PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΗΣ ΕΓΚΥΟΥ (με 200+ ενσημα)

dudu
22-11-08, 18:56
Κοριτσια μου βοηθεια...

κανω βαρια εργασια και μαλλον θα φυγω(θα με διωξει) συντομα απο την δουλεια ο εργοδοτησ.

Ειμαι 9 εβδομαδων και εχω τα ενσυμα που χριαζονται για να παρω το επιδομα ανεργιασ απο τον οαεδ,

Αν το παρω ομωσ μηπωσ θα μου πουν απο το ικα πωσ αφου παιρνω επιδομα ανεργιασ δεν θα μου δωσουν επιδομα κυοφοριασ και λοχιασ???...

φοβαμαι μην πουν
"χρισιμοποιησεσ τα ενσημα σου για το επιδομα αυτο και δεν εχεισ αλλα για τα αλλα επιδοματα"..

...αν ειναι να μην παρω το επιδομα ανεργιασ....

πλιζ :D :wink: πειτε μου γιατι μονη μου...δεν βγαζω νοημα..

φιλια !!

elenik
22-11-08, 22:37
Να σε διωξει εγκυο δεν μπορει,. Ειναι παρανομο . Αν κανεις βαρια δουλεια υποχρεουται να σε βαλει σε ποστο που να μην θετει σε κινδυνο την εγκυμοσυνη ή να μην κανεις οτιδηποτε βαρυ εστω.

Τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται? Σου ειπε οτι θα σε διωξει ή το υποθετεις? Λογικα ξερει οτι δεν μπορει.

Με το καλο να υποδεχθεις το μωρακι σου

Agapi6
22-11-08, 23:37
Όταν είσαι στο ταμείο ανεργίας δικαιούσαι όλα τα επιδόματα σαν να εργάζεσαι. Και το επίδομα κυοφορίας και του τοκετού και μάλιστα παίρνεις τα ποσά του μικτού μισθού σου.

dudu
23-11-08, 22:10
Ti να πω τωρα???

το ενα ισχιει η το αλλο???

...ειμαι υδροθεραπευτρια και κανω μασαζ, ...

ελεγα λοιπον να σταματησω οικιοθελωσ με εικονικη απολυση στον 5το μηνα μια και η δουλεια ειναι σκληρη..για εγκυμοσυνη,,

.. και να παρω το επιδομα ανεργιασ..

Να ρωτισω ομωσ κατι αλλο..

εστο και φευγω οικιοθελωσ απο την εργασια μου..

και δεν παιρνω ταμειο ανεργιασ απλα δηλωνομαι ανεργη..τοτε παλι δεν παιρνω τιποτα??????

οι ανεργεσ κοπελεσ δηλ δεν παιρνουν τιποτα ή δεν υσχιει αυτο????

θα χρειαστει δηλ. να παθω κατι χτυπα ξυλο για να αναγκαστει η γιατροσ μου να μου γραψει αδεια λογο επιπλοκον πριν τον 7μο????? δεν μπορω να φυγω νωριτερα επειδη νιωθω ασχημα?

χελπ κοριτσια χελπ

ioanna21
23-11-08, 22:27
Αγαπητή dudu,
είμαι αξιόπιστη πηγή διότι είμαι παθούσα, έχουμε και λέμε:

Αν συμπληρώνεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια πριν την ΠΗΤ δικαιούσαι: επίδομα κυοφορίας, λοχείας και βοήθημα τοκετού, τα χρήματα τα οποία θα πάρεις για κυοφορία και λοχεία είναι βάση του τελευταίου μισθού σου στα μικτά πάντα, το βοήθημα είναι 930 € για όλες.
Εγώ γεννάω 25/12 πήρα το επίδομα κυοφορίας, μόλις γεννήσω θα πάρω της λοχείας και κανονικότατα παίρνω και το ταμείο ανεργίας!!!!. Τα δικαιούσαι 100% με την προυπόθεση όμως των 200 ενσήμων στη τελευταία διετία.
Πάντως να ξέρεις ότι δεν μπορεί να σε απολύσει απο την στιγμή που είσαι έγκυος έκτος αν το θέλεις και έσυ και έρθετε σε συνεννόηση... τότε αλλάζει!!! Καλή συνέχεια!!!

dudu
23-11-08, 22:35
μισο λεπτο

γιατι υπαρχει κενο.

Εγω συμπληρωνω τα 200 ενσημα.

Αν φυγω απο την δουλεια και παω να παρω τα επιδοματα ΧΩΡΙΣ να εργαζομαι, οντασ δηλαδη απλα ανεργη ΧΩΡΙΣ να παιρνω επιδομα ανεργιασ τοτε θα μου δωσουν τα επιδοματα????

ή η προιποθεση ειναι να εχεισ μεν τα 200 ενσημα αλλα ΚΑΙ να εργαζεσαι
ή να παιρνεισ ταμειο ανεργιασ????

ioanna21
23-11-08, 22:36
Επανέρχομαι...

Δικαιούσαι τα πάντα.... να πληρείς τα 200 ένσημα όμως.... πάρε όμως αν μπορείς το ταμείο ανεργίας σίγουρα είναι ένα βοήθημα κάθε μήνα και εγω παραλίγο να παραιτηθώ αλλά τους την έσπασα με την συμπεριφορά μου και ευτυχως με απόλυσαν!!!!!!

Για σιγουριά πήγαινε στο Ικα που ανήκεις θα σε ενημερώσουν και αυτοί.

dudu
23-11-08, 22:37
σορρυ βρε κοριτσια μου αλλα ποτε δεν τα πηγενα με αυτα καλα...

:P :D :D

ioanna21
23-11-08, 22:44
Το έψαξα πολύ το θέμα αυτό και σίγουρα τα δικαιούσαι!!
Πάνε στο ΙΚΑ όπως σου είπα για να το ξεκαθαρίσεις και να ηρεμήσεις. Εγώ να φανταστείς στο σύνολο θα πάρω περίπου 4.000 € (κυοφορία,λοχεια,βοήθημα τοκετού, τα μικτά μου ήταν 1300 € ) δεν είναι και λίγα!!!!! :D
Ρώτα στο ΙΚΑ σε ποια κλίμακα ανήκεις ώστε να σου πουν περίπου και πόσα χρήματα θα πάρεις...

dudu
23-11-08, 22:48
Αυτο θα κανω θα παω αυριο..

απλωσ σκεφτικα να σταματισω στον 5το ..και να κρατισω καβαντζα το επιδομα ανεργιασ για μετα την γεννα..

αφου εχω 200 ενσημα..

αυτο δεν εχο ξεκαθαρισει ..αν σταματισω ..αν θα τα παρω κι ολασ..

εισαι πολυ γλυκια θενκσ..

dudu
24-11-08, 09:23
:roll:

elenik
24-11-08, 14:42
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=5524&highlight=

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Ιατρική βεβαίωση από αρμόδιο ιατρό του ΙΚΑ όπου θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

3. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση του γιατρού.

4.Υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία διακοπής εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία για όσο χρονικό διάστημα επιδοτείται. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση ιατρού και υπέυθυνης δήλωσης εργοδότη.
5. Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

6. Ταυτότητα - Αφμ

!!!! Ζητήστε μια εξουσιοδότηση από το τμήμα παροχών, την οποία θα επικυρώσει το κεπ ή η αστυνομία, έτσι ώστε ο σύζυγος ή κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας να μπορέσει να παραλάβει το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

Με αυτα που χρειαζονται απο εργοδοτη τι εκανες δλδ? ιοαννα? Ισως να κανω και λαθος. Καλυτερα ρωτα στο ΙΚΑ. Και με το τηλ μπορεις. Στον ΟΑΕΔ μου ζητησαν τα ενσημα μεχρι που σταματησα + βεβαιωση απο εργοδοτη παλι.
Αν μαθεις κατι ενημερωσε μας να ξερουν και οι υπολοιπες

ioanna21
24-11-08, 23:10
Από την στιγμή που δεν είχα εργοδότη μου ζήτησαν απο το ΙΚΑ μια βεβαίωση του ΟΑΕΔ οτι επιδοτούμαι ή να προσκομίσω την κάρτα ανεργίας μου. Εγω πήγα βεβαίωση. Στο ΙΚΑ βλέπουν εκείνη την ώρα επι τόπου αν τα δικαιούσαι.... Τα δικαιολογητικά που προσκόμισα για το επίδομα κυοφορίας είναι τα εξής¨

Βιβλιάριο ασθενείας
Ταυτότητα - ΑΦΜ
Ένσημα ( τα ζήτησα απο το Ικα, αν και δεν χρειάστηκαν γιατί το βλέπουν από το σύστημα τους)
Βεβαίωση ΟΑΕΔ οτι επιδοτούμαι
Βεβαίωση ΠΗΤ άπό γυναικολόγο του ΙΚΑ

ditop
26-11-08, 10:08
΄Γιατι δεν προσπαθεις να πάρεις άδεια επαπειλούμενης κυησης και να πληρώνεσε από το ΙΚΑ μέχρι να γεννησης και τα ένσημα σου θα έχεις και όλα τα επιδόματα και την άδεια και την άδεια από το ΟΑΕΔ.

dudu
26-11-08, 10:41
Ρωτησα λοιπον και ο νομοσ λεει

αν εχεισ 200 ενσημα στα τελευταια 2 χρονια
ειτε εργαζεσαι ειτε οχι
προσκομιζεισ η χαρτι του εργοδοτη , η το χαρτι απολυσησ η το χαρτι παρετισησ και παλι παιρνεισ ολα τα επιδοματα.

natasa31
03-12-08, 09:12
Επαιρνα ήδη ταμειο ανεργειας οταν έμεινα εγκυος. Το ταμείο μου λήγει τον απριλιο κι εγω γενναω λογικά τον Μάρτιο. Γνωρίζει καποιος αν παίρνει καποια παράταση ή τελος παντων αν δικαιούμε κάτι απο τον ΟΑΕΔ?

pocoyo
03-12-08, 10:02
απο τον οαεδ οχι πρεπει να εχεις εργασιακη σχεση για να παρεις κατι(πριν 2 μερες τα ρωτησα) αλλα απο τον ασφαλιστικο σου τομεα λογικα κατι θα παρεις αναλογως με τα ενσημα που εχεις

yasemi
03-12-08, 21:40
και εγω επειδη με διωξανε απο την δουλεια οταν εμεινα εγκυος...(αλλη ιστορια αυτη)το επιδομα που πηρα απο τον οαεδ ετυχε να τελειωσει ακριβως τον μηνα που γεννησα.,,,δεν παιρνεις κατι παραπανω....απο το Ικα ομως λογω ενσημων πηρα ολα αυτα που θα επαιρνα αν δουλευα κιολας....

ioanna21
03-12-08, 21:50
Και έγω ρώτησα που λήγει τον Μάρτιο το ταμείο, γεννάω μέχρι 25/12 και μου είπαν ότι δεν υπάρχει παράταση....
Άνεργες μητέρες και σκοτώνεται το κράτος να μας βοηθάει :twisted: :twisted:
Απλά κάτι ακουστηκε για παράταση των επιδομάτων λόγω της κρίσης......
Άντε να δούμε!!!!

ellanor
04-12-08, 02:52
Mετά τη λήξη του επιδόματος ανεργίας και εφόσον το εκκαθαριστικό σου είναι κάτω από ένα ποσό, δικαιούσαι αλλες 17 (νομίζω) μέρες, ως εφάπαξ βοήθημα. Κάνεις ανανέωση της κάρτας σου αμέσως μόλις λήξει το επίδομα και κάνεις αίτηση για το βοήθημα.

ματινα
04-12-08, 21:38
Επαιρνα ήδη ταμειο ανεργειας οταν έμεινα εγκυος. Το ταμείο μου λήγει τον απριλιο κι εγω γενναω λογικά τον Μάρτιο. Γνωρίζει καποιος αν παίρνει καποια παράταση ή τελος παντων αν δικαιούμε κάτι απο τον ΟΑΕΔ?

ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ(ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ-13 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ)ΕΑΝ ΤΟ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟ
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ)ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 8.500 ΕΥΡΩ.
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ .ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΡΩΤΗΣΕ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ :lol:

φιλιτσα
09-12-08, 10:35

ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ(ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ-13 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ)ΕΑΝ ΤΟ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟ
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ)ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 8.500 ΕΥΡΩ.
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ .ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΡΩΤΗΣΕ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ :lol:

708 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕΙΚΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΩΡΗΣΕ ΠΛΟΥΣΙΑ !!! :evil: :evil: :evil:

ΩΡΑΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΟΥΜΕ.... αντε να μηναρχισω ...

sotiris-10
20-12-08, 21:41
Γνωρίζετε αν στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ μπορούν να συμμετέχουν ελεύθεροι επαγγελματίες? Η βεβαίωση ανεργίας είναι υποχρεωτική για να μπορείς να συμμετάσχεις?

demykou
16-01-09, 21:39
Καλησπέρα.Θα ήθελα να κάνω κι'εγώ μια ερώτηση.Δούλευα για 2 χρόνια στον ίδιο εργοδότη και απολύθηκα τον Ιούνιο του 2008,όπου και γράφτηκα στο ταμείο ανεργείας και παίρνω το επίδομα.Εμεινα έγκυος τον Οκτώβριο του 2008 και τώρα διανύω τη 17η βδομάδα.Δικαιούμε τα επιδόματα απο το Ικα κυοφορίας,λοχείας και τοκετού?Και αν ναι πότε θα πρέπει να πάω στο Ικα για να φτιάξω τα χαρτιά μου?
Ευχαριστώ.

Anstef
18-01-09, 20:37
Καλησπερα και απο εμενα..
επειδη ειμαι και γω στο ταμείο ανεργίας, λήγει ομως τον Ιούνιο και γω ΠΗΤ έχω 12/8..αναρωτιέμαι εαν παίζει ρόλο αυτο ή όχι στο να πάρω τα επιδόματα.
Δηλ. πρεπει κατα τη διαρκεια του τοκετου-λοχειας να ειμαι στο ταμειο ή όχι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

ΑΣΗΜΙΝΑ
28-01-09, 17:54
ΓΕΝΝΑΩ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ,ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ.ΜΕΤΑ ΔΕ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΕΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ;ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΣΗ;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ 'ΑΠΟΛΥΟΥΝ ΕΓΚΥΟ;;;'

ματινα
28-01-09, 21:15
ΓΕΝΝΑΩ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ,ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ.ΜΕΤΑ ΔΕ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΕΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ;ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΣΗ;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ 'ΑΠΟΛΥΟΥΝ ΕΓΚΥΟ;;;'

ΑΣΗΜΙΝΑ καλησπερα. Κατάρχην ευχομαι με το καλο να αγκαλιασεις το
μωρακι σου!! Σχετικα με την ερωτηση σου ισχυουν τα εξης:
Η επιθεωρηση εργασιας θεωρει παρανομη την απολυση εγκυου.
Εαν ομως φυγεις με Οικοιοθελης Αποχωρηση δεν μπορεις να παρεις
Επιδομα ανεργιας , χρειαζεσαι οποσδηποτε απολυση.
Σε περιπτωση τωρα που παρεις απολυση (και επομενως δεν θα υπαρχει
εργοδοτης-απαραιτητη προυποθεση να υπαρχει) δεν δικαιουσαι απο τον ΟΑΕΔ το Επιδομα Μητροτητας ,ουτε την Εξαμηνη αδεια.
Το μονο που θα δικαιουσαι σε περιπτωση απολυσης(εκτος απο ταμειο
ανεργιας) ειναι το Επιδομα παιδιου.
Ελπιζω να βοηθησα....φιλακια :wink:

Τινακι
28-01-09, 21:27

Καλησπερα Ασημινα, ευχομαι με το καλο να υποδεχτεις το αγγελουδι σου και καλη δύναμη για μετα την γέννα :D
Ασφάλεια - ενσημα του ΙΚΑ παιρνεις κανονικα απο τον εργοδοτη? εφοσον ναι τοτε ο γυναικολογος του ΙΚΑ σου εχει γραψει ποτε εισαι υποχρεωμενη να σταματησεις. Το ΙΚΑ σε καλυπτει 63 μερες πριν την γέννα και 58 μέρες μετα την γέννα. Μετα πρεπει να πας στον ΟΑΕΔ και να κανεις την αιτηση για το εξάμηνο. Αν γινει αποδεκτη τοτε με το καλο θα εχεις 6 μήνες που θα πληρώνεσε. Εγω αυτο που εχω κανει διοτι ουτε εγω θα συνεχισω να δουλεύω ειναι: εχω ενημερωσει τον εργοδοτη οτι μετα το 6μηνο δεν θα επιστρεψω στην εργασια μου αλλα θα δηλωσω παραιτηση. (οσο εισαι στο 6μηνο δεν εχεις δικαιωμα να το κανεις διοτι σου κοβουν την επιδοτηση). Ο εργοδοτης δεν εχει δικαιωμα να σε απολυσει ουτε τωρα που εισαι εγκυος, ουτε (περιπου) 1 χρονο μετα την γεννα. Ευχομαι να βοηθησα λιγο :oops:
Σου ευχομαι ολα να πανε καλα

monbebe
29-01-09, 00:13
εγω που θα παρω το τελευταιο επιδομα τον Μαιο -δηλ. οταν θα γενναω με το καλο- θα μπορω να παρω και τα επιδοματα μητροτητας-λοχιας απο το ΙΚΑ? ο ΟΑΕΔ ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα. ετσι ειναι? να τα υπολογιζω?

yasemi
29-01-09, 00:16
εγω που θα παρω το τελευταιο επιδομα τον Μαιο -δηλ. οταν θα γενναω με το καλο- θα μπορω να παρω και τα επιδοματα μητροτητας-λοχιας απο το ΙΚΑ? ο ΟΑΕΔ ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα. ετσι ειναι? να τα υπολογιζω?

εφοσον εχεις τα απαραιτητα ενσημα θα τα παεις απο το ικα....δε μπορεις να παρεις τα εξτρα που δινει ο οεαδ οταν γεννας και το εξαμηνο......

monbebe
29-01-09, 00:27
τι εννοεις εξτρα και 6μηνο γιατι εχω καιρο να ασχοληθω με αυτα? δεν εχω σκοπο να δουλεψω μετα και εχω τα 200 ενσημα που απαιτουνται απο τα προηγουμενα 2 χρονια για τις παροχες μητροτητας...

ματινα
29-01-09, 08:46
τι εννοεις εξτρα και 6μηνο γιατι εχω καιρο να ασχοληθω με αυτα? δεν εχω σκοπο να δουλεψω μετα και εχω τα 200 ενσημα που απαιτουνται απο τα προηγουμενα 2 χρονια για τις παροχες μητροτητας...

Καλημερα MargaritaM. Με τα 200 ενσημα που εχεις δικαιουσαι να
παρεις απο το ΙΚΑ το επιδομα Κυοφοριας-Λοχειας. Απο τον ΟΑΕΔ ομως
εφοσων δεν υπαρχει εργοδοτης δεν μπορεις να παρεις το συμπληρωματικο
Επιδομα Μητροτητας ουτε την Εξαμηνη Αδεια. Αυτο που μπορεις να
παρεις απο τον ΟΑΕΔ με βαση τα ενσημα σου ειναι το Επιδομα παιδιου
και εαν παιρνεις ταμειο ανεργιας και γεννησεις πριν το τελος του ταμειου
μπορεις προσκομιζοντας Ληξειαρχικη πραξη γεννησης να παρεις 10%
αυξηση στο μηνιαιο ποσο (οχι αναδρομικα αλλα στους υπολοιπους μηνες
που υπολοιπονται). :wink:

natasa31
29-01-09, 10:12
τι εννοεις εξτρα και 6μηνο γιατι εχω καιρο να ασχοληθω με αυτα? δεν εχω σκοπο να δουλεψω μετα και εχω τα 200 ενσημα που απαιτουνται απο τα προηγουμενα 2 χρονια για τις παροχες μητροτητας...Κι εμενα το μαιο τελειωνει η ανεργια μου και τα πηρα τα επιδοματα του ικα. Πηγαινε ομως να δεις αν σε καλυπτουν τα ενσημα διοτι νομιζω οτι θελουν απο 2 τελευταιες χρονιες. Δηλαδη εμενα μου ζητησαν και απο το 2008.

monbebe
29-01-09, 12:42
σας ευχαριστω ολες..
γενναω ως τις 15/05... ληξη του ταμειου θεωρειται η ημερομηνια πληρωμης (που παω πχ καθε 7 του μηνα) ή το μεχρι ποτε μπορω να κανω την εισπραξη (οπου εχει στην επιταγη ενα περιθωριο σχεδον 2 μηνων)? η τελευταια απιταγη μου ειναι Μαιο...
για τα ενσημα ειχα προνοησει να ειναι ετσι ωστε να με καλυπταν στην 2η εγκυμοσυνη τωρα... εχω δηλ. και απο το 2007 και απο το 2008....
αρα δεν εχω προβλημα σωστα?

marikaki
29-01-09, 13:53
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ 4/11/2008 - 4/10/2009. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ. ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ Η ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :)

ματινα
29-01-09, 15:00
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ 4/11/2008 - 4/10/2009. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ. ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ Η ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :)

marikaki γεια σου,ευχομαι με το καλο να γεννησεις..με ενα πονο!!
Απο το ικα θα παρεις το επιδομα κυοφοριας με τα 200 ενσημα που εχεις
συμπληρωσει.Απο ΟΑΕΔ εφοσων δεν υπαρχει πλεον εργοδοτης δεν
δικαιουσαι καποιο βοηθημα συμπληρωματικο.Το μονο που μπορεις να
παρεις ειναι καποιο επιπλεον ποσο στο επιδομα ανεργιας για τους
μηνες απο την γεννα και μετα μεχρι το τελος του ταμειου.
Οταν με το καλο γεννησεις ρωτα στον ΟΑΕΔ και για το επιδομα παιδιου.
Βοηθησα καθολου? :roll:

female
04-02-09, 17:01
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Επειδή ίσως χρειαστεί να παραιτηθώ (ή να ζητήσω απόλυση) θέλω την βοήθειά σας. Ξέρετε αν μπορεί μια μέλλουσα μαμά να διεκδικήσει την άδεια λοχείας και την 6μηνη άδεια αν δεν είναι εργαζόμενη? Αν ναι πόσο ένσημα χρειάζεται να συμπληρωθούν για το τρέχον έτος?
Ευχαριστώ, οποιαδήποτε απάντησή σας θα είναι πολύτιμη!

Pipi
04-02-09, 18:01
Άδεια κυοφορίας-λοχείας μπορείς να πάρεις αν έχεις 200 ένσημα στα τελευταία 2 έτη. Το 6μηνο για να το πάρεις πρέπει να έχεις ενεργή εργασιακή σχέση με τον εργοδότη σου, να δουλεύεις δηλαδή.

female
05-02-09, 09:13
Σε ευχαριστώ πολύ Pipi. Τα 200 ένσημα τα έχω για το 4μηνο. Όσο για το 6μηνο πολύ απλά θα δηλώσω παραίτηση αφού τελιώσει.
Γνωρίζεις πότε μπορεί να κάνει απόλυση ο εργοδότης? Νομίζω 1 χρόνο μετά την γέννηση του παιδιού, αληθεύει αυτό? Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

souzy
05-02-09, 10:53
Αληθεύει.
Η μητέρα δεν μπορεί να απολυθεί σύμφωνα με το νόμο για ένα χρόνο μετά τη γέννηση του παιδιού της. :wink:

female
05-02-09, 11:32
Το συζήτησα με την λογίστρια που είναι με το μέρος μου και μου είπε ότι αυτή θα της πει τι λέει ο νόμος και ό,τι δεν μπορεί να με υποχρεώσει να κάνω ό,τι θέλει αυτή και από εκεί και πέρα θα της πω και εγώ ό,τι θα το κάνουμε όπως λέει ο νόμος και αν μετά που τελιώνει η άδεια θέλει να με απολύσει κανένα πρόβλημα. Και η ίδια η λογίστρια πήρε όλα τα νόμιμα που προέβλεπε τότε ο νόμος (πλην του 6μηνου που δεν ίσχυει πριν 6 χρόνια) καθώς και το μειωμένο ωράριο.
Οπότε δεν νομίζω να έχει και πολλά περιθώρια! ΚΑι για να σας εξηγήσω η κυρία ήθελε να φύγω 1-2 μέρες πριν γεννήσω και να επιστρέψω 1 βδομάδα μετά την γέννα και το 4μηνο να το πάρω αργότερα τον χειμώνα που δεν θα έχει δουλειά. Πρώτα ο Θεός γεννάω Αύγουστο!

marikaki
16-02-09, 15:32
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΑ ΒΟΗΘΗΣΕΣ.

monbebe
09-03-09, 21:35
ξερω απο την πρωτη γεννα οτι δικαιουμαι τα επιδοματα μητροτητας και λοχιας απο το ΙΚΑ... και εχω για αυτη την εγκυμοσυνη μαζεψει τα 200 ενσημα που απαιτουνται... τωρα ειμαι απο τον Νοεμβρη ανεργη... ψαχνοντας στο site του ΙΚΑ διαβασα κατι για και για επιδομα τοκετου 600+ ευρω γνωριζει καμια αν ισχυει κατι τετοιο? στην 1η γεννα δεν θυμαμαι να ειχα παρει καποιο τετοιο επιδομα, ειχα γεννησει στο Μητερα...τωρα θα γεννησω στο Ελενα
γνωριζει καποια/ος τι δικαιουμαι συνολικα? τι ποσο σε ευρω?
τα link που βρηκα χρησιμα ειναι τα εξης...
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm
http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=10
http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=7

sunsun
09-03-09, 22:17
Ναι υπάρχει ένα επίδομα τοκετού νομίζω γύρω στα 700 ευρώ άσχετα με το πού γεννάς. Και εγώ το πήρα και γέννησα σε ιδιωτικό. Τώρα που είσαι όμως άνεργη δεν ξέρω ποιά δικαιούσαι. Αν επιτρέπεται, πώς και έμεινες άνεργη ενώ ήσουν έγκυος; Παραιτήθηκες;

monbebe
10-03-09, 10:20
δεν παραιτηθηκα... απλα δουλεψα εποχιακα ωστε να καλυψω το υπολοιπο των 200 ενσημων και τελος Οκτωβρη απολυθηκα.... τωρα κανω καποια ιδιαιτερα που μου βγαζουν ενα χαρτζιλικι συν το ταμειο ανεργιας...

ravT
10-03-09, 15:25
Αντιγράφω από ένα από τα link του ΙΚΑ...

Το ποσό που χορηγείται για το 2003 είναι 698,70 Ευρώ και αναπροσαρμόζεται κάθε χρόνο.

Πλέον το βοήθημα τοκετού ανέρχεται στα 940 ευρώ και από 1η Μαϊου φτάνει τα 991 ευρώ. Το λαμβάνουν όσες ασφαλισμένες έχουν λάβει επίδομα μητρότητας. Το παίρνουμε μαζί με το επίδομα λοχείας.

sunsun
10-03-09, 16:19
Αν δεν κάνω λάθος απαγορεύεται η απόλυση εγκύου. Αν βέβαια πρόκειται για σύμβαση ορισμένου χρόνου δεν μιλάμε για απόλυση, σωστά; Κρίμα βρε παιδί μου! Θα μπορούσες να πάρεις και το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ!

monbebe
10-03-09, 19:44
τελικα πηγα απο το ΙΚΑ σημερα... τα δικαιουμαι ολα... :D :D :D
τελεια! μια χαρα!!!
επαναλαμβανω οτι δεν παραιτηθηκα, απλα τελειωσε ο χρονος που θα δουλευα -Μαιο εως Οκτωβριο δηλ.-... εγω δεν ηθελα να δουλεψω αλλο για να ειμαι ξεκουραστη στην εγκυμοσυνη... επιλογη για δουλεια ειχα αλλα την απερριψα...

marikaki
11-03-09, 14:51
ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ.
ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ
1. ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
2. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕ (ΖΗΤΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ)
3.ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
4. 200 ΕΝΣΗΜΑ
5. ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΕ ΠΗΤ

ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΜΑΙ ΠΗΤ 9/6/2009 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ 15/4/2009.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ. :lol:

Anstef
16-03-09, 20:45
Καλησπέρα κοριτσια, να ρωτησω και γω κάτι..
Ειμαι ανεργη και το ταμείο ανεργίας σταματάει 13/6 , ΠΗΤ εχω 12/8.
56 μερες πριν την ΠΗΤ ειναι 17/6.

Στο ΙΚΑ πρεπει να παω χαρτί του οαεδ οτι ειμαι επιδοτουμενη συν την καταγγελία σύμβασης απο τον εργοδότη μου?

Επειδη την ακριβως 56η ημερα πριν την ΠΗΤ δε θα ειμαι πια επιδοτουμενη μπορω να παω νωριτερα? ή θα πρεπει ο γιατρος να μου δωσει ΠΗΤ νωρίτερα? Παιζει καποιο ρολο αυτο?
Τα επιδόματα τα παιρνω ειτε ειμαι στον οαεδ είτε οχι ετσι δεν ειναι??
Σε αυτη την περιπτωση που ο οαεδ δε μου δωσει χαρτι, τι πάω στο ΙΚΑ??

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω μπερδευτει.. :shock:

cesilia
17-03-09, 14:55
Αυξάνεται από την 1η Μαΐου 2009 το εφάπαξ βοήθημα τοκετού που λαμβάνουν οι ασφαλισμένες του ΙΚΑ. Το επίδομα θα ανέρχεται στα 991,20 ευρώ. Η αύξηση είναι της τάξης των 51,20 ευρώ και συμβαδίζει με το ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη, όπως αυτό διαμορφώνεται με τη περυσινή συλλογική σύμβαση εργασίας.
Με εγκύκλιό της προς τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΙΚΑ, η διεύθυνση Παροχών Ασθένειας του Ιδρύματος, επισημαίνει ότι ‘…με την από 2 Απριλίου 2008 εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας – διετούς ισχύος – και την 13/18 Απριλίου πράξη κατάθεσης του υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, καθορίστηκε η τιμή του ανειδίκευτου εργάτη από 1 Σεπτεμβρίου 2008 μέχρι 30 Απριλίου 2009 σε 31,32 ευρώ και από 1 Μαΐου 2009 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2009 σε 33,04 ευρώ…’.
'…Συνεπώς, το εφάπαξ βοήθη μ α τοκετού εξακολουθεί να ανέρχεται από την 1η Ιανουαρίου 2009 έως τις 30 Απριλίου 2009 στο ποσό των 940 ευρώ και από την 1η Μαΐου 2009 έως 31 Δεκεμβρίου 2009 δια μ ορφώνεται στο ποσό των 991,20 ευρώ (33,04 Χ 30 = 991,20)... '.

Anstef
19-03-09, 13:29
Καλημέρα σας!
Θα ηθελα να ρωτησω κατι, ανοιγω νέο θέμα γιατι σε όποιο υπάρχον θέμα εχω ρωτησει δεν εχω παρει απαντηση.. :(
Είμαι ανεργη ( με ταμειο ανεργίας που ξεκινησε πέρυσι τον Ιούλιο και ληγει τον Ιουνιο του 2009), ΠΗΤ εχω 12/8.
Τα 200 ενσημα που χρειαζονται για τα επιδόματα τα έχω αλλα αναρωτιέμαι
ως τελευταιο ημερομισθιο τι ποσό θα υπολογιστει???
Αναλογικά απο το μισθο μου της τελευταίας εργασίας μου ή το ταμειο ανεργιας?

Ευχαριστω!

sunsun
19-03-09, 16:44
Αυτό γλυκιά μου και υπάλληλο του ΙΚΑ να ρωτήσεις δεν θα το ξέρει. Βάζουν όλα τα στοιχεία στο σύστημα στο κομπιούτερ και τους βγάζει το ποσό των επιδομάτων! Το ξέρω γιατί και εγώ ρώταγα! :lol: :lol:

Κάνε εσύ ότι είναι να κάνεις και ο Θεός βοηθός!

Anstef
19-03-09, 21:05
Α..καλα καταλαβα..με βλεπω να παιρνω κανα 500αρι!
Σε ευχαριστω παντως..μα λεω και γω ..γιατι δεν απανταει κανεις!

monbebe
30-03-09, 10:53
ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ!!!! πηγα σημερα να πληρωθω υποτιθεται... και ξαφνικα ανακαλυπτουν οτι τα ενσημα μου δεν με καλυπτουν και μου λειπουν 40 απο το 2007! εχω μεν 200+ αλλα απο τον Μαιο του 2007 (μιας και εχω πητ Μεσα Μαη 2009) και μετα ειναι 160 και δεν μου φτανουν... και θα παρω λεει μονο το επιδομα τοκετου... ρε παιδια ειναι οντως ετσι τα πραγματα ή να το ξαναπαλεψω? εχω γυρισει σπιτι εντελως φρικαρισμενη!!! μου'ρχεται να παω στο ικα να τα σπασω ολα... καθομουν το ζωο ολο το καλοκαιρι να δουλευω για να μαζεψω λεει τα ενσημα μονο και μονο για τη γεννα και τελικα να μην φτανουν??? :x :evil: :x :evil: :x :evil:

florentia_49
30-03-09, 20:20
ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ!!!! πηγα σημερα να πληρωθω υποτιθεται... και ξαφνικα ανακαλυπτουν οτι τα ενσημα μου δεν με καλυπτουν και μου λειπουν 40 απο το 2007! εχω μεν 200+ αλλα απο τον Μαιο του 2007 (μιας και εχω πητ Μεσα Μαη 2009) και μετα ειναι 160 και δεν μου φτανουν... και θα παρω λεει μονο το επιδομα τοκετου... ρε παιδια ειναι οντως ετσι τα πραγματα ή να το ξαναπαλεψω? εχω γυρισει σπιτι εντελως φρικαρισμενη!!! μου'ρχεται να παω στο ικα να τα σπασω ολα... καθομουν το ζωο ολο το καλοκαιρι να δουλευω για να μαζεψω λεει τα ενσημα μονο και μονο για τη γεννα και τελικα να μην φτανουν??? :x :evil: :x :evil: :x :evil:

DISTIXOS ETSI EINAI MONBEBE EINAI TA DYO PROIGOUMENA ETI APO THN PHT. DOULEUEIS TORA?AN NAI LOGIKA THA PAREIS EPIDOMA LOXEIAS .KAI EGO TA EPSAKSA GIATI THA ARXISO NA KOLAO ENSIMA APO AURIO MEXRI KAI 10 MERES APO THN PHT GIA NA PARO EKTOS APO TO EPIDOMMA KIOFORIAS OLA TA ALLA

monbebe
31-03-09, 00:55
τι να δουλεψω που σε 20 μερες μπαινω στο μηνα μου... αν το ειχα παρει χαμπαρι νωριτερα... τι νωριτερα δηλ.... σταματησα την εποχιακη τον Οκτωβρη... ετσι κι αλλιως εκλεισε τοτε... τι μακακιες ρε γμτ! ησυχη κι εγω που τα ειχα παρει στην 1η γεννα δεν ειχα παρει ειδηση αυτη τη λεπτομερια... τεσπα... οτι και να λεω τωρα... παει εγινε... τουλαχιστον να παρω αυτα τα 900κατι να ξελασπωσω τιποτα...

demykou
10-04-09, 14:34
ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ.
ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ
1. ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
2. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕ (ΖΗΤΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ)
3.ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
4. 200 ΕΝΣΗΜΑ
5. ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΕ ΠΗΤ

ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΜΑΙ ΠΗΤ 9/6/2009 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ 15/4/2009.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ. :lol:

Καλησπέρα marikaki.Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση μιας κι'εγώ θα καταθέσω τα ίδια δικαιολογητικά για να πάρω το επίδομα κυοφορίας αρχικά.Τα χαρτιά τα έχω συγκεντρώσει όλα και μου είπαν να πάω να πληρωθώ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ που μου έχει δώσει ο γιατρός.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι για τα επιδόματα λοχείας και τοκετού τα παίρνουμε αμέσως μόλις γεννήσουμε?Ξέρω πως χρειάζεται μια εξουσιοδότηση στο άτομο που θα πάει να τα πάρει να έχουμε κάνει απο πριν.

mamageor
01-06-09, 20:19
Κοριτσακια η κατασταση μου εχει ως εξης.....
Εχω σταματησει να δουλευω απο το Μαρτιο...Μεσα στα προηγουμενα 2 χρονια εχω 120 ενσημα....χρειαζομαι 200 για να παρω τα βοηθηματα απο το Ικα και συμφωνησα με την πρωην εργοδοτρια μου να μου κολλησει 4 μηνες που χρειαζομαι ακομα ενσημα ενω δε θα δουλευω και θα της τα πληρωνω...ειμαι στον 3 μηνα με ΠΗΤ 29/12/09....θα μου κολλησει μεχρι και ολο το Σεπτεμβρη και μετα θα μου κανει εικονικη απολυση...το θεμα ομως ειναι εγω θα τα δικαιουμε τα λεφτα απο το Ικα ή επειδη θα φαινομαι απολυμενη δεν τα δικαιουμε??? Εσεις που ξερετε ρε κοριτσια βοηθηστε γιατι δεν βγαζω ακρη..!

mariamg
22-07-09, 22:38
Καλησπέρα, προσπαθώ να βρω άκρη αλλα δεν τα εχω καταφέρει ακομα. Αν ολα πανε καλά γεννάω τέλος Φεβρουαρίου του 2010.Εργάζομουν με ενσημα τα τελευταία δεκα χρόνια. Μου είπαν πως για να πάρω το επίδομα του ικα πρέπει να εχω 200 ενσημα τα δυο χρόνια πριν τον τοκετό. Ενσημα που έχω. Τέλος του μήνα μπαίνω στο ταμείο ανεργείας και θα παίρνω το επίδομα. Απο όσο κατάφερα να μάθω δικαιούμαι τα 991 ευρώ του τοκετού και ενα μικρό ποσοστό του μισθού μου για 119 μερες λοχείας. Δεν μπορούν να μου πουν τι ποσό ειναι. Απο τον οαέδ δεν δικαιούμαι το συμπληρωματικό επίδομα μιας και δεν έχω ενσημα μεχρι τον εκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Αυτό ειναι η μια ενημέρωση. Η άλλη λεει πως δεν δικαιούμαι τιποτα παρολλο που εχω τα ενσημα επειδή πλεον δεν εργάζομαι!! Με έχουν κάνει μπαλάκι ολες οι δημόσιες υπηρεσίες. Μήπως κάποιος-α γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς ισχυει; Καθώς και αν ο άνδρας μου που ανήκει στο δημόσιο δικαιούται να πάρει επίδομα για το παιδί;

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.

Σοφία Τ.
23-07-09, 00:33
Καλησπερα και με το καλο το μωρο σου.Για το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι για να παρεις το επιδομα μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ πρεπει να εχεις ενεργο εργασιακη σχεση δηλαδη να εισαι τυπικα εργαζομενη κατα την περιοδο μετα τον τοκετο σου.Σε καμια αλλη περιπτωση δεν το δικαιουσαι.

mariamg
27-07-09, 11:51
Σ΄ευχαριστώ Σοφία να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου!! :)

Σοφία Τ.
27-07-09, 12:05
Να 'σαι καλα!!!

dimvog
11-09-09, 11:17
Καλησπέρα σας...

Να μπω κατευθείαν στο θέμα:

Η γυναίκα μου είναι έγκυος στον 7ο πλέον, ήταν ωρομίσθια φιλόλογος μέχρι το καλοκαίρι και πλέον έχει κάρτα ανεργίας χωρίς επίδομα μιας και δεν "είχε" απ' ότι μας είπαν στον ΟΑΕΔ τα ένσημα για να ξαναβγεί (είχε βγει ταμείο στο παρελθόν άλλη μια φορά). Οπότε με λίγα λόγια είναι άνεργη... όπως και εγώ από τον Φεβρουάριο αυτού του έτους (δούλευα για τα τελευταία 5 χρόνια σε εταιρία πληροφορικής και με απέλυσαν με δικαιολογία την οικονομική κρίση της αγοράς παρ' ότι τους έβγαζα δουλειά μιας ολόκληρης ομάδας (από αυτό επωφεληθήκαν κάποιοι άλλοι λόγω του ότι δεν «έγλυφα» αρκετά με συγχωρείτε κι’ όλας)). Ήμασταν ασφαλισμένοι και οι 2 στο ΙΚΑ και το βιβλιάριο μας ισχύει μέχρι τον Φεβρουάριο του 2010.

Θα ήθελα να μάθω εάν δικαιούται η γυναίκα μου κάποιο επίδομα από το ΙΚΑ ή από τον ΟΑΕΔ γιατί όπως καταλαβαίνετε το να μην δουλεύουμε και οι 2 και να παίρνει επίδομα ανεργίας μόνο ο ένας (εγώ δηλαδή) με 430 ευρουλάκια δεν φτάνουν ούτε για τα έξοδα του σπιτιού...

Σημείωση ότι έχω από τον Φεβρουάριο που ψάχνω δουλειά αλλά δεν μπορώ να βρω ούτε στον τομέα μου αλλά ούτε και κάπου αλλού μιας και μου λένε στις συνεντεύξεις που δίνω ότι δεν πληρώ τις προϋποθέσεις.... ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.... Η ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΥΨΗ... Ούτε οικογένεια πλέον δεν μπορείς να κάνεις. (για να μην μιλήσω και για το στεγαστικό το οποίο λόγο παγώματος του ελευθερώθηκα για ένα χρόνο... να δώ πώς θα αρχίσω να το πληρώνω από το νέο έτος σε περίπτωση που δεν βρω κάτι μέχρι τότε...)

piii
11-09-09, 13:21
Καλησπέρα σας...

Να μπω κατευθείαν στο θέμα:

Η γυναίκα μου είναι έγκυος στον 7ο πλέον, ήταν ωρομίσθια φιλόλογος μέχρι το καλοκαίρι και πλέον έχει κάρτα ανεργίας χωρίς επίδομα μιας και δεν "είχε" απ' ότι μας είπαν στον ΟΑΕΔ τα ένσημα για να ξαναβγεί (είχε βγει ταμείο στο παρελθόν άλλη μια φορά). Οπότε με λίγα λόγια είναι άνεργη... όπως και εγώ από τον Φεβρουάριο αυτού του έτους (δούλευα για τα τελευταία 5 χρόνια σε εταιρία πληροφορικής και με απέλυσαν με δικαιολογία την οικονομική κρίση της αγοράς παρ' ότι τους έβγαζα δουλειά μιας ολόκληρης ομάδας (από αυτό επωφεληθήκαν κάποιοι άλλοι λόγω του ότι δεν «έγλυφα» αρκετά με συγχωρείτε κι’ όλας)). Ήμασταν ασφαλισμένοι και οι 2 στο ΙΚΑ και το βιβλιάριο μας ισχύει μέχρι τον Φεβρουάριο του 2010.

Θα ήθελα να μάθω εάν δικαιούται η γυναίκα μου κάποιο επίδομα από το ΙΚΑ ή από τον ΟΑΕΔ γιατί όπως καταλαβαίνετε το να μην δουλεύουμε και οι 2 και να παίρνει επίδομα ανεργίας μόνο ο ένας (εγώ δηλαδή) με 430 ευρουλάκια δεν φτάνουν ούτε για τα έξοδα του σπιτιού...

Σημείωση ότι έχω από τον Φεβρουάριο που ψάχνω δουλειά αλλά δεν μπορώ να βρω ούτε στον τομέα μου αλλά ούτε και κάπου αλλού μιας και μου λένε στις συνεντεύξεις που δίνω ότι δεν πληρώ τις προϋποθέσεις.... ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.... Η ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΥΨΗ... Ούτε οικογένεια πλέον δεν μπορείς να κάνεις. (για να μην μιλήσω και για το στεγαστικό το οποίο λόγο παγώματος του ελευθερώθηκα για ένα χρόνο... να δώ πώς θα αρχίσω να το πληρώνω από το νέο έτος σε περίπτωση που δεν βρω κάτι μέχρι τότε...)

Ρε μπαρμπα μήτσο που χάθηκες ρε φίλε;;;;;
Για τώρα επίδομα μάλλον λίγο δύσκολο το βλέπω δημήτρη.
Μετά την γέννα αν έχει 200 ένσημα στην προηγούμενη διετία θα πάρει το επίδομα τοκετού λογικά και ακόμη ένα επίδομα νομίζω λοχίας(Κάνε καλύτερα μια ερώτηση στο ΙΚΑ για σιγουριά.
Τι να πω καλό κουράγιο ρε φίλε.
Αντε να σου ζήσει όπως και έχει....

dimvog
11-09-09, 14:16
Τελικά σήμερα κι' όλας πήγαμε και ρωτήσαμε και μας είπαν από το ΙΚΑ ότι δικαιούμαστε τα εξής:

Αφού η γυναίκα μου έχει 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια παίρνουμε:

Επίδομα Κυοφορίας πριν τον τοκετό
και Επίδομα Λοχείας μετά τον τοκετό
+
Βοήθημα Τοκετού μετά τον τοκετό

τώρα για τα ποσά δεν ξέρω.

stella 1979
05-02-10, 15:22
Καλησπέρα, προσπαθώ να βρω άκρη αλλα δεν τα εχω καταφέρει ακομα. Αν ολα πανε καλά γεννάω τέλος Φεβρουαρίου του 2010.Εργάζομουν με ενσημα τα τελευταία δεκα χρόνια. Μου είπαν πως για να πάρω το επίδομα του ικα πρέπει να εχω 200 ενσημα τα δυο χρόνια πριν τον τοκετό. Ενσημα που έχω. Τέλος του μήνα μπαίνω στο ταμείο ανεργείας και θα παίρνω το επίδομα. Απο όσο κατάφερα να μάθω δικαιούμαι τα 991 ευρώ του τοκετού και ενα μικρό ποσοστό του μισθού μου για 119 μερες λοχείας. Δεν μπορούν να μου πουν τι ποσό ειναι. Απο τον οαέδ δεν δικαιούμαι το συμπληρωματικό επίδομα μιας και δεν έχω ενσημα μεχρι τον εκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Αυτό ειναι η μια ενημέρωση. Η άλλη λεει πως δεν δικαιούμαι τιποτα παρολλο που εχω τα ενσημα επειδή πλεον δεν εργάζομαι!! Με έχουν κάνει μπαλάκι ολες οι δημόσιες υπηρεσίες. Μήπως κάποιος-α γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς ισχυει; Καθώς και αν ο άνδρας μου που ανήκει στο δημόσιο δικαιούται να πάρει επίδομα για το παιδί;

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ 12/2009 ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΑΒΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3800 Κ ΚΑΤΙ ΨΙΛΑ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.

ioanna_kan
31-03-10, 20:17
Γειά σας,
θα ήθελα να βρω μια λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Είμαι έγκυος στον 4ο μήνα (Μάρτιος του 2010). Το έχω αναγγείλει στον ερδοδότη μου από τον Φεβρουαριο.
Ξεκίνησα να δουλέυω το Νοέβριο του 2009 εκεί, υπεγραψα μια σύμβαση που ακόμη δεν μου έχει δώσει, ζήτησα βεβαιωση εργοδότη για τα ενσημά μου που και αυτη αποφευγει να μου δώσει.

Τωρα είμαι ανασφάλιστη, ρωτησα στο ΙΚΑ και τα ενσημα μου από το Νοέμβρη (2009) μέχρι σήμερα (Μαρτιο 2010) δεν έχουν μπει.

Ο διευθυντης μου λέει (στο τηλέφωνο!!!, όταν απαντάει) ότι τα ενσημα μου θα μπουν από τον Απριλιο και μετά.

Τέλοσπαντων, για να πάρω όλα τα βοηθηματα του ΙΚΑ και το επίδομα του ΟΑΕΔ πρέπει να μου βάλει ο εργοδότης μου όλα τα ενσημα από το Νοέμβρη κι έτσι συμπληρώνω τα 200 λίγο πριν γεννήσω.

Γεννάω μέσα Αυγουστου ( ΠΗΤ: 15-8-2010) αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω ούτε τα απαραιτητα ενσημα για να βγάλω βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ....!!!

Αναφερθηκε σε μια απαντηση ότι αν ο γιατρός σου γράψει αδεια για επικυνδυνη εγκυμοσύνη τότε το ΙΚΑ σου βάζει τα ενσημα. Δηλάδη δεν τα βάζει ο εργοδότης μου;

Ο εργοδότης μου δεν με έχει πληρωσει για το Φεβρουάριο και το Μάρτη και επιπλέον μου έδωσε προφορικη αδεια από την δουλεία για 20 μέρες, δηλαδη να πάρω την αδεια του καλοκαιριου όπως είπε.

Πιστευω ότι θέλει να με απολυσει αλλά αυτο που θέλω εγω είναι να είμαι κάλα εγω και το μώρο μου. Τώρα έχω χάσει τον ύπνο μου, το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπόρω να ηρεμήσω.

Έκανα προσπαθεια να βρω δουλεια και ούτε για συνέντευξη δεν με παίρνουν λόγω εγκυμοσύνης.

Χρείαζομαι τα 200 ένσημα, πώς μπορώ να τα πάρω;

annoyla 88
08-04-10, 17:32
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΠΙΑ.
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ,ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΕΝΣΗΜΑ.
ΑΠΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ,Η ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΑ ΠΕΡΝΗΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.
Η ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

sofaki1978
08-04-10, 20:58
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΠΙΑ.
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ,ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΕΝΣΗΜΑ.
ΑΠΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ,Η ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΑ ΠΕΡΝΗΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.
Η ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

φυσικα και τα δικαιουσαι ολα,κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.κανονικα το κυοφοριας το παιρνεις πριν γεννησεις αλλα εχω ακουσει και κοπελα που τα εχει παρει ολα μαζι μετα την γεννα.

kristy
08-04-10, 22:31
γεια σας κοριτσια κι απο μενα.ειμαι νεα στο forum κι εχω κι εγω μια ερωτηση.εχω ενα αγορακι 13 1/2 μηνων γεννησα 19.2.2009 και απολυθηκα 11.11.2009, σε συμφωνια με τον εργοδοτη φυσικα για να παρω την ανεργια.ειναι αληθεια οτι δεν εχει δικαιωμα να σε απολυσει πριν κλεισει χρονος απο την ημερομηνια της γέννας. σε αυτη την περιπτωση τι συμβαινει? ακουσα καπου οτι δικαιουσαι καποιο ποσο απο το ικα.ειναια αληθεια??

kristy
08-04-10, 22:36
φυσικα και τα δικαιουσαι ολα,κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.κανονικα το κυοφοριας το παιρνεις πριν γεννησεις αλλα εχω ακουσει και κοπελα που τα εχει παρει ολα μαζι μετα την γεννα.

παιρνεις το επιδομα τοκετου 56 μερες πριν γεννησεις και το επιδομα λοχειας 66 ημερες μετα την ημερομηνια της γεννασ.φυσικα υπαρχει καποιο περιθωριο νομιζω μεχρι εξι μηνεσ απο αυτες τις ημερομηνιες που σου γραφω.
αν δεν δουλευεις εποχιακη δικαιουσαι και την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ(παιρνεισ γυρω στα 700ευρω το μηνα).αν ενδιαφερεσαι αλλιως συνεχιζεισ να δουλευεις κανονικα

sofaki1978
08-04-10, 23:18
παιρνεις το επιδομα τοκετου 56 μερες πριν γεννησεις και το επιδομα λοχειας 66 ημερες μετα την ημερομηνια της γεννασ.φυσικα υπαρχει καποιο περιθωριο νομιζω μεχρι εξι μηνεσ απο αυτες τις ημερομηνιες που σου γραφω.
αν δεν δουλευεις εποχιακη δικαιουσαι και την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ(παιρνεισ γυρω στα 700ευρω το μηνα).αν ενδιαφερεσαι αλλιως συνεχιζεισ να δουλευεις κανονικα

ειναι 56 πριν και 63 μετα.το 6μηνο δεν το δικαιουνται οι ανεργες,μονο αυτες που ειναι σε ενεργο σχεση εργασιας.

annoyla1988
09-04-10, 20:10
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ SOFAKI1978.
ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ,
ΑΜΑ ΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗΚΑ ΘΕΛΕΙ.
ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

sofaki1978
09-04-10, 20:31
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ SOFAKI1978.
ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ,
ΑΜΑ ΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗΚΑ ΘΕΛΕΙ.
ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ναι καλε αφου στο γραφω και πιο πανω,και τα 3 θα τα παρεις κανονικα.τα δικαιλογητικα ειναι αυτα(τα λεει ολα στο πρωτο μηνυμα η mammyblue)

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24640

και δεν παιζει ρολο το επιδομα ανεργιας στο αν θα το παρεις η οχι.

annoyla1988
09-04-10, 23:36
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ sofaki1978.

tzina
06-05-10, 18:36
Αγαπητή dudu,
είμαι αξιόπιστη πηγή διότι είμαι παθούσα, έχουμε και λέμε:

Αν συμπληρώνεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια πριν την ΠΗΤ δικαιούσαι: επίδομα κυοφορίας, λοχείας και βοήθημα τοκετού, τα χρήματα τα οποία θα πάρεις για κυοφορία και λοχεία είναι βάση του τελευταίου μισθού σου στα μικτά πάντα, το βοήθημα είναι 930 € για όλες.
Εγώ γεννάω 25/12 πήρα το επίδομα κυοφορίας, μόλις γεννήσω θα πάρω της λοχείας και κανονικότατα παίρνω και το ταμείο ανεργίας!!!!. Τα δικαιούσαι 100% με την προυπόθεση όμως των 200 ενσήμων στη τελευταία διετία.
Πάντως να ξέρεις ότι δεν μπορεί να σε απολύσει απο την στιγμή που είσαι έγκυος έκτος αν το θέλεις και έσυ και έρθετε σε συνεννόηση... τότε αλλάζει!!! Καλή συνέχεια!!!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΙΟΑΝΝΑ21,

ΛΕΓΟΜΑΙ ΤΖΙΝΑ, ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ Κ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΛΟΣ, Κ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ, ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΣΟ Κ ΝΑ ΕΨΑΞΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΛΑ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΑΙΛ ΜΟΥ.
ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 01.01.2010, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ ΕΧΩ ΠΗΤ 30.06.2010 (ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ).
ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ (ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ Η ΑΔΕΙΑ), ΤΟ ΟΠΟΙΟ Κ ΠΗΡΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ (ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΗΜΟΥΝ Σ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ Κ ΤΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ).
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ.
ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΟΥ. Κ ΤΩΡΑ ΣΕ ΡΩΤΑΩ:
ΔΗΛΩΝΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦ. ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 56 ΜΕΡΕΣ, (ΔΗΛ. ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ?) Η ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ???
ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 6 ΜΗΝΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ (ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ), ΟΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΚΕ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΜΙΣΘΟΥ, Κ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 56 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΛΟΓΟΤΡΕΡΟ ΑΠ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΑ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ 599 ΜΙΚΤΑ (450 ΚΑΘΑΡΑ) ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ, ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 56 ΜΕΡΕΣ ΒΓΗΚΕ 825, Κ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ 500! ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΠΩΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ, ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ 1000 ΕΝΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΗΡΑ 825. ΧΑΝΩ ΣΧΕΔΟΝ 200!! ΒΛΑΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ????
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΡΩΤΑΩ, ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦ. Κ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΝΕ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ??? ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ, ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΠΑΛΙ ΧΑΣΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΩ.
ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙΣ", ΡΩΤΗΣΑ ΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΛΕΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.
Η ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΠΙΔ. ΚΥΟΦ. ΜΕ ΕΠΙΔ. ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΤΑ 500? ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΖΝ, ΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑ ΤΑ ΔΥΟ! Κ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦ Κ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΝΑΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ!
ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ?? ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ? ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ Κ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ.
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
ΦΙΛΑΚΙΑ
ΤΖΙΝΑ

tzina
06-05-10, 18:38
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΙ Κ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΝΑΤΗΣΕΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ladycat
08-05-10, 19:20
νομιζω οτι το οαεδ το περνεις κανονικα ετσι μου ειπαν εγω που ρωτησα κ δεν χρειαζετε να δηλωσεις οτι εισαι εγκυος απλα δεν περνεις τα επιδοματα λοχειας κ τοκετου απο τον οαεδ

fwfw
08-05-10, 21:02
είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και μπορώ με συγουρία να σου πω πως συνεχίζεις κανονικά με τον οαεδ χωρίς να σου κόψει κάτι λόγω επιδότησης από το ικα....

arleta
08-05-10, 22:36
είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και μπορώ με συγουρία να σου πω πως συνεχίζεις κανονικά με τον οαεδ χωρίς να σου κόψει κάτι λόγω επιδότησης από το ικα....

μιας κι η περιπτωση μου μοιαζει με τη δικη σας, δε μου λετε κι εμενα αν το ικα σου ζητα χαρτια απο τον οαεδ;;; δηλαδη κατι που να διχνει ποτε απολυθηκα κτλ;;;

ladycat
08-05-10, 22:38
εμενα δεν μου ζητησε κατι η κοπελια που πηγα να ρωτησω μονο μου ειπε να παω 56 μερες πριν γεννησω

arleta
08-05-10, 22:43
εμενα δεν μου ζητησε κατι η κοπελια που πηγα να ρωτησω μονο μου ειπε να παω 56 μερες πριν γεννησω

σου ειπε και τι χαρτια πρεπει να πας για να παρεις τα λεφτα;;;;

ladycat
08-05-10, 22:50
ναι μισο να θυμηθω μου ειχε πει τα ενσημα τον τελευταιων 2 χρονων μια βεβαιωση απο τον οαεδ κ την καρτα ανεργιας κ το πητ απο τον γιατρο του ικα

arleta
08-05-10, 22:53
μαλιστα......
σε ευχαριστω πολυ.....
απλα ρωταω λεπτομερειες γιατι η απολυση μου ειναι εικονικη.... αλλαξα πολη και μου εκαναν απολυση για να μπω ταμειο ανεργιας.... η απολυση εγινε ενω ημουν εγκυος.... ελπιζω να μη βρω κανενα προβλημα στο ικα......

aleksagr
12-05-10, 16:07
καλισπερα υια ολουσ!διαβασα ολο το θεμα ι καταλαβα αωτ勤 αμα θα ιμε ταμιο ανεργιασ δεν θα παρο 6 μινεσ αβια μετα του τοκετυ? σοστα? πρεπι να ιμε διλομενι στιν δουλια?

sofaki1978
12-05-10, 17:09
καλισπερα υια ολουσ!διαβασα ολο το θεμα ι καταλαβα αωτ勤 αμα θα ιμε ταμιο ανεργιασ δεν θα παρο 6 μινεσ αβια μετα του τοκετυ? σοστα? πρεπι να ιμε διλομενι στιν δουλια?

ακριβως ετσι,πρεπει να δουλευεις για να το παρεις το 6μηνο.

lienka
09-06-10, 14:15
κοριτσια καλησπερα και απο μενα
εγω δουλευα 3 χρονια σε μια εταιρια στην αθηνα και εφοσον εμεινα εγκυος στον 3ο μηνα εδωσα παραιτηση και μετακομισαμε με τον αντρα μου κυπρο.
δικαιουμε κατι απο ικα?

arleta
09-06-10, 14:18
πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα δυο προηγουμενα ετη απο την πιθανη ημερομηνια τοκετου.... αν ναι τοτε δικαιουσαι επιδομα κυησης, επιδομα τοκετου, επιδομα λοχειας.....

arleta
09-06-10, 14:20
επισης πρεπει να μαζεψεις καποια δικαιολογιτικα και 56 μερες πριν την ημερομηνια τοκετου να πας στο ικα και να παρεις το πρωτο επιδομα της κυησης. μετα τη γεννα καταθετεις τα υπολοιπα δικαιολογητικα και παιρνεις τα υπολοιπα.....

zouzounel
09-06-10, 14:29
ωπα, κατσε λίγο φιλενάδα γιατί νομίζω δεν τα λες καλά.
αν θυμαμαι καλά, για να εχεις δικαιωμα στα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας, πρεπει να εχεις ενεργή εργασιακή σχέση, κοινως να εργάζεσαι την περίοδο αυτή. Αλλιώς δικαιούσαι μόνο το επίδομα τοκετού. θελει λιγο ψαξιμο.

my_Kelly
09-06-10, 14:33
Δεν χρειάζεται να έχεις ενεργό εργασιακή σχέση για τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας. Απαραίτητα είναι τα 200 ένσημα 2 χρόνων πριν την ΠΗΤ. Χτες ετοίμασα τα χαρτιά μου και ξέρω. Δεν χρειάζεται καν να έχεις κάρτα ανεργίας. Απλά κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση πως δεν εργάζεσαι πουθενά και δείχνεις την απόλυση ή την λήξη σύμβασής σου από την προηγούμενη εργασία σου.

kalamaraki
09-06-10, 14:34
Οχι δεν ειναι απαραίτητο να εχεις ενεργη εργασιακή σχεση , αρκει τα τελευταια δυο χρονια απο την πιθανή ημερομηνια τοκετου πχ ΠΗΤ 1/5/2010 Αρα απο 1/5/2008 εως 1/5/2010 πρεπει να εχεις τουλαχιστον 200ένσημα! Το ξερω καλα γιατι οταν πηρα αδεια κυήσεως μολις ειχα απολυθει απο συμβαση ορισμένου χρονου, παρολα αυτα πηρα τα επιδόματα μου κανονικοτατα!

lienka
09-06-10, 14:40
ευχαριστω κοριτσια για τισ απαντησεισ σας...μπορω αν ξερετε με καποιο τροπο να παρω αυτα τα χαρτια εκτοσ απο το να παω στο ικα μιασ και δεν μενω ποια ελλαδα ή ξερετε καποιο τροπο επικοινωνιασ με το ικα?

kalamaraki
09-06-10, 14:41
Κουκλα...για να παρεις το χαρτι απο το ΙΚΑ απαιτειται η φυσική σου παρουσια, γιατι θα πας πρωτα στον γυναικολογο να σου γραψει στο βιβλιαριο Πιθανη Ημερομηνια Τοκετου και μετα θα πας πανω στην διοίκηση και εκει θα συμπληρώσεις χαρτια για να παρεις το επιδομα....αυθημερον κιολας!

lienka
09-06-10, 14:47
Κουκλα...για να παρεις το χαρτι απο το ΙΚΑ απαιτειται η φυσική σου παρουσια, γιατι θα πας πρωτα στον γυναικολογο να σου γραψει στο βιβλιαριο Πιθανη Ημερομηνια Τοκετου και μετα θα πας πανω στην διοίκηση και εκει θα συμπληρώσεις χαρτια για να παρεις το επιδομα....αυθημερον κιολας!
και ξερεισ για τι ποσο μιλάμε?

arleta
09-06-10, 14:50
το ποσο ειναι αναλογα με τον τελευταιο μισθο που επαιρνες....

arleta
09-06-10, 14:51
εγω με 950 ευρω καθαρα ειχα παρει συνολικα 3800 (ολατα επιδοματα)

lienka
09-06-10, 15:02
αν ειναι οπως τα λες αξιζει τον κοπο να το ψαξω λιγο παραπανω

arleta
09-06-10, 15:06
ναι σιγουρα αξιζει το κοπο...
μονο το επιδομα τοκετου ειναι αν θυμαμαι καλα 990 ευρω, κι ειναι στανταρ αυτο, δεν εχει σχεση με το μισθο σου...
το επιδομα κυησης και λοχειας βγαινει βαση το μισθο σου....

kalamaraki
09-06-10, 23:44
Ενω εγω πηρα 880 επιδομα κύησης
912 επίδομα λοχειας
990 επίδομα τοκετου
Συνολο 2728ευρώ!! εγω ομως ήμουν της τάξεως 15,75ημερομίσθιο, ετσι ελεγε στο χαρτι ου ικα μου.
Με εφαγες χιλιάρικο μπουνίτσα χαχαχαχα

arleta
09-06-10, 23:48
kalamaraki
αστα.... τωρα τα ξαναμαγειρευω να τα παρω παλι... γενναω το δευτερο το σεπτεμβρη και ψαχνομαι ξανα....
αχ αυτη η κριση..........

kalamaraki
10-06-10, 00:36
Μπουνιτσα μου με το καλο το δευτερο νινι σου!!
Μαγειρεψε αφοβα χαχαχαχα!

zouzounel
10-06-10, 11:24
Ζητώ συγνώμη αν εγραψα κατι λάθος, ημουν πολύ σιγουρη ότι πρεπει να δουλευεις για να παρεις όλα τα επιδόματα.
Εσεις κορίτσια που κάνατε αυτή τη διαδικασία, πειτε μου κάτι... Ενταξει τα επιδοματα απ' το ΙΚΑ. Απ' τον ΟΑΕΔ πήρατε τίποτα?

kalamaraki
10-06-10, 11:36
Εγω πηρα κανονικα επιδόματα απο ΙΚΑ άσχετα αν ήμουν άνεργη την ώρα που γέννησα γιατι οπως ειπαμε ειχα κανει τα τελευταια δυο χρονια 250ενσημα (τα απαραίτητα ήταν 200) αλλα απο ΟΑΕΔ δεν πηρα τιποτα, ουτε καν με αφησαν να κανω αιτηση γιατι στο χαρτι με τα δικαιολογητικα ελεγε οτι θα πρεπει οταν γεννήσεις να εχεις ενεργη εργασιακή σχέση. Και εγω δεν είχα.....

zouzounel
10-06-10, 11:40
α, ενταξει... οπότε μάλλον αυτό μου εχει μείνει στο μυαλό και νομιζα ότι ισχύει και για τα επιδόματα του ικα. merci!

kalamaraki
10-06-10, 11:41
Ντε νάδα!!!

ravT
10-06-10, 16:44
Βοηθήστε λίγο την άσχετη... Στις τριμηνίες του ΙΚΑ αναφέρονται 25 μέρες ασφάλισης κάθε μήνα. Άρα για να έχεις 200 ένσημα πρέπει στην ουσία να δουλεύεις 9 μήνες (8 βασικά) πριν την ΠΗΤ?

sofaki1978
10-06-10, 16:46
Βοηθήστε λίγο την άσχετη... Στις τριμηνίες του ΙΚΑ αναφέρονται 25 μέρες ασφάλισης κάθε μήνα. Άρα για να έχεις 200 ένσημα πρέπει στην ουσία να δουλεύεις 9 μήνες (8 βασικά) πριν την ΠΗΤ?

ω ναι!:p

ravT
10-06-10, 17:07
Ευχαριστώ καλέ. Κάνω προγραμματισμό για το 2ο... ΑΝ δεν μας κόψουν κ άλλο τον μοναδικό μας μισθό...

sofaki1978
10-06-10, 18:05
Ευχαριστώ καλέ. Κάνω προγραμματισμό για το 2ο... ΑΝ δεν μας κόψουν κ άλλο τον μοναδικό μας μισθό...

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:και εγω για το 2ο κανω προγραμματισμο.αλλα ειμαι οριακα οποτε θα δουλεψω κανενα 6 μηνο να τα μαζεζω.......

ρουλακι22
28-06-10, 21:28
Καλησπερα σε ολους,καινουργια ειμαι και ηρθα απο κρητη,να κανω και εγω μια ερωτηση?απο ιανουαριο του 10 και για ενα χρονο θα παιρνω ταμειο ανεργιας αφου με διωξαν απο την δουλεια τον οκτωμβρη γενναω εχω τα 200 ενσημα για να παρω απο το ικα ολα τα επιδοματα αλλα αν ξερει καποιος να μου πει πασα θα παρω ακριβως?ο μισθος ο καθαρος ηταν 740ευρω,τοσα πολλα,τελος παντων και κατι αλλο οταν θα παρω αυτα δεν θα παιρνω ταμειο ανεργιας?περιμενω απαντηση σας και σας ευχαριστω εκ των προτερων.

fotin
02-07-10, 21:57
Γεια σας! Να ρωτήσω το εξής, αν ξέρει καμιά σας. Είμαι 8 μηνών έγκυος και καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου ήμουν άνεργη και κάποιους μήνες πήρα και επίδομα ανεργίας.
Πήρα ήδη το επίδομα κυοφορίας απο το ικα, καθόσον συμπληρώνω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια και περιμένω να πάρω μετά τη γέννα επίδομα λοχείας και βοήθημα τοκετού. Κάποιες κοπέλες που γέννησαν 1-2 χρόνια πριν, μου είπαν οτι δικαιούμαι και απο τον ΟΑΕΔ κάποιο εφάπαξ ποσό (γύρω στα 800 ?), το οποίο όμως δεν σου το λένε άμα τους ρωτήσεις (λες και τα παίρνουμε απο την τσέπη τους) αλλά αφού γεννήσεις ζητάς μια βεβαίωση απο το ικα οτι πληρώθηκες τα επιδόματα μητρότητας και πας με αυτή στον ΟΑΕΔ και τότε σου δίνουν αυτό το ποσό.
Εχει ακούσει καμία βρε κορίτσια κάτι τέτοιο? Μήπως αυτό ίσχυε παλιοτερα? Είναι αρκετά τα χρήματα (ειδικά σ' αυτούς τους δύσκολους καιρους) και αν δικαιούμαι κάτι τέτοιο θα ήθελα να το ξέρω. Ρώτησα στον ΟΑΕΔ αλλά τζίφος, μου είπαν οτι δεν δικαιούμαι τίποτα εφόσον δεν είμαι σε ενεργό εργασιακή σχέση. Αν ξέρει καμιά ας με βοηθήσει...Ευχαριστώ!

ladycat
02-07-10, 22:04
ουτε εργω ξερω να σου πω αλλα την τριτη θα παω απο τον οαεδ κ θα ρωτησω μιας κ θα παρω κ το επιδομα του ιουνιου

arleta
02-07-10, 22:27
τα επιδοματα του οαεδ που αφορουν εγκυμοσυνη τα δικαιουσε μονο αν υπαρχει ενεργη εργσιακη σχεση....
μαλιστα για το συγκεκριμενο εφαπαξ, αφορα τη διαφορα των χρηματων απο το ικα και του μισθου σου. ο οαεδ σου δινει να συμπληρωσει αιτηση ο εργοδοτης με τα στοιχεια του μισθου σου κτλ....
το ιδιο ισχυει και για το εξαμηνο μητροτητας...
πηγα και πηρα τα χαρτια με τα δικαιολογητικα απο τον οαεδ πριν μια εβδομαδα....

petalouditsa
02-07-10, 22:32
νομιζω οτι μιλας γιατο 6μηνο του οαεδ..
τα δικαιολογητικά για το 6μηνο συμπεριλαμβάνουν αυτα που προανεφερες..
δηλαδη την βεβαίωση απο το ικα οτι εισεπραξες τα επιδόματα κ.α
οχι δεν το δικαιούνται οι άνεργες.

fotin
03-07-10, 17:24
Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

myangel
20-07-10, 11:13
Καλημέρα
mariamag είμαι τώρα στην ίδια φάση που ήσουν εσύ τότε... μπορείς να μας πεις τι έγινε τελικά??
ευχαριστώ

ΧΡΙΣΤΙΝ
03-11-10, 12:12
καλημερα κοριτσια,,εγω ημουν σε ταμειο πριν απο την εγκυμοσυνη...σημερα ειμαι 5 μηνων..πητ εχω 6/04/11...εχω παραπανω απο 200 ενσημα μεχρι τωρα...σε αυτην την φαση τι δικαιουμαι???????

Σοφία17
08-11-10, 08:57
Κοριτσια να ρωτησω και εγώ κάτι? Το επίδομα κυοφορίας σε ποιο μήνα εγκυμοσύνης το παίρνεις?

sofaki1978
08-11-10, 09:11
Κοριτσια να ρωτησω και εγώ κάτι? Το επίδομα κυοφορίας σε ποιο μήνα εγκυμοσύνης το παίρνεις?

στον 8ο μηνα,56 μερες πριν την ΠΗΤ.

Σοφία17
08-11-10, 09:18
Οκ Ευχαριστώ

Χριστινα Μ
12-01-11, 13:16
Κοριτσια γεια σας γραφω γιατι εχω λιγο μπερδευτει εγω ειχα 80 ενσημα απο περυσι και 125 φετος εχω απο τον νοεμβριο που σταματησα την δουλεια γιατι ηταν εποχιακη, τωρα ειμαι 6 μηνων και ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια τι θα παρω πισω μετα την γεννα και αν υπαρχει καποιο επιδομα που θα πρεπει να παρω μαζι με το ταμειο ανεργιας που βγαινω σε λιγες μερς?

st.eleni
10-05-11, 17:45
Καλησπέρα,
Δούλευα αρκετά χρόνια συνεχόμενα στην ίδια εταιρεία,τώρα είμαι άνεργη και έμεινα έγκυος αφού ξεκίνησα στο ταμείο ανεργίας.Δικαιούμαι κάτι παραπάνω το μήνα που θα γεννήσω; Ο άντρας μου που είναι ασφαλισμένος στο Τεβε δικαούται να πάρει κάτι; Κάποια μου είπε οτι μπορείς να πάρεις επίδομα τοκετού και έξτρα παροχές ακόμα και αν είσαι στο ταμείο ανεργίας;
Ευχαριστώ πολύ

VICKY!!!
20-07-11, 13:47
Γεια σας, ειμαι νέα στο forum και θα σας ήμουν υπόχρεη αν μπορούσατε να με βοηθήσετε. Απολύθηκα τον Ιούνιο απο την εργασία μου και τώρα είμαι έγκυος.Είμαι ήδη στο ταμείο ανεργίας και αυτό το μήνα πληρώθηκα για πρώτη φορά. Τώρα θα πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ και να πω πως είμαι έγκυος?? Θα αλλάξει το χρηματικό ποσό που παίρνω??? Αν περάσει ο 1 χρόνος που δικαιούμαι το ταμείο ανεργίας δεν δικαιούμαι τίποτα έτσι?? Ή μήπως δικαιούμαι για κάποιο επιπλέον διάστημα??

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!:grin::grin:

agkiolina
20-07-11, 22:14
Γεια σας, ειμαι νέα στο forum και θα σας ήμουν υπόχρεη αν μπορούσατε να με βοηθήσετε. Απολύθηκα τον Ιούνιο απο την εργασία μου και τώρα είμαι έγκυος.Είμαι ήδη στο ταμείο ανεργίας και αυτό το μήνα πληρώθηκα για πρώτη φορά. Τώρα θα πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ και να πω πως είμαι έγκυος?? Θα αλλάξει το χρηματικό ποσό που παίρνω??? Αν περάσει ο 1 χρόνος που δικαιούμαι το ταμείο ανεργίας δεν δικαιούμαι τίποτα έτσι?? Ή μήπως δικαιούμαι για κάποιο επιπλέον διάστημα??

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!:grin::grin:
Καλησπερα... στο ταμειο ανεργιας δεν πιανει οτι εισαι εγκυος αλλα οταν το γεννησεις με το καλο θα νοιαζει εσενα που θα παιρνεις 10% πιο πανω... 6 μηνο δεν θα δικαιουσαι εαν υπαρχει μεχρι να γεννησεις...

Τερέζα Π
17-08-11, 14:02
Καλησπέρα κι από μένα.Θα ήθελα τι βοήθειά σας..:)
Πλησιάζω στον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης μου κι έχω αρχίσει να ανησυχώ σχετικά με το τι οικονομική βοήθεια δικαιούμαστε.Παίρνω επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ αλλά σε 2μήνες λήγει από εκεί κ πέρα υπάρχει κάποιο επίδομα που να μπορώ να πάρω από το ΙΚΑ,από τον ΟΑΕΔ ή οπουδήποτε αλλού?Και αν ναι,γιατί ποσό μιλάμε κ τι δικαιολογητικά χρειάζονται?Ο γιατρός μου είναι στο ΙΚΑ αλλά μας είπε θα γεννήσουμε πρώτα ο Θεός σε ιδιωτικό μαιευτήριο και θα μας κοστίσει συνολικά 3100Ευρώ από αυτά τα χρήματα παίρνουμε κάτι από το ΙΚΑ?..:?:

depy302
29-08-11, 16:53
Καλησπέρα και από μενα! Μέτρησα τα ένσημά μου μέχρι την ΠΗΤ (12/2/12) και βγαίνουν 192. Για 8 ενσημα τα χάνω οοοοολα τα επιδόματα? Απαντήστε μου γιατί είμαι σε πλήρη απόγνωση:(

Tzina Wolf
02-09-11, 23:36
Καλησπέρα σας ... θα ηθελα την βοηθεια σας να μου λυσετε καποιες αποριες.... απο τον Σεπτεμβρη του 2010 παιρνω επιδομα ανεργιας.....εως τον Σεπτεμβρη του 2011(σε λιγες μερες θα παρω την τελευταια πληρωμη). Η Π.Η.Τ μου ειναι 30 Ιανουαριου 2012. τα τελευταια 2 χρονια εχω μαζεψει 200 ενσημα .... τι δικαιουμαι απο το Ι.Κ.Α? πρεπει αναγκαστικα να βρω δουλεια? αλλα τωρα ποιος θα με προσλαβει?

gogobaby
04-09-11, 19:26
Εφοσον εχεις τα 200 ενσημα σιγουρα δικαιουσαι το επιδομα λοχειας. Δε γνωριζω αν δικαιουσαι το επιδομα τοκετου γιατι νομιζω πρεπει να εχεις μεσα στο χρονο 50 ενσημα πριν απο τους τελευταιους 2 μηνες. Ειναι και το επιδομα του οαεδ αλλα καλυτερα να ρωτησεις εκει για τις προυποθεσεις.

#ΕΛΕΝΑ#
04-09-11, 20:03
oμως πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα τελευταια δυο χρονια κ εσυ ηδη εισαι 1 χρονο ταμειο χωρις ενσημα, οποτε πηγαινε στο ικα κ δες ποσα ενσημα εχεις αν συμπληρωνεις 200 τα δυο τελευταια χρονια αλλα διαστημα εως τελος ιανουαριου... 2012..... αν κ αν ησουν 8ωρη ειναι 25 ενσημα το μηνα οποτε μαλλον θα τα εχεις αλλα κοιτα εσυ να εισαι σιγουρη.. ,,,οσο αφορα την δουλεια αυτη την χρειαζεσαι μονο κ μονο για να παρεις το 6μηνο κ το συμπληρωματικο... κ ειναι αρκετα τα χρηματα δυστιχος, αλλα ειναι αυτο που λες, δυστιχος δεν παιρνει κανεις για δουλεια εγκυο... σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις...να απολαυσεις αυτη την περιοδο που διανυεις κ μην ανχωνεσαι για τα αλλα,,,,

koula9
10-09-12, 13:45
Καλησπέρα σας!

Θα σας βάλω δύσκολα σήμερα..:?
Δούλεψα για έναν χρόνο πέρυσι με σύμβαση και είχα ασφάλεια ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ). Μόλις τελείωσε η σύμβασή μου, διέκοψα από ΤΕΒΕ και γράφτηκα στον ΟΑΕΔ ως άνεργη. Επίδομα βέβαια δεν δικαιούμουν γιατί δε συμπλήρωνα την εργασία των 2 χρόνων ποου χρειάζονταν.
Τη προηγούμενη βδομάδα γράφτηκα στο ΙΚΑ για να έχω ιατροφαρμακευτική ασφάλιση ως άνεργη.

Η απορία μου είναι η εξής. Τα ένσημά μου είναι στον ΟΑΕΕ από τον οποίο όμως έχω διαγραφεί πλέον. Στο ΙΚΑ είμαι τώρα γραμμένη, αλλά ένσημα δεν έχω.. Από τον ΟΑΕΔ δεν πήρα ποτέ κάποιο επίδομα..
Δικαιούμαι το οτιδήποτε από οπουδήποτε ή την έχω πατήσει πανηγυρικά;;;!!!

Ευχαριστώ πολύ!!