PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΚΑ-ΕΝΣΗΜΑ-ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ (200 μειον)

Νίκη
04-05-07, 11:40
Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού δικαιούνται οι άμεσα ασφαλισμένες, οι συνταξιούχοι και οι σύζυγοι των ασφαλισμένων και των συνταξιούχων (μέλη οικογένειας) και καταβάλλεται αντί μαιευτικής περίθαλψης 4-6 ημερών.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την καταβολή του βοηθήματος τοκετού είναι τα εξής:

1) Ασφαλιστικό βιβλιάριο του /της δικαούχου (ΔΑΤΕ, ΑΔΕ, ΑΔΑ, Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης) ή Βεβαίωση Εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ- ΕΤΑΜ που ελέγχει την έδρα της επιχείρισης.
2) Ατομικό βιβλιάριο υγείας της ασφαλισμένης - δικαιούχου ή αν πρόκειται για την σύζυγο μέλος οικογένειας του ασφαλισμένου, το ατομικό βιβλιάριο του συζύγου και το οικογενειακό.
3) Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

Σε περίπτωση γέννησης διδύμων ή τριδύμων χορηγούμε δύο ή τρία βοηθήματα τοκετού, αναλόγως.
Αν υπάρξει παθολογική ανέλιξη του τοκετού, εκτός από το βοήθημα τοκετού, παρέχεται και νοσοκομειακή περίθαλψη σύμφωνα με την κρατική διατίμηση.

Τηλεφωνικά που επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν πως αρκούν 50 ένσημα για το Βοήθημα τοκετού...Πήγα στο ΙΚΑ ΕΥΟΣΜΟΥ είδαν τι ένσημα έχω και μάζεψα και τους πήγα τα χαρτιά μου και μου λένε ελάτε από βδομάδα να πάρετε το εφάπαξ ποσό... Πάω σήμερα και μου λένε δεν το δικαιούστε γιατί έπρεπε να είχατε 200 ένσημα...Τους εξηγώ ότι 200 ένσημα χρειάζονται για να πάρω Βοήθημα κυοφορίας-Λοχείας και ότι έχω ενημερωθεί από την ηλεκτρονική σελίδα του ΙΚΑ..Έχω μιλήσει τηλεφωνικά και με κάποια από την Αθήνα και μου είπε δικαιούμαι... Τελικά τί γίνεται? ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ? Εγώ έχω 120 ένσημα.

ilonka19
04-05-07, 12:27
Καλημέρα. Μόλις γύρισα από το ΙΚΑ! Δεν δικαιούσε επίδομα μητρότητας (κυοφορίας-λοχείας) οπου απαιτουνται 200 ένσημα. Δικαιούσε όμως με 50 ένσημα το το Βοήθημα Τοκετού το οποίο καταβάλεται μετά τον τοκετά (ένα από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι η ληξιαρχική πραξη γέννησης της κορούλας σου :) ) Το ποσό αυτό για τοκετούς που θα γίνουν στο διάστημα 01.05.2007-31.12.2007 είναι 881,70. Το ποσό αυτό μπορεί να το παραλάβει μετά τον τοκετό κάποιο άλλο πρόσωπο αρκεί από τώρα να πάρεις μία εξουσιοδότηση από το ΙΚΑ σου όπου θα υπάρχει το γνήσιο της υπογραφής σου. Δικαιούσε επίσης από τον ΟΑΕΔ ακόμα περίπου 700-800 ευρώ τα οποία και εκείνα νομίζω ότι τα παίρνεις μετά τον τοκετό (για τα χρήματα από τον ΟΑΕΔ δεν είμαι σίγουρη).

Νίκη
04-05-07, 13:03
Δε μου το εξήγησαν ότι τα παίρνω μετά... ΦΦΦ ευχαριστώ κούκλα μου

mamavasia
04-05-07, 15:59
εγώ πάντως απο τον ΟΑΕΔ τα πήρα μετά τον τοκετό

maria
07-05-07, 09:23
Εγω μάλιστα του ΟΑΕΔ τα πήρα αφού΄είχα πάρει όλα τα λεφτά του ΙΚΑ μετά τον τοκετό.

eirhnh1
24-08-07, 11:01
ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΒΓΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ. (10/09) ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ... ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΚΑ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΜΕ??

anika
11-01-08, 10:29
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΘΕΣΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΩΣ ΤΟΝ 8/2007. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗ 17η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1800.
ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΑΝ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΕ ΙΣΧΥ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ , ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ, ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

sunsun
21-01-08, 22:45
Σημασία έχει τί έκανες τα τελευταία 2 χρόνια πριν την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού (ή την πραγματική ημερομηνία τοκετού). Αν έχεις συμπληρώσει 200 ένσημα, τα δικαιούσαι όλα από το ΙΚΑ. Για πιο σίγουρα μπορείς ηλεκτρονικά να στείλεις το ερώτημά σου στο www.ika.gr και σε παίρνουν μετά τηλέφωνο. Αν έχεις συμπληρώσει 50 ένσημα δικαιούσαι μόνο το επίδομα τοκετού περίπου 880 ευρώ.

anika
23-01-08, 09:59
Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

sokoti
24-06-08, 13:52
Η περίπτωσή μου είναι λίγο περίπλοκη...
Γέννησα στις 15.11.2006. Πήρα τους 2 μήνες + όλο το μειωμένο ωράριο σε μήνες + την κανονική άδεια. Δηλ. πληρωνόμουν κανονικά μέχρι 15 Ιουλίου 2007. Απο τότε είμαι σε άδεια ανευ αποδοχών. Τώρα είμαι εγκυος! Θα γεννήσω μέσα στον Δεκέμβριο. Έχω 150 ένσημα, δηλ μου λείπουν 50. Τί μπορώ να κάνω? Αν πάρω αναρρωτική άδεια βοηθάει? Να προσθέσω ότι έχω και 51% αναπηρία...
Είμαι σε απόγνωση. Ξέρει καμία να μου πει κάτι?

θωμαίς
27-06-08, 14:29
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ WWW.OAED,GR ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ!ΦΙΛΙΑ

sunsun
03-07-08, 15:10
΄Βρες γνωστό φίλο κουμπάρο για να σε προσλάβει εικονικά. (οι δυο τελευταίοι μήνες δεν μετράνε γιατί θα είσαι σε άδεια κυήσεως). Η κατάλληλη στιγμή για να προσληφθείς είναι 4-5 μήνες πριν την ΠΗΤ σου ώστε να συμπληρώσεις 50 ένσημα. Θα πρέπει για μισθό 750 ευρώ περίπου να πληρώνεις 300 ευρώ τις δικές σου εισφορές και του εργοδότη κάθε μήνα. Συμφέρει όμως γιατί παίρνεις περισσότερα και θα δικαιούσαι και το εξάμηνο, το οποίο πληρώνεσαι από τον ΟΑΕΔ.

Τώρα στην πράξη δεν ξέρω τί γίνεται. Είναι μαϊμουδιά αλλά δεν τους χρωστάμε κιόλας.

sokoti
10-07-08, 17:03
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.. να΄σται καλά

ΑΝΔΡΟΟΝΙΚΗ
25-11-08, 15:39
ΚΑΛΗΣΜΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 10/6/08 ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΙΚΑ,ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 170.ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ?ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΣΗ ΑΔΕΙΑ ΠΑΙΡΝΩ?ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΩ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ Η ΑΝΕΥ?

DaF
25-11-08, 16:53
τίποτα δεν δικαιούσαι, μόνο το επίδομα τοκετού (γύρω στα 1000 ευρώ).

ΑΝΔΡΟΟΝΙΚΗ
26-11-08, 09:27
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΔΗΛΑΔΗ ΑΔΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ?

Gatoni
29-11-08, 21:24
Kalispera... epeidi thn patisa agria egw me ton Oaed kai to ika tha sou pw akrivws ti ginetai kai ti dikaiousai. To Ika thelei na exeis akrivws men 200 enshma alla oxi auto to diasthma pou esi eisai egkios alla 2 xronia hmerologiaka prin. Dhladh prepei na ta exeis siblirwmena tis 2007-2008 ara ean esi den ta exeis mhn agxwnesai na ta mazepseis dioti den metrane.
Ara loipon den ta exeis apo prohgoumenes xronies distixws den pairneis oute to epidoma to epidoma loxeias oute ths kyoforias oute epishs kai ta lefta apo ton oaed dioti thelei o Oaed thn apodeixh apo ta epidomata pou exeis apo to IKA. Koinws opws sou egrapse kai h kopela mono to efapax dikaiouse. A! oute kai to examhno dikaiouse......
To mono pou dikaioumaste kai mou eipan apo ton oaed einai to 6wro kai to 7wro wrario ths douleias to opoio me sinenohsh tou ergodoth sou kai tou oaed mporeis na to enwseis kai na kathiseis se periptwsei pou den tha exeis bohtheia sto spiti.
Sou ta grafsw analitika giati ta exw psaxei prosfata kai exa faei gerh psixrolousia.... Elpizw na se bohthisa...

ΠΙΤΣΙ
03-02-09, 13:46
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ :shock: ....ΕΓΩ ΓΕΝΝΑΩ ΣΤΙΣ 10 ΙΟΥΛΙΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ ΣΤΙΣ 24/05 ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΕΝΣΗΜΑ :cry: ...ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΤΟΚΕΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ.ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΕΤΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕΤΡΑΝΕ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΗΔΗ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΤΡΑΝΕ...ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΣΗΜΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 224 ΑΥΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;ΜΕΤΡΑΝΕ;ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

μαρια μπραχαμι
03-02-09, 17:58
καλησπερα ελενα.τα ενσημα απο αναρρωτικη δεν μετρανε.πο το 6μηνο λογιζονται ως πραγματικη προυπηρεσια κ στη συνταξη κ στην απολυση κ φυσικα στα επιδοματα ειναι σαν να δουλευες κανονικα

ΠΙΤΣΙ
03-02-09, 18:44
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ! :lol:

μαρια μπραχαμι
03-02-09, 19:06
τα ιδια θα σου πουν γιατι το ειχα ψαξει κ γω γιατι γεννησα 14/2/2008 κ ηθελα να μεινω παλι εγκυος συντομα κ γιαυτο το κοιταγα.βεβαια ακομα δεν τα εχω καταφερει αλλα που θα παει!!!!!!!!!!

ΠΙΤΣΙ
03-02-09, 20:39
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΡΑΚΙ!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :D

katia1908
01-04-09, 17:09
geia sas se olous, xerwmai pou vrika kapoio side pou asxwleitai me ola auta ta xrisima femata pou apasxwloun tous goneis.

katia1908
01-04-09, 17:15
egw eimai mia anipantri mitera i opoia den pire oute ena e apo to ika gia tin gena an kai mou stixise polli (iaso).me dikaiologia oti eimoun sto vivliario ugeia tis miteras mou otan imoun egeios kai den ixa diko mou.
twra pws mporw na mafw an dikaioumai kapoio epidoma gia to paidi to opoio einai twra pleon 14minon.

Ninaki...
27-04-09, 14:16
Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα στο φόρουμ και βλέπω πως είναι αρκετά χρήσιμο για τις μέλλουσες μανούλες όπως είμαι εγώ!

Εργάζομαι με 4ωρη απασχόληση από τον Ιούνιο του 2007, 5 ημέρες την εβδομάδα και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να πάρω και εγώ επίδομα κυοφορίας διότι στα χαρτιά που πρέπει να προσκομίσω διάβασα στο forum πως χρειάζεται το ΙΚΑ ένσημα 2 ετών τα οποία δεν έχω!

Επομένως δεν δικαιούμαι το επίδομα?

jtse
05-05-09, 15:19
ninaki σου στέλνω το κείμενο από το site του ΙΚΑ (ika.gr)

"Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης."

Γράφει για 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια από την ημέρα τοκετού. Δεν τα έχει συμπληρώσει από το 2007? ρωτάω γιατί δεν ξέρω πως πιάνονται τα 4ωρα. Πιάνονται σαν μισός χρόνος (δηλαδή 300 ένσημα το χρόνο / 2 = 150 ένσημα το χρόνο ?). Ακόμα και έτσι πιστεύω ότι τα έχεις ήδη αλλά καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο για να ρωτήσεις.

tboys
07-05-09, 22:59
4ωρη απασχόληση 5 ημέρες την εβδομάδα σημαίνει 21 ή 22 ένσημα το μήνα ανάλογα με τις ημέρες του μήνα, οπότε εσύ αφού δουλεύεις από τον 06/2007 είσαι ΟΚ!!!
Πήγαινε μια βόλτα στο ΙΚΑ να πάρεις τα ενσημά σου και θα δεις ακριβώς πόσα έχεις.

Ninaki...
08-05-09, 11:28
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Σίγουρα τα έχω αλλά θα πάω κιόλας να τα ζητήσω.

Σε οποιοδήποτε ΙΚΑ μπορώ να πάω? Ή απαραίτητα στης περιοχής μου???

tboys
09-05-09, 17:14
Σε οποιοδήποτε ΙΚΑ μπορείς να πας. Τα ένσημα είναι μηχανογραφημένα και το σύστημα τα βγάζει από οποιαδήποτε περιοχή της χώρας. Τώρα αν πέσεις σε γκαου υπάλληλο και σου λέει διάφορα μη μασήσεις και φύγεις σίγουρα μπρεί να σου τα δώσει. Επίσης μια συμβουλή, καλύτερα να πας στο τμήμα Εσόδων να σε εξυπηρετήσουν και όχι από τις Παροχές

ιωαννακ
21-05-09, 19:25
Γεια σας και καλό απόγευμα. Μόλις σήμερα έγινα και εγώ μέλος στην σελίδα σας και είμαι παρά πολύ χαρούμενη. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με κάτι. Είμαι από Κέρκυρα και είμαι 3 μηνών έγκυος ξέρετε πληροφορίες σχετικό με την μαιευτικοί το νοσοκομείου στην Κέρκυρα.

Περιμένω απάντηση σας.

Σας Ευχαριστώ.

Ιωάννα

γεωργια ηρακλειο κρητησ
18-07-09, 22:37
καλησπερα κοριτσια εγω εχω τελευταια περιοδο 16/1/09 και επειδη γεννησα και εγω περυσι 17/4 και πηρα 6 μηνη αδεια μου ειπαν απο το ικα οτι δεν μετρανε τα ενσημα τησ 6 μηνησ αδειασ στα 200 που χρειαζοναι.επισησ δεν μου δωσανε και τιποτα απο την αναρωτικη αδεια που πηρα 20 μερεσ λεγοντασ οτι δν συμπληρωνω τα ενσημα.οποτε τι ισχυει?

Arianna
27-07-09, 17:45
koritsia geia sas
exo PHT 25/9 kai se mia evdomada sumplirono 56 meres pro toketou.tha thela omos na doulepso kai ton 8o kai na eksasfaliso ena mina extra me to moro argotera. ti ginetai me to IKA? molis pira to xarti pou epivevaionei tin PHT apo to giatro tou IKA. ti epidomata dikaoumai? auto tis loxeias-mitrotitas einai ksexoristo i to idio? kai an doulepso ton 8o plironomai kanonika ?i isxuei to poso pou dinei to IKA? pos eksasfalizo oti o ergodotis tha angnorisei to mina meta (idiotiki etaireia) ?opoia exei perasei apo to golgotha pou legetai IKA prosfata kai kserei ta posa ta diastimata pou prepei na ginoun oles oi grafeiokratikes kiniseis please help
(pira kai sta dioikitika tou IKA kai me parapempei o enas ston allo kai akri de vrisko)

euxaristo polu

poukis
27-07-09, 18:39
Πηγα σημερα στο ικα να μου μετρησουν τα ενσημα,ΠΗΤ εχω 29/12/09.Απο το σεπτεμβριο του 2008 μεχρι τον μαιο του 2009 εχω 204 ενσημα.Στο ικα με ειπαν οτι ειναι οριακα κ αυτο θα μου το πουν τοτε,οταν θα παω "επισημα" να παρω τα επιδοματα.Επισης με ειπαν σε περιπτωση που γεννησω τον νοεμβριο(προωρα) δεν θα παρω τα επιδοματα ουτε κ το εξαμηνο.Τους ειπα οτι δεν ειναι τα 2 τελευταια χρονια αν εχεις 200 ενσημα παιρνεις τα επιδοματα κ το εξαμηνο?Κ παλι μου ειπαν οτι ειμαι στο οριο κ κατι μπορει να αλλαξει,γενικοτερα μασουσαν τα λογια τους.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να παω κ στην δουλεια γιατι ειμαι στο κρεβατι με συσπασεις.Αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου.Ευχαριστω πολυ!

Nadine
27-07-09, 18:58
Αυτό, που ξέρω είναι ότι απαιτούνται 200 ένσημα, άρα δικαιούσαι τα επιδόματα..!
Και 200 να είχες, πάλι τα δικαιούσουν, γιατί το παίζουν δύσκολοι....??

antu
27-07-09, 19:58
γιατι να μην τα παρεις ? εγω καθε χρονο ειχα κανονικα τα ενσημα μου οταν εμεινα εγγυοσ το 2007 ειχα απο το ιανουαριο ως τον ιουνιο 134 ενσημα και γεννησα οκρωβριο ( απο τον μαρτιο και μετα δεν δουλεψα σχεδον καθολου ειχα παρει αδειες, επαπιλουμενη κλπ γενικα οτι υπηρχε).Σε πληροφορω πηρα κανονικα ολα τα επιδοματα ( το εξαμηνο δεν υπηρχε τοτε:() οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα

poukis
27-07-09, 20:07
Αυτό, που ξέρω είναι ότι απαιτούνται 200 ένσημα, άρα δικαιούσαι τα επιδόματα..!
Και 200 να είχες, πάλι τα δικαιούσουν, γιατί το παίζουν δύσκολοι....??

Κ γω αυτο γνωριζω αλλα σημερα στο ικα αλλα λεγανε κ αγχωθηκα,δεν ξερω τι κανω.Να παω παλι να ρωτησω γιατι φοβαμαι μη γινει τιποτα κ τα χασω.Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.

Nadine
27-07-09, 20:09
Μην ανησυχείς, θα τα πάρεις κανονικότατα τα επιδόματά σου.....!!

Ρούλα26
28-07-09, 00:28
Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!Το ΙΚΑ ζηταει να εχεις συμπληρωσει 200 ενσημα,απο την ημερα που θα παρεις την αδεια τοκετου και για 2 χρονια πριν.

mairy86
18-09-09, 12:40
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ.
ΕΧΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΙΣ 24/06/09 ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΩ 10/12/09 ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?

EYA79
25-09-09, 13:00
Μαιρη μου καλημερα.Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Σιγουρα απο τον ΟΑΕΔ θα σου ζητησουν ενσημα 1 χρονου απο οσο θυμαμαι αρα μαλλον δεν δικαιουσε κατι.Οσο για το ικα στη δουλεια σου εισαι μονημη;;;;αν εισαι με συμβαση νομιζω πως οχι αν εισαι μονημη σιγουρα κατι θα παρεις.Αν καποια αλλη κοπελα γνωριζει περισσοτερα ας μας διαφωτησει......

MAMADORA
25-09-09, 13:42
καλημέρα απ ότι θυμάμαι χρειάζονται και ένσημα από τον προηγούμενο χρόνο περίπου 200 άν δε κανω λάθος τώρα το καλύτερο είναι να ενδιαφερθείς η ίδια στο ικα της περιοχής σου για να είσαι και σίγουρη. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!!

ntina-mpempis
13-10-09, 18:13
γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

elenik
13-10-09, 21:21
δεν αναφερεις ποτε γεννησες ωστε να τα βαλουμε κατω μηπως βγαλουμε καμια ακρη. Λογω της πολυπλοκοτητας παντως θα προτεινα ενα τηλ. στο ΙΚΑ της περιοχης σου.

Με το καλο και χαλαρα. Το μπεμπε εσυ ;-)

piii
22-10-09, 21:30
Συγγνώμη που ανοίγω καινούργιο post και ενδεχομένως αυτά που θα ρωτήσω έχουν ειπωθεί κάπου, αλλά αν έχετε την καλοσύνη δώστε μια απάντηση.

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα. Εχω κανονικά ασφάλεια ΙΚΑ.
Η σύζυγος μου πριν 1 μέρα έφερε στο κόσμο το δεύτερο παιδί μας.
Η σύζυγος μου εδώ και 2 χρόνια περίπου δεν εργάζεται. Είμαι σίγουρος 100% ότι δεν έχει 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια.
Εχω αυτή και το πρώτο μου παιδί σαν προστατευόμενα μέλη στο δικό μου βιβλιάριο απο τον Μάρτιο του 2009 περίπου( Αν αναρωτηθείτε γιατί τόσο αργά απλά ήταν δικιά μου βλακεία και αμέλεια).
Γέννησε σε ιδιωτική κλινική.
Δικαιούμαι η τελως πάντων δικαιούται αυτή μέσω εμού το επίδομα τοκετού ή όχι;
Και αν ναί υποθέτουμε ότι το πέρνουμε απο το ΙΚΑ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

koritsi
26-10-09, 16:41
γεια σας! την βοηθεια σας! απο το 2001 μεχρι το 2006 ειχα ενσημα ικα μετα τα τελευτςια 2 χρονια δηλ 2007-2009 ειχα τεβε. βοηθηστε με σας παρακαλω εγω δικιαουμε επισομα λοχειας?γενναω ιουνιο 2010

piii
29-10-09, 11:46
Επειδή βλέπω ότι κανένας δεν απάντησε ας απαντήσω εγώ για πάρτη μου μήπως βοηθήσει τους υπόλοιπους.
Πήρα κανονικά σήμερα το επίδομα τοκετού (991,20) με μόνα δικαιολογητικά την ληξιαρχική πράξη γέννησης, τα δύο βιβλιάρια(δικό μου, της συζύγου) και μια υπέυθυνη δήλωση που υπέγραψα ότι δεν έχω εισπράξει κάποιο βοήθημα απο άλλο ταμείο.
ΔΕΝ χρειάστηκε εξουσιοδότηση.

zoegeo
08-12-09, 10:34
Δεν εχω τα 200 ενσημα που χρειαζεται γαι τα επιδοματα.Εχω 140 και κατι.Δεν θα παρω τιποτα για τους μηνες που θα κατσω ;;;Ξερει καμια να μου πει;;

kalamaraki
08-12-09, 10:42
Μπορείς να κοιτάξεις εδώ μήπως βρεις πληροφορίες
www.oaed.gr
αλλά για το 12μηνο επίδομα θέλει δυστηχώς 200ένσημα...

elvlad
25-02-10, 16:22
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΗ....ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ 2 1/2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΜΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΣ 18/12/2009 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΗΤ ΕΙΝΑΙ 11/6/2010 ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΥΡΙΟ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩΜΟΥΝ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΩΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΟ 2010 ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΑ 18/12/09 ΣΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΧΑΝΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ??? ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΛΟΓΙΚΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ELENA!!
05-08-10, 00:25
εχω απο το 2002 ενσημα...μεχρι κ 31/07/2010.τουτεστιν 175 ενσημα αυτο τον χρονο...αν αποφασισω να κανω δευτερο παιδι...λογικα δεν εχω τα 200 ενσημα που απαιτουνται το 2010 ωστε να δικαιουμαι το επιδομα τοκετου κ λοχειας?

διαβασα οτι απαιτουνται 200 ενσημα τα 2 τελευταια ετη πριν την πιθανη ημερομηνια γεννησησ του παιδιου.αρα αν εγω κανω παιδι μεσα στο 2011 χανω τα παντα απο ελλειψη 25 ενσημων?ή με σωζει οτι θα μπω ως προστατευομενο μελος στον συζυγο απο 02/2011 που θα ληξει η ασφαλεια μου?

πολυ λυπηθηκα σημερα...ξερει καποιος να με κατατοπισει?:roll:

kikileuteris
05-08-10, 10:33
εχω απο το 2002 ενσημα...μεχρι κ 31/07/2010.τουτεστιν 175 ενσημα αυτο τον χρονο...αν αποφασισω να κανω δευτερο παιδι...λογικα δεν εχω τα 200 ενσημα που απαιτουνται το 2010 ωστε να δικαιουμαι το επιδομα τοκετου κ λοχειας?

διαβασα οτι απαιτουνται 200 ενσημα τα 2 τελευταια ετη πριν την πιθανη ημερομηνια γεννησησ του παιδιου.αρα αν εγω κανω παιδι μεσα στο 2011 χανω τα παντα απο ελλειψη 25 ενσημων?ή με σωζει οτι θα μπω ως προστατευομενο μελος στον συζυγο απο 02/2011 που θα ληξει η ασφαλεια μου?

πολυ λυπηθηκα σημερα...ξερει καποιος να με κατατοπισει?:roll:

Δουλεύεις αυτή τη στιγμή?Εγώ είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου στον 6ο μήνα ης εγκυμοσύνης μου και έχω ένα παιδάκι 13 μηνών. Πήγα να πάρω ασθένεια από το ΙΚΑ και δε μου την πληρώνουν γιατί δε συμπληρώνω κάποια ένσημα. Για τα επιδόματα μητρότητας κτλ μου είπαν το εξής:Εγώ έχω ΠΗΤ 10/11/2010. Θα πρέπει από 09/11/2008 μέχρι την ΠΗΤ να έχω συμπληρώσει 200 ένσημα. Εγώ όμως ήμουν πάλι έγκυος με συσπάσεις όπως τώρα και έχω 198 ένσημα:mrgreen::mrgreen: . Τα ένσημα του ΟΑΕΔ για το 6μηνο και του ΙΚΑ για τη λοχεία είναι μόνο συντάξιμα. Αποτέλεσμα?Θα πάω στη δουλειά για κανένα μήνα για να συμπληρώσω. Γιατί λένε 200, αν μου πουν τίποτα άλλο?Και μιλάμε ότι έχω ένσημα πάνω από 10 χρόνια!

ELENA!!
05-08-10, 16:50
με το καλο ευχομαι.

οχι σταματησα τωρα δεν δουλευω...πηρα το ικα το πρωι μου ειπαν αυτο ακριβως που μου ειπες...200 στα 2 τελευταια ετη προ γεννασ.

οαεδ χανω μονο δλδ?

kikileuteris
05-08-10, 17:00
με το καλο ευχομαι.

οχι σταματησα τωρα δεν δουλευω...πηρα το ικα το πρωι μου ειπαν αυτο ακριβως που μου ειπες...200 στα 2 τελευταια ετη προ γεννασ.

οαεδ χανω μονο δλδ?

Ευχαριστώ!

τι εννοείς ΟΑΕΔ χάνω?Το 6μηνο?Από ότι ξέρω όχι δεν το χάνεις.

zoe_360
07-08-10, 16:46
αν υποθεσουμε οτι η συζυγος δεν συμπληρωνει τα 200 ενσημα (κακη ωρα εγω) και ο συζυγος εχει ικα δικαιουται αυτος το επιδομα του ικα???
ξερει κανεις?
ευχαριστω!

kikileuteris
07-08-10, 17:15
αν υποθεσουμε οτι η συζυγος δεν συμπληρωνει τα 200 ενσημα (κακη ωρα εγω) και ο συζυγος εχει ικα δικαιουται αυτος το επιδομα του ικα???
ξερει κανεις?
ευχαριστω!

παίρνει κάποια χρήματα αλλά πολυ λίγα σε σχέση με αυτά που θα έπαιρνε αν δούλευε.

arleta
07-08-10, 18:39
ξερει κανεις?
ευχαριστω!

ο συζυγος απο τη στιγμη που η συζυγος δεν εχει τα 200 ενσημα τα 2 τελευταια ετη παιρνει μονο το επιδομα τοκετου απο το ικα... σχεδον 1000 ευρω... 990 νομιζω για την ακριβεια....

arleta
07-08-10, 18:41
Ευχαριστώ!

τι εννοείς ΟΑΕΔ χάνω?Το 6μηνο?Από ότι ξέρω όχι δεν το χάνεις.

αν δεν υπαρχει ενεργη εργασιακη σχεση δε παιρνεις απο τον οαεδ το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας που ειναι η διαφορα των μισθων που θα επαιρνες οσο εισαι σε αδεια μητροτητας με αυτα που σου δινει το ικα........
επισης και για το εξαμηνο πρεπει να υπαρχει ενεργη εργασιακη σχεση......

nandia.maurom
16-11-10, 20:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΧΩ 196 ΕΝΣΗΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ 4 ΕΝΣΗΜΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ..Ε?

tboys
16-11-10, 21:21
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΧΩ 196 ΕΝΣΗΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ 4 ΕΝΣΗΜΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ..Ε?

δεν μπορείς σίγουρα να τα αγοράσεις από το ΙΚΑ, αλλά πες στον εργοδότη σου να σου κολήσει 4 ημέρες στο μήνα, εεε και ένα.... λαθάκι ... εκ παραδρομίς ...δεν έγινε και τίποτα .....

sofaki1978
16-11-10, 21:55
ποτε γεννας????δεν εχεις ετησια αδεια για να παρεις τα ενσημα που λειπουν????καλυτερα να μην ειναι ακριβως 4....ας ειναι παραπανω....

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 11:06
κοριτσια καλημερα , συμπληρωσα σε πολλα τοπικ αλλα δυσκολα...δεν εβγαλα ακρη..ανοιξα ενα νεο θεμα για τις νεες μαμαδες...

εγω ειαμι ανεργη, δεν εχω συμπληρωσει τα 200 ενσημα, θελω αλλα 175 γιατι σταματησα την δουλεια τον αυγουστο του 2009, τα ενσημα ειναι περιπου 1400 ευρω...με συμφερει να τα κολλησω απο τωρα;;;;;;προλαβαινω...;;;;;;
το επιδομα τοκετου το δικαιουμαι ετσι;(η ασφαλιση ισχυει μεχρι φεβρουαριο μετα θα περασω στον αντρα μου αν δεν κανω προσληψη)
και σκεφτομουνα μετα την γεννα να κανω απολυση να παρω και ταμειο...γινεται;;;;
τα επιδοματα λοχειας και κυοφοριας για να τα παρω πρεπει να εχω προσληψη και μετα που θα γεννησω;αν ναι για ποσο καιρο;

agkiolina
29-11-10, 11:52
κοριτσια καλημερα , συμπληρωσα σε πολλα τοπικ αλλα δυσκολα...δεν εβγαλα ακρη..ανοιξα ενα νεο θεμα για τις νεες μαμαδες...

εγω ειαμι ανεργη, δεν εχω συμπληρωσει τα 200 ενσημα, θελω αλλα 175 γιατι σταματησα την δουλεια τον αυγουστο του 2009, τα ενσημα ειναι περιπου 1400 ευρω...με συμφερει να τα κολλησω απο τωρα;;;;;;προλαβαινω...;;;;;;
το επιδομα τοκετου το δικαιουμαι ετσι;(η ασφαλιση ισχυει μεχρι φεβρουαριο μετα θα περασω στον αντρα μου αν δεν κανω προσληψη)
και σκεφτομουνα μετα την γεννα να κανω απολυση να παρω και ταμειο...γινεται;;;;
τα επιδοματα λοχειας και κυοφοριας για να τα παρω πρεπει να εχω προσληψη και μετα που θα γεννησω;αν ναι για ποσο καιρο;
Καλημερα δεν γνωριζω αν προλαβαινεις να τα κολλησεις αλλα ταμειο ανεργιας δεν μπορεις να παρεις θελει 2 ολοκληρα χροναι ενσημα για να το παρεις τα εχεις??? και το διαστημα που θα εισαι στην εγκυμοσυνη ,αλλα μου λες οτι εισαι ανεργη οποτε ενσημα δεν υπαρχουν.Δεν θυμαμαι τι κωδικο εχουν τα ενσημα αυτα που θελεις να κολλησεις ... χμμ ψαχτο λιγο με το ικα σου

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 11:56
Καλημερα δεν γνωριζω αν προλαβαινεις να τα κολλησεις αλλα ταμειο ανεργιας δεν μπορεις να παρεις θελει 2 ολοκληρα χροναι ενσημα για να το παρεις τα εχεις??? και το διαστημα που θα εισαι στην εγκυμοσυνη ,αλλα μου λες οτι εισαι ανεργη οποτε ενσημα δεν υπαρχουν.Δεν θυμαμαι τι κωδικο εχουν τα ενσημα αυτα που θελεις να κολλησεις ... χμμ ψαχτο λιγο με το ικα σου

ειχα ταμειο και εληξε τον σεπτεμβριο, για να ξαναβγω θελω αλλα 175, οσα θελω και για τα επιδοματα...
τωρα που το σκεφτομαι πολυ φασαρια...βεβαια αν μπορω να παρω ταμειο συμφερει αλλα για 500 ευρω δεν λεει....
ακουσα οτι δινουν και απο την προνοια της νομαρχιας κατι..

ιωαννα86
26-05-11, 21:01
Κορίτσια σας παρακαλω, αν μπορειτε και ξερετε θελω την βοηθεια σας.

Τα πραγματα εχουν ως εξης:

ΠΗΤ 29/09/11, μου λειπουν ενσημα για 2 μήνες, εαν βρω καποιον να με ασφαλίσει (να γινει κανονικα προσληψη) απο 01/06/11, μεχρι να "βγω" σε αδεια κυησης (λογικα 05/08/11) θα εχω συμπληρωσει τα 200 ενσημα που χρειαζομαι, επομενως θα παρω κανονικα τα 3 επιδόματα? Ο "εργοδοτης" (εγω στη προκειμενη περιπτωση, αφου τα ενσημα θα τα πληρωνω εγω) μεχρι ποτε ειναι υποχρεομενος να μου βαζει ενσημα?

Επίσης, εαν συνεχισω να "εργαζομαι" απο τον ΟΑΕΔ θα δικαιουμαι την 6μηνη αδεια? και τελος, τα ενσημα για οσο διαστημα ειμαι στον ΟΑΕΔ τα πληρωνει ο ΟΑΕΔ στο ΙΚΑ ή ο εργοδοτης, αρα εγω?

Τα ρωταω ολα αυτα μηπως και καταφερω να βγαλω καποια ακρη, αν με συμφερει να πληρωσω τα ενσημα μου ή να αφησω τα πραγματα οπως εχουν.....

ιωαννα86
26-05-11, 21:03
Κορίτσια σας παρακαλω, αν μπορειτε και ξερετε θελω την βοηθεια σας.

Τα πραγματα εχουν ως εξης:

ΠΗΤ 29/09/11, μου λειπουν ενσημα για 2 μήνες, εαν βρω καποιον να με ασφαλίσει (να γινει κανονικα προσληψη) απο 01/06/11, μεχρι να "βγω" σε αδεια κυησης (λογικα 05/08/11) θα εχω συμπληρωσει τα 200 ενσημα που χρειαζομαι, επομενως θα παρω κανονικα τα 3 επιδόματα? Ο "εργοδοτης" (εγω στη προκειμενη περιπτωση, αφου τα ενσημα θα τα πληρωνω εγω) μεχρι ποτε ειναι υποχρεομενος να μου βαζει ενσημα?

Επίσης, εαν συνεχισω να "εργαζομαι" απο τον ΟΑΕΔ θα δικαιουμαι την 6μηνη αδεια? και τελος, τα ενσημα για οσο διαστημα ειμαι στον ΟΑΕΔ τα πληρωνει ο ΟΑΕΔ στο ΙΚΑ ή ο εργοδοτης, αρα εγω?

Τα ρωταω ολα αυτα μηπως και καταφερω να βγαλω καποια ακρη, αν με συμφερει να πληρωσω τα ενσημα μου ή να αφησω τα πραγματα οπως εχουν.....

nouka
26-05-11, 21:53
να τα πληρωσεις για να παρεις τα επιδοματα.. σε συμφερει..
εφοσον συμπληρωσεις τα ενσημα θα παρεις τα επιδοματα που δικαιουσαι..
αν συνεχισεις να εργαζεσαι τοτε ναι θα παρεις την 6μηνη αδεια, τα ενσημα τα πληρωνει ο οαεδ... ο εργοδοτης (δηλαδη εσυ) δεν πληρωνει τιποτα απο τη στιγμη που θα βγεις σε αδεια μεχρι και την ληξη του 6μηνου του οαεδ οπου υποτιθεται επιστρεφεις στην δουλεια...
αν φυσικα "δηλωσεις παραιτηση" δεν θα παρεις το 6μηνο αφου πρεπει να υπαρχει ενεργη σχεση εργασιας..

ιωαννα86
26-05-11, 23:14
σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!!!!!
με ΟΑΕΔ και ΙΚΑ δεν βγαζω ακρη η αληθεια ειναι!

να σε ρωτησω και κατι αλλο? η προσληψη θα πρεπει να γινει απο 01/06 για να βγω, συμφωνα με τους υπολογισμους μου, 05/08 σε αδεια κυησης και να εχω συμπληρωσει τα ενσημα, στον εργοδοτη ποσους μηνες θα πληρωσω ενσημα? ιουνιο, ιουλιο και αυγουστο? απο σεπτεμβρη και μεχρι να τελειωσει το 6μηνο στον ΟΑΕΔ δεν πληρωνουμε ενσημα? ουτε το σεπτεμβρη?
το 6μηνο στον ΟΑΕΔ ξεκιναει με το που θα γεννησω ή μετα απο καποιο χρονικο διαστημα?
μην βρει το μπελα του ο ανθρωπος, γιατι εξυπηρετηση θα μου κανει...
αφου με συμφερει θα κανω κ το 6μηνο και μετα θα δηλωσω "παραιτηση"

nouka
26-05-11, 23:41
αν βγαινεις στις 05/08 σε αδεια κυησεως τοτε το τελευταιο σου ενσημο ειναι 04/08 (ελπιζω να τα μετρησες ετσι και να σου βγαινουν 200, οκ? )
απο τη στιγμη που βγαινεις σε αδεια τοτε ο εργοδοτης δεν σου κολλαει ενσημα... το 05/08 το υπολογισες 56 μερες πριν την ΠΗΤ, σωστα??
το εξαμηνο ξεκιναει 63 μερες μετα την ΠΗΤ σου... δηλαδη οταν το μωρακι θα ειναι περιπου 2 μηνων... εννοειται ουτε και τοτε πληρωνεις ενσημα(σου κολλαει ενσημα ο ΟΑΕΔ για τους 6 μηνες που ακομα δεν καταλαβα αν μετρανε κανονικα ή αν ειναι απλα συνταξιμα)...
οταν τελιωσει το 6μηνο (το μωρακι 8α ειναι περιπου 8 μηνων) γυρνας στην δουλεια και παραιτεισαι...
και τωρα που το σκεφτομαι, ας απαντησει καμια που ξερει καλυτερα: αν σε "απολυσει" ο εργοδοτης (ξερω οτι απαγορευεται εφοσον δεν εχεις κλεισει χρονο που γεννησες) θα παρεις ταμειο?? ή θα ψαξουν και θα δουν οτι δεν μπορει να σε απολυσει??

ιωαννα86
27-05-11, 11:02
το 05/08 το υπολογισα 56 μερες πριν την ΠΗΤ 29/09/11, πιστευω σωστα το εβγαλα.
τους μηνες που μου λειπουν μου τους υπολογισαν στο ΙΚΑ, αρα δε νομιζω να εχω και εκει προβλημα. απο 09/2009 εως 02/2010
στον ΟΕΑΔ σημερα μου ειπαν (πηγα σε αλλο υποκαταστημα γιατι σε αυτο που πηγαινα μου ελαγαν γεννα πρωτα και μετα ελα...) οτι, τα ενσημα το μεγαλυτερο μερος το πληρωνουν αυτοι και ο εργοδοτης επιβαρυνεται με ενα πολυ μικρο ποσοστο... επισης, μηπως γνωριζεις αν ισχυει ακομα οτι το μηνιαιο ποσο ειναι 690€ η εχει μειωθει?
α, και το αλλο που μου ειπαν ειναι οτι πριν παρω την 6μηνη απο αυτους θα πρεπει να εχω τελειωσει την "αδεια" για το 2011 απο την δουλεια μου.
στο ΙΚΑ που ρωτησα μεχρι ποτε "να απαιτησω" τα ενσημα απο τον εργοδοτη μου ειπαν, να ρωτησω στην επιθεωρηση εργασιας και οτι ισως δεν ηταν σιγουρη να μου βαλει αλλα 25 ενσημα, αλλα δε ξερω αν ειναι υποχρεωτικο.
το σκεφτικα και εγω για να με απολυσει και να μπω ταμειο αλλα φοβαμαι μηπως το καταλαβουν και βρει το μπελα του ο ανθρωπος...

MyIvy
27-05-11, 11:03
Καλημέρα! Ακριβώς ίδια περίπτωση με την Ιωάννα86 κι εγώ, με ΠΗΤ 24/9. Κι εγώ έχω βρει έναν άνθρωπο κ θα του πληρώσω τα 50 ένσημα. Δεν ξέρω όμως πόσο κοστίζουν, υπολογίζω γύρω στα 800 Ευρώ, τα φθηνότερα. Μου έκανε πρόσληψη με τον κατώτερο μισθό (ούτε αυτό ξέρω πόσο είναι). Ξέρει καμία πόσο κοστίζουν τα φθηνότερα ένσημα/μήνα; Αν π.χ. ο κατώτατος μισθός είναι 740 Ευρώ μικτά πόσο θα πληρώσει ο εργοδότης στο ΙΚΑ;
Αυτό με το εξάμηνο καταπληκτικό, θα το ψάξω!

salomi
27-05-11, 11:11
[QUOTE=MyIvy;2037257]Καλημέρα! Ακριβώς ίδια περίπτωση με την Ιωάννα86 κι εγώ, με ΠΗΤ 24/9. Κι εγώ έχω βρει έναν άνθρωπο κ θα του πληρώσω τα 50 ένσημα. Δεν ξέρω όμως πόσο κοστίζουν, υπολογίζω γύρω στα 800 Ευρώ, τα φθηνότερα. Μου έκανε πρόσληψη με τον κατώτερο μισθό (ούτε αυτό ξέρω πόσο είναι). Ξέρει καμία πόσο κοστίζουν τα φθηνότερα ένσημα/μήνα; Αν π.χ. ο κατώτατος μισθός είναι 740 Ευρώ μικτά πόσο θα πληρώσει ο εργοδότης στο ΙΚΑ;
Αυτό με το εξάμηνο καταπληκτικό, θα το ψάξω![/QUOTE

εχω την εντύπωση πως θα σου βγεί γύρω στα 600€. σιγουρεψε το και με εναν λογιστή. με το καλο

ιωαννα86
27-05-11, 11:20
My Ivy καλημερα,
συμφωνα με τη κατασταση των ενσημων που μου εχουν δωσει απο το ΙΚΑ βλεπω οτι ενω μικτο επαιρνα 1046€ και καθαρα 873€ στο χαρτι του ΙΚΑ γραφει συνολικες εισφορες ΑΜΕ/ΑΝΟΕ 398€, λογικα αυτα ειναι τα ενσημα.
στο βασικο 750€, νομιζω οτι ειναι, μου ειπαν στο ΙΚΑ οτι αν με προσλαβει ο αντρας μου ειναι μειωμενα και κοστιζουν 250€ περιπου, αλλιως περιπου 330€.
αλλα εμενα δε με συμφερει να μου κανει προσληψη ο αντρας μου, γιατι στον ΟΑΕΔ μου ειπαν οτι αν εργαζομαι σε συγγενη α' η β' βαθμου και δεν εχουν εταιρια αλλα ειναι ατομικη επιχειρηση, δεν δικαιουμαι το 6μηνο και επισης, τα χρηματα που θα παρω απο το ΙΚΑ ειναι λιγοτερα (εκτος απο το επιδομα τοκετου που ειναι σταθερο 991€) αν ειμαι ασφαλισμενη ως συζηγος, διοτι τα χρηματα που δικαιουσαι υπολογιζονται συμφωνα με το μισθο και τις εισφορες του εργοδοτη στο ΙΚΑ.

MyIvy
27-05-11, 12:39
Ευχαριστώ Ιωάννα, με το καλό το μωράκι σου

ιωαννα86
29-05-11, 22:42
μου ειπαν οτι 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν το δικαιουνται ολες εργαζομενες στον ιδιωτικο τομεα, γνωριζει κανενας αν ισχυει κατι τετοιο και ποιες αφορα συγκεκριμενα?

xristinio
30-05-11, 16:01
καλησπερα!!!εχω πητ 17/7/2011.ενσημα¨
7/2009 25 ( αντιστοιχουν περιπου 10-11 με βαση την πητ)
8/2009 25
9/2009 25
10/2009 25
11/2009 25
12/2009 16
2/1011 25
3/2011 25
4/2011 25
5/2011 18 (μεχρι την αδεια κυοφοριας)
δικαιουμαι τα επιδοματα του ικα?εκεινοι μου μετρανε απο 17/8/09 δηλαδη οχι 2 χρονια πριν την πητ αλλα 1 χρονο και 11 μηνες...........

nouka
06-06-11, 09:12
μου ειπαν οτι 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν το δικαιουνται ολες εργαζομενες στον ιδιωτικο τομεα, γνωριζει κανενας αν ισχυει κατι τετοιο και ποιες αφορα συγκεκριμενα?

το δικαιουνται ολες οσες εχουν ενεργη σχεση εργασιας...

bea
26-06-11, 17:39
καλησπερα κ απο μενα ειμαι στην 16 εβδομαδα και εργαζομαι part time.μου εχει δωσει βεβαιωση ο εργοδοτης και φαινεται πως μου κολλαει 25 ενσημα ολα δλδ.το προβλημα ειναι οτι ετσι οπωσ τα υπολογιζω μεχρι να σταματησω (γιατι ειμαι με συμβαση ορισμενου χρονου) συμπληρωνω 150 ενσημα περιπου.δικαιουμαι τιποτα η.... να αρχισω να τσιριζωωωωω????:twisted:

aleksagr
26-06-11, 17:48
den dikiyse.... ego exo 196 ensima kai xano ola!!!!

bea
26-06-11, 18:23
εισαι σιγουρη???ουτε το επιδομα λοχειας?:evil::evil::evil:

aleksagr
26-06-11, 18:38
mono to epidoma toketo poy ine 900 ewro kai pernoyn oli...

aleksagr
26-06-11, 18:40
ta dikamy ine etsi oti ta lefteia 2 xronia exo 215 ensima all pmt o iatros moy egrapse 29.07 kai olo to iulio den mpeni mesa ... edosa xartia stin IKA pira apofasi oti den dikioyme..

Συντονιστής Ε
03-07-11, 03:25
καλησπερα κ απο μενα ειμαι στην 16 εβδομαδα και εργαζομαι part time.μου εχει δωσει βεβαιωση ο εργοδοτης και φαινεται πως μου κολλαει 25 ενσημα ολα δλδ.το προβλημα ειναι οτι ετσι οπωσ τα υπολογιζω μεχρι να σταματησω (γιατι ειμαι με συμβαση ορισμενου χρονου) συμπληρωνω 150 ενσημα περιπου.δικαιουμαι τιποτα η.... να αρχισω να τσιριζωωωωω????:twisted:

Επισης δειτε και αυτο

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ? ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ (ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ) ( (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=22350)

nayiak
19-07-11, 23:48
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας.
Προσπαθώ να ενημερωθώ από το ΙΚΑ αλλά τελικά μπερδεύομαι περισσότερο.
Είμαι 5μηνων έγκυος και έχω ΠΗΤ αρχές Δεκεμβρίου. Είμαι άνεργη από 01.08.2010 και έχω σύνολο 196 ένσημα. Έμαθα ότι θέλω 200 ένσημα το λιγότερο για να πάρω Επίδομα Λοχείας – Τοκετού ΙΚΑ & από ΟΑΕΔ.
Αρχικά η απορία μου είναι αν μπορεί να μου κάνει πρόσληψη ο άντρας μου για να συμπληρώσω τα 200 ένσημα ή είναι καλύτερα να πάρουμε τα χρήματα από την ασφάλιση του άντρα μου?? (Παντρευόμαστε τον άλλο μήνα.)
Ο μισθός μου όταν δούλευα ήταν στο χέρι 622 ευρώ τους πρώτους 6 μήνες και τους υπόλοιπους 4 μήνες έπαιρνα 498 ευρώ.
Θα ήθελα λοιπόν αν είναι εύκολο να με ενημερώσετε για το τι δικαιούμαι και γενικά όσο ποιο πολλές πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε τόσο το καλύτερο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

βασ32
12-08-11, 16:43
Κοριτσια γεια σας

εχω διαβασει αρκετα σε σχεση με τα επιδοματα αλλα εξακολουθω και εχω κάποιιες αποριες

Ασφαλιστικα πριν απο λιγο καιρο στο ικα . μεχρι τωρα εχω συγκεντρωσει 62 ενσημα. Απο εδω κ πέρα θα συγκντρωνω περιπου 6-8 ενσημα το μηνα .

Α) Ισχυει οτι μονο το βοηθημα τοκετου το παιρνεις εστω με 50 ενσημα?????

Β) Ισχυει οτι τα 200 ενσημα χρειαζονυα για επιδιμα λοχειας???

Εμενα θα με ενδιεφερε τουλάχιστον να μπροω να πάω το βοηθημα τοκετου για τι μεχρι να συμπληρωσω 200 θελω πολυ καιρο.,

Αν κάποια ξερει θα το εκτιμουσα να μου απαντησει.

Θα ρωτησω βεβαια κ αι στο ΙΚΑ αλλα να π΄ρω μια ιδεα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

χελωνιτσα
12-08-11, 16:49
Κοριτσια γεια σας

εχω διαβασει αρκετα σε σχεση με τα επιδοματα αλλα εξακολουθω και εχω κάποιιες αποριες

Ασφαλιστικα πριν απο λιγο καιρο στο ικα . μεχρι τωρα εχω συγκεντρωσει 62 ενσημα. Απο εδω κ πέρα θα συγκντρωνω περιπου 6-8 ενσημα το μηνα .

Α) Ισχυει οτι μονο το βοηθημα τοκετου το παιρνεις εστω με 50 ενσημα?????

Β) Ισχυει οτι τα 200 ενσημα χρειαζονυα για επιδιμα λοχειας???

Εμενα θα με ενδιεφερε τουλάχιστον να μπροω να πάω το βοηθημα τοκετου για τι μεχρι να συμπληρωσω 200 θελω πολυ καιρο.,

Αν κάποια ξερει θα το εκτιμουσα να μου απαντησει.

Θα ρωτησω βεβαια κ αι στο ΙΚΑ αλλα να π΄ρω μια ιδεα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

πρεπει να εχεις 200 ενσημα 2 χρονια πριν απο την ΠΗΤ
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

βασ32
12-08-11, 17:06
πρεπει να εχεις 200 ενσημα 2 χρονια πριν απο την ΠΗΤ
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Ευχαριστω πολυ για την αμεσοτητα

ναι γνωριζω για τα 200 ενσημα .

Δηλαδη απο οτι καταλαβαινω δεν δικαιουμαι ουτε το εφαπαξ βοηθημα τοκετου ???????? Ειναι πολυ απογοητευτικο αυτο ......Δεν αναφερομαι στα υπολοιπα επιδοματα-αυτα γνωριζω οτι δεν τα δικαιουμαι καθολου.

Μια διευκρινη: τα 200 πρεπει να ειναι μοιρασμενα σε 2 χρονια???Δηλ αν κάποιανεα ασφαλισμενη τα συγκενρτωσει απο τον πρωτο χρονο ασφαλισης και γεννησει τοτε δεν δικαιουται επιδοματα ??

MINNI
12-08-11, 17:09
Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού το παίρνεις και με καθόλου ένσημα. Είναι 991€!

χελωνιτσα
12-08-11, 17:18
[QUOTE=MINNI;2110922]Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού το παίρνεις και με καθόλου ένσημα. Είναι 991€![/QUOTE

σωστα ΜΙΝΝΙ! ευχαριστω για την διευκρινιση. ειναι για τις αμεσα ασφαλισμενες.

βασ32
12-08-11, 17:40
Ευχαριστω ΜΙΝΙ και Χελωνιτσα ειστε πολυ γρηγορες και βοηθητικές. Να ειστε πανατα καλα!!!!

zouzounel
12-08-11, 17:54

Αυξηθηκε και ειναι 1.007 ολόκληρα ευρώ!
Δείτε κι εδώ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96095

βασ32
12-08-11, 21:27

και με καθόλου ενσημα Εισαι σιγουρη ????????:confused:

Μακάρι να ειναι οπως τα λες και να μπορω να πάρω εστω το βοηθημα τοκετου με τα ενσημα που έχω . Τα εχουμε αναγκη Θελω να πάρω και το ικα αλλα τετοιες μερες δυσκολο να βρεις κανα υπαλληλο που να ξερει

Ευχαριστώ

MINNI
12-08-11, 21:30
Εγώ είμαι άνεργη και το πήρα! Δεν παίρνω ταμείο ανεργίας, αλλά με ασφαλίζει ο ΟΑΕΔ!

βασ32
13-08-11, 09:10
Εγώ είμαι άνεργη και το πήρα! Δεν παίρνω ταμείο ανεργίας, αλλά με ασφαλίζει ο ΟΑΕΔ!
Eνταξει μινι ευχαριστω γι τις πληροφοριες

απο τριτη θα το ρωτησω και στο ικα να μου φυγει η αγωνια!!!

φιλια:wink:

jo89
29-09-11, 16:56
κοριτσια καλησπερα....θα ηθελα να ρωτησω....εγω δουλευα προχθες σταματησα αλλα χωρις ενσημα...εχω γυρω στα 100 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια....τα αλλα 100 που λενε πως πρεπει να εχεις για να παρεις επιδοματα θα τα κολλησω μονη μου....πηρα τηλ στο ικα να ενημερωθω αλλα δεν εβγαλα ακρη γνωριζει καμμια τι δικαιουμαι και αν μπορω να παρω κατι???να μην χανω χρονο να ξεκινησω τις διαδικασιες αν ειναι....εχω αγχωθει λιγο καταλαβαινεται δεν δουλευω που δεν δουλευω εεεε ας παρω κατι...