PDA

Επιστροφή στο Forum : τι είναι αυτές οι εξετάσεις;

Γλύκα
31-01-09, 21:37
Κορίτσια καλησπέρα. Πήγα χθες στο γιατρό για έλεγχο ωορηξίας και βρήκε ένα μικρό ωοθυλάκιο και μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα μεγαλώσει ή θα εξαφανιστεί. Μου είπε να πάω τη Δευτέρα για να με ξαναδεί έχοντας μαζί της τις εξής ορμονολογικές εξετάσεις: Ε2, Πργ. LH. Τι ακριβώς είναι αυτές οι εξετάσεις; ΜΉΠΩΣ ΜΠΟΡΕΊ ΚΆΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΊΣΕΙ;

nikijo
01-02-09, 11:10
το ΠΡΓ μαλλον προγεστερονη μου φαινεται και το LH προλακτινη...το Ε2 δεν γνωριζω...
Σε ποια μερα του κυκλου εισαι;

candycandy
01-02-09, 11:23
Κορίτσια καλησπέρα. Πήγα χθες στο γιατρό για έλεγχο ωορηξίας και βρήκε ένα μικρό ωοθυλάκιο και μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα μεγαλώσει ή θα εξαφανιστεί. Μου είπε να πάω τη Δευτέρα για να με ξαναδεί έχοντας μαζί της τις εξής ορμονολογικές εξετάσεις: Ε2, Πργ. LH. Τι ακριβώς είναι αυτές οι εξετάσεις; ΜΉΠΩΣ ΜΠΟΡΕΊ ΚΆΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΊΣΕΙ;
Οιστραδιόλη, Προγεστερόνη και LH (Ωχρινοτρόπος ορμόνη).
"Σε κάθε φυσικό κύκλο, υπό την επίδραση της FSH, αρχίζουν να αναπτύσσονται 8-12 ωοθυλάκια. Ένα από τα ωοθυλάκια αυτά επικρατεί, μεγαλώνει πιο γρήγορα από τα άλλα και ονομάζεται «κυρίαρχο» ωοθυλάκιο. Είναι αυτό που θα φθάσει σε τελική ωρίμανση.
Τα υπόλοιπα ωοθυλάκια θα γίνουν «άτρητα», δηλαδή θα εκφυλιστούν με το μηχανισμό της ατρησίας. Με τη δράση της LH στο κυρίαρχο ωοθυλάκιο θα επιτευχθεί ωοθυλακιορρηξία και θα ελευθερωθεί το «ώριμο» ωάριο. Όσο αναπτύσσεται το ωοθυλάκιο, παράγει την ορμόνη οιστραδιόλη (Ε2) η οποία επιδρά στον βλεννογόνο της μήτρας (ενδομήτριο) αυξάνοντας το πάχος του.
Τα υψηλά επίπεδα της οιστραδιόλης προκαλούν την έκκριση της ορμόνης LH. Η απότομη αυτή αύξηση (αιχμή) της LH αποτελεί το βιολογικό σήμα για την τελική ωρίμανση του ωαρίου και την απελευθέρωσή του (ωοθυλακιορρηξία). Αυτή η φάση του γεννητικού κύκλου αντιπροσωπεύει τις γόνιμες ημέρες. Μετά την ωοθυλακιορρηξία, το ωοθυλάκιο μετατρέπεται σε ωχρό σωμάτιο, το οποίο παράγει κυρίως την ορμόνη προγεστερόνη. Η προγεστερόνη σε συνδυασμό με τα οιστρογόνα (οιστραδιόλη) προετοιμάζουν το ενδομήτριο για να δεχθεί και να θρέψει το έμβρυο."

nikijo
01-02-09, 11:59
μονο την πργ πετυχα!!!;;; :oops:
μπραβο candy για την τεκμηριωμενη απαντηση σου!!!! :wink:

candycandy
01-02-09, 12:16
μονο την πργ πετυχα!!!;;; :oops:
μπραβο candy για την τεκμηριωμενη απαντηση σου!!!! :wink:
Ας είναι καλά το copy-paste κορίτσια! :-)

parent?
01-02-09, 13:27
αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν μπλεξεις με τους γιατρους θα σου βρουν χιλια δυο!!!! με τετοιο οργανισμο που εχουμε!!!
τι ειναια υτα?δεν μας φτανει μια ζωη να κανουμε εξετασεις να δουμε που υστερουμε!! :?

Γλύκα
01-02-09, 14:53
κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τη Δευτέρα θα είμαι στην 14η ημέρα του κύκλου μου, με κύκλο 26-28 ημερών. Δεν μπορώ να καταλάβω δεν μπορεί ο γιατρός να δει μόνο με τον υπέρηχο αν υπάρχει ωορηξία;
Συμφωνώ με τα χίλια! Είναι να μην αρχίσεις με γιατρούς και εξετάσεις...α! στα κομμάτια!!!

nikijo
01-02-09, 15:02
Γλυκια μου Γλυκα φυσικα κ μπορει να δει την ωορρηξια με τον υπερηχο...την εχεις παρακολουθησει την ωορρηξια σου ξανα ή ειναι η 1η φορα;;;

miracle
01-02-09, 16:55
Για να ειναι ολοκληρωμενος ο ελεγχος της ωορρηξιας δεν φτανει μονο ο υπερηχογραφικος ελεγχος, χρειαζεται και ο ορμονολιγικος ελεγχος.
Ειδικα η Ε2 (οιστραδιολη) ειναι αυτη που δειχνει ποσο ωριμο και ποιοτικα καλο ειναι ενα ωαριο. Το ωαριο λιγο πριν την ωορρηξια δινει οιστραδιολη 250 περιπου. Μικροτερη τιμη δειχνει ανωριμο ωαριο, κατι που δεν φαινεται με τον υπερηχο. Η αυξηση της LH επισης σηματοδοτει την απελευθερωση του ωαριου και η προγεστερονη δειχνει κατα ποσο το ωοθυλακιο που θα ελευθερωσει το ωαριο μπορει να υποστηριξει μια εγκυμοσυνη στα πρωτα.
Ολες οι εξετασεις ειναι σημαντικες και ο γιατρος σου παρα πολυ ορθως τις ζητησε. Μακαρι να σκεφτονταν και αλλο γιατροι ετσι.

Καλη επιτυχια!!

nikijo
01-02-09, 19:02
Για να ειναι ολοκληρωμενος ο ελεγχος της ωορρηξιας δεν φτανει μονο ο υπερηχογραφικος ελεγχος, χρειαζεται και ο ορμονολιγικος ελεγχος.
Ειδικα η Ε2 (οιστραδιολη) ειναι αυτη που δειχνει ποσο ωριμο και ποιοτικα καλο ειναι ενα ωαριο. Το ωαριο λιγο πριν την ωορρηξια δινει οιστραδιολη 250 περιπου. Μικροτερη τιμη δειχνει ανωριμο ωαριο, κατι που δεν φαινεται με τον υπερηχο. Η αυξηση της LH επισης σηματοδοτει την απελευθερωση του ωαριου και η προγεστερονη δειχνει κατα ποσο το ωοθυλακιο που θα ελευθερωσει το ωαριο μπορει να υποστηριξει μια εγκυμοσυνη στα πρωτα.
Ολες οι εξετασεις ειναι σημαντικες και ο γιατρος σου παρα πολυ ορθως τις ζητησε. Μακαρι να σκεφτονταν και αλλο γιατροι ετσι.
Καλη επιτυχια!!
ναι...ομως μετα απο καποιες επισκεψεις...οχι απο την 1η φορα να σε φορτωνουν με εξετασεις και αγχος...επειδη απλα συνεργαζονται με το μικροβιολογικο παραδιπλα... :evil:

Γλύκα
01-02-09, 22:25
Σας ευχαριστώ όλες που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Ο γιατρός μου είναι όντως πολύ καλός και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. όχι δεν είναι η πρώτη φορά που κάνω παρακολούθηση ωορηξίας, απλά είναι η πρώτη φορά που κάνω αυτές τις εξετάσεις. Αφου όμως είναι για καλό και βλέπω ότι κι εσείς τις θεωρείται σημαντικές...
Σας ευχαριστώ όλες, σας εύχομαι τα καλύτερα!!

Γλύκα
02-02-09, 11:42
και η περιπέτεια συνεχίζετε....
Μόλις γύρισα από το γιατρό με τις εξετάσεις που σας είπα, εχουμε ωορηξία αλλά από τη δεξιά σάλπιγγα, η οποία είναι κλειστή(την τύχη μου!!).Στο μεταξύ τρεις φορές που πήγα στο γιατρο για παρακολούθησησ ωορηξίας έχω πάντα από τη δεξιά πλευρά!
Τώρα μου είπε από τη δεύτερη μέρα της περιόδου να ξεκινήσω ενέσεις Altermon(;) για έξι μέρες για πρόκληση ωορηξίας...
Τι να πω, ο Θεός και η ψυχή του......Τι λέτε;

miracle
02-02-09, 20:58
Γλυκα, οι ενεσεις Altermon χρησιμοποιουνται στην εξωσωματικη, βεβαια σε μεγαλυτερες δοσεις για την παραγωγη ωαριων. Φανταζομαι οτι σε σενα θα ειναι πολυ μικρες οι δοσεις, ωστε να κανεις 2-3 αυγουλακια. Δεν ειναι τιποτε το τρομερο οι ενεσεις.

Eπειδη ειναι κλειστη η μια σαλπιγγα, καταλαβαινω οτι ο γιατρος σου θελει να αυξησει τις πιθανοτητες να κανεις τουλαχιστον ενα αυγουλακι απο την καλη σου πλευρα. Καλη αυτη η στρατηγικη!

Ευχομαι ο,τι καλυτερο!

Γλύκα
03-02-09, 07:58
miracle σε ευχαριστώ για την απάντηση και για τις ευχές σου .Εύχομαι και για σένα τα καλύτερα. Φιλιά!!

ANGELIN
03-02-09, 16:28
ΤΕΣΤ[/quote]

ANGELIN
03-02-09, 16:29
ΓΛΥΚΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΤΗ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ. ΕΚΑΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?

Γλύκα
04-02-09, 08:21
ΓΛΥΚΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΤΗ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ. ΕΚΑΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?

ANGELIN καλημέρα! Ναι έκανα σαλπιγγογραφία πριν μείνω έγκυος στην κόρη μου και είδα ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή. Παρόλα αυτά όπως είδες εμεινα έγκυος με παρακολούθηση ωορηξίας και κάνοντας ενέσεις PREGNYL.Τώρα που θέλω να μείνω ξανά έγκυος ξαναέκανα σαλπιγγογραφία για να δω την κατάσταση των σαλπίγγων(έχουν περάσει και αρκετά χρόνια) φυσικά η δεξιά σάλπιγγα είναι κλειστή αλλά η αριστερή είναι μια χαρά και συνεχίζω τις προσπάθειες.
ό, τι άλλο θές στη διάθεσή σου. Φιλιά...

ΒΕΝΗ
05-02-09, 18:03
κορίτσια oi ορμονικές εξετάσεις βγαίνουν την ίδια μέρα (τα αποτελέσματα);

Γλύκα
24-02-09, 13:26
Κορίτσια σήμερα θα κάνω την τέταρτη μου ένεση( από το σύνολο των 6) και την Παρασκευή θα πάω στο γιατρό για να με δει...Η διδικασία των ενέσεων είναι απλή και ανώδυνη αλλά θα έχει αποτελέσματα?
Φιλιά σε όλες σας!!

Γλύκα
02-03-09, 20:40
Πήγα στο Γιατρό την Παρσκευή κι επιτέλους έκανα αυγουλάκια από την αριστερή σάλπιγγα! έκανα τελικά άλλες δύο ενέσεις Παρασκευή και Σάββατο ενώ οι εξετάσεις μου το Σάββατο το πρωί ήταν LH 14, E2 598.90 PRG 1.73.
Σήμερα το πρωί, αν και αργία, πήγα στην κλινική και με υπέρηχο που μου έκανε ο γιατρός μου είπε ότι δε χρειάζεται να κάνω άλλες ενέσεις αλτερμον( ενώ είχα για άλλες δύο μέρες) ούτε Pregnyl(που υποτίθεται ότι θα έσπαγε το ωάριο) αλλά να προσπαθήσω σήμερα και αύριο οπωσδήποτε, γιατί μπορεί να επιτευχθεί το ευχάριστο!
Λέτε;

Γλύκα
05-03-09, 13:11
Κοριτσάκια μου γλυκά να σας ρωτήσω κάτι;Αυτές οι ενέσεις, οι Altermon μήπως προκαλού πρήξιμο, αύξηση βάρους ή κάτι παραμφερές;Τις κάνω πρώτη φορά(έκανα εφτά) και αισθάνομαι κάπως...
Κατά τα άλλα τελείωσα τις ενέσεις, έκανα και τις προσπάθειες όταν έπρεπε(και συνεχίζω) και περιμένω....Πιθανή ημερομηνία περιόδου(ξου..ξου) 17-19 Μαρτίου!!

pitsouni
06-03-09, 00:52
Πρωτα να σου ευχηθω να ξαναγινεις συντομα μανουλα οσον αφορα την ενεση pregnyl την κανεις για να πεσουν τα ωαρια και ερχεσαι σε επαφη για να επιτευχθει εγκυμοσυνη εμεις ετσι καναμε στις σπερματεγχυσεις βεβαια εμεις οχι μονοι μας αλλα με επεξεργασια σπερματος Καλη επιτυχια κοπελα μου

PAVIVI74
06-03-09, 06:47
καλή επιτυχία!!!!!!!

nikijo
06-03-09, 10:12
Γλυκα εγω εκανα 6 gonal75 απο 18-23 Φλεβαρη κ 26 Φλεβ. μια pregnyl10.000 ...(26 με 28 3 επαφες...)

ειχα 3 ωαρια περ.20μμ κ τωρα ΔΕΝ περιμενω 14 Μαρτη...

εχω πρηξιμο στην κοιλια...ενα βαρος χαμηλα...κ πονο στο στηθος... μαλλον ειναι φυσιολογικες αντιδρασεις ...

Ειχα κανει εξεταση Ε2 πριν την pregnyl κ ηταν 1309...προγεστερονη κ LH δεν μου ειπε να κανω...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ....ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ...!!!! :D

Γλύκα
06-03-09, 10:19
κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις ευχές σας ..να είστε όλες καλά και γρήγορα με ένα μωράκι γερό..

nikijo σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα τέλεια και γρήγορα να έχεις ευχάριστα νέα...ρε συ είμαστε πολύ κοντά, λες να είμαστε εμεις οι δύο επόμενες εγκυμονούσες;
Πάντως τα ίδια ακριβώς συμπτώματα έχω κι εγώ( πρηξιμο στην κοιλια...ενα βαρος χαμηλα...κ πονο στο στηθος... ), οπότε εντάξει.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ...ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ..ΦΙΛΙΑ

nikijo
06-03-09, 10:25
Αχ μακαρι Γκυκα...... :D
:D
Ειναι η πρωτη φορα που κανω θεραπεια κ λεω....τι στο καλο;;;.... θα εγινε!!!!!!!! :P :P
Αντε αναμενουμε στο ακουστικο...εεε...στην οθονη!!!!!!!!!! :lol:

KINDER
07-03-09, 04:31
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/718/718895lxfwe66ygs.gif (http://www.glitter-graphics.com)

nikijo
11-03-09, 11:13
που εισαι Kinderaki μου;;;;;; :roll:
Αντε να μας δωσεις τα φωτα σου παλι....!!!!! :D
Τι κανεις εσυ;;;; Ποτε δεν περιμενεις ;;;;;;

KINDER
11-03-09, 17:07
Γεια σου Nikijo!
Εγω ειχα ωορρηξια το Σαββατοκυριακο αλλα ο αντρας μου εφημερευε...
....Γκρρρρρ....:evil:
Κατι κουτσοκαναμε το πρωι πριν φυγει (εγω δεν ειχα παει ακομη για υπνο...χιχιχι -βλ. γνωστο νυχτοπουλι...)...... :wink:
Αντε να δουμε, αλλα μαλλον τσου κι αυτον το μηνα...
Γενικα ειμαστε λιγο ατυχοι στο δευτερο παιδακι και παντα τις μερες της ωορρηξιας κατι συμβαινει και μας το χαλαει...
Anyway, μεχρι το τελος της χρονιας δε θα αγχωθω.
Φιλακια τζουτζουκα! :D

nikijo
11-03-09, 17:35
KINDER;;;;;;;;;;;
πρωινη πρωινη σημερα..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

...μακρια το αγχος....λεμε τωρα.... :roll: 8) 8) 8)

και βεβαια να κανω την ερωτηση της ημερας:
μετα απο πρεγκνυλ σε ποσες μερες ερχεται η ρουφ;;;;;...14 να υποθεσω;;;
γινεται να ερθει πιο νωρις...;;;...πχ στις 11 μερες...;;; :roll:

KINDER
11-03-09, 17:51
KINDER;;;;;;;;;;;
πρωινη πρωινη σημερα..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

...μακρια το αγχος....λεμε τωρα.... :roll: 8) 8) 8)

και βεβαια να κανω την ερωτηση της ημερας:
μετα απο πρεγκνυλ σε ποσες μερες ερχεται η ρουφ;;;;;...14 να υποθεσω;;;
γινεται να ερθει πιο νωρις...;;;...πχ στις 11 μερες...;;; :roll:

Ναι, γινεται....
....συνηθως οταν εχει γινει λαθος υπολογισμος και η ωορρηξια σε προλαβε, δηλ. εγινε νωριτερα απο τη χορηγηση του φαρμακου... :roll:
...ή, σπανιοτερα, οταν πασχει το δευτερο μισο του κυκλου και ειναι μικροτερο απο το φυσιολογικο (πχ ανεπαρκεια ωχρινικης φασης).
Φυσιολογικα η ατιμη ερχεται 13-15 μερες μετα την ωορρηξια, δηλαδη 14-16 μερες μετα την ενεση (αφου αυτη γινεται μια μερα νωριτερα).

nikijo
11-03-09, 17:58
ουφ......αχ.....βαχ.....γμτ......μλκια......

οπως καταλαβες ...... :(

ειχα κανει πρεγκνυλ 26 Φλεβαρη........επαφες : 26, 27, 28(ωορ)..........

σημερα ειναι 11η(ή 12η;;;) μερα απο την ωορρηξια (στις 28 το πρωι)....και εχω λιγα καφε..... :(

...αλλα το στηθος με ποναει κ η κοιλια μου ειναι πολυ πρησμενη...

θα μπορουσε να ειναι αποκολληση;;;;;;
:roll: :roll: :roll:...γιατι ποναει κ η μεση μου κ θυμαμαι στην κορη μου που ειχα κ τοτε πονουσε... :?

nikijo
11-03-09, 18:31
μολις πηρα το γιατρουλη μου τηλ. και μου ειπε να περιμενουμε ως το Σαββατο που κανονικα θα ερχοταν η ρουφ...
Ειπε να προσεχω...
Τον ρωτησα να παρω utrogestan και ειπε οχι... :?
...κ γιατι να μην τα παρω...;;;;αφου αλλοι τα δινουν στο 2ο μισο του κυκλου...καλο θα κανουν ...(κακο;;;;...)

KINDER
11-03-09, 18:42
Nikijo, :D
σημερα εισαι στη 12η μερα μετα την ωορρηξια σου (η οποια μετραει σαν πρωτη μερα) και στη 14η μετα την ενεση. Λογικα η περιοδος θα αναμενοταν την Παρασκευη ή το Σαββατο.

Μπορει να μην προλαβατε την ωορρηξια (δηλ. να ειχε γινει πριν την ενεση και κατα πασα πιθανοτητα στις 25 ή 26/2) ή................... μπορει να εισαι εγκυος!!!

Τα καφε δε σημαινουν απαραιτητα περιοδο!
Σε αρκετες περιπτωσεις, στην αρχη της εγκυμοσυνης βλεπει κανεις καφε αλλα περιοδος δεν ερχεται. Το να δεις φρεσκο αιμα (κοκκινο) ειναι αλλο, αλλα και παλι το ενδεχομενο της κυησης υπαρχει.
Τα συμπτωματα που εχεις δε μας βοηθουν γιατι παραπεμπουν τοσο σε ελευση των Ρωσων, οσο και σε μωρακι.
Αληθεια, ενιωσες πονακια ωορρηξιας αυτο τον μηνα πχ στις 28 του μηνος?

Αποκολληση δε μπορει να υπαρχει τοσο πρωιμα, γιατι δεν υπαρχει πλακουντας. Τοσο νωρις, μιλαμε μονο για αποτυχημενη εμφυτευση, μη εξελιξη της εγκυμοσυνης ή και επαπειλουμενη κυηση.
Τα utrogestan κακο δεν κανουν αλλα σ'αυτη τη φαση εχω αμφιβολιες για το κατα ποσο θα βοηθουσαν, σε περιπτωση που προκειται για επαπειλουμενη κυηση.

Προς το παρον υπομονη μεχρι το Σαββατο (κοντα ειναι!), δες πώς θα εξελιχθει το πραγμα.
Σου ευχομαι να ειναι τα "καφε της εγκυμοσυνης" και οχι τα "καφε της περιοδου"! :D

nikijo
11-03-09, 20:47
....2 ωρες περασαν απο το τελευταιο post....και εμφανιστηκαν κ τα κοκκινα..... :twisted: :twisted: ......

Παμε ξανα........ :?

Σ ευχαριστω Κιντερακι μου....

KINDER
11-03-09, 21:19
....Μαλιστα.....
....λυπαμαι... :(

Αρα σας προλαβε η φυσικη ωορρηξια (24-26/2) και το φαρμακο δεν εδρασε ποτε.
Εντυπωση μου κανει ομως αυτη η αποκλιση -δεν ειχε γινει υπερηχος?

Στο θεμα της parent? εχω γραψει για ενα στοιχημα που εβαλα με τον γυναικολογο μου για το ποτε θα ειχα ωορρηξια και τελικα ειχα δικιο.
Αν τον ειχα ακουσει, θα την ειχα χασει την ωορρηξια -κι επεμενε κιολας.
Γραφω και καποια αλλα σχετικα με το θεμα εκει.

Το γεγονος ειναι πως ο γιατρος σου εκανε λαθος υπολογισμο αυτη τη φορα, παρολο που θα προσπαθησει να σε πεισει πως δε φερει ευθυνη.
Μια φορα ειναι ανθρωπινο να συμβει (αν και καποιοι ειναι επιπολαιοι στους υπολογισμους και δεν ακουνε και κουβεντα) -αν επαναληφθει, σκεψου μηπως δεν ειναι ο καταλληλος για σενα.
Σε φιλω. :D

Eleonora2
12-03-09, 16:19
Κορίτσια καλησπέρα!!!
Είναι ο τρίτος μήνας προσπαθειών με παρακολούθηση του γιατρού μου.
Από μόνη μου είναι 8 μήνες)
Αυτόν τον μήνα είπαμε να μην πάρω σερπαφαρ ούτε pregnyl παρά μόνο 10-11-12 μέρα να μου κάνει 3 ενέσεις altermon και να προσπαθήσουμε μόνοι μας..... :cry:

Kinder μου τι λες γι'αυτό???

KINDER
12-03-09, 17:23
Κορίτσια καλησπέρα!!!
Αυτόν τον μήνα είπαμε να μην πάρω σερπαφαρ ούτε pregnyl παρά μόνο 10-11-12 μέρα να μου κάνει 3 ενέσεις altermon και να προσπαθήσουμε μόνοι μας..... :cry:

Γεια σου Ελεονωρα!
Για να πω την αληθεια, η τακτικη της διεγερσης ωοθηκων χωρις pregnyl και ακολουθως ελευθερες επαφες δεν προτιμαται και τοσο συχνα.
Η πιθανοτητα συλληψης θα αυξηθει σε ενα βαθμο σε σχεση με τη φυσιολογικη συλληψη (13%), αλλα μη φανταστεις και καμια τρομερη αυξηση, το πολυ μεχρι 5%.
Δηλαδη μετα τις ενεσεις δε θα γινει υπερηχος?
Η διεγερση των ωοθηκων δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται επιπολαια (και αναφερομαι κυριως σε καποιους γιατρους), γιατι παντα εγκυμονει ο κινδυνος της υπερδιεγερσης ή και του σχηματισμου κυστης.
Στη θεση σου θα εκανα εναν υπερηχο μετα το τελος των ενεσεων,για να σιγουρευτω πως ολα πανε καλα και για να δω και ποσα ωοθυλακια σχηματιστηκαν ωστε να γνωριζω πώς ανταποκρινεται ο οργανισμος μου στο συγκεκριμενο φαρμακο.
Αν θελεις συζητησε το με τον γιατρο σου και ρωτησε τον αν το θεωρει σκοπιμο -αυτος προφανως εχει εφαρμοσει τη συγκεκριμενη μεθοδο και γνωριζει καλυτερα.
Σας ευχομαι καλη επιτυχια!!! :D

Γλύκα
12-03-09, 19:07
....2 ωρες περασαν απο το τελευταιο post....και εμφανιστηκαν κ τα κοκκινα..... :twisted: :twisted: ......

Παμε ξανα........ :?

Σ ευχαριστω Κιντερακι μου....

nikijo μου λυπάμαι πολύ. Δε θα το βάλεις όμως κάτω ε;κι εγώ "περιμένω" σε τρεις τέσσερις μέρες..για να δούμε..
Σε φιλώ και έυχομαι γρήγορα με ένα νινάκι!!!

KINDER σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες γνώσεις. Εύχομαι και για σένα ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σου.Φιλιά!!!

KINDER
12-03-09, 19:18
KINDER εύχομαι και για σένα ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σου.Φιλιά!!!

Καλη μου σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.
Εχω ηδη ενα μωρακι, σχεδον 20 μηνων, κι εδω και καποιους μηνες προσπαθουμε για το δευτερο.
Σου ευχομαι συντομα μανουλα!!
Πολλα φιλια. :D

Eleonora2
13-03-09, 10:27
Κορίτσια καλησπέρα!!!

Γεια σου Ελεονωρα!
Για να πω την αληθεια, η τακτικη της διεγερσης ωοθηκων χωρις pregnyl και ακολουθως ελευθερες επαφες δεν προτιμαται και τοσο συχνα.
Η πιθανοτητα συλληψης θα αυξηθει σε ενα βαθμο σε σχεση με τη φυσιολογικη συλληψη (13%), αλλα μη φανταστεις και καμια τρομερη αυξηση, το πολυ μεχρι 5%.
Δηλαδη μετα τις ενεσεις δε θα γινει υπερηχος?
Η διεγερση των ωοθηκων δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται επιπολαια (και αναφερομαι κυριως σε καποιους γιατρους), γιατι παντα εγκυμονει ο κινδυνος της υπερδιεγερσης ή και του σχηματισμου κυστης.
Στη θεση σου θα εκανα εναν υπερηχο μετα το τελος των ενεσεων,για να σιγουρευτω πως ολα πανε καλα και για να δω και ποσα ωοθυλακια σχηματιστηκαν ωστε να γνωριζω πώς ανταποκρινεται ο οργανισμος μου στο συγκεκριμενο φαρμακο.
Αν θελεις συζητησε το με τον γιατρο σου και ρωτησε τον αν το θεωρει σκοπιμο -αυτος προφανως εχει εφαρμοσει τη συγκεκριμενη μεθοδο και γνωριζει καλυτερα.
Σας ευχομαι καλη επιτυχια!!! :D

Kinder σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:
Πιστεύεις ότι με τά τις ενέσεις αλτερμον (με παρακολούθηση στην αρχή και στο τέλος της θεραπείας) Πρέπει να κάνω και την pregnyl???
Δηλ. συνήθως έτσι πάει διαφορετικά χωρίς την pregnyl δημιουργείται κάποιο πρόβλημα ?? π.χ. κύστες??

Σε ρωτάω γιατί δεν κατάλαβα καλά αν θα μου κάνει την pregnyl ή όχι.
Το σίγουρο είναι την 10η μέρα (20/3 Παρασκεύη) που θα ξεκινήσω θα του πώ και την Δευτέρα μετά το τέλος των ενέσεων να κάνει υπέρυχο.
Αλλά πάλι πέφτει Σαββατοκύριακο η θεραπεία 20-21-22/3. Οπότε τι να κάνω????
Να του πω να πάω και την Δευτέρα να δούμε τι κάναμε???
Ουφ!!!!!!! κουράστηκα
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Eleonora2
13-03-09, 10:47
Kinder μου συγνώμη που σε ζαλίζω αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης κάτι άλλο!!

Είμαι σχεδόν 32 χρονών χωρίς κάνένα ιστορικό με φάρμακα και επεμβάσεις !! έχω κάνει ορμονολογικές και υπερήχους και ΠΑΠ και όλα καλά μέχρι στγμής.
Σαλπιγγογραφία δεν έχω κάνει γιατί μου λέει πως δεν πιστεύει ότι κάτι τρέχει. Μου είπε άστο και θα δούμε!!
Τι πιστεύεις????

KINDER
13-03-09, 17:28
Γλυκια μου Eleonora2,
συνηθως η διεγερση των ωοθηκων ακολουθειται απο Pregnyl, ωστε η ωορρηξια να ειναι γνωστη και προγραμματισμενη και η πρωτη επαφη να γινει σε συγκεκριμενη χρονικη στιγμη.
Οταν δεν γινεται η ενεση δεν ειναι γνωστο το ποτε ακριβως θ'αρχισουν να σπανε τα ωοθυλακια.
Αυτος ειναι ο μονος λογος, η αυξηση δηλαδη της πιθανοτητας οι επαφες σας να ειναι αποτελεσματικες -κατα τα αλλα δεν υπαρχει αλλη διαφορα αναμεσα στις δυο μεθοδους.
Η δημιουργια κυστεων και ΣΥΩ δεν εχει σχεση με το pregnyl, απλως το τελευταιο εκδηλωνεται μετα την ενεση (γιατι σκανε ολα μαζι τα υπερμεγεθη ωοθυλακια).
Σου ανεφερα τον κινδυνο αναπτυξης κυστεως ή συνδρομου υπερδιεγερσης ωοθηκων κυριως για να τεκμηριωσω το ποσο απαραιτητος ειναι ο υπερηχογραφικος ελεγχος μετα τη θεραπεια διεγερσης -πρεπει να ελεγξουμε την ανταποκριση των ωοθηκων στα φαρμακα καθως και το μεγεθος των ωοθυλακιων.
Αναλογα με τα ευρηματα του υπερηχου, ο γιατρος θα κρινει αν θα γινει pregnyl ή οχι (9 στις 10 φορες θα γινει).
Αν δει πολυ μεγαλη αναπτυξη καποιων ωοθυλακιων και συνεπως εκτιμησει πως υπαρχει κινδυνος υπερδιεγερσης, τοτε η ενεση δε θα γινει -ομως αυτο ειναι μια σπανια και αντιμετωπισιμη κατασταση.
Με τα παραπανω ηθελα απλως να τονισω πως ο υπερηχος μετα την αγωγη ειναι απαραιτητος, γιατι στην προηγουμενη δημοσιευση σου δεν ηταν σαφες πως θα γινει.
Στη θεση σου θα πηγαινα και τη Δευτερα για να εκτιμηθει η δραση των φαρμακων στις ωοθηκες.
Τί να σου πω, τουλαχιστον ετσι επιβαλλει το πρωτοκολλο της διαδικασιας, αν και δυστυχως πολλοι το παρακαμπτουν...
Εκτος αν με καποιον τροπο ο γιατρος σου ειναι σιγουρος πως η αναπτυξη των ωοθυλακιων δε θα ξεφυγει πανω απο ενα οριο -πχ αν το φαρμακευτικο σχημα ειναι πολυ χαμηλης δοσεως (αλλα σ'αυτη την περιπτωση γιατι να εμπαινες στην ολη διαδικασια..?).
Σχετικα με τη σαλπιγγογραφια, αυτη αποτελει μερος της διερευνησης της υπογονιμοτητας σε ζευγαρια που προσπαθουν ανεπιτυχως να τεκνοποιησουν για περισσοτερο απο 1-1,5 χρονο.
Προβληματα στις σαλπιγγες δημιουργουνται κυριως απο επεμβασεις στην περιοχη, λοιμωξεις πχ χλαμυδια, εξωμητριο κυηση και ενδομητριωση.
Αν οι παραπανω παραγοντες εχουν αποκλειστει, τοτε σε ενα βαθμο, δικαιολογειται η πεποιθηση πως οι σαλπιγγες λειτουργουν σωστα, αν και δε μπορει να ειναι κανεις σιγουρος γιατι υπαρχουν και αλλοι πιο σπανιοι παραγοντες ,πχ εκ γενετης βλαβη.
Αν δεν εχει επιτευχθει κυηση μετα απο ενα μεγαλο χρονικο διαστημα, πχ πανω απο δυο χρονια προσπαθειας, τοτε πιστευω πως η σαλπιγγογραφια ειναι αναποφευκτη.
Επισης θεωρειται απαραιτητο βημα πριν απο διαδικασιες οπως η σπερματεγχυση, γιατι ,αν η διοδος δεν ειναι ανοιχτη, τοτε η ολη διαδικασια γινεται τζαμπα.
Προφανως ο γιατρος σου κρινει πως υπαρχουν ακομα χρονικα περιθωρια προτου προχωρησετε σε σαλπιγγογραφια, εξαλλου εισαι πολυ νεα.
Συνεχιστε τις προσπαθειες για καποιο διαστημα και, αν χρειαστει, προχωρατε και σ'αυτη την εξεταση.
Μην ανησυχεις γλυκεια μου, στην εποχη μας ειναι πολυ πολυ σπανιο το να μην αποκτησει παιδακι μια γυναικα!
Υπομονη κι επιμονη χρειαζεται. :D

Γλύκα
13-03-09, 19:33
kinder μου απευθύνομαι σε σένα(που βλέπω πως κατέχεις το θέμα) αλλά κάθε γνώμη οποιασδήποτε κοπέλας είναι παραπάνω από ευσπρόσδεκτη. Λοιπόν γράφω και παραπάνω είχα τελευταί περίοδο στις 20 Φεβρ. Έκανα Αλτερμον στις 21, 22, 23, 24, 25, 26,την Παρασκευή το απόγευμα ο γιατρός με είδε, έκανα άλλη μία ένεση την ίδια μέρα, την Παρασκευή δηλ. στις 27, άλλη μία το Σάββατο στις 28,την Κυριακή δεν έκανα και τη Δευτέρα το πρωί με ξαναείδε.Μου ειπε πως δε χρειάζεται να κάνω άλλη ένεση αλλά ούτε και pregnyl!Αυτό μου έκανε εντύπωση αλλά μου είπε πως είμαι έτοιμη και ότι δε χρειάζεται.Λές να φοβήθηκε Υπερδιέγερση, όπως αναφέρεις σε προηγούμενη απάντηση;Μειώθηκαν οι πιθανότητες μου να μείνω έγκυος;
Περιμένω περίοδο...ακριβώς δεν ξέρω αλλά γύρω στις 18 Μαρτίου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

KINDER
13-03-09, 22:15
kinder μου απευθύνομαι σε σένα(που βλέπω πως κατέχεις το θέμα) αλλά κάθε γνώμη οποιασδήποτε κοπέλας είναι παραπάνω από ευσπρόσδεκτη. Λοιπόν γράφω και παραπάνω είχα τελευταί περίοδο στις 20 Φεβρ. Έκανα Αλτερμον στις 21, 22, 23, 24, 25, 26,την Παρασκευή το απόγευμα ο γιατρός με είδε, έκανα άλλη μία ένεση την ίδια μέρα, την Παρασκευή δηλ. στις 27, άλλη μία το Σάββατο στις 28,την Κυριακή δεν έκανα και τη Δευτέρα το πρωί με ξαναείδε.Μου ειπε πως δε χρειάζεται να κάνω άλλη ένεση αλλά ούτε και pregnyl!Αυτό μου έκανε εντύπωση αλλά μου είπε πως είμαι έτοιμη και ότι δε χρειάζεται.Λές να φοβήθηκε Υπερδιέγερση, όπως αναφέρεις σε προηγούμενη απάντηση;Μειώθηκαν οι πιθανότητες μου να μείνω έγκυος;
Περιμένω περίοδο...ακριβώς δεν ξέρω αλλά γύρω στις 18 Μαρτίου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλησπερα! :D
Δηλαδη, λεγοντας σου "εισαι ετοιμη", σου υπεδειξε να ξεκινησετε τις επαφες με τον συζυγο σου?
Το πιθανοτερο ειναι πως στον υπερηχο ο γιατρος ειδε πως η ωορρηξια εχει ηδη δρομολογηθει (πχ το μεγαλυτερο ωοθυλακιο ηταν ηδη 20 mm), οποτε η χορηγηση pregnyl δεν ειχε νοημα, εφοσον η διαδικασια ειχε ηδη ξεκινησει.
Οταν μπορει με ακριβεια να υπολογιστει χρονικα η ωορρηξια (πχ υπερηχος την προηγουμενη μερα), παρακαμπτεται η ενεση.
Επισης, προφανως απο την εξεταση εκτιμησε πως ολα πανε καλα και δεν υπαρχει κινδυνος αναπτυξης Συνδρομου υπερδιεγερσης.

Λοιπον, για να τα ξεκαθαρισουμε...
-Η pregnyl βοηθα στο να ειναι γνωστη η στιγμη της ωορρηξιας, ωστε οι επαφες να ειναι πιο αποτελεσματικες. Μ'αυτη την εννοια, αυξανει την πιθανοτητα συλληψης, σε σχεση με την περιπτωση που απλα γινεται διεγερση και δεν ειναι γνωστο το ποτε τα ωοθυλακια θα σκασουν (ειδικα απουσια υπερηχου).
Στην περιπτωση που κατα τον υπερηχογραφικο ελεγχο προκυπτει ασφαλες συμπερασμα σχετικα με το ποτε θα γινει η ωορρηξια (οπως στην περιπτωση σου -ετσι ερμηνευω τη φραση "εισαι ετοιμη"), τοτε η pregnyl δεν προσφερει κατι παραπανω.
-Εφοσον εγινε υπερηχος κι ελεγχθηκε η αναπτυξη των ωοθυλακιων, δε χρειαζεται να ανησυχεις καθολου για αναπτυξη ΣΥΩ. (=συνδρομο υπερδιεγερσης ωοθηκων).
-Η συζητηση με την Εleonora2 επικεντρωθηκε στο οτι οταν κανεις διεγερση, επιβαλλεται να κανεις και υπερηχο και στο οτι διεγερση χωρις pregnyl (ή υπερηχο για τον προσδιορισμο της ωορρηξιας) ειναι λιγοτερο αποτελεσματικη, απ'οτι με pregnyl.
To θεμα δηλαδη σ'αυτες τις μεθοδους ειναι να μπορεσουμε κατα το δυνατον να προσδιορισουμε την ωορρηξια, ωστε να επικεντρωθουν οι επαφες σ'αυτες τις μερες. Σ'αυτο βοηθα η pregnyl ή ο υπερηχος, οπως ανελυσα παραπανω.
Οπως εγραψα και στην Eleonora, σκετη διεγερση χωρις pregnyl και χωρις υπερηχο δε συνηθιζεται και ισως ενεχει και καποιους κινδυνους.
Δεν ειναι καραμελιτσες αυτα τα φαρμακα παρολο που δυστυχως καποιοι τα αντιμετωπιζουν ετσι.
Τελος να σημειωσω πως για τη δημιουργια ΣΥΩ ευθυνεται η αγωγη διεγερσης και οχι η Pregnyl (η οποια απλως αποτελει την αφορμη για την εκδηλωση του συνδρομου, αφου εξαιτιας της σκανε τα υπερμεγεθη ωοθυλακια ολα μαζι). Ενας υπερηχος κατα τη διαρκεια της αγωγης και, αν χρειαστει, μια μετρηση Ε2 (οιστραδιολης) απομακρυνουν εντελως τον κινδυνο.
Αν κανατε σεξ τις σωστες μερες τοτε οι πιθανοτητες σου ειναι μια χαρα.

Οσο για το αν το κατεχω το θεμα...απλως τυχαινει να ειμαι γιατρος.. :wink: :D :D

Γλύκα
14-03-09, 10:56
KINDER σε ευχαριστώ πολύ δεν το ήξερα πως είσαι γιατρός τώρα εξηγούνται πολλά...
Δυστυχώς σήμερα πρωί πρωί αδιαθέτησα...και μάλιστα ήταν η 23η! ημέρα(έχω συνήθως κύκλο περίπου 26 ημερών)...τι να πω δεν στεναχωρήθηκα....αλλά έχω νευριάσει τρομερά, ούτε να καθυστερήσει για να με αφήσει να ελπίζω, ούτε τίποτα..έχω νευριάσει για τις τόσες ενέσεις που έκανα...για το τρέξιμο κάθε λίγο και λιγάκι στο γιατρό για υπέρηχο...
τεσπα σκέφτομαι τις άλλες κοπέλες που παιδεύονται πολύ περισσότερο και προσπαθούν για το πρώτο τους παιδάκι και κάθε φορά απογοητεύονται και ντρέπομαι για μένα ...αλλά έτσι αισθάνομαι..
δεν ξέρω τι να κάνω, τον άλλο μήνα μπορώ να συνεχίσω να κάνω ξανά ενέσεις ή μήπως πρέπει να το αφήσω για κάνα μήνα;
Σε φιλώ...και σε ευχαριστώ

nikijo και για τις δυό μας.... την επόμενη φορά...
φιλάκια

nikijo
14-03-09, 16:40
...ετσι γλυκια μου Γλυκα..... :wink:
τα 2 παιδακια σου φυσιολογικα τα εκανες...;;;;

εγω στην κορη μου εμεινα με 8 μηνες προσπαθειων...απλα ελευθερες επαφες δλδ...(δεν ψαχναμε γονιμες κτλ...), πριν ενα χρονο ξαναεμεινα αλλα απεβαλλα.....κ τωρα που δεν μενω καθολου... :(
..κ τωρα μου ηρθε στην 25η μερα :shock: με 28-29 κυκλο...

...ειπαμε....συνεχιζουμε....
Ο γιατρος μου εμενα μου ειπε οχι 2ο μηνα με ενεσεις...θα αφησουμε να περασει ενας μηνας ετσι κ μετα ... :roll:

Κιντερακι μου σ ευχαριστω καλη μου για τις απαντησεις σου...τελικα ποτε σπαει το ρημαδι το αυγο;;;;;;....στα 20...22...24mm...;;;;...καθε μερα μεγαλωνει περ.1,5mm μου ειπε...
...την ημερα που εκανα πρεγκνυλ πρεπει να ηταν 21,5 συμφωνα με τις μετρησεις...

KINDER
14-03-09, 16:48
Γλυκα μου (..που εισαι ονομα και πραγμα!),
θεωρητικα μπορεις να προχωρησεις και παλι σε διεγερση, δεν αντενδεικνυται, αν και καποιοι συνιστουν ενα διαλειμματακι ενος κυκλου.
Παντως οι περισσοτεροι συνεχιζουν και για δευτερο μηνα.
Ομως, να σε ρωτησω κατι?
Εφοσον μπαινεις ηδη στη διαδικασια της διεγερσης, πώς και δεν εφαρμοζετε κατι πιο δραστικο, οπως σπερματεγχυση, ωστε η πιθανοτητα συλληψης να ειναι μεγαλυτερη?
Να χαιρεσαι τα καμαρια σου!

Λημνια
14-03-09, 16:59
Συγνωμη τι εινα η σπερματεγχυση?

KINDER
14-03-09, 17:12
Κιντερακι μου σ ευχαριστω καλη μου για τις απαντησεις σου...τελικα ποτε σπαει το ρημαδι το αυγο;;;;;;....στα 20...22...24mm...;;;;...καθε μερα μεγαλωνει περ.1,5mm μου ειπε...
...την ημερα που εκανα πρεγκνυλ πρεπει να ηταν 21,5 συμφωνα με τις μετρησεις...

Γεια σου Nikijo! :D
To ρημαδι σκαει συνηθως γυρω στα 20-22 mm, ομως σε καποιες περιπτωσεις μπορει να σκασει και στα 19 ή στα 23 mm και ετσι εξηγουνται καποιες μικροαποκλισεις στον υπολογισμο της ωορρηξιας.
Δυστυχως η φυση δεν ειναι παντα προβλεψιμη...
Στη περιπτωση σου αποδειχτηκε εκ των υστερων (αφου η περιοδος ηρθε αρκετα νωριτερα) πως η φυσικη ωορρηξια σας προλαβε, αρα οταν εκανες την ενεση αυτη ειχε ηδη γινει.
Συνεπως δεν υπηρχε καν ωοθυλακιο (αλλα ωχρο σωματιο), αρα το 21,5mm πού αναφερεται? :roll:
Δεν πιστευω να μπερδεψε το ωοθυλακιο με το ωχρο σωματιο στον υπερηχο... :?
Ομως ακομα και αν ηταν οντως το ωοθυλακιο, σιγουρα θα ηταν ετοιμο να σκασει εντος ωρων.
Εξαλλου, ειναι ΛΑΘΟΣ να γινεται η ενεση τοσο καθυστερημενα (στα 21,5mm ειναι ηδη πολυ αργα), γιατι ο οργανισμος εχει ηδη δωσει το ορμονικο σημα για την ωορρηξια (δηλ. εχει ηδη κανει αιχμη η LH) και το φαρμακο δεν εχει καμια απολυτως δραση. Φαντασου πως απο τη στιγμη της ενεσης και για 36 περιπου ακομη ωρες το ωοθυλακιο θα συνεχισει να μεγαλωνει κατα 1,4 (κατα μεσο ορο) mm την ημερα.
Καθυστερησε πολυ ο γιατρος σου, ακου 21,5!!! :shock: :shock:
Ετσι εξηγειται γιατι δεν τα καταφερατε αυτο τον μηνα...
Κανονικα η pregnyl γινεται στα 19 και το πολυ στα 20 mm -καποιοι δε, την κανουν ακομα και στα 18mm για να μην τους προλαβει η φυσικη διαδικασια... :?
Τα παραπανω ειναι τσεκαρισμενα και με τον γυναικολογο μου.

KINDER
14-03-09, 17:35
Συγνωμη τι εινα η σπερματεγχυση?

Η σπερματεγχυση ειναι μια μεθοδος υποβοηθουμενης αναπαραγωγης (οχι εξωσωματικης).
Με ενα πολυ λεπτο καθετηρακι που περναει (συνηθως εντελως ανωδυνα, πλην καποιων σπανιων εξαιρεσεων) μεσω του τραχηλου, εγχεεται στη μητρα ενα επεξεργασμενο (ωστε να δυναμωσει) δειγμα σπερματος που εχει δωσει ο αντρας την ιδια μερα.
Η διαδικασια μπορει να γινει ειτε μετα απο φαρμακευτικη διεγερση των ωοθηκων (ωστε να παραχθουν περισσοτερα ωαρια), ειτε σε φυσικο κυκλο, δηλαδη με το ωαριο που αναπτυσσεται φυσιολογικα.
Η αναπτυξη του/των ωοθυλακιων παρακολουθειται με τακτικους υπερηχους, απο την 8η περιπου μερα του κυκλου και ανα 2-3 μερες.
Τις περισσοτερες φορες γινεται, την καταλληλη στιγμη, μια ενεση (συνηθως pregnyl) ωστε να προγραμματιστει η ωορρηξια 36 ωρες μετα, οποτε και κανονιζεται και η εγχυση (κατι σαν ραντεβου ωαριου-σπερματοζωαριου).
Η διαδικασια ειναι συνηθως ανωδυνη και ,αν γινει σωστα, χωρις καμια επιπλοκη η΄παρενεργεια.
Μ'αυτη τη διαδικασια, η πιθανοτητα συλληψης (απο 13% στη φυσικη συλληψη), φτανει στο 20-25%, αναλογα και με την ποιοτητα του δειγματος σπερματος.
Η πιθανοτητα για διδυμη κυηση ειναι σχετικα αυξημενη.
Η μεθοδος ενδεικνυται κυριως για προβληματα στον τραχηλο ή στην κινητικοτητα του σπερματος.
Η διαβατοτητα των σαλπιγγων ειναι απαραιτητη, οποτε συνηθως απαιτειται προηγουμενως σαλπιγγογραφια.
Η ολη διαδικασια, μαζι με την επεξεργασια του σπερματος, δεν αναμενεται να στοιχισει περισσοτερο απο 400 ευρω (συνηθως γυρω στα 350).

Αυτα εν ολιγοις, περισσοτερες πληροφοριες στα αναλογα τοπικ.
:wink: :D

Γλύκα
14-03-09, 18:16
[quote="nikijo"]...ετσι γλυκια μου Γλυκα..... :wink:
τα 2 παιδακια σου φυσιολογικα τα εκανες...;;;;

Τον γιο μου τελείως φυσιολογικά, τότε ούτε που ήξερα γόνιμες μέρες, ωορηξίες κ.τ.λ.( και μου φαίνεται καλύτερα!), δύο μήνες μετά το γάμο μου, την κόρη προσπαθούσα κανένα χρόνο και όταν έκανα σαλπιγγογραφία διαπίστωσα ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή.Τότε είχα άλλο γιατρό γιατί ζούσα αλλού. Αυτός λοιπόν παρακολούθησε έναν κύκλο μου και στον δεύτερο που η ωορηξία μου ήταν από αριστερά μου έκανε μόνο την pregnyl και με την πρώτη προσπάθεια μας έτοιμη κι η μικρή...
Τώρα τι να πω !, μας μπήκε η ιδέα για τρίτο παιδί αλλά δε το βλέπω αν και οι προσπάθειες που κάνω είναι πιο συντονισμένες. Εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα...τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο το γιατρό και θα δω τι θα μου να κάνω για τη συνέχεια...ΦΙΛΙΆ!!!

Γλύκα
14-03-09, 18:23
Γλυκα μου (..που εισαι ονομα και πραγμα!),θεωρητικα μπορεις να προχωρησεις και παλι σε διεγερση, δεν αντενδεικνυται, αν και καποιοι συνιστουν ενα διαλειμματακι ενος κυκλου.
Παντως οι περισσοτεροι συνεχιζουν και για δευτερο μηνα.
Ομως, να σε ρωτησω κατι?
Εφοσον μπαινεις ηδη στη διαδικασια της διεγερσης, πώς και δεν εφαρμοζετε κατι πιο δραστικο, οπως σπερματεγχυση, ωστε η πιθανοτητα συλληψης να ειναι μεγαλυτερη?
Να χαιρεσαι τα καμαρια σου!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου. Ξέρεις τι;Φοβάμαι να μπω στη διαδικασία της σπερματέγχυσης. αν ήθελα να κάνω το πρώτο μου παιδί σαφώς και θα έκανα τα πάντα..δε το συζητώ ..αλλά για το τρίτο;Βέβαια αν λες ότι είναι κάτι τόσο απλό δεν ξέρω, μπορεί και να το κάνω, πάντως ο γιατρός μου δε μου το σύστησε ακόμη τουλάχιστον!
Πάντως θέλω πολύ ένα τρίτο παιδάκι, όπως και τα παιδιά μου, που μο ζητάνε συνέχεια..κι εγώ αισθάνομαι έτοιμη να ξαναγίνω μαμά, αν και ήδη 36 χρονών!Μήπως είναι αργά όμως να μπω σε πιο χρονοβόρες καταστάσεις, σπερματεγχύσεις, προκλήσεις ωορηξίας, ενέσεις ...δεν ξέρω..τι να πω..
Εύχομαι γιατρέ μου και σε σένα ένα δεύτερο μωράκι με το καλό...σε φιλώ και σ' ευχαριστώ

KINDER
14-03-09, 19:01
Η σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο (δηλ. χωρις διεγερση) και λαμβανοντας μονο pregnyl, ειναι πολυ απλη και πιο οικονομικη διαδικασια και δεν επιβαρυνει καθολου τον οργανισμο σου.
Αν νιωσεις πως θελεις κατι πιο δραστικο, συζητηστε το με τον γιατρο σας.

Eleonora2
16-03-09, 09:45
Γλυκια μου Eleonora2,
συνηθως η διεγερση των ωοθηκων ακολουθειται απο Pregnyl, ωστε η ωορρηξια να ειναι γνωστη και προγραμματισμενη και η πρωτη επαφη να γινει σε συγκεκριμενη χρονικη στιγμη.
Οταν δεν γινεται η ενεση δεν ειναι γνωστο το ποτε ακριβως θ'αρχισουν να σπανε τα ωοθυλακια.
Αυτος ειναι ο μονος λογος, η αυξηση δηλαδη της πιθανοτητας οι επαφες σας να ειναι αποτελεσματικες -κατα τα αλλα δεν υπαρχει αλλη διαφορα αναμεσα στις δυο μεθοδους.
Η δημιουργια κυστεων και ΣΥΩ δεν εχει σχεση με το pregnyl, απλως το τελευταιο εκδηλωνεται μετα την ενεση (γιατι σκανε ολα μαζι τα υπερμεγεθη ωοθυλακια).
Σου ανεφερα τον κινδυνο αναπτυξης κυστεως ή συνδρομου υπερδιεγερσης ωοθηκων κυριως για να τεκμηριωσω το ποσο απαραιτητος ειναι ο υπερηχογραφικος ελεγχος μετα τη θεραπεια διεγερσης -πρεπει να ελεγξουμε την ανταποκριση των ωοθηκων στα φαρμακα καθως και το μεγεθος των ωοθυλακιων.
Αναλογα με τα ευρηματα του υπερηχου, ο γιατρος θα κρινει αν θα γινει pregnyl ή οχι (9 στις 10 φορες θα γινει).
Αν δει πολυ μεγαλη αναπτυξη καποιων ωοθυλακιων και συνεπως εκτιμησει πως υπαρχει κινδυνος υπερδιεγερσης, τοτε η ενεση δε θα γινει -ομως αυτο ειναι μια σπανια και αντιμετωπισιμη κατασταση.
Με τα παραπανω ηθελα απλως να τονισω πως ο υπερηχος μετα την αγωγη ειναι απαραιτητος, γιατι στην προηγουμενη δημοσιευση σου δεν ηταν σαφες πως θα γινει.
Στη θεση σου θα πηγαινα και τη Δευτερα για να εκτιμηθει η δραση των φαρμακων στις ωοθηκες.
Τί να σου πω, τουλαχιστον ετσι επιβαλλει το πρωτοκολλο της διαδικασιας, αν και δυστυχως πολλοι το παρακαμπτουν...
Εκτος αν με καποιον τροπο ο γιατρος σου ειναι σιγουρος πως η αναπτυξη των ωοθυλακιων δε θα ξεφυγει πανω απο ενα οριο -πχ αν το φαρμακευτικο σχημα ειναι πολυ χαμηλης δοσεως (αλλα σ'αυτη την περιπτωση γιατι να εμπαινες στην ολη διαδικασια..?).
Σχετικα με τη σαλπιγγογραφια, αυτη αποτελει μερος της διερευνησης της υπογονιμοτητας σε ζευγαρια που προσπαθουν ανεπιτυχως να τεκνοποιησουν για περισσοτερο απο 1-1,5 χρονο.
Προβληματα στις σαλπιγγες δημιουργουνται κυριως απο επεμβασεις στην περιοχη, λοιμωξεις πχ χλαμυδια, εξωμητριο κυηση και ενδομητριωση.
Αν οι παραπανω παραγοντες εχουν αποκλειστει, τοτε σε ενα βαθμο, δικαιολογειται η πεποιθηση πως οι σαλπιγγες λειτουργουν σωστα, αν και δε μπορει να ειναι κανεις σιγουρος γιατι υπαρχουν και αλλοι πιο σπανιοι παραγοντες ,πχ εκ γενετης βλαβη.
Αν δεν εχει επιτευχθει κυηση μετα απο ενα μεγαλο χρονικο διαστημα, πχ πανω απο δυο χρονια προσπαθειας, τοτε πιστευω πως η σαλπιγγογραφια ειναι αναποφευκτη.
Επισης θεωρειται απαραιτητο βημα πριν απο διαδικασιες οπως η σπερματεγχυση, γιατι ,αν η διοδος δεν ειναι ανοιχτη, τοτε η ολη διαδικασια γινεται τζαμπα.
Προφανως ο γιατρος σου κρινει πως υπαρχουν ακομα χρονικα περιθωρια προτου προχωρησετε σε σαλπιγγογραφια, εξαλλου εισαι πολυ νεα.
Συνεχιστε τις προσπαθειες για καποιο διαστημα και, αν χρειαστει, προχωρατε και σ'αυτη την εξεταση.
Μην ανησυχεις γλυκεια μου, στην εποχη μας ειναι πολυ πολυ σπανιο το να μην αποκτησει παιδακι μια γυναικα!
Υπομονη κι επιμονη χρειαζεται. :D

Kinder μου σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σου!!!!!! :lol:
Το θέμα με την pregnyl το κατάλαβα. όπως επίσης με με τους υπερήχους.

Το θέμα μου είναι ότι τις 2 προηγούμενες φορές που έκανα πρόκληση ωορρηξίας έπεφτε Σ/Κ, μου έκανε την pregnyl Σάββατα 5:30 το απόγευμα και μου έλεγε επαφές από το Βράδυ της Δευτέρας 12:30 και τα ξημερώματα και μετά την δουλειά κατά της 7 το απόγευμα.
Και δεν ξανα πήγαινα να με δει αν είχαν σπασει τα αυγουλάκια (που συνήθως είχα 2). Όταν του είπα πως θέλω να με δει την Τρίτη για να δουμε αν όντως έσπασαν μου έλεγε ότι δεν θέλει να με "ψαχουλεύει " και ότι δεν θα δούμε και τίποτα... οπότε το άφηνα!!

Αυτή η αντιμετώπισή του είναι ΟΚ???? είναι σωστές οι ώρες που μου είπε να έρθουμε σε επαφή???
Φιλάκια

Eleonora2
16-03-09, 11:08
Kinder μου να σου διευκρινήσω πως τον προηγούμενο μήνα πήγα την 9η ημέρα του κύκλου μου και τα 2 ωοθυλάκια μου ήταν 18μμ τότε μου έκανε 1 αλτερμον και την επόμενη μερα Σάββατο άλλη 1 αλτερμον και την πρεγνυλ στις 5:30 το απόγευμα. και μου είπε να έρθουμε σε επαφή τις ώρες που σου είπα!!!!

Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

KINDER
16-03-09, 15:36
Eleonora μου,
σου τονισα ποσο απαραιτητος ειναι ο υπερηχος προς το τελος της αγωγης, ΠΡΙΝ την pregnyl, ωστε να δεις την επιδραση των διεγερτικων φαρμακων στις ωοθηκες και να εκτιμηθει πιθανος κινδυνος ΣΥΩ.
Μετα την pregnyl, δεν εχει καποιο ιδιαιτερο νοημα ο υπερηχος, παρα μονο για να δει κανεις αν η ωορρηξια οντως εγινε. Σ'αυτη τη φαση πολλοι γιατροι τον αποφευγουν γιατι δε θελουν να διαταραξουν, εισαγοντας την κεφαλη του υπερηχου,την τραχηλικη βλεννη και το πιθανο ταξιδι καποιων σπερματοζωαριων εντος αυτης.
Παντως, δηλωτικα ωορρηξιας ειναι και μια βλεννη καπως πιο πυκνη και θολη, καθως και το χαρακτηριστικο πονακι στις ωοθηκες.
Οποτε, ως προς την υπερηχογραφικη παρακολουθηση, ο γιατρος σου ακολουθησε σωστα το πρωτοκολλο.
Ως προς τη χρονικη στιγμη που εγινε η ενεση, σε σχεση με την αναπτυξη των ωοθυλακιων, και παλι, σωστα επραξε (λογικα τα ωοθ. πρεπει να ηταν γυρω στο 19,5 τη στιγμη της pregnyl).
Μενει το θεμα του προγραμματισμου των επαφων..
Θα εχεις διαβασει σε πολλα σημεια στα διαφορα τοπικς πως, μετα την ενεση, η ωορρηξια γινεται, κατα μεσο ορο, σε 36 ωρες και το ωαριο ειναι γονιμοποιησιμο για 12-24 ωρες. Επισης, ενα σπερματοζωαριο χρειαζεται ,κατα μεσο ορο, περιπου 1,5-2 ωρες για να φτασει στη σαλπιγγα.
Αρα, κανοντας εσυ την ενεση στις 5.30 το απογευμα του Σαββατου, λογικα θα εχεις ωορρηξια στις 5.30 το πρωι της Δευτερας και το γονιμο 24ωρο θα διαρκει περιπου μεχρι την Τριτη τα ξημερωματα (5.30).
Δεν καταλαβα καλα αν σου συνεστησε να ξεκινησετε επαφες τα ξημερωματα της Δευτερας ή της Τριτης...
Τρεις επαφες ειναι ΟΚ, ανα 12 ωρες περιπου, για να ανασυντασσεται και λιγο το σπερμα, γιατι αν οι επαφες γινονται συχνοτερα, τοτε αραιωνει αρκετα.

Eleonora2
16-03-09, 16:12
Eleonora μου,
σου τονισα ποσο απαραιτητος ειναι ο υπερηχος προς το τελος της αγωγης, ΠΡΙΝ την pregnyl, ωστε να δεις την επιδραση των διεγερτικων φαρμακων στις ωοθηκες και να εκτιμηθει πιθανος κινδυνος ΣΥΩ.
Μετα την pregnyl, δεν εχει καποιο ιδιαιτερο νοημα ο υπερηχος, παρα μονο για να δει κανεις αν η ωορρηξια οντως εγινε. Σ'αυτη τη φαση πολλοι γιατροι τον αποφευγουν γιατι δε θελουν να διαταραξουν, εισαγοντας την κεφαλη του υπερηχου,την τραχηλικη βλεννη και το πιθανο ταξιδι καποιων σπερματοζωαριων εντος αυτης.
Παντως, δηλωτικα ωορρηξιας ειναι και μια βλεννη καπως πιο πυκνη και θολη, καθως και το χαρακτηριστικο πονακι στις ωοθηκες.
Οποτε, ως προς την υπερηχογραφικη παρακολουθηση, ο γιατρος σου ακολουθησε σωστα το πρωτοκολλο.
Ως προς τη χρονικη στιγμη που εγινε η ενεση, σε σχεση με την αναπτυξη των ωοθυλακιων, και παλι, σωστα επραξε (λογικα τα ωοθ. πρεπει να ηταν γυρω στο 19,5 τη στιγμη της pregnyl).
Μενει το θεμα του προγραμματισμου των επαφων..
Θα εχεις διαβασει σε πολλα σημεια στα διαφορα τοπικς πως, μετα την ενεση, η ωορρηξια γινεται, κατα μεσο ορο, σε 36 ωρες και το ωαριο ειναι γονιμοποιησιμο για 12-24 ωρες. Επισης, ενα σπερματοζωαριο χρειαζεται ,κατα μεσο ορο, περιπου 1,5-2 ωρες για να φτασει στη σαλπιγγα.
Αρα, κανοντας εσυ την ενεση στις 5.30 το απογευμα του Σαββατου, λογικα θα εχεις ωορρηξια στις 5.30 το πρωι της Δευτερας και το γονιμο 24ωρο θα διαρκει περιπου μεχρι την Τριτη τα ξημερωματα (5.30).
Δεν καταλαβα καλα αν σου συνεστησε να ξεκινησετε επαφες τα ξημερωματα της Δευτερας ή της Τριτης...
Τρεις επαφες ειναι ΟΚ, ανα 12 ωρες περιπου, για να ανασυντασσεται και λιγο το σπερμα, γιατι αν οι επαφες γινονται συχνοτερα, τοτε αραιωνει αρκετα.
Σε ευχαριστώ πολύ πολυ για την άμεση απάντησή σου!!! :lol:
Όσον αφορά τις επαφές που μου είπε:
Κατά τις 12:30 το βράδυ της Δευτέρας και τα ξημερώματα της Τρίτης κατά της 07:00 το πρωί και μετά αν θέλουμε το απόγευμα της Τρίτης κατά τις 6-7 το απόγευμα!!!
Συμβουλές τις οποίες ακολουθήσαμε.
Απλά λέω μήπως είναι πολύ κοντινές οι ώρες που μου συνέστησε????

και πάλι σε ευχαριστώ!!! και σου εύχομαι ότι καλύτερο

Eleonora2
16-03-09, 16:33
Kinder μου συγνώμη που σε ζαλίζω....
κατάλαβα ποσο απαραιτητος ειναι ο υπερηχος προς το τελος της αγωγης, ΠΡΙΝ την pregnyl
αλλά είμαι πολύ γκαντέμο γιατί η 12η ημέρα του κύκλου μου πέφτει Κυριακή πάλι!!!!!!!! :(
και τότε τελειώνω τις ενέσεις αλτερμον.

αλλά στο ιατρείο του την Κυριακή είναι μόνο η γραμματέας του και αυτή μου κάνει την οποιαδήποτε ένεση (αλτερμον ή πρεγνυλ αν χρειαστεί)
Οπότε δεν θα μπορώ να κάνω υπέρηχο ............... να δω το αποτέλεσμα των 3 ενέσεων αλτερμον. Υπέρηχο θα κάνω στην αρχή της θεραέίας δηλ την Παρασκευή.... :cry: γί'αυτο είμαι αγχωμένη!!!!
Τι να κάνω

Αν σε μπέρδεψα συγνώμη .. αλλά κουράστηκα τις υποθέσεις.
Καλό θα ήταν να με δει την Κυριακή μετά το τέλος των αλτερμον.
Αν δεν γίνεται και πει να κάνουμε την πρεγνυλ τότε??? την 12η ημέρα ?? χωρίς να με δει??? τι να πω???

KINDER
16-03-09, 16:56
Όσον αφορά τις επαφές που μου είπε:
Κατά τις 12:30 το βράδυ της Δευτέρας και τα ξημερώματα της Τρίτης κατά της 07:00 το πρωί και μετά αν θέλουμε το απόγευμα της Τρίτης κατά τις 6-7 το απόγευμα!!!
Συμβουλές τις οποίες ακολουθήσαμε.
Απλά λέω μήπως είναι πολύ κοντινές οι ώρες που μου συνέστησε????

Δηλαδη σου ειπε να εχετε την πρωτη επαφη 55 ωρες μετα την pregnyl?????
:shock: :shock: :?
(απο 5.30 το απογευμα του Σαββατου εως 00.30 τα μεσανυχτα Δευτερας προς Τριτη)
Και με δεδομενο πως δεν προκειται για σπερματεγχυση, αλλα για απλες επαφες, οποτε τα σπερματοζωαρια θα πρεπει να διανυσουν μεγαλυτερη αποσταση?
Λιγο ασυνηθιστο μου φαινεται...
Και,ναι, ειναι καπως κοντινες οι επαφες μεταξυ τους... :roll:
Παντως, η επαφη τα μεσανυχτα της Δευτερας ειναι μεσα στο γονιμο διαστημα.
Ομως γιατι να χαθουν καποιες ωρες?
Συνηθως συνισταται η πρωτη επαφη να γινει στις 36 ωρες απο την pregnyl (δηλ. οπως και στη σπερματεγχυση) και η δευτερη 12 ωρες μετα, για να γινει η καλυτερη δυνατη εκμεταλλευση του γονιμου διαστηματος.

Σε σχεση με τον υπερηχο, θα ξαναπω πως δεν ειναι απαραιτητο να γινει ακριβως τις τελευταιες μερες, γιατι τα ωοθυλακια αυξανονται με περιπου σταθερο ρυθμο. Ετσι,αν γινει καποια στιγμη κατα τη διαρκεια της θεραπειας (και ιδανικα προς το τελος της), ο γιατρος θα μπορει να βγαλει τα συμπερασματα που χρειαζεται.
Αυτο που χρειαζεται οπωσδηποτε ειναι να γινει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑΣ υπερηχος κατα τη διαρκεια της αγωγης.
Οποτε μη μου αγχωνεσαι τζουτζουκα. :D

(θα σου απαντησω και για τα υπολοιπα εντος ολιγου... :wink: )

KINDER
16-03-09, 17:25
Λοιπον, τωρα μιλαμε για την προσπαθεια που κανετε αυτον τον μηνα...
Το φαρμακο αυτο το εχεις ξαναλαβει και η ανταποκριση των ωοθηκων σου ηταν σε πολυ φυσιολογικα πλαισια και η αγωγη-δοσολογια ειναι σχετικα ηπια.
Αυτα ως προς τον ενδεχομενο κακης ανταποκρισης στο φαρμακο.
Βεβαια το καλυτερο θα ηταν να γινοταν καποιος υπερηχος, αλλα επεσες σε Σ/Κ...

Σε σχεση με το ποτε θα γινει η Pregnyl, ειναι δικαιολογημενες οι σκεψεις που κανεις...
Απο τον υπερηχο της Παρασκευης ο γιατρος θα υπολογισει ποτε περιπου θα γινει η pregnyl, αν και ειναι αρκετα νωρις.
H αληθεια ,βεβαια, ειναι πως ειναι λιγο επισφαλες το να κανει κανεις ενεση ωορρηξιας χωρις να ξερει ουσιαστικα το ακριβες μεγεθος των ωοθυλακιων.... :roll:
Υπαρχει το ενδεχομενο να γινει νωριτερα (=ανωριμο ωαριο) ή αργοτερα (=σας προλαβαινει η φυσικη ωορρηξια) απ'οτι πρεπει.
Σ'αυτη την περιπτωση, ειτε ο γιατρος σε βλεπει μεσα στο ΣΚ (λιγο απιθανο...), ειτε κανεις την pregnyl εικαζοντας κι ελπιζοντας να πεσεις μεσα, ειτε παρακαμπτεις τελειως την ενεση και βασιζεσαι στη φυσικη ωορρηξια, κανοντας συχνα σεξ το επιμαχο τριημερο μετα την αγωγη.
Σου ευχομαι να τα καταφερετε!!! :wink: :D

nikijo
16-03-09, 23:18
Kinderaki μου...πηγα στο γιατρο για να με δει...
Λοιπον κοιτα τι μου ειπε...σε φυσικη ωορρηξια κανουν πρεγκνυλ σε ωαριο 18-20 mm...σε υποβοηθουμενη 20-22mm....
καποιες φορες μπορει να φτασει κ στα 24mm για να γινει η ωορρηξια...
Μου εξηγησε για το ωχρο σωματιο (αυτα που ελεγες κ εσυ...) πώς φαινεται γεματο ή σαν ζαρωμενο...κτλ...

Τωρα...βρηκε 2 κυστεις 2 εκατ. Μου ειπε να παρω αντισυλληπτικα για να φυγουν κ να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα τον επομενο μηνα με τις ενεσεις....
Εγω δεν θελω να τα παρω...μου ειπε πως αν δεν τα παρω ή θα φυγουν μονες τους ή αν δεν φυγουν τον αλλο μηνα δεν θα κανουμε ενεσεις(γιατι δεν γινονται ενεσεις με την υπαρξη κυστης μεγαλυτερης του 1 εκατ.)
Υπαρχει περιπτωση αν υποθεσουμε οτι αργησε να μου κανει την πρεγκνυλ τα 2 απο τα 3 αυγουλακια μου να εγιναν αυτες οι κυστεις;;;;;

Το αργοτερο αυριο πρεπει να αποφασισω αν θα παρω τα αντισυλληπτικα-θα ειναι η 7η μερα του κυκλου...
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;;;
Να χασω κ αυτο το μηνα;;;;.....ή να προσπαθησω ετσι;;;;;;.......ουτως η αλλως ειδαμε κ με τις ενεσεις τι εγινε.....

KINDER
17-03-09, 00:33
Kinderaki μου...πηγα στο γιατρο για να με δει...
Λοιπον κοιτα τι μου ειπε...σε φυσικη ωορρηξια κανουν πρεγκνυλ σε ωαριο 18-20 mm...σε υποβοηθουμενη 20-22mm....
καποιες φορες μπορει να φτασει κ στα 24mm για να γινει η ωορρηξια..

Mαλιστα....
Εγω ηξερα το 18-20 σαν κανονα για τη χορηγηση της pregnyl...
Ομως ειδικος ειναι ο ανθρωπος, κατι παραπανω θα ξερει.

Παντως, αποδειχτηκε πως το συστημα του, τουλαχιστον αυτο το μηνα, δεν ειχε αποτελεσμα και η ωορρηξια ειχε ηδη γινει οταν εκανες την πρεγκνυλ.
Αυτο ειναι αδιαμφισβητητο, ο'τι και αν σου πει -αντικειμενικα καθυστερησε να σου κανει την ενεση. :roll:

Τωρα...βρηκε 2 κυστεις 2 εκατ. Μου ειπε να παρω αντισυλληπτικα για να φυγουν κ να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα τον επομενο μηνα με τις ενεσεις....
Εγω δεν θελω να τα παρω...μου ειπε πως αν δεν τα παρω ή θα φυγουν μονες τους ή αν δεν φυγουν τον αλλο μηνα δεν θα κανουμε ενεσεις(γιατι δεν γινονται ενεσεις με την υπαρξη κυστης μεγαλυτερης του 1 εκατ.)

Το αργοτερο αυριο πρεπει να αποφασισω αν θα παρω τα αντισυλληπτικα-θα ειναι η 7η μερα του κυκλου...
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
Να χασω κ αυτο το μηνα.....ή να προσπαθησω ετσι.......ουτως η αλλως ειδαμε κ με τις ενεσεις τι εγινε.....

Λοιπον, οι κυστεις εγιναν απο τα φαρμακα διεγερσης
Πιθανοτατα προκειται για 2 απο τα 3 αυγουλακια σου, αλλα δεν ξερω να σου πω με σιγουρια αν εγκαιρη χορηγηση της pregnyl θα απετρεπε τον σχηματισμο τους.
Το μεγεθος τους δεν ειναι τοσο μεγαλο ωστε να επειγει η αντιμετωπιση τους, θεωρητικα μπορεις ν'αφησεις εναν-δυο κυκλους χωρις καθολου φαρμακα ωστε να δεις μηπως τυχον απορροφηθουν. Αν οχι, θα πρεπει να παρεις την αγωγη με το αντισυλληπτικο ,γιατι δεν ειναι καλο να παραμενουν οι κυστεις στον οργανισμο σου.
Εννοειται πως με αυτες τις κυστεις δε μπορεις να κανεις θεραπεια διεγερσης ωοθηκων.

Βρε πουλακι μου, παρεις δεν παρεις σ'αυτον τον κυκλο αντισυλληπτικα, γιατι πρεπει ντε και σωνει να γινει διεγερση των ωοθηκων...?
Αν διαβασεις και στο gyn.gr, σε γυναικες με φυσιολογικη και τακτικη ωορρηξια, η διεγερση θεωρειται περιττη -η αυξηση της πιθανοτητας ειναι μικρη, ωστε ν'αξιζει τον κοπο. Συνισταται κυριως σε περιπτωσεις πολυκυστικων ωοθηκων και αλλες καταστασεις με προβληματικη ή μη τακτικη ωορρηξια.
Μπορεις να παρακολουθησεις απλως το ενα ωαριο που φυσιολογικα καθε μηνα ωριμαζει και την καταλληλη στιγμη να κανεις pregnyl και ακολουθως σπερματεγχυση ή απλως προγραμματισμενες επαφες.
Θα ειναι καλυτερο για το σωμα, την ψυχολογια και την τσεπη σου.

Εγω, στη θεση σου, θα περιμενα εναν κυκλο πριν παρω τα αντισυλληπτικα (αλλα μονο εναν) και δε θα εκανα καθολου θεραπεια διεγερσης. Θα παρακολουθουσα το ωαριο και θα εφαρμοζα τη μεθοδο pregnyl/προγρ.επαφες.
Δε μπορω να καταλαβω την επιμονη του γιατρου σου σε σχεση μ'αυτο...
Γιατι να μαστουρωνεις καθε μηνα με ορμονες διεγερσης (που ετσι κι αλλιιως σου δημιουργουν κυστεις), εφοσον η ωορρηξια σου γινεται φυσιολογικα...?
Νομιζω πως, στην περιπτωση σου, οι ενεσεις περισσοτερο προβλημα δημιουργουν παρα αυξανουν την πιθανοτητα.
Γνωμη μου,ετσι? (αλλα και στο σαιτ των γυναικολογων αυτα λενε...)

Θυμησε μου, το σπερμοδιαγραμμα ειναι ΟΚ?

nikijo
17-03-09, 00:48
αχ φιλεναδα δεν ξερεις ποσο με καθησυχασες.......δεν ηθελα να τα παρω τα κωλοαντισυλληπτικα....

κοιτα τις ενεσεις μου τις εδωσε επειδη μαλλον τον ψιλοπιεσα κ εγω με το ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΙ ΕΔΩ Κ ΤΩΡΑ....
κατα τ αλλα ειναι πολυ καλος γιατρος μετεκπαιδευθεις στην ανδρικη κ γυναικεια υπογονιμοτητα στις ΗΠΑ...

ειχα παρει αρχικα κλομιφενη ....2 ωαρια αλλα λεπτο ενδομητριο...
δεν εχω ξαναδοκιμασει τιποτα....κ αυτη ηταν η 1η φορα με ενεσεις...

...να φανταστεις οτι οταν το σπερμοδιαγραμμα ηταν 50 % την 1η ωρα δεν μου εδωσε ενεσεις γιατι το ηθελε τουλαχιστον 60 %.......οπως κ εγινε...(ο καλος μου ειχε ουρεοπλασμα κ πηρε αντιβιωση 1,5 μηνα)

τηντελευταια φορα που με εξετασε ειχε πει πως μαλλον δεν ειχα κανει ωορρηξια εκεινο το μηνα...πως φαινεται αυτο στον υπερηχο;;;

KINDER
17-03-09, 01:30
αχ φιλεναδα δεν ξερεις ποσο με καθησυχασες.......δεν ηθελα να τα παρω τα κωλοαντισυλληπτικα....

κοιτα τις ενεσεις μου τις εδωσε επειδη μαλλον τον ψιλοπιεσα κ εγω με το ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΙ ΕΔΩ Κ ΤΩΡΑ....
κατα τ αλλα ειναι πολυ καλος γιατρος μετεκπαιδευθεις στην ανδρικη κ γυναικεια υπογονιμοτητα στις ΗΠΑ...

Βασικα κι εγω αυτο ειχα ψιλιαστει, πως πιεζεις εσυ για διεγερση.... :wink: :D
Αχ,ανυπομονη ζουζουνα....

ειχα παρει αρχικα κλομιφενη ....2 ωαρια αλλα λεπτο ενδομητριο...
δεν εχω ξαναδοκιμασει τιποτα....κ αυτη ηταν η 1η φορα με ενεσεις...

την τελευταια φορα που με εξετασε ειχε πει πως μαλλον δεν ειχα κανει ωορρηξια εκεινο το μηνα...πως φαινεται αυτο στον υπερηχο?

Η απουσια ωορρηξιας σε εναν κυκλο συμπεραινεται κυριως απο την απουσια ωχρου σωματιου, συνεκτιμωντας παραγοντες οπως τυχον αναπτυσσομενο ωοθυλακιο και το παχος του ενδομητριου.
Επισης, η παρουσια κυστικου ωοθυλακιου (απλη κυστη) μπορει να σημαινει πως ωορρηξια δεν εγινε στον συγκεκριμενο κυκλο.

Ειναι φυσιολογικο σποραδικα να μην κανουμε ωορρηξια, αλλα αν αυτο συμβαινει συχνα, δηλαδη υπαρχει προβλημα με την ωορρηξια, τοτε το πραγμα αλλαζει και η διεγερση ωοθηκων ισως ενδεικνυται. Ομως δε νομιζω πως πραγματικα υπαρχει προβλημα με την ωορρηξια σου.

Καλε δεν αμφεβαλα για την καταρτιση του ανθρωπου -απλως, καμια φορα καλοι γιατροι εφαρμοζουν πατεντες, χωρις να εξατομικευουν τη θεραπεια ή κανουν επιπολαιους υπολογισμους για το μεγεθος του ωαριου.
Σου θυμιζω πως με τον γιατρο μου, τον οποιο εμπιστευομαι απολυτα, φτασαμε ακομα και να στοιχηματισουμε για το ποτε θα ειχα ωορρηξια (και το κερδισα, χιχιχι).
Συγκεκριμενα εκεινος επεμενε πως το ωοθυλακιο μου αυξανεται κατα 1,2/εβδ. κι εγω κατα 1,5/εβδ. Επισης, θεωρησε πως θα σκασει στα 21-22, ενω εγω στα 20-21.
Για εναν κυκλο παρακολουθουσα την εξελιξη του ωοθυλακιου με συχνους υπερηχους. Ετσι, ειχα βγαλει συμπερασματα για το ρυθμο αναπτυξης αλλα και τη συσχετιση των ευρηματων με παραγοντες οπως η βλεννη, το πρηξιμο και το χαρακτηριστικο πονακι της ωορρηξιας. Ταυτοχρονα το ειχα τσεκαρει και με τεστ ωορρηξιας. Αυτα τα εκανα για να μπορω να υπολογιζω μονη μου, εμπειρικα, τις γονιμες μερες.
Ετσι, ηξερα καλυτερα απο εκεινον τί ακριβως συμβαινει στο σωμα μου -αν τον ειχα ακουσει θα την ειχα χασει την ωορρηξια εκεινο τον μηνα.
Μ'αυτα θελω να πω πως,οσο καλος και να ειναι ενας γιατρος, τετοια λαθακια γινονται συχνα -βεβαια, αν επαναλαμβανονται υπαρχει προβλημα.

Γλύκα
17-03-09, 09:55
[KINDER:Δε μπορω να καταλαβω την επιμονη του γιατρου σου σε σχεση μ'αυτο...
Γιατι να μαστουρωνεις καθε μηνα με ορμονες διεγερσης (που ετσι κι αλλιιως σου δημιουργουν κυστεις), εφοσον η ωορρηξια σου γινεται φυσιολογικα...?
Νομιζω πως, στην περιπτωση σου, οι ενεσεις περισσοτερο προβλημα δημιουργουν παρα αυξανουν την πιθανοτητα.

το ίδιο λέω κι εγώ! Γιατί πρέπει να ξαναμπώ στη διαδικασία των ενέσεων; μήπως σε μένα είναι αναγκαίο γιατί η μία σάλπιγγα μου είναι κλειστή και θλέλει να προκαλέσει ωορηξία από την άλλη;Χθες πήγα κι εγώ από το γιατρό δε με κοίταξε γιατί είμαι αδιάθετη αλλά μου είπε ότι θα με δεί την 22η ημέρα του κύκλου μου και ότι θα ξανακάνουμε παρόμοια προσπάθεια με τις Altermon. Γιατί;

Γλύκα
17-03-09, 09:58
nikijo σε τι λούκι έχουμε μπει, όλο ερωτήματα και αγωνίες έχω κι εγώ!!

Eleonora2
17-03-09, 10:27
Κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο???

Λέω από την 9η ημέρα να ξεκινήσω τα τεστάκια ωορρηξίας για να δω από μόνη μου πότε θα κάνω ωορρηξία... Αλλά μήπως οι ενέσεις αλτερμον που θα κάνω (10-11-12η ημέρα) θα επηρεάζουν το αποτέλεσμα???

Τι λέτε????????

Χαίρομαι που υπάρχει κάποιος που έχει τις ίδιες ανυσηχίες με εμένα!!! :)

nikijo
17-03-09, 10:45
Ασε ρε Γλυκα...τι να πω....αφου μπηκαμε στο χορο θα χορεψουμε... :wink:

Ευτυχως εχουμε την Κιντερ μας κ μας λυνει αποριες κ διφορουμενες καταστασεις....

Ελεονορα μου δεν νομιζω να επηρρεαζουν οι ενεσεις τα τεστακια ωορρηξιας ....γι αυτο το λογο τις κανεις ....για ωορρηξια ετσι δεν ειναι;;;

Ποτε δεν περιμενετε κοριτσια;;;
εγω 7 Απριλιου...

Eleonora2
17-03-09, 11:08
Ελεονορα μου δεν νομιζω να επηρρεαζουν οι ενεσεις τα τεστακια ωορρηξιας ....γι αυτο το λογο τις κανεις ....για ωορρηξια ετσι δεν ειναι;;;

nikijo μου απλά το λέω επειδή είναι ορμόνες...
αλλά τις αλτερμον μου τις κάνει για να έχουμε καλύτερα απότελέσματα ωρίμανσης των ωοθηλακίων..
Τι να πω. Ξέρω κι εγω!!!! :? :?

Αλλά αυτό που είπες για την KINDER συμφωνω κι εγώ!!!!
Είναι πολύ καλό να έχουμε ένα άτομο που να μας πει την γνώμη του εμπεριστατομένα (καλό ε???) :lol: :lol: :lol:
Βέβαια κάθε γνώμη είναι καλοδούμενη!!!!!!!!!!!!

Όποια μπορεί να βοηθήσει μέσα από τις εμπειρίες - περιπέτειες της κορίτσια ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!!! :wink: :wink: :wink: :wink:

Φιλάκια

nikijo
17-03-09, 11:14
εγω ειχα κανει gonal75....τεστ ωορρηξιας δεν χρησιμοποιησα γιατι τα παρακολουθουσαμε με υπερηχο...

ποτε δεν περιμενεις;;;

Γλύκα
17-03-09, 13:28
Ποτε δεν περιμενετε κοριτσια;;;
εγω 7 Απριλιου...

Εγώ ΔΕΝ περιμένω επίσης 7 με 8 Απριλίου αλλά έτσι κι αλλιώς επειδή δε θα κάνω τίποτα αυτό το μήνα δε νομίζω να καταφέρω και τίποτε. όπως και να έχει ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Γλύκα
17-03-09, 13:31
[quote="nikijo"]Ευτυχως εχουμε την Κιντερ μας κ μας λυνει αποριες κ διφορουμενες καταστασεις....

ΣΥΜΦΩΝΩ!

Eleonora2 και σε σένα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Κι εγώ τις ίδιες ενέσεις έκανα αλλά τίποτα..Εύχομαι σε σένα να πάνε τα πράγματα καλύτερα, κι εγώ βέβαια θα συνεχίσω με τις ίδιες ενέσεις τον άλλο μήνα...

nikijo
17-03-09, 13:44
ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ.....
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ......ΤΣΟΥΠ...!!!!!
ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΓΩ...... :wink:

ΑΝΤΕ ΜΑΖΙ ΘΑ ΑΓΚΟΜΑΧΑΜΕ.... :lol:

KINDER
17-03-09, 15:02
Γιατί πρέπει να ξαναμπώ στη διαδικασία των ενέσεων; μήπως σε μένα είναι αναγκαίο γιατί η μία σάλπιγγα μου είναι κλειστή και θλέλει να προκαλέσει ωορηξία από την άλλη;Χθες πήγα κι εγώ από το γιατρό δε με κοίταξε γιατί είμαι αδιάθετη αλλά μου είπε ότι θα με δεί την 22η ημέρα του κύκλου μου και ότι θα ξανακάνουμε παρόμοια προσπάθεια με τις Altermon. Γιατί;

Γλυκα μου, την απαντηση την εδωσες μονη σου - ο γιατρος σου προσπαθει να προκαλεσει ωορρηξια απο την πλευρα της ανοιχτης σαλπιγγας για να μη χαθουν καποιοι κυκλοι περιμενοντας αυτο να συμβει απο μονο του.

Eleonora2
17-03-09, 15:08
[quote="nikijo"]Ευτυχως εχουμε την Κιντερ μας κ μας λυνει αποριες κ διφορουμενες καταστασεις....

ΣΥΜΦΩΝΩ!

Eleonora2 και σε σένα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Κι εγώ τις ίδιες ενέσεις έκανα αλλά τίποτα..Εύχομαι σε σένα να πάνε τα πράγματα καλύτερα, κι εγώ βέβαια θα συνεχίσω με τις ίδιες ενέσεις τον άλλο μήνα...

Γλύκα μου, τι θεραπεία έκανες???
εννοώ από ποια μέρα του κύκλου άρχιζες τις ενέσεις και πόσες??

KINDER
17-03-09, 15:08

Λέω από την 9η ημέρα να ξεκινήσω τα τεστάκια ωορρηξίας για να δω από μόνη μου πότε θα κάνω ωορρηξία... Αλλά μήπως οι ενέσεις αλτερμον που θα κάνω (10-11-12η ημέρα) θα επηρεάζουν το αποτέλεσμα???

Τι λέτε????????

Εleonora μπορεις να κανεις τα τεστακια -επηρεαζονται μονο απο φαρμακα του τυπου pregnyl.
Ειναι μια καλη ιδεα και θα σε βοηθησει σ'αυτη την περιπτωση, που δε μπορεις να κανεις υπερηχο λογω Σ/Κ.
Οταν χαμογελασει η φατσουλα, ερχεσαι σε επαφη την ιδια μερα (λιγες ωρες μετα) και την επομενη (και ,αν αντεχεις, και τη μεθεπομενη). :wink:
Αν δε χαμογελασει, μπορεις να πας κανονικα τη Δευτερα για υπερηχο.

KINDER
17-03-09, 15:14
Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ... :oops: :oops: :oops: :D
Ο καθενας ,απο το ποστο του,προσφερει ο'τι μπορει. :D

Eleonora2
17-03-09, 15:14

Τι λέτε????????

Εleonora μπορεις να κανεις τα τεστακια -επηρεαζονται μονο απο φαρμακα του τυπου pregnyl.
Ειναι μια καλη ιδεα και θα σε βοηθησει σ'αυτη την περιπτωση, που δε μπορεις να κανεις υπερηχο λογω Σ/Κ.
Οταν χαμογελασει η φατσουλα, ερχεσαι σε επαφη την ιδια μερα (λιγες ωρες μετα) και την επομενη (και ,αν αντεχεις, και τη μεθεπομενη). :wink:
Αν δε χαμογελασει, μπορεις να πας κανονικα τη Δευτερα για υπερηχο.

Ο.Κ. Kinder σε ευχαριστώ. Έτσι λέω να κάνω γιατί βλέπω από σήμερα που είναι η 7η μέρα του κύκλου μου κάποια υγρά. Εν τω μεταξύ αυτό τον μήνα ο κύκλος μου ήταν 27 ημέρες. Ενώ τις προηγούμενες φορές 30-31 δεδομένου ότι έπαιρνα και utrogestan από την 18η ημέρα.
Οπότε λέω να αρχίσω τις επαφές από σήμερα μέρα παρά μέρα και ο θεός βοηθός !!!!!!! :lol: :)
Θέλω να σκέφτομαι θετικά και να μην με παίρνει από κάτω!!!
Κι εσείς κορίτσια με ανεβάζεται πολύ
:lol:
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!

KINDER
17-03-09, 15:25
Eleonora πιστευω πως κανεις το καλυτερο, σε πρακτικο ,αλλα και σε ψυχολογικο επιπεδο.
Καλη επιτυχια! :D

Γλύκα
17-03-09, 20:56

ΣΥΜΦΩΝΩ!

Γλύκα μου, τι θεραπεία έκανες???
εννοώ από ποια μέρα του κύκλου άρχιζες τις ενέσεις και πόσες??

Ελεονώρα γράφω ακριβώς τι έκανα στη σελίδα 3 του ίδιου τόπικ...δε ξέρω πως να το αντιγράψω εδώ, για ρίξε μια ματιά...ό,τι άλλο στη διάθεσή σου.Φιλιά!!

Eleonora2
18-03-09, 10:58
Άντε κορίτσια που είστε???

Είμαι στην δουλειά και βαριέμαι αφόρητα :cry:
Και το μυαλό μου δεν φεύγει από το επίμαχο θέμα!!!

Να θίξουμε και κανένα θέμα με την διστροφή????
Τι βοηθάει να τρώμε καθημερινά???????
καμιά πολυβιταμίνη????? ή σκέτο ψευδάργυρο???

Τι λέτε????
Φιλάκια

Eleonora2
18-03-09, 11:07
Kinder να σε ρωτήσω κάτι???

Οι ορμόνες(ενέσεις) που χρησιμοποίησα στον προηγούμενο κύκλο χάθηκαν??? Θελω να πω αυτόν τον μήνα δεν λειτουργούν θετικά στον οργανισμό???
Τι γίνεται ????

Φιλάκια

nikijo
18-03-09, 11:14
ελεονορα μου καλημερα!!!!
λενε το φυλλικο οξυ κανει καλο για τη συλληψη....(filicin )
ρωτησα κ εγω το γιατρο μου κ ειπε δεν χρειαζεται... :? ...εγω παρολαυτα πηρα βιταμινες με υψηλη ποσοτητα φυλλικου οξεος...
για ψευδαργυρο....δεν ξερω..... :roll:

οι ορμονες δεν νομιζω να συσσωρευονται.....κανουν τη δουλεια τους για τον κυκλο που δινονται κ....συνεχιζουμε.... :wink:

Eleonora2
18-03-09, 11:22
ελεονορα μου καλημερα!!!!
λενε το φυλλικο οξυ κανει καλο για τη συλληψη....(filicin )
ρωτησα κ εγω το γιατρο μου κ ειπε δεν χρειαζεται... :? ...εγω παρολαυτα πηρα βιταμινες με υψηλη ποσοτητα φυλλικου οξεος...
για ψευδαργυρο....δεν ξερω..... :roll:

οι ορμονες δεν νομιζω να συσσωρευονται.....κανουν τη δουλεια τους για τον κυκλο που δινονται κ....συνεχιζουμε.... :wink:

Καλημέρα
Φυλλικό οξύ παίρνω εδώ και αρκετούς μήνες ρώτησα βέβαια τον γιατρό μου. Μου είπε πως δεν κάνει κακό!! κι έτσι το ξεκίνησα.
Ένα κάθε πρωί.

nikijo μου πόσον καιρό προσπαθέιτε??

nikijo
18-03-09, 11:29
μετα την κορη μου αφησαμε 1 χρονο κ μετα ξεκινησαμε ελευθερα αλλα χωρις να υπολογιζουμε γονιμες κτλ.....δλδ 4 χρονια....ειχα 1 αποβολλη ακριβως πριν ενα χρονο -τον τελευταιο χρονο υπολογιζουμε κ γονιμες κ τα παντα... :?

Eleonora2
18-03-09, 11:43
μετα την κορη μου αφησαμε 1 χρονο κ μετα ξεκινησαμε ελευθερα αλλα χωρις να υπολογιζουμε γονιμες κτλ.....δλδ 4 χρονια....ειχα 1 αποβολλη ακριβως πριν ενα χρονο -τον τελευταιο χρονο υπολογιζουμε κ γονιμες κ τα παντα... :?

Όλα θα πάνε καλά!! γιατί σαν δεύτερη εγκυμοσύνη ο οργανισμός είναι προετοιμασμένος!!!!

Αλλά τουλάχιστον έχεις και μια κορούλα!!! :lol: :lol:
Εγώ αγχώνομαι γιατί είναι η πρώτη φορά και είμαι δυστυχώς ανυπόμονη.
Νομίζω ότι κάτι φταίει .... τι να πω θα δείξει!!
Πόσο χρονών έκανες την κορούλα σου???

nikijo
18-03-09, 11:48
την εκανα στα 25...τωρα ειμαι 30....

ολοι αυτο λενε .....κ εγω αυτο θελω να σκεφτομαι......
...κ σε σενα θα ερθει κοριτσακι..... :D
σ αφηνω τωρα....θα τα ξαναπουμε....φιλακιαααα :D

KINDER
19-03-09, 04:16
Οι ορμόνες(ενέσεις) που χρησιμοποίησα στον προηγούμενο κύκλο χάθηκαν??? Θελω να πω αυτόν τον μήνα δεν λειτουργούν θετικά στον οργανισμό???
Τι γίνεται ?

Οι ορμονες εχουν πολυ μικρο χρονο ημισειας ζωης (=μεταβολιζονται γρηγορα).
Δρουν μονο για οσο διαστημα λαμβανονται, χωρις να συσσωρευονται.

Σχετικα με τις βιταμινες οι αποψεις διιστανται.
Οι περισσοτεροι θεωρουν, πως δεν υπαρχει αναγκη για καποιο συμπληρωμα πριν τη συλληψη, αν η διατροφη ειναι πληρης.
Καποιοι προτεινουν μονο τη ληψη φυλλικου, ωστε να υπαρχει ηδη αποθεμα στον οργανισμο.
Παντως, γενικα, οι βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια απορροφωνται παντα σε μεγαλυτερο βαθμο οταν προερχονται απο τη διατροφη μας και οχι απο συμπληρωματα.

KINDER
19-03-09, 04:20
...τωρα ειμαι 30....

Αντε βρε, ειμαστε και συνομηλικες...!!! :wink: :D

Γλύκα
19-03-09, 08:23
[quote="nikijo"]την εκανα στα 25...τωρα ειμαι 30....

όταν ήμουν 25 έκανα το γιό μου και όταν έκανα την κόρη 30, τώρα είμαι 36 και θέλω και τρίτο..τρομάρα μου
Είδες συμπτώσεις;Ελπίζω τα καλύτερα και για τις δυό μας!

Γλύκα
19-03-09, 08:27
[quote="Eleonora2"][
Εγώ αγχώνομαι γιατί είναι η πρώτη φορά και είμαι δυστυχώς ανυπόμονη.
Νομίζω ότι κάτι φταίει .... τι να πω θα δείξει!!
quote]

Να μην αγχώνεσαι καθόλου! Όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρη!

Eleonora2: Φυλλικό οξύ παίρνω εδώ και αρκετούς μήνες ρώτησα βέβαια τον γιατρό μου. Μου είπε πως δεν κάνει κακό!! κι έτσι το ξεκίνησα.
Ένα κάθε πρωί.

το ίδιο κι εγώ!

Eleonora2
19-03-09, 11:05
Τι γίνεται ?

Οι περισσοτεροι θεωρουν, πως δεν υπαρχει αναγκη για καποιο συμπληρωμα πριν τη συλληψη, αν η διατροφη ειναι πληρης.
Καποιοι προτεινουν μονο τη ληψη φυλλικου, ωστε να υπαρχει ηδη αποθεμα στον οργανισμο.
Παντως, γενικα, οι βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια απορροφονται παντα σε μεγαλυτερο βαθμο οταν προερχονται απο τη διατροφη μας και οχι απο συμπληρωματα.

Καλημέρα!!!!
Δεν πρόκειται να πάρω βιταμίνες αλλά προσέχω όπως είπες την διατροφή μου. Προσπαθώ να πίνω γάλα να τρώω μία μπανάνα ή μήλο και φυσικούς χυμούς. και βέβαια ψητά-λαχανικά!! Άντε και να δούμε.

Ωστόσο ο άντρας μου πήρε κάτι πολυβιταμίνες τις MULTILANES 1 κάθε πρωί με το πρωινό. όχι ότι έχει κάποιο πρόβλημα αλλά με τους ρυθμούς της ζωής είπαμε να πάρει κάποιο συμπλήρωμα. Τι λέτε????

Eleonora2
19-03-09, 11:06
Τι γίνεται ?

Παντως, γενικα, οι βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια απορροφονται παντα σε μεγαλυτερο βαθμο οταν προερχονται απο τη διατροφη μας και οχι απο συμπληρωματα.

Καλημέρα!!!!
Δεν πρόκειται να πάρω βιταμίνες αλλά προσέχω όπως είπες την διατροφή μου. Προσπαθώ να πίνω γάλα να τρώω μία μπανάνα ή μήλο και φυσικούς χυμούς. και βέβαια ψητά-λαχανικά!! Άντε και να δούμε.

Ωστόσο ο άντρας μου πήρε κάτι πολυβιταμίνες τις MULTILANES 1 κάθε πρωί με το πρωινό. όχι ότι έχει κάποιο πρόβλημα αλλά με τους ρυθμούς της ζωής είπαμε να πάρει κάποιο συμπλήρωμα. Τι λέτε????

Eleonora2
19-03-09, 11:06
Τι γίνεται ?

Καλημέρα!!!!

Eleonora2
19-03-09, 11:08
κορίτσια μάλλον κόλλησε το σύστημα!!!!!

nikijo
19-03-09, 17:03
όταν ήμουν 25 έκανα το γιό μου και όταν έκανα την κόρη 30, τώρα είμαι 36 και θέλω και τρίτο..τρομάρα μου

....αχ μακαρι....γλυκα μου.... :wink: :P
...κ εγω απο τωρα σκεφτομαι κ το 3ο κ το 4ο....!!!! :shock: 8)

KINDER
19-03-09, 22:26
Εleonora2,
για την παραγωγη του σπερματος ειναι απαραιτητες καποιες βιταμινες και ιχνοστοιχεια, που συνηθως προσλαμβανονται με τη διατροφη πχ βιτ.Α, βιτ.C, βιτ.Ε κλπ.
Αν η διατροφη δεν ειναι πληρης τοτε συνισταται η ληψη συμπληρωματων -απο αυτη την αποψη, κανει καλα ο αντρας σου.
Βεβαια, σε περιπτωσεις διεγνωσμενου προβληματος του σπερματος (ολιγοσπερμια, ασθενοσπερμια), συνηθως προτεινονται συγκεκριμενα σκευασματα που εστιαζουν ακριβως στους απαραιτητους για τη σπερματογενεση παραγοντες. :D

Eleonora2
20-03-09, 09:59
Εleonora2,
για την παραγωγη του σπερματος ειναι απαραιτητες καποιες βιταμινες και ιχνοστοιχεια, που συνηθως προσλαμβανονται με τη διατροφη πχ βιτ.Α, βιτ.C, βιτ.Ε κλπ.
Αν η διατροφη δεν ειναι πληρης τοτε συνισταται η ληψη συμπληρωματων -απο αυτη την αποψη, κανει καλα ο αντρας σου.
Βεβαια, σε περιπτωσεις διεγνωσμενου προβληματος του σπερματος (ολιγοσπερμια, ασθενοσπερμια), συνηθως προτεινονται συγκεκριμενα σκευασματα που εστιαζουν ακριβως στους απαραιτητους για τη σπερματογενεση παραγοντες. :D

καλημέρα!! :wink:
Το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου ήταν πολύ καλό. Απλά δεν τρώει φρούτα αν και προσέχει την διατροφή του και την φόρμα του δεν καπνίζει απλά για συμπληρωματικό. Θα το πω και στον γυναικολόγο μου σήμερα.
Για εμένα που τον είχα ρωτήσει που είχε πει πως όχι απλά να παίρνω από την διατροφή μου τις βιταμίνες.

Eleonora2
20-03-09, 10:03

Βρε κορίτσια ζηλεύω εγώ δεν έχω ακόμα το 1ο κι εσείς μιλάτε για 3ο και 4ο????? χχχχχχχχχχχ :lol: :lol: :lol: :lol:
Μακάρι όλοι έτσι να σκέφτονταν!!! Σας χαίρομαι :wink:

nikijo
20-03-09, 17:28

Βρε κορίτσια ζηλεύω εγώ δεν έχω ακόμα το 1ο κι εσείς μιλάτε για 3ο και 4ο????? χχχχχχχχχχχ :lol: :lol: :lol: :lol:
Μακάρι όλοι έτσι να σκέφτονταν!!! Σας χαίρομαι :wink:

...καλε κ εγω για το 2ο προσπαθω....απλα ...ονειρευομαι....τα ....καρβελακια... :P (νηστικουλα δεν ειμαι αλλα ...πειναω λιγουλακι!!!)
Θα ερθει κ σε σενα κοριτσακι μου...ειπαμε...εκει που δεν το περιμενεις!!! :wink:

Eleonora2
26-03-09, 10:19
καλημέρα σε όλες και εύχομαι τα καλυτερα νέα αυτόν τον μήνα!!!!

Κιντερ μου τελικά πήγα στον γιατρό την 10η μέρα (Παρασκευή) και μου βρήκε 1 ωοθυλάκιο 17 mm και μου είπε ότι δεν θα κάνουμε καμία ένεση αλτερμον παρά μόνο την 13η ημέρα θα κάνουμε την πρεγνυλ. Ωστόσο το Σ/Κ μου είπε να έχουμε επαφές και την Δευτέρα να με δει.
Χρησιμοποίησα τα τεστ ωορρηξίας και το Σ/Κ και τελικά ωορρηξία έκανα την Κυριακή 12η μέρα. Επαφές είχαμε Σάββατο- Κυριακή και Δευτέρα Βράδυ. Την πρεγνυλ γιατί μου την έκανε δεν κατάλαβα μια και ωορρηξία είχα κάνει την προηγούμενη μέρα είδε το υγρό. Τον ρώτησα και μου είπε πως καλό είναι να γίνει ασχετα με την ωορρηξία μήπως υπάρχει και κανένα άλλο ωοθηλάκιο???? Τελοςπάντων είχαμε επαφή και το βράδυ μετά την πρεγνυλ.
Τι λες για όσα μου είπε????
Από τον υπέρηχο μου τα είπε όλα καλά και μετά την ωορρηξία!!
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

nikijo
26-03-09, 11:35
μακαρι ελεονωρα μου να βρηκαν το δρομο τους τα σπερματοζωαριακια.... :wink: :wink: :wink: :D :D

την πρεγκνυλ...μετα την ωορρηξια σου....;;;;;; :roll: :roll: :roll: ...Που εισαι Κιντερ;;;; :roll: :D

KINDER
26-03-09, 15:55
WHAAAAAAAAAAAAT??? :shock: :shock: :shock: :shock:
Pregnyl μετα απο διαπιστωμενη ωορρηξια και ενω γνωριζε πως υπηρχε μονο ενα ωοθυλακιο????
Τα περι πιθανου δευτερου ωοθυλακιου κλπ, σορι, αλλα ειναι μεγαλες μπαρουφες -ενα ωοθυλακιο δε μπορει να ξεπηδησει ξαφνικα τις τελευταιες μερες του κυκλου (και ειδικα χωρις διεγερση) και να φτασει μαλιστα, σε 2-3 μερες, σε επιπεδα ρηξης!!!!
Απλως δεν ηθελε να παραδεχτει πως εγινε λαθος.
Επισης, φυσικα και δε συζηταμε για puregon και διεγερση τη 10η μερα του κυκλου, it's too late!
Με ωοθυλακιο 17 mm ,σε φυσικο κυκλο, η pregnyl γινεται 2 (και οχι 3) μερες μετα, γιατι αλλιως χανεται η ωορρηξια.
Ειτε ο υπολογισμος ηταν λαθος εξαρχης, ειτε απλα η Κυριακη δε βολευε....
Πολυ καλα εκανες και χρησιμοποιησες τεστ.
Ευτυχως οι επαφες σας εγιναν κανονικα μεσα στο γονιμο διαστημα, οποτε μπορει οντως να εμεινες εγκυος.
Στο ευχομαι κοπελα μου!!! :D

nikijo
26-03-09, 18:05
....αλλη μια pregnyl.....αδικοχαμενη.... :? :x

KINDER
26-03-09, 18:23
...Θεος σ'χωρες' την......

nikijo
26-03-09, 18:27
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Γλύκα
27-03-09, 12:10

Εύχομαι να είσαι εγκυούλα Ελεονώρα μέσα από την ψυχή μου

inka
27-03-09, 16:16
Τι γίνεται ?

Παντως, γενικα, οι βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια απορροφωνται παντα σε μεγαλυτερο βαθμο οταν προερχονται απο τη διατροφη μας και οχι απο συμπληρωματα.

aaaaaaaaaaaaa...gamoto!!!!!! :shock:

Eleonora2
29-03-09, 22:16
WHAAAAAAAAAAAAT??? :shock: :shock: :shock: :shock:
Pregnyl μετα απο διαπιστωμενη ωορρηξια και ενω γνωριζε πως υπηρχε μονο ενα ωοθυλακιο????
Τα περι πιθανου δευτερου ωοθυλακιου κλπ, σορι, αλλα ειναι μεγαλες μπαρουφες -ενα ωοθυλακιο δε μπορει να ξεπηδησει ξαφνικα τις τελευταιες μερες του κυκλου (και ειδικα χωρις διεγερση) και να φτασει μαλιστα, σε 2-3 μερες, σε επιπεδα ρηξης!!!!
Απλως δεν ηθελε να παραδεχτει πως εγινε λαθος.
Επισης, φυσικα και δε συζηταμε για puregon και διεγερση τη 10η μερα του κυκλου, it's too late!
Με ωοθυλακιο 17 mm ,σε φυσικο κυκλο, η pregnyl γινεται 2 (και οχι 3) μερες μετα, γιατι αλλιως χανεται η ωορρηξια.
Ειτε ο υπολογισμος ηταν λαθος εξαρχης, ειτε απλα η Κυριακη δε βολευε....
Πολυ καλα εκανες και χρησιμοποιησες τεστ.
Ευτυχως οι επαφες σας εγιναν κανονικα μεσα στο γονιμο διαστημα, οποτε μπορει οντως να εμεινες εγκυος.
Στο ευχομαι κοπελα μου!!! :D

Καλησπέρα!! Δεν είχα μπει στα email μου και τωρα βλέπω τις απαντησεις σας!!!

Τι να πω γιατί μου είπε να πάω 10η μέρα ενώ θα ήταν αργά για να χρησιμοποιήσει τις αλτερμον όπως είχε ήδη πει???
Και την πρεγνυλ πάλι γιατί την έκανε???? Αφού ουσιαστικά δεν θα μου πρόσφερε τίποτα ε?? Σωστά??
Δεν ξέρω κορίτσια θα έγινε τίποτα αυτόν τον μήνα???Ουσιαστικά ότι κάναμε μόνοι μας... :cry:

Eleonora2
29-03-09, 22:19

Εύχομαι να είσαι εγκυούλα Ελεονώρα μέσα από την ψυχή μου

Ευχαρισώ πάντως για τις θετικές σας σκέψεις!!! :lol:
Κορίτσια πότε δεν περιμένετε???
Εγώ κοντα 8-10 Απριλλίου και ανυπομονω!! Το σκέφτομαι συνέχεια :(

Γλύκα
02-04-09, 10:17
Κι εγώ 9-10 Απριλίου! Δεν πιστεύω όμως να έγινε τίποτα γιατί αυτό τον κύκλο τον αφήσαμε έτσι, τον άλλο μήνα θα με ξαναδεί ο γιατρός.Βέβαια εγώ τις γόνιμές μου μέρες τις αξιοποίησα όπως έπρεπε :oops: αλλά δε νομίζω να καταφέραμε τίποτα. Ελπίζω τα καλύτερα για όλες μας...
Καλημέρα..σας φιλώ!!

Eleonora2
02-04-09, 10:30
κορίτσια να ρωτήσω κάτι????

την 12η μέρα έκανα ωορρηξία το είδαμε και στον υπέρηχο την 13η ημέρα.
Την 17η-18-19-20η ημέρα έίχα κάτι καφέ σημάδια που μου λέρωναν το εσώρουχό μου. σαν τα καφέ του τελειώματος της περιόδου.μετά την 20η κόπηκαν μαχαίρι.

Τι να σημαίνει?
γιατί είναι 4 μέρες μετά την ωορρηξία για να πω ότι είναι συμπτώματα ωορρηξίας.

nikijo
02-04-09, 11:13
Ελεονωρα μου...μακαρι να ηταν τα καφε της εμφυτευσης.... :wink: (αλλα μπορει να ειναι κ απο την ωορρηξια .... :roll:) ...βεβαια μεχρι την 20η μερα πολυς καιρος μου φαινεται....

Γλυκα μου κ εμεις αυτο το μηνα το αφησαμε στην τυχη του......

Παντως ολες κοντα κοντα ΔΕΝ περιμενουμε....εγω 7-8 ..... :wink:

ΕΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ 3 ΣΤΑ 3......... :D :D :D :D :D :D

Eleonora2
02-04-09, 11:19
Ελεονωρα μου...μακαρι να ηταν τα καφε της εμφυτευσης.... :wink: (αλλα μπορει να ειναι κ απο την ωορρηξια .... :roll:) ...βεβαια μεχρι την 20η μερα πολυς καιρος μου φαινεται....

MAKARI SE OLES MAS!!!!!!!!!!
Με φοβησαν λίγο αυτά τα καφετιά γιατί αυτές τις ημερομηνίες δεν τα εμφανίζει ο οργανισμός μου... και το πήγα σε κάποιο ορμονολογικό πρόβλημα????? (εξετάσεις είχα κάνει τον Νοέμβριο και όλα ήταν καλά) αλλά πάλι μήπω ς κάτι χάλασε στην πορεία και πρέπει να ξαναελέγξω κάπιοα ορμόνη????? αυτός είναι ο φόβος μου.

Είχε κάποια αυτά τα σημάδια???

Γλύκα
02-04-09, 11:22

Την 17η-18-19-20η ημέρα έίχα κάτι καφέ σημάδια που μου λέρωναν το εσώρουχό μου. σαν τα καφέ του τελειώματος της περιόδου.μετά την 20η κόπηκαν μαχαίρι.

Τι να σημαίνει?

Κούκλα μου νομίζω ότι είσαι έγκυος!!!τις γόνιμες μέρες ήρθες σε επαφή όπως διάβασα, έτσι;μήπως λοιπόν το "καφέ" προέρχεται από την εμφύτευση;Μακάρι!!!άντε μία μία να τακτοποιούμαστε!!

Eleonora2
02-04-09, 11:24

MAKARI SE OLES MAS!!!!!!!!!!
Με φοβησαν λίγο αυτά τα καφετιά γιατί αυτές τις ημερομηνίες δεν τα εμφανίζει ο οργανισμός μου... και το πήγα σε κάποιο ορμονολογικό πρόβλημα????? (εξετάσεις είχα κάνει τον Νοέμβριο και όλα ήταν καλά) αλλά πάλι μήπω ς κάτι χάλασε στην πορεία και πρέπει να ξαναελέγξω κάπιοα ορμόνη????? αυτός είναι ο φόβος μου.

Είχε κάποια αυτά τα σημάδια???

Eleonora2
02-04-09, 11:28

Τι να σημαίνει?

Κούκλα μου νομίζω ότι είσαι έγκυος!!!τις γόνιμες μέρες ήρθες σε επαφή όπως διάβασα, έτσι;μήπως λοιπόν το "καφέ" προέρχεται από την εμφύτευση;Μακάρι!!!άντε μία μία να τακτοποιούμαστε!!

Δεν ξέρω Γλύκα μου γιατί δεν έχω και κάποια κοπέλα που να έχει πει κάτι αντίστοιχο??? κι αν είναι κάτι ορμονικό???
Θα πάρω τον γιατρό μου βέβαια απλά περιμένω να του τηλ όσο πλησιάζουν και οι μέρες που είναι να αδιαθετήσω!!! Για να μην τον ζαλίζω

Γλύκα
02-04-09, 11:34

nikijo με πρόλαβες!κι εγώ νομίζω ότι πρόκειται περί εμφύτευσης!πολύ θα το χαρώ! και για σένα κοπελιά (nikijo) θα χαρώ, κανόνισε!
σε φιλώ!!!Άσε που κάπου αλλού διάβασα ότι και η Kinder αυτό το ΄μήνα το προσπάθησε και αυτή περιμένει τα καλύτερα...Βρε λες;

nikijo
02-04-09, 11:44
ειπαμε.........ΤΑ ΠΑΣΧΑΛΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ....!!!!!!!!!!!

Γλύκα
02-04-09, 12:15

Τι να σημαίνει?

Δεν ξέρω Γλύκα μου γιατί δεν έχω και κάποια κοπέλα που να έχει πει κάτι αντίστοιχο??? κι αν είναι κάτι ορμονικό???
Θα πάρω τον γιατρό μου βέβαια απλά περιμένω να του τηλ όσο πλησιάζουν και οι μέρες που είναι να αδιαθετήσω!!! Για να μην τον ζαλίζω

Γιατί βρε το λες αυτό, εγώ έχω διαβάσει εδώ πολλές φορές για τέτοιες περιπτώσεις και νομιζω ότι πολύ χαρακτηριστικό σύμπτωμα.Μήπως να έγραφες στη σελίδα της kINDER?

Eleonora2
02-04-09, 12:20
Γιατί βρε το λες αυτό, εγώ έχω διαβάσει εδώ πολλές φορές για τέτοιες περιπτώσεις και νομιζω ότι πολύ χαρακτηριστικό σύμπτωμα.Μήπως να έγραφες στη σελίδα της kINDER?[/quote]

Ποια είναι η σελίδα της kINDER??????

Γλύκα
02-04-09, 12:48
Γιατί βρε το λες αυτό, εγώ έχω διαβάσει εδώ πολλές φορές για τέτοιες περιπτώσεις και νομιζω ότι πολύ χαρακτηριστικό σύμπτωμα.Μήπως να έγραφες στη σελίδα της kINDER?

Ποια είναι η σελίδα της kINDER??????[/quote]

γυρνα στις θεματικές ενότητες στο ίδιο θέμα: Θέλω να μείνω έγκυος/ θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς και θα βρεις αυτή την ενότητα:
εχετε αποριες???....KINDER... :)

Eleonora2
02-04-09, 13:07

γυρνα στις θεματικές ενότητες στο ίδιο θέμα: Θέλω να μείνω έγκυος/ θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς και θα βρεις αυτή την ενότητα:
εχετε αποριες???....KINDER... :)[/quote]

Γλύκα μου σε ποια σελίδα είναι γιατί είναι 24. Μέχρι την 9 δεν είδα τίποτα
sorry δεν πειράζει αν δεν το έχεις εύκαιρο!!
Thanks anyway!!!!! :lol: :lol:

Γλύκα
02-04-09, 14:25

εχετε αποριες???....KINDER... :)

Γλύκα μου σε ποια σελίδα είναι γιατί είναι 24. Μέχρι την 9 δεν είδα τίποτα
sorry δεν πειράζει αν δεν το έχεις εύκαιρο!!
Thanks anyway!!!!! :lol: :lol:[/quote]

ΤΏΡΑ ΜΠΌΡΕΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΉΣΩ, ΣΥΓΓΝΏΜΗ...
Είναι στην 1 σελίδα, μετα το τελευταίο υπόμνημα 8ο ή 9ο.
Φιλιά!

Eleonora2
02-04-09, 14:52
Σε ευχαριστώ πολύ Γλύκα μου!!!!
Μεταφέρομαι εκεί τωρα

Φιλάκια

Γλύκα
06-04-09, 18:38
κοριτσάκια μου γλυκά σήμερα πήγα στο γυν/γο μου να με δει, είναι η 24η μέρα αυτού του κύκλου!Μου είπε ότι θέλει να δει μην τυχόν και λόγω των ενέσεων που έκανα δημιουργήθηκε καμιά κύστη, ευτυχώς όλα καλά!οι ωοθήκες μου είναι καθαρές..
Ωστόσο, από το Σεπτέμβριο που έκανα τεστ Παπ μου είχε πει ότι έχω ένα μικρό ινομύωμα κι να μη δώσω καμία σημασία, απλώς θα το παρακολουθούμε!!όλο αυτό το διάστημα(θα θυμόσαστε κάποιες) προσπαθώ να μείνω έγκυος και αυτό έίχε περάσει σε δεύτερη μοίρα..
Σήμερα λοιπόν τον ρώτησα πόσο είναι το ινομύωμα και μου είπε 3 εκ!Εμένα μου φάνηκε μεγάλο, αυτός πάλι είπε ότι δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό...Εσείς τι λέτε;
Α! για την ιστορία αν έρθει η περίοδος ( ΔΕΝ περιμένω σε δυο τρεις τέσσερις το πολύ μέρες) θα ξεκινήσω πάλι Αλτερμόν και πρεγκνυλ
Φιλάκια σε όλες!!

Eleonora2
07-04-09, 10:11
κοριτσάκια μου γλυκά σήμερα πήγα στο γυν/γο μου να με δει, είναι η 24η μέρα αυτού του κύκλου!Μου είπε ότι θέλει να δει μην τυχόν και λόγω των ενέσεων που έκανα δημιουργήθηκε καμιά κύστη, ευτυχώς όλα καλά!οι ωοθήκες μου είναι καθαρές..
Ωστόσο, από το Σεπτέμβριο που έκανα τεστ Παπ μου είχε πει ότι έχω ένα μικρό ινομύωμα κι να μη δώσω καμία σημασία, απλώς θα το παρακολουθούμε!!όλο αυτό το διάστημα(θα θυμόσαστε κάποιες) προσπαθώ να μείνω έγκυος και αυτό έίχε περάσει σε δεύτερη μοίρα..
Σήμερα λοιπόν τον ρώτησα πόσο είναι το ινομύωμα και μου είπε 3 εκ!Εμένα μου φάνηκε μεγάλο, αυτός πάλι είπε ότι δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό...Εσείς τι λέτε;
Α! για την ιστορία αν έρθει η περίοδος ( ΔΕΝ περιμένω σε δυο τρεις τέσσερις το πολύ μέρες) θα ξεκινήσω πάλι Αλτερμόν και πρεγκνυλ
Φιλάκια σε όλες!!

Γλύκα μου καλημέρα!!!
εύχομαι να μην είναι κάτι ανησυχητικο !! Η πιο κατάλληλη μαλλον να σου απαντήσει είναι η γιατρός μας!!!!!χχχχχχχχχχχ
Κι εγώ δεν περιμένω αύριο μεθαύριο.... αστα!!!! :?

Φιλάκια και καλά αποτελέσματα!!!

michel
07-04-09, 21:08
εμενα που μου ειπε να παω να με δει(μετα τα κλομιφαιν),και δεν πηγα,καθολου,τι μπορει να συμβει???? ειχαμε δει μια κυστη αρκετα μεγαλη,5 μερες μετα την πρεγνυλ. :twisted:

λετε να μου δωσει αντισυλληπτικα? α,πα,πα,πα.....δεν θα τα παρω!!!! δηλαδη αν δεν φυγει με την περιοδο,η κυστη,δεν θα μπορεσω να συνεχισω θεραπεια διεγερσης???
=οποιο κοριτσι ξερει κατι σχετικο,να μας πει.... :oops:

Γλύκα
07-04-09, 21:24
Ελεονώρα σε ευχαριστώ για τις ευχές. Εύχομαι τα καλύτερα και για σένα(ξέρεις εσύ!!!)

michel εμένα μου είπε ότι αν έχω κύστη πρέπει να σταματήσω τιε ενέσεις διέγερσης. Μακάρι να μη χρειαστεί να σταματήσεις τις προσπάθειες και να μην υπάρχει κύστη. Ενημέρωσέ μας...Φιλιά!!

Eleonora2
08-04-09, 10:10
Ελεονώρα σε ευχαριστώ για τις ευχές. Εύχομαι τα καλύτερα και για σένα(ξέρεις εσύ!!!)

Αχ Γλύκα μου καταλαβαίνεις τι παιρνάω...... :wink:
Εχθές το βράδυ μέχρι και τα ξημερώματα είχα συνεχόμενους πόνους σαν τσιμπήματα χαμηλά αριστερά. :cry:

Σηκώνομαι σήμερα το πρωί και λέω ε! πια αδιαθέτησα ... όμως τίποτα ακόμα.... Είμαι στην 29η ημέρα σήμερα αλλά δεν θέλω να ελπίζω μια και λόγω του ότι παίρνω 2 utrogestan κάθε βράδυ καθυστερούν τον κύκλο!!! οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι και 31 ημέρες :oops:
Προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μην το σκέφτομαι... όμως αυτά τα πονάκια δεν ήταν για καλό με στεναχώρησαν :(

Γνωρίζετε τίποτα??????

nikijo
08-04-09, 10:16
....κ εγω εχει 3 μερες που εχω εντονους πονους περιοδου....κ λεω σε 10 λεπτα θα μου ερθει....αλλα τπτ ακομα....ειμαι 29η μερα με κυκλο 28...29...
μακαρι ελεονωρα μου.... :wink:

αν υπαρχει κυστη-εις....δεν παιρνεις φαρμακα γονιμοτητας....μονο αντισυλληπτικα....ή τ αφηνεις μηπως φυγουν με την περιοδο... :?

Eleonora2
08-04-09, 10:24
....κ εγω εχει 3 μερες που εχω εντονους πονους περιοδου....κ λεω σε 10 λεπτα θα μου ερθει....αλλα τπτ ακομα....ειμαι 29η μερα με κυκλο 28...29...

αν υπαρχει κυστη-εις....δεν παιρνεις φαρμακα γονιμοτητας....μονο αντισυλληπτικα....ή τ αφηνεις μηπως φυγουν με την περιοδο... :?

Καλημέρα !!!
Δηλαδή είμαστε μαζί??? :lol:
Πόνους έχω εδώ και 3-4 ημέρες αλλά αυτά τα τσιμπιματάκια τι ήταν ??
Οτι μάλλον θα αδιαθετήσω!!! :cry: :cry: :cry:
Δεν θέλω να το σκέφτομαι!!!!!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

nikijo
08-04-09, 10:27

Καλημέρα !!!
Δηλαδή είμαστε μαζί??? :lol:
Πόνους έχω εδώ και 3-4 ημέρες αλλά αυτά τα τσιμπιματάκια τι ήταν ??
Οτι μάλλον θα αδιαθετήσω!!! :cry: :cry: :cry:
Δεν θέλω να το σκέφτομαι!!!!!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

...μηπως μεγαλωνει η μητρα.... :roll: :roll: ....ααααχχχχ!!!!!!!μακαρι!!!!! :D

Eleonora2
08-04-09, 10:39
...μηπως μεγαλωνει η μητρα.... :roll: :roll: ....ααααχχχχ!!!!!!!μακαρι!!!!! :D

Παίζει κάτι τέτοιο????? Δεν το γνωρίζω.

Αλλά με έχει πιασει πονοκέφαλο να τα πρώτα σημάδια της περιόδου... εμένα όταν είναι να αδιαθετήσω με πιάνει πονοκέφαλος :( :( :(

Εσύ πώς και δεν έχεις κάνει κάποιο τεσ εγκυμοσύνης??????

michel
08-04-09, 10:42
Γλυκεια μου νοσοκομα,nikijo,φανταζεσαι να εισαι και εσυ εγκυουλα,σαν την Κινδερουλα μας????
αυτο και αν ειναι συμπτωση!!!!! Αντε γρηγορα να κανεις μια χοριακη!!!!

Δηλαδη αν εχουμε καμια κυστη,αυτη θα φυγει ,λογικα την πρωτη μερα της περιοδου,ετσι δεν ειναι? ξερει καμια κοπελα να απαντησει σε αυτο? Ρωταω,γιατι θα παω και εγω για υπερηχω την 2η μερα του κυκλου,και ελπιζω να εχει φυγει η παλιοκυστουλα που μου αφησαν τα κλομιφαιν.

Και αν φανει στον υπερηχο,οτι υπαρχει ακομα,και αυτη φευγει μετα τον υπερηχο,τι γινεται? θα μου πει,να μην ξεκινησω διεγερση? και αν παει χαμενος ο κυκλος??? ειναι αδικο,αυτο!!!!!!!!!!!!!!!

Γλύκα
08-04-09, 12:59

Αχ Γλύκα μου καταλαβαίνεις τι παιρνάω...... :wink:
Εχθές το βράδυ μέχρι και τα ξημερώματα είχα συνεχόμενους πόνους σαν τσιμπήματα χαμηλά αριστερά. :cry:

Σηκώνομαι σήμερα το πρωί και λέω ε! πια αδιαθέτησα ... όμως τίποτα ακόμα.... Είμαι στην 29η ημέρα σήμερα αλλά δεν θέλω να ελπίζω μια και λόγω του ότι παίρνω 2 utrogestan κάθε βράδυ καθυστερούν τον κύκλο!!! οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι και 31 ημέρες :oops:
Προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μην το σκέφτομαι... όμως αυτά τα πονάκια δεν ήταν για καλό με στεναχώρησαν :(

Γνωρίζετε τίποτα??????

Δυστυχώς αδιαθέτησα σήμερα το πρωί, την πίστη μου.....
Ελεονώρα έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα για σένα σε σχέση και με τα καφέ που λέγαμε.....εύχαμαι με ένα νινί ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

Γλύκα
08-04-09, 13:03
[quote="nikijo"]....κ εγω εχει 3 μερες που εχω εντονους πονους περιοδου....κ λεω σε 10 λεπτα θα μου ερθει....αλλα τπτ ακομα....ειμαι 29η μερα με κυκλο 28...29...

"nikijo" ΛΕΣ;Μακάρι στο εύχομαι μέσα από την καρδιά, όπως ήδη έγραψα εγώ αδιαθέτησα σήμερα το πρωί...βέβαια τα είχαμε πει δεν περίμενα να γίνει και τίποτα γιατί δεν έκανα πρόκληση αυτό τον μήνα...ξεκινάω ενέσεις από αύριο...
Περιμένω τα ευχάριστα νέα σου..Φιλάκια!!

Eleonora2
08-04-09, 13:49
Γλύκα μου κουράγιο και φόρτσαρε για τον επόμενο μήνα!!!!!!
Καλή επιτυχία

Τώρα όσο για μένα δεν νομίζω να γίνει τίποτα γιατί έχω τα σημάδια
(πόνους τα τσιμπηματάκια τα έντονα που σου είπα και τρομερό πονοκέφαλο) Απογοητεύομαι!!!!!!!!

Γλύκα
08-04-09, 14:10
Καλή επιτυχία

(πόνους τα τσιμπηματάκια τα έντονα που σου είπα και τρομερό πονοκέφαλο) Απογοητεύομαι!!!!!!!!

Πάμε ένα στοίχημα;;;

Eleonora2
08-04-09, 14:29
Καλή επιτυχία

Πάμε ένα στοίχημα;;;

Σε ευχαριστώ πάντως που το πιστεύεις αλλά δεν νομίζω να γίνει τίποτα.
Δεν είμαι απαισιόδοξη απλά ρεαλίτρια. Το ίδιο είχε γίνει και τον Ιανουάριο χωρίς βέβαι τα συγκεκριμένα τσιμπιματάκια αλλά άλου είδους (εξάψεις κράμπες, τραβήγματα). Αυτό που ελπιζω είναι να αδιαθετήσω από αύριο ώστε να μην πέσουν οι γόνιμες μέρες το Πάσχα γιατί θα φύγουμε και θα είναι λίγο δύσκολο να προσπαθήσουμε για μπεμπέ!!!

Σε βλέπω δυνατή και χαίρομαι!!! Ελπίζω κι εγώ να μην πέσω ψυχολογικά Πασχαλιάτικα. Τι να πω είναι κάτι που δεν το ελέγχω.

Eleonora2
09-04-09, 10:23
Γλύκα μου και κορίτσια καλημέρα!!!
Μάλλον αδιαθέτησα :cry: :cry: :cry:
Βλέπω πρωινά ροζ σημάδια όταν σκουπίζομαι. Έτσι αρχίζει ....
Νιωθω........ δεν περι΄γράφεται!!!!!
Δεν μπορώ και να εκφραστώ γιατί είμαι στην δουλειά...
οπότε Γλύκα μου είμαστε μαζί!!!

Να σε ρωτήσω κάτι ??? τι θεραπεία θα ακολουθήσεις???

nikijo
09-04-09, 15:40
κοριτσακια .....εκανα χοριακη....αρνητικη.... :(
περιμενω ακομη την ακατονομαστη.....αντε να ερθει να παω στο γιατρο..... :? ...
ειχα 2 κυστουλες (απο τις ενεσεις του προηγουμενου μηνα) ....μακαρι να μην μεγαλωσαν....κ να φυγουν με την περιοδο....κ να ξανακανω ενεσεις.... :wink: .............αυτα.

nikijo
09-04-09, 15:45
ειχα 2 κυστουλες (απο τις ενεσεις του προηγουμενου μηνα) ....μακαρι να μην μεγαλωσαν....κ να φυγουν με την περιοδο....κ να ξανακανω ενεσεις.... :wink: .............αυτα.

...η κυστη ή θα απορροφηθει απο τον οργανισμο...ή θα φυγει με την περιοδο...ή θα χρειαστει αντισυλληπτικα(στην χειροτερη των περιπτωσεων κ χειρουργειο)...

Eleonora2
10-04-09, 09:46

...η κυστη ή θα απορροφηθει απο τον οργανισμο...ή θα φυγει με την περιοδο...ή θα χρειαστει αντισυλληπτικα(στην χειροτερη των περιπτωσεων κ χειρουργειο)...

Κι εγώ απόεχθές έχω καφέ....... Σημερα πιστεύω θα αδιαθετήσω κανονικά!!!! :cry: :cry: :cry:
Πήρα τον γιατρό και πάω για σαλπιγγογραφία!!!!!
Πονάει ε???? και πότε γίνεται????

Γλύκα
10-04-09, 13:48
Γλύκα μου και κορίτσια καλημέρα!!!
Μάλλον αδιαθέτησα :cry: :cry: :cry:
Βλέπω πρωινά ροζ σημάδια όταν σκουπίζομαι. Έτσι αρχίζει ....
Νιωθω........ δεν περι΄γράφεται!!!!!
Δεν μπορώ και να εκφραστώ γιατί είμαι στην δουλειά...
οπότε Γλύκα μου είμαστε μαζί!!!

Να σε ρωτήσω κάτι ??? τι θεραπεία θα ακολουθήσεις???

Άντε μωρέ και ήμουν σίγουρη!!!καλά δεν πειράζει ..το ξέρω εγώ... θέλεις να μείνουμε μαζί εγκυούλες και με περιμένεις... :) έτσι;και μαζί και τη φίλη μας, τη nikijo!!
όλες μαζί την επόμενη φορά..
όσο για τη θεραπεία που με ρωτάς...ξεκίνησα από χθες ενέσεις Altermon, την έβδομη μέρα θα πάω να κάνω υπέρηχο για να δούμε τι γίνεται και θα κάνω μετά pregnyl!!
Εύχομαι τα καλύτερα....και μη φοβάσαι η σαλπιγγογραφία δεν πονάει ιδιαίτερα!!και είναι απαραίτητη, δυστυχώς...

Γλύκα
10-04-09, 14:18

Αχ nikijo μου!!τι να πω;δεν πειράζει μαζί τον άλλο μήνα...όσο για τις κυστούλες εγώ ευτυχώς δεν έκανα αλλά πιστεύω ότι και οι δικές σου θα απορροφηθούν...πολλά πολλά φιλάκια. ενημέρωσέ με για τη συνέχεια...

Eleonora2
10-04-09, 15:02
Γλύκα μου να σε ρωτήσω και κάτι άλλο??
Πώς καταλήξατε σ'αυτήν την θεραπεία ???
Δεν κάνεις ωορρηξία???

Γλύκα
10-04-09, 16:19
Δεν κάνεις ωορρηξία???

Δυστυχώς μετά από σαλπιγγογραφία που έκανα διαπίστωσα ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή...επιπλέον, είδαμε με το γιατρό μου ότι τις πιο πολλές φορές κάνω ωορηξία από τη δεξιά πλευρά, δηλαδή την κλειστή!!έτσι λοιπόν αποφάσισε να προκαλέσει ωορηξία από τά αριστερά..τη προηγούμενη φορά αυτό επιτεύχθηκε αλλά δεν προέκυψε εγκυμοσύνη, φυσικά(!) και αυτό τον μήνα θα κάνω τη δεύτερή μου προσπάθεια...
Αυτά που λες Ελονώρα μου..ό,τι άλλο θες στη διάθεσή σου!!

Eleonora2
10-04-09, 16:43
Δεν κάνεις ωορρηξία???

Δυστυχώς μετά από σαλπιγγογραφία που έκανα διαπίστωσα ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή...επιπλέον, είδαμε με το γιατρό μου ότι τις πιο πολλές φορές κάνω ωορηξία από τη δεξιά πλευρά, δηλαδή την κλειστή!!έτσι λοιπόν αποφάσισε να προκαλέσει ωορηξία από τά αριστερά..τη προηγούμενη φορά αυτό επιτεύχθηκε αλλά δεν προέκυψε εγκυμοσύνη, φυσικά(!) και αυτό τον μήνα θα κάνω τη δεύτερή μου προσπάθεια...
Αυτά που λες Ελονώρα μου..ό,τι άλλο θες στη διάθεσή σου!!

Θα ήθελα να μου πει για την εμπειρία σου με την σαλπιγγογραφία ποια μέρα την έκανες????? πόνεσες?????

Εγώ ακόμα ροή κανονική δεν έχω οπότε την μετράω την σημερινή μερα σαν πρώτη περιόδου?????

Ευχαριστώ... :cry: :cry: :cry:

Eleonora2
10-04-09, 16:53
Γενικά πάντως ψυχολογικά έχω πέσει......
εχθές που είδα τα πρώτα σημάδια ένιωσα..... αστα και σήμερα περιμένω να έρθει επιτέλους η ακατανόμαστη....

Αν δεν δω και σήμερα κανονική ροή δεν νομίζω να προλαβαίνω την σαλπιγγογραφία για αυτόν τον κύκλο. Μ. Εβδομάδα έρχεται....

Νιθω τελείως κενή και το μυαλό μου είναι κολλημένο εκεί ..... :oops: :oops:
γιατί??????

Γλύκα
10-04-09, 19:17
εχθές που είδα τα πρώτα σημάδια ένιωσα..... αστα και σήμερα περιμένω να έρθει επιτέλους η ακατανόμαστη....

Αν δεν δω και σήμερα κανονική ροή δεν νομίζω να προλαβαίνω την σαλπιγγογραφία για αυτόν τον κύκλο. Μ. Εβδομάδα έρχεται....

γιατί??????

μην σε παίρνει από κάτω βρε..και περίμενε να σου έρθει κανονικά η περίοδος, πρώτη μέρα θεωρείται η μέρα που έχεις κανονική ροή..σαλπιγγογραφία νομίζω, αν θυμάμαι καλά ότι έκανα περίπου στη μέση του κύκλου μου..η εμπειρία μου ήταν καλύτερη από ότι περίμενα..δεν πόνεσα ιδιαίτερα..τόσες γυναίκες έχουν κάνει..μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα..
ρε φιλενάδα μπας και δεν είναι περίοδος αυτό που έχεις;από χθες έχεις ροζ και ακόμη δεν ήρθε η περίοδος κανονικά;σου έχει ξανατύχει;

Eleonora2
10-04-09, 20:22

γιατί??????

μην σε παίρνει από κάτω βρε..και περίμενε να σου έρθει κανονικά η περίοδος, πρώτη μέρα θεωρείται η μέρα που έχεις κανονική ροή..σαλπιγγογραφία νομίζω, αν θυμάμαι καλά ότι έκανα περίπου στη μέση του κύκλου μου..η εμπειρία μου ήταν καλύτερη από ότι περίμενα..δεν πόνεσα ιδιαίτερα..τόσες γυναίκες έχουν κάνει..μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα..
ρε φιλενάδα μπας και δεν είναι περίοδος αυτό που έχεις;από χθες έχεις ροζ και ακόμη δεν ήρθε η περίοδος κανονικά;σου έχει ξανατύχει;

Πιστεύω ότι λόγω του άγχους μου να καθυστερεί... Όλο πάω τουαλέτα και είναι μία από τα ίδια. Θα δω μέχρι αύριο το πρωί και θα σε ενημερώσω Γλύκα μου !!! :cry:

Πάντως σε ευχαριστώ...
Το σίγουρο είναι ότι για αυτόν τον μήνα δεν κάνω σαλπιγγογραφία, δεν προλαβαίνω με τις γιορτές μιας κι ακόμα δεν ξέρω ποια μερα θα υπολογίσω σαν 1η της περιόδου.

Τώρα αν μου έχει ξανατύχει???
Ναι αλλά δεν είχα δώσει βάση μια και τότε δεν με ένοιαζε...
Γι'αυτό σου λέω έχω φάει κόλημα....
πρέπει να κάνω λίγη γυμναστική να ασχοληθώ λίγο με το σώμα μου γιατί πως θα βγούμε στην παραλία?????? όχι ότι έχω πρόβλημα (53 kgr) αλλά σίγουρα βοηθάει και στην ψυχολογία.

Τι τραβάμε κι εμείς οι γυναίκες ε??????? :oops: :oops:

Γλύκα
11-04-09, 16:08
Eleonora2:Πιστεύω ότι λόγω του άγχους μου να καθυστερεί... Όλο πάω τουαλέτα και είναι μία από τα ίδια. Θα δω μέχρι αύριο το πρωί και θα σε ενημερώσω Γλύκα μου !!! :cry:

Ελεονώρα που είσαι, κανένα νέο;

Eleonora2:πρέπει να κάνω λίγη γυμναστική να ασχοληθώ λίγο με το σώμα μου γιατί πως θα βγούμε στην παραλία?????? όχι ότι έχω πρόβλημα (53 kgr) αλλά σίγουρα βοηθάει και στην ψυχολογία.

μπράβο σου έτσι πρέπει να σκέφτεσαι....κι εγώ μαζί σου!!!

Eleonora2
11-04-09, 16:47
Καλησπέρα Γλυκα μου..

Τελικά έγινε αυτό που φοβόμουν σήμερα αδιαθέτησα κανονικά και μάλιστα με πολλούς πόνους.. γι'αυτό δεν μπήκα νωρίτερα..
Θα πάρω τον γιατρό μου από εβδομάδα να του πω τα καθέκαστα και να τον ρωτήσω αν την Τρίτη μετά το Πάσχα που θα είναι η 11η μέρα θα μπορώ να κάνω την σαλπιγγογραφία??? αν είναι ο.κ. και όχι αργά θα πάρω να κλείσω ραντεβού... το σκέφτομαι σοβαρά :cry:
Αν δεν το προλαβαίνω τοον επόμενο μήνα τι να κάνουμε :cry:

Αυτά τα νέα μου κοριτσάκι πάμε πάλι από την αρχή.

Εσύ σε ποια μέρα τώρα είσαι???

Γλύκα
12-04-09, 18:01
Καλησπέρα Γλυκα μου..

Τελικά έγινε αυτό που φοβόμουν σήμερα αδιαθέτησα κανονικά και μάλιστα με πολλούς πόνους.. γι'αυτό δεν μπήκα νωρίτερα..
Θα πάρω τον γιατρό μου από εβδομάδα να του πω τα καθέκαστα και να τον ρωτήσω αν την Τρίτη μετά το Πάσχα που θα είναι η 11η μέρα θα μπορώ να κάνω την σαλπιγγογραφία??? αν είναι ο.κ. και όχι αργά θα πάρω να κλείσω ραντεβού... το σκέφτομαι σοβαρά :cry:
Αν δεν το προλαβαίνω τοον επόμενο μήνα τι να κάνουμε :cry:

Αυτά τα νέα μου κοριτσάκι πάμε πάλι από την αρχή.

Εσύ σε ποια μέρα τώρα είσαι???

Άντε ρε σύ, πολύ λυπάμαι ήμουνα σίγουρη ότι κάτι καλό είχε γίνει!!!
Δεν πειράζει Ελεονώρα, συνεχίζουμε ακάθεκτες, έτσι;
Εγώ είμαι στην 4η μέρα του κύκλου μου και σε λίγη ώρα θα πάω να κάνω την τρίτη μου ένεση Altermon.Εδώ θα είμαστε να τα λέμε...φιλιά

nikijo
13-04-09, 10:40
καλημερα!!!!σημερα πρωι πρωι ηρθε η ρουφ....με 6 μερες καθυστερηση....
....τεταρτη θα παω στο γιατρο μαλλον για να ξανακανω ενεσουλες.....
δεν πειραζει κοριτσια ....next month!!!!!

Eleonora2
13-04-09, 11:10
Καλημέρα κοριτσάκια,

Έκλεισα την Μ.Πέμπτη (6η ημέρα του κύκλου μου) για σαλπιγγογραφία 09:00 το πρωί... και έχω αγχωθεί λίγο...
Άρχισα αντιβίωση βιμπραμισιν των 100 κάθε 12 ώρες και μου είπαν να πάρω 1 υπόθετο buscopan 1 ώρα πριν την εξέταση..

Τι λέτε??? εσείς κάνατε κάτι ανάλογο??????

Το σκεφτόμουνα και το πήρα απόφαση να πάω να τελειώνω!!!!!

Γλύκα
13-04-09, 12:49
καλημέρα κοριτσάκια,

έκλεισα την μ.πέμπτη (6η ημέρα του κύκλου μου) για σαλπιγγογραφία 09:00 το πρωί... και έχω αγχωθεί λίγο...
άρχισα αντιβίωση βιμπραμισιν των 100 κάθε 12 ώρες και μου είπαν να πάρω 1 υπόθετο buscopan 1 ώρα πριν την εξέταση..

τι λέτε??? εσείς κάνατε κάτι ανάλογο??????

το σκεφτόμουνα και το πήρα απόφαση να πάω να τελειώνω!!!!!

kαλά έκανες ελεονώρα, να ξεμπερδεύεις κιόλας, άσε που πολλές κοπέλες έμειναν έγκυες στον ίδιο κύκλο που έκαναν σαλπιγγογραφία επειδή "καθάρισε" το σύστημα..οπότε μπορεί να σου βγει σε καλό!!!
εγώ δεν πήρα αντιβίωση πριν κάνω την εξέταση αλλά αμέσως μετά, buscopan ναι πήρα μια ώρα πριν κι εγώ..και δεν μπορώ να πω πως πόνεσα και ιδιαίτερα.καλή επιτυχία, γράψε μας τα νέα σου...

Eleonora2
14-04-09, 10:51
kαλά έκανες ελεονώρα, να ξεμπερδεύεις κιόλας, άσε που πολλές κοπέλες έμειναν έγκυες στον ίδιο κύκλο που έκαναν σαλπιγγογραφία επειδή "καθάρισε" το σύστημα..οπότε μπορεί να σου βγει σε καλό!!!
εγώ δεν πήρα αντιβίωση πριν κάνω την εξέταση αλλά αμέσως μετά, buscopan ναι πήρα μια ώρα πριν κι εγώ..και δεν μπορώ να πω πως πόνεσα και ιδιαίτερα.καλή επιτυχία, γράψε μας τα νέα σου...

μακάρι γλύκα μου να πάνε όλα καλά με την εξέταση..
να ξεαγχωθώ και να γίνει το μπεμπέ!! το θέλω πάρα πολύ!!!!
τι σας λέω ε????? όλες μας τα ίδια!!!!!!!!!!

περιμένω την πέμπτη κορίτσια σκέφτομαι και τον πόνο αλλά λέω τουλάχιστον να μην είμαι με την αμφιβολία.
κάτι άλλο ... που την κάνατε την σαλπιγγογραφία και πόσο κόστισε???
εγώ σε ένα ακτινολογικό-ιατρικό κέντρο που μου συνέστησε ο γυναικολόγος μου
(150 ευρώ ακριβά ε???)

φιλάκια

Eleonora2
16-04-09, 10:53
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

Έκανα την σαλπιγγογραφία και πήγαν όλα καλά!!!
Δεν πόνεσα καθόλου και το καλύτερο ήταν ότι τα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά!!!!!!
κανένα πρόβλημα!!! Δεν κατάλαβα τίποτα πιο πολύ ήταν το άγχος μου!!!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση!!!!

Τώρα ελπίζω τα καλύτερα!!!!

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!

Γλύκα
16-04-09, 23:14
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

Έκανα την σαλπιγγογραφία και πήγαν όλα καλά!!!
Δεν πόνεσα καθόλου και το καλύτερο ήταν ότι τα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά!!!!!!
κανένα πρόβλημα!!! Δεν κατάλαβα τίποτα πιο πολύ ήταν το άγχος μου!!!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση!!!!

Τώρα ελπίζω τα καλύτερα!!!!

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!

Μπράβο Ελεονώρα μου!είδες τελικά όλα καλά πήγαν!!!πολύ χαίρομαι που και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά.Εγώ πήγα χθές βράδυ έκανα Pregnyl και ...θα δούμε...

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΈΡΘΟΥΝ. ΦΙΛΙΑ!!!

Γλύκα
26-04-09, 11:57
Να σας πω ρε κοπέλες...
8 Απριλίου είχα τελευταία περίοδο.15 Απριλίου βράδυ(ναι τόσο νωρίς) έκανα pregnyl, είχαμε επαφές με τον άντρα μου όσο συχνά μου είπε ο γιατρός...να σας πω, όπως μου είπε και ο ντόκτορ και αυτός ο κύκλος μου θα είναι μικρός, με δεδομένο την ημερομηνία της πρεγκνυλ πότε περιμένω λογικά;;
Τα ΄φώτα σας κορίτσια...
nikijo, Ελεονώρα τι γίνετε με σας;;;

Eleonora2
28-04-09, 16:42
Να σας πω ρε κοπέλες...
8 Απριλίου είχα τελευταία περίοδο.15 Απριλίου βράδυ(ναι τόσο νωρίς) έκανα pregnyl, είχαμε επαφές με τον άντρα μου όσο συχνά μου είπε ο γιατρός...να σας πω, όπως μου είπε και ο ντόκτορ και αυτός ο κύκλος μου θα είναι μικρός, με δεδομένο την ημερομηνία της πρεγκνυλ πότε περιμένω λογικά;;
Τα ΄φώτα σας κορίτσια...
nikijo, Ελεονώρα τι γίνετε με σας;;;

Καλησπέρα Γλύκα μου!!!
Από 8η ημέρα σου έκανε την ένεση???? δηλ είδε ωοθηλάκια τι μέγεθος????
Ρωτάω απλά για να ξέρω....

Εγώ τίποτα το ιδιαίτερο περιμένω.... να δούμε τι θα δείξει!!! ΒΕΒΑΙΑ μου έφυγε ένα βάρος μετά την σαλπιγγογραφία.. Ελπίζω τα καλύτερα απλά υπομονή πρέπει να έχω. Που αγοράζετε???? χχχχχχχχχχχ

nikijo
28-04-09, 18:52
Ελεονωρα μου μπραβο για τα καλα αποτελεσματα!!!!! :p

....αααα....ναι Γλυκα ...για πες μεγεθος γιατι ο δικος μου γιατρος, μου φαινεται οτι τα αφηνει πολυ να μεγαλωσουν κ τελικα μας προλαβαινει η φυσιολογικη ωορρηξια...:?

Γλύκα
28-04-09, 23:27
Καλησπέρα Γλύκα μου!!!
Από 8η ημέρα σου έκανε την ένεση???? δηλ είδε ωοθηλάκια τι μέγεθος????
Ρωτάω απλά για να ξέρω....

Εγώ τίποτα το ιδιαίτερο περιμένω.... να δούμε τι θα δείξει!!! ΒΕΒΑΙΑ μου έφυγε ένα βάρος μετά την σαλπιγγογραφία.. Ελπίζω τα καλύτερα απλά υπομονή πρέπει να έχω. Που αγοράζετε???? χχχχχχχχχχχ

nikijo Ελεονωρα μου μπραβο για τα καλα αποτελεσματα!!!!!

....αααα....ναι Γλυκα ...για πες μεγεθος γιατι ο δικος μου γιατρος, μου φαινεται οτι τα αφηνει πολυ να μεγαλωσουν κ τελικα μας προλαβαινει η φυσιολογικη ωορρηξια...

Ρε κορίτσια δε μου είπε κι εγώ το ζώον δεν ρώτησα, πάντως την πρώτη φορά και του δικού μου του ξέφυγε η ωορηξία, γιατί μεσολάβησε Σ/Κ. Πάντως αυτή είναι η δεύερη φορά και η πρώτη που έκανα πρεγκνυλ. Όταν του είπα ότι είναι πολύ νωρίς, δεν είναι μου είπε ότι ίσα που το προλάβαμε, και τελικά έκανα την ένεση την 7η μέρα!!
Πάντως από το Σάββατο μέχρι και σήμερα το στήθος μου είναι ερεθισμένο, πράγμα που δε μου συμβαίνει όταν περιμένω, να είναι οι ορμόνες και τζάμπα να ονειρεύομαι
Κοριτσάκια συνεχίζουμε τις προσπάθειες ακάθεκτες!!!

Eleonora2
29-04-09, 11:14
Καλημέρα κορίτσια!!!

Γλύκα μου δεν πειράζει που δεν ρώτησες τότε το μέγεθος των ωοθηλακίων μπορείς να τον ρωτήσεις και τώρα κάποια στιγμή... δηλ από περιέργεια πες του τι μέγεθος ήταν?????
να μάθουμε κι εμείς τίποτα χχχχχχχχχχχχ:)

Κι εγώ αυτόν το μήνα ήμου τόσο ενθουσιαμένη με την εξέταση που έκανα που δεν πρόλαβα να χρησιμοποιήσω τα τεστάκια ωορρηξίας που έχω! Έπεσαν και τέλος του Πάσχα οι γόνιμες μέρες και ήρθαμε σε επαφή όποτε μας άρεσε ναι μεν τις γόνιμες αλλά του δώσαμε και κατάλαβε χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
και αυτός ο οργανισμός μου με μπέρδεψε ρε κοριτσάκια...
Εγώ συνήθως την επίμαχη μέρα 13-14 παρουσιάζω καφε-ροζ εκκρίσεις .

Τώρα από την 11η μέρα έχα καφέ με αποκορήφωμα την 14η που είχα σχεδόν αίμα ελάχιστο βέβαια αλλά είχα. Ο γιατρός μου μου είχε πει πως όταν δεις το αιματάκι τότε έγινε η ωορρηξία ... Οπότε πότε θα ήταν καλό να ερχόμασταν σε επαφή???????

Γλύκα
29-04-09, 14:00
[QUOTE=Eleonora2;878897]Καλημέρα κορίτσια!!!

Γλύκα μου δεν πειράζει που δεν ρώτησες τότε το μέγεθος των ωοθηλακίων μπορείς να τον ρωτήσεις και τώρα κάποια στιγμή... δηλ από περιέργεια πες του τι μέγεθος ήταν?????
να μάθουμε κι εμείς τίποτα χχχχχχχχχχχχ:)

Κι εγώ αυτόν το μήνα ήμου τόσο ενθουσιαμένη με την εξέταση που έκανα που δεν πρόλαβα να χρησιμοποιήσω τα τεστάκια ωορρηξίας που έχω! Έπεσαν και τέλος του Πάσχα οι γόνιμες μέρες και ήρθαμε σε επαφή όποτε μας άρεσε ναι μεν τις γόνιμες αλλά του δώσαμε και κατάλαβε χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
και αυτός ο οργανισμός μου με μπέρδεψε ρε κοριτσάκια...
Εγώ συνήθως την επίμαχη μέρα 13-14 παρουσιάζω καφε-ροζ εκκρίσεις .

Τώρα από την 11η μέρα έχα καφέ με αποκορήφωμα την 14η που είχα σχεδόν αίμα ελάχιστο βέβαια αλλά είχα. Ο γιατρός μου μου είχε πει πως όταν δεις το αιματάκι τότε έγινε η ωορρηξία ... Οπότε πότε θα ήταν καλό να ερχόμασταν σε επαφή???????[/QUOT

καλά έκανες και του έδωσες και κατάλαβε!!τουλάχιστον το ευχαριστηθήκατε άσε που μπορεί να έγινε και κάτι καλό , εγώ πάντως νομίζω ότι εφόσον έχεις περίοδο 27-28 μέρες πρέπει να έρχεσαι σε επαφή 11η-14η μέρα!!
ρε συ εγώ αισθάνομαι το στήθος ακόμη ερεθισμένο, είναι βέβαια νωρίς αλλά τα άλλα κορίστα από τα καφέ μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω σήμερα αύριο..........

Eleonora2
29-04-09, 14:28
ρε συ εγώ αισθάνομαι το στήθος ακόμη ερεθισμένο, είναι βέβαια νωρίς αλλά τα άλλα κορίστα από τα καφέ μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω σήμερα αύριο..........[/QUOTE]

Γλύκα τι κύκλο έχεις και σε ποια μέρα είσαι???

Eleonora2
29-04-09, 14:32
Γλύκα???

Επι τι ευκαιρία διάβασα καλά ότι έχεις ήδη δύο παιδάκια και πας για το τρίτο????

Γιατί τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου... δεν υπάρχει λόγος άγχους στην περιπτωσή σου!!!!

Χαράς το κουράγιο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με το καλό!!!!

nikijo
29-04-09, 17:28
....Eλεονωρα μου απ οσο ξερω...οι επαφες καλο θα ειναι να γινονται απο την 10η μερα ως την 20η...!!!!! πχ. 10η-12η-14η-16η-18η-20η ....αντεχεις;;;;;;:lol:....τωρα οσο αφορα τις καφε-ροζ-κοκκινες εκκρισεις,οντως τοτε γινεται η ωορρηξια....εκ διαφυγης αιμορραγια ή κατι τετοιο...;)....Παντως μια μερα πριν την ωορρηξια κ την ιδια μερα σιγουρα πρεπει να εχουμε επαφες!!!
Καλα βρε τοσο καιρο δεν ειδες τα τικερακια της Γλυκας;;;...τα 2 μπουμπουκακια της;;;:lol::p

Γλυκα μου εισαι στην 22η μερα(εχεις μικρο κυκλο;)-το πρηξιμο πολυ πιθανο να οφειλεται στις ορμονες-....εχεις ακομη 2 μερουλες αφου 24 με 36 ωρες μετα την ενεση θεωρουμε οτι γινεται η ωορρηξια(αρα 15 απριλιου βραδυ ενεση--ωορρηξια στις 16 βραδυ με 17 πρωι max.)
Πρωτομαγιατικα νεα θα εχεις .....αν αντεχεις βεβαια αστο για Δευτερα πρωι....(τι λεω εεε;;;;:lol:)

Γλύκα
30-04-09, 11:33
....Eλεονωρα μου απ οσο ξερω...οι επαφες καλο θα ειναι να γινονται απο την 10η μερα ως την 20η...!!!!! πχ. 10η-12η-14η-16η-18η-20η ....αντεχεις;;;;;;:lol:....τωρα οσο αφορα τις καφε-ροζ-κοκκινες εκκρισεις,οντως τοτε γινεται η ωορρηξια....εκ διαφυγης αιμορραγια ή κατι τετοιο...;)....Παντως μια μερα πριν την ωορρηξια κ την ιδια μερα σιγουρα πρεπει να εχουμε επαφες!!!
Καλα βρε τοσο καιρο δεν ειδες τα τικερακια της Γλυκας;;;...τα 2 μπουμπουκακια της;;;:lol::p

Γλυκα μου εισαι στην 22η μερα(εχεις μικρο κυκλο;)-το πρηξιμο πολυ πιθανο να οφειλεται στις ορμονες-....εχεις ακομη 2 μερουλες αφου 24 με 36 ωρες μετα την ενεση θεωρουμε οτι γινεται η ωορρηξια(αρα 15 απριλιου βραδυ ενεση--ωορρηξια στις 16 βραδυ με 17 πρωι max.)
Πρωτομαγιατικα νεα θα εχεις .....αν αντεχεις βεβαια αστο για Δευτερα πρωι....(τι λεω εεε;;;;:lol:)

nikijo μου σε ευχαριστώ πολύ, όπως πάντα κατατοπιστικότατη...
που λες δεν ξέρω τι γίνεται, ο κύκλος μου έχει μικρύνει από τότε που κάνω πρόκληση ωορηξίας με τις Altermon. Πάντα είχα μικρό κύκλο 26 περίπου ημερών αλλά τώρα έγινε κ@λος...τέλος πάντων, περιμένω όπως λες μέχρι Δευτέρα σίγουρα..το κουφό είναι ότι το πρήξιμο και ο ερεθισμός στις θηλές έχει υποχωρήσει σχεδόν τελείως και έχω μπερδευτεί...
καλή επιτυχία και σε σένα...πότε ΔΕΝ περιμένεις;;να σου ρωτήσω και κάτι άλλο εσένα η κόρη σου(που είναι και στην ίδια περίπου ηλικία με τη δική μου, -να μας ζήσουν οι κούκλες) σου ζητάει μωρό;;εμένα με έχει τρελάνει με τηνν ερώτηση "πότε θα κάνεις ένα μωρό", ειδικά από τότε που η μαμά της φίλης της στο νηπιαγωγείο γέννησε... φυσικά δεν έχω πει ούτε στα παιδιά μου ούτε στους γονείς ότι προσπαθούμε, μόνο μια φίλη μου κολλητή το ξέρει κι εσείς!!

Γλύκα
30-04-09, 11:36
Γλύκα???

Επι τι ευκαιρία διάβασα καλά ότι έχεις ήδη δύο παιδάκια και πας για το τρίτο????

Γιατί τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου... δεν υπάρχει λόγος άγχους στην περιπτωσή σου!!!!

Χαράς το κουράγιο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με το καλό!!!!

άγχος δεν έχω όχι... αλλά το θέλω τόσο πολύ...το ξέρω ότι δεν συγκρίνομαι με τις κοπέλες που πασχίζουν για το πρώτο...εννοείται...αλλά...καταλαβαίνεις....
εύχομαι και σε σένα σύντομα με ένα μωράκι αγκαλιά!!!

Eleonora2
30-04-09, 14:24
άγχος δεν έχω όχι... αλλά το θέλω τόσο πολύ...το ξέρω ότι δεν συγκρίνομαι με τις κοπέλες που πασχίζουν για το πρώτο...εννοείται...αλλά...καταλαβαίνεις....
εύχομαι και σε σένα σύντομα με ένα μωράκι αγκαλιά!!!

Σε ευχαριστώ κι εύχομαι σε όλες μας σύντομα με ένα μπεμπέ!!!

Να σε ρωτήσω κάτι???
Με τις altermon είπες μεγάλωσε ό κύκλος σου από 26 ημέρες πόσο δηλ έγινε????
και utrogestan δεν σου δίνει από 17η και μετά????
Εμένα όταν μου έδωσε τα utrogestan μου την καθυστέρησε την περίοδο μέχρι 31 μέρες...

nikijo
30-04-09, 16:21
Ελεονωρα μου ο κυκλος ,αν φυσιολογικα ειναι πανω απο 28-30 μερες ,συνηθως μικραινει με τις ενεσεις....
εμενα ο γιατρος τωρα ,1η φορα ,μου εδωσε utrogestan απο την ημερα της ωορρηξιας(ετυχε να ειναι 13η μερα-αναλογα με την αναπτυξη των ωοθυλακιων αυτο μπορει να αλλαζει-) για 14 μερες...δηλαδη μεχρι την μερα που δεν θα περιμενω...Εσυ ποσες μερες τα πηρες;;;...παντως εχω διαβασει κ απο αλλες κοπελες οτι ειχαν καθυστερηση με τα utrogestan...:-?

Γλυκα μου εχω 2 χρονια τουλαχιστον που ακουω το μωρο μου να με παρακαλαει για αδερφακι...¨γιατι τα αλλα παιδακια να εχουν αδερφακι κ εγω οχι;;;;;;¨...οταν εμεινα εγκυος πριν ενα χρονο της το ειπα....οταν απεβαλλα....της ειπε η μαμα μου οτι ο Θεουλης το πηρε γιατι ηταν κουτσο...:oops:(δικαιολογια της στιγμης...) Τωρα ξερεις τι μου λεει;;;...αν ο Θεουλης μας ξαναστειλει μωρακι ...κ κουτσο να ειναι θα το κρατησουμε...τερμα!8):grin:

Eleonora2
30-04-09, 17:03
Ελεονωρα μου ο κυκλος ,αν φυσιολογικα ειναι πανω απο 28-30 μερες ,συνηθως μικραινει με τις ενεσεις....
εμενα ο γιατρος τωρα ,1η φορα ,μου εδωσε utrogestan απο την ημερα της ωορρηξιας(ετυχε να ειναι 13η μερα-αναλογα με την αναπτυξη των ωοθυλακιων αυτο μπορει να αλλαζει-) για 14 μερες...δηλαδη μεχρι την μερα που δεν θα περιμενω...Εσυ ποσες μερες τα πηρες;;;...παντως εχω διαβασει κ απο αλλες κοπελες οτι ειχαν καθυστερηση με τα utrogestan...:-?

nikijo μου μου τα έδωσε 3 φορές και τις δύο από 17η έως την ημέρα που ήταν να μην έρθει ... και βέβαια τις φορές που τα πήρα ο κύκλος πήγε 31 ημέρες... να δω αυτόν τον μήνα που σε αυτή την προσπάθεια είμαι μόνη μου και δεν πήρα τίποτα.

Είμαι σήμερα στην 20η μέρα και νιώθω ανακατοσούρα σαν να θέλω να βάζω όλο κάτι στεραιό στο στόμα μου και βέβαια τα υγρά με ανακατεύουν όχι πολύ έντονα αλλά δεν είμαι στα φυσιολογικά μου. Μήπως είναι κ'αποια ίωση??? γιατί από τόσο νωρίς να είναι κάτι άλλο χλωμο ε???? Τι να πω ....

nikijo
30-04-09, 18:07
αχ μακαρι να μπορουσαμε να καταλαβουμε αμεσα τα συμπτωματα κ να μην αναρωτιωμασταν συνεχως.... ;)....οποτε οτι κ να σου πω....μακαρι να ειναι ο γκαστροϊός!!!!!! :)

Γλύκα
01-05-09, 19:38
[QUOTE=Eleonora2;882951]Σε ευχαριστώ κι εύχομαι σε όλες μας σύντομα με ένα μπεμπέ!!!

Να σε ρωτήσω κάτι???
Με τις altermon είπες μεγάλωσε ό κύκλος σου από 26 ημέρες πόσο δηλ έγινε????
και utrogestan δεν σου δίνει από 17η και μετά????
Εμένα όταν μου έδωσε τα utrogestan μου την καθυστέρησε την περίοδο μέχρι 31 μέρες...[/QUOT

όχι αντιθέτως μίκρυνε και πήγε στις 23-24 μέρες...και παρεπιμπτόντως χθες βράδυ μου ήρθε...και ήταν η 23η μέρα!!!utrogestan, όχι δεν που έχει δώσει ποτέ...

Γλύκα
01-05-09, 19:39
Γλυκα μου εχω 2 χρονια τουλαχιστον που ακουω το μωρο μου να με παρακαλαει για αδερφακι...¨γιατι τα αλλα παιδακια να εχουν αδερφακι κ εγω οχι;;;;;;¨...οταν εμεινα εγκυος πριν ενα χρονο της το ειπα....οταν απεβαλλα....της ειπε η μαμα μου οτι ο Θεουλης το πηρε γιατι ηταν κουτσο...:oops:(δικαιολογια της στιγμης...) Τωρα ξερεις τι μου λεει;;;...αν ο Θεουλης μας ξαναστειλει μωρακι ...κ κουτσο να ειναι θα το κρατησουμε...τερμα!8):grin:

α!!το γλυκό μου!!τι τρυφερό!!!εύχομαι γρήγορα το δεύτερο..φιλιά!!!

nikijo
02-05-09, 18:17
....:(...και συνεχιζεις ακαθεκτη....ετσι Γλυκα;;;;;)

Ελεονωρα...δλδ απο την 17η ως την 28η τα πηρες τα utrogestan;;;...κ ειχες 2 μερες καθυστερηση;;;

Eleonora2
04-05-09, 10:01
....:(...και συνεχιζεις ακαθεκτη....ετσι Γλυκα;;;;;)

Ελεονωρα...δλδ απο την 17η ως την 28η τα πηρες τα utrogestan;;;...κ ειχες 2 μερες καθυστερηση;;;

Καλημέρα κορίτσια,

nikijo μου όταν με παρακολουθούσε για να δει πότε είναι η ωορρηξία και μετά την pregnyl μου έλεγε από 17η έως ότου αδιαθετήσω να παίρνω 2 utrogestan την ημέρα.Δεν είχα καθυστέρηση μιας κι ο κύκλος μου φτάνει κάποιες φορές μέχρι και 31 ημέρες απλά τι περισσότερες φορές είναι 28-29 και η αναμονή με τρέλαινε!!!!

Αυτόν τον μήνα δεν πήρα τίποτα και θέλω να δω πόσο θα μου φτάσει?????

Όπότε Γλύκα μου καλύτερα που έχεις μικρότερο κύκλο για να ξέρεις και νωρίτερα το αποτέλεσμα για φαντάσου να περίμενες 31 ημέρες αντί για 23???????

Γλύκα
04-05-09, 13:45
[QUOTE=nikijo;886241]....:(...και συνεχιζεις ακαθεκτη....ετσι Γλυκα;;;;;)

nikijo μου το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, νομίζω πως θα προσπαθήσω ακόμη μία φορά με ενέσεις, όχι σ' αυτόν τον κύκλο αλλά στον επόμενο και θα σταματήσω...θα το πάρω απόφαση..
οπωσδήποτε και εγώ αν προσπαθούσα για δεύτερο παιδί όπως εσύ θα προσπαθούσα πολύ περισσότερο, εξάλλου κι εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου έμεινα έγκυος πάλι με πρόκλησης ωορηξίας(μόνο ο πρώτος μου γιος ήρθε πανεύκολα, τότε δεν ήξερα ούτε ποιες είναι οι γόνιμες μέρες μου να φανταστείς και τώρα κοντεύω να κάνω διατριβή πάνω στο θέμα αυτό..)αλλά τότε ήμουν και μικρότερη και ήθελα απεγνωσμένα δεύτερο παιδί...τώρα όμως το σκέφτομαι, έχω κουραστεί να τρέχω συνέχεια στους γιατρούς, εξετάσεις, ενέσεις...ο γιατρός μου θέλει να κάνω σπερματέγχυση, εγώ πάλι δε θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία..δε ξέρω έχω απογοητευτεί.....

Γλύκα
04-05-09, 13:47
Όπότε Γλύκα μου καλύτερα που έχεις μικρότερο κύκλο για να ξέρεις και νωρίτερα το αποτέλεσμα για φαντάσου να περίμενες 31 ημέρες αντί για 23???????

έχεις δίκιο αν και εγώ δεν προλαβαίνω να ησυχάσω, ώσπου να τελειώσω τον ένα μήνα έρχεται ξανά η περίοδος..και δε μ' αφήνει και λίγο να ελπίσω, μόλις πλησιάζουν οι μέρες τσουπ νά σου η τρισκατάρατη!!!

Eleonora2
05-05-09, 10:38
έχεις δίκιο αν και εγώ δεν προλαβαίνω να ησυχάσω, ώσπου να τελειώσω τον ένα μήνα έρχεται ξανά η περίοδος..και δε μ' αφήνει και λίγο να ελπίσω, μόλις πλησιάζουν οι μέρες τσουπ νά σου η τρισκατάρατη!!!

Καλημέρα Γλύκα μου, μην το βάζεις κάτω και πίστεψέ με είσαι καλύτερα που δεν αγωνιάς για ακόμα μια εβδομάδα ..... μέχρι να δεις το αποτέλεσμα των προσπαθειών σου!!!

Αλλά εγώ στην θέση σου θα το άφηνα να έρθει από μόνο του γιατί και η διαδικασία πρόκλησης ωορρηξίας είναι ένα άγχος. Πιστεύω πως αν το αφήσεις θα έρθει είμαι σίγουρη μιας και έχει ο οργανισμός σου ήδη μπει σε αυτήν την διαδικασία άλλες δύο φορές!!!!

Δεν υπάρχει λόγος για άγχος και στεναχώρια πίστεψέ με.
Απέβαλλέ το και θα σου έρθει όπως σε τόσες άλλες μαμάδες!!!!!!!
Να σε ρωτήσω πόσο χρονών είσαι??? που μπαίνεις στην διαδικασία για 3ο παιδι .. όχι ότι για εμένα παίζει ρόλο από την στιγμή που το ζητάς σαν γυναίκα!!!

Κορίτσια η Kinder που χάθηκε????? μαθατε κάτι????

Γλύκα
05-05-09, 14:35
Καλημέρα Γλύκα μου, μην το βάζεις κάτω και πίστεψέ με είσαι καλύτερα που δεν αγωνιάς για ακόμα μια εβδομάδα ..... μέχρι να δεις το αποτέλεσμα των προσπαθειών σου!!!

Αλλά εγώ στην θέση σου θα το άφηνα να έρθει από μόνο του γιατί και η διαδικασία πρόκλησης ωορρηξίας είναι ένα άγχος. Πιστεύω πως αν το αφήσεις θα έρθει είμαι σίγουρη μιας και έχει ο οργανισμός σου ήδη μπει σε αυτήν την διαδικασία άλλες δύο φορές!!!!

Δεν υπάρχει λόγος για άγχος και στεναχώρια πίστεψέ με.
Απέβαλλέ το και θα σου έρθει όπως σε τόσες άλλες μαμάδες!!!!!!!
Να σε ρωτήσω πόσο χρονών είσαι??? που μπαίνεις στην διαδικασία για 3ο παιδι .. όχι ότι για εμένα παίζει ρόλο από την στιγμή που το ζητάς σαν γυναίκα!!!

Κορίτσια η Kinder που χάθηκε????? μαθατε κάτι????

σε ευχαριστώ πολύ Ελεονώρα μου για τα καλά σου λόγια και γι το κουράγιο που μου δίνεις..μόλις έκλεισα τα 36!δεν είμαι μεγάλη, είμαι;;
Η Kinder όντως χάθηκε...ελπίζω μόνο να είναι μόνο καλά!!

Eleonora2
05-05-09, 14:48
σε ευχαριστώ πολύ Ελεονώρα μου για τα καλά σου λόγια και γι το κουράγιο που μου δίνεις..μόλις έκλεισα τα 36!δεν είμαι μεγάλη, είμαι;;
Η Kinder όντως χάθηκε...ελπίζω μόνο να είναι μόνο καλά!!

Εννοείται πως δεν είσαι μεγάλη Γλύκα μου!!!!!
Εγώ είμαι στα 32 και τώρα αρχίζω τι να πω δηλ????? Αρχίζει και με πιάνει κάτι με την ηλικία.
Εσύ τουλάχιστον έχεις ήδη κάνει τα παιδάκια σου.
Από ποια ηλικία ξεκίνησες????

Γλύκα
05-05-09, 14:54
Εννοείται πως δεν είσαι μεγάλη Γλύκα μου!!!!!
Εγώ είμαι στα 32 και τώρα αρχίζω τι να πω δηλ????? Αρχίζει και με πιάνει κάτι με την ηλικία.
Εσύ τουλάχιστον έχεις ήδη κάνει τα παιδάκια σου.
Από ποια ηλικία ξεκίνησες????

μην είσαι χαζούλα, οι πιο πολλές φίλες που είναι συνομίληκές μου τώρα ξεκινάνε για το δεύτερο και είναι 36 έτσι;
εγώ έκανα το γιο μου στα 25 και την κόρη μου στα 30...άσε με εμένα..
όλα θα έρθουν με τη σειρά τους, σε φιλώ!!

Eleonora2
06-05-09, 12:14
μην είσαι χαζούλα, οι πιο πολλές φίλες που είναι συνομίληκές μου τώρα ξεκινάνε για το δεύτερο και είναι 36 έτσι;
εγώ έκανα το γιο μου στα 25 και την κόρη μου στα 30...άσε με εμένα..
όλα θα έρθουν με τη σειρά τους, σε φιλώ!!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. είναι καλό το ακούω!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι εσάς που έχετε γεννήσει.
Είχατε προσέξει τα υγρά σας αν είχατε και τι χρώμα ήταν πχ 4 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδό σας????
Σε λίγο θα αδιαθετήσω (που δεν μου το εύχομαι) και θα ήθελα να τα συγκρίνω!!
Προσπαθήστε να θυμηθείτε, θα με βοηθούσατε πολυ!!!!

Ευχαριστώ!!!!!!

Γλύκα
06-05-09, 13:49
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. είναι καλό το ακούω!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι εσάς που έχετε γεννήσει.
Είχατε προσέξει τα υγρά σας αν είχατε και τι χρώμα ήταν πχ 4 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδό σας????
Σε λίγο θα αδιαθετήσω (που δεν μου το εύχομαι) και θα ήθελα να τα συγκρίνω!!
Προσπαθήστε να θυμηθείτε, θα με βοηθούσατε πολυ!!!!

Ευχαριστώ!!!!!!

Eleonora μου θυμάμαι ότι είχα πολλά υγρά και νομιζω ότι ήταν λευκά, σαν ασπράδι αυγού...
αλλά κάθε γυναίκα που μένει έγκυος έχει διαφορετικά συμπτώματα ή και καθόλου...
ελπίζω να έχεις ευχάριστα νέα αυτό το μήνα!!

Eleonora2
06-05-09, 14:32
Eleonora μου θυμάμαι ότι είχα πολλά υγρά και νομιζω ότι ήταν λευκά, σαν ασπράδι αυγού...
αλλά κάθε γυναίκα που μένει έγκυος έχει διαφορετικά συμπτώματα ή και καθόλου...
ελπίζω να έχεις ευχάριστα νέα αυτό το μήνα!!

Το στήθος σου σε πονούσε αφόρητα???
Γιατί εγώ αυτό δεν το έχω και είμαι στην 26η μέχρι την 29η θα αλλάξει κάτι????
Εννοεί θα δώ αλλάγές αν είμαι????

Γλύκα
06-05-09, 18:12
Το στήθος σου σε πονούσε αφόρητα???
Γιατί εγώ αυτό δεν το έχω και είμαι στην 26η μέχρι την 29η θα αλλάξει κάτι????
Εννοεί θα δώ αλλάγές αν είμαι????

στην πρώτη εγκυμοσύνη το στήθος μου ναι με πονούσα αφόρητα αλλά αφού είχα καθυστέρηση κι όχι τόσο νωρίς όπως εσύ...στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, στην κόρη μου θυμάμαι, καθώς ήμουνα και πιο υποψιασμένη, ότι το στήθος δεν με πονούσε τόσο αλλά με πονούσε αρκετά η μέση μου και είχα ψιλοπονάκια στην κοιλιά μου...δηλαδή σαν να είχα πόνους περιόδου, η οποία δεν ήρθε ποτέ....

nikijo
06-05-09, 19:03
...καλα ε...!!!!σαν να απαντησες στην δικη μου ερωτηση!!!! :D
Γλυκα αυτο που θα σε ρωτουσα ειναι αν κ στις 2 εγκυμοσυνες ειχες τα ιδια συμπτωματα... :roll:
εμενα στην μικρη με πονουσε το στηθος μου κ απο κει καταλαβα την εγκυμοσυνη...κ τωρα οταν περιμενω συνεχως πιανομαι να δω αν ποναω...:-?

Αρα θα μπορουσε να ειναι αλλα τα συμπτωματα....:p....κ τωρα ποναει η μεση μου...κ τσιμπηματακια στην κοιλια ;)....

Eleonora2
07-05-09, 10:06
Καλημέρα σε όλες!!!

Τι να πω βρε κορίτσια τελικά από αυτά που ακούω έχω συμπεράνει το εξής:
Μια εγκυμοσύνη φαίνεται μόνο από την καθυστέρηση της περιόδου.
Μην κουραζόμαστε να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα εκτός πια και είναι κάτι τόσο εμφανές...

Δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος, αλλά αυτούς του μήνες που προσπαθώ έχω νιώσει τα απίστευτα και το μυαλό μου μου παίζει τρελά παιχνίδια.
Προσπαθώ βέβαια να το ελέγξω αλλά είναι πολλές η μέρες που πρέπει να περιμένω εγώ μετά την ωορρηξία.. χχχχχχχχχχχχ
Γι' αυτό σας λέω μια χαρά είστε εσείς που έχετε μικρό κύκλο!!!!!!!!:))))))))))))))

nikijo
11-05-09, 22:40
Κοριτσιαααα...κ παλι τα ιδια...:twisted:
...κ ειμαι τσατισμενη...οχι στεναχωρεμενη...:mad:

τωρα παιρνω αντισυλ. ...Τον Ιουνιο ,ξανα, αλλη μια φορα ενεσεις κ αν δεν....θα κανω σαλπιγγογραφια....
μη σας πω οτι θα κανω κατευθειαν σπερματεγχυση....αμαν πια...ουφ...ουφ...ουφ....Αυτα!!!!!!:D

...κ ξανα προς τη δοξα τραβαααααα!!!!!!;)

Γλύκα
11-05-09, 23:19
Κοριτσιαααα...κ παλι τα ιδια...:twisted:
...κ ειμαι τσατισμενη...οχι στεναχωρεμενη...:mad:

τωρα παιρνω αντισυλ. ...Τον Ιουνιο ,ξανα, αλλη μια φορα ενεσεις κ αν δεν....θα κανω σαλπιγγογραφια....
μη σας πω οτι θα κανω κατευθειαν σπερματεγχυση....αμαν πια...ουφ...ουφ...ουφ....Αυτα!!!!!!:D

...κ ξανα προς τη δοξα τραβαααααα!!!!!!;)

αχ ρε nikijo μου πόσο σε καταλαβαίνω...έτσι ακριβώς νιώθω κι εγώ όταν έρχεται τσαντίλα και θυμό...
να σου πω.... γιατί αντισυλληπτικά;τι έγινε;καμίά κυστούλα;
κατά δεύτερον γιατί δεν κάνεις πιο σύντομα τη σαλπιγγογραφία;να δεις και τι γίνεται;;
εγώ αυτόν τον μήνα πάντως τον έχασα, ο άντρας μου λείπει και θα επιστρέψει τυν Παρασκευή , μετά το΄τέλος των γόνιμων ημερών μου...τον έπόμενο μήνα..΄που όπως ξαναείπα θα είναι και ο τελευταίος που θα προσπαθήσω με ενέσεις και και και..αι σιχτίρ!!!

Eleonora2
12-05-09, 09:43
Κορίτσια κι εγώ μία από τα ίδια.......:(
Το επόμενο μήνα πάλι!!!!

Να σας ρωτήσω κατι???
Τελικά με αυτές τις ενέσεις αλτερμον είχε καμια αίσιο αποτέλεσμα???
και μετά από πόσον καιρό????

PAVIVI74
12-05-09, 12:21
Κορίτσια κι εγώ μία από τα ίδια.......:(
Το επόμενο μήνα πάλι!!!!

Να σας ρωτήσω κατι???
Τελικά με αυτές τις ενέσεις αλτερμον είχε καμια αίσιο αποτέλεσμα???
και μετά από πόσον καιρό????

τι εννοείς μετά απο πόσο καιρό?
οι altermon δεν είναι χάπι που το πέρνεις για καιρό, είναι ενέσιμο φάρμακο και το δίνουν σε πρωτόκολο μαζί με άλλα, για πρόκληση πολλαπλής ωορρηξίας με σκοπό την εξωσωματική ή την σπερματένχυση.
όσες προσπάθειες κάνεις ,τόσες φορές το παίρνεις ,
για συγκεκριμένες ημέρες και κάτω απο ιατρική παρακολούθηση.

Eleonora2
12-05-09, 12:37
τι εννοείς μετά απο πόσο καιρό?
οι altermon δεν είναι χάπι που το πέρνεις για καιρό, είναι ενέσιμο φάρμακο και το δίνουν σε πρωτόκολο μαζί με άλλα, για πρόκληση πολλαπλής ωορρηξίας με σκοπό την εξωσωματική ή την σπερματένχυση.
όσες προσπάθειες κάνεις ,τόσες φορές το παίρνεις ,
για συγκεκριμένες ημέρες και κάτω απο ιατρική παρακολούθηση.

Ναι το γνωρίζω μια και έκανα 2 φορές την προσπάθεια με τις altermon βέβαια με πολύ μικρή δόση την κάθε φορά αλλά εκείνο που εννοώ είναι

Είχε κάποια κοπέλα αποτέλεσμα μέσα από αυτήν την θεραπεία / διαδικασία??????

nikijo
12-05-09, 22:56
αχ ρε nikijo μου πόσο σε καταλαβαίνω...έτσι ακριβώς νιώθω κι εγώ όταν έρχεται τσαντίλα και θυμό...
να σου πω.... γιατί αντισυλληπτικά;τι έγινε;καμίά κυστούλα;
κατά δεύτερον γιατί δεν κάνεις πιο σύντομα τη σαλπιγγογραφία;να δεις και τι γίνεται;;
εγώ αυτόν τον μήνα πάντως τον έχασα, ο άντρας μου λείπει και θα επιστρέψει τυν Παρασκευή , μετά το΄τέλος των γόνιμων ημερών μου...τον έπόμενο μήνα..΄που όπως ξαναείπα θα είναι και ο τελευταίος που θα προσπαθήσω με ενέσεις και και και..αι σιχτίρ!!!

...μου φαινεται πως ο Ιουνιος οριοθετει καποια πραγματα κ για τις 2 μας...;););)
Μου εδωσε αντισυλλ.γιατι συνηθως εχω κυστουλες μικρες που ναι μεν φευγουν με την περιοδο αλλα μπορει να δυσκολευουν κιολας....κ ειχα ακουσει κ απο αλλες κοπελες οτι δινουν αντισυλλ. για 1 μηνα πριν απο ενεσεις για να καθαρισει ο οργανισμος κ να ξεκουραστουν κ οι ωοθηκες(μου τα ειχε πει κ ο δικος μου ντοκτορ αλλα δεν τα ηθελα τοτε....)
Τωρα για την σαλπιγγογραφια ειπε να δοκιμασουμε κ 3η φορα κ μετα...πριν 1 χρονο εμεινα εγκυος... αρα λειτουργει το συστημα:lol:....αλλα κ παλι ποτε δεν ξερεις...:-?
ο καλός μου λεει για σπερματεγχυση...βαρεθηκε...:neutral:αμαν κ αυτοι ...νομιζουν με ενα σπερμοδιαγραμμα που κανουν οτι ειναι τελειωμενοι.Του ειπα να ελαττωσει το καπνισμα ,να παρει βιταμινες.κτλ.....αλλα μπαααααα!!!!!!8-)

Γλύκα
12-05-09, 23:05
...μου φαινεται πως ο Ιουνιος οριοθετει καποια πραγματα κ για τις 2 μας...;););)
Μου εδωσε αντισυλλ.γιατι συνηθως εχω κυστουλες μικρες που ναι μεν φευγουν με την περιοδο αλλα μπορει να δυσκολευουν κιολας....κ ειχα ακουσει κ απο αλλες κοπελες οτι δινουν αντισυλλ. για 1 μηνα πριν απο ενεσεις για να καθαρισει ο οργανισμος κ να ξεκουραστουν κ οι ωοθηκες(μου τα ειχε πει κ ο δικος μου ντοκτορ αλλα δεν τα ηθελα τοτε....)
Τωρα για την σαλπιγγογραφια ειπε να δοκιμασουμε κ 3η φορα κ μετα...πριν 1 χρονο εμεινα εγκυος... αρα λειτουργει το συστημα:lol:....αλλα κ παλι ποτε δεν ξερεις...:-?
ο καλός μου λεει για σπερματεγχυση...βαρεθηκε...:neutral:αμαν κ αυτοι ...νομιζουν με ενα σπερμοδιαγραμμα που κανουν οτι ειναι τελειωμενοι.Του ειπα να ελαττωσει το καπνισμα ,να παρει βιταμινες.κτλ.....αλλα μπαααααα!!!!!!8-)

nikijo μου καλή μου έχεις καταλάβει φαντάζομαι πόσο συμπαθής μου είσαι, όχι μόνο για τον τρόπο που γράφεις αλλά και γιατί αισθάνομαι ότι είμαστε πολύ κοντά..
σου εύχομαι ειλικρινά, μέσα από την καρδιά μου σύντομα να αποκτήσεις το δεύτερο παιδάκι σου..
και για να ελαφρύνουμε λίγο..έχεις δίκιο, τελικά οι άντρες τελειώνουν με μια εξέταση σπέρματος και μετά τα ρίχνουν όλα σε μας..εγώ πάντως του είπα τέρμα..ό,τι γίνει τον επόμενο μήνα...το λέω συνέχεια μπας και φοβηθεί και καμία άλλη(περίοδος) και ΔΕΝ έρθει...
σε φιλώ και τα λέμε σύντομα...

sofoyka
16-05-09, 16:11
γεια σας κοριτσια ειμαι η Σοφουκα.τελικα πηγα στην μικροβιολογο μου και εκανα μια β-χοριακη οπου με μεγαλη μου χαρα μου ανακοινωσε οτι ειμαι πεντε εβδομαδων εγκυος.χαρηκα παααααααααααααρα πολυ.μου ειπε οτι εχω 10.000 μοναδες οπου και αυτο ειναι παααααααααααααααρα πολυ καλο.βρε κοριτσια να ρωτησω κατι.μηπως ξερει καποια μανουλα να μου πει τι ειναι αυτες οι μοναδες;ευχαριστω και ευχομαι καλη εγκυμοσυνη σε ολες τις εγκυουλες.

nikijo
16-05-09, 22:00
Πολλα συγχαρητηρια σοφουκα!!!!!!!!!! να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη κ να την χαρεις οσο μπορεις!!!!!!!!
δες στο παρακατω λινκ...εχει διαφορες τιμες...

http://www.aimodiagnosi.gr/tests/anaparagwghgonimothta.pdf

Γλύκα
21-05-09, 10:04
Κοριτσάκια χθες πήγα στο γυναικολόγο και μου είπε ούτε ούτε αυτό το μήνα δεν θα κάνουμε τίποτα γιατί έχουν μείνει υπολείμματα ωοθηλακίων..του είπα αν υπάρχει περίπτωση να μείνουν ή να γίνουν κύστες και μου είπε όχι...τι να΄πω
στο μεταξύ έλεγα να προσπαθήσω αυτό το μήνα για να είναι και ο τελευταίος γιατί μετά θα πάμε διακοπές κτλ. αλλά δυστυχώς..επόμενο ραντεβού στο γιατρό 16 Ιουνίου και βλέπουμε!!

nikijo
21-05-09, 10:29
...δλδ δεν εκανες ωορρηξια;;;;...γιατι κ εμενα μια φορα ειχε δει κυστουλες μικρες κ ειπε οτι δυσκολα θα γινει ωορρηξια....κ οντως δεν ειχε γινει τπτ.... :-?
Γλυκα μου κ εγω ελεγα να αφησουμε τον Ιουνιο για τον ιδιο λογο...διακοπες, μπανια,γινομαι κ κουμπαρα ... κτλ....αλλα θα την κανουμε την προσπαθεια μας....;)...οτι ειναι να γινει θα γινει....κ ξερεις πως οταν δεν το *θελουμε*....ή οταν δεν το εχουμε στο μυαλο μας τοτε...τσουπ...ερχεται!!!!!:D;)
Οποτε μαλλον καπως ετσι θα σου ερθει το 3ο....:p:p
Φιλακιααααααα!!!!!!!!!!!

Γλύκα
31-05-09, 18:52
γεια σας κοριτσάκια περίμενα να δω κι αυτό το μήνα τι θα γίνει και μετά να σας ενημερώσω..
ε λοιπόν και πάλι αδιαθέτησα όπως ήταν αναμενόμενο..
πάντως πρέπει να πω πως αυτό το μήνα που δεν έκανα καθόλου ενέσεις ο κύκλος μου ήταν κανονικός 28 ημερών και η ροή του αίματος μέτρια...
αντίθετα με τις ενέσεις ο κύκλος μου είχε μικρύνει στις 22-24 μέρες και είχα πολύ περισσότερο αίμα..τελικά μήπως αυτές οι ενέσεις μας χαλάνε;;;;
επόμενη επίσκεψη στο γιατρό μου 16 Ιουνίου...για να δούμε...

nikijo
31-05-09, 23:48
Γλυκα μου περιμενα νεα σου....οχι αυτα αλλα....δεν πειραζει...;-)
Εγω με κυκλο 28-30 μικραινει στις 25-26 με τις ενεσεις αλλα η ροη ...αστα...δεν προλαβαινω....:cool:
Τι να πω ρε γλυκα...εχω 2 περιπτωσεις γνωστων μου που ενω προσπαθουσαν με ενεσεις τελικα τα παρατησαν κ μετα εμειναν εγκυες απο μονες τους.....:p
Να ρωτησω κ κατι....τελειωσα τα αντισυλληπτικα την Τεταρτη(πηρα 19 κ οχι 21-μου ειπε κ ο γιατρος- για να ξεκινησω πιο γρηγορα τις ενεσεις)κ σημερα Κυριακη ακομα δεν μου ηρθε η ρουφ....:roll:....ειχα ξαναπαρει πριν ενα χρονο μετα την αποβολλη αλλα δεν θυμαμαι ποτε μου ερχοταν.....Αυριο θα κανω ενα τηλ. κ στον γιατρο .....:confused:
Αχ....να πω κ πως τωρα που δεν πολυμπαινω στο φορουμ δεν το σκεφτομαι κ τοσο....ασχολουμαι με αλλα κ ξεχνιεμαι....κ νομιζω πως αισθανομαι καλυτερα...;)

Γλύκα
01-06-09, 18:18
κι εγώ nikijo μου δεν πολυμπαίνω και ναι νομίζω ότι κι εγώ είμαι καλύτερα...εξάλλου έχουμε και τα παιδάκια που μας χρειάζονται και δε μας αφήνουν πολύ χρόνο...
για τα αντισυλληπτικα, λυπάμαι δεν έχω ιδέα, έχω πάρει μια φορά πριν χρόνια και δε θυμάμαι καθόλου τι γίνεται...
εύχομαι σύντομα να ακολουθήσουμε το παράδειγμα των γνωστών σου..πρώτα εσύ, γιατί ξέρω πολύ καλά πόσο πιεστική είναι η ανάγκη για δεύτερο παιδάκι...κι εγώ εξάλλου στην κόρη μου παιδεύτηκα αρκετά για να τη συλλάβω...ε και για μένα μετά ένα τρίτο..γιατί ΤΟ ΘΕΛΩ!!
πολλά πολλά φιλιά..τα ξαναλέμε!!!!!!!!!!!

Eleonora2
09-06-09, 10:55
κι εγώ nikijo μου δεν πολυμπαίνω και ναι νομίζω ότι κι εγώ είμαι καλύτερα...εξάλλου έχουμε και τα παιδάκια που μας χρειάζονται και δε μας αφήνουν πολύ χρόνο...
για τα αντισυλληπτικα, λυπάμαι δεν έχω ιδέα, έχω πάρει μια φορά πριν χρόνια και δε θυμάμαι καθόλου τι γίνεται...
εύχομαι σύντομα να ακολουθήσουμε το παράδειγμα των γνωστών σου..πρώτα εσύ, γιατί ξέρω πολύ καλά πόσο πιεστική είναι η ανάγκη για δεύτερο παιδάκι...κι εγώ εξάλλου στην κόρη μου παιδεύτηκα αρκετά για να τη συλλάβω...ε και για μένα μετά ένα τρίτο..γιατί ΤΟ ΘΕΛΩ!!
πολλά πολλά φιλιά..τα ξαναλέμε!!!!!!!!!!!

Κορίτσια είμαι έγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν το πιστεύω!!!!!!!!!!!!! έκανα το τεστ και είναι θετικό!!!!!!
Είμαι στην 32η ημέρα και την 35η, την Παρασκευή, θα πάω στον γιατρό να με δει.

Εσείς που έχετε μείνει έγκυες είχατε τίποτα πονάκια χαμηλά τόσο νωρίς?????
Με ανησυχούν λιγο. Το είπα στον γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και θα με δει στις 5 ημέρες καθυστέρησης... Τι λέτε??

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας και τις συμβουλές σας για τι να προσέξω και τι όχι!!!

Ευχαριστώ!!!!

Γλύκα
09-06-09, 11:03
Κορίτσια είμαι έγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν το πιστεύω!!!!!!!!!!!!! έκανα το τεστ και είναι θετικό!!!!!!
Είμαι στην 32η ημέρα και την 35η, την Παρασκευή, θα πάω στον γιατρό να με δει.

Εσείς που έχετε μείνει έγκυες είχατε τίποτα πονάκια χαμηλά τόσο νωρίς?????
Με ανησυχούν λιγο. Το είπα στον γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και θα με δει στις 5 ημέρες καθυστέρησης... Τι λέτε??

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας και τις συμβουλές σας για τι να προσέξω και τι όχι!!!

Ευχαριστώ!!!!

ΕΛΕΟΝΩΡΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι!!!!τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!!!σου εύχομαι μια ήρεμη και χαλαρή εγκυμοσύνη και κοίτα να απολαύσεις αυτό το δι΄΄αστημα, είναι το καλύτερο της ζωής σου..
συμβουλές;;μμμμ να ξεκουράζεσαι, να πίνεις πολλά υγρά και να τρέφεσαι υγιεινά, να κολυμπάς σε καθαρά νερά εκτός αν ο γιατρός σου σου πει κάτι διαφορετικό, να φοράς όμορφα και άνετα ρούχα και το κυριότερα να αισθάνεσαι πιο όμορφη, πιο γλυκά και πιο υγιής από ποτέ...όσο για τα πονάκια είναι απολύτως φυσιολογικά, μη φοβάσαι καθόλου...
σε φιλώ και σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!περιμένω τα νέα από τα γιατρό σου..φιλιά!!!

Eleonora2
09-06-09, 12:22
ΕΛΕΟΝΩΡΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι!!!!τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!!!σου εύχομαι μια ήρεμη και χαλαρή εγκυμοσύνη και κοίτα να απολαύσεις αυτό το δι΄΄αστημα, είναι το καλύτερο της ζωής σου..
συμβουλές;;μμμμ να ξεκουράζεσαι, να πίνεις πολλά υγρά και να τρέφεσαι υγιεινά, να κολυμπάς σε καθαρά νερά εκτός αν ο γιατρός σου σου πει κάτι διαφορετικό, να φοράς όμορφα και άνετα ρούχα και το κυριότερα να αισθάνεσαι πιο όμορφη, πιο γλυκά και πιο υγιής από ποτέ...όσο για τα πονάκια είναι απολύτως φυσιολογικά, μη φοβάσαι καθόλου...
σε φιλώ και σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!περιμένω τα νέα από τα γιατρό σου..φιλιά!!!

Γλύκα μου σε ευχαριστώ και εύχομαι σύντομα να ακούσουμε και τα δικά σου ευχάριστα!!!!!!
Ακόμα δεν θέλω να ενθουσιάζομαι γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα... γι'αυτό είσατε από τις πρώτες που το μοιράζομαι και η συμβουλές σας θα είναι πολύτιμες για εμένα σαν "έμπειρες μαμάδες"!!!χχχχχ

Όσο για τα μπάνια θα τον ρωτήσω γιατί έχουμε κλείσει από 20/8 έως τέλος Αυγ. για Χανιά Κρήτης ... να δω τι θα μου πει!!!!

Εσύ έκανες μπανάκια???? εννοείται πάντα σε καθαρά νερα... αλλά από τους πρώτους μήνες???

Γλύκα
10-06-09, 08:52
Γλύκα μου σε ευχαριστώ και εύχομαι σύντομα να ακούσουμε και τα δικά σου ευχάριστα!!!!!!
Ακόμα δεν θέλω να ενθουσιάζομαι γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα... γι'αυτό είσατε από τις πρώτες που το μοιράζομαι και η συμβουλές σας θα είναι πολύτιμες για εμένα σαν "έμπειρες μαμάδες"!!!χχχχχ

Όσο για τα μπάνια θα τον ρωτήσω γιατί έχουμε κλείσει από 20/8 έως τέλος Αυγ. για Χανιά Κρήτης ... να δω τι θα μου πει!!!!

Εσύ έκανες μπανάκια???? εννοείται πάντα σε καθαρά νερα... αλλά από τους πρώτους μήνες???

Ελεονώρα μου ναι έκανα και στα δύο παιδιά μου..στο γιο μου έμεινα έγκυος Ιούνιο και έκανα μπάνια κανονικά και στην κόρη μου που γέννησα 15 Ιουλίου έκανα και πάλι μέχρι και ένα μήνα πριν γιατί στο τέλος πρέπει να προσέχουμε περισσότερο μήπως κολλήσουμε τίποτα..όλα καλά πήγαν και στα δυο και μάλιστα η θάλασσα που πήγαινα τότε δεν ήταν και η πιο καθαρή...αλλά βέβαια ό,τι σου πει ο γιατρός σου..αν όλα είναι καλά πάντως δεν πρόκειται να σου το απαγορεύσει
πω πω τέλειες οι διακοπές που προγραμμάτισες...μη τις χάσεις!!!

Eleonora2
10-06-09, 13:36
Ελεονώρα μου ναι έκανα και στα δύο παιδιά μου..στο γιο μου έμεινα έγκυος Ιούνιο και έκανα μπάνια κανονικά και στην κόρη μου που γέννησα 15 Ιουλίου έκανα και πάλι μέχρι και ένα μήνα πριν γιατί στο τέλος πρέπει να προσέχουμε περισσότερο μήπως κολλήσουμε τίποτα..όλα καλά πήγαν και στα δυο και μάλιστα η θάλασσα που πήγαινα τότε δεν ήταν και η πιο καθαρή...αλλά βέβαια ό,τι σου πει ο γιατρός σου..αν όλα είναι καλά πάντως δεν πρόκειται να σου το απαγορεύσει
πω πω τέλειες οι διακοπές που προγραμμάτισες...μη τις χάσεις!!!

Αχ Γλύκα μου μακάρι να πάνε όλα καλά!!!!
Φοβάμαι να κάνω όνειρα γιατί είναι πολύ νωρίς...
9/5 ήταν η τελευταία μου περίοδος. Άρα πόσο θα είμαι τέλος της εβδομάδας???
και πωε μετράμε τις εβδομάδε???

Ήσουν πολύ τυχερή που έκανες και τα μπανάκια σου και σου πήγαν όλα μια χαρά!!
Έτσι σου εύχομαι και στι τρίτο σου!!!!!

Γλύκα
11-06-09, 15:08
Αχ Γλύκα μου μακάρι να πάνε όλα καλά!!!!
Φοβάμαι να κάνω όνειρα γιατί είναι πολύ νωρίς...
9/5 ήταν η τελευταία μου περίοδος. Άρα πόσο θα είμαι τέλος της εβδομάδας???
και πωε μετράμε τις εβδομάδε???

Ήσουν πολύ τυχερή που έκανες και τα μπανάκια σου και σου πήγαν όλα μια χαρά!!
Έτσι σου εύχομαι και στι τρίτο σου!!!!!

σε ευχαριστώ για τις ευχές σου..αν και χλωμό το βλέπω..
λοιπόν στα ευχάριστα...μετράς την εγκυμοσύνη σου από την πρώτη μέρα της τελευταίας σου περιόδου..άρα είσαι ενός μήνα και αύριο 3 ημερών, δηλαδή πολύ φρέσκια..όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς κι ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε...

nikijo
12-06-09, 00:31
Ελεονορα μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!
Ειχα να μπω 3 μερες.....πωπω ...μπραβο ρε κοριτσι!!!!!Ολα καλα θα πανε,να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!!

Eleonora2
12-06-09, 11:48
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια και στα δικά σας!!!!

Έχω πολύ αγωνία για σήμερα το απόγευμα που θα με δει ο γιατρός........
Να δω τι θα μου πει... μακάρι όλα να πάνε καλά!!!!!!!!!

Θα σας ενημερώσω!

Καλό Σαβ/κο!!!!!

nikijo
15-06-09, 18:18
Ελεονωρα ....τι εγινε καλη μου;;;;τι σου ειπε ο γιατρουλης σου;;;; :)

Eleonora2
16-06-09, 10:30
Ελεονωρα ....τι εγινε καλη μου;;;;τι σου ειπε ο γιατρουλης σου;;;; :)

Καλημέρα!!
Δεν είδε κάτι . Μου είπε ότι ήταν πολύ νωρίς. (9/5 τελευταία περίοδος) Είδε όμως ότι το ενδομήτριο (??αυτό μαλλον) ότι είναι πολύ πλούσιο πράγμα που υποδηλώνει εγκυμοσύνη....
Αύριο πάλι έχω ραντεβού. Μου είπε πως τότε θα το δούμε το φασολάκι... ανυπομονώ ..
Είναι όλα καλά???? Ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει ... αν κάτι δεν πήγαιναι καλά δεν θα είχα συμπτώματα???? Το στήθος μου είναι πρησμένο αλλά δεν μπορώ να πω κι ότι υποφέρω....

Τι λέτε????

nikijo
16-06-09, 18:07
...εγω λεω...οτι θα εχεις μια τελεια κοιλιτσα κ σε 8 μηνες το ζουζουνακι σου αγκαλιτσα!!!!!!!:p:p:pφιλιααααα!!!!!!

Γλύκα
16-06-09, 21:21
Καλημέρα!!
Δεν είδε κάτι . Μου είπε ότι ήταν πολύ νωρίς. (9/5 τελευταία περίοδος) Είδε όμως ότι το ενδομήτριο (??αυτό μαλλον) ότι είναι πολύ πλούσιο πράγμα που υποδηλώνει εγκυμοσύνη....
Αύριο πάλι έχω ραντεβού. Μου είπε πως τότε θα το δούμε το φασολάκι... ανυπομονώ ..
Είναι όλα καλά???? Ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει ... αν κάτι δεν πήγαιναι καλά δεν θα είχα συμπτώματα???? Το στήθος μου είναι πρησμένο αλλά δεν μπορώ να πω κι ότι υποφέρω....

Τι λέτε????

μπράβο Ελεονώρα όλα θα πάνε καλά!!!μην ανησυχείς καθόλου...
εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό και από ξεκινάω πάλι ενέσεις..άντε πάλι βαρέθηκα ειλικρινά..τέλος πάντων ο γιατρός μου είπε επειδή θα λείπω να κάνω τις ενέσεις μόνη μου στην κοιλιά..τι λέτε;είναι εύκολο;;ξεκινάω από αύριο...

Eleonora2
17-06-09, 09:53
μπράβο Ελεονώρα όλα θα πάνε καλά!!!μην ανησυχείς καθόλου...
εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό και από ξεκινάω πάλι ενέσεις..άντε πάλι βαρέθηκα ειλικρινά..τέλος πάντων ο γιατρός μου είπε επειδή θα λείπω να κάνω τις ενέσεις μόνη μου στην κοιλιά..τι λέτε;είναι εύκολο;;ξεκινάω από αύριο...

Καλή επιτυχία!!!
Όσον αφορά για τις ενέσεις,πολλές κοπέλες τις κάνουν μόνες τους αφού βέβαια μάθουν το πως... πιστεύω ότι δεν θα είναι τίποτα αν σου δείξουν.

Άντε καλά αποτελέσματα!!!!

Κι εγώ έχω πολύ άγχος αν όλα θα είναι καλά.. γιατί δεν νιώθω κάτι..

Γλύκα
18-06-09, 12:30
Καλή επιτυχία!!!
Όσον αφορά για τις ενέσεις,πολλές κοπέλες τις κάνουν μόνες τους αφού βέβαια μάθουν το πως... πιστεύω ότι δεν θα είναι τίποτα αν σου δείξουν.

Άντε καλά αποτελέσματα!!!!

Κι εγώ έχω πολύ άγχος αν όλα θα είναι καλά.. γιατί δεν νιώθω κάτι..

Ελεονώρα τι έγινε ξαναπήγες στο γιατρό; όλα καλά;εγώ τελικά έκανα μόνη μου την ένεση χθες βράδυ....ε τα κατάφερα δεν ήταν τίποτα...ευτυχώς!!!!

Eleonora2
18-06-09, 12:42
Ελεονώρα τι έγινε ξαναπήγες στο γιατρό; όλα καλά;εγώ τελικά έκανα μόνη μου την ένεση χθες βράδυ....ε τα κατάφερα δεν ήταν τίποτα...ευτυχώς!!!!

Πήγα εχθές και το είδαμε!!!!!
Μου είπε ότι είναι λίγο πιο μικρό απ' ότι περίμενε αλλά μου είπε ότι δεν ύπάρχει κανένα πρόβλημα.... Αυτό σημαίνει ότι ο κύκλος μου ήταν μεγαλύτερος έτσι είπε.. τι να πω...
Μου είπε να μην ανησυχώ και θα τα πούμε την επόμενη Παρασκευή και τότε θα ξεκαθαρίσει το τοπίο..

Τι λές????

Eleonora2
18-06-09, 12:49
Πήγα εχθές και το είδαμε!!!!!
Μου είπε ότι είναι λίγο πιο μικρό απ' ότι περίμενε αλλά μου είπε ότι δεν ύπάρχει κανένα πρόβλημα.... Αυτό σημαίνει ότι ο κύκλος μου ήταν μεγαλύτερος έτσι είπε.. τι να πω...
Μου είπε να μην ανησυχώ και θα τα πούμε την επόμενη Παρασκευή και τότε θα ξεκαθαρίσει το τοπίο..

Τι λές????

Επίσης μου είπε ότι επειδή είναι ακόμα μικρό δεν έχουν ανέβει οι ορμόνες μου γι'αυτό δεν νιώθω κάτι (ναυτία - ζαλάδα)...

nikijo
18-06-09, 15:45
Αντε μπραβο βρε κοριτσακι!!!!!! Ολα καλα θα πανε !!!!!! :)

Γλυκα μου καλη αρχη!!!!! κ εγω μονη τις εκανα στο μηρο.... :)

Γλύκα
08-07-09, 10:50
επαναφέρω το θεματάκι για να το κλείσω μιας κι εγώ το ξεκίνησα..αποφάσισα λοιπόν ΤΕΛΟΣ, να μην ξανακάνω άλλη προσπάθεια με ενέσεις, παρακολούθηση ωορηξίας και γενικώς..σήμερα αδιαθέτησα, έχω κακή διάθεση αλλά είπα τέλος, πάρτο απόφαση δεν΄θα κάνεις άλλο παιδί..δεν πειράζει, έχω τα δύο καμάρια μου..όλα καλά..

σας φιλώ όλες!!εύχομαι καλή συνέχεια σε σας-εύχομαι ειδικά στην φίλη μου την Ελεονώρα που σε αυτό το ποστ ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη της να αποκτήσει ένα πανέμορφο και υγιέστατο παιδάκι και στην αγαπημένη μου nikijo γρήγορα μια δεύτερη εγκυμοσύνη..εννοείται θα σας παρακολουθώ...

φιλάκια σε όλα τα κοριτσάκια που προσπαθούν να γίνουν μανούλες..να μη το βάζουν κάτω και να θυμούνται ότι γρήγορα θα κρατάν το μωράκι τους αγκαλιά!!
τα λέμε....

Eleonora2
08-07-09, 16:59
επαναφέρω το θεματάκι για να το κλείσω μιας κι εγώ το ξεκίνησα..αποφάσισα λοιπόν ΤΕΛΟΣ, να μην ξανακάνω άλλη προσπάθεια με ενέσεις, παρακολούθηση ωορηξίας και γενικώς..σήμερα αδιαθέτησα, έχω κακή διάθεση αλλά είπα τέλος, πάρτο απόφαση δεν΄θα κάνεις άλλο παιδί..δεν πειράζει, έχω τα δύο καμάρια μου..όλα καλά..

σας φιλώ όλες!!εύχομαι καλή συνέχεια σε σας-εύχομαι ειδικά στην φίλη μου την Ελεονώρα που σε αυτό το ποστ ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη της να αποκτήσει ένα πανέμορφο και υγιέστατο παιδάκι και στην αγαπημένη μου nikijo γρήγορα μια δεύτερη εγκυμοσύνη..εννοείται θα σας παρακολουθώ...

φιλάκια σε όλα τα κοριτσάκια που προσπαθούν να γίνουν μανούλες..να μη το βάζουν κάτω και να θυμούνται ότι γρήγορα θα κρατάν το μωράκι τους αγκαλιά!!
τα λέμε....

Γλύκα μου κι εγώ στην θέση σου θα σταματούσα να το σκέφτομαι.
Δεν σε πήραν τα χρόνια έχει περιθώρια.
Αν είσαι ήρεμη και το ξεχάσεις είμαι σίγουρη ότι θα κάποια στιγμή θα μας ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου έκπληκτη!!!!! μια και το είχες αφήσει πίσω σου.
Έτσι συμβαίνει πάντα!!!

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και τον αντρούλη σου και αν είναι να έρθει θα έρθει.
Μια φίλη μου μετά από πέντε χρόνια προσπαθειών από μόνοι τους έμεινε έγκυος στο 1ο!!!
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο ευλογημένη είσαι ..:)))))))))
Το ξέρω πως το κατανοείς και πως θα κάνεις το καλύτερο.

Καλό καλοκαίρι και μην μας ξεχνάς... πάντα θα σε έχω στη σκέψη μου!!!
και θα θέλω να μαθαίνω τα νέα σου ότι κι αν είναι αυτά!!!!!

Φιλάκια και χάρηκα που γνώρισα έναν τόσο ζεστό και γλυκό άνθρωπο. Γιατί κι εγώ όταν ήμουν χάλια τις δικές σου συμβουλές ακολούθησα και σε ευχαριστώ.
Ελπίζω κι εγώ να σε βοήθησα κάπου!!!!!

Γλύκα
09-07-09, 00:21
Γλύκα μου κι εγώ στην θέση σου θα σταματούσα να το σκέφτομαι.
Δεν σε πήραν τα χρόνια έχει περιθώρια.
Αν είσαι ήρεμη και το ξεχάσεις είμαι σίγουρη ότι θα κάποια στιγμή θα μας ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου έκπληκτη!!!!! μια και το είχες αφήσει πίσω σου.
Έτσι συμβαίνει πάντα!!!

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και τον αντρούλη σου και αν είναι να έρθει θα έρθει.
Μια φίλη μου μετά από πέντε χρόνια προσπαθειών από μόνοι τους έμεινε έγκυος στο 1ο!!!
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο ευλογημένη είσαι ..:)))))))))
Το ξέρω πως το κατανοείς και πως θα κάνεις το καλύτερο.

Καλό καλοκαίρι και μην μας ξεχνάς... πάντα θα σε έχω στη σκέψη μου!!!
και θα θέλω να μαθαίνω τα νέα σου ότι κι αν είναι αυτά!!!!!

Φιλάκια και χάρηκα που γνώρισα έναν τόσο ζεστό και γλυκό άνθρωπο. Γιατί κι εγώ όταν ήμουν χάλια τις δικές σου συμβουλές ακολούθησα και σε ευχαριστώ.
Ελπίζω κι εγώ να σε βοήθησα κάπου!!!!!

Ελεονώρα μου γλυκιά πόσο με συγκίνησες!!χαίρομαι αν σε βοήθησα έστω και λίγο..
και ξέρεις ε; όποια απορία έχεις για την εγκυμοσύνη εγώ είμαι εδώ, να είσαι καλά να χαίρεσαι την εγκυμοσύνη και το μωράκι μέσα σου..σου εύχομαι τα καλύτερα σ' ευχαριστώ και για τις δικές σου ευχές ...σε φιλώ και θα τα λέμε!!!

nikijo
09-07-09, 15:11
ΠΟλλα φιλια κ απο μενα γλυκια μου Γλυκα!!!!!!!!
...θα συμφωνησω με την Ελεονορα μας...(για να τ ακουω κ εγω....)
Δεν θα χαθουμε.... ;)

Γλύκα
12-07-09, 20:24
ΠΟλλα φιλια κ απο μενα γλυκια μου Γλυκα!!!!!!!!
...θα συμφωνησω με την Ελεονορα μας...(για να τ ακουω κ εγω....)
Δεν θα χαθουμε.... ;)

nikijo μου τώρα επέστρεψα και είδα το μήνυμα σου..φυσικά και δε θα χαθούμε θα κοιτάζω πάντα τα νέα σου κι έυχομαι σύντομα να μάθω τα ευχάριστα...σε φιλώ

Sunty
29-04-12, 01:43
ποσο πρεπει να ειναι η οιστραδιολη τη μερα της πρεγνυλ;