει κανεις-καμια πουπουλενιο παπλωμα? Το σκεφτομαι... Το σηματακι για το στεγνωτηριο δεν ειναι το τετραγωνο με τον κυκλο και την τελεια μεσα? Εχει τετοιο σηματακι. Τι λετε? Λετε να βαλω παπλωμα και να βγαλω παπια???

xenia:-)
11-01-11, 09:26
Να πώ την αληθεια με ειχατε τρομαξει με τα σεντονια-κοκορετσι και το σκεφτομουν σημερα αν θα τα βαλω στο στεγνωτηριο η θα τα απλωσω, αλλα ολως παραδοξως βγηκαν μια χαρα. Τα περιμενα βεβαια με την stirella αλλα και να τα στρωνα αμεσως δεν θα με πειραζε. Και η παπλωματοθηκη αψογη. Εχω σωθει παντως ισως γιατι δεν ειμαι τρελλη με το σιδερο, οποτε σιδερωνω ελαχιστα. Επομενη ερωτηση ... Εχει τολμησει κανεις-καμια πουπουλενιο παπλωμα? Το σκεφτομαι... Το σηματακι για το στεγνωτηριο δεν ειναι το τετραγωνο με τον κυκλο και την τελεια μεσα? Εχει τετοιο σηματακι. Τι λετε? Λετε να βαλω παπλωμα και να βγαλω παπια???

καλημερα......πουπουλενιο παπλωμα δεν εχω.εχω απο τα απλα δεν ξερω την συνθεση τους.μια χαρα μου βγαινουν.εσυ καλυτερα να ρωτησεις καποιον πρωτα.και για τις κουβερτες ειναι τελειο.η κορυφη ομως ειναι οι πετσετες:-)

fragola
11-01-11, 09:28

Το πουπουλένιο το πλένεις στο πλυντήριο? Δε γίνεται χάλια?

tirnenos
13-01-11, 23:36
:(:(:(

fragola
14-01-11, 08:15
:(:(:(

Τί έγινε καλέ?

tirnenos
14-01-11, 22:25
Τί έγινε καλέ?

Πάνε τζάμπα τα 7 κατοστάρικα....:(:(:(
Τα κατατσαλακώνει....:(:(:(
ΠαλιοHoover......:(:(:(
Και δεν στεναχωριέμαι για τα λεφτά, αλλά για την κυρά που σιδερώνει διπλά από πριν...

Sorry που σας πρήζω....

pashalitsa
15-01-11, 00:19
Γιατί δεν παίρνεις τηλ την αντιπροσωπεία να έρθει κάποιος να το δει;;; Να έχετε έτοιμα στεγνά ρούχα να του τα δείξετε... Βρε παιδιά εγώ έδωσα 1000 ευρώ σε 24 άτοκες και 10 χρόνια εγγύση στη Miele, και μου τα βγάζει σχεδόν σιδερωμένα... Μόνο οι ραφές θέλουν σιδέρωμα! Εγώ βέβαια τα σιδερώνω αλλά σε χρόνο DT!!!

gio_kx
18-01-11, 15:47
Γιατί δεν παίρνεις τηλ την αντιπροσωπεία να έρθει κάποιος να το δει;;; Να έχετε έτοιμα στεγνά ρούχα να του τα δείξετε... Βρε παιδιά εγώ έδωσα 1000 ευρώ σε 24 άτοκες και 10 χρόνια εγγύση στη Miele, και μου τα βγάζει σχεδόν σιδερωμένα... Μόνο οι ραφές θέλουν σιδέρωμα! Εγώ βέβαια τα σιδερώνω αλλά σε χρόνο DT!!!
Θα μπορούσες να μου γράψεις σε παρακαλώ το μοντέλο, διότι ειμαι σε διαδικασία αναζήτησης?

gio_kx
18-01-11, 15:51
καλημέρα σας
και εγώ το 7κιλο της Siemens έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένη μόνο σεντόνια και τραπεζομάντιλα σιδερώνω :mrgreen::mrgreen:

να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποιος ή αν γνωρίζει να βάλει σε στήλη πλυντήριο και στεγνωτήριο που δεν είναι της ίδιας μάρκας με το κιτ σύνδεσης?? σύμφωνα με τον κατασκευαστή του στεγνωτηρίου γίνεται αρκεί να έχουν τις ίδιες διαστάσεις, στην πράξη όμως ???

Θα μπορούσές να μου πείς το μοντέλο του στεγνωτηρίου, γιατί ψάχνω αυτήν την περίοδο και εγώ?

Έπίσης μήπως έμαθες αν ταιριάζουν διαφορετικές εταιρείες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Access
18-01-11, 16:22
Θα μπορούσές να μου πείς το μοντέλο του στεγνωτηρίου, γιατί ψάχνω αυτήν την περίοδο και εγώ?

Έπίσης μήπως έμαθες αν ταιριάζουν διαφορετικές εταιρείες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
καλησπέρα αγόρασα αυτό http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=1700#

και όχι τελικά δεν ρώτησα γιατί αποφάσισα να φτιάξω μία σιδερένια βάση για να το βάλω πάνω από το πλυντήριο (το έχει κάνει ήδη γνωστή μου εδώ και λίγες μέρες και από ότι φαίνεται δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα) :D:D

blueberry
24-01-11, 16:06
Καλησπέρα σας,εδώ και 6 μήνες περίπου παρακολουθώ ότι έχει γραφτεί σχετικά με τα στεγνωτήρια...έχω ομολογουμένως βοηθηθεί πάρα πολύ κ είπα τώρα στις εκπτώσεις να καταλήξω και εγώ επιτέλους ...όμως ενώ ήμουν αποφασισμένη για το morris cdr 97577 o αγαπητός κύριος tirnevos με όσα έγραψε με έβαλε σε σκέψεις!οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:τελικά το morris cdr 97577 τσαλακωνει λιγοτερο τα ρούχα?τελικα το hoover vhw 964d/14s...τι ενεργειακή κλάση έχει (ειδικά στο στεγνωμα!)και που μπορώ να το επαληθευσω????SOS :confused:

Dota
24-01-11, 17:31
Εγώ εκεί που είχα καταλήξει στην Siemens, στο στεγνωτήριο WT46W560BY και στο πλυντήριο WM14S740GR, μία πωλήτρια ενός πολυκαταστήματος μου είπε ότι τα Siemens κάνουν πολύ θόρυβο, ενώ τα AEG δεν κάνουν τόσο θόρυβο... Επίσης μου είπε ότι το αντίστοιχο μοντέλο στεγνωτηρίου της AEG (μιλάμε για τα μοντέλα με ενεργειακή κλάση Α) έχει 2 μεγάλα φίλτρα στην πόρτα η οποία δεν είναι από τζάμι όπως το στεγνωτήριο της Siemens...
Έχω καταμπερδευτεί...
Επίσης αυτές τις μέρες η Siemens έβγαλε νέο μοντέλο στεγνωτηρίου ενεργειακής κλάσης Α, το WT46W561BY και καταργείται το προηγούμενο... γιατί να το καταργήσουν όμως???

Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει...

Access
24-01-11, 18:03
Εγώ εκεί που είχα καταλήξει στην Siemens, στο στεγνωτήριο WT46W560BY και στο πλυντήριο WM14S740GR, μία πωλήτρια ενός πολυκαταστήματος μου είπε ότι τα Siemens κάνουν πολύ θόρυβο, ενώ τα AEG δεν κάνουν τόσο θόρυβο... Επίσης μου είπε ότι το αντίστοιχο μοντέλο στεγνωτηρίου της AEG (μιλάμε για τα μοντέλα με ενεργειακή κλάση Α) έχει 2 μεγάλα φίλτρα στην πόρτα η οποία δεν είναι από τζάμι όπως το στεγνωτήριο της Siemens...
Έχω καταμπερδευτεί...
Επίσης αυτές τις μέρες η Siemens έβγαλε νέο μοντέλο στεγνωτηρίου ενεργειακής κλάσης Α, το WT46W561BY και καταργείται το προηγούμενο... γιατί να το καταργήσουν όμως???

εγώ έχω το siemens 560 σε καμιά περίπτωση και σε κανένα σημείο του το στεγνωτήριο δεν έχει τζάμι εκτός από εκεί που πρέπει να έχει δηλαδή μπροστά
τα φίλτρα είναι από πλαστικό και μπορείς να τα βγάλεις άμεσα μια και πρέπει να καθαρίζονται πρίν από κάθε χρήση για τον θόρυβο δεν μπορώ να σου πω δεν έχω μέτρο σύγκρισης πάντως και με την μικρή να κοιμάται στο απέναντι δωμάτιο το έχω βάλει με την πόρτα κλειστή και ο θόρυβος δεν είναι ενοχλητικός

nikol1981
24-01-11, 20:51
Έχω καταμπερδευτεί...

Πες στην οωλητρια να πάρει μια κουκουρουκου κ να παει στον κόσμο της.....
Το καινούργιο στεγνωτηριο της siemens είναι το ΜΌΝΟ με Α+++++ δλδ -50./. Στην κατανάλωση ρεύματος.έχει μόλις 1,9 kwh κατανάλωση.το παλιό της ήταν με -40 γι αυτο κ καταργειτε.η γυαλινη πόρτα εξυπηρετεί.επίσης το σιεμενς έχει κ αυτο δεύτερο φιλτρο το οποίο είναι αυτοκαθαριζομενο κ γι αυτο δεν μπορεί να στο δείξει.οσο για τον θόρυβο κ στα δυο αν βάλεις ένα ρούχο με φερμουαρ κ κοπανιεται μέσα στο κάδο θα το ακούς εξίσου.άρα μουφαο θόρυβος στα στεγνωτηρια.αυτά τα λέμε για να πουλάμε.ότι άλλο στην διάθεση σας.:p:p

pashalitsa
24-01-11, 21:15
Nikol είναι αλήθεια αυτό που μου έχουν πει ότι τα SIEMENS είναι πιο μπροστά τεχνολογικά ενώ τα τα MIELE πιο κλασσικά, ποιοτικά και ανθεκτικά;;; Σε ρωτάω επειδή ξέρω ότι είσαι στο χώρο και με βοήθησες και στην επιλογή πρεσσοσίδερου και σε ευχαριστώ πολύ!!! Σκίζει το TEFAL!!!:D Απλά μια γνωστή μου αναρωτιέται ανάμεσα στα δυο...

nikol1981
24-01-11, 21:25
Nikol είναι αλήθεια αυτό που μου έχουν πει ότι τα SIEMENS είναι πιο μπροστά τεχνολογικά ενώ τα τα MIELE πιο κλασσικά, ποιοτικά και ανθεκτικά;;; Σε ρωτάω επειδή ξέρω ότι είσαι στο χώρο και με βοήθησες και στην επιλογή πρεσσοσίδερου και σε ευχαριστώ πολύ!!! Σκίζει το TEFAL!!!:D Απλά μια γνωστή μου αναρωτιέται ανάμεσα στα δυο...

Η σιεμενς πουλάει τεχνογνωσία κ πατεντες στην miele αλλα κ αλλού.τώρα αν σήμερα αγόραζαν πλυντήριο κ στεγνωτηριο θα έπαιρνα Σίγουρα με κλειστά ματιά σιεμενς.αν πας τώρα στην κατηγορία του στεγνωτηριου ά δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για miele.
Σύγκριση τιμών εδώ
Www.miele-home.gr
Www.siemens-oikiakes.gr

pashalitsa
24-01-11, 21:29
Η σιεμενς πουλάει τεχνογνωσία κ πατεντες στην miele αλλα κ αλλού.τώρα αν σήμερα αγόραζαν πλυντήριο κ στεγνωτηριο θα έπαιρνα Σίγουρα με κλειστά ματιά σιεμενς.αν πας τώρα στην κατηγορία του στεγνωτηριου ά δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για miele.
Σύγκριση τιμών εδώ
Www.miele-home.gr (http://Www.miele-home.gr)
Www.siemens-oikiakes.gr (http://Www.siemens-oikiakes.gr)

Α,χαχα! Εγώ τα έδωσα ήδη!!!! Αλλά δε βαριέσαι, είμαι πολύ ευχαριστημένη από το MIELE!!!

nikol1981
25-01-11, 09:39
Α,χαχα! Εγώ τα έδωσα ήδη!!!! Αλλά δε βαριέσαι, είμαι πολύ ευχαριστημένη από το MIELE!!!

:p:p:p:p

Tilemahos_Thess
26-01-11, 03:06
Kalispera!
Psaxnontas stegnotirio gia na kano doro stin aderfi mou gia to neo tis ksekinima sas vrika edo kai me tin efkeria paratheto tis empiries mou!

Eimai 26 xronon kai apo tote pou anoiksa ta matakia mou thimamai tin mana mou na exei 3 plidiria kai 2 stegnotiria ! vlepete, 6 atoma oikogenia kai mitera se megali etairia...e... ligo diskolo na paizei me ta rouxa (etsi fonaze sinexeia :P )

Otan apofasisa na aftonomitho sta 18 mou piga kai pira ena plidirio/stegnotirio tis Indesit (WIDL 106) 5/2.5 Wash/dry. me pige mexri ta 21 mou otan arxise na kanei ta prota koula. Itan apo ta prota pou eixan Auto-Dry sensor o opoios kapia stigmi mplokarei kai mou "epsise" kamia 3 tzin kai polla mplouzakia. liges vdomades meta to proto psisimo ekane ena oraio vradi ena MPOUUMMM evgale kapnous kai off to indesit! Tote apofasisa na kano ena doraki stin manoula kai tis pira to set tis Bosch (mou fenete 10KG plidirio 10KG stegnotirio). ego pira ta palia (20aitias Zerrowatt).
Fetos loipon, afou ta zerrowatt paredosan pnevma pira to set tis Candy (ksexoristes siskeves) kai einai ARISTES! den exo aplosei POTE, den exo paei paploma, maksilari, mpoufan, rouxa ski POTE katharistirio. kai i manoula ta idia ekane :D pote den tin thimamai na mouliase kouvertes stin mpaniera i kourtines. plidirio stegnotirio kai ready!
Episis mia ali simvouli, otan agorazete rouxa na prosexete na einai "Wash n wear" polla to grafoun stin etiketa tous. einai rouxa ta opoia vgenoun atsalakota apo to stegnotirio!
kai kati telefteo. MAKRIA apo siskeves 2se1. enas kalos filos pire to Miele to 2se1 to kainourio, kai ta vgazei OOOLLAA tsalakomena. kamia diakrisi!
ta kanonika stegnotiria exoun megalous kadous, megala xtipitiria ston kado kai to kiriotero, oi kadoi tous einai statheroi kai xtipane perissotero ta rouxa. ta plidiria stegnotiria epidi exoun mesa tous aposvestires(amortiser) aporofoun ta tradagmata ta opoia einai xrisima gia to ksetsalakoma ton rouxon.

sas kourasa, me sixathikate, elpizo se 2 xronakia na gino kai go mpampas kai na sas episkeptomai pio sixna

:)

xenia:-)
26-01-11, 14:07
candy κι εγω.πλυντηριο και στεγνωτηριο.και οικονομικα και την δουλεια τους κανουν!!!

eliana_1976_
03-02-11, 18:47
Σήμερα πήρα την "κρυάδα" ότι το πλυντήριό μας ariston 10ετίας βγήκε off. Εδώ και κανένα μήνα παρατηρούσα ότι δεν μου έβγαζε τις λαδιές, άλλαξα όλα τα απορρυπαντικά, έβαζα και λευκαντικό τίποτα. Εβαζα τοπικά στις λαδιές fairh, palmolive τίποτα, οι λαδιές πάνω. Μέχρι που ανακάλυψα ότι προφανώς δεν ζεσταίνει το νερό, οπότε τα ρούχα δεν πλένονται σωστά για να βγουν οι βρωμιές. Καλύτερα να τα έπλενα στα χέρια.
Δεν ξέρω τι να κάνω........να πάρω απλό πλυντήριο ή πλυντήριο/στεγνωτήριο. Βρήκα ένα AEG/Electrolux 7 κιλών για πλύσιμο/στέγνωμα που μου άρεσε και είδα ότι είναι ενεργειακής κλάσης Α και έχει πολλά προγράμματα κτλ.
Γενικότερα έχω κουζίνα και ψυγείο AEG και είμαι φοβερά ικανοποιημένη. Τι να κάνω με το πλυντήριο όμως ??? Μήπως το έχει καμμιά κοπέλα να μου πει εντυπώσεις ???
Βρε nikol1981 μήπως εσύ που είσαι μέσα στα πράγματα έχεις καμμιά ιδέα ???

http://www.electrolux.gr/node38.aspx?productId=31759

nikol1981
03-02-11, 20:14
Σήμερα πήρα την "κρυάδα" ότι το πλυντήριό μας ariston 10ετίας βγήκε off. Εδώ και κανένα μήνα παρατηρούσα ότι δεν μου έβγαζε τις λαδιές, άλλαξα όλα τα απορρυπαντικά, έβαζα και λευκαντικό τίποτα. Εβαζα τοπικά στις λαδιές fairh, palmolive τίποτα, οι λαδιές πάνω. Μέχρι που ανακάλυψα ότι προφανώς δεν ζεσταίνει το νερό, οπότε τα ρούχα δεν πλένονται σωστά για να βγουν οι βρωμιές. Καλύτερα να τα έπλενα στα χέρια.
Δεν ξέρω τι να κάνω........να πάρω απλό πλυντήριο ή πλυντήριο/στεγνωτήριο. Βρήκα ένα AEG/Electrolux 7 κιλών για πλύσιμο/στέγνωμα που μου άρεσε και είδα ότι είναι ενεργειακής κλάσης Α και έχει πολλά προγράμματα κτλ.
Γενικότερα έχω κουζίνα και ψυγείο AEG και είμαι φοβερά ικανοποιημένη. Τι να κάνω με το πλυντήριο όμως ??? Μήπως το έχει καμμιά κοπέλα να μου πει εντυπώσεις ???
Βρε nikol1981 μήπως εσύ που είσαι μέσα στα πράγματα έχεις καμμιά ιδέα ???

http://www.electrolux.gr/node38.aspx?productId=31759

το συγκεκριμενο δεν μπορω να το δω καλα στο σαιτ.παντως το Α ειναι στην αποδοση πλυσης αν κοιταξεις στην καταναλωση τευματος εχει Β.

βγαινει καινουριο siemens WD14H420EU με ενερ.α για την καταν.στο πλυσιμο κ β για το στεγνωμα
τα electrolux δεν τα δουλευω κ δεν εχω αποψη,σορρυ

eliana_1976_
03-02-11, 20:56
το συγκεκριμενο δεν μπορω να το δω καλα στο σαιτ.παντως το Α ειναι στην αποδοση πλυσης αν κοιταξεις στην καταναλωση τευματος εχει Β.

βγαινει καινουριο siemens WD14H420EU με ενερ.α για την καταν.στο πλυσιμο κ β για το στεγνωμα
τα electrolux δεν τα δουλευω κ δεν εχω αποψη,σορρυ

και το σιμενς όμως είναι β για το στέγνωμα. Βασικά εγώ θέλω κάποια να είναι Α κλάση και στα 2. Θα το ψάξω. Ευχαριστώ πάντως

Dota
04-02-11, 08:57
Πήρα το καινούργιο μου πλυντήριο και στεγνωτήριο της Siemens (πλυντήριο WM14S740GR - στεγνωτήριο WT46W561BY) και τα δύο ενεργειακής κλάσης Α!!!
Πρώτη εντύπωση: ΑΡΙΣΤΗ!!!!!!
Έβαλα 3 πλυντήρια και στο στέγνωμα τα ρούχα γίνονται ΑΦΡΑΤΑ και μοσχομυριστά!
Επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ στεγνωτήριο και δεν είχα δει ποτέ από κάποιον άλλον πως βγαίνουν τα ρούχα, γι'αυτό εντυπωσιάσθηκα!!!
Ακόμα και τις κάλτσες τις αθλητικές του άντρα μου, τι έβγαλε αφράτες... σαν καινούργιες!
Τώρα, όσον αφορά το σιδέρωμα, έβαλα την πρώτη πλύση στο στεγνωτήριο (σεντόνια - μαξιλαροθήκες τα οποία τα είχα στίψει στις 1400 στροφές) και διάλεξα το πρόγραμμα " Δυνατό στέγνωμα για φύλαξη"... Τα σεντόνια βγήκαν τσαλακωμένα αλλά οι μαξιλαροθήκες δεν χρειάζονται σίδερο!
Μετά έβαλα ρούχα μακό, φούτερ & τζην, τα οποία τα είχα στίψει στις 1200 στροφές, και διάλεξα το πρόγραμμα "Στέγνωμα για φύλαξη" και βγήκανε κι αυτά τσαλακωμένα... δηλαδή θέλουν σίδερο οπωσδήποτε...
Τώρα πρέπει να πειραματιστώ και με τα άλλα προγράμματα και του πλυντηρίου και του στεγνωτηρίου κι ελπίζω να βρω το κατάλληλο για το κάθε ρούχο που να μου το βγάζει ατσαλάκωτο....

pashalitsa
04-02-11, 09:20
Πήρα το καινούργιο μου πλυντήριο και στεγνωτήριο της Siemens (πλυντήριο WM14S740GR - στεγνωτήριο WT46W561BY) και τα δύο ενεργειακής κλάσης Α!!!
Επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ στεγνωτήριο και δεν είχα δει ποτέ από κάποιον άλλον πως βγαίνουν τα ρούχα, γι'αυτό εντυπωσιάσθηκα!!!
Ακόμα και τις κάλτσες τις αθλητικές του άντρα μου, τι έβγαλε αφράτες... σαν καινούργιες!
Τώρα, όσον αφορά το σιδέρωμα, έβαλα την πρώτη πλύση στο στεγνωτήριο (σεντόνια - μαξιλαροθήκες τα οποία τα είχα στίψει στις 1400 στροφές) και διάλεξα το πρόγραμμα " Δυνατό στέγνωμα για φύλαξη"... Τα σεντόνια βγήκαν τσαλακωμένα αλλά οι μαξιλαροθήκες δεν χρειάζονται σίδερο!
Μετά έβαλα ρούχα μακό, φούτερ & τζην, τα οποία τα είχα στίψει στις 1200 στροφές, και διάλεξα το πρόγραμμα "Στέγνωμα για φύλαξη" και βγήκανε κι αυτά τσαλακωμένα... δηλαδή θέλουν σίδερο οπωσδήποτε...
Τώρα πρέπει να πειραματιστώ και με τα άλλα προγράμματα και του πλυντηρίου και του στεγνωτηρίου κι ελπίζω να βρω το κατάλληλο για το κάθε ρούχο που να μου το βγάζει ατσαλάκωτο....

Το σίγουρο είναι ότι μακό, φούτερ και τζιν δε στεγνώνονται μαζί!!! Μέχρι να στεγνώσει το τζιν, το μακό θα έχει... ψηθεί!!!:lol: Με γεια σου και καλά στεγνώματα!!!

fraoulitsa_1
04-02-11, 13:16

Έχω το στεγνωτήριο της siemens A κατηγορία (-40%) εδώ και περίπου ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Χρησιμοποιώ συνήθως το πρόγραμμα βαμβακερά - στέγνωμα για φύλαξη και με εξαίρεση τα πουκάμισα δε σιδερώνω τίποτ'αλλο. Τα σεντόνια όντως βγαίνουν τσαλακωμένα (λογικό εφόσον ειναι τοσο μεγαλη επιφάνεια υφάσματος κουβαριασμενη..) αλλά τα διπλώνω όσο είναι ακόμα ζεστά και ό,τι τσάκιση υπάρχει δε με πολυενοχλεί...

Dota
04-02-11, 14:54
pashalitsa δεν το ήξερα αυτό, αλλά μου ακούγεται πολύ λογικό..

fraoulitsa_1 θα το δοκιμάσω κι εγώ, αλλά πεσ'μου σε παρακαλώ σε πόσες στροφές έχεις το πλυντηριό σου? Σε πόσες στροφές θα πρέπει να τα στίβω τα ρούχα?

nikol1981
04-02-11, 15:42
pashalitsa δεν το ήξερα αυτό, αλλά μου ακούγεται πολύ λογικό..

fraoulitsa_1 θα το δοκιμάσω κι εγώ, αλλά πεσ'μου σε παρακαλώ σε πόσες στροφές έχεις το πλυντηριό σου? Σε πόσες στροφές θα πρέπει να τα στίβω τα ρούχα?

αν δεν θελετε τα σεντονια να ειναι τσαλακωμενα φροντιστε να μην γεμιζετε το καδο του πλυντηριου με 8 κιλα ρουχα κ το ιδιο για το στεγνωτηριο.οταν αλλαζω τα σεντονια αν βαλω μονο αυτα μεσα στο πλυν.κ στο στεγ.μετα δεν τσαλακωνονταικαθολου. επισης εαν παρατηρησσεις στο βιβλιο οδηγειων του στεγνωτηριου την 1.6 Kwh καταναλωση τις εχει οταν τα ρουχα ειναι στιμενα στις 1400 στρογες.εαν στιψεις σε λιγοτερες ναι μεν ανεβανειι η καταναλωση αλλα παραμενει η συσκευη Α ενερ.

Dota
04-02-11, 15:45
πέρα από την κατανάλωση, εγώ ρωτάω σε πόσες στροφές πρέπει να στίβω τα ρούχα πριν μπουνε στο στεγνωτήριο, γιατί φαντάζομαι ότι οι στροφές παίζουν ρόλο στο πόσο τσαλακωμένα βγαίνουν τα ρούχα, ή κάνω λάθος???

nikol1981
04-02-11, 15:49
πέρα από την κατανάλωση, εγώ ρωτάω σε πόσες στροφές πρέπει να στίβω τα ρούχα πριν μπουνε στο στεγνωτήριο, γιατί φαντάζομαι ότι οι στροφές παίζουν ρόλο στο πόσο τσαλακωμένα βγαίνουν τα ρούχα, ή κάνω λάθος???

λαθος.το προγραμμα του στεγνωτηριου να προσεχεις.αν δλδ σε ενα ευαισθητο ρουχο πχ οπως τα σεντονια επιλεξεις το που δυνατο στεγνωμα θα φυσαει πολυ καυτο ς αερασ πανω τους κ για πολυ ωρα.αρα δοκιμασε σε λεπτα ρουχα πιο ελαφρια προγραμματα στεγνωματος. κ οπως ειπε μια κοπελ πριν να τα διπλωνεις οσο ειναι ζεστα.

eliana_1976_
04-02-11, 20:50
Νικολ1981 μήπως μπορείς να μου προτείνεις κανένα πλυντήριο (όχι με στεγνωτήριο που σου είχα πει τις προάλλες) τις προκοπής ??? Εχω δει μερικά bosch kai siemens που μου άρεσαν.
Ψάχνω αυτά τα χαρακτηριστικά

Ενεργειακής κλάσης Α, Α+, Α++ (όσο λιγότερη κατανάλωση τόσο καλύτερα, μέχρι 800,00)
Καταναλώσεις ανάλογα το φορτίο των ρούχων
Πλήκτρα για δύσκολους λεκέδες και εύκολο σιδέρωμα
Χωρητικότητας 7-8 κιλά
Ασφάλεια για τα παιδιά
Χρονοκαθηστέρηση
Σύστημα αυτοκαθαρισμού απορρυπαντικού
Να μην κάνει πολύ θόρυβο σαν να απογειώνεται ελικόπτερο

εχεις κάτι υπόψη σου να με βοηθήσεις ???

eliana_1976_
04-02-11, 20:56
Εχω δει αυτα

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10081981

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10085711

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10077251

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10082361 (αυτό μου φαινεται καλό)

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10090801

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10077571 (Αθόρυβη πλύση)

Τι να κάνω δεν ξέρω ???

Nanouka
07-02-11, 15:23
Μη φοβάστε να πλύνετε πουπουλένιο πάπλωμα και να το βάλετε στεγνωτήριο μετά .. το μόνο κακό είναι ότι τα πουπουλένια παπλώματα θέλουν πολλήήήή ώρα για να στεγνώσουν .. δεν παθαίνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα ..
εγώ έχω καθαριστήριο και έχω επαγγελματικό στεγνωτήριο αερίου .. τα πουπουλένια τα στεγνώνω στου 50 βαθμούς και γίνονται αστέρια!!!!!!
απλά καλό θα ήταν να μην "μπουκώσεις" το στεγνωτήριο με το πάπλωμα διότι θα κάνεις πολλές ώρες να το στεγνώσεις .. ;)

spyni
07-02-11, 16:05
Μη φοβάστε να πλύνετε πουπουλένιο πάπλωμα και να το βάλετε στεγνωτήριο μετά .. το μόνο κακό είναι ότι τα πουπουλένια παπλώματα θέλουν πολλήήήή ώρα για να στεγνώσουν .. δεν παθαίνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα ..
εγώ έχω καθαριστήριο και έχω επαγγελματικό στεγνωτήριο αερίου .. τα πουπουλένια τα στεγνώνω στου 50 βαθμούς και γίνονται αστέρια!!!!!!
απλά καλό θα ήταν να μην "μπουκώσεις" το στεγνωτήριο με το πάπλωμα διότι θα κάνεις πολλές ώρες να το στεγνώσεις .. ;)

δηλαδη, τα πλενεις καΝΟΝΙΚΑ στο πλυντηριο???ειχα ακουσει οτι μεσα βαζεις και μπαλακιθα του πιγκ πογκ για να μεινει αφρατο το παπλωμα...δεν ξερω αν ισχυει...παντως φοβαμαι να το κανω και στο πλυντ. και στο στεγν.

Nanouka
07-02-11, 16:48
δηλαδη, τα πλενεις καΝΟΝΙΚΑ στο πλυντηριο???ειχα ακουσει οτι μεσα βαζεις και μπαλακιθα του πιγκ πογκ για να μεινει αφρατο το παπλωμα...δεν ξερω αν ισχυει...παντως φοβαμαι να το κανω και στο πλυντ. και στο στεγν.
Ξέρεις ΠΟΣΟΙ πελάτες μου έχουν φέρει ρούχα και παπλώματα τα οποία κάποιος τους είπε να τα πλύνουν με μπαλάκια κι έτσι θα αφρατέψουν και θα στεγνώσουν πιο γρήγορα?!?!?!?!?!
και το χειρότερο είναι ότι τα έφεραν ένα βήμα πρίν σαπίσουν .. και δώστου να πλένουμε με τον πατέρα μου για να φύγει η σαπιοκοτίλα και μετά στέγνωμα για κανα 2 μέρες συνεχώς ..

μη τα φοβάστε!!!! το νερό καλό τους κάνει .. τα παπάκια παθαίνου τίποτα όταν βουτάνε στο νερό ????? όχι .. γιατί να πάθει το πουπουλένιο πάπλωμα ?? εγώ ακόμα και παπλώματα τα οποία απαγορεύουν το νερό και οι οδηγίες λένε μόνο στεγνό καθάρισμα, τα πλένω .. γιατί δεν εμπιστεύομαι το στεγνό καθάρισμα στο πούπουλο .. νεράκι, απορρυπαντικό, ΛΙΓΟ μαλακτικό και μετά στεγνωτήριο .. φρεσκαδούρα σας λέω!!! .. και για να έρθουν μετά τα πούπουλα στα ίσα τους, απλώστε τα λίγο στον ήλιο να αεριστούν .. καλό θα τους κάνει ;)

fragola
07-02-11, 17:22

Δηλαδή μας συστήνεις να το πλύνουμε στο σπίτι σε οικιακό πλυντήριο και στεγνωτήριο? Δε χρειάζονται τα μπαλάκια? Και τι εννοείς να μην μπουκώσουμε το στεγνωτήριο με το πάπλωμα?

nikol1981
07-02-11, 17:30
Δηλαδή μας συστήνεις να το πλύνουμε στο σπίτι σε οικιακό πλυντήριο και στεγνωτήριο? Δε χρειάζονται τα μπαλάκια? Και τι εννοείς να μην μπουκώσουμε το στεγνωτήριο με το πάπλωμα?

το οικιακο στεγνωτηριο δυσκολευετε να στεγνωσει πουπουλενιο παπλωμα διοτι ειναι πολυ ογκωδες κ γιατι κολλανε τα πουπουλα μεταξυ τους.εγω οταν βαζω το παπλωμα στο στεγμωτηριο το ανοιγω κατα τη διαρκεια του στεγνωματος το βγαζω το τιναζω κ υτο βαζω να ξανασυνεχιστειτο στεγνωμα.αλλα τουλαχιστον θα το κανω αυτο 4 φορες.

Nanouka
07-02-11, 17:59
το οικιακο στεγνωτηριο δυσκολευετε να στεγνωσει πουπουλενιο παπλωμα διοτι ειναι πολυ ογκωδες κ γιατι κολλανε τα πουπουλα μεταξυ τους.εγω οταν βαζω το παπλωμα στο στεγμωτηριο το ανοιγω κατα τη διαρκεια του στεγνωματος το βγαζω το τιναζω κ υτο βαζω να ξανασυνεχιστειτο στεγνωμα.αλλα τουλαχιστον θα το κανω αυτο 4 φορες.'
ακριβώς αυτό !!!!
θέλει αρκετό χρόνο και λίγο κόπο να στεγνώσεις κάτι πουπουλένιο..

το πάπλωμα μπορείτε άφοβα να το πλύνετε στο πλυντήριό σας αρκεί να μπαίνει μέσα με ευκολία .. δεν παθαίνει τίποτα κορίτσια .. το μόνο που μπορεί να σας πάθει είναι να ξεράσει το πούπουλο κιτρινίλες αλλά αυτό συμβαίνει εάν το πάπλωμα έχει να πλυθεί ερκετά έως πολλά πολλά χρόνια, εάν έχει χυθεί κάτι στο πάπλωμα και έχει στεγνώσει μόνο του (σε αργό ρυθμό) ή εάν φυσικά δεν έιναι καλής ποιότητας το πούπουλο .. αλλά αυτό διορθώνεται με μια 2η πλύση ..

κορίτσια σας μιλάω ειλικρινά .. τα δικά μου τα παπλώματα τα πλένω μέχρι και στους 60 βαθμούς!!!
συνεργαζόμαστε με μεγάλο ξενοδοχείο στη Αθήνα το οποίο έχει πουπουλένια παπλώματα της εταιρείας coco mat .. δεν μπορώ να σας πώ με τι λεκέδες μα στέλνουν παπλώματα διότι θα αηδιάσετε .. λοιπόν, τα πλένουμε ΟΛΑ άφοβα στους 60 βαθμούς και μετά τα στεγνώνουμε στος 50 βαθμούς .. τα παπλώματα επάνω γράφουν πλύσιμο στους 40 βαθμούς .. αλλά όταν έχεις να κάνεις με τέτοιους λεκέδες τι να σου κάνει το 40άρι ????? :roll: :roll:

το νερό καλό κάνει .. καθαρίζει και φρεσκάρει τα υφάσματα .. καλό θα ήτανε να πλύνετε όλα τα παπλώματα και αφού τα στεγνώσετε, τα αερίσετε για να έρθει στα ίσα του το πούπουλο κλπ κλπ, να τα βάζετε σε θήκες έτσι ώστε να πλένετε αρκετά συχνά μόνο αυτές κι έτσι τα παπλώματα να τα πλένετε κάθε 2 χρόνια για να μη φθαρούν (αν και δε χαμπαριάζουν) .. και φυσικά είναι και πιο υγιεινό να έχετε τα παπλώματά σας (ακόμα και αυτά με τον υαλοβάμβακα) ..

εξαίρεση αποτελούν αυτά που έχουν μέσα ΒΑΜΒΑΚΙ .. όχι cotton .. ΒΑΜΒΑΚΙ .. καθαρό βαμβάκι, το οποίο με το πλύσιμο γίνεται .......... άστα να πάνε!!!!! ..

επίσης, εγώ μέχρι και την "πάντα" απο τη κούνια των παιδιών μου έπλυνα και την έβαλα στεγνωτήριο .. χαμπάρι δεν πήρε!! έγινε σαν καινούρια !!!

ρωτήστε με ό,τι θέλετε!!! χαρά μου να σας βοηθάω :)

fragola
07-02-11, 19:32
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!:D
Δηλαδή τα μπαλάκια δε χρειάζονται έτσι?

nikol1981
07-02-11, 22:24
'
ακριβώς αυτό !!!!
θέλει αρκετό χρόνο και λίγο κόπο να στεγνώσεις κάτι πουπουλένιο..

το πάπλωμα μπορείτε άφοβα να το πλύνετε στο πλυντήριό σας αρκεί να μπαίνει μέσα με ευκολία .. δεν παθαίνει τίποτα κορίτσια .. το μόνο που μπορεί να σας πάθει είναι να ξεράσει το πούπουλο κιτρινίλες αλλά αυτό συμβαίνει εάν το πάπλωμα έχει να πλυθεί ερκετά έως πολλά πολλά χρόνια, εάν έχει χυθεί κάτι στο πάπλωμα και έχει στεγνώσει μόνο του (σε αργό ρυθμό) ή εάν φυσικά δεν έιναι καλής ποιότητας το πούπουλο .. αλλά αυτό διορθώνεται με μια 2η πλύση ..

κορίτσια σας μιλάω ειλικρινά .. τα δικά μου τα παπλώματα τα πλένω μέχρι και στους 60 βαθμούς!!!
συνεργαζόμαστε με μεγάλο ξενοδοχείο στη Αθήνα το οποίο έχει πουπουλένια παπλώματα της εταιρείας coco mat .. δεν μπορώ να σας πώ με τι λεκέδες μα στέλνουν παπλώματα διότι θα αηδιάσετε .. λοιπόν, τα πλένουμε ΟΛΑ άφοβα στους 60 βαθμούς και μετά τα στεγνώνουμε στος 50 βαθμούς .. τα παπλώματα επάνω γράφουν πλύσιμο στους 40 βαθμούς .. αλλά όταν έχεις να κάνεις με τέτοιους λεκέδες τι να σου κάνει το 40άρι ????? :roll: :roll:

το νερό καλό κάνει .. καθαρίζει και φρεσκάρει τα υφάσματα .. καλό θα ήτανε να πλύνετε όλα τα παπλώματα και αφού τα στεγνώσετε, τα αερίσετε για να έρθει στα ίσα του το πούπουλο κλπ κλπ, να τα βάζετε σε θήκες έτσι ώστε να πλένετε αρκετά συχνά μόνο αυτές κι έτσι τα παπλώματα να τα πλένετε κάθε 2 χρόνια για να μη φθαρούν (αν και δε χαμπαριάζουν) .. και φυσικά είναι και πιο υγιεινό να έχετε τα παπλώματά σας (ακόμα και αυτά με τον υαλοβάμβακα) ..

εξαίρεση αποτελούν αυτά που έχουν μέσα ΒΑΜΒΑΚΙ .. όχι cotton .. ΒΑΜΒΑΚΙ .. καθαρό βαμβάκι, το οποίο με το πλύσιμο γίνεται .......... άστα να πάνε!!!!! ..

επίσης, εγώ μέχρι και την "πάντα" απο τη κούνια των παιδιών μου έπλυνα και την έβαλα στεγνωτήριο .. χαμπάρι δεν πήρε!! έγινε σαν καινούρια !!!

ρωτήστε με ό,τι θέλετε!!! χαρά μου να σας βοηθάω :)

κ να προσθεσω οτι για να βαλετε το παπλωμα στο στεγνωτηριο θα πρεπει να ειναι στιμενο.εαν το πλυντηριο σας δεν εχει ειδικο προγραμμα στο οποιο πλενετε παπλωμα κ το οποιο εχει την δυνατοτητα να το στιψει μην βαζετε το πλυντηριο να στιψει το παπλωαμα.τα πλυντηρια καταστρεφονται οταν στιβουν κ δεν ειανι κατασκευασμενα να το κανουν παρα μονο οταν σας το παρεχει η συσκευη...(αρα πο αυτη την κατηγορια απορριπτονται ολα τα πλυντηρια bosch,siemens,pitsos,miele,candy ανεξαρτητος χωριτηκοτητας απο 5 εως 10κιλα.) απ'οτι μπορω να θυμηθω προγραμμα για παπλωματα εχει το 8κιλο της aeg το 9κιλο+ το 10κιλο της hoover το 8κιλο της brandt
η σειρα aqualtis tis ariston & kapoia samsung.αν θυμηθω καποιο ακομα θα το προσθεσω.
να σας πω ακομα οτι εαν ενα πλυντηριο δεν εχει προγραμμα παπλωματος κ σεις βαλετε οταν αυτο θα παει να στιψει θα ακουσετε ενα δυνατο χτυπο απο την μη σωστη κατανομη βαρους.τα καινουρια πλυντηρια σε αυτη την περιπτωση σταματουν το στυψιμο κ προσπαθουν να ευθυγραμμισουν τα ρουχα (γτ αυτο νομιζουν οτι εχουν) με αποτελεσμα να προσπαθει το πλυντηριο να στιψει κ να διακοπτετε η εξελιξη του προγραμματοσ.

fragola
08-02-11, 07:50
κ να προσθεσω οτι για να βαλετε το παπλωμα στο στεγνωτηριο θα πρεπει να ειναι στιμενο.εαν το πλυντηριο σας δεν εχει ειδικο προγραμμα στο οποιο πλενετε παπλωμα κ το οποιο εχει την δυνατοτητα να το στιψει μην βαζετε το πλυντηριο να στιψει το παπλωαμα.τα πλυντηρια καταστρεφονται οταν στιβουν κ δεν ειανι κατασκευασμενα να το κανουν παρα μονο οταν σας το παρεχει η συσκευη...(αρα πο αυτη την κατηγορια απορριπτονται ολα τα πλυντηρια bosch,siemens,pitsos,miele,candy ανεξαρτητος χωριτηκοτητας απο 5 εως 10κιλα.) απ'οτι μπορω να θυμηθω προγραμμα για παπλωματα εχει το 8κιλο της aeg το 9κιλο+ το 10κιλο της hoover το 8κιλο της brandt
η σειρα aqualtis tis ariston & kapoia samsung.αν θυμηθω καποιο ακομα θα το προσθεσω.
να σας πω ακομα οτι εαν ενα πλυντηριο δεν εχει προγραμμα παπλωματος κ σεις βαλετε οταν αυτο θα παει να στιψει θα ακουσετε ενα δυνατο χτυπο απο την μη σωστη κατανομη βαρους.τα καινουρια πλυντηρια σε αυτη την περιπτωση σταματουν το στυψιμο κ προσπαθουν να ευθυγραμμισουν τα ρουχα (γτ αυτο νομιζουν οτι εχουν) με αποτελεσμα να προσπαθει το πλυντηριο να στιψει κ να διακοπτετε η εξελιξη του προγραμματοσ.

Ξέρω ότι τέτοιο πρόγραμμα έχει το 8κιλο της Miele επίσης.

Δηλαδή εγώ που έχω Μπος 8κιλο καινούργιο δεν μπορώ να πλύνω το πάπλωμα? Αν το έβαζα και με άλλα ρούχα? Επίσης, με αυτή τη λογική δεν μπορώ να πλύνω κουβέρτες, κουβερλι, κλπ.? Ένας λόγος που πήρα μεγάλο πλυντήριο είναι για να πλένω τα μεγάλα κομμάτια...

nikol1981
08-02-11, 08:23
Ξέρω ότι τέτοιο πρόγραμμα έχει το 8κιλο της Miele επίσης.

Δηλαδή εγώ που έχω Μπος 8κιλο καινούργιο δεν μπορώ να πλύνω το πάπλωμα? Αν το έβαζα και με άλλα ρούχα? Επίσης, με αυτή τη λογική δεν μπορώ να πλύνω κουβέρτες, κουβερλι, κλπ.? Ένας λόγος που πήρα μεγάλο πλυντήριο είναι για να πλένω τα μεγάλα κομμάτια...

νομιζω το ξεκαθαρισα με τα παραπανω.ειναι δυνατον να χωραει ρουχα κ παπλωμα μμαζι?????????????μπορειτε να πλυνετε βαρια ρουχα χωρις να επιλεξετε στιψιμο δλδ μηδεν στροφες.παλι αν θελετε στιψτε τα τι ν α πω απλα να ξερετε οτι ετσι η συσκευη θα εχει πιο συντομη ημερομηνια ληξησ.να πουλαμε κ μεις τιποτα κλεφτες θα γινουμε;);););););)

Vann
08-02-11, 08:39
nikol1981 θελω την γνωμη σου,θελω να παρω πλυντηριο κ στεγνωτηριο,θα προτιμουσα μια συσκευη αλλα ολοι λενε να μην το κανω,θελω να μου πεις ποια εταιρια να προτιμησω,δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα,γιατι το πλυντηριο το brand που εχω το μετανιωσα πικρα τσαμπα τα λεφτα του.Εχει ο κωτσοβολος σε ενα φυλλαδιο του τα indesit κ τα εχει κ τα δυο γυρω στα 500ευρω,να τα παρω?η θα ειναι της Κυριακης χαρας κ της Δευτερας λυπης?

nikol1981
08-02-11, 15:41
nikol1981 θελω την γνωμη σου,θελω να παρω πλυντηριο κ στεγνωτηριο,θα προτιμουσα μια συσκευη αλλα ολοι λενε να μην το κανω,θελω να μου πεις ποια εταιρια να προτιμησω,δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα,γιατι το πλυντηριο το brand που εχω το μετανιωσα πικρα τσαμπα τα λεφτα του.Εχει ο κωτσοβολος σε ενα φυλλαδιο του τα indesit κ τα εχει κ τα δυο γυρω στα 500ευρω,να τα παρω?η θα ειναι της Κυριακης χαρας κ της Δευτερας λυπης?
επειδη το σετακι του κωτσοβολου το ειδα το πλυντηριο ειναι χαλια.οποτε οχι.αμα θεες να σου βγει φθηνο παρε ενα αλλο πλυντηριο κ αυτο το στεγνωτηριο.φαντασου οτι το πλυντηριο το indesit ειναι χειροτερο απο brandt

Nanouka
08-02-11, 16:27
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!:D
Δηλαδή τα μπαλάκια δε χρειάζονται έτσι?
νόπ .. μόνο άν θές να παίξεις πινγκ πόνγκ :lol: .. θυμήθηκα τώρα μια πελάτισα μου η οποία μου έφερε ένα μισοσαπισμένο πουπουλένιο μπουφάν που το είχε γεμίσει με τέτοια μπαλάκια και μου ζήτησε να της το καθαρίσω .. όταν μου είπε τι ήταν αυτά που έβαλε μέσα στην πλύση (και αφού βρήκα κανα 2 στις εσωτερικές τσέπες, της λέω "άμα σου έλεγαν να ρίξεις και τη ρακέτα μέσα.. θα την έριχνες??????" .. στο θέμα του πλυσίματος των ρούχων, μην είσαστε ευκολόπιστες .. οι παραδοσιακοί τρόποι πλυσίματος των ρούχων είναι οι καλύτεροι .. αισθανθείτε το ρούχο .. και τα μάλλινα πλένονται .. και τα μεταξωτά .. κάντε δοκιμές σε τυφλά σημεία .. και προς θεού όχι στα χημικά που πουλάνε αδέσποτα στα σούπερ μάρκετ .. χίλιες φορές να δώσετε 20 ευρώ παραπάνω και να πάρετε ένα επαγγελματικό χημικό καθαριστικό απο τα καταστήματα που προμηθεύουν τα καθαριστήρια και να μη χαλάσετε το ρούχο παρά να δώσετε 2-3 ευρώ και να κλαίτε το ρούχο ..

nikol .. δεν ξέρω για τα νέας τεχνολογίας, εγώ έχω ένα παλαιότατο miele για το οποίο δεν έχω το εγχειρίδιο χρήσης του, και ξέρω δύο προγράμματα απο τα τρία, το μεγάλο που κάνει περίπου μιαμιση ώρα να πλύνει και στίβει αυτόματα και το μεσαίο που πρέπει να το γυρίσεις για να στίψει, και εκεί βάζω το πάπλωμα των παιδιών που είναι μικρό (όταν δεν έχω τι άλλο να βάλω στο 25κιλο επαγγελματικο) και δεν ακούγεται κανένας ήχος και το πλένει μια χαρά ..
νομίζω ότι σε οποιοδήποτε πρόγραμμα να μπεί θα πλυθεί εξίσουν καλά .. η κατανομή του βάρους θα είναι ίδια .. αφού δεν θα στουμπώσει το πλυντήριο .. θα υπάρχει χώρος κενός για να γίνει ίση κατανομή ..

επίσης, καλό θα ήτανε να μή βάζετε ρούχα μαζί με τα πουπουλένια μπουφάν ή παπλώματα .. εγώ το αποφεύγω ..
κουβέρτες (εάν το επιτρέπουν) μπορείτε να τις πλύνετε άφοβα .. κουβερλί επίσης ..

γενικά μπορείτε να πλύνετε πουπουλένια ΑΡΚΕΙ να υπάρχει χώρος στον κάδο για να στιφτούν καλά καλά και μετά το στεγνωτήριο να είναι αρκετά μεγάλο για να μπορέσει να το στεγνώσει ομοιόμορφα .. κάντε πρώτα μια δοκιμή στο στεγνωτήριο .. βάλτε το πάπλωμα πρίν το πλύνετε μέσα στον κάδο και υπολογίστε άλλο μισό πάπλωμα .. αν δείτε ότι είναι άνετο τότε μη το σκέφτεστε καθόλου !!! αν δεν είναι άνετο τότε να ξέρετε ότι θα το στεγνώσετε στο πρόγραμμα αρκετές φορές με πολλά σταματήματα, τινάγματα κλπ κλπ ..

αυτά κι ελπίζω να βοήθησα :)

XΡΙΣΤΙΝΑ
08-02-11, 16:34
επλυνα παπλωμα πουπουλενιο και το εβαλα μετα στο στεγνωτηριο..το κοιταγα καθε μιση ωρα ομως το εβγαζα και το ξαναβαζα γιατι δεν στεγνωνε ομοιομορφα...το ηθελε το χερακι του... ολα καλα ομως...

nikol1981
08-02-11, 16:57
νόπ .. μόνο άν θές να παίξεις πινγκ πόνγκ :lol: .. θυμήθηκα τώρα μια πελάτισα μου η οποία μου έφερε ένα μισοσαπισμένο πουπουλένιο μπουφάν που το είχε γεμίσει με τέτοια μπαλάκια και μου ζήτησε να της το καθαρίσω .. όταν μου είπε τι ήταν αυτά που έβαλε μέσα στην πλύση (και αφού βρήκα κανα 2 στις εσωτερικές τσέπες, της λέω "άμα σου έλεγαν να ρίξεις και τη ρακέτα μέσα.. θα την έριχνες??????" .. στο θέμα του πλυσίματος των ρούχων, μην είσαστε ευκολόπιστες .. οι παραδοσιακοί τρόποι πλυσίματος των ρούχων είναι οι καλύτεροι .. αισθανθείτε το ρούχο .. και τα μάλλινα πλένονται .. και τα μεταξωτά .. κάντε δοκιμές σε τυφλά σημεία .. και προς θεού όχι στα χημικά που πουλάνε αδέσποτα στα σούπερ μάρκετ .. χίλιες φορές να δώσετε 20 ευρώ παραπάνω και να πάρετε ένα επαγγελματικό χημικό καθαριστικό απο τα καταστήματα που προμηθεύουν τα καθαριστήρια και να μη χαλάσετε το ρούχο παρά να δώσετε 2-3 ευρώ και να κλαίτε το ρούχο ..

nikol .. δεν ξέρω για τα νέας τεχνολογίας, εγώ έχω ένα παλαιότατο miele για το οποίο δεν έχω το εγχειρίδιο χρήσης του, και ξέρω δύο προγράμματα απο τα τρία, το μεγάλο που κάνει περίπου μιαμιση ώρα να πλύνει και στίβει αυτόματα και το μεσαίο που πρέπει να το γυρίσεις για να στίψει, και εκεί βάζω το πάπλωμα των παιδιών που είναι μικρό (όταν δεν έχω τι άλλο να βάλω στο 25κιλο επαγγελματικο) και δεν ακούγεται κανένας ήχος και το πλένει μια χαρά ..
νομίζω ότι σε οποιοδήποτε πρόγραμμα να μπεί θα πλυθεί εξίσουν καλά .. η κατανομή του βάρους θα είναι ίδια .. αφού δεν θα στουμπώσει το πλυντήριο .. θα υπάρχει χώρος κενός για να γίνει ίση κατανομή ..

επίσης, καλό θα ήτανε να μή βάζετε ρούχα μαζί με τα πουπουλένια μπουφάν ή παπλώματα .. εγώ το αποφεύγω ..
κουβέρτες (εάν το επιτρέπουν) μπορείτε να τις πλύνετε άφοβα .. κουβερλί επίσης ..

γενικά μπορείτε να πλύνετε πουπουλένια ΑΡΚΕΙ να υπάρχει χώρος στον κάδο για να στιφτούν καλά καλά και μετά το στεγνωτήριο να είναι αρκετά μεγάλο για να μπορέσει να το στεγνώσει ομοιόμορφα .. κάντε πρώτα μια δοκιμή στο στεγνωτήριο .. βάλτε το πάπλωμα πρίν το πλύνετε μέσα στον κάδο και υπολογίστε άλλο μισό πάπλωμα .. αν δείτε ότι είναι άνετο τότε μη το σκέφτεστε καθόλου !!! αν δεν είναι άνετο τότε να ξέρετε ότι θα το στεγνώσετε στο πρόγραμμα αρκετές φορές με πολλά σταματήματα, τινάγματα κλπ κλπ ..

αυτά κι ελπίζω να βοήθησα :)

για τα μπαλακια......ο αντρας μου αγορασε ενα μπουφαν εξ αμερικης το οοπιο στο εσωτερικο εγραφε να το πλυνω με μπαλακια....οταν το ειχα δει το διαβαζα κ το ξαναδιαβαζα κ λεω μ@@@@@ θα ειναι δεν καταλαβα εγω..αρα μαλλον ισχυει

Nanouka
08-02-11, 17:21
Μήπως ο κατασκευαστής εννούσε αυτά??
http://3.bp.blogspot.com/_0JW-5lpWhZg/TB-dOP4pLEI/AAAAAAAAAlk/rysURDhWFDQ/s1600/stupid+laundry+balls.jpg
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι όταν τα βάλεις αυτά, τότε δε χρειάζεσαι μαλακτικό και τα ρούχα αφρατεύουν πιο καλά .. οκ .. :lol: :lol: :lol: :lol: .. 2 μπαλάκια αντικαθιστούν το μαλακτικό .. οκ .. :lol: :lol: :lol: :lol: .. και αφρατελυουν το ρούχο .. οκ .. :lol: :lol: :lol: :lol:

nikol1981
08-02-11, 18:19
Μήπως ο κατασκευαστής εννούσε αυτά??
http://3.bp.blogspot.com/_0JW-5lpWhZg/TB-dOP4pLEI/AAAAAAAAAlk/rysURDhWFDQ/s1600/stupid+laundry+balls.jpg
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι όταν τα βάλεις αυτά, τότε δε χρειάζεσαι μαλακτικό και τα ρούχα αφρατεύουν πιο καλά .. οκ .. :lol: :lol: :lol: :lol: .. 2 μπαλάκια αντικαθιστούν το μαλακτικό .. οκ .. :lol: :lol: :lol: :lol: .. και αφρατελυουν το ρούχο .. οκ .. :lol: :lol: :lol: :lol:

XAXAXA.....ναι

Eleni1980
08-02-11, 23:07
και που τα βρισκουν αυτα;

Nanouka
09-02-11, 00:18
και που τα βρισκουν αυτα;
http://www.amazon.co.uk/Eco-Dryer-Softeners/dp/B000U6ZVW6/ref=sr_1_43?ie=UTF8&qid=1297203563&sr=8-43
http://www.amazon.co.uk/ECOZONE-E250-Ecozone-Dryerballs-Twin/dp/B000QG8DM0/ref=sr_1_11?ie=UTF8&qid=1297203415&sr=8-11

p.s. τα παπάκια παθαίνου τίποτα όταν βουτάνε στο νερό ????? όχι ..
σόρυ για το σπάμ πόστ, αλλά έπεσε το μάτι μου στο πόστ μου με τα παπάκια και θυμήθηκα το ανέκδοτο του Σερβετά :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vann
09-02-11, 08:48
nikol1981 Mπορεις να μου πεις πιο να παρω συγκεκριμενα?προτεινε μου ενα πλυντηριο κ ενα στεγνωτηριο.Εισαι κ εσυ της αποψης οχι 2σε 1?

Tilemahos_Thess
09-02-11, 14:19
HEHE, ego pali ena aplo Candy 8KG exo kai to paploma to plenei aneta sto programma gia vamvakera! patao kai to koumpaki gia Xtra nero (giati exo thema me alergies) kai mia xara to plenei kai to stivei. to vazo kai sto stegnotirio meta sto programma gia sinthetika (to anoigo vevea polles fores kai to alazo theseis) kai vgenei kainourioo! to idio kai ta maksilaria, kai ta rouxa tou ski!
to mono pou mporei na simvei einai kamia fora sto proto stipsimo na petaksei mpoliko afro. alla kai pali diorthonetai

nikol1981
09-02-11, 16:43
nikol1981 Mπορεις να μου πεις πιο να παρω συγκεκριμενα?προτεινε μου ενα πλυντηριο κ ενα στεγνωτηριο.Εισαι κ εσυ της αποψης οχι 2σε 1?

διαβασε κανα δυο σελιδες πιο πισω γτ εχω κ ενα μωρο που τσιριζει!!!!! αν δεν βγαλεις ακρη πες...οκ?????

katerinak
09-02-11, 16:54
επειδη το σετακι του κωτσοβολου το ειδα το πλυντηριο ειναι χαλια.οποτε οχι.αμα θεες να σου βγει φθηνο παρε ενα αλλο πλυντηριο κ αυτο το στεγνωτηριο.φαντασου οτι το πλυντηριο το indesit ειναι χειροτερο απο brandt

εγω εχω ιντεσιτ 2 σε 1,μια χαρα ειναι μεχρι τωρα κ δουλευει καθε μερα.απλα δεν βγαινουν πολυ ισια,φτααιει που τα αφηνω κ κρυωνουν μεσα κιολας

Vann
09-02-11, 21:42
nikol1981 ειδα για καποια σιεμενς που εγραφες αλλα ανεβαινω πολυ σε τιμη απο οτι ειδα

nikol1981
09-02-11, 22:54
nikol1981 ειδα για καποια σιεμενς που εγραφες αλλα ανεβαινω πολυ σε τιμη απο οτι ειδα

αν θες οικονομικη λυση δες τα candy το πλυντηριο go 107 7kg/1000str. στα 350 ευρω περιπου κ το στεγλωτηριο επισησ gof 570 k ayto +/- 350 euro.αλλη λυση να παρεις αλλη μαρκα πλυντηριο σε 7 κιλα ....θα με βοηθουσες αν μου ελεγες περιπου τι θες απο την συσκευη

Eleni1980
10-02-11, 15:15
Εγω εχω το hoover και ειναι πολυ καλο. 2 σε 1! Να παρεις α κλαση γιατι αλλιως καιει ρευμα πολυ το στεγνωμα.

Τα μπαλακια τα εχει καμια; Αξιζει;

eliana_1976_
10-02-11, 15:57
Εμείς πάντως ακούσαμε τη συμβουλή της nikol πήραμε πλυντήριο σκέτο siemens WM14S740GR 829,00 ευρώ.
Θεωρήσαμε ότι ήταν το καλύτερο από όλα αυτα΄που είχαμε δει και όλα αυτά που προσφέρει. Ενεργειακή κλάση Α και εξοικονόμηση ενέργειας 30% σε όλα τα προγράμματα + όλα τα άλλα που προσφέρει. Ελπίζω να μου λύσει τα χέρια και να μην καίει όπως το άλλο που έβαζα 4-5 πλυντήρια τη βδομάδα και μας ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός ΔΕΗ 260 ευρώ και έπαθα εγκεφαλικό.

Τελικά η siemens έχει βγάλει φοβερά μοντέλα και κάποια στιγμή λέω να "χτυπήσω" αλύπητα το στεγνωτήριό της WT46W561BY που είναι το μοναδικό ενεργειακής κλάσης Α++++ (-50% λιγότερη κατανάλωση ενέργειας). Σου παρέχει προστασία από το τσαλάκωμα 120 λεπτά επιπλέον από την λήξη του προγράμματος. Οπότε εάν το βάλεις να δουλέψει στις 6 το πρωί και τελειώσει στις 8 (με το νυχτερινό) προλαβαίνεις να κοιμηθείς μια ωρίτσα παραπάνω και να μην σου τσαλακωθούν πολύ :)
Οπως μας έλεγε και η Nikol όσους ρώτησα όλοι μας είπαν το ίδιο πράγμα....καλύτερα 2 χωριστές συσκευές, παρά 2 σε 1, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι όλες οι άλλες άχρηστες.

eliana_1976_
10-02-11, 16:01
Α+++ τελικά είναι το 740 που πήραμε

nikol1981
10-02-11, 16:05
Εμείς πάντως ακούσαμε τη συμβουλή της nikol πήραμε πλυντήριο σκέτο siemens WM14S740GR 829,00 ευρώ.
Θεωρήσαμε ότι ήταν το καλύτερο από όλα αυτα΄που είχαμε δει και όλα αυτά που προσφέρει. Ενεργειακή κλάση Α και εξοικονόμηση ενέργειας 30% σε όλα τα προγράμματα + όλα τα άλλα που προσφέρει. Ελπίζω να μου λύσει τα χέρια και να μην καίει όπως το άλλο που έβαζα 4-5 πλυντήρια τη βδομάδα και μας ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός ΔΕΗ 260 ευρώ και έπαθα εγκεφαλικό.

Τελικά η siemens έχει βγάλει φοβερά μοντέλα και κάποια στιγμή λέω να "χτυπήσω" αλύπητα το στεγνωτήριό της WT46W561BY που είναι το μοναδικό ενεργειακής κλάσης Α++++ (-50% λιγότερη κατανάλωση ενέργειας). Σου παρέχει προστασία από το τσαλάκωμα 120 λεπτά επιπλέον από την λήξη του προγράμματος. Οπότε εάν το βάλεις να δουλέψει στις 6 το πρωί και τελειώσει στις 8 (με το νυχτερινό) προλαβαίνεις να κοιμηθείς μια ωρίτσα παραπάνω και να μην σου τσαλακωθούν πολύ :)
Οπως μας έλεγε και η Nikol όσους ρώτησα όλοι μας είπαν το ίδιο πράγμα....καλύτερα 2 χωριστές συσκευές, παρά 2 σε 1, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι όλες οι άλλες άχρηστες.

θα βγαλει η siemens καινουργιο στεγνωτηριο....αναμενεται

ευχαριστωωωωωω:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Nanouka
10-02-11, 16:14
Τα μπαλακια τα εχει καμια; Αξιζει;
όχι και όχι βέβαια ..
σας είπα παραπάνω ότι πολλές πελάτισές μου μου έφεραν μισοκατεστραμένα ρούχα απο αυτά τα μπαλάκια ..
μα σκεφτήτε λίγο λογικά .. μπορούν 2 μπαλάκια να αντικαταστήσουν το μαλακτικό ????????????????????????????????????
ε μη το χάσω κι ολόκληρο το μυαλό!!!!

Vann
11-02-11, 08:36
nikol1981 θελω να παρω ενα καλο πλυντηριο που να μην καιει πολυ κ να ειναι μεγαλης χωριτικοτητας,επισης κατι παρομοιο θα ηθελα κ για στεγνωτηριο

beta
11-02-11, 09:36
Καλημέρα σε όλους
Είμαστε κι εμείς σε φάση αναζήτησης πλυντηρίου - στεγνωτηρίου, ακόμα δεν έχουμε ψωνίσει αλλά καταλήξαμε στα εξής συμπεράσματα μετά από αρκετό ψάξιμο:
1) καλύτερα να πάρετε ξεχωριστές συσκευές γιατί αν χαλάσει η μία, τουλάχιστον δουλεύει η άλλη, δεν χρειάζεται να βάζεις τα ρούχα μισά μισά και να περιμένες με τις ώρες καταναλώνοντας συγχρόνως διπλάσιο ρεύμα και από πλευράς χρημάτων στις μάρκες siemens & bosch που μάλλον θα προτιμήσουμε εμείς, οι τιμές είναι μία η άλλη
2) 1 κιλό διαφορά στο στεγνωτήριο κάνει μεγάλη διαφορά, αξίζει τον κόπο να πάτε σε ένα πολύ μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών για να τα δείτε όλα από κοντά, άσχετα αν θα ψωνίσετε από κει ή όχι
3) εκπτώσεις σ' αυτά τα είδη, τα μεγάλα μαγαζιά δεν κάνουν εκτός από μέρες προσφορών όπου δεν είδα τίποτα για στεγνωτήρια και επίσης συνήθως βάζουν σε προσφορά συγκεκριμένα εκθεσιακά κομμάτια
4) οι διαφορές στις τιμές από μαγαζί σε μαγαζί είναι τεράστιες εγώ βρήκα αυτό που με ενδιαφέρει σχεδόν 200 € φθηνότερα, αξίζει να το ψάξετε μέσω του skroutz ή άλλου παρόμοιου site που συγκρίνει τιμές και γενικά μέσω Internet, εντός Ελλάδας φυσικά. Επίσης ποικίλλουν πολύ οι τιμές των μεταφορικών ακόμα και για εντός Αττικής. Γενικώς, ότι θέλει ο καθένας ζητάει!!!

Ελπίζω να βοήθησα κάπως,
Καλές αγόρές,

nikol1981
11-02-11, 16:06
Καλημέρα σε όλους
Είμαστε κι εμείς σε φάση αναζήτησης πλυντηρίου - στεγνωτηρίου, ακόμα δεν έχουμε ψωνίσει αλλά καταλήξαμε στα εξής συμπεράσματα μετά από αρκετό ψάξιμο:
1) καλύτερα να πάρετε ξεχωριστές συσκευές γιατί αν χαλάσει η μία, τουλάχιστον δουλεύει η άλλη, δεν χρειάζεται να βάζεις τα ρούχα μισά μισά και να περιμένες με τις ώρες καταναλώνοντας συγχρόνως διπλάσιο ρεύμα και από πλευράς χρημάτων στις μάρκες siemens & bosch που μάλλον θα προτιμήσουμε εμείς, οι τιμές είναι μία η άλλη
2) 1 κιλό διαφορά στο στεγνωτήριο κάνει μεγάλη διαφορά, αξίζει τον κόπο να πάτε σε ένα πολύ μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών για να τα δείτε όλα από κοντά, άσχετα αν θα ψωνίσετε από κει ή όχι
3) εκπτώσεις σ' αυτά τα είδη, τα μεγάλα μαγαζιά δεν κάνουν εκτός από μέρες προσφορών όπου δεν είδα τίποτα για στεγνωτήρια και επίσης συνήθως βάζουν σε προσφορά συγκεκριμένα εκθεσιακά κομμάτια
4) οι διαφορές στις τιμές από μαγαζί σε μαγαζί είναι τεράστιες εγώ βρήκα αυτό που με ενδιαφέρει σχεδόν 200 ? φθηνότερα, αξίζει να το ψάξετε μέσω του skroutz ή άλλου παρόμοιου site που συγκρίνει τιμές και γενικά μέσω Internet, εντός Ελλάδας φυσικά. Επίσης ποικίλλουν πολύ οι τιμές των μεταφορικών ακόμα και για εντός Αττικής. Γενικώς, ότι θέλει ο καθένας ζητάει!!!

Ελπίζω να βοήθησα κάπως,
Καλές αγόρές,

στα ηλεκτρομαγαζα δεν κανουν εξτρα εκπτωση την περιοδο των εκπτωεων γτ πρωτων δεν ειναι μπλουζακι για να φυγει απο την μοδα κ να τους μεινει στο ραφι αλλα κ ουτε δουλευουν με τρελα ποσοστα κερδους οπως νομιζετε για να σας κανουν 60 70 τοις εκατο....ζητημα αν βγαζουν 10 τοις εκατο κ αυτο ειναι μικτο κερδος.γι αυτο κ στα μεγαλα μαγαζια σας χρεωνουν μεταφορικα γτ μειονουν μερικες μοναδες απο το κερδος τους.
αυτου του ειδους τα καταστηματα σας κανουν εκπτωση ολη την διαρκεια του ετους.

τωρα για το οτι θελει ο καθενας ζηταει τα ματια σας ανοιχτα γτ το εξυπνο πουλι αποτην μυτη πιανετε.....απειρες φορες μου εχει ερθει πελατης που μου λεει οτι εχει βρει το ιδιο μα το ιδιο προιον σε πολυ χαμηλοτερη τιμη κ τελικα ειναι αλλο μοντελο το οποια εμοιαζε.γι αυτο συγκριση τιμων μονο με τα μοντελα ενα νουμερο η ενα γραμμα κανει την διαφορα.....κ ΠΡΟΣΟΧΗ στο παρεμποριο μπορει καποιος να κανει παραλληλη εισαγωγη κ οταν παθετε βλαβη η εταιρεια δεν αναγνωριζει ΤΙΠΟΤΑ...

eliana_1976_
12-02-11, 18:44
nikol1981 θελω να παρω ενα καλο πλυντηριο που να μην καιει πολυ κ να ειναι μεγαλης χωριτικοτητας,επισης κατι παρομοιο θα ηθελα κ για στεγνωτηριο

Τελικά χθες συνδέσαμε το siemens WM14S740GR και έχω βάλει ήδη 3 πλυντήρια. ΑΠΛΑ ΦΟΒΕΡΟ !!! ΑΘΟΡΥΒΟ ΕΝΤΕΛΩΣ. Ο υδραυλικός που ήρθε να το συνδέσει και να κάνει ευθυγράμμιση μου είπε ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά και οικονομικό σε ενέργεια. Το έχω ερωτευτεί. Μόνο καφέ που δεν φτιάχνει :)
Σου κάνει αναγνωριση ακόμα και της παιδικής τροφής που όταν έπεφτε πάνω στα ρούχα του μικρού φαγητό ή φρούτο δεν έβγαινε με τίποτα. Σου κάνει αναγνώριση, για λεκέ από αίμα, πορτοκάλι, λάδι, βούτυρο χώμα, γρασίδι, κόκκινο κρασί, λεκέδες δύσκολους από βρωμιά σε κάλτσες. Και αν ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις αναγνωρίζει΄μόνο του τον λεκέ και σου επεκτείνει τον χρόνο καθαρισμού. Κανει αυτόματο ζύγισμα στα ρούχα και σου βγάζει πόσο τις εκατό ποσότητα απορρυπαντικού θα βάλεις στην θήκη. Σου καθαρίζει τις θήκες του απορρυπαντικού, μαλακτικού στο τέλος της πλύσης, σου αναγράφει πόσος χρόνος απομένει, σου έχει πρόπλυση σχεδόν σε όλα τα προγράμματα, έχει φως στον κάδο, χρονοκαθυστέρηση. Μόνο καφέ που δεν φτιάχνει :)
Νικολ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου να πάρω αυτό το μοντέλο.

Vann
13-02-11, 20:36
eliana_1976 καλησπερα για πες γιατι με ενδιαφερει κ μαλλον με εχεις πεισει μ αυτα που εγραψες,απο που το πηρες κ ποσο εαν επιτρεπεται?πηρες κ στεγνωτηριο?

eliana_1976_
13-02-11, 21:53
eliana_1976 καλησπερα για πες γιατι με ενδιαφερει κ μαλλον με εχεις πεισει μ αυτα που εγραψες,απο που το πηρες κ ποσο εαν επιτρεπεται?πηρες κ στεγνωτηριο?

Είχα στείλει στην Νικολ1981 ένα μήνυμα που είναι γνώστης του αντικειμένου, είχαμε κάνει βέβαια και έρευνα σε ποιο μοντέλο θα καταλήγαμε και τελικά η νικολ μας επιβεβαίωσε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι πολύ καλό. Πήγαμε το είδαμε σε Κωτσόβολο και Media markt γιατί δεν με έπαιρνε ο χρόνος για περισσότερο ψάξιμο. Πήρα αυτό mε τις 1200 στροφές και το αγόρασα 829,00 από την media markt (η νικόλ μου είπε ότι το πήρα ακριβά και ότι στις ελληνικές αλυσίδες ηλεκτρικών euronics, electronet ktl οι τιμές είναι μικρότερες και το συγκεκριμένο κυμαίνεται περίπου στα 750 ευρώ). Αν έχεις χρόνο ψάξε να βρεις διαφορά. O Κωτσόβολος το είχε 889 ευρώ και θα μας χρέωνε περίπου 120 ευρώ επιπλέον για γερανό αφού δεν έχουμε ασανσερ. Οπότε το κόστος ανέβαινε πολύ και προσωπικά το συγκεκριμένο μαγαζί το θεωρώ ότι "φουσκώνει" πολύ τις τιμές εάν θες να βάλεις δόσεις μέσω καταναλωτικού δανείου. Το επιτόκιο είναι μεγάλο και σου βάζει όλο έξτρα με προστασίες πληρωμών και κτλ και βγαίνει ένα επιπλέον πάνω από 300 ευρώ. Το λέω αυτό γιατί η μαμά μου πήγε να πάρει μια κουζίνα πιτσος κεραμική (χωρίς καν χρονοκαθυστέρηση, ούτε καν για εντιχοισμό. Εαν απλό μοντέλο). Της έβγαλαν τιμή 1217 ευρώ !!!!! από Κωτσόβολο πριν 2 μήνες και έφτασε με αυτές τις προστασίες κτλ Ομως είμασταν τυχεροί γιατί η τράπεζα δεν ενέκρινε το καταναλωτικό λόγω ότι μαμά έχει πολύ μικρό εισόδημα. Τελικά το αγόρασα εγώ από την ηλεκτρονική 937,00 μετά από μερικές μέρες και 15 ευρώ επιπλέον τα μεταφορικά για επαρχία. Σου τα γράφω αυτά για να δεις τι "παίζει" γύρω γύρω και με αυτές τις εκπτώσεις θα πάμε φυλακή που διαφημίζει ο συγκεκριμένος .......... αν είναι έτσι οι εκπτώσεις τότε ...απλά "σκοτώνουν" τις τιμές στα μοντέλα τις πλάκας.
Η

eliana_1976_
13-02-11, 21:59
Στεγνωτήριο δεν πήρα αλλά εάν είναι να πάρω θα είναι κάτι πολύ καλό. Αν αυτή τη στιγμή έπαιρνα στεγνωτήριο εγώ προσωπικά θα αγόραζα αυτό
σιεμενσ WT46W561BY

http://www.web-electric.gr/ecom/product.php?productid=18116

Είναι το μοναδικό που έχω βρει με αυτά τα χαρακτηριστικά και ενεργειακής κλάσης Α+++++ (-50% εξοικονόμηση ενέργειας)
Τώρα για περισσότερα πράγματα μόνο η νικόλ μπορεί να μας διαφωτίσει.
Νικολ σου στέλνω πελάτισσα:)
Βρε μήπως να άνοιγες κανένα μαγαζί δικό σου να ψωνίζαμε από σένα και να σου στέλναμε και πελάτες ?

nikol1981
14-02-11, 00:22
Στεγνωτήριο δεν πήρα αλλά εάν είναι να πάρω θα είναι κάτι πολύ καλό. Αν αυτή τη στιγμή έπαιρνα στεγνωτήριο εγώ προσωπικά θα αγόραζα αυτό
σιεμενσ WT46W561BY

http://www.web-electric.gr/ecom/product.php?productid=18116

Είναι το μοναδικό που έχω βρει με αυτά τα χαρακτηριστικά και ενεργειακής κλάσης Α+++++ (-50% εξοικονόμηση ενέργειας)
Τώρα για περισσότερα πράγματα μόνο η νικόλ μπορεί να μας διαφωτίσει.
Νικολ σου στέλνω πελάτισσα:)
Βρε μήπως να άνοιγες κανένα μαγαζί δικό σου να ψωνίζαμε από σένα και να σου στέλναμε και πελάτες ?

κοριτσια κ αγορια ευχαριστω....μαγαζι εχω αλλα δεν σας ειπα πιο για ν μην θεωρηθει διαφημιση κ ουτε βεβαα θα το κανω.θελω να σας λυνω αποριες γτ τοσα χρονια εχω δει κ ακουσει πολλα....ενημερωτηκα βγαινει καινουριο στεγνωτηριο siemens θα σας πω συντομα το μοντελο:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Dota
14-02-11, 11:22
Αγόρασα κι εγώ το πλυντήριο της Siemens WM14S740GR με τις 1400 στροφές μετά από την πολύτιμη βοήθεια της Nicol1981 και συμφωνώ με την eliana_1976_ ότι είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!
Εγώ βέβαια το είχα ψάξει πάρα πολύ με τις τιμές και τελικά το αγορασα 810,00ευρώ. Πήρα και το στεγνωτήριο WT46W561BY το οποίο είναι υπέροχο, αλλά επειδή ποτέ δεν είχα στεγνωτήριο, ακόμα παιδεύομαι για να βρω το πιο οικονομικό και "ατσαλάκωτο" πρόγραμμα... Αυτό που δουλεύω περισσότερο μέχρι στιγμής κάνει 3 ώρες και τα βγάζει σε αρκετά καλή κατάσταση, αλλά ένα πάτημα με το σίδερο το θέλουνε πάλι ...
Από την αναζήτηση που έκανα τόσο καιρό για αυτές τις συσκευές, αυτο που έχω να πω είναι ότι τα μικρά τα μαγαζιά ηλεκτρικών είναι πιο ευέλικτα στις τιμές και με καλύτερους διακανονισμούς!
Γύρισα όλα τα μεγάλα καταστήματα της Θεσσαλονίκης και σε 2 από αυτά είχα γνωστούς σε "καλά πόστα" και τον καλύτερο διακονονισμό που μπόρεσα να πετύχω ήταν 12 μήνες άτοκα, 1.660,00ευρώ και 15,00ευρώ μεταφορικά.
Τελικά το πήρα από την ELECTRONET στο Κορδελιό, 1.660,00ευρώ με 18 μήνες άτοκα και χωρίς μεταφορικά!!! Και εδώ που τα λέμε, άλλο είναι να δίνεις 138,00ευρώ το μήνα και άλλο είναι τα 92,00ευρώ το μήνα....

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στην eliana_1976_ σχετικά με αυτό που έγραψε: Κανει αυτόματο ζύγισμα στα ρούχα και σου βγάζει πόσο τις εκατό ποσότητα απορρυπαντικού θα βάλεις στην θήκη
Πως το βλέπεις αυτό? Εγώ δεν το είδα πουθενά...

Dota
14-02-11, 11:31
κοριτσια κ αγορια ευχαριστω....μαγαζι εχω αλλα δεν σας ειπα πιο για ν μην θεωρηθει διαφημιση κ ουτε βεβαα θα το κανω.θελω να σας λυνω αποριες γτ τοσα χρονια εχω δει κ ακουσει πολλα....ενημερωτηκα βγαινει καινουριο στεγνωτηριο siemens θα σας πω συντομα το μοντελο:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν είναι κακό σε εμάς που ψάχνουμε και ρωτάμε τιμές να μας κάνεις κι εσύ μια προσφορά....
Γιατί λοιπόν να μην συνεχίσεις το πολύτιμο έργο σου και όταν κάποιος ρωτάει την γνώμη σου για τις τιμές, όπως έκανα εγώ με pm και φαντάζομαι κι άλλες κοπέλες, να μας λές τις τιμές που πουλάς στο μαγαζί σου και όποιος θέλει να το αγοράζει από σένα...
Δεν το βρίσκω καθόλου κακό αυτό και ας πούνε την γνώμη τους και τα άλλα κορίτσια!!!

Vann
14-02-11, 11:49
συμφωνω με την Dota
ναι βρε Νικολ δεν ειναι κακο τοσοι κ τοσοι το κανουν εδω μεσα,γιατι να μην το κανες κ εσυ που τουλαχιστον μας βοηθας

eliana_1976_
14-02-11, 16:59
Βάζεις τα ρούχα στον κάδο και γυρνάς τη ροδέλα πως το πρόγραμμα π.χ χρωματιστά σου εμφανίζει στην οθόνη μέχρι πόσα κιλά ρούχα (8 κιλά) πρέπει να βάλεις και ταυτόχρονα σου εμφανίζει μία μπάρα με μία τιμή π.χ 75%. Αυτό σημαίνει ότι τα ρούχα σου δεν είναι 8 κιλά αλλά λιγότερο και πρέπει να βάλεις 75% απορρυπαντικό και όχι 100%
Εγώ έχω αυτό με τις 1200 στροφές αλλά λογικά και στο δικό σου θα υπάρχει

eliana_1976_
14-02-11, 17:08
Βρε νικόλ και γιατί δε μας το λες ότι έχεις μαγαζί και πάμε στις αλυσίδες να αγοράσουμε ??

leo80
18-02-11, 15:13

nikol, μήπως να ανοίξουμε και ένα θέμα για κουζίνες-φούρνους, για να μας διαφωτίσεις και εκεί??? Υπάρχει άλλος που να ενδιαφέρεται?

nikol1981
18-02-11, 16:27
:p:p:p:p:p

leo80
18-02-11, 16:30
:p:p:p:p:p

να υποθέσω ότι αυτό σημαίνει ότι συμφωνείς? εγώ θέλω στ' αλήθεια να ξεκινήσω μια έρευνα για φούρνο και εστίες.

rozalita
21-02-11, 11:17
Eχει καποια κοπελα στεγνωτηριο lg ή pitsos??
Θα ηθελα τις εντυπωσεις σας γιατι ειμαι αναμεσα στα 2 κ δεν ξερω ποιο να προτιμησω..
Ευχαριστω εκ των προτερων..

loyfam
22-02-11, 18:25
καλησπερίζω την όμορφη παρέα,που μετά απο διάβασμα όλων (ναι,ναι)των σελίδων αναλυτικά,αποφάσησα και αγόρασα και εγω ένα στεγνωτήριο.Δυστυχώς όμως έχει οδηγίες μόνο στα γερμανικά.Απο το κατάστημα μου είπαν ότι θα μου φέρουν σύντομα.Απο την ιστιοσελίδα που έψαξα,τις έχει μόνο γερμανικα ,ιταλικά και γαλλικά.Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ,για να μην πειραματίζομαι άσκοπα?
Ζήτησε κάποια κοπέλα απο εσάς να της κάνουν δωρεάν επίδειξη?
Το μοντέλο που έχω αγοράσει είναι το siemens premium WT46W591.
Αναμένω με αγωνία...

nikol1981
22-02-11, 20:53
καλησπερίζω την όμορφη παρέα,που μετά απο διάβασμα όλων (ναι,ναι)των σελίδων αναλυτικά,αποφάσησα και αγόρασα και εγω ένα στεγνωτήριο.Δυστυχώς όμως έχει οδηγίες μόνο στα γερμανικά.Απο το κατάστημα μου είπαν ότι θα μου φέρουν σύντομα.Απο την ιστιοσελίδα που έψαξα,τις έχει μόνο γερμανικα ,ιταλικά και γαλλικά.Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ,για να μην πειραματίζομαι άσκοπα?
Ζήτησε κάποια κοπέλα απο εσάς να της κάνουν δωρεάν επίδειξη?
Το μοντέλο που έχω αγοράσει είναι το siemens premium WT46W591.
Αναμένω με αγωνία...

παρε τηλ στο 2104277829-39 εκτοσ δευτερας δινεις τα στοιχεια σου κ το μοντελο κ στις στελνουν ταχυδρομικα.στο σιτε οντως δεν εχει.

loyfam
24-02-11, 08:28
Χίλια ευχαριστώ.Πήρα τηλέφωνο και έδωσα τα στοιχεία μου να μου στείλουν τις οδηγίες στα ελληνικά.Επίδειξη όμως ,μου είπαν ότι δεν γίνεται στα στεγνωτήρια.Μόνο στα πλυντήρια!Ισχύει αυτό?Ξέρετε κάτι?Με ποια λογική άραγε?

nikol1981
24-02-11, 13:43
Χίλια ευχαριστώ.Πήρα τηλέφωνο και έδωσα τα στοιχεία μου να μου στείλουν τις οδηγίες στα ελληνικά.Επίδειξη όμως ,μου είπαν ότι δεν γίνεται στα στεγνωτήρια.Μόνο στα πλυντήρια!Ισχύει αυτό?Ξέρετε κάτι?Με ποια λογική άραγε?

στα πλυντηρια η επιδειξη γινεται απο εταιριες με προιοντα καθαρισμου(skip ariel κτλ κ μονο σε αθηνα θεσ/κη πατρα.ανθες μπορει να σου κανει το service με το αναλογο κοστος φυσικα.

ARNIKOL
08-03-11, 13:11
Παιδιά, πήρα κι εγώ στεγνωτήριο Bosch, δε θυμάμαι μοντέλο, ενεργειακής κλάσης Β. Το χρησιμοποίησα 4-5 φορές, μια χαρά τα βγάζει τα ρούχα, σιδερώνω πλέον μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Γλίτωσα κι απ'αυτό, το μεγάλο καθημερινό άγχος μου. Τώρα βέβαια, θα περιμένω και το λογαριασμό της ΔΕΗ πριν του πλέξω το εγκώμιο....

eliana_1976_
09-03-11, 23:12
Αγόρασα κι εγώ το πλυντήριο της Siemens WM14S740GR με τις 1400 στροφές μετά από την πολύτιμη βοήθεια της Nicol1981 και συμφωνώ με την eliana_1976_ ότι είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!
Εγώ βέβαια το είχα ψάξει πάρα πολύ με τις τιμές και τελικά το αγορασα 810,00ευρώ. Πήρα και το στεγνωτήριο WT46W561BY το οποίο είναι υπέροχο, αλλά επειδή ποτέ δεν είχα στεγνωτήριο, ακόμα παιδεύομαι για να βρω το πιο οικονομικό και "ατσαλάκωτο" πρόγραμμα... Αυτό που δουλεύω περισσότερο μέχρι στιγμής κάνει 3 ώρες και τα βγάζει σε αρκετά καλή κατάσταση, αλλά ένα πάτημα με το σίδερο το θέλουνε πάλι ...
Από την αναζήτηση που έκανα τόσο καιρό για αυτές τις συσκευές, αυτο που έχω να πω είναι ότι τα μικρά τα μαγαζιά ηλεκτρικών είναι πιο ευέλικτα στις τιμές και με καλύτερους διακανονισμούς!
Γύρισα όλα τα μεγάλα καταστήματα της Θεσσαλονίκης και σε 2 από αυτά είχα γνωστούς σε "καλά πόστα" και τον καλύτερο διακονονισμό που μπόρεσα να πετύχω ήταν 12 μήνες άτοκα, 1.660,00ευρώ και 15,00ευρώ μεταφορικά.
Τελικά το πήρα από την ELECTRONET στο Κορδελιό, 1.660,00ευρώ με 18 μήνες άτοκα και χωρίς μεταφορικά!!! Και εδώ που τα λέμε, άλλο είναι να δίνεις 138,00ευρώ το μήνα και άλλο είναι τα 92,00ευρώ το μήνα....

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στην eliana_1976_ σχετικά με αυτό που έγραψε: Κανει αυτόματο ζύγισμα στα ρούχα και σου βγάζει πόσο τις εκατό ποσότητα απορρυπαντικού θα βάλεις στην θήκη
Πως το βλέπεις αυτό? Εγώ δεν το είδα πουθενά...

Μια και έχουμε το ίδιο πλυντήριο μπορείς να μου πεις που βάζεις το ΥΓΡΟ απορρυπαντικό ??? Στον κάδο μέσα σε μπαλίτσα ή στο συρτάρι του απορρυπαντικού ??? Σε ρωτάω για τον εξής λόγο. Εγώ χρησιμοποιώ Skip σκόνη, αλλά και υγρο μερικές φορές ειδικά στα σκουρόχρωμα. Επιλέγω σχεδόν σε όλα τα ρούχα πρόπλυση οπότε το εγχειρίδιο λέει ότι όταν είναι σκόνη μοιράζουμε τη μισή στην μία θήκη του απορρυπαντικού (θέση Ι) και την άλλη μισή ποσότητα στην άλλη θήκη του απορρυπαντικού (θέση ΙΙ). Δοκίμασα να βάλω υγρο απορρυπαντικό το μοίρασα στις δύο θήκες αφού είχα επιλέξει πρόπλυση αλλά το απορρυπαντικό γλιστράει και πέφτει και από τις δύο θέσεις όταν ξεκινάει το πλύσιμο. Διάβασα τις οδηγίες και αναφέρει για ένα ένθετο για το υγρό απορρυπαντικό στην θήκη που στο δικό μου δεν υπάρχει. Τι να κάνω όταν χρησιμοποιώ υγρό να μην επιλέγω πρόπλυση και να το βάζω όλο από την αρχή στην ίδια θήκη ?? Εχεις καμμιά ιδέα ??

good luck
09-03-11, 23:32
Eχει καποια κοπελα στεγνωτηριο lg ή pitsos??
Θα ηθελα τις εντυπωσεις σας γιατι ειμαι αναμεσα στα 2 κ δεν ξερω ποιο να προτιμησω..
Ευχαριστω εκ των προτερων..

Περασε καιρος και δεν ξερω αν τελικα κατεληξες σε καποιο.
Εγω πηρα της lg ως πιο οικονομικο. Ειναι 7κιλο. Το εχω 5 χρονια και του εχω βγαλει την ψυχη. Επειδη εχω ζωα εξω, ακομα και το καλοκαιρι στεγνωνω τα παντα στο στεγνωτηριο. Επισης επειδη μενω στην εξοχη και εχουμε γη, λασπες, ζωα κλπ βγαζω αμετρητα πλυντηρια και αντιστοιχως στεγνωτηρια.
Μου επαθε μια βλαβη μια φορα και εδωσα 30 ευρω και την επισκευασα. Επισης το φιλτρακι τα εφτυσε και θελει αντικατασταση (γυρω στα 10 ευρω κανει)
Μιλαμε ομως για πολυ σκληρη χρηση σχεδον ξενοδοχειου (!!!) και τα ρουχα βγαινουν ******, αφρατα και πολυ στεγνα. Ειναι και παμφτηνο (εκανε 270 ευρω).
Σιγουρα δε θα κρατησει μια ζωη, αλλα για τα λεφτα του ειναι μια χαρα.

nikol1981
10-03-11, 00:00
Μια και έχουμε το ίδιο πλυντήριο μπορείς να μου πεις που βάζεις το ΥΓΡΟ απορρυπαντικό ??? Στον κάδο μέσα σε μπαλίτσα ή στο συρτάρι του απορρυπαντικού ??? Σε ρωτάω για τον εξής λόγο. Εγώ χρησιμοποιώ Skip σκόνη, αλλά και υγρο μερικές φορές ειδικά στα σκουρόχρωμα. Επιλέγω σχεδόν σε όλα τα ρούχα πρόπλυση οπότε το εγχειρίδιο λέει ότι όταν είναι σκόνη μοιράζουμε τη μισή στην μία θήκη του απορρυπαντικού (θέση Ι) και την άλλη μισή ποσότητα στην άλλη θήκη του απορρυπαντικού (θέση ΙΙ). Δοκίμασα να βάλω υγρο απορρυπαντικό το μοίρασα στις δύο θήκες αφού είχα επιλέξει πρόπλυση αλλά το απορρυπαντικό γλιστράει και πέφτει και από τις δύο θέσεις όταν ξεκινάει το πλύσιμο. Διάβασα τις οδηγίες και αναφέρει για ένα ένθετο για το υγρό απορρυπαντικό στην θήκη που στο δικό μου δεν υπάρχει. Τι να κάνω όταν χρησιμοποιώ υγρό να μην επιλέγω πρόπλυση και να το βάζω όλο από την αρχή στην ίδια θήκη ?? Εχεις καμμιά ιδέα ??

οταν χρησιμοποιουμε προπλυση δεν μπορουμε να βαζουμ υγρο απορρυπαντικο.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι στην θηκη της προπλυσης να βαζεις σκονη κ στην κυριος πρεπει να εχει ενα μπλε εξαρτηματακι μεσα στην θηκη το οποιο κατεβαζεις κ συγκρατει το υγρο για λιγη ωρα

eliana_1976_
11-03-11, 20:23
οταν χρησιμοποιουμε προπλυση δεν μπορουμε να βαζουμ υγρο απορρυπαντικο.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι στην θηκη της προπλυσης να βαζεις σκονη κ στην κυριος πρεπει να εχει ενα μπλε εξαρτηματακι μεσα στην θηκη το οποιο κατεβαζεις κ συγκρατει το υγρο για λιγη ωρα

Αυτό το εξαρτηματάκι σιγά μην το συγκρατεί, δοκίμασα με λίγο νερό. Απλά θα κάνω το άλλο που είπες. Θα επιλέγω πρόπλυση και θα βάζω μέσα στον κάδο την μπαλίτσα με το μισό υγρό απορρυπαντικό και το υπόλοιπο σε σκόνη στην κυρία πλύση. Ευχαριστώ !!

nikol1981
11-03-11, 20:27
Αυτό το εξαρτηματάκι σιγά μην το συγκρατεί, δοκίμασα με λίγο νερό. Απλά θα κάνω το άλλο που είπες. Θα επιλέγω πρόπλυση και θα βάζω μέσα στον κάδο την μπαλίτσα με το μισό υγρό απορρυπαντικό και το υπόλοιπο σε σκόνη στην κυρία πλύση. Ευχαριστώ !!

το νερο εννοειτε οτι θα περναει απο κει!!!!πως θα τραβηξει το απορρυπαντικο.σιγουρα μπορει κ το κρατει.το κατεβασες μεχρι να κανει κλακ????(σορρυ αλλα δεν περιγραφετε κ καλα)

eliana_1976_
11-03-11, 23:13
το νερο εννοειτε οτι θα περναει απο κει!!!!πως θα τραβηξει το απορρυπαντικο.σιγουρα μπορει κ το κρατει.το κατεβασες μεχρι να κανει κλακ????(σορρυ αλλα δεν περιγραφετε κ καλα)

Εβγαλα έξω τελειώς το συρτάρι όπως λένε οι οδηγίες, σήκωσα λίγο αυτό το πραγματάκι που είναι ένα εξάρτημα μπλε που προσαρμόζεται πάνω στη θήκη του μαλακτικού. Εβαλα λίγο νερό για να δω που θα πάει και το νερό βγήκε στην θέση του μαλακτικού. Αν πάρω την αντιπροσωπεία λες να μου δώσουν πληροφορίες ή θα μου ζητήσουν να έρθει τεχνικός ?

nikol1981
12-03-11, 10:03
Εβγαλα έξω τελειώς το συρτάρι όπως λένε οι οδηγίες, σήκωσα λίγο αυτό το πραγματάκι που είναι ένα εξάρτημα μπλε που προσαρμόζεται πάνω στη θήκη του μαλακτικού. Εβαλα λίγο νερό για να δω που θα πάει και το νερό βγήκε στην θέση του μαλακτικού. Αν πάρω την αντιπροσωπεία λες να μου δώσουν πληροφορίες ή θα μου ζητήσουν να έρθει τεχνικός ?

:confused::confused::confused:
να το παρουμε απο την αρχη.
οπως ειναι το συρταρι για τα απορρυπαντικα αριστερα η 1η θηκη ειναι η κυριως πλυση , μεση του μαλακτικου με ενα μπλε εξαρτημα το οποιο οταν το πατησεις βγαινει το συρταρι κ δεξια η 3η θηκη που ειναι για την κυριως.
ΠΡΟΣΟΧΗ το εξερτημα που σου λεω βρισκετε στην 1 η θηκη της κυριως πλυσης κ αν το εχει ειναι κουμπωμενο επανω εσυ πρεπει να το συρεις κ να "φραξεις" την θηκη εχει κ διαβαθμιση για το απορυπαντικο σε ml κ ειναι κ αυτο μπλε .αν εσυ το ριχνεις στην θηκη του μαλακτικου εννοειτε οτι φευγει

eliana_1976_
13-03-11, 20:13
:confused::confused::confused:
να το παρουμε απο την αρχη.
οπως ειναι το συρταρι για τα απορρυπαντικα αριστερα η 1η θηκη ειναι η κυριως πλυση , μεση του μαλακτικου με ενα μπλε εξαρτημα το οποιο οταν το πατησεις βγαινει το συρταρι κ δεξια η 3η θηκη που ειναι για την κυριως.
ΠΡΟΣΟΧΗ το εξερτημα που σου λεω βρισκετε στην 1 η θηκη της κυριως πλυσης κ αν το εχει ειναι κουμπωμενο επανω εσυ πρεπει να το συρεις κ να "φραξεις" την θηκη εχει κ διαβαθμιση για το απορυπαντικο σε ml κ ειναι κ αυτο μπλε .αν εσυ το ριχνεις στην θηκη του μαλακτικου εννοειτε οτι φευγει

Οπως βλέπω το συρτάρι τέρμα αριστερά είναι το λούκι με την κυρίως πλύση (θέση Ι), παραδίπλα στη μέση δηλαδή είναι το λούκι που μπαίνει το μαλακτικό και παραδίπλα δηλαδή τέρμα δεξιά είναι η θέση (ΙΙ) της πρόπλυσης. Στο πίσω μέρος στη θέση του μαλακτικού βρίσκεται αυτό μπλε εξαρτηματάκι, που δεν σύρεται μόνο ξεκουμπώνει ή σηκώνεις λίγο το εξαρτηματάκι και μπορείς να ρίξεις εκεί το υγρό αλλά όταν κουμπώσεις το συρτάρι στη θέση του τότε το υγρό φεύγει προς το σημείο του μαλακτικού. Δεν ξέρω τόσο χαζοί είμαστε με τον άντρα μου που δεν βλέπουμε κάτι άλλο ? Πάντως δεν σύρεται σε καμμια περίπτωση. Δεν πάει ούτε μπρος ούτε πίσω, μόνο μπορείς να το ξεκουμπώσεις

eliana_1976_
13-03-11, 20:21
Οπως βλέπω το συρτάρι τέρμα αριστερά είναι το λούκι με την κυρίως πλύση (θέση Ι), παραδίπλα στη μέση δηλαδή είναι το λούκι που μπαίνει το μαλακτικό και παραδίπλα δηλαδή τέρμα δεξιά είναι η θέση (ΙΙ) της πρόπλυσης. Στο πίσω μέρος στη θέση του μαλακτικού βρίσκεται αυτό μπλε εξαρτηματάκι, που δεν σύρεται μόνο ξεκουμπώνει ή σηκώνεις λίγο το εξαρτηματάκι και μπορείς να ρίξεις εκεί το υγρό αλλά όταν κουμπώσεις το συρτάρι στη θέση του τότε το υγρό φεύγει προς το σημείο του μαλακτικού. Δεν ξέρω τόσο χαζοί είμαστε με τον άντρα μου που δεν βλέπουμε κάτι άλλο ? Πάντως δεν σύρεται σε καμμια περίπτωση. Δεν πάει ούτε μπρος ούτε πίσω, μόνο μπορείς να το ξεκουμπώσεις

Τελικά είδαμε στο εγχειρίδιο ότι ορισμένα μοντέλα το έχουν αυτό το ένθετο και βρίσκεται πάνω στο λούκι της κύριας πλύσης. Τουλάχιστον έτσι δείχνει στην φωτό από όσο μπορούμε να διακρίνουμε. Οπότε λογικά το δικό μας μοντέλο δεν το περιλαμβάνει. Θα παίρνω περισσότερο σκόνη και αν θέλω να βάλω υγρό θα το βάζω στη πρόπλυση να το παίρνει αμέσως και σκόνη στην κύρια πλύση, δεν έχω άλλη επιλογή. Ευχαριστώ πάντως

Αννικο
17-03-11, 15:37
Κοριτσακια SOS τα φώωωωωτααααααααααα σααααααααας
Πλυντήριο γιοκ
Καλάθι άπλυτων φουλ
Θα πάμε το απόγευμα ή αύριο να πάρουμε. Θέλω 2 σε 1 γιατί το μπάνιο είναι απίστευτα μικρό. Τώρα εχω κάθετης φόρτωσης γιατί το κλασικό το χωράει τσίμα-τσίμα.
είδα :
brandt http://www.comelectric.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=759757
που με βολεύει περισσότερο από όλα λόγο μεγέθους, άλλα αν είναι μάπα το καρπουζεν θα πάρω ένα από τα κάτω που έχετε εμπιστευθεί πολλές από ότι διάβασα :
Candy http://www.electrostudio.gr/product.asp?catid=2213&pcatid=2861
ή
Hoover http://www.electrostudio.gr/product.asp?catid=2213&pcatid=2302

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα περιμένω με αγωνία

nikol1981
17-03-11, 15:58
στα στενα κ ανω φορτωσης νουμερο ενσ ειναι τα brandt. να ξερεις οτι στην ιδια κατηγορια υπαρχει κ πλυντηριο κ στεγνωτηριο χωριστα που να ανοιγει απο πανω μονο sthn brandt

Αννικο
17-03-11, 16:04
Αχχχχχχ μακάρι να είχα χώρο για να πάρω ξεχωριστές συσκευές:(
Εσύ ως μέγα-γνώστης τι μου προτείνεις από τα 3. Το brandt είναι εφάμιλλο των άλλων δύο ή είναι πατατούλα;

nikol1981
17-03-11, 16:13
δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους καθως δεν ειναι στην ιδια κατηγορια.το brandt πολυ καλο κ candy & hoover ειναι ιδια.ιδιο εργοστασιο

Vann
17-03-11, 16:15
Παντως εγω δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη απο την brandt,για πλυντηριο μιλαω,κ δεν προκειται να ξανα επερνα ποτε μα ποτε.

nikol1981
17-03-11, 16:21
γτ?????

Vann
17-03-11, 16:28
Αφου στο εχω ξαναγραψει,οι λογοι ειναι πολυ υποτιθεται οτι εχει ενα προγραμμα για να βγαινουν λιγο πιο ατσαλακωτα τα ρουχα,δεν παιζει δεν επαιξε ποτε,δεν καθαριζει σε οτι προγραμμα κ να το βαλω,ειχα φωναξει κ τεχνικο της εταιριας τους πρωτους μηνες που το ειχα παρει,αλλα δεν ειχε βρει κανενα προβλημα.
εκει που δουλευει ξαφνικα σταματαει ανευ λογου κ αιτιας,κξανα αρχιζει μονο του μετα απο ωρες,η πρεπει να το ξεκινησω εγω παλι απο την αρχη.Ηταν πολλα τα λεφτα για το συγκεκριμενο .

pashalitsa
17-03-11, 16:28
Ούτε εγώ έμεινα ευχαριστημένη ιδιαίτερα από το πρώτο μου πλυντήριο που ήταν Brandt και μάλιστα το ακριβότερο μοντέλο τότε, το 1998 . Στα 6 χρόνια άρχισε να μην πλένει καλά, να αφήνει στάμπες στα ρούχα κλπ. Θυμάμαι το έφτιαχνα και τελικά το άλλαξα και ησύχασα...

Αννικο
17-03-11, 16:36
πάει το brantd βγαίνει από την λίστα. Ανάμεσα στα άλλα δύο κλείνω περισσότερο προς το candy μου αρέσουν κάποια πραγματάκια μου έχει επιπλέον από το hoover άλλα και το ότι ο κάδος είναι υπερυψωμένος.
nikol1981 κατά τα άλλα δεν έχουν ποιοτική διαφορά hoover kαι candy;

lop
17-03-11, 18:10
vann το 1ο 5κιλο Brand το έχω 19 χρόνια!!! και το πήγα στο εξοχικό. Το μόνο που άλλαξα είναι ο διακόπτης on/off.Τίποτα άλλο. Το 2ο 7κιλο Brand το πήρα πρίν 2 χρόνια και είναι φανταστικό. Ποτέ δεν μου σταμάταγε απο μόνο του, για να μην βγάζει λεκέδες το θεωρώ μάλλον πρόβλημα του απορρυπαντικού σου ή της φύσης του λεκέ. Πρόβλημα του πλυντηρίου δεν το πιστεύω. Γενικά τα ΒRAND είναι από τα 1α στην αγορά και δεν εκφράζω προσωπική γνώμη αλλά των περισσότερων καταστημ.ηλεκτρικών. Φίλη μου πήρε όρθιο MIELE που είναι και ακριβότερο και .....μάπα. BRAND FOR EVER.

Αννικο
18-03-11, 15:52
τελικά παρήγγειλα το Candy GO W485D-01S με 575 καλή τιμή δεν είναι;
Κατέληξα σε αυτο γιατι εκτός απο 2-3 πραγματάκια που εχει παραπάνω απο hoover, είναι και λίγο στενότερο. Το κακο είναι οτι θα έρθει την αλλη Δευτέρα γιατί είχε τελειώσει από αποθήκες τους:?
(μαζί με το πλυντηριάκι, τσίμπησα και ένα ραυδομιξεράκι http://www.kolomvounis.gr//files/products/IZZY/PARLIAROS/ILEKTRIKES/E65HBS.jpg :grin::grin::grin:)
Ουφφφφ πάει και αυτό τώρα αναμένουμε και πλένουμε στο χέρι (δεν έχω και κανένα ποτάμι κοντά για να κάνω μπουγάδα:lol:)

Αννικο
06-04-11, 01:26
κάθε φορά που βάζω πλυντ. & στεγν. συγκινούμε ειναι ΑΨΟΓΟ. Κοριτσάρες ευχαριστώ για τα φώτα σας:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Vann
07-04-11, 09:05
lop πιστεψε με εχω κανει διατριβη στα απορρυπαντικα γιατι οι λεκεδες των παιδιων κ ειδικα απο φρουρα η σοκολατα δεν βγαινουν ευκολα, τα Brand οντως θεωρουνται τα καλυτερα αλλα ελα που στην δικη μου οικογενεια βγηκε μαπα το καρπουζι.Η θεια μου ηταν φανατισμενη με την συγκεκριμενη μαρκα,μεχρι που της χαλασαν κ τα δυο πλυντηρια μεχρι να αλλαξει μαρκα,το ιδιο ειχε παρει κ η ξαδελφη μου της οποιας μεσα σε 3χρονια της χαλασε το ον οφ,φωναξε την εταιρια κ της ειπε οτι επρεπε να αλλαξει ολο το μπροστινο μερος κ στοιχιζε 150ευρω,κ ετσι προτιμησε να παρει καινουργιο.Πριν γραψω αυτο το ποστ εμενα δεν μου ειχε χαλασει το ον οφ,κ δυστυχως μου χαλασε το κουμπι εμεινε μεσα κ δεν ξανα βγαινει εξω,πλεον για να βαλω πλυντηριο το βαζω κ το βγαζω απο την πριζα.Τι να σου πω ευχομαι να εισαι παντα ευχαριστημενη απο αυτην την εταιρια εγω δυστυχως δεν εμεινα κ δεν προκειται να ξανα αγορασω πλυντηριο Brand.Επισης το MIELE το εχει η κουμπαρα μου κ το θεωρει κορυφη,ισως τελικα αυτα δεν ειναι αντικειμενικα αλλα υποκειμενικα,γιατι εγω τα ασπρα μπορει να τα θελω κατασπρα κ εσυ απλα ασπρα,εγω σαν απορρυπαντικο θεωρω οτι το καλυτερο ειναι το ντιχαν το τζελ ενω εσυ μπορει να θεωρεις το το ομο.

Vann
07-04-11, 09:07
Νικολ θελω την βοηθεια σου θελω να μου πεις πιο ειναι το καλυτερο πλυντηριο στεγνωτηριο,δυστυχως δεν μπορω να παρω ξεχωριστες συσκευες γιατι πρεπει να γκρεμισω την ντουλαπα που μολις εφτιαξ στο μπανιο.

lena-aggelos
05-05-11, 15:06
καλησπερα κοριτσια.να βαλω το παντα απο το κρεββατακι του μωρου στο στεγνωτηριο?το εχει δοκιμασει καμια σας?λετε να χαλασει??

lena-aggelos
05-05-11, 15:45
up!!!!

nikol1981
05-05-11, 15:47
αν λεει οτι μπαινει ναι.η δικια μου αναγραφει καταλληλη για στεγν.

lena-aggelos
05-05-11, 15:49
nicol thanks,η δικια μου δε λεει τιποτα.:(

kassianh74
02-06-11, 11:21
Λιγότερο σε 1,5 μήνα εποκτάω τα 2α διδυμάκια και αν δε λύσω το θέμα του σιδερώματος νομίζω ότι θα πρέπει να επεκτείνω το 24ωρο ... τουλάχιστον κατά ένα 10ωρο. Θέλω λοιπόν να δω αν η αγορά στεγνωτηρίου θα με απαλλάξει από άπλωμα - μάζεμα - σιδέρωμα τουλάχιστον των μωρουδιακών. Κοιτάζοντας τις ετικέτες σχεδόν όλων των μωρουδιακών όμως έχουν το σήμα ότι δε μπαίνουν σε στεγνωτήριο. Εφόσον όμως δεν έχουν αυτοκόλλητες στάμπες, το τηρείται αυτό κατά γράμμα; Και τελικά μετά το στεγνωτήριο, τα ρούχα για μωρά χρειάζονται σιδέρωμα; Η λογική μου μου λέει πως όχι μια και δεν εκτίθετναι σε μικρόβια, και οι 60 οC του πλυντηρίου συν το απορρυπαντικό συν οι υψηλή θερμοκρασία του στεγνωτηρίου ... νομίζω οως το σιδέρωμα είναι τελείως άχρηστο από άποψη απολύμανσης. Πείτε μου όμως τη γνώμη σας.

Το άλλο που θέλω να με συμβουλέψετε είναι για το μοντέλο πλυντηρίου. Καθοριστικό παράγοντα θεωρώ την ενεργειακή του κλάση ... πείτε μου λοιπόν τις απόψεις, και αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα έρευνα αγοράς και ξέρει κάποια καλή προσφορά ας μου τη στείλει ...

Ζητάω πολλά ;;; Βοηθήστε με όσο μπορείτε γιατί με την κοιλιά στο στόμα και τα άλλα δυο ζουζούνια μου τριγύρω, μόνο μέσω διαδικτύου μπορώ να κάνω οποιαδήποτε έρευνα ....

my_Kelly
02-06-11, 12:07
Για αρχή μπορείς να διαβάσεις αυτό (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34320&highlight=%F3%F4%E5%E3%ED%F9%F4%DE%F1%E9%EF)το θέμα όπου απαντά σε πολλές από τις ερωτήσεις σου.
Επίσης να πω πως εγώ τα βάζω όλα τα ρούχα της μικρής στο στεγνωτήριο (ακόμα και όταν ήταν νεογέννητη). Να πω την αλήθεια το προτιμώ από το να τα απλώνω γιατί έξω μέχρι να στεγνώσουν πάνε και κάθονται μυγάκια, κολλάει σκόνη κτλ. Προσωπικά από άποψη υγιεινής το προτιμώ. Από άποψη σιδερώματος να ξέρεις πως θα μειωθεί δραστικά αλλά δεν θα εξελειφθεί κιόλας. Πολλά από τα ρουχαλάκια των παιδιών είναι από ελαφρύ βαμβακερό και έπειτα θέλουν σίδερο, αλλιώς θα φαίνονται πάνω τους τσαλακωμένα. Είναι ανάλογα και με την ποιότητα του υφάσματος βέβαια.
Καλώς να σου έρθουν τα παιδάκια σου και καλό κουράγιο!!

MY TREASURE
02-06-11, 12:33
έβαζα στο στεγνωτηριο τα παντα απο τα μωρουδιακα και ας έγγραφε αλλα στο καρτελακι τους... Αποστειρώνονται και δε θέλουν σιδερο με την προυποθεση όταν τα βγαλεις και ειναι ακομα ζεστα να τα διπλώσεις καλα.
το χρησιμοποιώ 100% και δε σιδερώνω σχεδον τιποτα:p
το συνιστώ ανεπιφύλακτα, μοντελο δεν έχω να σου προτεινω γιατι το έχω 9 χρονια το δικο μου...

Ρούλα26
02-06-11, 13:23
Εγω παλι αν και χρησιμοποιουσα το στεγνωτηριο στα ρουχαλακια των παιδιων παλι προτιμουσα να τα σιδερωνω.Χιλιες φορες να αφηνω τα δικα μας ασιδερωτα παρα των παιδιων.

Jarett
02-06-11, 13:28
κοίτα κι εδώ

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34320&highlight=%F3%F4%E5%E3%ED%F9%F4%E7%F1%E9%EF

έχει αρκετές πληροφορίες αν έχεις χρόνο να διαβάσεις

Safira
02-06-11, 13:41
φοβερή λύση το στεγνωτήριο. Σώθηκα από στοίβες άπλυτα και ασιδέρωτα!!!!!!!!!!!! Μειώνει τραγικά το σιδέρωμα εκτός αν είσαι υστερικιά και τα θέλεις όλα τσίτα. Πρόσεξε μόνο να πάρεις ενεργειακής κλάσης Α γιατί τα άλλα ανεβάζουν πολύ τη ΔΕΗ

kassianh74
02-06-11, 14:40
Σκέφτομαι για ενεργειακή κλάση Α+++, για να το χρησιμοποιώ χωρίς μεγάλες τύψεις. Αυτές τις μέρες πλένω και σιδερώνω τα πρώτα τους ροχαλάκια (τα οποία είχα κρατήσει από τα αδέρφια τους πλυμένα και σιδερωμένα ... 3.5 χρόνια μετά και μοσχοβολάνε ακόμα). Ελπίζω όμως μέχρι να γεννήσω να έχω καταλήξει και σε στεγνωτήριο. Όσο αφορά το αν τα θέλω όλα "τσίτα" ... ευτυχώς είμουνα πάντα της θεωρίας ... "η γη μας δεν είναι επίπεδη, γιατί να είναι τα ρούχα μας", αλλά παρόλα αυτά ένα σιδέρωμα τα περνούσα όλα τα ρούχα. Τώρα όμως με την κοιλιά στο στόμα και τα παιδάκια μου τριγύρω, δυσκολεύομαι ακόμα και για το άπλωμα των ρούχων. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ή εμπειρία σας που μπορεί να με διαφωτίσει, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Mairoulitsa
02-06-11, 15:22
...και εγω εχω στεγνωτηριο,και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!
ακομα δεν εχει γεννηθει η μπουμπου μου...αλλα τοσο καιρο στα δικα μας ρουχα εχω δει τρελλη διαφορα...οσο αφορα το σιδερο, τον χρονο στεγνωματος...και φυσικα τον καιρο (δεν με νοιαζει πλεον αν βρεχει!!!!!!!)...απλα θα ελεγα να κοιτας την ταμπελα τους αν μπαινουν σε στεγνωτηριο...η να τα βαζεις σε ελαφρυ προγραμμα οποτε να σιγουρεψεις για τυχον καταστροφουλες...πχ.εχω βαλει βελουτε φορμα δικια μου και βγηκε πιο κοντη 3 δαχτυλα...τωρα τα βαζω ολα στα ευαισθητα και ηρεμισα.;)
να κοιταξεις να μην κανουν πολυ θορυβο...εχω δει μερικα που λες οτι γινετε σεισμος...ζεστο αερα βγαζουν ολα...απο εκει και περα κοιτας και τι λεφτα διαθετεις και επιλεγεις!!!!

kassianh74
03-06-11, 22:04
Τελικά σκέφτομαι να πάρω το "wt46w561by της siemens", ενεργειακής κλάσης Α+++. Έχει καμία σας εμπειρία από το συγκεκριμένο στεγνωτήριο; Σκέφτομαι να το παραγγείλω μέχρι τη Δευτέρα.

no doubt
03-06-11, 22:12
Λιγότερο σε 1,5 μήνα εποκτάω τα 2α διδυμάκια και αν δε λύσω το θέμα του σιδερώματος νομίζω ότι θα πρέπει να επεκτείνω το 24ωρο ...
Συγνώμη για το οφ τοπικ. Δεύτερα διδυμάκια!!!!!!!??????????
Με το καλό! Και κουράγιο....
Πόσο είναι τα πρώτα;

momitsi
03-06-11, 22:15
οπως και δηποτε ενεργειακη α+++++++++
γιατι καιει πολυ το ατιμο..το δικο μου δεν ειναι αλλα με ΕΣΩΣΕΕΕΕΕΕ
οσο ηταν μωρουλια τα στεγνωνα εκει και δεν τα σιδερωνα ισα ισα νομιζω με τετοια θερμοκρασια τα σκοτωνει ολα.....τωρα που μεγαλωσαν το χρησιμοποιω λιγοτερο αλλα και παλι το χειμωνα ειναι σωτηριο ειδικα εδω που το κλιμα ειναι υγρο και κανουν 2-3 μερες να στεγνωσουν..στα καλοριφερ δεν θελω γιατι σκληραινουν....να δεις τι ωραια-απαλα και μυρωδατα θα ειναι.....ειναι καλη επενδυση.

tzini
03-06-11, 23:41
κασσιανη μαλλον το εχουν τα πατρια εδαφη της ηπειροου με τα διδυμα!
εχω μια ξαδερφη στα γιαννενα με 2 γεννησεις διδυμων (μεσα στο χρονο ξαναεμεινε εγκυος αυτη:shock:), αν θες να την ρωτησω να ανταλλασετε ζουρλομανδυες!
την ρωταγα κ εγω διαφορα οταν μου ηρθαν τα διδυμα, μετα το 1ο παιδι!!!!!

(σορρυ για το οφ τοπικ.)

manoulina
04-06-11, 00:41
Κι εγώ έχω στεγνωτήριο και παρ'όλο που δεν έχω παιδιά με έχει σώσει. Ειτε βρέχει, χιονίζει, έχει ήλιο, εγώ βάζω πάντα στεγνωτήριο. Δεν σιδερώνω σχεδόν τίποτα, μιας και δεν είμαι περίεργη με τα ρούχα μου. Πολλά λένε οτι δεν μπαίνουν στεγνωτήριο, αλλά βάζω πάντα το πρόγραμμα για ευαίσθητα, και αν είναι να πάθουν κάτι θα το ευχαριστηθεί όμως. Μία φορά την εβδομάδα χώνω και 5 πατάκια μέσα (μεγαλούτσικα). Πλυντηριο και καπάκι στεγνωτήριο και βγαίνουν αφράτα αφράτα!

Με το σίδερο παρ'όλο που εχω το juro pro και είναι εκπληκτικό μηχάνημα, είμαστε ψιλοτσακωμένοι. Δεν μπορώ καθόλου την ορθοστασία!
Και παρ'όλο που το δικό μου δεν είναι ενεργειακής κλάσης Α+++ δεν παραπονιέμαι. Οτι ρεύμα γλιτώνω απο το σίδερο το καίω στο στέγνωμα.

hellokity
04-06-11, 09:45
Με το καλό να γεννήσεις τα διδυμάκια σου!Στεγνωτήριο θα χρειαστείς οπωσδήποτε και ενεργειακής κλάσης Α γιατί δουλεύει για αρκετή ώρα και καταναλώνει το μισό ρεύμα σε σχέση με ένα κλάσης C.
Πέρσι που πήρα εγώ το δικό μου,ενεργειακής κλάσης Α,είχαν μόνο 3 εταιρείες: miele, AEG, seimens.
Εγώ πήρα το ΑEG(κλάση Α) γιατί ήταν το πιο οικονομικό σε σχέση με τα άλλα δύο στο μαγαζί που το πήρα.
Είναι πολύ καλό και σε σχέση με άλλα σπίτια που έχω "ακούσει" άλλα στεγνωτήρια το δικό μου είναι το πιο αθόρυβο.Είναι σημαντικό να ελέγξεις και τα επίπεδα θορύβου (στα χαρακτηριστικά της συσκευής αναγράφονται τα ντεσιμπέλ) για να μπορείς να το βάλεις και σε ώρες ύπνου.

kassianh74
04-06-11, 10:11
κασσιανη μαλλον το εχουν τα πατρια εδαφη της ηπειροου με τα διδυμα!
εχω μια ξαδερφη στα γιαννενα με 2 γεννησεις διδυμων (μεσα στο χρονο ξαναεμεινε εγκυος αυτη:shock:), αν θες να την ρωτησω να ανταλλασετε ζουρλομανδυες!
την ρωταγα κ εγω διαφορα οταν μου ηρθαν τα διδυμα, μετα το 1ο παιδι!!!!!

(σορρυ για το οφ τοπικ.)

Αλήθεια, υπάρχει και άλλη περίπτωση στην Ήπειρο ;;; Η αλήθεια είναι πως ειδικά τον πρώτο καιρό που το έμαθα, είχα την κατάθλιψη στο χεράκι μου, αλλά τώρα προσπαθώ να το βλέπω θετικά. Κανένα παιδάκι δεν αξίζει να έχουν οι γονείς του γι'αυτό αρνητικά συναισθήματα. Θα μπορούσαν τα "μεγάλα" μου να έχουν έρθει δεύτερα, και δε μπορώ να φανταστώ να μην είχα πλημυρίσει από ευτυχία για τον ερχομό τους.
Προσπαθώ πάντως να βρω τρόπους να κερδίζω κάποιο χρόνο από τις αγκαρίες, και μια από τις πιο χρονοβόρες είναι η όλη διαδικασία των ρούχων (πλύσιμο - άπλωμα - μάζεμα - σιδέρωμα - φύλαγμα) οπότε αν την περισσότερη δουλεία μπορούν να την κάνουν κάποιες μηχανές, σίγουρα θα επενδύσω σε αυτές.
Τα μεγάλα μου παιδάκια εμένα πάντως θα έχουν 4 χρόνια διαφορά από τα αδέφια τους, οπότε θα είμαι σε καλύτερη κατάσταση φαντάζομαι από την ξαδέρφη σου. Αλήθεια (κι εγώ οφ τόπικ) τι αυτοκίνητο έχει, που να χωράει 4 καθισματάκια;

tamar
08-06-11, 16:16
Αλήθεια, υπάρχει και άλλη περίπτωση στην Ήπειρο ;;; Η αλήθεια είναι πως ειδικά τον πρώτο καιρό που το έμαθα, είχα την κατάθλιψη στο χεράκι μου, αλλά τώρα προσπαθώ να το βλέπω θετικά. Κανένα παιδάκι δεν αξίζει να έχουν οι γονείς του γι'αυτό αρνητικά συναισθήματα. Θα μπορούσαν τα "μεγάλα" μου να έχουν έρθει δεύτερα, και δε μπορώ να φανταστώ να μην είχα πλημυρίσει από ευτυχία για τον ερχομό τους.
Προσπαθώ πάντως να βρω τρόπους να κερδίζω κάποιο χρόνο από τις αγκαρίες, και μια από τις πιο χρονοβόρες είναι η όλη διαδικασία των ρούχων (πλύσιμο - άπλωμα - μάζεμα - σιδέρωμα - φύλαγμα) οπότε αν την περισσότερη δουλεία μπορούν να την κάνουν κάποιες μηχανές, σίγουρα θα επενδύσω σε αυτές.
Τα μεγάλα μου παιδάκια εμένα πάντως θα έχουν 4 χρόνια διαφορά από τα αδέφια τους, οπότε θα είμαι σε καλύτερη κατάσταση φαντάζομαι από την ξαδέρφη σου. Αλήθεια (κι εγώ οφ τόπικ) τι αυτοκίνητο έχει, που να χωράει 4 καθισματάκια;

Δεύτερα δίδυμα; Πω πω!
Καλέ θα μας πεις το μυστικό;:p:p:p

Με το καλό να τα κρατήσεις αγκαλίτσα. Όσο για το στεγνωτήριο το δικό μου δεν μπορώ να πω οτι με έχει απαλλάξει τελείως από το σίδερο, παρόλο που συμφωνώ με τη θεωρία της ανισόπεδης γης, αλλά και μόνο που έχω γλιτώσει από εσώρουχα, πετσέτες, σεντόνια και τις φόρμες δουλειάς του άντρα μου είμαι ευχαριστημένη. Ίσως δεν το χρησιμοποιώ σωστά, αλλά το δικό μου (Bosch) τα μπλουζάκια τα βγάζει τσαλακωμένα.

koritsaki9200
11-06-11, 15:09
Εγώ αγόρασα τα Χριστούγεννα αυτό http://www.skroutz.gr/s/243504/Morris-CDR-97577.html
Είναι πλυντήριο στεγνωτηριο
Πλένει 9 κιλά και στεγνώνει 7κιλά.
Έχει πρόγραμμα στο πλυντήριο που βγάζει ατμό και έτσι απολυμαίνει τα ρούχα. Επίσης επειδή έχει μεγάλο κάδο χωράει άνετα το υπέρδιπλο στρώμα μας και διάφορες τεράστιες κουβέρτες που πριν τα έπλενα στο χέρι!!!
Έχει μοτέρ που δεν κάνει θόρυβο με 10 χρόνια εγγύηση. Βέβαια όταν στύβει στις 1400 στροφές ακούγεται λιγάκι ... αλλά δεν με πειράζει!
Με το καλό ότι κι αν αποφασίσεις. Απλά όταν πας να τα δεις και από κοντά ρίξε μια ματιά στον κάδο τους. Από κει θα καταλάβεις διαφορά ποιότητας!

Lucy
14-06-11, 16:19
Λιγότερο σε 1,5 μήνα εποκτάω τα 2α διδυμάκια και αν δε λύσω το θέμα του σιδερώματος νομίζω ότι θα πρέπει να επεκτείνω το 24ωρο ... τουλάχιστον κατά ένα 10ωρο. Θέλω λοιπόν να δω αν η αγορά στεγνωτηρίου θα με απαλλάξει από άπλωμα - μάζεμα - σιδέρωμα τουλάχιστον των μωρουδιακών. Κοιτάζοντας τις ετικέτες σχεδόν όλων των μωρουδιακών όμως έχουν το σήμα ότι δε μπαίνουν σε στεγνωτήριο. Εφόσον όμως δεν έχουν αυτοκόλλητες στάμπες, το τηρείται αυτό κατά γράμμα; Και τελικά μετά το στεγνωτήριο, τα ρούχα για μωρά χρειάζονται σιδέρωμα; Η λογική μου μου λέει πως όχι μια και δεν εκτίθετναι σε μικρόβια, και οι 60 οC του πλυντηρίου συν το απορρυπαντικό συν οι υψηλή θερμοκρασία του στεγνωτηρίου ... νομίζω οως το σιδέρωμα είναι τελείως άχρηστο από άποψη απολύμανσης. Πείτε μου όμως τη γνώμη σας.

Το άλλο που θέλω να με συμβουλέψετε είναι για το μοντέλο πλυντηρίου. Καθοριστικό παράγοντα θεωρώ την ενεργειακή του κλάση ... πείτε μου λοιπόν τις απόψεις, και αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα έρευνα αγοράς και ξέρει κάποια καλή προσφορά ας μου τη στείλει ...

Ζητάω πολλά ;;; Βοηθήστε με όσο μπορείτε γιατί με την κοιλιά στο στόμα και τα άλλα δυο ζουζούνια μου τριγύρω, μόνο μέσω διαδικτύου μπορώ να κάνω οποιαδήποτε έρευνα ....

Εγώ βάζω τα πάντα μέσα! Μόνο μια φορά μου είχε καταστραφεί μία στάμπα... Θεωρώ και εγώ περιττό το σιδέρωμα μετά.

Πάρε ενεργειακή κλάση Α και κατά προτίμηση σκέτο στεγνωτήριο (και όχι πλυντήριο-στεγνωτήριο).

Με το καλό τα διδυμάκια! Να είσαι σίγουρη ότι το στεγνωτήριο θα σε βοηθήσει πολύ και θα εξοικονομήσεις πολύ χρόνο!!!

kassianh74
14-06-11, 19:09
Μόλιε τώρα παρέλαβα το "wt46w561by της siemens", ενεργειακής κλάσης Α - 50%. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω τις εντπώσεις μου ... Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές ...

maria7
12-07-11, 12:28
κορίτσια, πηρα πριν λιγες μέρες το πλυντηριο στεγνωτήριο hoover 964. 'Ηθελα να ρωτήσω κάτι σε όποιον το έχει, έβαλα πλύση για λευκα. Πριν πατήσω το start έβαλα την θερμοκρασία και τις στροφές και τα λοιπά,όταν όμως πάταγα το κουμπί για να προγραμματίσω την ώρα που θα ξεκινήσει, για να το βάλω αργότερα δεν μου έβγαζε καθόλου την επιλογή στο πάνελ. Μήπως έπρεπε να είναι το πρώτο που θα πατήσω? Σας παρακαλώ όποιος ξέρει να ενημερώσει.

eliana_1976_
20-08-11, 00:24
Κασσιανή το συγκεκριμένο μοντέλο ο ζαχαρώνω αρκετό καιρό τώρα, από τη στιγμή που αγόρασα το πλυντήριο της siemens και έχω σωθεί και από κατανάλωση ρευματος (-30%) σε όλα τα προγράμματα και από καθαρότητα ρούχων. Για πες εντυπώσεις ??? Τα αξίζει τα λεφτά του???

kassianh74
20-08-11, 16:07
Κασσιανή το συγκεκριμένο μοντέλο ο ζαχαρώνω αρκετό καιρό τώρα, από τη στιγμή που αγόρασα το πλυντήριο της siemens και έχω σωθεί και από κατανάλωση ρευματος (-30%) σε όλα τα προγράμματα και από καθαρότητα ρούχων. Για πες εντυπώσεις ??? Τα αξίζει τα λεφτά του???

Εγώ είμαι ευχαριστημένη. Δεν έχω ξανασιδερώσει μωρουδιακά από όταν το αγόρασα. Τα ρούχα τα δικά μας γτα απλώνω ακόμα έξω, μια και τώρα το καλοκαίρι το θεωρώ υπερβολή να τα στεγνώνω για 2 ώρες με ηλ. ρεύμα, ενώ στην απλώστρα στεγνώνουν σε μισή ώρα ... δεν είναι οικολογικό, ούτε και λογικό.

talita
19-10-11, 19:56
καλησπέρα,

Μόλις πήραμε το νέο στεγνωτήριο της Bosch WTY86700 αλλά οι οδηγίες είναι μόνο στα γερμανικά. Γνωρίζετε που μπορώ να τις βρω στα αγγλικά ή τα ελληνικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

nantine
24-10-11, 14:53
καλησπέρα,

Μόλις πήραμε το νέο στεγνωτήριο της Bosch WTY86700 αλλά οι οδηγίες είναι μόνο στα γερμανικά. Γνωρίζετε που μπορώ να τις βρω στα αγγλικά ή τα ελληνικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Ακολούθησε το link
http://portal.bsh-partner.com/portal%28bD1lbiZjPTA2MA==%29/PORTALFRAME.HTM

έχω κι εγώ bosch εδώ και 7 χρόνια. Είναι φανταστικό! βέβαια δεν τα βγάζει και σιδερωμένα, αλλά είναι πολύ ανθεκτικό στην κακομεταχείρησή μου :grin:

nantine
24-10-11, 15:02
δεν το βγάζει το link. Δεν ξέρω γιατί.

Πάρε τηλέφωνο την εταιρία και ζήτησέ το. Το δικό μου έχει τα κουμπιά στα ελληνικά, οποτε είναι πολύ απλά τα πράγματα. Επιλέγεις το πρόγραμμα και τυχόν άλλες επιλογές (όχι σίδερο, ευαίσθητα, κλπ) και πατάς το ΟΝ. Ο χρόνος προσαρμόζεται κατά τη διάρκεια στεγνώματος.
Το σημαντικό είναι να αφαιρείς πάντα το χνούδι από το φίλτρο μπροστά στην πόρτα, και το νερό φυσικά. Μία στο τόσο να πλένεις το μεγάλο φίλτρο που είναι κάτω κάτω (ανοίγεις πορτάκι, ξεκουμπώνεις και το παίρνεις).
Καλά στεγνώματα!

40+mama
06-11-11, 11:56
Εγώ είμαι ευχαριστημένη. Δεν έχω ξανασιδερώσει μωρουδιακά από όταν το αγόρασα. Τα ρούχα τα δικά μας γτα απλώνω ακόμα έξω, μια και τώρα το καλοκαίρι το θεωρώ υπερβολή να τα στεγνώνω για 2 ώρες με ηλ. ρεύμα, ενώ στην απλώστρα στεγνώνουν σε μισή ώρα ... δεν είναι οικολογικό, ούτε και λογικό.

Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο; Πόσο το πήρες;
Μετά από τόσους μήνες τι έχεις να πεις; Αξίζει;
Ειδες μεγάλη επιβαρυνση στους λογαριασμούς της ΔΕΗ;
Και από τσαλάκωμα με τα σεντονια τι γινεται;

kassianh74
06-11-11, 12:17
Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο; Πόσο το πήρες;
Μετά από τόσους μήνες τι έχεις να πεις; Αξίζει;
Ειδες μεγάλη επιβαρυνση στους λογαριασμούς της ΔΕΗ;
Και από τσαλάκωμα με τα σεντονια τι γινεται;

Από τιμή δε θυμάμαι να σου πω ... νομίζω 800 αλλά πρέπει να ψάξω στις αποδείξεις ... ούτε για τη ΔΕΗ μια μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ακολουθώ συνολικά ίδιες δραστηριότητες ... πάντως δεν είναι πολύ υψηλός ... όσο για τα μεγάλα σεντόνια προς το παρόν τα απλώνω έξω μια και έχω αρκετό χώρο. Μόνο τα μωρουδιακά και τα παιδικά ρούχω στεγνώνω προς το παρόν, και από αυτά σιδερώνω μόνο κάποια παιδικά ... Δεν ξέρω πόσο σε βοήθησα ...

40+mama
06-11-11, 13:13
Από τιμή δε θυμάμαι να σου πω ... νομίζω 800 αλλά πρέπει να ψάξω στις αποδείξεις ... ούτε για τη ΔΕΗ μια μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ακολουθώ συνολικά ίδιες δραστηριότητες ... πάντως δεν είναι πολύ υψηλός ... όσο για τα μεγάλα σεντόνια προς το παρόν τα απλώνω έξω μια και έχω αρκετό χώρο. Μόνο τα μωρουδιακά και τα παιδικά ρούχω στεγνώνω προς το παρόν, και από αυτά σιδερώνω μόνο κάποια παιδικά ... Δεν ξέρω πόσο σε βοήθησα ...

Όταν απλώνω έξω τώρα το χειμώνα 1ον κάνουν 3 μέρες να στεγνώσουν και 2ον καπνίζονται κυριολεκτικά από τις καπνοδόχους από καλοριφέρ και τζάκια της διπλανής οικοδομής (μένουμε στον 6ο και η διπλανή οικοδομή φτάνει μέχρι 5ο)
Απελπισία. Γι΄αυτό σκέφτομαι τη λύση του στεγνωτηρίου....

manoulina
06-11-11, 13:55
Εγώ πάντως έχω σωθεί. Στο προηγούμενο σπίτι (ήταν και μικρό) που δεν είχα στεγνωτήριο είχα την απλώστρα μέσα στο σαλόνι δίπλα στο καλοριφέρ. Δεν χωράγαμε στην κυριολεξία να περάσουμε να πάμε στην κουζίνα.
Απο τότε που ήρθαμε εδώ πήραμε και στεγνωτήριο, και σώθηκα. Αφήστε που ο διπλανός μου έχει ξυλόσομπα και απο το μεσημέρι και μετά την ανάβει και βρωμοκοπάει ο τόπος. Όχι ρούχο να απλώσω αλλά ούτε παράθυρο δεν ανοίγω.

kounelitsa
13-11-11, 15:39
Κορίτσια είμαι και εγώ σε αναζήτηση στεγνωτηρίου, χάθηκα από τα πολλά μηνύματα σας όμως. Μήπως θα μπορούσε κάποια να μου πει συνοπτικά τί πρέπει να προσέξω?? Ποιες είναι οι διαφορές από το ένα στεγνωτήριο στο άλλο? Δεν είμαι Ελλάδα και δεν έχει τα ίδια μοντέλα εδω. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ! θα με βγάλετε από μεγάλο άγχος.

nikol1981
13-11-11, 16:06
Κορίτσια είμαι και εγώ σε αναζήτηση στεγνωτηρίου, χάθηκα από τα πολλά μηνύματα σας όμως. Μήπως θα μπορούσε κάποια να μου πει συνοπτικά τί πρέπει να προσέξω?? Ποιες είναι οι διαφορές από το ένα στεγνωτήριο στο άλλο? Δεν είμαι Ελλάδα και δεν έχει τα ίδια μοντέλα εδω. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ! θα με βγάλετε από μεγάλο άγχος.

Πρώτα θα διαλέξεις σύμφωνα με το ποσά κιλά είναι το πλ.ρουχων σου.
Απο κείμενα και πέρα υπάρχουν πια δυο κατηγορίες.αυτα που έχουν α ενεργειακό κ είναι κ πιο ακριβά τουλάχιστον εδω κ αυτα που έχουν β ενεργειακο.
Να έχουν σίγουρα υγρό ποίηση υδρατμων.
Θα με βοηθούσε αν μου έλεγες σε ποια χώρα είσαι.
Επισης όλες οι γνωστές μάρκες που ξέρεις έχουν σίγουρα σάιτ κ στην χώρα που είσαι.
http://www.bosch-home.com/ , http://www.siemens-home.com/ ,
http://www.miele.com/international/enint/home.htm

pellipan
20-11-11, 22:43
παρακολούθησα λίγο τη συζήτηση για το στεγνωτήριο και έχω ένα θέμα με το δικό μου. είναι της miele αλλά το πρόβλημά μου δεν έχει νά κάνει με την εταιρία νομίζω. τα ρούχα που στεγνώνουν, οποιοδήποτε πρόγραμμα κι αν χρησιμοποιώ, χάνουν τελείως τη μυρωδιά του μαλακτικού και μάλιστα μπορώ να πω οτι μυρίζουν και άσχημα. όλες οι γνωστές μου που χρησιμοποιούν στεγνωτήριο μου λένε πως μυρίζει πολύ έντονα και ωραία η μπουγάδα μετά το στεγνωτήριο παρά μετά το άπλωμα των ρούχων έξω ή μέσα στο σπίτι σε απλώστρα. εγώ αυτό το πράγμα δεν το έχω δει δυο χρόνια τώρα που το χρησιμοποιώ και με ενοχλέι πολύ. να πω βέβαια οτι φροντίζω τα φίλτρα του και δεν τα παραμελώ. αν κάποια γνωρίζει κάτι σχετικό παρακαλώ να με ενημερώσει. ευχαριστώ. Πέλλυ Κιλκίς

nikol1981
20-11-11, 22:55
παρακολούθησα λίγο τη συζήτηση για το στεγνωτήριο και έχω ένα θέμα με το δικό μου. είναι της miele αλλά το πρόβλημά μου δεν έχει νά κάνει με την εταιρία νομίζω. τα ρούχα που στεγνώνουν, οποιοδήποτε πρόγραμμα κι αν χρησιμοποιώ, χάνουν τελείως τη μυρωδιά του μαλακτικού και μάλιστα μπορώ να πω οτι μυρίζουν και άσχημα. όλες οι γνωστές μου που χρησιμοποιούν στεγνωτήριο μου λένε πως μυρίζει πολύ έντονα και ωραία η μπουγάδα μετά το στεγνωτήριο παρά μετά το άπλωμα των ρούχων έξω ή μέσα στο σπίτι σε απλώστρα. εγώ αυτό το πράγμα δεν το έχω δει δυο χρόνια τώρα που το χρησιμοποιώ και με ενοχλέι πολύ. να πω βέβαια οτι φροντίζω τα φίλτρα του και δεν τα παραμελώ. αν κάποια γνωρίζει κάτι σχετικό παρακαλώ να με ενημερώσει. ευχαριστώ. Πέλλυ Κιλκίς

καλησπερα πενυ.
νομιζω οτι δεν φταει το στεγν. αλλα το πλυντ.
καλα θα ηταν να του κανεις μια συντηρησηι βαζοντας σοδα φαγητου και επιλεγοντας το προγραμμα που πλενεις τα λευκα.καθαρισε κ το λαστιχο της πορτας με ενα vitex μαλλον εχει πιασει γλιτσα απο υπερβολικη δοση σκονης να πλενεις με υγρο.και τελος μην αφηνεις πολυ ωρωα τα ρουχα μεσα στο πλυντηριο

αυτα προς το παρον αν δε σε καλυψα ρωτα οτι θες

kassianh74
21-11-11, 11:38
Με το δικό μου πάντως (siemens) όντως μυρίζουν πιο όμορφα και βέβαια είναι τόσο αφράτα που κάποια στιγμή θα μπω στον πειρασμό να μην απλώνω πλέον τίποτα ...

manoulina
21-11-11, 13:52
Με το δικό μου πάντως (siemens) όντως μυρίζουν πιο όμορφα και βέβαια είναι τόσο αφράτα που κάποια στιγμή θα μπω στον πειρασμό να μην απλώνω πλέον τίποτα ...

Εγώ έχω μπει σε αυτό τον πειρασμό ήδη! Ακόμη και τα πατάκια της κουζίνας και του μπάνιου μία φορά είπα να τα απλώσω... με έπιασε ητσιγγουνιά μου να μην καίω ρεύμα για τα πατάκια.... και το μετάνιωσα! Ήταν τόσο σκληρά και άκαμπτα.... ενώ απο το στεγνωτήριο βγαίνουν μαλακά και αφράτα!

Ακόμη και τις κουβέρτες μας, δεν χορταίνω να τις μυρίζω. Μετά το στεγνωτήριο είναι πολύ μαλακές, αφράτες και μυρίζουν υπέροχα!

Lucy
21-11-11, 14:47
Εγώ έχω μπει σε αυτό τον πειρασμό ήδη! Ακόμη και τα πατάκια της κουζίνας και του μπάνιου μία φορά είπα να τα απλώσω... με έπιασε ητσιγγουνιά μου να μην καίω ρεύμα για τα πατάκια.... και το μετάνιωσα! Ήταν τόσο σκληρά και άκαμπτα.... ενώ απο το στεγνωτήριο βγαίνουν μαλακά και αφράτα!

Ακόμη και τις κουβέρτες μας, δεν χορταίνω να τις μυρίζω. Μετά το στεγνωτήριο είναι πολύ μαλακές, αφράτες και μυρίζουν υπέροχα!

Εγώ το εφαρμόζω εδώ και 2 χρόνια!!! Δεν απλώνω τίποτα!!!

mamamikaela
08-12-11, 12:10
Ελπιζω να μην υπαρχει παρομοιο θεμα,εψαξα και δεν βρηκα!Κοριτσια θελω την γνωμη σας.Εχει καμια στεγνωτηριο ρουχων στο σπιτι?Και αν ναι σας βολεψε καθολου?Σκεφτομαι να παρω ενα και θελω την βοηθεια σας!Επισης τιμες και μαρκες θα βοηθουσαν πολυ!Ευχαριστω.

zouzounel
08-12-11, 12:15
Υπάρχει θεμα και μεγάλο :)
Δες εδώ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34320&highlight=%F0%EB%F5%ED%F4%E7%F1%E9%EF+%F3%F4%E5%E3%ED%F9%F4%E7%F1%E9%EF
Εγω εχω πλυντηριο-στεγνωτήριο και με εχει βολεψει πολύ. Αν εχεις χωρο για στεγνωτηριο χωριστά, ειναι ό,τι καλύτερο.

liaki27
08-12-11, 12:20
εγώ πήρα πριν απο ένα χρόνο!!!!!!
με μία λέξη Σ Ω Θ Η Κ Α!!!!!!!!!
1)Τα ρούχα βγαίνουν αποστειρωμένα!!!!!!!!!
2)εσώρουχα,πετσέτες και διάφορα φανελάκια της μικρής μου και κάποια ρούχα δεν θέλουν σίδερο!!!!!!!
3)ειδικά οι πετσέτες βγαίνουν απίστευτα μαλακές και τα ρούχα μυρίζουν μαλακτικό!!!!!!!

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα!
εμείς έχουμε siemens 2ης ενεργειακής κλάσης και διαφορά στο ρεύμα δεν έχω ιδιαίτερη!
Λόγω της περιοχής Λάρισα έχουμε πολύ υγρασία και τα ρούχα δεν στεγνώνουν εύκολα!με το στεγνωτήριο δεν έχω τέτοιο θέμα!

κατια81
08-12-11, 12:20
μολις πηγα κι εγω να βαλω το λινκ...χαχαχα.....θα βρεις πολλα για τα στεγνωτηρια!!!!!!!Ενα θα σου πω..........ΕΧΩ ΣΩΘΕΙ!!!!!!!!:p

Εγω εχω της Bosch.....πολυ ευχαριστημενη!!!!!!!!!!!!

elenita
08-12-11, 13:42
έχω και εγώ στεγνωτήριο αλλά έχω και μια απορία...
σε ποιο πρόγραμμα τα βάζετε για στέγνωμα ρούχων όταν βγαίνουν κατευθείαν από το πλυντήριο??
(εννοώ όταν είναι μούσκεμα ακόμα)
γιατί το δικό μου είναι με την ώρα ή τα λεπτά... είμαι λίγο άσχετη!!!!

mamamikaela
08-12-11, 15:38
Καλα ε ειμαι μπουμπουνα,δεν το ειδα καθολου το θεμα!!!Σορρυ.Διαβασα σχεδον 5 σελιδες και αποφασισα να το παρω και εγω!!!Ευχαριστω κοριτσαρες,παντα διπλα σε οποια απορια ειστε!!!:D

Nina-Nana
08-12-11, 15:42
έχω και εγώ στεγνωτήριο αλλά έχω και μια απορία...
σε ποιο πρόγραμμα τα βάζετε για στέγνωμα ρούχων όταν βγαίνουν κατευθείαν από το πλυντήριο??
(εννοώ όταν είναι μούσκεμα ακόμα)
γιατί το δικό μου είναι με την ώρα ή τα λεπτά... είμαι λίγο άσχετη!!!!

Εγώ το βάζω σε ένα πρόγραμμα("στέγνωμα για φύλαξη" λέγεται) που κάνει λίγο περισσότερο από 2 ώρες.

derbybaby
16-01-12, 22:50
καλησπερα!η αδερφη μ φτιαχνει σπιτι κ ειναι στη διαδικασια αγορας ηλεκτρικων συσκευων. θελει να αγορασει πλυντηριο/στεγνωτηριο αλλα η πωλητρια της ειπε πως δεν ειναι κ πολυ αποτελεσματικη σαν συσκευη.εχετε καποια γνωμη πανω στο θεμα?
ευχαριστω!

chatzico
16-01-12, 22:54
Σωστή η πωλήτρια !!!!

Κατ' αρχήν, αν χαλάσει σου βγαίνουν οφ δύο συσκευές και όχι μιά.

Το άλλο θέμα είναι με το βάρος των ρούχων.

Σε ένα π.χ. 5κιλο πλυντήριο, τα πλυμένα ρούχα δεν έχουν βάρος 5 κιλά αλλά περισσότερα.

Συνεπώς, θα πρέπει είτε να βάζει δύο δόσεις στεγνωτήριο ή να στεγνώνει κάποια παραδοσιακά και κάποια στο στεγνωτήριο.

Απαπαπαπαπαπα

derbybaby
16-01-12, 22:58
εχεις δικιο ειδικα στο θεμα του βαρους των ρουχων...θα της τα πω!
ετχαριστω πολυ!

nelly28
17-01-12, 10:19
γιατι δεν περνει χωρια στεγνωτηριο???? υπαρχουν πολυ οικονομικα και αποτελεσματικα και αυτο που λενε οτι χαλαει τα ρουχα ειναι ψεμα. εχω σωθειιιιιιιιι........

derbybaby
17-01-12, 18:05
μωρε για πιο οικονομικο ελεγε το δυο σε 1 να γλυτωσει μια συσκευη..αλλα μαλλον ετσι θα κανει θα παρει δυο χωριστα.το οτι δε χαλαει ταρουχα το ξερω εχω κ εγω στεγνωτηριο κ πραγματι σωζει!!!

natassa-tasos
17-01-12, 18:13
Χωριστό στεγνωτήριο καλύτερα. Τα πλυντήρια-στεγνωτήρια είναι λύση μόνο για όσους δεν έχουν πολύ χώρο.

mariakou
17-01-12, 22:42
Βρε κορίτσια τα δικά σας ρούχα δε χαλάνε στο στεγνωτήριο; Εγώ βάζω μόνο σεντόνια, πετσέτες, εσωρουχα γιατί οι μπλούζες και τα παντελόνια μπαίνουν. Δεν τα βάζω σε υψηλη θερμοκασία.

derbybaby
17-01-12, 22:46
δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο..δεν το εχω χρησιμοποιησει για μαλλινα ή πολυ ευαισθητα βεβαια,αλλα σε φουτερ κ φανελακια δεν εχω δει κατι τετοιο.

nelly28
17-01-12, 22:50
τα μαλλινα μπαινουν αλλα με ολλα τα αλλα κανενα προβλημα δεν εχω ουτε εγω και επειδη δεν εχω χορο τα εχω βαλει το ενα πανω απο το αλλο. τα στεγνωτηρια ειναι ελαφρια και δεν προκαλοθν προβλημα στα πλυντηρια.

echo2011
21-01-12, 18:43
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Διάβασα διάφορα στο φόρουμ και μιας και το θεωρώ αναγκαίο θέλω να αγοράσω ένα καλό στεγνωτήριο. Είμαι ανάμεσα σε δύο:
α) Whirlpool AZA HP 9781 (9KG ΕΝ. ΚΛΑΣΗ Α)
β) LG RC 8011 A (8KG EN.ΚΛΑΣΗ Β)

και τα δύο τα έχω βρει γύρω στα 600 ευρώ. Βασικό για μένα είναι να μειωθεί η ανάγκη για σιδερο. Ποιό απ'τα δύο μου προτείνετε; Εχει κάποιος ίδια μάρκα (και αλλο μοντέλο να είναι καποια κοινά γνωρίσματα θα έχουν)
Ευχαριστώ πολύ!

este
01-02-12, 13:43
Καλημέρα,
είμαι καινούρια στο φορουμ και ελπίζω να έβαλα την ερώτησή μου στο σωστό θέμα.
Πιστεύετε ότι είναι λάθος να μπεί το στεγνωτήριο στο δωμάτιο του μωρού;
Βασικά δεν έχω καθόλου χώρο στο σπίτι μου και δεν ξέρω που να το βάλω.
Μέχρι τώρα το είχα στον κήπο όπως και το πλυντήριο ρούχων αλλά αποφάσισα να τα ανεβάσω στο σπίτι γιατί με τον ερχομό του μωρού θα είναι δύσκολα τα πράγματα, αν ανεβωκατεβαίνω συνέχεια, και δεν θα μπορώ να το αφήσω και μόνο του.

maria.tst
01-02-12, 14:44
καλησπέρα κοριτσάκια,
ηθελα να ρωτησω κάτι, η αδερφή μου έχει πάρει πλυντηριο στεγνωτηριο της ariston, και οσες φορες το έχει χρησιμοποιήσει το έχεις σκυλομετανιώσει. Τα ρουχα δεν σιδερόνονται με τίποτα και μιλάμε για πετσέτες και σεντόνια. Κάνει κάτι λάθος? γιατί εσεις λέτε οτι βγάινουν αφράτα και δεν χρειάζονται και πολύ σίδερο. Εχει αγανακτήσει ...

mariakou
01-02-12, 15:01
Συγνωμη βρε κοριτσια αλλά εμένα τα ρούχα ¨μπαίνουν" στο στεγνωτηριο!!! Βαζω μόνο πετσετες, εσωρουχα, σεντόνια και τέτοια. Αν βάλω κάτι άλλο, μικραίνει!!!! Εσείς δεν το παθαίνετε;

Sophie*
01-02-12, 15:02
δεν ξερω για το συγκεκριμενο μοντελο, αλλα νομιζω εχει να κανει με το προγραμμα που επιλεγεις. Στο δικο μου (Siemens) μονο στεγνωτήριο ειναι, επιλεγεις αν θες να σιδερώσεις μετα, και τα βγαζει ελαχιστα εως πολυ νωπα, για μεγαλυτερη ευκολια στο σιδερο. Αλλιως επιλεγεις να τα στεγνωσει τελειως, και εκει ισως τσαλακωνονται παραπανω και δυσκολευεσαι στο σιδερωμα.

Sophie*
01-02-12, 15:04
Καλημέρα,
είμαι καινούρια στο φορουμ και ελπίζω να έβαλα την ερώτησή μου στο σωστό θέμα.
Μέχρι τώρα το είχα στον κήπο όπως και το πλυντήριο ρούχων αλλά αποφάσισα να τα ανεβάσω στο σπίτι γιατί με τον ερχομό του μωρού θα είναι δύσκολα τα πράγματα, αν ανεβωκατεβαίνω συνέχεια, και δεν θα μπορώ να το αφήσω και μόνο του.

Ουτε κι εμεις εχουμε χωρο και το εβαλα στο μπαλκόνι. Για το δωματιο του μωρου δεν ξερω αν θα το εκανα, ισως οχι. σκεφτομαι μυρωδιες και θορυβο (αυτο το λιγο εστω.)

Lucy
01-02-12, 15:19

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να μπει στο δωμάτιο του μωρού. Πέρα από τον θόρυβο, ζεσταίνει το χώρο και δημιουργεί υδρατμούς
Μπορείς να το βάλεις σε κάποιο μπαλκόνι ή πάνω από το πλυντήριο.

καλησπέρα κοριτσάκια,
ηθελα να ρωτησω κάτι, η αδερφή μου έχει πάρει πλυντηριο στεγνωτηριο της ariston, και οσες φορες το έχει χρησιμοποιήσει το έχεις σκυλομετανιώσει. Τα ρουχα δεν σιδερόνονται με τίποτα και μιλάμε για πετσέτες και σεντόνια. Κάνει κάτι λάθος? γιατί εσεις λέτε οτι βγάινουν αφράτα και δεν χρειάζονται και πολύ σίδερο. Εχει αγανακτήσει ...

έχω ακούσει ότι όσα είναι 2 σε 1 (πλυντήριο-στεγνωτήριο) δεν έχουν καλή απόδοση. Εγώ έχω ξεχωριστό στεγνωτήριο και βγαίνουν όλα πολύ αφράτα

Συγνωμη βρε κοριτσια αλλά εμένα τα ρούχα ¨μπαίνουν" στο στεγνωτηριο!!! Βαζω μόνο πετσετες, εσωρουχα, σεντόνια και τέτοια. Αν βάλω κάτι άλλο, μικραίνει!!!! Εσείς δεν το παθαίνετε;

Δεν μου έχει τύχει να "μπει" κάτι... Τυχόν μάλλινα να τα βάζεις στο αντίστοιχο πρόγραμμα. Τα βαμβακερά μια χαρά μου βγαίνουν

este
01-02-12, 15:22
Ουτε κι εμεις εχουμε χωρο και το εβαλα στο μπαλκόνι. Για το δωματιο του μωρου δεν ξερω αν θα το εκανα, ισως οχι. σκεφτομαι μυρωδιες και θορυβο (αυτο το λιγο εστω.)

Το σκέφτηκα για το μπαλκόνι αλλά διάβασα ότι το στεγνωτήριο αν έχει παγετό χαλάει και εδώ που μένω ας πουμε χτες είχε -1 βαθμούς. Και ειδικά τέτοιες εποχές είναι που το χρειάζομαι ακόμα περισσότερο για το στέγνωμα των ρούχων. Επίσης, επειδή θα ανεβάσω και το πλυντήριο θα το βγάλω και αυτό στο μπαλκόνι και δεν νομίζω να με πάρει ο χώρος.

Για το θόρυβο έχεις δίκιο γιατί συνήθως βράδυ το βάζω λόγω οικονομίας του ρεύματος.

Θα πρέπει να σκεφτώ κάτι άλλο :(

este
01-02-12, 15:24
[QUOTE=Lucy;2292408]Πιστεύω ότι δεν πρέπει να μπει στο δωμάτιο του μωρού. Πέρα από τον θόρυβο, ζεσταίνει το χώρο και δημιουργεί υδρατμούς
Μπορείς να το βάλεις σε κάποιο μπαλκόνι ή πάνω από το πλυντήριο.

πάνω από το πλυντήριο αν το βάλω θα χαλάσει το πλυντήριο :(

Lucy
01-02-12, 15:28
Το σκέφτηκα για το μπαλκόνι αλλά διάβασα ότι το στεγνωτήριο αν έχει παγετό χαλάει και εδώ που μένω ας πουμε χτες είχε -1 βαθμούς. Και ειδικά τέτοιες εποχές είναι που το χρειάζομαι ακόμα περισσότερο για το στέγνωμα των ρούχων. Επίσης, επειδή θα ανεβάσω και το πλυντήριο θα το βγάλω και αυτό στο μπαλκόνι και δεν νομίζω να με πάρει ο χώρος.

Για το θόρυβο έχεις δίκιο γιατί συνήθως βράδυ το βάζω λόγω οικονομίας του ρεύματος.

Απλώς όταν έχει παγετό ή καύσωνα, δεν θα το βάζεις σε λειτουργία και θα προσπαθείς να το σκεπάζεις με κάτι να το προστατεύεις.

Δεν χαλάει καλέ... Και εγώ πάνω από το πλυντήριο το έχω. Και μάλιστα δεν έβρισκα ειδική βάση ακριβώς στα μέτρα και των 2 (και του πλυντηρίου και του στεγνωτηρίου), οπότε το έβαλα χύμα από πάνω με ένα πατάκι ενδιάμεσα. Ούτε που έχει κουνηθεί 2 χρόνια τώρα...

viki 1
01-02-12, 15:45
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Διάβασα διάφορα στο φόρουμ και μιας και το θεωρώ αναγκαίο θέλω να αγοράσω ένα καλό στεγνωτήριο. Είμαι ανάμεσα σε δύο:
α) Whirlpool AZA HP 9781 (9KG ΕΝ. ΚΛΑΣΗ Α)
β) LG RC 8011 A (8KG EN.ΚΛΑΣΗ Β)

και τα δύο τα έχω βρει γύρω στα 600 ευρώ. Βασικό για μένα είναι να μειωθεί η ανάγκη για σιδερο. Ποιό απ'τα δύο μου προτείνετε; Εχει κάποιος ίδια μάρκα (και αλλο μοντέλο να είναι καποια κοινά γνωρίσματα θα έχουν)
Ευχαριστώ πολύ!

έχω whirlpool. Δεν πρέπει να είναι ακριβώς αυτό το μοντέλο αλλά είμαι απόλυτα ικανοποιημέμνη. χρησιμοποιώ το πρόγραμμα έτοιμα για φόρεμα και πραγματικά είναι έτοιμα για φόρεμα. Ελάχιστα θα χρειαστούν σίδερο.
Έχω πλυντήριο 5 κιλών και το στεγνωτ'ηριο το πήρα 6 ώστε να έχουν περιθώριο μέσα....

pashalitsa
01-02-12, 15:48
Απλώς όταν έχει παγετό ή καύσωνα, δεν θα το βάζεις σε λειτουργία και θα προσπαθείς να το σκεπάζεις με κάτι να το προστατεύεις.

Δεν χαλάει καλέ... Και εγώ πάνω από το πλυντήριο το έχω. Και μάλιστα δεν έβρισκα ειδική βάση ακριβώς στα μέτρα και των 2 (και του πλυντηρίου και του στεγνωτηρίου), οπότε το έβαλα χύμα από πάνω με ένα πατάκι ενδιάμεσα. Ούτε που έχει κουνηθεί 2 χρόνια τώρα...

Δεν παθαίνει τίποτα το πλυντήριο με το στεγνωτήριο από πάνω! Φτηνή βάση για να πατήσει έχει η mediamarkt! Φυσικά δεν τρύπησα και τέτοια απλά έκατσε πάνω και τέλος, δεν κουνιέται καθόλου!!!:mrgreen:

Sophie*
01-02-12, 15:49
πάνω από το πλυντήριο αν το βάλω θα χαλάσει το πλυντήριο :([/QUOTE]

Δεν χαλαει βρε :) υπαρχει ειδικη βαση για την τοποθετηση.
Στο πατρικο μου ετσι τα εχουμε βαλε. πλυντηριο κι απο πανω στεγνωτηριο

Sophie*
01-02-12, 15:52

Εμεις το βαλαμε στο μπαλκονι, και φτιαξαμε ενα κουτι που το βαλαμε μεσα, με ποδαρακια ετσι ωστε οταν πλενω τα μπαλκονια να φευγουν τα νερα απο κατω ευκολα, και το στεγνωτηριο δεν λερωνεται απο πουθενα. ειναι μεσα στο κουτι (απο αλουμινιο).Οποτε ουτε καυσωνας, ουτε παγετος ;)

Nina-Nana
01-02-12, 16:11

Δεν χαλαει βρε :) υπαρχει ειδικη βαση για την τοποθετηση.
Στο πατρικο μου ετσι τα εχουμε βαλε. πλυντηριο κι απο πανω στεγνωτηριο[/QUOTE]

Κι εγω έτσι τα έχω!

Σνουφελ μου
01-02-12, 16:17
Εγω εχω της Bosch στεγνωτηριο κ πλυντηριο vario perfect,β κλασση το στεγν.Ειναι αψογα κ τα δυο,αλλα το στεγνωτηριο δε το χρησιμοποιω πια,παρα μονο για του μωρου κ παλι οχι παντα...

Πηραμε τοτε πλυντηριο εφτακιλο κ στεγνωτηριο οχτακιλο,λογο του βαρους που εχουνε μετα το πλυντηριο.

Συντηρηση...
Το πλυντηριο δυο φορες το μηνα το πλενω μονο του στο συντομο προγραμμα με χλωρινη μονο...Αλλα κ στα ασπρα γενικα βαζω λιγη χλωρινη.
Σεγνωτηριο..ειχα ενα προβλημα κ εγω με μυρωδια αλλα ητανε γιατι δε το αφηνα ανοιχτο να αεριζεται μετα το στεγνωμα εκανα το λαθος κι εκλεινα τη πορτα...Τωρα οποτε πλενω η στεγνωνω αφηνω ολο το βραδυ τις πορτες τους ανοιχτες..εκτοτε δε ξαναμυρισανε τα ρουχα κ μυριζουνε τελεια..

Μπαινουνε τα ρουχα???

Σην αρχη ναι μετα βρηκα τα σωστα προγραμματα που με βολευε αναλογα με τη ποιοτητα κ εκτοτε δεν ειχα ποτε ξανα προβλημα..κ πουλοβερ μαλλινα στεγνωνω κ ολα....Γενικα καλα ειναι να χρησιμοποιουμε στην αρχη προγραμμα που να μη τα στεγνωνε τελειεως..Με το καιρο ανεβαζουμε τη θερμοκρασια η βαζουνε πιο δυνατο στεγνωμα,μεχρι να δουμε τι μας βολευει...

Δε σιδερωνω

Τα ρουχα που βγαζω απο το στεγνωτηριο πλεον δε τα σιδερωνω...Οταν ειναι ακομα ζεστα τα διπλωνω λιγα λιγα κ ειναι με τσακισεις:mrgreen:.Ισως παρει λιγο χρονο να βρειτε τις βολευει αλλα οταν το βρειτε δε θα ξαναπλωσετε παραμονο αν δε μπορειτε να δωσετε κατι παραπανω στη Δεη...

Καιει το ιδιο με το σιδερο

Οταν το αγορασαμε στο κατασημα μας ειπανε οτι το στεγνωτηριο καιει,περιπου,και το σιδερο,οποτε συμφερει να διπλωνουμε τα ρουχα οταν ειναι ζεστα κ να μη τα σιδερωνουμε..

este
02-02-12, 12:31
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές.

Αμ το θέμα είναι ότι συνήθως τότε το χρειαζόμαστε πιο πολύ στους παγετούς και στις βροχές, όταν έχει χαρά θεού τα απλώνω συνήθως τα ρούχα. Αν και με τον ερχομό του μωρού ακόμα και το καλοκαίρι θα το δουλεύω για λόγους αποστείρωσης.

Αυτό με την βάση πολύ καλό και μάλλον είναι και η μόνη λύση για μένα.

Σκέφτηκα επίσης να φτιάξω ντουλάπι με πετροβάμβακα από μέσα για θερμομόνωση. Όταν έρθει η ώρα θα τα συζητήσω και με τον μαραγκό μου.

bear
04-02-12, 23:43
Καλησπέρα σας!
Πήραμε κι εμείς στεγνωτήριο, της pitsos, κι είμαι πολύ χαρούμενη!
Έπλυνα πετσέτες και στεγνώσαν τέλεια και βγήκαν πολύ μαλακές! Έχω κάποιες απορίες : τα ρούχα που λένε στο ταμπελάκι τους ότι δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο, δεν τα βάζετε; Και τα μωρουδιακά που λένε πάλι όχι;

manoulina
06-02-12, 01:01
τα ρούχα που λένε στο ταμπελάκι τους ότι δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο, δεν τα βάζετε; Και τα μωρουδιακά που λένε πάλι όχι;

Εγώ βάζω τα πάντα (εκτός απο τα πολύ καλά μας ρούχα που πάνε καθαριστήριο), ακόμη και κάποια που λέει το ταμπελάκι όχι εγώ τα βάζω.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη όπως έχω πει πολλές φορές.
Μόνο ένα ρούχο μου έχει μπει, ένα μάλλινο γιλέκο του άντρα μου που το είχε φορέσει μόνο μια φορά έγινε κυριολεκτικά παιδικό.... :D:D και μπήκε κατά λάθος στο στεγνωτήριο. Τα μάλλινα όταν πλένω (επειδή δεν φοράμε και συχνά) , και επειδή θα είναι ένα μάλλινο μια στο τόσο, το απλώνω ξαπλωτό πάνω στο στεγνωτήριο και την ώρα που δουλεύει απο τη ζέστη που βγάζει στεγνώνει κι αυτό.;)

bear
06-02-12, 22:33
Λοιπόν, σήμερα έπλυνα φόρμες και φούτερ του άντρα μου, πυτζάμες και μακό μπλουζάκια. Άσχετα αν πολλά έλεγαν όχι στεγνωτήριο τα έβαλα. Το αποτέλεσμα τέλειο!! Αύριο θα βάλω του μπέμπη, πιστεύω θα έχω καλά νέα να σας πω! Κρίμα να μην το είχα πάρει τόσο καιρό και ειδικά στην εγκυμοσύνη...:rolleyes: κάλλιο αργά παρά ποτέ!!! :p

bear
06-02-12, 22:36
Δεν σας είπα, μόνο τα μακό θέλουν σίδερο, τα υπόλοιπα κατευθείαν στη ντουλάπα:p

my billy
06-02-12, 23:02
Δεν σας είπα, μόνο τα μακό θέλουν σίδερο, τα υπόλοιπα κατευθείαν στη ντουλάπα:p

Ε να! αυτα διαβαζω κ σκαω λεμε:? εγω οχι μονο τα σιδερωνω αλλα μου παιρνει κ πολυ περισοτερη ωρα γιατι μου τα βγαζει εντελως κουβαρι. σαν στριμενα αντερα γινονται. ισως καμια πετσετα κ καμμια φορμα να την γλιτωσει, ολα τα αλλα χαλια. μεχρι κ τα fleece που δεν τα σιδερωνα με το πλυντηριο τωρα γινονται σαν κοκορεστια:roll:
εχω ακολουθησει ολες τις συμβουλες που μου εχετε δωσει αλλα τζιφος:(μαλλον πηρα μαπα στεγνωτηριο.......BOSCH ειναι:rolleyes:

manoulina
07-02-12, 11:52
Δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με τη μάρκα.....

Τα βγάζεις όταν είναι ζεστά?
Εγώ το χειμώνα ούτε τα μακό δεν σιδερώνω, μιας και τα φοράμε απο μέσα και δεν με νοιάζει να μην είναι τέλειο. Αλλά τα βγάζω ζεστά και τα τινάζω και τσουπ! Έτοιμα!

litsa79
07-02-12, 13:07
Ε να! αυτα διαβαζω κ σκαω λεμε:? εγω οχι μονο τα σιδερωνω αλλα μου παιρνει κ πολυ περισοτερη ωρα γιατι μου τα βγαζει εντελως κουβαρι. σαν στριμενα αντερα γινονται. ισως καμια πετσετα κ καμμια φορμα να την γλιτωσει, ολα τα αλλα χαλια. μεχρι κ τα fleece που δεν τα σιδερωνα με το πλυντηριο τωρα γινονται σαν κοκορεστια:roll:
εχω ακολουθησει ολες τις συμβουλες που μου εχετε δωσει αλλα τζιφος:(μαλλον πηρα μαπα στεγνωτηριο.......BOSCH ειναι:rolleyes:
Και γω .BOSCH εχω και τα βγαζει αρκετα τσαλακωμενα αν και τα βαζω στο προγραμμα με τα ευαισθητα ολα αλλα και παλι θελουν σιδερο σιγουρα
ΜΙΑ φορα τα εβαλα στο προγραμα για βαμβακερα και βγηκαν σαν πατσαβουρια
εσεισ τη μαρκα εχετα βρε κοριτσια και βγαινουν ατσαλακωτα?

litsa79
07-02-12, 13:14
Εγω εχω της Bosch στεγνωτηριο κ πλυντηριο vario perfect,β κλασση το στεγν.Ειναι αψογα κ τα δυο,αλλα το στεγνωτηριο δε το χρησιμοποιω πια,παρα μονο για του μωρου κ παλι οχι παντα...

Πηραμε τοτε πλυντηριο εφτακιλο κ στεγνωτηριο οχτακιλο,λογο του βαρους που εχουνε μετα το πλυντηριο.

Συντηρηση...
Το πλυντηριο δυο φορες το μηνα το πλενω μονο του στο συντομο προγραμμα με χλωρινη μονο...Αλλα κ στα ασπρα γενικα βαζω λιγη χλωρινη.
Σεγνωτηριο..ειχα ενα προβλημα κ εγω με μυρωδια αλλα ητανε γιατι δε το αφηνα ανοιχτο να αεριζεται μετα το στεγνωμα εκανα το λαθος κι εκλεινα τη πορτα...Τωρα οποτε πλενω η στεγνωνω αφηνω ολο το βραδυ τις πορτες τους ανοιχτες..εκτοτε δε ξαναμυρισανε τα ρουχα κ μυριζουνε τελεια..

Μπαινουνε τα ρουχα???

Σην αρχη ναι μετα βρηκα τα σωστα προγραμματα που με βολευε αναλογα με τη ποιοτητα κ εκτοτε δεν ειχα ποτε ξανα προβλημα..κ πουλοβερ μαλλινα στεγνωνω κ ολα....Γενικα καλα ειναι να χρησιμοποιουμε στην αρχη προγραμμα που να μη τα στεγνωνε τελειεως..Με το καιρο ανεβαζουμε τη θερμοκρασια η βαζουνε πιο δυνατο στεγνωμα,μεχρι να δουμε τι μας βολευει...

Δε σιδερωνω

Τα ρουχα που βγαζω απο το στεγνωτηριο πλεον δε τα σιδερωνω...Οταν ειναι ακομα ζεστα τα διπλωνω λιγα λιγα κ ειναι με τσακισεις:mrgreen:.Ισως παρει λιγο χρονο να βρειτε τις βολευει αλλα οταν το βρειτε δε θα ξαναπλωσετε παραμονο αν δε μπορειτε να δωσετε κατι παραπανω στη Δεη...

Καιει το ιδιο με το σιδερο

Οταν το αγορασαμε στο κατασημα μας ειπανε οτι το στεγνωτηριο καιει,περιπου,και το σιδερο,οποτε συμφερει να διπλωνουμε τα ρουχα οταν ειναι ζεστα κ να μη τα σιδερωνουμε..
σε ποιο προγραμα τα βαζεις¨?γιατ και γω bosch εχω 8κιλο να δω τι δεν κανω καλα

my billy
07-02-12, 14:37
Και γω .BOSCH εχω και τα βγαζει αρκετα τσαλακωμενα αν και τα βαζω στο προγραμμα με τα ευαισθητα ολα αλλα και παλι θελουν σιδερο σιγουρα
ΜΙΑ φορα τα εβαλα στο προγραμα για βαμβακερα και βγηκαν σαν πατσαβουρια
εσεισ τη μαρκα εχετα βρε κοριτσια και βγαινουν ατσαλακωτα?

αχ! βρηκα συμπαρασταση. μα γιατι δεν με πιστευει κανεις?:rolleyes:
τα εχω κανει ολα αυτα που προτεινετε κ απλα τα βγαζει χαλια. μονο απο πανω του δεν καθομαι να το παρακαλαω να με λυπηθει κ να μην τα βγαζει σαν κοκορετσια. γιατι ειμαι μαζοχα κ το χρησιμοποιω? :rolleyes:κ καταναλωνω ρευμα κ εξτρα χρονο στο σιδερο?:evil:
γιατι δεν μπορω να τα βαζω μεσα στο σπιτι εχουμε προβλημα με την υγρασια κ δεν μπορω να τα στεγνωνω εξω αφου τις οποιες φορες εχει ηλιο ειμαι στην δουλεια μεχρι να σχολασω εχει πεσει ξανα υγρασια.
το καλοκαιρι ομως ουτε να το βλεπω λεμε!

bear
07-02-12, 14:54
Μια χαρά βγήκαν και του μπέμπη μας! Επιτέλους έχει καθαρά ρουχαλάκια! Λόγω καιρού μόνο άπλυτα είχαμε! Και καθόλου τσαλακωμένα, έτοιμα να τα φορέσει! Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί σε λίγο θα γυρίσω και στην δουλειά και ήταν εφιάλτης πριν το πλυντήριο για μένα, πόσο μάλλον τώρα με το μωρό!
Μήπως πρέπει να πάρετε στην εξυπηρέτηση πελατών μπας και κάνετε τίποτα λάθος; Εκτός αν φταίει η μάρκα.

ditop
07-02-12, 15:54
μηπως το παραφορτωνετε; Βαζετε περισσοτερα ρουχα απ΄οσο αντεχει;

my billy
07-02-12, 19:06
μηπως το παραφορτωνετε; Βαζετε περισσοτερα ρουχα απ΄οσο αντεχει;
αποκλειεται! το πλυντηριο μου ειναι 6κιλο κ το στεγνωτηριο 8κιλο:cool:

fragola
08-02-12, 08:33
Εγώ έχω στεγνωτήριο της Bosch 8κιλο και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Είναι όμως το μοντέλο που έχει ένα κουμπί που λέει "λιγότερο σιδέρωμα" (νομίζω δεν το έχουν όλα τα μοντέλα). Αν δεν το πατήσω αυτό τα ρούχα βγαίνουν αρκετά τσαλακωμένα. Όλα τα ρούχα βγαίνουν σε πολύ καλή κατάσταση. Τα βγάζω όταν είναι ζεστά και τα διπλώνω αμέσως. Κάποια τα σιδερώνω αλλά λίγο, απλά τα πατάω. Αποφεύγω όμως να βάζω σεντόνια και πουκάμισα, γιατί αυτά βγαίνουν αρκετά τσαλακωμένα. Το καλοκαίρι δεν το χρησιμοποιώ εκτός από πετσέτες-μπουρνούζια, αυτά τα βάζω πάντα γιατί τα κάνει αφράτα και μαλακά!

kalamaraki
08-02-12, 09:18
Εμεις πηραμε τον Νοέμβριο το Siemens A++++ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10097182 με έκπτωση 25% εκείνη την ημέρα!

Μιλάμε...τη άνεση ειναι αυτή....οπως είχα νιώσει το 2008 που πήραμε το πλυντήριο πιάτων μας :mrgreen::D χαχαχα

Η δεύτερη μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά το πλυντήριο πιάτων :mrgreen:

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, η μυρωδιά του μαλακτικού μένει κ είναι ποιο αφράτα κ μαλακά αν τα βγάζω εκεινη την ώρα που είναι ζεστά τα διπλώνω τσακ μπαμ....να φανταστείτε απο τον Νοέμβριο έχουμε σιδερώσει 5 φορές και αυτό ήταν τα σεντόνια μας κ καποια ρούχα που δεν τα βγάλαμε όταν τελείωσαν κ τσαλάκωσαν. Γιατί πολύ είχα ταλαιπωρηθεί να τα έχω μέσα στο σπίτι, να μου προκαλούν βήχα λογω της πολύς υγρασίας(ασθμα μου) κ να μη στεγνώνουν ποτε!!

Εχω νυχτερινό ρεύμα κ τα βάζω πλυντήριο στεγνωτήριο μετά τις 11 8)

Και δεν παρατηρήσαμε ιδιαίτερη κατανάλωση ρεύματος στον μετρητή είπε ο σύζηγος.

tamar
08-02-12, 10:03
Eγώ έχω της Bosch αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη. Χρειάζονται σίδερο. Μάλλον κάτι κάνω λάθος. Δεν εξηγείται αλλιώς. Όσο για την κατανάλωση ρεύματος δεν έχω καταλάβει διαφορά.

manoulina
08-02-12, 15:05
Επίσης εγώ κάνω μεγάλη οικονομία και στο μαλακτικό με το στεγνωτήριο. Σε κάποιες πλήσεις βάζω και σε άλλες όχι. Εκτός απο το άρωμα που δεν έχω και τρελό κόλλημα κατά τα άλλα δεν χρειάζεται γιατί απο το στεγνωτήριο βγαίνουν έτσι κι αλλιώς αφράτα και μαλακά τα ρούχα.

Για σκεφτείτε το κι αυτό στο θέμα της οικονομίας....

Ακόμη, έχω τα πατάκια του μπάνιου, της κουζίνας και της εισόδου, που μία φορά την εβδομάδα τα βάζω πλυντήριο και στεγνωτήριο. Μία φορά με έπιασε τσιγγουνιά και λέω "ας τα απλώσω, να μην καίω ρεύμα για τα πατάκια"
Παιδιά το σκυλομετάνιωσα μιας και ήταν τόσο μα τόσο σκληρά..... ενώ απο το στεγνωτήριο μου βγαίνουν πάρα πολύ απαλά και μαλακά.

fragola
08-02-12, 16:46
Eγώ έχω της Bosch αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη. Χρειάζονται σίδερο. Μάλλον κάτι κάνω λάθος. Δεν εξηγείται αλλιώς. Όσο για την κατανάλωση ρεύματος δεν έχω καταλάβει διαφορά.

Έχει το κουμπί για λιγότερο σιδέρωμα?

Στο ρεύμα ούτε κι εγώ έχω δει διαφορά...

my billy
08-02-12, 20:09

Στο ρεύμα ούτε κι εγώ έχω δει διαφορά...

κ το δικο μου BOSCH εχει κουμπι για λιγοτερο σιδερωμα αλλα το πατησω δεν το πατησω το ιδιο τσαλακωμενα τα βγαζει:rolleyes:

liveloula2
08-02-12, 23:19
Καλησπερα σε ολες!Κι εγω BOSCH εχω (Μαχχ 8)και τα περισσοτερα χρειαζονται σιδερο.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Θελω να πλυνω τις κουρτινες της κουζινας αλλα επειδη απο πανω η τρεσσα δεν ειναι υφασματινη(ειναι απο ενα διαφανο υλικο οπως η πετονια αν καταλαβαινεται τι λεω)φοβαμαι να τη βαλω στεγνωτηριο.Εχει βαλει καμια σας να μου πει?

kiknaki
08-02-12, 23:46

Εγώ έχω Bosch πλυντήριο και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη. Τωρα που είδα και για το στεγνωτήριο σιγουρεύτηκα οτι δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά τίποτα της ίδιας εταιρείας.

tamar
09-02-12, 07:52

Kαι που έχει...

κ το δικο μου BOSCH εχει κουμπι για λιγοτερο σιδερωμα αλλα το πατησω δεν το πατησω το ιδιο τσαλακωμενα τα βγαζει:rolleyes:

Άρα δεν είναι ιδέα μου...

Καλησπερα σε ολες!Κι εγω BOSCH εχω (Μαχχ 8)και τα περισσοτερα χρειαζονται σιδερο.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Θελω να πλυνω τις κουρτινες της κουζινας αλλα επειδη απο πανω η τρεσσα δεν ειναι υφασματινη(ειναι απο ενα διαφανο υλικο οπως η πετονια αν καταλαβαινεται τι λεω)φοβαμαι να τη βαλω στεγνωτηριο.Εχει βαλει καμια σας να μου πει?

Τις κουρτίνες εγώ τις κρεμάω βρεγμένες, στεγνώνουν και δεν χρειάζονται καν σίδερο.

Εγώ έχω Bosch πλυντήριο και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη. Τωρα που είδα και για το στεγνωτήριο σιγουρεύτηκα οτι δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά τίποτα της ίδιας εταιρείας.

Μία από τα ίδια. Μακρυά από bosch!

fragola
09-02-12, 08:27
Βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω γιατί σας τα βγάζει τσαλάκα όπως λέτε... Πρόγραμμα διαλέγω το δεύτερο δυνατό (δε θυμάμαι πως το λέει...)

Οι κουρτίνες στεγνώνουν πολύ εύκολα, δε θα τις έβαζα στεγνωτήριο.

Εγώ έχω και πλυντήριο Μπος και είναι πολύ καλό, πριν είχα Άριστον και ήταν μάπα!

my billy
09-02-12, 09:04
Βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω γιατί σας τα βγάζει τσαλάκα όπως λέτε... Πρόγραμμα διαλέγω το δεύτερο δυνατό (δε θυμάμαι πως το λέει...)

Οι κουρτίνες στεγνώνουν πολύ εύκολα, δε θα τις έβαζα στεγνωτήριο.

Εγώ έχω και πλυντήριο Μπος και είναι πολύ καλό, πριν είχα Άριστον και ήταν μάπα!

Συμφωνω για τις κουρτινες ουτε καν θα σκεφτομουν να το ρισκαρω:roll:
το πλυντηριο μου ειναι επισης BOSCH κ δεν εχω προβλημα παντως.

μηπως να αναφερουμε το συγκεκριμενο μοντελο του στεγνωτηριου ολες αυτες που δεν ειμαστε ευχαριστημενες ισως να ειναι το προβλημα μονο σε ενα μοντελο κ να εχουμε το ιδιο:rolleyes:
οταν παω στο υπογειο θα το δω κ θα το γραψω. πριν 3 χρονια το πηραμε.

viki 1
09-02-12, 09:13

καλημέρα!
εγώ τις κουρτίνες απο το πλυντήριο τις κρεμάω κατευθείαν στη θέση τους. καθ' όλη την πλύση δεν τις στραγγίζω, μόνο πριν τις βγάλω κάνω ένα στράγγισμα σε 500 στροφες και βγαίνουν ατσαλάκωτες. τώρα βέβαια εξαρτάται και απο το ύφασμα πόσο τσαλακώνει. την τρέσσα καλύτερα να την απέφευγες , ούτως ή άλλως αν καταλαβαίνω καλά είναι υλικό που στεγνώνει αμέσως. Εμένα μια φορά μου ξέφυγε μια σαλιάρα της μικρής που απο πίσω είχε νάυλον και όταν βγήκε ήταν για το μωρό της barbie:mrgreen:

babakoita
09-02-12, 09:50
Γεια σας κορίτσια,
εχω κι εγώ στεγνωτήριο και το χρησιμοποιω πάρα ΄πολύ. Βέβαια ζωριζομαι λίγο με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Γιαυτο θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει καμια σας αυτές τις μπαλες (από καουτσουκ νομιζω) που τις βαζεις μεσα στο στεγνωτηριο μαζί με τα ρουχα και μειώνεται ο χρόνος στεγνωματος 25%. Συγγνωμη αν έχει αναφερθεί αλλού αλλά δεν το βρήκα. Επίσης υπάρχουν και κάτι άλλες μπαλες που τις βαζεις στο πλυντήριο αντι για απορρηπαντικό. Από αυτες έχει καμια σας εμπειρία?

my billy
09-02-12, 09:54
Συμφωνω για τις κουρτινες ουτε καν θα σκεφτομουν να το ρισκαρω:roll:
το πλυντηριο μου ειναι επισης BOSCH κ δεν εχω προβλημα παντως.

μηπως να αναφερουμε το συγκεκριμενο μοντελο του στεγνωτηριου ολες αυτες που δεν ειμαστε ευχαριστημενες ισως να ειναι το προβλημα μονο σε ενα μοντελο κ να εχουμε το ιδιο:rolleyes:
οταν παω στο υπογειο θα το δω κ θα το γραψω. πριν 3 χρονια το πηραμε.
εκανε περιπου 640 ευρω.
το μοντελο ειναι BOSCH MAX SENSITIVE 8κιλο WTE86303
πειτε βρε κοριτσια μηπως αναφερομαστε στο ιδιο μοντελο?
ανα ναι, ισως θα επρεπε να κανουμε κανενα τηλεφωνακι στην εταιρεια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
τα εχω παρει λεμε! τοσα χρηματα για επιπλεον ταλαιπωρια???????:evil:

manoulina
09-02-12, 11:34
Γεια σας κορίτσια,
εχω κι εγώ στεγνωτήριο και το χρησιμοποιω πάρα ΄πολύ. Βέβαια ζωριζομαι λίγο με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Γιαυτο θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει καμια σας αυτές τις μπαλες (από καουτσουκ νομιζω) που τις βαζεις μεσα στο στεγνωτηριο μαζί με τα ρουχα και μειώνεται ο χρόνος στεγνωματος 25%. Συγγνωμη αν έχει αναφερθεί αλλού αλλά δεν το βρήκα. Επίσης υπάρχουν και κάτι άλλες μπαλες που τις βαζεις στο πλυντήριο αντι για απορρηπαντικό. Από αυτες έχει καμια σας εμπειρία?

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Τι μπάλες είναι αυτές?

Nina-Nana
09-02-12, 11:48
εκανε περιπου 640 ευρω.
ανα ναι, ισως θα επρεπε να κανουμε κανενα τηλεφωνακι στην εταιρεια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εγω έχω αυτο το στεγνωτηριο κι είμαι πολυ ευχαριστημένη! Σχεδόν τίποτα δε θέλει σίδερο εκτός αν είναι πολυ γεμάτο!

Nina-Nana
09-02-12, 11:52
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Τι μπάλες είναι αυτές?

Η πεθερα μου έχει τέτοιες μπάλες και η ίδια πιστεύει οτι δεν κάνουν μεγάλη διαφορά. Εγω που έχω μέτρο σύγκρισης η διαφορά που βλέπω είναι στο οτι τα ρουχα βγαίνουν λιγότερο τσαλακωμενα, οι πετσετες πιο αφράτες και ίσως να στεγνωνουν λίγο πιο γρήγορα. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλα έχω διαβάσει οτι οι μπάλες του τένις κάνουν την ίδια δουλεια.

manoulina
09-02-12, 11:54
Πως βοηθάνε δηλαδή? Δεν έχω καταλάβει.

my billy
09-02-12, 12:04
Εγω έχω αυτο το στεγνωτηριο κι είμαι πολυ ευχαριστημένη! Σχεδόν τίποτα δε θέλει σίδερο εκτός αν είναι πολυ γεμάτο!
:shock:ααααχου!!!!!
παει κ η τελευται μου ελπιδα να τα χωσω στην εταιρεια δηλαδη:evil:
θα τρελαθω κυρια μου:roll::roll::roll: λεγε τι κανεις που δεν κανω εγω
ομολογησε τα ολα αλλιως....(πλακα κανω φυσικα)
αλλα πες μου σε παρακαλω πολυ σε ποιο προγραμμα τα βαζεις ακριβως?

litsa79
09-02-12, 12:25
Τις κουρτινες τις κρεμαω κατευθιαν οσο για το μοντελο θα δω το απογευμα που γυρναω σπιτι και θα σασ πω

Nina-Nana
09-02-12, 13:13
:shock:ααααχου!!!!!
παει κ η τελευται μου ελπιδα να τα χωσω στην εταιρεια δηλαδη:evil:
θα τρελαθω κυρια μου:roll::roll::roll: λεγε τι κανεις που δεν κανω εγω
ομολογησε τα ολα αλλιως....(πλακα κανω φυσικα)
αλλα πες μου σε παρακαλω πολυ σε ποιο προγραμμα τα βαζεις ακριβως?

Χαχα! Βάζω το στεγνωμα για φύλαξη και όταν είναι πετσετες και σεντόνια το δυνατο στεγνωμα για φύλαξη.
Αν είναι φισκα βγαίνουν τσαλακωμενα, με μια νορμαλ πλύση (έχω 7κιλο πλυντήριο αλλα δεν το γεμίζω εντελώς μέχρι να σκάσει δηλαδη) είναι οκ.

eleni1
09-02-12, 13:44
Το πιο βασικο για να μην βγουν τα ρουχα τσαλακωμενα ειναι να τα βγαλεις απο το στεγνωτηριο αμεσως μολις τελειωσει το προγραμμα.Αν τα αφησεις και τα βγαλεις την αλλη μερα θα βγουν κουβαρι !!!!!
Και εγω τα περισσοτερα τα διπλωνω και κατευθειαν στα συρταρια !!!!

tamar
09-02-12, 20:04
εκανε περιπου 640 ευρω.

Θα πάω να δω ποιο έχω. Κυριολεκτικά απορώ.
Εντάξει πετσέτες δεν σιδερώνω, αλλά τα ρούχα θέλουν σίδερο. Ειδικά τα μπλουζάκια του άντρα μου και του μωρου.

Τα βάζετε ανάμεικτα ή τα χωριζετε ανα κατηγορίες;

litsa79
09-02-12, 22:41
εχω το bosch maxx8 sensitive kai ta βαζω ολα στο δυνατο στεγνωμα για ευαισθητα αλλα θελουν ολα

tweety79
11-02-12, 17:41
καλησπερα,σκεφτομαι για αγορα στεγνωτηριου ρουχων...εχω ακουσει τα παντα,οτι τα χαλαει κτλ.
εσεις τι πιστευετε?αξιζει σαν αγορα?επισης σκεφτομαι για κατι οικονομικο οπως αυτο
http://www.ecomarkt.gr/product.asp?id=1600 (δεν με παιρνει να διαθεσω περισσοτερα)
εχει παρει κανει στεγνωτηριου σε αυτο το κοστος?

perlina
11-02-12, 18:49
εγω εχω στεγνωτηριο της μηλε!το χρησιμοποιω σχεδον μερα παρα μερα!ειναι πολυ μεγαλη ευκολια και ξεκουραση!βγαζω τα ρουχα απο το πλυντηριο και τα βαζω κατευθειαν στο στεγνωτηριο!το ενΑ ειναι κατω και το αλλο απο πανω !σε μια με μιαμιση ωρα τα ρουχα ειναι αφρατα και στεγνα και πεντακαθαρα!αλλοι λενε οτι δεν το χρησιμοποουν επειδη καιει πολυ ρευμα ομως εγω δεν εχω καταλαβει τρομερη διαφορα!το μονο που ειναι κακο ειναι οτι στενευει μερικα ρουχα οπως τα μακο η βαμβακερα μπλουζακια!ομως και μονο για τις πετσετες της κουζινας του μπανιου τα τραπεζομαντηλα και τα σεντονια να το χρησιμοποιεις ειναι μεγαλη ξεκουραση!εγω τα βαζω ολα τα ρουχα και του μωρου ειδικα!αν τα εβγαζα εξω να τα απλωσω σιγουρα θα τα εβαζα μεσα μαυρα απο τη σκονη!ασε που το χειμωνα δεν υπαρχει καν μερος για να απλωθουν!εγω το πειρα πριν 4 χρονια δεν ξερω τωρα τι μοντελα κυκλοφορουν και τι ειναι καλυτερο!ομως να κοιταξεις να μην εχει πολυ καταναλωση ρευματος!

penthesilia
11-02-12, 19:19
Αυτό που σκέφτεσαι να πάρεις είναι ενεργειακής απόδοσης C. ΜΠορεί στην αγορά του να είναι πιο οικονομικό αλλά κάνει μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με τα εκείνα που έχουν πιο καλή ενεργειακή απόδοση αλλά δυστυχώς είναι πιο ακριβά. Κι εμένα πάντως με έχει βολέψει πολύ το στεγνωτήριο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα

tweety79
11-02-12, 21:35
αυτο?http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5800
αυτο με τα ρουχα που μαζευουν με φοβιζει....

eft
12-02-12, 09:19
Διαβάζω, ξαναδιαβάζω και λέω τι λάθος κάνω. Έχω της miele το τελευταίο μοντέλο πριν δύο χρόνια. Πολλά λεφτά. Βάζω ευαίσθητα μέτρια στεγνά (υγρά για σίδερο τα βγάζει μούσκεμα) και τα βγάζει όλα μα όλα τσαλακωμένα. Έχει καμιά το ίδιο και χρησιμοποιεί άλλο πρόγραμμα ή άλλη επιλογή... Δεν ξέρω θα τρελαθώ

dhmhtrianna+
12-02-12, 10:40
Διαβάζω, ξαναδιαβάζω και λέω τι λάθος κάνω. Έχω της miele το τελευταίο μοντέλο πριν δύο χρόνια. Πολλά λεφτά. Βάζω ευαίσθητα μέτρια στεγνά (υγρά για σίδερο τα βγάζει μούσκεμα) και τα βγάζει όλα μα όλα τσαλακωμένα. Έχει καμιά το ίδιο και χρησιμοποιεί άλλο πρόγραμμα ή άλλη επιλογή... Δεν ξέρω θα τρελαθώ
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι το ενδεχομενο να βαζεις μεσα πολλα ρουχα , εγω το καθε πλυντηριο το χωριζω σε 2 δοσεις για το στεγνωτηριο.

eft
12-02-12, 11:08
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι το ενδεχομενο να βαζεις μεσα πολλα ρουχα , εγω το καθε πλυντηριο το χωριζω σε 2 δοσεις για το στεγνωτηριο.

Είναι μεγάλο δεν γεμίζει με κάθε πλυντήριο. Και αν τα χωρήσω μιλάμε για 4 ώρες στεγνωτήριο. Καθημερινή δεν με παίρνει η ώρα και σίγουρα δεν προλαβαίνω να τα σιδερώσω. ¨ομως γιατί έχει τέτοια χωρητικότητα , μεγαλύτερη του πλυντηρίου εάν είναι να μην βάζω ούτε μία πλύση μέσα

kikileuteris
12-02-12, 12:02
Εγώ θα συμφωνήσω με το καλαμαράκι. Από τότε που πήρα στεγνωτήριο, εδώ και κανα δυο μήνες δλδ, απορώ πως ζούσα πριν από αυτό!

Έχω της πίτσος, ένα Β κλάσης κιόλας, 624 περίπου το πήρα με 48 άτοκες από κωτσόβολο, 13 το μήνα δλδ.

Εκτός από την πρώτη φορά, που ακόμη πειραματιζόμουν, το 80% των ρούχων μου τα βγάζει για το συρτάρι. Σημαντικό βέβαια ότι τα βγάζω αμέσως.

Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, κάτι σεντόνια που μου τα βγάζει ελαφρώς τσαλακωμένα, κι αυτά κατευθείαν στο συρτάρι τα βάζω:cool:.

tweety79
12-02-12, 12:45
ποια η διαφορα στεγνωτηριο με πλυντηριο-στεγνωτηριο?τα βλεπω στο ιντερνετ και ειναι παρομοιες οι τιμες!μηπως να παρω αλλο 1 πλυντηριο που να ειναι και στεγνωτηριο?
πχ http://www.ecomarkt.gr/product.asp?id=1595
τι λετε?

perlina
12-02-12, 14:23
[QUOTE=tweety79;2304084]ποια η διαφορα στεγνωτηριο με πλυντηριο-στεγνωτηριο?τα βλεπω στο ιντερνετ και ειναι παρομοιες οι τιμες!μηπως να παρω αλλο 1 πλυντηριο που να ειναι και στεγνωτηριο?
πχ http://www.ecomarkt.gr/product.asp?id=1595
το πλυντηριο κ στεγνωτηριο μαζι εχω ακουσει οτι επειδη δουλευει συνεχεια χαλαει συντομα!δεν ξερω να σου πω περισσοτερα!

penthesilia
12-02-12, 21:04
αυτο?http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5800
αυτο με τα ρουχα που μαζευουν με φοβιζει....

Αυτό από άποψη ενεργειακής απόδοσης (Β) είναι καλύτερο. Συνήθως τα Α εκτοξεύουν τη τιμή και τότε που το έψαχνα εγώ ήταν λίγα τα μοντέλα. Για τα ρούχα θα πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες τους. Αναφέρουν στο ταμπελάκι τους ποια επιτρέπεται να μπουν σε στεγνωτήριο. Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με μάζεμα ρούχων.
Τα πλυντήρια στεγνωτηρια είναι πιο ευαίσθητα και παρουσιάζουν προβλήματα. Καλυτερα να τα αποφύγεις αν και βολεύουν από άποψη τιμής και εξοικονομισης χώρου.

tweety79
13-02-12, 09:48
ενεργειακη κλαση Β με 350ε η ενργειακη κλαση Α με 600ε?ιδου η απορια πλεον!!!

litsa79
13-02-12, 10:05
Σιγουρα η κλαση Α ειναι καλλητερη για την εξοικονωμηση ενεργιας αλλα το θεμα ειναι αν μπορεις να διαθεσεις 600ε.βεβαια καλλητερα να κανεις λιγη υπομονη και να παρεις το κλαση Α παρα να πληρωνεις παραπανω ρευμα μιοα ζωη.οσο για το πλυντηριο καο στεγνωτηριο μαζι και γω εχω ακουσει πως ειναιο πολυ ευαισθητα

tweety79
14-02-12, 10:00
αυτο που παρατηρουμε ομως ειναι οτι υπαρχει τεραστια διαφορα στις τιμες μαγαζια-internet!
ασε που στα μαγαζια βρισκεις λιγα μοντελα(και ελαχιστα ως καθολου Α class!)
εχει παρει κανεις CANDY?

True
16-02-12, 10:58
Είμαι κι εγώ μια ταλαιπωρημένη νοικοκυρά... Πλένω, απλώνω, τα μαζεύω την άλλη μέρα ακόμη βρεγμένα για να μην βρωμίσουν από τη σκόνη και το καυσαέριο, τα ξανα-απλώνω στα καλοριφέρ για να στεγνώσουν, τα ξαναμαζεύω, τα σιδερώνω και τα ρούχα μου φαίνονται πάλι βρώμικα...

Το πλυντήριό μου θέλω εδώ και καιρό να το αντικαταστήσω, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω αυτή τη φορά ένα πλυντήριο-στεγνωτήριο της Miele. Έχει καμιά σας αγοράσει κάποιο μοντέλο να μου πείτε εντυπώσεις;

mirtoula4
16-02-12, 13:08
αυτο που παρατηρουμε ομως ειναι οτι υπαρχει τεραστια διαφορα στις τιμες μαγαζια-internet!
ασε που στα μαγαζια βρισκεις λιγα μοντελα(και ελαχιστα ως καθολου Α class!)
εχει παρει κανεις CANDY?

Εχω Candy 8κιλο Β κλάσης. Ευχαριστημένη είμαι. Δεν ξέρω πώς είναι τα άλλα, αλλά εμένα μια χαρά με βολεύει...το χα πάρει νομίζω γύρω στα 400 αν δεν κάνω λάθος

zouzounix
16-02-12, 19:09
κοριτσια με ψηνομαι και εγω για στεγνωτηριο, εχω σιχαθει την απλωστρα μου, τον χωρο που πιανει και το απλωμα. ερωτησεις-
1) τα ρουχα οντως βγαινουν στεγνα 100% ?
2) επειδη δεν εχω χωρο στο μπανιο, εχω βαλει μεγαλο επιπλο μπανιου, και το πλυντηριο ανοιγει απο επανω, μπορω να βαλω το στεγνωτηριο στη κουζινα μου που εχω χωρο και ειδικοτερα μπορω να το εντοιχισω για να μη χαλασω τη μοστρα της κουζινας μου ??? εχω διαθεσιμο ντουλαπι με παροχη νερου.

chatzico
16-02-12, 20:21
κοριτσια με ψηνομαι και εγω για στεγνωτηριο, εχω σιχαθει την απλωστρα μου, τον χωρο που πιανει και το απλωμα. ερωτησεις-
1) τα ρουχα οντως βγαινουν στεγνα 100% ?
2) επειδη δεν εχω χωρο στο μπανιο, εχω βαλει μεγαλο επιπλο μπανιου, και το πλυντηριο ανοιγει απο επανω, μπορω να βαλω το στεγνωτηριο στη κουζινα μου που εχω χωρο και ειδικοτερα μπορω να το εντοιχισω για να μη χαλασω τη μοστρα της κουζινας μου ??? εχω διαθεσιμο ντουλαπι με παροχη νερου.
Ναι 100% στεγνά και για ντουλάπα.

Σε εμένα τουλάχιστον, τα περισσότερα, τον χειμώνα να σιδερώνω 2-3 ώρες τον μήνα δηλαδή.

Αν είσαι και προκομμένη, τα βγάλεις και τα διπλώσεις αμέσως, όσο είναι ζεστά, είναι μια χαρά. Εγώ αλλιώς, αν μείνουν μέσα και κρυώσουν, τα ξαναβάζω στο στεγνωτήριο για 5 λεπτά, να αφρατέψουν και μετά ντουλάπιασμα !!!!!!!!!!

Αν έχεις χώρο στην κουζίνα, μπορείς να το βάλεις, ακόμα και να το εντοιχείσεις, αρκεί να μπορεί να παίρνει αέρα για να μην σου καεί. Την παροχή νερού δεν την χρειάζεσαι.

Εγώ το έχω στο μπαλκόνι σε έπιπλο από κόντρα πλακέ θαλάσσης με 3 τρύπες στο πλάι.

Το στεγνωτήριο είναι πολιτισμός...........

Access
16-02-12, 21:56
μόνο πολιτισμός........... αφού το αγόρασα δεν μπορούσα να καταλάβω πως ζούσα πριν από αυτό :-D:-D
και εγώ μία φορά στις 15 μέρες σιδερώνω σεντόνια και τραπεζομάντιλα
μόνο που ξεχωρίζω τα ρούχα ανά κατηγορίες π.χ μπορεί να πλένω πετσέτες ξεχωριστά τις δικές μας και του παιδιού αλλά τα κρατάω για να τα βάλω όλα μαζί δεν βάζω σεντόνια με άλλα ρούχα θα τσαλακωθούν σίγουρα
ιδίως ρούχα τις μικρής δεν έχω σιδερώσει ΤΙΠΟΤΑ άντε κανα φορεματάκι στα τελιώματα που δεν στρώνει καλά

άλλο ένα τιπ για τις "αργόσχολες" όπως εγώ πλέον αφού δεν δουλεύω είναι το καλοκαίρι άπλωνα τα ρούχα έξω μέχρι να μισο στεγνώσουν και μετά τα πέταγα για κανα 10λεπτο στο στεγνωτήριο και ερχόταν και γινόταν τζιτζι μαλακά και αφράτα και χωρίς σίδερο;-) :lol::lol:

kikileuteris
16-02-12, 22:47
Δηλαδίς άμα βάλω τα σεντόνια μόνα τους δε θα τσαλακωθούν???????????????

chatzico
16-02-12, 22:55
kikileuteris, εξαρτάται από τα σεντόνια.

Αν είναι περκάλια, δεν τσαλακώνονται. Ούτε αν τα βάλω μαζί με άλλα.

Κάποια σετ που έχω από την Μπιάνκα, 100% βαμβάκι, τσαλακώνονται αν τα βάλω μαζί με άλλα.

Access
16-02-12, 23:08
Δηλαδίς άμα βάλω τα σεντόνια μόνα τους δε θα τσαλακωθούν???????????????

δεν το έγραψα καλά μάλλον :lol::lol: αν βάλω άλλα ρούχα μαζι με σεντόνια σίγουρα θα τσαλακωθουν τα άλλα ρούχα :grin:
τα σεντόνια τα δικά μου τουλάχιστον, γενικώς τσαλακώνονται άλλες φορές περισσότερο (όταν είναι πολύ γεμάτο το στεγνωτήριο) άλλες λιγότερο και σίγουρα έχει να κάνει με την ποιότητα του υφάσματος όπως λέει η φιλενάδα παραπάνω :lol:

Silmaril
20-02-12, 15:03
Χαίρετε!

Αρχικά να σας ευχαριστήσω πολύ πολύ που μ' έχετε τόσο πολύ διαφωτίσει στο θέμα του στεγνωτηρίου!
'Ηθελα όμως άλλη μια βοήθεια...
Έχει πάρει καμία το ARISTON AQ CF 951 EU? Το εννιάκιλο; Σκεφτόμαστε να το αγοράσουμε πολύ σύντομα, αλλά θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που το έχει, αυτό ή κάποιο παρόμοιο μοντέλο....
Θυμάμαι οτι διάβασα κάποια στιγμή εδώ, απο μια κοπέλα που εργάζεται σε κατάστημα ηλ. ειδών, οτι η σειρά Aquatic της Άριστον είναι πολύ καλή και νομίζω κι αυτό στην ίδια σειρά ανήκει (αν κρίνω δλδ απ' το AQ).
Παρακαλώ για άλλη μια φορά τα φώτα σας!!!
Ευχαριστώ!

tamar
20-02-12, 15:46
δεν το έγραψα καλά μάλλον :lol::lol: αν βάλω άλλα ρούχα μαζι με σεντόνια σίγουρα θα τσαλακωθουν τα άλλα ρούχα :grin:
τα σεντόνια τα δικά μου τουλάχιστον, γενικώς τσαλακώνονται άλλες φορές περισσότερο (όταν είναι πολύ γεμάτο το στεγνωτήριο) άλλες λιγότερο και σίγουρα έχει να κάνει με την ποιότητα του υφάσματος όπως λέει η φιλενάδα παραπάνω :lol:

Πάντως το δικό μου (Βοsch το ΜΑΧΧ 8 SENSITIVE ) πάντα τσαλακωμένα βγαίνουν. Όλα θέλουν σίδερο εκτός από πετσέτες.

Ποιο έχεις;

Nina-Nana
20-02-12, 16:03
Πάντως το δικό μου (Βοsch το ΜΑΧΧ 8 SENSITIVE ) πάντα τσαλακωμένα βγαίνουν. Όλα θέλουν σίδερο εκτός από πετσέτες.

Ποιο έχεις;

Δοκίμασε αν θέλεις τις μπάλες απο καουτσουκ(και στην πλύση και στο στεγνωμα) ή βάλε ένα μπαλάκι του τένις μέσα.
Εξαρτάται κι αν το γεμίζεις πολυ αλλα και απο τα υφάσματα.