PDA

Επιστροφή στο Forum : στεγνωτηριο

Σελίδες : [1] 2 3 4 5

froufrou
26-01-09, 10:18
Εδώ και λίγους μήνες χρησιμοποιώ στεγνωτήριο γιατί γενικά στην περιοχή εχουμε πολύ υγρασία και τα ρούχα δεν στεγνώνουν με τίποτα.έμαθα πρόσφατα οτι δεν κάνει να στεγνώνω του μωρού τα ρουχα γιατί προκαλεί αλλεργίες και εχω σκάσει.Γνωρίζεται σχετικά να μου πείτε.Μου εχει λύσει τα χέρια στη κυριολεξία.

mafa
26-01-09, 14:01
Καλημέρα.
Από ποιά πηγή το έμαθες αυτό;
Όλα τα ρούχα των παιδιών μου από νεογέννητα μέχρι σήμερα στο
στεγνωτήριο στεγνώνουν. Μάλιστα επειδή δεν στεγνώνουν στον βρώμικο αέρα της Αττικής υπήρχαν πολλές μα πάρα πολλές .....φορές που ούτε που τα σιδέρωνα.
Η αλλεργία ίσως είναι αποτέλεσμα του απορρυπαντικού, του βρώμικου αέρα, της γάτας που πέρασε από το μπαλκόνι κ.ο.κ αλλά όχι του
λειτουργηκότατου στεγνωτηρίου.
:lol:

th@lia
26-01-09, 14:05
Μαλλον το αντιθετο κανει!Ο ζεστος αερας που βγαζει απομακρυνει και το παραμικρο (στα πλαισια του δυνατου) "αλλεργιογονου παραγοντα".Εχεις δει στο φιλτρο οταν τελειωσει τι εχει μαζευτει μετα απο στεγνωμα παιδικου πλυσιματος!Σιγουρα με τον φυσικο στέγνωμα δεν θα το απομακρυνοταν αυτα.Επισης οπως στο σιδερο λογω θερμοκρασιας σιδερωνουμε ολο τα ρουχα απο το νεογεννητο, με το στεγνωτηριο κανουμε την ιδια δουλεια.
Αλλα και παλι για να μην φανω και ξερολας επειδη ειναι προσωπικη μου γνωμη και παρατηρηση αυτη, αν το διαβασες καπου ή αν ειναι απο καποιον που γνωριζει δωσε μας πληροφοριες παραπανω!! :D :D

froufrou
26-01-09, 14:16
και καλά το είπε στη κουμπάρα μου ένας γιατρός...εγώ να πω την αλήθεια απο τότε με το στεγνωτήριο ούτε που σιδερώνω και πιστευω με τετοιες θερμοκρασίες αποστειρώνονται τα πάντα σε σχέση με τη ατμόσφαιρα έξω.
Βέβαια η κουμπάρα μου ....ηθελε και αυτή στεγνωτήριο αλλα δεν έκατσε λες να ζορίστηκε γιατί αυτή ακόμα ...σιδερώνει???? :D :D

angi
26-01-09, 18:06
Μολις γεννησα πηρα στεγνωτηριο.
Ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι εκανα παρα πολυ καλα καθως κανω δευτερη αποστειρωση μετα το πλυσιμο στους 40 βαθους και μια τριτη αποστειρωση με το σιδερο στην πρεσσα
Αφοβα λοιπον και ακομα καλυτερα.

anthula
26-01-09, 18:11
Εξάλλου και στα νοσοκομεία και τις κλινικές τα σεντονάκια τους και τα φορμάκια τους τα στεγνώνουν στο στεγνωτήριο, δεν απλώνουν μπουγάδα :lol:
Κι εγώ κορίτσια στο στεγνωτήριο τα βάζω και δεν το έχω ακούσει ξανά αυτό που σου είπαν.

ΒΙΒΙΚΑ
27-01-09, 02:12
Ειναι καλα βρε κοριτσια?

Σκεφτομαι και εγω να αγορασω. Τι θα πρεπει να προσεξω?

2 σε 1 ή ξεχωριστο?

Και γιατι λετε οτι δεν χρειαζονται σιδερο?

Εχω πολλες αποριες ε????

froufrou
27-01-09, 15:38
δεν χρειάζονται σίδερο γιατί βγαινουν απαλά και αποστειρωμένα.Ισως κάποιο πουκάμισο ή σεντονι να χρειαστεί αλλά είναι στη κρίση σου

ΒΙΒΙΚΑ
27-01-09, 23:38
Καποια ιδιατερα χαρακτηριστικα?

Ποιο να παρω?

Gold
28-01-09, 00:52
Κι εγω απο νεογεννητο στο στεγνωτηριο τα στεγνωνω και θα συμφωνησω με μια αλλη κοπελα που της ειπε ο παιδιατρος της ¨και πολυ καλα κανεις¨και σε μενα το ιδιο ειπε.
Bibika εχω ιδια μαρκα με το πλυντηριο και ειναι το ενα πανω στο αλλο (σαν μιναρες :lol: )στεγνωνω μεχρι και κουβερτες!
τις κουρτινες μου επισης ,στο προγραμμα για τα ευαισθητα.οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ εξυπηρετικο!δεν απλωνεις!
και το κυριοτερο δεν ειναι εκτεθειμενα τα ρουχα στους εξωτερικους ρυπογονους παραγοντες
το αρνητικο ομως (για να λεμε και τα στραβα του)ειναι οτι ¨μαδαει¨με τον καιρο και την συχνη χρηση του τα βαμβακερα υφασματα.

angi
28-01-09, 09:13
Καποια ιδιατερα χαρακτηριστικα?

Ποιο να παρω?

Εγω πηρα πλυντηριο-στεγνωτηριο μαζι.Εχω το εξακιλο της Βrand που ανοιγει απο πανω.Το συστηνω.

DALIA
28-01-09, 09:38
καλημερα και απο'μενα.έχω ένα φίλο ο οποίος έχει καταστημα ηλεκτρικών συσκευων και οταν είχα παει και αγορασα τις συσκευες μου ειχε πει να αποφυγω το 2/1 πλυντηριο-στεγνωτηριο ( δεν θυμαμαι το λογο ) :oops: .επίσης μου είχε συστησει πλυντηριο να αγοράσω ναι μεν καλό επώνυμο αλλά οχι πανακριβο διοτι οτι και να κανουμε εχουν ημ.ληξης έως 7 ετη το πολύ.
και εγω αγόρασα πριν κανα χρονο στεγνωτηριο και πραγματικά σωθηκα το χειμωνα.Οντως τα ρουχα βγαινουν πολυ ****** και οι φορμες οι φουτερ δεν χρειαζοντε σιδερωμα καθως επισης και οι πετσετες.Αυτο που αποφευγω να βαζω είναι τα σεντονια γιατι αυτα τα τσαλακωνει παρα πολυ.
επίσης το μαλακτικο δεν μυριζει το ιδιο μετα το στεγνωτηριο.εγω εχω AEG.
Φυσικα το καλοκαιρι δεν το χρησιμοποιω και για εξοικονομηση ενεργιας αλλά, ο ήλιος σκοτώνει τα ακαρεα, στην καψα στεγνωνουν πολύ πιο γρηγορα.Φυσικα μιλάω εκ του ασφαλούς διότι η περιοχή που μένω δεν έχει πολύ καυσαέριο λόγω σχεδόν ανυπαρκτης κίνησης από αυτοκίνητα.

th@lia
28-01-09, 10:03
Το μονο μειονέκτημα του στεγνωτηρίου ειναι το ρευμα που καταναλωνει!!!Και καταναλωνει οχι αστεια!Η διαφορα στον λογαριασμο θα ειναι αισθητη!Τα υπολοιπα ειναι ολα θετικα!

angi
28-01-09, 10:08
καλημερα και απο'μενα.έχω ένα φίλο ο οποίος έχει καταστημα ηλεκτρικών συσκευων και οταν είχα παει και αγορασα τις συσκευες μου ειχε πει να αποφυγω το 2/1 πλυντηριο-στεγνωτηριο ( δεν θυμαμαι το λογο ) :oops:

Μηπως θυμασαι τουλαχιστον αν ο λογος αφορουσε την υγιεινη ή απλα την συσκευη σαν κατασκευη;
Αν αφορουσε την κατασκευη τωρα οτι παθαμε παθαμε.
Αν αφορουσε ομως την υγιεινη...αλλαζει το θεματακι.
Εχουμε προβλημα χωρου βρε DALIA μου..Που να χωρεσεις δυο συσκευες;

amaretto
28-01-09, 10:08
καλημερα και απο'μενα.έχω ένα φίλο ο οποίος έχει καταστημα ηλεκτρικών συσκευων και οταν είχα παει και αγορασα τις συσκευες μου ειχε πει να αποφυγω το 2/1 πλυντηριο-στεγνωτηριο ( δεν θυμαμαι το λογο ) :oops: .επίσης μου είχε συστησει πλυντηριο να αγοράσω ναι μεν καλό επώνυμο αλλά οχι πανακριβο διοτι οτι και να κανουμε εχουν ημ.ληξης έως 7 ετη το πολύ.

Πληρώνοντας λίγο ακριβά ένα μοντέλο αυτό τον καιρό δίνει 10 χρόνια εγγύηση αλλά σου δίνουν δυνατότητα να το πάρεις 200? πιο φθηνά με 2 χρόνια εγγύηση. Βέβαια η συγκεκριμένη μάρκα θεωρείται πολύ αξιόπιστη και δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να δώσεις τα χρήματα για την 10χρονη εγγύηση, αφού το μηχάνημα μάλλον δεν θα βγάλει γρήγορα προβλήματα. :roll:

froufrou
28-01-09, 10:36
οι 2 σε 1 συσκευές είναι πιο ευαίσθητες αλλα όλα είναι σχετικά στα ηλεκτρικά.Μπορεί και να σου βγει άψογο.Έγώ είχα πάρει ήδη το πλυντήριο γι αυτό πήρα χωριστά.Αλλιως για εξοικονόμηση χώρου θα έπαιρνα 2 σε 1 και οτι τυχερά είχα.έχουμε στριμωχθεί λιγάκι ...εως πολύ αλλα δεν βαριέσαι τουλάχιστον σώθηκα από το άπλωμα χειμωνιάτικα που στη τελική δεν προλάβαινα και με το μωρό.Το καλοκαίρι θα τη βγάζω μαζί μου στο μπαλκόνι και θα απλώνουμε.

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
29-01-09, 15:56
Αχ κορίτσια θίξατε ένα θέμα σούπερ.

Εμας το καινούριο μας παιχνίδι ( στεγνωτήριο ) λειτουργεί εδώ και 2 μήνες στο καινούριο μας σπιτάκι και ειλικρινά Μ ΕΣΩΣΕ.........

Μάλιστα οι ειδικοί μου πρότειναν να πάρω και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΜΕ τις τόσες χρήσεις πλυντηρίου.....

3- 4 πλυντήρια την ημερά... ΕΛΕΟΣ....

Και τώρα το απολαμβάνω το στέγνωμα... κατα αυτόν τον τρόπο... πίνω και το καφεδάκι μου και τα ρούχα πολλές φορές δεν θέλουν και σιδέρωμα..

Ασε που υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται υγιεινή και ενδείκνυται για μωρουδιακά-και τέτοια. :D

fragola
29-01-09, 20:01
ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ ποιό πήρες?

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
30-01-09, 12:05
ΜΙELE SOFTTRONIC T 4839 C. . ( είναι λίγο ακριβούτσικο ) αλλά θαυματουργό...

angi
09-02-09, 13:30
Κοριτσια,
επαναφερω το θεμα για να ρωτησω:
Τ δικα μας εσωρουχα (των ενηλικων εννοω) τα στεγνωνετε στο στεγνωτηριιο ή ειναι καλυτερα να στεγνωνουν στο σκοινι;

anthula
09-02-09, 13:35
Εγώ πάντως τα βάζω και στο στεγνωτήριο κανονικά.
Γιατί angi έχεις ακούσει κάτι περί τούτου; μήπως δεν κάνει;

angi
09-02-09, 13:47
Δεν εχω ακουσει κατι και για αυτο ρωτω.
Νομιζω παντως οτι ειναι καλυτερα στο στεγνωτηριο αφου αποστειρωνονται απο την υψηλη θερμοκρασια και δεν εκτειθενται στον αερα και στο περιβαλλον

τζωρτζια38
09-02-09, 15:42
Εχω απορία τα πλεκτά δεν παθαίνουν τίποτε στο στεγνωτήριο?Εχω τον σκύλο και ολη μέρα βάζω πλυντήρια.

angi
09-02-09, 15:52
Επειδη ειναι πολυ υψηλη η θερμοκρασια κατα το στεγνωμα φοβαμαι μηπως ξεχειλωσουν.

mpiskotaki
09-02-09, 20:36
Εγω έχω της Ariston το 2 σε 1 εδω και δυο χρονια και δεν εχει παθει τιποτα. Απλώς δεν ειναι για ολα τα ρούχα το στεγνωτηριο, π.χ. αυτά που εχουν σταμπες ή σχεδια μπορει να χαλασουν με τη θερμοκρασια. Εχει βεβαια επιλογες αλλα καλυτερα να μπαινουν σεντονια, τζιν και γενικως cotton ρουχα.

mariaXanthi
10-02-09, 01:54
καλημερα και απο'μενα.έχω ένα φίλο ο οποίος έχει καταστημα ηλεκτρικών συσκευων και οταν είχα παει και αγορασα τις συσκευες μου ειχε πει να αποφυγω το 2/1 πλυντηριο-στεγνωτηριο ( δεν θυμαμαι το λογο ) :oops:

Μηπως θυμασαι τουλαχιστον αν ο λογος αφορουσε την υγιεινη ή απλα την συσκευη σαν κατασκευη;
Αν αφορουσε την κατασκευη τωρα οτι παθαμε παθαμε.
Αν αφορουσε ομως την υγιεινη...αλλαζει το θεματακι.
Εχουμε προβλημα χωρου βρε DALIA μου..Που να χωρεσεις δυο συσκευες;

κ εγω εχω της AEG, 7 κιλων ειμαι πολυ ικανοποιημενη, οσο για τον χωρο... το ενα πανω στο αλλο!!

katerina24
10-02-09, 07:23
εγω εχω της whirpool και ειμαι καταευχαριστημενη!!!
το πηρα οταν γεννησα γιατι ειχα απλωσει τα ρουχακια του που ηταν νεογεννητο και σε φορμακια πανω εβρισκα τα σκ@%^ ΤΟΥ ΠΟΝΤΙΚΟΥ,κι ετσι αγορασα κι εγω και τα βαζω ολα μεσα εκτος απο τα μαλλινα.επισης δεν βαζω κουρτινες κι αλλα ευαισθητα.... :wink:

Μαριλίνα
10-02-09, 08:40
Ασε που υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται υγιεινή και ενδείκνυται για μωρουδιακά-και τέτοια. :D

Αρτεμούλα
ποιο πρόγραμμα είναι αυτό; Αν μπορείς γράψε το στα γερμανικά, όπως το λέει πάνω η συσκευή.
Πήρα κι εγώ στεγνωτήριο της miele, το καινούριο μου παιχνίδι όπως λέω.
Ε, λοιπόν, το κατευχαριστήθηκα.
Τα εσώρουχά μου ούτε εγώ δεν τα σιδερώνω έτσι, σιγά μη με νοιάζει που τα σεντόνια βγαίνουν κάτι λίγο τσαλακωμένα.
Πήρα ενεργειακής κλάσης Β για εξοικονόμηση ενέργειας και σεβασμό στο περιβάλλον, αλλά σκέφτομαι ότι θα τα γλιτώσω εν καιρώ από το ρεύμα αλλά και από το ρεύμα που έκαιγα για σίδερο!!

Μία απορία ακόμα:
Το νερό που βγαίνει το απιονισμένο τι το κάνετε; Βγαίνει πολύ και το λυπάμαι να το πετάω.
Για σφουγγάρισμα, πχ. κάνει; Ή για κάποια άλλη χρήση;
Εμάς το σίδερό μας παίρνει κανονικό νερό, μάζεψα λίγο για τους δικούς μου, αλλά... βγάζει πολύ το άτιμο!!

katerina24
10-02-09, 12:39
Μία απορία ακόμα:
Το νερό που βγαίνει το απιονισμένο τι το κάνετε; Βγαίνει πολύ και το λυπάμαι να το πετάω.
Εμάς το σίδερό μας παίρνει κανονικό νερό, μάζεψα λίγο για τους δικούς μου, αλλά... βγάζει πολύ το άτιμο!!

το βαζω και ποτιζω τις γλαστρες,το βαζω στην τουαλετα αντι για καζανακι,στο αυτοκινητο για τους υαλωκαθαριστηρες,στον αποστειρωτη,στον κουβα για σφουγγαρισμα.
εγω στην αρχη το πετουσα αλλα μετα το λυπομουν γιατι βγαινει παρα πολυ κι ειναι κριμα να μην χρησιμοποιειται με τοση λειψυδρια που εχουμε!! :wink:

DALIA
10-02-09, 12:43
Κατερίνα μου οι γλάστρες σε τι κατάσταση είναι? Απ'οσο ξέρω δεν κάνει να πότίζουμε τα λουλούδια με απιονισμένο νερό.

katerina24
10-02-09, 12:46
Κατερίνα μου οι γλάστρες σε τι κατάσταση είναι? Απ'οσο ξέρω δεν κάνει να πότίζουμε τα λουλούδια με απιονισμένο νερό.

μια χαρα ειναι.
για ποιο λογο δεν κανει??? :roll:

DALIA
10-02-09, 12:59

μια χαρα ειναι.

τον λόγο δεν τον ξερω αλλά ένα διάστημα έριχνα στον κήπο και το χορταρι είχε γίνει κατακίτρινο.Και μου το είπε ο τεχνικός από τα κλιματιστικά ότι αυτό φταίει.Εγω βεβαια το μαζευα από το κλιματιστικό.

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
10-02-09, 15:42

Αρτεμούλα
ποιο πρόγραμμα είναι αυτό; Αν μπορείς γράψε το στα γερμανικά, όπως το λέει πάνω η συσκευή.
Πήρα κι εγώ στεγνωτήριο της miele, το καινούριο μου παιχνίδι όπως λέω.
Ε, λοιπόν, το κατευχαριστήθηκα.
Τα εσώρουχά μου ούτε εγώ δεν τα σιδερώνω έτσι, σιγά μη με νοιάζει που τα σεντόνια βγαίνουν κάτι λίγο τσαλακωμένα.
Πήρα ενεργειακής κλάσης Β για εξοικονόμηση ενέργειας και σεβασμό στο περιβάλλον, αλλά σκέφτομαι ότι θα τα γλιτώσω εν καιρώ από το ρεύμα αλλά και από το ρεύμα που έκαιγα για σίδερο!!

Μία απορία ακόμα:

Λέγεται weitere programme μετά κάνεις επιλογή και η φωτεινή ένδειξη είναι στα ελληνικά μετά τις επιλογές που θα βλέπεις σε πάει μόνο του στο προγραμμα υγιεινή.
Παντως εγώ το νερό το πετώ . :D

amaretto
12-02-09, 12:32

μια χαρα ειναι.

Για μερικά φυτά συστήνεται η αποφυγή του απιονισμένου ή του απεσταγμένου νερού, για άλλα φυτά συστήνεται η χρήση. Τα περισσότερα φυτά δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα.

Theni
24-04-09, 08:17
καλημερα επανεφερω το θεμα γιατι σκεφτομαι να παρω στεγνωτιριο εχω τσαντιστει απιστευτα με το απλωμα... πεφτει η απλωστρα κατω και ξαναπλενω, βρεχει και ξαναπλενω και δεν στεγνωνουν με τιποτα
θα παρω σκετο γιατι εχω ηδη πλυντηριο κι εχω καποιες αποριες αν δεν σας κουραζω
α. ποση ωρα κανει να τα στεγνωσει?
β. ποσο περιπου ειναι σε μεγεθος?
γ.τι εννοειτε βγαζει νερο? πρεπει να συνδεθει απο υδραυλικο ή
σε καποιο κουβα?
δ. εχετε ιδεα για καμια τιμουλα? κανει οσο το πλυντηριο?

Μαριλίνα
27-04-09, 08:13
καλημερα επανεφερω το θεμα γιατι σκεφτομαι να παρω στεγνωτιριο εχω τσαντιστει απιστευτα με το απλωμα... πεφτει η απλωστρα κατω και ξαναπλενω, βρεχει και ξαναπλενω και δεν στεγνωνουν με τιποτα
σε καποιο κουβα?

Καλημέρα!!
Λοιπόν, να σου πω την δική μου εμπειρία:
α. Κάνει γύρω στις 2-3 ώρες το δικό μου όταν βάζω πολλά ρούχα.
β. Σε μέγεθος είναι λίγο μεγαλύτερο από ένα πλυντήριο.
γ. Μπορείς να το συνδέσεις με βρύση για να φεύγει απ' ευθείας το νερό. Αν δε θέλεις το μαζεύει σε ένα δικό του "κάδο" και το αδειάζεις μετά από κάθε χρήση (αυτό κάνω κι εγώ).
δ. το δικό μου είναι miele ενεργειακής κλάσης Β (λένε ότι είναι πιο οικολογικά και κάνουν οικονομία ρεύματος) και το πήρα 850€ το Φεβρουάριο.
Δεν το έχω μετανιώσει ούτε μία στιγμή!!

marxi
27-04-09, 08:49
σε καποιο κουβα?
καλημερα,εγω το εχω 8 χρονια και ειναι η καλυτερη συσκευη που εχω στο σπιτι
α.2 ωρες περιπου β.ιδιο με το πληντυριο μου.γ.κι εγω αδειαζω καθε φορα το νερο απο το συρταρι-καδο που εχει γι αυτο το λογο,το εχω συνδεδεμενο μονο με το ρευμα δ.απο τιμη δε θυμαμαι περασαν χρονια και ηταν δωρο του πεθερου(με εβλεπε να απλωνω συνεχεια μωρουδιακα και με λυπηθηκε).Το δικο μου ειναι siemens

maryp
27-04-09, 09:31
σε καποιο κουβα?

α. Το δικό μου κάνει μάξιμουμ 2,5 ώρες
β. Σε μέγεθος είναι όσο ένα πλυντήριο
γ. Τα νερά μαζεύονται στο ειδικό του δοχείο, ή μπορείς να το συνδέσεις και με την αποχέτευση
δ. Οι τιμές.... παίζουν!

Theni
27-04-09, 10:18
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, ειναι πολυ χρησιμες ΄πληροφοριες για μενα, το σκεφτομαι σοβαρα να το παρω, χρειαζομαι ενα σε μεγεθος πλυντιριου( μονο τετοιο χωραει), ελπιζω να βρω μια καλη τιμουλα γιατι εχουμε και βαπτιση τωρα κι ειναι ολα στριμωγμενα ;) να σαστε καλα παντως

mom
27-04-09, 10:31
Πάντως, η συννυφάδα μου που έχει πάρει στεγνωτήριο, έχει σωθεί. Και πράγματι έχει γλιτώσει πολύυυυ σίδερο.
Όσο για το αν κάνει να βάζουμε τα ρούχα των παιδιών....Ίσα ίσα που είναι και καλύτερα, γιατί έξω στο σχοινί, τα ρούχα γεμίζουν απο σκόνη, καυσαέριο και κυρίως γύρη και μπορεί να προκαλέσουν αλλεργίες και δερματικά προβλήματα.
Για την αποστείρωση......Πλήρως αποστειρωμένο είναι το ρούχο που το σιδερώνουμε σε υψηλή θερμοκρασία μέσα έξω,το πατάμε πολύ ώρα με το σίδερο και το φοράμε απευθείας στο παιδί. Αν το σιδερώσουμε και το βάλουμε στο συρτάρι, πάει η αποστείρωση. (όπως και στα μπιμπερό που διαρκεί 8 ώρες)
Στον μεγάλο μου γιο, σιδέρωνα ανελλειπώς όλα τα ρούχα, τώρα στον μικρό είμαι πιο χαλαρή. :D

Theni
27-04-09, 12:24
εφη μου, το σιδερο δεν το κανω εγω ;) xixi ο λογος που το θελω ειναι οτι βαριεμαι να απλωνω νευριαζω να περιμενω να στεγνωσουν, να τουμπαρει η απλωστρα και να ξαναπλενω, και γενικα θελω μια μερα να λεω σημερα πλυντηρια και να τελιωνουν δεν μπορω καθε μερα η ιδια δουλεια...

mom
27-04-09, 12:27
εφη μου, το σιδερο δεν το κανω εγω ;) xixi ο λογος που το θελω ειναι οτι βαριεμαι να απλωνω νευριαζω να ριμενω να στεγνωσουν, να τουμπαρει η απλωστρα και να ξαναπλενω, και γενικα θελω μια μερα να λεω σημερα πλυντηρια και να τελιωνουν δεν μπορω καθε μερα η ιδια δουλεια...
Την καλύτερη δουλειά κάνεις theni μου!:D Έχεις δίκιο, χάλια είναι, τα ίδια και τα ίδια. Ωωωχ!!

Εγώ γενικά μιλούσα πιο πάνω, διάβασα το μήνυμα της κοπέλας που έγραψε το θέμα αυτό και είπα κι εγώ τα δικά μου. Χιχι!!!

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
27-04-09, 12:40
Δεν το ηξερα οτι με το στεγνωτηριο γλυτωνεις το σιδερο!!!!Εναι αληθεια αυτο;;;;;:roll:

Theni
27-04-09, 12:48
mom που διαβαζεις και γενικα;-):lol: δεν ρωτας την συννυφαδα σου ποσο το πηρε και ποιο εχει μπας κι ακουσω κανενα ευχάριστο?

μπουκιτσα μου δεν ξερω αλλα το εχω ακουσει κι εγω να το λενε το διαβασα κι εδω

mom
27-04-09, 12:55
theni μου, θα τη ρωτήσω και θα σου γράψω. Αυτό που θυμήθηκα τώρα είναι ότι μου έλεγε πως το κόστος του στεγνωτηρίου, αντισταθμίζεται με το κόστος του σίδερου. (στο ρεύμα αναφέρομαι);)

Ηλιάννα
27-04-09, 19:31
σε καποιο κουβα?

α.αναλογα για βαμβακερα 55 λεπτα,για τζην 3 ωρες,για πουκαμισα 1,5 ωρα
β. ειναι ακριβως το ιδιο με το πλυντηριο και με την αναλογη βαση μπορεις να το τοποθετησεις απο πανω
γ.μηπως και ξεχνω να αδειασω το δοχειο με το νερο που συλλεγει το εχω συνδεσει με την αποχετευση
δ.πριν δυο χρονια 1000 ευρω αλλα ηταν η καλυτερη αγορα που εχω κανει(Miele ειναι το δικο μου)

Theni
27-04-09, 20:05
ευχαριστω ευχαριστω θα κανω συλλογη πληροφοριων και θα παω ετοιμη να το παρω :)

starlight
27-04-09, 23:11
Theni να το πάρεις σίγουρα!!!
Πήρα πριν λίγους μήνες -νομίζω 800 ευρώ- και δεν καταλαβαίνω πως ζούσα χωρίς αυτό!!!:lol:
Θα μπορούσα να γίνω η τέλεια διαφημίστρια για στεγνωτήριο!!:lol:
Σκέφτομαι τις άπειρες ώρες που άπλωνα άπειρα μικρά καλτσάκια και δηλώνω ερωτευμένη με το στεγνωτήριο!:lol:
Όσο για το νερό, το χρησιμοποιώ για σφουγγάρισμα.

starlight
27-04-09, 23:12
ΔΙπλό ποστ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
27-04-09, 23:13
Starlight γλυτωνεις και το σιδερο;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ηλιάννα
28-04-09, 00:28
Θα μπορούσα να γίνω η τέλεια διαφημίστρια για στεγνωτήριο!!:lol:.

Κι εγω επισης...

Εγω αποφασισα να το παρω οταν ενα μεσημερι επιστρεφοντας σπιτι εβλεπα παντου σκορτπια εσωρουχα και καλτσες
Μανω σε εξοχη και μαζευα βρακια απο τις ελιες...
Ειχε παρει ο αερας τις απλωστρες!
Απο τοτε δεν εχω απλωσει ουτε καλτσα χειμωνα καλοκαιρι

Gold
28-04-09, 00:39
Θα ελεγα κατα το ημισυ,παντως σιγουρα εχεις κερδος χρονου,ξεκουρασης κ.τ.λ
το στεγνωτηριο ηταν απο τις πρωτες μου επιλογες στο θεμα των ηλεκτρικων συσκευων το αγορασαμε λιγο καιρο πριν παντρευτουμε,εχω της AEG και το ειχα παρει πριν 5 χρονια 700ευρω.

mata
28-04-09, 00:46
Εγώ περιμένω πώς και πώς να χαλάσει το πλυντήριο μου, για αν πάρω πλυντήριο - στεγνωτήριο!!!
Αυτή είναι μια από τις κρυφές μου επιθυμίες αλλά αν το ακούσει ο άντρας μου, θα τα παίξει έτσι το εύχομαι στα κρυφά να χαλάσει για να σωθώ. Δυστυχώς ή ευτυχώς το πλυντήριο μου αποδείχτηκε εφτάψυχο το άτιμο!!!:lol:
Για πείτε καμιά τιμή για πλυντήριο -στεγνωτήριο, γιατί δεν παίζει το σενάριο, του να τα χωρέσω και τα 2 (ούτε το ένα πάνω από το άλλο γιατί θα μπουκώσει πολύ ο χώρος)γιατί μετά όποιος μπαίνει στο μικρό μας μπάνιο, θα βγαίνει με συμπτώματα κλειστοφοβίας!!:lol:
Εσείς που έχετε πλυντήριο - στεγνωτήριο είστε ευχαριστημένες; Από τιμές τί παίζει; Αν είναι όλα καλά με το 2 σε 1, να πάρω ένα κατσαβίδι και να το κάνω το "ξεκάνω" το πλυντήριο!!:lol:

starlight
28-04-09, 02:16

Δεν σιδέρωνα και πολλά ούτως ή άλλως,
αλλά οι φόρμες των παιδιών, για παράδειγμα, βγαίνουν τέλειες.

Theni
28-04-09, 06:07
στο δικο μου δεν μπαινει απο πανω γιατι το πλυντηριο εχει πορτα απο πανω.. δυστυχως ο χωρο ειναι μικρος και πρεπει να βρω ενα που να χωραει... να παρω πλυντηριο-στεγνωτηριο δυσκολο! 1 χρονο ειμαι παντρεμενη και το πλυντηριο ειναι ολοκαινουριο ελπιζω να βρω κατι μικρο και οικονομικο...

mom
28-04-09, 19:41
theni μου, θα τη ρωτήσω και θα σου γράψω. Αυτό που θυμήθηκα τώρα είναι ότι μου έλεγε πως το κόστος του στεγνωτηρίου, αντισταθμίζεται με το κόστος του σίδερου. (στο ρεύμα αναφέρομαι);)

theni, σου παραθέτω την απάντηση της συννυφάδας μου όπως μου την έστειλε για το στεγνωτήριο.

Ερωτήσεις: Τι μάρκα στεγνωτήριο έχεις πάρει? Πόσο κόστισε? Πόση ώρα κάνει? Συμφέρει? Είσαι ευχαριστημένη? Ρωτάει μια φίλη που θέλει να αγοράσει.

Πολλές οι ερωτήσεις που δεν απαντώνται άμεσα, γιατί εξαρτώνται από τον τρόπο χρήσης. Εγώ βγάζω τα ρούχα νωπά και τα απλώνω μετά χωρίς μανταλάκια για να καλοστεγνώσουν. Έτσι αποφεύγω το σιδέρωμα. Άρα το χρησιμοποιώ με οικονομικό τρόπο (έχω και νυχτερινό) και δεν βάζω όλα τα ρούχα, μόνο αυτά για τα οποία θα αποφύγω μέσω του στεγνώματος το σιδέρωμα. Το καλό στέγνωμα διαρκεί περισσότερο και τσαλακώνει τα ρούχα.
Ούτε και η τιμή παίζει ρόλο, αφού το πήρα το 2006 (και δεν τη θυμάμαι). Έχω Bosch, που δεν είναι ούτε πολύ φτηνό (π.χ. Candy) ούτε ακριβό (Miele)

Theni
28-04-09, 20:38
mom ευχαριστω πολυ!! εγω δεν εχω κανενα σκοπο να απλωνω παντως, ξερεις εσυ ;) αλλα οι πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες!!

fragola
31-07-09, 13:40
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω στεγνωτήριο. Έχω λίγο μπερδευτεί. Μου αρέσει ένα της Bosch 8 κιλών, αλλά δεν έχει χρονοκαθυστέρηση και είναι Β ενεργειακής κλάσης. Υπάρχει και Siemens A ενεργειακής κλάσης, 7κιλο αλλά 50%+ πάνω σε τιμή. Αξίζει να πάρω αυτό? Και βασικά ήθελα 8κιλο, γιατί κάποια στιγμή θέλω να πάρω και 8κιλο πλυντήριο (όταν χαλάσει δεν αντέξω άλλο αυτό που έχω). Η χρονοκαθυστέρηση είναι χρήσιμη τελικά? Έχω νυχτερινό ρεύμα αλλα θα βολεύει εκείνες τις ώρες να χρησιμοποιώ το στεγνωτήριο?

Maggie
31-07-09, 14:37
Πάντως στα μαιευτήρια δεν έχω δει ποτε να απλώνουν μπουγάδα:D
Μάλλον στεγνωτήρια χρησιμοποιούν:D

bouboukakia
31-07-09, 15:22
Κορίτσια, συγνώμη που θα σας ξενερώσω, αλλά το στεγνωτήριο είναι από τα πιο επιβαρυντικά για το περιβάλλον, λόγω της μεγάλης ενέργειας που καταναλώνει. Εγώ, αν κι έχω τεράστια ανάγκη από αυτή τη συσκευή, δεν θα αγοράσω. Απλά το αναφέρω, γιατί μπορεί κάποια μαμά να την ενδιαφέρει αυτή η πληροφορία.

Maggie
31-07-09, 15:33
Έχω νυχτερινό ρεύμα αλλα θα βολεύει εκείνες τις ώρες να χρησιμοποιώ το στεγνωτήριο?
Φυσικά και θα βολεύει. Το στεγνωτήριο το βάζω στις 5-6 το πρωί. Άσε που τα κρύα πρωινά του χειμώνα θα βρίσκεις ζεστό το μπάνιο όταν θα ξυπνάς;-)

fragola
31-07-09, 15:49
Κορίτσια, συγνώμη που θα σας ξενερώσω, αλλά το στεγνωτήριο είναι από τα πιο επιβαρυντικά για το περιβάλλον, λόγω της μεγάλης ενέργειας που καταναλώνει. Εγώ, αν κι έχω τεράστια ανάγκη από αυτή τη συσκευή, δεν θα αγοράσω. Απλά το αναφέρω, γιατί μπορεί κάποια μαμά να την ενδιαφέρει αυτή η πληροφορία.

Μα γι'αυτό σκέφτομαι αυτό πού είναι ενεργειακής κλάσης Α, γιατί εκτός από οικονομία στο ρεύμα είναι φιλικό για το περιβάλλον...;)

bessy
31-07-09, 16:57
Να ρωτησω κι εγω κατι?

Ειναι υγειινο να το χρησιμοποιουμε???

Αλλα θα μου πεις οταν τα απλωνεις εξω τον χειμωνα μυριζουν απο τους καυστηρες των αλλων πολυκατοικειων.........
Κι εγω εχω ενα θεμα με το 7κιλο ή το 8κιλο???

irene77
27-09-09, 16:05
κοριτσια εχει καμια το morris cds 1012?
αν ναι πως χρησιμοποιει το στεγνωτηριο πωσ επιλεγουμε το χρονο πως ξερω ποση ωρα θελουν τα ρουχα?

mama-lia
28-09-09, 22:39
Κορίτσια, είναι αλήθεια ότι με το στεγνωτήριο μαζεύονται πολλοί υδρατμοί στο μπάνιο; Εμείς, ήδη έχουμε πολλή υγρασία και φοβάμαι την αγορά του! Αρκεί ένα παράθυρο μπάνιου ανοικτό σε ανάκληση; Μία φίλη μου είπε ότι πρέπει να έχεις παράθυρο ανοικτό τελείως διότι οι υδρατμοί είναι πάρα πολλοί!

Ρούλα26
28-09-09, 22:44
Απ'οσο ξερω,κανονικα το στεγνωτηριο ειναι για εξωτερικο χωρο.Η αληθεια ειναι οτι βγαζει πολλους υδρατμους.Εμας το μπανιο γινεται σαουνα.Γι αυτο το λογο οποτε δουλευει εχω τελειως ανοιχτο το παραθυρο και αφου τελειωσει βαζω σε λειτουργια και τον αμφιγραντηρα.Αν εχεις πολλη υγρασια παντως δεν θα σου το συνιστουσα.Σε καμια βεραντα δεν θα σε βολευε να το βαλεις?

savropinguinos
28-09-09, 22:49
περιεργο το δικο μας δεν αφηνει υδρατμους στο μπανιο και εχω την πορτα κλειστη κ δεν εχει παραθυρο,απλα ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια μεσα στο χωρο,παντως 5 χρονια που το εχω εχουμε σωθει...

savropinguinos
28-09-09, 22:57
το βαζω και ποτιζω τις γλαστρες,το βαζω στην τουαλετα αντι για καζανακι,στο αυτοκινητο για τους υαλωκαθαριστηρες,στον αποστειρωτη,στον κουβα για σφουγγαρισμα.
εγω στην αρχη το πετουσα αλλα μετα το λυπομουν γιατι βγαινει παρα πολυ κι ειναι κριμα να μην χρησιμοποιειται με τοση λειψυδρια που εχουμε!! :wink:

σταματησα να κραταω το νερο οταν καταλαθως το ειπια,ηταν καλοκαιρι σιδερωνα κ ειχα πανω στο τραπεζι ενα μπουκαλι νερο,κατω ειχα σε μπουκαλι νερου το νερο του στεγνωτηριο πουτο χρησιμοποιουσα στο σιδερο,απο την καψα η αμοιρη πηρα το νερο κ με μανια κατεβασα μισο μπουκαλι,αφου το αδειασα αρχισα να αναρωτιεμαι γτ το νερο ειχε γευση απορρυπαντικου...και να σου μετα ττα τηλεφωνα στο κεντρο δηλητηριασεων κ αντε να με κατατοπισουν,τι ντροπη!

fragola
29-09-09, 08:32
περιεργο το δικο μας δεν αφηνει υδρατμους στο μπανιο και εχω την πορτα κλειστη κ δεν εχει παραθυρο,απλα ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια μεσα στο χωρο,παντως 5 χρονια που το εχω εχουμε σωθει...

Κι εμάς το ίδιο, απλά βγάζει πολύ ζέστη...

Εγώ το νερό το βάζω στο σίδερο, κάνει δεν κάνει?:roll:

vm1
29-09-09, 09:02
Καλημέρα.
Από την εμπειρία μου, κατάλαβα ότι τα πλυντήρια-στεγνωτήρια (ariston) απλά αυξάνουν θερμοκρασία του δωματίου και δεν χρειάζεται να καθαρίζεις φίλτρα, αδειάζεις νερά κ.ο.κ
Ενώ τα στεγνωτήρια (siemens) κάνουν ¨σάουνα¨ τον χώρο που βρίσκονται.
Οσο για το νερό, το siemens είχε μέσα στο νερό του είχε και χνούδι που δεν φαινόταν
ξεκάθαρα, οπότε πρόσεξε μην έχει κάτι τέτοιο και δικό σου. Βέβαια να αναφέρω ότι το siemens
είναι τεχνολογία 4 ετών ενώ το ariston καινουργιο, οπότε μπορεί να παιζει ρόλο τόσο στη θερμοκρασία, όσο και για το νερό.

mama-lia
29-09-09, 13:46
Κορίτσια, σε εσάς που το στεγνωτήριο δε βγάζει υδρατμούς, η συσκευή είναι πλυντήριο-στεγνωτήριο; Εγώ ενδιαφέρομαι μόνο για στεγνωτήριο. Κι αν έχετε μόνο στεγνωτήριο τι μάρκα είναι, για να αποφύγω τους υδρατμούς;

Anastasia73
29-09-09, 15:49
Το δικό μου είναι μόνο στεγνωτήριο και δε βγάζει υδρατμους. Το πήρα φέτος είναι Whirlpool 7κιλο, Β ενεργειακής κλασης και κοστισε 600ευρώ.

PIGOULA
29-09-09, 16:09
Κορίτσια εγώ εχω ένα στεγνωτήριο της Brandt. Υδρατμούς δεν βγάζει αλλά παράγει πολλή θερμότητα... Στο εγχειρίδιο λειτουργίας όμως γράφει ότι όταν λειτόυργεί η συσκευή πρέπει να υπάρχει ανοιχτή πόρτα ή παράθυρο....

katerinak
04-10-09, 22:01
εγω εχω ενα απλο πλυντηριο στεγνωτηριο της intezit,δεν βγαζει ατμους απλα εχει ζεστη κ ελαφρια μυρωδια. τα ρουχα ομως δεν βγαινουν κ τοσο ατσαλακωτα..φταει που δεν ειναι κανενα σουπερ;;η ετσι ειναι ολα;

mama-lia
05-10-09, 00:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!:D

konstadina
15-11-09, 23:00
Καλησπέρα κορίτσια....
βάζετε όλα τα ρούχα στο στεγνωτήριο ???
Θέλω να πω, βάζετε στο στεγνωτήριο ακόμα και εκείνα τα ρούχα που στην καρτελίτσα τους λέει ότι απαγορεύεται το στεγνωτήριο???

Gold
15-11-09, 23:26
Καλησπέρα κορίτσια....
Θέλω να πω, βάζετε στο στεγνωτήριο ακόμα και εκείνα τα ρούχα που στην καρτελίτσα τους λέει ότι απαγορεύεται το στεγνωτήριο???
Καλησπερα konstadina
εγω προσωπικα δεν τα βαζω,μονο κατι καλτσακια και καλτσονακια της μικρης που μπηκαν καταλαθος μαζεψαν αισθητα α ναι και κατι σαλιαρες παλιοτερα μαζαψε το πλαστικο του κατω μερους.
καλο θα ειναι να ακολουθουμε τις ετικετες για να εχουμε περισσοτερο καιρο τα ρουχακια μας;):D

Ηλιάννα
16-11-09, 00:16
Εγω τα βαζω σχεδον ολα
Αποφευγω οσα εχουν δερματινες λεπτομεριες(εττικετα στην πλατη σε πουκαμισο του μικρου ηταν και οταν το εβγαλα ειχε καταστραφει και την ξηλωσα)
Και σαλιαρες,σελτεδακια κλπ

soevan07
16-11-09, 10:22
Κορίτσια, είναι αλήθεια ότι με το στεγνωτήριο μαζεύονται πολλοί υδρατμοί στο μπάνιο; Εμείς, ήδη έχουμε πολλή υγρασία και φοβάμαι την αγορά του! Αρκεί ένα παράθυρο μπάνιου ανοικτό σε ανάκληση; Μία φίλη μου είπε ότι πρέπει να έχεις παράθυρο ανοικτό τελείως διότι οι υδρατμοί είναι πάρα πολλοί!

Eγώ έχω της siemens (σκέτο στεγνωτήριο) και δεν βγάζει καθόλου υδρατμούς ! Απλά ζεσταίνει τον χώρο.

irene77
16-11-09, 10:25
ρε κοριτσια εγω εχω ενα πλυντηριο στεγνωτηριο της morris αλλα ακομα δε εχω παρει κανονικο λογαριασμο ΔΕΗ ηταν εναντι .. και δε ξερω τι καιμε... με εσας τι γινεται?

soevan07
16-11-09, 10:28
Καλησπέρα κορίτσια....

Εγώ για να ελαττώσω το χρόνο που κάνει το στεγνωτήριο, δεν βάζω τα ρούχα που ξέρω εμπειρικά οτι θέλουν ετσι κι αλλιως σίδερο

soevan07
16-11-09, 10:31
ρε κοριτσια εγω εχω ενα πλυντηριο στεγνωτηριο της morris αλλα ακομα δε εχω παρει κανονικο λογαριασμο ΔΕΗ ηταν εναντι .. και δε ξερω τι καιμε... με εσας τι γινεται?

Όσο και να σου έρθει ο λογαριοασμός της ΔΕΗ, μόνο το σίδερο που γλιτώνεις και τον χρόνο, αξίζει τον κόπο!

irene77
16-11-09, 10:37
Όσο και να σου έρθει ο λογαριοασμός της ΔΕΗ, μόνο το σίδερο που γλιτώνεις και τον χρόνο, αξίζει τον κόπο!

Πειραιωτισα βλεπω....
απλα σοφια ελπιζω να μην ειναι κανενα φοβερο ποσον...

soevan07
16-11-09, 11:17
Πειραιωτισα βλεπω....
απλα σοφια ελπιζω να μην ειναι κανενα φοβερο ποσον...

Είναι και ανάλογα τι άλλες συσκευές χρησιμοποιείς. Εμείς ας πούμε έχουμε ηλιακό και δεν ανάβουμε θερμοσίφωνα (ο οποίος καίει πολύ ρεύμα) επίσης δεν μαγειρεύω συχνά με φούρνο και μας έρχεται περίπου 150-170 ευρω :roll:
(έχε υπόψην σου όμως, οτι και το σίδερο καίει αρκετό ρεύμα- γενικά ό,τι ζεσταίνει καταναλώνει μεγάλη ενέργεια)

marilu
16-11-09, 11:37
Εϊναι αλήθεια πως γαριάζουν πιο γρήγορα τα ρούχα? το σκέφτομαι σοβαρά αλλά λόγου χώρου 2 σε 1 μάλλον.

soevan07
16-11-09, 15:02
Εϊναι αλήθεια πως γαριάζουν πιο γρήγορα τα ρούχα? το σκέφτομαι σοβαρά αλλά λόγου χώρου 2 σε 1 μάλλον.

Τα 2 σε 1 δεν είναι το ίδιο αποτελέσματικά ! Μην το πάρεις καθόλου. Τα βγάζει μου είπαν υγρά!

koufetaki
16-11-09, 15:14
εγω θελω να παρω στεγνωτηριο και να το βαλω στο πισω μου μπαλκονι δεν θα βρεχετε αλλα θα ειναι εξω λετε να υπαρχει καποιο προβλημα στην λειτουργια του?δεν μπορω αλλο το απλωνε μαζευε εχω τρια παιδια και δυο εμεις πεντε κατω απο 8 πλυντηρια την εβδομαδα δεν πεφτω αφηστε το σιδερο ουφ!

_mpoumpou_
16-11-09, 15:21
Καλησπέρα εμενα το στεγνωτηριο γενικως με εχει σωσει, εχω ξεχωριστη συσκευη και οχι 2 σε 1
Σχετικα με το μπαλκονι το ψαχνω και εγω διοτι τωρα το εχω σε ενα δωματιο που δε χρησιμοποιουμε προς το παρον αλλα δεν μπορει να μεινει αλλο εκει....Πρεπει να το ψαξουμε, θα ρωτησω κι εγω και οταν μαθω θα βαλω την απαντηση και σε αυτο το τοπικ!

Gold
16-11-09, 19:15
koufetaki και _mpoumpou_ το δικο μου το στεγνωτηριο το εχω πανω απο το πληντυριο σαν μιναρε ,αλλα για το μπαλκονι που λετε, το εχει μια καλη μου φιλη εδω και 7-8 μηνες και μεχρι στιγμης δεν ειχε καποιο προβλημα.
Στο μπαλκονι επισης ετοιμαζεται και η μαμα μου να το βαλει.

soevan07
16-11-09, 19:16
εγω θελω να παρω στεγνωτηριο και να το βαλω στο πισω μου μπαλκονι δεν θα βρεχετε αλλα θα ειναι εξω λετε να υπαρχει καποιο προβλημα στην λειτουργια του?δεν μπορω αλλο το απλωνε μαζευε εχω τρια παιδια και δυο εμεις πεντε κατω απο 8 πλυντηρια την εβδομαδα δεν πεφτω αφηστε το σιδερο ουφ!

Να το πάρεις αφού έχεις τόσα πλυντήρια, θα σου μειώσει κατά πολύ το σίδερο αρκεί να βγάζεις αμέσως τα ρούχα απο μέσα, μόλις τελειώνει το στέγνωμα.

Για το μπαλκόνι δεν ξέρω... ρώτα καμιά αντιπροσωπεία.
Φαντάζομαι θα σου πούν σίγουρα να μην βρέχεται και να μην ρίχνεις εσύ φυσικά νερά με λάστιχα κλπ

soevan07
16-11-09, 19:19
koufetaki και _mpoumpou_ το δικο μου το στεγνωτηριο το εχω πανω απο το πληντυριο σαν μιναρε ,αλλα για το μπαλκονι που λετε, το εχει μια καλη μου φιλη εδω και 7-8 μηνες και μεχρι στιγμης δεν ειχε καποιο προβλημα.
Στο μπαλκονι επισης ετοιμαζεται και η μαμα μου να το βαλει.

Και εγώ έτσι το έχω! Πάνω απο το πλυντήριο...όμως έχε υπόψη σου οτι αν χαλάσει το πλυντήριο, για να το ανοίξουν, θα πρέπει να κατεβάσουμε το στεγνωτήριο απο πάνω του! :roll:

koufetaki
16-11-09, 19:24
να στε καλα κοριτσια μαλλον θα το ζητησω για δωρο απο τον αγ.βασιλη φετος τα χριστουγεννα χοχοχο!ειδα και τα μοντελα που λετε οποτε θα αρχισω ερευνα και θα σας πω ποιο θα παρω

Gold
16-11-09, 19:26
Και εγώ έτσι το έχω! Πάνω απο το πλυντήριο...όμως έχε υπόψη σου οτι αν χαλάσει το πλυντήριο, για να το ανοίξουν, θα πρέπει να κατεβάσουμε το στεγνωτήριο απο πάνω του! :roll:
ενταξει βρε συ!δεν θα ειναι μονιμο,οσο για την ταλαιπωρια ολα μες το προγραμμα ειναι;):D
μακαρι να μην παρουσιασουν προβλημα,αληθεια τι μαρκα εχεις?
τα δικα μου ειναι της AEG κι εδω και 5.5 χρονια δεν παρουσιασαν κατι, ουτε το ενα, ουτε το αλλο.

Gold
16-11-09, 19:28
να στε καλα κοριτσια μαλλον θα το ζητησω για δωρο απο τον αγ.βασιλη φετος τα χριστουγεννα χοχοχο!ειδα και τα μοντελα που λετε οποτε θα αρχισω ερευνα και θα σας πω ποιο θα παρω
σωστη!αντε αγιε Βασιλη λιγο βαρυ θα ναι το δωρο της φιλης μας koufetaki αλλα θα εχει ενα 2010 πιο ξεκουραστο!;)

_mpoumpou_
16-11-09, 19:30
Eγω δεν μπορω να το βαλω πανω από το πλυντηριο γιατι δεν χωραει :(

Ευχαριστω για τις πληροφορίες σχετικά με το μπαλκόνι!!!!! :D

koufetaki
16-11-09, 19:54
σωστη!αντε αγιε Βασιλη λιγο βαρυ θα ναι το δωρο της φιλης μας koufetaki αλλα θα εχει ενα 2010 πιο ξεκουραστο!;)
ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!λετε να του γραψω γραμμα?:D:D

mama-lia
16-11-09, 23:15
Στο μπαλκόνι, όταν λειτουργεί, ο θόρυβος δεν ενοχλεί τους γείτονες; Διότι σκέφτομαι να το βάζω στο νυχτερινό... Αν είναι στο μπαλκόνι θα μας διώξουν από την ... πόλη;

soevan07
17-11-09, 09:54
Στο μπαλκόνι, όταν λειτουργεί, ο θόρυβος δεν ενοχλεί τους γείτονες; Διότι σκέφτομαι να το βάζω στο νυχτερινό... Αν είναι στο μπαλκόνι θα μας διώξουν από την ... πόλη;

Oχι-μην ανησυχείς...

soevan07
17-11-09, 10:02
ενταξει βρε συ!δεν θα ειναι μονιμο,οσο για την ταλαιπωρια ολα μες το προγραμμα ειναι;):D
μακαρι να μην παρουσιασουν προβλημα,αληθεια τι μαρκα εχεις?
τα δικα μου ειναι της AEG κι εδω και 5.5 χρονια δεν παρουσιασαν κατι, ουτε το ενα, ουτε το αλλο.

Της Siemens είναι και το πλυντήριο και το στεγνωτήριο (αναγκαστικά για να ταιριάξει το πλάισιο που τοποθετήσαμε πάνω απο το πλυντήριο)

soevan07
17-11-09, 10:08
Εγώ πάντως αποφάσισα να πάρω στεγνωτήριο πιο πολύ για τα μωρουδιακά ρουχαλάκια...(για τον πρώτο καιρό δηλαδή) γιατί έχω την εντύπωση οτι κατά κάποιο τρόπο απολυμαίνονται με τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται στο στεγνωτήριο...

Δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει βέβαια αυτό, αλλά μια φορά δεν στεγνώνουν μέσα στο καυσαέριο του μπαλκονιού! ;-)

pashalitsa
17-11-09, 10:17
Αχ κορίτσια, τι καημός αυτός με το στεγωτήριο... 2,5 χρόνια τώρα όλο το παίρνω και όλο το αναβάλλω...Νόμιζα όμως ότι θέλει ειδική σύνδεση και επειδή μένω με ενοίκιο... Είδα που λένε οι κοπέλες όμως ότι λειτουργεί και μόνο με ρεύμα, οπότε... Μα το θεό έχω βαρεθει να απλώνω σε καλοριφέρ, καρέκλες, χερούλια και ότι άλλο φανταστείτε, γιατί έξω το χειμώνα δε στεγνώνουν με τίποτα εδώ που μένω...
Επειδή είδα κάποιες κοπέλες που έχουν πάρει miele και εγώ έχω ήδη το πλυντήριο της miele και θέλω να τα κάνω κολώνα, μπορεί κάποια με αυτή τη μάρκα να μου πει αν γεμίζει ο τόπος υδρατμούς???Γιατί το σενάριο με τα ανοιχτά παράθυρα και αυτά δεν παίζει... Το σπίτι έχει ήδη υγρασία, αν είναι να γεμίσω και με υδρατμούς...:?

soevan07
17-11-09, 12:22
Αχ κορίτσια, τι καημός αυτός με το στεγωτήριο... 2,5 χρόνια τώρα όλο το παίρνω και όλο το αναβάλλω...Νόμιζα όμως ότι θέλει ειδική σύνδεση και επειδή μένω με ενοίκιο... Είδα που λένε οι κοπέλες όμως ότι λειτουργεί και μόνο με ρεύμα, οπότε... Μα το θεό έχω βαρεθει να απλώνω σε καλοριφέρ, καρέκλες, χερούλια και ότι άλλο φανταστείτε, γιατί έξω το χειμώνα δε στεγνώνουν με τίποτα εδώ που μένω...
Επειδή είδα κάποιες κοπέλες που έχουν πάρει miele και εγώ έχω ήδη το πλυντήριο της miele και θέλω να τα κάνω κολώνα, μπορεί κάποια με αυτή τη μάρκα να μου πει αν γεμίζει ο τόπος υδρατμούς???Γιατί το σενάριο με τα ανοιχτά παράθυρα και αυτά δεν παίζει... Το σπίτι έχει ήδη υγρασία, αν είναι να γεμίσω και με υδρατμούς...:?

Αποκλείεται να βγάζει υδρατμούς το miele !!!
Εδω δεν βγαζει το δικό μου που ειναι κατώτερης μάρκας και θα βγάζει η miele ?

Ρώτα πάντως καλού κακού πριν το πάρεις...

Lioula
17-11-09, 12:38
ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗΣ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!

koufetaki
17-11-09, 12:47
ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗΣ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!
ειπανε τα κοριτσια πιο πανω οτι ειναι ποιο πολυ το ρευμα αλλα γλυτωνεις το σιδερο ασε βρε εγω θα παρω βλεπω πολλα θετικα να στε καλα κοριτσια

soevan07
17-11-09, 13:32

Δες σε προηγούμενο post.

katpend
17-11-09, 13:38
Δεν βγάζει υδρατμούς το miele, μην ανυσυχεις, τους συμπηκνώνει και αδειάζεις μετά από κάθε στεγνωμα το δοχείο.

pashalitsa
17-11-09, 13:46
Δεν βγάζει υδρατμούς το miele, μην ανυσυχεις, τους συμπηκνώνει και αδειάζεις μετά από κάθε στεγνωμα το δοχείο.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ katpend (και τα άλλα κορίτσια), να είσαι καλά!:grin:

fragola
17-11-09, 14:41

Αγόρασα πρόσφατα στεγνωτήριο 8κιλο της Bosch και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Δε μπορώ να πω ότι γλιτώνω ιδιαίτερα το σίδερο γιατί είμαι λοξή:D και τα θέλω τα ρούχα τσίλικα! Μόνο πετσέτες, καλτσάκια, βρακάκια της κόρης μου δε σιδερώνω. Δεν το χρησιμοποιώ πάντα, μόνο όταν δεν έχει καλό καιρό... Το δικό μου είναι ενεργειακής κλάσης Β και δεν έχω δει ακόμα διαφορά στο ρεύμα, κανονικό ήρθε...
Να ρωτήσω αν ξέρετε, το νερό που μαζεύεται στο συρταράκι κάνει για το σίδερο?

sunset
17-11-09, 14:57
Εγω εχω το whirlpool kai μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενη ,αν και στην αρχη ειχαν μικρυνει αρκετα ρουχα,κυριως καλτσες μεχρι να το μαθω.Αλλα βγενουν τα ρουχα τοσο ****** που δεν θα το αλλαζα! Το εχω 4 χρονια τωρα,και θεωρηται παλιας τεχνολογιας σε σχεση με αυτα που κυκλοφορουν τωρα.Μια φιλη μου αγορασε το Βosch (ηταν βεβαια τσουχτερη η τιμη του) και ειναι απολυτα ικανοποιημενη και εχει και προγραμμα για μαλλινα .

soevan07
17-11-09, 17:51

Στις οδηγίες του siemens που έχω εγώ, γράφει ως σημαντική προειδοποίηση οτι "το νερό στο συρταράκι είναι για πέταμα και οτι ΔΕΝ πίνεται!" :shock:

Γιατί να το λένε αυτό? Θα έχει λίγο απορρυπαντικάκι μέσα! Οπότε καλού-κακού μην το βάλεις στο σίδερο...

Νομίζω οτι για το σίδερο κάνει το νερό που βγάζει το air-condition.

Gold
17-11-09, 19:23

Κανει,5 χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα το νερο του στεγνωτηριου στο ατμοσιδερο.ολα ειναι οκ και αλατα μηδεν!
σε αντιθεση με τις οδηγιες του κατασκευαστη του ατμοσιδερου που εγραφε να χρησιμοποιειται μισο μισο(βρυσης-απιονισμενο) το νερο για το σιδερο,μου παρουσιασε αλατα στη συσκευη στο πρωτο εξαμηνο,εκτοτε μονο νερο στεγνωτηριου;)

soevan07
18-11-09, 00:09
Κανει,5 χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα το νερο του στεγνωτηριου στο ατμοσιδερο.ολα ειναι οκ και αλατα μηδεν!
σε αντιθεση με τις οδηγιες του κατασκευαστη του ατμοσιδερου που εγραφε να χρησιμοποιειται μισο μισο(βρυσης-απιονισμενο) το νερο για το σιδερο,μου παρουσιασε αλατα στη συσκευη στο πρωτο εξαμηνο,εκτοτε μονο νερο στεγνωτηριου;)

Καλό! Αφού το έχεις δοκιμάσει και το συνιστάς ανεπιφύλακτα...

Αν μου χαλάσει το σίδερο θα μου πάρεις καινούργιο! ;)

AKRIBH
18-11-09, 01:01
[QUOTE=fragola;1392799]Αγόρασα πρόσφατα στεγνωτήριο 8κιλο της Bosch και είμαι πολύ ευχαριστημένη!

κ εγω αυτο πηρα κ ειμαι ευχαριστημενη παρα πολυ. κοριτσια αυτα που λενε οτι βγαζουν υδρατμους γιατι το ψαξα πολυ πριν αγορασω ειναι τα παλια μοντελα δηλ. τα στεγνωτηρια με το φουγαρο.
τα καινουρια ολα δεν βγαζουν χρειαζονται μονο μια πριζα κ μπορεις να τα βαλεις σε οποιο χωρο θελεις.μονο ζεστη λιγο νιωθεις στο χωρο.
οσο για μαρκες τα bosch κ τα siemens ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα γιατι τα φτιαχνει ο ιδιος κατασκευαστης.κ τα pitsos ειναι το ιδιο καλα.οχι τα 2-1 ομως.

Gold
18-11-09, 01:08
Καλό! Αφού το έχεις δοκιμάσει και το συνιστάς ανεπιφύλακτα...

Αν μου χαλάσει το σίδερο θα μου πάρεις καινούργιο! ;)

οκ!;)
αν θες κανε και μια μετρηση της σκληροτητας του νερου(αν δεν την γνωριζεις φυσικα)της περιοχης που μενεις.
Μενω στο κεντρο της πολης και γνωριζα την ποιοτητα του το ποσο σκληρο ειναι,βεβαιωθηκα οταν πεσαν στα χερια μου καποιοι μετρητες σκληροτητας νερου του calgon,ειναι χαρτινες λωριδες και δειχνουν απ οτι θυμαμαι χρωματικα την περιεκτικοτητα ασβεστιου(Ca2+)και μαγνησιου(mg2+)

Lucy
18-11-09, 12:13
Πήρα επιτέλους στεγνωτήριο και τις τελευταίες μέρες δουλεύει υπερωρίες!!! :-) Δεν άντεχα άλλο με το άπλωμα κάθε τρεις και λίγο και τώρα που έρχεται δεύτερο μωρό στο σπίτι είχα φρικάρει μόνο και στην ιδέα... Από ό,τι βλέπω περιορίζεται πολύ και το σίδερο!
Εμείς το βάλαμε τελικά πάνω από το πλυντήριο με αντιολισθητικό. Είναι διαφορετικής μάρκας αλλά με παρόμοιες διαστάσεις και δεν μπορούσαμε να βάλουμε αυτά τα ειδικά συνδετικά... Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα.

ravT
18-11-09, 12:45
Αυτή θα είναι η πρώτη μου αγορά μόλις μετακομίσουμε επαρχία. Το χω πει του άνδρα μου εδώ και πολύ καιρό! Άσε που δεδομένου ότι απλώνω τα πάντα μέσα στο σπίτι (έχω καλούς γείτονες, γι αυτό...) έχω κουραστεί να βλέπω τη απλώστρα στο σαλόνι.

Ευάκι
18-11-09, 13:15
Έχω στεγνωτήριο 10 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο υφάσματα όπως viscοse και πικέ (κάποια επιτρέπεται αν το γράφει στην ετικέτα), τυπώματα και στρασάκια. (βέβαια κάποια επιτρέπονται το γράφει στην ετικέτα). Όσο πιο πολλά ρούχα βάζεται στο στεγνωτήριο τόσο πιο τσαλακωμένα είναι. Εγώ σιδερώνω ελάχιστα ρούχα το χειμώνα και πιο πολλά το καλοκαίρι, γιατί τσαλακώνουν πιο πολύ τα υφάσματα. Κάλτσες να προτιμάτε ένα νούμερο μεγαλύτερα, γιατί μπάζουν και το νερό έχει αρκετά χνούδια και είναι καλύτερο αν μην το χρησιμοποιείτε στο σίδερο. Όσο για υδρατμούς το δικό μου Miele δε βγάζει καθόλου. Τη θερμότητα που βγάζει την εκμεταλλεύομαι απλώνοντας στο αποθηκάκι μουπου έχω το πληντήριο και το στεγνβτήριο απλώνοντας τα ρούχα που δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο και στεγνώνουν πολύ γρήγορα. Είναι καλύτερα να είναι 2 συσκευές χωριστά πλυντήριο και στεγνωτήριο για 2 λόγους: η μια συσκευή χαλάει πιο εύκολα και κάνει πολύ χρόνο. Όταν έχεις 2 συσκευές η μια πλένει και η άλλη στεγνώνει το προηγούμενο πλυντήριο. :p

Tjetje
18-11-09, 13:39
Καλα ολα βρε κοριτσια αλλα τι γινετε με την καταναλωση του ρευματος? Γιατι οπως και αν το κανουμε ζουμε σε μια χωρα με ηλιο τις 300 μερες του χρονου ....

Ρούλα26
18-11-09, 13:45
Καλα ολα βρε κοριτσια αλλα τι γινετε με την καταναλωση του ρευματος? Γιατι οπως και αν το κανουμε ζουμε σε μια χωρα με ηλιο τις 300 μερες του χρονου ....

Δεν ειναι μονο θεμα ηλιου.Εμεις πχ,μενουμε σε περιοχη που το χειμωνα ακομα και νταλα ηλιο να εχει το μεσημερι,εχει υπερβολικη υγρασια.Οποτε,πριν παρω το στεγνωτηριο αναγκαζομουν και απλωνα μεσα στο σπιτι(οχι πως τωρα δεν απλωνω αλλα πολυ λιγοτερα σε σχεση με πριν).Ειχαμε που ειχαμε υγρασια φανταζεσαι τι γινοταν με τα ρουχα.Απλα σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι αναγκαιο κακο...

ravT
18-11-09, 13:49
Ναι ναι η Αθήνα έχει ήλιο 300 μέρες το χρόνο. Για πήγαινε επαρχία να δεις. Που τους ταράζει η βροχή, η ομίχλη και η υγρασία...Άσε άσε σε κάποιες περιοχές είναι απαραίτητο. Ξέρω τι σου λέω...

Lucy
18-11-09, 14:02

Καλά δεν θα καταργήσουμε και τελείως το άπλωμα. Αλλά κατά καιρούς το έχω σιχαθεί (το άπλωμα εννοώ) για διάφορους λόγους:
-Το καλοκαίρι ο δυνατός ήλιος μου έχει καταστρέψει ρούχα (καλής ποιότητας) που ξέβαψαν
- μου μένουν συνέχεια σημάδια από μανταλάκια
- όταν έχεις πολλά ρούχα να απλώσεις είναι κουραστική διαδικασία το άπλωμα-μάζεμα
- πολλά ρούχα πχ πετσέτες, ξεραίνονται από τον ήλιο και γίνονται σαν αλουμινόχαρτα
- όταν έχει κακοκαιρία (πχ αέρα, βροχή, κρύο-υγρασία) μου γίνεται η ζωή δύσκολη

Με το στεγνωτήριο γλυτώνεις όλα τα παραπάνω, τα ρούχα στεγνώνουν πολύ γρήγορα, αλλιώς πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 1 μέρα και μειώνεται πολύ το σίδερο.
Εγώ πήρα στεγνωτήριο Α΄κλάσης για οικονομία στην κατανάλωση ρεύματος. Ήδη βλέπω διαφορά και στην ποιότητα των ρούχων (μαλακά και μυρωδάτα και χωρίς σημάδια διαφόρων ειδών) και στην κούραση-χρόνο που αφιερώνω.

soevan07
18-11-09, 14:24
- πολλά ρούχα πχ πετσέτες, ξεραίνονται από τον ήλιο και γίνονται σαν αλουμινόχαρτα

Και τι ωραίες μαλακές που βγαίνουν οι πετσέτες απο το στεγνωτήριο (και να φανταστείς,εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου μαλακτικό στο πλύσιμό μου!)

koufetaki
18-11-09, 14:30
εμενα με εχετε πεισει κοριτσια και μην γελασετε....αντε γελαστε εβλεπα χτες στον υπνο μου οτι ειχα παρει στεγνωτηρα και επλενα και τα βαζα εκει και ημουν πολυ χαρουμενη που δεν απλωνα:D:Dκαλα δεν παω καλα!αλλα αυτο ειναι γνωστο χαχαχα!

soevan07
18-11-09, 14:32
το νερό έχει αρκετά χνούδια και είναι καλύτερο αν μην το χρησιμοποιείτε στο σίδερο.

Το σκέφτηκα και αυτό...

Γιαυτό το φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω στο σίδερο.

Τι να πω...

margyt
18-11-09, 14:36
Κορίτσια κι εγώ με την πρώτη ( οικονομική εννοείται ) ευκαιρία θα πάρω
στεγνωτήριο.Βαρέθηκα να σκεπάζω τα ρούχα με νάυλον
και το σίδερο πια........πονεμένη ιστορία.Έξι άτομα είμαστε μπορείτε να φανταστείτε.
Όσες φορές έχω απλώσει μέσα τα ρούχα μυρίζουν και
αναγκάζομαι να τα ξαναπλύνω.
Μπορείτε να με κατατοπίσετε τί πρέπει να κοιτάξω - προσέξω στην
αγορά ενός στεγνωτηρίου;;;Εκτός την ενεργειακή κλάση που πρέπει να είναι Α;;;
Ευχαριστώ.:p

Lucy
18-11-09, 14:45
και το σίδερο πια........πονεμένη ιστορία.Έξι άτομα είμαστε μπορείτε να φανταστείτε.

Να σου πω τι κοίταξα εγώ...
-Ενεργειακή κλάση απαραίτητα Α
-Όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο
-Πολλές επιλογές προγραμμάτων για στέγνωμα και "σιδέρωμα"
-Διαστάσεις (δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει να το βάλεις πάνω από το πλυντήριο)

ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι σημαντικό...

soevan07
18-11-09, 14:52

Όλα καλά είναι τώρα πιά

soevan07
18-11-09, 15:15
το νερό έχει αρκετά χνούδια και είναι καλύτερο αν μην το χρησιμοποιείτε στο σίδερο.

Να πω μια σαχλαμάρα; :mrgreen:

Εαν το νερό που βγαίνει απο το στεγνωτήριο το περάσουμε με σουρωτήρι, δεν θα καθαρίσει απο τα χνούδια;

margyt
18-11-09, 15:52
:DΣας ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις σας.

Lucy
18-11-09, 15:53
Να πω μια σαχλαμάρα; :mrgreen:

Εαν το νερό που βγαίνει απο το στεγνωτήριο το περάσουμε με σουρωτήρι, δεν θα καθαρίσει απο τα χνούδια;

Να ρωτήσω και εγώ άλλη μία???:mrgreen: Γιατί τόσος κόπος για να σώσεις το νερό του στεγνωτηρίου που μπορεί στην τελική να κάνει και κακό στο σίδερο και δεν παίρνεις ειδικό νερό??? Δεν είναι και τόσο απαγορευτικό το κόστος...

soevan07
18-11-09, 16:20
Να ρωτήσω και εγώ άλλη μία???:mrgreen: Γιατί τόσος κόπος για να σώσεις το νερό του στεγνωτηρίου που μπορεί στην τελική να κάνει και κακό στο σίδερο και δεν παίρνεις ειδικό νερό??? Δεν είναι και τόσο απαγορευτικό το κόστος...

Έλα ντε!...:confused:

Βλέπω τόση επιμονή απο τα άλλα κορίτσια να μαζεύουν αυτό το νερό, και λέω μήπως "έχασα" κάτι, τόσο καιρό που το πέταγα; :oops:

Lucy
18-11-09, 16:41
Έλα ντε!...:confused:

Βλέπω τόση επιμονή απο τα άλλα κορίτσια να μαζεύουν αυτό το νερό, και λέω μήπως "έχασα" κάτι, τόσο καιρό που το πέταγα; :oops:

:lol::lol::lol:

Πάντως, ακόμα και αν για οικονομικούς λόγους προσπαθούν να μαζέψουν αυτό το νερό, καλύτερα να βάλουν νερό βρύσης στο σίδερο, παρά ένα νερό-απόβλητο, που στις οδηγίες του στεγνωτηρίου λέει ότι προορίζεται για πέταμα και μόνο.

soevan07
18-11-09, 18:14
στις οδηγίες του στεγνωτηρίου λέει ότι προορίζεται για πέταμα και μόνο.

Καλά, δεν υπήρχε περίπτωση να σου έλεγε: βάλτο στο σίδερό σου...:lol:

Απλά τα κορίτσια λένε οτι είναι απιονισμένο όπως και το αγοραστό.

Και μάλιστα μια κοπέλα σε προηγούμενο post (δεν θυμάμαι το όνομά της) είπε οτι το έχει χρησιμοποιήσει για 5 χρόνια στο σίδερό της και δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα άλατα!

τι να πω...

Gold
18-11-09, 20:09
Δεν παρατηρησα ουτε ενα χνουδακι στο νερο που χρησιμοποιω του στεγνωτηριου,αλλωστε δεν εχει ενα μονο φιλτρο που συγκεντρωνει τα χνουδια αλλα δυο!κι ουτε το σιδερο μου ¨διαμαρτυρηθηκε¨με αναλογες δυσλειτουργιες.....

Gold
18-11-09, 20:20
:lol::lol::lol:

Πάντως, ακόμα και αν για οικονομικούς λόγους προσπαθούν να μαζέψουν αυτό το νερό, καλύτερα να βάλουν νερό βρύσης στο σίδερο, παρά ένα νερό-απόβλητο, που στις οδηγίες του στεγνωτηρίου λέει ότι προορίζεται για πέταμα και μόνο.
Εγω προσωπικα δεν εχω οικονομικο προβλημα κι ουτε προσπαθω να μαζεψω το νερο του στεγνωτηριου για να κανω οικονομια.....
Ακομη, νερο βρυσης χρησιμοποιησα αρχικα μισο μισο βρυσης -απιονοσμενο,συμφωνα παντα με τις οδηγιες του κατασκευαστη,και ειχα σοβαρο προβλημα με τ αλατα.
επισης ειμαστε μια χαρα δοξα τον θεο με το νερο-αποβλητο που χρησιμοποιω ;)

mama-lia
18-11-09, 20:51
Ακριβή, επειδή έψαξες πολύ, πες μας και για το θόρυβο! Πόσο ενοχλητικός είναι ή δεν είναι ο θόρυβος για εμάς και τους γείτονες; Θέλω να εκμεταλλευτώ το νυχτερινό και οι γείτονες είναι λίγο ευαίσθητοι!

fragola
18-11-09, 21:28

Συγγνώμη αλλά τα πρεσσοσίδερα όπως το δικό μου καταναλώνουν πολύ νερό, εγώ σιδερώνω 4-6 πλυντήρια την εβδομάδα, ξέρεις πόσο νερό χρειάζομαι? Άσε και το κουβάλημα από το σουπερμάρκετ. Επίσης, γιατί να το πετάμε αυτό το νερό, αφού είναι σεβαστή η ποσότητα του? Αν το χρησιμοποιούμε και κάπου αλλού φερόμαστε και οικολογικά!;) Οι οδηγίες του δικού μου στεγνωτηρίου λένε ότι δεν είναι πόσιμο, αυτό μόνο. Εγώ προς το παρόν ποτίζω τα λουλούδια με αυτό (ή και για εκεί δεν κάνει?), αλλά θα ήθελα αν μπορούσα να το χρησιμοποιώ και στο σίδερο...

soevan07
18-11-09, 21:55
Εγώ προς το παρόν ποτίζω τα λουλούδια με αυτό (ή και για εκεί δεν κάνει?), αλλά θα ήθελα αν μπορούσα να το χρησιμοποιώ και στο σίδερο...

Για τα λουλούδια εγώ πάντως δεν θα το χρησιμοποιούσα! :-? Για το σίδερο ίσως...

Πως δεν σου έχουν ξεραθεί μέχρι τώρα...γιατί όσο να΄ναι θα έχει ίχνη απο απορρυπαντικό μέσα του αυτό το νερό. (εκτός αν πλένεις με αρκάδι ;))

fragola
18-11-09, 22:49
Για τα λουλούδια εγώ πάντως δεν θα το χρησιμοποιούσα! :-? Για το σίδερο ίσως...

Πως δεν σου έχουν ξεραθεί μέχρι τώρα...γιατί όσο να΄ναι θα έχει ίχνη απο απορρυπαντικό μέσα του αυτό το νερό. (εκτός αν πλένεις με αρκάδι ;))

Βασικά το στεγνωτήριο το έχω μόνο 2 μήνες και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα πολύ... Αν έχει ίχνη από απορρυπαντικό δε θα κάνει τότε ούτε για το σίδερο φαντάζομαι...

SAN
18-11-09, 23:11
Αν κάποια έχει 2 σε 1 και είναι ευχαριστημένη, θα ήθελα να μου προτείνει!!

soevan07
18-11-09, 23:19
Βασικά το στεγνωτήριο το έχω μόνο 2 μήνες και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα πολύ... Αν έχει ίχνη από απορρυπαντικό δε θα κάνει τότε ούτε για το σίδερο φαντάζομαι...

Η GOLD είπε σε προηγούμενο post οτι το βάζει στο σίδερο εδώ και 5 χρόνια και δεν της έχει παρουσιάσει πρόβλημα.

katpend
18-11-09, 23:21
Λοιπόν, λοιπόν...
Στις οδηγείες χρήσης του Miele που πήρα πριν δυο εβδομάδες λέει επί λέξη

Το νερό συμπύκννωσης δεν είναι πόσιμο. Είναι επικίνδυνο για την υγεία των ανθρώπων και των ζώων. Και συμπληρώνει... Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το νερό συμπύκνωσης στο νοικοκυριο, π.χ. για το σίδερο ατμού ή για συσκευή ύγρανσης αέρα. Πριν το χρησιμοποιήσετε όμως πρέπει να το στραγγίσετε με ένα λεπτό φίλτρο ή με ένα χάρτινο φίλτρο καφέ. Έτσι, τυχόν χνούδια φιλτράρονται και δεν υπάρχει κίνδυνος ζημιάς στις συσκευές.

Ποια τρελή θα χρησιμοποιήσει το νερό του στεγνωτηρίου στον υγραντήρα, δεν ξέρω. Και δεν με αφορά. Δεν έχω υγραντήρα (αρκετή υγρασία έχει το σπίτι από μόνο του).
Ούτε στο σίδερο το χρησιμοποιώ, γιατί το σίδερο που έχω παίρνει νερό βρύσης (άμα σιδερώσω...)

soevan07
18-11-09, 23:25
Αν κάποια έχει 2 σε 1 και είναι ευχαριστημένη, θα ήθελα να μου προτείνει!!

Μια φίλη μου πήρε πρόσφατα ένα 2 σε 1 και μου είπε οτι της τα βγάζει με υγρασία.

Ενώ στα αυτόνομα στεγνωτήρια, τα ρούχα βγαίνουν τελείως στεγνά, έτοιμα για την ντουλάπα! ;)

natmanou
18-11-09, 23:45
Μια φίλη μου πήρε πρόσφατα ένα 2 σε 1 και μου είπε οτι της τα βγάζει με υγρασία.
Μπορεις να μας πεις πιο έχει?

soevan07
18-11-09, 23:54
Μπορεις να μας πεις πιο έχει?

Θα την ρωτήσω και θα σας πω, γιατί δεν θυμάμαι.

Μη δυσφημίσω άδικα καμιά μάρκα...

Ευάκι
19-11-09, 09:06
Να ρωτήσω κάτι off topic; Το νυχτερινό ρεύμα που έχετε συμφέρει;

soevan07
19-11-09, 12:42
Να ρωτήσω κάτι off topic; Το νυχτερινό ρεύμα που έχετε συμφέρει;

40% λιγότερο κόστος. :razz:

Ηλιάννα
20-11-09, 00:36
Εχω Miele τωρα 3 χρονια
Οταν μου εκανε τη συνδεση ο τεχνικος της Miele μου ειπε οτι μπορω να το χρησιμοποιω το νερο στο σιδερο,αλλα εγω ειμαι ξεχασιαρα και καμια ωρα θα πλυμμηριζαμε του ειπα και εβαλε την παροχη για τους υδρατμους στην παροχη του πλυντηριου,ετσι εγω δεν εχω ποτε χρησιμοποιησει τον συλεκτη υδρατμων
Κι εγω εκμεταλευομαι τη ζεστη στο χωρο που το εχω και "απλωνω"καποια ρουχα την ωρα που δουλευει κι ετσι θελουν αυτα λιγοτερο χρονο στο στεγνωμα
Ειναι ενεργειακης κλασης Α και σχεδον αθορυβο

@ Να ρωτησω κατι κι εγω βρα κοριτσια σχετικα με το ρευμα;
Πρεπει να δηλωσουμε στη ΔΕΗ οτι θελουμε νυχτερινο τμολογιο ή αυτο ισχυει αυτοματα;;
Γιατι κι εγω βαζω το βραδυ οσα μπορω και λεω λες να το κανω τσαμπα και ναμην εχουμε εκπτωση;;

Ευάκι
20-11-09, 07:45
Όχι, σίγουρα θέλει αίτηση, περνούν ακόμα ένα ρολόι,(πληρώνεις ένα ποσό) και υπάρχουν ώρες που η χρέωση είναι φθηνότερη. Απλά ακούω αντικρουόμενες γνώμες κατά πόσο όντος αξίζει. :?:

soevan07
20-11-09, 09:30
Όχι, σίγουρα θέλει αίτηση, περνούν ακόμα ένα ρολόι,(πληρώνεις ένα ποσό) και υπάρχουν ώρες που η χρέωση είναι φθηνότερη. Απλά ακούω αντικρουόμενες γνώμες κατά πόσο όντος αξίζει. :?:

Όπως τα λέει το Ευάκι είναι, και θα πληρώνεις στο λογαριασμό σου ένα πάγιο.

Για μένα αξίζει. Αυτοί που δεν συμφωνούν, πιστεύω οτι θα είναι αυτοί που δεν τους βολεύουν καθόλου τα ωράρια που ισχύει το νυχτερινό.
(Άλλο ωράριο έχει το καλοκαίρι και άλλο το χειμώνα- εμένα ας πούμε δεν με βολεύει καθόλου το θερινό!)

Lucy
20-11-09, 11:35
Κορίτσια όλα σχετικά είναι... Η μαμά μου για παράδειγμα χρησιμοποιεί νερό βρύσης στο σίδερο και δεν έχει πρόβλημα. Αν ρωτήσεις τον κατασκευαστή του σίδερου, θα σου πει ότι πρέπει απαραίτητα να βάζεις το ειδικό απιονισμένο νερό. Αν ρωτήσεις τον κατασκευαστή του στεγνωτηρίου θα σου πεί χρησιμοποίησέ το στο νοικοκυριό, απλώς μην το πιεις...΄
Προσωπικά πιστεύω ότι το νερό του στεγνωτηρίου σίγουρα περιέχει υπολείμματα απορρυπαντικού-μαλακτικού (γι'αυτό το αποκάλεσα "απόβλητο") και δεν ξέρω τι μπορούν να προκαλέσουν μέσα σε κάποια άλλη συσκευή. Δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το απιονισμένο νερό... Το πολύ πολύ να χαλάσει το σίδερο γρηγορότερα, οπότε ο καθένας διαλέγει τι τον συμφέρει προσωπικά.

Σχετικά με το νυκτερινό ρεύμα, τί ώρες ισχύει? Έχω και εγώ, αλλά στην ουσία δεν το χρησιμοποιώ γιατί νιώθω ανασφάλεια να λειτουργούν συσκευές μετά τις 2 το πρωί ενώ εγώ κοιμάμαι...

mama-lia
20-11-09, 15:18
3:30-5:30 το μεσημέρι και το βράδυ 11:00-8:00, νομίζω. Εγώ, σε λίγο θα βάλω πλυντήριο πιάτων και ρούχων και, επειδή έχει λίγο κρύο, θα βάλω και το κλιματιστικό, για να ζεσταθούμε! Τρεις συσκευές με λιγότερη χρέωση!

Ευάκι
20-11-09, 15:25
Απ' όσο ξέρω το χειμώνα είναι διαφορετικό το ωράριο από το καλοκαίρι.

fragola
20-11-09, 15:27
Πληροφορίες από το σάιτ της ΔΕΗ:

Tο ωράριο εφαρμογής του Μειωμένου (Νυκτερινού) Τιμολογίου οικιακής χρήσης είναι:

Τμηματικό ωράριο
- 2.00-8.00 και 15.30-17.30 για τη χειμερινή περίοδο, δηλαδή από 1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου και
- 23.00-7.00 για τη θερινή περίοδο, δηλαδή από 1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου.
Συνεχές ωράριο
Οι οικιακοί πελάτες που έχουν πάρει το Νυχτερινό τιμολόγιο πριν από το έτος 1988 και στο εν τω μεταξύ δεν έχουν ζητήσει να έχουν το παραπάνω τμηματικό ωράριο, έχουν μειωμένη τιμολόγηση τις ώρες 23.00-7.00 για όλο το έτος. Αυτό το ωράριο (23.00-7.00) δε χορηγείται πλέον.

Μπορείτε να διαπιστώσετε εάν έχετε το τμηματικό ή το συνεχές ωράριο, ελέγχοντας το μετρητή της παροχής σας. Συγκεκριμένα, μπορείτε να παρατηρήσετε εάν από τις ώρες 15:30 έως 17:30 (από 1η Νοεμβρίου έως την 30η Απριλίου) ο μετρητής σας καταγράφει τις καταναλώσεις στον καταχωρητή (Κοντέρ) με την ένδειξη Μ (Μειωμένο τιμολόγιο) ή στον καταχωρητή (Κοντέρ) με την ένδειξη Κ (Κανονικό τιμολόγιο), οπότε θα διαπιστώσετε πιο ωράριο του μειωμένου τιμολογίου έχετε.

konstadina
20-11-09, 20:38
Εγώ κορίτσια έβαλα νυχτερινό ρεύμα στο σπίτι και έχω μεγάλη διαφορά στην χρεώση. Συνήθως βάζω εκείνες τις ώρες τα πλυντήρια των ρούχων και των πιάτων. Μάλιστα για το πλυντήριο των ρούχων που δεν εχει ρυθμιστή χρόνου έχω αγοράσει ειδικό χρονοδιακόπτη για την πρίζα.
Το καλό με αυτή την ιστορία είναι ότι συνήθως με το που γυρίζω απο την δουλειά το μεσημέρι τα ρούχα είναι έτοιμα για άπλωμα (αφού ακόμη δεν έχω στεγνωτήριο) και τα πιάτα έτοιμα για το ντουλάπι...

μινι
20-11-09, 22:59
κοριτσια να κανω μια χαζη ερωτηση.παιρνεις τα ρουχα απο το πλυντηριο και τα βαζεις στο στεγνωτηριο?

pasxalitsa v
21-11-09, 12:38
minie
ναι,μονο που δεν μπαινουν ολα τα ρουχα στο στεγνωτηριο...το γραφει στις ετικεττες τους..

2αγοράκια
21-11-09, 12:45
κοριτσια να κανω μια χαζη ερωτηση.παιρνεις τα ρουχα απο το πλυντηριο και τα βαζεις στο στεγνωτηριο?
ναι, κ μαλιστα τα σεντονια καλο ειναι να τα βαζεις διπλωμενα γιατι αλλιως γινονται μπαλα κ με τα αλλα ρουχα μεσα με αποτελεσμα καποια ρουχα να μην στεγνωνουν.

Lucy
24-11-09, 11:24
Δεν ήξερα ότι ισχύει και μεσημέρι... Εγώ είχα διαβάσει μόνο για 2πμ-8πμ και λέω "χαιρετίσματα".. :-)
Το μεσημερινό θα μπορούσα να το ακολουθήσω...

soevan07
24-11-09, 14:45

Ενώ στα αυτόνομα στεγνωτήρια, τα ρούχα βγαίνουν τελείως στεγνά, έτοιμα για την ντουλάπα! ;)

Ρώτησα αυτή τη φίλη μου ποιά μάρκα έχει

και μου είπε οτι έχει της BRANDΤ το 2 σε 1

elenasteraki
24-11-09, 15:30
Kαι εγώ αυτό έχω το brandt 2 σε 1 και δεν τα βγάζει βρεγμένα!!! Έχει δυο επιλογές είτε να στα στεγνώσει πλήρως είτε να τα μισοστεγνώσει, εγώ πάντα χρησιμοποιώ την πρώτη και από εκεί και μετά βάζεις και όσο χρόνο θέλεις ανάλογα με πόσα ρούχα έχεις και λοιπά. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω εγώ σε αυτό το μοντέλο είναι ότι δεν μπορείς να στεγνώσεις όλο το πλυντήριο αλλά μέχρι τα μισά ρούχα...

marialina
24-11-09, 15:48
Εγώ κορίτσια έβαλα νυχτερινό ρεύμα στο σπίτι και έχω μεγάλη διαφορά στην χρεώση. Συνήθως βάζω εκείνες τις ώρες τα πλυντήρια των ρούχων και των πιάτων. Μάλιστα για το πλυντήριο των ρούχων που δεν εχει ρυθμιστή χρόνου έχω αγοράσει ειδικό χρονοδιακόπτη για την πρίζα.
Το καλό με αυτή την ιστορία είναι ότι συνήθως με το που γυρίζω απο την δουλειά το μεσημέρι τα ρούχα είναι έτοιμα για άπλωμα (αφού ακόμη δεν έχω στεγνωτήριο) και τα πιάτα έτοιμα για το ντουλάπι...

Συμφωνώ 100% μαζί σου. Εγώ απλά έχω χρονοδιακόπτη και στα 2 πλυντήρια και το κεφάλι μου ήσυχο.

soevan07
24-11-09, 17:33
Kαι εγώ αυτό έχω το brandt 2 σε 1 και δεν τα βγάζει βρεγμένα!!! Έχει δυο επιλογές είτε να στα στεγνώσει πλήρως είτε να τα μισοστεγνώσει, εγώ πάντα χρησιμοποιώ την πρώτη και από εκεί και μετά βάζεις και όσο χρόνο θέλεις ανάλογα με πόσα ρούχα έχεις και λοιπά. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω εγώ σε αυτό το μοντέλο είναι ότι δεν μπορείς να στεγνώσεις όλο το πλυντήριο αλλά μέχρι τα μισά ρούχα...

Μήπως η κοπέλα δεν ξέρει να το χρησιμοποιεί τότε! :confused:

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αφου το έχεις εσύ και το συνιστάς κάτι περισσότερο θα ξέρεις...;-)

Ηλιάννα
24-11-09, 21:46
Ειμαι λιγο off topic το ξερω αλλα θα το γραψω εδω μιας και γραφουμε για το νυχτερινο ρευμα
Ρωτησα στη ΔΕΗ τι πρεπει να κανω
Μου ειπαν οτι θα πρεπει ο ηλεκτρολογος να καταθεσει αιτηση που να ζηταει νυχτερινο τιμολογιο
Αναλογα με το ρευμα που εχουμε μας εγκρινουν μετρητη ο οποιος κοστιζει απο 120 εως 250:shock: ευρω και εδω στην Κρητη ισχυει το 23:00 εως 07:00
Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να δωσω τοσα χρηματα μιας και δεν μας περισευουν τωρα
Μηπως ξερει καποια κοπελα να μου πει ως πολυτεκνοι τι εκπτωση θα εχουμε απο το καλοκαιρι και μετα αν ολα πανε καλα;;Ξεχασα να ρωτησω:roll:

fragola
24-11-09, 22:24
Λοιπόν στο σάιτ της ΔΕΗ γράφει ότι η χρέωση είναι ενιαία για όλο το 24ωρο, άρα δε χρειάζεται να βάλεις νυχτερινό, ρώτα όμως για σιγουριά. Βασικά το πάγιο είναι πολύ χαμηλό και πιο χαμηλές οι χρεώσεις ανάλογα την κατανάλωση, τσέκαρε το τιμολόγιο στο:
http://www.dei.gr/LoginPage.aspx?id=5097&nt=18&sc=1&lang=1

lilly12
25-11-09, 22:04
Kαλησπέρα και από μένα!
Θέλω να επαναφέρω το θέμα του στεγνωτηρίου. Αποφάσισα να αγοράσω και μετά από πολύ πολύ ψάξιμο, κατέληξα στο miele. Μου δημιουργήθηκε, όμως, μια απορία όταν είδα κάποιες από σας να αναφέρεστε στο θέμα τον υδρατμών και της ζέστης. Εμένα ο μόνος διαθέσιμος χώρος για το στεγνωτήριο είναι μια μικρή αποθήκη, στην οποία όμως είναι εγκατεστημένος ο καυστήρας του φυσικού αερίου! Λέτε να είναι επικίνδυνο να τοποθετήσω εκεί το στεγνωτήριο ;;:oops:

eleni_k
25-11-09, 23:06
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την αγορά ενός στεγνωτηρίου... Όμως έχω πρόβλημα χώρου. Στο μπάνιο που θα μπορούσε να μπει πάνω από το πλυντήριο μάλλον δεν γίνεται μιας και το πλυντήριο μου είναι ανοιγόμενο από πάνω! Το WC είναι παράγωνο και δεν χωράει με τίποτα. Μία φίλη μου είπε ότι χρειάζεται μόνο μία πρίζα, όμως εδώ διάβασα για νερό που βγάζει και χρησιμοποιείται από κάποιες για το σίδερο...
Τελικά θέλει κάποια άλλη παροχή εκτός μιας πρίζας και που αλλού θα μπορούσα να το τοποθετήσω? Δεν αντέχω άλλο το άπλωμα - μάζεμα (6-7 πλυντήρια την εβδομάδα) άσε τώρα που δεν στεγνώνουν με τίποτα!
Περιμένω την γνώμη σας...

Ευάκι
26-11-09, 07:21
Εγώ έχω Miele στεγνωτήριο και δεν βγάζει καθόλου υδρατμούς, μόνο θερμότητα. Όντως μπορείς να το λειτουργήσεις μόνο με μπρίζα και το νερό να το πετάς χειροκίνητα (άλλη επιλογή είναι να το συνδέσεις στην αποχέτευση). Όσον αφορά την τοποθέτησή του μαζί με το φυσικό αέριο δεν γνωρίζω καθόλου. Ίσως μπορούσες να το βάλεις στο μπαλκόνι, κάπως προστατευμένο. Εγώ το έχω σε στήλη με το πλυντήριο σε μια πολύ μικρή αποθηκούλα.:p

Lucy
26-11-09, 11:30
Μόνο πρίζα χρειάζεται και τίποτα άλλο. Θα μπορούσες και σε μπαλκόνι προστατευμένο όπως είπε και το Ευάκι, αλλά δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιείς σε συνθήκες παγετού (κάτω από -5 βαθμούς) ή κάυσωνα (έχει αναλυτικές οδηγίες μέσα).

Για το θέμα του καυστήρα δεν ξέρω. Απλώς γνωρίζω ότι σε όποιο χώρο τοποθετηθεί αυτός θα πρέπει να αερίζεται επαρκώς. Αν λοιπόν ο καυστήρας του φυσικού αερίου ανεβάζει πολύ τη θερμοκρασία της αποθήκης, θα είναι επικίνδυνο.

soevan07
26-11-09, 11:43
Μία φίλη μου είπε ότι χρειάζεται μόνο μία πρίζα, όμως εδώ διάβασα για νερό που βγάζει και χρησιμοποιείται από κάποιες για το σίδερο...

Το νερό που βγάζει μπαίνει σε ένα συρτάρι που εσύ αδειάζεις κάθε φορά.

Όσο για το αν ξαναχρησιμοποιείται το νερό αυτό ή όχι (επειδή κι εγώ δεν ήμουν σίγουρη αν πρέπει να το βάζω στο σίδερο) έμαθα απο τίς οδηγίες ενός ατμοκαθαριστή που πήρα πρόσφατα (karcher sc1020) οτι "ΔΕΝ μπαίνει νερό απο συμπυκνωμένους υδρατμούς όπως του στεγνωτηρίου".
Το αναφέρει έτσι ξεκάθαρα! :shock: Οπότε δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε ούτε στο σίδερο -που δουλεύει με τον ίδιο περίπου τρόπο όπως ένας ατμοκαθαριστής!

eleni_k
26-11-09, 18:55
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κοριτσάρες μου, κι εγώ σκεφτόμουν το μπαλκόνι ως λύση... Η άλλη λύση είναι να περιμένω να χαλάσει το πλυντήριο μου και να αγοράσω καινούριο που να ανοίγει κανονικά και να βάλω το στεγνωτήριο από πάνω... Θα δούμε...

Ηλιάννα
26-11-09, 19:57
Η άλλη λύση είναι να περιμένω να χαλάσει το πλυντήριο μου και να αγοράσω καινούριο που να ανοίγει κανονικά και να βάλω το στεγνωτήριο από πάνω... Θα δούμε...
Η καλυτερη λυση νομιζω ειναι αυτη!:razz:

AKRIBH
26-11-09, 22:13
Ακριβή, επειδή έψαξες πολύ, πες μας και για το θόρυβο! Πόσο ενοχλητικός είναι ή δεν είναι ο θόρυβος για εμάς και τους γείτονες; Θέλω να εκμεταλλευτώ το νυχτερινό και οι γείτονες είναι λίγο ευαίσθητοι!

εξαρταται που θα το εχεις το στεγνωτηριο.αν το χεις στο μπανιο οι υπολοιποι θα ακουνε ενα θορυβο οπως θα ακουγανε κ το θορυβο του πλυντηριου.εγω στην κουζινα το εχω κ ακουγεται οπως ενα πλυντηριο
αλλα εξω πχ.βεραντα δε το συνιστω γιατι ο ηχος αυξανεται κ θα χεις προβλημα.

mama-lia
27-11-09, 15:10
Ευχαριστώ, Ακριβή! Μέσα στο μπάνιο, επάνω στο πλυντήριο νομίζω ότι θα με στενοχωρεί! Αλλά τι να κάνουμε! :-(

bp-IOLH
27-11-09, 17:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κοριτσάρες μου, κι εγώ σκεφτόμουν το μπαλκόνι ως λύση... Η άλλη λύση είναι να περιμένω να χαλάσει το πλυντήριο μου και να αγοράσω καινούριο που να ανοίγει κανονικά και να βάλω το στεγνωτήριο από πάνω... Θα δούμε...

Ελένη μου, εγώ έχω πλυντήριο ρούχων και μάλιστα σχετικά καινούργιο αλλά εκεί που το έχω, δεν μπορώ να βάλω από πάνω στεγνωτήριο. Επίσης, δεν χωράει στη βεράντα.
Σκέφτηκα λοιπόν, αυτό το πλυντήριο που έχω να το στείλω στο χωριό στο εξοχικό που έχει η μάνα μου ένα παμπάλαιο πλυντήριο και να αγοράσω πλυντήριο-στεγνωτήριο 2 σε 1.
Κορίτσια, εσείς που σκέφτεστε για πλυντήριο-στεγνωτήριο 2 σε 1 καλό είναι να κοιτάξετε για κάποιο που να παίρνει πολλά ρούχα για στέγνωμα, γιατί τα περισσότερα έχουν το εξής θέμα: χωράνε για πλύση π.χ. 5 κιλά ρούχα αλλά για στέγνωμα μόνο 2,5 κιλά, άρα δεν γίνεται μια πλύση να στεγνώσει μια φορά αλλά θέλει 2 φορές.
Υπάρχουν κάποια που έχουν π.χ. 11 κιλά πλύση και 7 ή 9 κιλά στέγνωμα. Αυτά νομίζω πως είναι καλά.
Επίσης, μου είπαν ότι το καλύτερο πλυντήριο-στεγνωτήριο 2 σε 1 είναι της miele, όμως είδα ότι έχει περίπου 2.000 ευρώ.
Βρήκα και άλλα δυο της Morris, το ένα έχει περίπου 1.000 ευρώ και το άλλο 1.400. Δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές μεταξύ τους και μάλιστα είναι και πολύ ωραία εμφανισιακά.
Εγώ το σκέφτομαι γι' αυτό της Morris. Για να καταλάβετε ποια μάρκα σας λέω, τα διαφημίζει η Μαριέτα Χρουσαλά και έχω δει αφίσες, στην τηλεόραση και σε περιοδικά κι εφημερίδες.

bp-IOLH
27-11-09, 18:42
Κορίτσια, ψέματα σας είπα στο προηγούμενο μήνυμα.
Τα ξανακοίταξα και τα περισσότερα 2 σε 1 έχουν δυνατότητα πλύσης 5 κιλά και στέγνωμα 2,5, εκτός από το Morris που έχει πλύση 12 κιλά και στέγνωμα 6,5.
Δείτε το εδώ:
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=75611

Της miele που μου είπαν ότι είναι το καλύτερο, έχει για πλύση 5 κιλά και στέγνωμα 2,5 κιλά και είναι αυτό εδώ:
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=67611

Και υπάρχει κι άλλο ένα της samsung που έχει δυνατότητα στεγνώματος 5 κιλά αλλά δεν λέει πόσα κιλά έχει για πλύση και είναι αυτό εδώ:
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=75661

Όμως έχω βρει και κάπου αλλού στο ίντερνετ αλλά δε θυμάμαι που, ένα Morris που έχει περίπου 1.000 ευρώ αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα.

bp-IOLH
27-11-09, 18:50
Εδώ έχει κι άλλα Morris
http://www.funai.gr/index.php?pid=1511&hl=el

Έχω κολλήσει με τα Morris, γιατί είναι ντιζαϊνάτα και έχουν μεγάλη χωρητικότητα στεγνώματος, το θέμα όμως είναι αν έχει καμιά σας Morris, γιατί δεν την πολυξέρω αυτή τη μάρκα και φοβάμαι.

_mpoumpou_
27-11-09, 18:57
Eγώ έχω ξεχωριστά πλυντήριο και στεγνωτήριο...
Το πλυντηριο είναι μεσα στο μπανιο και το στεγνωτηριο στο δευτερο υπνοδωματιο που το χρησιμοποιουμε σχεδον ως αποθηκευτικο χωρο μιας και σε αυτοντο σπίτι κανεις δεν εδεησε να φτιαξει αποθηκευτικους χωρους...(απορω οι μηχανικοι και οι αρχιτεκτονες δε σκεφτονται που θα βαζει ο κοσμακης τα πραγματα του??)
Οπως ειχα πει και παλιοτερα τωρα το δευτερο δωματιο θα αλλαξει και θα γινει λογικα δωματιο οποτε πρεπει να παρει ποδι απο κει μεσα το στεγνωτηριο, να δω που θα το βαλω...(όπως και τα υπολοιπα πραγματα αλλα αυτο ειναι άλλο θεμα!ΓΚΡΡ) Διοτι στο μπανιο δεν χωραει καθοτι ειναι μικροτερο μεγαλυτερο λιγο απο το πλυντηριο και πυργος δεν γινονται! Ειδα για το μπαλκονι που λένε τα κοριτσια όμως επειδη βαζω αργα πλυντηριο-στεγνωτηρια πιστευω θα ακουγεται μιας και η γειτονια μετα τις 11 ειναι ησυχη! ΠΑντως το στεγνωτηριο (το οποιο δεν θυμαμαι τι μαρκα ειναι) δεν το αλλαζω με τιποτα, κανει τρομερη δουλεια, τα ρουχα αψογα και εχω γλιτωσει εδω και 3 χρονια απλωμα! Ουτε υδρατμους βγαζει απλά ζεστη στο δωματιο!

_mpoumpou_
27-11-09, 18:59
Εδώ έχει κι άλλα Morris
http://www.funai.gr/index.php?pid=1511&hl=el

Έχω κολλήσει με τα Morris, γιατί είναι ντιζαϊνάτα και έχουν μεγάλη χωρητικότητα στεγνώματος, το θέμα όμως είναι αν έχει καμιά σας Morris, γιατί δεν την πολυξέρω αυτή τη μάρκα και φοβάμαι.

Τα ειδα αυτα τα Morris πριν απο κανα μήνα σε ενα εμπορικο που τα είχε demo παρουσιαση και έπαθα κοκομπλόκο ειδικά με το ροζ-φούξια! αχχχ, ανετα το άλλαζα να παρω ροζουλί αλλά δεχτηκα απειλές απο τον καλό μου ότι δεν θα επιτρεψει να κανω το σπίτι μπομπονιέρα και να αρκεστώ το ροζουλί λαπτοπ μου:oops::lol::lol::lol:

eleni_k
27-11-09, 20:40
Τα ειδα αυτα τα Morris πριν απο κανα μήνα σε ενα εμπορικο που τα είχε demo παρουσιαση και έπαθα κοκομπλόκο ειδικά με το ροζ-φούξια! αχχχ, ανετα το άλλαζα να παρω ροζουλί αλλά δεχτηκα απειλές απο τον καλό μου ότι δεν θα επιτρεψει να κανω το σπίτι μπομπονιέρα και να αρκεστώ το ροζουλί λαπτοπ μου:oops::lol::lol::lol:

χαχαχα δίκιο έχει ο άνθρωπος βρε μπουμπου! Να σου πω την αλήθεια εγώ την τρίτη κρεβατοκάμαρα την είχα σαν αποθήκη (άπλωνα ρούχα τον χειμώνα, η σιδερώστρα, τα ασιδέρωτα κτλ). Τώρα όμως το έχω κάνει παιδότοπο + γραφείο. Για κάποια χρόνια ακόμα (μέχρι να πάει η Μυρτώ σχολείο, δλδ 3 χρόνια ακόμα) θα μπορούσα να βάλω και το στεγνωτήριο εδώ... Το πρόβλημα είναι ότι το πλυντήριο μου το είχα ακριβοπληρώσει τότε, η μαμά μου έχει καινούριο και δεν μου πάει καρδιά να το πετάξω... Τεθηκε και αυτό το θέμα μιας και πλέον το στεγνωτήριο επιβάλλεται... Επίσης έχω ακούσει ότι τα 2 σε 1 δεν είναι ότι καλύτερο και το βρίσκω λογικό να σου πω την αλήθεια. Το μπαλκόνι πάλι είναι μια λύση αλλά όντως θα βγαίνω μες το κρύο να βάζω τα ρούχα στο στεγνωτήριο? Άσε που σκεφτόμουν να κάναμε μια κατασκευή από αλουμίνιο για να το προστατεύσουμε αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα πρέπει να είναι καλυμένο όταν είναι σε λειτουργία! Τα νεύρα μου, θα πρέπει να βρω λύση άμεσα!

bp-IOLH
27-11-09, 21:39
Μπουμπούκα, στο μπαλκόνι σου δεν γίνεται?
Εγώ έλεγα να το βάλω στην αποθήκη που είναι στο υπόγειο αλλά πρώτον, είναι γεμάτη (αυτό βέβαια λύνεται) και δεύτερον, πρέπει να κατεβαίνω 4 ορόφους μέχρι το υπόγειο με τη λεκάνη αγκαλιά. Ούτε αυτό είναι λύση.
Έτσι, Ελένη μου, αν και δεν θα ήθελα κι εγώ το 2 σε 1, ωστόσο αυτή τη στιγμή είναι αναγκαία λύση.
Και βέβαια πρέπει επειγόντως να πάρω και πλυντήριο πιάτων!!! Γιατί από το μεσημέρι και μετά σήμερα, έχω πλύνει πιάτα 4 φορές και όλα είναι του καλού μου.
Ο νεροχύτης μου είναι μικρός και γεμίζει εύκολα. Με δυο πιάτα και 2 ποτήρια, φαίνεται γεμάτος και βρώμικος. Για να μην αναφέρω και τα μπωλ σαλάτας ή κανένα κατσαρολάκι!

bp-IOLH
27-11-09, 21:42
Κι εγώ στο σπίτι έχω δυο υπνοδωμάτια. Το ένα το είχα για γραφείο κι εκεί μέσα έβαζα το χειμώνα την απλώστρα με τα ρούχα, σιδέρωνα και άλλα.
Όταν παντρεύτηκα, αναγκαστικά το έκανα δωμάτιο, γιατί ο άντρας μου έχει περίεργα ωράρια και πολλές φορές έχει αϋπνία και με ενοχλεί, οπότε ένας από τους δύο πάει εκεί και κοιμάται. Έχω και το γραφείο και τη βιβλιοθήκη και τηλεόραση. Έχω βάλει και χαλί.
Και το καλοκαίρι το έβαψα γαλάζιο, γιατί θα κάνω γιο :grin::grin::grin:, οπότε είπα να είναι έτοιμο.

natmanou
28-11-09, 00:48
bp-IOLH υπαρχει και πλυντηριο στεγνωτηριο της ariston που ειναι και οικονομικο περιπου 450-500, κανε αναζητηση ariston πλυντηριο-στεγνωτηριο στο google και θα βρεις. Δεν ξερω αν ειναι καλα, η μανα μου και η αδερφη μου εχουν πλυντηρια της εταιρειας αυτης πανω απο 10 χρονια και ειναι ευχαριστημενες. Της αδερφης μου δε ηταν το πλυντηριο-στεγνωτηριο αλλα μια φορα που πηγα να το χρησιμοποιησω στο στεγνωτηριο δεν ζεσταινε καθολου και δεν το στεγνωσε φυσικα. βεβαια η αδερφη μου δεν το ειχε χρησιμοποιησει ποτε ως στεγνωτηριο οποτε αν ειχε χαλάσει ή οτιδηποτε αλλο δεν ξερω.
Και εγω ενδειαφερομαι να παρω ένα 2σε1 ομως γιατι δεν υπαρχει χωρος και γιατι δεν θελω να δουλευω μονιμα το στεγνωτηριο, παρα μονο οταν θελω κατι να στεγνωσει γρηγορα ή τα πουπουλενια μπουφαν που δεν γινεται αλλιως. Οποιες έχουν 2σε 1 και ειναι ευχαριστημενες ας μας πουν μαρκες και μοντελα.

bp-IOLH
29-11-09, 22:28
Τελικά βρήκα ένα πλυντήριο - στεγνωτήριο της Candy σε πολύ καλή τιμή, μου το αφήνουν 655 ευρώ.
Αυτό της Μόρρις κάνει τα διπλάσια.
Λέω να το ρισκάρω και να πάρω αυτό.
Αυτό το πλυντ-στεγν. της Candy παίρνει 8 κιλά για πλύση και 5 κιλά για στέγνωμα, άρα εμένα μου κάνει, ώστε να μη χρειάζεται να το δουλεύω 2 φορές για να στεγνώνω όλη μου την μπουγάδα.

koufetaki
29-11-09, 22:56
κοριτσια ερωτηση.σημερα μιλουσα με την κουμπαρουλα μου η οποια εχει μια ξαδερφη που εχει στεγνωτηρα και μου ειπε οτι οι μπλουζες με σταμπες καταστρεφονται δεν πρεπει να μπαινουν στον στεγνωτηρα ισχυει οντως κατι τετοιο ή εχει η ξαδερφη καποιο συγκεκριμενο μοντελο που δεν κανει γι αυτα τα ρουχα?εχουμε πολλες μπλουζες με σταμπες οχι οτι αυτο θα με σταματηση απο την αγορα του αλλα θα ηθελα να ξερω απο εσας που δουλευτε τους στεγνωτηρες και εχετε μια εμπειρια σε αυτους

Ηλιάννα
30-11-09, 07:51
Εμενα μου εχουν χαλασει ελαχιστες κακης ποιοτητας
Ολες οι αλλες δεν εχουν παθει τιποτα

koufetaki
30-11-09, 08:15
Εμενα μου εχουν χαλασει ελαχιστες κακης ποιοτητας
Ολες οι αλλες δεν εχουν παθει τιποτα
καλα το φανταστηκα ευχαριστω ηλιαννα μου και καλημερα!:)

Ηλιάννα
30-11-09, 11:29
καλα το φανταστηκα ευχαριστω ηλιαννα μου και καλημερα!:)

Ξερεις φανταζομαι τι εννοω,καποιες σταμπες που τις βλεπεις οτι και στο πλυσιμο θα εχουν προβλημα
Εχω ομως απειρα μπλουζακια των παιδιων απ ολες τις μαρκες(Zara,lapin D&G,Sprint,Mandarino κ.α.) και δε εχουν παθει τιποτα

Ευάκι
30-11-09, 11:47
Τα περισσότερα τυπώματα δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο ή τα ρούχα που έχουν στρας, εκτός αν λέει διαφορετικά στις οδηγίες πλυσίματος.

Ηλιάννα
30-11-09, 16:37
Ασχετα με το τι λενε εγω τα βαζω και οπως ειπα παραπανω εχω χαλασει 2-3 μπλουζες αλλα μεχρι εκει!

koufetaki
10-12-09, 19:03
αχ!!κοριτσια σημερα εκανα την πρωτη βολτα στα μαγαζια για να παρω στεγνωτηρα η miele εχει ενα καλο και το βρηκα σε δυο μαγαζια με 200 ε κοντα διαφορα στο ενα απο το αλλο αυριο θα παω για να δω και αλλα μα δεν εχουν πολλα μοντελα στις εκθεσεις τους.ξερω οτι θελω ενα με καλη τιμη εννοειτε με μεγαλη χωριτηκοτητα 7-8κιλα ρουχων και κλασης α ή και καλυτερα αplus υπαρχει καμια κοπελιτσα που να εκανε προσφατα τετοια αγορα να μου πει?σερνω και το μωρο μαζι μου και ψωφησα σημερα το μωρο περασε καλα παντος!!!!!

ελαφάκι
13-12-09, 23:49
Η καλύτερη ηλεκτρική συσκευή είναι το στεγνωτήριο. Πήρα πρόσφατα ένα της siemens. Λατρεύω τις πετσέτες όταν βγαίνουν απο το στεγνωτήριο, έχω σωθεί από το σιδέρωμα των μικρών ρούχων και φούτερ βγαίνουν τέλεια, μόνο τα σεντόνια είναι πολύ τσαλακομένα. Μην τσιγκουνευτείτε τα χρήματα για το στεγνωτήριο αξίζει. Κοιτάμε την ενεργειακή κλάση, να έχει πολλά προγράμματα και συμπύκνωση υδρατμών που έχουν τα περισσότερα καινούρια μοντέλα.

BILL
14-12-09, 07:35
ήθελα να ρωτήσω το εξής: το στεγνωτήριο ρούχων βγάζει τα ρούχα τσαλακωμένα? χρειάζονται σιδέρωμα?

Vanora
19-12-09, 12:52
Κοιτάμε την ενεργειακή κλάση, να έχει πολλά προγράμματα και συμπύκνωση υδρατμών που έχουν τα περισσότερα καινούρια μοντέλα.

Είχα την εντύπωση οτι οτι δεν υπάρχει πλυντήριο-στεγνωτήριο που καίει λιγότερο ρεύμα. Αφού η μεγάλη κατανάλωση γίνεται στο στέγνωμα που η θερμοκρασία αναγκαστικά είναι μεγάλη.

Η δική σου συσκευή σου καίει αποδεδειγμένα λιγότερο ρεύμα;

spyni
19-12-09, 15:58
ήθελα να ρωτήσω το εξής: το στεγνωτήριο ρούχων βγάζει τα ρούχα τσαλακωμένα? χρειάζονται σιδέρωμα?

δυστυχως παααρα πολυ!!!εχει μια γνωστη φιλης μου και λει οτι ο,τι γλυτωνει στο απλωμα το χαραμιζει στο σιδερο......ημουν και εγω σε διλημμα.............

katerinak
19-12-09, 16:24

οταν τα βγαζω αμεσως καποια ρουχα με ενα τεντωμα ειναι μια χαρα. αν τα ξεχασω λογικο ειναι γιατι σκληραινουν καπως κ κραταει το τσαλακωμα

bp-IOLH
19-12-09, 18:15
Κορίτσια, χθες χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το νέο μου πλυντήριο - στεγνωτήριο.
Διάβασα στα γρήγορα το εγχειρίδιο λειτουργίας και αποφάσισα να κάνω την πρώτη πλύση και το πρώτο στέγνωμα.
Επειδή το διάβασα βιαστικά, δεν κατάλαβα πως προγραμματίζουμε, ώστε να πλύνει και συνεχόμενα να στεγνώσει. Έτσι πρώτα έπλυνε και, όταν τέλειωσε, ανακάλυψα πως δεν συνεχίζει για στέγνωμα. Αποφάσισα λοιπόν να βάλω πρόγραμμα στεγνώματος.
Έχει 2 προγράμματα στεγνώματος (1 για βαμβακερά και 1 για πιο ευαίσθητα ρούχα) και 3 επιλογές στεγνώματος (μία που είναι τέλειο στέγνωμα και ενδείκνυται για πετσέτες και μπουρνούζια, μία που είναι στέγνωμα και τα ρούχα τα αποθηκεύεις κατευθείαν στη ντουλάπα και μία για εύκολο σίδερο).
Είχα βάλει για πλύσιμο ένα σεντόνι, 4 μαξιλαροθήκες, 1 παπλωματοθήκη και 1 σετ πετσέτες (μία μεγάλη, μια μεσαία και μια μικρή). Έτσι επέλεξα το πρόγραμμα στεγνώματος για τα βαμβακερά κι, επειδή είχα βάλει πετσέτες επέλεξα το τέλειο στέγνωμα που ενδείκνυται για πετσέτες.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?
Οι πετσέτες ήταν τέλειες, αφράτες, ζεστές και απαλές.
Τα υπόλοιπα ήταν τόσο τσαλακωμένα, που πιο τσαλακωμένα δεν γίνεται.
Κατευθείαν έβαλα να τα σιδερώσω.
Οι πετσέτες δεν ήθελαν καν σιδέρωμα, ήταν υπέροχες, απλώς τις πέρασα βιαστικά, ίσα για να τις διπλώσω ωραία.
Οι μαξιλαροθήκες, το σεντόνι και οι παπλωματοθήκες ήταν κουρέλια. Τραβούσα από δω, τραβούσα από κει, τίποτε. Προσπαθώ να τα σιδερώσω (με στιρέλα) και ναι μεν σιδερώνονταν και δεν ήταν κουρέλια αλλά δεν μπορούσαν με τίποτε να γίνουν τέλεια χωρίς ούτε μια ζαρωματιά.
Σιδέρωσα όπως όπως την πρώτη μαξιλαροθήκη και τη δεύτερη την ψέκασα με ένα ειδικό (Cajoline) που διευκολύνει το σιδέρωμα. Εκεί κάτι έγινε, αλλά πάλι όχι πολλά πράγματα.
Έτσι αποφάσισα ότι αυτό το πρόγραμμα είναι κατάλληλο μόνο για πετσέτες και ίσως τζην παντελόνια.
Τώρα βρήκα το κόλπο πως προγραμματίζω, ώστε να πλύνει και συνεχόμενα να στεγνώσει. Τέλειωσε το πλύσιμο και αναμένω να τελειώσει το στέγνωμα. Για το στέγνωμα επέλεξα αυτή τη φορά την επιλογή που είναι για εύκολο σιδέρωμα.
Περιμένω να τελειώσει σε τρία τέταρτα, να τα βγάλω και θα σας πω πως είναι.
Και θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και το πρόγραμμα που στεγνώνει, ώστε μετά να μη χρειάζονται σιδέρωμα και να είναι έτοιμα για αποθήκευση στη ντουλάπα, οπότε θα σας ξαναπώ λεπτομέρειες.

bp-IOLH
19-12-09, 20:01
Λοιπόν, κορίτσια, είμαι πολύ χαρούμενη.
Μόλις έβγαλα τα ρούχα από το πλυντήριο-στεγνωτήριο.
Τα είχα βάλει, όπως σας είπα, για στέγνωμα στο πρόγραμμα που είναι για εύκολο σιδέρωμα.
Ήταν τέλεια!
Καθαρά, ζεστά, μυρωδάτα και αφράτα! Ένιωθα την καθαριότητα.
Σιδερώθηκαν πολύ εύκολα.
Είχα βάλει και κάτι πετσέτες, για να δοκιμάσω πως βγαίνουν οι πετσέτες σ' αυτό το πρόγραμμα. Μια χαρά και οι πετσέτες και τα πουκάμισα και τα μπλουζάκια και οι πυτζάμες.
Καμία σχέση με τα χθεσινά που είχα βγει κουρέλια.
Τα σιδέρωσα τσακ τσακ και τώρα είναι στα συρτάρια τους!
Απίστευτη ευκολία αυτή η συσκευή.
Έβγαλα στις 5.00 μια πυτζάμα που φορούσα, για να κάνω μπάνιο, την έβαλα στη συσκευή και τώρα είναι καθαρή και σιδερωμένη, έτοιμη για να την ξαναφορέσω.

eleni_k
19-12-09, 21:02
Ιόλη ζηλεύω τόσο πολύ λέμε!!! Καλορίζικο, καλές πλύσεις και ακόμα καλύτερα στεγνώματα!!! Άντε με το καλό να πλύνεις και να στεγνώσεις ένα σκασμό μωρουδιακά!

Με βλέπω αύριο να γυρνάω όλο το σπίτι με ένα μέτρο!!! Πρέπει επειγόντως να βρω χώρο!

bloublou
19-12-09, 23:18
bp-IOLH καλορίζικο το καινούργιο απόκτημα, καλά πλυσίματα και στεγνώματα, επειδή τώρα διάβασα το θέμα, σε παρακαλώ πες μου ποιο μοντέλο αγόρασες και πόσο. Εδώ στο νησί έχουμε πήξει στην υγρασία.

Ηλιάννα
20-12-09, 12:56
δυστυχως παααρα πολυ!!!εχει μια γνωστη φιλης μου και λει οτι ο,τι γλυτωνει στο απλωμα το χαραμιζει στο σιδερο......ημουν και εγω σε διλημμα.............
Σε εμενα παντως δεν συμβαινει αυτο
Πριν λιγες μερες που εβρεχε μου εφερε η αδελφη μου 2 πλυντηρια για στεγνωμα και ενθουσιαστηκε απο το αποτελεσμα
Μου ειπε οτι κερδισε αρκετο χρονο απο το σιδερο και αρχισε να σκεφτεται που θα μπορουσε να βαλει στεγνωτηριο

annina
20-12-09, 13:16
Το στεγνωτήριο μας το απαίτησαν τώρα που θα πάμε για μεταμόσχευση οπότε δεν νομίζω οτι ειναι βλαβερό για τα παιδιά.
Θα ηθελα να σας ρωτήσω αν εχει καμιά σας στεγνωτήριο της brant μας το χαρισαν καινούργιο αλλα δεν ειχαν τις οδηγίες χρήσης και δεν ξέρω πως λειτουργεί. Δεν εχει επάνω θερμοκρασία αλλα λεπτά.Το εβαλα δοκιμαστικά στα 120λεπτα και μολις εφτασε στα 60 λεπτα κολλησε εκεί. Δεν σταμάτησε να δουλεύει αλλα δεν πήγαινε και παρακάτω ο διακοπτης.
Και κάτι αλλο που το εχετε το στεγνωτήριο? εγώ το εβαλα μεσα στο μπάνιο αλλα βγάζει χνούδια και πολυ υγρασία στο χώρο.

bp-IOLH
20-12-09, 14:04
bp-IOLH καλορίζικο το καινούργιο απόκτημα, καλά πλυσίματα και στεγνώματα, επειδή τώρα διάβασα το θέμα, σε παρακαλώ πες μου ποιο μοντέλο αγόρασες και πόσο. Εδώ στο νησί έχουμε πήξει στην υγρασία.

Αγόρασα το CANDY Alise GO W485D, είναι πλυντήριο-στεγνωτήριο και το πήρα από την ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 655 ευρώ σε άτοκες δόσεις.

bp-IOLH
20-12-09, 14:06
Το στεγνωτήριο μας το απαίτησαν τώρα που θα πάμε για μεταμόσχευση οπότε δεν νομίζω οτι ειναι βλαβερό για τα παιδιά.
Θα ηθελα να σας ρωτήσω αν εχει καμιά σας στεγνωτήριο της brant μας το χαρισαν καινούργιο αλλα δεν ειχαν τις οδηγίες χρήσης και δεν ξέρω πως λειτουργεί. Δεν εχει επάνω θερμοκρασία αλλα λεπτά.Το εβαλα δοκιμαστικά στα 120λεπτα και μολις εφτασε στα 60 λεπτα κολλησε εκεί. Δεν σταμάτησε να δουλεύει αλλα δεν πήγαινε και παρακάτω ο διακοπτης.
Και κάτι αλλο που το εχετε το στεγνωτήριο? εγώ το εβαλα μεσα στο μπάνιο αλλα βγάζει χνούδια και πολυ υγρασία στο χώρο.

Ο ξάδελφός μου αγόρασε κι αυτός στεγνωτήριο, όταν το μωρό τους πήγαινε να κάνει μεταμόσχευση. Τους το απαίτησαν οι γιατροί στο Παίδων κι έτσι το αγόρασαν αναγκαστικά για τα ρούχα του μωρού αλλά τώρα έχουν σωθεί μ' αυτή τη συσκευή.
Εύχομαι καλή επιτυχία στη μεταμόσχευση, όλα να πάνε καλά και σύντομα η περιπέτειά σας να λάβει τέλος.

melita
20-12-09, 14:52
Επειδή έχω βαρεθεί τις απλώστρες μες στο σπίτι σκεφτομουνα να βαλω τεντα σε μια βεραντα για να απλώνω εξω. Όμως με βαλατε σε σκέψεις αντι τεντας να παρω ενα στεγνωτήριο. Πιο είναι καλύτερο το σκέτο στεγνωτήριο ή αυτό που είναι ταυτόχρονα κ πλυντήριο?

bloublou
20-12-09, 15:08
Αγόρασα το CANDY Alise GO W485D, είναι πλυντήριο-στεγνωτήριο και το πήρα από την ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 655 ευρώ σε άτοκες δόσεις.

Ευχαριστώ bp-IOLΗ.

katerinak
20-12-09, 15:20
Επειδή έχω βαρεθεί τις απλώστρες μες στο σπίτι σκεφτομουνα να βαλω τεντα σε μια βεραντα για να απλώνω εξω. Όμως με βαλατε σε σκέψεις αντι τεντας να παρω ενα στεγνωτήριο. Πιο είναι καλύτερο το σκέτο στεγνωτήριο ή αυτό που είναι ταυτόχρονα κ πλυντήριο?

εγω εχω πλυντηριο-στεγνωτηριο.νιωθω οτι δεν εχω ξαναπλυνει απο τοτε που το πηρα!ξεκουραστηκα!μας ειπαν οτι αν πχ οι 2 συσκευες κρατησουν 10 χρονια αυτο μπορει να κρατησει 8.δεν με πειραζει καθολου.θα ξεκουραστω αυτα τα χρονια κ αν χαλασει θα παρω αλλο!ασε που δεν εχεις το νου σου να βγαζεις τα μουσκεμενα ρουχα κ να τα βαζεις αλλου. το αναβεις πας βολτα κ οταν γυριζεις ειναι ετοιμο!εγω καθε μερα το βαζω

bp-IOLH
20-12-09, 20:05
Βρε κορίτσια μου, εγώ δεν ξέρω (που λέει ο λόγος) αν θα ζω αύριο, θα κάτσω να σκεφτώ πόσα χρόνια θα αντέξει το πλυντήριο-στεγνωτήριο?
Όσο θέλει ας αντέξει. Εγώ να είμαι καλά, να έχω υγεία και θα πάρω άλλο.
Έχω μια χαρά τώρα εδώ και δυο μέρες που δεν περιγράφεται.
Έβγαλα το απόγευμα την πυτζάμα μου και το βράδυ την ξαναφόρεσα καθαρή και σιδερωμένη (αν και δεν ήθελε σιδέρωμα, μπορούσα να τη φορέσω κι έτσι).
Για όποιον έχει χώρο, καλύτερα να πάρει 2 συσκευές. Η συσκευή 2 σε 1 βγήκε γι' αυτούς που δεν έχουν χώρο.
Αυτό το λέω, γιατί τα περισσότερα πλυντήρια-στεγνωτήρια έχουν χωρητικότητα 5 κιλά για πλύση και 2,5 για στέγνωμα, πράγμα που σημαίνει ότι, αν πλύνεις 5 κιλά, πρέπει να βάλεις δυο φορές στεγνωτήριο.
(Μπορεί να κάνω και λάθος, έτσι το σκέφτηκα).
Το δικό μου χωράει 8 κιλά για πλύσιμο και 5 για στέγνωμα, οπότε πλένω 5 κιλά και κατευθείαν τα στεγνώνω.
Όπως λέει και η katerinak, τα βάζεις για πλύσιμο-στεγνωμα, πας βόλτα και γυρίζεις και βρίσκεις καθαρά και στεγνά ρούχα.
Κι εγώ δεν θα ξαναπλύνω ποτέ.
Μα τέτοια ευκολία?
Απορώ πως δεν το είχα σκεφτεί τόσα χρόνια.

spyni
20-12-09, 20:20
[QUOTE=Ηλιάννα;1426674]Σε εμενα παντως δεν συμβαινει αυτο
Πριν λιγες μερες που εβρεχε μου εφερε η αδελφη μου 2 πλυντηρια για στεγνωμα και ενθουσιαστηκε απο το αποτελεσμα
Μου ειπε οτι κερδισε αρκετο χρονο απο το σιδερο και αρχισε να σκεφτεται που θα μπορουσε να βαλει στεγνωτηριο[\

λες τοτε να εχει να κανει με τη μαρκα???τοτε θελω και εγω...να δουμε τι λενε και τα αλλα κοριτσια!ευχαριστω για την πληροφορια!!!!!!!

φιλιτσα
20-12-09, 21:14
εγω εχω πλυντηριο-στεγνωτηριο.νιωθω οτι δεν εχω ξαναπλυνει απο τοτε που το πηρα!ξεκουραστηκα!μας ειπαν οτι αν πχ οι 2 συσκευες κρατησουν 10 χρονια αυτο μπορει να κρατησει 8.δεν με πειραζει καθολου.θα ξεκουραστω αυτα τα χρονια κ αν χαλασει θα παρω αλλο!ασε που δεν εχεις το νου σου να βγαζεις τα μουσκεμενα ρουχα κ να τα βαζεις αλλου. το αναβεις πας βολτα κ οταν γυριζεις ειναι ετοιμο!εγω καθε μερα το βαζω

ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ εγω οι τεντες κοστιζουν περισσοτερο 1 κομματι 1000 ευρω

κοριτσια εχει η πεθερα μου και εχει σωθει δεν σας λεω τιποτα μολις μαζεψω χηματα θα αγορασω!!!!

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
20-12-09, 21:21
Kοριτσακια καλησπερα κι απο μενα!!! Εγω εχω πλυντηριο και ξεχωριστη συσκευη στεγνωτηριο. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Τα ρουχα μας και του παιδιου στεγνωνουν μια χαρα και τα περισσοτερα δεν τα σιδερωνω κιολας.(εννοω τα δικα μας ρουχα γιατι του μωρου σιδερονονται ''ολα'')Το πηρα περυσι απο ΑΚΗΣ και ειναι 8κιλο της PITSOS 510 ευρουλακια......Μου εχει βγει καλο παρ'οτι βαζω καθημερινα 1-2 πλυντηρια και στεγνωτηρια!!!Το εχω στην δευτερη παιδικη καμαρα γιατι στο μπανακι μας δεν χωραει!!!Αργοτερα εχω σκοπο να κανω το δωματιο που εχω σημερα το μωρο ντουλαπα και να βαλω εκει την πρεσα μου και το στεγνωτηριο.Οπως ολες υποθετω ονειρευομαστε ενα δωματιο ντουλαπα ετσι κι εγω οταν το παιδι μπει σε κρεβατι μονό κανονικο λεω να μετατρεψω το δωματιο σε ντουλαπα και !!!!!!Η αληθεια ειναι οτι αυτη η συσκευη ειναι σωτηρια!!!!!ΕΡΩΤΗΣΗ= ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ (ΒΕΡΑΝΤΑ Π.Χ.)ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ? Δεν υπαρχει κινδυνος???????

Ηλιάννα
21-12-09, 11:55
Οτι θελεις στη διαθεση σου;)

katerinak
21-12-09, 12:00
Το δικό μου χωράει 8 κιλά για πλύσιμο και 5 για στέγνωμα, οπότε πλένω 5 κιλά και κατευθείαν τα στεγνώνω.
.

κ εγω δεν το γεμιζω,βαζω λιγοτερα κ στεγνωνουν χωρις να βγαζω ρουχα εξω για 2ο στεγνωμα

bp-IOLH
21-12-09, 12:11
κ εγω δεν το γεμιζω,βαζω λιγοτερα κ στεγνωνουν χωρις να βγαζω ρουχα εξω για 2ο στεγνωμα

Σωστή σε βρίσκω!
Με το ρεύμα έχεις δει μεγάλη αύξηση?
Ο άντρας μου λέει ότι θα μας στοιχίσει ο κούκος αηδόνι:D:D:D

katerinak
21-12-09, 13:19
Σωστή σε βρίσκω!

αν δεν κανω λαθος ελαχιστα. ηρθε μια φορα κ δεν ειμαι σιγουρη ακομα.θα δω στο επομενο

bp-IOLH
21-12-09, 17:06
αν δεν κανω λαθος ελαχιστα. ηρθε μια φορα κ δεν ειμαι σιγουρη ακομα.θα δω στο επομενο

Σ' ευχαριστώ.
Όταν πάρω κι εγώ τον επόμενο λογαριασμό, θα σου πω.
Αν και τελικά η κατανάλωση ρεύματος δεν φαίνεται από τους λογαριασμούς ΔΕΗ που είναι ΕΝΑΝΤΙ αλλά από αυτούς είναι ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΙ.

katerinak
21-12-09, 22:13
Σ' ευχαριστώ.
Όταν πάρω κι εγώ τον επόμενο λογαριασμό, θα σου πω.
Αν και τελικά η κατανάλωση ρεύματος δεν φαίνεται από τους λογαριασμούς ΔΕΗ που είναι ΕΝΑΝΤΙ αλλά από αυτούς είναι ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΙ.

εκκαθαριστικος ηταν.γυρω στα 5-10 ευρω διαφορα.βεβαια το καλοκαιρι υπηρχε το κλιματιστικο.αλλα κ παλι μια χαρα ειναι

bp-IOLH
22-12-09, 10:29
εκκαθαριστικος ηταν.γυρω στα 5-10 ευρω διαφορα.βεβαια το καλοκαιρι υπηρχε το κλιματιστικο.αλλα κ παλι μια χαρα ειναι

Ου, μια χαρά είναι, τέλεια είναι!

κατια81
22-12-09, 11:16
Σωστή σε βρίσκω!

Μπιπιτσα μου,εγω εχω το στεγνωτηριο 3 χρονια!!Ειναι ξεχωριστη συσκευη απο το πλυντηριο.Το ρευμα μου ερχεται φυσιολογικα συγκριτικα με αλλους που εχω ρωτησει!!!!Και να φανταστεις οτι το πλυντηριο και στεγνωτηριο δουλευουν 3-4 φορες την εβδομαδα!!!!!Συν ολα τα υπολοιπα ηλεκτρικα και συν οτι αφηνουμε καθημερινα ολο το βραδυ φωτα αναμμενα εξω!!!!Ο λογαριασμος μα ερχεται συνηθως 120-150 ευρω!!Πιστευω πως ειναι καλα!!:rolleyes:

bp-IOLH
22-12-09, 11:19
Μπιπιτσα μου,εγω εχω το στεγνωτηριο 3 χρονια!!Ειναι ξεχωριστη συσκευη απο το πλυντηριο.Το ρευμα μου ερχεται φυσιολογικα συγκριτικα με αλλους που εχω ρωτησει!!!!Και να φανταστεις οτι το πλυντηριο και στεγνωτηριο δουλευουν 3-4 φορες την εβδομαδα!!!!!Συν ολα τα υπολοιπα ηλεκτρικα και συν οτι αφηνουμε καθημερινα ολο το βραδυ φωτα αναμμενα εξω!!!!Ο λογαριασμος μα ερχεται συνηθως 120-150 ευρω!!Πιστευω πως ειναι καλα!!:rolleyes:

Κατιούσκα μου, μια χαρά είναι 120-150 ευρώ. Και στο κάτω κάτω αξίζει, γιατι φοράμε ρούχα πεντακάθαρα, ζεστά και απαλά πολύ γρήγορα, χωρίς να κουραζόμαστε να απλώνουμε, να παρακολουθούμε τον καιρό, να βάζουμε απλώστρες μέσα στο σαλόνι και να γεμίζουμε τα καλοριφέρ κάλτσες και βρακιά:D:D:D

κατια81
22-12-09, 11:39
Κατιούσκα μου, μια χαρά είναι 120-150 ευρώ. Και στο κάτω κάτω αξίζει, γιατι φοράμε ρούχα πεντακάθαρα, ζεστά και απαλά πολύ γρήγορα, χωρίς να κουραζόμαστε να απλώνουμε, να παρακολουθούμε τον καιρό, να βάζουμε απλώστρες μέσα στο σαλόνι και να γεμίζουμε τα καλοριφέρ κάλτσες και βρακιά:D:D:D

Αν αξιζει λεει....δεν ζω χωρις αυτο!!!!!Ειναι η μεγαλυτερη λυση!!!!
Ειναι το καμαρι του σπιτιου μου!!!:lol::lol::lol::lol:

BILL
22-12-09, 20:28
όσες χρησιμοποιείται στεγνωτήριο σιδερώνετε μετά τα ρούχα ή δεν χρειάζεται?

κατια81
22-12-09, 20:48
όσες χρησιμοποιείται στεγνωτήριο σιδερώνετε μετά τα ρούχα ή δεν χρειάζεται?

Μπορω να σου πω πως εχω ξεχασει να σιδερωνω!!!!Ειναι ελαχιστα τα ρουχα που θα χρειαστουν σιδερο!!!Συνηθως καποια λινα καλοκαιρινα και πουκαμισα,αλλα και παλι μην φανταστεις κανα τρελο τσαλακωμα!!!!
Εχει βεβαια και καποιες πατεντες.......στην αρχη εβαζα πολλα ρουχα,μεχρι που δεν χωραγε αλλο και λογω οτι ηταν στριμωχτα τσαλακωνονταν!!
Τωρα τα βαζω πιο χαλαρα και ετσι εχω το επιθυμητο αποτελεσμα!!!Επισης,αλλο ενα κολπακι ειναι να τα βγαλεις αμεσως μολις τελειωσει,γιατι οταν μεινουν μεσα απο τους υδρατμους νωπιζουν λιγο και τσαλακωνουν!!
Παντα οποτε θα βαλω στεγνωτηριο,υπολογιζω τον χρονο και ειμαι παντα στο σπιτι μολις τελειωσει!Τελος,δεν βαζω ρουχα μαζι με σεντονια,γιατι τα σεντονια τα στριβουν τα ρουχα!Συνηθως τα σεντονια δεν τα βαζω καθολου!!Ολα αυτα που αναφερω,ειναι για να μην τα αφησουμε να τσαλακωσουν!! Τωρα εαν δεν σε απασχολει το σιδερωμα,δεν παθαινουν κατι αλλο οταν μεινουν μεσα στο στεγνωτηριο ή οταν ειναι παρα πολλα ρουχα,παρα μονο τσαλακωνουν!!
Ελπιζω να σε κατατοπισα λιγακι!!!
Παντως ειναι σωτηρια!!!!;-)

katerinak
22-12-09, 21:28
εγω οταν τα βγαζω κατεθυειαν ζεστα με ενα τεντωμα ειναι μια χαρα.εχω βεβαια ενα οικονομικο κ δεν ξερω αν αλλα κανουν καλυτερη δουλεια. οταν κρυωσουν ειναι τσαλακωμενα

melita
22-12-09, 23:54
Περιμένω 2 ημέρες να στεγνώσει η παπλωματοθήκη και λέω΄πότε να πάρω και εγώ στεγνωτήριο. Αλλο καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να έχεις πολλά ρούχα όταν στεγνώνουν αμέσως.
Και τώρα θα ήθελα την βοήθειά σας. Τι πρέπει να κοιτάξω τώρα που ψάχνω για πλυντήριο-στεγνωτήριο ώστε να αγοράσω ένα σωστό? π.χ.τι προγράμματα να έχει, τι άλλα χαρ/κά κτλ...

BILL
23-12-09, 08:54
αφού είναι έτσι, τότε γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένο στην Ελλάδα το στεγνωτήριο άραγε?

katerinak
23-12-09, 09:16
αφού είναι έτσι, τότε γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένο στην Ελλάδα το στεγνωτήριο άραγε?

γιατι εχουμε ηλιο

κατια81
23-12-09, 09:59

Συμφωνω απολυτα για τον ηλιο,αλλα πιστευω πως υπαρχουν και αρκετοι που θεωρουν το στεγνωτηριο βλαβερο!!!Ειχα προσφατα μια διαφωνια με ενα γνωστο μου,γι αυτο ακριβως το θεμα!Ηταν καθετος οτι τα ρουχα πρεπει να στεγνωνουν στον ηλιο ,γιατι ειναι πιο υγειηνο!Δεν διαφωνω,αλλα πριν μερικα χρονακια!!!Που να απλωσεις τωρα????Που τα τρωει τα ρουχα το καυσαεριο και οτιδηποτε μικροβιο που ειναι στον αερα,δεν κολλαει στα ρουχα???Εγω παραδειγμα,δεν εχω το προβλημα του καυσαεριου,γιατι το σπιτι μου ειναι εκτος πολης διπλα σε βουνο,μακρυα απο αυτοκινητοδρομους κ.τ.λ.,αλλα επειδη ειναι μονοκατοικια και λατρευω και τα σκυλια,εχουμε 4 σκυλια,2 γατες και λιγες κοτουλες(αυτες τις εβαλε ο πατερας μου δυστυχως , τις σιχενομαι!!!)Που να απλωσω εξω????Στον αερα δεν αιωρουνται τριχες απο τα ζωα???Ιδιως οταν φυσαει!!!Δεν θα κολλησουν πανω στα βρεγμενα ρουχα???Ναι!!!!Αρα???
Πιστευω πως απο την δικη μας γενια και περα,θα διαδοθει πιο εντονα η χρηση του στεγνωτηριου!!Στο εξωτερικο,σχεδον ολοι εχουν στεγνωτηρια!Η μητερα μου χρησιμοποιησε πρωτη φορα στεγνωτηριο πριν 28 χρονια!!!Αλλα οχι στην Ελλαδα...στην Αυστραλια!!!!Τοτε δεν ξερανε καν οτι υπαρχει τετοια συσκευη!!Οσο θα περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο θα συνειδητοποιουμε ποσο μας συμφερει!!!;)

bp-IOLH
23-12-09, 11:15
Εγώ για το στεγνωτήριο δεν είχα ακούσει ποτέ. Για πρώτη φορά άκουσα πριν από 4 χρόνια από μια συνάδελφο, η οποία άνοιξε σπίτι και αγόρασε πλυντήριο-στεγνωτήριο, γιατί έλεγε ότι δεν έχει υπομονή να απλώνει τα ρούχα, να παρακολουθεί τον καιρό ή να περιμένει μέρες να στεγνώσουν. Εμένα τότε αυτό μου φάνηκε κουφό.
Πριν από 2 χρόνια άκουσα από την ξαδέλφη μου ότι λόγω του μωρού που έκανε μεταμόσχευση, τους είπαν από το νοσοκομείο ότι τα ρούχα του πρέπει να τα βάζουν στεγνωτήριο, για να είναι πεντακάθαρα και να μην τα απλώνουν έξω στις σκόνες και στα μικρόβια. Μου είπε η κοπέλα ότι σώθηκε και το είχα μεν στο μυαλό μου αλλά σκεφτόμουν ότι δεν είχα χώρο να το βάλω στο σπίτι, μέχρι που θυμήθηκα την συνάδελφο που είχε πλυντήριο-στεγνωτήριο αλλά σκεφτόμουν ότι έχω ένα καινούργιο πλυντήριο κι ότι, όταν χαλάσει, θα πάρω πλυντήριο-στεγνωτήριο.
Μια μέρα κατά τύχη βρήκα αυτό το θέμα στο φόρουμ και άρχισα να ψήνομαι για στεγνωτήριο.
Έψαξα, διάβασα, ρώτησα και τελικά το αποφάσισα και δεν το μετανοιώνω ούτε λεπτό.

eleni_k
23-12-09, 13:00
Ioli μου επαναλαμβάνω ότι ζηλεύω...
Χτες έβαλα στο πλυντήριο πετσέτες και μπουρνούζια και σε θυμήθηκα...
Μήπως να τα φέρνω σπίτι σου για στέγνωμα? Θα πληρώνω εγώ την ΔΕΗ!:D

fragola
23-12-09, 13:01
Έψαξα, διάβασα, ρώτησα και τελικά το αποφάσισα και δεν το μετανοιώνω ούτε λεπτό.

Ούτε κι εγώ!!! Είναι από τις πιο ωραίες αγορές που έχω κάνει (αυτή και ο αρτοπαρασκευαστής ;))!!!!!

katerinak
23-12-09, 13:03
χτες εβαλα πλυντ χωρις στεγνωμα κ ακομα απλωμενα στο σπιτι ειναι!καταλαβαινω την αξια του καθε μερα!τωρα πχ εχω λιγα ρουχαλακια της μπεμπας κ επειδη θα φυγω θα τα βαλω χωρις αγχος κ θα ειναι ετοιμα για το ταξιδι.εγω πηρα καποιο οικονομικο ,ταυτοχρονα ειχε κ εκπτωση κ ηταν καλη τιμη. τωρα που το ξερω κ ακριβο να ηταν παλι θα επαιρνα!

bp-IOLH
23-12-09, 13:04
Ioli μου επαναλαμβάνω ότι ζηλεύω...
Χτες έβαλα στο πλυντήριο πετσέτες και μπουρνούζια και σε θυμήθηκα...
Μήπως να τα φέρνω σπίτι σου για στέγνωμα? Θα πληρώνω εγώ την ΔΕΗ!:D
΄
Φέρτα εσύ και μη σε νοιάζει. Δεν θέλω να μου πληρώνεις τη ΔΕΗ, θέλω να ακούω τις θεϊκές ατάκες σου και να κυλιέμαι στα πατώματα!!!

bp-IOLH
23-12-09, 13:06
χτες εβαλα πλυντ χωρις στεγνωμα κ ακομα απλωμενα στο σπιτι ειναι!καταλαβαινω την αξια του καθε μερα!τωρα πχ εχω λιγα ρουχαλακια της μπεμπας κ επειδη θα φυγω θα τα βαλω χωρις αγχος κ θα ειναι ετοιμα για το ταξιδι.εγω πηρα καποιο οικονομικο ,ταυτοχρονα ειχε κ εκπτωση κ ηταν καλη τιμη. τωρα που το ξερω κ ακριβο να ηταν παλι θα επαιρνα!

Και το δικό μου φτηνό είναι, γιατί ταυτόχρονα αγόρασα και πλυντήριο πιάτων, οπότε πήγαινε πολύ το πακέτο (το οικονομικό εννοώ).
Άμα χαλάσουν, θα πάρουμε καινούργια? Τι στην ευχή? Γι' αυτό δουλεύουμε, για να μπορούμε να ικανοποιούμε κάποιες επιθυμίες μας. Γλιτώνοντας κόπο και χρόνο άχρηστο, έχουμε στη διάθεσή μας ποιοτικό χρόνο και ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά. Οπότε αυτό νομίζω ότι είναι το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

eleni_k
23-12-09, 13:14
Τελικά ναι βρε παιδιά... Μήπως και τα "καλά" δεν χαρακτηρίζονται έτσι μόνο και μόνο επειδή είναι ακριβά??? Γεροί να είμαστε να παίρνουμε την μία συσκευή πίσω από την άλλη!!!;)

dimpap
23-12-09, 17:03
Μπορω να σου πω πως εχω ξεχασει να σιδερωνω!!!!Ειναι ελαχιστα τα ρουχα που θα χρειαστουν σιδερο!!!Συνηθως καποια λινα καλοκαιρινα και πουκαμισα,αλλα και παλι μην φανταστεις κανα τρελο τσαλακωμα!!!!
Εχει βεβαια και καποιες πατεντες.......στην αρχη εβαζα πολλα ρουχα,μεχρι που δεν χωραγε αλλο και λογω οτι ηταν στριμωχτα τσαλακωνονταν!!
Τωρα τα βαζω πιο χαλαρα και ετσι εχω το επιθυμητο αποτελεσμα!!!Επισης,αλλο ενα κολπακι ειναι να τα βγαλεις αμεσως μολις τελειωσει,γιατι οταν μεινουν μεσα απο τους υδρατμους νωπιζουν λιγο και τσαλακωνουν!!
Παντα οποτε θα βαλω στεγνωτηριο,υπολογιζω τον χρονο και ειμαι παντα στο σπιτι μολις τελειωσει!Τελος,δεν βαζω ρουχα μαζι με σεντονια,γιατι τα σεντονια τα στριβουν τα ρουχα!Συνηθως τα σεντονια δεν τα βαζω καθολου!!Ολα αυτα που αναφερω,ειναι για να μην τα αφησουμε να τσαλακωσουν!! Τωρα εαν δεν σε απασχολει το σιδερωμα,δεν παθαινουν κατι αλλο οταν μεινουν μεσα στο στεγνωτηριο ή οταν ειναι παρα πολλα ρουχα,παρα μονο τσαλακωνουν!!
Ελπιζω να σε κατατοπισα λιγακι!!!
Παντως ειναι σωτηρια!!!!;-)Συμφωνω απολυτα μαζι σου καλη μου.Ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις.Αν βαζεις λιγοτερα αποτι λεει δεν τσαλακωνονται και τα σεντονια δεν τα βαζω μαζι με αλλα ρουχα γιατι κουλουριαζουν!Εχω σωθει εχω ξεχασει και εγω το σιδερωμα περα απο κατι πουκαμισα και ευαισθητα ρουχα και το σημαντικοτερο δεν στεγνωνουμε μαλλινα στο στεγνωτηριο!!!!!!!!!!

dimpap
23-12-09, 17:05
Συμφωνω απολυτα μαζι σου καλη μου.Ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις.Αν βαζεις λιγοτερα αποτι λεει δεν τσαλακωνονται και τα σεντονια δεν τα βαζω μαζι με αλλα ρουχα γιατι κουλουριαζουν!Εχω σωθει εχω ξεχασει και εγω το σιδερωμα περα απο κατι πουκαμισα και ευαισθητα ρουχα και το σημαντικοτερο δεν στεγνωνουμε μαλλινα στο στεγνωτηριο!!!!!!!!!!
Το δικο μου στεγνωτηριο οταν τελειωσει και σπιτι να μην ειμαι συνεχιζει να τα διατηρει μεχρι να τα βγαλω εγω για να μην τσαλακωθουν

κατια81
23-12-09, 18:59
Συμφωνω απολυτα μαζι σου καλη μου.Ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις.Αν βαζεις λιγοτερα αποτι λεει δεν τσαλακωνονται και τα σεντονια δεν τα βαζω μαζι με αλλα ρουχα γιατι κουλουριαζουν!Εχω σωθει εχω ξεχασει και εγω το σιδερωμα περα απο κατι πουκαμισα και ευαισθητα ρουχα και το σημαντικοτερο δεν στεγνωνουμε μαλλινα στο στεγνωτηριο!!!!!!!!!!

Για τα μαλλινα γιατι να μην τα βαζουμε????Εμενα εχει ειδικο προγραμμα για τα μαλλινα και το εχω κανει πολλες φορες χρηση και βγαινουν μια χαρα!Εχεις δει να παρουσιαζεται καποιο προβλημα???:rolleyes::rolleyes::confused::confused:

κατια81
23-12-09, 19:00
Το δικο μου στεγνωτηριο οταν τελειωσει και σπιτι να μην ειμαι συνεχιζει να τα διατηρει μεχρι να τα βγαλω εγω για να μην τσαλακωθουν

Και μενα μου τα διατηρει αλλα για κανα τεταρτο οχι παραπανω!!Παντως οπως και να εχει....ειναι τελειο!!!!!!!!!:D:D:D:D

bp-IOLH
23-12-09, 22:23
Και το δικό μου έχει ειδικό πρόγραμμα για μάλλινα αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη και δεν ξέρω να σας πω.

passy0702
26-12-09, 09:09
καλημέρα και χρόνια πολλά!!! η δική μου απορία είναι η εξής: τα περισσότερα ρούχα γράφουν στις ετικέτες τους ότι απαγορεύεται να μπούν σε στεγνωτήριο... και δεν αναφέρομαι σε ευαίσθητα ρούχα, με στάμπες, στρασάκια κλπ... λέω για τα φορμάκια του μωρού, απλές μπλούζες και τέτοια ρούχα. τι να κάνω να τα βάλω στο στεγνωτήριο ή όχι .. αν είναι να μικρύνουν δεν θέλω... επίσης αν είναι να μην τα βάζω τότε τι το πήρα το στεγνωτήριο?! help please....

dimpap
26-12-09, 17:57
Για τα μαλλινα γιατι να μην τα βαζουμε????Εμενα εχει ειδικο προγραμμα για τα μαλλινα και το εχω κανει πολλες φορες χρηση και βγαινουν μια χαρα!Εχεις δει να παρουσιαζεται καποιο προβλημα???:rolleyes::rolleyes::confused::confused: Πιστευω οτι τα μαλλινα ειναι καλυτερο να στεγνωνουν μονα τους γιατι αν ειναι απο καλο μαλλι θα φθαρει σιγουρα.Το εχω και εγω το προγραμμα αλλα δεν επιχειρω να το βαλω...Δεν ειναι τιποτα το σοβαρο

katerinak
28-12-09, 20:39
καλημέρα και χρόνια πολλά!!! η δική μου απορία είναι η εξής: τα περισσότερα ρούχα γράφουν στις ετικέτες τους ότι απαγορεύεται να μπούν σε στεγνωτήριο... και δεν αναφέρομαι σε ευαίσθητα ρούχα, με στάμπες, στρασάκια κλπ... λέω για τα φορμάκια του μωρού, απλές μπλούζες και τέτοια ρούχα. τι να κάνω να τα βάλω στο στεγνωτήριο ή όχι .. αν είναι να μικρύνουν δεν θέλω... επίσης αν είναι να μην τα βάζω τότε τι το πήρα το στεγνωτήριο?! help please....

εγω τα εβαλα ολα κ δεν επαθε κανενα τιποτα εκτος απο μια κουβερτουλε,μαλλον ηταν μαλλινη!α!κ οι σαλιαρες που ειχαν απο πισω πλαστικο.κανα μπουφαν με πλαστικο..αυτα.τα υπολοιπα ολα μεσα!

passy0702
28-12-09, 21:40
τελικά τα έβαλα κι εγώ και δεν έπαθαν τίποτα... τώρα επόμενο εγχείρημα τα μάλλινα.... έχει πρόγραμμα για να τα φρεσκάρει όταν είναι στεγνά ήδη και ένα άλλο για ευαίσθητα αλλά δε νομίζω ότι αναφέρεται στα μάλλινα... αν είναι απλά να κατσιάζουν πόσο μεγαλύτερο κακό μπορεί να τους κάνει το στεγνωτήριο σε σχέση με το πλυντήριο?? τι λέτε???

κατια81
29-12-09, 11:06
τελικά τα έβαλα κι εγώ και δεν έπαθαν τίποτα... τώρα επόμενο εγχείρημα τα μάλλινα.... έχει πρόγραμμα για να τα φρεσκάρει όταν είναι στεγνά ήδη και ένα άλλο για ευαίσθητα αλλά δε νομίζω ότι αναφέρεται στα μάλλινα... αν είναι απλά να κατσιάζουν πόσο μεγαλύτερο κακό μπορεί να τους κάνει το στεγνωτήριο σε σχέση με το πλυντήριο?? τι λέτε???

Κοιτα...θα σου πω τι κανω εγω και μετα εσυ αποφασιζεις!!!
Καταρχην τα πλενω στο πλυντηριο,σε ειδικο προγραμμα για τα μαλλινα.
Επειτα τα βαζω στο στεγνωτηριο σε ενα προγραμμα που λεει "προετοιμασια για μαλλινα",οπου διαρκει γυρω στο 20λεπτο.Και μετα τα βαζω στο προγραμμα για πολυ ευαισθητα,που ειναι και το πιο χαλαρο που εχει το στεγνωτηριο!!!Δεν εχω παθει καμια απολυτως ζημια!!!!Βγαινουν πολυ ωραια!!!
Η αποφαση δικη σου!!!!
Μπορει να βαλεις για δοκιμη ενα-δυο μπλουζακια,παλια που να μην σε ενδιαφερει εαν θα παθουν κατι,ετσι θα δεις και τα αποτελεσματα!!!:wink:

Lina-qualitylife
31-12-09, 09:48
γεια σας και απο μενα, χαιρομαι απιστευτα που βρικα αυτο το site!ηρθε η ωρα και για μενα να παρω στεγνωτηριο:D. ειμουν αμερικη και εκει εχουν ολοι στεγνωτηρια,αλλα ολα βγαζουν ατμο!πιστευετε παιζει ρολο για τα ρουχα αν μαζευει υδρατμους η τους βγαζει στην ατμοσφαιρα:?: διαβασα ολη τη συζητηση του φορουμ και ευχαριστω ολες σας , δινεται τοσες πληροφοριες και με βοηθησατε!

soevan07
31-12-09, 10:25
γεια σας και απο μενα, χαιρομαι απιστευτα που βρικα αυτο το site!ηρθε η ωρα και για μενα να παρω στεγνωτηριο:D. ειμουν αμερικη και εκει εχουν ολοι στεγνωτηρια,αλλα ολα βγαζουν ατμο!πιστευετε παιζει ρολο για τα ρουχα αν μαζευει υδρατμους η τους βγαζει στην ατμοσφαιρα:?: διαβασα ολη τη συζητηση του φορουμ και ευχαριστω ολες σας , δινεται τοσες πληροφοριες και με βοηθησατε!

Αυτά που λες είναι στεγνωτήρια παλιάς τεχνολογίας.

Τα καινούργια συμπυκνώνουν τους υδρατμούς και τους μαζεύει σε ένα συρταράκι σε μορφή νερού που μετά εσύ αδειάζεις.

BILL
31-12-09, 10:52
μήπως στην Αμερική τα στεγνωτήρια είναι διαφορετικά από την Ελλάδα?

κατια81
31-12-09, 11:53
Αυτά που λες είναι στεγνωτήρια παλιάς τεχνολογίας.

Τα καινούργια συμπυκνώνουν τους υδρατμούς και τους μαζεύει σε ένα συρταράκι σε μορφή νερού που μετά εσύ αδειάζεις.

Ακριβως αυτο!!!!;);)

SAN
11-01-10, 00:13
Γιατί τα ρούχα, μου βγαίνουν πολύ τσαλακωμένα; Έχω αγοράσει ένα Bosch 8 κιλών (ποτέ δεν το παραγεμίζω) που έχει πρόγραμμα "στέγνωμα για φύλαξη" (χωρίς σίδερο) αλλά τα περισσότερα ρούχα βγαίνουν χάλια....:-(