PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΗ

puzzleg
03-02-09, 22:40
Ειμαι η Δαφνη και εχω διδυμα αγορια 5 μηνων. Η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω για μια εβδομαδα κρεμα βανιλια ΝΟΥΝΟΥ και μετα φρουτοκρεμα με μηλο και αχλαδι. Ανακαλυψα οτι η κρεμα εχει μεγαλη περιεκτηκοτητα σε ζαχαρη για αυτη την ηλικια. Ψαχνοντας στο internet επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου, οτι οντως αυτη η ποσοτητα ζαχαρης στις βρεφικες κρεμες προκαλει παχυσαρκια. Πώς μπορω να παρακαμψω τις κρεμες του εμποριου;
Ειναι λογικο να ξεκινησουν να παιδια να τρωνε κρεμα ή φρουτοκρεμα;

anthula
03-02-09, 22:47
Καλώς ήρθες Δάφνη, να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου.

Ο δικός μου ο παιδίατρος από μόνος του για τους λόγους που προανέφερες μας είπε και δώσαμε μόλις έκλεισε τον 5 αχλάδι μετά μήλο και μετά μπανάνα.
Σε λίγο θα φάμε χορτόσουπες και μετά αν φάμε κρέμα σε σκόνη (δεν είναι σίγουρο).
Μου είπε πως πρέπει να φάει πρώτα τα άνοστα και να μην συνδέσει το κουτάλι με το γλυκό που έχουν οι έτοιμες κρέμες του εμπορίου.

Δεν ξέρω οι κρέμες οι βιολογικές που παίρνουν κάποια κορίτσια (θα σου πουν εκείνες) αν έχουν ζάχαρη.

Ο γιατρός σου, σου είπε και συγκεκριμένη μάρκα όπως λες την Νουνου και αν ναι σου είπε τους λόγους που σου την προτείνει;

puzzleg
03-02-09, 22:58
Η γιατρος μου προτεινε την συγκεκριμενη εταιρεια χωρις να μου πει γιατι. Και εγω ομως δεν σκεφτηκα να ρωτησω. Απο οσα διαβαζω, οι περισσοτερες κοπελες ξεκινατε με φρουτοκρεμα. Ετσι γνωριζα και εγω. Πειραζει αν δεν ακολουθησω τις οδηγιες της γιατρου;

anthula
03-02-09, 23:10
Τί να σου πω τώρα... πιστεύω πως όχι.
Όπως έφαγε το δικό μου παιδί και πολλά άλλα παιδιά πρώτα φρουτόκρεμα, έτσι μπορεί να φάει και το δικό σου.
Αν ψάξεις θα βρεις και άλλα τόπικ που αφορούν τις στερεές τροφές.
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=782
Δεν ξέρω τί γίνεται σε περίπτωση που θηλάζεις, οπότε εκεί καλύτερα να σου απαντήσουν οι αρμόδιες μαμάδες.
Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα την επόμενη φορά που θα πας στον παιδίατρό σου, να του πεις την άποψή σου περί ζάχαρης και ότι δεν θα ήθελες να την δίνεις στο παιδί σου;

katfan
03-02-09, 23:52
η γιατρός σου προφανώς τα "παίρνει" από αυτή την εταιρεία γι' αυτό σου την πρότεινε!! η δική μου (πρώην παιδίατρος) είχε προτείνει κρέμα άλλης εταιρείας. όπως προανέφερε και η anthula, μπορείς να ξεκινήσεις με φρούτα και μετά σιγά σιγά αυξάνεις τα γεύματα.
εάν θηλάζεις είναι πολύ νωρίς να ξεκινήσετε τις στερεές (ξεκινάνε απο τον 6ο και μετά).
εγώ στη δική μου την προηγούμενα βδομάδα ξεκίνησα με πατάτα και αυτήν πρόσθεσα και καρότο. φρούτα δεν έχω δώσει ακόμη.
πάντως οι περισσότερες κρέμες του εμπορίου είναι τίγκα στη ζάχαρη. κάποιες βιολογικές νομίζω δεν περιλαμβάνουν καθόλου ζάχαρη (της holle...)

kallisto
04-02-09, 00:08
Ο γιατρός μου είπε οτι όντως η κρέμα της νουνου εχει την υψηλότερη περιεκτικότητα σε ζάχαρη, της γιωτης και της milupa ετσι κι ετσι και της nutricia τη λιγότερη οπότε και αυτη τρώμε. Επίσης μου είπε αμα θέλω να δοκιμασω το ανθος ορύζης της γιωτης που ειναι πολυ θρεπτικό και καθόλου γλύκο! :wink: Για μένα εννοείται οτι μπορείς να παραβείς τις οδηγίες του γιατρού σου πανω σ'αυτό το θεμα.... γιατι δηλαδή ντε και καλα νουνου????? :roll:

puzzleg
04-02-09, 09:07
Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου. Αργότερα, λέει, πως θα προσθέσει το γιαούρτι αντί της κρέμας. Παρ' όλ' αυτά, εμένα δεν με έπεισε. Σταμάτησα να θυλάζω όταν τα παιδιά ήταν 4 μηνών. Οπότε, ίσως αρχίσω να δίνω το άνθος ορύζης που μου πρότεινε η φίλη kallisto. To "πέρνω" πάνω μου το θέμα της διατροφής των παιδιών. Γιατί από όσα έχω διαβάσει, δεν σκέφτομαι παράλογα.
Ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον που δείξατε.

katfan
04-02-09, 10:00
συγγνώμη, είναι απαραίτητη η ζάχαρη στα μωρά!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:
αν είναι δυνατόν. στο όνομα της εμπορευματοποίησης ότι θέλουν λένε οι παιδίατροι μου φαίνεται. γιατί να δίνουμε ζάχαρη στα μωρά? εκτός του ότι δεν τους προσφέρει απολύτως τίποτα, μαθαίνουν από μικρά στις γλυκές γεύσεις, παίρνουν θερμίδες που δεν είναι καθόλου απαραίτητες ...

Eve
04-02-09, 10:23
Δαφνη, οταν τα μωρά κλεισουν τον 6ο μπορουν να ξεκινησουν τα φρουτα.
Μετα το μεσημεριανο φαγακι και τελος το γιαουρτι ως απογευματινο. Ο παιδιατρος μας εβαλε το γιαούρτι μετά τον 7ο μήνα.

Οι κρέμες οπως καλά λές δεν εχουν να προσφερουν τιποτα στο μωρό, και έχουν πολλά γλυκαντικα. αν μπορεις να τις αποφυγεις ειναι ο,τι καλυτερο! :D

anthula
04-02-09, 10:31
Δάφνη σε παρακαλώ πριν αγοράσεις το άνθρος ορύζης ρίξε μια ματιά στην ετικέτα με τα συστατικά νομίζω πως ακόμη και αυτή περιέχει κάποιες γλυκαντικές ουσίες (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη).
Της έριξα μια ματιά στα γρήγορα γιατί σκεφτόμουν να πάρω για να ρίχνω λίγη στα φρούτα ούταν βγαίνει νερουλή η φρουτόκρεμα.
Τελικά δεν την πήρα, εγώ θυμόμουν από τα αγόρια μου ότι το σκέτο άνθος ορύζης ήταν ουδέτερο και πως μόνο το ρυζάλευρο βανίλια είχε ζάχαρη αλλά μάλλον έκανα λάθος.
Τα κορίτσια που έχουν στο σπίτι ας κοιτάξουν και ας μας πουν αν δεν είναι κόπος.

gerakina
04-02-09, 11:02
Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου.

για ποιο λόγο σου είπε?

anthula
04-02-09, 11:04
Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου.

για ποιο λόγο σου είπε?

Έλα ζουζούνα, περίμενεις αλήθεια να της εξηγήσει και το λόγο;
γιατί για να τα πάρει αυτός πρέπει το παιδί να φάει και την ζάχαρή του...
έτσι απλά.

nnm004
04-02-09, 11:47
Εμεις ειχαμε αρχησει με φρουτοκρεμα σπιτικια και ρυζαλευρο , για μπισκοτοκρεμες , φαριν λακτε και τετοια η παιδιατρος ειχε πει μετα τον 7ο-80 μηνα και ποτε μα ποτε ο μικρος δεν τις συμπαθησε , για να ειμαι ειλικρινεις δεν ειχα προβλημα ιδιαιτερο και να του αρεζαν , ετσι και αλλιως στο χερι μας ειναι μετα που θα μπουνε σε πληρη διατροφη να μην τα δινουμε γλυκα .Ο μικρος συχαινεται τις σοκολατες και τα γλυκα , το μονο που τρωει ειναι μπισκοτα μιραντα και πουρακια παπαδοπουλου απο τα οποια του δεινω αυστηρα 3 μικρα πουρακια την εβδομαδα , μπισκοτα μιας και δεν εχουνε σοκολατα ας τρωει και καθε μερα για απογευμα η προαριστο . Στην μικρη θα δωσω ρυζαλευρο , ομως μεγαλη σημασια θα δειξω στη φρουτοκρεμα και στο φαγητο , εντα3ει δεν ειναι κακο να τρωει μια μεριδα κρεμα το απογευμα μεχρι να μπει το γιαουρτακι , γιατι ειτε κρεμα ειτε γαλα σχεδν το ιδιο ειναι , δεν ξερω αμα η ΝΟΥΝΟΥ εχει ζαχαρη θα ψαξω σε αλλες εταιριες να δω αμα εχει περιεκτικοτητα σε ζαχαρη , παντως εντα3ει δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα αμα προσεχουμε τη διατροφη τους μετα που θα τρωνε τα παντα .

NickyL
04-02-09, 11:54
Να με συγχωρείς,αλλά η ζάχαρη δεν είναι απαραίτητη σε κανέναν οργανισμό! Τα σάκχαρα που περιέχουν οι τροφές, ναι, αλλά όχι η ζάχαρη!
Μπορείς αν θες να κάνεις μια εβδομάδα υπομονή και μετά να ξεκινήσεις φρούτα. Επίσης μπορείς αν θέλεις να δώσεις βιολογικό ρυζάλευρο που δεν έχει ζάχαρη. Αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι θα πρέπει να κλείσουν τον 6ο μήνα.
Καλή αρχή!

nnm004
04-02-09, 12:34
Βασικα τωρα ειδα οτι τα αγορακια ειναι 5 μηνων, βασικα γιατι βανιλια ? εγω μιλουσα για ρυζαλευρο οπου δεν εχει καθολου περιεκτικοτητα σε ζαχαρη , σκετο ρυζαλευρο ομως οχι αυτα που ειναι μαζι με βανιλια . Και βασικα με φρουτα αρχιζουμε πρωτα οχι με κρεμες , δηλαδη εμας η παιδιατρος μας αρχησε αχλαδι και μετα ρυζαλευρο (φυσικα δεν προτεινε μαρκα ) , κατι βανιλιες , μπισκοτοκρεμες και φαριν λακτε τα προτεινε για μετα τον 7ο μηνα . Αλλα φρουτο το προτεινε απο 5 μηνων .

Maya
04-02-09, 13:10
Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου. .

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω τί σου είπαν οι άλλες κοπέλες (ζητώ συγνώμη) αλλά ΑΛΛΑΞΕ ΓΙΑΤΡΟ. Ο παιδίατρος πρέπει να συμμερίζεται τις αρχές μας στη διατροφή. Κι εμένα που είπε να πάρω της Νουνού, της είπα ότι προτιμώ βιολογική χωρίς ζάχαρη και γάλα, για να προσθέτω το΄γάλα το δικό μου και μου πρότεινε αμέσως. Ψάχνοντας εγώ, βρήκα μία άλλη μάρκα, την ρώτησα, το έψαξε και σε μία δύο μέρες μου τηλεφώνησε και μου είπε ότι ΟΚ είναι μεγάλη εταιρία, μπορώ να τη δώσω στο παιδί (είχε ελέγχξει τα συστατικά πριν). ΕΣΥ χαράζεις τη γραμμή, ο παιδίατρος σε κατευθύνει και σε στηρίζει!

nnm004
04-02-09, 13:14
Κοριτσια οι βιολογικες και μενα μου ακουγονται ιδανικη λυση αλλα δεν εχω ιδεα , υπαρχει καποια συγκεκριμενη μαρκα ? που θα τις βρισκουμε ?

Maya
04-02-09, 13:44
Έχει στα καταστήματα με βιολογικές τροφές (καταστήματα με βιολογικές τροφές έχει πλέον σε όλες τις γειτονιές). Εγώ αγοράζω της γερμανικής Holle, αλλά έχει και άλλες μάρκες. Και γάλα και κρέμες εννοείται. Τώρα για φρουτόκρεμα, είναι κρίμα με τόσα φρούτα που έχουμε, να δίνουμε σκόνη. Το καλύτερο είναι φρούτα εποχής στο multi, με μπανανούλα που είναι παντός καιρού.

alex1979
02-10-10, 01:30
Γεια σας μανούλες! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκινάμε κι εμείς σιγά σιγά τις στερεές τροφές. Αρχίζουμε από αύριο φρουτάκια και μέσα του μήνα κρέμα ρυζάλευρο βανίλια. Έριξα μια ματιά στο σούπερ μάρκετ και απ' όλες τις γνωστές μάρκες (nounou, miloupa, noutricia, γιώτης) μόνο η nestle έγραφε "χωρίς προσθήκη ζάχαρης". Μήπως είναι παραπλανητικό; Έχετε δοκιμάσει τη συγκεκριμένη; Τι έχετε να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

argyroxag
02-10-10, 09:10
Η κόρη μου ξεκινησε στους 6 μηνες κρεμες εμπορίου τις οποίες έκανε εμετό συνεχώς και εγω που τις δοκιμασα μου φαινονταν υπερβολικα γλυκές. Σωθηκαμε με αυτες της holle που φτιαχνονται με γαλα και τις τσακιζει. τις παραγγελνω απο ecobaby.gr και ερχονται στο σπιτι μου.

40+mama
02-10-10, 11:47
Η κόρη μου ξεκινησε στους 6 μηνες κρεμες εμπορίου τις οποίες έκανε εμετό συνεχώς και εγω που τις δοκιμασα μου φαινονταν υπερβολικα γλυκές. Σωθηκαμε με αυτες της holle που φτιαχνονται με γαλα και τις τσακιζει. τις παραγγελνω απο ecobaby.gr και ερχονται στο σπιτι μου.

Υπάρχουν και στα μαγαζιά με τα βιολογικά προϊόντα. Και εμείς τέτοιες τρώμε εδώ και 14 μήνες. Είναι πολύ καλές

Victoria μπεμπακος
02-10-10, 12:49
καλημερα. και εμεισ μπαινουμε στον 6ο μεθαυριο, και ο γιατροσ μασ συστησε να ξεκινησουμε με φρουτο πρωτα. βιολογικο και χωρισ ζαχαρη ρυζαλευρο εχει και η frezylac. τοεδειξα στο γιατρο και ειπε οτι ειναι οκ. νομιζω ομωσ οτι και τησ νουτριτσια δεν εχει ζαχαρη, χωρισ να ειμαι σιγουρη!!!

Marigoula
02-10-10, 13:31
καλημερα. και εμεισ μπαινουμε στον 6ο μεθαυριο, και ο γιατροσ μασ συστησε να ξεκινησουμε με φρουτο πρωτα. βιολογικο και χωρισ ζαχαρη ρυζαλευρο εχει και η frezylac. τοεδειξα στο γιατρο και ειπε οτι ειναι οκ. νομιζω ομωσ οτι και τησ νουτριτσια δεν εχει ζαχαρη, χωρισ να ειμαι σιγουρη!!!

Δεν νομιζω η Nutricia να μην έχει ζάχαρη, το αποκλείω. Είχα κατι δειγματα Nutricia διάφορα είδη κρέμας τα οποία τελικά έφαγα εγώ (!!!) και μη σου πω ότι μου φάνηκαν πιο γλυκές από τις Γιώτης αλλά και από τις Νουνού. Για κρέμα εμπορίου εγώ προτείνω Γιώτης αλλά άμα θες να το ψάξεις και στα βιολογικά και το μωρό τα τρώει ακόμα καλύτερα. Για τις κρέμες Frezylac δεν το ήξερα αλλιώς θα είχα δοκιμάσει, πάντως το γάλα Frezylac είναι αηδιαστικό μυρίζει σαν χόρτα, η μικρή ούτε να το φτύσει...

Victoria μπεμπακος
02-10-10, 13:35
marigoula, οχι ολεσοι κρεμεσ νοθτριτσια. νομιζω μονο το ρυζαλευρο τησ ειναι χωρισ ζαχαρη.

Marigoula
02-10-10, 13:43
marigoula, οχι ολεσοι κρεμεσ νοθτριτσια. νομιζω μονο το ρυζαλευρο τησ ειναι χωρισ ζαχαρη.

Δηλ. δεν εχει καμία γλυκαντική ύλη;; Γλυκόζη, σουκρόζη κλπ κλπ; Άμα είναι έτσι οκ. Το ρυζάλευρο Γιώτης που έπαιρνα δεν θυμάμαι αν ειχε κατι. Οι κρέμες όμως Nutricia είναι πολύ γλυκες και οι Milupa. Το θέμα είναι βέβαια και τι αρέσει στο μωρό..άντε καλή αρχή με τις στερεές τροφές!! Μεγαλώνετε!!

alex1979
03-10-10, 15:45
Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει την κρέμα δημητριακών της humana. Είναι χωρίς ζάχαρη και χωρίς γάλα. Μου τη σύστησε η παιδίατρος όταν της είπα πως δε θα ήθελα να δώσω στο μωρό κρέμα με ζάχαρη. Θα πάρω και ένα κουτί νουνού καλού κακού, έτσι για να βρίσκεται...

jnomik
10-10-10, 00:25
Γεια σας μανούλες! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκινάμε κι εμείς σιγά σιγά τις στερεές τροφές. Αρχίζουμε από αύριο φρουτάκια και μέσα του μήνα κρέμα ρυζάλευρο βανίλια. Έριξα μια ματιά στο σούπερ μάρκετ και απ' όλες τις γνωστές μάρκες (nounou, miloupa, noutricia, γιώτης) μόνο η nestle έγραφε "χωρίς προσθήκη ζάχαρης". Μήπως είναι παραπλανητικό; Έχετε δοκιμάσει τη συγκεκριμένη; Τι έχετε να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

γεια σου alex1979, εμείς κατόπιν οδηγίες του παιδιατρου ξεκινήσαμε μόλις η μικρή μου έγινε 6 μηνών φρουτοκρεμα (φρέσκια) και ρυζαλευρο βανιλια.
Κατόπιν έρευνας σε σούπερ μάρκετ καταληξα στη νεστλε. Όμως ενώ στην αρχή την έτρωγε κάπως, μετά από 2 εβδομάδες δεν την ήθελε καθόλου με αποτέλεσμα το παιδί να κλαίει και φυσικά επειδή δεν χορταινε ξυπναγε 2-3 φορές το βράδυ για να πιει γάλα. Έτσι σήμερα της αλλαξα μάρκα και πήρα νουνου η οποία είναι τελείως διαφορετική, και στη γεύση πιο γλυκιά (έχει ζάχαρη το αναφέρει καθαρά στα συστατικά) και διαλύεται πιο εύκολα και δεν αφήνει κομματάκια.
Η μικρούλα ενθουσιάστηκε και το πιάτο το καθάρισε !
Βέβαια η κρέμα της νεστλε γράφει στη συσκευασία «ρυζαλευρο βανιλια» ενώ η νουνου «βανιλια με ρυζαλευρο», στην οποία η περιεκτικότητα σε ρυζαλευρο είναι η μισή.

fridoula
10-10-10, 10:21
και εγω δοκιμασα διαφορες μαρκες οπως νουτριτσια μιλουπα και γιωτης νεστλε δεν ετυχε(ειμαι λιγο προκατελημενη με την συγκεκριμενη εταιρια)τελικα δινω ακομα και τωρα νουνου..ολες εχουν ποσοτητα ζαχαρης και διαφορα αλλα θρεπτικα συστατικα για τα μωρα,οπως και υπαρχει ερευνα που λεει οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης χρειαζεται για τα μωρακια..οχι υπερβολες μην παρεξηγηθω,εν πασει περιπτωσει οι βιολογικες δεν μου αρεσαν και κατεληξα αφου τις δοκιμασα σχεδον ολες στην νουνου γιατι δεν σβολιαζει και ευκολα:p:p:p

katgik
10-10-10, 11:14
ολες εχουν ποσοτητα ζαχαρης και διαφορα αλλα θρεπτικα συστατικα για τα μωρα,οπως και υπαρχει ερευνα που λεει οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης χρειαζεται για τα μωρακια..οχι υπερβολες μην παρεξηγηθω,εν πασει περιπτωσει οι βιολογικες δεν μου αρεσαν και κατεληξα αφου τις δοκιμασα σχεδον ολες στην νουνου γιατι δεν σβολιαζει και ευκολα:p:p:p

Απορία:
Πολύ παλιά όταν η σοφή φύση καθόριζε τι συστατικά χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός, τα μωράκια μασούλαγαν ζαχαροκάλαμο ή ζαχαρότευτλα; Μάλλον όχι, και ευτυχώς που προόδευσε ο άνθρωπος και εμφανίστηκε η Σοφή Νουνού και οι άλλες εταιρίες για να μας ενημερώσουν για την αναγαιότητα της προσθήκης ζάχαρης! Και για να πειστούμε βγήκε ίσως και μια αντικειμενικότατη και αθώα έρευνα που υποστηρίζει τα παραπάνω...Τώρα μας έπεισαν!!!! Αλλά πώς θα ζήσουν κι αυτοί; (Περισσότερο) κλέφτες θα γίνουν;

fridoula
10-10-10, 11:52
Απορία:
Πολύ παλιά όταν η σοφή φύση καθόριζε τι συστατικά χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός, τα μωράκια μασούλαγαν ζαχαροκάλαμο ή ζαχαρότευτλα; Μάλλον όχι, και ευτυχώς που προόδευσε ο άνθρωπος και εμφανίστηκε η Σοφή Νουνού και οι άλλες εταιρίες για να μας ενημερώσουν για την αναγαιότητα της προσθήκης ζάχαρης! Και για να πειστούμε βγήκε ίσως και μια αντικειμενικότατη και αθώα έρευνα που υποστηρίζει τα παραπάνω...Τώρα μας έπεισαν!!!! Αλλά πώς θα ζήσουν κι αυτοί; (Περισσότερο) κλέφτες θα γίνουν;
η καθε μανουλα κανει αυτο που επιλεγει για το μωρο της...οι ειρωνιες μεταξυ μας δεν νομιζω οτι εχουν νοημα!Η καθεμια εκθετει την αποψη της αυτο εκανα και εγω αυτο δινω στο παιδι μου και αυτα ξερω!Δεν σε καταλαβαινω......δεν ειμαι υπερ αυτων σε καμμια περιπτωση αλλα οχι μεταξυ μας βρε καλη μου τετοιες αντιδρασεις....

katgik
10-10-10, 13:26
η καθε μανουλα κανει αυτο που επιλεγει για το μωρο της...οι ειρωνιες μεταξυ μας δεν νομιζω οτι εχουν νοημα!Η καθεμια εκθετει την αποψη της αυτο εκανα και εγω αυτο δινω στο παιδι μου και αυτα ξερω!Δεν σε καταλαβαινω......δεν ειμαι υπερ αυτων σε καμμια περιπτωση αλλα οχι μεταξυ μας βρε καλη μου τετοιες αντιδρασεις....

fridoula η ειρωνία δεν ήταν σε καμία περίπτωση απέναντί σου. Ζητώ πολλές φορές συγνώμη αν φάνηκε έτσι! Και ούτε αναφέρθηκα στην επιλογή σου να δώσεις κρέμα. (Κι εγώ μόλις μετά από τρεις μήνες που του έδινα κρέμα αποφάσισα να ψάξω για εναλλακτικές λύσεις για το απόγευμα). Καλή μου, όλες μας προσπαθούμε για το καλύτερο...
Η ειρωνία μου βγήκε για τις εταιρείες και αρκετούς γιατρούς και για τις κατευθυνόμενες ή και επιλεκτικές έρευνες που βγαίνουν στη δημοσιότητα προκειμένου να υποστηρίξουν συμφέροντα (και όχι μόνο στο θέμα της κρέμας).
Θυμώνω πολύ όταν βλέπω ότι η εκμετάλευση ξεκινάει τόσο έντονα από τα μικρά μας πλασματάκια. Και δε θυμώνω μόνο για τις κρέμες και τους παιδιάτρους που τις συνιστούν ανεπιφύλακτα. Θυμώνω και για το θηλασμό που υπονομεύεται είτε από αδιαφορία είτε από συμφέρον, και για τα εμβόλια που πασσάρονται σαν πανάκεια για την υγεία των μωρών μας χωρίς να ενημερώνονται οι γονείς για την πιθανότητα επιβάρυνσης του οργανισμού.
Και θυμώνω που πρέπει να είμαι συνεχώς σε άμυνα και σε επαγρύπνηση και σε καχυποψία όταν μου προτείνουν ή δε μου προτείνουν κάτι για το μωρό μου οι υπεύθυνοι της υγείας. Συνειδητοποιώ πόσοι ουσιαστικά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το μωράκι μου.
Συγνώμη και πάλι για τον τόνο αλλά τα έχω παρει πολύ τελευταία. Να σου ζήσει το μωράκι σου και να το χαίρεσαι fridoula.:wink:;-):wink:

fridoula
10-10-10, 15:28
fridoula η ειρωνία δεν ήταν σε καμία περίπτωση απέναντί σου. Ζητώ πολλές φορές συγνώμη αν φάνηκε έτσι! Και ούτε αναφέρθηκα στην επιλογή σου να δώσεις κρέμα. (Κι εγώ μόλις μετά από τρεις μήνες που του έδινα κρέμα αποφάσισα να ψάξω για εναλλακτικές λύσεις για το απόγευμα). Καλή μου, όλες μας προσπαθούμε για το καλύτερο...
Η ειρωνία μου βγήκε για τις εταιρείες και αρκετούς γιατρούς και για τις κατευθυνόμενες ή και επιλεκτικές έρευνες που βγαίνουν στη δημοσιότητα προκειμένου να υποστηρίξουν συμφέροντα (και όχι μόνο στο θέμα της κρέμας).
Θυμώνω πολύ όταν βλέπω ότι η εκμετάλευση ξεκινάει τόσο έντονα από τα μικρά μας πλασματάκια. Και δε θυμώνω μόνο για τις κρέμες και τους παιδιάτρους που τις συνιστούν ανεπιφύλακτα. Θυμώνω και για το θηλασμό που υπονομεύεται είτε από αδιαφορία είτε από συμφέρον, και για τα εμβόλια που πασσάρονται σαν πανάκεια για την υγεία των μωρών μας χωρίς να ενημερώνονται οι γονείς για την πιθανότητα επιβάρυνσης του οργανισμού.
Και θυμώνω που πρέπει να είμαι συνεχώς σε άμυνα και σε επαγρύπνηση και σε καχυποψία όταν μου προτείνουν ή δε μου προτείνουν κάτι για το μωρό μου οι υπεύθυνοι της υγείας. Συνειδητοποιώ πόσοι ουσιαστικά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το μωράκι μου.
Συγνώμη και πάλι για τον τόνο αλλά τα έχω παρει πολύ τελευταία. Να σου ζήσει το μωράκι σου και να το χαίρεσαι fridoula.:wink:;-):wink:
να σαι καλα και εσυ και να χαιρεσαι επισης το μωρακι σου!:)τα ξερω ολα αυτα που μου λες και τα βιωνω,διαβαζω πολυ για αυτα τα θεματα αλλα ορισμενες επιλογες γινονται για καποιους λογους...
και η δικη μου παιδιατρος επεμενε να δινω γιαουρτι τυπου αντβανς η νουνου αλλα εγω εδινα βιολογικο επιδορπιο για το οποιο ξυνιζε τα μουτρα της,στανταρ τα παιρνουνε δεν το συζητω αυτο!Οπως επισης δινω κανονικο γιαουρτι ενω εκεινη το απαγορευει μεχρι τα δυο χρονια.Γαλα επισης δεν εδωσα σκονη(αυτην μου προτεινε)αλλα φρεσκο και οχι παιδικο(αντβανς,νουνου κτλ.)Ε,κρεμα λοιπον εδωσα και ναι εχω διαβασει καπου οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης στα μωρα ε δεν κανει κ τοσο κακο αντιθετα την χρειαζεται ο οργανισμος.Συμφωνω και μ'αυτο που ανεφερες εσυ για το ζαχαροτευτλο οκ!
Θελω να σου πω οτι η καθεμια μας τα βλεπει καπως τα πραγματα και αλλες ακουνε το ενστικτο τους αλλες λιγοτερο.Δυστυχως εμπορευονται πια τα παντα ολες αυτες οι εταιρειες οι γιατροι κτλ.μαζι σου!
Ολα καλα λοιπον ξεφυγαμε και απο το θεμα!:-P:-P:-P

babyprince
27-10-10, 08:21
Ρε κορίτσια συγνώμη, θέλω να καταλάβω το εξής:

Ο δικός μου έκλεισε τους 5 μήνες. Ακόμα δεν έχει κοιμηθεί σερί το βράδυ, μάλιστα βγάλαμε και το πρώτο δόντι οπότε έχει και ανησυχία. Ξυπνάει 2-3 φορές για γάλα και 1-2 από ανησυχία. Επίσης, κατά τις 7-7:30 είναι ξύπνιος. Αυτο με έχει κουράσει ... μιας και έχω να κοιμηθώ πολύ πριν την εγκυμοσύνη κιόλας.

Ερώτηση: Αν αρχίσει να τρώει αυτό το ένα γεύμα το απόγευμα, θα χορταίνει και θα κοιμάται? ΤΟυ φτάνει το γεύμα στις 7:00 για να χορτάσει και να μην ξυπνήσει τη νύχτα?

Teomar
27-10-10, 08:37
Καλημερα.Δεν ξερω για το δικο σου αλλα ο δικος μου ουτε κατα διανοια να καοιμηθει σερι οταν ηταν πεντε μηνων και να μην πεινασει.Αλλα ο δικος μου ειναι αρκετα φαγανο μωρο.Απο οταν ξεκινησαμε στερεες τρωει την τελευταια κρεμουλα στις 7 και μετα σττις 10 πινει 240 γαλα.Θηλαζε μεχρι πριν ενα μηνα αλλα σταδιακα στο μηνα αποθηλασαμε. τωρα πιανει λιγο στηθος και αποκοιμιεται τιποτα αλλο α!και τη νυχτα που ξυπναει θηλαζει καιμια φορα αλλα και αυτο το κοβουμε σιγα σιγα.Φαντασου τις τελευταιες 15 μερες εχω αρχισει και κοιμαμαι σερι 6ωρο.Καλη δυναμη λοιπον σε ολες μας.

iwanna81
31-10-10, 22:54
βρε κοριτσια μπερδευτηκα.εκτος απο τις βιολογικες, ολες οι αλλες κρεμες ρυζαλευρο-βανιλια του εμποριου εχουν ζαχαρη;εμενα γιατι μου ειπε ο γιατρος μου οτι της νουτριτσια και της μιλουπα δεν εχουν;;;;;;;μηπως δεν ακουσα καλα και ειπε οτι εχουν τη λιγοτερη;απο ο,τι διαβασα, το χετε ψαξει πολυ το θεμα, μπορει λοιπον καποια να μου απαντησει ποια ειναι η κρεμα με τη λιγοτερη ζαχαρη;;;;;;

Palladin
31-10-10, 23:10
βρε κοριτσια μπερδευτηκα.εκτος απο τις βιολογικες, ολες οι αλλες κρεμες ρυζαλευρο-βανιλια του εμποριου εχουν ζαχαρη;εμενα γιατι μου ειπε ο γιατρος μου οτι της νουτριτσια και της μιλουπα δεν εχουν;;;;;;;μηπως δεν ακουσα καλα και ειπε οτι εχουν τη λιγοτερη;απο ο,τι διαβασα, το χετε ψαξει πολυ το θεμα, μπορει λοιπον καποια να μου απαντησει ποια ειναι η κρεμα με τη λιγοτερη ζαχαρη;;;;;;
ανεξάρτητα από το τι λέμε εμείς, μπορείς να πάρεις επίσημη απάντηση από το σάιτ τους

http://www.nutricia.gr/index.php?ID=U2IfmhkFbtx6JPc6&Rec_ID=133

NUTRICIA Κρέμα Βανίλια

• Κρέμα σε σκόνη με ρυζάλευρο και 36% ειδικά μελετημένο βρεφικό γάλα με πρεβιοτικά
• Χαμηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη, μόνο 15,5 γρ ανά 100 γρ προϊόντος
• Εμπλουτισμένη με 13 βιταμίνες, σίδηρο και ασβέστιο
• Με απαλή υφή και τέλεια διαλυτότητα
• Με νέα υπέροχη γεύση
• Δεν περιέχει γλουτένη

όπως βλέπεις περιέχει ζάχαρη, τώρα ο καθένας κρίνει αν τα 15,5 γρ ανά 100γρ προϊόντος, δηλαδή περίπου το 1/6, είναι πολύ ή λίγο

Active Member
31-10-10, 23:14
Μια αλλη ερωτηση...κατι κρεμες ρυζαλευρο που κυκλοφορουν(η ΝΟΥΝΟΥ την εχει σιγουρα)-που λεει οτι δεν εχει ζαχαρη- κανει για κρεμουλα? Στο κουτι λεει οτι ειναι για παρασκευη...σουπας? Κατι τετοιο....

Palladin
31-10-10, 23:19
Μια αλλη ερωτηση...κατι κρεμες ρυζαλευρο που κυκλοφορουν(η ΝΟΥΝΟΥ την εχει σιγουρα)-που λεει οτι δεν εχει ζαχαρη- κανει για κρεμουλα? Στο κουτι λεει οτι ειναι για παρασκευη...σουπας? Κατι τετοιο....
ναι, κάνει, εγώ έδινα στην Σοφία για ένα διάστημα, όμως έδινα βιολογική της Holle (χωρίς ζάχαρη και γάλα, σκέτο ρυζάλευρο) και μετά της Babynat που είχε και βανίλια, πιο νόστιμη

Active Member
31-10-10, 23:23
α μαλιστα....γιατι εφαγα μια κουταλια σημερα απο τη ΓΙΩΤΗΣ και επαθα γλυκαιμικο σοκ!

Palladin
31-10-10, 23:33
α μαλιστα....γιατι εφαγα μια κουταλια σημερα απο τη ΓΙΩΤΗΣ και επαθα γλυκαιμικο σοκ!
η Γιώτης εκτός από πολλή ζάχαρη έχει και αγελαδινό γάλα, και είναι κρίμα να δώσεις αφού θηλάζεις. Αλλά εδώ βγαίνουμε οφφ τόπικ, οπότε αν θες να ρωτήσεις επ'αυτού πάμε στην ενότητα του θηλασμού:D

sogni d'oro
17-04-11, 09:28
Τελικά ποιά κρέμα εμπορίου έχει τη λιγότερη περιεκτικότητα σε ζάχαρη?
Η παιδίατρος μας έδωσε δειγματάκια της ΝΟΥΝΟΥ και εγώ αγόρασα της Νutricia.
Της Nutricia γράφει ότι περιέχει 18γρ. ζάχαρη άνα 100γρ. διατηρώντας την υπέροχη γεύση της!!!
Έπαθα σοκ που το διάβασα από τα 18γρ. αλλά τελικά διαφημίζει την ελάχιστη ποσότητα ζάχαρης. Οι άλλες μέρκες πόσο ζάχαρη έχουν?

baggi
27-11-11, 23:19
Η μπέμπα μας είναι 5 μηνών και ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια από εχθές. Είπαμε να αρχίσουμε σιγά σιγά γι αν συνηθίσει και σε μια βδομάδα θα φάμε και φρούτα. Τελικά δεν χρειάστηκε πολύ. Η μικρή την έφαγε με λαιμαργία από την πρώτη μέρα. Πήραμε τη νουνού γιατί μου τη σύστησαν φίλες. Όταν την έφερε ο σύζυγος σπίτι είδα ότι έχει ζάχαρη..Φρίκαρα για αρχή. Μετά είπα δεν μπορεί...όλες έτσι θα είναι. Δεν ξέρω τελικά τι πρέπει να κάνω. Η παιδίατρος μου άφησε το περιθώριο να επιλέξω όποια θέλω χωρίς να μου επισημάνει το θέμα με τη ζάχαρη.. Σήμερα την τάισα με προβληματισμό. Σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα η ζάχαρη από τις γλυκαντικές ουσίες που περιέχουν οι άλλες??? Η μήπως έκανα το πρώτο μεγάλο λάθος στη διατροφή του παιδιού μου???

DeaLuna
28-11-11, 01:15
Hello Baggi! να χαιρεσαι το μωρακι σου!Να σας ζησει! Οι κρεμα που σου συστησαν οι φιλεναδες (παω στοιχημα) στην συστησαν για το ιδιο ακριβως λογο που εγραψες εσυ (οτι την τσακισε την κρεμα)ειναι ωραια ευγεστη ΓΛΥΚΙΑ κ μαλιστα πολυ γλυκια . Εννοειται οτι οι ζαχαρη ειναι οτι χειροτερο αλλα υπαρχει η φρουκτοζι οι οποια βρισκεται σε ολα τα φρουτα σχεδον κ δινει την γλυκια γευση . αλλο ζαχαρη αλλο φρουκτοζι. Εμεις δν διαλεξαμε την νουνου η καποειες αλλες εταιριες. οσο πιο πολυ εχει γευσει τοσο πιο πολλα πραγματα βαλανε . Θελεις να κανεις ενα τεστ? Παρε την νουνου κ παρε μια αλλη κρεμα σου λεω της frezydrem ακριβως της ιδιες γευσεις (ειτε ειναι φαριν λακτε ειτε ρυζαλευρω) κ δοκιμασε της οπως ειναι ! γραψε μου της εντυπωσεις ! Οτι στοιχημα θες οτι αμεσως θα καταλαβεις οτι οι νουνου ειναι γλυκια κ γευστικη. Τωρα που ειναι ακομα στην αρχη προσπαθησε να βρεις (κοιταζοντας της ετικετες ειτε δοκιμαζοντας) κατι πιο καλο.που ακομα δν ξερει το αλατι ζαχαρη κτλ. Να εισαι καλα!

paros
28-11-11, 09:12
http://ariadni144.wordpress.com/tag/%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85/

baggi
28-11-11, 15:32
DeaLuna Τη frezyderm την πουλάνε στα σουπερ μαρκετ??? ρωτησα τον αντρα μου και μου είπε πως δεν είδε ή τουλάχιστον δεν πρόσεξε κάποια τέτοια μάρκα. Μήπως είναι βιολογική? paros μακάρι το άρθρο που μου έστειλες να το διαβάσουν όλες οι μανούλες. Πραγματικά διαφωτιστικό..ευχαριστω...

ditop
28-11-11, 17:07
Η φρεζυντερμ ειναι στα φαρμακεία, η Holle που ειναι χωρις ζαχαρη ειναι στα βιολογικαδικα και στα carrefour.

paros
28-11-11, 20:49
[paros μακάρι το άρθρο που μου έστειλες να το διαβάσουν όλες οι μανούλες. Πραγματικά διαφωτιστικό..ευχαριστω...[/B]

:wink:

tanya77
28-11-11, 23:21
Δηλαδή το ρυζαύλευρο της Netsle που γράφει "χωρίς προσθήκη ζάχαρης" ΄δεν ισχύει τελικά??

Nina-Nana
28-11-11, 23:37
http://www.babyspace.gr/Article/Ready-creams-necessary-baby-nutrition/145-3597.html
Ένα πολυ ωραίο άρθρο του Παπαβέντση.

DeaLuna
29-11-11, 01:42
τα βρισκεις στο φαρμακειο μονο κ μονο . Κ παλι ενα παραδειγμα σου ειπα για να καταλαβεις διαφορα στην γευση.

ditop
29-11-11, 17:59
:wink:
Το θεμα ειναι οτι οι μανουλες το διαβαζουνε, αλλα παλι δινουν κρεμες στα παιδια γιατι το ειπε ο παιδίατρος και του εχουν τυφλή εμπιστοσυνη

DeaLuna
29-11-11, 23:42
οχι μονο επειδη τους το συστησε ο παιδιατρος μερικες ειτε χρονο δν εχουν ειτε ορεξη να ασχοληθουν λιγο παραπανω... κ αυτη ειναι οι αληθεια... μας αρεσει να τα εχουμε ετοιμα μιας κ μπορουμε!

val80
03-03-12, 00:37
Ειμαι η Δαφνη και εχω διδυμα αγορια 5 μηνων. Η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω για μια εβδομαδα κρεμα βανιλια ΝΟΥΝΟΥ και μετα φρουτοκρεμα με μηλο και αχλαδι. Ανακαλυψα οτι η κρεμα εχει μεγαλη περιεκτηκοτητα σε ζαχαρη για αυτη την ηλικια. Ψαχνοντας στο internet επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου, οτι οντως αυτη η ποσοτητα ζαχαρης στις βρεφικες κρεμες προκαλει παχυσαρκια. Πώς μπορω να παρακαμψω τις κρεμες του εμποριου;
Ειναι λογικο να ξεκινησουν να παιδια να τρωνε κρεμα ή φρουτοκρεμα;

στο φαρμακείο θα βρείς βιολογικές χωρίς ζάχαρη, τουλάχιστον έτσι μου είπε δική μου παιδίατρος

Niki81
03-03-12, 07:51
στο φαρμακείο θα βρείς βιολογικές χωρίς ζάχαρη, τουλάχιστον έτσι μου είπε δική μου παιδίατρος

Ναι...ειναι οι κρεμες τις frezylac.Κι εγω ριζαλευρο τετοιο του εδινα ...μαλιστα του εδινα ενα που ειναι χωρις ζαχαρη και χωρις γαλα...το εφτιαχνα μονο με νερακι...και το τσακιζε.Εχει ομως και αλλες γευσεις που ειναι πιο γευτικες...κρεμα βανιλια,βρωμη-μπανανα-μηλο...εχει αρκετα .

val80
04-03-12, 00:11
πήγα σήμερα να αγοράσω κρέμα για τον μπέμπη. Η παιδίατρος όπως σας είπα μου είπε εάν θέλω βιολογικές να πάρω από το φαρμακείο, βανίλια ή βανίλια με ρυζάλευρο. Αυτή που πήρα όμως γράφει βανίλια με γάλα και ρυζάλευρο της Frelylac όπως είπες. Πήρα την σωστή ή έχει και σκέτη βανίλια ρυζάλευρο???

robenula
04-03-12, 00:53
η τιμη τους ειναι φαρμακερη?γιατι το γαλα που δινω εχει 20 ευρω το φρειζι λακ

val80
05-03-12, 16:05
η κρέμα της Frezylac 4,15 ευρώ τα 200γρ. εάν θυμάμαι καλά.

robenula
05-03-12, 18:02
και με αυτη την ποσοτητα ποσες φορες τρωει?

afrodite33
06-03-12, 00:07
και με αυτη την ποσοτητα ποσες φορες τρωει?

25γρ.ειναι η σκονη για ενα γευμα,οποτε 8 γευματα βγαινουν.
της μικρης μου δεν της εφτανε ποτε τα 25γρ.απο 5 μηνων που ηταν.τρελαινεται βεβαια για ρυζαλευρο.δεν συμφερει με τιποτα παντως απο το φαρμακειο.νομιζω σε ον λαιν φαρμακειο το βρισκεις ενα ευρω φτηνοτερα,αλλα και παλι ειναι τσιμπημενα...
εγω κρεμουλες βιολογικες hipp μονο απο γερμανικο αμαζον.
οικονομικα και ποιοτικα.

balshine
08-03-12, 14:02
εμεις ξεκινησαμε με φρουτοκρεμα..μου ειπε η παιδιατρος οτι οι κρεμες εμποριου δεν προσφερουν τιποτα..εχουν ζαχαρη, γλυκαντικες ουσιες και συντηρητικα..ζουμε σε μια χωρα που παραγει φρουτα αρα γτι να δινουμε τα ετοιμα..ας παιρνουν τις βιταμινουλες τους απ τα φρεσκα φρουτα κ ας μη μαθαινουν κατευθειαν στις γλυκες γευσεις..

val80
08-03-12, 16:34
...έτσι την πάτησε μια γνωστή αντί για φρουτόκρεμα από κανονικά φρούτα έδινε τις έτοιμες, και τώρα στο δεύτερο παιδί ξύπνησε και της λέω, καλά εσύ μυαλό δεν είχες? Δεν είπες στο παιδιατρο μα αφου έχουμε φρούτα φρέσκα !!! Μερικές φορές πρέπει να έχουμε και εμείς άποψη !!!
Εμείς ξεκινάμε φρουτόκρεμα απο Δευτέρα....να δούμε μέχρι στιγμής δεν τρελαίνεται με την Βανίλια.

mama35+
17-03-12, 16:01
η κρέμα της Frezylac 4,15 ευρώ τα 200γρ. εάν θυμάμαι καλά.

Επειδή πρόσφατα αγόρασα τις κρέμες frezylac σε πολύ καλή τιμή, σας παραθέτω το λινκ: http://www.pharmacyonclick.gr/prointa-gia-mora-kai-vrefi/baby-food-brefikes-trofes

Παρέχουν και εξαιρετική εξυπηρέτηση πελατών, εγώ πλέον ψωνίζω μόνο από αυτούς και γλυτώνω και το πήγαινε-έλα στα φαρμακεία όπου συχνάζουν ασθενείς τέτοιες μέρες :wink:

Kelieta
19-03-12, 15:20
Ήθελα na ρωτήσω αν μπορεί κάποιος na μ απαντήσει αν υπάρχουν στην Ελλάδα ιταλικα προιόντα γαλατά κρέμες κτλ π της εταιρίας plasmon κ αν ναι που μπορω na τα βρω ευχαριστώ

k@te
01-12-12, 01:33
διαβαστε παρακαλω αυτο,
http://natofao.blogspot.gr/2010/09/blog-post_03.html

διαβαζοντασ απλα την ετικετα της κρεμας,
βλεπουμε καθαροτατα οτι η κρεμα εχει πιο πολλη ζαχαρη απο οτι φρουτα:shock:

δηλαδη δεν ειναι φρουτα και για να νοστιμησουν εχουν λιγη ζαχαρη, ειναι ζαχαρη που για να δικαιολογησει τα λεφτα της επειδη την πουλανε ως 'φρουτοκρεμα', εχει και λιγη σκονη φρουτων!!!

εχει πιο πολλη ζαχαρη απο οτι γαλα:shock:.

η σειρα με την οποια αναγραφονται τα συστατικα δηλωνει την ποσοτητα, το πρωτο συστατικο δλδ ειναι σε μεγαλυτερο ποσοστο το δευτερο σε μικροτερη κοκ...

αυτο που με σοκαρε ειναι ποu η 'φρουτοκρεμα' δηλωνει φρουτοκρεμα 3φρουτων και πισω περα απο τις ζαχαρες και τα λοιπα ακατανομαστα λεει σκονη 3 φροτων και το 1 ειναι μονο ΑΡΩΜΑ 'ταδε' φρουτου... νομιζω του πορτοκαλιου
παιδια , αυτο σημαινει τιποτα φυσικο, εσανς δλδ ,χημεια σκετη!!!

τραγικο!

α!εψαχνα για προιοντα χωρις ζαχαρη για την μικρη, ανακαλυψα οτι πλεον χρησιμοποιουν διαφορες μορφες ζαχαρης μονο και μονο για να μην διαβαζουμε εμεις την λεξη 'ζαχαρη'.

πχ. στο πολυ γνωστο παιδικο γιαουρρτακι της ειχε σιροπι γλυκοζης.

ειναι ζαχαρη απο καλαμποκι και οχι απο ζαχαροτευτλο, στον οργανισμο μας ειναι το ιδιο.
και η γευση που ΔΕΝ πρεπει να συνηθιζει το μωρο ,η ιδια.

και εμεις τα κοροιδα.

ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ!!

καποιο προιον λεει 'ολικης αλεσεως', ποσο τοις εκατω?
μπορει να εχει μονο 13%, το ξερετε? τι κερδιζουμε με αυτο ,τιποτα!

δεν συνεχιζω γιατι θα βγω τελειως off topic